PDA

Versiunea completa : Traditii si obiceiuri de nunta la Galati

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6

Bulina2008
12.05.2009, 08:45:59
Este intradevar.......se spune ca cea mai mare pomana o faci cand te oferi sa cununi sau cand accepti din inima........asa si la tine!

DanielaD
12.05.2009, 09:53:22
Si eu cred ca il voi pune la coafor......sa ajung sa vb cu ea si sa vedem ce zice?Pup!
eu sigur il voi pune la coafor<:-P... fara doar si poate!!!

DanielaD
12.05.2009, 09:59:23
Colacul miresei ,insotit de vinul specific e cel pe care nasa il rupe in 4 bucati si ti-l da tie(miresei) sa musti din el de 3 ori si sa-l arunci in cruce!De obicei se face in fata blocului/casei urcata sau nu pe scaun!
hai ca asta-i tare cu urcatul pe scun... nu am mai auzit si nici nu ma interesaza, ca nu o sa fac asa ceva nici moarta;))

Bulina2008
12.05.2009, 10:01:14
Serios,la mine in Bacau se obisnuieste asta.............de fapt doar asa se face!La voi stiu ca nu......din cauza ca au ramas multi masca cand le-am zis;;) !
Oricum obiceiurile difera mult ,sa stii!!!

BiuBiu
12.05.2009, 10:03:42
Mhhhhhhhhh,traditii.......suna bine...doar ca nu multi le respecta sau nu in totalitate.
Sa vedem ce trebuie sa se faca,cine si cum vrea si nu neaparat in ordinea asta:
-se gateste mireasa de catre nasa cu voalul si bijuteriile cumparate de ea pe melodia specifica<Ia-ti mireasa ziua buna> (imi cumpar singura bijuterii si voal!!!, melodia...hm, doar daca trebuie)
-cavalerii 'cara' lumanarile cumparate de nasi
-dupa cununie se servesc invitatii cu sampanie si prajituri (eu voi avea piscoturi de sampanie)
-apoi se fac poze.....
-se merge la biserica unde nasa intra cu mirele si nasul cu mireasa ,in continuare lumarile sunt tinute de cavaleri.
-miri trebuie sa aiba un covor (fara partea cu banutii de sub covor)
-tot nasul plateste intreaga 'taxa' la biserica
-miri trebuie sa aduca cozonac si vin si chiar in unele locuri si covorul pe care stau ei(il pot lasa acolo sau il pot lua acasa,dupa)
-ei(miri) vor fi iarasi felicitati si pupati
-se plecaa la local
-imediat cum se ajunge mirii servesc din paharele de sampanie,oferite la intrare de catre ospatari
-apoi miri intampina invitatii cu care au venit si iarasi se mai felicita si pupa
-apoi fiecare se aseaza la mese,vin si restul invitatilor......
-se danseaza primul dans al mirilor
-se aduce primul fel de mancare
-dupa diversele meniuri ,se ajunge si la tort......si imediat si la colacii nasilor(nou:2 torturi) si cadoul pentru nasi (INAINTE DE NUNTA)
-mirii se aseaza pe scaune apoi urmeaza dezgatirea miresei,de catre nasa.....in care i se pune esarfa cumparata de ea. (doar daca trebuie)
-se joaca hora miresei,in care cei care vor sa danseze cu ea,vor pune bani in poseta sau in san.....;))
-mireasa trebuie sa-i dea nasei,tot asa un material(ceva de imbracat)

...pentru nunta mea am mai scurtat lista ;;)
pupici

DanielaD
12.05.2009, 12:41:25
Serios,la mine in Bacau se obisnuieste asta.............de fapt doar asa se face!La voi stiu ca nu......din cauza ca au ramas multi masca cand le-am zis;;) !
ciudata oicum, sau asa imi pare mie, dar vb ta........ obiceiuri difera ffffffffff mult de la o zona la alta:*

DanielaD
12.05.2009, 15:01:28
eu nu o sa tin cont de obiceiuri ci de ce-mi doresc eu pt la nunta mea... si cred ca daca va iesi cum imi doresc atunci chiar voi fi fericita indiferent daca am respectat traditiile sau nu:-"

DanielaD
12.05.2009, 15:02:39
ms ms ..sa-i dea D-zeu sanatate :)
bucura-te de ea cat mai poti... a mea acum 7 zile au inmormantat-o...:-<

DanielaD
12.05.2009, 15:04:50
Hora miresei..........pai ar fi 2 hori=))
-in fata casei/blocului,alta
-dimineata ,dupa dezgatiti......facuta de femeii,la care cine vrea sa danseze cu ea trebuie sa puna bani
Difera traditiile si obiceiurile......si mai ales conceptiile....asa ca fetelor faceti ce si cum va place!
Pup!>:D<
asa e... cel mai important e ca fiecare sa-si faca nunta asa cu a visat-o<:-P

DanielaD
12.05.2009, 15:05:22
Deci cum va ziceam mai sus,masa anul asta merge 500-800 ron /pereche,depinde.....ce sa sunt....
sper ca vom avea si ceva invitati, caci cu criza asta... ma apuca frica:-s

puffvivi
12.05.2009, 15:11:43
eu nu o sa tin cont de obiceiuri ci de ce-mi doresc eu pt la nunta mea... si cred ca daca va iesi cum imi doresc atunci chiar voi fi fericita indiferent daca am respectat traditiile sau nu:-"

Bravo,asa mi se pare cel mai corect...Nu trebuie sa tinem cont de toate matusile,bunicile,vecinele si restul lumii care tin la asa zisele "obiceiuri"...Facem doar ceea ce ne place,ce consideram noi adecvat,mai ales in acea zi speciala pt noi nu ne vom apuca sa facem ceva de gura lumii\:D/ Mie cel putin unele traditii de astea mi se par ori penibile,de prost gust,ori prea invechite,demodate care nu isi au rostul in ziua de azi cand vrem limuzine,marturii,cristale,flori de nu stiu care,martipan,meniuri sofisticate pt ziua nuntii...Parca nu se potrivesc unele cu altele...Totusi am evoluat de cand s-a maritat bunica:">

puffvivi
12.05.2009, 15:17:07
bucura-te de ea cat mai poti... a mea acum 7 zile au inmormantat-o...:-<

Imi pare rau pt tine si familia ta,condoleante...:-< Mi se face pielea de gaina cand citesc sau cand aud pe cineva vorbind de bunici si imi propun sa-i respect cat inca ii mai am...Desi eu sunt cam rea,tip si ma enerveaza uneori (bunicii mei traiesc toti 4)#:-Simi pare rau dupa aceea pt cum m-am purtat cu ei...si-mi amintesc cate au facut si fac saracii pt mine,si cat ma iubesc,cate mofturi imi fac:"> Bunicii cred ca-si iubesc nepotii atunci cand apar mai mult decat pe proprii lor copii...cel putin la mine asa mi se pare;;)

DanielaD
12.05.2009, 15:18:09
Bravo,asa mi se pare cel mai corect...Nu trebuie sa tinem cont de toate matusile,bunicile,vecinele si restul lumii care tin la asa zisele "obiceiuri"...Facem doar ceea ce ne place,ce consideram noi adecvat,mai ales in acea zi speciala pt noi nu ne vom apuca sa facem ceva de gura lumii\:D/ Mie cel putin unele traditii de astea mi se par ori penibile,de prost gust,ori prea invechite,demodate care nu isi au rostul in ziua de azi cand vrem limuzine,marturii,cristale,flori de nu stiu care,martipan,meniuri sofisticate pt ziua nuntii...Parca nu se potrivesc unele cu altele...Totusi am evoluat de cand s-a maritat bunica:">

ma bucur cand vad ca nu sunt singura care gandesc asa... dar eu chiar nu sunt o persoane care tine la traditii... si dupa cum am mai scris pe aici pe undeva... daca e sa ne gandim bine tre sa punem prosoape de artizanat in gat sa facem nunta la cort si... caci astea sunt traditiile romanesti... mie nu-mi plac cine vrea treditii sa le faca si sa fi si fericita dar eu la nunta mea[-X

Bulina2008
12.05.2009, 15:20:02
Nu va impus nimeni nimic......si daca unele persoane mai tin inca la obiceiuri .....nu inseamna ca sunt invechiti......poate mai sunt si persoane carora le place sa-l combine modernul......nu trebuie sa jicnim pe nimeni...suntem aici sa ne dam cu parerea ,la un subiect adecvat!
Personal vorbind......nu voi respecta multe din ce am zis.....alea erau doar asa ca nota informativa....nu o impunere!

DanielaD
12.05.2009, 15:23:51
Imi pare rau pt tine si familia ta,condoleante...:-< Mi se face pielea de gaina cand citesc sau cand aud pe cineva vorbind de bunici si imi propun sa-i respect cat inca ii mai am...Desi eu sunt cam rea,tip si ma enerveaza uneori (bunicii mei traiesc toti 4)#:-Simi pare rau dupa aceea pt cum m-am purtat cu ei...si-mi amintesc cate au facut si fac saracii pt mine,si cat ma iubesc,cate mofturi imi fac:"> Bunicii cred ca-si iubesc nepotii atunci cand apar mai mult decat pe proprii lor copii...cel putin la mine asa mi se pare;;)
ms... aceasta bunica m-a crescut pana la 7 ani... si ea m-a iubit mai mult decat mama pot spune si eram nepoata ei preferata, caci si-a varsat oful pierderii bunicului dandu-mi mie dragoste atentie si intelegere...
si nu mai zic ca... acum un an a murit bunicul patern, acum 6 luni bunica paterna si acum...:-s

puffvivi
12.05.2009, 15:28:23
sper ca vom avea si ceva invitati, caci cu criza asta... ma apuca frica:-s

Nu trebuie sa va apuce frica fetelor,daca va cunoasteti bine familia,prietenii,rudele si invitatii in general...daca stiti ce fel de oameni sunt...
Acum nici eu nu vreau sa sperii pe nimeni si nu vreau sa ma gandesc dar sambata trecuta am fost la o nunta,unde se asteptau si aveau confirmari de la vreo 70 de persoane...Noi si viitorii nostri nasi am mers din partea unor prieteni care cununau acum...Si pe la ora 21:00 ne-au sunat nasii de la nunta respectiva la care urma sa ne prezentam sa ne roage sa venim mai repede,ca e sala goala...Bun ok ne-am grabit noi,am ajuns,am inceput sa dansam,sa fie un pic de atmosfera dar degeaba ca dupa vreo ora jumate tot nu veneau invitatii...A inceput mireasa sa planga,mirele si el saracul mai avea putin,noi la randul nostru care urmam sa avem nunta ne-am cam crizat putin cu gandul ca daca "Doamne fereste" si la noi va fi la fel:-s In fine pana la urma au venit vreo 57 de persoane(deci nu toate care au promis),desi nu a fost nunta mare tot e oribil sa vezi mese ramase goale,mireasa care plange,mirele intrebandu-se daca vor avea sa achite toate cele 70 de meniuri comandate...Nasol dar poate noi vom avea invitati seriosi si care se tin de cuvant...:|

puffvivi
12.05.2009, 15:32:35
ms... aceasta bunica m-a crescut pana la 7 ani... si ea m-a iubit mai mult decat mama pot spune si eram nepoata ei preferata, caci si-a varsat oful pierderii bunicului dandu-mi mie dragoste atentie si intelegere...
si nu mai zic ca... acum un an a murit bunicul patern, acum 6 luni bunica paterna si acum...:-s

Desi suntem constienti ca asta e sirul vietii tot e greu cand se intampla inevitabilul...si pe mine m-au crescut bunicii din partea tatalui meu (care a murit cand eu aveam 6 ani) si toata atentia si dragostea dupa pierderea fiului lor si-au indreptat-o catre mine...Deci nu pot spune tot ce au facut oamenii aia pt mine si mama mea...Cred ca voi aprecia si realiza mult mai bine atunci cand nu vor mai fi(sper peste multi ani sa se intample asta):-s

DanielaD
12.05.2009, 15:53:29
Nu trebuie sa va apuce frica fetelor,daca va cunoasteti bine familia,prietenii,rudele si invitatii in general...daca stiti ce fel de oameni sunt...
Acum nici eu nu vreau sa sperii pe nimeni si nu vreau sa ma gandesc dar sambata trecuta am fost la o nunta,unde se asteptau si aveau confirmari de la vreo 70 de persoane...Noi si viitorii nostri nasi am mers din partea unor prieteni care cununau acum...Si pe la ora 21:00 ne-au sunat nasii de la nunta respectiva la care urma sa ne prezentam sa ne roage sa venim mai repede,ca e sala goala...Bun ok ne-am grabit noi,am ajuns,am inceput sa dansam,sa fie un pic de atmosfera dar degeaba ca dupa vreo ora jumate tot nu veneau invitatii...A inceput mireasa sa planga,mirele si el saracul mai avea putin,noi la randul nostru care urmam sa avem nunta ne-am cam crizat putin cu gandul ca daca "Doamne fereste" si la noi va fi la fel:-s In fine pana la urma au venit vreo 57 de persoane(deci nu toate care au promis),desi nu a fost nunta mare tot e oribil sa vezi mese ramase goale,mireasa care plange,mirele intrebandu-se daca vor avea sa achite toate cele 70 de meniuri comandate...Nasol dar poate noi vom avea invitati seriosi si care se tin de cuvant...:|
sper sa nu raman cu asa amintire de la nunta mea si nu doresc asta nimanui...:-s

DanielaD
12.05.2009, 15:56:04
Desi suntem constienti ca asta e sirul vietii tot e greu cand se intampla inevitabilul...si pe mine m-au crescut bunicii din partea tatalui meu (care a murit cand eu aveam 6 ani) si toata atentia si dragostea dupa pierderea fiului lor si-au indreptat-o catre mine...Deci nu pot spune tot ce au facut oamenii aia pt mine si mama mea...Cred ca voi aprecia si realiza mult mai bine atunci cand nu vor mai fi(sper peste multi ani sa se intample asta):-s
pacat ca unele lucruri lerealizam cand e cam tarziu...:-s

DanielaD
12.05.2009, 15:57:26
Nu va impus nimeni nimic......si daca unele persoane mai tin inca la obiceiuri .....nu inseamna ca sunt invechiti......poate mai sunt si persoane carora le place sa-l combine modernul......nu trebuie sa jicnim pe nimeni...suntem aici sa ne dam cu parerea ,la un subiect adecvat!
Personal vorbind......nu voi respecta multe din ce am zis.....alea erau doar asa ca nota informativa....nu o impunere!
tocmai asta am spus... fiecare sa faca cum crede ca e mai frumos si daca ii si iese tot ce isi propune va fi fericit si va avea motiv<:-P

