PDA

Versiunea completa : Fantana de ciocolata

Pagini : 1 [2] 3 4 5

ALEX21A
12.03.2007, 18:28:57
Am fost in weekendul acesta la Expomariage din Oradea si am vazut fantana de cioco..sincer am fost tare dezamagita de cum arata..uratzica...Adica nu stiu, imi imaginam ca e altfel...poate atasati ceva poze sa vad ce si cum..Si inca ceva...vad la voi preturi de 300 euro sau ceva de genu..dar la Oradea , fantana de care vorbesc eu era 2 mil cu om si cioco si fructe incluse..8-|

pai nu degeaba vezi preturile astea pe aici la fantani........eu cel putin am o fantana mare,care arata super.......e profesionala,nu luata din comert ,de la metro>>asta explica si pretul.........

in general fantanile mici,luate din comert sunt oribile......inclusiv ca aspoect....cred ca asa se explica si pretul asa mic>>>e o fantana mica,din comert,urata,cum zici si tu.........2 mil e incredibil de putin>>num as baga[-X

ryanaro
12.03.2007, 18:31:21
pai nu degeaba vezi preturile astea pe aici la fantani........eu cel putin am o fantana mare,care arata super.......e profesionala,nu luata din comert ,de la metro>>asta explica si pretul.........

in general fantanile mici,luate din comert sunt oribile......inclusiv ca aspoect....cred ca asa se explica si pretul asa mic>>>e o fantana mica,din comert,urata,cum zici si tu.........2 mil e incredibil de putin>>num as baga[-X

si eu zic mai bine deloc... :[email protected]

Ancuta_Weiser
12.03.2007, 18:36:44
Eu am primit astazi o oferta de pret: 565 de euro plus TVA...
Ma rog, imi asigura fructele si un om, dar mie tot mi se pare mult...asa ca, se pare ca voi renunta...ma mai gandesc... :-?

Ancuta_Weiser
12.03.2007, 18:38:22
2285 RON pentru toata povestea chiar mi se pare mult....dar asa sunt eu, mai zgarcita:D mai bine imi mai pun 2 diamante in inel!=))

lakra_c
14.03.2007, 08:52:53
Eu am primit astazi o oferta de pret: 565 de euro plus TVA...
Ma rog, imi asigura fructele si un om, dar mie tot mi se pare mult...asa ca, se pare ca voi renunta...ma mai gandesc... :-?
asta pentru cate persoane? eu am vazut preturile pe unul din site-uri si la 100 persoane ajungea max.300 euro , incluzand tva , o persoana care se ocupa si fructele. oferta era pe toata durata petrecerii. aaa...pentru deplasarile in afara Bucurestiului trebuie achitat in plus transportul si cazarea pe o noapte.

orhidutza
14.03.2007, 09:47:18
Noi am renuntat la ideea cu fantana de ciocolata cand am auzit niste patanii ale unor miri... fantana in loc sa fie ca si o cascada, a iesit fantana arteziana si ciocolata a luat-o spre pereti... Cum la noi la restaurant e mocheta si elegant pe jos, nu vrem sa riscam sa redecoram locul :) deci la masa de la intrare vom avea doar frigarui de fructe si praline de ciocolata, asta pe langa nelipsita sampanie cu piscot :) ...

ALEX21A
14.03.2007, 12:03:32
Noi am renuntat la ideea cu fantana de ciocolata cand am auzit niste patanii ale unor miri... fantana in loc sa fie ca si o cascada, a iesit fantana arteziana si ciocolata a luat-o spre pereti... Cum la noi la restaurant e mocheta si elegant pe jos, nu vrem sa riscam sa redecoram locul :) deci la masa de la intrare vom avea doar frigarui de fructe si praline de ciocolata, asta pe langa nelipsita sampanie cu piscot :) ...

nu e bine sa te gandesti la asa ceva,sau la ce e mai rau.........dc stai asa sa te gandesti poate se impiedica chelnerul cu tava cu bautura.......cu farfuriile cu mancare..........se darama tortul:[email protected] :[email protected] ........dopul de la sampanie loveste pe cineva..:-& :-& ......cornetul care e tras pt jumbo,intra in ochi cuiva.n o mai inchei.......si asta nu e nimic.........dc e sa continuam>>ne putem face ganduri mult mai sumbre>acc in ziua nuntii....:[email protected] ...........hai sa ne revenim si sa fim optimiste..........iar faz acu fantana e ceva de efect,gustos..........nu te mai gandi asa.........

