PDA

Versiunea completa : Prea multa prietenie la birou strica???!?!????

allyy
16.05.2007, 12:30:58
Ma confrunt cu aceasta problema si vreau sa stiu parerile voastre. Credeti ca la serviciu prea multa prietenie strica???Care este limita care ar trebui sa existe intre noi si colegii de serviciu???Pana unde mergem cu increderea, sinceritatea si prietenia????

janette
16.05.2007, 13:03:28
nu prea stiu ce sa-ti spun....adevarul este ca unele persoane,nu-mi place sa o spun dar o s-o fac,sunt cu doua fete.....si eu am intalnit astfel de persoane,din pacate/:) ....si cred din tot sufletul ca sunt anumite persoane care poate nu ar trebui sa-ti cunoasca viata indeaproape....adevaratii prieteni,care sigur te vor ajuta cu orice,fie un sfat,sa te asculte atunci cand ai o problema sau chiar sa-ti sara in ajutor,ramane familia.....asta este parerea mea....
in concluzie,cred ca problemele si treburile cu adevarat importante,ar trebui sa ramana in familie si sa nu fie discutate cu colegii sau asa zisii prieteni8-| ......cu ei se discuta probleme de serviciu si banalitati.....nu cred ca trebuie sa-ti expui viata in fata lor ca pe o carte.....>:D<

higgs
16.05.2007, 13:16:53
Ma confrunt cu aceasta problema si vreau sa stiu parerile voastre. Credeti ca la serviciu prea multa prietenie strica???Care este limita care ar trebui sa existe intre noi si colegii de serviciu???Pana unde mergem cu increderea, sinceritatea si prietenia????

In general este bine sa pastrem un dram de intimitate. Mi se pare chiar suspect cand cineva isi etaleaza toata viata din prima. Nu imi place cand se discuta cele mai mici amanunte in public. Lucrurile generale sunt ok de discutat la servici. Am cativa prieteni pe care mi i-am facut la servici insa nu lucrez cu ei in mod direct. Cu cei cu care lucrez in mod direct prefer relatia de colegialitate. Nu stii niciodata de unde poate aparea un conflict :)
Am incredere in ei insa nu pentru viata mea personala. Nu au cum sa stie toate amanuntele oricum. Sunt si exceptii cred. Insa rar. In general este bine sa ai un dram de discretie la servici...
Sinceritate trebuie sa fie mereu, nu?
Prietenie..ehe greu de construit si pastrat cred eu. Prefer sa nu fiu prietena cu toti colegii directi. Se pot forma prea multe pareri ce ar putea duce la un conflict (chiar si pe aici se intampla dupa cum vedem ;) ) Ai de petrecut multe ore la servici, nu vrei sa fii intr-un mediu stresant cu siguranta.

Discretia este buna mereu. Nu etalez la orice pas viata mea personala. Sunt lucruri pe care le discut numai cu al meu sau cu cei dintr-un cerc extrem de restrans. Iar unele lucruri le pastrez pentru mine.

Respectul este foarte important la servici. Respect pentru culturi, impresii, experiente etc diferite.

M.

Sylvester
16.05.2007, 13:21:08
Da! Absolut! Prea multa prietenie strica!!!
Am avut vreo 2-3 experiente foarte neplacute cand am avut incredere in anumite persoane si m-am trezit cu probleme la locul de munca.... Eu nu m-as mai imprieteni cu vreo colega sau coleg pentru nimic in lume. "buna ziua-buna ziua", "ce frumos e afara", "iar s-a scumpit benzina" si cam atata!!!!
Am destui prieteni si nu vad de ce m-as mai complica la serviciu.

allyy
16.05.2007, 13:22:26
Problema nu e ca mi-as fi etalat toata viata privata...nici nu ma deschid foarte usor, nici nu imi place sa vorbesc cu oricine de problemele mele....
Sinceritate este....dar poate prea multa....prea multa bunavointa.....si acum am cam fost luata de fraiera de colegul meu cu doua fete....care este invidios si pe un fir de par pe care mi-l cumpar....care se foloseste de mine la serviciu numai pt a-i fi lui bine....si eu care credeam ca suntem prieteni....:-w
Naivitatea se plateste, nu?!:-L

