PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa

elenagalati
13.05.2007, 13:17:45
aveti idee ce acte tb pt realizarea nuntilor in post??Se pot face nunti in post a facut cineva astept raspunsuri:)>-

Kaela
13.05.2007, 14:53:42
nu-tzi trebuie nici un act numai dispensa de la preot. numai cu preotul trebuie sa vbesti shi te lamureste el. nu se fac nuntzi deloc in postul Pastelui, postul Craciunului si postul sf. Marii.

raluk11
21.05.2007, 08:35:29
nu-tzi trebuie nici un act numai dispensa de la preot. numai cu preotul trebuie sa vbesti shi te lamureste el. nu se fac nuntzi deloc in postul Pastelui, postul Craciunului si postul sf. Marii.

sI EU STIU LA FEL!

koryyy
06.07.2007, 19:52:56
aveti idee ce acte tb pt realizarea nuntilor in post??Se pot face nunti in post a facut cineva astept raspunsuri:)>-

Intr-adevar nu se fac nunti in post,dar eu ma fost la o nunta in postul Sf Petru si Pavel. La inceput preotul nu a vrut sa ii cunune si le-a spus sa vina peste o ora si jumatate dupa ora stabilita. In sfarsit dupa o ora si jumatate de plimbari pe faleza i-a cununat popa dar cu usile inchise,zavorate si a tinut slujba 20 de minute fata de aproximativ o ora.Le-a spus de inainte cand vin la biserica sa lase masinile pe undeva prin spatele unor blocuri ca sa nu se simta ca e nunta si sa vina pe jos.Va dati seama plangeau si mirii si parintii pt ca atunci cand a platit pt cununie nu au stiut ca o sa cada nunta in post si nici popa nu le-a spus.Asa ca nu va aventurati.UItativa in calendar inainte de o decizie sau cautati pe internet cum cad posturile.....Va spun sincer ca a fost groaznic

moskya22
06.07.2007, 20:04:25
dar la ce biserica s-a intamplat? pai preotul a pazit bobocii cand tinerii au dat avans pentru rezervarea data respectiva :-w poate ca ei nu si-au dat seama dar preotul[-X

koryyy
07.07.2007, 13:30:33
dar la ce biserica s-a intamplat? pai preotul a pazit bobocii cand tinerii au dat avans pentru rezervarea data respectiva :-w poate ca ei nu si-au dat seama dar preotul[-X

Sfantul Ilie...si mirii au fost socati cand au vazut ca nu vrea sa ii cunune dar banii ii luase si nici nu vroia sa vb cu ei

koryyy
07.07.2007, 13:32:55

sincer nu inteleg cum s-a ajuns aici dar si mirii au fost vinovati ca au facut totul de capul lor si nu au intrebat pe nimeni inainte. Nici macar cu parintii

dorinutza
10.03.2008, 17:42:25
buna...fetelor m-am gandit k poate va ajuta faptul k va dau cateva detalii cu privire la ce anume trebuie la biserica...eu am avut nunta in oct. 2007 stiu k trebuie un covoras pe care tre sa stea mirii si nasii...sub care se pun niste banutzi...trebuiesc niste bomboane...care se arunca..insa eu nu le-am aruncat ci am avut pe cineva care a servit...iar pe Sfanta Masa trebuie pus vin si cozonac...sau mai nou piscoturi...eu am avut si una si alta...cam atat parca am avut...dak imi mai amintesc va mai spun..va pupik!!!!

dorinutza
11.03.2008, 12:47:43
sa va arat si covorasul pe care l-am avut in biserica

Ellutza09
16.03.2008, 23:14:30
Si eu stiu la fel ca trebuie cozonac si vin la Biserica

dorinutza
19.03.2008, 12:10:12
Si eu stiu la fel ca trebuie cozonac si vin la Biserica
da, abia astept sa vad cum iti organizezi nunta :D vreau poze cu toate detaliilea :P

myrabella
26.03.2008, 09:48:48
si covoraul cine trebuie sa-l cumpere? este absolut necesar? pentru ca nu prea am pe cine sa deleg sa faca anumite chestii care tin de traditie . la mine e un pic complicat: mama lui prea ne bate la cap cu lucruri prea invechite iar ai mei sunt departiti dar oricum nu au prea mult habar de traditii.
eu una as renunta la multe , dar nu stiu exact ordinea traditiilor si la ce as putea sa renunt.
putin ajutor din partea miresicilor nu mi-ar strica:)
multumesc anticipat

dorinutza
26.03.2008, 11:08:59
si covoraul cine trebuie sa-l cumpere? este absolut necesar? pentru ca nu prea am pe cine sa deleg sa faca anumite chestii care tin de traditie . la mine e un pic complicat: mama lui prea ne bate la cap cu lucruri prea invechite iar ai mei sunt departiti dar oricum nu au prea mult habar de traditii.
eu una as renunta la multe , dar nu stiu exact ordinea traditiilor si la ce as putea sa renunt.
multumesc anticipat
pai...nu stiu exact...cred k din partea soacrei mari treb sa se ocupe de treaba asta cu covorasul...dar ar fi bine sa intrebi si la biserica..poate il pun ei...sunt bisrici care pregatesc totul...mai putin vinul si cozonacul:D

Ellutza09
26.03.2008, 11:40:17
Nici noua nu ne-au spus nimic cei de la Biserica de covoras, insa noi vrem sa-l cumparam sa-l avem in casa sa ne poarte noroc :-p

dorinutza
26.03.2008, 12:00:32
Nici noua nu ne-au spus nimic cei de la Biserica de covoras, insa noi vrem sa-l cumparam sa-l avem in casa sa ne poarte noroc :-p
sa stii k e o idee buna...chiar nu m-am gandit la asta :D

papusha
30.03.2008, 17:38:03
sa va arat si covorasul pe care l-am avut in biserica
Ce zambet frumos ai ;;)
\:D/ \:D/ \:D/
Frumosilor :*:*:*
Casa de piatra si copiii sanatosi :*

INA81
31.03.2008, 08:34:58
buna , sa ti spun cum a fost la noi ; noua ne-a spus preotul ( ne-a pus sa notam pe o hartie $-) ) si ne-a zis si de covoras pe care l-am cumparat noi doi pentruca nu cred ca trebuie sa il cumpere cineva doar noi ne cununam pe el ; poti sa il lasi la biserika sau poti sa il iei acasa inapoi cum vreti voi ; pupici

waterlily
01.04.2008, 01:17:04
buna , sa ti spun cum a fost la noi ; noua ne-a spus preotul ( ne-a pus sa notam pe o hartie $-) ) si ne-a zis si de covoras pe care l-am cumparat noi doi pentruca nu cred ca trebuie sa il cumpere cineva doar noi ne cununam pe el ; poti sa il lasi la biserika sau poti sa il iei acasa inapoi cum vreti voi ; pupici

Vad ca e valabil pentru toata lumea "notatul pe hartie"\:D/oricum preotul de la biserica Sf.Precista,are grija mare sa nu uiti ceva.

CONT-INCHIS-044
01.04.2008, 10:05:00
multumesc anticipat
buna myrabella as vrea sa te intreb(daca nu te superi)va ajuta parintii cu cheltuiala nuntii?sau faceti voi tot?

INA81
01.04.2008, 18:09:22
Vad ca e valabil pentru toata lumea "notatul pe hartie"\:D/oricum preotul de la biserica Sf.Precista,are grija mare sa nu uiti ceva.
;)) da asai e foarte grijuliu o:-)
pupici

myrabella
02.04.2008, 12:28:27
buna myrabella as vrea sa te intreb(daca nu te superi)va ajuta parintii cu cheltuiala nuntii?sau faceti voi tot?

buna,
nu ma supar stai linistita, chiar am mai scris despre asta la capitolul rochie de mireasa.
noi vroiam sa facem singuri tot, dar fiindca nu am reusit sa strangem bani intentionam sa ne luam un credit. mama mea, a considerat ca ne vom lega la cap cu datorii si mi-a oferit o suma de bani in care eu trebuie sa ma incadrez cu toate cheltuielile. suma va trebui sa o inapoiez dupa nunta, numai ca nu voi mai avea de platit rate, daca m-as fi dus la banca.
deci trebuie sa dramuiesc fiecare banut, si sa ma gandesc daca pot sa renunt la anumite lucruri care imi aduc cheltuieli suplimentare.
recunosc, nu va iesi nunta visata =((dar am sa fac tot poibilul sa o aduc cat mai aproape de acel nivel.;-)
spor la pregatiri tuturor, si va doresc sa aveti o nunta cat mai frumoasa.

dorinutza
02.04.2008, 13:54:51
buna,
nu ma supar stai linistita, chiar am mai scris despre asta la capitolul rochie de mireasa.
noi vroiam sa facem singuri tot, dar fiindca nu am reusit sa strangem bani intentionam sa ne luam un credit. mama mea, a considerat ca ne vom lega la cap cu datorii si mi-a oferit o suma de bani in care eu trebuie sa ma incadrez cu toate cheltuielile. suma va trebui sa o inapoiez dupa nunta, numai ca nu voi mai avea de platit rate, daca m-as fi dus la banca.
deci trebuie sa dramuiesc fiecare banut, si sa ma gandesc daca pot sa renunt la anumite lucruri care imi aduc cheltuieli suplimentare.
recunosc, nu va iesi nunta visata =((dar am sa fac tot poibilul sa o aduc cat mai aproape de acel nivel.;-)
scz k ma bag...nu credeti k sunteti putin off topic???

CONT-INCHIS-044
02.04.2008, 23:14:09
buna,
cum cA am citit mai sus ca soacra ta ar vrea sa faceti totul dupa idei invechite as vrea sa mi dau cu parerea daca imi permiti.noi am spus de la bun inceput ca nimeni nu va decide nimik in nunta mea(chiar daca parintii mei poate ma vor ajuta cu ceva)eu voi decide tot.cine va fi nas cine va fi cavaler si domnisoara.eu voi cumpara tot ce e necesar,am tot citit ca soacra mica tre sa cumpere una soacra mare alta...eu cumpar tot dau la fiecare ce i apartine si sa si joace rolul.chiar daca faci credit sau in cazul tau mama s a oferit sa te ajute e nunta ta!NU LASA NIMIK SI PE NIMENI SA TI ZGARIE VISUL!!!:*:*:*stii cum e vorba:TOATE LA TIMPUL LOR parintii si socri nostri au avut fiecare nunta lor.e timpul nostru.pup la tine sper ca nu te a deranjat parerea mea spor la pregatiri

CONT-INCHIS-044
02.04.2008, 23:17:10
scz k ma bag...nu credeti k sunteti putin off topic???
scuze daca te a deranjat ca suntem putin offtopic...promit ca numai fac:-p:-p:-p:">:">:">

dorinutza
04.04.2008, 17:03:05
scuze daca te a deranjat ca suntem putin offtopic...promit ca numai fac:-p:-p:-p:">:">:">
stai linistita>:D< ...nu m-a deranjat personal...totusi...hai sa vb despre ce trebuie la biserica:D ...ce stiti voi despre asta??? eu stiam k trebuie un covoras, vin, cozonac, si...cam atat:D

CONT-INCHIS-044
05.04.2008, 10:32:06
stai linistita>:D< ...nu m-a deranjat personal...totusi...hai sa vb despre ce trebuie la biserica:D ...ce stiti voi despre asta??? eu stiam k trebuie un covoras, vin, cozonac, si...cam atat:D
eu fac la sf nicolae si mi a cerut 1vin demidulce 1 buchet de flori 1 cozonac si daca vreau acel covor.biserica are covorul ei pe care il foloseste numai la nunti dar daca vrei sa l iei acasa poti sa l aduci.sper sa fi fost de ajutor.pup la voi

dorinutza
05.04.2008, 10:57:22
eu fac la sf nicolae si mi a cerut 1vin demidulce 1 buchet de flori 1 cozonac si daca vreau acel covor.biserica are covorul ei pe care il foloseste numai la nunti dar daca vrei sa l iei acasa poti sa l aduci.sper sa fi fost de ajutor.pup la voi
tot cam asa stiam si eu...am omis florile:D ..sincer eu nu am dus flori:-$ asteptam poze de la cununie!!! pupik!!!:*

CONT-INCHIS-044
05.04.2008, 12:23:50
tot cam asa stiam si eu...am omis florile:D ..sincer eu nu am dus flori:-$ asteptam poze de la cununie!!! pupik!!!:*
:Dda nici nu tre sa le cumperi florile daca ai starea civila inainte dai de acolo un buchet.:*:*

dorinutza
05.04.2008, 16:51:42
:Dda nici nu tre sa le cumperi florile daca ai starea civila inainte dai de acolo un buchet.:*:*
eiii..eu am trecut de astea...dar am uitat..nu m-am gandit sa las si la biserica niste flori:-<

CONT-INCHIS-044
05.04.2008, 20:15:31
eiii..eu am trecut de astea...dar am uitat..nu m-am gandit sa las si la biserica niste flori:-<
eiii mai treci pe la biserica si ai sa duci un buchet de flori;));));)):D:Dsa nu ramai datoare.pup la tine

pisicutza_elena
17.06.2008, 13:55:54
E pacat sa faci nunta in post...