Raluk_Den
12.05.2009, 16:19:23
Mhhhhhhhhh,traditii.......suna bine...doar ca nu multi le respecta sau nu in totalitate.
Sa vedem ce trebuie sa se faca,cine si cum vrea si nu neaparat in ordinea asta:
-mirele pleaca dupa nasi
-mirele ii da buchetul nasei
-mirele trebuie sa 'dea' niste bani d-relor de onoare,surorilor pentru a intra sa vada si sa ia mireasa
-se gateste mireasa de catre nasa cu voalul si bijuteriile cumparate de ea pe melodia specifica<Ia-ti mireasa ziua buna>
-mirele trebuie sa plateasca d-ra si cavalerul sa i se intoarca oglinda miresei,pentru gatit
-urmeaza toata lumea invitata acasa la gatit dupa miri...nasi....socri.....etc
-in fata casei/blocului mireasa urca pe un scaun si musca din colacul rupt de nasa,si-l arunca in semnul crucii......si apoi cu paharul de vin la fe;.
-se joaca hora miresei imediat dupa
-se merge la cununie civila,intampinati de muzica specifica nuntii
-cavalerii 'cara' lumanarile cumparate de nasi
-dupa cununie se serveste invitatii cu sampanie si prajituri
-apoi se fac poze.....
-se merge la biserica unde nasa intra cu mirele si nasul cu mireasa ,in continuare lumarile sunt tinute de cavaleri.
-miri trebuie sa aiba un covor ,unde nasul pune sub el niste banuti
-tot nasul plateste intreaga 'taxa' la biserica
-miri trebuie sa aduca cozonac si vin si chiar in unele locuri si covorul pe care stau ei(il pot lasa acolo sau il pot lua acasa,dupa)
-la iesirea din biserica ,mirii vor trebui sa stinga lumanarile de tocul usii bisericii,amandoi o data
-apoi mireasa va arunca cu bomboane
-ei(miri) vor fi iarasi felicitati si pupati
-miri trebuie sa rastoarne galetile cu apa care le vor iesi in cale
-se plecaa la local
-intrarea mirilor in local ,le-o vor face mama mirelui(soacra mare)cu un prosop/esarfa in jurul gaturilor
-imediat cum se ajunge mirii servesc din paharele de sampanie,oferite la intrare de catre ospatari
-apoi miri intampina invitatii cu care au venit si iarasi se mai felicita si pupa
-dupa ca primii invitati au intrat,se joaca prima hora ,cea cu lumanarile care vor trece din mana in mana pe la fiecare invitat,atunci prezent.
-apoi fiecare se aseaza la mese,vin si restul invitatilor......
-se danseaza primul dans al mirilor
-se petrece ,pana la in momentul in care este furata mireasa,unde va trebui sa fie rascumparata de mire daca este furata inainte de 12 si de nas daca este furata dupa 12.
-mai nou se fura mirele........care de regula il rascumpara tot mirele
-se aduce primul fel de mancare ,care in unele locuri este intampinat de o melodie specifica,cu lumini.....
-apoi spre dimineata se joaca dansul gainii(2-4-6 gainii)pentru nasi,parinti,miri,depinde cate alegeti,care vor trebui cumparate de la cei care le joaca(de regula neamuri dar chiar si ospatari)
-dupa diversele meniuri ,se ajunge si la tort......si imediat si la colacii nasilor(nou:2 torturi) si cadoul pentru nasi(multi le prefera inainte de nunta date sau chiar dupa,nu atunci seara )
-mireasa arunca buchetul de mireasa
-mirele scoate cu dintii jarteluta miresei si o arunca cavalerilor
-mirii se aseaza pe scaune apoi urmeaza dezgatirea miresei,de catre nasa.....in care i se pune esarfa cumparata de ea.....si i se mai da un material(nou:rochita) miresei......prima imbracaminte de 'd-na' si geanta cu accesorii
-se dezgateste mirele
-se gatesc cavalerii.....
-se joaca hora miresei,in care cei care vor sa danseze cu ea,vor pune bani in poseta sau in san.....;))
-mireasa trebuie sa-i dea nasei,tot asa un material(ceva de imbracat)
-si final
-dupa o saptamana ,nasii trebuie sa scoata mirii la biserica si sa dea/doneze o parte sau chiar de tot,lumanarile(unii pastreaza o parte din ele pentru ai apara de rau,furtuni,gheata sau le aprind in fiecare an in data nuntii)
Daca am uitat ceva....e fara intentie.......cam astea sunt......acuma va zic,difera mult datinile si or mai fi sau n-or mai fi,astea le stiu si astea vi le-am zis:* !
Pup!bine venita listuta ta;))

elenna
12.05.2009, 16:43:27

=D>=D>=D> Finally!!!! pai daca faceam un sfert din toata lista asta cred ca innebuneam. Nu ma intelegeti gresit, respect traditiile imi plac dar nu ma reprezinta.

Mi se pare prea multa bataie de cap. De ce trebuie sa iau material la nasa? Ce reprezinta?
De ce trebuie sa iau tort? Care e semnificatia?
Si intrebarile pot continua.

Felicit miresicile care pot tine cont de aceste traditii, de buna voie si fara stres suplimentar.

elenna
12.05.2009, 16:46:05

Fara suparare dar in Galati e o moda sa te cheme la nunta la 19 si sa vii ca invitat la 22 sau 23. Asta am simtit-o pe pielea mea la mai multe nunti anul trecut.

Pai daca amaratii aia care sunt stresati si asa mai stau si cu stresul suplimentar ca e sala goala unde ajungem? Tine de respectul manifestat fata de miri/nasi/socri. daca sunt invitata la 20. pai la 20 sunt acolo. Nici mai devreme nici mai tarziu.

BiuBiu
12.05.2009, 20:02:35
Saracutii de ei! Eu nu ma gandesc la bani cat ma gandesc la acele mese goale. Eu zic sa pornim o miscare de solidaritate si in caz de ceva sa venim una la nunta alteia ca sa populam sala :p

MiaS
12.05.2009, 20:03:28
Saracutii de ei! Eu nu ma gandesc la bani cat ma gandesc la acele mese goale. Eu zic sa pornim o miscare de solidaritate si in caz de ceva sa venim una la nunta alteia ca sa populam sala :p

ce tare ar fi :-?

BiuBiu
12.05.2009, 20:17:04
-dimineata ,dupa dezgatiti......facuta de femeii,la care cine vrea sa danseze cu ea trebuie sa puna bani
Difera traditiile si obiceiurile......si mai ales conceptiile....asa ca fetelor faceti ce si cum va place!
mie hora de la petrecere mi se pare distractiva!

BiuBiu
12.05.2009, 20:34:32
...eu inca nu imi revin...de cand am citit intamplarea asta ma doare stomacul :-s

DanielaD
12.05.2009, 20:38:07
ar fi ceva... uite asa ne-am si distra 100% intre tineret:)

BiuBiu
12.05.2009, 20:48:02
ar fi ceva... uite asa ne-am si distra 100% intre tineret:)
eu pe 15 ma mai duc la nunta unei prietene, dar cred ca pot veni sa ma maimutaresc la tine pe ring un pic ca sa-ti amuz invitatii :-p (sa stii ca glumesc. nu m-as maimutari pe bune)

DanielaD
12.05.2009, 21:29:52
eu pe 15 ma mai duc la nunta unei prietene, dar cred ca pot veni sa ma maimutaresc la tine pe ring un pic ca sa-ti amuz invitatii :-p (sa stii ca glumesc. nu m-as maimutari pe bune)
n-ar fi fost rau daca chiar ai fi vb serios, daca nu era o gluma... pacat:)

BiuBiu
12.05.2009, 21:38:38
n-ar fi fost rau daca chiar ai fi vb serios, daca nu era o gluma... pacat:)
ei, daca tu vrei neaparat =))

puffvivi
13.05.2009, 10:06:05
...eu inca nu imi revin...de cand am citit intamplarea asta ma doare stomacul :-s

Iti dai seama ca si pt noi a fost extrem de nasol,mai ales k urmeaza sa avem nuntile...De miri si familiile lor nu mai zic...Iubi si viitorul nas s-au crizat super tare,mai ales ca nasii nostri vor avea cam 400 de invitati...Acolo stres si mai mare:-s Ziceau k i-ar lua plansul,nervii si ar pleca daca n-ar veni prietenii si apropiatii care au promis si la care se asteptau:|

DanielaD
13.05.2009, 10:12:33
ei, daca tu vrei neaparat =))
atunci te astept=D>

DanielaD
13.05.2009, 10:13:24
Iti dai seama ca si pt noi a fost extrem de nasol,mai ales k urmeaza sa avem nuntile...De miri si familiile lor nu mai zic...Iubi si viitorul nas s-au crizat super tare,mai ales ca nasii nostri vor avea cam 400 de invitati...Acolo stres si mai mare:-s Ziceau k i-ar lua plansul,nervii si ar pleca daca n-ar veni prietenii si apropiatii care au promis si la care se asteptau:|
naspa situatiile astea... nemurile aste mai nou vin doar la pomeni;)) ...

puffvivi
13.05.2009, 11:47:44

Daca-s "neamuri proaste" =))

laurita2009
13.05.2009, 14:46:48
Eu cunosc si cealalta versiune..dar tot trista! Nasii mei au avut invitati 190 de persoane si le-au venit 200 de persoane, dar unele au pus cate 1 milion in plic. Abia abia si-au platit pe acolo darile..si asta nu de foarte mult timp. Acum un an jumate. Dar poate noi vom avea noroc mai mult:-<

kamy_iuli
13.05.2009, 14:50:42

hahaha neamuri din partea fumeii:)))
Faza e ca si noi avem inchiriata o sala mare de 300 persoane,dim platim 150 de meniuri chiar daca avem 100 de oameni in sala,nu vreau sa gandesc negativ ...o sa mor de inima pana la nunta....cine vine vine,si cu confirmarile e o mare pacaleala,parerea mea.
Poate de rusine iti zice da venim,desi ei stiu ca nu vin si atunci in ziua nuntii spun ca s-a intamplat ceva super naspa,gen s-a spanzurat pisicu de siretu de la sifonier:D.
Ehh....visati frumos,la momentul magic,incercati sa gasiti solutii indiferent de situatie.
V-am pupi....just smile

DanielaD
13.05.2009, 14:54:03
Eu cunosc si cealalta versiune..dar tot trista! Nasii mei au avut invitati 190 de persoane si le-au venit 200 de persoane, dar unele au pus cate 1 milion in plic. Abia abia si-au platit pe acolo darile..si asta nu de foarte mult timp. Acum un an jumate. Dar poate noi vom avea noroc mai mult:-<
nici asa nu-i bine... am auzit multe faze asemanatoare, chiar ma gandeam sa revin la ''nunta cu strigare'', desi nu-mi surade deloc ideia:-s

BiuBiu
13.05.2009, 18:56:06
=))=))=))=))

BiuBiu
13.05.2009, 18:57:46
ce sa-i faci daca la pomeni se mananca gratis ;))

puffvivi
13.05.2009, 19:58:47
hahaha neamuri din partea fumeii:)))
Faza e ca si noi avem inchiriata o sala mare de 300 persoane,dim platim 150 de meniuri chiar daca avem 100 de oameni in sala,nu vreau sa gandesc negativ ...o sa mor de inima pana la nunta....cine vine vine,si cu confirmarile e o mare pacaleala,parerea mea.
Poate de rusine iti zice da venim,desi ei stiu ca nu vin si atunci in ziua nuntii spun ca s-a intamplat ceva super naspa,gen s-a spanzurat pisicu de siretu de la sifonier:D.
Ehh....visati frumos,la momentul magic,incercati sa gasiti solutii indiferent de situatie.
V-am pupi....just smile

Ce confirmari =; Pun eu mana frumos pe telefon,sun pe toata lumea si le zic fara suparare si cu cea mai mare intelegere spuneti-ne daca ne onorati sau nu cu prezenta seara la restaurant...vedeti vremurile in care traim si cel mai bine e sa zicem lucrurilor pe nume,sa fim sinceri nu:^o sau neseriosi

DanielaD
13.05.2009, 20:02:16
Ce confirmari =; Pun eu mana frumos pe telefon,sun pe toata lumea si le zic fara suparare si cu cea mai mare intelegere spuneti-ne daca ne onorati sau nu cu prezenta seara la restaurant...vedeti vremurile in care traim si cel mai bine e sa zicem lucrurilor pe nume,sa fim sinceri nu:^o sau neseriosi
cam asa trebui facut...
mi-am amintit ce imi zicea o miresica... caci mireselul ei vroia sa scrie pe invitatii: '' nu veniti stim unde stati si ne vedem dupa'' :)) :)) :))

MiaS
13.05.2009, 20:07:50
cam asa trebui facut...
mi-am amintit ce imi zicea o miresica... caci mireselul ei vroia sa scrie pe invitatii: '' nu veniti stim unde stati si ne vedem dupa'' :)) :)) :))

ce tare-i asta =))...si eu ii voi suna daca nu suna ei :D

BiuBiu
13.05.2009, 22:37:11
atunci te astept=D>
Multumesc pentru invitatie. Chiar mi-ar placea sa vin macar 20-30 de minute inainte de cealalta nunta la care trebuie sa ajung. Am face cunostinta...ar fi chiar dragut. >:D<:*Pupici

DanielaD
14.05.2009, 09:00:13
Multumesc pentru invitatie. Chiar mi-ar placea sa vin macar 20-30 de minute inainte de cealalta nunta la care trebuie sa ajung. Am face cunostinta...ar fi chiar dragut. >:D<:*Pupici
ti-am lasat pm cu id-ul meu sa vb pe mess si sper sa ne si vedem:*

carasica
15.05.2009, 10:23:15
pe mine in zi de duminica m-au dus in club planet, puteau sa-l numeasca club miresici :))) caci nu am fost singura pe acolo, ieseau trei intram patru ;))
a fost frumos :">

Ai fost superba in ziua nunti Azumi :) Pozele au iesit super felicitari fotografului, iar in legatura cu furatul nu prea ai unde sa te duci in Galati ... cea mai buna varianta fiind tot aia cu schimbul de mirese :D

carasica
15.05.2009, 10:30:07
Eu stiu unde as vrea, acum sa vedem daca o sa fac asa sau nu. Eu nu vreau sa ma duca nicaieri, adica intr-un loc public, eu vreau sa ma asez intr-un pat si sa-mi faca cineva un masaj la talpi, la sale :D si cam atat. Asta imi doresc eu de ceva ani....daca ma razgandesc ramane de vazut;-) .

Buna camenele sunt o viitoare miresica care vrea sa faca nunta la anu la Laura ... Mi-ai putea impartasi mai multe detalii: aranjamentul cat te ajunge si DJ sau formatie.

puffvivi
15.05.2009, 12:07:09
Olla fetele, nici eu nu sunt in tara si sincer nici nu cunosc orasul Galati foarte bine, dar am incredere in persoanele care ma vor fura in seara nuntii;)) si ma vor duce intr-un loc frumos...voi , miresicilor unde ati fost duse, in ce locatii?>:D<

In ultimul timp este o moda cu dusul mireselor furate in Divino...putin dans acolo,atmosfera dupa care back la nunta proprie...:)

Azumi
15.05.2009, 12:48:25
Ai fost superba in ziua nunti Azumi :) Pozele au iesit super felicitari fotografului, iar in legatura cu furatul nu prea ai unde sa te duci in Galati ... cea mai buna varianta fiind tot aia cu schimbul de mirese :D

multumesc frumos cerasica :">
asa este.. mai ales duminica. Sa va distrati frumos fetelor oriunde veti fi duse, pe mine si acum ma cuprind emotiile gandindu-ma la acea zi.
Nunti de poveste!>:D< :*

BiuBiu
15.05.2009, 18:12:40
Eu nu vreau sa fiu furata deloc! ;;)

camenele
16.05.2009, 10:33:16
Buna camenele sunt o viitoare miresica care vrea sa faca nunta la anu la Laura ... Mi-ai putea impartasi mai multe detalii: aranjamentul cat te ajunge si DJ sau formatie.
impresiile mele despre restaurantul Laura le vei gasi la Restaurante Galati-Restaurantul Laura. In ce priveste decoratiunile eu am ales sa colaborez cu altcineva, nu cu cei cu care ei colaboreaza in mod obisnuit. Iar la capitolul muzica va fi altcineva, nu dj-ul lor. Ce pot sa-ti spun este ca am vb cu dj-ul lor si tariful lui este de 10 milioane.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, CU MARE PLACERE.<:-P

CONT-INCHIS-049
16.05.2009, 10:41:58
bine venita listuta ta;))
#:-S #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S
Ce multe.:O :O :O
Sincer fiecare isi face nunta dupa bunul sau plac.
Eu zic PASS la multe dintre ele.;)) ;))
Oricum multumim de lista, poate le va fi de folos unor miresici care vor tine cont de toate aceste traditii;;)

Bulina2008
16.05.2009, 11:21:13
Asa este....fiecare isi face dupa bunul plac......eu le-am enumerat ca sa ajut...intr-un fel sau altul.....eu voi tine cont de cateva dintre ele......