kala_elena
16.05.2007, 13:27:58
Nici eu nu sunt de acord cu persoanele care incep sa isi povesteasca viata, problemele foarte recent dupa ce a cunoscut o alta persoana, pentru ca fiecare si le are pe ale lui si nu cred ca mai doreste sa la ia si pe ale altuia in carca!
Insa sunt situatii cand nu ai ce face: esti in birou cu mai multi colegi, vorbesti la telefon si nu au cum sa nu iti asculte convorbirile, apoi intreaba: dar ce s-a intamplat? dar de ce? Daca te duci pe hol devin suspiciosi, parca isi tot fac drum pe langa tine ca sa auda amanunte!
Cred ca viata intima e viata intima si nu trebuie discutata decat cu persoanele in care ai maxima incredere!

Sylvester
16.05.2007, 13:29:01
Nu e vorba de etalat viata privata dar inevitabil cand te imprietenesti cu cineva ii dai cat de cat acces la anumite informatii din viata ta. De ajuns ca sa-l faca invidios. Am avut niste surprize cu un coleg care avea din punct de vedere material mai mult decat mine... mult mai mult: casa, masini (si nu dacia sau matiz), plimbari,etc.. Si am avut surpriza sa o vad pe doamna verde cu colti zisa "Invidia" cand am zis si eu ca plec in luna de miere in Creta. El era invidios pe mine. Care s-a plimbat prin toata Europa!
Asta este un exemplu de informatie care se afla intre prieteni si care poate declansa o serie de sapaturi pe la spate... cum s-a intamplat in cazul meu. Abia am scapat de el!

Ionelela
16.05.2007, 13:36:17
....adevaratii prieteni,care sigur te vor ajuta cu orice,fie un sfat,sa te asculte atunci cand ai o problema sau chiar sa-ti sara in ajutor,ramane familia.....asta este parerea mea....

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine. Cei mai buni prieteni tot familia ramane. Si spun asta din experienta, pentru ca de multe ori mi s-a intamplat sa am incredere in anumite persoane si am fost foarte dezamagita.

Kalini
16.05.2007, 13:41:09

Din punctul meu de vedere, prietenia la locul de munca schimba mult relatiile intre colegi...In final, la orice loc de munca exista concurenta, acel "ceva" care te tine pe faza si te face sa fii un bun angajat, sa-ti doresti sa te perfectionezi pt a urca in ierarhie....Prieteniile legate la locul de munca pot sa te favorizeze sau sa te dezavantajeze.....Rezultatul este, de obicei, acelasi: discutiile de servici se muta in sfera personala si inapoi in cea de servici.....asa se isca neintelegerile care determina oamenii sa renunte pt ca nu mai suporta atmosfera......

alecsa
16.05.2007, 14:45:16
daca se poate, la serv pastrezi o rel de colaborare, si in afara lui sunteti prieteni si gata. daca nu, atunci cum considera fiecare ca e mai bine. intotdeauna exista si mancatorie la locul de munca. la serv, dupa mine, nu intri in amanunte personale, nu te intinzi la discutii mult prea personale sau barfe. se pot intoarce impotriva ta

ladybird
20.05.2007, 08:50:01
eu, pe langa ce deja atzi spus voi, mi-am dat seama ca nu trebuie sa te asteptzi la prea multe din partea "prietenului" - coleg/a de munca. se poate ajunge la o relatzie mult mai extinsa decat cea de colegi dar, un zid este impodibil de daramat, pentru ca inainte sa se gandeasca la tine, daca apare o problema, se gandeshte la pielea lui. si-s asha de multe ticaloshi pe care le face omul pentru bani si prestigiu...

dianablue
20.05.2007, 12:48:41
cred ca depinde foarte mult de la caz la caz! cred ca relatiile de servici se pot transforma in relatii de prietenie dk 2 sau mai multe persoane se inteleg f bine si petrec timp impreuna si in afara orelor de servici.
noi momentan in agentie suntem 2 si colega mea e viitoarea mea nasa si ne intelegem f bine... banuiesc ca in momentul in care esti intr-o firma mare trebuie sa fi mai atent pt k pana nu ajungi sa cunosti mai bine o persoana nu ai de unde sa stii care sunt intentiile... poate chiar vrea sa fiti prieteni sau poate o sa incerce sa te "sape"... din pacate am auzit si multe povesti din astea...

