PDA

Versiunea completa : meniu cu 3 feluri de mancare?

Pagini : [1] 2 3

valen
26.05.2006, 20:57:17
a avut cineva la nunta sau va avea cu 3 feluri de mancare? cere sunt? ati fost la vreo nunta unde s-au sevit doar 3 feluri? a afectat cumva nunta sau a fost cineva nemultumit? imi trece ideea asta prin cap. nu ca sa economisesc pt ca oricum nu pot cobora meniul sub valoarea aleasa, ci pentru ca nu as vrea sa arunc atata mancare.
multumiri

vicky
26.05.2006, 21:08:55
nu prea inteleg unde este problema.. daca oricum nu poti sa scazi pretul meniului in functie de numarul felurilor de mancare, eu zic sa le dai invitatilor cat mai multa mancare la aceiasi bani... nu asta este idealul? nu vad unde este problema. poate am inteles eu gresit.. da-ne mai multe detalii.. intre ce si ce ai de ales?.. exemple clare pls..

noi avem asa:
1. gustare (tot felul de chestii)
2.file de salau cu garnitura orez
3.sarmale cu mamaliguta
4.gratar porc si pui cu garnitura de cartofi taranesti si salata de sezon
5. tort si fursecuri

cecilia
27.05.2006, 01:05:39
Salut.Daca as fi in locul tau as lasa toate felurile de mancare,si am sa iti spun de ce.In primul rand ,desi nu termina de mancat tot la o nunta(e destul de greu sa poti manca tot)sunt persoane care apreciaza faptul ca a fost un meniu imbelsugat.Nu stiu de ce,pur si simplu am auzit nuntasi povestind ce mancare multa si buna a fost la nunta lui X.Si in al doilea rand,e bine sa aiba de unde alege.Iti dau exemplul meu,nu stiu cat e de elocvent:eu sunt moarta dupa sarmalute,dar nu imi place friptura.Sau exemplul doamnelor care se chinuie sa nu se ingrase si de aceea le incanta pestele.Sau exemplul unui invitat care nu mananca peste si in consecinta ramane cu restul variantelor.Per ansamblu ideea e sa aiba de unde alege.Bafta cu pregatirile,sa ai o nunta minunata.

CONT-INCHIS-031
28.05.2006, 16:24:20
Salut.Daca as fi in locul tau as lasa toate felurile de mancare,si am sa iti spun de ce.In primul rand ,desi nu termina de mancat tot la o nunta(e destul de greu sa poti manca tot)sunt persoane care apreciaza faptul ca a fost un meniu imbelsugat.Nu stiu de ce,pur si simplu am auzit nuntasi povestind ce mancare multa si buna a fost la nunta lui X.Si in al doilea rand,e bine sa aiba de unde alege.Iti dau exemplul meu,nu stiu cat e de elocvent:eu sunt moarta dupa sarmalute,dar nu imi place friptura.Sau exemplul doamnelor care se chinuie sa nu se ingrase si de aceea le incanta pestele.Sau exemplul unui invitat care nu mananca peste si in consecinta ramane cu restul variantelor.Per ansamblu ideea e sa aiba de unde alege.Bafta cu pregatirile,sa ai o nunta minunata.
ai dreptate, eu insami nu mananc decat friptura la gratar si legumele (in afara de orez sau cartofi) la o nunta ...asa ca trebuie sa dai omului mai multe optiuni. plus ca asa sunt obisnuiti, cu 4 feluri... nu stiu cum putem renunta la 1 fara sa se simta... si pe mine ma batea gandul dar...nu cred ca merita. ideea e buna dar pusa in practica parca nu mai e la fel de buna ;)

valen
29.05.2006, 16:01:41
Ideea era sa pun prajiturele sau alte chestii sarate, sa variez bautura. Sincer mi se pare de prost gust sa apreciezi o nunta dupa cata mancare a fost si nu dupa relatia care te leaga cu mirii. Am mai auzit si eu oameni care desi nu pot manca tot dau bani in functie de cata mancare a fost. Probabil ca si eu voi ramane pe 4 feluri dar consider ca este o forma de a arata ce mare esti tu si ce nunta ai facut ( a ramas de pe vremuri). Daca ne uitam la nuntile de afara sunt cu bufet suedez si cu mancare in cantitati normale (am fost la una si m-am simtit excelent).
Oricum eu am o parere prea transanta despre acest subiect.
merci de pareri

mam
29.05.2006, 16:09:55
mie nu mi se pare mult, in primul rand poate ca suna mult, dar n-o sa iti dea un peste intreg, sau 10 sarmalutze la masa, mie mi se pare suficient tinand cont ca nunta dureaza cam 7-8 ore si ai tp sa mananci tot, in plus mai sunt si "mofturosi" care nu mananca sarmale sau nu mananca aperitivele etc... noi am ramas la meniul full cu: aperitive, sarmale, peste, gratar, alune, cafea, fructe, tort&inghetata...

ralukyon
29.05.2006, 17:04:43
mie nu mi se pare mult, in primul rand poate ca suna mult, dar n-o sa iti dea un peste intreg, sau 10 sarmalutze la masa, mie mi se pare suficient tinand cont ca nunta dureaza cam 7-8 ore si ai tp sa mananci tot, in plus mai sunt si "mofturosi" care nu mananca sarmale sau nu mananca aperitivele etc... noi am ramas la meniul full cu: aperitive, sarmale, peste, gratar, alune, cafea, fructe, tort&inghetata...
si eu am la fel...numai ca inainte de aperitiv se da o salata de fructe...asa face restaurantul..si mi s-a parut interesant...si restul cum ai zs si tu...eu cred ca e suficient...da nici prea mult nu pot sa spun ca e...ca sunt destule ore la activ:))

dj
29.05.2006, 20:22:25
Stati putin, voi la ce ora aveti programarea la restaurant? Ca noi o avem destul de tarziu...

mam
29.05.2006, 20:23:15
la mine pica dumi si am la Bis de la 15.00 si la rest de la 17.00 :)

dj
29.05.2006, 20:25:20
la mine pica dumi si am la Bis de la 15.00 si la rest de la 17.00 :)
Eu am biserica de la 7 si restaurantul de la 9 (daca nu o fi chiar mai tarziu ca mai facem si poze in parc dupa biserica).

Pisik06
29.05.2006, 21:45:36
Asta seara am fost si noi la restaurant sa ii spunem tipei de acolo ce meniu am ales, de fapt am facut o mica combinata din vreo 3 meniuri. Meniul va fi 35 de euro (fara tort si bauturi, astea le aducem noi si mai dam o taxa de 2 euro/pers. pt asta) si avem:
-aperitiv rece (salata de cruditati cu somon fumee, rulada de porc, dobos fantezie, vol au vent cu icre, tartine cu branza roquefort si nuci, masline negre si verzi, rosie cu pasta de branza)
-file de salau la gratar (sau pane nu ne-am hotarat) cu buchetier de legume si sos de mustar
-sarmalute (2 in varza 2 in vita) cu mamaliguta, kaizer si smantana si ardei iute
-piept de pui la gratar si muschi de porc la gratar cu garnitura de cartofi taranesti cu kaizer
-salata de varza cu rosii si castraveti
-4 chifle (2 albe, 2 negre)
-cafea
-inghetata (se va servi la tort)

dj
06.06.2006, 14:11:10
Am vazut la o nunta meniu cu trei feluri de mancare si a fost foarte bine.

valen
06.06.2006, 15:20:32
si nunta s-a terminat mai repede? adica de exemplu in loc de ora 4 s-a terminat la 2?

dj
06.06.2006, 15:28:46
Nu, s-a terminat pe la 4 si ceva si daca nu aduceau tortul mai tinea...

valen
06.06.2006, 18:52:34
Nu, s-a terminat pe la 4 si ceva si daca nu aduceau tortul mai tinea...
te mai intreb daca stii ca ar fi fost cineva nemultumit sau daca tie nu ti-a placut din motivul asta... merg peste 2 sapt la o nunta si o sa vad cum e acolo cu 3 feluri si dupa ma decid
mercic

dj
06.06.2006, 19:46:51
te mai intreb daca stii ca ar fi fost cineva nemultumit sau daca tie nu ti-a placut din motivul asta... merg peste 2 sapt la o nunta si o sa vad cum e acolo cu 3 feluri si dupa ma decid
mercic
Nu am auzit de nimeni sa fie nemultumit iar mie mi-a placut foarte mult. Oricum nimeni nu mananca 4 feluri, sa fim seriosi. Mai bine 3 feluri bune si servite calde si repede decat 4 nu prea bune si servite reci.

911
07.06.2006, 20:35:25
Asta seara am fost si noi la restaurant sa ii spunem tipei de acolo ce meniu am ales, de fapt am facut o mica combinata din vreo 3 meniuri. Meniul va fi 35 de euro (fara tort si bauturi, astea le aducem noi si mai dam o taxa de 2 euro/pers. pt asta) si avem:
-aperitiv rece (salata de cruditati cu somon fumee, rulada de porc, dobos fantezie, vol au vent cu icre, tartine cu branza roquefort si nuci, masline negre si verzi, rosie cu pasta de branza)
-file de salau la gratar (sau pane nu ne-am hotarat) cu buchetier de legume si sos de mustar
-sarmalute (2 in varza 2 in vita) cu mamaliguta, kaizer si smantana si ardei iute
-piept de pui la gratar si muschi de porc la gratar cu garnitura de cartofi taranesti cu kaizer
-salata de varza cu rosii si castraveti
-4 chifle (2 albe, 2 negre)
-cafea
-inghetata (se va servi la tort)

Buna,

poate ai mai zis pe forum, (dar eu sincer nu am mai vazut) unde faci tu petrecerea de nunta? La ce restaurant?

Pisik06
07.06.2006, 20:38:31
Buna,

poate ai mai zis pe forum, (dar eu sincer nu am mai vazut) unde faci tu petrecerea de nunta? La ce restaurant?

Andrada, eu nu fac la un restaurant propriu zis, este o sala de conferinte si evenimemte in spatele complexului Parc, se numeste Infoturism, au o sala mare si frumoasa - www.infoturism-sa.ro; nuntile afara ies bestiale, au un cort demential, dar dinm pacate pt noi e prea frig

otilia_t
08.06.2006, 09:56:17
si ce preturi au acolo? ma refer la inchirierea salii, meniul.

mam
08.06.2006, 10:02:30
buna fetelor!

eu va zic din experienta proprie, lasati meniul cat mai bogat, la mine la nunta au fost persoane care nu manaca peste, nu mananca porc si at meniul se reduce la jumate... lasati cat mai multe feluri de mancare sa aibe omul de unde sa aleaga!

pupici, mam

RLK
08.06.2006, 15:32:24
buna fetelor!

eu va zic din experienta proprie, lasati meniul cat mai bogat, la mine la nunta au fost persoane care nu manaca peste, nu mananca porc si at meniul se reduce la jumate... lasati cat mai multe feluri de mancare sa aibe omul de unde sa aleaga!

pupici, mam

Sunt de acord: cat mai multe feluri de mancare. Mie mi s-a intamplat sa plec de la o nunta lihnita de foame. Nu mi-a placut nimic. Noroc ca mancasem rosia si cascavalul de la aperitiv.

tizabela
08.06.2006, 15:38:58
Fetelor eu l-am ales cu trei feluri de mancare,dar aperitivul este foarte bogat si imi pare imposibil sa plece cineva lihnit de foame numai pt ca nu am bagat si sarmalele care chiar sunt putin preferate vara cand e foarte cald!!!

Nunta 12 august Tarna Izabela/ Cassan Fabio

Muschiulet Montana 30gr
Prosciutto melone 30 gr+30 gr
Crochette din piept de pui 40gr
Frigaruie cu mozzarella si rosii cherry 40gr
Rosie umpluta cu salata de vinete
Rulada de cascaval 40 gr
Pastrama de rata pe salta de telina 40gr
Ardei cu branza feta
Regina blue pe mar 30gr

Salau la cuptor cu ierburi aromate 200gr
Legume sotte 150gr

Muschi de vita la gratar cu sos de piper verde 250gr
Cartofi cu rozmarin 150gr
Salata de varza 200gr

Cafea 1 buc
Soft drincks 1 l
Apa minerala/plata 1.5 l
Chifle 4 buc

Plus ceea ce am sa aduc eu tortul,fursecurile,saratele,superalcoolul,vinul si fructele.
Ce ziceti e ok????

dj
08.06.2006, 15:52:40
E mai mult decat suficient, stai linistita. Ceva de acelasi gen avem si noi, doar ca noi am pastrat sarmalutele si am renuntat la peste (pentru ca nu toata lumea mananca peste) iar ca friptura avem mixed grill cu cartofi prajiti si salata de vara.

RLK
08.06.2006, 17:27:26
:-s Eu o sa le dau invitatilor mei cate cafele vor vrea. Mie la nici o nunta nu mi-a ajuns.

dj
08.06.2006, 17:31:36
Noi avem o cafea in meniu si am spus ca ma aducem noi pentru inca una. Rarerori se cere a 3-a cafea, dar vom incerca sa avem si pentru aceea.

ralukyon
08.06.2006, 17:33:02
da..intr-adevar cafeaua tre sa fie din belsug...unii poate vor 3-4 pe noapte altii poate nu vor delok..
eu nu beau cafea dar al meu bea cu tonele si stiu cum e sa nu dea cafea...am mai fost la nunti si fara cafea....
3 pe persona cam asa e bine...zic eu...

dj
08.06.2006, 17:53:27
Nunta fara cafea mi se pare o enormitate! Cum sa reziste invitatul pana dimineata fara minim o cafeluta?

RLK
08.06.2006, 17:53:51
Si eu tot la 3 cafele de persoana m-am gandit.

911
11.06.2006, 13:52:09
Si eu tot la 3 cafele de persoana m-am gandit.

Dar daca prin absurd 1-2 invitati mai vor si a patra cafea??? Sa le-o dam sau sa ne gandim la INIMA lor??? :D

ligia
11.06.2006, 21:56:31
Unii invitati n-o sa bea cafea deloc (eu de ex. nu beau), asa ca o sa se compenseze zic eu.

ana_maria
11.06.2006, 22:00:05
da, dar problema alta este. si anume, cafeaua este oricum servita la toata lumea, deci daca pui prea putine "randuri" de cafea, unii nu vor bea deloc, in tim ce unii nu vor avea mult ravnita energie :)
Eu una fara cafea nu prea rezist, in masura in care sunt treaza zilnic de la 6 a.m la 0:00 noaptea, si recunosc, beau vreo 3 cafele pe zi :)

RLK
12.06.2006, 07:14:44
Andrap, sunt de aceeasi parere cu Ligia, unii nu vor bea 3 cafele. Oricum eu voi fi pregatita sa le mai dau cate una in plus.

valen
12.06.2006, 09:56:41
de obicei se intreaba nu? adica intrebi omu daca bea cafea.. si dupa ii aduci. eu f rar beau cafea si mai mult de moft decat de somn.

dj
12.06.2006, 09:59:07
de obicei se intreaba nu? adica intrebi omu daca bea cafea.. si dupa ii aduci. eu f rar beau cafea si mai mult de moft decat de somn.
Asa este. Probabil ca unii vor bea 3 si altii numai 1.

RLK
12.06.2006, 11:01:06

De obicei nu se intreaba - se serveste! Sunt unii care spun sa nu li se puna pentru ca nu beau. Altii, desi nu beau, le iau pentru cei din jurul lor.

dj
12.06.2006, 11:03:47
De obicei nu se intreaba - se serveste! Sunt unii care spun sa nu li se puna pentru ca nu beau. Altii, desi nu beau, le iau pentru cei din jurul lor.
La nuntile la care am fost eu s-a intrebat si asa vreau sa fie si la mine. Cine nu vrea a 2-a (sau chiar prima) nu se va trezi cu cafeaua in fata iar cine o vrea pe a 4-a o va primii. Cel putin mie asa mi se pare cel mai elegant si corect fata de invitati.

ralukyon
12.06.2006, 12:09:57
da si ca sa intrebi 200 si ceva de invitati dc vor...si sa mai tii si minte cine bea si cine nu...:D

valen
12.06.2006, 12:15:56
da si ca sa intrebi 200 si ceva de invitati dc vor...si sa mai tii si minte cine bea si cine nu...:D
pai de aia e un chelner la 2 mese... sa ii intrebe ce vor si sa tina minte. la mine invitatii vor fi intrebati inclusiv de bautura.. ca doar nu o sa-si prepare campari orange sau gin tonic singuri

dj
12.06.2006, 12:28:14
pai de aia e un chelner la 2 mese... sa ii intrebe ce vor si sa tina minte. la mine invitatii vor fi intrebati inclusiv de bautura.. ca doar nu o sa-si prepare campari orange sau gin tonic singuri
Asta chiar ar fi tare!
Normal ca trebuie intrebati invitatii...

ralukyon
12.06.2006, 12:38:11
da...mai asa e...pai face cafeaua si se dice cu platoul si intreaba pe care vrea si care nu...da...
ca doar nu ii intreaba inainte si dupa aia vine cu cafeaua...:D
DA..

