PDA

Versiunea completa : Restaurant Traian

Pagini : [1] 2

Limona
14.05.2007, 15:32:25
M-ar intresa pareri despre locatie, mancare, cum a-ti decorat sala....mi se pare cam dificil cu stalpii...nu stiu ce s-ar putea face pt ei....

alibd
14.05.2007, 15:38:07
M-ar intresa pareri despre locatie, mancare, cum a-ti decorat sala....mi se pare cam dificil cu stalpii...nu stiu ce s-ar putea face pt ei....

Sunt convinsa ca sunt informatii care te pot ajuta la topicul Restaurante Iasi! Multa bafta!

CataAna
14.05.2007, 17:27:28

Eu voi avea nunta la Traian pe 7 iulie, deci mai este ceva timp pana iti pot da informatii exacte. Oricum mai ai timp suficient pana anul viitor sa te tot gandesti si razgandesti cum sa decorezi.

Eu nici in momentul de fata nu m-am decit in totalitate cum as vrea sa fie decorata sala. Stalpii aia imi stau si mi e pe creier, dar avand in vedere ca sala este foarte incarcata, parca i-as lasa asa cum sunt, n-as mai pune nimic pe ei. Poate doar o bordura de flori... mai vedem.#-o

Cei de la Traian au zis ca nu se pot decora ca nu cumva sa-i murdarim, stiu eu. Dar daca nu bati cuie si nu lipesti nimic, nu cred ca e vreo pb...
Am sa revin cu detalii cand ma decid:*

Limona
14.05.2007, 17:39:54
Iti multumesc f mult CataAna pt sfaturi...si abea astept sa vina acea frumoasa zi pt tine..sa-mi trmiti si mie poze cu sala. Intr-adevar, cred ca o sa ma razgandesc de f multe ori pana la anu...#-o .
Mentinem legatura :*

maluca
26.05.2007, 07:25:39
pe 14 iulie are o verisoara de-a mea nunta la traian , o sa-ti arat poze atunci , poate ca iti vine vreo idee .

Limona
26.05.2007, 17:00:09
Abea astept sa vad pozele :* , poate imi vine si mie o idee...si mai o problema...oare este destul spatiu pt dans. Astept parerile tale dupa nunta.>:D<

CataAna
27.05.2007, 12:09:13
Abea astept sa vad pozele :* , poate imi vine si mie o idee...si mai o problema...oare este destul spatiu pt dans. Astept parerile tale dupa nunta.>:D<

Mie mi se pare ca e suficient spatiu de dans, in comparatie cu alte restaurante. De la scena si pana la intrarea in salonul Alb este destul. Intr-adevar e mai mult pe lung, dar nu cred ca e vreo problema. Poate ne vom ciocni mai des cu altii care danseaza;))

adinac_ro
27.05.2007, 13:04:56
Eu voi avea nunta la Traian pe 7 iulie, deci mai este ceva timp pana iti pot da informatii exacte. Oricum mai ai timp suficient pana anul viitor sa te tot gandesti si razgandesti cum sa decorezi.

Eu nici in momentul de fata nu m-am decit in totalitate cum as vrea sa fie decorata sala. Stalpii aia imi stau si mi e pe creier, dar avand in vedere ca sala este foarte incarcata, parca i-as lasa asa cum sunt, n-as mai pune nimic pe ei. Poate doar o bordura de flori... mai vedem.#-o

Cei de la Traian au zis ca nu se pot decora ca nu cumva sa-i murdarim, stiu eu. Dar daca nu bati cuie si nu lipesti nimic, nu cred ca e vreo pb...
Am sa revin cu detalii cand ma decid:*

Intr-adevar nu e permis sa decorezi cu nimic care sa se fie direct pe perete.Noi am avut perdea de lumini si a fost agatata pe un suport cu care vine firma de decorari.Toate firmele stiu ca astoria are politica asta si au scheleti pt decorat acolo.

Limona
28.05.2007, 18:34:51
CataAna as vrea sa te intreb si eu ceva. Tu asezi invitati si in Salonul Alb?
Caci am vazut niste poze de la o nunta la Traian, la care au fost invitati si in acest salon, iar masa la care stau mirii si nasii(imi scapa acum denumirea) era asezata langa geamul de la intrarea in Salonul Alb, si mi s-a parut putin cam complicat. Spune-mi te rog cati invitati ai tu,caci doamna de acolo mi-a spus ca in Salonul Clasic incap 90...sper sa nu fie prea inghesuiti.

CataAna
28.05.2007, 18:45:22
CataAna as vrea sa te intreb si eu ceva. Tu asezi invitati si in Salonul Alb?
Caci am vazut niste poze de la o nunta la Traian, la care au fost invitati si in acest salon, iar masa la care stau mirii si nasii(imi scapa acum denumirea) era asezata langa geamul de la intrarea in Salonul Alb, si mi s-a parut putin cam complicat. Spune-mi te rog cati invitati ai tu,caci doamna de acolo mi-a spus ca in Salonul Clasic incap 90...sper sa nu fie prea inghesuiti.

Noi vom avea si Salonul Alb. Ne asteptam cam la 120 de invitati, deci nu vor incapea sub nici o forma doar in prima sala. Ma gandesc sa pun tineretul si copii in Salonul Alb... E destul de complicat, pentru ca nu as vrea sa 'izolez' pe nimeni si sa apara discutii dupa nunta. Prezidiul il vom avea in sala mare. Am inteles ca la mesele rotunde se mai pot inghesui cate 2 persoane in plus, dar nu e prea placut pentru invitati...
Vreau si eu sa vad poze de la Traian...[-o<

Limona
29.05.2007, 10:16:59
CataAna nu pot sa-ti arat pozele pana vineri...caci at ajung la un coleg...al carui verisor si-a facut nunta la Traian...dar vineri sper sa reusesc sa pun pozele :)>-

CataAna
29.05.2007, 13:21:40
CataAna nu pot sa-ti arat pozele pana vineri...caci at ajung la un coleg...al carui verisor si-a facut nunta la Traian...dar vineri sper sa reusesc sa pun pozele :)>-

Merci! Abia astept...:*

drika
29.05.2007, 15:51:38
Noi vom avea si Salonul Alb. Ne asteptam cam la 120 de invitati, deci nu vor incapea sub nici o forma doar in prima sala. Ma gandesc sa pun tineretul si copii in Salonul Alb... E destul de complicat, pentru ca nu as vrea sa 'izolez' pe nimeni si sa apara discutii dupa nunta. Prezidiul il vom avea in sala mare. Am inteles ca la mesele rotunde se mai pot inghesui cate 2 persoane in plus, dar nu e prea placut pentru invitati...
Vreau si eu sa vad poze de la Traian...
si noi vom avea...tot tinerii ii pun ca sunt mai putin pretentiosi si o sa danseze mai mult. Asta este. Sper sa iasa bine.:">. Cat despre prezidiu il las acolo unde l-am vazut de vre-o 2 ori in dreapta vis a vis da ringul de dans. Mie mi se pare cel mai bine asa ca se vede mai din toate partile. Problema mea cea mai grava este ca sunt 2 mese a cate 2 persoane. Pe cine pun eu acolo. Ca e prea izolat sa stai acolo...oare nu pot pune masa de 4[-o<

CataAna
29.05.2007, 18:11:20
si noi vom avea...tot tinerii ii pun ca sunt mai putin pretentiosi si o sa danseze mai mult. Asta este. Sper sa iasa bine.:">. Cat despre prezidiu il las acolo unde l-am vazut de vre-o 2 ori in dreapta vis a vis da ringul de dans. Mie mi se pare cel mai bine asa ca se vede mai din toate partile. Problema mea cea mai grava este ca sunt 2 mese a cate 2 persoane. Pe cine pun eu acolo. Ca e prea izolat sa stai acolo...oare nu pot pune masa de 4[-o<

Mesele alea de 2 persoane sunt aiurea de tot. Si noi ne-am tot chinuit sa gasim o solutie, sa mai adaugam scaune, o alta masa in prelungire, dar nu merge. Pana la urma ne-am decis sa lasam cele 2 mese pentru fotograf, cameraman si DJ (care vine cu sotia)

drika
29.05.2007, 19:55:04
Mesele alea de 2 persoane sunt aiurea de tot. Si noi ne-am tot chinuit sa gasim o solutie, sa mai adaugam scaune, o alta masa in prelungire, dar nu merge. Pana la urma ne-am decis sa lasam cele 2 mese pentru fotograf, cameraman si DJ (care vine cu sotia)
e buna ideea dar eu ce fac ca am patru la formatie..ii despart?? iar cameramanul si fotograful e unul si acelasi si vine singur..cel putin asa stiu eu. Doar sa impart formatia..s-o fi suparand???;)) Am sa vad dar alta idee mai buna nu prea am:|

CataAna
30.05.2007, 11:32:24
e buna ideea dar eu ce fac ca am patru la formatie..ii despart?? iar cameramanul si fotograful e unul si acelasi si vine singur..cel putin asa stiu eu. Doar sa impart formatia..s-o fi suparand???;)) Am sa vad dar alta idee mai buna nu prea am:|

Eu zic sa ii separi pe cei de la formatie. N-au de ce sa se supere, doar ei au venit la munca, nu la distractie:)) Sa zica merci ca au onoarea de a sta in salonul principal, nu ca la alte nunti dupa colt;))

drika
30.05.2007, 14:54:42
Eu zic sa ii separi pe cei de la formatie. N-au de ce sa se supere, doar ei au venit la munca, nu la distractie:)) Sa zica merci ca au onoarea de a sta in salonul principal, nu ca la alte nunti dupa colt;))
:)):)):)) da..oricum decat sa supar invitatii mei ca ii asez acolo prefer sa pun formatia care oricum sta numai la masa acolo:D

adinac_ro
30.05.2007, 18:50:09
:)):)):)) da..oricum decat sa supar invitatii mei ca ii asez acolo prefer sa pun formatia care oricum sta numai la masa acolo:D

Nu se supara formatia si nici fotograful, de ex la alte nunti ei mananca pe hol, sau in separeuri.Ei nu vin sa stea la taclale ca trebuie sa fie atenti la detalii ( vine un invitat, unul are chef de o dedicatie, vine tortul, valsul etc.)Sigur asta e si scopul meselor.

drika
30.05.2007, 20:24:01
Nu se supara formatia si nici fotograful, de ex la alte nunti ei mananca pe hol, sau in separeuri.Ei nu vin sa stea la taclale ca trebuie sa fie atenti la detalii ( vine un invitat, unul are chef de o dedicatie, vine tortul, valsul etc.)Sigur asta e si scopul meselor.
Poi am si zis ca in caz de nu avem prea multe locuri o sa-i ducem noi pe undeva..sa vad si ce lume vine:-p

CataAna
01.06.2007, 17:02:57
Limona, Drika ati vazut cumva noile husele de scaune pe care l-au facut cei de la Traian?
Sunt tare curioasa cum arata si cat de bine se potrivesc. E dificil de gasit ceva exact pe forma scaunelor alea cu manere...

irena
01.06.2007, 17:45:16
am fost eu la o cumatrie si le-am vazut , sunt din minimat cred , de culoare alba si intr-adevar sunt croite dupa forma scaunului , stau chiar bine de tot , aveau funde galbene , nu stiu daca au si alte culori la esarfe , in schimb mi s-a parut ciudat cum povestea cineva ca la o nunta mirii nasii si parintii aveau prezidiul in usa cumva, intrai si ieseai din salonul alb prin spatele lor .

Limona
01.06.2007, 18:23:47
Nu am stiam de existenta acestor huse, acum aflu prima data. Cat despre asezarea prezidiului este adevarat, asa am vazut si eu in poze. CataAna sper sa reusesc sa ti le trimit azi, ca sa vezi si tu. Sa stii ca la aceasta nunta nu au avut nici un fel de decoratiuni. Mie chiar imi placeau scaunele fara huse. Nu prea vreu huse.

Limona
01.06.2007, 18:27:38
Oare trebuie sa le mai platim si pe alea?#-o

drika
01.06.2007, 22:01:07
Nu am stiam de existenta acestor huse, acum aflu prima data. Cat despre asezarea prezidiului este adevarat, asa am vazut si eu in poze. CataAna sper sa reusesc sa ti le trimit azi, ca sa vezi si tu. Sa stii ca la aceasta nunta nu au avut nici un fel de decoratiuni. Mie chiar imi placeau scaunele fara huse. Nu prea vreu huse.
eu nu pun huse..pentru mine scaunele m-au impresionat deodata si sunt unul din motivele pt care am vrut restaurantul.

drika
01.06.2007, 22:01:54
Oare trebuie sa le mai platim si pe alea?#-o
Da, cred ca se plates. Adina a avut la Astoria si e aceeasi administratie si au fost platite cu 2,7 ron

CataAna
02.06.2007, 11:59:18
am fost eu la o cumatrie si le-am vazut , sunt din minimat cred , de culoare alba si intr-adevar sunt croite dupa forma scaunului , stau chiar bine de tot , aveau funde galbene , nu stiu daca au si alte culori la esarfe , in schimb mi s-a parut ciudat cum povestea cineva ca la o nunta mirii nasii si parintii aveau prezidiul in usa cumva, intrai si ieseai din salonul alb prin spatele lor .

Merci mult pentru informatii!>:D<
Ce e minimat-ul? Ma intereseaza daca e lucios ca satinul sau mat.
Nu prea ma incanta ca sunt albe, ar fi mers mai degraba ivoire...

Husele si esarfele se inchiriaza de la ei si costa 75 centi/bc. Esarfele sunt galbene si bordeaux.

Nu m-am decis daca sa folosesc huse sau nu. Intr-adevar scaunele sunt f frumoase si se asorteaza cu draperiile. Dar am invitati care stau in hotel si vor lua masa in restaurant si inainte de nunta. Parca as vrea totusi sa fie diferit...;;)
O alta optiune ar fi doar o panglicuta ingusta ivoire, cum a avut BDiana.

CataAna
02.06.2007, 12:03:12

Eu astepto:-) , cand ai tu timp...:*

irena
02.06.2007, 13:24:58
minimatul e un material mat si mai gros , nu stiu cu ce sa-l compar ca sa intelegi oricum aratau destul de bine husele poate si pentru ca stateau fixe pe fotoliile alea , nu atarnau pe jos .

CataAna
02.06.2007, 13:27:42
minimatul e un material mat si mai gros , nu stiu cu ce sa-l compar ca sa intelegi oricum aratau destul de bine husele poate si pentru ca stateau fixe pe fotoliile alea , nu atarnau pe jos .

Super, bine ca nu-s din satin;))
Merci!

drika
02.06.2007, 21:54:51
Merci mult pentru informatii!>:D<
Ce e minimat-ul? Ma intereseaza daca e lucios ca satinul sau mat.
Nu prea ma incanta ca sunt albe, ar fi mers mai degraba ivoire...

Husele si esarfele se inchiriaza de la ei si costa 75 centi/bc. Esarfele sunt galbene si bordeaux.

Nu m-am decis daca sa folosesc huse sau nu. Intr-adevar scaunele sunt f frumoase si se asorteaza cu draperiile. Dar am invitati care stau in hotel si vor lua masa in restaurant si inainte de nunta. Parca as vrea totusi sa fie diferit...;;)
O alta optiune ar fi doar o panglicuta ingusta ivoire, cum a avut BDiana.
e tare misto pamblicuta cu floricica. eu din fericire nu am pe nimeni care sa stea inainte acolo si nici nu au fost la nunti la traian decand s-a renovat..asa ca va fi ceva nou oricum..nu mai dau banuti si pe huse..mi-am refacut bugetul si m-am speriat ce ma mai astepta...sunt mii de cheltuieli si noi nu suntem prea pretentiosi:-"

adinac_ro
02.06.2007, 22:48:49
eu am o prietena care si-a facut nunta acum 2 ani la astoria, dispuneau de foarte multi bani si au optat pt varianta fara huse.deci nu inseamna nici saracie si nici avutie.depinde cum e ideea ta despre nunta ta.decat huse sifonate si incomode mai bine "jilturi" elegante .

Limona
03.06.2007, 16:23:32
Gata CataAna ti-am trimis pozele. Am reusit in sfarsit.;-)

Limona
03.06.2007, 18:11:08
Cand am vorbit cu doamna de la Traian mi-a zis ca in pretul meniului intra si apa minerala...dar am uitat sa intreb cat anume intra de fiecare persoana, si daca pot sa aduc eu suc si apa minerala in plus, sau trebuie sa cumpar de la bar. Voi cum procedati? La voi e inclus in meniu si suc?:gen_13:
Cu multa placere CataAna, sper ca ai putut sa-ti faci o idee...desi nu prea am vazut nici un aranjament floral pe mese.Cica la intrare au avut pe fiecare treapta lumanari, si au fost foarte frumoase.Mai multe detalii nu pot sa-ti dau, pt ca eu nu-i cunosc pe cei care si-au facut nunta aici.Am reusit sa "sustrag" pozele de la un fost coleg de facultate. :-$ ;))

CataAna
03.06.2007, 23:31:13
Cand am vorbit cu doamna de la Traian mi-a zis ca in pretul meniului intra si apa minerala...dar am uitat sa intreb cat anume intra de fiecare persoana, si daca pot sa aduc eu suc si apa minerala in plus, sau trebuie sa cumpar de la bar. Voi cum procedati? La voi e inclus in meniu si suc?:gen_13:
Cu multa placere CataAna, sper ca ai putut sa-ti faci o idee...desi nu prea am vazut nici un aranjament floral pe mese.Cica la intrare au avut pe fiecare treapta lumanari, si au fost foarte frumoase.Mai multe detalii nu pot sa-ti dau, pt ca eu nu-i cunosc pe cei care si-au facut nunta aici.Am reusit sa "sustrag" pozele de la un fost coleg de facultate. :-$ ;))

In meniu sunt incluse:
- apa minerala 1,5l;
- suc gama Pepsi 0,5l;
- 2 cafele espresso.

Daca vrei suplimentar (cu toate ca este suficient, zic eu), va trebui sa cumperi de la ei, nu te lasa sa aduci din alta parte. Poti alege mancaruri mai ieftine sau mai putine aperitive in asa fel incat sa-ti ramana mai multi bani pentru bauturi. Dar nu cred ca e nevoie de asa multa apa...

Mie imi stau pe creier sticlele alea de plastic de pe mese...:-SS
As vrea ca mesele sa arate ca in pozele de pe site, aerisite, nu supraincarcate.

drika
03.06.2007, 23:40:43
Gata CataAna ti-am trimis pozele. Am reusit in sfarsit.;-)
vreau si euuuuuuuuuu pune aici sau iti dau pe privat adresa pls

sandu_ramona
04.06.2007, 11:54:22
Eu am nunta la Traian pe 8 iulie.......in legatura cu decorarea salii si eu m-am gandit de la inceput sa las scaunele fara huse....in schimb imi sta pe creier chestia cu 2 saloane...pentru ca si noi vom avea invitati in ambele....sper sa nu se supere nimeni....
Daca aveti careva dintre voi poze de pe la nunti facute acolo vreau si eu va rog !!!....promit sa dau si eu de la nunta mea daca aveti nevoie :)

Limona
04.06.2007, 13:55:53
Imi cer scuze, initial am vrut sa le pun pe site, dar am zis ca nefiind ale mele, nu ar fi frumos din partea mea sa le afisez. Dar m-am uitat mai bine la ele si mi-am dat seama, ca nu contin prea multe personaje. Sper ca miresica de la acea nunta sa nu se supere...oricum nu o cunosc#-o
http://imajr.com/Picture_099_95205
http://imajr.com/Picture_100_95206
http://imajr.com/Picture_103_95207
http://imajr.com/Picture_107_95208
http://imajr.com/Picture_111_95209

Acestea sunt link-urile cu pozele selectate. :*

Limona
04.06.2007, 13:59:21
CataAna multumesc foarte mult pentru informatii :* :* :* .

drika
04.06.2007, 17:27:45
Imi cer scuze, initial am vrut sa le pun pe site, dar am zis ca nefiind ale mele, nu ar fi frumos din partea mea sa le afisez. Dar m-am uitat mai bine la ele si mi-am dat seama, ca nu contin prea multe personaje. Sper ca miresica de la acea nunta sa nu se supere...oricum nu o cunosc#-o

Acestea sunt link-urile cu pozele selectate. :*
nu zic la nimeni:-":-";))merci

CataAna
04.06.2007, 17:42:47
Miresici de la Traian, ce facem cu sticlele multe si marunte de plastic care aglomereaza mesele?#-o

Limona
04.06.2007, 17:52:43
Pai uite la ce ma gandesc eu Cata, la inceput pe mese vor fi doar farfurile, servetelele, tacamurile si un aranjament floral, eu as vrea o combinatie intre lumanari si flori, apoi pe masura ce invitatii vor veni...vor fi serviti cu ce doresc.Nu cred ca o sa mai remarce nimeni acele sticle. Dar cel mai bine e ca acel chelner sa toarne in pahare, si sa nu lese sticlele pe masa.Nu stiu, alta idee nu am :-s .

