PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Kenya / Tanzania / Zanzibar

MaryT
11.06.2007, 16:47:07
Noi ne gandim la un safari..in kenya in luna de miere ( 2 saptamani )
prima saptamana safari si scuba-diving si a 2-a saptamana plaja si relaxare totala in mombasa sau alta statiune .
preturile nu sunt exagerat de mari ( parerea mea ) aprox. 2.000 Euro de persoana...si vrem sa gasim un hotel sa ne faca reducere de honeymoon...

E ceva salbatic, primitiv si extraordinar de frumos. Mai presus de pericolul pe care il incerci in vecinatatea animalelor salbatice infricosatoare, de extazul privelistii intinselor savane si vibratia ritmurimor africane, acolo e ceva ce te patrunde in suflet… poate un pic din magia marelui inceput. Pe care il veti descoperi singuri, intr-o experienta unica.
http://www.ultramarine.ro/romana/Kenya_safari_plaja_la_Mombasa_files/elefant_kenya1.jpghttp://www.ultramarine.ro/romana/Kenya_safari_plaja_la_Mombasa_files/plaja.jpg
Coasta Mombasa este vestita pentru plajele sale incadrate de palmieri si apa azurie a Oceanulu Indian, unde, dupa o expeditie safari din Maasai Mara, experienta Aberdares si alte aventuri exotice, vei putea sa te rasfeti intr-unul din hotelurile de lux si de a trece in retrospectiva minunatele experiente traite.

a fost cineva? are ceva sfaturi ptr. noi?

Kittirifel
11.06.2007, 21:19:13
Buna, eu am fost in martie anul asta, si a fost super! Peisaje superbe, animale slabatice (vazute foarte de aproape dar in deplina siguranta) - un pic deprimanta insa atmosfera specifica unei tari atat de sarace - vorbesc de Nairobi de exemplu...

Eu am fost in Masai Mara si Lake Naivasha... dpdv cazare e super, 5 stele chiar sunt 5 stele .

In plus, in Masai Mara am stat intr-un complex mai rustic - dar nu lipseau baia spatioasa si dotata cu tot confortul modern - in schimb nu exista televizor/radio.

Dar sunteti in luna de miere, deci nu cred ca e grav ;-)

mai intreaba-ma tu daca vrei sa stii ceva anume :)

MaryT
12.06.2007, 08:49:43
mai intreaba-ma tu daca vrei sa stii ceva anume :)

ah ce misto cred ca a fost!!!8-} 8-} 8-}

Voi ati mers cu un pachet complet platit din tara? sau le-ati pus voi cap-la-cap ( hotel ,safari-ul, excursii ) si daca da prin ce agentie de turism si cat a costat si cate zile.
si daca este obligatoriu ( cineva asa mi-a zis ) sa faci nu-stiu-ce vaccinuri.
si cu viza cum s-a rezolvat? se plateste 50 USD cand ajungi pe aeroport in nairobi?
cum se numeau cei cu are ati fost in safari ? Ati fost in parcul national nairobi ?

ce nu trebuie sa imi lipseasca din valiza ptr. kenya? ceva anume?

scuze de atatea intrebari :[email protected] :[email protected]

PS>. si noi vrem sa evitam nairobi tocmai din pricina ca eu nu prea ma impac bine cu saracia..as fi in stare sa cumpar de mancare sau dulciuri sa le dau la toti copii din nairobi..8-|

Kittirifel
12.06.2007, 23:14:00
Buna,

Din pacate eu nu mi-am luat excursia din RO,am plecat cu niste colegi din Franta...
http://www.marasimba.com/default.asp asta e linkul de unde am stat

Pt viza iti trebuie 50 USD, ti-o dau la aeroport.
E bine sa faci vaccin anti febra galbena cam cu 2 sapt inainte sa plecati si o sa iti dea si pastile anti malarie. Ambele le poti face la spitalul Victor Babes, costa cam 200 ron, parca.

Zborul cu avionul este destul de lung - eu am avut escala la Londra, apoi am zburat de la 11 noaptea si am ajuns dimineata in nairobi - asta a fost mai putin placut, dar e suportabil.

E bine sa iti iei un adaptor pt prize - acolo au sistemul britanic. Poti gasi si la hotel, insa preventiv ...
De asemenea, e bine sa ai niste haine mai grosute pentru seara in safari , e cam racoare - 1 pulover si o geaca subtirica sunt necesare.

Neaparat ceva de pus pe cap, crema de soare cu cel mai mare factor posibil, si o camasa subtire dar cu maneca lunga , la fel si pantalon, pt safari. E incredibil de puternic soarele desi nu pare ....

Sper sa va fie de folos :)
Daca vrei da-mi un PM cu adresa de mail si iti trimit si poze..

Geanina82
12.05.2010, 15:57:19
nu a mai fost nimeni in Kenya sa ne mai povesteasca si sa ne arate poze?

E si una din destinatiile mele urmatoare...

