PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Mexic

Pagini : [1] 2

mihu
25.05.2007, 12:38:32
Ce ziceti? A fost cineva? PAreri? Am auzit ca e tare frumos....\:D/

DANAMIUTA
28.06.2007, 00:42:41
super alegere :-))) . eu in luna de miere ( cam intarziata cei drept ) am fost in Mexic . Sfat .. alege Cancun, am inteles ca Acapulco numai este ce a fost odata . Cancun este mirific pt luna de miere . Eu am fost in februarie , nu stiu ce sa-ti zic de luna octombrie . Am stat la hotel Le Blanc ( cel mai frumos sejur care l-am avut vreodata ) am avut all inclusive , daca te duci aici sa nu ratezi spa-ul ( in prima zi e gratis ) . Mancare din plin si delicioasa. Sa nu ratezi parcul X-caret Este o rezervatie " naturala " ( iti da senzatia de natural) unde poti face snorkeling , scuba diving , sa mergi cu niste masinarii gen submarin , sa calaresti .etc . daca ajungi aici sa-ti faci rezervari inainte pe net . Marea Caraibelor este exact ca-n poze ..un vis .. aa numai rata nici Capitan Hook , o petrecere pe un vapor ..nu-ti dau mai multe detalli ca-ti stric surpriza . Mai poti pleca in jungla cu salupa . Sunt multe de povestit . O saptamana nut-i ajunge . Daca vrei rasfat si sa fii trata regeste alege LeBlanc , noua de la agentie ne-au spsus ca nu se compara cu nimik ..si mare dreptate au avut . Oriunde in mexic te vei duce o sa-ti place ..oamenii sunt super dulci . O sapt. nu este de ajuns .. eu o sa ma reintorc acolo cu mare drag .

PS. Dutty-freeuri sunt in toata statiunea , in mall-uri ..si preturile sunt in $ .. este mult mai rentabil sa cumperi din statiune decat din aeroport

O nunta ca-n povesti iti doresc !! Si o luna de miere pe masura

ele
02.07.2007, 11:33:38
Vad ca nimeni nu e interesat de Mexic....totusi daca are cineva informatii cu privire la vremea de acolo...ma intereseaza in special luna octombrie...cum e? e o luna potrivita pentru mexic?
ma gandesc ca tu vrei sa petreci o a treia luna de miere nu? fotografiile din primele 2 le-am vazut deja!
in mexic in octombrie vei gasi o atmosfera de vara tarzie la noi ,nu foarte cald, dimineti placute zile insorite si in nici un caz ploi pt ca sezonul lor este in mai iunie. nu am fost in acapulco sau cancun ci undeva in centru la 2 ore de mexico city dar din spusele localnicilor cancun e de recomandat mai degraba decat acapulco unde aerul e cald si apasatoar mai tot timpul, chiar vorbeam cu mama zilele trecute si-mi povestea ca au impresionat-o hotelurile din acapulco mai degraba decat plaja si ca majoritatea turistilor preferau sa stea la piscina hotelului si pe terase decat pe plaja.
pe mine m-a incantat mexicul ,mi-au placut oraselele lor , arhitectura ,cultura ,pietele, chioscurile cu muzica, mariachi:x... voi mai merge, vom mai merge de fapt:-p nu in luna de miere pt ca ne-ar costa destul de mult ... dar vom mai merge!

mariammary2000
02.07.2007, 11:37:47
Miresici care ati fost in Mexic, dati-ne cateva detalii despre pretul sejurului, al biletului de avion, etc. Cat dureaza zborul?

motanu
05.07.2007, 14:24:01
si noi ne-am rezervat Cancun. plecam in 20 sept. cred ca o sa fie super :)

mihu
05.07.2007, 15:14:21
si noi ne-am rezervat Cancun. plecam in 20 sept. cred ca o sa fie super :)
detalii detalii ;;)
unde cat cum?

motanu
09.07.2007, 10:30:49
detalii detalii ;;)
unde cat cum?
Dupa ce am incercat noi sa vorbim cu multe agentii din tara am lasat-o balta. Oamenii nu auzisera de destinatia asta, iar cei care aveau habar propuneau scoruri aberante. Deci am incercat cu agentii germane, iar oferta cea mai buna am gasit-o pe reisen - 1660E de persoana 3 saptamani all inclusive la 4* cu plecare din amsterdam. am facut plate prin virament bancar cu dispozitie de plata externa pentru ca direct cu cardul nu accepta. mai incercati si TUI si ThomasCook pentru alte oferte care mai de care mai exotice. Ideea e ca daca mergi undeva in Europa atata timp tot banii aia ii dai, daca nu mai mult :)

Cafelutarea
10.10.2007, 09:55:53
Poze din Mexic....Septembrie 2007

Cafelutarea
10.10.2007, 10:02:36
inca un rand

mihu
10.10.2007, 16:48:59
Poze din Mexic....Septembrie 2007
Imi plac mult pozwlw! Mai ales a 4-a!! Erai cu submarinul?

Cafelutarea
10.10.2007, 22:40:08
Imi plac mult pozwlw! Mai ales a 4-a!! Erai cu submarinul?
Da, din submarin, pozele nu sunt prea clare din cauza luminii dinauntru si a geamului gros

Cafelutarea
10.10.2007, 22:46:33
Inca cateva pozici, unele din submarin.

Cafelutarea
10.10.2007, 23:00:04
restul trebuie sa le micsorez...si va mai pun.

Cafelutarea
13.10.2007, 11:14:25
Ptr ca nu am stiut sa fac contul ala sa functioneze fara parola, o sa incerc sa micsorez cat mai multe poze sa va trimit.

Cafelutarea
13.10.2007, 11:20:20
Continuare.....
Drumul spre Insula Cozumel
Insula Cozumel
Plimbarea cu Submarinul, pozele lu-ate din submarin nu sunt prea clare (geamul gros si o lumina interioara albastruie), am coborat pana la 101 Ft ( peste 30 metri adancime)...la intorcere iti dadeau o diploma, un suc, alcool (daca vroiai)...stiu sa faca ceva din orice" (asa zic eu)

Cafelutarea
13.10.2007, 11:50:04
Alte poze din luna de miere

Cafelutarea
13.10.2007, 11:56:51
Mai vreti? 8-} daca nu eu tot va pun=))

Cafelutarea
13.10.2007, 12:01:29
Pasarea aia mare este Vultur Regal.

Cafelutarea
13.10.2007, 12:06:33
Ce ma uimeste ca animalele alea nu erau legat, era amenajat in asa fel spatiul incat nu se putea ajunge la ele si invers, singurele inchise: pisica salbatica, cocrodilul ( ala din parc, ca am vazut in alt lac liberi si cica erau 19), vulturul regal...si cam atat.
Toate erau ffff bine ingrijite, ceva de necrezut, cai erau parca abia scosi de la baita" ( imi plac mult cai)

Cafelutarea
13.10.2007, 12:14:39
Intr-un parc de distractie (Xcaret), la ora 19 incepea un spectacol ( din 2 parti: istoria mayasa cu venirea spaniolilor; apoi dansuri specifice diferitelor zone geografice din Mexic), care era organizat in fiecare zi...ceva superb, drumul spre "arena" unde avea loc spectacolul era plina de cei machiati (mayasi)...acolo la intrare ni se dadeau lumanari, la ora 18:55 la capat de rand se aprindea o lumanare si de la aia tot randul de oameni...se stingeau luminile si ramaneau lumanarile aprinse....un fum care mirosea bestial, iesea din arena.....totul era superb, ti se ridica parul pe tine......

Cafelutarea
13.10.2007, 12:28:27
tot de la spectacol, acum dansurile

Cafelutarea
13.10.2007, 12:33:22
Gata cu spectacolul, sper sa va placa

cinezee
13.10.2007, 12:48:30
Ce ma uimeste ca animalele alea nu erau legat, era amenajat in asa fel spatiul incat nu se putea ajunge la ele si invers, singurele inchise: pisica salbatica, cocrodilul ( ala din parc, ca am vazut in alt lac liberi si cica erau 19), vulturul regal...si cam atat.
Toate erau ffff bine ingrijite, ceva de necrezut, cai erau parca abia scosi de la baita" ( imi plac mult cai)

si mie imi plac cai la nebunieee....nu stiu cum sa afc dar doresxc sa ma apuc si de echitatie ....

foarteee frumoasee pozele ...sa va fie de bine ...>:D< >:D<

editez : superbbbbb ce sa maiii...oamenii aia stiu sa isi pastreze vie cultura si peste 1000 de ani ...bravo...Felicitari poporului mexican !

Cafelutarea
13.10.2007, 12:56:14
pozici frumoase:Catedrala Sion si Orasul Epinal

mihaela_2006
13.10.2007, 13:47:57
superbe poze

prapadeala
13.10.2007, 14:24:58
Alte poze din luna de miere

Foarte frumoase pozele!
Ati fost numai la Cozumel?

mihu
13.10.2007, 14:30:05
Imi plac foarte mult pozele! Cu ce aparat au fost facute? :-? In ce oras din Mexic ati fost?

Cafelutarea
13.10.2007, 18:15:52
Foarte frumoase pozele!
Ati fost numai la Cozumel?

Am fost doar pe Cozumel ( ca insula),Chichi-itza, Coba, Sat mayas (undeva langa Coba), Ceremonie mayasa( intr-un sat care nu imi mai amintesc acum cum se cheama - imi amintesc eu), in parcurile: Xcaret, XEL-HA; in Cancun, am stat(cazati) in Playa del Carmen,
Mai erau doua insule de vizitat: am intrebat la agentiea de unde ne-am luat o parte din excursii sa vedem ce se poate vedea acolo, raspuns: Insula Muerilor(o insula unde prefera sa mearga cei in luna de miere, liniste...nimic foarte important de vizitat) iar pe insula Contoy ( insula nepopulata -vegetatie si multe pasarii - ceea ce vazusem destul in cele doua parcuri si inca intr-unul in Playa del Carmen) ...asa ca pe cele doua insule le-am sarit ca sa putem face ceva ce nu facusem si sa vedem ceva ce nu mai vazusem:D.

Cafelutarea
13.10.2007, 18:22:13
Imi plac foarte mult pozele! Cu ce aparat au fost facute? :-? In ce oras din Mexic ati fost?

In Playa del Carmen am fost cazati.
Aparate: Kodak Z 740 si Canon PowerShot S2 IS.

Franta (2006), ultimele 3 postari cu poze de aici, alea sunt facute cu un aparat Samsung Electronics "2 in 1" ( aparat foto si camera video intr-un singur "corp" - i-am anulat blitul ca sa ma tina mai mult bateria si au iesit cam intunecate pozele, nu era foarte performant)

lacrimaxx
13.10.2007, 22:55:34
ce frumos e acolo.vreau si eu

Cafelutarea
14.10.2007, 08:25:58
In Playa del Carmen am fost cazati.
Aparate: Kodak Z 740 si Canon PowerShot S2 IS.

Franta (2006), ultimele 3 postari cu poze de aici, alea sunt facute cu un aparat Samsung Electronics "2 in 1" ( aparat foto si camera video intr-un singur "corp" - i-am anulat blitul ca sa ma tina mai mult bateria si au iesit cam intunecate pozele, nu era foarte performant)

Pozele cu delfini, sunt cumparate, acelea sunt facute cu un aparat NIKON D200

laraa
14.10.2007, 09:08:37
tot de la spectacol, acum dansurile

Dumnezeule , ce frumos...am inceput sa plang....este visul meu sa vad mexicul..ador tarile sudamericane...pozele tale sunt superbe...te invidiez...cand ma opresc din plans le mai iau o data la vizionat.....nu cred ca voi ajunge vreodata in mexic..sau cel putin nu prea curand...in primul rand pt ca este foarte scump si in al doilea rand sotul meu uraste mexicul...le spun popor de nespalati si de tigani unde iti dau in cap pe strada....e adevarat ca e violenta multa in mexic dar nu in statiunile de turistice...off..tre sa-l conving...i-am spus ca daca vreodata dau de bani ..ma duc singura....si asta i-am jurat-o:*

Cafelutarea
14.10.2007, 10:33:19
Dumnezeule , ce frumos...am inceput sa plang....este visul meu sa vad mexicul..ador tarile sudamericane...pozele tale sunt superbe...te invidiez...cand ma opresc din plans le mai iau o data la vizionat.....nu cred ca voi ajunge vreodata in mexic..sau cel putin nu prea curand...in primul rand pt ca este foarte scump si in al doilea rand sotul meu uraste mexicul...le spun popor de nespalati si de tigani unde iti dau in cap pe strada....e adevarat ca e violenta multa in mexic dar nu in statiunile de turistice...off..tre sa-l conving...i-am spus ca daca vreodata dau de bani ..ma duc singura....si asta i-am jurat-o:*

Este altceva, ceva nou ptr noi si numai.
Ni se spunea sa nu stam totusii noaptea pe strada in orase, am fost , ptr ca ni se spusese si mai citisem si pe site ul ambasadei romane in Mexic, ma facea sa imi fie un pic teama ( pe strazile cu populatie predominant Mexicana si case mexicane - nu pe cele cu magazine gen Avenue 10" - asta in Playa del Carmen), nu sa intamplat nimic. Cat despre cei care lucreaza peste tot, mexicani: in hoteluri, restaurante,magazine,parcuri de distractii,etc...sunt super amabili, dragutii, muncitori, zambareti, daca le dadeai 1 - 2 dolari bacsisi la masa (era all-inclusiv), la cameriste, la barmani,etc... te tratau regeste, sincer, si apoi am aflat de la ghizi ca nu au salarii chiar micii cei care lucreaza in hoteluri ( 800 de dolari - nu stiu care din ei, dar cert este ca super draguti totii).Nici cei cu taxiurile nu te pacaleau, ii intrebai cat costa, negociai daca nu iti convenea, si la destinatie se dadeau jos si iti deschideau si usa si iti dadeau mana sa cobori. Am intrebat daca merita sa mergem cu taxiul de la Cancun la Playa del Carmen pe un agent de vanzarii excurii si ne-a spus Nu (sau cum vreti acum !....ceva in genul asta), lua-ti taxiul pana la Autobuze si mergeti cu Autobuzul ca pretul este de aproximativ 4 Dolari sau 38 de pesos la autobuz si 50/40 de dolari la taxiu ( noi stiam, ca venisem cu autobuzul in Cancun, stiam si pretul la taxi, dar am intrebat asa - nimenii nu ne-a pacalit cu ceva) si l-am intrebat si pe taximetristul care ne-a dus la autobuze, ca mersesem peste 6 km pe jos si nu mai puteam, era ff cald si umed, si el ne-a zis la fel, lu-ati autobuzul ca e mai eftin, si ne-a spus ca sunt doua feluri de autobuze: unul mai rapid si unul clasa 1 cu care venisem si care facea mai mult cu vreo 30 min, aveau limitatoare de viteza, si statii mai multe....autobuzele erau Autocarele care pleca de la noi din tara spre Italia, etc...cu 3 televizoare si cu toaleta.

Cafelutarea
14.10.2007, 10:57:40
inca vreo doua: Ultima poza este din Coba, acele biciclete sunt Taxiuri, conduse de barbati mayasi.

Cafelutarea
14.10.2007, 11:06:33
In casa de mayasi, femeia casei, asa arata casa lor - dorm in hamace, nu folosesc paturi iar ghidul nne spunea ca si copii sunt facuti tot in hamace ( acum ce sa facem il credem si nu incercam si noi:-p<:-P), barbati lucreaza pe acele taxiuri (biciclete) in Coba la piramida - un site arheologic in care doar 20% din ceea ce exista acolo este scos la lumina din jungla.
Acel animalut este animalul lor de casa ( nu am fost atenta la ghid cand a zis cum se numeste) si mai au si maimute ca animal de casa, ei (mayasi) nu suporta pisicile, dar caini da.

Cafelutarea
14.10.2007, 11:14:20
A doua casa de mayasi, vizitata, au ca animalut de casa o maimuta.Femeia casei face tortilias" (daca am scris corect)....eram invitati sa gustam.Aici, la casele mayasilor, ghidul ne-a spus Nu da-ti bani la copii, nu vrem sa ii invatam cersatori, daca aveti cadouri (caiete, pixuri,etc), dulciuri, bauturi,etc (de la cei care am cumparat noi excursia in Coba nu ne-au spus - dar la sfarsitul fiecarei excursi, ghidul ne dadea un mini chestionar in care trebuia sa ne spunem parerea cu privire la: ghid, excursia in sine, servirea,etc...si am notat ca nu am fost informatii ca puteam lua cadouri ptr copii)...chiar se tinea cont de ceea ce scriam noi, la toate excuriile am primit asa ceva, oameni interesati de "mai bine !", de satisfacerea clientilor.

