PDA

Versiunea completa : Traditii si obiceiuri de nunta la Galati

Pagini : [1] 2 3 4 5 6

andreea_sweet
23.02.2007, 18:05:38
Ce parere aveti de cantatul din acordeon in casa inainte de plecare?
Eu,initial, am exclus aceasta traditie; cand ma gandesc la acea persoana o asociez cu tiganii de la starea civila.Dar rudele mi-au zis ca e necesar, sa nu plecam in liniste "ca la mort".
Astept parerile voastre!
Pupici!
:*

gabitza_86
23.02.2007, 18:14:15
Eu,initial, am exclus aceasta traditie; cand ma gandesc la acea persoana o asociez cu tiganii de la starea civila.Dar rudele mi-au zis ca e necesar, sa nu plecam in liniste "ca la mort".
Astept parerile voastre!
Pupici!
eu una nu cred ca este neaparat necesar,daca tie nu-ti place nu-i nici o problema e nunta ta si ti-o organizeszi cum vrei.la nunta mea eu voi avea.e decizia ta, faci cum iti place tie:*

elena_lorelei
23.02.2007, 19:56:37
Astept parerile voastre!
Pupici!

Eu personal nu voi avea acordeonist. Bine,....eu de fapt nu voi avea nici gatitul miresei, nici luat de acasa...etc.La noi nu sunt rude, doar tineri si colegi
Dar ce vroiam sa spun este ca eu zic ca cel mai mult conteaza ce vrei tu: daca simti ca va fi un moment special in tot ritualul nuntii, fa-o!! Daca vei simti ca orice ar fi tu tot cu tigania vei asocia momentul, atunci renunta. Incearca sa nu faci nimic din ce vor ceilalti dar tu nu.
Si e doar o parere, nu un sfat.>:D<

moskya22
23.02.2007, 21:10:17
aaaa.......aici am o problema mare NU VREAU ACORDEONIST!:(( L-) dar cica nu se poate fara[-X (asta-i mama care e un stres:[email protected] ) BINE atunci daca vine il dau pe mut =)) ,ii zic sa cante in gand sau mai bine il aduc cu zi inainte sa le cante la "fani'' si in ziua nuntii poate e deja ragusit:-p

moskya22
23.02.2007, 21:11:04
aaaa.......aici am o problema mare NU VREAU ACORDEONIST!:(( L-) dar cica nu se poate fara[-X (asta-i mama care e un stres:[email protected] ) BINE atunci daca vine il dau pe mut =)) ,ii zic sa cante in gand sau mai bine il aduc cu zi inainte sa le cante la "fani'' si in ziua nuntii poate e deja ragusit:-p:D

mihaela_0242000
24.02.2007, 09:30:45
Obligata de circumstante am avut acordeonist;)) ....dragi miresici mi-a facut numai nervi, caci nu stia decat o melodie si aia stresanta, mai mult de jale nu de dans:( ....nu mai spun ca dupa ce canta 1 minut, jumate de ora pauza la sticla cu vin....am zis ca il dau afara....la hora miresei ;)) ....sincer mie imi place acest obicei, caci asa ne admira toti vecinii:D ...am rupt colacul, un minut de hora si la masini, si asta din cauza acordeonistului:-s .....
Daca totusi trebuie sa aveti acordeonist, va sfatuiesc din suflet sa il alegeti din cei care sunt la starea civila, caci intr-adevar cei de acolo stiu sa cante....noi acolo am dansat....mirele de bucurie m-a luat la dans in fata starii civile, caci le cantau cei de acolo bine rau....;))

andreea_sweet
24.02.2007, 09:32:03
Va multumesc ca mi-ati raspuns si sunt bucuroasa ca mai sunt mirese carora nu le place,asa nu mai cred ca e o ciudatenie de-a mea.Chiar daca noi locuim de aproape 2 ani impreuna, la "Ia-ti mireasa ziua buna" cred ca m-ar napadi emotiile, as plange, si nu as vrea sa-mi curga machiajul pe fata si sa am ochii rosii dupa.
Oricum faza cu hora din fata blocului a sarit din schema de la inceput(ma amuz f copios cand vad asa ceva,in special in mijlocul strazii -nu o zic din rautate); mai ramane sa-i conving sa renuntam la acordeon,nici macar nu stiu unde gasesc unul.

loryk
25.02.2007, 13:47:51
parerea mea e faza cu acordeonul, cu gaina, cu ruptul colacilor in cap sunt traditii de la tzara... nu isi gasesc locul la noi la bloc, cu toate vecinele ascunse dupa perdele, stand la panda sa te comenteze. mie personal mi s-ar parea RIDICOL sa ma pun intr-o situatie de genul asta... asa ca nu o sa fac scenete in fata blocului, hore, s.a.
NO WAY... dar e doar parerea mea.....:)>-

barbiedoll
26.02.2007, 08:28:38
Si eu sunt de aceeasi parere.
Citeam intr-o revista despre obiceiurile in si out.
Dintre cele out:
- ruptul colacului;
- dansul gainii;
- hora in fata blocului.
Din cele in:
- jartica;
- furatul miresei;
- aruncatul buchetului.

Nici eu nu voi vrea cu acordeion. Voi pune pe calculator, in surdina ceva de bun gust. Si i-am spus nasei ca nu vreau colac rupt in cap si nici hora in fata in blocului. Daca stateam la casa, faceam in curtea mea acolo, nu ma vedea nimeni, dar asa mi se pare de prost gust sa fac hora in fata blocului sa stea toti vecinii sa se uite. Si chiar nu vad rostul acestei hore. Asta e parerea mea doar, no offense.

loryk
26.02.2007, 17:27:52
Si eu sunt de aceeasi parere.
Citeam intr-o revista despre obiceiurile in si out.
Dintre cele out:
- ruptul colacului;
- dansul gainii;
- hora in fata blocului.
Din cele in:
- jartica;
- furatul miresei;
- aruncatul buchetului.

Nici eu nu voi vrea cu acordeion. Voi pune pe calculator, in surdina ceva de bun gust. Si i-am spus nasei ca nu vreau colac rupt in cap si nici hora in fata in blocului. Daca stateam la casa, faceam in curtea mea acolo, nu ma vedea nimeni, dar asa mi se pare de prost gust sa fac hora in fata blocului sa stea toti vecinii sa se uite. Si chiar nu vad rostul acestei hore. Asta e parerea mea doar, no offense.

cred ca nu mai este cazul sa ne cerem scuze, pt ca toate avem aceeasi parere... o vad ca un semn de civilizatie... si daca voua nu va place, impuneti-va si faceti cum vreti voi, pt ca pe langa invitatii vostri, si voi trebuie sa va simtiti bine, ca e nunta voastra, si nu trebuie sa fiti protagonistele unui circ grotesc, doar pt ca aveti mai multe rude de la tara... rudele se pot educa si ele... dati voi primul imbold si nu mai faceti compromisuri

Te0d0ra
09.03.2007, 18:34:28
In sfarsit mi se confirma faptul ca nu sunt atat de nonconformista pe cat mi s-a spus....Ma gandeam cu groaza la acordeonistu care trebuia sa vina si ma gandeam cum sa fac sa renunt la obicei. Nici parintilor mei nu le plac genul acesta de traditii, dar traind intr-o anumita generatie au zis ca fara nu se poate, strangem din dinti si suportam....Dar pe zi ce trece imi dau seama ca facem prea multe compromisuri pentru o anumita "traditie". Consider ca in sine cantecele de jale la gatitul miresii, sau hora in fata casei sunt traditii foarte frumoase care nu trebuiesc uitate dar trebuie pastrate intr-un anumit context. Daca alegeam sa fac nunta in mod traditional cu vornici calare si in costume populare, cu meniu cu mancaruri traditionale samd, mi se parea o idee excelenta sa ma conformez acestei traditii.
Eu am ramas traumatizata de arcodeonistul de la nunta surorii mele...nici nu stiam ca o sa vina si ne-am trezit in casa cu un om care urla(el credea ca canta), beat, transpirat , de nu stiai cum sa fugi de langa el....si ai mei au ramas cam socati si cred ca o sa sarim peste arcodeonist, chiar daca in principiu, muzica specifica de la gatitul miresii e o idee frumoasa, sentimentala si cu un scop precis ce da bine la o nunta(sa plangi pe rupte)

flori23
10.03.2007, 08:52:44
m-am impus cu desavarsire impotriva acestui obicei si curios nimeni nu a avut nimic de comentat :">

aditza
11.03.2007, 14:30:54
m-am impus cu desavarsire impotriva acestui obicei si curios nimeni nu a avut nimic de comentat :">

Buna fetelor. Si eu sunt impotriva acestui obicei, chiar daca parintii, mai ales tata, il vor. Stateam si ma gandeam ce muzica sa pun atunci cand ma gateste, pt ca asa in liniste nu merge, sau sa se auda cum toate femeile isi dau cu parerea cum sa gateasca mireasa, cum se arunca acel coloc, stiti voi.... rude binevoitoare care se baga peste tine si nasa si iese un balamuc. Eu ma gandeam sa chem niste tineri de la scoala de arte sa cante la vioara, flaut melodii romantice, chiar si marsul nuptial, ca altfel se aude la aceste instrumente. Ce spuneti? Aveti alte idei? Va pup

compasbec
19.04.2007, 22:25:13
=(( SALUTARE ,FETELOR ...EU SUNT PLECAT DIN ROM DE 6 ANI ....NU PREA MAI SUNT LA CURENT CU MULTE.....AM NUNTA PE 21 IULIE LA HOT GALATI....VOI CE STITI DE UN ACORDEONIST BUN PT ACASA LA MIREASA?....ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU.....VA PUP SI MULTA BAFTA CELOR CARE SE MARITA DE CURAND...PUPICI:x

sim_ciuta
24.05.2007, 15:10:20
In sfarsit mi se confirma faptul ca nu sunt atat de nonconformista pe cat mi s-a spus....Ma gandeam cu groaza la acordeonistu care trebuia sa vina si ma gandeam cum sa fac sa renunt la obicei. Nici parintilor mei nu le plac genul acesta de traditii, dar traind intr-o anumita generatie au zis ca fara nu se poate, strangem din dinti si suportam....Dar pe zi ce trece imi dau seama ca facem prea multe compromisuri pentru o anumita "traditie". Consider ca in sine cantecele de jale la gatitul miresii, sau hora in fata casei sunt traditii foarte frumoase care nu trebuiesc uitate dar trebuie pastrate intr-un anumit context. Daca alegeam sa fac nunta in mod traditional cu vornici calare si in costume populare, cu meniu cu mancaruri traditionale samd, mi se parea o idee excelenta sa ma conformez acestei traditii.
Eu am ramas traumatizata de arcodeonistul de la nunta surorii mele...nici nu stiam ca o sa vina si ne-am trezit in casa cu un om care urla(el credea ca canta), beat, transpirat , de nu stiai cum sa fugi de langa el....si ai mei au ramas cam socati si cred ca o sa sarim peste arcodeonist, chiar daca in principiu, muzica specifica de la gatitul miresii e o idee frumoasa, sentimentala si cu un scop precis ce da bine la o nunta(sa plangi pe rupte)

si eu care credeam ca am fost singura marcata de acordeonistulde la nunta lui mery...........:))

allyy
24.05.2007, 16:45:35
Stiu ca s-au deschis multe subiecte de genul asta pe diferite zone, dar raman cu multe nelamuriri inca. De aceea, ma gadeam sa descriem aici, care cum stie, toate obiceiurile nuntilor din Galati, pas cu pas, in ordinea intamplarii lor.
Am putea incepe chiar cu o zi inainte. Ce se face de obicei? (eu sunt total pe dinafara)

INA81
24.05.2007, 18:03:21
trebuie sa facem ceva si cu o zi inainte?
:-SS :-?

allyy
24.05.2007, 18:21:17
trebuie sa facem ceva si cu o zi inainte?
:-SS :-?

:)) Pai nici eu nu stiu, de aia intrebam. Pentru ca in unele zone se face ceva si cu o zi inainte!

INA81
24.05.2007, 20:14:51
:)) Pai nici eu nu stiu, de aia intrebam. Pentru ca in unele zone se face ceva si cu o zi inainte!
numai vreau nimik deja sunt zapacita 8-}
stiu ca o sa ne cheme preotul la biserica ( asta nu e traditie ) dar cika asa o sa ne faca dar nu stiu daca e cu doua sau o zi inainte ; stiti voi sa ne spovedim:[email protected]
ps: eu am avut o colega care a avut nunta,si care vineri cu o zi inainte de nunta a facut o ,,petrecere,, care atinut de seara de la 6 pana dimineata se sambata ; a fost imbracata int-un anumit mod (traditional ) etc ; duminica era terminata nici voce nu mai avea ; etc etc

pupici

allyy
25.05.2007, 10:38:12
Ok, cu o zi inainte nu facem nimic!
In ziua cea mare, de dimineata, suntem pe la coafor si pe unde mai avem treaba si apoi incepe marele eveniment!
Care este ordinea? Cavalerul cu mirele merg sa ia nasii de acasa, nu? Si apoi vin la mine acasa?
Noi am vrea enorm de mult ca al meu sa ma vada direct la biserica si nu acasa! Exista vreo posibilitate sa facem asta??

BLONDA
25.05.2007, 15:32:46
Ok, cu o zi inainte nu facem nimic!
In ziua cea mare, de dimineata, suntem pe la coafor si pe unde mai avem treaba si apoi incepe marele eveniment!
Care este ordinea? Cavalerul cu mirele merg sa ia nasii de acasa, nu? Si apoi vin la mine acasa?
Noi am vrea enorm de mult ca al meu sa ma vada direct la biserica si nu acasa! Exista vreo posibilitate sa facem asta??
DIRECT LA BISERICA DA , IN CAZUL IN CARE AVETI DEJA STAREA CIVILA FACUTA.

allyy
25.05.2007, 15:38:19
DIRECT LA BISERICA DA , IN CAZUL IN CARE AVETI DEJA STAREA CIVILA FACUTA.

