PDA

Versiunea completa : Traditii si obiceiuri de nunta la Galati

Pagini : 1 2 3 [4] 5 6

nicoliciciufulici
14.05.2010, 01:31:33
Uf. Deci pana la urma putem aproxima la un 35 de ron? Are o greutate standard sau il pot face eu cat vreau de pitic :-p ?

colacul e undeva intre 10-16lei kg...aluat de cozonac sau paine depinde unde-l faci
ca si greutate se face de 1 sau 1,5kg

aura24i
14.05.2010, 09:17:55
noi pe toti care i-am intrebat, ne-au zis ca au dat de exemplu 150 invitatii si au venit cam jumatate din cei care au primit invitatie, adica 75 perechi.asa o sa facem si noi...

justy
14.05.2010, 13:36:09
Justy, tu ai dat comanda de invitatii sau le-ai luat? Eu de-abia am dat miercuri si de-abia acum intru in panica sa nu fie prea tarziu sa le imprastii saptamanile ce vin.

eu abia am dat comanda miercuri...pe 18 sau 19 sunt gata...apoi le impart.

mortisha_20
14.05.2010, 15:47:48
noi am impartit 130 de invitatii si am avut 130 de persoane :)

elenna
14.05.2010, 16:15:50
eu stiu sigur ca nu vor veni toate persoanele pe care le vom invita...dar le invitam totusi din bunsimt, ca apoi o sa se simta jigniti ca nu au primit invitatia.
noi vom imparti 200 de invitatii dar sigur vom avea 160 de persoane...ar fi bine sa vina mai multi de 160, dar pe astia 160 ma bazez pt ca sunt rude apropiate si prieteni
cand am inchiriat restaurantul stiam ca vom avea sigur 160 de persoane asta era punctul de plecare asa ca ne-am luat un avans si am cautat un restaurant in care sa incapa 160 de persoane dar si mai mult de atat daca va fi nevoie...
acum fiecare e cu norocul lui...

Justy, daca imparti 200 de invitatii, inseamna 400 de persoane!!! pentru 160 de invitati, poti da lejer 80-90 de invitatii.

deea24gl
14.05.2010, 17:47:22
Justy, daca imparti 200 de invitatii, inseamna 400 de persoane!!! pentru 160 de invitati, poti da lejer 80-90 de invitatii.
asa si eu .la 150 de persone ,am luat 80 de invitati..in caz ca mai apare ceva sa am o rezerva.

deea24gl
14.05.2010, 18:02:34
asa si eu .la 150 de persone ,am luat 80 de invitati..in caz ca mai apare ceva sa am o rezerva.
Cred ca suntem un picc..off topic,deci iubitele cat se mai pune in aceste vremuri crizate pe la nunti=P~?va pop

deea24gl
14.05.2010, 18:29:39
nici eu nu am impartit invitatiile inca dar listele si schema privind asezarea lor la masa e facuta din iarna...urmeaza modificarile in functie de confirmari.
eu am mai impartit din invitatii,nu am o schema anume de pus la masa..de aceea am deschis subiectul..este bine ca esti pregatita Justy...nasa mia zis ca se aseaza ceva de genul....rudele sotului,rudele miresei,,ale nasilor si apoi prieteni in functie de cum se cunosc...adik prieteni mei si la alte mese prieteni lui..acum depinde si cum se cunosc intre ei..dar parinti nostri cred ca trebuiesc asezati la aceasi masa pt ca se cunosc intre ei..#-o...dificil tareeee...chiar nu m-am ocupat de asta pana acum..:gen_07:

nuttree
14.05.2010, 20:56:51
Cred ca in ciuda faptului ca stii, tot nu poti influenta darul. Eu zic mersi daca imi vin atatia cat am pe contract, bugetul de cheltuieli l-am fixat cu 500-600 de pereche. Atat e darul minim. Si tot nu ies pe zero. Daca as avea cati ai tu,160 si un meniu care sa ma ajunga la vreun milion ca vii cu mancarea de acasa, as dormi linistita ca ies pe castig....chiar si cu 500 de pereche.

clothilde
14.05.2010, 23:38:20
Stai putin, ca n-am inteles: daca ai impartit 130 de invitatii, inseamna ca te asteptai sa-ti vina 260 de persoane si ti-au venit doar jumatate?

deea24gl
14.05.2010, 23:57:51
Cred ca in ciuda faptului ca stii, tot nu poti influenta darul. Eu zic mersi daca imi vin atatia cat am pe contract, bugetul de cheltuieli l-am fixat cu 500-600 de pereche. Atat e darul minim. Si tot nu ies pe zero. Daca as avea cati ai tu,160 si un meniu care sa ma ajunga la vreun milion ca vii cu mancarea de acasa, as dormi linistita ca ies pe castig....chiar si cu 500 de pereche.
asa este scumpo...eu m-am gandit ca minimul este de 400 ron..acum sper sa nu am parte si eu de neplaceri sa gasesc si altele prin plicuri...Da la pereche merge cam un milion,ca vin cu mancarea,daca ma incordez inca un pic ies si mai ieftin...adik sa caut numai produse de caliatte si la preturi atractive...oricum nu concep decat sa am farfuriile cat mai pline posibil ,sa nu se planga lumea ca nu a avut ce sa manance sau sa bea..tu cati invitati ai Nutree?

nuttree
15.05.2010, 01:14:40
Te-ai gandit bine, eu am pierdut din vedere ca faci la cantina. 50 de ron de caciula ca suma pentru mancare mi se pare destul de putin, aici ar trebui sa mai bagi si fructele si crantanelele, ca sa nu mai zic de racoritoare si bauturi. Vezi ca sunt fisiere .xls cu calcule pentru bugetul de nunta, poti sa te joci cu ele ca sa stii cat poti sa te intinzi. Ia in calcul ca se poate sa creasca si TVA-ul si sa nu iti vina toti cati ai sperat. La tine e dificil ca trebuie sa dai banii pe mancare inainte . Cum ati facut? Ati strans economii sau ati facut credit?

amarna
15.05.2010, 10:27:38
Noi am primit de la prieteni 5-6 mil, de la matusi/unchi 10-12 mil si de la veri 6-8 mil de pereche.
Am facut nunta la Priza Dunarii, cu mancare adusa de la restaurant. mancarea a fost foarte buna si asezata impecabil , am facut stil bufet, dar cand am vazut ca lumea nu prea avea curaj sa isi ia mancare, chelnerii au facut rapid portii si le-au servit.
Va sfatuiesc sa nu dati bani pe alune sau mai stiu eu ce alte nebunii, eu nu am avut si nu le-a simtit nimeni lipsa. Am avut cateva spirale, fundite, si fursecuri (2kg la 50 persoane si a doua zi m-am intors acasa cu 1kg 8-}) am avut si 3 boluri cu toate jeleurile posibile(astea s-au golit), si fructele la fel am ramas cu o parte din ele.
Alta cheltuiala inutila a fost pernuta pentru verighete, nu am avut intrare ca in filmele americane, cu copilul care duce pana la altar pernuta...asa ca verighetele au stat fix 1 min pe perna :))Asa ca nu faceti cheltuieli inutile.

justy
15.05.2010, 11:24:57
Noi am primit de la prieteni 5-6 mil, de la matusi/unchi 10-12 mil si de la veri 6-8 mil de pereche.
Am facut nunta la Priza Dunarii, cu mancare adusa de la restaurant. mancarea a fost foarte buna si asezata impecabil , am facut stil bufet, dar cand am vazut ca lumea nu prea avea curaj sa isi ia mancare, chelnerii au facut rapid portii si le-au servit.
Va sfatuiesc sa nu dati bani pe alune sau mai stiu eu ce alte nebunii, eu nu am avut si nu le-a simtit nimeni lipsa. Am avut cateva spirale, fundite, si fursecuri (2kg la 50 persoane si a doua zi m-am intors acasa cu 1kg 8-}) am avut si 3 boluri cu toate jeleurile posibile(astea s-au golit), si fructele la fel am ramas cu o parte din ele.
Alta cheltuiala inutila a fost pernuta pentru verighete, nu am avut intrare ca in filmele americane, cu copilul care duce pana la altar pernuta...asa ca verighetele au stat fix 1 min pe perna :))Asa ca nu faceti cheltuieli inutile.

asta cu verighetele o stiam...dar eu tot mi-am cumparat pernuta...scuze de offtopic

justy
15.05.2010, 11:29:40
eu am mai impartit din invitatii,nu am o schema anume de pus la masa..de aceea am deschis subiectul..este bine ca esti pregatita Justy...nasa mia zis ca se aseaza ceva de genul....rudele sotului,rudele miresei,,ale nasilor si apoi prieteni in functie de cum se cunosc...adik prieteni mei si la alte mese prieteni lui..acum depinde si cum se cunosc intre ei..dar parinti nostri cred ca trebuiesc asezati la aceasi masa pt ca se cunosc intre ei..#-o...dificil tareeee...chiar nu m-am ocupat de asta pana acum..:gen_07:

mie personal mi se pare partea cea mai dificila a nuntii....sper sa ii asez bine sa nu aud atunci comentarii.

deea24gl
16.05.2010, 00:20:16
mie personal mi se pare partea cea mai dificila a nuntii....sper sa ii asez bine sa nu aud atunci comentarii.
si mie mi se pare extrem de dificil..mai ales ca am stat lejereanu pana acum...am facut ce era de facut mai simplu dar la asta chiar nu m-am gandit...sper sa iasa ceva

luluka
16.05.2010, 00:38:25
Eu stiu ca invitatii trebuie grupati astfel incat sa se cunoasca intre ei sau sa fie persoane de "acceasi categorie". Si am citit undeva ca persoanele in varsta trebuie asezate in apropierea ringului de dans sa le fie mai usor accesul la ring, iar daca nu danseaza sa nu se plictiseasca si sa-i priveasca pe dansatori.
Oricum asta cu asezatul la mese, cred ca se face in ultimele zile inainte de nunta, atunci cand se stie cine vine, adica cei care au confirmat.
In orice caz, nu-i putina bataia de cap /:)

Reni0921
16.05.2010, 01:02:46
noi procedam in felul urmator. langa masa prezidiu, intr-o parte punem o masa de vreo 14 persoane unde asezam paintii mei, ai lui si mai sunt cateva persoane din partea lui si al meu care se cunosc, rude apropiate, sa zic asa e o gasca formata :)) . aceasta masa e exact langa intrarea in buctarie deci pot supraveghea etc tot ce trebuie. in cealalta parte o masa de 10 persoane, prietenii nostri cei mai buni :)
mai departe tot mese de cate 10 persoane o sa avem, si vom aseza rudele mele mai invarsta la o masa, ai lui la fel, colegi de servici, prieteni de prin liceu etc.... aaaa, si langa masa parintilor o sa mai fie o masa de 8 persoane, acolo o sa stea bunica mea cu ceva rude din secuime care nu o sa cunoasca pe nimeni in afara de ea. Cam asa ne-am gandit noi, si in curand vom face si o schema, pe care doar o vom modifica in functie de confirmari. oricum presupunem deja cine vine, cine nu, sper doar sa nu ne fie mare dezamagirea :-s

nicoletagheorghe1
16.05.2010, 09:23:40
colacul e undeva intre 10-16lei kg...aluat de cozonac sau paine depinde unde-l faci
ca si greutate se face de 1 sau 1,5kg
te contrazic am gasit si cu 25 lei kg de colac

justy
16.05.2010, 11:14:45
bine gandit...cam pe acelasi principiu am mers si noi

justy
16.05.2010, 11:16:22
dupa lungi discutii cu mama am convenit sa fac si treaba asta cu colacul ca sa se simta ea bine...asa ca o sa dau comanda la patiseria dana.

nicoletagheorghe1
17.05.2010, 08:26:23
dupa lungi discutii cu mama am convenit sa fac si treaba asta cu colacul ca sa se simta ea bine...asa ca o sa dau comanda la patiseria dana.
cu cat kg si unde vine aceasta cofetarie dana?

geanygl21
17.05.2010, 10:58:21
cu cat kg si unde vine aceasta cofetarie dana?

nush daca va ajuta sfatul meu insa il voi da...:D....eu voi fi nasha in iulie si asa mi-am sfatuit fina
rugati mama sau cine este langa voi atunci sa taie colacul in prealabil in patru, sau macar asa cat de cat,ptr ca nashei sa ii vina usor sa il "rupa" si sa nu va faca numai firimituri in cap...chiar daca acel colac va sta pe o tava ......asta evident ptr fetele care vor avea "turta miresei"...:D

geanygl21
17.05.2010, 11:01:49
daca este cofetarie/patiseria care o stiu eu (ca stau in zona).....cum vii dispre spitalul judetean cu autobuzul , acesta va face stanga spre capatul troleului(inspre hotel magnus) ...ei chiar acolo unde face stanga este pe colt pe partea drapta cum te uiti din autobuz....vei vedea lumea stand la coada pentru covrigi...face niste covrigi ff buni...:D

mortisha_20
17.05.2010, 17:54:17
nush daca va ajuta sfatul meu insa il voi da...:D....eu voi fi nasha in iulie si asa mi-am sfatuit fina
rugati mama sau cine este langa voi atunci sa taie colacul in prealabil in patru, sau macar asa cat de cat,ptr ca nashei sa ii vina usor sa il "rupa" si sa nu va faca numai firimituri in cap...chiar daca acel colac va sta pe o tava ......asta evident ptr fetele care vor avea "turta miresei"...:D
Asha a facut mama cu colacul. l-a taia in 4 de sus, asha putin piscat k sa nu ii strice aspectul, a luat si 4 pungute din casa, in care am pus fiecare bucatica de colac inainte de a fi aruncat, in caz k va cadea pe jos sa nu se murdareasca.

justy
17.05.2010, 18:09:01
daca este cofetarie/patiseria care o stiu eu (ca stau in zona).....cum vii dispre spitalul judetean cu autobuzul , acesta va face stanga spre capatul troleului(inspre hotel magnus) ...ei chiar acolo unde face stanga este pe colt pe partea drapta cum te uiti din autobuz....vei vedea lumea stand la coada pentru covrigi...face niste covrigi ff buni...:D

da...de acea patiserie spun...si mie imi plac covrigii dar cozonacul de acolo este delicios, sambata a cumparat mama cozonac de acolo si tare bun a fost.

justy
17.05.2010, 18:12:00

asa m-am gandit si eu sa fac..nu vreau sa raman cu firmituri in cap sa dau de mancare la vrabiute;))

nicoletagheorghe1
18.05.2010, 10:40:18
acum stiu unde vine aceasta patiserie dana. ma voi duce sa intreb cat e kg de colac tip cozonac

urata
19.05.2010, 11:44:45
5-6 mil daca esti o cunostinta...iar daca gradul de rudenie creste ..cat te lasa inima:)

mortisha_20
19.05.2010, 12:54:10
eu de la nana mea am primit 350 de ron ( o singura pers), dar am primit si 400 ron de la o verisoaracu sotul eu, la care eu am fost anul trecut la nunta si i-am pus 600. in mare cei de la tara au pus 500, din galati 600-700. au fost si persoane straine din partea nasilor care au pus 900 , mai sunt si oameni care apreciaza ceea ce vad.

geanygl21
19.05.2010, 14:23:06
in general cred ca 600 ron merge darul, eu anul acesta am de-a nunti si botezuri...sa mi le pun si-n cap, unde mai pui ca si cununam...8-}...prima nunta o am pe 29 luna asta la rest laura,si cred ca vom pune 8 mil(prs respectiva a fost la noi acu 2 ani si a pus 6),eu cred ca e rezonabil...acu nu ca am avea mai mult si nu vrem..:(..atat putem

Ank_Delice
19.05.2010, 18:16:27
Cam asa cred ca se pune 500-600.Pt cunostinte ma refer,rudele mai apropiate saracele cu criza asta,sa puna cat or avea,dar macar sa vina la nunta sa nu dansez numai eu cu miresoiul si nasii. :)

clothilde
19.05.2010, 20:08:47
Nu am primit un raspuns de la tine, fa-ma sa inteleg, totusi... Banuiesc ca ai dat invitatia pe familie, probabil, cu cateva exceptii, la persoane singure...Deci la o socoteala la prima vedere, sa dai 130 de invitatii, inseamna 130 familii, da? Adica 260 de persoane. Iar tie ti-au venit 130 de persoane din astia 260? Scuza-ma ca insist cu explicatia, dar chiar vreau sa stiu in ce masura vin toti invitatii la o nunta. Nu de alta, dar eu ma tem ca nu or sa incapa in restaurantul ales de mine. Sigur, eu imi imaginez acum ca tot ce zboara se mananca, asa ca trebuie sa revin cu picioarele pe pamant cumva... Multumesc.

