PDA

Versiunea completa : cununie civila, cununie religioasa si petrecerea in aceasi zi?

Pagini : [1] 2

lia
25.09.2006, 08:47:14
Buna!si eu sunt noua pe aici:madlaugh: Am tot citit discutiile intre voi si am analizat multe pareri-m-au ajutat enorm in a lua o decizie in ceea ce priveste localul unde imi voi face nunta la anul in mai(in ciuda tuturor superstitiilor babesti,in care oricum nici eu si nici viitorul meu sot nu credem:D )...asa ca -va multumim tuturor miresicilor care si-au exprimat parerea pe acest site!:*Sper la randul meu sa ajut si eu alte viitoare miresici-asta in cazul in care mica mea experienta acumulata pana acum si parerea mea legata de alegerea localului vor conta pentru vreo miresica la un moment dat:-pNoi ne-am gasit la Etiquette o zi libera in luna mai-asta dupa ce nici nu mai speram sa prindem ceva acolo,poate decat in octombrie!noroc cu superstitiile:-p !!Am mai cautat pe la vreo 20 de localuri-net,tel.,vizite-si dupa numai 2 saptamani de cautari-am fost norocosi!!!-am si semnat contractul.si parintilor le place acest local,chiar ieri am sarbatorit-o pe mama acolo(dar in crama-noi vom face nunta in local)-au o mancare!!!!mama!o bunatate-arata f. bine,e chiar prea mare o portie-mananci lejer dintr-una 2 persoane!si e foarte curat,iar personalul a fost f. dragut cu noi!!

kala_elena
25.09.2006, 08:53:09
Bine ai venit Lia!>:D< Ma bucur ca esti alaturi de noi si iti urez spor la pregatiri!

dandelion
25.09.2006, 08:55:28
Buna!si eu sunt noua pe aici:madlaugh: Am tot citit discutiile intre voi si am analizat multe pareri-m-au ajutat enorm in a lua o decizie in ceea ce priveste localul unde imi voi face nunta la anul in mai(in ciuda tuturor superstitiilor babesti,in care oricum nici eu si nici viitorul meu sot nu credem:D )...asa ca -va multumim tuturor miresicilor care si-au exprimat parerea pe acest site!:*Sper la randul meu sa ajut si eu alte viitoare miresici-asta in cazul in care mica mea experienta acumulata pana acum si parerea mea legata de alegerea localului vor conta pentru vreo miresica la un moment dat:-pNoi ne-am gasit la Etiquette o zi libera in luna mai-asta dupa ce nici nu mai speram sa prindem ceva acolo,poate decat in octombrie!noroc cu superstitiile:-p !!Am mai cautat pe la vreo 20 de localuri-net,tel.,vizite-si dupa numai 2 saptamani de cautari-am fost norocosi!!!-am si semnat contractul.si parintilor le place acest local,chiar ieri am sarbatorit-o pe mama acolo(dar in crama-noi vom face nunta in local)-au o mancare!!!!mama!o bunatate-arata f. bine,e chiar prea mare o portie-mananci lejer dintr-una 2 persoane!si e foarte curat,iar personalul a fost f. dragut cu noi!!
Bine ai venit oficial printre miresici!
Felicitari pt "achizitie";) , nu stiu cum e localu, ca nu sunt din Buc., dar din cate am citit pe-aici, cred ca e foarte bine..ca multe miresici au avut nunta acolo..sau o sa aiba..
Legat de subiect..eu una sunt pe principiu "civila si religioasa in aceesi zi"..daca fac nunta, imi place sa fie totul "ca la carte"..:D sa fiu odata mireasa, sa simt odata emotiile zilei, sa fac pe cat posibil sa iasa totul foarte bine intr-o zi..bine, poate exista cazuri in care este nevoie sa faci starea civila inainte, sau pur si simpli mirii asa vor, oricum cred ca asta nu prea conteaza in casnicia ce va urma ( cand ai facut civila si cand cununia religioasa ), important e sa le faci pe amandoua;) si sa fie asa cum vrei tu.
Pupici!

lia
25.09.2006, 09:04:53
va multumesc pentru incurajari-sunteti niste bombonele>:D< spor si voua la pregatiri fetelor!si eu voi face civila si religioasa in aceeasi zi-insa nu ne-am gandit inca la ce biserica??-am fi vrut la d-na oltea-acolo a facut o prietena in iulie-si ne-a placut!mie una imi mai place un schit -imi scapa numele acum8-} undeva pe aproape de gradina icoanei-dar din pozele de pe net pare micut-oricum nu cred ca ne vin toti invitatii la religioasa,avand in vedere ca vin din 4 colturi ale tarii!#:-S

lia
25.09.2006, 09:14:48
mi-am adus aminte!!schitul darvari se numeste!!stie cineva despre el ceva?cat se da la preot?(n-as vrea sa ii pun pe nasici la prea mare cheltuiala ca sunt si ei tinerei si inglodati in datorii si destul de draguti ca au acceptat sa ne naseasca)daca fac nunti, daca e de calugari,blah,blah...:-\

kala_elena
25.09.2006, 10:20:55
mi-am adus aminte!!schitul darvari se numeste!!stie cineva despre el ceva?cat se da la preot?(n-as vrea sa ii pun pe nasici la prea mare cheltuiala ca sunt si ei tinerei si inglodati in datorii si destul de draguti ca au acceptat sa ne naseasca)daca fac nunti, daca e de calugari,blah,blah...:-\
Am fost pe 17 sept la un botez la Schitul Darvali. Mi-a placut mult de tot.Fac nunti acolo. Daca as sti sa pun fotografii ti-as arata interiorul, dar nu ma pricep, poate ma ajuta cineva:">

dandelion
25.09.2006, 10:39:13
Am fost pe 17 sept la un botez la Schitul Darvali. Mi-a placut mult de tot.Fac nunti acolo. Daca as sti sa pun fotografii ti-as arata interiorul, dar nu ma pricep, poate ma ajuta cineva:">
Pentru a atasa poze: dai pe citat - editor mod avansat, sus in primul rand de instrumente o sa vezi o agrafa, clic pe ea, ti se deschide o fereastra, dai Browse pt a selecta pozele de pe calcul tau, dupa aia upload, si astepti pana se ataseaza dupa care inchizi fereastra si trimiti raspnusul.
Sper ca am fost suficient de explicita:)

mam
25.09.2006, 12:15:40
Pentru a atasa poze: dai pe citat - editor mod avansat, sus in primul rand de instrumente o sa vezi o agrafa, clic pe ea, ti se deschide o fereastra, dai Browse pt a selecta pozele de pe calcul tau, dupa aia upload, si astepti pana se ataseaza dupa care inchizi fereastra si trimiti raspnusul.

Buna! s-a schimbat putin, acum dai click pe RASPUNDE-> FISIERE ATASATE si adaugi pozele dorite!

kala_elena
25.09.2006, 14:15:29
:((:((:((Sunt foarte mari, acum trebuie sa le micsorez si habar nu am!

dandelion
25.09.2006, 14:18:19
fa-ti un album pe yahoo, sau pe alt site, dupa care il setezi sa fie public, te duci la control panel, modifica semnatura, copiezi linkul acolo si gata;)

mam
25.09.2006, 14:19:27

buna, pentru a le micsora trebuie sa ai un editor: paint, acdsee, irfanview, sa le faci resize de max 600 latura cea mai mare...

kala_elena
25.09.2006, 14:20:49
fa-ti un album pe yahoo, sau pe alt site, dupa care il setezi sa fie public, te duci la control panel, modifica semnatura, copiezi linkul acolo si gata;)
E mult de munca, dar voi face acest lucru maine. Pupici.\:D/

zughi_bughi
06.10.2006, 14:03:42
Categoric civila si religioasa in aceeasi zi,diferenta fiind cred de o ora.Se scutesc si bani,timp si nervi ,parerea mea .

Angisor
06.10.2006, 14:09:53
eu ma gandeam sa le fac lant...civila, relig si rest unele dupa altele(intercalat intre ele su poze intr-un parc)...ptr ca am invitati din provincie si nu pot face civila mai dimineata...ar trebui sa se trezeasca saracii la 6 ca sa vina in Buc si sa stea toata ziua pe drum....asa, daca le fac lant...incepem pe la ora 15-16 zic eu si e numai bine..

Delfinas
06.10.2006, 14:16:20
Si eu tot in aceeasi zi as vrea sa le fac...Din pacate in zile diferite inseamna inca o cheltuiala in plus..si am vrea sa reducem cat si cum putem cheltuielile..Si ar fi greu pentru cei din provincie care vor sa fie prezenti si la civila si la religioasa sa vina de 2 ori in bucuresti...E adevarat ca mi s-a spus ca e mai bine pentru noi, ca nu suntem pe fuga...dar din pacate nu ne-am permite sa facem civila in alta zi...Din cate am inteles ar trebui sa te duci cu cei prezenti la casatoria civila,la un restaurant...dar...e deja prea mult..Asa ca voi alege sa le fac in aceeasi zi...Asta gandesc acum...dar cine stie..dupa ce voi lua in considerare toate variantele..poate ma voi razgandi..

andreea_m
06.10.2006, 14:32:51
Salut
si eu sunt noua pe aici, sunt foarte impresionata de mesaje, super, nu credeam ca se poate discuta chiar asa.
Da, cununia religioasa si civila in aceeasi zi.
Salutare la toata lumea

andreutzza
06.10.2006, 23:25:38
HMMM ...eu initial am vrut cununia sa o fac cu o zi sau 2 inainte de nunta.... ma gandeam ca in ziua nuntii sa fiu cat de cat mai lejera sa nu alerg de la primarie acas si tot asha.... dar intre timp m-am razgandit ptr ca este clar ca dupa cununia civila daca o faci inaite de nunta trebuie sa dai o masa la un restaurant ceva,,,, acasa nu se poate ca deja se fac pregatirile de nunta lol si numai gandul ca trebuie iar sa ma duc la un restaurant sa caut sa vorbesc.... apoi cheltuiala in plus nu poti sti niciodata cate persoane iti vin la cununia civila iti pot veni si unii care tu te astepti sa vina doar seara la restaurant deci cam multa bataie de cap lol asha caaaaaa toate in aceeasi zi!

tweety82
06.10.2006, 23:35:16
Eu sunt de parere ca daca faci cununia civila cu un an inainte de cea religioasa e super bine ...altfel eu zic ca mai bine in aceeasi zi ...daca e cu cateva zile inainte oricum o sa mai fie cheltuiala ...la cununia civila se sta tot pana tarziu ..nu m-i se pare corect sa trimiti invitatii acasa dupa 2-3 ore....parerea mea

drika
07.10.2006, 10:17:22
Noi la fel o sa facem amandoua in aceeasi zi(imi place sa fie casatoria legala si binecuvantarea lui Dzeu in aceeasi zi nu sa stau un an asa fara sa ma intereseze acest aspect).Invitatii o sa stea in jur de 4 ore si cred ca e ok pt o mancare si niste dansuri:).O sa fie mai greu de noi ca o sa fim f obositi dar o sa fim fericiti si trece:D

mam
07.10.2006, 10:43:27
nici mie nu mi-ar fi placut sa facem la distanta de un an. la noi a fost o poveste mai simpla, sa zic asha, ne tot gandeam sa facem acest pas de prin sept- oct 2005 si ne-am luat inima in dinti si le-am spus parintiilor nostrii, tatal lui s-a oferit sa ne rezerve rest armatei si in ianuarie aveam rest aranjat, tot in ianuarie am rezervat si Bis si asta a fost tot :P! cununia civila am aranjat pentru sambata si cununia religioasa a fost duminica...si a fost f bine, nu am cheltuit f mult cu civila, asta depinde si de fiecare si ce anume vrea sa faca dupa, noi am facut un fel de mini petrecere, cu niste prajiturele, suc, sampanie, nu am pus masa mare...si am avut tp a-2 a zi ptr pregatirile ptr cununia religioasa. trebuie sa aveti grija si sa va socotiti fiecare minut, eu de ex ptr cununia civila am stat vreo 1 juma la coafor, ptr religioasa chiar 2-3...tre sa va planificati perfect ca sa nu intarziati nicaieri si sa aveti tp sa faceti linistite tot ce va doriti in ziua respectiva. pupici, mam

Ruby_Tuesday
07.10.2006, 16:09:30
Eu m-am gandit sa fac civila cu cateva zile inaintea cununiei religioase, candva in timpul saptamanii. Asta deoarece in afara de parinti vor mai veni doar cativa prieteni apropiati, nu rude sau persoane mai in varsta. Va fi urmata doar de o iesire "la bere cu prietenii", ceea ce nu implica mare cheltuiala.
Am luat decizia aceasta din mai multe motive. In primul rand (sincer, acum, m-am interesat) pretul spagilor ptr a avea programare la ora dorita e mult mai mic in timpul saptamanii decat sambata. In al doilea rand, mie personal ceremonia de la civila mi se pare falsa, rece, lipsita de orice semnificatie, asa incat prefer sa o "sarbatoresc" la o bere dupa decat sa imi incep ziua nuntii cu ea/:). Sper sa nu va par foarte ciudata, dar aceasta este parerea mea sincera.:)

olga_ioana
07.10.2006, 16:58:12
Eu m-am gandit sa fac civila cu cateva zile inaintea cununiei religioase, candva in timpul saptamanii. Asta deoarece in afara de parinti vor mai veni doar cativa prieteni apropiati, nu rude sau persoane mai in varsta. Va fi urmata doar de o iesire "la bere cu prietenii", ceea ce nu implica mare cheltuiala.
Am luat decizia aceasta din mai multe motive. In primul rand (sincer, acum, m-am interesat) pretul spagilor ptr a avea programare la ora dorita e mult mai mic in timpul saptamanii decat sambata. In al doilea rand, mie personal ceremonia de la civila mi se pare falsa, rece, lipsita de orice semnificatie, asa incat prefer sa o "sarbatoresc" la o bere dupa decat sa imi incep ziua nuntii cu ea/:). Sper sa nu va par foarte ciudata, dar aceasta este parerea mea sincera.:)

si eu voi face cununia civila inainte de cununia religioasa...nu vreau ca in ziua "cea mare" sa ma streseze ceva...ca fotograful de la primarie vrea banii pe pozele pe care le-a facut fara acceptul meu,...asa ca voi face inante cununia civila pt ca in cazul in care se intampla ceva care nu-mi convine, sa am timp sa-mi revin...:D
si avand in vedere ca noi vom face nunta duminica si vrem inainte de cununia religioasa sa participam la slujba de dimineata...este aproape imposibil sa gasim timp ca sa facem in aceeasi zi cununia civila;))

dandelion
07.10.2006, 18:16:32
Noi facem categoric civila si religioasa in aceesi zi...nu stiu..asa vrem noi ..nu vreau sa am emotii de doua ori:D, sa fie ziua cea mare o data si bine ( sper!! )..

dia_na
07.10.2006, 19:47:49
noi facem cununia civila fix la 1 an de cind ne-am logodit (in aprilie) si cea religioasa cind am gasit sala (in iunie)

asa ne bucuram de 2 ori :-)

ps pt noi e motiv de bucurie si emotiile de acest gen sunt placute

gabriela_olteanu2000
17.10.2006, 21:18:33
si noi tot in aceeasi zi facem si cununia civila si cea religioasa. Daca e ZIUA MARE,...pai MARE sa fie. Desi ma astept la o maaare oboseala. Dar merita.

dj
17.10.2006, 21:25:27
si noi tot in aceeasi zi facem si cununia civila si cea religioasa. Daca e ZIUA MARE,...pai MARE sa fie. Desi ma astept la o maaare oboseala. Dar merita.
Daca ti le programezi bine nu e chiar asa obositor. Ideea e sa ai minim 5 ore intre cele doua cununii.

lia
18.10.2006, 11:30:04
si noi vom pune pana la urma civila in aceeasi zi-pentru ca ideea de nunta dupa noi include si civila-asa fractionata nunta pe bucati parca nu ar mai avea farmec.e mai obositor un pic dar se merita!
acum suntem inca in cautarea bisericii...am vazut zilele astea niste poze din biserica gradina icoanei-foarte dragut aranjata!!!!cu voaluri si floricele-si de catre cei de acolo nu de catre nuntasi!!!as fi fost curioasa-si-a facut careva nunta acolo, stiti sa imi ziceti ceva despre aceasta biserica-si in primul rand pe unde e:|

ancaneacsu
18.10.2006, 12:09:22
eu le-am facut pe ambele in aceeasi zi..din pacate am avut intre ele pauza de 1.5 ore...timp in care noi am facut poze artistice. am zis din pacate ca pt restul invitatiilor a fost mai plictisitor..ca sa nu ma complic, am mers la primarie in rochie de mireasa, biserica fiind langa primarie...nu a fost obositor deloc, iar emotii nu am avut nici o clipa....a fost chiar super dragutz.....:D

dandelion
18.10.2006, 20:55:34
Si la noi o sa fie diferenta de aproximativ o ora jumate- doua intre civila si religioasa...nu mi se pare obositor..ce sa fac in 3 sau mai multe ore intre cele doua? ca oricum sunt in aceeasi, o sa port rochia de mireasa...iar 3 ore sunt prea mult pt facutul pozelor...m-as plictisi:D

kala_elena
18.10.2006, 21:31:25
Mi-as fi dorit mult sa facem cununia civila cu o saptamana inainte de cea religioasa, ca sa prindem macar asa ziua de 7.07.:D Dar nu am decis inca nimic. Daca nu, le vom face in acceasi zi, deoarece, asa cum a spus o alta miresica, voi considera 14.07 ca fiind 07+07:-p

