PDA

Versiunea completa : Exemple cadouri pentru nasi la botez

kristy
12.06.2007, 15:13:33
In saptamanile care vor urma voi merge la un botez.Eu nu stiu ce cadou ii voi lua micutului iar mamica nu stie ca cadou sa-i ia nasei.Va rog din suflet sa-mi da-ti idei pentru cadouri.Am auzit ceva de genul hainute un cuptor cu microunde, dar nu mi se par asa potrivite tinand cont ca nasii sunt tineri.Stiu ca acest site are fffoarte multe vizitatoare asa ca apelez la imaginatia voastra.

valen
12.06.2007, 23:19:20
eu nu am luat nimic nasilor.. le voi face un album frumos cu poze de la botez is eventual ceva personalizat cu finuta... :)

ALEX21A
13.06.2007, 10:37:41
desi chiar nu am vrut nimic,da nimic de la finutul(parinti,e logoc) pe care l voi boteza,ei mi au luat.........data trecuta am uitat sa l iau.......cam intr o sapt max dau pe la el dinnou si at nu mai scap d ecadou.o s ava spun ce am primit,desi nu ma incanta ideea.......mai ales ca n au cine stie ce osibilitati si copilul are destule nevoi.multe cheltuieli,insa ei au insistat........degeaba i am certat ca deja imi luasera......:-w

RUCKSI
26.06.2007, 12:56:16
Suntem nou intrati, si pentru inceput vrem sa salutam pe toata lumea !=P~
noi avem botezul pe 07.iulie.2007, si chiar nu stim ce cadou putem lua la nasi.
Crede ti ca o chestie personalizata cu bebe , merge?
Pupici LA MAMICI SI LA BEBICI !>:D<

iuli_nicol
26.06.2007, 17:59:52
deocamdata nici eu nu i-am luat nici un cadou...nici nu stiu ce sa le iau k sunt tineri ..ff tineri ...nu sunt casatoriti...si sunt prieteni nostri cei mai buni...cred ca am sa le fac un album cadou cu pozele de la botez...altceva chiar nu am idee ce sa le iau

deea
07.07.2007, 15:26:05
Eu le-am luat un cadou pt casa,adik o floare din cristal Swaroski,si bineinteles le-am facut si lor o copie dupa dvd-urile si pozele de la botez si de la mir,au fost foarte incantati.Nasii mei merita si tot ce este mai bun din partea noastra pt k m-au ajutat extraordinar de mult kt am fost cu bebe in spital dupa ce am nascut,ea era in fiekre zi la mine,imi aducea plase de mankre,sucuri etc,pastele l-au facut practic cu mine in spital,k au venit la ora 13si au mai plekt pe la ora 20,deci asa nasi sa tot ai,sunt mandra de ei,le sunt f recunosktoare si chiar ii simt k al 2lea rand de parinti:) :x

otilix
01.10.2007, 12:42:34
pana la urma se ia cadou nasilor de botez? mitutza, nu ai mai revenit cu amanunte despre cadou....

carmen_m
01.10.2007, 15:01:18
pana la urma se ia cadou nasilor de botez? mitutza, nu ai mai revenit cu amanunte despre cadou....

Eu voi fi nasa de botez pe 06.10.2007 si nu astept nimic de la parintzii bblului ei fiindu-mi si cumnatzi.Tot ce imi doresc e sa fie sanatos ala mic si sa creasca mare.Nu botezi un copil ca sa primesti ceva in schimb...deci din acest punct de vedere nu trebuie sa va faceti griji.

ALEX21A
01.10.2007, 16:19:12

am primit o patura f groasa,ff pufoasa,din casmir.......si un set de pahare 'aurite'(suflate cu aur)........astea le am primit atunci de botez......insa,de fiec data cand mg la ei ne dau cate ceva,mai ales ca stau la curte...(tot ce se gaseste in gospodarie)........ne simtim si prost......

ps>>uitasem......scuze,de intarziere.....

ALEX21A
01.10.2007, 16:21:39
Eu voi fi nasa de botez pe 06.10.2007

de ziua mea>:D<

si nu astept nimic de la parintzii bblului

nici eu n am vrut nimic.le am spus in fata sa nu mi cumpere nimic....chiar am insistat si degeaba.....

ei fiindu-mi si cumnatzi.Tot ce imi doresc e sa fie sanatos ala mic si sa creasca mare.

Nu botezi un copil ca sa primesti ceva in schimb

categoric nu.....e f frumos sa botezi,iar noi suntem ff atasati de bebel.....cel mai mult am stat fara sa l vedem 3 sapt......mergem destul de des la pitic.......

...deci din acest punct de vedere nu trebuie sa va faceti griji.

................

carmen_m
02.10.2007, 11:02:23
Eu voi fi nasa de botez pe 06.10.2007

de ziua mea>:D<
La multi ani si multa sanatate!
:rocking: :rocking: :rocking:

Nu botezi un copil ca sa primesti ceva in schimb

categoric nu.....e f frumos sa botezi,iar noi suntem ff atasati de bebel.....cel mai mult am stat fara sa l vedem 3 sapt......mergem destul de des la pitic.......

Noi nu vom putea merge atat de des sa-l vedem fiind aprox.600km distanta intre noi si ei(parintzi si copii).Dar exista mijloace de comunicare si potzi tine legatura si de la distantza.Si in concedii vom trece sa-i vedem(au doi copii).

mami_de_pisi
04.10.2007, 18:43:05
nu stiu ce cadou sa iau nasilor cand o sa fie botezul

finica
05.10.2007, 07:39:08
Nu stiu, daca in cazul nasilor de botez, e nevoie de cadouri. La noi se spune ca atunci cand botezi un copil iti faci o pomana. Daca parintii copilului ofera nasilor ceva in schimb, adica un cadou, asta ar insemna ca le intoarce pomana, ceea ce nu e deloc bine. Deci, in momentul in care botezi un copil, o faci pentru ca asta iti doresti si nu pentru a primi ceva in schimb. Si se mai spune ca daca, spre exemplu, ii botezi lui X copilul, acesta nu trebuie sa faca si el acelasi gest (sa iti boteze sau sa iti cunune tie copilul). Asta e ... sunt niste superstitii, daca le pot numi asa, din zona Moldovei.

shoricel
05.10.2007, 08:14:36
Pai ... mi s-ar parea chiar nefiresc sa-mi boteze cumatrul copilul. :-B
Adica eu as fi, in cazul asta, nasul copilului nasului copilului meu 8-} :)) Ce incurcatura! :))

alyssa2007ro
05.10.2007, 23:59:04
:-? buna as avea si eu cateva intrebari si daca puteti as vrea un ajutor,spuneti mi va rog ce cadouri se fac nasilor la botez si as vrea niste ideei pt invitatiile de botez....plsssssss!

