PDA

Versiunea completa : Desfasurarea cununiei religioase in Cluj

Pagini : [1] 2

dia_na
16.05.2007, 21:02:20
Care sunt pasii pregatitori la desfasurarea cununiei religioase si cei ai cununiei propriu zise?

Cu cit timp inainte se face spovedania?

Pe linga lumanari, panglica, miere si piscoturi ce mai trebuie pregatit pentru biserica?

Stiu ca astea trebuie pregatite de nasi, dar nasa noastra saptamana trecta a nascut prin cezariana un baietel si pregatim noi toate cele ca sa aiba timp sa se refaca cit mai repede.

Cam cit dureaza slujba?

Kalini
16.05.2007, 21:08:58
Care sunt pasii pregatitori la desfasurarea cununiei religioase si cei ai cununiei propriu zise?

Pe linga lumanari, panglica, miere si piscoturi ce mai trebuie pregatit pentru biserica?

Stiu ca astea trebuie pregatite de nasi, dar nasa noastra saptamana trecta a nascut prin cezariana un baietel si pregatim noi toate cele ca sa aiba timp sa se refaca cit mai repede.

Cam cit dureaza slujba?

Dureaza aproximativ 45 minute, din care 30 de minute reprezinta cununia propriu-zisa si 15 minute este logodna, daca nu ati facut-o la biserica.

Se incepe cu logodna, apoi cununia, apoi piscoturile, se pun verighetele, apoi "Isaia dantuieste", apoi predica si .........gata :)

dia_na
16.05.2007, 21:16:14
Dureaza aproximativ 45 minute, din care 30 de minute reprezinta cununia propriu-zisa si 15 minute este logodna, daca nu ati facut-o la biserica.

Se incepe cu logodna, apoi cununia, apoi piscoturile, se pun verighetele, apoi "Isaia dantuieste", apoi predica si .........gata :)

multumesc mult

de spovedanie nu stii inainte cu cit trebuie facut?

orhidutza
17.05.2007, 09:14:22
multumesc mult

noua ne-a spus preotul ca se face de obicei cu 2 zile inainte de cununie, sau cel putin in saptamana in care va avea loc cununia.

Kalini
17.05.2007, 09:16:56
multumesc mult

cu placere >:D<

se face in saptamana nuntii, de obicei joi-vineri inainte de nunta.....:)

daniela_psy
17.05.2007, 09:38:23
multumesc mult

pe noi ne spovedeste vineri dimineata cu conditia sa tinem trei zile de post inainte...noua ne-a cerut si doua prescuri pt spovedanie.Nu stiu daca stii dar in ultimele trei duminici inainte de cununie sunteti pomeniti la biserica si se cade sa fiti prezenti careva din voi,dar nu e o regula...cam asta e.se mai obisnuieste de catre cei poznasi pe la noi(nasul sau cineva din spate)ca in momentul in care musti din piscot(la mire mai ales)sa-ti dea peste ceafa sa-i musti popii degetele.nasul parintilor mei i-a legat sireturile popii cand a ingenunchiat:)) acuma nu toti popii au sireturi...

dia_na
17.05.2007, 13:20:22
multumesc, nu stiam

cred ca o sa mergem duminica sa vb cu preotul sa ne lamureasca

noi o sa mai avem de facut citeva chestii:
- sa obtinem certificatele de botez ca suntem la alte biserici botezati
- sa obtinem dispensa ca pe 9.06 e deja post
- sa obtina nasa ceva dezlegare sa poate veni in biserica la nunta ca a nascut abia saptamina trecuta

va povestesc dupa ce ne lamureste preotul, poate mai e cineva in situatia asta

elibet
23.05.2007, 15:32:19
multumesc mult

Preotul nostru ne-a spus ca, spovedania poate fi facuta cu 1-2 saptamani inainte de nunta. Eu am nunta in 3.06 si merg la spovedanie in 25.05.
Dar stii ca dupa spovedanie trebuie sa stati .... cuminti!! pana dupa nunta.:(

dia_na
23.05.2007, 21:04:40
Preotul nostru ne-a spus ca, spovedania poate fi facuta cu 1-2 saptamani inainte de nunta. Eu am nunta in 3.06 si merg la spovedanie in 25.05.
Dar stii ca dupa spovedanie trebuie sa stati .... cuminti!! pana dupa nunta.:(

:-)
noi suntem casatoriti civil de la inceputul anului si locuim impreuna de 2 ani

deea2007
19.09.2007, 16:13:01
fetelor ati facut careva nunta la biserica aia noua de pe eroilor vizavi de family shoping centre? cam cat costa acolo nunta?
sau daca mai stiti ceva biserici dragute in genul celei de care am zis va rog sa imi spuneti.

orhidutza
20.09.2007, 09:15:47
fetelor ati facut careva nunta la biserica aia noua de pe eroilor vizavi de family shoping centre? cam cat costa acolo nunta?
sau daca mai stiti ceva biserici dragute in genul celei de care am zis va rog sa imi spuneti.
E o biserica ft draguta, si noi ne-am gandit la ea pt ca e una din cele mai luminoase biserici din cluj. Totusi noi nu am ales-o in final pentru ca nu e terminata si arata ciudat peretii respectivi in poze lasati in tencuiala. O alta biserica luminoasa e cea in care am facut noi cununia (biserica de pe strada bisericii ortodoxe), poti merge intr-o zi pana acolo sa vezi cum e. Mai este o biserica draguta pe str Motilor, langa policlinica :)

deea2007
20.09.2007, 13:36:37
E o biserica ft draguta, si noi ne-am gandit la ea pt ca e una din cele mai luminoase biserici din cluj. Totusi noi nu am ales-o in final pentru ca nu e terminata si arata ciudat peretii respectivi in poze lasati in tencuiala. O alta biserica luminoasa e cea in care am facut noi cununia (biserica de pe strada bisericii ortodoxe), poti merge intr-o zi pana acolo sa vezi cum e. Mai este o biserica draguta pe str Motilor, langa policlinica :)

si cat v-a costat pe voi nunta acolo? stiu ca nu costa in mod oficial dar tot trebuie dat la preoti... cam cat ati dat?
si apropo ... bisericii ortodoxe ...nu sti ce numar? :">
unde ati facut voi sunt bancute de-o parte side alta? ca mie ideea asta mi-a placut f mult

orhidutza
20.09.2007, 14:30:39
si cat v-a costat pe voi nunta acolo? stiu ca nu costa in mod oficial dar tot trebuie dat la preoti... cam cat ati dat?
si apropo ... bisericii ortodoxe ...nu sti ce numar? :">
unde ati facut voi sunt bancute de-o parte side alta? ca mie ideea asta mi-a placut f mult
noi am platit 20 ron taxa de rezervare a bisericii iar restul nu stiu ca a dat nasu la cununie... nu sunt bancute sunt scaune asezate in cerc... in albumul meu de pe miresici poti vedea poze :)
biserica e cum urci din avram iancu pe dreapta ... cam la nr 6...9... nu mai stiu exact :)

mee
20.09.2007, 14:44:42
Mie imi place si biserica de la Muzeul Etnografic .. chiar astazi am vazut-o, doar ca asta e mai micuta si nu foarte luminoasa.

orhidutza
20.09.2007, 14:47:35
pt noi luminozitatea a fost un criteriu de alegere a bisericii... sa iasa pozele bine =))

deea2007
20.09.2007, 15:53:45
noi am platit 20 ron taxa de rezervare a bisericii iar restul nu stiu ca a dat nasu la cununie... nu sunt bancute sunt scaune asezate in cerc... in albumul meu de pe miresici poti vedea poze :)
biserica e cum urci din avram iancu pe dreapta ... cam la nr 6...9... nu mai stiu exact :)

draguta biserica ...trebuie sa mergem si noi sa o vedem insa parca tot la cea de pe eroilor mi-e gandul;))
apropo sunt minunate pozele voastre=D>
buchetul unde ti l-ai facut?

orhidutza
20.09.2007, 17:01:51
draguta biserica ...trebuie sa mergem si noi sa o vedem insa parca tot la cea de pe eroilor mi-e gandul;))
apropo sunt minunate pozele voastre=D>
buchetul unde ti l-ai facut?
ma bucur ca iti plac pozele... cele din albumul de pe picasa au fost facute de un prieten, iar cele din albumul de pe miresici sunt facute de fotografii angajati... noi suntem ft incantati de prestatia lor... si pozele au iesit ft bine si albumul pe care ni l-au facut e deosebit :)
buchetul a fost facut la Casa cu Flori :)

deea2007
21.09.2007, 13:39:34
ma bucur ca iti plac pozele... cele din albumul de pe picasa au fost facute de un prieten, iar cele din albumul de pe miresici sunt facute de fotografii angajati... noi suntem ft incantati de prestatia lor... si pozele au iesit ft bine si albumul pe care ni l-au facut e deosebit :)
buchetul a fost facut la Casa cu Flori :)
foarte frumos..de fapt voi doi ati facut atat de frumos totul;-) cat v-au costat pozele?(scuzati of topicul)

tati_sew
13.11.2007, 16:19:25
Nu poate sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema:prietenul meu este reformat, iar slujba vrem sa o facem la ortodocsi.Ce trebuie sa faca el ca reformat sa treaca la ortodocsi?

anca29
13.11.2007, 20:27:47
Nu poate sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema:prietenul meu este reformat, iar slujba vrem sa o facem la ortodocsi.Ce trebuie sa faca el ca reformat sa treaca la ortodocsi?
Pai are 2 variante de ales:
1.Fie isi schimba religia si se boteaza la ortodocsi,fie
2.Daca nu vrea sa-si schimbe religia ,aduce de la biserica reformata de care apartine o adeverinta prin care se specifica ca este botezat,cazul sotului meu pe care eu nu am vrut sa-l las sa-si schimbe religia ,dar am intampinat o problema la emiterea adeverintei din partea bisericii reformate care iau dat o adeverinta in limba maghiara,noroc ca am avut un preot mai intelegator care a primit-o si asa

tati_sew
14.11.2007, 00:35:58
Pai are 2 variante de ales:
1.Fie isi schimba religia si se boteaza la ortodocsi,fie
2.Daca nu vrea sa-si schimbe religia ,aduce de la biserica reformata de care apartine o adeverinta prin care se specifica ca este botezat,cazul sotului meu pe care eu nu am vrut sa-l las sa-si schimbe religia ,dar am intampinat o problema la emiterea adeverintei din partea bisericii reformate care iau dat o adeverinta in limba maghiara,noroc ca am avut un preot mai intelegator care a primit-o si asa
Aha..deci ne putem casatori si la ortodocsi fara ca el sa isi schimbe religia.Mersi mult de tot!

CristinaMM
15.11.2007, 08:26:07
Si eu vreau sa va intreb ceva: au vreo legatura Biserica unde ai fost botezat cu cea de care apartii? In sensul ca sper ca nu trebuia adeverinta de la amandoua...
Si eu sunt clujeanca de relativ putin timp, si nu stiu de ce biserica apartin :D. Stau in Manastur in zona Flora. Aveti cumva vreo idee? Ma gandesc ca e biserica de langa Pritax. Nu de alta , da sa stiu sa merg si eu la biserica cateva duminici, sa poot vorbi cu preotul dupa :).
Va multumesc!
Cristina

cj83cia
15.11.2007, 10:49:13
Si eu vreau sa va intreb ceva: au vreo legatura Biserica unde ai fost botezat cu cea de care apartii? In sensul ca sper ca nu trebuia adeverinta de la amandoua...
Si eu sunt clujeanca de relativ putin timp, si nu stiu de ce biserica apartin :D. Stau in Manastur in zona Flora. Aveti cumva vreo idee? Ma gandesc ca e biserica de langa Pritax. Nu de alta , da sa stiu sa merg si eu la biserica cateva duminici, sa poot vorbi cu preotul dupa :).
Va multumesc!
Cristina

Au legatura, pentru ca, pentru a te cununa religios, ti se cere certificatul (adeverinta) de botez, care se elibereaza de Biserica unde te-ai cununat. In cazul in care nu te cununi la Biserica de care apartii (nu stiu care e cea aferenta pt Flora), atunci iti trebuie o adeverinta de acolo, cum ca sunt de acord sa te cununi in alta parte.

CristinaMM
15.11.2007, 11:41:09
Au legatura, pentru ca, pentru a te cununa religios, ti se cere certificatul (adeverinta) de botez, care se elibereaza de Biserica unde te-ai cununat. In cazul in care nu te cununi la Biserica de care apartii (nu stiu care e cea aferenta pt Flora), atunci iti trebuie o adeverinta de acolo, cum ca sunt de acord sa te cununi in alta parte.

Multumsc mult!
Acuma am pricept: deci de la biserica unde ai fost botezat iti trebuie certificatul de botez, si de la aia unde apartii adeverinta daca vrei sa te cununi in alta parte. Eram tare in ceatza.

Multumesc inca o data :*
Cristina

deea2007
27.12.2007, 10:00:06
cine a facut nunta la constatin si elena pe motilor? cum a procedat cu masinile? unde le-ati parcat? pt ca pe motilor nu este loc de parcare in fata la biserica ?

diana31
27.12.2007, 11:22:19
cine a facut nunta la constatin si elena pe motilor? cum a procedat cu masinile? unde le-ati parcat? pt ca pe motilor nu este loc de parcare in fata la biserica ?
ar trebui sa va lase sa pacati in fata bisericii ma mai vazut masini de nunta parcate acolo....................daca nu este o parcare pe langa biblioteca judeteana si puteti paca acolo.
Bafta si cale alba si noroc!!!

arekichan
27.12.2007, 11:56:39
am si eu o intrebare: e obligatoriu sa ne spovedim inainte de nunta??

diana31
27.12.2007, 12:23:22
am si eu o intrebare: e obligatoriu sa ne spovedim inainte de nunta??
da, o sa va intrebe preotul cand mergeti sa vorbiti cu el inainte de casatoria religioasa.
o sa vedeti ca e si mai bine spiritual vorbind te vei simti altfel[-o< [-o< [-o<

deea2007
27.12.2007, 22:48:06
ar trebui sa va lase sa pacati in fata bisericii ma mai vazut masini de nunta parcate acolo....................daca nu este o parcare pe langa biblioteca judeteana si puteti paca acolo.
Bafta si cale alba si noroc!!!

multumesc mult >:D<

diana31
28.12.2007, 10:24:36
multumesc mult >:D<
cu cea mai mare placere de aceea suntem aici sa ne ajutam reciproc, nu?^:)^ ^:)^ ^:)^

25bubu
10.02.2008, 23:12:00
Fetelor, imi spuneti va rog si mie daca pentru biserica se fac lumanari si pentru nasi.

Am uitat sa il intreb pe preot, iar din pozele vostre am vazut si variante cu lumananri pentru miri si nasi si variante doar pentru miri. Cum e ok in cununia ortodoxa?si

PUFF
11.02.2008, 09:39:29
Fetelor, imi spuneti va rog si mie daca pentru biserica se fac lumanari si pentru nasi.

Am uitat sa il intreb pe preot, iar din pozele vostre am vazut si variante cu lumananri pentru miri si nasi si variante doar pentru miri. Cum e ok in cununia ortodoxa?si

eu stiu ca trebuie si la nasi si se unesc toate lumanarile cu o panglica

orhidutza
11.02.2008, 10:24:28

la o cununie ortodoxa in ardeal, atat mirii cat si nasii au lumanari inalte (pot fi decorate cu flori, sa fie cu modele de ceara, cum vreti voi :) ). In timpul slujbei religioase, mirii si nasii vor tine lumanarile in maini, iar lumanarile se leaga simbolic intre ele cu o panglica alba.
in sud am observat si eu ca doar mirii au lumanari... la bisericile din ardeal trebuie sa aiba si nasii :)

diannaa
11.02.2008, 10:35:00

si pt nasi trebuie

wanna
11.02.2008, 13:44:41
Buna, stie cineva cum se desfasoara o cununie romano-catolica? Ce trebuie dus la biserica, ce e voie si ce nu, cu cat timp inainte trebuie sa vorbesc cu preotul? (e vb de catedrala mare din centru) se poate face slujba si in romaneste? macar partea importanta?? cineva? vreo idee?vreun sfat?

diannaa
11.02.2008, 16:03:26
Buna, stie cineva cum se desfasoara o cununie romano-catolica? Ce trebuie dus la biserica, ce e voie si ce nu, cu cat timp inainte trebuie sa vorbesc cu preotul? (e vb de catedrala mare din centru) se poate face slujba si in romaneste? macar partea importanta?? cineva? vreo idee?vreun sfat?
de biserica din Matei Corvin zici? habar nu am...nu prea as crede sa accepte si in romaneste...cel mai sigur intrebi direct la sursa:D

roxana
11.02.2008, 21:55:26
daca ti-e urgent, poti sa-i scri PM miresicii maridra, ea a avut cununia catolica in limba romana(sper ca nu gresesc, corectati-ma miresicilor daca vorbesc prostii) la biserica de pe str. Universitatii. nu e Sf. Mihail, dar ca si asezare e destul de aproape, si e foarte frumoasa si aceea. Maria ar trebui sa stie care sunt conditiile in care se oficiaza slujbe in romana la bisericile romano-catolice

tati_sew
12.02.2008, 06:28:30
nu stiti acele adeverinte de botez au un termen de valabilitate?sau pot sa o scot acuma chiar daca am nunta in august?

