PDA

Versiunea completa : Tort nunta de inghetata

Ionelela
20.06.2007, 14:17:37
Am vazut pe un alt site o poza cu un tort de nunta din inghetata. As dori sa aflu mai multe detalii.
Voi a-ti mai vazut asa ceva? Stiti unde as putea comanda asa ceva?

joaninha
21.06.2007, 00:10:45
Am vazut pe un alt site o poza cu un tort de nunta din inghetata. As dori sa aflu mai multe detalii.
Voi a-ti mai vazut asa ceva? Stiti unde as putea comanda asa ceva?
Eu nu am vazut dar trebuie sa fie tare bun... dar gandeste-te ca s-ar putea sa ai ceva surprize si sa nu mai arate foarte bine pana cand ajunge in fata invitatilor. Dureaza ceva ca sa fie taiat si apoi este destul fde cald in iulie... :)>-

ryanaro
21.06.2007, 07:18:26
Voi ati mai vazut asa ceva? Stiti unde as putea comanda asa ceva?

mai, eu am mai vazut, dar nu stiu daca l as recomanda din aceleasi motive enumerate de joaninha.

issa
21.06.2007, 08:05:02
Dar cum il mai taiati:-\...iar de artificii nici nu mai zic....ies din discutie.
Ai putea sa servesti inghetata pe langa tort:-?

Ionelela
21.06.2007, 09:06:16
Da aveti dreptate. Si eu m-am gandit ca s-ar putea topi. Dar trebuie sa recunosc ca ar fi super. Asta e pana la urma o sa ma orientez catre un tort normal :( .

BARBIE_24
21.06.2007, 14:40:42
Eu am fost la o nunta anul trecut in august si au servit langa tortul propri-zis si 2 cupe de inghetata. A fost delicios si nici nu s-au topit asa de repede, dar si servirea a fost rapida.

mihaela_2006
22.06.2007, 21:57:58
ai putea sa faci un tort normal care sa aiba in interior fruncte inghetate e foarte bun.

eva03
24.06.2007, 05:19:15
Eu o sa pun alaturi de tort si inghetata. Dar mi-as fi dorit o inghetata buna si nu una cumparata la casolete din magazin.
Am mai vazut la o nunta asa si mi-a placut foarte tare. Vreau sa gasesc o inghetata cel putin la fel de buna ca cea de la nunta despre care va vorbeam. Ma puteti ajuta???
Si inca un impediment la care m-am gandit eu, gustul tortului trebuie sa se armonizeze cu cel al inghetatei, nu???

nina84
24.06.2007, 17:07:46
si eu vreau sa am la nunta si tort, invelit in martipan si un interior cu o spuma de fructe si inghetata de fructe de padure. eu zic ca merge. nu stiu insa de unde sa cumpar o inghetata buna, desi cred ca am gustat la o prietena ceva ce era foarte bun, inghetata facuta la cofetarie, foarte consistenta. intreb cum se numeste cofetaria si va anunt.

josefine
24.06.2007, 18:24:15
Eu o sa pun alaturi de tort si inghetata. Dar mi-as fi dorit o inghetata buna si nu una cumparata la casolete din magazin.
Am mai vazut la o nunta asa si mi-a placut foarte tare. Vreau sa gasesc o inghetata cel putin la fel de buna ca cea de la nunta despre care va vorbeam. Ma puteti ajuta???
Si inca un impediment la care m-am gandit eu, gustul tortului trebuie sa se armonizeze cu cel al inghetatei, nu???

cea mai buna inghetata e nirvana cu praline. e delicioasa.. dar e si scumpa. e 300 de mii cutia mare.

eu am fost aseara la o nunta si au pus peste felia de tort o felie de inghetata. felia de tort era subtire, cea de inghetata la fel, iar combinat era cat o felie de tort normala. a fost f bun, desi separat nu erau asa bune.

andreea_geanina
24.06.2007, 22:37:30
cea mai buna inghetata e nirvana cu praline. e delicioasa.. dar e si scumpa. e 300 de mii cutia mare.