Da avem deja starea civila facuta! Numai ca noi am vrea ca el sa ma vada pt prima data direct la biserica, de aia intrebam! Pt ca stiam ca deobicei mirele vine sa ia mireasa de acasa....:(

elenagalati
22.07.2007, 21:56:20
Unde se poate servi ciorba de potroace ?Unde se pot intalni invitatii ,fiecare cu invitatii din partea lui,nasii cu ai lor ,cei din partea miresei separat ,iar cei din partea mirelui la fel.Va rog sa ma lamuriti si pe mine :-\

elenagalati
22.07.2007, 22:43:09
Scuze fetelor ciorba de potroace:-SS

INA81
23.07.2007, 07:30:33
Scuze fetelor ciorba de potroace:-SS
de obicei, fiecare are grija de invitatii lui , nasii isi invita oamenii din partea lui la ciorba , si socri mari si cei mici la fel asa stiu eu acum......... dar nu prea e ,, treaba'' ta ci a nasilor si a socrilor :-s poate o mai fi si alta varianta dar eu nu stiu .
pupici

raluca24
24.07.2007, 08:03:18
asa este .....nu e treaba mirilor ci a socrilor si a nasilor.....care din cate stiu eu se unesc si fac o mica petrecere.....<:-P.......adica ``distractie fara cravata``

elena_lorelei
24.07.2007, 19:45:50
Hai mai fetelor, ca "ciorba" asta e cea mai tare chestie!!! Eu cel putin asta astept cel mai mult <:-P<:-P<:-P Toata lumea va fi relaxata, cu chef de distractie, se va sta la povesti, se va dansa....va fi frumos tare!!!
Traditia spune ca se fac 3 ciorbe: una a nasilor, una a socrilor mari si una a socrilor mici. Insa mie cele mai frumoase ciorbe mi s-au parut cele facute la comun, ca personaje principale suntem tot noi, mirii :D. Eu oricum am marele avantaj ca invitatii de la nunta sa se cunoasca aproape toti intre ei, la noi nu prea exista oamenii nasilor sau ai socrilor....
Asa ca va sfatuiesc, daca puteti, faceti o "mare ciorba" comuna!!!

raluca24
25.07.2007, 09:24:01
super tare.......ciorba de a 2 a zi e......<:-P<:-P<:-P si cel mia bine e sa se faca intr-un singur loc cu cei invitati......cred ca se lasa cu o petrecere de mama focului....

elena_i
25.07.2007, 09:29:51
asa e mama cand se va intoarce la magalia cu autocarul cu invitatii vor ramane toti la corba de potroace.de nasi nu stiu ce vor face dar socrii mei vor inchiria in local micut (pt ca stau la bloc,ai mei stai la casa si avantajul lor)unde vor servi ciorba de potroace.atunci parca se distreaza lumea la ciorba pt ca nimeni nu mai e stresat sa nu se rupa rochia sa nu fac nu stiu ce ca nu frumos pt mireasa .e ca la o petrecere mai restransa

elena_i
25.07.2007, 09:34:34
=D>=D>raluk ce noroc ai sau io stiu.....si eu am vrut sa fac nunta pe 25 august dar nu s-a putut pt ca nu am gasit restaurant.era si ziua mea si mi-as fi dorit mult dar asta e nunta are loc o saptamana mai tarziu.si ca ziua de 25 sa nu treaca nemarcata vom face cununic civila.petrecere frumoasa si casa de piatra<:-P<:-P<:-P

raluca24
25.07.2007, 09:42:26
ms frumos......asa e......am avut noroc.....mult noroc si tie...la multi ani...distractie placuta...casa de piatra

elena_i
25.07.2007, 09:45:13
ms frumos......asa e......am avut noroc.....mult noroc si tie...la multi ani...distractie placuta...casa de piatra

oricum pt amandoua ziua va fi de neuitat .eu voi spune "da" si tu te ve lega pe vecie.<:-P<:-P

raluca24
25.07.2007, 09:51:17
da da ai mare dreptate......... o sa fie o zi de neuitat....norocoasa sa speram

elena_lorelei
12.08.2007, 21:26:27
Fetelor, voi cum va imbracati a doua zi, la ciorba de potroace/burta :D ??

anlya_426
13.08.2007, 08:08:09

cat mai lejer....ca sa se compenseze ziua anterioara....ori o rochita foarte lejera...sau un pantalon si un top..depinde si de gusturi....

raluca24
13.08.2007, 10:57:34
cu o rochita lejera, comoda insa destul de draguta, putin eleganta pentru ca nu vreau sa las impresia``la nunta papusa si a doua zi...matusa``. :-" :-" :-" pupici

myrabella
27.09.2007, 10:42:33
buna fetelor, vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp, oricum eu sunt noua pe aici si abia am vazut ce se discuta.
eu pot sa va pun ca am fost la o ciorba de potroace la care 90% din cei prezenti erau imbracati in jeansi, inclusiv mirii.
ce rost mai au rochitele si alte briz-brizuri, cand ai avut deja ocazia sa le etalezi in seara dinainte?
si eu tot in jeansi am fost, si a mers hora foarte bine:D si tooata lumea s-a simtit excelent si mai ales comod.

bella_n
09.10.2007, 09:26:52
Buna fetelor, Cred ca cel mai bine ptr ciorba de potroace este sa faca fiecare cu invitatii lui ( socrii cu ai lor, nasii cu ai lor). Dar acum am vazut ca majoritate organizeaza ciorba de potroace intr-un loc mare (cantina/ local) unde sa vina invitatii din partea tuturor.... este bine ca nu se mai face deranj acasa...:D... dar mai este o cheltuiala in plus... Am fost la o astfel de ciorba si afost foarte frumos...s-a dansat,toata lumea s-a simtit bine si am stat pana la 3 dimineata ... mirii erau super obositi:(... Eu voi face acasa, mi se pare mai comod si mai ieftin :D
Va pupacesc si sa fiti fericite!

bella_n
09.10.2007, 09:31:35
Lejer... dupa ce stai o zi intreaga in tocuri si cu ditamai rochia... meriti sa te simti si tu cat mai lejer adoua zi...
Am vazut ca avem nunta in aceiasi zi >:D< si la aceiasi biserica :D poate ne intalnim la biserica...:D... dar nu avem voie sa ne vedem,, nu? Casa de piatra si distractie placuta !

dorinutza
16.10.2007, 17:17:59
Buna fetelor, Cred ca cel mai bine ptr ciorba de potroace este sa faca fiecare cu invitatii lui ( socrii cu ai lor, nasii cu ai lor). Dar acum am vazut ca majoritate organizeaza ciorba de potroace intr-un loc mare (cantina/ local) unde sa vina invitatii din partea tuturor.... este bine ca nu se mai face deranj acasa...:D... dar mai este o cheltuiala in plus... Am fost la o astfel de ciorba si afost foarte frumos...s-a dansat,toata lumea s-a simtit bine si am stat pana la 3 dimineata ... mirii erau super obositi:(... Eu voi face acasa, mi se pare mai comod si mai ieftin :D
Va pupacesc si sa fiti fericite!
buna...am fost si eu asa la o nunta in tulcea unde a doua zi ciorba de potroace s-a facut la un restaurant mai micut cu lume din partea tuturor(nasi,miri,socri)...a fost super...obositor,dar s-a meritat...mi-ar placea sa fac si eu asa dar nu am cum k fac nunta la tara si e mai complicat..la noi fiecare isi ia lumea acasa...oricum mi-ar fi placut mai mult la gramada...incurajez ideea asta...

MaryT
16.10.2007, 18:53:58
si eu vreau nunta de protroce...:D
la noi in zona se rudele si prietenii apropiatii de catre socrii ,acasa si se bea si se mananca...\:D/ \:D/ \:D/

dar nu stiu cine sa organizeze..ca mama e singurica si nu cred ca s-ar prea descurca iar la socrii nu vreau eu...:>
sa platim la restaurant in oras....hmm:-\ ..nu imi convine finaniciar...:(
so..
ma gandeam totusi la mama la curte..dar oare sa fie asa cald in iunie sa putem sta afara la ciorba si gratar ???? :-\ :-\
vreo alta idee?

anlya_426
18.10.2007, 11:54:19
si eu vreau nunta de protroce...:D
la noi in zona se rudele si prietenii apropiatii de catre socrii ,acasa si se bea si se mananca...\:D/ \:D/ \:D/

dar nu stiu cine sa organizeze..ca mama e singurica si nu cred ca s-ar prea descurca iar la socrii nu vreau eu...:>
sa platim la restaurant in oras....hmm:-\ ..nu imi convine finaniciar...:(
so..
ma gandeam totusi la mama la curte..dar oare sa fie asa cald in iunie sa putem sta afara la ciorba si gratar ???? :-\ :-\
vreo alta idee?

noi am fost la niste prieteni la curte in iunie....si nu am avut de suferit din pricina soarelui....ne-am intalnit pe la 17.00 si am stat pana pe la 22.00 si a fost foarte bine..........

Miraj
18.10.2007, 12:22:57
La noi ciorba de a doua zi o sa o mancam la ascelasi local, afara pe terasa daca e vremea frumoasa, cei de acolo o sa ne faca o reducere mai ales ca inchiriem si camere in acelasi hotel...mama o sa faca la curte cu rudele ei..sper sa iasa misto..

iulia24
18.10.2007, 19:15:06
eu cred ca o sa ma intalnesc cu prietenii nasii noi acestia mai tineri oricum mama va vrea sa vina si lumea la ea acasa soacra la fel asa ca .......

MaryT
19.10.2007, 13:11:39
noi am fost la niste prieteni la curte in iunie....si nu am avut de suferit din pricina soarelui....ne-am intalnit pe la 17.00 si am stat pana pe la 22.00 si a fost foarte bine..........

pai sper sa fie vreme frumoasa si la anu :x
bafta tuturor >:D<

anlya_426
19.10.2007, 14:29:35
multumim la fel..:*

ryam
31.10.2007, 15:20:12
buna dragelor as vrea sa cer si eu o parere se poate organiza ciorba de potroace si acasa si cam pe cine ar trebui sa invitam,mersi

finica
31.10.2007, 15:24:25
buna dragelor as vrea sa cer si eu o parere se poate organiza ciorba de potroace si acasa si cam pe cine ar trebui sa invitam,mersi

Eu cred ca la ciorba de potroace (sau spolocanie cum i se mai zice) se invita de regula rudele si bine-nteles nasii. De facut se poate face acasa (daca ai spatiu) sau poti stabili de la bun inceput cu cei de la restaurant sa va asigure si aceasta masa.

raluca24
01.11.2007, 09:40:03
dragele mele voi va faceti griji pe cine sa invitati la ciorba de potroace? nu va mai ganditi la asta. lasati si parintii sa faca ceva. voi invitati-va prietenii care doriti sa va fie alaturi si a doua zi si atat. in rest lasa-ti parintii sa rezolve asta. pana la nunta o sa ai destule pe cap si nu-ti mai trebuie inca o problemuta. sper sa nu fiu inteleasa gresit. noi a doua zi eram foarte obositi si numai la asta nu-mi statea mie gandul. vroiam sa plecam cat mai repede in honey-moon.:* <:-P

Bia1926
14.11.2007, 20:46:02
Ai dreptate, Raluca. Dupa atata agitatie, nu cred k mai avem chef de musafiri, prieteni.Eu, una, as vrea k dupa nunta sa dorm toata ziua sau sa stau numai cu sotul meu, dar mai intai trebuie sa ducem nasii acasa(cica asa se face, dar mai discutam) iar mama vrea apoi sa venim la ea, pt k vin toate rudele. asta ar insemna sa mai stau alte cateva ore in picioarele lor.Tare as vrea si eu sa plecam direct in luna de miere, dar nu se poate, trebuie sa imi schimb buletinul si vreau cat mai repede pt k e posibil sa plecam din tara.Oricum , mai este pana atunci, momentan trebuie sa ma ocup de altele.Spor la pregatiri dragi miresici, pupici

raluca24
15.11.2007, 09:13:33
dragele mele noi a doua zi am dormit pana pe la 12 si dupa am fost la un mic restaurant unde au venit cativa.....destui.....invitati....am papat ceva.....am barfit d`ale nuntii am dansat si a fost super ce-i drept. deci nu va faceti griji cu asta ca are cine sa se ocupe. spor la pregatiri si multa multa rabdare >:D<

iulia24
16.11.2007, 13:42:21
bia ai putea sa-ti faci pasaport ca sa poti pleca imediat dupa nunta asa a vrut o colega dar nu-si daduse seama ca ii expirase si pasaportul
eu zic sa te interesezi poata exista o posibilitate

raluca24
16.11.2007, 13:52:56
fetelor iti poti face pasaportul in 2-4 ore daca platesti o taxa de urgenta de 1 mil parca. cel mai important e sa iti faci buletinul repede si gata. deci se poate.....noi asa am facut:*

CONT-INCHIS-044
21.11.2007, 22:40:24
eu vreau si hora si acordionistul si gaina si tot ce se face la nunta
daca nu le facem noi se va pierde traditia si nu e traditie de la tara ci e a romaniei.traiesc in italia si aici nu e nimic traditie.nunta se face ziua.te duci la primarie daca vrei la biserica si dai de mancare la invitati si gata nunta!asa eu nu mai fac nunta sincer...poate dorul si distantza de casa ma fac sa vad traditia ca pe o comoara a tarii mele dar asta sunt eu....fiecare alege ce si cum vrea sa fie ziua cea mai frumoasa din viata ei/lui

picolla
23.11.2007, 06:20:30
ai dreptate, fiecare are o idee despre cum vrea sa fie nunta ei,si pentru unii traditiile au o valoare mai mare.eu sincer sa-ti spun si eu sunt departe de casa de 3 aani dar nu tin forte mult la anumite traditii(gaina si hora) restul le voi respectaa. dar bravo tie ca-ti plac toate aceste traditii si ca le poti respecta, fara sa te impinga altii.pupici

CONT-INCHIS-044
23.11.2007, 20:04:38
esti in italia?
unde?as vrea sa stiu de unde iti ei rochia si invitatiile.te duci mai devreme acasa sa faci pregatirile sau ai pe cineva care se ocupa?as vrea sa te intreb:am auzit ca la orizont nunta se termina tare devreme...adica nu poti sta pana la 6 neatza,e adevarat?
pupiki

dorinutza
28.11.2007, 11:17:05
Da avem deja starea civila facuta! Numai ca noi am vrea ca el sa ma vada pt prima data direct la biserica, de aia intrebam! Pt ca stiam ca deobicei mirele vine sa ia mireasa de acasa....:(
buna...eu am avut de curand nunta, si la fel ca si tine cununia civila o aveam facuta de un an...insa atat eu cat si sotul meu am vrut sa facem o nunta traditionala...asa k am avut de toate...si bune si rele...k asa e la nunta...niciodata nu poti sa multumesti pe toata lumea...am avut acordeon...a venit sa ia..am dansat hora miresei..am avut colacul miresei...galeata cu apa...gaina...colacii nasilor...si tot tacamul...e super, crede-ma...chiar dak initial nu vrei toate astea, in ziua nuntii aceste obiceiuri ti se par asa de frumoase!!!!...crede-ma ....o sa-ti para rau dak nu le faci si dupa nunta auzi k alte fete le-au facut...o sa zici.."eii..dar eu nu am avut de-asta..."...te tzuc...si poate mai vb...spor la pregatiri

dorinutza
28.11.2007, 11:36:31
tot eu sunt...uitati cateva poze de cand m-a luat mirele de acasa...e frumos...k am fost ascunsa de fete( prietenele mele) si i-au cerut mirelui bani k sa ma poata avea...ceva rustic...un fel de" troc" :))...glumesc..a fost frumos...aveam niste emotii!!!

dorinutza
28.11.2007, 11:37:13
tot eu sunt...uitati cateva poze de cand m-a luat mirele de acasa...e frumos...k am fost ascunsa de fete( prietenele mele) si i-au cerut mirelui bani k sa ma poata avea...ceva rustic...un fel de" troc" :))...glumesc..a fost frumos...aveam niste emotii!!!
nu mi-a luat pozele:((((

adriana2008
29.11.2007, 10:42:29
sunt tot felul de traditii, asta in functie de zone, chiar si in acelasi oras sunt mai multe. Parerea mea e sa faceti asa cum simtiti, nu lasati gura lumii sa va conduca.

dorinutza
05.12.2007, 16:08:31
sunt tot felul de traditii, asta in functie de zone, chiar si in acelasi oras sunt mai multe. Parerea mea e sa faceti asa cum simtiti, nu lasati gura lumii sa va conduca.
este adevarat ce zici tu, insa sa nu ne uitam traditiile si obiceiurile....eu zic mai bine sa nu ne lasam influentati de "influentele straine"...suna ciudat dar ...totusi...sa nu uitam k suntem romani...

dorinutza
04.03.2008, 22:29:12
fetelor, voua v-a inchinat nasa voalul???nasa mea era sa uite:-SS i-au amintit niste femei...:D

dorinutza
04.03.2008, 22:35:20
buna...voi ati avut colacul miresei??? l-ati facut sau l-ati comandat?? eu l-am comandat la o cofetarie si a fost destul de dragutz...

dorinutza
04.03.2008, 22:42:04
la hora miresei am avut f multe emotii...cand am iesit din casa cu "hora miresei", in fata blocului era o multime de lume si de emotionata ce eram nu am realizat k am in mana posetuta si am scapat-o...am stricat toata hora;)) ...pana la urma a iesit bine...dar..credeti-ma..eram coplesita de emotii...

madalinabalescu27
05.03.2008, 11:15:59
=(( SALUTARE ,FETELOR ...EU SUNT PLECAT DIN ROM DE 6 ANI ....NU PREA MAI SUNT LA CURENT CU MULTE.....AM NUNTA PE 21 IULIE LA HOT GALATI....VOI CE STITI DE UN ACORDEONIST BUN PT ACASA LA MIREASA?....ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU.....VA PUP SI MULTA BAFTA CELOR CARE SE MARITA DE CURAND...PUPICI:x