25bubu
14.02.2008, 20:55:55
si pt nasi trebuie

Va multumesc fetelor!!!

cj83cia
15.02.2008, 08:34:56
nu stiti acele adeverinte de botez au un termen de valabilitate?sau pot sa o scot acuma chiar daca am nunta in august?
Da, linistita. Macar mai tai un lucru de pe lista. Si nu au nici un "termen de valabilitate". Oricat timp ar trece, tu tot botezata ortodox vei ramane =))

cj83cia
15.02.2008, 08:38:17
Da, slujba se face si in romaneste. Si cununa chiar si ortodocsi (pe finutii nostri, care nu isi schimba religia), sau un ortodox cu un catolic (ceilalti nasi) sau, dupa cum spunea preotul, un catolic cu o musulmanca, fara sa ceara cuiva sa-si schimbe religia. Cununia e f frumoasa, biserica la fel, au orga...
Finii si-au facut programare duminica trecuta. Vb cu ei, si iti dau mai multe detalii.

Sa ne intelegem: biserica de la sensul giratoriu Cipariu, de langa parcare, vis-a-vis de Baba Novac, da?

tati_sew
15.02.2008, 11:55:24
Da, linistita. Macar mai tai un lucru de pe lista. Si nu au nici un "termen de valabilitate". Oricat timp ar trece, tu tot botezata ortodox vei ramane =))
mersi mult.m-am gandit eu ca nu "expira" dar mai bine sa intreb^:)^

diannaa
15.02.2008, 12:17:17
Da, slujba se face si in romaneste. Si cununa chiar si ortodocsi (pe finutii nostri, care nu isi schimba religia), sau un ortodox cu un catolic (ceilalti nasi) sau, dupa cum spunea preotul, un catolic cu o musulmanca, fara sa ceara cuiva sa-si schimbe religia. Cununia e f frumoasa, biserica la fel, au orga...
Finii si-au facut programare duminica trecuta. Vb cu ei, si iti dau mai multe detalii.

Sa ne intelegem: biserica de la sensul giratoriu Cipariu, de langa parcare, vis-a-vis de Baba Novac, da?
te referi la romano catolici sau la greco catolici?

cj83cia
15.02.2008, 20:42:03
La greco catolici

diannaa
16.02.2008, 02:06:09
La greco catolici
pai e in romaneste oricum slujba.....e mare diferenta intre greco catolici si romano catolici(unguri)...sunt curioasa daca accepta slujba in 2 limbi in biserica romano catolica.....

tati_sew
18.02.2008, 06:37:21
acuma citeam topicu-l cu traditii si am si eu o intrebare:pana la urma cele care ati avut deja nunta cum ati intrat in biserica cu tata cu nasul cu un copilas?.am inteles ca au fost probleme la unele dintre voi ca au intrat cu tata si nu cu nasul.si in special de la cele care ati avut cununia la catedrala astept un raspuns.^:)^

diannaa
18.02.2008, 10:40:04
acuma citeam topicu-l cu traditii si am si eu o intrebare:pana la urma cele care ati avut deja nunta cum ati intrat in biserica cu tata cu nasul cu un copilas?.am inteles ca au fost probleme la unele dintre voi ca au intrat cu tata si nu cu nasul.si in special de la cele care ati avut cununia la catedrala astept un raspuns.^:)^
eu am intrat cu tata de brat,si cu o fetita care arunca in fata noastra petale dintr-un cosulet....mirele ma astepta la altar...noi asa ne-am vz prima data in ziua aceea,nu a venit sa ma ia de acasa.....nu am vrut

cj83cia
18.02.2008, 11:29:16
Da, tot eu sunt si cu pataniile astea. Am intrat cu tata si cu o fetita in brate, preotul nu a mai vrut sa ne cunune, ca asta nu e obicei ortodox, si cei de la Catedrala sunt mai stricti.

diana31
18.02.2008, 12:24:06
Da, tot eu sunt si cu pataniile astea. Am intrat cu tata si cu o fetita in brate, preotul nu a mai vrut sa ne cunune, ca asta nu e obicei ortodox, si cei de la Catedrala sunt mai stricti.
din cauza ca ai intrat la brat cu tatal tau si cu fetita in brate?

cj83cia
18.02.2008, 12:27:41
Mai mult pentru chestia cu tata

diannaa
18.02.2008, 12:34:39
noi am facut la manastire ortodoxa si nu am avut problena asta.....mie nu imi place ce se intampla la catedrala....este o afacere,si multe altele nestiute...

cj83cia
18.02.2008, 12:54:18
Nu vreau sa spuna nimeni nimic, sa ma critice sau ceva, dar sa stiti ca multi preoti ortodocsi sunt mai (nu stiu cum sa zic, sa nu supar si sa nu-mi fac pacate). Va dau doar un exemplu, cel cu finii nostri, carora nu le accepta si cealalta pereche de nasi, care au fost cununasi la greco catolici. Pai cum sa-i spui unui cuplu ca ii treci pe invitatii, stau la masa mirilor, dar nu stau la biserica, pt ca nu e de acord preotul?

P.S.: nu e la Catedrala, ca acolo nici nu se punea discutia de "combinatii de genul"

diannaa
18.02.2008, 15:13:09
Nu vreau sa spuna nimeni nimic, sa ma critice sau ceva, dar sa stiti ca multi preoti ortodocsi sunt mai (nu stiu cum sa zic, sa nu supar si sa nu-mi fac pacate). Va dau doar un exemplu, cel cu finii nostri, carora nu le accepta si cealalta pereche de nasi, care au fost cununasi la greco catolici. Pai cum sa-i spui unui cuplu ca ii treci pe invitatii, stau la masa mirilor, dar nu stau la biserica, pt ca nu e de acord preotul?

P.S.: nu e la Catedrala, ca acolo nici nu se punea discutia de "combinatii de genul"
si eu sunt de aceiasi parere....copilul il vom boteza la greco catolici,apoi acolo pot sa-l duc la slujba pt copii,pe intelesul lui,va fi mult mai apropiat de biserica...cel putin asta voi incerca eu sa fac....

adelle
19.02.2008, 12:49:11

Extraordinar!!! La asta nu m-as fi gandit nici intr-o mie de ani. Nu stiam ca trebuie sa mergi la biserica si sa intrebi cine are voie sa te conduca la altar. Eu nu mi-am inchipuit niciodata ca m-ar conduce altcineva decat tata la altar, nu renunt la dorinta mea si de-ar fi sa nu ma mai cunune nimeni niciodata. As fi vrut sa fac cununia la Catedrala dar daca faptul ca te conduce la altar parintele tau nu este acceptat f bine nu ma mai cunun la Catedrala. Of ce m-am enervat....Oare mai au multe idei?

cj83cia
19.02.2008, 16:48:25
Eu zic sa vb cu preotul inainte, nu cred ca va face figuri daca stie asta dinainte. Si poate nici nu va fi liber pe data care o vrei tu la Catedrala, si se rezolva de la sine toate pb. Dar orice ar fi, sa nu renunti la visele tale

adelle
19.02.2008, 22:23:38
Eu zic sa vb cu preotul inainte, nu cred ca va face figuri daca stie asta dinainte. Si poate nici nu va fi liber pe data care o vrei tu la Catedrala, si se rezolva de la sine toate pb. Dar orice ar fi, sa nu renunti la visele tale

Asa am sa fac. In momentul in care voi merge sa imi fixez ora pentru cununie le voi spune ca dorinta mea e ca tatal meu drag sa ma conduca la altar. Sper sa fie de acord. Daca nu, asta e, ma voi cununa la alta biserica si gata. >:D<

diana31
21.02.2008, 12:56:49
Asa am sa fac. In momentul in care voi merge sa imi fixez ora pentru cununie le voi spune ca dorinta mea e ca tatal meu drag sa ma conduca la altar. Sper sa fie de acord. Daca nu, asta e, ma voi cununa la alta biserica si gata. >:D<
nu va fi prea tarziu atunci pentru alegerea altei biserici?

wanna
21.02.2008, 18:22:47
pai e in romaneste oricum slujba.....e mare diferenta intre greco catolici si romano catolici(unguri)...sunt curioasa daca accepta slujba in 2 limbi in biserica romano catolica.....
Eu o sa am slujba romano-catolica si am fost azi la parohie, am vb cu o tanti acolo..si a zis ca se poate face slujba in limba romana la catedrala!!!Asa fericita sunt!!..Eu acolo voiam !..Dar a spus ca mai mult conteaza parerea preotului de care "apartine" sotul (el e catolic si ungur..:P), el trebuie sa fie de acord...apoi vorbeste cu cel de la catedrala..si gata!...<:-P

diannaa
21.02.2008, 22:39:36
Eu o sa am slujba romano-catolica si am fost azi la parohie, am vb cu o tanti acolo..si a zis ca se poate face slujba in limba romana la catedrala!!!Asa fericita sunt!!..Eu acolo voiam !..Dar a spus ca mai mult conteaza parerea preotului de care "apartine" sotul (el e catolic si ungur..:P), el trebuie sa fie de acord...apoi vorbeste cu cel de la catedrala..si gata!...<:-P
sincer nu am inteles.....catedrala ortodoxa? sau cea romano catolica? cine cu cine sa vb?

tati_sew
22.02.2008, 06:26:49
sincer nu am inteles.....catedrala ortodoxa? sau cea romano catolica? cine cu cine sa vb?
pai la biserica din cate am vazut scrie sf mihail.asta nu ii acolo la matei corvin?

wanna
22.02.2008, 10:07:56
e vb de catedrala romano-catolica...cea din centru..de la statuia lui Matei Corvin...scuze daca v-am bagat in ceata..eram prea entuziasmata..:D

adelle
22.02.2008, 12:37:25
nu va fi prea tarziu atunci pentru alegerea altei biserici?

Am nunta anul viitor deci cred ca am destul timp sa aleg unde voi face cununia religioasa.

bella14
25.02.2008, 11:59:11
Am nunta anul viitor deci cred ca am destul timp sa aleg unde voi face cununia religioasa.

din moment ce te conduce nasul de obicei... nu vad de ce s-ar opune preotul sa te conduca tatal tau!!! scrie undeva ca nu e voie...? sa nu renunti la idee e super sa sti!

tati_sew
25.02.2008, 12:05:05
Si daca am 2 nasii amandoi ma duc la altar?:(

cj83cia
25.02.2008, 12:34:02
Pt ca sunt unii preoti mai stricti, care nu accepta, deoarece il considera un obicei neortodox, ci catolic

cj83cia
25.02.2008, 12:34:58
Si daca am 2 nasii amandoi ma duc la altar?:(
Da, normal, mergeti ca in oricare alta parte. Intra mirele cu nasele si dupa cateva min, tu cu nasii

tati_sew
24.04.2008, 09:29:18
Vai ce nervi am avut ieri!!!x-( sa va zic si voua.eu stau in manastur si ar trebui sa fac cununia religioasa la biserica de la pritax.atty e la reformatzi si nu prea am vrut sa facem la el.asa ca ne am hotarat sa facem la catedrala.am fost am rezervat am dat bani 50 ron am facut rost de adeverintele de botez si mai aveam nevoie de acceptul parohiei unuia dintre noi pt a ne cununa la catedrala.pt ca atty mai tot timpu' e plecat cu lucru am zis ca ma duc eu la biserica sa fac rost de acea hartie.si am duc ieri si ii zic la preot....buna ziua am in vara cununia religioasa vrem sa o facem la catedrala si am inteles ca am nevoie de acceptul parohiei....el:da ca la cum ai pus problema nu iti dau nimica treuia sa zici sarut mana parinte etc...mi-a urcat tensiunea ziceam calm fratzica ca daca nu o fac amu nu o mai fac veci (nush daca il stiti pe unguru bulan) si zic pai eu nush rigorile bisericesti am vorbit formal cu dumneavostra....el:pai da ca toti veniti s ava las sa mergeti la catedrala ca poze ca ii mai fain dar eu cand termin biserica?ca 20 lei de la unu 50 lei de la altu si ca pierd banii astia....tulai soare ca explodam...eu:pai banii aia se pot obtine si din donatzii nu neaparat ca eu ma marit si va dau 50 lei..acuma ma pot duce la cutia cu donatzii si va bag 50 si am terminat....in gandul meu:dar oare doamne doamne a zis sa ne gandim la bani sa strangem cat mai mutlzi sa facem averi...mai bine ar fura ei mai putzin si atunci deja era gata biserica....cred ca astepta sa ii bag ceva in buzunar...dar pana la urma mi-a dat-o..desi asa tinea de ea ca de abia iam smuls-o din mana...slava domnului ca nu era atty cu mine ca il si batea;;)

orhidutza
24.04.2008, 10:17:29
Vai ce nervi am avut ieri!!! :O:O:O:O:O si nu li s-a parut ciudat sa reactioneze asa in saptamana mare? sa se gandeasca la bani... of of... preotii astia :(

CristinaMM
24.04.2008, 10:32:59
Vai ce nervi am avut ieri!!!x-( sa va zic si voua.eu stau in manastur si ar trebui sa fac cununia religioasa la biserica de la pritax.atty e la reformatzi si nu prea am vrut sa facem la el.asa ca ne am hotarat sa facem la catedrala.am fost am rezervat am dat bani 50 ron am facut rost de adeverintele de botez si mai aveam nevoie de acceptul parohiei unuia dintre noi pt a ne cununa la catedrala.pt ca atty mai tot timpu' e plecat cu lucru am zis ca ma duc eu la biserica sa fac rost de acea hartie.si am duc ieri si ii zic la preot....buna ziua am in vara cununia religioasa vrem sa o facem la catedrala si am inteles ca am nevoie de acceptul parohiei....el:da ca la cum ai pus problema nu iti dau nimica treuia sa zici sarut mana parinte etc...mi-a urcat tensiunea ziceam calm fratzica ca daca nu o fac amu nu o mai fac veci (nush daca il stiti pe unguru bulan) si zic pai eu nush rigorile bisericesti am vorbit formal cu dumneavostra....el:pai da ca toti veniti s ava las sa mergeti la catedrala ca poze ca ii mai fain dar eu cand termin biserica?ca 20 lei de la unu 50 lei de la altu si ca pierd banii astia....tulai soare ca explodam...eu:pai banii aia se pot obtine si din donatzii nu neaparat ca eu ma marit si va dau 50 lei..acuma ma pot duce la cutia cu donatzii si va bag 50 si am terminat....in gandul meu:dar oare doamne doamne a zis sa ne gandim la bani sa strangem cat mai mutlzi sa facem averi...mai bine ar fura ei mai putzin si atunci deja era gata biserica....cred ca astepta sa ii bag ceva in buzunar...dar pana la urma mi-a dat-o..desi asa tinea de ea ca de abia iam smuls-o din mana...slava domnului ca nu era atty cu mine ca il si batea;;)
Mi se pare incredibil si inadmisibil! :-L
Ma mir ca noua nu ne-au cerut asa ceva...si nici n-am platit nimic, a zis preotul ca se ocupa nasii de asta :D. Si tot asa l-am luat, cu buna ziua, vrem si noi sa ne cununam aici :)). Dar a fost de treaba, se vede ca-i obisnuit sa tina multe cununi acolo.

tati_sew
24.04.2008, 10:39:18
E enervat si chiar nu vreau sa generalizez dar sunt cam nesimtiti.Eu am platiti la catedrala 50 ron ca sa fiu sigura ca am rezervata ora si data.ca poate daca nu plateam bagau pe altcineva in locul meu.In sfarsit bine ca am obtinut hartia aia.Toti umbla dupa bani cu sau fara sutana!:(

andra_mihael
24.04.2008, 16:53:48

Nu-mi vine sa cred ce spui tu aici/:) . Cum adica din ce-si fac ei biserica??? tu ai dreptu sa te cununi unde vrei k-i nunta ta. Si daca lor nu le convine ii fix problema lor. Normal k vrei sa-ti iasa si pozele cumva, doar nu o sa te cununi intre munti de praf si fiare aruncate aiurea p-acolo. Si mai zic k-s preoti si-s mai altfel decat restu oamenilor8-|

tati_sew
25.04.2008, 09:05:55
Sper insa sa nu fie toti asa.Ca daca toti sunt asa o sa faca sa ne indepartam de biserica.eu oricum nu prea am obiceiul sa ma duc la slujbe mai bine intru singura in biserica cand trec pe langa una zic o rugaciune linistita aprind o lumanare....ca nu imi place cand e multa lume nu toti sunt atenti la slujba mai vorbesc mai comenteaza critica se uita la altzii.oricum la ala nici nu ma mai duc mai bine caut altu cu care sa mai merg sa povestesc sa ma spovedesc....