eu am fost aseara la o nunta si au pus peste felia de tort o felie de inghetata. felia de tort era subtire, cea de inghetata la fel, iar combinat era cat o felie de tort normala. a fost f bun, desi separat nu erau asa bune.

interesant

mihu
25.06.2007, 08:36:17
.
la fel spun si eu...e scumpa dar merita...nu degeaba are numele asta...e de vis

Ionelela
25.06.2007, 16:13:54

Si eu aprob. Inghetata asta este dementiala. As manca o cutie ingura. :">

alina_hahuie
31.08.2007, 13:04:04

faza cu armonizatul cred ca se poate rezolva. poti alege inghetata clasica de ciocolata care se potriveste cu orice, eventual combinata cu cea de frisca sau vanilie. In felul acesta se creeaza si un pic de contrast, in general tortul fiind cu frisca si o potrivire intre cele 2.<:-P

corinutza79
31.08.2007, 13:54:51

Si eu sunt innebunita dupa Nirvana. Va mai recomand inghetata PROFITEROLE de la Aloma. E o dementa totala cu gust foarte intens de ciocolata si bucatele crocante si staciatella amestecate prin ea. =P~

Ionelela
31.08.2007, 14:12:24
Si eu sunt innebunita dupa Nirvana. Va mai recomand inghetata PROFITEROLE de la Aloma. E o dementa totala cu gust foarte intens de ciocolata si bucatele crocante si staciatella amestecate prin ea. =P~

As manca o inghetata!!!!!=P~ =P~ =P~

Pysycuta
09.09.2007, 01:26:57
Eu nu risc cu tortul dre inghetata...

b20ruo
03.10.2007, 11:11:12
Tort numai si numai de inghetata? De ce nu in combinatie..Vazui ca asa se poarta, tort clasic si atasata inghetata...

mihu
03.10.2007, 18:22:08
=P~ La ultima nunta la care am fost am mancat un tort din tiramisu atat de bun cum n-am mancat niciodata...baza era un fel de crema semi-inghetata, apoi un strat ca un val de cacao si deasupra crema....a fost bestial...A fost primul tort din care as mai fi mancat inca o felie....si acum salivez=P~

Laura_sunrise
06.10.2007, 19:35:43
Interesantă ideea cu înghețata. Nu aș risca să-mi fac tortul din înghețată, dar ar fi interesant să pun două globuri de înghețată lângă felia de tort...:x

maxx
12.01.2008, 20:58:00
mai bine inghetata e coolllllllllllllllllllllll

morenna1004
13.01.2008, 11:36:20
Un tort de inghetata e super delicios si racoritor...dar am dubii ca ar rezista pana la sfarsitul serii....e extrem de pretentios!!! Daca e cineva ce a avut tort de inghetata sa ne spuna cum a rezistat!:*

lacrimaxx
13.01.2008, 18:13:10
Un tort de inghetata e super delicios si racoritor...dar am dubii ca ar rezista pana la sfarsitul serii....e extrem de pretentios!!! Daca e cineva ce a avut tort de inghetata sa ne spuna cum a rezistat!:*
Eu nu recomand torul de ingetata..Eventual putti avea o portie de inghetata dupa felul principal(deci,inainte de tort)..Este racoritoare si deschide apetitul pt tort

axara_me
14.01.2008, 13:00:47
nici eu nu sunt de parere ca se preteaza un tor de inghetata!
din cauza caldurii de face....

ganditi-va ca pana il aduc in sala, pana se canta la multi ani, pana se fac poze, pana se taie, pana ajunge in farfuria fiecaruia....dureaza, iar inghetat nu iarta pe nimeni! de dragul nimanui nu va rezista !

ca adaos la felia de tort da! merge, 1-2-3 cupe puse alaturi ar fi altceva

pup

gogosica_hr
17.01.2008, 17:50:29
Crezi ca rezista un tort de inghetata?
Mie mi se pare bestial, dar nu stiu daca are restaurantul loc sa-l pastreze:-SS

deeelorene
17.01.2008, 19:57:41
da mai bine inghetata!!! ca se topeste si dupaia ii foarte najpa=))

ancamariagadea
21.09.2009, 21:36:48
Cel mai bine cred ca este sa ai tort (si pui portie mai mica) si cumperi inghetata separat si o pui in farfurie langa felia de tort.

alexarusen
08.11.2009, 08:56:50
nici eu nu cred ca o sa reziste,noi am avut cate o felie de inghetata pe langa felia de tort si a fost mai bine asa,mai ales ca torul a fost de ciocolata inbracat in crema alba si frisca ,iar inghetata de fructe dand un aspect pacut.