RLK
12.06.2006, 16:09:06
Asa cred si eu ca se procedeaza: o sa vina cu tava cu cafelele!

dj
12.06.2006, 16:18:52
Asa cred si eu ca se procedeaza: o sa vina cu tava cu cafelele!
Asa s-o proceda in unele locuri; eu insa unde am fost am fost intrebata si li s-a adus cafea doar celor care au vrut cafea.

ana_maria
12.06.2006, 17:45:21
Asa s-o proceda in unele locuri; eu insa unde am fost am fost intrebata si li s-a adus cafea doar celor care au vrut cafea.

ca sa faca economie :))
acuma fara suparare, cafeaua se face, si cat e calda vii cu tot cu tava si servesti oamenii...daca nu vor nu-i bai daca vor vor dar mie mi se pare cam prea scartzofeneala sa stai s aintrebi inainte, nu cumva sa iesi in pierdere cu o cafea, doua, trei...si pana la urma cat costa sa duci la restaurant mai multe pachete de cafea cu unul-doua decat trebuie?
Plsss acum nu dati cu rosii...va pup pe toate :-*

valen
12.06.2006, 19:05:53
sincer nu are nici o treaba cu economia.. daca ai avut bani sa faci o nunta de 5.000 -10.000 euro cu siguranta ai bani si de o a 3 a cafea. are legatura cu faptul ca asa e elegant sa intrebi oamenii daca vor si ce vor... si mai e si incomod sa ai 3 pahare in fata, tacamuri, farfurii si 2 cafele pe care nu le bei dar ti s-au adus...
oricum deja deraiam cu aceasta cafea
sunt multe alte lucruri mai importante
va pup si spor la pregatiri

aurorritaela
12.06.2006, 20:14:07
buna....buna,
draga miresica eu am fost la nunti cu trei feluri de mancare si totul a fost ok,crede-ma ca multi nu o sa le manance nici pe alea, asa ca eu cred ca nu ar fi o problema si nu ar avea ce sa afecteze.
si eu la nunta tot trei feluri voi avea.
stii cum e,nu e important sa fie cat mai multe ci sa fie cat mai bune degeaba sunt 5 feluri daca nu sunt bune.
nu-ti mai fa griji totul va fi ok.
pupici

valen
12.06.2006, 20:53:53
va dau mai multe detalii despre nunta cu 3 feluri dupa week end -ul asta cand mergem la una...
pupici

laura81
13.06.2006, 17:35:19
Fetelor, voi toate sunteti din sud, nu?
Pai cum sa va spun, eu fac nunta in sb si cand am cerut la restaurant DOAR 4 feluri de mancare, mi-au spus ca li se pare ca e botez nu nunta.
Mie mi se pareau cam mult 5 feluri, de-aia am renuntat la unul. dar 3 mi se pare putin. Mai e o treaba: la noi nunta incepe la 2 dupa-masa si se termina la 12. continuarea se paote face in alta parte, dar nici un restaurant nu telasa peste 12. stiu ca e una din putinele zone unde e asa, dar... asta e.
Deci daca aveti invitati si din alte zone ale tarii, ganditi-va de 2 ori pt ca unii sunt invatati altfel.
La noi nu se dau sarmale, se da ciorba/supa ... Am auzit ca la unii sunt cremvusti in loc de peste ... cate zone atatea variante...

ryanaro
13.06.2006, 17:44:05
Pai ca si cu cafeaua, unii nu mananca peste. Acuma daca nu le convine, mananca salatade pe margine LOL. Tu ai dreptate cu 5 feluri, ca tine pentru 2 mese- pranzul si cina. Pe cand la noi in "Sud" (ma simt ca Scarlett O'Hara), e mai pe dupa-masa asa.

valen
13.06.2006, 18:45:01
daca ar fi dupa mine as face cu bufet suedez...da m-ar dezmosteni mama si sotul meu nu s-ar mai insura cu minee.. tare traditionalist mai e. eu am fost la o nunta cu bufet suedez si a fost f elegant. ce-i drept nunta era pana in olanda... si daca ar mai fi dupa mine as face nunta de la 7 la 2 noaptea... ca sa aveam si noi o adevarata noapte a nuntii... nu sa fiu sfarsita a doua zi de oboseala..
da cum nu e dupa mine (desi eu dau bani) facem cum se cade...
iar treaba asata cu multa mancare eu nu o tolerez... ca om nu poti manca atat.. chiar si daca nu manaci peste si mananci porc si asa mai departe. raman la parerea mea ca nu te duci sa te ingrasi la o nunta. mai bine dai mai multi bani la fotograf, pt decor etc.. da nu cred ca sunt multi ca mine si nici nu ma astept sa fie acceptate ideile mele....va pup si spor la pregatiri

ryanaro
13.06.2006, 18:52:07
si mie mi se pare normal sa plece dupa miezul noptii, desi la nunta cuiva din familie s-a stat pana la 6 LOOOL. pai mie mi se pare ca te ingrasi si cu 3 feluri, da-o incolo. serios. da, la ultima nunta la care am fost aici a fost bufet suedez, dar din ala la sange. am mai povestit eu-farfuriile erau micute si nu te puteai duce decat o singura data pt ca mancarea era controlata la sange, iar bautura ti-o cumparai singur LOOOL. aia da lihnire de foame, nu cu 3 feluri! hahaha

valen
13.06.2006, 20:05:51
atat de nebuna nu sunt...
si in plus la nuntile de afara invitatii nu se duc cu ploconul ca la noi. la respectiva nunta din olanda unde am fost primeai 15 max 30 euro de cuplu. au primit borcane de dulceata facuta in casa si tot felul de obiecte de decor..

RLK
13.06.2006, 22:06:15
Valen, si eu sunt de aceeasi parere: nu te duci la nunta sa te ingrasi (altfel o stabileam inainte de Craciun) si cel putin pe unde am fost eu, lumea vine la nunta si se distreaza, prin distractie inteleg si dans bineinteles- si spune-mi si mie cum poti dansa cu burta plina? Nu pot sa nu pun cele 3 feluri de mancare la masa, plus tortul si prajiturile!
Dar pot sa va povestesc o super faza la o nunta la Suceava: ne-au adus polonezi langa sarmale si eu am crezut ca au scapatat (pentru ca-i stiam avuti, restaurantul era aranjat foarte frumos etc). Dupa ce m-am prapadit de ras, mi s-a spus ca asa e obiceiul in zona! ;)) Si asa cum povesteau fetele, am nimerit si eu la o nunta cu supa de taitei pe langa berbecuti la protap. Asa ca, intr-adevar, fiecare zona cu obiceiurile ei!
De la mine de la nunta stiu sigur, si m-am obisnui cu ideea, nu se va pleca inainte de rasaritul soarelui. Cred ca pe la 7 o sa apuc si eu sa ma asez in pat. (asta inseamna adio noaptea nuntii!):-"

ralukyon
13.06.2006, 22:45:09
da..si la mine la fel....las' ca ne revansam in luna de miere:D

tizabela
13.06.2006, 23:02:46
Am vazut ca ati pornit o intrega discutie despre cafea de la meniul meu in care aparea doar una!!!Eu am pus in meniul una sigura si le-am zis ca ei au mana libera sa dea celor care o sa ceara un bis sau un tris!Eu am foarte multi in familie care nu beau cafea asa ca m-am gandit ca una sa fie oricum si restul la cerere!!!

valen
13.06.2006, 23:24:16
discutia a pornit de la 3 feluri de mancare a ajuns la cafea revenind apoi la mancare :))

ralukyon
13.06.2006, 23:48:50
:)) tare..:))

RLK
14.06.2006, 07:38:21
da..si la mine la fel....las' ca ne revansam in luna de miere:D

Asa este, numai ca eu voi avea saptamana de miere, ca daca-mi iau o luna de miere... ma dau astia afara de la serviciu! :-?

dj
14.06.2006, 07:44:01
Asa este, numai ca eu voi avea saptamana de miere, ca daca-mi iau o luna de miere... ma dau astia afara de la serviciu! :-?
Oricum esti mai fericita decat mine care imediat dupa nunta voi avea saptamana de... licenta

RLK
14.06.2006, 07:52:45
Oricum esti mai fericita decat mine care imediat dupa nunta voi avea saptamana de... licenta

Da... Lasa, trece repede. Pentru tine, anul asta va fi super oferta: doi intr-unul: si casatorita si licentiata! ;-) Eu am dat licenta acum 3 ani si iti spun sincer ca n-am avut emotii si nici nu prea am apucat sa invat, dar am fost printre cei 42 % care au luat-o!

oana26
14.06.2006, 08:52:28
In legatura cu licenta asa este trece repede. Eu am dat-o acum 5 ani dar am avut mari emotii. Cred ca tine de fiecare indiferent daca ai invatat sau nu. Trebuie doar sa inveti sa-ti canalizezi aceste emotii ca ele sa nu te impiedice sa te concentrezi asupra a aceea ce ai de facut.
Multa bafta :)

dj
14.06.2006, 09:04:52
In legatura cu licenta asa este trece repede. Eu am dat-o acum 5 ani dar am avut mari emotii. Cred ca tine de fiecare indiferent daca ai invatat sau nu. Trebuie doar sa inveti sa-ti canalizezi aceste emotii ca ele sa nu te impiedice sa te concentrezi asupra a aceea ce ai de facut.
Multa bafta :)
Merci mult!

ralukyon
14.06.2006, 11:58:23
si eu am licenta anul asta... dar am pus nunta mai tarziu sa ma pot bucura ...am pe 5-7 iulie si nunta pe 29...

oana26
14.06.2006, 12:42:12
Iti uram multa bafta Ralukyon !!!!!

ryanaro
14.06.2006, 13:14:03
pana la urma si la urma, elegant este sa fie multe feluri, dar cate putin din fiecare. eu una nu ma astept sa ma ghiftuiesc la o nunta, ci sa mananc o simpla masa.

ralukyon
14.06.2006, 13:22:26
Iti uram multa bafta Ralukyon !!!!!
sa fie ... multumesc mult :-*

iulia73190
14.06.2006, 15:22:09
Dupa ce am citit mesajele voastre, as vrea sa va expun si eu problema mea ( care de altfel nu era o pb inainte de a citi). in mare eu fac nunta la Paris iar invitatii mei sunt jumate dintre ei francezi si cealalta jumatate romani. Meniul este alcatuit din 3 feluri, aperitiv, branza lor traditionala si tort. Nici un fel de mancare nu este roman. Eu sper ca romanilor sa le placa si sincera sa fiu nu prea imi fac multe griji pt ca sunt constienta ca oriunde in lume ai face nunta si indiferent de natie tot se vor gasi unii care sa nu le fie pe plac sau sa critice.

ryanaro
14.06.2006, 16:25:45
iulia, cum se cheama strada aia din paris unde sunt numai magazine cu rochii de mireasa?!

iulia73190
14.06.2006, 16:32:44
Imi pare rau dar eu nu am auzit de nici o strada unde sunt numai rochii de mireasa. Si credeti-ma ca Paris sau nu eu m-am cam chinuit sa gasesc ceva ce sa imi placa.

ryanaro
14.06.2006, 16:49:41
Pai cand am fost eu am vazut strada LOL. La fel cum era o strada numai cu costume barbatesti, si o strada numai cu chestii indiene etc.

iulia73190
14.06.2006, 16:58:23
Intr-adevar exista un cartier intreg care se numeste SENTIER unde sunt o gramada de fabricanti de haine, papuci, genti, costume etc. Dar ca sa iti spun pe ce strada sunt fabricantii de rochii de mireasa, habar nu am. Am sa intreb si daca cineva poate sa imi raspunda am sa-ti scriu.

ryanaro
14.06.2006, 17:05:06
Thanx. Sa stii ca ai dreptate cu faptul ca mereu vor exista oameni care sa carteasca referitor la mancare. Ca unii nu mananca peste, ca unii sunt vegetarieni, sau mai stiu eu ce.

Piticutz
07.08.2006, 09:52:06
A citit ce ati scris pe aici incepand de la mancare trecand prin cafea si licente si terminand tot cu mancarea. Eu zic fetelor sa facem exact asa cum credem noi ca e mai bine pt ca la urma urmei e nunta noastra si trebuie in primul rand sa fim noi multumite de cum a iesit (mai ales daca avem spiritul critic extrem de dezvoltat :"> cum il am eu). Acum trebuie sa imi dau si eu cu parerea. Eu cred ca voi face asa. Fiecare sa isi cumande cafea cand vrea pt ca important este sa bea omul cand are nevoie nu cand i se aduce la gramada ca pana atunci poate adoarme cu capul pe masa:)) . Si sincer nu as pune 2 sau 3 sau 5 ca oricum nu bea toata lumea in mod egal. AA....am mai vazut la o nunta acum o luna in Eforie Nord la o prietena ca au adus kestia aia uriasa in care se face cafea (e f mare - pot incape pana la 150 de cafele) si care o mentine si calda si fiecare isi lua cand avea nevoie. Si asta e o idee. Azi ma duc sa vad un restaurant. Sunt curioasa cum propun ei ca dupa aia incep eu cu pretentiile :D

dianablue
15.08.2006, 23:27:15
E adevarat ca la nunti si la botezuri se face risipa de mancare. am fost la un botez unde s-au servit vreo 4 feluri, toate bune, dar in cantitati enorme. Dupa primele 2 feluri nu a mai mancat nimeni... Dar toti si-au bagat nasul in farfurii sa guste...
Dar nici nu putem sa nu le dam de mancare! :))

corinabardan
19.08.2006, 16:41:41
eu am scos sarmalele din meniu! asa mi-a venit mie, ca nu vreau sarmale. le-am inlocuit cu o gustare calda, care are si ciuperci la gratar (iami!...):-p

eva
19.08.2006, 17:32:03
La mine in meniu intra 2 cafele de persoana. In primul rand am multi care nu beau deloc, iar altii beau mai multe. dar oricum cei de la restaurant mi-au zis ca orice se poate consuma in plus si la sfarsit se calculeaza. Chiar mi-au spus sa comand meniuri cu zece mai putin, nu cu 10 mai mult cum se cere de obicei, ca ei o sa faca tot pe loc fara probleme.

MARYNITA
25.08.2006, 21:15:06
Buna ,apropo cu felurile de mancare ,pai in primul rand aperitivele apoi pestele cu garnitura ( o salata de porumb cu mazare), sarmalutele cu ardei iute,friptura( porc,pui,vita),tortul si prajiturile.La inceput ceva pe mese, ori prajituri( sa le ai de la inceput) ori ceva salatini.Asta e parerea mea:)>-

eu mai am 1luna,1 saptamana si 3 zileo:-)

monica_
25.08.2006, 22:49:52
Astazi am fost si eu la restaurant si am degustat meniul , 3 feluri de mancare ( aperitiv, piept de pui la gratar cu ficatei si ciuperci sote , ceafa la gratar cu cartofi taranesti cu salata de varza alba in combinatie cu salata de varza rosie (arata bine ) ) . Mi-a placut , si bun si aspectuos .
Sper sa le placa si invitatilor .
v-am pupat!

teodora_buciu
25.08.2006, 23:15:29
Uite la noi in Oradea de obicei la nunti in meniu la capitolul macare intra: aperitiv, supa de puiu,cartofi + carne de puiu sau gratar , sarmale...hm si cam atat..aperitivul trebuie sa fie consistent ca in rest...depinde de atmosfera cat se mananca..normal ca langa mancare se si bea...si apoi se mai si papa prajituri , tort...stiti voi :-p

Sandra_deniss
31.08.2006, 17:14:54
Fetelor eu l-am ales cu trei feluri de mancare,dar aperitivul este foarte bogat si imi pare imposibil sa plece cineva lihnit de foame numai pt ca nu am bagat si sarmalele care chiar sunt putin preferate vara cand e foarte cald!!!

Nunta 12 august Tarna Izabela/ Cassan Fabio

Muschiulet Montana 30gr
Prosciutto melone 30 gr+30 gr
Crochette din piept de pui 40gr
Frigaruie cu mozzarella si rosii cherry 40gr
Rosie umpluta cu salata de vinete
Rulada de cascaval 40 gr
Pastrama de rata pe salta de telina 40gr
Ardei cu branza feta
Regina blue pe mar 30gr

Salau la cuptor cu ierburi aromate 200gr
Legume sotte 150gr

Muschi de vita la gratar cu sos de piper verde 250gr
Cartofi cu rozmarin 150gr
Salata de varza 200gr

Cafea 1 buc
Soft drincks 1 l
Apa minerala/plata 1.5 l
Chifle 4 buc

Plus ceea ce am sa aduc eu tortul,fursecurile,saratele,superalcoolul,vinul si fructele.
Ce ziceti e ok????

