PDA

Versiunea completa : cocarde

Pagini : [1] 2

tania27
24.06.2007, 18:38:22
Salutare!Ce fel de cocarde ati comandat pentru inviati ?Eu una caut ceva care sa semene cu floarea de lacramioara si nu gasesc nimic care sa ma multumeasca .Pe unde am fost am gasit ceva care seamana cu o lacramioara dar nu e si foarte convenabil ca pret 1,2 ron/buc si mi se par cam scumpe.
VOI CE ZICETI?

AnaM
24.06.2007, 18:48:51
Salutare!Ce fel de cocarde ati comandat pentru inviati ?Eu una caut ceva care sa semene cu floarea de lacramioara si nu gasesc nimic care sa ma multumeasca .Pe unde am fost am gasit ceva care seamana cu o lacramioara dar nu e si foarte convenabil ca pret 1,2 ron/buc si mi se par cam scumpe.
VOI CE ZICETI?

Eu nu voi avea cocarde :)>- Vor avea cate un trandafir rosu in piept (boboc) doar viitorul sot, nasul, si tatii nostri :)
Asa ca la capitolul asta chiar nu ma pricep. Oricum, la nuntile la care am fost in ultimii 3 ani, nu s-au mai pus cocarde la invitati...

Rok5ana
24.06.2007, 23:22:59
Eu m-am gandit la cocarde din flori naturale - miniroze (ideea florarului;)). Dintr-un fir care e 3-3,5 lei scoti 6-7 cocarde. Eu zic ca e deosebit..si iesi si mai ieftin.

ioana_cata2001
25.06.2007, 07:22:17
si eu voi avea tot cocarde din miniroze , eu le-am gasit la 1.7 ron, numai ca eu am facut contractul in iarna , nu stiu cat sunt acum .Iar cu privire ca scoti 6-7 bc de pe un fir nu stiu daca se poate , ca din cate am vazut eu sunt si boboci pe fir nedesfacuti deloc , pe aia nu cred ca poti sa-i folosesti

alibd
25.06.2007, 10:52:27
Cocardele noastre arata cam asa...Sunt sub forma de trandafiri, 1.5 ron bucata. Noua ne-au placut, ni s-au parut finuti. S-ar putea ca in poze sa para cam mari, dar sunt numai buni ca marime.

Green_Eyes
25.06.2007, 12:03:59
Cocardele noastre arata cam asa...Sunt sub forma de trandafiri, 1.5 ron bucata. Noua ne-au placut, ni s-au parut finuti. S-ar putea ca in poze sa para cam mari, dar sunt numai buni ca marime.

Foarte finutze, cam asa ceva aveam si eu in minte, desi mi se par cam scumpe$-) ..de unde le-ai cumparat?

alibd
25.06.2007, 12:12:31
Foarte finutze, cam asa ceva aveam si eu in minte, desi mi se par cam scumpe$-) ..de unde le-ai cumparat?

Multumesc mult! Sunt cam scumpe, e adevarat, dar nu prea am gasit ceva care sa-mi placa in mod deosebit, iar in momentul in care le-am vazut pe astea nu ne-am mai uitat la pret. :D Sunt luate de la Salon Diva, de unde mi-am luat si rochia.

tania27
25.06.2007, 18:03:34
Probabil la unele nunti nu se mai folosesc cocarde dar e ceva care face parte din traditia romaneascaL-) .Intrebarea e daca florile naturale nu se ofilesc si cum trebuie tinute ?

sunset
25.06.2007, 19:15:12
eu vroiam ori mini rose ori orhidee pt cocarde si am renuntat dupa ce multe persoane mi-au spus ca au patit pe la nunti sa isi pateze hainele de la flori sau de la tulpina

ioana_cata2001
25.06.2007, 20:11:28
pai nu cred ca se pateaza nimic , ca mie mi-au aratat modele in care cozile sunt infasurate intr-o banda verde de hartie ceva , si din cate am inteles minirozele ca si orhideele si chiar astromeria sunt flori rezistente , daca le fac cu 2-3 ore inainte de nunta eu zic ca rezista .Va pun si o poza cu cocarde sa vedeti ce bine arata

sunset
25.06.2007, 20:52:05
pai in cazul asta spune- le sa prinda si un ac de siguranta in banda aia.. ca sa nu treaca boldul prin tulpnia

ioana_cata2001
25.06.2007, 22:16:55
pai nici nu mi-a inchipuit la strapunge cineva tulpina , nu cred sa fie asa de groase la coada sa nu le poti prinde cu acul , mi se pare mai riscant sa le intepi daca se rupe de acolo ?
ramai cu coada goala? :D

sunset
26.06.2007, 11:06:08
Nici eu nu ma gandeam sa strabata tulpina, dar daca acul atinge tulpina e ff posibil sa curga clorofila si sa pateze..

biutzaxx
26.06.2007, 14:13:03
Nici eu nu ma gandeam sa strabata tulpina, dar daca acul atinge tulpina e ff posibil sa curga clorofila si sa pateze..

`

asa e si se si ofileste mai repede

biutzaxx
26.06.2007, 14:18:33
O intrebare:L-)
voi la domnisoarele de onoare nu puneti corsaje? cu flori? daca da, imi aratati si mie niste poze cu ele? pls pls [-o< [-o<
multumesc ^:)^

AnaM
26.06.2007, 14:57:07
O intrebare:L-)
voi la domnisoarele de onoare nu puneti corsaje? cu flori? daca da, imi aratati si mie niste poze cu ele? pls pls [-o< [-o<
multumesc ^:)^

Eu, deocamdata, nu am domnisoara de onoare (trebuia sa fie o prietena de-a mea, dar locuieste in alta tara si nu poate veni)... Dar cand o gasesc (majoriatea prietenelor mele se marita anul asta inaintea mea :)) ), o sa-i fac un buchetel mic si frumos.

mitzura
27.06.2007, 09:50:39
Eu voi avea cocarde din flori naturale, miniroze pt invitati si trandafiri mari pt mire,nasi,parinti.O intrebare:eu stiu ca mireasa pune cocardele la mire,nasi,parinti.Ieri la firma de decoratiuni mi s-a spus ca ea pune doar la domnii dintre cei mentionati,mirele la doamne.Voi cum stiti?

alibd
27.06.2007, 11:39:53
Eu voi avea cocarde din flori naturale, miniroze pt invitati si trandafiri mari pt mire,nasi,parinti.O intrebare:eu stiu ca mireasa pune cocardele la mire,nasi,parinti.Ieri la firma de decoratiuni mi s-a spus ca ea pune doar la domnii dintre cei mentionati,mirele la doamne.Voi cum stiti?

Eu stiam la fel ca si tine. Asa am vazut la mai toate nuntile la care am fost, mireasa era cea care punea cocardele. Acum, cine stie? Poate ca lucrurile se mai schimba...

AnaM
27.06.2007, 12:09:20
Eu stiam la fel ca si tine. Asa am vazut la mai toate nuntile la care am fost, mireasa era cea care punea cocardele. Acum, cine stie? Poate ca lucrurile se mai schimba...

La fratele meu, domnisoara de onoare (adica eu :)) ) punea la invitati, uar cavalerul la invitate. Mirii au pus doar la cei mentionati mai sus.

mitzura
27.06.2007, 12:12:20
La fratele meu, domnisoara de onoare (adica eu :)) ) punea la invitati, uar cavalerul la invitate. Mirii au pus doar la cei mentionati mai sus.
Asta mi-e clar!Am dubii in legatura cu distributia "sarcinilor"intre miri!

AnaM
27.06.2007, 12:15:49
Asta mi-e clar!Am dubii in legatura cu distributia "sarcinilor"intre miri!

Mirele pune la nas/mama/soacra, mireasa pune la nasa/tata/socru. Asa au facut frati-miu si nevasta-sa. :D
Iar mirelui ii pune nasul cocarda, miresei ii pune nasa voalul.

mitzura
27.06.2007, 12:19:39
Mersi de lamurire!

AnaM
27.06.2007, 12:20:09
Mersi de lamurire!

Cu mare placere!

alibd
27.06.2007, 12:35:09

Da, de invitati stiu ca se ocupa cavalerii. Vom vedea ce va fi la nunta, in zapaceala respectiva...

ioana_cata2001
27.06.2007, 23:30:17
da , la invitati se respecta aceaasi inersare de sexe , cavalerul de onoare pune cocarde la doamne si domnisoara de onoare pune la domni, acum care are mai multe domnisoare si cavaleri nu stiu aum o sa procedeze , o sa aleaga un sef si o sefa dintre ei ;))

biutzaxx
28.06.2007, 09:18:06
;)) eu cred ca in multe cazuri, mireasa pune la parinti, nasi .. pt ca mirele nu prea e indemanatic si ca mireasa sa fie sigura ca treaba iese bine, se sacrifica ea ;)) ;)) ;)) ;))

Green_Eyes
28.06.2007, 14:22:13
;)) eu cred ca in multe cazuri, mireasa pune la parinti, nasi .. pt ca mirele nu prea e indemanatic si ca mireasa sa fie sigura ca treaba iese bine, se sacrifica ea ;)) ;)) ;)) ;))

Asa am vazut si eu pe la nuntile la care am fost..mireasa pune florile nasilor si parintilor ;-) si eu am fost domnisoara de onoare in luna mai si am pus eu florile in piept invitatilor cu cealalta domnisoara de onoare..cavalerii nu au de obicei aceasta indemanare si rabdare..Eu una nu voi risca sa pun cavalerii ca nu vreau sa imi ciuruiasca invitatii;)) ;))Oricum, ideea e aceeasi: cate bordeie, atatea obiceiuri;))

___ALEXANDRA___
29.06.2007, 15:43:41
Asa am vazut si eu pe la nuntile la care am fost..mireasa pune florile nasilor si parintilor ;-) si eu am fost domnisoara de onoare in luna mai si am pus eu florile in piept invitatilor cu cealalta domnisoara de onoare..cavalerii nu au de obicei aceasta indemanare si rabdare..Eu una nu voi risca sa pun cavalerii ca nu vreau sa imi ciuruiasca invitatii;)) ;))Oricum, ideea e aceeasi: cate bordeie, atatea obiceiuri;))

lasa ca nici domnisoarele nu sunt musai mai presus, doar daca le faci repetitii;)) . Eu am fost intr-un an si i-am varsat unui invitat paharul de sampanie pe care il tinea in mana pe costum;;) ;;) ;;) . Dar na.. ce era sa fac.. nu a fost intentionat dar avea reverul asa de tare ca nu reuseam sa prind floarea... aproape ca s-a rupt boldul#:-S eee bine ca nu s-a suparat nimeni;)) .. cred...

nicoleta
30.06.2007, 04:04:47
lasa ca nici domnisoarele nu sunt musai mai presus, doar daca le faci repetitii;)) . Eu am fost intr-un an si i-am varsat unui invitat paharul de sampanie pe care il tinea in mana pe costum;;) ;;) ;;) . Dar na.. ce era sa fac.. nu a fost intentionat dar avea reverul asa de tare ca nu reuseam sa prind floarea... aproape ca s-a rupt boldul#:-S eee bine ca nu s-a suparat nimeni;)) .. cred...

=))=))=))=))=))=)) super tare !!!!!!!!

eu voi pune flori la mire , frati parinti si nasi dupa care sarcina le apartine domnisoarelor de onoare.

irena
03.07.2007, 00:27:14
eu tot la domnisoare m-am gandit , pai ele ce altceva fac la o nunta ? Sa munceasca daca vor sa fie ridicate in grad de domnisoare de onoare;))

Juliette
04.07.2007, 20:52:11
La mine nu vrea nimeni sa puna flori la invitati :(( .

nicoleta
04.07.2007, 22:35:07
in ce sens nu vrea nimeni? domnisoarele de onoare nu vor?????

alibd
05.07.2007, 12:25:15

Pai hai sa le impartim pe ale mele... ;)) La mine se bat pe pus flori. :-"

oana_maria
05.07.2007, 15:55:52
Atasez si eu o poza cu cocardele noastre!!!

alibd
05.07.2007, 17:55:18
Atasez si eu o poza cu cocardele noastre!!!

Mmmm, inedite si foarte frumoase. Bravo!:)

tania27
10.07.2007, 19:42:37
sunt super dragutze de unde si cat ai dat?=D>

oana_maria
10.07.2007, 21:47:00
sunt super dragutze de unde si cat ai dat?=D>

Mi le face o cunostinta.Pretul e foarte bun zic eu ( 0,7 ron/buc) avand in vedere cat sunt de dragute, iar pe piata am vazut chestii mult mai urate si mai scumpe.eu sunt foarte incantata de ele. Acum trebuie sa mai stabilesc cum o sa arate cele pentru parinti si frati, ca nasii or sa aiba trandafiri naturali.