althea
09.10.2007, 04:36:35
Noi le-am luat nasilor o camera video digitala si un lantisor de aur nasei. Ei au fost foarte draguti si i-au luat baietelului nostru un trusou complet, plus ca i-a costat si la biserica si au mai dat bani si la masa. Nu am vrut sa cheltuie asa mult, dar daca asa a iesit pana la urma, am zis sa aiba si de la noi ceva util, trainic si de ce nu si de valoare.

dj
09.10.2007, 05:19:08
Noi le-am luat un set de masa si o icoana.

carmen_m
09.10.2007, 10:28:20
Nu stiu, daca in cazul nasilor de botez, e nevoie de cadouri. La noi se spune ca atunci cand botezi un copil iti faci o pomana. Daca parintii copilului ofera nasilor ceva in schimb, adica un cadou, asta ar insemna ca le intoarce pomana, ceea ce nu e deloc bine. Deci, in momentul in care botezi un copil, o faci pentru ca asta iti doresti si nu pentru a primi ceva in schimb. Si se mai spune ca daca, spre exemplu, ii botezi lui X copilul, acesta nu trebuie sa faca si el acelasi gest (sa iti boteze sau sa iti cunune tie copilul). Asta e ... sunt niste superstitii, daca le pot numi asa, din zona Moldovei.

:A :A :A Este adevarat tot ce ai spus.Nu se da nici un cadou nasilor de botez.Asta este pomana pe care si-o fac ei.Ca drept dovada atunci cand il aduce nasul pe copil de la biserica se spune:"Ti-am luat un pagan si ti-am adus un crestin". Iar mama copilului spune:"Bogdaproste".Eu am botezat zilele astea un bebe si sunt foarte incantata ca am un finut cuminte si frumusel.Si nu as fi primit nimic de la cumetri pt. ca le-am botezat copilul.:*

alyssa2007ro
15.10.2007, 09:08:06
buna mamici si eu voi face botezul bebeluLUli meu in curand pe 3 nov si eu eram in marea dilema ce cadou sa ia nasilor ,si ei sant o pereche tanara si au si ei la randul lor un baiat ,eu le am cumparat un set dragut si elegant de cafea ,normal vreau sa le fac si lor un album cu pozele de la botez si le am luat si o lenjerie de pat si as vrea sa le mai iau un aparat electrocasnic iar fiului lor in costumas cam asa o sa arate cadoul lor dar eu cred ,ca ar mai trebui sa le mai iau inca ceva ,mi se pare ca nu este suficient.Si chiar as vrea sa precizez ca ei nu vor nimica din contra ei sau oferit sa mi fie nasii din ziua care au aflat ca sunt insarcinata .Sant niste oameni de aur si ne au ajutat ff mult si cand am fost in spital si dupa si acum de aceea spun ca ni se pare cadoul prea mic ....voi fetelor ce parere aveti ce ar trebui sa le mai iau sau dati mi niste [email protected]};- @};- @};-

ancamonica
15.10.2007, 13:58:45
sunt in aceeasi dilema,o sa eac o poza cu fetita mea si cu o rama frumoasa. eu nu am auzit sa se faca cadou la nasii de botez.

finica
15.10.2007, 14:09:22
Ma repet, fetelor, dar am mai spus ca, in cazul nasilor de botez nu e tocmai indicat sa li se cumpere cadouri. Se considera ca ei, in momentul in care boteaza un copil, fac o pomana in fata lui Dumnezeu, iar daca le dati o alta pomana inapoi (aici vorbind de cadouri) se considera ca le intoarceti pomana si asta nu e de bine. Bine, fiecare face dupa cum doreste, eu doar am spus cum se procedeaza in zona noastra.

alinaclau
06.01.2008, 20:53:31
Ma repet, fetelor, dar am mai spus ca, in cazul nasilor de botez nu e tocmai indicat sa li se cumpere cadouri. Se considera ca ei, in momentul in care boteaza un copil, fac o pomana in fata lui Dumnezeu, iar daca le dati o alta pomana inapoi (aici vorbind de cadouri) se considera ca le intoarceti pomana si asta nu e de bine. Bine, fiecare face dupa cum doreste, eu doar am spus cum se procedeaza in zona noastra.

exact asta mi-a spus si nasa cand am intrebat-o cum procedez referitor la cadoul pentru ei!!![-X [-X [-X [-X ca ce fac ...le intorc pomana??

rebecca_baby
28.01.2008, 16:49:11
ce cadou sa le cumparam nasilor???sunt tineri si nu prea le lipseste nimic!

ALEX21A
29.01.2008, 09:58:47
noi sigur le vom face ceva cadou nasilor........ce?!.............e secret:-$ ............va spun dupa:-" (sa nu traga nasa cu ochiul:-" )

finica
29.01.2008, 10:04:06
exact asta mi-a spus si nasa cand am intrebat-o cum procedez referitor la cadoul pentru ei!!![-X [-X [-X [-X ca ce fac ...le intorc pomana??
Păi, atunci nu le cumpărați nimic ... dacă vreți totuși să vă "recompensați" față de ei, invitați-i într-o zi la masă, la un restaurant

cris
05.02.2008, 18:59:56
Si eu am botezat o fetita si nu am vrut cadou, am anuntat pe toata lumea ca refuz sa primesc cadouri.

andreea50
07.04.2008, 10:22:23
un cadou frumos ar putea fi si o icoana

Andra76
08.05.2008, 15:22:50
Exact o icoana le-am cumparat si noi lor si ei noua,asa ca se cheama ca ei au avantaj nu le-am intors pomana,bine ca n-au fost la fel icoanele,aaa si de ziua nasei i-am dat un album cu poze cu bb+dvd de la botezzzz,filmare si poze .

Fluturas
04.06.2008, 08:56:48
Noi o sa le facem cadou un aparat foto digital pentru ca pleaca in concediu In Cipru pentru 2 luni si o sa le fie de folos !

otilix
04.06.2008, 10:30:16
noi sigur le vom face ceva cadou nasilor........ce?!.............e secret:-$ ............va spun dupa:-" (sa nu traga nasa cu ochiul:-" )

daca nu ma insel a trecut botezul de curand, nu? ce ati ales cadou?;;)

LILICA
04.06.2008, 10:43:08
Poi fetelor, la botez nu se da cadou la nasi...asa stiu.
Noi le-am zis surorii si cumnatului ca ne suparam rau daca ne iau ceva, botezul il consider o pomana.