Cat ai platit la catedrala taxa? ca si eu mi-am dorit acolo dar trebuia sa fac o cerere si daca se accepta puteam face acolo, tu cum ai reusit? ca cica nu se fac nunti ca are statut de manastire si ca nu prea da voie.poate imi poti raspunde, multumesc.

dorinutza
11.03.2008, 12:51:53
Cat ai platit la catedrala taxa? ca si eu mi-am dorit acolo dar trebuia sa fac o cerere si daca se accepta puteam face acolo, tu cum ai reusit? ca cica nu se fac nunti ca are statut de manastire si ca nu prea da voie.poate imi poti raspunde, multumesc.
nu stiu exact dak se fac cununii la catedrala...trebuie sa va interesati la episcopie si sigur o sa fie nevoie de binecuvantare de la Prea Sfintitul Casian :D

dorinutza
11.03.2008, 12:58:11
eu vreau si hora si acordionistul si gaina si tot ce se face la nunta
daca nu le facem noi se va pierde traditia si nu e traditie de la tara ci e a romaniei.traiesc in italia si aici nu e nimic traditie.nunta se face ziua.te duci la primarie daca vrei la biserica si dai de mancare la invitati si gata nunta!asa eu nu mai fac nunta sincer...poate dorul si distantza de casa ma fac sa vad traditia ca pe o comoara a tarii mele dar asta sunt eu....fiecare alege ce si cum vrea sa fie ziua cea mai frumoasa din viata ei/lui
ma bucur k gandesti asa..eu sunt o traditionalista inraita...o data e nunta si vreau sa fie in 100% romaneasca..nu cu influente de pe la americani...in fine..asta e parerea mea si mi-o mentin...si k drept dovada, in vara imi dau licenta pe "folclor romanesc" ... :)

CONT-INCHIS-044
12.03.2008, 22:45:38
ma bucur k gandesti asa..eu sunt o traditionalista inraita...o data e nunta si vreau sa fie in 100% romaneasca..nu cu influente de pe la americani...in fine..asta e parerea mea si mi-o mentin...si k drept dovada, in vara imi dau licenta pe "folclor romanesc" ... :)
bvbv ma bucur ca mai e cineva ca mine;))eu sunt de 6 ani plecata din romania si am inteles ce mult conteaza traditiile noastre si ce frumoase sunt.aici nu am craciun nu am paste la nunta te duci la pranz cand moare cineva a doua zi il ingroapa si a 3 zi danseaza.vreau sa traiesc cat pot de romaneste ptr ca sunt mandra de originea mea si de traditiile noastre.app nu cred ca voi avea marturii...nu se faceau la noi pana acum cativa ani...ma mai gandesc.pup la tine pup la voi

dorinutza
13.03.2008, 16:23:25
bvbv ma bucur ca mai e cineva ca mine;))eu sunt de 6 ani plecata din romania si am inteles ce mult conteaza traditiile noastre si ce frumoase sunt.aici nu am craciun nu am paste la nunta te duci la pranz cand moare cineva a doua zi il ingroapa si a 3 zi danseaza.vreau sa traiesc cat pot de romaneste ptr ca sunt mandra de originea mea si de traditiile noastre.app nu cred ca voi avea marturii...nu se faceau la noi pana acum cativa ani...ma mai gandesc.pup la tine pup la voi
ma bucur k suntem pe aceeasi lungime de unda...apropos de marturii...eu am avut la logodna, niste carduri de masa, si pot sa spun k a fost o cheltuiala in vant...in local, pe jos erau numai cartonase de-alea...ce folos...s-a uitat lumea la ele si apoi le-au lasat pe acolo..si erau destul de dragutze, crede-ma...e la fel k invitatia..nu face nimeni colectie cu asa ceva...chiar dak eu pana sa ma marit strangeam astfel de chestii ;))

Ellutza09
16.03.2008, 21:31:30
Ce inchinat? Eu n-am mai auzit de traditia asta :O

Ellutza09
16.03.2008, 21:35:30
la hora miresei am avut f multe emotii...cand am iesit din casa cu "hora miresei", in fata blocului era o multime de lume si de emotionata ce eram nu am realizat k am in mana posetuta si am scapat-o...am stricat toata hora;)) ...pana la urma a iesit bine...dar..credeti-ma..eram coplesita de emotii...
Da cred ca si eu voi avea mari emotii...e aiurea ies toti vecinii afara,la geamuri sa se uite... numai la noi la romani se intampla asa ceva...

Ellutza09
16.03.2008, 22:18:29
Noi tot asa cred ca vom face o petrecere la ciorba de potroace , cu parinti,socrii nasi si prieteni ...

cristoiash
17.03.2008, 09:02:04
Nici eu ... ziceti-mi si mie ca sa o instruiesc! :)

anlya_426
17.03.2008, 11:40:19
adik atunci iti pune nasa voalul pe acp..inainte ti-l inchina deasupra capului..adik face semnul crucii cu voalul deasupra capului tau.......

Ellutza09
17.03.2008, 12:22:16
Bine ca am aflat eu nu stiam, si nici nasa mea nu stia :*

moskya22
19.03.2008, 08:47:13
eu l-am avut pus de la coafor:-?

Ellutza09
19.03.2008, 09:41:08
si eu ma gandeam tot asa sa mi-l puna la coafor...dar cu traditiile astea...

anlya_426
19.03.2008, 09:55:53
si eu ma gandeam tot asa sa mi-l puna la coafor...dar cu traditiile astea...

pai se poate pune si la coafor....depinde acum cat de mult iti doresti sa pastrezi traditia......

dorinutza
19.03.2008, 12:06:38
pai se poate pune si la coafor....depinde acum cat de mult iti doresti sa pastrezi traditia......
da asa este...majoritatea il pun la coafor...insa eu sunt o traditionalista si plus de asta mi-a plcut momentul in care nasa mi-a inchinat voalul...ma simteam bine-cuvantata...tin mult la traditia si religia mea...

dorinutza
19.03.2008, 12:11:28
Da cred ca si eu voi avea mari emotii...e aiurea ies toti vecinii afara,la geamuri sa se uite... numai la noi la romani se intampla asa ceva...
eiii...si ce?!...eu ma simteam ok..aveam emotii ce-i drept....dar ma simteam admirata;;) ;))

olgutza_83
25.03.2008, 06:50:54
Miresicilor, in cazul meu nasa a tinut sa-mi puna voalul chiar ea, cand eu vroiam sa il pun la coafor. Am fost dezamagita, dar la nunta cand l-a pus pe cap a fost o senzatie unica.

anlya_426
25.03.2008, 10:48:11
da asa este...majoritatea il pun la coafor...insa eu sunt o traditionalista si plus de asta mi-a plcut momentul in care nasa mi-a inchinat voalul...ma simteam bine-cuvantata...tin mult la traditia si religia mea...

mie tot nasa imi va pune voalul...dar acest obicei, ca si toate celelalte, ar trebui pastrate doar daca au vreo insemnatate pentru persoana in cauza...adik eu chiar imi doresc acest lucru...nu il fac doar pt ca "asa se face"......

Ellutza09
25.03.2008, 12:05:38
Eu m-am tot gandit si pana la urma o sa optez sa mi-l puna la coafor...

myrabella
26.03.2008, 09:59:34
dragi miresici, a mai intrebat cineva mai devreme si nu a primit raspuns, asa ca o sa incerc si eu : poate cineva sa ne spuna care sunt traditiile cap-coada?
asa din auzite , si din ce am vazut pe la alte nunti nu am reusit sa-mi fac o idee pt ca fiecare a facut cum a vrut. ceea ce mi se pare corect.
tocmai de aia as vrea si eu sa stiu la ce sa renunt si la ce nu.
pupici:*

dorinutza
26.03.2008, 11:13:21
Eu m-am tot gandit si pana la urma o sa optez sa mi-l puna la coafor...
dar ai vb cu nasa ta??? e de-acord cu asta???? nasa mea nu prea a vrut...:-"

Ellutza09
26.03.2008, 11:50:33
dar ai vb cu nasa ta??? e de-acord cu asta???? nasa mea nu prea a vrut...:-"
Da,nasa chiar mi-a spus asta... a spus ca nu prea se pricepe si decat sa nu mi-l puna bine mai bine sa-l pun la coafor :D. Si acasa cand ma va gati o sa-mi puna doar bijuteriile ...

dorinutza
26.03.2008, 11:59:06
Da,nasa chiar mi-a spus asta... a spus ca nu prea se pricepe si decat sa nu mi-l puna bine mai bine sa-l pun la coafor :D. Si acasa cand ma va gati o sa-mi puna doar bijuteriile ...
atunci e bine si-asa ;)

dorinutza
26.03.2008, 12:01:28
dragi miresici, a mai intrebat cineva mai devreme si nu a primit raspuns, asa ca o sa incerc si eu : poate cineva sa ne spuna care sunt traditiile cap-coada?
asa din auzite , si din ce am vazut pe la alte nunti nu am reusit sa-mi fac o idee pt ca fiecare a facut cum a vrut. ceea ce mi se pare corect.
tocmai de aia as vrea si eu sa stiu la ce sa renunt si la ce nu.
pupici:*
pai...sunt multe...depinde dak le vrei pe toate...

CONT-INCHIS-044
26.03.2008, 22:29:07
ma bucur k suntem pe aceeasi lungime de unda...apropos de marturii...eu am avut la logodna, niste carduri de masa, si pot sa spun k a fost o cheltuiala in vant...in local, pe jos erau numai cartonase de-alea...ce folos...s-a uitat lumea la ele si apoi le-au lasat pe acolo..si erau destul de dragutze, crede-ma...e la fel k invitatia..nu face nimeni colectie cu asa ceva...chiar dak eu pana sa ma marit strangeam astfel de chestii ;))
deci crezi ca ar trebui sa nu dau fff multa importantza la invitatii?adica eu as fi vrut ceva dragut deosebit dar cum zici tu poate nimeni nu va da importantza la detaliile astea.tu ce ai face?:*

myrabella
27.03.2008, 07:12:12
pai...sunt multe...depinde dak le vrei pe toate...

pai da, as vrea sa le aud pe toate cele mai actuale bineanteles. doar nu o sa ma apuc acum sa dezgrop traditiile din batrani.:-B
asta daca se poate, daca stie cineva.[-o<
daca nu, vad eu . mai am cativa prieteni care s-au casatorit anul trecut si o sa-i intreb dar e greu sa iau legatura cu ei pt ca lucreaza in capitala si cand vin la o luna acasa numai eu nu mai sunt pe capul lor sa ii stresez cu obiceiurile....:D :-p

INA81
27.03.2008, 08:16:11
pai da, as vrea sa le aud pe toate cele mai actuale bineanteles. doar nu o sa ma apuc acum sa dezgrop traditiile din batrani.:-B
daca nu, vad eu . mai am cativa prieteni care s-au casatorit anul trecut si o sa-i intreb dar e greu sa iau legatura cu ei pt ca lucreaza in capitala si cand vin la o luna acasa numai eu nu mai sunt pe capul lor sa ii stresez cu obiceiurile....:D :-p
uite o sa iti spun si eu cateva si poate celelalte foste miresici ma vor completa caci le-am mai uitat si eu si sincera sa fiu nici nu am vrut sa le fac pe toate caci unele mi se par cam deplasate :
( nu stiu cu ce sa incep:-$ )
1. la gatitul miresei - mireasa trebuie sa stea pe un scaun sub care sa aiba o perna alba noua sub care lumea din jurul miresei sa puna bani ;
mireasa nu se ridica de sub scaun decat ridicata de mire caci altfel se interpreteaza ....... habar nu am ce
mireasa sa nu uite jarteluta ata rosie ; ceva vechi ceva albastru ceva imprumutat
2. voalul se pune de nasa(:> ) dupa ce se inchinain semnul crucii:-$
acordeonistul care vine odata cu mirele si iti canta binecunoscuta melodie : ia-ti mireasa ziua buna .......
3.colacul miresei rupt deasupra capului inchinat in semnul crucii , mireasa trebuie sa manance din fiecare bucata inseamna fiecare etapa a vietii ... deasemeni trebuie sa bea din paharul de vin.... semnifica puterea ei .....
hora miresei in fata blocului .................care nu am inteles-o niciodata ...vai de capul meu ...........
bineinteles mai sunt nasii , nuntasii, parintii care tin cate o sticla de vin in mana si cinstesc pe toata lumea .............alta idee care nu o inteleg ...parca am fi o adunatura de nebuni ....
4.la biserica se saruta mana nasilor.....se cununa mirii pe un covor etc ce va cere preotul galeata in care mirele pune bani si se varsa de catre miri ;
5. dupa stare civila si cununie religioasa , intrea mirilor in locul unde se sarbatoreste evenimentul este intampinat de soacra care trage miri de gat cu un prosop :( ....se face apoi semnul crucii la tocurile usii cu ambele lumanari ( atentie ca lumanarile nu se despart delok nu lasati una la biserika si una acasa : nu le despartiti )
6 mirii trebuie sa manance din acelasi produs ( ce doreste fiecare ) cred ca vrea sa insemne prima masa pe care o iau impreuna ca o familie ...
7. jucatul gainilor #:-S cu cadourile etc
8 dezgatitul miresei : se ofera nasei un cadou care de obicei este un lucru special ptr ea apoi un prosop si un sapun :O iar nasa la fel ofera un cadou si bineinteles binecunoscuta geanta si toate micile atentii ptr toaleta unei fete;
9 urmeaza hora miresei si ce mai e ....aruncatul buchetului jarteaua ....
#:-S
nu sunt toate sunt convinsa eu v-am spus doar ce imi aminteam oricum eu nu le-am facut pe toate :> sper ca celelalte miresici sa ma completeze

dorinutza
27.03.2008, 08:25:15
pai..cu ce sa incepem...sa zicem cu venitul la mireasa....vine mirele sa te ia...fetele tre sa te ascunda si el sa plateasca k sa te ia...gatitul miresei...inchinatul voalului(nasa)...ridicarea cu scaunul sa te pupe(mirele)...gatitul nasilor, a socrilor, a cavalerilor(cocardele)...hora miresei...ruperea colacului....apoi vedeti voi ce faceti la starea civila...apoi biserica...pozele...aaa...rasturnarea galetii cu apa...apoi la salon...la intrare tre sa va traga cineva cu un prosop inauntru(soacra mare)...dansati...valsul mirei...tortul...jucatul gainii....jucatul colacilor pt nasi....dezgatitul miresei...si cam atat...apoi dupa nunta...ciorba de potroace...si in unele zone se fac la 3 zile "placintele"cam asta stiu eu....poop...si o nunta asa cum vrei

myrabella
27.03.2008, 16:12:57
/:) foarte tare
de unele din ele nu stiam, de ex ca tre sa te traga soacra cu prosopul in restaurant, dar cu siguranta nu se va intampla la mine, si nici aia cu dansatul gainilor .
ok, deci concluzia este ca fiecare si-o face cum vrea si cum ii place. asta daca nu cumva se vor trezi binevoitori care sa intervina in cate un moment si sa dea indicatii.
sa va dea Domnu nunta pe care o visati
pupici