AdrianaLory
24.10.2006, 08:39:15
Si eu fac cununia civila si religioasa in aceeasi zi.
M-am gandit ,sa pun cununia civila pe la ora 9.30, iar cea religioasa pe la 17 ,iar dupa, sa mergem la rest sa petrecem:rocking: Sper ca voi avea timp suficient pentru toate.
Voi ce spuneti?

drika
24.10.2006, 08:49:55
Si eu fac cununia civila si religioasa in aceeasi zi.
M-am gandit ,sa pun cununia civila pe la ora 9.30, iar cea religioasa pe la 17 ,iar dupa, sa mergem la rest sa petrecem:rocking: Sper ca voi avea timp suficient pentru toate.
Voi ce spuneti?
Eu cred ca ai sa ai prea mult si sa nu te obosesti prea tare.Eu o sa-mi pun civila mia tarziu ca stiu din experienta fratelui meu ca te obosesti f tare daca e prea mare diferenta orara.cred ca am sa pun pe la 11.30 - 12 si biserica e stabilit deja la 18.Ai grija la coafor!!Mama si cumnata mea au stat mai bine de 2h asa ca nu stiu cam la ce ora trebuie sa te trezesti sa le faci pe toate.Oricum succes si multa putere:-p

cristina17
24.10.2006, 10:39:21
Si noi o sa avem cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. Ma gandeam ca pe cea civila sa o programam pe la 11,30-12, iar cea religioasa este deja programata la ora 19 (mi se pare cam tarziu, poate reusim sa reprogramam pe la 18).

dj
24.10.2006, 12:08:57
Si noi o sa avem cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. Ma gandeam ca pe cea civila sa o programam pe la 11,30-12, iar cea religioasa este deja programata la ora 19 (mi se pare cam tarziu, poate reusim sa reprogramam pe la 18).
Pentru luna iulie nu e tarziu, stai linistita.
La ora 19 am avut noi cununia religioasa iar dupa aceea am facut poze in parc si era lumina OK.

tweety82
24.10.2006, 20:19:43
Eu am avut cununia civila la 11:30 iar cea religioasa la 18:00
Pt cununia civila m-am facut la par cu o zi inainte ca sa nu fiu nevoita sa ma trezesc atat de devreme sa merg la coafor in ziua nuntii.
Din experienta mea va spun ca este foarte obositor chiar daca ai timp... la coafor am stat ca 3 ore si jumatate asa ca aveti mare grija cum va organizati
Eu am fugit de la civila direct la coafor si sincer tare mi-a fost frica ca nu am timp...pana la urma m-am incadrat dar am pierdut momentul de a face poze prin parc pt ca nu am avut destul timp la dispozitie:(
Daca as fi facut civila macar cu o zi inainte, as fi avut si eu timp in ziua nuntii sa merg in parc pt poze..dar asta e

Alinta
25.10.2006, 08:39:48
Eu le-am facut in aceeasi zi si am avut timp pentru toate:
La 8.00 eram la coafor ca oricum nu poti dormi in noaptea aia si am avut timp sa mananc ceva in dimineatza aceea. La 10.30 am iesit din coafor machiata si aranjata gata pentru cununia civila, ca am avut aceeasi coafura si pentru cununia civila si pentru cea religioasa si asa am economisit o gramada de timp. La 12.00 cununia civila, apoi poze, masa pentru invitati. La 15.30 cununia religioasa, apoi poze, etc. Deci timp este suficient in 24 de ore sa faci de toate, dar depinde de cum iti programezi ziua si cununia civila si cea religioasa.

cristina17
25.10.2006, 10:15:42
Pentru luna iulie nu e tarziu, stai linistita.
La ora 19 am avut noi cununia religioasa iar dupa aceea am facut poze in parc si era lumina OK.

Multumesc, dj! Chiar eram curioasa daca a mai facut cineva la ora asta, pentru ca imi cam faceam griji sa nu fie prea tarziu, dar acum mi-am mai revenit:) .M-am interesat ieri si nu pot muta mai devreme pentru ca este deja ocupat, iar logodnicul meu isi doreste mult sa ne cununam la aceasta biserica.

dj
25.10.2006, 10:20:27
Multumesc, dj! Chiar eram curioasa daca a mai facut cineva la ora asta, pentru ca imi cam faceam griji sa nu fie prea tarziu, dar acum mi-am mai revenit:) .M-am interesat ieri si nu pot muta mai devreme pentru ca este deja ocupat, iar logodnicul meu isi doreste mult sa ne cununam la aceasta biserica.
Referitor la coafuri: eu am avut coarfuri diferite la civila si la biserica si am avut timp suficient, dar a venit acasa coafeza. A venit intai la 8, si cununia civila a fost la 10:45, si a mai venit la 4:30 (deja machiajul si coditele mi le facuse altcineva) si la 6:15 plecam spre biserica. A fost OK.

Crina1
25.10.2006, 10:36:43
Si eu voi avea cununia civila si religioasa in aceeasi zi.
Mi-as dori cun civ. pe la 11-11.30 , iar cea religioasa pe la 17-17.30.
Dar, ma gandesc si la varianta sa ma duc imbracata mireasa la cun civ si apoi direct la biserica...numai ca nu stiu ce sa fac.:-s
Voi a-ti mai vazut mirese care se duc imbracate in rochie de mireasa la cununia civila?
Va rog sa ma sfatuiti ca sunt in mare dilema^:)^
Pupici multi si spor la trebi.

monicutza
25.10.2006, 10:41:56
Dar, ma gandesc si la varianta sa ma duc imbracata mireasa la cun civ si apoi direct la biserica...numai ca nu stiu ce sa fac.:-s
Voi a-ti mai vazut mirese care se duc imbracate in rochie de mireasa la cununia civila?
Am tot vazut diferite ore la care sa merge la nunta in alte orase
insa in Brasov treaba e simpla .In 90% din cazuri cununia este pusa in jurul orei 11-11.30 ,apoi se fac poze in parc sau altundeva apoi pe la 14 e nunta la biserica si masa la rest e in jur de ora 15 .Asa ca da se merge in rochia de mireasa la cununia civila ;-)

Alinta
25.10.2006, 11:43:08

Eu am avut doua costumatii, aceeasi coafura si doua tipuri de machiaj, care erau practic asemanatoare numai ca am schimbat nuanta fardurilor, caci nu e foarte indicat sa te demachiezi si sa te machiezi iar ca ramai cu ochii rosii, etc.

drika
25.10.2006, 13:21:51

Da am vazut!!Chiar ai mei au fost de curand la o nunta in care mirii erau gata pregatiti pt restaurant.Acum depinde de ce vrei de la nunta ta.Eu de ex nu vreau asa pentru ca sunt oameni care vin numai la cununia civila si vreau sa petreaca si ei nu sa le dau un pahar de vin sa-mi iau cadoul si sa ii trimit acasa la ei ca eu merg la restaurant.Numai zic de faptul ca vreau sa port doua stiluri de imbracaminte.Fiecare cum vrea si cum ii place.eu daca as fi invitat si as veni la cununia civila si pe urma ei ar pleca la restaurant asa avea un fel de urma de regret ca s-a treminat asa de repede:-s si ca nu am avut timp nici sa felicit bine mirii.

Alinta
25.10.2006, 13:26:18
Da am vazut!!Chiar ai mei au fost de curand la o nunta in care mirii erau gata pregatiti pt restaurant.Acum depinde de ce vrei de la nunta ta.Eu de ex nu vreau asa pentru ca sunt oameni care vin numai la cununia civila si vreau sa petreaca si ei nu sa le dau un pahar de vin sa-mi iau cadoul si sa ii trimit acasa la ei ca eu merg la restaurant.Numai zic de faptul ca vreau sa port doua stiluri de imbracaminte.Fiecare cum vrea si cum ii place.eu daca as fi invitat si as veni la cununia civila si pe urma ei ar pleca la restaurant asa avea un fel de urma de regret ca s-a treminat asa de repede:-s si ca nu am avut timp nici sa felicit bine mirii.

Asa si eu, plus ca nunta ti se termina repede. Am o colega de servici care seara la 19.00 a plecat la biserica, acolo a si cununat-o civil su dupa la restaurant, deci nunta ei a durat 12 ore si a mea aproape 24h, deci e o mare diferenta.

demonizza
25.10.2006, 13:26:31
fetelor, nu shtiu daca e cazul sa va afecti atatea griji...eu de ex. am avut cununia civila la ora 15:00, si biserica la 18:00...shi am avut timp shi sa stam sa ciocnim cu invitatii, si sa ajungem acasa sa ne gatim...am fost la coafor dimineatza, inainte de civila, si am lasat repriza de machiat dupa...

shi a fost perfect...
pupici

monid20
25.10.2006, 13:45:19
Noi am preferat sa le facem separat desi initial am zic ca facem totul in aceeasi zi. De fapt, am vrut sa facem totul in 2006, dar pentru ca nu am gasit nici un restaurant liber am renuntat, vom face cununia religioasa si petrecerea in 2007 si anul asta in iulie am facut cununia civila.
Desi eu ziceam ca e ceva banal, ca tine putin si ca e fad, veti fi surprinse de ce emotii am putut avea si de cat de bine m-am simtit. Deci ... niciodata nu e cum ne imaginam, ci mult mai frumos si mai bine :)))
Nu am angajat nici forograf. Toate pozele sunt facute de prietenii nostri si sunt super multe si super frumoase.
Petrecere nu am facut dupa, am mers cu parintii si cu nasii la Etiquette unde vom face si nunta iar prietenii i-am invitat week-end-ul urmator la un gratar si asa am impacat pe toata lumea.
Iata si cateva poze cu noi de la cununia civila

Angisor
25.10.2006, 13:54:59
mie sincer nu mi se pare deloc frumos sa iti chemi prietenii la cununia civila si imediat dupa sa ii trimiti acasa si sa te duci doar cu familia la restaurant...mi se pare lipsa de bun simt fata de acei oameni care vin sa fie alaturi de tine si care pe deasupra probabil ca iti mai fac si un cadou...daca vrei sa-ti iei doar familia la restaurant atunci doar pe ei ar trebui sa-i chemi sa fie langa tine la cununie....asta in cazul in care cununia civila si nunta sunt la diferente de cateva luni sau chiar un an...daca le faci la interval de o saptamana, cu o zi inainte, etc, mai merge...

drika
25.10.2006, 13:57:33
fetelor, nu shtiu daca e cazul sa va afecti atatea griji...eu de ex. am avut cununia civila la ora 15:00, si biserica la 18:00...shi am avut timp shi sa stam sa ciocnim cu invitatii, si sa ajungem acasa sa ne gatim...am fost la coafor dimineatza, inainte de civila, si am lasat repriza de machiat dupa...

shi a fost perfect...
pupici

In cazul asta nu cred ca ai fost imbracata in rochia de mireasa?!(ca noi si de asta vb)si totusi ai avut un pic de timp.Noi vb de a pleca direct de la starea civila la restaurant.Oricum eu vreau ceva mai mult timp pentru dans si petrecere caci din cele 3 ore 1h-1,5h se duc cu drumul si gatitul miresei.

Alinta
25.10.2006, 13:58:23
mie sincer nu mi se pare deloc frumos sa iti chemi prietenii la cununia civila si imediat dupa sa ii trimiti acasa si sa te duci doar cu familia la restaurant...mi se pare lipsa de bun simt fata de acei oameni care vin sa fie alaturi de tine si care pe deasupra probabil ca iti mai fac si un cadou...daca vrei sa-ti iei doar familia la restaurant atunci doar pe ei ar trebui sa-i chemi sa fie langa tine la cununie....asta in cazul in care cununia civila si nunta sunt la diferente de cateva luni sau chiar un an...daca le faci la interval de o saptamana, cu o zi inainte, etc, mai merge...

Asa am zis si eu, ca la mine la cununia civila au venit vreo 50-60 persoane care nu toate au mers impreuna cu mine la manastire si apoi la restaurant, si ei s-au deranjat sa vina cu cadouri iar eu i-am pus la masa sa cinsteasca un aperitiv iar la manastire o friptura si asa a fost toata lumea multumita.

monid20
25.10.2006, 14:37:49
Sincer, chiar ne-am straduit sa fie toata lumea multumita si dupa indelungi discutii am ajuns la varianta asta pentru ca mi-am dorit sa nu ramana nimeni pe dinafara.
Chiar si asa au fost persoane care nu au putut veni nici in ziua respectiva si nici dupa, deci ... e cam greu.
Iar iesitul la iarba verde si nu restaurantul este mai aproape de stilul nostru si al prietenilor nostri si sincer gusturile nu se discuta.

Angisor
25.10.2006, 17:00:20
eu vorbeam la cazul general si nu de ceea ce ati facut voi...voi macar i-ati scos la un gratar pe cei care au venit, plus ca voi stiati mai bine cum sa faceti cu prietenii vostri...dar am intalnit cazuri in care a fost penibil....ei s-au dus cu familia la restaurant si noi restul prietenilor am fost trimisi acasa si chemati la anu'....

Angisor
25.10.2006, 17:05:59
ptr Alinta...cei care nu au mers cu voi nu au fost invitati decat la civila sau nu au vrut ei sa mearga? ca daca nu au vrut sau nu au putut e cu totul altceva...eu vorbeam de cazul cand cununia civila se face la alta data decat nunta si iti trimiti invitatii la plimbare si te duci numai cu familia la masa...

deea_deutza
25.10.2006, 18:51:49
Salutari tuturor miresicilor!Eu voi avea cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi,doar ca cea religioasa va fi chiar la restaurant;deci voi merge imbracata in mireasa la cununia civila iar apoi vom merge la restaurant.Cununia civila va fi pe la 11:30 iar cea religioasa pe la 12:30.Mie mi se pare super sa fie ambele cununii in aceeasi zi.Am asistat la multe nunti care au avut ambele cununii in aceeasi zi si au fost perfecte.La noi,majoritatea nuntilor se fac asa.
Pupici si spor la pregatiri.:* :* :*-

Alinta
25.10.2006, 19:18:49
ptr Alinta...cei care nu au mers cu voi nu au fost invitati decat la civila sau nu au vrut ei sa mearga? ca daca nu au vrut sau nu au putut e cu totul altceva...eu vorbeam de cazul cand cununia civila se face la alta data decat nunta si iti trimiti invitatii la plimbare si te duci numai cu familia la masa...

Cei care au venit la cununia civila nu au avut majoritatea posibilitati materiale de a veni la nunta si s-au strans mai multi, au pus banii de cadouri pentru ca si-au dorit sa fie alaturi de noi.

drika
25.10.2006, 20:22:22
am intalnit cazuri in care a fost penibil....ei s-au dus cu familia la restaurant si noi restul prietenilor am fost trimisi acasa si chemati la anu'....

subscriu:-B

drika
25.10.2006, 20:33:05
Cei care au venit la cununia civila nu au avut majoritatea posibilitati materiale de a veni la nunta si s-au strans mai multi, au pus banii de cadouri pentru ca si-au dorit sa fie alaturi de noi.