Noi inca nu ne-am hotarat la meniu dar mai repede as renunta la peste decat la sarmale.Eu vad sarmalele ca pe ceva traditional la nunta.

dj
31.08.2006, 20:34:20
Noi inca nu ne-am hotarat la meniu dar mai repede as renunta la peste decat la sarmale.Eu vad sarmalele ca pe ceva traditional la nunta.
Si noi am facut la fel, si ca sa fim siguri ca e OK am pus cateva aperitive cu peste. Si a fost super.

valen
01.09.2006, 00:41:50
si noi am scos sarmalele. am pus aperitiv rece, cald, peste si mix grill... si tot asa a fost suficient

Tzitzi_mic
01.09.2006, 07:51:28
Noi am avut mai multe feluri de papa: aperitiv rece,aperitiv cald,supa,fripturica,sarmale-deci cred ca vreo 5-fara tort,praji si altele..Dar nici nu am auzit povesti din alea penibile ca a fost putin,ca nu s-au pus portii mari si din alea-cum mai auzeam de la alte nunti..#:-S

oana_stirbulescu
01.09.2006, 17:30:23
Buna fetelor,
Parerea mea este ca trebuie sa faci exact cum iti place, pentru ca nu prea poti multumi pe toata lumea, mai ales daca ai multi invitati.Poate ca suna usor egoist, dar trebuie sa iti placa in primul rand tie, ca de aia e nunta ta.
Mai mult decat atat, cred ca aproape la toate nuntile exista un "carcotas" care va comenta de una sau de alta.
Sa nu cumva sa-ti faci ganduri negre daca auzi vreun comentariu negativ legat de nunta voastra.
Si-ti spun asta pentru ca am o prietena care si in ziua de azi e dezamagita de nunta pe care a avut-o si asta doar din cauza catorva comentarii facute fara cap.
In concluzie, fa cum iti place si cum simti ca ar fi mai bine si multa fericire va doresc.

ralukyon
01.09.2006, 17:37:10
va atasez o poza cu sarmalele...si mai ales mamaliga cum e facuta...tare interesant..asa am avut eu...
sa nu salivati...:)

alecsa
02.09.2006, 22:26:57
hello. a avut cineva in meniu purcelus de lapte? din cate am inteles nu ar fi pe gustul tuturor, si asta pt ca e cam gras si pica cam greu la stomacel. stiti ceva despre treaba asta? eu as vrea sa-l bag in meniu, dar mi-e groaza ce va urma dupa. sau a avut careva rata umpluta? sau curcan? as vrea din astea 3 variante sa aleg una. ce ma sfatuiti?

geoo
02.09.2006, 22:50:36
cred k cel mai potrivit ar fi curcanul!!!
Parerea mea!

lorycyca
03.09.2006, 11:04:00
saliu saliu...

Eu am meniu de 3 feluri de mancare... am scos sarmalele !!! mama cand a auzit sa o i-a rzana lol... da eu nu vreau sarmale la nunta mea..sa stau sa ma manjesc de zoie si totate alea.. sthiu ca nulta lume v-a zice... vai nunta fara sarmale lool !! da pe mine nu ma intereseaza ... mai bine sa zica asa decat sa zica ca nu au fost bune..sau varza prea acra sau mai sthiu eu cum... ( asa s-a intamplat la nunta unde a fost sora mea nasha... sapt trecuta ;)) )

Ps. nu scot sarmalele ca sa fac meniul mai ieftin lool... diferenta o pun la apertivif care vreau sa fie super :D:D:D

alecsa
03.09.2006, 19:26:56
cred k cel mai potrivit ar fi curcanul!!!
Parerea mea!

asa ma gandeam si eu! ar fi cel mai bine, ca e aproape la gust cu puiul!

andya
03.09.2006, 23:48:10
Noi lasam meniul standard al restaurantului. Am vazut ca toate restaurantele din oras au acelasi meniu...difera doar pretul. Avem si aperitv, si fripturica (porc si pui - fiecare alege ce vrea) si sarmalutze, peshte..si cam atat cred...nici nu mai stiu. Bautura o aducem noi...si fructele si ce-o mai fii...nici nu stim inca.

Mina
11.09.2006, 09:52:25
eu am scos sarmalele din meniu! asa mi-a venit mie, ca nu vreau sarmale. le-am inlocuit cu o gustare calda, care are si ciuperci la gratar (iami!...):-p

mai si eu am scos sarmalele ca sincer nu am vrut sa mananca mamaliguta la nunta..pot sa mananca a doua zi la potroace.
in schimb am pus cascaval pane, pui shanhay,ciuperci, ficatei si castravete murat.
asa mi s-a parut mai elegant...si mai mul;t decat atat asa am ales impreuna cu iubitul meu ne-a placut mai mult aceasta varianta

Mina
11.09.2006, 10:02:49
Buna fetelor,
Parerea mea este ca trebuie sa faci exact cum iti place, pentru ca nu prea poti multumi pe toata lumea, mai ales daca ai multi invitati.Poate ca suna usor egoist, dar trebuie sa iti placa in primul rand tie, ca de aia e nunta ta.
Mai mult decat atat, cred ca aproape la toate nuntile exista un "carcotas" care va comenta de una sau de alta.
Sa nu cumva sa-ti faci ganduri negre daca auzi vreun comentariu negativ legat de nunta voastra.
Si-ti spun asta pentru ca am o prietena care si in ziua de azi e dezamagita de nunta pe care a avut-o si asta doar din cauza catorva comentarii facute fara cap.
In concluzie, fa cum iti place si cum simti ca ar fi mai bine si multa fericire va doresc.

cred ca ai mare dreptate!
noi ne facem nunta singuri si am vrut sa fie asa pentru a putea face exact asa cum ne dorim noi.
eu am scos sarmalele si mamei nu i-a convenit insa nu a comentat :D
iar soacra a zis ca nici ea acum 25 de ani nu a vrut sarmale si ca ma intelege.
Invitatii nostrii ne sunt prieteni mai multi decat rude ceea ce inseamna ca avem niste afinitati si in plus cred ca se vor simti bine ca vor fi alaturi de noi intr-un moment unic si chiar nu cred ca vor fi carcotasi ei vin sa sarbatoreasca nu sa critice.
sunt 4 feluri de mancare destul de bogate bautura e ok ...abia astept sa vina nunta sa ne distram pe cinste<:-P

voiculita
12.09.2006, 11:56:42
la noi la nunta am avut 4 feluri de mancare....aperitiv....file de salau in cazul nostru cu garnitura,am bagat si sarmalele,si mix grill9friptura de porc,pui si vita parca)....bautura destul de diversificata....cu toate ca la noi nu prea s-a baut vin.....

corinutza79
26.10.2006, 11:15:24
Dupa ce am citit mesajele voastre, as vrea sa va expun si eu problema mea ( care de altfel nu era o pb inainte de a citi). in mare eu fac nunta la Paris iar invitatii mei sunt jumate dintre ei francezi si cealalta jumatate romani. Meniul este alcatuit din 3 feluri, aperitiv, branza lor traditionala si tort. Nici un fel de mancare nu este roman. Eu sper ca romanilor sa le placa si sincera sa fiu nu prea imi fac multe griji pt ca sunt constienta ca oriunde in lume ai face nunta si indiferent de natie tot se vor gasi unii care sa nu le fie pe plac sau sa critice.
Din ceea ce am vazut eu si stiu de la fiica nasei mele care s-a maritat tot in Franta, nuntile sunt mai putin protocolare. Sunt mult mai putini invitati , si in special prietenii mirilor si parintii, fara familia adunata de peste tot. Ei au inchiriat un restaurant mic de tot si au servit branza , peste, sarmale si tort. Petrecerea a inceput pe la 2 dupa amiaza si pe la 9 seara s-a terminat. Fara cadouri in bani sau obligatii. Cadoul din partea prietenilor pentru miri a fost o noapte la un castel in care fusese amenajat un hotel si aveau camera speciala pentru noaptea nuntii,cu tot decorul specific si mobilier de epoca. Dimineata au fost treziti de nuntasi care ii asteptau la usa cu o olitza in care amestecasera crema de ciocolata, bere, otzet, zahar, miere, etc si pe care o decorasera cu hartie igienica =)).Ca sa nu mai spun ca olitza era din portzelan si avea o forma de....fund!!
Mireasa trebuia sa ii dea mirelui sa manance cu linguritza de acolo , iar mirele - miresei. Aceasta olitza este la ei un obicei si simbolizeaza faptul ca vor imparti intre ei si cele rele si cele bune. ;))
Desi la noi sunt alte obiceiuri mi s-a parut o nunta dragutza si cu mai putine pretentii.
Eu voi merge insa pe clasicul romanesc.

cami_dxb
26.10.2006, 17:32:56
Buna, miresicilor.
Mie mi-a trecut prin cap sa fac o nunta cu bufet suedez. Ceva de genul: mananci si bei cat poti, pretul pe persoana fiind de.... 50 usd sa zicem. In Dubai sunt foarte multe restaurante care ofera asa ceva si e super. Dar oare romanul nostru o sa aprecieze asa ceva? Voi ce ziceti?

dj
26.10.2006, 19:10:17
Buna, miresicilor.
Mie mi-a trecut prin cap sa fac o nunta cu bufet suedez. Ceva de genul: mananci si bei cat poti, pretul pe persoana fiind de.... 50 usd sa zicem. In Dubai sunt foarte multe restaurante care ofera asa ceva si e super. Dar oare romanul nostru o sa aprecieze asa ceva? Voi ce ziceti?
Mi-e teama ca romanul nostru vrea sa fie servit la masa. Sau risti sa se faca o super inghesuiala langa mancare.
Oricum, mie mi se pare riscant.

annybunny
29.10.2006, 16:18:19
Buna miresicilor!
Eu o sa scot actele peste 3 luni in Germania cu ca. 30 de persoane si o sa sarbatoresc la restaurant unde fiecare isi alege ce vrea sa manance.
Problema mea este ca in August/Septembrie o sa am cununia religioasa in Braila cu ca. 100 de persoane, salonul lam ales deja este un fel de Bar & Grill a lu nasul meu, Biserica si fotograful sunt aproape de salon. Nu pot sa ma hotaresc la meniu, cate feluri sa fac, nu prea asi vrea sa fac peste, dar totusi vreau 4 feluri, poate ma puteti ajuta...#:-S

anamariad
29.10.2006, 17:31:25
Poti face gustare calda in locul pestelui.

corinutza79
29.10.2006, 19:37:59
Buna, miresicilor.

Niste cunostinte asa au facut si lumea a fost foarte multumita. Si eu voi face asa, dar doar partial .. si anume gustarile, pentru ca vreau ca fiecare cand vine sa poata manca linistit , fara sa astepte lihnit de foame sa se stranga toata lumea, si eventual sa se mai si indoape cu fructe, alune si saratele. De fapt nici nu vreau sa am snacks-uri de nici un fel.

compact
19.11.2006, 09:11:10
Buna, miresicilor.

Buna miresicilor !

Si eu as vrea un bufet suedez, dar inca nu stiu unde voi face si din cauza asta nu sunt sigura. Chestiile care se pun intr-un bufet suedez sunt foarte atragatoare si mancarea poate fi mai mult decat suficienta, deci nimeni nu va ramane nemancat.

Am citit multe posturi, pe diferite topicuri si am ramas inmarmurita de cate mirese sunt dispuse sa faca ceva ce nu vor sau sa nu faca ceva pentru ca nu ii convine soacrei, mamei, nuntasilor.....
Pentru miri este NUNTA, pentru toti ceilalti (inclusiv mama, soacra, nasii) este O nunta. Daca nu le convine oricum nu sunt foarte afectati, dar daca nu va convine voua ceva o sa va aduceti aminte in fiecare an, cand sarbatoriti nunta de hartie, etc despre aceste nemultumiri.

Anca

cami_dxb
19.11.2006, 11:37:32
Buna miresicilor !

Si eu as vrea un bufet suedez, dar inca nu stiu unde voi face si din cauza asta nu sunt sigura. Chestiile care se pun intr-un bufet suedez sunt foarte atragatoare si mancarea poate fi mai mult decat suficienta, deci nimeni nu va ramane nemancat.

Am citit multe posturi, pe diferite topicuri si am ramas inmarmurita de cate mirese sunt dispuse sa faca ceva ce nu vor sau sa nu faca ceva pentru ca nu ii convine soacrei, mamei, nuntasilor.....
Pentru miri este NUNTA, pentru toti ceilalti (inclusiv mama, soacra, nasii) este O nunta. Daca nu le convine oricum nu sunt foarte afectati, dar daca nu va convine voua ceva o sa va aduceti aminte in fiecare an, cand sarbatoriti nunta de hartie, etc despre aceste nemultumiri.

Anca

=D> =D> =D> =D> =D> Subscriu in totalitate. Dar ce fac cand nu ma pot pune de acord cu mirele? Ca daca de mama, soacra...etc imi pasa mai putin, de mire imi pasa chiar foarte mult. Si el vrea numai un fel de petrecere in familie, nu vrea nunta, nici macar una mica. Si eu vreau nunta, mica, dar nunta. :(( :(( :(( :((

Babydeey
19.11.2006, 23:50:53
Nu prea agreez ideea de peste ca un al 2-lea fel de mancare inainte de sarmale asa ca noi ne-am gandit ca la aperitiv sa punem pe masa si un platou cu fructe de mare si cateva feluri de pestisori. Cum vi se pare? :)

corinutza79
20.11.2006, 12:50:02
Nu prea agreez ideea de peste ca un al 2-lea fel de mancare inainte de sarmale asa ca noi ne-am gandit ca la aperitiv sa punem pe masa si un platou cu fructe de mare si cateva feluri de pestisori. Cum vi se pare? :)

Mie imi place ideea - bineinteles platoul suficient de mare ca sa ia fiecare de acolo din toate. Probabil in acest fel gustarea va ramane mai mult timp pe masa iar felul urmator (sarmalele) se va servi putin mai tarziu decat in mod normal.

Milagros
20.11.2006, 13:31:04
Eu nici nu ma gamdesc sa iau sarmalutze la meniul de nunta!!! Mai bine un pipt pane sau un cascaval [pane cu ceva alaturi ca mi se pare mai rafinat.Nu o fi satul omul de sarmale de la el de acasa?!:-\
Cat despre trei feluri de mancare...ma cam tenteaza,mai ales daca ar finunta duminica.Hm! Ar fi fain sa mai prindem si noi o noaptea nuntii...si cateva ore de odihna...sau nu...:">

dj
20.11.2006, 13:36:40
Eu nici nu ma gamdesc sa iau sarmalutze la meniul de nunta!!! Mai bine un pipt pane sau un cascaval [pane cu ceva alaturi ca mi se pare mai rafinat.Nu o fi satul omul de sarmale de la el de acasa?!:-\
Cat despre trei feluri de mancare...ma cam tenteaza,mai ales daca ar finunta duminica.Hm! Ar fi fain sa mai prindem si noi o noaptea nuntii...si cateva ore de odihna...sau nu...:">
Daca te bazezi pe ideea ca daca ai doar 3 feluri de mancare tine nunta mai putin, te inseli amarnic!
Am fost in mai la o nunta cu 4 feluri de mancare si la 3, 30 eram acasa, pentru ca tortul s-a taiat la 3 dimineata. Dar cam toata lumea se plictisise deja si vroia acasa.
La mine insa, unde au fost 3 feluri, a tinut pana pe la 6 dimineata, si la 7 eram acasa. Asa ca nu are nici o legatura. Depide de cat timp lasi intre feluri, ca aperitivul clar trebuie servit repede, si cat de consistente sunt.

Angel
21.11.2006, 16:30:32
Eu ma gandeam ca la restaurant sa se mearga mai devreme, tocmai pentru a nu se lungi prea mult seara si sa nu se plictiseasca lumea.... Logodnicul meu nu este roman si nu este obisnuit cu noptile albe pe la nunti pentru ca la ei nu e asa.... Chiar am fost impreuna la o nunta anul trecut si pe la 2 deja nu mai avea stare si voia sa plece....:-)
Noi ne gandeam sa avem biserica pe la 2-3 iar apoi imediat dupa restaurantul. Asa poate se si termina petrecerea e la 1-2. Voi ce ziceti, e prea devreme? Stiu ca prin Brasov asa se fac...in Bucuresti nu stiu...

Ancuta_Weiser
21.11.2006, 16:59:27
Eu ma gandeam ca la restaurant sa se mearga mai devreme, tocmai pentru a nu se lungi prea mult seara si sa nu se plictiseasca lumea.... Logodnicul meu nu este roman si nu este obisnuit cu noptile albe pe la nunti pentru ca la ei nu e asa.... Chiar am fost impreuna la o nunta anul trecut si pe la 2 deja nu mai avea stare si voia sa plece....:-)
Noi ne gandeam sa avem biserica pe la 2-3 iar apoi imediat dupa restaurantul. Asa poate se si termina petrecerea e la 1-2. Voi ce ziceti, e prea devreme? Stiu ca prin Brasov asa se fac...in Bucuresti nu stiu...