INA81
28.03.2008, 08:37:11
de unele din ele nu stiam, de ex ca tre sa te traga soacra cu prosopul in restaurant, dar cu siguranta nu se va intampla la mine, si nici aia cu dansatul gainilor .
ok, deci concluzia este ca fiecare si-o face cum vrea si cum ii place. asta daca nu cumva se vor trezi binevoitori care sa intervina in cate un moment si sa dea indicatii.
pupici
:)) vor fi destui care sa:[email protected] ; cel mai bine este sa vorbesti dinainte cu nasa ta si sa stie ea ce are de facut sa nu plece urechea la :[email protected] . si totul va fi bine. oricum dinainte sa spui la toata lumea : nasi , familie ce vrei si ce nu vrei ; eu asa am facut cu hora miresei ( desi am avut-o pe mama de partea mea ) nasii nu au fost incantati dar eu le-am tot repetat :[email protected] si nu am facut hora :-" delok .
pupici

dorinutza
28.03.2008, 11:32:17
pupici
asa este..faci cum vrei...ai cerut detalii despre obiceiuri...ti le-am dat atat cat am stiut...faci cum crezi...eu am avut o nunta cu toate traditiile si obiceiurile si a fost o nunta foarte frumosa...e cu adevarat deosebit sa faci toate chestiile astea ciudate, cum vi se par voua...o data in viata le faci ;-)

papusha
28.03.2008, 12:17:25
pai..cu ce sa incepem...sa zicem cu venitul la mireasa....vine mirele sa te ia...fetele tre sa te ascunda si el sa plateasca k sa te ia...gatitul miresei...inchinatul voalului(nasa)...ridicarea cu scaunul sa te pupe(mirele)...gatitul nasilor, a socrilor, a cavalerilor(cocardele)...hora miresei...ruperea colacului....apoi vedeti voi ce faceti la starea civila...apoi biserica...pozele...aaa...rasturnarea galetii cu apa...apoi la salon...la intrare tre sa va traga cineva cu un prosop inauntru(soacra mare)...dansati...valsul mirei...tortul...jucatul gainii....jucatul colacilor pt nasi....dezgatitul miresei...si cam atat...apoi dupa nunta...ciorba de potroace...si in unele zone se fac la 3 zile "placintele"cam asta stiu eu....poop...si o nunta asa cum vrei

Eu vreau ca mirele sa ma astepte la altar :D pana atunci nu o sa ma vada :p ;;)

papusha
30.03.2008, 17:34:46
eiii...si ce?!...eu ma simteam ok..aveam emotii ce-i drept....dar ma simteam admirata;;) ;))

Ce miresici frumoasa foc avem noi aici :*>:D<
Se vede pe fata ta ca erai in al 9-lea cer :A:A:A
Dar eu vreau sa ma astepte la biserica.....nu vreau sa ma vada....decat la altar ;;) :>

dorinutza
31.03.2008, 13:16:38
Ce miresici frumoasa foc avem noi aici :*>:D<
Se vede pe fata ta ca erai in al 9-lea cer :A:A:A
Dar eu vreau sa ma astepte la biserica.....nu vreau sa ma vada....decat la altar ;;) :>
da...chiar ma simteam bine :-" ...depinde, tu faci cum vrei...eu am vrut o nunta traditionala romaneasca;-) ;-)

gabimirea
31.03.2008, 14:05:21
Doamne cum radiati toate miresele :-X si ce frumoase sunteti toate :-<
Cand am vazut topicul "hora miresei" credeam ca povestiti de hora de dupa legatoare ... ca eu am mai dubii pt acel moment ... nu stiu care e faza cu lichiorul servit in hora de nu se poate dansa ... si ma cam enerveaza ideea de a dansa cu un pahar in mana
Poate ma lamuriti si pe mine :D:*

dorinutza
31.03.2008, 17:10:13
Doamne cum radiati toate miresele :-X si ce frumoase sunteti toate :-<
Cand am vazut topicul "hora miresei" credeam ca povestiti de hora de dupa legatoare ... ca eu am mai dubii pt acel moment ... nu stiu care e faza cu lichiorul servit in hora de nu se poate dansa ... si ma cam enerveaza ideea de a dansa cu un pahar in mana
Poate ma lamuriti si pe mine :D:*
eu, desi am avut o nunta 100% traditionala am sarit peste acest moment;)) ;)), nu de alta...dar am uitat...si eu, si mama...si toti...;)) speram sa nu se fi suparat cineva k nu a fost servit cu lichior:-B

waterlily
04.04.2008, 09:12:17
Eu vreau ca mirele sa ma astepte la altar :D pana atunci nu o sa ma vada :p ;;)

Atunci trebuie sa mergeti la starea civila inainte pentru acte,asa poti merge direct la biserica in ziua nuntii.Si dupa:rocking:.

Ellutza09
04.04.2008, 11:35:18
Ce multe traditii mai sunt:), eu stia ca soacra mare trage mirii cu un prosop dupa ce mireasa este despetelita...acum depinde...

dorinutza
04.04.2008, 16:58:56
Ce multe traditii mai sunt:), eu stia ca soacra mare trage mirii cu un prosop dupa ce mireasa este despetelita...acum depinde...
eu stiam k se face la intrarea in restaurant...si simbolizeaza k cei doi sa fie uniti mereu

waterlily
09.04.2008, 13:45:18
[quote=dorinutza;749303]eu stiam k se face la intrarea in restaurant...si simbolizeaza k cei doi sa fie uniti mereu[/quot
Asa e ai dreptate la restaurant...eu nu inteleg de ce soacra mare ...

Ellutza09
09.04.2008, 13:57:24
Sincera sa fiu,mie nu prea-mi place chestia asta...nu cred ca am s-o las pe soacra mare sa ne traga cu prosopul in restaurant....Nasii ne-au spus ca nu vor sa li se joace gaina la restaurant si torturile...deci..nu cred ca vom avea traditii in afara de ruptul colacului in fata blocului...

waterlily
09.04.2008, 14:29:42
Sincera sa fiu,mie nu prea-mi place chestia asta...nu cred ca am s-o las pe soacra mare sa ne traga cu prosopul in restaurant....Nasii ne-au spus ca nu vor sa li se joace gaina la restaurant si torturile...deci..nu cred ca vom avea traditii in afara de ruptul colacului in fata blocului...
Depinde cum te intelegi cu socrii daca ei tin la traditii,iar daca nu vrei sa ai surprize ar trebui sa vorbesti cu ei inainte. A mea soacra deja cumparase prosopul cand i-am spus ca eu nu vreau...

CONT-INCHIS-044
09.04.2008, 15:00:16
Depinde cum te intelegi cu socrii daca ei tin la traditii,iar daca nu vrei sa ai surprize ar trebui sa vorbesti cu ei inainte. A mea soacra deja cumparase prosopul cand i-am spus ca eu nu vreau...
la mine e invers...soacra mea nu vrea nimik din traditii..i se pare marlanesc.noua nu:vream acordionist,gaina(daca o vor nasii),hora miresei in fata blocului,dezgatitul,furatul miresei si ce se mai face.noi vrem o nunta romaneasca nu made in italy sau usa sau ce mai e.deasta nici cu marturiile nus fff hotarata sa le iau sau nu.

Ellutza09
09.04.2008, 21:29:53
Socrii fac cum vrem noi ca doar nu e nunta lor,si daca vor sa ne cumpere prosop sa ni-l dea acasa cadou...:*

CONT-INCHIS-044
09.04.2008, 22:35:01
Socrii fac cum vrem noi ca doar nu e nunta lor,si daca vor sa ne cumpere prosop sa ni-l dea acasa cadou...:*
aici ai dreptate...dar nu toti avem puterea de a ne impune parerile in fatza socrilor:-L:-L:-L

Ellutza09
09.04.2008, 22:57:13
aici ai dreptate...dar nu toti avem puterea de a ne impune parerile in fatza socrilor:-L:-L:-L
Da,asa este...de exemplu daca nu am eu curaj sa le spun ceva socrilor ca nu-mi convine, ii spun lui,iar el le spune imediat ca nu dorim lucrul respectiv...

CONT-INCHIS-044
09.04.2008, 23:07:44
Da,asa este...de exemplu daca nu am eu curaj sa le spun ceva socrilor ca nu-mi convine, ii spun lui,iar el le spune imediat ca nu dorim lucrul respectiv...
de obicei noi le zicem impreuna ce nu e bine...dar eu inghit multe ca sa nu fie probleme.asta e viatza sper doar ca soacra sa nu fiu rea:-<:-<:-<

Ellutza09
09.04.2008, 23:14:01
de obicei noi le zicem impreuna ce nu e bine...dar eu inghit multe ca sa nu fie probleme.asta e viatza sper doar ca soacra sa nu fiu rea:-<:-<:-<
E bine ca poti...am facut si eu la fel la inceput..insa acum vreau sa facem numai ce vrem noi...nu prea mai accept nici sfaturi ,nici idei...chiar daca stiu ca nu e bine cum procedez...

CONT-INCHIS-044
09.04.2008, 23:16:33
E bine ca poti...am facut si eu la fel la inceput..insa acum vreau sa facem numai ce vrem noi...nu prea mai accept nici sfaturi ,nici idei...chiar daca stiu ca nu e bine cum procedez...
suntem offtopic hai sa ne mutam la miresici sa ne unim :*

claudik_love
05.05.2008, 19:33:16
[buna!!! p e ce data ai nunta la orizont???ce parere ai despre acest restaurant..?ai mai fost la vreo nunta acolo??la orizont am si eu nunta......si din cauza te intreb...
pupici:-p

impromex
05.05.2008, 21:19:51
Eu am fost la o nunta la orizont si a fost nunta mea preferata .Probabil si ptr. ca a fost singura nunta fara manele si muzica populara #:-S dar oricum a fost cu siguranta nunta cu cea mai gustoasa mancare.
Cea mai faina faza in ceea ce priveste mancare a fost ca la un fel s-a adus friptura cu cascaval pe deasupra si facute pane. L-am mancat pe nerasuflate crezand dupa gust ca e carne de pui. Dupa un an am aflat ca ala era felul de peste#-o dar as fi putut jura ca era pui asa fain fusese gatit.
A fost cred singura data cand am mancat peste cu asa pofta ;))
Si eu am vrut initial sa fac nunta acolo stiind ca mancarea este excelenta dar mi-a placut mai mult sala unde fac eu acum nunta si sper sa am si eu o nunta asa reusita ca cea de la Orizont.

CONT-INCHIS-044
02.06.2008, 22:39:19
fetelor am o curiozitate.mai e valabila faza cu eu mireasa nu tre sa vad alta mireasa la fata in ziua nunti?si daca e inca valabil ce semnificatie are?>:D<>:D<>:D<

Ellutza09
03.06.2008, 01:15:53
fetelor am o curiozitate.mai e valabila faza cu eu mireasa nu tre sa vad alta mireasa la fata in ziua nunti?si daca e inca valabil ce semnificatie are?>:D<>:D<>:D<

Eu stiu ca mireasa nu trebuie sa vada alta mireasa la biserica, inainte de cununie...dar in ziua respectiva sau la starea civila poate sa vada si alte mirese....>:D<

Ellutza09
03.06.2008, 01:18:17
Fetelor, buchetul nasei trebuie sa fie la fel cu cel al miresei?Ca eu vreau buchetul din 15 trandafiri si ma gandeam sa-i pun nasei mai putini trandafiri la buchet,voi cum stiti? :*

CONT-INCHIS-044
03.06.2008, 08:35:52
Fetelor, buchetul nasei trebuie sa fie la fel cu cel al miresei?Ca eu vreau buchetul din 15 trandafiri si ma gandeam sa-i pun nasei mai putini trandafiri la buchet,voi cum stiti? :*
eu stiu ca fiecare isi alege buchetul.tu ti l faci ce cloare vrei cu cati trandafiri vrei iar nasa la fel.important e sa te duci cu nasa sa vezi ce fel de buchet vrea.>:D<>:D<>:D<

impromex
03.06.2008, 09:56:44
Al meu si al nasei va avea cam a acelasi nr. de trandafiri.Asa a vrut nasa asa va fi.Ellutza sa nu imi zici ca inca nu e data comanda la flori ca poate vrei sa vin sa te iau de manuta sa te duc la prima florarie pe care o intalnim.Cred ca realizezi ca sambata ASTA avem nunta nu:-w ?

Ellutza09
03.06.2008, 20:00:19
Al meu si al nasei va avea cam a acelasi nr. de trandafiri.Asa a vrut nasa asa va fi.Ellutza sa nu imi zici ca inca nu e data comanda la flori ca poate vrei sa vin sa te iau de manuta sa te duc la prima florarie pe care o intalnim.Cred ca realizezi ca sambata ASTA avem nunta nu:-w ?
=))=))=))Sincera sa fiu cred ca nu prea realizez...chiar azi am fost si am dat comanda de buchete..:D , eu i-am comandat nasei buchet rosu stiind ca asa are rochia,nu am mai intrebat-o ptr ca nici ea nu m-a intrebat cum as vrea sa fie aranjamentul de pe lumanari,mi-a spus doar ca le-a comandat si atat.Tie iti cumpara vreo ceva la despetelit? :*

CONT-INCHIS-044
03.06.2008, 21:34:27
apropo de despletit.cine ne face si noua o lista cu ce trebuie sa ne ia nasa si ce trebuie sa luam noi nasei?poate miresicile de anii trecuti sau cele care au nunta acum.>:D<>:D<>:D<>:D<

Ellutza09
04.06.2008, 00:35:20
apropo de despletit.cine ne face si noua o lista cu ce trebuie sa ne ia nasa si ce trebuie sa luam noi nasei?poate miresicile de anii trecuti sau cele care au nunta acum.>:D<>:D<>:D<>:D<
Nasa nu mi-a spus nimic,deci nu cred ca-mi cumpara vreo ceva la despetelit,in afara de palarie.Noi le-am cumparat cadourile de pe colaci.La ele te referi sau la altceva?

CONT-INCHIS-044
04.06.2008, 07:56:24
Nasa nu mi-a spus nimic,deci nu cred ca-mi cumpara vreo ceva la despetelit,in afara de palarie.Noi le-am cumparat cadourile de pe colaci.La ele te referi sau la altceva?
eu stiu ca la despletit nasa tre sa cumpere o poseta cu cate ceva in ea,ruj,parfumel,machiaj.ceva de genul.iar mireasa tre sa i ia un prosop sau mai nou halate de baie.cel putin asa stiu eu.

impromex
04.06.2008, 12:31:59
=))=))=))Sincera sa fiu cred ca nu prea realizez...chiar azi am fost si am dat comanda de buchete..:D , eu i-am comandat nasei buchet rosu stiind ca asa are rochia,nu am mai intrebat-o ptr ca nici ea nu m-a intrebat cum as vrea sa fie aranjamentul de pe lumanari,mi-a spus doar ca le-a comandat si atat.Tie iti cumpara vreo ceva la despetelit? :*

Pai ce se cumpara in afara de broboada aia sau ce-o mai fi ca mai mult de 10 minute nu va sta in capul meu >:P ?Ieri m-a inebunit ca trebuie sa imi cumpere de imbracat ca asa trebuie iar eu chiar nu vreau sa imi cumpere nimic nu inteleg de unde atatea trebuie.Am fost pe la un magazin si mi s-au lipit ochii de o bluza gen tricotat si m -ia luat-o si acum mai vroia musai i ceva in jos sa se potriveasca dar nu m-a mai prins .Am zis ca imi ajunge bluza ca am indeplinit tradita :[email protected] gata dar am mi-a zis prietenul meu ca imi mai luase si o rochie care nu stiu cum arata :-?

waterlily
04.06.2008, 15:26:21
Dupa traditie, cine vrea sa o respecte nasa cumpara pe langa esarfa pentru dezgatit si o poseta cu cate ceva in ea ruj, o trusa de machiaj, un rimel, o perie de par sau pieptan, o oglinda de poseta...

