PDA

Versiunea completa : Traditii si obiceiuri de nunta la Galati

Pagini : 1 2 3 4 [5] 6

deea24gl
03.07.2010, 12:16:43
Nu vreau sa intram in polemica, pe tine te intereseaza cat iti pune in plic sau sa iti vina persoanele dragi la nunta?

Gandeste putin cati oameni sunt in Gl care au salariul de peste 800 de ron, cati au rate la banci, crezi ca e atat de usor sa dea la o nunta salariul unui membru si sa traiasca restul lunii cu ce ii ramane de la sot/sotie. Nu mai calculez daca are si copii.
Schimba putin atitudinea, nu de alta dar risti sa fii dezamagita, in zilele de azi nu se mai fac nunti pentru bani, daca iti acoperi cheltuiala e super bine.:)>-
Exact acelasi lucrul vream sa il zic si eu lui irene.Eu nici macar nu ma gandesc la dar,si nu imi incarc creierul cu ganduri ,gen cat imi va pune ala si ala si celalta.Nu facdin nunta mea un bussines.Vreau ca la nunta mea toata lumea sa manance ,sa se simta super bine,sa fie alaturi de noi,si daca gasesc in plic genul de 4 mil ,sau 5 nu cred ca ash fi suparata,cu atat mai putin sotul meu.Exact cum spunesi elena,la vremurile care sunt ,nu ne mai putin gandi sa scoatem si niste bani din asta.noi trebuie sa n gandim ceva de genul"Multumesc Doamne ca ma ajuti sa imi fac si nunta",tu trebuie sa te gandesti si la salariile care sunt in ziua de astazi,de al'de 4 mil,5 mil.Acum treaba ta,tu iti stii invitati.:|

elenaveronica
03.07.2010, 12:23:41
Exact acelasi lucrul vream sa il zic si eu lui irene.Eu nici macar nu ma gandesc la dar,si nu imi incarc creierul cu ganduri ,gen cat imi va pune ala si ala si celalta.Nu facdin nunta mea un bussines.Vreau ca la nunta mea toata lumea sa manance ,sa se simta super bine,sa fie alaturi de noi,si daca gasesc in plic genul de 4 mil ,sau 5 nu cred ca ash fi suparata,cu atat mai putin sotul meu.Exact cum spunesi elena,la vremurile care sunt ,nu ne mai putin gandi sa scoatem si niste bani din asta.noi trebuie sa n gandim ceva de genul"Multumesc Doamne ca ma ajuti sa imi fac si nunta",tu trebuie sa te gandesti si la salariile care sunt in ziua de astazi,de al'de 4 mil,5 mil.Acum treaba ta,tu iti stii invitati.:|
ai dreptate deea...mai ales acum de la 1 iulie k s-au taiat 25% din salarii(..mie spre exemplu mi-au taiat din salariu aproape 2 milioane...si vb aia ...ca si cadru didactic sa ai un salariu de 6 mil fara 30 de lei...e groaznic...si plus de asta ca luna asta avem 2 nunti si un botez saptamana viitoare...la nunta mea...daca mi-ar merge darul cu 4-5 mil sunt fff multumita...macar sa-mi acopar datoriile k in rest...noi sa fim sanatosi ca de-aia muncim sa ne facem un viitor...dar cu tara asta:|:[email protected]:dn

rukmyny_85
03.07.2010, 12:36:41

buna!
acum depinde si unde muncesti...doar bugetarii iau 5mil dar la patron de da si mai bine.....am o matusa e femei de serviciu la o firma si ia 5,5mil plus bonuri(ajunge la 7mil pe luna).....mai am un var munceste si ia 10mil un unchi la fel 12mil,bunicii mei au pensii de 13 mil pe luna....depinde si de domeniu in care muncesti.....si apropo si de invitati nu sunt toti cu salarii de 4-5 mil si nu sunt toti care au cate 3-4 copii acasa ......ca sa le vina greu sa vina la o nunta unde ei stiu k noi am fost la nunti+botez din familia lor.........oricum o nunta e anuntata cu ceva timp inainte acasa ca daca vrei sa faci un sacrificiu poti sa te prezinti onorabil.....dar na..multi or sa bage la inaintare criza asta:D....vedem noi pana la urma ce o fi,macar sa ne distram daca bani nu sunt:))))

deea24gl
03.07.2010, 12:57:20
buna!
acum depinde si unde muncesti...doar bugetarii iau 5mil dar la patron de da si mai bine.....am o matusa e femei de serviciu la o firma si ia 5,5mil plus bonuri(ajunge la 7mil pe luna).....mai am un var munceste si ia 10mil un unchi la fel 12mil,bunicii mei au pensii de 13 mil pe luna....depinde si de domeniu in care muncesti.....si apropo si de invitati nu sunt toti cu salarii de 4-5 mil si nu sunt toti care au cate 3-4 copii acasa ......ca sa le vina greu sa vina la o nunta unde ei stiu k noi am fost la nunti+botez din familia lor.........oricum o nunta e anuntata cu ceva timp inainte acasa ca daca vrei sa faci un sacrificiu poti sa te prezinti onorabil.....dar na..multi or sa bage la inaintare criza asta:D....vedem noi pana la urma ce o fi,macar sa ne distram daca bani nu sunt:))))
Asa este.oricum pe mine partea cu cat se pune la dar ,ma preocupa prea putin acum.oricum o sa ajung in ziua nunti,cu majoritatea cheltuielilor incheiate.Ce va mai ramane pt noaptea nunti de plata sunt ffff putine,asa ca sa am eu parte de nunta frumoasa.

elenaveronica
03.07.2010, 19:36:50
Asa este.oricum pe mine partea cu cat se pune la dar ,ma preocupa prea putin acum.oricum o sa ajung in ziua nunti,cu majoritatea cheltuielilor incheiate.Ce va mai ramane pt noaptea nunti de plata sunt ffff putine,asa ca sa am eu parte de nunta frumoasa.
lasati fetelor...sanatosi sa fim ca o sa le avem pe toate...pupici dulci:*:*:*:*:*

nuttree
04.07.2010, 08:09:31
pareri si pareri.....
-anu trecut in oct am avut o nunta(varul sotului s-a casatorit cu fosta mea colega de banca din clasa a 9) si noi am dat 10mil pe masa,si socrii mei in calitate de unchi ai mirelui au dat tot 10mil....deci nu am tinut cont de ce am avut in farfurii( si chiar am avut sarmalute si meniul a fost 1,3mil sau 1,5mil numai stiu exact)........noi am dat ca sa aiba baietii un ban in plus,nu ne-am rezumat la achitarea meniului si atat.....si la urma urmei vin la nunta nu la pomana ca si pe noi ne costa unele chestii....nu e vb de egoism dar daca vrei sa -i ajuti in noua viata in noul inceput ar trebui sa cotizam cat de cat...doar nunta nu e anuntata cu 1luna inainte sa fii luat prin surprindere ca sa nu ai timp sa strangi un banut......la mine nu imi fac griji k el e sg copil la parinti iar parintii au fost la zeci de nunti,deci cu siguranta va fi bine indiferent de vremurile care se anunta.......(poate ca am fost dura sau pre directa dar asta sunt eu).... oricum viata e grea asa ca de ce sa ne-o mai ingreunam si cu alte griji.....criza a fost si va fi mereu...o viata avem,profitati de ea ca nu se stie ce ne asteapta a doua zi.....pwp si scz de parere

Eu zic nici pe asta sa nu te bazezi, am avut 6 perechi care nu au confirmat, desi aveau obligatii din partea socrilor. S-au vazut oamenii cu sacii in car, wtf, cine mai sunt si astia care vor sa le intoarceam serviciul inapoi.

Au fost insa si surprize placute, un cuplu unde mama are probleme grave de sanatate,un copilas de 2 luni si care vine;mai avem 2 prieteni f buni cu salariu mic si cu rate o groaza,dar care au zis ca vin ca raman cu amintirile.

BiuBiu
04.07.2010, 12:37:03
Eu prefer sa vina cu 500 de lei si sa se simta bine decat sa am sala goala la nunta... Pana la urma nu e vina invitatului ca eu am vrut sa fac nunta la unul din restaurantele de fite din Galati si ca am cumparat nu stiu ce tinute si accesorii scumpe. Astea sunt mofturile mele si mi le platesc:)

deea24gl
04.07.2010, 13:23:02
eu prefer sa vina cu 500 de lei si sa se simta bine decat sa am sala goala la nunta... Pana la urma nu e vina invitatului ca eu am vrut sa fac nunta la unul din restaurantele de fite din galati si ca am cumparat nu stiu ce tinute si accesorii scumpe. Astea sunt mofturile mele si mi le platesc:)
exact...ai o fff mare dreptate

irene_gl
05.07.2010, 12:58:04
Eu prefer sa vina cu 500 de lei si sa se simta bine decat sa am sala goala la nunta... Pana la urma nu e vina invitatului ca eu am vrut sa fac nunta la unul din restaurantele de fite din Galati si ca am cumparat nu stiu ce tinute si accesorii scumpe. Astea sunt mofturile mele si mi le platesc:)

mai si eu prefer sa vina cu 500 decat sala goala,asta e clar.eu mi-am expus parerea din punctul de vedere al unui invitat,ca am fost pe la nunti si chiar daca nu a fost f ok,am dat 8 mil ca am zis lasa ca s-au chinuit saracii sa faca totul cat mai bine.nu e asa o tragedie ca doar nu mergi la 10 nunti pe luna.cei care au fost invitati la nunta mea stiu cu cel putin 2 luni inainte si lasa ca slava domnului nu sunt muritori de foame nici pe departe.daca nu vor veni va fi strict pt ca nu vor,nu pt ca nu pot.

girlie
05.07.2010, 13:09:20
Nici nu stii cum e mai rau: sa ai sala cu oameni putini care pun "darul" ceva mai consistent sau sa fie plina de invitati cu "dar" la limita de jos, care ar duce la datorii la restaurant/foto/agentie decor #-o#-o:gen_01::gen_01:

Pe termen scurt cred ca te afecteaza mai tare sa ramai cu datorii insa pe termen lung ma gandesc ca amintirea (si fotografiile) cu cativa invitati ca la o zi de nastere obisnuita doare mai tare. habar nu am .... cred ca depinde de fiecare cuplu si de dorintele lor.

In orice caz, sunt de parere ca o suma de 4-5 milioane la o nunta in zilele noastre e un gest urat, avand in vedere ca nuntile sunt foarte scumpe. Mai bine un buchet de flori la starea civila si un cadou (si mai ieftin de atat!!) sunt muuult mai potrivite!

irene_gl
05.07.2010, 13:09:37

deea,e foarte simplu atunci cand te duci cu mancarea la pachet si ai totul platit dinainte.ai strans niste bani,ai reusit sa faci o nunta,ca-ti scoti banii sau nu la sfarsit...asta e.dar ce te faci cand ai un meniu de 2 mil si la sfarsit n-ai din ce plati?nu mai e atat de simplu.nunta mi-o fac fiindca mi-o doresc indiferent cati vor veni sau cat voi primi de la ei,voi fi mireasa si asta conteaza.dar nu pot ignora partea financiara.din pacate nu pot controla acest lucru si ce facem noi aici nu sunt decat speculatii.fiecare nunta e diferita,invitatii sunt diferiti,mai instariti sau mai saraci.e firesc sa fii multumit cu 400 de lei atunci cand ai meniu de 100 de lei,si eu as fi.stiu ca nu e vina invitatului ca imi fac eu nunta la viva,dar in momentul in care ia decizia sa vina nu o face ca sa-si bata joc de mine si sa-mi lasa datorii.si eu am avut nunta de 100 de euro meniul la bucuresti si nu m-am dus pt ca fara 300 de euro nu scapam,plus drumul,plus cazarea.asa consider eu ca e de bun simt,nu puteam sa le dau 800 de lei ca atata am,si restul e treaba lor ca au avut mofturi.

deea24gl
05.07.2010, 16:39:52
deea,e foarte simplu atunci cand te duci cu mancarea la pachet si ai totul platit dinainte.ai strans niste bani,ai reusit sa faci o nunta,ca-ti scoti banii sau nu la sfarsit...asta e.dar ce te faci cand ai un meniu de 2 mil si la sfarsit n-ai din ce plati?nu mai e atat de simplu.nunta mi-o fac fiindca mi-o doresc indiferent cati vor veni sau cat voi primi de la ei,voi fi mireasa si asta conteaza.dar nu pot ignora partea financiara.din pacate nu pot controla acest lucru si ce facem noi aici nu sunt decat speculatii.fiecare nunta e diferita,invitatii sunt diferiti,mai instariti sau mai saraci.e firesc sa fii multumit cu 400 de lei atunci cand ai meniu de 100 de lei,si eu as fi.stiu ca nu e vina invitatului ca imi fac eu nunta la viva,dar in momentul in care ia decizia sa vina nu o face ca sa-si bata joc de mine si sa-mi lasa datorii.si eu am avut nunta de 100 de euro meniul la bucuresti si nu m-am dus pt ca fara 300 de euro nu scapam,plus drumul,plus cazarea.asa consider eu ca e de bun simt,nu puteam sa le dau 800 de lei ca atata am,si restul e treaba lor ca au avut mofturi.
Iubito stiu foarte bine situatia,nu am vreu sa te supar,am inteles care este treaba cu restaurantele,si mai stiu ca si atunci cand ai un nr de invitati dat,si nu iti vin,mai trebuie sa platesti si meniurle lor.Te inteleg perfect,bine acum eu am vrut sa iti zic ceva de genul,daca or sa iti vina invitati si o sa iti puna si 5 mil pe masa,sa nu te mire prea tare,pt ca nu mai traim in vremurile alea bune>Eu asta incercam sa iti explic,pt ca am vz mai sus ca pareai destul de speriata si nu concepeai ca sa vina cineva la nunta sa pun in jur de 5 6 mil.Bine eu am vb mai mult la modul general,acum tu iti stii mai bine invitati.pop

irene_gl
05.07.2010, 22:37:55
Iubito stiu foarte bine situatia,nu am vreu sa te supar,am inteles care este treaba cu restaurantele,si mai stiu ca si atunci cand ai un nr de invitati dat,si nu iti vin,mai trebuie sa platesti si meniurle lor.Te inteleg perfect,bine acum eu am vrut sa iti zic ceva de genul,daca or sa iti vina invitati si o sa iti puna si 5 mil pe masa,sa nu te mire prea tare,pt ca nu mai traim in vremurile alea bune>Eu asta incercam sa iti explic,pt ca am vz mai sus ca pareai destul de speriata si nu concepeai ca sa vina cineva la nunta sa pun in jur de 5 6 mil.Bine eu am vb mai mult la modul general,acum tu iti stii mai bine invitati.pop

ei....faceam si eu valuri:D.sper sa fie bine,sa vina si cu 6 mil ca eu ii primesc:-p

Ank_Delice
06.07.2010, 11:25:33
Tocmai pentru ca am ales sa nu imi fac o nunta foarte scumpa,pt ca am decis sa dau mai mult pe mancare si bautura decat pe flori si decoratiuni,sper sa vina cat mai multa lume,cu cat o putea,un dar de 400 lei ar acoperi cat am cheltuit,chiar daca ar pune toti acelasi dar de la veri primari pana la amici sau vecini.

rukmyny_85
06.07.2010, 12:12:42
stiti ce ma impiedica? costul macaralei pt o zi.=))=))=))=))=))=)), dar daca pun bilete poate ma mai scot cu ceva. pai patinoar nu, ailalta nu io cu ce ma aleg?

nico pana la urma unde si ce faci?....te arunci in cap?acum mai nou te duci pe pod la siret si te arunci de pe masina direct in cap(in apa desigur:)))am vazut la stiri la tv,zic eu ca e un sport destul de tare...se merita:)))))))=P~

deea24gl
06.07.2010, 12:19:44
Tocmai pentru ca am ales sa nu imi fac o nunta foarte scumpa,pt ca am decis sa dau mai mult pe mancare si bautura decat pe flori si decoratiuni,sper sa vina cat mai multa lume,cu cat o putea,un dar de 400 lei ar acoperi cat am cheltuit,chiar daca ar pune toti acelasi dar de la veri primari pana la amici sau vecini.
Asa este....

nicoletagheorghe1
07.07.2010, 14:01:04
nico pana la urma unde si ce faci?....te arunci in cap?acum mai nou te duci pe pod la siret si te arunci de pe masina direct in cap(in apa desigur:)))am vazut la stiri la tv,zic eu ca e un sport destul de tare...se merita:)))))))=P~
sorrry dar nu stiu sa innot.;));));))

rukmyny_85
07.07.2010, 15:14:21
sorrry dar nu stiu sa innot.;));));))

mai bine
sport superrr extremmmmmmmmm:))))))))
vei avea o amintire superba,de neuitat ,vei ramane in istoria neamului romanesc:))))

nuttree
07.07.2010, 15:20:59
Adevarul e ca pentru a iesi chit pe chit si a-ti ramane si niste ptr luna de miere, ar trebui ca darul sa se ridice la 6-700. Realitatea face insa ca oamanii sa isi piarda puterea financiara si darul sa scada. Nunta nu mai e de mult o afacere, a o transforma in asa ceva inseamna ca punem banii mai presus de noi si de invitatii nostri.Si parerea mea e ca si 10 lei peste meniu conteaza; cu cat sunt mai multi invitati, cu atat te ajuta sa platesti si restul de cheltuieli.Irene e f pretentioasa, e bine ca e asa, dar aici vorbeste despre o problema care nu mai tine de ea, ci de invitati, adica de o problema pe care nu o poate controla decat fff putin.De asemeni, arfi bine sa nu luam in seama neaparat puterea financiara a unui invitat. Motivul e simplu: daca a ajuns sa faca avere, a ajuns pentru ca e foarte atent cu fiecare ban pe care il cheltuieste.