Laura_Munteanu
25.04.2008, 11:49:41
Ouau Tati, asta da poveste... sa-nnebunesti, nu alta. Cum isi poate preotul respectiv ca asa te poate el convinge sa-ti faci nunta la el in biserica daca te face cu ou si cu otet din prima...
E bine de stiut, noi oarecum si de asta ne casatorim tocmai la Mociu, ca-i un preot tare de treaba, cu care se cunoaste familia lui Calin. Si ca o sa ma simt bine spovedita si cununata de el.
Ai un motiv in plus sa fii fericita ca te duci la Catedrala ;))

Cammie
04.05.2008, 21:08:14
:-s Eu acolo langa Pritax fac cununia. Cu care preot ai vorbit?
Daca eu apartin de biserica de la cimitir si el aici la Pritax, oare mie imi trebuie ceva hartie de dincolo? Tot nu reusesc sa ma intalnesc cu preotul care va fi de servici in 18 :( . Oricum, pe lista suntem deja, ca am vorbit cu altul dar sper sa ma intalnesc si cu parintele care ne va cununa.

tati_sew
05.05.2008, 06:51:44
:-s Eu acolo langa Pritax fac cununia. Cu care preot ai vorbit?
Daca eu apartin de biserica de la cimitir si el aici la Pritax, oare mie imi trebuie ceva hartie de dincolo? Tot nu reusesc sa ma intalnesc cu preotul care va fi de servici in 18 :( . Oricum, pe lista suntem deja, ca am vorbit cu altul dar sper sa ma intalnesc si cu parintele care ne va cununa.
Eu la paroh a trebuit sa ma duc la preotul Raus...de cununat iti dai seama ca o sa vrea sa va cunune ca mai face un ban....pe foicica care am primit-o de la catedrala scria ca am nevoie de: "adeverinte de botez pentru miri, acceptul parohiei pentru cununia la catedrala pentru unul dintre miri, in una din zilele saptamanii cununiei sa mergem la spovediti (atunci s aducem si actele de mai sus), nasii sa fie ortodocsi si casatoriti religios, in ziua nuntii certificatul de casatorie si respectarea sticta a orei cand am fost planificati'"

Cammie
05.05.2008, 09:47:23
Eu la paroh a trebuit sa ma duc la preotul Raus...de cununat iti dai seama ca o sa vrea sa va cunune ca mai face un ban....pe foicica care am primit-o de la catedrala scria ca am nevoie de: "adeverinte de botez pentru miri, acceptul parohiei pentru cununia la catedrala pentru unul dintre miri, in una din zilele saptamanii cununiei sa mergem la spovediti (atunci s aducem si actele de mai sus), nasii sa fie ortodocsi si casatoriti religios, in ziua nuntii certificatul de casatorie si respectarea sticta a orei cand am fost planificati'"

Parintele Raus e de servici in 18. Adeverinte de botez de unde? Mie nu mi-a spus nimeni nimic 8-|. Doar de spovedit in vinerea dinaintea nuntii. Deci neaparat trebuie sa dau de el.

tati_sew
05.05.2008, 14:53:08
Parintele Raus e de servici in 18. Adeverinte de botez de unde? Mie nu mi-a spus nimeni nimic 8-|. Doar de spovedit in vinerea dinaintea nuntii. Deci neaparat trebuie sa dau de el.
deci foaia asta cu ce am nevoie am primit-o de la catedrala...deci la pritax nush ce le trebuie..dar mai bine intreaba...cred ca cam peste tot se cere.adeverinta o iei de la biserica unde ai fost botezata

adelle
06.05.2008, 12:16:40

Cand s-a casatorit sora mea (la o biserica din CJ) preotul i-a cerut adeverinta de borez- prin urmare am fost la biserica din oraselul nostru natal unde a fost botezata si ni s-a dat adeverinta respectiva care atesta ca este botezata in religia crestin ortodoxa.

tati_sew
06.05.2008, 15:15:33
Cand s-a casatorit sora mea (la o biserica din CJ) preotul i-a cerut adeverinta de borez- prin urmare am fost la biserica din oraselul nostru natal unde a fost botezata si ni s-a dat adeverinta respectiva care atesta ca este botezata in religia crestin ortodoxa.
Exact.Ca sa vada daca esti botezata la ortodocsi, ca daca nu si e un popa mai conservator poate trebuie sa te si boteze la ortodcsi.Stiu cazuri (sper sa nu jignesc pe nimeni) de pocaiti (nush de care) care nu au fost botezati deloc (ca la unii numai la 18 ani te botezi in religia care o vrei tu) si inainte de nunta a trebuit sa se boteze ca altfel nu ii cununa.

Froggy
06.05.2008, 15:38:02
Nu contenesc sa ma mir de ce scrieti aici...nu stiam ca se practica asa ceva la ortodocsi...noi suntem botezati ortodocsi amandoi si ne-am cununat la greco-catolici. Acum suntem greco-catolici amandoi...cat despe nasi, la greco-catolici nu e o cerinta sa fie casatoriti si botezati si mai stiu eu ce. Asta imi confirma inca o data cat de rigida e biserica ortodoxa si neadaptata la vremurile in care traim. Parerea mea.

tati_sew
06.05.2008, 15:57:34
Nu contenesc sa ma mir de ce scrieti aici...nu stiam ca se practica asa ceva la ortodocsi...noi suntem botezati ortodocsi amandoi si ne-am cununat la greco-catolici. Acum suntem greco-catolici amandoi...cat despe nasi, la greco-catolici nu e o cerinta sa fie casatoriti si botezati si mai stiu eu ce. Asta imi confirma inca o data cat de rigida e biserica ortodoxa si neadaptata la vremurile in care traim. Parerea mea.
Cam aceeasi parere o am si eu.In loc sa se fi bucurat preotul ca ne casatorim in fata lui Dumnezeu ca nu o sa mai stam sa zic asa in concubinaj el ma ia ca, cand isi mai termina biserica....Cand a auzit Atty X-( bine ca nu a fost cu mine ca il si injura pe preot:))

Cammie
06.05.2008, 18:18:58
Pai maica-mea a fost sa ne programeze intr-o dimineata si a vorbit cu alt preot. L-a intrebat daca imi trebuie hartie de la biserica de care apartin si n-a zis nimic. De adeverinte de botez nici atata :-s. A zis doar sa mergem in vinerea dinaintea nuntii sa ne spovedim.

tati_sew
06.05.2008, 18:20:20
Pai maica-mea a fost sa ne programeze intr-o dimineata si a vorbit cu alt preot. L-a intrebat daca imi trebuie hartie de la biserica de care apartin si n-a zis nimic. De adeverinte de botez nici atata :-s. A zis doar sa mergem in vinerea dinaintea nuntii sa ne spovedim.
Probabil daca faci la biserica de care aparti nu ai nevoie.Poate stiu mai bine fetele care au avut deja nunta.

Froggy
07.05.2008, 12:45:06
Asta cu hartia de la biserica de care apartii am mai auzit-o, dar e un soi de "dezlegare" cum ca sunt de acord sa te mariti altundeva. Dar adeverinta de botez, asta le intrece pe toate =))

Singurul lucru care ar trebui sa fie obligatoriu inainte de cununie este spovedania si impartasania, pentru ca urmeaza sa participi la una dintre marile taine ale bisericii si e normal sa ai sufletul curat...DAR asa exagerari, nu mi-a mai fost dat sa aud!

ssimonikky
09.05.2008, 20:24:55
Oare as putea sa fac cununia religioasa dak as avea un nas catolic si care nui cununat sau trebuie sa fie si ei cununati si botezati la ortodocsi????

CristinaMM
09.05.2008, 20:34:44
Oare as putea sa fac cununia religioasa dak as avea un nas catolic si care nui cununat sau trebuie sa fie si ei cununati si botezati la ortodocsi????
Trebuie sa intrebi pe preot, dar cei mai multi nu oprea sunt de acord...poate gasesti unul mai deschis. Preotul la care mergem noi nici nu ne-a intrebat, daca stau bine sa ma gandesc. Si ai nostri sunt catolici...cununati, dar catolici :-?

Froggy
10.05.2008, 05:22:10

In mod normal, la ortodocsi nu e ok. Desi nu inteleg ce-s regulile astea de rahat. Ca doar nasii trebuie saiti fie "parintii spirituali" din punct de vedere al bisericii si daca nu te lasa sa ai nas pe cine vrei...cum incrurajeaza ei relatia nasi-fini...? Whatever..un total mister biserica ortodoxa pt mine #-o

Noi am avut o pereche de nasi catolici si una ortodocsi, dar nu ne-a intrebat NIMENI. Initial vroiam sa fie nas fratele meu si prietena lui, necununati, unul catolic si unu ortodox si NIMENI NU A ZIS NIMIC.

frumusica_andrea
02.07.2008, 10:06:26
mie mi-a zis la catedrala ca trebuie sa fie cununati si ortodocsi...si noi avem 2 prieteni necununati pe care am fi vrut sa-i chemam de nasi dar nu se poate.:( :( :( :( :(

ade2009
02.07.2008, 11:41:00
mie mi-a zis la catedrala ca trebuie sa fie cununati si ortodocsi...si noi avem 2 prieteni necununati pe care am fi vrut sa-i chemam de nasi dar nu se poate.:( :( :( :( :(

Eu am fost nasa cu logodnicul meu fara sa fim casatoriti, anul trecut, la sora mea. La fel si prietenii mei doar logoditi, nu si cununati, la colegi de facultate- prin urmare se poate. Ambele cununii s-au oficiat in Cj la biserici ortodoxe.
Din pacate depinde doar de preot daca accepta sau nu sa pui nasii pe care ti-i doresti cu adevarat.....

tati_sew
02.07.2008, 11:43:40
Eu am fost nasa cu logodnicul meu fara sa fim casatoriti, anul trecut, la sora mea. La fel si prietenii mei doar logoditi, nu si cununati, la colegi de facultate- prin urmare se poate. Ambele cununii s-au oficiat in Cj la biserici ortodoxe.
Din pacate depinde doar de preot daca accepta sau nu sa pui nasii pe care ti-i doresti cu adevarat.....
Pai totul depinde de preot si din cate am inteles la catedrala sunt mai stricti

lilisys
02.07.2008, 11:47:02
Asta cu hartia de la biserica de care apartii am mai auzit-o, dar e un soi de "dezlegare" cum ca sunt de acord sa te mariti altundeva. Dar adeverinta de botez, asta le intrece pe toate =))

sunt fericita posesoare a unei adeverinte de botez#:-S , deci se poate si de astea...de fapt am fost, ca am predat-o la biserica unde o sa mergem..ce nu am inteles eu prea bine este de ce a trebuit sa duc si un kg de faina si o sticla la de vin...

tati_sew
02.07.2008, 11:55:00
sunt fericita posesoare a unei adeverinte de botez#:-S , deci se poate si de astea...de fapt am fost, ca am predat-o la biserica unde o sa mergem..ce nu am inteles eu prea bine este de ce a trebuit sa duc si un kg de faina si o sticla la de vin...
Si eu sunt fericita posesoare a unei adeverinte de botez (la fel si iubi) plus adeverinta prin care ma lasa preotul de la Pritax sa ma cunun la catedrala...atatea adeverinte!in loc sa se bucure ca ne cununam in fata lui Dumnezeu!

lilisys
02.07.2008, 12:05:38
eu numai adeverinta de botez, cea de dat voie nu mi-a cerut nimeni:-?

tati_sew
02.07.2008, 12:11:01
mie mi-a cerut pt ca facem la catedrala si nici unu din noi nu apartine de ea

Mulan
02.07.2008, 13:32:01

adeverinta de dat voie :))) interesant... nu vi se pare cam ciudat ca trebe sa va dea voie cineva sa va cununati? :)

tati_sew
02.07.2008, 16:01:24
adeverinta de dat voie :))) interesant... nu vi se pare cam ciudat ca trebe sa va dea voie cineva sa va cununati? :)
Pai cica trebuie sa te casatoresti al biserica de care aparti (adica ai 2 posibilitati ori la tine ori la el).Eu apartin de cea de la Pritax iar Atty este reformat (nush de care biserica apartine stiu ca este ceva pe Horea de acolo si-o luat adeverinta de botez).La reformati nu am vrut pt ca eu nush ungureste si facem la ortodocsi.Si Atty vrea la ortodocsi doar daca nu facem la Pritax pt ca a zis ca el nu se cununa pe santier;)).La ortodocsi stiu ca se cere doar pt unul din miri.Si in cazul nostru am luat eu acea adeverinta cu chiu cu vai...o sa vezi si de ce daca citesti cu cateva pagini in urma

alymary
03.07.2008, 14:27:21
mie miau cerut 30 de ron pentru adeverinta de botez./:) cica daca fac alta biserica decat la cea la care aprtin si la iubi meu nu iau cerut nici un leu. la biserica din cimitir am fost botezata si iubi la calvaria, iau dat adeverita de la biserica de la pritax

Goldmoon
04.07.2008, 18:40:13
Pai cica trebuie sa te casatoresti al biserica de care aparti (adica ai 2 posibilitati ori la tine ori la el).Eu apartin de cea de la Pritax iar Atty este reformat (nush de care biserica apartine stiu ca este ceva pe Horea de acolo si-o luat adeverinta de botez).La reformati nu am vrut pt ca eu nush ungureste si facem la ortodocsi.Si Atty vrea la ortodocsi doar daca nu facem la Pritax pt ca a zis ca el nu se cununa pe santier;)).La ortodocsi stiu ca se cere doar pt unul din miri.Si in cazul nostru am luat eu acea adeverinta cu chiu cu vai...o sa vezi si de ce daca citesti cu cateva pagini in urma

Si la noi eu sunt ortodoxa si el e reformat, dar noi am hotarat sa facem la reformati, si am vorbit cu preotul si ne face cununia bilingva :)
Mi se pare foarte frumos si mie imi place mai mult genul de slujba si atitudinea preotilor reformati.
Eu vreu la o anume biserica reformata din Cluj, de care nu apartine nici el... sper sa nu fie prea complicat (ca de putut se poate... am intrebat!).

Mulan
04.07.2008, 18:58:42
Si la noi eu sunt ortodoxa si el e reformat, dar noi am hotarat sa facem la reformati, si am vorbit cu preotul si ne face cununia bilingva :)
Mi se pare foarte frumos si mie imi place mai mult genul de slujba si atitudinea preotilor reformati.
Eu vreu la o anume biserica reformata din Cluj, de care nu apartine nici el... sper sa nu fie prea complicat (ca de putut se poate... am intrebat!).

cum adica bilingva?

tati_sew
07.07.2008, 09:19:38
mie miau cerut 30 de ron pentru adeverinta de botez./:) cica daca fac alta biserica decat la cea la care aprtin si la iubi meu nu iau cerut nici un leu. la biserica din cimitir am fost botezata si iubi la calvaria, iau dat adeverita de la biserica de la pritax
si eu am fost botezata la calvariar,doar ca pe vremea comunistilor acestia au luato de la catolici rai dupa revolutie le au dat-o inapoi.eu nu am dat nici un ban pt adeverinte.atata ii mai trebuia sa imi ceara si bani dupa cat am umblat dupa ele;))

tati_sew
07.07.2008, 09:21:01
cum adica bilingva?
adica ma gandesc eu face slujba si pe romana si pe ungureste.la reformati slujbele se tin in ungureste

caty
08.07.2008, 17:39:22
Pt alymary

Preotul de la Bis C-tin si Elena este f de treaba. Eu am vrut sa intru cu tata in biserica, iar el nu a avut nimic impotriva.
Slujba este scurta. Cam 15 min.
Poate nu stii asa ca iti spun eu ce va trebuie la biserica:
- joi sau vineri dimineata pe nemancate mergeti la el si va marturisiti ( dar ziua o stabiliti cu el inainte),
- va trebuie lumanari doar pt nasi
- vin, piscoturi, miere, pamblica
- la noi nasii au platit tot
Cam atat cred.
Spor la pregatiri!

alymary
08.07.2008, 18:19:23
mersi mult pentru raspuns>:D<

Goldmoon
08.07.2008, 21:09:01
cum adica bilingva?

adica si pe maghiara si pe romana (sa pricem si eu cand tre sa zic ca vreau... si mai ales ce vreau :P)

Piersicuta24
25.11.2008, 08:34:03
In general vorbind, cam cat tine cununia religioasa pentru ca eu le fac pe toate in aceeasi zi si am un program de respectat?

tati_sew
25.11.2008, 10:22:45
In general vorbind, cam cat tine cununia religioasa pentru ca eu le fac pe toate in aceeasi zi si am un program de respectat?
depinde 30-45 min

Piersicuta24
25.11.2008, 13:32:57
depinde 30-45 minMultumesc foarte mult

Floare_de_colt
27.11.2008, 15:45:44
depinde 30-45 min

La mine a tinut o ora, poate si mai bine..

frumusica_andrea
01.12.2008, 08:21:30
la noi a durat maxim 30 de min

frumusica_andrea
01.12.2008, 08:24:47
noua ne-a ramas timp sa mergem si in parc desi nu era progamat

Amidelux
05.12.2008, 09:22:40
Buna,
as vrea sa va intreb daca a avut cineva cununia religioasa la biserica "Inaltarea Domnului" de pe strada Albinilor nr.10 (pe dorobantilor).
Va multumesc.

