PDA

Versiunea completa : Ce facem cu rochita dupa nunta?

Pagini : [1] 2

fleur
18.11.2006, 11:01:25
Iata cateva trucuri care te vor ajuta!

Ia masuri de protectie pentru pastrarea ei!

Du-o la curatat cat mai repede, nu o indosi in dulap! Rochita trebuie dusa la curatatorie in cel mult o luna de zile dupa eveniment. Daca pleci in luna de miere, roag-o pe mama ta sau chiar o prietena sa faca acest lucru pentru tine.

Dupa eveniment ai constatat ca rochia nu s-a murdarit prea tare si o poti curata si singura? Nu te amagi! Pot exista pete care actioneaza in timp si pe care tu nu le poti depista, acest lucru putandu-l face doar o curatatorie specializata! Asa ca nu fii zgarcita!

Dupa ce este curatata, rochia de mireasa nu se atarna in dulap! Iti recomandam sa o infasori intr-un cearsaf alb si sa o asezi pe un raft in dulap. Sau poti sa iei o cutie mare de carton in care o poti depozita.

Este exclus sa o pastrezi intr-o folie sau punga de plastic. Materialele din care este confectionata pot sa isi schimbe culoarea la interactionarea cu plasticul. In special ai grija la materialele sintetice!

Alege un loc intunecat, uscat si ferit de umiditate.

Rochia trebuie aerisita de 2 ori pe an. Scoate-o pe balcon sau terasa, la umbra, in bataia vantului!

mihaela_0242000
18.11.2006, 21:02:56
foarte buna ideea, mie cel putin chiar mi-au fost utile sfaturile tale...>:D<

Lexy
18.11.2006, 21:07:08
Multumim pentru ponturi; eu oricum intentionez sa duc rochia la curatat dupa marele eveniment, dar uite ca de faptul ca nu e bine sa o pastrezi in folie de plastic nu stiam; sunt binevenite astfel de initiative utile!

fleur
19.11.2006, 08:07:25
ma bucur ca va sunt de folos sfaturile mele.......si altele cu mare placere.

nico85
20.11.2006, 09:47:43
maine o duc la curatat;;) promit....am venit de 2 zile din luna de miere si de azi deja avem santier in casa...oricum vroiam sa o duc la curatat dar chiar nu stiam faza cu depozitatul in dulap.multumim pt sfaturi^:)^

demonizza
20.11.2006, 10:59:05
maine o duc la curatat;;) promit....am venit de 2 zile din luna de miere si de azi deja avem santier in casa...oricum vroiam sa o duc la curatat dar chiar nu stiam faza cu depozitatul in dulap.multumim pt sfaturi^:)^

dar, legat de asta....shtie cineva o curatzatorie buna, specializata in rokii de mireasa? eu am fost cu a mea la 3 saptamani dupa nunta la o curatzatorie ecologica shi mi-au spus ca nu garanteaza shi "ornamentele"...adika perlutze, strassuri, etc...ori rokitza mea are o broderie f. bogata, cu sute de perlutze...daca mi le distruge, se alege praful de ea...:((

andrusica
20.11.2006, 11:16:53
Buna!

Eu mi-am dus rochia la curatatoria hotelului Sofitel. Au lucrat foarte bine. Si mie mi-au spsu la curatatorii ca nu garanteaza ca nu intra la apa, ca se curata bine etc:) Eu nu am avut margele aplicate. Insa te poti duce acolo sa intrebi. A costat aprox 1 milion.

cata_enea
23.11.2006, 22:18:20
dar, legat de asta....shtie cineva o curatzatorie buna, specializata in rokii de mireasa? eu am fost cu a mea la 3 saptamani dupa nunta la o curatzatorie ecologica shi mi-au spus ca nu garanteaza shi "ornamentele"...adika perlutze, strassuri, etc...ori rokitza mea are o broderie f. bogata, cu sute de perlutze...daca mi le distruge, se alege praful de ea...:((

nici o curatatorie nu garanteaza...mie mi-au spus ca poate nici petele de transpiratie nu se vor curata bine... rochita mea nu are broderie dar e din matase si cica e un material pretentios. Am lasat-o totusi la curatatorie.. desi m-au speriat ingrozitor... si a iesit f f bine.

pandy
29.11.2006, 08:43:02
tot am citit, ba una , ba alta, sincer m-au ajutat sfaturile si parerile voastre, dar nu inteleg o chestie: de ce va vindeti rochiile de mireasa...??!!!
ati iesit pe minus la nunta si vreti sa mai amortizati din cheltuieli? (scuze ca sunt asa directa), nu va mai place? sau care e chestia??

Sylvester
29.11.2006, 08:53:17
Draga mea, eu personal nu-mi vand rochia de mireasa deci nu sunt in cauza. Dar cine te-a numit pe tine judecator? Ai chef de cearta, te-ai trezit cu fata la cearceaf? E treaba fiecaruia de ce isi vinde rochia de mireasa .... nu inteleg de ce nu poti tu sa traiesti de grija asta!

sunset
29.11.2006, 09:32:51
Eu o sa o vand (momentan inca nici nu o am :-p )... Ce sa fac cu ea ?
Oricum dupa nunta o sa ne apucam de bebe... deci nici macar nu sa ma mai incapa vreodata... o sa fie un motiv de deprimare constant...
Si asta nu pt bani... ma gandesc ca sunt suficiente fete care nu isi permit o rochie super scumpa...

aandrada
29.11.2006, 10:25:47
Draga mea, eu personal nu-mi vand rochia de mireasa deci nu sunt in cauza. Dar cine te-a numit pe tine judecator? Ai chef de cearta, te-ai trezit cu fata la cearceaf? E treaba fiecaruia de ce isi vinde rochia de mireasa .... nu inteleg de ce nu poti tu sa traiesti de grija asta!

hihi, cred că tu te-ai trezit așa, fata a întrebat frumos, are și ea o curiozitate

on topic: nici eu nu mi-o vând, m-am chinuit atât s-o fac pe placul meu, încât o s-o păstrez ca amintire, însă probabil că fetele care o fac o fac ba din motive financiare (cui nu-i strică niște bani în plus), ba pur și simplu se gândesc că n-au ce să mai facă cu ea, și au dreptate

Sylvester
29.11.2006, 10:33:16
hihi, cred că tu te-ai trezit așa, fata a întrebat frumos, are și ea o curiozitate

Citat :"ati iesit pe minus la nunta si vreti sa mai amortizati din cheltuieli? (scuze ca sunt asa directa), nu va mai place? sau care e chestia??"

Daca nu vezi nimica rautacios in afirmatia asta inseamna ca am interpretat eu gresit!
Cand pui o intrebare, de exp: "de ce vinzi rochia de mireasa?" e ok....dar cand incluzi si raspunsul, cam jignitor de altfel, nu mai e ok....
Si ai dreptate, m-am trezit cu fata la cearceaf =))

movulina
29.11.2006, 10:40:04
tot am citit, ba una , ba alta, sincer m-au ajutat sfaturile si parerile voastre, dar nu inteleg o chestie: de ce va vindeti rochiile de mireasa...??!!!
ati iesit pe minus la nunta si vreti sa mai amortizati din cheltuieli? (scuze ca sunt asa directa), nu va mai place? sau care e chestia??

Haideti sa vedem motive pentru care nu ar trebui sa o vindem, si motive pentru care ar trebui........
Personal vreau sa o vand, de ce? Pentru ca se va face urata in timp.....oricata grija ai avea de ea tot se ingalbeneste si chiar nu mai ai ce face cu ea! sa te imbaci la o cina festiva mireasa? sau la o intalnire de afaceri? sau la un chef/petrecere/nunta/botez??!!

Hai sa fim realiste: NU are rost sa o pastram................decat pentru simpla nostalgie...

ryanaro
29.11.2006, 10:48:36
:no_04:

m-am enervat. da, voi iesi pe minus 30mii de euro si ma astept sa mi scot banii pe rochie.:-L :-w

Sylvester
29.11.2006, 10:49:47

m-am enervat. da, voi iesi pe minus 30mii de euro si ma astept sa mi scot banii pe rochie.:-L :-w

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))
Esti mortala!

ryanaro
29.11.2006, 10:52:55
Mi se pare cea mai mare insulta de pe forumul asta felul cum a fost pusa intrebarea asta. Auzi, sa iesi pe minus la nunta si sa iti vinzi rochia sa amortizezi din cheltuieli!!!!Insusi faptul de a spune ca iesi "pe minus" la nunta de parca.... Ma duc sa beau niste suc de portocale sa ma calmez LOL. :(

ALEX21A
29.11.2006, 10:53:47

super tare.....=)) =)) ......

laura81
29.11.2006, 10:55:27
Motivul principal e ca n-ai ce face cu ea in sensul ca sunt putine dulapuri asa inalte incat sa incapa rochia aia fara sa se boteasca toata, si, din nefericire, eu de ex nu beneficiez de un asemenea dulap :-p ...
Nu, sincer, de ce sa o tii? e trist sa te uiti la ea, pe cuvant... M-am gandit si eu la aniversarea a 25 de ani de la casatorie dar ...:D As vrea eu atunci sa incap in ea. Poate la aia de 50, ca atunci probabil ca voi fi iara slaba, numa ca sanii o sa-mi fie la talie :)) - Sa dea domnu pana atunci sa aiba ce sa-mi atarne ca deocamdata nu :))

Sylvester
29.11.2006, 10:56:49
Ma duc sa beau niste suc de portocale sa ma calmez LOL. :(

Incearca ceva mai tare! =))=))=))
Rad de una singura pe-aici.....ma trezisem cu nervi, recunosc, si am ajuns la servici tot cu nervi si am dat drumul la calc si zic: "Hai sa ma calmez....sa mai intru pe miresici sa vad ce se mai vorbeste."
Si primul mesaj pe care il vad: de ce isi vand fetele rochia ... cu raspuns inclus!!!! Si, ma iertati, dar nervii mei s-au inmultit instantaneu.
Si, daca intereseaza pe cineva, aveam nervi pentru ca am o vecina idioata care tine 2 maidanezi in casa noaptea (ca ziua ii lasa pe scara blocului ca sa aiba femeia de servici ce rahati sa curete....) si au latrat toata noaptea si n-am dormit!!!!

ryanaro
29.11.2006, 11:00:21
Acuma serios, mai exista un topic legat de daca sa vindem sau nu rochia de mireasa, care este un topic cu bun simt, in care nu face nimeni pe nimeni materialist. Propun acest thread pt recycle bin.:-?

aandrada
29.11.2006, 11:00:51
Haideți, măi, fetelor!

Vă luați de cap dintr-o chestie așa banală. Mă distrați, pe bune.

ryanaro
29.11.2006, 11:03:57
Da mai dar este tonul cu care a fost pusa intrebarea. Daca ar fi lipsit partea cu iesitul in minus, ar fi fost totul ok si ar fi fost o intrebare civilizata. Asa, mie mi se pare ca insinueaza ca toate am face nunta sa castigam mai multi bani si ca ne ofticam daca nu ne iese nici un ban! Eu sunt foarte sensibila la subiectul asta.[-(

pandy
29.11.2006, 11:04:32
offf mai fetelor, am intrebat si eu, nu am dat in cap!!!
intradevar , poate nu trebuia sa raspund tot eu...:-?
sa ma scuze fetele care considera ca am formulat aiurea, dar eu sunt o fire mai .. romantica, am acasa 2 rochii de mireasa (a mamei si a matusii), si credeti-ma ca dupa 30 de ani sunt inca superbe, au avut loc in dulap, si nu apuca pe nimeni disperarea cand le vede, din contra, mai aduc zambetul pe buze in amintirea timpurilor ...trecute.
asa ca ma scuzati daca nu v-a picat bine acest subiect.
eram doar curioasa...

BDiana
29.11.2006, 11:07:27
Eu o vand! Daca vrea cineva s-o cumpere... :))
Pentru ca:
- nu-mi mai trebuie!
- nu am nici un fel de nostalgie legata de rochie...
- de fapt ar fi si cam creepy, nu, sa ma mai imbrac din cand in cand si sa ma admir in oglinda (pe fundal se auzeau viori sfasietoare... iar ea, imbracata in rochia-i de mireasa odata superba, se arunca de la geam nemaisuportand trecerea timpului nemilos...) =)) =))
- nu se pune problema de a iesi in plus sau in minus de la nunta, (nu m-am gandit in veci in termenii astia!) numai ca, sa fim sinceri, de ce sa n-o vand si sa ma duc undeva la mare si la soare de banii aia?! In felul asta, rochia poate folosi unui scop romantic in continuare

ryanaro
29.11.2006, 11:08:18
Bine pandy, acum inteleg de ce ti-ai formulat intrebarea asa. ;;) Nu e o intrebare impartiala, in sens ca nu intelegi cum unele persoane se pot desparti de rochie...

Eu am sa o vand pe a mea pt ca sunt absolut convinsa ca atunci cand voi avea 40 de ani nu ma va mai cuprinde si ma va deprima pt ca imi va aduce aminte ca am fost odata, demult....Mai degraba imi vor ramane pozele si ma voi putea visa cum aratam in poze.o:-)

pandy
29.11.2006, 11:17:45
off mai fetelor, sper ca nu v-ati suparat prea tare pe mine, eram si eu somnoroasa cand am formulat intrebarea ... asta e !!
eu nu as putea sa-mi vand rochia, tinand cont ca de pe acum visez la ea, cum va fi.....ce va fi!!
asta-i firea mea!!

ancastoian
29.11.2006, 14:03:47
Mai relelor!Fiecare , pana la urma are cate o idee(poate o fixatie) si asta nu trebuie sa ne supere.Pana la urma , era curioasa si poate ca dorea sa deschida un subiect si nu i-a venit o alta idee mai interesanta.
In final, cele care vand rochiile au si nevoie de bani, (nu pt ca au iesit pe minus, pt ca sunt multe care vand rochita dupa un an), este pacat sa stea in dulap -pe care il ocupa jumatate(in cazul meu), multe dintre rochii sunt modele unicate si foarte frumoase si este pacat sa nu se mai bucure cineva de ele, au preturile mult mai mici fata de cele noi, deci este si un ajutor pentru multe viitoare miresici si ar mai fi cateva motive care pana la urma tin de fiecare dintre noi.>:D< .Hai sa nu ne certam ci mai bine sa ii raspundem respectos, daca vrem sa intram in acest subiect si sa ne dam cu parerea.PACE, PACE!L-)

dj
29.11.2006, 15:01:43
Vin si eu cu varianta 3 (pana acum s-a vorbit de pastrat si vandut rochia): s-a gandit cineva sa o imprumute? Nu sa o inchirieze.
Se spune ca e bine sa imprumuti rochia de mireasa, si cum o prietena chiar m-a rugat sa i-o pastrez pentru cand va avea nevoie de ea.