Dar in fine, orice as spune, orice am spune, convingerile cuiva nu pot fi schimbate decat atunci cand se confrunta cu realitatea.

irene_gl
07.07.2010, 15:34:30
Adevarul e ca pentru a iesi chit pe chit si a-ti ramane si niste ptr luna de miere, ar trebui ca darul sa se ridice la 6-700. Realitatea face insa ca oamanii sa isi piarda puterea financiara si darul sa scada. Nunta nu mai e de mult o afacere, a o transforma in asa ceva inseamna ca punem banii mai presus de noi si de invitatii nostri.Si parerea mea e ca si 10 lei peste meniu conteaza; cu cat sunt mai multi invitati, cu atat te ajuta sa platesti si restul de cheltuieli.Irene e f pretentioasa, e bine ca e asa, dar aici vorbeste despre o problema care nu mai tine de ea, ci de invitati, adica de o problema pe care nu o poate controla decat fff putin.De asemeni, arfi bine sa nu luam in seama neaparat puterea financiara a unui invitat. Motivul e simplu: daca a ajuns sa faca avere, a ajuns pentru ca e foarte atent cu fiecare ban pe care il cheltuieste.

Dar in fine, orice as spune, orice am spune, convingerile cuiva nu pot fi schimbate decat atunci cand se confrunta cu realitatea.

problema acum nu e numai pierderea puterii financiare ci si faptul ca lumea nu mai are chef de distractie.parca toti sunt cuprinsi de griji.tonusul nuntilor nu mai e ca altadata.mi-au zis si altii acest lucru,si am observat si eu duminica la nunta la care am fost.a fost o nunta cumintica,lumea statea mai mult la masa de vb,parca ceva lipsea.sper sa nu ma confrunt si eu cu asta:-SS
acum incerc din rasputeri sa devin mai realista,normal ca visez si eu la o nunta perfecta si un dar mare,dar as zice mersi sa vina suficienti incat sa-mi pot tine nunta in conditii decente.cred ca mai degraba ramai cu un gust amar cand vin putini si-ti dau dar mare,decat cand ai sala plina si darul e mai mititel.offffffffffff,dumnezeu cu mila:|

nicoletagheorghe1
08.07.2010, 09:59:29
mai bine
sport superrr extremmmmmmmmm:))))))))
vei avea o amintire superba,de neuitat ,vei ramane in istoria neamului romanesc:))))
om vedea ce om face. dapai eu mai urmez din familie sa apar la pro tv k majoritatea alde mamaie deja au fost vedete

rukmyny_85
08.07.2010, 12:01:48
om vedea ce om face. dapai eu mai urmez din familie sa apar la pro tv k majoritatea alde mamaie deja au fost vedete

vine tineretul din urma cu forte noi=)))))

CatalinaCreatza
12.07.2010, 00:07:20
Buna fetelor, eu vreau sa fiu furata la nunta pt ca vreau sa vad ce va face al meu sa ma ia inapoi, desi poate nu ar trebui sa risc...daca nu ma mai vrea? :-p cred ca as vrea sa ma duc in summertime, acolo mergem deobicei cand venim acasa...deci e un loc special pt noi....desi acum e putinel cam inundat, sper ca la anul sa nu mai fie, dar daca au "furaciosii" mei alte idei mai interesante, de ce nu. Imi place foarte mult ideea cu trambulina....as vrea sa topai un pic....cred ca ar fi fun:)>-

nicoletagheorghe1
12.07.2010, 08:08:24
Buna fetelor, eu vreau sa fiu furata la nunta pt ca vreau sa vad ce va face al meu sa ma ia inapoi, desi poate nu ar trebui sa risc...daca nu ma mai vrea? :-p cred ca as vrea sa ma duc in summertime, acolo mergem deobicei cand venim acasa...deci e un loc special pt noi....desi acum e putinel cam inundat, sper ca la anul sa nu mai fie, dar daca au "furaciosii" mei alte idei mai interesante, de ce nu. Imi place foarte mult ideea cu trambulina....as vrea sa topai un pic....cred ca ar fi fun:)>-
e buna tare trambulina dar si periculoasa. cd le-am spus unora ce mi-ar place sa fac mi-au spus sa imi iau gandul de la asa ceva k ei ma iau pe mine in siguranta si la fel vor sa ma aduca altfel ii zboara frontiera cu totul=))=))=))=))=))=))=)). cica nu mai au viata normala apoi. au spus k la cat de zbantuita sunt eu sa ma mai calmez pana la nunta k altfel raman nefurata

geanygl21
12.07.2010, 08:10:01
sa vau cateva idei, o prietena de a mea a fost furata si dusa in summer time a facut karaoke...nu mai e sare din schema
o alta prietena a fost dusa de prietenii nostri : sa puna benzina la masina noastra, sa spele o masina la spalatorie, si a mai incercat ceva dar nu au fost oamenii respectivi d acord: pe drum s-au intalnit cu cei care se ocupa d iluminat la noi in oras ,i-a rugat s-o urce pe shela aia sau cum se cheama sa se faca cum ca shimba ea becurile la stalpi etc....
alte idei: in gara faceti poze cum faceti autostop la tren etc...nush :d

nuttree
12.07.2010, 08:57:19
La mine majoritatea cunostintelor si rudelor indepartate din satul Cucuiatii din Deal au pus 250 de persoana. Unii au pus 300(3).
Prin urmare, se stie ca suma minima de invitat este 250 si nicidecum 300.

gaby78
12.07.2010, 09:21:42
Noi avem mai multi care ne-au infirmat decat confirmat prezenta la nunta. Dintre cei care nu pot ajunge pe 17, unii chiar au motive reale si ne-au tot vizitat sa ne dea cate "o atentie", adica sa daruiasca chiar daca nu ajung la nunta. Astfel am primit 800 de la cupluri si 400 de la cei singuri. Depinde probabil de fel de fel de factori. Nu-i asa ca as muri de ras sa daruiasca 150- 200 de persoana cei care sunt prezenti?! Dar asta e situatia.
Una peste alta, nici sa fac nunta doar cu nasii si parintii nu mi-ar conveni.

irene_gl
12.07.2010, 10:29:53
Noi avem mai multi care ne-au infirmat decat confirmat prezenta la nunta. Dintre cei care nu pot ajunge pe 17, unii chiar au motive reale si ne-au tot vizitat sa ne dea cate "o atentie", adica sa daruiasca chiar daca nu ajung la nunta. Astfel am primit 800 de la cupluri si 400 de la cei singuri. Depinde probabil de fel de fel de factori. Nu-i asa ca as muri de ras sa daruiasca 150- 200 de persoana cei care sunt prezenti?! Dar asta e situatia.

eu cred ca am muri de plans daca am primi 150 de pers:spider: si eu am primit multe infirmari si confirmari doar cateva deocamdata.....pana acum toti ziceau ca vin acum incep sa se dea loviti.ce urat mi se pare.....:(>:P

irene_gl
12.07.2010, 10:36:02
fetelor aveti idee unde pot merge duminica atunci cand ma fura?

lucia_bk
12.07.2010, 10:39:18
scuza-ma ca ma bag si k sunt cam offtopic....dar ma roade o curiozitate :) ai fost cumva la frumusete pe muchie de cutit?

eu?...as vrea eu....da cred ca se ajunge greu acolo...din curiozitate...de ce? ar trebui?:-\

deea24gl
12.07.2010, 10:59:55
eu cred ca am muri de plans daca am primi 150 de pers:spider: si eu am primit multe infirmari si confirmari doar cateva deocamdata.....pana acum toti ziceau ca vin acum incep sa se dea loviti.ce urat mi se pare.....:(>:P
Offffffff,ce urat din partea lor...

airkaterine
12.07.2010, 14:20:41
Hmm nunta nu mai e demult o afacere:D...asta o stim cu totii dar nici inainte daca intrebai pe forum..asta in 2006-2007 nici atunci nu spunea nimeni ca era vreo mare afacere:D...plus ca ii era rusine sa spuna ca ar vrea la nunta sa-i iasa darul..pai..ar cadea prost fata de altii:(
Bunnn eu una mi-am platit din timp aproximativ tot pt nunta...mai am de paltit..dar asta la sfarsit...foto-video...si mi se pare corect sa ii platesc dupa...pt ca vreau sa vad cam ce treaba imi fac...si meniurile...unde am dat doar un avans de 20 de milioane:)>-...dar as fi de-a dreptul peste stangul sa spun ca nu m-ar derana daca mi-ar pune unul 2 milioane la nunta...poate sa ma faca lumea si sa ma considere cum vrea...dar eu una nu as mai merge la nunta decat sa-i pun omului pe masa 2 milioane de persoana:-& sau chiar 3:-& nici macar daca as fi singura:-$
Noi la toate nuntile unde am fost minimul am dat 250 de euro si maximul la nunta a fost 350 euro si cu asta basta ca am avut placerea de a fi prezenta...in rest daca nu am avut banii necesari nu m-am prezentat ...m-am dus si i-am dus un cadou frumos...si m-am scuzat...decat sa ma simt penibil.Si acum poate mi se ridica toata lumea in cap...dar nu ar fi corect...dar asa consider eu ca ar fi frumos....nu ai bani..nu te duci...stai acasa frumusel...exceptie fac rudele apropiate care trebuie sa se prezinte neaparat si aici as accepta :-p

airkaterine
12.07.2010, 14:51:15
fetelor aveti idee unde pot merge duminica atunci cand ma fura?
Hooop te-ai trezit si tu:-p...ca noi ne dadeam de ceasul mortii pe aici:>
Pai...in primul rand tu cam la ce te-ai gandit??? ai ceva lasat in suspans??
Eu as vrea sa merg la bowling...sau intr-un parc ...sa ma dau in leagane...desi e muuult prea departe pt mine de la garboavele....in nici un caz la disco..no way....
poate ...poate in karaoke ar fi ceva...dar...sa vedem..pun eu ceva la cale neaparat:>

geanygl21
12.07.2010, 15:06:13
dar mie cum credeti ca mi s-a parut cand mi-au furat mirele...:D
mai ales ca a trebuit sa platesc ,de s-au mirat si "furaciosii" ca eu chiar platesc...:))))

airkaterine
12.07.2010, 15:50:13
dar mie cum credeti ca mi s-a parut cand mi-au furat mirele...:D
mai ales ca a trebuit sa platesc ,de s-au mirat si "furaciosii" ca eu chiar platesc...:))))
Bun..bun..ai platit dar eu nu numai ca nu vreau sa platesc nimik..dar nici macar nu vreau sa il fure....si nici macar pe mine...dar nu as pute sa ma impotrivesc...ufff:D...asta e..oricum noi intre prieteni asa, la cate nunti am fost impreuna nu am intanlit asa ceva...furatl mirelui...al nasei da...dar si ala o mare prostie...si nu as vrea sa se intample la nunta noastra:(....ar fi pierdere de timp...si asa voi pierde o gramada de timp din nunta...timp in care voi fi furata ...rapita...as putea spune:D:D:D....caci de la garboavele pana in oras...cat mai stai acolo...pana te intorci..dureaza asa ca...nu m-as mira ca in ziua aceea sa ma feresc de rapitori:-p....si chiar sa ii pui intradevar sa se chinuie sa ma fure la propriu ...asa cum ar trebui..ca defapt nu trebuie sa ne lasam furate !!!! Am mai vazut eu pe la nunti mirese pe care nu le fura nimeni:>...ce nasol...si ele saracele veneau pe la masa sa intrebe...mai ma mai fura si pe mine cineva azi???? oribil...nu as vrea asa ceva....:-&

geanygl21
12.07.2010, 15:57:39
Am mai vazut eu pe la nunti mirese pe care nu le fura nimeni:>...ce nasol...si ele saracele veneau pe la masa sa intrebe...mai ma mai fura si pe mine cineva azi???? oribil...nu as vrea asa ceva....:-&[/QUOTE]
wow serios?/?...saracele mirese.
ei nu nu m-a deranjat ca l-au furat, plus ca nici nu s-a observat ca el lipseste..:">, si nu s-a facut mare tam tam ca persoanele care l-au furat au negociat in liniste, si eu am dat berea si ce am mai dat eu...doar ca sa nu se faca prea mare tevatura.
eu acum cativa ani am furat un mire cu fetele ....;)).........http://www.youtube.com/watch?v=TR5rk9iz_y4

airkaterine
12.07.2010, 16:43:12
Apai...daca saraca mireasa vedea ca nu o fura nimeni..ca fiecare credeam ca o fura altcineva si tot asa..de a ajuns sa se intrebe singura...penibil...=)) Hmmm...da ce i-ati facut mama saracului:D...era rusinos cred:-p ...

geanygl21
13.07.2010, 08:05:22
Apai...daca saraca mireasa vedea ca nu o fura nimeni..ca fiecare credeam ca o fura altcineva si tot asa..de a ajuns sa se intrebe singura...penibil...=)) Hmmm...da ce i-ati facut mama saracului:D...era rusinos cred:-p ...

eeh eram tinere si nelinistite....:)))

irene_gl
13.07.2010, 23:05:42
Hmm nunta nu mai e demult o afacere:D...asta o stim cu totii dar nici inainte daca intrebai pe forum..asta in 2006-2007 nici atunci nu spunea nimeni ca era vreo mare afacere:D...plus ca ii era rusine sa spuna ca ar vrea la nunta sa-i iasa darul..pai..ar cadea prost fata de altii:(
Bunnn eu una mi-am platit din timp aproximativ tot pt nunta...mai am de paltit..dar asta la sfarsit...foto-video...si mi se pare corect sa ii platesc dupa...pt ca vreau sa vad cam ce treaba imi fac...si meniurile...unde am dat doar un avans de 20 de milioane:)>-...dar as fi de-a dreptul peste stangul sa spun ca nu m-ar derana daca mi-ar pune unul 2 milioane la nunta...poate sa ma faca lumea si sa ma considere cum vrea...dar eu una nu as mai merge la nunta decat sa-i pun omului pe masa 2 milioane de persoana:-& sau chiar 3:-& nici macar daca as fi singura:-$
Noi la toate nuntile unde am fost minimul am dat 250 de euro si maximul la nunta a fost 350 euro si cu asta basta ca am avut placerea de a fi prezenta...in rest daca nu am avut banii necesari nu m-am prezentat ...m-am dus si i-am dus un cadou frumos...si m-am scuzat...decat sa ma simt penibil.Si acum poate mi se ridica toata lumea in cap...dar nu ar fi corect...dar asa consider eu ca ar fi frumos....nu ai bani..nu te duci...stai acasa frumusel...exceptie fac rudele apropiate care trebuie sa se prezinte neaparat si aici as accepta :-p

daca dai vreo cateva pagini in urma ai sa vezi ce tambalau a iesit dupa ce mi-am postat "pretentiile" care de fapt sunt doar niste minime lucruri de bun simt dar na.....:-B ma bucur ca am o aliata pe aici;))

girlie
14.07.2010, 09:14:56
Sunt de aceeasi parere cu voi, cea pe care mi-am si exprimat-o cu cateva pagini in urma :-" Nu as vrea sa las un gust amar nimanui dupa nunta , asa cum nu as vrea sa raman nici eu de la altcineva... un cadou dragut e mult mai decent, parerea mea. ooooffffffff, asa se face in Ro ca in alte tari, Anglia, SUA, de exemplu, traditia e "the wedding list" unde tinerii trec o serie de lucruri de care ar avea nevoie sa-si inceapa viata de familie (tacamuri, masuta, set de cesti etc) iar invitatii se inteleg intre ei cine ce cumpara. de luat in calcul ca acolo nu trebuie sa ia legatura intre ei 150-200 de persoane, impartite in toate colturile tarii/regiunii (de cele mai multe ori) .