CataAna
04.06.2007, 17:58:33
Pai uite la ce ma gandesc eu Cata, la inceput pe mese vor fi doar farfurile, servetelele, tacamurile si un aranjament floral, eu as vrea o combinatie intre lumanari si flori, apoi pe masura ce invitatii vor veni...vor fi serviti cu ce doresc.Nu cred ca o sa mai remarce nimeni acele sticle. Dar cel mai bine e ca acel chelner sa toarne in pahare, si sa nu lese sticlele pe masa.Nu stiu, alta idee nu am :-s .

Ar fi foarte bine asa, sa fie ficare invitat intrebat ce doreste... Mi-e frica ca nu cumva sticlele sa fie deja puse pe mese inainte ca invitatii sa vina...
Am intrebat daca au sticle de sticla pentru apa sau daca putem aduce noi si se pare ca nu.:(
Cred ca solutia ar fi sa platim chelnerii serios ca sa aiba grija constant de ce vor sa serveasca invitatii si sa colecteze imediat sticlele goale de pe mese...

Limona
04.06.2007, 18:19:04
Da Cata, cred ca asta ar fi o solutie, desi si banii pe care tb sa-i dam pt fiecare chelner sunt destui de multi. O sa vad cum o sa procedati voi...si sper ca dupa nunta sa ma sfatuiti si pe mine:*

Limona
05.06.2007, 09:42:55
As mai avea o intrebare pt miresicele de la Traian. Eu am semnat un contract pt 90 de pers, dar in contract e bifata prima optiune: Salon Clasic,Salon Alb. Acum imi dau seama ca vor fi mai multe de 90 si o sa-mi trebuiasca si Salonul Alb. Voi cate persoane aveti trecute in contract?Nedumerirea mea e daca tb sa ma duc sa le zic ca vreau si Salonul Alb...:-\

drika
05.06.2007, 10:17:27
As mai avea o intrebare pt miresicele de la Traian. Eu am semnat un contract pt 90 de pers, dar in contract e bifata prima optiune: Salon Clasic,Salon Alb. Acum imi dau seama ca vor fi mai multe de 90 si o sa-mi trebuiasca si Salonul Alb. Voi cate persoane aveti trecute in contract?Nedumerirea mea e daca tb sa ma duc sa le zic ca vreau si Salonul Alb...:-\
daca ai mai multi invitati normal ca trebuie sa le zici....oricum baia este in salonul mic asa ca tot ai contact cu el orice aiface dar e bine sa anunti. Eu am stiut in contract ca vreau si salonul 2 dar Vali a zis ca nu are importanta ce numar trec, e asa orientativ.

drika
05.06.2007, 10:18:26
Da Cata, cred ca asta ar fi o solutie, desi si banii pe care tb sa-i dam pt fiecare chelner sunt destui de multi. O sa vad cum o sa procedati voi...si sper ca dupa nunta sa ma sfatuiti si pe mine:*
O sa ne usuce de bani pentru chelneri pentru ca nu-i platesti doar pe ei ci tot persoanlul incepand de la bucatareasa si terminand cu femeia de serviciu. Asadar oricum te rupe de bani.

drika
05.06.2007, 10:23:13
Cat despre sticle eu nu ma complic deloc. Doar nu o sa filmez toata noaptea mesele..iar la prezidiu intotdeauna se are cea mai mare grija. Cate sticle pot fi pe masa goale..hai sa fim seriosi ca doar nu o sa pice de acum pe jos. Eu nu vreau sa punca in pahar ospatarii pentru ca fiecare are pretentii la pepsi..unul il bea acidulatm, altul mai rasuflat, altul il pune in coniac..altul de loc. Apa la fel numai ca pentru vin. Tot trebuie sa stea sticla si sa-si puna omul cat vrea si cand vrea. Eu nu ma complic pentru faze dintr-astea. Sa am ce pune pe masa ca detaliile astea le remarca de obicei numai mireasa..care vrea totul perfect8-}8-} Doamne ce tari suntem gasim in orice prostie un motiv d ingrijorare, de gandit, de stresat si agitat. Hai s ane mai linistim un pic fetele ca nunta iese oricum...>:D<>:D<>:D<

CataAna
05.06.2007, 12:54:12

N-am contractul la mine sa-ti spun exact, dar noi le-am specificat de la inceput ca vrem ambele saloane. Cel mai bine este sa ii anunti totusi ca vei avea nevoie si de Salonul Alb, sa stie cata vesela, cate mese si cati ospatari le trebuie pentru noaptea respectiva.
Oricum nimeni altcineva nu va avea acces in Salonul Alb, deci nu trebuie sa-ti faci probleme ca va fi ocupat.

CataAna
05.06.2007, 12:58:13
daca ai mai multi invitati normal ca trebuie sa le zici....oricum baia este in salonul mic asa ca tot ai contact cu el orice aiface dar e bine sa anunti. Eu am stiut in contract ca vreau si salonul 2 dar Vali a zis ca nu are importanta ce numar trec, e asa orientativ.

Toalete sunt langa intrarea in Salonul Clasic, imediat dupa Receptie.

Limona
05.06.2007, 14:13:33
Exact la asta ma refeream Cata...sa nu dea Salonul Alb...stiu ca pare imposibil...dar mai bine sa fiu eu sigura. O sa le dau un tel sa vad ce-mi zic, desi numarul exact de persoane tb specificat cu 3 zile inainte de nunta, asa scria in contract. Spor la pregatiri.>:D<

Limona
05.06.2007, 14:26:31
Gata le-am dat tel, si mi-au zis ca e rezervat si Salonul Alb, iar nr de pers tb zis atunci, in apropiere...oare cat de stresata o sa ajung pana la nunta...daca deja am inceput de pe acum:)) . Noroc cu voi ca ma mai linistiti.:*

drika
05.06.2007, 15:40:45
Toalete sunt langa intrarea in Salonul Clasic, imediat dupa Receptie.
salonul clasic fiind cel mare? eu stiam ca toaleta este in salonul mic..albastru..si unde e in sala mare...pe langa bar pe acolo??

drika
05.06.2007, 15:42:39
Gata le-am dat tel, si mi-au zis ca e rezervat si Salonul Alb, iar nr de pers tb zis atunci, in apropiere...oare cat de stresata o sa ajung pana la nunta...daca deja am inceput de pe acum:)) . Noroc cu voi ca ma mai linistiti.:*
Valeleu de pe acum cu emotiile..las-o mai moale ca pana la nunta devii un sac plin de stres;-). E cel mai bine ca ai sunat si ai anuntat:)>-

CataAna
05.06.2007, 17:11:10
salonul clasic fiind cel mare? eu stiam ca toaleta este in salonul mic..albastru..si unde e in sala mare...pe langa bar pe acolo??

Toaletele sunt in holul de la intrarea in Hotel, imediat dupa receptie, pe partea dreapta, inainte sa intri in Salonul clasic.
Din Salonul Alb nu stiu sa fie vreo toaleta. Ajungi in holul care duce spre bucatarie si sprea Astoria. S-ar putea sa fie si acolo, macar de serviciu, pentru personal... am sa va spun cand aflu.

ioana_cata2001
05.06.2007, 17:38:17
sunt toalete cu intrare exact din salonul alb , parca doua la numar , aproape de iesirea din salon catre restaurantul din fata .

drika
05.06.2007, 22:47:33
Toaletele sunt in holul de la intrarea in Hotel, imediat dupa receptie, pe partea dreapta, inainte sa intri in Salonul clasic.
Din Salonul Alb nu stiu sa fie vreo toaleta. Ajungi in holul care duce spre bucatarie si sprea Astoria. S-ar putea sa fie si acolo, macar de serviciu, pentru personal... am sa va spun cand aflu.
sunt in cel mic..le-am vazut eu in dreapta cum intri din salonul cel mare:> uite ca a raspuns inaintea meau ioana :) acum vazui

CataAna
06.06.2007, 11:51:38
sunt toalete cu intrare exact din salonul alb , parca doua la numar , aproape de iesirea din salon catre restaurantul din fata .

Merci pentru info! Traiam cu impresia ca sunt doar 2. E bine de stiut, deci imi trebuie mai multe lumanarele pt decorat... #-o

mitzura
06.06.2007, 12:36:38
Merci pentru info! Traiam cu impresia ca sunt doar 2. E bine de stiut, deci imi trebuie mai multe lumanarele pt decorat... #-o
Vrei sa amenajezi toaletele cu lumanari?...:O Nu e cam mult?

CataAna
06.06.2007, 12:51:39
Vrei sa amenajezi toaletele cu lumanari?...:O Nu e cam mult?

Consider ca este foarte important ca atunci cand intri intr-o toaleta sa miroase frumos. Cum invitatii le vor folosi o noapte intreaga (dupa atata bautura si mancare;)) ) si cum nu cred ca va fi o femeie de servici care sa curete permanent, solutia de compromis este sa pun niste lumanari parfumate. Nu-ti imagina ca umplu toaleta de lumanari, nu vreau sa dau foc la cladire:))

nicoleta
07.06.2007, 23:30:05
Consider ca este foarte important ca atunci cand intri intr-o toaleta sa miroase frumos. Cum invitatii le vor folosi o noapte intreaga (dupa atata bautura si mancare;)) ) si cum nu cred ca va fi o femeie de servici care sa curete permanent, solutia de compromis este sa pun niste lumanari parfumate. Nu-ti imagina ca umplu toaleta de lumanari, nu vreau sa dau foc la cladire:))
si eu m-am gandit sa pun ceva . nu stiu dak neaparat lumanari k alea la un moment dat se sting si nu cred k voi avea grija lumanarilor din baie . plus k poate ajung si eu pe acolo si nu as vrea sa ard rochia.
:)):))=))

drika
07.06.2007, 23:37:42
si eu m-am gandit sa pun ceva . nu stiu dak neaparat lumanari k alea la un moment dat se sting si nu cred k voi avea grija lumanarilor din baie . plus k poate ajung si eu pe acolo si nu as vrea sa ard rochia.
:)):))=))
eu nu cred ca se pune problema asa..poi eu stiu ca am de platit inclusiv o femeie de servici..iar la traian sigur au ceva solutii pt apa din bazinul toaletelor...sper..pentru a nu intampina probleme dintr-astea. Daca solutia aceea aste buna nu trebuie sa fie miros...eu am lucrat la un restaurant unde puneam un fel de chestie in bazin..apa devenea albastra si mirosea foarte frumos..mult mai eficiente decat alea de le aplici pe marginea WC ului..poate asta ar fi solutia daca ei nu o au.;-) chiar lumanari mie nici nu mi se pare potrivit si oricum nu stiu cat se poate lupta cu mirosurile 2 biete lumanari:-p:-p..trebuie anihilata problema de la radacina nu sa astupam ;-)

nicoleta
08.06.2007, 01:16:40
eu nu cred ca se pune problema asa..poi eu stiu ca am de platit inclusiv o femeie de servici..iar la traian sigur au ceva solutii pt apa din bazinul toaletelor...sper..pentru a nu intampina probleme dintr-astea. Daca solutia aceea aste buna nu trebuie sa fie miros...eu am lucrat la un restaurant unde puneam un fel de chestie in bazin..apa devenea albastra si mirosea foarte frumos..mult mai eficiente decat alea de le aplici pe marginea WC ului..poate asta ar fi solutia daca ei nu o au.;-) chiar lumanari mie nici nu mi se pare potrivit si oricum nu stiu cat se poate lupta cu mirosurile 2 biete lumanari:-p:-p..trebuie anihilata problema de la radacina nu sa astupam ;-)
eu ink nu am vb la rest despre asta dar fii sigura k o voi face. si sper sa aibe si o femeie de servici k dak nu am sa caut una. si chiar mi-ai dat o idee f buna cu pastilele ale pt apa albastra. am sa cumpar cateva de aici si asa rezolv problema si dak e mai pun si ceva care emana miros si am terminat si cu asta .eu am o problema mare cu wc-urile si chiar nu suport mirosul urat asa k sigur nu voi putea trece cu vederea chiar nik.

Limona
08.06.2007, 10:06:15
Uau Cata, mai ai o luna pana la nunta...>:D< , mult spor la pregatiri :* .

drika
08.06.2007, 10:36:24
eu ink nu am vb la rest despre asta dar fii sigura k o voi face. si sper sa aibe si o femeie de servici k dak nu am sa caut una. si chiar mi-ai dat o idee f buna cu pastilele ale pt apa albastra. am sa cumpar cateva de aici si asa rezolv problema si dak e mai pun si ceva care emana miros si am terminat si cu asta .eu am o problema mare cu wc-urile si chiar nu suport mirosul urat asa k sigur nu voi putea trece cu vederea chiar nik.
oare cate WC uri sunt in total la toate toaletele??:-\:-\ ca as vrea sa iau si eu pastile dintr-astea.

CataAna
08.06.2007, 12:23:53
Uau Cata, mai ai o luna pana la nunta...>:D< , mult spor la pregatiri :* .

Merci merci!>:D<
Acum imi fac inventarul : ce am cumparat si ce imi mai trebuie... si constat ca mai am multe detalii de pus la punct. Dar se rezolva, nu intru in panica=P~ deocamdata:))
:*

irena
10.06.2007, 21:36:30
totul o sa fie bine ,si o sa ai o nunta minunata .

>:D<

Limona
08.07.2007, 22:43:22
Casa de piatra,Cata si Ramona, si fie ca toata viata sa aveti parte de tot ce este mai bun. Abea astept pozicele de la nunta >:D< , bineinteles dupa ce va intoarceti din luna de miere. ;-)

drika
09.07.2007, 17:05:37
cata asteptam detalii:madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh::ma dlaugh:
Imi pare trae rau ca nu amreusit sa vin la voi....am fost la toate miresicile...si la voi off:-s

CataAna
09.07.2007, 17:39:25
Cateva detalii repejor pana termina al meu de facut dus (nu ma lasa sa ma apropii de miresici :D )
Restaurantul a fost superb, dupa cum stiti. Sefa de sala era in concediu si in locul ei a fost directoarea restaurantul care a facut tot posibilul sa-mi puna la dispozitie ce am vrut si sa imi indeplineasca toate dorintele nastrusnice. Ea mi-a decorat si tortul cu flori si n-am cuvinte sa-i multumesc, a fost extraordinara!
Chelnerii in schimb au fost lenesi, cand aveai nevoie de unul nu-l gaseai. Geheata se topise deja in frapiere, dar pe ei ii durea la basca. Sticlele de suc si apa erau calde, dar nu le inlocuiau. Luau mancarea de pe masa in 10 minute si saracii oameni nici nu aveau timp sa manance. Multi cand se intorceau de la dans nu-si mai gaseau farfuriile.
Mancarea a fost exttraordinara, foarte buna, imi pare rau ca nu am avut timp sa gust din toate. Somonul in foietaj a fost super, si aperitivele foarte bune si 'colorate' cum le-am dorit. A fost foarte multa mancare, ultimul fel a ramas in farfurii. Am ramas si cu foarte mult vin, vreo 80 de sticle pe care le-am primit inapoi.
Dimineata ne-au dat prajiturile, fructele si tortul ramase, nu ne-au dat din aperitive nimic, cu toate ca am avut persoane care au lipsit.
baile au fost curate, femeia de servici le verifica mereu.
Per total eu am fost multumita. Stiu ca au fost discutii cu privire la chelneri, dar nu mai pot face nimic acum.
Am sa revin cu detalii.
Pupici
Cata

drika
09.07.2007, 18:08:58
Nu-i corecta treaba asta mai ales ca ne iau multi bani pe angajati din cate stiu:-s:-s

AnaM
09.07.2007, 22:38:08
CataAna, cand ai timp, nu ne scrii si noua ce meniu ai avut la nunta, pls pls pls?! :D Suna delicios somon in foietaj =P~

drika
10.07.2007, 16:38:12
vreau sa zic ca aveam dubii in legatura cu felul de peste..stiam ca vreau somon dar parca nu sunau ok variantele era ceva cu boabe de mustar si mi se facuse pielea gaina..nu suna delicios deloc. Ma bucur ca ti-a placut asta in foietaj cred ca am sa merg pe mana ta >:D<>:D<

adinac_ro
11.07.2007, 14:28:37
Nu-i corecta treaba asta mai ales ca ne iau multi bani pe angajati din cate stiu:-s:-s

Noi am incercam sa ii impingem de la spate pe chelneri....adica ciubuc.SI chiar si invitatii care i-au solicitat de multe ori le-au dat cate un banut.Si a fost bine in final.

drika
11.07.2007, 14:31:34
Noi am incercam sa ii impingem de la spate pe chelneri....adica ciubuc.SI chiar si invitatii care i-au solicitat de multe ori le-au dat cate un banut.Si a fost bine in final.
dar cum sa-i impigem..nu le dam banii la sfarsit??? Trebuie sa le mai dau si inainte???$-)$-):O:O:O Da-o incolo de treaba..am fost si eu pe vremea mea ospatar la nunti si cununii si nu-mi dadea nimeni bani si-mi faceam treaba. Nu se poate la un astfel de restaurant sa se intample dintr-astea...mai ales ca le mai dau si bani separat asta fara salariul lor>:/>:/

sandu_ramona
11.07.2007, 16:01:26
Pana la urma nunta mea a iesit superb.......parerea invitatilor pana acum a fost " o nunta de vis "...eu m-am distrat....dar mi-am nenorocit picioarele-sunt plina de bataturi:(( ....
Mancarea foarte buna - din ce au spus invitatii ca eu nu am avut timp sa mananc ( am gustat putin din antreu )....servirea - chelnerii au fost foarte atenti si amabili....muzica - toata lumea a fost incantata ( formatia a luat 4 contracte la aceasta nunta ), florile - foarte proaspete si frumoase......
Am fost intrebati cine ne-a organizat nunta :)) au ramas surprinsi cand am spus ca singuri am facut asta.......deja am solicitari sa ma ocup de nuntile unor prieteni si cunostinte...
Cand voi avea poze mai multe voi pune sa vedeti.....sper sa va placa.
Mai putem vorbi si pe messenger (intru mai des decat pe miresici)- id-ul meu e acelasi ca si userul de pe miresici.
Va pup......sa aveti si voi parte de o nunta asa cum visati....casa de piatra si fericire va doresc!!!

sandu_ramona
11.07.2007, 16:04:20
A......daca cineva se intreaba.....nu am iesit cu bani la nunta...ne-am acoperit cheltuielile la restaurant....dar in rest daca ar fi sa socotim in nici un caz nu cred ca mi-as scoate toate cheltuielile....nici nu am facut pt bani...
Oricum e valabila chestia ca la cine esti sigur ca vine ala s-ar putea sa nu vina si invers...

oana_maria
11.07.2007, 18:04:04
Nu ne pui niste pozici cu tine mireasa??

sandu_ramona
16.07.2007, 20:36:02
cateva poze.....cununia civila si nunta :D
http://www.flickr.com/photos/sandu_ramona/

drika
16.07.2007, 22:36:36
Acum ma uit..super. Te-au lasat sa pui artificii?? Ai avut firma specializata sau cum..si vad ca sunt si cu becurile aprinse..fain
Inca ceva. Tortul cum de l-ai avut asa inpodobit..ai dus tu banda si flori sau cum? Suportul de lumanari il ai ei nu? Unde te-a dus cand te-a furat?? Ce fructe aveai in buchet..este super..si eu tot rosul il vreau. Aaaaa si unde te-ai coafat si machiat??
FElicitari..astept raspuns..super fain tot.

Limona
17.07.2007, 14:34:32
Ai fost f frumoasa Ramona.;-) Felicitari si casa de piatra.Tortul e superb. Mi-au placut f mult buchetul, aranjamentele florale, totul a fost super. Astept si eu raspunsurile la intrebarile de mai sus.:D >:D<

oana_maria
17.07.2007, 17:04:26
Felicitari! ai fost foarte frumoasa si se vede ca te-ai distrat si tu si invitatii tai. Casa de piatra !!

ioana_cata2001
17.07.2007, 18:39:00
si inca una de ansamblu

drika
17.07.2007, 22:34:25
E de la tine?? Ai mai multe??

sandu_ramona
18.07.2007, 17:49:05
Acum ma uit..super. Te-au lasat sa pui artificii?? Ai avut firma specializata sau cum..si vad ca sunt si cu becurile aprinse..fain
Inca ceva. Tortul cum de l-ai avut asa inpodobit..ai dus tu banda si flori sau cum? Suportul de lumanari il ai ei nu? Unde te-a dus cand te-a furat?? Ce fructe aveai in buchet..este super..si eu tot rosul il vreau. Aaaaa si unde te-ai coafat si machiat??
FElicitari..astept raspuns..super fain tot.