Ioana85
04.06.2008, 12:45:09
Noi o sa le facem cadou un aparat foto digital pentru ca pleaca in concediu In Cipru pentru 2 luni si o sa le fie de folos !

Frumos din partea voastra, dar e prea mare cheltuiala... daca tot vreti sa le luati cadou, nu mai bine ceva simbolic?

Fluturas
04.06.2008, 12:48:46
Frumos din partea voastra, dar e prea mare cheltuiala... daca tot vreti sa le luati cadou, nu mai bine ceva simbolic?

este vorba de sora mea, stiu ca are nevoie si se vor bucura foarte tare ^:)^

Marmoset
06.06.2008, 16:11:43
Eu nu sunt adepta cadourilor, ca recompensa pentru cheltuieli... Asa am vorbit cu finii, cu care ne apelam pe nume, si la nunta: fara cadouri si alte cheltuieli inutile!La nunta nu am primit decat simbolic, o scrumiera cu bricheta, argintata, cadou din partea lor, iar acum, la botez, le-am spus clar sa nu se apuce sa cheltuiasca pe obligatii care tin de gura lumii, indiferent ce spun cei din jurul lor!
Mie imi place sa cos goblenuri, si am cusut unul cu model floral, pentru parinti, si unul cu un ingeras, pentru bebelus, pe care o sa le inramez si o sa le ofer simbolic. Ar trebui ca astfel de obligatii sa nu existe, pentru ca si nasii, si parintii/finii au o groaza de cheltuieli la un eveniment ca asta.
Noi am vrut ca si dupa nunta/botez sa ramanem prieteni, asadar, n-am impus nimic, am facut totul dupa placul lor si i-am ajutat cum am putut, fara a astepta nimic in schimb. Am facut-o din placere!
Noi am stabilit: fara cadouri! Altii fac cum doresc...

katerinka
06.06.2008, 19:08:41
Eu am ramas surprinsa cand mi-au spus parintii finutzului (care ne sunt si prieteni buni de o gramada de timp) ca tre' sa ne ia cadou, stiam ca se fac cadouri nasilor de cuncunie, nu si celor de botez.
Am facut glume pe treaba asta si sper sa nu se arunce la mari cheltuieli (desi s-ar putea sa se simta obligati stiind ca eu nu m-am zgarcit la nimic). O sa mai deschid subiectul si o sa le spun sa ia doar ceva simbolic, de suflet, sa avem ca amintire.

Marmoset
07.06.2008, 02:45:24
Eu am ramas surprinsa cand mi-au spus parintii finutzului (care ne sunt si prieteni buni de o gramada de timp) ca tre' sa ne ia cadou, stiam ca se fac cadouri nasilor de cuncunie, nu si celor de botez.
Am facut glume pe treaba asta si sper sa nu se arunce la mari cheltuieli (desi s-ar putea sa se simta obligati stiind ca eu nu m-am zgarcit la nimic). O sa mai deschid subiectul si o sa le spun sa ia doar ceva simbolic, de suflet, sa avem ca amintire.
Asa mi se pare normal, sa se ofere, din ambele parti, ceva simbolic, ca o amintire de la evenimentul respectiv.
Am auzit de cupluri care au cheltuit mult de tot ca sa le faca nasilor un cadou care sa-i multumeasca! Mi se pare stupid sa transformi nunta sau botezul in afacere, mai ales in relatia fini-nasi! Pana la urma, botezul e o pomana, iar nunta cred ca trebuie sa fie inceputul unei relatii foarte stranse, de prietenie in adevaratul sens al cuvantului. Sau...prin cadouri se urmareste contravaloarea darului de la nunta, respectiv botez?
Cadouri simbolice eu le vad pe acelea care nu costa mai mult de 100-150 ron, care sa ramana marturie nuntii sau botezului. Dar stiti cum e...sunt oameni si oameni! Noi asta am stabilit-o de la bun inceput, de cand ni s-a propus sa cununam si sa botezam: fara cadouri! Iar daca am gresit, am gresit in folosul lor, caci m-as simti aiurea sa primesc daruri costisitoare in schimbul rolului pe care l-am avut! Probabil bunul simt ar trebui sa primeze in toate relatiile, chiar daca asta inseamna cununie sau botez... Ca sa nu mai zic de faptul ca a intoarce pomana e ceva de toata jena!

katerinka
17.06.2008, 10:54:12
Pana la urma, parintii lui bebe-finutzu' ne-au luat o vaza si un set pt whisky (pahare+sticla) din cristal. Foarte frumoase.
Poate ca nu se mai poarta cristalul, dar noua ne-au placut. Sunt deosebite si elegante. Si sunt niste lucruri pe care singur nu ti le iei.
Plus ca eu duc lipsa de vaze. Am ghinionul sa primesc sau sa-mi iau (desi intreb inainte) numai din cele ce nu tin apa si mereu ajung sa tin florile in sticle de plastic cu gatul taiat. :D

cezara25
18.07.2008, 19:51:46
eu o sa le iau o rama foto digitala!!!!!

miha08
21.07.2008, 00:53:41
noi, la nasi le-am luat o rama foto sigitala de la Sony...ne-a cam 'uscat', dar a meritat efortul..au fost super incantati.

http://picasaweb.google.com/miha08/NuntaNoastra14Iunie2008

Ioana85
31.07.2008, 15:17:30
Finii nostri aveau interdictie sa ne ia vreun cadou, asa ca ne-au fentat: am primit un set frumos de farfurii de la parintii lor. Asa ca n-am avut cum sa refuzam cadoul. Oricum, ma bucur ca n-a fost cine stie ce minune costisitoare. :D

Marmoset
31.07.2008, 16:03:23
Finii nostri aveau interdictie sa ne ia vreun cadou, asa ca ne-au fentat: am primit un set frumos de farfurii de la parintii lor. Asa ca n-am avut cum sa refuzam cadoul. Oricum, ma bucur ca n-a fost cine stie ce minune costisitoare. :D

:-p Faina strategie...

katerinka
31.07.2008, 16:42:51
Chiar, Marmoset, tu ai primit ceva? (scuza-mi curiozitatea maladiva :D)

Marmoset
31.07.2008, 19:57:30
Chiar, Marmoset, tu ai primit ceva? (scuza-mi curiozitatea maladiva :D)

Te pup, ca n-ai nicio curiozitate maladiva, ci fireasca, eventual ;;)
Nu, eu n-am primit nimic...

katerinka
31.07.2008, 22:10:49
Acu' parac-mi pare rau ca am intrebat.
Io stiu ca n-ai botezat pt a primi ceva. Dar ma gandeam ca poate macar ceva simbolic, nu stiu, un album mai deosebit cu poze de la botez, ... orice. Asa in semn de apreciere, de prietenie, de respect ...
Te pup.