Mada_G
22.01.2013, 16:11:50
Buna, sunt curioasa daca a fost cineva in luna de miere in zanzibar si daca a facut safari in Tanzania? Ma tenteaza foarte mult o luna de miere de acest tip si mi-ar placea sa aud parerile altor fete care intentioneaza sa mearga sau au fost deja, costuri, locuri vizitate etc. Multumesc

adelat
22.01.2013, 17:59:29
Buna, sunt curioasa daca a fost cineva in luna de miere in zanzibar si daca a facut safari in Tanzania? Ma tenteaza foarte mult o luna de miere de acest tip si mi-ar placea sa aud parerile altor fete care intentioneaza sa mearga sau au fost deja, costuri, locuri vizitate etc. Multumesc

Eu cochetez de doi ani cu idea unei vacante in Tanzania. O saptamana sa urcam pe Kilimanjaro, o saptama safari si o saptamana diving in Zanzibar. Ceea ce ma tine continuu pe loc este pretul.
La un calcul sumar pt doua persoane: 1400 euro avionul, 6000 de dolari kili+1 saptamana safari, 1000 de euro 5 zile de diving cu 2 scufundari pe zi. Si iaca fara cazare, mancare (in perioada din Zanzibar) si alte transporturi si deja sunt la aproape 7000 de euro. Probabil minimul ar fi 9000 de euro. Ceea ce deocamdata mi se pare mult. Prefer sa merg de doua ori pe an in vacanta de aceeasi bani. Tanzania tot la fel va arata si peste ceva ani cand oi fi mai batrana si poate mai potenta financiar :)

Mada_G
23.01.2013, 14:58:13
Eu cochetez de doi ani cu idea unei vacante in Tanzania. O saptamana sa urcam pe Kilimanjaro, o saptama safari si o saptamana diving in Zanzibar. Ceea ce ma tine continuu pe loc este pretul.
La un calcul sumar pt doua persoane: 1400 euro avionul, 6000 de dolari kili+1 saptamana safari, 1000 de euro 5 zile de diving cu 2 scufundari pe zi. Si iaca fara cazare, mancare (in perioada din Zanzibar) si alte transporturi si deja sunt la aproape 7000 de euro. Probabil minimul ar fi 9000 de euro. Ceea ce deocamdata mi se pare mult. Prefer sa merg de doua ori pe an in vacanta de aceeasi bani. Tanzania tot la fel va arata si peste ceva ani cand oi fi mai batrana si poate mai potenta financiar :)

Pe mine ma cam obsedeaza de ceva timp si am cerut o oferta de la o agentie romaneasca pt 2 saptamani safari + zanzibar si a ajuns undeva pe la 11.000 eur :)) si am zis pas. bine era si la hoteluri de 5 stele etc. dar de 2 zile am inceput sa caut eu si cred ca pot face o vacanta frumoasa cu maxim 4000-4500 eur. Zborul este 1600 eur/2 persoane, cazarea in zanzibar la bungalowuri sau resorturi micute tipic africane ajunge pt 7 nopti la 450 EUR cu vedere la ocean, un safari de 3 zile in Mikumi park este in jur de 1000 EUR/2 persoane si ar mai fi vreo 4 zile cazare in stonetown in jur de 200 Eur. + mancare si excursii eu zic ca ne-am incadra super bine in 4000-4500 EUr. Asa ca o sa imi incerc norocul si prin februarie cred ca voi rezerva. :D

adelat
23.01.2013, 18:16:58
Pe mine ma cam obsedeaza de ceva timp si am cerut o oferta de la o agentie romaneasca pt 2 saptamani safari + zanzibar si a ajuns undeva pe la 11.000 eur :)) si am zis pas. bine era si la hoteluri de 5 stele etc. dar de 2 zile am inceput sa caut eu si cred ca pot face o vacanta frumoasa cu maxim 4000-4500 eur. Zborul este 1600 eur/2 persoane, cazarea in zanzibar la bungalowuri sau resorturi micute tipic africane ajunge pt 7 nopti la 450 EUR cu vedere la ocean, un safari de 3 zile in Mikumi park este in jur de 1000 EUR/2 persoane si ar mai fi vreo 4 zile cazare in stonetown in jur de 200 Eur. + mancare si excursii eu zic ca ne-am incadra super bine in 4000-4500 EUr. Asa ca o sa imi incerc norocul si prin februarie cred ca voi rezerva. :D

Pentru doua saptamani, fara diving cum vreau eu si doar 3 zile safari in mod sigur te vei incadra :)
Dar eu vreu tot...nu ma impac cu jumatati de masura :)

Mada_G
07.02.2013, 14:19:29
Pentru cei interesati am revenit cu cateva preturi in urma negocierilor pentr Tanzania+ Zanzibar.
Biletul de avion pt 2 persoane cu escala in Istambul este 1576 EUr cu Turkish airlines;
Pt Safari am negociat cu directorul unei agentii locale care se va ocupa de toate rezervarile noastre de acolo si vom plati 1600 $ pt un safari de 4 zile in Mikumi National Parc si Udzungwa national park ( aici este inclusa cazare/mese/tramsport, trekking tot pentru cele 4 zile+ transfer de la aeroport la parc). cazarea pt 11 nopti in Zanzibar ne va costa 900 $ cu mic dejun ( 3 zile in stone town in centru, 5 nopti in Kendwa, si 3 nopti in Domokuchu pe partea estica a insulei. Am mai platit 185 $ pt 3 excursii pe insula ( Spice ttour, Prison Island, si Jozani Forest), 150 $ transferurile pe insula ( 4 transferuri intre locatile unde suntem cazati + tranfer inapoi la ferryboat). ferriboat costa 140 $ pt ambele persoane dus intors. Am mai cerut foarte multe informatii pe tripadvisor pentru preturile la mancare si se incadreaza undeva intre 30-50 $ /zi pt 2 persoane 2 mese. asa ca la un calcul aproximativ ne costa ~5600 $ 2 saptamani in tanzania+ zanzibar. Eu zic ca merita, mai ales daca va doriti foarte mult sa ajungeti acolo. :)