Cam asa este!!Cei care vin la civila si nu pot veni la nunta sunt in general tinerii care ar vrea sa nearga la nunta dar.. banii...:(

dj
26.10.2006, 08:59:27
Cam asa este!!Cei care vin la civila si nu pot veni la nunta sunt in general tinerii care ar vrea sa nearga la nunta dar.. banii...:(
Sau batranii care nu mai rezista toata noaptea. La mine au fost vreo 3 perechi de batranei care au venit doar la civila cu cadou, cred ca unii au venit si cu plic, dar au anuntat dinainte ca nu vin la restaurant.

drika
26.10.2006, 11:50:41
Sau batranii care nu mai rezista toata noaptea. La mine au fost vreo 3 perechi de batranei care au venit doar la civila cu cadou, cred ca unii au venit si cu plic, dar au anuntat dinainte ca nu vin la restaurant.
Apropos de batranei :) asa de draguti mi se par la nunta.asa ei garboviti de ani dar in putere si cum se bucura ei si.....of ai mei au murit toti dar o sa fie bunicul iubitului meu care are peste 85 de ani si e in forta mare :) si asa ma bucura si a zis ca vine la nunta si noaptea :) sa dea Dzeu sa fie bine pana atunci [-o<:">
Spor!!

aroxana
31.10.2006, 23:03:16
Buna fetelor...si eu am aceeasi problema dc sa fac sau nu cununia civila in aceeasi zi cu nunta. Am fost anul acesta la f. multe nunti unde ni s-a recomandat (de cei care le-au facut in aceeasi zi pe amandoua) sa nu facem aceasta greseala ca este f. obositor si vei fi mereu in criza de timp.
Asa ca ne-am gandit sa facem cununia joi si nunta sambata. Inca nu este nimic sigur insa exista si aceasta posibilitate. Ne-am gandit ca pe cei care vor veni la cununie sa-i invita dupa aceea acasa (nunta va fi peste 2 zile, ma gandesc ca nu are rost sa mergem la restaurant si in plus iesim mai ieftin) unde facem un bufet suedez cu aperitive, bauturi etc....Voi ce ziceti cum credeti ca e mai bine?

tweety82
31.10.2006, 23:38:22
Buna fetelor...si eu am aceeasi problema dc sa fac sau nu cununia civila in aceeasi zi cu nunta. Am fost anul acesta la f. multe nunti unde ni s-a recomandat (de cei care le-au facut in aceeasi zi pe amandoua) sa nu facem aceasta greseala ca este f. obositor si vei fi mereu in criza de timp.
Asa ca ne-am gandit sa facem cununia joi si nunta sambata. Inca nu este nimic sigur insa exista si aceasta posibilitate. Ne-am gandit ca pe cei care vor veni la cununie sa-i invita dupa aceea acasa (nunta va fi peste 2 zile, ma gandesc ca nu are rost sa mergem la restaurant si in plus iesim mai ieftin) unde facem un bufet suedez cu aperitive, bauturi etc....Voi ce ziceti cum credeti ca e mai bine?

Eu zic ca e foarte bine sa le faci separat...in general pt mireasa este foarte obositor..asta in cazul in care nu te duci imbracata mireasa la civila,daca te duci mireasa si la civila sau macar aceeasi coafura tind sa cred ca nu ar mai fi asa obositor...la mine de exemplu coafura pt mireasa nu mergea deloc la felul cum am fost imbracata pt civila....si uite asa de la civila am alergat direct la coafor unde m-am coafat si machiat si unde am stat in jur de 3 ore..asa ca mai bine le faci separat ...asta este sfatul meu..acum depinde si de ce hotarati voi pana la urma

aroxana
02.11.2006, 00:42:28
Eu zic ca e foarte bine sa le faci separat...in general pt mireasa este foarte obositor..asta in cazul in care nu te duci imbracata mireasa la civila,daca te duci mireasa si la civila sau macar aceeasi coafura tind sa cred ca nu ar mai fi asa obositor...la mine de exemplu coafura pt mireasa nu mergea deloc la felul cum am fost imbracata pt civila....si uite asa de la civila am alergat direct la coafor unde m-am coafat si machiat si unde am stat in jur de 3 ore..asa ca mai bine le faci separat ...asta este sfatul meu..acum depinde si de ce hotarati voi pana la urma

Ooooooo, ai avut nunta... inseamna ca ai scapat de stresul pregatirilor. Bravo, felicitari, casa de piatra si numai bine!
Multumesc frumos pentru sfat cred ca asa vom face pana la urma pentru ca sigur nu ne vom imbraca la civila ca la religioasa si sa nu ajungem sa ne enervam sau stresam chiar in zua nuntii (vor fi ele emotii destule, nu ne mai trebuie in plus).

tweety82
02.11.2006, 18:56:25
Ooooooo, ai avut nunta... inseamna ca ai scapat de stresul pregatirilor. Bravo, felicitari, casa de piatra si numai bine!
Multumesc frumos pentru sfat cred ca asa vom face pana la urma pentru ca sigur nu ne vom imbraca la civila ca la religioasa si sa nu ajungem sa ne enervam sau stresam chiar in zua nuntii (vor fi ele emotii destule, nu ne mai trebuie in plus).

Multumesc frumos !!
Tocmai de aceea te-am sfatuit sa faci asa ..el poate nu o sa se streseze prea tare ..in schimb tu vei fi si stresata din cauza timpului si foarte obosita..eu asa am fost...de iesit a iesit bine pana la urma dar cand am ajuns la restaurant eram deja super obosita dupa atata alergat.

helenita
02.11.2006, 19:56:39
si eu ma gandisem initial sa fac cununia civila cu o zi inainte de cea religioasa, adica vineri, dar m-am gandit ca atunci cand voi sarbatori...peste ani si ani sa fie o zi si atat...nu ziua cand am facut cununia religioasa si separat pe cea civila
oricum cert e ca nu vreau sa ma imbrac in rochie de mireasa la primarie...chiar nu-mi place..dar normal ca difera..fiecare face cum vrea
as vrea cununia pe la 10-10.30 si apoi sa merg acasa sa ma machiez si sa ma aranjez pt nunta...ca dureaza si treaba asta..pana vine mirele sa ma ia de acasa;-)

Milagros
14.12.2006, 14:00:48
Eu parca,parca tindeam sa facem cununia civila inainte de Craciun,in maaaaare secret,ca mi se pare romantic,dar al meu nici nu a vrut sa auda de asa ceva!
Prin urmare,facem in aceeasi zi, sa stie toata lumea si ma duc mireasa si la Primarie pentru ca asa mi-am dorit mereu,sa port rochitza cat mai mult posibil! Dar si pentru ca e mai comod asa si mai putina cheltuiala.;))

ioana_alex
12.01.2007, 15:34:16
salut miresici,
si eu sunt pentru civila+religioasa in aceeasi zi, din f.multe motive.
va pupic pe toate:*

georgianan
03.02.2007, 23:47:16
ce parere aveti, e bine sa fie facute in aceeasi zi?
eu le-as face in aceeasi zi, pentru ca este mai putin costisitor, insa multi spun ca este obositor pentru miri.:-?

secret_woman2006
04.02.2007, 00:17:04
Buna!
Eu sunt de parere ca trebuie sa le faceti separat, respectiv in zile diferite. Eu asa am facut si a fost foarte bine; bine, tot a fost oboseala, emotii, etc. dar cel putin au fost mai putine... Intr-adevar au fost doua cheltuieli dar prima, respectiv cununia civila am facut-o restransa, cum se spune "in familie" si a fost super. Acum depinde numai de voi, de ce va doriti sa faceti... :bye_04:

aredwynn
04.02.2007, 20:00:54
eu le-as face in aceeasi zi, pentru ca este mai putin costisitor, insa multi spun ca este obositor pentru miri.:-?

Eventual intreaba la restaurant daca nu cumva acolo se tin nunti "de zi" (pana la 12-1 noaptea), pentru ca am inteles ca asta este obiceiul in Brasov. Daca nunta incepe la ora 14:00, ai avea timp sa le faci pe toate (coafat, machiat, imbracat, cununie civila, cununie religioasa, fotografii, etc. 8-} ) pana atunci? Initial si noi am vrut sa le facem pe amandoua in aceeasi zi, insa de cand am aflat ca aici nuntile sunt "de zi", ne-am razgandit. Le vom face vineri, respectiv duminica (sau sambata... mai vedem). In concluzie, cred ca totul se raporteaza la programul restaurantului.

ancutza21
04.02.2007, 20:17:30

eu le fac pe amandoua in aceeasi zi.gandeste-te un pic:cheltuiala e mai mare si oricum e mai frumos sa faceti nunta in aceeasi zi in care deveniti sot si sotie pt k aia e ziua voastra.cum ar fi sa fie ziua ta azi si tu sa sarbatoresti peste 3 zile,aia nu ami e ziua ta...;-)asta e parerea mea.nunta e sarbatoarea noii familii pe care o intemeiati,atat in acte cat si in fata lui Dumnezeu.te pupicesc si sa-mi dai de stire ce ai hotarat.:D

mihu
04.02.2007, 20:23:41
Dupa cum a zis si aredwynn depinde de ce fel de nunta faceti...Daca e de noapte adica ajungeti la local pe la 20-21 e perfect sa fie in aceeasi zi...Adica nu e asa de mare problema...Dar daca e de zi...va fi mult mai obositor...tu va trebui sa te trezesti de dimineatza sa mergi la coafor la machiaj la tot...
Eu le-am avut pe toate in aceeai zi si n-a fost chiar asa de obositor(am avut nunta de noapte=P~ )Toate au decurs normal si nu e chiar atata stres...te urci in masina de acasa, ajungi la starea civila, acolo iti zice cate ceva, te intreaba daca accepti si gata, si de acolo iar in masina si la biserica-locul unde oricum te tine mai mult decat la starea civila si e mai obositor...tot stai in picioare, ritualuri, te invarti in jurul mesei, iar pupi crucea8-|
Deci in functie de ce fel de nunta ai...:)>-

noramadalina
12.02.2007, 13:13:00
Noi inca nu ne-am hotarat. Initial am vrut sa le facem separat din cauza oboselii si a (:| ametelii celor de langa noi. Asa a fost la nunta cumnatei mele, cand nu am avut timp de nimic. Desi cununia civila a fost la 9.00 si cea religioasa la 18.00 nu am avut timp de nimic (aici vorbesc de noi); am dus invitatii cu masinile de colo-colo, am fost sa luam lumanarile, am fost dupa fotograf, dupa cameraman si ne-am trezit ca venise mirele cu nasii, eu nu eram imbracata, iar prietenul meu nici nu era acasa, era dupa nu stiu de nuntas sa-l recupereze de pe drum. Insa cu cat ne apropiem mai mult de ziua nuntii, suntem de parere ca ar trebui sa le facem pe amandoua odata, in aceeasi zi... Ne mai gandim...:-?
Cred ca daca stiti sa va organizati si aveti langa voi persoane pe care va puteti baza (mai multe) va veti descurca de minune, chiar daca faceti ambele in aceeasi zi.

CAMELLIA
26.02.2007, 00:21:20
Pana acum am vrut sa avem cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa, ca sa fie totul in aceeasi zi, dar m-am razgandit, sunt prea multe emotii, prea multa oboseaala si asa nu putem profita de fiecare moment, ca atunci cand ajungem la sala, vom fi deja aproape obositi.:-<
Intradevar, vom avea mai multe cheltuieli daca vom face cununia civila in alta zi, dar cred ca va fi mai bine,. Voi ce spuneti ? :-w

dedelina
26.02.2007, 00:28:35
Noi am facut cununia civila sambata si ma bucur ca am scapat de ea. Dupa cununie si dupa mersul la restaurant am fost rupta..chiar ma gandeam ca daca as fi avut si nunta mai tarziu bine nu mi-ar fi fost. Asa ca dupa parerea mea , faceti-o separat. Puteti sa o faceti cu cateva zile inainte de nunta si atunci scapati de cheltuiala restaurantului sau alte cele si veti avea nevoie doar de ceva haine si aia nu e cheltuaia asa mare.

BlueMoni
26.02.2007, 07:59:20
Camelia, si eu am aceeasi dilema. Eram foarte hotarata sa nu o facem in aceeasi zi, dar nu din motive de oboseala. Nunta noastra nu va avea loc in Sibu si m-am gandit ca daca fac cununia mai repede o pot face aici si vor veni prieteni si persoane care nu pot ajunge la nunta. Apoi cand ma gandesc ca e o bataie de cap in plus, haine pentru amandoi, flori, masa pentru cei care vin din afara Sibiului ajung la concluzia ca tot e mai bine sa fie in aceeasi zi.
Si uite asa o perioada suntem hotarati sa le facem separat si apoi ne razgandim, si tot asa.... Noroc ca mai avem timp suficient :-"

claire
26.02.2007, 09:31:56
daca petrecerea de nunta incepe seara (dupa-amiaza) atunci nu e greu sa faci si cununia civila in aceeasi zi. nu dureaza mult si mai scapi de schimbat haine peste haine. in plus, din cate stiu eu , nu e obiceiul sa se invite lume la cununia civila, acolo vine cine vrea - probabil prietenii vostri vor fi cu voi de la inceput..si daca le dai saleuri piscoturi si rontanele or sa reziste si la biserica :)

laura81
26.02.2007, 09:53:56
Pai da, dar in sb nuntile sunt de zi. numai cami cred ca are nunta de noapte... putine localuri fac de noapte. deci majoritatea nuntilor incep la 2 dupa-masa si timpul e intr-adevar f scurt.
Cami, vezi ca mai e un subiect de genul asta, tot aici, pe sibiu, nu stiu cum ii zice, e ceva de genul "programare cununie civila". acolo ai pareri pro si contra... Pana la urma tot voi decideti. nunta ta e de noapte daca nu ma insel, nu? atunci ai mai mult timp decat altele... nu stiu daca te-ai trezimai tarziu in cazul in care nu ai avea cununia in aceeasi zi, s-ar putea ca oboseala sa fie aceeasi... Nu stiu... Faceti-va un program aproximativ pt ziua respectiva si vedeti cum iesiti. de ex sala la 6, atunci biserica la 5 si pozele la 4 (sau biserica la 4 si pozele la 5) si vezi cat timp iti ramane inainte pt cununie, imbracat, coafat....

claire
26.02.2007, 11:46:13
exact - e un drum in plus la primarie. iar la primaria din sibiu orarul e tare strict, si locuri de parcare nu prea sunt si etc...

CAMELLIA
26.02.2007, 19:54:37
Pai da, dar in sb nuntile sunt de zi. numai cami cred ca are nunta de noapte... putine localuri fac de noapte. deci majoritatea nuntilor incep la 2 dupa-masa si timpul e intr-adevar f scurt.
Pana la urma tot voi decideti. nunta ta e de noapte daca nu ma insel, nu? atunci ai mai mult timp decat altele... nu stiu daca te-ai trezimai tarziu in cazul in care nu ai avea cununia in aceeasi zi, s-ar putea ca oboseala sa fie aceeasi... Nu stiu... Faceti-va un program aproximativ pt ziua respectiva si vedeti cum iesiti. de ex sala la 6, atunci biserica la 5 si pozele la 4 (sau biserica la 4 si pozele la 5) si vezi cat timp iti ramane inainte pt cununie, imbracat, coafat....
Pana ieri, am stiut ca nunta noastra va fi de noapte, de la 18:00h, dar ieri am vorbit cu nasii nostrii si au spus ca cei de la sala ne-au dat de ales, cum dorim,ori nunta de zi, ori de noapte. <:-P Asa ca am optat mai bine pentru cea de zi, de la 14:00h. =))
Numai ca noi am dat acontul pentru interpreta de muzica populara care sa vina seara :O si miercuri voi afla daca poate de dimineata, ca parca ea de dimineata are o alta nunta, si acum astept sa primesc un raspuns [-o< daca nu, trebuie sa-mi caut pe altcineva... si eu care eram linistita ca am rezolvat. :-<
Asa ca , cred ca vom face cununia civila in alta zi, ca sa nu ne sculam cu noaptea-n cap ca avem timp sa rezolvam cu totul :-w ... cu toate ca vom avea mai multe cheltuieli...

laura81
26.02.2007, 21:29:44
Pai cu muzica, daca nu pot aia numai de dupa-masa, lasati muzica pe calculator pana vin ei si dupa aceea canta. sau ei erau si cu calculatorul? sa vi-l dea macar pe ala de la 2 ...

CAMELLIA
27.02.2007, 03:05:59
Chiar sa astept pana pe la 18:00-19:00h pana vine sa ne cante solista, e cam mult :-< si apoi va mai dura vreo 2 ore si lumea pleaca, nu mai are nici un farmec, daca tot vrem sa aducem pe cineva sa cante muzica populara, nu vrem sa mai punem si mecanica populara, ca pentru banii pe care ii dam, ea va canta mai multe ore, nu doar 1-2h. Si aparte vom avea muzica mecanica pentru noi, cei tineri.
Dar acum astept inca 2 zile sa vedem, daca nu vom cauta din nou. :(

laura81
27.02.2007, 11:03:32
Sa ii dati mai putini bani pt mai putine ore... dar e nasol ca daca are nunta si dimineata si dupa-masa nu poate sa cante nici femeia aia chiar toat ziua:(
Cred ca va veti cauta altceva:(

claire
27.02.2007, 13:10:27
exact, sa se rezume la un program mai scurt, de la 6 seara pana cand o fi, si platiti mai putin.

ella-ling
01.03.2007, 16:41:39
Salut Fetelor!

Eu am norocul sa le fac in aceeasi zi si in acelasi loc. Biserica la care ne casatorim are dreptul sa oficializeze si casatoria civila, adica preotul le poate face pe amandoua. E doar o semnatura in plus.

Iar pentru cununie ne-am rezervat orar la 21:00, asta inseamna ca toti invitatii vin la biserica si de acolo se merge direct la petrecere.