De unde este logodnicul tau, Angel? sotul meu este german si ma innebuneste cu nunta de pe acum! vrea sa o lungim cat putem de mult, pentru ca toate persoanele care vin din Germania sa se distreze cat pot de mult. Nu cred ca meniul, cu 3 sau 4 feluri de mancare, influenteaza prea mult lungimea petrecerii....voi ce ziceti fetelor? este atmosfera, muzica, surprizele...parerea mea. Dar s-ar putea sa ma insel. Si oricum, cred ca depinde de fiecare nunta in parte.

dj
21.11.2006, 19:26:26
De unde este logodnicul tau, Angel? sotul meu este german si ma innebuneste cu nunta de pe acum! vrea sa o lungim cat putem de mult, pentru ca toate persoanele care vin din Germania sa se distreze cat pot de mult. Nu cred ca meniul, cu 3 sau 4 feluri de mancare, influenteaza prea mult lungimea petrecerii....voi ce ziceti fetelor? este atmosfera, muzica, surprizele...parerea mea. Dar s-ar putea sa ma insel. Si oricum, cred ca depinde de fiecare nunta in parte.
Nu te inseli absolut de loc. Daca este atmosfera, se danseaza si oamenii se simt foarte bine 3 feluri de mancare sunt mai mult decat suficiente. Nu uitati sa se mai pun pe masa si crantanele si fructe (la inceput) si tort.

compact
22.11.2006, 06:49:56
=D> =D> =D> =D> =D> Subscriu in totalitate. Dar ce fac cand nu ma pot pune de acord cu mirele? Ca daca de mama, soacra...etc imi pasa mai putin, de mire imi pasa chiar foarte mult. Si el vrea numai un fel de petrecere in familie, nu vrea nunta, nici macar una mica. Si eu vreau nunta, mica, dar nunta. :(( :(( :(( :((

Pentru el nu sunt importante dorintele tale? Nici logodnicul meu nu vrea nunta, considera ca este o cheltuiala si ne ocupa foarte mult timp, dar eu imi doresc asta si o voi avea. Mi-ar placea o nunta cu 150 - 200 de persoane, dar tinand cont de doritele lui nu voi face asa, ci o nunta mult mai restransa - cel mult 40 - 50. Voi avea la nunta tot ce imi doresc si ne permitem.
Sunt lucruri la care poti renunta (din motive financiare sau pt ca nu va plac la amandoi), dar nu poti renunta la cel mai important moment al vietii voastre ca un cuplu, ca o familie si nu imi pot imagina de ce el nu isi doreste o nunta restransa.

Angel
22.11.2006, 11:49:12

Logodnicul meu este american si la ei stiti ca nu e ca la noi, ei au receptie dupa cununia religioasa care la 12 maxim se termina... Asa ca partii americane o sa i se ara cam ciudat sa tina atat (mai ales parintilor lui care nu au venit pana acum in romania si nu stiu obiceiurile). O sa fie interesant...;-);))

Ancuta_Weiser
22.11.2006, 12:10:42
Logodnicul meu este american si la ei stiti ca nu e ca la noi, ei au receptie dupa cununia religioasa care la 12 maxim se termina... Asa ca partii americane o sa i se ara cam ciudat sa tina atat (mai ales parintilor lui care nu au venit pana acum in romania si nu stiu obiceiurile). O sa fie interesant...;-);))

Asta e partea frumoasa! zau!;-) eu abia astept ca toate rudele si toti prietenii straini sa vada ce frumos petrecem noi la nunti!
Eu i-am amenintat pe socrii mei ca nunta dureaza 3 zile! asa ca socrul meu a fugit si si-a prelungit concediul!=)) ca a zis ca el nu vrea sa piarda asa ceva!
Eu zic sa lasati petrecerea sa mearga cat va fi chef si voie buna.
Oricum e destul de ciudat sa trimiti invitatii acasa la ora 12...cel putin cei din Romania vor fi dezamagiti, cred eu. Cred ca va trebui sa gasiti o cale de mijloc.
O sa te descurci tu!;-)

betty
22.11.2006, 14:24:32
Miresici....ajutati-ma si pe mine ,voi cum credeti ca este mai bine sa aleg intre gustare calda si peste (eu inclin mai mult pt gustare) la gustare am asa: cascaval pane ,ficatei de pasare,pui cu susan,oltenesti, mini frigaruie -sau file de salau cu cartofi nature si lamaie .:* :D

Lexy
22.11.2006, 14:34:14
Miresici....ajutati-ma si pe mine ,voi cum credeti ca este mai bine sa aleg intre gustare calda si peste (eu inclin mai mult pt gustare) la gustare am asa: cascaval pane ,ficatei de pasare,pui cu susan,oltenesti, mini frigaruie -sau file de salau cu cartofi nature si lamaie .:* :D

Eu as opta tot pentru gustarea calda. :D
Dar daca ti-e greu sa te decizi si vrei sa tii cont de parerea invitatilor, incearca sa intrebi in mare cativa dintre invitati lor ce le-ar surade mai mult: pestele sau gustarea calda.

Indra
22.11.2006, 14:59:13

Eu tot pentru gustare inclin. Eu nici la nunta la mine nu cred ca o sa pun peste, deci...:D Apropo, gustarea ta suna delicios de bine (ma duc sa salivez:-p intr-un colt de birou)

Angel
22.11.2006, 15:21:11
Asta e partea frumoasa! zau!;-) eu abia astept ca toate rudele si toti prietenii straini sa vada ce frumos petrecem noi la nunti!
Eu i-am amenintat pe socrii mei ca nunta dureaza 3 zile! asa ca socrul meu a fugit si si-a prelungit concediul!=)) ca a zis ca el nu vrea sa piarda asa ceva!
Eu zic sa lasati petrecerea sa mearga cat va fi chef si voie buna.
Oricum e destul de ciudat sa trimiti invitatii acasa la ora 12...cel putin cei din Romania vor fi dezamagiti, cred eu. Cred ca va trebui sa gasiti o cale de mijloc.
O sa te descurci tu!;-)

Iti dai seama ca nu o sa-i trimit acasa dar petrecerea o sa inceapa pe la 4-5. Credeti ca e prea devreme? :-\

Ancuta_Weiser
22.11.2006, 15:51:24
Pai, eu zic ca nu e prea devreme.
Si la noi tot asa o sa fie, dupa biserica asteptam oaspetii la restaurant, incepand cu ora 17:00.
Noi am considerat ca e ok asa, si ca vom avea timp pentru toate (dans, mancare, surprize si alte de-astea).;-)

Angel
22.11.2006, 16:53:46
Pai, eu zic ca nu e prea devreme.
Si la noi tot asa o sa fie, dupa biserica asteptam oaspetii la restaurant, incepand cu ora 17:00.
Noi am considerat ca e ok asa, si ca vom avea timp pentru toate (dans, mancare, surprize si alte de-astea).;-)

Exact. Merciiiiii.:*

bluesica
23.11.2006, 06:55:55
Nu e prea devreme la ora 17?!?! noi ne gandeam sa facem religioasa la ora 18:00 si la restaurant sa inceapa de la ora 20:00\:D/ ... adica daca incep la 17 cred plec in luna de miere peste 1 saptamana ca tre sa dorm.

compact
23.11.2006, 07:14:14
Nu e prea devreme la ora 17?!?! noi ne gandeam sa facem religioasa la ora 18:00 si la restaurant sa inceapa de la ora 20:00\:D/ ... adica daca incep la 17 cred plec in luna de miere peste 1 saptamana ca tre sa dorm.

Si mie mi se pare prea devreme la ora 17, dar depinde daca se face si cununia civila in acceasi zi. Eu nu o fac in acceasi zi pentru ca ar fi prea obositor si nu as putea sa ma bucur de fiecare ceremonie in parte daca as fi tot timpul pe fuga.

Oricum, daca se incepe la ora 17 ar trebui 4 feluri de mancare.

Ancuta_Weiser
23.11.2006, 11:41:44
Si mie mi se pare prea devreme la ora 17, dar depinde daca se face si cununia civila in acceasi zi. Eu nu o fac in acceasi zi pentru ca ar fi prea obositor si nu as putea sa ma bucur de fiecare ceremonie in parte daca as fi tot timpul pe fuga.

Oricum, daca se incepe la ora 17 ar trebui 4 feluri de mancare.
Noi facem cununia religioasa in acea zi. Suntem deja casatoriti civil, nu avem deci stresul a doua ceremonii.
Acum, cu ora de incepere, este la alegerea fiecaruia....noi ne-am decis sa nu incepem prea tarziu.
Invitatia va fi de la ora 17:00, ceea ce inseamna ca oaspetii vor tot sosi pana pe la ora 19:00....cred ca depinde si de zona in care locuiti, cum se obisnuieste...

Si da, despre menu, vom avea 5 feluri si bufet suedez la inceput....cred ca ii vom tine ocupati pe invitati suficient ;))...si sincera sa fiu, nu ma astept sa se termine mai devreme de 3-4 dimineata. Vom vedea ;-).

PS: Nu am auzit pana acum sa se oficieze cununia religioasa asa de tarziu...cred ca cel mai tarziu a fost undeva pe la ora 16:00. Si aici depinde de biserica si preot, banuiesc.
:*

Angel
23.11.2006, 12:33:54
Noi facem cununia religioasa in acea zi. Suntem deja casatoriti civil, nu avem deci stresul a doua ceremonii.
Acum, cu ora de incepere, este la alegerea fiecaruia....noi ne-am decis sa nu incepem prea tarziu.
Invitatia va fi de la ora 17:00, ceea ce inseamna ca oaspetii vor tot sosi pana pe la ora 19:00....cred ca depinde si de zona in care locuiti, cum se obisnuieste...

Si da, despre menu, vom avea 5 feluri si bufet suedez la inceput....cred ca ii vom tine ocupati pe invitati suficient ;))...si sincera sa fiu, nu ma astept sa se termine mai devreme de 3-4 dimineata. Vom vedea ;-).

PS: Nu am auzit pana acum sa se oficieze cununia religioasa asa de tarziu...cred ca cel mai tarziu a fost undeva pe la ora 16:00. Si aici depinde de biserica si preot, banuiesc.

Si noi ne gandeam la bufet suedez pentru aperitive dar cum iti dai seama de cata mancare e nevoie? Adica daca servesti la masa stii ca ai nevoie de 150 portii de exemplu, dar daca faci bufet cat pui pe masa? Trebuie sa pui mai mult pentru ca unii vor manca mai mult, altii mai putin, unii vor ramane nemancati daca vin mai tarziu... Nu stiu... :-\

dj
23.11.2006, 12:36:43
Si noi ne gandeam la bufet suedez pentru aperitive dar cum iti dai seama de cata mancare e nevoie? Adica daca servesti la masa stii ca ai nevoie de 150 portii de exemplu, dar daca faci bufet cat pui pe masa? Trebuie sa pui mai mult pentru ca unii vor manca mai mult, altii mai putin, unii vor ramane nemancati daca vin mai tarziu... Nu stiu... :-\
Mi se pare extrem de riscant sa ai bufet suedez la aperitive. Ganditi-va ca daca e vreun fel de mancare din care mananca toti invitatii acela e aperitivul, pentru ca tuturor le e foame. Va dati seama ce inghesuiala se va face?
Mai bine puneti niste platouri mari cu aperitive, cate unul la 4 -6 persoane...

Ancuta_Weiser
23.11.2006, 13:30:12
Mi se pare extrem de riscant sa ai bufet suedez la aperitive. Ganditi-va ca daca e vreun fel de mancare din care mananca toti invitatii acela e aperitivul, pentru ca tuturor le e foame. Va dati seama ce inghesuiala se va face?
Mai bine puneti niste platouri mari cu aperitive, cate unul la 4 -6 persoane...

Cred ca m-am exprimat putin vag...va fi bufet suedez, dar nu la aperitiv...aperitivul va fi adus normal, la portie, ca sa zic asa :)...Bufetul suedez este doar un fel de starter, pentru cei care vor veni mai devreme. De genul, crantanele, sticsuri, chestii de astea. Deci chiar nu pe aperitiv. Pentru ca este destul de greu sa iti dai seama cand sa servesti mancarea. Nu toti invitatii vor sosi in acelasi timp.

Bine, cel putin asa m-am gandit acum, o sa discut cu restaurantul sa vedem ei ce zic.
Voi ce parere aveti?

dj
23.11.2006, 13:51:01
Cred ca m-am exprimat putin vag...va fi bufet suedez, dar nu la aperitiv...aperitivul va fi adus normal, la portie, ca sa zic asa :)...Bufetul suedez este doar un fel de starter, pentru cei care vor veni mai devreme. De genul, crantanele, sticsuri, chestii de astea. Deci chiar nu pe aperitiv. Pentru ca este destul de greu sa iti dai seama cand sa servesti mancarea. Nu toti invitatii vor sosi in acelasi timp.

Bine, cel putin asa m-am gandit acum, o sa discut cu restaurantul sa vedem ei ce zic.
Voi ce parere aveti?
In general crantanelele se pun pe mese de la inceput. La fel si fructele. Dar voi faceti cum vreti...

Angel
23.11.2006, 16:03:24
Eu intelesesem ca despre aperitive e vorba, sorry. :"> Si mie mi se pare cam riscant si oricum va trebui sa vorbesc si cu cei de la restaurant dar in principui cred ca tot pe modul clasic vom ramane.... Am emotii, sper sa iasa bine pentru ce logodnicul meu vrea sa schimbe meniurile...Sa nu fie ceva "comun". M-a innebunit....#:-S

dj
23.11.2006, 16:11:42
Eu intelesesem ca despre aperitive e vorba, sorry. :"> Si mie mi se pare cam riscant si oricum va trebui sa vorbesc si cu cei de la restaurant dar in principui cred ca tot pe modul clasic vom ramane.... Am emotii, sper sa iasa bine pentru ce logodnicul meu vrea sa schimbe meniurile...Sa nu fie ceva "comun". M-a innebunit....#:-S
Din experienta mai multor patroni de restaurante si nu numai: nu scoateti sarmalele din meniu. Sunt foarte multi cei care le apreciaza si sunt si mai multi cei care daca nu au mancat sarmale nu considera ca au fost la o nunta. Sotul meu vroia sa le scoatem si pana la urma ne-am razgandit.

Ancuta_Weiser
23.11.2006, 16:21:42
Din experienta mai multor patroni de restaurante si nu numai: nu scoateti sarmalele din meniu. Sunt foarte multi cei care le apreciaza si sunt si mai multi cei care daca nu au mancat sarmale nu considera ca au fost la o nunta. Sotul meu vroia sa le scoatem si pana la urma ne-am razgandit.

Si noi pastram sarmalutele. Mai ales ca avem si multi invitati straini, care abia asteapta sa manance sarmale!=P~ Am si eu o intrebare cam...stupida: cate sarmalute sunt "alocate" fiecarui invitat?:-B

monis
23.11.2006, 16:23:06
Si noi pastram sarmalutele. Mai ales ca avem si multi invitati straini, care abia asteapta sa manance sarmale!=P~ Am si eu o intrebare cam...stupida: cate sarmalute sunt "alocate" fiecarui invitat?:-B

in general, la nuntile care am fost eu am vazut cate patru sarmalute de persoana

dj
23.11.2006, 16:26:49
Depinde de dimensiunea sarmalutelor. La cele normale cam 5 / persoana, la cele mici cam 7 / persoana. Dar rar face un restaurant sarmale mici.

Ancuta_Weiser
23.11.2006, 16:30:08
Depinde de dimensiunea sarmalutelor. La cele normale cam 5 / persoana, la cele mici cam 7 / persoana. Dar rar face un restaurant sarmale mici.

5??? 7??? offf, pai mai fetelor, nu imi fac griji ca o sa se termine prea repede petrecerea! oamenii vor avea nevoie de timp sa digere toata mancarea!:D
Apropos de asta: exista o perioada minima resp. maxima de asteptare intre felurile de mancare? ma refer, la servire. :*

Angel
23.11.2006, 19:12:59

Nu scoatem sarmalele, in nici un caz. Ne-am gandit sa avem un fel de mancare traditional romanesc si unul american plus peste si aperitive. Nu ne-am hotarat inca ce anume dar mai e timp...

Si in legatura cu timpul dintre servirea portiilor... cam o ora si jumatate intre ele, nu?

dj
23.11.2006, 19:22:23
Nu scoatem sarmalele, in nici un caz. Ne-am gandit sa avem un fel de mancare traditional romanesc si unul american plus peste si aperitive. Nu ne-am hotarat inca ce anume dar mai e timp...

