PDA

Versiunea completa : covorul pe care te cununi ???

biutzaxx
16.05.2007, 13:58:08
voi ati auzit de asa ceva?
mie mi-au zis prietenele ca imi trebuie un covor pe care sa il pun in biserica sa ma cunune pe el... chiar trebuie? eu nu am auzit de asa ceva in judetul neamt...hmm

Sylvester
16.05.2007, 14:04:02
=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))
Scuza-ma dar m-ai amuzat extrem...Pai mai e un pic si trebuie sa aducem de acasa si masa pe care se pun verighetele si ce se mai pune acolo, si parchetul sau dusumeaua pe care sta covorul, si suporturi de icoane, etc. Un alai de nunta o sa inceapa sa arate ca atunci cand te muti...Lumea frumos imbracata si in spate camionul cu mobila.
=))=))=))=))=))=))=))=))=))

biutzaxx
16.05.2007, 14:14:27
:))
si eu m-am amuzat la fel de tare , si maica-mea si mai si, dar sincer, fetele s-au cununat la Barboi si asa au si facut, nu am inventat !!

nadiai
16.05.2007, 14:24:56
si eu m-am amuzat la fel de tare , si maica-mea si mai si, dar sincer, fetele s-au cununat la Barboi si asa au si facut, nu am inventat !!
mie mi-a spus preotul ca trebuie sa aduc un covoras pe care sa incapem noi si nasii si dupa aceea il luam acasa (e musai sa fie nou)..imi iau unul care sa-l pot pune in dormitor dupa aceea deja stiu si care anume ;))

Fluturas
16.05.2007, 14:26:50
=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))
Scuza-ma dar m-ai amuzat extrem...Pai mai e un pic si trebuie sa aducem de acasa si masa pe care se pun verighetele si ce se mai pune acolo, si parchetul sau dusumeaua pe care sta covorul, si suporturi de icoane, etc. Un alai de nunta o sa inceapa sa arate ca atunci cand te muti...Lumea frumos imbracata si in spate camionul cu mobila.

si cainele legat de portbagaj....sau carutza, dupa caz :)

Kalini
16.05.2007, 14:29:33
mie mi-au zis prietenele ca imi trebuie un covor pe care sa il pun in biserica sa ma cunune pe el... chiar trebuie? eu nu am auzit de asa ceva in judetul neamt...hmm

Nu exista asa ceva. Nicaieri, in nici o regiune din tara. Se practica la musulmani.

biutzaxx
16.05.2007, 14:32:52
pai atunci de ce au facut asa? si iti mai spune si preotul , in biserica ortodoxa...deci ..??

Sylvester
16.05.2007, 15:16:36
ma indoiesc ca preotul nu te cununa fara covor dar.... mai stii? sunt tot felul de nebuni pe lumea asta! oricum, pana acuma n-am mai auzit.

Sylvester
16.05.2007, 15:17:07
si cainele legat de portbagaj....sau carutza, dupa caz :)

pai nu stiu de ce...dar caruta se asorteaza mai bine situatiei =))=))

alibd
16.05.2007, 15:17:40
Nu exista asa ceva. Nicaieri, in nici o regiune din tara. Se practica la musulmani.

Nu, fetele, este intr-adevar o realitate! Si eu stiu de existenta acestui covor, ma rog, impropriu spus, ca de fapt este o carpetica micuta pe care sa incapa mirii si nasii, dupa cum bine spunea nadia. Si la fratele meu la nunta a existat la biserica faimosul covoras. Acum nu stiu cine ar trebui sa-l procure: daca mirii, nasii sau se poate "imprumuta" de la biserica... Dar de existat... exista...:)

mada
16.05.2007, 15:23:24

Ba da exista! :-p Ca nu se mai poarta e una dar exista. Este un covor pe care trebuie sa il cumpere soacra mare si pe care sa incapa mirii si nasii. Nu stiu daca nu si parintii. Eu nu o sa am la nunta asa ceva si nici preotul nu mi-a impus asa ceva.

Kalini
16.05.2007, 15:34:11
Ba da exista! :-p Ca nu se mai poarta e una dar exista. Este un covor pe care trebuie sa il cumpere soacra mare si pe care sa incapa mirii si nasii. Nu stiu daca nu si parintii. Eu nu o sa am la nunta asa ceva si nici preotul nu mi-a impus asa ceva.

eu am carti cu traditii de nunta romanesti si nu am gasit asa ceva......No comment.....

oana_maria
16.05.2007, 15:51:00
Eu stiu ca trebuie covor la Biserica.E un obcei mai vechi. Acesta trebuie cumparat de mama miresei, sa incapa pe el mirii si nasii.Nu cred ca e obligatoriu.

AnaM
16.05.2007, 15:51:22
eu am carti cu traditii de nunta romanesti si nu am gasit asa ceva......No comment.....

In zona Moldovei/Bucovinei se practica cu siguranta :) Eu oricum nu voi avea si nici n-a mentionat maicuta de la biserica asa ceva :)

mada
16.05.2007, 15:51:58

Eu nu stiu asta din carti ci din ceea ce am vazut la nuntile la care am fost! :D

biutzaxx
16.05.2007, 16:01:45
Eu stiu ca trebuie covor la Biserica.E un obcei mai vechi. Acesta trebuie cumparat de mama miresei, sa incapa pe el mirii si nasii.Nu cred ca e obligatoriu.

da, intradevar, soacra mica trebuie sa il cumpere ... numai ca in cazul meu..soacra mica a ramas tare surprinsa...ca nu stia nici ea de asa ceva si e din regiunea noastra, a moldovei...

Kalini
16.05.2007, 17:13:53
da, intradevar, soacra mica trebuie sa il cumpere ... numai ca in cazul meu..soacra mica a ramas tare surprinsa...ca nu stia nici ea de asa ceva si e din regiunea noastra, a moldovei...

te documentezi si ii povestesti, o pui la curent:)

cristina_24
16.05.2007, 17:17:47

Biutzaxx..asa este obiceiul pe la Iasi ..am mers la cateva nunti la care le-au cerut covorul la biserica ..cica pe covorasul ala sa stea numai mirii si nasii dar nush` la ce foloseste:-\ sunt curioasa daca nu mi se cere si mie asa ceva ..eu am nunta in Pascani dar stau in Timisoara..si aici nu am auzit de asa ceva dar se pare ca in partea Moldovei astea sunt obiceiele...dar nu cred ca la fiecare biserica este asa ..depinde si de regiune.:-?

nicoleta
16.05.2007, 17:34:28
si eu am vazut la mai multe nunti k aduceau un covor de aks pe care stateau nasii si mirii . nu stiu cine ar trebui sa-l cumpere dar am sa ma interesez maine k vb cu nasa si sigur ea tre sa stie.

ancuta_andrei
16.05.2007, 21:32:56
eu stiam de existenta acestui covor! e un obicei mai vechi si nu este obligatoriu! cica aduce noroc in casa, bogatie,etc. nu stiu cine trebuia sa-l cumpere da ca sa nu suparam pe nimeni l-am luat noi

sunset
17.05.2007, 06:17:14
Eu sunt de la cluj, incerc sa ma naturalizez in Iasi, inca sufar de pragmatism ardelenesc, ma tratez cumva, dar... faza cu covorul 8-|
Deja e prea mult...Mie nu mi-a zis nimic, dar si daca imi zicea.....:-p

janine1480
17.05.2007, 07:34:07
noi am avut un covor la biserica. l-a cumparat mama mea si a ramas la noi dupa nunta. asa e traditia aici, dar pe mine nu m-a deranjat deloc, pana la urma am ales ce am vrut eu si a fost un cadou din partea mamei pentru noi. in plus de cate ori ma uit la el imi aduc aminte cat de fericita si emotionata eram in timpul cununiei, asa ca nu poate fi decat un lucru bun acest covor. cel putin asta este pentru noi, inca o amintire din cea mai frumoasa zi.

alibd
17.05.2007, 08:15:50
noi am avut un covor la biserica. l-a cumparat mama mea si a ramas la noi dupa nunta. asa e traditia aici, dar pe mine nu m-a deranjat deloc, pana la urma am ales ce am vrut eu si a fost un cadou din partea mamei pentru noi. in plus de cate ori ma uit la el imi aduc aminte cat de fericita si emotionata eram in timpul cununiei, asa ca nu poate fi decat un lucru bun acest covor. cel putin asta este pentru noi, inca o amintire din cea mai frumoasa zi.