Sylvester
29.11.2006, 15:04:17
Varianta 4: eu am dat-o! de tot!

dj
29.11.2006, 15:05:46
Varianta 4: eu am dat-o! de tot!
Foarte bine!
Ai facut si o fapta buna si nici nu ti se ingalbeneste in dulap! =D>

Sylvester
29.11.2006, 15:11:55
Foarte bine!
Ai facut si o fapta buna si nici nu ti se ingalbeneste in dulap! =D>

Merci pentru apreciere.....
A mai fost un topic deschis despre ce facem cu rochia si am spus si acolo: eu nu ma atasez de lucruri...cand nu mai le folosesc le dau sau le arunc.
Cine vine la mine in vizita se mira ce de spatiu pot sa am intr-o garsoniera in care n-am pentru haine decat un sifonier ... la mine nu exista in dulap hanie pe care nu le port.
Exemplu: maine "marit" costumul de cununie ..... mi-e ciuda ca nu mai intru in el dar cum nu am de gand sa slabesc..... il dau. Este Yokko ... foarte dragut! Soacra-mea se imbolnaveste de cate ori ma vede ca dau haine.... ea e strangatoare si are stoc si eu sunt exact la polul opus :))!

ele
29.11.2006, 15:20:13
si eu as vrea sa o daruiesc,nu stiu cui dar sigur va avea cineva nevoie de ea(nici nu stiu inca exact cum va arata rochia mea;;)) cel putin asa gandesc acum desi eu ma despart greu de lucrurile mele:">. mama si-a pastrat rochia si a rezistat cativa ani intacta intr-un dulap din casa bunicilor pana am descoperit-o eu si sora mea,acum voalul e praf si marginile desirate de atata probat;)) eram mici si ni se parea atat de frumoasa...ce bine ca mama nu s-a suparat ,eu cred ca m-as supara sa o vad praf intr-o zi plina de urme de ruj:Odeci fiecare sa faca ce crede de cuvinta cu ea!

bluesica
30.11.2006, 03:23:26
Noi o sa o tinem ... hmm de fapt nu am vorbit pe tema asta cu ea ..inca .. dar eu zic ca o sa o tinem ca daca am sa am vreo pustoaica pe la genrala care are bal mascat, o tai o fac rochita si o trimit sa franga inimi8-} la colegii de clasa :D

MIA2005
08.12.2006, 11:33:09
ati iesit pe minus la nunta si vreti sa mai amortizati din cheltuieli? (scuze ca sunt asa directa), nu va mai place? sau care e chestia??EU MI-AM INCHIRIAT ROCHITZA,IAR DACa MI-AS FI CUMPARAT-O SIGUR O VINDEAM.(RECENT )NU AVEAM CUI SA I-O DAU,IAR IN TIMP SE INGALBENESTE ORICAT DE BINE AI PASTRA-O SI CLAR,IESE SI DIN MODA.SI CONSIDER CA FIECARE FACE CU ROCHITZA CUM IL TAIE CAPUL.:-p

MIA2005
08.12.2006, 11:34:52
Noi o sa o tinem ... hmm de fapt nu am vorbit pe tema asta cu ea ..inca .. dar eu zic ca o sa o tinem ca daca am sa am vreo pustoaica pe la genrala care are bal mascat, o tai o fac rochita si o trimit sa franga inimi8-} la colegii de clasa :D
BINE TE-AI GANDIT!=D>

delmo
08.12.2006, 14:40:30
si eu as vinde-o...cel putin asa zic acum...! nu e vb ca as vinde-o pt bani caci daca acestia ar fi o problema in primul rand nu mi-as cumpara o rochie ci poate as inchiria sau impruta! dar nu am ce sa fac cu ea...sa o vad cum se ingalbeneste in dulap sau peste cativa ani sa mi-o taie vreun copilas? asa ca o vand si imi iau un inel sau ceva care sa il am iar daca ma cuprind amintirile o sa am 1000 de poze la care sa ma uit!;))

alecsa
10.12.2006, 01:30:20
am o fosta colega care s-a maritat anul asta, a avut o rochie superba de la pronovias, care a costat-o vreo 2300E (parca, daca nu si mai mult). acum vrea sa o vanda pt ca.....PENIBIL...... vrea sa-si mai scoata ceva bani de pe urma ei, ca doar a dat o avere pe ea. tot incearca si incearca si nimic. vrea s-o dea cu 1700E. si nu lasa deloc la pret, ca "ce s-o dau pe gratis?". isi baga unghia in gat ca a dat atata pe ea, dar deh, "cand ma intreaba prietenele cat am dat pe ea, ma laud, sa moara de ciuda"! PENIBIL SI JENANT!:-& :-& :-&

am probat-o si eu, prima rochie de mireasa probata de altfel, si vreau sa va spun ca eu n-as da atata banet pe o bucata de material, cu o tona de dantela cu fir argintiu. e lucrata f bine, se vede mana de maestru, dar sincer, e o bazaconie de rochie la banii astia. dar a vrut-o de la pronovias!

Lexy
10.12.2006, 07:28:14
am o fosta colega care s-a maritat anul asta, a avut o rochie superba de la pronovias, care a costat-o vreo 2300E (parca, daca nu si mai mult). acum vrea sa o vanda pt ca.....PENIBIL...... vrea sa-si mai scoata ceva bani de pe urma ei, ca doar a dat o avere pe ea. tot incearca si incearca si nimic. vrea s-o dea cu 1700E. si nu lasa deloc la pret, ca "ce s-o dau pe gratis?". isi baga unghia in gat ca a dat atata pe ea, dar deh, "cand ma intreaba prietenele cat am dat pe ea, ma laud, sa moara de ciuda"! PENIBIL SI JENANT!:-& :-& :-&

am probat-o si eu, prima rochie de mireasa probata de altfel, si vreau sa va spun ca eu n-as da atata banet pe o bucata de material, cu o tona de dantela cu fir argintiu. e lucrata f bine, se vede mana de maestru, dar sincer, e o bazaconie de rochie la banii astia. dar a vrut-o de la pronovias!

Nu cumva la nunta a inclus in pretul meniului si marturiile, invitatiile si altele legate de nunta care nu au de ce sa pice in carca bietului invitat, poate chiar si drumurile facute pentru nunta?
In legatura cu rochia, glumind putin, as zice ca tot e bine ca a lasat la pret... ca putea cere exact cat a dat pe ea! =));)):))
Revenind la lucruri serioase, e jenant ca se intampla asa ceva! Eu nu zic sa o dea degeaba, fiecare face cum crede, dar sa ceri o suma asa mare... si la prieteni, ca daca ai probat-o, s-o fi gandit ca o cumperi!

dandelion
10.12.2006, 10:15:39
Merci pentru apreciere.....
A mai fost un topic deschis despre ce facem cu rochia si am spus si acolo: eu nu ma atasez de lucruri...cand nu mai le folosesc le dau sau le arunc.
Cine vine la mine in vizita se mira ce de spatiu pot sa am intr-o garsoniera in care n-am pentru haine decat un sifonier ... la mine nu exista in dulap hanie pe care nu le port.
Exemplu: maine "marit" costumul de cununie ..... mi-e ciuda ca nu mai intru in el dar cum nu am de gand sa slabesc..... il dau. Este Yokko ... foarte dragut! Soacra-mea se imbolnaveste de cate ori ma vede ca dau haine.... ea e strangatoare si are stoc si eu sunt exact la polul opus :))!
Cu hainele sunt ai eu asa - ce nu port, nu mai imi place, nu-mi mai vine,mi-a ramas mic..dau sau arunc in cazul in care mi se pare ca nu mai is de purtat..Rochia de mireasa insa..nu stiu..parca stiu ca nu m-ar lasa sufletul sa o vand:-<..

BDiana
10.12.2006, 14:08:52
:) Nu mi se pare mai penibil sa-ti vinzi rochia de mireasa (in fond o vinzi numai daca se gaseste cineva s-o cumpere! nu bagi nimanui mana in buzunar) decat sa-ti pui problema da "a-ti scoate banii la nunta", de a "nu iesi in pierdere"... Una e sa faci o afacere cu bietii invitati, anuntand pretul meniului si eventual mai facand si o strigare mica pentru a fi sigur ca nu-ti trage nimeni teapa :(. Asta e foarte trist! Eu nu am spus nimanui cat a fost meniul, am avut invitati care nu au putut sa dea bani si le-am spus foarte clar ca nu ma intereseaza subiectul... Prezenta lor a fost ce a contat pentru mine. Am apreciat poate chiar mai mult decat banii micile cadouri necostisitoare date din inima: un mileu facut de mana (nu-mi plac mileurile, insa efortul facut de acea persoana care a muncit zilnic la el timp de mai multe saptamani este mai pretios decat orice altceva...) sau cateva mici desene facute de cineva pe care le-am pus cu mult drag pe perete chiar daca nu sunt picturi de Picasso...
Dupa nunta insa, daca-ti raman obiecte cu care nu mai ai ce face, fie ele din trusoul miresei sau vaze de la aranjamentele florale, mi se pare normal sa le vinzi cu cat vrei cui e dispus sa-ti plateasca pe ele cat ceri.
Daca inainte de a reusi sa-mi vand rochia se va ivi vreo prietena care o va vrea pentru nunta ei, o voi da cu cel mai mare drag. Pana atunci insa, ea se afla la vanzare.

corinabardan
10.12.2006, 14:22:35
:) Nu mi se pare mai penibil sa-ti vinzi rochia de mireasa (in fond o vinzi numai daca se gaseste cineva s-o cumpere! nu bagi nimanui mana in buzunar) decat sa-ti pui problema da "a-ti scoate banii la nunta", de a "nu iesi in pierdere"... Una e sa faci o afacere cu bietii invitati, anuntand pretul meniului si eventual mai facand si o strigare mica pentru a fi sigur ca nu-ti trage nimeni teapa :(. Asta e foarte trist! Eu nu am spus nimanui cat a fost meniul, am avut invitati care nu au putut sa dea bani si le-am spus foarte clar ca nu ma intereseaza subiectul... Prezenta lor a fost ce a contat pentru mine. Am apreciat poate chiar mai mult decat banii micile cadouri necostisitoare date din inima: un mileu facut de mana (nu-mi plac mileurile, insa efortul facut de acea persoana care a muncit zilnic la el timp de mai multe saptamani este mai pretios decat orice altceva...) sau cateva mici desene facute de cineva pe care le-am pus cu mult drag pe perete chiar daca nu sunt picturi de Picasso...
Dupa nunta insa, daca-ti raman obiecte cu care nu mai ai ce face, fie ele din trusoul miresei sau vaze de la aranjamentele florale, mi se pare normal sa le vinzi cu cat vrei cui e dispus sa-ti plateasca pe ele cat ceri.
Daca inainte de a reusi sa-mi vand rochia se va ivi vreo prietena care o va vrea pentru nunta ei, o voi da cu cel mai mare drag. Pana atunci insa, ea se afla la vanzare.

subscriu, din toata inima! inainte de a pune anuntul de vanzare, am intrebat pe toate prietenele sau mai putin prietentle daca nuo vor pt nunta lor. dupa ce m-au refuzat si am vazut ca rochia care mi-a adus atata fericire zace intr-o ponga mare, intr-un colt de debara (de frica pisicii) am hotarat sa o vand! si tot ma doare sufletul sa ma despart de ea, dar mai tare doare s-o vad asa! 'euthanasia' mi se pare cel mai omenesc lucru intr-o asemenea situatie. o alta mireasa ii va da o noua viata!

alecsa
10.12.2006, 17:56:55
eu n-am nimic impotriva sa-si vanda rochia, sau oricare dintre voi vrea sa faca lucrul asta, eu am ramas paf si puf la ceea ce a emanat ea, ce motive stupide a gasit. si ceea ce a gandit m-a lasat pe ganduri! putea s-o vanda si cu cat a cumparat-o, treaba ei. uite ca nu stiu daca a vandut-o sau nu, o sa o sun zilele astea s-o intreb. poate a mai lasat la pret:-p

ryanaro
10.12.2006, 18:49:29
Pai si eu imi vand corsetul si ma astept sa iau exact cat am dat pe el, pt ca eu l-am gasit mai ieftin si in comert se vinde cu cel putin 2000 de euro mai mult!!!! Am vazut deja cateva anunturi de wanted pe net hehehee. Imi frec mainile deja.;)) Daca or sa vrea si fusta si jobenul bine, dar banii sunt in corset LOL.;-)

mihu
11.12.2006, 10:03:33
Eu nu ma simt deloc atasata de haine si chestii materiale in general... Asa ca pe rochia mea de mireasa am dat 450 ron(second hand)... Imediat dupa nunta m-am intalnit cu o verisoara(careia intre timp i-am devenit si nasa) si am intrebat-o daca nu stie pe cineva care ar vrea rochia mea...I-am zis ca sau o dau gratis sau imi trebuie niste bani cat sa ma duc la o pizza... Si stupoare:D ... mi-a zis ca o vrea ea... adica toti care au venit la nunta mea(neamuri) s-o vada si pe ea cu aceeasi rochie...Dar i-am zis ca sunt de acord (mai ales ca oricum eu am purtat prima rochia-adica a doua dar pe prima mireasa n-a cunoscut-o nimeni care a fost la mine la nunta :-p ).asa ca rochia mea a zburat la cateva zile dupa nunta la fina mea la pretul de 100 ron... Sincer nu imi pare rau deloc... Ea nu stiu ce o sa faca cu ea mai ales ca i s-a rupt prima parte a materialului in spate...Cred ca o tine pentru corset...

LorenaV
23.01.2007, 14:44:19

Nu e vorba ca nu-mi mai place rochia, e superba mai ales ca modelul a fost ideea mea si cu siguranta nu gasesti pe piata o asa rochie. Mie, de exemplu, imi ocupa spatiu si sincer as vrea sa se bucure si alta miresica de ea. LorenaV:)

adina_82
25.01.2007, 18:01:28
Buna fetelor,
Am auzit chestia ca daca pastrezi rochia iti aduce ghinion.
Sincer eu nu as vrea sa-mi vand rochia dar nici sa ma risc cu "ghinionul".

ralukyon
25.01.2007, 18:15:21
Nu e vorba ca nu-mi mai place rochia, e superba mai ales ca modelul a fost ideea mea si cu siguranta nu gasesti pe piata o asa rochie. Mie, de exemplu, imi ocupa spatiu si sincer as vrea sa se bucure si alta miresica de ea. LorenaV:)
exact acesta e si motivul meu..mi-e prea draga, zic eu, sa o las sa se ingalbeneasca de timp....pe umeras...

mam
25.01.2007, 19:37:33
Buna fetelor,
Am auzit chestia ca daca pastrezi rochia iti aduce ghinion.
Sincer eu nu as vrea sa-mi vand rochia dar nici sa ma risc cu "ghinionul".

shi daca totusi nu reusesti sa o dai nimanui sau sa o vinzi...ce te faci? :)) asta mi se pare cea mai mare tampenie! nu cred ca o rochitza te poate influenta in bine sau in rau!

mihaela_2006
25.01.2007, 20:13:50
Va zic si eu un fapt divers - nu am gasit un anunt cu vreun "mire" care sa-si vanda costumul

Tzitzi_mic
25.01.2007, 20:18:57
Eu m-am gandit sa nu o vand,sa nu o dau si sa nu o tin in dulap degeaba, ci sa o transform la o designera vestimentara:).Vreau sa o pot purta cand voi fi eu nasa, sa arate bestial si complet diferita. A mea a fost simpla,astfel incat acum se poate modifica exact cum am eu chef:). :)>-

ralukyon
25.01.2007, 20:25:58
Va zic si eu un fapt divers - nu am gasit un anunt cu vreun "mire" care sa-si vanda costumul
hai mai sa fim seriosi...sotul meu il poarta la servici...hai ac ma duc si eu cu rochia la servici...ce-ar fi...
la barbati..e cu totul altceva...

deutza
25.01.2007, 20:33:09
este si normal sa te gandesti sa dai rochita de mireasa daca te gandesti ca oricum tu nu o vei mai purta niciodata.i atunci la ce sa o tii??????????doa sa te impiedici de ea mereu in dulap sau mai bine creezi o ocazie altei fete careia i ar placea si poate si ar dori rochita nu??????????sa fim realiste..........oricat de frumoasa ar fi si oraicate de multe ti ar inspira si aduce aminte.................nu mai ai nevoie de ea?si atunci?ptr ce sa o tii?

krisstina2004
25.01.2007, 20:35:32
Eu m-am gandit sa nu o vand,sa nu o dau si sa nu o tin in dulap degeaba, ci sa o transform la o designera vestimentara:).Vreau sa o pot purta cand voi fi eu nasa, sa arate bestial si complet diferita. A mea a fost simpla,astfel incat acum se poate modifica exact cum am eu chef:). :)>-

Exact asta vreau sa fac si eu dupa nunta, sa o dau la modificat, pentru a ma putea bucura de ea sub o alta forma.

laura81
25.01.2007, 21:01:08
este si normal sa te gandesti sa dai rochita de mireasa daca te gandesti ca oricum tu nu o vei mai purta niciodata.i atunci la ce sa o tii??????????doa sa te impiedici de ea mereu in dulap sau mai bine creezi o ocazie altei fete careia i ar placea si poate si ar dori rochita nu??????????sa fim realiste..........oricat de frumoasa ar fi si oraicate de multe ti ar inspira si aduce aminte.................nu mai ai nevoie de ea?si atunci?ptr ce sa o tii?