Abia astept...

raluka
04.03.2007, 13:35:04
si eu ma gandesc la fel...amndoua in aceeasi zi...insa fetelor,nu vom fi f obosite la finele zilei....d fapt mai bine zis in zorii zilei k sa mai plecam si in luna d miere(eu plec imediat dimineata si mie sa nu dorm p mine)...da tot in aceeasi zi or sa fie amandoua

Alessiacorinna
04.03.2007, 13:52:17
Fetelor vreau sa postez poze si nu stiu cum sa le micsorez!!!! Ma ajuta cineva?? Nu stiu unde gasesc raspuns la intrebare pe site-ul asta!!! Admin, ma poti ajuta??
Multumesc frumos!!!!

drika
04.03.2007, 21:08:04
Fetelor vreau sa postez poze si nu stiu cum sa le micsorez!!!! Ma ajuta cineva?? Nu stiu unde gasesc raspuns la intrebare pe site-ul asta!!! Admin, ma poti ajuta??
Multumesc frumos!!!!
Cauta la diverse sau general ca este un topic numit Intrebari pt admin.. e punctual in raspunsuri:)

Ingerasul
05.03.2007, 10:54:29
Si noi facem ambele cununii in aceeasi zi si sper ca o sa fie bine.
Ideea e sa le planifici la ore rezonabile: civila intre 10-12:00, religioasa intre 17-19:00, depinde de traditii.
Noi avem civila la 11:00, vrem religioasa la 17-18:00, iar la local 19-19:30.

Creddeti ca e bine???^:)^

noramadalina
05.03.2007, 13:10:33
Si noi facem ambele cununii in aceeasi zi si sper ca o sa fie bine.
Ideea e sa le planifici la ore rezonabile: civila intre 10-12:00, religioasa intre 17-19:00, depinde de traditii.
Noi avem civila la 11:00, vrem religioasa la 17-18:00, iar la local 19-19:30.

Creddeti ca e bine???^:)^

Dupa parerea mea este perfect asa.
Cum se face ca tu sti ora cununiei civile si inca nu pentru cea religioasa?

Noi avem biserica la 18.00 si as vrea civila la 10.30- 11.00. Ramane de vazut daca va fi sau nu asa..[-o<

inasibiu
26.03.2007, 09:14:45
Hello fetelor... tot uitandu-ma in ce subiect nu ma lansasem..cred ca acesta de fata este unul f.important . Initial,eu stiam de cand eram micuta (pt ca sunt din sud) ca se face cununia civila in alta i decat cea religioasa. Acum ca mi-am ales sa ma marit pe meleagurile aistea, probabil ma voi da dupa obiceiuri locului( ceea ce alor mei li s-a parut ciudat!>:P ).Desi e oboseala si alergatura mai mare, dupa indelungi "analize" ne-am hotarat ca vor fi in aceeasi zi "cununiile".Acum marea mea nelamurire este ce trebuie sa faci in biserica, cum se procedeaza, am auzit de un obicei cu legatul de o "banda/sfoara" cand se inconjoara masa?! Daca va vine sa credeti:n-am participat decat la o cununie religioasa in viata mea!:-$ :"> Deci cine crede ca are rabdare sa-mi explice si mie mai amanuntit ii multum.anticipat. Nu am chef s-o rog pe soacra-mea(viitoare) de povesti!!

alice
26.03.2007, 09:50:04
Stai linistita.Tu crezi ca eu am stiut ce sa fac?Ti se spune atunci.Se inconjoara de trei ori cu o funda.Se tin mirii de ea si nasii,cu preotul.Si se saruta icoanele.

tot_tot_claire
26.03.2007, 10:13:38
o sa-ti spuna preotul ce sa faci, la momentele respective. oricum cand se inconjoara masa, nasul e cap de coloana, asa ca singura ta grija va fi sa nu te impiedici sau sa calci pe rochie. :)

movulina
26.03.2007, 12:03:43
o sa-ti spuna preotul ce sa faci, la momentele respective. oricum cand se inconjoara masa, nasul e cap de coloana, asa ca singura ta grija va fi sa nu te impiedici sau sa calci pe rochie. :)
sau ...............sa nu dai cu kapu` (de fapt cu coifura........) de candelele din fata altarului..............(vb vocea experientei).............problema valabila doar pentru cele inalte.........;)) ;-) :)) :D

Crede-ti-ma ca stiu ce spun..............

tot_tot_claire
26.03.2007, 13:50:43
io am patit-o :-s
coroana aia era prea inalta...si candela prea mare :(
watch out !!!

movulina
26.03.2007, 15:41:02
io am patit-o :-s
coroana aia era prea inalta...si candela prea mare :(
watch out !!!
si eu am patit-o.................
la metri mei, am avut si pusin toculetz la pantofiori, si ditai mai motzu`n varful kapului...................candela atarnand............

Hai ma ca a iesit beeeeeeton pe caseta faza ce Dumnezeu....=)) =)) =))

anda_smuf
26.03.2007, 15:54:38
dragutelor, si cand ziceti sa ma pun la coada in fata primariei? daca vreau sambata la 10.15. de vineri, de joi, de>:P luni?!?!?!

laura81
26.03.2007, 16:52:04
dragutelor, si cand ziceti sa ma pun la coada in fata primariei? daca vreau sambata la 10.15. de vineri, de joi, de>:P luni?!?!?!

Sambata-duminica cu 2 sapt inainte de nunta:( Treci pe-acolo sambata si vezi cum sta treaba... Si daca nu-i mai nimnei lasi pe duminica. Maica-mea s-a pus la coada duminica la 12 si a fost a sasea persoana. a prins ora pe care o vroiam...

augu
27.03.2007, 23:52:14
fetele ce ziceti voi cu pile nu se poate e chiar nevoie sa stai la coada??????????
scuze ca n-am mai scris demult dar nu-mi vad capul de treaba
va pup

laura81
28.03.2007, 01:06:30
Nu merge nici cu pile, am avut posibilitatea chiar la tanti cu coc dar nu este nici o sansa ca iese scandal, cei care stau in fata primariei la coada au tabel, n-ai cum sa strecori pe nimeni intre:(

movulina
28.03.2007, 07:02:50
Nu merge nici cu pile, am avut posibilitatea chiar la tanti cu coc dar nu este nici o sansa ca iese scandal, cei care stau in fata primariei la coada au tabel, n-ai cum sa strecori pe nimeni intre:(
Am incercat si eu, dar nu am reusit..................
si pana la urma am facut cununia mai repede, intr-o sambata dupa-masa.........dupa care ne-am chefuit (si poate spre ghinionul meu) mai fain k la nunta![-(

tot_tot_claire
28.03.2007, 12:10:02
doua petreceri in loc de una...mi se pare ideal :))

CAMELLIA
28.03.2007, 16:56:30
Si noi vrem sa facem separat, asa ca sarbatorim de 2 ori in 2 saptamani, de fapt de 3 ori, ca inainte cu o saptamana, aven seara burlacilor si a burlacelor. :rocking: :rockon: :gen_05:

mitzy
01.04.2007, 15:05:57
Ce spuneti despre cununia civila?
Sa o facem inainte sau in ziua nuntii?
Daca este in aceeasi zi.. ne imbracam diferit sau mergem in rochia de mireasa?
Se poate oficia cununia civila si in alta parte decat la oficiul starii civile?
Scriem pe invitatii si ora pentru cununia civila? sau chemam doar familia restransa?
Ce ne trebuie? Cu cat timp inainte trebuie sa ne ducem acolo?

kamy
01.04.2007, 18:31:03
Cununia civila noi o sa o avem in aceeasi azi, si nu vreau dimineata civila si seara cununia religioasa, vreau sa avem o continuitate in toate, asa ca o sa merg la civila dupa care la biserica si apoi facem pozele.

mariuca29
01.04.2007, 19:46:43
Noi am facut cununia civila vara trecuta,asa ca anul acesta avem doar cununia religioasa,cred ca este mai lejer asa,si sunt si mai putine emotii:-p .

mitzy
01.04.2007, 21:12:45
Eu nu as face'o in alta zi tocmai din cauza asta... sa fie o singura zi cu emotii. Si in plus .. cununia in alta zi mi se pare o cheltuiala destul de mare. Daca o sa fac cu o saptamana inainte .. o sa trebuiasca sa imi iau alta rochita speciala pt cununia civila, pantofi, sa iau cameraman, fotograf, cheltuiala cu masa de dupa, machiaj, coafura, etc etc.. Plus oboseala..
Asa ca prefer s'o fac in ziua nuntii.. :).

constantinescumathias
01.04.2007, 23:23:54
asta conteaa ce vrei tu de fapt si de cat esti dispusa sa cheltui. in general prietenele mele care au facut inainte au facut in cerc restrans . dar se poate face si in aceeasi zi. depinde de tine cum vrei sa fie..te poti imbraca la fel daca e apropiat unul de altul ca ora sau daca pui dim ai timp sa faci 2 drumuri sa ai 2 costumatii...daca faci devreme ce faci pana seara mireasa...transpiri, se mai si murdareste rochia..totul depinde de ce vrei....

mitzy
02.04.2007, 00:10:16
Daca depinde de ce vreau eu.. atunci vreau sa vina ofiterul starii civile la biserica .. sa facem acolo cununia :D

kamy
02.04.2007, 07:20:22
Daca depinde de ce vreau eu.. atunci vreau sa vina ofiterul starii civile la biserica .. sa facem acolo cununia :D
Pai se poate si asa.

mitzy
02.04.2007, 07:22:57
Pai se poate si asa.

Si ce tre' sa fac pentru asta? Cat costa? Cu cat timp inainte tre' sa ma duc sa.. rezolv pb? :-p

kamy
02.04.2007, 07:30:06
Nu iti pot da atatea detalii.Stiu de la cineva care a oficiat casatoria civila la biserica ca se plateste taxa de transport a ofiterului de stare civila.De alte taxe nu mi-a spus.Posibil sa fie numai taxa asta.

mitzy
02.04.2007, 07:32:26
Nu iti pot da atatea detalii.Stiu de la cineva care a oficiat casatoria civila la biserica ca se plateste taxa de transport a ofiterului de stare civila.De alte taxe nu mi-a spus.Posibil sa fie numai taxa asta.

Atunci probabil ar trebui sa intreb preotul? Sa stie el mai multe?

kamy
02.04.2007, 07:38:01
Nu cred, ar trebui sa intrebi la starea civila.

cristina17
02.04.2007, 08:09:33
Noi vom face cununia civila in aceeasi zii cu cea religioasa! Dar le vom face separat, ca sa zic asa, adica pe la 11-11,30 cununia civila imbracati "civil":D .....si la ora 19 cununia religioasa! Noi nu am vrut sa plecam cu totul...adica sa mergem la starea civila imbracati in rochie de mireasa, respectiv in costum de ginere ! Ne-am gandit ca fiind in iulie, poate va fii foarte cald#:-S ....si atunci un moment de "respiro" intre cele doua va fii binevenit....eu voi putea sa merg in aceasta pauza la coafor, machiaj...iar el se va relaxa:D .... El si-a gasit si costumul pentru cununia civila, dar eu inca nu mi-am gasit rochita:(( !

lavylavy
02.04.2007, 11:44:30
Cununia civila noi o sa o avem in aceeasi azi, si nu vreau dimineata civila si seara cununia religioasa, vreau sa avem o continuitate in toate, asa ca o sa merg la civila dupa care la biserica si apoi facem pozele.
Si noi ne dorim la fel. Cred ca este si mai putin obositor asa. Aveti idee cam cat dureaza oficierea cununei civile?

mariuca29
02.04.2007, 11:51:01
Si noi ne dorim la fel. Cred ca este si mai putin obositor asa. Aveti idee cam cat dureaza oficierea cununei civile?
Dureaza aproximativ 10-15minute.
Apoi sampania , piscoturile si fotografiile ,intr-o ora se termina totul.

kamy
02.04.2007, 12:13:10
O ora? Daca este foarte aglomerat am inteles ca nici nu ne lasa sa servim sampania.Oricum, sunt sigura ca o sa fie o mare nebunie la starea civila.

otisor83
02.04.2007, 17:59:24
O ora? Daca este foarte aglomerat am inteles ca nici nu ne lasa sa servim sampania.Oricum, sunt sigura ca o sa fie o mare nebunie la starea civila.

anul trecut pe 8 oct erau 80 de nunti. de unde o ora pt fiecare?
si mie mi se pare mai bine sa fie amandoua una dupa alta. noi o sa facem civilu' la 4, biserica la 6. daca ar fi dimineata, alta coafura, alte haine, alt fotograf, etc.

cristina17
02.04.2007, 18:35:16
anul trecut pe 8 oct erau 80 de nunti. de unde o ora pt fiecare?
si mie mi se pare mai bine sa fie amandoua una dupa alta. noi o sa facem civilu' la 4, biserica la 6. daca ar fi dimineata, alta coafura, alte haine, alt fotograf, etc.
Pai noi facem civila dimineata...intr-adevar sunt alte haine:D , coafura va fii una lejera, un simplu "aranjat", ma voi machia singura....iar fotograful si cameramanul vor fii la dispozitia noastra toata ziua si toata noaptea!!!
Noi am considerat ca asa e mai bine pentru noi, ca intre ele avem timp si de un dus...fiind in plina vara am considerat ca este destul de greu sa stai in aceleasi haine atatea ore...si asa el cred ca va mai avea o camasa de schimb la salon pentru orice eventualitate!!!

mitzy
02.04.2007, 21:54:46
Pai noi facem civila dimineata...intr-adevar sunt alte haine:D , coafura va fii una lejera, un simplu "aranjat", ma voi machia singura....iar fotograful si cameramanul vor fii la dispozitia noastra toata ziua si toata noaptea!!!
Noi am considerat ca asa e mai bine pentru noi, ca intre ele avem timp si de un dus...fiind in plina vara am considerat ca este destul de greu sa stai in aceleasi haine atatea ore...si asa el cred ca va mai avea o camasa de schimb la salon pentru orice eventualitate!!!

Eu sper sa se intample totul dupa ora 7.. cand sper sa fie mai racoare :).
Si voi putea dormi si pana la 11, 12:))

cristina17
03.04.2007, 10:16:00
Eu sper sa se intample totul dupa ora 7.. cand sper sa fie mai racoare :).
Si voi putea dormi si pana la 11, 12:))

Crezi ca vei putea sa dormi in noaptea aia...daramite pana la 11, 12:D ????!!!! Oricum pe 1 septembrie cand ai tu nunta nu cred ca va fii ca pe 14 iulie!!!
Mult succes sa-ti iasa totul cum vrei tu!!!!
:* :* :*

cerasela
03.04.2007, 14:51:56
Eu nu stiu cum vom face cu certificatele prenuptiale, se iau de la un singur medic de familie sau fiecare merge la medicul lui de familie ?

constantinescumathias
03.04.2007, 15:42:15
Noi vom face cununia civila in aceeasi zii cu cea religioasa! Dar le vom face separat, ca sa zic asa, adica pe la 11-11,30 cununia civila imbracati "civil":D .....si la ora 19 cununia religioasa! Noi nu am vrut sa plecam cu totul...adica sa mergem la starea civila imbracati in rochie de mireasa, respectiv in costum de ginere ! Ne-am gandit ca fiind in iulie, poate va fii foarte cald#:-S ....si atunci un moment de "respiro" intre cele doua va fii binevenit....eu voi putea sa merg in aceasta pauza la coafor, machiaj...iar el se va relaxa:D .... El si-a gasit si costumul pentru cununia civila, dar eu inca nu mi-am gasit rochita:(( !
adica tu iti schimbi si lookul :O sincer mi se pare dificil...si cu invitatii ce faceti ? unde ii tineti? ii impartiti pe grupe sau cum ..sau ii trimiteti acasa:">pana acum la cei la care am mai fost eu la nunti asa am mers acasa dupa dar mirii au ramas printre noi, sa zic asa....nu mai bine chemi acasa coafeza??#-o

cristina17
03.04.2007, 17:25:42
adica tu iti schimbi si lookul :O sincer mi se pare dificil...si cu invitatii ce faceti ? unde ii tineti? ii impartiti pe grupe sau cum ..sau ii trimiteti acasa:">pana acum la cei la care am mai fost eu la nunti asa am mers acasa dupa dar mirii au ramas printre noi, sa zic asa....nu mai bine chemi acasa coafeza??#-o

Eu la majoritatea nuntilor la care am fost s-au derulat asa:D ! Pai nu este deloc dificil ... sa-ti explic: coafeza mea nu vine acasa, ma duc eu la coafor, la fel si cosmeticiana....deci dimineata merg putin la coafor si ma aranjez cum am zis, ceva lejer, de machiat ma machiez eu....dupa care ne imbracam "civil", eu cu o rochita (inca nu am gasit-o), si el cu costum si mergem la starea civila unde sa fim seriosi, dar nu vin toti invitatii, vin rudele apropiate si prietenii apropiati....dupa care dupa ce terminam cu asta.....fiecare se duce pe la casele lor sau daca doresc ori la mama mea, ori la mama lui:-" !!!! De obicei, am vazut la altii ca raman doar rudele apropiate! Deci ai mei la mama si ai lui la mama lui;)) ... unde beau ceva, servesc masa etc!
Eu dupa aceea plec la coafor....dupa care la machiat ....revin acasa si ma imbrac si-mi astept mirele...care trebuie sa vina cu alaiul lui sa ma ia!
El in aceasta perioada....se relaxeaza....se duseaza....se racoreste...dupa care se gateste;;) si se pregateste sa plece dupa nasi si respectiv mireasa;)) !!!