Felicitari si casa de piatra! :)

biutzaxx
17.05.2007, 11:07:59
casa de piatra! sa fii fericita si sa ai grija de covoras :P

Milagros
17.05.2007, 14:56:36
Si noi am avut covoras, nu pt ca era neaparat nevoie ci pt ca asa a vrut bunicutza mea si il am pt casa.
La Barboi stiu ca ti-l da de la ei cu chirie. Tre sa stea pe el nasii si mirii in timpul cununiei. Nu stiu exact de ce. 8-}

sste1711
17.05.2007, 15:03:40
noua ne-a zis la biserica ca e optional - daca sa-l luam sau nu....nu stiu care-i semnificatia, cum nu o stiu nici pe cea a altor obicee8-} ....daca ma gandesc bine, mi-ar cam trebui un covoras in dormitor.....:-? :)

biutzaxx
17.05.2007, 15:23:22
vedeti ca sunt covorase faine la Basarabia ;;) :D

nicoleta
17.05.2007, 21:20:40
acum am vb cu nasa si mi-a spus despre covor asa :
- trebuie cumparat de soacra mica
- in biserica knd se pune covorul jos nasa pune bani sub el ( nu a stiut sa-mi spuna d c?)
- iar dupa slujba cine strange covorul ia si banii
- covorul ramane la miri
cam asta e tot ce am aflat . sper sa va fi fost de ajutor

ryanaro
17.05.2007, 21:31:34
cand am citit titlul topicului ma si vedeam aladdin zburand cu covorul si ajungand in biserica. \:D/ \:D/ :))

pe de alta parte, daca tot aducem noi de toate, eu zic sa vin si cu un camion din ala maaaaare, si sa tractez o biserica aratoasa si sa o pun intr o locatie frumoasa, sa iasa pozele bine. ce mai adus de covoare, prosoape si restul?! eu aduc direct biserica :)) =)) =))

ayana2010
17.05.2007, 21:44:05
hehe...e tare obiceiul asta.... daca se spune ca asuce si bogatie si e daruit de cineva e bine venit... pe la noi nu se practica obiceiul asta.... e unul si mai ciudat... cand intra mirii in restaurant soacra amre trebuie sa treaca prima pragul si sa treaca mirii legati de dupa gat cu un prosop... adica ea tine prosopul de ambele capete dar este dat de dupa gatul mirilor... chiar nu ma vad strangulata cu prosopul ala sa-mi stice minunatie de coafura si de voal sau ce oi purta eu atunci :D

biutzaxx
18.05.2007, 08:25:31
am auzit si eu partea cu trasu mirilor in restaurant, se practica si pe aici la Iasi.. :D mi se pare prea tare dar trebuie sa ii stea si bine soacrei sa te traga... parca pe soacra-mea nu o prinde faza asta, chiar ar putea fi chiar comica ;)) ;))

AUKA
22.05.2007, 10:51:09
noua ne-a zis la biserica ca e optional - daca sa-l luam sau nu....nu stiu care-i semnificatia, cum nu o stiu nici pe cea a altor obicee8-} ....daca ma gandesc bine, mi-ar cam trebui un covoras in dormitor.....:-? :)
Auzisem si eu asa ceva dar am intrebat preotul...si pe noi ne-a cununat Decanul de la Teologie si mi-a zis ca nu trebuie nici un covor si ca asta nu e ''randuiala bisericeasca'', e traditie populara. Noua nu ne-a cerut nimic la biserica, am platit doar corul...care a cantat superb...in cele 2 ore cat a durat slujba:-p . Eu nu m-am stresat cu nici o traditie...voalul mi l-a prins la coafor, de acasa am plecat direct la biserica fara a trece prin toate obiceiurile, iar la sala am avut doar furatul si dezgatitul....care a fost simbolic pt ca nasa mi-a prins o esarfa asa cum fusese prins voalul...Asa am vrut eu si pt ca nunta am organizat-o singura nu am avut comentarii.

biutzaxx
22.05.2007, 11:19:20
Auzisem si eu asa ceva dar am intrebat preotul...si pe noi ne-a cununat Decanul de la Teologie si mi-a zis ca nu trebuie nici un covor si ca asta nu e ''randuiala bisericeasca'', e traditie populara. Noua nu ne-a cerut nimic la biserica, am platit doar corul...care a cantat superb...in cele 2 ore cat a durat slujba:-p . Eu nu m-am stresat cu nici o traditie...voalul mi l-a prins la coafor, de acasa am plecat direct la biserica fara a trece prin toate obiceiurile, iar la sala am avut doar furatul si dezgatitul....care a fost simbolic pt ca nasa mi-a prins o esarfa asa cum fusese prins voalul...Asa am vrut eu si pt ca nunta am organizat-o singura nu am avut comentarii.

asa o sa fac si eu, fara nici un fel de traditie, poate cate ceva asa de amuzament...
parintii mei nu au avut traditii la nunta, socrii mei nu mai stiu care e traditia, asa ca nu are cine sa ma bata la cap :D

biutzaxx
22.05.2007, 11:22:15
aveti idee cati bani trebuie sa dam la preot la biserica Barboi? in afara de taxa de 1 mil...

sunset
22.05.2007, 18:54:28
Si eu am nevoie de aceasta informatie, nu de alta , dar pana sambata mai e putin si suntem un pic cam agitati..... >:D< plssss

byzantinax
22.05.2007, 19:08:12

Da, trebuie un covor pe care sa te cununi. Si in judetul Neamt!

byzantinax
22.05.2007, 19:12:28
Am fost la o nunta in zona si, legat de covor, mai tin minte ca cineva punea niste bani sub covorul ala. Iar dupa cununie se servea cu bomboane in biserica.

AnaM
22.05.2007, 19:57:34
Si eu am nevoie de aceasta informatie, nu de alta , dar pana sambata mai e putin si suntem un pic cam agitati..... >:D< plssss

Pai nasul da, nu voi :D
In general, se da macar cat taxa oficiala de la biserica... In general cam 3 milioane la o persoana cu venituri ok.

byzantinax, bomboane oricum trebuie, ca tre sa arunce nasul in biserica cu ele, am impresia...

biutzaxx
23.05.2007, 08:30:21
deci nasii trebuie sa dea cam 3 mil la preot? ca ma intreba nasa mea si nu stiam ce sa ii raspund (...ea inca nu e in tara)

multumesc !!!

si apropos de bomboane... domnisoarele le arunca in momentul cand mirii , impreuna cu nasii si preotul inconjoara "masa"? si apoi cine le mananca? sau raman acolo?

ryanaro
23.05.2007, 08:44:36
Pai nasul da, nu voi :D
In general, se da macar cat taxa oficiala de la biserica... In general cam 3 milioane la o persoana cu venituri ok.

byzantinax, bomboane oricum trebuie, ca tre sa arunce nasul in biserica cu ele, am impresia...

pai si arunca bomboanele pe jos si lumea le mananca de pe jos?!

nadiai
23.05.2007, 08:49:36
pai si arunca bomboanele pe jos si lumea le mananca de pe jos?!
Pe unde am fost s-a aruncat cu bomboane ambalate.. si in general copii le strang si le maninca.

ryanaro
23.05.2007, 08:50:47
Pe unde am fost s-a aruncat cu bomboane ambalate.. si in general copii le strang si le maninca.

pai nu i mai igienic sa le dai in mana? :-"

alibd
23.05.2007, 08:51:55
Eu nu voi mai arunca cu bomboane la biserica. Voi ruga cavalerii sa serveasca invitatii din cutie. Nu de alta, dar nu prea vom avea copii, si atunci cine va aduna bomboanele de pe jos? ;))

biutzaxx
23.05.2007, 09:11:52
eu cred ca bomboanele se arunca oricum...chiar daca nu le culege nimeni. si la sfarsit servesti si invitatii

AUKA
23.05.2007, 09:27:26
Eu nu voi mai arunca cu bomboane la biserica. Voi ruga cavalerii sa serveasca invitatii din cutie. Nu de alta, dar nu prea vom avea copii, si atunci cine va aduna bomboanele de pe jos? ;))
Noi nu am aruncat bomboanele pe jos...ambalate sau nu, mi s-a parut putin deplasat sa se aplece lumea si sa culeaga bomboane si eventual sa le calce in picioare sau sa le cada in cap. Asa ca a servit cineva bomboanele dintr-un cosulet...spre indignarea socrilor mei si bucuria mea!!!

sste1711
23.05.2007, 09:47:38
Noi nu am aruncat bomboanele pe jos...ambalate sau nu, mi s-a parut putin deplasat sa se aplece lumea si sa culeaga bomboane si eventual sa le calce in picioare sau sa le cada in cap. Asa ca a servit cineva bomboanele dintr-un cosulet...spre indignarea socrilor mei si bucuria mea!!!
=D> =D> =D> si eu la fel voi face....

AnaM
23.05.2007, 10:54:02
pai nu i mai igienic sa le dai in mana? :-"

Ba da, iti dai seama :)) Oricum nasul meu nu va face asa ceva :)) Si pe mine oricum ma depasesc toate traditiile astea... Nu le gasesc rostul. Asa ca voi avea nunta cat se poate fara traditii stupide.

biutzaxx
23.05.2007, 10:57:39

si cand ai servit? in timpul slujbei sau la sfarsit?

AnaM
23.05.2007, 10:58:52
si cand ai servit? in timpul slujbei sau la sfarsit?
Normal ca la sfarsit, ca doar nu in timp ce dantuieste in jurul mesei :)) Parerea mea :D

biutzaxx
23.05.2007, 11:06:26

ai dreptate

CataAna
23.05.2007, 15:43:11
Noi vom servi bombolene in tulle, cum sunt marturiile, la sfarsitul slujbei. Nu as vrea sa fiu bombardata cu bomboane sau sa mai calc pe vreouna:D

Si totusi tin minte cand eram mica imi placea la nebunie momentul cu bomboanele. Cand stiam ca mergem la o nunta, numai la asta ma gandeam. Si se aruncau si bani parca, monede...
Dar la noi nu vor fi copilasi sa le adune si sa se bucure de ele...

adinac_ro
23.05.2007, 18:17:06
Noi vom servi bombolene in tulle, cum sunt marturiile, la sfarsitul slujbei. Nu as vrea sa fiu bombardata cu bomboane sau sa mai calc pe vreouna:D

Si totusi tin minte cand eram mica imi placea la nebunie momentul cu bomboanele. Cand stiam ca mergem la o nunta, numai la asta ma gandeam. Si se aruncau si bani parca, monede...
Dar la noi nu vor fi copilasi sa le adune si sa se bucure de ele...