Si eu cred la fel. De taiat/transformat mi s-ar parea ciudat. adica a fost minunata dar e sinistru sa ma mai imbrac si alta data in ea. sau na, pt mine cel putin...
In legatura cu mirii... al meu mi-a spus sa-i vand costumul ca el nu-l mai poarta, era putinmai deosebit decat unul normal si nu vrea nicicum, am incercat sa-l conving, ca mie-mi place dar... NU si NU!:-"

MissPretty
28.01.2007, 18:02:42
Eu o sa o vand (momentan inca nici nu o am :-p )... Ce sa fac cu ea ?

Oricum dupa nunta o sa ne apucam de bebe... deci nici macar nu sa ma mai incapa vreodata... o sa fie un motiv de deprimare constant...
Si asta nu pt bani... ma gandesc ca sunt suficiente fete care nu isi permit o rochie super scumpa...

Cam asa gandesc si eu. Ei bine, noi mai asteptam cu bebe pana imi termin eu facultatea si master-ul, dar tot nu voi mai avea unde sa port rochia. Adica modelul pe care mi l-am ales nu prea poate fi modificat intr-o rochie de seara. Asa ca, dupa cum spune si sunset, am sa o vand la un pret f acceptabil.

MissPretty
28.01.2007, 18:04:39
Dar oricum, depinde de modelul rochie. Daca e clepsidra, poate fi modificata, poate chiar vopista intr-o alta culoare... deci in cazul asta nu vad de ce fericita posesoare sa o vanda. Insa cele care opteaza pentru rochii - printesa, e cam clar ca nu o vor mai putea purta.

mihu
28.01.2007, 18:08:47
Dar oricum, depinde de modelul rochie. Daca e clepsidra, poate fi modificata, poate chiar vopista intr-o alta culoare... deci in cazul asta nu vad de ce fericita posesoare sa o vanda. Insa cele care opteaza pentru rochii - printesa, e cam clar ca nu o vor mai putea purta.
Poate in cazul in care ne trezim printese peste noapte =P~ dar e clar ca e basm deja:D

bebic07
31.03.2007, 10:28:43
Pentru miresicile care si-au luat deja rochitzele de mireasa, vreau sa le intreb: cum le pastrati pana la nunta?
Pupici tuturor :*:*:*

krisstina2004
31.03.2007, 10:49:45
Pentru miresicile care si-au luat deja rochitzele de mireasa, vreau sa le intreb: cum le pastrati pana la nunta?

Eu o pastrez sigilata in husa originala pe umeras, in dulap...

voicu_elena2001
31.03.2007, 11:06:25
buna
Eu o pastrez in husa pe umeras intr-un loc in care sta lejer(sa nu sa sifoneze),daca nu ai o husa o poti pune intr-un sac de plastic sau invelita intr-un cearsaf sa nu se puna praful
<:-P

mili_tzutzu
31.03.2007, 11:19:22
si eu imi puneam problema asta, dar din fericire pt mine am cumparat-o de la un magazin care o tine pana in dimineata nuntii. si eu zic la fel trebuie tinuta unde ai spatiu pe un umeras si acoperita, ferita de lumina si caldura.

LILICA
31.03.2007, 11:31:08
Eu o tin in sacul ei, am ocupat un dulap intreg cu ea sa nu se sifoneze, am lungit umerasul cu-n siret ca fusta sa nu atarne ca este destul de grea.
Uneori o mai desfac si ma uit la fusta in special.

lakra_c
31.03.2007, 11:42:08
si eu imi puneam problema asta, dar din fericire pt mine am cumparat-o de la un magazin care o tine pana in dimineata nuntii. si eu zic la fel trebuie tinuta unde ai spatiu pe un umeras si acoperita, ferita de lumina si caldura.
wow ! ce bine ca o tin ei pana atunci. dar totusi ai asa de mare incredere in ei ??? eu as vrea sa am rokitza acasa cu cel putin 2 saptamani inainte,ca sa nu am surprize !

DDna
31.03.2007, 12:41:48
Eu tin rochia pe umeras in husa ei de la magazin si in dulap, dreapta. Nu-mi fac probleme de sifonat, oricum este ea asa de la natura, iar dupa ce voi face retusurile si va fi putin calcata o sa o tin la mine acasa (momentan este la iubitel) acoperita cu un cearsaf. Nu-mi fac griji, de-abia astept sa o imbrac !!!

bebic07
31.03.2007, 14:48:56
cine si-a mai luat rochitza de la CP probabil stiti ca asta e singurul lucru rau, k rochitele le indeasa intr-o punga mare de cadouri si aia e...sa o purtati sanatoasa etc...
bineinteles k nu am lasat-o acolo, ci am agatat-o de un umerash, si am acoperit-o cu o folie imensa de plastic, si am capsat-o la capete, si sus si jos. dar ma temeam ca tocmai plasticul asta sa nu o afecteze cu ceva, nush, intreb, ma gandesc shi eu...
as vrea sa cumpar vreo husa speciala, ceva, ca totusi mai e pana pe 18 august si sper sa nu am vreo surpriza. stiti cumva unde as putea gasi asa ceva?
va pupacesc si va multumesc pt raspunsuri

junky
02.04.2007, 08:15:48
Buna Lavinia,

eu te sfatuiesc sa nu o tii in plastic. Poti gasi huse speciale pt haine in Cora, Carrefour sau Auchan. Eu de aici mi am luat (cora) o husa pt palton ca sa fie cat mai lunga si mi a incaput rochia de mireasa la fix in ea.
Succes

cine si-a mai luat rochitza de la CP probabil stiti ca asta e singurul lucru rau, k rochitele le indeasa intr-o punga mare de cadouri si aia e...sa o purtati sanatoasa etc...
bineinteles k nu am lasat-o acolo, ci am agatat-o de un umerash, si am acoperit-o cu o folie imensa de plastic, si am capsat-o la capete, si sus si jos. dar ma temeam ca tocmai plasticul asta sa nu o afecteze cu ceva, nush, intreb, ma gandesc shi eu...
as vrea sa cumpar vreo husa speciala, ceva, ca totusi mai e pana pe 18 august si sper sa nu am vreo surpriza. stiti cumva unde as putea gasi asa ceva?
va pupacesc si va multumesc pt raspunsuri

mitzy
02.04.2007, 08:27:06
Si eu trebuie sa ma gandesc cum o pastrez pana la nunta pt ca mai sunt aproape 5 luni. M'am gandit sa o las la magazin.. dar mi'e frica sa nu cumva sa o mai dea la probe.. sau sa o probeze ele...:)) nush.. zic si eu.. si decat sa imi fac griji ca nebuna si sa nu dorm noaptea.. mai bine o tin acasa :)

lakra_c
02.04.2007, 10:16:11
Buna Lavinia,

eu te sfatuiesc sa nu o tii in plastic. Poti gasi huse speciale pt haine in Cora, Carrefour sau Auchan. Eu de aici mi am luat (cora) o husa pt palton ca sa fie cat mai lunga si mi a incaput rochia de mireasa la fix in ea.
Succes
de ce sa nu fie tinuta in plastic? eu sunt sigura ca husa ei are si ceva fibre plastice in compozitie . daca o scot din husa mi-e frica sa nu se ingalbeneasca , sa se pateze cumva ca doar mai am si alte haine in dulap pe care incerc pe cat posibil sa le tin mai la distanta .

ryanaro
02.04.2007, 10:22:46
de ce sa nu fie tinuta in plastic? eu sunt sigura ca husa ei are si ceva fibre plastice in compozitie . daca o scot din husa mi-e frica sa nu se ingalbeneasca , sa se pateze cumva ca doar mai am si alte haine in dulap pe care incerc pe cat posibil sa le tin mai la distanta .

eu cred ca trebuie tinute in cutii cu hartie ;;)

kala_elena
02.04.2007, 10:41:19
Acum, inainte de nunta, o tin in husa data, impreuna cu fusta de tulle, agatata de sifonier, in casa parintilor. Inainte de nunta o sa o scoata mama sa isi revina "infoiala".
Dupa nunta voi urma instructiunile citite in acest topic.<:-P

bebic07
05.04.2007, 10:42:21
Acum, inainte de nunta, o tin in husa data, impreuna cu fusta de tulle, agatata de sifonier, in casa parintilor. Inainte de nunta o sa o scoata mama sa isi revina "infoiala".
Dupa nunta voi urma instructiunile citite in acest topic.<:-P
le-am trimis mail celor de la CP si au zis ca nu are nimik dk o tin in plastic! si eu cu o luna inainte o sa o aerisesc putin!!
succes miresicilor si ma uit ce repede trece timpul!! de abiaa astept sa ne vedem toate miresici!! pupici si paste fericit tuturor!! :*:*:*:*

lakra_c
05.04.2007, 15:10:19
eu cred ca trebuie tinute in cutii cu hartie ;;)

nu cred ca se gasesc la noi cutii asa de mari in care sa incapa rokia mea , tot mai bine pe umeras , in husa ei...

ryanaro
05.04.2007, 15:12:12
nu cred ca se gasesc la noi cutii asa de mari in care sa incapa rokia mea , tot mai bine pe umeras , in husa ei...

si astia nu stiu pe ce sa mai scoata banii. m am uitat eu la cutii speciale si au nu stiu ce PH, nu stiu cum :O. dar costa cateva milioane numai cutia! :-B

Kalini
05.04.2007, 18:14:29
si astia nu stiu pe ce sa mai scoata banii. m am uitat eu la cutii speciale si au nu stiu ce PH, nu stiu cum :O. dar costa cateva milioane numai cutia! :-B

Vai de capul meu..............................#-o

Daphnne
05.04.2007, 18:41:11
pana la nunta ma unde sa o tin ,pe umeras la viitoarea nasa, care imi este si verisoara, dar dupa nunta unde si ince o pastrez?asta chiar nu stiu... voi in ce o veti tine?

ryanaro
05.04.2007, 18:43:02
pana la nunta ma unde sa o tin ,pe umeras la viitoarea nasa, care imi este si verisoara, dar dupa nunta unde si ince o pastrez?asta chiar nu stiu... voi in ce o veti tine?

eu o vand. :> $-)

Daphnne
05.04.2007, 18:46:14
eu o vand. :> $-)
eu sigur o voi pastra ca amintire, nu as putea sa o vand, poate doar sa o imprumut cuiva care nu-si permite, dar sigur o voi vrea inapoi curatata :D

noramadalina
29.04.2007, 19:43:46
Eu tin rochia in cutia in care mi-a fost data de la magazin si cu siguranta ca si dupa nunta tot acolo va sta.

Angisor
30.04.2007, 07:54:28
eu acum o tin in dulap la o prietena, in husa ei, pe umeras(iar in dulap are parfumel de haine ca sa nu prindaa miros de inchis), iar dupa nunta va fi o problema ca nu prea am loc acasa..probabil o voi duce la mama....nici eu nu cred ca o voi putea vinde, poate doar s-o imprumut....

Cristina_M
03.05.2007, 22:36:40
Eu am o problema... Eu mi-am cumparat rochia care o aveau in salon pentru probe, pentru ca nu am vrut sa astept 14-16 saptamani sa fac comanda. E ca noua, a mai fost probata de putine ori, nu pot sa zic ca e murdara... doar pe bretele se vede ceva, chiar pe umeri... Eu mai trebuie sa mi-o si modific putin, tot la bretele... Si ma gandeam ca as duce-o la curatat undeva dupa ce termin modificarile... dar am niste emotiiiiiiiiiiiiii! Pe eticheta ei scrie "Dry Clean Only", dar tipa de la magazin a zis ca ea nu recomanda asta. Mentionez ca rochia e din organza satinat, nu pare un material foarte sensibil. Aplicatii are foarte putine, doar intr-o parte, deasupra soldului, niste cristale Swarovski, margelute si broderie. Deci teoretic nu ar trebui sa reprezinte chiar asa o provocare pentru cei din bransa curatatoriilor... TEORETIC.

Vreun sfat? Vreo sugestie? Sa incerc eu sa o curat doar asa, local, cu un burete cu detergent?

Please help... ^:)^

DDna
04.05.2007, 19:51:27
Eu am o problema... Eu mi-am cumparat rochia care o aveau in salon pentru probe, pentru ca nu am vrut sa astept 14-16 saptamani sa fac comanda. E ca noua, a mai fost probata de putine ori, nu pot sa zic ca e murdara... doar pe bretele se vede ceva, chiar pe umeri... Eu mai trebuie sa mi-o si modific putin, tot la bretele... Si ma gandeam ca as duce-o la curatat undeva dupa ce termin modificarile... dar am niste emotiiiiiiiiiiiiii! Pe eticheta ei scrie "Dry Clean Only", dar tipa de la magazin a zis ca ea nu recomanda asta. Mentionez ca rochia e din organza satinat, nu pare un material foarte sensibil. Aplicatii are foarte putine, doar intr-o parte, deasupra soldului, niste cristale Swarovski, margelute si broderie. Deci teoretic nu ar trebui sa reprezinte chiar asa o provocare pentru cei din bransa curatatoriilor... TEORETIC.

Vreun sfat? Vreo sugestie? Sa incerc eu sa o curat doar asa, local, cu un burete cu detergent?

Eu as zice sa nu te risti ...

mamuska
04.05.2007, 20:01:47
Eu am pastrat-o intr-un cearceaf alb din bumbac si bagata in sacul in care mi-au dat-o de la magazin.Ai grija sa nu o strangi tare cu cearceaful, daca vrei poti pune 2 cearceafuri pt mai multa lejeritate si o pui intr-un dulap la intuneric.Sper sa-ti fie de folos sfatul meu,eu asa am facut si nu am avut nici o problema,nu atrebuit sa o mai calc.Si cu voalul am procedat la fel.Bafta multa si sa ai o nunta de vis!!!

mamuska
04.05.2007, 20:07:39

Parerea mea e ca ce faci tu cu mana ta,este cel mai sigur.Daca e vorba doar de atat eu zic sa incerci acasa cu un detergent bun (ARIEL LICHID) daca gasesti.Sa pui detergentul in ceva, apoi apa (ca sa se dizolve bine) si sa lasi bretelele acolo 15-20 de minute.Am spus detergent lichid pt ca e mai bun. Sper sa iti fie de folos sfatul meu si sa iasa asa cum vrei tu.

andreea_geanina
04.05.2007, 22:25:44

sincer cred ca ai dat destui bani pe ea,asa ca ce faci cu mana ta e cel mai sfant.te-as sfatui nu te risca.te pup

Cristina_M
04.05.2007, 22:57:57
Multuesc pentru sfaturi. Si eu inclin sa cred ca e mai bine sa nu-mi las rochia din mana... Daca as duce-o undeva, cred ca as sta acolo pana ar termina-o, nu am incredere s-o las la nimeni. M-am mai gandit la o chestie, sa merg cu ea la un salon pretentios de rochii de mirese si sa le cer si lor sfatul. Doamnele de acolo sigur au ceva experienta, mai cunosc materialele, mai stiu si ele cum isi curata rochiile din salon. E o varianta...

