PDA

Versiunea completa : Traditii argesene

selena2007
13.04.2007, 09:35:11
Am si eu o intrebare : In zona Argesului se pot pune 2 perechi de nasi ?:-<

Astept raspunsuri si multumesc.

rocsi6666
13.04.2007, 10:00:21
nu prea e o practica pe aici cu mai multe perechi de nasi...dar daca voi vreti si nasii sunt de acord, nu vad de ce nu...trebuie vorbit si cu preotul totusi...nu stiu daca accepta 2 perechi de nasi, fiecare cu lumanarile lor...

alexandradinu
16.04.2007, 14:44:59
nu prea se poarta aici cu 2 perechi

ayana2010
16.04.2007, 17:50:01
nici eu nu stiu de un caz concret prin pitesti...dar daca prin alte parti merge, de ce nu ar merge si la pitesti?

alias
18.04.2007, 09:27:29
[quote=selena2007;182484]Am si eu o intrebare : In zona Argesului se pot pune 2 perechi de nasi ?:-<

Sa stii ca eu am intalnit aceasta situatie, este destul de normal. Mama a fost nasa cu sora ei la cineva, si nimeni nu a comentat nimic, nici preotul. Probabil esti indecisa pe cine sa pui...>:D< Daca voi doi sunteti de acord si ei la fel puneti 2 perechi, dar ganditi-va cand va duceti cu ploconul ca tb sa va duceti la 2 perechi...asta da...uite ca nici io nu ma gandisem.
Bafta multa indiferent de alegere!

ayana2010
18.04.2007, 09:30:45
dar ganditi-va cand va duceti cu ploconul ca tb sa va duceti la 2 perechi...asta da...uite ca nici io nu ma gandisem.
Bafta multa indiferent de alegere!

pei voi cu ce plocon va duceti? eu stiu ca te duci cu tort, sampanie... deci nu mare cheltuiala...

alias
18.04.2007, 09:33:11
pei voi cu ce plocon va duceti? eu stiu ca te duci cu tort, sampanie... deci nu mare cheltuiala...

Daca nasii au pretentii ca de fiecare sarbatoare de paste sau craciun sa va duceti la ei? La asta ma refeream! Uite mi-am pus la avatar poza mea si o sa caut si una cu rochia de mireasa sa vad daca gasesc! Multumita?
Hi hi hi

ayana2010
18.04.2007, 09:38:12
Daca nasii au pretentii ca de fiecare sarbatoare de paste sau craciun sa va duceti la ei? La asta ma refeream! Uite mi-am pus la avatar poza mea si o sa caut si una cu rochia de mireasa sa vad daca gasesc! Multumita?
Hi hi hi

ptiu...am avut un soc!!! :)) semeni f mult cu o colega de facultate de ale mele si ma gandeam ce cauta aici...asa asa... sa te vada si ochiul nostru!:-p
ai nostri ne-au zis de la inceput ca ei sunt fara pretentii si vor ca si noi sa fim fara pretentii... la noi au fost si de paste si de alta sarbatoare... nu ne-au adus cadouri.. doar ceva de bun simt... sau, ma rog, ce se aduce de paste... iar de fiecare data cand ne vizitam nici ei, nici noi nu mergem cu mana goala - sa nu va ganditi la cine stie ce cadouri... flori, bomboane de ciocolata, vin... chestii de astea!

georgya
27.05.2007, 22:45:36
voi faceti bradul pt nunta joia? eu stiu ca asa se face..sau nu m-ai pastrati obiceiul asta?:*

IRA1
28.05.2007, 08:13:56
voi faceti bradul pt nunta joia? eu stiu ca asa se face..sau nu m-ai pastrati obiceiul asta?:*

Da si noi o sa facem bradul, initial eu nu vroiam sa il mai facem , dar... au insistat ai mei <:-P. O perece in plus nu este asa?:D

claudica78
28.05.2007, 08:53:36
chiar daca nu mi-e prea familiar obiceiul de joia dinaintea nuntii (sunt din Bucuresti), cred ca pana la urma nu putem refuza sa facem bradul, in special ca nu-l facem noi mirii; am inteles ca noi nici nu punem mana la impodobit, nici nu tre sa-l atingem doar sa-l udam cu vin....
asa ca daca cei din jur insista, inseamna ca oamenii vor sa mai petreca inca cateva ore in plus cu noi, sa mai povesteasca cum merg pregatirile, si nu cred ca-i un mare deranj ca oricum esti pe ultima suta de metrii si un pahar de suc si o prajitura in plus.....
cica e pentru sanatate si buna-stare [-o<
sambata acum am fost la o nunta, si desi nu am prins partea de inceput de la intrarea in biserica, mi-au zis neamurile ca a intrebat preotul unde e bradul ca trebuie sa-l bage in biserica inaintea mirilor
dar poate ca m-au pacalit, ca sa ma convinga si pe mine sa fac brad :^o

ayana2010
28.05.2007, 09:34:38
la nuntile la care am fost eu s-a facut si brad....

kiss_tyna
28.05.2007, 10:52:26
Si la mine la fel.La aproape toate nuntile la care am fost,s-a facut brad.(decat la una nu s-a facut pt ca erau mai fitzosi si nu prea au respectat deloc traditiile mirii).

Dianutza
28.05.2007, 13:17:29
Buna,

Si noi o sa facem brad joia. Inca exista aceasta traditie si mie imi place mult...eu o sa invit putine persoane mai mult rude si prieteni apropiati (mai mult tineret), o sa-l fac acasa la parintii mei (la bloc) si nu prea e mult spatiu.

Dar am o intrebare: cum se invita la brad? prin telefon? Ma gandeam sa-i sun sau daca ma intalnesc cu ei din timp cu 1-2 saptamani sa le spun verbal, sau trebuie invitatie?

georgya
28.05.2007, 15:25:44
Buna,

Si noi o sa facem brad joia. Inca exista aceasta traditie si mie imi place mult...eu o sa invit putine persoane mai mult rude si prieteni apropiati (mai mult tineret), o sa-l fac acasa la parintii mei (la bloc) si nu prea e mult spatiu.

Dar am o intrebare: cum se invita la brad? prin telefon? Ma gandeam sa-i sun sau daca ma intalnesc cu ei din timp cu 1-2 saptamani sa le spun verbal, sau trebuie invitatie?
pur si simplu le spui sa vina la brad.....nu trebuie invitatie.......sa vina la petrecere<:-P <:-P

georgya
28.05.2007, 15:26:50
chiar daca nu mi-e prea familiar obiceiul de joia dinaintea nuntii (sunt din Bucuresti), cred ca pana la urma nu putem refuza sa facem bradul, in special ca nu-l facem noi mirii; am inteles ca noi nici nu punem mana la impodobit, nici nu tre sa-l atingem doar sa-l udam cu vin....
asa ca daca cei din jur insista, inseamna ca oamenii vor sa mai petreca inca cateva ore in plus cu noi, sa mai povesteasca cum merg pregatirile, si nu cred ca-i un mare deranj ca oricum esti pe ultima suta de metrii si un pahar de suc si o prajitura in plus.....
cica e pentru sanatate si buna-stare [-o<
sambata acum am fost la o nunta, si desi nu am prins partea de inceput de la intrarea in biserica, mi-au zis neamurile ca a intrebat preotul unde e bradul ca trebuie sa-l bage in biserica inaintea mirilor
dar poate ca m-au pacalit, ca sa ma convinga si pe mine sa fac brad :^o
buna claudica......nu ai m-ai intrat de mult pe miresici\:D/

Fluturas
28.05.2007, 15:33:51
Fetelor noi nu facem brad,nu-mi place ideea...Petrecerea da, ar fi ok dar sa se plimbe cineva cu bradul la biserica si ce se mai face cu el...brrrrr :O
In Bucuresti n-am auzit de asa ceva,nu se face.Cand m-am mutat aici am fost la cineva la 'brad'...si nu prea mi-a placut !

georgya
28.05.2007, 15:37:29
Fetelor noi nu facem brad,nu-mi place ideea...Petrecerea da, ar fi ok dar sa se plimbe cineva cu bradul la biserica si ce se mai face cu el...brrrrr :O
In Bucuresti n-am auzit de asa ceva,nu se face.Cand m-am mutat aici am fost la cineva la 'brad'...si nu prea mi-a placut !
fiecare cum doreste......nici eu nu stiam ca se face brad la oras(stiam la tara)......dar am fost la o verisoara si a fost super......distractie<:-P

AdrianaLory
28.05.2007, 15:54:41
Eu chiar nu vreau sa fac brad si nici al meu nu vrea,sper sa nu intervina parintii pentru asta si sa stea pe capul nostru pana cand spunem da.Daca stateam la casa era ok, dar la bloc sa fac brad, nici nu ma gandesc.

georgya
28.05.2007, 15:58:12
Eu chiar nu vreau sa fac brad si nici al meu nu vrea,sper sa nu intervina parintii pentru asta si sa stea pe capul nostru pana cand spunem da.Daca stateam la casa era ok, dar la bloc sa fac brad, nici nu ma gandesc.
pai ce treaba au parintii...daca nu vrei nu faci....oricum la brad se strange numai tineret;;)

lorellay
28.05.2007, 16:54:47
Mai...sa-mi spuna si mie cineva cum e cu chestia cu bradul?Eu nu stiu ce e asta! Da suna bine...
Imi da cineva detalii?[-o<

Fluturas
28.05.2007, 19:11:54
Mai...sa-mi spuna si mie cineva cum e cu chestia cu bradul?Eu nu stiu ce e asta! Da suna bine...
Imi da cineva detalii?[-o<

mai eu nu stiu f multe detalii dar stiu asa:
-faci petrecere cu prietenii, joia
-ai una bucata brad
-se fac tot felul de chestii din beteala,voi nu aveti voie, numai prietenii...
-impodobesti bradul
-in ziua nuntii un gigel se plimba cu bradul in brate ....#:-S

ayana2010
28.05.2007, 19:15:02
mai eu nu stiu f multe detalii dar stiu asa:
-faci petrecere cu prietenii, joia
-ai una bucata brad
-se fac tot felul de chestii din beteala,voi nu aveti voie, numai prietenii...
-impodobesti bradul
-in ziua nuntii un gigel se plimba cu bradul in brate ....#:-S

beteala= hartie creponata :D

eu cred ca o sa am brad, pt ca asa vrea beib :D
dar va fi impodobit doar cu alb, nu imi plac alea colorate!

Fluturas
28.05.2007, 19:28:44
beteala= hartie creponata :D

eu cred ca o sa am brad, pt ca asa vrea beib :D
dar va fi impodobit doar cu alb, nu imi plac alea colorate!

da, da hartie creponata

blondy
28.05.2007, 21:45:20
da, da hartie creponata

Eu nu o sa am brad desi viitorul socru tot zice,dar noi nu vrem si gata ... nu o sa avem.

Fluturas
28.05.2007, 21:49:51
Eu nu o sa am brad desi viitorul socru tot zice,dar noi nu vrem si gata ... nu o sa avem.

asha nene! noi suntem miresele <:-P <:-P <:-P

arinutza
29.05.2007, 16:22:33
Si finii mei ,cei din iunie vor face brad... noi nua am mai fost pana acum la asa ceva, nici nustiu ce se face dar ne-au invitat si pe noi nasii... nush ce facem acolo:-\

ayana2010
29.05.2007, 17:41:31
Si finii mei ,cei din iunie vor face brad... noi nua am mai fost pana acum la asa ceva, nici nustiu ce se face dar ne-au invitat si pe noi nasii... nush ce facem acolo:-\

beti,mancati, va distrati :D si cei tineri impodobesc bradul

mikyduta
29.05.2007, 17:48:24
Buna fetele,eu sunt din bucuresti si am fost mirata sa aud ca bradul la pitesti se face joia ;) dar o distractie in plus nu strica si mai ales\:D/ ca o sa fie numai tineret:gen_05:

georgya
29.05.2007, 18:09:13
Buna fetele,eu sunt din bucuresti si am fost mirata sa aud ca bradul la pitesti se face joia ;) dar o distractie in plus nu strica si mai ales\:D/ ca o sa fie numai tineret:gen_05:
pai la bucuresti se face in alta zi sau nu se face deloc?>:D<

Fluturas
29.05.2007, 18:19:05
pai la bucuresti se face in alta zi sau nu se face deloc?>:D<

eu n-am auzit de brad ..

mikyduta
29.05.2007, 18:27:31
pai la bucuresti se face in dimineata nuntii

Dianutza
30.05.2007, 14:08:19
pur si simplu le spui sa vina la brad.....nu trebuie invitatie.......sa vina la petrecere<:-P <:-P

Mersi pt raspuns, asa ma gandisem si eu, dar nu prea eram sigura...

claudica78
01.06.2007, 14:22:31
buna claudica......nu ai m-ai intrat de mult pe miresici\:D/

imi pare rau, nu am mai scris, dar fiti sigure ca v-am urmarit discret, din umbra >:D<
Ne-am luat apartament :)) si timp de mai bine de 2 luni am umblat ca besmeticii, cu acte......
Dar acum am terminat #-o si ne focalizam pe nunta =P~

georgya
01.06.2007, 20:24:43
imi pare rau, nu am mai scris, dar fiti sigure ca v-am urmarit discret, din umbra >:D<
Ne-am luat apartament :)) si timp de mai bine de 2 luni am umblat ca besmeticii, cu acte......
sa-l stapaniti sanatosi........am vazut ca avem nunta in aceeasi zi>:D<

ayana2010
01.06.2007, 22:49:31

unde v-ati luat apartament?

claudica78
13.06.2007, 14:12:38
[QUOTE=georgya;........am vazut ca avem nunta in aceeasi zi>:D<[/QUOTE]

asa e, georgya, poate ne zarim pe la primarie, ca am vazut ca acolo vrei, si sotul meu o sa incerce sa faca programare acolo:)>-

claudica78
13.06.2007, 14:14:03
unde v-ati luat apartament?

in Bucuresti, in cartierul Titan, sector 3, ca sa zic asa la mine acasa!!=P~

alias
13.06.2007, 18:27:37
Este un obicei pe care nu toata lumea il mai tine. In zona asta stiu ca se face in ziua de joi. Mai nou este inlocuit de petrecerea burlacilor sau a fetelor. Eu nu am mai facut niciuna, brad nu vroiam sincer, iar de petrecere timp nu mai aveam, pentru ca in ultimele am fost numai cu alergaturi si ajungeam pe la 12 noaptea acasa.

diavolita
26.06.2007, 23:49:53
eu n-am auzit de brad ..
ce e traditia asta cu bradu???l....mai trebuie cortul si tuciul in curte ...si gata nunta ...bradul il face numai cei care tin de tradiitii.......dar mai bine in lok de brad faceti petrecerea burlacelelor...
ps.fluturas a esti f mareeeeeeeeeeee si frumos^:)^

alexandradinu
21.09.2007, 09:45:59
A, inca ceva am uitat , aseara am fost la brad , la cineva , si sincera sa fiu nu prea mi-a placut inzorzanirea aiade brad , cu toate culorile in el , cu tot felul de alea , mentionez ca e pt prima data cand ma duc la un brad si stau pana la impodobirea lui ( de fel sunt cam somnoroasa si nu ma apuca ore tarzii si astfel dau cadoul si plec devreme).