Si in legatura cu timpul dintre servirea portiilor... cam o ora si jumatate intre ele, nu?
Iar vin cu experienta proprietate personala si nu numai...
Aperitivul se serveste la ora fixata de dinainte (cam 40 de minute de cand ajungeti la restaurant, cel mai putin) iar restul la cererea mirilor. E de preferat pentru ca nu e chiar bine sa vina friptura cand e dansul mai in toi si simt si invitatii ca se tine cont de ei. In mod normal un restaurant trebuie sa fie capabil sa serveasca la cerere un fel (bine, cu 15 - 20 minute intarziere, logic).

cata_enea
23.11.2006, 21:47:30
pe noi ne-a intrebat seful de sala la ce ra sa vina cu aperitivul si am ajuns la urmatoarea concluzie: cind cel putin jumatate dintre invitati au venit. Asta in cel mai rau caz! de obicei se vine cam cu 1 h intirziere fata de ora trecuta in invitatie. daca e scris 6, vor veni la 7.

dar parintii, rudele, mirii, nasii sunt lesinati de foame, de obicei dupa o zi lunga de pregatiri, civila (eventual), biserica...de asemenea vin al biserica uneori destul de multi invitati, pe altii ii gasiti deja la restaurant.

seful de sala tb sa se orienteze.. cred ca e o decizie ce se poate lua la fata locului. Nu e bine sa astepti ultimul om si apoi sa dai aperitivul, dar nici daca sunt 3 lulele de invitati.. pt ei exista alune si alte rontaitoare pe masa.

cata_enea
23.11.2006, 21:52:12
noi am scos sarmalele si nu le-a remarcat nimeni lipsa.

am avut 2 feluri de apertive: rece si cald, care au venit la o distanta de 30 min; apoi peste si friptura. Distanta intre feluri cred ca a fost cam de 2 ore.

la discutiile prealabile cu reprez. restaurantului mi s-a parut timpul de asteptare cam mare, dar... in seara cu pricina nici n-am remarcat cit de rpd a trecut. Oricum se danseaza mult, se vorbeste mult.

Nu stiu cum s-au sincronizat ospatarii cu poftele mele, dar atunci cind eram obosita de dans si incepea sa mi se faca pofta de urmatorul fel de mincare... hop si ei!

seful de sala a fost supervigilent dar ne-a intrebat at c aprecia el ca tb sa aduca ceva

Angel
23.11.2006, 22:15:25
Iar vin cu experienta proprietate personala si nu numai...

Tocamai de asta exista forumul, nu? Sa invatam din experienta celor care au trecut deja prin asta...Asa ca multumesc mult, tie si tuturor celor care au fost dragute si si-au spus parerea. Imi sunteti de mare ajutor.:"> Thanks!:*

Ancuta_Weiser
24.11.2006, 11:48:45
pe noi ne-a intrebat seful de sala la ce ra sa vina cu aperitivul si am ajuns la urmatoarea concluzie: cind cel putin jumatate dintre invitati au venit. Asta in cel mai rau caz! de obicei se vine cam cu 1 h intirziere fata de ora trecuta in invitatie. daca e scris 6, vor veni la 7.

dar parintii, rudele, mirii, nasii sunt lesinati de foame, de obicei dupa o zi lunga de pregatiri, civila (eventual), biserica...de asemenea vin al biserica uneori destul de multi invitati, pe altii ii gasiti deja la restaurant.

seful de sala tb sa se orienteze.. cred ca e o decizie ce se poate lua la fata locului. Nu e bine sa astepti ultimul om si apoi sa dai aperitivul, dar nici daca sunt 3 lulele de invitati.. pt ei exista alune si alte rontaitoare pe masa.

De acord cu tine....e greu de apreciat dinainte, mai ales ca unii invitati vin destul de tarziu....
Eu m-am gandit sa fac niste repere orientative. De ex., daca pe invitatie scrie ca petrecerea incepe la ora 17:00, astept cel putin o ora pana la primul fel. Acum, habar nu am daca e mult sau putin, cred ca ne putem orienta si pe loc.

Pe de alta parte, pentru ca nimeni sa nu fie mort de foame, ne-am gandit ca atunci cand ma imbraca pe mine si ce mai trebuie facut, sa organizam un bufet suedez. Asa, mirii, nasii si cei care ne vor insoti la biserica vor putea manca putin inainte de a lesina in toiul nuntii :-B:D

sunset
24.11.2006, 12:08:47
Pai eu ma gandeam ca aperitvul rece sa fie pe masa la ora din invitatie... De prea multe ori am facut foame pana cand a aparut aperitivul..o:-)

ele
18.01.2007, 22:25:05
Pai eu ma gandeam ca aperitvul rece sa fie pe masa la ora din invitatie... De prea multe ori am facut foame pana cand a aparut aperitivul..o:-)

si eu sunt de aceasi paraere,aperitivul trebuie sa fie pe masa cand sosesc invitatii! problema celor care vin mai tarziu nu este atat de grava pt ca farfuriile cu aperitiv raman pe masa pana la sosirea invitatului intarziat.
si parca e altfel cand intampini oaspetii cu masa plina;-)

pupick
19.01.2007, 15:20:54
Parerea mea este aceeasi cu a fetelor; aperitivul ar trebui servit mai repejor. Am fost la multe nunti si la majoritatea am lesinat de foame pana s-a adus primul rand, astfel incat am preferat ca la mai multe dintre ele sa ajung cat mai tarziu cu putinta. Iar crantanele si alune; nu oricui ii plac. Am fost la nunti la care nici macar nu s-au mancat.

Piticutz
22.01.2007, 09:05:30
Eu zic ca e cam ciudat sa fie aperitivul pe masa cand sosesc invitatii. Bine, e parerea mea, dar gandeste-te ca daca cineva intarzie de exemplu toate kestiile alea pot prinde o culoare ciudata. Plus ca se pune tot praful pe ele!! Cred ca cel mai bine este sa se serveasca cam la o ora dupa ora scrisa in invitatie. Oricum vii, mai vorbesti cu diverse persoane, se danseaza valsul sau dansul de deschidere. Cum o sa fie? Unii mananca si voi dansati??

pupick
22.01.2007, 11:55:18
Nici mie nu prea imi surade ideea asta cu gasitul farfuriilor cu aperitiv pe masa, dar nici nu stiu daca as sta o ora sa astept mancarea. Cred ca mi s-ar lungi urechile... Dar acum depinde si de atmosfera care este in momentul respectiv, caci daca oamenii se intind la hore, ar fi cam aiurea sa ii asezi la masa!
Eu cred ca asta se vede si la momentul respectiv, dar fiecare face pana la urma cum doreste

Cristina_M
27.06.2007, 09:38:45
Eu zic ca e cam ciudat sa fie aperitivul pe masa cand sosesc invitatii. Bine, e parerea mea, dar gandeste-te ca daca cineva intarzie de exemplu toate kestiile alea pot prinde o culoare ciudata. Plus ca se pune tot praful pe ele!! Cred ca cel mai bine este sa se serveasca cam la o ora dupa ora scrisa in invitatie. Oricum vii, mai vorbesti cu diverse persoane, se danseaza valsul sau dansul de deschidere. Cum o sa fie? Unii mananca si voi dansati??

Mie nu mi se pare deloc ciudat sa fie aperitivul pe masa. La urma urmei, invitatii care intarzie de cele mai multe ori nu au motive intemeiate, ci doar asa... vor sa-si faca intrarea cand toata lumea e deja prezenta! Mi se pare lipsa de respect ca pe invitatii sa scrie o ora iar ei sa binevoiasca sa apara la o ora dupa.

In schimb, invitatii care vin la timp dau dovada de respect fata de noi si fata de eveniment. Acuma eu pe care sa-i favorizez? Pe cei care au venit la timp sau pe cei care intarzie? Mai ales daca cei care vin la timp sunt flamanzi... Ceilalti sa se descurce!

Cristina_M
27.06.2007, 09:42:26
Meniurile cu 3 feluri de mancare sunt pentru evenimente mai mici gen cununii, botezuri, mot, turta. Meniurile cu 4 feluri de mancare sunt pentru nunti.
.

Nu neaparat ai dreptate... Poate nu toata lumea isi doreste o nunta care sa tina de seara pana dimineata, la asta te-ai gandit? Da, cand e asa lunga nunta, normal ca trebuie sa ai 4 feluri, ca altfel iti lesina invitatii pe acolo. Dar daca nunta mea dureaza vreo 5 ore in total, cred ca ar trebui sa manance tot fuguta fuguta ca sa termine 4 feluri de mancare + tortul.

Deci nu poti zice ca meniurile cu 3 feluri sunt pentru evenimente mai mici. Fiecare poate sa-si faca nunta cum vrea, nu exista standarde general valabile. Nunta mea nu va fi mai putin nunta pentru ca nu servesc 4 feluri de mancare.

Piticutz
28.06.2007, 08:51:22
Eu zic ca 3 feluri de mancare sunt arhisuficiente chiar si pt o nunta mai mare. Am vazut si la noi. Au fost 4 feluri dar pe bune...ca deja la friptura lumea era satula. Bine daca sunt 3 feluri trebuie ca mancarea sa fie fff gustoasa. Eu niciodata la nunti nu manac tot. Manac aperitivul daca e bun, f putin peste (de obicei deloc), maxim 2 sarmale si putina friptura... ma refer la meniurile traditionale.

andreea_geanina
29.06.2007, 14:39:37
Eu zic ca 3 feluri de mancare sunt arhisuficiente chiar si pt o nunta mai mare. Am vazut si la noi. Au fost 4 feluri dar pe bune...ca deja la friptura lumea era satula. Bine daca sunt 3 feluri trebuie ca mancarea sa fie fff gustoasa. Eu niciodata la nunti nu manac tot. Manac aperitivul daca e bun, f putin peste (de obicei deloc), maxim 2 sarmale si putina friptura... ma refer la meniurile traditionale.

asa este dar stii cum e la noi.mai bine sa ramana devcat sa nu ajunga=))

silviadinca
26.07.2007, 14:31:24
Nu stiu ce sa zic oricum nu se prea mananca! Mancare oricum o sa ramana!

costy_ony
27.07.2007, 14:28:04
Si noi avem tot patru feluri de mancare si asta pentru ca am presupus ca o sa tina nunta pana dimineata.Nu vrem sa moara lumea de foame si eu cred caci cu cat este mai variata mancarea cu atat mai bine.

Monny
27.07.2007, 15:18:23
Si noi avem tot patru feluri de mancare si asta pentru ca am presupus ca o sa tina nunta pana dimineata.Nu vrem sa moara lumea de foame si eu cred caci cu cat este mai variata mancarea cu atat mai bine.

La fel si noi.O sa avem un meniu traditional compus din 4 feluri de mancare:un aperitiv,peste+cartofi natur,friptura(pui+porc)+garnitura si sarmalutze.
Noi vrem daca se poate sa tina pana dimineata nunta,asa ca va da-ti seama ca trebuie sa avem multa mancare.Dar daca ar fii o nunta care ar dura mai putin probabil ca e mai indicat sa fie doar 3 feluri de mancare;;)

MaryT
31.07.2007, 18:28:13
si noi o sa avem 4 feluri de papa...aperitiv,peste,medalion caprioara ( sau sarmalute ) si fripturica..cu siguranta e prea mult ca nunta va incepe pe la 19 dar sa fie decat sa plece invitatii flamanzi :> :> :>
bafta la pregatiri <:-P

iony
19.09.2007, 14:09:29
buna fetelor! patronul restaurantului unde am dat noi avans are inclus in meniu 4 feluri de mancare (aperitiv, sarmale, friptura si tort) si ne-a spus ca aperitivul este foarte incarcat, friptura de 2 feluri: pui si porc, si ca daca ar mai fi si peste nu s-ar putea manca tot. ca e multa mancare pentru o singura seara,ca lumea nu sta numai sa manance. insa daca vrem se poate include si pestele. noi am mai fost la o nunta si sincera sa fiu nu ne-a placut pestele cu cartofii natur de langa el. am intrebat si parintii si la fel: nu sunt incantati de ideea sa fie si peste la masa. nu stiu ce sa fac. separat de meniu pestele nu e foarte scump, deci nu e problema de bani dar nici nu vreau sa-i arunc asa degeaba (mai ales ca noua nu ne place). voi ce parere aveti: sa fie sau nu peste la masa??

IonelaF
19.09.2007, 14:24:40
Salut! Eu am avut de curand nunta si iti pot spune impresia mea in legatura cu meniul. Noi am avut si peste in meniu, chiar daca nici mie nu imi place pestele de fel. In seara nuntii eu nu am putut sa mananc decat cativa cartofi natur si... tort :) dar lumea din jur mi s-a parut incantata. Si cred ca asta a fost cel mai important. Multora le place pestele si il asteapta... Altii, din contra. Niciodata nu poti sa-i impaci pe toti. Acum, depinde de tine cat de traditionala vrei sa fii si... cat vrei sa cheltuiesti cu meniul.

CONT-INCHIS-047
19.09.2007, 16:53:14
Noaptea e lunga, se danseaza mult, se pierd calorii, energie si cred ca cel mai indicat e sa apelezi la 4 feluri de mancare (noi asa facem).

P.S. Inca ceva...cand te gandesti la un fel de mancare nu trebuie sa te gandesti daca iti place tie sau nu.Trebuie sa le placa si invitatilor..

iony
20.09.2007, 11:55:28
pana la urma cred ca o sa fie si peste. sa fie meniul incarcat. :suuuper:

dessy
20.09.2007, 13:02:33
depinde si de invitati.. eu de exemplu, mi-as fi dorit foarte mult sa fac nunta ziua (si sa se termine eventual pe la 9-10 seara), si am dorit sa fie bufet suedez.... mai multe rude si prieteni mi-au spus insa sa o fac traditional, cu cele 4 feluri de mancare, ca sa nu se simte unii invitati mai stingheriti, nefiind obisnuiti cu acest stil... Si asa am facut... a iesit o nunta f frumoasa si asa...

mariammary2000
20.09.2007, 13:11:07
Un meniu cu trei feluri e suficient in conditiile in care ai prajituri, saratele, fructe sau fantana de cioco. Poate este cineva care nu agreeaza pestele si atunci asteapta cu nerabdare sarmalele care nu mai vin:-SS sau altcineva nu vrea sarmale si asteapta pestele pe care noi l am taiat de pe lista.

Angeline
20.09.2007, 13:11:21
Sincer, si eu m-am gandit ca 3 feluri de mancare ar fi suficirnt in conditiile in care se da si tort si inghetata, ma gandeasc ca o sa fie prea multa risipa...dar mai bine cu 4, pt orice eventualitate!

Angeline
20.09.2007, 14:58:36
eu m-am gandit sa pun sticle de whisky si campari nedesfacute pe masa, cred ca e mai la indemana asa, omul isi pune cat vrea, nu se sfieste de nimeni, si asa nici nu fura aspatarii!

Pupapopipa
20.09.2007, 17:45:54
eu m-am gandit sa pun sticle de whisky si campari nedesfacute pe masa, cred ca e mai la indemana asa, omul isi pune cat vrea, nu se sfieste de nimeni, si asa nici nu fura aspatarii!