Juliette
12.07.2007, 19:54:41
Pai hai sa le impartim pe ale mele... ;)) La mine se bat pe pus flori. :-"
Daaaaaa.... Te rooooog... [-o< Nu vor, pur si simplu sa stea la usa toata noaptea sa puna flori... :((

mitzura
12.07.2007, 21:29:34
Daaaaaa.... Te rooooog... [-o< Nu vor, pur si simplu sa stea la usa toata noaptea sa puna flori... :((

Dar nu e vorba de toata noaptea!Cel mult toata seara!

blue650
15.07.2007, 12:22:56
Miresici, voi pentru ce flori optati? Naturale sau artificiale? Si cosuletul? Il faceti singure?:)

gabriela_rgh
15.07.2007, 14:08:35
Miresici, voi pentru ce flori optati? Naturale sau artificiale? Si cosuletul? Il faceti singure?:)
Eu voi avea flori naturale pentru mire si nasi!
Restul nuntasilor vor avea artificiale de silicon ce le imita pe cele naturale!

biutzaxx
15.07.2007, 23:47:50
eu voi avea flori naturale la toti nuntasii iar cosuletul l-am cumparat de la diva , arata f bine..

nicoleta
16.07.2007, 00:05:26
eu voi pune la toti invitatii flori naturale. cosuletul ink nu l-am cumparat dar sper k pana la inceputul lui august sa il am deja .

Green_Eyes
16.07.2007, 09:19:00
Eu optez pentru florile artificiale din mai multe motive, predominant fiind cel financiar:-p

gabriela_rgh
16.07.2007, 22:08:11
exista flori artificiale care imita foarte bine florile naturale.....sunt mai acesibile ca si pret si nu se ofilesc!
Acum depinde de preferinte si mai ales de portofel!
De exemplu soacra mea nici daca asi lua flori naturale la toata nunta nu si-ar sdchimba parerea.....vrea artificiala si gata!:)

___ALEXANDRA___
17.07.2007, 17:51:35
exista flori artificiale care imita foarte bine florile naturale.....sunt mai acesibile ca si pret si nu se ofilesc!
Acum depinde de preferinte si mai ales de portofel!
De exemplu soacra mea nici daca asi lua flori naturale la toata nunta nu si-ar sdchimba parerea.....vrea artificiala si gata!:)

pai si eu tot artificiale as vrea.. din simplul motiv ca se pot pastra si nu se usuca, nici ofilesc. Sunt mult mai practice in plus... le poti cumpara si cu 2 luni inainte si nu se deterioreaza in nici un fel. Cat despre cosulet cred ca mi-l voi face singurica.. am vazut prin tudor cosulete si voi imbraca unul in satin sau asa ceva...

michelle1981
17.07.2007, 18:44:32
Pentru ce flori naturale ati optat?
Eu initial voiam alstroemeria, dar am fost duminica la o nunta la care nuntasii le-au avut drept cocarde si nu mi-au placut..

Ruby
18.07.2007, 08:19:50
fetele, ce spuneti de ideea mea? poate vi se pare cunoscut buchetelul. de prin mall. l-am vazut si mi-a venit ideea. sa-mi fac singura cocardele. trandafirasul e atat de finut si dragut. ii mai adaug ceva, nu stiu acum ce dar ma incanta ideea.

oana_maria
18.07.2007, 08:44:36
fetele, ce spuneti de ideea mea? poate vi se pare cunoscut buchetelul. de prin mall. l-am vazut si mi-a venit ideea. sa-mi fac singura cocardele. trandafirasul e atat de finut si dragut. ii mai adaug ceva, nu stiu acum ce dar ma incanta ideea.
Sunt foarte draguti trandafirasii.Sa stii ca e o idee geniala sa ti le faci singura, ai putea sa adaugi niste tull sau plasa aurie, ca am vazut ca e in voga, sunt multe chestii draqgute pe care le poti folosi in conceperea floricelelor. Pentru a-ti achizitiona cele necesare ai putea sa incerci in Mall Moldova, la et 4, parca, este o mercerie. Mult succes !!

oana_maria
18.07.2007, 08:46:08
SA va arat si eu pozici cu floricelele mele. Sunt facute de o cunostinta..

cgeorgiana1982
18.07.2007, 11:53:11
Arata foarte bine....felicitari ca nu te-ai dus sa dai o groaza de bani pe niste flori sinple...acestea arata extraordinar!!!!

oana_maria
18.07.2007, 12:10:03
Arata foarte bine....felicitari ca nu te-ai dus sa dai o groaza de bani pe niste flori sinple...acestea arata extraordinar!!!!
Cei drept sam testat piata inainte si am luat in calcul si posibilitatea sa le cumpar, dar mi s-a oferit sansa sa mi le faca cineva cunoscut si am acceptat deoarece sunt foarte dragute si deosebite, iar pretul mai mult decat acceptabil...comparand cu pretul din oras. :)

frederika
18.07.2007, 13:43:23

draga mea ...fix acelasi tip de flori le-am avut eu ..pe ocru ...si am descfacut buchetele ..am cumparat tul auriu si siretel la fel si mi le-am facut singura ...au iesit absolut superb ..la fel mi-am imbracat si paharele mirilor si ale nasilor ...pot sa iti trimit niste poze daca vrei si imi lasi adresa ta de mail...pupici

Bia
18.07.2007, 22:43:36
Eu as vrea sa pun flori naturale. Pt invitati as vrea sa pun voalul miresei (cred ca asa se cheama) legal cu tull sau ceva de genul! Am vazut o poza pe net si asa mi-a venit ideea. Voalul miresei nu se ofileste asa de repede si nici nu e f scump! Mai ramane sa ma gandesc ce sa fac pt parinti!

Limona
19.07.2007, 07:56:56
Bia am fost la o nunta si pt invitati au avut floricele naturale, rochia miresei, sunt f frumoase. Au fost super. Erau imbodobite cu tul auriu, si legate cu snur auriu. Parintii au avut cale micute, portocalii. Buchetul miresei a fost cu aceste cale si freze galbene.

La o alta nunta am vazut cred crizanteme(erau albe si cu galben in mijloc), si astea au fost f dragute.

Bia
19.07.2007, 13:16:48
Bia am fost la o nunta si pt invitati au avut floricele naturale, rochia miresei, sunt f frumoase. Au fost super. Erau imbodobite cu tul auriu, si legate cu snur auriu. Parintii au avut cale micute, portocalii. Buchetul miresei a fost cu aceste cale si freze galbene.

La o alta nunta am vazut cred crizanteme(erau albe si cu galben in mijloc), si astea au fost f dragute.

Ai vrut sa spui tot din voalul miresei?! Daca ai cumva vreo poza m-ar ajuta f mult!
Buchetul as vrea sa-l fac din orhidee si trandafiri galben, domnului meu sa-i pun o orhidee, la d-soare de onoare sa le fac niste buchetele mici din minirose, la cavaleri sa le pun cate o minirosa, ceva de genul, dar n-am nici o idee ce sa le pun la parinti. Daca ai vreo idee sa-mi zici! >:D<

Ruby
24.07.2007, 20:55:56
draga mea ...fix acelasi tip de flori le-am avut eu ..pe ocru ...si am descfacut buchetele ..am cumparat tul auriu si siretel la fel si mi le-am facut singura ...au iesit absolut superb ..la fel mi-am imbracat si paharele mirilor si ale nasilor ...pot sa iti trimit niste poze daca vrei si imi lasi adresa ta de mail...pupici

tul auriu??? si unde gasesc si eu??? nu vreau sa pun tul alb.

am fost in mall moldova la et 4 dar nu mi-a placut nimic :(((

irina2ina
25.07.2007, 12:23:23

Incearca in Siraj, eu de acolo am luat, in aprilie era 3.5lei metru.

Limona
27.07.2007, 20:17:17
Buna Bia, scuze ca iti raspund abea acum, dar am fost intr-un mini concediu. Poza am facut-o azi...deci floarea este uscata. La nunta arata mult mai bine.

Rok5ana
28.07.2007, 00:46:17

Si eu am luat buchetele din astea ;), din Siraj. Voi folosi floricelele pentru marturii. Pentru cocarde as vrea flori naturale...dar, mai ramane de vazut...varianta cu buchetelele e foarte avantajoasa :-?

Bia
28.07.2007, 00:48:55
Buna Bia, scuze ca iti raspund abea acum, dar am fost intr-un mini concediu. Poza am facut-o azi...deci floarea este uscata. La nunta arata mult mai bine.

Ce faina e!!!!!!!!!! Bine am incercat sa mi-o imaginez cand nu era uscata! Super! Mersi mult, asa o sa le fac si eu! Eu ma gandeam la tull simplu alb dar asa e mult mai de efect! Daca ai vreo idee sau poza cu cocarde mai deosebite pt parinti .... nu f incarcate, ceva, ca nici eu nu am nici o idee .... [-o<

Bia
28.07.2007, 00:50:42
Am uitat sa te intreb unde a fost facuta? Eu as vrea sa ma duc la Petronela dar m-au speriat fetele si sunt cam nehotarata acum! Oricum trebuie sa ma hotarasc mai repede ca mai am putin pana la nunta!

Limona
28.07.2007, 19:53:10
Bia, pt parinti ai putea sa pui trandafiri galbeni, cu un firicel mai mic de "rochia miresei", parca asa se cheama floarea. Deoarece cavalerul si domnisoara de onoare au miniroze galbene, cred ca un trandafir galben si cateva floricele albe, ar merge perfect. Acea miresica a apelat la o firma pt buchet, lumanari si floricelele pt nuntasi, dar nu mai tin minte cum se cheama. Cand o sa ma intalnesc cu ea o sa o intreb ;-) . Mult spor la pregatiri.:*

alibd
29.07.2007, 20:27:11
Eu as vrea sa pun flori naturale. Pt invitati as vrea sa pun voalul miresei (cred ca asa se cheama) legal cu tull sau ceva de genul! Am vazut o poza pe net si asa mi-a venit ideea. Voalul miresei nu se ofileste asa de repede si nici nu e f scump! Mai ramane sa ma gandesc ce sa fac pt parinti!

Cred ca este vorba de gipsofila, sau floarea miresei. Floricelele acelea mici, dese si albe. Am avut si eu la nunta. Rezista mai mult, intr-adevar.

Bia
01.08.2007, 23:39:39
Bia, pt parinti ai putea sa pui trandafiri galbeni, cu un firicel mai mic de "rochia miresei", parca asa se cheama floarea. Deoarece cavalerul si domnisoara de onoare au miniroze galbene, cred ca un trandafir galben si cateva floricele albe, ar merge perfect. Acea miresica a apelat la o firma pt buchet, lumanari si floricelele pt nuntasi, dar nu mai tin minte cum se cheama. Cand o sa ma intalnesc cu ea o sa o intreb ;-) . Mult spor la pregatiri.:*

Mersi mult pt ajutor! Am fost azi la Petronela si am vb asa in principiu, preturile mi s-au parut ok, zic eu! I-am zis cum vreau cocardele si mi-a zis ca ma costa in jur de 1 leu. Oare e ok?

mitzura
02.08.2007, 09:49:38
[quote=Bia;326925]Mersi mult pt ajutor! Am fost azi la Petronela si am vb asa in principiu, preturile mi s-au parut ok, zic eu! I-am zis cum vreau cocardele
Da,e bine!Noi avem cu 1,8 din miniroze de la firma de decoratiuni,nu ma mai risc cu petronela dupa ce am auzit!Cam cum am vrea noi, dar artificiale am vazut cu 1,6 de unde am comandat invitatiile (in mall).

Limona
02.08.2007, 10:08:02
Bia, cred ca e f bine cu un leu, dar nu ne-ai zis cum faci pana la urma, la ce floricele te-ai oprit.;-)

frederika
05.08.2007, 13:16:06

tul auriu gasesti la hala centrala ,la standul ala cu tot felul de siretele si chestioare ..nu mai stiu daca e la etj 1 sau 2...sigur gasesti ,eu de acolo am cumparat.

nicoleta
05.08.2007, 17:14:40
tul auriu gasesti la hala centrala ,la standul ala cu tot felul de siretele si chestioare ..nu mai stiu daca e la etj 1 sau 2...sigur gasesti ,eu de acolo am cumparat.
ceva poze de la nunta ta nu vedem si noi????