OcchiAzzurri
17.11.2009, 00:25:01
nici eu nu cred ca o sa reziste,noi am avut cate o felie de inghetata pe langa felia de tort si a fost mai bine asa,mai ales ca torul a fost de ciocolata inbracat in crema alba si frisca ,iar inghetata de fructe dand un aspect pacut.
si noi am dat tot asa langa tort
pt ca un tort de incgetata cred ca nu ar rezista decat foarte putin...

SWEETANDRA
06.08.2010, 16:00:19
Bine ca v-am gasit .. cand le-am zis prietenelor mele ca pe langa tort vreau sa pun inghetata s-au uitat crucis la mine ....
Mie imi plac aromele mai clasice ....am mancat un tort la o nunta din doua umpluturi una cu fructe de padure si capasuni super bun , dar al doilea strat galbui la culoare era bun dar imi aducea aminte de aromele artificiale din tutti-frutti beax beax beax

Cred ca torutul in fac din ciocolata si pe langa doua cupe de inghetata de vanilie ( ma gandesc ca ar merge si cu visine in ea sau un toping de fructe de padure/ visine )
Cum suna fetelor ?;;)

andra304
25.09.2010, 19:14:23
si eu as vrea un tort de inghetata la nunta mea.
stau pe ganduri pentru ca voi avea cu siguranta mai mult de 100 de invitati si atunci voi avea nevoie de un tort mai mare si cred ca nu o sa reziste pana la final... offf
poate pana in 2012 se inventeaza ceva si o sa reusesc sa am tort de inghetata :D

marmotica
08.02.2012, 21:23:58
Bine ca v-am gasit .. cand le-am zis prietenelor mele ca pe langa tort vreau sa pun inghetata s-au uitat crucis la mine ....
Mie imi plac aromele mai clasice ....am mancat un tort la o nunta din doua umpluturi una cu fructe de padure si capasuni super bun , dar al doilea strat galbui la culoare era bun dar imi aducea aminte de aromele artificiale din tutti-frutti beax beax beax

Cred ca torutul in fac din ciocolata si pe langa doua cupe de inghetata de vanilie ( ma gandesc ca ar merge si cu visine in ea sau un toping de fructe de padure/ visine )
Cum suna fetelor ?;;)
mare atentie la depozitare, ca au patit-o prieteni de-ai mei. Li s-a topit inghetata, de parea sos de vanilie

yasmi23
13.03.2012, 08:53:54
Cofetaria greceasca Agapitos face niste tort-uri cu inghetata. sigur nu rezista mult la 36' grade dar este de efect si e f f gustos!

Iulia_S
24.01.2013, 20:31:15
de efect...

Izabelutz
25.01.2013, 09:51:12
Initial si pe noi ne-a tentat ideea unui astfel de tort, dar pentru ca nunta am facut-o in August ne-a fost teama sa nu se topeasca. Asa ca pana la urma am ales o cale de mijloc: tortul nu a fost de inghetata, dar am servit si cate 3 cupe de inghetata intre peste si sarmale (la o ora dupa peste si cu o ora inaintea servirii sarmalelor). N-am dat gres! :-p

sabrinapopovici
27.01.2013, 19:05:28
eu am fost la nunta unei prietene unde au servit tort de inghetata. Daca cei de la restaurant sunt profesionisti stiu cand sa-l scoata si cum sa faca sa nu se topeasca, dar cred ca pot exista si surprize. Sincer cred ca mai bine vorbiti la restaurant daca au conditii optime pentru asa ceva :)

mirunika007
08.03.2013, 09:48:37
Aveti poze cu asa ceva.. sunt curioasa cum arata un asemenea tort de inghetata.. efectul este extraordinar.. dar cand il taie si il imparte mai ajunge la persoanele din sale .. in forma solida?