corinutza79
20.05.2007, 13:07:10
Nu trebuie exagerat cu povestirea vietii personale, caci pana la urma mergem la serviciu pentru altceva, dar cu toate astea e bine sa tinem cont ca la serviciu petrecem , din nefericire, cea mai mare parte a zilei si poate chiar a vietii - pentru ca o mare parte din timpul pe care il petrecem acasa il dormim. Deci e bine sa avem in jurul nostru macar cateva persoane cu care sa ne intelegem bine, si sa mai povestim cate ceva. Nu mi se pare normal sa stau 9 ore pe zi intr-un birou cu 10 necunoscuti. Asa ca vorbim despre nunti, copii, botezuri, evenimente, necazuri, calatorii, cand luam cate o pauza, iesim la bere cateodata fara sa uitam insa ca suntem colegi si ca avem intre noi si o relatie profesionala.

mihu
26.07.2007, 09:14:31
Discutii normale nu strica...insa bunica sotului meu zicea" prea multe prietenosaguri nu-s bune" si are dreptate...De vorbit cu colegele mele vorbesc...oricum pe schimbul meu e inca o doamna...asa ca prea multi colegi nu am...
Cum au zis si fetele pana acum, e bine sa nu iti spui probleme lumii...putina lume te compatimeste cu adevarat...

ANCA
26.07.2007, 12:40:39
Eu pot sa spun ca sunt un caz fericit,mi-am cunoscut cea mai buna prietena la locul de munca,am lucrat impreuna 2 ani,fara certuri,ne vizitam f des in afara orelor de program,acum nu mai lucram nici una dintre noi,avem bebei,dar suntem cele mai bune prietene.Cu toate ca am avut multe colege numai de ea m-am 'lipit'

lyanna
14.08.2007, 18:34:50
Mai si eu am avut noroc pana acu'! Primul meu job n-a fost prea ok din pct asta de vedere.. nu s-a legat nimic... insa a doua incercare... :) sunt acum colega cu viitoru' meu sotz, la ei in birou au fost 4 nunti anu asta, invitatii reciproce, iesit in grup... eu am colegi baieti de birou si doar o singura fata dar cu ea am vb cate toate, dar si tipii sunt foarte sociabili... Se poate si bine...si daca e bine eu as zice ca nu strica prea multa prietenie, ca in fond stam 10h/zi daca nu mai mult la servici si afara de colegi... mai greu cu prietenii... mai ales cand au si ei acelasi gen de program. Si-s la ei de 2 ani... asa ca sper sa tina mult si bine. Suntem si tineri toti (30 e cam varsta maxima pe aici) Se mai intampla si cate-o vorba la suparare... dar e foarte buna atmosfera. Si-s la cumetrii pe-aici.. Gasti care ies in WE la munte.. Pai dupa rochie prima data am fost cu colega asta de birou care stia patroana casei de moda... chiulind vro 3 ore in timpu programului :"> ;;) Prieteniile nu insemna lucrat mai prost impreuna!

alinutza81
17.10.2007, 21:39:04
Parerea mea este ca prietenie cu colegii de servici nu prea merge. Va fi unul mereu care va incerca sa se puna bine cu seful...care sa il informeze permanent despre ceilalti. Cunosc cazuri...asa ca....Prieteni cu 2 fete, pe care credeai ca-i cunosti si de fapt iti iei o mare tzeapa. Oricum nu sunt de parere ca poti lega mari prietenii la munca...si in nici un caz cu sefii care se dau "prieteni". Am lucrat intr-o astfel de firma..si acum mi-e sila cand ma gandesc. Sa ies cu sefa la shopping:-& pt ca ea n-are ce face singura acasa. Nu o poti refuza..ca deh...dar nici placere nu-ti face. In fine...parerea mea..job-ul e job.

Irinamaria
30.10.2007, 11:57:14
Sunt de acord cu alinutza81. Ce este prea mult strica. Este bine de pastrat cat de cat o atmosfera de profesionalism in birou, deoarece se poate ajunge la invidie si altele. Sunt de curand casatorita, si am incercat sa leg prietenii cu multa lume din birou, fetele sunt super, dar hai sa o luam si altfel: pe nimeni nu intereseaza daca te simti rau sau ai necazuri in familie sau esti fericita. Cel putin nu la mine in birou. Fiind o firma f mare, eu am fost angajata ca asistent manager si translator. Incerc de cateva luni bune sa ma apropii de cate cineva, si am reusit, dar nu am tot timpul succese de felul acesta. Marea majoritate isi cunosc doar interesele, doar bucuriile si necazurile lor. Nu asculta cu adevarat si pe ale altora. Cel putin in cazul meu nu. Am doar cateva fete mai apropiate din firma, dar nu le-as putea numi prietene in nici un caz.