Bia
05.08.2007, 19:31:19
Bia, cred ca e f bine cu un leu, dar nu ne-ai zis cum faci pana la urma, la ce floricele te-ai oprit.;-)

Ei bine ca zici ca e ok, eu sunt mai in afara cu preturile! Pai am vb sa-mi faca cocardele din voalul miresei, adica in genul la cea din poza pe care ai atasat-o! restul .... inca ma gandesc! #:-S Pupici si mersi de ajutor!

alibd
05.08.2007, 19:43:57
Ai vrut sa spui tot din voalul miresei?! Daca ai cumva vreo poza m-ar ajuta f mult!
Buchetul as vrea sa-l fac din orhidee si trandafiri galben, domnului meu sa-i pun o orhidee, la d-soare de onoare sa le fac niste buchetele mici din minirose, la cavaleri sa le pun cate o minirosa, ceva de genul, dar n-am nici o idee ce sa le pun la parinti. Daca ai vreo idee sa-mi zici! >:D<

La domnisoarele de onoare si al cavaler am avut si noi tot minirose, mirele a avut trandafir ca cei din buchetul meu, nasul trandafir ca cei din buchetul nasei, iar pentru parinti am optat tot pentru trandafiri, insa alta culoare decat al mirelui si al nasului. Fiecarei floricele de pus in piept i s-a adaugat si gipsofila si putina verdeata. Eu zic ca a fost ok.

frederika
07.08.2007, 13:03:10
ceva poze de la nunta ta nu vedem si noi????

cateva poze de la nunta mea..

Green_Eyes
07.08.2007, 13:11:34

Casa de piatra si copii sanatosi! Ai fost frumusica si delicata ca o printesa>:D< Mai vrem poze:-p

Green_Eyes
07.08.2007, 13:44:31
multumesc f frumos ..o iau ca pe o incurajare pt ca desi toata lumea a fost extaziata de rochitza mea de la cununia civila (desi era o rochie de seara zic eu ,nu de zi ) o miresica mi-a spus ca e de prost gust sa porti rochie de seara in toiul zilei ...dar eu nu ca as fi lispsita de gust si ca nu fac diferenta intre ce se poarta ziua si seara ....mie mi-a placut aceasta rochie si am vrut sa o port neaparat ...

Mie imi place foarte mult rochita de la civila si cred ca ti s-a potrivit foarte bine:)>- Poate si datorita culorii :) Nu mai fi suparata ca nu ai de ce>:D<

mitzura
07.08.2007, 14:14:08
multumesc f frumos ..o iau ca pe o incurajare pt ca desi toata lumea a fost extaziata de rochitza mea de la cununia civila (desi era o rochie de seara zic eu ,nu de zi ) o miresica mi-a spus ca e de prost gust sa porti rochie de seara in toiul zilei ...dar eu nu ca as fi lispsita de gust si ca nu fac diferenta intre ce se poarta ziua si seara ....mie mi-a placut aceasta rochie si am vrut sa o port neaparat ...
Si mie imi place f mult si mi se pare ca te prinde f bine!Esti ca o bombonica!si nu cred ca la nunta ta e cazul sa fii prea rigida!

Limona
07.08.2007, 14:18:47
Inca un vot in plus pentru rochita de la cununia civila.>:D< Trebuie sa porti ce-ti place tie, si in ce te simti tu bine. Bunul sau prostul gust este discutabil, si tine de fiecare persoana in parte. :)

frederika
08.08.2007, 21:29:10
Simt nevoia sa intervin, pentru ca de fapt lucrurile nu stau chiar asa. Nu ti-a spus nimeni pe forum ca e de prost gust sau mai stiu eu ce sa porti rochie de seara.
1. Tu ai fost cea care ti-ai expus parerea despre tinuta la starea civila, spunand ca "s-a dus vremea costumaselor". Intamplator avem in grupul de miresici de la Iasi si persoane care au purtat costum, au aratat f f bine si s-au simtit minunat...si poate ca nu le-a picat tocmai bine verdictul tau.
2. Tu ai dat drept exemplu rochia de seara, fara poze, fara nimik, asa ca nu stia nimeni la ce tip de rochie de referi...noi ne-am imaginat o rochie lunga, neagra, sclipitoare...:) Rochita ta de la civila este o rochita f frumoasa, de OCAZIE, deci potrivita inclusiv pentru starea civila.
3. Shery s-a exprimat ca "nu e potrivit", nicidecum nu a facut referire la bunul tau gust.
4. Mi se pare aiurea tare sa spui lucruri inflorite, ca sa iti atragi tu simpatie, si altora pareri negative si sa starnesti discutii, aiurea, la un subiect despre ... cocarde....SUNTEM OFFTOPIC TAREEEEEEEE
5. Sa ii fie rusine persoanei care a facut inchipuita-miresica-care-critica-rochita-de-seara-la-starea-civila "proasta". Asta nu e un limbaj potrivit pt asa ceva...

Asa incat hai sa terminam aici, ca si asa ajungem la cos...si daca se poate sa nu mai inflorim lucrurile ar fi perfect...

Daca cumva te-a atacat altcineva, la un alt subiect, atunci imi cer scuze, ca nu am timp sa citesc toate posturile de pe forum, eu fac referire doar la discutia de la "Fetelor, cu ce ne imbracam la cununia civila si de unde?" de pe subforumul din Iasi, unde toata discutia a fost civilizata si nu te-a jignit nimeni.

ok... Peace? :)
eu am de adaugat doar faptul ca nu am incercat sa atrag in nici un fel simpatii ...o miresica mi - a cerut sa postez niste poze de la nunta ...
daca discutia a degenarat nu e vina mea si eu nu am jignit pe nimeni si nu am inflorit ...imi cer scuze daca te-ai simtit ofensata in vreun fel ...am adaugat la un momnet dat si faptul ca toti gresim ....(deci inclusiv eu) ...nu am dat nici un nume pe site si nu am facut referiri ...eu vreau sa fim prietene pe site si sincer imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva ...si ca ma aflu intr-un astfel de subiect ...nu imi plac orgoliile
si nu am de ce sa fac ,,peace,, ,pt ca defapt nu s-a intamplat nimic.

ioana_taranu
08.08.2007, 22:14:00
Nu ai declansat tu nimik, dar trebuie sa recunoastem ca miresica pe care ai incriminat-o tu (si se vede de la o posta la cine facem referire) a fost facuta "proasta" fara nici un motiv si fara sa merite asta.

De asta am intervenit. Iar "peace" era ceva ironic pentru persoana educata care a folosit vocabularul mai sus mentionat.L-)

Nu am de ce sa ma simt ofensata, in nici un caz, gusturile nu se discuta, nu ma poate ofensa o persoana pentru ca isi expune parerile, chiar daca nu corespund cu ale mele...:)

ioana_taranu
08.08.2007, 22:15:31
Si cu asta hai sa depasim momentul si sa trecem la ... cocarde ...o:-)

nicoleta
09.08.2007, 09:39:36
frumusik foc !!! ai avut o rochie tare draguta.multa bafta si copii frumosi.

tucafamily
09.08.2007, 21:45:46
chiar asa ! sa ne intoarcem la cocarde\:D/
atasez si eu cocarda facuta de mine

tucafamily
09.08.2007, 21:47:07
am sa le pun totusi o fundita facuta din bentita mai subtire, nu? ce ziceti?

Limona
09.08.2007, 21:51:38
Sunt ffff frumoase>:D< . Bravo...sunt f reusite.:)

oana_maria
10.08.2007, 08:31:07
Foarte dragute si reusite. Vad ca trandafirasul de la florile tale e la fel cu al meu.In privinta panglicii cred ca poti sa incerci cu una mai finuta.

aaylyna
15.08.2007, 11:54:52
acestea sunt cocardele pe care le-am luat pentru invitati. mirele, nasii, parintii si fratii vor avea din flori naturale........

alexmireasa
15.08.2007, 12:41:07
acestea sunt cocardele pe care le-am luat pentru invitati. mirele, nasii, parintii si fratii vor avea din flori naturale........
Sunt la fel cu ale mele, numai ca fundita e pe bej!!!!!>:D< >:D<

Green_Eyes
15.08.2007, 12:43:20

Dragutze! De unde si cu cat?;))

aaylyna
15.08.2007, 13:44:15
am ales cu fundita alba pentru ca intreaga nunta e gandita pe alb si auriu, si rochita mea e alb imaculat, aveau si alte culori la fundita. le-am luat de langa magazinul cocor, 1 ron bucata
mi-au placut ca sunt foarte finute.......

alexmireasa
15.08.2007, 13:48:37
am ales cu fundita alba pentru ca intreaga nunta e gandita pe alb si auriu, si rochita mea e alb imaculat, aveau si alte culori la fundita. le-am luat de langa magazinul cocor, 1 ron bucata
mi-au placut ca sunt foarte finute.......
Eu le-am luat de pe Lipscani cu 0.7 ron bucata!;))

deeACATALINA
16.08.2007, 20:28:39
buna din nou fetelor.atasez si eu niste modele de concarde.sper sa va placa

Chrisu
17.08.2007, 13:12:32
buna din nou fetelor.atasez si eu niste modele de concarde.sper sa va placaSunt foarte dragute,dar dupa cum arata cred ca sunt din flori naturale.Nu?Oricum e o idee buna pentru mire,parinti si nasi.:-?

alexmireasa
17.08.2007, 13:14:46
buna din nou fetelor.atasez si eu niste modele de concarde.sper sa va placa
Foarte dragute sunt!<:-P

deeACATALINA
17.08.2007, 15:21:16
florile sunt naturale si au preturi intre 10-12 ron.stiti undeva mai ieftine?pentru nuntasi nu am nici o idee,pana la anul gasesc eu ceva.va pup si spor la pregatiri:*

Ruby
20.08.2007, 19:23:05
chiar asa ! sa ne intoarcem la cocarde\:D/
atasez si eu cocarda facuta de mine

EXCELENTE! de mare efect fructulitele alea :) BRAVO!

Yonika
25.09.2007, 17:35:04
fetele, am auzit ca nu prea se mai poarta cocarde la nunta? Voi ce ati auzit? Am vb cu cineva despre asta si mi-a zis ca sa nu fac ca nu se mai poarta..eu am nunta abia la anul..si mai este timp pana atunci sa se schimbe multe...

Yonika
25.09.2007, 17:35:53
Eu as vrea macar pt mire, nasi si parinti...daca nu se mai poarta pt restul invitatilor.

Yonika
25.09.2007, 17:38:11
aaaa si inca ceva..am uitat sa scriu: mi-a zis tipa cu care vb, va fi domnisoara de onoare a mea ( e viitoarea cumnatica!) , ca acum se fac aranjamentele pt masa si la sf le pot lua doamnele care pleaca printre ultimele de la nunta, ca oricum raman la restaurant...si mai bine sa le ia acasa nuntasele sa le pastreze, cat vor mai tine, 2-3-4 zile.

alibd
25.09.2007, 18:41:57
aaaa si inca ceva..am uitat sa scriu: mi-a zis tipa cu care vb, va fi domnisoara de onoare a mea ( e viitoarea cumnatica!) , ca acum se fac aranjamentele pt masa si la sf le pot lua doamnele care pleaca printre ultimele de la nunta, ca oricum raman la restaurant...si mai bine sa le ia acasa nuntasele sa le pastreze, cat vor mai tine, 2-3-4 zile.

Si noi am luat acasa aranjamentele de la prezidiu. Erau prea frumoase sa le lasam acolo si de ce sa nu inveseleasca locuinta noastra...;-)

Green_Eyes
25.09.2007, 20:05:25
Si noi am luat acasa aranjamentele de la prezidiu. Erau prea frumoase sa le lasam acolo si de ce sa nu inveseleasca locuinta noastra...;-)

Uite eu la asta nu am avut timp sa ma gandesc:)) Ar fi trebuit la cati bani am dat pe ele:))
Cat despre cocarde, nici mie nu mi se pare prea util acest obicei, mai ales ca hainele doamnelor sunt subtirele si sunt mai greu de prins..Eu una as fi renuntat, dar am pastrat obiceiul de dragul generatiei 3 (nu 3D:D:D), adica parinti and etc. Pentru parinti, am avut trandafiri naturali, iar pentru restul invitatilor, am confectionat eu cocardele: am luat din siraj niste trandafirasi alb-verzui cu perlutze(i-am luat en-gros intr-un fel si m-au ajuns foarte ieftin) si le-am mai pus eu niste tulle si panglicutza din saten.