Ma intrebam daca avem aici topic de impodobit bradul , sa fur si eu niste ideii mai elegante... desi din cate am intels nu am voie eu sa impodobesc bradul dar macar le dau fetelor indicatii.:-p

blondy
21.09.2007, 11:36:50
A, inca ceva am uitat , aseara am fost la brad , la cineva , si sincera sa fiu nu prea mi-a placut inzorzanirea aiade brad , cu toate culorile in el , cu tot felul de alea , mentionez ca e pt prima data cand ma duc la un brad si stau pana la impodobirea lui ( de fel sunt cam somnoroasa si nu ma apuca ore tarzii si astfel dau cadoul si plec devreme).

Ma intrebam daca avem aici topic de impodobit bradul , sa fur si eu niste ideii mai elegante... desi din cate am intels nu am voie eu sa impodobesc bradul dar macar le dau fetelor indicatii.:-p

Trebuie neaparat sa faci brad?
Eu nu am facut si a fost foarte bine.

Fluturas
21.09.2007, 11:45:49
Trebuie neaparat sa faci brad?
Eu nu am facut si a fost foarte bine.

nici noi nu am facut ..... :D

georgya
21.09.2007, 12:12:34
nici noi nu am facut ..... :D
nici noi..........initial am vrut sa facem ....dar am zis ca e mai bine fara;))

alexandradinu
22.09.2007, 15:21:51
Va Cred De Aceeasi Parere As Fi Si Eu Dar V-am Zis Ca Prietenul Meu E De Tara Si Parintii Lui Nu Concep Asa Ceva, Ce Vreti Sa Ma Pun Rau Cu Soacra?=))

georgya
22.09.2007, 15:35:15
Va Cred De Aceeasi Parere As Fi Si Eu Dar V-am Zis Ca Prietenul Meu E De Tara Si Parintii Lui Nu Concep Asa Ceva, Ce Vreti Sa Ma Pun Rau Cu Soacra?=))
si eu as fi facut daca as fi locuit la casa.............la apartament e mai incomod din lipsa de spatiu....:*

alexandradinu
24.09.2007, 14:53:55
Nu sunt de acord , bradul nu este numai o traditie ci si o legatura cu religia , cu Dumnezeu , deci nu vad de ce il asociati cu cortul si cu tuciul. E adevarat ca e impopotonat si strident dar in loc sa imprumutam petrecerea burlacilor cu dezmaturi si cu betii mai bine elegantam putin traditia crestina , adica impodobim un bradut mai mic cu podoabe bicolore care sa se asorteze cu sala sau cu ce vreti voisi daca ai gust in mofd sigur iese ceva frumos , caci si bradul de Craciun e minunat de ce nu ar fi si bradul de cununie.
Eu o sa il dedic sotului meu si o sa il fac ros-albastru<:-P si imi pare rau ca nu stiu exact care este explicatia religioasa dar va garantez ca am auzit-o si merita. Ca doar de aia facem si cununie religioasa sa poata veghea Dumnezeu asupra armoniei cuplului nostru.
Parerea mea.

alexandradinu
24.09.2007, 14:54:55
Si daca gasesc poze cu brazi eleganti va pun;-)

IRA1
25.09.2007, 07:57:30
buna
Initial nici eu nu prea vroiam sa fac bradul dar spre surprinderea mea a fost super am avut o petrecere fff frumoasa, am avut un bradutz micutz si culorile care au prodominat in alb si rosu, asa cum am avut si sala. Noi la brad ne-am distrat superrr, poate ca nici eu nu faceam daca era sa il facem la apartament dar l-am facut la casa.;;)

MeMyself
25.09.2007, 08:33:32
Si daca gasesc poze cu brazi eleganti va pun;-)

Bradul elegant, in conceptia mea, este bradul neimpodobit. Eu consider ca-i destul ca-l impodobim de Craciun.

ayana2010
25.09.2007, 10:24:21
eu vreau brad... inca o petrecere in plus iar eu ador petrecerile :D
iar bradul meu va fi simplu, alb, micut si dragut!

georgya
25.09.2007, 17:26:55
Nu sunt de acord , bradul nu este numai o traditie ci si o legatura cu religia , cu Dumnezeu , deci nu vad de ce il asociati cu cortul si cu tuciul. E adevarat ca e impopotonat si strident dar in loc sa imprumutam petrecerea burlacilor cu dezmaturi si cu betii mai bine elegantam putin traditia crestina , adica impodobim un bradut mai mic cu podoabe bicolore care sa se asorteze cu sala sau cu ce vreti voisi daca ai gust in mofd sigur iese ceva frumos , caci si bradul de Craciun e minunat de ce nu ar fi si bradul de cununie.
Eu o sa il dedic sotului meu si o sa il fac ros-albastru<:-P si imi pare rau ca nu stiu exact care este explicatia religioasa dar va garantez ca am auzit-o si merita. Ca doar de aia facem si cununie religioasa sa poata veghea Dumnezeu asupra armoniei cuplului nostru.
Parerea mea.
cu o saptamana inainte de nunta am fost si am intrebat preotul daca impodobirea bradului este obligatorie........si mi-a spus clar ca nu are nici o legatura cu biserica.....a zis ca daca vreau sa il fac bine daca nu nu........si mi-a dat o listuta pe care era scris ceea ce e nevoie sa duc la biserica.......eu cred ca impodobirea bradului are o semnificatie dar nu religioasa:*

ayana2010
25.09.2007, 17:41:17
cu o saptamana inainte de nunta am fost si am intrebat preotul daca impodobirea bradului este obligatorie........si mi-a spus clar ca nu are nici o legatura cu biserica.....a zis ca daca vreau sa il fac bine daca nu nu........si mi-a dat o listuta pe care era scris ceea ce e nevoie sa duc la biserica.......eu cred ca impodobirea bradului are o semnificatie dar nu religioasa:*

am intrebat-o pe nasa si mi-a spus ca sub bradul de la nunta se vor intalni mirii in viata de dupa........:-s

lorellay
26.09.2007, 09:19:34
am intrebat-o pe nasa si mi-a spus ca sub bradul de la nunta se vor intalni mirii in viata de dupa........:-s
:)) :)) :)) ..tare...noi unde ne-om intalni..ca nu facem brad....

alexandradinu
26.09.2007, 09:38:49
V-am zis ca nu imi amintesc exact semnificaria religioasa ... dar ganditiva numai asa... de ce cand se ocoleste masa in biserica la nunta persoana care tine bradul e prima si conduce convoiul de miri si nasi?
Acum e adevarat ca nici preotii nu mai au aceleasi cunustinte si credinte ... dar va spun sigur ca bradul are o insemnatate.:)>-

anesya
26.09.2007, 20:10:20
Bunica mea ne spunea ca pe lumea de dupa, sotul si sotia vor sta sub acel brad, la umbra, si vor bea apa din "galeata" aceea cu care merge mireasa la udat...scuze fetele dar nu-mi amintesc cum se numeste#-o. Bradul nu are nici o legatura cu biserica...eu asa imi aduc aminte...

ayana2010
26.09.2007, 21:29:16
Bunica mea ne spunea ca pe lumea de dupa, sotul si sotia vor sta sub acel brad, la umbra, si vor bea apa din "galeata" aceea cu care merge mireasa la udat...scuze fetele dar nu-mi amintesc cum se numeste#-o. Bradul nu are nici o legatura cu biserica...eu asa imi aduc aminte...
de brad am mai auzit, dar de galeata nuuuu(adica am auzit, dar nu se mai practica)..... se pare ca vom sta nebauti :D

ayana2010
26.09.2007, 23:20:37
oricum, semnificatia obiceiului difera de la o zona la alta... in multe zone nici nu s-a auzit de brad.....

anesya
27.09.2007, 11:13:28
de brad am mai auzit, dar de galeata nuuuu(adica am auzit, dar nu se mai practica)..... se pare ca vom sta nebauti :D
Nu se practica pe la noi, la oras...dar iti spun sigur ca la sate se respecta obiceiul...Eu am vazut pe antena1, la emisiunea aia..tablou de nunta, cand o mireasa din craiova a facut acest obicei la un izvor din apropierea blocului...Deci cine vrea poate sa-l faca..cine nu..moare de sete..:* :)) :))

Andra_St
27.09.2007, 19:21:00
cata bataie de cap si cu bradul asta!
noi cred ca nu o sa facem, nu avem nici unde, si sincer nu vad de ce sa ma mai stresez inutil si sa mai cheltui si niste bani.
dar de frumos, e frumos.
in alte circumstante, as fi tinut si eu la obiceiuri.

alexandradinu
28.09.2007, 09:49:51
ca sa fiu sincera ultima datra cand am vazut o mireasa laudat la noi in pitesti era prin 2000...e ram copil pe atunci:-< ... dar obiceiul in sine e frumos... eu ilfac la tara ca si bradul , deci nu enici un deranjci doar distractie<:-P

Dianutza
02.10.2007, 09:25:37
Fetelor...eu am avut brad si l-am facut in joia nuntii...am inchiriat un bar si am avut o petrecere pe cinste, cu mancare, bautura, muzica buna si multi invitati...a fost minunat, numai ca a trecut totul foarte repede...acum ma uit la poze si ma gandesc cat de frumos a fost...

diavolita
08.10.2007, 08:34:25
m-a intrebat cineva care sunt traditiile unei nunti in romania si mi-am dat seama ca exact nu prea stiu ....am ideea de brad de punerea voalului dar asa in mare parte ...exista cineva sa ne scrie cam ce se petrecea la o nunta pe timpuri?
daca nu tine la traditie ...normal ea se va pierde dar macar habar sa avem ....

ayana2010
08.10.2007, 08:57:10
m-a intrebat cineva care sunt traditiile unei nunti in romania si mi-am dat seama ca exact nu prea stiu ....am ideea de brad de punerea voalului dar asa in mare parte ...exista cineva sa ne scrie cam ce se petrecea la o nunta pe timpuri?
uita-te in traditii si obiceiuri, o sa gasesti acolo.....

alexandradinu
09.10.2007, 11:33:00
dar totusi cum putem impodobii bradul intr-un mod cat mai eleganta? Sau mai bine zis cu ce anume se impodobeste bradul?

ayana2010
10.10.2007, 23:07:56
uite cateva:
Petitul
Tanarul care dorea sa se casatoreasca isi alegea cativa dintre prietenii lui (uneori chiar tatal sau alte rude) si hotarau ziua cand vor merge la casa miresei. Desigur, era anuntata si familia viitoarei mirese, pentru a avea ragazul de a se pregati in a-si intampina oaspetii. In ziua stabilita purcedeau spre casa fetei, iar la intrare acestia aveau o mica cuvantare, care difera de la zona la zona. Urmeaza apoi momentele cand tatal feciorului sta de vorba cu parintii miresei, discutand diferite aspecte ale viitoarei familii. Uneori hotararea de a face nunta era deja luata, petitul fiind doar o formalitate sau o ocazie de a petrece niste clipe minunate. De multe ori urma o mica petrecere, mai ales daca se stabilea ca nunta va vea loc.