Cu artificiile nu sunt probleme....se accepta...Tortul am facut prin restaurantul Traian cu cei de la Tuffli - eu le-am dus banda....iar florile naturale de pe tort tot de la mine; suportul este de la ei (au mai multe modele).Suportul de lumanari il au cei de la Traian.
Am fost in Viper - la biliard ( si am castigat :D )
Daca vrei putem vorbi pe messenger pentru detalii mai concrete.....si pentru mine e mai usor

A.......un lucru pe care abia astept sa-l fac este sa ajung sa organizez evenimente deosebite cu tot ce am visat eu si ce viseaza altii bineinteles - deja am demarat proiectul ( gandit acum 1-2 ani ):-? ( pentru nunta mea nu am avut timpul necesar :( ).......abia astept sa pot face pe altii fericiti :D

Limona
26.08.2007, 21:32:01
Drika, mai ai f putin pana la nunta, cred ca ai niste emotii... ;;) . Tu cati invitati o sa ai? Mult spor la pregatiri :* :* :* .

drika
26.08.2007, 22:40:51
Am am dar nu sunt panicata inca...asa le iau foarte organizat..tind sa cred..problema e in ziua aceea sa nu fie prea multe emotii8-}8-} sper8-}8-}

Limona
01.11.2007, 14:39:57
Cateva intrebari pt miresicile ce au avut la Traian:

1. Acel procent de 25% care se percepe la bauturi, este fix(cat scrie in contract), sau e 25% din valoarea de pe factura?

2.Cum s-au comportat chelnerii?

3.Ce reprosuri aveti, ce nu v-a placut legat de restaurant?

Va multumes :* .

CataAna
05.11.2007, 16:34:13
Cateva intrebari pt miresicile ce au avut la Traian:

1. Acel procent de 25% care se percepe la bauturi, este fix(cat scrie in contract), sau e 25% din valoarea de pe factura?

2.Cum s-au comportat chelnerii?

3.Ce reprosuri aveti, ce nu v-a placut legat de restaurant?

Va multumes :* .

Abia acum am vazut mesajul tau...

1. E 25% din valoarea de pe factura daca ai factura la bauturi. Daca n-ai, iti pun ei un pret aproximativ care e cat se poate de OK (mai mic decat pretul real)
2. In cazul meu chelnerii nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor (am mai scris la un alt subiect imediat dupa nunta).
Iti pot spune doar ce am observat eu: au adus gheata doar o singura data in toata noaptea si nu au mai schimbat-o cand s-a topit; la ultimul fel de mancare au strans prea repede farfuriile de pe mese; nu era nici un chelner prin sala cand aveai nevoie, in schimb i-am vazut fumand pe scarile de la intrare si stand la povesti; la primirea invitatilor eu am putut sta 2 ore la intrare, dar chelnerul care trebuia sa servesca invitatii cu sampanie nu... nu stiu unde disparea mereu.
3. Reprosuri nu as putea spune ca am in afara de chelneri. Directoarea restaurantului a fost o draguta si s-a implicat foarte mult. Restaurantul e foarte frumos, mancarea foarte buna, iti pun la dispozitie tot ce au daca ceri (inele pentru servete, suporturi pentru lumanari...). Aaaa.... inca ceva, unele fete de masa nu erau tocmai curate, noroc de Sunset ca a insistat sa le schimbe la timp.

Pupici:*

Limona
05.11.2007, 16:59:57
Abia acum am vazut mesajul tau...

1. E 25% din valoarea de pe factura daca ai factura la bauturi. Daca n-ai, iti pun ei un pret aproximativ care e cat se poate de OK (mai mic decat pretul real)
2. In cazul meu chelnerii nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor (am mai scris la un alt subiect imediat dupa nunta).
Iti pot spune doar ce am observat eu: au adus gheata doar o singura data in toata noaptea si nu au mai schimbat-o cand s-a topit; la ultimul fel de mancare au strans prea repede farfuriile de pe mese; nu era nici un chelner prin sala cand aveai nevoie, in schimb i-am vazut fumand pe scarile de la intrare si stand la povesti; la primirea invitatilor eu am putut sta 2 ore la intrare, dar chelnerul care trebuia sa servesca invitatii cu sampanie nu... nu stiu unde disparea mereu.
3. Reprosuri nu as putea spune ca am in afara de chelneri. Directoarea restaurantului a fost o draguta si s-a implicat foarte mult. Restaurantul e foarte frumos, mancarea foarte buna, iti pun la dispozitie tot ce au daca ceri (inele pentru servete, suporturi pentru lumanari...). Aaaa.... inca ceva, unele fete de masa nu erau tocmai curate, noroc de Sunset ca a insistat sa le schimbe la timp.

Pupici:*

Merci mult Cata>:D< >:D< >:D< .

Adevarul ca s-au plans cam toti de chelnerii de la Traian...ce sa fac... sa le dau banii inainte...sa vb cu sefa de sala si sa-i dau ei bani...nu stiu cum sa procedez ca sa iasa bine cu chelnerii. :-SS

lianasg00
08.11.2007, 01:09:30

Adevarul ca s-au plans cam toti de chelnerii de la Traian...ce sa fac... sa le dau banii inainte...sa vb cu sefa de sala si sa-i dau ei bani...nu stiu cum sa procedez ca sa iasa bine cu chelnerii. :-SS

sper sa nu am probleme cu chelnerii, cu cat mai mult cu cat ma gandesc sa le ofer invitatilor si niste cocktail-uri interesante... oricum , mai ma timp de gandire pana atunci. multumesc de ideea cu somon in foietaj, ma tot uit pe meniu si unele mancaruri nu stiu exact ce sunt :)
va pup >:D<

CataAna
08.11.2007, 16:07:31

Nu stiu ce sa zic, dar ar fi o solutie sa le dai bani inainte, pe langa cei care trebuie sa-i dai oricum (70Ron/pers.... si sunt vreo 20.....#-o) si eventual sa le mai promiti un 'bonus' dimineata daca fac treaba buna.
Eu am refuzat sa fac lucrul asta pentru ca mi se pare corect sa primesc un serviciu de calitate din moment ce platesc contravaloare lui si este vorba de un restaurant care se respecta. Le-as fi dat la sfarsit bani daca ar fi facut treaba buna... le-au ramas florile si toata mancarea care nu s-a servit (in afara de prajituri si tort care ne-au fost date dimineata).
Si la seful de sala trebuie dat, ca peste tot...:-$

CataAna
08.11.2007, 16:41:54
sper sa nu am probleme cu chelnerii, cu cat mai mult cu cat ma gandesc sa le ofer invitatilor si niste cocktail-uri interesante... oricum , mai ma timp de gandire pana atunci. multumesc de ideea cu somon in foietaj, ma tot uit pe meniu si unele mancaruri nu stiu exact ce sunt :)
va pup >:D<

Inainte de nunta cu cateva saptamani stabilesti o intalnire cu sefa/seful de sala si iti va explica exact ce contine fiecare sortiment de mancare. Ii poti ruga sa adauge si altceva care nu este pe lista (noi am adaugat icre de Manciuria si niste legume).
Uita-te la pozele miresicilor care au avut nunta la Astoria si Traian si ai sa vezi cum arata farfuriile cu antreuri. Nu as putea spune ca sunt super experti in prezentare... depinde de tine sa alegi sortimente colorate care arata apetisant si legume. Ruladele au o culoare cam ciudata, gri-maroniu, nu da foarte bine in farfurie... Toate insa sunt f gustoase si proaspete.

Limona
16.11.2007, 17:07:44
Nu stiu ce sa zic, dar ar fi o solutie sa le dai bani inainte, pe langa cei care trebuie sa-i dai oricum (70Ron/pers.... si sunt vreo 20.....#-o) si eventual sa le mai promiti un 'bonus' dimineata daca fac treaba buna.
Eu am refuzat sa fac lucrul asta pentru ca mi se pare corect sa primesc un serviciu de calitate din moment ce platesc contravaloare lui si este vorba de un restaurant care se respecta. Le-as fi dat la sfarsit bani daca ar fi facut treaba buna... le-au ramas florile si toata mancarea care nu s-a servit (in afara de prajituri si tort care ne-au fost date dimineata).
Si la seful de sala trebuie dat, ca peste tot...:-$

Da, intr-adevar cam asa este la orice restaurant...tb sa dai bani in plus si la chelneri, si la sefu de sala ca totul sa mearga cum trebuie...multi bani $-) $-) $-) . La inceput, cand am semnat contractul cu restaurantul nici nu admiteam sa mai dau bani in plus la chelneri...dar acum sunt convinsa ca aceasta este solutia...din pacate nu vad alta solutie.

Limona
16.12.2007, 16:04:37
Am fost cu nasii la Traian sa luam masa. Restaurantul era f frumos impodobit, o atmosfera calda si placuta,mancarea a fost f buna...dar chelnerii #-o ...ooffff...cata bataie de cap o sa am cu ei >:P .

iasommie
02.07.2008, 09:14:22
Buna ziua miresici!
Am inceput si eu sa caut o sala pentru 2009 si, pana acum, pe primul loc ramane Traian (am mai fost la Majestic si Casa Boiereasca), insa ma ingrijoreaza o chestie. La alcoolul pe care il aduc de acasa imi mai baga 40% (adik daca ai factura iti iau 40% din valoarea ei, iar daca nu iti calculeaza ei orientativ). Pana acum era 25 % in plus. Meniul este in jur de 180 pentru anul viitor. Credeti ca se merita? La Majestic ar fi mai ieftin (160-170 RON) si nu mi-ar lua acea taxa, insa parca sala aceea mi s-a parut f mica si era un aer inchis. oricum o sa mai merg si prin alte locuri si , cine stie, poate gasesc ceva mai convenabil :) A... la Traian mi-a placut si domnul Stan cu care am vorbit si care se ocupa de organizare

StefiLu
19.09.2008, 22:34:48
Noi ne-am rezervat deja la Traian. Noi nu suntem in tara dar parintii au ales locatia, au fost atat de entuziasmati, incat am fost de acord cu ei :) abia asteptam sa ajungem si noi in tara sa vedem.
Si eu ma intreb tot in legatura cu bauturile, cam la cat o sa ajunga. in primul rand trebuie sa caut in forum cam la cat se ridica bauturile de persoana(ce, cat sa luam) si apoi si cu procentul restaurantului....sper sa nu fac un soc...
Voi fetele, care ati avut deja nunta la Traian, cum ati procedat cu barul? Ma gandesc nu te usuca?

Limona
20.09.2008, 16:00:36
Noi ne-am rezervat deja la Traian. Noi nu suntem in tara dar parintii au ales locatia, au fost atat de entuziasmati, incat am fost de acord cu ei :) abia asteptam sa ajungem si noi in tara sa vedem.
Si eu ma intreb tot in legatura cu bauturile, cam la cat o sa ajunga. in primul rand trebuie sa caut in forum cam la cat se ridica bauturile de persoana(ce, cat sa luam) si apoi si cu procentul restaurantului....sper sa nu fac un soc...
Voi fetele, care ati avut deja nunta la Traian, cum ati procedat cu barul? Ma gandesc nu te usuca?

Comisionul anul acesta a fost de 25% din valoarea bauturii(cea trecuta in contract). Acest comision a fost aplicat numai pt bautura consumata. Si eu ma asteptam la o valoare mare, dar am avut o surpriza placuta ;)) ...am platit 175 RON. De la bar nu s-a consumat nimic.

StefiLu
20.09.2008, 21:48:26
Comisionul anul acesta a fost de 25% din valoarea bauturii(cea trecuta in contract). Acest comision a fost aplicat numai pt bautura consumata. Si eu ma asteptam la o valoare mare, dar am avut o surpriza placuta ;)) ...am platit 175 RON. De la bar nu s-a consumat nimic.

Da, ai scapat ieftin. Si eu plec la lupta cu ideea ca voi plati mult pe bautura. tu cati invitati ai avut? si cat le-ai asigurat ca bautura (vin si spirtoase) pe cap de musafir?:) ( ca apa si sucul am vazut ca sunt deja incluse in meniu) Si cum ai reusit sa-i convingi sa nu se atinga de bar? se poate inchide sau obligatoriu e deschis?

Limona
21.09.2008, 15:27:12
Da, ai scapat ieftin. Si eu plec la lupta cu ideea ca voi plati mult pe bautura. tu cati invitati ai avut? si cat le-ai asigurat ca bautura (vin si spirtoase) pe cap de musafir?:) ( ca apa si sucul am vazut ca sunt deja incluse in meniu) Si cum ai reusit sa-i convingi sa nu se atinga de bar? se poate inchide sau obligatoriu e deschis?

Pai nu am i-am convins sa nu se atinga de bar ;)) ...ci din potriva a fost un barman tot timpul acolo. Taria s-a dat la inceput si dupa aia fie ca a intrebat ospatarul daca mai doreste cineva, fie ca au fost invitati care au solicitat spirtoase. Vin a fost tot timpul pe masa.
Eu am avut 97 de invitati, iar bautura am avut f multa, dar mi-a si ramas destul de multa. O medie...s-a consumat aprox 0.5 l de vin/ pers si 100 ml tarie. Eu mi-am facut meniul cu o inca o jumatate de suc inclusa. Deci am avut 1,5 l apa si 1 l suc de pers. Astea s-au baut mai bine, pt ca am prins o zi ffff calduroasa.

StefiLu
24.09.2008, 22:48:21
Mersi de informatii Limona, deci sa nu ma sperii chiar asa de barul deschis :)
de unde ai luat bauturile? vreun loc special? :)

Limona
25.09.2008, 14:03:42
Mersi de informatii Limona, deci sa nu ma sperii chiar asa de barul deschis :)
de unde ai luat bauturile? vreun loc special? :)

Vinul de la Cotnari si spirtoasele de la Kaufland ;-) .

iasommie
04.10.2008, 12:07:33
Pana la urma am rezervat si eu tot la Traian. Mi-a placut cel mai mult din tot ceea ce am vazut si pentru ca nu voi avea invitati foarte mult am ales Traian. Nu m-am gandit nici o clipa ca barul acela va face probleme. Si ma gandesc ca nu va comanda lumea bautura de la bar. Iar daca barul va fi deschis in timpul nuntii, dar nu cred ca va fi o problema

iasommie
06.01.2009, 12:39:44
Chiar nu mai are nimeni nunta la Traian?

ancabis
05.02.2009, 18:42:09
eu am nunta la traian...in iulie... daca vreti sa vb, va astept:*

irina_cdoc
05.02.2009, 19:19:24
si eu am nunta la traian in iunie :)

iasommie
06.02.2009, 19:28:09
urraaa!!!
voi cum stati cu pregatirile fetelor? cum va decorati sala? mai stiti ceva noutati referitor la pretul meniului? eu rezervasem anul trecut in vara si nu stiau exact pretul meniului pentru anul acesta...
pupici!:* :* :*

irina_cdoc
10.02.2009, 11:34:51
urraaa!!!
voi cum stati cu pregatirile fetelor? cum va decorati sala? mai stiti ceva noutati referitor la pretul meniului? eu rezervasem anul trecut in vara si nu stiau exact pretul meniului pentru anul acesta...
pupici!:* :* :*

Eu am semnat contractul tot in vara anul trecut.Atunci era 190 lei.Si am impresia ca asa e specificat..sa fie 190lei.Sper sa nu imi faca surprize prea mari.
La decoratiuni nu m-am hotarat cu ce firma sa fac.Stiu cum as vrea sa fie...numai ca nu gasesc.La targul de pe 21 feb....sper sa rezolv si problema asta.

Tu cu cine lucrezi pentru decoratiuni?

iasommie
10.02.2009, 21:33:58
Eu am semnat contractul tot in vara anul trecut.Atunci era 190 lei.Si am impresia ca asa e specificat..sa fie 190lei.Sper sa nu imi faca surprize prea mari.
La decoratiuni nu m-am hotarat cu ce firma sa fac.Stiu cum as vrea sa fie...numai ca nu gasesc.La targul de pe 21 feb....sper sa rezolv si problema asta.

Tu cu cine lucrezi pentru decoratiuni?
mie in contract mi-a trecut o suma minima de 180 lei pentru ca nu se stia exact despre cat va fi pt anul acesta.
la decoratiuni voi lucra cu cristina de la arte flowers

Kika
10.02.2009, 21:55:41
mie in contract mi-a trecut o suma minima de 180 lei pentru ca nu se stia exact despre cat va fi pt anul acesta.
la decoratiuni voi lucra cu cristina de la arte flowers

Si eu tot cu Cristina;;) .. ma gandesc doar la decoratiuni florale si lumanari, pentru ca sala arat foarte somptuos si daca am oune fundite, huse si mai stiu eu ce ar arata prea incarcta. Husele nu cred ca se preteaza pentru ca scaunele arata foarte elegant si apoi din punctul asta de vedere iesim mai ieftin, cred si sper sa nu ma loveasca boala sa fac aranjamente prea scumpe..ca sunt in stare :-"

Chiar ne-a spus Cristina ca mai are o nunta inaintea noastra la Traian..deci tu erai;))

Kika
10.02.2009, 22:03:19
Si eu am trecut in contract 180 ron pe meniu, as vrea sa cumpar taria, dar nu stiu ce si cat. La ce cantitati v-ati gandit, acusi se scumpesc si as vrea sa le iau de pe-acuma.
Eu imi imaginam ca acel comision de 40% o sa-mi pape mai bine de 10 milioane din nota finala...acuma daca limona spune ca e atat de putin m-am mai linistit un pic#-o, sper sa nu am surprize cred ca e singurul motiv serios de ingrijorare, Cat despre chelneri al meu logodnic se cunoste cu cativa de pe-acolo, sper ca asta sa fie in avantajul nostru 8-}

iasommie
10.02.2009, 22:18:44
Si eu am trecut in contract 180 ron pe meniu, as vrea sa cumpar taria, dar nu stiu ce si cat. La ce cantitati v-ati gandit, acusi se scumpesc si as vrea sa le iau de pe-acuma.
Eu imi imaginam ca acel comision de 40% o sa-mi pape mai bine de 10 milioane din nota finala...acuma daca limona spune ca e atat de putin m-am mai linistit un pic#-o, sper sa nu am surprize cred ca e singurul motiv serios de ingrijorare, Cat despre chelneri al meu logodnic se cunoste cu cativa de pe-acolo, sper ca asta sa fie in avantajul nostru 8-}
da...asa am crezut si eu initial ca acel comision o sa ne pape multi banutzi, dar facand niste calcule am constatat ca nu e chiar asa de mult. anul trecut a fost putin mai micutz...25%...dar asta este.
referitor la cristina..da..eu eram:) am batut palma cu ea acu 2 sapt daca nu ma insel..am discutat o gramada si mi-a facut o impresie foarte buna.
ce bine de voi ca aveti cunostinte printre cehelneri...
cu privire la bautura....ink nu stiu exact..eu nu o sa am nici f multi invitati. luna asta cred ca o sa iau o parte din bautura, dar nu prea stiu ce sa iau. stiu sigur doar ca vreau wisky, vin si sampanie..ca astea trebuie. pt femei nu prea stiu ce sa iau si nush daca sa mai pun si ceva vodca pe masa sau sa las doar vinul pe masa. la cantitate...eu ma gandeam cam 100 ml de pers (la bauturile fine) si inca ceva de rezerva. iar sampanie voi da doar la intrare

irina_cdoc
11.02.2009, 14:03:02
Eu am citit pe aici ca se plange lumea de chelnerii de la Traian,asa ca am suplimentat numarul lor.
Cat despre firma de decoratiuni...tot cu arte flowers cred ca voi lucra si eu.Ma voi hotara la targul din 20 februarie.
Cred ca eu voi veni prima cu vesti de la nunta ;;)
Succes la pregatiri...

iasommie
11.02.2009, 16:45:47
Eu am citit pe aici ca se plange lumea de chelnerii de la Traian,asa ca am suplimentat numarul lor.
Cat despre firma de decoratiuni...tot cu arte flowers cred ca voi lucra si eu.Ma voi hotara la targul din 20 februarie.
Cred ca eu voi veni prima cu vesti de la nunta ;;)
Succes la pregatiri...
da...abia asteptam. succes si tie si sa fie totul perfect. tu ce ai reusit sa faci pana acum (ma refer la pregatiri)?

irina_cdoc
11.02.2009, 19:32:38
da...abia asteptam. succes si tie si sa fie totul perfect. tu ce ai reusit sa faci pana acum (ma refer la pregatiri)?