Dar intorcandu-ne la oile noastre mioritice... macar invitatiile se dau cu 2-3 luni inainte (si eventual se anunta verbal cu mult mai mult timp inainte) iar lumea teoretic are timp sa "se pregateasca" 8-|

geanygl21
20.07.2010, 09:42:31
sa va spun cat s-a pus la nunta finilor?
darul a mers 5-600 ron de pereche,asa au pus majoritatea, evident au fost si care au pus mai mult..
insa la 100prs au ramas cu aproape 20.000 ron,eu zic ca a fost f bn,atat timp cat nimeni nu da cat meniul sau sub meniu,eu zic ca e ok.va pup.

nuttree
20.07.2010, 10:56:02
http://www.youtube.com/watch?v=EyoWKWfkcFk&feature=related

nuttree
20.07.2010, 11:01:03

Casa de piatra,Gaby! Te asteptam cu impresii de la nunta.

mortisha_20
20.07.2010, 11:52:26
eu?...as vrea eu....da cred ca se ajunge greu acolo...din curiozitate...de ce? ar trebui?:-\
Doamne in niciun caz. doar k semeni mult cu o tipa care a fost la acea emisiune. sper k nu te-ai suparat pe mine ! nu am zis-o cu nicio rautate

gaby78
20.07.2010, 11:58:37
Casa de piatra,Gaby! Te asteptam cu impresii de la nunta.
Multumesc!
Darul a mers in general 500 de pereche si 300 cei singuri. Au fost si care au dat 600 dar prea putini. Prin urmare cand am tras linia ne-au ramas 200 de lei. Asa ca am plecat fericiti acasa ca nu am ramas cu datorii nicaieri.

irene_gl
20.07.2010, 12:11:07

cat de misto e faza!asa mi-ar placea si mie dar........inseamna sa organizez eu totul.si de unde fac rost de costume si pistoale??

irene_gl
20.07.2010, 12:13:37
Multumesc!
Darul a mers in general 500 de pereche si 300 cei singuri. Au fost si care au dat 600 dar prea putini. Prin urmare cand am tras linia ne-au ramas 200 de lei. Asa ca am plecat fericiti acasa ca nu am ramas cu datorii nicaieri.

200 de lei..........de fapt bine zici,ca nu ai ramas cu datorii.hai ca-ti iei si tu o inghetata din banii de nunta!:Ddar cei 200 ti-au ramas dupa ce ai scazut si rochie si tot,sau doar restaurantul?

irene_gl
20.07.2010, 12:14:12
m-ai cam speriat.....cati invitati ai avut?

lucia_bk
20.07.2010, 12:14:22
Doamne in niciun caz. doar k semeni mult cu o tipa care a fost la acea emisiune. sper k nu te-ai suparat pe mine ! nu am zis-o cu nicio rautate

noprob..nu m-am suparat..da sti tu cum e..ca femeie autocritica e mai mare si defectele care le vezi tu sunt mai mici in ochii altora.....dar chiar mi-ar place sa ajung acolo(la emisiune)..chiar fac minuni......:D

lucia_bk
20.07.2010, 12:18:30
cat de misto e faza!asa mi-ar placea si mie dar........inseamna sa organizez eu totul.si de unde fac rost de costume si pistoale??

sunt pistoale de airsoft...si costumele e simplu..ceva negru....intri pe sit airsoft.ro..parca da serch pe goale=P~...gaseti multi care sunt dispusi sate ajute......dar avertizeaza parintii eventual ca poate te trezesti cu politia:)

gaby78
20.07.2010, 12:19:21
200 de lei..........de fapt bine zici,ca nu ai ramas cu datorii.hai ca-ti iei si tu o inghetata din banii de nunta!:Ddar cei 200 ti-au ramas dupa ce ai scazut si rochie si tot,sau doar restaurantul?
Noi ne-am imprumutat pentru a face aceasta nunta, asa luni dimineata am dat datoriile si am ramas cu 200 de lei. Duminica dimineata am platit restaurantul, muzica, decorul, tortul, iar luni CAR-ul si banca :))
Am avut prezenti 90 de invitati plus nasii, ne-au lipsit 14 persoane.

mortisha_20
20.07.2010, 12:25:54
noprob..nu m-am suparat..da sti tu cum e..ca femeie autocritica e mai mare si defectele care le vezi tu sunt mai mici in ochii altora.....dar chiar mi-ar place sa ajung acolo(la emisiune)..chiar fac minuni......:D
sa stii k eu nu prea cred in emisiunea aia. defapt da te face frumoasa pe loc, dar daca tu nu ai bani sa te intretii asha cum te-au aranjat ei acolo degeaba. eu am vazut un reportaj de la aceeasi emisiune dar din america. si aratau ce semne si ce fel au ramas pe sub rochii. ca sa fim sinceri toate acele operatii sunt gratuite si probabil doc nu isi dau silinta sa iasa chiar bine. Inca odata scuze...pff daca ar fi dupa mine si eu as vrea o pereche de sani mai MARi , niste urechi mai mici :))

mortisha_20
20.07.2010, 12:27:00
gaby felicitari e mare lucru sa faci nunta acum, sa iti achiti tot, meniuri plus datorii si sa mai ramai si cu 200 de lei. Felicitari si casa de piatra!

gaby78
20.07.2010, 12:35:57
gaby felicitari e mare lucru sa faci nunta acum, sa iti achiti tot, meniuri plus datorii si sa mai ramai si cu 200 de lei. Felicitari si casa de piatra!
Multumim! Asa e mai ales ca stam cu chirie si nimeni nu ne-a ajutat mai cu nimic.
Nasii ne-au daruit 1500 lei pentru cei interesati, dar si noi am cheltui 900 pt ei.

mortisha_20
20.07.2010, 12:43:24
Multumim! Asa e mai ales ca stam cu chirie si nimeni nu ne-a ajutat mai cu nimic.
Nasii ne-au daruit 1500 lei pentru cei interesati, dar si noi am cheltui 900 pt ei.
asta e...a trecut. unii nasi nu se gandesc la cheltuiala mirilor ptr ei, dar nici nu esti obligat sa le iei ceva f scump. ei si-au facut o pomana. voi sunteti cununati religios. discutii dupa nunta se ivesc de unde nu te astepti. Bine k nu ati ramas cu datorii si ca sunteti voi fericiti.

nuttree
20.07.2010, 12:46:40
sunt pistoale de airsoft...si costumele e simplu..ceva negru....intri pe sit airsoft.ro..parca da serch pe goale=P~...gaseti multi care sunt dispusi sate ajute......dar avertizeaza parintii eventual ca poate te trezesti cu politia:)
Iar baietii nu trebuie decat sa se imbrace in negru de sus pana jos si sa cauti niste cagule. De fapt, esential e ce isi pun pe cap si pustile sau pistoalele. Eventual niste catuse...

deea24gl
20.07.2010, 14:16:25
sa vau cateva idei, o prietena de a mea a fost furata si dusa in summer time a facut karaoke...nu mai e sare din schema
o alta prietena a fost dusa de prietenii nostri : sa puna benzina la masina noastra, sa spele o masina la spalatorie, si a mai incercat ceva dar nu au fost oamenii respectivi d acord: pe drum s-au intalnit cu cei care se ocupa d iluminat la noi in oras ,i-a rugat s-o urce pe shela aia sau cum se cheama sa se faca cum ca shimba ea becurile la stalpi etc....
alte idei: in gara faceti poze cum faceti autostop la tren etc...nush :d
Super tari ideile astea..

deea24gl
20.07.2010, 14:25:40
Gaby...m abucur enorm ca ai avut o nunta frumoasa si fara probleme..

rukmyny_85
20.07.2010, 15:06:47
Gaby...m abucur enorm ca ai avut o nunta frumoasa si fara probleme..

subscriu......bv:)>-

MiaS
20.07.2010, 18:07:18
cat e de tare faza =))

girlie
20.07.2010, 19:39:33
Sunt curioasa: tuturor mireselor le place sa fie duse in club atunci cand sunt furate? Eu le voi cere "furaciosilor" sa nu ma duca acolo pentru ca nu mi se pare big fun sa se uite ca la urs ceilalti din club si eu sa ma fac ca ma distrez nemaipomenit intr-un loc cu care nu ma asortez deloc si sunt exact ca..picata din luna! nu stiu daca aleg miresele de obicei locul unde sunt duse..nici nu cred ca are asa mare importanta pana la urma atat cat compania e placuta.

revin: va place ideea cu aterizarea intr-un club pentru cateva dansuri pe ritmuri electronice, in rochie de mireasa?:-?

mortisha_20
20.07.2010, 20:06:07
Sunt curioasa: tuturor mireselor le place sa fie duse in club atunci cand sunt furate? Eu le voi cere "furaciosilor" sa nu ma duca acolo pentru ca nu mi se pare big fun sa se uite ca la urs ceilalti din club si eu sa ma fac ca ma distrez nemaipomenit intr-un loc cu care nu ma asortez deloc si sunt exact ca..picata din luna! nu stiu daca aleg miresele de obicei locul unde sunt duse..nici nu cred ca are asa mare importanta pana la urma atat cat compania e placuta.

revin: va place ideea cu aterizarea intr-un club pentru cateva dansuri pe ritmuri electronice, in rochie de mireasa?:-?
mie nu mi-a suras ideea asta de a merge intr-un club, unde mai intotdeauna sunt pustani de 16-20 de ani care nu au niciun gand de maritat/insurat se uita chioras la tine si nici nu au o idee f buna despre nunti. Eu nu am vrut sa fiu furata, dar s-a intamplat, m-a furat un domn ptr care am mult respect si nu as fi vrut sa ma tiganesc cu el. am cazut deacord sa mergem pana pe faleza, m-am descaltat, am baut ceva rece , m-am linitit si ne-am intors la restaurant

deea24gl
20.07.2010, 20:31:43

Mie nu imii surade ideea asta cu clubul,daca e vb ca vreau sa ajung l aclub,o pot face la orice sf de saptamana,dar nu in noaptea nuntii mele...ele aleg asta,probabil pt ca nu viziteaza des cluburule sau nush...nu este ceva fun,acest lucru,nu stiu unde ma voi duce cand ma vor fura,dar oricum nu o locatie anume,stabilita.Poate sa fie intrun parc pt poze,sau pe faleza...sunt attaea locuri in galatiul ala..

lucia_bk
21.07.2010, 06:18:09
da...si eu sunt de aceasi parere...un mare nu pt club...mult prea impersonal.....si chiar ca se uita chioras8-|

nicoletagheorghe1
21.07.2010, 07:26:46
pe mine sa ma duca in gara nu in club k ma fur altfel singura si ma intorc cd am chef=))=))=))=))=))

lucia_bk
21.07.2010, 07:30:25
pe mine sa ma duca in gara nu in club k ma fur altfel singura si ma intorc cd am chef=))=))=))=))=))

te intorci cu trenu daca uita de tine:D

nuttree
21.07.2010, 07:58:30
Asta daca isi ia bilet dus-intors....dar la ora aia nu mai gaseste niciun tren...

Eu venisem cu ideea sa ma duc in Summertime, sa intru pe terasa si ei sa ma traga de trena ca pe un plic de ceai bine imbibat de apa. Nu le-a convenit ideea, au zis ca ceai cu aroma de mireasa e prea exotic pentru ei, asa ca m-am dat cu limuzina pana la Scena unde am mai gasit vreo 5 mirese care dansau pe mese in concurenta cu animatoarea(printre care si mireasa-sirena de la Trei Ierarhi de dupa mine,ca satul Galati e mic), au constatat ca m-am furat singura si au alergat de le-au scaparat picioarele pana la Teatrul Dramatic unde m-au prins si legat intre coloane sa fie siguri ca de data aia nu mai scap si mi-au facut si poze ca sa arate lumii ce captura au facut. Dupa aceea ne-am uitat unii la altii, ne-am scarpinat in cap, ne-am mai facut poze o data cu caruta aia lunga ca alta data nu mai pupam si ne-am intors la restaurant.

In masina, alta problema: ce rascumparare sa ceara. Vin astia cu ideea sa dea mirele trei sticle de whisky, Hagi Tudose redivivus, alias mireasa, le spune sa isi ia gandul. Un prieten care are CBR-ul defect vrea niste placute de frana si un set de cauciucuri. Eu l-am inteles ca deja viseaza, ca era ora inaintata si n-am zis nica.

La restaurant, surpriza! Rapitorii au constatat ca au rapit nu numai mireasa, ci si pe baiatul nasilor, care ne-a mintit ca a cerut voie sa vina cu noi. Bun, trec si peste asta, numai ca sa constate ca m-au rapit degeaba. CAnd ii dau mirelui sandaua, mirele, povatuit bine de nasa care nu uitase senzatiile tari de la rapirea baiatului, vine cu pantoful de schimb pe care il lasasem sub masa. Stupoare, fete lungi, tacere..."Bine, mai, dar mireasa nu ti-o mai vrei inapoi....:((" La care mirele le arata fata nasei, imbracata in mireasa...."Pai mireasa am, ce-mi mai trebuie alta"...Bocete generale, aoleu placuta mea, ooooooooof whisky-ul meu, ai de maiculita mea, o sa vezi tu cand cand se termina nunta>-)s.a

Dupa o asa negociere, au uitat si de whisky, si de placute si s-au multumit cu 3 sticle de sampanie si una de coniac.

lucia_bk
21.07.2010, 08:07:25
Asta daca isi ia bilet dus-intors....dar la ora aia nu mai gaseste niciun tren...

Eu venisem cu ideea sa ma duc in Summertime, sa intru pe terasa si ei sa ma traga de trena ca pe un plic de ceai bine imbibat de apa. Nu le-a convenit ideea, au zis ca ceai cu aroma de mireasa e prea exotic pentru ei, asa ca m-am dat cu limuzina pana la Scena unde am mai gasit vreo 5 mirese care dansau pe mese in concurenta cu animatoarea(printre care si mireasa-sirena de la Trei Ierarhi de dupa mine,ca satul Galati e mic), au constatat ca m-am furat singura si au alergat de le-au scaparat picioarele pana la Teatrul Dramatic unde m-au prins si legat intre coloane sa fie siguri ca de data aia nu mai scap si mi-au facut si poze ca sa arate lumii ce captura au facut. Dupa aceea ne-am uitat unii la altii, ne-am scarpinat in cap, ne-am mai facut poze o data cu caruta aia lunga ca alta data nu mai pupam si ne-am intors la restaurant.

In masina, alta problema: ce rascumparare sa ceara. Vin astia cu ideea sa dea mirele trei sticle de whisky, Hagi Tudose redivivus, alias mireasa, le spune sa isi ia gandul. Un prieten care are CBR-ul defect vrea niste placute de frana si un set de cauciucuri. Eu l-am inteles ca deja viseaza, ca era ora inaintata si n-am zis nica.

La restaurant, surpriza! Rapitorii au constatat ca au rapit nu numai mireasa, ci si pe baiatul nasilor, care ne-a mintit ca a cerut voie sa vina cu noi. Bun, trec si peste asta, numai ca sa constate ca m-au rapit degeaba. CAnd ii dau mirelui sandaua, mirele, povatuit bine de nasa care nu uitase senzatiile tari de la rapirea baiatului, vine cu pantoful de schimb pe care il lasasem sub masa. Stupoare, fete lungi, tacere..."Bine, mai, dar mireasa nu ti-o mai vrei inapoi....:((" La care mirele le arata fata nasei, imbracata in mireasa...."Pai mireasa am, ce-mi mai trebuie alta"...Bocete generale, aoleu placuta mea, ooooooooof whisky-ul meu, ai de maiculita mea, o sa vezi tu cand cand se termina nunta>-)s.a

Dupa o asa negociere, au uitat si de whisky, si de placute si s-au multumit cu 3 sticle de sampanie si una de coniac.

super funny...e na macar ai ce sa iti aduci aminte cu placere si sa radeti=))

bubumic
21.07.2010, 15:03:38
^:)^OFFTOPIC: rukmyny, nu pot intra pe mess nicicum de aici. astept sa-mi pun net pe abonament ca asta de pe card merge ingrozitor. scuze c anu ti-am putut da add ana acum^:)^

deea24gl
21.07.2010, 15:50:59

=)).............. super,mi-a placut ce am citit aici.Nunta cu peripetii ai avut catalina..