Ancuta_Weiser
14.03.2007, 12:08:32
asta pentru cate persoane? eu am vazut preturile pe unul din site-uri si la 100 persoane ajungea max.300 euro , incluzand tva , o persoana care se ocupa si fructele. oferta era pe toata durata petrecerii. aaa...pentru deplasarile in afara Bucurestiului trebuie achitat in plus transportul si cazarea pe o noapte.

Asta pentru 150 de persoane, in Craiova. Da, si transportul persoanei respective era inclus in pret, si fructele. Am vazut ca nu ziceau nimic de cazare...nu stiu, mie mi se pare mult, sunt totusi 2200 RON, prin urmare am renuntat la ideea de a inchiria. Ma mai gandesc daca voi face cu fantani "non-industriale" sau renunt definitv. Este un punct de atractie al petrecerii, dar mi se pare exagerat de costisitor.[-X

lakra_c
14.03.2007, 12:16:44
Asta pentru 150 de persoane, in Craiova. Da, si transportul persoanei respective era inclus in pret, si fructele. Am vazut ca nu ziceau nimic de cazare...nu stiu, mie mi se pare mult, sunt totusi 2200 RON, prin urmare am renuntat la ideea de a inchiria. Ma mai gandesc daca voi face cu fantani "non-industriale" sau renunt definitv. Este un punct de atractie al petrecerii, dar mi se pare exagerat de costisitor.[-X

da intr-adevar 2200 ron poate sa insemne sejurul pentru unul dintre voi in luna de miere de exemplu...sau macar jumatate daca mergeti intr-un loc mai sofisticat. si eu cred ca este exagerat pretul !

ryanaro
14.03.2007, 12:24:00
da intr-adevar 2200 ron poate sa insemne sejurul pentru unul dintre voi in luna de miere de exemplu...sau macar jumatate daca mergeti intr-un loc mai sofisticat. si eu cred ca este exagerat pretul !

sau o zecime =)) =)) =))

acuma serios, si eu cred ca e prea mult. sa fi fost 300 de euro mai da. dar si mie in franta mi au cerut 500 de euro pt una din alea mici pt 30 de persoane. ce naiba! :-L asa ca prefer sa nu am decat sa dau atatia bani. mi ar fi placut si mie, dar banii aia pot fi folositi in alte locuri. ;-)

Ancuta_Weiser
14.03.2007, 12:31:00
sau o zecime =)) =)) =))

acuma serios, si eu cred ca e prea mult. sa fi fost 300 de euro mai da. dar si mie in franta mi au cerut 500 de euro pt una din alea mici pt 30 de persoane. ce naiba! :-L asa ca prefer sa nu am decat sa dau atatia bani. mi ar fi placut si mie, dar banii aia pot fi folositi in alte locuri. ;-)

=)) mda, ai si tu dreptate. Dar pe noi ne sare randul la luna de miere, anul asta sigur nu ne ducem nicaieri....eu revin la munca, Sophie merge la gradi, barbate-meu e si el cu muncile...deci, pas!:-w probabil ca mergem asa, un weekend, pe undeva, dar mai vedem. Plus ca toate drumurile astea RO-IRL-RO sunt destul de scumpe (ne costa minim 700 de eur pentru toti trei und drum dus-intors)! de ce nu or zbura direct si la Buc nu pricep!:-? :-w

On topic: mi s-a parut pretul mare si nu cred ca face banii, ca sa zic asa. Daca era ceva care trebuia musai sa fie ca daca nu, nu iesea nunta cum vreau eu, mai da...dar asa, pas.;))
Si de banutii aia (care nu sunt putini, pentru orice buget de nunta) pot face alte chestii.

ALEX21A
14.03.2007, 12:33:10
ma,daaca o luam asa,ca e un sfert ,jumate,cat un sejur....o luna de miere......sau 2 diamante pe deget nu mai luam nimic ce nu e musai sau nu mai facem nunta............ce atatea huse ca merge si fara........ce atatea flori care costa o carutza de bani si se ofilesc oricum.........acum,fiecare....

Ancuta_Weiser
14.03.2007, 12:40:05
ma,daaca o luam asa,ca e un sfert ,jumate,cat un sejur....o luna de miere......sau 2 diamante pe deget nu mai luam nimic ce nu e musai sau nu mai facem nunta............ce atatea huse ca merge si fara........ce atatea flori care costa o carutza de bani si se ofilesc oricum.........acum,fiecare....