Oricum, aseara m-am tot gandit la chestia asta, si ca urmare am avut cel mai aiurea vis cu putinta... anume ca ma taram pe jos pe pamant cu rochia de mireasa... inainte de nunta.... si in vis ma tot gandeam ca oare cum o sa mai scot eu mizeria din ea. :-SS Din fericire situatia nu e atat de grava, dar na... fiecare mireasa vrea sa fie perfecta in ziua nuntii!

Multumesc inca o data pentru sugestii! Pupici!

map
05.05.2007, 00:37:31

Am vrut s-o duc si eu la curatat. Rochie Demetrios, cu putine aplicatii. Si pe a mea scrie Dry Clean Only. Buuuun. Ma duc in mall vitan, ce-mi zice domnisoara de-acolo: "cel mai bine se curata in cada cu detergent lichid"...Care aceeasi curatatorie i-a dat sotului meu o camasa cu 2 numere mai mica si usor vinetie, din alba ce era... eu ce sa mai zic?:)) Sa le dau rochia pe mana? EXCLUS! mai bine-o bag in cada eu cu mana mea=)) Aceeasi curatatorie mi-a calcat rochia impecabil, in 1 ora, la abur. Am lasat-o, cu emotii, dar a fost bine, fetele au fost foarte foarte dragute cu mine:)

Kaela
05.05.2007, 09:23:31
sunt profund dezamagita si disperata! ieri am scos din husa rochitza sa o arat prietenei mele shi pe partea din fatza a corsetului dar pe dos am o pata galbena enorma, cat palma. a trecut shi prin material shi e patata shi in fatza corsetul shi se vede... sunt disoerata! am tzinut rochitza in conditzii cat se poate de normale, in husa, agatzata in dulap.... aseara era sa leshin cand am vazut-o....
nu shtiu ce sa fac, mi-e ca daca o duc la spalat se va vedea diferentza intre corset shi fusta. nu imi pot imagina de la ce a aparut pata... cand am luat-o nu o avea ca imi sarea in ochi la cat e de mare. presupun ca dupa ce mi-au modificat-o au calcat-o cu abur shi a ieshit culoarea de la materialul intaritor sau... nush....
astept sfaturi, fetelor.

DDna
05.05.2007, 11:23:40
Multuesc pentru sfaturi. Si eu inclin sa cred ca e mai bine sa nu-mi las rochia din mana... Daca as duce-o undeva, cred ca as sta acolo pana ar termina-o, nu am incredere s-o las la nimeni. M-am mai gandit la o chestie, sa merg cu ea la un salon pretentios de rochii de mirese si sa le cer si lor sfatul. Doamnele de acolo sigur au ceva experienta, mai cunosc materialele, mai stiu si ele cum isi curata rochiile din salon. E o varianta...

Oricum, aseara m-am tot gandit la chestia asta, si ca urmare am avut cel mai aiurea vis cu putinta... anume ca ma taram pe jos pe pamant cu rochia de mireasa... inainte de nunta.... si in vis ma tot gandeam ca oare cum o sa mai scot eu mizeria din ea. :-SS Din fericire situatia nu e atat de grava, dar na... fiecare mireasa vrea sa fie perfecta in ziua nuntii!

Multumesc inca o data pentru sugestii! Pupici!
Vad ca esti din Oradea. Da o fuga la Salonul Gabriela si vezi ce sfat iti dau si fetele de acolo.
Doar o sugestie ...

marinica
27.06.2007, 09:38:07
O cumparam si apoi ne chinuim sa-i gasim mereu un loc unde sa stea cat mai bine sau o inchiriem si ramanem doar cu pozele?

mitzura
27.06.2007, 09:47:39
O cumparam si apoi ne chinuim sa-i gasim mereu un loc unde sa stea cat mai bine sau o inchiriem si ramanem doar cu pozele?
Multe fete incearca sa o vanda!(vezi sectiunea bazar)Nu stiu cat de usor reusesc,e o alternativa...

AnaM
27.06.2007, 11:16:46

Eu o iubesc prea mult ca s-o vand. Mai degraba o imprumut sau o fac cadou, chit ca a costat ceva bani.

eleda
27.06.2007, 11:52:49
Daca este posibil, se poate modifica si o transformi intr-o rochie de ocazie. Pui un voal colorat si merge. Asta daca modelul o permite. Nu cred ca-si va da cineva seama ca a fost rochie de mireasa, decat daca spui tu. Si ce-i drept, e mai usor sa faci o rochie de la inceput decat sa o modifici .....dar decat sa stea in dulap ....

marinica
27.06.2007, 15:20:56
Ma bate un gand sa n-o cumpar, poate gasesc de inchiriat.Stiti de un astfel de magazin prin iasi?

mitzura
27.06.2007, 15:26:29
Ma bate un gand sa n-o cumpar, poate gasesc de inchiriat.Stiti de un astfel de magazin prin iasi?
Nu am auzit!dar poti gasi rochite ieftine si frumoase!Vrei sa porti in cea mai speciala zi a vietii tale o rochie inchiriata?...sau te poti orienta si spre una second hand,dar sa fie a ta.Ce te faci daca se rupe/pateaza/arde cu tigara?O platesti de buna!

sunset
27.06.2007, 18:47:54
parca pe langa protv e un magazin de inchiriat.
au rochite din anglia

Adina1
27.06.2007, 18:53:58
Mie mi-ar place sa cred ca fetitei mele (care e in faza de proiect...;-)) o sa-i placa rochita mea si o sa vrea sa o poarte la nunta ei. Mie mi-a oferit soacra mea rochia ei, frumoasa tare, dar nu ne potrivm la statura de nici un fel.
Si daca no sa-i placa, nu-i bai.

AnaM
27.06.2007, 22:11:08
Mie mi-ar place sa cred ca fetitei mele (care e in faza de proiect...;-)) o sa-i placa rochita mea si o sa vrea sa o poarte la nunta ei. Mie mi-a oferit soacra mea rochia ei, frumoasa tare, dar nu ne potrivm la statura de nici un fel.
Si daca no sa-i placa, nu-i bai.

Si eu ma gandeam exact la fel ;)) Imi doresc tare mult o fetitza...

ioana_cata2001
27.06.2007, 22:26:18
pana o sa ne ajunga fetitele mirese , sa nu ne manance moliile rochitele :)) .Nu cred ca o sa mai putem vinde rochia de mireasa , si daca o dai cred ca o sa fie pe un pret de nimic.Mai bine o pastrez amintire

marinica
28.06.2007, 10:03:23
Problema mea e spatiu, nu am unde s-o tin, de aceea ma gandesc s-o inchiriez.Dar poate ma razgandesc... Nu stiu ce sa fac...:(( Si daca mi-as cumpara nu cred m-ar lasa inima s-o vand.

mitzura
28.06.2007, 10:14:13
Problema mea e spatiu, nu am unde s-o tin, de aceea ma gandesc s-o inchiriez.Dar poate ma razgandesc... Nu stiu ce sa fac...:(( Si daca mi-as cumpara nu cred m-ar lasa inima s-o vand.
Si noi la ora actuala stam cu parintii si nu prea avem loc!dar hai sa fim serioase:cat poate sa ocupe o rochie intr-un sac?...

Adina1
28.06.2007, 11:13:25
Exista "space bag", un fel de sac de imbracaminte ( nu stiu daca ii spun bine) care are un sistem prin care scoti aerul cu ajutorul aspiratorului si astfel reduci foarte mult spatiul ocupat de rochie. In acelasi timp se pastreaza de umezeara sau mai stiu eu ce ganganii. E drept ca eu am vazut chestiile astea in strainatate dar banui ca si cei de la casele astea de moda care au rochii de mireasa stiu de ele. Sau poate au alte metode de prezervare a rochiilor dupa nunta.

Daphnne
28.06.2007, 12:46:49
Desi au trecut 2 luni si de la nunta mea, din pacate eu nu am avut timp nici sa o duc la curatat, saracuta rochia mea de mireasa e patata si de ceara, si de sampanie, si fusta, jos e murdara toata... praf cu sampanie sau alte chestii..nu va inchipuiti cum arata... de acum sa o duc la curatat si dupa sa ma gandesc unde o pun, chiar daca inca stam la parintii mei... acum sta dupa un dulap, asteapta cumintitca sa fie curatata :)

gabriela_rgh
28.06.2007, 18:11:57
dupa nunta eu ma gandeam sa o vand!
Dar al meu sot nu vrea sa auda de asa ceva!
A zis ca o pastram pe pot de etalon!Sa o imbrac in fiecare an la aniversarea nuntii! Cum m-a luat asa sa raman!=)) =)) =)) !

ioana_cata2001
28.06.2007, 22:16:50
=)) pai in cazul asta sa-i pastrezi si lui costumul , ca sa-l masori din cand in cand si nu stiu cat o sa-i convina , din cate am vazut eu barbatii sunt primii care "ies din masuri " :-p dupa casatorie

gabriela_rgh
28.06.2007, 22:46:02
=)) pai in cazul asta sa-i pastrezi si lui costumul , ca sa-l masori din cand in cand si nu stiu cat o sa-i convina , din cate am vazut eu barbatii sunt primii care "ies din masuri " :-p dupa casatorie
La asta nu m-am gandit! Mersi de idee! :)) :)) >:D<

alibd
29.06.2007, 11:14:34
dupa nunta eu ma gandeam sa o vand!
Dar al meu sot nu vrea sa auda de asa ceva!
A zis ca o pastram pe pot de etalon!Sa o imbrac in fiecare an la aniversarea nuntii! Cum m-a luat asa sa raman!=)) =)) =)) !

Super... :D Atunci, corect ar fi sa pastrati si costumul lui... tot ca etalon.:-"

alibd
29.06.2007, 11:15:27

Gand in gand, Ioana! :*

dorinutza
01.07.2007, 19:36:10
salutare la toate fostele si viitoare miresici!!!! Eu sunt o viitoare miresica,voi avea nunta pe 20 octombrie...si cum nu sunt destul de stresata mi-a mai trecut prin cap o idee...ce sa fac cu rochia dupa nunta???...sunt nebuna,stiu!!!1...stii care e faza cea mai tare...k nici nu mi-am luat rochia:))...eiii...sa lasam glumele...pe bune-acuma...ce faceti voi cu rochta dupa ce faceti nunta???dak stie cineva vreun magazic care achizitioneaza rochii ....mi-ati fi de mare ajutor...pt k eu dupa nunta m-am gandit s-o vand...k ce rost are s-o tin sa se prafuiasca...macar sa se mai bucure si altcineva de ea...astept parerile voastre...va pup....

adinac_ro
01.07.2007, 21:45:51
Eu vreau sa o vand, am sa dau anunt la "bazar" s-a pastrat foarte bine si ....nu o mai vreau.Ma mai bate un gand sa o mai imbrac sa vad cat am mai slabit de la nunta dar totusi nu vreau sa o mai imbrac niciodata ( fara nici o superstitie).

tmihaela
03.07.2007, 17:15:58
Buna dorinutza, Mihaela sunt.
Nu am vb. despre ce o sa fac eu cu rochia dupa nunta, dar cred ca daca o cumpar o sa incerc sa o vand la un moment dat. Asta daca nu ma atasez prea tare de ea si o s-o las sa troneze in sifonier .
Te pupacesc, mai vorbim pe mess.>:D<

INA81
03.07.2007, 18:22:58
dupa nunta daca nu vrem sa le pastram putem sa le vindem ati avzut si voi cate miresici isi vand rochitele ; iar daca nu le putem pastra :x stiu ca dam bani multi pe o rochita dar e rochita noastra de mireasa fetelor;:D mie una cred ca mi s-ar rupe inima caci as avea impresia ca ,, s-a terminat,, nunta cu adevarat (chiar daca ar trece juamtate de an ) si hai sa fim serioase cine isi mai cumpara rochie de mireasa in zilele noastrea care a fost purtata de o alta fata cu un an doi inainte ) ; asa ca daca o vad fie si in dulap e ok :D ;

sim_ciuta
04.07.2007, 10:10:13
Eu Chiar Vreau S-o Vad Dupa Nunta. Nu Mai Am Ce Face Cu Ea Si Imi Si Ocupa Mult Loc In Sifonier. Poate Sunt Putin Cam Insensibila Dar.......sunt Mai Practica ;-)

___ALEXANDRA___
05.07.2007, 15:19:53
Eu vreau sa o vand, am sa dau anunt la "bazar" s-a pastrat foarte bine si ....nu o mai vreau.Ma mai bate un gand sa o mai imbrac sa vad cat am mai slabit de la nunta dar totusi nu vreau sa o mai imbrac niciodata ( fara nici o superstitie).

dar de ce atata convingere? e ceva anume care te face sa nu vrei sa o mai imbraci? nu am mai vazut nici o miresica asa de "suparata":-p pe rochita ei..

gabriela_rgh
05.07.2007, 16:56:06
dar de ce atata convingere? e ceva anume care te face sa nu vrei sa o mai imbraci? nu am mai vazut nici o miresica asa de "suparata":-p pe rochita ei..
De accord! Si la cat de frumoasa a fost rochita ta nu stiu cum te vei putea desparti de ea!
E vreo superstitie daca o mai imbraci apoi?Eu nu am auzit nimik de genul......:-\

zizitop
08.08.2007, 15:54:50
Mie mi-i tare draga rochita si abia astept sa vina nunta sa o pot purta. Imi va fi greu sa o dau dupa, dar chiar nu are nici un rost sa o tin. In primul rand nu poate fi modificata ca sa o pot purta si cu alte ocazii, in al doilea rand nu am loc unde sa o tin (pentru ca e multa:D ) si cred ca daca as tine-o, as tot avea tendinta sa o reincerc :) (sau poate numai acuma imi vine sa o incerc aproape zilnic?)

MaryT
08.08.2007, 16:40:31
rochitza mea ( asa cum mi-o imaginez eu ) o sa fie suuuper sexy:> ..si cu siguranta nu o sa o vand...de ce? ca nu vreau...;)) ;)) ;))

anlya_426
08.08.2007, 17:02:02
nici eu nu vreau sa-mi vand rochita.......e mult prea importanta pentru mine ca sa ma pot desparti de ea(eu sunt mai egoita din fire):D

adinutzu
08.08.2007, 19:45:58
Mie mi-i tare draga rochita si abia astept sa vina nunta sa o pot purta. Imi va fi greu sa o dau dupa, dar chiar nu are nici un rost sa o tin. In primul rand nu poate fi modificata ca sa o pot purta si cu alte ocazii, in al doilea rand nu am loc unde sa o tin (pentru ca e multa:D ) si cred ca daca as tine-o, as tot avea tendinta sa o reincerc :) (sau poate numai acuma imi vine sa o incerc aproape zilnic?)