Ank_Delice
19.05.2010, 20:38:03
Daca faci nunta la nivelul de invit si toti vecinii,si toate rudele si apropiate si indepartate,si toti colegii de liceu si facultate,si colegii parintilor de la servici,si colegii mirilor si etc parerea mea e ca daca vin cam jumatate din cei invitati e bine.Dar daca o faci la nivelul in care iti inviti doar apropiatii prezenta ar trebui sa fie undeva peste 85%.Asta din ce am mai auzit si eu si cules de la foste miresici. :)

clothilde
19.05.2010, 20:43:21
In nici un caz nu o sa invit persoane cu care nu am mai avut de-a face de cine stie cata vreme...Numai ca initial am mers pe ideea ca facem nunta restransa, eram speriati ca nu prea avem invitati. Apoi ne-am cunoscut si nasii, care sunt foarte incantati de eveniment si de statutul lor de nasi, si probabil vor avea si ei destui, plus ca s-a mai suplimentat la noi lista, dandu-ne seama ca, de fapt, chiar avem ceva cunostinte si prieteni. Daca la inceput ne temeam ca nu vom avea nici 70-80 de persoane, acum se pare ca ne ducem spre 120. Si mai e destul pana la nunta mea, sa traiesc cu spaima asta zilnic?

Ank_Delice
19.05.2010, 20:50:56
Eu voi da cam 90 invitatii(adica 90 perechi +/- cateva pers singure) si sper sa am undeva la 120-130 invitati.In salon nu incap mai mult de 150 sau incap dar cam inghesuiti.Acum nici daca vin 100 pers nu ma supar. :)

irene_gl
19.05.2010, 20:53:23
Cam asa cred ca se pune 500-600.Pt cunostinte ma refer,rudele mai apropiate saracele cu criza asta,sa puna cat or avea,dar macar sa vina la nunta sa nu dansez numai eu cu miresoiul si nasii. :)

doamne...mie mi se pare extrem de putin 5-6 mil.pai daca 4 mil va fi numai meniul de cuplu imi mai ramane si mie 1 mil in plus:(( noi punem 8 mil de vreo 2 ani pe la nunti.offfff....

Ank_Delice
20.05.2010, 08:46:44
Noi am fost doar la nunti care s-au facut cu mancare de acasa si ne-am adunat toti prietenii si am intrebat cat punem si asta a fost decizia grupului.Acum fiecare pune dupa posibilitati. ;)

nuttree
20.05.2010, 10:21:31
doamne...mie mi se pare extrem de putin 5-6 mil.pai daca 4 mil va fi numai meniul de cuplu imi mai ramane si mie 1 mil in plus:(( noi punem 8 mil de vreo 2 ani pe la nunti.offfff....Din pacate, ne place, nu ne place, astea sunt "tarifele". Cam asa stiam si eu si inclusiv aici pe forum am auzit aceeasi opinie. Am facut un calcul si ca sa iesi pe zero cu toate cheltuielile in conditiile in care primesti 1 mil peste meniu ar trebui sa ai peste 100 de persoane.Si eu zic mersi daca vin toti pe care contez, nici nu ma mai uit la milionul ala.

omikscorpie
20.05.2010, 12:35:11
doamne...mie mi se pare extrem de putin 5-6 mil.pai daca 4 mil va fi numai meniul de cuplu imi mai ramane si mie 1 mil in plus:(( noi punem 8 mil de vreo 2 ani pe la nunti.offfff....

hey fetelor ... 5-6 mil ? woow ma uimiti 5 -6 mil se punea acum 4 ani ...:O acum e posibil cu criza aceasta ...;))=)) parerea mea este k cei kre nu fac nunt nu au de unde stii kt platim noi meniul logic , dar acumeu sunt multumita dk isi platesc meniul ei as fi fericita !! eu asa gandesc important e sa ma simt bine la nunta atat eu cat si invitatii , banii .... nu conteaza , dk ne iese si noua sau nu ceva ! voi fetelor pregatiti-va banii sa va puteti plati nunta , nu va lasati in baza invitatiilor , puuup:*:*:*

omikscorpie
20.05.2010, 12:37:06
Noi am fost doar la nunti care s-au facut cu mancare de acasa si ne-am adunat toti prietenii si am intrebat cat punem si asta a fost decizia grupului.Acum fiecare pune dupa posibilitati. ;)

si unde anume te mai lasa acum sa vii q mancarea de acasa? hmm :-\.. miºe mi-ar placea , dar in galati doar la cantine cred k te lasa sau poate nici acolo

omikscorpie
20.05.2010, 12:40:56
asa zic si eu, ca altfel nu se vor simti bine, va fi ciudat sa stai la masa cu cineva cu care nu prea ai ce discuta

la mine nu stiu dk e bine sau rau ... eu o sa am mese rotunde , acum sa vedem cum asez eu rudee astea \:D/, dar m-am gandit k e mai bine asa deoarece nu vor mai sta la barfa toti ;;)

acum sincer nu stiu ... langa noi vom pune o masa q niste spanioli ( in caz de vor ceva sa fim acolo ) dupa aceea voi organiza in dreapta - stanga socrii mari si mici , si dupa aceea fiecare qm vor si cum se cunosc , dar nu in ultimul rand rudele noastre aliniati dupa familiari :-B

Ank_Delice
20.05.2010, 16:55:12
Noi facem la Priza unde nu sunt cantine ci sali de restaurant.Te mai lasa sa vii cu mancarea de acasa la clubul ICMRS de la casa de apa,la Clubul Sidex din Tg-1 care este super frumos,la Restaurantul Cina si de astea stiu doar eu.AAA,si la Terasa Tineretului am auzit.Si bineinteles la cantine.Am fost la 2 nunti de genul care au fost super.Fiecare isi face nunta pe unde si cum poate.

raluca24
20.05.2010, 17:08:35
ufff. sincer cu criza fara criza 5-6 mil mi se par putin. noi am pus anul trecut 7-8 mil. anul asta vom face la fel la nuntile la care mergem. acum inca o intrebare....anul viitor voi fi nasica? in aceasta calitate cam cat se mai pune ??? :-$

justy
20.05.2010, 17:09:46
fetelor ma uimiti...5 milioane la o nunta in 2010????:-\pai eu la toate nuntile la care am fost nu am pus mai putin de 7 milioane iar acum respectivul sa vina si sa imi puna 5 mil ca asa e darul acum???? mi se pare putin, foarte putin...
eu stiu ca nunta e o loterie...poti castiga sau poti pierde... dar totusi 5 mil dar mi se pare putin...abia plateste meniul.

Ank_Delice
21.05.2010, 15:25:27
Eu sunt multumita si cu atat.Acum am auzit si de pesroane care pun 10 milioane.Depinde cum am mai spus de bugetul fiecaruia.Si eu daca as fi avut as fi pus si 15 ca toti prietenii mi-au fost dragi,insa...

nuttree
21.05.2010, 19:30:29
Acum depinde si de mediul in care te invarti. Daca veniturile majoritatii invitatilor sunt peste medie, normal ca si darul minim sare de 7 milioane. Daca majoritatea invitatilor are 16-25 venit lunar(poate si rate) si nu exista o legatura stransa cu mirii, normal ca nu vor pune 10 milioane.
Parerea mea este sa luati cel mai prost scenariu in considerare(dar minim de 500 de cuplu si 10 cupluri care nu vin) si sa va faceti bugetul in consecinta. Pe vremurile astea e bine sa te gandesti sa pui deoparte banuti ptr a putea supravietui timp de 6 luni cel putin. Luati in calcul luna de miere si procedati in consecinta.

Ank_Delice
21.05.2010, 20:32:55
Foarte bine spus si punctat. ;)

justy
21.05.2010, 22:54:14
Acum depinde si de mediul in care te invarti. Daca veniturile majoritatii invitatilor sunt peste medie, normal ca si darul minim sare de 7 milioane. Daca majoritatea invitatilor are 16-25 venit lunar(poate si rate) si nu exista o legatura stransa cu mirii, normal ca nu vor pune 10 milioane.
Parerea mea este sa luati cel mai prost scenariu in considerare(dar minim de 500 de cuplu si 10 cupluri care nu vin) si sa va faceti bugetul in consecinta. Pe vremurile astea e bine sa te gandesti sa pui deoparte banuti ptr a putea supravietui timp de 6 luni cel putin. Luati in calcul luna de miere si procedati in consecinta.

cam asa este....

justy
21.05.2010, 22:58:45
la mine nu stiu dk e bine sau rau ... eu o sa am mese rotunde , acum sa vedem cum asez eu rudee astea \:D/, dar m-am gandit k e mai bine asa deoarece nu vor mai sta la barfa toti ;;)

acum sincer nu stiu ... langa noi vom pune o masa q niste spanioli ( in caz de vor ceva sa fim acolo ) dupa aceea voi organiza in dreapta - stanga socrii mari si mici , si dupa aceea fiecare qm vor si cum se cunosc , dar nu in ultimul rand rudele noastre aliniati dupa familiari :-B

trebuie sa faci cum crezi tu ca e mai bine pt invitati si pt voi....

nuttree
22.05.2010, 12:01:56
Acum, Justy, daca tu ai pus 7 milioane anul trecut, criza sau necriza,mi se pare pare de bun-simt sa iti puna cel putin la fel. De asta am facut precizarea cu privire la invitati. Depinde si de relatia de rudenie, ca varul cu care te vizitezi cel putin de doua ori pe an nu o sa iti puna 400 pe masa.In iulie de-abia o sa inceapa sa isi arate recesiunea coltii, nu vreau sa ma gandesc la fetele de octombrie.Deci calmeaza-te si nu ma baga prea mult in seama, asa sunt eu panicarda de felul meu. E bine sa fii de doua ori mai chibzuit, dar sunt sigura ca iti chivernisesti foarte bine banutii.
Mie imi pare rau ca a trebuit sa renunt la formatia de dans popular, discutasem deja, stabilisem ora...Dar si fara cei 200 de euro si cu 25% reducere din iunie incolo...am zis pas si nu e usor. Dar mai bine imi izolez balconul cu banii aia.

justy
22.05.2010, 18:44:22
Acum, Justy, daca tu ai pus 7 milioane anul trecut, criza sau necriza,mi se pare pare de bun-simt sa iti puna cel putin la fel. De asta am facut precizarea cu privire la invitati. Depinde si de relatia de rudenie, ca varul cu care te vizitezi cel putin de doua ori pe an nu o sa iti puna 400 pe masa.In iulie de-abia o sa inceapa sa isi arate recesiunea coltii, nu vreau sa ma gandesc la fetele de octombrie.Deci calmeaza-te si nu ma baga prea mult in seama, asa sunt eu panicarda de felul meu. E bine sa fii de doua ori mai chibzuit, dar sunt sigura ca iti chivernisesti foarte bine banutii.
Mie imi pare rau ca a trebuit sa renunt la formatia de dans popular, discutasem deja, stabilisem ora...Dar si fara cei 200 de euro si cu 25% reducere din iunie incolo...am zis pas si nu e usor. Dar mai bine imi izolez balconul cu banii aia.

eu imi fac probleme ca poate nu toti o sa tina cont ca eu am pus 7 milioane la ei...si o sa se gandeasca la conditiile actuale din tara...la nunta vor veni strict persoane cu care ne intelegem bine si ne vizitam ca ma simteam penibil sa chem persoane pe care nu le cunosc sau nu pastrez legatura...sper sa iasa bine pt toate dintre noi!
si eu am renuntat la momentul artistic...acelasi motiv.
noi ne-am cumparat anul trecut un apartament in galati si ne-am bucurat ca am dat relativ putin pe el iar acum nu putem locui acolo pt ca nu se poate pana nu facem curatenie. asa ca de vreo 2 luni am inceput sa renovam apartamenul, materialele sunt foarte scumpe la fel si mana de lucru...mai facem si noi dar nu putem si nici nu stim sa facem tot asa ca tot trebuie sa platim un profesionist...banii se duc si acolo si la nunta...iar bugetele noastre nu sunt nelimitate ca daca erau ce bine mai era...plus de asta eu am ramas somera si avem doar ce castiga el si ne mai ajuta si parintii.
sper ca nunta sa iasa asa cum vreau ca tare stresata sunt din cauza crizei asteia care pare fara iesire...imi este teama ca va trebui sa platesc meniurile din buzunar...nu ma astept sa imi ramana mare lucru dar macar cei care vin sa plateasca meniurile....cer prea mult???

nuttree
22.05.2010, 19:33:42
Iubita, zarurile sunt deja aruncate, deciziile luate, de-acum ce-o fi o fi. Fruntea sus!

justy
22.05.2010, 20:12:06
Iubita, zarurile sunt deja aruncate, deciziile luate, de-acum ce-o fi o fi. Fruntea sus!

da, asa este...mergem inainte!

airkaterine
31.05.2010, 15:07:42
pe mine una m-a ajutat sfatul tau.Multumesc...chiar nu ma gandisem la faza asta...:)>-

nicoletagheorghe1
01.06.2010, 08:35:10
bun sfat. ma si gandeam cum sa ma feresc de firimituri. asa am scapat de o grija in plus

geanygl21
02.06.2010, 09:11:38
ma bucur daca ajuta pe cnv sfatul meu,sunt lucruri marunte de care poti uita in ziua nuntii ca vb aia si asa ca mireasa ai destule pe cap. Eu una stiu ca am fost asa stresata cu toate detaliile si nu am vrut sa uit nimic,imi innebunisem verisoarele de le dadeam servetele umede,uscate sa le am la indemana daca cer, ori sucuri apa prin masini sau in lada frigorifica pe care o tineau au mei in portbagaj - fiind iulie si carand toti invitatii dupa mine la starea civila ,poze etc am zis ca sigur le e sete....etc mii si mii de detalii,veti vedea si voi ...:D.. e mult chin pentru o zi care trece foarte repede ..:)

rukmyny_85
02.06.2010, 13:26:00
ma bucur daca ajuta pe cnv sfatul meu,sunt lucruri marunte de care poti uita in ziua nuntii ca vb aia si asa ca mireasa ai destule pe cap. Eu una stiu ca am fost asa stresata cu toate detaliile si nu am vrut sa uit nimic,imi innebunisem verisoarele de le dadeam servetele umede,uscate sa le am la indemana daca cer, ori sucuri apa prin masini sau in lada frigorifica pe care o tineau au mei in portbagaj - fiind iulie si carand toti invitatii dupa mine la starea civila ,poze etc am zis ca sigur le e sete....etc mii si mii de detalii,veti vedea si voi ...:D.. e mult chin pentru o zi care trece foarte repede ..:)

facem si noi 2 zile si 3 nopti ca in alte zone:))) si gata se va merita chinul

nuttree
02.06.2010, 22:12:44
Pfui...puschea pe limba-ti. eu ma gandeam sa imi fac nunta in Ardeal ca acolo dureaza jumatate de zi.