Cafelutarea
14.10.2007, 11:22:14
draguta de ea, imi place, cred ca avea 2 kg, am tinut-o in brate si mi sa parut foarte usurica (nu erau deloc neglijate, era curata si i se dadea de papa)

Cafelutarea
14.10.2007, 11:31:24
ultimele 2 poze din Cancun cu animalutele lor cu tot;;).

Cafelutarea
14.10.2007, 11:37:14
cum vi se par crabi?:D si igoanele?

Monicutza19
14.10.2007, 12:38:07
ce frumos e acolo.vreau si eu

Am fost si eu in mexic, dar nu in luna de miere. Ca sa ajungi acolo e mai greu, in ceea ce priveste pretul. Dar acolo, e mai ieftin ca la noi. Si mai frumos, exotic. Noi am fost la acapulco. Si camera de la hotelul de 4 stele era, in lei, cam 150 lei noi. In romania e hotie, dar uneori ce sa facem, mergem si aici.

Cafelutarea
14.10.2007, 14:02:06
Am fost si eu in mexic, dar nu in luna de miere. Ca sa ajungi acolo e mai greu, in ceea ce priveste pretul. Dar acolo, e mai ieftin ca la noi. Si mai frumos, exotic. Noi am fost la acapulco. Si camera de la hotelul de 4 stele era, in lei, cam 150 lei noi. In romania e hotie, dar uneori ce sa facem, mergem si aici.

Depinde la ce hotel a-ti stat, la noi a fost mai scump, 5 stele all -inclusiv, si cele 5 stele nu sunt ca la noi in ce priveste camera (mai "slabe":D ), dar compenseaza probabil all - inclusiv, cu toate bauturile posibile incluse si 3 barurii deschise ziua, si unul din ele si non-stop, mini bar in camera,psicina, etc...si acces la inca 2 hoteluri din acelasi lant se puteam manca si bea acolo, puteam merge la toate spectacolele organizate si in celelalte 2 hoteluri....sincer nu am ajuns decat in vizita la celelalte, nu am mancat la ei, nu am stat la spectacol, ca aveam si la noi in fiecare seara de la ora 22.

anacristina
15.10.2007, 17:11:08
Ptr ca nu am stiut sa fac contul ala sa functioneze fara parola, o sa incerc sa micsorez cat mai multe poze sa va trimit.

wow, ai coborat in bazin?? cum a fost langa frumosii delfini?

superbe poze, nu am cuvinte.............

tasha
15.10.2007, 17:27:53
Depinde la ce hotel a-ti stat, la noi a fost mai scump, 5 stele all -inclusiv, si cele 5 stele nu sunt ca la noi in ce priveste camera (mai "slabe":D ), dar compenseaza probabil all - inclusiv, cu toate bauturile posibile incluse si 3 barurii deschise ziua, si unul din ele si non-stop, mini bar in camera,psicina, etc...si acces la inca 2 hoteluri din acelasi lant se puteam manca si bea acolo, puteam merge la toate spectacolele organizate si in celelalte 2 hoteluri....sincer nu am ajuns decat in vizita la celelalte, nu am mancat la ei, nu am stat la spectacol, ca aveam si la noi in fiecare seara de la ora 22.

Doamne de dor mi s-a facut :-< :-< :-< Abia imi trecuse depresia post-Cancun..... Ma bucur mult ca v-ati simtit bine, vad ca voi v-ati plimbat un pic mai mult decit noi (poate si din cauza ca eram obositi infiorator dupa doi ani de munca fara concediu, noi am preferat sa facem un trip, doua zile pauza la piscina) :)>- Super-poze oricum! Regret din nou ca nu am avut un aparat bun la noi :(

mihaelanastase_79
01.11.2007, 12:45:36
Mie mi-ar placea sa vad mai multe poze cu Marea Caraibelor, cu hotelul in care ati stat, informatii despre mancare, cat a costat tot, cu ce agentie ati plecat (ca am vazut ca aveati ghid peste tot)...
Si excursiile pe care le-ati facut, cat au costat?

luciacrin
12.03.2008, 10:54:57
Am fost doar pe Cozumel ( ca insula),Chichi-itza, Coba, Sat mayas (undeva langa Coba), Ceremonie mayasa( intr-un sat care nu imi mai amintesc acum cum se cheama - imi amintesc eu), in parcurile: Xcaret, XEL-HA; in Cancun, am stat(cazati) in Playa del Carmen,
Mai erau doua insule de vizitat: am intrebat la agentiea de unde ne-am luat o parte din excursii sa vedem ce se poate vedea acolo, raspuns: Insula Muerilor(o insula unde prefera sa mearga cei in luna de miere, liniste...nimic foarte important de vizitat) iar pe insula Contoy ( insula nepopulata -vegetatie si multe pasarii - ceea ce vazusem destul in cele doua parcuri si inca intr-unul in Playa del Carmen) ...asa ca pe cele doua insule le-am sarit ca sa putem face ceva ce nu facusem si sa vedem ceva ce nu mai vazusem:D.

cat v-a costat povestea si de la ce agentie? te rog da-mi cateva detalii pt ca noi tre sa ne facem urgent rezervari ... preturile cresc exponential pe zi ce trece ... of.... astept detalii
multam fain

Dianne13
12.03.2008, 19:48:11
e scump dar merita cel mai bine trebuie cumparate bilete de la o agentie straina cu all inclusiv

clauditza28
13.03.2008, 07:39:41
haideti sa va pun si eu niste poze cu delfinii (din cozumel)!
aici ii dadeam sa pape!
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/cozumel2jpg.jpg

iar aici imi multumea!
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/cozumel2jpg001.jpg

clauditza28
13.03.2008, 07:41:56
mexixul mi se pare super pentru luna de miere. recomand! am fost in cozumel, acapulco si huatulco! regret ca nu am fost si in cancun; am inteles ca este cam mic, dar superb! iar acapulco este impartit in orasul vechi si orasul nou; mie mi-au placut amandoua partile!

Jorju
09.04.2008, 20:26:51
Buna fetelor,

Si noi vrem sa mergem in Cancun in luna septembrie dar dupa cate am citit pe net am vazut ca septembrie e luna de varf a sezonului ploios, umiditatii si...uraganelor...
Care dintre voi a fost in cancun in septembrie? Cum a fost? ploua mult?:-s

cosanzeana
11.04.2008, 23:41:10
Jorju, eu am fost in Cancun la sfarsitul lui octombrie si a plouat aproape in fiecare zi. Dar nu m-a deranjat f. tare, pentru ca nu ploua toata ziua, ci ploua cate juma' de ora torential dupa care in cateva minute era soare-soare de nici nu-ti dadeai seama ca tocmai plouase. Iar temperatura in general mie mi s-a parut numai buna de plaja si baie dar fara sa lesini de cald.
Cu uraganele insa nu-i de gluma, eu nu cred ca m-as duce in plin sezon de uragane..

Cafelutarea
12.04.2008, 00:11:29
Buna fetelor,

Si noi vrem sa mergem in Cancun in luna septembrie dar dupa cate am citit pe net am vazut ca septembrie e luna de varf a sezonului ploios, umiditatii si...uraganelor...
Care dintre voi a fost in cancun in septembrie? Cum a fost? ploua mult?:-s

Buna,

Noi am fost in perioada 13 - 27 septembrie la 60 km de cancun si in plimbare prin cancun, o singura zi de sambata a plouat toata ziua, in rest soare, cald ....daca mai ploua in decursul zilei, dura maxim 30 de minute, si apoi era soare si caldura........asa ca va doresc o vacanta placuta.

Jorju
12.04.2008, 20:50:52
Va multumesc fetelor pentru raspuns! >:D< Chiar nu vroiam sa renunt la cancun pentru luna de miere...asa ca ne riscam. Astept inca raspunsuri de la agentii cu oferte pentru perioada aceea.

marya31
13.05.2008, 10:43:11
Va multumesc fetelor pentru raspuns! >:D< Chiar nu vroiam sa renunt la cancun pentru luna de miere...asa ca ne riscam. Astept inca raspunsuri de la agentii cu oferte pentru perioada aceea.
Buna Jorju! Si pe noi ne atrage Cancun pt luna de miere, tot in septembrie. Astept si eu oferte de la vreo 2 agentii sa vedem scoruri, dar daca primesti ceva imi dai si mie un pm sau "comentezi " aici , plsss! De uragane si ploi nush ce sa zic, poate cei de la agentii sa fie mai bine informati si sa ne zica. >:D<

Cafelutarea
14.05.2008, 21:40:15
Va recomand Playa del Carmen - este o statiune superba si aveti acces foarte usor sa va plimbati peste tot - in conditii foarte decente - spre Cancun se merge cu autocar si costa 7 dolari dus intors/ persoana. Xcaret, Toulum, etcc, - nu ratati inotatul cu delfinii in Xcaret.

Jorju
16.05.2008, 16:31:44
Dupa ce am analizat o gramaaada de oferte, am ales hotel Riu Palace las Americas in Cancun, 5 stele, 9 nopti, cu plecare pe 16 septembrie din Frankfurt! Am dat avansul, soooo HAPPY !\:D/

mihu
16.05.2008, 18:47:09
Dupa ce am analizat o gramaaada de oferte, am ales hotel Riu Palace las Americas in Cancun, 5 stele, 9 nopti, cu plecare pe 16 septembrie din Frankfurt! Am dat avansul, soooo HAPPY !\:D/
Acolo au fost si nasii nostri si au fost extrem de multumiti!
sa aveti un concediu super!

tasha
16.05.2008, 18:51:44

Este excelent, nu vei regreta! Noi am stat la hotelul frate, lipit de el, Riu Cancun. Servirea este extraordinara, camerele foarte misot, mincarea de vis :)

Jorju
18.05.2008, 20:38:11
Este excelent, nu vei regreta! Noi am stat la hotelul frate, lipit de el, Riu Cancun. Servirea este extraordinara, camerele foarte misot, mincarea de vis :)

Va multumesc fetelor! Si noi suntem super entuziasmati si abia asteptam...\:D/

Andreuca
19.05.2008, 21:05:01
Va recomand Playa del Carmen - este o statiune superba si aveti acces foarte usor sa va plimbati peste tot - in conditii foarte decente - spre Cancun se merge cu autocar si costa 7 dolari dus intors/ persoana. Xcaret, Toulum, etcc, - nu ratati inotatul cu delfinii in Xcaret.

Salut,

Si eu mi-as dori ca luna de miere s-o petrecem in Mexic :D Poti sa-mi spui te rog de la ce agentie ai luat biletele? Biletele de avion erau incluse in pret sau le-ati luat separat?

Mersi mult >:D<

Andreuca
26.05.2008, 11:46:11

Salut,

Ne spui si noua te rog cum ai gasit biletele si la ce pret? Cu ce agentie ai lucrat: din Romania sau din strainatate? Biletul de avion e inclus in pret? Cum ai gasit agentia?

Mersi frumos pt ajutor >:D<

Jorju
26.05.2008, 14:00:45
Salut,

Ne spui si noua te rog cum ai gasit biletele si la ce pret? Cu ce agentie ai lucrat: din Romania sau din strainatate? Biletul de avion e inclus in pret? Cum ai gasit agentia?

Mersi frumos pt ajutor >:D<

Am mers in principiu pe agentii autorizati in Romania ai tour-operatorilor din Germania DerTour si TUI. Pe mine ma costa in total 4200 de euro (640 au fost doar biletele Bucuresti-Frankfurt si retur). Restul de 3600 este de fapt costul pachetului: biletele Frankfurt-Cancun (zbor direct) si cazarea la hotel cu all inclusive.
Am primit si oferte mai ieftine de atat, dar eu mi-am dorit neaparat la acest hotel, dupa review-urile pe care le-am citit pe tripadvisor.

Cafelutarea
15.07.2008, 23:27:16
Gasiti pe net info despre xcaret si xel ha (noi cu delfini am inotat in xel ha).
Daca mai aveti intrebari despre agentie si persoana de contact, va raspund cu drag pe privat ca nu vreau sa fiu acuzata ca fac reclama :)

Cafelutarea
26.07.2008, 23:19:03
Nu mai pleaca nimeni in Mexic sa vina cu noutati aici ? :)

Cafelutarea
28.07.2008, 17:32:24
Mi-am amintit de Mexic, si am zis sa va mai pun cateva poze, unele sunt de la hotel, cu camera si interorul hotelului RIU PLAYACAR - in PLAYA DE CARMEN.

Cafelutarea
28.07.2008, 17:37:10
inca nu am terminat :)

wanna
28.07.2008, 17:38:18
ff faine pozele..si oceanul?

Cafelutarea
28.07.2008, 17:46:37
Sper sa va placa

tasha
28.07.2008, 17:50:04
Uite-l in poza mea de la avatar ;)) E la vreo 40 de km mai la nord, in Cancun, dar tot culoarea aia o are :)

Cafelutarea
28.07.2008, 17:54:30
Foarte frumos intradevar :)

Cafelutarea
28.07.2008, 17:57:25
DA, SI AVEAU SI NISTE FLORI SUPERBE.

Cafelutarea
28.07.2008, 18:01:14
Si personajul drag mie :)

Cafelutarea
28.07.2008, 18:03:43
mai vreti? :)

mihu
29.07.2008, 07:44:41
Mai vrem si poze dar vrem sa ajungem si acolo in viata asta...pun bani la ciorap de pe acum si sper sa ajung peste 2-3 ani

justmimi
29.07.2008, 08:52:25
Foarte frumos intradevar :)
^:)^ ^:)^ ^:)^ superb!

Jorju
29.07.2008, 09:44:24

Cum a fost cu zborul? cat de grele au fost cele 11 ore? (cel putin la noi vor fi atat, vom zbura din Frankfurt). Viitorul meu sot are o problema cu asta, ca se va plictisi, ca va intepeni, etc, etc.
Abia asteptam sa mergem, speram ca Dolly sa fie singurul uragan din sezonul asta....[-o<

clauditza28
29.07.2008, 12:38:04
cu zborul nu-i asa de greu. pentru mine nu era deloc greu zborul. imediat trecea. parca mai lung mi se parea ala de 3 ore romania germania.:))) pentru ala lung ma pregateam pshic. in general , la un zbor asa lung , fiecare pasager are televizor propriu si poti vedea filme bune, desene animate , programe de moda, sport, ai jocuri...mai dormi, mai citesti, mai mananaci, mai povestesti cu vecinii...trece destul de repede....
dar daca mergi cu o companie mica s-ar putea sa nu ai tv propriu....

Cafelutarea
29.07.2008, 14:10:39
buna,

Nu este nici o problema, trece, cand stii unde ajungi :) , numai sa nu asteptati mult in Frankfurt ca acolo e mai nasol:), asteptatul pe uscat:-p
De amortit sigur amortesti, dar asta este "baba la frumusete sufera" :)) , sa isi ia muzica pe telefon/ de citit/
Televizor nu am avut fiecare cate unul , ci erau suspendate cateva, aveai la ce sa te uiti, puteai sa asculti si muzica, macare iti dau, de baut...inainte de aterizare duceti -va la toaleta ca se face coada :)) Din Frankfurt am zburat cu CONDOR pana in Cancun, durata aproximativa 10.30.

Cum a fost cu zborul? cat de grele au fost cele 11 ore? (cel putin la noi vor fi atat, vom zbura din Frankfurt). Viitorul meu sot are o problema cu asta, ca se va plictisi, ca va intepeni, etc, etc.
Abia asteptam sa mergem, speram ca Dolly sa fie singurul uragan din sezonul asta....[-o<

Jorju
29.07.2008, 16:56:34
buna,

Nu este nici o problema, trece, cand stii unde ajungi :) , numai sa nu asteptati mult in Frankfurt ca acolo e mai nasol:), asteptatul pe uscat:-p
De amortit sigur amortesti, dar asta este "baba la frumusete sufera" :)) , sa isi ia muzica pe telefon/ de citit/
Televizor nu am avut fiecare cate unul , ci erau suspendate cateva, aveai la ce sa te uiti, puteai sa asculti si muzica, macare iti dau, de baut...inainte de aterizare duceti -va la toaleta ca se face coada :)) Din Frankfurt am zburat cu CONDOR pana in Cancun, durata aproximativa 10.30.

Si noi tot cu Condor zburam! Macar e avion din ala mare pe trei randuri?

tasha
29.07.2008, 17:30:53
cu zborul nu-i asa de greu. pentru mine nu era deloc greu zborul. imediat trecea. parca mai lung mi se parea ala de 3 ore romania germania.:))) pentru ala lung ma pregateam pshic. in general , la un zbor asa lung , fiecare pasager are televizor propriu si poti vedea filme bune, desene animate , programe de moda, sport, ai jocuri...mai dormi, mai citesti, mai mananaci, mai povestesti cu vecinii...trece destul de repede....
dar daca mergi cu o companie mica s-ar putea sa nu ai tv propriu....