Fedelesul
Este o petrecere la casa miresei (de regula), in seara de dinaintea nuntii, la care participa tinerii prieteni ai celor doi miri, alti invitati. La inceputul petrecerii, tineri lucreaza ornamentele care vor fi puse in bradul de nunta, din materiale puse la dispozitie de miri. Petrecerea nu presupune prea multa mancare (cozonaci) ci mai degraba bautura si dans.

ayana2010
10.10.2007, 23:08:23
Bradul In dimineata nuntii, ginerele, impreuna cu prieteni apropiati impodobesc doi brazi cu diferite obiecte, fructe si chifle. Brazii sunt purtati de tineri necasatoriti pana la casa nasului, unde, unul este legat in fata portii. Apoi, alaiul isi continua drumul catre casa miresei, loc in care ramane cel de-al doilea brad. Bradul este simbolul vigorii si al tineretii; impodobirea lui simbolizeaza viata "imbelsugata" a viitoarei familii.
Udatul
Mireasa, flacaul cu bradul si alaiul miresei merg la cea de-a treia fintina spre rasarit,numarata de la casa miresei, insotiti de lautari. Pe drum, mireasa si flacaul poarta un ulcior (sau o vadra de lemn in alte zone), legat cu stergar tesut in casa, pina la fintina. Aici, flacaul scoate apa de trei ori si, de fiecare data, impreuna cu mireasa, stropeste multimea cu un manunchi de busuioc, inmuiat in apa din ulcior, in semn de urare de maritis la fete, insuratoare la flacai si spor la neveste. Flacaul poate fi altul decit purtatorul bradului si va pastra ca dar ulciorul nou si stergarul cu care a facut udatul. Intorsi de la apa, nuntasii incing o hora in care mireasa trece pe la fiecare si ii prinde in piept floarea de nunta. Aceleasi flori sau cocarde le vor primi nuntasii mirelui, nasii, alti invitati la biserica.

ayana2010
10.10.2007, 23:08:41
Barbieritul mirelui
Acest obicei se desfasoara in paralel cu gatitul miresei. Un prieten apropiat al mirelui (in trecut un vataf) il barbiereste, in mod simbolic pe ginere. Asezat pe un scaun, cu bani sub picior, mirele nu trebuie sa-l lase pe lautar sa-i ia banii. Barbieritul mirelui reprezinta un simbol al pregatirii baiatului pentru nunta. Obiceiul se pare ca avea o semnificatie ritualica initiatica, ultima dintr-un lung sir de initieri la care era supus baiatul in cursul deveniri sale ca barbat.
Imbracatul miresei
Nasa, impreuna cu mama miresei si prietene apropiate ajuta mireasa sa se imbrace, pentru ca la sfarsit, nasa singura sa-i lege voalul si coronita. Se desfasoara in acelasi timp cu barbieritul mirelui si simbolizeaza pregatirea fetei pentru nunta. In vechime la acest ritual puteau lua parte mai multa lume din partea miresei. Cum gatitul era destul de laborios (se foloseau cele mai bune haine, se faceau impletituri complicate ale parului), fetele cantau cantece cu tema despartirii.

ayana2010
10.10.2007, 23:09:03
Hora miresei
Hora miresei (Nuneasca) se danseaza acasa la mireasa, prilej cu care soacra mica imparte diferite cadouri nasilor, socrilor si, uneori, rudelor apropiate.
Ruperea turtei
Nasa comanda si plateste o turta impodobita cu diverse ornamente, comestibile sau nu, diferite impletituri si alte forme. In mod simbolic, turta este rupta deasupra capului miresei si este data spre consum (invitatilor). Se spune ca aduce noroc celor care mananca din ea. Obiceiul se pastreaza din vremea Romei antice.

ayana2010
10.10.2007, 23:09:36
Furatul miresei
Poporul roman este un popor vesel si uneori pus pe sotii. Astfel se explica pastrarea acestui obicei a le carei origini sunt neclare. Se presupune ca mirele nu trebuie sa aibe ochi decat pentru mireasa lui, dar unii glumeti profita de neatentia mirelui si fura mireasa. Mirele este dator sa o caute sau sa o rascumpere. In unele zone, rapitorii au datoria de a nu lasa mireasa pe jos, ea trebuie purtata numai in brate. In alte zone, se considera ca daca mireasa a fost furata pana la ora 24.00 datoria o va plati nasul, daca a fost furata dupa 24.00 mirele este cel care va plati. De multe ori, spre hazul invitatilor mirele este pus sa indeplineasca anumite sarcini.
Aruncatul buchetului
Mireasa se intoarce cu spatele la grupul de fete tinere, nemaritate, si arunca la intamplare buchetul. Fata care-l prinde este cea care se va marita prima. Alte traditii spun ca se va marita in acelasi an.
Scosul voalului Aproape de sfarsitul nuntii, nasa scoate voalul de pe capul miresei si ii pune o esarfa (batic), simbolizand trecerea de la statutul de fata la cel de nevasta. Voalul miresei se pune pe capul unei fete necasatorite, care se spune ca va fi urmatorea care se va casatori.

Dianutza
15.10.2007, 15:07:16
O sa pun cateva poze cu bradutul meu micut...

alexandradinu
16.10.2007, 09:59:52
mie nu imi place bradul asa zorzonit de aceea cred ca exista si moduri de alimpodobii mai elegant , doar 2 culori si mai simplut:-p

ayana2010
16.10.2007, 12:15:13
mie nu imi place bradul asa zorzonit de aceea cred ca exista si moduri de alimpodobii mai elegant , doar 2 culori si mai simplut:-p

o idee de eleganta ar fi sa nu il impodobesti cu hartie, ci cu flori naturale...
mi-a venit de curand ideea asta..... asa l-as face cu margarete(parca asa se numesc floricelele alea cu galben in mijloc si multe petale albe)... doar ca trebuie dus la o florarie si aranjat acolo... e mult mai costisitor, dar mult mai dragut!
ce zici?

lorellay
16.10.2007, 13:57:51
Noi nu am avut brad....nu am rupt turta...nu am jucat hora....

alexandradinu
17.10.2007, 10:23:14
Nu-i o idee rea cu florile naturale.. dar nu merge dus la florarie ca asa se pierde traditia , ca sa nu mai spun ca vreau sa ii fac o surpriza sotului si sa ii impodobesc bradul in culorile Stelei- ros-albastru, sa ii fac si lui o bucurie , deci margaretele albe nu pot ramane ... dar ma mai gandesc :-p

ayana2010
17.10.2007, 10:53:44
Noi nu am avut brad....nu am rupt turta...nu am jucat hora....
e vreo anumita hora care trebuie jucata sau toata noaptea nu ati avut muzica populara si nu ati jucat hora?

rocsi6666
17.10.2007, 12:10:32
e vreo anumita hora care trebuie jucata sau toata noaptea nu ati avut muzica populara si nu ati jucat hora?
cred ca se referea la hora aia "din fata blocului"...ideea cu florile naturale in brad e f. buna, dar cred ca va descurcati si voi, nu trebuie dus la florarie pentru asta...un pic de simt estetic si gata!!!

ayana2010
17.10.2007, 12:12:45
cred ca se referea la hora aia "din fata blocului"...ideea cu florile naturale in brad e f. buna, dar cred ca va descurcati si voi, nu trebuie dus la florarie pentru asta...un pic de simt estetic si gata!!!
m-am gandit apoi ca la asta se referea...... se mai practica?

rocsi6666
17.10.2007, 12:24:10
m-am gandit apoi ca la asta se referea...... se mai practica?
face parte din "traditii":D
eu am sarit peste majoritatea, dar mai sunt si care le respecta...

ayana2010
17.10.2007, 14:29:58
O sa pun cateva poze cu bradutul meu micut...
B-ul din brad ce inseamna?

Dianutza
17.10.2007, 14:49:57
B-ul din brad ce inseamna?

Pe partea care se vede este B de la Bogdan...pe partea cealalta este D de la Diana...mai jos se prinde un mar pe care sunt scrise ambele nume cu bolduri.....

Nunta mea a respectat toate traditiile zonei...ce am mai vazut si eu pe la nunti...si ce mai stiau bunicile mele...

Iar la brad nu ai voie sa pui mana pe nimic...trebuie impodobit de fete si baieti tineri, necasatoriti....Asa ca fiecare il face dupa imaginatie....bradul meu a fost colorat... dar din hartie creponata cum am vazut la toata lumea...chiar cu 2 saptamani inainte de nunta mea am fost la Drumetul in Bucuresti la nunta unor prieteni si ei au avut brad la fel....

Fiecare il face cum vrea...oricum nu trebuie decat la biserica...apoi se pune intr-un pom, la casa mirilor...eu l-am dus la tara la sotul meu.

alexandradinu
18.10.2007, 09:20:25
Ai perfecta dreptate .... si eu voi respecta aproape toate traditiile ( mai putin cea cu udatul ca nu am fantani in apropiere) iar bradul stiu ca asa se face , si eu am fost lamulte nunti cu brad unde asa este , asa se impodogeste , doar ca eu am o fixatie sa nu il vad inzorzonit cu toate culorile , si in consecinta voi cumpara hartie creponata doar din 2 culori... treaba lor apoi ce flori ii pun in el si ce ii mai fac... a si aseara am auzit ca trebuie sa contina 40 de ciucurasi mici bradul... astea sunt traditiile iar mie imi plac la nebunie caci sunt romana si ma mandresc>:D<
HAI ROMANIA=D>

Dianutza
18.10.2007, 09:47:12
Ai perfecta dreptate .... si eu voi respecta aproape toate traditiile ( mai putin cea cu udatul ca nu am fantani in apropiere) iar bradul stiu ca asa se face , si eu am fost lamulte nunti cu brad unde asa este , asa se impodogeste , doar ca eu am o fixatie sa nu il vad inzorzonit cu toate culorile , si in consecinta voi cumpara hartie creponata doar din 2 culori... treaba lor apoi ce flori ii pun in el si ce ii mai fac... a si aseara am auzit ca trebuie sa contina 40 de ciucurasi mici bradul... astea sunt traditiile iar mie imi plac la nebunie caci sunt romana si ma mandresc>:D<
HAI ROMANIA=D>

Nici eu nu am fost la udat...dar am stopit cu busuioc si agheasma pe sotul meu, nasii si apoi invitatii....asta asa...in loc e udat...Oricum e bine (daca vrei...) sa-ti pui la san un pic de busuioc...

Hartia nu se gaseste pe culori...eu am vrut alb si rosu pt ca trebuiesc 20 de ciucuri din ata alba si 20 din ata rosie...eu ma gandeam ca daca cumpar hartie alb si rosu sa pun ciucurii invers...pe alb ciucuri rosii si invers..dar hartia se cumpara la pachet si este colorata...daca vrei trebuie sa cumperi mai multe pachete si asa merge...eu nu am facut asa....am pus pe masa hartia ace bolduri ata foarfece si nu am mai stat acolo...eu am facut marturiile cu matusile si parintii nostrii...a fost super.

Dianutza
18.10.2007, 09:52:08
O nunta fara traditii cred ca ar fi prea monotona...de la civila acasa..te imbraci...pleci la biserica apoi la restaurant...ca la o petrecere numai ca esti imbracata mireasa....

Asta e parerea mea...>:D<

rocsi6666
22.10.2007, 14:19:14
O nunta fara traditii cred ca ar fi prea monotona...de la civila acasa..te imbraci...pleci la biserica apoi la restaurant...ca la o petrecere numai ca esti imbracata mireasa....

Asta e parerea mea...>:D<
eu am facut si civila inainte, sa scap de plimbatul de colo-colo..
am fost la biserica la 18.00, de la biserica la restaurant si gata...cat despre traditii,mu ne reprezinta, nici pe mine nici pe sotul meu, iar nunta nu a fost deloc monotona, ci moderna...fiecare face ce ii place, ni comment...

ayana2010
22.10.2007, 22:23:51
eu as vrea o nunta fara nicio traditie.... daca ar fi dupa mine, pana pe la 18-19 cand vom avea cununia religioasa as petrece ziua doar cu fotograful si cameramanul........ si ne-am intalni frumos la biserica cu restul invitatilor.....
la restaurant...am deschide dansul, apoi progame artistice etc....... dar deh, beib vrea sa vina sa ma ia de acasa :( el vrea limuzina, eu vreau decapotabila sa-mi falfaie voalul :)) mai am timp sa-l conving.......
dar saracu' zice ca n-o sa ma multumeasca niciodata , pt ca pe saptamana ce trece imi mai vine cate o idee..... sapt trecuta voiam brad cu flori naturale, acum vreau sa ne intalnim la biserica..... cine stie ce idei imi mai vin pana in 2009 :))

rocsi6666
23.10.2007, 10:57:41
sapt trecuta voiam brad cu flori naturale, acum vreau sa ne intalnim la biserica..... cine stie ce idei imi mai vin pana in 2009 :))[/quote]

da, sa stii ca e frumos sa va intalniti la biserica...si noi tot acolo ne-am intalnit.....a luat de acasa doar nasii...eu oricum nu aveam casa (casa mea)aici...ca stateam amandoi cu chirie....de fapt, eu m-am imbracat mireasa acolo unde stateam amandoi(el nu era acolo, era la ai lui), dupa care am plecat la hotel venetia, unde era cazat tot neamu" de la calarasi...asa ca, oficial am plecat mireasa de la restaurant....si i-am dat si emotii, ca am intarziat vreo 10 minute...:))

Dianutza
24.10.2007, 13:07:06
eu am facut si civila inainte, sa scap de plimbatul de colo-colo..
am fost la biserica la 18.00, de la biserica la restaurant si gata...cat despre traditii,mu ne reprezinta, nici pe mine nici pe sotul meu, iar nunta nu a fost deloc monotona, ci moderna...fiecare face ce ii place, ni comment...

Parerea mea este ca modern nu inseamna neaparat fara traditii....insa ai dreptate cand spui ca fiecare face cum vrea... mai sus am expus doar parerea mea despre nunta...fiecare face cum vrea, cum se simte bine, ca totul sa iasa de vis...

Nunta mea a respectat toate traditiile pt ca asa ma simt eu bine....daca Doamne fereste se intampla vreun divort sau vreo cearta, o sa spun ca nu s-a facut nu stiu ce traditie de la nunta....cum este cazul unei prietene: dupa 2 ani de stat in aceeasi casa cu sotul ei, s-au casatorit si dupa cateva luni au divortat...acum spune ca si-a schimbat pantofii si ca nu era bine....Chestii din acestea...eu am cateva superstitii si le respect..:*

ayana2010
24.10.2007, 13:36:29
Parerea mea este ca modern nu inseamna neaparat fara traditii....insa ai dreptate cand spui ca fiecare face cum vrea... mai sus am expus doar parerea mea despre nunta...fiecare face cum vrea, cum se simte bine, ca totul sa iasa de vis...