Yonika
26.09.2007, 16:10:16
Da, asa e! Pana la anul am tot timpul sa ma mai gandesc ce si cum voi face. Insa ma interesez de pe acum ca sa stiu ce cheltuili vor mai fi.

alibd
26.09.2007, 17:15:09
Uite eu la asta nu am avut timp sa ma gandesc:)) Ar fi trebuit la cati bani am dat pe ele:))
Cat despre cocarde, nici mie nu mi se pare prea util acest obicei, mai ales ca hainele doamnelor sunt subtirele si sunt mai greu de prins..Eu una as fi renuntat, dar am pastrat obiceiul de dragul generatiei 3 (nu 3D:D:D), adica parinti and etc. Pentru parinti, am avut trandafiri naturali, iar pentru restul invitatilor, am confectionat eu cocardele: am luat din siraj niste trandafirasi alb-verzui cu perlutze(i-am luat en-gros intr-un fel si m-au ajuns foarte ieftin) si le-am mai pus eu niste tulle si panglicutza din saten.

Cam asa a fost si la noi: trandafiri pentru mire, parinti, nasi. Minirose pentru cavaleri si domnisoare si cocarde micute, sub forma de trandafiri crem deschis.

Ruby
29.09.2007, 09:26:02
asa au aratat cocardele mele pentru doamne. bineinteles facute de mine.

Yonika
29.09.2007, 09:44:18
Foarte frumoase! Pentru cine are imaginatie, e bine ca mai scapi de cheltuieli in plus!

anesya
29.09.2007, 10:52:01
Din intamplare am vazut la o florarie niste cocarde foarte dragute...erau tuberoze, prinse pe cate o frunza micuta, verde, ..se vedeau super si au un miros deosebit. Costau doar 8 mii de lei...mi-au placut foarte mult si le recomand tuturor...sunt frumoase si la un pret acceptabil. Minirose...erau la 30 de mii buc...foarte scumpi..eu una o sa am peste 400 de invitati...nu-mi permit sa cumpar numai minirose..chiar daca asta imi doream..

Ruby
01.10.2007, 20:30:39
Foarte frumoase! Pentru cine are imaginatie, e bine ca mai scapi de cheltuieli in plus!

eu nu m-am gandit la "cheltuieli in plus". am vrut ceva original si neaparat de prins la mana. am fost dupa cocarde tot iasul. am ajuns si in barlad si botosani. NIMIC nu mi-a placut. toate erau facute pe banda rulanta, toate la fel...si mai aveau si aspectul acela de ieftinela. si nici una care sa se prinda la mana.

Yonika
02.10.2007, 11:21:54
eu nu m-am gandit la "cheltuieli in plus". am vrut ceva original si neaparat de prins la mana. am fost dupa cocarde tot iasul. am ajuns si in barlad si botosani. NIMIC nu mi-a placut. toate erau facute pe banda rulanta, toate la fel...si mai aveau si aspectul acela de ieftinela. si nici una care sa se prinda la mana.
Da si asta e adevarat! Aici ai mare dreptate!

dioana82
04.10.2007, 15:46:24

Ruby, sunt superbe. Spune-mi te rog, cum ai prin cocarda in pamblicuta? le-ai legat cu o fundita si apoi pe partea celalata a mainii le-ai prins (legat de mana) cu alta fundita?
Eu vreau pentru domnisoarele de onoare sa fac genul asta de cocarde, si ma gandesc cum sa le prind, sa nu le jeneze codita florii sau sa nu am prea multe fundite...La ceilalti invitati le voi pune in piept, doar domnisoarele vreau sa iasa in evidenta.:smile:

Yonika
05.10.2007, 13:26:17
Fetele,ati fost cumva la nunti la care nu s-au pus deloc cocarde? Sau macar la miri si la nasi si parinti ( sa se fi pus) si nu s-au pus la invitati?

alinutza20
05.10.2007, 13:31:01
Fetele,ati fost cumva la nunti la care nu s-au pus deloc cocarde? Sau macar la miri si la nasi si parinti ( sa se fi pus) si nu s-au pus la invitati?

la mine la nunta voi pune doar la mire nasi si parinti cocarde :)

Yonika
05.10.2007, 13:52:19
la mine la nunta voi pune doar la mire nasi si parinti cocarde :)
Asa ma gandeam si eu!

alinutza20
05.10.2007, 13:53:50
Asa ma gandeam si eu!

oricum or sa fie marturii ptr fiecare persoana in parte deci...
acum asta voi face eu dar fiecare face cum doreste :):):*:*:*:*

Yonika
05.10.2007, 14:02:54
:*
oricum or sa fie marturii ptr fiecare persoana in parte deci...
acum asta voi face eu dar fiecare face cum doreste :):):*:*:*:*
Suntem cam pe aceeasi lungime de unda!

Angel_yrem
26.10.2007, 14:56:39
cocardele eu le-am avut simple: http://www.miresici.ro/showthread.php?p=458549#post458549

michelle1981
26.10.2007, 15:17:26
Eu ma gandeam sa pun crizanteme mici drept cocarde, ati mai intalnit asa ceva pe la nunti?

sunset
26.10.2007, 15:49:44

Eu asa am facut... si a fost ok..:*

alibd
26.10.2007, 15:51:03
Eu asa am facut... si a fost ok..:*

Salut, sunset! :* Cum iti mai merge?

Juliette
26.10.2007, 19:49:49
Eu ma gandeam sa pun crizanteme mici drept cocarde, ati mai intalnit asa ceva pe la nunti?
Da, eu am avut asa la nunta. Albe pt doamne si rosii pt domni, invelita codita in staniol si imbracate cu putin tull.

Juliette
26.10.2007, 19:53:57
Din ce in ce mai multi renunta la cocarde. Au doar mirele, nasii, parintii, fratii. Eu am vrut in loc de cocarde sa dau marturii in forma de trandafiras la doamne. Am fost la o nunta la care s-a dat un evantai la pereche in loc de cocarde sau marturii.

Yonika
27.10.2007, 09:49:02
Din ce in ce mai multi renunta la cocarde. Au doar mirele, nasii, parintii, fratii. Eu am vrut in loc de cocarde sa dau marturii in forma de trandafiras la doamne. Am fost la o nunta la care s-a dat un evantai la pereche in loc de cocarde sau marturii.
Da, cam asa se practica acum, nu se prea pun cocarde, iar daca se dau marturiile, inlocuiesc ele bine cocardele.. mi se pare mai elegant, nu?

Yonika
27.10.2007, 09:50:19
sau cel putin, asta e parerea mea si asa voi prioceda eu, acum fiecare face cum doreste si cum crede de cuviinta, si cum ii place!

alibd
27.10.2007, 12:06:04
Da, cam asa se practica acum, nu se prea pun cocarde, iar daca se dau marturiile, inlocuiesc ele bine cocardele.. mi se pare mai elegant, nu?

Si eu am vazut lucrul asta. Din ce in ce mai mult se renunta la cocarde; insa se practica tot mai mult cadouri personalizate. La una dintre nuntile la care am fost, s-au facut poze cu fiecare invitat in parte, pe masura ce veneau la restaurant, iar pozele respective au fost scoase chiar in noaptea nuntii, puse intr-un fel de rama cartonata si impartite invitatilor.
A fost un gest chiar foarte frumos.=D>
La nunta noastra am dat la plecare fiecarui invitat/cuplu cate o sticla cu vin personalizata (avea o eticheta cu poza noastra pe ea si cu cateva cuvinte de multumire).;-)

Yonika
27.10.2007, 12:56:31
Si eu am vazut lucrul asta. Din ce in ce mai mult se renunta la cocarde; insa se practica tot mai mult cadouri personalizate. La una dintre nuntile la care am fost, s-au facut poze cu fiecare invitat in parte, pe masura ce veneau la restaurant, iar pozele respective au fost scoase chiar in noaptea nuntii, puse intr-un fel de rama cartonata si impartite invitatilor.
A fost un gest chiar foarte frumos.=D>
La nunta noastra am dat la plecare fiecarui invitat/cuplu cate o sticla cu vin personalizata (avea o eticheta cu poza noastra pe ea si cu cateva cuvinte de multumire).;-)
Foarte frumos..interesanta idee!

alibd
27.10.2007, 16:38:06
Foarte frumos..interesanta idee!

Pai, ma gandesc ca fiecare dintre noi isi doreste ceva original, asa ca... multa inspiratie! :*

Yonika
29.10.2007, 09:44:03
Pai, ma gandesc ca fiecare dintre noi isi doreste ceva original, asa ca... multa inspiratie! :*
Ma voi gandi...am timp sa ma gandesc eu la ceva original pana la nunta!#:-S

deeACATALINA
18.12.2007, 12:20:05
buna miresici!alibd poti sa-mi spui te rog unde as putea personaliza etichete?mersi

alibd
18.12.2007, 17:17:52
buna miresici!alibd poti sa-mi spui te rog unde as putea personaliza etichete?mersi

Noi le-am personalizat singuri... le-am facut in publisher, si am pus o poza cu noi si am scris un mic text. Cand am sa pot am sa pun o eticheta sa iti faci o idee.

alibd
18.12.2007, 17:19:43
Noi le-am personalizat singuri... le-am facut in publisher, si am pus o poza cu noi si am scris un mic text. Cand am sa pot am sa pun o eticheta sa iti faci o idee.

aaaaaaaaaaaaa, parca si in carrefour se personalizeaza, dar nu stiu daca etichete. Merita incercat.:)

deeACATALINA
18.12.2007, 21:19:13
multumesc alibd>:D<

alibd
18.12.2007, 22:24:12
multumesc alibd>:D<

Cu mult drag! :*

Crisss
15.02.2008, 22:55:25
buna miresici! vroiam sa le intreb pe miresicile de anul acesta daca si-au cumparat cocarde sau daca isi fac singure?si pe unde gasim prin iasi mai fumusele, mai finute?

ancamonica
16.02.2008, 16:21:47
am eu 40 de cocarde ti le dau cu 50 ron si iti dau si o coronita cadou pentru domnisoara de onoare la fel cu cocardele

Onutza
18.02.2008, 19:39:11
ati optat pentru floricele naturale la nuntasi: o frunzulita verdeata + floricica alba-

Onutza
18.02.2008, 19:39:47
eu am intrebat la florarie...costa 1 leu, le pune si o fundita.

Rok5ana
21.02.2008, 21:15:19
Si eu am vrut cocarde din flori naturale......gasisem la 1,5Ron cu un trandafiras mic.....Am renuntat insa la ele pt ca nu am vrut sa patez hainele invitatilor si pentru ca riscau sa se ofileasca pana ajungeau la invitati. Si apoi trebuiau ridicate in ziua nuntii....si numai grija lor nu imi mai trebuia in ziua aceea.
Asa ca am avut cocarde din satin. Marturiile le-am facut eu...:)

Crisss
21.02.2008, 21:46:54
Si eu am vrut cocarde din flori naturale......gasisem la 1,5Ron cu un trandafiras mic.....Am renuntat insa la ele pt ca nu am vrut sa patez hainele invitatilor si pentru ca riscau sa se ofileasca pana ajungeau la invitati. Si apoi trebuiau ridicate in ziua nuntii....si numai grija lor nu imi mai trebuia in ziua aceea.

sunt foarte frumoase cocardele, de unde le-ai achizitionat?

Rok5ana
23.02.2008, 12:15:32
sunt foarte frumoase cocardele, de unde le-ai achizitionat?

Le-am luat de la standul cu rochii de mireasa din Moldova Mall. Au costat 0,7Ron/buc.

cgeorgiana1982
25.02.2008, 13:53:24

Buna,

In marturii ce ai pus? ce tip de bomboane si cat te-a costat kg. As dori sa-mi fac singura marturiile si inc aduc informatii ;-)

brideHAPPY
25.02.2008, 18:51:02
la cocarde totusi m0am hotarat la naturale , din santini , la 1.5 ron .Oricum ar fi floarea naturala nu se compara cu artificiala ,iar la marturii nu vreau sa pun bombonele pe masa , nu imi plac , mi-au oferit de la o firma marturii din scortisoara , cu fundita , plasa si floricica + un carton cu numele noatre si data nuntii la 3 ron bucata . Pana la urma eu cred ca asta e rolul marturiei sa fie o amintire .

irinaBride
26.02.2008, 09:34:11
Eu parca nu as vrea cocarde... oare e o mega preblema daca renunt la ele?