CONT-INCHIS-044
04.06.2008, 20:00:38
buna fetelor.eu am fost ajutata de o miresica si am aflat exact ce trebuie cumparat.acum depinde si daca voi si nasii tineti la traditie.deci mireasa nasei:prosop si sapun e simbolic ptr dezgatit si apoi ceva de imbracat(pe vremuri se dadea material)nasa ptr miresica:poseta cu fard.ruj,parfumel,si chestii de astea,palarie sau esarfa,ceva de imbracat.acum eu zic ca cel mai bine e sa vb cu nasa daca vrea sau nu toate chestiile astea mai ales la imbracat...cred ca ori se merge impreuna ori fiecare isi ia ce vrea si i se da banii.cam atat am aflat.:*:*:*:*

CONT-INCHIS-044
18.06.2008, 08:13:21
fetelor deschid acest topic stiind ca deja mai este unul doar ca sunt curioasa la noi in galati cat se cinsteste oare???stiti ca eu sunt plecata din tare de 6 ani si sincer nu stiu cat se cinsteste la o nunta.

krisina
18.06.2008, 12:20:53
eu, te pot ajuta cu cateva exemple:
sambata trecuta a fost cineva la o nunta la andis(parca acolo ai si tu) si a dat 4 mil :O:O:O.Mi s-a parut extraordinar de putin!!!!
Tot sambata trecuta soacra mea a fost la o nunta in afara orasului si a dat 5 mil(cica se punea si mai putin).
Eu voi merge duminica la o nunta dar sub 7 mil cu siguranta nu voi pune.(mai stiu o prietena care a "decontat 200 euro tot zilele astea)
Revin cu noutati ca mai am destule nunti pana in august:-<

CONT-INCHIS-044
18.06.2008, 21:14:15
eu, te pot ajuta cu cateva exemple:
sambata trecuta a fost cineva la o nunta la andis(parca acolo ai si tu) si a dat 4 mil :O:O:O.Mi s-a parut extraordinar de putin!!!!
Tot sambata trecuta soacra mea a fost la o nunta in afara orasului si a dat 5 mil(cica se punea si mai putin).
Eu voi merge duminica la o nunta dar sub 7 mil cu siguranta nu voi pune.(mai stiu o prietena care a "decontat 200 euro tot zilele astea)
Revin cu noutati ca mai am destule nunti pana in august:-<
vai doamne sper sa nu mi puna toti 4mil pe masa ca tre sa fac imprumut sa mi platesc datoriile a doua zi.stii de ce au pus asa putin pe masa?a fost mancarea proasta?muzica?

CONT-INCHIS-044
19.06.2008, 11:35:47
vai doamne sper sa nu mi puna toti 4mil pe masa ca tre sa fac imprumut sa mi platesc datoriile a doua zi.stii de ce au pus asa putin pe masa?a fost mancarea proasta?muzica?
acum am vb cu o miresica care a avut nunta sambata trecuta.darul a mers cam 5mil.au fost care au pus si mai mult.

krisina
19.06.2008, 20:31:14
cred ca de zgarciti:-SS :-SS , sincer iti zic..
oricum, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme de genul asta.Eu cunosc o persoana foooooarte pretentioasa care a avut anul trecut nunta acolo, si nu are decat cuvinte de lauda despre tot :muzica , mancare, ,,, si repet - e o tipa foarte pretentioasa;)) .
spor la pregatiri

CONT-INCHIS-044
19.06.2008, 20:52:34
cred ca de zgarciti:-SS :-SS , sincer iti zic..
oricum, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme de genul asta.Eu cunosc o persoana foooooarte pretentioasa care a avut anul trecut nunta acolo, si nu are decat cuvinte de lauda despre tot :muzica , mancare, ,,, si repet - e o tipa foarte pretentioasa;)) .
spor la pregatiri
cumnata mea a facut la hotel galati jos la parter(gestiunea e aceeasi)anul trecut si a fost totul k.lumea a pus 6mil/perechea.deci nu a fost dar de 5 mil sau 4.eu am formatie la nunta.

Habib
27.06.2008, 09:14:22
6/7 milioane.............noi asa am dat
in functie de cat e meniul
ca daca e 250 ron de persoana e clar ca voi pune 800 -900ron

picolla
27.06.2008, 11:03:01
6/7 milioane.............noi asa am dat
in functie de cat e meniul
ca daca e 250 ron de persoana e clar ca voi pune 800 -900ron

la noi a inceput de la 400de roni si apoi s-a dusssss:-p
iar la o nunta la care am fost cu o saptamana inainte am pus 600 ron>:D<

CONT-INCHIS-044
09.07.2008, 06:13:24
fetelor nu ati mai fost la nunti?

elenna
09.07.2008, 15:37:10
fetelor nu ati mai fost la nunti?

Eu o sa am o nunta pe 19 iul si cred ca voi pune 600 ROn sau 7oo. Nu suntem rude, prieteni dar nu f apropiati.

adriana2008
24.07.2008, 17:14:42
eu m-am gandit sa le pun la fini in jur de 1500 de e. Voi ce spuneti e ok, nici eu nu am mai fost si nu stiu care mai e darul pt nas.

CONT-INCHIS-044
24.07.2008, 18:59:06
eu m-am gandit sa le pun la fini in jur de 1500 de e. Voi ce spuneti e ok, nici eu nu am mai fost si nu stiu care mai e darul pt nas.
eu zic ca e fff bine
eu ma multumesc cu 20 30 mil vechi de la nasi.

elenna
24.07.2008, 21:21:06

1500 de euro sa le pui pe masa??? Mi se pare extraordinar de mult. Gandeste-te ca, in calitate de nasa vei mai avea si alte cheltuieli. Acum depinde si de ce relatie ai cu finii si ce situatie materiala ai tu. Chiar si asa suma mi se pare mare.

As vrea si eu o nasica asa darnica cum esti tu. =D>

Andra76
08.08.2008, 00:30:20
Am de gand sa fur o mireasa care are nunta in Galati si cum nu cunosc orasul ma bazez pe ajutorul vostru ;)) ,mireasa e sora mea.:-p

Andra76
09.08.2008, 13:07:27
Hai mai fetelor nimeni nu-mi da nici o sugestie?

alinanorsk
21.08.2008, 14:59:35
Eu nu am respectat toate traditiile(adica nu am gustat din colacul miresei, nu am baut vin)Stiu ca mirii icu o zi inainte de nunta se spovedesc Nu au voie nici sa bea nici sa manance pana cand nu le da impartasania preotul.Aceasta se da la cununia religioasa.Prin nunta inteleg respectarea acestei traditii.Mie personal mi se pare ca cel mai frumos moment al nuntii este cel de la biserica,restul e o simpla petrecere.

Ellutza09
21.08.2008, 16:49:31
Nici eu nu am respectat chiar toate traditiile de exemplu voalul nu mi l-a pus nasa ci coafeza,nu am mai aruncat buchetul...nu m-am mai spovedit ca n-am mai avut timp....

simena
22.08.2008, 21:50:01
La mine e lege, nu vreau sub nicio forma sa aud de: acordeonist, colacul miresei, jucatul gainii. Nasa nu ma va gati, voalul il voi avea pus de la coafor, iar la dezgatit imi va pune o esarfa in cap si-atat. Prosoape si toate cele le va primi acasa.

gabriela_R
29.08.2008, 22:27:42
:-sOOO...NU STIU CE O SA FAC LA HORA MIRESEI DIN FATA CASEI K LA MINE O SA SE ADUNE TOTI PURADEII SI TOTI TIGANEII DIN FATA DE LA MINE...STAU LA CASA...(:|

gabriela_R
29.08.2008, 22:33:55
Asta Mai Lipsea...sa-mi Cante Unu Cu Acordeonu....;))

larisa_borcea
03.09.2008, 10:29:18
Asta Mai Lipsea...sa-mi Cante Unu Cu Acordeonu....;))
trebuie sa tii cont de cum vrei tu sa fie. Eu am respectat numai anumite traditii , voalul m- i la pus coafeza ,turta mi-a rupt-o nasa , dar am uitat sa musc din bucatile rupte , la ultima buc mi-am adus aminte ,eram emotionata ce mai,am avut un dembel de acordeonist, afost bn pana la urma

DanielaD
04.09.2008, 17:29:35
La mine e lege, nu vreau sub nicio forma sa aud de: acordeonist, colacul miresei, jucatul gainii. Nasa nu ma va gati, voalul il voi avea pus de la coafor, iar la dezgatit imi va pune o esarfa in cap si-atat. Prosoape si toate cele le va primi acasa.
Sunt deacord cu tine, nici mie nu-mi plac traditiile astea si la nunta mea nu au ce cauta... Cui ii plac sa se bucure de ele!

DanielaD
04.09.2008, 17:33:32
Eu nu fac asa ceva, ca nu-mi place ...si apoi sa le dau motiv de barfa babelor din cartier '' ca am facut 3 pasi in loc de 2''...mai bine NU! Dar cui ii plac traditiile... ma repet '' sa se bucure de ele''.

gabriela_R
04.09.2008, 17:48:04
Eu nu fac asa ceva, ca nu-mi place ...si apoi sa le dau motiv de barfa babelor din cartier '' ca am facut 3 pasi in loc de 2''...mai bine NU! Dar cui ii plac traditiile... ma repet '' sa se bucure de ele''.

da lasa draga sa moara babele...k si eu am babe...sa faca infarct=)) =)) =)) =))

DanielaD
04.09.2008, 18:59:56
da lasa draga sa moara babele...k si eu am babe...sa faca infarct=)) =)) =)) =))
Pe langa babe, am specificat si ma repet ''NU-MI PLAC TRADITIILE ASTEA'', dar cui ii plac sa se bucure de ele!!! Ziua ''cea mare'' 'tre sa fie una de neuitat pt fiecare dintre noi asa ca 'ter sa facem exact ce ne place indiferent ce spun altii...
Deci eu spun asa ''fiecare sa faca in asa fel incat acea zi sa ramana una de neuitat pt ea si mireselul ei'', ... ca de gura lumii nu scapam nici una!!!

CONT-INCHIS-044
04.09.2008, 21:28:05
:-sOOO...NU STIU CE O SA FAC LA HORA MIRESEI DIN FATA CASEI K LA MINE O SA SE ADUNE TOTI PURADEII SI TOTI TIGANEII DIN FATA DE LA MINE...STAU LA CASA...(:|
nu as vrea sa te supar dar poti zice copii sau cum vrei tu nu tiganeii....printre noi mai sunt poate si TIGANI si poate se simt deranjati de afirmatia ta.te rog sa ma ierti ptr indrasneala dar esti fff rautacioasa in afirmatiile tale.citeste regulamentul inainte sa fii data afara sau sa ajungi la RB.

DanielaD
05.09.2008, 11:09:38
Poi o prietena a mea a zis ca isi face nunta in aceiasi zi cu mine... Si mi-a dat o ideie se stabilim sa ne fure pe amandoua cam la aceiasi ora mergem vedem noi pe unde apoi eu sa ma duc in locul ei la mireselul ei si ea sa vina in locul meu la mireselul meu;)) ... iar cand dj-iul va anunta a venit mireasa sa ii vedem ce fata vor face cand vor trezi ambii miresei ca le-a venit mireasa... dar ca nu e mireasa lor:-"
O poti duce in vip, pe faleza ... nu sunt multe locatii cine stie ce!!!

CONT-INCHIS-044
05.09.2008, 12:00:09
Poi o prietena a mea a zis ca isi face nunta in aceiasi zi cu mine... Si mi-a dat o ideie se stabilim sa ne fure pe amandoua cam la aceiasi ora mergem vedem noi pe unde apoi eu sa ma duc in locul ei la mireselul ei si ea sa vina in locul meu la mireselul meu;)) ... iar cand dj-iul va anunta a venit mireasa sa ii vedem ce fata vor face cand vor trezi ambii miresei ca le-a venit mireasa... dar ca nu e mireasa lor:-"
O poti duce in vip, pe faleza ... nu sunt multe locatii cine stie ce!!!
daniela e super tare ideea.asa au facut la nunta la cumnata mea anul trecut.eu am avut nunta duminica si din pacate mai toate erau inchise.am fost la divino,dune,in tiglina la un club micut,si altele dar erau inchise asa ca am fost jos pe faleza.a fost bine pana la urma.

DanielaD
05.09.2008, 13:22:44
daniela e super tare ideea.asa au facut la nunta la cumnata mea anul trecut.eu am avut nunta duminica si din pacate mai toate erau inchise.am fost la divino,dune,in tiglina la un club micut,si altele dar erau inchise asa ca am fost jos pe faleza.a fost bine pana la urma.
Ma bucur ca in final ti-a iesit totul bine... eu sincer nu sunt in tara si nici nu mai stiu ce e deschis si ce nu... dar asta mi s-a parut o ideie faina.
Iar voua CASA DE PIATRA, SA FICI FERICITI, SA AVETI PARTE NUMAI DE IMPLINIRI SI REUSITE:* .(SI CURAND SI DE UN BEBELIN FAINo:-) )

CONT-INCHIS-044
05.09.2008, 17:24:44
Ma bucur ca in final ti-a iesit totul bine... eu sincer nu sunt in tara si nici nu mai stiu ce e deschis si ce nu... dar asta mi s-a parut o ideie faina.
Iar voua CASA DE PIATRA, SA FICI FERICITI, SA AVETI PARTE NUMAI DE IMPLINIRI SI REUSITE:* .(SI CURAND SI DE UN BEBELIN FAINo:-) )
nici eu nu stau in romania dar stai linistita ca cine te fura stie unde sa te duca,dar fa cum ai zis tu schimb de mirese.e mai frumos.multam de urari.bebele v a mai astepta sigur inca nu e timpul de copil poate la anu.te pup

picolla
05.09.2008, 18:54:10

nici eu nu am vrut hora. i-am anuntat pe toti sa nu scoata vre-un cuvant despre asa ceva. si mi-a copt-o fotograful, a inceput sa strige"donsoara mireasa ia fa hora":((:((:((si vrand nevrand am fcaaut-o.zici c-am facut o plimbare in cerc:D.

DanielaD
05.09.2008, 19:47:24
nici eu nu am vrut hora. i-am anuntat pe toti sa nu scoata vre-un cuvant despre asa ceva. si mi-a copt-o fotograful, a inceput sa strige"donsoara mireasa ia fa hora":((:((:((si vrand nevrand am fcaaut-o.zici c-am facut o plimbare in cerc:D.
Ata ete... la mine nici asa nu are cum caci nu voi avea nici lautar... sa se faca hora miresei pe ce muzica??????????
In casa o sa imi aleg ceva melodi dragute pe calculator si :)>- . Asta imi doresc si asa fac sa zica cine ce o vrea!!!!!
Oricum casa de piatra si sa ai numai impliniri si bucuri alaturi de sotul tau...

Azumi
08.09.2008, 10:14:43
pe mine in zi de duminica m-au dus in club planet, puteau sa-l numeasca club miresici :))) caci nu am fost singura pe acolo, ieseau trei intram patru ;))
a fost frumos :">

georgiana_urziceni
12.09.2008, 09:54:34
Ata ete... la mine nici asa nu are cum caci nu voi avea nici lautar... sa se faca hora miresei pe ce muzica??????????
In casa o sa imi aleg ceva melodi dragute pe calculator si :)>- . Asta imi doresc si asa fac sa zica cine ce o vrea!!!!!
Oricum casa de piatra si sa ai numai impliniri si bucuri alaturi de sotul tau...
ai dreptate ,,,fiecare face ce vrea , dar exista o vorba de demult...nunta fara lautari e ca inmormatarea fara jaletesau ca o mancare fara sare ...apropo...hora miresei se face la restaurant , dupa se ajunge acolo si se joaca doar de cate femei...si automat este cantata de formatia pe care ai angajat-o! bafta !

georgiana_urziceni
12.09.2008, 09:58:26
miresici cred ca se face o confuzie...am mai sris in acest segmet ca ma intereseaza...dansul care se face in fata casei sau a blocului, fiecare ce are, se numesaste nuneasca, hora miresei este altceva , se danseaza la restaurant dupa ce se ajunge acolo se face primirea "alaiului" si se danseqza doar de catre femei. pe unde am fost la nunti, asta e traditia !

erika_costel
12.09.2008, 13:45:14
eu incep tot cu: "nu conteaza bani, important ca a venit lumea cu drag"... si dupa experienta mea este mai bine ca daca va ganditi sa faceti o nunta SA NU VA GANDITI LA CATI BANI VOR PRIMI IN ZIUA ACEAA!!! ca oricum se poate sa aveti o surpriza... acest este un sfat pentru mirii.
pentru invitati de obicei calculeaza-ti mereu ca un meniul ACUM merge intre 150-200 lei, asa ca daca sunteti cuplu 200 x 2 = 400 + 200 lei MINIM sa ajutati mirii cu cheltuiele... 600 lei ron
a fost si la noi persoane ca nu prea s-au gandit la acest lucru si au dat cat puteau..dar asta e!! trebuie sa o tineti in cont!!