Sa stii ca si eu inainte de nunta as fi probat-o in fiecare zi, dar acum n-as mai imbraca-o. Vreau sa-mi ramana in minte imaginea mea din ziua nuntii: coafata, machiata, super aranjata, stralucitoare:">. Parca mie frica ca daca o imbrac acum imi stric amintirea asta, desi inainte mi se parea superba si asa. De aceea si eu m-am hotarat sa o vand. Acum sta in sifonier si de ce sa nu mai faca fericita si o alta mireasa...:x

katalinagy
09.08.2007, 14:04:03
Salut fetelor,
eu am avut nunta anul trecut si tot incerc sa caut un magazin care sa preia rochia de mireasa.Daca stiti undeva va rog sa-mi scrieti.
Multumesc

catalina77
11.08.2007, 14:31:00
Fetelor, imi cer scuze dar cred ca treaba asta nu se face. Adica mi se pare aiurea sa imi vand rochia de mireasa. Eu sunt la a doua casatorie, la a doua nunta si prima mea rochie de mireasa de acum 11 anu zace intr-o cutie.
Se spune ca nu este bine sa vinzi ce ai avut pe tine intr-o zi atat de important. Cununia religioasa si NU petrecerea reprezinta unul dintre cele mai importante momente ale vietii noastre.
De aceea la catolici este destul de greu sa divortezi, pentru ca exista credinta cum ca sunteti uniti in fata Domnului (ca de altfel si la noi)...cum ar fi ca sotul tau sa fie imbracat si tu la pielea goala sau sa te trezesti goala in fata judecatii de apoi? :-SS

delmo
14.08.2007, 09:34:34
mie imi e indiferent! sincer as prefera sa o vand ca imi ocupa prea mult loc si cam duc lipsa......si 2 mai bine imi iau altceva mai util!!! daca imi e dor ma uit la poza au mai mult farmec decat sa o vad pe un umeras sau in cutie ingalbenita peste cativa ani(:|

BDiana
14.08.2007, 10:52:08
Fetelor, imi cer scuze dar cred ca treaba asta nu se face. Adica mi se pare aiurea sa imi vand rochia de mireasa. Eu sunt la a doua casatorie, la a doua nunta si prima mea rochie de mireasa de acum 11 anu zace intr-o cutie.
Se spune ca nu este bine sa vinzi ce ai avut pe tine intr-o zi atat de important. Cununia religioasa si NU petrecerea reprezinta unul dintre cele mai importante momente ale vietii noastre.
De aceea la catolici este destul de greu sa divortezi, pentru ca exista credinta cum ca sunteti uniti in fata Domnului (ca de altfel si la noi)...cum ar fi ca sotul tau sa fie imbracat si tu la pielea goala sau sa te trezesti goala in fata judecatii de apoi? :-SS
Haide mai Catalina, tu chiar crezi balivernele astea cu imbracamintea in ziua judecatii finale? Si... Nu vreau sa par insensibila, dar vad ca desi nu ti-ai vandut rochia, lucrurile tot n-au mers bine... Mult noroc de aceasta data!
Pe mine nu ma intereseaza cine vinde si cine nu, eu mi-am pus rochia la vanzare, dar daca nu o vand nu ma supar... Cred insa ca e un pic extrem sa spui ca "asta nu se face"...
"Nu se face" sa ranesti alti oameni intentionat, sa iti calci pe principii, sa fii un om de nimic. In afara de asta, se face orice, in functie de bunul plac al fiecaruia. Si daca fiecare s-ar uita mai mult la el insusi, si mai putin la ce nu trebuie sa faca altii, am fi mult mai castigati.

MaryT
14.08.2007, 10:56:29
Haide mai Catalina, tu chiar crezi balivernele astea cu imbracamintea in ziua judecatii finale? Si... Nu vreau sa par insensibila, dar vad ca desi nu ti-ai vandut rochia, lucrurile tot n-au mers bine... Mult noroc de aceasta data!
Pe mine nu ma intereseaza cine vinde si cine nu, eu mi-am pus rochia la vanzare, dar daca nu o vand nu ma supar... Cred insa ca e un pic extrem sa spui ca "asta nu se face"...
"Nu se face" sa ranesti alti oameni intentionat, sa iti calci pe principii, sa fii un om de nimic. In afara de asta, se face orice, in functie de bunul plac al fiecaruia. Si daca fiecare s-ar uita mai mult la el insusi, si mai putin la ce nu trebuie sa faca altii, am fi mult mai castigati.

subscriu =D> =D> =D> =D>

delmo
14.08.2007, 11:43:36
Fetelor, imi cer scuze dar cred ca treaba asta nu se face. Adica mi se pare aiurea sa imi vand rochia de mireasa. Eu sunt la a doua casatorie, la a o cutie.
:O:O:O.....asta da mesaj!!!!#-o deci stai sa inteleg! ca ma depaseste! sa nu imi vand rochita ca voi aparea goala la judecata de apoi? cine ti-a zis asta? chiar sunt curioasa!deci ce aflam noi: daca nu ne vindem rochita mai avem ocazia sa o purtam inca o data la judecata de apoi! altfel e o rusine sa aparem goale in fata lui D-zeu! dar oare dumnezeu a facut omul imbracat in rochie de mireasa sau costum de mire sau adam si eva erau goi?:-?

MeMyself
16.08.2007, 14:01:09
:O:O:O.....asta da mesaj!!!!#-o deci stai sa inteleg! ca ma depaseste! sa nu imi vand rochita ca voi aparea goala la judecata de apoi? cine ti-a zis asta? chiar sunt curioasa!deci ce aflam noi: daca nu ne vindem rochita mai avem ocazia sa o purtam inca o data la judecata de apoi! altfel e o rusine sa aparem goale in fata lui D-zeu! dar oare dumnezeu a facut omul imbracat in rochie de mireasa sau costum de mire sau adam si eva erau goi?:-?
subscriu. 8-|8-|8-|8-|8-|8-|

Fluturas
16.08.2007, 14:05:03

nu mai am nimic de adaugat. =D> =D> =D> =D> =D>

lyanna
16.08.2007, 16:44:47
:) Hm! O superstitie noua...acu' fiecare gaseste "inadmisibil" ceea ce-i calca setul propriu de superstitii... mie mi se pare de rau augur sa ma intorc acasa chiar atunci... vreau la hotel sau ceva mai deosebit... na acum fiecare cu setul lui de superstitii... decat sa stai stresat ca-ti merge rau sau ca pozezi nud la judecata de apoi...mai bine rochia pastrata. Mai originala superstitia ca altele... chiar sunt curioasa de origini... acum perle, cale, nevazut alta mireasa, data de 13... turta, voal nedespicat, alb imaculat la rochie... nah... is prea multe si asa pentru mine. Daca-i asa eu o sa am rochie la judecata de apoi..dar fara dantela... :D are o dantela prea frumoasa ca sa n-o tai si s-o fac bluzitze si corsetutze dupa...mai ales ca sunt 3 metri fara nici o taietura, efectiv "infasurata", incretzita si lunga cat fusta....si fu si scumpa cat vro 2 salarii minime pe economie.. nu ma induram s-o iau daca nu era reutilizabila zgarcita ce ma aflu<:-P I-o placea lui D-zeu si fara dantela :D

BDiana
16.08.2007, 16:57:47
[...]Daca-i asa eu o sa am rochie la judecata de apoi..dar fara dantela... :D are o dantela prea frumoasa ca sa n-o tai si s-o fac bluzitze si corsetutze dupa...mai ales ca sunt 3 metri fara nici o taietura, efectiv "infasurata", incretzita si lunga cat fusta....si fu si scumpa cat vro 2 salarii minime pe economie.. nu ma induram s-o iau daca nu era reutilizabila zgarcita ce ma aflu<:-P I-o placea lui D-zeu si fara dantela :D
LOL! Esti simpatica!

cafelutatare
16.08.2007, 17:03:31
Ei teoretic nici sa te cununi a 2-a oara nu e bine, dar nahh...
Eu cred ca am sa imi donez rochita unei miresici mai putin norocoase decat mine, sau poate ca am sa o pastrez daca nu am sa gasesc pe cineva (desi e putin probabil)... in orice caz... /:)

sava_ioana
22.08.2007, 12:45:22
sunt intr-o mare dilema...chiar nu stiu ce sa fac cu rochia.inainte de nunta am zis ca nu o voi vinde si o voi pastra,dar pana cand?
acum cand ma gandesc ca as putea sa o vind parca ma apuca asa un sentiment ciudat dar cand mai vad cum ocupa atata spatiu degeaba parca nici asa nu e bine.

VOI CE FACETI CU ROCHIA DE MIREASA???

CataAna
22.08.2007, 13:27:52
sunt intr-o mare dilema...chiar nu stiu ce sa fac cu rochia.inainte de nunta am zis ca nu o voi vinde si o voi pastra,dar pana cand?
acum cand ma gandesc ca as putea sa o vind parca ma apuca asa un sentiment ciudat dar cand mai vad cum ocupa atata spatiu degeaba parca nici asa nu e bine.

VOI CE FACETI CU ROCHIA DE MIREASA???

Eu o voi vinde dupa ce reusesc sa o curat. Ar fi crima sa o pastrez si sa o car dupa mine de fiecare data cand ma mut. :-<
Plus ca nu as vrea sa o vad cum ingalbeneste in dulap. Vreau sa mi-o amintesc alba, stralucitoare, glamorous si nu sifonata si inghesuita intr-un colt de dulap.:">

kisse
22.08.2007, 15:54:49
Eu o imbrac la aniversari ;))

Mi-am surprins iubirea la aniversarea noastra de 6 luni (era iarna asha ca am purtat-o numai in casa)...si m-am imbracat in miresica si la aniversarea noastra de 1 anisor ;-) ..si eu si iubirea mea, ne-am imbracat din nou in straiele de nunta si am iesit la sedinta foto \:D/

Am primit de-a felicitari si nu s-a dat si cu apa...toata lumea credea ca suntem la nunta noastra :)) !

Ne-am distrat pe cinste, mi-am scurtat poalele la rochita, am facut-o pana la genunchi, am avut sedinta de coafura si machiaj, buchetul din bujori roz , am avut din nou o aventura in doi minunata (si noaptea nuntii ca la carte ;;) )

Cred ca pozele de la aniversarea de 1 an au fost chiar mai frumoase decat cele de la nunta :-" fara stres, si fara graba totul e mai placut !

Va atasez poze de la aniversarea de 1 an..cand am fost din nou miresica...de data asta cum mi-am dorit din toata inima!

Va pup - kisse

syyylviuta
22.08.2007, 16:35:16
Ce mi-au placut pozele! Buna idee ati avut, in felul asta purtati din nou costumul si rochitza de la nunta, si retraiti acele momente. Felicitari pentru idee!=D>

kisse
22.08.2007, 20:17:53
>:D< Multumesc pentru aprecieri syyylviuta!

Da, am petrecut numai noi 2...suntem tare egoisti cand vine vorba noi.

La anul vrem de ziua noastra sa ne pozam in costume populare...cum am vazut ca s-a casatorit civil o "colega" de pe miresici;-) .

Dar cine stie, poate la anul o sa fiu o miresica cu burtica, daca se hotaraste barza sa ne viziteze :) .

:-* Pup, si folositi-va rochita fetelor (daca nu hotarati sa o vindeti)...macar corsetul daca il puteti asorta/pastra..ar fi pacat ca o amintire atat de frumoasa sa fie depozitata intr-un colt de dulapior.

iuli_nicol
29.08.2007, 18:20:12
>:D< Multumesc pentru aprecieri syyylviuta!

Da, am petrecut numai noi 2...suntem tare egoisti cand vine vorba noi.

La anul vrem de ziua noastra sa ne pozam in costume populare...cum am vazut ca s-a casatorit civil o "colega" de pe miresici;-) .

Dar cine stie, poate la anul o sa fiu o miresica cu burtica, daca se hotaraste barza sa ne viziteze :) .

:-* Pup, si folositi-va rochita fetelor (daca nu hotarati sa o vindeti)...macar corsetul daca il puteti asorta/pastra..ar fi pacat ca o amintire atat de frumoasa sa fie depozitata intr-un colt de dulapior.
sunt de acord cu tine....k nu putem pune o amintire asa de frumoasa intr-un colt de dulap...si eu ma gandeam sa-l asortez...plus k al meu e crem si nu ff incarcat...e chiar ff simplu...o sa ma uit prin magazine sa vad ce fustitza ii gasesc... si va pun poze:*

fly77
30.08.2007, 15:05:49

Aveau frunze. http://www.poze-romania.ro/images/prod/thumbs/small_45698c064946eIMG_0332.jpg (http://www.poze-romania.ro/poza.php?idp=15062)

cristina_24
30.08.2007, 17:16:49
Eu ma-m gandit sa o daruiesc cuiva daca o sa-i placa ..daca nu gasesc sa o daruiesc la nimenima-m gandit sa imi fac pantaloni din fusta si corsetul sa-l modific si sa fac un costumas dragut din ea ..acuma ramane de vazut ..:-\

Pysycuta
03.10.2007, 22:44:06
Cred ca am sa o fac camasa de noapte

maridra
09.10.2007, 07:52:33
:D Rochita mea nu vrea sa fie vanduta! Nu stiu ce are, ca am spus din capul locului: vei fi vanduta dupa nunta! Dar ea... nu si nu. Se incapataneaza sa faca doar cum vrea ea. Acum ce sa fac cu ea, ca doar n-o pot da afara din casa? nu? :D

Sylvester
09.10.2007, 07:55:10
.... sa te trezesti goala in fata judecatii de apoi? :-SS

Pai nu tot goala am venit pe lumea asta? Cum am venit, asa o sa plec! :)>-

BDiana
09.10.2007, 15:27:27
:D Rochita mea nu vrea sa fie vanduta! Nu stiu ce are, ca am spus din capul locului: vei fi vanduta dupa nunta! Dar ea... nu si nu. Se incapataneaza sa faca doar cum vrea ea. Acum ce sa fac cu ea, ca doar n-o pot da afara din casa? nu? :D
Chiar si eu ma gandeam la acelasi lucru... Dar nu tin mortis s-o dau. Daca o vrea cineva, bine, daca nu... nu ma supar. Oricum ocupa locul la mama acasa :D. Si poate ca daca nu o vand o sa se iveasca vreo prietena care s-o vrea si sa i-o dau free...

prapadeala
09.10.2007, 15:36:42

:)) ce draguta esti
Cand mai bagi poze ?????????/ ca asteptam :D

karina2oo4
04.11.2007, 07:54:55
Eu o imbrac la aniversari ;))

Mi-am surprins iubirea la aniversarea noastra de 6 luni (era iarna asha ca am purtat-o numai in casa)...si m-am imbracat in miresica si la aniversarea noastra de 1 anisor ;-) ..si eu si iubirea mea, ne-am imbracat din nou in straiele de nunta si am iesit la sedinta foto \:D/

Am primit de-a felicitari si nu s-a dat si cu apa...toata lumea credea ca suntem la nunta noastra :)) !

Ne-am distrat pe cinste, mi-am scurtat poalele la rochita, am facut-o pana la genunchi, am avut sedinta de coafura si machiaj, buchetul din bujori roz , am avut din nou o aventura in doi minunata (si noaptea nuntii ca la carte ;;) )

Cred ca pozele de la aniversarea de 1 an au fost chiar mai frumoase decat cele de la nunta :-" fara stres, si fara graba totul e mai placut !

Va atasez poze de la aniversarea de 1 an..cand am fost din nou miresica...de data asta cum mi-am dorit din toata inima!