DanielaD
17.05.2009, 07:47:17
Asa este....fiecare isi face dupa bunul plac......eu le-am enumerat ca sa ajut...intr-un fel sau altul.....eu voi tine cont de cateva dintre ele......
fiecare va tine cont de cate ceva... important e satinem cont de ce ni se potriveste si ce ne place asa vom reusi sa ne apropiem de idealul nuntii visate>:D< >:D< >:D<

danielle_crys
21.05.2009, 08:22:25
Buna, am fost la o nunta de curand si pe mireasa au furat-o si au dus-o intr-un clob unde se face karaoke.Mi s-a parut o idee inedita, s-a trezit saraca cu microfonul in mana si chiar daca nu vroia a cantat impreuna cu prietenele ei si a fost super!!Chiar mi-a placut, e o idee buna.:-p

Fulguletz_
30.05.2009, 15:59:04
La nunta surorii mele s-a facut un schimb de miresici si au dus-o si pe la trecerea BAC e un fel de ... bar unde se si dansa... insa nu a stat prea mult acolo. Apoi a fost si in locul unei miresici. Chiar foarte frumos.
Eu cand am mai furat miresele le-am dus cu ATVul =P~ =P~ =P~ (se poate inchiria- este in centru peste strada de cofetaria chip si dale) sau le-am mai dus si in planet.
Am mai furat chiar si mirii :d dar mai mult m-am ocupat de negociere :)) :)) :)) . Sa va spun ce am cerut ... ceva ce "poti" gasi la orice ora ... caiete, carioci, pixuri colorate, coli A3 :)) :)) :)) e.t.c.
La nunta mea vreau sa ma duc la nunta altei miresici,

MiaS
31.05.2009, 12:05:58
eu sigur il voi pune la coafor<:-P... fara doar si poate!!!
mie o sa mi-l puna nasa..mare lucru nu e sa infiga pieptenele acela ;))

DanielaD
10.06.2009, 13:26:58
#:-S #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S
Ce multe.:O :O :O
Sincer fiecare isi face nunta dupa bunul sau plac.
Eu zic PASS la multe dintre ele.;)) ;))
Oricum multumim de lista, poate le va fi de folos unor miresici care vor tine cont de toate aceste traditii;;)

fetelor lasati-mi pe privat id-urile voastre, ca mi-am faut adresa noua... de 4 ore ma chinui cu cea veche si nu ma mai lasa sa intru in ea, am pierdut si toate id-urile si tot#-o

DanielaD
10.06.2009, 13:28:42
iubita lasa-mi pe privat id-ul tau, ca mi-am faut adresa noua... de 4 ore ma chinui cu cea veche si nu ma mai lasa sa intru in ea, am pierdut si toate id-urile si tot#-o

BiuBiu
10.06.2009, 17:26:32
iubita lasa-mi pe privat id-ul tau, ca mi-am faut adresa noua... de 4 ore ma chinui cu cea veche si nu ma mai lasa sa intru in ea, am pierdut si toate id-urile si tot#-o
ti-am lasat ;-)

Mir_Ella
12.06.2009, 01:44:39
si noi stam cu teama ...sper totusi k totul sa iasa bine ....
restaurantul nostru are capacitatea de 300-350 pers....totusi in contract au stipulat minimum 120pers....
ma bucur totusi k soacra'mea a cerut mai multe invitatii ...iar lista lui mama a luat proportii considerabile ...
stiti cum e : multi inviti...surpriza cati vin !!!
>:D<

DanielaD
12.06.2009, 08:59:00
si noi stam cu teama ...sper totusi k totul sa iasa bine ....
restaurantul nostru are capacitatea de 300-350 pers....totusi in contract au stipulat minimum 120pers....
ma bucur totusi k soacra'mea a cerut mai multe invitatii ...iar lista lui mama a luat proportii considerabile ...
stiti cum e : multi inviti...surpriza cati vin !!!
... eu deja as fi in ruina daca mi-ar cere resturantul 120 de pers... la mine vin maxim 80 (sper sa vina;)) ) deci as plati 40 meniuri in plus... oricum acum depinde si de fiecare cate rude are... la mine din partea lui puiu vin frateii, parintii si s-a terminat lista, de la nasi... parintii si poate finii care ii cununa chiar maine... in rest de la mine ce s-o mai aduna#-o

nanyna
15.06.2009, 21:48:00
Fetelor, mai adaug la lista voastra niste obiceiuri din Liesti, auzite de la cineva:
- mirele se duce cu mireasa dupa nasi, dupa care se vine acasa la mireasa pentru gatit.
-nu se da cadou numai nasilor,ci si nasilor nasilor si nasilor,nasilor nasilor.
-se danseaza gaina si din nefericire se mai fac inca nunti cu strigare, spun din nefericire pentru ca mie una mi se pare o tiganeala. Voi ce ziceti?

DanielaD
16.06.2009, 08:08:52
Fetelor, mai adaug la lista voastra niste obiceiuri din Liesti, auzite de la cineva:
- mirele se duce cu mireasa dupa nasi, dupa care se vine acasa la mireasa pentru gatit.
-nu se da cadou numai nasilor,ci si nasilor nasilor si nasilor,nasilor nasilor.
-se danseaza gaina si din nefericire se mai fac inca nunti cu strigare, spun din nefericire pentru ca mie una mi se pare o tiganeala. Voi ce ziceti?
...si asa erau cam multe obiceiuri acum unele e in puls[-X ... sa le tine cine vrea si cui ii plac:D

DanielaD
20.06.2009, 11:08:55
In ultimul timp este o moda cu dusul mireselor furate in Divino...putin dans acolo,atmosfera dupa care back la nunta proprie...:)
unde se afla Divino???????????

DanielaD
20.06.2009, 11:10:58
multumesc frumos cerasica :">
asa este.. mai ales duminica. Sa va distrati frumos fetelor oriunde veti fi duse, pe mine si acum ma cuprind emotiile gandindu-ma la acea zi.
Nunti de poveste!>:D< :*
prima data casa de piatra si... multumim pt urari, sa speram ca si noi ne vom aminti cu placere de ziua cea mare...
pozele de la trenuri sunt superbeeeeeeeeeeeeee<:-P

BiuBiu
20.06.2009, 18:20:44
unde se afla Divino???????????
...e destul de aproape de restaurantul tau;-)

DanielaD
20.06.2009, 20:56:02
...e destul de aproape de restaurantul tau;-)
oricum eu vreau sa fac schimb... poate se revoca verdictul sau... poate ma vezi la marcel la nunta noaptea:D :D :D

Mir_Ella
24.06.2009, 03:10:11
dupa cate obiceiuri sunt de urmat =P~ =P~ =P~
ma mir ca nuntile nu tin cate 2-3 zile ca in povesti =))

unele obiceiuri sunt haioase (furatul miresei/mirelui :D ....buchetul...jarteluta ) si fac deliciul nuntii .....dar sa mai faci strigare si sa joci gaina =P~ ....

:)>-

Mir_Ella
24.06.2009, 03:15:47
Fetelor bucurati-va daca ii mai aveti pe acei dragi bunici pe langa voi (si poate ca devine din ce in ce mai greu sa-i intelegeti pt ca vremurile se schimba extraordinar de repede ) iar cele care i-ati pierdut deja (eu sunt una din ele ) nu lasati niciodata amintirile cu ei sa piara ....
Pastrati-le amintirea vie !!

Mir_Ella
24.06.2009, 03:21:47
Revenind la ciorba de potroace de dupa nunta !

Noi o sa o facem impreuna cu toti cei care doresc ...parintii (evident) , nasi, prieteni ......si nu acasa...ci pe malul Dunarii la un gratar si ciorba "de peste" (pe bune) <:-P...socrii sunt din Bacau si adora pestele si malul dunarii.
avem noi locurile noastre unde mergem in fiecare vara ...si nu te acuza vecinii k iar ai dat muzica prea tare sau ca ii cade lustra in cap :-p

:*

DanielaD
24.06.2009, 08:09:26

Noi o sa o facem impreuna cu toti cei care doresc ...parintii (evident) , nasi, prieteni ......si nu acasa...ci pe malul Dunarii la un gratar si ciorba "de peste" (pe bune) <:-P...socrii sunt din Bacau si adora pestele si malul dunarii.
avem noi locurile noastre unde mergem in fiecare vara ...si nu te acuza vecinii k iar ai dat muzica prea tare sau ca ii cade lustra in cap :-p

buna ideia... eu ma gandeam sa ma duc la mama la tara:D cand au iesit la pensie s-au mutat la tara au cumpart un loc si au construit acolo o casuta cu o terasa superrrrrrrrr cu vedere spre padure si e liniste caci e ultima casa din sat :)) pe partea cealalta sunt lanuri de ceriale... si pe terasa aia ar fi super... dar inca nu am luat o decizie:)

DanielaD
24.06.2009, 08:10:32
dupa cate obiceiuri sunt de urmat =P~ =P~ =P~
ma mir ca nuntile nu tin cate 2-3 zile ca in povesti =))

unele obiceiuri sunt haioase (furatul miresei/mirelui :D ....buchetul...jarteluta ) si fac deliciul nuntii .....dar sa mai faci strigare si sa joci gaina =P~ ....

:)>-
importane sa-ti faci ce si cum iti place tie si atat:)>- :)>- :)>-

Mir_Ella
24.06.2009, 12:40:57
buna ideia... eu ma gandeam sa ma duc la mama la tara:D cand au iesit la pensie s-au mutat la tara au cumpart un loc si au construit acolo o casuta cu o terasa superrrrrrrrr cu vedere spre padure si e liniste caci e ultima casa din sat :)) pe partea cealalta sunt lanuri de ceriale... si pe terasa aia ar fi super... dar inca nu am luat o decizie:)

Super idee ....daca ai cu ce sa ii transporti la tara ....
si eu vreau undeva in aer liber "k sa ne tina treji"|-) ....ne mai racorim in Dunare ;))

Mir_Ella
24.06.2009, 12:45:17
importane sa-ti faci ce si cum iti place tie si atat:)>- :)>- :)>-

binenteles !!

avem liberul arbitru ;-)

MiaS
24.06.2009, 12:47:39

tare e ideea ..poate o adoptam si noi..numai ca nasa deja a inchiriat restaurant ptr oamenii ei :D

Mir_Ella
24.06.2009, 12:55:16
Noi avem o famile mare ...pt ca tata au fost 7 frati ...si fiecare a avut cate 3 copiii....iar tata e unul dintre fratii mici ...asa ca noi suntem printre ultimii sa facem nunta .....asta presupune k mama+tata au fost la toate nuntile verisorilor mei...si nu prea pot gasi motive k nu vin ....
In primul rand de rusine ...stiind k ai mei i-au ajutat si onorat pe toti ...si in al doilea rand, am vrut sa facem nunta in august k toti verisorii mei din Italia (si cei mai multi sunt acolo ) sa nu-mi serveasca motiv k nu pot veni .
Relatia cu verisorii mei este una f speciala si f stransa ....tinem legatura , ne sunam, suntem pe Mess. ....asa ca nici nu ma gandesc k ei sa caute motive sa nu vina .
Nunta noastra e ca o ocazie speciala sa ne reintalnim...sa ne vedem ...si sa petrecem :-p

Mir_Ella
24.06.2009, 12:57:32
tare e ideea ..poate o adoptam si noi..numai ca nasa deja a inchiriat restaurant ptr oamenii ei :D

Daca nasa a luat problema in mana si s-a organizat , asta este f bine ...petrecerea merge inainte <:-P <:-P si nu sunt vase de spalat la urma =))

Mir_Ella
26.06.2009, 14:03:06
fiecare va tine cont de cate ceva... important e satinem cont de ce ni se potriveste si ce ne place asa vom reusi sa ne apropiem de idealul nuntii visate>:D< >:D< >:D<

Conform multor traditii expuse in paginile subiectului ....nasa trebuie sa cumpere (printre altele) : voalul + coronita, si ceva pt dezgatitul miresei .....
intrebarea mea e : mai are acest obicei transpunere in viata reala , in practica ????
Adica majoritatea dintre noi isi cumpara ce isi doresti ....si nasa nu se mai prea implica in povestea asta .....Mai trebuie cumva sa plateasca pt ele ??
Voi cum faceti ?
Ii prezentati chitantele ??? =)) ;)) ;)) ;))

MiaS
26.06.2009, 15:37:07
Conform multor traditii expuse in paginile subiectului ....nasa trebuie sa cumpere (printre altele) : voalul + coronita, si ceva pt dezgatitul miresei .....
intrebarea mea e : mai are acest obicei transpunere in viata reala , in practica ????
Adica majoritatea dintre noi isi cumpara ce isi doresti ....si nasa nu se mai prea implica in povestea asta .....Mai trebuie cumva sa plateasca pt ele ??
Voi cum faceti ?
eu sper sa ma creada pe cuvant..ca de nu eu am si chitante ;))

elenna
26.06.2009, 16:28:49
Voi cum faceti ?

Eu mi-am luat singura ce mi-a -placut. Nasii mi-au platit lumanarile si taxa la biserica. SI e mai mult decat ok. Prea multa implicare,,,,nu e mereu binevenita.

gabriela_R
26.06.2009, 21:51:12
eu cred k o sa ma duc cu nasa pt maruntisurile astea ...e si prietena mea cea mai buna deci nu e problema....oricum m-a facut atenta ca vezi draga nasa tre sa-ti ia aia si aia$-)...mai vedem la fata locului.;;).

Mir_Ella
26.06.2009, 22:53:43
Eu mi-am luat singura ce mi-a -placut. Nasii mi-au platit lumanarile si taxa la biserica. SI e mai mult decat ok. Prea multa implicare,,,,nu e mereu binevenita.

Asa ma gandeam si eu ....prea multa implicare strica ;)).....chiar ar fi fost imposibil ca ea sa fie cu mine aci cand le-am cumparat eu ....
Si cred ca ai dreptate : daca imi plateste lumanarile si biserica sunt mai mult decat multumita :">

Mir_Ella
26.06.2009, 22:54:39
eu cred k o sa ma duc cu nasa pt maruntisurile astea ...e si prietena mea cea mai buna deci nu e problema....oricum m-a facut atenta ca vezi draga nasa tre sa-ti ia aia si aia$-)...mai vedem la fata locului.;;).