Delice_trend
21.07.2010, 16:15:50
:O au pus putin nasii.....Noi am botezat in 2008 si am pus 1500 lei fara hainutze si alte cheltuieli..

mortisha_20
21.07.2010, 16:17:01
:O au pus putin nasii.....Noi am botezat in 2008 si am pus 1500 lei fara hainutze si alte cheltuieli..
fiecare pune cat poate....

bubumic
21.07.2010, 16:20:59
Si la noi nasii au pus 1500 de lei. Dar stiam ca nu pot mai mult. nici ei nu au avut mari pretentii de la noi, asa ca nici noi nu am avut :)

deea24gl
21.07.2010, 16:55:24
Fiecare cat poate,conteaza sa iasa totul ok,sa plece lumea multumita...nu cat pun nasii...

nuttree
21.07.2010, 18:05:33
Ba tocmai ca n-am avut, in afara de asta. Asa ca incerc sa le infloresc cat pot pe astea pe care le-am avut la gandul ca am ce povesti.

A, la tort a mai fost o chestie. Al meu se dusese la masina sa rezolve nu stiu ce si odata se sting luminile si apare ditamai matahala aprinsa cu artificii pe ea. Mars, aplauze, rasete, bucurie...5 minute....6...7...:unde naiba-i mirele"...(fir-ar sa fie, cand apari te omor, poate nu trebuie taiat tortul acum,imi trece prin cap)...aud ca prin vis "s-a furat ginerica"(asta-i bine, a avut DJ-ul prezenta de spirit,naiba te ia, te ascund la doi metri sub pamant)...10 minute...apare ginerica, transpirat tot, intr-o fuga...uraaaaaaaaaa!bine ca nu s-au stins artificiile de tot...

Probabil i-a fost teama sa nu ramana nerascumparat, stiu si eu:)).Sau poate ca ma puneau sa fac un striptease, cum l-au pus pe el si pe nas, iar al meu si primul fin ne-au aratat ce-au vazut ei pe strazile cu olandezi indragostiti unii de altii...

That's all folks!

nicoletagheorghe1
22.07.2010, 07:54:56
Ba tocmai ca n-am avut, in afara de asta. Asa ca incerc sa le infloresc cat pot pe astea pe care le-am avut la gandul ca am ce povesti.

A, la tort a mai fost o chestie. Al meu se dusese la masina sa rezolve nu stiu ce si odata se sting luminile si apare ditamai matahala aprinsa cu artificii pe ea. Mars, aplauze, rasete, bucurie...5 minute....6...7...:unde naiba-i mirele"...(fir-ar sa fie, cand apari te omor, poate nu trebuie taiat tortul acum,imi trece prin cap)...aud ca prin vis "s-a furat ginerica"(asta-i bine, a avut DJ-ul prezenta de spirit,naiba te ia, te ascund la doi metri sub pamant)...10 minute...apare ginerica, transpirat tot, intr-o fuga...uraaaaaaaaaa!bine ca nu s-au stins artificiile de tot...

Probabil i-a fost teama sa nu ramana nerascumparat, stiu si eu:)).Sau poate ca ma puneau sa fac un striptease, cum l-au pus pe el si pe nas, iar al meu si primul fin ne-au aratat ce-au vazut ei pe strazile cu olandezi indragostiti unii de altii...

That's all folks!
=))=))=))=))=))=))=))=))=))

geanygl21
22.07.2010, 09:09:23
Super tari ideile astea..
o gramada de idei sunt, imaginatie sa aveti,si...mai vb si cu fotografii si ei au idei ..:)

Delice_trend
22.07.2010, 21:10:56
Asa este ...dar stiu ca s mai spune despre nasi ca sunt parintii spirituali....si la asta ma refeream...Ma gandeam ca d fapt ei au "obligatia" de a t ajuta sa faci primii pasi in viata de cuplu...Ma rog ...daca am suparat pe cineva imi pare rau.

Delice_trend
22.07.2010, 21:32:32
In urma cu o luna ne-am hotarat sa ne casatorim...Ma rog...hotararea era luata de mult dar abia atunci am facut rost de banutzii necesari...Am caut disperati local, formatia, foto-video, etc..S pare ca cineva d sus ne-a iubit in privinta asta..Am gasit nesperat de repede...Numai nasi nu gaseam...Acum doua zile dupa multe intrebari pe la rude si prieteni..am primit doua raspunsuri afirmative...Am ramas blocata...N-as vrea acum sa trebuiasca sa aleg pentru ca ...E GREU..Ce sa fac? Eu si cu viitorul meu sot ne-am gandit sa facem nunta cu doua perechi de nasi. Stie cineva cum se procedeaza?

monica87
22.07.2010, 21:44:17
In urma cu o luna ne-am hotarat sa ne casatorim...Ma rog...hotararea era luata de mult dar abia atunci am facut rost de banutzii necesari...Am caut disperati local, formatia, foto-video, etc..S pare ca cineva d sus ne-a iubit in privinta asta..Am gasit nesperat de repede...Numai nasi nu gaseam...Acum doua zile dupa multe intrebari pe la rude si prieteni..am primit doua raspunsuri afirmative...Am ramas blocata...N-as vrea acum sa trebuiasca sa aleg pentru ca ...E GREU..Ce sa fac? Eu si cu viitorul meu sot ne-am gandit sa facem nunta cu doua perechi de nasi. Stie cineva cum se procedeaza?
cred k se poate....mergi cum ambele perechi de nasi la biserik fiecare cu cate o pereche de lumanari...exact cum ai face cu o singura pereche.iti zik pt k o verisoara de-a mea s-a hotarat sa cunune...sotul ei fiind pe vas...a trebuit in perioada nuntii sa plece si ea a stat cu tatal ei la biserik si inca o pereche de nasi care erau casatoriti.acum la tn banuiesc k aman2 perechi sunt casatorite asa k e bn sa intrebi la preot cum se procedeaza.

Delice_trend
23.07.2010, 00:01:25
Da...amandoua perechile sunt casatorite...Uf..sa intreb preotul..sper sa nu s sperie...#-o

lucia_bk
23.07.2010, 06:49:55
da si eu am vrut 2 perechi de nasi...bine acuma m-am razgandit...si eu am intrebat a zis ca merge, tre sa fie casatoriti si sa merag la biserica toti...cum a scris cineva mai sun....
noi am renunta ca nasol cu prezidiu..prea multi,,
acuma na dac nu poti refuza....

nuttree
23.07.2010, 06:56:52
Asa este ...dar stiu ca s mai spune despre nasi ca sunt parintii spirituali....si la asta ma refeream...Ma gandeam ca d fapt ei au "obligatia" de a t ajuta sa faci primii pasi in viata de cuplu...Ma rog ...daca am suparat pe cineva imi pare rau.
Eu una cred ca vorba aceea se refera si la sprijinul moral oferit, care se manifesta mai intai aproape de nunta si mai apoi pe tot parcusul vietii. Mi se pare o responsabilitate foarte mare aceasta institutie a nasitului, una care te solicita foarte mult, moral, intelectual, fizic(trebbuie sa alergi sa ii ajuti cu pregatirile de nunta, cu sfaturi, sa aplanezi conflicte etc). Crede-ma, daca vezi asa lucrurile,a da bani multi la masa pare cel mai usor, desi in aparenta e cel mai greu.

In conditiile in care criza isi arata coltii chiar pentru cei care au cat de cat bani, ca altfel nu ar fi acceptat sa fie nasi, nu cred ca e bine sa aveti asteptari foarte mari de la darul pus de nasi pe masa. Nu de alta, dar se poate sa va simtiti frustrate si in loc sa aveti o relatie frumoase pentru niste oameni care au dat cat au putut , ramaneti si fara nasi, si fara multi bani. Si e pacat. Pe masura ce inaintezi in varsta, prieteniile se cam duc, raman, cu putin noroc, una-doua; rudele le ai intotdeauna; parintii o perioada; sotul si copiii toata viata.

Eu nu am vrut la inceput nasii pe care ii avem pentru ca aveam bazbaci asemantori. Acum nu pot sa imi imaginez ca puteau fi altii si am o mare admiratie pentru inteligenta,calmul si sutinerea nasei si bonomia si echilibrul nasului.Ei au fost singurii pe care i-am simtit aproape de-a lungul pregatirii nuntii si la nunta si asta a contat cel mai mult.
Iar la dar mare nu ma asteptam, la ceva intre 10-15 mi se parea o chestie realista, tinand cont de resursele lor financiare. De dat au dat insa mult mai mult...2500,in afara de cheltuieli pentru bijuterii,biserica,lumanari,cadouri fara numar.

mortisha_20
23.07.2010, 10:35:36
Eu una cred ca vorba aceea se refera si la sprijinul moral oferit, care se manifesta mai intai aproape de nunta si mai apoi pe tot parcusul vietii. Mi se pare o responsabilitate foarte mare aceasta institutie a nasitului, una care te solicita foarte mult, moral, intelectual, fizic(trebbuie sa alergi sa ii ajuti cu pregatirile de nunta, cu sfaturi, sa aplanezi conflicte etc). Crede-ma, daca vezi asa lucrurile,a da bani multi la masa pare cel mai usor, desi in aparenta e cel mai greu.

In conditiile in care criza isi arata coltii chiar pentru cei care au cat de cat bani, ca altfel nu ar fi acceptat sa fie nasi, nu cred ca e bine sa aveti asteptari foarte mari de la darul pus de nasi pe masa. Nu de alta, dar se poate sa va simtiti frustrate si in loc sa aveti o relatie frumoase pentru niste oameni care au dat cat au putut , ramaneti si fara nasi, si fara multi bani. Si e pacat. Pe masura ce inaintezi in varsta, prieteniile se cam duc, raman, cu putin noroc, una-doua; rudele le ai intotdeauna; parintii o perioada; sotul si copiii toata viata.

Eu nu am vrut la inceput nasii pe care ii avem pentru ca aveam bazbaci asemantori. Acum nu pot sa imi imaginez ca puteau fi altii si am o mare admiratie pentru inteligenta,calmul si sutinerea nasei si bonomia si echilibrul nasului.Ei au fost singurii pe care i-am simtit aproape de-a lungul pregatirii nuntii si la nunta si asta a contat cel mai mult.
Iar la dar mare nu ma asteptam, la ceva intre 10-15 mi se parea o chestie realista, tinand cont de resursele lor financiare. De dat au dat insa mult mai mult...2500,in afara de cheltuieli pentru bijuterii,biserica,lumanari,cadouri fara numar.
ce-a mai mare admiratie ptr ei. faptul k s-au implicat mai mult decat alte persoane mai apropiate cantareste f mult

Delice_trend
23.07.2010, 11:53:08
Chiar nu mai am cum sa dau inapoi...Nu mai conteaza masa de prezidiu sau alte chestii de genul asta...Ideea e k nu vreau sa se simta nici una dintre cele doua perechi de nasi inferioara in fata celeilalte. Toti 4 sunt ft importanti pt noi..
Deci..Sa inteleg ca fiecare pereche de nasi trebuie sa aiba propriile lumanari, nu?

melinda21
23.07.2010, 12:04:02
si noi vom avea 2 perechi de nasi, nu cred ca ii mult mai complicat cu 2 nasi decat cu 1

Delice_trend
23.07.2010, 23:59:09
si noi vom avea 2 perechi de nasi, nu cred ca ii mult mai complicat cu 2 nasi decat cu 1
Ma bucur ca nu sunt singura care se confrunta cu situatia asta..Poate n mai sfatuim ca am vazut ca tu ai nunta inaintea mea. Spre exemplu..tu te-ai consultat cu preotul? Fiecare nas trebuie sa aiba cate o lumanare? La starea civila semneaza ambele perechi de nasi? Si mai sunt multe intrebari...dar nu imi mai trec acum prin minte pt ca e tarziu...|-)|-)

nuttree
24.07.2010, 07:07:52
Daca te uiti cu atentie la locul din care sunt fetele care au postat, vei vedea ca sunt din Ardeal. Acolo si in nordul Moldovei(BT, SV) obiceiul cere sa fie mai multe perechi de nasi, una din partea mirelui(nasii mari),cealalta din partea miresei(nasii mici).Unii zic sunt niste traditii venite din a atrage oameni cu bani in relatiile de rudenie spirituala, pentru ca se zice ca "nasii apoi isi ajuta material finii". Daca e sa intrebi insa recomandarea Bisericii, aceasta va fi sa existe doar o singura pereche, pentru ca nu putem sa avem decat o singura pereche de parinti.

La noi, in Moldova de Jos si Muntenia, e obiceiul doar cu o singura pereche.

Mai pot exista discutii intre ei, ca unul a facut aia si celalalt n-a facut s.a.

Perechile stiu ca vor fi 2 nasi si 2 nase?

La Starea Civila semneaza 2 martori, atat si nimic mai mult. Cineva spunea ca soacra ei a avut 22(!!!!) de perechi de nasi. Imi inchipui ce coada ar fi la semnat:))

Delice_trend
24.07.2010, 16:45:24
da am vazut din c zona e miresica care a raspuns inaintea ta...cu toate astea chiar aseara am gasit un topic asemanator cu al meu si citeam ca au mai fost nunti cu doua perechi de nasi si in alte zone unde nu s obisnuieste sa fie mai multe perechi. Spre ex Bucuresti, Braila..
Ca sa-ti rasp la intrebare : da. Nasii stiu unii de altii..O pereche de nasi sunt niste rude din Anglia iar cealalta pereche sunt tineri (ea 24 el 29). Cei din Anglia au zis ca ma cununa d cand eram micutza iar ceilalti sunt tineri si plus....sunt aproape

Delice_trend
24.07.2010, 16:56:05
a si uitasem...la noi nu e ideea ca asa castigam mai multi bani sau mai stiu eu c mai castigam...pur si simplu nu pot sa refuz pe unii si sa ii iau p ceilalti..sunt convinsa k s-ar supara..

girlie
24.07.2010, 21:12:05
Nici eu n-as face hora aia in fata blocului dar am fost intrebata de mama:" pai de ce sa nu o faci? ce, ne ascundem de vecini, avem ceva de ascuns?" 8-|8-|8-|8-|8-| de parca de vecini imi e mie! n-am nicio treaba cu ei, ce sa am de ascuns? dar nu-mi place sa ma apuc de dansat in fata blocului...groaznic!! tre sa fac cumva sa trecem peste momentul asta rapid

nuttree
25.07.2010, 00:01:32
De vecini oricum nu te poti ascunde, ca se face zgomot. Dar hora in fata blocului...sincer,mi se pare nepotrivita. Mie nu mi-a placut si soarta a conspirat cu mine sa nu o am. Daca nu iti place,n-o face. E nunta ta, nu a mamei.

Acum o luna ma intalnesc cu o fosta colega(ea alegea invitatii de botez, eu de nunta) care imi spunea ca fiul ei a avut o plecare asa de discreta de acasa ca vecinii nici nu au stiut ca s-a insurat.Si era foarte mandra de treaba asta.

Lumea se mai schimba.

girlie
25.07.2010, 11:13:33
Exact, lumea se schimba, traditiile, unele...la fel. Adaptam cat de cat vremurilor in care traim. Scap eu de hora aia, pana la urma!>:P

mortisha_20
25.07.2010, 13:13:45
cu hora asta e cu dus si intors. mie imi era indiferenta si oricum in ziua aia nu mai stii ce faci :)). Mie totusi uitandu-ma pe dvd-urile de la nunta imi place la hora k eram admirata din toate partile :P

ELEA
26.07.2010, 09:39:46
Buna viitoare miresici.
Ce stiti despre acest obicei al inchinatului betelii , se practica in Galati, ca eu nu prea am auzit?!
Obiceiul consta in organizarea unei intalniri intre fete, alta decat petrecerea burlacitelor, impreuna cu nasa ,soacrele, domnisoarele de onoare, etc acasa la viitoarea mireasa inainte de nunta cu o zi.Acolo se servesc ceva prajituri, ceva de baut, nasa inchina palura miresei si apoi se face o hora cu toate fetele ca si dimineata la legatoare.Dupa care se poarta conversatii ca intre fete..cam asta e ..
Voi ce stiti?

mortisha_20
26.07.2010, 09:44:48
Buna viitoare miresici.
Ce stiti despre acest obicei al inchinatului betelii , se practica in Galati, ca eu nu prea am auzit?!
Obiceiul consta in organizarea unei intalniri intre fete, alta decat petrecerea burlacitelor, impreuna cu nasa ,soacrele, domnisoarele de onoare, etc acasa la viitoarea mireasa inainte de nunta cu o zi.Acolo se servesc ceva prajituri, ceva de baut, nasa inchina palura miresei si apoi se face o hora cu toate fetele ca si dimineata la legatoare.Dupa care se poarta conversatii ca intre fete..cam asta e ..
Voi ce stiti?
La Galati nu se tine traditia asta. Am auzit ca la Braila se practica obiceiul asta ( stiu de la o colega..)