Pai am rezolvat cu:sala, muzica,fotograf-cameraman,biserica.Mai am decoratiunile,invitatii,marturii,meniul pentru nunta

iasommie
11.02.2009, 21:13:51
Pai am rezolvat cu:sala, muzica,fotograf-cameraman,biserica.Mai am decoratiunile,invitatii,marturii,meniul pentru nunta
pai stai f bine...ma gandeam ca numai eu am luat-o asa din timp :-p

irina_cdoc
11.02.2009, 21:56:49
pai stai f bine...ma gandeam ca numai eu am luat-o asa din timp :-p

Da..dar tu ai nunta in septembrie...
Oricum...e bine sa le rezolvi cu un an inainte...ca sa ai parte de ce e mai bun.
Eu de abia din ianuarie am inceput sa ma agit...si imi pare rau ca nu am inceput mai devreme...cu fotograf,dj si mai ales biserica(unde cu greu mi-a gasit un loc)

iasommie
11.02.2009, 22:06:01
Da..dar tu ai nunta in septembrie...
Oricum...e bine sa le rezolvi cu un an inainte...ca sa ai parte de ce e mai bun.
Eu de abia din ianuarie am inceput sa ma agit...si imi pare rau ca nu am inceput mai devreme...cu fotograf,dj si mai ales biserica(unde cu greu mi-a gasit un loc)
e..pai macar ti-ai gasit la nicolae domnesc unde si eu am vrut, dar prin noiembrie cand am fost eu nu mai gasisem nimic bun pt septembrie anul acesta (decat ora 14 si ora 20 - care evident nu mi-au convenit)...asa ca am ajuns la barboi. tu esti norocoasa vad

irina_cdoc
11.02.2009, 22:16:31
e..pai macar ti-ai gasit la nicolae domnesc unde si eu am vrut, dar prin noiembrie cand am fost eu nu mai gasisem nimic bun pt septembrie anul acesta (decat ora 14 si ora 20 - care evident nu mi-au convenit)...asa ca am ajuns la barboi. tu esti norocoasa vad

Sa te auda Dumnezeu...cu norocul :)...si sa iasa totul cat mai bine....asta imi doresc,cat mai putine incidente neplacute :)

Kika
12.02.2009, 12:02:12
Ce ciudat, eu am senzatia ca am fost cam tot pe atunci la Nicolae Domnesc si nu era nici o nunta programata, a noastra era prima si preotul ne-a spus ca ora 6 e cea mai potrivita...si asa a ramas..voi cat ati platit taxa? si apropo am aflat ca pt cununie nasii au platit anul trecut cam in jur de 300 ron.
acum off topic eu chiar n-am avut deloc bataie de cap cu organizarea pana acum...ce am vrut noi aia s-a facut si bine am avut noroc de era toata lumea disponibila cand am inceput noi sa ne miscam....thanks god!!

Voi ce v-ati gandiut sa faceti ca decoratiuni? Eu am fost ieri la Traian si parca mi s-a parut totusi goala sala, ori erau prea putine mese:-? ...ce vreti sa puneti in afara de aranjamente florale si lumanarele?

irina_cdoc
12.02.2009, 12:13:30
Eu voi pune aranjamente florale inalte,dar fara lumanari (cred)...si poate cateva aranjamente florale prin sala...
Pentru scaune am doua variante:1. le las asa cum sunt,2. le completez cu o funda din tafta,tul...dar fara huse.
La masa prezidiu cred ca voi opta doar pentru o perdea de lumini+aranjamentele florale.
La restul meselor(inclusiv prezidiu) cred ca am sa inchiriez fete de masa.Ale lor nu prea imi plac...multe sunt arse cu tigara sau patate.ei au promis ca vor pune fetele de masa cele mai bune...dar na,nu stiu daca va fi asa.
La intrare,chiar in hol,la receptie...nu voi face nimic...poate cel mult doua arabjamente florale.Masa cu sampanie va fi chiar in sala...nu vreau sa se inghesuie toti la usa aia de la receptie.
Cam atat....

Voi la ce v-ati mai gandit?

iasommie
12.02.2009, 12:19:58
Ce ciudat, eu am senzatia ca am fost cam tot pe atunci la Nicolae Domnesc si nu era nici o nunta programata, a noastra era prima si preotul ne-a spus ca ora 6 e cea mai potrivita...si asa a ramas..voi cat ati platit taxa? si apropo am aflat ca pt cununie nasii au platit anul trecut cam in jur de 300 ron.
acum off topic eu chiar n-am avut deloc bataie de cap cu organizarea pana acum...ce am vrut noi aia s-a facut si bine am avut noroc de era toata lumea disponibila cand am inceput noi sa ne miscam....thanks god!!

Voi ce v-ati gandiut sa faceti ca decoratiuni? Eu am fost ieri la Traian si parca mi s-a parut totusi goala sala, ori erau prea putine mese:-? ...ce vreti sa puneti in afara de aranjamente florale si lumanarele?
off...m-ai bosumflat. eu vorbisem cu doamna de la lumanari, s-a uitat prin agenda si asa mi-a zis. bine..imi zisese si sa vin sa mai vorbesc si cu preotul, dar nu m-am mai dus ca ma panicasem si am zis sa dau fuga si la barboi sa vad ce si cum...si am ramas pe barboi. e frumos si acolo oricum. dar imi pare asa rau ca nu s-a putut la nicolae domnesc...
au terminat cu renovarile pe la Traian? ca am vazut ca vopseau sau varuiau. treceam pe strada intr-o zi pe acolo si am vazut prin geamuri treaba asta.
referitor la decoratiuni eu vreau ceva simplu, pentru ca sala este foarte frumoasa si eleganta. nu vreau huse. initial vroiam doar o fundita (eventual cu o floricica), dar discutand cu cristina am ajuns la concluzia ca mai bine fara. pe mese vreau sa am decoratiuni bazale, adik nu-mi plac suporturile acelea inalte. la prezidiu nu vreau perdea de lumini pentru ca nu-mi place...nici inimi...nimic impopotonat....o sa am trenulet de flori cu lumanari. ca si culori, vreau pe rosu si ivory (crem), se asorteaza cu sala.
la intrare in salon o sa am 2 stalpi cu flori. o sa mai am si masa de la intrare aranjata tot de ea, tortul cu flori , artificiile la vals. nu am vrut fantana de ciocolata si nici balonase cu sapun (mi-e sa nu se ude prea tare pe jos). tu la ce te-ai gandit?

iasommie
12.02.2009, 12:23:22
1 milion am platit acum in ianuarie..e o contributie. si o sa mai platim si corul ca a fost moftul nostru, insa pt peroti nu a vrut sa zica decat ca e la latitudinea preotului. si noi am luat totul din timp si nu am avut probleme decat cu biserica..dar acu imi dau seama ca e posibil sa fi fost o incurcatura...nu inteleg
hai ca sunt off topic

iasommie
12.02.2009, 12:25:48
Eu voi pune aranjamente florale inalte,dar fara lumanari (cred)...si poate cateva aranjamente florale prin sala...
Pentru scaune am doua variante:1. le las asa cum sunt,2. le completez cu o funda din tafta,tul...dar fara huse.
La masa prezidiu cred ca voi opta doar pentru o perdea de lumini+aranjamentele florale.
La restul meselor(inclusiv prezidiu) cred ca am sa inchiriez fete de masa.Ale lor nu prea imi plac...multe sunt arse cu tigara sau patate.ei au promis ca vor pune fetele de masa cele mai bune...dar na,nu stiu daca va fi asa.
La intrare,chiar in hol,la receptie...nu voi face nimic...poate cel mult doua arabjamente florale.Masa cu sampanie va fi chiar in sala...nu vreau sa se inghesuie toti la usa aia de la receptie.
Cam atat....

se pare ca facem totul cam diferit....:)) la faza cu fetele de masa am vazut si eu ca-s cam nasoale...dar ma gandesc ca parca n-as mai da banii si pe inchiriatul lor. o sa incerc sa vorbesc sa fie curate si nu arse....o sa le atrag atentia

Kika
12.02.2009, 12:27:13
Cam atat....
Si eu m am gandit sa pun o esarfa la scaune...ba mai mult sa pun si o floare pt femei, apoi am zis ca ar fi o cheltuiala in plus si pe langa asta nu toate lumea se aseaza unde trebuie, ma refer plasarea cuplului, ca degeaa ii pun eu floare daca se aseaza barbatul acolo.

Ieri cand am fost la traian ne am asezat la masa si chiar am admirat fetele de masa ca aratau foarte bine, acuma na, eu nu m am gandit la varianta asta, pana la urma e un restaurant destul de select:-<
Perdeau de lumini iese din discutie ca nu i place nasei si nici pe mine nu ma da pe spate, mi as dori un altfel de aranjament pt prezidiu totusi, decat clasica forma trantita in mijlocul mesei...astept sa vad ce mi propune si cristina, am gasit ceva interesant pe net...deci mai negociem.

Imi plac foarte mult calele si as vrea sa merg pe nota asta pt ca si buchetul va fi tot din cale dddaaaaaaaaaarrrrrrrr cred ca ma usuca de bani...iubitului meu i ar placea un melanj din flori de sezon cam in aceeasi cromatica..si muuuulte lumanari, fara artificii si la intrare tot asa cel mult doi stalpi sau cum s-or numi decorati cu flori. Cred ca saptamana mergem si noi sa discutam cu cristina, doar am rezervat data n am apucat sa si vorbim.

iasommie
12.02.2009, 12:29:39
Si eu m am gandit sa pun o esarfa la scaune...ba mai mult sa pun si o floare pt femei, apoi am zis ca ar fi o cheltuiala in plus si pe langa asta nu toate lumea se aseaza unde trebuie, ma refer plasarea cuplului, ca degeaa ii pun eu floare daca se aseaza barbatul acolo.

Ieri cand am fost la traian ne am asezat la masa si chiar am admirat fetele de masa ca aratau foarte bine, acuma na, eu nu m am gandit la varianta asta, pana la urma e un restaurant destul de select:-<
Perdeau de lumini iese din discutie ca nu i place nasei si nici pe mine nu ma da pe spate, mi as dori un altfel de aranjament pt prezidiu totusi, decat clasica forma trantita in mijlocul mesei...astept sa vad ce mi propune si cristina, am gasit ceva interesant pe net...deci mai negociem.

Imi plac foarte mult calele si as vrea sa merg pe nota asta pt ca si buchetul va fi tot din cale dddaaaaaaaaaarrrrrrrr cred ca ma usuca de bani...iubitului meu i ar placea un melanj din flori de sezon cam in aceeasi cromatica..si muuuulte lumanari, fara artificii si la intrare tot asa cel mult doi stalpi sau cum s-or numi decorati cu flori. Cred ca saptamana mergem si noi sa discutam cu cristina, doar am rezervat data n am apucat sa si vorbim.
o sa-ti spuna ca nu are rost fundita cu floricica:) pe mine m-a convins sa nu punem

Kika
12.02.2009, 12:46:20
off...m-ai bosumflat. eu vorbisem cu doamna de la lumanari, s-a uitat prin agenda si asa mi-a zis. bine..imi zisese si sa vin sa mai vorbesc si cu preotul, dar nu m-am mai dus ca ma panicasem si am zis sa dau fuga si la barboi sa vad ce si cum...si am ramas pe barboi. e frumos si acolo oricum. dar imi pare asa rau ca nu s-a putut la nicolae domnesc...
au terminat cu renovarile pe la Traian? ca am vazut ca vopseau sau varuiau. treceam pe strada intr-o zi pe acolo si am vazut prin geamuri treaba asta.
referitor la decoratiuni eu vreau ceva simplu, pentru ca sala este foarte frumoasa si eleganta. nu vreau huse. initial vroiam doar o fundita (eventual cu o floricica), dar discutand cu cristina am ajuns la concluzia ca mai bine fara. pe mese vreau sa am decoratiuni bazale, adik nu-mi plac suporturile acelea inalte. la prezidiu nu vreau perdea de lumini pentru ca nu-mi place...nici inimi...nimic impopotonat....o sa am trenulet de flori cu lumanari. ca si culori, vreau pe rosu si ivory (crem), se asorteaza cu sala.
la intrare in salon o sa am 2 stalpi cu flori. o sa mai am si masa de la intrare aranjata tot de ea, tortul cu flori , artificiile la vals. nu am vrut fantana de ciocolata si nici balonase cu sapun (mi-e sa nu se ude prea tare pe jos). tu la ce te-ai gandit?

Am sa caut chitanta si-ti spun exact cand am fost..poate aberez si eu, nu fi bosumflica>:D< . oricum ori pe la jumatate lui octomrie ori la inceputul lui noiemrie pe acolo.

Cred ca tot pt aranjamente bazale voi opta si eu. V apun cateva poze, eu sunt innebunita dupa cele cu cale
:x

irina_cdoc
12.02.2009, 16:14:03
Eu nu optez pentru aranjamente bazale...pentru ca ocupa prea mult loc pe masa(iar mesele de 8 sau 10 persoane sunt destul de mici).Voi opta pentru cele inalte ca sa se vada invitatii intre ei la masa...In plus cred ca voi lua ceva care la baza sa aiba o tavita ceva sa pot pune prajituri sau fructe.Dar cum am mai zis...tre sa studiez problema.Pana acum nu am vazut multe aranjamente la traian.Mie mi s-a mai indicat sa mai trec pe la nunti,la cei care mai fac acolo...ca sa ma inspir..si cred ca o sa iau in calcul si varianta asta.
Ca si flori cred ca vor fi cele care apar prin lunile mai-iunie

irina_cdoc
12.02.2009, 16:17:32
Voi unde va faceti tortul?La care dintre cofetariile propuse de ei?

iasommie
12.02.2009, 16:23:07
Eu nu optez pentru aranjamente bazale...pentru ca ocupa prea mult loc pe masa(iar mesele de 8 sau 10 persoane sunt destul de mici).Voi opta pentru cele inalte ca sa se vada invitatii intre ei la masa...In plus cred ca voi lua ceva care la baza sa aiba o tavita ceva sa pot pune prajituri sau fructe.Dar cum am mai zis...tre sa studiez problema.Pana acum nu am vazut multe aranjamente la traian.Mie mi s-a mai indicat sa mai trec pe la nunti,la cei care mai fac acolo...ca sa ma inspir..si cred ca o sa iau in calcul si varianta asta.
la mine cele bazale nu vor fi foarte mari ....se vor vedea cu siguranta invitatii intre ei si vor avea si loc. uite am atasat ceva cum imi doresc eu (bine...olekuta mai bogate florile). am gasit unele si mai frumoase, insa sunt prea mari pozele ca sa le atasez (am incercat resize dar tot mari sunt).
e buna ideea cu tavita la baza ca sa pui prajituri...ff buna chiar <:-P <:-P <:-P
te-ai gandit si la ce fel de floricele vrei? si ce culori? o sa pui ceva parfumat si pe la baie? asa citisem pe aici.......;;) ;;)

iasommie
12.02.2009, 16:29:43
Voi unde va faceti tortul?La care dintre cofetariile propuse de ei?
din cate stiu eu sunt doua propuse de ei...tuffli si cealalata nu o stiu.poate ma ajutati voi si-mi spuneti. la tuffli au prajiturele bune, tortulet nu am papat vreodata de acolo. am mai fost sfatuita cica sa ma duc sa-mi aleg suportul la tort de pe acum pentru ca sa nu am probleme, insa mie mi se pare bizar sa ma duc asa repede. eu nici nu vreau din ala cu brate. vreau un tortulet invelit in martipan crem, ornat cu floricele rosii (trandafiri), ca sa nu ma murdareasca cu frisca la taierea lui si nici sa nu se lase. dar pana atunci...cine stie...poate ma razgandesc in privinta florilor, a tortului....ca sunt atatea posibilitati

irina_cdoc
12.02.2009, 16:35:33
la mine cele bazale nu vor fi foarte mari ....se vor vedea cu siguranta invitatii intre ei si vor avea si loc. uite am atasat ceva cum imi doresc eu (bine...olekuta mai bogate florile). am gasit unele si mai frumoase, insa sunt prea mari pozele ca sa le atasez (am incercat resize dar tot mari sunt).
e buna ideea cu tavita la baza ca sa pui prajituri...ff buna chiar <:-P <:-P <:-P
te-ai gandit si la ce fel de floricele vrei? si ce culori? o sa pui ceva parfumat si pe la baie? asa citisem pe aici.......;;) ;;)

Ca si flori...as fi vrut liliac,frezii,trandafiri...sa fie colorat...dar nici sa-i ametsc pe invitati cu prea multe parfumuri:).
La baie o sa pun si ceva parfumat.Dar nu lumanarele..ceva simplu si de efect.Si cum am mai spus o sa suplimentez personalul.Am inteles ca cea care face curat la baie spala si vase...asa ca o sa aduc o femeie de servici.Chiar daca o sa dau 3-4 mil in plus pt personal...vreau ca invitatii sa se simta ca au fost serviti cum trebuie...iar la baie sa nu intampine probleme...mai ales doamnele,ca e neplacut...

irina_cdoc
12.02.2009, 16:38:46
din cate stiu eu sunt doua propuse de ei...tuffli si cealalata nu o stiu.poate ma ajutati voi si-mi spuneti. la tuffli au prajiturele bune, tortulet nu am papat vreodata de acolo. am mai fost sfatuita cica sa ma duc sa-mi aleg suportul la tort de pe acum pentru ca sa nu am probleme, insa mie mi se pare bizar sa ma duc asa repede. eu nici nu vreau din ala cu brate. vreau un tortulet invelit in martipan crem, ornat cu floricele rosii (trandafiri), ca sa nu ma murdareasca cu frisca la taierea lui si nici sa nu se lase. dar pana atunci...cine stie...poate ma razgandesc in privinta florilor, a tortului....ca sunt atatea posibilitati

La tuffli am comandat torturi si sunt foarte bune.La cealalta cofetarie,stiu unde e...si am luat o data niste fursecuri,desi erau scumpe au fost foarte bune .
Eu o sa mai incerc si varianta unui tort de lamaie...sa vad daca fac...avand nunta in vara..ma gandesc sa fie ceva mai racoritor.
Cat despre suport..nici eu nu vreau cu brate...vreau sa fie tortul clasic pe etaje.Si ca sa marchez momentul o sa aiba niste artificii

Kika
24.02.2009, 17:15:27
Fetelor, voi cum faceti cu salonul alb? Pe cine vreti sa puneti acolo? Eu ma gandeam la cei mai in varsta, pt ca e mai liniste si ar putea sa vorbeasca cat vor, insa pe de alta parte ma gandesc ca le va fi greu sa se deplaseze de acolo in sala mare sa vad "actiunea."

iasommie
24.02.2009, 21:31:38
Fetelor, voi cum faceti cu salonul alb? Pe cine vreti sa puneti acolo? Eu ma gandeam la cei mai in varsta, pt ca e mai liniste si ar putea sa vorbeasca cat vor, insa pe de alta parte ma gandesc ca le va fi greu sa se deplaseze de acolo in sala mare sa vad "actiunea."
eu ink nu stiu daca il voi folosi pentru ca sunt slabe sanse sa am asa multi invitati, insa le-am rezervat pe amebele pt orice eventualitate. eu ma gandeam ca acolo sa pun pe cei mai tineri sau persoane care nu sunt din familie :-" :-"

irina_cdoc
24.02.2009, 22:18:19
Eu nu voi "condamna" pe nimeni sa stea in salonul alb.Mai ales ca la masa mea de prezidiu vor fi intre 10-12 persoane...deci va fi blocata intrarea spre salon.acolo cred ca vor sta cei din formatie,eventual unii invitati care vor dori sa fumeze sau diferite persoane care vor sa mai "schimbe pareri"

iasommie
25.02.2009, 00:08:39
Eu nu voi "condamna" pe nimeni sa stea in salonul alb.Mai ales ca la masa mea de prezidiu vor fi intre 10-12 persoane...deci va fi blocata intrarea spre salon.acolo cred ca vor sta cei din formatie,eventual unii invitati care vor dori sa fumeze sau diferite persoane care vor sa mai "schimbe pareri"
pai nu cred ca ar trebui sa se simta nimeni condamnat....mie personal salonul alb imi place mai tare cum arata:D :D . daca vom avea invitati mai multi, atunci nu avem ce face pentru ca cineva tot trebuie sa stea acolo.
irina tu ai mai fost recent pe la restaurant? ce noutati ai?