In legatura cu colacul, am mai vazut ca se poate pune un stergar/esarfa/chestie deasupra capului miresei, in aceeasi idee, sa nu dea de mancare pasarilor cerului.

Ank_Delice
03.06.2010, 12:44:41
Noi vom avea colac in forma de inimioara,si va fi taiat din casa,sa nu se chinuie nasa atunci sa il rupa si sa ma faca numai firmituri ;))

mortisha_20
03.06.2010, 12:52:05
Noi vom avea colac in forma de inimioara,si va fi taiat din casa,sa nu se chinuie nasa atunci sa il rupa si sa ma faca numai firmituri ;))
si eu am avut colac in forma de inimioara

aura24i
03.06.2010, 19:13:54
te contrazic am gasit si cu 25 lei kg de colac
am intrebat la arcada si au zis ca este 15 ron/kg colacul miresei. eu am sa-l iau de acolo...

airkaterine
03.06.2010, 23:39:50
Mare dreptate ai...si eu m-am gandit sa iau apa cu mine,nu se stie niciodata

airkaterine
03.06.2010, 23:40:32
Dar ce gramaj trebuie sa aiba colacul? asa aproximativ:-?

nicoletagheorghe1
04.06.2010, 08:54:01
am intrebat la arcada si au zis ca este 15 ron/kg colacul miresei. eu am sa-l iau de acolo...
in micro 20 cd intoarce troleul spre piata din micro 19 e o covrigarie numita dana . inainte de covrigarie e si o patiserie care face parte din acelasi magazin. acolo au cu 12 lei kg indiferent k vrei aluat de paine sau cozonac. sunt fff misto facuti. vazui cu ochii mei.

nicoletagheorghe1
04.06.2010, 08:54:38
Dar ce gramaj trebuie sa aiba colacul? asa aproximativ:-?
din cate stiu eu 1,5 kg nu mai mult

aura24i
04.06.2010, 12:32:32
in micro 20 cd intoarce troleul spre piata din micro 19 e o covrigarie numita dana . inainte de covrigarie e si o patiserie care face parte din acelasi magazin. acolo au cu 12 lei kg indiferent k vrei aluat de paine sau cozonac. sunt fff misto facuti. vazui cu ochii mei.
o sa trec si eu pe acolo sa vada ochisorii mei.am inteles ca se face comanda pt colac cu 1-2 zile inainte, nu mai devreme.

Ank_Delice
04.06.2010, 16:47:03
Eu fac la galmopan,si mi-au zis sa ii anunt cu 5 zile,deci cam de luni-marti.

monica87
04.06.2010, 17:43:17
mama s-a gandit deja si la aceasta problema...si a vb deja cu o doamna care a lucrat multi ani in patiserie si mi-l va face ea.e mama unei prietene si i-a facut si ei colacul si a iesit tare frumos.asa k am scapat si de grija asta.

aura24i
04.06.2010, 19:46:27
am intrebat mai devreme la arcada si au zis ca fac si colaci in forma de inima. este intre 10-12 ron / kg.

rukmyny_85
07.06.2010, 02:03:25
fetele...locatii noi?...=)))

deea24gl
07.06.2010, 12:41:12
la royal oare fac?

mortisha_20
07.06.2010, 12:56:34
la royal oare fac?
da fac si la Royal,

Ank_Delice
07.06.2010, 13:25:32
Si eu stiam ca fac.

MiaS
07.06.2010, 13:49:35
la royal oare fac?
eu am avut de la ei :D

nicoletagheorghe1
08.06.2010, 08:00:33
eu am avut de la ei :D
arata bine. dar cum eu sunt lenoasa cred k am sama opresc pe undeva aproape de casa k sa il fac

nicoletagheorghe1
08.06.2010, 08:04:56
si eu tot la locatii ma gandesc dar nu imi trece nik prin minte. pt trambulina e prea frig, patinoar nu cred sa fie atunci.io nu mai am idei deloc

deea24gl
08.06.2010, 17:15:59
Eu cred ca in club...si undeva intr-un parculet....s-au la o alta nunta..

deea24gl
08.06.2010, 18:57:17
Arata f bine colacul mia..cat te-a ajuns de curizitate?am intrebat daca fac acolo pt ,ca nu am apucat sa merg sa intreb..am sa merg sa vb cand merg la contabila...si ma gandeam ca va fi mai aproape...ca nu ash vrea sa il fac prin 19 iar eu sa fiu la gatit la ai mei la potcoava de aur...caut cat mai aprope...mai este ecva prin zona?

deea24gl
08.06.2010, 18:59:06
da si eu is lenoasa...de fapt pe caldura asta sunt..sunt rea de caldura si mai ales ca fac si oleaca de greva foamei acum...ca sa mai dau jos burtica,mie frica sa nu cad jos pe strada,sau daca iau mashina imi fac frig de 5 grade in ea ca altfel mor de cald...nush cum am sa fac cu umblatura asta pe caldurile care vin..

deea24gl
08.06.2010, 19:11:52
Eu sunt multumita si cu atat.Acum am auzit si de pesroane care pun 10 milioane.Depinde cum am mai spus de bugetul fiecaruia.Si eu daca as fi avut as fi pus si 15 ca toti prietenii mi-au fost dragi,insa...
Si eu ,mai ales ca multi sunt someri acum si vai de ei,important si de bun simti ar fi sa vina si sa puna cat pot

deea24gl
08.06.2010, 19:24:43
si eu inebunesc cu atatea traditii,dar ce sa facem...asta e..in fine,fetelor cand se da halatele la nasi,le pot da de pe acuma impreuna cu darul?

valyv23
08.06.2010, 19:42:04
Nu am apucat sa citesc tot ce ati scris pe aici insa eu sunt de parere ca in 2010 la o nunta trebuie sa pui cel putin 600Ron. Noi am avut nunta in mai si am pus pe masa 700 ron. oricum in ziua de azi nici cu 600 ron de la fiecare nu-ti mai scoti banii. numai meniul acum e cel mai ieftin 150, asa ca......
Adevarul e ca sunt si oameni nesimtiti. Eu sa stiu ca nu-mi permit sa ma duc la o nunta, pai nu ma duc si le dau mirilor asa 2 sau 3 milioane decat sa ma duc cu 4 milioane sa le stric socotelile.
Asta e parerea mea. Acum.....

rukmyny_85
09.06.2010, 02:06:13
Eu cred ca in club...si undeva intr-un parculet....s-au la o alta nunta..

cam pe aici mergem toate:D....locatii dau idei noi?:D

nicoletagheorghe1
09.06.2010, 08:31:19
da si eu is lenoasa...de fapt pe caldura asta sunt..sunt rea de caldura si mai ales ca fac si oleaca de greva foamei acum...ca sa mai dau jos burtica,mie frica sa nu cad jos pe strada,sau daca iau mashina imi fac frig de 5 grade in ea ca altfel mor de cald...nush cum am sa fac cu umblatura asta pe caldurile care vin..
nasol. eu zic k e mai bine sa iti faci toate cele necesare in apropierea casei, k sa nu fiti nevoiti sa umblati atunci in nu stiu cate colturi ale orasului. iar cu caldura asta este nu avem ce sa facem. mergem inainte. am mai trecut noi prin asa ceva

nicoletagheorghe1
09.06.2010, 08:59:47
si eu inebunesc cu atatea traditii,dar ce sa facem...asta e..in fine,fetelor cand se da halatele la nasi,le pot da de pe acuma impreuna cu darul?
halatele eu stiu k se dau dimineata la dezgatit. acum fa si tu cum crezi de cuviinta

gabriela_R
09.06.2010, 10:18:49
neata...am facut 2 pachete pt fiecare cu halatul si prosopul de baie , le-am pus fundita si au fost jucate atunci cu gainile ...si cutia de la lcd-ul care le-a fost dat cadou cu o zi inainte......poti sa le dai cadoul cand vrei si sa se joace numai cutia la nunta ...

deea24gl
09.06.2010, 12:42:48
Nu am nimik nou in cap fdeocamdata,oricum cred ca va surveni si pe moment atunci,,o sa vad cu cavaleri mei,,sau ei decid si pt mine.:-\

lucia_bk
09.06.2010, 12:51:55
mie nu imi place furatul...mai ales ca o sa ma fure niste mascati cu arme...prea mult tambalau si poate suna cine si politia

irene_gl
09.06.2010, 13:29:12
mie nu imi place furatul...mai ales ca o sa ma fure niste mascati cu arme...prea mult tambalau si poate suna cine si politia

si eu vreau sa ma fure niste mascati,insa nu stiu la cine sa apelez.nu stiu daca astia de la firme de securitate fac asa ceva.tu cum ai facut rost de ei?

deea24gl
09.06.2010, 22:00:46
Si eu ash avea la cine apela,dar nu vreau sa imi bag familia in sperieti..

irene_gl
09.06.2010, 23:43:59
probabil ca as pune in tema parintii sa nu faca crize doamne fereste:-SS doar mirele sa ramana surprins desi cred ca se prinde rapid

lucia_bk
10.06.2010, 06:42:45
si eu vreau sa ma fure niste mascati,insa nu stiu la cine sa apelez.nu stiu daca astia de la firme de securitate fac asa ceva.tu cum ai facut rost de ei?

al meu e in ATF traducerea e airsoft timisoara...si baietii vin gratis logic, chestia e tre sa intrebi daca e pe la tine cineva care practica sportul, si pt o sticla de weschy sigur vin, la aia cu firme cer cred camulti bani...in rest baietii astia se multumesc cu putin....eventual daca vreti intreb daca cunosc de pe la voi sa le scrie pe forum....sau na sa va faca rost de forum...
=P~

nicoletagheorghe1
10.06.2010, 09:06:01
cred k are cunostinte, k altfel nu stiu sa faca cineva asta. la mine se poate k sunt baietii de la antitero dar nu ma bag deloc, sau cine stie?

lucia_bk
10.06.2010, 10:46:52
baieti care sunt in cluburile de Airsoft din Timisoara vin daca sunt rugati, deci cine e din Timi si ar vrea ii gaseste pe forum pe ATF

deea24gl
10.06.2010, 11:36:31
baieti care sunt in cluburile de Airsoft din Timisoara vin daca sunt rugati, deci cine e din Timi si ar vrea ii gaseste pe forum pe ATF
Marfa.......

lucia_bk
10.06.2010, 11:48:45
Marfa.......

=))da ....e dar pt a meu ca si pt ei e o obsesie ...pei pe arme si echipament a dat aproape 1000 de euro in nici 2 ani...pe mine ma scoate din pepeni...
8-}

nicoletagheorghe1
11.06.2010, 08:27:22
=))da ....e dar pt a meu ca si pt ei e o obsesie ...pei pe arme si echipament a dat aproape 1000 de euro in nici 2 ani...pe mine ma scoate din pepeni...
8-}
=))=))=))=))=))=)) am crezut k numai pe mine ma exaspereaza chestia asta. la mine au trecut deja 6 ani. ia fa si tu o socoteala cati bani sau dus.=))=))=))=))

lucia_bk
11.06.2010, 08:50:48
=))=))=))=))=))=)) am crezut k numai pe mine ma exaspereaza chestia asta. la mine au trecut deja 6 ani. ia fa si tu o socoteala cati bani sau dus.=))=))=))=))

si eu am jucat la inceput..noi am inceput impreuna acu vreo 4 ani...dar cand el a inceput sa isi cupere arme, echiapament etc.....am renuntat...pasiune ca pasiune dar obsesie...eu am preferat sa dau banii pe altceva....sicer te compatimesc,mai ales daca e perseverent...a meu e perseverent ceva timp si dupa aia se plictiseste,multumesc celui de sus^:)^

deea24gl
14.06.2010, 12:19:49
:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?

nicoletagheorghe1
15.06.2010, 08:52:06
si eu am jucat la inceput..noi am inceput impreuna acu vreo 4 ani...dar cand el a inceput sa isi cupere arme, echiapament etc.....am renuntat...pasiune ca pasiune dar obsesie...eu am preferat sa dau banii pe altceva....sicer te compatimesc,mai ales daca e perseverent...a meu e perseverent ceva timp si dupa aia se plictiseste,multumesc celui de sus^:)^
si la mine se plictiseste. acum e fan pescuiala

MARINETA
15.06.2010, 20:04:56
conform multor traditii expuse in paginile subiectului ....nasa trebuie sa cumpere (printre altele) : Voalul + coronita, si ceva pt dezgatitul miresei .....
Intrebarea mea e : Mai are acest obicei transpunere in viata reala , in practica ????
Adica majoritatea dintre noi isi cumpara ce isi doresti ....si nasa nu se mai prea implica in povestea asta .....mai trebuie cumva sa plateasca pt ele ??
Voi cum faceti ?
Ii prezentati chitantele ??? =)) ;)) ;)) ;))

buna ziua frumosilor,de multa vreme am vrut sa va multumesc pentru locatia unde ati facut pozele si videoclipul.eu sunt o viitoare soacra mare si uitandu-ma pe diferite poze le-am descoperit pe ale voastre si mi-ati rascolit frumoase amintiri,dar in acelasi timp m-am intristat sa vad in ce paragina e fosta pescarie,locul unde am lucrat zeci de ani.sa va dea bunul dumnezeu numai ce va doriti.