ELEA
26.07.2010, 09:53:11
Stiu si eu sunt tot din Braila, dar eram curioasa sa vad daca si aici se face asa ceva...sa nu sparg eu gheata sa se uite stramb la mine soacra sau nasa...o:-)

geanygl21
26.07.2010, 10:03:58
nu am auzit in GL de acest obicei...

mortisha_20
26.07.2010, 10:09:17
Stiu si eu sunt tot din Braila, dar eram curioasa sa vad daca si aici se face asa ceva...sa nu sparg eu gheata sa se uite stramb la mine soacra sau nasa...o:-)
Mai nu au de ce sa se uite stram. daca tu vrei sa tii traditia asta fa-o. nimeni nu are dreptul sa judece pe bani TAI si la nunta TA.

elenna
26.07.2010, 11:28:34
Buna viitoare miresici.
Voi ce stiti?
Vezi ca e un topic special pentru traditiile si obiceiurile din Galati. Roaga moderatorii sa iti mute mesajele acolo, nu de alta dar poti primi penalizare.

ELEA
26.07.2010, 17:12:54
Vezi ca e un topic special pentru traditiile si obiceiurile din Galati. Roaga moderatorii sa iti mute mesajele acolo, nu de alta dar poti primi penalizare.

Aha ms mult de info nu stiam , dar cum procedez mai exact ce trebuie sa accesez?

ELEA
26.07.2010, 17:21:42
Buna dragi miresici.
Astazi am trecut printr-un moment neplacut si nu stiu incotro sa o iau..(:|Am fost sa vb la local, insa data pe care o vrem noi nu este disponibila!!!Asta inseamna ca trebuie sa ma duc spre sfarsotul lunii si NU VREAU deloc sau sa iau in calcul si posibilitatea unei nunti in luna mai, insa si aici am auzit o gramada de pareri , in principal bazate pe superstitii, insa si exemple reale, cum ca nu e bine sa faci nunta in luna mai .Cred ca stiti la ce ma refer mai exact...si nu stiu incotro s-ao apuc!!Ideea e ca daca ne mai gandim prea mult s-ar putea sa se ocupe localul intre timp si la datele ramase momentan disponibile.
HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!

mortisha_20
26.07.2010, 17:35:30
eu am facut nunta anul asta pe 1 mai. il uu\iubesc pe sotul meu nespus de mult si el pe mine la fel. a fost o zi minunata, nici caniculara nici ploioasa!!! nu regret k am facut nunta pe 1 mai. iar superstitiile nu le iau in calcul. Sa zicem ca peste ani ne despartim , dau un motiv,,,il insel eu :)) ce il insel k am facut nunta in luna mai ? :))

ELEA
26.07.2010, 18:36:13
eu am facut nunta anul asta pe 1 mai. il uu\iubesc pe sotul meu nespus de mult si el pe mine la fel. a fost o zi minunata, nici caniculara nici ploioasa!!! nu regret k am facut nunta pe 1 mai. iar superstitiile nu le iau in calcul. Sa zicem ca peste ani ne despartim , dau un motiv,,,il insel eu :)) ce il insel k am facut nunta in luna mai ? :))

Da ai dreptate in ceea ce spui tu ...bv tie ca nu pleci urechea la superstitii:">

elenna
26.07.2010, 18:50:10
Buna dragi miresici.
Astazi am trecut printr-un moment neplacut si nu stiu incotro sa o iau..(:|Am fost sa vb la local, insa data pe care o vrem noi nu este disponibila!!!Asta inseamna ca trebuie sa ma duc spre sfarsotul lunii si NU VREAU deloc sau sa iau in calcul si posibilitatea unei nunti in luna mai, insa si aici am auzit o gramada de pareri , in principal bazate pe superstitii, insa si exemple reale, cum ca nu e bine sa faci nunta in luna mai .Cred ca stiti la ce ma refer mai exact...si nu stiu incotro s-ao apuc!!Ideea e ca daca ne mai gandim prea mult s-ar putea sa se ocupe localul intre timp si la datele ramase momentan disponibile.
HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu nu cred in superstitii, sunt o fire mai pragmatica de fel. Insa....mereu m-a urmarit aceasta idee nunta in mai. Drept urmare, ca sa nu fac fel de fel de asocieri cununia civila am facut-o pe....30 aprilie, intr-o miercuri.

Asta nu inseamna ca nu cunosc persoane casatorite in mai, fericite si implinite. Plus ca luna florilor, e inca racoroasa...

deea24gl
26.07.2010, 19:58:24
Eu spun,ca aceasta piedica sa nu o iei ca pe piedica a supertitiei legata de luna mai.Daca nu ai gasit la acel local,poate gasesti altu mai bun...mai trebuia cautat...Acum se mai stie,ca Dumnezeu le aseaza cum stie el mai bine si daca acel local nu este disponibil cand vrei tu,atunci inseamna ca ai ceva pregatit mai bun pt tine.Nu te impacienta,toate au o rezolvare..

ELEA
26.07.2010, 22:11:18
Eu spun,ca aceasta piedica sa nu o iei ca pe piedica a supertitiei legata de luna mai.Daca nu ai gasit la acel local,poate gasesti altu mai bun...mai trebuia cautat...Acum se mai stie,ca Dumnezeu le aseaza cum stie el mai bine si daca acel local nu este disponibil cand vrei tu,atunci inseamna ca ai ceva pregatit mai bun pt tine.Nu te impacienta,toate au o rezolvare..

Am stat de vb cu miresoiul meu si cu un viitor preot care ne e prieten si ne-a asigurat ca nu e nici un fel de impediment ...doar superstitie....astfel incat am ales ziua de 21 mai ...zi in care culmea ne-am dat seama ne-am cunoscut acum 4 ani...si e si ziua numelui meu iar sf imparati serbati in 21 mai sunt ocrotitorii casniciei din pdv religios(sa nu mai vb de timpul frumos de afarasi de multitudinea de flori)...asa ca avem toate motivele sa lasam babismele la o parte si sa ne bucuram din plin de momentul nuntii :);;)

mortisha_20
27.07.2010, 09:11:31
Am stat de vb cu miresoiul meu si cu un viitor preot care ne e prieten si ne-a asigurat ca nu e nici un fel de impediment ...doar superstitie....astfel incat am ales ziua de 21 mai ...zi in care culmea ne-am dat seama ne-am cunoscut acum 4 ani...si e si ziua numelui meu iar sf imparati serbati in 21 mai sunt ocrotitorii casniciei din pdv religios(sa nu mai vb de timpul frumos de afarasi de multitudinea de flori)...asa ca avem toate motivele sa lasam babismele la o parte si sa ne bucuram din plin de momentul nuntii :);;)
Felicitari pentru alegerea datei!!! Si la ce restaurant faceti?

ELEA
27.07.2010, 10:34:02
Felicitari pentru alegerea datei!!! Si la ce restaurant faceti?

La cantina scolii nr 2.Arata cum nici nu ma gandeam;-)

deea24gl
27.07.2010, 11:13:17
Foarte bine....si banuiesc ca vii cu mancarea ta,si astfel eviti alte pb ,cum ar fi costurile ascunse restaurantelor din galati..[-X

mortisha_20
27.07.2010, 14:44:45
unde este scoala nr 2! Spre rusinea mea nu stiu....

ELEA
27.07.2010, 17:48:29
unde este scoala nr 2! Spre rusinea mea nu stiu....

In Micro 40 in rondou perete in perete cu liceul 3.E super arata mai bine decat multe restaurante din gl care umfla meniurile de ti se face rau[-X

ELEA
27.07.2010, 17:49:40
Foarte bine....si banuiesc ca vii cu mancarea ta,si astfel eviti alte pb ,cum ar fi costurile ascunse restaurantelor din galati..[-X

Da dar pe langa asta, care e un mare avantaj, sala arata bestial!!!Am atasat ceva poze;-)

mortisha_20
27.07.2010, 18:19:20
arata bine f frumos!! nU stiam de sala asta, dar sa nu plecati cu conceptii despre restaurante. eu de ex nu am avut nicio problema cu restaurantul unde am facut eu!

ELEA
27.07.2010, 20:18:43
arata bine f frumos!! nU stiam de sala asta, dar sa nu plecati cu conceptii despre restaurante. eu de ex nu am avut nicio problema cu restaurantul unde am facut eu!

Da la inceput am plecat si noi tot inspre restaurant..insa pe parcurs am fost sfatuiti sa avem o vedere de ansamblu si sa acceptam si alternative..iar ideea a venit tot de pe miresici.ro de la o miresica care se va casatori in acelasi loc la o sapt dupa mine .Nice nu?;-)

bubumic
27.07.2010, 21:34:16

bv! ma buur ca ti-a venit mintea la cap, cum se zice :P daca ar fi sa-mi fac nunta din nou, tot in mai as face-o ;;)

mortisha_20
27.07.2010, 21:35:10
Da la inceput am plecat si noi tot inspre restaurant..insa pe parcurs am fost sfatuiti sa avem o vedere de ansamblu si sa acceptam si alternative..iar ideea a venit tot de pe miresici.ro de la o miresica care se va casatori in acelasi loc la o sapt dupa mine .Nice nu?;-)
De asta suntem aici pentru a da sfaturi viitoarele miresici, mamici bunici

ELEA
28.07.2010, 13:44:42
De asta suntem aici pentru a da sfaturi viitoarele miresici, mamici bunici

Pup la toate .De acum incolo probabil ca voi avea nevoie de mai multe info decat pana acum ca incet incet se demareaza nebunia:D

deea24gl
28.07.2010, 13:47:33
Pup la toate .De acum incolo probabil ca voi avea nevoie de mai multe info decat pana acum ca incet incet se demareaza nebunia:D
Da stiu pozele salii,a postat tot o mireasa de la noi care are acolo...si arat bestial....nu-i mai stiu numele,pt ca scrie foarte rar pe la noi...

deea24gl
28.07.2010, 13:48:40
Eu cam tot ce stiu despre nunta,stiu de aici,pt ca eu cand m-am apucat de nunta asta eram bata,habar nu aveam acre incotro sa o iau.Dar le-am stresat pe fete pana m-am lamurit cu majoritatea..

deea24gl
28.07.2010, 13:49:30
Off topic.elea pune si tu o poza cu tine...in semnatura...imi pari cunoscuta in poza aia mica si vreau sa vaz daca am dreptate..

ELEA
29.07.2010, 10:05:59
Off topic.elea pune si tu o poza cu tine...in semnatura...imi pari cunoscuta in poza aia mica si vreau sa vaz daca am dreptate..

This is me:">..in cele 2 varinate bruneta sau mai recent blonda :*(poze mai bune de cand sunt suvitata nu am ca e relativ recenta treaba)

mortisha_20
29.07.2010, 11:34:23
This is me:">..in cele 2 varinate bruneta sau mai recent blonda :*(poze mai bune de cand sunt suvitata nu am ca e relativ recenta treaba)
si tu ai facut aceesi schimbare . am fost bruneta pana acum 1 luna si mi-am facut suvite. sincer , ca miresica iti va sta bine bruneta, si eu ma gabdesc sa revin la brunet, dar sunt in dubii :(

nuttree
29.07.2010, 13:04:34
Cred ca o sa ies scarmanata, dar sunt foarte curioasa sa vad care a fost darul minim in plic la Irene....o:-)

mortisha_20
29.07.2010, 13:05:35
Cred ca o sa ies scarmanata, dar sunt foarte curioasa sa vad care a fost darul minim in plic la Irene....o:-)
ce dulcik esti cata :))....

ELEA
29.07.2010, 13:37:39
si tu ai facut aceesi schimbare . am fost bruneta pana acum 1 luna si mi-am facut suvite. sincer , ca miresica iti va sta bine bruneta, si eu ma gabdesc sa revin la brunet, dar sunt in dubii :(

Ideea e ca m-am chinuit mult ca sa scap de brunet...si nu prea as mai vrea.Trebuie sa fii decisa cand te vopsesti bruneta cam asta e greu mai scapi(:|

Ank_Delice
29.07.2010, 16:17:11
la noi darul a mers okay.Am avut prieteni (cupluri) care au pus intre 400 -800 lei (incluzand verii) ,persoane singure care au pus intre 200-400 lei,unchi ,nasi de botez 600-800,parintii 5000 lei,bunica mea 3000,bunicii sotului 1000.Am fost dezamagita de unele persoane mai in varsta care au super pensii (de general,medic etc) care au pus doar 400,dar,asta e viata :) .Bine ca au fost doar vreo 3 perechi.

deea24gl
29.07.2010, 16:38:45
:)):)):)):)):)):)):)):))

deea24gl
29.07.2010, 16:41:29
la noi darul a mers okay.Am avut prieteni (cupluri) care au pus intre 400 -800 lei (incluzand verii) ,persoane singure care au pus intre 200-400 lei,unchi ,nasi de botez 600-800,parintii 5000 lei,bunica mea 3000,bunicii sotului 1000.Am fost dezamagita de unele persoane mai in varsta care au super pensii (de general,medic etc) care au pus doar 400,dar,asta e viata :) .Bine ca au fost doar vreo 3 perechi.
Off asta este,nu poti sa le bagi mana in buzunar daca ei au arici acolo,conteaza ca au venit...la noi nush ce va fi,parinti a lui a l meu nush catvor pune.mai ales ca ii doare la 2 M in fata de nunta...eu deja au mai avut o nunta a lui si acum nu prea se mai baga...cred ca masa zicea ca pune in jur de 15.Vom vedea

deea24gl
29.07.2010, 17:17:23
Te-am confundat..

ELEA
29.07.2010, 18:18:05
Te-am confundat..

Nu-i nik se intampla si la case mai mari;-)

ELEA
29.07.2010, 18:22:38

That's all folks!

Foarte amuzant cred ca te-ai distrat pe cinste..mai mult la vizionarea dvd decat atunci\:D/

deea24gl
29.07.2010, 19:38:03
=))=))=))=))=))=))

That's all folks!