Da, asa este. Noi am zburat cu Martin Air ( e charter-ul lui KLM), dar am putut sa ne inchiriem cite un mini DVD player pt 12 euro, cu tot cu filme :) Plus ca eu una de exemplu am citit. Mult :) Si intr-adevar, mai grea e asteptarea din aeroport (noi am stat 5 ore in Amsterdam) decit zborul in sine.

Jorju
29.07.2008, 18:57:49
Da, asa este. Noi am zburat cu Martin Air ( e charter-ul lui KLM), dar am putut sa ne inchiriem cite un mini DVD player pt 12 euro, cu tot cu filme :) Plus ca eu una de exemplu am citit. Mult :) Si intr-adevar, mai grea e asteptarea din aeroport (noi am stat 5 ore in Amsterdam) decit zborul in sine.[/quote]

Da, si noi avem vreo 5 ore de asteptat in Frankfurt...sper sa se poata inchiria dvd player-urile astea si pe Condor, ca e o idee foarte buna.

Cafelutarea
29.07.2008, 22:45:02
Pe Condor nu au dvd player. Au televizoare si te uiti la ele, si acolo afiseaza si informatii de zbor ( pe unde se zboara, la ce inaltime, cate grade sunt afara, ora din Frak si in Cancun, etcc) si te invata cum sa faci gimnastica sa nu amortesti :)) asta il distra pe sotul meu. Iti dau sa cumperi casti , dar daca aveti luati- va cu voi ca alea din avion nu sunt mare firma, sunt de duzina, dar poati asculta la ele ( 2 euro bucata), fiecare are la scaun unde sa isi bage castile si butoane de selectare pe programe ptr germana / engleza tv sau muzica la radio (sau la ce o fi).
O sa caut si iti pun pozici.

Da, si noi avem vreo 5 ore de asteptat in Frankfurt...sper sa se poata inchiria dvd player-urile astea si pe Condor, ca e o idee foarte buna.[/quote]

Cafelutarea
29.07.2008, 22:58:44
Are doua scaune la geam pe ambele parti si cate 3 scaune pe mijloc, unde este spatiu ceva mai mare si ai cum sa te intinzi mai bine (noi am stat pe mijolc la intoarcere ca nu am gasit loc la geam, dar a fost ok ca am zburat oricum noaptea si ca pe cele 3 scaune am stat doar noi doi), dar merita sa stai la geam ca sa te uiti, noi am zburat la dus numai pe lumina toate cele 10.30 cat a durat zborul. Aveti grija cand va da biletele sa aveti loc unul laga altul ca am vazut un cuplu de nemti care unul a stat pe partea de la geam si sotia pe mijloc.
Sa nu uitati de casti.
In avion va da formularul ptr viza sa il completati , sa aveti de scris la voi un pix.

Si noi tot cu Condor zburam! Macar e avion din ala mare pe trei randuri?

Cafelutarea
29.07.2008, 23:03:59
si pasagerul meu de pe cel de-al treilea scaun la intoarcere...cred ca insotitoarele au zic ca nu sunt sanatoasa:))), il cumparasem din aeroport din Cancun la plecare.

Cafelutarea
29.07.2008, 23:14:01
Calculati-va bine bagajele, nu carati nimic din ce nu trabuie, ca la intoarcere o sa vreti sa mai bagati ceva: ex: de la piramide sunt ff multe amintiri de cumparat si ff eftine, totul se negociaza.
Nu carati geci ca am carat eu si nu ne- am imbracat cu ele, nici cu treningul, prosoape au cei de la hotel , daca stati in Riu, si le schimba zilnic ( daca vreti sa fie schimbate trebuie sa le puneti jos in baie) si sunt ok, eu am avut la mine dar sincer nu era neaparat nevoie de ele, dar daca tot le am carat le-am folosit.
Eventual sa aveti ceva de ploaie la voi, dar si aici hotelul Riu, va da umbrele de la receptie daca cereti. Cosmetice gasiti in supermarcket (acolo sunt mult mai eftine ca la magazinele din statiune) daca nu va ajung cele care le aveti sau nu vreti sa carati ceva de gen: gel de dus , sampon,etc.
Cei de la hotel va pun sampon, gel de dus, sapun zilnic daca vede ca nu mai este, dar eu una am pielea sensibila si imi trebuia ceva hidratant la cate dusuri faceam. Este cald, umezeala.....dar frumos.

tasha
30.07.2008, 08:24:07
Calculati-va bine bagajele, nu carati nimic din ce nu trabuie, ca la intoarcere o sa vreti sa mai bagati ceva: ex: de la piramide sunt ff multe amintiri de cumparat si ff eftine, totul se negociaza.
............................
Cei de la hotel va pun sampon, gel de dus, sapun zilnic daca vede ca nu mai este, dar eu una am pielea sensibila si imi trebuia ceva hidratant la cate dusuri faceam. Este cald, umezeala.....dar frumos.

Perfect de acord cu cele de mai sus! In plus, aveti grja la greutatea unui bagaj individual. La ce ma referer: fiecare linie aeriana are o limita de greutate pe persoana pt bagajul la cala (Martin Air-ul avea de exemplu 20 kg) dar si o limita a unui bagaj individual (cum a fost cazul nostru de exemplu, care aveam un imens geamantan la comun pt amindoi, aici limita fiind de 35 kg). Surpriza a fost pe aeroport in Cancn unde reprezentantii aeroportului au spus ca desi limita pe un bagaj e de 35 kg ei nu manipuleaza bagaje mai mari de 32 kg. Si uite cum ne-am trezit noi ca trebuie sa iesim din imensa coada de la check-in si cumparam un jaf de rucsacel cu 20 de euo sa scapam de cele 2.5 kg pe care le aveam in plus. Deci sugestia mea ar fi sa vei doua bagaje, chiar daca unul este mai mititel, dar sa va incadrati in greutate.
Aceeasi recomandare referitor la prosoape, lenjerie, etc pe care o facea si Cafelutarea: lasati-le acasa, si in camera si la piscina aveti prosoape curate in fiecare zi (la piscina erau chiar calde cind le luam :) ).
In schimb, v-as recomanda o pereche de incaltari sport (adidasi) pentru Chichen Itza, sint destul de multe pietre si foarte incomod daca mergeti in sandale. Eu am avut o pereche de ..... un fel de adidasi cu multe decupaje, si am cam regretat, ca aveam tot timpul pietricele inauntru :(
Nu va agitati cu lotiuni de tintari, n-am vazut nici macar unul in toata excursia.
Parcurile naturale (gen XCaret sau Garafon sau Xel-Ha) va cer sa folositi lotiuni de soare biodegradabile, la noi nu cred ca gasiti, in XCaret au ei la vinzare, la Garafon in schimb nu am gasit (e mult mai mic, dar merita o jumatate de zi, e un rasfat total :) ). Noi am folosit lotiunile astea biodegradabile si in restul timpului pentru ca restul variantelor erau proaste rau :( Am luat doua tipuri, americane ambele, sub orice critica, le-am aruncat. Restul cosmeticelor in schimb erau bune, inclusiv o lotiune after-sun pentru sensibile ca mine :D care avea in componenta lidocaina (un anestezic usor).
In general puteti schimba la receptia hotelului bancnotele in marunt, noi ne-am prins abia dupa doua zile (pentru tips) in care ne chinuiam sa cumparam diverse chestiute sa facem si noi rost de marunti de cite un dolar sa putem lasa tips. Intr-adevar totul este all-inclusive, ei te servesc foarte frumos si daca nu le dai nimic, dar sincer noi le lasam aproape de fiecare data ceva, in general cite un dolar (pe noptiera pt camerista, in mini-bar pt baiatul care il umplea odata la doua zile, pt cei care ne serveau la masa, pt barman o data la citeva re-umpleri :D etc). Pt ghizii din excursii de obicei am lasat mai mult (10-15 dolari, in functie de cit ne-a placut).
Apropo de excursii, verificati intotdeauna mai multe preturi, nu luati de la primul agent de turism care va iese in cale, preturile difera substantial (pt Jungle Tour noi am dat 55 dolari si am gasit la agentia din Mall-ul de vis-a-vis de hotel cu 35 dolari, deci un total de 40 dolari pierduti :)) ).
Nu alegeti excursie pt Isla Mujeres. Luati voi feribotul, are multe puncte de plecare si in Isla inchiriati o masinuta de golf si plimbati-va voi singuri, e mult mai placut :).
Incerc sa mai imi aduc aminte ( a trecut un an deja :(( )

miresicamica
30.07.2008, 12:43:38
si pasagerul meu de pe cel de-al treilea scaun la intoarcere...cred ca insotitoarele au zic ca nu sunt sanatoasa:))), il cumparasem din aeroport din Cancun la plecare.
Ce frumos ii,si eu vreau.:x

Jorju
31.07.2008, 09:23:53
Tasha, v-am vazut pozele de la Cancun, am vazut ca ati fost si la Coco Bongo :D - ati si intrat? cum a fost?

Cafelutarea
31.07.2008, 09:41:54
Buna,

Are drepate Tasha ( este valabil si ptr Condor), cu bagajele, asta uitasem, faceti doua bagaje, fiecare cu al lui, si lu ati cu voi in avion daca aveti lucri "delicate" gem aparat foto si laptop. Sotul meu avea rucsacul destul de greu, leptoop, camera foto, cabluri, dar asa erau in siguranta si nu a avut nimeni nimic de comantat la control. Rucsac am avut si eu si asta destul de plin. La bagajul de mana, stiu ca aveti voie maxim 7 kg de fiecare si niste dimensiuni speciale, asta ca sa fie siguri ca va incapea in spatiu special amenajat.

[quote=tasha;1005996]Perfect de acord cu cele de mai sus! In plus, aveti grja la greutatea unui bagaj individual. La ce ma referer: fiecare linie aeriana are o limita de greutate pe persoana pt bagajul la cala (Martin Air-ul avea de exemplu 20 kg) dar si o limita a unui bagaj individual (cum a fost cazul nostru de exemplu, care aveam un imens geamantan la comun pt amindoi, aici limita fiind de 35 kg).

tasha
31.07.2008, 12:35:36
Tasha, v-am vazut pozele de la Cancun, am vazut ca ati fost si la Coco Bongo :D - ati si intrat? cum a fost?

Nu, am vrut sa intram dar era o coada imensa pentru ca ne apucase pe noi sa mergem exact cind era 4 iulie (iar in Cancun e plin de americani), asa ca ne-am dus pina acolo si ne-am intors.

Cafelutarea
01.08.2008, 00:11:02
Animatori din hotelul Riu PLAYACAR, organizeaza o data pe saptamana o plecare in aceasta discoteca (asta era la hotelul nostru - si ma gandesc ca o fi la fel si la celelate - animatori sunt tineri studenti majoritatea, am stat de vorba si ne-am imprietenit cu o parte din ei, erau foarte simpatici - si toti erau studenti). Pretul includea intrarea in dscoteca cu all inclusiv plus transportul de la hotel playacar - playa del carmen in cancun/dus intors.
La parcurile de distractii xcaret xel xa , va sfatuiesc cu drag sa va luati all inclusiv merita: aveti voie fata de intrarea simpla, sa mancati la toate terasele, sa beti la toate ( nu trebuie sa va carati cu ele sau sa le cumparati separ in cazul in care platiti doar intrare simpla), prosoape, dulapior ptr haine, exchipament de snorkling. La unul din parcuri primiti ptr all inclusiv niste cupoane ptr masa si bauturi, snorkling si la celalt se vede asta din diferenta brateri care va va fi pusa la mana.
La delfini in xel xa, daca va hotarati alegeti programul lung, este superbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb, ceva ce nu va imaginati.Pozele sunt destul de scumpe, nu va obliga nimeni sa luati nimic, daca vreti puteti lua o poza sau toate sau nici una, filmul pe dvd sau nimic. Dar daca le veti ......mai vb la intoarcere in cazul in care ve ti inota cu delfini.:)
In Xcaret sa nu cumva sa nu stati la festivalul de la ora 19, neaparat, este super, ve ti gasi apoi sa cumparati cele trei dvd cu spectacolul.

La aeroport sunt multi barbati mexicani care vor sa va ajute cu bagajele, nu e nevoie, imediat ii ve- ti vedea pe cei de la agentie cu plancarda in mana ( noi am lasat, la insistente, sa ne ajute la bagaje si cum nu aveam la indemana dolari i am dat 5 euro - nu aveti nevoie de ajutor acolo).
Va asteptam cu intrebari:)
Nu stiu daca plecati prin Meier's W? ca sa va mai povestesc ceva legat de bilete in cazul in care nu stiti/ cum am patit noi.

Nu, am vrut sa intram dar era o coada imensa pentru ca ne apucase pe noi sa mergem exact cind era 4 iulie (iar in Cancun e plin de americani), asa ca ne-am dus pina acolo si ne-am intors.

Cafelutarea
01.08.2008, 00:29:20
Poze cu animatori: mi-a luat rucsacul ca ii placea si a stat la dsoara respectiva destul, nu mi am facut absolut nici o grija:) / apoi invatam sa dansez/:) / - sa nu va speriati de culoarea mea, nu am stat la plaja mai deloc , dar umband toata ziua ma colorasem destul, daca va uitati parca am o poza din primele zie cand eram alba - dar spre sfasitul vacantei eram o adevarata mexicanca:) (mai era de vina si albu cu care eram imbracata)

Cafelutarea
01.08.2008, 00:38:25
Tasha, cand am pus prima data bani in frigider ptr baiatul care umbla acolo, ardeam de nerabdare sa vad daca ii va lua, asa mi-a ramas in gand cum mai invatat tu sa fac:) iar cand am lasat pe pat, am gasit acele frumoase jucari facute din prosop, si numai de placearea de a vedea jucaria aia si tot le lasam:). Ma uimit ca aveau abtibilduri ptr ochi:)

tasha
01.08.2008, 08:35:03
Tasha, cand am pus prima data bani in frigider ptr baiatul care umbla acolo, ardeam de nerabdare sa vad daca ii va lua, asa mi-a ramas in gand cum mai invatat tu sa fac:) iar cand am lasat pe pat, am gasit acele frumoase jucari facute din prosop, si numai de placearea de a vedea jucaria aia si tot le lasam:). Ma uimit ca aveau abtibilduri ptr ochi:)

Recunosc ca nici noua nu ne-ar fi dat prin cap sa ii lasam acolo daca nu citeam inainte pe Tripadvisor :">
Cit priveste all-inclusive-ul de la parcuri, perfect de acord cu tine, diferenta de bani intre cele doua intrari (basic si AI) chiar merita :) La fel cu spectacolul de la XCaret, cel de seara, si acum ne mai uitam cu placere la DVD-uri, char e impresionant!

Jorju
01.08.2008, 10:23:44
Animatori din hotelul Riu PLAYACAR, organizeaza o data pe saptamana o plecare in aceasta discoteca (asta era la hotelul nostru - si ma gandesc ca o fi la fel si la celelate - animatori sunt tineri studenti majoritatea, am stat de vorba si ne-am imprietenit cu o parte din ei, erau foarte simpatici - si toti erau studenti). Pretul includea intrarea in dscoteca cu all inclusiv plus transportul de la hotel playacar - playa del carmen in cancun/dus intors.
La parcurile de distractii xcaret xel xa , va sfatuiesc cu drag sa va luati all inclusiv merita: aveti voie fata de intrarea simpla, sa mancati la toate terasele, sa beti la toate ( nu trebuie sa va carati cu ele sau sa le cumparati separ in cazul in care platiti doar intrare simpla), prosoape, dulapior ptr haine, exchipament de snorkling. La unul din parcuri primiti ptr all inclusiv niste cupoane ptr masa si bauturi, snorkling si la celalt se vede asta din diferenta brateri care va va fi pusa la mana.
La delfini in xel xa, daca va hotarati alegeti programul lung, este superbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb, ceva ce nu va imaginati.Pozele sunt destul de scumpe, nu va obliga nimeni sa luati nimic, daca vreti puteti lua o poza sau toate sau nici una, filmul pe dvd sau nimic. Dar daca le veti ......mai vb la intoarcere in cazul in care ve ti inota cu delfini.:)
In Xcaret sa nu cumva sa nu stati la festivalul de la ora 19, neaparat, este super, ve ti gasi apoi sa cumparati cele trei dvd cu spectacolul.

La aeroport sunt multi barbati mexicani care vor sa va ajute cu bagajele, nu e nevoie, imediat ii ve- ti vedea pe cei de la agentie cu plancarda in mana ( noi am lasat, la insistente, sa ne ajute la bagaje si cum nu aveam la indemana dolari i am dat 5 euro - nu aveti nevoie de ajutor acolo).
Va asteptam cu intrebari:)
Nu stiu daca plecati prin Meier's W? ca sa va mai povestesc ceva legat de bilete in cazul in care nu stiti/ cum am patit noi.