irene_gl
15.06.2010, 21:12:50
neata...am facut 2 pachete pt fiecare cu halatul si prosopul de baie , le-am pus fundita si au fost jucate atunci cu gainile ...si cutia de la lcd-ul care le-a fost dat cadou cu o zi inainte......poti sa le dai cadoul cand vrei si sa se joace numai cutia la nunta ...

nu vreau sa supar pe nimeni dar mie mi se par penibile fazele astea cu jucatul gainii,jucatul cutiei.....adica nu cred ca tre' sa aratam la toti ce cadou am facut noi la nasi sau nasii noua.multe dintre aceste traditii au un rol in mediul rural,dar la oras deja facem aranjamente cu pene, mergem cu limuzina si dimineata jucam gaina si dam sapunul:-&.sper sa nu ma oblige nimeni la asa ceva!:((

deea24gl
15.06.2010, 22:38:52
Asa o fi dar vezi tu,sunt traditi de care noi nu stim,cel putin eu sunt pe dinafara,dar de care rudele ,cunostintele mai in varsta tin cont,si daca nu le faci zic ca vai doamne ce nuntae asta.Unele nu poti trece peste ele..si cu jucatul gaini nu am fost prea de acord,i-am zis mamei sa sarim peste,dar eaa zis ca nu ,trebuie,si maicamea nu are 50 de ani,este tanara zici ca este soramea...asta este...
Oricum cum eu nu ma pricep foarte bine,o sa le dau cadoul mai din timp si nu are cat sa faca ce vrea cu cutia de la esspresor,sa o joace prin tot orasu ,nu ma deranjeaza..

deea24gl
15.06.2010, 22:41:56
Aveam dilema cu halatele,ca vream sa le dau de pe acum odata cu cadoul..
Gabriela mai spune-mi te rog daca poti ...deci cu halatele trebuie sa le dau si prosoape?2 nu?cate unul la fiecare halat..

deea24gl
15.06.2010, 22:45:46
exact nico,cam pe toate le-am rezolvat aici in preajma potcoavei de aur,pt ca altfel ash inebuni...daca colacul ar fi din 19,tortul din 20,buchetul din 39,si etc..

mortisha_20
15.06.2010, 22:55:28
Aveam dilema cu halatele,ca vream sa le dau de pe acum odata cu cadoul..
Gabriela mai spune-mi te rog daca poti ...deci cu halatele trebuie sa le dau si prosoape?2 nu?cate unul la fiecare halat..
iti raspund eu. prosoapele nu au nico treaba cu halatele. Prosoapele se pun sub colaci(torturi) ce dai.

irene_gl
16.06.2010, 00:51:40
Asa o fi dar vezi tu,sunt traditi de care noi nu stim,cel putin eu sunt pe dinafara,dar de care rudele ,cunostintele mai in varsta tin cont,si daca nu le faci zic ca vai doamne ce nuntae asta.Unele nu poti trece peste ele..si cu jucatul gaini nu am fost prea de acord,i-am zis mamei sa sarim peste,dar eaa zis ca nu ,trebuie,si maicamea nu are 50 de ani,este tanara zici ca este soramea...asta este...
Oricum cum eu nu ma pricep foarte bine,o sa le dau cadoul mai din timp si nu are cat sa faca ce vrea cu cutia de la esspresor,sa o joace prin tot orasu ,nu ma deranjeaza..

slava domnului ca pana acum nu a comentat nimeni la nimic.oi fi eu mai norocoasa:D dar oricum eu privesc nunta mea ca pe un eveniment frumos si elegant,nu un circ.daca cei mai in varsta au ceva de obiectat este problema lor.mai bine sa regrete altii ca n-au vazut nu stiu ce obicei decat sa regret eu ca am facut ce nu am vrut la propria nunta.incerc sa selectez si eu ce e mai ok si ce mi se pare deplasat
exclud.mi se par niste amintiri frumoase de exemplu gatitul mirelui/miresei,valsul,tortul,nu gainile si prosoapele si papucii ca nu suntem la pomana.nu stiu care nasi ar avea nevoie de un prosop si un sapun,hai sa fim seriosi.nici ei nu-si doresc sa primeasca aceste lucruri,nici noi sa le dam,atunci de ce le mai facem???nici noi nu stim raspunsul.saaaaau...... ca "asa se face":-p:D:)>-

justy
16.06.2010, 00:58:34
slava domnului ca pana acum nu a comentat nimeni la nimic.oi fi eu mai norocoasa:D dar oricum eu privesc nunta mea ca pe un eveniment frumos si elegant,nu un circ.daca cei mai in varsta au ceva de obiectat este problema lor.mai bine sa regrete altii ca n-au vazut nu stiu ce obicei decat sa regret eu ca am facut ce nu am vrut la propria nunta.incerc sa selectez si eu ce e mai ok si ce mi se pare deplasat
exclud.mi se par niste amintiri frumoase de exemplu gatitul mirelui/miresei,valsul,tortul,nu gainile si prosoapele si papucii ca nu suntem la pomana.nu stiu care nasi ar avea nevoie de un prosop si un sapun,hai sa fim seriosi.nici ei nu-si doresc sa primeasca aceste lucruri,nici noi sa le dam,atunci de ce le mai facem???nici noi nu stim raspunsul.saaaaau...... ca "asa se face":-p:D:)>-

si noi am exclus chestia cu datul prosoapelor, halatelor si alte chestii de astea.....nasii nu vor asa ceva si nici noi...inca nu am renuntat la gaini dar presupun ca nu poate dura mai mult de 5 minute sa duci doua gaini nasilor......
noi le-am cumparat cadou(de fapt si-au cumaparat singuri ce au vrut ca noi nu stiam ce vor ei ca au de toate si noi am platit)si torturile doua care vor fi puse pe o fata de masa super misto trimisa de al meu din uk.....

irene_gl
16.06.2010, 11:34:20
si noi am exclus chestia cu datul prosoapelor, halatelor si alte chestii de astea.....nasii nu vor asa ceva si nici noi...inca nu am renuntat la gaini dar presupun ca nu poate dura mai mult de 5 minute sa duci doua gaini nasilor......
noi le-am cumparat cadou(de fapt si-au cumaparat singuri ce au vrut ca noi nu stiam ce vor ei ca au de toate si noi am platit)si torturile doua care vor fi puse pe o fata de masa super misto trimisa de al meu din uk.....

eu sunt cam in afara,nu prea stiu ce e de facut,ce traditii sunt cu nasii.stiu ca trebuie luat un cadou si niste torturi din cate am inteles?si mai ce?

airkaterine
16.06.2010, 16:01:46
Am citit pe undeva pe aici de o viitoare miresica care ar vrea sa fie furata de Zorro:D sau Superman:D mie mi se pare muult mai fain decat mascatii care baga lumea-n sperieti:-p Sincer as vrea sa ma fure Superman,sa fie asa ca o faza haioasa,dar trebuie sa gasesc un prieten nebun care sa faca toata faza asta cap coada....si poate fac rost si de Zorro ca sa se lupte cu Superman=P~...merge oare/:)

rukmyny_85
16.06.2010, 21:41:16
in aceiasi zi cu mine mai am 2 prietene care fac nunta.....(de una stiam de mult ,de alta azi am aflat:).....)as vrea sa fiu dusa la ele sa avem fiecare doua trei clipe din nunta alteia....in alte locuri sau alte chestii nebunesti inca nu m-am gandit

deea24gl
17.06.2010, 12:07:14
ce super ,sincer..

deea24gl
17.06.2010, 12:27:36
si eu sunt pe dinafara,dar stiu de halate ,si asta de la fetele de aici ,ca eu habar nu aveam..asa...apoi..cadoul,torturile,buchetul nasei,in rest nush...nus de sapun si prosoape..dar am sa fac si eu ca Gabriela...cand ii duc cadoul...ii duc si halatele impachetate cu un prosop de fiecare...si fundita..:-p.Altceva nu mai stiu...fetelormai sarit cu traditiiiiiiii...help..

deea24gl
17.06.2010, 12:32:31
eu sunt cam in afara,nu prea stiu ce e de facut,ce traditii sunt cu nasii.stiu ca trebuie luat un cadou si niste torturi din cate am inteles?si mai ce?
oricum nici eu nu stiam de aceasta datina,iar candamaflato de la voi am intrebat-o pe nasa mea(asa la mega ,ca sa vad daca tine la traditia asta ,s-au daca stie),am intrebat-o nasa ce culoare ai vrea la halate,s-au ce preferati halate sau pijamale...si ea mia zis halate ,sa nu ma incurc cu pijamalele ca ei nu poarta...deci tine la traditie ,atia,asa ca am cumparat..

rukmyny_85
17.06.2010, 19:06:10
pfff...o gramada de discutii...salutare fetelor
la noi aici in moldova asa se face( si credeti-ma ca paritii au fost la peste 100de nunti) se face gatitul miresei acasa la mama ei,se arunca colacul in semnul crucii,se joaca hora apoi cu totii merg la starea civila,apoi poze si biserica,dupa care merg la restaurant sau la locul unde are loc petrecerea....acolo vor fi trasi de dupa gat sa paseasca pragul(cu un prosop mai marisor) de parintii mirelui.....incepe usurel petrecerea ca oricare alta nunta:d.....la jucatul gainilor zice o femeie mai priceputa 2-3 versuri acolo,apoi nasu plateste si gata(nu e greu si nu e urat),se dau 2 torturi unu nasei unul nasului la 1-1,5kg (nasa frisca ,nas ciocolata de obicei asa au dat cei din jurul meu)...si va dati cadoul va pupati acolo si se continua petrecerea ,dupa ce nasa dezgateste mireasa ii ofera o esarfa/palarie,un costum sau rochitica ceva depinde cum va intelegeti,un parfumel ,o trusa de farduri,o poseta....cam asa am vazut eu la majoritatea nuntilor(la tara se mai da si material ca sa-si faca mireasa un costumas ceva:)..)........iar mama miresei ii da nasei un sapun si un prosop......acum fiecare cum doreste isi face nunta,dar va zic eu ca iese frumoasa petrecerea cu aceste momente....sper ca nu v-am plictisit si nu am deranjat pe nimeni...pwp fetiliiii

deea24gl
17.06.2010, 22:26:03
pfff...o gramada de discutii...salutare fetelor
la noi aici in moldova asa se face( si credeti-ma ca paritii au fost la peste 100de nunti) se face gatitul miresei acasa la mama ei,se arunca colacul in semnul crucii,se joaca hora apoi cu totii merg la starea civila,apoi poze si biserica,dupa care merg la restaurant sau la locul unde are loc petrecerea....acolo vor fi trasi de dupa gat sa paseasca pragul(cu un prosop mai marisor) de parintii mirelui.....incepe usurel petrecerea ca oricare alta nunta:d.....la jucatul gainilor zice o femeie mai priceputa 2-3 versuri acolo,apoi nasu plateste si gata(nu e greu si nu e urat),se dau 2 torturi unu nasei unul nasului la 1-1,5kg (nasa frisca ,nas ciocolata de obicei asa au dat cei din jurul meu)...si va dati cadoul va pupati acolo si se continua petrecerea ,dupa ce nasa dezgateste mireasa ii ofera o esarfa/palarie,un costum sau rochitica ceva depinde cum va intelegeti,un parfumel ,o trusa de farduri,o poseta....cam asa am vazut eu la majoritatea nuntilor(la tara se mai da si material ca sa-si faca mireasa un costumas ceva:)..)........iar mama miresei ii da nasei un sapun si un prosop......acum fiecare cum doreste isi face nunta,dar va zic eu ca iese frumoasa petrecerea cu aceste momente....sper ca nu v-am plictisit si nu am deranjat pe nimeni...pwp fetiliiii
ahaaa e bine de retinut,stiam in mare parte,mai putin ce cu torul de frisca nasei si ciocolata nasului...,a si asta cu prosopul sa treaca pragul....

deea24gl
17.06.2010, 22:33:03
Nu am apucat sa citesc tot ce ati scris pe aici insa eu sunt de parere ca in 2010 la o nunta trebuie sa pui cel putin 600Ron. Noi am avut nunta in mai si am pus pe masa 700 ron. oricum in ziua de azi nici cu 600 ron de la fiecare nu-ti mai scoti banii. numai meniul acum e cel mai ieftin 150, asa ca......
Adevarul e ca sunt si oameni nesimtiti. Eu sa stiu ca nu-mi permit sa ma duc la o nunta, pai nu ma duc si le dau mirilor asa 2 sau 3 milioane decat sa ma duc cu 4 milioane sa le stric socotelile.
Asta e parerea mea. Acum.....
eu am fost in noiembrie la prietena mea,la braila ,la nunta,si iam pus 4 mil si la intrare i-am dat si un cadou acolo...am fost o situatie grea si ma prins fara bani(fara nici un sfant),si prietena mea la fel ia pus,dar fara cadou,noi 3 eram prietene bune....nu cred ca sa suparat .
Nici eu nu cred ca ne-am supara ,eu si sotul meu,pt ca imi va veni cineva l anunta si imi va pune 4 mil...conteaza gestul ca vine...poate este vreo ruda de la tara care chiar nu are,s-au daca ne gandim bine la situatia in care sunt oameni acum,majoritatea somerii..de unde sa mai scoata uni banii de nunta cand nu au ce pune pe masa..

deea24gl
17.06.2010, 22:44:43
am uitat sa spun ca o sa pun inregistrarea pe you tube=)) =)) =)) =)) =)) ...ca sa devina celebre...poate asa in loc sa mai barfeasca stau sa se uite la inregistrare ca pe langa atributul de barfitoare il mai au si pe acela de narsiciste.
ooo ai asa ceva in bloc?babe barfitoare?daca ash avea si eu ,as fi foarte bucuroasa sa matur cu ele p jos,pt ca nu le sufar pe astea care stiu ora cand pleci,cand vii acasa,cand faci sex,baie,etc.Slava Domnului ca la mine acolo(la ai mei) este zona de casa,nu au ce vecini sa iasa afara..pe ai anu ii vezi cu zilele la fata care mai sunt pe acolo(Langa biserica sf spiridon),dar credca o sa am parte de marlanasi de la casa vecina de langa notar,adik tiganusii care eu nu ii suport(cersetori,mizerabili si nesimtiti).dar daca ii prind ca da tarcoale mai mult de cat trebuie,cat de mireasa oi fi,ies cu bata afara(am o pasiune pt asta):D.