Nunta mea a respectat toate traditiile pt ca asa ma simt eu bine....daca Doamne fereste se intampla vreun divort sau vreo cearta, o sa spun ca nu s-a facut nu stiu ce traditie de la nunta....cum este cazul unei prietene: dupa 2 ani de stat in aceeasi casa cu sotul ei, s-au casatorit si dupa cateva luni au divortat...acum spune ca si-a schimbat pantofii si ca nu era bine....Chestii din acestea...eu am cateva superstitii si le respect..:*

din cate stiu eu 90% dintre mirese au pantofi de schimb(eu i-am schimbat de 3 ori la cununia civila :D )..... mi se pare un pic cam ciudat sa pui un divort pe seama pantofilor.......

Fluturas
24.10.2007, 13:38:06
din cate stiu eu 90% dintre mirese au pantofi de schimb(eu i-am schimbat de 3 ori la cununia civila :D )..... mi se pare un pic cam ciudat sa pui un divort pe seama pantofilor.......

subscriu ! :-" :-" :-"

rocsi6666
24.10.2007, 17:01:25
e un pic infantil sa dai vina pe superstitii daca nu merge ceva bine....am mai auzit de cupluri care au fost prieteni ani buni inainte si dupa ce s-au casatorit nu a mers, dar crede-ma, nu pantofii sunt de vina....dar e mai usor sa dai vina pe altceva, sa nu te gandesti ca poate ai gresit chiar tu...
si eu mi-am schimbat pantofii.....iar pe la 6 dimineata i-am aruncat din picioare si pe aia de schimb....ramanand, deci in picioarele goale...asta oare ce inseamna?:D

Fluturas
24.10.2007, 17:32:26
esi eu mi-am schimbat pantofii.....iar pe la 6 dimineata i-am aruncat din picioare si pe aia de schimb....ramanand, deci in picioarele goale...asta oare ce inseamna?:D

aoleu maica !!!!!#-o #-o ;)) ;)) ;))

Dianutza
26.10.2007, 10:34:20
Stiu ca nu trebuie sa pui problema divortului pe vreo superstitie...dar sunt oameni care au anumite superstitii si le respecta...si eu am astfel de superstitii: de exemplu cand mi se zbate ochiul stang stiu sigur ca se intampla ceva...vreo cearta...pt mine este un semn rau...asa este si cu prietena mea...asa crede ea...sunt sigura ca si voi aveti superstitii pe care le respectati...

Daca ai schimbat si tu pantofii nu inseamna ca vei divorta.....ce superstitie ai tu poate nu o are altul...poate ca daca se zbate ochiul tau stang nu dai nici o importanta si nu se intampla nimic...de asta suntem oameni, fiinte rationale si suntem diferiti, nici macar gemenii nu sunt identici...

Eu va spuneam ca si superstitiile au fost unul din motivele pt care eu am ales sa am o nunta traditionala si mie mi-a placut mult, a fost asa cum mi-am dorit mereu...de aceea am dat exemplul acela...

Andra_St
26.10.2007, 11:06:36
[quote=Dianutza;458114]Stiu ca nu trebuie sa pui problema divortului pe vreo superstitie...dar sunt oameni care au anumite superstitii si le respecta...si eu am astfel de superstitii: de exemplu cand mi se zbate ochiul stang stiu sigur ca se intampla ceva...vreo cearta...pt mine este un semn rau...asa este si cu prietena mea...asa crede ea...sunt sigura ca si voi aveti superstitii pe care le respectati...

eu chiar nu cred in superstitii si nu cred ca o sa vina ziua in care o sa respect chestiile astea.
insa faza cu batutul la ochiul stang... e clar semn, presimtire, nu superstitie. eu cred ca e totusi o diferenta intre ele.
nu cred ca o sa ma credeti cand va voi spune asta, insa timp de cateva saptamani mi s-a tot batut ochiul stang iar apoi a murit un vecin destul de apropiat familiei mele, desi nu mie personal, si l-a urmat bunicul meu, fata de care iarasi nu eram prea apropiata. si imediat dupa nu mi s-a mai batut.

si am mai patit o data ceva: m-am agitat din senin foarte foarte tare, simteam ceva de rau, nu pot explica de ce, mai ales ca nu aveam nici un motiv. iar peste cateva ore mi-a spus logodnicul meu ca abia ce scapase dintr-o situatie care ii punea sanatatea in pericol intr-o mare masura.
mi-e frica daca mi se bate ochiul stang, caci am vazut ce inseamna.
nu vreau sa va influentez in nici un fel, doar imi exprim parerea.

Dianutza
26.10.2007, 14:15:44
[quote=Dianutza;458114]Stiu ca nu trebuie sa pui problema divortului pe vreo superstitie...dar sunt oameni care au anumite superstitii si le respecta...si eu am astfel de superstitii: de exemplu cand mi se zbate ochiul stang stiu sigur ca se intampla ceva...vreo cearta...pt mine este un semn rau...asa este si cu prietena mea...asa crede ea...sunt sigura ca si voi aveti superstitii pe care le respectati...

eu chiar nu cred in superstitii si nu cred ca o sa vina ziua in care o sa respect chestiile astea.
insa faza cu batutul la ochiul stang... e clar semn, presimtire, nu superstitie. eu cred ca e totusi o diferenta intre ele.
nu cred ca o sa ma credeti cand va voi spune asta, insa timp de cateva saptamani mi s-a tot batut ochiul stang iar apoi a murit un vecin destul de apropiat familiei mele, desi nu mie personal, si l-a urmat bunicul meu, fata de care iarasi nu eram prea apropiata. si imediat dupa nu mi s-a mai batut.

si am mai patit o data ceva: m-am agitat din senin foarte foarte tare, simteam ceva de rau, nu pot explica de ce, mai ales ca nu aveam nici un motiv. iar peste cateva ore mi-a spus logodnicul meu ca abia ce scapase dintr-o situatie care ii punea sanatatea in pericol intr-o mare masura.
mi-e frica daca mi se bate ochiul stang, caci am vazut ce inseamna.
nu vreau sa va influentez in nici un fel, doar imi exprim parerea.

Se intampla cam des sa aud oameni care au astfel de sentimente....nu-mi pot explica insa de unde vin...daca au vreo legatura cu telepatia...dar e ceva interesant si mi-ar placea sa stiu mai multe....

ayana2010
29.10.2007, 14:02:26
Am si eu o intrebare : In zona Argesului se pot pune 2 perechi de nasi ?:-<

Astept raspunsuri si multumesc.
am fost sambata la o nunta cu 2 perechi de nasi

mitidani
29.10.2007, 14:13:44
am fost sambata la o nunta cu 2 perechi de nasi
Si eu o sa am 2 perechi de nasi, prietenul meu e pitestean ... si trebuie sa avem obligatoriu nasii lui :)) ... ceea ce mi se pare aberant pt ca eu nici nu-i cunosc :)) i-am vazut o data in viatza mea ... asa ca vom mai avea o pereche, prieteni de-ai nostri, care ne sunt f apropiati. Cred ca poti avea cati nasi vrei tu...

rocsi6666
29.10.2007, 14:43:02
Si eu o sa am 2 perechi de nasi, prietenul meu e pitestean ... si trebuie sa avem obligatoriu nasii lui :)) ... ceea ce mi se pare aberant pt ca eu nici nu-i cunosc :)) i-am vazut o data in viatza mea ... asa ca vom mai avea o pereche, prieteni de-ai nostri, care ne sunt f apropiati. Cred ca poti avea cati nasi vrei tu...

ce enervanta e faza asta cu trebuie pusi nasii de botez ai baiatului....da" ce, pe ei i-a obligat cineva? daca nu ma cunosc cu ei cum sa imi fie nasi? noi doar i-am anuntat ca ne casatorim si le-am spus ca avem nasii nostri, tot asa prieteni si nu s-au suparat deloc....si daca se suparau, de-aia nu mai puteam eu....sau al meu...asta a fost avantajul meu...

Andra_St
30.10.2007, 10:52:53

sunt mai frecvente decat pare aceste cazuri!!!
daca nu ai cu cine sa te intelegi ...
eu stiu ce spun.
sper insa ca o sa am cu cine ma intelege.

alexandradinu
31.10.2007, 11:43:00
Si eu credca poti avea cati nasi vrei.. dar cumii scri pe invitatie? pe toti?:D

lexi_ada
14.02.2008, 12:05:07
Dragele mele ,

Am mai intampinat o noua problema ...( asta ca nu cred ca este cazul sa deschid subiect nou ) , nefiind din Pitesti ( doar prietenul meu este , dar este plecat de 11 ani ) ,lamuriti-ma si pe mine cu ce se obisnuieste sa se faca in ziua nuntii, obiceiuri, traditii, ce trebuie facut , daca se bat brazi? Daca se face petrecere innainte de nunta ( exceptand cea a burlacilor ).
Ce cuprinde ziua nuntii ??? :-\
Mersi frumos si tare nerabdatoare sunt sa aflu !!! [-o<
PS : eu sunt din Campina ( pe langa Sinaia ) si la noi sunt complet alte obiceiuri !!!

ayana2010
14.02.2008, 14:44:59
Dragele mele ,

Am mai intampinat o noua problema ...( asta ca nu cred ca este cazul sa deschid subiect nou ) , nefiind din Pitesti ( doar prietenul meu este , dar este plecat de 11 ani ) ,lamuriti-ma si pe mine cu ce se obisnuieste sa se faca in ziua nuntii, obiceiuri, traditii, ce trebuie facut , daca se bat brazi? Daca se face petrecere innainte de nunta ( exceptand cea a burlacilor ).
PS : eu sunt din Campina ( pe langa Sinaia ) si la noi sunt complet alte obiceiuri !!!
cum adica se bat brazi?? poti sa mai citesti cate ceva la topicul asta :)
pe aici, din cate stiu eu, se obisnuieste:
sa se faca brad - adica in joia dinaintea nuntii se impodobeste un bradut si se ia la biserica :)

in ziua nuntii -

mirele se duce sa ia nasii, apoi tot alaiul merge la mireasa. nasa ii pune voalul miresei, aduce buchetele si lumanarile ( daca ai o coafura sofisticata , voalul poate fi pus la coafor :D). dupa ce iti pune voalul, trebuie sa pui cocarde incepand cu nasii, parintii , socrii si apoi nuntasii.
nasa ii rupe miresei turta deasupra capului :) afara din casa (de obicei, in fata blocului sau a casei)
se face hora (daca vreti ;)) )
apoi la biserica(aici nu stiu daca e vreun obicei....aaaa sa nu vezi alta mireasa)la restaurant :

mirii, nasii, socrii primesc invitatii(dar am vazut si nunti unde primeau doar mirii),
mirii deschid dansul
se fura mireasa
mai spre dimineata, miresei i se ia voalul de pe cap de catre nasa si i se pune unei fete, iar mirelui i se ia cocarda si i se pune unui baiat
miresei i se pune pe cap o esarfa sau o palarie simbolizand trecerea de la fata la femeie :D
mireasa arunca buchetul (apoi ii pare rau de el ;)) )
mirele scoate jarteluta de pe piciorul miresei si o arunca spre grupul de baieti
mireasa si mirele pleaca obositi spre casa :))si iti mai trebuie un acordeonist sa faca obiceiurile (de exemplu, sa cante ia-ti mireasa ziua buna atunci cand iti pune nasa voalul)
nu trebuie sa faci tot ce am scris eu.... nici eu nu voi respecta tot ce-am zis ... de asemenea, e posibil sa mai fie si altceva de respectat, dar eu sa nu stiu. in ultimii 2 ani am fost la vreo 10 nunti si cam asta imi amintesc

lexi_ada
15.02.2008, 07:59:30
cum adica se bat brazi?? poti sa mai citesti cate ceva la topicul asta :)
pe aici, din cate stiu eu, se obisnuieste:
sa se faca brad - adica in joia dinaintea nuntii se impodobeste un bradut si se ia la biserica :)

in ziua nuntii -

mirele se duce sa ia nasii, apoi tot alaiul merge la mireasa. nasa ii pune voalul miresei, aduce buchetele si lumanarile ( daca ai o coafura sofisticata , voalul poate fi pus la coafor :D). dupa ce iti pune voalul, trebuie sa pui cocarde incepand cu nasii, parintii , socrii si apoi nuntasii.
nasa ii rupe miresei turta deasupra capului :) afara din casa (de obicei, in fata blocului sau a casei)
apoi la biserica(aici nu stiu daca e vreun obicei....aaaa sa nu vezi alta mireasa)la restaurant :

mirii, nasii, socrii primesc invitatii(dar am vazut si nunti unde primeau doar mirii),
mirii deschid dansul
se fura mireasa
mai spre dimineata, miresei i se ia voalul de pe cap de catre nasa si i se pune unei fete, iar mirelui i se ia cocarda si i se pune unui baiat
miresei i se pune pe cap o esarfa sau o palarie simbolizand trecerea de la fata la femeie :D
mirele scoate jarteluta de pe piciorul miresei si o arunca spre grupul de baieti
mireasa si mirele pleaca obositi spre casa :))si iti mai trebuie un acordeonist sa faca obiceiurile (de exemplu, sa cante ia-ti mireasa ziua buna atunci cand iti pune nasa voalul)
nu trebuie sa faci tot ce am scris eu.... nici eu nu voi respecta tot ce-am zis ... de asemenea, e posibil sa mai fie si altceva de respectat, dar eu sa nu stiu. in ultimii 2 ani am fost la vreo 10 nunti si cam asta imi amintesc
multumesc frumos,
eu o sa ii zic sa nu cumva sa imi cante "ia-ti mireasa ziua buna" ca nu se potriveste , are o continuare melodia ..."de la tata de la muma "..:( sa bage altceva .
va pupic

anesya
11.03.2008, 14:23:44
Dragele mele ,

buna..tu vrei sa stii cand se impodobeste bradul?
in general la noi se imbodobeste joi seara..la mireasa acasa sau daca vreti la un local micutz, daca aveti multi prieteni....si asta e tot ca o petrecere..in rest ce ti-a spus si arina..pupici

lexi_ada
12.03.2008, 07:25:48
buna..tu vrei sa stii cand se impodobeste bradul?
in general la noi se imbodobeste joi seara..la mireasa acasa sau daca vreti la un local micutz, daca aveti multi prieteni....si asta e tot ca o petrecere..in rest ce ti-a spus si arina..pupici
mersi frumos de raspuns!!!
m-am lamurit si eu despre obiceiuri , la mine acasa nu se poate ca nu se obisnuieste sta ( la Campina) , iar in Bucresti ( unde stam) , nu se face !!!
Asa ca adio brad .