AndraHoney
02.07.2008, 15:10:44
Problema asta o am si eu cu nunta in post...noi am vrea sa facem nunta pe 20 iunie in 2009 ..dar atunci e post.Bn data nuntii nu poate fi decta pe 20 iunie sau 27 iunie deoarece viitorul meu sot e sportiv si au vacanta foarte scurta ..in vara de pe 13 iunie vreo 2-3 sapt...iar iarna tot asa vreo 2-3 sapt perioada care cuprinde craciunul si anul nou.In niciun caz nu as face nunta iarna:-s.Asa k azi dimineata am fost la episcopie9langa catedrala) si am vorbit cu cun consilier religios,care mi-a facut morala..k nuntile nu se tin in post ,k sigur o sa gasiti alta solutie,k e pacat,k voi sarbatoriti si ceilalti oamnei sunt in post...k os aincepeti c ustangul s.a.m.d.La sf mi-a spus k este o posibilitate...sa depun o cerere la Preasfintitul Casian..dar m-a avertizat ca nu prea aproba aceste cerei decat in cazuri speciale,exceptionale.Asa k m-am lasat la pagubasa...k dak astept sa-mi aprobe cererea ..cred k pierd locul si la restaurant...Si acum singura soluite e sa facem nunta pe 13 iunie...exact cand are sotul meu ultimul meci de jucat...si sa speram k o sa ajunga la nunta...si nu o sa aiba vreun meci pe la arad.......#:-S.Asa ca va sfatuiesc sa alegeti o zi care nu e in post...pentru ca e de asteptat..si nimeni nu-ti da siguranta k cererea va fi aprobata.
P.S. Doar dak aveti niste pile ceva...:-"

Andromeda
20.11.2008, 20:05:02
Dragele mele miresici,

Eu sunt ortodoxa, ginerica protestant olandez (si nici nu stie o buche de romaneste).
Bietul de el a consimtit sa se converteste de dragul meu, dar habar nu am care e procedura. Am auzit eu niste zvonuri care mai de care, dar ma gandeam ca poate mai exista miresici care au trecut prin asta si vor sa povesteasca.

Scuze moderatorilor, acum am vazut ca deja exista un subiect cu aceeasi denumire. Puteti muta mesajul acolo?
Inca ma adaptez la forum...:-L

kremk
10.12.2008, 21:13:17
Dragele mele miresici,

Eu sunt ortodoxa, ginerica protestant olandez (si nici nu stie o buche de romaneste).
Bietul de el a consimtit sa se converteste de dragul meu, dar habar nu am care e procedura. Am auzit eu niste zvonuri care mai de care, dar ma gandeam ca poate mai exista miresici care au trecut prin asta si vor sa povesteasca.

Scuze moderatorilor, acum am vazut ca deja exista un subiect cu aceeasi denumire. Puteti muta mesajul acolo?
Inca ma adaptez la forum...:-L

Buna!

as vrea sa iti dau eu cateva informatii legate de intrebarea ta.
in primul rand viitorul tau sot va fi botezat in religia ortodoxa si e o slujba f frumoasa.va avea nas de botez iar preotul are datoria sa-i explice celui botezat taina botezului pt a intelege ceea ce se intampla si pt ca acesta sa nu perceapa totul ca pe o simpla figuratie,apoi va veti putea cununa fara nici o problema.

BiuBiu
24.04.2009, 21:16:32
...se pare ca acum 2 ani la Precista iti cereau un covoras pe care puteai sa il iei dupa nunta. Acum iti cer un ditamai covorul pe care sa-l si lasi acolo...o fi inflatia de vina?:-\

laurita2009
25.04.2009, 17:33:56
La Sf Vasile ni s-a spus sa adugem un cozonac, 1 sticla vin si un covor pe care sa ne cunune si pe care il cumpara soacra mare si il luam noi acasa! Acum eu va mai spun ca eu pun 2 copii sa serveasca in biserica si cu bomboane asa cum am vazut pe la alte nunti care vor fi gen marturii asa invelite in tul. De fapt cica aceste marturii nu trebuie sa fie la local ci la biserica ;-)

geanygl21
28.04.2009, 12:56:58
La Sf Vasile ni s-a spus sa adugem un cozonac, 1 sticla vin si un covor pe care sa ne cunune si pe care il cumpara soacra mare si il luam noi acasa! Acum eu va mai spun ca eu pun 2 copii sa serveasca in biserica si cu bomboane asa cum am vazut pe la alte nunti care vor fi gen marturii asa invelite in tul. De fapt cica aceste marturii nu trebuie sa fie la local ci la biserica ;-)
aceste bomboane despre care spui tu se dau intr-adevar in biserica...ca "sa-ti fie casnicia dulce ca ele"...asa am avut si noi..impartite de finuta mea mica-de fapt avea un cosulet si lumea se servea (ea are doar 4 anisori)- ;))...si de verisoarele mele.

gatto
28.04.2009, 17:05:15
La biserica ai luat si corul?
cat va ajuns?

MiaS
30.04.2009, 07:28:05
hmmm..e prima data cand aud de bomboane in biserica:O ..preotul nu mi-a zis nimic desprea asta..trebuia? :D si e obligatorie faza cu bomboanele?

BiuBiu
30.04.2009, 17:41:03
hmmm..e prima data cand aud de bomboane in biserica:O ..preotul nu mi-a zis nimic desprea asta..trebuia? :D si e obligatorie faza cu bomboanele?
Acum 3 ani cand si-a facut fratele meu nunta la Biserica Greaca nu se cereau bomboane. Noi totusi am servit invitatii pentru ca asa am vrut. Mai precis este vorba de acele marturii. Unii le dau in Biserica, unii la restaurant, unii le dau in ambele locuri :), unii deloc... Daca ai invitati care vin cu copiii la slujba religioasa cred a sunt binevenite niste bombonele care sa ii tina pe copilasi ocupati.;;) Zic si eu...8-|

laurita2009
01.05.2009, 13:26:39
La biserica ai luat si corul?
cat va ajuns?
Da, vrem si cor la Sf Vasile, dar nu stiu sa iti zic cat costa pentru ca e un cadou de la nasi. Adica nasii au vrut sa plateasca ei corul pe langa toate celelalte chestii. Stiu in schimb ca e in functie de numarul de membri, am auzit ca in jur de 2 milioane sau ceva de genul asta te poate ajunge.

Raluk_Den
01.05.2009, 16:26:31
noua ni s-a cerut o sticla de vin alb sau rosu si un cozonac..cam atat:D am intrebat de covoras si ni s-a spus k nu e nevoie k dispune biserica de el iar bomboane o sa servim k vrem noi nu k ne-a cerut preotul.

Mir_Ella
03.05.2009, 18:18:49
Sal tuturor !

Se pare ca mai toate bisericile cer cam aceleasi lucruri...sincer nu m-am gandit la asta ink....mama e imputernicita cu job-ul asta :))....saraca mai are si ea multe de invatat, doar e prima data cand e soacra mica ...
Sper k nu sunt off-topic ...dar stie cineva cum se numeste biserica din spatele statuii "lupoaica cu puii" vis-a-vis de Universitate ?
Cica acolo am cununia religioasa =))
>:D<

DanielaD
03.05.2009, 20:55:26
Sal tuturor !

Se pare ca mai toate bisericile cer cam aceleasi lucruri...sincer nu m-am gandit la asta ink....mama e imputernicita cu job-ul asta :))....saraca mai are si ea multe de invatat, doar e prima data cand e soacra mica ...
Sper k nu sunt off-topic ...dar stie cineva cum se numeste biserica din spatele statuii "lupoaica cu puii" vis-a-vis de Universitate ?
Cica acolo am cununia religioasa =))
>:D<
buna iubita... pana acum am vb doar pm... acum... acea biserica se numeste Vovidenia... deci nu te mai cununi la Sf Spiridon???? despre Vovidenia eu una am o parere ffff proasta, mai bine zis despre preotul de acolo, muncind 3 ani in primarie acolo puteam da o fuga sa aprin o lumanare si sta 5 minute la o slujba... niciodat nu intelegeai nik din ce se predica si o faza fffffffffff urata (de atunci nu m-am mai dus deloc la acea biserica peferem sa nu ma mai duc... daca nu aveam timp sa trec pe la alta...) era in ziua de Izvorul Tamaduirii si la ora 10.30 (dimineata normal) ne-am dus la luam aghiazma... si ce crezi preotul era in biserica cu acele usi din geamuri inchise i-am zis ca vrem aghiazma si ne-a zis ca putem pleca la alta biserica ca el nu mai da nik caci e cald afara!!!!!!!!!!!!!!!!!! si mai stiu o fosta colega de munca si-a facut acolo cununia religioasa la nunta si la fel nu a inteles nimeni o iota din predica preotului... nu vreau sa te dezamagesc dar eu asta stiu:-s

Mir_Ella
04.05.2009, 01:33:56
buna iubita... pana acum am vb doar pm... acum... acea biserica se numeste Vovidenia... deci nu te mai cununi la Sf Spiridon???? despre Vovidenia eu una am o parere ffff proasta, mai bine zis despre preotul de acolo, muncind 3 ani in primarie acolo puteam da o fuga sa aprin o lumanare si sta 5 minute la o slujba... niciodat nu intelegeai nik din ce se predica si o faza fffffffffff urata (de atunci nu m-am mai dus deloc la acea biserica peferem sa nu ma mai duc... daca nu aveam timp sa trec pe la alta...) era in ziua de Izvorul Tamaduirii si la ora 10.30 (dimineata normal) ne-am dus la luam aghiazma... si ce crezi preotul era in biserica cu acele usi din geamuri inchise i-am zis ca vrem aghiazma si ne-a zis ca putem pleca la alta biserica ca el nu mai da nik caci e cald afara!!!!!!!!!!!!!!!!!! si mai stiu o fosta colega de munca si-a facut acolo cununia religioasa la nunta si la fel nu a inteles nimeni o iota din predica preotului... nu vreau sa te dezamagesc dar eu asta stiu:-s

Sal iubita !

Merci pt info :* ....la cate probleme am avut cu nunta asta , nimic nu ma mai mira ....tu stii ca noi trebuia sa facem la Sf. Spiridon , pt ca asa vorbisem cu preotul in vara si ne-a zis ca ne cununa pe 15 aug fara nici o problema ...dar cand mama a fost in ian preotul a zis k s-a razgandit :O ....asa ca singura biserica la care aveam "pile" era asta ....
O prietena f buna de a mea s-a casatorit acolo acu 8-9 ani si a fost super ...dar poate era alt preot ....da-mi un pm daca stii vreo alta biserica in care preotul cununa pe 15 aug ....platesc si eu ca tine in 2 locuri ...
Pe mine una m-au tampit preotii astia ....
Si mai e ceva al meu e dintro bucata si nu-i trebe mult k sa-i spuna preotului vreo cateva =))

DanielaD
04.05.2009, 12:16:20
Sal iubita !