Piersicuta24
18.12.2008, 08:59:18
la noi a durat maxim 30 de minMultumesc mult pentru raspuns, am intrebat pentru ca la mine ar trebui sa tina maxim 1 ora ca sa putem ajunge si la restaurant

frumusica_andrea
19.12.2008, 11:42:24
[quote=Piersicuta24;1306515]Multumesc mult pentru raspuns, am intrebat pentru ca la mine ar trebui sa tina maxim 1 ora ca sa putem ajunge si la restaurant[/quote
Stai linistita nu cerd ca va dura mai mult de 45 de min.
P:upici;)) ;))

kapreta009
11.01.2009, 14:40:21
fetelor am nevoie de ajutorul vostru.:-s
nu stiu unde sa fac cununia religioasa,as vrea la catedrala din cta sau la biserica sf.mina.va rog spuneti mi si mie care a facut acolo cununia religioasa dintre voi,pt ca as dorii mai multe detalii pt ca am auzit tot felul de comentarii despre amandoua si despre tarife.multumesc

Cammie
11.01.2009, 15:31:42
Ar fi bine sa intri la topicul Constanta. Ai nimerit la Cluj.

mamuska
11.01.2009, 15:33:21
fetelor am nevoie de ajutorul vostru.:-s
nu stiu unde sa fac cununia religioasa,as vrea la catedrala din cta sau la biserica sf.mina.va rog spuneti mi si mie care a facut acolo cununia religioasa dintre voi,pt ca as dorii mai multe detalii pt ca am auzit tot felul de comentarii despre amandoua si despre tarife.multumesc
Intra pe topicul de Constanta...sigur mai sunt fete care au facut Cununia la aceste Biserici :*

Oanaflo
09.07.2009, 08:56:02
Anul viitor voi avea nunta si cununia religioasa la biserica catolica. Miresicile care au trecut prin experineta aceasta, isi pot impartasi experientele pt a ne ajuta si invata si pe noi cum decurg lucrurile. Eu pana acum am participat la nunti la biserica ortodoxa si doar la una la cea catolica. Cine ne poate da mai multe informatii despre cum se desfasoara pregatirile, discutiile cu nasii, cununia propriu-zisa?

dronela
09.07.2009, 09:52:29
Anul viitor voi avea nunta si cununia religioasa la biserica catolica. Miresicile care au trecut prin experineta aceasta, isi pot impartasi experientele pt a ne ajuta si invata si pe noi cum decurg lucrurile. Eu pana acum am participat la nunti la biserica ortodoxa si doar la una la cea catolica. Cine ne poate da mai multe informatii despre cum se desfasoara pregatirile, discutiile cu nasii, cununia propriu-zisa?

Buna,sotul meu e catolic si noi vom face nunta la biserica catolica, nu stiu cum este dar iti voi spune, stiu ca tre sa ne ducem luna asta parca la o pregatire la biserica , tre sa duc eu certificatul de botez pt ca eu sunt botezata la ortodocsi si noi vom face casatorie mixta deci nu trec eu la catolicism, mai multe iti spun dupa ce mergem la biserica luna asta ce ne spune si altele.Sotul meu mi-a spus ca daca ne casatorim la biserica ne casatorim pt toata viata ca la ei nu se accepta divortul decat cu acordul papei..

Oanaflo
09.07.2009, 13:45:38
Merci frumos. Probabil ca si mie imi va trebui cerificatul de botez. Originalul nu stiu pe unde e, dar am o copie, sper sa fie buna si aia. Referitor la divort, stiu ca la ei nu se accepta. Din cauza asta foarte multa lume trece la ritul greco-catolic pt ca este mult mai permisiv din aceasta privinta. Vom merge si noi cat de curand sa mai vb cu preotul, problema e ca noi nu stim maghiara si el nu prea stie romana, poate luam o ruda ca sa ne intelegem cum trebuie :)) Multa lume m-a intrebat daca vreau sa trec la catolicism si mi-au spus ca doar pt asta imi trebuie acele ore de religie. Eu nu vreau neaparat sa trec la catolicism, dar vreau sa ma cunun in biserica catolica. Oricum pt mine ritul nici nu conteaza asa mult. Cred ca importanta este credinta intr-un Dumnezeu. Mai stiu ca prin aceasta uniune in biserica catolica ne obligam sa ne botezam si crestem copii in aceasta credinta.

Meredith
24.07.2009, 17:58:46
Buna,sotul meu e catolic si noi vom face nunta la biserica catolica, nu stiu cum este dar iti voi spune, stiu ca tre sa ne ducem luna asta parca la o pregatire la biserica , tre sa duc eu certificatul de botez pt ca eu sunt botezata la ortodocsi si noi vom face casatorie mixta deci nu trec eu la catolicism, mai multe iti spun dupa ce mergem la biserica luna asta ce ne spune si altele.Sotul meu mi-a spus ca daca ne casatorim la biserica ne casatorim pt toata viata ca la ei nu se accepta divortul decat cu acordul papei..

Si eu ma casatoresc la catolici, dar eu nu am certificat de botez (eu sunt greco-catolica)...ce se intampla in acest caz? Stiti cumva daca la catolici se pot boteza copiii fara ca parintii sa fie casatoriti religios?

map
24.07.2009, 18:08:23
Multa lume m-a intrebat daca vreau sa trec la catolicism si mi-au spus ca doar pt asta imi trebuie acele ore de religie.

Eronat. Intrunirile/intalnirile cu preotul si/sau alti miri nu au drept scop convertirea la religie. E un fel de pregatire pentru casatorie, ca sa intelegeti amandoi care va sunt responsabilitatile si indatoririle, si sa intelegeti ca e un "pact" pentru toata viata, intr-adevar in biserica catolica nu sunt acceptate divorturile. Adica tu poti divorta, dar nu te va mai casatori niciodata un preot intr-o biserica catolica, atat timp cat sotul din prima casatorie e in viata. De fapt, nici in biserica ortodoxa nu-ti face slujba de casatorie integral, daca esti la alta decat prima casatorie.

... Mai stiu ca prin aceasta uniune in biserica catolica ne obligam sa ne botezam si crestem copii in aceasta credinta.

Asa s-ar fi intamplat si daca ati fi facut casatoria in biserica ortodoxa.

Sunt biserici "surori", care-si accepta botezul una alteia (adica botezurile in biserica ortodoxa sunt acceptate ca botezuri in biserica catolica si invers), isi accepta si actul casatoriei (cu dispensa de la arhiepiscop, pentru catolic, daca se casatoreste intr-o biserica ortodoxa), dar fiecare dintre biserici cer ca viitorii copii sa fie botezati in religia catolica/ortodoxa, depinde unde-ti faci nunta=))

map
24.07.2009, 18:10:44
Si eu ma casatoresc la catolici, dar eu nu am certificat de botez (eu sunt greco-catolica)...ce se intampla in acest caz? Stiti cumva daca la catolici se pot boteza copiii fara ca parintii sa fie casatoriti religios?

Poti obtine unul de la biserica in care ai fost botezata. Si eu am obtinut unul de la biserica in care am fost botezata, de fapt mama l-a luat ca eu nu am avut timp sa ma duc, mi-a trebuit pentru dispensa (eu catolica, sotul ortodox, ne-am casatorit in biserica ortodoxa). Botezul copiilor nu are nimic in comun cu starea civila sau religioasa a parintilor. Cateodata nici macar nasul nu trebuie sa aiba aceeasi religie cu cea in care e botezat copilul, desi logic ar fi sa aiba aceeasi religie.

wanna
24.07.2009, 19:10:00
Noi vom avea cununie catolica la biserica Sf Mihail din Cluj, deci roamno-catolica. Preotul ne-a chemat inainte cu cateva saptamani de nunta sa "ne faca un instructaj".. :))..ma rog, cica sa ne invete despre casatorie....bla bla..noi nu le avem cu biserica.. :D deci pe 4 august mergem acolo, si iti voi putea spune de ce e nevoie ptr cununie..

Meredith
25.07.2009, 10:41:07
Poti obtine unul de la biserica in care ai fost botezata. Si eu am obtinut unul de la biserica in care am fost botezata, de fapt mama l-a luat ca eu nu am avut timp sa ma duc, mi-a trebuit pentru dispensa (eu catolica, sotul ortodox, ne-am casatorit in biserica ortodoxa). Botezul copiilor nu are nimic in comun cu starea civila sau religioasa a parintilor. Cateodata nici macar nasul nu trebuie sa aiba aceeasi religie cu cea in care e botezat copilul, desi logic ar fi sa aiba aceeasi religie.

Multu de raspuns!
Ca sa inteleg mai bine, la casatorie la romano-catolici trebuie doar un certificat cum ca ai fost botezat (fie ortodox, fie greco-catolic)?

wanna
25.07.2009, 11:56:29
Multu de raspuns!
Ca sa inteleg mai bine, la casatorie la romano-catolici trebuie doar un certificat cum ca ai fost botezat (fie ortodox, fie greco-catolic)?
dadda, si mie mi-au cerut asha ceva....numai ca nu am, tre s trimit pe mama la biserica sa vb

fluturas11
27.07.2009, 21:02:47
Am cautat recent o informatie importanta pt miresicile din 2010, asa ca o postez si aici:

Cand nu se fac nunti in 2010:
- În toate zilele de post de peste an
- În zilele Praznicelor Împărătești și în ajunul acestora
- În săptămâna lăsatului sec de carne (7-13 februarie)
- În Postul Sfintelor Paști (15 februarie-3 aprilie)
- În Săptămâna Luminată (4-10 aprilie)
- În Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel (31 mai-28 iunie)
- În Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
- În Postul Nașterii Domnului (15 noiembrie-24 decembrie)
- În perioada de la Crăciun până la Bobotează (25 decembrie-6 ianuarie)

PS: Praznic Imparatesc sunt si Rusaliile (23 mai 2010); datele pt restul Praznicelor va rog sa le mai completati voi pe parcurs :D

stella_1103
09.09.2009, 13:45:05
Buna
Am si eu o nelamurire, eu sunt romano catolica, logodnicul meu este ortodox. Cununia religioasa o vom face la 2 biserici. Eu ma spovedesc la mine la biserica si iubitul meu la el, este nevoie sa ne spovedim la amandoa fiecare?
Si daca nasii mei nu sunt ortodoxi ei pot participa la cunuia religiasa nu?
Va multumesc mult

stella_1103
09.09.2009, 14:07:37
Am nevoie de o lamurire. Este nevoie de ceva cerere daca va fi casatorie mixta, adica eu romano catolica logodnicul meu ortodox, si de certificatul de botez la biserici, al meu la biserica ortodoxa si al lui la biserica catolica.
Va rog sa imi spuneti daca ati intilnit la careva biserica si la care preot care nu a vrut sa cunune cuplu mixt din punct de vedere al religiei.
Va multumesc mult.

ale_rau
09.09.2009, 15:04:38
Buna fetelor!
Stiti cumva daca in data de 15 august 2010 se oficiaza cununii religioase ortodoxe? Am auzit o gramada de pareri si sincer sunt debusolata. Am gasit sala pe data de 15 august in 2010. Am mai fost la nunti in 15 august. Dar vreau sa ma asigur ca nu fac un contract fara sa stiu un lucru concret!
Va multumesc

Biu
09.09.2009, 15:12:09
Buna fetelor!
Stiti cumva daca in data de 15 august 2010 se oficiaza cununii religioase ortodoxe? Am auzit o gramada de pareri si sincer sunt debusolata. Am gasit sala pe data de 15 august in 2010. Am mai fost la nunti in 15 august. Dar vreau sa ma asigur ca nu fac un contract fara sa stiu un lucru concret!
Va multumesc
Te sfatuiesc sa vorbesti cu preotul. 15 august e Sf Maria, si din cate stiu eu nu se oficiaza cununii ortodxe.

AncaRazz
09.09.2009, 15:43:45
Te sfatuiesc sa vorbesti cu preotul. 15 august e Sf Maria, si din cate stiu eu nu se oficiaza cununii ortodxe.

Vorbeste cu preotul care vrei sa te cunune pe tine,dar se oficieaza eu anul asta am fost la un cuplu care au facut casatoria religioasa la ortodoxi si nu au fost porbleme preotul i-a cununat

Biu
09.09.2009, 15:56:43
Vorbeste cu preotul care vrei sa te cunune pe tine,dar se oficieaza eu anul asta am fost la un cuplu care au facut casatoria religioasa la ortodoxi si nu au fost porbleme preotul i-a cununat

Nu vad ce lagatura are cu preotul care ma cununa pe mine. Sau poate te refereai la preotul care o cununa pe ea.
Oricum, derogari se fac destule.

tati_sew
09.09.2009, 17:05:13
Cam asa stiu si eu ca nu se fac nunti in 15 august.

alexalia
10.09.2009, 09:29:10
Nu vad ce lagatura are cu preotul care ma cununa pe mine. Sau poate te refereai la preotul care o cununa pe ea.
Oricum, derogari se fac destule.

Biu ai grija ca pe 22 e ajunul rusaliilor(cred) si in ajun de sarbatori e post si nu se oficiaza cununii religioase. Sa vb din timp cu preotul. Nasii mei au tot atunci nunta si de la ei stiu ca e in ajun de sarbatoare.

Biu
10.09.2009, 12:11:25
Biu ai grija ca pe 22 e ajunul rusaliilor(cred) si in ajun de sarbatori e post si nu se oficiaza cununii religioase. Sa vb din timp cu preotul. Nasii mei au tot atunci nunta si de la ei stiu ca e in ajun de sarbatoare.
Am aflat si eu. Dupa ce mi-am rezervat sala, evident :-B. Dar am vorbit, si e ok. Derogarea is the key !$-)

alexalia
10.09.2009, 12:18:24
Am aflat si eu. Dupa ce mi-am rezervat sala, evident :-B. Dar am vorbit, si e ok. Derogarea is the key !$-)

Stiu, stiu cum e cu derogarea. Mi-am adus aminte de asta ca si nasii mei tot asa au facut. Si-au rezervat sala si de curand ne-am dat seama ca e in post:)

SophiaM
16.10.2009, 19:05:29
Stie cineva daca la Biserica Franciscana din Piata Muzeului (unde e euphoria) se oficiaza casatorii in limba romana? Am citit ca la Sf Mihail nu se oficiaza decat in maghiara. E adevarat? Nici in germana, sau latina eventual, nu fac?! Multumesc mult, orice raspuns e binevenit!

wanna
16.10.2009, 22:18:18
Stie cineva daca la Biserica Franciscana din Piata Muzeului (unde e euphoria) se oficiaza casatorii in limba romana? Am citit ca la Sf Mihail nu se oficiaza decat in maghiara. E adevarat? Nici in germana, sau latina eventual, nu fac?! Multumesc mult, orice raspuns e binevenit!
tu..noi am facut la sf Mihail..si la fel ne-au zis..ca nu se face in romana..dar pana la urma ne-am tot rugat de preot pana cand a facut jumate in rom si jumate in maghiara, juramintele fiind in romana..decii..daca vrei..se poate.. :P

SophiaM
19.10.2009, 12:04:14
Multumesc tare mult pt raspuns!
Ca sa fiu sincera, mi se pare cam discriminatorie politica lor. Sunt romano-catolica dar nu vorbesc maghiara. Ma gandesc serios sa merg in audienta la episcop...

wanna
19.10.2009, 13:47:03
Ca sa fiu sincera, mi se pare cam discriminatorie politica lor. Sunt romano-catolica dar nu vorbesc maghiara. Ma gandesc serios sa merg in audienta la episcop...
asa e...dar din cate am inteles numai preotul Sandor impune chestia asta..el e "mai mare"...

SophiaM
20.10.2009, 11:28:54
Iti multumesc inca o data!! Fotografiile sunt absolut superbe! Imagia?

Oanaflo
20.10.2009, 19:46:26
Noi trebuia sa tine cununia la biserica Sf Petru si Pavel. Dar dupa cum stim ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, suntem nevoiti sa schimbam biserica. Ne-am interesat la episcopie (probabil nu am fost destul de convingatori, ca sa zic asa) si ni s-a spus ca pt oficierea cununiei in lb romana putem merge DOAR la biserica piarista. am incercat sa-i convingem sa ne lase la cea franciscana, si ni s-a zis ok, nici o problema, dar in maghiara. Am avut niste nervi atunci de numa, mi se pare o mare porcarie ce fac. Nu este corect, si mie nu imi convine sa rosteasca nici un cunvintel in maghiara pt ca traim in Romania, nu in Ungaria. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar asta chiar e discriminare din partea lor. Probabil ca o sa mai incerc o data la episcopie, de data asta vb eu, si daca nu reusesc (pt ca spaga nu o sa dau - o alta porcarie) ramanem la Piarista. Imi cer scuze pt limbaj, dar ma revolta foarte tare povestea asta romani-unguri, pt ca din pacate de la asta porneste tot. Si parca traiam intr-o tara libera?????

O seara faina sa aveti fetelor >:D<

alexalia
21.10.2009, 09:24:07
tu..noi am facut la sf Mihail..si la fel ne-au zis..ca nu se face in romana..dar pana la urma ne-am tot rugat de preot pana cand a facut jumate in rom si jumate in maghiara, juramintele fiind in romana..decii..daca vrei..se poate.. :P

ar fi fost culmea sa fie juramintele in maghiara si voi sa nu stiti o boaba de maghiara=))

mai este o biserica in zorilor (Sfanta Familie parca)... dar acolo din cate stiu slujba e in romana... acuma e drept ca nu stiu daca e greco-catolica, romano-catolica sau daca exista vreo diferenta intre biserici... oricum e intr-adevar chestie de nesimtire sa tii slujba in maghiara cand mirii sunt romani si esti in Romania. Macar daca ar tine slujba in latina as intelege!