Daca tineti la traditie/superstitie sa va puneti si un ban sub covor.Eu mi-am adus aminte abia la sf.

nicoleta
23.05.2007, 20:13:45
nasa a zis k nu vrea sa arunce cu bomboane ci le serveste din cutie , dar arunca cu petale de trandafiri . -cica tre sa arunci cu ceva-. ea se pricepe mai bine si dak ea vrea eu nu ma opun

AUKA
23.05.2007, 20:17:10
Normal ca la sfarsit, ca doar nu in timp ce dantuieste in jurul mesei :)) Parerea mea :D
La sfarsit! mama s-a ocupat de acest aspect pt ca eu din momentul in care am ajuns la biserica nu m-am mai preocupat de probleme organizatorice. Doar la sala vreo 10 minute mi-am scos agenda, am trasat responsabilitati si gata...m-am putut bucura cu adevarat de nunta mea!!

CataAna
24.05.2007, 11:33:12
nasa a zis k nu vrea sa arunce cu bomboane ci le serveste din cutie , dar arunca cu petale de trandafiri . -cica tre sa arunci cu ceva-. ea se pricepe mai bine si dak ea vrea eu nu ma opun

Sa intrebati mai intai daca e voie pentru ca mie mi-au spus la Barboi ca nu putem arunca cu petale de trandafir in biserica pt ca se pateaza covoarele... Eventual sa cumpere din cele artificiale, de matase.

adinac_ro
24.05.2007, 16:00:58
Sa intrebati mai intai daca e voie pentru ca mie mi-au spus la Barboi ca nu putem arunca cu petale de trandafir in biserica pt ca se pateaza covoarele... Eventual sa cumpere din cele artificiale, de matase.

LA barboi sunt mai multe restrictii decat oriunde.Din pacate stiu ca nici in fata nu prea sunt de acord cu aruncatul, motiveaza ca se face mizerie mare si urmatoarele nunti "se vor supara"E adevarat e si trist.
La biserica si eu am vrut sa servesc din cutie , dar au insistat rudele apropiate si prietenii sa arunc ca le aminteste de copilarie, ca ne amuzam etc.Au fost si fff gustoase ca mi le-a adus cineva de la chisinau de la fabrica de bomboane .Mirele meu a calcat vreo 2 ( erau ambalate) dar eu le impingeam cu piciorul sub masa.Asa am avut grija sa il calc si pe picior.=))
E bine sa aveti grija sa puneti tot la punct dar nici nu va stresati groaznic.Eu v-am spus sincer ca am uitat de bobo la civila dar imi iau revansa.Deci....niciodata nu e prea tarziu

biutzaxx
27.05.2007, 21:55:01
Am fost azi la Barboi sa recitesc lista cu cele de trebuinta pt o casatorie religioasa la ei si acolo scria clar: "bomboane invelite pe care le cumpara nasii si se arunca in momentul cand mirii inconjoara masa" deci asa se pare ca tre sa fac..
si cat am stat eu pe acolo am vazut si o miresica foarte frumusica, blonda...chiar frumoasa :D . Oare cine era? vreo-una dintre noi????

AnaM
27.05.2007, 22:34:53
Am fost azi la Barboi sa recitesc lista cu cele de trebuinta pt o casatorie religioasa la ei si acolo scria clar: "bomboane invelite pe care le cumpara nasii si se arunca in momentul cand mirii inconjoara masa" deci asa se pare ca tre sa fac..
si cat am stat eu pe acolo am vazut si o miresica foarte frumusica, blonda...chiar frumoasa :D . Oare cine era? vreo-una dintre noi????

Nu cred, nu stiu sa fie nici o miresica de 27 mai :)

myrunik_23
10.06.2007, 21:02:40
va amuzati voi:-p dar faza cu acel covor pe care te cununi e reala.se zice ca e bine sa il tii apoi in casa ptr ca iti poarta noroc.si mai trebuieste dusa la biserica o icoana si cumparat pocalul din care te impartaseste.asa stiu...

biutzaxx
11.06.2007, 08:05:29
e adevarat..
pocalul si farfuriuta trebuiesc cumparate cat despre covor inca nu e obligatoriu

Daphnne
13.06.2007, 13:36:16
Noi am cumparat covorul si nu pentru ca imi va purta noroc, ci pentru ca am vrut neaparat sa-l am ca amintire, cand voi ajunge la casa mea sa-l pun undeva si sa stiu ca e covorul pe care m-am cununat,sau sa-l pastrez drept amintire fara sa-l folosesc, ramane de vazut..cat despre pocal si farfurie si pe acestea le-am luat si le avem stranse... >:D<:*

irena
14.06.2007, 22:12:00
parerea mea e ca acum s-au cam pierdut traditiile de nunta , dar daca renuntam la cele de la restaurant cum ar fi jucatul gainii si legatul nasilor cu prosoape si materiale "jucate "in ritmul muzicii si acompaniate de chiuituri , eu sunt pentru pastrarea traditiilor la biserica .Acolo e altceva , acolo nu mai suntem oameni moderni , suntem crestini si trebuie sa ne comportam cum zice datina. Asa ca va voi da o lista de lucruri care trebuie facute la cununia religioasa : in primul rand trebuie sa va dezlegati la sireturi , catarame , sa va calcati partenerul pe picior la intrarea in biserica(se zice ca ala care reuseste preia conducerea =)) ), sa va luati covorul si sa stati pe el , sa puneti un banut sub covor , sa arncati cu bomboane la issaia dantuieste ,iar unii preoti am vazut ca leaga lumanarile una de alta prin esarfe cu noduri multe , si legate strans ( asa cum nu se desfac usor nodurile alea asa sa nu se desfaca nici casatoria ), iar la iesirae din biserica trebuie musai sa rupeti colacul si sa-l impartiti la cei care participa , precum si soacrele sa arunce cu orez.Daca mai aflu ceva va tin informate :))

biutzaxx
15.06.2007, 08:15:39
parerea mea e ca acum s-au cam pierdut traditiile de nunta , dar daca renuntam la cele de la restaurant cum ar fi jucatul gainii si legatul nasilor cu prosoape si materiale "jucate "in ritmul muzicii si acompaniate de chiuituri , eu sunt pentru pastrarea traditiilor la biserica .Acolo e altceva , acolo nu mai suntem oameni moderni , suntem crestini si trebuie sa ne comportam cum zice datina. Asa ca va voi da o lista de lucruri care trebuie facute la cununia religioasa : in primul rand trebuie sa va dezlegati la sireturi , catarame , sa va calcati partenerul pe picior la intrarea in biserica(se zice ca ala care reuseste preia conducerea =)) ), sa va luati covorul si sa stati pe el , sa puneti un banut sub covor , sa arncati cu bomboane la issaia dantuieste ,iar unii preoti am vazut ca leaga lumanarile una de alta prin esarfe cu noduri multe , si legate strans ( asa cum nu se desfac usor nodurile alea asa sa nu se desfaca nici casatoria ), iar la iesirae din biserica trebuie musai sa rupeti colacul si sa-l impartiti la cei care participa , precum si soacrele sa arunce cu orez.Daca mai aflu ceva va tin informate :))

Irena, lamureste-ma si pe mine, care-i treaba cu colacii la biserica? si nu se poate inlocui colacul cu cozonac sau bomboane?
ca ma depasesc si imi dau seama ca ar trebui facute lucrurile astea

irena
15.06.2007, 20:48:37
Irena, lamureste-ma si pe mine, care-i treaba cu colacii la biserica? si nu se poate inlocui colacul cu cozonac sau bomboane?
ca ma depasesc si imi dau seama ca ar trebui facute lucrurile astea

Nu sunt mai mult colaci , e numai unul singur .Din ce am vazut eu pe forum aici pe la unele miresici in alte zone se numeste "turta" si se rupe la gatitul miresei din cate mi-am dat seama din poze.La noi in Moldova se obisnuieste ca acel colac sa fie rupt de miri dupa cununia religioasa , acum nu stiu exact cum se procedeaza , trebuie sa ne mai interesam.

mitzura
16.06.2007, 07:51:07
[quote=irena; : in primul rand trebuie sa va dezlegati la sireturi , catarame ,
Inclusiv siretul de la corset?...:D =)) =)) =)) Scuze,nu m-am putut abtine!

AnaM
16.06.2007, 09:50:02
Sunt chiar culmea traditiile astea. Am ramas ca gaina-n rampa :-B
Care e faza cu dezlegatul la sireturi si catarame? Vor astia sa-i sara papucii mirelui sau sa-i cada pantalonii in biserica?!?!?

Dintre toate cele enumerate singura chestie pe care o voi face (de fapt nashu sau cine ar trebui sa arunce) - bomboanele. Si ma mai gandesc cu covorul. ATAT! Sunt destul de religioasa, dar nu vad ce lagatura au prostiile astea cu credinta in Dumnezeu.

