PDA

Versiunea completa : Mai are cineva nunta 2 sambete la rand ?

anca_ionas
08.06.2005, 00:00:00
Mai are cineva cununia civila inainte cu o saptamana de nunta?Eu sunt
tare stresata ,imi e frica,ca persoanele dragi de la km distanta nu au
sa poata veni 2 sambete la rand la nunta nostra.nu se poate totul in
aceeasi zi din cauza nasilor care nu vor motivand ca nu rezista pana a
doua zi dimineata.nunta e pe 24 sep,cununia pe 17 sep,de renuntat nu
pot pt ca sunt nasii de botez ai viitorului sot si se stia de cand era
in fasa ca ei il cununa...:(

andreea2005
Eu cred ca nu vor putea veni daca distanta este mare doua saptamani la
rand. Dar oricum la cununia civila nu vin in general decat oamenii
foarte apropiati. Depinde si de oameni. Dar mi se pare foarte ciudat cu
nasii care nu cred ca ar trebui sa puna asa multe conditii ca pana la
urma nu ei se casatoresc ci voi. Si ar trebui sa faceti cum va doriti.

iulia1
Si eu la fel :-) Si nu-mi prea fac multe probleme. Pentru mine cununia
civila nu conteaza asa mult ca cea religioasa si daca vin parintii,
nasii si prietenii apropiati voi fi foarte fericita! Nu mai sta
stresata ca oricum va fi bine si cu invitati mai putini. Pupici si
multa bafta!:)

irina
16.06.2005, 00:00:00
Mie mi-ar fi placut sa fac cununia civila cu o saptamana inainte...:(
dar nu pot pt ca se va casatori un var de-al meu in sambata precedenta
nuntii mele, si nu prea e frumos sa ne suprapunem. Dar eu nu voi face
in nici un caz cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa, deci
ramane sa ma hotarasc la una din zilele lucratoare din saptamana
dinaintea nuntii. Stiu ca nu va veni multa lume, dar asta e, prefer sa
vina sambata si la biserica si la petrecere. Oricum multi nu dau prea
multa importanta civilei, si chiar daca faci cununiile in aceeasi zi,
lumea se gandeste ca nu se mai deranjeaza de dimineata, ca lasa ce va
vede seara, si tot cei mai apropiati vin. Parerea mea! Dar daca tii
foarte mult sa vina cei de departe, fa cununia civila vineri!
Gata...[icon:g28/]

viorica
15.10.2005, 00:00:00
La mine asa a fost si nu am avut nici o problema. Si au venit si destul de multi.

marcelacmf
07.12.2005, 00:00:00
Buna tuturor!
Numele meu este Marcela si am nunta anul viitor in iulie. Am si eu o
rugaminte la voi, poate ma ajutati. Eu voi avea nunta in doua locuri,
in doua sambete, deoarece eu si iubitul meu nu suntem din aceeasi
localitate. In 15 iulie va fi cununia civila si religioasa si
petrecerea cu invitatii mei, iar sambata urmatoare va fi petrecerea cu
invitatii lui. Dar intrebarea mea este .....ce vom face cand este
petrecerea la el? Ne intalnim numai la restaurant sau mai trecem si pe
la biserica?
Va rog ....daca cineva a mai fost in situatia asta ...poate sa-mi spuna
ce a facut?
Multumesc!

anonymous
10.12.2005, 00:00:00
salutare!!! exact aceeasi problema o am sieu. ma gandeam ca ar fi
frumos sa trec pe la biserica si la nunta2, macar sa-mi citeasca
preotul o rugaciune. tu cum vei face pana la urma?8)

cara
10.12.2005, 00:00:00
Cred ca la biserica se merge o singura data, exista o singura cununie
religioasa si mai multe petreceri daca vrei. Nu stiu care mai este
semnificatia celei de-a doua biserici si nici nu am auzit pana acum sa
mai faca preotul ceva. Eu am o prietena care a facut doua nunti: una cu
biserica, primarie si petrecere in Bucuresti si a doua in alta parte,
numai petrecerea la restaurant. Doar ca s-a imbracat de doua ori in
rochie de mireasa.

livia
02.02.2006, 00:00:00
Intr-adevar e un pic cam incurcata treaba, dar stai putin nu dispera inutil!
La cununia civila nu trebuie sa vina decat oamenii foarte apropiati. Adica daca ai langa tine parintii, nasii si cativa prieteni care sa se bucure din suflet pentru tine, este suficient. Oricum casatoria la starea civila se face pe "banda rulanta" si nu dureaza mai mult de 15 min pt ca te dau afara ca vin ceilalti peste tine! Stai linistita ca oricum o sa fie bine! Si nu-ti mai face atatea probleme pentru altii ca pana la urma tu te casatoresti si e ziua ta nu a lor!

alicenibles
28.04.2006, 00:00:00
buna! si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, cu doua locatii diferite insa la noi s-a reyolvat simplu: in Bucuresti, pe 26 august facem cununia civila iar la Suceava pe 9 sept. va avea loc nunta!

dori1982
20.05.2006, 09:57:43
buna
eu am cununia civila pe 17 iunie in bucuresti, iar nunta o am pe 1 iulie in sinaia, dar cununia o vom face restrans in familie, asa ca e ok. la nunta vor fi toti invitatii.

ryanaro
22.05.2006, 09:38:37
Sunt norocoasa din punctul asta de vedere... Vreau sa am cununia vineri, iar nunta sambata. Chestia e ca majoritatea covarsitoare a invitatilor sunt de o seama cu mine, deci studenti asa ca pot veni clar vineri. Cununia civila oricum e ceva restrans, insasi prin natura evenimentului...