Angel_yrem
31.01.2008, 19:38:01
:)>- sunt de acord cu voi serviciu e serviciu si viata personala e viata personala (:| stiu multe cazuri si nu as vrea sa mi se intample si mie.

finica
01.02.2008, 15:12:31
Având în vedere că în relațiile de muncă mai intervin și divergențe mai mult sau mai puțin importante, acestea pot afecta negativ o așa-zisă relație de prietenie. Să nu confundăm totuși relația de prietenie cu relația de bună colegialitate ... una e să fii un bun coleg și alta e să începi să-ți "etalezi" toate probleme personale în fața cuiva despre care nu știi totuși foarte multe

unicka
09.02.2008, 21:53:40
Eu va spun pe pielea mea ca prea multa prietenie la locul de munca STRICA!Asta e clar, mai ales cand lucrezi numai intre fete.Sa va spun din proprie experienta, stau de 2 ani aici si am contract pe perioada determinata, 3 luni, iar dupa 3 luni mi se reinnoieste contractul pe aceeasi perioada.Muncesc din greu, uneori nu mai am weekend-uri, vin oameni noi in firma pe care ii invat ce trebuie sa faca iar dupa o luna doua sunt angajati cu carte de munca.Eu tin cartea de munca acasa in dulap, de la ultimul loc de munca.Nu ma ajuta cu nimic, nu pot sa fac un credit nimic.Cel putin, pe acele contracte am cel mai mic salariu, cu toate ca uneori castig de multe ori mult mai mult!Daca imi exprim parerea sau spun ca as vrea sa plec, mi se spune sa mai am rabdare, de 2 ani, acelasi lucru.M-am saturat de colegele mele insuportabile care isi aduc rude,cunostinte si le angajeaza desi mi s-a spus de multe ori ca sunt baza in proiecte.Consider ca pot si stiu ca pot mai mult de atat.Sun prinsa la mijloc datorita faptului ca am licenta anul asta si nunta si singurul avantaj este ca as putea sa imi iau libere mai multe.Colegele, ce sa zic, am incercat sa fiu prietena cu ele la inceput, dar treptat am observat cate bete in roate mi-au pus.Mi-e greu, abia astept sa ma desprind de aici, sa vada cand o sa le plece unul din oamenii de baza.E foarte greu, nu am o stabilitate.In ceea ce priveste relatiile cu colegii, am ajuns foarte diplomata si nu imi urmaresc decat interesul.Oamenii de la locul de munca, desi par ok, nu isi doresc decat un singur lucru, sa fie inaintea ta.

hanna
07.03.2008, 15:31:49
Asta este un subiect delicat....
Eu zic ca prea multa prietenie la birou strica DAR eu mi-am cunoscut viitoarea nasa acolo. Ne-am imprietenit ff repede si am devenit cele mai bune prietene. Pot sa zis ca sunt norocoasa cu ea.
Tot la munca mi-am mai facut o prientena ff buna care acum sta sa nasca (;-) )...
Cu toate astea am incercat sa fiu cat mai profesionala posibila si sa ma intalnesc cu ele in afara orelor de serviciu.

adela79
10.03.2008, 12:29:52
Sunt de parere ca, la un loc de munca poti sa-ti faci din colegi si prieteni dar si dusmani. Sunt persoane care, fara sa-ti dai seama iti intra pe sub piele, ajungi sa te descarci in fata lor fara sa-ti dai seama de fapt ce urmaresc. Din comportamentul lor vrei sa crezi ca iti vor binele dar de fapt... Varianta asta am experimentat-o la ultimul loc de munca, dar nu a fost cu urmari, doar ca am fost un pic dezamagita pt ca nu ma asteptam tocmai de la persoana respectiva. Dar, am colegi cu care m-am inteles f bine si am ramas dealtfel si buni prieteni

Habib
11.03.2008, 12:06:42
la mine la serviciu suntem putine fete dar discutam absolut de toate , de la probleme pana la barfe.............suntem si colege si prietene, mai ales cu sefa.....................acum depinde de colegi/colege ............