Yonika
26.02.2008, 10:14:27
Nici eu nu voi pune cocarde, decat la mire si la nasi ( ma gandesc daca sa pun si la nasa sau nu, tinad cont ca poate va dori si ea buchet), pentru ca voi da marturiile si la ele voi avea un trandafiras micut, si zic eu, dupa parerea mea, ca nu ar mai avea rost sa mai pun si cocarde.
Acum fiecare face cum crede si cum doreste.

moonlightblue
26.02.2008, 22:27:33
Nici eu nu voi pune cocarde, decat la mire si la nasi ( ma gandesc daca sa pun si la nasa sau nu, tinad cont ca poate va dori si ea buchet), pentru ca voi da marturiile si la ele voi avea un trandafiras micut, si zic eu, dupa parerea mea, ca nu ar mai avea rost sa mai pun si cocarde.
Acum fiecare face cum crede si cum doreste.

eu nu stiu ce fac cu obiceiul asta...intr-un fel si floarea ca si marturia sunt pentru a-i aminti omului ca a fost la nunta...dar intre timp s-a trecut pe floare naturala care bineinteles ca nu-i ramane amintire...marturia contine bomboane pe care le mananca si evident nu mai este nici o marturie. sunt cam in ceata la capitolul asta. as merge pe santini la capitolul cocarda. dar la marturii...asa as renunta la ele....

ceatza05
26.02.2008, 22:58:23
eu nu stiu ce fac cu obiceiul asta...intr-un fel si floarea ca si marturia sunt pentru a-i aminti omului ca a fost la nunta...dar intre timp s-a trecut pe floare naturala care bineinteles ca nu-i ramane amintire...marturia contine bomboane pe care le mananca si evident nu mai este nici o marturie. sunt cam in ceata la capitolul asta. as merge pe santini la capitolul cocarda. dar la marturii...asa as renunta la ele....

E mai greu cu cocardele din flori naturale. Trebuie ridicate fix in ziua nuntii si nu ai siguranta ca-s facute bine si poti sa ai surpriza sa fie ofilite sau sa se ofileasca in timpul serii.
Eu o sa le cumpar, artificiale. Iar de marturii... initial voiam, pe urma am zis ca nu mai fac, pe urma m-am razgandit. E asa de mult folosit obiceiul asta imprumutat de la americani, ca o sa para ca n-am avut bani de marturii daca nu pun.
Cat despre model, astept targul sa vad daca imi ofera ceva.

Ioana_P
26.02.2008, 23:58:24
la cocarde totusi m0am hotarat la naturale , din santini , la 1.5 ron .Oricum ar fi floarea naturala nu se compara cu artificiala ,iar la marturii nu vreau sa pun bombonele pe masa , nu imi plac , mi-au oferit de la o firma marturii din scortisoara , cu fundita , plasa si floricica + un carton cu numele noatre si data nuntii la 3 ron bucata . Pana la urma eu cred ca asta e rolul marturiei sa fie o amintire .

Imi spui si mie ce firma are marturii cu scortisoara? ....ma gandesc sa aleg si eu varianta asta ..

Mersi (peprivat ..ca sa nu facem reclama:) )

irinaBride
27.02.2008, 06:10:41
Imi spui si mie ce firma are marturii cu scortisoara? ....ma gandesc sa aleg si eu varianta asta ..

Mersi (peprivat ..ca sa nu facem reclama:) )

Si eu vreau sa stiu :">

Yonika
27.02.2008, 11:43:24
Pai m-am gandit sa nu pun bomboane, ca sa nu poata fi mancate:-p si sa tina cat mai mult asa cum le dau eu. Ma gandeam la niste inimoare din sticla sau niste lumanarele sub forma de inima sau floare sau ma mai gandesc eu...

maky_mik
27.02.2008, 14:21:55
buna fetelor si pt mine a reprezentat o mare dilema problema marturiilor si a florilor de pus in piept..... intr-adevar florilor reprezina o mica parte din traditia nuntii insa consider ca foarte multi oameni , dupa o vreme uita de unde au primit floricica ...asa ca am optat pt ramite mici argintii cu fotografia mea si a iubitului meu... le voi cumpara pt pereche pt ca sunt de dimensiunea unui pachet de tigari ... si ocupa destul de mult loc pe mese..cred ca sunt destul de elegante si simple...o alta idee pt cine e interesat ar fi micutele statuete din sticla, fluturasi mire sau miresica, broscute,lebadute.... voi avea 130 de invitati astefel voi avea nevoie de 65 de ramite pt ca care voi plati 180ron... nu cred ca e foarte mult si asta pt ca cel putin ele reprezinta un lucru de calitate:D poopici...

Yonika
28.02.2008, 17:12:04
buna fetelor si pt mine a reprezentat o mare dilema problema marturiilor si a florilor de pus in piept..... intr-adevar florilor reprezina o mica parte din traditia nuntii insa consider ca foarte multi oameni , dupa o vreme uita de unde au primit floricica ...asa ca am optat pt ramite mici argintii cu fotografia mea si a iubitului meu... le voi cumpara pt pereche pt ca sunt de dimensiunea unui pachet de tigari ... si ocupa destul de mult loc pe mese..cred ca sunt destul de elegante si simple...o alta idee pt cine e interesat ar fi micutele statuete din sticla, fluturasi mire sau miresica, broscute,lebadute.... voi avea 130 de invitati astefel voi avea nevoie de 65 de ramite pt ca care voi plati 180ron... nu cred ca e foarte mult si asta pt ca cel putin ele reprezinta un lucru de calitate:D poopici...
E buna ideea ta, dar 180 lei doar pe rame, sau cu tot cu fotografii?:-?
Si lebadute unde ai gasit sau mire sau mireasa, ca vreau si eu.^:)^

Rok5ana
28.02.2008, 18:23:55
Buna,

In marturii ce ai pus? ce tip de bomboane si cat te-a costat kg. As dori sa-mi fac singura marturiile si inc aduc informatii ;-)
In marturii am pus arahide in ciocolata (alba si un fel de caramel). Le-am luat de la Carrefour.....nu mai stiu exact cu cat dar oricum un pic peste 20RON/kg.

Spor la pregatiri!

Yonika
28.02.2008, 18:56:15
In marturii am pus arahide in ciocolata (alba si un fel de caramel). Le-am luat de la Carrefour.....nu mai stiu exact cu cat dar oricum un pic peste 20RON/kg.

Spor la pregatiri!
Si cam cate kg ai luat si cate bombonele ai pus in marturii, eu as vrea cam 5 (daca ar fi sa pun bombonele).

Rok5ana
28.02.2008, 19:02:29
Si cam cate kg ai luat si cate bombonele ai pus in marturii, eu as vrea cam 5 (daca ar fi sa pun bombonele).
Cate cinci bombonele am pus. Nu imi mai amintesc cat am cumparat...cred ca 2 kg....si am facut vreo 180 de marturii

Yonika
28.02.2008, 19:13:50
Cate cinci bombonele am pus. Nu imi mai amintesc cat am cumparat...cred ca 2 kg....si am facut vreo 180 de marturii
Oho, destul de bine. Eu am de facut doar vreo 90 de marturii, deci mi-ar trebui un kg doar. dar mai vad, ca totusi eu as vrea sa pun altceva in ele.
Merci oricum!:*

maky_mik
29.02.2008, 11:32:38
scumpa dupa ce imi achizitionez marturiile va pun si cateva pozici si va dau mai multe detalii atunci ... deocamdata studiez piata...:D:P

Rok5ana
02.03.2008, 19:29:06
Oho, destul de bine. Eu am de facut doar vreo 90 de marturii, deci mi-ar trebui un kg doar. dar mai vad, ca totusi eu as vrea sa pun altceva in ele.
Merci oricum!:*
Eu am pus bombonele pt ca traditional asta se pune...si mi-a spus sefa de restaurant de la unirea..ca fiecare din ele simbolizeaza cate ceva...iubire, fericire, sanatate...etc....nu mai stiu exact. Dar sunt si marturii mai faine.....am vazut ca se fac din scortisoara, floricele si altele. Ai de unde alege....:)

ceatza05
03.03.2008, 11:45:25
Eu am pus bombonele pt ca traditional asta se pune...si mi-a spus sefa de restaurant de la unirea..ca fiecare din ele simbolizeaza cate ceva...iubire, fericire, sanatate...etc....nu mai stiu exact. Dar sunt si marturii mai faine.....am vazut ca se fac din scortisoara, floricele si altele. Ai de unde alege....:)

Gasit explicatii pe net:

Marturiile (bombonierele) sunt cadouri pe care mirii le
fac invitatilor pentru ca acestia sa aiba o amintire.
Conform traditiei italiene, marturiile contin cinci
bombonele de zahar simbolizand sanatatea,
bogatia, fericirea, fertilitatea si viata lunga.
Fiecare este personalizata cu un cartonas cu prenumele
miresei si al mirelui, si data nuntii. Se pot aseza pe
mese inainte de sosirea invitatilor sau se pot inmana
personal la sfarsitul evenimentului.

panseluta
10.03.2008, 09:54:42
stiti pe unde as gasi cocarde din flori naturale? si care sunt preturile?
dak vor avea cocarda din floare naturala doar parintii, noi si nasii, credeti ca ceilalti se vor supara?:-s

moonlightblue
10.03.2008, 10:18:41
dak vor avea cocarda din floare naturala doar parintii, noi si nasii, credeti ca ceilalti se vor supara?:-s

draga mea sunt pe forumul asta o multime de idei de marturii, cocarde. sunt chiar fete care si-au facut singure cocardele, daca asta vrei. si daca se vor supara nuntasii tai tu stii ca tu-i cunosti. intreaba soacra si asa simti:) de acolo primesti cel mai realist feedback:))

si preturile...hm...am intrebat intr-un singur loc (la o florarie) si mi-au spus ca e pretul florii+1RON fiecare cocarda

Yonika
10.03.2008, 14:35:31
Nu cred ca se vor supara daca lor le pui flori artificiale. Eu de exemplu pun cocarde doar la mire si la nas, la nasa pun un corsaj si atat, la restul nu pun deloc.
Dar in schimb pun la marturii niste trandafirasi micuti si vor tine ei loc de cocarde.

ceatza05
10.03.2008, 15:41:27

Eu o sa pun marturii pe mese, care au si floricele.
La nasi si parinti si mire o sa pun trandafiri naturali, la restul alaiului (rudele f apropiate, bunici, cavaleri de onoare) voi pune flori artificiale mai mari si mai deosebite iar nuntasii vor avea flori artificiale marime obisnuita.
La domnisoarele de onoare le voi face buchete f micute (3 gerbera eventual cu inca ceva pe langa), sau vad eu ce alte flori gasesc in mai.

loret
12.03.2008, 13:04:31
Si eu vreau sa stiu :">

si eu vreau sa stiu forma care va face marturiile cu scortisoara ma ajutati si pe mine pupici

ceatza05
12.03.2008, 16:28:09
si eu vreau sa stiu forma care va face marturiile cu scortisoara ma ajutati si pe mine pupici

Firma care vinde marturii cu scortisoara e in Iulius mall, la parter, vis-a-vis de Kenvello.
Marturiile cu scortisoara costa 2,2 RON bucata (asa costau sapt trecuta).
Ele arata cam asa: un baton de scortisoara (care arata ca o ramurica lunga) legat la mijloc cu fundite si floricele. Au multe modele de funde si flori, si catalog.
Au fost si la targul de la Palat, erau la topic-ul targului poze postate si cu marturiile astea.
Marturiile nu le luati pe loc, se face comanda, sunt aduse din Grecia.
Au acolo si pahare si cam tot ce trebuie pt nunta, si torturi parca.. si o categorie speciala de obiecte pt botez.
Eu mi-am facut comanda de marturii (discuri din tull si floricele).

Spor in pregatiri!

Crisss
12.03.2008, 16:35:44
sunt oare pe la noi prin iasi batoane de scortisoara de vanzare?stie cineva?

simonab
12.03.2008, 19:31:10
sunt oare pe la noi prin iasi batoane de scortisoara de vanzare?stie cineva?

Sunt gasesti in supermarket,eu am luat din gima,am avut la nunta marturii facute din scortisoara

Crisss
12.03.2008, 19:42:10
Sunt gasesti in supermarket,eu am luat din gima,am avut la nunta marturii facute din scortisoara

super, mersi mult,poti pune niste pozici?
am mai vazut pe la decora marturii facute din spice de grau, ma gandeam la o combinatie ceva, spicele se pot vopsi cu spray in orice culoare, iar in vara cand am eu nunta sunt din plin.
apropo stiti de unde se poate achizitiona spray pt vopsit diverse chestii
oricum cred ca marturiile ar trebui sa fie ceva simbolic, o amintire

moonlightblue
13.03.2008, 08:21:54
am mai vazut pe la decora marturii facute din spice de grau, ma gandeam la o combinatie ceva, spicele se pot vopsi cu spray in orice culoare, iar in vara cand am eu nunta sunt din plin.
spray din asta a fost de craciun in carrefour de ex. eu mi-am luat din intamplare. mai tarziu cand as fi avut nevoie la invitatii...am fost din nou in carrefour si mi-au spus ca sunt de sezon. se iau atunci de craciun si dupa nu se mai iau.
si eu ma tot gandesc la o floricica mai deosebita ceva scortisoara nu stiu.

simonab
13.03.2008, 10:59:28
Din pacate am poze cu toate decoratiunile mai putin cu marturiile

vanessa80
14.03.2008, 11:25:04
Spray-uri stiu ca erau in Selgros unde au obiecte pt party.