Ellutza09
14.09.2008, 17:55:34
Hora miresei se danseaza la restaurant dupa ce se despeteleste mireasa.Hora o danseaza doar femeile.

DanielaD
15.09.2008, 11:46:38
Fetelor... vedeti voi fiecare cu obiceiurile zonei din care se trage. Una zice ca e dimineata dupa dezgatit, una ca e cum ajungi la restaurant... si tot asa!
Eu nu o sa am lautari dar am speificat ca o sa imi pun ceva muzica pe calculator... Nu imi plac lautarii, nu imi palce acea hora in fata blocului si gata!!!
Cui ii plac aceste teditii sa le tina si sa se bucure de ele!

simena
15.09.2008, 19:30:35
se mai pun flori in piept la invitati? mai nou am auzit ca nu se mai poarta...

ScoiciAzur
15.09.2008, 19:38:30
mai fetelor m-am amuzat teribil cu mama, cand i-am spus ca in Galati mi se pare traditie deja sa faca mirele si mireasa poza la statuia lui Eminescu din parcul de langa starea civila =))=))=))...

lasand gluma la o parte, simena eu cred ca nu mai e cazul sa pui cocarde. Arata cam nasol, intepi rochiile si costumele invitatilor, care si ei pe considerentul asta prefera fara.. noi o sa facem cocarde din flori naturale (cate un trandafir, respectiv orhidee la mire) pentru nas, cavalerul de onoare, frati si parinti. ca sa se vada ca au roluri mai importante in nunta, si sa se simta ei bine... atat. te pup.

Ellutza09
15.09.2008, 19:54:31
se mai pun flori in piept la invitati? mai nou am auzit ca nu se mai poarta...
Noi am pus cocarde si la invitati, iar la mire ,nasi ,familie am pus flori naturale :* mi se pare ceva frumos...dar fiecare isi face nunta cum doreste,eu am vrut sa am de toate....

ScoiciAzur
15.09.2008, 22:39:36
Noi am pus cocarde si la invitati, iar la mire ,nasi ,familie am pus flori naturale :* mi se pare ceva frumos...dar fiecare isi face nunta cum doreste,eu am vrut sa am de toate....

adevarul e ca eu nu-s de referinta. cum iubi al meu e moroshan, in ultimii 5 ani am fost mai mult pe la nunti de pe-acolo... de prin galati nu am mai fost de vreo 10 ani la o nunta... asa ca na, mie acu a inceput sa mi se para normal ce se intampla dincolo pe la nunti... :)>-... mi-am dat seama de asta cand mi s-au parut atat de absurde chestiile pe care ni le-a spus mama ca tre sa le facem la Galati, si anume sa intampinam invitatii cu sampanie la usa... mi s-a parut aberant, dar apoi am aflat ca asa se face in zona... si ar mai fi exemple. Tot e bine ca scap de hora nuneasca, de colac, etc...

DanielaD
17.09.2008, 11:57:58
Buna fetelor, ce mai faceti cum stati cu pregatirile? In legatuta cu ''flori in piept la invitati'' eu am sa pun flori naturale la nasi, socrilor mici si mari, cavalerilor de onoare si bineinteles mirelui ATAT! Dar asta e alegerea mea ficere isi face nunta pe placul ei!

gabriela_R
17.09.2008, 13:09:45
Buna fetelor, ce mai faceti cum stati cu pregatirile? In legatuta cu ''flori in piept la invitati'' eu am sa pun flori naturale la nasi, socrilor mici si mari, cavalerilor de onoare si bineinteles mirelui ATAT! Dar asta e alegerea mea ficere isi face nunta pe placul ei!

si prietena mea a facut la fel...la socri ei si cavaleri........si cred k asa am sa fac si eu....ma mai gandesc.....sau pot sa pun trandafiri naturali la noi si nasi , socri.........si la ceilalti alte flori care sa tina.........si care sA COSTE MAI PUTIN....SAU CARE SA LE FAC KIAR EU.....NU STIU...

CONT-INCHIS-044
17.09.2008, 16:06:04
asa am facut si eu.nasul,socri mari mici,cavalerii,mirele flori naturale in rest cocarde.eu cred ca i cel mai bine asa cu florile.apoi multi nu au vrut floare deloc.in plus am avut bratari ptr verisoarele mele mai mici.

simena
18.09.2008, 12:22:04
eu voi pune cate un bobocel mic de trandafir la mire, nas si cavaleri. am furat ideea din albumul unei miresici, mi s-a parut foooarte elegant. nasa doar buchet, domnisoarele corsaje. parintii.... ce vor ei.

DanielaD
18.09.2008, 17:10:51
Florile naturale sunt cele mai frumoase (cred eu)! De aceea persoanelor specificate anterior o sa pun naturale la restu sunt marturiile care tin loc de floare asa ca nu imi bat capul!

lvero2004
07.10.2008, 14:55:31
Acum 2 ani,nasii ne-au dat 30 de milioane dar,eu zic ca a fost bine!

CONT-INCHIS-044
07.10.2008, 15:43:04
Acum 2 ani,nasii ne-au dat 30 de milioane dar,eu zic ca a fost bine!
a fost fff bine.ai mei mi au pus 20 mil asa cum ma asteptam si le am dat 10 inapoi.a fost placerea noastra sa i avem ca nasi si am considerat ca e fff bine asa.

lvero2004
08.10.2008, 12:49:01
nasii nostri nu au vrut sa le luam nimic pe colaci,caci au considerat ca trebuie sa ne ajute,nu sa ne puna pe cheltuiala

anyshor_81
08.10.2008, 16:43:26
Am fost anul asta in mai la o nunta unde s-a strigat darul si am pus 500 lei, asa a mers, rudele de la tara au pus chiar si 350-400. Meniul era de 110 lei. Dupa experienta asta mi-am schimbat preferinta pentru nunta cu strigare si m-am hotarat la plic. La strigare se influenteaza mult de tot unul pe altul. La plic merge 600-800 (zic eu)...in functie de relatiile cu mirii.

CONT-INCHIS-044
08.10.2008, 18:16:11
Am fost anul asta in mai la o nunta unde s-a strigat darul si am pus 500 lei, asa a mers, rudele de la tara au pus chiar si 350-400. Meniul era de 110 lei. Dupa experienta asta mi-am schimbat preferinta pentru nunta cu strigare si m-am hotarat la plic. La strigare se influenteaza mult de tot unul pe altul. La plic merge 600-800 (zic eu)...in functie de relatiile cu mirii.
la plic merge de la 5mil in sus.dar putini pun 5 mil poate tot cei care vin de la tara.

maryane
09.10.2008, 10:14:11
Noi la toate nuntile la care am fost anul acesta in calitate de prieten am pus 500 ron. De ex. la mine la nunta 500 ron a fost cel mai mic dar cu exceptia unor rude indepartate a sotului meu care nu si-au platit nici meniul adica mi-au pus doar 200 ron, dar cum v-am zis asta a fost singurul caz izolat, din fericire.

maryane
14.10.2008, 15:11:08
Eu am folosit florile pentru piet...chiar daca am avut si marturii..eu asa zic ca daca te duci la nunta si nu-ti pune floare in piet e ca si cum te-ai duce la orice alta petrecere...doar ca e mirele si mireasa in rest...Parerea mea...

lvero2004
14.10.2008, 15:15:41
ASa e,ai dreptate! si eu am avut flori de pus in piept si marturii facute de mine!

DanielaD
21.10.2008, 19:06:50
Eu am folosit florile pentru piet...chiar daca am avut si marturii..eu asa zic ca daca te duci la nunta si nu-ti pune floare in piet e ca si cum te-ai duce la orice alta petrecere...doar ca e mirele si mireasa in rest...Parerea mea...
Asta e parerea ta si ti-o respect, dar mie nu-mi place sa ma duc la nunta si sa vina nu stiu cine sa imi strice costumatia cu un bold sau... pentru mine nu e ceva deosebit asa ca la nunta mea fac cum imi place si cum cred eu ca e mai bine, voi... faceti cum credeti voi ca e mai bine!>:D<
Multa bafta!

dienush1
20.11.2008, 16:06:08
mie mi-ar placea sa respect cat mai multe traditii romanesti. poate pentru ca sunt departe de casa

Bulina2008
24.11.2008, 20:40:02
Sincera sa fiu e greu de zis la mine,avand in vedere k voi face intr-o cumuna din jud.Galati........mai rau este k acolo se inchid cam toate pe la 22,iar club este in alta comuna,deci............sper ca va vor duce acolo si nu ma vor duce undeva dupa colt=P~ sau pe cohlauri undeva:)) .
VA PUP!

camenele
30.01.2009, 11:44:44
Eu stiu unde as vrea, acum sa vedem daca o sa fac asa sau nu. Eu nu vreau sa ma duca nicaieri, adica intr-un loc public, eu vreau sa ma asez intr-un pat si sa-mi faca cineva un masaj la talpi, la sale :D si cam atat. Asta imi doresc eu de ceva ani....daca ma razgandesc ramane de vazut;-) .

Ank_Delice
02.02.2009, 18:00:22
:)) tare ideea camenele :)) Eu vreau intr-un club,poate de house,dar ca si locatie si Club Elite de la Potcoava e frumos. :) Iar ideea cu schimbatul de miresici am auzit-o si eu si mi se pare nemaipomenita :))

Ank_Delice
05.02.2009, 08:51:12
Noi ca si cunostinte am pus 5 mil asta vara.Nasii nu au pus nimic,parintii au pus fiecare cate 100 milioane lei vechi,dar am inteles ca au fost si daruri de 4 milioane.Iar la nunta unui amic(la care nu am fost) au facut cu strigare si am auzit ca s-au pus si 2 milioane :)) Deci fara strigare fetelor la Galati ca e de rau ;))

Ank_Delice
05.02.2009, 09:02:28

Eu imi fac un costumas arabesc,din voal alb si bleu.O sa fie lejer si o sa incalt ciupici.Ciorba de potroace ori o facem la mama acasa,ori la un restaurant mai micut din zona unde locuiesc eu,unde tot asa vom inchiria doar spatiul.Cred ca o sa fie mai pe seara ,pe la orele 19 ca nunta o sa fie in iulie si e destul de cald ziua.:)

BiuBiu
16.02.2009, 19:04:46
Eu am fost anul trecut la o nunta la Havana si am dat 7mil. Atunci mi s-a parut suficient mai ales ca habar n-aveam cine sunt mirii :D (erau cunoscutii prietenului meu).
Cu criza asta as fi fericita la anul daca as termina nunta fara datorii...:-s

Bulina2008
08.03.2009, 21:11:14
La multi ani de 8 MARTIE!http://felicitari.rol.ro/felicitari/virtuale/pupici_de_8_martie_476/

MiaS
11.03.2009, 18:29:02
buna...voi ati avut colacul miresei??? l-ati facut sau l-ati comandat?? eu l-am comandat la o cofetarie si a fost destul de dragutz...

colacul nu poate fi rupt in casa? pentru ca eu nu am de gand sa fac vreo hora in fata blocului...nici lautari nu voi avea..doar sa deschid larg portierele si sa sune muzica din masina ;))

MiaS
11.03.2009, 18:33:17
fetelor, la ciorba de potroace nasii isi iau finii, socrii mari cu oamenii lor, socrii mici la fel?sau cum se procedeaza?

MiaS
11.03.2009, 18:51:07
...:) Iar ideea cu schimbatul de miresici am auzit-o si eu si mi se pare nemaipomenita :))

si eu vreau..poate fac schimb cu emylia ;)) alta miresica nu stiu care sa aiba nunta in aceeasi zi :D

DanielaD
12.03.2009, 13:13:42
fetelor, la ciorba de potroace nasii isi iau finii, socrii mari cu oamenii lor, socrii mici la fel?sau cum se procedeaza?
asa se procedeaza vecinica... sau cel putin asa stiu si eu :-"

DanielaD
12.03.2009, 13:15:36
colacul nu poate fi rupt in casa? pentru ca eu nu am de gand sa fac vreo hora in fata blocului...nici lautari nu voi avea..doar sa deschid larg portierele si sa sune muzica din masina ;))
Eu am renuntat cu totul la obiceiuri pe langa faptul ca nu voi avea lautari nu ma voi gati acasa nu voi face hora in fata bloului... nu o sa am nici colac si termin povestea;))

MiaS
12.03.2009, 19:03:45
Eu am renuntat cu totul la obiceiuri pe langa faptul ca nu voi avea lautari nu ma voi gati acasa nu voi face hora in fata bloului... nu o sa am nici colac si termin povestea;))

ce tare esti :)) oricum coafatul si machiatul se face la salon..dar macar voalul sa-l puna nasa ;)) sa se simta si ea bine..si ramane si colacul :D..sa vad cum ii conving sa-l rupa in casa..cu gaina la restaurant inca nu am reusit ;))

BiuBiu
24.03.2009, 19:53:18
super! ma bucur ca sunt si alte persoane care gandesc la fel ca mine :). nici eu nu vreau lautari, hora in fata blocului, gaini dansate la restaurant si alte obiceiuri de genul asta.<:-Pyupi!

geanygl21
25.03.2009, 16:22:03
super! ma bucur ca sunt si alte persoane care gandesc la fel ca mine :). nici eu nu vreau lautari, hora in fata blocului, gaini dansate la restaurant si alte obiceiuri de genul asta.<:-Pyupi!
fetelor....nu vreau sa fiu pusa la zid...dar....ce bucurii sa mai luam din nunta daca aruncam toate obiceiurile....si tot ce ne leaga de o nunta...doar pregatirile si stresul......nici eu nu am tinut toate obiceiurile dar macar colacul miresei...macar ...macar gaina jucata...nush.....macar o traditie....ati vazut in maramures nunti? cu alaiuri..etc....suuper....sunt mandra ca sunt romanca...:-B

MiaS
25.03.2009, 17:44:04
fetelor....nu vreau sa fiu pusa la zid...dar....ce bucurii sa mai luam din nunta daca aruncam toate obiceiurile....si tot ce ne leaga de o nunta...doar pregatirile si stresul......nici eu nu am tinut toate obiceiurile dar macar colacul miresei...macar ...macar gaina jucata...nush.....macar o traditie....ati vazut in maramures nunti? cu alaiuri..etc....suuper....sunt mandra ca sunt romanca...:-B

stai linistita ca nu te condamna nimeni ;)) doar ca miresicile in general au fel si fel de idei si toane :))

adriana2008
25.03.2009, 20:47:40
nici eu nici sotul nu am dorit tambalau cu lautari si hore in fata blocului, finii nostri au fost de acord asa ca am rupt colacul miresei dupa gatit. Nu cred ca este o regula bine scrisa, numai mama de 78 de ani ma enerva sa pun batiste nu stiu unde.

DanielaD
26.03.2009, 09:59:13

La zid nu te pune nimeni[-X , dar ce e frumos pt tine nu e frumos si pt mine, eu nu gasesc frumusetea nuntii in acel colac rupt, si in niste gaini dansate... sunt multeeeeeeeeeee alte chestii faine la nunta cu care sa ramaii in suflet... mai putin alea (parerea mea)!!! Iar fiecare isi face nunta dupa bunul plec:-" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

adriana2008
27.03.2009, 15:53:17
pe vremea mea plecam la nunta la ora 9 dimineata si ne opream a doua zi la 12 si sincer nu prea imi aduc aminte cu o asa fericire in suflet.

adriana2008
27.03.2009, 16:10:50
of, e greu tare si anul asta va fi foarte greu pentru unii, nu se stie cum va mai fi si cu sidex-ul asta. Parerea mea este ca 500-600 in functie de local.