Marmoset
31.07.2008, 23:50:57
Acu' parac-mi pare rau ca am intrebat.
Io stiu ca n-ai botezat pt a primi ceva. Dar ma gandeam ca poate macar ceva simbolic, nu stiu, un album mai deosebit cu poze de la botez, ... orice. Asa in semn de apreciere, de prietenie, de respect ...
Te pup.

Nu, katerinka, stai linistita, chiar n-are de ce sa-ti para rau ca ai intrebat!
Oricum, era ceva previzibil sa nu primesc nimic, si ma asteptam sa nu fie nici macar ce-ai zis tu!
Lasa, sa fie cea mica sanatoasa si norocoasa, si sa fie asta singurul meu mare necaz!
Te pup, zau n-are de ce sa-ti para rau ca m-ai intrebat! Ok? >:D<

Volimte
01.08.2008, 07:17:27
Lasa, sa fie cea mica sanatoasa si norocoasa, si sa fie asta singurul meu mare necaz!
Te pup, zau n-are de ce sa-ti para rau ca m-ai intrebat! Ok? >:D<

Marmoset, nici eu n-am primit cadou la botez si oricum, nici nu ma asteptam (pe forumul asta am aflat pentru prima oara ca s-ar face daruri nasilor la botez :-?).
Cred ca tu ai si alte nemultumiri legate de cumatri (parca asa imi amintesc, spuneai ca te simti neapreciata pentru tot ce-ai facut cu draga inima ... sper ca nu te confund cu altcineva ^:)^) si de asta te simt trista.
Poate or sa se aseze lucrurile cu timpul :* ... Si eu am nemultumirile mele, insa incerc sa las lucrurile sa decurga de la sine si sa ma concentrez numai pe finutz.

otilix
01.08.2008, 09:40:06
noi le-am daruit nasilor fetitei la botez tot un set de farfurii frumoase, insa simbolic, pt ca valoarea materiala chiar nu a fost considerabila. a fost un gest pe care l-am facut pt ca nasii nu ne-au spus nimic legat de asta, ca asteapta sau nu vreun cadou, asa ca am preferat sa luam ceva pe care oricum l-am fi daruit cu drag si cu alta ocazie. comunicarea cu ei nu a fost dintre cele mai reusite cred. noi am incheiat cumparaturile pt nastere lui bebe- finutul nostru, il asteptam candva sapt viit. dupa ce am luat cateva lucrusoare singura, am decis ca e mai bine sa merg cu mama prin oras sa isi aleaga ce ii mai trebuia, pt ca hainute bebe are f multe deja. mai astept cateva lucrusoare comandate online si gata pt acum. sper ca si la botez sa mergem impreuna sa isi aleaga ce-si vor dori pt bebe lor. le vom spune insa f ferm din timp ca nu asteptam nici un cadou, ci doar un album foto cu cel mic de la eveniment. atat. noi suntem prieteni buni si sper sa ramanem asa multa vreme, un copil e mereu o bucurie in viata oamenilor si e pacat sa indeparteze in loc sa adune oamenii din indiferent ce motiv.

Marmoset
05.08.2008, 02:39:56
Marmoset, nici eu n-am primit cadou la botez si oricum, nici nu ma asteptam (pe forumul asta am aflat pentru prima oara ca s-ar face daruri nasilor la botez :-?).
Cred ca tu ai si alte nemultumiri legate de cumatri (parca asa imi amintesc, spuneai ca te simti neapreciata pentru tot ce-ai facut cu draga inima ... sper ca nu te confund cu altcineva ^:)^) si de asta te simt trista.
Poate or sa se aseze lucrurile cu timpul :* ... Si eu am nemultumirile mele, insa incerc sa las lucrurile sa decurga de la sine si sa ma concentrez numai pe finutz.

Volimte, nu ma confunzi ;;). Nici eu nu stiam ca se fac daruri nasilor de botez, tot aici am aflat de asta, ca si de multe altele!
Se vede insa ca, desi nu am dorit asta, mai toate ati intuit si remarcat tristetea mea, si imi pare rau ca umbresc un forum cu discutii atat de exuberante, vorbind despre asta...Dar face parte din natura omului, se pare, sa mai produca si cate o dezamagire...
Nu am vrut neaparat sa fiu apreciata, mi-am dorit doar sa nu fiu ignorata...Iar daca tot mi s-au cerut 1 milion de sfaturi si de opinii,cred ca macar una ar fi trebuit luata in seama, desi nu eu am sarit sa-mi dau cu presupusul, ci, repet, am fost intrebata! Bine, asta ar fi cel mai marunt aspect...
Dar unii oameni, cand isi vad problemele rezolvate, dau cu piciorul la cei care i-au ajutat sa le rezolve, cu multe sacrificii si renuntari, dar cu tot dragul si cu dorinta de a sprijini neconditionat, din suflet, pe cineva...
Ai dreptate aici, si eu procedez la fel...finutzii sunt cei mai importanti, si vorba Katerinkai, e pacat sa stricam relatia cu puiutii astia de om doar pentru ca parintii au lacune...
Sunt ferm convinsa ca lucrurile cu timpul se vor aseza, doar ca nu va mai fi totul ca inainte. Eu mi-as dori sa isi dea ei singuri seama ce, cand si unde au gresit, si sa nu fie nevoie niciodata sa ajungem sa purtam o discutie despre asta...Inca mizez pe maturitate si intelepciune la cei din jurul meu, sunt de buna credinta, iertatoare, dar...nu uit!
Va pup, fetelor, imi face o reala placere conversatia cu voi, si impartasitul experientelor! Sunteti niste femei deosebite, fara niciun pic de exagerare! Si o spun cu mana pe inima, caci am experienta altor forumuri, unde numai de gaitze am dat, puse pe cearta si "platitoare de politze" unele altora!
Cu voi, insa, e mai mare dragul sa schimbe omul o vorba! Si chiar are cineva ce invata de la voi, caci sunteti si intelepte!
Si m-am simtit privilegiata ca desi sunt noua pe site, m-ati primit si m-ati asimilat cu bratele deschise (sau, cel putin asa am intuit eu, dar nu am nicio banuiala ca ma insel!)
^:)^ >:D< :*

Andra76
05.08.2008, 10:54:20
Finii nostri au fost si mai smecheri,stiind ca nu as accepta nici un cadou ,cu cateva seri inainte de botez au venit incarcati de cadouri pt copiii mei,asa ca m-au pus in imposibilitatea de a refuza,insa le-am spus in gluma sa zica mersi ca le-a deschis ursu usa ca eu de eram nu-i primeam in casa:D ,sper ca la nunta sa nu repete figura,intre noi sunt diferentze financiare ca sa zic asa,ei sunt la inceput de drum,noi suntem de 15 ani pe acelasi drum asa ca am avut timp sa ne construim impreuna o viata confortabila si indestulatoare,asa ca nu e nevoie sa faca eforturi financiare pt noi.