Destul de ciudat ca nu ai fost niciodata la astfel de nunti pentru ca in Constanta 50% din nunti se fac asa....eu sincer am participat mai mult la astfel de nunti!!!!

mitzy
03.04.2007, 18:46:23
Eu nu scriu pe invitatii si ora cununiei civile. Aia o sa fie cu prieteni f apropiati si familia restransa. Toata lumea.. poa' sa vina la biserica si normal la restaurant.. alea 2 sigur o sa fie una dupa cealalta:D

cristina17
03.04.2007, 19:15:17
Eu nu scriu pe invitatii si ora cununiei civile. Aia o sa fie cu prieteni f apropiati si familia restransa. Toata lumea.. poa' sa vina la biserica si normal la restaurant.. alea 2 sigur o sa fie una dupa cealalta:D

Nici eu nu scriu ora cununiei civile...doar biserica si restaurantul:-" !!!!

inasibiu
05.04.2007, 14:24:34
Si tot eu sunt si la acest subiect prezenta(azi am scris in disperare peste tot, sper sa nu enervez pe cineva!) :stiti cumva daca starea civila si-a mutat sediul in noua cladire din piata mare, sau daca s-au deschis cele doua birouri pt oficierea casatoriilor? ar fi super ca astfel nu vom mai sta poate atat la coada!!!#:-S

enona3006
05.04.2007, 14:33:53
Si noi vrem sa le facem separat, mai ales ca nunta noastra e duminica si biserica e programata pentru ora 1. Pe mine m-ar fi tentat sa fie vineri, dar multi au zis sa fie sambata ca sa fie lumea libera. voi ce ziceti?

BlueMoni
05.04.2007, 14:50:49
Si tot eu sunt si la acest subiect prezenta(azi am scris in disperare peste tot, sper sa nu enervez pe cineva!) :stiti cumva daca starea civila si-a mutat sediul in noua cladire din piata mare, sau daca s-au deschis cele doua birouri pt oficierea casatoriilor? ar fi super ca astfel nu vom mai sta poate atat la coada!!!#:-S

Ina, eu ma bucur asa de mult cand intru pe forum si vad ca e scris la multe subiecte. Nu ai cum sa enervezi pe nimeni. :*
Starea civila nu s-a mutat in cladirea noua, din cate stiu eu a ramas tot acolo si e deschis un singur birou pentru oficierea casatoriilor. Poate mai spre vara vor deschide inca unul...cine stie. Si eu am fost foarte incantata cand am vazut poze din noua primarie...mi s-a parut un decor perfect pentru miri, dar apoi am aflat ca starea civila e tot unde a fost pana acum.

BlueMoni
05.04.2007, 14:54:30
Si noi vrem sa le facem separat, mai ales ca nunta noastra e duminica si biserica e programata pentru ora 1. Pe mine m-ar fi tentat sa fie vineri, dar multi au zis sa fie sambata ca sa fie lumea libera. voi ce ziceti?

Sambata e bataie pentru cununii la primarie. Daca nu te deranjeaza sa fie ultima cununie, tinand cont ca nu te grabesti la biserica sau la petrecere, e mult mai bine sambata pentru invitatii care vor sa fie alaturi de voi si la cununia civila. Si noi avem aceeasi problema. Eu vroiam sa o facem in cursul saptamanii, dar parintii si rudele apropiate nu sunt din sibiu si le-ar fi greu sa vina. Inca nu am luat o hotarare....mai e timp :-p

Danyelus
05.04.2007, 15:30:28
Aici ar mai fi o mica dilema la mine.
Cred ca este prea obositor sa fie in aceeasi zi...si (prea) costisitor sa fie in alta zi.
Voi cum procedati?

CAMELLIA
05.04.2007, 18:23:57
Noi ne-am hotarat sa facem cununia civila inainte cu o saptamana, sambata si cum e post de Sf. Maria nu m-am gandit ca se poate sa nu se oficieze cununii civile, dar a spus mama ca s-ar putea sa nu se faca, dar nu cred ca are nici o legatura, problema e la biserica daca se face in post. Voi ce spuneti ? :-\

dedelina
05.04.2007, 18:44:40
Noi ne-am hotarat sa facem cununia civila inainte cu o saptamana, sambata si cum e post de Sf. Maria nu m-am gandit ca se poate sa nu se oficieze cununii civile, dar a spus mama ca s-ar putea sa nu se faca, dar nu cred ca are nici o legatura, problema e la biserica daca se face in post. Voi ce spuneti ? :-\
Nu are nici o legatura. Noi am avut cununia civila pe 24 feb, deci in postul pastelui. oricrum ai putea intr-o zi cand ai drum pe la primarie sa mergi sa intrebi ca sa nu stai cu indoiala... ca stii cum e , fiecare cu stilul lor si nu neaparat ce se aplica la noi, se aplica si la voi.

Ritzi
05.04.2007, 19:55:05
Aici ar mai fi o mica dilema la mine.
Cred ca este prea obositor sa fie in aceeasi zi...si (prea) costisitor sa fie in alta zi.
Voi cum procedati?

Noi o vom face inainte...am tot stat si ne-am gandit si am ajuns la concluzia ca e mai bine asa, ca sa nu avem surprize neplacute (ora de la primarie, asteptare, oboseala, invitati intarziati etc etc). Mai ales ca biserica va fi dupa 5 dupa-amiaza, iar restaurantul probabil in jur de 7, 7 jumate...plus ca daca facem civila inainte, ne apucam incet-incet sa ne preschimbam si documentele ca sa nu fie rost de stres dupa ce ne intoarcem din "luna" de miere ;-) In rest, la noi nu cred ca are de ce sa fie costisitor, civila vrem sa o facem doar alaturi de parinti si cei mai apropiati dintre prieteni si rude...probabil un sfert dintre invitatii de la nunta, si dpdv asta cred ca e mai bine sa fie in zile diferite...

nirona
06.04.2007, 08:15:11
si noi vom face separat...:) Avem C.C. pe data de 08.08.08 si pica vinerea(avem reducere) si plus de asta le spune ca vor participa doar fratii mei,ai lui si parintii nostrii...(si pe asta putem sa-i ducem acasa sa le dam un suc,o prajii,ceva...)
Sper ca ti-am dat idei bune..;)

nirona
06.04.2007, 08:18:35
ah,am uitat sa zic un alt motiv de ce procedam asa.... ca sa putem sa ne facem actele(sa trec pe numele lui si casa noastra=buletin,pasaport) fara graba...si apoi sa putem merge in luna de miere relaxati...;))

Danyelus
06.04.2007, 10:39:40
Viitorul sot vrea sa facem la cateva luni distanta de cununica religioasa. Ideea este ca daca anunt ca are loc cununia civila, ce fac cu colegii de munca, preteni, familie care vin la starea civila...trebuie sa-i invit la petrecere ...si tot de adun de o petrecere ca la nunta. Asadar vom face cheltuieli extra... dar ne descurcam noi cumva.:-?

>:D< Sarbatori fericite! ... tuturor miresicilor

Micka19
06.04.2007, 11:03:49
Buna! Noi am facut cununia civila in ianuarie iar nunta va fi in septembrie. A fost foarte frumos la cununie, au venit doar parintii si rudele apropiate. Ce e drept s-au cam suparat cativa prieteni ca nu i-am invitat dar pana la nunta le trece supararea...Ma bucur ca am scapat de aceasta grija pentru ca m-au obosit in ziua aia mini-petrecerea pe care am dat-o si toata agitatia aferenta. Oricum a fost un fel de repetitie pentru organizarea nuntii...

Anc
07.04.2007, 01:03:51
Noi pana la urma vom face in aceeasi zi. Spun pana la urma pt ca si noi am fost prinsi in dilema asta. Stiu de la prietene ca este obositor sa faci in aceeasi zi si cununia si nunta, dar partea finaciara care apare in cazul in care le facem separat nu e de neglijat. Initial am zis ca poate facem o petrecere mica dupa cununie, dar nu cred ca am reusi sa restrangem grupul incat sa fie ok si pt noi din punct de vedere financiar si nici sa nu suparam pe cineva.

dana80
08.04.2007, 01:08:06
Buna fetelor.Eu am cununia in aceeasi zi cu nunta,si cred ca esta mai bine asa.Si noi am vrut sa facem anul acesta doar cununia si la anul nunta,dar toti ne-au sfatuit sa le facem pe amandoua odata.Viitorul meu sot este din Valcea,stiti cumva daca ii trebuie viza de flotant pe Sibiu?Eu am buletinul de Sibiu.Va doresc Paste Fericit!:">

issa
09.04.2007, 12:36:16
ah,am uitat sa zic un alt motiv de ce procedam asa.... ca sa putem sa ne facem actele(sa trec pe numele lui si casa noastra=buletin,pasaport) fara graba...si apoi sa putem merge in luna de miere relaxati...;))

Dar poti pleca in luna de miere si cu buletinul - pasaportul cu numele de fata....ce treaba are una cu alta:-? :-\

nirona
09.04.2007, 15:31:42
Dar poti pleca in luna de miere si cu buletinul - pasaportul cu numele de fata....ce treaba are una cu alta:-? :-\
imi expira cu cateva luni mai inainte...;) (deci nu are nici o logica sa mi-l fac pe numele de fata,iar apoi peste 2/3 luni sa-l schimb iara...)

vivi
09.04.2007, 15:34:19
imi expira cu cateva luni mai inainte...;) (deci nu are nici o logica sa mi-l fac pe numele de fata,iar apoi peste 2/3 luni sa-l schimb iara...)
Ai grija ca la casatoria civila trebuie sa ai buletin valabil.

issa
09.04.2007, 15:59:02

Suntem in aceeasi situatie:"> .....mie imi expira pasaportul in iulie si am nunta in sept....dar nu am tinut cont de asta.....am vrut sa avem ambele cununii in aceeasi zi....daca e bal, bal sa fie#:-S

miha12
09.04.2007, 18:07:24
Eu am cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. Este mai putin costisitor si asa se practica in zona noastra

inasibiu
11.04.2007, 10:03:55
Saluti Dana, si bine ai venit! Nici eu nu sunt prea veche pe forum.
In cazul meu este exact invers ca la tine : eu sunt din Valcea (dragasani!) iar iubi meu e din Sibiu. Si eu am aceeasi problema: nu am viza de flotant trecuta pe buletin si nu stiu daca e nevoie neaparat???? Am avut pana in toamna viza pt ca stateam la camin si se ocupau ei, dar acum stam in gazda si nu m-am mai complicat cu "flotantu" asta. Oare chiar ne trebuie pt primarie?

tot_tot_claire
11.04.2007, 10:41:41
eu n-am avut nevoie de viza de flotant - in 2004 - si in continuare nu cred ca e cazul. mi se pare ca e suficient daca unul din soti are domiciliul in orasul unde se face cununia.
vedeti pe site-ul primariei din sibiu, ca acolo e lista cu actele necesare.

Danyelus
11.04.2007, 13:39:27
Eu am nunta in una din zilele de 1 sau 8 iunie 2008, si viitorul sot vrea sa facem in mai cununia religioasa (asa am gasi si o sala pt putine persoane), dar este foarte aproape de nunta "mare", si cum facem nunta fara nici un alt ajutor este mai greu. Si o alta problema:( ar fi parinti, eu sunt din Bucuresti (si parinti mei sunt acolo) si eu fac nuna in Iasi. Ar fi un efort pt ei distanta asta si petreceri asa apropiate.=;

nirona
12.04.2007, 08:44:48
Ai grija ca la casatoria civila trebuie sa ai buletin valabil.
Multumesc pentru sfat...asta am invatat-o pe pielea lu' altii....:))

nirona
12.04.2007, 08:48:09
Suntem in aceeasi situatie:"> .....mie imi expira pasaportul in iulie si am nunta in sept....dar nu am tinut cont de asta.....am vrut sa avem ambele cununii in aceeasi zi....daca e bal, bal sa fie#:-S
si atunci ce o sa faci? o sa mergeti in luna de miere dupa 2 sapt. de la nunta? si atunci,in prima saptamana de la nunta tu fugi ca sa-ti faci pasaportul?
Cum sunt si eu in situatia ta,mi-am pus intrebarile astea si am zis ca e mai bine sa facem C.C. mai devreme un pic...nu? :)
Sper sa gasesti o solutie convenabila...:)
Pupici!

nirona
12.04.2007, 09:06:24
Eu am nunta in una din zilele de 1 sau 8 iunie 2008, si viitorul sot vrea sa facem in mai cununia religioasa (asa am gasi si o sala pt putine persoane), dar este foarte aproape de nunta "mare", si cum facem nunta fara nici un alt ajutor este mai greu. Si o alta problema:( ar fi parinti, eu sunt din Bucuresti (si parinti mei sunt acolo) si eu fac nuna in Iasi. Ar fi un efort pt ei distanta asta si petreceri asa apropiate.=;
Puteti face C.C. in Bucuresti doar voi familia,fara tam-tam...Deci eu asa as face...as chema doar familia mea si a lui la C.C....noa,depinde de cum vreti voi...sper sa iasa totul bine...:)

laura81
13.04.2007, 12:50:49
Pt cununie este nevoie ca macar unul din soti sa aiba buletin sau viza de flotant pe orasul in care se face cununia. eu am avut buletin de timisoara si adi de oradea. am facut viza de flotant pe sibiu pt vreo 3 luni cred si n-am avut probleme. numai sa fiti atente sa cuprindeti in perioada pe care va faceti viza si data depunerii actelor si data cununiei. pretul nu difera, nu mai stiu dca costa, dar oricum nu mult. daca ma gandesc mai bine, parca-ti fac ei automat pe un an. dar sa nu lasati pe ultima zi, ca sa fiti sigure ca aveti si pe data depunerii actelor, altfel aveti probleme.

Danyelus
13.04.2007, 13:13:14
Ar fi aceeasi marie cu alta palarie. Ai lui sunt in Iasi...si tot un efort ar fi.
ar vom face in mai cununia civila si in iunie pe cea religioasa.:)

issa
14.04.2007, 16:47:32
[quote=**********;180475]si atunci ce o sa faci? o sa mergeti in luna de miere dupa 2 sapt. de la nunta? si atunci,in prima saptamana de la nunta tu fugi ca sa-ti faci pasaportul?
Cum sunt si eu in situatia ta,mi-am pus intrebarile astea si am zis ca e mai bine sa facem C.C. mai devreme un pic...nu? :)
Sper sa gasesti o solutie convenabila...:)
Pupici!

Nu....vom pleca in luna de miere pe 3 sept. Pasaportul este pe numele de fata (pe care o sa mi-l refac in iulie) si cartea de identitate tot pe numele de fata.....iar la vama nu ne intreaba nimeni de starea civila. Dupa ce o sa revenim in buc....o sa incep sa-mi schimb toate actele inclusiv pasaportul....practic pierd doar 1 mil - taxa pasaportului....dar daca as face cununia separat as cheltui mai mult de 1 mil.

gigia
26.04.2007, 15:52:35
Dragele mele,

eu voi face cununia civila si religioasa in aceiasi zi (ca multe dintre voi :) ) insa am probleme cu organizarea:nu imi place sa ma trezesc de dimineata si coafeza nu vine acasa...printre altele
si evident ca in aceea zi sunt foarte multe de facut:coafura,machiaj,etc
Eu as vrea sa fac cununia civila mai spre dupa-amiaza, credeti ca pot sa 'imi permit' sa le sugerez o ora mai tarzie...nunta e in noiembrie
voi cum faceti?

pupici

gigia
26.04.2007, 15:53:08
Dragele mele,

eu voi face cununia civila si religioasa in aceiasi zi (ca multe dintre voi) insa am probleme de organizare:nu imi place sa ma trezesc de dimineata si coafeza nu vine acasa,printre altele...
Eu as vrea sa fac cununia civila mai spre dupa-amiaza insa mi-e teama cu nu eu stabilesc ora...

voi cum faceti?

pupici

Kittirifel
26.04.2007, 17:56:33
Dragele mele,

eu voi face cununia civila si religioasa in aceiasi zi (ca multe dintre voi) insa am probleme de organizare:nu imi place sa ma trezesc de dimineata si coafeza nu vine acasa,printre altele...
Eu as vrea sa fac cununia civila mai spre dupa-amiaza insa mi-e teama cu nu eu stabilesc ora...

voi cum faceti?

pupici

Buna, sa stii ca e destul de obositor si stresant ... acum depinde si la ce sector alegi; eu am avut exemplul prietenei mele care a facut in aceeasi zi anul trecut, si a fost cam alergatura... in plus, a mai stat si o noapte la coada - traiasca sectorul 3 8-| - si in final a programat-o la 9 dimineata ...
Pna la urma a iesit bine si asa, dar cu destul de multa oboseala - imagineaza-ti sa te scoli la 7 ca sa te aranjezi la par, du-te la 9 la cununie, alearga inapoi la coafor/machiaj pt biserica etc...
Oricum nu poti sa-ti programezi decat cu 14 zile inainte cununia civila, si e cam aventura si cu alesul orei din cat am inteles ...eu as vrea sa fac pe 1 iunie cununia civila - e intr-o vineri , si sper sa nu fie asa aglomerat...