Eu nu ti-as recomanda sa faci asa![-X [-X
Sint foarte multi cei care pierd numarul paharelor... mai ales daca sticlele sint la discretie!
Mai bine sa stai cu ochii pe chelneri, sa nu te fure la bautura, decit sa te alegi cu cetateni "turmentati", care strica petrecerea! =P~ =P~ =P~
Parerea mea L-)

CristinaKitty
21.09.2007, 10:31:12
Eu nu ti-as recomanda sa faci asa![-X [-X
Sint foarte multi cei care pierd numarul paharelor... mai ales daca sticlele sint la discretie!
Mai bine sa stai cu ochii pe chelneri, sa nu te fure la bautura, decit sa te alegi cu cetateni "turmentati", care strica petrecerea! =P~ =P~ =P~
Parerea mea L-)
De acord cu tine! Eu ma gandisem la altceva...Sunt foarte multi care vor prefera sa bea numai whiskey si vin sau tuica sau mai stiu eu ce deloc. Si atunci ar trebui sa fie foarte multe sticle- ceea ce din punct de vedere al banilor este foarte neconvenabil. Eu si la nuntile mai selecte am vazut ca tot la bar se serveste ceea ce este mai deosebit in materie de bautura.
Cat despre cele trei feluri de mancare as putea spune ca nu e o idee buna. Am auzit chiar luni despre o nunta la care nu a fost suficienta mancare si invitatii au impanzit prin tot orasul zvonul si le-a parut rau ca au mers. Li s-a parut lipsa de respect. Asa ca mai bine mai mult decat insuficient!
Spor la pregatiri!

danutzi
21.09.2007, 19:54:45
da si eu vreau sa fac o nunta cu 4 feluri de mancare, asa e nu trebuie judecati mirii dupa ce le ofera nuntasilor dar totusi in viata reala esti judecat dupa ce oferi nu dupa ce esti, cred ca invitatii se gandesc mai intai daca merita sa dea bani daca nu au fost multumiti de masa. Chiar azi am auzit comentariul ca adac masa este"subtire" si plicul av fi subtire""
deci "no comment"

sme
23.09.2007, 16:33:04
da si eu vreau sa fac o nunta cu 4 feluri de mancare, asa e nu trebuie judecati mirii dupa ce le ofera nuntasilor dar totusi in viata reala esti judecat dupa ce oferi nu dupa ce esti, cred ca invitatii se gandesc mai intai daca merita sa dea bani daca nu au fost multumiti de masa. Chiar azi am auzit comentariul ca adac masa este"subtire" si plicul av fi subtire""
deci "no comment"

Salut,

Asa este, "danutzi" are dreptate ........ nu ai de unde sa stii ce gandeste fiecare ....asa ca mai bine sa fie oamenii multumiti..... unele restaurante recomanda si al 5-lea meniu, o salata de cruditati servita inainte de aperitiv.

bella_n
27.09.2007, 20:56:52
Sincer va spun ca la toate nuntile la care am fost mirii regretau ca au ales 4 feluri de mancare si mai ales ca au ales peste....ramane foarte multa mancare...si este o risipa foarte mare... ce faceti cu mancarea ramasa??? Eu la nunta mea am sa fac cu fructe, prajituri, 3 feluri de mancare si tort...plus mult dans si buna dispozitie... nu credeti ca este destul? Pana la urma invitatii vin sa fie alaturi de noi...nu ptr a manca ptr 3 zile....:D
Parerea mea...Fiecare face cum crede ca e mai bine...

aitana25
27.09.2007, 21:22:06
Sincer va spun ca la toate nuntile la care am fost mirii regretau ca au ales 4 feluri de mancare si mai ales ca au ales peste....ramane foarte multa mancare...si este o risipa foarte mare... ce faceti cu mancarea ramasa??? Eu la nunta mea am sa fac cu fructe, prajituri, 3 feluri de mancare si tort...plus mult dans si buna dispozitie... nu credeti ca este destul? Pana la urma invitatii vin sa fie alaturi de noi...nu ptr a manca ptr 3 zile....:D
Depinde ce sunt alea "3 feluri".

athena1509
01.10.2007, 15:00:24

ai mare dreptate !!! Mergi la nunta, sa le fii alaturi mirilor, sa te simti bine, nu sa mananci pt 3 zile. Prefer sa am 3 feluri bune decat 4 mai putin bune.
Si noi am optat pt meniul cu 3 feluri pt ca pe la toate nuntile la care am fost...pestele a zacut in farfurie...ori erau satui...ori nu le-a placut.
Cele 3 feluri de meniu sunt: aperitiv, sarmalutze cu mamaligutza si friptura de porc + pui pane cu garnitura de cartofi si salata de sezon. Mi se pare de-ajuns. Plus fructele...tortul..prajiturelele...alune etc.

mariammary2000
01.10.2007, 15:06:41
CUm adica regretau? Si cum adica ramane f multa mancare? se duce cineva la bucatarie sa vada cat ramane din portia fiecarui invitat??Eu cred ca e prea mult spus ca se regreta de catre miri mancarea ramasa, ma indoiesc ca se duce miresica pe la bucatarie sa numere sarmalele nemancate:D . Se poate si cu 3 feluri de mancare in conditiile in care ai o fantana de cioco, o cascada de fructe sau alte anexe de astea, insa tb tinut cont ca daca portiile nu sunt indestulatoare invitatii vor fi nemultumiti; asta pentru ca e mult de stat, de dansat iar bautura fara mancare nu prea merge. Tineti cont si de aspectul asta

anesya
01.10.2007, 15:14:31
meniul nostru va fi cu 5 feluri de mancare....inca nu stiu exact ce va contine....s-ar putea sa fie cam multa mancare..dar 3 mi se pare putin....Cum a zis cineva mai sus ...oamenii sunt nemultumiti daca nu au mancare buna si scad din dar...Parca era ceva de genul: aperitiv, gustare rece, gustare calda, sarmalute si friptura. Daca puneti 3 feluri..la ce anume renuntati?

ilo
01.10.2007, 21:19:22
pai gustarea rece nu ii aperitiv?
si eu fac cu 4 feluri dar am ciorba ca sunt din ardeal si acolo asa se face!
e risipa extraoedinara! daca ar fi strict dupa mine as da aperitiv, salata garden sau caesar , friptura si desert! asa fac americanii de ex dar dupa mine ar da cu pietre daca le pun o salata de salata verde in fatza la nunta!

mariammary2000
02.10.2007, 09:49:39
meniul nostru va fi cu 5 feluri de mancare....inca nu stiu exact ce va contine....s-ar putea sa fie cam multa mancare..dar 3 mi se pare putin....Cum a zis cineva mai sus ...oamenii sunt nemultumiti daca nu au mancare buna si scad din dar...Parca era ceva de genul: aperitiv, gustare rece, gustare calda, sarmalute si friptura. Daca puneti 3 feluri..la ce anume renuntati?
Eu cred ca e prea mult spus ca scad din dar daca e putina mancare. Asta doar daca sunt tarani de a dreptul, darul tb dat in functie de relatia si obligatiile avute fata de miri sau familia acestora si in general asa se si da. Probabil ca la tara e alta mancare de peste, nu stiu ca n am participat la asa un eveniment insa nu tb sa ne facem griji ca scad din dar.

lavlav
03.10.2007, 18:48:58
Eu cred ca e prea mult spus ca scad din dar daca e putina mancare. Asta doar daca sunt tarani de a dreptul, darul tb dat in functie de relatia si obligatiile avute fata de miri sau familia acestora si in general asa se si da. Probabil ca la tara e alta mancare de peste, nu stiu ca n am participat la asa un eveniment insa nu tb sa ne facem griji ca scad din dar.

subscriu si eu...am fost la multe nunti, dar nu m-am gandit vrodata ca daca nu imi place ceva sa scad din dar...practic nu cred ca platesti mancarea (doar nu te duci la o nunta pentru mancare), darul este vazut, sau asa ar trebui, ca un ajutor dat mirilor de inceput de viata in cuplu. oricum mancarea ramane unul dintre factorii importanti la o nunta :d

ps: mie nu mi se pare meniul cu 3 feluri putin...

lavlav
03.10.2007, 18:51:19
pai gustarea rece nu ii aperitiv?
si eu fac cu 4 feluri dar am ciorba ca sunt din ardeal si acolo asa se face!
e risipa extraoedinara! daca ar fi strict dupa mine as da aperitiv, salata garden sau caesar , friptura si desert! asa fac americanii de ex dar dupa mine ar da cu pietre daca le pun o salata de salata verde in fatza la nunta!

ce super tare...ciorba la nunta!!! eu nu am mai fost la asemenea nunti, dar sincer cred ca mi-ar placea....

ilo
03.10.2007, 20:41:54
la majoritatea nuntilor din ardeal se serveste ciorba ! eu o sa servesc la alegere ciorba de burta si ciorba de pui cu legume ! ia gandeste-te asa spre dimineatza cand toata lumea e un pic mahmura ce bine merge un bol de ciorba ?;-)

CocoBongo
04.10.2007, 09:05:30
la majoritatea nuntilor din ardeal se serveste ciorba ! eu o sa servesc la alegere ciorba de burta si ciorba de pui cu legume ! ia gandeste-te asa spre dimineatza cand toata lumea e un pic mahmura ce bine merge un bol de ciorba ?;-)
Ai foarte mare dreptate,,,,,spre dimineata ar fi delicioasa o ciorba.

AnaV
04.10.2007, 17:04:39

Si eu am auzit acelasi lucru...ca ramane prea multa mancare si oricum la ultimul fel lumea e si mai obosita....si nu se mai poate manca.

lavlav
05.10.2007, 17:32:51

La noi stiu ca se serveste a doua zi ciorba de potroace...e tare buna dupa nunta...acum cine mai pastreaza traditia, ca uni au pierdut-o!

sugarlips
09.10.2007, 14:03:37
si eu as prefera sincer un meniu cu 3 feluri de mancare...
pe la noi toata lumea are meniu cu 5 feluri de mancare :O
aperitiv rece
aperitiv cald
supa/ciorba
friptura
sarmale
si tortul miresei
eu as renunta macar la aperitivul cald...mi se pare mult prea multa mancare care nu se mananca...desi sunt unii care mananca tot din farfurie...sincer nu stiu cum reusesc >:P mai ales ca maxim la o ora jumate iti aduce urmatorul fel....

ella-ling
09.10.2007, 21:03:17
la majoritatea petrecerilor la care am fost cred ca invitatii nici macar jumatate din mancare au mancat...atata mancare aruncata....

aperitiv rece
aperitiv cald
supa/ciorba
friptura
sarmale
si tortul miresei
eu as renunta macar la aperitivul cald...mi se pare mult prea multa mancare care nu se mananca...desi sunt unii care mananca tot din farfurie...sincer nu stiu cum reusesc >:P mai ales ca maxim la o ora jumate iti aduce urmatorul fel....

sugarlips
10.10.2007, 10:50:59
la majoritatea petrecerilor la care am fost cred ca invitatii nici macar jumatate din mancare au mancat...atata mancare aruncata....

asa-i....de aia si as vrea sa fac meniul un pic altfel...dar nu stiu daca e ok, pentru ca majoritatea se asteapta la 5 feluri..si daca primesc numai 4 sau 3 sigur o sa comenteze ca nu au primit destula mancarea...etc..
nu stiu ce sa fac...
tu cate feluri de mancare o sa ai?

claudia_electra
10.10.2007, 13:18:17
5 feluri?!? eu am aperitiv rece, apoi pui, apoi peste, apoi porc si tortul...si vreau fantana de cioco...nu e destul??:O

ella-ling
10.10.2007, 13:51:12
eu o sa am bufet
adica aperitive servite de chelneri si dupa aia bufet cu diverse feluri: muschi file, peste, un fel de paste probabil. Asa ca o sa poata servi cine vrea cu ce fel de mancare le place.

Si dupa aia desert si diverse snacksuri daca ii mai apuca foamea.

Cam atat, deci va vi servita doar cina si nu vor primi mancare noaptea intreaga:)))

asa-i....de aia si as vrea sa fac meniul un pic altfel...dar nu stiu daca e ok, pentru ca majoritatea se asteapta la 5 feluri..si daca primesc numai 4 sau 3 sigur o sa comenteze ca nu au primit destula mancarea...etc..
nu stiu ce sa fac...
tu cate feluri de mancare o sa ai?

sugarlips
10.10.2007, 14:23:12
5 feluri?!? eu am aperitiv rece, apoi pui, apoi peste, apoi porc si tortul...si vreau fantana de cioco...nu e destul??:O

eu zic ca da....dar pe aici e moda si cu supa/ciorba..
de ex, sa iti zic ce am primit la o nunta la care am fost nu de mult
apertiv rece
aperitiv cald (la nunta asta a fost peste)
supa de pui
friptura de pui si porc
sarmale
si tortul miresei
si eu as vrea fantana de cioco...asta in loc de praji pe masa :D

sugarlips
10.10.2007, 14:27:20
eu o sa am bufet
adica aperitive servite de chelneri si dupa aia bufet cu diverse feluri: muschi file, peste, un fel de paste probabil. Asa ca o sa poata servi cine vrea cu ce fel de mancare le place.

Si dupa aia desert si diverse snacksuri daca ii mai apuca foamea.

Cam atat, deci va vi servita doar cina si nu vor primi mancare noaptea intreaga:)))

nu faci nunta in Romania nu? sau?
pe aici, cel putin in zona mea se da prea multa mancare...nu stiu poate doar eu cred asta...dar eu sincer nu mananc niciodata la nunti doar gust din fiecare fel..daca as manca m-as satura cu aperitivul...:D
de asta as vrea sa fac si eu un pic mai altfel, dar cum am mai zis mi-e frica de reactia invitatiilor....ca precis s-ar gasi careva sa zica..ca nu le-am dat destula mancare si au murit de foame :((

ella-ling
10.10.2007, 14:37:34
nu, nunta o sa o fac in Brazilia.
Insa cred ca depinde si de invitati. Daca sunt mai traditionalisti eu nu m-as risca. Insa sincera sa fiu pe mine nu ma intereseaza comentariile de genul ca au murit de foame, oriunde si oricand ai parte de persoane de felul asta....Si daca crezi ca o sa fie putini care o sa comenteze la mancare, atunci fa asa cum vrei tu si nu te lasa inluentata (desi e greu sa nu devii influentabil inaintea nuntii:)))

nu faci nunta in Romania nu? sau?
pe aici, cel putin in zona mea se da prea multa mancare...nu stiu poate doar eu cred asta...dar eu sincer nu mananc niciodata la nunti doar gust din fiecare fel..daca as manca m-as satura cu aperitivul...:D
de asta as vrea sa fac si eu un pic mai altfel, dar cum am mai zis mi-e frica de reactia invitatiilor....ca precis s-ar gasi careva sa zica..ca nu le-am dat destula mancare si au murit de foame :((

sugarlips
11.10.2007, 10:52:50
Insa cred ca depinde si de invitati. Daca sunt mai traditionalisti eu nu m-as risca. Insa sincera sa fiu pe mine nu ma intereseaza comentariile de genul ca au murit de foame, oriunde si oricand ai parte de persoane de felul asta....Si daca crezi ca o sa fie putini care o sa comenteze la mancare, atunci fa asa cum vrei tu si nu te lasa inluentata (desi e greu sa nu devii influentabil inaintea nuntii:)))

ce fain....si cum e pe acolo la nunti? ma gandesc ca e foarte diferit fata de pe la noi..
alte obiceiuri, etc..
asa-i, si eu zic ca depinde si de invitati, cei mai tineri probabil nu or sa zica nimic, doar cei mai in varsta care o tin tot pe a lor ca numai ei stiu cel mai bine...sti tu :D
ma mai gandesc inca...mai am timp pana la anul...zic eu :-SS ...as vrea ca meniul sa fie un pic diferit de cum se obisnuieste pe aici...sper sa imi vina ceva idei curand:D
oricum stiu, ca orice as face si oricum as face...tot se vor gasi cativa sa comenteze...asa ca in final o sa fac cum o imi placa mie..doar este nunta mea nu? :*

Milagros
11.10.2007, 11:00:38

Dar tu faci nunta in postul Craciunului? :O :O :O

ryanaro
11.10.2007, 13:27:29

1. daca face nunta in brazilia, inseamna ca e nunta catolica
2. catolicii nu au posturi :D :)>-

ella-ling
11.10.2007, 13:31:06
scuze ca deviez de la subiect ca sa iti raspund: da, fac nunta in postul craciunului, la catolici. Ba chiar e sezonul de nunti la ei in decembrie si nu de post...postesc doar 40 zile de la carnaval pana la paste, de alte posturi nu am mai auzit...

Cred ca sunt singura de pe forum care are nunta in decembrie

ella-ling
11.10.2007, 13:34:19
1. daca face nunta in brazilia, inseamna ca e nunta catolica
2. catolicii nu au posturi :D :)>-

exact...mi-a luat nu stiu cate minute sa ii explic ce e un post viitorului meu sot...ca el credea ca daca mananca peste in vinerea mare a postit

Milagros
11.10.2007, 14:48:51
scuze ca deviez de la subiect ca sa iti raspund: da, fac nunta in postul craciunului, la catolici. Ba chiar e sezonul de nunti la ei in decembrie si nu de post...postesc doar 40 zile de la carnaval pana la paste, de alte posturi nu am mai auzit...

Cred ca sunt singura de pe forum care are nunta in decembrie

Ce frumos. Bine, acolo in decembrie nu e zapada.... Si la noi se mai face nunta in decembrie, mai exact pe 31. Avem si noi o miresica de iarna, in ianuarie. :)

Rya, thanks. >:D<

andraelen
11.10.2007, 17:05:18
aperitiv rece
aperitiv cald
supa/ciorba
friptura
sarmale
si tortul miresei

5 feluri de mancare\/:O dar unde baga atata mancare in ei?sincer e prea multa.eu voi avea 3 feluri de mancare iar dimineata dupa nunta voi servi si ciorba de potroace(asa e traditia la noi).normal trebuia sa fie 4 feluri de mancare dar eu u vreau sa dau sarmale ca majoritatea nu mananca asa ca nu irosesc niste bani degeaba.<:-P

sugarlips
12.10.2007, 10:37:18
5 feluri de mancare\/:O dar unde baga atata mancare in ei?sincer e prea multa.eu voi avea 3 feluri de mancare iar dimineata dupa nunta voi servi si ciorba de potroace(asa e traditia la noi).normal trebuia sa fie 4 feluri de mancare dar eu u vreau sa dau sarmale ca majoritatea nu mananca asa ca nu irosesc niste bani degeaba.<:-P

;)) asa zic si eu....dar pe aici asa se da...din pacate :-L , dar eu cred ca o sa fac altfel...sa zica cine ce o vrea, doar e nunta mea...nu?;))
problema sti care e....ca pe langa ca se dau 5 feluri de mancare...se mai si dau porti din alea sanatoase....iar aperitvul....nu prea e aperitiv, in sensul ca daca manaci tot te saturi cu el..#-o
dar lasa ca mai schimb eu un pic obiceiul ...cel putin la mine la nunta;))

ariadne
12.10.2007, 11:17:28
Eu o sa am la nunta 4 feluri de mancare. Nu mi se pare prea mult sa ai 4 feluri, trebuie sa ne gandim ca gusturile invitatilor difera asa ca trebuie sa fie cat mai variat. De exemplu eu la o nunta de-abia astept pestele si apoi in ordinea preferinteleor sunt sarmalele. Am fost de curand la o nunta cu 3 feluri la care asteptam cu nerabdare pestele care nu a mai venit, si nu am fost singura.