Rocsaine
20.04.2008, 20:35:44
in ziua nuntii -
mirele se duce sa ia nasii, apoi tot alaiul merge la mireasa. nasa ii pune voalul miresei, aduce buchetele si lumanarile ( daca ai o coafura sofisticata , voalul poate fi pus la coafor :D). dupa ce iti pune voalul, trebuie sa pui cocarde incepand cu nasii, parintii , socrii si apoi nuntasii. daca as lasa domnisoara de onoare sa se ocupe ea de pusul cocardelor in piept, ce ziceti? eu cred ca de emotie, nu o sa imi arda de pus cocarde, o sa ma intep sigur sau o sa le gauresc invitatilor costumele si ar fi pacat :D
nasa ii rupe miresei turta deasupra capului :) afara din casa (de obicei, in fata blocului sau a casei) cu firimituricile ce fac? stau asa toata seara? 8-|/:):-L
mirii, nasii, socrii primesc invitatii(dar am vazut si nunti unde primeau doar mirii), asta-i chiar un obicei in AG? eu as lasa invitatii sa se descurce singurei pana venim noi de la sedinta foto; dar iarasi, daca e vreun obicei asa...mai strict, poate ar trebui sa il urmam?! 8-|
mirii deschid dansul
se fura mireasa
mireasa si mirele pleaca obositi spre casa :))

alexandradinu
21.04.2008, 10:42:46
Cateva completari , daca nu te superi:)>-
- ai uitat sa pui cocarda mirelui ( tocmai lui:O )
- oricate emotii ai avea tu trebuie sa pui cocardele in piept cel putin nasilor, mirelui , si rudelor, pt ca doar astfel le multumesti ca au venit sa te ia, apoi poti lasa domnisoarele sa puna la restul lumii, asta in cazul ca te ia un alai foarte mare de acasa<:-P .
- Cat priveste primirea la restaurant, ea se face in principal de miri , ca pt ei vine toata lumea,nasii si parintii sunt personaje complementare.

Rocsaine
21.04.2008, 11:17:20
- oricate emotii ai avea tu trebuie sa pui cocardele in piept cel putin nasilor, mirelui , si rudelor, pt ca doar astfel le multumesti ca au venit sa te ia, apoi poti lasa domnisoarele sa puna la restul lumii, asta in cazul ca te ia un alai foarte mare de acasa<:-P .
- Cat priveste primirea la restaurant, ea se face in principal de miri , ca pt ei vine toata lumea,nasii si parintii sunt personaje complementare.

Nu ma supar, desigur, poti face completari.
Eu nu sunt prea dusa pe la nunti, insa la singurele la care am fost, in Bucuresti de unde sunt, mirii nu si-au intampinat invitatii. De aceea, intrebam, mai mult din curiozitate, care sunt obiceiurile prin preajma locului, nu stiu daca o sa si fac la fel; mai degraba as face ceva ce imi e la indemana si care ma face sa ma simt eu bine, decat sa urmez orbeste un obicei pe care nu-l inteleg doar pt ca asa face toata lumea.

lexi_ada
21.04.2008, 17:02:22
Nu ma supar, desigur, poti face completari.
Eu nu sunt prea dusa pe la nunti, insa la singurele la care am fost, in Bucuresti de unde sunt, mirii nu si-au intampinat invitatii. De aceea, intrebam, mai mult din curiozitate, care sunt obiceiurile prin preajma locului, nu stiu daca o sa si fac la fel; mai degraba as face ceva ce imi e la indemana si care ma face sa ma simt eu bine, decat sa urmez orbeste un obicei pe care nu-l inteleg doar pt ca asa face toata lumea.
in totalitatate de accord cu tine ...eu sincer, doar la iubi, nasi, si parinti am sa pun cocarde , restul domnisoara de onoare , iar la restaurant ( ca de trebuia sa il pun si domnisor la treaba ) o sa conduca el lumea catre mese, macar sa stea pe langa ei, sa ii indrume.
Alta chestie care am vazut ca in bucuresti nu se face , este ruptul turtei, in Pitesti se obisnuieste asa ceva ? sincer , nu va suparati pe mine , este doar o parere personala , ciudat dupa ce te chinui sa alegi coafura, coafeza, sa ai numai firmituri...poate vin porumbeii si papa !!! Glumesc
va pup pe toate si mult succes !!!

ayana2010
21.04.2008, 17:04:10

cocarda mirelui e pusa de nasa, atunci cand mirele se duce sa ia nasii

Rocsaine
21.04.2008, 20:30:32
in totalitatate de accord cu tine ...eu sincer, doar la iubi, nasi, si parinti am sa pun cocarde , restul domnisoara de onoare , iar la restaurant ( ca de trebuia sa il pun si domnisor la treaba ) o sa conduca el lumea catre mese, macar sa stea pe langa ei, sa ii indrume.
Alta chestie care am vazut ca in bucuresti nu se face , este ruptul turtei, in Pitesti se obisnuieste asa ceva ? sincer , nu va suparati pe mine , este doar o parere personala , ciudat dupa ce te chinui sa alegi coafura, coafeza, sa ai numai firmituri...poate vin porumbeii si papa !!! Glumesc
va pup pe toate si mult succes !!!

si eu tot de firimituri ma tem :(
iar cu domnisorul de onoare (chiar asa, ne putem pune fratii ca domnisoara, respectiv domnisor de onoare?), gasesc ca e o idee excelenta :)>-

ayana2010
21.04.2008, 20:37:25
si eu tot de firimituri ma tem :(
iar cu domnisorul de onoare (chiar asa, ne putem pune fratii ca domnisoara, respectiv domnisor de onoare?), gasesc ca e o idee excelenta :)>-
daca nu vreti sa v-o rupa spuneti ca v-au rupt-o la taierea motului si gata :D, scapati :) oricum , nu cred ca v-ar ramane firimituri. probabil ar fi ceva intre capul vostru si turta aia.

lexi_ada
22.04.2008, 07:48:26
daca nu vreti sa v-o rupa spuneti ca v-au rupt-o la taierea motului si gata :D, scapati :) oricum , nu cred ca v-ar ramane firimituri. probabil ar fi ceva intre capul vostru si turta aia.
pai chiar a fost rupta la taierea motului...\:D/ , m-am uitat la ceva poze de la mai multe nunti, si la toate s-a rupt turta si si nu aveau nimic pus pe cap ;;) .

eeee vedem noi cum o sa facem, dar clar firmituri in cap , nu , nu si nu ...
Apropo,Arina, ai idee ce semnifica cand se rupe turta ???

ayana2010
22.04.2008, 09:29:15
pai chiar a fost rupta la taierea motului...\:D/ , m-am uitat la ceva poze de la mai multe nunti, si la toate s-a rupt turta si si nu aveau nimic pus pe cap ;;) .

eeee vedem noi cum o sa facem, dar clar firmituri in cap , nu , nu si nu ...
pai daca o ai rupta la taierea motului chiar nu se mai rupe la nunta. habar nu am ce semnificatie are .... nu-i vad niciun rost :D bine, eu sunt antitraditii.. nu vad rostul niciuneia :))

kiss_tyna
23.04.2008, 17:57:17
Mie imi plac traditiile.....dar nu stiu daca o sa le respect pe toate.

anemona
07.05.2008, 11:45:18
as vrea sa fac ceva inedit la nunta mea nu stiu sa aduc doi dansatorii sau dupa taierea tortului o dansatoare=P~ aveti ceva ponturi astept sfaturi

Fluturas
07.05.2008, 12:46:14

Obiceiuri de nunta:

http://www.citypages.ro/index/nunti_art8l_ro.html

lexi_ada
07.05.2008, 19:29:08
Obiceiuri de nunta:

http://www.citypages.ro/index/nunti_art8l_ro.html
Multumesc , ^:)^
Acum sa alegem pana culegem ceva frumos, nu prea ciudat !!!

ada18
28.05.2008, 21:53:38
sa va spun o poveste adevarata despre turta
un tip care locuia de mult in afara a venit acasa in romania in vacanta la bunici si a asistat la o nunta si a fost lovit cu o bucata de turta in cap...cica traditia spune k dak te loveste cu turta in cap te insori in urmatorul an(i-a spus o baba)...dupa 3 zile mai exact pe 21 august a intalnit-o pe prietena mea si s-au indragostit iar in urmatorul an pe 21 august au facut nunta...e adevarat dar nu stiu daca e general valabil..poate e doar o coincidenta cu traditia de turta

simona_ana
29.05.2008, 08:37:26
Azi am comandat si eu turta, insa nu stiu exact cum se face si cand trebuie rupta... am sa ma uit putin pe net. Cred ca am sa pun partea scurta a voalului deasupra capului cand rupe turta, apoi il scutur :)

angelatz
29.05.2008, 10:07:47
Azi am comandat si eu turta, insa nu stiu exact cum se face si cand trebuie rupta... am sa ma uit putin pe net. Cred ca am sa pun partea scurta a voalului deasupra capului cand rupe turta, apoi il scutur :)

turta se rupe dupa ce iti pune voalul. Am vazut pe la noi in pitesti ca de obicei se face cand iesi afara din scara blocului...
Nasa iti rupe turta deasupra capului si trebuie sa arunce (dar mai bine o da din mana in mana) in forma de cruce (fata,spate, lateral) celor necasatoriti, in primul rand.
Eventual, daca ai facut brad, dupa turta uzi bradul cu vin (pe care apropos il tii in gura) de jos in sus, de trei ori.

noha
30.05.2008, 18:40:03
turta se rupe dupa ce iti pune voalul. Am vazut pe la noi in pitesti ca de obicei se face cand iesi afara din scara blocului...
Nasa iti rupe turta deasupra capului si trebuie sa arunce (dar mai bine o da din mana in mana) in forma de cruce (fata,spate, lateral) celor necasatoriti, in primul rand.
Eventual, daca ai facut brad, dupa turta uzi bradul cu vin (pe care apropos il tii in gura) de jos in sus, de trei ori.
Eu o sa fac brad si tare imi este frica de vinul acela, sa nu imi patez rochita.

anemona
31.05.2008, 13:05:59
stie cineva cume cu cantatul gainii?nasii au prtentia sa le cante gaina cine ce face ...habar nu am stie cineva?:-s

24danyela
30.06.2008, 17:28:52
Stie cineva ce trebuie sa ii ia nasa miresei pt nunta in afara de voal? Diadema si bijuteriile le plateste miresica sau i le plateste nasa?

ayana2010
30.06.2008, 20:39:11
Stie cineva ce trebuie sa ii ia nasa miresei pt nunta in afara de voal? Diadema si bijuteriile le plateste miresica sau i le plateste nasa?
lumanarile si buchetele(desi acestea din urma raman la alegerea nasei). mai cumpara esarfa cu care se schimba voalul si cam atat. bijuteriile si diadema sunt cumparate de mireasa (dar daca ai nasa darnica, las-o sa ti le ia :)) )

simona_ana
01.07.2008, 07:29:23
lumanarile si buchetele(desi acestea din urma raman la alegerea nasei). mai cumpara esarfa cu care se schimba voalul si cam atat. bijuteriile si diadema sunt cumparate de mireasa (dar daca ai nasa darnica, las-o sa ti le ia :)) )
Si turta trebuie cumparata teoretic tot de nasa. Eu am auzit o nasa care a cumparat si diadema, pentru ca asa i-a spus mireasa, insa nu era deloc incantata. Acum, vorba Arinei, depinde si cat de darnica e :)

24danyela
01.07.2008, 09:10:08
Si turta trebuie cumparata teoretic tot de nasa. Eu am auzit o nasa care a cumparat si diadema, pentru ca asa i-a spus mireasa, insa nu era deloc incantata. Acum, vorba Arinei, depinde si cat de darnica e :)
Oricat de darnica ar fii nasa, daca nu este asa obiceiul nu am de gand sa o pun sa imi cumpere si diadema si bijuteriile.
Ea, nefiind in tara, mi-a zis sa imi cumpar ce imi doresc si sa nu ma uit la bani si a tinut sa precizeze ca ce este de platit, le plateste.
Multumesc de raspuns Simona si Arina.:*

FeliciaTitu
19.08.2008, 18:53:17
eu am gasit o florarie unde imi cere 500 ron pt:
1. buchet mireasa din 9 trandafiri
2. buchet nasa tot din 9 trandafiri
3. buchetel nasa mica din 5 trandafiri
4. lumanari din 15 trandafiri
5. 14 cocarde din trandafiri
mi-a facut reducere intradevar, fiindca e o cunostiinta mai veche de-a sotului, insa, dupa ce am batut multe drumuri ca sa gasesc o florarie, va pot spune ca si pt straini are oferte foarte bune. initial imi ceruse 600 ron.
daca va intereseaza, dati pm.