P.S. Eu stiam ca turta aia/colacul se rupe la gatitul miresei, nicidecum la iesirea din biserica. Pe care oricum n-o s-o/sa-l am.
Nu voi avea nici gatitul miresei (prefer sa ma imbrac singura), iar voal oricum nu am. Deci, what's the use?

ioana_cata2001
16.06.2007, 13:43:46
am auzit si eu cu dezlegatul ala la sireturi , dar nu stiu exact la ce ajuta sau ce semnifica , iar cu colacul eu am vazut la o nunta la tara ca atunci cand au venit de la biserica avea soacra mare un colac si l-au rupt mirii , o bucata au aruncat-o peste casa , iar restul l-au impartit la cei prezenti , asa din mana in mana , dar tot n-am reusit sa aflu semnificatia lui.Apoi am mai vazut la intrarea in restaurant mirii erau asteptati cu o galeata de apa in care erau petale de trandafiri si care au varsat-o in fata lor , si asta am vazut la un restaurant in Iasi .

biutzaxx
17.06.2007, 10:42:43
da.. mai e si faza cu legatul mirilor de catre soacra, inainte de a intra in restaurant si apoi li se da dulceata sau bomboane... si pe asta am avzut-o ;;)

Milagros
17.06.2007, 13:11:48
am auzit si eu cu dezlegatul ala la sireturi , dar nu stiu exact la ce ajuta sau ce semnifica , iar cu colacul eu am vazut la o nunta la tara ca atunci cand au venit de la biserica avea soacra mare un colac si l-au rupt mirii , o bucata au aruncat-o peste casa , iar restul l-au impartit la cei prezenti , asa din mana in mana , dar tot n-am reusit sa aflu semnificatia lui.Apoi am mai vazut la intrarea in restaurant mirii erau asteptati cu o galeata de apa in care erau petale de trandafiri si care au varsat-o in fata lor , si asta am vazut la un restaurant in Iasi .

Obiceiurile de care amintesti tu fac referire la belsugul vietii in doi, iar petalele de trandafir semnifica viata usoara si plina de iubire. Noi am aruncat cu petale la iesirea din biserica, adica domnisoarele de onoare, iar in timpul slujbei religioase soacra a aruncat cu bomboane - una i-a venit fix in cap la ununl dintre preoti... =P~

biutzaxx
18.06.2007, 08:21:53
=)) =)) =)) =)) =))
prea tare faza cu bomboana in cap ...

ioana_cata2001
18.06.2007, 21:13:26
o sa fie accesul in biserica conditionat de purtatul unei casti de protectie =)) , semnam protectia muncii la intrare :))

adinac_ro
18.06.2007, 21:47:48
E bine sa va ganditi de 2 ori inainte de a renunta la la un ritual, datina, superstitie etc. Sunt frumoase cand le vezi "legate" pe caseta, e atat de dorit momentul cu gatitul miresei, e posibil ca atunci sa traiesti singurele emotii , e momentul cand toata lumea te priveste altfel.Eu nu am purtat voal , iar la gatiti nasa mi-a pus accesoriile si m-a dat cu parfum.Colacul si hora miresei le-am facut in casa ...nu am vrut sa ma stie lumea dar nici nu am renuntat la ele.Nu sunt superstitioasa , dar am zis ca daca e de bine totusi=)) .
Am renuntat la gaina, la dusul pana la restaurant cu lumarile aprinse de la biserica si cred ca la multe obiceiuri dar care le-am facut le-am gandit de 2 ori si la care am renuntat la fel.

biutzaxx
19.06.2007, 08:32:20
ai dreptate
dar unde ai tinut colacul si hora???

adinac_ro
19.06.2007, 12:01:33
Colacul ...a fost o zapaceala.Nu mai stia nimeni ce e de facut cu el, pana la urma cred ca l-am impartit oarecum in 4 ( de fapt nasa) si fiul nasei s-a dus pe la fiecare sa serveasca.Eu am luat o bucatica mica care am "bucatito" in 4 si am aruncat in semnul crucii/Am si gustat.Era buna tareeeeeeeee si eram flamanda rauuuu.Hora am facut-o in sufragerie si ne-am mai dat coate, am mai stat pe margina dar a fost bine.

Lacry
19.06.2007, 15:32:38
Nici eu nu pot spune care este semnificatia acestui covoras... dar exista si el trebuie sa fie nou si sa fie atat de mare cat sa incapa mirii si nasii iar sub covor nasul trebuie sa puna niste bani epntru cel responsabil cu covorasul;) In Iasi se practica cel putin...

gabriela_rgh
20.06.2007, 18:19:04
covorasul la Barboi nu este obligatoriu! daca mirii si-l doresc e ok!daca nu nu!
in mod normal nici o biserica nu impune acest lucru!nu este un obicei religios! fiecare face cum doreste! eu una nu voi avea covoras!nici sora mea nu a avut!pentru mine e o grija in plus in ziua nuntii si nici nu imi doresc sa aibe altcineva grija lui!

gabriela_rgh
20.06.2007, 18:23:24
Nici eu nu pot spune care este semnificatia acestui covoras... dar exista si el trebuie sa fie nou si sa fie atat de mare cat sa incapa mirii si nasii iar sub covor nasul trebuie sa puna niste bani epntru cel responsabil cu covorasul;) In Iasi se practica cel putin...
ai nunta la o saptamana dupa a mea!
multa bafta!cum stai cu pregatirile?

biutzaxx
21.06.2007, 12:35:52
eu m-am decis , cel putin momentan sa nu mai iau covorasul la biserica ca sa nu mai am grija lui, dar undeva in adancul cufletelului meu mi-ar fi placut peste ani sa stiu ca "acela de jos" e covorasul pe care m-am cununat :azn: :love:

ioana_cata2001
21.06.2007, 21:33:58
corect .Acu cata bataie de cap o sa mai fie si cu un biet covoras acolo.Banuiesc ca o sa se ocupe cineva din familie de el , ca nu ma vad intrand in biserica cu covorul la subrat :))

nicoleta
21.06.2007, 22:21:54
corect .Acu cata bataie de cap o sa mai fie si cu un biet covoras acolo.Banuiesc ca o sa se ocupe cineva din familie de el , ca nu ma vad intrand in biserica cu covorul la subrat :))
ar fi chiar culmea sa mai avem si grija covorului si sa mai intram in biserik ( vb ta ) cu el sub brat !!!!!!!! =))=))=))=))
eu voi cumpara sigur covorasul k si asa nu am.

miti
21.06.2007, 22:24:54

io n am vazut topicul asta pana acum dar>
=)) =)) =)) =))

gabriela_rgh
21.06.2007, 23:39:12
si pe cine sa chinui eu sa duca un covor la subrat la nunta mea?:))
chiar nu cred ca e necesar!dar fiecare face cum isi doreste!in ziua nuntii important e sa te simti bine!
e o chestie optionala covorasul!se poate cu sau fara el!de aceea suntem diferite!altfel...am avea toate o zi la fel![-(
mult noroc si spor la toate!

Marlen
22.06.2007, 19:47:22
Buna fetelor!Am citit mesajele voastre si parerea mea e ca fiecare tb sa faca asa cum simte..adica cu asa zisul covor sau fara covor...asta daca nu intervine preotul si zice ca e obligatoriu.Apoi daca ma iau dupa obiceiuri ma cam apuca ameteala. Ca mereu se trezeste cineva si iti strica tot cheful ...ca cica asa e traditia.e nunta voastra asa ca nu lasati pe altii sa decida pentru voi!!!!va pup

ioanaotc
24.06.2007, 10:38:18
adevarul este ca si eu am auzit de acest covor care trebuie cumparat de parintii miresei iar la urma urmei nu prea are ce sa stice e un cadou pt miri ca doar le ramane lor.;-)

Rok5ana
25.06.2007, 23:30:04
Intrebati preotul. Sunt care cer sa aduci covorasul tau (unul mic pe care sa incapa mirii...nu e de carat) si sunt care au covorasul lor. Eu am cununia la Barboi. Preotul a zis sa aduc unul daca vreau, daca nu au ei. Eu as vrea sa fie al meu si sa imi ramana ca amintire.;)

biutzaxx
26.06.2007, 13:10:31
Intrebati preotul. Sunt care cer sa aduci covorasul tau (unul mic pe care sa incapa mirii...nu e de carat) si sunt care au covorasul lor. Eu am cununia la Barboi. Preotul a zis sa aduc unul daca vreau, daca nu au ei. Eu as vrea sa fie al meu si sa imi ramana ca amintire.;)

si de unde ti-l iei?

mitzura
27.06.2007, 09:05:35
Noi avem covorul gratuit de la firma de decoratiuni!Dar cred ca il folosim numai la restaurant!

AnaM
27.06.2007, 11:25:53
Noi avem covorul gratuit de la firma de decoratiuni!Dar cred ca il folosim numai la restaurant!

Te referi la covorul rosu, sau cum?
Fetele discuta de covorul din biserica :D

mitzura
27.06.2007, 11:29:48
Te referi la covorul rosu, sau cum?
Fetele discuta de covorul din biserica :D
da,la covorul rosu ma refer, mi-au zis cei de la decoratiuni ca il pot aduce si la biserica,nu stiu daca sa stea mirii pe el sau la intrarea in biserica, oricum,nu cred ca va fi cazul!Poate o carpetica...

ioana_cata2001
27.06.2007, 22:23:00
da poti sa-l folosesti si pe ala , dar in cazul asta cineva trebuie sa fie mereu cu pas inaintea ta , sa-ti aseze covorul :)) .Eu il vreau si o sa-l cumpere mama deja i-am si gasit locul in casa ;))

biutzaxx
28.06.2007, 08:01:21
da poti sa-l folosesti si pe ala , dar in cazul asta cineva trebuie sa fie mereu cu pas inaintea ta , sa-ti aseze covorul :)) .Eu il vreau si o sa-l cumpere mama deja i-am si gasit locul in casa ;))

si de unde il ia?
tu pe ce data ai nunta?