Ioana_P
19.03.2008, 00:54:12

Cam toate firma ele de decoratiuni au acum si marturii cu scortisoara. Eu cel putin am vazut la Wedding Day, Iris deco casa si Cassa Blanca. Mi-au placut cel emai mult cele de la Iris Deco Casa, pt ca aveau si bombonele si scortisoara si spic colorat si costau 2.5. Cred ca de acolo o sa le iau.

O intrebare. Marturille se pun de familie sau pt fiecare invitat?

Bafta la pregatiri!

vanessa80
19.03.2008, 09:07:39
Poti sa pui cate o marturie la fiecare pereche sau la fiecare invitat. Asta depinde de tine. Ai grija la cei care o sa fie singuri. Pupici.

Yonika
19.03.2008, 17:54:14
Cam toate firma ele de decoratiuni au acum si marturii cu scortisoara. Eu cel putin am vazut la Wedding Day, Iris deco casa si Cassa Blanca. Mi-au placut cel emai mult cele de la Iris Deco Casa, pt ca aveau si bombonele si scortisoara si spic colorat si costau 2.5. Cred ca de acolo o sa le iau.

O intrebare. Marturille se pun de familie sau pt fiecare invitat?

Bafta la pregatiri!
In mod normal, zic eu, marturia e de persoana; dar acum depinde si de ce pui ca marturie: daca e ceva mai mic ar merge sa dai la fiecare pers in parte, iar daca e ceva mai mare ( de ex o sticla de vin de colectie, cu poza voastra si numele in loc de eticheta, sau orice altceva)merge de familie. Acum fiecare face cum doreste. Eu de ex dau de persoana.

Rok5ana
25.03.2008, 14:37:12
In mod normal, zic eu, marturia e de persoana; dar acum depinde si de ce pui ca marturie: daca e ceva mai mic ar merge sa dai la fiecare pers in parte, iar daca e ceva mai mare ( de ex o sticla de vin de colectie, cu poza voastra si numele in loc de eticheta, sau orice altceva)merge de familie. Acum fiecare face cum doreste. Eu de ex dau de persoana.
Foarte interesanta ideea cu sticla de vin...;)

alibd
25.03.2008, 16:56:47
Foarte interesanta ideea cu sticla de vin...;)

Noi am avut la nunta noastra asa ceva. Nu am avut deloc marturii, dar spre dimineata, in momentul in pleca cate un cuplu, primea o sticla cu vin personalizata: eticheta cu poza noastra, data nuntii si cateva cuvinte de multumire. Au fost foarte incantati.:)

Yonika
26.03.2008, 10:15:47
Noi am avut la nunta noastra asa ceva. Nu am avut deloc marturii, dar spre dimineata, in momentul in pleca cate un cuplu, primea o sticla cu vin personalizata: eticheta cu poza noastra, data nuntii si cateva cuvinte de multumire. Au fost foarte incantati.:)
Pai de la tine mi-a ramas in minte ideea cu sticla de vin. :-p Cine vrea sa dea astfel de cadou, e frumos, ca e f interesanta ideea!

alibd
26.03.2008, 17:43:07
Pai de la tine mi-a ramas in minte ideea cu sticla de vin. :-p Cine vrea sa dea astfel de cadou, e frumos, ca e f interesanta ideea!

;)) ;)) ;)) Ma gandeam eu, ca stiu ca am mai vorbit noi de treaba asta. Multa bafta sa iasa asa cum ti le doresti!

Yonika
27.03.2008, 10:44:23
;)) ;)) ;)) Ma gandeam eu, ca stiu ca am mai vorbit noi de treaba asta. Multa bafta sa iasa asa cum ti le doresti!
Merci! Numai ca eu nu voi face asa! Eu pun doar marturiile alea mici legate cu floricele. Ideea era pt celelalte fete care doresc.

alibd
27.03.2008, 11:02:53
Merci! Numai ca eu nu voi face asa! Eu pun doar marturiile alea mici legate cu floricele. Ideea era pt celelalte fete care doresc.

:)>- :)>- :)>-

iuliafocsa25
27.03.2008, 23:54:13
Sa va spun ce am patit eu cu floricelele de nunta. Le-am cumparat de la Targul de mirese de la Iasi la un pret f bun, ocazie. Intr-adevar cea mai buna ocazie, dar le-am vazut apoi in alta parte. Exact aceleasi flori, fara tull si fara snurulet la un pret de 7 ori mai mic. Ce sa-i faci daca nu avem timp de cautari :D

vanessa80
28.03.2008, 14:50:03
Sa va spun ce am patit eu cu floricelele de nunta. Le-am cumparat de la Targul de mirese de la Iasi la un pret f bun, ocazie. Intr-adevar cea mai buna ocazie, dar le-am vazut apoi in alta parte. Exact aceleasi flori, fara tull si fara snurulet la un pret de 7 ori mai mic. Ce sa-i faci daca nu avem timp de cautari :D
In general asa se intampla cand te grabesti, dar nu iti fa probleme. Sanatate sa fie, ca restul le rezolvi cumva.:*

Ioana_P
01.04.2008, 00:01:30
Fetelor, eu am descoperit o floare foarte draguta pe cocarde.
E o specie de santini http://www.flower4all.nl/bloemsoortenuk.asp (cea rosie, este si grena cum vreau eu).

Ma ajunge 1.5 Ron bucata, cu fundita...
Ma gandesc ca daca pun cocarde din flori naturale, sa nu mai dau bani si pe marturii.

Ce ziceti? Ori asta ...ori iau artificiale (la 0.7) si sa pun si marturii :-\.
Uff..o gramada de bani ... ba una ..ba alta.... dificil si cu nuntile astea.

Spor in toate >:D<

vanessa80
01.04.2008, 09:00:01
E o specie de santini http://www.flower4all.nl/bloemsoortenuk.asp (cea rosie, este si grena cum vreau eu).

Ma gandesc ca daca pun cocarde din flori naturale, sa nu mai dau bani si pe marturii.

Sunt dragute florile. Nu stiu cum o sa arate cocardele pana la miezul noptii. Vara mea a avut trandafirasi mici( cocarde) si in 3 ore saracii s-au ofilit rau de tot. Pana cand au venit invitatii la restaurant, cocardele au stat pe un burete cu apa, dar apoi......Poate exista o solutie, ca sa reziste. Nu ma pricep, dar ideea e frumoasa.>:D<

brideHAPPY
02.04.2008, 10:45:50
eu am fost la o nunta la vara mea , si o avut cocarde din santini , s-au pastrat destul de bine chiar pana dimineata , si era luna iulie , acuma nu stiu , poate ca le-o fi pus ceva solutie , dar ca idee e super , eu tot asta am ales , i vorba ioanei decat sa dau 7 mii pe o pocitanie de plastic , tot mai bine o floare naturala

vanessa80
02.04.2008, 12:44:01
eu am fost la o nunta la vara mea , si o avut cocarde din santini , s-au pastrat destul de bine chiar pana dimineata , si era luna iulie , acuma nu stiu , poate ca le-o fi pus ceva solutie , dar ca idee e super , eu tot asta am ales , i vorba ioanei decat sa dau 7 mii pe o pocitanie de plastic , tot mai bine o floare naturala
Sieu prefer florile naturale si sper sa reziste pana dimineata. Inca nu m-am hotarat exact ce fel de flori, vor fi, dar sigur naturale.:*

Ioana_P
08.04.2008, 00:46:58
Sieu prefer florile naturale si sper sa reziste pana dimineata. Inca nu m-am hotarat exact ce fel de flori, vor fi, dar sigur naturale.:*

Doamna de la decoratiuni are un fel de banda speciala, care se pune pe codita florilor, si astfel rezista destul de bine.
Pana la urma o sa fie santini alb...ca albul merge cam la orice (mai bine decat grena, care risc sa nu se vada).

Daca pun flori naturale, nu mai pun marturii...si asa invitatii nu vor aprecia prea tare.

Eu as fi vrut stephanotis (ca in buchetul de mireasa) dar e cam scump.

vanessa80
09.04.2008, 10:52:52
Arata foarte bine florile din poza. Asa o sa ai buchetul?

anaelena1979
30.04.2008, 15:21:30

o prietena de a mea a avut cocarde din flori naturale. Pe atunci nu stiam cum se numesc florile...dar le-am revazut in site-ul pe care l-ai atasat mesajului tau - erau Santini All White. Daca pana la acea nunta nici nu concepeam sa pun flori artificiale in piept...ei bine mi-am schimbat complet parerea... pana pe la 10 seara erau toate ofilite (si vreau sa-ti spun ca si-a angajat o firma serioasa sa-i organizeze nunta si si-a permis sa plateasca mai mult decat face pe orice). Gasesti in Siraj aceleasi floricele artificiale pe care le vezi la magazinele de profil din oras un set de 140 sau 145 floricele la preturi de 16-20ron setul (si ma refer la floricele din acelea mai micute pentru invitati). eu am luat pentru marturii. E drept ca nu au fundite, dar astea le poti atasa tu, luand pamblica de care vrei la metru (gasesti tot in siraj)

vanessa80
15.05.2008, 12:59:07
Intradevar e un pic mai riscant cu flori naturale, dar sunt unele care chiar rezista pana dimineata.( minirose, crizanteme)

bubulutulu
30.05.2008, 18:06:20
buna miresicilor. eu vreau sa imi iau toto flori nturale la nunta
si la toate nuntile la care am fost si su svut flori naturale, acestea erau asezate de la firma de unde au venit intr-un buretel special facut, imbibat cu apa
de acolo erau puse direct in piept
si nu cred ca se ofilesc asa de repede. aici e o chestie de gust, si de ce nu si de buget

irinushca
29.06.2008, 18:07:28
Buna miresici,
si eu vreau cocarde din minirose/orice alte flori naturale la nunta..intrebarea e cu ce le tratam sa reziste si sa nu se ofileasca?
fata care imi face aranjamentele imi spune ca este prea complicat, chiar daca se pun in buretel pana sosesc invitatii...chiar daca dam florile si cu fixativ pe caldura din iulie nu rezista decat o ora -doua,
chiar nu as vrea sa spuna invitatii ia uite si la asta mi-a pus flori ofilite in piept, ar fi urat...
are cineva idee cum sa procedez?
multumesc!
pupici.

ciubytzica
30.06.2008, 00:17:38
Doamna de la decoratiuni are un fel de banda speciala, care se pune pe codita florilor, si astfel rezista destul de bine.
Pana la urma o sa fie santini alb...ca albul merge cam la orice (mai bine decat grena, care risc sa nu se vada).

Daca pun flori naturale, nu mai pun marturii...si asa invitatii nu vor aprecia prea tare.

Eu as fi vrut stephanotis (ca in buchetul de mireasa) dar e cam scump.
Buna! Felicitari ! Ai fost o mireasa super frumoasa! De aceea vreau sa te intreb unde te-ai coafat si machiat? Si cu ce firma de decoratiuni ai colaborat in privinta buchetului de mireasa si a cocardelor?
Multumesc anticipat!

cornelusha
02.07.2008, 21:41:20
http://picasaweb.google.com/corneliaepure/Nunta/photo#5216661439887760850

Bun gasit miresici! Am atasat o poza cu una dintre cocardele mele. Au fost naturale, un fel de crizanteme in miniatura, s-au pastrat bine. Ca si culori am folosit crem si bordo, culorile nuntii noastre :). Nu le-am pus in piept din doua motive:1. nu am vrut sa stric tinutele elegante ale doamnelor. 2 mi s-a parut mai elegant ca invitatul sa gaseasca floricica si marturia ( facuta de manuta mea :) ) pe masa, in fata lui. Ca si pret, m-a costat 1 ron bucata.
Sper sa va foloseasca informatia :) si spor la pregatiri. Pupici.

irinaBride
23.10.2008, 08:30:34
http://picasaweb.google.com/corneliaepure/Nunta/photo#5216661439887760850

Bun gasit miresici! Am atasat o poza cu una dintre cocardele mele. Au fost naturale, un fel de crizanteme in miniatura, s-au pastrat bine. Ca si culori am folosit crem si bordo, culorile nuntii noastre :). Nu le-am pus in piept din doua motive:1. nu am vrut sa stric tinutele elegante ale doamnelor. 2 mi s-a parut mai elegant ca invitatul sa gaseasca floricica si marturia ( facuta de manuta mea :) ) pe masa, in fata lui. Ca si pret, m-a costat 1 ron bucata.
Sper sa va foloseasca informatia :) si spor la pregatiri. Pupici.

au aratat foarte bine si pretul la care ai iesit foarte bun!

simonicka
27.10.2008, 23:18:30
Si noi am avut de ales intre cocarde naturale si marturii.
Multi ne-au spus ca nu se poarta, ca e mai ieftin, cert e ca diferenta dintre o marturie acceptabila si o cocarda din miniroses e doar de 5 mii. (La noi au ajuns cocardele 3 lei bucata).
Nimeni nu s-a plans ca le-am stricat rochia si de tinut au tinut si o saptamana dupa, fara sa fie puse in apa.