Joliutza
21.04.2008, 08:42:20
La mine situatia sta in felul urmator:suntem multe femei in colectiv (cam 20)...ma inteleg bine cu toate, nu am vreo divergenta cu niciuna....dar am grija ce si cu cine vorbesc.

Am 2 prietene foarte bune la munca...pe amandoua le-am cunoscut aici, si sunt sigura ca imi vor fi prietene si pe viitor, chiar daca ar fi sa nu mai lucrez aici...

moonlightblue
21.04.2008, 09:21:44
eu intotdeauna am pastrat distanta la birou si sunt la al treilea loc de munca...
nu pot sa-mi etalez problemele pentru ca unele probleme nici maica-mii nu le povestesc daramite la birou...
si da naivitatea se plateste. am vazut eu pe cazul altora.
persoane care povestesc fara rusine situatii intime ale altora si-i denigreaza denaturand cateodata adevarul.
am o colega care are in repertoriu intrebari de genul: ce-ai facut ieri? ce-ai mai facut?
si daca zici: nimic... continua cu: dar tu ce faci seara acasa cand te duci???
cele mai bune raspunsuri s-au dovedit a fi: de ce te intereseaza? nu vad de ce te-ar privi...am treaba lasa-ma in pace.
deci raspunsuri cu frumosul si cu tot respectul si bunavointa nu prea merg...
si daca o auzi e cea mai de miere persoana de fapt genul care spune: dusmanul ti-l tii aproape...
si ea dusman vede pe oricine...
mi s-a intamplat deseori sa fac un lucru care pe ea sa o supere si sa nu inteleg de ce...
am venit acasa, i-am povestit prietenului meu, i-am zis: mai nu inteleg de ce s-a suparat, iar prietenul meu mi-a zis: mai ea crede ca toata lumea e rea ca ea si zice ca tu ai facut-o din rautate, ea nu vede alte aspecte pur si simplu.

niela
28.08.2008, 13:19:37

Nu as fi crezut niciodata ca o sa ajung sa spun asta:"Cu SIGURANTA STRICA prietenia la serviciu".De ex eu sunt o persoana fff deschisa si spun tot ce fac persoanelor din jurul meu....chiar si chestii personale....Lucrez intr-un birou mare cu 10-15 persoane si toti ne intelegeam super bine...dimineata la cafea toti povesteam ce s-a intamplat cu o seara in urma timp in care nu ne-am vazut...la un moment dat ,dupa o perioada de timp eu am fost promovata sa fiu sefa lor.....o parte m-au sustinut sincer ,o parte au incercat sa-mi bage bete in roate,pana la urma au renuntat de tot.....persoanele acre m-au sustinut aveau sa profite de asta la maxim ptr ca eu,acum "sefa" am vrut sa nu uit de unde am plecat si nu le-am cerut sa faca ce era de facut...vreau sa va zic ca noi fiind"prieteni" toti colegii aici toata lumea face talmos balmos aici,fiecare ce vrea...daca vor sa vina la munca vin,daca nu nu...ca doar sefa e prietena mea...
Intre timp au mai venit si alti oameni noi pe care am incercat sa ii formez cum trebuie dar si acestia au crezut ca e normal sa faca ce fac ceilalti...de ce ei sa fie altfel??
Vreau sa spun ca i-mi vine sa renunt eu ptr ca nu mai suport de atatia nervi care mi-i fac dimineata sa ii sun pe fiecare sa ii chem la serviciu...as vrea sa vina cineva care sa le puna pielea pe bat ca sa vada cum trebuie sa fie...
In afara de asta daca nu sunteti sefi unde lucrati este imposibil sa nu zici vreodata ceva "de dulce" de seful tau cand te enerveaza si ceilalti vor tine minte si se vor folosi de asta cand vor avea nevoie...se poate sa aveti prieteni fff dragi si la serviciu,dar inafara lui ptr acolo ,la locul de munca e totul ca o cursa,ca o competitie...sa fiti sigure de asta...
Va doresc la toate sa aveti jobul mult visat sa va simtiti implinite...
Va pup!!