Tu esti o norocoasa k nasa e prietena ta cea mai buna <:-P

Ralukutza82
15.07.2009, 18:02:53
Buna! Eu mai am 10 zile pana la nunta! Dar nu stiu ce traditii mai sunt:-s ! Am tot intrebat in stanga si in dreapta... dar nu m-a ajutat nimeni cu un sfat... Va rog, ajutati-ma sa ies din impas... Ce ce face de la A la Z...
Astept raspunsul vostru! Mersi mult!

maitrey
16.07.2009, 07:56:31
Buna! Eu mai am 10 zile pana la nunta! Dar nu stiu ce traditii mai sunt:-s ! Am tot intrebat in stanga si in dreapta... dar nu m-a ajutat nimeni cu un sfat... Va rog, ajutati-ma sa ies din impas... Ce ce face de la A la Z...
Astept raspunsul vostru! Mersi mult!
hai ca incerc eu sa te ajut....ca anul trecut noi am avut 10 nuntzi la prieteni si le-am "facut" cap-coada:))deci:
1.la ginerica acasa vin cavalerii si acordionistul...se imbraca mirele,baietzii il barbieresc(se prefac),se aranjeaza si masinile cu care pleaca mirele spre nashi
2. la nashi ...mirele cu buchetzelul pt nasha si cavalerii cu lumanarile
se sta putin la nashi...poze...un paharel si apoi se pleaca spre...
3.la mireasa...AICI e grosul>:D<urca mirele la brat cu nashica...
mireasa se ascunde intr-o camera in fatza careia prietenele ei stau de paza si ii cer simbolic plata lui ginerica...am spus simbolic ca la una din nunti o scroafa caruia mirele i-a intins portofelul a luat cate 50 ron pt fiecare gagica:-w
ajunge mirele la mireasa ii da buchetzelul...o pupaceste dupa care incepe gatitul propriu-zis:
pe un scaun cu o perna sub care este pus un banutz, in fata caruia cavalerii tzin o oglinda,nasha gateste mireasa:o parfumeaza,o machiaza(sau se preface doar),ii pune bijuteriile...in tot acest timp cavalerii mai intorc din cand in cand oglinda ca sa plateasca tot ginerica=P~
dupa ce e gata miresica...ginerica o ridica cu tott cu perna-scaun si iar e pupaceala....dupa care se gateste ginerica cu floricica in piept
dupa ginerica urmeaza:nashii,cavalerii,socrii...si alte rubedenii principale
se pleaca de la miresica nashul cu mireasa-ginerica cu nasha....mireasa NU PRIVESTE INAPOI...in fatza scarii/casei tre sa iasa o vecina cu o galeata cu apa...se arunca colacul,se face hora....se pleaca spre starea civila...spre biserica...spre restauran:))
daca mai ai intrebari te astept in zona>:D<

MiaS
16.07.2009, 08:28:30
hai ca incerc eu sa te ajut....ca anul trecut noi am avut 10 nuntzi la prieteni si le-am "facut" cap-coada:))deci:
1.la ginerica acasa vin cavalerii si acordionistul...se imbraca mirele,baietzii il barbieresc(se prefac),se aranjeaza si masinile cu care pleaca mirele spre nashi
2. la nashi ...mirele cu buchetzelul pt nasha si cavalerii cu lumanarile
se sta putin la nashi...poze...un paharel si apoi se pleaca spre...
3.la mireasa...AICI e grosul>:D<urca mirele la brat cu nashica...
mireasa se ascunde intr-o camera in fatza careia prietenele ei stau de paza si ii cer simbolic plata lui ginerica...am spus simbolic ca la una din nunti o scroafa caruia mirele i-a intins portofelul a luat cate 50 ron pt fiecare gagica:-w
ajunge mirele la mireasa ii da buchetzelul...o pupaceste dupa care incepe gatitul propriu-zis:
pe un scaun cu o perna sub care este pus un banutz, in fata caruia cavalerii tzin o oglinda,nasha gateste mireasa:o parfumeaza,o machiaza(sau se preface doar),ii pune bijuteriile...in tot acest timp cavalerii mai intorc din cand in cand oglinda ca sa plateasca tot ginerica=P~
dupa ce e gata miresica...ginerica o ridica cu tott cu perna-scaun si iar e pupaceala....dupa care se gateste ginerica cu floricica in piept
dupa ginerica urmeaza:nashii,cavalerii,socrii...si alte rubedenii principale
se pleaca de la miresica nashul cu mireasa-ginerica cu nasha....mireasa NU PRIVESTE INAPOI...in fatza scarii/casei tre sa iasa o vecina cu o galeata cu apa...se arunca colacul,se face hora....se pleaca spre starea civila...spre biserica...spre restauran:))
daca mai ai intrebari te astept in zona>:D<
si socrii mari cum ajung la mireasa acasa? ii ia mirele dupa ce vine de la nasi sau vin singuri? :D

maitrey
16.07.2009, 08:55:36
si socrii mari cum ajung la mireasa acasa? ii ia mirele dupa ce vine de la nasi sau vin singuri? :D
mancao-ar mama pe ea demiresica mai are doar 2 zile
nop...socrii mari tre sa fie la mire acasa...adik daca mirele nu pleaca de la parintzi vin parintii la el=P~

MiaS
16.07.2009, 10:29:11
mancao-ar mama pe ea demiresica mai are doar 2 zile
nop...socrii mari tre sa fie la mire acasa...adik daca mirele nu pleaca de la parintzi vin parintii la el=P~
>:D< si dupa aia pleaca la mireasa? :D (ca-s in ceata rau ;)))

maitrey
16.07.2009, 10:30:56
>:D< si dupa aia pleaca la mireasa? :D (ca-s in ceata rau ;)))
ordine este asta:
MIRE_NASHI_MIREASA:))

MiaS
16.07.2009, 10:34:21
ordine este asta:
MIRE_NASHI_MIREASA:))
si mirele pleaca si cu parintii la nasi? :D

maitrey
16.07.2009, 10:36:32
da...mirele pleaca cu tot alaiul dupa el...inclusiv cu parintii lui
acasa la mire nu mai ramane nimeni in urma...poate doar cineva sa faca ordine si curatenie=))

MiaS
16.07.2009, 10:38:52
da...mirele pleaca cu tot alaiul dupa el...inclusiv cu parintii lui
acasa la mire nu mai ramane nimeni in urma...poate doar cineva sa faca ordine si curatenie=))
saru'mana >:D< ^:)^

maitrey
16.07.2009, 10:38:57
offtopic...ti-am vazut pozele in album...abia acum8-}
figurina de pus pe tort e dementiala...nu o vinzi dupa nunta?ca imi place la nebunie:))
sau macar spune-mi de unde ai cumparat-o...pls

MiaS
16.07.2009, 10:39:40
offtopic...ti-am vazut pozele in album...abia acum8-}
figurina de pus pe tort e dementiala...nu o vinzi dupa nunta?ca imi place la nebunie:))
ba da ;)) >:D<

maitrey
16.07.2009, 10:40:11
saru'mana >:D< ^:)^
npc...ma bucur ca te-am putut "lumina"....sa ai cea mai frumoasa nunta si sa fi cea mai vesela si distinsa miresica>:D<

maitrey
16.07.2009, 10:41:22
ba da ;)) >:D<
>:D<am mai vazut eu pe un site una cu un mire pescar care se potrivea si mai bine...dar e usa...si e naspha cu transp8-}

MiaS
16.07.2009, 10:42:53
npc...ma bucur ca te-am putut "lumina"....sa ai cea mai frumoasa nunta si sa fi cea mai vesela si distinsa miresica>:D<
multumesc mult :*

elenna
16.07.2009, 15:49:22
multumesc mult :*

Mia sa ai o nunta ca in povesti, incearca sa te bucuri din plin de fiecare moment, de sentimentele traite, sunt unice. Simplifica-ti existenta si nu te mai gandi care pe cine ia de acasa si unde se intalnesc.
Asteptam poze dupa. Sa iti iasa totul asa cum visezi.

MiaS
16.07.2009, 17:27:25
Mia sa ai o nunta ca in povesti, incearca sa te bucuri din plin de fiecare moment, de sentimentele traite, sunt unice. Simplifica-ti existenta si nu te mai gandi care pe cine ia de acasa si unde se intalnesc.
Asteptam poze dupa. Sa iti iasa totul asa cum visezi.
saru'mana >:D< sambata cum pica lucrurile asa le iau...e numai ziua mea si nu am de gand sa ma stresez prea tare :D

MiaS
16.07.2009, 18:10:49
fetelor inca o intrebare si promit sa nu ma mai stresez :)) dupa dezgatit trebuie sa-i dau nasei material (sau halat de baie)..dar trebuie sa-mi dea si ea mie?

monica87
16.07.2009, 20:27:44
fetelor inca o intrebare si promit sa nu ma mai stresez :)) dupa dezgatit trebuie sa-i dau nasei material (sau halat de baie)..dar trebuie sa-mi dea si ea mie?
buna eu sunt monica nu am mai intrat de multisor pe aici..insa acum am citit despre ce discutati...si am vazut k mai ai putin si vine ziua cea mare.felicitari si sa ai parte numai de bucurii sa nu lasi pe nimeni sa iti strice buna dispozitie.in legatura cu ce ai intrebat...din cate stiu eu dupa dezgatit nu trebuie decat sa ii dea soacra mic nasei un sapun si un prosop sa se spele pe maine..eu una atata stiu

monica87
16.07.2009, 20:29:19
si inca ceva..vroiam sa te inttreb cam cu cat timp inainte ai fost la biserica..eu vreau sa fac tot la greaca...si am nunta la anu in august...si nush knd sa merg

MiaS
17.07.2009, 08:04:02
si inca ceva..vroiam sa te inttreb cam cu cat timp inainte ai fost la biserica..eu vreau sa fac tot la greaca...si am nunta la anu in august...si nush knd sa merg
eu am mers cu vreo 6 luni inainte :D...si multumim mult de urari :*

maitrey
17.07.2009, 09:24:43
nu tre sa-i dai nimik tu la dezgatit...mama ta sa aiba prosop si sapun sa se spele simbolic pe maini
ea tre sa-ti dea un "material" mai nou se da un compleu,o rochitza...ceva;posetutza cu toate cele de le-a avut si la gatit=))

MiaS
04.08.2009, 22:53:28
eu am fost dusa la alta nunta, apoi in club planet ;))

georgiana22
08.08.2009, 06:50:45
buna spuneti-mi si mie cum se numeste hora aia cand se iese din casa in fata blocului si se danseaza in timp ce mireasa i se rupe colacul?

dorinutza
08.08.2009, 14:01:00
buna spuneti-mi si mie cum se numeste hora aia cand se iese din casa in fata blocului si se danseaza in timp ce mireasa i se rupe colacul?
pai din cate stiu eu tot "hora miresei"...pt k e hora cand se scoate mireasa din casa parinteasca...si mai e o hora dimineata dupa ce se "dezleaga" mireasa, dupa ce-i ia voalul si-i pune batic/naframa(mai nou palarie)...semn k nu mai e fata si nu mai are flori in par,ci de acum este femeie/doamna:[email protected]

bubumic
06.09.2009, 15:51:29
Alta dilema de a mea. Se mai pun pe masa saratele, covrigei, alune, chestii de astea? Le mananca cineva? Dar prajiturele? Avand in vedere ca sigur voi oferi fructe si tortul miresei. Eu le-as pune cu mare drag, n-as vrea dupa nunta mea sa aud ca nu a fost tot ce trebuia, dar ma gandesc, unde mai incap pe masa? Plus ca mai este un topic despre prajituri si am vazut ca majoritatea spun ca raman cu ele pt ca nu se mananca. am vrut sa vad ce parere au si miresicile din Galati.
Si inca ceva: la noi e obiceiul ca dupa nunta sa se dea o caserola cu prajiturele la fiecare invitat acasa?

Mir_Ella
06.09.2009, 16:39:00
Alta dilema de a mea. Se mai pun pe masa saratele, covrigei, alune, chestii de astea? Le mananca cineva? Dar prajiturele? Avand in vedere ca sigur voi oferi fructe si tortul miresei. Eu le-as pune cu mare drag, n-as vrea dupa nunta mea sa aud ca nu a fost tot ce trebuia, dar ma gandesc, unde mai incap pe masa? Plus ca mai este un topic despre prajituri si am vazut ca majoritatea spun ca raman cu ele pt ca nu se mananca. am vrut sa vad ce parere au si miresicile din Galati.
Si inca ceva: la noi e obiceiul ca dupa nunta sa se dea o caserola cu prajiturele la fiecare invitat acasa?

Noi am pus pe fiecare masa platouri cu rontanele-prajiturele dulci si sarate ....sincer n-a fost mare lucru de luat acasa dimineata cand s-a spart gasca ....unii spun ca au fost f bune :">....si a fost meniu cu 4 feluri de mancare + fructe ....
Dar depinde de fiecare ....
Ce am invatat de la propria nunta ?!!
1. ca nici o nunta nu seamana cu alta
2. faci exact asa cum vrei ....nu tre sa urmezi o "moda" sau ca altcineva a facut nu stiu ce ....

elenna
07.09.2009, 07:27:53

Noi am cumparat coktail de alune, migdale, fistic, alune de padure si am pus pe mese. Au mai fost si niste salatini. prajituri nu am pus pentru ca nunta a fost vara si mi-a fost cam teama, plus ca am avut fructe la discretie.
Faza cu prajiturile la pachet stiu ca se poarta in Ardeal si Banat, nu in Moldova.

bubumic
08.09.2009, 09:27:05
Multumesc pt raspunsuri. E bine ca nu se dau la sf, ca era si asta alta bataie de cap :-p
Vad ca se poarta chestiile sarate ..mai astept pareri :-p

dorinutza
08.09.2009, 09:57:15
Multumesc pt raspunsuri. E bine ca nu se dau la sf, ca era si asta alta bataie de cap :-p
Vad ca se poarta chestiile sarate ..mai astept pareri :-p
parerea mea e k sunt suficiente saratelele(alune, covrigei, salatini) plus fructe..ma refer k astea sa fie pe mese...iar k desert, e suficient tortul ;) ...cat despre pachetzele...eu zic sa stai linistita:)>- ...se poate si fara...eu doar la tara stiam k se dau pachetele celor care nu au stat la masa...celor care vin dimineata si dau doar darul li se da ceva la pachet..pup:*

BiuBiu
17.09.2009, 21:23:27
Fetelor, voi cand mergeti pe la nunti mancati saratelele si alunele de pe masa? Eu personal nu prea le mananc pentru ca de multe ori am avut senzatia ca sunt cam vechi. Ma gandeam sa pun prajiturele cu crema (adica de la cofetarie) in loc de clasicele saleuri, paleuri si fursecuri. Ma gandesc ca ar fi mai fericita lumea. Eu una as fi ;)). Voi ce ziceti? As vrea parerile voastre personale. Adica ce ati simtit ca invitat.:D Pup

gabriela_R
17.09.2009, 22:31:35
buna seara ! sincer la o nunta cred k am mancat fistic...dar putin nu mult...si nici eu nu ma omor cu saratele ....nu cred k am sa pun...si eu de asemeni sunt intru totul de acord cu prajiturelele cu crema...exact la asta ma gandeam si eu decat sa iau niste fursecuri in cutie , poate si tari ...cred k ar merge niste miniamandine la kilogram.....nu??? ...sau mai sunt la cutie niste prajituri cu crema....

bubumic
18.09.2009, 09:28:38
La nunta la care am fost eu se mancau prajiturelele cu crema..fursecurile nu prea. Iar alunele deloc. Si eu voi opta pana la urma pt prajituri cu crema si ceva sarat, sa fie.
Gabriela_r, mini amandicnele cred ca te vor ajunge cam mult, dar adevarata pb ar fi ca te murdaresti pe maini de la ele si nu stiu cate fete le-ar mai gusta:-p

gabriela_R
18.09.2009, 11:33:42
La nunta la care am fost eu se mancau prajiturelele cu crema..fursecurile nu prea. Iar alunele deloc. Si eu voi opta pana la urma pt prajituri cu crema si ceva sarat, sa fie.
Gabriela_r, mini amandicnele cred ca te vor ajunge cam mult, dar adevarata pb ar fi ca te murdaresti pe maini de la ele si nu stiu cate fete le-ar mai gusta:-p

da..ai dreptate...m-am gandit si la asta...atunci alta varianta de prajiturele cu crema???? pe la galmopan au ???? k intotdeauna de acolo am luat numai proaspete...

elenna
18.09.2009, 11:35:31
Fetelor, voi cand mergeti pe la nunti mancati saratelele si alunele de pe masa? Eu personal nu prea le mananc pentru ca de multe ori am avut senzatia ca sunt cam vechi. Ma gandeam sa pun prajiturele cu crema (adica de la cofetarie) in loc de clasicele saleuri, paleuri si fursecuri. Ma gandesc ca ar fi mai fericita lumea. Eu una as fi ;)). Voi ce ziceti? As vrea parerile voastre personale. Adica ce ati simtit ca invitat.:D Pup

In lunile de vara nu prea merg prajiturile cu crema pentru ca e foarte cald si se pot altera repede. Eu personal, nu as manca pentru ca, de cand sunt luate de la cofetarie si pana ajung pe masa trece ceva timp, nu stiu in ce conditii sunt depozitate si prefer sa nu mananc. Eu sunt mai sensibila de felul meu si nu vreau sa imi apara fel de fel de chestii.

bubumic
18.09.2009, 16:49:18
da..ai dreptate...m-am gandit si la asta...atunci alta varianta de prajiturele cu crema???? pe la galmopan au ???? k intotdeauna de acolo am luat numai proaspete...

Prajiturele cu crema la kg se gasesc la toate cofetariile. De ex la nunta la care am fost eu avea prajiturele cu crema, insa nu erau moi si nu m-am murdarit deloc. Cred ca se gasesc si in cutii din acelea mari, in care se gasesc si fursecuri :-? Sau sunt tot felul de magazine "la coltul strazii" unde se vand tot felul de prajituri si saratele la kg.