Nutu
31.10.2008, 12:06:08
Initial ma gandeam sa fac si marturii si sa pun si invitatilor cocarde din flori naturale in piept, dar daca ma gandesc mai bine s-ar putea sa raman doar la marturii, ca se pasteaza mai bine... cocardele de obicei sunt aruncate de nuntasi dupa nunta, sau le cad din piept, sau le murdaresc hainele! Cred ca voi face cocarde doar pentru mire, nasi si parinti!

ancamonica
02.11.2008, 22:48:42
anunt valabil

Cristiana_82
11.11.2008, 17:30:28
Initial ma gandeam sa fac si marturii si sa pun si invitatilor cocarde din flori naturale in piept, dar daca ma gandesc mai bine s-ar putea sa raman doar la marturii, ca se pasteaza mai bine... cocardele de obicei sunt aruncate de nuntasi dupa nunta, sau le cad din piept, sau le murdaresc hainele! Cred ca voi face cocarde doar pentru mire, nasi si parinti!
Si noi am avut cocarde naturale doar pt mire, nasi, parinti, domnisoara si cavalerul de onoare.

ancutzika
11.11.2008, 17:54:12
din gipsophila asa se cheama floricica aia alba costa 8.5 bani la magnolia.........iti spun pt ca eu le fac
;;) ;;)

ancutzika
11.11.2008, 17:57:37
de fapt stati sa afisez preturi la cocarde naturale la magnolia ca sa aveti o idee:di gipsophila 8.5 bani ,din garofite 1,2lei,crizanteme 1,4lei,santini 1,8lei,si minirosa intre 1,8 si 2,4 lei depinde de culoare .........

Butterfly87
07.12.2008, 11:06:13
Si eu am gandeam la fel dar inca oscilez..am vazut modele frumoase de cocarde si artificiale

angelfighter
07.12.2008, 15:57:33
Si eu am gandeam la fel dar inca oscilez..am vazut modele frumoase de cocarde si artificiale
e idee buna si cu, cocarde artificiale. noua ne spuneau invitatii inainte sa vina la nunta ca ar prefera cocarde artificiale pt ca vor sa le pastreze si am avut naturale pt familie iar ceilalti invitati au avut artificiale si am avut si marturii.
bafta la pregatiri.pupici

Butterfly87
07.12.2008, 22:03:05
e idee buna si cu, cocarde artificiale. noua ne spuneau invitatii inainte sa vina la nunta ca ar prefera cocarde artificiale pt ca vor sa le pastreze si am avut naturale pt familie iar ceilalti invitati au avut artificiale si am avut si marturii.
bafta la pregatiri.pupici

Buna!! mersi pentru urari.M-am uitat in albumul tau.zi-mi si mie te rog unde ti-ai facut buchetul si cat te-a costat..
mersi mult!!pupici!!

angelfighter
28.12.2008, 21:16:30
Buna!! mersi pentru urari.M-am uitat in albumul tau.zi-mi si mie te rog unde ti-ai facut buchetul si cat te-a costat..
mersi mult!!pupici!!
scuze ca raspund asa tarziu, (acum am avut mesajul), buchetul e facut impreuna cu lumanarile si 30 de cocarde naturale si toate au costat 800ron la o florarie din piata eminescu.
pupici

Butterfly87
29.12.2008, 09:53:17
scuze ca raspund asa tarziu, (acum am avut mesajul), buchetul e facut impreuna cu lumanarile si 30 de cocarde naturale si toate au costat 800ron la o florarie din piata eminescu.
pupici
Buna!! si eu intru destul de rar pe aici...asa ca nu e nici o problema ca ai raspuns mai greu.mersi mult de informatii!!pupici si un an deosebit plin de realizari!!

angelfighter
30.12.2008, 21:02:09
Buna!! si eu intru destul de rar pe aici...asa ca nu e nici o problema ca ai raspuns mai greu.mersi mult de informatii!!pupici si un an deosebit plin de realizari!!
multumec, la fel si tie
numai bine

corinas3
31.12.2008, 12:29:20

si eu ma gandeam sa fac la fel, mai ales ca nu-mi place ideea de a chinui o domnisoara de onoare toata seara sa dea fuguta de fiecare data cand vine un invitat sa-i puna o floare in piept.. nu ca ar fi asta o problema :D, dar mai bine fac niste marturii mai frumoase, pe care sa le pastreze, decat sa arunce si cocardele si marturiile...

Butterfly87
15.01.2009, 09:02:10
de fapt stati sa afisez preturi la cocarde naturale la magnolia ca sa aveti o idee:di gipsophila 8.5 bani ,din garofite 1,2lei,crizanteme 1,4lei,santini 1,8lei,si minirosa intre 1,8 si 2,4 lei depinde de culoare .........
buna fetelor!! cred ca voi opta si eu pt flori naturale cel putin pentru socri,nasi si mire... am mai mers prin magazine si cam asta e cererea...sunt destul de putine modele de cocarde artificiale:(

Nutu
15.01.2009, 10:20:32
Eu cred ca pana la nunta imi mai schimb de cateva ori parerea8-}, dar momentan ma gandesc sa pun cocarde din flori naturale mirelui, nasului si tatilor, iar nasei , mamelor si domnisoarelor sa le pun bratari de flori! Pentru ceilalti invitati cred ca ramanem doar pe marturii!:)>-

Cristiana_82
15.01.2009, 12:53:59
Eu cred ca pana la nunta imi mai schimb de cateva ori parerea8-}, dar momentan ma gandesc sa pun cocarde din flori naturale mirelui, nasului si tatilor, iar nasei , mamelor si domnisoarelor sa le pun bratari de flori! Pentru ceilalti invitati cred ca ramanem doar pe marturii!:)>-
E faina ideea ta... Spor la pregatiri.>:D<

Nutu
16.01.2009, 08:56:10
E faina ideea ta... Spor la pregatiri.>:D<mersi...e doar una dintre ele!#-o#-o#-ospor si tie!

georgiana22
17.01.2009, 08:31:27
buna.eu voi cumpara doar pentru nasi,mire si parinti cocarde.pentru invitati fac eu .am vazut la o nunta la cineva si chiar erau super!

Butterfly87
17.01.2009, 08:39:26
buna.eu voi cumpara doar pentru nasi,mire si parinti cocarde.pentru invitati fac eu .am vazut la o nunta la cineva si chiar erau super!

buna!! zi-ne si noua cum le vei face pt invitati?si eu m-am mai gandit si voi lua flori naturale pt socri.nasi si miri...iar pt invitati artificiale+ marturii....spor la pregatiri..pune o poza dak ai cu ce model de cocarde vrei tu sa faci:D

vampirita
29.01.2009, 01:36:00
eu mam gandit sa pun la invitati si cocarde dar artificiale sa le pun pe masa si marturii niste cutiute super dulcele 8-}si cu niste bombonele inauntru....nu stiu inca ce fel de bombonele.... dar sa le dau si un mini-cadou pt doamne un semn de carte in forma de fluturas :x ....pt domni un breloc din piele cu loc pt poza :-p ........le puteti vedea in albumul meu pt ca nu incapeau aici...
ce parere aveti[-o< ?? este prea mult , prea putin, potrivit...?
va poop

Nutu
29.01.2009, 08:57:41
eu mam gandit sa pun la invitati si cocarde dar artificiale sa le pun pe masa si marturii niste cutiute super dulcele 8-}si cu niste bombonele inauntru....nu stiu inca ce fel de bombonele.... dar sa le dau si un mini-cadou pt doamne un semn de carte in forma de fluturas :x ....pt domni un breloc din piele cu loc pt poza :-p ........le puteti vedea in albumul meu pt ca nu incapeau aici...
va poopSunt frumusele si cutiutele si fluturasii si brelocurile:*! Mie personal mi se pare suficient daca le dai doar fluturasii, la doamne, si brelocurile, la domni, poti chiar sa le pui pe mese, in dreptul farfuriei fiecaruia, plus cocardele pe care le pui la intrare si pare de ajuns! E doar o parere...fiecare face cum vrea la nunta proprie:-"

Cretzofolina13
29.01.2009, 13:12:07
A mai trecut cineva prin Siraj si a vazut cocarde artificiale la set ? Stiu ca pomenise cineva in paginile trecute ca a gasit acolo. #-o

vampirita
29.01.2009, 16:19:57
Sunt frumusele si cutiutele si fluturasii si brelocurile:*! Mie personal mi se pare suficient daca le dai doar fluturasii, la doamne, si brelocurile, la domni, poti chiar sa le pui pe mese, in dreptul farfuriei fiecaruia, plus cocardele pe care le pui la intrare si pare de ajuns! E doar o parere...fiecare face cum vrea la nunta proprie:-"
ma bucur ca iti plac ....si asa cum ai zis tu ma gandisem si eu insa toata lumea se asteapta si la bombonelele$-) alea...cel putin asa cred eu si nu as vrea sa dezamagesc p nimeni si am ales sa pun si cutiutele cu bombonici\:D/ k la nunti tot timpu au si bombonici;;) sa ii indulceasca :-p pe invitati....nu k nu ar fi si alte dulciuri pe acolo
am sa fac un calcul si va zic si voua cam cat ajunge de invitat: doamne si domni....sa-mi spuneti dak e ok:* va pup

chani
29.01.2009, 17:56:31
eu acum regret ca am ales sa pun cocarde , bene nu vroiam dar panba la urma ca sa fac anumite pers sa taca am facut-o. am avut noroc pt ca am gasit niste cocarde asemanatoare cu trandafirasii aceia mici ... tuberoze, insa in locul lor as fi dorit sa fii pus floricele din acelea mici si albe .... cred ca floarea miresei daca nu ma insel . sunt ieftine si usor de facut :D

bonnye
29.01.2009, 19:33:59
va poop
pt marturii si eu m-am gandit la un breloc in forma de potcoava. cred k ne-am uitat pe acelasi site ;)) mi se pare ok ideea ta. eu nu cred k mai dau cocarde...

vampirita
29.01.2009, 21:56:21
pt marturii si eu m-am gandit la un breloc in forma de potcoava. cred k ne-am uitat pe acelasi site ;)) mi se pare ok ideea ta. eu nu cred k mai dau cocarde...
sigur e acelasi site:D insa eu mam gandit k nu cred k toti ar vrea sa le foloseasca....in special barbatii pentru ca au acele pietricele stralucitoare... de aia le-am ales p cele din piele :)>- iar despre cocarde....na e traditia...cu flori in piept la nunta...nush dak o sa renunt sau nu.. la ce am 4 domnisoare de onoare??? c sa faca? sa stea degeaba:))?

vampirita
29.01.2009, 21:58:06
eu acum regret ca am ales sa pun cocarde , bene nu vroiam dar panba la urma ca sa fac anumite pers sa taca am facut-o. am avut noroc pt ca am gasit niste cocarde asemanatoare cu trandafirasii aceia mici ... tuberoze, insa in locul lor as fi dorit sa fii pus floricele din acelea mici si albe .... cred ca floarea miresei daca nu ma insel . sunt ieftine si usor de facut :D
te referi cred la gypsophylla elegans ...sunt foarte frumoase asa este:x

vampirita
29.01.2009, 22:12:52
am revenit cu pretul:-" ar ajunge 10.81 lei pt o doamna si 12.31 lei pt un domn si ar include in primul caz semnul de carte, marturia cutie si cocarda(1,5 lei) si in al doilea brelocul marturia cutie si cocarda
cum vi se pare?