M-ar interesa si pe mine un numar de tel de la aceasta florarie. Multam...
Am o intrebare, poate putin cam tampita....
Nasa mica? Cine este nasa mica?
De obicei mirii cumpara buchetul pt nasa si lumanarile, nu?

ayana2010
19.08.2008, 19:04:41
M-ar interesa si pe mine un numar de tel de la aceasta florarie. Multam...
Am o intrebare, poate putin cam tampita....
Nasa mica? Cine este nasa mica?
De obicei mirii cumpara buchetul pt nasa si lumanarile, nu?
nasa mica = fiica nasilor (asa cred)
nu, nasii le cumpara (de obicei)

FeliciaTitu
20.08.2008, 18:40:02
nasa mica = fiica nasilor (asa cred)
nu, nasii le cumpara (de obicei)

Ok, am inteles.
De obicei nasii cumpara buchetele si lumanarile si iti dau ceva banii la masa. Mirii, de obicei cumpara un cadou pt nasi.
Acum daca ei au copii tr sa cumperi ceva si pt ei, nu?

Lalely
21.08.2008, 09:53:40
Ok, am inteles.
De obicei nasii cumpara buchetele si lumanarile si iti dau ceva banii la masa. Mirii, de obicei cumpara un cadou pt nasi.
Acum daca ei au copii tr sa cumperi ceva si pt ei, nu?

Fetelor am auzit deunazi ca mireasa trebuie sa cumpere buchetul nasei, stiti ceva de asta?Eu..am avut deja nunta..si nu am facut asta..pt ca nu am stiut..dar vreau sa stiu de la voi..Voi a-ti platit buchetul nasei?

RamonaS
21.08.2008, 12:25:01
Lumanarile, buchetele, voalul, diadema, esarfa, biserica trebuie platite de nasi.
Acum depinde...Am fost la o nunta unde au platit doar lumananrile si biserica...
Cel mai bine este sa ai o discutie cu ei...si tu ca esti mai mica...:D...intrebi cum e obiceiul....pupic>:D<

anesya
21.08.2008, 22:20:35
buchetele le plateste ginerele, pt ca atunci cand merge sa ia nasii il ofera nasei. la fel se intampla si cu cel al miresei...il ofera tot el. Eu asa stiu si asa o sa facem. Acum fiecare face cum vrea. Restul, adica luamanarile, biserica si floarea ginerului, voalul si esarfa sau palaria le platesc nasii.

Lalely
22.08.2008, 06:17:22
Din ce a-ti scri voi fetelor cred ca tine de traditie...de obiceiul fiecarei zone..

Nasa mea este foarte tanara, are 27 de ani..deci daca o intreb pe ea..habar nu are, clar!

Am vazut ca floarea ginerelui o plateste nasa..la noi..noi am platit florile de pus in piept..toate...si nu am platit nimik legat de buchete si lumanari!!

Ma mai interesez..totusi cum ar fii fost ...traditional!!

RamonaS
18.09.2008, 20:36:19
Fetelor, v-ati gandit la ce traditii sa faceti?
Faceti brad?
Deci...mie probabil o sa-mi cante ia-ti mireasa ziua buna, faza cu turta, furatul (dar de cine vreau eu ca nu plec de nebuna cu alti), dezgatitul cu voalul si jarteluta, nu vreau niciun dans al gainii sau altceva
http://www.youtube.com/watch?v=BTHaJxZujoY
si traditii imprumutate: valsul de inceput, cadouri pt. cavaleri si domnisoare . Altceva ma mai gandesc...:-?

RamonaS
22.09.2008, 12:59:03
La noi in Pitesti, cine tine luamanarile in biserica...nasii sau domnisoara +cavalerul? PS Eu am 3 domnisoare...ce fac?:-"

Lalely
27.09.2008, 18:28:47
La noi in Pitesti, cine tine luamanarile in biserica...nasii sau domnisoara +cavalerul? PS Eu am 3 domnisoare...ce fac?:-"

La noi le-au tinut domnisoara si cavalerul...
Cred ca din cele 3 va trebuii sa-ti alegi o domnisoara care sa tina lumanarile...,una sa puna floricele...alta sa serveasca bomboane...de astea...:P

simona_ana
28.09.2008, 11:41:46
Da, neaparat domisoara+cavaler. NU nasii

simona_ana
28.09.2008, 11:42:37
La noi le-au tinut domnisoara si cavalerul...
Cred ca din cele 3 va trebuii sa-ti alegi o domnisoara care sa tina lumanarile...,una sa puna floricele...alta sa serveasca bomboane...de astea...:P
Da. E bine cum zice Lalely - sa stabilesti niste sarcini si sa-si aleaga fiecare ce doreste sa faca :)

anesya
03.10.2008, 20:50:22
eu am numit doi prieteni de ai nostri necasatoriti care ne duc lumanarile....si mai am vreo 5 domnisoare de onoare care duc decat cosulete cu flori si cocarde.....

RamonaS
03.10.2008, 22:24:30
eu am numit doi prieteni de ai nostri necasatoriti care ne duc lumanarile....si mai am vreo 5 domnisoare de onoare care duc decat cosulete cu flori si cocarde.....
Ce cocarde ai?
Ce obiceiuri mai faceti?

delphi
05.10.2008, 12:31:55
Vad ca sunt f multe obiceiuri de nunta pe aici. Eu vreau sa fac brad, dar nu joia, ci sambata in ziua nuntii. Credeti ca e ceva rau in asta? Oricum nu dureaza f mult sa impodobesc un brad si oricum o sa pun o masa la curte si o sa vina si acordeonistul pentru obiceiuri. Cu domnisoarele de onoare nu stiu exact cum o sa fie. Am vazut ca sunt niste bratarici cu flori care se pun la domnisoarele de onoare. Eu ma gandeam sa iau cate una pentru toate prietenele si cunostintele domnisoare foarte apropiate. In total o sa fie vreo 7. O sa le impart sarcinile ca na, fiecare sa se simta importanta, sau mai bine spus sa simta ca este importanta pentru mine o:-) . Cat despre ce cumpara nasii sau nu, ma bazez mai mult pe mine. Oricum voalul mi-l iau eu in functie de ce imi place si nu le cer banii pe el. Poate doar lumanarile si biserica. In rest cred ca le luam noi. Pup :*

delphi
07.10.2008, 18:40:41
Ce cocarde ai?
Ce obiceiuri mai faceti?

Pai eu o sa fac brad, dar sambata. Daca e vremea frumoasa poate merg si putin la udat, ca tot o sa fiu la tara. O sa imi iau turta, pentru cand ies de la aranjatul miresei si cam atat. Mai e ceva :-SS?

RamonaS
25.11.2008, 21:35:06
Fetele, cum se "cer" nasii intr-un mod traditional? Eu am auzit pe cineva care ii astepta cu un cos cu bunataturi? Idei, zvonuri, ceva?>:D<

Diana_10
10.02.2009, 09:59:54
Cu superstitiile astea (in care nu vreau sa cred) nu stiu ce sa fac... Am o intrebare la care pana acum am primit diferite raspunsuri: pot fi moasa fetitei nasei mele? (botezul va avea loc inaintea nuntii mele) :-\ Can someone help me?

MimiEla
10.02.2009, 15:39:08
buna miresici argesele :)

sotul meu e "din regat" cum spune el :) iar eu sunt dobrogeanca :D

el e stabilit aici de cand era copil :D dar tot e din regat :d si jumatate din alaiul de nunta va fi din arges...

in afara de brad, udat.. ce altceva mai e specific zonei??
udat mi-e imposibil sa fac nu e nicio fantana pe raza de km de unde stau parintii mei ... iar brad nu am vazut niciodata in mijlocul lui septembrie :(

ce altceva mai e argesean ?

si la noi se rupe turta, se face hora, se gateste mireasa de catre nasa, se face legatoare la sfarsitul nuntii, se arunca buchetul, jartelutza, se fura mireasa, se rascumpara, se joaca gaina (obicei strict dobrogean dar la care renuntam)

as vrea sa impresionez neamurile sotului cu ceva specific argesean, sa vada ca m-am gandit si la mostenirea lui "din regat" :)

astept sfaturi plssss

MimiEla
10.02.2009, 15:44:01
apropo... presupunand prin absurd ca gasesc un brad in toiul lui septembrie... exact invitatii argeseni nu vor fi in constanta joi...ei vor veni abia sambata..caci avem nunta duminica :D deci l-as face cam degeaba :))

ayana2010
10.02.2009, 20:05:46
apropo... presupunand prin absurd ca gasesc un brad in toiul lui septembrie... exact invitatii argeseni nu vor fi in constanta joi...ei vor veni abia sambata..caci avem nunta duminica :D deci l-as face cam degeaba :))
de ce spui ca nu gasesti brad in septembrie? bradul se gaseste tot timpul anului :D
ps: eu nu fac brad pt ca nu vreau, nu pt ca nu gasesc :D

ayana2010
10.02.2009, 20:11:01
buna miresici argesele :)

sotul meu e "din regat" cum spune el :) iar eu sunt dobrogeanca :D

el e stabilit aici de cand era copil :D dar tot e din regat :d si jumatate din alaiul de nunta va fi din arges...

in afara de brad, udat.. ce altceva mai e specific zonei??
udat mi-e imposibil sa fac nu e nicio fantana pe raza de km de unde stau parintii mei ... iar brad nu am vazut niciodata in mijlocul lui septembrie :(

ce altceva mai e argesean ?

si la noi se rupe turta, se face hora, se gateste mireasa de catre nasa, se face legatoare la sfarsitul nuntii, se arunca buchetul, jartelutza, se fura mireasa, se rascumpara, se joaca gaina (obicei strict dobrogean dar la care renuntam)

as vrea sa impresionez neamurile sotului cu ceva specific argesean, sa vada ca m-am gandit si la mostenirea lui "din regat" :)

astept sfaturi plssss
udatul e specific argesen?? poate pe la tara... eu prin pitesti nu am vazut asa ceva. si la noi se gateste mireasa, se arunca buchetul, jarteaua, se fura mireasa, se rascumpara. ce inseamna se face legatoare la sfarsitul noptii: :) unde se face hora? turta e optionala.
ce nu ai mentionat tu: cand vine alaiul, se ascunde mireasa :D, dupa ce arunci buchetul nasa iti ia voalul, iar tu i-l pui unei alte fete necasatorita, iar in locul voalului nasa iti pune palarie sau esarfa. i se ia si cocarda mirelui si i se pune unui baiat necasatorit.... nu mai stiu nici eu mai multe, dar poti citi subiectul, sunt scrise mai multe obiceiuri.

MimiEla
11.02.2009, 08:13:04
udatul e specific argesen?? poate pe la tara... eu prin pitesti nu am vazut asa ceva. si la noi se gateste mireasa, se arunca buchetul, jarteaua, se fura mireasa, se rascumpara. ce inseamna se face legatoare la sfarsitul noptii: :) unde se face hora? turta e optionala.
ce nu ai mentionat tu: cand vine alaiul, se ascunde mireasa :D, dupa ce arunci buchetul nasa iti ia voalul, iar tu i-l pui unei alte fete necasatorita, iar in locul voalului nasa iti pune palarie sau esarfa. i se ia si cocarda mirelui si i se pune unui baiat necasatorit.... nu mai stiu nici eu mai multe, dar poti citi subiectul, sunt scrise mai multe obiceiuri.

dap am sarit peste partea cu alaiul pt ca mi-am imaginat ca e universal valabila

legatoare se spune la noi la "dezgatitul miresei" sau mai precis cand se da voalul jos miresei si se pune la alta fata tanara

la noi mirele nu isi da cocarda din piept ci arunca jartelutza cum arunca mireasa buchetul... (asta e o "traditie" mai noua")

am citit tot subiectul de aici... si ce a fost evidentiat de miresicile de aici a fost ca argesean ar fi bradul si udatul... care eu nu le pot face.. bradul il fac degeaba joi ca nu e niciun argesean in cta sa aprecieze gestul... iar udat.. nu exista fantani in cta, cel putin nu pe o raza de kilometri buni :D e cartier fix de blocuri

lorana2001
25.02.2009, 12:57:27
of Doamne ce complicat e si cu traditiile astea....
Eu sunt clujeanca si sunt cam paralela cu traditiile din Arges.
La noi totul a inceput cu nasii, care trebuie neaparat sa fie nasii de botez ai baiatului. Deci, ne-am regasit cu niste nasi pe care nu i-am vazut in viata noastra (eu, el i-a vazut o data), nu stim cum arata si nici cum se cheama. (pe nasa o cheama Claudia, dar numele de familie inca nu il stim. Este fiica nasei batrane).........
Eu vreau neaparat sa am si nasii mei. Deci o sa avem 2 perechi de nasi. Nasii din partea baiatului inca nu stiu, trebuie sa ii anuntam cat mai curand.
Eu in ziua nuntii, ma gandeam sa nu mai mearga mirele dupa nasi. Sa vina ei la noi si sa mergem impreuna la biserica. Fara brad, galeata si turta...Oare se poate? o sa para ciudat?