BiuBiu
21.09.2009, 20:48:25
Multumesc pentru sfaturi:*. Nu sunt 100% sigura, dar cred ca voi alege prajituri de la cofetarie. M-am consultat cu domnisoarele de onoare si cu alte cateva amice si cred ca in felul asta i-as multumi pe cei mai multi invitati. >:D<Va pup

LemonTea
21.09.2009, 22:39:05
Noi am avut prajituri de la chip si dale, din acelea de casa, vreo 4 sortimente. Au fost foarte apreciate.

maitrey
22.09.2009, 08:40:03
Noi am avut prajituri de la chip si dale, din acelea de casa, vreo 4 sortimente. Au fost foarte apreciate.
si noi tot de acolo le-am luat si au fost bune...singura problema:minieclerele sunt imense:)) si nu le-am mai pus pe masa ca iesisera putine ca numar

LemonTea
22.09.2009, 11:19:17
si noi tot de acolo le-am luat si au fost bune...singura problema:minieclerele sunt imense:)) si nu le-am mai pus pe masa ca iesisera putine ca numar

Noi nu am luat mini-eclere. Am luat prajitura aceea cu caramel, cea cu visine, una neagra cu alune pe deasupra si inauntru un fel de lichior si mini-tartele cu fructe. Mie personal cel mai mult imi plac cele cu caramel.

BiuBiu
22.09.2009, 18:28:12
Revin cu cateva intrebari:D: Cam cate ati avut pe masa? 1kg e mult? ...e putin? Cam cat costa kg de praji la Chip?:-\

gabriela_R
22.09.2009, 18:34:03
matusa mea a avut la ziua ei prajituri la ziua ei...doamneeee ce m-am mai lins pe degetee !!!!!!!!!!!!!!!;));));));));));))

LemonTea
22.09.2009, 23:26:35
Revin cu cateva intrebari:D: Cam cate ati avut pe masa? 1kg e mult? ...e putin? Cam cat costa kg de praji la Chip?:-\

Noi am avut 1 kg la o masa de 12 persoane. 1 kg = 35 de lei. La unele mese s-au mancat toate, la altele au mai ramas.

BiuBiu
23.09.2009, 12:23:19
Noi am avut 1 kg la o masa de 12 persoane. 1 kg = 35 de lei. La unele mese s-au mancat toate, la altele au mai ramas.
Multumesc pentru raspuns ;;).

bubumic
24.09.2009, 22:12:36
Fetelor, mai am si eu o nelamurire. inca una :D Din ce am citit eu la diverse miresici, spuneau ca ele nu au gustat deloc din mancarea de la nunta lor. ceea ce inseamna ca nu au stat deloc la masa in noaptea nuntii. eu am fost la o nunta in Tecuci, si in mom in care se aduceau felurile de mancare, mirii se duceau la masa, si stateau si ei si mancau. muzica se dadea mai incet, se oprea dansul, si peste vreo 10 minute incepea iar petrecerea. As vrea sa stiu daca si la noi in gl se face asa...chiar nu stiu cum se intampla la o nunta si sa stiu si eu ce am de facut. Mai ales ca al meu miresoi a avut un soc cand i-am zis ca nu va apuca sa manance nimic. el fiind un mare gurmand =))

MiaS
24.09.2009, 23:14:33
Fetelor, mai am si eu o nelamurire. inca una :D Din ce am citit eu la diverse miresici, spuneau ca ele nu au gustat deloc din mancarea de la nunta lor. ceea ce inseamna ca nu au stat deloc la masa in noaptea nuntii. eu am fost la o nunta in Tecuci, si in mom in care se aduceau felurile de mancare, mirii se duceau la masa, si stateau si ei si mancau. muzica se dadea mai incet, se oprea dansul, si peste vreo 10 minute incepea iar petrecerea. As vrea sa stiu daca si la noi in gl se face asa...chiar nu stiu cum se intampla la o nunta si sa stiu si eu ce am de facut. Mai ales ca al meu miresoi a avut un soc cand i-am zis ca nu va apuca sa manance nimic. el fiind un mare gurmand =))
oricum e nunta voastra si FACETI CE VRETI ;))...puteti conveni cu dj-ul sau formatia ca in timpul mesei sa aveti cele "10 min" in care sa va hraniti :D..nu va mai ingrijorati ptr astfel de nimicuri >:D<

bubumic
25.09.2009, 08:54:58
Sincer, din punctul asta de vedere, vreau sa se fac cum se face de obicei :)) Nu prea conteaza aici ce-mi doresc eu. Vreau sa fie cum este la toate nuntile.
La tine cum a fost? :D

BiuBiu
25.09.2009, 17:44:31
Eu am fost vara asta la doua nunti. Una cu formatie si una cu dj. La ambele, dj-ul, respectiv solistul formatiei a invitat lumea sa se aseze la masa atunci cand s-a servit mancarea. In concluzie este destul de populara si la noi aceasta pauza de 10 minute. Problema e ca la un moment dat, in timpul mesei va trebui sa treceti voi ca miri sa salutati invitatii. Spun in timpul mesei deoarece atunci e toata lumea la masa si puteti schimba doua vorbe cu ei... In concluzie cred ca un fel s-ar putea sa-l sariti. In plus puteti vorbi cu cei de la restaurant sa va lase mancarea pe masa mai mult timp. Eu la nunta mea cam asa voi proceda :P . Sper sa te ajute aceste informatii ;;)

bubumic
25.09.2009, 19:15:55
Clar ma ajuta. Multumesc mult. Eu nu am fost decat la o nunta si na, mi-e greu sa trag concluzii :"> De asta va tot sacai :D

MiaS
25.09.2009, 22:31:18
Sincer, din punctul asta de vedere, vreau sa se fac cum se face de obicei :)) Nu prea conteaza aici ce-mi doresc eu. Vreau sa fie cum este la toate nuntile.
La tine cum a fost? :D
dj-ul a poftit oamenii la mese..muzica in surdina sa mearga mancarea ..si toata lumea cu burtile pline ;)) apoi dans \:D/

airkaterine
26.09.2009, 18:54:02
Eu stau si ma gandesc unde as vrea sa fiu dusa cand ma vor fura...dar nu imi trece nik prin minte;)) ....defapt nici nu sunt sigura ca vreau sa fiu furata...apoi...la discoteca...la divino...nu as vrea(deajuns ca merg tot timpul...) si plus de asta imi este rusine...sa ma vada toata lumea...:-s ...alte idei...mai are cineva...sa pot sa ma documentez<:-P

dorinutza
26.09.2009, 21:09:33
Eu stau si ma gandesc unde as vrea sa fiu dusa cand ma vor fura...dar nu imi trece nik prin minte;)) ....defapt nici nu sunt sigura ca vreau sa fiu furata...apoi...la discoteca...la divino...nu as vrea(deajuns ca merg tot timpul...) si plus de asta imi este rusine...sa ma vada toata lumea...:-s ...alte idei...mai are cineva...sa pot sa ma documentez<:-P
:O cum sa-ti fie rusine????? din contra...ar trebui sa fii foarte mandra...[-X [-X nu te inteleg!:-B

MiaS
26.09.2009, 21:45:12
crede-ma ca nimeni nu te va remarca la cate mirese vei gasi in club in seara respectiva..in planet unde m-au dus pe mine o mireasa venea, una pleca :D.. si oricum la cat de bine te vei simti in noaptea aia chiar vei vrea sa te vada toata lumea ;))

bubumic
26.09.2009, 23:32:51
Mersi, mia ;;)

camenele
27.09.2009, 10:59:33
eu am facut schimb cu o alta mireasa.
o alta idee: ieri am fost la turnul de televiziune si am baut o sampanie cu mireasa si ceilalti "rapitori"

Mir_Ella
28.09.2009, 00:40:21
Sal
Intr-adevar nici eu si nici sotul nu prea am apucat sa mancam in seara nuntii :-L ....si taaaarrrreee as fi vrut pt ca mancarea a fost de 5 * (dupa aprecierile nuntasilor)
Dar sincer eu fizic n-am putut manca ...am baut doar apa toata noaptea :-L
La noi nu s-a pus muzica in surdina pe perioada fiecarui fel de mancare pt ca au fost multi tineri ....spritzul a avut intaietate ;)) ;)) , cheful a venit pe nerasuflate si nu-i puteam tine la masa cat restul papau .... din contra s-a pus muzica "usoara" cat mai dansanta....restul "babacilor" s-au distrat copios uitandu-se la noi maimutarindu-ne pe diferite stiluri de dans ;))

Mir_Ella
28.09.2009, 14:13:46

Pe noi ne-a intrebat care e numarul de persoane la o masa si cate mese avem ...iar de acolo D-na de la Dunarea a calculat cat de mare sa fie platoul pt fiecare masa...f gustoase ....
Chip si Dale le face f aratoase ...dar noi am vrut sa mergem pe produse naturale facute traditional din lapte, oua, faina etc si nu pe emulgatori si prafuri. (de unde stiu toate astea ?? var'mea lucreaza la Dir. Sanitar.Vet)
Si Dragos Rosu lucreza pe prod naturale .

>:D< >:D<

Mir_Ella
28.09.2009, 14:29:55
crede-ma ca nimeni nu te va remarca la cate mirese vei gasi in club in seara respectiva..in planet unde m-au dus pe mine o mireasa venea, una pleca :D.. si oricum la cat de bine te vei simti in noaptea aia chiar vei vrea sa te vada toata lumea ;))

Si noi am furat o miresica si am dus-o in planet ....sincer daca stiam ca e asa de mare "trafic" de mirese pe acolo nici n-o duceam....
Nu mi-a placut ....as fi vrut sa fie ea unica in bar ...doar ea sa fie in centrul atentiei, admirata si chiuita ;)) <:-P <:-P

Pe mine m-au dus in caffe jurnal (cred ca se numeste) ....au facut super atmosfera acolo pt mine ....cocktail din partea managementului ....clientii de la ora aia super de gasca

airkaterine
28.09.2009, 19:06:25
Zic...ca mi-ar fi rusine...nu pentru ca voi fi imbracata in mireasa...ci pt simplu fapt ca euu sunt mai rusinoasa din fire si nu m-as simti bine im mijlocul a sute de oameni pe care nu ii cunosc si...e cam penibila faza(pt mine...a nu se interpreta gresit va rog^:)^ )pt ca stiu cam ce gandesc oamenii in situatii de genul asta...am asistat la divino la cateva aparitii ale unor mirese si sincer nu mi-a placut reactia celor din jur...si as vrea ca la nunta mea sa nu se intample una ca asta(mai sunt si multi mitocani,care nu stiu sa se comporte...de...asa e la disco...unu mai baut ..altul mai vesel;)) )si sincer in ziua nuntii as vrea sincer sa ma duka in alta parte...la disco daca vreau ma duk in fiecare week-end...dar trebuie sa gasesc solutia cea mai buna.Si eu pe o prietena am furat-o si am dus-o la alta nunta...noua hoatelor ne-a placut....mireasa nu a fost prea incantata;)) ;)) ...apoi am dus-o la Pasha in disco...unde era cam gol in sambata aia...si nu prea am avut atmosfera...deci....eu as vrea asa...ceva original...dar nu prea am solutii...Mi-a dat cineva o idee...sa vorbesc cu mai multe miresici care fac nunta in aceeasi zi cu mine si sa ne lasam furate la aceeasi ora...si sa mergem cu toatele undeva...asa suntem mai cool=)) ...numai ca trebuie sa gasesc miresici de 22 august (duminika..mai dificil..)care sa fie de acord cu propunerea....sugestii??:*

Andreea_Paul
29.09.2009, 10:02:15
Zic...ca mi-ar fi rusine...nu pentru ca voi fi imbracata in mireasa...ci pt simplu fapt ca euu sunt mai rusinoasa din fire si nu m-as simti bine im mijlocul a sute de oameni pe care nu ii cunosc si...e cam penibila faza(pt mine...a nu se interpreta gresit va rog^:)^ )pt ca stiu cam ce gandesc oamenii in situatii de genul asta...am asistat la divino la cateva aparitii ale unor mirese si sincer nu mi-a placut reactia celor din jur...si as vrea ca la nunta mea sa nu se intample una ca asta(mai sunt si multi mitocani,care nu stiu sa se comporte...de...asa e la disco...unu mai baut ..altul mai vesel;)) )si sincer in ziua nuntii as vrea sincer sa ma duka in alta parte...la disco daca vreau ma duk in fiecare week-end...dar trebuie sa gasesc solutia cea mai buna.Si eu pe o prietena am furat-o si am dus-o la alta nunta...noua hoatelor ne-a placut....mireasa nu a fost prea incantata;)) ;)) ...apoi am dus-o la Pasha in disco...unde era cam gol in sambata aia...si nu prea am avut atmosfera...deci....eu as vrea asa...ceva original...dar nu prea am solutii...Mi-a dat cineva o idee...sa vorbesc cu mai multe miresici care fac nunta in aceeasi zi cu mine si sa ne lasam furate la aceeasi ora...si sa mergem cu toatele undeva...asa suntem mai cool=)) ...numai ca trebuie sa gasesc miresici de 22 august (duminika..mai dificil..)care sa fie de acord cu propunerea....sugestii??:*
sa stii caci cunosc o mireasa din galati care a fost furata si dusa la alta nunta... mireasa era super stresata... cand a ajuns la a 2 nunta toti aplaudau si au luat-o la dans... cand s-a intors... a uitat si de stres si de tot!!!;)) asa ca depinde :-"

BiuBiu
29.09.2009, 22:31:19
Mie mi-ar placea fie sa fiu dusa acasa sa ma odihnesc 10 minute in liniste|-) fie sa nu ma fure deloc;)).

camenele
30.09.2009, 08:58:33
Mie mi-ar placea fie sa fiu dusa acasa sa ma odihnesc 10 minute in liniste|-) fie sa nu ma fure deloc;)).
Eu inainte de nunta spuneam ca nu vreau altceva decat sa mi se faca masaj la talpi. Cand am ajuns in fata faptului implinit mi-a trecut si m-am dus la o alta nunta, am facut schimb de mirese.

dorinutza
30.09.2009, 09:05:41
super ideee...am vazut ceva de genul in Bucuresti...acolo de obicei miresele se duc la Arcul de Triumf...si s-au intalnit acolo multe mirese...au facut hore..au cantat...s-au distrat bine pret de cateva minute...cine stie...nu strica sa arunci o "pastila";)) ...chiar ar fi frumos..pup:*

bubumic
30.09.2009, 12:22:33
Na belea acum :)) Deci tb vazut cum evolueaza lucrurile si in functie de asta vedem

airkaterine
30.09.2009, 12:48:18
Voi intreba...dar cum am spus e cam dificil sa gasesc dumunika:-< ...oricum...sigur la disco nu vreau...in baruri nu....poate doar la alta nunta,dar decat sa nimeresc la o nunta ,ca si mireasa care am furat-o noi si pe care am dus-o la alta nunta unde si mirele respectiv era super stresat si nici macar nu o baga in seama.Era mai rusinos ca ea.....mai bine ma las la mana mea...ufff..sau nu ma las furata deloc ...ca defapt asta e ideea originala...sa nu te lasi furata(adika sa te ia cu 'forta'...sa te duca unde vor hotii)...;)) Sa se chinuie frate sa ma fure...ar fi misto...sa ii vezi pe toti cum pandesc mireasa...;));))

airkaterine
30.09.2009, 13:11:22
Eu am fost la cateva nunti,iar la majoritatea,in timpul mesei puneau muzica in surdina,la unele care aveau formatie...muzica de pahar;)) ...ceva de genul asta,ma rog...tot asa in surdina...sau depinde ce alegeau mirii:| ...La una din nunti muzica a fost la maxim pe tot parcursul nuntii si sincer erau persoane care mancau si altele dansau sarbe si parca ti se ducea mancarea pe gat in ritmul muzicii<:-P ,dar a fost frumos....iar la ultima nunta la care am fost....:O in timpul mesei se oprea muzica de tot...:O:no_04 :no_04: Deci ceva muzica trebuie sa ai...in surdina sau la maxim...totul depinde de invitati...si de dorinta lor de a se distra<:-P <:-Pbineinteles si de voi...si de preferintele voastre.:*

puffvivi
30.09.2009, 13:29:39
Eu am fost la cateva nunti,iar la majoritatea,in timpul mesei puneau muzica in surdina,la unele care aveau formatie...muzica de pahar;)) ...ceva de genul asta,ma rog...tot asa in surdina...sau depinde ce alegeau mirii:| ...La una din nunti muzica a fost la maxim pe tot parcursul nuntii si sincer erau persoane care mancau si altele dansau sarbe si parca ti se ducea mancarea pe gat in ritmul muzicii<:-P ,dar a fost frumos....iar la ultima nunta la care am fost....:O in timpul mesei se oprea muzica de tot...:O:no_04 :no_04: Deci ceva muzica trebuie sa ai...in surdina sau la maxim...totul depinde de invitati...si de dorinta lor de a se distra<:-P <:-Pbineinteles si de voi...si de preferintele voastre.:*

