PDA

Versiunea completa : legislatia muncii

Pagini : [1] 2

movulina
09.01.2007, 11:36:03
Fetele va rog din suflet, care ma poate ajuta, sa ma lamureasca cum e cu acest concediu de studii fara plata.
Sunt in an terminal si am auzit tot felul de variante, cum ca ti se aproba doar daca vrea firma, cum ca se aproba NUMAI daca iti plateste firma studiile.....etc etc.

Eu vechime in firma unde lucrez acum am 1an si 6 luni..........chiar nu pot beneficia de nimik????!!!

=(( :-L

ALEX21A
09.01.2007, 11:41:16
eu sunt depasita de situatie...n am auzit asa ceva...acum mi se pare putin aiurea>cu nasterea mi se pare normal...concediu maternal....dar si concediu de studii??.........pai asa n o mai termini...dc erau studii ,traininguri facute de firma,in folosul firmei intelegeam...da asa.....

ps>poate o exista si asa ceva8-}

movulina
09.01.2007, 12:36:33
La Metro stiu ca au.......este o tipa (cu care din pacate nu am mai vb demult) care si-a luat....ai o luna pe an sau nu stiu cum......sper sa fie miresici care lucreaza in domeniu si ma pot ajuta
:(

dj
09.01.2007, 12:37:42
Fetele va rog din suflet, care ma poate ajuta, sa ma lamureasca cum e cu acest concediu de studii fara plata.
Sunt in an terminal si am auzit tot felul de variante, cum ca ti se aproba doar daca vrea firma, cum ca se aproba NUMAI daca iti plateste firma studiile.....etc etc.

Eu vechime in firma unde lucrez acum am 1an si 6 luni..........chiar nu pot beneficia de nimik????!!!

Poti beneficia de el dar:
- numai pentru licenta si o singura data
- maxim 30 de zile
- e fara plata
Cel putin asa era prin 2002. Oricum, e bine sa te mai interesezi.

melinda
09.01.2007, 12:55:29

Din ceea ce ai scris rezultă că nu beneficiezi de un act normativ special care să-ți reglementeze statutul, și prin urmare ți se aplică dispozițiile din Codul Muncii.
Astfel:
Potrivit art. 54 din Codul Muncii în vigoare: Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părților, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
La Capitolul 3 - Secțiunea a 2-a din Codul Muncii ( Legea nr.53/2003, cu modificările și completările ulterioare) se reglementează concediile pentru formare profesională, și anume
Art. 149 - (1) Salariații au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
Art. 150 - (1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din inițiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, după caz, cu acordul reprezentanților salariaților și numai dacă absența salariatului ar prejudicia grav desfășurarea activității.
Art. 151 - (1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puțin o lună înainte de efectuarea acestuia și trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul și durata acestuia, precum și denumirea instituției de formare profesională.
(2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza și fracționat în cursul unui an calendaristic, pentru susținerea examenelor de absolvire a unor forme de învățământ sau pentru susținerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituțiilor de învățământ superior, cu respectarea condițiilor stabilite la alin. (1).
Art. 152 - (1) În cazul în care angajatorul nu și-a respectat obligația de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesională în condițiile prevăzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesională, plătit de angajator, de până la 10 zile lucrătoare sau de până la 80 de ore.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) indemnizația de concediu va fi stabilită conform art. 145.
(3) Perioada în care salariatul beneficiază de concediul plătit prevăzut la alin. (1) se stabilește de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu plătit pentru formare profesională va fi înaintată angajatorului în condițiile prevăzute la art. 151 alin. (1).
Art. 153 - Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual și este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce privește drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.

În situația în care ai un statut special ( ex. funcționar public, polițist, militar etc)să-mi spui că pot să - ți dau dispozițiile legale corespunzătoare.

LILICA
09.01.2007, 20:41:55

Daca lucrezi la o institutie de stat primesti fara probleme, 30 zile/an dar numai cu acordul sefului tau. Sa ai adeverinta de la facultate.

movulina
10.01.2007, 18:22:19
Lucrez la o firma particulara (multinationala) de un an jumatate, nu avem sindicat............
Deci sa inteleg k daca ei nu sunt de acord nu pot sa fac nimik......?

gabriela84
28.05.2007, 15:09:42
buna miresicilor.am si eu mare nevoie de ajutorul vostru[-o< [-o<, mai ales a celor care se pricep cat de cat la legislatia muncii. problema este a viitorului meu sot: acum doi ani a plecat de la o firma fara sa primeasca cartea de munca. directoarea institutiei promitandu-i ca o sa o primeasca cat mai repede posibil. Nici pana in ziua de azi el nu a primit cartea de munca. Ea nu mai raspunde la telefon, a fost la sediul unde a lucrat dar niciodata nu a gasit-o( firma fiind una de constructii, ea fiind mai mult pe teren). Mai primea raspuns pe tel cum ca o sa primeasca cartea de munca pe data de....dupa ce o sa-i plateasca impozitele la stat si sa mai astepte putin, dar timpul a trecut si nici acum nu a primit cartea de munca. Ce sa facem, cum sa facem???:( :( . Am fost la ITM Bucuresti-Radu Voda, am depus o reclamatie dar am primit raspuns cum ca el( viitorul sot) si-ar fi ridicat cartea de munca pe data de..... . Este adevarat, si-o ridicase de la camera de munca de pe timpul cand inca mai lucra acolo, dar doar ca sa-si faca copie dupa ea pentru un credit bancar. Cartea i-a inapoiat-o inapoi d-nei directoare.:( :( . Va rog frumos, dc stie cineva ce trebuie sa facem[-o< [-o< , v-am multumi enorm.in speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc anticipat.

Danutza2007
28.05.2007, 15:34:04
buna miresicilor.am si eu mare nevoie de ajutorul vostru[-o< [-o<, mai ales a celor care se pricep cat de cat la legislatia muncii. problema este a viitorului meu sot: acum doi ani a plecat de la o firma fara sa primeasca cartea de munca. directoarea institutiei promitandu-i ca o sa o primeasca cat mai repede posibil. Nici pana in ziua de azi el nu a primit cartea de munca. Ea nu mai raspunde la telefon, a fost la sediul unde a lucrat dar niciodata nu a gasit-o( firma fiind una de constructii, ea fiind mai mult pe teren). Mai primea raspuns pe tel cum ca o sa primeasca cartea de munca pe data de....dupa ce o sa-i plateasca impozitele la stat si sa mai astepte putin, dar timpul a trecut si nici acum nu a primit cartea de munca. Ce sa facem, cum sa facem???:( :( . Am fost la ITM Bucuresti-Radu Voda, am depus o reclamatie dar am primit raspuns cum ca el( viitorul sot) si-ar fi ridicat cartea de munca pe data de..... . Este adevarat, si-o ridicase de la camera de munca de pe timpul cand inca mai lucra acolo, dar doar ca sa-si faca copie dupa ea pentru un credit bancar. Cartea i-a inapoiat-o inapoi d-nei directoare.:( :( . Va rog frumos, dc stie cineva ce trebuie sa facem[-o< [-o< , v-am multumi enorm.in speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc anticipat.

daca asa cum spui tu el a luat cartea de munca de la ITM pentru credit inseamna ca cei de la firma nu au persoana desemnata sa opereze in cartile de munca, asa ca daca ei tin cartea de munca acolo e absolut ilegal. sotul tau trebuie sa mearga cu o copie de pe decizia de incetare la ITM si cei de acolo sa compare data la care sotul tau a ridicat cartea de la ei cu cea de pe decizia de incetare. ideea e ca s-ar putea sa-l faca pe el raspunzator de nedepunerea ei daca a semnat pentru ea cand a luat-o, asa ca mare grija cu cine vb.
eu banuiesc ca doamna directoare a ratacit cartea, asa ca singura solutie e sa se refaca perioada lucrata dupa statele care trebuie depuse lunar la ITM. mentionez ca eliberarea cartii de munca nu are de aface cu plata taxelor si impozitelor catre stat. acestea se constituie oricum ca si datorie a societatii si se vor impune indiferent daca viitorul tau sot mai lucreaza sau nu acolo.

Danutza2007
28.05.2007, 15:40:31
sper ca ai inteles ce am vrut eu sa-ti spun. eu am fost timp de un an jumatate contabila la o firma cam in aceeasi situatie ca cea prezentata de tine si am avut legatura cu astfel de cazuri.
inca o data mare grija cu cine vb acolo, in sensul ca puteti gasi vreunul ff acru care sa va inchida usa in nas spunandu-va ca nu are timp. cu un pachet de cafea si rabdare trebuie sa convingeti pe cineva sa refaca trecutul profesional al sotului tau si sa ii elibereze o adeverintza de care banuiesc ca are nevoie la actualul loc de munca.

gabriela84
28.05.2007, 15:51:10
sper ca ai inteles ce am vrut eu sa-ti spun. eu am fost timp de un an jumatate contabila la o firma cam in aceeasi situatie ca cea prezentata de tine si am avut legatura cu astfel de cazuri.
inca o data mare grija cu cine vb acolo, in sensul ca puteti gasi vreunul ff acru care sa va inchida usa in nas spunandu-va ca nu are timp. cu un pachet de cafea si rabdare trebuie sa convingeti pe cineva sa refaca trecutul profesional al sotului tau si sa ii elibereze o adeverintza de care banuiesc ca are nevoie la actualul loc de munca.

cartea de munca a ridicat-o de la ITM pe baza unei imputerniciri. cand a semnat pentru ea, a intrebat-o pe tanti de la ITM dc trebuie sa vina cu ea inapoi sau o da directoarei. aceasta a raspuns ca nu e nevoie sa vina cu ea inapoi si sa o dea directoarei. nu stim nici macar daca, cartea de munca i-a fost inchisa. iar pentru eliberarea unei adeverinte de vechime stiu ca se face numai in cazul in care cartea de munca a fost pierduta, furata sau deteriorata. asta n-ar fi nici o problema, numai ca directoarea nu-i spune ce s-a intamplat efectiv cu ea.

gabriela84
28.05.2007, 15:55:30
el nu are nici macar decizia de incetare de la vechiul loc de munca:( . mi se pare ca aceasta se face numai in cazul cand i se plateste si darile la stat. sau ma insel?

gabriela84
28.05.2007, 15:57:32
daca asa cum spui tu el a luat cartea de munca de la ITM pentru credit inseamna ca cei de la firma nu au persoana desemnata sa opereze in cartile de munca, asa ca daca ei tin cartea de munca acolo e absolut ilegal. sotul tau trebuie sa mearga cu o copie de pe decizia de incetare la ITM si cei de acolo sa compare data la care sotul tau a ridicat cartea de la ei cu cea de pe decizia de incetare. ideea e ca s-ar putea sa-l faca pe el raspunzator de nedepunerea ei daca a semnat pentru ea cand a luat-o, asa ca mare grija cu cine vb.
eu banuiesc ca doamna directoare a ratacit cartea, asa ca singura solutie e sa se refaca perioada lucrata dupa statele care trebuie depuse lunar la ITM. mentionez ca eliberarea cartii de munca nu are de aface cu plata taxelor si impozitelor catre stat. acestea se constituie oricum ca si datorie a societatii si se vor impune indiferent daca viitorul tau sot mai lucreaza sau nu acolo.

decizia de incetare a contractului de munca o ia de la angajator sau de la ITM?

Danutza2007
28.05.2007, 17:07:42
decizia de incetare a muncii se intocmeste de catre angajator ca urmare a desfacerii contractului de munca pe baza de demisie sau incetare cu acordul partilor. daca nu are decizia si el nu se mai duce s-ar putea sa aiba probleme. cum a plecat el de acolo?

nic
28.05.2007, 18:58:12
el nu are nici macar decizia de incetare de la vechiul loc de munca:( . mi se pare ca aceasta se face numai in cazul cand i se plateste si darile la stat. sau ma insel?

te inseli, nu au nici o legatura. se poate face decizia de incetare, chiar daca angajatorul nu a platit darile, acestea ii raman imputabile angajatorului. iar angajatorul poate avea probleme daca nu a platit, deoarece a retinut bani de la angajat pentru a plati darile corespunzatoare angajatului.....

nic
28.05.2007, 19:00:14
numai ca nu ai expus toate datele problemei....a plecat fara decizie? decizia ar trebui sa fie inregistrata la firma, iar daca nu e inseamna ca a " mers" in continuare cartea de munca.....
?

gabriela84
28.05.2007, 21:50:17
numai ca nu ai expus toate datele problemei....a plecat fara decizie? decizia ar trebui sa fie inregistrata la firma, iar daca nu e inseamna ca a " mers" in continuare cartea de munca.....
?

nu a primit nici o decizie de incetare. cand a plecat de la ei nu si-a lasat decat demisia si atat. apoi a asteptat sa-i dea cartea de munca.astazi a vb cu cineva de la el de la vechea firma si a aflat ca, contractul lui de munca a mers in continuare. si i-a spus ca, nu i s-a inchis cartea de munca deoarece nu are bani ca sa-i plateasca impozitele la stat.doamne ce ne facem in cazul asta?!?!? ca el figureaza la doi angajatori cu contract de full time:( :( :(

nic
28.05.2007, 22:10:25
demisia trebuia inregistrata si eliberata acea decizie...:-?

nic
28.05.2007, 22:11:35
decizia trebuia apoi inregistrata la itm si eliberat un exemplar si pt angajat.....

nic
28.05.2007, 22:14:34
nu a primit nici o decizie de incetare. cand a plecat de la ei nu si-a lasat decat demisia si atat. apoi a asteptat sa-i dea cartea de munca.astazi a vb cu cineva de la el de la vechea firma si a aflat ca, contractul lui de munca a mers in continuare. si i-a spus ca, nu i s-a inchis cartea de munca deoarece nu are bani ca sa-i plateasca impozitele la stat.doamne ce ne facem in cazul asta?!?!? ca el figureaza la doi angajatori cu contract de full time:( :( :(

angajatorul poate avea probleme indiferent daca ii desface contractul sau nu. datoriile raman tot ale lui..

nic
28.05.2007, 22:22:00
aceeasi situatie oarecum
- angajatorul refuza sa plateasca cartea de munca pe motiv ca nu are posib.
- angajatul refuza sa mai semneze statul ( salariul era fictiv, sa platea procentual), iar angajatorul ii spune sa nu se mai prezinte la serviciu si sa-si dea demisia
- angajatul refuza sa demisioneze pana nu i se plateste cartea de munca
- dupa un an angajatul din anumite motive accepta sa semneze demisia( in tot acest timp nu a lucrat la firma respectiva)
- demisia este inregistrata retroactiv la ITM, adica cu un an in urma, cu data de la care angajatul nu s-a mai prezentat ( asta pt ca a fost angajatul finut, ca altfel...;)) )

mai ai nelamuriri ?:-"

nic
28.05.2007, 22:28:24
insa nu inteleg motivul pt care nu i-a inregistrat demisia #-o...
si in cazul respectiv si dupa demisie tot nu erau platite datoriile, angajatorul le-a platit muuuuuuuuult mai tarziu.....

nic
28.05.2007, 23:13:31

:O acu mi-am dat seama....pai al doilea angajator cum l-a angajat ? pentru ca dupa incheierea contractului de munca, acesta se inregistreaza la ITM, iar acolo trebuie sa prezinti cartea de munca, iar daca n-ai, dai declaratie ca n-ai avut niciodata carte de munca ( ceea ce nu e cazul..) si-ti fac ei
presupun ca am inteles bine ca primul angajator nu i-a dat cartea de munca....

nic
28.05.2007, 23:14:06
se bat cap in cap...:-\

gabriela84
29.05.2007, 14:06:05
:O acu mi-am dat seama....pai al doilea angajator cum l-a angajat ? pentru ca dupa incheierea contractului de munca, acesta se inregistreaza la ITM, iar acolo trebuie sa prezinti cartea de munca, iar daca n-ai, dai declaratie ca n-ai avut niciodata carte de munca ( ceea ce nu e cazul..) si-ti fac ei
presupun ca am inteles bine ca primul angajator nu i-a dat cartea de munca....

i s-a incheiat contract de munca la al doilea angajator iar pe contract i s-a trecut " neprezentare fara carte de munca". a spus ca poate sa o aduca pe urma pt inregistrare.asa s-a intamplat
avem copie acasa dupa contractul lui de munca( cel de la actualul loc de munca ) si asa este specificat.

gabriela84
29.05.2007, 14:08:58
am contactat pe cineva de la ITM si asteptam raspuns. in functie de asta o sa vedem ce facem mai departe...#-o

nic
29.05.2007, 14:19:50
eu cred ca singura solutie e sa se inregistreze demisia la ITM cu data la care sotul tau si-a dat de fapt demisia. asta se poate rezolva de catre firma respectiva cu cei de la ITM......
poate cei de la ITM iti pot sugera si alta solutie, dar mie asta mi se pare cea mai practica....e o situatie bizara si din p.d.v. legal, pentru aceeasi persoana apare ca trebuie sa se plateasca darile de 2 ori....asa ca ar fi si in interesul firmei respective sa rezolve situatia asa....motivul invocat de ei e absurd

gabriela84
29.05.2007, 14:28:18
eu cred ca singura solutie e sa se inregistreze demisia la ITM cu data la care sotul tau si-a dat de fapt demisia. asta se poate rezolva de catre firma respectiva cu cei de la ITM......
poate cei de la ITM iti pot sugera si alta solutie, dar mie asta mi se pare cea mai practica....e o situatie bizara si din p.d.v. legal, pentru aceeasi persoana apare ca trebuie sa se plateasca darile de 2 ori....asa ca ar fi si in interesul firmei respective sa rezolve situatia asa....motivul invocat de ei e absurd

multumesc frumos pentru raspunsurile date:) .acum asteptam sa vedem ce raspuns primim de la ITM:-SS .

nic
29.05.2007, 14:30:22
cu placere...:)

blue650
09.08.2007, 16:33:21
Fetelor, cine stie sa-mi spuna cum se face la serviciu, pentru a obtine zilele libere date de stat, dupa nunta? Se face o cerere? Se anunta si atat? Se dau imediat dupa nunta, adica sa fie ca o sapt de miere? Si...cate sunt? 5? Mc mult

Fluturas
09.08.2007, 16:39:44
Fetelor, cine stie sa-mi spuna cum se face la serviciu, pentru a obtine zilele libere date de stat, dupa nunta? Se face o cerere? Se anunta si atat? Se dau imediat dupa nunta, adica sa fie ca o sapt de miere? Si...cate sunt? 5? Mc mult

este vorba de 5 zile pe care le poti lua cum vrei,inainte,dupa ...

issa
09.08.2007, 16:41:47
La mine la firma...se face o cerere catre director....si se pot lua inainte sau dupa ziua nuntii ....cum doresti>:D<

krisstina2004
09.08.2007, 21:13:13
La mine la firma...se face o cerere catre director....si se pot lua inainte sau dupa ziua nuntii ....cum doresti>:D<

Noi am luat cele 5 zile imediat dupa nunta...am facut simplu o cerere si am mentionat ca dorim "concediu pentru nevoi personale", cam asta e formularea...

Kalini
09.08.2007, 21:16:43
Eu am facut cererea azi, cu mai mult de o saptamana inainte de nunta.....Am specificat ca doresc cele 5 zile acordate cu ocazia casatoriei, prin contractul colectiv de munca.....

Cererea am depus-o acum, desi cununia civila am facut-o de 6 luni.....am inteles ca s-au cam strambat pe la Resurse Umane, pt ca, teoretic, trebuia sa iau concediul respectiv la civila, sa duc ulterior un act doveditor....:)

oana
18.10.2007, 12:58:46
eu stiu ca aceste zile sunt neplatite....:-? :-? :-?

calina
18.10.2007, 14:34:38
Sunt 5 zile de concediu pentru casatorie. Le poti lua inainte sau dupa nunta, iar cerea o faci in baza articolului 147(1)din Codul Muncii si a articolului din legea speciala care stabileste perioada de 5 zile( legea o gasesti pe google, am uitat ce nr are).
Sunt zile de concediu platite si care nu se scad din concediul legal de odihna. Nu trebuie sa depui nici un act doveditor.