Marmoset
05.08.2008, 13:41:47
Finii nostri au fost si mai smecheri,stiind ca nu as accepta nici un cadou ,cu cateva seri inainte de botez au venit incarcati de cadouri pt copiii mei,asa ca m-au pus in imposibilitatea de a refuza,insa le-am spus in gluma sa zica mersi ca le-a deschis ursu usa ca eu de eram nu-i primeam in casa:D ,sper ca la nunta sa nu repete figura,intre noi sunt diferentze financiare ca sa zic asa,ei sunt la inceput de drum,noi suntem de 15 ani pe acelasi drum asa ca am avut timp sa ne construim impreuna o viata confortabila si indestulatoare,asa ca nu e nevoie sa faca eforturi financiare pt noi.

E intotdeauna atat de placut si de incantatori sa faci cadouri copiilor! Foarte bine s-au orientat, si "nasheii" cei mici cred ca au fost cei mai bucurosi!

bimmer4now
09.02.2009, 00:46:03
Noi am cumparat un set de cani Rosenthal pt nasi, 90 lei/cana. Au fost mai mult decat incantati.

GabitzaBulinuta
13.02.2009, 13:45:55
Noi le-am cumparat o lenjerie de pat si joculete pt. copii.

roxxanaa
08.05.2009, 09:16:42
buna fetelor.....;;) ma repet si asta pentru ca am mai scris undeva...
cadou pentru nasi de botez...
sora mea a luat nasilor anul trecut un tablou mare foarte frumos cu peisaj foita de argint!!! absolut superb....in rama ...argintul fiind in vid! nasii au fost foarte incantati...\:D/ \:D/ \:D/
a aparut de putin timp in timisoara.... e un magazin care le aduce din italia, au pret de importataor...undeva la 150 euro....superfaine!!!

deci parerea mea e ca daca e sa alegi un cadou pentru nasi, trebuie sa fie de valoare potrivita (100-300 euro) ...dar si ceva elegant totodata...

mai au icoane tablou....marturii din argint si pentru bebe......
in strainatate argintul e un trend pentru cadouri de acest fel!!
bafta!!
:)>-

Crina1
06.11.2009, 16:25:51
Va rog sa imi dati cateva sugestii referitor la ce cadou sa luam nasilor la botezul lui bebe.
Multumesc:*

Ela
06.11.2009, 18:03:41
Eu le-am oferit un goblen cusut de mama mea unde am scris numele si data nasterii finutei :)

Crina1
06.11.2009, 18:17:02
Eu le-am oferit un goblen cusut de mama mea unde am scris numele si data nasterii finutei :)

Interesant...dar n-are cine sa-mi coasa goblenul:D

gabi_martinel
06.11.2009, 19:51:06
Va rog sa imi dati cateva sugestii referitor la ce cadou sa luam nasilor la botezul lui bebe.
Multumesc:*
eu le-am luat un set de vase termoizolante(cred ca m spus bine,adica care merg si la microunde) si nu m-a costat nici mult(cam150ron) si era ditamai cutia(numai stiu cate piese,erau farfurii adanci,plate si cescute de cafea cu farfurioare) de la Carrefour.Au fost tare incantati!

tasha
06.11.2009, 20:01:00
Noi am primit o sticla de coniac bun (din care am de gind sa imi pun un pahar in seara asta dupa ce se culca zgaiba, daca s-o mai culca vreodata, ca are un chef de joaca nebun :)) )
La rindul nostru, nasilor nu le-am dat un cadou propriu-zis, era si destul de greu sa alegem ceva, le-am dus o sticla de vin de colectie (sint cunoscatori, am luat ceva mai special, de vreo 250 de ron), un aranjament frumos de flori si cam atit :)

petronelaaa
06.11.2009, 20:22:21
Noi le-am luat un set de baie (cu halate pt 2persoane, papuci de baie, prosoape, pana si clama de par avea;)) ), un set de pat cu pilota si lenjerie si un tort (in loc de colaci). Au fost placut impresionati, ei nestiind ca se face asa. Se poate da darul la botez sau la 1an a copilului. (noi am dat la 1an, caci numai la cadouri nu imi era gandul atunci cu fii`mea mica#-o )

Crina1
08.11.2009, 17:44:15
eu le-am luat un set de vase termoizolante(cred ca m spus bine,adica care merg si la microunde) si nu m-a costat nici mult(cam150ron) si era ditamai cutia(numai stiu cate piese,erau farfurii adanci,plate si cescute de cafea cu farfurioare) de la Carrefour.Au fost tare incantati!

Foarte buna ideea! :*

Zmeurika
13.11.2009, 00:24:51
buna fetelor, ma si eu o intrebare .... daca nasii fac botezul la restaurant si nu ai cum sa nu platesti meniul ...logic:D ...mai trebuie sa luam si cadouri??? in conditiile in care... nu sunt bani ....:">
va pup

ubita
13.11.2009, 10:56:34
Noi nu le-am luat nimic...cei care ne-au invatat traditiile au spus ca noi nu le luam nimic.
La botezul baiatu;ui nostru.In decembrie mergem la botezul baietelului lor si ii vom lua un cadou de la Mosu'(botezul e pe 27 dec.)si banuti.Stiu ei mai bn ce-i trebuie copilului!

ancaaa
13.11.2009, 11:05:45
buna fetelor, ma si eu o intrebare .... daca nasii fac botezul la restaurant si nu ai cum sa nu platesti meniul ...logic:D ...mai trebuie sa luam si cadouri??? in conditiile in care... nu sunt bani ....:">
va pup

Noi am pus banuti in plic dar am dus si un cadou ( un legan-balansoar pt bebei)...si noi eram lipiti pamantului dar eu asa am simtit ca trebuie sa mergem si cu un cadou....si ne-am deplasat si in alt oras...si nu a fost grandomanie dar noi ne intelegem super cu nasii, avem o relatie excelenta si sincer am vrut sa-i ajutam cum putem (si ei sunt in criza de banuti).