Super! Multumesc mult pentru toate sfaturile!
excursiile in parcuri dureaza o zi intreaga? (adica daca festivalul incepe la ora 19, avem cu ce sa ne intoarcem in statiune?...cred ca e cam prosteasca intrebarea:D )
Noi mergem prin TUI, nu prin Meier's.

Cafelutarea
01.08.2008, 10:51:38
Autocarul / microbuzul care va duce acolo ( in excusii) va asteapta, chiar o sa se anunte in sala ( cea de spectacol care este in aer liber si are totusi un acoperis) sa stati linistiti ca masinile va asteapta / de obicei pentru plecarea in aceste excursiile - piramide - parcuri de distractii (la noi), masinile veneau si ne ridicau" de la hotel ...si tot acolo ne lasau la intoarcere. Soferi au foi cu nemele tuturor pasagerilor, si in fata hotelului la punctul de intalnire va striga, va da si cate un insemn ca sa se stie ca sunteti de la acel autocar/microbuz in caz ca va rataciti si aveti nevoie de ajutor:) sa ajungeti la microbuzul vostru.
Cand cumaparti excursiile sa tineti cont si dea asta, adica sa fie cu ridicare de la hotel sau cat mai aproape ca sa nu fi ti nevoiti sa mai ajungeti pana la autocar si cu taxi, asa e mai simplu si confortabil.
De facut in parc va asigur ca aveti ce face, numai ca sa vedeti tot parcul si va ia mai mult de jumate de zi, dar ca sa mai faceti si snorkling..sa luati si masa...sa faceti si pauze de odihna :) si plus ca ziua sunt organizate in diverse locuri din parc tot felul de activitati, cum poate ai vazut in poze acelea defilare cu caii:) etc, sunt programe pe ore in diverse locatii din parc.

Super! Multumesc mult pentru toate sfaturile!
excursiile in parcuri dureaza o zi intreaga? (adica daca festivalul incepe la ora 19, avem cu ce sa ne intoarcem in statiune?...cred ca e cam prosteasca intrebarea:D )
Noi mergem prin TUI, nu prin Meier's.

Andreuca
15.08.2008, 17:11:16
Autocarul / microbuzul care va duce acolo ( in excusii) va asteapta, chiar o sa se anunte in sala ( cea de spectacol care este in aer liber si are totusi un acoperis) sa stati linistiti ca masinile va asteapta / de obicei pentru plecarea in aceste excursiile - piramide - parcuri de distractii (la noi), masinile veneau si ne ridicau" de la hotel ...si tot acolo ne lasau la intoarcere. Soferi au foi cu nemele tuturor pasagerilor, si in fata hotelului la punctul de intalnire va striga, va da si cate un insemn ca sa se stie ca sunteti de la acel autocar/microbuz in caz ca va rataciti si aveti nevoie de ajutor:) sa ajungeti la microbuzul vostru.
Cand cumaparti excursiile sa tineti cont si dea asta, adica sa fie cu ridicare de la hotel sau cat mai aproape ca sa nu fi ti nevoiti sa mai ajungeti pana la autocar si cu taxi, asa e mai simplu si confortabil.
De facut in parc va asigur ca aveti ce face, numai ca sa vedeti tot parcul si va ia mai mult de jumate de zi, dar ca sa mai faceti si snorkling..sa luati si masa...sa faceti si pauze de odihna :) si plus ca ziua sunt organizate in diverse locuri din parc tot felul de activitati, cum poate ai vazut in poze acelea defilare cu caii:) etc, sunt programe pe ore in diverse locatii din parc.

Salut tuturor,

In primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat atat de multe detalii si poze despre vacantele lor in Mexic si in al-2lea rand: ne-am luat si noi luna de miere in Cancun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P Plecam pe 22 oct si ne intoarcem pe 2 nov asa ca vom avea 11 zile absolut superbe; cred ca mai mult astept luna de miere decat nunta in sine =)) Pt cei interesati ne-a costat 2700 E zbor si hotel 4 stele prin edreams.es

Poate ne vedem pe acolo <:-P
Andreuca

Flubby
18.08.2008, 12:30:05
Salut tuturor,

In primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat atat de multe detalii si poze despre vacantele lor in Mexic si in al-2lea rand: ne-am luat si noi luna de miere in Cancun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P Plecam pe 22 oct si ne intoarcem pe 2 nov asa ca vom avea 11 zile absolut superbe; cred ca mai mult astept luna de miere decat nunta in sine =)) Pt cei interesati ne-a costat 2700 E zbor si hotel 4 stele prin edreams.es

Poate ne vedem pe acolo <:-P
Andreuca

Fetelor,

Si eu va multumesc pentru toate informatiile postate despre cancun, si noi am vrea sa mergem in februarie, inca nu am hotarit unde cum
dar as mai avea o intrebare legata de aceasta destinatie: e nevoie de viza pentru a ajunge acolo, si daca da care e procedura de obtinere a acesteia

multumesc inca o data!

Cafelutarea
18.08.2008, 15:23:36
Buna,

Nu este nevoie de viza pentru Mexic - Cancun.
In avion spre Cancun vi se va da cate un formular sa il completati , si cu acel formular va prezentati la vames pe aeroport in Cancun, acolo unde va pune viza ( ve ti avea si o mica surpriza la intrarea oficiala in Mexic, de pe aeroportul din Cancun). Pe noi nu ne-a costat nimic, cu toate ca cei de la agentie ne spusese ca ne costa ceva.
NU VA TREBUIE VIZA SI NU VA COSTA NIMIC VIZA OBTINUTA PE AEROPORT IN CANCUN.
UITATI-va SI PE SITE UL AMABASADEI MEXICULUI DIN RO SA VEZI DACA SA MAI SCHIMBAT CEVA DE ANUL TRECUT.

SA AVETI O VACANTA SUPERBA:)

Orice intrebari mai aveti va raspund cu mare placere.

Jorju
18.08.2008, 16:30:35
Fetelor,

Si eu va multumesc pentru toate informatiile postate despre cancun, si noi am vrea sa mergem in februarie, inca nu am hotarit unde cum
dar as mai avea o intrebare legata de aceasta destinatie: e nevoie de viza pentru a ajunge acolo, si daca da care e procedura de obtinere a acesteia

multumesc inca o data!

Eu stiu ca incepand cu anul acesta s-au scos vizele pentru Mexic. Pe site-ul ministerului afacerilor externe, mexicul apare fara viza :
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5468&idlnk=4&cat=5

tasha
18.08.2008, 16:35:44
Eu stiu ca incepand cu anul acesta s-au scos vizele pentru Mexic. Pe site-ul ministerului afacerilor externe, mexicul apare fara viza :
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5468&idlnk=4&cat=5

De anul trecut s-au scos.
Flubby, imi cer scuze, primisem PM-ul tau si am vrut sa raspund direct pe public in ideea ca mai are cineva nevoie de informatia asta si m-am luat cu cumparat cadouri/sarbatorit zile de nastere (colega de birou) .:">

Jorju
28.09.2008, 19:04:24
Tocmai ne-am intors din luna de miere de la Cancun...a fost o luna de miere perfecta, ne-am simtit extraordinar. O sa va arat cateva poze, cu toate ca fetele deja au postat (si le multumesc pentru asta, ca au contribuit in a alege aceasta destinatie pentru luna de miere >:D< )

Jorju
28.09.2008, 19:13:00
Va pun si cateva poze cu hotelul la care am stat - RIU Palace - vi-l recomand cu cea mai mare caldura! La inceput sunt pozele cu vederea din camera noastra...doamne ce-mi mai placea sa ma trezesc dimineata si sa ies pe balcon...:">

Jorju
28.09.2008, 19:14:24
Si alte poze din Valladolid, un mic orasel in drum spre Chichen Itza, unde inca mai exista o mare comunitate de populatie maya.

Jorju
28.09.2008, 19:19:14
In ceea ce priveste vremea, am avut suficiente emotii...dar a fost absolut perfect. A plouat intr-o singura zi vreo jumate de ora (exact pe 21 sept - echinoctiul de toamna- cand ne aflam la Chichen Itza sa vedem "sarpele", si fix in ora in care apunea soarele...)
Dar in rest...sun, sun, sun all the way!

Cafelutarea
05.10.2008, 16:30:25
Foarte frumoase pozele, vederea din balcon de nota 10....dar asteptam si pozici din excursii.....vreau inapoi in mexiccccccccccccccc:(((

Jorju
10.10.2008, 16:34:59
Atunci hai sa va mai pun niste poze...Noi am vizitat Tulum+Xel-Ha, Chichen Itza si am facut si jungle tour. Din pacate la X-caret nu am mai ajuns. Sa va arat cateva poze de la Xel-Ha:

Jorju
10.10.2008, 16:39:04
Am facut diverse activitati subacvatice la Xel-Ha (Snuba si Sea-Trek) dar aici am facut poze cu un aparat subacvatic si nu am reusit sa scanez pozele..urmeaza:)
Si acum de la Tulum...plaja la Tulum este fantastica..ei zic ca e una dintre cele mai frumoase din Caraibe (din pacate deocamdata nu am cu ce sa compar ;)) )

Jorju
10.10.2008, 16:46:12
Si acum Chichen-Itza, una din cele 7 noi minuni ale lumii. Cum spuneam mai devreme, aceasta piramida are la una din baze capetele a doi serpi. In doar doua zile din an (21 martie si 21 septembrie - cand sunt echinoctiile de primavara si toamna), intre orele 4.30-5.30 dupa-amiaza la apusul soarelui, se poate vedea si corpul sarpelui. Ghidul spunea ca anul acesta pe 21 martie au fost 40.000 oameni prezenti. Noi am fost pe 21 septembrie, dar din pacate cu jumatate de ora inainte de "termen" a inceput ploaia :))
O sa va arat si ce ar fi trebuit sa se vada:

Jorju
10.10.2008, 16:49:01
In drum spre Chichen-Itza, am facut o oprire la o cenota (in Mexic nu exista rauri supraterane, ci doar subterane, iar atunci cand se sparge tavanul, se formeaza aceasta "cenota", care arata cam asa):

Jorju
10.10.2008, 16:53:12
Si inca o tura de poze...sper ca nu v-am plictisit :D
Sunt din "jungle tour" - se merge cu barca cu motor prin laguna (se traverseaza toata laguna) se iese pe la Punta Nizuc pe mare unde se face o oprire la reciful de corali (de care ei zic ca este al doilea ca marime din lume, dupa cel australian). Aici am facut snorkeling, sa vedem reciful - arata belea!

Jorju
10.10.2008, 16:54:41
Si gata, ultima tura de poze :D de aceasta data, din Coco Bongo...un concept de club total diferit..ramai..OAU! Este un adevarat spectacol de lumini, proiectii, acrobatii!

tasha
10.10.2008, 16:56:57
Ahhhh, ce pofta mi-ai facut! Vreau inapoiiiiiii :((

Ma bucur ca vremea a fost buna, si dupa cum se vede si din poze nu v-ati plictisit!

PS - la Valladolid v-ati si oprit? Ca noi doar am trecut cu autocarul din pacate, ca am fi stat vreo jumatate de ora macar, era tare pitoresc....

olgutza26
19.10.2008, 20:36:03
am o rugaminte la miresicile care au petrecut luna de miere sa imi dea un pm (ca sa nu se considere reclama aici) cu linkuri ale agentiilor prn care si-au procurat biletele (si daca se poate sa imi spuneti cat a durat "luna voastra de miere" ;;) si mai ales, cat a costat$-) :"> ). multumesc anticipat tuturor :*:x

Jorju
04.11.2008, 09:39:55
nu vrea nimeni sa ajute o miresica la ananghie? :(( :*

Noi am mers printr-un operator german, TUI. Si Dertour sau Meyer's au oferte pentru Cancun. Pe site-urile acestor firme gasesti agentiile de turism reprezentante pentru Romania. Le poti contacta si iti vor da oferte. Oricum, preturile sunt aceleasi ca si in cataloagele oficiale.
Iti dau PM cu cateva agentii pe care le-am contactat eu.

BONY
17.02.2009, 18:06:33
noi am vrea sa mergem in cancun imediat dupa nunta mai exact pe 6 iulie dar am auzit ca in perioada aceea e vremea cam urita cu multe ploi si n-am vrea totusi sa stam in hotel tot sejurul din cauza ploilor nu stim ce sa credem unii zic asa altii zic ca e ok.A fost cineva in acea perioada acolo?

Geanina82
02.03.2009, 22:32:34
Noi am mers printr-un operator german, TUI. Si Dertour sau Meyer's au oferte pentru Cancun. Pe site-urile acestor firme gasesti agentiile de turism reprezentante pentru Romania. Le poti contacta si iti vor da oferte. Oricum, preturile sunt aceleasi ca si in cataloagele oficiale.
Iti dau PM cu cateva agentii pe care le-am contactat eu.

Imi poti da si mie pm cu agentiile, te rog?
Si sa-mi spui cam cat te-a costat pe tine "afacerea"?
Multumesc!:*

CONT-INCHIS-23057
10.03.2009, 14:54:50
Imi poti da si mie pm cu agentiile, te rog?
Si sa-mi spui cam cat te-a costat pe tine "afacerea"?
Multumesc!:*

si eu vreau aceste detalii. Va rog!!

mirrelle
16.03.2009, 22:06:06
Buna,

sunt superbe pozele postate de voi, fetelor!!! Si eu suntf fericita pentru ca maine trebuie sa platim excursia in cancun!!! Am gasit la lufthansa super oferta de pret pentru zbor pana in mexico city unde o sa stam 4 nopti si apoi 11 zile in Cancun!! Stiti cum e vremea in mai? Cel de la agentia mi-a spus ca e ok, sa numi fac griji; ca vreamea mai urata incepe de prin iunie si oricum sezonul ploios la ei inseamna sa ploua juma de ora si apoi iese soarele! Pe noi ne costa cam 2700 euro totul.. cum vi se pare? Si hotelul e Riu

Jorju
17.03.2009, 12:29:30
Buna,

sunt superbe pozele postate de voi, fetelor!!! Si eu suntf fericita pentru ca maine trebuie sa platim excursia in cancun!!! Am gasit la lufthansa super oferta de pret pentru zbor pana in mexico city unde o sa stam 4 nopti si apoi 11 zile in Cancun!! Stiti cum e vremea in mai? Cel de la agentia mi-a spus ca e ok, sa numi fac griji; ca vreamea mai urata incepe de prin iunie si oricum sezonul ploios la ei inseamna sa ploua juma de ora si apoi iese soarele! Pe noi ne costa cam 2700 euro totul.. cum vi se pare? Si hotelul e Riu

Sa aveti o luna de miere de vis!

Pentru vreme, eu am stat cu ochii ca pe butelii pe site-ul asta: http://www.nhc.noaa.gov/index.shtml - arata toata activitatea "uraganica" din golful mexic - este tot timpul updatat. Iar cu ploaia este adevarat..nu ploua mai mult de jumatate de ora.
Si noi tot la un hotel din lantul RIU am stat..voi la care mergeti?
Noua ne-a placut asa de mult si ne-a priit asa de tare ca l-am conceput si pe bebe :)) si chiar nu ne asteptam sa se intample..

Geanina82
17.03.2009, 20:37:08
Buna,

gata, noi am achitata excursia, plecam pe 3 iulie in Riviera Maya!!!! Abia astept!
Eu am verificat pe site-uri si stiu ca nu imi trebuie viza, stie cineva altceva?
Si astept si sfaturi: unde sa ma duc, ce sa vizitez...

mirrelle
17.03.2009, 22:20:41
Sa aveti o luna de miere de vis!

Pentru vreme, eu am stat cu ochii ca pe butelii pe site-ul asta: http://www.nhc.noaa.gov/index.shtml - arata toata activitatea "uraganica" din golful mexic - este tot timpul updatat. Iar cu ploaia este adevarat..nu ploua mai mult de jumatate de ora.
Si noi tot la un hotel din lantul RIU am stat..voi la care mergeti?
Noua ne-a placut asa de mult si ne-a priit asa de tare ca l-am conceput si pe bebe :)) si chiar nu ne asteptam sa se intample..

la Riu Cancun...
cu ce companie ati zburat? si cum a fost drumul? mie mi-e teama de avion... :)
din cate am inteles de pe site a fost un uragan/furtuna intre 3 mai si 2 iunie... sper sa nu avem parte de asa ceva

mirrelle
17.03.2009, 22:22:50
gata, noi am achitata excursia, plecam pe 3 iulie in Riviera Maya!!!! Abia astept!
Eu am verificat pe site-uri si stiu ca nu imi trebuie viza, stie cineva altceva?
Si astept si sfaturi: unde sa ma duc, ce sa vizitez...