Nutu
30.01.2009, 09:17:37
am revenit cu pretul:-" ar ajunge 10.81 lei pt o doamna si 12.31 lei pt un domn si ar include in primul caz semnul de carte, marturia cutie si cocarda(1,5 lei) si in al doilea brelocul marturia cutie si cocarda
cum vi se pare?Eu personal as vrea sa ma incadrez in 4-4,5 ron pentru o marturie...dar cum am mai zis fiecare cu preferintele si posibilitatile sale>:D<Marturii mai scumpe as vrea pentru parinti si nasi...scumpe insemnand pana in 20 ron:D

lauriciul
30.01.2009, 09:48:19
cum vi se pare?
Noi o sa avem cam 6 ron de persoana pentru marturii ... si inca mi se parea ca vine cam mult :P

Nutu
30.01.2009, 09:58:05
Noi o sa avem cam 6 ron de persoana pentru marturii ... si inca mi se parea ca vine cam mult :P Ce fel de marturii vei avea?:">

Butterfly87
30.01.2009, 11:03:56
Ce fel de marturii vei avea?:">
am si eu o intrebare :marturii tebuie date si la nasi si socri??ca eu auzisem doar la invitati

lauriciul
30.01.2009, 11:49:47
Pai marturiile se pun pe masa invitatilor, la nasi cred ca se ia un cadouas ... :-?. Nu prea stiu nici eu exact cum se procedeaza :-s

bonnye
30.01.2009, 23:33:07
eu si la nasi le dau marturii...oricum cadoul va fi dat dinainte...

alexxis
31.01.2009, 12:59:28
am si eu o intrebare :marturii tebuie date si la nasi si socri??ca eu auzisem doar la invitati

mi se pare normal sa dai la toata lumea!
ba mai m ult sa pastrezi una si pt tine
ca doar e de la nunta ta!

Nutu
01.02.2009, 11:16:49
am si eu o intrebare :marturii tebuie date si la nasi si socri??ca eu auzisem doar la invitati Cred ca fiecare face cum vrea! Eu vreau sa le dam si parintilor si nasilor niste marturii, dar vor fi mai deosebite decat cele pe care le vor primi ceilalti invitati, le vom lua niste figurine placate cu aur sau din argint...am vazut ceva foarte dragut si nu excesiv de scump!

Nutu
01.02.2009, 11:19:33
Pai marturiile se pun pe masa invitatilor, la nasi cred ca se ia un cadouas ... :-?. Nu prea stiu nici eu exact cum se procedeaza :-s Cadoul nasilor noi cred ca o sa-l dam ori inainte ori dupa nunta...dar pe masa o sa le punem si o marturie! Eu nu prea stiu care sunt obiceiurile, facem asta pentru ca asa vrem noi...:>

Butterfly87
01.02.2009, 13:40:47
Cadoul nasilor noi cred ca o sa-l dam ori inainte ori dupa nunta...dar pe masa o sa le punem si o marturie! Eu nu prea stiu care sunt obiceiurile, facem asta pentru ca asa vrem noi...:>
am si eu o nelamurire :cadourile pt nasi cand anume se pot da? atunci cand se inchina?la masa?

simonicka
01.02.2009, 19:12:51
Da.. cadoul pentru nasi a fost si la noi o problema. Avem o scumpete de nasi... e cate ori ii intrebam ce si-ar dori cadou ne luau peste picior... ba o viluta micuta la Sovata, o masina de teren sa poata ajunge pana acolo .... ei hai si un garaj micut sa le incapa masinuta.... Pentru ca sunt oameni foarte primitori casa lor e plina tot timpul de musafiri, majoritatea fiind fumatori cartierul general e in bucatarie toti invitatii inghesuindu-se pe coltar. Asa ne-a venit ideea salvatoare- scaune de bucatarie- 4 scaune masive cu spatar (din care am platit doar 2 gratie ametitelor de la Practiker care au citit doar codul de bare de pe cutie.... ce sa faci... mai greu cu numaratul).
Nici nu s-a pus problema sa le dam la nunta - numai alea nu mai lipseau de pe masa, mai ales ca erau ambalate intr-o cutie de ziceai ca le-am luat frigider. De ziua pustiului nasilor, cu vreo luna inainte de nunta am pus o funda frumoasa la cutie si le-am livrat cadoul la domiciliu.
Ei dar la nunta, sotul meu a vrut sa le mai facem o surpriza si atunci le-am mai luat butoni pentru nasu, un colier pentru nasica si o bratara pentru baiat ambalate frumos in cutii de bijuterii. Ca sa imbinam si putina traditie de gura clanului de mamite am pus in saculeti micuti de in putina faina, zahar, sare si o sticluta de ulei. Toate aste intr-un cosulet de bambus a dat foarte bine pe masa de prezidiu langa cufar.

Nutu
01.02.2009, 19:14:04
am si eu o nelamurire :cadourile pt nasi cand anume se pot da? atunci cand se inchina?la masa? Traditia asa este din cate stiu eu, cadoul nasilor trebuie dat inainte sau dupa ce ei inchina! Acum depinde si de nasii tai... daca sunt mai conservatori cred ca trebuie sa respecti traditia! Noi nu vrem sa le dam cadoul in noaptea nuntii, ci inainte sau dupa!

Butterfly87
03.02.2009, 11:27:53
Traditia asa este din cate stiu eu, cadoul nasilor trebuie dat inainte sau dupa ce ei inchina! Acum depinde si de nasii tai... daca sunt mai conservatori cred ca trebuie sa respecti traditia! Noi nu vrem sa le dam cadoul in noaptea nuntii, ci inainte sau dupa!
multumesc de informatie..cred k le vom da cadoul dupa ce inchina:)

bonnye
03.02.2009, 12:13:18
sa inteleg ca florile alea de pus in piept sunt cocardele? si la parinti, nasi si dra de onoare sunt mai mari? sper k am inteles bine :D

Cretzofolina13
03.02.2009, 12:45:36
sa inteleg ca florile alea de pus in piept sunt cocardele? si la parinti, nasi si dra de onoare sunt mai mari? sper k am inteles bine :D

Da, asa e.
Noi am tras sambata o fuga prin siraj. Cele mai ieftine cocarde pt. invitati costa 0,4 sau 0,5 lei. Unele floricele au o bucatica de tulle si altele o bucatica de plasa argintie sau aurie. Chiar erau finute si de acolo voi lua.

bonnye
03.02.2009, 19:31:50
Da, asa e.
Noi am tras sambata o fuga prin siraj. Cele mai ieftine cocarde pt. invitati costa 0,4 sau 0,5 lei. Unele floricele au o bucatica de tulle si altele o bucatica de plasa argintie sau aurie. Chiar erau finute si de acolo voi lua.
eu nu voi lua pt invitati cocarde.ci doar pt nasi , parinti si dra si cav de onoare...pt k trebuiesc prinse cu ac, si strica rokiile..la femei [din categoriile enumerate mai sus] le voi pune la mana... alea parca se keama corsaj...nici eu nu mai stiu 8-|

corinas3
03.02.2009, 19:37:45
eu nu voi lua pt invitati cocarde.ci doar pt nasi , parinti si dra si cav de onoare...pt k trebuiesc prinse cu ac, si strica rokiile..la femei [din categoriile enumerate mai sus] le voi pune la mana... alea parca se keama corsaj...nici eu nu mai stiu 8-|

le faci din flori naturale? eu as prefera asa decat artificiale, dar mi-e cam teama ca n-or sa tina si ca's cam mari si grele florile naturale si or sa atarne dizgratios pe sacou/rochie... nu stiu ce sa zic... voi ce preferati?

bonnye
03.02.2009, 19:38:55
le faci din flori naturale? eu as prefera asa decat artificiale, dar mi-e cam teama ca n-or sa tina si ca's cam mari si grele florile naturale si or sa atarne dizgratios pe sacou/rochie... nu stiu ce sa zic... voi ce preferati?
eu nu le fac din flori naturale..vazusem frumoase si artificiale... ;-)

corinas3
04.02.2009, 11:17:22
eu nu le fac din flori naturale..vazusem frumoase si artificiale... ;-)

unde ai vazut si cat costa bucata?

Butterfly87
04.02.2009, 11:28:28
Da, asa e.
Chiar e un pret foarte bun la cocarde..in oras vazusem de la 0,6 ron in sus..cred ca si noi tot de acolo le vom lua.pt nasi ,socri o sa iua trandafiri naturali:D,ajunge cred maxim 8 ron buc

Cretzofolina13
04.02.2009, 12:37:24
Chiar e un pret foarte bun la cocarde..in oras vazusem de la 0,6 ron in sus..cred ca si noi tot de acolo le vom lua.pt nasi ,socri o sa iua trandafiri naturali:D,ajunge cred maxim 8 ron buc

Am gasit in siraj acelasi model de floricica cu unul de la magazinul de langa Barboi, daca il stiti. Acolo costa 0,6 bani si doamna mi-a spus ca nu pot face discount pt. ca lucreaza la stat si le fac manual. Pentru nasi vom lua si noi cocarde naturale..nu ne-am hotarat la parinti dar probabil vor fi artificiale. In siraj acestea variau ca pret: 6 lei, 8 lei, 15 lei..depinde cat de bogata vreti floricica si ce briz-brizuri mai are.;))

ancutzika
04.02.2009, 12:38:46
COCARDELE NATURALE ANUL ASTA SUNT CAM 10-20 LEI PT NASI parinti mire aici vb cu tot cu sistem de prindere fara sistem sunt mai ieftine depinde de unde le iei si nu au cum sa atarne pt ca sunt fixate si sus si jos

Butterfly87
04.02.2009, 12:41:06
Am gasit in siraj acelasi model de floricica cu unul de la magazinul de langa Barboi, daca il stiti. Acolo costa 0,6 bani si doamna mi-a spus ca nu pot face discount pt. ca lucreaza la stat si le fac manual. Pentru nasi vom lua si noi cocarde naturale..nu ne-am hotarat la parinti dar probabil vor fi artificiale. In siraj acestea variau ca pret: 6 lei, 8 lei, 15 lei..depinde cat de bogata vreti floricica si ce briz-brizuri mai are.;))
stiu despre ce magazin vorbesti si asa erau preturile cand am intrat si eu:0,6 ron pe floricica..inseamna ca in siraj sunt destul de ieftine

Cretzofolina13
04.02.2009, 12:48:01
stiu despre ce magazin vorbesti si asa erau preturile cand am intrat si eu:0,6 ron pe floricica..inseamna ca in siraj sunt destul de ieftine

Da, eu am vrut un model finut si in sirajul mic l-am gasit pe cel asemanator iar in sirajul mare am gasit modele cu floricele mai micute, cu tulle in loc de acea plasa si care variau si ca nuante la 0,4 bani. Eu am luat din fiecare cate un model si acasa am hotarat. Pe de alta parte, mai asteptam si targurile sa vedem cat de mari vor fi reducerile la astfel de accesorii.

bonnye
04.02.2009, 14:09:35
unde ai vazut si cat costa bucata?
nu mai stiu..asta a fost acum cateva luni....eu knd vin in tara ma apuc iar de cautat;;)

Cristiana_82
04.02.2009, 14:44:58
COCARDELE NATURALE ANUL ASTA SUNT CAM 10-20 LEI PT NASI parinti mire aici vb cu tot cu sistem de prindere fara sistem sunt mai ieftine depinde de unde le iei si nu au cum sa atarne pt ca sunt fixate si sus si jos
Ai dreptate, cele cu sistem special de prindere, nu atarna, dar nu cred sa fie asa scumpe... Noi am avut asa la nunta si au fost 8-9 ron( nu mai stiu exact):">

corinas3
04.02.2009, 15:36:47
Ai dreptate, cele cu sistem special de prindere, nu atarna, dar nu cred sa fie asa scumpe... Noi am avut asa la nunta si au fost 8-9 ron( nu mai stiu exact):">

poti sa-mi explici si mie te rog in ce consta sistemul acesta special de prindere? #-o :-? multumesc.

Cristiana_82
05.02.2009, 19:33:18
poti sa-mi explici si mie te rog in ce consta sistemul acesta special de prindere? #-o :-? multumesc.
E o chestie din plastic, ca un T si are atasata o agrafa. De aceea cocardele care au " clame" de astea, nu se " lasa". Clama se prinde de tulpina florii cu banda speciala verde, iar agrafa vine in spatele florii.

corinas3
05.02.2009, 23:10:12
E o chestie din plastic, ca un T si are atasata o agrafa. De aceea cocardele care au " clame" de astea, nu se " lasa". Clama se prinde de tulpina florii cu banda speciala verde, iar agrafa vine in spatele florii.

interesant... multumesc frumos pt informatie :D

Cristiana_82
06.02.2009, 10:10:38
interesant... multumesc frumos pt informatie :D
Cu placere...>:D<

Butterfly87
10.02.2009, 22:14:36
multumim de informatii chiar nu stiam acest lucru:D

Cretzofolina13
22.02.2009, 18:12:57
Iata cocardele noastre pentru invitati. Le-am luat ieri din siraj. Mai avem de luat cocarde pentru parinti iar nasii si mirele vor avea cocarde naturale.