AnaM
28.06.2007, 14:49:34
si de unde il ia?
tu pe ce data ai nunta?

Pai de la orice magazin de covoare! Ex: Proges, Mocheta, Bolero, Basarabia...

ioana_cata2001
28.06.2007, 21:47:28
si de unde il ia?
tu pe ce data ai nunta?

cu o saptamana inaintea ta =P~ pe 14 iulie , si o sa fiu sincera cu voi , o sa-l luam din bazar , am vazut cateva modele dragalase , si nu foarte scumpe la 2.5 mil chiar ce-mi trebuie .

biutzaxx
29.06.2007, 07:52:19
cu o saptamana inaintea ta =P~ pe 14 iulie , si o sa fiu sincera cu voi , o sa-l luam din bazar , am vazut cateva modele dragalase , si nu foarte scumpe la 2.5 mil chiar ce-mi trebuie .

si is de calitate? ca pretul e f bun :-?

ioanaotc
10.07.2007, 09:53:03
...si eu am cumparat covorul tot din bazar si chiar sunt dragute.noroc ca m-a trimis cineva care si-a luat tot de acolo ca eu una nu m-as fi gandit si chiar sunt ok si rezistente.

biutzaxx
10.07.2007, 10:01:33
sa-ti poarte noroc !!!

irena
10.07.2007, 18:49:38
am vazut si eu in bazar covoare frumoase si sunt destul de groase , nu ma pricep foarte bine dar cred ca nu sunt din lana , acum nici astea de pe la magazine nu cred ca sunt din lana , tot au fibre sintetice .

gabriela_rgh
10.07.2007, 22:16:29
Noi am luat un covoras din Siraj!Am fost surprinsa sa gasesc modele foarte dragute si nu scumpe..........Am dat pe el 120 ron si e chiar bunicel!
Initial am zis ca nu vreau covor dar cumnatelul care e la teologie mi-a zis ca e musai sa avem covorasul si atunci am zis ca hai sa-l luam!
Cine o avea grija lui nu stiu!probabil cumnatelul.......=)) =)) Ca sa i-a si banii de sub covoras..........:))

biutzaxx
12.07.2007, 13:10:35
am vazut ca si cataana a avut covoras la nunta, foarte frumos ..:P

biutzaxx
22.08.2007, 09:01:48
eu nu am mai avut covor la nunta pana la urma...

Nunta a trecut iar eu am ramas fara covor si acu parca mi-ar fi placut unul sa il am in casa , mai ales ca urmeaza sa ne mutam in casa noua :-< :-< :-< :-<

sava_ioana
22.08.2007, 10:41:48
atata ghinion sa ai tu....

biutzaxx
22.08.2007, 10:57:39
atata ghinion sa ai tu....

da...
m-am resemnat :D

diana2007
29.08.2007, 17:46:39
covorul la cunuie e o traditie veche pierduta in timpul comunismului, daca le intrebati pe bunicile voastre sigur stiu, si de obicei il cumpara mama miresei

biutzaxx
30.08.2007, 08:47:53
covorul la cunuie e o traditie veche pierduta in timpul comunismului, daca le intrebati pe bunicile voastre sigur stiu, si de obicei il cumpara mama miresei

da....si i se zicea "scoartza" :)) =)) =)) =))

Fataverde
25.09.2007, 00:18:09
Am intrebat si eu preotul despre covor si a zambit. Mi-a zis ca nu scrie nicaieri in canoanele bisericesti ca tinerii miri sa aduca vreun covor la biserica iar sfanta taina a cununiei nu e conditionata de un astfel de detaliu. Si mi-a mai spus ca daca imi doresc sa fac un dar pentru biserica, sunt libera sa-l fac, inainte sau dupa nunta cand se vor linisti lucrurile. Si acest dar poate insemna orice. De aceea va sfatuiesc sa nu va cramponati de astfel de detalii. \:D/ Vreti sa dati un covor, dati-l, nu vreti, nu-l dati. Intrebati preotul. Daca zice sa dati, dati, poate chiar au nevoie de el. Eu cred ca majoritatea lasa la latitudinea mirilor... :)>-

biutzaxx
25.09.2007, 08:50:57
Am intrebat si eu preotul despre covor si a zambit. Mi-a zis ca nu scrie nicaieri in canoanele bisericesti ca tinerii miri sa aduca vreun covor la biserica iar sfanta taina a cununiei nu e conditionata de un astfel de detaliu. Si mi-a mai spus ca daca imi doresc sa fac un dar pentru biserica, sunt libera sa-l fac, inainte sau dupa nunta cand se vor linisti lucrurile. Si acest dar poate insemna orice. De aceea va sfatuiesc sa nu va cramponati de astfel de detalii. \:D/ Vreti sa dati un covor, dati-l, nu vreti, nu-l dati. Intrebati preotul. Daca zice sa dati, dati, poate chiar au nevoie de el. Eu cred ca majoritatea lasa la latitudinea mirilor... :)>-

dar sa stii ca multe isi iau covorul inapoi acasa, dupa ce se cununa pe el, nu il daruiesc bisericii

alibd
25.09.2007, 08:54:39
dar sa stii ca multe isi iau covorul inapoi acasa, dupa ce se cununa pe el, nu il daruiesc bisericii

Asta voiam si eu sa spun. ;)) Cica ar purta noroc tinerilor insuratei... Eu una nu am avut. :-"

Green_Eyes
25.09.2007, 10:37:23
Asta voiam si eu sa spun. ;)) Cica ar purta noroc tinerilor insuratei... Eu una nu am avut. :-"

Nici noi nu am avut, l-am intrebat pe preot si a zis ca nu e necesar, doar daca vrem noi expres;)) Iar noi am considerat ca nu e momentul sa facem o cheltuiala in plus si sa ne luam covor nou=; mai ales ca nu stam la casa noastra:-<

Milagros
25.09.2007, 10:59:40

Noi am avut, ca a fost un cadou din partea bunicilor si l-am luat acasa sa il avem amintire. :) Nici nu stiam ca il poti lasa la biserica, pe post de donatie.

Fataverde
25.09.2007, 11:03:54
Intr-adevar, am omis posibilitatea asta. :-" Nu e musai sa-l donezi, il poti lua acasa ca amintire (si ce amintire faina). In cazul asta cu atat mai mult, n-ar trebui sa reprezinte covorul asta o sursa de stres. ;))

dioana82
08.10.2007, 12:04:53
Si mama mea insista cu covorasul la biserica. Intr-adevar, stiu si eu obiceiul. Il cumpara mama miresei si apoi ramane la tineii insuratei. Nu stiam insa de pusul banului sub covor...Trebuie neaparat nasul sa puna bani? Ei nici nu stiu de obiceiul cu covorul, nu mai ales de pus bani sub el.
Oricum, am sa o las pe mama sa-si faca damblaua cu covorul, desi am avertizat-o ca nu vreau sa ma trezesc ca ma da preotul afara cu covor cu tot.
Nu stiu semnificatia obiceiului, si e posibil foarte putini sa-l mai stie, dar dupa cum ati spus si voi...ramane amintire. Si de cate ori ma supara iubi al meu, il pun pe covoras si ii aduc aminte ce i-a spus preotul :grin: .

Green_Eyes
08.10.2007, 12:33:09
Si mama mea insista cu covorasul la biserica. Intr-adevar, stiu si eu obiceiul. Il cumpara mama miresei si apoi ramane la tineii insuratei. Nu stiam insa de pusul banului sub covor...Trebuie neaparat nasul sa puna bani? Ei nici nu stiu de obiceiul cu covorul, nu mai ales de pus bani sub el.
Oricum, am sa o las pe mama sa-si faca damblaua cu covorul, desi am avertizat-o ca nu vreau sa ma trezesc ca ma da preotul afara cu covor cu tot.
Nu stiu semnificatia obiceiului, si e posibil foarte putini sa-l mai stie, dar dupa cum ati spus si voi...ramane amintire. Si de cate ori ma supara iubi al meu, il pun pe covoras si ii aduc aminte ce i-a spus preotul :grin: .

Pai vezi ca i-ai gasit o intrebuintare?:D =))

Milagros
08.10.2007, 12:45:07

Mi-ai dat o idee trasnet! :*:*:*

alibd
08.10.2007, 13:37:26

:D :D Super! Vezi, daca ma gandeam inainte la acest aspect poate imi luam si eu covor. ;)) ;)) ;))

simonna
29.10.2007, 10:26:53
Depinde de biserica, de preot nu toata lumea cere. trebuie intrebat

alibd
29.10.2007, 10:34:04
Depinde de biserica, de preot nu toata lumea cere. trebuie intrebat

Asa este. Nici noua nu ni s-a cerut nimic de genul.

mitzura
29.10.2007, 11:17:21
Asa este. Nici noua nu ni s-a cerut nimic de genul.
Nu e obligatoriu,dar nici interzis!Noi am avut si ma bucur ca pastram in casa acest obiect deosebit!

sava_ioana
31.10.2007, 12:07:30

sunt convinsa ca toti preotii stiu de faza cu covorul asa ca stai linistita ca nu te va da nimeni afara din biserica...:-p

dioana82
26.11.2007, 12:24:41
Mi-ai dat o idee trasnet! :*:*:*

Ma bucur oricand sa fiu de ajutor...:">

dioana82
26.11.2007, 12:32:12
sunt convinsa ca toti preotii stiu de faza cu covorul asa ca stai linistita ca nu te va da nimeni afara din biserica...:-p

Intr-adevar, nu am avut probleme cu covorasul. Chiar ne-a fost foarte folositor. In biserica era gresie pe jos si nu functiona centrala si era un frig...Toti invitatii saracii au dardait, insa noi am stat cumintei si fericiti pe covoras. Acum abia astept sa termin de renovat dormitorul ca sa pun si covorasul...Un pont insa...daca il alegeti voi cu mamele voastre, ganditi-va unde il veti folosi si ce culoare sa fie, ca sa se "asorteze" :D

cgeorgiana1982
10.03.2008, 15:22:31
Intr-adevar, nu am avut probleme cu covorasul. Chiar ne-a fost foarte folositor. In biserica era gresie pe jos si nu functiona centrala si era un frig...Toti invitatii saracii au dardait, insa noi am stat cumintei si fericiti pe covoras. Acum abia astept sa termin de renovat dormitorul ca sa pun si covorasul...Un pont insa...daca il alegeti voi cu mamele voastre, ganditi-va unde il veti folosi si ce culoare sa fie, ca sa se "asorteze" :D

Eu stiu ca acest covoras se cere cand nu exista covoare in Biserica. In cazul tau, cand pe jos era gresie, v-a cerut. Nu stiu semnificatia lui, insa daca in Biserica sunt asezate covoare pe jos, preotii nu mai cer ca mirii sa aduca de acasa.