Kittirifel
26.04.2007, 18:08:05
Hai ca sunt desteapta - de fapt nu ti-am raspuns la intrebare 8-}

Desigur ca te poti intelege, e destul de des intalnit ...

Doar ca e cam frustrant sa fii pusa in situatia asta cred eu.

Daca era dupa mine mergeam direct la biserica, dar am aflat ca nu se poate

Spor la organizare !

gigia
26.04.2007, 19:18:15
bineinteles ca la sectorul 3 am cununia...si nunta o am in noiembrie,cand presupun ca nu e f aglomerat si de aceea cred ca am toate sansele sa fiu programata dimineata.
in plus,ma duc asa ciufulita la cununie? nemachiata,necoafata...hmmm

kamy
26.04.2007, 19:40:19
Dragele mele,

voi cum faceti?

pupici
Dar oare o sa putem dormi in noaptea dinaintea nuntii?Nu cred ca o sa inchid un ochi toata noaptea, la cate emotii o sa am.

Kittirifel
26.04.2007, 21:45:45
Mie mi-au spus desteptele alea de la sect 3 ca vineri pot doar pana la 13.30, ca e zi scurta, si am intrebat atunci de joi... guess what: joi se poate pana la 14.30 :-L :madlaugh:

L-am pus pe iubi sa vorbeasca in continuare ca eu nu mai pot sa-mi pastrez calmul si i-am zis vreo doua toantei aleia... si nu avem de ales ca suntem amandoi in sect 3 fir'ar sa fie :((

La cununia civila nu cred ca o sa am emotii, dar inainte de nunta la biserica sigur nu pun geana pe geana - traiasca anticearcanul ;-)

Dar cred ca ai dreptate, n-o fi asa nebunie si in noiembrie ... good luck !

andreea110
27.04.2007, 12:54:56
Dar oare o sa putem dormi in noaptea dinaintea nuntii?Nu cred ca o sa inchid un ochi toata noaptea, la cate emotii o sa am.
Buna1
Primaria Sect. 3 ora 10.30
Biserica sf. Anton ora 18
Restaurant 20
Inca nu m-am decis unde sa ma machiez si sa ma coafez, caut coafeza si macheuza pt acasa, poate ma ajutati!
In piata de flori George Cosbuc, fac si buchete si lumanari f ieftine!

ioana_taranu
28.04.2007, 14:26:51
Si eu am optat pentru cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi din mai multe motive. Am fixat deja cununia religioasa la ora 17:00 (e intr-o duminica) si as vrea sa o am pe cea civila pe la 15:00. Stiu ca cei de la starea civila nu au program duminica pana la ora 15, dar voi face uz de toate cunostintele pe care le am ca sa fie asa cum vreau eu. Eu vreau sa ma duc mireasa si la starea civila si apoi i continuare la biserica si apoi la restaurant. Sper din tot sufletul sa imi si iasa.

andreea_p
28.04.2007, 19:52:10
eu fac ambele cununii in aceeasi zi
dar tatal meu fiind preot si avand relatii bune cu primarul vom face astfel:

cununia civila in curtea bisericii , intr-un foisor special amenajat ,pe la ora17 si apoi direct in biserica , la cununia religioasa ;

apoi noi vom pleca la restaurant si ...............mai departe cestii

nescuteste de multe chestii metoda asta ;mai ales ca eu sunt din piatra neamt si el din bucuresti

joaninha
05.06.2007, 04:37:00
si noi facem totul in aceeasi zi. Casatoria civila e la 11 dimineata, cea religioasa la 16:30. La restaurant ajungem in jur de ora 18:00. In principiu eu nu ma duc la coafor inainte de casatoria civila. Ma aranjez singura si cu ceva ajutor de la mama... Apoi venim acasa, voi vorbi cu o coafeza sa vina acasa... va fi mai comod... trebuie un dus, machiaj, coafat, imbracat rochita, si cu o gramada de rubedenii si prieteni pe capul meu...nu e nimic usor... La mine va fi simplu inainte de a pleca la biserica... ne suim practic in masini si valea... eu nu vreau sa prind picior de lautar la usa...( nu mi-a placut niciodata, ca sa nu mai vorbesc ca habar nu am sa dansez hora, iar de ia-ti mireasa ziua buna, nu poate fi vorba ca eu nu mai locuiesc cu ai mei de cand aveam 18 ani...)

issa
05.06.2007, 08:11:45
si noi facem totul in aceeasi zi. Casatoria civila e la 11 dimineata, cea religioasa la 16:30. La restaurant ajungem in jur de ora 18:00. In principiu eu nu ma duc la coafor inainte de casatoria civila. Ma aranjez singura si cu ceva ajutor de la mama... Apoi venim acasa, voi vorbi cu o coafeza sa vina acasa... va fi mai comod... trebuie un dus, machiaj, coafat, imbracat rochita, si cu o gramada de rubedenii si prieteni pe capul meu...nu e nimic usor... La mine va fi simplu inainte de a pleca la biserica... ne suim practic in masini si valea... eu nu vreau sa prind picior de lautar la usa...( nu mi-a placut niciodata, ca sa nu mai vorbesc ca habar nu am sa dansez hora, iar de ia-ti mireasa ziua buna, nu poate fi vorba ca eu nu mai locuiesc cu ai mei de cand aveam 18 ani...)

La ce sector faci de stii deja ora cununiei civile?

x_enya
05.06.2007, 10:45:05
si noi vom face ambele cununii in aceeasi zi: 22 sept... ;;)
nu stiu cum va fi, sunt foarte stresata de pe acum, sunt sigura ca va fi obositor, da' incerc sa stabilesc un program.... ma gandesc cam in felul urmator:
- ora cununiei civile n-am cum s-o stiu de pe acum (va fi la sect 3, dar vom afla numai cu 10 zile inainte :D)... oricum, ma gandesc sa fie mai de dimineata, pe la 10 asa.... avand in vedere ca vineri dupa-amiza voi fi la coafor pt manichiura, pedichiura si un coafat lejer si natural (dar care in mod sigur va tine pana sambata dimineata, ca doar imi cunosc coafeza.... )... asa ca sambata ma voi trezi direct coafata... ma voi machia singurica, imi voi lua rochita... si mirele... si fugim la primarie.... sper sa nu intarziem mult, pt ca pe urma voi avea treaba: inapoi la coafor, apoi acasa (intentionez sa vb cu cineva pt machiaj profesional)... imbracat si ce-o mai fi (stres toata ziua, telefoane, pus la punct toate cele: buchtele, lumanari, tort.... )#:-S.... as vrea sa ne imbracam amandoi acasica (eu intr-o camera, el in cealalta :D) desi in mod sigur va fi aglomeratie mare....
iar cat vom sta acasa va trebui sa punem si o masa pt ca vom avea invitati din provincie care probabil ca vor veni si la cununia civila si va trebui sa-i servim cu una alta.... #:-S#:-S#:-S(mai avem si varianta ca el sa mearga la ai lui sa se imbrace, si in felul asta impartim putin tambalaul: o parte dintre invitati vor merge la ai lui.....)....
sper sa avem timp si pe la 16.30-17 sa mergem in parcul carol (e in capatul starzii noastre) si sa facem cateva poze acolo ;;)..... iar la 18.00 tre' sa fim la biserica.... si dupa ce se va termina slujba.... adica pe la 19 cred :-\.... iesim din curtea bisericii si mergem la restaurant (ca sunt cam gard in gard)..... vom fi numai buni pt distractie.... (:|(:|(:| dar show must go on!!!

mi se pare cam imposibil de trecut printr-o astfel de zi..... dar ma gandesc ca nu suntem nici primii, nici ultimii.... si ca vom trece pana la urma! sper sa reusesc sa gasesc macar cateva minute in care sa ma eliberez de tot stresul si oboseala din ziua respectiva si sa SIMT ca ma marit.... sa ma bucur ca in acele momente sunt langa el!!! probabil ca aceste momente vor fi: secundele in care vom spune "DA", cateva momente in biserica si dansul nostru.... in rest, sa fim noi sanatosi...... si sa traim fericiti pana la adanci batraneti!!!

chichineata
05.06.2007, 14:08:41
eu sper sa ma descurc......cu o zi inainte de nunta ma voi muta la ai mei, ptr a ma lua de acolo. si atunci imi voi face manichiura, pedichiura, (epilat cu 2 zile inainte).
biserica e la 14.00 si sper sa ma pot programa la cununie pe la 13.00.
le voi face pe amandoua in aceiasi zi asa ca , de dimineata ori voi aduce coafeza acasa ori se va sacrifica tata si ma va duce pana acolo, iar de machiat, ma voi aranja singura.
iar cu dormitul, nu cred ca voi reusi inainte de nunta. eu nu pot dormi acum, caci imi trec tot felul de idei prin cap, dar atunci.....

ara81
09.06.2007, 16:50:29
Am o dilema...Toate evenimentele in aceasi zi? Cam obositor, nu e asa? Voi cum faceti? Nu imi este de altceva decat de faptul ca atunci cand sunt obosita nu prea pot suporta ifosele nimanui.... Daca rabufnesc:-SS

Bia
09.06.2007, 17:46:43
Am o dilema...Toate evenimentele in aceasi zi? Cam obositor, nu e asa? Voi cum faceti? Nu imi este de altceva decat de faptul ca atunci cand sunt obosita nu prea pot suporta ifosele nimanui.... Daca rabufnesc:-SS

Si eu tot in aceiasi zi vreau sa fac totul! Mi-am propus sa pun starea civila cat mai tarziu, apoi sa urmeze o sedinta foto si apoi biserica! Probabil ca e obositor, dar cred ca o sa fim atat de fericite ca o sa trecem peste toate cu bine! Mi-am propus sa nu bag in seama nimic (ma refer la cele rele) si sa traiesc la maxim clipele frumoase! Sper sa-mi iasa :D ! Pupici!

AnaM
09.06.2007, 18:44:40
Initial am zis ca le fac pe toate in aceeasi zi, pt simplul fapt ca vroiam sa scap de petrecerea de cununie civila pe care ar fi trebuit s-o fac, daca as fi facut civilul in alta zi. Dar mi-am dat seama ca ar fi prea obositor, asa ca vrem s-o facem mai devreme.

Fetelor, va anunt ca mi-am stabilit o data provizorie de 20 iulie 2007 pt cununia civila <:-P Stiu ca e vineri, si s-ar putea sa nu puteti veni, dar cine are timp, e binevenita! La ora ne mai gandim (nu am stabilit inca) :*

ioana_taranu
09.06.2007, 21:15:55
Categoric nu toate in ordinea clasica: dimineata-civila, dupa-amiaza-religioasa si seara-nunta, si asta din n motive. Cel mai important e acela ca vreau sa le gust din plin pe toate, nu sa fiu in transa toata ziua. Eu una pun f mult suflet in simbolistica cununiei si stiu ca o sa fiu terminata de emotii, asa incat chiar nu vreau sa fiu data complet peste cap. Deci primul motiv am fi noi, mirii. Apoi, cu exceptia parintilor, toti invitatii ar fi trebuit sa aleaga la care din cele doua cununii sa vina ca nu e nimeni in stare sa vina la amandoua si apoi la nunta. Si stiu sigur ca la multi le va placea sa ne vada in ambele ipostaze.

Initial am vrut sa fac civila in biserica. La Iasi, insa nu se poate, cel putin din cat am intrebat eu. Apoi am spus ca punem civila la 16:00 si biserica la 17:00, insa eu ma cunun duminica si la starea civila au program pana la 12:00. Asa incat o sa facem civila sambata si religioasa duminica.

biutzaxx
10.06.2007, 10:05:16
dar sambata se poate face civila la 16? ca ar fi super pt mine, dat fiind ca religioasa o am la ora 17:30..:P

danabalana
10.06.2007, 12:53:42
salutare! si eu am aceeasi problema si chiar daca mai am mult pina la nunta ma gindesc de pe acum la acest lucru....In primul rind am foarte multi prieteni care sunt inca studenti si care nu cred ca ar avea posibilitatile materiale pentru nunta....asa ca mi-as dori sa fac cununia civila cu o zi inainte desi cred ca e o chieltuiala in plus! in al doilea rind tin foarte mult la cununia religioasa si nu mi se pare normal ca sa merg la civila imbracata in rochie de mireasa( parerea mea). Nu stiu daca e posibil ca sa se faca civila si in alt loc( de ex. acasa)...voi stiti de asa ceva? Si apoi cum asa putea face ca aceasta petrecere sa nu fie prea costisitoare? Ar fi potrivit un bufet suedez? Ce parere aveti?

ara81
11.06.2007, 10:06:01
Categoric nu toate in ordinea clasica: dimineata-civila, dupa-amiaza-religioasa si seara-nunta, si asta din n motive. Cel mai important e acela ca vreau sa le gust din plin pe toate, nu sa fiu in transa toata ziua. Eu una pun f mult suflet in simbolistica cununiei si stiu ca o sa fiu terminata de emotii, asa incat chiar nu vreau sa fiu data complet peste cap. Deci primul motiv am fi noi, mirii. Apoi, cu exceptia parintilor, toti invitatii ar fi trebuit sa aleaga la care din cele doua cununii sa vina ca nu e nimeni in stare sa vina la amandoua si apoi la nunta. Si stiu sigur ca la multi le va placea sa ne vada in ambele ipostaze.

Initial am vrut sa fac civila in biserica. La Iasi, insa nu se poate, cel putin din cat am intrebat eu. Apoi am spus ca punem civila la 16:00 si biserica la 17:00, insa eu ma cunun duminica si la starea civila au program pana la 12:00. Asa incat o sa facem civila sambata si religioasa duminica.

de ce nu se face cununia la biserica? nici contra unei taxe suplimentare? ar fi super daca ar fi posibil!

alibd
11.06.2007, 10:51:19
dar sambata se poate face civila la 16? ca ar fi super pt mine, dat fiind ca religioasa o am la ora 17:30..:P

Si noi tot la ora 16.00 vrem sa punem civila, deoarece cununia religioasa o avem mult mai tarziu. Sper sa nu fie probleme. :-\

Onutza
11.06.2007, 11:00:31
Stiti ca am intilnit cazuri cind religioasa s=-a efectuat inaintea civilei!!!
Intr-o manastire au avut loc ceremeniile.
Banuiesc ca trebuie sa fie relatii strinse si cu preoitul si cu primarul...dar e original, pararea mea...
Sunt exceptii, desigur...

MIHA74
11.06.2007, 13:00:07
Eu am ales joia civila cand fac o masa cu rudele/nasii/parintii si sambata sa fie doar cununia religioasa si nunta! E mult mai stresant si obositor sambata sa fie toate! In plus ce faci ramai coafata de la cununia civila identic peste tot??

nicoleta
11.06.2007, 18:17:59
sal !! sincer si eu am vrut sa fac cununia civila aici , dar cand am vb cu majoritatea au vrut toti sa vina si mi-au spus k se supara dak nu-i invit . dupa ce am facut mai bine socotelile am ajuns la concluzia k ne costa prea mult si nu prea se merita asa k am ramas sa facem totul intr-o zi. programul o sa fie 15.30 cununie civila , mergem facem poze si la 17.30 la biserica dupa care la rest.

ioana_cata2001
12.06.2007, 07:08:36
Stiti ca am intilnit cazuri cind religioasa s=-a efectuat inaintea civilei!!!
Intr-o manastire au avut loc ceremeniile.
Banuiesc ca trebuie sa fie relatii strinse si cu preoitul si cu primarul...dar e original, pararea mea...
Sunt exceptii, desigur...

cu siguranta sunt exceptii , pentru ca din cate am inteles eu la biserica trebuie sa te prezinti cu certificatul de casatorie , mie asa mi-a zis parintele , acu cine stie poate ca in unele parti o fi posibil si fara .

nicoleta
12.06.2007, 22:15:25
cu siguranta sunt exceptii , pentru ca din cate am inteles eu la biserica trebuie sa te prezinti cu certificatul de casatorie , mie asa mi-a zis parintele , acu cine stie poate ca in unele parti o fi posibil si fara .
eu cred k trebuie sa fii f bun prieten cu preotul pt k altfel nu accepta nimeni sa faci cununia religioasa inainte de civila. acum mai sunt si exceptii vb ta dar f rar

cristiana
13.06.2007, 08:45:44
Din cate am mai auzit, s-au mai citat cazuri de casatorie civila dupa cea religioasa. Nu stiu in ce conditii, dar se mai poate. In final, cred ca depinde doar de bunavointa preotului, cu atat mai mult cu cat civila ar fi facuta in aceeasi zi cu cea religioasa, doar la cateva ore distanta; banuiesc ca nu vine nimeni sa verifice preotul intr-un interval de cateva ore.
Apropo: trebuie sa duci vreo copie dupa certificatul de casatorie la biserica sau pur si simplu il arati in original si il iei inapoi?