Este doar parerea mea si mi-o sustin...fara suparare, mie mi se pare prea piperat pretul, dar asa cum spuneam mai sus, asa sunt eu, mai zgarcita cand e vorba de aruncat asa cu banii. Si pe de alta parte, aceste firme stiu ca pot face bani multi si se arunca la pret. Dadeam 300 de euro, dar nu dau 700. Tu ai da?
Dintre toate detaliile organizatorice ale nuntii MELE, accentuez, mie acesta mi s-a parut ca nu merita acesti bani.
Asta e...>:D<

ryanaro
14.03.2007, 12:43:00
Este doar parerea mea si mi-o sustin...fara suparare, mie mi se pare prea piperat pretul, dar asa cum spuneam mai sus, asa sunt eu, mai zgarcita cand e vorba de aruncat asa cu banii. Si pe de alta parte, aceste firme stiu ca pot face bani multi si se arunca la pret. Dadeam 300 de euro, dar nu dau 700. Tu ai da?
Dintre toate detaliile organizatorice ale nuntii MELE, accentuez, mie acesta mi s-a parut ca nu merita acesti bani.

Eu chiar nu sunt zgarcita, dar mi se pare prea scump comparativ cu ce preturi s au vehiculat. ;))

ALEX21A
14.03.2007, 13:05:24

pai,e parerea ta si ti o respect........fiecare le stie pe ale lui,procedeaza cum crede..........eu dc era sa fac economii ,faceam drastic..........de la flori(care costa f mult>>imi faceam luna de miere 7-10 zile in tenerife ,hotel 5 stele,all inclusive)..........pana la huse<<ce tafta,ca mergea si satin ca e la juma de pret(ba chiar mai putin).........ce cascada de cioco??..........ce fantana??.........rezolvam cu cativa euro instant:-"

ps>>dc tu crezi ca nu merita orice,nu numai fantana, e alegerea ,optiunea ta......;-)

Ancuta_Weiser
14.03.2007, 13:10:27
pai,e parerea ta si ti o respect........fiecare le stie pe ale lui,procedeaza cum crede..........eu dc era sa fac economii ,faceam drastic..........de la flori(care costa f mult>>imi faceam luna de miere 7-10 zile in tenerife ,hotel 5 stele,all inclusive)..........pana la huse<<ce tafta,ca mergea si satin ca e la juma de pret(ba chiar mai putin).........ce cascada de cioco??..........ce fantana??.........rezolvam cu cativa euro instant:-"

ps>>dc tu crezi ca nu merita orice,nu numai fantana, e alegerea ,optiunea ta......;-)

>:D< nu mi-as fi facut probleme daca tineau pretul in limita bunului simt...atata tot...cum spunea si ryanaro, am vazut alte preturi vehiculate pe aici....si erau mai "umane"...cat despre cheltuielile totale, ma ajung cam la 17-18 mii de euro...deci iti dai seama ca nu am facut economie....

ryanaro
14.03.2007, 13:11:19
cat despre cheltuielile totale, ma ajung cam la 17-18 mii de euro...deci iti dai seama ca nu am facut economie....

traiasca nefacutul de economii! =))

chichi
14.03.2007, 13:23:03
Fiecare isi distribuie bugetul pentru nunta asa cum crede, dupa propriile preferinte.
Unii ar da nu stiu cat pentru o formatie lautareasca in voga, altii pentru un cvartet. Unii pentru cele mai impresionante buchete de flori, altii si-ar imbraca toata sala in perdele de lumini si li s-ar parea ca ar fi cel mai frumos vis.Sau pentru cea mai spectaculoasa fantana de ciocolata.

E foarte greu sa judeci si sa spui altuia unde sa faca economii si unde nu, pentru ce sa "arunce" cu banii si pentru ce nu. Chiar tine de optiuni personale.

ALEX21A
14.03.2007, 13:27:57
Fiecare isi distribuie bugetul pentru nunta asa cum crede, dupa propriile preferinte.
Unii ar da nu stiu cat pentru o formatie lautareasca in voga, altii pentru un cvartet. Unii pentru cele mai impresionante buchete de flori, altii si-ar imbraca toata sala in perdele de lumini si li s-ar parea ca ar fi cel mai frumos vis.Sau pentru cea mai spectaculoasa fantana de ciocolata.

E foarte greu sa judeci si sa spui altuia unde sa faca economii si unde nu, pentru ce sa "arunce" cu banii si pentru ce nu. Chiar tine de optiuni personale.

asa e;-) ......