Anc
18.10.2007, 14:56:58
Nici vorba, se platesc si nu se scad din concediu de odihna. La noi se face o cerere normala de concediu, avem una tip, pe care mentionam ca este vorba de zile de concediu pentru evenimente speciale.

magda1509
18.10.2007, 15:28:58
eu stiu ca aceste zile sunt neplatite....:-? :-? :-?
cum sa fie neplatite? sunt specificate in codul muncii...si se platesc!!

Miraj
18.10.2007, 16:26:24
La mine e mai recent - asa ca iti zic cum am facut..Mi-am anuntat seful verbal cam cu o sapt inainte ca vreau sa-mi iau concediu ca ma marit..., la cateva zile am facut cererea in care am specificat pentru casatorie, iar cand m-am intors am adus o copie dupa certif de casatorie si buletinul pe noul nume..cam atat..te pup:-p

pufarin
26.10.2007, 18:47:42
am si eu o intrebare pt cei care cunosc legislatia muncii.
dak ai studii superioare finalizate, angajatorul tb sa te plateasca pt studii superioare, chiar dak postul nu prevede ca este pt studii sup. adik postul poate fi ocupat si de o pers cu studii medii.

mido
29.10.2007, 19:09:26
am si eu o intrebare pt cei care cunosc legislatia muncii.
dak ai studii superioare finalizate, angajatorul tb sa te plateasca pt studii superioare, chiar dak postul nu prevede ca este pt studii sup. adik postul poate fi ocupat si de o pers cu studii medii.
angajatorul te plateste conform atributiilor specifice fisei postului respectiv...daca in statul de organizare un post este prevazut cu cerinta de a avea studii medii pentru a fi ocupat, atunci salarizarea va fi corespunzatoare acestor studii, indiferent daca titularul postului are studii superioare finalizate!

pufarin
05.11.2007, 19:12:12
dar eu as putea sa cer sa ma treaca pe studii superioare? sau este batut in cuie i statul de organizare al functiilor k dak postu nu prevede studii superioare nu poti fi platit cu studiisuperioare?
stiu k sunt mai grea de cap, dar as vrea sa stiu pt ca sunt in aceasta situatie.
multumesc.

mido
05.11.2007, 22:11:43
dar eu as putea sa cer sa ma treaca pe studii superioare? sau este batut in cuie i statul de organizare al functiilor k dak postu nu prevede studii superioare nu poti fi platit cu studiisuperioare?
stiu k sunt mai grea de cap, dar as vrea sa stiu pt ca sunt in aceasta situatie.
multumesc.
daca postul nu prevede studii superioare, nu poti fi platit pe studii superioare. dar tu ai putea vorbi cu angajatorul/sau compartimentul personal (nu stiu cum e la tine) sa incerce sa iti transforme functia din una cu studii medii in una cu studii superioare. statul de organizare nu este batut in cuie, doar ca trebuie sa parcurga un drum anevoios pt a suferi modificari, si de obicei demersurile se fac progresiv, pe cale ierarhica pana la organul abilitat sa aprobe schimbarea statului(asta in principal la institutiile de stat). eu cred ca ar trebui sa faci o solicitare in acest sens mai ales in perioada asta pt ca angajatorul sa poata prinda in bugetul pe anul viitor si fondurile aferente unei functii cu studii superioare.

Habib
06.11.2007, 08:35:35
fetelor care e diferenta dintre un contract de munca si o carte de munca?
eu am contract, mi se platesc toate darile la stat, deci sunt in legalitate?
firma este obligata sa-mi faca, carte de munca?
de ce toti ''patronii'' se feresc de cei care nu au carte de munca?

MaryT
06.11.2007, 10:58:15

de unde stii ca ti se platesc darile la stat ????????

Sylvester
06.11.2007, 11:00:13
Pai depinde de contractul pe care il ai. Un contract de munca standard, inregistrat la camera de munca, il obliga pe angajator sa-ti faca si carte de munca.

MaryT
06.11.2007, 11:02:19

ai contractul de munca stampilat de ITM ???
de cand lucrezi acolo ?

mitidani
06.11.2007, 11:04:44
din cate stiu eu nu se mai fac CARTI de munca, ci CONTRACTE de munca. Poate ma insel...
Eu am carte de munca de la primul meu servici, dar firma la care lucrez acum, o firma foarte mare face doar contracte...

Pb e sa nu ai nici una nici alta :)

MaryT
06.11.2007, 11:08:24
din cate stiu eu nu se mai fac CARTI de munca, ci CONTRACTE de munca. Poate ma insel...
Eu am carte de munca de la primul meu servici, dar firma la care lucrez acum, o firma foarte mare face doar contracte...

Pb e sa nu ai nici una nici alta :)

si de unde stii chestia asta?
ai idee daca are firma unde un Registu unic de evidenta a salariatilor?
la pensie de unde o sa iti calculeze vechimea??? :-B :-B

Sylvester
06.11.2007, 11:10:28
Din cate stiu eu contractul de munca inregistrat la camera de munca implica si o carte de munca. Una fara alta nu se poate.
Daca tie nu ti-a facut carte de munca inseamna ca ai un contract doar intre tine si angajator. Neinregistrat..... Ar trebui sa te interesezi daca ti se platesc toate darile.

Habib
06.11.2007, 11:18:28
ai contractul de munca stampilat de ITM ???
de cand lucrezi acolo ?

contractul este stampilat la ITM, si lucrez de 8 luni aproape........

MaryT
06.11.2007, 11:23:32
eu as recomanda la toata lumea sa se intereseze ca drepturi au !!
daca au n contract de munca individual acesta se poate negocia la semnarea lui...si sunt atat de multe chestii si drepturi pe care le aveti si imi pare rau sa vad ca nu le cunoasteti...

deci dupa 2009 cartile de munca vor deveni istorie dar pana atunci sunt OBLIGATORI !!!

dupa 2009 ficare firma va avea un registru electronic, unic de evidenta a salariatilor ( daca firmele la care lucrati au asa ceva deja si mai bine ) iar daca vreti sa facti vreodata un credit sau sa stiti vechimea angajatorul este obligat sa va dea adeverinta de vechime !! si daca plecti de la o firma nu uitati sa va luati aceasta adeverinta ca altfel s-ar putea sa dea faliment intre timp si la pensie nu o sa aveti vechime !!

si ca sa va lamuriti mergeti la contabil sau ce aveti si cereti o adeverinta de vechime si atunci va veti da seama !!!

bafta multa la invatarea drepturilor voastre !

MaryT
06.11.2007, 11:25:28

ai contract induvidual de munca ?
ti-am scris mai sus ce si cum !!
iti recomand sa ceri o adeverinta de vechime in munca sa fi sigura ca nu sunt probleme !!!

pufarin
07.11.2007, 09:18:09
inca o intrebare.
dak contractul de munca e incheiat pe pe o perioada determinata de 2 ani eu pot ramane insarcinata?

tina19
07.11.2007, 09:56:45
inca o intrebare.
dak contractul de munca e incheiat pe pe o perioada determinata de 2 ani eu pot ramane insarcinata?
da poti ramane in conditia in care la data nasterii ai cotizat pe ultimele 12 luni.
si as vrea sa-ti raspund si la ce ai intrebar mai sus referitor la studiile superioare. eu lucrez la bugetari si postul meu prevedea studii medii dar mai putut plati cu studii superioare. depinde de angajator daca vrea s-o faca.

alinutza81
07.11.2007, 10:41:36
eu as recomanda la toata lumea sa se intereseze ca drepturi au !!
daca au n contract de munca individual acesta se poate negocia la semnarea lui...si sunt atat de multe chestii si drepturi pe care le aveti si imi pare rau sa vad ca nu le cunoasteti...

deci dupa 2009 cartile de munca vor deveni istorie dar pana atunci sunt OBLIGATORI !!!

dupa 2009 ficare firma va avea un registru electronic, unic de evidenta a salariatilor ( daca firmele la care lucrati au asa ceva deja si mai bine ) iar daca vreti sa facti vreodata un credit sau sa stiti vechimea angajatorul este obligat sa va dea adeverinta de vechime !! si daca plecti de la o firma nu uitati sa va luati aceasta adeverinta ca altfel s-ar putea sa dea faliment intre timp si la pensie nu o sa aveti vechime !!

si ca sa va lamuriti mergeti la contabil sau ce aveti si cereti o adeverinta de vechime si atunci va veti da seama !!!

bafta multa la invatarea drepturilor voastre !

Problema mare in ceea ce priveste cartile de munca ...este aceea CA NU SE MAI GASESC DE CUMPARAT. Ceea ce inseamna ca angajatorul..daca vrea sa iti cumpere carnetul de munca..pt a ti-l completa corespunzator...nu are de unde sa-l mai ia. Sunt in situatia asta..si am vre-o 3 angajati carora nu am reusit sa le mai cumpar carnete de munca. Asta nu inseamna ca nu le merge vechimea in munca. Atunci cand vor pleca..li se va da o adeverinta de vechime..astfel incat sa poata dovedi cat si cum au lucrat..chiar daca nu au carnet de munca. Si apropo..in carnetul de munca nu se trece decat functia de baza...asta daca ai mai multe job-uri.

MaryT
07.11.2007, 10:47:20
Problema mare in ceea ce priveste cartile de munca ...este aceea CA NU SE MAI GASESC DE CUMPARAT. Ceea ce inseamna ca angajatorul..daca vrea sa iti cumpere carnetul de munca..pt a ti-l completa corespunzator...nu are de unde sa-l mai ia. Sunt in situatia asta..si am vre-o 3 angajati carora nu am reusit sa le mai cumpar carnete de munca. Asta nu inseamna ca nu le merge vechimea in munca. Atunci cand vor pleca..li se va da o adeverinta de vechime..astfel incat sa poata dovedi cat si cum au lucrat..chiar daca nu au carnet de munca. Si apropo..in carnetul de munca nu se trece decat functia de baza...asta daca ai mai multe job-uri.

cunsoc foarte bine acest aspect !!
d-soara intreba altceva !!
:)

alinutza81
07.11.2007, 10:50:45
da poti ramane in conditia in care la data nasterii ai cotizat pe ultimele 12 luni.
si as vrea sa-ti raspund si la ce ai intrebar mai sus referitor la studiile superioare. eu lucrez la bugetari si postul meu prevedea studii medii dar mai putut plati cu studii superioare. depinde de angajator daca vrea s-o faca.

Angajatorul te poate plati cu cat vrea...conform studiilor ..poate chiar si cu mai mult..ideea e daca vrea...nu il obliga nimeni sa te plateasca pt studii superioare daca postul nu cere studii superioare

alinutza81
07.11.2007, 10:54:12

Nu am facut decat sa completez ceea ce ai spus tu mai sus..ca deja d-soarei i se raspunsese la intrebare.

alinutza81
07.11.2007, 10:56:49

dupa 2009 ficare firma va avea un registru electronic, unic de evidenta a salariatilor ( daca firmele la care lucrati au asa ceva deja si mai bine ) bafta multa la invatarea drepturilor voastre ![/quote]

Cat despre registrul electronic de evidenta al salariatilor acesta exista deja...si este obligatoriu pt toti angajatori..incepand cu data de 01.01.2007..dar probabil ca stiai si asta deja:)>-

Habib
07.11.2007, 12:12:40

Doamna , te rog!!!!!!!!!!!
;));));));));));));));));))

alinutza81
07.11.2007, 12:32:35
Doamna , te rog!!!!!!!!!!!
;));));));));));));));));))

=D> =D> =D> :* :* :* ..ai dreptate

pufarin
07.11.2007, 15:53:10
multumesc pt raspunsuri.
oricum cu privire la salar cred ca va ramane pe studii medii atat timp cat voi lucra la aceasta institutie,chiar dak as face o cerere pt marire. cred ca singura solutie pt un salar mai mare (adik sa fiu platita cu studii superioare, k doar n-am facut degeaba facultate)ar fi alt loc de munca.
iar legile astea sunt date doar asa k sa fie.
puteau sa faca si ei altfel legea asta.
dar bineinteles k nu au avut nci un interes.

gabriela84
12.11.2007, 12:57:49
Am si eu o intrebare adresata miresicilor care cunosc cat de cat legislatia privind dreptul muncii : daca un angajat pleaca si angajatorul ii plateste darile catre stat pt eliberarea cartii de munca inseamna ca trebuie sa plateasca si la ceilalti angajati aceste taxe? sau ii plateste doar angajatului care si-a dat demisia? va multumesc.

mami_de_pisi
12.11.2007, 16:44:02
Am si eu o intrebare adresata miresicilor care cunosc cat de cat legislatia privind dreptul muncii : daca un angajat pleaca si angajatorul ii plateste darile catre stat pt eliberarea cartii de munca inseamna ca trebuie sa plateasca si la ceilalti angajati aceste taxe? sau ii plateste doar angajatului care si-a dat demisia? va multumesc.
ii poate plati doar lui adik doar celui care si-a dat demisia

gabriela84
13.11.2007, 13:10:53
ii poate plati doar lui adik doar celui care si-a dat demisia

multumesc pt raspuns. eu am mai primit un raspuns cum ca ar trebuii sa se plateasca la toti#-o .oare cum o fi?

manusa
14.11.2007, 12:37:20
spuneti-mi, va rog, daca eu sunt acum insarcinata in 6 saptamani si vreau sa ma angajez...dar in momentul in care eu spun ca sunt insarcinata angajatorii nu ma mai cheama la interviu...faza asta este cumva discrminare?

mami_de_pisi
14.11.2007, 18:29:06
multumesc pt raspuns. eu am mai primit un raspuns cum ca ar trebuii sa se plateasca la toti#-o .oare cum o fi?
sotul meu e printre altele si insp res umane el mi-a rasp asa ca...eu am incredere in elface de 5 ani si traba asta

alinutza81
15.11.2007, 11:31:47
spuneti-mi, va rog, daca eu sunt acum insarcinata in 6 saptamani si vreau sa ma angajez...dar in momentul in care eu spun ca sunt insarcinata angajatorii nu ma mai cheama la interviu...faza asta este cumva discrminare?

Mie asa imi suna...nici macar nu are voie sa te intrebe acest lucru la angajare. Dar daca nu vrea totusi sa te angajeze nu prea ai ce sa ii faci..la cum sunt legile la noi#-o ...e f greu sa dovedesti ca nu te-a angajat pt ca erai insarcinata. Poate spune ca pur si simplu nu corespundeai dpdv profesional postului resprectiv. Parerea mea e sa nu spui ca esti insarcinata...dar apoi cand vei anunta acest lucru:-s ..o sa dea cam aiurea.

tina19
15.11.2007, 12:07:40
da este discriminare dupa cum spune Codul muncii
Art. 5. [egalitatea de tratament]
(1) În cadrul relațiilor de muncă funcționează principiul egalității de tratament față de toți salariații și angajatorii.
(2) Orice discriminare directă sau indirectă față de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenență națională, rasă, culoare, etnie, religie, opțiune politică, origine socială, handicap, situație sau responsabilitate familială, apartenență ori activitate sindicală, este interzisă.
(3) Constituie discriminare directă actele și faptele de excludere, deosebire, restricție sau preferință, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoașterii, folosinței sau exercitării drepturilor prevăzute în legislația muncii.
(4) Constituie discriminare indirectă actele și faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prevăzute la alin. (2), dar care produc efectele unei discriminări directe.

este greu de demonstrat orice discriminare dar daca iti pui in cap s-o demonstrezi te poti adresa autoritatilor, Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării

gabriela84
15.11.2007, 14:12:21
sotul meu e printre altele si insp res umane el mi-a rasp asa ca...eu am incredere in elface de 5 ani si traba asta

ok, atunci asa o fi. mersi :)

alpheta
24.04.2008, 08:21:03
pentru miresicile care se gasesc in aceasta situatie :
concediu de studiu trebuie sa se acorde de catre firma angajatoare
aveti dreptul la 30 zile pe an ( fara plata ) pentru acest tip de concediu
este stipulat acest drept si in condul muncii asa ca nu vad care angajator si-ar pune in cap angajatul refuzand acest drept
pentru angajatorii mai putini cooperanti acestia trebuie sa stie ca orice conflict in materie de dreptul muncii este scutit in instanta de taxe judiciare si cele de timbru ( adik va puteti judeca cu ei chiar daca nu aveti banuti ) plus ca pot fi aduse la cunsotinta si inspectoratului teritorial de munca ceea ce nu va fi deloc !!!
dar eu va doresc sa veti parte de angajatori intelegatori o:-) caci pana la urma aceasta situatie este una provizorie si nu va dura o viata, nu???

alpheta
24.04.2008, 08:21:36
este stipulat acest drept si in condul muncii asa ca nu vad care angajator si-ar pune in cap angajatul refuzand acest drept
pentru angajatorii mai putini cooperanti acestia trebuie sa stie ca orice conflict in materie de dreptul muncii este scutit in instanta de taxe judiciare si cele de timbru ( adik va puteti judeca cu ei chiar daca nu aveti banuti ) plus ca pot fi aduse la cunsotinta si inspectoratului teritorial de munca ceea ce nu va fi deloc !!!
dar eu va doresc sa veti parte de angajatori intelegatori o:-) caci pana la urma aceasta situatie este una provizorie si nu va dura o viata, nu???

evenstar
24.04.2008, 10:49:06

Nu e chiar asa, nu e stipulat nicaieri in CM ca are dreptul la concediu de studii... In cm se prevede ca poate sa faca cerere si angajatorul poate sa o respinga... (art. 150)

Exista, intradevar, in CCM la nivel national (adica Contractul Colectiv de Munca) pe anii 2007-2010, o prevedere care spune ca:

Art. 61 alin.(2): Salariații au dreptul la 30 de zile concediu fără plată, acordat o singură dată, pentru pregătirea și susținerea lucrării de diplomă în învățământul superior. Acest concediu se poate acorda și fracționat, la cererea salariatului.

Asadar, o singura data, nu in fiecare an!!!