Ei cum sa se opreasca de tot muzica?:O Nu-mi pot imagina...adica parca si aud sunetul ala de cantina, tacamuri lovindu-se, pahare ciocnite...intr-un murmur general de voci ;)) Nici chiar asa...trebuie sa fie muzica totusi e nunta nu pomana :-"

bubumic
01.10.2009, 18:23:21
Da, ai dreptate :| foarte urat tb sa fie fara muzica.

airkaterine
02.10.2009, 23:50:42
Whaaaat?? eu nu stiam de inchinarea voalului:-s ..nici nasa nu stie...o sa notez in agenda...sigur ! dar daca nu mi-l pune bine....ma strang de gat!!!cred ca o sa chem nasa la coafor si sa-l inchine acolo:-" muuuult mai bine

dorinutza
03.10.2009, 10:46:08
Whaaaat?? eu nu stiam de inchinarea voalului:-s ..nici nasa nu stie...o sa notez in agenda...sigur ! dar daca nu mi-l pune bine....ma strang de gat!!!cred ca o sa chem nasa la coafor si sa-l inchine acolo:-" muuuult mai bine
il poti pune la coafor si nasa doar se face k te "gateste"...la mine nu s-a intamplat asa din 2 motive: 1.am vrut nunta traditionala, am respectat toate traditiile unei nunti si am vrut k nasa sa-mi inchine voalul...si 2. nasa nu a vrut sa mi-l pun la coafor...a zis k ea de ce vine atata drum (din jud. tulcea), doar ca sa se faca k ma "gateste"?!;;) ...asa k...fiecare cum vrea si cum poate;))

dorinutza
03.10.2009, 10:48:50
Miresicilor, in cazul meu nasa a tinut sa-mi puna voalul chiar ea, cand eu vroiam sa il pun la coafor. Am fost dezamagita, dar la nunta cand l-a pus pe cap a fost o senzatie unica.
exact..tocmai asta ziceam si eu;))

riki
07.10.2009, 12:33:04
Asa ma gandeam si eu ....prea multa implicare strica ;)).....chiar ar fi fost imposibil ca ea sa fie cu mine aci cand le-am cumparat eu ....
Si cred ca ai dreptate : daca imi plateste lumanarile si biserica sunt mai mult decat multumita :">

Aici nu e vb de cat de multumit e unul sau altul , eu cunun la anul si am cununat si anul trecut si sunt anumite lucruri ce tr facute de nasi pentru a fi facuta pomana cum tr. De ex. nasa tr sa gateasca mireasa cu: cercei, colier sau ceva de pus la gat, vualul si eventual coronita sau ce doreste mireasa.Nu este obligatoriu sa fie nasa de fata cand le cumperi dar e obligatoriu sa ti le plateasca pt ca face parte din obligatiile nasei ....altfel ce ar mai insemna gatitul miresei. Si sa nu uitam nasi mai contribuie cu: lumanari ,taxa la biserica, buchetul miresei , darul.. si eu de ex le fac o surpriza finilor un moment artistic foarte dragut.

riki
07.10.2009, 12:39:50
Ei cum sa se opreasca de tot muzica?:O Nu-mi pot imagina...adica parca si aud sunetul ala de cantina, tacamuri lovindu-se, pahare ciocnite...intr-un murmur general de voci ;)) Nici chiar asa...trebuie sa fie muzica totusi e nunta nu pomana :-"

esti tare amuzanta cu "sunetul de cantina"=)) si ai dreptate nu e pomana e nunta si ar tr sa se puna muzica toata noaptea, nu vad cu ce ii deranjeaza pe muzicanti daca dau muzica putin mai tare. Dar mai conteaza si mirii ca le pot spune nu?

valentina_valentyna
07.10.2009, 13:33:13
eu sunt de acord cu acordeon,deoarece atunci cand se gateste mireasa acesta mai canta si vocal si la urma urmei unde o sa mai fie farmecul nuntii !!!acesta anunta lumea ca este o petrecere si nu cred ca [-Xo sa-ti placa sa fie liniste ca la inmormantare !?:[email protected]:Apai asa nu mai pune nici muzica la nunta si ai rezolvat tot!!!oricum eu zic sa-ti pui om cu acordeon,nu o sa fie nici demodat si nici ca la tara!

kitkaro
08.10.2009, 10:28:30
Buna idee! Chiar ma gandeam sa il iau pe acordeonist nu numai la Starea Civila si la hora miresei(aici vreau doi, sa fiu sigura ca s-au trezit toti, dar toti vecinii, si cei din cartierul vecin), dar si la furat (s-a furat mireasa baiiiiiiii! hai dirida, hai dirida), la jucatul gainii, si mai ales la jucatul cearsafului. Pai nu suntem noi oras portuar? Ce sa ascultam noi, mici pui de marinari infundati intr-o crasma plina de fetite vesele, daca nu un acordeon care te unge pe suflet. Asa ceva nu se facea la tara, corect. La tara se chiuia, se faceau strigaturi. Asa ceva se face in anumite medii stric orasenesti. E un evergreen , o traditie urbana romaneasca. Eu o sa ma cam lipsesc de ea.
PS
Eu o sa vorbesc cu doi politisti care sa patruleze prin apropiere. In cazul in care se aude vreun croncanit, vor fi tare bucurosi sa isi faca planul de amenzi.

riki
08.10.2009, 19:26:58
Buna idee! Chiar ma gandeam sa il iau pe acordeonist nu numai la Starea Civila si la hora miresei(aici vreau doi, sa fiu sigura ca s-au trezit toti, dar toti vecinii, si cei din cartierul vecin), dar si la furat (s-a furat mireasa baiiiiiiii! hai dirida, hai dirida), la jucatul gainii, si mai ales la jucatul cearsafului. Pai nu suntem noi oras portuar? Ce sa ascultam noi, mici pui de marinari infundati intr-o crasma plina de fetite vesele, daca nu un acordeon care te unge pe suflet. Asa ceva nu se facea la tara, corect. La tara se chiuia, se faceau strigaturi. Asa ceva se face in anumite medii stric orasenesti. E un evergreen , o traditie urbana romaneasca. Eu o sa ma cam lipsesc de ea.
PS
Eu o sa vorbesc cu doi politisti care sa patruleze prin apropiere. In cazul in care se aude vreun croncanit, vor fi tare bucurosi sa isi faca planul de amenzi.

Apropo de acordeon eu zic ca e bine sa fie luat si seara si sa stea la intrare si sa cante marsul ,in felul acesta cand vin invitatii nu intrerupi toata petrecerea pt doi invitati, perecerea continua si invitatii sunt multumiti ca li sa cantat marsul toata lumea-i fericita.
Am fost la o nunta si am ascultat marsul pana la 23:00,am murit de plictiseala si evident toata lumea de la mes.

kitkaro
09.10.2009, 06:44:03
Chestia cu marsul se face mai mult pe la noi , in sudul Moldovei. LA ultimele doua nunti la care am fost(Gl, Barlad), nu s-a mai pus muzica special ptr invitati. Cred ca se poate renunta la momentul sta. Si la nunta verisoarei mele tot asa a fost ....desi marsul a tinut doar doua ore, mi-a umblat prin cap toata noaptea.

basrod
09.10.2009, 12:28:30
eu sunt de acord cu acordeon,deoarece atunci cand se gateste mireasa acesta mai canta si vocal si la urma urmei unde o sa mai fie farmecul nuntii !!!acesta anunta lumea ca este o petrecere si nu cred ca [-Xo sa-ti placa sa fie liniste ca la inmormantare !?:[email protected]:Apai asa nu mai pune nici muzica la nunta si ai rezolvat tot!!!oricum eu zic sa-ti pui om cu acordeon,nu o sa fie nici demodat si nici ca la tara!

Buna Valentina Si eu sunt de acord cu acordeon , daca stii cand sa-i zici sa cante cred ca e ok.nu e demodat, mi se pare interesanta ideia lui riki pt cei care mai vor sa le cante marsul, eu nu sunt inca hotarata

kitkaro
11.10.2009, 10:04:04
Apropo de nunta traditionala, am rasfoit Nunta la romani de Simion Florea Marian. ..ca mai traditional de atat nu se poate. Mireasa era gatita de druste, adica de dre de onoare si de nevestele din sat. Si una o imbraca, alta ii aranja parul etc.Nu cred ca s-ar fi suparat vreo fata daca cea care ii impletea parul se numea coafeza . Asa ca stati linistite, si mersul la coafor e cat se poate de "traditional", ca doar femeile si-au dorit dintotdeauna ca totul sa fie cel mai bun ptr nunta lor, nu?!:)>-

dorinutza
11.10.2009, 10:19:08
Apropo de nunta traditionala, am rasfoit Nunta la romani de Simion Florea Marian. ..ca mai traditional de atat nu se poate. Mireasa era gatita de druste, adica de dre de onoare si de nevestele din sat. Si una o imbraca, alta ii aranja parul etc.Nu cred ca s-ar fi suparat vreo fata daca cea care ii impletea parul se numea coafeza . Asa ca stati linistite, si mersul la coafor e cat se poate de "traditional", ca doar femeile si-au dorit dintotdeauna ca totul sa fie cel mai bun ptr nunta lor, nu?!:)>-
stiu despre ce vb...am tot folosit cartile lui S.F.Marian...mi-am dat licenta pe"Folclor romanesc"...insa acolo el vorbeste de o zona anume si de un timp anume...plus k e o diferenta intre traditie si obicei...coafatul nu e o traditie...cat despre coafeza, e normal sa te faca ea la par(mai ales in zilele noastre)...k doar nu te-o coafa nasa;)) ...dar aici era vorba de "inchinatul voalului", care este un obicei, si prin partile noastre acest lucru il face nasa;;)

constantagalati
11.10.2009, 15:37:18
Buna Valentina Si eu sunt de acord cu acordeon , daca stii cand sa-i zici sa cante cred ca e ok.nu e demodat, mi se pare interesanta ideia lui riki pt cei care mai vor sa le cante marsul, eu nu sunt inca hotarata
buna la miresici...
eu cred ca depinde foarte mult de invitati.Ei sunt cei care trebuie sa se simta bine,la fel ca si voi.Eu gasesc ca traditiile sunt frumoase si trebuie sa le combini in asa fel incat sa placa la cei care participa la nunta.
E bune ideea cu acordionistul la intrare in asa fel incat muzica ,formatia,nu face pauza iar oamenii care sunt pe ringul de dans se opresc deranjati poate de cele 3 minute in care nu stiu incotro sa o ia....;)) .Invitatii vin de la orele 20.00 si pana pe la 22.30 si in tot acest timp sa se opreasca muzica....cam neplacut...

kitkaro
12.10.2009, 09:58:55
stiu despre ce vb...am tot folosit cartile lui S.F.Marian...mi-am dat licenta pe"Folclor romanesc"...insa acolo el vorbeste de o zona anume si de un timp anume...plus k e o diferenta intre traditie si obicei...coafatul nu e o traditie...cat despre coafeza, e normal sa te faca ea la par(mai ales in zilele noastre)...k doar nu te-o coafa nasa;)) ...dar aici era vorba de "inchinatul voalului", care este un obicei, si prin partile noastre acest lucru il face nasa;;)
Vai de mine, ce rusinos din partea mea sa nu fac diferenta dintre obicei si traditie, mai ales ca aveam pretentii. Mersi ca mi-ai atras atentia!(In ceea ce priveste cultura sateasca, eu am mers mai mult pe partea de magie si mitologie).
Voiam doar sa subliniez ca unele obiceiuri urbane nu sunt atat de diferite de cele din cultura "traditionala" i.e. rurala romaneasca. Pana la urma, tot din parintele Marian citire, pe mire il radea o persoana specializata, barbierul.Putem face aici o paralela cu "coafeza"miresei . Ar conta mai mult gestul gatirii, decat persoana care o efectueaza, incarcatura spirituala fiind data de cel care "inchina"mirele sau mireasa.Prin urmare, se poate vorbi doar de o diferentiere data de evolutia sociala sau economica, si nu de o incarcatura simbolica diferita intre cele doua tipuri de cultura :rurala/urbana. Mergand mai departe , acesta ar fi un argument al continuitatii civilizatiei de tip traditional si intr-o comunitate de tip urban. Cread ca am aberat prea mult, astept cu nerabdare raspunsul tau!^:)^

dorinutza
12.10.2009, 11:37:48
Vai de mine, ce rusinos din partea mea sa nu fac diferenta dintre obicei si traditie, mai ales ca aveam pretentii. Mersi ca mi-ai atras atentia!(In ceea ce priveste cultura sateasca, eu am mers mai mult pe partea de magie si mitologie).
Voiam doar sa subliniez ca unele obiceiuri urbane nu sunt atat de diferite de cele din cultura "traditionala" i.e. rurala romaneasca. Pana la urma, tot din parintele Marian citire, pe mire il radea o persoana specializata, barbierul.Putem face aici o paralela cu "coafeza"miresei . Ar conta mai mult gestul gatirii, decat persoana care o efectueaza, incarcatura spirituala fiind data de cel care "inchina"mirele sau mireasa.Prin urmare, se poate vorbi doar de o diferentiere data de evolutia sociala sau economica, si nu de o incarcatura simbolica diferita intre cele doua tipuri de cultura :rurala/urbana. Mergand mai departe , acesta ar fi un argument al continuitatii civilizatiei de tip traditional si intr-o comunitate de tip urban. Cread ca am aberat prea mult, astept cu nerabdare raspunsul tau!^:)^
nu ai aberat...in afara de faptul k simt o usoara ironie in raspunsul tau, imi place ce ai scris;-)

kitkaro
14.10.2009, 08:29:39
Ironia exista, dar in cazul asta se numeste autoironie! Si chiar mi-ar fi facut placere sa mai discut despre subiectul asta cu cineva care e avizat cat de cat!

nicoletagheorghe1
26.10.2009, 09:16:33
da asa e. e ciudat sa se opreasca muzica d cate ori vine cineva. dar ce ne facem cd celorlalti nu le ăplace cu acordeonist? doar eu sunt pentru, restul o cam dau de gard. k la ala a fost asa, k la celalalt a fost altfel. sincera sa fiu am fost domnisoara de onoare la o nunta si de acasa s-a plecat in liniste, d la nasi in liniste. deci ce ma sfatuiti?

constantagalati
26.10.2009, 11:31:08
Nunta e o ocazie de veselie ,o ocazie in care iti strigi fericirea si vrei sa o impartasesti si celor din jur.E normal sa cante muzica,sa zambeasca toata lumea ,sa se rada ,sa se danseze...asa se exprima fericirea.prima intrebare care mi-a venit in minte cand am citit despre nunta la care nu s-a cantat nici la mireasa si nici la nasa a fost...,,le-a fost rusine de ei si nu au vrut sa-i vada lumea,sa-i stie lumea???,,
Iar dansatul miresei inainte de a pleca de acasa e o traditie frumoasa care se merita pastrata

elenna
26.10.2009, 12:25:27
Un "prost" obicei pe care l-am remarcat mai ales la nuntile din Galati este ca invitatii sa intarzie. Astfel, am fost la nunti unde era trecuta ca ora de incepere a nuntii 19.30 iar la 22 sala era pe jumatate goala. Saptamana trecuta am fost iarasi la o nunta unde era trecuta ora 20 pe invitatie iar la 21.30 abia s-a servit aperitivul si nu erau toate mesele ocupate.