Lavi_Dani
25.02.2009, 13:19:45
Eu la nunta n-am avut nici brad, nici galeata, nici turta si nici macar lautar acasa. Una la mana mi se pare incomod sa faci chestiile astea intr-un apartament sau si mai nasol printre blocuri. La tara au alt farmec. Si a 2-a la mana, unele traditii mi se par cam de prost gust( bradul si galeata mai alres). Noi suntem amandoi din Arges, aporoape toate rudele din Arges si nimeni n-a comentat nimic. Faci cum vrei tu. Si chestia cu nasii nu mi se pare ok. Pui nasi pe cine vrei tu.

ayana2010
26.02.2009, 12:05:44
La noi totul a inceput cu nasii, care trebuie neaparat sa fie nasii de botez ai baiatului. Deci, ne-am regasit cu niste nasi pe care nu i-am vazut in viata noastra (eu, el i-a vazut o data), nu stim cum arata si nici cum se cheama. (pe nasa o cheama Claudia, dar numele de familie inca nu il stim. Este fiica nasei batrane).........
Eu vreau neaparat sa am si nasii mei. Deci o sa avem 2 perechi de nasi. Nasii din partea baiatului inca nu stiu, trebuie sa ii anuntam cat mai curand.
Eu in ziua nuntii, ma gandeam sa nu mai mearga mirele dupa nasi. Sa vina ei la noi si sa mergem impreuna la biserica. Fara brad, galeata si turta...Oare se poate? o sa para ciudat?

sigur ca se poate. nu, n-o sa para ciudat. nici eu nu o sa am brad, turta si galeata

RamonaS
26.02.2009, 17:11:17
Nici noi nu o sa avem brad, galeata...la turta ma mai gandesc! Stiu ca fetele nemaritate care mananca din ea cica se casatoresc. La nunta unei prietene, nasa mi-a dat jumatate din turta!>:D<

aida_dolce
01.03.2009, 13:41:48
Ce cocarde ai?
Ce obiceiuri mai faceti?
eu sunt din mioveni si m am gandit sa folosesc bradul intr un mod constructv:s rog fetele sa ma ajute cu cocardele,din flori nemuritoare..

ada18
04.03.2009, 21:50:42
Eu la nunta n-am avut nici brad, nici galeata, nici turta si nici macar lautar acasa. Una la mana mi se pare incomod sa faci chestiile astea intr-un apartament sau si mai nasol printre blocuri. La tara au alt farmec. Si a 2-a la mana, unele traditii mi se par cam de prost gust( bradul si galeata mai alres). Noi suntem amandoi din Arges, aporoape toate rudele din Arges si nimeni n-a comentat nimic. Faci cum vrei tu. Si chestia cu nasii nu mi se pare ok. Pui nasi pe cine vrei tu.

super tare
eu nici nu ma gandesc sa fac brad sau turta...n-am gasit acordeonist sa vina acasa si sincer nici n-as vrea...lautarii ar trebui sa cante dupa cununia religioasa si ma gandeam sa le dau intalnire invitatiilor direct la biserica
chestia cu bradu mi se pare complet taranesc si tiganesc

Larisa1982
03.04.2009, 12:52:28
=)) uite ma ca mai sunt si fete care gandesc ca mine. nici eu nu vreau brad si soacramea s-a ratiot la mine ca de ce nu vreau ce sunt mai cu mot. si i-am raspuns ca mi se pare o chestie taraneasca si de prost gust=)) si de atunci nu mai vb cu mine=)) =)) =)) s-a simtit ca e de la tara, asa-i trebuie daca are gura mare

CorinaD
03.04.2009, 13:22:58
Eu nu am fost niciodata la brad si nici nu o sa fac brad...sunt multe traditii pe care le respectam sau nu, dar cred ca se taie suficient de multi brazi de Craciun...daca tot am imprumutat sarbatori gen Valentine's Day de la straini, poate ar trebui sa imprumutam si altceva..cum ar fi respectul si grija fata de natura...

Larisa1982
04.04.2009, 11:28:17
corec, bravo:*

rammyy
22.04.2009, 14:31:47
super tare
eu nici nu ma gandesc sa fac brad sau turta...n-am gasit acordeonist sa vina acasa si sincer nici n-as vrea...lautarii ar trebui sa cante dupa cununia religioasa si ma gandeam sa le dau intalnire invitatiilor direct la biserica
chestia cu bradu mi se pare complet taranesc si tiganesc

Sper sa nu te superi pe mine ca iti zic dar bradul nu e un lucru nici taranesc nici tiganesc.....in primul rand reprezinta vesnicie, eternitate si se zice k e bine sa il ai in biserica in momentul cununiei religioase :)....in al doilea rand fiecare face cum crede dar asta nu inseamna k dc cineva isi face brad at nunta denota un aspect taranesc sau tiganesc...eu am vazut nunti superbe care au respectat obiceiurile vechi si mi se par niste obiceiuri frumoase... ce ne costa sa facem un brad ? ce ne costa dc ni se rupe o turta deasupra capului? si cred k nu o sa fie nunta mai urata dc respectam aceste obiceiuri :)

galelagabi
28.04.2009, 14:54:05
=)) uite ma ca mai sunt si fete care gandesc ca mine. nici eu nu vreau brad si soacramea s-a ratiot la mine ca de ce nu vreau ce sunt mai cu mot. si i-am raspuns ca mi se pare o chestie taraneasca si de prost gust=)) si de atunci nu mai vb cu mine=)) =)) =)) s-a simtit ca e de la tara, asa-i trebuie daca are gura mare
Buna!

Nici eu nu doresc brad, azi il conving pe sotul meu sa nu facem, maine vorbeste cu soacra mea si il convinge sa facem. I-am zis daca vrea brad, sa-l impodobeasca inainte sa-l barbiereasca. Are tot timpul, pentru ca noi avem deja cununia facuta. Iar eu oricum nu vreau sa particip.
Bafta multa!

Larisa1982
02.05.2009, 12:01:56
Buna!

Nici eu nu doresc brad, azi il conving pe sotul meu sa nu facem, maine vorbeste cu soacra mea si il convinge sa facem. I-am zis daca vrea brad, sa-l impodobeasca inainte sa-l barbiereasca. Are tot timpul, pentru ca noi avem deja cununia facuta. Iar eu oricum nu vreau sa particip.
Bafta multa!

la mine chestia cu bradul si traditiile sunt chiar enervante pt ca de can m-am certat cu soacramea ca nu vreau traditii la nunta, adica acum vreo trei luni nu mai vorbim si nici n-am mai vazut-o de atunci, si sincer nici nu vreau so vad=)) . si poate sa se dea si peste cap ca tot nu fac ce vrea ea:-p

greeneyes18
26.05.2009, 17:49:17
ma bag si eu in seama...si va zic cam acelasi lucru...nici eu nu vreau brad....

oana_d
10.07.2009, 11:47:56
Buna fetele! Nici eu nu o sa am brad, galeata, lautar.... si nici macar cocarade:D. Nu am suportat niciodata ideea de a gauri hainele invitatilor pt niste flori de plastic. As fi fost tentatata de florile naturale dar stiu k nu o sa tina toata noaptea si o sa se strice... asa k m-am gandit sa nu mai iau deloc.

Larisa1982
16.07.2009, 10:03:54
Buna fetele! Nici eu nu o sa am brad, galeata, lautar.... si nici macar cocarade:D. Nu am suportat niciodata ideea de a gauri hainele invitatilor pt niste flori de plastic. As fi fost tentatata de florile naturale dar stiu k nu o sa tina toata noaptea si o sa se strice... asa k m-am gandit sa nu mai iau deloc.

nici eu nu as fi pus dar soacramea e cam taranca si sigur s-ar fi suparat:)) asa ca decat sa ma mai cert cu ea...din nou mai bine o las in prostia ei.
daca te hotarasti sa pui flori naturale sa stii ca tin toata noaptea pt ca inainte sa ti le dea se stropesc cu o substanta speciala tocmai ca sa tina . eu pe unde am fost si am avut flori naturale au tinut.

oana_d
16.07.2009, 11:06:54
Deja am ajuns la florarie unde o doamna draguta mi-a facut o cocarda din niste floricele mici albe, stil buchet care arata extraordinar si miros f bine, si mi-a dat-o acasa sa fac proba, sa vad cat tine. A tinut 2 zile fara probleme, a doua zi se uscasera dar tot aratau f bine. Si nu sunt nici scumpe , adik 0.7 lei bucata. Deci pana la urma am comandat.:)

mihaela74
19.08.2009, 11:36:19
buna
si eu as prefera ceva natural...eu am nunta in octombrie...
unde e doamna care ti-a facut cocardele din flori naturale?

S

Deja am ajuns la florarie unde o doamna draguta mi-a facut o cocarda din niste floricele mici albe, stil buchet care arata extraordinar si miros f bine, si mi-a dat-o acasa sa fac proba, sa vad cat tine. A tinut 2 zile fara probleme, a doua zi se uscasera dar tot aratau f bine. Si nu sunt nici scumpe , adik 0.7 lei bucata. Deci pana la urma am comandat.:)

sweetNicoleta
04.09.2009, 23:44:26
eu sunt din brasov, deci paralela cu obiceiurle din arges. Cititnd mesajele anterioare am vazut ca pe langa pitesti bradul se face joi. Eu am fost la vreo 4 nunti langa c-lung muscel: berevoesti, aninoasa, slanic. Acolo bradul de face vineri si consta in:

- baietii se aduna si pleaca cu caruta in padure si se intorc cu brad
- impodobesc portile mirelui, miresei si nasilor
- duc un bradut ic miresei
- fetele fac ciucuri albi si rosii (nr lor=varsta miresei)
- mireasa face ciucurele din varf
- fetele pun ciucurii in brad

A doua zi, cand vine alaiul, la mireasa acasa se inchid portile, se ascunde bradul si mireasa. Mirele face schimb de sacau cu fratele de ginere ( un fel de cavaler de onoare principal) si intra fratele de ginere cu 1-2-3 baieti sa caute mireasa si bradul. daca nu se gasesc sa platestesc. numai dupa asta se deschid portile si intra nuntasii.
Bradul se duce la irerica si dupa aceea fratele de ginere il bate in grinda, la casa mirelui.

Asta sunt obiceiurile pe care le-am invatat de cand frecventez zona argesului.

oana_d
07.09.2009, 16:56:41
Mihaela, sincer nu am retinut numele florariei, dar este cea de la complexul 2 din prundu, este kiar in spatele statiei de autobuz. Mergi cu incredere. Fac niste buchete f frumoase si au preturi mici.

loredose
21.09.2009, 10:54:18
eu nu o sa am brad Nici noi nu vrem , nici socrii, nici parintii, nici bunicii nimeni :)) Flori in piept sigur o sa avem si tot pe ideea de natural ..Poate chiar incercam unde ziceai tu Oana:) Alte obiceiuri nu stiu daca vom respecta Mai intrebam in stanga si in dreapta si alegem ce ne convine :) O fi cineva sa ne deschida ochii :)

oana_d
22.09.2009, 10:12:11
Eu nu am facut absolut nici un obicei. Singura kestie pe care am facut-o a fost sa arunc buchetul si sa-mi scoata voalul. Atat. Nu am rupt nici turta, nu am avut nici lautar, nimic. Pur si simplu ne-am imbracat si am plecat la biserica. A fost f frumos, noua asa ne-a placut.

sweetNicoleta
22.09.2009, 10:23:59
noi o sa raspectam traditiile cat de cat: o sa mergem: mire, nasi, mireasa, biserica, sala, o sa am turta ( inca nu stiu daca o sa merg pe obiceiul din brasov sa o rupem la intrarea in sala, sau pe cea argesana la casa miresei :-\), o saarunc buchetul, o sa-mi pun batic pe cap...singurul obicei e bradul miresei pe care nu l-as vrea...dar ma mai gandesc :|

andreeapfu
08.08.2010, 12:40:16
am si eu o mica nelamurire...bradul il face fata sau baiatul? eu sunt dinspre campulung, mai exact rucar, iar la mine nu este acest obicei, dar sotiorul meu vrea neaparat brad...ideea e ca nu stiu la cine sa-l facem, am auzit o mie si una de variante, dar marea majoritate au spus ca e obiceiul fetei, si la ea trebuie facut

andreeapfu
08.08.2010, 12:54:12
eu sunt din brasov, deci paralela cu obiceiurle din arges. Cititnd mesajele anterioare am vazut ca pe langa pitesti bradul se face joi. Eu am fost la vreo 4 nunti langa c-lung muscel: berevoesti, aninoasa, slanic. Acolo bradul de face vineri si consta in:

- baietii se aduna si pleaca cu caruta in padure si se intorc cu brad
- impodobesc portile mirelui, miresei si nasilor
- duc un bradut ic miresei
- fetele fac ciucuri albi si rosii (nr lor=varsta miresei)
- mireasa face ciucurele din varf
- fetele pun ciucurii in brad

A doua zi, cand vine alaiul, la mireasa acasa se inchid portile, se ascunde bradul si mireasa. Mirele face schimb de sacau cu fratele de ginere ( un fel de cavaler de onoare principal) si intra fratele de ginere cu 1-2-3 baieti sa caute mireasa si bradul. daca nu se gasesc sa platestesc. numai dupa asta se deschid portile si intra nuntasii.
Bradul se duce la irerica si dupa aceea fratele de ginere il bate in grinda, la casa mirelui.