PS: pentru patronii care spun :"eu n-am sindicat deci nu mai intereseaza ccm-ul":D:

Art. 241. (Codul Muncii): - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
d) pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel național.

alpheta
28.04.2008, 07:51:48
SECTIUNEA a 2-a

Concediile pentru formare profesional&atilde;

Art. 149. - (1) Salariatii au dreptul s&atilde; beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesional&atilde;.
(2) Concediile pentru formare profesional&atilde; se pot acorda cu sau f&atilde;r&atilde; plat&atilde;.
Art. 150. - (1) Concediile f&atilde;r&atilde; plat&atilde; pentru formare profesional&atilde; se acord&atilde; la solicitarea salariatului, pe perioada form&atilde;rii profesionale pe care salariatul o urmeaz&atilde; din initiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, dup&atilde; caz, cu acordul reprezentantilor salariatilor si numai dac&atilde; absenta salariatului ar prejudicia grav desf&atilde;surarea activit&atilde;tii.
Art. 151. - (1) Cererea de concediu f&atilde;r&atilde; plat&atilde; pentru formare profesional&atilde; trebuie s&atilde; fie înaintat&atilde; angajatorului cu cel putin o lun&atilde; înainte de efectuarea acestuia si trebuie s&atilde; precizeze data de începere a stagiului de formare profesional&atilde;, domeniul si durata acestuia, precum si denumirea institutiei de formare profesional&atilde;.
(2) Efectuarea concediului f&atilde;r&atilde; plat&atilde; pentru formare profesional&atilde; se poate realiza si fractionat în cursul unui an calendaristic, pentru sustinerea examenelor de absolvire a unor forme de înv&atilde;t&atilde;mânt sau pentru sustinerea examenelor de promovare în anul urm&atilde;tor în cadrul institutiilor de înv&atilde;t&atilde;mânt superior, cu respectarea conditiilor stabilite la alin. (1).
Art. 152. - (1) În cazul în care în cursul unui an calendaristic, pentru salariatii în vârst&atilde; de pân&atilde; la 25 de ani, si, respectiv, în cursul a 2 ani calendaristici consecutivi, pentru salariatii în vârst&atilde; de peste 25 de ani, nu a fost asigurat&atilde; participarea la o formare profesional&atilde; pe cheltuiala angajatorului, salariatul în cauz&atilde; are dreptul la un concediu pentru formare profesional&atilde;, pl&atilde;tit de angajator, de pân&atilde; la 10 zile lucr&atilde;toare.
(2) În situatia prev&atilde;zut&atilde; la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilit&atilde; conform art. 145.
(3) Perioada în care salariatul beneficiaz&atilde; de concediul pl&atilde;tit prev&atilde;zut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu pl&atilde;tit pentru formare profesional&atilde; va fi înaintat&atilde; angajatorului în conditiile prev&atilde;zute la art. 151 alin. (1).
Art. 153. - Durata concediului pentru formare profesional&atilde; nu poate fi dedus&atilde; din durata concediului de odihn&atilde; anual si este asimilat&atilde; unei perioade de munc&atilde; efectiv&atilde; în ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.

da, o poate respinge dar asa cum zice cm numai daca absenta sa ar prejudicia activitatii
eu ma refer ca acest drept este stipulat in cm, este dreptul la formare profesionala si conf art 151 se acorda nu numai pentru absolvire ci si pentru sustinerea examenelor pentru promovare in anul urmator!!

succes la examene si angajatori intelegatori fetelor!!;-)

pufarin
09.07.2008, 10:56:56
buna fetelor,
am mare nevoie de ajutorul vostru.
sa va spun cam in ce situatie sunt.
sunt angajata de 2 ani de acuma pe un post care suna asa: casier cu atributiuni de bibliotecar.
problema nu e casieria ci biblioteca pe care o am in gestiune.
cand m-am angajat nu mi-a predat nimeni nimic. ulterior s-au cerut situatii de catre centru mama.
am trm la mom respectiv o sit facuta de mine cu cartile numarate de min personal. bineinteles k nemailucrand pe asa ceva am mai gresit.
in fine a venit de la bucuresti un fel de control care mi-a numarat cartile s-a stabilit exact cate sunt.
ideea e k in balanta era un nr de carti, din care oricum mai lipseau, astea lipsa nu le-am avut de la bun ineput, si un plus care nu se regasea nicaieri.
a terminat aia de inventariat si a facut o suta si o mie de sit din care pana la urma tot aiurea a iesit.
acuma eu as vrea sa fac o adresa prin care sa solicit sa vina cineva sa le numere din nou si sa le predau cumva sa scap de ele, nu vreau sa le mai am in gestiune.
inca ceva in mom in care a venit aia cu inventarierea am dat o declaratie cum k la mom angajarii nu mi le-a predat nimeni si am semnat pe sit nou intocmite de aia cu inventarul. numa acuma tot nu e in regula.
adik am in balanta un nr de carti si mai am iar plus pe langa balanta.
ce ma sfatuiti sa fac?
astept rasp cat mai urgent
multumesc:-s

diana31
10.07.2008, 09:41:21
buna fetelor,
am mare nevoie de ajutorul vostru.
sa va spun cam in ce situatie sunt.
sunt angajata de 2 ani de acuma pe un post care suna asa: casier cu atributiuni de bibliotecar.
problema nu e casieria ci biblioteca pe care o am in gestiune.
cand m-am angajat nu mi-a predat nimeni nimic. ulterior s-au cerut situatii de catre centru mama.
am trm la mom respectiv o sit facuta de mine cu cartile numarate de min personal. bineinteles k nemailucrand pe asa ceva am mai gresit.
in fine a venit de la bucuresti un fel de control care mi-a numarat cartile s-a stabilit exact cate sunt.
ideea e k in balanta era un nr de carti, din care oricum mai lipseau, astea lipsa nu le-am avut de la bun ineput, si un plus care nu se regasea nicaieri.
a terminat aia de inventariat si a facut o suta si o mie de sit din care pana la urma tot aiurea a iesit.
acuma eu as vrea sa fac o adresa prin care sa solicit sa vina cineva sa le numere din nou si sa le predau cumva sa scap de ele, nu vreau sa le mai am in gestiune.
inca ceva in mom in care a venit aia cu inventarierea am dat o declaratie cum k la mom angajarii nu mi le-a predat nimeni si am semnat pe sit nou intocmite de aia cu inventarul. numa acuma tot nu e in regula.
adik am in balanta un nr de carti si mai am iar plus pe langa balanta.
ce ma sfatuiti sa fac?
astept rasp cat mai urgent
multumesc:-s
solicita inca o numarare a cartilor in urma careia sa-ti rezulte acelasi evidenta ca si in balanta/:)..........sau in urma unei alte inventarieri sa regleze ei balanta cu stocul faptic

pufarin
10.07.2008, 11:07:17
solicita inca o numarare a cartilor in urma careia sa-ti rezulte acelasi evidenta ca si in balanta/:)..........sau in urma unei alte inventarieri sa regleze ei balanta cu stocul faptic

asa m-am gandit si eu da avand in vedere k a fost o inventariere in urma careia totul tb sa fie ok si de fapt e tot aiurea ma gandesc sa nu intru eu la inaintare. pt k at cand a fost controlul am dat declaratia aia k nu am preluat nimic de la nimeni dar am semnat pe situtiile facute de aia care a venit la inventar de buna credinta k va fi totul ok.

diana31
15.07.2008, 14:50:49
asa m-am gandit si eu da avand in vedere k a fost o inventariere in urma careia totul tb sa fie ok si de fapt e tot aiurea ma gandesc sa nu intru eu la inaintare. pt k at cand a fost controlul am dat declaratia aia k nu am preluat nimic de la nimeni dar am semnat pe situtiile facute de aia care a venit la inventar de buna credinta k va fi totul ok.
e singura solutie ca stocul faptic sa fie egal cu stocul scriptic..pentru ca tu sa fii ok
la inventarierea respectiva ai iesit cu plus sau cu minus?

pufarin
16.07.2008, 10:13:55
e singura solutie ca stocul faptic sa fie egal cu stocul scriptic..pentru ca tu sa fii ok
la inventarierea respectiva ai iesit cu plus sau cu minus?

problema e k biblioteca nu a fost niciodata in ordine, si cea care a fost inaintea mea a plecat fara sa predea nimic.
cand m-am angajat eu, fiind mai tanara s-au gandit sa ma frece pe mine cu toate inventarele.
acuma eu am facut din nou situatia dupa balanta si dupa ce mai am.
problema e k nu au iesit ok.
am asa odata biblioteca pe care am dat-o deoparte unde am ceva in minus dar din greseala aleia care a venit at la inventar, iar balanta bineinteles k tot aiurea a fost intocmita, pt k eu am verificat cu ce s-a numarat at la inventariere.
acuma am facut din nou k un fel de referat sa fie propuse spre casare cartile pe care nu le am si nici nu le-am avut vreodata.
singura problema care ma mai streseaza acuma e sa nu se faca din nou balanta aiurea si iar sa fie probleme, pt k eu ce am facut am numarat nu singura ci m-a ajutat cineva.
urati-mi succes mai am putin (vreo cateva luni) si intru in concediu de maternitate si scap k oricum nu vreau sa ma mai intorc tot aici cand termin cu concediu de maternitate.
pupici fetelor si bafta si voua in tot ceea ce va propuneti.>:D<

compact
24.07.2008, 16:26:20
CONTRACT DE MUNCA
Cand te angajezi trebuie sa semnezi IN PRIMA ZI de lucru contractul de munca care in termen de 20 zile calendaristice se inregistreaza de catre ITM.
Vechimea in munca pentru pensie si celelalte asigurari este contorizata prin declaratiile LUNARE depuse de angajator. Tu, ca angajat, ai dreptul la fluturas - in care apar toate opririle din salariu care se vireaza la stat.

CARTEA DE MUNCA
In cartea de munca este mentionata perioada lucrata la un angajator, functiile si salariile avute - conform actelor inregistrate la ITM. Adica, CONTRACT DE MUNCA, acte aditionale la contractul de munca, decizii.

Inainte de a va angaja cautati pe net codul muncii. Acolo gasiti TOATE obligatiile si drepturile vs. Pe un forum oricine isi poate da cu parerea (oricat de bine intentionate ar fi), dar nu inseamna ca persoanele respective au cunostintele necesare pentru a raspunde corect.

alecsa
25.07.2008, 01:16:52

pai si atunci care e problema? daca este inregistrat la ITM, e ok. si eu am ctr de munca, dar carte de munca nu, pt ca nu se mai gasesc. semnezi fluturasii de salarii?

evenstar
25.07.2008, 07:33:57
pai si atunci care e problema? daca este inregistrat la ITM, e ok. si eu am ctr de munca, dar carte de munca nu, pt ca nu se mai gasesc. semnezi fluturasii de salarii?
:-? De cand se fac tot mai multe plati salariale prin card, am auzit de foarte putine firme in care sa se mai semneze efectiv fluturasi or smth (practic se semna pe stat/fluturas de confirmare a ridicarii banilor, in momentul in care luai salariul)... Noi facem tot "pe fatza", aici e prima firma la care am vazut efectiv ca se respecta legea cu strictete dpdv al legislatiei muncii, dar nu semnam de primirea salariului ca e un nonsens - firma are op-urile ca dovada a platii, ar fi total neproductiv sa fugarim 500 de oameni in 8 puncte de lucru a 2 schimburi sa le luam semnaturi de 2 ori pe luna ca le viram banii intr-un card... Asa ca lipsa semnaturii pe fluturas nu e o dovada ca nu se respecta legea... :-?

compact
25.07.2008, 11:47:31
:-? De cand se fac tot mai multe plati salariale prin card, am auzit de foarte putine firme in care sa se mai semneze efectiv fluturasi or smth (practic se semna pe stat/fluturas de confirmare a ridicarii banilor, in momentul in care luai salariul)... Noi facem tot "pe fatza", aici e prima firma la care am vazut efectiv ca se respecta legea cu strictete dpdv al legislatiei muncii, dar nu semnam de primirea salariului ca e un nonsens - firma are op-urile ca dovada a platii, ar fi total neproductiv sa fugarim 500 de oameni in 8 puncte de lucru a 2 schimburi sa le luam semnaturi de 2 ori pe luna ca le viram banii intr-un card... Asa ca lipsa semnaturii pe fluturas nu e o dovada ca nu se respecta legea... :-?

semnarea fluturasului are un dublu rol - cel de confirmare a primirii salariului (dar se poate demonstra prin OP) si cel de informare a salariatului asupra retinerilor din salariu.

evenstar
25.07.2008, 12:06:19
semnarea fluturasului are un dublu rol - cel de confirmare a primirii salariului (dar se poate demonstra prin OP) si cel de informare a salariatului asupra retinerilor din salariu.
Asa o fi, dar nu se mai practica decat pe alocuri, si itm-ul stie chestia asta (noi am trecut prin 2 controale pe bune de la ITM, fara "inchis in birou si dat plicul")
Oricum, am facut comentariul numai ca sa nu se inteleaga ca daca nu semnezi fluturasul nu ti se platesc darile la stat. Ele pot sa mearga bine-mersi si fara, si in principiu merg cu conditia existentei unui contract inregistrat si vizat la Inspectoratul teritorial de munca.
Am mai comentat pe tema asta azi la lat topic, si o sa iau cu copy/paste de acolo (cu mentiunea ca am aflat toate detaliile "pe pielea" unui fost angajator caruia i s-au blocat conturile prin hotarare judecatoreasca):

Asa... revin cu raspunsul la comentariul de la "Aspirante", referitor la plata contributiilor sociale. Acestea se inregistreaza, la fisc, ca obligatii ale angajatorului din momentul in care CIM este inregistrat la ITM, si nu i se mai sterg decat in momentul in care se inregistreaza decizia de incetare a CIM la acelasi ITM. In cazul in care angajatorul nu vireaza sumele aferente contributiilor la timp, el intra in procedura de executare silita (blocare de conturi etc), dar angajatul beneficiaza in continuare de toate drepturile care decurg din calitatea de salariat...
Asa ca singura grija a angajatului e sa ceara un exemplar din contractul de munca vizat si inregistrat de Inspectoratul Teritorial de Munca, de atunci poate sta linistit in legatura cu drepturile sale - evident, nu vorbescde cazuri (rare) de ilegalitati de genul angajatorilor care falsifica semnatura angajatului pe cerere de demisie si il scoate ilegal din evidentele firmei... Acelea sunt din alta gama si riscurile sunt prea mari pentru a fi facute de oameni intregi la cap... :)>-

finica
25.07.2008, 12:11:55
Cine mă lămurește și pe mine?
Am două luni de când am plecat de la fosta firmă și nici până în momentul de față nu am intrat în posesia cărții de muncă. Ex-patronul meu are ideea fixă că vrea să-mi înmâneze personal cartea de muncă, numai că eu nu am nici timpul necesar și nici chef să umblu după el prin tot orașul. Ce pot face ca să îmi recuperez cartea de muncă fără a fi nevoită să mai dau cu ochii de el? (că sincer, mi-e și greață numai când îl văd ...)

evenstar
25.07.2008, 12:16:03
Cine mă lămurește și pe mine?
Am două luni de când am plecat de la fosta firmă și nici până în momentul de față nu am intrat în posesia cărții de muncă. Ex-patronul meu are ideea fixă că vrea să-mi înmâneze personal cartea de muncă, numai că eu nu am nici timpul necesar și nici chef să umblu după el prin tot orașul. Ce pot face ca să îmi recuperez cartea de muncă fără a fi nevoită să mai dau cu ochii de el? (că sincer, mi-e și greață numai când îl văd ...)

Ex-patronul tau are dreptate. Cartea de munca nu se inmaneaza decat personal, cu semnarea unui proces-verbal de predare-primire. Mai ai varianta de a imputernici o persoana prin procura notariala, dar un drum tot faci, si costa (te ajuta doar pentru sila de a da ochii cu el)...

finica
25.07.2008, 12:48:28
Ex-patronul tau are dreptate. Cartea de munca nu se inmaneaza decat personal, cu semnarea unui proces-verbal de predare-primire. Mai ai varianta de a imputernici o persoana prin procura notariala, dar un drum tot faci, si costa (te ajuta doar pentru sila de a da ochii cu el)...
Dar există serviciul de personal, care înmâna de obicei cărțile de muncă ... nu văd de ce ar trebui să o facă patronul ... de ce nu o pot trimite la ITM? Cu drumul nu e o problemă, că firma de din Iași ... numai că nu am chef să mai aud abjecțiile lui încă o dată ...
Firma face parte dintr-un grup de firma, toate sunt ale aceluiași patron, numai că în actele firmei la care am lucrat el nu figurează nici ca director, administrator sau mai știu eu ce altceva ... de asta nu înțeleg cu ce drept îmi reține cartea de muncă atâta timp cât au am semnată fișa de lichidare?

evenstar
25.07.2008, 13:08:28
Dar există serviciul de personal, care înmâna de obicei cărțile de muncă ... nu văd de ce ar trebui să o facă patronul ... de ce nu o pot trimite la ITM? Cu drumul nu e o problemă, că firma de din Iași ... numai că nu am chef să mai aud abjecțiile lui încă o dată ...
Firma face parte dintr-un grup de firma, toate sunt ale aceluiași patron, numai că în actele firmei la care am lucrat el nu figurează nici ca director, administrator sau mai știu eu ce altceva ... de asta nu înțeleg cu ce drept îmi reține cartea de muncă atâta timp cât au am semnată fișa de lichidare?
Aaaaa, acum am priceput... La itm sigur nu ti-o va trimite, nu sta in atributiile lor sa faca pe "intermediarii" intre patron si angajat. Dar nu, nu PERSONAL de la el trebuie sa o iei, ci de la resurse umane...
Ai vb cu cei de la HR?:-? Ei ce ti-au zis?

Daca da, si ti-au zis ca el nu le permite sa-ti dea cartea de munca (acum, daca ar veni CEO-ul la mine si mi-ar zice "nu ii da cartea de munca lu X ca i-o dau eu", nici eu nu m-as lua in gura cu el...), atunci cea mai buna solutie e sa faci o cerere scrisa in care sa soliciti o programare pentru ridicarea cartii de munca de la departamentul HR (cerere adresata directorului de resurse umane), si sa ii dai numar de inregistrare de la secretariat/ receptie. Sau sa o trimiti recomandata cu confirmare de primire.
In cazul asta, ei sunt obligati sa iti raspunda in termen de 30 de zile, sau sa iti solutioneze cererea...

Dar chiar sunt curioasa daca si ce ti-au spus cei de la resurse umane...

finica
25.07.2008, 13:13:02
Aaaaa, acum am priceput... La itm sigur nu ti-o va trimite, nu sta in atributiile lor sa faca pe "intermediarii" intre patron si angajat. Dar nu, nu PERSONAL de la el trebuie sa o iei, ci de la resurse umane...
Ai vb cu cei de la HR?:-? Ei ce ti-au zis?

Daca da, si ti-au zis ca el nu le permite sa-ti dea cartea de munca (acum, daca ar veni CEO-ul la mine si mi-ar zice "nu ii da cartea de munca lu X ca i-o dau eu", nici eu nu m-as lua in gura cu el...), atunci cea mai buna solutie e sa faci o cerere scrisa in care sa soliciti o programare pentru ridicarea cartii de munca de la departamentul HR (cerere adresata directorului de resurse umane), si sa ii dai numar de inregistrare de la secretariat/ receptie. Sau sa o trimiti recomandata cu confirmare de primire.
In cazul asta, ei sunt obligati sa iti raspunda in termen de 30 de zile, sau sa iti solutioneze cererea...

Dar chiar sunt curioasa daca si ce ti-au spus cei de la resurse umane...
Am făcut cerere scrisă să mi-o trimită prin poștă dar nu am primit nici un răspuns, deși cererea e de pe 19 mai ... am depus sesizare și la ITM, acum recent și aștept să văd ce se întâmplă ... ăsta e ordinul patronului ... la personalul TESA el va înmâna personal cărțile de muncă

evenstar
25.07.2008, 14:00:00
Am făcut cerere scrisă să mi-o trimită prin poștă dar nu am primit nici un răspuns, deși cererea e de pe 19 mai ... am depus sesizare și la ITM, acum recent și aștept să văd ce se întâmplă ... ăsta e ordinul patronului ... la personalul TESA el va înmâna personal cărțile de muncă

:-?:-?:-? Omul asta chiar n-are ce face?:gen_07::gen_07::gen_07:

Prin posta nu ti-o va trimite, in nici un caz, pentru ca, asa cum spuneam, trebuie sa o ridici personal pe semnatura. In cerere ar trebui sa soliciti programare la dept. resurse umane... sa te duci la ei in birou, nu la patron... Chiar m-am consultat si cu colega mea si nu a vazut nici ea alta solutie...