Merci pt info :* ....la cate probleme am avut cu nunta asta , nimic nu ma mai mira ....tu stii ca noi trebuia sa facem la Sf. Spiridon , pt ca asa vorbisem cu preotul in vara si ne-a zis ca ne cununa pe 15 aug fara nici o problema ...dar cand mama a fost in ian preotul a zis k s-a razgandit :O ....asa ca singura biserica la care aveam "pile" era asta ....
O prietena f buna de a mea s-a casatorit acolo acu 8-9 ani si a fost super ...dar poate era alt preot ....da-mi un pm daca stii vreo alta biserica in care preotul cununa pe 15 aug ....platesc si eu ca tine in 2 locuri ...
Si mai e ceva al meu e dintro bucata si nu-i trebe mult k sa-i spuna preotului vreo cateva =))
la noi e invers eu sunt dintr-o bucata si i-am zis preotului de la trei ierarhi ce ar trebui sa vb ei in sedinta in loc de...;))
si nu stiu ce sa zic eu nu mai sunt sigura pe nici o biserica pt data de 15 august
daca vad ca nu va cununa nici cel de-al 2-lea preot platit... dau o fuga la mama la tara si fac ceva rapid sa fie si gata... acolo sunt sigura... va fi a 3 biserica... stii vb aia nu sunt 2 fara 3

anaaaaa
11.05.2009, 22:21:35
Sal iubita !

Buna miresicilor,

Nu vreau sa va stric bucuria dar sa faci nunta pe 15 august nu mi se pare tocmai normal. E Adormirea Maicii Domnului, deci e ca si cum ai face nunta in Vinerea Mare. Daca nunta religioasa are importanta pt voi si nu o faceti doar ca asa se face, cred ca ar trebui sa respectati si sarbatoarea cu ziua cu pricina. Imi cer scuze daca nu am dreptate.
In rest va doresc casnicii indelungate si pline de bucurii
PS Nu uitati sa reveniti cu poze si sfaturi ca va urmaresc cu sufletul la gura!

BiuBiu
11.05.2009, 22:44:02
Buna miresicilor,

Nu vreau sa va stric bucuria dar sa faci nunta pe 15 august nu mi se pare tocmai normal. E Adormirea Maicii Domnului, deci e ca si cum ai face nunta in Vinerea Mare. Daca nunta religioasa are importanta pt voi si nu o faceti doar ca asa se face, cred ca ar trebui sa respectati si sarbatoarea cu ziua cu pricina. Imi cer scuze daca nu am dreptate.
In rest va doresc casnicii indelungate si pline de bucurii
PS Nu uitati sa reveniti cu poze si sfaturi ca va urmaresc cu sufletul la gura!
Hello :)
Atunci cand miresicile cu pricina au vorbit cu preotii despre data de 15 august oare acesti preoti nu stiau ce sarbatoare e??? Ma intreb si eu...Nu as vrea sa jignesc fetele bisericesti, dar nu e frumos sa iti iei angajamente pe care nu le poti respecta.

Mir_Ella
12.05.2009, 01:26:20
BiuBiu se revolta pt k are dreptate ....cred ca mai toate am cazut in capcana asta ....
Si ink ceva.....postul se termina pe 14 august ...intr-adevar e praznic ...dar daca te duci in calendar la datele in care nu se fac nunti n-ai sa gasesti 15 aug ....si ma intreb : cine a facut calendarul ???!!! floraresele de la Tiglina ???
^:)^

Bulina2008
12.05.2009, 06:47:21
Buna fetelor,
Din cate am aflat si eu,la biserica trebuie:
-vin (demi-dulce)
-cozonac
-bomboane
-buchet de flori(lasat acolo)
-covor(sub care nasul tre' sa puna niste bani)

DanielaD
12.05.2009, 10:06:49
BiuBiu se revolta pt k are dreptate ....cred ca mai toate am cazut in capcana asta ....
Si ink ceva.....postul se termina pe 14 august ...intr-adevar e praznic ...dar daca te duci in calendar la datele in care nu se fac nunti n-ai sa gasesti 15 aug ....si ma intreb : cine a facut calendarul ???!!! floraresele de la Tiglina ???
^:)^
nu iubita s-a dat o lege acum noua si cei din galati is mai credinciosi decat cei din restul tarii si vor so o respecte;)) oare de ce nu s-a dat legea aia ininte sa platim taxele de rigoare, sa facem invitatii si alte cele??????????
... inainte de a plati taxa nu era nici o problema, seara dupa ora 18 era ok caci ziua bisericeasca se termina la ora 18 si se putea...

Mir_Ella
24.06.2009, 02:11:30
Da..noi facem la sfarsitul postului Sf Marii ....adica de Paraznicul Sf Marii ....si ce ??? din cauza popei care a "pazit bobocii" (citez o miresica de mai sus) ...pt ca una ne-a spus inainte cu un an de nunta si apoi s-a sucit si a recunoscut ca , calendarul pe 2008 fusese editat gresit ....
Si nu suntem singurii care facem la biserica respectiva ...au mai luat si altii dispensa de la Cassian ....
ziua bisericeasca se termina la 6 pm iar noi suntem programati la 6.30 pm ...si da a zis ca tre sa mergem blat ....da' cine il baga in seama ? :-?
<:-P <:-P

DanielaD
24.06.2009, 07:59:24
Da..noi facem la sfarsitul postului Sf Marii ....adica de Paraznicul Sf Marii ....si ce ??? din cauza popei care a "pazit bobocii" (citez o miresica de mai sus) ...pt ca una ne-a spus inainte cu un an de nunta si apoi s-a sucit si a recunoscut ca , calendarul pe 2008 fusese editat gresit ....
Si nu suntem singurii care facem la biserica respectiva ...au mai luat si altii dispensa de la Cassian ....
ziua bisericeasca se termina la 6 pm iar noi suntem programati la 6.30 pm ...si da a zis ca tre sa mergem blat ....da' cine il baga in seama ? :-?
<:-P <:-P
lasa iuia noi sa fim sanatoase... sa vezi ce miresici vom fi pe 15 august... eu deja stiu 5 miresici din gl pe 15 august... si toate vor fi cununate de un preot sau altul;))

prapadeala
25.06.2009, 22:15:28
Acest subiect a inceput prin a discuta ce acte sunt nevoie daca faci nunta in post. Miresica nu a specificat daca vrea sa faca nunta religioasa in timpul postului sau doar cea civila. Posturile de aici ar trebui sa ajute miresica din Galati, si nu sa denegreze preotii sau alte persoane care participa la aceste evenimente. Daca doriti sa discutati despre religie, va rog sa o faceti la Despre_credinta. (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2209) Mesajele de pe forum sunt publice si nu pot fi sterse. Si insulte si discriminari nu sunt tolerate aici.

anduca2
08.12.2009, 13:09:29
BUNA FETELOR!!LA BISERICA TREI IERARHI AM DUS O STICLA DE VIN ROSU,UN COZONAC(DE PREFERAT FARA UMPLUTURA CA SE VA RUPE IN MOMENTUL IN CARE ESTE INMUIAT IN VIN), UN COVORAS PE CARE AM STAT EU SI SOTUL MEU(PE CARE APOI L-AM LUAT ACASA SI DA FOARTE BINE IN CAMERA NOASTRA!!:x ) SI AM MAI LUAT SI O VAZA CU 9 CRIZANTEME MARI PE CARE AM LASAT-O BISERICII(ASTA DA BINE IN FILMAREA NUNTII) SI BOMBOANE RAFAELO PE CARE MAMELE LE-AU IMPARTIT !!!

kitkaro
09.12.2009, 01:07:43
doamne iarta-ma , si aici tot de covoras ma impiedic. credeam ca numai la Precista se poarta.
Cand ti-ai facut rezervarea ? Noua ne-a spus sa venim dupa Craciun si ma tem sa nu fie prea tarziu.

MiaS
09.12.2009, 07:09:49
doamne iarta-ma , si aici tot de covoras ma impiedic. credeam ca numai la Precista se poarta.
Cand ti-ai facut rezervarea ? Noua ne-a spus sa venim dupa Craciun si ma tem sa nu fie prea tarziu.
cam la toate bisericile se cere covorasul :D

GoGo_82
11.12.2009, 09:51:46
eu am avut cununia religioasa la biserica Inaltarea Domnului... la care mi-a ramas sufletul de cum am vazut-o... mi-a mai cerut O FELIE DE COZONAC SI UN PAHAR DE VIN!!! ATAT!!! normal ca nu m-am dus cu o felie de cozonac si cu un pahar de vin, dar modul in care au fost cerute a fost altul fata de la alte biserici unde se cer vin nu stiu de care, piscoturi de sampanie, bomboane rafaelo...
... acolo nu mi s-a cerut covoras!!! si stiti ce mi-a zis preotul caci bisericile cer acel covoras pt a nu pata de ceara covorul bisericii in timpul slujbei!!! insa ei au cumparat un covoras special pt asa ceva!!!
... nici un buchet de flori nu au cerut si preotul a adaugat ca el a facut multe cununii fara falori si casniciile merg f bine... asa ca nu le vede rostul!!!
cat despre banutii care trebuiesc dati de nas preotului... din nou surpriza mare... cuvintele preotului au fost ceva de genul... daca nasul vrea sa dea ceva e ok, daca nu e la fel de ok!!! poate nasul isi face o pomana si deja face un sacrificiu cununand... poate nu are bani decat sa plateasca cununia si atat... :)>- :)>- :)>- nu stiu exact cat a dat nasul, insa modul asta de a nu-ti baga mana in buzunar m-a facut sa merg cu inima deschisa si sa fac pt mine, sufletul si casnicia mea cununia religioasa care initial o faceam doar pt parinti!!!

monica87
11.12.2009, 17:09:38
eu am avut cununia religioasa la biserica Inaltarea Domnului... la care mi-a ramas sufletul de cum am vazut-o... mi-a mai cerut O FELIE DE COZONAC SI UN PAHAR DE VIN!!! ATAT!!! normal ca nu m-am dus cu o felie de cozonac si cu un pahar de vin, dar modul in care au fost cerute a fost altul fata de la alte biserici unde se cer vin nu stiu de care, piscoturi de sampanie, bomboane rafaelo...
... acolo nu mi s-a cerut covoras!!! si stiti ce mi-a zis preotul caci bisericile cer acel covoras pt a nu pata de ceara covorul bisericii in timpul slujbei!!! insa ei au cumparat un covoras special pt asa ceva!!!
... nici un buchet de flori nu au cerut si preotul a adaugat ca el a facut multe cununii fara falori si casniciile merg f bine... asa ca nu le vede rostul!!!
cat despre banutii care trebuiesc dati de nas preotului... din nou surpriza mare... cuvintele preotului au fost ceva de genul... daca nasul vrea sa dea ceva e ok, daca nu e la fel de ok!!! poate nasul isi face o pomana si deja face un sacrificiu cununand... poate nu are bani decat sa plateasca cununia si atat... :)>- :)>- :)>- nu stiu exact cat a dat nasul, insa modul asta de a nu-ti baga mana in buzunar m-a facut sa merg cu inima deschisa si sa fac pt mine, sufletul si casnicia mea cununia religioasa care initial o faceam doar pt parinti!!!
f frumos...mai rar gasesti preoti de astia...insa nu stiu unde e biserica aceasta...macar de curiozitate...pentru ca din pacate deja am rezervat la biserica greaca.