GabrielaB
13.06.2007, 10:51:07
buna miresici
scuze de intruziune, eu sunt din Bucuresti, dar si eu mi-am pus aceeasi intrebare :)
noi, teoretic, am ales sa facem in aceeasi zi, practic ramane sa vedem cu doua saptamani inainte :)
am ales asa, pentru ca desi primul da pe care il spunem :"> va fi la cununia civila si are o semnificatie aparte, faptul ca dureaza 30 de minute cu tot cu prajituri si felicitari nu ne face sa simtim cu adevarat ca ne-am casatorit :) si oricum nu dureaza foarte mult ca sa le incadram pe ambele intr-o zi; la biserica sunt convinsa ca vor fi emotiile mult mai mari datorita atmosferei create.
cea civila vrem sa o facem pe la ora 9, la 16.00 este cununia religioasa, intre evenimente am suficient tmp de coafat, aranjat, etc..
dar sa vedem, in general e aglomerat, iar noi facem in ultima saptamana dinainte de postul Craciunului, deci e posibil sa fie ceva cupluri...

O nunta de vis si numai impliniri :*

Daphnne
13.06.2007, 13:31:09
Din cate am mai auzit, s-au mai citat cazuri de casatorie civila dupa cea religioasa. Nu stiu in ce conditii, dar se mai poate. In final, cred ca depinde doar de bunavointa preotului, cu atat mai mult cu cat civila ar fi facuta in aceeasi zi cu cea religioasa, doar la cateva ore distanta; banuiesc ca nu vine nimeni sa verifice preotul intr-un interval de cateva ore.
Apropo: trebuie sa duci vreo copie dupa certificatul de casatorie la biserica sau pur si simplu il arati in original si il iei inapoi?
certificatul trebuie dus in original, nu lasi acolo nici o copie... pup

cristiana
13.06.2007, 16:25:20
certificatul trebuie dus in original, nu lasi acolo nici o copie... pup
...pai cu atat mai mult inseamna ca tine de bunavoita preotului;-)

irena
14.06.2007, 21:52:35
probabil ca daca te cunoaste bine preotul si esti din parohia lui poate ca are increderein tine , eu cred ca ei isi noteaza ceva din certificatul de casatorie , cine stie , daca va stiti poate ca accepta sa-l aduci a doua zi.E posibil.

CrisB
14.06.2007, 22:40:49
Noi face cununia civila joi pe 12 (sa nu fie vineri 13) si nunta pe 14, cred ca e obositor totul intr-o zi.
asa avem 2 petreceri!!!!

nina84
25.06.2007, 21:33:04
dragelor si eu am ca si voi cununia civila in aceiasi zi. noi asa am vrut sa fie, dar acum am ceva probleme cu organizarea zilei. dar totul se va rezolva sunt sigura. eu am stabilit cam asa, cununia pe la 10- 10.30, la sectorul 2 care de altfel este aproape de noi, apoi venit acasa, petrecut timp cu ceva invitati, machiaj, coafat, imbracat, ceva traditii si plecat la biserica unde avem programare la 19 la manastirea plumbuita, dar nu inainte de a face poze artistice in parc. apoi direct la restaurant. sper sa ne incadram in timp. eu dimineata nu stiu daca sa ma machiez singura sau sa apelez la ajutor, dar alternative am, si ceva timp pana atunci. bafta la organizare fetele!!!>:D<

andreea_geanina
25.06.2007, 22:33:27
dragelor si eu am ca si voi cununia civila in aceiasi zi. noi asa am vrut sa fie, dar acum am ceva probleme cu organizarea zilei. dar totul se va rezolva sunt sigura. eu am stabilit cam asa, cununia pe la 10- 10.30, la sectorul 2 care de altfel este aproape de noi, apoi venit acasa, petrecut timp cu ceva invitati, machiaj, coafat, imbracat, ceva traditii si plecat la biserica unde avem programare la 19 la manastirea plumbuita, dar nu inainte de a face poze artistice in parc. apoi direct la restaurant. sper sa ne incadram in timp. eu dimineata nu stiu daca sa ma machiez singura sau sa apelez la ajutor, dar alternative am, si ceva timp pana atunci. bafta la organizare fetele!!!>:D<

se va rezolva.sunt sigura.noi am simplificat un pic lucrurile aducandu-i pe cei de la primarie la manastire unde avem cununia civila si apoi religioasa.in jurul orei19 se termina ceremoniile si plecam inspre restaurant care e la aproximativ 200-250m de manastire.deci prea mult nu alerg,dar cu siguranta voi fi stresata si nu voi putea sa dorm.pupiciiiiiiii

joaninha
26.06.2007, 01:00:32
La ce sector faci de stii deja ora cununiei civile?
Nu e in Bucuresti... La noi nu e foarte aglomerat... cel putin nu la sfarsitul lui oct...;-)

joaninha
26.06.2007, 01:04:43
si noi vom face ambele cununii in aceeasi zi: 22 sept... ;;)
nu stiu cum va fi, sunt foarte stresata de pe acum, sunt sigura ca va fi obositor, da' incerc sa stabilesc un program.... ma gandesc cam in felul urmator:
- ora cununiei civile n-am cum s-o stiu de pe acum (va fi la sect 3, dar vom afla numai cu 10 zile inainte :D)... oricum, ma gandesc sa fie mai de dimineata, pe la 10 asa.... avand in vedere ca vineri dupa-amiza voi fi la coafor pt manichiura, pedichiura si un coafat lejer si natural (dar care in mod sigur va tine pana sambata dimineata, ca doar imi cunosc coafeza.... )... asa ca sambata ma voi trezi direct coafata... ma voi machia singurica, imi voi lua rochita... si mirele... si fugim la primarie.... sper sa nu intarziem mult, pt ca pe urma voi avea treaba: inapoi la coafor, apoi acasa (intentionez sa vb cu cineva pt machiaj profesional)... imbracat si ce-o mai fi (stres toata ziua, telefoane, pus la punct toate cele: buchtele, lumanari, tort.... )#:-S.... as vrea sa ne imbracam amandoi acasica (eu intr-o camera, el in cealalta :D) desi in mod sigur va fi aglomeratie mare....
iar cat vom sta acasa va trebui sa punem si o masa pt ca vom avea invitati din provincie care probabil ca vor veni si la cununia civila si va trebui sa-i servim cu una alta.... #:-S#:-S#:-S(mai avem si varianta ca el sa mearga la ai lui sa se imbrace, si in felul asta impartim putin tambalaul: o parte dintre invitati vor merge la ai lui.....)....
sper sa avem timp si pe la 16.30-17 sa mergem in parcul carol (e in capatul starzii noastre) si sa facem cateva poze acolo ;;)..... iar la 18.00 tre' sa fim la biserica.... si dupa ce se va termina slujba.... adica pe la 19 cred :-\.... iesim din curtea bisericii si mergem la restaurant (ca sunt cam gard in gard)..... vom fi numai buni pt distractie.... (:|(:|(:| dar show must go on!!!

mi se pare cam imposibil de trecut printr-o astfel de zi..... dar ma gandesc ca nu suntem nici primii, nici ultimii.... si ca vom trece pana la urma! sper sa reusesc sa gasesc macar cateva minute in care sa ma eliberez de tot stresul si oboseala din ziua respectiva si sa SIMT ca ma marit.... sa ma bucur ca in acele momente sunt langa el!!! probabil ca aceste momente vor fi: secundele in care vom spune "DA", cateva momente in biserica si dansul nostru.... in rest, sa fim noi sanatosi...... si sa traim fericiti pana la adanci batraneti!!!
Sunt sigura ca indiferent de cat de aglomerata va fi acea zi, va fi totul minunat... <:-P <:-P

matzuici
27.06.2007, 15:05:42
Fetelor,va rog spuneti-mi si mie cat timp sa-mi las intre starea civila si cununia religioasa,care e la 18.Eu nu sunt din Iasi si ma voi schimba in rochia de mireasa la hotel.Nu stiu daca sa las 2 sau 3 ore intre.
Va pup.Spor la pregatiri

biutzaxx
27.06.2007, 15:43:15
o problema mare am si eu: termin coafatul la ora 14 si pe la 15:30, 16 :00 as vrea sa am civila, ca apoi am religioasa la 17:30.
mi se par intervalale prea mici si am impresia a nu am timp nici sa respir.

ce parere aveti voi?

ioana_cata2001
27.06.2007, 22:55:06
eu cred ca trebuie sa te antrenezi la alergat :)) .Stai linistita ca o sa ai timp , doar nu faci drumurile astea pe jos , cred ca e chiar mai bine , te apuci de treaba si elimini timpii morti ;)) .

biutzaxx
28.06.2007, 08:07:03
am noroc ca stu pe langa maviov.. ca nu mai pierd timpul in trafic...

gabriela_rgh
28.06.2007, 22:37:25
Noi le vom face in aceeasi zi! Ne asumam riscul oboselii!
Cred ca asta e o decizie personala!
Oricum ar fi e bine pana la urma!

Habib
29.06.2007, 13:15:48
eu mi-am pus cununia civila la ora 10:30, iar cununia religioasa am pus-o la ora 18:00
intre ele ma duc la coafor ma gatesc .......etc.\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/

x_enya
29.06.2007, 13:33:15
eu mi-am pus cununia civila la ora 10:30, iar cununia religioasa am pus-o la ora 18:00
intre ele ma duc la coafor ma gatesc .......etc.\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/

si pt civila cand te gatesti?
mai bine zis, te gatesti singura?

Ionelela
29.06.2007, 13:47:11
Eu voi avea cununia civila la ora 9:30, cununia religioasa va fi la 19:00, iar la restaurant vom ajunge la 20:30 (sper). Coafeza va veni dimineata acasa si ma va aranja pentru civila si va ramane in continuare asteptand sa ma intorc de la primarie sa ma poata aranja si pentru nunta. Cred, ca voi avea timp suficient sa le pot face pe toate. :suuuper:

krisstina2004
29.06.2007, 13:52:01
Eu voi avea cununia civila la ora 9:30, cununia religioasa va fi la 19:00, iar la restaurant vom ajunge la 20:30 (sper). Coafeza va veni dimineata acasa si ma va aranja pentru civila si va ramane in continuare asteptand sa ma intorc de la primarie sa ma poata aranja si pentru nunta. Cred, ca voi avea timp suficient sa le pot face pe toate. :suuuper:

Eu am civila la 17, iar biserica la 18. Am noroc, sunt chiar cladiri invecinate biserica si primaria, deci am avut noroc, n-o sa fie nicio alergatura :">...unde mai pui ca restaurantul e la 100 de m de cele 2...

Ionelela
29.06.2007, 13:53:40
Super asa!!!!!!!!:suuuper:

Magdolna
16.07.2007, 14:55:22
<:-PDupa multa alergatura, am reusit ce mi-am propus am cununia civila la 18,00 si cununia religioasa la 18,30 dupa care dans pana dimineata.

iony
21.08.2007, 13:04:19
buna! si eu voi avea cele 2 cununii in aceeasi zi. sper sa fie totul bine si frumos! casa de piatra ! <:-P

natalia2007
22.08.2007, 20:49:02
eu sper sa am cununia civila in jur de 11 pt. ca cea religioasa va fi la 17
programare la coafor + machiaj la 8.30 si la 12.30
sper sa fie bine asa
casa de piatra tuturor si succes la pregatiri

nina84
22.08.2007, 21:58:49
am stabilit deja la primarie, suntem programati la 10 si 50 de minute. apoi venim acasa, petrecem ceva timp cu invitatii apoi pregatit mireasa, am programare la 16. deci astept cu nerabdare sa treaca si saptamana urmatoare, si sa vina nunta. ma bucur pt ca am reusit sa ma incadrez in timp, tinand cont ca biserica e la 19 si e si aprope de noi.spor la pregatiri tuturor.

dacaunico
23.08.2007, 12:12:10
Si noi am avut ambele cununii in aceeasi zi,de fapt au fost 3,pt ca religios am fost la 2 biserici;pe aici cam toti fac cununia civila si religioasa in aceeasi zi.La cununia civila am fost la ora 15:45,la biserica ortodoxa la 16:30,apoi la cea reformata de la 17:30.De la inceput am fost imbracata in mireasa,deci nu a trebuit sa ma schimb.

Miham77
26.08.2007, 21:11:55
eu sper sa am cununia civila la 11:30 , dupa care urmeaza la 17:00 cun religioasa, iar la 20:00 avem party-ul.
ma duc la coafor si dimineata la 8 si apoi imediat dupa cununie, la 12:30.
sper aa fie asa si sa am timp sa ma incadrez cu toate. mai vrem sa facem si f multe poze, atat cu invitatii, cat si doar noi doi.....
sa speram ca va fi bine...

andelutza
26.08.2007, 21:58:50
Noi mai avem o saptamana pana sa ne depunem actele la primarie, dar stresu e mare pt ca vrem cununia civila sa fie pe la 15.00-15.30 astfel incat sa putem ajunge la biserica la 17.00.^:)^ Oare ne va programa asa cum vrem sau ne trebuie pile? Oricum noi vom fi la prima ora la primarie....sa fim siguri:-SS

Rroxmir
02.09.2007, 16:45:56
Cununia civila intr-o zi, iar cea religioasa si petrecerea de dupa, in alta zi. Oricum, ii admir pe cei care se incumeta sa le faca pe amandoua in aceeasi zi!

Pysycuta
11.09.2007, 18:44:30
Amundoua in aceasi zi??No way!!!!Prea multa oboseala atat pshicica cat si fizica la orizont.
De ce sa nu facem totul cu calm in zile separate?Doar nu ne alearga nimeni sa terminam totul intr-o zi!

miha08
13.09.2007, 14:34:41
Amundoua in aceasi zi??No way!!!!Prea multa oboseala atat pshicica cat si fizica la orizont.
De ce sa nu facem totul cu calm in zile separate?Doar nu ne alearga nimeni sa terminam totul intr-o zi!

<:-P

asa e, initial si noi ne gandisem la fel, cu ele gramada in aceeiasi zi, si apoi, dupa ce le-am mai pus eu cap la cap, si am inteles care e de fapt toata treaba, mi-am dat seama ca nu merita atata nebunie, astfel incat sa adorm gingas si suav pe la 10 seara, cu capu' pe umar la mire, in restaurant.

asa ca facem pe 07 civila, initial atunci aveam nunta, dar nu am gasit restaurant ca e super mare nebunie, si pe 14 facem nunta, cu religioasa si tate cele.

pai nu?

:*

sorina_sv
13.09.2007, 15:36:28
dragele mele viitoare miresici....va dau o sugestie...de ce nu faceti cununia civila si cea religioasa in biserica?
eu asa voi face si voi economisi timp, alergatura si stres plus ca ne vom lua ambele angajamente in fata lui dumnezeu. asa a facut si prietena mea anul trecut si mi-a placut f mult...va pup si va urez bafta la organizarea celei mai frumoase zi din viata...

larryssa83
13.11.2007, 16:17:00
buna...daca te poti programa doar cu 14 zile inainte...cum aflu ora ca sa stiu ce scriu pe invitatii? va rog ajutati-ma....

rocks
26.11.2007, 18:16:46
buna...daca te poti programa doar cu 14 zile inainte...cum aflu ora ca sa stiu ce scriu pe invitatii? va rog ajutati-ma....

nu scrii ora pe invitatie! cine vrea sa vine, te va intreba de ora ;-)

flory_puisor
02.12.2007, 13:23:04
Noi nu am scris ora de la civila pe invitatii, doar de la religioasa. Oricumla cununia civila vin in general doar rude si prieteni apropiati(oricum pe la noi nu incap multi la starea civila ;)))

florentina10
21.12.2007, 10:41:53
Eu M-am Gandit Sa Fac In Felul Urmator..
-11.00- Cununia Civila
-17.00- Cununia Religioasa
-20.00- Restaurantul ;))
Ce Credeti, E Bine?
Dupa Biserica Vrem Sa Mergem In Parc Sa Facem Poze, Apoi La Restaurant Sa Ne Pregatim Pt. Primirea Oaspetilor.

sugarlips
08.01.2008, 11:13:34

sa iti spun exact cum este...cu cel mult 14 zile inainte si cel putin 10 zile inainte de data nuntii,depui actele...iar de programat poti merge chiar azi..si spui ziua si ora pe care o doresti ( in caz ca mai e liber la ora respectiva) ...te noteaza si iti da un biletel cu actele necesare pe care le vei depune dupa cum am zis mai sus
eu am fost ieri si m-am programat la ora la care am dorit...:*

issa
08.01.2008, 23:40:07
sa iti spun exact cum este...cu cel mult 14 zile inainte si cel putin 10 zile inainte de data nuntii,depui actele...iar de programat poti merge chiar azi..si spui ziua si ora pe care o doresti ( in caz ca mai e liber la ora respectiva) ...te noteaza si iti da un biletel cu actele necesare pe care le vei depune dupa cum am zis mai sus

Depinde de oras. ....si cred ca in cazul Bucurestiului si de sector.....dar eu una nu am auzit sa ma pot duce cu lunile inainte si sa ma programez.....la sectorul 1 unde am avut noi cununia nu exista asa ceva:)>-

sugarlips
09.01.2008, 10:25:57
Depinde de oras. ....si cred ca in cazul Bucurestiului si de sector.....dar eu una nu am auzit sa ma pot duce cu lunile inainte si sa ma programez.....la sectorul 1 unde am avut noi cununia nu exista asa ceva:)>-

se poate...nu stiu, dar aici asa este...
eu am fost luni si m-am programat deja la ora dorita, o sa am nunta in 20 sept...si in acea zi mai era deja un cuplu programat noroc ca la alta ora decat am dorit noi#:-S
eu fac si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi, asa ca era nevoie sa stiu exact care la ce ora..sa am timp de toate...si de poze si de tot<:-P

deia2008
09.01.2008, 15:30:49

buna fetelor...

sugarlips, din cate inteleg eu pot merge de acum sa ma programez pentru cununia civila chiar daca voi depune actele cu 14 zile inainte?? ca daca este asa voi merge si eu.

sugarlips
10.01.2008, 10:08:41
buna fetelor...

sugarlips, din cate inteleg eu pot merge de acum sa ma programez pentru cununia civila chiar daca voi depune actele cu 14 zile inainte?? ca daca este asa voi merge si eu.

aici in Arad asa este....cum am mai zis eu deja, eu m-am programat la ora pe care am dorit-o pt sept..
dar in Bucuresti nu stiu daca este la fel,dupa cum zicea Issa.
dar eu zic sa mergi neaparat sa te interesezi la sectorul in care locuiesti sau unde o sa aiba loc cununia civila, mai ales daca ai si biserica in aceeasi zi ca si mine
bafta :*

calina
10.01.2008, 10:12:45
-11.00- Cununia Civila
-20.00- Restaurantul ;))
Ce Credeti, E Bine?
Dupa Biserica Vrem Sa Mergem In Parc Sa Facem Poze, Apoi La Restaurant Sa Ne Pregatim Pt. Primirea Oaspetilor.