Din pacate, legea e ok, pentru a se preveni distrugerile sau pierderile carnetelor de munca, pentru ca asta ar afecta mult mai multi oameni... Daca s-ar da "liber" la trimis prin cunostinte si posta, cunosc o suma de "colege de breasla" care le-ar trimite cu cutia prin cartiere, numai sa csape de efortul de a face un proces verbal... E un document in care sta "pensia" omului, de aceea are regim special... Totusi, cei care au facut legea, nu cred ca si-au imaginat ca exista astfel de presedinti de companie sau ce e nenea ala... Ar trebui sa-si gaseasca un hobby, draq... sa se apuce de goblenuri daca nu are ocupatie:-?

finica
25.07.2008, 14:04:46
:-?:-?:-? Omul asta chiar n-are ce face?:gen_07::gen_07::gen_07:

Prin posta nu ti-o va trimite, in nici un caz, pentru ca, asa cum spuneam, trebuie sa o ridici personal pe semnatura. Totusi, cei care au facut legea, nu cred ca si-au imaginat ca exista astfel de presedinti de companie sau ce e nenea ala... Ar trebui sa-si gaseasca un hobby, draq... sa se apuce de goblenuri daca nu are ocupatie:-?
Din păcate mai sunt și patroni de-ăștia, care nu vor să rateze nici un prilej ca să te umilească ... și s-ar părea că ăsta e hobby-ul lui ... să-și bată joc de oameni ...
Noroc că la noul loc de muncă mi-au făcut contract de muncă și nu mi-au cerut încă să le aduc cartea de muncă ...
Găsesc eu o soluție în cele din urmă #-o

evenstar
25.07.2008, 14:09:28
Din păcate mai sunt și patroni de-ăștia, care nu vor să rateze nici un prilej ca să te umilească ... și s-ar părea că ăsta e hobby-ul lui ... să-și bată joc de oameni ...
Noroc că la noul loc de muncă mi-au făcut contract de muncă și nu mi-au cerut încă să le aduc cartea de muncă ...
Găsesc eu o soluție în cele din urmă #-o

Mda... nici eu n-am adus cartea de munca, desi lucrez la HR... =))=))=)) De 5 luni o tot uit acasa... ;))

finica
25.07.2008, 14:11:39
Mda... nici eu n-am adus cartea de munca, desi lucrez la HR... =))=))=)) De 5 luni o tot uit acasa... ;))
Măcar tu o ai acasă ... mi-am adus aminte, la firma de la care am plecat nici măcar personal la Resurse umane nu mai au ... se ocupă jurista de problemele de personal ...:))

evenstar
25.07.2008, 14:12:54
Măcar tu o ai acasă ... mi-am adus aminte, la firma de la care am plecat nici măcar personal la Resurse umane nu mai au ... se ocupă jurista de problemele de personal ...:))
Pai si-or fi luat campii, sarmanii... eu asa as fi facut cu asa sef cretin...

finica
25.07.2008, 14:14:43
Pai si-or fi luat campii, sarmanii... eu asa as fi facut cu asa sef cretin...
Normal ... și nu sunt puțin cei care au făcut lucrul ăsta ...

stefania_a
29.07.2008, 21:24:20
cine ma poate ajuta si pe mine? acum 6 luni am ramas fara serviciu. acum 2 saptamani am gasit un job part-time. totul cu acte in regula:contract de munca, completare carte de munk. peste 3 saptamani urmeaza sa incep si in al doilea loc de munca, care este cu norma intreaga. vreau sa le pastrez pe ambele, numai k am o dilema:cartea de munca vaputea fi compleata de ambele firme?adik sa apara k muncesc paralel la cele doua joburi, sau trebuie sa o inchei la cea de part time, k sa poate fi completata de firma unde voi incepe cu full time?

danielaciomag
29.07.2008, 22:08:09
cine ma poate ajuta si pe mine? acum 6 luni am ramas fara serviciu. acum 2 saptamani am gasit un job part-time. totul cu acte in regula:contract de munca, completare carte de munk. peste 3 saptamani urmeaza sa incep si in al doilea loc de munca, care este cu norma intreaga. vreau sa le pastrez pe ambele, numai k am o dilema:cartea de munca vaputea fi compleata de ambele firme?adik sa apara k muncesc paralel la cele doua joburi, sau trebuie sa o inchei la cea de part time, k sa poate fi completata de firma unde voi incepe cu full time?

In cartea de munca va aparea inregistrarea de la locul de munca full time. Acum apare inregistrarea de la firma part-time, pentru ca nu ai avut alt loc de munca. Dar normal in cartea de munca apare doar jobul full time. Nu apar in cartea de munca ambele joburi. Principalul este ca, ambele firme sa depuna declaratiile la casa de pensii, pentru ca dupa acelea se va calcula punctajul pentru pensie (vechimea inainte de 2001 se va introduce in baza de date a casei de pensii prin scanarea cartii de munca, dupa 2001 se tine
cont de declaratiie depuse la casele de pensii).

stefania_a
30.07.2008, 09:34:58
In cartea de munca va aparea inregistrarea de la locul de munca full time. Acum apare inregistrarea de la firma part-time, pentru ca nu ai avut alt loc de munca. Dar normal in cartea de munca apare doar jobul full time. Nu apar in cartea de munca ambele joburi. Principalul este ca, ambele firme sa depuna declaratiile la casa de pensii, pentru ca dupa acelea se va calcula punctajul pentru pensie (vechimea inainte de 2001 se va introduce in baza de date a casei de pensii prin scanarea cartii de munca, dupa 2001 se tine
m-ai lamurit. ms mult de ajutor>:D<

compact
30.07.2008, 12:53:03

ai vreo baza legala pentru aberatiile astea? Nu da sfaturi sau sugestii daca nu stii legislatia in vigoare, mai bine da nr de tel de la ITM :-L:-L:-L:-L:-L:-L

stefania_a
30.07.2008, 15:46:56
ai vreo baza legala pentru aberatiile astea? Nu da sfaturi sau sugestii daca nu stii legislatia in vigoare, mai bine da nr de tel de la ITM :-L:-L:-L:-L:-L:-L
nu vreau sa creez discutii, din cauza neinformarii mele. am primit pm de la tine. si mai am o nelamurire. trebuie neaparat sa imi inchie colaborarea cu cei de la part time definitiv k sa pot sa duc cartea la cel full time?k pe mine sincer m-ar multumi sa imi apara salariul de full time cu atata mai mult cu cat vrem sa facem si un credit

finica
30.07.2008, 15:49:55
Nu cred că e cazul să fii așa de de drastică cu ea ... [-X

evenstar
30.07.2008, 17:22:35

In cartea de munca se inregistreaza functia de baza, care poate fi si 1/8 norma daca ea alege asa... Ideea e ca angajatul alege care e functia de baza, da declaratie in acest sens la toti angajatorii, si deducerea personala si eventualele deduceri suplimentare se aplica la respectiva functie de baza (adica o suma variabila care se scade din venitul lunar inainte de calcularea impozitului pe venit - scazand, in acest fel, cuantumul impozitului). Chestia asta e importanta de stiut in anumite situatii speciale, in care venitul din part-time e mai mare decat cel din full-time - e mai convenabil pt angajat sa i se considere functie de baza venitul mai mare, in anumite limite (adica daca salariul de baza cu sporurile permanente insumeaza sub 3000 ron, prag de la care nu se mai aplica deducerea)...

In privinta contributiilor lunare, ele nu se platesc numai catre casa de pensii, ci si catre alte institutii - casa de asigurari de sanatate, fortele de munca, administratia financiara etc - indiferent de timpul de munca (=norma), pentru TOATE contractele pe care le are un angajat in acelasi timp, cu conditia ca acestea sa fie inregistrate la ITM... (moment in care devin obligatii fiscale ale angajatorului...)

evenstar
30.07.2008, 17:24:42
nu vreau sa creez discutii, din cauza neinformarii mele. am primit pm de la tine. si mai am o nelamurire. trebuie neaparat sa imi inchie colaborarea cu cei de la part time definitiv k sa pot sa duc cartea la cel full time?k pe mine sincer m-ar multumi sa imi apara salariul de full time cu atata mai mult cu cat vrem sa facem si un credit
Nu, nu trebuie sa iti inchei colaborarea. Dai o declaratie cf careia din data de .... esti angajata cu norma intreaga la SC XXX, care va deveni functie de baza, si cu asta se rezolva...

compact
30.07.2008, 18:00:28
Nu, nu trebuie sa iti inchei colaborarea. Dai o declaratie cf careia din data de .... esti angajata cu norma intreaga la SC XXX, care va deveni functie de baza, si cu asta se rezolva...

nu se poate. am avut o problema de genul asta si ITM-ul a dat un raspuns ferm: se inchide contractul de munca - se opereaza in carnetul de munca si apoi i se da ex-angajatului!

Carnetul de munca este deja operat de catre firma la care lucreaza part-time si nu poate fi inchis pt ca nu mai are functia de baza acolo.

compact
30.07.2008, 18:05:18
Nu cred că e cazul să fii așa de de drastică cu ea ... [-X

Finica, e un subiect serios, daca era vorba de cum ii zice soacrei sau daca sa-si puna sau nu OB-uri nici nu comentam. Dar fiind vorba de niste drepturi si proceduri nu cred ca e cazul sa-si dea cu parerea persoane care nu au habar.

Cea care primeste informatia poate considera ca persoana respectiva i-a dat informatii bune si se gaseste peste 2-3 luni cu carnetul inrosit pentru ca s-a luat dupa ce a "auzit" pe forum.....

ps. daca venea o colega sa ma intrebe ce se poate face in situatia asta (am lucrat pe post de consultant 9 luni si stiu ce vb) ii explicam toate implicatiile si posibilitatile......
dar daca venea o colega sa-mi zica ca trb sa fac asa ca a citit pe forumul de miresici ca asa se face o faceam de cacao cu cat mai multi oameni in preajma :)>-

danielaciomag
30.07.2008, 19:14:02

Sincer, chiar nu mi-am imaginat asa ceva.
Nu cred ca sunt aberatii. Este o lamurire generala, nu foarte detaliata.
Dar a arunca cu pietre, este foarte simplu.
Iar pe acest site am citit foarte multe.

danielaciomag
30.07.2008, 19:20:23
In privinta contributiilor lunare, ele nu se platesc numai catre casa de pensii, ci si catre alte institutii - casa de asigurari de sanatate, fortele de munca, administratia financiara etc - indiferent de timpul de munca (=norma), pentru TOATE contractele pe care le are un angajat in acelasi timp, cu conditia ca acestea sa fie inregistrate la ITM... (moment in care devin obligatii fiscale ale angajatorului...)

Declararea contributiilor se face catre casa de pensii, casa de sanatate, agentia de somaj, pentru toate contractele de munca inregistrate la ITM (indiferent daca sunt full time sau part-time), dar cea mai importanta este cea de la casa de pensii pentru ca de acestea se va tine cont in situatia eliminarii cartilor de munca (scanarea cartilor de munca se face pentru perioada anterioara anului 2001 iar dupa 2001 se tine cont de declaratiile la casa de pensii).

danielaciomag
30.07.2008, 19:22:53
Dar fiind vorba de niste drepturi si proceduri nu cred ca e cazul sa-si dea cu parerea persoane care nu au habar.

dar daca venea o colega sa-mi zica ca trb sa fac asa ca a citit pe forumul de miresici ca asa se face o faceam de cacao cu cat mai multi oameni in preajma :)>-

Nu stiu daca poti sa apreciezi daca "am habar". Si, mai mult de atat, daca ai calitatea de a ma judeca dupa bunul tau plac.

compact
30.07.2008, 19:28:09
Dar normal in cartea de munca apare doar jobul full time.

si al doilea comentariu al tau

Nu stiu daca poti sa apreciezi daca "am habar". Si, mai mult de atat, daca ai calitatea de a ma judeca dupa bunul tau plac.

evident nu stii legislatia din moment ce spui o asemenea absurditate. in cazul in care lucrezi ca inspector RU sau ceva asemanator......citeste inca o data codul muncii, intra pe forumuri de contabilitate. Daca ai intrebari - poti gasi usor nr celor de la ITM. Dar nu mai da sfaturi fara sa fii 100% sigura.

ps. In domeniul legislativ nu exista "normal"

stefania_a
30.07.2008, 21:08:49
fetelor, nu vreau sa va certati. m-am lamurit.

stefania_a
30.07.2008, 21:10:50
va rog mult de tot. nu am vrut sa provoc dispute fara rost.:((

evenstar
30.07.2008, 21:11:16
nu se poate. am avut o problema de genul asta si ITM-ul a dat un raspuns ferm: se inchide contractul de munca - se opereaza in carnetul de munca si apoi i se da ex-angajatului!

Carnetul de munca este deja operat de catre firma la care lucreaza part-time si nu poate fi inchis pt ca nu mai are functia de baza acolo.

Ei, asta-i alta discutie... discutia cu itm-ul si tantile care lucreaza acolo... care sunt in marea lor majoritate niste 3:-0 cu gura mare...
De putut se poate si in unele locuri se si opereaza (modif in baza art. 35 alin 3 CM)... doar ca asta presupune sa isi iasa referenta din starea de "incremenire in proiect" si sa puna o intrebare... sau inspectorul care se duce sa aiba suficient tupeu sa ceara sa vb cu cineva din corpul de control - in principiu, aceia se pricep sa citeasca legi...
Stiu ca eu problema asta am avut-o la fostul job cu "celebrul" articol 101 (cel care initial limita timpul de munca la minim 2 ore/zi si care a fost abrogat in 2006, existand posibilitatea legala sa faci si contract de 30' pe zi daca partile sunt de acord...) - in a doua jumatate a lui 2007 ITM Bucuresti tot nu accepta contracte sub 2 ore/zi... Pentru ca tanti aia "nu vazuse niciodata asa ceva..." Si, iar, cu repartitia inegala a timpului de munca in ramuri speciale ( unde exista pozibilitatea ca media in 12 luni sa fie 8 ore/zi...) "nu exista, contractul se face cu 8 ore/zi"...#-o

Ma rog, cred ca intram in detalii "de specialitate", dar chiar e aberant... se schimba putin legile in favoarea angajatului, dar nu le aplica!:-L:-L:-L

irina
30.07.2008, 21:29:08
si al doilea comentariu al tau

evident nu stii legislatia din moment ce spui o asemenea absurditate. in cazul in care lucrezi ca inspector RU sau ceva asemanator......citeste inca o data codul muncii, intra pe forumuri de contabilitate. Daca ai intrebari - poti gasi usor nr celor de la ITM. Dar nu mai da sfaturi fara sa fii 100% sigura.

ps. In domeniul legislativ nu exista "normal"

Cred ca "aberatii" si "absurditati" sunt cuvinte prea dure pe care le folosesti pentru a caracteriza niste sfaturi date cu intentii bune. Tonul este cam aspru, si inca nu am vazut care sunt sfaturile tale...

finica
31.07.2008, 08:12:22
Finica, e un subiect serios, daca era vorba de cum ii zice soacrei sau daca sa-si puna sau nu OB-uri nici nu comentam. Dar fiind vorba de niste drepturi si proceduri nu cred ca e cazul sa-si dea cu parerea persoane care nu au habar.

:)>-
Draga mea, eu te înțeleg, eu una nu mă pricep și nu-mi dau cu părerea, dar totuși nu era cazul să fii așa de dură ... îi puteai atrage atenția altfel, mai "cu binișorul", fără fel de fel de adjective

compact
31.07.2008, 09:37:27
Cred ca "aberatii" si "absurditati" sunt cuvinte prea dure pe care le folosesti pentru a caracteriza niste sfaturi date cu intentii bune. Tonul este cam aspru, si inca nu am vazut care sunt sfaturile tale...

Pentru ca au fost date pe PM......iar daca nu faceam nici un comentariu....se isca un nou topic.....ce e dracu e aia de la personal ca m-a facut de ras de fata cu sefa :)>-

mido
03.08.2008, 21:59:57
Ei, asta-i alta discutie... discutia cu itm-ul si tantile care lucreaza acolo... care sunt in marea lor majoritate niste 3:-0 cu gura mare...
suuuuper....sunt de acord cu tine pe deplin (din experiente proprii nenumarate)!!!

filipcarol
05.08.2008, 19:11:42
buna,

ma poate ajuta si pe mine cineva? la noi la firma nu s-a primit salariul de 10 zile si asta nu e prima luna in care se face asa ceva. in ultima perioada numai asa suntem platiti cu intarziere....e vreo modalitate in care sa-i obligam sa ne plateasca la timp?

stiam parca daca 30 nu a platit salariul atunci putem sa ii dam in judecata...??

compact
05.08.2008, 20:36:59
buna,

ma poate ajuta si pe mine cineva? la noi la firma nu s-a primit salariul de 10 zile si asta nu e prima luna in care se face asa ceva. in ultima perioada numai asa suntem platiti cu intarziere....e vreo modalitate in care sa-i obligam sa ne plateasca la timp?

stiam parca daca 30 nu a platit salariul atunci putem sa ii dam in judecata...??

uita-te in contractul de munca si vezi care e data de salariu!! Nu vorbesc de ce se intampla in fiecare luna....la mine la firma, de ex, dau banii cu 1-2 zile mai devreme. Daca aveti contract colectiv de munca vezi ce scrie acolo la data de salariu.

daca nu primesti salariul la timp poti face plangere la ITM si poti da in judecata angajatorul.....dar nu are nici o legatura cu data de 30. Sunt firme care dau salariul o singura data, pe 15 - luna urmatoare!!!

evenstar
05.08.2008, 21:14:22
uita-te in contractul de munca si vezi care e data de salariu!! Nu vorbesc de ce se intampla in fiecare luna....la mine la firma, de ex, dau banii cu 1-2 zile mai devreme. Daca aveti contract colectiv de munca vezi ce scrie acolo la data de salariu.

daca nu primesti salariul la timp poti face plangere la ITM si poti da in judecata angajatorul.....dar nu are nici o legatura cu data de 30. Sunt firme care dau salariul o singura data, pe 15 - luna urmatoare!!!
S-o fi referit la termen de 30 de zile...

Intr-adevar, numai in instanta poti sa-ti rezolvi problema... O reclamatie la ITM ii poate "speria"...

compact
05.08.2008, 22:46:37

Intr-adevar, numai in instanta poti sa-ti rezolvi problema... O reclamatie la ITM ii poate "speria"...
asa e...ITM-ul doar ii sperie, ca fiind un conflict de drepturi se rezolva in instanta. Dar de obicei ITM-ul ii sperie destul de puternic :)>-

filipcarol
Mare atentie - instanta pe raza caruia domiciliaza angajatul!!!

ramo
05.08.2008, 23:43:39
asa e...ITM-ul doar ii sperie, ca fiind un conflict de drepturi se rezolva in instanta. Dar de obicei ITM-ul ii sperie destul de puternic :)>-

filipcarol
Mare atentie - instanta pe raza caruia domiciliaza angajatul!!!

Am si eu o intrebare: in Romania, chiar functioneaza ITM-ul asta? Adica chiar poate speria angajatorul si sa il faca sa renunte la practici abuzive impotriva salariatilor?

si daca da, poate fi contactat anonim?

Eu nu lucrez in tara, dar am o prietena foarte buna care lucreaza la o firma si din cate imi povesteste ceea ce ii cer sa faca nu este legal. Se poate ataca o firma care are mult influenta?

evenstar
06.08.2008, 09:33:13
Am si eu o intrebare: in Romania, chiar functioneaza ITM-ul asta? Adica chiar poate speria angajatorul si sa il faca sa renunte la practici abuzive impotriva salariatilor?

si daca da, poate fi contactat anonim?

Eu nu lucrez in tara, dar am o prietena foarte buna care lucreaza la o firma si din cate imi povesteste ceea ce ii cer sa faca nu este legal. Se poate ataca o firma care are mult influenta?

E prea generic ce intrebi tu. Depinde de situatia concreta... Nu sunt toate problemele de competenta ITM-ului.
"Functioneaza" ca orice institutie romaneasca... Adica, daca firma e a primului ministru, de exemplu, e clar ca nu-i clintesc nici gazonul din fata. Dar la multe dintre firme, functioneaza.

Sesizarile, insa, nu pot fi facute anonim. Dar ei sunt obligati sa nu ofere info despre cel care a facut sesizarea in momentul controlului. In mod normal, pentru a se face un control, e nevoie de o petitie inregistrata la ei. Altfel, poate incerca sa ofere un "pont" la modul la care ii informeaza (anonim) pe cei din corpul de control ce sa caute la un control de rutina...

Totusi, acum "vorbim discutii". Trebuie sa stim ce anume i se cere fetei ca sa putem sa ne dam cu parerea. De exemplu daca i se cere sa nu angajeze rromi, e de competenta CNCD-ului... (era un exemplu aleator)

filipcarol
06.08.2008, 13:06:12

da..la 30 de zile...acum am vazut si eu ca nu am scris corect..sorry...
multumesc pentru raspunsuri

evenstar
06.08.2008, 14:27:02
Fetelor, heeelp! Ma adresez acum celor care lucreaza in domeniu. Are cineva un model de convocare a salariatului pt cercetarea disciplinara? M-a mancat undeva sa ii spun sefei mele ca nu pot sa-i reduc unui om salariul cu 10% fara cercetare disciplinara, si acum tre' sa ma ocup... Daca ma puteti ajuta, va raman datoare!^:)^^:)^^:)^

Goldmoon
05.09.2008, 14:14:15
Buna fetelor,

Am si eu o intrebare.