Milagros
10.03.2008, 21:12:22
Eu stiu ca acest covoras se cere cand nu exista covoare in Biserica. In cazul tau, cand pe jos era gresie, v-a cerut. Nu stiu semnificatia lui, insa daca in Biserica sunt asezate covoare pe jos, preotii nu mai cer ca mirii sa aduca de acasa.
Este ca o delimitare a spatiului pe care stau mirii si nasii, ca o uniune sa spun asa. Noi am avut ca a tinut bunica mea mortis, ea l-a si cumparat si acum il avem si il vom pune in casuta noastra draga. E o amintire minunata

nacucezarinamihaela
02.04.2008, 11:43:13
Da..am auzit si eu de covor...mie sincer nu mi se pare asa de amuzant,e vb doar de un covoras mic,se pune in fata acolo unde vom noi cu nasii si apoi acel covor ramane la noi....nu este obligatoriu pt toata lumea dar eu cred ca un lucru sfintit e tot timpul bun la casa omului;)

stefania_a
06.04.2008, 09:54:37
la biserica la care m-am cununat eu, mi-au zis k nu imi trebuie, insa cand s-a cununat nasa mea, i s-a cerut sa aduk un covoras nou. apoi l-au luat acasa. acum depinde de preotul care va cununa.

maky_mik
11.04.2008, 20:46:47
covorul care il folosim noi in biserica este primul lucru sfintit care il ducem in casa ....si ce moment mai porytivit pt a fi sfintit decat in sf aina a cununiei ... asta ese explicatia...

irinav
16.04.2008, 11:56:50
Acest covor trebuie sa il dea soacra mica? Imi tot spune maica-mea ca trebuie sa-mi dea covor , dar eu nu prea stiu ce-i cu traditia asta.

Milagros
16.04.2008, 12:34:23
Acest covor trebuie sa il dea soacra mica? Imi tot spune maica-mea ca trebuie sa-mi dea covor , dar eu nu prea stiu ce-i cu traditia asta.
Da, asa e, mie mi l-a luat bunicutza ca mama era complet in plop cu nunta, a venit in tara cu o saptamana inainte si singura ei grija era cum va arata ea (ma iubeste mult, nu e mama denaturata, dar are reactii ciudate la emotii). Noi covorasul l-am luat acasa si il vom pune in dormitor.

tmihaela
16.04.2008, 12:47:46
Si noi ne-am luat covoras pentru nunta, ca ne-a zis preotul din start ce ne trebuie pentru cununie. Totusi am auzit ca la biserica se pun niste banuti sub el, nu stiu cat si nici cine ii pune, dar mai ales cine trebuie sa-i ia de acolo si care e scopul lor...:-\ Are careva idee despre chestia cu banutii ?

Milagros
16.04.2008, 13:24:42
Si noi ne-am luat covoras pentru nunta, ca ne-a zis preotul din start ce ne trebuie pentru cununie. Totusi am auzit ca la biserica se pun niste banuti sub el, nu stiu cat si nici cine ii pune, dar mai ales cine trebuie sa-i ia de acolo si care e scopul lor...:-\ Are careva idee despre chestia cu banutii ?
Da, nasul tre sa puna bani acolo (la noi am uitata complet de partea asta din obicei), da nu stiu daca raman la biserica sau ii iau mirii :D

alibd
16.04.2008, 15:01:38

Pai, banii astia cica s-ar pune pentru prosperitate in casnicie, nu?
Noi nu am avut nici covor si, automat nici bani sub...

denisa1
17.04.2008, 11:06:19
Cand am fost ultima data acasa la ei mei chiar imi spunea mama de covor ca deja mi la luat..:D si asa ca sa fie numai bun de pus intro camera, mai modern...saracuta de ea nu stie cum sa ne mai ajute! Si noua nea zis preotul de covor cand am stabilit ora cununiei! Daca asa e traditia..o pastram si noi! oricum e un lucru util la casa noua si o sa avem si amintiri frumoase legate de el!

Azumi
17.04.2008, 11:16:13
covorul care il folosim noi in biserica este primul lucru sfintit care il ducem in casa ....si ce moment mai porytivit pt a fi sfintit decat in sf aina a cununiei ... asta ese explicatia...

eu cred ca primul "lucru" sfintit pe care il ducem in casa e icoana, patronul/ocrotitorul casei, care ti se da de la biserica, apoi verighetele, covorasul si ce or mai fi ;)
:)>-

Rok5ana
19.04.2008, 11:31:00
Noi stiam ca tatal miresei trebuie sa puna bani sub covor...pt o viata prospera. Si asa am si facut:D.

madalinuta
28.08.2008, 18:58:19
eu cred ca primul "lucru" sfintit pe care il ducem in casa e icoana, patronul/ocrotitorul casei, care ti se da de la biserica, apoi verighetele, covorasul si ce or mai fi ;)
:)>-

Se apropie cu pasi repezi...evenimentul cel mare! Multa fericire, sanatate, intelegere, iubire pana la adanci batraneti si petrecere frumoasa!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

qqq
01.09.2008, 12:19:08
da...asa am auzit si eu.....cica acel acovor simbolizeaza faptul ca "ai trait impreuna cu sotul" inainte de casatoria religioasa....deh,traditzii....oricum,il iei acasa dupa aceea

anutza184
01.09.2008, 20:20:37
Buna
Stiu si eu ca la biserica se pune un covor pe care stau mirii si nasii in timpul cununiei.Simbolul lui exact nu il stiu dar banuiesc ca e acela de care vb voi.Bani nu stiu cine tre sa puna sub el dar stiu ca ii ia cel care strange covorul si il duce acasa dupa cununie....ca tre sa fie cineva care fc treaba asta ca doar nu l-or strange mirii sa il ia cu ei la restaurant8-} :D :D
Asa stiu eu..

oana_bogdan
17.09.2008, 21:36:43
ah, inca un lucru de notat in agenda;)) . parca stiam ceva si... m-ati convins cu "amintire frumoasa" si ci "loc de pus la respect sotul". :)>-
si asa la cate traditii sunt (si daca ai placerea sa le respecti, bine ca nu e NECESAR!!!) tre' sa ai dupa tine o roaba de obiecte, un asistent sa-ti aminteaca ce sa faci si un sac de bani de imprastiat pe la cine se nimereste sa le faca. 8-} Ce mai conteaza un covor? si mai bine sa te "chinui cu el" decat sa-ti para rau cum am vazut.
e bun de pus pe lista ca... nu se stie mintea omului cum se schimba mai rau ca vremea sau ca "moda"!!!
asa k... spor la pregatiri si inspiratie...la alesul covoarelor! :suuuper:

Pupici pt. miresici!!!

mamuska
17.09.2008, 21:44:27
nu in toate zonele se face asta cu covorul...la noi se obisnuia mai de mult,la tara....dar la fratele meu la nunta(in Ploiesti),preotul i-a zis soacrei mici sa cumpere covoras pt miri....asa a facut,dar dupa slujba,cand am intrebat ce facem cu el,preotul a zis ca daca vrem il putem dona Bisericii....fratele si cumnata l-au lasat acolo....nu am inteles nimic din asta....ori e bine sa il tina mirii,ori il dai la Biserica........la sora mea de ex,preotul a zis nasilor sa faca 2 coronite mici si sa le aduca la Biserica...au adus,preotul le-a sfintit o data cu Cununiile,le-a pus impreuna cu acelea pe capul lor tot timpul slujbei si la sfarsit le-au luat acasa pe cele cumparate de nasi...de chestia asta nu auzisem pana atunci...voi???
intreb pt ca la noi nu s-a cerut nici covor,nici coronite,nimic...

alibd
18.09.2008, 18:25:59
nu in toate zonele se face asta cu covorul...la noi se obisnuia mai de mult,la tara....dar la fratele meu la nunta(in Ploiesti),preotul i-a zis soacrei mici sa cumpere covoras pt miri....asa a facut,dar dupa slujba,cand am intrebat ce facem cu el,preotul a zis ca daca vrem il putem dona Bisericii....fratele si cumnata l-au lasat acolo....nu am inteles nimic din asta....ori e bine sa il tina mirii,ori il dai la Biserica........la sora mea de ex,preotul a zis nasilor sa faca 2 coronite mici si sa le aduca la Biserica...au adus,preotul le-a sfintit o data cu Cununiile,le-a pus impreuna cu acelea pe capul lor tot timpul slujbei si la sfarsit le-au luat acasa pe cele cumparate de nasi...de chestia asta nu auzisem pana atunci...voi???
intreb pt ca la noi nu s-a cerut nici covor,nici coronite,nimic...