Kika
25.02.2009, 14:35:50
pai nu cred ca ar trebui sa se simta nimeni condamnat....mie personal salonul alb imi place mai tare cum arata:D :D . daca vom avea invitati mai multi, atunci nu avem ce face pentru ca cineva tot trebuie sa stea acolo.

Din pacate, voi fi nevoita sa pun invitati si in salonul alb, si de asemeni salonul alb imi place mai mult decat sala mare:D , dar na..eu ma gandeam la cei mai in varsta, pentru ca cei tineri sa fie cu noi la distractie, nush ce sa zic e o dilema mare pentru mine. >:D<

irina_cdoc
25.02.2009, 21:15:22

Am inteles ca a fost renovat,acum in februarie...
Trebuie sa merg prin martie sa fac o proba de antreuri:)
Cand am noutati va anunt

iasommie
25.02.2009, 21:33:41
Am inteles ca a fost renovat,acum in februarie...
Trebuie sa merg prin martie sa fac o proba de antreuri:)
Cand am noutati va anunt
da da da :) multumim!>:D< >:D<

irina_cdoc
04.03.2009, 15:35:13
Am fost astazi la Traian...sa mai vad o data sala ca sa ma hotarasc pentru decoratiuni.
Intradevar,au renovat(varuit) :D....altceva nu mi se pare ca au schimbat.
Eu voi inchiria fete de masa aurii...Cele care le au acum...mi se par un pic uzate.In rest,mi-am facut o idee despre ce aranjamente de flori s-ar potrivi.
Cu alte cuvinte voi opta pentru ceva simplu..pentru ca sala e superba asa cum este.

StefiLu
19.05.2009, 00:12:29
Buna fete,
ma alatur si eu voua ca eu tot la Traian am nunta si se apropie marea zi si incep ultimele pregatiri. Citind ce ati mai postat in ultimul timp, mi-am dat seama ca sunt unele lucruri care mie mi-au scapat. Ce e cu tortul? Cum adica v-au recomandat niste cofetarii? Tortul nu e inclus in meniu? Ce e tortul mentionat in meniu? Si ce e cu suportul? Trebuie luat de noi?
Noi ne organizam nunta de la distanta si se pare ca nu avem mereu toate informatiile necesare :)
Eu intrasem sa citesc daca ati hotarat ceva in legatura cu meniul. Ca noi am primit cele 6 variante de meniu si trebuie sa ne hotaram.
Kika, tu cati invitati ai de trebuie sa folosesti si salonul alb? Eu sper sa nu-l folosim dar vom afla la sfarsitul lui mai cand e deadline-ul pentru confirmari/infirmari ale invitatilor.

Noi nu am ales aranjament floral decat pentru masa de prezidiu caci in rest mi se pare sala indeajuns de ornata ca sa mai pun si flori. Ca flori am optat pentru cale (in principal) eventual si cu alte flori, voi vedea in functie de ce zice si doamna care o sa se ocupe de ornat si de preturi :)

Irina ai fost la degustat de antreuri? Ai facut-o pe banii tai sau e inclus cumva in oferta?

Kika
19.05.2009, 10:29:46
Buna fete,
ma alatur si eu voua ca eu tot la Traian am nunta si se apropie marea zi si incep ultimele pregatiri. Citind ce ati mai postat in ultimul timp, mi-am dat seama ca sunt unele lucruri care mie mi-au scapat. Ce e cu tortul? Cum adica v-au recomandat niste cofetarii? Tortul nu e inclus in meniu? Ce e tortul mentionat in meniu? Si ce e cu suportul? Trebuie luat de noi?
Noi ne organizam nunta de la distanta si se pare ca nu avem mereu toate informatiile necesare :)
Eu intrasem sa citesc daca ati hotarat ceva in legatura cu meniul. Ca noi am primit cele 6 variante de meniu si trebuie sa ne hotaram.
Kika, tu cati invitati ai de trebuie sa folosesti si salonul alb? Eu sper sa nu-l folosim dar vom afla la sfarsitul lui mai cand e deadline-ul pentru confirmari/infirmari ale invitatilor.

Noi nu am ales aranjament floral decat pentru masa de prezidiu caci in rest mi se pare sala indeajuns de ornata ca sa mai pun si flori. Ca flori am optat pentru cale (in principal) eventual si cu alte flori, voi vedea in functie de ce zice si doamna care o sa se ocupe de ornat si de preturi :)

Irina ai fost la degustat de antreuri? Ai facut-o pe banii tai sau e inclus cumva in oferta?

Salut,

Tortul este intr-adevar inclus in meniu insa ei lucreaza cu doua cofetarii si trebuie sa te hotarasti de la care vrei sa ti se comande tortul, cred ca se merge si la degustat la un moment dat nu stiu sigur. Suportul de tort e necesar doar daca vrei un tort care sa necesite asa ceva..iar in acest caz nu ma stiu cum se procedeza..poate are restaurantul acel suport.

In legatura cu meniul, noi cred ca vom combina meniurile pana vom ajunge la o varianta care sa ne convina, variantele respective nu sunt batute in cuie.
Eu o sa am in jur de 120 de invitati, poate si mai mult si obligat fortat trebuie sa pun oameni si acolo. Pe cine nu stiu, unii zic ca tinerii unii ca batranii. Mai vedem acum sa vina si invitatii.

Legat de decoratiuni eu voi avea tot cale nu odar la prezidiu ci si in sala. Cred eu ca desi este destul de somptuoasa sala este necesar totusi sa pui flori nu numai la prezidiu sau un aranjament cat de cat, parerea mea. Tu cu ce firma de decoratiuni o sa lucrezi?

Spor la pregatiri!

StefiLu
20.05.2009, 00:46:21
Buna Kika,

Mersi mult de lamuririle legate de tort. Din cate am citit din postarile voastre una dintre variante e tuffli pentru care vad ca optati voi. I-am scris dl. Stan de la Traian sa-l intreb de detalii. ca de exemplu eu as vrea un suport cu brate, am vazut la cineva in poze si mi-a placut mult. Acum vine o alta alegere la orizont: ce fel de tort :)
Da, la meniu am inteles ca se pot face combinatii. Dar unele chestii nici nu stiu ce sunt si cum arata. :)
La 120 invitati trebuie intr-adevar sa folosesti si salonul alb care si mie imi place tare mult. Eu nu stiu ce as pune: tinerii sau batranii....
Decoratiunile le fac cu ajutorul unei doamne descoperite aici pe site.Am vazut pozele de la nunta unei miresici de aici , cu cale galbele si tot la Traian si mi-a placut asa mult ca am cerut detaliile persoanei care s-a ocupat.
Imi permit sa trimit linkul la poze, caci oricum este deja pe forum.
http://picasaweb.google.com/GeorgianaCasiadi/DecoratiuniNuntaGeorgianaCristi?authkey=a9e8adOrHX 8#
eu voi folosi cale albe si eventual si rosii inchis - inca mai deliberam. dar buchetul meu va fi sigur din cale albe.

ce faceti in legatura cu vinul? ca noi suntem acum la deliberat de vin, ca eu zic sa alegem 2 feluri: rosu demidulce si rosu sec si cica dl Stan ar fi zis sa luam doar alb demisec si sa calculam 700ml de persoana. Pai pe forum am citit 500-600 ml /pers. sa fi devenit romanii mai doritori de vin intre timp? :)

Kika
20.05.2009, 13:45:03
Buna Kika,

Mersi mult de lamuririle legate de tort. Din cate am citit din postarile voastre una dintre variante e tuffli pentru care vad ca optati voi. I-am scris dl. Stan de la Traian sa-l intreb de detalii. ca de exemplu eu as vrea un suport cu brate, am vazut la cineva in poze si mi-a placut mult. Acum vine o alta alegere la orizont: ce fel de tort :)
Da, la meniu am inteles ca se pot face combinatii. Dar unele chestii nici nu stiu ce sunt si cum arata. :)
La 120 invitati trebuie intr-adevar sa folosesti si salonul alb care si mie imi place tare mult. Eu nu stiu ce as pune: tinerii sau batranii....
Decoratiunile le fac cu ajutorul unei doamne descoperite aici pe site.Am vazut pozele de la nunta unei miresici de aici , cu cale galbele si tot la Traian si mi-a placut asa mult ca am cerut detaliile persoanei care s-a ocupat.
Imi permit sa trimit linkul la poze, caci oricum este deja pe forum.
http://picasaweb.google.com/GeorgianaCasiadi/DecoratiuniNuntaGeorgianaCristi?authkey=a9e8adOrHX 8#
eu voi folosi cale albe si eventual si rosii inchis - inca mai deliberam. dar buchetul meu va fi sigur din cale albe.

ce faceti in legatura cu vinul? ca noi suntem acum la deliberat de vin, ca eu zic sa alegem 2 feluri: rosu demidulce si rosu sec si cica dl Stan ar fi zis sa luam doar alb demisec si sa calculam 700ml de persoana. Pai pe forum am citit 500-600 ml /pers. sa fi devenit romanii mai doritori de vin intre timp? :)

Hello,

In legatura cu domnul Stan cred ca cel mai bine vb la telefon sau direct cu el, preferabil zic eu, decat pe e-mail, eventual iti dau numarul lui daca nu il ai.
Meniul va fi probabil o combinatie care sa fie "digerabila" pentru toata lumea...am auzit adesea ca se stramba din nas ca nu stie omu ce mananca...si tu te straduiesti sa fii original si bineinteles nu este apreciat etc.

Noi vom lucra tot cu o doamna pt decoratiuni insa nu-mi dau seama din poze daca ea a lucrat aranjamentele respective. Oricum arata foarte fain si eu am vrut lalele si cale dar am ramas doar la varianta cale pt buchet, lumanari si aranjamente pt mese.

Noi vinul il vom comanda atunci aproape aprox. 100 de sticle pt 120 de persoane si va fi sigur demisec alb, francusa sau dealul catalina de la cotnari. Noi mergem pe mana domnului Stan in ceea ce priveste cantitatile pentru ca are experienta si nu cred ca ne-ar da informatii gresite pt alte scopuri. Prietenul meu se cunoaste cu el destul de bine si de asta am cat de cat incredere in ce ne recomanda.

iasommie
23.05.2009, 23:15:52
Buna fetelor!

Nu am mai intrat de ceva timp pe site si parca simt ca am pierdut o gramada. Am fost si eu si am luat variantele de meniu, insa sincer habar n-am ce sa aleg. Cred ca o sa mergem sa comandam intr-o zi ca sa vedem cam cum sunt felurile de mancare...aperitivele mi se par cam sarace si pompoase si tare cred ca e mai mult denumirea de ele...
Referitor la vin...eu tot nu stiu cum ar fi mai bine...imbuteliat sau varsat :(

Va pup!

StefiLu
25.05.2009, 12:11:08
Buna fetelor!

Nu am mai intrat de ceva timp pe site si parca simt ca am pierdut o gramada. Am fost si eu si am luat variantele de meniu, insa sincer habar n-am ce sa aleg. Cred ca o sa mergem sa comandam intr-o zi ca sa vedem cam cum sunt felurile de mancare...aperitivele mi se par cam sarace si pompoase si tare cred ca e mai mult denumirea de ele...
Referitor la vin...eu tot nu stiu cum ar fi mai bine...imbuteliat sau varsat :(

Va pup!

si noi suntem la stadiul de a alege meniul, dar unele nici nu stiu ce inseamna :D. Dl. Stan mi-a spus ca nu toate se pot degusta pentru ca ruladele de ex se pregatesc doar in cantitati mari. Dar imi aduc aminte ca cineva care a avut acum ceva vreme nunta la Traian spunea ca ruladele dunt bune doar neaspectuoase si sa facem in asa fel incat sa fie cat mai "colorata" farfuria si placuta vederii :) buna idee.
vinul noi il luam la varsat, luam si rosu si alb ca asa eu pitici ca vreau albele culori ca mie imi place ala rosu ;) tu de ce stai in cumpana in privinta imbuteliatului sau varsatului? pretul isi spune cuvantul si cum mai taxeaza si restaurantul bautura.....

irina_cdoc
26.05.2009, 20:33:03
Buna fetelor!
Revin cu noi informatii...
Am ales tortul de la cofetaria Eco...Suportul l-am rezervat de acum 1 luna si ceva.Tortul e inclus in pretul meniului,trebuie sa te hotarasti cu ce cofetarie vrei sa lucrezi.Precizez ca poti alege doar tortul...prajiturile le alege traianul de la cofetaria unde ai facut comanda de tort.
Am fost la degustat si am ales meniul.va pun ceva poze.
Daca va intereseaza...va spun ce a fost mai bun :)
Am ales pentru antreul rece:
-rosii chery
-icre manciuria
-chips cu somon
-muschi de vita (e o rulada din muschi cu ou si spanac.o sa il vedeti in poze)
-terina de pui (e cel colorat,cu morcov..si altele)
-produse taranesti
-rulada de branzeturi fine cu sunca si maslina
-triunghi de cascaval cu strugure si piersica (excelenta combinatie)
Am ales pentru antreul cald:
-curcan cu ceva...e pe unul din cele 6 meniuri
Am ales pentru friptura varianta de gratar de pui,gratar din cotlet de porc etc
La peste am ales: somon(are deasupra cascaval topit,rosie,ardei) si garnitura de brocoli si cartofi copti
Am mai adaugat inghetata.
Si binenteles desertul(prajituri si tort).

Ultimele doua poze reprezinta:
Ton cu sos de mustar (sosul e excelent,dar pestele e cam fad)
Somon cu pasta de pastrav (atentie este un fel care se serveste rece...si nu prea e minunat)

In prima poza se mai afla: duel de peste (pe o scara de la 1-5 i-am dat nita 2); mozaic de pui (nota 3,5),rulada de branzeturi fine cu somon (nota 3),terina de vita (nota 3).
Cam asta ar fi...va astept cu intrebari :)

StefiLu
28.05.2009, 23:41:32
wow Irina,
multumim tare mult pentru informatii, sunt extrem de utile.
uite am incercat sa "pup" informatiile pe care le-ai dat cu ce ai avut in farfurie, le-am nimerit?
ruloul de cascaval cu strugure si piersica e ceea ce in meniu poarta denumirea de rulou de cascaval cu radicio?
chips cu somon = bischete cu somon fume?

Tu cum ai facut ? ti-ai ales din lista de meniuri un short list si te-ai dus si ai comandat si gustat doar astea cateva feluri? pe mine m-ar tenta sa mai gust si altele cum ar fi: asortiment de legume sau tarta cu pasta de salau sau rulada cotlet traditionala. As gusta si triunghiul ala de cascaval de zici ca-i o combinatie buna.

Somonul cu cartofi si brocoli arata super, pe mine m-a incantat pe loc, nu m-as fi gandit la el daca nu as fi vazut poza ta.

Degustarea asta ai facut-o pe cheltuiala ta?

Mai ai putin pana la nunta Irina, au inceput deja emotiile? sau nu ai timp ca esti prinsa cu pregatirile?

irina_cdoc
29.05.2009, 17:03:21
wow Irina,
multumim tare mult pentru informatii, sunt extrem de utile.
uite am incercat sa "pup" informatiile pe care le-ai dat cu ce ai avut in farfurie, le-am nimerit?
ruloul de cascaval cu strugure si piersica e ceea ce in meniu poarta denumirea de rulou de cascaval cu radicio?
chips cu somon = bischete cu somon fume?

Tu cum ai facut ? ti-ai ales din lista de meniuri un short list si te-ai dus si ai comandat si gustat doar astea cateva feluri? pe mine m-ar tenta sa mai gust si altele cum ar fi: asortiment de legume sau tarta cu pasta de salau sau rulada cotlet traditionala. As gusta si triunghiul ala de cascaval de zici ca-i o combinatie buna.

Somonul cu cartofi si brocoli arata super, pe mine m-a incantat pe loc, nu m-as fi gandit la el daca nu as fi vazut poza ta.

Degustarea asta ai facut-o pe cheltuiala ta?

Mai ai putin pana la nunta Irina, au inceput deja emotiile? sau nu ai timp ca esti prinsa cu pregatirile?

Da,raspund pentru intrebarile cu mancarea:radicio si brischete(daca nu gasesti formularea asta in meniu ii spui ca vrei chips cu somon.E delicios.contine un chips,unt,somon si lamaie).
Degustarea am facut-o pe cheltuiala mea.Am comandat 3 platouri cu antreuri reci(pentru ca eram 3 cupluri:eu si sotul,parintii lui,parintii mei) si cate 2 platouri din fiecare model de peste (de care ti-am vorbit mai sus);-).

Noi am ales ce am vrut din meniu (la degustare) si am comunica cu 2 zile inainte de a veni la masa...ca sa aiba timp sa le pregateasca.De ex.: noi o avem la nunta pe dna Ludmila si cu ea am vorbit de meniu..si ne-a explicat fiecare tip de mancare,dupa care am ales si cu ajutorul ei cateva produse pentru degustare.
Alt exemplu ar fi ca fusesem mai demult si vb cu Dl.stan de meniu,asa de curiozitate...vroiam sa ne lamurim daca putem sa facem permutarile care le vrem in meniu,...si ne recomandase "duelul de peste cu susan",care,dupa parerea noastra(cei care am fost la degustat) e chiar nasol>:P.Eu credeam ca susanul e crocant...dar chiar nu....produsul l-as descrie ca fiind "umed";)).
Pentru peste iti recomand somonul(acela care l-am ales)....e facut la cuptor si e delicios<:-P.
Ideea e ca tre sa incerci sa faci o degustare.Initial am zis ca toate sunt bune si nu are rost sa facem degustarea...dar sa stii ca ma bucur ca am facut-o..as fi avut multe surprize.

in concluzie,la meniul de proba,nu este un numar minim pe care tre sa il comanzi,de produse.Degusti ce vrei tu si cate platouri vrei .Oricum sa ai o selectie facuta....nu stiu daca iti face chiar toate cele 6 meniuri..sau...mai stii...;))

In rest,cu nunta,chiar sunt stresata....am rezolvat cu civila..dar mai sunt maruntisuri...

Spor la pregatiri.Daca mai ai intrebari o sa iti raspund cu placere.

StefiLu
29.05.2009, 22:40:12
Mers mult Irina, O sa mergem si noi la o degustare dupa ce ajungem in tara. Noi il avem sef de sala pe dl. Stan.
O alta intrebare: voi cat dati chelnerilor (in plus, spaga) si sefului de sala ca sa faca treaba buna si nu asa cum am mai citit ca au patit alte miresici de la Traian? Mi-e groaza sa nu ma enervez atunci ca nu aduc mancarurile cand trebuie sau le iau prea repede sau nu aduc bauturile sau mai stiu eu ce....
Spor mult Irina!

irina_cdoc
29.05.2009, 23:15:07
Mers mult Irina, O sa mergem si noi la o degustare dupa ce ajungem in tara. Noi il avem sef de sala pe dl. Stan.
O alta intrebare: voi cat dati chelnerilor (in plus, spaga) si sefului de sala ca sa faca treaba buna si nu asa cum am mai citit ca au patit alte miresici de la Traian? Mi-e groaza sa nu ma enervez atunci ca nu aduc mancarurile cand trebuie sau le iau prea repede sau nu aduc bauturile sau mai stiu eu ce....
Spor mult Irina!

pai...de asta se va ocupa tata...banuiesc ca o sa le dea 20 de lei inainte de petrecere...oricum la sfarsit sunt platiti cu o suma fixa.
eu am auzit si de altii care nu au dat nimic la chelneri,decat ce era in contract si a iesit foarte bine.Banuiesc ca depinde de baietii care servesc /:)
La sefa de sala s-a achitat deja tata.A avut ea nevoie de ceva si s-a rezolvat.Banuiesc ca daca ii lasi 100-200 de lei max e de ajuns.Seful de sala ar trebui sa se ocupe de chelneri (sa ii urmareasca),nu clientul care a venit sa se distreze...Asa ca ii platesti sefului de sala onorariul dupa cat de bine s-a descurcat ;-)

iasommie
31.05.2009, 23:09:59
si noi suntem la stadiul de a alege meniul, dar unele nici nu stiu ce inseamna :D. Dl. Stan mi-a spus ca nu toate se pot degusta pentru ca ruladele de ex se pregatesc doar in cantitati mari. Dar imi aduc aminte ca cineva care a avut acum ceva vreme nunta la Traian spunea ca ruladele dunt bune doar neaspectuoase si sa facem in asa fel incat sa fie cat mai "colorata" farfuria si placuta vederii :) buna idee.
vinul noi il luam la varsat, luam si rosu si alb ca asa eu pitici ca vreau albele culori ca mie imi place ala rosu ;) tu de ce stai in cumpana in privinta imbuteliatului sau varsatului? pretul isi spune cuvantul si cum mai taxeaza si restaurantul bautura.....

scuze pentru intarzierea cu care raspund...sunt putin nehotarata in privinta vinului pentru ca nu as vrea parca nici sa cheltui prea mult pe un vin imbuteliat, insa in acelasi timp mi se pare mai elegant, iar daca iau varsat trebuie sa fim atenti ce luam si e mai greu cu depozitarea, dar sunt sigura ca pana la urma o vom rezolva si pe asta...de-ar fi singura problema...inca nu vreau sa ma gandesc la stresul de atunci...

irina_cdoc
01.06.2009, 09:34:50
scuze pentru intarzierea cu care raspund...sunt putin nehotarata in privinta vinului pentru ca nu as vrea parca nici sa cheltui prea mult pe un vin imbuteliat, insa in acelasi timp mi se pare mai elegant, iar daca iau varsat trebuie sa fim atenti ce luam si e mai greu cu depozitarea, dar sunt sigura ca pana la urma o vom rezolva si pe asta...de-ar fi singura problema...inca nu vreau sa ma gandesc la stresul de atunci...