Ank_Delice
30.07.2010, 10:59:55
la noi parintii au fost mai mult decat darnici,iar bunica mea saraca care e singurica intr-o singura pensie (bunicul e mort) a dat mai mult decat trebuia.Nu ma asteptam,insa mi-e teama ca nu o sa se descurce cu rata.Mereu o chestionez de bani sa vad daca mai are,sa ii dau eu.ca ea nici macar nu se plange.

irene_gl
30.07.2010, 18:30:51

contrar asteptarilor,am avut invitati f darnici.darul a fost de 1000 la majoritatea,apoi 800 si 3 cupluri cu 600 (care au stat 2-3 ore deci nici nu au mancat decat 1 fel sau 2).rudele au dat f mult.iar cei singuri cam 400-500,am avut si un prieten singur cu 800 de lei.iar la o masa intreaga mi-au dat toti 1500 de lei,cam 4 cupluri.dimineata cand am ajuns acasa si am deschis plicurile nu-mi venea sa cred:D.si am avut si o nunta superba si exact tot ce mi-am dorit am facut.sunt foarte multumita si fericita.\:D/

nuttree
30.07.2010, 18:33:23
Ma bucur sa aud si vorbe bune ....:)>-

deea24gl
30.07.2010, 20:48:28
Si yooooo ma bucur...
Acum ma bucur ca dintre cele care erau stresate ,au trecut de nunta cu brio si au fost multumite...dar mai urmam acum cele din august[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<...oare ce va mai fii

girlie
30.07.2010, 22:59:25
super irene!!!
ma bucur pt tine ca pana nu de mult erai intr-o situatie putin spus dificila...problema cu nasii in primul rand, imi aduc apoi aminte si de fatada bisericii...corect? :-p uite tu cum lucrurile bune in viata se obtin cu putina sudoare si noroc! :D de acum, doamna, spor in a fi sotie!:)>-

Ank_Delice
31.07.2010, 11:00:09
Si yooooo ma bucur...
Acum ma bucur ca dintre cele care erau stresate ,au trecut de nunta cu brio si au fost multumite...dar mai urmam acum cele din august[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<...oare ce va mai fii

superb,asa cum trebuie sa fie pentru toate miresele.Stati linistite :*

irene_gl
31.07.2010, 11:03:25
super irene!!!
ma bucur pt tine ca pana nu de mult erai intr-o situatie putin spus dificila...problema cu nasii in primul rand, imi aduc apoi aminte si de fatada bisericii...corect? :-p uite tu cum lucrurile bune in viata se obtin cu putina sudoare si noroc! :D de acum, doamna, spor in a fi sotie!:)>-

chiar ma gandeam inainte de nunta ca voi zice candva "tot raul spre bine" si uite ca asa si zic acum.am ramas fara nasi si ma bucur ca avem niste oameni f buni alaturi,am avut mai putini invitati dar nunta a fost frumoasa,slujba a fost ok si am facut poze la precista,si in plus,am ramas si cu bani.intr-adevar lucrurile bune se obtin greu.spor si voua fetelor viitoare mirese!tot stresul meu a fost cu folos pt ca am avut nunta pe care mi-o doream:)

deea24gl
31.07.2010, 13:53:53
chiar ma gandeam inainte de nunta ca voi zice candva "tot raul spre bine" si uite ca asa si zic acum.am ramas fara nasi si ma bucur ca avem niste oameni f buni alaturi,am avut mai putini invitati dar nunta a fost frumoasa,slujba a fost ok si am facut poze la precista,si in plus,am ramas si cu bani.intr-adevar lucrurile bune se obtin greu.spor si voua fetelor viitoare mirese!tot stresul meu a fost cu folos pt ca am avut nunta pe care mi-o doream:)
Asta este un lucru bun...chiar ne bucuram toate ca a fost bine...

eDucheSSe
03.08.2010, 11:44:36

buna tuturor,tu ai dreptate in ce zici cu nasii parinti spirituali etc...de ex noi facem nunta in octombrie la kreta si deja am vb cu nasii si parintii la un loc sa vedem cat se poate. ca sa nu fie discutii s-au inteles sa puna cate 1000 euro fiecare.nasi socrii mici si aia mari:D. si la fel nasa mea nu vrea sa auda de vreun cadou de la miri.Ciudat dar mie imi convine:azn:

deea24gl
03.08.2010, 13:37:43
buna tuturor,tu ai dreptate in ce zici cu nasii parinti spirituali etc...de ex noi facem nunta in octombrie la kreta si deja am vb cu nasii si parintii la un loc sa vedem cat se poate. ca sa nu fie discutii s-au inteles sa puna cate 1000 euro fiecare.nasi socrii mici si aia mari:D. si la fel nasa mea nu vrea sa auda de vreun cadou de la miri.Ciudat dar mie imi convine:azn:
Mai rar asa ceva,mai ales in vremurile in care suntem....

deea24gl
03.08.2010, 14:02:44
Mai rar asa ceva,mai ales in vremurile in care suntem....
esti o norocoasa

Delice_trend
03.08.2010, 14:10:07
Exact la asta ma refeream..Noi, mirii, suntem la inceput de drum, si chiar avem nevoie de ajutor (cu exceptia celor care tocmai au castigat la loto sau a celor care au deja si casa si masina si absolut tot ce-si doresc). Mi s pare nepoliticos si total lipsit d bun simt ca nasii sa-ti ceara un cadou anume sau sa-ti "dea d inteles". Asa ca, in cazul meu, eu l voi cumpara nasilor ceva simbolic, ceva care sa le aduca aminte de noi in ciuda faptului ca stiu ca ne vor pune multi bani pe masa. Eu urmeaza sa cunun anul viitor si la fel voi face: voi incerca sa-mi ajut finii chiar daca asta va insemna ca voi strange bani cu un an inainte. Asa e logic si normal.

1001
04.08.2010, 10:25:32
o idee buna cu furatul mirelui... e ceva iesit din comun:)

eDucheSSe
04.08.2010, 12:14:48
esti o norocoasa

Stiu:x.Mai ales ca nasii mei sunt prieteni buni din copilarie.E super!!! VA doresc succes la toate si sa aveti o nunta ca in poveste.Pupiiici!!!!

eDucheSSe
04.08.2010, 12:22:43
Exact la asta ma refeream..Noi, mirii, suntem la inceput de drum, si chiar avem nevoie de ajutor (cu exceptia celor care tocmai au castigat la loto sau a celor care au deja si casa si masina si absolut tot ce-si doresc). Mi s pare nepoliticos si total lipsit d bun simt ca nasii sa-ti ceara un cadou anume sau sa-ti "dea d inteles". Asa ca, in cazul meu, eu l voi cumpara nasilor ceva simbolic, ceva care sa le aduca aminte de noi in ciuda faptului ca stiu ca ne vor pune multi bani pe masa. Eu urmeaza sa cunun anul viitor si la fel voi face: voi incerca sa-mi ajut finii chiar daca asta va insemna ca voi strange bani cu un an inainte. Asa e logic si normal.

Si cam ce pot sa le iau nasilor oare?ca Nasa mea refuza cu incapatanare:hm:.Iar eu ma simt aiurea tare mai ales ca in septembrie anu asta ei fac 1 an de casnicie si as vrea sa le iau ceva minor in casa chit ca risc sa am vanataib-(

gypsy
04.08.2010, 12:57:36
cuptor cu microunde, robot de bucatarie, rama digitala, camera foto, dvd player. uite cateva sugestii

girlie
04.08.2010, 14:18:04
- un pandativ din aur/ un lantisor din argint
- ceasuri de mana ori un ceas pt. living ceva mai deosebit
- un set de x sedinte la un spa (masaje, sauna, tratament facial, manichiura spa, orice cred ca ar bucura)
- o sticla de vin din 19toamna....
- brelocuri cu pietre pretioase care sa apere impotriva deochiului/gandurilor rele din exterior sau sa aduca sanatate/prosperitate/intelegere in cuplu etc.-asta pt. cei care cred in asa ceva... idei care mi-au venit pe loc.

Treaba-i buna dar mai dureaza, cel putin in cazul meu, pt. ca noi inca nu stim ce le vom lua nasilor :-p

nuttree
04.08.2010, 14:19:12
Si cam ce pot sa le iau nasilor oare?ca Nasa mea refuza cu incapatanare:hm:.Iar eu ma simt aiurea tare mai ales ca in septembrie anu asta ei fac 1 an de casnicie si as vrea sa le iau ceva minor in casa chit ca risc sa am vanataib-(
E nunta de hartie, le luati un album foto, un tablou, un calendar personificat cu pozele lor si ale voastre pentru anul viitor(credca puteti sa il faceti la orice laborator foto cu pretentii din Gl)...vedeti voi.

girlie
04.08.2010, 14:20:59
Cica e popular prin alte zone.... mie una nu-mi place, asa cum nu ma dau in vant nici dupa furatul miresei/:) Dar nici nu o sa ma impotrivesc daca ma vor fura fetele...deja m-au amenintat:-p

Delice_trend
04.08.2010, 19:16:56
Eu te-as sfatui sa l faci un photobook din ala mare invelit in piele special pentru ei. E in jur de 100-120 euro. Asta ar fi bun ca si cadou de nunta...

Delice_trend
04.08.2010, 19:21:40
Pe de alta parte eu nu sunt d acord cu ideea de electrocasnice. E total neinspirat...Trebuie ceva care sa reziste in timp iar electrocasnicele nu rezista prea multi ani. Fetelor , parerea mea, luati-le nasilor ceva de suflet...

irene_gl
05.08.2010, 00:31:19
Cica e popular prin alte zone.... mie una nu-mi place, asa cum nu ma dau in vant nici dupa furatul miresei/:) Dar nici nu o sa ma impotrivesc daca ma vor fura fetele...deja m-au amenintat:-p

la mine chestia cu furatul a fost cam ciudata,ca a fost duminica si nu aveau unde sa ma duca.am facut o tura de oras,am ajuns in tiglina la seven si am baut o tequila si ma prefaceam si eu ca sunt in extaz......dar sincer imi doream sa ma intorc la nunta cat mai repede ca trecea din timpul meu...:(

nuttree
05.08.2010, 06:46:48
Ideea cu cadoul care rezista e buna pentru cadoul oficial. Pentru cel pentru nunta de hartie merge si ceva mai perisabil: o carte, un album de arta, un bilet(la meci, la munte, la spa),articole de papetarie, rame etc. Mai ales ca fata spunea ca nasii vor ceva simbolic si asta nu prea se pupa cu ceva scump si eventual neperisabil.

eDucheSSe
05.08.2010, 14:37:05
In primul rand va multumesc de idei care sunt si multe de altfel:D...cea cu photobook e super chiar...si partea buna e ca am dato la pace cu nasica mea si mi-a zis ca vrea o camera web...:)>- deci victorie pt mine deocamdata...cand ajung in tara...mai precis sambata si imi mai petrec timpul cu ea...o sa iesim prin magazine si am sa o spionez sa vad unde-i fuge ochiul\:D/.

girlie
07.08.2010, 15:28:48
Fetelor, poate scrie mai in urma dar nu am rabdare sa iau postare cu postare sa caut...imi cer scuze.... puteti sa-mi spuneti care ar fi pretul unui acordeonist? Mentionez ca nasii sunt si Braila. Soacra mea a gasit cu 200 de lei. E ok pretul?

mortisha_20
07.08.2010, 17:23:08
Fetelor, poate scrie mai in urma dar nu am rabdare sa iau postare cu postare sa caut...imi cer scuze.... puteti sa-mi spuneti care ar fi pretul unui acordeonist? Mentionez ca nasii sunt si Braila. Soacra mea a gasit cu 200 de lei. E ok pretul?
si eu anul asta in mai am dat tot 200 lei. e ok pretul. mai scumpi sunt, mai ieftini nu...

catalina19
07.08.2010, 18:41:05
Laura tu cam cu cat timp inainte ai impacat acordeonistul?

mortisha_20
07.08.2010, 21:53:13
Laura tu cam cu cat timp inainte ai impacat acordeonistul?
cu 2 saptamani inainte.

deea24gl
07.08.2010, 23:13:50
cu 2 saptamani inainte.
Si und l-ai gasit.....eu mai am fix 2 saptamani si nu l-am cautat

girlie
08.08.2010, 13:01:11
Inteles! Mersic pt raspuns!

mortisha_20
08.08.2010, 21:02:26
Si und l-ai gasit.....eu mai am fix 2 saptamani si nu l-am cautat
ti-am dat PM

katty_cata
09.08.2010, 17:38:12

:).. acea miresica sunt eu :)
si ma bucur ca ti-am fost de ajutor....:-*

katty_cata
09.08.2010, 17:40:35
Da stiu pozele salii,a postat tot o mireasa de la noi care are acolo...si arat bestial....nu-i mai stiu numele,pt ca scrie foarte rar pe la noi...

katty_cata...:)
da asa e, scriu mai rar ca nu prea am timp....
insa se apropie nunta si cu siguranta am sa vizitez site-ul mai des...cu siguranta am sa am mare ajutor de voi.

katty_cata
09.08.2010, 17:43:28
si acum sa va spun si eu ca nu cred in superstitii si ca nu m-am gandit nicio clipa ca nu e bine sa te casatoresti in luna mai atunci cand am ales data nuntii....

si iata ce am citit:

"Potrivit spuselor doamnei Istfanoni, profesor doctor etnolog de la Muzeul Satului, superstitia de a nu face nunta in luna mai dateaza din secolelele XVI - XVII, aparand in Europa Centrala, mai exact in lumea franceza catolica. Se spunea atunci ca in luna mai, Mama Dracului s-a casatorit cu Dracul, realizand astfel un incest. Se mai spune ca luna mai este luna extremelor - o nunta facuta in aceasta perioada poate fi si de foarte bun augur dar si de foarte rau augur. Superstitia nu a depasit niciodata granitele Europei de Est, iar francezii nu mai respecta aceasta traditie. In ultimii ani, ca urmare a dezinformarii asupra acestei superstitii, la noi nuntile au inceput sa fie mai rare in aceasta perioada. In Romania, in zona de munte exista superstitia ielelor. Se spune ca spiritul lor umbla nebun cinci saptamani dupa Paste, iar in perioada aceasta este de ocolit orice act intemeietor. Pe de alta parte, este foarte important ca pe 21 mai se sarbatoresc Sfintii Constantin si Elena; in jurul acestei sarbatori este foarte potrivita o casatorie, sfintii fiind ctitori de familie. Oricum, in orice perioada a anului, cuplul de tineri casatoriti e protejat de spirite negative prin cununia religioasa oficiata de preoti in Biserica."

ELEA
09.08.2010, 18:38:57
si acum sa va spun si eu ca nu cred in superstitii si ca nu m-am gandit nicio clipa ca nu e bine sa te casatoresti in luna mai atunci cand am ales data nuntii....

si iata ce am citit:

"Potrivit spuselor doamnei Istfanoni, profesor doctor etnolog de la Muzeul Satului, superstitia de a nu face nunta in luna mai dateaza din secolelele XVI - XVII, aparand in Europa Centrala, mai exact in lumea franceza catolica. Se spunea atunci ca in luna mai, Mama Dracului s-a casatorit cu Dracul, realizand astfel un incest. Se mai spune ca luna mai este luna extremelor - o nunta facuta in aceasta perioada poate fi si de foarte bun augur dar si de foarte rau augur. Superstitia nu a depasit niciodata granitele Europei de Est, iar francezii nu mai respecta aceasta traditie. In ultimii ani, ca urmare a dezinformarii asupra acestei superstitii, la noi nuntile au inceput sa fie mai rare in aceasta perioada. In Romania, in zona de munte exista superstitia ielelor. Se spune ca spiritul lor umbla nebun cinci saptamani dupa Paste, iar in perioada aceasta este de ocolit orice act intemeietor. Pe de alta parte, este foarte important ca pe 21 mai se sarbatoresc Sfintii Constantin si Elena; in jurul acestei sarbatori este foarte potrivita o casatorie, sfintii fiind ctitori de familie. Oricum, in orice perioada a anului, cuplul de tineri casatoriti e protejat de spirite negative prin cununia religioasa oficiata de preoti in Biserica."

Ma bucura enorm articoulul tau!Imi intareste convingerea ca faza ca luna mai nu e potrivita nuntilor e depasita!!

katty_cata
09.08.2010, 18:59:37
;-) asa e... !

eris_o
09.08.2010, 20:31:06
Eu sunt o proaspata miresica de luna mai si pot spune ca pana acum n-am avut nici un motiv sa regret alegerea facuta ... asa ca parerea mea e sa ignorati aceste superstitii;-)

GoGo_82
11.08.2010, 08:38:03
Nici eu n-as face hora aia in fata blocului dar am fost intrebata de mama:" pai de ce sa nu o faci? ce, ne ascundem de vecini, avem ceva de ascuns?" 8-|8-|8-|8-|8-| de parca de vecini imi e mie! n-am nicio treaba cu ei, ce sa am de ascuns? dar nu-mi place sa ma apuc de dansat in fata blocului...groaznic!! tre sa fac cumva sa trecem peste momentul asta rapid
asa am zis si eu... si replica mamei a fost aceiasi... insa i-am zis ca-i nunta mea si daca ceva nu-mi place nu fac... uite asa nu am facut hora si pt mine e ok asa!!!

irene_gl
11.08.2010, 10:59:07
nu va mai ganditi atat la cum sa-i spuneti mamei,cum sa scapati de asta,va impuneti clar si cu asta basta.nu vrei,nu faci.eu n-am avut nici acordeon,am avut buddha bar si o atmosfera foarte relaxanta.apoi colacul a fost rupt in casa si cand am coborat am urcat direct in masina.simplu si elegant;))

CataLinaTeodora
11.08.2010, 13:35:40
buna! vis-a-vis de hora miresei... noi nu suntem adeptii...la fel ca si in cazul altor fete, am fost intrebata de parinti: "de ce?" raspunsul a fost clar:"pentru ca ma marit eu, nu voi!" si uite-asa am plecat noi ...pe silent...!
dar sunt persoane care pur si simplu nu concep sa plece asa, in liniste, iar eu nu le condamn... e alegrea fiecaruia...!
girlie, iti doresc casa de piatra si sa iei decizia care-ti convine tie!