gabriela_R
17.06.2010, 22:49:35
ooo ai asa ceva in bloc?babe barfitoare?daca ash avea si eu ,as fi foarte bucuroasa sa matur cu ele p jos,pt ca nu le sufar pe astea care stiu ora cand pleci,cand vii acasa,cand faci sex,baie,etc.Slava Domnului ca la mine acolo(la ai mei) este zona de casa,nu au ce vecini sa iasa afara..pe ai anu ii vezi cu zilele la fata care mai sunt pe acolo(Langa biserica sf spiridon),dar credca o sa am parte de marlanasi de la casa vecina de langa notar,adik tiganusii care eu nu ii suport(cersetori,mizerabili si nesimtiti).dar daca ii prind ca da tarcoale mai mult de cat trebuie,cat de mireasa oi fi,ies cu bata afara(am o pasiune pt asta):D.

si eu stateam la casa...mai sus putin pe posta veche...si crede-ma k au fost destule babe .....

deea24gl
17.06.2010, 23:04:07
si eu stateam la casa...mai sus putin pe posta veche...si crede-ma k au fost destule babe .....
aaa deci mi-ai fost un pic vecina..

deea24gl
17.06.2010, 23:04:37
aaa deci mi-ai fost un pic vecina..
la mine pe strada nu prea sunt,sunt mai mult puslamale..

gabriela_R
17.06.2010, 23:08:52
eeheee...nici n-ai sa stii cand ai sa te trezesti cu ele pe cap/.......

deea24gl
17.06.2010, 23:13:00
eeheee...nici n-ai sa stii cand ai sa te trezesti cu ele pe cap/.......
fereasca-ma dumnezeu...eu am "alergie" ,in special l acele care isi cam baga nasul peste tot...sa vada ele tot,,,

bubumic
18.06.2010, 00:04:00
Eu n-am facut hora in fata blocului... :)>-

deea24gl
18.06.2010, 10:12:17
aha..................

geanygl21
18.06.2010, 15:10:01
..asta cu prosopul peste prag..
soacra mare trebuie sa va traga, e prima care intra in local apoi voi trasi de ea( se spune ca trebuie sa va stranga cu prosopul, sa va apropie in noua viata pornita impreuna...); ma rog soacramea nu ne-a apropiat deloc...:-"
apoi intra restul de invitati voi ciocnind paharele cu fiecare...:D

nuttree
18.06.2010, 16:56:06
ahaaa e bine de retinut,stiam in mare parte,mai putin ce cu torul de frisca nasei si ciocolata nasului...,a si asta cu prosopul sa treaca pragul....
Nu e neaparata nevoie sa fie prosop...eu am vazut o soacra mare care ii tragea cu partea aceea de organza care imbraca husele(cred ca solutie gasita la repezeala). Eu am o esarfa lunga de 2 m si lata de 1m, f frumoasa, in ton cu husele si o voi folosi pe aceea. "Prosopul" cred ca era mai degraba stergar la inceputuri.

nuttree
18.06.2010, 17:10:11
Am citit pe undeva pe aici de o viitoare miresica care ar vrea sa fie furata de Zorro:D sau Superman:D mie mi se pare muult mai fain decat mascatii care baga lumea-n sperieti:-p Sincer as vrea sa ma fure Superman,sa fie asa ca o faza haioasa,dar trebuie sa gasesc un prieten nebun care sa faca toata faza asta cap coada....si poate fac rost si de Zorro ca sa se lupte cu Superman=P~...merge oare/:)

Incearca la Taggio(dar cred ca au costume doar pentru copii),Teatrul de Papusi poate gasesti ceva. E destul de haios, dar sincer cred s-ar preta mai degraba unei petreceri pentru copii.Cu mascatii e ok, dar o alta idee ar fi si un arab,ca astia-s cu rapirile. Il ajumge si pe mire mai ieftin, ca musulmanii nu beau tarie:D.
Hai sa pun si poze pentru inspiratie:

deea24gl
18.06.2010, 18:47:29
marfa si asa..

deea24gl
18.06.2010, 21:19:04
woooow ce tari sunt pozele..

justy
18.06.2010, 22:50:29
super pozele....eu nu m-am gandit unde sa ma duca cand ma vor fura...ii las pe rapitori sa decida, siguri sunt inspirati asa ca nu au nevoie de ajutor.

nicoletagheorghe1
20.06.2010, 19:29:00
offffff o sa innebunesc cu atatea traditii

airkaterine
20.06.2010, 19:46:31
Astea sunt traditiile noastre...cine le adora sa le respecte cine nu sa nu le faca si gata.Ce-ar mai fi acum pe caldura asta sa stau sa ma gandesc cu ce ma va trage soacramea in restaurant:-\ cu vreun prosop? cu vreo esarfa???cu fata de masa?:-\alte probleme am acum...nu pot sa stau sa ma gandesc la gaini jucate,cutii jucate si trasu cu prosopul in sala...ahhh si ca sa nu uit traditaia cere prosop !!! nu altceva:-p musai sa va traga pe amandoi deodata si puternic deci sa va tineti bine.Spor la miresit:*

nicoletagheorghe1
20.06.2010, 20:13:31
CATALINAAA traznet poze

airkaterine
20.06.2010, 21:49:58
Incearca la Taggio(dar cred ca au costume doar pentru copii),Teatrul de Papusi poate gasesti ceva. E destul de haios, dar sincer cred s-ar preta mai degraba unei petreceri pentru copii.Cu mascatii e ok, dar o alta idee ar fi si un arab,ca astia-s cu rapirile. Il ajumge si pe mire mai ieftin, ca musulmanii nu beau tarie:D.
Hai sa pun si poze pentru inspiratie:
De costume fac rost daca vreau de aici si nu numai de superman si zorro..de orice fel sunt cu sutele...dar nici nu mi se pare o chestie de copii,mi se pare o chestie haioasa parerea mea.Dar sunt inca in faza de cautari idei faine nu am hotarat sa fac chestia asta...oricum buna ideea cu arabul:D:D:D

irene_gl
21.06.2010, 00:22:43
De costume fac rost daca vreau de aici si nu numai de superman si zorro..de orice fel sunt cu sutele...dar nici nu mi se pare o chestie de copii,mi se pare o chestie haioasa parerea mea.Dar sunt inca in faza de cautari idei faine nu am hotarat sa fac chestia asta...oricum buna ideea cu arabul:D:D:D

pai zi-ne si noua unde gasesti costume!!in afara de tagio chiar nu mai stiu......iar teatrul are niste costume antice si uzate....:-$

airkaterine
21.06.2010, 01:06:21
Pai eu locuiesc in Italia si aici langa mine e un magazin unde are numai costume pt carnaval...de toate felurile si de toate marimile...pt toti copii,bunici,adulti:D:D:D

nicoletagheorghe1
21.06.2010, 08:35:17
Pai eu locuiesc in Italia si aici langa mine e un magazin unde are numai costume pt carnaval...de toate felurile si de toate marimile...pt toti copii,bunici,adulti:D:D:D
mda. ma gandeam eu k nu esti in romania

nicoletagheorghe1
21.06.2010, 09:29:56
Astea sunt traditiile noastre...cine le adora sa le respecte cine nu sa nu le faca si gata.Ce-ar mai fi acum pe caldura asta sa stau sa ma gandesc cu ce ma va trage soacramea in restaurant:-\ cu vreun prosop? cu vreo esarfa???cu fata de masa?:-\alte probleme am acum...nu pot sa stau sa ma gandesc la gaini jucate,cutii jucate si trasu cu prosopul in sala...ahhh si ca sa nu uit traditaia cere prosop !!! nu altceva:-p musai sa va traga pe amandoi deodata si puternic deci sa va tineti bine.Spor la miresit:*
gata bagai la cap. acu tre sa imi mai aduc aminte să o și pun în temă pe soacră

geanygl21
21.06.2010, 09:38:11
din nou, e o chestie de optiuni cine vrea face cine nu ..nu. Si oricum asta intra in datoria soacrei mari nu a vostra cat sa va faceti probleme sau sa va stresati, indiferent ce cumpara ea sau nu, acel prosop/ strergar etc va ramane voua ,cum spunea nutree mai sus de esarfa , ft bine ai ales ca iti ramane si o mai poti folosi...:D

airkaterine
21.06.2010, 15:10:35
Exact asta spuneam si eu, ca tine de fiecare daca vrea sa faca sau nu.Eu una NU vreau sa ma stranga nimeni cu prosopul si sa ma traga in sala...plus ca nu am nici sala:>..poate doar sa ma taraie prin iarba=))mai degraba eu pe ea:-?

airkaterine
21.06.2010, 15:18:29
Dap nu sunt in ro...ideea e ca pe aici bani sa ai si idei ca lucruri frumoase gasesti cam peste tot=P~

deea24gl
21.06.2010, 15:40:06
frumos asa..in ce orash din It esti stabilita?

airkaterine
21.06.2010, 18:11:59
Pana nu demult stateam in alta parte acum locuiesc in Pescara...langa mare,superb=P~

justy
21.06.2010, 21:49:58
Exact asta spuneam si eu, ca tine de fiecare daca vrea sa faca sau nu.Eu una NU vreau sa ma stranga nimeni cu prosopul si sa ma traga in sala...plus ca nu am nici sala:>..poate doar sa ma taraie prin iarba=))mai degraba eu pe ea:-?

ce tare esti.....=D>

airkaterine
21.06.2010, 22:00:04
Era o glumita inocenta:>deocamdata e prietena mea...cand n-o mai fi ...am iarba si in spatele blocului nu-i problema la mine;;)

airkaterine
21.06.2010, 22:07:54
E o idee buna la priza la casute...faci ce vrei,cum vrei,stai pana dimineata,te pui la culcare....ca ai unde si tot asa ,mai faci un gratarel ceva...muzica mai tare...sunt optiuni.Acum sa vad pe unde o fac si eu...poate chiar la priza,mai vedem...deocamdata chiar nu imi trece nimik prin cap si al meu vrea neaparat petrecere a 2-a zi ca sa bea tot poporul care nu a putut la nunta=P~..deci iti dai seama ce dezmat va fi:-Bnu cred ca veau sa fiu prezenta:>

justy
21.06.2010, 22:51:54
Era o glumita inocenta:>deocamdata e prietena mea...cand n-o mai fi ...am iarba si in spatele blocului nu-i problema la mine;;)

mai si eu ma inteleg cu soacra-mea deocamdata...eu am avertizat-o de la inceput ca daca face figuri o bat...si nu am glumit....pe socru nu prea il supor ca are gura cam mare si ma enerveaza dar asta este...nu traiesc cu ei.....scuze de offtopic

rukmyny_85
21.06.2010, 22:54:50
mai si eu ma inteleg cu soacra-mea deocamdata...eu am avertizat-o de la inceput ca daca face figuri o bat...si nu am glumit....pe socru nu prea il supor ca are gura cam mare si ma enerveaza dar asta este...nu traiesc cu ei.....scuze de offtopic

buni rai cum sunt,multumeste-te ca-i ai,altii isi doresc

justy
21.06.2010, 22:57:17
E o idee buna la priza la casute...faci ce vrei,cum vrei,stai pana dimineata,te pui la culcare....ca ai unde si tot asa ,mai faci un gratarel ceva...muzica mai tare...sunt optiuni.Acum sa vad pe unde o fac si eu...poate chiar la priza,mai vedem...deocamdata chiar nu imi trece nimik prin cap si al meu vrea neaparat petrecere a 2-a zi ca sa bea tot poporul care nu a putut la nunta=P~..deci iti dai seama ce dezmat va fi:-Bnu cred ca veau sa fiu prezenta:>

si la mine v-a fi dezmat...totii prietenii colegii raman si a doua zi asa ca vom manca multa ciorba, bem , facem gratarel...acasa la ai mei la tara ca e tare frumos la ei...

justy
21.06.2010, 22:59:19

asa o fi...................

airkaterine
21.06.2010, 23:52:55

Serios?? eu sincer nu am auzit pe nimeni pana acum sa se planga ca nu are socri...=))

airkaterine
21.06.2010, 23:54:35
=D> bravo!!! maxim am zis....a nu se intelege ca aprob violenta:>

irene_gl
22.06.2010, 01:25:23
Serios?? eu sincer nu am auzit pe nimeni pana acum sa se planga ca nu are socri...=))

altii si-i doresc poate in sensul ca n-au barbat.daca n-ar fi socrii n-ai mai avea nici sot..:-<.ar trebui sa le multumim ca exista pt ce frumuseti de berbanti ne-au dat:grin::oops::gen_02:

rukmyny_85
22.06.2010, 01:27:37

nu e de ras sa nu ai parinti,sau unu dintre parinti....

rukmyny_85
22.06.2010, 01:33:49
eu am fost in noiembrie la prietena mea,la braila ,la nunta,si iam pus 4 mil si la intrare i-am dat si un cadou acolo...am fost o situatie grea si ma prins fara bani(fara nici un sfant),si prietena mea la fel ia pus,dar fara cadou,noi 3 eram prietene bune....nu cred ca sa suparat .
Nici eu nu cred ca ne-am supara ,eu si sotul meu,pt ca imi va veni cineva l anunta si imi va pune 4 mil...conteaza gestul ca vine...poate este vreo ruda de la tara care chiar nu are,s-au daca ne gandim bine la situatia in care sunt oameni acum,majoritatea somerii..de unde sa mai scoata uni banii de nunta cand nu au ce pune pe masa..