GoGo_82
11.12.2009, 18:14:43
f frumos...mai rar gasesti preoti de astia...insa nu stiu unde e biserica aceasta...macar de curiozitate...pentru ca din pacate deja am rezervat la biserica greaca.
in tiglina 2:)>- e o biserica noua superba pe dinafara... in interior mai sunt de pictat peretii insa... arata superb si asa... mie mi-a intrat la suflet in momantul cand am intrat prma data si dupa ce am vb si cu preotul cu atat mai mult!!!!!!!
sunt poze in semnatura!

kremk
22.12.2009, 23:01:14
eu de exemplu m-am cununat in biserica "Unirii" cum i se mai spune bisericii Vovidenia ,o bisericuta micuta din spatele primariei.
nu se cere covor...bomboane raffaello sau alte alea,nici flori si nici taxa pt preoti.dk vrei dai dk nu la fel de bine
am avut corul de la catedrala,condus de dan dragoi.
momentul cununiei religioase a fost inaltator si a fost singurul de altfel cand am plans.
iar dupa nunta mea si alte prietene s-au casatorit tot la aceasta biserica considerand-o biserica de suflet
va doresc tututor casa de piatra ,celor deja casatorite multa intelegere !

GoGo_82
27.12.2009, 10:06:13
eu de exemplu m-am cununat in biserica "Unirii" cum i se mai spune bisericii Vovidenia ,o bisericuta micuta din spatele primariei.
nu se cere covor...bomboane raffaello sau alte alea,nici flori si nici taxa pt preoti.dk vrei dai dk nu la fel de bine
am avut corul de la catedrala,condus de dan dragoi.
momentul cununiei religioase a fost inaltator si a fost singurul de altfel cand am plans.
iar dupa nunta mea si alte prietene s-au casatorit tot la aceasta biserica considerand-o biserica de suflet
va doresc tututor casa de piatra ,celor deja casatorite multa intelegere !
acea biserica (Vovidenia) e una dintre cele in care nu intru!!! nu-mi place!!! asta dupa ce intr-un an de izvorul tamaduirii am fugit de la munca 10 minute si la ora 10.30 eram in fata bisericii sperand sa iau si eu putina aghiazma... preotul era in biserica cu usile cele din interior din sticla inchise, ne-a zis sa plecam la alta biserica daca vrem aghiazma ca el nu mai are!!! de izvorul tamaduirii la ora 10.30 nu mai avea aghiazma... ce biserica e asta si ce prot?
ps: scuze dar asta e parerea mea si eu sunt una care isi spune parerea indiferent daca e impartasita de altii sau nu!

nicoletagheorghe1
14.01.2010, 10:29:34
cum adica covoras? k eu nu am mai auzit de asa ceva

MiaS
14.01.2010, 10:31:52
cum adica covoras? k eu nu am mai auzit de asa ceva
un covoras pe care veti sta impreuna cu nasii...dupa ceremonie il luati acasa :)

nicoletagheorghe1
15.01.2010, 07:26:32
un covoras pe care veti sta impreuna cu nasii...dupa ceremonie il luati acasa :)
adica trebuie sa ma duc sa cumpar din piata un covoras si sa il duc cu mine la biserica atunci? e vreo marime speciala sau ramane la alegerea mea?

MiaS
15.01.2010, 09:22:52
adica trebuie sa ma duc sa cumpar din piata un covoras si sa il duc cu mine la biserica atunci? e vreo marime speciala sau ramane la alegerea mea?
noi am dus covorasul nostru din dormitor care are cca. 2.5 m..am stat pe el doar noi si nasii..gasesti tu pe cineva care sa va ajute in ziua aceea cu el..ca doar nu o sa-l cari tu sau miresoiul ;)) noua preotul ne-a spus ca nu e obligatoriu covorasul :D dar asa e traditia :)

nicoletagheorghe1
16.01.2010, 09:03:19
noi am dus covorasul nostru din dormitor care are cca. 2.5 m..am stat pe el doar noi si nasii..gasesti tu pe cineva care sa va ajute in ziua aceea cu el..ca doar nu o sa-l cari tu sau miresoiul ;)) noua preotul ne-a spus ca nu e obligatoriu covorasul :D dar asa e traditia :)
Multumesc de informatie. de aceasta traditie nu stiam. am maqi intrebat cateva persoane si ne-au spus k lor preotul nu lea cerut sau stiu k aceste traditii se mai pastreaza pe la tara. o sa imi intreb preotul k sa nu ma trezesc atunci k ma uit la el k vititca:)):)):))

airkaterine
01.02.2010, 15:24:35
Multumesc de informatie. de aceasta traditie nu stiam. am maqi intrebat cateva persoane si ne-au spus k lor preotul nu lea cerut sau stiu k aceste traditii se mai pastreaza pe la tara. o sa imi intreb preotul k sa nu ma trezesc atunci k ma uit la el k vititca:)):)):))
Da si eu stiam de faza cu, covorasul...plus ca am aflat ca il poti dona la biserica sau il poti lua acasa dupa slujba...unele biserici nu cer asa ceva si chiar iti ofera ei covorul pe care sa stai,bineinteles nu il vei mai lua acasa;)) ...acum depinde de biserica dar e bine sa intrebati mai intai ce si cum sa nu il cumparati degeaba....

nicoletagheorghe1
02.02.2010, 07:51:34
am fost la biserica unde ma cunun si mi-au zis sa aduc doar un buchet de flori, putin vin si piscoturi sau cozonac. am intrebat si de covoras si de bomboane si au zis k nu trebuie

airkaterine
02.02.2010, 12:51:27
am fost la biserica unde ma cunun si mi-au zis sa aduc doar un buchet de flori, putin vin si piscoturi sau cozonac. am intrebat si de covoras si de bomboane si au zis k nu trebuie
Aha..unde te cununi la sf nicolae? e cumva biserica aia din spate de la modern...pe acolo? daca da e foarte frumoas biserica,era a 3-a pe lista mea de biserici.;)) Foarte bine la faza cu covorul...asa nu mai tre sa iti cumperi sau sa mai ai si grija asta in plus....eu nu m-am interesat inca daca imi va trebui sau nu...sper sa nu:-"

nicoletagheorghe1
03.02.2010, 06:56:08
Aha..unde te cununi la sf nicolae? e cumva biserica aia din spate de la modern...pe acolo? daca da e foarte frumoas biserica,era a 3-a pe lista mea de biserici.;)) Foarte bine la faza cu covorul...asa nu mai tre sa iti cumperi sau sa mai ai si grija asta in plus....eu nu m-am interesat inca daca imi va trebui sau nu...sper sa nu:-"
da la sf nicolae ma cunun de langa modern (in spate), mai exact langa restaurantul continental. taxa e de 200 lei pe care o platesc socrii (ambii) + 100 lei corul. si in rest mi-au spus sa aduc ce am enumerat mai sus.atat

airkaterine
03.02.2010, 16:33:42
da la sf nicolae ma cunun de langa modern (in spate), mai exact langa restaurantul continental. taxa e de 200 lei pe care o platesc socrii (ambii) + 100 lei corul. si in rest mi-au spus sa aduc ce am enumerat mai sus.atat
Aha...imi spui si mie din cate persoane este format corul?si daca este corul bisericii respective sau un altul .Multumesc

elenna
03.02.2010, 16:41:54

Si nu se adaoga si "onorariul"pe care il da nasu?

airkaterine
03.02.2010, 17:32:02
ar fi chiar imposibil sa nu ceara nimik nimik la sfarsit:-w

justy
03.02.2010, 19:51:20
Aha...imi spui si mie din cate persoane este format corul?si daca este corul bisericii respective sau un altul .Multumesc

sf nicolae are cor propriu dar cine vrea poate aduce si din alta parte (cum fac eu de exemplu)...sunt sigura ca la sfarsit trebuie sa mai "plateasca " ceva si nasu...eu am plati banii aia de 2 milioane si a ramas ca restul se vor plati la nunta...deci mai trebuie ceva bani...

nicoletagheorghe1
04.02.2010, 07:45:07
din cate imi aduc aminte corul era format din 5-6 persoane. da lasa k ma duc vineri sa mai intreb cevaa si ii intreb si asta k sa fiu sigura. eu la nunta cumnatului am auzit prima data acest cor. a fost super. si e corul bisericii sf nicolae nu e altul de la alta biserica

nicoletagheorghe1
04.02.2010, 07:47:02
ba da se adauga, dar acest onorariu e in functie de cine anume te cununa. pe noi ne cununa preotul bulgaru si momentan nu l-am gasit k sa ne spuna cat ea

alynutza_0
07.02.2010, 21:29:07
Buna la toata lumea. Am o mare problema, nunta se apropie cu pasi repezi (17 iulie) si inca nu am gasit nasi. Am intrebat la toate neamurile, la toti prieteni, pe unde am stiut, dar toti ne-au zis ca nu pot, ca au rate, ca au probleme, ca nu au bani sau chiar pur si simplu sunt prea stresati si o nunta iar stresa si mai tare.Noi nu avem pretentie la dar mare, la toti le-am zis puneti pe masa cat puteti si se striga mai mult, ca am vazut ca asa se cam obisnuieste, pt ca nu are lumea bani, dar asta nu e nici o problema , fiecare cum vrea si cum poate, dar chiar si asa am primit numai raspunsuri negativ.nu sunt chiar asa de exagerata, adica totusi cred ca macar biserica si lumanarile poate sa le plateasca, ca altfel nu ar mai fi pomana si sa vina cu cateva perechi ar fi ideal. as zice eu.Noi suntem foarte prietenosi,sinceri,nu ne place minciuna si ne-am dori niste nasi cu care sa poti vorbi, sa poti iesi undeva,adica tot ce trebuie :). Care ma poate ajuta, va rog.

atheaa_me
07.02.2010, 21:34:15
Buna la toata lumea. Am o mare problema, nunta se apropie cu pasi repezi (17 iulie) si inca nu am gasit nasi. Am intrebat la toate neamurile, la toti prieteni, pe unde am stiut, dar toti ne-au zis ca nu pot, ca au rate, ca au probleme, ca nu au bani sau chiar pur si simplu sunt prea stresati si o nunta iar stresa si mai tare.Noi nu avem pretentie la dar mare, la toti le-am zis puneti pe masa cat puteti si se striga mai mult, ca am vazut ca asa se cam obisnuieste, pt ca nu are lumea bani, dar asta nu e nici o problema , fiecare cum vrea si cum poate, dar chiar si asa am primit numai raspunsuri negativ.nu sunt chiar asa de exagerata, adica totusi cred ca macar biserica si lumanarile poate sa le plateasca, ca altfel nu ar mai fi pomana si sa vina cu cateva perechi ar fi ideal. as zice eu.Noi suntem foarte prietenosi,sinceri,nu ne place minciuna si ne-am dori niste nasi cu care sa poti vorbi, sa poti iesi undeva,adica tot ce trebuie :). Care ma poate ajuta, va rog.

http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=8 incearca aici la casting de fini! Stiu ca sunt multe miresici care ar dori o pereche de finuti!

gaby78
10.02.2010, 13:59:01
Mama mea are o vorba: Nu ramane copil nebotezat, mort neingropat si miri necununati(presupun ca finalul ii apartine). Noi ne-am ciocnit de aceeasi problema. Eram dispusi sa platim si lumanarile si biserica si meniurile nasilor. Nimeni nu putea sau nu vroia. Apoi am gasit o familie care a zis ca face totul ca la carte. Am facut planuri etc etc. Ne-am trezit acum o luna ca dau inapoi. Am luat cautarile de la capat. In disperare de cauza am fost gata sa acceptam sa ne cunune cumnatii (fratele sotului si sotia). Numai ca tot cineva din famile m-a sfatuit sa mai am rabdare, k mai e timp. Si bine am facut pentru ca finii verisoarei mele (suna complicat) s-au oferit ei sa ne fie nasi (desi nu stau foarte bine financiar).
Daca vei mai insista sunt sigura ca vei rezolva, chiar daca nasi vor fi cumnatii sau verisorii sau o matusa.

Mir_Ella
02.03.2010, 01:01:44
http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=8 incearca aici la casting de fini! Stiu ca sunt multe miresici care ar dori o pereche de finuti!