Ideea e ca nu trebuie sa ne asteptam ca invitatii sa manance tot din farfurie (nu o sa se intample asta niciodata), sa ne para rau de mancarea care ramane si pe motivul asta sa reducem nr de feluri de mancare. Sa fie variat ca sa aiba invitatul de unde alege.

Am doua cunostinte care au nunta la anul si vor avea 3 feluri de mancare. Mi-au zis ca au ales varianta asta pt ca e mai ieftin. Dar dupa parerea mea chiar nu conteaza 30-40 de lei in plus la meniu pt ca oricum invitatii ofera darul mai mare decat valoarea meniului asa ca nu iese nimeni in minus.

sugarlips
12.10.2007, 14:22:44
Eu o sa am la nunta 4 feluri de mancare. Nu mi se pare prea mult sa ai 4 feluri, trebuie sa ne gandim ca gusturile invitatilor difera asa ca trebuie sa fie cat mai variat. De exemplu eu la o nunta de-abia astept pestele si apoi in ordinea preferinteleor sunt sarmalele. Am fost de curand la o nunta cu 3 feluri la care asteptam cu nerabdare pestele care nu a mai venit, si nu am fost singura.

Ideea e ca nu trebuie sa ne asteptam ca invitatii sa manance tot din farfurie (nu o sa se intample asta niciodata), sa ne para rau de mancarea care ramane si pe motivul asta sa reducem nr de feluri de mancare. Sa fie variat ca sa aiba invitatul de unde alege.

Am doua cunostinte care au nunta la anul si vor avea 3 feluri de mancare. Mi-au zis ca au ales varianta asta pt ca e mai ieftin. Dar dupa parerea mea chiar nu conteaza 30-40 de lei in plus la meniu pt ca oricum invitatii ofera darul mai mare decat valoarea meniului asa ca nu iese nimeni in minus.

eu nu din cauza pretului..chiar nici nu m-am gandit sa renunt la un fel, sa nu iau 5 feluri ci doar4 sa fie mai ieftin,...inca nu stiu cum o sa fac, dar in orice caz daca o sa am doar 4 feluri, astea 4 or sa fie imbunatatite asa ca pretul o sa fie acelasi daca nu poate mai mult ca si in mod normal....as vrea un meniu mai special un pic...acuma o sa vad cum o sa fac in final...sper sa imi vina ceva idei [-o<

andraelen
12.10.2007, 16:08:17
;)) asa zic si eu....dar pe aici asa se da...din pacate :-L , dar eu cred ca o sa fac altfel...sa zica cine ce o vrea, doar e nunta mea...nu?;))
problema sti care e....ca pe langa ca se dau 5 feluri de mancare...se mai si dau porti din alea sanatoase....iar aperitvul....nu prea e aperitiv, in sensul ca daca manaci tot te saturi cu el..#-o
dar lasa ca mai schimb eu un pic obiceiul ...cel putin la mine la nunta;))

inseamna ca au unde sa bage !!=))normal e nunta ta si poti face ce vrei!tu hotarasti.mult succes si spor la pregatiri!<:-P

ariadne
12.10.2007, 21:25:12
eu nu din cauza pretului..chiar nici nu m-am gandit sa renunt la un fel, sa nu iau 5 feluri ci doar4 sa fie mai ieftin,...inca nu stiu cum o sa fac, dar in orice caz daca o sa am doar 4 feluri, astea 4 or sa fie imbunatatite asa ca pretul o sa fie acelasi daca nu poate mai mult ca si in mod normal....as vrea un meniu mai special un pic...acuma o sa vad cum o sa fac in final...sper sa imi vina ceva idei [-o<

Intr-adevar sunt cam multe 5 feluri, 4 sunt ok.

sugarlips
14.10.2007, 20:28:48
inseamna ca au unde sa bage !!=))normal e nunta ta si poti face ce vrei!tu hotarasti.mult succes si spor la pregatiri!<:-P

mersi la fel si tie, mult spor la pregatiri si sa iasa totul bine asa cum ne dorim:* [-o<

andraelen
14.10.2007, 22:43:16
mersi la fel si tie, mult spor la pregatiri si sa iasa totul bine asa cum ne dorim:* [-o<

mersik!sa dea Dumnezeu la toata lumea!:*

unicka
25.10.2007, 08:47:18
Eu ma gandesc sa scot sarmalele din meniu si sa le inlocuiesc cu altceva, nu m-am hotarat inca la ce anume.
Tata este bucatar, il las pe el sa se ocupe de meniu, din punctul asta de vedere nu imi fac griji.Daca la restaurant va duceti devreme cred ca sunt necesare mai multe feluri de mancare si oricum la cate nunti am fost am vazut ca invitatii incep sa vina in jur de la 19-20, nu se inghesuie sa vina toti primii, doar familia.

sugarlips
25.10.2007, 11:41:38
Eu ma gandesc sa scot sarmalele din meniu si sa le inlocuiesc cu altceva, nu m-am hotarat inca la ce anume.
Tata este bucatar, il las pe el sa se ocupe de meniu, din punctul asta de vedere nu imi fac griji.Daca la restaurant va duceti devreme cred ca sunt necesare mai multe feluri de mancare si oricum la cate nunti am fost am vazut ca invitatii incep sa vina in jur de la 19-20, nu se inghesuie sa vina toti primii, doar familia.

si eu as vrea sa nu dau sarmale...dar sunt multi carora le plac, eu nu sunt printre ei :( ...le-as inlocui dar nu stiu cu ce,daca iti vin ceva idei sa imi zici si mie pls:*

ralluk
25.10.2007, 20:15:29
sal...eu am mancat l ao nunta in loc de sarmale 2frigarui(unul de porc si unul de pui) asezateastfel incat sa formeze u triunghi iar in mijloc garnitura de ciuperci

Simyy
25.10.2007, 20:56:01
Cred ca depinde si de zona geografica in care ne tinem nunta, si de traditiile in zona respectiva, de invitati si probabil si de alte aspecte care imi scapa momentan. E o parere. Eu, spre ex. am avut 4 feluri (sper sa nu gresesc) si la noi, cel putin, am auzit ca nu se mai prea practica sarmalele. Nasii nostri, avand si ei un restaurant , ne-am bazat pe ei la alegerea meniului si invitatii, din cate stiu au fost incantati. Acum, fiecare isi cunoaste cat de cat invitatii, daca se prefera sarmalele, nu vad de ce sa nu intre in meniu, mancarea e un aspect foarte important la o nunta, alaturi de muzica. Am auzit si nunti la care mureau invitatii de foame... nici asa....

raresstan
26.10.2007, 09:17:48
sunt 3....4 si chiar 5#:-S

mitidani
26.10.2007, 09:25:06
si eu as vrea sa nu dau sarmale...dar sunt multi carora le plac, eu nu sunt printre ei :( ...le-as inlocui dar nu stiu cu ce,daca iti vin ceva idei sa imi zici si mie pls:*

Eu am fost la o nunta unde in loc de sarmale s-a servit rulada de carne umpluta cu ciuperci :D ... nici eu nu sunt cu sarmalele, dar cred ca eu oricum nu voi manca mai nimic in ziua aia, asa ca :D, lumea le vrea :))

sugarlips
26.10.2007, 10:51:27
sal...eu am mancat l ao nunta in loc de sarmale 2frigarui(unul de porc si unul de pui) asezateastfel incat sa formeze u triunghi iar in mijloc garnitura de ciuperci

interesant ....:-? mersi de idee

sugarlips
26.10.2007, 10:53:59
Eu am fost la o nunta unde in loc de sarmale s-a servit rulada de carne umpluta cu ciuperci :D ... nici eu nu sunt cu sarmalele, dar cred ca eu oricum nu voi manca mai nimic in ziua aia, asa ca :D, lumea le vrea :))

asa zic si eu....daca majoritatea invitatilor prefera sarmale sau anumite feluri de mancare....asa o sa fac...vreau sa se simta bine...si sa manance la fel de bine >:D<
oricum acum sunt in cautare de idei..si mai si testez terenul...:D

Fluturas
26.10.2007, 10:58:29
asa zic si eu....daca majoritatea invitatilor prefera sarmale sau anumite feluri de mancare....asa o sa fac...vreau sa se simta bine...si sa manance la fel de bine >:D<
oricum acum sunt in cautare de idei..si mai si testez terenul...:D

Imi povestea o tipa care a avut o nunta super stilata la Crown Plaza in Bucuresti ca a servit numai specialitati, icre negre, imbarligaturi de aperitive bla bla bla...ei bine ce credeti ?
lumea nu a fost multumita, desi mancare a fost multa si super buna..toti intrebau 'auzi, dar sarmale??, sarmale nu ne dai ?!?"
si eu prefer un meniu traditional la o nunta pentru ca abia astept sarmalele !!!!<:-P
A ..bineinteles ca nu a avut sarmale la nunta si a doua zi si-a luat o parte din invitati, rudele apropiate si prietenii si i-a dus la un restaurant cu specific romanesc unde au papat ciorbica,sarmale, gratarel .... :)>-

mariammary2000
26.10.2007, 16:32:34
Ideea e sa fie si ceva traditional romanesc, nu neaparat sarmale, dar ceva pur romanesc si gustos ca sunt si invitati mai conservatori si tb sa i impacam pe toti:)>-

Milagros
26.10.2007, 17:27:47
Imi povestea o tipa care a avut o nunta super stilata la Crown Plaza in Bucuresti ca a servit numai specialitati, icre negre, imbarligaturi de aperitive bla bla bla...ei bine ce credeti ?
lumea nu a fost multumita, desi mancare a fost multa si super buna..toti intrebau 'auzi, dar sarmale??, sarmale nu ne dai ?!?"
si eu prefer un meniu traditional la o nunta pentru ca abia astept sarmalele !!!!<:-P
A ..bineinteles ca nu a avut sarmale la nunta si a doua zi si-a luat o parte din invitati, rudele apropiate si prietenii si i-a dus la un restaurant cu specific romanesc unde au papat ciorbica,sarmale, gratarel .... :)>-

Este adevarat, omul prefera sa stie ce mananca. :) Si eu am fost la o masa (nu nunta) si aveau tot felul de delicatese si am fost un pic reticenta - branza cu mucegai cu boabe de strugure, prosciuto cu ananas, rata cu portocale (ce nashpa poate sa arate rata), creveti...

sugarlips
28.10.2007, 18:28:56
Ideea e sa fie si ceva traditional romanesc, nu neaparat sarmale, dar ceva pur romanesc si gustos ca sunt si invitati mai conservatori si tb sa i impacam pe toti:)>-

asa e, depinde si de invitatii pe care ii ai...degeaba cheltui o gramada de bani pe icre si caviar daca ai la nunta invitati care nu stiu sa aprecieze ...[-(

fagurel
15.01.2008, 13:01:09
cred ca e bine sa mergi pe un meniu diversificat astfel incat daca un invitat nu agreeaza friptura sa poata manca si un peste

sugarlips
15.01.2008, 13:31:55
cred ca e bine sa mergi pe un meniu diversificat astfel incat daca un invitat nu agreeaza friptura sa poata manca si un peste

sunt de acord ca meniul sa fie mai diversificat, dar eu nu o sa am peste ca si gustare calda, multa lume care vine la mine la nunta nu il mananca deloc, asa ca o sa il inlocuiesc cu altceva...acuma sunt in cautare de idei...
orice are, sunt binevenite ;-)

ryanaro
15.01.2008, 13:44:02
sunt de acord ca meniul sa fie mai diversificat, dar eu nu o sa am peste ca si gustare calda, multa lume care vine la mine la nunta nu il mananca deloc, asa ca o sa il inlocuiesc cu altceva...acuma sunt in cautare de idei...
orice are, sunt binevenite ;-)

si eu stiu ceva persoane care nu mananca peste deloc :(... eu propun o rulada de vita ca si gustare calda. :)>-

sugarlips
15.01.2008, 13:53:47
si eu stiu ceva persoane care nu mananca peste deloc :(... eu propun o rulada de vita ca si gustare calda. :)>-

s-a notat ....mersi:*
si ar trebui si ceva garnitura nu? dar oare ce sa fie in afara de cartofi....o sa am la felul principal probabil

ryanaro
15.01.2008, 14:05:15
s-a notat ....mersi:*
si ar trebui si ceva garnitura nu? dar oare ce sa fie in afara de cartofi....o sa am la felul principal probabil

pai un sote de legume cu o rulada de vita. simplu, dar gustos. :)

sugarlips
15.01.2008, 14:10:01
pai un sote de legume cu o rulada de vita. simplu, dar gustos. :)

asa si vreau....:*

Aussie25
15.01.2008, 16:57:13

buna idee cu rulada de vita.
si eu voi evita sa pun la masa peste deoarece o serie de oameni nu il apreciaza chiar daca mie imi place la nebunie pestele si fructele de mare.

sugarlips
16.01.2008, 12:11:00
si eu voi evita sa pun la masa peste deoarece o serie de oameni nu il apreciaza chiar daca mie imi place la nebunie pestele si fructele de mare.

asa si la mine...

simoivan
21.01.2008, 19:40:20
la orice nunta unii prefera ceva iar altii nu
nu poti pedepsii pe unii pentru altii. daca pui peste nu va fi o problema enorma. nu mananca si gata. nu poti intreba cand intra in sala: Vreti peste sau nu?

nikol_la07
25.01.2008, 10:41:14
a avut cineva la nunta sau va avea cu 3 feluri de mancare? cere sunt? ati fost la vreo nunta unde s-au sevit doar 3 feluri? a afectat cumva nunta sau a fost cineva nemultumit? imi trece ideea asta prin cap. nu ca sa economisesc pt ca oricum nu pot cobora meniul sub valoarea aleasa, ci pentru ca nu as vrea sa arunc atata mancare.
multumiri

mi se pare o idee super cu doar 3 feluri,eu una la fel procedez, lumea vine sa se distreze mai mult nu sa mance la greu

mariammary2000
25.01.2008, 10:53:53
mi se pare o idee super cu doar 3 feluri,eu una la fel procedez, lumea vine sa se distreze mai mult nu sa mance la greu
:) i ai raspuns unei persoane care a scris acest post in 2006, fii atenta la datele mesajelor :-B

vero4new
25.01.2008, 14:24:23
Ideea era sa pun prajiturele sau alte chestii sarate, sa variez bautura. Sincer mi se pare de prost gust sa apreciezi o nunta dupa cata mancare a fost si nu dupa relatia care te leaga cu mirii. Am mai auzit si eu oameni care desi nu pot manca tot dau bani in functie de cata mancare a fost. Probabil ca si eu voi ramane pe 4 feluri dar consider ca este o forma de a arata ce mare esti tu si ce nunta ai facut ( a ramas de pe vremuri). Daca ne uitam la nuntile de afara sunt cu bufet suedez si cu mancare in cantitati normale (am fost la una si m-am simtit excelent).
Oricum eu am o parere prea transanta despre acest subiect.
merci de pareri

Noi am hotarat ca 3 feluri de mancare sunt suficiente. Inca nu am stabilit meniul, pentru ca nunta e in octombrie. Dar ne-am gandit la : aperitive, salau file cu cartofi natur si grill mix cu salata. Pe masa vor fi fructe, fursecuri si alune tot timpul. Bineinteles, tortul nu va fi lipsi. Ne-am mai sfatuit si cu altii si au zis ca-i de ajuns. Si apoi, daca mananca prea mult si isi fac burta mare, nu mai pot dansa...si nici asta nu e bine...;))

LazyDai5y
27.02.2008, 10:05:07
Si noi tot la trei feluri am ramas, dar vreau un aperitiv mai bogat si variat, sarmalute, friptura una de porc una de pui, binenteles prajiturele si tort! Inca nu am vb dsp meniu k am nunta in septembrie dar in principiu asha va fi! Mie imi place pestele, dar la nuntile la care am fost niciodata nu mi-a placut cum a fost pregatit, plus foarte putini oameni il prefera!!!

sweetheart
27.02.2008, 11:04:33
In Ardeal pe langa cele 4 feluri de mancare de da si ciorba sau supa deci devin 5. Daca voi va plangeti ca e prea multa mancare eu ce sa mai zic. Si eu m-am gandit sa renunt la un fel de mancare ca este foarte multa,se srunca foarte multa mancare dupa nunta mai bine mai putine feluri si consistente!!!
La noi va fi asa: aperitiv, peste sau cascaval pane, ciorba de vacuta acra, gratar,tort&prajituri, iar pe langa pe masa vor fi fructe, alune, saleuri.

corinka
27.02.2008, 11:05:54
In Ardeal pe langa cele 4 feluri de mancare de da si ciorba sau supa deci devin 5. Daca voi va plangeti ca e prea multa mancare eu ce sa mai zic. Si eu m-am gandit sa renunt la un fel de mancare ca este foarte multa,se srunca foarte multa mancare dupa nunta mai bine mai putine feluri si consistente!!!
La noi va fi asa: aperitiv, peste sau cascaval pane, ciorba de vacuta acra, gratar,tort&prajituri, iar pe langa pe masa vor fi fructe, alune, saleuri.
eu urasc ciorba la nunta, asa ca acesta este felul pe care il voi inlocui. Si voi da un desert in plus: inghetata. Yummy!