Va pup - kisse

Ce frumoase poze, este o idee buna.....

didis
08.11.2007, 12:20:16
Fetelor,
eu mi-am facut o fusta argintie pt corset si a iesit tare bine. Mi-a parut rau sa o vand asa ca m-am gandit s-o mai port si alta data.

boroxana
10.11.2007, 20:18:55
E normal sa ne dorim rochie frumoasa , noua , scumpa ca doar o data ne maritamo:-) dar intr-adevar greu gasesti sa o vinzi si probabil sfarsim prin a o arunca ...asta e nu suntem primele ....nici ultimile =P~

Ligia_b
26.11.2007, 23:56:18
Eu vreau s-o vand dar nu am gasit pe nimeni care sa o vrea...si apoi mie imi place asa de mult...ma mai uit cate-odata in dulap sa mai vad cum mai sta..o mai indrept...;))...sormea mi-a sugerat ca pot sa imi fac o fusta care merge cu corsetul de la rochia de mireasa si asa o mai pot lua la vreo nunta...;-)

yoneemone
29.11.2007, 17:17:32
La momentul de fata nu-mi doresc sa-mi vand rochia, nici mai tarziu nu cred ca ma voi razgandi. Consider ca lucrurile au suflet ca si florile de altfel si nu-mi place ideea de abandon...
Asta nu inseamna ca raman cu toate, doar ca ma despart putin mai greu. E adevarat... sunt o fire mai romatica, am investit suflet la realizarea ei ( ca fiecare, cred ).
A fost putin cam scumpa , dar nu asta e important ci cum m-am simtit in ea.
Cand vine vorba de rochia de mireasa ma gandesc ca este mai mult decat un simplu obiect, este un vis, un vis din copilarie, este iubire, iubirea din acea zi, cu momente sublime.
Chiar daca se va ingalbeni cu timpul sau nu o mai pot purta, face parte din mine, din magia acelei zile. Nu stiu daca as putea sa o vad imbracata pe altcineva, tocmai pentru ca fiecare suntem altfel, avem personalitati diferite. Poate ar modifica-o si nu ar mai fi ea.
Ma gandesc sa o mai imbrac la aniversarea de un an si de ce nu poate la un bal la opera( putin modificata- poate ceva colorat).
Va pup si va respect parerile. Fiecare face asa cum crede si cum simte. Tocmai pentru ca avem personalitati diferite viata e mai palpitanta.

vio
07.12.2007, 10:48:58
si eu mi-am facut o fusta ciocolatie pt corset (culoarea untului) si arata f bine impreuna. Plus ca si noi ne-am reimbracat cu straiele de sarbatoare si am facut niste poze super la un zid de cetate romana reconstruita ;). Si senzatia din acea zi a fost super.
Asadar : Nu vand roahia, Nu o arunc ..mi-e prea draga ...eventual o imprumut la cineva daca exista cineva sa o vrea :)

printzesa_26
08.12.2007, 21:53:24
Eu mi-am pus-o la naftalina.......pentru vremurile care vor apune8-|. Adica....poate peste ani cand ma voi uita la ea....voi retrai clipa:-p. sau poate o sa ii pice pe plac fetei mele:-p...daca voi avea vreo fata....

zizitop
14.01.2008, 15:48:02
Noi avem 3 luni si o zi de la nunta. M-am simtit ca o adevarat printesa in rochita si tot cu gandul ala am ramas.Asa ca ieri,cand am sarbatorit 3 luni am mai imbracat-o o data si..................... ela fel de frumoasa, dar nu m-am mai simtit chiar asa in ea ca in ziua nuntii. Asa ca de azi inainte o pot vinde linistita, ca poate s-ar bucura si altcineva de ea,ca si asa nu am loc unde sa o tin si chiar nu-i mai vad rostul. Frumos, frumos, dar a trecut, raman amintirile.

lakra_c
14.01.2008, 16:43:36
Noi avem 3 luni si o zi de la nunta. M-am simtit ca o adevarat printesa in rochita si tot cu gandul ala am ramas.Asa ca ieri,cand am sarbatorit 3 luni am mai imbracat-o o data si..................... ela fel de frumoasa, dar nu m-am mai simtit chiar asa in ea ca in ziua nuntii. Asa ca de azi inainte o pot vinde linistita, ca poate s-ar bucura si altcineva de ea,ca si asa nu am loc unde sa o tin si chiar nu-i mai vad rostul. Frumos, frumos, dar a trecut, raman amintirile.
eu abia azi am reusit sa o duc la curatat!!!
o pastrez , sa vad cum arata si peste 10-20 ani ...

petra22cj
13.02.2008, 15:20:57
Dragelor Miresici, am mare nevoie de ajutorul vostru!!! Mi-am cumparat deja rochia de mireasa desi nunta e abea peste 7 luni si nu stiu cum s-o pastrez ca nu cumva sa se ingalbeneasca sau sa se murdareasca.
Voi cum va pastrati rochitele?

oana99
13.02.2008, 15:23:25
Dragelor Miresici, am mare nevoie de ajutorul vostru!!! Mi-am cumparat deja rochia de mireasa desi nunta e abea peste 7 luni si nu stiu cum s-o pastrez ca nu cumva sa se ingalbeneasca sau sa se murdareasca.

Si pe mine ma intereseaza acest lucru.Si eu am deja rochita...cu toate ca nunta o am peste 7 luni.:">

magda2304
13.02.2008, 15:33:12

buna fetelor!!
eu am tinut-o in husa si cu o zi inainte de nunta am scos o si am agatat o in sus undeva de lustra si in dimineata nuntii a fost calcata vertical(doar cu abur pe langa ea).
va pup

petra22cj
13.02.2008, 15:41:28
Buna Oana.
Au mai fost si alte fete preocupate de problema asta si au dat deja destule sugestii de ajutor insa ce e de facut daca nu ai in dulap un raft lung ca sa stea rochia fara sa se sifoneze.
Nu stiu daca ai vazut raspunsurile miresicilor asa ca ti-l spun pe scurt pe cel mai complex:sa NU pastram rochia in folie de nailon, s-o invelim intr-un cearsaf alb si sa o depozitam pe un raft din dulap sau intr-o cutie.
Eu raft nu am si ma intreb unde as putea gasi o cutie atat de mare. Deocamdata imi tin rochia in husa ei intinsa pe pat si deja am observat ca pe husa s-a depus putin praf.
Cred ca pana la urma o sa invelesc rochia cu tot cu husa in cearsaf si o s-o pun pe dulap (singurul loc unde poate sta intinsa)
Sper sa te ajute idea mea in cazul in care te afli in aceeasi situatie.

magda2304
13.02.2008, 16:00:03
Buna Oana.
Au mai fost si alte fete preocupate de problema asta si au dat deja destule sugestii de ajutor insa ce e de facut daca nu ai in dulap un raft lung ca sa stea rochia fara sa se sifoneze.
Nu stiu daca ai vazut raspunsurile miresicilor asa ca ti-l spun pe scurt pe cel mai complex:sa NU pastram rochia in folie de nailon, s-o invelim intr-un cearsaf alb si sa o depozitam pe un raft din dulap sau intr-o cutie.
Eu raft nu am si ma intreb unde as putea gasi o cutie atat de mare. Deocamdata imi tin rochia in husa ei intinsa pe pat si deja am observat ca pe husa s-a depus putin praf.
Cred ca pana la urma o sa invelesc rochia cu tot cu husa in cearsaf si o s-o pun pe dulap (singurul loc unde poate sta intinsa)
Sper sa te ajute idea mea in cazul in care te afli in aceeasi situatie.

De ce nu o pui pe usa de la balcon?de manerul de sus?

oana99
14.02.2008, 10:08:21
De ce nu o pui pe usa de la balcon?de manerul de sus?

Sambata o duc la mama.I-a facut loc in dulapul ei.Ma gandeam sa o agat de dulap ,ca sa nu se sifoneze.;))

finica
14.02.2008, 10:24:34
Fetelor, mai este o discuție pe aceeași temă aici:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3934

marymiha
26.02.2008, 14:46:45
cum se pastreaza mai bine rochia de mireasa sa nu ingalbeneasca????

Ela78
21.03.2008, 12:39:28
Si eu vreau s-o pastrez... M-ar durea inima s-o vand=(( Puiul meu m-a rugat s-o mai imbrac de cateva ori, sa ma mai vada mireasa frumoasa, si ma bate gandul si la aniversarea de 1 an sa ne imbracam amandoi sa resimitim emotiile de la nunta.. Iar la batranete sa ne aducem aminte..:-p

O singura dilema am..: cumnata mea, care a mai fost casatorita si are o fetita din casatoria anterioara, m-a intrebat daca ii dau rochita mea, ca sa nu mai cheltuie bani.. Adevarul e ca eu nu prea vreau.., mi-e frica sa nu mi-o deterioreze, na! daca nu e a ei.., sau sa mi-o dea murdara inapoi sa mi-o spal tot singura... M-as simti ponegrita.., tin foarte mult la rochita, si poate o adaptez la o tinuta de gala..

Voi ce parere aveti ? Sa i-o dau sau nu?

Mersic !
Pupici !

anesya
21.03.2008, 12:46:41
Si eu vreau s-o pastrez... M-ar durea inima s-o vand=(( Puiul meu m-a rugat s-o mai imbrac de cateva ori, sa ma mai vada mireasa frumoasa, si ma bate gandul si la aniversarea de 1 an sa ne imbracam amandoi sa resimitim emotiile de la nunta.. Iar la batranete sa ne aducem aminte..:-p

O singura dilema am..: cumnata mea, care a mai fost casatorita si are o fetita din casatoria anterioara, m-a intrebat daca ii dau rochita mea, ca sa nu mai cheltuie bani.. Adevarul e ca eu nu prea vreau.., mi-e frica sa nu mi-o deterioreze, na! daca nu e a ei.., sau sa mi-o dea murdara inapoi sa mi-o spal tot singura... M-as simti ponegrita.., tin foarte mult la rochita, si poate o adaptez la o tinuta de gala..

Voi ce parere aveti ? Sa i-o dau sau nu?

Mersic !
Pupici !
Acum sunt un pic rautacioasa >:) ....eu zic sa nu i-o dai...naiba..banuiesc ca aveti aproape aceeasi invitati....o sa iasa aiurea....amandoua imbracate in aceeasi rochita...Oamenii trebuie sa te tina minte pe tine imbracata in ea....

Ela78
21.03.2008, 14:26:08
Multumesc, Anesya ! Asa o sa fac..

Multa bafta la pregatiri in cele 6 luni ramase pana la nunta !

Si va doresc o nunta ca-n povesti !!!\:D/

aaylyna
21.03.2008, 16:14:02
va pot spune ce am facut eu:

dupa ce ne-am intors din voiajul de nunta, am dus-o la curatat, apoi am bagat-o in sacul ei si apoi intr-un geamantan, ca sa nu stea in drumul nimanui (avand in vedere ca noi locuim in prezent la socrii, urmand la inceputul lunii viitoare sa ne mutam la casa noastra).
dupa ce ne mutam, o calc, o pun pe umeras in sifonier, si in fiecare an la aniversarea nuntii noastre ma imbrac cu ea (binenteles, cat timp ma mai incape.....:))

miresicamica
29.03.2008, 08:38:10
Buna fetelor,nu stiu daca s-a mai discutat subiectul acesta,daca da imi cer scuze.Rochita mea de mireasa e gata,dar mi-e frica sa nu se ingalbeneasca pana in octombrie.Cum sa o pastrez?

moonlightblue
29.03.2008, 09:14:35
Buna fetelor,nu stiu daca s-a mai discutat subiectul acesta,daca da imi cer scuze.Rochita mea de mireasa e gata,dar mi-e frica sa nu se ingalbeneasca pana in octombrie.Cum sa o pastrez?
in sifonier, pe umeras si acoperita (invelita cu ceva). eu asa fac. la mine inaltimea in dulap nu prea corespunde dar categoric in dulap.

miresicamica
29.03.2008, 09:58:18
Iata cateva trucuri care te vor ajuta!

Ia masuri de protectie pentru pastrarea ei!

Du-o la curatat cat mai repede, nu o indosi in dulap! Rochita trebuie dusa la curatatorie in cel mult o luna de zile dupa eveniment. Daca pleci in luna de miere, roag-o pe mama ta sau chiar o prietena sa faca acest lucru pentru tine.

Dupa eveniment ai constatat ca rochia nu s-a murdarit prea tare si o poti curata si singura? Nu te amagi! Pot exista pete care actioneaza in timp si pe care tu nu le poti depista, acest lucru putandu-l face doar o curatatorie specializata! Asa ca nu fii zgarcita!

Dupa ce este curatata, rochia de mireasa nu se atarna in dulap! Iti recomandam sa o infasori intr-un cearsaf alb si sa o asezi pe un raft in dulap. Sau poti sa iei o cutie mare de carton in care o poti depozita.

Este exclus sa o pastrezi intr-o folie sau punga de plastic. Materialele din care este confectionata pot sa isi schimbe culoarea la interactionarea cu plasticul. In special ai grija la materialele sintetice!

Alege un loc intunecat, uscat si ferit de umiditate.

Rochia trebuie aerisita de 2 ori pe an. Scoate-o pe balcon sau terasa, la umbra, in bataia vantului!
Mersi mult,dar inca nu am folosit-o,mi-am facut-o la comanda si saptamana viitoare imi vine,si pana in octombrie nu stiu cum sa o pastrez sa nu isi schimbe culorile.Mersi inca odata:*

miresicamica
29.03.2008, 10:05:03
Am citit putin mai la inceputul topicului ca cineva si-a tinut rochita in dulap si are o pata galbena.Mor daca imi apare ceva:-s .Cred ca cel mai usor ar fi sa o tin intr-0 cutie curata mare,sper sa gesesc,pentru ca in dulap nu mai are loc si e si micut pentru rochita mea.Foste miresici va mai asteptam cu sfaturi^:)^

Volimte
23.04.2008, 08:37:43
Nu vreau sa ma despart de rochita mea de mireasa. :D
Mie mi-e draga ... Si nu pentru ca ar fi extraordinar frumoasa pentru ca nu e (la cate frumuseti de rochite sunt acum!!) E doar dulcica si dragutza ... Eu sunt mai melancolica, ma atasez de lucruri, imi place sa le pastrez, sa le mangai din cand in cand ;))

O spal o data la doi ani, o calc si o pun la loc in dulap, in husa ei, pe umeras. La aniversarile noastre (sau cand mi se face dor de ea ;)) ) o imbrac (evident, nu sunt si alte persoane de fata, numai noi doi)

Am o prietena care vrea ca la aniversarea de 10 ani sa dea o mica petrecere la restaurant cu prietenii cei mai apropiati si sa imbrace rochita de mireasa. Deocamdata are 5 ani de casatorie, mai trebuie sa treaca altii 5 ;))

Jadesy
25.04.2008, 08:53:02
Asta e rochita mea , ma gandeam s-o modific intr-o rochita de ocazie, poate s-o vopsesc.... ce parere aveti ?

Fluturas
25.04.2008, 08:57:45
Asta e rochita mea , ma gandeam s-o modific intr-o rochita de ocazie, poate s-o vopsesc.... ce parere aveti ?

este superba rochita,ai fost foarte frumoasa <:-P

parerea mea este ca nu merge modificata ... :)>-

zizitop
25.04.2008, 09:31:28

E bestiala rochita si te inteleg ca nu poti sa o vinzi, dar daca o modifici...............poate o strici si asa pacat ar fi :-s

lavlav
25.04.2008, 09:34:31
si eu zic sa o pastrezi asa cum este, pentru ca e pacat sa o modifici...poate peste ani si ani vrei sa o vezi in stare naturala asa cum ai avut-o...mai gandeste-te!:)>-

redhot
25.04.2008, 09:39:59
E foarte frumoasa! Pasteaz-o asa cum e!

dani19_10dani
25.04.2008, 09:43:34
e superba ,nu o vopsiiiiiiii,daca se strica :(

alina2408
25.04.2008, 10:57:19
Foarte frumoasa rochita si ti-a stat super in ea!

MaryT
25.04.2008, 11:06:41
e super rochita...<:-P
nu prea imi imaginez cum ai pute sa o modifici..si oricum cred ca ar pierde mult farmec ....:(

gina_ubeta
25.04.2008, 11:14:12
:-? cum sa o modifici? nu e pacat de ea? De ce nu o pastrezi sau sa o vinzi chiar nu gasesti cui ? da anunt aici poate se gasete cineva sa o cumpere...zi un pret , o marime;-) ) rochitza o cumparam eu ca e superba!!:love:

higgs
25.04.2008, 12:15:09

Daca este din material sintetic nu o poti vopsi, dar daca este dintr-un material natural (matase) atunci cred ca este ok. Eu cred ca voi transforma rochia de mireasa, bine nu eu, o voi duce unde mi-am facut rochia. Designerul (+echipa) ce mi-a facut rochia o va modifica :)

ryanaro
25.04.2008, 14:56:16

daca nu vrei sa o vinzi, eu zic ca e o idee buna sa o dai la vopsit. ;;)

cinderella
25.04.2008, 15:31:32

Intr-adevar, superba rochita!!^:)^
Si eu am aceeasi problema....