AirKat
12.08.2010, 10:45:51
nu va mai ganditi atat la cum sa-i spuneti mamei,cum sa scapati de asta,va impuneti clar si cu asta basta.nu vrei,nu faci.eu n-am avut nici acordeon,am avut buddha bar si o atmosfera foarte relaxanta.apoi colacul a fost rupt in casa si cand am coborat am urcat direct in masina.simplu si elegant;))
Bun...bravo!!! ma bucur ca ai rezolvat problema...parca mai ieri radeam pe aici de faza cu hora,colacul si acordeonul:>......la mine o sa fie ca nu scap cu una cu doua=))

AirKat
12.08.2010, 10:50:14
Nici eu nu am inca acordeonist...si mai am un pic pana la nunta.Sotul a spus ca asta e treaba lui cu cautatul acordeonistului..dar...pana in prezent a uitat....sa speram acum ca va uita de tot pt ca eu nu am sa-i aduc aminte =))

CataLinaTeodora
12.08.2010, 11:36:06
Bun...bravo!!! ma bucur ca ai rezolvat problema...parca mai ieri radeam pe aici de faza cu hora,colacul si acordeonul:>......la mine o sa fie ca nu scap cu una cu doua=))

e bine ca suporti "ia-ti mireasa ziua buna".... eu plang la melodia asta de zici ca ma taie unu'....la fiecare nunta cu acordeonist eu am bocit... si noi am avut colac pe care l-a rupt nasa in fata blocului... hora miresei noi n-am facut-o si datorita faptului ca nasii nostri, la origine, nu-s din zona asta a tarii... si n-as fi vrut sa se simta aiurea cu o astfel de traditie...
va iesi bine, ai sa vezi!

mortisha_20
12.08.2010, 13:09:33
fetelor eu am avut si colac rupt in fata blocului si hora k deh ...oricum in ziua aia nu mai auzi si nu mai vezi nimic :)). nu mi-a fost rusine si nici marlanca nu` s :P

GoGo_82
12.08.2010, 14:14:20
fetelor eu am avut si colac rupt in fata blocului si hora k deh ...oricum in ziua aia nu mai auzi si nu mai vezi nimic :)). nu mi-a fost rusine si nici marlanca nu` s :P
alooooooooooooo ce ai lauro... nu a zis nimeni ca ai fost marlanca daca ai avut asa ceva[-X[-X nici nu se pune problema de asa ceva
eu am zis ca nu am facut ca eu una asa am simtit eu... insa asta nu inseamna ca e bine cum zic eu... fiecare e bine sa faca asa cum simte si crede ca-i mai bine de cuviinta!!!:> si nu doar legat de aceasta hora, acordionist, colac... ci in lagatura cu orice alt detaliu al nuntii fie el cat de mic!!!

mortisha_20
12.08.2010, 14:32:29
alooooooooooooo ce ai lauro... nu a zis nimeni ca ai fost marlanca daca ai avut asa ceva[-X[-X nici nu se pune problema de asa ceva
eu am zis ca nu am facut ca eu una asa am simtit eu... insa asta nu inseamna ca e bine cum zic eu... fiecare e bine sa faca asa cum simte si crede ca-i mai bine de cuviinta!!!:> si nu doar legat de aceasta hora, acordionist, colac... ci in lagatura cu orice alt detaliu al nuntii fie el cat de mic!!!
am zis si eu!! ca sa-si dea seama lumea ca daca respecti traditiile nu inseamna k esti de la tara! Mie asha mi s-a paut frumos! k intotdeauna mi-au placut traditiile, dar fiecare isi face cum vrea si cum ii doreste inimioara

GoGo_82
12.08.2010, 14:43:02
am zis si eu!! ca sa-si dea seama lumea ca daca respecti traditiile nu inseamna k esti de la tara! Mie asha mi s-a paut frumos! k intotdeauna mi-au placut traditiile, dar fiecare isi face cum vrea si cum ii doreste inimioara
lasa mai laura ca nu tre sa fii de la tara ca sa faci asta... daca iti plac tradiiile, iti plac si gata!!! si f bine ai facut ca ai avut hora si de toate daca tie iti plac traditiile!!!:*

geanygl21
12.08.2010, 15:01:28
si eu am respectat toate traditiile laura,si daca as face nunta din nou,la fel as face :*

deea24gl
12.08.2010, 18:40:13
Buddha bar la nunta?????
Muzica asta este fenomenala dar nu cred ca este potrivita pt o nunta in romania....noi suntem invatati cu populara noastra...

Vis a vis de hora miresei....nici eu nu sunt cu manelele,cah,s-au mai ales cu populara,pt ca nu prea le am la dans de populara......dar pt ca sunt romanca voi respecta toate traditiile noastre...nu o sa incerc sa imprumut din tari straine....pt ca si-asa mai toata lumea importa traditi straine la orice ,nu numai la nunta,incat s-au dus pe apa sambetei toate traditiile Romaniei....

nuttree
13.08.2010, 08:37:17
Deea,>:D<................

girlie
13.08.2010, 09:09:35
buna! vis-a-vis de hora miresei... noi nu suntem adeptii...la fel ca si in cazul altor fete, am fost intrebata de parinti: "de ce?" raspunsul a fost clar:"pentru ca ma marit eu, nu voi!" si uite-asa am plecat noi ...pe silent...!
dar sunt persoane care pur si simplu nu concep sa plece asa, in liniste, iar eu nu le condamn... e alegrea fiecaruia...!
girlie, iti doresc casa de piatra si sa iei decizia care-ti convine tie!

multumesc frumos!! O sa v urmez sfatul miresici si cu riscul ca o sa am "concert" cu mama...o sa trecem peste partea cu hora in fata blocului. Iar ce a zis Irene- ca a rupt turta in casa- mi se pare o idee foarte inspirata1 Bravo voua, fete destepte!!!:">:)>-:)>-:)>-

deea24gl
13.08.2010, 12:00:21
Deea,>:D<................
te posyy catalina

justy
13.08.2010, 13:31:19
eu am avut hora miresei dar in curte la ai mei (m-a gatit la tara la ai mei) iar colacul l-am rupt tot in curte....cand am iesit,am trecut elegant pe langa babele curioase si m-am urcat in masina.....:-p

deea24gl
13.08.2010, 14:01:22
eu am avut hora miresei dar in curte la ai mei (m-a gatit la tara la ai mei) iar colacul l-am rupt tot in curte....cand am iesit,am trecut elegant pe langa babele curioase si m-am urcat in masina.....:-p
Eu am inspectat terenul si sigur nu o sa am babe,doar rromi de vis a vis,bleah....gatitul miresei o sa il facem afara pe terasa barului...pt ca in bar este fff cald...o sa am si aici aranjamente frumoase puse...sunt multe mese,invitati se si pot relaxa un pic...aer curat,,,loc berechet..

mortisha_20
13.08.2010, 14:42:17
Eu am inspectat terenul si sigur nu o sa am babe,doar rromi de vis a vis,bleah....gatitul miresei o sa il facem afara pe terasa barului...pt ca in bar este fff cald...o sa am si aici aranjamente frumoase puse...sunt multe mese,invitati se si pot relaxa un pic...aer curat,,,loc berechet..
foarte tare!! bine k ai loc!!! eu chiar m-am mirat cata lume a intrat la mama in sufragerie :))

BA_DM
13.08.2010, 14:48:33

si iata ce am citit:

Sora-mea s-a casatorit exact pe 21 mai 2005. 4 ani si jumatate mai tarziu au divortat :(. Nu as fi crezut asta sub nici o forma la nunta sau chiar si mai tarziu...deci aici a functionat superstitia, desi la momentul acela, nu am vrut sa cred in ea...

mortisha_20
13.08.2010, 14:52:36
Sora-mea s-a casatorit exact pe 21 mai 2005. 4 ani si jumatate mai tarziu au divortat :(. Nu as fi crezut asta sub nici o forma la nunta sau chiar si mai tarziu...deci aici a functionat superstitia, desi la momentul acela, nu am vrut sa cred in ea...
eiii hai sa fim seriosi....au fost neintelegeri intre ei....nu cred k a contribuit la ceva asta...bunica maea are 45 de ani de casatorie sau mai mult...si nici urma de divort ;)

kremk
13.08.2010, 15:23:11
eu stiu f multe cupluri care au divortat si s-au casatorit in alte luni decat in MAI.
si atunci ce facem?nu ne mai casatorim ca poate divortam?
daca e iubire si respect casnicia merge pe cel mai bun fagas indifernet de luna in care are loc evenimentul.
zic eu o miresica de mai ,mai mult decat fericita si implinita alaturi de sotul meu,cu multi prieteni casatoriti in aceasta luna care au casnicii de nota 1o!!!!!

Dara_77
13.08.2010, 16:54:21
Intersante ideile de cadou.
Dar nasii cat mai pun pe masa?Aveti idee?

mortisha_20
13.08.2010, 18:03:38
Intersante ideile de cadou.
Dar nasii cat mai pun pe masa?Aveti idee?
mie mi-au pus 30 de mil in luna mai anul asta

AirKat
14.08.2010, 11:52:01
Eunu cred in superstitia asta/:)....
Ce sa mai zic de faptul ca m-am nascut in mai...intr-o zi de marti...pe 13:D....mai lipsea sa fac si nunta in mai si le aveam pe toate:))

justy
14.08.2010, 18:17:06
mie nasii mi-au pus 50 de milioane pe masa in luna iulie anul asta.....

CataLinaTeodora
14.08.2010, 23:43:12
eu m-am rugat de nasa mea vreo 3 luni sa-mi spuna ce ar vrea sa-i cumpar(un cadou, in semn de multumire ca ne-a cununat)...insa tot m-a amanat, asta pentru ca nu vroia sa cheltui niciun leu! in ultimele saptamani i-am zis ca oricum ii voi cumpara ceva... si i-am cumparat un set de pahare din cristal, foarte frumoase!(am complotat cu baiatul ei, prietenul nostru)... pot spune cu mana pe inima ca ne sunt cu-adevarat parinti spirituali! noua ne-au dat 5000 de lei... o suma importanta, zic eu!

CataLinaTeodora
14.08.2010, 23:55:40
multumesc frumos!! O sa v urmez sfatul miresici si cu riscul ca o sa am "concert" cu mama...o sa trecem peste partea cu hora in fata blocului. Iar ce a zis Irene- ca a rupt turta in casa- mi se pare o idee foarte inspirata1 Bravo voua, fete destepte!!!:">:)>-:)>-:)>-

fa ce-ti place si ce-ti doresti! dat fiind faptul ca mi-am propus sa ma marit o singura data, mi-am permis sa fac ce-mi place!

CataLinaTeodora
14.08.2010, 23:59:55
foarte tare!! bine k ai loc!!! eu chiar m-am mirat cata lume a intrat la mama in sufragerie :))

:)) sincer.. si eu m-am mirat de cati au incaput si rezistat (fara aer conditionat) la ai mei acasa! la noi, "gatitul miresei" a fost o ocazie super sa stam la taclale si sa radem!

irene_gl
15.08.2010, 15:01:28
Buddha bar la nunta?????
Muzica asta este fenomenala dar nu cred ca este potrivita pt o nunta in romania....noi suntem invatati cu populara noastra...

Vis a vis de hora miresei....nici eu nu sunt cu manelele,cah,s-au mai ales cu populara,pt ca nu prea le am la dans de populara......dar pt ca sunt romanca voi respecta toate traditiile noastre...nu o sa incerc sa imprumut din tari straine....pt ca si-asa mai toata lumea importa traditi straine la orice ,nu numai la nunta,incat s-au dus pe apa sambetei toate traditiile Romaniei....

daca ai mei ar fi stat la casa si aveam curte in care sa pot face ce doresc,ar fi mers cu acordeon si hore.insa la bloc m-as fi simtit penibil si de asta am renuntat.unde sa fac hora,in strada printre masini??ce muzica era sa pun,populara in timp ce ma machiam?am pus ceva ambiental sa mearga cu atmosfera cat m-au machiat si coafat fetele.chiar m-am simtit foarte bine.n-a plans nimeni si asa am scapat si eu de stres.ce daca suntem in romania?fiecare face cum se simte mai bine.bine ca avem pretentii la cristale swarovski si rochii de firma dar tot cu artisti cu dinti de aur am ramas......:-p:-<

mortisha_20
15.08.2010, 16:30:50
daca ai mei ar fi stat la casa si aveam curte in care sa pot face ce doresc,ar fi mers cu acordeon si hore.insa la bloc m-as fi simtit penibil si de asta am renuntat.unde sa fac hora,in strada printre masini??ce muzica era sa pun,populara in timp ce ma machiam?am pus ceva ambiental sa mearga cu atmosfera cat m-au machiat si coafat fetele.chiar m-am simtit foarte bine.n-a plans nimeni si asa am scapat si eu de stres.ce daca suntem in romania?fiecare face cum se simte mai bine.bine ca avem pretentii la cristale swarovski si rochii de firma dar tot cu artisti cu dinti de aur am ramas......:-p:-<
si cum naiba sa nu te enervezi...al meu artist nu avea dinti de aur...era cel mai pur roman care l-am vazut!!! nu mi-a cantat melodii de jale, ci unele chiar funny si era o atmosfera pe placul tuturor!!! revin la parerea mea....nu trebuie sa criticam....mie daca asha mi-a placut asha am facut, daca nu imi placea nu imi faceam....dar sa ni se trezesca acum unele sa zica de pretentii swarovski ( NU am avut) de ex mie mi se par mofturi inutile si pe desupra sunt si cele mai ieftine pietre pretioase sau semi ce-or fi...respectati parerile altora! uite eu de ex nu mi-as face in veci nunta cu atmosfera budda bar ( scuze daca am scris naspa) pana sa vad mesajul asta al tau chiar nu vroiam sa comentez la acest aspect! dar m-am simtiti piscata de fund!
Nu te supara...dar in astfel de situatii lumea vrea pareri nu critici!!!

irene_gl
15.08.2010, 18:16:00
[QUOTE=mortisha_20;3519296]si cum naiba sa nu te enervezi...al meu artist nu avea dinti de aur...era cel mai pur roman care l-am vazut!!! nu mi-a cantat melodii de jale, ci unele chiar funny si era o atmosfera pe placul tuturor!!! revin la parerea mea....nu trebuie sa criticam....mie daca asha mi-a placut asha am facut, daca nu imi placea nu imi faceam....dar sa ni se trezesca acum unele sa zica de pretentii swarovski ( NU am avut) de ex mie mi se par mofturi inutile si pe desupra sunt si cele mai ieftine pietre pretioase sau semi ce-or fi...respectati parerile altora! uite eu de ex nu mi-as face in veci nunta cu atmosfera budda bar ( scuze daca am scris naspa) pana sa vad mesajul asta al tau chiar nu vroiam sa comentez la acest aspect! dar m-am simtiti piscata de fund!
Nu te supara...dar in astfel de situatii lumea vrea pareri nu critici!!![/QUOTE

a fost o parere,nu o critica.oricum ai da-o,faptul ca avem pareri atat de diferite inseamna ca ne criticam una pe alta.nunta inseamna altceva pt fiecare in parte,deci,nu simt nevoia sa ma disculp in fata nimanui pt alegerile mele.

CataLinaTeodora
15.08.2010, 23:58:11
eu tot la parerea mea raman... fiecare e liber sa faca ce vrea , mai ales la nunta sa! vis-a-vis de treaba cu traditiile...le-am omis pe unele dintre :D... asta si pentru ca nasii nu-s din zona asta... ca daca ar fi venit si ei cu traditii, trebuia sa ma plimb si cu bradul impodobit...:)) traditiile pe care le-am pastrat au fost : luatul nasilor de-acasa de catre mire( fara "zgomot", doar a urcat mirele cu cavalerii, au baut acolo un pahar de sampanie, apoi au venit la mine), gatitul miresei (nasa mi-a pus bijuteriile, apoi am stat cu totii de vorba), ruptul colacului (ca toti invitatii asteptau sa manance colacul ala delicios) si dezgatitul miresei ...
in schimb, am fost si la nunti la care s-au pastrat toate traditiile (inclusiv jucatul gainii) si a fost f frumos... mi-a placut sa ma uit la ei... nu le-am vrut la nunta mea, dar asta nu inseamna ca nu-s faine! nu trebuie sa ne fie rusine cu traditiile romanesti!

CataLinaTeodora
16.08.2010, 00:01:35
vis-vis de acordeonist... nu va puteti duce acolo la starea civila sa vb cu unul dintre acordeonistii de-acolo? zic si eu... eu n-am avut la nunta, dar cred ca acolo as cauta prima data!

irene_gl
16.08.2010, 01:11:46
Nici eu nu am inca acordeonist...si mai am un pic pana la nunta.Sotul a spus ca asta e treaba lui cu cautatul acordeonistului..dar...pana in prezent a uitat....sa speram acum ca va uita de tot pt ca eu nu am sa-i aduc aminte =))

mai cata....ce-i cu schimbarea asta de atitudine?renunti tu la bunatate de om care sa faca atmosfera?!/:) lasand gluma la o parte,stiu ca tu iti doreai acest lucru la un moment dat.te-ai razgandit?