Asa ca, luati in calcul si acest aspect in planificarea nuntii. Din pacate multi dinte invitati nu stiu ce inseamna sa organizezi o nunta in detaliu si nu realizeaza cat de importanta este prezenta oamenilor la ora stabilita.

elenna
26.10.2009, 12:30:29
Nunta e o ocazie de veselie ,o ocazie in care iti strigi fericirea si vrei sa o impartasesti si celor din jur.E normal sa cante muzica,sa zambeasca toata lumea ,sa se rada ,sa se danseze...asa se exprima fericirea.prima intrebare care mi-a venit in minte cand am citit despre nunta la care nu s-a cantat nici la mireasa si nici la nasa a fost...,,le-a fost rusine de ei si nu au vrut sa-i vada lumea,sa-i stie lumea???,,
Iar dansatul miresei inainte de a pleca de acasa e o traditie frumoasa care se merita pastrata

Nu e vorba de rusine, pur si simplu sunt persoane pentru care a te bucura nu este egal cu a te stie tot cartierul si toti vecinii, sunt persoane mai discrete. Ca sa faci nunta cu alai, acordeon si chiuituri trebuie sa iti placa, nu ii judec pe cei care o fac (ultimile doua nunti la care am fost asa au fost cu acordeon, turta, gaina....si mi-a placut sa privesc) insa pe mine nu ma reprezinta.
Mi s-a parut mult mai frumos sa ma intalnesc cu mirele meu, cu nasii si invitatii ,,,,la biserica. Nu aruncati cu rosii in mine.;))

nicoletagheorghe1
27.10.2009, 07:00:33
incep sa ii dau dreptate elennei. nicvi pe mine nu ma reprezinta dar ce sa ii faci trebuie sa le facem si pe astea (doar cine vrea). parerea mea e k dc incep cu taierea traditiilor unde mai e farmecul nuntii. nu poti multumi pe toata lumea dar in acea zi trebuie sa fim foarte fericiti. cred k inainte de nunta am sa iau un distonocalm si nu o sa ma intereseze de ce zice lumea din jur. e nunta mea nu a lor;))

constantagalati
30.10.2009, 09:30:39
Pe noi ne-a intrebat care e numarul de persoane la o masa si cate mese avem ...iar de acolo D-na de la Dunarea a calculat cat de mare sa fie platoul pt fiecare masa...f gustoase ....
Chip si Dale le face f aratoase ...dar noi am vrut sa mergem pe produse naturale facute traditional din lapte, oua, faina etc si nu pe emulgatori si prafuri. (de unde stiu toate astea ?? var'mea lucreaza la Dir. Sanitar.Vet)
Si Dragos Rosu lucreza pe prod naturale .

>:D< >:D<
cine e Dragos Rosu????$-)

BiuBiu
30.10.2009, 12:21:44
cine e Dragos Rosu????$-)
E o cofetarie :-p

anduca2
08.12.2009, 12:31:03
Eu Am Avut Nunta Acum 2 Luni Si A Mers Darul In Jur De 600-800 Lei/ Pereche!!mie Mi Se Pare Ca A Mers F Bine Tinand Cont Ca Este Criza Si Lumea E Cam Stramtorata!!!

anduca2
08.12.2009, 12:35:03
Eu Am Avut Un Colacel Ff Frumos De La Dragos Rosu!a Fost Distractiv Cu Aruncatul Ca O Bucata Am Aruncat-o In Copac!!:)))si Cu Hora Miresei De Care Am Tot Fugit Tot Nu Am Scapat...in Momentul Nuntii Lucrurile Vin De La Sine!!!!asa Ca....daca Sunteti Ambitoase Puteti Sa Nu Tineti Cont Neaparat De Ele...dar Sunt Frumoase Pentru Ca Sunt Traditiile Noastre!!si Cred Ca Ar Trebui Respectate!!/:)

anduca2
08.12.2009, 13:22:11
EU MI L-AM PUS LA COAFOR...SI SINCER IMI PARE RAU CA AM FACUT ASTA...DAR SINCER NU STIAM CA E O TRADITIE SPECIALA CU ACEST VOAL!!ORICUM A FOST FRUMOS SI FAPTUL CA A INCEPUT SA MA ARANJEZE...SA IL DEA CU FIXATIV....>:D< :x

Anna86
22.12.2009, 19:47:32
:)) tare ideea camenele :)) Eu vreau intr-un club,poate de house,dar ca si locatie si Club Elite de la Potcoava e frumos. :) Iar ideea cu schimbatul de miresici am auzit-o si eu si mi se pare nemaipomenita :))
;))si mie imi place CLUBUL ELITE...super...<:-P

o_printesa_galati
05.01.2010, 09:24:42
Eu mi l-am pus la coafor.Acuma in august cunun ,nu mi-am intrebat fina cum vrea dar eu prefer sa il puna la coafor.Daca isi face vreo coafura sofisticata si nu o sa stiu sa il pun bine :-\ daca voalul o sa fie cu pieptene o sa il pun eu

justy
09.01.2010, 21:00:26
Imi place si mie ideea cu intalnirea mai multor miresici dar si eu am nunta tot duminica si nu prea cred ca se gasesc miresici...

nicoletagheorghe1
14.01.2010, 10:33:17
si eu stiu k colacul se danseaza si se rupe in fata blocului/casei unde stai. dar sa te urci pe scaun si sa il arunci ASTA NU O STIAM

nicoletagheorghe1
14.01.2010, 10:38:19
si pe mine m-ar interesa daca mai sunt miresici de 30 octombrie 2010. daca da sa dea un semn

mortisha_20
14.01.2010, 12:16:26
si eu stiu k colacul se danseaza si se rupe in fata blocului/casei unde stai. dar sa te urci pe scaun si sa il arunci ASTA NU O STIAM
Nu este obligatoriu s ate urci pe scaun, si mie mi se pare deplasat! inchini bucata si arunci! Nu conteaza dk e pe scaun sau nu

mortisha_20
14.01.2010, 12:18:09
Eu nu as vrea sa fiu furata! Mi se pare k se strica toata nunta la furatul miresei!

MiaS
14.01.2010, 18:16:16
Nu este obligatoriu s ate urci pe scaun, si mie mi se pare deplasat! inchini bucata si arunci! Nu conteaza dk e pe scaun sau nu
eu nu am aruncat nimic..nasa a rupt colacul deasupra capului si ea a aruncat ;))..una din bucati a ajuns in capul unei matusi =))

justy
14.01.2010, 20:26:08
fetelor trebuie sa fie neaparat un colac..sau merge inlocuit si cu altceva?...eu ma gandeam sa il inlocuiesc cu un cozonac italian..ce spuneti?

Dana_B
14.01.2010, 21:07:25
Eu nu as vrea sa fiu furata! Mi se pare k se strica toata nunta la furatul miresei!

cel mai mult imi place negocierea dupa furatul miresei.;;) mirele meu are un talent deosebit la a face cereri cat mai putin realizabile:D

cat despre locul in care sa fiu dusa... decat club prefer un parc cu leagane;))

MiaS
14.01.2010, 22:00:57
fetelor trebuie sa fie neaparat un colac..sau merge inlocuit si cu altceva?...eu ma gandeam sa il inlocuiesc cu un cozonac italian..ce spuneti?
no comment

nicoletagheorghe1
15.01.2010, 07:11:21
si mie tot undeva intr-un parc mi-ar placea sa ma duca sau cum au dus.o pe o miresica de aici in gradina publica la trambuline. sa ma vezi atunci:)):)):gen_08:

nicoletagheorghe1
15.01.2010, 07:13:06
foarte bine k nu e obligatoriu. ma si vedeam urcanduma pe scaun si cazand de acolo=))=))=))

elenna
15.01.2010, 08:16:57
si mie tot undeva intr-un parc mi-ar placea sa ma duca sau cum au dus.o pe o miresica de aici in gradina publica la trambuline. sa ma vezi atunci:)):)):gen_08:

Tu ai nunta toamna, e cam frig noaptea pentru parc iar daca mai si ploua.... Cel mai comod este sa mergeti acasa sa va descaltati 15 min, va refaceti machiajul si beti o cafea....O nunta este extrem de obositoare aveti nevoie de "rasfatul"asta ca sa rezistati pana dimineata.

BiuBiu
15.01.2010, 18:29:11
Care este motivul pentru care ai alege cozonacul italian si nu colacul romanesc?:D Din punctul meu de vedere colacul romanesc reprezinta o traditie pe care o respecti sau nu. Ti se pare mai "trendy" cozonacul ala italienesc?

justy
15.01.2010, 20:29:00
sa imi explice si mie cineva ce semnifica acel colac......
eu sicer nu ma dau in vant dupa traditiile astea ale noastre, si optez pt un cozonac italian pt ca mie personal imi place ffff mult....

MiaS
15.01.2010, 23:59:27
sa imi explice si mie cineva ce semnifica acel colac......
eu sicer nu ma dau in vant dupa traditiile astea ale noastre, si optez pt un cozonac italian pt ca mie personal imi place ffff mult....
oricum nu o sa ai timp sa mananci din el asa ca nu prea conteaza ce iti place tie..va fi impartit de catre invitati..nu inteleg de ce te complici..traditia daca vrei o tii, daca nu, nu ...si daca inlocuiesti colacul nu-i totuna? pentru ca inteeleg ca nu prea vrei sa pastrezi traditia :)

nicoletagheorghe1
16.01.2010, 09:05:09
eu cred k daca vrei cozonac italienesc nu te poate opri nimeni. tu nu o sa ai timp sa manaci din el asa k vei face ce vrei tu

justy
16.01.2010, 15:45:35
oricum mie putin imi pasa daca e colac sau cozonac...doar ca eu cand ma gandesc la colac imi amintesc de lucruri nu prea frumose...colacul se mai foloseste si la alte "evenimente" iar cand vb despre colac imi aduc aminte de un eveniment foarte trist din viata mea...stiu ca sunt persoane pe acest forum care ma blameaza dar pana la urma fiecare face ce vrea si am intrebat ca asta este rolul acestui forum..sa punem intrebari!

nicoletagheorghe1
17.01.2010, 10:10:26
oricum mie putin imi pasa daca e colac sau cozonac...doar ca eu cand ma gandesc la colac imi amintesc de lucruri nu prea frumose...colacul se mai foloseste si la alte "evenimente" iar cand vb despre colac imi aduc aminte de un eveniment foarte trist din viata mea...stiu ca sunt persoane pe acest forum care ma blameaza dar pana la urma fiecare face ce vrea si am intrebat ca asta este rolul acestui forum..sa punem intrebari!
stai linistita nu te invinovateste nimeni. tu fa asa cum iti dicteaza inima

elenna
17.01.2010, 12:11:37

Nu te blameaza nimeni, daca tu vrei panetone e alegerea ta. insa daca nu vezi rostul traditiei, de ce il mai iei? Pana la urma e nunta ta, nu te judeca nimeni daca o sa ai colac sau nu, bani in piept, gaina jucata...Fiind o data mireasa, nu trebuie sa iti faci nunta cum zice lumea ci cum vrei tu. Eu nu am avut colac, gaina, nu m-a gatit nasa, nu am dat torturi la nas, nu am cantat mars la invitati si am avut o nunta perfecta....si nu m-a judecat nimeni. fetelor, faceti ceea ce vreti voi, e nunta voastra!!

nicoletagheorghe1
18.01.2010, 07:07:57
Nu te blameaza nimeni, daca tu vrei panetone e alegerea ta. insa daca nu vezi rostul traditiei, de ce il mai iei? Pana la urma e nunta ta, nu te judeca nimeni daca o sa ai colac sau nu, bani in piept, gaina jucata...Fiind o data mireasa, nu trebuie sa iti faci nunta cum zice lumea ci cum vrei tu. Eu nu am avut colac, gaina, nu m-a gatit nasa, nu am dat torturi la nas, nu am cantat mars la invitati si am avut o nunta perfecta....si nu m-a judecat nimeni. fetelor, faceti ceea ce vreti voi, e nunta voastra!!
draga elenna. daca te rog frumos imi poti transmite si mie un pm cu toate traditiile care ar trebui sa aiba loc la o nunta? de colac si gaina stiam . ce altceva se mai practica. macar sa mai pastrez cateva

daria_d
25.01.2010, 09:06:53
Eu urasc ideea asta de a intinde hora in fata blocului printre masini,invitati si printre zeci de curiosi care se holbeaza cu ochii cat cepele ...

airkaterine
26.01.2010, 18:10:55
Eu urasc ideea asta de a intinde hora in fata blocului printre masini,invitati si printre zeci de curiosi care se holbeaza cu ochii cat cepele ...
Am aceeasi parere:-& ...

gabriela_R
26.01.2010, 20:39:22

si eu cred la fel...si eu stau si la casa...am niste vecini mai colorati si cu fuste vis-a-vis si va dati seama ...dar m-am obisnuit cu ideea...mai ales k abia astept sa iasa babele -alea care au ramas nemaritate :D:D:D , si care barfeau pe la colturi - ;)) chiar radeam cu nasa k am copilarit impreuna....

airkaterine
26.01.2010, 22:03:33
si eu cred la fel...si eu stau si la casa...am niste vecini mai colorati si cu fuste vis-a-vis si va dati seama ...dar m-am obisnuit cu ideea...mai ales k abia astept sa iasa babele -alea care au ramas nemaritate :D:D:D , si care barfeau pe la colturi - ;)) chiar radeam cu nasa k am copilarit impreuna....
Mie chiar nu imi place faza cu hora nu neaparat pt ca se holbeaza toti...doar pt faptul ca sunt mai rusinoasa si na:-& ....dar toata lumea a insistat ca asa se face...ca toata lumea a facut...ca ce o sa zica lumea...bla bla bla...m-am saturat sa ma lupt cu morile de vant si am decis ca pe 22 august sa topai fericita si sa arunc cu colaci in toate partile ...inclusiv in babele care fericite or sa stea pe scaunele in fata blocului crosetand sosete de lana pt la iarna... sa vada mireasa....cum...cine e mireasa?e fata lu vecina de la unu...na ca sa maritat in sfarsit...a luat-o !!!...noi pe cine mai barfim:(( :(( :D

gabriela_R
27.01.2010, 09:12:33
ne ducem pe campii cu subiectul dar nu pot sa ma abtin sa nu zic.....am niste "vecine" care au facut copchii asa nemaritate , sau altele care sunt " fete bune " si ne invatau pe noi astea tocilarele cum se fac banii...care vb mereu aiura pe strada ......si acuma sunt vai de mama lor .... toate au barbati dar nici una n-a facut nunta cum se face pt a intra in rand cu lumea....au cam 22-23 de anii....sa crape de invidie !!!!!!!!!!:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04::tal k_04::talk_04::talk_04::talk_04::talk_04:

airkaterine
27.01.2010, 11:09:37
ne ducem pe campii cu subiectul dar nu pot sa ma abtin sa nu zic.....am niste "vecine" care au facut copchii asa nemaritate , sau altele care sunt " fete bune " si ne invatau pe noi astea tocilarele cum se fac banii...care vb mereu aiura pe strada ......si acuma sunt vai de mama lor .... toate au barbati dar nici una n-a facut nunta cum se face pt a intra in rand cu lumea....au cam 22-23 de anii....sa crape de invidie !!!!!!!!!!:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04::tal k_04::talk_04::talk_04::talk_04::talk_04:
Suntem off topic total...da bine le mai zici=D> ...adevarul ca in ziua de azi...mai toate fetele care le stiu si-au facut cununia civila acum 4-5 ani si nici pana in ziua de azi nu au mai facut-o pe cea religioasa...deci eu m-am hatarat sa le fac pe amandoua in aceeasi zi ca sa nu o lungesc prea mult dupa...caci nu mai are farmec daca fac civila acum si peste 5 ani nunta...