........:(........

airkaterine
22.06.2010, 12:56:16
nu e de ras sa nu ai parinti,sau unu dintre parinti....
Ai inteles gresit(:|Pai nu radeam de chestia asta...cine a zis ca e de ras ??? normal ca nimeni in situatia asta nu ar fi fericit.Dar tu ai spus de socri...nu de parinti si sa fim seriosi...eu as suferi enorm=((,nu am cuvinte sa descriu ,ca nu am parintii langa mine dar sincer...nu cred ca sotul meu sau un prieten,ar putea suferi la fel de mult ca mine pt ca nu sunt parintii lui.In alta ordine de idei..imi pare rau daca ai inteles gresit:|...ma refeream strict la faza cu socrii si plus de asta faceam niste glume,nu era o tragedie.Pupici:*

airkaterine
22.06.2010, 12:58:30
altii si-i doresc poate in sensul ca n-au barbat.daca n-ar fi socrii n-ai mai avea nici sot..:-<.ar trebui sa le multumim ca exista pt ce frumuseti de berbanti ne-au dat:grin::oops::gen_02:
Aha asta spuneam si eu.Chiar....ii multumesc soacrei mele ca a facut asa frumusete mika si dragalasa de baiet=D>..toata stima;))

airkaterine
22.06.2010, 13:01:42
Sa-ti urez de pe acum distractie placuta si dezmat total???? mai ai putin pana la ziua cea mare !!!!;))

deea24gl
22.06.2010, 14:52:24
Frumoasa idee,eu zic sa faci asa,poate nesi gasimpe acolo si cinstim un paharel.Da asa este,ai si unde dormi,bei ,dormi,bei ,dormi,faci gratar ,faci si un dus cald daca e,aer curat ,dezmat total faci acolo.

deea24gl
22.06.2010, 14:58:07
Aha asta spuneam si eu.Chiar....ii multumesc soacrei mele ca a facut asa frumusete mika si dragalasa de baiet=D>..toata stima;))
Si eu ma inteleg de minune cu soacramea,si cu socru,bine ca uneori ea este cam ghimbe ,dar trecempeste.Ghimpe adik este stresanta, ilsuna mereu pe al meu ,ce face ,ce drege.In special aici la liesti la casa lor,unde avem si magazinul vrea ea sa stie tot ce misca,se baga sa faca ea tot,nu zic ca este naspa,e bine ca isi da silinta,ar uneori chiar incomodeaza fara sa isi dea seama.

airkaterine
22.06.2010, 15:54:38
Si eu ma inteleg de minune cu soacramea,si cu socru,bine ca uneori ea este cam ghimbe ,dar trecempeste.Ghimpe adik este stresanta, ilsuna mereu pe al meu ,ce face ,ce drege.In special aici la liesti la casa lor,unde avem si magazinul vrea ea sa stie tot ce misca,se baga sa faca ea tot,nu zic ca este naspa,e bine ca isi da silinta,ar uneori chiar incomodeaza fara sa isi dea seama.
Mai ce sa-ti zic...sa-ti traiasca si sa ramana macar asa cum este:-"

airkaterine
22.06.2010, 16:01:39
Frumoasa idee,eu zic sa faci asa,poate nesi gasimpe acolo si cinstim un paharel.Da asa este,ai si unde dormi,bei ,dormi,bei ,dormi,faci gratar ,faci si un dus cald daca e,aer curat ,dezmat total faci acolo.
Hmmm nu cred ca ne vom intanli..decat daca va tine petrecerea ta 3 zile si 3 nopti=)).tu ai nunta sambata si pp ca vei face petrecerea duminica....eu am nunta duminica si voi face petrecerea luni...ca la nebuni adica...deci daca luni mai esti pe acolo da un semn ceva...=))fum ca la indieni,chestii din astea simple:-"

justy
22.06.2010, 23:40:33
Sa-ti urez de pe acum distractie placuta si dezmat total???? mai ai putin pana la ziua cea mare !!!!;))

mai am foarte putin...si au inceput emotiile sa isi faca simtite prezenta....

irene_gl
23.06.2010, 00:44:26
mai am foarte putin...si au inceput emotiile sa isi faca simtite prezenta....

si eu cand m-am uitat azi la ticker..............vaaaaaaai mai am o luna pana la nunta!!!:-s:-SS:rockon::gen_04::gen_08:

airkaterine
23.06.2010, 01:34:48
si eu cand m-am uitat azi la ticker..............vaaaaaaai mai am o luna pana la nunta!!!:-s:-SS:rockon::gen_04::gen_08:
Nop...o luna si 2 zile:A:rocking:si pe urma dezmatul...

deea24gl
23.06.2010, 17:12:14
Nop...o luna si 2 zile:A:rocking:si pe urma dezmatul...
fetelorrrr ....nu va panicati....:gen_05::gen_05::gen_05::gen_05::rocko n::rockon:,mai ave putin si ne vedem si miresiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

justy
23.06.2010, 21:34:42
fetelorrrr ....nu va panicati....:gen_05::gen_05::gen_05::gen_05::rocko n::rockon:,mai ave putin si ne vedem si miresiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

eu am niste emotii ingrozitoare......deja am intrat in panica....

nuttree
23.06.2010, 21:49:59
Eu am inaintea ta, ce sa mai spun... Dar deja ma linistesc, stiu ca am un inger acolo care ma rasfata si mereu cand le las pe toate pe ultima suta le rezolva pe toate. Saracul, cred ca e slab si prafuit si tras la fata....

justy
23.06.2010, 21:55:39
Eu am inaintea ta, ce sa mai spun... Dar deja ma linistesc, stiu ca am un inger acolo care ma rasfata si mereu cand le las pe toate pe ultima suta le rezolva pe toate. Saracul, cred ca e slab si prafuit si tras la fata....

la biserica trei ierarhi lucreaza cumatul meu....asa ca sigur trec pe acolo sa te vad...la ce ora ai????

justy
23.06.2010, 21:59:24

initial stabilisem ziua de 10 pt nunta...dar datorita unor imprejurari care nu au tinut de noi s-a reprogramat pe 11 nunta...eu am inceput sa intru in panica de timp, sa imi fac grija ca nu va iesi totul cum trebuie....nu mai pot dormi de griji....offf...abia astept sa treaca...

nuttree
23.06.2010, 22:42:11
Cine e cumnatul tau? Sa nu-mi spui ca e parintele Petroaia!Pe sotia lui o cunosc de la niste cursuri, e o scumpa, iar de el am auzit numai de bine.
La 18 am cununia, as vrea sa te cunosc.De fapt, sa va vad pe toate.

deea24gl
24.06.2010, 01:38:02
Mi-a venit azi o idee....daca mai este o miresica de pe forum din galati in aceasi zi cu mine ,ash vrea sa ma duc la nunta ei,cand voi fi furata..

rukmyny_85
24.06.2010, 01:40:36
Mi-a venit azi o idee....daca mai este o miresica de pe forum din galati in aceasi zi cu mine ,ash vrea sa ma duc la nunta ei,cand voi fi furata..

ma copii?..te pup deuta

airkaterine
24.06.2010, 01:41:16
Pai eu o aveam de mai demult...dar se pare ca pe 22 august nu mai e nici o miresica care posteaza pe forumul de galati:-s...si nici pe 21 nu prea am vazut...

rukmyny_85
24.06.2010, 01:43:55
Pai eu o aveam de mai demult...dar se pare ca pe 22 august nu mai e nici o miresica care posteaza pe forumul de galati:-s...si nici pe 21 nu prea am vazut...

este monica la sf de aug

rukmyny_85
24.06.2010, 01:48:19
Cine e cumnatul tau? Sa nu-mi spui ca e parintele Petroaia!Pe sotia lui o cunosc de la niste cursuri, e o scumpa, iar de el am auzit numai de bine.

din cate stiam parintele lucian nu are frati....poate ma insel:)

airkaterine
24.06.2010, 01:50:09
este monica la sf de aug
Pai eu sunt pe 22 si monica dupa...ce fac stau imbracata in rochie pana vine nunta monicai;));));))imi trebuie o mireaaaaaaasa de 22 august...cine se baga???

rukmyny_85
24.06.2010, 01:54:14
Pai eu sunt pe 22 si monica dupa...ce fac stau imbracata in rochie pana vine nunta monicai;));));))imi trebuie o mireaaaaaaasa de 22 august...cine se baga???

ma bag eu:))) de proba:P....glumesc....lasa ca pe moment atunci ies cel mai bine surprizele nu-ti mai face planuri,vei vedea in noaptea nuntii pe unde ai sa dansezi:D

airkaterine
24.06.2010, 02:03:17
ma bag eu:))) de proba:P....glumesc....lasa ca pe moment atunci ies cel mai bine surprizele nu-ti mai face planuri,vei vedea in noaptea nuntii pe unde ai sa dansezi:D
Hai ca te iau de-o proba=))...logic ca voi gasi..intrebam si eu ca nu se stie de unde sare iepurele...in cazul de fata vreo mireasa8-}

lucia_bk
24.06.2010, 06:36:11
super tare ideea...=))

justy
24.06.2010, 13:22:44

cumnatul meu este dascal la trei ierarhi....eu mereu trec pe la el sa il duc acasa seara....atunci poate am timp sa vin mai devreme sa te vad si pe tine....a doua zi am eu nunta....

rukmyny_85
25.06.2010, 00:28:01
cumnatul meu este dascal la trei ierarhi....eu mereu trec pe la el sa il duc acasa seara....atunci poate am timp sa vin mai devreme sa te vad si pe tine....a doua zi am eu nunta....

cine eugen?;;;;;-)

airkaterine
25.06.2010, 01:13:45
super tare ideea...=))
Buei...tu ce cauti pe aici ...drum lung de la timisoara pana la galati:))...pupicei

rukmyny_85
25.06.2010, 01:20:46
Buei...tu ce cauti pe aici ...drum lung de la timisoara pana la galati:))...pupicei
cum tragem noi cu ochiu pe la ele ,vin si ele la noi:d

mortisha_20
25.06.2010, 11:15:03
super tare ideea...=))
scuza-ma ca ma bag si k sunt cam offtopic....dar ma roade o curiozitate :) ai fost cumva la frumusete pe muchie de cutit?

justy
25.06.2010, 11:35:17
cine eugen?;;;;;-)

nu......george:-p

aura24i
25.06.2010, 15:48:40
fetelor am citit undeva de curand cateva chestii interesante, unele neplacute la furatul miresei...
cind s-a furat mireasa, trebuind dusa in satul vecin la o discoteca, s-a stricat masina in cimp si cum acolo nu era semnal pentru telefonul mobil, a venit saraca inapoi pe jos, plina de noroi....

aura24i
25.06.2010, 15:50:25
inca una tare naspa...o nunta la care miresei i s-a facut rau pe la ora 9 seara, asa ca a plecat acasa. locul ei a fost tinut, pe tot restul serii, de sora geamana a miresei, desi sotul acesteia nu a fost foarte incintat de faptul ca sotia sa era din nou mireasa".

mortisha_20
25.06.2010, 15:57:08
inca una tare naspa...o nunta la care miresei i s-a facut rau pe la ora 9 seara, asa ca a plecat acasa. locul ei a fost tinut, pe tot restul serii, de sora geamana a miresei, desi sotul acesteia nu a fost foarte incintat de faptul ca sotia sa era din nou mireasa".
asta ultima e tare.....sa stiti k si eu m-am rugat in saptamana nuntii sa nu mi se aplece de la ceva sa-mi fie rau, m-am ferit sa manac aiurea. k ma stiu k bolesc.

rukmyny_85
25.06.2010, 16:00:30

buna!
apropo de asta....anu trecut am avut o nunta vara,la o prietena....si mirele a lesinat de 3 ori,era si f cald dar si de la emotii....si s-au amanat anumite momente si na...destul de neplacut sa stai cu perfuzii in ziua nuntii...si mereu se leaga de sotia lui cica "ti-am zis sa facem nunta toamna"...si saracuta cand isi aduce aminte mereu rade ,cica"ramaneam fara mire"....si la biserica cica a zis de fata cu toti..."mai esti barbat ori femeie?"...numai suporta sa-l vada asa...dar seara a fost f bine:D:-p

deea24gl
25.06.2010, 19:35:27
Ce aiurea,la fel si pt rukminy,in loc sa lesine mireasa ,lesina mirele,si de 3 ori..doamne,inseamna ca era emotiv rau..

justy
25.06.2010, 19:45:05
fetelor ma speriati cu povestile voastre.....eu mai am asa putin pana la nunta.....sper sa fie bine.[-o<

deea24gl
25.06.2010, 19:51:59
fetelor ma speriati cu povestile voastre.....eu mai am asa putin pana la nunta.....sper sa fie bine.[-o<
daca mai continui sa slabesti.....

justy
25.06.2010, 19:58:30
daca mai continui sa slabesti.....

[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<:-$

deea24gl
25.06.2010, 22:43:18
[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<:-$
:)>-........................

rukmyny_85
26.06.2010, 00:22:35
:)>-........................

mergem pe apa,ca faleza e plina:D

deea24gl
26.06.2010, 16:54:55
mergem pe apa,ca faleza e plina:D
da am auzit,vreau sa merg duminica sa vad..

justy
26.06.2010, 22:00:45
da am auzit,vreau sa merg duminica sa vad..

si eu vreau sa ma duc sa vad.....poate reusesc sa ajung maine...

nicoletagheorghe1
27.06.2010, 13:10:18
eu cd as fi furata as face un bungee-jumping:)):)):))

rukmyny_85
27.06.2010, 23:26:15

daca nu ai tiglele complete te apuci de sporturi extreme:))) pwp serv usor si o noua saptamana mai libera

nicoletagheorghe1
28.06.2010, 08:13:31
daca nu ai tiglele complete te apuci de sporturi extreme:))) pwp serv usor si o noua saptamana mai libera
mersi.tigle nu mai am de mult. bate vantul.o saptamana usoara si tie:-p:-p:-p

justy
28.06.2010, 20:08:38

chiar vrei sa apari la pro tv?=))

nuttree
28.06.2010, 23:19:54
Nu tai si bilete? Daca iti iei si rochie printesa...o sa fie deja suprataxa.

rukmyny_85
29.06.2010, 02:12:11
nu......george:-p

:) alba neagra
fetele alte noutati?

justy
29.06.2010, 08:31:15
:) alba neagra
fetele alte noutati?

se pare ca nu mai sunt noutati....:-$e liniste aici!

nicoletagheorghe1
29.06.2010, 10:14:23
stiti ce ma impiedica? costul macaralei pt o zi.=))=))=))=))=))=)), dar daca pun bilete poate ma mai scot cu ceva. pai patinoar nu, ailalta nu io cu ce ma aleg?

mortisha_20
29.06.2010, 11:21:49
noi am facut nunta de potroace la rest Larissa din icf frimu. a fost f bine.

airkaterine
29.06.2010, 11:59:24
noi am facut nunta de potroace la rest Larissa din icf frimu. a fost f bine.
Si cum ai procedat? ai inchiriat restaurantul doar pt voi? cat ati stat acolo?....scuze de avalansa intrebarilor:D

mortisha_20
29.06.2010, 13:37:11
Si cum ai procedat? ai inchiriat restaurantul doar pt voi? cat ati stat acolo?....scuze de avalansa intrebarilor:D
pai am fost cu nasa cu cateva saptamani inainte sa vedem dk e inchiriata, acolo e un salon mare, dar care poate fi impartit in 2 cu usi si darperii. noi am spus k avem in jur de 50 de pers, defapt nasa k eu am venit cu 1 sg pereche si mama vreo 2-3 in rest prietenii nasei. noi am avut o ciorba si o friptura ceva gen mix grill. am intrebat daca putem aduce de acasa bautura, vin apa suc, au spus k da numai dk luam de la ei macar cate 50 g de tarie .la 50 de pers a dat cam 14 mil. cred k in jur de 27 de lei de pers cam asha. s-a stat de la 2 la 8-9

addaalexandru
30.06.2010, 00:12:13

sunt de acord cu tine! Cel putin...500 - 600 lei se practica acum 1-2-3 ani in urma... Noi am avut nunta in mai si am dat 700 pe masa + bani de benzina pana la Alba... :( Cu criza asta...se pare ca daca nu suntem atente iesim pe minus..., desi as fi multumita sa ies tandea pe mandea [-o<

airkaterine
30.06.2010, 00:26:52
pai am fost cu nasa cu cateva saptamani inainte sa vedem dk e inchiriata, acolo e un salon mare, dar care poate fi impartit in 2 cu usi si darperii. noi am spus k avem in jur de 50 de pers, defapt nasa k eu am venit cu 1 sg pereche si mama vreo 2-3 in rest prietenii nasei. noi am avut o ciorba si o friptura ceva gen mix grill. am intrebat daca putem aduce de acasa bautura, vin apa suc, au spus k da numai dk luam de la ei macar cate 50 g de tarie .la 50 de pers a dat cam 14 mil. cred k in jur de 27 de lei de pers cam asha. s-a stat de la 2 la 8-9
Aha multumesc de raspuns..:D...si cine trebuie sa plateasca? mirii? nasii? chiar nu ma pricep...mirii cred nu?