Asta sunt obiceiurile pe care le-am invatat de cand frecventez zona argesului.

eu stiam ca mireasa nu trebuie sa nu se atinga de brad, sa nu faca nicio floare, iar fetele stiam ca trebuie sa fie tinere nemaritate...cel putin cam asta am vazut si auzit..

andreeapfu
08.08.2010, 12:56:08
:-<offf...sper sa-mi raspunda si mie cineva..ca vad ca aici n-a mai postat nimeni din 2009:-s

rammyy
09.08.2010, 12:09:08
:-<offf...sper sa-mi raspunda si mie cineva..ca vad ca aici n-a mai postat nimeni din 2009:-s

o sa iti raspund eu :) ...noi am facut brad si l-am facut la ginere acasa , si eu auzisem o mie de variante dar am citi si pe net la traditii vechi de nunta si acolo scrie ca se facea sambata acasa la mire (dar at nuntile erau duminica). sper ca te-am ajutat ...

andreeapfu
10.08.2010, 09:07:56
merci pentru raspuns....dar cred ca ramanem sa facem joi seara, ca noi avem nunta sambata, si nu prea avem cand sa facem bradul.

denisa86
11.08.2010, 19:33:18
am si eu o mica nelamurire...bradul il face fata sau baiatul? eu sunt dinspre campulung, mai exact rucar, iar la mine nu este acest obicei, dar sotiorul meu vrea neaparat brad...ideea e ca nu stiu la cine sa-l facem, am auzit o mie si una de variante, dar marea majoritate au spus ca e obiceiul fetei, si la ea trebuie facut

si eu stiu tot asa.. ca se face la miresica acasa, de obicei in joia din saptamana de dinaintea nuntii.. miresica nu trebuie sa puna mana pe nimic ;)), iar invitatii poti fi si fete si baieti, dar necasatoriti..
aa.. si miresoiul nu are voie sa participe.. ;))

badeamihaela
28.08.2010, 12:53:12
si ce te faci daca majoritatea celor pe care ii cunosti sunt casatoriti????:-\

denisa86
28.08.2010, 16:36:48
si ce te faci daca majoritatea celor pe care ii cunosti sunt casatoriti????:-\

atunci nu mai faci:D
si asa eu nu stiu cum sa fac sa imi conving miresoiul sa nu mai facem.. pt ca eu nu vreau:((
mi se pare un lucru in plus, care te oboseste (pune masa, ocupate de musafiri, strange masa, fa curat).. cand trebuie sa iti faci rezerve de energie pt nunta, care oricum e obositoare..
daca iti vrei prietenii aproape, ii vei avea la nunta..

plus ca imagineaza-ti.. pe cine obligi sa care bradul dupa el la biserica si apoi la restaurant.. brad pe care apoi trebuie sa il tii un an la poarta sau pe balcon 9in functie de caz)8-|

roxy13
04.03.2011, 10:25:39
"daca nu vreti sa v-o rupa spuneti ca v-au rupt-o la taierea motului si gata :D, scapati :) oricum , nu cred ca v-ar ramane firimituri. probabil ar fi ceva intre capul vostru si turta aia."

Buna Miresici ... sper ca nu voi fi singura care mai scrie pe aici :(
Despre turta stiu ca se rupe in fata casei (blocului in cazul meu) de catre nasa iar de fimitri nu avem de ce sa ne facem griji pt ca se pune voalul intre capul tau si turta :D.
Despre brad nu stiu ce sa zic, eu personal sun 50% - 50%, as vrea un brad dar impodobit doar cu albdar pe aici am vazut ca trebuiesc ciucurei alb-rosi. Nu stiu de loc ce sa zic:(.
Mai are cineva nunta anul acesta??????????????

andreea_0608
02.05.2011, 15:19:14
Buna fetelor,
Am si eu nunta anul acesta si as avea nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste traditiile argesene. Eu sunt din Braila si nu stiu f bine traditiile din arges. Stiu ca se face brad joi. stiu ca nasa trebuie sa cumpere o turta, stiu de barbieritul mirelui, de gatitul miresei, dar nu stiu prea bine ce se intampla la fiecare, adica daca mai sunt anumite detalii de respectat, si cam ce avem nevoie la fiecare. Cu braqdul trebuie sa mergem la biserica? Il plimba cavalerul de onoare sau un alt tanar? la restaurant mai sunt traditii de respectat in afara de dezgatitul miresei, si buchetul? voi la dezgatit stiti ca se ofera cadouri doamnelor care sunt prezente?

badeamihaela
02.05.2011, 15:41:51
Buna fetelor,
Am si eu nunta anul acesta si as avea nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste traditiile argesene. Eu sunt din Braila si nu stiu f bine traditiile din arges. Stiu ca se face brad joi. stiu ca nasa trebuie sa cumpere o turta, stiu de barbieritul mirelui, de gatitul miresei, dar nu stiu prea bine ce se intampla la fiecare, adica daca mai sunt anumite detalii de respectat, si cam ce avem nevoie la fiecare. Cu braqdul trebuie sa mergem la biserica? Il plimba cavalerul de onoare sau un alt tanar? la restaurant mai sunt traditii de respectat in afara de dezgatitul miresei, si buchetul? voi la dezgatit stiti ca se ofera cadouri doamnelor care sunt prezente?

buna , bine ai venit >:D<. la gatitul miresei nasa trebuie sa iti puna voalul ( nu e obligatoriu, eu l-am pus la coafor si nasa acasa cand au venit sa ma ia se facea ca il pune ea), apoi dupa ce mi-a cantat lautarul le-am pus florile in piept la nasi parinti si frati , apoi am iesit in curte si mi-a rupt turta deasupra capului si a inpartit-o in semnul crucii celor din jur. am facut o hora cu bradul si cativa invitati. bradul il poate cara un tanar nu neaparat cavalerul de onoare. la restaurant : furatul miresei, dezgatitul, buchetul . de cadouri la doamne la dezgatit nu am auzit. cam asta am facut eu la nunta. daca mai ai intrebari aici sunt :)

andreea_0608
02.05.2011, 16:03:48
Multumesc pentru informatii.

pop_andra
12.05.2011, 18:19:13
Multumesc pentru informatii.
Eu cred ca aceste obiceiuri isi au rostul la tara.....o mireasa trebuie sa fie rafinata,frumoasa, o printesa...nu sa i se rupa paine in cap in fata blocului si sa traga si o hora in mijlocul strazii!

badeamihaela
13.05.2011, 11:18:11
Eu cred ca aceste obiceiuri isi au rostul la tara.....o mireasa trebuie sa fie rafinata,frumoasa, o printesa...nu sa i se rupa paine in cap in fata blocului si sa traga si o hora in mijlocul strazii!
fiecare face cum crede ca e mai bine, mie mi-au placut aceste traditii si le-am facut si parerea mea e ca orice fata, si de la tara chiar,este o printesa in ziua nuntii ei.;-)

byankfrumusyk
02.02.2012, 11:14:15
asa e sunt de acord cu mihaelabadea...sunt frumoase si traditiile...eu o sa fac la nunta cam toate traditiile....

AndreeaBB
04.03.2012, 12:06:18
Eu nu vreau să aud de BRAD (când îl vad...mă întreb unde-i capra?! :))
Nu o să fac așa ceva!!! O să fac un party, dar fără brad împodobit cu hârtie igienică ...

Acum fiecare cu preferințele lui, dar scuzați-mă...avem pretenții să avem fundițe elegante pe scaune și fețe de masă din materiale fine, să ne dăm jos din mașini luxoase...și venim cu "capra" după noi... ironie!

FlorentinaDia
16.03.2012, 14:35:23
:))
Depinde acum de fiecare fata si bineinteles de viitorul sot.
Noi de ex. vrem sa facem bradul si eu o sa fac si udatul:)

liuviana
16.03.2012, 20:23:00
:))
Depinde acum de fiecare fata si bineinteles de viitorul sot.
Noi de ex. vrem sa facem bradul si eu o sa fac si udatul:)

Buna Florentina! Am vazut ca faci nunta la Mavrodolu.. imi poti spune si mie cati preoti sunt si cat ti-au cerut? Mersi mult :*

FlorentinaDia
19.03.2012, 10:54:02
Buna Florentina! Am vazut ca faci nunta la Mavrodolu.. imi poti spune si mie cati preoti sunt si cat ti-au cerut? Mersi mult :*
Sincera sa fiu nu stiu cati preoti or sa fie:D Fratele meu a facut in septembrie 2011 si a avut 3 preoti...banuiesc ca ceva in genul o sa fie si la mine.
Cat despre bani, ne-a cerut un avans de 100lei si apoi cat vrea nasul sa plateasca. Am vazut ca pe forum mai ziceau fetele de 300-400 lei.

liuviana
19.03.2012, 11:44:23
Sincera sa fiu nu stiu cati preoti or sa fie:D Fratele meu a facut in septembrie 2011 si a avut 3 preoti...banuiesc ca ceva in genul o sa fie si la mine.
Cat despre bani, ne-a cerut un avans de 100lei si apoi cat vrea nasul sa plateasca. Am vazut ca pe forum mai ziceau fetele de 300-400 lei.

Da, asa citisem si eu, dar mai vroiam lamuriri...mersi mult:*

aurashu87
31.03.2012, 12:57:57

Buna.si eu am cununia tot la Mavrodolu.preotul de acolo mi-a spus ca vor fi minim 3 preoti si maxim 8.mi-a spus ca au fost nunti si cu 8 preoti

liuviana
31.03.2012, 20:38:29
Buna.si eu am cununia tot la Mavrodolu.preotul de acolo mi-a spus ca vor fi minim 3 preoti si maxim 8.mi-a spus ca au fost nunti si cu 8 preoti

Oau.. prefer maxim 5, nici 3 nici 8 :D

Juny
01.04.2012, 09:56:19

Dumnezeule!! Opt preoti!!! wow. Mi se pare prea de tot. Eu zic ca max 5 sunt suficienti.

OlivT
23.04.2012, 18:26:47
Dumnezeule!! Opt preoti!!! wow. Mi se pare prea de tot. Eu zic ca max 5 sunt suficienti.

si 5 sunt multi:)):)):)):)):)):))

FlorentinaDia
21.05.2012, 13:08:22
Eu am avut 5 preoti:) si prietena mea Adri a avut 7:D
Dar e foarte frumos cand sunt asa multi

OlivT
21.05.2012, 14:05:41
Eu am avut 5 preoti:) si prietena mea Adri a avut 7:D
Dar e foarte frumos cand sunt asa multi

si la buzunar cred ca tot frumos se simte...nu contest ca nu e frumos.
Eu personal un singur preot as vrea de la biserica unde voi face eu; vreau unu pentru ca doar pe el il consider a fi aproape de Dumnezeu, restul imi par putin mai bisnitari. Dar cum nu se poate, ii acceptam pe toti 4

rositaaa
11.06.2012, 21:09:00
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema......care este obiceiul cu buchetele ,cine le cumpara?mirele?si cate bughete?doua pentru nasa doua pentru mireasa??multumesc

OlivT
12.06.2012, 12:17:12
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema......care este obiceiul cu buchetele ,cine le cumpara?mirele?si cate bughete?doua pentru nasa doua pentru mireasa??multumesc

mai eu nu stiu asta, maicamea cand a fost nasa(de 2 ori) ea a cumparat si lumanarile si buchetul ei si al finelor, prietenii nostri de familie care au fost nasi la fel.... nasii nostri vor proceda la fel.

georgiana06
12.06.2012, 12:36:13
mai eu nu stiu asta, maicamea cand a fost nasa(de 2 ori) ea a cumparat si lumanarile si buchetul ei si al finelor, prietenii nostri de familie care au fost nasi la fel.... nasii nostri vor proceda la fel.

Si eu la fel stiu... buchetele si lumanarile le cumpara nasii. Sora mea a fost nasa de curand si s-a procedat in felul urmator: mireasa, fiind din alt oras, a ales (in orasul ei) floraria si modelul buchetelor si al lumanarilor, le-a comandat apoi s-a dus cineva din partea miresei cu nasii sa ridice buchetele si lumanarile si le-a achitat bineinteles NASUL !(in prealabil mireasa o informase pe sora mea cam cat este pretul total). Precizez ca mireasa si sora mea aveau o relatie de stransa prietenie inainte de a deveni nasi-fini si au ajuns la consensul: mireasa isi comanda ceea ce isi doreste si nasa plateste! Si noi vom proceda la fel... dar am auzit de varianta in care nasa cumpara lumanarile si buchetele fara sa ii ceara parerea miresei...
Stiu sigur ca exista zone(dar nu cred ca in Arges) in care mirele cumpara buchetele nasei si miresei deci, parerea mea este ca totusi ar trebui sa discuti cu nasii.

georgiana06
12.06.2012, 15:17:33
Si inca ceva... daca la nunta se doreste sa se puna cocarde invitatilor,nasilor si mirelui eu stiu ca si floarea mirelui o cumpara tot nasa. Noi vom respecta traditia cu luatul nasilor de acasa de catre mire si alaiul sau deci acasa la ea, nasa ii va pune floarea in piept ginerelui.

OlivT
12.06.2012, 17:50:43
Si inca ceva... daca la nunta se doreste sa se puna cocarde invitatilor,nasilor si mirelui eu stiu ca si floarea mirelui o cumpara tot nasa. Noi vom respecta traditia cu luatul nasilor de acasa de catre mire si alaiul sau deci acasa la ea, nasa ii va pune floarea in piept ginerelui.

eu nu voi tine cont de asta, florile pentru parinti,nasi si mire le voi achita eu. Mai ales ca eu voi ridica si lumanarile si buchetele si florile. Mi-ar fi jena sa-i zic nasei, lumanarile cu buchetele fac atat..si floarea mireului atat. Pentru 10-20 de lei in plus, nu are sens.

Juny
13.06.2012, 21:52:02

Si la noi tot nasii au cumparat lumanarile si cele doua buchete. Se pare ca asa e obiceiul pe la Pitesti. Si noi vom cununa anul asta si vom face la fel. Dar nu e la fel in toate zonele tarii.