Nu dispera ....toate se rezolva ....cu siguranta e cineva acolo care cauta finuti !!!

Si noi ne-am gasit finuti aci pe miresici ....mai bine de o luna juma in urma ....si tare dragi ne sunt ....ii adoram pur si simplu ....si pe ei saracutii ii lasase-ra nasii ....dar ne-a fost dat sa ne intalnim si noi sa ii nasim !!!
xxx

sonia29
08.03.2010, 14:45:14
Am foarte multe nelamuriri..."conform traditiei" cine cumpara covorasul din biserica?

ur42ne
08.03.2010, 16:01:36
Am foarte multe nelamuriri..."conform traditiei" cine cumpara covorasul din biserica?

soacra-mare, eu asa stiu

sonia29
08.03.2010, 16:33:03
Asa stiam si eu, dar cineva m-a contrazis.
Multumesc.

nicoletagheorghe1
09.03.2010, 07:55:28
noua ni s-a spus la biserica k noi trebuie sa il cumparam, sau daca avem acasa sa aducem. si cica acel covoras adus trebuie sa ramana musai la tinerii casatoriti

GoGo_82
09.03.2010, 08:52:54
noua ni s-a spus la biserica k noi trebuie sa il cumparam, sau daca avem acasa sa aducem. si cica acel covoras adus trebuie sa ramana musai la tinerii casatoriti
ei da.. mie mi-a zis preotul unde am facut ca nici macar nu trebuie acel covor;)) ;)) ;))

mortisha_20
09.03.2010, 11:10:20
mie nu mi-a cerut covoras, dar am in trebat eu de el. a spus k la mavramol nu se cere asha ceva, doar vin si un cozonac

LemonTea
09.03.2010, 20:08:23
Si noi am intrebat preotul de covoras si a spus ca este doar o superstitie....Trebuie doar putin vin si cozonac.

nicoletagheorghe1
10.03.2010, 08:11:57
si la mine la biserica nu ne-a cerut covoras. au spus k exista. sa aducem un buchet de flori, cozonac sau piscoturi dupa cum vrem si putin vin

clothilde
28.04.2010, 22:41:50
si la mine la biserica nu ne-a cerut covoras. au spus k exista. sa aducem un buchet de flori, cozonac sau piscoturi dupa cum vrem si putin vin

Nicoleta, spune-mi si mie, te rog, in ce zi a saptamanii te-ai dus la biserica sa stabilesti cununia, si cu cine ai vorbit? Eu am trecut pe acolo intr-o sambata dupa-amiaza, am crezut ca or mai fi nunti, sa ma uit si eu, dar, mai degraba, voiam sa ascult corul. Insa nu era nimeni, biserica era inchisa. Ma rog, am vazut acolo alaturi Protoieria sau cam asa ceva, dar nu cred sa aiba vreo legatura. Ma trezesc ca ma duc la Protoierie aiurea...

monica87
28.04.2010, 22:46:05
nici mie nu mi-a cerut covor...au zis k au ei ...doar dak tin eu neaprat sa fie al meu...ne-am mai cerut vin rosu dulce, piscoturi sau cozonac, o sticla de apa in caz de i se face cuiva rau, un buchet de flori.

nicoletagheorghe1
29.04.2010, 08:06:34
Nicoleta, spune-mi si mie, te rog, in ce zi a saptamanii te-ai dus la biserica sa stabilesti cununia, si cu cine ai vorbit? Eu am trecut pe acolo intr-o sambata dupa-amiaza, am crezut ca or mai fi nunti, sa ma uit si eu, dar, mai degraba, voiam sa ascult corul. Insa nu era nimeni, biserica era inchisa. Ma rog, am vazut acolo alaturi Protoieria sau cam asa ceva, dar nu cred sa aiba vreo legatura. Ma trezesc ca ma duc la Protoierie aiurea...
in timpul saptamanii am trecut.lunea de obicei e inchis cd scap eu la 4. dar in restul zilelor pana vineri e deschis mereu cd trec.stiu k sambata nu prea e deschis, iar corul duminica il poti asculta. mie una imi place. am fost acolo la o nunta si mi se ridica parul pe mine de la cor. acu alegerea va fi a ta

nicoletagheorghe1
29.04.2010, 08:07:20
nici mie nu mi-a cerut covor...au zis k au ei ...doar dak tin eu neaprat sa fie al meu...ne-am mai cerut vin rosu dulce, piscoturi sau cozonac, o sticla de apa in caz de i se face cuiva rau, un buchet de flori.
spunele celor carora au de gand sa li se faca rau sa stea afara:)>-:)>-

clothilde
29.04.2010, 20:10:40
in timpul saptamanii am trecut.lunea de obicei e inchis cd scap eu la 4. dar in restul zilelor pana vineri e deschis mereu cd trec.stiu k sambata nu prea e deschis, iar corul duminica il poti asculta. mie una imi place. am fost acolo la o nunta si mi se ridica parul pe mine de la cor. acu alegerea va fi a ta

Pai tocmai de asta as vrea la aceasta biserica, imi doresc ceva inaltator, asa, nu chiar orice slujba. Si sunt convinsa ca numai corul poate face asta. Si mai spune-mi, te rog, cui ma adresez? Incerc sa ajung duminica asta la slujba, sa ascult corul, poate si vorbesc cu cineva, dar... cu cine? Direct cu preotul? E vreo doamna acolo la lumanari, cu vreun caiet de programari, ceva? Chiar nu stiu cum se face...

andrutzaaaa
29.04.2010, 23:45:35
Pai tocmai de asta as vrea la aceasta biserica, imi doresc ceva inaltator, asa, nu chiar orice slujba. Si sunt convinsa ca numai corul poate face asta. Si mai spune-mi, te rog, cui ma adresez? Incerc sa ajung duminica asta la slujba, sa ascult corul, poate si vorbesc cu cineva, dar... cu cine? Direct cu preotul? E vreo doamna acolo la lumanari, cu vreun caiet de programari, ceva? Chiar nu stiu cum se face...
daca vrei la Precista cea de pe faleza...este cam dificil sa iei legatura cu preotul...eu am vrut acolo..si vb aia mam duc din timp si deja pt mine in august cam maraia doamna de acolo ca e cam luat...mia dat un nr de tel de-al preotului...nu am dat de el evident..si tot asa am cautat pana m-am razgandit si am ajuns la Greaca..

andrutzaaaa
29.04.2010, 23:47:01
oricum am inteles de la cnv ca preotul este cam bolnav..si in scurt timp o sa renunte pt ca este si f batran..pacat pt ca am auzit ca face slujbe ffff speciale si frumoase...si in locul lui va veni altcineva..am sa caut acel nr de tel al lui poate il mai gasesc

nicoletagheorghe1
30.04.2010, 09:24:19
pai sunt 2 preoti acolo. eu cu bulgaru am vorbit. iar pt mai multe detalii si femeiea d la lumanari iti poate spune si da nr de tel al preotilor

justy
30.04.2010, 10:16:35
la biserica sf. nicolae nu cere covor, cel putin mie nu mi-a cerut. un buchet de flori, vin si piscoturi de sampanie atat ne-a cerut.
noi am vb cu preotul dar si cu doamna de la lumanari care ne-am notat in caiet data.

andrutzaaaa
30.04.2010, 19:54:52
mie mai cerut si covor si flori ,vin,apa,cozonac..dar..fetelor florile pt ce trebuiesc acolo.. ca habar nam..nu mia dat detalii..eu is in necunostinta de cauza

andrutzaaaa
30.04.2010, 19:55:25
cumva de ornat biserik? sau pt ce?

justy
30.04.2010, 20:13:58
florile trebuiesc ca sa le puna la icoana cu maica domnului...cel putin eu asa stiu.

airkaterine
01.05.2010, 10:16:18
mie mai cerut si covor si flori ,vin,apa,cozonac..dar..fetelor florile pt ce trebuiesc acolo.. ca habar nam..nu mia dat detalii..eu is in necunostinta de cauza
Si mie mi-a cerut apa,vin,cozonac iar de covor a zis ca nu este obligatoriu ca au ei daca tin neaparat...asta este o traditie din batrani nu tine de biserica...chiar a inceput preotul sa rada cand am inceput sa-l asaltez cu intrebarile legate de faimosul covor:Daaa...si un buchet de flori frumoase ca sa il puna in vaza care va fi pe masa unde se va tine slujba:-piar dupa il vei lasa in biserica si il vor pune ei pe la vreo icoana.Mie mi se pare ok faza cu florile,nu ma deranjeaza chiar imi face placere sa il fac si sa il las in biserica.O sa fac un super buchet :x

nicoletagheorghe1
03.05.2010, 07:41:28
Si mie mi-a cerut apa,vin,cozonac iar de covor a zis ca nu este obligatoriu ca au ei daca tin neaparat...asta este o traditie din batrani nu tine de biserica...chiar a inceput preotul sa rada cand am inceput sa-l asaltez cu intrebarile legate de faimosul covor:Daaa...si un buchet de flori frumoase ca sa il puna in vaza care va fi pe masa unde se va tine slujba:-piar dupa il vei lasa in biserica si il vor pune ei pe la vreo icoana.Mie mi se pare ok faza cu florile,nu ma deranjeaza chiar imi face placere sa il fac si sa il las in biserica.O sa fac un super buchet :x
asta imi mai trebuia acum sa mai iau si florile din biserica=))=))=))=))

airkaterine
04.05.2010, 11:41:21
Pai cine a zis ca trebuie sa il iei ?normal ca il vei lasa in biserica

nicoletagheorghe1
05.05.2010, 07:21:24
Pai cine a zis ca trebuie sa il iei ?normal ca il vei lasa in biserica
nici nu ma gandeam k am sa iau buchetul inapoi. cd am scris postul de mai sus era in spirit de gluma. ma si imaginam cum intrebam daca s-au rezolvat toate la biserica si cineva sa vina sa imi spuna k da a luat pana si buchetul. adica nu a mai ramas nimic

andrutzaaaa
07.05.2010, 16:45:42
aa m-am lamurit..eu is mai blonda fetelor ..credeti-ma si pe mine..:))pop

ELEA
24.07.2010, 19:58:41
Buna fetelor foste, actuale si mai ales, viitoare miresici:">!
Ma numar si eu printre viitoarele miresici de 2011, si as avea o nelamurire in legatura cu biserica.In ceea ce priveste alegerea ei e ok, sa zicem ca ne-am hotarat, insa as vrea sa stiu(si acum cred ca apelez la experienta celor care au trecut deja prin fericitul eveniment-no offense for the others:>-).
Ce detalii ar trebui sa cerem cand mergem sa vb cu preotul?Aici ma refer la -ziua, ora, daca au sau nu cor, taxa, lumanari, ce trebuie sa aducem de acasa noi-gen ulei, cozonac, vin-, trebuie sa vina si nasii cand vorbim cu preotul si stabilim toate aceste detalii, etc...
In afara de asta pt ca eu sunt din alt oras, va veni la biserica aleasa de noi si preotul duhovnic al meu si inca un prieten care e preot si toti vor sa oficieze o parte din cununie, lucru care pe mine nu poate decat sa ma bucure nespus, insa banuiesc in aceste conditii ca trebuie sa il intreb pe preot daca sunt acceptate astfel de practici nu?
Va rog mult daca v-ati/va confruntat/ati cu astfel de nelamuriri sa imi spuneti si mie de ele.De asemeni daca mai e ceva ce am scapat din vedere, va rog din suflet sa imi amintiti.

PUPICI CU LIPICI :*

nuttree
25.07.2010, 00:58:54
Cred ca si daca se duce numai un singur mire e suficient. In rest, vad ca ti-ai facut temele, stii ce sa intrebi, mai mult nu trebuie. Cu uleiul n-ai ce face, iti trebuie numai vin si cozonac si, in functie de de biserica, un covor nou pe care sa stati la slujba si sa il luati apoi acasa.