mortisha_20
30.06.2010, 11:54:28
Aha multumesc de raspuns..:D...si cine trebuie sa plateasca? mirii? nasii? chiar nu ma pricep...mirii cred nu?
mirii a doua zi nu platesc nimic. Normal mirii se duc la nasi , invitatii socrilor mici la socrii mici, invitatii socrilor mari la socrii mari.
la mine nasa fiind sora mamei, au facut la un loc. Nasa da masa .

irene_gl
30.06.2010, 15:53:43
mirii a doua zi nu platesc nimic. Normal mirii se duc la nasi , invitatii socrilor mici la socrii mici, invitatii socrilor mari la socrii mari.
la mine nasa fiind sora mamei, au facut la un loc. Nasa da masa .

nu-i rau deloc:> macar a doua zi sa scapam;))

irene_gl
30.06.2010, 15:59:22
sunt de acord cu tine! Cel putin...500 - 600 lei se practica acum 1-2-3 ani in urma... Noi am avut nunta in mai si am dat 700 pe masa + bani de benzina pana la Alba... :( Cu criza asta...se pare ca daca nu suntem atente iesim pe minus..., desi as fi multumita sa ies tandea pe mandea [-o<

intr-adevar 500-600 lei mie mi se pare f putin mai ales pt restaurantul la care fac eu.3-4 mil de obicei pun cei care vin singuri iar la cuplu eu zic minim 800 lei.bine acum,nici nu pot baga mana in buzunarul omului,poate chiar nu are mai mult de 600 de lei.dar parca nici sa-mi strice planurile.......eu una gandesc la obiect nu am nu ma duc.am mai auzit replici de genul "eu pun 700 indiferent de loc si miri,e trb lor daca ii costa mult meniul ca doar e moftul lor",pai stai putin doar meniul ala tu il bagi in stomac nu?ehh.....oameni si oameni:-<

irene_gl
30.06.2010, 16:00:24
ca si completare.....daca ii dadeai salam si sarmale comenta ca ai facut din saracie.daca ii dai somon zice ca faci figuri:talk_04:

elenna
30.06.2010, 17:00:57
intr-adevar 500-600 lei mie mi se pare f putin mai ales pt restaurantul la care fac eu.3-4 mil de obicei pun cei care vin singuri iar la cuplu eu zic minim 800 lei.bine acum,nici nu pot baga mana in buzunarul omului,poate chiar nu are mai mult de 600 de lei.dar parca nici sa-mi strice planurile.......eu una gandesc la obiect nu am nu ma duc.am mai auzit replici de genul "eu pun 700 indiferent de loc si miri,e trb lor daca ii costa mult meniul ca doar e moftul lor",pai stai putin doar meniul ala tu il bagi in stomac nu?ehh.....oameni si oameni:-<

Nu vreau sa intram in polemica, pe tine te intereseaza cat iti pune in plic sau sa iti vina persoanele dragi la nunta?

Gandeste putin cati oameni sunt in Gl care au salariul de peste 800 de ron, cati au rate la banci, crezi ca e atat de usor sa dea la o nunta salariul unui membru si sa traiasca restul lunii cu ce ii ramane de la sot/sotie. Nu mai calculez daca are si copii.
Schimba putin atitudinea, nu de alta dar risti sa fii dezamagita, in zilele de azi nu se mai fac nunti pentru bani, daca iti acoperi cheltuiala e super bine.:)>-

Bulina2008
30.06.2010, 17:47:02
Nu vreau sa intram in polemica, pe tine te intereseaza cat iti pune in plic sau sa iti vina persoanele dragi la nunta?

Gandeste putin cati oameni sunt in Gl care au salariul de peste 800 de ron, cati au rate la banci, crezi ca e atat de usor sa dea la o nunta salariul unui membru si sa traiasca restul lunii cu ce ii ramane de la sot/sotie. Nu mai calculez daca are si copii.
Schimba putin atitudinea, nu de alta dar risti sa fii dezamagita, in zilele de azi nu se mai fac nunti pentru bani, daca iti acoperi cheltuiala e super bine.:)>-

Bine punctat......=D>=D>

bubumic
30.06.2010, 19:54:44
Eu am avut un cuplu care a pus 450 de lei, altul 500, si apoi de la 700 in sus de cuplu. MAjoritatea cuuplurilor au dat 700 de lei. Cei din familie au dat mai mult. Si ne-au mai si ramas bani. Serios ca daca porniti pe ideea sa dea per cuplu 7-8 milioane, s-ar putea sa fiti dezamagiti, si e pacat. Mie mi-a fost teama la un moment dat ca nu-mi voi acoperi cheltuielile, dar sa ma gandesc sa mai si raman cu ceva, nope.

mortisha_20
30.06.2010, 22:05:09
fetelor care urmati sa aveti nunta! Ar trebui sa fiti bucuroase daca va vin invitatii in vremurile astea in care ne luptam cu greu, la mine majoritatea au dat 500-600, au fost si 700 si 1000 nu zic nu, si am avut meniu de 180 lei fara bautura, racoritoare .....

suzipose
30.06.2010, 22:42:52

Ai spus exact cam ceea ce gandeam eu,Elena.
Irene poate e mai tanara, mai utopica. Insa in zilele noastre de recesiune este important sa fii multumita ca ai oameni dragi la nunta. Fara suparare,Irene dar nu poti pretinde ca cei care vin la nunta sa stie cat ai dat tu pe tot ce mananca ei, sa aproximeze o suma si sa ti-o lase in plic. Nu mai exista deloc bucurie in nuntile de azi, sunt simple afaceri, asta e chiar trist...

In toate tarile lumii mirii primesc cadouri si fac nunta pentru ei, nu pentru bunuri materiale. Fac o paranteza, am o prietena in USA care strange bani de la 18 ani sa-si faca nunta visurilor ei. E o investitie pentru ea, un moment de fericire si cred ca asa si trebuie luata, nu ca pe-o afacere.

irene_gl
01.07.2010, 00:44:21
multumesc pt sugestii si completari fetelor.stiu povestea cu oamenii dragi la nunta;))......intr-adevar scopul meu suprem este sa am o nunta perfecta de care sa ma bucur la maxim.nu-mi doresc sa raman cu ceva in plus,vreau sa-mi acopar cheltuielile si sa ma distrez.si sa fiu mireasa,asta e cel mai important.imi ziceam si eu parerea daca se poate......asa gandesc,nu e nevoie sa ma corectati.noi cand nu am avut bani sa ne prezentam onorabil,nu ne-am dus.nu vreau sa incurc planurile nimanui sau sa provoc datorii si comentarii.imaginati-va ca,daca imi vine o ruda la care tin si stiu ca nu are si-mi da 500 de ron nu am ce comenta.nu mai fiti rautacioase,incercati sa priviti si mai departe de nuntile voastre sau de experientele traite.daca voi ati primit 500 de ron nu inseamna ca si eu voi primi la fel sau ca exagerez daca "pretind" mai mult.fiecare vad ca face o medie prin prisma nuntii ei si nu e relevant deloc,poate sunt nunti la care oamenii au bani si 800 de lei e un fleac.asa putem continua pana maine.....
discutiile astea mi se par inutile,fiecare are parerea ei si zau daca are rost sa incercam sa ne convingem una pe alta.:-B

rukmyny_85
01.07.2010, 00:52:10
ca si completare.....daca ii dadeai salam si sarmale comenta ca ai facut din saracie.daca ii dai somon zice ca faci figuri:talk_04:

pareri si pareri.....
-anu trecut in oct am avut o nunta(varul sotului s-a casatorit cu fosta mea colega de banca din clasa a 9) si noi am dat 10mil pe masa,si socrii mei in calitate de unchi ai mirelui au dat tot 10mil....deci nu am tinut cont de ce am avut in farfurii( si chiar am avut sarmalute si meniul a fost 1,3mil sau 1,5mil numai stiu exact)........noi am dat ca sa aiba baietii un ban in plus,nu ne-am rezumat la achitarea meniului si atat.....si la urma urmei vin la nunta nu la pomana ca si pe noi ne costa unele chestii....nu e vb de egoism dar daca vrei sa -i ajuti in noua viata in noul inceput ar trebui sa cotizam cat de cat...doar nunta nu e anuntata cu 1luna inainte sa fii luat prin surprindere ca sa nu ai timp sa strangi un banut......la mine nu imi fac griji k el e sg copil la parinti iar parintii au fost la zeci de nunti,deci cu siguranta va fi bine indiferent de vremurile care se anunta.......(poate ca am fost dura sau pre directa dar asta sunt eu).... oricum viata e grea asa ca de ce sa ne-o mai ingreunam si cu alte griji.....criza a fost si va fi mereu...o viata avem,profitati de ea ca nu se stie ce ne asteapta a doua zi.....pwp si scz de parere

rukmyny_85
01.07.2010, 00:59:41
Ai spus exact cam ceea ce gandeam eu,Elena.
Irene poate e mai tanara, mai utopica. Insa in zilele noastre de recesiune este important sa fii multumita ca ai oameni dragi la nunta. Fara suparare,Irene dar nu poti pretinde ca cei care vin la nunta sa stie cat ai dat tu pe tot ce mananca ei, sa aproximeze o suma si sa ti-o lase in plic. Nu mai exista deloc bucurie in nuntile de azi, sunt simple afaceri, asta e chiar trist...

In toate tarile lumii mirii primesc cadouri si fac nunta pentru ei, nu pentru bunuri materiale. Fac o paranteza, am o prietena in USA care strange bani de la 18 ani sa-si faca nunta visurilor ei. E o investitie pentru ea, un moment de fericire si cred ca asa si trebuie luata, nu ca pe-o afacere.

apropo de asta nici noi nu am stiut cat a costat meniul la cate nunti am fost dar am dat mereu peste....( am dat la cantine cate 6-7 mil si la restaurante peste 8mil .....depinde si de gradul de rudenie)chiar ne-au sunat la cateva zile si ne-au multumit ptr prezenta si ne-au zis ca au fost f multumiti )...pai la botez in ziua de azi se da cate 5-6 mil si e bb da la o noua familie.....parere mea....:*.....nunta e loterie dar nu trebuie sa existe acest cuvant in acele momente.....la urma urmei daca iti scoti cheltuielile pe zero si iti mai ramane de-o vacanta tot e bine;))

elenna
01.07.2010, 09:24:07
multumesc pt sugestii si completari fetelor.stiu povestea cu oamenii dragi la nunta;))......intr-adevar scopul meu suprem este sa am o nunta perfecta de care sa ma bucur la maxim.nu-mi doresc sa raman cu ceva in plus,vreau sa-mi acopar cheltuielile si sa ma distrez.si sa fiu mireasa,asta e cel mai important.imi ziceam si eu parerea daca se poate......asa gandesc,nu e nevoie sa ma corectati.noi cand nu am avut bani sa ne prezentam onorabil,nu ne-am dus.nu vreau sa incurc planurile nimanui sau sa provoc datorii si comentarii.imaginati-va ca,daca imi vine o ruda la care tin si stiu ca nu are si-mi da 500 de ron nu am ce comenta.nu mai fiti rautacioase,incercati sa priviti si mai departe de nuntile voastre sau de experientele traite.daca voi ati primit 500 de ron nu inseamna ca si eu voi primi la fel sau ca exagerez daca "pretind" mai mult.fiecare vad ca face o medie prin prisma nuntii ei si nu e relevant deloc,poate sunt nunti la care oamenii au bani si 800 de lei e un fleac.asa putem continua pana maine.....
discutiile astea mi se par inutile,fiecare are parerea ei si zau daca are rost sa incercam sa ne convingem una pe alta.:-B

Irene, eu nu privesc lucrurile prin prisma nuntii mele. Spre marele meu noroc, am avut nunta intr-un moment destul de bun economic, in 2008 nu venise criza, nu erau preturile de acum si nici situatia economica cu taierile actuale, cu euro sarit in sus. Oamenii au venit cu drag si multi dintre ei au cinstit cu mult peste 500-600 milioane. Sincera sa fiu nici nu m-a interesat cat primesc pentru ca mare parte din cheltuieli le acoperiseram de dinaintea nuntii.

Am facut afirmatia de mai sus prin prisma nuntilor la care am fost in 2009 si pe care le voi avea in 2010. Eu sper din suflet sa ai nunta visurilor tale si sa fie exact cum vrei tu astfel incat sa fii fericita. Sa stii ca dupa nunta ( ma rog asta a fost la mine nu pot generaliza) ramai cu amintirile si cu satisfactia ca oamenii s-au simtit bine si s-au distrat.
Uite, de curand am facut 2 ani de la nunta. Sincera sa fiu nu am marcat momentul pentru ca acum avem alte prioritati. Stii care a fost surpriza mea cea mare? Ca m-au sunat persoane, prietene care m-au felicitat pentru aniversarea celor 2 anisori. Am fost foarte fericita cand mi-au spus ca isi amintesc cu drag de nunta mea.