Avem un angata care a fost tot anul 2008 in concediu de boala, deci nu are nici o zi lucrata anul asta.
Acum a iesit din boala si isi cere concediu de odihna. Intrebarea mea ar fi - are dreptul la concediu de odihna pe 2008 si daca da, cum se calculeaza (il calculez si pe perioada cand a fost in boala)?

In cazul in care are dreptul... cum il platesc. Ca salariu net pe ultimele 3 luni - teoretic nu a avut la noi, a luat numai indemnizatia de concediu de boala.

evenstar
05.09.2008, 14:51:25
Buna fetelor,

Am si eu o intrebare.

Avem un angata care a fost tot anul 2008 in concediu de boala, deci nu are nici o zi lucrata anul asta.
Acum a iesit din boala si isi cere concediu de odihna. Intrebarea mea ar fi - are dreptul la concediu de odihna pe 2008 si daca da, cum se calculeaza (il calculez si pe perioada cand a fost in boala)?

In cazul in care are dreptul... cum il platesc. Ca salariu net pe ultimele 3 luni - teoretic nu a avut la noi, a luat numai indemnizatia de concediu de boala.:O:O:O:O:O:O:O:O
Tot anul in concediu medical? Pai, in mod normal ar trebui sa intre la comisia de expertiza pentru pensionare medicala... stai ca ma interesez si-ti spun exact - n-am intalnit niciodata situatia asta... pentru ce boala a avut concediu, stii?
Sunt cateva (nu mai stiu care) pentru care are termen nelimitat la CM, dar restul dupa 180 zile intra automat la pensionare...

evenstar
05.09.2008, 14:58:36
Uite ce am gasit:

Potrivit art. 13 alin. (1) - (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate si art. 24 alin. (1) - (2) din Normele de aplicare a ordonantei mentionate, aprobate prin Ordinul comun al Ministerului Sanatatii nr. 60/27.01.2006 si al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 32/ 27.01.2006, concediile medicale pentru incapacitate temporara de munca se acorda pe o durata de cel mult 183 de zile in interval de un an, socotite de la prima zi de imbolnavire.
Incepand cu a 90-a zi concediul medical se poate prelungi pana la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale. Durata in cazul unor boli speciale
Durata de acordare a concediului si a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este mai mare in cazul unor boli speciale si se diferentiaza dupa cum urmeaza:
a) un an, in intervalul ultimilor doi ani, pentru tuberculoza pulmonara si unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, denumita in continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sanatatii;
b) un an, cu drept de prelungire pana la un an si 6 luni de catre medicul expert al asigurarilor sociale, in intervalul ultimilor 2 ani pentru tuberculoza meningeala, peritoneala si urogenitala, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA si neoplazii, in functie de stadiul bolii;
c) un an si 6 luni, in intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoza pulmonara operata si osteoarticulara;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pana la maximum un an, in intervalul ultimilor 2 ani, pentru alte forme de tuberculoza extrapulmonara cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.
Pentru obtinerea avizelor medicul curant va intocmi un referat medical conform modelului prevazut in anexa nr. 8.
Referatul medical se va transmite la cabinetul de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca in a carui raza teritoriala isi are domiciliul asiguratul

Referitor la intrebarea ta, DA, se calculeaza pentru tot anul, indiferent daca a fost sau nu bolnav. pe perioada concediului medical, salariatul beneficiaza de toate drepturile care decurg din calitatea sa de angajat (inclusiv concediul de odihna, adica)

Goldmoon
05.09.2008, 14:59:41
:O:O:O:O:O:O:O:O
Tot anul in concediu medical? Pai, in mod normal ar trebui sa intre la comisia de expertiza pentru pensionare medicala... stai ca ma interesez si-ti spun exact - n-am intalnit niciodata situatia asta... pentru ce boala a avut concediu, stii?
Sunt cateva (nu mai stiu care) pentru care are termen nelimitat la CM, dar restul dupa 180 zile intra automat la pensionare...

Era ceva legat de TBC, codul de indemnizatie a fost 12 - tuberculoza.

evenstar
05.09.2008, 15:28:46
Era ceva legat de TBC, codul de indemnizatie a fost 12 - tuberculoza.

Aha... Da, intra la situatiile de mai sus.... Da, i se acorda tot concediul de odihna...

Goldmoon
05.09.2008, 16:08:37
Aha... Da, intra la situatiile de mai sus.... Da, i se acorda tot concediul de odihna...

Deci ii dau concediu de odihna si pe lunile alea.

Merci mult pentru ajutor

evenstar
05.09.2008, 16:11:00
Deci ii dau concediu de odihna si pe lunile alea.
Si cum il platesc - cu mediu din cat a luat indemnizatia de boala pe ultimele 3 luni?

Merci mult pentru ajutor

Nope... La concediul de odihna se aplica varianta cea mai avantajoasa pentru angajat. Adica daca media respectiva ar fi mai mica decat salariul cuvenit pe luna in curs (si ar fi mai mica), se da contravaloarea salariului...

Goldmoon
05.09.2008, 16:28:35
Nope... La concediul de odihna se aplica varianta cea mai avantajoasa pentru angajat. Adica daca media respectiva ar fi mai mica decat salariul cuvenit pe luna in curs (si ar fi mai mica), se da contravaloarea salariului...

ok, deci nici nu am angajat si il si platesc bine :D

merci mult >:D<
(ca daca asteptam dupa raspunsul celor de la ITM.... da poate pana la craciun raspund)

stefania_a
10.09.2008, 11:31:29
fetelor am o intrebare, daca ma puteti ajuta. nu e situatia mea ci a unei prietene. munceste de vreo 4 luni la o firma cu jumatate de norma (este singurl job pt k nu a gasit ceva cu norma intreaga ce cauta) si ar vrea sa faca un copil. are aceleasi drepturi(indemnizatie, caoncediu de maternitatea si restul) ca si o femeie care are un job full time? sau nu va putea beneficia de toate acestea din cauza k munceste doar 4 ore/zi?#-o

evenstar
10.09.2008, 12:30:56
fetelor am o intrebare, daca ma puteti ajuta. nu e situatia mea ci a unei prietene. munceste de vreo 4 luni la o firma cu jumatate de norma (este singurl job pt k nu a gasit ceva cu norma intreaga ce cauta) si ar vrea sa faca un copil. are aceleasi drepturi(indemnizatie, caoncediu de maternitatea si restul) ca si o femeie care are un job full time? sau nu va putea beneficia de toate acestea din cauza k munceste doar 4 ore/zi?#-o

Art. 103. [egalitatea de tratament] (Codul Muncii)
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parțial se bucură de drepturile salariaților cu normă întreagă, în condițiile prevăzute de lege și de contractele colective de muncă aplicabile.

Adica da, are exact aceleasi drepturi...

stefania_a
10.09.2008, 12:47:40
Art. 103. [egalitatea de tratament] (Codul Muncii)
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parțial se bucură de drepturile salariaților cu normă întreagă, în condițiile prevăzute de lege și de contractele colective de muncă aplicabile.

Adica da, are exact aceleasi drepturi...
ms mult de raspuns>:D<

compact
12.09.2008, 09:13:48
ok, deci nici nu am angajat si il si platesc bine :D

merci mult >:D<
(ca daca asteptam dupa raspunsul celor de la ITM.... da poate pana la craciun raspund)

la ITM (bucuresti) e cel mai simplu sa suni.....daca te duci la ei fac >:P, daca faci o cerere scrisa :-"

evenstar
12.09.2008, 09:38:21
la ITM (bucuresti) e cel mai simplu sa suni.....daca te duci la ei fac >:P, daca faci o cerere scrisa :-"

Sigur, pe de alta parte daca scrii sunt obligati prin lege sa raspunda, in termen de 30 de zile, iar raspunsul il poti folosi pentru a intemeia documentele... Asa, la telefon, cine stie ce cretina iti spune cine stie ce...

Nu's ca eu n-am lucrat cu Bucurestiul, doar cu Ilfovul, unde erau ok, dar despre alea de la Sectorul 1, de exemplu, am auzit tot felul de povesti horror... :-<

finica
12.09.2008, 09:48:40
Yuppy! Ieri am reușit să-mi recuperez cartea de muncă de la ex-patronul meu ... dar asta numai după ce i-a venit pe cap controlul de la ITM\:D/ \:D/ \:D/

evenstar
12.09.2008, 10:26:01
Yuppy! Ieri am reușit să-mi recuperez cartea de muncă de la ex-patronul meu ... dar asta numai după ce i-a venit pe cap controlul de la ITM\:D/ \:D/ \:D/

Sper ca si-a luat si o amenda consistenta, cretinul!:-L

Ma bucur ca ai rezolvat! :*

finica
12.09.2008, 14:17:59
Sper ca si-a luat si o amenda consistenta, cretinul!:-L

Ma bucur ca ai rezolvat! :*
Și eu sper același lucru ... o merită cu vârf și îndesat!
Mulțumesc Even >:D<

nosza
12.09.2008, 15:39:52
Am o întrebare și dacă cineva ar ști să răspundă aș fi tare "happy".
Lucrez din martie, mai exact din 3 martie, însă fiindcă este prima mea loc de muncă sunt angajata ca și debutant. Întrebarea mea este că trebuie să treacă un anumit timp ca să nu mai fiu debutant? Și cam cât timp ar fi ? ^:)^
Sper că m-am exprimat cît de cât explicit.:)

evenstar
12.09.2008, 15:44:14
Lucrez din martie, mai exact din 3 martie, însă fiindcă este prima mea loc de muncă sunt angajata ca și debutant. Întrebarea mea este că trebuie să treacă un anumit timp ca să nu mai fiu debutant? Și cam cât timp ar fi ? ^:)^

Pai, depinde... Daca lucrezi intr-o institutie de stat sau intr-un sc privat. daca esti functionar public sau nu. Ce profesie ai... etc. Exista reglementari diferite in functie de profesie si angajator...

nosza
12.09.2008, 15:48:19
Pai, depinde... Daca lucrezi intr-o institutie de stat sau intr-un sc privat. daca esti functionar public sau nu. Ce profesie ai... etc. Exista reglementari diferite in functie de profesie si angajator...
Lucrez intr-o institutie de stat, cu contract individual de munca, pe perioada nedeterminata.:">

evenstar
12.09.2008, 16:01:03
Lucrez intr-o institutie de stat, cu contract individual de munca, pe perioada nedeterminata.:">

Atunci probabil ca trebuie sa existe o lege care reglementeaza sau un regulament de organizare al respectivei institutii, si acolo scrie exact... sau, daca esti functionar public, in statutul functionarului public - pe care nu l-am citit :">...
In codul muncii, exista prevazut un "contract de adaptare profesionala" care este echivalentul "debutantului", si care este de maxim un an. Eu nu l-am folosit, n-am lucrat cu asa ceva, in firmele private nu este obligatorie incadrarea absolventilor ca "debutanti" si nu se practica. E specifica institutiilor de stat... Poate stie cineva si ne lamureste pe amandoua:-\

finica
12.09.2008, 21:04:15
Even, o întrebare încuietoare ..... ai idee cam ce amendă ar fi putut primi ex-patronul meu?:-\

evenstar
12.09.2008, 22:45:29
Even, o întrebare încuietoare ..... ai idee cam ce amendă ar fi putut primi ex-patronul meu?:-\
Nu le stiu... le stiu doar pe cele pe care le-am luat noi, de-a lungul timpului ;))

finica
13.09.2008, 09:13:43
Nu le stiu... le stiu doar pe cele pe care le-am luat noi, de-a lungul timpului ;))
Aha ... dar bănuiesc că nu ați avut cazuri precum a fost al meu :-SS

evenstar
13.09.2008, 09:57:30
Aha ... dar bănuiesc că nu ați avut cazuri precum a fost al meu :-SS
Nope... ultima amenda a fost de 5000 ron pentru ca nu s-a respectat repausul saptamanal de 48 de ore (erau niste oameni care lucrau sambata pana la amiaza si intrau luni in schimbul I, de la 7 am. Pentru ei ne-am luat amenda, ca ar fi trebuit sa nu mai lucreze cu 48 de ore inainte - deci de sambata ora 7 am cel mai tarziu...)
Ca al tau...nu, nici n-am mai auzit... Omuletul ala are o problema psihica, parerea mea! #-o

mido
13.09.2008, 20:02:52
personalul contractual incadrat in sectorul bugetar este debutant pana la evaluarea efectuata in vederea trecerii la gradatia imediat superioara...evaluarea nu poate fi facuta la mai putin de 6 luni de la angajare (vezi HG 281/1993 actualizata) si se face intr-o anumita perioada a anului stabilita prin ordonanta de guvern. anul acesta evaluarea e stabilita pentru perioada mai-septembrie (O.G. 10/2008). aici ar trebui sa te interesezi la structura de resurse umane sa vezi daca pentru institutia in care lucrezi s-au terminat evaluarile, pt ca tu efectiv pe 3 septembrie ai implinit vechimea minima necesara evaluarii. daca s-au terminat ma tem ca va trebui sa astepti evaluarile de anul viitor (care de obicei sunt in mai..) pt a fi avansata pe treapta urmatoare (III sau IV, nu stiu situatia ta concreta) timp in care esti incadrata, respectiv salarizata tot pe debutant...
pe scurt....esti debutant pana la evaluare, dar nu mai putin de 6 luni...
daca ai intrebari iti stau la dispozitie!

nosza
15.09.2008, 11:46:44
Atunci probabil ca trebuie sa existe o lege care reglementeaza sau un regulament de organizare al respectivei institutii, si acolo scrie exact... sau, daca esti functionar public, in statutul functionarului public - pe care nu l-am citit :">...
In codul muncii, exista prevazut un "contract de adaptare profesionala" care este echivalentul "debutantului", si care este de maxim un an. Eu nu l-am folosit, n-am lucrat cu asa ceva, in firmele private nu este obligatorie incadrarea absolventilor ca "debutanti" si nu se practica. E specifica institutiilor de stat... Poate stie cineva si ne lamureste pe amandoua:-\
Mulțumesc oricum :">

nosza
15.09.2008, 11:51:11
personalul contractual incadrat in sectorul bugetar este debutant pana la evaluarea efectuata in vederea trecerii la gradatia imediat superioara...evaluarea nu poate fi facuta la mai putin de 6 luni de la angajare (vezi HG 281/1993 actualizata) si se face intr-o anumita perioada a anului stabilita prin ordonanta de guvern. anul acesta evaluarea e stabilita pentru perioada mai-septembrie (O.G. 10/2008). aici ar trebui sa te interesezi la structura de resurse umane sa vezi daca pentru institutia in care lucrezi s-au terminat evaluarile, pt ca tu efectiv pe 3 septembrie ai implinit vechimea minima necesara evaluarii. daca s-au terminat ma tem ca va trebui sa astepti evaluarile de anul viitor (care de obicei sunt in mai..) pt a fi avansata pe treapta urmatoare (III sau IV, nu stiu situatia ta concreta) timp in care esti incadrata, respectiv salarizata tot pe debutant...
pe scurt....esti debutant pana la evaluare, dar nu mai putin de 6 luni...
daca ai intrebari iti stau la dispozitie!
Mersi mult pentru răspuns. >:D< o să mă interesez, acum măcar mi-am făcut o idee.:*

finica
16.09.2008, 15:01:14
Nope... ultima amenda a fost de 5000 ron pentru ca nu s-a respectat repausul saptamanal de 48 de ore (erau niste oameni care lucrau sambata pana la amiaza si intrau luni in schimbul I, de la 7 am. Pentru ei ne-am luat amenda, ca ar fi trebuit sa nu mai lucreze cu 48 de ore inainte - deci de sambata ora 7 am cel mai tarziu...)
Ca al tau...nu, nici n-am mai auzit... Omuletul ala are o problema psihica, parerea mea! #-o
Mai mult ca sigur! :-& :-& :-&

filipcarol
20.10.2008, 14:56:21
fetelor, am si eu o intrebare...poate angajatorul sa ma dea afara pt ca nu mai are nevoie de mine? doar daca se fac restructurari de posturi nu? si asa ma duc in somaj. altfel, daca eu imi fac treaba si nu am probleme poate sa ma dea afara?
eu oricum nu o sa semnez nici o demisie daca imi zice de asa ceva.

syyylviuta
14.11.2008, 23:41:06
Sper sa postez bine. Sotul meu vrea sa isi schimbe job-ul, a mers la un interviu si in urma acestuia a semnat o oferta de angajare. Ce presupune acest lucru, il obliga la ceva? Se mai poate razgandi?

evenstar
15.11.2008, 09:34:12
Sper sa postez bine. Sotul meu vrea sa isi schimbe job-ul, a mers la un interviu si in urma acestuia a semnat o oferta de angajare. Ce presupune acest lucru, il obliga la ceva? Se mai poate razgandi?
Nu, nu-l obliga la nimic. Se poate razgandi in orice moment, e suficient sa ii sune sau sa le trimita un e-mail. Oferta nu are valoare de contract.
Mai mult, daca ajunge sa semneze contractul si se razgandeste in timpul perioadei de proba (care e de 30 zile pentru functii de executie si 90 pentru manageri), poate renunta pe loc doar printr-o notificare scrisa la postul respectiv, nu are obligatia sa respecte perioada de preaviz, si in carnetul de munca renuntarea se consemneaza ca atare (incetare cf art 31, alin 41 - 1 ala de dupa 4 e indice, nu pot sa-l scriu eu acum)

syyylviuta
15.11.2008, 17:37:05
Nu, nu-l obliga la nimic. Se poate razgandi in orice moment, e suficient sa ii sune sau sa le trimita un e-mail. Oferta nu are valoare de contract.
Mai mult, daca ajunge sa semneze contractul si se razgandeste in timpul perioadei de proba (care e de 30 zile pentru functii de executie si 90 pentru manageri), poate renunta pe loc doar printr-o notificare scrisa la postul respectiv, nu are obligatia sa respecte perioada de preaviz, si in carnetul de munca renuntarea se consemneaza ca atare (incetare cf art 31, alin 41 - 1 ala de dupa 4 e indice, nu pot sa-l scriu eu acum)

Multumesc mult!>:D<

Cami_
04.12.2008, 15:26:23
Salutare!!!

Spre rusinea mea (sunt HR-ita) nu stiu ce sa ii raspund unei prietene care e PFA si care a ramas insarcinata care ii sunt drepturile de femeie insarcinat asi de mama :">
Va rog ajutati-ma[-o<

evenstar
04.12.2008, 15:31:18
Salutare!!!

Spre rusinea mea (sunt HR-ita) nu stiu ce sa ii raspund unei prietene care e PFA si care a ramas insarcinata care ii sunt drepturile de femeie insarcinat asi de mama :">
Va rog ajutati-ma[-o<
Pai, ar fi trebuit sa faca un contract de asigurare cu casa de pensii pentru a putea beneficia de indemnizatie. Daca a ramas deja insarcinata, ma tem ca e putin cam tarziu, pentru ca e necesar acelasi stagiu de cotizare de 12 luni si nu se poate incheia retroactiv. Asa, va beneficia doar de alocatia de stat de 200 ron pentru copil pana la 2 ani ai acestuia, in rest.. mai nimic.

Cami_
04.12.2008, 15:37:53
Multumesc :*
Banuiam ca asa este dar speram sa nu am eu suficiente informatii, sa imi scape ceva, vreo portita...

Multumesc inca o data>:D<

evenstar
04.12.2008, 15:47:06
Banuiam ca asa este dar speram sa nu am eu suficiente informatii, sa imi scape ceva, vreo portita...

Multumesc inca o data>:D<
Cu placere! >:D< Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult... din pacate nu exista nici o portita, m-a interesat personal povestea asta, am intrebat la casa de pensii - nu se poate face retroactiv, se mai inchid ochii la cateva zile, trei patru, dar 3-4 luni... in nici un caz... Sorry!

piersicuta
17.12.2008, 14:50:11
Ia zi-mi tu Evenstar gurule: Daca nu am job (nu e cazul) sau daca raman fara job, si-mi platesc singura contributiile acelea, primesc indemnizatie pt copil?