La catolici e o "traditie" foarte draguta cu rochita de mireasa: daca o sa ai fetita si decizi sa iti pastrezi rochita in forma ei initiala, cand i se face prima comuniune fetitei poti sa ii faci la croitor o rochita deosebita pentru aceasta ocazie din rochia ta de mireasa...

Pentru mine asta ramane clar o posibilitate, chiar daca nu neaparat pentru prima comuniune, dar cred ca ar fi fsuper sa ii fac fetitei mele (daca e sa am fetita...;-)) o rochita din materialul fustei de la rochia mea de mireasa.

De asemenea, am si alta idee, inca nu stiu cum si ce voi decide...as putea sa transform fusta in fusta de scena, de ocazie.
Corsetul cu siguranta il las asa cum e el, ca o sa il port la ocazii.
Inca ma mai gandesc, o sa ma consult si cu o croitoreasa sa vad ce idei are si ea.

Cat despre vopsit, cica sunt tot felul de superstitii legate de asta...eu nu cred in superstitii DELOC, doar ti-am zis in cazul in care esti superstitioasa...>:D<>:D<

roxana87
25.04.2008, 15:54:22
ce fel de superstitii?si unde poti vopsi rochita ca are si nasica mea rochita de la cununia ei civila si vrea sa o vopseasca.asa arata

cinderella
25.04.2008, 17:29:19
ce fel de superstitii?si unde poti vopsi rochita ca are si nasica mea rochita de la cununia ei civila si vrea sa o vopseasca.asa arata

Cica vopsit rochia de mireasa in negru mai ales= viitor doliu.
Repet, eu personal nu cred in superstitii, si nu vreau sa se creeze iar discutii pe aceasta tema...ca stiu ca pot deveni discutii aprinse...asa ca e doar o informatie, nimic in plus.

PS: Am auzit de aceasta superstitie de la mama soacra. Initial vroiam sa imi transform rochita in tinuta de concert, iar noi cantam in negru. A facut ce-a facut de m-a pus sa promit ca nu o vopsesc; ca mama ei si-a vopsit rochia si a ramas vaduva la 40 de ani. Normal ca eu nu cred ca din cauza vopsirii rochiei a ramas saraca bunicuta vaduva...dar as fi ranit prea multe suflete daca as fi persistat in ideea mea...asa ca am lasat-o balta, mai ales ca am aflat de faza cu prima comuniune si imi face mult cu ochiul...

anabella
26.04.2008, 08:24:32

rochia e atat de frumoasa ca e pacat de ea s-o vopsesti!!! :x
am mai vazut cazuri cand vopseaua n-a prins uniform si hainele n-au mai putut fi purtate. dar daca totusi vrei sa faci o schimbare mergi cu ea inainte la un atelier de confectii sa o vada si sa-ti spuna in ce masura poti schimba ceva la ea

cinderella
26.04.2008, 08:50:04
Pentru fetele care nu vor sa isi vanda rochita de mireasa si nu stiu ce sa faca din ea...cunosc o fata care la fiecare aniversare a nuntii lor isi pune rochita de mireasa si sarbatoreste romantic cu sotul...chiar si cand era gravida a purtat rochita. De fiecare data face si poze...;));)); si-au facut ei o traditie a lor, si mi se pare foarte romantic...

Jadesy
27.04.2008, 09:08:43
Multumesc fetelor de pareri, n-o voi vopsi ca sa n-o stric ...nu stiu ce voi face, as fi vrut sa fac niste poze in ea pe malul marii desculta .... astept vreme frumoasa ..

sunset
30.04.2008, 17:39:05
Multumesc fetelor de pareri, n-o voi vopsi ca sa n-o stric ...nu stiu ce voi face, as fi vrut sa fac niste poze in ea pe malul marii desculta .... astept vreme frumoasa ..

Super faina ideea :)>-

dariutza
01.05.2008, 17:20:32
asa cum a spus Cinderella, si eu m-am imbracat in rochia de mireasa la prima aniversare a casatoriei....chiar imi era dor....si am stat si mai bine de o ora sa o calc...am fost chiar si la coafor, sa ies frumos in poze;))

cinderella
02.05.2008, 00:23:20
asa cum a spus Cinderella, si eu m-am imbracat in rochia de mireasa la prima aniversare a casatoriei....chiar imi era dor....si am stat si mai bine de o ora sa o calc...am fost chiar si la coafor, sa ies frumos in poze;))

Dragut...nu pui poze sa vedem cum erai la nunta si cum erai dupa un an?:*;))
Chiar sunt curioasa....asa poate le dai idei fetelor care nu stiu ce sa faca din si cu rochita...

adelle
21.05.2008, 20:03:28

Eu m-am casatorit anul trecut. Cand am vazut rochitza pe mine am zis clar o tzin amintire .......nici nu concepeam sa vad pe altcineva imbracata in ea...................[-X

Dar dupa o vreme....ai sa vezi ca nu mai simtzi la fel.......Si apoi mi-am zis da ce sa o tzin in dulap sa se prafuiasca si sa se distruga cand as putea face fericita o alta miresa ca re poate si-ar dori-o dar nu si-o perimte sau poate ii place foarte tare modelul si nu o mai gaseste.... etc.

Imi doresc ca urmatoarea mireasa care o va cumpara sa fie la fel de fericita in ea ca si mine............ si sa ii aduca tot atat noroc in viatza cat am avut eu...........

Asa ca rautatzile nu isi au locul in cazurile acestea.......:bye_04: :bye_04:

bimmer4now
11.08.2008, 20:04:52
Eu cred ca o voi dona pe a mea ! ma gandesc sa o duc la o curatatorie-caci am calcat un pic pe ea si apoi s o donez...mi se pare cel mai drept.

georgy_2006
06.10.2008, 12:56:14
si eu vreau sa o vand pt ca nu vad sensul sa o tin in dulap. de ce sa nu se bucure si o alta mireasa asa cum m-am bucurat eu de ea?

Anghelescu
06.10.2008, 12:59:54
Eu imi voi vinde rochita pt ca este nedrept ca o rochita impecabila ...un demetrios de toata splendoarea sa stea sa se ingalbenesca in loc sa mai faca si alta/alte miresici fericita/e .... atasez si poze pt a vedea ca nu merita sa fie purtata doar o singura data!
Pupici!:*

Anghelescu
06.10.2008, 13:02:14
Asta cu "nu va mai place" e de-a dreptul amuzanta ... sincer vb fiecare isi vinde absolut orice doreste ... din n motive ....8-}

Okydoky
14.10.2008, 15:13:29
Hai ca m-am distrat pe cinste cand am citit pe aici =)) =))

:suuuper:

Bineinteles ca fiecare face ce vrea cu rochita dupa aia... dar se gasesc intotdeauna carcotasi(e)...

off topic: am vazut o mireasa care s-a ascuns in tufisuri ca sa nu vada alta mireasa si a iesit de acolo "sifonata" (asta se intampla in curtea bisericii), bine ca nu s-a urcat in copaci ca erau destui pe acolo ;))

Ballet
14.10.2008, 15:21:04
Eu imi voi vinde rochita pt ca este nedrept ca o rochita impecabila ...un demetrios de toata splendoarea sa stea sa se ingalbenesca in loc sa mai faca si alta/alte miresici fericita/e .... atasez si poze pt a vedea ca nu merita sa fie purtata doar o singura data!

Rochita ta e superba, sunt sigura ca te-ai simtit minunat in ea.... Sunt de acord cu tine, ar trebui sa imbrace si altcineva minunata rochita, nu trebuie sa fim egoiste.
Eu nu prea mi-as da cu parerea in treaba cu pastratul/vandutul rochitei pt ca inca nu o am si nu stiu cat de tare ma voi atasa de ea... Eu nu prea sunt sentimentala si nu ma vad stand si admirand rochita peste 10 ani, dar cine stie....O sa-mi dau seama doar dupa nunta ce vreau sa fac cu ea...

Anghelescu
14.10.2008, 15:24:03
Rochita ta e superba, sunt sigura ca te-ai simtit minunat in ea.... Sunt de acord cu tine, ar trebui sa imbrace si altcineva minunata rochita, nu trebuie sa fim egoiste.
Eu nu prea mi-as da cu parerea in treaba cu pastratul/vandutul rochitei pt ca inca nu o am si nu stiu cat de tare ma voi atasa de ea... Eu nu prea sunt sentimentala si nu ma vad stand si admirand rochita peste 10 ani, dar cine stie....O sa-mi dau seama doar dupa nunta ce vreau sa fac cu ea...
Multumesc mult ...eu inca nu am avut nunta ... va fi in nov, acelea sunt poze de la proba rochite, deci la nunta voi fi si mai si:))))))
PUP!>:D<

Ballet
14.10.2008, 15:25:37
Multumesc mult ...eu inca nu am avut nunta ... va fi in nov, acelea sunt poze de la proba rochite, deci la nunta voi fi si mai si:))))))
PUP!>:D<

Scuze, nu mi-am dat seama....:">

Anghelescu
14.10.2008, 15:43:01
Scuze, nu mi-am dat seama....:">
Din potriva cuv tale m-au magulit, ca inseamna ca aratam ca o miresica ...sar manaaaaaaaaaa<:-P :*

cristoiash
14.10.2008, 17:23:49
Nici eu nu vreau sa imi vind rochia. Nu stiu de ce. O fi o speranta timpita ca poate voi avea o fata si va vrea sa o imbrace. Nu stiu, pur si simplu nu suport gindul ca n-ar mai fi a mea. Am reparat-o singura, i-am cusut toate perlele inapoi, am dat-o la curatat si calcat si acum sta in dulap.

Anghelescu, rochia ta e superba. Si eu am vrut una in acelasi stil, dar nu mi-a venit bine, asa ca am adoptat una pe corset. Dar felicitari pentru alegere, e deosebit de frumoasa si eleganta.

ryanaro
14.10.2008, 17:59:07
Nici eu nu vreau sa imi vind rochia. Nu stiu de ce. O fi o speranta timpita ca poate voi avea o fata si va vrea sa o imbrace.

fetele mele or sa ramana cu poze si regret (sau nu!) :D

anamary
14.10.2008, 18:08:47
[quote=cristoiash;1161803]Nici eu nu vreau sa imi vind rochia. Nu stiu de ce. O fi o speranta timpita ca poate voi avea o fata si va vrea sa o imbrace. Nu stiu, pur si simplu nu suport gindul ca n-ar mai fi a mea. Am reparat-o singura, i-am cusut toate perlele inapoi, am dat-o la curatat si calcat si acum sta in dulap.

:)>- :)>- :)>- ....sunt total de acord cu tine... daca nu, macar le voi satisface curiozitatea viitorilor copii de a vedea rochia mamei... imi aduc aminte cand eram micuta (5-6 ani), cautam prin valizele mamei...ca poate poate ii vad rochia de mireasa...in schimb nu o mai avea....ce dezamagire mare avusesem la acea varsta....

Anghelescu
15.10.2008, 08:46:17
Nici eu nu vreau sa imi vind rochia. Nu stiu de ce. O fi o speranta timpita ca poate voi avea o fata si va vrea sa o imbrace. Nu stiu, pur si simplu nu suport gindul ca n-ar mai fi a mea. Am reparat-o singura, i-am cusut toate perlele inapoi, am dat-o la curatat si calcat si acum sta in dulap.

Anghelescu, rochia ta e superba. Si eu am vrut una in acelasi stil, dar nu mi-a venit bine, asa ca am adoptat una pe corset. Dar felicitari pentru alegere, e deosebit de frumoasa si eleganta.
Multumesc frumoa cristoiash dragut ...pup eu pe tine>:D< :x

lavlav
15.10.2008, 08:53:43
adevarul asta este...ca e pacat ca o minunatie sa stea sa se ofileasca in dulap...insa eu nu am putut pur si simplu sa o vand. am avut o incercare, insa nu am putut, la o saptamana m-am razgandit! e pacat sa o vad dosita undeva, insa si eu ca si altele speram sa avem fetite si atunci va reiesi la lumina!!!:>

Anghelescu
15.10.2008, 08:55:57
adevarul asta este...ca e pacat ca o minunatie sa stea sa se ofileasca in dulap...insa eu nu am putut pur si simplu sa o vand. am avut o incercare, insa nu am putut, la o saptamana m-am razgandit! e pacat sa o vad dosita undeva, insa si eu ca si altele speram sa avem fetite si atunci va reiesi la lumina!!!:>
Eu sper sa fiu mai curajoasa ...dar sincer nu ma voi uita in urma ca altfel nu o sa ma mai pot desparti de ea ... doar ca nu doresc sa o vad invechita ...asa cum buchetele de flori ma intristeaza cand se ofilesc!
PUP>:D< :x

MachuPicchu
15.10.2008, 09:03:03
este o rochie pe care o porti odata in viata (si daca te recasatoresti NU CRED ca cineva ar purta aceeasi rochie) ... si-a indeplinit scopul, gata ... imi este draga dar tot am vandut-o ... imi trezeste amintiri placute sa ma uit la ea, dar prefer sa vad cum arata pe mine (in poze ca n-as mai fi probabt-o) decat in sifonier "intrun sac" ... sper s-o faca pe viitoare mireasa sa se simta frumoasa si deosebita cum m-a facut pe mine sa ma simt

otilik
15.10.2008, 15:32:37
eu nu mi-am luat inca rochia de mireasa,dar sigur dupa nunta o sa o vand.ce sa fac cu ea?ocupa loc si nici nu mai am ce sa fac cu ea in viitor.bunica mea inca are rochia mamei mele.sta impaturita in sifonier de ani de zile,si sincera sa fiu nu prezinta nici un interes pentru nimeni.daca vre-o fata isi va dori rochia mea sigur i-o voi da cu bani sau fara......

Okydoky
21.10.2008, 11:51:27
Hei, cele care sperati ca fetele voastre o sa imbrace aceeasi rochie de mireasa ca voi, promiteti ca daca veti avea baieti nu veti avea pretentia ca nurorile sa imbrace rochia voastra? :D

Si mie mi-a placut la nebunie rochia mamei mele pe care am admirat-o in poze de nenumarate ori dar daca ar fi pastrat-o pt. mine totusi nu as fi imbracat-o desi era deosebita si cu siguranta ar fi fost admirata. Mai degraba as fi purtat niste bijuterii...

Mi se pare usor deplasat motivul asta de a pastra rochia, ca o pastrati pt. voi e altceva...