SHERIDAN
22.09.2008, 17:36:50

DA DUPA PARERA MEA STRIC APRE AMULTA PRIETENIE MAI RARUT CA-I MAI DRAGUT

SHERIDAN
22.09.2008, 17:38:22
Problema nu e ca mi-as fi etalat toata viata privata...nici nu ma deschid foarte usor, nici nu imi place sa vorbesc cu oricine de problemele mele....
Sinceritate este....dar poate prea multa....prea multa bunavointa.....si acum am cam fost luata de fraiera de colegul meu cu doua fete....care este invidios si pe un fir de par pe care mi-l cumpar....care se foloseste de mine la serviciu numai pt a-i fi lui bine....si eu care credeam ca suntem prieteni....:-w
Naivitatea se plateste, nu?!:-L

DA ASA ESTE AI DREPTATE

iasmine
28.01.2010, 23:22:09
este adevarat ca prea mult strica. eu sunt foarte buna prietena cu sefa mea. dat cateodata am impresia k profita de situatie si ajung sa fac multe treburi care intra in atributiil ei.

ionut_tuo
29.01.2010, 06:48:09
fetelor am citit tot subiectul,toate mesajele
sunt la al doilea loc de munca si sunt de parere ca la birou nu tb sa existe prietenie intre colegi
din punctul meu de vedere nu ar tb sa mergem la serviciu sa ne imprietenim cu colegii
la serviciu ne aflam pt altele ,nu?
eu sunt sefa,dar sa stiti ca mi-e f greu cand vad in fiecare zi,subalternii mei care sunt prieteni cum nu pot sta decat impreuna,cum nu se pot dezlipi sa faca treaba etc
tb sa stau tot cu gura pe ei,ca si gardienii:)))
sper insa sa se maturizeze mai curand si sa isi vada fiecare de treburi

Katharsis
02.03.2010, 08:09:39
La birou trebuie sa fii un bun coleg si atat. Fara afinitati personale, confidente (feresca Dumnezeu! Tot ce spui poate si va fi folosit impotriva ta!) favoruri interpretabile etc. Daca vrei neaparat sa depasesti limita asta, fa-o cu cea mai mare discretie si de preferat in exteriorul institutiei.
Daca incepi sa "duci tava" pentru sef inseamna ca esti un mare 0 (zero) la locul de munca si vrei sa ii intaresti pozitia prin metode "neconvetionale".
Respectati-va , perfectionati-va permanent in domeniul respectiv si rezultatele nu vor intarzia sa apara!
O dimineata cu mult spor!

CONT_INCHIS_32457
02.03.2010, 08:33:36
La birou trebuie sa fii un bun coleg si atat. Fara afinitati personale, confidente (feresca Dumnezeu! Tot ce spui poate si va fi folosit impotriva ta!) favoruri interpretabile etc. Daca vrei neaparat sa depasesti limita asta, fa-o cu cea mai mare discretie si de preferat in exteriorul institutiei.
Daca incepi sa "duci tava" pentru sef inseamna ca esti un mare 0 (zero) la locul de munca si vrei sa ii intaresti pozitia prin metode "neconvetionale".
Respectati-va , perfectionati-va permanent in domeniul respectiv si rezultatele nu vor intarzia sa apara!
O dimineata cu mult spor!

ai mare dreptate,nici eu nu st de acord cu prieteniile la birou.asa cum ai spus tot ce spui azi poate fi fol maine impotriva ta,nici nu stii cum.
o zi frumoasa:)

ionut_tuo
03.03.2010, 08:26:22
ai mare dreptate,nici eu nu st de acord cu prieteniile la birou.asa cum ai spus tot ce spui azi poate fi fol maine impotriva ta,nici nu stii cum.
o zi frumoasa:)
se pare ca toate ne-am ars:) sau era sa ne ardem!