Milagros
27.02.2008, 11:41:27
Si finutii nostri au optat in cele din urma pentru meniu cu 3 feluri. Noi am fi vrut sa avem posibilitatea asta dar atunci nu s-a putut. La noi cand s-a dat friptura lumea era satula, mai ales ca portiile au fost foarte consistente.
Ei vor avea un aperitiv rece, un aperitiv cald si trei feluri de friptura cu salata si garnitura. Mie mi se pare ultra-suficient.

sweetheart
27.02.2008, 11:51:17
eu urasc ciorba la nunta, asa ca acesta este felul pe care il voi inlocui. Si voi da un desert in plus: inghetata. Yummy!

Parerea mea ca trebuie sa ti cont de invitatii care ii vei avea nu daca tie iti place sau nu. La noi nu s-a pomenit nunta fara ciorba , a fost intotdeauna binevenita , orcum decat sa dau 2 feluri de carne friptura si gratar sau mai stiu eu ce mai bine o ciorba acra!

PS: Sper ca nu te-ai suparat asta este doar parerea mea si fiecare face cum vrea ca sa iasa o nunta de vis!

corinka
27.02.2008, 11:57:37
Parerea mea ca trebuie sa ti cont de invitatii care ii vei avea nu daca tie iti place sau nu. La noi nu s-a pomenit nunta fara ciorba , a fost intotdeauna binevenita , orcum decat sa dau 2 feluri de carne friptura si gratar sau mai stiu eu ce mai bine o ciorba acra!

PS: Sper ca nu te-ai suparat asta este doar parerea mea si fiecare face cum vrea ca sa iasa o nunta de vis!
nu m-am suparat. numai ca in alba, mai nou, nu se mai da ciorba peste tot. la tara e inca nelipsita, dar la nuntile mai elegante s-a renuntat la ciorba/supa.
nu cred ca plange nimeni dupa ciorba, mai ales ca am aperitiv rece, aperitiv cald, friptura si inca un fel. In plus, pe farfuria cu friptura sunt doua tipuri de friptura. cred ca vom opta pt escalop de porc cu ciuperci cu 2 pulpe de pui (ciocanele).
eu zic ca vom avea mancare in prostie si f multa lume va aprecia o cupa de inghetata. mai bine un desert in plus si 4 feluri, fata de 5 feluri de mancare!

corinka
27.02.2008, 12:11:32
Si finutii nostri au optat in cele din urma pentru meniu cu 3 feluri. Noi am fi vrut sa avem posibilitatea asta dar atunci nu s-a putut. La noi cand s-a dat friptura lumea era satula, mai ales ca portiile au fost foarte consistente.
Ei vor avea un aperitiv rece, un aperitiv cald si trei feluri de friptura cu salata si garnitura. Mie mi se pare ultra-suficient.
fripturile vor fi pe o singura farfurie? adica reprezinta un singur fel?

sweetheart
27.02.2008, 12:14:19
nu m-am suparat. numai ca in alba, mai nou, nu se mai da ciorba peste tot. la tara e inca nelipsita, dar la nuntile mai elegante s-a renuntat la ciorba/supa.
nu cred ca plange nimeni dupa ciorba, mai ales ca am aperitiv rece, aperitiv cald, friptura si inca un fel. In plus, pe farfuria cu friptura sunt doua tipuri de friptura. cred ca vom opta pt escalop de porc cu ciuperci cu 2 pulpe de pui (ciocanele).
eu zic ca vom avea mancare in prostie si f multa lume va aprecia o cupa de inghetata. mai bine un desert in plus si 4 feluri, fata de 5 feluri de mancare!

E drept ce zici si tu, dar in restaurante cu pretentii in Sibiu se serveste ciorba. Si sincer oricum am face cu ciorba fara tot e foarte multa mancare su foarte multa risipa!!

taia
27.02.2008, 12:26:59
E adevarat ca e risipa dar din ce am auzit eu de pe la cunostintele mele, si nu numai de la tara, toata lumea care a fost la nunti fara supa, cioraba sau ce-o fi zicea ca aceea nu prea e nunta. ne place nu ne place oamenii sunt obisnuiti cu asta!

sweetheart
27.02.2008, 12:39:17
E adevarat ca e risipa dar din ce am auzit eu de pe la cunostintele mele, si nu numai de la tara, toata lumea care a fost la nunti fara supa, cioraba sau ce-o fi zicea ca aceea nu prea e nunta. ne place nu ne place oamenii sunt obisnuiti cu asta!

Pai tocmai de aia eu nu vreau sa renunt la ciorba, ca sa nu fie totusi prea mute feluri de mancare si prea multa risipa totodata voi renunta la friptura de porc la tava si copanel de pui sau alte variante din meniu care seamana cu acesta!

Milagros
27.02.2008, 14:35:31
fripturile vor fi pe o singura farfurie? adica reprezinta un singur fel?
Da, din fiecare cate o felie.

Pupapopipa
27.02.2008, 14:57:54

Si mie mi se pare suficient un meniu de nunta cu 3 feluri. :)>-
Din pacate, la noi la restaurant ni s-au impus 4 feluri (aperitiv, somon, sarmalute si friptura) si desert (tort), si deja cred ca e destul de mult. Eu as vrea ca invitatii mei sa nu se simta coplesiti de atita mincare intr-o noapte... si sa umple ringul de dans!;-)
Pe de alta parte, pentru ca e nunta de vara, tare as vrea inghetata pe undeva printre...

Milagros
27.02.2008, 15:08:25
Si mie mi se pare suficient un meniu de nunta cu 3 feluri. :)>-
Din pacate, la noi la restaurant ni s-au impus 4 feluri (aperitiv, somon, sarmalute si friptura) si desert (tort), si deja cred ca e destul de mult. Eu as vrea ca invitatii mei sa nu se simta coplesiti de atita mincare intr-o noapte... si sa umple ringul de dans!;-)
Pe de alta parte, pentru ca e nunta de vara, tare as vrea inghetata pe undeva printre...

Cunosc, cunosc, la noi invitatii numai s-au balacit in friptura si le parea rau ca era yummy. Eu stiu ca atunci cand ma duc la nunta ma reped pe aperitive si dupa aia cam gata.

Nu poti sa ii rogi sa iti faca torul cu inghetata? :-?

Pupapopipa
27.02.2008, 15:14:48
Cunosc, cunosc, la noi invitatii numai s-au balacit in friptura si le parea rau ca era yummy. Eu stiu ca atunci cand ma duc la nunta ma reped pe aperitive si dupa aia cam gata.

Nu poti sa ii rogi sa iti faca torul cu inghetata? :-?

E buna ideea! :* >:D<
Si eu m-am gindit la varianta asta, dar mirele meu ar vrea tort de ciocolata ca e maaaare fan! La drept vorbind, si eu sint!:-$

Duc tratative sa vedem ce hotarim pina la urma si am sa intreb si la restaurant ce si cum... Daca nu se pricep sa ne faca tort de inghetata (cred ca e mai greu de depozitat...) punem in aplicare planul B: tort si inghetata pe aceeasi farfurie!

Ne mai gindim!

Milagros
27.02.2008, 17:23:58
E buna ideea! :* >:D<
Si eu m-am gindit la varianta asta, dar mirele meu ar vrea tort de ciocolata ca e maaaare fan! La drept vorbind, si eu sint!:-$

Duc tratative sa vedem ce hotarim pina la urma si am sa intreb si la restaurant ce si cum... Daca nu se pricep sa ne faca tort de inghetata (cred ca e mai greu de depozitat...) punem in aplicare planul B: tort si inghetata pe aceeasi farfurie!

Ne mai gindim!

Pai vezi cu cioco in iulie sa nu se topeasca sau sa cada greu de la calduri.

PS Ai nunta o data cu finutzii nostri :*

Pupapopipa
28.02.2008, 15:35:43
Pai vezi cu cioco in iulie sa nu se topeasca sau sa cada greu de la calduri.

PS Ai nunta o data cu finutzii nostri :*

Si eu m-am gindit daca e bine sau nu sa avem tort de ciocolata la o nunta in plina vara! Dar mie nu-mi place martipanul, iar mirele nu se da in vint dupa frisca... Amandoi sintem fani ciocolata!:x
Asa ca o sa stam putin cu sufletul strins daca o sa fie bun sau nu tortul...

Ma bucur sa aud ca o sa ne petrecem in acelasi timp! :* >:D<

Milagros
28.02.2008, 18:00:57
Si eu m-am gindit daca e bine sau nu sa avem tort de ciocolata la o nunta in plina vara! Dar mie nu-mi place martipanul, iar mirele nu se da in vint dupa frisca... Amandoi sintem fani ciocolata!:x
Asa ca o sa stam putin cu sufletul strins daca o sa fie bun sau nu tortul...

Ma bucur sa aud ca o sa ne petrecem in acelasi timp! :* >:D<
Si eu ma bucur ca vom petrece "impreuna"! >:D< >:D< >:D<
Si daca e asa serioasa treaba cu ciocolata, ciocolata sa fie! Si cu visine si lichior =P~=P~=P~

chrystynycka27
10.03.2008, 13:15:01
eu zic ca trei feluri de mancare e de ajuns. nici prea multe mancare nu e bine. si eu o sa am tot trei. aperitivul, sarmalele si friptura.

willy
10.03.2008, 13:17:54
Eu am patru feluri de mancare.... Pestele e intre aperitiv si sarmale...

corinka
10.03.2008, 13:47:51
mie 3-4 feluri de mancare imi par rezonabile. dar ce ziceti de 5?! ca la noi asa e, pt ca in oferta intra si supa sau ciorba, ceea ce eu nu vreau. asa ca renunt la ciorba, introduc inghetata si decat 5 feluri + tort cred ca e mai bine sa am 4 feluri si 2 deserturi, adica tort si inghetata.

ryanaro
10.03.2008, 13:58:33
mie 3-4 feluri de mancare imi par rezonabile. dar ce ziceti de 5?! ca la noi asa e, pt ca in oferta intra si supa sau ciorba, ceea ce eu nu vreau. asa ca renunt la ciorba, introduc inghetata si decat 5 feluri + tort cred ca e mai bine sa am 4 feluri si 2 deserturi, adica tort si inghetata.

eu nu cred ca e vorba de cate feluri sunt, ci de cat de mare e fiecare fel, cat de frumos e prezentat si daca mancarurile sunt bine alese. pe de alta parte, se socotesc si deserturile ca fel de mancare, astfel incat daca ai aperitiv plus sarmale plus friptura plus desert sunt 4 feluri, nu 3. ;;) un meniu cu 3 feluri este aperitiv plus friptura plus desert. :-B

sweetheart
10.03.2008, 14:00:28
Asa este si la noi 5 feluri de mancare cu ciorba cu tot, dar eu vreau sa renunt la un fel principal din acela cu fripturi sau ceva de genu si tot asa sa intoduc o inghetata deci vor fi si la noi 4 feluri de mancare si 2 de desert (inghetata si tort).

corinka
10.03.2008, 14:02:14
eu nu cred ca e vorba de cate feluri sunt, ci de cat de mare e fiecare fel, cat de frumos e prezentat si daca mancarurile sunt bine alese. pe de alta parte, se socotesc si deserturile ca fel de mancare, astfel incat daca ai aperitiv plus sarmale plus friptura plus desert sunt 4 feluri, nu 3. ;;) un meniu cu 3 feluri este aperitiv plus friptura plus desert. :-B
pai pana la urma pot sa spun ca am peste 6!:D parerea mea este ca e enorm de multa mancare, dar nu eu am decis numarul felurilor!
1. Felul 1 - Aperitiv rece
- rulada piept de pui, ciuperci umplute, salam uscat, snitel Shanghai, icre pe lamaie, Dobos, pasta de branza pe ardei, rulouri cu hrean, muschi file, bacon cu ficatei, rosii, castraveti, masline
2. Felul 2 - Aperitiv cald
- file de salau cu sos Remoulade
- salata mexicana, brocoli, lamaie, portocala

3. Felul 3
- Gordon bleu
- Garnitura asortata (probabil orez)

4. Felul 4
- escalop de porc cu pulpe de pui invelite in staniol (ciocanele de pui)
- cartofi natur
- salata de varza

5. Tort

6. Inghetata (in locul gustarii de dimineata)

- cafea la discretie
- fructe (nectarine, portocale, banane, struguri, mere)
- saleuri, alune
- prajituri pe masa si la plecare
- fantana de ciocolata cu fructe

ryanaro
10.03.2008, 14:09:14
pai pana la urma pot sa spun ca am peste 6!:D parerea mea este ca e enorm de multa mancare, dar nu eu am decis numarul felurilor!

pai asta ziceam, ca nu conteaza numarul felurilor ci cantitatea. daca esti nemultumita, ai putea cere gramaj mai mic. :-?

corinka
10.03.2008, 14:52:07
pai asta ziceam, ca nu conteaza numarul felurilor ci cantitatea. daca esti nemultumita, ai putea cere gramaj mai mic. :-?
pai tot atata platesc. ei au o anumita oferta la un pret fix, din care nu lasa. probabil veti spune ca ma pot duce la alt restaurant, dar imi place acesta si acolo vreau. asa ca tb sa fac si compromisuri...

noangel
18.03.2008, 15:29:02
Evident, am acelasi dubiu...3 feluri sau mai multe??
Tanti de la restaurant mi-a zis ca 4 ar fi deja risipa...dar nici nu vreau sa plece lumea cu burta goala.
Programul artistic este dupa cum urmeaza
aperitiv - vreo 13 feluri de tot felul de minuni- pui, porc, peste, fructe de mare, legume, etc etc
peste - somon pe gratar cica o bucata cat palma cu broccoli si conopida sote si tsatsiki
muschi imperial - adica ditamai felia de rulada de porc cu fel de fel de chestii prin ea, o placinta cu carne si un trigon de cartofi, totul cu sos alb cu caise confiate si migdale....BUUUUN=P~
crantzanele, fructe si praji pe masa
salata de fructe pe undeva pe acolo
si tort
deci....mai bagam un fel? sarmale sau ceva gen gratar?
Habar nu am....

cosicel
18.03.2008, 17:40:31
Evident, am acelasi dubiu...3 feluri sau mai multe??
Tanti de la restaurant mi-a zis ca 4 ar fi deja risipa...dar nici nu vreau sa plece lumea cu burta goala.
Programul artistic este dupa cum urmeaza
aperitiv - vreo 13 feluri de tot felul de minuni- pui, porc, peste, fructe de mare, legume, etc etc
peste - somon pe gratar cica o bucata cat palma cu broccoli si conopida sote si tsatsiki
muschi imperial - adica ditamai felia de rulada de porc cu fel de fel de chestii prin ea, o placinta cu carne si un trigon de cartofi, totul cu sos alb cu caise confiate si migdale....BUUUUN=P~
crantzanele, fructe si praji pe masa
salata de fructe pe undeva pe acolo
si tort
deci....mai bagam un fel? sarmale sau ceva gen gratar?
Habar nu am....

Nu-ti mai fa atatea griji, e super suficient! Stii bine ca in general la o nunta nu mananci tot, mai ales daca aperitivul e bogat! Si al tau are....multeeee
Nu mai ai ce baga!!!! Lasa-l asa cum e!

noangel
19.03.2008, 11:26:57
Nu-ti mai fa atatea griji, e super suficient! Stii bine ca in general la o nunta nu mananci tot, mai ales daca aperitivul e bogat! Si al tau are....multeeee
Nu mai ai ce baga!!!! Lasa-l asa cum e!

Multam!
M-ai mai calmat!
mi-ai bagat mintile in cap ca ma apucase nebuneala;))

corinka
19.03.2008, 11:42:10
Multam!
M-ai mai calmat!
mi-ai bagat mintile in cap ca ma apucase nebuneala;))
oricum, dc mai pui si tortul ai deja 4 feluri!

noangel
19.03.2008, 12:00:20
oricum, dc mai pui si tortul ai deja 4 feluri!

Si salata de fructe pe undeva pe acolo :D
Deci n-or sa moara de foame :)

corinka
20.03.2008, 14:36:38
Si salata de fructe pe undeva pe acolo :D
Deci n-or sa moara de foame :)
scuze, am uitat, deci 5!