Trebuie sa fiu PFA ca sa-mi platesc singura contributiile? Nu ajunge ca sunt job-less?

compact
17.12.2008, 16:36:22
Ia zi-mi tu Evenstar gurule: Daca nu am job (nu e cazul) sau daca raman fara job, si-mi platesc singura contributiile acelea, primesc indemnizatie pt copil?

Trebuie sa fiu PFA ca sa-mi platesc singura contributiile? Nu ajunge ca sunt job-less?
piersicuta.....de ce nu esti atenta?

cum poti plati ceva (ORICE) daca nu ai un CONTRACT?

Pai, ar fi trebuit sa faca un contract de asigurare cu casa de pensii pentru a putea beneficia de indemnizatie. Daca a ramas deja insarcinata, ma tem ca e putin cam tarziu, pentru ca e necesar acelasi stagiu de cotizare de 12 luni si nu se poate incheia retroactiv. Asa, va beneficia doar de alocatia de stat de 200 ron pentru copil pana la 2 ani ai acestuia, in rest.. mai nimic.

ps. pe mine m-a deranjat "gurule", dar presupun ca glumeai

evenstar
17.12.2008, 16:56:21
piersicuta.....de ce nu esti atenta?

cum poti plati ceva (ORICE) daca nu ai un CONTRACT?

ps. pe mine m-a deranjat "gurule", dar presupun ca glumeai
Glumea cu mine, sigur! Eu am inteles... Suntem "prietene" de mult timp.. >:D<

Da, e vorba de ce am scris inainte, contractul cu casa de pensii, in care tu iti platesti "din buzunar" taxele (inclusiv contributia pentru sanatate)si beneficiezi de aceleasi drepturi ca un salariat (asistenta medicala, indemnizatia de crestere a copilului). Dar, cum spuneam, trebuie incheiat din ziua in care ramai fara contract, nu actioneaza retroactiv.
Edit: nu trebuie sa fii PFA. E valabil pentru orice persoana care nu isi plateste contributiile la stat ca retineri din salariu. De fapt, asigurarea sociala si asigurarea de sanatate functioneaza (teoretic) ca orice asigurare. Platesti o prima lunara si cand ai nevoie beneficiezi de anumite servicii/prestatii (pensie, indemnizatie, decontarea cheltuielilor medicale etc)

Ritzi
17.12.2008, 23:52:27
even, mi-am adus aminte ca si eu am avut vreo 4-5 zile pauza intre contractul de munca de la fostul job, si cel de la actualul:-? conteaza? erau cateva zile la sfarsitul lui iulie (mai exact de pe 23 pana pe 28 iulie)...asta ar fi culmea#-o

evenstar
18.12.2008, 06:41:14
even, mi-am adus aminte ca si eu am avut vreo 4-5 zile pauza intre contractul de munca de la fostul job, si cel de la actualul:-? conteaza? erau cateva zile la sfarsitul lui iulie (mai exact de pe 23 pana pe 28 iulie)...asta ar fi culmea#-o
Nu mai au pentru ce sa conteze acum... o sa la simti la pensie :D:D:D
Daca te gandesti la copil, vorbim de DPN prin septembrie 2009 daca ai fi deja insarcinata, asa ca trec cele 12 luni...

piersicuta
18.12.2008, 10:49:08
Glumea cu mine, sigur! Eu am inteles... Suntem "prietene" de mult timp.. >:D<

Da, e vorba de ce am scris inainte, contractul cu casa de pensii, in care tu iti platesti "din buzunar" taxele (inclusiv contributia pentru sanatate)si beneficiezi de aceleasi drepturi ca un salariat (asistenta medicala, indemnizatia de crestere a copilului). Dar, cum spuneam, trebuie incheiat din ziua in care ramai fara contract, nu actioneaza retroactiv.
Edit: nu trebuie sa fii PFA. E valabil pentru orice persoana care nu isi plateste contributiile la stat ca retineri din salariu. De fapt, asigurarea sociala si asigurarea de sanatate functioneaza (teoretic) ca orice asigurare. Platesti o prima lunara si cand ai nevoie beneficiezi de anumite servicii/prestatii (pensie, indemnizatie, decontarea cheltuielilor medicale etc)

Scuze all, poate nu m-am exprimat cum trebuie. Da, voiam sa zic ca platesc in baza unui contract incheiat cu casa de pensii. Doar ca nu stiam daca pot incheia contractul ca persoana ramasa brusc fara job, sau trebuie sa-mi fac intai PFA sau vreo alta forma si apoi sa platesc.

Problema la mine e cam urmatoarea: unde lucrez acum imi tot fac contract pe per determinata de 3 luni. Probabil din cauza crizei, sa poata da oamenii afara usor, fara complicatii, salarii compensatorii si alte hartii. Sau poate e politica lor -nu stiu sa va explic exact.
As vrea un copil, cu tot riscul pe care il presupune acest lucru. Si ma gandeam ca daca astia ma lasa fara job in momentul in care afla, (ceea ce cred ca e mai mult decat probabil) sa imi pot plati eu taxele, astfel incat sa beneficiez de indemnizatia aceea.

Ceea ce nu inteleg este cum calculez cat trebuie sa platesc. Adica de anul urmator intra in vigoare chestia cu 85% din salariu. La mine o sa fie 85% din ce daca imi platesc singura taxele?

Stiu ca-s un pic grea de cap cu matematica, dar m-ati ajuta tare mult. Iar "gurule" era chiar o gluma; Even explica frumos si cu exemple >:D<
Daca se face un fan club, i'm in ;)).

compact
18.12.2008, 12:07:30
trebuie sa ai 12 luni inainte de nastere......daca nasti dupa 28 iulie e ok....ai anul....daca nasti inainte de 23 e posibil sa fie o problema

Nu mai au pentru ce sa conteze acum... o sa la simti la pensie :D:D:D
Daca te gandesti la copil, vorbim de DPN prin septembrie 2009 daca ai fi deja insarcinata, asa ca trec cele 12 luni...
M, e deja insarcinata in 2 luni......

""Art. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei
naterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe
venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificrile i
completrile ulterioare, beneficiaz de concediu pentru creterea copilului în vârst de pân
la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pân la 3 ani, precum i de o indemnizaie
lunar în cuantum de 600 lei sau, opional, în cuantum de 85% din media veniturilor
realizate pe ultimele 12 luni."" - legea 257

evenstar
18.12.2008, 15:52:30
trebuie sa ai 12 luni inainte de nastere......daca nasti dupa 28 iulie e ok....ai anul....daca nasti inainte de 23 e posibil sa fie o problema

M, e deja insarcinata in 2 luni......

""Art. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei
naterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe
venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificrile i
completrile ulterioare, beneficiaz de concediu pentru creterea copilului în vârst de pân
la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pân la 3 ani, precum i de o indemnizaie
lunar în cuantum de 600 lei sau, opional, în cuantum de 85% din media veniturilor
realizate pe ultimele 12 luni."" - legea 257

Trust me, nu este gravida!=))=))=)) A "pacalit" multa lume cu tickerul ala. Are alta semnificatie, dar nu stiu sa explic asa bine ca ea... ;))

evenstar
18.12.2008, 15:57:07
Scuze all, poate nu m-am exprimat cum trebuie. Da, voiam sa zic ca platesc in baza unui contract incheiat cu casa de pensii. Doar ca nu stiam daca pot incheia contractul ca persoana ramasa brusc fara job, sau trebuie sa-mi fac intai PFA sau vreo alta forma si apoi sa platesc.

Problema la mine e cam urmatoarea: unde lucrez acum imi tot fac contract pe per determinata de 3 luni. Probabil din cauza crizei, sa poata da oamenii afara usor, fara complicatii, salarii compensatorii si alte hartii. Sau poate e politica lor -nu stiu sa va explic exact.
As vrea un copil, cu tot riscul pe care il presupune acest lucru. Si ma gandeam ca daca astia ma lasa fara job in momentul in care afla, (ceea ce cred ca e mai mult decat probabil) sa imi pot plati eu taxele, astfel incat sa beneficiez de indemnizatia aceea.

Ceea ce nu inteleg este cum calculez cat trebuie sa platesc. Adica de anul urmator intra in vigoare chestia cu 85% din salariu. La mine o sa fie 85% din ce daca imi platesc singura taxele?

Stiu ca-s un pic grea de cap cu matematica, dar m-ati ajuta tare mult. Iar "gurule" era chiar o gluma; Even explica frumos si cu exemple >:D<
Daca se face un fan club, i'm in ;)).

Taxele, din cate stiu eu, se calculeaza la minimul pe economie. Si, probabil, ca tot minimul pe economie s-ar lua in calcul si la realizarea mediei veniturilor pe ultimele 12 luni (dar nu sunt sigura pe asta, asa ca ia-o ca pe "poate ca nu-i asa")
N-am citit legea cu indemnizatia cea noua, cu atat mai putin normele metodologice, pentru ca nu m-a interesat in mod special inca... Dar putem afla...
Te pup, Peachy!>:D<

compact
18.12.2008, 16:26:42
Trust me, nu este gravida!=))=))=)) A "pacalit" multa lume cu tickerul ala. Are alta semnificatie, dar nu stiu sa explic asa bine ca ea... ;))

mai randu......ma pui sa caut prin legi crezand nu stie evenstar ca esti gravida......:p

ps. ;))

Ritzi
18.12.2008, 21:41:41
mai randu......ma pui sa caut prin legi crezand nu stie evenstar ca esti gravida......:p

ps. ;))

nu sunt:-s dar se pune ca imi doresc tare tare? ;)) ;-)

compact
21.12.2008, 15:35:01
nu sunt:-s dar se pune ca imi doresc tare tare? ;)) ;-)
daca dupa 9 luni de dorinta iese bebele se pune :))

Cami_
22.12.2008, 09:39:18
2 zile libere pe luna au dreptul femeile insarcinate pentru analize si controale medicale?

Multumesc.

calina
22.12.2008, 09:40:32
2 zile libere pe luna au dreptul femeile insarcinate pentru analize si controale medicale?

Multumesc.

16 ore pe luna, da.

evenstar
22.12.2008, 09:44:15

Multumesc.
Pot fi luate si esalonat, dupa nevoie (adica asa cum spunea Calina, sunt 16 ore, nu neaparat 2 zile intregi)

Cami_
22.12.2008, 09:47:25
:* Multumesc Calina si Evenstar.

Cami_
05.01.2009, 13:26:22
Alta intrebare:
Pt suma trecuta intr-un contract de prestari servicii se plateste doar impozitul 16%? Se mai platesc si alte taxe?

Multumesc

Cami_
05.01.2009, 14:38:39
Si pe ce perioada maxima se poate incheia un stfel de contract? Am inteles ca pe maxim 3 luni?

ubita
28.02.2009, 13:15:32
Fetelor,am si eu niste nedumeriri si nu stiu unde sa ma duc si cine m-ar putea ajuta...
In anul 2008 m-am angajat la o firma ca "lucrator comercial" pe un salariu de 648 de lei.
De la 1 ian.2009 acest salariu s-a marit la 720 sau 780 de lei brut(nu stiu sigur),unde as putea afla exact?720 mi-a zis sefa mea,fetele pe forum mi-au zis 780!
Oricum e o schimbare de salariu si din cate stiu eu fiecare schimbare se atesta printr-un act aditional la contractul individual de munca incheiat cu firma.Ei mie nu mi-au mai incheiat sau dat nici un act aditional.Cum sa fac?
Daca ma duc la ITM imi dau un act aditional sau cum sa fac?
Ma puteti sfatui?

evenstar
28.02.2009, 13:42:34
Fetelor,am si eu niste nedumeriri si nu stiu unde sa ma duc si cine m-ar putea ajuta...
In anul 2008 m-am angajat la o firma ca "lucrator comercial" pe un salariu de 648 de lei.
De la 1 ian.2009 acest salariu s-a marit la 720 sau 780 de lei brut(nu stiu sigur),unde as putea afla exact?720 mi-a zis sefa mea,fetele pe forum mi-au zis 780!
Oricum e o schimbare de salariu si din cate stiu eu fiecare schimbare se atesta printr-un act aditional la contractul individual de munca incheiat cu firma.Ei mie nu mi-au mai incheiat sau dat nici un act aditional.Cum sa fac?
Ma puteti sfatui?
ITM-ul nu are nici o treaba cu intocmirea actelor aditionale (nu-i datoria lor sa faca asta, gandeste-te numai ca sunt cativa inspectori pentru mii de firme). Obligatia de a-l intocmi este a firmei la care lucrezi. Sfatul meu e sa vorbesti cu ei (sefa ta care ti-a spus la cat a ajuns salariul nu ti-a spus de ce nu se face acest act? Intreab-o pe ea).
Dacca ei refuza, poti reclama conducerea firmei la care lucrezi la ITM. Ei vor veni in control, vor constata lipsa acestui act, vor amenda societatea si vor impune masuri (incheierea actelor aditionale). Dar sesizarea la ITM trebuie facuta in cerere scrisa si semnata, altfel nu e luata in considerare (din motive obiective, asa oricine se cearta cu seful ii poate face reclamatie anonima la furie). Daca iti asumi asta, go for it. Dar ar fi mai bine din toate punctele de vedere sa incerci sa rezolvi problema intai intern, pe cale amiabila.
Cuantumul salariului minim in comert nu-l stiu, din pacate.

ubita
28.02.2009, 14:14:21
ITM-ul nu are nici o treaba cu intocmirea actelor aditionale (nu-i datoria lor sa faca asta, gandeste-te numai ca sunt cativa inspectori pentru mii de firme). Obligatia de a-l intocmi este a firmei la care lucrezi. Sfatul meu e sa vorbesti cu ei (sefa ta care ti-a spus la cat a ajuns salariul nu ti-a spus de ce nu se face acest act? Intreab-o pe ea).
Dacca ei refuza, poti reclama conducerea firmei la care lucrezi la ITM. Ei vor veni in control, vor constata lipsa acestui act, vor amenda societatea si vor impune masuri (incheierea actelor aditionale). Dar sesizarea la ITM trebuie facuta in cerere scrisa si semnata, altfel nu e luata in considerare (din motive obiective, asa oricine se cearta cu seful ii poate face reclamatie anonima la furie). Daca iti asumi asta, go for it. Dar ar fi mai bine din toate punctele de vedere sa incerci sa rezolvi problema intai intern, pe cale amiabila.
Cuantumul salariului minim in comert nu-l stiu, din pacate.

>:D< :* :*

compact
28.02.2009, 15:27:17
Ma puteti sfatui?
Esti incadrata cu salariul minim, care la functia "lucrator comercial" (cod cor 522006) necesita studii medii. Adica salariul minim de la 1 ian - 600 se inmulteste cu 1.2 (conform CCM unic la nivel national) si iese fix 720 lei (cat spunea sefa ta).
Pentru salariile minime nu este nevoie de act aditional, ci se poate face o decizie colectiva pentru toti cei care au sub minim. Adica, salariul tau in acest moment este 720 prin acea decizie. Repet, nu este nevoie de un act aditional pentru modificarea salariului sub minim-minim.

evenstar
28.02.2009, 15:30:36
Esti incadrata cu salariul minim, care la functia "lucrator comercial" (cod cor 522006) necesita studii medii. Adica salariul minim de la 1 ian - 600 se inmulteste cu 1.2 (conform CCM unic la nivel national) si iese fix 720 lei (cat spunea sefa ta).
Pentru salariile minime nu este nevoie de act aditional, ci se poate face o decizie colectiva pentru toti cei care au sub minim. Adica, salariul tau in acest moment este 720 prin acea decizie. Repet, nu este nevoie de un act aditional pentru modificarea salariului sub minim-minim.
Adica noi faceam de vaci 500 de acte aditionale in 5 zile? :gen_07::gen_07::gen_07:

compact
28.02.2009, 15:33:27
Adica noi faceam de vaci 500 de acte aditionale in 5 zile? :gen_07::gen_07::gen_07:
vb serios???? pai se poate cu decizie....chiar ITM-ul sugereaza chestia asta

evenstar
28.02.2009, 15:38:46
vb serios???? pai se poate cu decizie....chiar ITM-ul sugereaza chestia asta
Nuuu, sefii mei nici nu voiau sa auda. Iesea legea si incepea isteria. =))=))=)) Culmea e ca eu am ramas cu "reflexul" si la firma noastra, am facut la inceputul anului acte aditionale (ma rog, pentru 20 de oameni nu se simte asa rau).
Edit: argumentul folosit de fosta directoare a fost ca salariul nu se poate modifica decat prin acordul ambelor parti, adica act aditional semnat (decizia e act unilateral). Nu m-am gandit sa intreb ITM-ul...

Cami_
28.02.2009, 18:47:52
Nuuu, sefii mei nici nu voiau sa auda. Iesea legea si incepea isteria. =))=))=)) Culmea e ca eu am ramas cu "reflexul" si la firma noastra, am facut la inceputul anului acte aditionale (ma rog, pentru 20 de oameni nu se simte asa rau).
Edit: argumentul folosit de fosta directoare a fost ca salariul nu se poate modifica decat prin acordul ambelor parti, adica act aditional semnat (decizia e act unilateral). Nu m-am gandit sa intreb ITM-ul...

Confirm si eu cele spuse de Compact :*

compact
28.02.2009, 19:03:32
pai sefa ta era aiurea, pt ca un angajat nu poate renunta la drepturile sale (e un articol din codul muncii), asa ca salariul minim nu poate fi obiectul unei negocieri....Prin urmare o decizie este suficienta.

evenstar
28.02.2009, 19:05:00
pai sefa ta era aiurea, pt ca un angajat nu poate renunta la drepturile sale (e un articol din codul muncii), asa ca salariul minim nu poate fi obiectul unei negocieri....Prin urmare o decizie este suficienta.
Da, nu te-am contrazis, sefa mea oricum era o tampita :-":-":-"Dar iti dai seama ca mi-e ciuda de cele cateva mii de acte facute aiurea... #-o

ALEX21A
28.02.2009, 19:35:57
compact, esti mana cereasca pe aici >:D<

ubita
28.02.2009, 22:09:08
>:D< >:D< >:D<
Multumesc din suflet!!!!>:D<
Daca as mai avea nevoie de niste lamuriri si ajutor m-ai putea ajuta?
Mersi mult :*>:D<
P.S:chiar esti mana cereasca!!!

compact
02.03.2009, 09:09:06
Da, nu te-am contrazis, sefa mea oricum era o tampita :-":-":-"Dar iti dai seama ca mi-e ciuda de cele cateva mii de acte facute aiurea... #-o
dar cei de la ITM nu au facut spume cand au vazut 500 acte aditionale? ;))

compact, esti mana cereasca pe aici >:D<

:"> :*

>:D< >:D< >:D<
Multumesc din suflet!!!!>:D<
Daca as mai avea nevoie de niste lamuriri si ajutor m-ai putea ajuta?
Mersi mult :*>:D<
P.S:chiar esti mana cereasca!!!

daca ai nevoie de lamuriri poti sa apelezi oricand :D

miti
02.03.2009, 09:17:17

la cei din ramura comert se mai adauga 50lei la salariul minim...
deci devine 780.

compact
02.03.2009, 11:11:11
la cei din ramura comert se mai adauga 50lei la salariul minim...
deci devine 780.
pai daca se mai adauga 50 inseamna ca ar fi 770 (720+50). Unde scrie chestia asta? In contractul colectiv la nivel de ramura?

miti
02.03.2009, 14:20:00
pai daca se mai adauga 50 inseamna ca ar fi 770 (720+50). Unde scrie chestia asta? In contractul colectiv la nivel de ramura?
se adauga 600+50=650
650*1,2=780...
nu stiu exact contactul dar caut cand ajung acasa daca vrei

compact
02.03.2009, 14:23:29
se adauga 600+50=650
650*1,2=780...
nu stiu exact contactul dar caut cand ajung acasa daca vrei
e chiar interesant. in ramura in care lucrez eu nu sunt contracte colective.
daca ai putea sa mi-l trimiti sa ma uit pe el ar fi grozav. ^:)^

miti
02.03.2009, 22:11:58
e chiar interesant. in ramura in care lucrez eu nu sunt contracte colective.
daca ai putea sa mi-l trimiti sa ma uit pe el ar fi grozav. ^:)^

nu am contractul dar despre asta este vb
Contract colectiv de munca nr.589 pe 2007-2008 pt.ramura comert (MO 18/2007).
Chiar daca acel contract e facut pentru perioada 2007-2008, la art.4 se spune:
(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

nosza
05.03.2009, 15:24:47
Ceau, eu vrea să-mi dau demisia dar nu știu cum funcționează? O altă întrebare dacă îmi dau demisia și mai am câteva zile din concediu pot să le folosesc sau trebuie să folosesc înainte să-mi dau demisia?

miti
05.03.2009, 15:59:02
Ceau, eu vrea să-mi dau demisia dar nu știu cum funcționează? O altă întrebare dacă îmi dau demisia și mai am câteva zile din concediu pot să le folosesc sau trebuie să folosesc înainte să-mi dau demisia?
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=6616&page=7
cu mentiunea ca e vb despre 15 respectiv 30 zile lucratoare

mido
05.03.2009, 19:13:08
termenul de preaviz in cazul demisiei nu poate fi mai mare de 15
zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv 30 de zile calendaristice pentru cei cu functii de conducere (art. 79 alin. 4 Codul muncii)
in cazul concedierii termenul de preaviz se calculeaza in zile lucratoare.
concediul de odihna se poate lua in interiorul termenului de preaviz, si in cazul in care nu a fost efectuat pana la incetarea raporturilor de munca, se compenseaza in bani. (art. 141 alin. 4 Codul muncii).

compact
06.03.2009, 08:11:01
daca angajatorul iti aproba concediul il poti lua in perioada de preaviz

nosza
06.03.2009, 08:23:39
Mersi mult pt răspunsuri:)

Alisori
09.03.2009, 18:07:48
fetelor am si eu o intrebare

zile din concediu de odihna ramase din 2008 pana cand le pot lua in 2009?
pana la sf lui martie?
pana la sf anului 2009?
presupun ca exista o lege...daca o gasiti sa-mi aratati si mie

multam :*

mido
09.03.2009, 19:05:32
fetelor am si eu o intrebare

zile din concediu de odihna ramase din 2008 pana cand le pot lua in 2009?
pana la sf lui martie?
pana la sf anului 2009?
presupun ca exista o lege...daca o gasiti sa-mi aratati si mie

multam :*
Conform ART. 141 alin. (3) din Codul Muncii - Legea 53/2003 "Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul."