CONT_INCHIS_32457
03.03.2010, 08:33:05
se pare ca toate ne-am ars:) sau era sa ne ardem!

da,din pacate asa e.cel mai bn e sa fim prevazatoare:)

KRISTINIK
08.03.2010, 11:42:49
Eu am legat prietenii frumoase si de lunga durata cu fosti colegi de munca. Ba chiar prima mea colega de serviciu mi-a devenit nasa de cununie. Mai am si alte cateva prietene cu care am lucrat inainte de a deveni prietene, apoi pe parcurs ne-am apropiat si am devenit bune prietene.
Intre timp eu am schimbat locul de munca si tara, dar aici nu reuseste niciunul sa imi placa. Deci nu voi avea never ever vreo relatie de prietenie cu vreo colega sau vreun coleg de la actualul loc de munca. Si cred ca in momentul de fata este mult mai bine asa.

sugarlips
09.03.2010, 11:46:40
Eu am legat prietenii frumoase si de lunga durata cu fosti colegi de munca. Ba chiar prima mea colega de serviciu mi-a devenit nasa de cununie. Mai am si alte cateva prietene cu care am lucrat inainte de a deveni prietene, apoi pe parcurs ne-am apropiat si am devenit bune prietene.
Intre timp eu am schimbat locul de munca si tara, dar aici nu reuseste niciunul sa imi placa. Deci nu voi avea never ever vreo relatie de prietenie cu vreo colega sau vreun coleg de la actualul loc de munca. Si cred ca in momentul de fata este mult mai bine asa.

Si eu la fel dar doar cu o singura persoana de la primul meu loc de munca.
Am devenit prietene foarte bune, ba chiar datorita ei l-am cunoscut pe sot <:-P
Si ca sa raspund si la intrebare eu zic ca da de cele mai multe ori, desi mai sunt si exceptii ...trebuie sa ai mare grija ce si cui spui ceva la birou...risti sa afle toata lumea problemele tale.

CONT_INCHIS_32457
09.03.2010, 11:49:30
Si ca sa raspund si la intrebare eu zic ca da de cele mai multe ori, desi mai sunt si exceptii ...trebuie sa ai mare grija ce si cui spui ceva la birou...risti sa afle toata lumea problemele tale.
super uite ca pt tine a fost f bn:*

sugarlips
09.03.2010, 14:29:57
super uite ca pt tine a fost f bn:*

asa-i <:-P

Catalina2009
10.03.2010, 11:02:56
Mare dreptate ai. Mai ales ca acum nu mai poti avea incredere in oamenii pe care ii cunosti de ani de zile. Noi de exemplu am ajuns la birou in stadiul in care nici macar nu putem dicuta normal despre cadoul pe care sa-l facem sefului...Pacat ca totusi stam atatea ore impreuna:-w

ionut_tuo
15.03.2010, 08:25:22
Mare dreptate ai. Mai ales ca acum nu mai poti avea incredere in oamenii pe care ii cunosti de ani de zile. Noi de exemplu am ajuns la birou in stadiul in care nici macar nu putem dicuta normal despre cadoul pe care sa-l facem sefului...Pacat ca totusi stam atatea ore impreuna:-w
in ce domeniu lucrezi?

CCC
15.03.2010, 19:41:51

Si totusi petrecem asa multa vreme la servci incat e pacat sa nu fim macar amici. Sunt de acord ca nu trebuie sa ne stie vietile, dar putem sa ne semi- deschidem... E paraca mai placut sa lucrezi cu oameni despre care sti unde locuiesc, ce pasiuni au sau unde isi vor petrece concediul... ma insel?

CocaCoca
13.04.2010, 15:11:46
Si totusi petrecem asa multa vreme la servci incat e pacat sa nu fim macar amici. Sunt de acord ca nu trebuie sa ne stie vietile, dar putem sa ne semi- deschidem... E paraca mai placut sa lucrezi cu oameni despre care sti unde locuiesc, ce pasiuni au sau unde isi vor petrece concediul... ma insel?

Eu ma feresc sa dau prea multe detalii, lumea le foloseste apoi in diverse interese. Ex. o colega primeste o mostenire, o casa - sa vezi scandal la bonusuri "ca ei la ce-i trebuie, ca doar ea nu mai plateste chirie?"

DAISYS
24.03.2011, 07:54:14
da strica,eu am patit-o mai ales k am crezut k e altfel decat colegii ceilalti,l-am ajutat,l-am invatat,si acuma s-a ajuns mare directoras si nici nu imi mai permit sa ii spun ceva.ii molesteaza pe alti colegi de-ai nostri dar nu ma mai bag pt k m-am fript cu el.m-am hotarat sa pastrez distanta salut-salut am plecat-la revedere.cel mai bine e asa.oricum la sotul meu ma plang de ei daca e ceva,macar el e obiectiv..cel mai bine sa nu incurci borcanele ...:-$