Noi am rezolvat cu vinul :).
Are tata.Iar doamna Ludmila,de la traian nee face rost de niste sticle pt imbuteliere..si avem un prieten care ne ajuta cu etichetarea....phiiuu...am scapat de grija asta:-"

StefiLu
06.06.2009, 15:14:32
Irina, saptamana viitoare pe vremea asta aveti nunta, wow. Cum esti? Cum stai cu pregatirile?
Si noi am intrat in ultima luna :) Mai am detalii de aranjat si mai asteptam inca invitati sa se decida daca vin sau nu....desi deadline-ul la raspuns a expirat deja. noroc ca la restaurant putem spune doar cu 3 zile inainte numarul exact, dar am prefera sa stim mai dinainte ca sa-i putem aranja la mese, nu sa fac aranjari atunci cu 3 zile inainte cand vom fi ocupati cu altele.

irina_cdoc
08.06.2009, 14:18:04
Nu te agita prea tare acum...mesele le vei aranja cu o zi sau doua inainte;)).
Vreau sa spun ca la mine s-a schimbat lista cu invitati de nu stiu cate ori.
Acum e sigura in proportie de 90%...mai astept cateva confirmari.
Eu am ajuns sa am cam 65-70 de invitati fara masa prezidiu.La mese inca nu m-am hotarat cum ii asez exact ,mai astept pana joi,cand se inchid confirmarile;)).
In rest,am emotiiiii MARI ...dar am rezolvat cu tortul,biserica,meniul,flori...chiar pot sa zic tot....aaaa mai putin dansul mirilor:-"...la care stam asa si asa...mai tre sa exersez cu sotul...dar nu mai stiu cand...ca mai am si examene de dat la facultate...e o intreaga nebunie...dar va trece si asta :) .
Va pup si va astept sambata daca vreti sa va faceti o idee despre decorarea salii (care sper sa iasa bine).

Spor la pregatiri

Kika
08.06.2009, 21:09:05
Nu te agita prea tare acum...mesele le vei aranja cu o zi sau doua inainte;)).
Vreau sa spun ca la mine s-a schimbat lista cu invitati de nu stiu cate ori.
Acum e sigura in proportie de 90%...mai astept cateva confirmari.
Eu am ajuns sa am cam 65-70 de invitati fara masa prezidiu.La mese inca nu m-am hotarat cum ii asez exact ,mai astept pana joi,cand se inchid confirmarile;)).
In rest,am emotiiiii MARI ...dar am rezolvat cu tortul,biserica,meniul,flori...chiar pot sa zic tot....aaaa mai putin dansul mirilor:-"...la care stam asa si asa...mai tre sa exersez cu sotul...dar nu mai stiu cand...ca mai am si examene de dat la facultate...e o intreaga nebunie...dar va trece si asta :) .
Va pup si va astept sambata daca vreti sa va faceti o idee despre decorarea salii (care sper sa iasa bine).

Spor la pregatiri

Eu iti doresc mult succes, sa ai o zi insorita, sa mearga totul daca nu perfect atunci aproape perfect, sa fiti zambitoari, frumosi, senini si fericiti! Pe mine m-ar tenta tare sa venim sa te vedem si sa ne facem si o idee de cum ar arata sala. Ce ziceti fetelor?

Casa de piatra si muuulta fericire!!!
>:D<>:D<>:D<;;)>:D<

StefiLu
08.06.2009, 22:00:54
Pe mine m-ar tenta tare sa venim sa te vedem si sa ne facem si o idee de cum ar arata sala. Ce ziceti fetelor?

Kika eu sambata abia voi ajunge in tara asa ca nu voi putea fi prezenta, ca daca as fi fost in Iasi ne-am fi dat intalnire sa mergem s-o salutam pe Irina fix la nunta ei ;)
Irina o sa iasa totul perfect, sunt sigura. Dansul va fi oricum o mica sarbatoare pentru voi si sa va bucurati de el caci va fi primul dans ca sot si sotie :rocking::A:A:A. Simtiti-va bine si bucurati-va de propria nunta, asta e urarea mea.

Kika
08.06.2009, 22:52:36
Kika eu sambata abia voi ajunge in tara asa ca nu voi putea fi prezenta, ca daca as fi fost in Iasi ne-am fi dat intalnire sa mergem s-o salutam pe Irina fix la nunta ei ;)
Irina o sa iasa totul perfect, sunt sigura. Dansul va fi oricum o mica sarbatoare pentru voi si sa va bucurati de el caci va fi primul dans ca sot si sotie :rocking::A:A:A. Simtiti-va bine si bucurati-va de propria nunta, asta e urarea mea.

Asta e. Poate vede si Adriana mesajul si ma duc cu ea sa vedem, eventual sa facem si niste pozici ;-)

irina_cdoc
09.06.2009, 16:53:22

Iti multumesc pentru cuvintele frumoase:">

Iti doresc sa ai si tu o nunta asa cum ai visat.

irina_cdoc
09.06.2009, 16:54:11
iar pe voi fetelor,va astept sambata sa trageti cu ochiul:D

StefiLu
16.06.2009, 10:17:22
Buna Irina,

cum a fost. vrem poze, vrem sa te admiram :)
te asteptam cand ai ceva timp liber sa ne povestesti, daca nu cumva ai plecat imediat in luna de miere.
Casa de piatra!

irina_cdoc
16.06.2009, 19:15:45
Buna seara...
Nu am plecat inca in luna de miere...:(.sunt in sesiune
Nu am primit pozele...dar am sa va arat rochia de mireasa.
Totul a fost la superlativ,desi,tatal meu...mi-a zis ca personalul nu prea a fost la "inaltime"...eu una nu am remarcat decat ca invitatii s-au simtit foarte bine.
Va pup si sa aveti o nunta de vis:*

StefiLu
16.06.2009, 22:17:24

wow, ai avut o rochie de vis, efectiv de vis, cred ca te-ai simtit ca o printesa. vroiam sa te vad mai de aproape ca eram curioasa cum te-ai machiat. eu sunt acum la capitolul asta: cautare persoana pentru machiat- si desi am citit conversatia cu privire la asta tot nu m-am clarificat si hotarat :(
imi pare rau ca tatal tau a zis de chelneri, se pare ca asta e problema lor...celor de la Traian...dar e bine ca tu nu ai observat asta. pana la urma nu le-a mai dat bani inainte?
asteptam si restul pozelor cand le vei avea,
numai bine proaspata miresica ;)

irina_cdoc
16.06.2009, 22:21:55
wow, ai avut o rochie de vis, efectiv de vis, cred ca te-ai simtit ca o printesa. vroiam sa te vad mai de aproape ca eram curioasa cum te-ai machiat. eu sunt acum la capitolul asta: cautare persoana pentru machiat- si desi am citit conversatia cu privire la asta tot nu m-am clarificat si hotarat :(
imi pare rau ca tatal tau a zis de chelneri, se pare ca asta e problema lor...celor de la Traian...dar e bine ca tu nu ai observat asta. pana la urma nu le-a mai dat bani inainte?
asteptam si restul pozelor cand le vei avea,
numai bine proaspata miresica ;)

deocamdata nu am poze mai de aproape cu machiajul...astept sa vina de la fotograf.
nu le-am mai dat nimic chelnerilor inainte...sau cel putin asa stiu eu..
intradevar am avut o nunta de vi,m-am distrat,am dansat si a fost cea mai fericita zi din viata mea.
meniul a fost foarte bine ales..si invitatii au mancat tot.rochia mi-a fost admirata inclusiv de invitatii de la nunta de la astoria...care tot veneau si trageau cu ochiul :)).chiar mi s-a parut amuzanta faza...pe langa multe alte intamplari...
sincer nu ma asteptam sa iasa nunta perfecta...din toate punctele de vedere.nu am gasit nimic de reprosat

AnaM
16.06.2009, 22:25:27
Buna seara...
Totul a fost la superlativ,desi,tatal meu...mi-a zis ca personalul nu prea a fost la "inaltime"...eu una nu am remarcat decat ca invitatii s-au simtit foarte bine.

Irina, ai fost superba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Casa de piatra si sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire!!!!!

irina_cdoc
16.06.2009, 22:28:40
Irina, ai fost superba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Casa de piatra si sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire!!!!!

Merci mult Ana;;)
off topic...ce face bebe? a venit pe lume?

AnaM
16.06.2009, 22:38:30
Merci mult Ana;;)
off topic...ce face bebe? a venit pe lume?

Nu vrea inca sa iasa ;))
Face foarte bine, multumim, creste si pune bolfutze si bucutze pe el ;))

Kika
17.06.2009, 09:22:34
Buna seara...

Ai foarte foarte frumoasa...casa de piatra si sa fiti extrem de fericiti!!!!

Te asteptam cand ai timp sa ne dai mai multe detalii legate de organizarea efectiva!!!

p.s. si eu am probat rochiat respectiva..este indr-adevar impresionanta!!!<:-P<:-P<:-P

irina_cdoc
17.06.2009, 09:53:31
Ai foarte foarte frumoasa...casa de piatra si sa fiti extrem de fericiti!!!!

Te asteptam cand ai timp sa ne dai mai multe detalii legate de organizarea efectiva!!!

p.s. si eu am probat rochiat respectiva..este indr-adevar impresionanta!!!<:-P<:-P<:-P

Organizarea efectiva....sincer,nu m-am ocupat eu...ca nu mai faceam fatza...s-a ocupat mama de toate...si a fost foarte bine.Oricum,acum realizez...la ce stres a fost supusa...avea emotii mai mari decat mine.
Sper sa am mai multe poze de pe sala,de la fotografi
va pup

iasommie
17.06.2009, 19:50:37
Irina..felicitari!!! Ai fost foarte frumoasa si ma bucur tare mult ca ai avut o nunta de vis...sper ca voi putea spune si eu acelasi lucru. asteptam mai multe poze. cum a fost tortul? ti-a ajuns apa din meniu?
Kika, am vazut ca ai fi vrut sa mergem impreuna sa o vedem pe Irina...imi pare extrem de rau, dar abia astazi am citit postarile si am fost si plecata din localitate weekend-ul trecut...deci nu as fi putut ajunge. am fost sa-mi iau rochita de la Bucuresti pentru ca o primisera si trebuia sa o ajustez.

Kika
17.06.2009, 23:03:01
Irina..felicitari!!! Ai fost foarte frumoasa si ma bucur tare mult ca ai avut o nunta de vis...sper ca voi putea spune si eu acelasi lucru. asteptam mai multe poze. cum a fost tortul? ti-a ajuns apa din meniu?
Kika, am vazut ca ai fi vrut sa mergem impreuna sa o vedem pe Irina...imi pare extrem de rau, dar abia astazi am citit postarile si am fost si plecata din localitate weekend-ul trecut...deci nu as fi putut ajunge. am fost sa-mi iau rochita de la Bucuresti pentru ca o primisera si trebuia sa o ajustez.

Da si mie imi pare rau, as fi vrut sa merg dar singura n-am indraznit 8-|

irina_cdoc
19.06.2009, 20:07:24
Da si mie imi pare rau, as fi vrut sa merg dar singura n-am indraznit 8-|

trebuia sa vii si singurica...am avut si invitati straini..care erau cazati la hotel,niste nemti...erau curiosi sa vada mireasa:)).si am avut si curiosi de la nunta de la astoria :D

Kika
19.06.2009, 20:57:49
trebuia sa vii si singurica...am avut si invitati straini..care erau cazati la hotel,niste nemti...erau curiosi sa vada mireasa:)).si am avut si curiosi de la nunta de la astoria :D

Sunt mai timida cand e vorba de lucruri din astea. E lasa o sa ne pui poze si o sa vad atunci ce am piedut^:)^

irina_cdoc
07.07.2009, 17:38:26
Cateva decoratiuni de la nunta mea...

Petra_petra
07.07.2009, 18:04:43
superbe decoratiile!

cu cine ai colaborat si cat te-au ajuns decoratiile?

irina_cdoc
08.07.2009, 16:38:37
superbe decoratiile!

cu cine ai colaborat si cat te-au ajuns decoratiile?

Am colaborat cu doamna Cristina de la Arte flowers...si pretul a fost pe masura aranjamentelor.Nu are rost sa iti zic un pret..daca te intereseaza vorbeste direct cu ea ;-)

ramonyka
08.07.2009, 16:57:27
Am colaborat cu doamna Cristina de la Arte flowers...si pretul a fost pe masura aranjamentelor.Nu are rost sa iti zic un pret..daca te intereseaza vorbeste direct cu ea ;-)
Buna fetelor,
Eu sunt mai noua pe aici si am mare nevoie de ajutorul vostru.
In afara de restaurant nu m-am ocupat de nimic.:-SS
In primul rand as vrea mai multe detalii legate petrecere. Am inteles din ce am citit ca sunt probleme cu chelnerii la Traian. Altceva? La ce sa mai fiu atenta?
Irina cat te-a juns meniul in final? Dar taxa ai pe bautura?Eu acum sunt la faza in care fac o serie de calcule. Stiu ca ai zis ca s-a ocupat mama ta, dar te rog frumos sa o intrebi.^:)^
Multumesc anticipat.
Toate cele bune!

irina_cdoc
08.07.2009, 17:35:20
Buna fetelor,
Eu sunt mai noua pe aici si am mare nevoie de ajutorul vostru.
In afara de restaurant nu m-am ocupat de nimic.:-SS
In primul rand as vrea mai multe detalii legate petrecere. Am inteles din ce am citit ca sunt probleme cu chelnerii la Traian. Altceva? La ce sa mai fiu atenta?
Irina cat te-a juns meniul in final? Dar taxa ai pe bautura?Eu acum sunt la faza in care fac o serie de calcule. Stiu ca ai zis ca s-a ocupat mama ta, dar te rog frumos sa o intrebi.^:)^
Multumesc anticipat.
Toate cele bune!

Eu una am dansat toata noaptea si nu am observat ca ospatarii s-au miscat incet...dar tata a zis ca nu au fost ok[-X
Meniul m-a ajuns 200 lei de persoana.Pentru bauturi scrie in contract procentul care ti-l ia traianul.te sfatuiesc sa ai o valoare a facturii pe bautura cat mai mica.Tot ce iti ramane(la sfarsitul nuntii,neconsumat) din bautura adusa de tine nu se pune la socoteala.Pe mine cred ca m-a ajuns vreo 700 lei(nu mai stiu exact)...

ramonyka
08.07.2009, 18:55:04
Eu una am dansat toata noaptea si nu am observat ca ospatarii s-au miscat incet...dar tata a zis ca nu au fost ok[-X
Meniul m-a ajuns 200 lei de persoana.Pentru bauturi scrie in contract procentul care ti-l ia traianul.te sfatuiesc sa ai o valoare a facturii pe bautura cat mai mica.Tot ce iti ramane(la sfarsitul nuntii,neconsumat) din bautura adusa de tine nu se pune la socoteala.Pe mine cred ca m-a ajuns vreo 700 lei(nu mai stiu exact)...

Eu am semnat contractul pe 180 lei; sa inteleg ca au mai marit ei intre timp sau ai vrut ceva in plus la meniul stabilit de ei? Apa , sucul parca erau in meniu, nu?
Multumesc pentru promptitudine.

irina_cdoc
08.07.2009, 21:32:29
Eu am semnat contractul pe 180 lei; sa inteleg ca au mai marit ei intre timp sau ai vrut ceva in plus la meniul stabilit de ei? Apa , sucul parca erau in meniu, nu?
Multumesc pentru promptitudine.

Meniul incepe,intradevar de la 180 lei..am avut sucurile,apa,cafeaua,prajiturile,tortul incluse.Poate au miscorat preturile..cu criza economica :D

ramonyka
09.07.2009, 13:45:47
Meniul incepe,intradevar de la 180 lei..am avut sucurile,apa,cafeaua,prajiturile,tortul incluse.Poate au miscorat preturile..cu criza economica :D
Am uitat sa te intreb cine a fost sef de sala ? d-na Ludmila sau d-l Stan?

irina_cdoc
09.07.2009, 19:55:06
Am uitat sa te intreb cine a fost sef de sala ? d-na Ludmila sau d-l Stan?

la mine a fost doamna ludmila...si ne-am inteles foarte bine

StefiLu
15.07.2009, 01:48:50
Buna fetelor,
In primul rand as vrea mai multe detalii legate petrecere. Am inteles din ce am citit ca sunt probleme cu chelnerii la Traian.
Toate cele bune!
Noi am colaborat cu dl Stan si chelnerii nu au fost deloc o problema. I-am spus de la inceput ca daca serviciul o sa fie ok o sa fim si noi recunoscatori si cu el si cu chelnerii si am fost foarte generosi pentru ca am avut si pentru ce. Totul a fost perfect si desi eu nu am observat fiindca am dansat sau vorbit cu invitatii, parintii ne-au spus asta si avem si feedback de la invitati care au multumiti de servicii. Cu meniul ne-am mai lasat si pe mana dl Stan fiindca la gustarea calda noi nu ne puteam hotari intre 2 chestii si el ne-a spus sa gustam si ce ne recomanda el (altceva, care pe noi nu ne-a atras la inceput) si la final am ales recomandarea lui. Asa ca am avut incredere in el si la unele chiar ne-am potrivit in gusturi cu el. In plus ne-a mai spus si de unele chestii care nu erau pe meniu.
Il recomandam cu mare drag pe dl. Stan.
Noi vroiam de ex sa inchiriem apartamentul ca la hotel am facut imbracatul miresei si el ne-a recomandat garsoniera, pe care am vizitat-o si era destul de mare pentru ce o vroiam noi, dar si mai ieftina cu 100 euro.

Kika
15.07.2009, 09:28:23
Noi am colaborat cu dl Stan si chelnerii nu au fost deloc o problema. I-am spus de la inceput ca daca serviciul o sa fie ok o sa fim si noi recunoscatori si cu el si cu chelnerii si am fost foarte generosi pentru ca am avut si pentru ce. Totul a fost perfect si desi eu nu am observat fiindca am dansat sau vorbit cu invitatii, parintii ne-au spus asta si avem si feedback de la invitati care au multumiti de servicii. Cu meniul ne-am mai lasat si pe mana dl Stan fiindca la gustarea calda noi nu ne puteam hotari intre 2 chestii si el ne-a spus sa gustam si ce ne recomanda el (altceva, care pe noi nu ne-a atras la inceput) si la final am ales recomandarea lui. Asa ca am avut incredere in el si la unele chiar ne-am potrivit in gusturi cu el. In plus ne-a mai spus si de unele chestii care nu erau pe meniu.
Noi vroiam de ex sa inchiriem apartamentul ca la hotel am facut imbracatul miresei si el ne-a recomandat garsoniera, pe care am vizitat-o si era destul de mare pentru ce o vroiam noi, dar si mai ieftina cu 100 euro.

Hello!

Casa de piatra in primul rand, sa fiti fericiti si sa va bucurati unul de altul!