Alisori
09.03.2009, 20:18:10
Conform ART. 141 alin. (3) din Codul Muncii - Legea 53/2003 "Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul."

multumesc>:D<

elenna
17.03.2009, 17:20:48

Insa este foarte important si ce prevederi are asupra acestui aspect, angajatorul in regulamentul intern. Pentru ca la art 141 al 1 zice ca,,,,,concediul de odihna se efectueaza in fiecare an iar la al 2 se precizeaza ca, prin exceptie efectuarea CO in anul urmator este posibila in cazuri expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute de contractul colectiv aplicabil"

La mine se pot lua pana in martie, inclusiv.

evenstar
17.03.2009, 21:25:00
Insa este foarte important si ce prevederi are asupra acestui aspect, angajatorul in regulamentul intern. Pentru ca la art 141 al 1 zice ca,,,,,concediul de odihna se efectueaza in fiecare an iar la al 2 se precizeaza ca, prin exceptie efectuarea CO in anul urmator este posibila in cazuri expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute de contractul colectiv aplicabil"

La mine se pot lua pana in martie, inclusiv.

Elena, regulamentul intern nu are voie sa contravina prevederilor Codului Muncii. Angajatorul nu are voie sa puna aceasta limitare prin regulament intern, atata timp cat legislatia in vigoare prevede altceva. Singurul care poate modifica prevederile Codului muncii este Contractul Colectiv de Munca la nivel national si/sau cel de ramura. La acestea se refera articolul acela, nu la regulamentul intern al unei firme oarecare.

elenna
18.03.2009, 09:28:38
Elena, regulamentul intern nu are voie sa contravina prevederilor Codului Muncii. Angajatorul nu are voie sa puna aceasta limitare prin regulament intern, atata timp cat legislatia in vigoare prevede altceva. Singurul care poate modifica prevederile Codului muncii este Contractul Colectiv de Munca la nivel national si/sau cel de ramura. La acestea se refera articolul acela, nu la regulamentul intern al unei firme oarecare.

Asa este insa art 141, al 1, 2 si 3 sunt interpretabile. Eu am vorbit din proprie experienta pentru ca anul trecut in februarie am avut un control de la ITM in departament iar in ceea ce priveste concediile m-au verificat la planificarea lor pe tot anul si la numarul de zile pe care il aveau in momentul respectiv angajatii (21 din contract +ce era reportat din anul precedent). Aveam angajati care apareau in situatie si 35 de zile. Inspectorul mi-a spus clar ca ei merg pe 141 al 1 din codul muncii-concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
Atunci m-a sfatuit sa trec aceasta prevedere in regulamentul intern.

evenstar
18.03.2009, 09:49:11
Asa este insa art 141, al 1, 2 si 3 sunt interpretabile. Eu am vorbit din proprie experienta pentru ca anul trecut in februarie am avut un control de la ITM in departament iar in ceea ce priveste concediile m-au verificat la planificarea lor pe tot anul si la numarul de zile pe care il aveau in momentul respectiv angajatii (21 din contract +ce era reportat din anul precedent). Aveam angajati care apareau in situatie si 35 de zile. Inspectorul mi-a spus clar ca ei merg pe 141 al 1 din codul muncii-concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.

Dar asta e cu totul altceva. Din ce ai zis prima data, se putea intelege ca daca firma hotaraste ca la 31 decembrie "expira" zilele de concediu, si trece in regulament ca angajatii nu mai au voie sa-si ia in anul urmator CO, atunci e ok indiferent ce zice codul muncii. Planificarea si obligativitatea efectuarii concediului in anul respectiv e valabila peste tot ca regula de baza, celelalte situatii sunt exceptii... dar in cazul in care un angajat prin exceptie, nu-si poate lua din varii motive CO pana la 31 martie sau cat ai zis, eu cred ca el are dreptul la el in continuare.
De obicei, oamenii ajung in situatia asta pentru ca nu sunt LASATI sa plece in CO, nu pentru ca nu vor ei (de ex., angajatul unic pe un post). Ori, daca nu m-ai lasat sa plec in CO de la 1 ianuarie 2008 (cu sau fara programare), sau daca imi faci rechemare dupa 2 zile ca "pica firma fara mine", is la 31 martie 2009 imi explici ca "mi-au expirat" cele x zile ramase din 2008, ca asa scrie in regulament, eu castig in instanta, pentru ca mi-ai incalcat un drept.
Deci, probabil ca discutam de 2 lucruri diferite.

compact
18.03.2009, 12:15:43
De obicei, oamenii ajung in situatia asta pentru ca nu sunt LASATI sa plece in CO, nu pentru ca nu vor ei (de ex., angajatul unic pe un post).

eu ma rog de ei si nu vor sa-si ia concediu :))

elenna
18.03.2009, 12:43:23

Si la mine e cam la fel pentru ca in afara salariului mai primesc si niste bonusuri in functie de activitate si de realizarile avute. iar daca isi iau CO raman doar pe indemnizatie si adio bonusuri. Nu prea le convine.

Depinde foarte mult si de angajator. In cazul specificat de evenstar, ca nu te lasa sa pleci in CO, normal ca nu iti convine sa pierzi zilele. Insa, la noi de ex se mai gasesc si compromisuri, se platesc zilele neefectuate sub forma de prima. Desi nu e legal, cf Codului Muncii, insa angajatul accepta, firma la fel...

evenstar
18.03.2009, 13:39:57
Ciudata firma de workoholici aia a ta... :-p

compact
18.03.2009, 13:44:02
Ciudata firma de workoholici aia a ta... :-p

NU E ADEVARAT!!!! doar azi am ajuns la 7.30 la birou :-p

evenstar
18.03.2009, 13:46:59
Si la mine e cam la fel pentru ca in afara salariului mai primesc si niste bonusuri in functie de activitate si de realizarile avute. iar daca isi iau CO raman doar pe indemnizatie si adio bonusuri. Nu prea le convine.

Depinde foarte mult si de angajator. In cazul specificat de evenstar, ca nu te lasa sa pleci in CO, normal ca nu iti convine sa pierzi zilele. Insa, la noi de ex se mai gasesc si compromisuri, se platesc zilele neefectuate sub forma de prima. Desi nu e legal, cf Codului Muncii, insa angajatul accepta, firma la fel...

Da, aste sunt chestii care se fac atata timp cat exista un acord intre parti si toata lumea e multumita. In situatia inversa, cand numai una dintre parti isi doreste cehstia asta, e riscant...

Eu am avut discutia ref la regulamentul intern vs CM/CCM cu un specialist in dreptul muncii, pe tema cursurilor de pregatire. In regulamentul firmei scria ca orice curs se plateste daca angajatul pleaca mai devreme de 2 ani, CCM stiti si voi ce prevede, a plecat o directoare care a facut pe cheltuiala firmei 2 traininguri de weekend (fara scoatere din activitate) extrem de scumpe, si nu a vrut sa restituie suma. Sefii au facut clabuci (eu stiam ca n-au dreptate si jubilam in tacere, dar asta e alta poveste), eu n-am facut impunere ca am zis ca nu cred ca e legal asa ca am ajuns la jurist. Care mi-a zis ca 1. Prevederea din regulament e complet ilegala si 2. Actul aditional semnat de tipa, prin care se obliga sa plateasca suma e nul pentru ca contravine prevederilor legale in vigoare.... Tot el mi-a zis atunci ca regulamentul intern nu poate intra in contradictie cu legislatia in vigoare...

evenstar
18.03.2009, 13:47:48
NU E ADEVARAT!!!! doar azi am ajuns la 7.30 la birou :-p

Omiti o informatie esentiala: la ce ora incepe programul? ;))

compact
18.03.2009, 13:55:19
Omiti o informatie esentiala: la ce ora incepe programul? ;))
al meu? teoretic la 10....

Da, aste sunt chestii care se fac atata timp cat exista un acord intre parti si toata lumea e multumita. In situatia inversa, cand numai una dintre parti isi doreste cehstia asta, e riscant...

Eu am avut discutia ref la regulamentul intern vs CM/CCM cu un specialist in dreptul muncii, pe tema cursurilor de pregatire. In regulamentul firmei scria ca orice curs se plateste daca angajatul pleaca mai devreme de 2 ani, CCM stiti si voi ce prevede, a plecat o directoare care a facut pe cheltuiala firmei 2 traininguri de weekend (fara scoatere din activitate) extrem de scumpe, si nu a vrut sa restituie suma. Sefii au facut clabuci (eu stiam ca n-au dreptate si jubilam in tacere, dar asta e alta poveste), eu n-am facut impunere ca am zis ca nu cred ca e legal asa ca am ajuns la jurist. Care mi-a zis ca 1. Prevederea din regulament e complet ilegala si 2. Actul aditional semnat de tipa, prin care se obliga sa plateasca suma e nul pentru ca contravine prevederilor legale in vigoare.... Tot el mi-a zis atunci ca regulamentul intern nu poate intra in contradictie cu legislatia in vigoare...

da, asa e. daca nu se scoate din activitate nu trebuie sa plateasca nimic si actul aditional e nul, dar totusi se face pentru ca nu toti stiu asta :))

evenstar
18.03.2009, 14:05:54
al meu? teoretic la 10....
Aha... Nuuu, nu sunteti deloc workoholici !=)) =)) =))

elenna
18.03.2009, 15:39:14

Asta cu cursul de formare prof e riscant. Si pe tema asta am avut control. Ce norocoasa am fost la controale acum realizez...=))
Noi trimitem oameni destul de multi si destul de des la cursuri de formare profesionala extrem de scumpe dar care nu scot omul din activitate mai mult de 60 de zile pentru a intra sub incidenta art 195 al 1 din codul muncii. Insa noi ne-am prevalat de prevederile art 195 al 2, Durata obligației salariatului de a presta muncă în favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, precum și orice alte aspecte în legătură cu obligațiile salariatului, ulterioare formării profesionale, se stabilesc prin act adițional la contractul individual de muncă.

De asta spuneam si mai sus ca ce zice codul muncii e interpretabil si in favoarea angajatului dar si a angajatorului. Si in baza acestui articol am ajuns sa facem acte aditionale pe care le vizam la ITM, prin care omul nu are dreptul de parasi compania timp de 2 ani. In caz contrar va suporta contravaloarea neamoritzata din curs.
Sunt curioasa ce se va intampla, urmeaza sa depunem plangere penala impotriva unuia care avea vreo 2 cursuri cu o valoare neamortizata de vreo 2000 de eu.

evenstar
18.03.2009, 16:27:02
Asta cu cursul de formare prof e riscant. Si pe tema asta am avut control. Ce norocoasa am fost la controale acum realizez...=))
Noi trimitem oameni destul de multi si destul de des la cursuri de formare profesionala extrem de scumpe dar care nu scot omul din activitate mai mult de 60 de zile pentru a intra sub incidenta art 195 al 1 din codul muncii. Insa noi ne-am prevalat de prevederile art 195 al 2, Durata obligației salariatului de a presta muncă în favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, precum și orice alte aspecte în legătură cu obligațiile salariatului, ulterioare formării profesionale, se stabilesc prin act adițional la contractul individual de muncă.

De asta spuneam si mai sus ca ce zice codul muncii e interpretabil si in favoarea angajatului dar si a angajatorului. Si in baza acestui articol am ajuns sa facem acte aditionale pe care le vizam la ITM, prin care omul nu are dreptul de parasi compania timp de 2 ani. In caz contrar va suporta contravaloarea neamoritzata din curs.
Sunt curioasa ce se va intampla, urmeaza sa depunem plangere penala impotriva unuia care avea vreo 2 cursuri cu o valoare neamortizata de vreo 2000 de eu.

Hai s-o lamurim, despre ce ITM vorbesti?
Prevederile codului muncii pe tema asta sunt completate de prevederile CCM 2007-2010, care are valoare de lege, si nu se aplica asa cum credea fostul meu sef "numai daca ai sindicat".
In consecinta, legea in Ro spune urmatorul lucru:
Salariatii care au incheiat acte aditionale la contractul individual de munca si au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala mai mare de 60 de zile, cu scoaterea integrala din activitate, daca parasesc unitatea din motive imputabile lor inainte de implinirea unui termen de 3 ani de la data absolvirii cursurilor, sunt obligati sa suporte cheltuielile ocazionate de aceasta, cu exceptia cazurilor prevazute de art. 81, alin. (3), proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.(CCM art 84 lit e)

Atr 81 alin 3 spune ca: in cazul in care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a incheiat cu unitatea un act aditional la contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate intr-o anumita perioada de timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului, daca masura desfacerii contractului de munca nu-i este imputabila.

Nu ai ce sa interpretezi la chestia asta, iar prevederea cu actele aditionale vine in completare, nu contrazice prevederile legale. Nu vorbim de drept comercial in care un contract e bun numai ca e semnat de parti. In dreptul muncii, trebuie sa respecti prevederile legii, acordul partilor nu e suficient...

elenna
18.03.2009, 17:33:16
Hai s-o lamurim, despre ce ITM vorbesti?
Prevederile codului muncii pe tema asta sunt completate de prevederile CCM 2007-2010, care are valoare de lege, si nu se aplica asa cum credea fostul meu sef "numai daca ai sindicat".
In consecinta, legea in Ro spune urmatorul lucru:
Salariatii care au incheiat acte aditionale la contractul individual de munca si au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala mai mare de 60 de zile, cu scoaterea integrala din activitate, daca parasesc unitatea din motive imputabile lor inainte de implinirea unui termen de 3 ani de la data absolvirii cursurilor, sunt obligati sa suporte cheltuielile ocazionate de aceasta, cu exceptia cazurilor prevazute de art. 81, alin. (3), proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.(CCM art 84 lit e)

Atr 81 alin 3 spune ca: in cazul in care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a incheiat cu unitatea un act aditional la contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate intr-o anumita perioada de timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului, daca masura desfacerii contractului de munca nu-i este imputabila.

Nu ai ce sa interpretezi la chestia asta, iar prevederea cu actele aditionale vine in completare, nu contrazice prevederile legale. Nu vorbim de drept comercial in care un contract e bun numai ca e semnat de parti. In dreptul muncii, trebuie sa respecti prevederile legii, acordul partilor nu e suficient...

ITM Bucuresti. In cazul firmei unde activez, actele aditionale de formare profesionala sunt incheiate cf art 195 al 2 din Codul Muncii. In aceste acte adit se specifica clar ceea ce ai citat tu din CCM unic, ca nu pot sa ii cer nimic daca angajatul pleaca din motive neimputabile lui.
Atat timp cat actele de formare profesionala sunt vizate la ITM, am trecut de un control destul de riguros cu ele la dosarul angajatilor, sunt avizate de juristul firmei ma gandesc ca sunt in regula.

mido
18.03.2009, 18:26:33

din proprie experienta, de cele mai multe ori opiniile ITM-ului nu au nicio relevanta. eu, cel putin nu m-am raportat in activitatea mea la ceea ce au spus cei de la ITM ci am incercat sa respect legea (Codul muncii si contractele aplicabile). poate nu am intalnit eu persoane competente la nivelul ITM ci doar personaje care considera ca, daca ocupa un post in aceasta institutie, isi permit sa emita opinii cu valoare de lege...

elenna
18.03.2009, 20:56:08
Acum ma lovesc cu urmatoarea problema, poate ma sfatuiti voi cum e mai bine. Specificul activitatii pentru majoritatea angajatilor il reprezinta lucrul la inaltime (piloni, terase), firma fiind de telecomunicatii. Fisa de aptitudine eliberata de cei de la clinica de medicina muncii trebuie sa contina mentiuni referitoare la lucrul la inaltime apt/inapt. Problema e ca, daca pana acum cand se identifica un angajat cu interdictie de lucrul la inaltime, era trecut pe o alta functie ce nu presupunea urcat, acum, in contextul crizei seful meu nu mai doreste sa faca concesii.

Am cazul unui baiat a carui fisa a fost incheiata cu mentiunea"interzis lucrul la inaltimi mai mari de 2 m" si pe care il vrea out pe motiv medical. Eu i-am explicat ca procedura pentru a demonstra inaptitudinea fizica a unui angajat este extrem de sinuasa insa insista. Din pacate nici nu am mai avea vreun alt post disponibil care sa nu implice lucrul la inaltime.
Ati trecut prin asa ceva? Eu nu...de aceea va cer sfatul.>:D<

evenstar
18.03.2009, 21:49:46
ITM Bucuresti. In cazul firmei unde activez, actele aditionale de formare profesionala sunt incheiate cf art 195 al 2 din Codul Muncii. In aceste acte adit se specifica clar ceea ce ai citat tu din CCM unic, ca nu pot sa ii cer nimic daca angajatul pleaca din motive neimputabile lui.
Atat timp cat actele de formare profesionala sunt vizate la ITM, am trecut de un control destul de riguros cu ele la dosarul angajatilor, sunt avizate de juristul firmei ma gandesc ca sunt in regula.

Cred ca ti-a raspuns mido foarte bine...

din proprie experienta, de cele mai multe ori opiniile ITM-ului nu au nicio relevanta. eu, cel putin nu m-am raportat in activitatea mea la ceea ce au spus cei de la ITM ci am incercat sa respect legea (Codul muncii si contractele aplicabile). poate nu am intalnit eu persoane competente la nivelul ITM ci doar personaje care considera ca, daca ocupa un post in aceasta institutie, isi permit sa emita opinii cu valoare de lege...

Ma rog, ideea e ca indiferent ce zice inspectorul tau itm in instanta nu castigi cu asa ceva... Sa speram ca nu ai vreun angajat care sa decida ca nu vrea sa plateasca cum am avut eu... :-p

Cami_
19.03.2009, 10:44:18
Salutare fetelor!