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 22:18:53
nici eu nu stau in romania dar stai linistita ca cine te fura stie unde sa te duca,dar fa cum ai zis tu schimb de mirese.e mai frumos.multam de urari.bebele v a mai astepta sigur inca nu e timpul de copil poate la anu.te pup

Olla fetele, nici eu nu sunt in tara si sincer nici nu cunosc orasul Galati foarte bine, dar am incredere in persoanele care ma vor fura in seara nuntii;)) si ma vor duce intr-un loc frumos...voi , miresicilor unde ati fost duse, in ce locatii?>:D<

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 22:28:52
pe vremea mea plecam la nunta la ora 9 dimineata si ne opream a doua zi la 12 si sincer nu prea imi aduc aminte cu o asa fericire in suflet.

by the way fetele de unde v-ati luat colacul miresei?....ce imi recomandati? (ceva bun sa fie, nu conteaza cat costa>:D< )

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 22:30:41
mie mi-ar placea sa respect cat mai multe traditii romanesti. poate pentru ca sunt departe de casa

Dienush ai dreptate>:D< ....si mie imi plac traditiile romanesti ...si le combin aici cu cele englezesti;)) ;))

danielle_crys
02.04.2009, 10:59:40
La zid nu te pune nimeni[-X , dar ce e frumos pt tine nu e frumos si pt mine, eu nu gasesc frumusetea nuntii in acel colac rupt, si in niste gaini dansate... sunt multeeeeeeeeeee alte chestii faine la nunta cu care sa ramaii in suflet... mai putin alea (parerea mea)!!! Iar fiecare isi face nunta dupa bunul plec:-" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Si eu am fugit de hora din fata blocului, de gaina cu gerbera in fund( asa am vazut la o nunta si nu mi-a placut).Colacul l-a facut mama mea ca a tinut neaparat sa avem asa ceva dar nu i-a iesit din prima si a facut vreo doi:Dde era super stresata si culmea nasa a uitat de el si i-am amintit eu.Pe ala l-am rupt in scara blocului si uite asa nu ne-a vazut nimeni, nu am facut prea mare galagie.Noi am plecat cu nasii in masini si am luat-o pe o ruta ocolitoare pentru ca nu am mai avut loc si am ajuns pe rand la starea civila.Soacra mea a vrut gaina aceea ca asa se face in zona de unde e ea, sa i-o dea nasului, dar i-am spus sotului ca ma supar rau daca vad vreo gaina asa ca nu am mai avut.Si pana la urma a iesit ceva elegant si pe gustul nostru.:*

CONT-INCHIS-049
02.04.2009, 11:04:56

Dany iubita dar cine te-a suparat? nu uita ca imi esti datoare , stii tu cu ce.....sooooo:*

BiuBiu
06.04.2009, 20:10:31
hello!
nimeni nu este pus la zid aici. fiecare isi exprima puctul de vedere si se bucura cand altii il impartasesc (cazul meu). nu cred ca este cineva care nu este mandru ca e roman. nu e ca si cum imbratisez alte idei imprumutate de prin alte tari si resping tot ce e romanesc. de exemplu la nunta mea nu voi arunca buchetul, nu isi va baga mirele nasul sub fusta mea ca sa-mi scoata jarteaua cu dintii si nici nu voi purta ceva albastru, nou, vechi, purtat...etc. acestea sunt exemple de obiceiuri care de asemenea nu mi se potrivesc. nu sunt urate nici frumoase...pur si simplu nu ma regasesc in ele. mi se pare total nepotrivit sa ne judecam una pe alta. acestea fiind spuse va doresc o saptamana cat mai placuta:D

geanygl21
07.04.2009, 11:03:01
hello!
nimeni nu este pus la zid aici. fiecare isi exprima puctul de vedere si se bucura cand altii il impartasesc (cazul meu). nu cred ca este cineva care nu este mandru ca e roman. nu e ca si cum imbratisez alte idei imprumutate de prin alte tari si resping tot ce e romanesc. de exemplu la nunta mea nu voi arunca buchetul, nu isi va baga mirele nasul sub fusta mea ca sa-mi scoata jarteaua cu dintii si nici nu voi purta ceva albastru, nou, vechi, purtat...etc. acestea sunt exemple de obiceiuri care de asemenea nu mi se potrivesc. nu sunt urate nici frumoase...pur si simplu nu ma regasesc in ele. mi se pare total nepotrivit sa ne judecam una pe alta. acestea fiind spuse va doresc o saptamana cat mai placuta:D
pacat ca in ziua de astazi nunta este doar o petrecere...ptr ca fetelor va zic din proprie experienta...si fostele miresici or sa spuna daca am dreptate sau nu; noi miresele ne stresam ptr marturii invitatii...culori ..si alte maruntisuri de care suntem extrem de mandre insa dupa nunta nimeni nu-si mai aduce aminte ce culoare au avut invitatiile ori plicurile de bani....isi amintesc doar ai fost frumoasa sau nu ...mancarea a fost buna sau nu...vinul muzica etc...tot ce-i imp ptr ei...
nu-mi pare rau o secunda ptr stresul meu anterior nuntii...dar isi mai aminteste crede-ti cnv ca am avut manichiura crem cu o pietricica roz...ca sa ma asortez cu rochita care era crem si cu buchetelul care a fost cu trandafiri roz si crem...asta asa ca un ex....:)
oricum spor la treaba faceti tot asa cum va doriti sa va iasa o nunta ca-n povesti insa cel mai mult iubiti-va si sa aveti o viata de cuplu mirifica.:x

DanielaD
07.04.2009, 12:45:28
pacat ca in ziua de astazi nunta este doar o petrecere...ptr ca fetelor va zic din proprie experienta...si fostele miresici or sa spuna daca am dreptate sau nu; noi miresele ne stresam ptr marturii invitatii...culori ..si alte maruntisuri de care suntem extrem de mandre insa dupa nunta nimeni nu-si mai aduce aminte ce culoare au avut invitatiile ori plicurile de bani....isi amintesc doar ai fost frumoasa sau nu ...mancarea a fost buna sau nu...vinul muzica etc...tot ce-i imp ptr ei...
nu-mi pare rau o secunda ptr stresul meu anterior nuntii...dar isi mai aminteste crede-ti cnv ca am avut manichiura crem cu o pietricica roz...ca sa ma asortez cu rochita care era crem si cu buchetelul care a fost cu trandafiri roz si crem...asta asa ca un ex....:)
oricum spor la treaba faceti tot asa cum va doriti sa va iasa o nunta ca-n povesti insa cel mai mult iubiti-va si sa aveti o viata de cuplu mirifica.:x

sigur nu-si mai aminteste nimeni de manichiura ta, de invitatii, plicuri de bani si altele, dar tie in acea zi ti-au dat o satisfactie mare, iti amintesti si si asta cred ca conteaza cel mai mult>:D<

puffvivi
07.04.2009, 12:56:33
sigur nu-si mai aminteste nimeni de manichiura ta, de invitatii, plicuri de bani si altele, dar tie in acea zi ti-au dat o satisfactie mare, iti amintesti si si asta cred ca conteaza cel mai mult>:D<

Subscriu...le faci atat pt invitati dar si pt tine...vrei tu ca florile,invitatiile,aranjamentele,servetelele,balo anele sa fie asortate sau aceeasi culoare...Si da,acea satisfactie cred ca te face sa fii mandra ca ai organizat o nunta,nunta voastra, asa cum mereu ai visat...ca la carte;))

DanielaD
07.04.2009, 13:25:03
Subscriu...le faci atat pt invitati dar si pt tine...vrei tu ca florile,invitatiile,aranjamentele,servetelele,balo anele sa fie asortate sau aceeasi culoare...Si da,acea satisfactie cred ca te face sa fii mandra ca ai organizat o nunta,nunta voastra, asa cum mereu ai visat...ca la carte;))
eu sunt sigura ca sunt si 10% din invitati care raman in minte cu cate ceva de la nunta ta... dar tu vei fi cea care isi va aminti tot... asa ca merita efortul sa-ti faci totul pe plac...

elenna
07.04.2009, 13:41:23
Ma inscriu pe lista celor care apreciaza traditiile, le respecta insa nu le-a pus in practica la nunta. Pentru ca nu ma reprezinta. Acum niciun invitat nu isi aminteste ca am venit direct la biserica, ca nu am avut lautari, ca nu am avut turta ca nu am avut gaina, prosoape/bani in piept. Dar sunt multi care ma suna si acum si ma intreaba de tort, unde l-am facut, de baloanele care au cazut atunci cand am dansat, cum mi-am ales husele la scaune, cine a a vut ideea aranjamentelor florale etc.

Sunt de parere ca fiecare miresica face ceea ce simte si ceea ce o reprezinta. Am fost la nunti cu gaina, colac, lautari, a fost frumos si am apreciat stradania mirilor. Insa nu am facut asa ca nu a fost genul meu. Organizarea nuntii este un moment unic pe care nu il mai retraiesti, are stresul lui, frumusetea specifica si satisfactia lucrului bine facut.>:D<

geanygl21
07.04.2009, 15:29:03
sunt multi care retin multe din nunta mea....asta nu ca sa ma laud..dar....;;)..m-au intrebat si de lautari/ m-au intrebat si cine e doamna care mi-a jucat gaina( facuse ea niste versuri..etc)...etc asta referitor la traditii.Au fost si mai sunt ink persoane care ma intreaba de restul ce nu are legatura cu traditia: fotograf/ decoratiuni/coafat/machiat; insa
ma refeream la lucruri marunte...ca pe alea nu le retine lumea....oricum ar fi sunt mandra de cum a iesit tot...mai trebuia -(pozele din timpul zilei rulate pe plasmele din restaurant:(((...)-.dar..nah,asta e..:D
tot ce am vrut sa zic este ca din punctul meu de vedere unele traditii ar trebui totusi pastrate.doar parerea mea.De ex. gatitul la mama acasa a fost important ptr mine, colacul a fost important ptr ea, la fel si voalul purtat de mine, si daca ea a fost fericita si eu am fost fericita...ma rog...oricum ar fi fiecare nunta in parte este speciala si toate suntem unice in felul nostru / la fel si nuntile noastre evident>:D<

Ellutza09
07.04.2009, 19:14:40
Si eu am respectat traditiile si a fost foarte frumos,am avut lautar, colac insa nu am jucat si hora in fata blocului,asta am refuzat, la restaurant s-au jucat colacii ( torturile) si gaina , dupa despetelit ne-a tras soacra cu prosopul, si chiar am avut o nunta de vis..>:D< ..

geanygl21
10.04.2009, 14:05:51
aaa si apropo de traditii....mi s-au pus si bani in corset la dezgatit...trebuia sa-i refuz?.....:)>-...un sfat de la o fosta miresica: sa va faceti nunta, DOAR cum vreti voi si nu altcineva...doar asa veti fi pe deplin multumite.poop

MiaS
10.04.2009, 14:07:43
aaa si apropo de traditii....mi s-au pus si bani in corset la dezgatit...trebuia sa-i refuz?.....:)>-...un sfat de la o fosta miresica: sa va faceti nunta, DOAR cum vreti voi si nu altcineva...doar asa veti fi pe deplin multumite.poop

pai nu am putea refuza o astfel de traditie =)) =))

Ellutza09
10.04.2009, 19:55:10
Si mie mi s-au pus bani la corset la despetelit :*

Bulina2008
17.04.2009, 23:11:06
Buna fetelor!
Noi anul trecut am fost la diferite nunti si am pus in functie de cum mergea masa(au fost cu strigare)!De la 400-600 ron....prietenei mele am pus 700 ron pe masa,chiar daca masa a mers cu cate 600ron.Sper sa mearga bine masa la nunta mea......astfel incat sa-mi platesc macar'darile'.......!
Sa stiti ca se poarta destul de des,strigarea la nunta......desi nu toti/toate o recunosc.....eu pana in momentul de fata am dat doar peste astfel de nunti si sa stiti ca nu au fost doar la 'tara'....Asa ca .....momentan nu cred ca -mi voi schimba nici eu parerea despre faza cu strigarea...desi am auzit multe pareri proaste despre....personal ma incanta ideea cu strigarea,deoarece asa imi voi putea saluta/primi urari/pupaci neamurile/prietenii......desi recunosc ca singurul lucru care nu la s face,ar fi numararea banilor in fata loc,sa vad exact adac sunt cat au zis.....nici gand!!!!!!!!!!!!!
In fine ......asta e parerea mea...si asa voi face!!!!Va voi zice cum a fost ,dupa nunta!PUP!!!!

PS: Anul asta am o multime de nunti la care va trebui sa merg......la mai mult de jumatate din ele,am auzit ca vor fi cu strigare,iar costul meniului incepe de la 120ron-180ron......iar pe masa voi pune in functie de buget intre 600-800 ron!

BiuBiu
19.04.2009, 11:28:39
am si eu o curiozitate. banii despre care vorbim sunt bani/cuplu sau de persoana :D?

Paste fericit!

Bulina2008
21.04.2009, 11:28:40
Hristos a inviat!!!!
Eu una,vorbeam pe cuplu......pup:* !!!

Andreea_Paul
23.04.2009, 13:46:43
Fetelor... vedeti voi fiecare cu obiceiurile zonei din care se trage. Una zice ca e dimineata dupa dezgatit, una ca e cum ajungi la restaurant... si tot asa!
Eu nu o sa am lautari dar am speificat ca o sa imi pun ceva muzica pe calculator... Nu imi plac lautarii, nu imi palce acea hora in fata blocului si gata!!!
Cui ii plac aceste teditii sa le tina si sa se bucure de ele!

Nici mie nu imi plac traditiile astea asha vechi,acum sunt alte tipuri suntem mai moderni decat vreumurile vechi>:D< >:D< >:D<
Daniela poop maleee de totttttt:-p

DanielaD
23.04.2009, 17:09:00
Nici mie nu imi plac traditiile astea asha vechi,acum sunt alte tipuri suntem mai moderni decat vreumurile vechi>:D< >:D< >:D<
Daniela poop maleee de totttttt:-p
daca as fi asa traditionalista... atunci as pune si prosoape de artizanat in gat ca doar asta e obicei ramanesc, dimineata m-as infofoli cu un batic, nu as imbraca scaunele la restaurant sau si mai si as face nunta la cort si multe altele... ca na astea is obiceiurile romanesti:-"

Andreea_Paul
24.04.2009, 09:26:20
daca as fi asa traditionalista... atunci as pune si prosoape de artizanat in gat ca doar asta e obicei ramanesc, dimineata m-as infofoli cu un batic, nu as imbraca scaunele la restaurant sau si mai si as face nunta la cort si multe altele... ca na astea is obiceiurile romanesti:-"

desigur asta ar face poate parintii cei "moderni":D ce nu au fost ieshiti in lume:-B

BiuBiu
24.04.2009, 21:18:34
Hristos a inviat!!!!
Eu una,vorbeam pe cuplu......pup:* !!!
asa ma gandeam si eu;-)
pupici>:D<

puffvivi
26.04.2009, 09:10:04
Fetelor care ati fost pe la mai multe nunti ma puteti sfatui cam cat ar trebui sa fie darul la urmatoarele restaurante(sunt prieteni cei la care mergem la nunta): Perla Dunarii(turnul de televiziune),Traian,Popasul de la Dunare:"> Va multumesc,pupici:*

BiuBiu
26.04.2009, 14:43:41
Fetelor care ati fost pe la mai multe nunti ma puteti sfatui cam cat ar trebui sa fie darul la urmatoarele restaurante(sunt prieteni cei la care mergem la nunta): Perla Dunarii(turnul de televiziune),Traian,Popasul de la Dunare:"> Va multumesc,pupici:*
Cand am fost sa intreb pentru nunta mea (in 2010) cam cat ar fi meniul la Perla Dunarii mi s-a spus ca va fi in jur de 180 de lei. Anul asta cred ca ar fi mai putin, dar daca te gandesti si la celelalte cheltuieli ale mirilor...;))

Sper ca ti-am fost de ajutor ;;)

MiaS
28.04.2009, 09:36:15
Cand am fost sa intreb pentru nunta mea (in 2010) cam cat ar fi meniul la Perla Dunarii mi s-a spus ca va fi in jur de 180 de lei. Anul asta cred ca ar fi mai putin, dar daca te gandesti si la celelalte cheltuieli ale mirilor...;))

Sper ca ti-am fost de ajutor ;;)

anul asta la Perla Dunarii spuneau ca e 160 lei meniul de persoana :)

gabriela_R
10.05.2009, 23:49:25
fetele am auzit k socrii mici trebuie sa dea ceva la parintii nasului...sau ceva de genul ...prosop pe umar...nu stiu daca se mai poarta k eu n-am vazut...lucruri de genul asta ce cunoasteti ?