Voiam sa te intreb cat te-a ajuns pe tine comisionul pentru bautura si daca ati mai cumparat apa si suc in afara de ce era inclus in meniu.

iasommie
24.07.2009, 14:35:00
Casa de piatra! Sper sa fie si la mine la fel de bine ca la tine

gyullya2003
21.08.2009, 14:04:57
Am si eu nunta la Traian si o sa colaborez cu doamna Ludmila.Cum vi se pare ?
E ok?:)

ioanacity
05.09.2009, 13:37:01
la Traian gasesc meniu pt nunta fara peste?nu suport meniurile cu chestii de peste incluse:)>-

irina_cdoc
09.09.2009, 14:05:08
la Traian gasesc meniu pt nunta fara peste?nu suport meniurile cu chestii de peste incluse:)>-

Draga mea,poti sa alegi din 6-8 variante de meniu.
De exemplu la antreuri iti spune si cat costa rosia chery din farfurie (+ ce gramaj are).
Te poti "juca" cu meniul dupa pofta inimii.
Te sfatuiesc,totusi , sa nu tii cont doar de gusturile tale ci si de ale invitatilor...in fond,lor tre sa le placa meniul...tu nu prea o sa ai timp sa stai la masa.Cel putin asa a fost la mine;;)
La traian sunt 4 feluri de mancare,dar poti opta si pentru 3,2,1 ;;).Meniurile sunt flexibile si variate.
Bafta la organizare:)>-

roxanamatei
21.09.2009, 16:46:26
Buna ziua tuturor miresicilor!
Si eu voi avea nunta la Restaurantul Traian in Iasi pe 7 noiembrie. Caut cu mult interes (a se citi curiozitate acerba :P) un album foto de la o nunta care a avut loc acolo. Pe mine m-a impresionat foarte mult sala cu mesele rotunde, acele "jilturi" si draperiile mari in caramiziu si auriu. Nu intentionez sa o ornez foarte mult. De fapt voi pune doar husele si fundele pentru scaune si fetele de masa pe care le au ei pt ca se armonizeaza cu draperiile si nici nu vreau sa ii rapesc din stil si unitate. In plus voi aduce niste aranjamente florale si atit.
Ma intereseaza sa vad cum arata restaurantul in context festiv, cu invitati, mireasa si fete vesele :).

Va multumesc mult.

roxanamatei
25.09.2009, 14:17:47
Nu vrea nimeni sa-mi raspunda?? :(

gyullya2003
25.09.2009, 17:40:44
Buna eu am nunta la Traian pe 3.10.2009 , daca te ajuta cu ceva o sa iti trimit poze dupa...Spor la pregatiri

Kika
25.09.2009, 18:03:48
Incerc sa atasez niste poze pe care le-am facut cu invitatii ca marturii dar nu merge. Ca idee noi nu am avut huse tocmai in ideea ca scaunele arata f bine si exista acea unitate de care spuneai pt ca sunt la fel ca si draperiile. Am avut doar flori si anume pe fiecare masa rotunda, pahare de sampanie cu hortensie alba si cale albe + lumanare mare in mijloc, iar pe mesele de 4 persoane am avut cilindri cu o cala in interior si lumanare, la prezidiu am avut niste aranjamente mai asimetrice si nu trenulete sau chestii revarsate peste masa, plus in spatele prezidiului niste bulgari din margarete albe in vase gen cilindru dar mai groase cu niste bete albe decorative.
Am sa incerc sa mai atasez pozele respective sa-ti faci o idee. Inca nu am pozele de la fotograf ca sa poti vedea mai in detaliu.
Eu am fost foarte multumita si nu cred ca este nevoie de mai multe decoratiuni.

roxanamatei
28.09.2009, 18:45:09
Va multumesc mult, fetelor, pentru raspunsuri. Astept poze :)

Spor in toate!

ancabis
01.10.2009, 22:05:16
daca te intereseaza poze cu sala da add adresei ancabaran si iti arat cu placere

roxanamatei
11.10.2009, 22:01:50
Buna eu am nunta la Traian pe 3.10.2009 , daca te ajuta cu ceva o sa iti trimit poze dupa...Spor la pregatiri

Salut!
Mi-ar placea foarte mult! Multumesc frumos! >:D<

roxanamatei
11.10.2009, 22:18:21
Incerc sa atasez niste poze pe care le-am facut cu invitatii ca marturii dar nu merge. Ca idee noi nu am avut huse tocmai in ideea ca scaunele arata f bine si exista acea unitate de care spuneai pt ca sunt la fel ca si draperiile. Am avut doar flori si anume pe fiecare masa rotunda, pahare de sampanie cu hortensie alba si cale albe + lumanare mare in mijloc, iar pe mesele de 4 persoane am avut cilindri cu o cala in interior si lumanare, la prezidiu am avut niste aranjamente mai asimetrice si nu trenulete sau chestii revarsate peste masa, plus in spatele prezidiului niste bulgari din margarete albe in vase gen cilindru dar mai groase cu niste bete albe decorative.
Am sa incerc sa mai atasez pozele respective sa-ti faci o idee. Inca nu am pozele de la fotograf ca sa poti vedea mai in detaliu.
Eu am fost foarte multumita si nu cred ca este nevoie de mai multe decoratiuni.

Buna seara,
Am o mare rugaminte! Te rog sa-mi spui, daca stii, cam la cat se ridica taxele de cununie la biserica "Sf Nicolae Domnesc". Am intrat pe topicul aferent si m-am cam speriat. Nasii nostri au insistat sa le spunem clar cam cat face si cand am intrebat la biserica ni s-au spus niste sume care nu prea corespund cu ceea ce scriu fetele pe forum. Asadar, te rog muuult sa ma lamuresti daca poti, sa stiu macar orientativ cat o sa ne coste. Multumesc mult de tot.

Kika
11.10.2009, 22:24:33
Buna seara,
Am o mare rugaminte! Te rog sa-mi spui, daca stii, cam la cat se ridica taxele de cununie la biserica "Sf Nicolae Domnesc". Am intrat pe topicul aferent si m-am cam speriat. Nasii nostri au insistat sa le spunem clar cam cat face si cand am intrebat la biserica ni s-au spus niste sume care nu prea corespund cu ceea ce scriu fetele pe forum. Asadar, te rog muuult sa ma lamuresti daca poti, sa stiu macar orientativ cat o sa ne coste. Multumesc mult de tot.

Stiu ca nasii nostri au dat 150 de ron si asta la insistentele sotului meu (ei voiau sa dea mai mult), a intrebat si alti nasi pentru ca a avut ocazii sa participe si la alte nunti inaintea noastra si asta a fost tariful platit pentru o nunta cu cateva sapatamani inantea noastra. Ideea e ca nu-ti cere nimeni o suma fixa sau sa se faca aluzii cam cat ar trebui sa se dea. El nu prea e de acord cu taxele astea platite la preoti, mai ales ca sunt diverse specimene gen preotii de la barboi.
Plus ca am platit noi o taxa de 200 de ron cand am rezervat data chipurile pentru ca este monument istoric biserica si daca mai vrei si cor inca 200 ron care nu intra in atributiile nasilor. Cam asta e.

gyullya2003
12.10.2009, 15:10:20
Salut!
Mi-ar placea foarte mult! Multumesc frumos! >:D<

Eu am avut nunta la Traian dar nu mai vreau sa aud de ei.A fost totul f frumos,am decorat f frumos tot,dar a cazut o bucata din plafon unui invitat in cap.A fost penibil.Sefa de sala nici macar nu a avut bunul simt sa vina sa isi ceara scuze.Chelnerii au fost la cel mai jos nivel.Trebuia sa tragi de ei ca sa iti aduca ceva.La final ne-au incarcat cat de mult au putut...Nu le-am lasat nimik...Sper ca numai mie sa mi se fi intamplat asta ca sincer nu mai doresc la nimeni sa pateasca asa ceva...Am ramas blocata cand am vazut cata indiferenta...

roxanamatei
12.10.2009, 20:52:01
Stiu ca nasii nostri au dat 150 de ron si asta la insistentele sotului meu (ei voiau sa dea mai mult), a intrebat si alti nasi pentru ca a avut ocazii sa participe si la alte nunti inaintea noastra si asta a fost tariful platit pentru o nunta cu cateva sapatamani inantea noastra. Ideea e ca nu-ti cere nimeni o suma fixa sau sa se faca aluzii cam cat ar trebui sa se dea. El nu prea e de acord cu taxele astea platite la preoti, mai ales ca sunt diverse specimene gen preotii de la barboi.
Plus ca am platit noi o taxa de 200 de ron cand am rezervat data chipurile pentru ca este monument istoric biserica si daca mai vrei si cor inca 200 ron care nu intra in atributiile nasilor. Cam asta e.

Multumesc de raspuns; in mare m-am lamurit, problema e ca noua nu ne-au cerut cei 200 de ron ca e monument istoric biserica si nu stiu ce sa cred. Sper sa nu-i ceara nasului vreo 350 de ron... in orice caz o trimit pe mama mea duminica la liturghie sa vorbeasca cu parintele paroh si sa dea cei 200 ron daca e cazul. Mercic again! ;-)

roxanamatei
12.10.2009, 20:58:15
Eu am avut nunta la Traian dar nu mai vreau sa aud de ei.A fost totul f frumos,am decorat f frumos tot,dar a cazut o bucata din plafon unui invitat in cap.A fost penibil.Sefa de sala nici macar nu a avut bunul simt sa vina sa isi ceara scuze.Chelnerii au fost la cel mai jos nivel.Trebuia sa tragi de ei ca sa iti aduca ceva.La final ne-au incarcat cat de mult au putut...Nu le-am lasat nimik...Sper ca numai mie sa mi se fi intamplat asta ca sincer nu mai doresc la nimeni sa pateasca asa ceva...Am ramas blocata cand am vazut cata indiferenta...

Imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat. Am vazut aranjamentele florale de la nunta ta (dna Dana Buzila ne-a chemat acolo pe la ora 18) si mi-au placut foarte mult. Nu stiu ce sa cred despre nepasarea despre care spui... eu am o relatie acolo si sper sa fie totul OK, dar incep sa imi fac probleme serioase...

Casa de piatra si sa fiti fericiti!
PS Totusi daca ai poze si mai esti dispusa sa-mi trimiti... iti multumesc. Te pup si cred ca astfel de evenimente sunt doar simple accidente in viata unui cuplu. Sa fiti fericiti!

lacramioara_miresica
14.11.2009, 16:20:25
Buna miresici!
Sunt noua pe aici si astept cu nerabdare sa schimbam idei si impresii. Eu am nunta la Traian pe 09.10.2010. Vad ca inca nu a aparut nimeni care are nunta la anul la Train, poate pe parcurs.
va pup si o seara frumoasa

roxanamatei
16.11.2009, 14:08:53
Salut!
Eu am avut nunta la Traian pe 7 noiembrie, am colaborat cu dna Ludmila Popa si am numai cuvinte de lauda la adresa ei si a personalului de acolo. La fel si despre mancare. Intr-adevar Restaurantul de la hotelul Traian ofera calitate la cel mai inalt standard.
Iata si pozele de la nunta:
http://picasaweb.google.ro/roxactrice (http://picasaweb.google.ro/roxactrice)
Enjoy!

lacramioara_miresica
16.11.2009, 14:39:02
Buna
Felicitari si casa de piatra :). Ma bucur ca totul a iesit asa cum te asteptai la nunta. Si noi vom colabora tot cu doamna Ludmila, deci pot sa ma calmez ptr ca eram putin stresata.
Multumesc mult ptr poze, abia astept sa le vad.
o zi frumoasa si mai vb.

lacramioara_miresica
16.11.2009, 14:54:21
tot eu
m-am uitat la poze, ai fost superba. foarte frumoase pozele.
as avea cateva intrebari ptr tine daca o sa ai timp sa-mi raspunzi.
cu cine ai colaborat ptr decoratii?
cati invitati ai avut, am vazut ca aveai destul de mult loc ptr dans
si inca ceva si gata, unde ati facut tortul? la tuffli sau in pacurari.
ms mult si sper sa nu-ti dau batai de cap:">

ramonyka
17.11.2009, 21:59:39
Buna!
Si eu am avut nunta la Traian pe 24.10.2009 si am colaborat tot cu d-na Ludmila; in ansamblu totul a fost ok: mancarea de exceptie, locatia superba, sigurele probleme sunt legate de chelneri; eu am avut 7 chelneri, iar 2 dintre ei au lasat de dorit. Sincer, inainte de nunta am regasit pe acest forum mentionata aceasta problema cu chelnerii de la Traian. Am vorbit cu d-na Ludmila si m-a asigurat ca totul va fi bine. Asa ca m-am relaxat prea tare. In concluzie ai grija la chelneri. Daca mai ai alte intrebari...

lacramioara_miresica
18.11.2009, 13:53:27
Buna!
Si eu am avut nunta la Traian pe 24.10.2009 si am colaborat tot cu d-na Ludmila; in ansamblu totul a fost ok: mancarea de exceptie, locatia superba, sigurele probleme sunt legate de chelneri; eu am avut 7 chelneri, iar 2 dintre ei au lasat de dorit. Sincer, inainte de nunta am regasit pe acest forum mentionata aceasta problema cu chelnerii de la Traian. Am vorbit cu d-na Ludmila si m-a asigurat ca totul va fi bine. Asa ca m-am relaxat prea tare. In concluzie ai grija la chelneri. Daca mai ai alte intrebari...

Casa de piatra si sa fiti fericiti !
Multumesc mult de informatii. chiar ma gandeam la mancare, mi se parea gramajul cam mic comparativ cu alte locatii.
as mai avea cateva intrebari.
ati fost sa degustati mancarea sau ati hotarat meniul doar asa din explicatiile lor?
cu cine ati colaborat ptr decoratii? eu am vb cu cei de la aquarelle si eram curioasa cam la cat ajunge totul (aranjat biserica, sala, lumanari...etc)
multumesc mult. o zi frumoasa

ramonyka
18.11.2009, 20:46:05
Casa de piatra si sa fiti fericiti !
Multumesc mult de informatii. chiar ma gandeam la mancare, mi se parea gramajul cam mic comparativ cu alte locatii.
as mai avea cateva intrebari.
ati fost sa degustati mancarea sau ati hotarat meniul doar asa din explicatiile lor?
cu cine ati colaborat ptr decoratii? eu am vb cu cei de la aquarelle si eram curioasa cam la cat ajunge totul (aranjat biserica, sala, lumanari...etc)
multumesc mult. o zi frumoasa

1.In ceea ce priveste mancarea am mers pe "mana" d-nei Ludmila; ei vreo 6 variante de meniuri, ce pot fi combinate; aceste meniuri variaza si in functie de pret.
2. Atat Salonul Clasic cat si Salonul Alb arata foarte bine, acesta fiind un motiv principal pentru care am ales restaurantul Traian. Scaunele sunt superbe si ar fi pacat sa fie "acoperite". Ca decoratiuni am optat doar pt aranjamente florale facute la o floraria de pe Stefan cel Mare.

lacramioara_miresica
19.11.2009, 17:55:46
1.In ceea ce priveste mancarea am mers pe "mana" d-nei Ludmila; ei vreo 6 variante de meniuri, ce pot fi combinate; aceste meniuri variaza si in functie de pret.
2. Atat Salonul Clasic cat si Salonul Alb arata foarte bine, acesta fiind un motiv principal pentru care am ales restaurantul Traian. Scaunele sunt superbe si ar fi pacat sa fie "acoperite". Ca decoratiuni am optat doar pt aranjamente florale facute la o floraria de pe Stefan cel Mare.

buna
chiar sunt surprinsa in legatura cu decoratiile. noua ne a spus ca trebuie sa alegem una din cele 2 firme cu care au contract de colaborare. probabil acum s-au mai schimbat conditiile, cu toate ca in contract cu scrie nimic despre asta.

lacramioara_miresica
24.11.2009, 19:27:50
nu mai are nimeni nunta la traian? :(

ancabis
28.11.2009, 18:22:26
nu va obliga nimeni sa semnati cu o anumita firma de decoratiuni ci doar va sugereaza cei de la traian pentru ca exista posibilitatea de a primi comision din partea acelor firme...de asemenea va vor sugera un dj... puteti face cu ce firma vreti si cu orice formatie! eu asa am facut si nu a existat nici o problema! nici macar chelnerii nu trebuie sa ii platiti pentru ca taxa de personal nu este stipulata in contract!

lacramioara_miresica
28.11.2009, 21:40:50
nu va obliga nimeni sa semnati cu o anumita firma de decoratiuni ci doar va sugereaza cei de la traian pentru ca exista posibilitatea de a primi comision din partea acelor firme...de asemenea va vor sugera un dj... puteti face cu ce firma vreti si cu orice formatie! eu asa am facut si nu a existat nici o problema! nici macar chelnerii nu trebuie sa ii platiti pentru ca taxa de personal nu este stipulata in contract!

uite ca la faza cu chelnerii chiar nu ma gandisem. tu ce ai facut ai platit separat ptr chelneri sau nu? noua ne cer 110 ron ptr fiecare (chelneri, bucatari, femeie de servici, barman). dj nu ne-au sugerat dar oricum la faza asta era batut in cuie. la tine la nunta cum a fost? a fost totul ok?

ancabis
29.11.2009, 17:39:33
eu am platit o parte din chelneri nu pe toti( de fapt am platit bucatarii si vreo 2 chelneri care au meritat). in rest totul a fost bine cu exceptia unora dintre chelneri dar ma asteptam la asta...nicaieri nu exista perfectiune!

lacramioara_miresica
30.11.2009, 13:29:51
eu am platit o parte din chelneri nu pe toti( de fapt am platit bucatarii si vreo 2 chelneri care au meritat). in rest totul a fost bine cu exceptia unora dintre chelneri dar ma asteptam la asta...nicaieri nu exista perfectiune!
ms mult ptr info, asa e oricat te straduiesti nu tine totul de noi.

roxanamatei
07.12.2009, 10:09:18
tot eu
m-am uitat la poze, ai fost superba. foarte frumoase pozele.
as avea cateva intrebari ptr tine daca o sa ai timp sa-mi raspunzi.
cu cine ai colaborat ptr decoratii?
cati invitati ai avut, am vazut ca aveai destul de mult loc ptr dans
si inca ceva si gata, unde ati facut tortul? la tuffli sau in pacurari.
ms mult si sper sa nu-ti dau batai de cap:">

Salut!
Imi cer scuze ca iti raspund atat de tarziu, perioada de dupa nunta s-a dovedit a fi una foarte solicitatnta.
Ca decoratii nu am pus decat niste buchete de flori pe suporti metalici pe mesele invitatilor si un aranjament pe masa unde am fost noi cu nasii si le-am facut la o doamna de la Piata Independentei (ieftin, de altfel, pentru ca suportii au intrat in pretul aranjamentelor; 30 ron / aranjament masa invitati, 10 ron / prezidiu, 80 ron / buchet nasa / mireasa, ne-au asigurat si transportul).
Am avut loc pentru dans pentru ca am avut si putini invitati, 50 de persoane, asa ne-am dorit pentru a avea timp sa vorbim, dansam cu fiecare si pentru a avea alaturi de noi pe cei care nu vin din datorie ci din placere si pentru ca tin la noi... Idealisti :) . Ce e drept e si mai lejer asa pentru miri....
Tortul... la cofetaria de pe Lapusneanu! Si am avut un feedback foarte bun, am ales ceva cu lamaie, foarte lejer pentru a putea fi consumat dupa atatea feluri :) .
Iti multumesc pentru urari si pentru aprecieri si iti doresc sa ai nunta pe care o visezi, casa de piatra si fericire alaturi de viitorul tau sot!
Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.

roxanamatei
07.12.2009, 10:25:00
uite ca la faza cu chelnerii chiar nu ma gandisem. tu ce ai facut ai platit separat ptr chelneri sau nu? noua ne cer 110 ron ptr fiecare (chelneri, bucatari, femeie de servici, barman). dj nu ne-au sugerat dar oricum la faza asta era batut in cuie. la tine la nunta cum a fost? a fost totul ok?