Daca un angajat care se afla in perioada de preaviz acordat pentru concediere din motive neimputabile salariatului vine cu concediu medical, perioada de preaviz se suspenda si continua atunci cand se termina concediul medical?

compact
19.03.2009, 11:37:45
Salutare fetelor!

Daca un angajat care se afla in perioada de preaviz acordat pentru concediere din motive neimputabile salariatului vine cu concediu medical, perioada de preaviz se suspenda si continua atunci cand se termina concediul medical?
da...preavizul se suspenda cat sta in medical

Cami_
19.03.2009, 14:00:54
da...preavizul se suspenda cat sta in medical
Multumesc Anca ^:)^

tina19
19.03.2009, 15:22:23
cine ma ajuta si pe mine?
ma intereseaza onditiile de pensionare la limita de varsta si anticipat, varsta la care se face pensionarea si anii de vechime necesari.
am citit legea 19 (a pensiilor) dar acolo nu e chiar exact ce ma intereseaza pe mine.
de fapt cazul concret e asa: femeie 52 ani, vechime in munca 34 ani. la ce varsta se poate pensiona anticipat si la ce varsta se poate pensiona la limita d evarsta tinand cont de nr de ani munciti?
multumesc!

compact
19.03.2009, 15:34:05
cine ma ajuta si pe mine?
ma intereseaza onditiile de pensionare la limita de varsta si anticipat, varsta la care se face pensionarea si anii de vechime necesari.
am citit legea 19 (a pensiilor) dar acolo nu e chiar exact ce ma intereseaza pe mine.
de fapt cazul concret e asa: femeie 52 ani, vechime in munca 34 ani. la ce varsta se poate pensiona anticipat si la ce varsta se poate pensiona la limita d evarsta tinand cont de nr de ani munciti?
multumesc!

imi pare rau ca nu te pot ajuta......n-am nici cea mai vaga idee cum e cu pensiile :(

tina19
19.03.2009, 15:34:41
imi pare rau ca nu te pot ajuta......n-am nici cea mai vaga idee cum e cu pensiile :(
mersi. nu-i nimic.

ancaaa
19.03.2009, 15:37:23
Acum ma lovesc cu urmatoarea problema, poate ma sfatuiti voi cum e mai bine. Specificul activitatii pentru majoritatea angajatilor il reprezinta lucrul la inaltime (piloni, terase), firma fiind de telecomunicatii. Fisa de aptitudine eliberata de cei de la clinica de medicina muncii trebuie sa contina mentiuni referitoare la lucrul la inaltime apt/inapt. Problema e ca, daca pana acum cand se identifica un angajat cu interdictie de lucrul la inaltime, era trecut pe o alta functie ce nu presupunea urcat, acum, in contextul crizei seful meu nu mai doreste sa faca concesii.

Am cazul unui baiat a carui fisa a fost incheiata cu mentiunea"interzis lucrul la inaltimi mai mari de 2 m" si pe care il vrea out pe motiv medical. Eu i-am explicat ca procedura pentru a demonstra inaptitudinea fizica a unui angajat este extrem de sinuasa insa insista. Din pacate nici nu am mai avea vreun alt post disponibil care sa nu implice lucrul la inaltime.
Ati trecut prin asa ceva? Eu nu...de aceea va cer sfatul.>:D<

Deci, daca seful tau il pune pe acest baiat sa faca munca de inaltime atat timp cat el nu are acord medical atunci este pe responsabilitatea legala a sefului...adica, in caz de acc de munca seful tau este responsabil legal...eu iti spun dpdv legal...ca ce se intampla cu baiatul e altceva.Deci, apare acc de munca, care trebuie cerecatat si declarat la ITM si de acolo apar problemele.ITM-ul vede ca nu era apt medical deci asta va fi "cauza " acc si se merge cu amenzi pt firma si cu cu probleme legale pt seful patronul firmei.
Acuma eu nu inteleg...tu nu stii ce sa faci cu acest baiat ca sa nu-l dai afara dar nici sa nu urce la 2m?...de cat timp e angajat baiatul?..pt ca daca l-ati angajat doar pt lucrul la inaltime si el nu este apt medical atunci asta este...baiatul ar cam trebui sa stie ca trebuie sa aiba stare de sanatate f buna pt lucrul la inaltime.

elenna
19.03.2009, 20:58:01
Deci, daca seful tau il pune pe acest baiat sa faca munca de inaltime atat timp cat el nu are acord medical atunci este pe responsabilitatea legala a sefului...adica, in caz de acc de munca seful tau este responsabil legal...eu iti spun dpdv legal...ca ce se intampla cu baiatul e altceva.Deci, apare acc de munca, care trebuie cerecatat si declarat la ITM si de acolo apar problemele.ITM-ul vede ca nu era apt medical deci asta va fi "cauza " acc si se merge cu amenzi pt firma si cu cu probleme legale pt seful patronul firmei.
Acuma eu nu inteleg...tu nu stii ce sa faci cu acest baiat ca sa nu-l dai afara dar nici sa nu urce la 2m?...de cat timp e angajat baiatul?..pt ca daca l-ati angajat doar pt lucrul la inaltime si el nu este apt medical atunci asta este...baiatul ar cam trebui sa stie ca trebuie sa aiba stare de sanatate f buna pt lucrul la inaltime.

Partea cu accidentul de munca si responsabilitatile o stiu destul de bine pentru ca, din pacate am avut ceva accidente.
Ce vreau eu sa stiu este procedura legala prin care ii pot desface contractul de munca pe motiv de inaptitudine fizica. El a fost angajat acum un an, a trecut de controlul medical de angajare insa acum, la periodic i-au gasit probleme la ochi.
Pana una alta am mai cerut un control oftalmo amanuntit. daca va fi in continuare declarat fara lucrul la inaltime, nu mai poate lucra. si ma tem, ca pe criza asta nu va intelege sa plece de buna voie. de asta intrebam de procedura de concediere pe motiv de inaptitudine fizica.

printesita55
26.03.2009, 22:33:39
Buna,dragele mele

De curand m-am angajat intr-o firma,am abia o luna la aceasta firma.Ieri a avut loc o sedinta unde au fost disponibilizate 30 de persoane.
Din fericire eu nu ma aflu printre acestea...insa nu se stie pana cand v-a mai functiona firma. In cazul in care in 2-3 luni ea nu-si revine din criza, aceasta se v-a inchide. Vanzarile au scazut f mult si patronul si-a dat seama ca nu mai poate merge mai departe in acesta formula cu multi angajati...
Problema mea este ca nu mi-au facut acte, am dus cartea de munca si toate actele necesare pentru angajare, insa persoana de la resurse umane mi-a spus faptul ca patronul nu este de acord sa-mi faca angajarea pt ca nu stie daca firma v-a mai merge si mi-a recomandat sa-mi i-au cartea de munca de la ei ca oricum sta degeaba in dulap si sa o duc eu la casa de pensii unde sa-mi platesc eu contributiile necesare. Iar eu acum nu stiu ce sa fac!Am deja 4 luni interupere pe cartea de munca.
Am intrebat-o pe pers. de la resurse umane cam cat ar trebui sa cotizez lunar pentru darile mele catre stat, iar ea mi-a rapuns ca in jur de 300 ron daca aleg salariul minim pe economie, insa suma asta este prea mare pt mine.

Cel mai mult ma macina faptul ca eu imi doresc un copil si din cauza faptului ca nu sunt angajata ,nu voi beneficia de indemnizatia lunara timp de 2 ani pt cresterea copilului, imi calculasem perioada de lucru dupa care as fi putut ramane insarcinata astfel incat sa primesc bani respectivi, dar toate sperantele mele s-au naruit acum cand stiu ca nu voi avea acte la acest loc de munca...poate intr-un final m-a vor angaja dar nu stiu cand.
Stiu ca o firma cand face disponibilizari in masa, nu are voie sa faca angajari...e adevarat?

Va rog din suflet daca stie cineva sa-mi spuna cum sa procedez in aceasta situatie?Daca eu imi duc cartea de munca la casa de pensii voi putea beneficia la un moment dat de indemnizatia pt crestearea copilului?

Va multumesc!

mamuska
26.03.2009, 22:49:16
Buna,dragele mele

De curand m-am angajat intr-o firma,am abia o luna la aceasta firma.Ieri a avut loc o sedinta unde au fost disponibilizate 30 de persoane.
Din fericire eu nu ma aflu printre acestea...insa nu se stie pana cand v-a mai functiona firma. In cazul in care in 2-3 luni ea nu-si revine din criza, aceasta se v-a inchide. Vanzarile au scazut f mult si patronul si-a dat seama ca nu mai poate merge mai departe in acesta formula cu multi angajati...
Problema mea este ca nu mi-au facut acte, am dus cartea de munca si toate actele necesare pentru angajare, insa persoana de la resurse umane mi-a spus faptul ca patronul nu este de acord sa-mi faca angajarea pt ca nu stie daca firma v-a mai merge si mi-a recomandat sa-mi i-au cartea de munca de la ei ca oricum sta degeaba in dulap si sa o duc eu la casa de pensii unde sa-mi platesc eu contributiile necesare. Iar eu acum nu stiu ce sa fac!Am deja 4 luni interupere pe cartea de munca.
Am intrebat-o pe pers. de la resurse umane cam cat ar trebui sa cotizez lunar pentru darile mele catre stat, iar ea mi-a rapuns ca in jur de 300 ron daca aleg salariul minim pe economie, insa suma asta este prea mare pt mine.

Cel mai mult ma macina faptul ca eu imi doresc un copil si din cauza faptului ca nu sunt angajata ,nu voi beneficia de indemnizatia lunara timp de 2 ani pt cresterea copilului, imi calculasem perioada de lucru dupa care as fi putut ramane insarcinata astfel incat sa primesc bani respectivi, dar toate sperantele mele s-au naruit acum cand stiu ca nu voi avea acte la acest loc de munca...poate intr-un final m-a vor angaja dar nu stiu cand.
Stiu ca o firma cand face disponibilizari in masa, nu are voie sa faca angajari...e adevarat?

Va rog din suflet daca stie cineva sa-mi spuna cum sa procedez in aceasta situatie?Daca eu imi duc cartea de munca la casa de pensii voi putea beneficia la un moment dat de indemnizatia pt crestearea copilului?

Va multumesc!
1. O firma nu are voie sa tina angajati fara carte de munca/contract de munca,este ilegal....dar se pare ca ei asta vor,ca sa nu plateasca...
2.Poti plati la camera de munca,taxele pentru salariu minim,in jur de 300 lei si la casa de asigurari,daca vrei sa beneficiezi de ICC...Dar trebuie sa platesti pentru cel putin 12 luni inainte de a naste.
3.Daca o firma face disponibilizari,nu are voie sa mai angakeze pe acele posturi...dar depinde cum face disponibilizarile...adica: daca face cu art. 65, care inseamna,restarngere de activitate,clar ei nu pot face angajari...
Acum tu trebuie sa decizi ce faci...ori iti cauti un alt loc de munca,unde sa iti faca angajarea cu acte in regula,ori stai acolo(ceea ce nu e bine) si platesti singura taxele,asta daca se merita,comparativ cu salariul pe care il primesti.>:D< >:D< >:D<
Daca mai ai ceva nelamuriri,suntem pe aici>:D< >:D< >:D<

compact
27.03.2009, 09:51:19
1. O firma nu are voie sa tina angajati fara carte de munca/contract de munca,este ilegal....dar se pare ca ei asta vor,ca sa nu plateasca...
2.Poti plati la camera de munca,taxele pentru salariu minim,in jur de 300 lei si la casa de asigurari,daca vrei sa beneficiezi de ICC...Dar trebuie sa platesti pentru cel putin 12 luni inainte de a naste.
3.Daca o firma face disponibilizari,nu are voie sa mai angakeze pe acele posturi...dar depinde cum face disponibilizarile...adica: daca face cu art. 65, care inseamna,restarngere de activitate,clar ei nu pot face angajari...
Acum tu trebuie sa decizi ce faci...ori iti cauti un alt loc de munca,unde sa iti faca angajarea cu acte in regula,ori stai acolo(ceea ce nu e bine) si platesti singura taxele,asta daca se merita,comparativ cu salariul pe care il primesti.>:D< >:D< >:D<
1. asa e, dar daca ei sunt pe punctul de a da faliment e cam delicata situatia
2. asa e
3. asa e, dar, revenind, sunt pe punctul de a da faliment...

printesita55
27.03.2009, 18:52:28
Va multumesc din suflet pt raspunsuri!
Nu stiu ce sa fac...imi este atat de greu...
Incerc sa-mi caut in alta parte intre timp... desi stiu cat de greu v-a fi sa-mi gasesc ceva.
Nu-mi vine sa cred ca a durat atat de putin bucuria mea.Cat de mult mi-am dorit locul asta de munca!!si acum este in prag de faliment!:( :( :(

georgik
31.03.2009, 13:18:57

Scuze ..... la nr. 2, sigur treb sa plateasca 12 luni inainte de a naste?

Intreb pt ca eu sunt pfa traducator si imi platesc singura taxele, mai exact platesc aprox 90 lei lunar la casa de pensii si 6,5% la sanatate din profitul realizat. M-am interesat si stiu ca trebuie incheiat un alt contract pt indemnizatia de bebe si trebuie platit un alt procent. stiam ca e necesar sa se plateasca 1-2 luni inainte.

Poate e diferit la mine ca sunt pfa sau poate nu stiu eu bine.

Daca stie cineva, sa ma corecteze, va rog

compact
31.03.2009, 13:49:18
Scuze ..... la nr. 2, sigur treb sa plateasca 12 luni inainte de a naste?

Intreb pt ca eu sunt pfa traducator si imi platesc singura taxele, mai exact platesc aprox 90 lei lunar la casa de pensii si 6,5% la sanatate din profitul realizat. M-am interesat si stiu ca trebuie incheiat un alt contract pt indemnizatia de bebe si trebuie platit un alt procent. stiam ca e necesar sa se plateasca 1-2 luni inainte.

Poate e diferit la mine ca sunt pfa sau poate nu stiu eu bine.

Daca stie cineva, sa ma corecteze, va rog
12 luni si ca PFA

georgik
31.03.2009, 14:11:42
12 luni si ca PFA

merci pt informatie

printesita55
04.04.2009, 17:49:26
Intr-un final firma a hotarat sa-mi faca contract de munca pe o luna de zile iar apoi sa ,,ma trimita,, in somaj.Voi lucra la ei dar cartea de munca v-a fi la somaj. Voi lua bani si de la firma si de la somaj. In acest caz, banuiesc ca nu vor fi probleme cu indemnizatia pt crestearea copilului,nu?
Va multumesc pt raspunsuri!

compact
05.04.2009, 08:36:23
Intr-un final firma a hotarat sa-mi faca contract de munca pe o luna de zile iar apoi sa ,,ma trimita,, in somaj.Voi lucra la ei dar cartea de munca v-a fi la somaj. Voi lua bani si de la firma si de la somaj. In acest caz, banuiesc ca nu vor fi probleme cu indemnizatia pt crestearea copilului,nu?
Va multumesc pt raspunsuri!
Pai e f bine atunci <:-P

Cami_
04.05.2009, 16:47:10
Salutare!
S-a stabilit ceva in privinta mamelor care sunt studente la zi? Primesc indemnizatie pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani?
Multumesc!

anabella
05.05.2009, 09:33:06
Salutare!
S-a stabilit ceva in privinta mamelor care sunt studente la zi? Primesc indemnizatie pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani?
Multumesc!

cu conditia sa-ti iei diploma de licenta, altfel nu.
uite un citat din lege:

"(4) Cele 12 luni prevazute la alin.(1) pot fi constituite integral si numai din perioadele prevazute la art.1 alin.(2) din ordonanta de urgenta, cu exceptia lit.a), daca persoana s-a aflat în una sau mai multe din urmatoarele situatii:
....................................
i) au urmat cursurile de zi ale învatamântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma. În sensul dispozitiilor art.38 alin.(1) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe si ziua în care se sfârseste fiecare an universitar, respectiv 1 octombrie al unui an - 30 septembrie al anului urmator;"

Cami_
05.05.2009, 12:05:46
cu conditia sa-ti iei diploma de licenta, altfel nu.
uite un citat din lege:

"(4) Cele 12 luni prevazute la alin.(1) pot fi constituite integral si numai din perioadele prevazute la art.1 alin.(2) din ordonanta de urgenta, cu exceptia lit.a), daca persoana s-a aflat în una sau mai multe din urmatoarele situatii:
....................................
i) au urmat cursurile de zi ale învatamântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma. În sensul dispozitiilor art.38 alin.(1) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe si ziua în care se sfârseste fiecare an universitar, respectiv 1 octombrie al unui an - 30 septembrie al anului urmator;"
Multumesc.
Mai am inca unele nelamuriri :-p
- trebuie sa fie licentiata mamica, dar cat timp dupa, va putea sa faca bebe si sa bebeficieze de indemnizatie? Ca poate sa isi ia licenta la 22 de ani si sa faca copil la 24 si in timpul asta sa nu lucreze... De exemplu miresica pt care ma interesez eu acum, dupa licenta va face master. Abia apoi se va angaja. Cand trebuie sa se nasca copilul ca sa beneficieze de indemnizatie?
- suma de care va beneficia timp de 2 ani este de 600 lei?

anabella
06.05.2009, 11:35:04
Multumesc.
- trebuie sa fie licentiata mamica, dar cat timp dupa, va putea sa faca bebe si sa bebeficieze de indemnizatie? Ca poate sa isi ia licenta la 22 de ani si sa faca copil la 24 si in timpul asta sa nu lucreze... De exemplu miresica pt care ma interesez eu acum, dupa licenta va face master. Abia apoi se va angaja. Cand trebuie sa se nasca copilul ca sa beneficieze de indemnizatie?

sincer aici nu mai stiu sa-ti raspund, cred ca mai bine intri pe un forum specializat si intrebi acolo
sau poate e cineva pe aici de la RH sa ne spuna

Cami_
06.05.2009, 12:04:43
sincer aici nu mai stiu sa-ti raspund, cred ca mai bine intri pe un forum specializat si intrebi acolo
sau poate e cineva pe aici de la RH sa ne spuna
Eu lucrez pe HR, dar habar n-am cum sta treaba in cazul asta =))
Multumesc, oricum!

compact
07.05.2009, 09:11:35
Eu lucrez pe HR, dar habar n-am cum sta treaba in cazul asta =))
Multumesc, oricum!
mai sa stii ca nici eu nu am cea mai vaga idee ;))

anabella
07.05.2009, 09:24:46
Multumesc.

ce stiu sigur e ca studentele primesc 600 lei
apoi am mai gasit ceva pe un forum de legislatie si codul muncii cum ca ar trebui sa nasca ori pe perioada studentiei, ori in urmatoarele 60 zile de la absolvire si sa faca si dovada cu o adeverinta pt a beneficia de acei bani.
daca depaseste termenul celor 60 zile nu mai obtine indemnizatia (asta referitor la cazul in care termina la 22 si face copil la 24 fara sa fi lucrat)
mai multe nu stiu, din pacate

Cami_
07.05.2009, 09:28:29
ce stiu sigur e ca studentele primesc 600 lei
apoi am mai gasit ceva pe un forum de legislatie si codul muncii cum ca ar trebui sa nasca ori pe perioada studentiei, ori in urmatoarele 60 zile de la absolvire si sa faca si dovada cu o adeverinta pt a beneficia de acei bani.
daca depaseste termenul celor 60 zile nu mai obtine indemnizatia (asta referitor la cazul in care termina la 22 si face copil la 24 fara sa fi lucrat)
mai multe nu stiu, din pacate

Multumesc pentru raspuns!
Studentele sau cele care au obtinut deja diploma de licenta? :-\

Multumesc Anca ;))

compact
07.05.2009, 09:30:30

Multumesc Anca ;))

cu placere. ma bucur ca am putut sa te ajut =)) =))

anabella
07.05.2009, 09:37:16

Multumesc Anca ;))

ambele, pt ca e aceeasi situatie indiferent ca abia ai obtinut diploma sau ca esti inca studenta
atata timp cat nu ai realizat venituri pt ca nu esti angajata primesti doar cei 600 lei