ALEX05
10.06.2006, 11:27:43
nu poate....NU VOR

georgiana_
13.07.2006, 14:55:23
si eu sunt in aceeasi situatie, fac cununia civila, biserica, toata nunta pe 23 sept.2006 in Buc, iar pe 30 sept.2006, la Valcea. ideea e ca a doua oara nu faci decat petrecerea la restaurant, si pe invitatii am scris asa.

ryanaro
13.07.2006, 14:59:01
Si cu superstitiile astea- eu am auzit ca e mare pacat (de moarte) sa porti rochie de mireasa de 2 ori. Dar nevasta lui vara-meu a purtat aici in bucuresti si de unde e ea (ca au facut logodna la bis aici, iar partea a 2-a in bucovina)... Cred ca nu e acelasi lucru totusi. Adica pot sa vad de ce nu e bine sa te gatesti de 2 ori-pt ca prima data e ceva special, esti emotionata etc. Pe cand a 2-a oara nu mai e acelasi sentiment, pt ca ai mai trecut prin asta.

georgiana_
14.07.2006, 12:06:36
ai dreptate, nu mai este acelasi lucru sa imbraci rochita de doua ori, de superstitie nu am auzit. Dar ce sa fac daca nu am alta solutie?

demonizza
14.07.2006, 12:24:05
Mai are cineva cununia civila inainte cu o saptamana de nunta?Eu sunt
tare stresata ,imi e frica,ca persoanele dragi de la km distanta nu au
sa poata veni 2 sambete la rand la nunta nostra.nu se poate totul in
aceeasi zi din cauza nasilor care nu vor motivand ca nu rezista pana a
doua zi dimineata.nunta e pe 24 sep,cununia pe 17 sep,de renuntat nu
pot pt ca sunt nasii de botez ai viitorului sot si se stia de cand era
in fasa ca ei il cununa...:(

iarta-ma ca-mi bag nasu' in afaceri de familie, dar mi se pare absurd sa va lasatzi conditionatzi de altcineva in legatura cu nunta voastra...shi, din cate shtiu, la cununia civila nici nu e obligatoriu sa vina nashii...acolo iti trebuie doar doi martori, care pot fi shi nishte prieteni f. buni sau frati...eu in locul tau i-ash lasa pe nashi cu toate nazurile lor sa stea acasa cumintzi, sa nu se oboseasca f. rau, >:), shi ash face civila in ziua si la ora cand imi convine cel mai mult...mi se pare corect ca decizia privind data casatoriei sa va apartzina in intregime!

pupi, bafta

dana2006
14.07.2006, 13:30:33
Buna. eu am facut cununia civila anul trecut iar nunta propriu zisa urmeaza anul asta. Intr-adevar la cununia civila trebuie sa fie 2 martori si voi ( mirii), nasii nu au nici o legatura cu cununia civila numai daca vrei sa aiba :) La mine nici nu au fost pt ca inca nu ne alesesem nasii. Eu am chemat la cununia civila doar parintii si prietenii cei mai apropiati, iar la nunta pe toata lumea. Si l-a mine ar fi fost aceeasi problema: distanta, asa ca i-am anuntat pe toti cand avem cununia civila si le-am explicat ca o sa ii chemam pe toti doar la nunta... Oricum, am avut si neamuri care au venit, pt care nu a contat distanta si o sa vina si la nunta ( probabil o sa zici ca nu e aceeasi situatie pt ca e o distanta mai mare dar crede-ma ca persoanele foarte apropiate o sa vina indiferent de distanta). Totusi cel mai bine ar fi sa faci asa cum vreti voi, nasii nefiind obligatorii la cununia civila. Oricum inainte de a alege ganditi-va care e cea mai buna optiune ca sa nu suparati pe nimeni si sa va simtiti si voi bine, la urma urmei e ceva unic in viata...

ryanaro
14.07.2006, 15:33:52
Ai dreptate, demonizza. Pe mine nu ma conditioneaza nici tata, care si plateste pt o parte din nunta, daramite nasul, care nu e nimeni LOL. Cred ca daca mi-ar zice asa ceva as muri de ras... Pai poti sa porti alta rochie, georgiana. Iti cumperi una simpla alba sau crem (nu de mireasa) si e alta viata! Sau un costumas, ca al lui mam de cununie civila. Pentru ca, sa fim sincere, rochia de mireasa daca o mai porti o data, isi pierde toata magia- devine doar o simpla rochie- ceva mai impopotonata, dar totusi o simpla rochie.

annyie
01.08.2006, 11:14:31
Si eu am "doua nunti" la diferenta de o saptamana. Duminica pe 20 august fac cununia civila la Pitesti unde vor fi invitate rudele si prietenii apropiati ai familiei mele. Din partea lui vor veni doar parintii, fratii si doar niste rude apropiate care vor sa vina. Pe 26 august vom face cununia religioasa la el la tara in Balcesti- jud. Gorj. Acolo in schimb nu vor veni decat cateva din rudele mele, de altfel persoanele pe care mi le doresc neaparat aproape in astfel de clipe. Bineinteles ca sunt bineveniti si ceilalti daca vor sa vina. De imbracat o sa ma imbrac de fiecare data in mireasa pentru ca imi doresc foarte mult sa ma vada mireasa si rudele mele asa. Superstitioasa nu sunt, asa ca.....