ELEA
26.07.2010, 09:37:17
Cred ca si daca se duce numai un singur mire e suficient. In rest, vad ca ti-ai facut temele, stii ce sa intrebi, mai mult nu trebuie. Cu uleiul n-ai ce face, iti trebuie numai vin si cozonac si, in functie de de biserica, un covor nou pe care sa stati la slujba si sa il luati apoi acasa.

Conteaza daca noi apartinem ca si adresa de o alta parohie decat cea la care vrem sa oficiem cununia religioasa?

mortisha_20
26.07.2010, 09:50:24
Conteaza daca noi apartinem ca si adresa de o alta parohie decat cea la care vrem sa oficiem cununia religioasa?
Cununia religioasa o poti face la ce biserica doresti

nuttree
26.07.2010, 12:54:01
Oricum trebuie sa platesti taxa de cununie si de enorias.

ELEA
26.07.2010, 17:15:07
Oricum trebuie sa platesti taxa de cununie si de enorias.

Auzisem ca mai pun si astfel problema preotii ...din ce zona esti de ce parohie apartii si ma gandeam ...

eleny84
15.11.2010, 11:20:56
Nu, problema asta e in general la mormantari... pe bune. :)

lumi2010
21.01.2011, 15:46:13
a auzit cineva de o taxa pt cununie (generala) de 1000 ron? cica ar fi ceva de la patriarhie sa se perceapa aceeasi taxa de cununie peste tot.

INA81
23.01.2011, 14:59:24
buna fetelor stie cineva cat se da la preoti in cazul cununiei religioase taxa si ce mai dau nasii la sfarsit ? cat a mers in anul 2010 :-\? stiu ca e cam in functie de biserica dar as vrea sa mi fac o idee mai ales daca ati facut cununia si la Precista ?
pupici

gaby78
23.01.2011, 16:59:20
buna fetelor stie cineva cat se da la preoti in cazul cununiei religioase taxa si ce mai dau nasii la sfarsit ? cat a mers in anul 2010 :-\? stiu ca e cam in functie de biserica dar as vrea sa mi fac o idee mai ales daca ati facut cununia si la Precista ?
pupici
Toate detaliile le gasesti pe topicul despre bisericile din Galati "Ce biserica sa alegem?".

nicoletagheorghe1
24.01.2011, 08:04:58
pupici
anul trecut la precista li s-a cerut la nasi 450 lei k si spaga si 300 la miri pt biserica k si taxa

CataLinaTeodora
24.01.2011, 10:59:42
anul trecut la precista li s-a cerut la nasi 450 lei k si spaga si 300 la miri pt biserica k si taxa

mama mia!!!

gaby78
24.01.2011, 11:21:07
mama mia!!!
da, si-n 2009 tot de vreo 7 mil. mi-a zis vara-mea...

irene_gl
24.01.2011, 13:21:57
a auzit cineva de o taxa pt cununie (generala) de 1000 ron? cica ar fi ceva de la patriarhie sa se perceapa aceeasi taxa de cununie peste tot.

pai in ritmul asta nu se mai casatoreste nimeni$-)$-)$-)

gaby78
24.01.2011, 13:34:28
1000 de lei nu e cam exagerat? Sau nu mai primesc popii salarii si vor trai din cota parte de la chitantele taiate pt nunti, botezuri, molifte etc. Cand la unele biserici taxa e de 30 lei , 1000 e mai mult decat exagerat.

rukmyny_85
24.01.2011, 14:16:51
pai in ritmul asta nu se mai casatoreste nimeni$-)$-)$-)

off top...
ai aparut si tu? treci acasa=)))))) aseara nu te-am pontat
au fost nunti unde s-a dat si 10mil.....asa ca.....cine doreste e liber sa dea dar na...sunt niste sume mari ptr 1 ora ....:-<

INA81
25.01.2011, 13:26:04
wow mult $-) pentru ceva ce ar trebui sa fie o binecuvantare ; anul asta probabil vor fi si mai mari ppreturile ...din pacate ; noi o sa fim nasi in septembrie si finii nostri s au gandit la Precista nu e batut in cuie ; asa ca cine mai stie preturile sa le impartaseasca si k noi
multumesc mult de toate raspunsurile
pupici

bubu_lina
26.01.2011, 07:33:52
pupici

Anul asta, la Precista, taxa mirilor este 150 Ron, iar nasii vor da 350 Ron.

INA81
26.01.2011, 08:01:16
Anul asta, la Precista, taxa mirilor este 150 Ron, iar nasii vor da 350 Ron.
ai fost si te ai interesat recent ?

bubu_lina
26.01.2011, 08:03:40
ai fost si te ai interesat recent ?

da, saptamana asta...
;-)

INA81
26.01.2011, 12:38:46
da, saptamana asta...
;-)
ok ms mult caci vazusem de la o miresica ceva de genu 300 de ron la miri si 450 la nasi ; si am crezut k au marit preturile
pupici

bubu_lina
26.01.2011, 16:57:46
ok ms mult caci vazusem de la o miresica ceva de genu 300 de ron la miri si 450 la nasi ; si am crezut k au marit preturile
pupici

Cu placere...
Ma bucur ca informatiile ti-au fost de folos.
Nu stiu de ce difera sumele atat de mult... Insa ceea ce iti spun e cat se poate de real si cat se poate de recent.
Pupici si tie!

tusica_dani
29.01.2011, 19:03:23
buna seara! acum am venit de la biserica precista..taxa este de 150(taxa socrilor mari si mici,jumi juma) si taxa nasului circa 360.eu am gasit exact la ora la care vroiam..super. si nu iti tb cine stie ce..va pup si toate cele bune.

gaby78
29.01.2011, 19:05:30
buna seara! acum am venit de la biserica precista..taxa este de 150(taxa socrilor mari si mici,jumi juma) si taxa nasului circa 360.eu am gasit exact la ora la care vroiam..super. si nu iti tb cine stie ce..va pup si toate cele bune.
Nu v-a cerut vin alb demidulce si bomboane Rafaelo?

INA81
29.01.2011, 22:27:30
vad ca taxa asta variaza 350 360 dar sa i credem pe cuvant ti au spus cumva k trebuie sa dea nasii banii inainte de cununie sau atunci ? k am mai auzit variante din astea cu ,, taxa nasilor'' si iti ia cei 350 de ron inainte si apoi in ziua nuntii spune hai nasule mai scoate banu si ptr preoti ptr dascal si ajungi cam tot pe la 600 de ron:-" e foarte important k trebuie nasul sa dea banii astia
pupici

nicoletagheorghe1
31.01.2011, 10:30:02
io cu astia de la precista m-am lecuit. ai grija sa nu se schimbe pana atunci

tusica_dani
31.01.2011, 11:07:16
buna..da vin al ne.a cerut,bomboane nu.au mai zis de un buchet de flori. Mie mi s.a parut super de treaba parintele,foarte glumet.Sper sa nu am probleme si sa plateasca nasul vreo 600ron.

CataLinaTeodora
31.01.2011, 13:50:11
Nu v-a cerut vin alb demidulce si bomboane Rafaelo?

si covor??:-" ca la toate nuntile la care am fost le-a cerut covor:-" si da, si rafaelo!

tusica_dani
31.01.2011, 17:41:26
de covor nu ne.a spus parintele ci un domn care era pe acolo,cred k era dascal

dya_fluturash
11.02.2011, 17:13:56
Hello! De biserica Sf. Ecaterina stie cineva ceva? Noi inca nu ne-am interesat acolo. :*

dya_fluturash
18.02.2011, 12:50:14
am ajuns la Sf. Ecaterina. Ne-au cerut doar taxa care o cere Arhiepiscopia. Cred ca am facut o alegere buna. Acolo a avut si o prietena si mi-a placut cum a fost. Pentru mine are un rol f imp taina cununiei.

Silvester
18.02.2011, 12:51:21
am ajuns la Sf. Ecaterina. Ne-au cerut doar taxa care o cere Arhiepiscopia. Cred ca am facut o alegere buna. Acolo a avut si o prietena si mi-a placut cum a fost. Pentru mine are un rol f imp taina cununiei.

Si cat v-a cerut taxa?

dya_fluturash
18.02.2011, 12:53:27
Si cat v-a cerut taxa?
85 lei.. voi stiti altceva?

Silvester
18.02.2011, 12:56:34
wooow numai atat?????? si corul? si v-a spus dupa cununie cat dati?

dya_fluturash
18.02.2011, 13:15:02
wooow numai atat?????? si corul? si v-a spus dupa cununie cat dati?
Doar atat. Este una din putinele biserici unde nu se cere ceva in plus fata de taxa de la Episcopie. Noi mergem acolo la biserik si stim ce fel de preoti sunt. Daca vrei tu sa dai sa le ramana si lor le dai kt vrei.
eu m am speriat de scorurile care le-au spus fetele de la alte biserici.

danah23
19.02.2011, 09:16:49
85 lei.. voi stiti altceva?
mi se pare ciudat de putin.
noi am fost si am intrebat la mai multe biserici (pt ca nu mai gaseam o ora disponibila pentru data aleasa de noi) si la toate ne-a spus ca taxa de cununie pe care se da chitanta e 200 de lei. cred ca asta e standard.
dar daca tu spui, asa o fi...

catayulyiii
19.02.2011, 12:49:36
Putine mai sunt bisericile unde se cer taxe de bun simt. M-am ingrozit cand am vazut ce scoruri se practica pe la unele biserici. La biserica la care am facut eu taxa e de 150 de lei, pe care se da si chitanta, iar la preoti fiecare da cat vrea, nu se impune o anumita suma, si nici nu vine preotul sa te traga de mana ca nu i-ai dat cat trebuia. Cei care practica fel de fel de taxe fac acest lucru pentru ca vad ca le merge si oamenii scot banii fara sa comenteze, pentru ca sunt ori prea obositi ori prea grabiti din cauza pregatirilor si nu au timp sa stea sa se certe. Mi se pare trist ceea ce se intampla prin unele locuri.

catayulyiii
19.02.2011, 13:03:37
noi am fost si am intrebat la mai multe biserici (pt ca nu mai gaseam o ora disponibila pentru data aleasa de noi) si la toate ne-a spus ca taxa de cununie pe care se da chitanta e 200 de lei. cred ca asta e standard.