Ela
13.11.2009, 16:26:33
va pup

De ce nu faceti exact asa cum simtiti?!?!

Eu (asa gandesc si simt) am invitat familia si pe cei dragi noua la botez, ca sa ne simtim bine. Nu am asteptat absolut nimic de la ei. La botez, am primit bani, cadouri si doar urari. Ne-am simtit cu totii foarte bine si nu a tinut nimeni cont de toate aceste maruntisuri.
Si cand am fost in calitate de invitat am procedat la fel, adica asa cum am simtit. Daca mi-am permis sa ofer X lei, ata am oferit. Daca am simtit si mi-am dorit sa ofer mai mult decat aveam in buget, in acel moment, am imbrobodit lucrurile in asa fel incat am oferit ceea ce mi-am dorit (bani, cadouri sau dagoste). Indiferent ce am oferit a fost bine primit, ceea ce dovedeste prietenia care continua.

libelula1983
30.12.2009, 15:22:04
Noi am luat o msina de facut paine si au fost multumiti.

monix
24.01.2010, 15:18:01
cam in ce interval trebuie sa se incadreze cadoul dat nasilor la botez?

logodnica_mea
14.02.2010, 04:35:26
nici noi nu prea stim ce sa le luam nasilor???
va urmaresc cu interes parerile

solidon
26.03.2010, 07:45:12
Trebuie sa luam si noi cadoul pt nasi si nu prea suntem hotarati ce ar fi mai potrivit.Avem de optat intre o rama foto digitala (sau cum s-o numi), sterilizator pentru biberoane (pt ca nasa tb sa nasca gemeni peste scurt timp), Robot de bucatarie, storcator fructe. Ne-am gandit la astea pt ca urmeaza sa aiba bebei si cred ca le vor fi folositoare , si de asta nu cred ca ar fi bine venit un cadou exclusiv pt ei.Voi ce ziceti? Oscilez mai mult intre rama foto si sterilizator.Ma gandesc la faptul ca atunci cand vor veni bebeii vor avea foarte multe cheltuieli si un mic ajutor le-ar prinde bine.

andreea_si_adi
21.04.2010, 11:22:04
Eu ma gandeam sa le fac cadou un tablou personalizat pe panza cu poza lor

DDna
21.04.2010, 14:51:41
Noi le-am comandat un photobook cu poze de la botez. Costa cam 150 euro.

anncutza86
22.04.2010, 13:25:51
eu nu sunt de acord sa li se ia nasilor cadou la botez. cadoul lor este ca pot boteza un copil. in schimb nasii trebuie sa ia de imbracat bebelusului. si ar mai fi sa plateasca lumanarea daca vor neaparat. dar nu e obligatoriu. noi nu le-am luat cadou si sincer nici nu ne-am gandit la asa ceva. ei in schimb i-au luat de imbracat pentru biserica dar si pijamale pentru prima baita cum se spune.

solidon
22.04.2010, 14:31:52
Noi le-am luat pana la urma nasilor un sterilizator pt 8 biberoane si au fost tare, tare incantati pt ca aveau ei de gand sa i-si cumpere in zilele urmatoare acelas model.;-)

annamrrias
22.04.2010, 19:09:44
Noi am luat o pereche de cercei de aur ptr. fetita nasilor ( are 9 ani), care am inteles ca o sa tina bebelusul in brate, deci ea va fi nasica lui Andrei. Iar ptr nasa o lenjerie, si nasul o sticla de whisky.:)

marga_vasile
04.05.2010, 09:59:59
Buna mamici,

eu le-am facut cadou naselor cate un card holder si un semn de carte, iar nasilor cate o sticla de vin personalizata.

pup

adina_i
04.05.2010, 15:27:49
Una din idei ar mai fi o rama foto digitala in care sa incarc pozele de la botez.
Si ma mai gandesc...

myrha
18.05.2010, 09:42:39
noi ca si nasi de botez am primit cadou de la fini o icoana superba pictata manual pe lemn

dna09
15.06.2010, 21:13:14
Dupa ce am toto citit idei de cadouri de la voi dar nu am gasit nimic
cazul meu e urmatorul , ei nu stau in romania, vin boteaza si pleaca(in fine nu asta mi-am dorit cel mai mult dar asa va fi) , in concluzie nu pot sa le cumpar ceva pt casa , pt ca acolo stau cu chirie , calatoresc cu avionul,asa ca exclud ceva pt casa .
multi ma intreaba de ce tb sa luam cadou ? asa m-am intrebat si eu , dar daca asa trebuie sa facem , asa va fi.
acum doi ani de Paste le-am cumparat o icoana fff frumoasa, am zis sa o poata lua cu ei , dar au lasat-o acasa si asta m-a deranjat groaznic de tare , daca ar fi dupa mine, repet, nu as lua nimic. ei au si un aer de superioritate asa, nu le poti lua orice...tb sa fie ceva opulent ca altfel imi aud vorbe ca la nunta :D

astept cateva sugetii
va pup

Butterfly87
15.06.2010, 21:15:55
cazul meu e urmatorul , ei nu stau in romania, vin boteaza si pleaca(in fine nu asta mi-am dorit cel mai mult dar asa va fi) , in concluzie nu pot sa le cumpar ceva pt casa , pt ca acolo stau cu chirie , calatoresc cu avionul,asa ca exclud ceva pt casa .
multi ma intreaba de ce tb sa luam cadou ? asa m-am intrebat si eu , dar daca asa trebuie sa facem , asa va fi.
acum doi ani de Paste le-am cumparat o icoana fff frumoasa, am zis sa o poata lua cu ei , dar au lasat-o acasa si asta m-a deranjat groaznic de tare , daca ar fi dupa mine, repet, nu as lua nimic. ei au si un aer de superioritate asa, nu le poti lua orice...tb sa fie ceva opulent ca altfel imi aud vorbe ca la nunta :D

astept cateva sugetii
va pup
noua nu ne-a luat nimic cand am botezat...asa ne-am inteles..desi cred ca fiecare face cum se intelege cu nasii

dna09
15.06.2010, 21:18:40
noua nu ne-a luat nimic cand am botezat...asa ne-am inteles..desi cred ca fiecare face cum se intelege cu nasii

stii cum este , toti spun ca nu e nevoie , ce atatea cadouri , bla bla , apoi sigur auzi vorbe de genul , ca ei au facut cheltuiala si nu au primit nici macar ceva simbolic, daca le iau ceva simbolic ,tot o s aaud ca nu am fost in stare sa le luam ceva de rang si tot asa....