Nu e chiar proasta ideea sa mergeti in audienta la episcop... poate se mai lumineaza "prea-luminatele lor capete"

alexalia
21.10.2009, 09:27:36
Noi trebuia sa tine cununia la biserica Sf Petru si Pavel. Dar dupa cum stim ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, suntem nevoiti sa schimbam biserica. Ne-am interesat la episcopie (probabil nu am fost destul de convingatori, ca sa zic asa) si ni s-a spus ca pt oficierea cununiei in lb romana putem merge DOAR la biserica piarista. am incercat sa-i convingem sa ne lase la cea franciscana, si ni s-a zis ok, nici o problema, dar in maghiara. Am avut niste nervi atunci de numa, mi se pare o mare porcarie ce fac. Nu este corect, si mie nu imi convine sa rosteasca nici un cunvintel in maghiara pt ca traim in Romania, nu in Ungaria. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar asta chiar e discriminare din partea lor. Probabil ca o sa mai incerc o data la episcopie, de data asta vb eu, si daca nu reusesc (pt ca spaga nu o sa dau - o alta porcarie) ramanem la Piarista. Imi cer scuze pt limbaj, dar ma revolta foarte tare povestea asta romani-unguri, pt ca din pacate de la asta porneste tot. Si parca traiam intr-o tara libera?????

O seara faina sa aveti fetelor >:D<

hm... cununie in ajun de rusalii si nu va cer spaga... e ceva=))

scuzati fetelor ironiile dar pe mine popii astia ma scot din sarite!!! Oi fi eu credincioasa, dar cu biserica si prea-maritii lor popi nu le prea am!

Goldmoon
21.10.2009, 12:05:04
ar fi fost culmea sa fie juramintele in maghiara si voi sa nu stiti o boaba de maghiara=))

mai este o biserica in zorilor (Sfanta Familie parca)... dar acolo din cate stiu slujba e in romana... acuma e drept ca nu stiu daca e greco-catolica, romano-catolica sau daca exista vreo diferenta intre biserici... oricum e intr-adevar chestie de nesimtire sa tii slujba in maghiara cand mirii sunt romani si esti in Romania. Macar daca ar tine slujba in latina as intelege!

[/B]

Sunt convinsa ca o sa imi sariti in cap... dar asta este :D
Mie nu mi se pare asa o nesimtire pentru ca in general nu e normal sa ne alegem biserica dupa "care e mai frumoasa" (indiferent de ritul pe care il are acea biserica), ci ne-o alegem dupa apropierea pe care o avem cu acea biserica, cu preotul care ne va da acea binecuvantare, etc. Daca ai o relatie cu acea biserica, inseamna ca intelegi si limba in care se oficiaza slujbele acolo; iar slujbele se oficiaza in limba enoriasiilor acelei biserici. Ar trebui sa se schimbe acest lucru pentru ca mie mi s-a pus pata sa imi fac nunta la biserica X, pentru ca are parc in fata sa pot face poze sau pentru ca imi place interiorul?

Ps: Nu imi dau seama de ce e mai ok daca s-ar tine slujba in limba latina? La limba latina s-a renuntat de ceva vreme tocmai pentru a apropia enoriasii de biserica. Acest lucru s-a intamplat la toate bisericile - ortodoxa, catolica, reformata, si fiecare a ales sa tina slujbele in limba propriilor enoriasi.

alexalia
21.10.2009, 12:51:06
Sunt convinsa ca o sa imi sariti in cap... dar asta este :D
Mie nu mi se pare asa o nesimtire pentru ca in general nu e normal sa ne alegem biserica dupa "care e mai frumoasa" (indiferent de ritul pe care il are acea biserica), ci ne-o alegem dupa apropierea pe care o avem cu acea biserica, cu preotul care ne va da acea binecuvantare, etc. Daca ai o relatie cu acea biserica, inseamna ca intelegi si limba in care se oficiaza slujbele acolo; iar slujbele se oficiaza in limba enoriasiilor acelei biserici. Ar trebui sa se schimbe acest lucru pentru ca mie mi s-a pus pata sa imi fac nunta la biserica X, pentru ca are parc in fata sa pot face poze sau pentru ca imi place interiorul?

Ps: Nu imi dau seama de ce e mai ok daca s-ar tine slujba in limba latina? La limba latina s-a renuntat de ceva vreme tocmai pentru a apropia enoriasii de biserica. Acest lucru s-a intamplat la toate bisericile - ortodoxa, catolica, reformata, si fiecare a ales sa tina slujbele in limba propriilor enoriasi.

Stii cum e.. poate eu sunt catolica dar nu am u preot sau o biserica pe care sa le frecventez. Cand vreau sa merg sa zic o rugaciune sau sa aprind o lumanare ma duc la prima biserica ce imi iese in cale... si vine vremea sa ma casatoresc, trebuie sa-mi fac cununia religioasa la catolici ca doar e ritul de care apartin si ma trezesc ca nici un preot nu vrea sa-l faca in limba mea pentru ca enoriasii lui (un procent mare din ei) sunt maghiari.. si atunci ce fac?

si nici eu, nici invitatii mei nu stiu limba in care se oficiaza slujba... E normala situatia? Mie personal nu mi se pare! De aceea prefer latina... cu putinul pe care l-am invatat in scoala cu totii tot am intelege mai multe decat in maghiara!

Plus ca nu as vrea sa deschid discutia legata de unii oameni care traiesc intr-o tara si nu cunosc limba tarii respective. Lucrez in invatamantul superior si in fiecare an ma lovesc de problema asta! Am studenti care nu inteleg un cuvant din ce scot eu pe gura! Si atunci cum sa-mi tin orele?

Goldmoon
21.10.2009, 14:10:03
Stii cum e.. poate eu sunt catolica dar nu am u preot sau o biserica pe care sa le frecventez. Cand vreau sa merg sa zic o rugaciune sau sa aprind o lumanare ma duc la prima biserica ce imi iese in cale... si vine vremea sa ma casatoresc, trebuie sa-mi fac cununia religioasa la catolici ca doar e ritul de care apartin si ma trezesc ca nici un preot nu vrea sa-l faca in limba mea pentru ca enoriasii lui (un procent mare din ei) sunt maghiari.. si atunci ce fac?

si nici eu, nici invitatii mei nu stiu limba in care se oficiaza slujba... E normala situatia? Mie personal nu mi se pare! De aceea prefer latina... cu putinul pe care l-am invatat in scoala cu totii tot am intelege mai multe decat in maghiara!

Pai hai sa o luam de la inceput. "Tu" (general vorbind) de ce esti catolica? Unde ai fost botezata? In ce limba? Ce ziceam eu e ca sunt multe mirese care isi aleg biserica pentru "cat e de frumoasa" si nu din alte considerente. Oare e normal?
In plus, sunt biserici catolice care tin slujba in limba romana, altele nu. Depinde cum s-au impartit in timp. Pana la urma e o chestiune de istorie.
Eu chiar nu vreau sa ma contrazic pe subiectul asta si nici sa iau parte cuiva, insa cred ca e important sa intelegem ceea ce avem in jurul nostru si cum am ajuns aici :)

Mare parte din invitatii mei nu stiu maghiara, insa li s-a parut o cununie foarte frumoasa si emotionanta. Fiecare a primit o foaie pe care era traducerea cununiei si s-au bucurat ca sunt alaturi de noi. Nu a fost nici un fel de problema ca eu sa imi zic juramantul in romana, asa cum nu mi s-a parut anormal ca sotul meu sa il zica in maghiara si eu sa invat macar acele cuvinte ca sa inteleg ce zice. Putea foarte bine sa il zica si el in romana, insa eu am preferat sa il zica in maghiara, pentru ca e o parte din el si, pana la urma, o parte din noi.

Pana la urma e o chestiune de toleranta si de felul in care pui problema. Si cununia Wannei a fost foarte frumoasa.

PS: Referitor la a doua parte a mesajului tau, daca vrei un punct de vedere putem discuta pe PM, pentru ca eu pe forum in discutii de genul nu ma mai bag. :|

Goldmoon
21.10.2009, 14:17:53
Daca tot am inceput discutia asta - noi am fost sa vorbim cu preotul dupa ce am stabilit data nuntii si am rezervat sala, deci cam cu un an inainte. Ne-a intrebat preotul cum de venim asa devreme, pentru ca sunt multe cupluri care vin cu o luna inainte - au vorbit cu dj/foto/video/cofetarie/agentie.. tot, in afara de preot. Mi se pare trist.

alexalia
21.10.2009, 17:17:53
Pai hai sa o luam de la inceput. "Tu" (general vorbind) de ce esti catolica? Unde ai fost botezata? In ce limba? Ce ziceam eu e ca sunt multe mirese care isi aleg biserica pentru "cat e de frumoasa" si nu din alte considerente. Oare e normal?

eu, in general vorbind, sunt catolica sau ortodoxa pentru ca asa au hotarat parintii mei cand m-au botezat! Si daca nu sunt atasata de o biserica (adica nu sunt o persoana religioasa) atunci da, imi voi alege biserica pe considerente de genul care e mai frumoasa! Trist, se poate spune, dar aceasta este realitatea! Dupa ce altceva sa ma ghidez daca nu sunt atasata de nici o biserica. Eu, spre exemplu, am tinut neaparat nu la biserica in sine ci la prezenta unui preot din alta localitate de care ma simt mai apropiata. Sunt cazuri si cazuri!

In plus, sunt biserici catolice care tin slujba in limba romana, altele nu. Depinde cum s-au impartit in timp. Pana la urma e o chestiune de istorie.
Eu chiar nu vreau sa ma contrazic pe subiectul asta si nici sa iau parte cuiva, insa cred ca e important sa intelegem ceea ce avem in jurul nostru si cum am ajuns aici :)

de acord, sunt care tin intr-o limba, sunt care tin intr-alta! Dar de ce la catedrala catolica nu se pot tine si si. Biserica este a tuturor credinciosilor indiferent de etnie! Si daca preotul accepta sa cunune miri si de etnie romana atunci ar trebui sa tina slujba in limba mirilor.

Mare parte din invitatii mei nu stiu maghiara, insa li s-a parut o cununie foarte frumoasa si emotionanta. Fiecare a primit o foaie pe care era traducerea cununiei si s-au bucurat ca sunt alaturi de noi. Nu a fost nici un fel de problema ca eu sa imi zic juramantul in romana, asa cum nu mi s-a parut anormal ca sotul meu sa il zica in maghiara si eu sa invat macar acele cuvinte ca sa inteleg ce zice. Putea foarte bine sa il zica si el in romana, insa eu am preferat sa il zica in maghiara, pentru ca e o parte din el si, pana la urma, o parte din noi.

Pana la urma e o chestiune de toleranta si de felul in care pui problema. Si cununia Wannei a fost foarte frumoasa.

PS: Referitor la a doua parte a mesajului tau, daca vrei un punct de vedere putem discuta pe PM, pentru ca eu pe forum in discutii de genul nu ma mai bag. :|

As fi curioasa in Italia, Franta, Germania, Anglia sau alte tari pe care nici nu ma gandesc sa le enumar aici in cate biserici se tine slujba doar in limba etniilor care traiesc acolo si in cate biserici se refuza oficierea unei slujbe in limba oficiala a statului respectiv. Probabil in Italia se oficiaza in latina (se poate sa ma insel), dar in nici un caz in limba etniilor.

P.S. sunt convinsa ca ati avut slujbe frumoase si ma bucur pentru voi... Don't take personally, problema pe care o am eu este cu faptul ca ti se refuza anumite lucruri chiar in tara ta... ceea ce mi se pare inadmisibil! :-w

alexalia
21.10.2009, 17:19:48
Daca tot am inceput discutia asta - noi am fost sa vorbim cu preotul dupa ce am stabilit data nuntii si am rezervat sala, deci cam cu un an inainte. Ne-a intrebat preotul cum de venim asa devreme, pentru ca sunt multe cupluri care vin cu o luna inainte - au vorbit cu dj/foto/video/cofetarie/agentie.. tot, in afara de preot. Mi se pare trist.

si noi la o saptamana dupa ce ne-am rezervat restaurantul am fost sa discutam cu preotul. Chiar inainte de foto/video/DJ/etc....

wanna
21.10.2009, 17:48:15
[quote=alexalia;2518748]eu, in general vorbind, sunt catolica sau ortodoxa pentru ca asa au hotarat parintii mei cand m-au botezat! Si daca nu sunt atasata de o biserica (adica nu sunt o persoana religioasa) atunci da, imi voi alege biserica pe considerente de genul care e mai frumoasa! Trist, se poate spune, dar aceasta este realitatea! Dupa ce altceva sa ma ghidez daca nu sunt atasata de nici o biserica. Eu, spre exemplu, am tinut neaparat nu la biserica in sine ci la prezenta unui preot din alta localitate de care ma simt mai apropiata. Sunt cazuri si cazuri!

Asa am facut si eu... :( ...si sunt cu totul de acord ca in Romania ar trebui sa se tina slujbe in limba romana in orice biserica...Poate tu, Goldmoon, nu esti de acord, poate esti mai apropiata de biserica decat noi, suntem persoane diferite si avem un concept diferit asupra vietii...
Cat despre biserica Sf. Mihail, acolo e "abuz de putere" clar, ptr ca ceilalti preoti erau de acord sa faca slujba in lb romana, chiar nu intelegeau staruinta preotului "mai mare", ca "nu se poate asha ceva!".... (sper sa nu citeasca cineva de la parohie aici... :)) )

SophiaM
22.10.2009, 10:44:15
Pt Goldmoon:

Sunt de acord ca nu ne alegem biserica dupa arhitectura sau dupa zambetul preotului. Insa: politica celor de la Sf Mihail este clar discriminatorie. Ma indoiesc ca Sf. Parinte ar fi de acord ca unor tineri sa li se refuze cererea de a fi casatoriti intr-o anumita biserica, doar pe criterii de limba (si, nota bene, vorbim aici de limba nationala!)
Aici este o usoara contradictie cu una din ideile de baza ale crestinismului: "ca toti sa fie una".
Limba latina a fost eliminata, pentru serviciile divine, tocmai pentru a apropia enoriasii de Biserica. In cazul nostru la Sf. Mihail se intampla invers: o parte din enoriasii sunt indepartati de Biserica.
Ma bucura toleranta ta si e intr-adevar foarte crestineste sa ierti (si sa intorci si celalt obraz)....

alexalia
22.10.2009, 11:41:09
Asa am facut si eu... :( ...si sunt cu totul de acord ca in Romania ar trebui sa se tina slujbe in limba romana in orice biserica...Poate tu, Goldmoon, nu esti de acord, poate esti mai apropiata de biserica decat noi, suntem persoane diferite si avem un concept diferit asupra vietii...
Cat despre biserica Sf. Mihail, acolo e "abuz de putere" clar, ptr ca ceilalti preoti erau de acord sa faca slujba in lb romana, chiar nu intelegeau staruinta preotului "mai mare", ca "nu se poate asha ceva!".... (sper sa nu citeasca cineva de la parohie aici... :)) )

poate e mai bine sa citeasca... numai cand se face publica o problema se trag semnale de alarma si incepe lumea sa-si puna intrebari referitor la ce se intampla!

Goldmoon
22.10.2009, 12:13:14
Nu am vrut sa mai scriu aici pentru ca nu imi place sa ma bag in discutii de genul asta, care am impresia ca bat spre altceva, insa cred ca pana la urma anumite puncte trebuie clarificate.

1. Nu stiu care este politica la Sf. Mihail si sunt absolut de acord cu voi ca exista anumiti preoti care exagereaza si la care excesul de zel e ridicat la rang de arta. INSA, eu la Sf Mihail am fost la o cununie foarte frumoasa (cea a Wannei) care s-a tinut in ambele limbi (ale celor doi miri) si toti invitatii au inteles. DECI SE POATE!

2. Eu chiar nu sunt o persoana prea umblata pe la biserici - exceptand scopurile turistice - (si nu ma porniti in ceea ce priveste preotii ortodocsi ca nu ma mai opriti), dar totusi mi se pare important sa incercam sa intelegem ce presupune fiecare religie. Daca EU ALEG sa imi fac cununia la reformati, intr-o biserica care s-a infiintat in limba maghiara, nu ar fi normal sa accept acest lucru? Ar trebui sa oblig preotul respectiv sa faca slujba (care la ei asa e scrisa in maghiara) in romana? Da, mi se pare normal sa existe toleranta din partea preotilor si in cazul cununiilor mixte sa zica si in romana, dar acest lucru cum ziceam se intampla - si am dat si exemple (printre care si al meu). Ca exista si preoti (ca si oameni) de rea vointa - e drept si asta, si e valabil pentru toate religiile, toate etniile, toate popoarele. E normal sa blamam ACELE persoane, nu sa ne revoltam impotriva unei etnii.

3. Alexalia, intr-adevar esti catolica sau ortodoxa pentru ca asa au hotarat parintii tai cand m-au botezat, insa ceea ce vroiam eu sa zic e ca parintii tai ortodocsi fiind te-au botezat intr-o biserica ortodoxa. Daca ei te-au botezat la catolici, intr-o biserica in care se vorbeste limba maghiara, or fi avut un motiv, nu? Idem la bisericile evanghelice ale sasilor, unde slujbele se tin in germana, etc.