Nu ar trebui sa fie ciudat ce e taxa mica, asa ar trebui sa fie normal, insa ce mai e normal la noi in tara?;))

CataLinaTeodora
19.02.2011, 13:59:29

la Sf. Ana ati fost, in micro 19, langa liceul economic? stiu ca nici acolo taxele nu sunt mari.

acum depinde ce vrei si tu... ca eu am stiu ce vreau... sa nu pierd mult timp pe drumuri... fiind vara, eu cu ditamai pamponu'-n cap, incorsetata.. stateam rau tare in masina... din aceste motive, am ales o biserica din centru... taxe? habar n-am...

oricum, suntem offtopic aici... despre biserici se discuta-n alta parte:)>-

danah23
19.02.2011, 20:42:54
Nu ar trebui sa fie ciudat ce e taxa mica, asa ar trebui sa fie normal, insa ce mai e normal la noi in tara?;))
nu e ciudat ca e mica. e ciudat ca majoritatea bisericilor au cerut 200 de ron taxa, bani pe care se da chitanta, si aici doar 85. am dedus ca asta ar fi "taxa legala" daca ii pot spune asa. mi s-ar parea logic ca toate bisericile din gl sa ceara aceiasi taxa pentru cununie - macar pentru ce se taie chitanta.
acum sunt curioasa sa aud si alte taxe dar din 2011 nu de anii trecuti ca na s-a scumpit si biserica odata cu alimentele, benzina...

danah23
19.02.2011, 20:47:12
la Sf. Ana ati fost, in micro 19, langa liceul economic? stiu ca nici acolo taxele nu sunt mari.

acum depinde ce vrei si tu... ca eu am stiu ce vreau... sa nu pierd mult timp pe drumuri... fiind vara, eu cu ditamai pamponu'-n cap, incorsetata.. stateam rau tare in masina... din aceste motive, am ales o biserica din centru... taxe? habar n-am...

oricum, suntem offtopic aici... despre biserici se discuta-n alta parte:)>-
pana la urma am ales si noi tot biserica Mavramol. a fost un moment cand vroiam sa fac nunta doar pentru cununia religioasa :))( cam naiv din partea mea cred)
acum cu toate taxele astea... dar ma rog trecem si peste vorba aia tb sa faci ce spune popa nu ce face el
ne-am interesat si la Sf spiridon dar de la ora 3 la ora 8 era biserica ocupata cu cununii din 30 in 30 de min...
casatorii pe banda rulanta... e mai ceva ca la starea civila

rukmyny_85
19.02.2011, 20:49:59
nu e ciudat ca e mica. e ciudat ca majoritatea bisericilor au cerut 200 de ron taxa, bani pe care se da chitanta, si aici doar 85. am dedus ca asta ar fi "taxa legala" daca ii pot spune asa. mi s-ar parea logic ca toate bisericile din gl sa ceara aceiasi taxa pentru cununie - macar pentru ce se taie chitanta.
acum sunt curioasa sa aud si alte taxe dar din 2011 nu de anii trecuti ca na s-a scumpit si biserica odata cu alimentele, benzina...

eu ti-am raspuns deoarece am avut nunta f recent(oct)

CataLinaTeodora
19.02.2011, 23:15:14
pana la urma am ales si noi tot biserica Mavramol. a fost un moment cand vroiam sa fac nunta doar pentru cununia religioasa :))( cam naiv din partea mea cred)
acum cu toate taxele astea... dar ma rog trecem si peste vorba aia tb sa faci ce spune popa nu ce face el
ne-am interesat si la Sf spiridon dar de la ora 3 la ora 8 era biserica ocupata cu cununii din 30 in 30 de min...
casatorii pe banda rulanta... e mai ceva ca la starea civila

si cat e taxa acolo? sau taxele, ma rog...

danah23
20.02.2011, 08:53:52
si cat e taxa acolo? sau taxele, ma rog...
200 si la mavramol si la spiridon si la sf mina :)
acum diferenta o face taxa de dupa. la mavramol ni s-a spus ca dupa dam cat vrem, acum om vedea...

CataLinaTeodora
20.02.2011, 10:40:18
200 si la mavramol si la spiridon si la sf mina :)
acum diferenta o face taxa de dupa. la mavramol ni s-a spus ca dupa dam cat vrem, acum om vedea...

din cate stiu eu, pe banii astia se da chitanta... pe cei 200 de lei..
nici in ziua de azi nu stiu cat au platit nasii la biserica, da' nici nu ii voi intreba:))

dya_fluturash
22.02.2011, 08:21:41
Dar ce mai este corect in lumea asta fetelor?! Pe mine nu ma mai mira nimic. Fiecare va da socoteala pt ceea ce face. Nu-i judecam noi pe ei. Noi sa cautam si sa gasim locul(din toate punctele de vedere) unde ne vom simti cel mai bine in acea zi importanta;)

justmeandmyself
24.04.2011, 17:54:06
pana la urma am ales si noi tot biserica mavramol. A fost un moment cand vroiam sa fac nunta doar pentru cununia religioasa :))( cam naiv din partea mea cred)
acum cu toate taxele astea... Dar ma rog trecem si peste vorba aia tb sa faci ce spune popa nu ce face el
ne-am interesat si la sf spiridon dar de la ora 3 la ora 8 era biserica ocupata cu cununii din 30 in 30 de min...
Casatorii pe banda rulanta... E mai ceva ca la starea civila

cat e taxa la mavramol?

danah23
25.04.2011, 20:27:46
cat e taxa la mavramol?

200 de ron taxa pe care se da chitanta. asa e la majoritatea bisericilor.
diferenta o face insa spaga de dupa cununie. aici ni s-a spus ca daca doreste nasul sa dea ceva bine daca nu... e la alegerea lui. fata de alte biserici la care ti se cere pe fata 2 mil de preot 1 mil pt dascal 50 ron pt femeia cu lumanarile zic eu ca tot e ceva....

petza
14.11.2011, 21:17:11
dar despre biserica sf spiridon cine imi poate da mai multe detalii?cat e taxa,cum sunt preotii,ce trebuie sa aducem,putem face poze in gradina etc...eu sunt miresica de 2012 si inca nu am hotarat la ce biserica sa facem cununia dar ne-ar placea la sf spiridon.

arky
18.11.2011, 15:30:38
dar despre biserica sf spiridon cine imi poate da mai multe detalii?cat e taxa,cum sunt preotii,ce trebuie sa aducem,putem face poze in gradina etc...eu sunt miresica de 2012 si inca nu am hotarat la ce biserica sa facem cununia dar ne-ar placea la sf spiridon.

La Sf. Spiridon am facut noi cununia civila si religioasa si e foarte frumos vara cand e plin de flori. Taxa in 2011 era de 200 de lei cu chitanta. Slujba ne-a oficiat-o parintele Mogos, iar de dus am dus doar o sticla de vin imbuteliat si un cozonac. Poze am facut, dar sincer, pentru ca nu am stat prea mult dupa terminarea slujbei, nu am facut poze pe spatiul verde, ci doar instantanee pe alei.
Am avut si 3 baieti la cor, carora le-a dat sotul cate 40 sau 50 de lei (nu mai stiu exact).
Cam asta e in mare.

petza
20.11.2011, 13:16:12
La Sf. Spiridon am facut noi cununia civila si religioasa si e foarte frumos vara cand e plin de flori. Taxa in 2011 era de 200 de lei cu chitanta. Slujba ne-a oficiat-o parintele Mogos, iar de dus am dus doar o sticla de vin imbuteliat si un cozonac. Poze am facut, dar sincer, pentru ca nu am stat prea mult dupa terminarea slujbei, nu am facut poze pe spatiul verde, ci doar instantanee pe alei.
Am avut si 3 baieti la cor, carora le-a dat sotul cate 40 sau 50 de lei (nu mai stiu exact).
Cam asta e in mare.
mersi mult de informatii.am sa o trimit pe mama sa se intereseze sa vedem dak mai au loc liber pt august.

brynia
20.11.2011, 19:10:14
la sf imparati constantin si elena cat e taxa ?

jojooo
20.11.2011, 19:51:12
La Sf.Imparati este 250.

brynia
21.11.2011, 13:52:14
ok, mersi pentru raspuns

symonik02
21.11.2011, 19:37:46
la sf imparati constantin si elena cat e taxa ?

La sf imparati este 200 ron taxa. asa am platit eu pt august 2012.

petza
24.11.2011, 22:13:10
Cam asta e in mare.
dar imi poti da un nr de tel ceva?k nu il gasesc niciodata pe preot la biserica..as vrea sa vb cu el macar prin tel intai...

brynia
28.11.2011, 13:49:50
60 ron la biserica Buna Vestire am intrebat personal azi deci sunt niste diferente mari de la unele biserici la altele

arky
29.11.2011, 15:35:12
dar imi poti da un nr de tel ceva?k nu il gasesc niciodata pe preot la biserica..as vrea sa vb cu el macar prin tel intai...

Cu mare placere te-as ajuta, dar nr. de tel al preotului nu il am. Pot sa-ti spun ca noi am mers duminica la slujba, si, la sfarsit, am ramas si am vorbit cu el. Asa am procedat de fiecare data, si atunci cand am stabilit ora, si mai apoi cand am stabilit ultimele detalii inainte de nunta.
Acum ca e post s-ar putea sa il gasesti miercurea sau vinerea seara ca stiu ca se slujeste.

oana_dinu
03.12.2011, 20:31:12
Stie cineva daca e vreo problema in legatura cu oficierea casatoriei religioase in data de 8 septembrie ?

symonik02
03.12.2011, 22:53:31
Stie cineva daca e vreo problema in legatura cu oficierea casatoriei religioase in data de 8 septembrie ?

Nu este nici o problema cu oficierea casatoriei religioase la aceasta data. La 15 august ar mai fi, dar la 8 septembrie nu.

rukmyny_85
04.12.2011, 13:27:29

nu se fac nunti in anul 2012:
-in toate zilele de post de peste an
-in zilele praznicelor imparatesti si in ajunul acestora
-in sapt lasatului de sec de carne(20-26feb)
-in postul sf pasti(27feb-14apr)
-in sapt luminata(15-21apr)
-in postul sf apostoli petru si pavel(11-28iunie)
-in postul adormirii maicii domnului(1-14aug)
-in postul nasterii domnului(14nov-24dec)
-in perioada de la craciun pana la boboteaza(25 dec 2012- 6ian 2013)
excludeti toate datele astea si vedeti zilele cand puteti gasi liber sa fixati data nuntii...pwp si spor la miresit

oana_dinu
05.12.2011, 09:35:16
8 sptembrie este praznic imparatesc ?

dya_fluturash
05.12.2011, 13:25:19
8 sptembrie este praznic imparatesc ?
Buna.
Praznicele Maicii Domnului, adica sarbatorile mai insemnate inchinate Sfintei Fecioare.
Acestea sunt patru, si anume:
1. Nasterea Maicii Domnului, sau Sfanta-Maria mica, la 8 septembrie.
2. Intrarea in Biserica a Maicii Domnului, Vovidenia sau Ovedenia, la 21 noiembrie.
3. Buna-Vestire sau Blagovestenia, la 25 martie.
4. Adormirea Maicii Domnului, sau Sfanta-Maria mare, la 15 august. Aceste sarbatori sunt zugravite de obicei pe tampla sau catapeteasma bisericii, in randul sarbatorilor domnesti, fiind deci socotite ca praznice imparatesti, deoarece Sfanta Fecioara e imparateasa Cerului, fiind cea mai aleasa dintre sfinti.

Sarbatorile domnesti (praznicele imparatesti) din cursul anului

1. Pastele sau Sarbatoarea Invierii Domnului, cea mai veche si mai mare sarbatoare crestina, “sarbatoarea sarbatorilor” si “praznicul praznicelor”.
2. Inaltarea la cer a Domnului, care cade totdeauna Joia – la patruzeci de zile dupa inviere.
3. Rusaliile – numita in popor si Duminica Mare – sau Duminica Pogorarii Duhului Sfant, la 50 de zile dupa inviere, sau la zece zile dupa inaltare.
4. Schimbarea la fata a Domnului, 6 august.
5. Craciunul sau Nasterea Domnului, la 25 dece.mbrie.
6. Taierea imprejur a Domnului, la 8 zile dupa Nastere, la 1 ianuarie
7. Boboteaza sau Botezul Domnului (Epifania sau Teofania =Aratarea Domnului), la 6 ianuarie.
8. intampinarea Domnului (Stretenia), la 40 de zile dupa Nastere, adica la 2 februarie (Luca 2, 22 s.u.).
9. Floriile, Duminica Stalparilor sau a Floriilor, cu o saptamana inainte de Pasti, ziua intrarii triumfale a Domnului in Ierusalim, inainte de Patimi .
10. Tot intre praznicele imparatesti se numara, de obicei, si Inaltarea Sfintei Cruci, la 14 septembrie.

Intrebati preotul si el va sfatuieste mai bine.

petza
26.12.2011, 14:36:48
60 ron la biserica Buna Vestire am intrebat personal azi deci sunt niste diferente mari de la unele biserici la altele
si unde este situata aceasta biserica?spre rusinea mea...nu stiu...e frumoasa?are si gradina?mie mi-ar placea mult cu gradina afara,asa vor iesi poze mai frumoase...

rukmyny_85
06.02.2012, 13:33:21
Buna.
Praznicele Maicii Domnului, adica sarbatorile mai insemnate inchinate Sfintei Fecioare.
Acestea sunt patru, si anume:
1. Nasterea Maicii Domnului, sau Sfanta-Maria mica, la 8 septembrie.
2. Intrarea in Biserica a Maicii Domnului, Vovidenia sau Ovedenia, la 21 noiembrie.
3. Buna-Vestire sau Blagovestenia, la 25 martie.
4. Adormirea Maicii Domnului, sau Sfanta-Maria mare, la 15 august. Aceste sarbatori sunt zugravite de obicei pe tampla sau catapeteasma bisericii, in randul sarbatorilor domnesti, fiind deci socotite ca praznice imparatesti, deoarece Sfanta Fecioara e imparateasa Cerului, fiind cea mai aleasa dintre sfinti.