MiaS
11.05.2009, 00:20:52
fetele am auzit k socrii mici trebuie sa dea ceva la parintii nasului...sau ceva de genul ...prosop pe umar...nu stiu daca se mai poarta k eu n-am vazut...lucruri de genul asta ce cunoasteti ?

nu cred ca se mai tine obiceiul :) poate la tara :D

MiaS
11.05.2009, 13:16:53
eu sa o iau razna cu traditiile astea ;)) am si eu o nelamurire..am vb cu nasa ca la dezgatit sa nu dam material ci halate de baie..dar eu ii dau ei halat si ea mie..sau se da si nasului, respectv finului?

MiaS
11.05.2009, 13:20:40
si inca ceva.. :D pe colaci (care s-au transformat in torturi) noi trebuie sa dam cadou nasilor, nu? ca nasa zice ca facem schimb de cadouri si acolo :D...

Bulina2008
12.05.2009, 07:15:55
Mhhhhhhhhh,traditii.......suna bine...doar ca nu multi le respecta sau nu in totalitate.
Sa vedem ce trebuie sa se faca,cine si cum vrea si nu neaparat in ordinea asta:
-mirele pleaca dupa nasi
-mirele ii da buchetul nasei
-mirele trebuie sa 'dea' niste bani d-relor de onoare,surorilor pentru a intra sa vada si sa ia mireasa
-se gateste mireasa de catre nasa cu voalul si bijuteriile cumparate de ea pe melodia specifica<Ia-ti mireasa ziua buna>
-mirele trebuie sa plateasca d-ra si cavalerul sa i se intoarca oglinda miresei,pentru gatit
-urmeaza toata lumea invitata acasa la gatit dupa miri...nasi....socri.....etc
-in fata casei/blocului mireasa urca pe un scaun si musca din colacul rupt de nasa,si-l arunca in semnul crucii......si apoi cu paharul de vin la fe;.
-se joaca hora miresei imediat dupa
-se merge la cununie civila,intampinati de muzica specifica nuntii
-cavalerii 'cara' lumanarile cumparate de nasi
-dupa cununie se serveste invitatii cu sampanie si prajituri
-apoi se fac poze.....
-se merge la biserica unde nasa intra cu mirele si nasul cu mireasa ,in continuare lumarile sunt tinute de cavaleri.
-miri trebuie sa aiba un covor ,unde nasul pune sub el niste banuti
-tot nasul plateste intreaga 'taxa' la biserica
-miri trebuie sa aduca cozonac si vin si chiar in unele locuri si covorul pe care stau ei(il pot lasa acolo sau il pot lua acasa,dupa)
-la iesirea din biserica ,mirii vor trebui sa stinga lumanarile de tocul usii bisericii,amandoi o data
-apoi mireasa va arunca cu bomboane
-ei(miri) vor fi iarasi felicitati si pupati
-miri trebuie sa rastoarne galetile cu apa care le vor iesi in cale
-se plecaa la local
-intrarea mirilor in local ,le-o vor face mama mirelui(soacra mare)cu un prosop/esarfa in jurul gaturilor
-imediat cum se ajunge mirii servesc din paharele de sampanie,oferite la intrare de catre ospatari
-apoi miri intampina invitatii cu care au venit si iarasi se mai felicita si pupa
-dupa ca primii invitati au intrat,se joaca prima hora ,cea cu lumanarile care vor trece din mana in mana pe la fiecare invitat,atunci prezent.
-apoi fiecare se aseaza la mese,vin si restul invitatilor......
-se danseaza primul dans al mirilor
-se petrece ,pana la in momentul in care este furata mireasa,unde va trebui sa fie rascumparata de mire daca este furata inainte de 12 si de nas daca este furata dupa 12.
-mai nou se fura mirele........care de regula il rascumpara tot mirele
-se aduce primul fel de mancare ,care in unele locuri este intampinat de o melodie specifica,cu lumini.....
-apoi spre dimineata se joaca dansul gainii(2-4-6 gainii)pentru nasi,parinti,miri,depinde cate alegeti,care vor trebui cumparate de la cei care le joaca(de regula neamuri dar chiar si ospatari)
-dupa diversele meniuri ,se ajunge si la tort......si imediat si la colacii nasilor(nou:2 torturi) si cadoul pentru nasi(multi le prefera inainte de nunta date sau chiar dupa,nu atunci seara )
-mireasa arunca buchetul de mireasa
-mirele scoate cu dintii jarteluta miresei si o arunca cavalerilor
-mirii se aseaza pe scaune apoi urmeaza dezgatirea miresei,de catre nasa.....in care i se pune esarfa cumparata de ea.....si i se mai da un material(nou:rochita) miresei......prima imbracaminte de 'd-na' si geanta cu accesorii
-se dezgateste mirele
-se gatesc cavalerii.....
-se joaca hora miresei,in care cei care vor sa danseze cu ea,vor pune bani in poseta sau in san.....;))
-mireasa trebuie sa-i dea nasei,tot asa un material(ceva de imbracat)
-si final
-dupa o saptamana ,nasii trebuie sa scoata mirii la biserica si sa dea/doneze o parte sau chiar de tot,lumanarile(unii pastreaza o parte din ele pentru ai apara de rau,furtuni,gheata sau le aprind in fiecare an in data nuntii)
Daca am uitat ceva....e fara intentie.......cam astea sunt......acuma va zic,difera mult datinile si or mai fi sau n-or mai fi,astea le stiu si astea vi le-am zis:* !
Pup!

Bulina2008
12.05.2009, 07:22:39
Deci cum va ziceam mai sus,masa anul asta merge 500-800 ron /pereche,depinde.....ce sa sunt....

Bulina2008
12.05.2009, 07:28:01
Hora miresei..........pai ar fi 2 hori=))
-in fata casei/blocului,alta
-dimineata ,dupa dezgatiti......facuta de femeii,la care cine vrea sa danseze cu ea trebuie sa puna bani
Difera traditiile si obiceiurile......si mai ales conceptiile....asa ca fetelor faceti ce si cum va place!
Pup!>:D<

Bulina2008
12.05.2009, 07:30:47
Colacul miresei ,insotit de vinul specific e cel pe care nasa il rupe in 4 bucati si ti-l da tie(miresei) sa musti din el de 3 ori si sa-l arunci in cruce!De obicei se face in fata blocului/casei urcata sau nu pe scaun!

Bulina2008
12.05.2009, 07:37:09
Nu stiam de acesta nunta de potroace pana nu mi-a zis soacra mea.......e specific zonei Galati...la mine la Bacau nu am auzit.......e ok....am inteles ca dupa nunta o parte din invitati vin la socrii si mananca asa zisa ciorba de potroace........am mai auzit ca inainte de nunta ,tot asa vin diverse persoane si-ti aduc pocloane.....sau ceva de genul...cica un fel de ajutor pentru nunta:P!Voi stiti mai bine,cele care sunteti de pe aici......pup!

Bulina2008
12.05.2009, 08:03:53
Si eu cred ca il voi pune la coafor......sa ajung sa vb cu ea si sa vedem ce zice?Pup!

MiaS
12.05.2009, 08:12:18
Mhhhhhhhhh,traditii.......suna bine...doar ca nu multi le respecta sau nu in totalitate.
Sa vedem ce trebuie sa se faca,cine si cum vrea si nu neaparat in ordinea asta:
-mirele pleaca dupa nasi
-mirele ii da buchetul nasei
-mirele trebuie sa 'dea' niste bani d-relor de onoare,surorilor pentru a intra sa vada si sa ia mireasa
-se gateste mireasa de catre nasa cu voalul si bijuteriile cumparate de ea pe melodia specifica<Ia-ti mireasa ziua buna>
-mirele trebuie sa plateasca d-ra si cavalerul sa i se intoarca oglinda miresei,pentru gatit
-urmeaza toata lumea invitata acasa la gatit dupa miri...nasi....socri.....etc
-in fata casei/blocului mireasa urca pe un scaun si musca din colacul rupt de nasa,si-l arunca in semnul crucii......si apoi cu paharul de vin la fe;.
-se joaca hora miresei imediat dupa
-se merge la cununie civila,intampinati de muzica specifica nuntii
-cavalerii 'cara' lumanarile cumparate de nasi
-dupa cununie se serveste invitatii cu sampanie si prajituri
-apoi se fac poze.....
-se merge la biserica unde nasa intra cu mirele si nasul cu mireasa ,in continuare lumarile sunt tinute de cavaleri.
-miri trebuie sa aiba un covor ,unde nasul pune sub el niste banuti
-tot nasul plateste intreaga 'taxa' la biserica
-miri trebuie sa aduca cozonac si vin si chiar in unele locuri si covorul pe care stau ei(il pot lasa acolo sau il pot lua acasa,dupa)
-la iesirea din biserica ,mirii vor trebui sa stinga lumanarile de tocul usii bisericii,amandoi o data
-apoi mireasa va arunca cu bomboane
-ei(miri) vor fi iarasi felicitati si pupati
-miri trebuie sa rastoarne galetile cu apa care le vor iesi in cale
-se plecaa la local
-intrarea mirilor in local ,le-o vor face mama mirelui(soacra mare)cu un prosop/esarfa in jurul gaturilor
-imediat cum se ajunge mirii servesc din paharele de sampanie,oferite la intrare de catre ospatari
-apoi miri intampina invitatii cu care au venit si iarasi se mai felicita si pupa
-dupa ca primii invitati au intrat,se joaca prima hora ,cea cu lumanarile care vor trece din mana in mana pe la fiecare invitat,atunci prezent.
-apoi fiecare se aseaza la mese,vin si restul invitatilor......
-se danseaza primul dans al mirilor
-se petrece ,pana la in momentul in care este furata mireasa,unde va trebui sa fie rascumparata de mire daca este furata inainte de 12 si de nas daca este furata dupa 12.
-mai nou se fura mirele........care de regula il rascumpara tot mirele
-se aduce primul fel de mancare ,care in unele locuri este intampinat de o melodie specifica,cu lumini.....
-apoi spre dimineata se joaca dansul gainii(2-4-6 gainii)pentru nasi,parinti,miri,depinde cate alegeti,care vor trebui cumparate de la cei care le joaca(de regula neamuri dar chiar si ospatari)
-dupa diversele meniuri ,se ajunge si la tort......si imediat si la colacii nasilor(nou:2 torturi) si cadoul pentru nasi(multi le prefera inainte de nunta date sau chiar dupa,nu atunci seara )
-mireasa arunca buchetul de mireasa
-mirele scoate cu dintii jarteluta miresei si o arunca cavalerilor
-mirii se aseaza pe scaune apoi urmeaza dezgatirea miresei,de catre nasa.....in care i se pune esarfa cumparata de ea.....si i se mai da un material(nou:rochita) miresei......prima imbracaminte de 'd-na' si geanta cu accesorii
-se dezgateste mirele
-se gatesc cavalerii.....
-se joaca hora miresei,in care cei care vor sa danseze cu ea,vor pune bani in poseta sau in san.....;))
-mireasa trebuie sa-i dea nasei,tot asa un material(ceva de imbracat)
-si final
-dupa o saptamana ,nasii trebuie sa scoata mirii la biserica si sa dea/doneze o parte sau chiar de tot,lumanarile(unii pastreaza o parte din ele pentru ai apara de rau,furtuni,gheata sau le aprind in fiecare an in data nuntii)
Daca am uitat ceva....e fara intentie.......cam astea sunt......acuma va zic,difera mult datinile si or mai fi sau n-or mai fi,astea le stiu si astea vi le-am zis:* !
Pup!

e binevenita o asa lista :* dar tot nu am gasit raspuns la intrebarile mele :-s

MiaS
12.05.2009, 08:24:29
Nu stiam de acesta nunta de potroace pana nu mi-a zis soacra mea.......e spicific zonei Galati...la mine la Bacau nu am auzit.......e ok....am inteles ca dupa nunta o parte din invitati vin la socrii si mananca asa zisa ciorba de potroace........am mai auzit ca inainte de nunta ,tot asa vin diversepersoane si-ti aduc pocloane.....sau ceva de genul...cica un fel de ajutor pentru nunta:P!Voi stiti mai bine,cele care sunteti de pe aici......pup!

in oras nu cred ca se mai practica faza cu plocoanele..poate la sat unde mai tin traditiile..tin minte ca acum muuullltttiiii ani la nunta unchiului meu au venit toate babele din mahala ;)) cu lighene, faina, orez, zahar, tacamuri etc.

Bulina2008
12.05.2009, 08:27:58
Sa stii ca pe acolo se mai tine la asta.....soacra-mea mai mergea prin sat la ea si ajuta 'viitorii miri'Deci e adevarat si nu e nici rusine ca se pastreaza datinile.....!

Bulina2008
12.05.2009, 08:30:39
Cum nu ai primit raspunsuri?????Da se dau torturi acuma...in loc de colacii de alta data....si da, se da cadou la nasi......tot atunci...care se 'joaca' si el,ca la gaina sau poti da cadoul nasilor dupa nunta sau cel mai bine inainte te-as sfatui!Pup!

MiaS
12.05.2009, 08:36:28
Cum nu ai primit raspunsuri?????Da se dau torturi acuma...in loc de colacii de alta data....si da, se da cadou la nasi......tot atunci il poti da ...care se 'joaca' si el,ca la gaina sau poti da cadoul nasilor dupa nunta sau cel mai bine inainte te-as sfatui!Pup!

nelamuririle mele nu erau legate de colaci, ci de cadoul de la colaci si anume daca doar noi mirii trebuie sa dam cadou nasilor sau si ei sa ne dea noua ..si a doua nelamurire era daca la dezgatit ii dau numai nasei halatul sau le dau set (si ptr nas)

MiaS
12.05.2009, 08:38:57
Sa stii ca pe acolo se mai tine la asta.....soacra-mea mai mergea prin sat la ea si ajuta 'viitorii miri'Deci e adevarat si nu e nici rusine ca se pastreaza datinile.....!

pai si cine a zis ca e o rusine?..stiind ca astea-s obiceiurile bunica viitorului sot a venit pana la noi in galati sa ne aduca "plocoanele"..si de asta am zis ca la sat mai mult se tin traditiile astea :)

Bulina2008
12.05.2009, 08:39:34
Aaaaaaaaaaa...........draguta............scz...... ....cred ca inca mai dorm!!!:D
Si nasii trebuie sa ia cadou la miri,cum sa nu???????Pai ei sunt principalii care va ajuta in viata se spune,inafara de parinti......cadoul lor....e pentru casa noua si la ei e mai obligatoriu decat de la voi......iar cu a doua problema .....nu stiu foarte bine....dar eu personal ...cumpar pentru amandoi.....

MiaS
12.05.2009, 08:41:35
Aaaaaaaaaaa...........draguta............scz...... ....cred ca inca mai dorm!!!:D
Si nasii trebuie sa ia cadou la miri,cum sa nu???????Pai ei sunt principalii care va ajuta in viata se spune,inafara de parinti......cadoul lor....e pentru casa noua si la ei e mai obligatoriu decat de la voi......iar cu a doua problema .....nu stiu foarte bine....dar eu personal ...cumparapentru amandoi.....

pai eu ma gandeam ca faptul ca ne nasesc e cel mai mare cadou :x

Bulina2008
12.05.2009, 08:43:09
Foarte bine...........ai o viitoare bunicuta foarte 'prompta':-p Felicitari!!!!!=D>

MiaS
12.05.2009, 08:45:18
Foarte bine...........ai o viitoare bunicuta foarte 'prompta':-p Felicitari!!!!!=D>

ms ms ..sa-i dea D-zeu sanatate :)