4. Nu cred ca e o chestiune de a "ierta crestineste" si cu atat mai mult de a intoarce si celalalt obraz, insa consider ca e o chestiune de toleranta, de respect si intelegere pentru cultura si valorile celor de langa noi si de cunoastere a istoriei.

Eu ma opresc aici, cine vrea sa priceapa pricepe. O zi buna. :)

Albastrel
28.10.2009, 21:10:50
Buna fetelor,

Si noi am dori sa facem cununia religioasa la Catolici. Inca nu ne-am decis la o biserica...daca aveti sugestii sunt bine venite. Nu stau in tara de multi ani si sunt cam pe dinafara cu ce si cum se procedeaza cu rezervarea bisericii etc.
Eu ma gindeam la Biserica Bob (dar cred ca este prea mica) sau la Schimbarea la Fata (pe B-dul Eroilor). A avut cineva nunta la una din ele?

Wanna - am vazut ca tu ai facut-o la Sf Mihail...cum a fost sa faceti slujba in doua limbi? Scuze ca intreb, unul dintre voi sunteti maghiari?

Merci Mult pt indrumari!

sonia02gh
02.12.2009, 12:09:07

Si eu am nunta in 22.05.2010. Desi este Ajun de Praznic Imparatesc, cu o dispena se poate face slujba. Am intrebat inainte sa dau avansul ptr sala. Oricum, depinde de preot daca accepta sa faca slujba chiar si cu dispensa.
In data de 15 august se oficiaza nunti. Eu am fost anul acesta la o nunta si stiu ca miresei nu i-a trebuit nici macar o dispensa, ptr ca nu mai este post. Repet, depinde de preotul care va oficia slujba.

sonia02gh
02.12.2009, 12:16:07
Am si eu o intrebare. As vrea ca tatal meu sa ma conduca la altar. Ceea ce ma nedumireste este cum intra mirele si nasii? :( Stiu ca la americani mirele este deja la altar si ei nu au nasi ci domnisori/domnisoare de onoare, dar cum transpunem asta la noi? Mai ales ca se filmeaza intrarea, trebuie sa para ceva organizat. Hai sa zicem ca cele doua perechi de nasi intra normal cate doi, dar mirele cu cine intra????Poate ma pot ajuta miresicile care au avut deja nunta. Multumesc anticipat!!!!

rodi_86
02.12.2009, 12:49:22
Am si eu o intrebare. As vrea ca tatal meu sa ma conduca la altar. Ceea ce ma nedumireste este cum intra mirele si nasii? :( Stiu ca la americani mirele este deja la altar si ei nu au nasi ci domnisori/domnisoare de onoare, dar cum transpunem asta la noi? Mai ales ca se filmeaza intrarea, trebuie sa para ceva organizat. Hai sa zicem ca cele doua perechi de nasi intra normal cate doi, dar mirele cu cine intra????Poate ma pot ajuta miresicile care au avut deja nunta. Multumesc anticipat!!!!

cu domnisoarele de onoare de exemplu

Goldmoon
02.12.2009, 13:46:02

Pai depinde de religie. Nu exista "la americani" sau "la noi" depinde la ce biserica are loc cununia.
La ortodocsi si la greco-catolici (aici am mai auzit si exceptii) mirele intra cu nasa, iar in spate intra mireasa cu nasul.
La romano-catolici mirele este in general la altar (sau poate alege sa intre cu mama sa sau cu domnisoarele de onoare inaintea miresei) si mireasa intra cu tatal.
La religiile protestante - la reformati, de exemplu, nu este o regula batuta in cuie. Eu am intrat cu tatal meu, iar mirele ma astepta la altar. El era deja inauntru cand am ajuns eu la biserica.

Daca faci cununia la ortodocsi va trebui sa vorbesti cu preotul daca se poate si daca e de acord sa intri cu tatal tau si nu cu nasul.

sonia02gh
02.12.2009, 14:03:30
Pai depinde de religie. Nu exista "la americani" sau "la noi" depinde la ce biserica are loc cununia.
La ortodocsi si la greco-catolici (aici am mai auzit si exceptii) mirele intra cu nasa, iar in spate intra mireasa cu nasul.
La romano-catolici mirele este in general la altar (sau poate alege sa intre cu mama sa sau cu domnisoarele de onoare inaintea miresei) si mireasa intra cu tatal.
La religiile protestante - la reformati, de exemplu, nu este o regula batuta in cuie. Eu am intrat cu tatal meu, iar mirele ma astepta la altar. El era deja inauntru cand am ajuns eu la biserica.

Daca faci cununia la ortodocsi va trebui sa vorbesti cu preotul daca se poate si daca e de acord sa intri cu tatal tau si nu cu nasul.

Multumesc de lamuriri.
Mie mi se pare cam dezorganizata ideea ca el sa ma astepte la altar. Tinand cont ca avem si starea civila in aceasi zi, este clar ca ne vedem pana la biserica, vom ajunge de-odata la biserica si nu stiu daca oamenii vor intelege ce vreau eu sa fac. Ma gandesc sa intre mirele cu o fetita, nasii, apoi eu cu tata. Ce ziceti de ideea asta? Oricum, mai vedem pana atunci. Poate gasim si alte solutii.

Biu
02.12.2009, 14:41:53

si eu vreau sa ma conduca tata la altar, dar noroc ca avem o singura pereche de nasi, o sa-l conduca nasii. :D

Goldmoon
02.12.2009, 14:46:29
Multumesc de lamuriri.
Mie mi se pare cam dezorganizata ideea ca el sa ma astepte la altar. Tinand cont ca avem si starea civila in aceasi zi, este clar ca ne vedem pana la biserica, vom ajunge de-odata la biserica si nu stiu daca oamenii vor intelege ce vreau eu sa fac. Ma gandesc sa intre mirele cu o fetita, nasii, apoi eu cu tata. Ce ziceti de ideea asta? Oricum, mai vedem pana atunci. Poate gasim si alte solutii.

Noi am facut cununia civila in alta zi, deci ne-am intalnit direct la biserica. :)
Inainte sa va decideti eu chiar va recomand sa vorbiti si cu preotul care va oficia cununia sa nu va treziti ca in fata bisericii el va spune ca nu e bine cum v-ati gandit voi acasa (am vazut asa ceva "live").

sonia02gh
02.12.2009, 15:33:05
Noi am facut cununia civila in alta zi, deci ne-am intalnit direct la biserica. :)
Inainte sa va decideti eu chiar va recomand sa vorbiti si cu preotul care va oficia cununia sa nu va treziti ca in fata bisericii el va spune ca nu e bine cum v-ati gandit voi acasa (am vazut asa ceva "live").

Da, am citit mai sus despre patiana cu preotul. Binenteles ca voi vorbi cu preotul despre asta inainte de ceremonie. Deocamdata am vb doar cu starostele, care a zis ca este in regula. Acuma mai vedem....:D
Oricum, super idee cu intalnitul doar la biserica!! Foarte romantic si traditional!!!

alexalia
03.12.2009, 09:18:56

Pe mine tatal meu m-a dus la altar. Prima data a intrat mirele cu nasele, in spatele lor erau nasii si cand ne-a facut starostele semn am intrat eu cu tata.
Si a fost totul in regula, nu e ca si cum ar exista o regula care trebuie neaparat respectata.

sonia02gh
03.12.2009, 14:48:21
Pe mine tatal meu m-a dus la altar. Prima data a intrat mirele cu nasele, in spatele lor erau nasii si cand ne-a facut starostele semn am intrat eu cu tata.
Si a fost totul in regula, nu e ca si cum ar exista o regula care trebuie neaparat respectata.

Multumesc mult de raspuns. Sa stii ca m-am gandit si eu la varianta asta. Singura rezerva o am fata de cei doi nasi ai nostrii care mi-i imaignez cam stingheriti sa intre ei singuri.:-p

alexalia
03.12.2009, 14:55:52
Multumesc mult de raspuns. Sa stii ca m-am gandit si eu la varianta asta. Singura rezerva o am fata de cei doi nasi ai nostrii care mi-i imaignez cam stingheriti sa intre ei singuri.:-p

asa a aratat la noi
http://picasaweb.google.com/alexandra.d.stan/NuntaCununiaReligioasaFotograf#5372024430241896338
bine ca nasii nu se vad f bine ca erau nasele cu mirele in prim-plan dar nu s-au plans:-p

tati_sew
03.12.2009, 18:11:20
Si eu am intrat la bratul tatalui meu chiar daca am avut cununia la catedrala.
http://picasaweb.google.co.uk/Tatiana.Atty/PozeNunta1#5241822209894277234
http://picasaweb.google.co.uk/Tatiana.Atty/PozeNunta1#5241822471532439618

sonia02gh
03.12.2009, 21:24:53
asa a aratat la noi
http://picasaweb.google.com/alexandra.d.stan/NuntaCununiaReligioasaFotograf#5372024430241896338
bine ca nasii nu se vad f bine ca erau nasele cu mirele in prim-plan dar nu s-au plans:-p

Multumesc mult ptr ajutor fetelor.
Alexalia, si eu fac cununia religioasa la Biserica Sf. Niculae, deci pozele tale sunt foarte reprezentative.
Va pup!!!:*

ALI
04.12.2009, 10:35:47

si eu am vazut o" scena" din asta la o nunta anul asta la satu mare. mireasa vroia sa intre cu tatal ei.mirele cu nasii insa preotul nu a fost sub nici o forma de acord si s-au certat la usa bisericii pana mirii au cedat #-o #-o #-o ff urat sincer. asa ca, sonia, mai bine vb cu preotul care urmeaza sa va cunune.

ALI
04.12.2009, 10:42:11

nu vad de ce i-ar deranja...dar poti totusi sa ii intrebi ca sa nu fie nici o problema. la noi tot asa s-a intamplat. a intrat mirele cu nasele (ele s-au asezat pe scaunele rezervate lor iar mirele a ramas in fata langa pastor, apoi in spate au fost nasii, parintii, fratii, bunicile si ceilalti invitati si-au gasiti toti cate un loc, au urmat fetitele cu cosulete si au aruncat petale pe covorul rosu, apoi am intrat (e cam fortat zis intrat ;)) , pt ca a avut loc in aer liber cununia) eu cu tatal meu.
succes si spor in toate. sper sa gasesti o solutie pana la urma;-)

Biu
04.12.2009, 11:31:15
nu vad de ce i-ar deranja...dar poti totusi sa ii intrebi ca sa nu fie nici o problema. la noi tot asa s-a intamplat. a intrat mirele cu nasele (ele s-au asezat pe scaunele rezervate lor iar mirele a ramas in fata langa pastor, apoi in spate au fost nasii, parintii, fratii, bunicile si ceilalti invitati si-au gasiti toti cate un loc, au urmat fetitele cu cosulete si au aruncat petale pe covorul rosu, apoi am intrat (e cam fortat zis intrat ;)) , pt ca a avut loc in aer liber cununia) eu cu tatal meu.
succes si spor in toate. sper sa gasesti o solutie pana la urma;-)

hei aliiii, arata-ne si noua poze ;)) ;)) ;))

alexalia
04.12.2009, 12:29:30
Multumesc mult ptr ajutor fetelor.
Alexalia, si eu fac cununia religioasa la Biserica Sf. Niculae, deci pozele tale sunt foarte reprezentative.
Va pup!!!:*

sa mergeti la preotul la care am fost si eu.. cel imbracat in albastru. Al doilea e din alta localitate, prieten de familie. Am inteles ca celalalt preot de la Sf. Niculae are o nevasta cam ciudata la care ii place sa dea ordine si ca trebuie si ca nu trebuie pe la biserica. Poate s-o mai fi schimbat lucrurile din 2008, ca de atunci stiu povestea asta.

btw: sa vorbesti cu fotograful sa mearga inainte la biserica sa vada cum e cu luminile... pentru ca e destul de intunecoasa si atunci sa-si duca ceva lumini sau ce crede el ca e necesar pentur ca sa nu aveti probleme cu pozele.

sonia02gh
04.12.2009, 15:50:53
sa mergeti la preotul la care am fost si eu.. cel imbracat in albastru. Al doilea e din alta localitate, prieten de familie. Am inteles ca celalalt preot de la Sf. Niculae are o nevasta cam ciudata la care ii place sa dea ordine si ca trebuie si ca nu trebuie pe la biserica. Poate s-o mai fi schimbat lucrurile din 2008, ca de atunci stiu povestea asta.

btw: sa vorbesti cu fotograful sa mearga inainte la biserica sa vada cum e cu luminile... pentru ca e destul de intunecoasa si atunci sa-si duca ceva lumini sau ce crede el ca e necesar pentur ca sa nu aveti probleme cu pozele.

Cu siguranta voi tine cont de toate sugetiile voastre. ^:)^
Sper sa am noroc cu starostele, care e cantor la biserica respectiva. El ne-a spus ca intentia mea de a intra la bratul tatalui meu nu ar fi o problema, dar cu siguranta voi vorbi cu preotul in albastru din timp, ca sa fiu sigura ca este totul in regula.

vgabryella
18.12.2009, 16:50:08
Buna miresici..
Eu sunt ortodoxa, logodnicul meu catolic. Cununia religioasa va fi mixta in biserica catolica. Am inteles ca se face o anume pregatire inaintea nuntii. Am citit toate mesajele care au fost postate pana acum, dar nu am gasit exact ce presupune pregatirea, cat dureaza si de ce este importanta. Specific la ortodocsi nu se face.
Va rog detaliati.

Pusik
23.01.2010, 07:52:38
Noi ne-am hotarat in cele din urma sa mergem la biserica din marasti, Sf. Ioan Botezatorul, intr-adevar nu e prea luminoasa dar sunt sigura ca fotograful o sa se descurce.
Noi stam in marasti si in plus la biserica au fost cununati parintii meu si am fost eu botezata...sper sa iasa bine. A mai avut careva din voi cununia religioasa acolo? cum sunt preotii?ati intampinat ceva probleme?

btw: e normal sa nu ne ceara nici un leu cand am mers sa rezervam biserica?

RaluF
08.02.2010, 14:00:50
Buna miresici..
Eu sunt ortodoxa, logodnicul meu catolic. Cununia religioasa va fi mixta in biserica catolica. Am inteles ca se face o anume pregatire inaintea nuntii. Am citit toate mesajele care au fost postate pana acum, dar nu am gasit exact ce presupune pregatirea, cat dureaza si de ce este importanta. Specific la ortodocsi nu se face.
Va rog detaliati.
buna, si eu am cam aceeasi situatie, si din cte am inteles de la parintele care ne va cununa (romano-catolic) aceste "ore" de religie sunt un fel de pregatire pentru viata de cuplu casatorit care urmeaza. parintele vrea sa ii faca pe oameni sa constientizeze importanta actului pe care il fac, mai ales ca la romano-catolici nu se accepta divortul, deci prin urmare nici o alta nunta, practic acel da e pentru vesnicie

v_ally
25.02.2010, 12:05:16
Buna fetelor

Am si eu o nelamurire si poate ma ajuta careva dintre voi.
Facem nunta anul acesta in septembrie si vrem sa ne casatorim religios la bisericuta din muzeul satului. Dorinta mea cea mai mare este ca tatal meu sa ma duca la altar.
Cineva imi spunea saptamana aceasta, ca la ortodoxi nu este permis asa ceva.
Poate sa-mi spuna cineva daca a mai trecut prin asta sau stie pe cineva care a trecut si cum a rezolvat?

Many thanks
Alina

Biu
25.02.2010, 13:41:34
Buna fetelor

Facem nunta anul acesta in septembrie si vrem sa ne casatorim religios la bisericuta din muzeul satului. Dorinta mea cea mai mare este ca tatal meu sa ma duca la altar.
Poate sa-mi spuna cineva daca a mai trecut prin asta sau stie pe cineva care a trecut si cum a rezolvat?

Many thanks
Alina

depinde numai si numai de preot, daca accepta sau nu. cauta si tu unul pe aceeasi lungime de unda cu tine, si neaparat sa ii spui de la inceput ce vrei, sa nu te trezesti cu surprize in ziua nuntii :).

tati_sew
26.02.2010, 08:26:29
Buna fetelor

Many thanks
Alina
noi ne-am cununat la catedrala si nu a fost nici o problema

MedaT
09.03.2010, 06:42:50
Ma intreb daca voi intampina dificultati in a face cununia religioasa intr-o biserica ortodoxa in conditiile in care eu sunt reformata, nasii catolici, iar mirele ortodox:-\ Ati mai intalnit situatii de genul acesta?

tati_sew
09.03.2010, 12:31:50
Ma intreb daca voi intampina dificultati in a face cununia religioasa intr-o biserica ortodoxa in conditiile in care eu sunt reformata, nasii catolici, iar mirele ortodox:-\ Ati mai intalnit situatii de genul acesta?
la biserica de la pritax stiu ca nu prea sunt problem.

MedaT
09.03.2010, 14:57:54
la biserica de la pritax stiu ca nu prea sunt problem.

Nou am vrea sa mergem la biserica de pe str bisericii ortodoxe. Sper sa fie un preot mai deschis la minte.