Butterfly87
15.06.2010, 21:22:39
stii cum este , toti spun ca nu e nevoie , ce atatea cadouri , bla bla , apoi sigur auzi vorbe de genul , ca ei au facut cheltuiala si nu au primit nici macar ceva simbolic, daca le iau ceva simbolic ,tot o s aaud ca nu am fost in stare sa le luam ceva de rang si tot asa....

asta sa stii ca des se intampla,...noi am fost un caz fericit ..si nu au aparut vorbe de nici o parte

elcasto
15.06.2010, 21:51:50
Nasii mei au tot ce isi doresc, asa ca mi-a fost teama sa n-o dau in bara cu vreun cadou care sa nu fie pe gustul lor si le-am cumparat bilete la munte pt trei zile. Au fost foarte incantati de cadou.

dna09
16.06.2010, 07:33:34
Nasii mei au tot ce isi doresc, asa ca mi-a fost teama sa n-o dau in bara cu vreun cadou care sa nu fie pe gustul lor si le-am cumparat bilete la munte pt trei zile. Au fost foarte incantati de cadou.

au deja bilete la mare pt o sapt , apoi un week-end la munte
super ideea oricum, si eu as fi tare incantata

gynaur
17.06.2010, 00:58:20

astept cateva sugetii
va pup

ai putea cumpara o rama foto de argint cu cristale sw sau ceva mai deosebit(nu prea stiu ce se gaseste in RO dar cu siguranta gasesti modele variate),o inscriptionezi cu numele fetei si data botezului si pui o poza cu ei 3-nasii si fetita, sau doar fetita.Nu este ceva opulent ci doar simbolic, o amintire frumoasa cu o asa minunatie de fetita!
Sa va traiasca!!!:)

mamuska
17.06.2010, 03:07:03

astept cateva sugetii
va pup

Hm... Cand botezi/cununi, nu esti ingamfat, nu ai aere, pretentii si nu suferi de superioritate...faci acest gest din suflet si cu tot sufletul, fara nicio pretentie, fara nicio obligatie si incerci sa dai un exemplu bun finilor, sa fii aproape de ei atunci cand au nevoie, dar si atunci cand nu au nevoie:)>- Stiu ca "asa se face" (si eu am cumparat nasilor mei) dar nu inteleg de ce trebuie sa se simta cineva obligat sau de ce nasii/finii stramba din nas atunci cand primesc un simplu cadou simbolic?? Oare atunci cand accepta sa fie nasi, se gandesc numai la ce vor primi de la fini???[-(

Noi am cununat 3 perechi de fini si am botezat 3 copii...nu am avut nicio pretentie, am facut asta cu tot dragul, din toata inima...
La cei 3 finuti botezati, nici nu am vrut sa aud de vreun cadou, le-am explicat de la inceput ca, daca vad ca au cumparat ceva, plec pur si simplu...m-au ascultat pentru ca stiu ca eu sunt dintr-o bucata si ma tin de cuvant:D dar tot mi-au adus flori de care nu am mai zis nimic.:D

Spui ca nu vrei ceva pt casa, dar nici ceva simbolic nu cred ca vrei gandindu-te ca acesta ar costa mai putin si ar stramba din nas...
Pai... ce crezi ca le-ar placea, cat sunt de "sofisticati"???
-o camera foto/video
-rama digitala care sa aiba pe card poze cu voi si ei de la nunta si cu micuta (daca sunt obsedati de poze asa cum sunt eu si am deja 2, plus albumele si zecile de cd-uri)
-ceva pt birou, asta daca stii ca folosesc asa ceva
-vreun aparat electrocasnic (ceva ce nu au si si-ar dori)
-dvd portabil:D
-o mini vacanta pentru anul viitor daca pt anul asta au planuri si nu mai au timp de alta...

Iar ca si lucruri personale...
-seturi de baie (halate+prosoape+ce mai au acele seturi) de calitate suprioara, nu le-ar fi pe plac?
-bijuterii pt nasa si o camasa+cravata+butoni pentru nasul (daca ai la dispozitie un buget mare)
-un set de cosmetice pt nasa(parfum+farduri+crema) si cosmetice pt nas (parfum, lotiune pt si dupa ras)... sunt niste seturi destul de scumpe la magazinele de profil ( ma refer la brand-urile cunoscute peste tot in lume) :)>-
-Lenjerie pt ambii, nu ma refer numai la cea intima:D sunt tot felul de chestii de calitate si "firmate'' care nu sunt deloc ieftine sau de lepadat:D

Nu stiu ce ar mai putea fi pentru ca in general, se ofera lucruri mai "pamantesti" pentru casa...

dna09
17.06.2010, 07:12:59
Fetelor ati venit cu f multe idei si va multumesc, multe oricum nu le pot achizitiona pt ca am precizat ca nu stau in tara , iar in ap in care stau cu chirie in strainatate nu cred ca ar arata bine o rama foto cu cristale sau alte chestii de genul, ei calatorrsc cu avionul deci nici electrocasnice nu le pot cumpara, ( ma repet ca le-am cumparat icoana intr-un an si nu au fost in stare sa o ia acolo)
ne-am hotarat la o rama foto digitala.

eu apreciez cel mai mult gestul si nu valoarea cadoului , asa am fost intotdeauna, iar finilor le-am spus deja ca atunci cand voi boteza imi sunt de ajuns un buchet de flori mie si o sticla clasica de vin sotului, asta ca sa nu zica ca nu ne-au cumparat nimic...
va pupam si va multumim pt idei

Simo_Simonika
23.09.2010, 08:42:13

Acum depinde si ce fel de oameni iti alegi. La noi a fost problema cu nasii de nunta ca erau neintelegatori, a trebuit sa facem tot cum au vrut ei si nu cum am vrut noi...si in concluzie avem o relatia cam rece acum. Pentru botez insa am avut mare grija si am gasit niste oameni ff cu bun simt, de la care sa aiba copiii ce sa invete mai incolo. Ei refuza categoric cadourile, dar totusi noi vom cumpara ceva pentru ca intr-adevar merita. Ne gandeam la o rama foto digitala cu poza celor mici.

kristalina
24.09.2010, 22:49:50
Nici noua nu ne-a spus nimeni ca ar fi trebuit sa le luam un cadou nasilor. Eu stiam ca asta se face la nunta nu la botez. Oricum noi le-am dat totusi ceva simbolic de care au fost foooarte incantati cand au vazut..Le-am luat o rama dubla suflata cu argint foarte frumoasa si eleganta....pe o parte am pus o poza cu ei trei(nasii si finutul) si pe o parte o poza prim plan cu baiatul si le-am mai dat si inregistrarea video a botezului..personalizata...Au foat foarte incantati cand au vazut ..mai ales rama.

adina_isac
26.09.2010, 21:49:32
Noi nu am facut cadou nasilor inante de botez ci dupa , am facut un album personalizat tip carte de pe un sit f fain cu fotografii de la botez si cumatrie ! Au fost fff incantati!!!

aaylyna
10.10.2010, 19:48:08
noi i-am intrebat direct ce-si doresc si le-am luat un balasoar de gradina cu trei locuri.