Sa ai o nunta perfecta si cel mai important sa te simti perfecta in ziua cea mare.:)

geanygl21
01.07.2010, 09:46:24
in ziua de astazi ar trebui sa fiti multumite de cat primiti si sa nu ramaneti cu datorii ,viata e grea fetelor ; spuneti-mi mie , in conditiile in care eu cu sotul avem 2000 ron salariu impreunat, si avem rata la casa de 10 milioane, anul asta am nunti si botezuri saptamana dupa saptamana( NU MAI ZIC CA ABIA NE-AM MUTAT SI IN SUFRAGERIA NOASTRA STAU SACI CU MOLUZ...). cum spunea cineva nu am bani nu ma duc...pai cum as putea daca sunt oameni care au fost la noi la nunta, sunt botezurile verisoarelor mele , si in plus mai si cununam , spuneti-mi voi cate pretentii poate sa aiba un om de la mine.Nu ca ma dau ca exemplu dar sunt multi in situatia mea si poate mai rau ..........a dah si eu am avut oameni care desi stiam ca au mult peste conditia mea, mi-au pus 4 sau 5 mil acu 2 ani( da m-am suparat atunci ) acum nah fiecare cu ale lui; important e sa se distreze lumea sa stii ca s-au simtit bine si au fost alaturi de tine cand ai avut nevoie.Nu vreau sa intru in polemici nu vreau sa starnesc discutii, ganditi-va ca viata e grea...salariile scad, ratele cresc, cred ca ar tb sa fim mai umili si mai multumiti , atata tot. va pup si va doresc o nunta de vis, sa ramaneti cu amintiri frumoase din ZIUA CEA MARE. :*

gaby78
01.07.2010, 10:01:23
Sa vedeti, fetelor, ce va fi cand se apropie data confirmarilor! Si o sa va treziti ca din 160 de persoane confirma 80(tocmai prin asta trecem). Si cei care se dau la fund sunt neamuri si prieteni care au in primul rand obligatia de a fi acolo si care stiau de nunta de mai bine de un an! Si o sa va rugati sa vina asa cum pot, numai sa nu fie sala pustie sau sa platiti din buzunar meniurile care sunt comandate in plus (ca s-a impus un anumit numar de pesoane de exemplu). Nu mai face nimeni nunta pentru bani de cativa ani incoace.
Si ca sa revin la subiect, darul la Galati merge de la 400 ron in sus, in functie de locatie, de apropierea dintre invitati si miri, de educatia/ obarsia/posibilitatile/varsta fiecaruia (asta pentru ca am fost la o nunta la care unchiul miresei, un mosulica chefliu dint-un satuc a strigat atat de mandru la dar: 1milion jumate' de la matusa si unchiul cutareeeeeeeeeeeee!)

elenna
01.07.2010, 10:26:26
Sa vedeti, fetelor, ce va fi cand se apropie data confirmarilor! Si o sa va treziti ca din 160 de persoane confirma 80(tocmai prin asta trecem). Si cei care se dau la fund sunt neamuri si prieteni care au in primul rand obligatia de a fi acolo si care stiau de nunta de mai bine de un an! Si o sa va rugati sa vina asa cum pot, numai sa nu fie sala pustie sau sa platiti din buzunar meniurile care sunt comandate in plus (ca s-a impus un anumit numar de pesoane de exemplu). Nu mai face nimeni nunta pentru bani de cativa ani incoace.
Si ca sa revin la subiect, darul la Galati merge de la 400 ron in sus, in functie de locatie, de apropierea dintre invitati si miri, de educatia/ obarsia/posibilitatile/varsta fiecaruia (asta pentru ca am fost la o nunta la care unchiul miresei, un mosulica chefliu dint-un satuc a strigat atat de mandru la dar: 1milion jumate' de la matusa si unchiul cutareeeeeeeeeeeee!)

:)) Gabi, asta s-a intamplat si la mine. Chiar mi-a ramas in minte cum un cuplu cu stare din Buc, el director la un post TV care toata noaptea a laudat nunta si atmosfera si tot ce a mai vrut, mi-a pus in plic 150 ron! Asa ca....se poate. Inclin sa cred ca a fost un pic de bataie de joc insa noi sa fim sanatosi.

mortisha_20
01.07.2010, 10:36:42
fetelor cate calcule imi faceam eu inainte de nunta cu banutzii ramasi :)) Si daca se spunea de oameni...pai eu mai mult de %0% din invitati erau oameni cu afaceri proprii, dealeri de masini scumpe si bla bla-uri. Bine ei au apreciat dar nu mai mult de 800 lei, dar s-a compensat cu verisoara mea ....prezentatoare tv ....care a pus cu sotul ei 450 lei, noi punandu-i anul trecut 600 la imperial house. deci ....cine te astepti mai putin iti pune mai mult si invers :D

geanygl21
01.07.2010, 11:13:43
asa este mortisha...cum ai spus,de la cine nu te astepti; eu in 2008 am avut o retinere sa invit de la tara insa de gura mamei am invitat,si am avut surpriza ca aia de la tara sa-mi puna cate 6 mil si astia d la oras...4 , asa ca; toata ideea e sa nu va aruncati in cheltuieli airea formatii scumpe rochii / tinute exagerat de scumpe etc, si dimineata sa nu aveti cum si ce fel sa platiti ,toate sa fie de bun gust insa pe unde puteti reduce din cheltuieli, s-o faceti..

mortisha_20
01.07.2010, 11:54:00
asa este mortisha...cum ai spus,de la cine nu te astepti; eu in 2008 am avut o retinere sa invit de la tara insa de gura mamei am invitat,si am avut surpriza ca aia de la tara sa-mi puna cate 6 mil si astia d la oras...4 , asa ca; toata ideea e sa nu va aruncati in cheltuieli airea formatii scumpe rochii / tinute exagerat de scumpe etc, si dimineata sa nu aveti cum si ce fel sa platiti ,toate sa fie de bun gust insa pe unde puteti reduce din cheltuieli, s-o faceti..
sa stii, noi nu ne-am aruncat decat cu formatia, 52 de mil, dar lucrul asta nu l-am regretat.....

irene_gl
01.07.2010, 12:05:59
Irene, eu nu privesc lucrurile prin prisma nuntii mele. Spre marele meu noroc, am avut nunta intr-un moment destul de bun economic, in 2008 nu venise criza, nu erau preturile de acum si nici situatia economica cu taierile actuale, cu euro sarit in sus. Oamenii au venit cu drag si multi dintre ei au cinstit cu mult peste 500-600 milioane. Sincera sa fiu nici nu m-a interesat cat primesc pentru ca mare parte din cheltuieli le acoperiseram de dinaintea nuntii.

Am facut afirmatia de mai sus prin prisma nuntilor la care am fost in 2009 si pe care le voi avea in 2010. Eu sper din suflet sa ai nunta visurilor tale si sa fie exact cum vrei tu astfel incat sa fii fericita. Sa stii ca dupa nunta ( ma rog asta a fost la mine nu pot generaliza) ramai cu amintirile si cu satisfactia ca oamenii s-au simtit bine si s-au distrat.
Uite, de curand am facut 2 ani de la nunta. Sincera sa fiu nu am marcat momentul pentru ca acum avem alte prioritati. Stii care a fost surpriza mea cea mare? Ca m-au sunat persoane, prietene care m-au felicitat pentru aniversarea celor 2 anisori. Am fost foarte fericita cand mi-au spus ca isi amintesc cu drag de nunta mea.

Sa ai o nunta perfecta si cel mai important sa te simti perfecta in ziua cea mare.:)

multumesc pt urari,si eu imi doresc in primul rand sa am o nunta frumoasa si amintiri pe masura,si fara gaura in buget:D bineinteles ca nu pot controla sumele de bani pe care le voi primi,asta este,eu nu pot decat sa sper ca va fi bine.as vrea sa apuc si eu macar luna de miere,nimic mai mult.ca economii am facut destule,as fi vrut sa ma intind mai mult dar.....am zis sa prevenim o posibila pierdere.bine macar ca am reusit sa fac lucrurile cam cum mi-am dorit,cu mici exceptii.am emotii,mai am un pic:-SS

adrienuta
01.07.2010, 13:16:21
Buna fetelor,

dar asa ca nasi cat de pune la o nunta in galati?! stie cineva? voi cat ati primit?

multumesc mult & numai bine si fericire!

gaby78
01.07.2010, 13:19:00
Buna fetelor,

dar asa ca nasi cat de pune la o nunta in galati?! stie cineva? voi cat ati primit?

Ai nostri ne-au zis: 1000 ron, iar parintii 2000 :D

mortisha_20
01.07.2010, 13:24:33
noi am primit de la nasi 3000 si de la socrii plus cumnata (27 de ani) 600 de euro, dar ei lucreaza in italia...

Ank_Delice
01.07.2010, 13:31:07
Nasii nu stiu cat vor pune,dar parintii ni i-au dat deja 5000 lei de fiecare,cu banutii astia ne-am facut nunta,si bunica mea 3000 lei (saraca la 76 de ani numai la mine se gandeste :) )

De fapt,rectific,ai mei 5000 lei si mama mirelui 5000 lei ca tatal (parintii sunt divortati) i-a zis ca i-a platit pensie alimentara cat a fost la scoala si trebuia sa isi stranga bani de nunta,sa nu ii mai ceara acum :))

rukmyny_85
01.07.2010, 15:28:27
Buna fetelor,

nasii au zis ca ne da 1mie euro si mai vin si ei cu cateva perechi bune,noua ne-a luat parintii apart cadoul de nunta ( dupa nunta iti zic mai exact).....in mai acum am avut o nunta unde nasii au dat 40mil si parintii cate 50mil.....iar la sf de mai o vecina a cununat si a dat 20mil si parintii cate 20....a fost o nunta micuta cu meniul de 1mil....si au fost tare multumiti....sanatate si fericire si voua;-)

MiaS
01.07.2010, 17:44:29
Buna fetelor,

noua nasii ne-au pus 2000lei

airkaterine
01.07.2010, 21:23:19
Pai nasa mea nu a auzit de asa ceva...adica de faptul ca tre sa plateasca ea...cred eu.... pt ca pana acum ma tot auzit ca vreau sa fac ciorba de potroace si nu mi-a zis nimic de asta:-?...cred ca ar trebui sa stie si ea cat de cat traditiile si sa se simta....bine nu ma deranjeaza cu nimic faptul ca voi plati eu...chiar nu ma deranjeaza...dar daca s-ar oferi pana la urma...accept bucuroasa:))

geanygl21
02.07.2010, 09:32:00
Pai nasa mea nu a auzit de asa ceva...adica de faptul ca tre sa plateasca ea...cred eu.... pt ca pana acum ma tot auzit ca vreau sa fac ciorba de potroace si nu mi-a zis nimic de asta:-?...cred ca ar trebui sa stie si ea cat de cat traditiile si sa se simta....bine nu ma deranjeaza cu nimic faptul ca voi plati eu...chiar nu ma deranjeaza...dar daca s-ar oferi pana la urma...accept bucuroasa:))

in mod normal soacra mica da ciorba de potroace ptr neamurile ei, inclusiv p cine vrei tu sa inviti din partea ta, soacra mare la fel rude din partea ei,iar nasha evident pentru invitatii ei printre care trebuie sa fiti si voi doi mirii.
si eu voi fi nasha si voi face la priza,dar cu invitatii mei ,parinti socri frati si prieteni,evident si finii (acu nah, daca vor vrea...); dar nu inseamna ca trebuie nasha sa dea masa pentru toata lumea...poate am inteles gresit dar asa mi s-a parut ca faci referire..:">
si evident mai sunt cazuri in care se face la gramada(cum am facut noi la nunta), adik invitatii soacrei mici si ai nashilor la gramada, fiecare a adus mancare ptr ai lor...si ..bairam iara..:)) <:-P

airkaterine
02.07.2010, 11:53:10
in mod normal soacra mica da ciorba de potroace ptr neamurile ei, inclusiv p cine vrei tu sa inviti din partea ta, soacra mare la fel rude din partea ei,iar nasha evident pentru invitatii ei printre care trebuie sa fiti si voi doi mirii.
si eu voi fi nasha si voi face la priza,dar cu invitatii mei ,parinti socri frati si prieteni,evident si finii (acu nah, daca vor vrea...); dar nu inseamna ca trebuie nasha sa dea masa pentru toata lumea...poate am inteles gresit dar asa mi s-a parut ca faci referire..:">
si evident mai sunt cazuri in care se face la gramada(cum am facut noi la nunta), adik invitatii soacrei mici si ai nashilor la gramada, fiecare a adus mancare ptr ai lor...si ..bairam iara..:)) <:-P
Pai asa am inteles eu ...deci am inteles gresit:>...oricum eu personal ma voi ocupa de asta si logic eu voi plati...pt ca asa vreau eu:-"... intrebam de curiozitate;))..oricum multumesc de raspuns...esti o dulcica :*

rukmyny_85
02.07.2010, 12:07:40
Pai asa am inteles eu ...deci am inteles gresit:>...oricum eu personal ma voi ocupa de asta si logic eu voi plati...pt ca asa vreau eu:-"... intrebam de curiozitate;))..oricum multumesc de raspuns...esti o dulcica :*

noi am stabilit fiecare(socri mici,socri mari si nasi) sa-si ia a 2 zi cateva perechi ptr ciorbita...acum vedem la momentul de fata....oricum orice parere e bine venita,ne mai inspiram si noi:):*

airkaterine
02.07.2010, 12:09:42
Mai nou am aflat ca nasa tine la aceasta traditie(:|...dar tine si la mine suficient de mult ca sa ma inteleaga ca voalul mi-l va pune coafeza sa stea tapan...sa nu am probleme...:>...deci inainte de a ma coafa...mi-l ma inchina nasa..si uite asa am scapat de chestia asta;;)

rukmyny_85
02.07.2010, 12:17:03
Mai nou am aflat ca nasa tine la aceasta traditie(:|...dar tine si la mine suficient de mult ca sa ma inteleaga ca voalul mi-l va pune coafeza sa stea tapan...sa nu am probleme...:>...deci inainte de a ma coafa...mi-l ma inchina nasa..si uite asa am scapat de chestia asta;;)

si nasa il poate pune acasa si sa stea f bine,asa ca gandeste-te sa impaci albele parti:d

geanygl21
02.07.2010, 12:39:48
cumnatei mele i l-a pus nasha acasa la gatit.....nu stiu sa va zic de cate ori am fugit prin salon sa ii adunam voalul bietei mirese ;))
eu voi fi nasha in curand, dar nu vreau ca si fina mea sa pateasca asa, prin urmare si-l va pune la coafor...

geanygl21
02.07.2010, 12:43:19

Nu ai pentru ce, desi tu ca mireasa ai si asa mult stres nush daca e bine sa te mai stresezi si cu ciorba,dar daca tie iti face placere e foarte frumos din partea ta.:*

geanygl21
02.07.2010, 12:45:05
noi am stabilit fiecare(socri mici,socri mari si nasi) sa-si ia a 2 zi cateva perechi ptr ciorbita...acum vedem la momentul de fata....oricum orice parere e bine venita,ne mai inspiram si noi:):*

Sincer, mi se pare cel mai ok lucru, se leaga familiile altfel la petreceri de genul asta, mai ales ca nashii vor face parte din familie.Asa propusesem si eu finilor,insa nu am primit nici un raspuns, pacat...

mortisha_20
02.07.2010, 13:07:44
mie mi l=a pus nasa acasa...atat de bine k la dezgatit nu iesea :)) am avut pipetene la voal, dar la prins si cu clame, bine langa nasa a stat fina mamei care-i coafeza....

suzipose
02.07.2010, 21:30:31
Nasii nu stiu cat vor pune,dar parintii ni i-au dat deja 5000 lei de fiecare,cu banutii astia ne-am facut nunta,si bunica mea 3000 lei (saraca la 76 de ani numai la mine se gandeste :) )

De fapt,rectific,ai mei 5000 lei si mama mirelui 5000 lei ca tatal (parintii sunt divortati) i-a zis ca i-a platit pensie alimentara cat a fost la scoala si trebuia sa isi stranga bani de nunta,sa nu ii mai ceara acum :))

Chiar m-a impresionat ce ai scris despre bunica ta. Imi inchipui cum dintr-o pensie mica a reusit sa stranga saraca atatia ani. Batranii astia sunt de admirat..Nu stiu cum reusesc. Eu nu pun deoparte niciun leu si poate castig peste medie.. Trebuie sa fi fost tare mandra de tine.