Nu mai e nevoie de viza; se completeaza un formular in avion din cate am inteles; sa aveti pasapoartele valabile inca 6 luni de la data plecarii
cat va costa excursia? si cu ce companie zburati?
eu am un "fix" cu avionul dupa cum se vede .. :)

Geanina82
17.03.2009, 22:27:11
Nu mai e nevoie de viza; se completeaza un formular in avion din cate am inteles; sa aveti pasapoartele valabile inca 6 luni de la data plecarii
cat va costa excursia? si cu ce companie zburati?
eu am un "fix" cu avionul dupa cum se vede .. :)

Pe noi ne costa 3,500 de euro, la un hotel de 5 stele, regim all inclusive.
Nu stiu exact cu ce companie zburam, dar plecarea e din Lisabona si parca vreo 10 ore zburam...
Nu mai inseamna nimic asta;)) , anul trecut am zburat aproape 24 de ore non stop...o:-)

AmaliaD23
19.03.2009, 16:51:51
Salutare fetelor,

Celor care considera Mexicul, am atasat cateva poze de saptamana trecuta din Mexic.

Pupici la toate:*

http://picasaweb.google.com/AmaliaD23/Mexic#

Geanina82
19.03.2009, 16:59:51
Salutare fetelor,

Celor care considera Mexicul, am atasat cateva poze de saptamana trecuta din Mexic.

Sunt absolut senzationale, abia astept si eu luna de miere!!!
Astept pareri, sfaturi, pe unde te-ai plimbat, ce ti-a placut, ce sa nu fac...si mai ales, unde a fost experienta cu delfinii!!!!:*

prapadeala
19.03.2009, 17:01:20
Este destul de furtunos in Mexic acum (la figurat vorbind) din cauza interventiei guvernului in a combate niste carteluri de droguri. Desi nu s-a intamplat nimic grav din cate stiu, este destul de riscant mersul acolo anul acesta, in special pentru familii :)

AmaliaD23 superbe pozele :) Unde ati fost?

CONT-INCHIS-23057
19.03.2009, 17:04:38
Salutare fetelor,

:x :x cat de frumos e. Cat a ajuns sejurul?

AmaliaD23
19.03.2009, 17:12:21
Mdaaa, intr-adevar cam nasol cu evenimentele acum in mexic, adica din ce am vazut la stiri, depinde foarte mult si unde esti.

Noi am fost intr-o croaziera, care a oprit in mai multe porturi in Mexic, deci nu am experimentat cu hoteluri si experiente de genul. Am fost in Puerto Vallarta, unde am innotat cu delfinii, in Mazatlan, si in Cabo San Lucas. Superb, mai ales in Cabo. Preturile destul de mici, chiar si la cazari din cate ne-am interesat, cu toate ca de obicei cred ca majoritatea prefera pachete complete cu zbor. Vremea in perioada asta este foarte frumoasa, nu f cald, insa apa un pic rece.
Urmeaza sa mai mergem in Cancun si Riviera Maya care am auzit ca este absolut superb.
Despre costurile noastre nu va pot spune multe pt ca eu locuiesc in State, si sunt irelevante pt Romania (mult mai mici:) )
Cam asta este de spus, va urez la toate vacante placute, sunt 100% sigura ca va veti indragosti de Mexic.
Pupici>:D<

prapadeala
19.03.2009, 17:13:59
Mdaaa, intr-adevar cam nasol cu evenimentele acum in mexic, adica din ce am vazut la stiri, depinde foarte mult si unde esti.

Noi am fost intr-o croaziera, care a oprit in mai multe porturi in Mexic, deci nu am experimentat cu hoteluri si experiente de genul. Am fost in Puerto Vallarta, unde am innotat cu delfinii, in Mazatlan, si in Cabo San Lucas. Superb, mai ales in Cabo. Preturile destul de mici, chiar si la cazari din cate ne-am interesat, cu toate ca de obicei cred ca majoritatea prefera pachete complete cu zbor. Vremea in perioada asta este foarte frumoasa, nu f cald, insa apa un pic rece.
Urmeaza sa mai mergem in Cancun si Riviera Maya care am auzit ca este absolut superb.
Despre costurile noastre nu va pot spune multe pt ca eu locuiesc in State, si sunt irelevante pt Romania (mult mai mici:) )
Cam asta este de spus, va urez la toate vacante placute, sunt 100% sigura ca va veti indragosti de Mexic.

Da, am auzit lucruri foarte bune de Cabo, desi cred ca prefer Riviera Maya (inca nu am fost). Cancun este un pic prea "costinesti" pentru mine, dar mi-ar place si acolo :). E bine ca ati avut o calatorie fara probleme. De unde a plecat croaziera si cate zile a durat?

AmaliaD23
19.03.2009, 17:22:02
Da, am auzit lucruri foarte bune de Cabo, desi cred ca prefer Riviera Maya (inca nu am fost). Cancun este un pic prea "costinesti" pentru mine, dar mi-ar place si acolo :). E bine ca ati avut o calatorie fara probleme. De unde a plecat croaziera si cate zile a durat?

A durat 7 zile, si am plecat din Los Angeles.

mirrelle
20.03.2009, 00:06:39

despre ce evenimente in mexic este vorba? eu nu prea am timp sa ma uit la tv.... nu vreau sa ma ingrijorez; destul ca sunt panicata de drum :)

f frumoase pozele! altfel, de-abia astept sa ajung si eu acolo;sunt sigura ca va fi o vacanta de neuitat! sper sa avem vreme buna

analuna
23.03.2009, 23:46:08
Buna,

buna.si noi ne gandim la mexic ca destinatie pt luna de miere.ce agentie ati ales?mi se pare acceptabil 2700 euro.ce includ cei 2700 euro?mersi:*

mirrelle
24.03.2009, 18:54:31
buna.si noi ne gandim la mexic ca destinatie pt luna de miere.ce agentie ati ales?mi se pare acceptabil 2700 euro.ce includ cei 2700 euro?mersi:*

am gasit oferte la lufthansa, avion bucuresti-mexico city 475 euro/pers cu toate taxele (dar oferta a fost valabila pana pe 17 martie); hotelul in cancun, Riu Cancun de 5 stele, 11 zile cu all inclusive - 627 euro/pers; 104 euro/pers hotel 4 stele cu mic dejun in Mexico City - 4 nopti, 116 euro bilet avion Mexico City-Cancun (am inteles ca tot l-a oferta l-au gasit cei de la agentie) si transferurile care au mai fost cam 150 euro; totalul pentru amandoi este de 2800 euro. Cu Perfect Tour am rezervat sejurul...
Poti sa mai caut bilete si la KLM; am vazut o oferta cu 670 euro/pers... nu stiu cat e valabila oferta!
Succes! :)

Jorju
24.03.2009, 19:51:10
la Riu Cancun...
cu ce companie ati zburat? si cum a fost drumul? mie mi-e teama de avion... :)
din cate am inteles de pe site a fost un uragan/furtuna intre 3 mai si 2 iunie... sper sa nu avem parte de asa ceva

Noi am fost cu Condorul (compania de vacanta a lufthansei) - este tot avion mare, pe 3 randuri. Am facut escala la Frankfurt. De la Frankfurt la Cancun a durat 10h jumate. Primele sase sunt ok, daca se poate spune asa...dar dup-aia trece timpul din ce in ce mai greu.
Oricum la cat de mare e carutza, nu s-a simtit nici o turbulenta.

Jorju
24.03.2009, 19:54:15

Un "pic" cam extrema comparatia..:) :)>-

prapadeala
24.03.2009, 20:17:55
Un "pic" cam extrema comparatia..:) :)>-

Depinde din ce perspectiva este vazuta distractia acolo, mai ales primavara :D

Cat_Eyes
24.03.2009, 21:49:54
AMALIA, SUPERBE!!! pozele cu delfinasii.

analuna
24.03.2009, 22:57:55
am gasit oferte la lufthansa, avion bucuresti-mexico city 475 euro/pers cu toate taxele (dar oferta a fost valabila pana pe 17 martie); hotelul in cancun, Riu Cancun de 5 stele, 11 zile cu all inclusive - 627 euro/pers; 104 euro/pers hotel 4 stele cu mic dejun in Mexico City - 4 nopti, 116 euro bilet avion Mexico City-Cancun (am inteles ca tot l-a oferta l-au gasit cei de la agentie) si transferurile care au mai fost cam 150 euro; totalul pentru amandoi este de 2800 euro. Cu Perfect Tour am rezervat sejurul...
Poti sa mai caut bilete si la KLM; am vazut o oferta cu 670 euro/pers... nu stiu cat e valabila oferta!
Succes! :)

mersi mult.tare draguta.:) ma gandeam sa cer o oferta de pret si la o agentie din italia.

mirrelle
26.04.2009, 19:08:04
Ati auzit de virusul gripei porcine din Mexic? Este destul de grava situatia acolo si nu cred ca se va imbunatati curand. Noi ar trebui sa plecam pe 20 mai, dar cu riscul de a pierde banii pe biletele de avion (care e destul de mare pentru ca sunt luate la oferta) nu vreau sa risc. O sa sun maine la agentie sa vad ce solutie gasim :(

Geanina82
26.04.2009, 20:58:06
Ati auzit de virusul gripei porcine din Mexic? Este destul de grava situatia acolo si nu cred ca se va imbunatati curand. Noi ar trebui sa plecam pe 20 mai, dar cu riscul de a pierde banii pe biletele de avion (care e destul de mare pentru ca sunt luate la oferta) nu vreau sa risc. O sa sun maine la agentie sa vad ce solutie gasim :(

Eu plec pe 3 iulie, dar ma duc, nu cred totusi sa fie asa de grav...

Lea19
27.04.2009, 21:32:49
Ciao fetele,

Sunt din Timisoara, si in 26 mai ar trebui sa plecam in Mexic, in Cancun, insa suntem pe ganduri cu gripa asta. Tot prin Perfect Tour am luat si noi biletele, am platit avansul si maine vorbesc cu ei sa vedem ce solutii au in caz ca suntem nevoiti sa anulam calatoria:(

Mirelle, tu ai platit deja biletele de avion?

mirrelle
27.04.2009, 21:47:36
Ciao fetele,

Sunt din Timisoara, si in 26 mai ar trebui sa plecam in Mexic, in Cancun, insa suntem pe ganduri cu gripa asta. Tot prin Perfect Tour am luat si noi biletele, am platit avansul si maine vorbesc cu ei sa vedem ce solutii au in caz ca suntem nevoiti sa anulam calatoria:(

Mirelle, tu ai platit deja biletele de avion?

Da, le-am platit. am vorbit azi cu persoana de la agentie care s-a ocupat de noi si maine o sa merg acolo; la telefon a fost foarte ok, a spus ca pana maine o sa stranga toate informatiile, inclusiv la compania aeriana o sa vorbeasca; la hotel nu vor fi probleme cu anularea rezervarii din cate am inteles. M-am linistit dupa ce am vorbit pentru ca a fost super ok si sunt sigura ca vor face totul ca sa fie ok si pentru noi. Ma gandesc ca fiind agentie cunoscuta au o altfel de colaborare cu companiile aeriene. Noi nu vrem banii inapoi, dar vrem sa ne schimbe biletele cu alta destinatie. Am urmarit si azi stirile si sunt sigura ca perioada e prea scurta pana pe 20 mai, cand ar trebui sa plecam noi, ca sa se imbunatateasca situatia; ba cred ca va fi mai rau. Probabil o sa ma orientez spre o destinatie mai aproape; vor mai fi ocazii sa vedem cancunul :( si cat am visat sa ajungem acolo!

Lea19
27.04.2009, 21:56:03
merci mult, Mirrelle, ptr raspunsul rapid. Cu cine ai vorbit de la Perfect Tour? Eu cu Anca Petica am colaborat.

Pai daca ptr tine e scurt,la fel va fi si ptr noi, sunt 6 zile distanta. Si noi am visat foarte mult la aceasta destinatie si abia asteptam. Parca nu ne vine xas credem ca nu mai mergem. Nici noi nu vrem banii inapoi, tot asa, vrem alta destinatie asemanatoare si in acelasi buget. Mai vorbim maine sa vedem ce ti-a propus tie. Maine vorbesc si eu cu Anca Petica sa vedem ce solutie este.

Te ;pup si pe maine !

mirrelle
27.04.2009, 22:09:34
merci mult, Mirrelle, ptr raspunsul rapid. Cu cine ai vorbit de la Perfect Tour? Eu cu Anca Petica am colaborat.

Pai daca ptr tine e scurt,la fel va fi si ptr noi, sunt 6 zile distanta. Si noi am visat foarte mult la aceasta destinatie si abia asteptam. Parca nu ne vine xas credem ca nu mai mergem. Nici noi nu vrem banii inapoi, tot asa, vrem alta destinatie asemanatoare si in acelasi buget. Mai vorbim maine sa vedem ce ti-a propus tie. Maine vorbesc si eu cu Anca Petica sa vedem ce solutie este.

Te ;pup si pe maine !
Cu Nicu Solomon...
Iti dau maine un pm cu ce am discutat
te pup

PS: pana la urma nu conteaza destinatia, oriunde va fi frumos pentru ca vom fi impreuna cu persoana cea mai draga noua :)

Geanina82
27.04.2009, 22:24:56
Da, le-am platit. am vorbit azi cu persoana de la agentie care s-a ocupat de noi si maine o sa merg acolo; la telefon a fost foarte ok, a spus ca pana maine o sa stranga toate informatiile, inclusiv la compania aeriana o sa vorbeasca; la hotel nu vor fi probleme cu anularea rezervarii din cate am inteles. M-am linistit dupa ce am vorbit pentru ca a fost super ok si sunt sigura ca vor face totul ca sa fie ok si pentru noi. Ma gandesc ca fiind agentie cunoscuta au o altfel de colaborare cu companiile aeriene. Noi nu vrem banii inapoi, dar vrem sa ne schimbe biletele cu alta destinatie. Am urmarit si azi stirile si sunt sigura ca perioada e prea scurta pana pe 20 mai, cand ar trebui sa plecam noi, ca sa se imbunatateasca situatia; ba cred ca va fi mai rau. Probabil o sa ma orientez spre o destinatie mai aproape; vor mai fi ocazii sa vedem cancunul :( si cat am visat sa ajungem acolo!

Fetele, eu zic sa nu va panicati asa de rau... nu s-a instaurat nici o stare de urgenta si nu s-a interzis calatoria in Mexic.

Astazi eu am primit un comunicat ca te poti imbolnavi numai la contactul cu porci (de unde gasesti tu porci in Cancun?), nu daca le mananci carnea sau daca ai contact cu o alta persoana bolnava.

Atata timp cat ai grija, respecti igiena si te uiti in jurul tau cine tuseste sau stanuta, eu zic ca e ok.

La fel a fost is cu gripa aviara si a fost o nebunie a presei, dar concret...mai nimic...

Sincer, bucurati-va de luna voastra de miere!!!<:-P

mirrelle
27.04.2009, 22:35:52
Fetele, eu zic sa nu va panicati asa de rau... nu s-a instaurat nici o stare de urgenta si nu s-a interzis calatoria in Mexic.

Astazi eu am primit un comunicat ca te poti imbolnavi numai la contactul cu porci (de unde gasesti tu porci in Cancun?), nu daca le mananci carnea sau daca ai contact cu o alta persoana bolnava.

Atata timp cat ai grija, respecti igiena si te uiti in jurul tau cine tuseste sau stanuta, eu zic ca e ok.

La fel a fost is cu gripa aviara si a fost o nebunie a presei, dar concret...mai nimic...

Nu cred ca e acelasi lucru ca la gripa aviara; pana acum au confirmat peste 60 persoane decedate din cauza acestui virus; sincer nu stiu daca merita riscul. Pana la urma avem timp toata viata sa mergem acolo.
Mai prost este ca sunt cazuri si in europa; eu probabil ca voi fi stresata oriunde voi merge

siana
28.04.2009, 09:12:55

la tv au spus ca te poti imbolnavi daca intri in contact cu o persoana infectata
toti turistii care pleaca acum din mexic intra intr-un program de monitorizare pentru evitarea raspandirii virusului

Lea19
28.04.2009, 22:57:34
Ciao Mirelle,

Spune-mi, te rog, ce ti-au spus azi la Perfect Tour ? Eu am vb cu anca petica si mi-a zis ca cei care aveau programate calatoriile in mexic pana in 4 mai isi pot primi deja banii inapoi sau alege altceva, iar noi, cei care avem programate plecari dupa 4 mai sa mai asteptam 2 zile, pana in 30 aprilie sa vedem cum evolueaza lucrurile.