Civila e prea tarziu, nu o sa ai timp sa-ti schimbi rochia, machiaj si coafura pana la 4jumatate (cand ar trebuie sa pleci spre biserica). Intre biserica si restaurat e bine, e chiar destul de mult, ai putea sa pui la 7jumatate, ca oricum putini invitati vin la fix, si atunci te asiguri ca pana la 8jumatate iti vin toti.

CristinaMM
10.01.2008, 10:18:09
aici in Arad asa este....cum am mai zis eu deja, eu m-am programat la ora pe care am dorit-o pt sept..
dar in Bucuresti nu stiu daca este la fel,dupa cum zicea Issa.
dar eu zic sa mergi neaparat sa te interesezi la sectorul in care locuiesti sau unde o sa aiba loc cununia civila, mai ales daca ai si biserica in aceeasi zi ca si mine
bafta :*

Ce chestie, tre sa vad daca si la Cluj se poate. Dar nu cred, ca nu am auzit asa ceva :(.

MachuPicchu
10.01.2008, 10:22:03
-11.00- Cununia Civila
-20.00- Restaurantul ;))
Ce Credeti, E Bine?
Exact la orele astea vreau si eu ... mi se pare ok si e destul timp

Anmari
10.01.2008, 10:28:07
Eu m-am organizat astfel:

15:00 - Cununia Civila
17:00 - Biserica
19:30 - Restaurant

Toate astea avand in vedere ca am aceeasi tinuta pentru toate ... adica mireasa :">

sugarlips
10.01.2008, 11:20:21
Ce chestie, tre sa vad daca si la Cluj se poate. Dar nu cred, ca nu am auzit asa ceva :(.

sa sti ca nici eu nu am auzit decat intamplator...nimeni nu mi-a zis de asa ceva...si stiu multe fete care au facut nunta recent
asa ca am fost sa verific si asa a fost...
eu zic sa te interesezi, cu atat mai mult daca ai si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi

luyza
12.01.2008, 10:46:01
la noi cununiile civile se fac dupa-amiaza;-) asa ca va fi ceva de genul:
-ora 17 primarie
-ora 18 biserica
-ora 20 restaurant
dezavantaj:tinuta(mi se pare cam ciudat sa fiu la civila in rochia de mireasa,mi-ar fi placut ceva mai formal)

Anc
12.01.2008, 13:04:13
-ora 17 primarie
-ora 18 biserica
-ora 20 restaurant
dezavantaj:tinuta(mi se pare cam ciudat sa fiu la civila in rochia de mireasa,mi-ar fi placut ceva mai formal)

ce chestie, nu am mai auzit sa se poata face numai dupa-amiaza, marea majoritatea se face de dimineata pana pe la parnz.
asta clar din pacate te obliga sa mergi in rochie de mireasa.
eu vreau sa punem civila undeva pe la ora 10, biserica o avem la 17 si restaurantul o sa fie de la 20.

Joliutza
12.01.2008, 16:12:32
Si eu vreau sa ma duc prin Februarie sa ma programez...neoficial, adica sa insist la dna de acolo sa ne treaca undeva pt ora 16 in acea zi, urmand sa ne programam oficial cu 10-14 zile inainte de 31 Mai.

sugarlips
13.01.2008, 10:48:09
-ora 17 primarie
-ora 18 biserica
-ora 20 restaurant

pozele le faceti inainte de primarie?
eu m-am programat la 16.00 la primarie si la biserica pe la 18.00, inca nu am vorbit, ca sa am timp de poze intre cele 2
iar restaurantul la 20.00
o sa fiu in rochia de mireasa si la primarie...

iuli_k84
20.01.2008, 19:35:18
cum sa facem si cununia civila si cea religioasa in acelasi timp in biserica........sincer nu am mai vazut si nici nu am mai auzit.
Eu o sa fac cununia civila vineri 18.07.08 si cununia religioasa sambata 19.07.08 .Initial nu eram de acord dar nasii ne-au propus pentru ca ei nu sunt din bucuresti sunt din snagov si sambata aveau mult de alergat dar acum cred ca este o idee buna.

Voi ce parere aveti????????/
pupik

nicky_s
20.01.2008, 21:13:01
cum sa facem si cununia civila si cea religioasa in acelasi timp in biserica........sincer nu am mai vazut si nici nu am mai auzit.
Eu o sa fac cununia civila vineri 18.07.08 si cununia religioasa sambata 19.07.08 .Initial nu eram de acord dar nasii ne-au propus pentru ca ei nu sunt din bucuresti sunt din snagov si sambata aveau mult de alergat dar acum cred ca este o idee buna.

Voi ce parere aveti????????/
pupik
nici la noi nu se poate sa facem cununia civila in biserica. adica ofiterii starii civile nu se deplaseaza unde vrei tu sa faci cununia ci mergi tu la starea civlia, desi e o idee buna , nu am mai auzit de ea.
cred ca e ok asa cum vrei tu. multa bafta!:*

monalissa
03.02.2008, 10:33:41
m-am tot gandit,mi-am tot batut capul cum sa fac:cununia civila in aceeasi zi cu"restul" nuntii?#-o inca n-am ajuns la o concluzie sigura,dar inclin spre varianta cu "totul intr-o zi"!dar nu stiu cum sa-mi programez evenimentele ca sa am timp sa le fac pe toate,tinand cont de faptul ca vreau sa am si vestimentatii diferite pt cele 2 evenimete!imi puteti da vreo sugestie pls?^:)^

anesya
03.02.2008, 10:48:05
si noi facem un 3 in 1...:)) :)) dimineata la 10 cununia, la 17:30 cununia religioasa si la 19-19:30 petrecerea...e timp suficient...

Tigrutza
03.02.2008, 10:55:07
Si noi facem la fel...toate intr-o zi. Initial am vrut sa facem civila cu o saptamana mai repede, dar dupa cateva discutii, am decis sa renuntam...La ce ne trebuie alta bataie de cap??
Mai nasol este ca la noi se fac nunti de zi...si vom fi putintel cam pe fuga.
La 11 civila, la 12.30 biserica si la 14.30-14.45 intrarea in local (invitatii incep sa vina de la 14.00). Voi merge imbracata in mireasa peste tot, nu este timpul fizic necesar pt schimburi de haine...
Intre biserica si local, pozeleeeeee
Asta inseamna: trezirea la 5, aranjat, imbracat...undeva pe la 10.00 maxim mirele cu nasii dupa mireasa si...incepe balul <:-P

deeelorene
03.02.2008, 11:17:07
la noi asa este obiceiul.....asa ca de la ora 11 am cununia civila, dupa aceea de la 11:20 pan ala 12:20 poze si dupaia de la 12:30 cununia religioasa, iar de la 13:30 max 13:45 suntem in sala pana cand se termina totul pe la 23:30;))

deeelorene
03.02.2008, 11:18:11
Si noi facem la fel...toate intr-o zi. Initial am vrut sa facem civila cu o saptamana mai repede, dar dupa cateva discutii, am decis sa renuntam...La ce ne trebuie alta bataie de cap??
Mai nasol este ca la noi se fac nunti de zi...si vom fi putintel cam pe fuga.
La 11 civila, la 12.30 biserica si la 14.30-14.45 intrarea in local (invitatii incep sa vina de la 14.00). Voi merge imbracata in mireasa peste tot, nu este timpul fizic necesar pt schimburi de haine...
Intre biserica si local, pozeleeeeee
Asta inseamna: trezirea la 5, aranjat, imbracat...undeva pe la 10.00 maxim mirele cu nasii dupa mireasa si...incepe balul <:-P
ha ha...acuma numa am vazut ca esti din cj, asa ii si la noi, numai ca la noi se intra mai repede la local;))

sugarlips
03.02.2008, 11:28:24
m-am tot gandit,mi-am tot batut capul cum sa fac:cununia civila in aceeasi zi cu"restul" nuntii?#-o inca n-am ajuns la o concluzie sigura,dar inclin spre varianta cu "totul intr-o zi"!dar nu stiu cum sa-mi programez evenimentele ca sa am timp sa le fac pe toate,tinand cont de faptul ca vreau sa am si vestimentatii diferite pt cele 2 evenimete!imi puteti da vreo sugestie pls?^:)^

si eu am totul in aceeasi zi..
doar ca o sa fim imbracata mireasa si la cununia civila
la mine o sa fie asa..( sper ca nu mai schimb nimic, am mai schimbat o data orele) :-<
cununia civila 14.30
poze
cununia religioasa 16.30
restaurant 18.00

luyza
14.02.2008, 21:43:43
[le facem intre primarie si biserica si........offffff....mi-ai dat tema de gandire:-\ ...poop

sugarlips
17.02.2008, 10:43:36
[le facem intre primarie si biserica si........offffff....mi-ai dat tema de gandire:-\ ...poop

pai atunci nu cred ca e suficient o ora cat ti-ai lasat intre primarie si biserica..de multe ori la primarie se mai decaleaza...si atunci ce te faci?
eu mi-am lasat 2 ore intre cele doua sa am timp sufcient de poze..
si s-a schimbat shimbarea...:-<
primarie- 14.30
biserica - 16.30
intre cele doua poze..
restaurant 18.00
:*

Leia
18.02.2008, 14:27:15
Ce noroc aveti voi fetele din provincie, cu programatul la primarie :)
Eu sunt cu nunta duminica, si dupa ce ca ne putem programa doar cu 2 sapt inainte (bine, aici trebuie facut un calcul mai exact), mai sunt si case de casatorii care nu oficiaza cununii duminica.
Eu vreau sa fac totul in aceeasi zi, iar programul meu ar fi:
- 10 -cununia civila
- 16 -Biserica
- 18 -restaurantul
Intre civila si religioasa mi-am lasat timp de coafat, machiat si gatit...
Dar daca nu putem oficia cununia civila duminica, va trebui sa ne programam sambata dinainte...[-(, si imi mai ramane timp de respirat in ziua urmatoare.

roxi_roxu
19.02.2008, 17:16:51
-11.00- Cununia Civila
-20.00- Restaurantul ;))
Ce Credeti, E Bine?
Crezi ca dupa cununia religioasa vei mai avea timp suficient pentru poze?
Ma refer la faptul ca ai nevoie de lumina si in septembrie se insereaza mai repede..

aaylyna
19.02.2008, 17:24:02
la noi a fost asa:

09.30 cununia civila
18.00 biserica
19.30 restaurantul

am crezut ca intre civila si religioasa voi avea timp sa trag un pui de somn.
m-am inselat.

unicka
20.02.2008, 00:00:10
Si la noi va fi la fel, un maraton sau o cursa de formula 1:)
La civila la 9:30 dimineata, la 16:30 la biserica si la 18:30 la restaurant.
Intre toate astea eu trebuie sa mai ajung si la coafor inainte de civila, apoi dupa civila iar la coafor pt coafura de mireasa, apoi acasa ca sa respect obiceiurile, sa vina sa ma ia de acasa, sa imi puna nasa voalul, sa dansam hora miresei, sa imi rupa turta, apoi de la biserica in parc sa facem poza apoi la restaurant unde ma linistesc putin sau ma agit daca nu imi vin invitatii si apoi iar ma agit cand ma fura si tot asa...

sugarlips
20.02.2008, 10:14:00
Crezi ca dupa cununia religioasa vei mai avea timp suficient pentru poze?
Ma refer la faptul ca ai nevoie de lumina si in septembrie se insereaza mai repede..

poate face pozele inainte de biserica...asa o sa le fac si eu...
si dupa biserica se merge direct la restaurant

unicka
20.02.2008, 10:21:03
Si eu le voi avea pe toate in aceeasi zi si sper sa reusesc sa ma organizez.Pozele le vom face dupa ce mergem la biserica.

dalayla
21.02.2008, 12:40:30
nasa mea ma tot bate la cap sa facem si noi civila in aceeasi zi cu nunta,eu nu vreau mi se pare un stres in plus care se poate evita..,oricum o sa facem cum vreau eu,dar na,nu inteleg de ce tine mortis..eu nu vad nici un avantaj la faptul de a o face in aceasi zi...poate ma lamuriti voi ( ea mi-a zis ca daca iti vin mai multi oameni la cununie,dup-aia nu-ti mai vin la nunta,ceea ce mi se pare stupid)...

sugarlips
21.02.2008, 13:05:08
nasa mea ma tot bate la cap sa facem si noi civila in aceeasi zi cu nunta,eu nu vreau mi se pare un stres in plus care se poate evita..,oricum o sa facem cum vreau eu,dar na,nu inteleg de ce tine mortis..eu nu vad nici un avantaj la faptul de a o face in aceasi zi...poate ma lamuriti voi ( ea mi-a zis ca daca iti vin mai multi oameni la cununie,dup-aia nu-ti mai vin la nunta,ceea ce mi se pare stupid)...

asta nu e adevarat.... sunt invitati care vin doar la civila si/sau biserica, deobicei cei pe care nu ii inviti la nunta ci doar acolo sa te vada
sincer eu nu cred ca e un stres in plus mai ales ca dureza 15 minute daca nu ma insel (cununia civila)...
bine atata timp cat portie rochie de mireasa si la civila si o faci dupa ora 12, daca vrei tinute si coafuri diferite atunci sincer nu vad rostul sa faci tot in aceeasi zi, atunci sunt de acord cu tine, este un stres si este si foarte obositor risti ca pana seara sa fii rupta de oboseala si sa nu te mai poti bucura de petrecere
eu o sa fac totul intr-o zi, o sa fiu mireasa si la civila care va fi la ora 14.30...
oricum in final faci asa cum iti doresti tu...nu dupa cum viseaza altii...
asa mi se pare normal, doar trebuie sa pui in balanta avantaje si dezavantaje...:*

just_alinutzaa
15.03.2008, 09:56:36
si eu o sa am in aceeasi zi cununia civila si cea religioasa.......dar sincera sa fiu nustiu cum sa le organizez, ma gandeam k cea civila sa o am pe la ora 10 pt k apoi sa vin la bucuresti, sa merg sa ma coafez,aranjez....in acest timp "sotul" sa se aranjeze si el, sa vina sa ma ia k apoi sa ne intoarcem la biserica si apoi la restaurant, dar nu stiu biserica la ce ora sa o pun(trb cu ceva timp inainte sa merg sa-mi rezerv o ora) si nici restaurantu...stiti cumva cat timp tine slujba?

just_alinutzaa
15.03.2008, 09:58:34
nu am vrut sa pun cununia civila in alta zi pt k este o cheltuiala in plus....stiu k o sa fie alergatura dar asta e!!

adryanna_erika
17.03.2008, 07:56:38
eu am sa am timp berechet in dimineatza respectiva...o sa ne cununam si civil si religios in Biserica :D...si mi se pare suuuuper :X...voi ce parere avetzi ?

iulicik
17.03.2008, 08:34:29
Cununia religioasa tine aproximativ o ora,dar depinde si de preot /:)