Sarbatorile domnesti (praznicele imparatesti) din cursul anului

1. Pastele sau Sarbatoarea Invierii Domnului, cea mai veche si mai mare sarbatoare crestina, “sarbatoarea sarbatorilor” si “praznicul praznicelor”.
2. Inaltarea la cer a Domnului, care cade totdeauna Joia – la patruzeci de zile dupa inviere.
3. Rusaliile – numita in popor si Duminica Mare – sau Duminica Pogorarii Duhului Sfant, la 50 de zile dupa inviere, sau la zece zile dupa inaltare.
4. Schimbarea la fata a Domnului, 6 august.
5. Craciunul sau Nasterea Domnului, la 25 dece.mbrie.
6. Taierea imprejur a Domnului, la 8 zile dupa Nastere, la 1 ianuarie
7. Boboteaza sau Botezul Domnului (Epifania sau Teofania =Aratarea Domnului), la 6 ianuarie.
8. intampinarea Domnului (Stretenia), la 40 de zile dupa Nastere, adica la 2 februarie (Luca 2, 22 s.u.).
9. Floriile, Duminica Stalparilor sau a Floriilor, cu o saptamana inainte de Pasti, ziua intrarii triumfale a Domnului in Ierusalim, inainte de Patimi .
10. Tot intre praznicele imparatesti se numara, de obicei, si Inaltarea Sfintei Cruci, la 14 septembrie.

Intrebati preotul si el va sfatuieste mai bine.

am intrebat eu la biserica si merge pe 8 sept....este praznic insa sunt biserici care fac cununii,mai ales ca deja mirii fixeaza data la restaurant inca cu 1 an inainte....iar aia de la restaurant socotesc doar sarbatorile si posturile mari(punand la socoteala ca civila o poti face in alta zi,biserica in alta zi iar petrecerea in alta zi...lor oricum le convine:))))
apropo pentru fetele care inca nu si-au luat cert de cununie,eliberate de biserica unde s-au cununat....poti da in jur de 20 lei si cu o cerere.....si in cateva zile li se elibereaza......e util ptr fetele care nasc prin alte tari,care cununa prin alte tari(sau alte religii mirii).....ptr intrebari lasati mesaj

ayrkaterinne
07.02.2012, 17:57:32
am intrebat eu la biserica si merge pe 8 sept....este praznic insa sunt biserici care fac cununii,mai ales ca deja mirii fixeaza data la restaurant inca cu 1 an inainte....iar aia de la restaurant socotesc doar sarbatorile si posturile mari(punand la socoteala ca civila o poti face in alta zi,biserica in alta zi iar petrecerea in alta zi...lor oricum le convine:))))
apropo pentru fetele care inca nu si-au luat cert de cununie,eliberate de biserica unde s-au cununat....poti da in jur de 20 lei si cu o cerere.....si in cateva zile li se elibereaza......e util ptr fetele care nasc prin alte tari,care cununa prin alte tari(sau alte religii mirii).....ptr intrebari lasati mesaj
Uite na'ca-ti las mesaj;))...cum sa fac?unde sa ma duc pt certificatul asta de la biserica? ca eu nu il am desi am avut nunta in 2010:-"....despre ce cerere vorbesti si unde se depune...vreau sa imi spui daca poti pasii completi...si ce treaba are certificatul de la biserica cu nasterea in alte tari?...

rukmyny_85
07.02.2012, 23:14:49
Uite na'ca-ti las mesaj;))...cum sa fac?unde sa ma duc pt certificatul asta de la biserica? ca eu nu il am desi am avut nunta in 2010:-"....despre ce cerere vorbesti si unde se depune...vreau sa imi spui daca poti pasii completi...si ce treaba are certificatul de la biserica cu nasterea in alte tari?...

ti=am dat mesaj..

ayrkaterinne
08.02.2012, 12:55:20
ti=am dat mesaj..
Vazui ...multam'frumos;;)

b_ralu_83
08.02.2012, 13:13:18
ti=am dat mesaj..

de ce nu il pui public. ar fi util mai multora! :)
merci!

micutastea14
27.02.2012, 12:04:53
Intrebare... probabil stupida.

Daca faci jumatate de cununie ai nevoie de nasi?

ayrkaterinne
27.02.2012, 13:21:55

Da ! ai nevoie ...de fapt jumatatea de cununie este logodna.Nu stiu daca ai fost vreodata atenta la toata sjujba cununiei sa vezi ca la inceput preotul tine slujba de logodna si iti pune verighetele pe mana dreapta,nasii trebuie sa fie alaturi ca sa tina lumanarile...dupa urmeaza partea cununiei,unde preotul va va pune cununele pe cap si iti va schimba verighetele pe mana stanga.Deci cand vei face jumatatea de cununie preotul va tine doar partea cu logodna si da trebuie sa ai nasi ! pentru ca trebuie ca cineva sa iti tina lumanarile....in sensul ca in traditia ortodoxa , lumanarea aprinsa la slujba de logodna/cununie arata ca veti '' umbla in lumina lui Hristos si a voii Lui '':)>- sper ca m-am facut inteleasa :*

geanygl21
27.02.2012, 13:31:33

dA , AI NEVOIE ;)

LE: Airkaterinne a explicat f bine si de ce :)

micutastea14
27.02.2012, 14:26:59
Da ! ai nevoie ...de fapt jumatatea de cununie este logodna.Nu stiu daca ai fost vreodata atenta la toata sjujba cununiei sa vezi ca la inceput preotul tine slujba de logodna si iti pune verighetele pe mana dreapta,nasii trebuie sa fie alaturi ca sa tina lumanarile...dupa urmeaza partea cununiei,unde preotul va va pune cununele pe cap si iti va schimba verighetele pe mana stanga.Deci cand vei face jumatatea de cununie preotul va tine doar partea cu logodna si da trebuie sa ai nasi ! pentru ca trebuie ca cineva sa iti tina lumanarile....in sensul ca in traditia ortodoxa , lumanarea aprinsa la slujba de logodna/cununie arata ca veti '' umbla in lumina lui Hristos si a voii Lui '':)>- sper ca m-am facut inteleasa :*

Multumesc, foarte explicita ai fost. Prietena mea vrea sa faca doar logodna si eu voiam sa-i fiu nasa dar.... nu suntem cununati inca.

ayrkaterinne
27.02.2012, 14:58:56
Multumesc, foarte explicita ai fost. Prietena mea vrea sa faca doar logodna si eu voiam sa-i fiu nasa dar.... nu suntem cununati inca.
Nu ai cum...daca nu sunteti cununati ! Ar trebui sa ai macar jumatate de cununie(asa spune preotul,nu vreau sa gresesc....sa ma corecteze cineva daca spun tampenii...dar stiu ca parintii spirituali ar trebui sa fie cununati in fata Lui Dumnezeu...:"> )

C_ELLA
28.02.2012, 14:51:48
Gresesc sau tu ai deja citita o cununie?! Daca DA, poti tine lumanarea...

micutastea14
28.02.2012, 15:12:40
Gresesc sau tu ai deja citita o cununie?! Daca DA, poti tine lumanarea...

N-am nicio cununie, n-am avut niciodata. :)

De curiozitate... daca mai fusesem cununata cu alt barbat, puteam cununa acum? :-B

C_ELLA
28.02.2012, 15:21:43
N-am nicio cununie, n-am avut niciodata. :)

De curiozitate... daca mai fusesem cununata cu alt barbat, puteam cununa acum? :-B
Scuze atunci:"> ...nu stiu de ce am avut impresia ca ai mai fost casatorita...da, daca ai fost cununata poti tine lumanarea...

micutastea14
28.02.2012, 15:33:04
Scuze atunci:"> ...nu stiu de ce am avut impresia ca ai mai fost casatorita...da, daca ai fost cununata poti tine lumanarea...

Probabil ai aceasta impresie pentru ca am un copil :-p
Nu ai pentru ce sa te scuzi .

alexia_bla
06.06.2012, 19:47:58
daca nasii care trebuiau sa te cunune ///...moare nasul ce faci??? poate fi reprezentat de cineva din familie gen fiu acesta trebuie sa fie cununat religios??

irene_gl
06.06.2012, 20:27:44
daca nasii care trebuiau sa te cunune ///...moare nasul ce faci??? poate fi reprezentat de cineva din familie gen fiu acesta trebuie sa fie cununat religios??

din cate stiu pot cununa mama cu fiu.

alexia_bla
07.06.2012, 05:59:29
din cate stiu pot cununa mama cu fiu.
da am auzit si eu ...dar fiul trebuie sa fie cununat religios???

gyana
05.04.2013, 16:12:26
cineva sia fct cununia la biserica greaca?? cum este??

atheaa_me
05.04.2013, 20:04:34
da am auzit si eu ...dar fiul trebuie sa fie cununat religios???

nu are nici o legatura poate sa fie necasatorit, ca daca ari fi cununat religios eventual ar cununa cu sotia lui.

roxidinu
09.04.2013, 20:13:43
Buna seara,

Eu sunt viitoare miresica si mi-as dori foarte mult sa fac cununia religioasa in aer liber.

M-ar ajuta foarte mult daca imi poate spune cineva care sunt "conditiile" pt asa ceva si costurile solicitate de biserica. Mai nou am inteles ca preotii sunt cam reticenti la a oficia cununiile in afara bisericii.

Va multumesc pt orice informatie!

ramona-elena
17.07.2014, 20:05:24
Intr-adevar nu se fac nunti in post,dar eu ma fost la o nunta in postul Sf Petru si Pavel. La inceput preotul nu a vrut sa ii cunune si le-a spus sa vina peste o ora si jumatate dupa ora stabilita. In sfarsit dupa o ora si jumatate de plimbari pe faleza i-a cununat popa dar cu usile inchise,zavorate si a tinut slujba 20 de minute fata de aproximativ o ora.Le-a spus de inainte cand vin la biserica sa lase masinile pe undeva prin spatele unor blocuri ca sa nu se simta ca e nunta si sa vina pe jos.Va dati seama plangeau si mirii si parintii pt ca atunci cand a platit pt cununie nu au stiut ca o sa cada nunta in post si nici popa nu le-a spus.Asa ca nu va aventurati.UItativa in calendar inainte de o decizie sau cautati pe internet cum cad posturile.....Va spun sincer ca a fost groaznic
acum cred ca stau altfel lucrurile,poti vedea calendarul ortodox de pe acum si se poate fixa cu usurinta o data in care sa nu fie post!

Dana_Dany
04.11.2014, 16:06:11
Buna seara, miresici. Stie cineva care mai cunt taxele la biserica? M-ar interesa biserica Sf. Vasile din tiglina 3. Mersi.

lula_canci
14.11.2014, 19:38:53
Oficial noi am platit 210 ron. E 150 taxa si 60 parca pentru lumanari si chestii de genul pentru seara respectiva.

Dana_Dany
22.11.2014, 13:47:09
Oficial noi am platit 210 ron. E 150 taxa si 60 parca pentru lumanari si chestii de genul pentru seara respectiva.

La Sf. Vasile?
Mersi pentru raspuns.

Ramonik84
26.04.2015, 10:23:00
La Sf. Vasile?
Mersi pentru raspuns.

Este 200 de lei taxa. Noi azi am platit-o.

Dana_Dany
27.07.2015, 21:22:49
Este 200 de lei taxa. Noi azi am platit-o.

Tot atat am platit si noi in luna mai.