Nici la noi. Iar chestia cu coronitele e prima oara cand o aud.../:)

gabriela_rgh
19.09.2008, 20:27:02
da...asa am auzit si eu.....cica acel acovor simbolizeaza faptul ca "ai trait impreuna cu sotul" inainte de casatoria religioasa....deh,traditzii....oricum,il iei acasa dupa aceea

Ce ciudat!E prima data cand aud asa ceva.......Ca si cu pernele de pus sub fundul mirilor la gatit#-o #-o #-o .
Nu este obligatoriu covorasul, bisericile au deja covoras pe care se aseaza mirii si nasii.Eu cel putin asa stiu.Noi am intrebat si preotul ne-a zis ca doar daca ne dorim noi.Nu exista o regula pentru asta!:* :* :*

madutza1
08.11.2008, 19:17:08
asa eobiceiul, cumperi un covor nou si te cununa pe el apoi il pui in casa si iti merge bine

Matzaluka
06.12.2008, 10:51:36
Pe covorasul asta mult disputat ar trebui sa incapa mirii si nasii in tipul slujbei din biserica. Din cate stiu eu el simbolizeaza un inceput de drum (ca familie), alaturi de parintzii spirituali (nasii) si cica e de bun augur sa-l ai in casa. Va pup!

geany_m
06.12.2008, 13:02:07
Eu astazi am cumparat covorasul ;))

stefania_a
06.12.2008, 13:05:35

sa va poarte noroc>:D<

geany_m
06.12.2008, 13:08:45
sa va poarte noroc>:D<
Multumim >:D< :*

siana
06.12.2008, 13:18:36
Trebuie cumparat un covoras pt cununia religioasa?:-\

geany_m
06.12.2008, 13:21:56
Trebuie cumparat un covoras pt cununia religioasa?:-\
Asa e traditia...nu e musai sa o respecti (cred :| ) insa ai mei au insistat sa-mi cumpere ca sa-l am in casa dupa aia, deja stiu unde va fi pus :)

siana
06.12.2008, 13:24:16
Asa e traditia...nu e musai sa o respecti (cred :| ) insa ai mei au insistat sa-mi cumpere ca sa-l am in casa dupa aia, deja stiu unde va fi pus :)
am inteles:-p
nu stiu de ce aveam impresia ca e vb de covorul rosu:"> si nu intelegeam de ce trebuie cumparat:">

stefania_a
06.12.2008, 13:25:40
nu stiu de ce aveam impresia ca e vb de covorul rosu:"> si nu intelegeam de ce trebuie cumparat:">

oricum nu e obligatoriu. noi cand ne-am cununta, am intrebat preotul si a zis k nu ne trebuie. depinde de preot

geany_m
06.12.2008, 13:27:05
Aaaaaa.... nu, covorul rosu il inchiriezi de la agentie sau poti sa ti-l cumperi tu, am vazut la un magazin mocheta grena la un pret destul de bunisor...

siana
06.12.2008, 13:32:02
oricum nu e obligatoriu. noi cand ne-am cununta, am intrebat preotul si a zis k nu ne trebuie. depinde de preot
voi intreba preotul sa vad ce spune;)) bine ca am mai aflat un lucru nou;))

serena82
18.12.2008, 15:59:18
Geani ai vb cumva cu preotul si ti-a zis de covor? Eu tare n-as mai da bani si pe asa ceva. Eu am un covor nou, mi l-au cumparat ai mei, dar e f mare, cat pt o sufragerie, nu pot sa-l car la biserica.

lauriciul
18.12.2008, 16:06:01
Eu la nuntile la care am mai fost nu am vazut sa cumpere mirii vreun covor ... deci nu cred ca e obligatoriu ... Acuma eu stiu ... poate depinde si de biserica, de preot ... ?

geany_m
18.12.2008, 21:40:44
Geani ai vb cumva cu preotul si ti-a zis de covor? Eu tare n-as mai da bani si pe asa ceva. Eu am un covor nou, mi l-au cumparat ai mei, dar e f mare, cat pt o sufragerie, nu pot sa-l car la biserica.
Nu, nu am vb cu preotul.... Ai mei au insistat să-mi cumpere covorul, să-mi rămână mie apoi în casă....
Nu cred că e obligatoriu [-(

mamuska
18.12.2008, 21:45:10
Nu, nu am vb cu preotul.... Ai mei au insistat să-mi cumpere covorul, să-mi rămână mie apoi în casă....
Nu cred că e obligatoriu [-(
Nu e obligatoriu...inainte si in zona noastra se facea,acum nu prea se mai practica,dar stiu ca preotul spunea de covor....fratele meu a facut nunta in iulie anul acesta si preotul le-a spus sa aduca soacra mica un covor...s-au conformat si dupa cununie,l-au donat Bisericii,dar dupa ce l-au intrebat pe preot daca e bine sa-l lase acolo sau sa-l ia acasa....

serena82
22.12.2008, 14:12:21
Eu am auzit ca e bine sa ai covor nou la biserica deoarece asta inseamna ca vei avea si tu prosperitate si belsug in casa, dar eu nu prea cred in chestiile astea. Mi-as cumpara doar daca ar cere preotul neaparat, cu toate ca unele din rudele mele de la tara ar avea mult de comentat daca n-as avea covor. Insa o sa aiba si mai multe surprize la nunta pt ca vreau sa mi-o fac dupa bunul meu plac, nu dupa ce zic altii.:D
Iar in ceea ce priveste traditia covorului la biserica pot sa va mai spun ca la mine la tara se obisnuieste sa se puna bani sub covor, dupa ce acesta a fost pus in biserica, iar cine cara covorul va lua banii respectivi.

oana_bogdan
25.01.2009, 22:29:52
Eu am auzit ca e bine sa ai covor nou la biserica deoarece asta inseamna ca vei avea si tu prosperitate si belsug in casa, dar eu nu prea cred in chestiile astea. Mi-as cumpara doar daca ar cere preotul neaparat, cu toate ca unele din rudele mele de la tara ar avea mult de comentat daca n-as avea covor. Insa o sa aiba si mai multe surprize la nunta pt ca vreau sa mi-o fac dupa bunul meu plac, nu dupa ce zic altii.:D
Iar in ceea ce priveste traditia covorului la biserica pot sa va mai spun ca la mine la tara se obisnuieste sa se puna bani sub covor, dupa ce acesta a fost pus in biserica, iar cine cara covorul va lua banii respectivi.
corect! asa se face. (cine alege aceasta optiune!)
din pacate si eu vreau ceva mai selectiv la nunta (ceva ce nu cuprinde covor pe langa multe altele) dar mama deja l-a luat si... o sa ma aleg si cu covor!!! cu bani sub el!!! :-p

vampirita
31.01.2009, 01:32:36
inca ceva de scris in carnetel\:D/ noroc cu voi:*
eu una nu las lasa la biserica....adik na mam cununat p el asa pot dona altceva pentru biserica....si nici sa imprumut covor de la biserica:-s
deci + covor....cred k o sa incep un carnetel nou scris frumos<:-P

oana_bogdan
04.02.2009, 15:54:54
inca ceva de scris in carnetel\:D/ noroc cu voi:*
eu una nu las lasa la biserica....adik na mam cununat p el asa pot dona altceva pentru biserica....si nici sa imprumut covor de la biserica:-s
deci + covor....cred k o sa incep un carnetel nou scris frumos<:-P
nici eu nu vreau sa-l las acolo. :( aia e amintirea mea de la mama si de la biserica. ar fi chiar pacat....
la cate lucruri noi am descoperit eu aici pe miresici am deja jumate de agenda. dar mai am pana sa o schimb... :-p
>:D<

Butterfly87
10.02.2009, 21:10:41
nici eu nu vreau sa-l las acolo. :( aia e amintirea mea de la mama si de la biserica. ar fi chiar pacat....
la cate lucruri noi am descoperit eu aici pe miresici am deja jumate de agenda. dar mai am pana sa o schimb... :-p
>:D<
si eu am aflat zilele astea de traditia cu covorasul de la nasi..dar am auzit ca e bine sa-l iei aksa..nu sa-l lasi la biserica..acum vom vorbi cu preotul sa vedem ce parere are

al1nab
11.02.2009, 13:30:54
Intr-adevar traditia cu covorul este adevarata si destul de veche. Eu stiu de aceast obicei de cand eram mica, de la nuntile pe care le-am avut in familie si absolut toti au avut acel covoras nou pe care sa stea mirii si nasii, dupa care il luau acasa sau il donau bisericii. Acum cine il cumpara nu stiu exact, dar am impresia ca sunt parintii miresei.