elenna
27.01.2010, 11:25:47
Mie chiar nu imi place faza cu hora nu neaparat pt ca se holbeaza toti...doar pt faptul ca sunt mai rusinoasa si na:-& ....dar toata lumea a insistat ca asa se face...ca toata lumea a facut...ca ce o sa zica lumea...bla bla bla...m-am saturat sa ma lupt cu morile de vant si am decis ca pe 22 august sa topai fericita si sa arunc cu colaci in toate partile ...inclusiv in babele care fericite or sa stea pe scaunele in fata blocului crosetand sosete de lana pt la iarna... sa vada mireasa....cum...cine e mireasa?e fata lu vecina de la unu...na ca sa maritat in sfarsit...a luat-o !!!...noi pe cine mai barfim:(( :(( :D

Te mariti TU nu TOATA Lumea. Nu ar trebui sa iti pese de ce zice/face lumea. e nunta ta, e ziua ta, e momentul tau unic in viata pe care nu il vei mai retrai. Fa ceea ce simti tu, nu ce zice familia sau lumea. Nu fa lucrurile din complezenta. vrei hora, fa-o pentru ca asa simti pentru ca te reprezinta, Nu o vrei, NU o fa!.

airkaterine
27.01.2010, 11:59:47
Te mariti TU nu TOATA Lumea. Nu ar trebui sa iti pese de ce zice/face lumea. e nunta ta, e ziua ta, e momentul tau unic in viata pe care nu il vei mai retrai. Fa ceea ce simti tu, nu ce zice familia sau lumea. Nu fa lucrurile din complezenta. vrei hora, fa-o pentru ca asa simti pentru ca te reprezinta, Nu o vrei, NU o fa!.
Mdaa asa este ai dreptate stiu...dar am vrut sa impac si capra si varza daca pot spune asa;)) pt ca printre persoanele care vor hora se afla si viitorul meu sotior...deci...topaiala frate...saracutul si el mi-a suportat anumite chestii pe care eu le vreau la nunta si lui nu prea ii comvin....deci o punem de-o hora sa joace tot cartieru...hopa..hopa..<:-P

airkaterine
27.01.2010, 12:14:13
Buna ideea cu parcul...cat despre mersul acasa sa ne relaxam...mie nu mi se pare ok...adica as vrea sa intru prima oara in casa cu sotul meu...sa ma treaca pragul in brate...etc...bla bla bla...plus ca daca ma vad in casa o sa mi se taie tot cheful...bine...vorba vine...o sa fie prea multa liniste,parerea me bineinteles:*

dj__pedros
27.01.2010, 12:39:30
daca ai nunta la pibunni, poate cand vei fi furata vei fi dusa la gradina zoologica :)

nicoletagheorghe1
28.01.2010, 08:18:39
Buna ideea cu parcul...cat despre mersul acasa sa ne relaxam...mie nu mi se pare ok...adica as vrea sa intru prima oara in casa cu sotul meu...sa ma treaca pragul in brate...etc...bla bla bla...plus ca daca ma vad in casa o sa mi se taie tot cheful...bine...vorba vine...o sa fie prea multa liniste,parerea me bineinteles:*
nici mie nu imi prea surade ideea de a merge acasa tinand cont k restaurantul e la 2 pasi de casa.poate cine ma va fura ii va veni vreo idee mai geniala

LemonTea
28.01.2010, 09:41:53
Pe mine m-au furat hotii, dar nu stiau unde sa ma duca. Eu am vrut sa mergem la alta nunta, dar ei nu au vrut si pana la urma tot ideea mea a fost sa ne ducem in parc sa ne dam in leagane.

dellutza
28.01.2010, 10:09:27
Pe mine m-au furat hotii, dar nu stiau unde sa ma duca. Eu am vrut sa mergem la alta nunta, dar ei nu au vrut si pana la urma tot ideea mea a fost sa ne ducem in parc sa ne dam in leagane.

Si-n ce parc ati fost???

nicoletagheorghe1
29.01.2010, 06:55:02
e buna ideea de parc pentru miresicile care mai au inca un timp frumos afara. dar cum va fi la mine la sfarsitul lui octombrie nu stiu , dar sigur nu va fi cald si nu cred sa vrea sa ma duca cineva prin parcuri chiar daca eu sunt innebunita dupa leagane

anduca2
29.01.2010, 13:32:51
Buna printesicilor!!Eu am fost furata si m-au dus gasca mea de fete la bowling pe strada Cosbuc!!A fost foarte marfa si cei care jucau acolo au fost dragutzi si m-au lasa t si pe mine sa arunc vreo 4 bile!!!Au iesit poze frumoasa!!:)))

nicoletagheorghe1
30.01.2010, 09:02:06
Buna printesicilor!!Eu am fost furata si m-au dus gasca mea de fete la bowling pe strada Cosbuc!!A fost foarte marfa si cei care jucau acolo au fost dragutzi si m-au lasa t si pe mine sa arunc vreo 4 bile!!!Au iesit poze frumoasa!!:)))
spune-mi te rog mai exact unde pe cosbuc vine aceasta sala de bowling?

dj__pedros
30.01.2010, 09:37:36
sunt 3 sali de bowling in galati: pe movilei aproape de intersectia cu cosbuc, pe saturn vizavi de petrom si la viva club, in bariera. recomand viva club

airkaterine
30.01.2010, 17:28:07
sunt 3 sali de bowling in galati: pe movilei aproape de intersectia cu cosbuc, pe saturn vizavi de petrom si la viva club, in bariera. recomand viva club
Da...dar la Viva nu prea te lasa sa intri cand ai tu chef ...asa stiu eu:-?

dj__pedros
31.01.2010, 03:24:44
daca ai card de acces si inca nu au terminat programul, nu vad de ce nu te-ar lasa

nicoletagheorghe1
31.01.2010, 10:36:37
daca ai card de acces si inca nu au terminat programul, nu vad de ce nu te-ar lasa
pai nu cred k vreunul din prietenii nostri au card de acces. deci pica. offfff ma si vedeam jucand un bowling:)):)):))

dj__pedros
31.01.2010, 11:02:52
pana la nunta aveti timp sa va faceti cu totii

nicoletagheorghe1
01.02.2010, 06:55:16
pana la nunta aveti timp sa va faceti cu totii
sincera sa fiu nu cred, deoarece niciunul dintre noi nu mai are timp liber

kitkaro
02.02.2010, 07:46:30
Punem in farfurii de unica folosinta...

airkaterine
02.02.2010, 12:53:53
Punem in farfurii de unica folosinta...
Buna idee...=D> <:-P ...pe unde mai faceti voi nunta de potroace...eu ma gandeam sa vorbesc cu cei de la restaurantul unde voi face nunta si sa fac tot acolo...dar cred ca ma vor pune sa le platesc chiria sau habar nu am

airkaterine
02.02.2010, 13:43:46
incep sa ii dau dreptate elennei. nicvi pe mine nu ma reprezinta dar ce sa ii faci trebuie sa le facem si pe astea (doar cine vrea). parerea mea e k dc incep cu taierea traditiilor unde mai e farmecul nuntii. nu poti multumi pe toata lumea dar in acea zi trebuie sa fim foarte fericiti. cred k inainte de nunta am sa iau un distonocalm si nu o sa ma intereseze de ce zice lumea din jur. e nunta mea nu a lor;))
=)) Asa..asa zi de care calmant o sa iei ...imi trebuie si mie pt cand o sa topai in fata blocului.=)) Aaa si acordeonist bun...nu din ala cu burta si tuciuriu ati gasit pe undeva?? :-w

daria_d
02.02.2010, 18:34:12
=)) Asa..asa zi de care calmant o sa iei ...imi trebuie si mie pt cand o sa topai in fata blocului.=)) Aaa si acordeonist bun...nu din ala cu burta si tuciuriu ati gasit pe undeva?? :-w
Este un acordeonist f bun la Centrul Cultural. Nu e nici burtos,nici tuciuriu. Si canta f bine.

nicoletagheorghe1
03.02.2010, 08:43:57
Este un acordeonist f bun la Centrul Cultural. Nu e nici burtos,nici tuciuriu. Si canta f bine.
unde e centrul cultural. si aveti habar cam cat se mai cere?

kitkaro
03.02.2010, 09:42:45
Sper sa nu zic prostii,am impresia ca e cladirea aceea inalta de pe aceeasi parte cu Teatrul Dramatic. Intra pe situl lor:http://www.ccdj.ro/home.html.

airkaterine
03.02.2010, 16:14:16
Sper sa nu zic prostii,am impresia ca e cladirea aceea inalta de pe aceeasi parte cu Teatrul Dramatic. Intra pe situl lor:http://www.ccdj.ro/home.html.
Bun de stiut...multumesc

airkaterine
03.02.2010, 16:15:51
Imi dai si mie te rog un pm te rog cu nr de tel? ai fost la vreo nunta unde a cantat domnul?8-}

nicoletagheorghe1
04.02.2010, 14:49:49
Imi dai si mie te rog un pm te rog cu nr de tel? ai fost la vreo nunta unde a cantat domnul?8-}
si eu sunt curioasa care e tariful domnului daca se stie si cum il pot contacta.sau sun cumva la centru si cer cu acordeonistul?

kitkaro
05.02.2010, 11:41:29
Daca tot te duci la Centru, poti sa intrebi si de Sburlan, fotograful, ca acolo lucreaza...:)

nicoletagheorghe1
06.02.2010, 08:43:09
Daca tot te duci la Centru, poti sa intrebi si de Sburlan, fotograful, ca acolo lucreaza...:)
multumesc. am sa impusc 2 iepuri dintr-un drum

daria_d
07.02.2010, 13:25:21
Bun de stiut...multumesc
DA,aceea e. Cladirea de langa Teatrul Dramatic. Chiar pe strada Domneasca. Din pacate,eu am pierdut nr lui de telefon:( .

PyuSelena
13.02.2010, 14:01:50
La nunta unei prietene noi am furat-o;)) si am dus-o pe faleza la Summertime<:-P<:-P<:-PKARAOKE la inceput era mai sfioasa dar dupa ce s-a vazut cu microfonul in mana si am mai incurajat-o si noi nu a mai avut nici un stres=D> si am facut un luuuung trenulet cu clientii care erau acolo si cantau cu noi<:-P<:-P<:-Pa fost foarte frumos, iar la plecare i-am cumparat o vata de zahar gigant din care a halit toata lumea de pe faleza si de la nunta cand ne-am intors=))=))=))

Dana_B
13.02.2010, 20:10:01
La nunta unei prietene noi am furat-o;)) si am dus-o pe faleza la Summertime<:-P<:-P<:-PKARAOKE la inceput era mai sfioasa dar dupa ce s-a vazut cu microfonul in mana si am mai incurajat-o si noi nu a mai avut nici un stres=D> si am facut un luuuung trenulet cu clientii care erau acolo si cantau cu noi<:-P<:-P<:-Pa fost foarte frumos, iar la plecare i-am cumparat o vata de zahar gigant din care a halit toata lumea de pe faleza si de la nunta cand ne-am intors=))=))=))

karaoke....nu prea sunt fan, dar vata de zahar.....delicios;)) mereu cand ajungeam pe faleza mancam cel putin una ;))

PyuSelena
14.02.2010, 10:12:20
karaoke....nu prea sunt fan, dar vata de zahar.....delicios;)) mereu cand ajungeam pe faleza mancam cel putin una ;))

Ooo daaaaa delicios, cred k am sa mananc vata de zahar si la 70 ani knd mi-o fi pofta;));));))

airkaterine
14.02.2010, 15:11:18
Ooo daaaaa delicios, cred k am sa mananc vata de zahar si la 70 ani knd mi-o fi pofta;));));))

Subscriu=))

nicoletagheorghe1
15.02.2010, 07:55:03
si eu sunt adepta avtei de zahar. oare in octombrie se va mai gasiii????

Dana_B
15.02.2010, 18:44:42
si eu sunt adepta avtei de zahar. oare in octombrie se va mai gasiii????

cu siguranta ;))

riki
16.02.2010, 13:17:27
Buna idee...=D> <:-P ...pe unde mai faceti voi nunta de potroace...eu ma gandeam sa vorbesc cu cei de la restaurantul unde voi face nunta si sa fac tot acolo...dar cred ca ma vor pune sa le platesc chiria sau habar nu am

salut,
Da, cel mai bine este sa vb cu cei de la restaurant si ii vei plati cioba si o friptura, cam asta se serveste. Eu asa am procedat si a fost OK. Sau poti sa vb la un alt restautant sa vreun barulet ori eu stiu oameni care au facut la priza dunarii, in functie de cati invitati sunt.

BA_DM
16.02.2010, 15:05:12
Dap, e ok 600-800 ron. Eu sper ca pana in nov sa mai creasca :D, desi m-as multumi si cu atat.

elenna
16.02.2010, 15:29:21
Dap, e ok 600-800 ron. Eu sper ca pana in nov sa mai creasca :D, desi m-as multumi si cu atat.

Ar trebui sa speri sa iti vina toti invitatii pe care te bazezi. Nu vreau sa te sperii insa stiu un caz, nunta in iulie 2009, de la 120 de invitati, inainte de nunta se baza pe vreo 80 si la nunta au venit 22!

gaby78
16.02.2010, 16:58:20
Ar trebui sa speri sa iti vina toti invitatii pe care te bazezi. Nu vreau sa te sperii insa stiu un caz, nunta in iulie 2009, de la 120 de invitati, inainte de nunta se baza pe vreo 80 si la nunta au venit 22!
De asta s-a plans si o colega care a avut nunta luna trecuta. In plus(sau in minus:-\ ), multi au daruit 300-400 de pereche:-SS :-SS :-SS

MiaS
16.02.2010, 17:02:47
subscriu:)>- e crunt sa te trezesti cu 20 de persoane :(

airkaterine
16.02.2010, 17:18:41
wow ce chestie ...22 de perechi sau invitati?? oricum ar fi sunt putini,sper sa nu mi se intampla asa ceva.[-o< :-&

BA_DM
16.02.2010, 22:09:13
Nasol cu N mare. Oricum, noi pornim de la mai mult de 120 invitati, insa inaintea nuntii ii sunam pe toti ca sa avem confirmare sau nu. La cel putin 20 am fost noi la nunta...tre sa vina si ei :D

GoGo_82
17.02.2010, 08:57:51
Nasol cu N mare. Oricum, noi pornim de la mai mult de 120 invitati, insa inaintea nuntii ii sunam pe toti ca sa avem confirmare sau nu. La cel putin 20 am fost noi la nunta...tre sa vina si ei :D
iubita si eu am impartit 100 de invitatii asta ar insemna cam 200 de persoane... m-am bazat de 40 de perechi (80 de persoane...) si la nunta am avut 25 de perechi!!! insa eu am fost f multumita... pt ca la restaurant am platat meniurile consumate nu cele comandate (asa am incheiat contractul) si dupa ce mi-am platit toate datoriile (meniuri, foto-video, dj, deco... etc) am ramas cu 4000 de euro si 50 de milioane (numai bine ne-am dat datoria care o aveam de cand ne-am cumparat apartamentul#-o )... asa ca am avut putin si buni;))
si inca ce... am vazut la multe miresici ca nu prea s-au tinut de cuvant persoanele care au facut confirmarile!

BA_DM
17.02.2010, 13:04:14
Nu pot decat sa sper ca va fi bine. Si celelalte viitoare miresici la fel ;))

elenna
17.02.2010, 14:57:35
wow ce chestie ...22 de perechi sau invitati?? oricum ar fi sunt putini,sper sa nu mi se intampla asa ceva.[-o< :-&

22 de invitati!

dj__pedros
17.02.2010, 18:34:33
si eu am auzit de o nunta la care au confirmat 110 persoane si in final au venit 240 :)