Ballet
21.10.2008, 13:03:07
Din potriva cuv tale m-au magulit, ca inseamna ca aratam ca o miresica ...sar manaaaaaaaaaa<:-P :*

Daca asa ai aratat la proba atunci iti dai seama ce superba vei fi la nunta?
>:D<>:D<>:D<

Anghelescu
21.10.2008, 13:33:47
Daca asa ai aratat la proba atunci iti dai seama ce superba vei fi la nunta?
>:D<>:D<>:D<
:"> :"> Stiu cu siguranta ca ma voi simti cea mai cea ... sunt iubita si daca m-as privi prin ochii lui si ai familiei atunci as fi o printesa ..
Multumesc din sufet pt cuvintele tale s:* ^:)^ i sper sa nu va dezamagesc si dupa nunta sa fiti alaturi de mine cand vom rasfoi pozele:)!

maryane
22.10.2008, 10:14:14
Eu m-am hotarat sa o pastrez...nu ma indur sa o dau....asta e. Mama mea are rochia pastrata iar eu cand eram micuta ma imbracam cu rochia ei...poate voi ajunge sa se imbrace si fiica mea cu rochia mea :):">

ayleea
28.10.2008, 19:47:17
Unele din noi aleg sa o pastreze, altele prefera sa o vanda sau sa o inchirieze, sau pur si simplu sa o ofere cuiva. Depinde de fiecare din noi ce vrem sa facem mai departe....

seaiguana2008
29.10.2008, 14:34:46
Si eu vreau sa vand rochia de mireasa si asta din doua motive: primul: stam foarte prost la capitolul spatiu si pana o vand o tin atarnata de usa de la sifonier. al doilea: nu mai am ce face cu ea. Oricat de draga mi-ar fi si oricat de bine m-as fi simtit in ea in cea mai frumoasa zi din viata mea, recunosc ca as ocupa spatiul aiurea. Daca vreau sa stiu cum aratam la nunta, ma uit la pozele de la nunta.

nadiar
03.11.2008, 13:09:59
buna
ce facem cu rochia dupa nunta ?
a mea ocupa spatiul in dulap , am curatato, am postato la vanzare si nimic
nu stiu ce sa fac cu ea
voi ce sugestii aveti ?
ati gasit o solutie ?

ALBA_CA_ZAPADA70
03.11.2008, 14:32:00
eu o voi vinde. ce rost are sa stea in sifonier? k nu mai am de gind sa ma mai marit ink o data..:)))

Anghelescu
03.11.2008, 14:34:31
eu o voi vinde. ce rost are sa stea in sifonier? k nu mai am de gind sa ma mai marit ink o data..:)))
Si eu la fel voi proceda ... si sa o vad ingalbenita nu doresc!

gabriela_rgh
03.11.2008, 14:45:07
Mie dupa un an de casnicie mi-a mai trecut din sentimentalism si cred ca o sa o vand!Imi e oarecum cand o vad in dulap in sac .......Mai bine sa mai bucure pe cineva!

nsc_cami
05.11.2008, 18:01:47
Buna Miresici.Stiti cumva un magazin care primeste rochii de mireasa in regim de consignatie?

miresii
08.11.2008, 13:59:29
Fetelor, voi unde v-ati curatat rochia dupa nunta? Am fost deja la 3 curatatorii si nici unde nu imi garanteaza ca nu se va deteriora in procesul de curatare (daca e chimic mi se strica margelutzele, iar daca e spalat manual mi-au spus ca se pot desprinde bucati de dantela care nu sunt cusute doar lipite chimic)

Please help.:-s

CRYSSI
08.11.2008, 17:26:01
Salut!
Eu mi-am spalat singura rochia dupa nunta,nu era cine stie ce murdara.
Apoi,deocamdata nu vreu s-o vand. Ma gandeam s-o mai imbrac si atunci cand vom aniversa un an de la nunta,asa,ca un remember. Si poate vom mai dansa o data dansul nostru de la nunta.

nadiar
18.11.2008, 18:09:50
BAFTA MULTA !
EU INCERC DIN 2006
SI DEGEABA

alina_hahuie
24.11.2008, 20:58:55
Si eu tot singura am curatat-o si a fost f ok.
Am pus-o seara in cada cu apa calduta si cu Ariel si dimineata era ca noua!
Lipiciul cu care e prinsa dantela aia tine destul de bine, acum depinde si de calitatea rochiei dar k idee sunt facute sa tina, imaginati-va ce ar insemna sa ploua la nunta si sa-ti cada dantela de pe rochie !

alina_hahuie
24.11.2008, 21:19:25
Mie mi-ar placea, imi ador rochia de mireasa, rochiile de mireasa in general si mi-as cumpara cate una in fiecare an dak ar fi dupa mine. Dar stau si ma intreb daca n-o sa li se para ciudat celorlalti sa ma vada in rochie la un an? :O :-?

chani
22.12.2008, 08:52:33
si eu am rochita tot in dulap pusa in husa ei , o mai scot din cand in cand si ma mai uit la ea $-) imi pare rau cand o vad acolo singurica ;;). Am mai umblat acum cateva zile la ea , am avut nevoie de corset ;)) e bine ca il mai pot purta si la alte fuste.

annutza84
29.12.2008, 08:56:23
eu mi-am facut rochia la comanda si pentru ca in septembrie o sa fiu nasa cumnatei mele (sora sotului) o sa ma duc frumusel cu rochia si o voi transforma intr-o rochie de ocazie... o sa ii pastreze corsetul si baza de rochie si cu materialul in plus si altul nou o sa imi fac alta rochie... cand mi-am pus in plan rochia la asta m-am gandit sa o pot refolosi ca mi-e draga, nu as vinde-o, mi-a adus multa fericire si prefer sa fiu egoista la acest capitol....

Andrusca81
12.01.2009, 10:32:37
Eu nu vreau sa imi vand rochia de mireasa pentru ca m-am atasat de ea ...si in al 2 a rand nici nu am dat 3000 euro pe ea ca acum sa nu stiu cum sa-mi scot banii si acoperi gaura financiara =)).Inainte de a-mi cumpara rochitza m-am gandit bine la acest aspect...desi cred ca si daca dadeam 1000 ron pe ea tot nu o vindeam ;))

miresicamica
12.01.2009, 10:51:16
Eu nu vreau sa imi vand rochia de mireasa pentru ca m-am atasat de ea ...si in al 2 a rand nici nu am dat 3000 euro pe ea ca acum sa nu stiu cum sa-mi scot banii si acoperi gaura financiara =)).Inainte de a-mi cumpara rochitza m-am gandit bine la acest aspect...desi cred ca si daca dadeam 1000 ron pe ea tot nu o vindeam ;))
Nici eu nu doresc sa imi vand rochita.O iubesc tare mult si mie tare draga.>:D<

fevronia
22.02.2009, 11:24:42
eu dupa nunta am lasat-o in sac si apoi ...m-am gandit eu dupa cateva saptamani ca ar fi timpul sa o curat:-? si...am bagat-o in cada si....tot nu mi se parea mie ca e curata#-o asa ca am luat-o si am bagat-o in masina de spalat!:-"ca noua a iesit...sa o vand? poalele rochie ar trebui refacute...ca am intrat cu tocurile in ea...sa o dau....nu ma lasa inima ,asa ca banui ca pana la urma daca se poate am sa o transform...sa vedem unde gasesc in iasi sa o vopsesc.:-?

lucretiabratulescu
25.02.2009, 13:28:32
ok fetelor...toate bune si frumoase...nunta a trecut, emotiile asemenea....a fost foarte frumos...o seara de neuitat....dar ce facem cu tinuta...ce facem cu rochia....mie nu imi e prea usor sa ma despart de ea nu m-am saturat sa o port...ma uit la poze in fiecare zi si sunt tentata de fiecare data sa o pun pe mine
Nu stiu ce sa fac

danielle_crys
26.02.2009, 09:42:48
Buna, la mine rochita a ramas la mama, am spalat-o si acum sta cuminte in sifonier si acolo cred ca o sa si ramana.Nu ma indur sa o dau si nici macar sa o inchiriez pentru ca este o parte din mine.Am citit undeva in forum ca o fosta miresica se imbraca cu ea in fiecare an a aniversarea lor.Cred ca e un lucru inedit, dar probabil m-as plimba cu ea numai in casa.In schimb i-am sugerat sotului la vara sa imi mai faca niste poze cu rochita in locatii mai ciudate, problema e sa ma mai incapa.Tu ce ai facut cu rochita?Pupici:x

nsc_cami
03.03.2009, 10:36:15
Fetelor stie cineva daca in Bucuresti exista un magazin tip consignatie pt. rochii de mireasa?

judie
03.03.2009, 10:42:01
Eu am dat-o gratis cuiva care s-a bucurat de ea si de abia astept sa aibe nunta sa vad dc a fost la fel de admirata si fericita in ea ca mineo:-)

Babutzu
24.03.2009, 18:25:05
eu o sa o pastrez ...zilele astea am mai luat`o prin casa ..ca imi era dor..:D
de vandut nici vorba , nu ma lasa sufletul :)

mihaana
24.03.2009, 18:30:38
Eu voi da rochita unei verisoare care va avea nunta in 2010. Deja i-am zis ca daca nu se va strica iremediabil la nunta mea...ceea ce sper din tot sufletul (sa n-o rup sau ard cu tigara de exemplu) i-o voi da ei din toata inima. Ne potrivim la masuri, asa ca ar fi super ok :)

pilijb
25.03.2009, 20:13:45
eu daca ...rochita mea supravietuieste, o voi pune pe site la donatii, si o voi imprumuta, macar sa vad o miresica fericita la fel ca si mine. M-a intrebat viitorul sot ce o sa fac cu ea si i-am zis ca o sa o dau , ca nu vreau sa ajunga ca si a surorii mele si a zis , dar unde e a ei??...Raspuns: in lada patului pe care dormim noi.........vaiiiiii:)) =))=))

biankutza
27.03.2009, 10:14:47
La mine e in dulap si acolo o sa ramana! nu o dau, e un simbol.:|

miresicamica
11.04.2009, 13:56:57
eu daca ...rochita mea supravietuieste, o voi pune pe site la donatii, si o voi imprumuta, macar sa vad o miresica fericita la fel ca si mine. M-a intrebat viitorul sot ce o sa fac cu ea si i-am zis ca o sa o dau , ca nu vreau sa ajunga ca si a surorii mele si a zis , dar unde e a ei??...Raspuns: in lada patului pe care dormim noi.........vaiiiiii:)) =))=))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Rochita mea nu a supravietuit,am avut trena si s-a rupt putin,dar avand dantela jos as putea sa prind si acolo putin dantela dar nu am timp.;))
Acum e in dulap si tare nu ma lasa inima sa o dau ca mi-a fost tare draga.:*

Azumi
04.05.2009, 11:25:00
pentru ca nu am spatiu de depozitare pt ea, pt ca ofer ocazia unei alte miresici de a purta o rochita draguta la un pret extrem de mic.
vanzarea nu are nici o legatura cu sentimetele mele fata ea, vreau sa ii acord un loc mai bun decat inchisa intr o cutie.:">

annutza84
12.05.2009, 08:46:02
pana o sa ne ajunga fetitele mirese , sa nu ne manance moliile rochitele :)) .Nu cred ca o sa mai putem vinde rochia de mireasa , si daca o dai cred ca o sa fie pe un pret de nimic.Mai bine o pastrez amintire
mama si-a facut rochie la comanda la casa venus si a pastrat-o cu gandul sa mi-o dea mie, dar............. arata oribil, mie nu imi plac rochiile din anii 80 si desi arata impecabil, nu as fi purtat atatea volane si volanase plus chestia din flori artificiale in cap......... si cica pt vremea aia rochia ei era una din cele mai frumoase, acum.... moda se schimba si bine face. :-B
si eu am avut rochie frumoasa, superba chiar (ma laud si eu :"> ) dar pana peste 20 mde ani, poate fiica mea o va purta pe a mamei cine stie o:-)o:-)o:-)

iubiana
12.05.2009, 08:51:30
mama si-a facut rochie la comanda la casa venus si a pastrat-o cu gandul sa mi-o dea mie, dar............. arata oribil, mie nu imi plac rochiile din anii 80 si desi arata impecabil, nu as fi purtat atatea volane si volanase plus chestia din flori artificiale in cap......... si cica pt vremea aia rochia ei era una din cele mai frumoase, acum.... moda se schimba si bine face. :-B
si eu am avut rochie frumoasa, superba chiar (ma laud si eu :"> ) dar pana peste 20 mde ani, poate fiica mea o va purta pe a mamei cine stie o:-)o:-)o:-)
Cum ai spus moda se schimba ... gusturile difera ... si exista riscul sa nu-i placa si sa doreasca alta noua ...atunci o pastrezi ca amintire ...

iubiana
12.05.2009, 08:52:34
Super tare ... nasa mea si-a luat rochita de la bucuresti cu x lei era super si acum o are la fel in lada ... ;)) ;))

annutza84
12.05.2009, 13:31:18
tare ciudat episodul asta din viata noastra... sa cumparam o rochie scumpa pt o noapte si apoi sa o dosim in lada patului..... offffffff!!!!!!!:-<

Babutzu
12.05.2009, 14:09:16
a mea nu e in ladA:)) e pe umeras in dulap:)
o mai imbrac din cand in cand ..ma mai apuca doru :D:-$

monix_x
18.05.2009, 10:40:02
Initial ma gandeam ca o sa o pastrez, sa imi ramana amintire a momentului special. Acum, cand vad ca rochita sta in husa ei atarnata de un dulap (nici in dulap nu incape) mi-e cam mila de ea si m-am hotarat sa o vand. Cu imprumutatul am inteles ca aduce ghinion pt mireasa ... nu stiu ce sa zic...

Larisa1982
23.05.2009, 12:10:22
fetelor, am si eu o intrebare. De cand am inceput sa cumpar tot felul de accesorii pt nunta ma gandesc "dar ce voi face cu ele dupa". Le-am strans cu atata drag , ma uit la ele cu atata placere dar totusi am dat si ceva bani , asa ca uneori imi spun ca dupa nunta le voi vinde sa se bucure si altcineva de elesi sa-mi recuperez din bani iar alteori imi spun ca nu o sa le vand pt ca peste ani as vrea sa le arat copiilor mei. voi ce parerea aveti sau mai bine zis voi ce veti face. incerc sa strang argumente pro si contra, va multumesc si rog moderatorii sa mute subiectul daca mai exista :*

dedi79
23.05.2009, 12:20:59
fetelor, am si eu o intrebare. De cand am inceput sa cumpar tot felul de accesorii pt nunta ma gandesc "dar ce voi face cu ele dupa". Le-am strans cu atata drag , ma uit la ele cu atata placere dar totusi am dat si ceva bani , asa ca uneori imi spun ca dupa nunta le voi vinde sa se bucure si altcineva de elesi sa-mi recuperez din bani iar alteori imi spun ca nu o sa le vand pt ca peste ani as vrea sa le arat copiilor mei. voi ce parerea aveti sau mai bine zis voi ce veti face. incerc sa strang argumente pro si contra, va multumesc si rog moderatorii sa mute subiectul daca mai exista :*

Rochia da,decat sa se ingalbeneasca in sifonier...:)

vpvaly
23.05.2009, 20:14:22
probabil ca da ....

Babutzu
23.05.2009, 20:25:25
m`am gandit.. si Nu.. nu renunt la ea.
am un sentiment de nedescris cand ma mai uit la ea din cand in cand..
voalul l`as vinde,si agrafele de par .

Hinata
23.05.2009, 20:37:38
vreau sa aud pareri si argumente pro si contra vanzarii/daruirii rochiei dupa nunta....
ale mele: PRO vanzare:
nu am s-o mai port
se deterioreaza in timp
nu as sti cum sa o stochez ca sa se pastreze cat mai bine
daca o tin bine, si vreau sa o dau fiicei/nepoatei/norei mele(daca o sa-mi placa de ea)....oare ele nu vor rochia lor proprie si personala?!
banii

CONTRA
orele pe google cautand rochia perfecta
toate sentimentele legate de rochie-prima proba, cand m-am hotarat sa o cumpar, nunta,etc
poate fiica mea, chiar daca nu o poarta o sa aprecieze ca poate pune mana pe rochia in care s-a maritat fiica ei
ideea ca altcineva sa o poarte....dupa tot prin cate am trecut eu cu ea :)...toata iubirea dintre noi :))

Astept parerile voastre!

Babutzu
23.05.2009, 21:11:45
eu sunt legata sufleteste...nu stiu cum...asa simt...alte motive nu am:D
vreau sa ma pot uita la ea oricand vreau....am purtat`o in cea mai frumoasa zi din viata mea:D ...nu o dau la nimeni :D:*