oana_bogdan
15.02.2009, 22:03:21
Intr-adevar traditia cu covorul este adevarata si destul de veche. Eu stiu de aceast obicei de cand eram mica, de la nuntile pe care le-am avut in familie si absolut toti au avut acel covoras nou pe care sa stea mirii si nasii, dupa care il luau acasa sau il donau bisericii. Acum cine il cumpara nu stiu exact, dar am impresia ca sunt parintii miresei.
da, parintii miresei il cumpara! si cineva trebuie sa puna bani sub el inainte sa se puna mirii si nasii. si cine il ia la urma ia si banii. ;-)

mamuska
15.02.2009, 22:14:25
si eu am aflat zilele astea de traditia cu covorasul de la nasi..dar am auzit ca e bine sa-l iei aksa..nu sa-l lasi la biserica..acum vom vorbi cu preotul sa vedem ce parere are
Orice lucru donat Bisericii,este bun..va face bine voua,in primul rand.... fratele meu a intrebat preotul,ce trebuie sa faca,cu covorul,iar acesta i-a spus ca il poate lua acasa,sau il poate dona Bisericii...deci nu au facut de capul lor,au fost sfatuiti de preot:*

mamuska
15.02.2009, 22:15:14
Da, mama miresei il cumpara.....

adnada
16.02.2009, 17:19:53
Deci sa inteleg ca nu e musai sa fie acest covor dar e bine sa existe.... eu am sa intreb la biserica sa vad ce imi zice preotul..... si daca va zice ca trebuie o sa o pun pe mama sa se conformeze .... ca asa am inteles de aici ca parinti fetei tre sa il cumpere......#-o #-o #-o

danamiresik
18.02.2009, 18:45:23
Si eu stiu de aceasta traditie.Mai stiu ca trebuie sa fie macat din acela care pun bunicile noastre pe pat, poate acum mai modern se foloseste covoras. Mie mi-a spus nasu care este si preot sa am un "macat" de culoare rosie si am sa respect traditia, deci macat, nu covoras.;))

oana_bogdan
18.02.2009, 20:37:05
Si eu stiu de aceasta traditie.Mai stiu ca trebuie sa fie macat din acela care pun bunicile noastre pe pat, poate acum mai modern se foloseste covoras. Mie mi-a spus nasu care este si preot sa am un "macat" de culoare rosie si am sa respect traditia, deci macat, nu covoras.;))
sunt de acord cu culoarea rosie:)>- , dar macat... :-\ ma mai gandesc. ah, si daca nu ma insel mama a cumparat deja ceva, trebuie s-o intreb...
sper sa fie rosu!!! :-p

SweetIna
21.03.2009, 08:44:46

Stii cumva si de unde vine traditia asta si ce semnifica?

Milagros
22.03.2009, 15:20:42
Stii cumva si de unde vine traditia asta si ce semnifica?
Nu stiu de unde vine traditia dar stiu ca semnifica uniunea dintre miri si dintre miri si nasi.

myky_muky26
23.03.2009, 13:30:22
Adnada,am vazut ca nunta ta e pe 26 septembrie 2009 si cade intr-o vineri dk nu ma insel,la fel ca si nunta mea, spune-mi te rog dk preotul de la Barboi ti-a cerut aprobare de la Mitropolie sa te cununte vineri?

myky_muky26
23.03.2009, 13:39:51
Imi cer scuze de intrebare Adnada, dar m-am uitat pe un calendar din 2008[-o<

georgiana22
23.03.2009, 15:38:22
stie cineva la sf nicolae domnesc cere preotul sa se aduk covorul acesta de acre se vb?

oana_bogdan
29.03.2009, 22:18:08
stie cineva la sf nicolae domnesc cere preotul sa se aduk covorul acesta de acre se vb?
cred ca terbuie sa intrebi la biserica personal, se vede ca nici o miresica nu s-a interesat.
s-a cam uitat de traditia asta! ;))

Anamaria_Helgiu
27.04.2009, 12:08:12
sora mea a avut anul trecut in sept nunta in vaslui si a avut un covor micut pe care sa calce mirii si nasii.
covorul a fost cumparat de catre parintii mei (adica a miresei) si le-a ramas mirilor dupa nunta.
acest covor a fost dus de catre un verisor din partea miresei care a primit si banuti la final.:D

Cretzofolina13
27.04.2009, 12:15:38
sora mea a avut anul trecut in sept nunta in vaslui si a avut un covor micut pe care sa calce mirii si nasii.
covorul a fost cumparat de catre parintii mei (adica a miresei) si le-a ramas mirilor dupa nunta.
acest covor a fost dus de catre un verisor din partea miresei care a primit si banuti la final.:D

Da, e o traditie de prin partea Moldovei.

Maama ne-a cumparat unul f frumos din bazar. Lung de 2 metri, plusat. A dat 120 ron.;))

alinut07
25.01.2010, 11:58:36
se pare k apar tot felul de idei ca si asta cu covorasul dar cred k sunt binevenite mai ales k unele dintre noi nu suntem la curent cu traditiiile si oboceiurile practicate la nunti . deci cred k voi avea si eu mult doritul covoras o:-)

andreea1987
25.01.2010, 13:25:30
eu nu am intrebat daca la biserica,daca trebuie adus acest covor,dar mama insista sa il cumpere. nu stiu daca se mai pune???:-\:-\

Cretzofolina13
25.01.2010, 13:59:03
eu nu am intrebat daca la biserica,daca trebuie adus acest covor,dar mama insista sa il cumpere. nu stiu daca se mai pune???:-\:-\

Se pune. N-o sa-ti interzica nimeni. Si fa-i pe plac mamei tale. Crede-ma ca mamele se simt foarte importante cand fac chestii din astea:D

alinut07
25.01.2010, 16:44:05
Se pune. N-o sa-ti interzica nimeni. Si fa-i pe plac mamei tale. Crede-ma ca mamele se simt foarte importante cand fac chestii din astea:D

asa e :-p treb sa se simta si ea importanta putin chiar dak e nunta ta asa k... fa i pe plac :D

gabriela_rgh
25.01.2010, 16:45:22
Eu mi l-am cumparat singura:)!E frumos sa ai apoi in casa un covoras special pe care stii ca ai pasit la Biserica la cununie!Nu e nimic iesit din comun.Vb cu cineva dinainte care sa se ocupe de partea aceasta si cu putin discretie iese totul bine si frumos!Spor la toate!

alinut07
25.01.2010, 19:47:52
ma gand si eu la faza sa mi l cump singura si apoi sa deleg pe cineva sa se ocupe de serios de aceasta sarcina import:-p asta in cazul in care mami nu se ofera sa l cump
poate nu stie de aceasta traditie asa k .... am rez si probl asta ;;)

ina26ina
09.11.2011, 22:08:51

mie mi-au cerut de la biserica, la fel, un covor mic, care ramane mirilor, cumparat de familia miresei :)) si evident ca mi-am ales singura covorul, unul galben cu portocaliu, cu winnie the pooh, am zis sa ramana pt camera copilului :)) probabil i-am lecuit de cerut covoare :))

crisdk
10.11.2011, 09:33:35
mie mi-au cerut de la biserica, la fel, un covor mic, care ramane mirilor, cumparat de familia miresei :)) si evident ca mi-am ales singura covorul, unul galben cu portocaliu, cu winnie the pooh, am zis sa ramana pt camera copilului :)) probabil i-am lecuit de cerut covoare :))
=))=))=))=)) ce tare ai fost? auzi? dar babele ce au zis de covorul tau?:>

ina26ina
11.11.2011, 00:33:24
=))=))=))=)) ce tare ai fost? auzi? dar babele ce au zis de covorul tau?:>

vedem acusi, in martie, daca-i place :x ... special l-am luat neutru, nici roz, nici bleu...

gabriela_rgh
11.11.2011, 10:00:04
vedem acusi, in martie, daca-i place :x ... special l-am luat neutru, nici roz, nici bleu...
nu,nu, nu bebele..ci "babele" de la nunta ,cele cu traditiile si gura lumii:)).;))
Sacina usoara!!

crisdk
11.11.2011, 10:49:41
nu,nu, nu bebele..ci "babele" de la nunta ,cele cu traditiile si gura lumii:)).;))
Sacina usoara!!
de aia nu intelegeam eu in totalitate raspunsul ei 8-} - ma prind greu azi, si tot pe sarcina si hormoni dau vina :-"
da, la babe ma gandeam eu ;)):))

maria.burlacu07
01.11.2013, 20:13:08
A mai tinut cineva recent aceasta traditie cu covorul? Mama mi-a spus ca ar trebui sa cumpar si covor dar nici nu vreau sa aud de asa ceva. Mi se pare ridicol sa ma plimb cu covorul dupa mine de la biserica la restaurant.

crisbvis
01.11.2013, 23:51:01
A mai tinut cineva recent aceasta traditie cu covorul? Mama mi-a spus ca ar trebui sa cumpar si covor dar nici nu vreau sa aud de asa ceva. Mi se pare ridicol sa ma plimb cu covorul dupa mine de la biserica la restaurant.

Eu m-am distrat foarte tare cand am vazut pozele de la nunta verisoarei sotului si aparea un nene cu un covor in brate.Habar n-aveam ca exista traditia asta.
Am facut nunta la sot,in judetul Iasi si am zis din start fara traditii.Nu am avut iertaciune,perne,prosoape si chestii lacrimogene,spre dezamagirea soacrei.Argumentul cu care m-a convins soacra sa luam covor a fost acela ca imi voi murdari rochia daca ne pune preotul in genunchi.Am zis bine,fie,nu ma incurca cu nimic si asa a fost si ea multumita ca am tinut o traditie de la ei.Nu stiu ce s-a intamplat cu covorul,cine l-a dus,cine l-a luat,am zis ca nu vreau sa dau cu ochii de el.Stiu doar ca nasul a bagat bani sub el.:D