Ancky
09.03.2010, 15:09:18
Nou am vrea sa mergem la biserica de pe str bisericii ortodoxe. Sper sa fie un preot mai deschis la minte.
Acolo am avut noi cununia...sunt 2 preoti, unul mai in varsta si celalalt tinerel. Cand am rezervat m-au intrebat daca suntem amandoi ortodocsi si ne-au cerut adeverinte de botez. De nasi nu au intrebat nimic.

MedaT
09.03.2010, 19:43:16
Acolo am avut noi cununia...sunt 2 preoti, unul mai in varsta si celalalt tinerel. Cand am rezervat m-au intrebat daca suntem amandoi ortodocsi si ne-au cerut adeverinte de botez. De nasi nu au intrebat nimic.

Multu...Sper sa fie ok pt ca vreau sa fie cununia neaparat acolo...altfel o fac la Turda pt ca acolo sigur accepta situatia;-)

tati_sew
09.03.2010, 23:34:05
noi am facut la catedrala. eu ortodoxa el reformat si a trebuie sa treaca la ortodocsi. a fost in saptamana nuntii la biserica i-a facut ceva slujba si apoi am mers amandoi la spovedit. neaparat sa intrebi preotul.

broscutza2you
18.03.2010, 09:11:08

Am fost si noi si ne-am rezervat data pe Str. Bisericii ortodoxe, am vb cu preotul mai tanar, scurt ca se grabea sa ajunga undeva. Nu ne-a cerut adeverinte de botez, doar mie o adeverinta de la biserica unde apartin. Pe noi ne-a intrebat de nasi, el este greco-catolic, ea romano-catolica. I-am zis doar ca nasul e greco-catolic, a zis ca nu e nici o problema ca sunt religii apropiate :). Am platit o taxa de 20 lei si gata. Cum se grabea nu am reusit sa il intrebam detalii, dar ne-a lasat nr de telefon :)

Adriana1980ro
21.03.2010, 11:26:02
Am si eu o intrebare.
Nu se poate face cununia religioasa inainte de cea civila? Iti cere preotul certificatul de casatorie? Ca doar le vom fac in aceeasi zi.
Ca noua ne-ar place sa facem asa. Exista o serie de avantaje.
Se poate?

Ancky
21.03.2010, 14:17:20
Am si eu o intrebare.
Nu se poate face cununia religioasa inainte de cea civila? Iti cere preotul certificatul de casatorie? Ca doar le vom fac in aceeasi zi.
Se poate?
Nu prea cred, pentru ca te duci la cununia religioasa cu certificatul de casatorie.

lavy_chris
24.03.2010, 20:05:35
Salutare>:D<

Vroiam sa va intreb cam cu cat timp inainte trebuie sa-ti faci rezervare la biserica fara sa fie prea tarziu? Am tot vazut ca unele dintre voi a ajuns prea tarziu ...Cred ca difera si de la o biserica la lata, dar asa in general..

Multuuu

alexalia
25.03.2010, 16:23:14

Vroiam sa va intreb cam cu cat timp inainte trebuie sa-ti faci rezervare la biserica fara sa fie prea tarziu? Am tot vazut ca unele dintre voi a ajuns prea tarziu ...Cred ca difera si de la o biserica la lata, dar asa in general..

Multuuu

noi ne-am rezervat cu 8 luni inainte si ora care o vroiam era deja luata... la o bisericuta mai mica nu la catedrala.

si_mony_ca
26.03.2010, 14:31:21

Multuuu

la Catedrala o sa-ti spuna sa mergi in luna ianuarie a anului 2011.Cica numai atunci fac programari ca nu au calendarul inainte sa vada cand sunt sarbatori.Asa mi-a spus mie...desi am fost de trei ori ( in august, in noiembrie si in decembrie).In prima zi a lunii ianuarie dupa sarbatori am mers si ...surpriza....NU MAI ERAU LOCURI.M-am enervat foarte tare pentru ca visasem numai Catedrala asa ca am apelat la alte mijloace ca sa putem oficia cununia religioasa acolo.S-a intarziat cam cu 40 min fata de ora la care am fost programati dar am facut unde ne-am dorit si am ajuns putin mai tarziu la restaurant.
Eu te sfatuiesc sa mergi inainte de luna ianuarie 2011 si sa ii rogi sa te programeze pentru ca pleci din tara....poate asa reusesti.
Spor la pregatiri....:*

roxana
27.03.2010, 09:38:20
la Catedrala o sa-ti spuna sa mergi in luna ianuarie a anului 2011.Cica numai atunci fac programari ca nu au calendarul inainte sa vada cand sunt sarbatori.Asa mi-a spus mie...desi am fost de trei ori ( in august, in noiembrie si in decembrie).In prima zi a lunii ianuarie dupa sarbatori am mers si ...surpriza....NU MAI ERAU LOCURI.M-am enervat foarte tare pentru ca visasem numai Catedrala asa ca am apelat la alte mijloace ca sa putem oficia cununia religioasa acolo.S-a intarziat cam cu 40 min fata de ora la care am fost programati dar am facut unde ne-am dorit si am ajuns putin mai tarziu la restaurant.
Eu te sfatuiesc sa mergi inainte de luna ianuarie 2011 si sa ii rogi sa te programeze pentru ca pleci din tara....poate asa reusesti.
Spor la pregatiri....:*
=))=))=))=))=))=))=))
scuze, dar nu m-am putut abtine, ce motiv au putut sa gaseasca

alexandra_andro
28.03.2010, 22:05:39
Am si eu o intrebare.
Se poate?
teoretic nu se poate la cununia religioasa iti trebuie certificatul de casatorie,dar poti intreba preotii ca nu se stie.in ziua de azi fiecare face dupa bunul plac.multi ar dori sa se faca asa,dupa cum ziceai su tu exista o serie de avantaje.merita intrebat preotul oricum.

alexandra_andro
28.03.2010, 22:09:28

Multuuu
cum ziceai si tu depinde de biserica.sunt unde poti merge si inainte cu 2 luni ca au calendarul cam gol,la catedrala,sau biserica de la seminar si mai stiu eu care mai cunoscute ar cam trebui sa iti faci o rezervare din timp.trebuie sa ii acorizi o mare atentie pt ca din cazua bisericii ti se poate decala tot programul nuntii.sunt unii preoti care cam intarzie sau ii lunges pe cei din fata ta si pe tine te repezesc de te zapacesc.

alexandra_andro
28.03.2010, 22:17:41

Cam cit dureaza slujba?
spunei preotuli ca doresti o cununie scurta si in functie de biserica unde iti faci cununia el o sa tio scurteze sau nu.sunt proti care asa cununa ca pe banda.

stella_1103
02.07.2010, 10:49:54
Buna
Daca ma poate ajuta cineva referitor la o intrebare in legatura cu impartasania.
Noi la ortodoxi facem logodna si la catolici cununia. Vrem sa ne impartasim amandoi la catolici. Intrebarea mea este daca in timplul logodnei este impartasanie in ritul ortodox, din cunostintele mele rezulta ca nu, daca ma insel va rog sa imi spuneti. Nu as vrea sa facem ceva necuviincios si sa se ne impartasim in ambele locuri.
Va multumes anticipat.

larryssa83
02.07.2010, 11:19:34
Buna
Daca ma poate ajuta cineva referitor la o intrebare in legatura cu impartasania.
Noi la ortodoxi facem logodna si la catolici cununia. Vrem sa ne impartasim amandoi la catolici. Intrebarea mea este daca in timplul logodnei este impartasanie in ritul ortodox, din cunostintele mele rezulta ca nu, daca ma insel va rog sa imi spuneti. Nu as vrea sa facem ceva necuviincios si sa se ne impartasim in ambele locuri.
Va multumes anticipat.
Din cate stiu eu slujba de logodna la ortodocsi nu presupune si impartasanie.
Deci cred ca e ok daca va impartasiti la catolici. :)

stella_1103
02.07.2010, 11:28:57
Din cate stiu eu slujba de logodna la ortodocsi nu presupune si impartasanie.
Deci cred ca e ok daca va impartasiti la catolici. :)

Ms mult
Si eu asa stiu ca nu este impartasanie, am fost la o logodna si asa imi amintesc ca nu a fost impartasanie.

dya_net
28.07.2010, 12:40:03
Nu stie nimeni cam cu cat timp inainte trebuie mers pt programare cununiei religioase la Catedrala?

dya_net
28.07.2010, 12:41:19
As mai avea ca varianta si biserica de pe str. Bisericii Ortodoxe...dar as prefera Catedrala

dya_net
28.07.2010, 12:42:46
aaaa si inca ceva ...
Cam care ar fi costurile pentru cununia religioasa, si in special la catedrala?
Mersic

adinaivan
28.07.2010, 12:52:49
Nu stie nimeni cam cu cat timp inainte trebuie mers pt programare cununiei religioase la Catedrala?

Eu am nunta in 18 sept. si am fost sa programam cununia la Catedrala acum o luna.
Vreau sa-ti spun ca era plin tot pt. data de 18,,, ca norocul ca cineva renuntase cu o zi inainte chiar la ora pe care noi ne-o doream.
Deci daca vrei la Catedrala trebuie sa te grabesti!

anca_87
28.07.2010, 14:23:24
As mai avea ca varianta si biserica de pe str. Bisericii Ortodoxe...dar as prefera Catedrala
Am fost acum cateva zile la biserica de pe str. Bisericii Ortodoxe am ramas surprinsa de curatenia si linistea care este in curtea bisericii, eu as alege aceasta bisericuta in locul Catedralei. Slujba tine aprox. 30min.

dya_net
28.07.2010, 21:13:22
Eu am nunta in 18 sept. si am fost sa programam cununia la Catedrala acum o luna.
Vreau sa-ti spun ca era plin tot pt. data de 18,,, ca norocul ca cineva renuntase cu o zi inainte chiar la ora pe care noi ne-o doream.
Deci daca vrei la Catedrala trebuie sa te grabesti!

Multumesc foarte mult de informatie. Eu ma gandeam sa mergem prin sept ca sa programam pt anul viitor, numai ca am citit undeva mai sus ca mai fac "figuri" de genul ''veniti in ianuarie; iar in ianuarie nu mai avem locuri'':( asa... ca... inca nu stiu ce sa zic....

dya_net
28.07.2010, 21:20:32
Am fost acum cateva zile la biserica de pe str. Bisericii Ortodoxe am ramas surprinsa de curatenia si linistea care este in curtea bisericii, eu as alege aceasta bisericuta in locul Catedralei. Slujba tine aprox. 30min.

Multumesc foarte mult de sfat! Cred ca somptuozitatea si locatia Catedralei ma atrage mai mult, si atat...
Dar...
Poate ca pana la urma o s-o alegem pe cea din str Bisericii Ortodoxe (noi am mai fost acolo la cununii religioase si ne-a placut); intr-adevar e liniste si atmosfera e demna de o biserica

Apropo, ai de unde stii ca tine slujba numai 30min? \
Stii cumva cam care ar fi costurile acolo?
Mersic

lore_edana
28.07.2010, 21:33:45
Multumesc foarte mult de informatie. Eu ma gandeam sa mergem prin sept ca sa programam pt anul viitor, numai ca am citit undeva mai sus ca mai fac "figuri" de genul ''veniti in ianuarie; iar in ianuarie nu mai avem locuri'':( asa... ca... inca nu stiu ce sa zic....
iti spun sincer mergi deageaba...nu au primit registrele pe anul viitor,in decembrie :) e perfect,am fost eu si cunosc pe acolo si chiar nu te poti programa inca

anca_87
29.07.2010, 08:17:12
Multumesc foarte mult de sfat! Cred ca somptuozitatea si locatia Catedralei ma atrage mai mult, si atat...
Dar...
Poate ca pana la urma o s-o alegem pe cea din str Bisericii Ortodoxe (noi am mai fost acolo la cununii religioase si ne-a placut); intr-adevar e liniste si atmosfera e demna de o biserica

Apropo, ai de unde stii ca tine slujba numai 30min? \
Stii cumva cam care ar fi costurile acolo?
Mersic
Era un baiat la biserica si el mi-a spus ca slujba tine aprox. 30min.,se achita o taxa de 20lei, iar daca mai vor nasi sa lase ceva banut in plus, dar nu este o stabilita o suma.

dya_net
30.07.2010, 11:20:13
Era un baiat la biserica si el mi-a spus ca slujba tine aprox. 30min.,se achita o taxa de 20lei, iar daca mai vor nasi sa lase ceva banut in plus, dar nu este o stabilita o suma.

cool!! imi place ideea:-p
Este de luat serios in considerare; in plus ca locatia imi place .... pana la urma mai bine mai retras si mai dragut
:D

dya_net
30.07.2010, 11:29:27
Dar sa nu ma intelegeti gresit....ideea de a face la Catedrala mi-a placut de la inceput,dar daca impun conditii de ore si data la care sa mergi...hmmm:-\ ,,,poate mai bine ne mai gandim

dya_net
30.07.2010, 11:30:48

Multumesc de informatie... o sa trec sapt viitoare pe acolo sa vad ce si cum...

dya_net
30.07.2010, 11:34:29
iti spun sincer mergi deageaba...nu au primit registrele pe anul viitor,in decembrie :) e perfect,am fost eu si cunosc pe acolo si chiar nu te poti programa inca

ok ..si in decembrie voi merge, vreau sa vad cum va fi...
mi s-ar parea mai normal sa fie deschisi la asemenea evenimente, mai ales ca este o cununie religioasa la care trebuie data importanta cuvenita(sau cel putin asta e parerea mea):)

dya_net
24.01.2011, 20:50:34
revin cu informatii despre inscrierea la catedrala pt cun relig:
am fost sambata si pt sept data noastra mai erau destule locuri(adica am fost a 2-a per pe ziua respectiva inscrisa)...ni s-a dat o hartiuta in care scrie ce avem de adus de la biserica unde am fost botezati si un ordin de plata pt taxa de 50 lei....ni s-a mai spus ca ne vor trebui lumanari doar pt nasi(asta poate o sa mai intreb inca o data ca sa fiu sigura)...si cam atat....preotul de sambata a fost binevoitor cu noi, desi ne-a zis ca nu el se ocupa;;)

sper sa va fie de folos

cristinacrisan
06.02.2011, 18:22:35
am platit si noi 50 de lei, va trebui sa rezolvam cu certificatul de botez, viitorul sot a fost botezat la o biserica care nu mai e ortodoxa acum si va trebui sa vedem unde gasim documentul. imi e frica sa nu fie prea multe cununii deodata, si sa se faca ca pe banda rulanta, fara prea mult interes.

elizagirl
09.02.2011, 13:23:13
Nu stiti ... trebuie adusa vreo adeverinta de la preotul din parohia de unde apartinem fiecare pt a putea face cununia la catedrala? sau trebuie doar sa ne facem programare ?

cristinacrisan
09.02.2011, 13:37:14
adeverinta = dovada botezului, a crestinarii. trebuie dusa pana la ceremonie, de exemplu la spovedanie :) nu pe loc...

oana_adela
09.02.2011, 13:59:32
Nu stiti ... trebuie adusa vreo adeverinta de la preotul din parohia de unde apartinem fiecare pt a putea face cununia la catedrala? sau trebuie doar sa ne facem programare ?

tb sa mergi la catedrala sa faci programare. daca au loc in data la care vrei tu si orele iti convin, te programezi si apoi mergi sa platesti la episcopie (cred) o taxa de 50 lei. in saptamana anterioara nuntii mergeti la spovedit si duceti cu voi actele necesare: certificat de botez pentru ambii miri si o adeverinta de la parohia de domiciliu a unuia din voi care sa ateste ca va puteti cununa la ce biserica vreti (in speta la catedrala). complicated, nu?:-" e un pic de umblat, dar asta e...

elizagirl
09.02.2011, 20:53:56
In acest caz e destul de simplu. O sa ma duc zilele urmatoare sa ma interesez sa vad ce cununii mai sunt programate si la ce ore. Multumesc mult pt ajutor!

laurelay
14.02.2011, 10:36:23
In acest caz e destul de simplu. O sa ma duc zilele urmatoare sa ma interesez sa vad ce cununii mai sunt programate si la ce ore. Multumesc mult pt ajutor!