AirKat
16.08.2010, 09:14:39
mai cata....ce-i cu schimbarea asta de atitudine?renunti tu la bunatate de om care sa faca atmosfera?!/:) lasand gluma la o parte,stiu ca tu iti doreai acest lucru la un moment dat.te-ai razgandit?
Eiiii m-am razgandit...ziceam si eu asa...ca sotul meu a spus ca el o sa caute acordeonist si vad ca pana acum nu a cautat nik nik/:)...si ieri nu am mai rabdat si i-am spus...la care imi spune.....Lasa draga ce-i asta o problema?? iti aduc 5 sa-ti cante..unu in sufragerie,unu pe balcon,unu in bucatarie=))
Uite na la el !!!...auzi .../:)

mortisha_20
16.08.2010, 11:11:16
vis-vis de acordeonist... nu va puteti duce acolo la starea civila sa vb cu unul dintre acordeonistii de-acolo? zic si eu... eu n-am avut la nunta, dar cred ca acolo as cauta prima data!
daca iti iei de la starea civila...nu mai scapi de ei!!!!! .... si iti canta ei ce vor de-ale neamurilor lor:))...mai bine nu...bine k pana la urma poate fi un colac de slavare daca nu ai de unde...

CataLinaTeodora
16.08.2010, 12:35:26
daca iti iei de la starea civila...nu mai scapi de ei!!!!! .... si iti canta ei ce vor de-ale neamurilor lor:))...mai bine nu...bine k pana la urma poate fi un colac de slavare daca nu ai de unde...

a, da??=)) mai bine nu atunci.,..:D

irene_gl
16.08.2010, 14:07:28
a, da??=)) mai bine nu atunci.,..:D

noi cand am fost la starea civila stateau aia scai dupa noi/:) si ziceau "hai ginerica baga mana in buzunar" si sotul meu baga mana si o scotea:)) si ne tot cereau de-un suc.:D

deea24gl
16.08.2010, 15:02:31
noi cand am fost la starea civila stateau aia scai dupa noi/:) si ziceau "hai ginerica baga mana in buzunar" si sotul meu baga mana si o scotea:)) si ne tot cereau de-un suc.:D
Ce scarbos...repede la jumulit de bani,,,mama lor de rromi...pe astia nu pot sa ii inghit

CataLinaTeodora
17.08.2010, 14:59:57

auleu... si la noi au fost prezenti... dar nu cred ca s-au capatat cu vreun ban.. nu din zgarcenie, dar nasu' nu-i genul care sa dea bani la lautari.. apropo.. fetele care au nunta anul acesta... am auzit ca s-a mutat starea civila.. e adevarat? mi-a spus cineva ca e undeva pe traian... ce stiti despre asta?

deea24gl
17.08.2010, 18:32:09
Nu este adevarat ca sa mutat,dar este adevarat ca se va muta....ba am inteles ca in octombrie ,ba ca in ianuarie,era vb sa se mute in iulie ceea ce m-am panicat si imi dadea planurile peste cap...

girlie
17.08.2010, 21:08:18
era vorba si la 1 septembrie `10 sa se mute dar nu se va intampla asta pentru ca am vb cu ofiterul de acolo despre certificatele prenuptiale si tot tacamul si i-am zis cand avem nunta....nicio vorba cum ca ne-am muta pana atunci...

riki
18.08.2010, 14:10:00
fetelor eu m-am gandit sa le fac nasilor , socrilor si totodata invitatilor kte o surpriza. insa nu am nici o idee ce as putea face .. ce se mai poarta acum in afara de grupuri de dansuri si etc.

as vrea ceva original , in care toata lumea sa fie multumita, de ex nasilor sa le fac o surpriza , dupa aceea vor urma socrii atat mici cat si mari si pe sfarsit invitatilor , insa nu am nici cea mai mica idee. voi ati facut vreo asemea surpriza( cele casatorite)? v-ar incata sa face-ti ( cele necasatorite) astept orice parere si orice sfat atat pozitiv cat si engativ

MERSI
socrilor si nasilor surprinde-i cu un moment artistic (iti recomand daca vrei)- ca sunt bagati toti in seama si se simt importanti iar pentru invitati pregateste un dans deosebit sau niste artificii....
http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-omikscorpie/

socrilor si nasilor surprinde-i cu un moment artistic (iti recomand daca vrei)- ca sunt bagati toti in seama si se simt importanti iar pentru invitati pregateste un dans deosebit sau niste artificii....

riki
18.08.2010, 14:24:02
cumnatei mele i l-a pus nasha acasa la gatit.....nu stiu sa va zic de cate ori am fugit prin salon sa ii adunam voalul bietei mirese ;))
eu voi fi nasha in curand, dar nu vreau ca si fina mea sa pateasca asa, prin urmare si-l va pune la coafor...

felicitari
si eu voi fi nasa peste o luna si la fel voalul finei va fi pus de coafeza, e pacat sa ai pretentii din astea .....a nasi nu inseamna a avea figuri si pretentii. spor la pregatiri

geanygl21
18.08.2010, 16:10:11
mie mi l=a pus nasa acasa...atat de bine k la dezgatit nu iesea :)) am avut pipetene la voal, dar la prins si cu clame, bine langa nasa a stat fina mamei care-i coafeza....

aa nu se pune ,ai avut pile :-p

geanygl21
18.08.2010, 16:13:23
felicitari
si eu voi fi nasa peste o luna si la fel voalul finei va fi pus de coafeza, e pacat sa ai pretentii din astea .....a nasi nu inseamna a avea figuri si pretentii. spor la pregatiri

multumim,noi am terminat nunta a fost pe 17 iulie :D
sa va traiasca finii ,sa fiti fericiti cu totii
nu cred ca au nashele pretentii sa puna ele voalul...aaaaaaa bn decat daca miresele sunt de acord si le face placere.:)

mortisha_20
18.08.2010, 17:23:56
aa nu se pune ,ai avut pile :-p
daca asha se zice...se pare ca da...daca nu era ea...imi puneam voalul la coafor, dar daca s-a putut :d am respectat si traditia asta :)

bubumic
20.08.2010, 17:01:11
eu nu stiu de ce unele mirese isi pun voalul la coafor. eu l-a avut lung pana i straturi si cu dantela pe margine, deci destul de greu. si mi l-a pus nasa acasa. nu a avut decat pieptene voalul si nua mai necesitat nicio clama in plus. si nici n-am avut coc ca sa-l sustina f bine. si nu am avut absolut nicio problema cu el..deci chia rnu pricep de ce se pune la coafor :-\

dorinutza
22.08.2010, 09:25:31
eu nu stiu de ce unele mirese isi pun voalul la coafor. eu l-a avut lung pana i straturi si cu dantela pe margine, deci destul de greu. si mi l-a pus nasa acasa. nu a avut decat pieptene voalul si nua mai necesitat nicio clama in plus. si nici n-am avut coc ca sa-l sustina f bine. si nu am avut absolut nicio problema cu el..deci chia rnu pricep de ce se pune la coafor :-\
de-acord cu tine...eu sunt traditionalista inraita:-p

justy
23.08.2010, 11:42:08
si eu am vrut sa imi puna nasa voalul acasa....si asa am facut.:)

marllenska
23.08.2010, 11:49:14
Pai la tine a infipt pieptenele si gata... Ce mare greutate?

CataLinaTeodora
23.08.2010, 12:43:56
vis-a-vis de inchinatul voalului de catre nasa .... ma omora nasa daca o puneam pe ea sa-mi puna voalul (si pana la urma mergeam si fara voal)... unele voaluri nu-s de pus acasa! asa cum spuneti voi fetelor, probabil e un sentiment deosebit, dar eu si un voal cu pieptene (sau cu sarma) sa fi avut, tot coafeza mi-l punea!

bubumic
23.08.2010, 19:50:27
Pai la tine a infipt pieptenele si gata... Ce mare greutate?

Pai tocmai asta ziceam si eu...ca n-a fost greu...al tau de care e?

marllenska
24.08.2010, 12:20:42
Pai tocmai asta ziceam si eu...ca n-a fost greu...al tau de care e?
Eu nu am voal.

bubumic
24.08.2010, 22:26:54
am inteles....

raluca24
17.09.2010, 14:50:41
mirsicilor mai proaspete........cat a-ti primit de la nasi? noi cununam anul viitor si am vrea sa ne facem o idee desi ne-am cam gandit cat vom da. 5000 nu avem cum.

bubumic
17.09.2010, 15:30:14
Noua nasii ne-au dat 1500 de lei. Ne-au spus de la inceput ca ne cununa, dar ca nu au posibilitati prea mari. Noi am fost multumiti :)

mortisha_20
17.09.2010, 21:08:13
mirsicilor mai proaspete........cat a-ti primit de la nasi? noi cununam anul viitor si am vrea sa ne facem o idee desi ne-am cam gandit cat vom da. 5000 nu avem cum.
noi am primit 30 de la nasi!

nicole1979
17.09.2010, 21:51:09
Multe lucruri difera de la o nunta la cealalta.Tot respectul pentru nasii nostri!! Am primit 500 € plus limuzina... surpriza>:D<

raluca24
18.09.2010, 07:08:31
sa va spun cum ne-am gandit noi. sa punem 30 la masa. stim ca ei vor in luna de miere la turci si sa mergem impreuna si am zis sa luam noi biletul cadou si pt ei. e zic ca e ok asa nu? va pup fetelor

Ank_Delice
18.09.2010, 09:21:19
Noi am primit 1500.Stiam ca nu pot mai mult :) Eu zic ca e foarte okay ceea ce vrei sa faci :)

mortisha_20
18.09.2010, 10:09:35
sa va spun cum ne-am gandit noi. sa punem 30 la masa. stim ca ei vor in luna de miere la turci si sa mergem impreuna si am zis sa luam noi biletul cadou si pt ei. e zic ca e ok asa nu? va pup fetelor
super ok surpriza! sincer si eu ma asteptam sa primesc luna de miere...dar nasii mei au vrut sa dem ceva...asta e a trecut ne bucuram si cu atat!!

elenna
18.09.2010, 12:38:45

Ralu draga mea, ce sume vehiculezi!!!! Esti in concediu de crestere copil, de unde sa scoti banii astia??? Mie mi se pare enorm....

CataLinaTeodora
19.09.2010, 17:27:51

raluca, ce frumos din partea voastra ca va ganditi sa le faceti o asa surpriza! sunt sigura ca s-ar bucura tare mult!
vedeti si voi cum faceti, dupa posibilitati!

ps: noua nasii ne-au pus 5 000 lei, dar daca nu-mi puneau nimic, tot la fel de mult tineam la ei!

girlie
24.09.2010, 20:33:03
La noi ca medie as spune 350-400 lei persoanele singure, 700 lei cuplul (prieteni, vecini, rude de grad mai indepartat sa zicem), iar parintii...fara numaaaar, saracutii!!! cred ca i-a destabilizat o perioada, un pic m-am simtit jenata de sume dar...o data e nunta fiicei respectiv fiului...iar nasi 2500 lei, ca sa nu mai punem la socoteala si restul cheltuielilor-nu putine!:-<

all in all, a fost f. bine! am avut parte mai degraba de surprize placute decat de surprize neplacute, chiar in timpurile astea atat de dificile...

CataLinaTeodora
24.09.2010, 22:09:16
La noi ca medie as spune 350-400 lei persoanele singure, 700 lei cuplul (prieteni, vecini, rude de grad mai indepartat sa zicem), iar parintii...fara numaaaar, saracutii!!! cred ca i-a destabilizat o perioada, un pic m-am simtit jenata de sume dar...o data e nunta fiicei respectiv fiului...iar nasi 2500 lei, ca sa nu mai punem la socoteala si restul cheltuielilor-nu putine!:-<

all in all, a fost f. bine! am avut parte mai degraba de surprize placute decat de surprize neplacute, chiar in timpurile astea atat de dificile...

si noi la fel... casa de piatra si multa fericire!

girlie
27.09.2010, 18:05:40
multumeeeesc !:*

BiuBiu
05.10.2010, 08:57:25
La noi treaba a stat cam asa:
Rude si invitati obisnuiti 650 in medie (majoritatea din Galati)
Prieteni si colegi 1000 (majoritatea din Bucuresti)
Parinti, frati, nasi - ...foarte mult.
Eu una sunt foarte foarte multumita

irene_gl
05.10.2010, 11:33:48
La noi treaba a stat cam asa:
Rude si invitati obisnuiti 650 in medie (majoritatea din Galati)
Prieteni si colegi 1000 (majoritatea din Bucuresti)
Parinti, frati, nasi - ...foarte mult.
Eu una sunt foarte foarte multumita

bravo!inseamna ca nunta a fost un succes din toate pct de vedere$-)

omikscorpie
05.10.2010, 20:24:23

\:D/mersi fetelor pt sfaturi :*

zorzonica
08.10.2010, 07:16:02
La noi au venit cei de la Plaiul Romanesc si am ramas si noi surprinsi de impactul pe care l-au avut asupra invitatilor. Noi nu am spus nimanui ca vor veni, nici parintlor, nici nasilor pentru ca am vrut sa fie o surpriza. Si chiar au reusit sa scoata toata lumea pe ring si toti au fost incantati de ceea ce au facut si ne intrebau de unde i-am luat. Eu ii recomand pentru ca au facut o treaba foarte buna si nu au fost nici scumpi.

nicole1979
08.10.2010, 13:30:22
si noi i.am contractat pe cei de la Plaiul Romanesc..a fost surpriza noastra pt toti .si in acelasi timp si pt noi pt ca nu stiam cam in ce consta programul lor. Toti au fost surprinsi placut si a schimbat atmosfera total...

eDucheSSe
14.10.2010, 07:40:54

la mine tot 200 de lei imi cere acordeonistul:D!

Ank_Delice
14.10.2010, 08:29:24
e okay,cam intre 100-300 sunt preturile.

deea24gl
14.10.2010, 11:22:26
e okay,cam intre 100-300 sunt preturile.

Da cam astea sunt preturile...acordeonistul meu este prieten cu socru ,au cantat candva impreuna si ne-a cantat si l anunta nu a mai pus bani pe masa..a cantat in contul darului..

lileana
25.10.2010, 14:24:44
La noi au venit cei de la Plaiul Romanesc si am ramas si noi surprinsi de impactul pe care l-au avut asupra invitatilor. Noi nu am spus nimanui ca vor veni, nici parintlor, nici nasilor pentru ca am vrut sa fie o surpriza. Si chiar au reusit sa scoata toata lumea pe ring si toti au fost incantati de ceea ce au facut si ne intrebau de unde i-am luat. Eu ii recomand pentru ca au facut o treaba foarte buna si nu au fost nici scumpi.

buna, spune-mi si mie, te rog, cat au costat, ce durata a avut prestatia lor si cum pot da de ei.
multumesc :)

lileana
25.10.2010, 14:27:13
Da cam astea sunt preturile...acordeonistul meu este prieten cu socru ,au cantat candva impreuna si ne-a cantat si l anunta nu a mai pus bani pe masa..a cantat in contul darului..

va rog, ajutati-ma si pe mine cu un nr contact acordeonist.dar sa nu fie vreun chefliu cu respiratie ametitoare de bautura..am nunta saptamana viitoare si nu stiu incotro sa mai intreb.

eDucheSSe
27.10.2010, 09:11:33

mie nasii mi-au pus 1000euro pe masa dar sincer preferam sa-mi puna mai putin si sa ne faca si noua cadou bilete pt luna de miere.Noi oricum plecam numai ca era f fain sa mergem impreuna.Vei fi o nasica super!!!:)>-

zorzonica
27.10.2010, 09:21:01
buna, spune-mi si mie, te rog, cat au costat, ce durata a avut prestatia lor si cum pot da de ei.
Noua ne-au cerut initial 12 milioane, dar am negociat si ne-au cerut 10 in final. Au stat aproximativ 45 de minute. Nr de tel ti-l trimit pe privat.

rukmyny_85
03.11.2010, 21:37:19
Noua ne-au cerut initial 12 milioane, dar am negociat si ne-au cerut 10 in final. Au stat aproximativ 45 de minute. Nr de tel ti-l trimit pe privat.

buna!
asa ia la majoritatea nuntilor,sunt buni dar si f cautati de aceea cine isi doreste o surpriza ptr invitati e bn sa ia legatura devreme cu ei.....la mine tot 1 ora au stat