Cei 110 ron pt fiecare persoana ce face parte din personal sunt de fapt tips (care se practica si in tarile cele mai civilizate:) ). Noi nu am avut motive sa nu-i platim pentru ca au fost la inaltime; si eu imi faceam probleme pentru acest aspect dupa ce am citit ce spun fetele pe forum, insa chiar nu am avut probleme.
Despre dna Giglia Teodorescu pot sa spun ca are cele mai mari preturi de pe piata, insa daca banii nu sunt o problema... ti-o recomand pentru ca face treaba de calitate.
Cat despre decoratiuni... parerea mea este ca sunt de prisos, noi am ales Traian si Salonul clasic pentru frumusetea salii si pentru specificul ei... si probabil ca ai vazut in poze ca nici macar pe scaune nu am pus huse tocmai pentru ca sala are armonie si stil asa cum este ea.
Noua nu ne-a impus nimeni nimic, doar ni s-au facut unele recomandari, dar am lucrat cu cine am vrut ... si nu am primit reprosuri, ba chiar ne-au fost admirate aranjamentele florale; plus ca simplitatea uneori e mult mai eleganta decat opulenta cu care ne-am obisnuit noi la nunti (parere personala :) )
Te astept cu alte intrebari!
Important e sa nu fii stresata, mai ai 10 luni pana la nunta, noi am facut totul in 3:)
Spor!

lacramioara_miresica
07.12.2009, 12:26:15
Cei 110 ron pt fiecare persoana ce face parte din personal sunt de fapt tips (care se practica si in tarile cele mai civilizate:) ). Noi nu am avut motive sa nu-i platim pentru ca au fost la inaltime; si eu imi faceam probleme pentru acest aspect dupa ce am citit ce spun fetele pe forum, insa chiar nu am avut probleme.
Despre dna Giglia Teodorescu pot sa spun ca are cele mai mari preturi de pe piata, insa daca banii nu sunt o problema... ti-o recomand pentru ca face treaba de calitate.
Cat despre decoratiuni... parerea mea este ca sunt de prisos, noi am ales Traian si Salonul clasic pentru frumusetea salii si pentru specificul ei... si probabil ca ai vazut in poze ca nici macar pe scaune nu am pus huse tocmai pentru ca sala are armonie si stil asa cum este ea.
Noua nu ne-a impus nimeni nimic, doar ni s-au facut unele recomandari, dar am lucrat cu cine am vrut ... si nu am primit reprosuri, ba chiar ne-au fost admirate aranjamentele florale; plus ca simplitatea uneori e mult mai eleganta decat opulenta cu care ne-am obisnuit noi la nunti (parere personala :) )
Important e sa nu fii stresata, mai ai 10 luni pana la nunta, noi am facut totul in 3:)
Spor!
multumesc mult mult pentru informatii. asa este..sala e foarte frumoasa si nu trebuie incarcata prea tare. nici noi nu punem huse pe scaune si vrem tot asa niste aranjamente florale pe mese. cred ca o sa mai dau un telefon sa vad care e treaba cu recomandarile lor. la noi au fost asa de insistenti cu recomandarile ca s-a inteles ca e obligatoriu.. ciudat.
nu stiu cine este Giglia Teodorescu...
sper sa avem si noi noroc cu chelnerii si sa fie totul ok.
oricum, cum ai zis si tu mai avem 10 luni.
o zi faina

roxanamatei
07.12.2009, 14:06:59
multumesc mult mult pentru informatii. asa este..sala e foarte frumoasa si nu trebuie incarcata prea tare. nici noi nu punem huse pe scaune si vrem tot asa niste aranjamente florale pe mese. cred ca o sa mai dau un telefon sa vad care e treaba cu recomandarile lor. la noi au fost asa de insistenti cu recomandarile ca s-a inteles ca e obligatoriu.. ciudat.
nu stiu cine este Giglia Teodorescu...
sper sa avem si noi noroc cu chelnerii si sa fie totul ok.
oricum, cum ai zis si tu mai avem 10 luni.
o zi faina

Giglia Teodorescu e Aquarelle. :)

lacramioara_miresica
07.12.2009, 17:27:04
Giglia Teodorescu e Aquarelle. :)
aha.. eu am vb cu o tipa Bianca, si pe cartea de vizita e trecut tot numele ei.

dyana1900
17.01.2010, 23:07:31
deocamdata nu am poze mai de aproape cu machiajul...astept sa vina de la fotograf.
nu le-am mai dat nimic chelnerilor inainte...sau cel putin asa stiu eu..
intradevar am avut o nunta de vi,m-am distrat,am dansat si a fost cea mai fericita zi din viata mea.
meniul a fost foarte bine ales..si invitatii au mancat tot.rochia mi-a fost admirata inclusiv de invitatii de la nunta de la astoria...care tot veneau si trageau cu ochiul :)).chiar mi s-a parut amuzanta faza...pe langa multe alte intamplari...
sincer nu ma asteptam sa iasa nunta perfecta...din toate punctele de vedere.nu am gasit nimic de reprosat

am si eu o intrebare de la ce firma e rochia, e superba, multe felicitari pt nunta chiar daca s-a intamplat anul trecut

merrycherry
29.01.2010, 12:51:05
Spor!

De acord cu Roxana in ambele posturi. Si noi am avut tot la Traian nunta, in septembrie anul trecut. Am picat pe tura Liudmilei (ea a fost sef de sala) si a fost absolut o dulce, din toate punctele de vedere. Ne-am inteles excelent cu toata lumea, si-au facut treaba excelent in timpul nuntii, ne-au ajutat inainte cu sfaturi legate de meniuri etc... Intr-un cuvant, am fost foarte multumiti!
Nu stiu exact daca s-a mai spus, dar cred ca nu strica sa repet - luati in calcul, pentru meniuri, taxa de 30-40% pe bautura adusa de miri. Deci daca preferati sa aduceti voi bautura, aveti de platit aceasta taxa. Dar, cumva, cred ca e preferabil sa platesti taxa de cele mai multe ori, decat sa platesti bautura la pretul de restaurant.
Si noi am avut o nunta mica din aceleasi considerente ca Roxana. 60 de invitati. Pentru noi a insemnat distractie maxima, fara obligatii, party in adevaratul sens al cuvantului!

lacramioara_miresica
01.02.2010, 17:25:05
De acord cu Roxana in ambele posturi. Si noi am avut tot la Traian nunta, in septembrie anul trecut. Am picat pe tura Liudmilei (ea a fost sef de sala) si a fost absolut o dulce, din toate punctele de vedere. Ne-am inteles excelent cu toata lumea, si-au facut treaba excelent in timpul nuntii, ne-au ajutat inainte cu sfaturi legate de meniuri etc... Intr-un cuvant, am fost foarte multumiti!
Nu stiu exact daca s-a mai spus, dar cred ca nu strica sa repet - luati in calcul, pentru meniuri, taxa de 30-40% pe bautura adusa de miri. Deci daca preferati sa aduceti voi bautura, aveti de platit aceasta taxa. Dar, cumva, cred ca e preferabil sa platesti taxa de cele mai multe ori, decat sa platesti bautura la pretul de restaurant.
Si noi am avut o nunta mica din aceleasi considerente ca Roxana. 60 de invitati. Pentru noi a insemnat distractie maxima, fara obligatii, party in adevaratul sens al cuvantului!
buna
casa de piatra si multa fericire.
am o intrebare.. seful de sala cu care discuti cand semnezi contractul vine la nunta sau depinde de tura?
si in legatura cu taxa pe bautura, acum nu se mai practica deci ne putem considera norocosi <:-P

Kika
01.02.2010, 17:29:24
buna
am o intrebare.. seful de sala cu care discuti cand semnezi contractul vine la nunta sau depinde de tura?
si in legatura cu taxa pe bautura, acum nu se mai practica deci ne putem considera norocosi <:-P

Ce tare, chiar sunteti norocoase, criza isi face de cap si al traian :-"

roxanamatei
14.02.2010, 22:08:36
buna

Salut!
Despre seful de sala nu stiu exact ce sa iti spun. Noi initial am vorbit cu dna Daniela care ne-a spus ca de tura va fi dl Vali care apoi ne-a lasat, cred ca avea alte treburi, astfel ca sef de sala a fost dna Ludmila. Cred ca depinde cine e de tura, iar acest lucru il vei afla cu putin timp inainte de nunta. In orice caz, indiferent cu cine ai vorbit si ai semnat contractul sefii de sala colaboreaza foarte bine intre ei si totul va fi OK.
Succes!

gyullya2003
15.02.2010, 21:21:23
buna
Noi am avut nunta in octombrie 2009 si cand am semnat contractul in octombrie 2008 ne-a spus exact ce sef va fi atunci...
Ei stiu cum vor lucra...:)>-

lacramioara_miresica
16.02.2010, 19:22:21
multumesc fetelor pentru raspuns, m-am linistit.

allbinutza
17.02.2010, 14:30:40
buna Lacramioara,
si eu m-am orientat spre Traian, si cred ca voi semna zilele acestea cu ei;
am vazut ca voiaii detalii mai multe despre ei, pot sa-ti spun ca am aflat ca in martie vor organiza o prezentare in acest sens
daca vrei mai multe detalii lasa-mi un mesaj ;-)

iasommie
20.02.2010, 20:55:50
buna Lacramioara,
am vazut ca voiaii detalii mai multe despre ei, pot sa-ti spun ca am aflat ca in martie vor organiza o prezentare in acest sens

ai facut o alegere foarte buna sa stii. eu am avut-o sefa de sala pe ludmila si am fost foarte multumita (nu am avut nici o reclamatie din partea nimanui). mancarea a fost excelenta. a fost singura dintre toti cei care ne-au oferit serviciile in organizarea nuntii careia i-am lasat si bacsis...si asta la sfarsit pentru ca am fost foarte multumiti de cum ne-a tratat (ne-a si incurajat mult ca noi am facut parte din categoria mirilor stresati )
iti doresc sa ai parte de o nunta superba.

lacramioara_miresica
21.02.2010, 14:31:39
buna Lacramioara,
ms ptr info ;-) . noi am semnat deja cu ei si ne-au sunat sa vada daca vrem sa venim pe 7 martie la prezentare. poate mne vedem pe acolo.

gyullya2003
21.02.2010, 19:32:42
Aveti grija cu chelnerii de la Traian...lasa de dorit

elenuta
21.02.2010, 20:44:51
salut!

Stie cineva mai sunt sambete libere la traian?

allbinutza
26.02.2010, 17:52:17
ai facut o alegere foarte buna sa stii. eu am avut-o sefa de sala pe ludmila si am fost foarte multumita (nu am avut nici o reclamatie din partea nimanui). mancarea a fost excelenta. a fost singura dintre toti cei care ne-au oferit serviciile in organizarea nuntii careia i-am lasat si bacsis...si asta la sfarsit pentru ca am fost foarte multumiti de cum ne-a tratat (ne-a si incurajat mult ca noi am facut parte din categoria mirilor stresati )
iti doresc sa ai parte de o nunta superba.

multumesc,
tot cu ludmila vom "lucra" si noi, si cred ca ne vom intelege de minune; strsata cred ca voi fi doar eu ca dl mire nu prea se implica >:D< , dar deja mi-am conturat o idee despre ce vreau si cu ajutorul ludmilei cred ca nu are cum sa iasa decat bine[-o< :D (sper)

allbinutza
26.02.2010, 18:06:14
ms ptr info ;-) . noi am semnat deja cu ei si ne-au sunat sa vada daca vrem sa venim pe 7 martie la prezentare. poate mne vedem pe acolo.

si noi am semnat, si deja am platit si pt 7 martie; e de apreciat initiativa lor, nu multe restaurante fac lucrul asta, si pe mine chiar o sa ma ajute la alegerea meniului :-p;

lacramioara_miresica
01.03.2010, 19:09:24
si noi am semnat, si deja am platit si pt 7 martie; e de apreciat initiativa lor, nu multe restaurante fac lucrul asta, si pe mine chiar o sa ma ajute la alegerea meniului :-p;
asa e..in momentul de fata oscilez destul de mult intre variante. stii cumva mai multe detalii despre cum va decurge prezentarea?

allbinutza
15.03.2010, 12:45:19
asa e..in momentul de fata oscilez destul de mult intre variante. stii cumva mai multe detalii despre cum va decurge prezentarea?
salutare
cum ti s-a parut prezentarea?
eu am ramas cu o impresie buna despre un fotograph, si cateva aranjamente, dar inca nu m-am hotarat:(. si daca inainte nu credeam ca o sa am o problema cu alegerea meniului, acum am ceva emotii, mai ales la nivelul aperitivului rece:-< .

lacramioara_miresica
16.03.2010, 09:04:02
salutare
eu am ramas cu o impresie buna despre un fotograph, si cateva aranjamente, dar inca nu m-am hotarat:(. si daca inainte nu credeam ca o sa am o problema cu alegerea meniului, acum am ceva emotii, mai ales la nivelul aperitivului rece:-< .
buna
mi-a placut prezentarea dar nici eu nu ma pot hotara asupra meniului:|. cred ca o sa vorbim si cu sefa de sala, am inteles ca cei care au mers pe mana ei au fost multumiti. voi la ce cofetarie dati comanda de tort? si aici am ceva dubii ca sa nu mai zic de fotograf si firma de aranjamente.
o zi frumoasa

iasommie
16.03.2010, 17:26:56
buna
mi-a placut prezentarea dar nici eu nu ma pot hotara asupra meniului:|. cred ca o sa vorbim si cu sefa de sala, am inteles ca cei care au mers pe mana ei au fost multumiti. voi la ce cofetarie dati comanda de tort? si aici am ceva dubii ca sa nu mai zic de fotograf si firma de aranjamente.
o zi frumoasa

traian coopereaza cu 2 cofetarii (asta daca nu s-a schimbat intre timp). Nu as dori sa mai spun numele cofetariilor pentru ca sa nu se inteleaga a fi reclama. una din ele este la intrarea in pacurari, imediat pe dreapta. noi am avut tort miraj de acolo, si a fost excelent la gust.

gyullya2003
17.03.2010, 19:13:03
traian coopereaza cu 2 cofetarii (asta daca nu s-a schimbat intre timp). Nu as dori sa mai spun numele cofetariilor pentru ca sa nu se inteleaga a fi reclama. una din ele este la intrarea in pacurari, imediat pe dreapta. noi am avut tort miraj de acolo, si a fost excelent la gust.
Si noi am avut tortul de acolo...f buna la gust...dar modelul nu a fost deloc cum l-am comandat noi...cred ca a fost exact opusul la ce am vrut noi...:|

lacramioara_miresica
18.03.2010, 08:39:09
buna
stiu cele 2 cofetarii de care spui tu dar la prezentare au venit mai multe.
cand am semnat contractul asa am inteles si noi ca se colaboreaza doar cu cele 2 cofetarii, acum nu stiu sa-ti spun daca s-a schimbat sau nu.
o zi faina si ms de info;;)

ayssa
19.03.2010, 04:56:56

Eu am avut o experienta neplacuta cu cei de la Mirage, asa ca pt. nunta ma orientez in alta parte.

iasommie
19.03.2010, 08:43:58
Eu am avut o experienta neplacuta cu cei de la Mirage, asa ca pt. nunta ma orientez in alta parte.

imi pare rau pentru experienta ta neplacuta cu cofetaria care face tortul Miraj :)
in general am auzit pareri pozitive.
important este sa gasesti ceva care sa te multumeasca

lacramioara_miresica
16.08.2010, 15:21:55
salutare
salut
cum mai merg pregatirile de nunta? te-ai hotarat pe ce varianta de meniu mergi? chiar sunt curioasa ptr ca eu stau in dubii.
o zi frumoasa

carmenchir
09.09.2010, 18:32:11
buna fetelor
eu am nunta pe 10.06.2010 la Traian. imi puteti spune cu ce firma de decoratiuni colaborati sau a-ti colaborat? poate imi puteti da poze.

mohito
09.09.2010, 21:36:07
am fost de curand la o nunta la acest restaurant. ce pot sa zic ..mancarea a cam lasat de dorit, cel putin primele 2 feluri. ma scuzati dar sa pui la aperitiv slanina si toba, un foietaj care se sfarma tot.....nici pe la tara nu se mai da asa ceva...avand in vedere ca mai toata lumea mananca aperitivul ar fi tb mai multa atentie...servirea e ok, am simtit din plin aerul conditionat, mai ales ca mi-a batut in cap toata noaptea8-|. sala draguta. cam astea au fost impresiile mele..

carmenchir
10.09.2010, 20:57:24
mersi de raspuns. chiar ma interesa daca functioneaza cum trebuie aerul conditionat.

lacramioara_miresica
12.09.2010, 19:56:47
am fost de curand la o nunta la acest restaurant. ce pot sa zic ..mancarea a cam lasat de dorit, cel putin primele 2 feluri. ma scuzati dar sa pui la aperitiv slanina si toba, un foietaj care se sfarma tot.....nici pe la tara nu se mai da asa ceva...avand in vedere ca mai toata lumea mananca aperitivul ar fi tb mai multa atentie...servirea e ok, am simtit din plin aerul conditionat, mai ales ca mi-a batut in cap toata noaptea8-|. sala draguta. cam astea au fost impresiile mele..

buna
la aperitiv s-a servit toba si slanina pentru ca asta a fost meniul ales de miri. ai 7 variante de meniu din care sa alegi, si daca vrei ceva ce nu au schimba meniul ptr tine. iar aerul conditionat daca nu-l ai atunci il vrei....... oricum la nunta nu ai cum sa multumesti pe toata lumea indiferent ce faci.

mohito
12.09.2010, 20:06:58
buna
la aperitiv s-a servit toba si slanina pentru ca asta a fost meniul ales de miri. ai 7 variante de meniu din care sa alegi, si daca vrei ceva ce nu au schimba meniul ptr tine. iar aerul conditionat daca nu-l ai atunci il vrei....... oricum la nunta nu ai cum sa multumesti pe toata lumea indiferent ce faci.

eu am zis impresiile mele...probabil ca nu a fost cea mai inspirata alegere in privinta meniului...poate ca fiind vb de traian asteptarile erau putin mai mari.

carmenchir
12.09.2010, 20:07:47
Chir stiti cam cat se da acum bacsis la ospatari, bucatar, femeie de servici?

Ramona_B
11.03.2011, 13:18:41
Buna miresici!
Vad ca nu s-a mai scris nimic la acest topic de mult timp, nu mai este nimeni care are petrecerea la acest restaurant?
Am si eu nunta la Traian la sfarsitul lui mai, dar nu am stabilit inca meniul. Voi ce v-ati gandit sa luati, ce parere aveti despre ospatari, cat lasati bacsis? Tortul la cine il faceti? Cu sau fara huse pe scaune si mese? Aranjamentele la cine vi le faceti? Inalte sau joase?
Am o gramada de intrebari si incep sa ma simt cam presata de timp!
Help!

NELA_NELA
02.04.2011, 10:24:38
Buna miresici!
Vad ca nu s-a mai scris nimic la acest topic de mult timp, nu mai este nimeni care are petrecerea la acest restaurant?
Am si eu nunta la Traian la sfarsitul lui mai, dar nu am stabilit inca meniul. Voi ce v-ati gandit sa luati, ce parere aveti despre ospatari, cat lasati bacsis? Tortul la cine il faceti? Cu sau fara huse pe scaune si mese? Aranjamentele la cine vi le faceti? Inalte sau joase?
Am o gramada de intrebari si incep sa ma simt cam presata de timp!
Help!

Buna fetelor,
Am nunta in 2012 la Traian dar m-am hotarat sa scriu si eu ceva, cateva impresii pana acum si detalii.
Mentionez ca informatiile pe care le-am primit au fost de la o doamna extrem de draguta - Natalia, care mi-a raspuns la toate intrebarile. Meniul il poti alege singura, poti face degustare, daca nu te poti decide iti recomanda ea ceva. Am feed-back bun in cazul ospatarilor cand este ea sefa de tura (sala) de la o prietena care a avut nunta in 2010. Cat despre aranjamente florale optez pentru cele inalte, fara huse la scaune dar vreau ceva aranjament pentru mese de la o firma de decoratiuni, bentite pe toata lungimea mesei. Am vazut la nunta prietenei mele ca masa este destul de incarcata cu tot ceea ce presupune meniul asa ca prea multe cheltuieli cu sala nu o sa fac.
Bafta multa!

Ramona_B
06.04.2011, 13:07:54
Buna fetelor,
Am nunta in 2012 la Traian dar m-am hotarat sa scriu si eu ceva, cateva impresii pana acum si detalii.
Mentionez ca informatiile pe care le-am primit au fost de la o doamna extrem de draguta - Natalia, care mi-a raspuns la toate intrebarile. Meniul il poti alege singura, poti face degustare, daca nu te poti decide iti recomanda ea ceva. Am feed-back bun in cazul ospatarilor cand este ea sefa de tura (sala) de la o prietena care a avut nunta in 2010. Cat despre aranjamente florale optez pentru cele inalte, fara huse la scaune dar vreau ceva aranjament pentru mese de la o firma de decoratiuni, bentite pe toata lungimea mesei. Am vazut la nunta prietenei mele ca masa este destul de incarcata cu tot ceea ce presupune meniul asa ca prea multe cheltuieli cu sala nu o sa fac.
Bafta multa!

Salutare!

Sambata aceasta parca, va fi degustare la Traian, costa 100 RON de persoana si se vor putea incerca toate felurile lor de mancare, pentru a decide meniul de nunta! Vor fi acolo si reprezentanti ai cofetariilor cu care colaboreaza ei, cat si firme de decoratiuni. Abia astept sa merg! Am inteles ca ei organizeaza anual astfel de intalniri pentru mirii din anul in curs.
Revin cu detalii pentru cine intereseaza.