Cryss27
11.10.2010, 15:00:02
Si noi i-am intrebat ce le-ar placea sa le luam dar ne-au zis ca nu vor cadou insa nu puteam sa nu le luam ceva asa ca ne-am gandit la ceva universal valabil ( ca nu stiam ce gusturi au la parfumuri sau bijuterii - inital ma gandeam la ceva de aur pentru nasa si un parfum deosebit pentru nas), deci am luat:
- o lenjerie de pat eleganta, lucrata manual;
- un set de pahare de cristal;
- un whisky J D;
- un album foto din piele neagra si cu cristale sw in care am pus poze cu copilul din prima zi de nastere pana in momentul respectiv - evolutia lui;
- si le vom da si cate o copie cu filmarea de la botez si pozele de la botez. Eventual vom face si o fotocarte cu pozele de la botez.

Cryss27
11.10.2010, 15:00:34
noi i-am intrebat direct ce-si doresc si le-am luat un balasoar de gradina cu trei locuri.

Foarte frumos cadou! Si mie mi-ar fi placut.

goody_ani2002
02.11.2010, 16:30:58
Noi nu am facut cadou nasilor inante de botez ci dupa , am facut un album personalizat tip carte de pe un sit f fain cu fotografii de la botez si cumatrie ! Au fost fff incantati!!!

Imi poti spune te rog site-ul de pe care ai luat albumul acela tip carte? Multumesc!

DDna
03.11.2010, 11:32:49
sigur , numai ca e din spania firma dar fac comenzi si pt uniunea europeana . tb sa descarci de la ei un program , iti faci cartea apoi le tr au si pretzuri si tot.: www.hofmann.es (http://www.hofmann.es)
In Romania se poate face la Diverta.

goody_ani2002
04.11.2010, 09:54:12
In Romania se poate face la Diverta.

Sunt acelasi gen de carte album, de aceeasi calitate? Eu am intrat pe site-ul celor din Spania si par super ok cele de acolo ?

DDna
04.11.2010, 21:46:17
Sunt acelasi gen de carte album, de aceeasi calitate? Eu am intrat pe site-ul celor din Spania si par super ok cele de acolo ?

Nu stiu :) In Spania nu am facut album.
Diverta au un sistem asemanator, cu un soft de descarcat in care faci practic albumul, asezi pozele, alegi nr de coli, coperta etc.

BEBICA
04.12.2010, 09:53:01
dati mi si mie va rog niste idei pt cadoul nasei.este tinerica,are 23 ani,este prietena mea cea mai buna,nu este casatorita,locuieste cu mama ei!chiar nu stiu ce i as putea cumpara^:)^

ramonamiu
14.02.2011, 14:50:47
Noi i-am cumparat nasei 2 bilete la concertul lui Stefan Banica JR ca isi dorea din 2009 sa ajunga, iar nasului i-am comandat o caricatura care i-a placut extraordinar. Pup.

SilviaA
03.07.2012, 12:42:03
Noi le-am facut cadou o sedinta foto cu fetita lor la un fotograf f f bun, pozele au iesit minunet..e un cadou care ramane

kala_elena
20.12.2012, 20:44:03
La mine fetitza va fi botezata de catre fiul nasilor, care are 21 de ani. Nu stiu daca sa le iau nasilor sau baiatului cadou si ce anume.:-\

olgutza26
21.12.2012, 08:23:45
La mine fetitza va fi botezata de catre fiul nasilor, care are 21 de ani. Nu stiu daca sa le iau nasilor sau baiatului cadou si ce anume.:-\

pai daca vrei sa iei cadou, dupa parerea mea ar trebui luat adevaratului nas (cel de 21). Cei tineri sunt in general incantati de gadgeturi. Acum depinde si de ce buget alocati pt cadou.

girafa
23.09.2013, 17:05:43
Of, ma asteptam sa gasesc si eu ceva idei ptr cadou de nasi !
Ma adresez atat nasicilor cat si mamicilor: ce cadouri ati mai primit sau facut anul asta?

girafa
13.12.2013, 12:24:24
Poate va inspira alegerea noastra ptr nasii de botez: o vaza de la Mobexpert si 2 perne cu memorie, din alea cu aloe. Nici scump, nici ieftin.

alina01
03.01.2014, 23:10:19
dati mi si mie va rog niste idei pt cadoul nasei.este tinerica,are 23 ani,este prietena mea cea mai buna,nu este casatorita,locuieste cu mama ei!chiar nu stiu ce i as putea cumpara^:)^

Hey!

O tableta:)

laura23
10.02.2014, 10:22:16
Cam slabuta activitatea pe aici, sper sa gasesc totusi putin ajutor.
Sambata avem botezul si suntem in pana de idei. Problema e in felul urmator: nasii fetitei mari au divortat iar acum pe surioara o va bteza nasul(care vine insotit de actuala prietena, nu stiu daca au de gand sa se casatoreasca pe vitor dar momentan locuiesc impreuna deci e o relatie serioasa). Ce ar fi potrivit sa le luam mai ales ca au de toate...Pana acum am in plan un album(le-am facut si la prima fetita), un tort si ma gandeam ieri(intrand intr-un mgazin cu cadouri) la o rama foto din argint sau cate un set de baie(halat, papuci etc) dar sunt deschisa la sugestii.Multumesc!

Cinderela02
10.02.2014, 11:06:10
Noi o sa le cumparam ceva de la kitchenshop.Lor le place sa gateasca si aici gasim chestii mai deosebite.

madalinapt
14.10.2014, 16:30:49
Mamici,ce cadou sa cumpar nasilor,o sa il botezam pe Rares la sfarsitul lunii noiembrie si nu am cumparat inca cadouri nasilor

jennyfer87
06.12.2014, 17:17:49
Si noi suntem interesati