Nici eu nu ma panichez repede dar situatia nu e roz acolo deloc, din pacate, si parca nu as risca. Dar acum vad ca peste tot incepe sa se gaseasca cate un caz.....ca incerc sa caut alte destinatii asemanatoare ins atimpul e scurt si sper sa nu depaseasca bugetul alocat.

mai vorbim tinem legatura !

pe curand !

mirrelle
30.04.2009, 22:00:02
Ciao Mirelle,

Spune-mi, te rog, ce ti-au spus azi la Perfect Tour ? Eu am vb cu anca petica si mi-a zis ca cei care aveau programate calatoriile in mexic pana in 4 mai isi pot primi deja banii inapoi sau alege altceva, iar noi, cei care avem programate plecari dupa 4 mai sa mai asteptam 2 zile, pana in 30 aprilie sa vedem cum evolueaza lucrurile.

Nici eu nu ma panichez repede dar situatia nu e roz acolo deloc, din pacate, si parca nu as risca. Dar acum vad ca peste tot incepe sa se gaseasca cate un caz.....ca incerc sa caut alte destinatii asemanatoare ins atimpul e scurt si sper sa nu depaseasca bugetul alocat.

mai vorbim tinem legatura !

pe curand !

Buna,

Mie mi-au spus ca cei care aveau plecarea pana pe 6 mai, le fac alte programari, dar tot pe mexic; ca nu se dau inca banii inapoi si nici nu se stie daca vor fi de acord sa schimbe destinatia. Cum biletele sunt luate la oferta, de aici apar aceste probleme. Mai asteptam pana pe 6 si vedem ce decizie se va lua in continuare; oricum, la cat de grava este problema eu sper ca ne vor schimba destinatia. De plecat, clar nu mai plecam acolo.
Nici eu nu stiu ce alta destinatie sa alegem, in conditiile in care peste tot au aparut cazuri. Sper sa-mi recomande nicu solomon altceva... eu vreau sa fac plaja! :)

daca mai ai vesti, anunta-ma si pe mine, te rog :)
te pup!

Lea19
01.05.2009, 16:10:03
Mirelle,

eu cred ca ar fi culmea culmilor sa nu dea banii inapoi sau sa schimbe destinatia, doar este caz de forta majora, doar nu s e incapataneaza sa ne trimita acolo ! Eu nu am luat biletele la oferta , gasisem doar la oferta biletele de la Timisoara - Amsterdam....pe care le-as pierde.
Mie Anca petica mi a spus ca cei care au plecarea pana in 4 mai se anuleaza destinatia si isi pot primi banii inapoi sai schimba destinatia. Eu i-am spus ca nu mai vreau in mexic si am rugat o s a imi trimita oferte ptr alte destinatii, si eu vreau la plaja, soare, apa...Maldive si Republica Dominica nu imi recomanda ca cica e sezon ploios.

Noi chiar am vrea sa plecam imediat dupa nunta undeva, acum astept s a vad ce imi trimite, poate mergem in Europa pe o insula undeva pana la urma (Insulele Canare, Madeira, Tenerife....Cipru).

asa , peste tot auzi ca ar fi cate un caz dar cred ca se mai si exagereaza....insa din pacate Mexicul ramana deocamdata tot departe:(

iti mai scriu luni dupa ce vb cu tipa, noi vrem sa ne decidem pana luni....

weekend placut !

mayday
01.05.2009, 16:54:09
Fetelor, eu cred ca nu e chiar atit de grava situatia... :">

Daca as avea o vacanta rezervata in Mexic, as pleca fara sa ma gindesc de doua ori! Din pacate, nu e cazul!:-"

Citeam ieri in ziar ca 1.200.000 de oameni mor anual din cauza gripei. Deocamdata, e mult zgomot pentru nimic si zau ca nu merita sa va stresati si sa va anulati vacanta din cauza asta!>:D<

PS: acum citiva ani, a fost o situatie similara cu gripa aviara in Asia. Desi nu am fost un model de prudenta (ne-am plimbat prin piete si am mincat de "pe taraba"), am avut o vacanta sublima in Vietnam!:x

Geanina82
03.05.2009, 14:06:33

Daca as avea o vacanta rezervata in Mexic, as pleca fara sa ma gindesc de doua ori! Din pacate, nu e cazul!:-"

Citeam ieri in ziar ca 1.200.000 de oameni mor anual din cauza gripei. Deocamdata, e mult zgomot pentru nimic si zau ca nu merita sa va stresati si sa va anulati vacanta din cauza asta!>:D<

PS: acum citiva ani, a fost o situatie similara cu gripa aviara in Asia. Desi nu am fost un model de prudenta (ne-am plimbat prin piete si am mincat de "pe taraba"), am avut o vacanta sublima in Vietnam!:x

Sunt total de acord cu tine!!!! In sfarsit cineva gandeste ca mine!!!!

Eu ma duc in Mexic chiar daca va fi sa stau cu fasa pe gura tot timpul...:))

Daca e sa iau gripa...stati linistite va duc si voua,,,=)) Glumesc bineinteles, dar destinatia tot nu o schimb, decat daca se impune stare de urgenta, ceea ce nu e cazul...

mirrelle
05.05.2009, 19:53:23
Mirelle,

eu cred ca ar fi culmea culmilor sa nu dea banii inapoi sau sa schimbe destinatia, doar este caz de forta majora, doar nu s e incapataneaza sa ne trimita acolo ! Eu nu am luat biletele la oferta , gasisem doar la oferta biletele de la Timisoara - Amsterdam....pe care le-as pierde.
Mie Anca petica mi a spus ca cei care au plecarea pana in 4 mai se anuleaza destinatia si isi pot primi banii inapoi sai schimba destinatia. Eu i-am spus ca nu mai vreau in mexic si am rugat o s a imi trimita oferte ptr alte destinatii, si eu vreau la plaja, soare, apa...Maldive si Republica Dominica nu imi recomanda ca cica e sezon ploios.

Noi chiar am vrea sa plecam imediat dupa nunta undeva, acum astept s a vad ce imi trimite, poate mergem in Europa pe o insula undeva pana la urma (Insulele Canare, Madeira, Tenerife....Cipru).

asa , peste tot auzi ca ar fi cate un caz dar cred ca se mai si exagereaza....insa din pacate Mexicul ramana deocamdata tot departe:(

iti mai scriu luni dupa ce vb cu tipa, noi vrem sa ne decidem pana luni....

weekend placut !

Inca nu stiu ce vom face pana la urma; azi m-a sunat nicu solomon si mi-a spus ca cei de la lufthansa nu au primit inca informarea oficiala pentru a sti ce se intampla cu zborurile dupa 6 mai.... Dar pentru biletele luate la oferta nu se dau banii inapoi si nici nu se schimba destinatia.. doar schimba data!! Nici mie nu mi se pare norma, o sa cau in seara asta sa ctesc exact conditiile lor, pentru ca in cazul in care nu se poate pleca, dar nici nu ne schimba destinatia, nu mi se pare normal sa pierd banii pe bilete nefiind vina mea.
Pentru celelalte fete, stiu ca e posibil sa nu fie chiar asa de neagra situatia cum este prezentata, dar eu nu cred ca m-as simti bine stiindu-ma acolo... Pe de alta parte, eu nu stiu: turistii mai pot ajunge acolo sau granitele sunt inchise? Din cate stiu eu, oricum nu ne mai lasa sa plecam... recomandarea autoritatilor este sa se calatoreasca in mexic doar in caz de necesitate; iar un concediu nu este o necesitate!
Vom vedea cu se va rezolva situatia!

Lea, sa ma tii si pe mine la curent cu ce alegeti voi! :) Si eu ma gandesc la aceleasi variante ca si tine...

Cory83
05.05.2009, 20:05:14
depinde cum gandesti... eu ma cunosc usor ipohondra si foarte atenta cu igiena...! Daca mi s-ar intampla acelasi lucru , clar as incerca sa mut destinatia sau sa mi iau cel putin o parte din bani!
Mi-ar placea sa fiu mai optimista putin insa...nici realismul nu mi-a prins rau!
nu stiu...ce sa zic...mai bine sa stai departe...si daca pierdeti banii respectivi sa nu va para foarte rau...
Banii vin si pleaca...Sanatatea este de nepretuit

Crisro
05.05.2009, 20:17:23

Subscriu opiniei tale...la urma urmei...sunt sigura ca si in alte zone exista astfel de focare...doar ca sunt tinute secrete...aceste stiri cam destabilizeaza tursmul mexicului...urat lucru...pentru ca
din cate am vazut chiar este o destinatie de vis...

Miss_lory
12.05.2009, 15:32:19
Noi mergem in luna de miere (si ) in Mexic.Deocamdata cei de la agentie au spus ca nu cred ca vor fi probleme.S-au dat intr-adevar banii inapoi la unele persoane care au calatorit imediat dupa ce s-a aflat de 'gripa porcina'.Noi vom ajunge acolo pe la jumatatea lui iunie si cred ca va fi ok.Frica chiar nu imi e.
Planuiesc luna asta de miere de 1 an jumatate si ma mai schimbat destinatia o data cand am aflat ca sunt insarcinata.A doua oara nu mai aman...

Geanina82
13.05.2009, 11:28:45
Noi mergem in luna de miere (si ) in Mexic.Deocamdata cei de la agentie au spus ca nu cred ca vor fi probleme.S-au dat intr-adevar banii inapoi la unele persoane care au calatorit imediat dupa ce s-a aflat de 'gripa porcina'.Noi vom ajunge acolo pe la jumatatea lui iunie si cred ca va fi ok.Frica chiar nu imi e.
Planuiesc luna asta de miere de 1 an jumatate si ma mai schimbat destinatia o data cand am aflat ca sunt insarcinata.A doua oara nu mai aman...

Bravo, Bravo, ma bucur ca mai sunt fete care gandesc ca mine...

Oricum, am citit ca virusul este sub control acum, si ca se fabrica vaccinuri...

oanapusuc
15.06.2009, 00:15:46
Fetelor, in final ati fost in Cancun de cd cu gripa porcina sau nu? si eu imi doresc f mult sa merg la sf lui august insa am 2 temeri: uragane si gripa...

AmaliaD23
15.06.2009, 02:54:05
Fetelor, in final ati fost in Cancun de cd cu gripa porcina sau nu? si eu imi doresc f mult sa merg la sf lui august insa am 2 temeri: uragane si gripa...

O prietena tocmai a fost in Mexic, si totul a fost ok, nu te alarma din cauza gripei. Cat despre uragane, partea rea este ca nu sti cand vin, se spune ca pe la sfarsitul verii, insa nu este o regula generala. Poti urmari pe internet eventual, dar mai mult nu cred ca poti face. Bafta in luarea deciziei!

map
15.06.2009, 05:25:33
O prietena tocmai a fost in Mexic, si totul a fost ok, nu te alarma din cauza gripei. Cat despre uragane, partea rea este ca nu sti cand vin, se spune ca pe la sfarsitul verii, insa nu este o regula generala. Poti urmari pe internet eventual, dar mai mult nu cred ca poti face. Bafta in luarea deciziei!

Oficial, sezonul de activitate tropicala incepe la 1 iunie, si se termina la 30 noiembrie, cu varf de activitate la sfarsitul lui august, septembrie si inceputul lui octombrie.

http://www.cnn.com/2009/US/weather/05/21/2009.atlantic.hurricane/

Se preconizeaza un sezon normal de activitate tropicala in Atlantic. Opinia mea, nu mergeti doar pentru ca e o destinatie exotica ieftina in august/septembrie/octombrie. Sau daca decideti sa mergeti, sa aveti un plan de evacuare, sa aveti mai multe resurse financiare lichide.

oanapusuc
15.06.2009, 10:26:41
Multumesc fetelor! eu vreau Cancun ptr ca-mi doresc foarte tare...mi se pare ca e o destinatie all in one:) inclusiv de shopping! din cate am observat uraganele au fost cam de pe la jumatatea lui sept si sf lui oct. In caraibe unde imi recomandati?

Geanina82
15.06.2009, 12:56:08

Plec eu pe 3 iulie si dau detalii cand ma intoc, desigur...>:D<

oanapusuc
17.06.2009, 00:20:14
La ce hotel te duci? si cat stai acolo?

Geanina82
17.06.2009, 21:42:25
La ce hotel te duci? si cat stai acolo?

15 zile la hotel BlueBay Grand Esmeralda...<:-P

oanapusuc
17.06.2009, 23:11:58
deci nu te duci in cancun ci langa...la playa del carmen...oricum am auzit ca e mai de honeymooners acolo. tu macar te duci in sezon ploios...eu m as duce fix cd incep uraganele...

Geanina82
18.06.2009, 23:35:19
deci nu te duci in cancun ci langa...la playa del carmen...oricum am auzit ca e mai de honeymooners acolo. tu macar te duci in sezon ploios...eu m as duce fix cd incep uraganele...

nu vreau Cancun, ca e oras si vreau undeva mai pustiu...
Oricum, pot sa vizitez Cancun cand vreau, e foarte aproape...

Stai linistita cu uraganele, nu e chiar asa...;))

map
22.06.2009, 17:33:33
Prima furtuna tropicala, in coastele sud-vestice ale Mexicului, in Pacificul de est:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601086&sid=aBnLEp.LETfE

Cafelutarea
25.06.2009, 18:35:30
Buna,

Ma uit din cand in cand pe aici, astept si poze noi de la fetele care au fost anul acesta in Mexic, mie dor de Mexic si asa mi as mai clati si ochii:):*

Geanina82
25.06.2009, 23:53:45
Buna,

Ma uit din cand in cand pe aici, astept si poze noi de la fetele care au fost anul acesta in Mexic, mie dor de Mexic si asa mi as mai clati si ochii:):*

ma duc eu saptamana viitoare, mai ai putin de asteptat...>:D<

Cat_Eyes
05.07.2009, 19:38:42
Geanina, drum placut si clipe minunate..
si eu astept, m-am hotarat pentru cancun la luna de miere.. (spun "m=am hotarat" pentru ca am decis de comun acord sa ma ocup, asa ca.. :D)
abia astept sa te intorci! :)

cristinaa
06.07.2009, 02:07:42
si eu vreau tot cancun,doar 1 sapt prin decembie sau ianurie dar nu stiu cand mai are liber al meu de la munk.gasisem hotel de 3 stele jumate la 1500$ pt amandoi all inclusive cu zbor cu tot..dar nu cred ca poate sa-i dea liber in decembrie :-s

Geanina82
08.07.2009, 06:19:37
Dragele mele, va scriu din luna mea de miere din Mexic.

Aici totul e superb si merita toti banii, singurul inconvenient e caldura, care e destul de insuportabila in perioada asta, dar asta e... Apa e inimaginabil de calda, nu am mai vazut asa ceva...

De gripa sa nu va faceti griji ca pe aici e inexistenta, au zis si ei ca e o exagerare a guvernului, dar cel putin in partea asta nu sunt cazuri...

Eu sunt in Riviera Maya, langa Playa del Carmen, la o ora de Cancun, inca nu am fost in Cancun, dar ma voi duce luni si va spun cum e...

Cand ma intorc, va pun si poze.

Va pup!>:D<

Cafelutarea
09.07.2009, 18:24:31
Vacanta Placuta in continuare, si sa vii cu poze multe, nu ratati delfini:)

Aici totul e superb si merita toti banii, singurul inconvenient e caldura, care e destul de insuportabila in perioada asta, dar asta e... Apa e inimaginabil de calda, nu am mai vazut asa ceva...

De gripa sa nu va faceti griji ca pe aici e inexistenta, au zis si ei ca e o exagerare a guvernului, dar cel putin in partea asta nu sunt cazuri...

Eu sunt in Riviera Maya, langa Playa del Carmen, la o ora de Cancun, inca nu am fost in Cancun, dar ma voi duce luni si va spun cum e...

masay
10.07.2009, 19:19:23
Mie imi plac la nebunie senzatiile de la decolare si aterizare... sunt speciale. Singurul inconvenient este ca ti se infunda urechile... Cand vezi un avion asa urias, Jumbo, ti se pare imposibil ca se va ridica reodata de la sol... Totusi, avioanele acestea Jumbo mi se par cele mai sigure...
Nu stiu cum sa-ti descriu senzatia, ti se face un mic gol in stomac (la decolare) si deodata iti dai seama ca nu mai esti pe pamant, dureaza cateva secunde... apoi te inalti cat mai mult si dupa aia e ca intr-un autobuz, asta e senzatia in timpul mersului, nici nu-ti dai seama ca esti in aer, daca nu te uiti pe geam...

Daca zborul e in timpul noptii va trece destul de repede... pana te mai uiti pe geam, ca vei fi fascinata, avand in vedere ca e primul zbor, mai vezi unu-doua filme, ti se dau 2 mese, mai bei ceva sa ti se faca somn... e placut zborul. Unii imi spuneau ca atunci cand treci ecuatorul sunt mici turbulente, dar eu nu am simtit nimic, mie chiar mi-a placut zborul.