Cu cat timp inainte trebuie rezervata ora la biserica?

oana_adela
14.02.2011, 11:27:00
Cu cat timp inainte trebuie rezervata ora la biserica?

asta depinde de biserica pe care o vreti. dar pentru siguranta, e bine sa o faci din timp. asa vei fi sigura ca ai ora pe care ti-ai dorit-o

Goldmoon
16.02.2011, 09:49:03
Fetelor, stiti sa imi recomandati un preot ortodox dispus sa tina cununia in natura?

seluna
23.02.2011, 04:51:14
fetelor siti careva de un preot sa imi ia nasi necasatoriti, sau daca se poate sa fie nasi necasatoriti??? :*

alexalia
23.02.2011, 15:59:14
fetelor siti careva de un preot sa imi ia nasi necasatoriti, sau daca se poate sa fie nasi necasatoriti??? :*

cam toti:) In primul rand nu-i intreaba nimeni pe nasi daca sunt casatoriti sau nu si, in al doilea rand, nu prea mai stiu perechi care sa aiba doar nasi casatoriti... asa ca nu-ti fa griji din cauza asta.

seluna
24.02.2011, 00:55:41
cam toti:) In primul rand nu-i intreaba nimeni pe nasi daca sunt casatoriti sau nu si, in al doilea rand, nu prea mai stiu perechi care sa aiba doar nasi casatoriti... asa ca nu-ti fa griji din cauza asta.

mersii mult nu stii ce piatra mi-ai luat de pe umar cea mai buna prietena amea vrea sa imi vina de nasa dar nu e casatorita si ne-am ingrijorat tare din cauza asta..stii cum sunt parintii..te mai sperie si ei ms mult inca o data:*

Senseia
24.02.2011, 13:30:53

Si in cazul meu ambele perechi erau necasatorite cand le-am ales. Intre timp una dintre perechi ne-a surprins in mod placut cu data nuntii si in iulie vom avea o pereche de nasi casatoriti.
Eu zic sa nu te ingrijorezi prea tare deoarece nu esti singura in situatie...

seluna
24.02.2011, 22:38:19
Si in cazul meu ambele perechi erau necasatorite cand le-am ales. Intre timp una dintre perechi ne-a surprins in mod placut cu data nuntii si in iulie vom avea o pereche de nasi casatoriti.
Eu zic sa nu te ingrijorezi prea tare deoarece nu esti singura in situatie...

ms mult, dar la ce biserica ai facut tu nunta?..asa macar nu ma chinui sa caut:P, eu sunt ortodoxa si prietenul e catolic, oricum asta nu prea conteaza ca nu suntem noi cu religia, dar daca tot trebuie sa trecem ori eu ori el macar sa fiu sigura de nasi, sa nu trebuiasca sa mi-i schimb, pt ca suntem foarte uniti si nu prea mi-ar convenii sa trebuiasca sa imi chem pe cineva mai invarsta, ms mult incaodata!!

simona_sp
18.05.2011, 08:31:00
noua ne-a spus preotul ca se face de obicei cu 2 zile inainte de cununie, sau cel putin in saptamana in care va avea loc cununia.
noua ne-a spus ca vinerea dimineata ... nunta e sambata spor la pregatiri

llaura_x
24.06.2011, 09:44:32
Fetelor nu stiti cumva la o biserica de cartier ce suma de bani se da preotului la o casatorie?
Nu ma refer la acea taxa de 20-50 lei, ci la banii dati direct preotului dupa slujba.
Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect.Multumesc

dya_net
09.08.2011, 09:32:10
cine ma poate ajuta sa imi spune ce trebuie sa aducem pt cununia religioasa la Catedrala Ortodoxa?
eu am inteles ca nu e cu piscoturi si miere cum am mai vazut....:-\

lore_edana
09.08.2011, 21:52:58
cine ma poate ajuta sa imi spune ce trebuie sa aducem pt cununia religioasa la Catedrala Ortodoxa?

iti spun eu in curand:D trebuie sa mrgm sa ducem actele necesare si vom intreba :D

dya_net
10.08.2011, 08:04:04
iti spun eu in curand:D trebuie sa mrgm sa ducem actele necesare si vom intreba :D

mersi mult :) ......astept cu nerabdare.

spor la toate pregatirile :)

oana_adela
10.08.2011, 12:31:46

uite, te ajut eu ca am trecut recent prin asta;;). la spovedit, am dus prescura si vin (nu e obligatoriu, dar avand in vedere ca nu trebuie piscoturi si miere, eu am intrebat preotul si a zis ca daca vrem putem duce ofranda la biserica) impreuna cu toate actele cerute de ei (mai putin certificatul de casatorie care l-am dus doar in ziua cu pricina). de asemenea, doar nasii au avut lumanari si nu a fost nevoie de panglica, preotul a spus ca la ortodocsi trebuie sa ne tinem de mana si nu de panglica. spor la pregatiri

andi5
10.08.2011, 14:20:32
Noi am avut cununia religioasa pe 23 iulie la Catedrala si am avut prescura si vin. Vinul l-am dus noi. Am avut si panglica si nasii (toti 4) au avut lumanari.

dya_net
10.08.2011, 18:22:31
Noi am avut cununia religioasa pe 23 iulie la Catedrala si am avut prescura si vin. Vinul l-am dus noi. Am avut si panglica si nasii (toti 4) au avut lumanari.

multumesc de raspuns;;)
sa inteleg ca noi ca miri nu avem lumanari? numai pentru nasi se vor cumpara ?
noi avem o pereche de nasi...deci numai 2 lumanari?
aaa si precura de unde trebuie luata?

dya_net
10.08.2011, 18:43:28
uite, te ajut eu ca am trecut recent prin asta;;). la spovedit, am dus prescura si vin (nu e obligatoriu, dar avand in vedere ca nu trebuie piscoturi si miere, eu am intrebat preotul si a zis ca daca vrem putem duce ofranda la biserica) impreuna cu toate actele cerute de ei (mai putin certificatul de casatorie care l-am dus doar in ziua cu pricina). de asemenea, doar nasii au avut lumanari si nu a fost nevoie de panglica, preotul a spus ca la ortodocsi trebuie sa ne tinem de mana si nu de panglica. spor la pregatiri

mersi mult de raspuns...numai ca sunt un pic bulversata(:|
mai sus andi5 mi-a spus ca ei au avut si panglica..asta pe de o parte, dar nu inteleg de ce nasii trebuie sa tina lumanarile ...nu noi, ca miri ar trebui sa le tinem?
Inca ceva;;)....la spovedanie ati fost la un preot anume sau la unul stiut de voi?
Noi nu cunoastem pe nimeni si as vrea sa stiu cum sa procedam la spovedanie, ca sa nu fie cu probleme in ziua nuntii:)

oana_adela
11.08.2011, 07:22:17
mersi mult de raspuns...numai ca sunt un pic bulversata(:|
mai sus andi5 mi-a spus ca ei au avut si panglica..asta pe de o parte, dar nu inteleg de ce nasii trebuie sa tina lumanarile ...nu noi, ca miri ar trebui sa le tinem?
Inca ceva;;)....la spovedanie ati fost la un preot anume sau la unul stiut de voi?
Noi nu cunoastem pe nimeni si as vrea sa stiu cum sa procedam la spovedanie, ca sa nu fie cu probleme in ziua nuntii:)

la fel am fost si noi inainte cu atatea reguli "altfel" decat la alte biserici:|. tocmai de aceea eu am trecut pe acolo de mai multe ori sa cer lamuriri. nu mai retin exact motivele pe care mi le-a insirat cand am intrebat si eu de ce mirii nu au lumanari (zicea tot ceva de datina ortodoxa), dar oricum, daca nu ai lumanare nu risti sa-ti patezi rochita;) nasii oricum tin lumanarile pentru voi! in ceea ce priveste panglica, eu am mai intrebat o data preotul la spovedanie daca e necesara si abia atunci mi-a zis iar nasii desi o cumparasera deja au lasat-o acasa.
la spovedanie am fost in saptamana dinainte (joi) si am nimerit exact la preotul care a oficiat cununia noastra duminica. dar nu e obligatoriu sa te spovedeti la preotul care te cununa, e oke la oricare. la spovedanie am dus prescura (prescura se poate comanda oriunde se fac si parastase, colacei etc) si vin alb.
spor la pregatiri

dya_net
11.08.2011, 08:19:35
la fel am fost si noi inainte cu atatea reguli "altfel" decat la alte biserici:|. tocmai de aceea eu am trecut pe acolo de mai multe ori sa cer lamuriri. nu mai retin exact motivele pe care mi le-a insirat cand am intrebat si eu de ce mirii nu au lumanari (zicea tot ceva de datina ortodoxa), dar oricum, daca nu ai lumanare nu risti sa-ti patezi rochita;) nasii oricum tin lumanarile pentru voi! in ceea ce priveste panglica, eu am mai intrebat o data preotul la spovedanie daca e necesara si abia atunci mi-a zis iar nasii desi o cumparasera deja au lasat-o acasa.
la spovedanie am fost in saptamana dinainte (joi) si am nimerit exact la preotul care a oficiat cununia noastra duminica. dar nu e obligatoriu sa te spovedeti la preotul care te cununa, e oke la oricare. la spovedanie am dus prescura (prescura se poate comanda oriunde se fac si parastase, colacei etc) si vin alb.
spor la pregatiri

mersi inca o data:)
acum m-am mai lamurit :D

dya_net
11.08.2011, 08:25:06
spor la pregatiri

am uitat sa te intreb....lumanarile trebuie sa aiba o dimensiune anume? sau pot fi cumparate de oriunde?
stiu ca erau intr-un timp de acelea lungi, ca puteai sa le sprijini de podea:D. acum insa am vazut ca sunt mai micute si de diverse diametre;))....oare care ar fi cele mai indicate?

andi5
11.08.2011, 09:06:43
multumesc de raspuns;;)
sa inteleg ca noi ca miri nu avem lumanari? numai pentru nasi se vor cumpara ?
noi avem o pereche de nasi...deci numai 2 lumanari?
aaa si precura de unde trebuie luata?

noi am intrebat cu o saptamana inainte la biserica (tocmai ca sa stim cate lumanari sa comandam) si ne-au intrebat cati nasi avem...am zis 4...raspunsul a fost ca atatea lumari, in concluzie am avut lumanari pt nasi doar. Eu am avut buchetul in mana si mirele nimic. Ne-au cerut si panglica, iar prescura a fost de la biserica si vinul l-am dus noi pt ca l-am primit de la o matusa de-a mirelui, adus de la Ierusalim pt cununia noastra si atunci ne-au lasat sa il ducem noi. Alte detalii nu mai stiu ca nasii s-au ocupat...sper ca te-am putut ajuta

dya_net
11.08.2011, 09:23:31
noi am intrebat cu o saptamana inainte la biserica (tocmai ca sa stim cate lumanari sa comandam) si ne-au intrebat cati nasi avem...am zis 4...raspunsul a fost ca atatea lumari, in concluzie am avut lumanari pt nasi doar. Eu am avut buchetul in mana si mirele nimic. Ne-au cerut si panglica, iar prescura a fost de la biserica si vinul l-am dus noi pt ca l-am primit de la o matusa de-a mirelui, adus de la Ierusalim pt cununia noastra si atunci ne-au lasat sa il ducem noi. Alte detalii nu mai stiu ca nasii s-au ocupat...sper ca te-am putut ajuta

inca o data multumiri^:)^ :)
orice informatie e utila
o sa mai intrebam si noi oricum cand vom merge la spovedanie.....dar macar sa fim in tema cam cu ce sa fim pregatiti si sa nu cautam atunci diverse :D

andi5
11.08.2011, 09:50:47
inca o data multumiri^:)^ :)
orice informatie e utila
o sa mai intrebam si noi oricum cand vom merge la spovedanie.....dar macar sa fim in tema cam cu ce sa fim pregatiti si sa nu cautam atunci diverse :D

cu placere.;))

oana_adela
11.08.2011, 16:21:08
am uitat sa te intreb....lumanarile trebuie sa aiba o dimensiune anume? sau pot fi cumparate de oriunde?
stiu ca erau intr-un timp de acelea lungi, ca puteai sa le sprijini de podea:D. acum insa am vazut ca sunt mai micute si de diverse diametre;))....oare care ar fi cele mai indicate?

poti sa cumperi lumanarile de oriunde, dar cu cat sunt mai mari sunt mai greu de tinut. cele mari, intr-adevar se sprijina pe podea insa cand se rotesc in jurul mesei e mai greu ca tb ridicate.. cele mai indicate cred ca sunt cele mai mici, facute din ceara care se evapora, dar cred ca depinde de gusturile si bugetul fiecaruia. nu stiu mai multe detalii pentru ca si la noi s-au ocupat nasii de partea asta. spor :*

ursueltemail
12.10.2011, 03:56:18
Fetelor, stiti sa imi recomandati un preot ortodox dispus sa tina cununia in natura?
Goldmoon, daca gasesti unul, te rog sa imi scrii si mie un pm. Caut de un an de zile si nici un noroc. Mersi.

shimmy
10.07.2012, 22:07:37
Fetelor, am nevoie de un pic de ajutor va rog.
Am gasit un preot greco-catolic care ne face cununia in aer liber. Nici eu si nici viitorul sot nu suntem crestini dar o facem pentru familie. Am auzit de acest preot ca fiind unul foarte deschis si de treaba si cu slujba scurta(cineva zicea 15 minute). Am fost si am vorbit cu el si am stabilit data si ca ne face cununia in aer liber. Acum imi spune cineva ca ritualul la greco-catolici ii asemanator cu cel de la ortodoxi (fix asta nu am vrut noi, coronite si lumanari si invartitul in jurul mesei si o jumatate de ora de predici) Va rog sa imi spuneti pas cu pas cum ii ritualul si ce ma sfatuiti sa fac? eu sunt botezata ortodoxa si el reformat si am vrea slujba cat mai simpla si scurta si in aer liber...la ce preot sa apelez? aveti vreo sugestie?

Blue_Selene
11.07.2012, 07:47:15
Fetelor, am nevoie de un pic de ajutor va rog.
Am gasit un preot greco-catolic care ne face cununia in aer liber. Nici eu si nici viitorul sot nu suntem crestini dar o facem pentru familie. Am auzit de acest preot ca fiind unul foarte deschis si de treaba si cu slujba scurta(cineva zicea 15 minute). Am fost si am vorbit cu el si am stabilit data si ca ne face cununia in aer liber. Acum imi spune cineva ca ritualul la greco-catolici ii asemanator cu cel de la ortodoxi (fix asta nu am vrut noi, coronite si lumanari si invartitul in jurul mesei si o jumatate de ora de predici) Va rog sa imi spuneti pas cu pas cum ii ritualul si ce ma sfatuiti sa fac? eu sunt botezata ortodoxa si el reformat si am vrea slujba cat mai simpla si scurta si in aer liber...la ce preot sa apelez? aveti vreo sugestie?

Si noi am fost cununati de un preot greco-catolic, tot in aer liber si pot sa-ti confirm ca e exact la fel ca la ortodocsi: lumanari, legat cu panglica, coronite, piscoturi cu miere, plimbat in jurul mesei. Totul a durat 45 de minute, in ciuda asigurarilor ca va scurta pe cat posibil.:|
Sincer nu cred ca vreun preot poate sa se incadreze in 15 minute pt simplul motiv ca nu poate sari peste nici o etapa, iar toate astea dureza in cel mai bun caz 30 de minute.

seluna
28.08.2012, 20:17:23
buna fetelor, eu o sa am nunta duminica nu stitzi la cat se termina slujba de duminica sa stiu cum mi-as face programarea la starea civila? la biserica ortodoxa, si daca stie cineva cam cat tine o cununie la catedrala?plsss mss anticipat:x

ursueltemail
28.08.2012, 20:23:57
buna fetelor, eu o sa am nunta duminica nu stitzi la cat se termina slujba de duminica sa stiu cum mi-as face programarea la starea civila? la biserica ortodoxa, si daca stie cineva cam cat tine o cununie la catedrala?plsss mss anticipat:x

Cununia la ctaedrala tine 35-40 de minute. Timpul alocat fiecarei nunti este de 45 de minute (pt ca nasii sa semneze actele, etc). In general slujba de duminica tine pana la 12-12:15, dar trebuie sa verifici cand incep preotii prima cununie si de cat timp au nevoie sa se pregateasca intre slujba si cununie.

seluna
18.09.2012, 21:42:15
Cununia la ctaedrala tine 35-40 de minute. Timpul alocat fiecarei nunti este de 45 de minute (pt ca nasii sa semneze actele, etc). In general slujba de duminica tine pana la 12-12:15, dar trebuie sa verifici cand incep preotii prima cununie si de cat timp au nevoie sa se pregateasca intre slujba si cununie.

ms mult:X:X:

ioanamaria2
18.01.2013, 20:28:11
ms mult:X:X:
Seluna, cel mai bine ar fi sa te uiti pe calendar daca nu e si ceva sarbatoare din cauza careia sa tina slujba mai mult si cel mai sigur sa intrebi. Sfatul meu e sa te grabesti cu programarea cununiei civile, e destul de plin. Eu am sambata si acu o luna nu asi mai fi gasit loc pt civil.
Spor

Delia21
17.04.2013, 13:36:00
Noi ne-am hotarat in cele din urma sa mergem la biserica din marasti, Sf. Ioan Botezatorul, intr-adevar nu e prea luminoasa dar sunt sigura ca fotograful o sa se descurce.
Noi stam in marasti si in plus la biserica au fost cununati parintii meu si am fost eu botezata...sper sa iasa bine. A mai avut careva din voi cununia religioasa acolo? cum sunt preotii?ati intampinat ceva probleme?

btw: e normal sa nu ne ceara nici un leu cand am mers sa rezervam biserica?

Unde se afla mai exact Biserica "Sfantul Ioan Botezatorul"? Este cumva cea de la intersectia Fabricii cu Fabricii de zahar?

Dannny24
22.04.2013, 11:15:24
Unde se afla mai exact Biserica "Sfantul Ioan Botezatorul"? Este cumva cea de la intersectia Fabricii cu Fabricii de zahar?

Da, aceea e. Acolo voi avea si eu cununia religioasa :).