Acum sunt in luna de miere in Mexic si a fost mai greu cu zborul ca am zburat numai pe zi si somnul nu prea s-a lipit...

Te-ai uitat mai inainte sa vezi cum am relatat mai amanuntit despre Bali si am pus si poze...;;)
da m-am uitat ca doar la intrebarile mele ai raspuns atunci.mersi mult pt raspuns dar totusi am o frica mare in mine....dar poate...o sa-mi treaca.distractie placuta.apropo cum e in mexic?

Geanina82
10.07.2009, 21:16:43
da m-am uitat ca doar la intrebarile mele ai raspuns atunci.mersi mult pt raspuns dar totusi am o frica mare in mine....dar poate...o sa-mi treaca.distractie placuta.apropo cum e in mexic?

stiu ca ti-e frica, si mie mi-a fost la inceput, dar o sa vezi ca nu ai de ce... chiar este ca intr-un autobuz...

In Mexic e superb, oamenii sunt calzi si te fac sa te simti bine...ne-au facut o super primire, ca stiau ca suntem in luna de miere...
Singurul inconvenient este ca e foarte cald... sunt vreo 45 de grade si umed, ar rebui sa ai tot timpul un dus deasupra sa te simti bineo:-) Si apa din mare si din piscina e foarte calda, nu te racoreste...
Dar imi place de mor, conditiile sunt super is merita toti banii...

Tu cand pleci in Bali si cum ti-ai luat pachetul? Daca te duci prin agentie, normal...:*

Geanina82
12.07.2009, 02:08:03
noi plecam pe 5 oct tot in luna de miere si am luat pac de la o agentie din cluj 'aerocenter' suntem nerabdatori si cu nunta si cu 'bali-ul'.unde in mexic?

Riviera Maya, la 5 minute de Playa del Carmen si cam o ora de Cancun...
Chiar aici... http://www.bluebayresorts.com/en/hotel/bluebay-grand-esmeralda.html

cristinaa
12.07.2009, 02:33:18

imi inchipui cat e de cald,eu sunt obisnuita ca aiai in california e cald 10 luni pe an:-s .distractie placuta,sa-mi zici si mie pe unde ai fost in cancun,asteptam poze

Cafelutarea
12.07.2009, 10:54:52
Buna,

Playa del Carmen este o statiune superba, gasiti acolo tot ce va trebuie :)
Abia astept sa te intorci sa vad pozici:)
O sa aveti cu siguranta o vacanta minunata<:-P;;)

Chiar aici... http://www.bluebayresorts.com/en/hotel/bluebay-grand-esmeralda.html

Geanina82
12.07.2009, 20:32:57
imi inchipui cat e de cald,eu sunt obisnuita ca aiai in california e cald 10 luni pe an:-s .distractie placuta,sa-mi zici si mie pe unde ai fost in cancun,asteptam poze

eu sunt in Riviera Maya, langa Playa del Carmen. Ma duc luni in Cancun si iti spun cum a fost...>:D<

crss2099
13.07.2009, 16:58:13
Spuneti-mi va rog ce parere aveti despre pericolul gripei porcine... De la agentie sunt sfatuita sa nu mergem in Mexic iar daca totusi vrem sa mergem, ne pun sa semnam cum ca am luat la cunostiinta pericolele posibile... si ca mergem pe propria raspundere. Eu am prieteni in SUA care spun ca de fapt acolo nu mai e demult gripa porcina.... si ca doar in Europa mai e..
Voi ce credeti?

masay
13.07.2009, 18:00:15
foarte frumos.astept sa vedem pozele.

masay
13.07.2009, 18:04:40
nu ploua pe acolo?

Van27
13.07.2009, 18:54:38
nu ploua pe acolo?

iulie-octombrie este sezonul uraganelor

ella-ling
13.07.2009, 22:25:57
Spuneti-mi va rog ce parere aveti despre pericolul gripei porcine... De la agentie sunt sfatuita sa nu mergem in Mexic iar daca totusi vrem sa mergem, ne pun sa semnam cum ca am luat la cunostiinta pericolele posibile... si ca mergem pe propria raspundere. Eu am prieteni in SUA care spun ca de fapt acolo nu mai e demult gripa porcina.... si ca doar in Europa mai e..
Voi ce credeti?

S-a mai scris cu cateva pagini inainte. Eu nu as anula o calatorie din cauza gripei porcine, insa exista si sansa de a face boala. Nu e mare, insa exista. Depinde de tine acum. Eu am am fost in Ierusalim cand era plin de atentate, am zburat si in Sri lanka in timp de nelinisti, etc... Exista insa si alte locatii minunate daca iti este frica de gripa.

Geanina82
14.07.2009, 00:34:18
Voi ce credeti?

Draga mea, eu sunt acum in Mexic in luna de miere si daca vrei, semnez si eu cu tine ca nu e nici un pericol...:*
Vino si distreaza-te, pe aici nu e nici o gripa...;))

Geanina82
14.07.2009, 00:35:33
nu ploua pe acolo?

A plouat de 2 ori in 2 saptamani, dar dupa amiaza...
Ploaia aici incepe brusc si se termina in 3 minute, apoi iese soarele...#:-S

cristinaa
14.07.2009, 17:09:31
Voi ce credeti?
asa este eu aici in california nu am mai auzit cazuri,au fost niste rude acum 3 sapt in cabo si a fost ok totul.cred ca pericolul in mare a trecut

cristinaa
14.07.2009, 17:10:04
A plouat de 2 ori in 2 saptamani, dar dupa amiaza...
Ploaia aici incepe brusc si se termina in 3 minute, apoi iese soarele...#:-S
cum a fost?

prapadeala
14.07.2009, 17:13:51
Pericol de gripa aceea mai exista, dar nu este prea diferita de gripa "normala". Deci nu mi-as face probleme atata timp cat te speli pe maini, etc.
Dar un pericol mai mare cred ca sunt cartelele de droguri si razboiul intern de acolo. Nu cred ca sunt cu mult mai calme lucrurile decat acum 2 luni..

crss2099
14.07.2009, 17:46:32
Multumesc pt raspunsuri la toate miresicile. :)
Inca nu am dat banii, acum am vrea sa-i dam pt o oferta last-minute.
Deci, ziceti ca vremea e buna si ca nu se anuleaza zboruri sau ceva in genul asta? Ca mie asa mi-au spus, ca i-au speriat si pe ei tour-operator-ii...

cristinaa
14.07.2009, 23:50:39
Pericol de gripa aceea mai exista, dar nu este prea diferita de gripa "normala". Deci nu mi-as face probleme atata timp cat te speli pe maini, etc.
Dar un pericol mai mare cred ca sunt cartelele de droguri si razboiul intern de acolo. Nu cred ca sunt cu mult mai calme lucrurile decat acum 2 luni..
cu alea nu ai treaba in cancun..in statiuni

prapadeala
14.07.2009, 23:52:42
cu alea nu ai treaba in cancun..in statiuni

Va trebui sa recapitulez literatura mea, dar tin minte ca au fost incidente in statiuni (desi nu mai stiu unde, dar probabil nu cancun).

map
15.07.2009, 00:02:10
Va trebui sa recapitulez literatura mea, dar tin minte ca au fost incidente in statiuni (desi nu mai stiu unde, dar probabil nu cancun).

http://www.csmonitor.com/2009/0615/p06s13-woam.html

Eu nu inteleg cum turistii romani in Mexic (no offence girls!) pot garanta lipsa incidentelor violente in statiuni, incidente legate de cartelurile drogurilor, sau pot oferi sfaturi, mai degraba impresii, legate de siguranta sanatatii intr-o tara lovita de ambele situatii extrem de neplacute pentru un turist din cealalta parte a lumii.

Fiecare se duce unde vrea pe barba proprie, si considera gradul de periculozitate dupa cum doreste. Personal, as prefera sa-mi cheltui banii in zone in care riscul e mai mic, chiar daca nu suna exotic. But that's just me.

calina
15.07.2009, 00:04:53
http://www.csmonitor.com/2009/0615/p06s13-woam.html

Eu nu inteleg cum turistii romani in Mexic (no offence girls!) pot garanta lipsa incidentelor violente in statiuni, incidente legate de cartelurile drogurilor, sau pot oferi sfaturi, mai degraba impresii, legate de siguranta sanatatii intr-o tara lovita de ambele situatii extrem de neplacute pentru un turist din cealalta parte a lumii.

Fiecare se duce unde vrea pe barba proprie, si considera gradul de periculozitate dupa cum doreste. Personal, as prefera sa-mi cheltui banii in zone in care riscul e mai mic, chiar daca nu suna exotic. But that's just me.
Iar eu nu inteleg cum pot garanta ca nu este pericol de gripa porcina. :))
Si noi am fost in Mexic...acum in mod clar n-as mai fi mers, pentru ca, desi sunt de parere ca nu este recomandabil sa fii panicos si sa te ascunzi in glob de sticla, nu este intelept nici sa te duci sa cauti necazul:[email protected] ...si sa mai expui si multi alti oameni.

map
15.07.2009, 00:06:56
Iar eu nu inteleg cum pot garanta ca nu este pericol de gripa porcina. :))
Si noi am fost in Mexic...acum in mod clar n-as mai fi mers, pentru ca, desi sunt de parere ca nu este recomandabil sa fii panicos si sa te ascunzi in glob de sticla, nu este intelept nici sa te duci sa cauti necazul:[email protected] ...si sa mai expui si multi alti oameni.

La asta ma si refeream cand scriam despre sanatate. Dar asta e, fiecare cum doreste. Si daca e sa se imbolnaveasca, tot pe banii lor se vindeca. Eu o sa dorm cu constiinta impacata insa:D

Geanina82
15.07.2009, 00:55:26
cum a fost?

Inca mai este, ca nu m-am intors... Sunt inca in Mexic si este excelent...>:D<

crss2099
20.07.2009, 13:26:05
Vreau sa o rog pe Jorju (sau daca altcineva mai are informatii) sa imi spuna ce probleme a avut cu biletele cumparate prin Meyers, plec si eu cu ei pe 26 iulie 2 saptamani in Playa del Carmen si as vrea sa stiu la ce sa na astept.
Multumesc

Cafelutarea
20.07.2009, 16:53:25
Buna,
Si eu am fost plecata tot cu Meyer's si nu am avut absolut nici o proplema, si in Thailanda tot asa si nici acolo nu am avut absolut nici o problema. Singura neintelegere a fost faptul ca in pachetul cumparat de la Meyer's primiti niste bilete de tren, si noi in anul 2007 cand am plecat in Mexic - Playa del Carmen, nu am stiut ce sa facem cu acele biete, dar apoi anul trecut am aflat prin mai multe cautari si cu ajutotul lui Ella care stia Germana si care ma lamurit. Anul trecut cu aceste bilete de tren , in timpul destul de lung dintre zboruri am fost in oras in Frankfurt si ne am plimbat , biletelel acelea sunt gratuite si poti calatori cu ele acolo si nu numai. Daca te uiti pe subiectul cu Thailanda, vei gasi discutiile mele cu Ella Ling.
Zborul din RO catre Frankfurt noi nu l am cumparat cu Meyer's, doar zborul din Frankfurt catre Cancun , si Frankfurt - Bangkok - Puket.
Meyer's sunt foarte ok, si transferurile, absolut totul - la aeroportul din Cancun va fi acolo un reprezentant Meyer's si va va astepta. Totul va fi ok:)

Vreau sa o rog pe Jorju (sau daca altcineva mai are informatii) sa imi spuna ce probleme a avut cu biletele cumparate prin Meyers, plec si eu cu ei pe 26 iulie 2 saptamani in Playa del Carmen si as vrea sa stiu la ce sa na astept.
Multumesc

Geanina82
20.07.2009, 19:26:38
Multumesc

Eu tocmai m-am intors din Riviera Maya, am stat la 15 km de Playa del Carmen, bineinteles ca mai tot timpul eram pe acolo, e superb!

Sa va relaxati!:*

crss2099
22.07.2009, 11:31:19
Buna,
Si eu am fost plecata tot cu Meyer's si nu am avut absolut nici o proplema, si in Thailanda tot asa si nici acolo nu am avut absolut nici o problema. Singura neintelegere a fost faptul ca in pachetul cumparat de la Meyer's primiti niste bilete de tren, si noi in anul 2007 cand am plecat in Mexic - Playa del Carmen, nu am stiut ce sa facem cu acele biete, dar apoi anul trecut am aflat prin mai multe cautari si cu ajutotul lui Ella care stia Germana si care ma lamurit. Anul trecut cu aceste bilete de tren , in timpul destul de lung dintre zboruri am fost in oras in Frankfurt si ne am plimbat , biletelel acelea sunt gratuite si poti calatori cu ele acolo si nu numai. Daca te uiti pe subiectul cu Thailanda, vei gasi discutiile mele cu Ella Ling.
Zborul din RO catre Frankfurt noi nu l am cumparat cu Meyer's, doar zborul din Frankfurt catre Cancun , si Frankfurt - Bangkok - Puket.
Meyer's sunt foarte ok, si transferurile, absolut totul - la aeroportul din Cancun va fi acolo un reprezentant Meyer's si va va astepta. Totul va fi ok:)

Multumesc mult pt raspuns. Pe care subiect sa ma uit? Nu mai gasesc altul cu Thailanda, in afara de asta.
Poate poti te rog sa mai imi spui aici alte informatii:
- biletele astea de avion sunt valabile si anul viitor?
- cati km pot circula cu ele si cate curse? putem face 2 curse de persoana? Adica pot sa merg in centru Dusseldorf din aeroport Dusseldorf si inapoi in aeroport?
- stii cumva cum se pot pune aceste mile efectuate pe un card de mile, astfel incat sa pot avea stiu eu ce reduceri in viitor? Eu zbor cu AirBerlin.
- oare cum pot obtine locuri in avion cu spatiu mai mult? Sotul meu are 1,93 m si este chinuitor pt el orice zbor, apoi atatea ore. Stiu de pe alte forum-uri ca exista niste locuri mai spatioase, chiar contra cost.
- la iesirea din Mexic ati mai platit ceva?

Geanina82
22.07.2009, 19:31:28
Multumesc mult pt raspuns. Pe care subiect sa ma uit? Nu mai gasesc altul cu Thailanda, in afara de asta.
- cati km pot circula cu ele si cate curse? putem face 2 curse de persoana? Adica pot sa merg in centru Dusseldorf din aeroport Dusseldorf si inapoi in aeroport?
- stii cumva cum se pot pune aceste mile efectuate pe un card de mile, astfel incat sa pot avea stiu eu ce reduceri in viitor? Eu zbor cu AirBerlin.
- oare cum pot obtine locuri in avion cu spatiu mai mult? Sotul meu are 1,93 m si este chinuitor pt el orice zbor, apoi atatea ore. Stiu de pe alte forum-uri ca exista niste locuri mai spatioase, chiar contra cost.

Nu prea am inteles ce vrei, informatii despre Thailanda sau Mexic?
Sau erai 2 chestii diferite ce intrebai?

Despre iesirea din Mexic iti spun eu ca trebuie sa platesti 45 de euro sau 700 de pesos de persoana si trebuie sa-i ai cash, nu poti plati cu cardul...:*

crss2099
22.07.2009, 21:38:49
Nu prea am inteles ce vrei, informatii despre Thailanda sau Mexic?
Sau erai 2 chestii diferite ce intrebai?

Despre iesirea din Mexic iti spun eu ca trebuie sa platesti 45 de euro sau 700 de pesos de persoana si trebuie sa-i ai cash, nu poti plati cu cardul...:*

Despre Mexic vreau info, dar Cafelutarea ma trimitea la un subiect cu Tailanda pe care nu il gasesc (in afara de aceste 24 de pagini).

Geanina82
22.07.2009, 22:18:44
Despre Mexic vreau info, dar Cafelutarea ma trimitea la un subiect cu Tailanda pe care nu il gasesc (in afara de aceste 24 de pagini).

Despre biletele despre care vorbesti nu stiu sa-ti spun ca nu am folosit. Despre taxa de aeroport la iesirea din Mexic deja ti-am raspuns.

In legatura cu milele, trebuie sa intri pe site-ul companiei cu care zbori sau sa ii rogi pe cei de la agentie sa o faca pentru tine, si sa-ti faci un card de mile. Stiu ca se cheama Smart Miles, dar pot avea diverse denumiri.

Acest card il prezinti la ghiseul de check in pentru a ti se lua in considerare milele.

Daca mai ai nevoie de ceva, te rog sa-mi spui...:*

Cafelutarea
23.07.2009, 05:00:57
Eu spuneam de biletele de TREN care de obicei Meyer's ul la da cadou la pachetul turistic cumparat de la ei.
Nu cred ca biletele de avion sunt valabile la alta data decat cea pe care ati cumparat-o.

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=9081&page=7
Aici gasesti discutia mea cu Ella Ling despre aceste bilete de TREN (poate voi nu le-ati primit in pachetul cumparat de la Meyer's)

crss2099
23.07.2009, 15:11:14
Eu spuneam de biletele de TREN care de obicei Meyer's ul la da cadou la pachetul turistic cumparat de la ei.
Nu cred ca biletele de avion sunt valabile la alta data decat cea pe care ati cumparat-o.

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=9081&page=7
Aici gasesti discutia mea cu Ella Ling despre aceste bilete de TREN (poate voi nu le-ati primit in pachetul cumparat de la Meyer's)

pai despre biletele de tren vorbeam si eu, cat timp le pot folosi si pe ce distante?

ella-ling
23.07.2009, 18:46:42
Multumesc mult pt raspuns.

Depinde foarte mult de bilet, singura persoana care iti poate raspunde e cineva de la compania unde ai cumparat biletul sau poti sa te uiti tu ce scrie pe biletul de avion. In general daca vrei sa muti data trebuie platita o taxa.

Te referi la biletele de avion??? Sau de tren? Daca sunt de tren este vorba doar de o cursa, sunt gandite sa te aduca din orasul unde locuiesti la aeroport. Insa daca locuiesti in strainatate si vrei sa vii de la Bucuresti la Berlin nu merge.

Intra pe siteul AirBerlin si vezi ce sistem de mileage au. Edit: m-am uitat eu acum, se numeste TopBonus Programul lor.

Da, exista locuri mai spatioase contra cost, la clasa business sau clasa intai:) In rest singurele locuri mai spatioase sunt la iesirile de urgenta din avion sau in primul rand la economy (depinde de avion). Poti sa ceri un loc la iesirea de urgenta, insa in general sunt deja date.

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

oanapusuc
30.07.2009, 10:42:23
Geanina, nu pui poze din mexic?:)

Geanina82
30.07.2009, 21:07:58
Geanina, nu pui poze din mexic?:)

Iertati-ma fetelor, dar am fost asa de ocupata de cand am venit din luna de miere...de nu mi-am vazut capul...

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/HoneymoonJuly09SonyCamera?authkey=Gv1sRgCJKnuKjw3c qmNg (http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/HoneymoonJuly09SonyCamera?authkey=Gv1sRgCJKnuKjw3c qmNg)#

Uitati si pozele...sper sa va placa, ca eu am avut o luna de miere in adevaratul sens al cuvantului...:x

Delilah
31.07.2009, 09:14:11
Iertati-ma fetelor, dar am fost asa de ocupata de cand am venit din luna de miere...de nu mi-am vazut capul...

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/HoneymoonJuly09SonyCamera?authkey=Gv1sRgCJKnuKjw3c qmNg (http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/HoneymoonJuly09SonyCamera?authkey=Gv1sRgCJKnuKjw3c qmNg)#

Uitati si pozele...sper sa va placa, ca eu am avut o luna de miere in adevaratul sens al cuvantului...:x

Super pozele!!! Cat de frumos e acolo!!

irina_anghelescu
31.07.2009, 09:26:57
wooowww!!!
vreau si eu acoloooo!!!
heaven :)

miresicamica
31.07.2009, 13:31:22

Vai ce frumos si eu vreau acolo.:x:x:x:x:x
Felicitari pentru alegere.

Geanina82
31.07.2009, 19:41:58
A fost excelent, nici nu va imaginati, e raiul pe pamant acolo, recomand cu cea mai mare incredere.

pentru sfaturi va stau la dispozitie...>:D<

Cafelutarea
03.08.2009, 17:57:41
Frumoase poze, ma bucur ca va placut.
Cu delfini nu ati inotat; la Xcaret; XEL HA? ca nu am vazut poze.
Pop

A fost excelent, nici nu va imaginati, e raiul pe pamant acolo, recomand cu cea mai mare incredere.

Geanina82
03.08.2009, 18:05:53
Frumoase poze, ma bucur ca va placut.
Cu delfini nu ati inotat; la Xcaret; XEL HA? ca nu am vazut poze.
Pop

Din pacate nu... eu nu stiu sa inot si mi-e teroare de apa...
Iar sotul meu face scufundari, deja parcurile astea de distractii nu mai sunt o atractie pentru el...>:D<

Cafelutarea
03.08.2009, 18:55:49
Am inteles:) oricum avem amintire cele mai frumoase momente petrecute acolo, o luna de miere de vis:)
Eu in schimb nu am ajuns la Tulum, era foarte aproape, am amanat si am gasit mereu si altceva de facut, si am vazut ca au o plaja senzationala:) si am mai si citit dar dupa ce m am intors:)
>:D<

Din pacate nu... eu nu stiu sa inot si mi-e teroare de apa...
Iar sotul meu face scufundari, deja parcurile astea de distractii nu mai sunt o atractie pentru el...>:D<

Geanina82
03.08.2009, 22:34:21
Am inteles:) oricum avem amintire cele mai frumoase momente petrecute acolo, o luna de miere de vis:)
Eu in schimb nu am ajuns la Tulum, era foarte aproape, am amanat si am gasit mereu si altceva de facut, si am vazut ca au o plaja senzationala:) si am mai si citit dar dupa ce m am intors:)
>:D<

sa stii ca a fost o luna de miere de vis... chiar am simtit-o ca o luna de miere, nu ca o alta excursie... din cauza locurilor, pentru oamenii calzi si primitori, pentru peisajele minunate...

Intr-adevar, Tulum merita vazut macar numai pentru plaja mirifica... si mie care mi-e frica de apa tot am stat pe nisip si cu picioarele sa-mi ajunga la valuri... e o minunatie albastra... Poti oricand sa te intorci, nu-i bai...:x e clar un loc unde te intorci cu drag...

Tu unde exact ai fost?

Cafelutarea
04.08.2009, 09:13:40
In Playa del Carmen, a fost de vis totul !
:)

sa stii ca a fost o luna de miere de vis... chiar am simtit-o ca o luna de miere, nu ca o alta excursie... din cauza locurilor, pentru oamenii calzi si primitori, pentru peisajele minunate...

Intr-adevar, Tulum merita vazut macar numai pentru plaja mirifica... si mie care mi-e frica de apa tot am stat pe nisip si cu picioarele sa-mi ajunga la valuri... e o minunatie albastra... Poti oricand sa te intorci, nu-i bai...:x e clar un loc unde te intorci cu drag...

Tu unde exact ai fost?

Geanina82
04.08.2009, 18:05:45
In Playa del Carmen, a fost de vis totul !
:)

E adevarat, si mie mi-a placut mult Playa del carmen...

CristinaKitty
04.08.2009, 19:53:23

;;)superbe pozele!!!!!!
Casa de piatra si multa fericire!

cristinaa
12.08.2009, 17:54:00
f frumoase pozele Geanina,felicitari

Geanina82
12.08.2009, 19:13:49
f frumoase pozele Geanina,felicitari

Multumesc frumos, a fost de vis...
Mai ai putin de tot, vad, tu unde te duci?>:D<

cristinaa
12.08.2009, 22:24:22
Multumesc frumos, a fost de vis...
Mai ai putin de tot, vad, tu unde te duci?>:D<
tot mexic vreau dar dupa ce venim din ro nu o sa mai avem concediu anul asta,cred ca in ianuarie am putea dak nu sunt gravida:">

crss2099
18.08.2009, 17:40:34
Am venit de o saptamana din Mexic, a fost superb, am stat 2 saptamani. Nu am avut nici un fel de probleme. Am vizitat Rio Secreto, XelHa, Playa del Carmen si Coco Bongo. Dupa parerea noastra nu merita sa iesi din resort (daca stai intr-un loc dragut), Mexicul este o tara de lumea a treia si cel mai bine te simti la hotel, unde totul este excelent. A plouat doar de 2 ori cate 5 minute seara, asa ca povestea cu sezonul ploios este doar asa...

Geanina82
18.08.2009, 19:50:20
Am venit de o saptamana din Mexic, a fost superb, am stat 2 saptamani. Nu am avut nici un fel de probleme. Am vizitat Rio Secreto, XelHa, Playa del Carmen si Coco Bongo. Dupa parerea noastra nu merita sa iesi din resort (daca stai intr-un loc dragut), Mexicul este o tara de lumea a treia si cel mai bine te simti la hotel, unde totul este excelent. A plouat doar de 2 ori cate 5 minute seara, asa ca povestea cu sezonul ploios este doar asa...

Ma bucur mult ca ti-a placut, unde ati stat?

Eu sunt de acord ca e cam lumea a treia, dar totusi merita sa iesi din resort, altfel de ce te mai duci tocm ai acolo...>:D<

Cafelutarea
19.08.2009, 06:08:38
Merita sa vezi tot ce este acolo, piramida care face parte din cele 7 minuni, Xcaret si spectacolul de seara care este splendid - nu va fi romania in stare sa faca parcuri naturale ca in Mexic nici peste 100 de ani: Xcaret si Xel Ha,
Coba, si satele mayase - sa inoti alaturi de delfini; merita vazut totul, deasta cred eu ca ajungem prin alte tari ca sa vedem tot ce putem - asta este parerea mea.

Va pup.

crss2099
19.08.2009, 11:18:08
Am stat la Valentin Maya Imperial, este Adults only, nu vezi deloc copii si in proportie de 98% sunt numai cupluri care ori se casatoresc, ori fac luna de miere, ori serbeaza nu stiu ce aniversare. Este langa Playa del Carmen.
Piramidele... m-am convins ca mexicanii sunt f buni manageri si stiu sa vanda absolut tot ca si cum ar fi cel mai frumos lucru de pe pamant. Ar fi de mers la piramida in cele 2 momente din an cand se vede sarpele.. in rest, mie nu-mi place sa merg undeva numai ca sa am cum spune apoi ca am fost acolo :). Daca ai vazut Roma si Grecia nu cred ca te-ar mai putea impresiona alte 'pietre'. Ma rog, fiecare cu parerea lui, eu am spus-o pe a mea, eu as fi fost bucuroasa sa aflu o astfel de parere inainte sa merg... ca sa nu mai achizitionez nici o excursie.
Cat despre parcuri... daca ai vazut Porto Aventura de langa Barcelona, cele 2 parcuri din Mexic ti se vor parea o mare teapa.

Cafelutarea
19.08.2009, 12:22:27
Da, fiecare cu parerea lui:)
Eu am fost la Chichen-itza in luna septembrie, chiar in ziua solstiutiului, zi in care se vedea acel sarpe.

O zi buna.

Delilah
20.08.2009, 13:35:04

Sa mergi pana acolo....si sa nu merite sa iesi din resort ?!!! Pai atunci de ce sa mai bati atata cale pana acolo.....resorturi spectacuoase gasesti si mult mai aproape de noi....:)

crss2099
31.08.2009, 10:15:02
Sa mergi pana acolo....si sa nu merite sa iesi din resort ?!!! Pai atunci de ce sa mai bati atata cale pana acolo.....resorturi spectacuoase gasesti si mult mai aproape de noi....:)

Asta este parerea noastra, Mexicul este o tara f saraca in care este deprimant sa mergi. Resorturi ca in Mexic nu prea gasesti nici pe aici si nici prin alta parte, decat la preturi exorbitant de mari. Culoarea apei este extraordinara in Caraibe si combinat cu serviciile din Mexic... iata un motiv bun pt a face asa un drum de lung.

Gloriuta
08.09.2009, 13:19:33

dar la ce pret se ridica un astfel de sejur in Mexic?

Geanina82
09.09.2009, 18:22:36
dar la ce pret se ridica un astfel de sejur in Mexic?

Pai pe mine m-a costat 3,400 de euro, 2 persoane, 14 nopti, transport cu avionul, hotel de 5 stele, all inclusive.

Ti se pare scump?

calina
09.09.2009, 21:27:51
Asta este parerea noastra, Mexicul este o tara f saraca in care este deprimant sa mergi. Resorturi ca in Mexic nu prea gasesti nici pe aici si nici prin alta parte, decat la preturi exorbitant de mari. Culoarea apei este extraordinara in Caraibe si combinat cu serviciile din Mexic... iata un motiv bun pt a face asa un drum de lung.
Resorturi ca in Mexic gasesti oriunde in Caraibe sau in alte insule, sunt lanturi, inclusiv in Canare, unde preturile sunt mult mai mici.
Parcurile din Mexic sunt tematice, nu sunt ca Portaventura.
By the way, Portaventura, nu Portoaventura, ca nu e parc de vinuri...si daca tot l-ai vazut, macar sa stii cum se numeste.:-"

Gloriuta
10.09.2009, 10:13:49
Pai pe mine m-a costat 3,400 de euro, 2 persoane, 14 nopti, transport cu avionul, hotel de 5 stele, all inclusive.

Ti se pare scump?

nu e putin, dar cand te gandesti ca 7 zile in Turcia la 5 stele UAI costa cam 2000 Euro, eu zic ca merita cu varf si indesat!

Geanina82
10.09.2009, 18:07:42
nu e putin, dar cand te gandesti ca 7 zile in Turcia la 5 stele UAI costa cam 2000 Euro, eu zic ca merita cu varf si indesat!

Pai gandeste-te ca vine 1700 de euro de persoana...
daca iti iei separat, numai biletul te costa in jur de 1000 de euro de persoana, iar hotelul de 5 stele doar cu mic dejun costa incepand de la 150 de euro pe noapte...

Noua ne place sa calatorim in weekenduri in diferite locuri (de exemplu saptamana viitoare mergem la sankt Petersburg<:-P ) si o astfel de calatorie de 2 nopti ne costa in jur de 1500 de euro...

Eu zic ca un sejur in Mexic e perfect pentru luna de miere... Acum e alegerea ta...

Cat_Eyes
02.10.2009, 12:35:32
fetelor, am o rugaminte.
imi puteti spune si mie cu .ce companii/agentii ati plecat in mexic?
as vrea sa ma interesez din timp..
Mexic sau republica dominicana.
multumesc pentru orice detaliu

Geanina82
02.10.2009, 18:37:42
fetelor, am o rugaminte.
imi puteti spune si mie cu .ce companii/agentii ati plecat in mexic?
as vrea sa ma interesez din timp..
Mexic sau republica dominicana.
multumesc pentru orice detaliu

eu am plecat prin TUI

Cat_Eyes
02.10.2009, 19:59:20
ce e aia?
... :-B

Geanina82
02.10.2009, 20:40:52
ce e aia?
... :-B

E o agentie din Germania...

Eu am folosit filiala portugheza

Cat_Eyes
02.10.2009, 20:48:53
multumesc.. din pacate nu gasesc ENGLISH iar cu germana .. sunt la pamant.
de ce ai ales-o pe aceasta? nu ai gasit nimic in bucuresti?

calina
02.10.2009, 20:50:22
Sunt mult mai ieftine asa.
Noi am plecat cu Marsans Franta.

Cat_Eyes
02.10.2009, 20:55:48
imi puteti da si link, .. sau mai multe detalii daca nu e prea mare deranjul??
pe tine cat te-a ajuns? a fost all inclusive?
multumesc!!

calina
02.10.2009, 21:01:57
multumesc!!
www.marsans.fr (http://www.marsans.fr)

Am platit 1700 de persoana, all inclusive, 5 stele, plecare din Paris. 9 nopti.

Cat_Eyes
02.10.2009, 21:04:59
am gasit si eu site-ul, acum ma uitam
si in ce perioada?
acum am gasit doar pana in februarie.. o fi prea devreme pentru rezervari?

calina
02.10.2009, 21:10:43
si in ce perioada?
Iunie 2007.
Le-am rezervat prin februarie si le-am platit final in mai.

Cat_Eyes
02.10.2009, 21:12:41
ahaaaaaa, deci e cam devreme acum.
si unde mai exact ai fost? ce imi recomanzi ca si destinatie finala?

calina
02.10.2009, 21:52:30
Grand Bahia Principe Tulum.

Geanina82
02.10.2009, 23:09:10

sincer nu am cautat in Bucuresti...

Noi oricum mergeam in Portugalia la socrii, asa ca de aia am ales-o...

Geanina82
02.10.2009, 23:10:24
multumesc!!

Noi am platit 3000 de euro, 2 persoane, 12 nopti, 5 stele, all inclusive, cu transport din Lisabona

Geanina82
02.10.2009, 23:11:22
si in ce perioada?

Nu e devreme, cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Geanina82
02.10.2009, 23:13:07

Uite unde am stat noi:

http://www.bluebayresorts.com/en/hotel/bluebay-grand-esmeralda.html

Playa del Carmen, eu zic ca e cel mai bine...