Ruby_Tuesday
14.03.2007, 16:11:00

Korekt. De exemplu, eu am fost la o nunta in februarie, unde tot ce inseamna aranjament arata ... hidos. Nu investisera absolut nimic in decoratiuni (singruele flori erau cate o crizantema intr-un pahar de baut pe mese, care nici nu se vedea printre tonele de sticle de suc), in schimb au dat o spinare de bani pe nu stiu ce lautari vestiti, Catanga si nu mai stiu cine ca nu ma pricep. Deci, fiecare cu ideea lui despre nunta.
Revenind la topic, si eu am renuntat la fantana de ciocolata. Mi se pare prea scump.
Va pup si spor!

chichi
14.03.2007, 22:40:22
Si nici nu condamn pe cei ce vor sa faca economii. Poate unii vor sa aiba niste bani deoparte pentru a face anumite tratatemente mai scumpe ca nu pot face un bebe, poate unii vor sa-si plateasca un master, poate unii au un parinte bolnav. Sau poate unii au visat o viata intraga sa vada Bolivia si ar face orice pentru asta. Si lucrurile astea nu se spun pe forum. Eu ii respect deopotriva pe cei care fac economii dar si pe cei care isi pot permite sa-si indeplineasca orice vis si au posibilitatea sa o faca.

Am o problema insa cu cei care au posibilitati dar se zgarcesc la orice, de la servire, prezentare salii pana la mancare -totul jalnic. A! Si mai au si 400 de invitati. Aici economia nu mai are niciun sens. Am fost la o nunta de genul acesta si am plecat oripilata. Cred ca erau unii dintre cei mai instariti cunoscuti ai mei. Dar a fost cea mai jalnica nunta.

Ancuta_Weiser
14.03.2007, 23:48:45
Fetelor, sa nu ma intelegeti gresit, nu fac economii cand e vorba de nunta asta, dar mie 700 de euro pentru aceasta fantana de ciocolata mi s-a parut prea mult....

ALEX21A
15.03.2007, 00:11:21
Fetelor, sa nu ma intelegeti gresit, nu fac economii cand e vorba de nunta asta, dar mie 700 de euro pentru aceasta fantana de ciocolata mi s-a parut prea mult....

eu personal am inteles ;-)

ALEX21A
15.03.2007, 00:14:23
Am o problema insa cu cei care au posibilitati dar se zgarcesc la orice, de la servire, prezentare salii pana la mancare -totul jalnic. A! Si mai au si 400 de invitati. Aici economia nu mai are niciun sens. Am fost la o nunta de genul acesta si am plecat oripilata. Cred ca erau unii dintre cei mai instariti cunoscuti ai mei. Dar a fost cea mai jalnica nunta.

si eu am fost la o nunta,la care aveam mari asteptari>>lume de "vaza",oameni cu bani:[email protected] .........familii instarite..........si o nunta de toata pomina..........oribila........zgarcenie la greu

alta nunta,la care aveam asteptari micutze pt ca nu aveau bani,lumea nu era cu fitze:[email protected] ........a fost mult mai reusita.....peste asteptari......

asa ca,unii care isi permit ,da la greu,fac >:P

chichi
15.03.2007, 09:24:39

Nici eu nu am cum sa dau 700 EUR pentru fantana de ciocolata.Chiar mi-as dori, dar....asta e!

Ingerasul
15.03.2007, 10:07:54
ideea principala e ca trebuia sa facem rezervari mai dinainte(:| , adica de prin nov-dec anul trecut, erau alte preturi, semnam contracte...tot . pt ca unele firme au alte preturi...300-max 400 eur$-) pt 250 pers, ceea ce nu mi se pare mult, daca furnizeaza si fructe si asistenta, si le mai dau eu 500mii pe transport. Dar de', daca si noi ne trezim la spartu' targului...:-s

noi am inchiriat o fantana cu 500eur, pt 200 pers$-) , cu tot inclus. Al meu barbat a facut spume la gura cand a auzit:-& :madlaugh: , da' eu, cu diplomatia in gura, l-am convins;-) . E adevarat, cu banii astia plateam avionul pana la Venetia, dar vreau sa raman cu ceva inedit in minte,:O vreau sa fie ceva deosebit (in afara de noi doi!!!!). <:-P <:-P <:-P

Minela
15.03.2007, 16:45:03
ideea principala e ca trebuia sa facem rezervari mai dinainte(:| , adica de prin nov-dec anul trecut, erau alte preturi, semnam contracte...tot . pt ca unele firme au alte preturi...300-max 400 eur$-) pt 250 pers, ceea ce nu mi se pare mult, daca furnizeaza si fructe si asistenta, si le mai dau eu 500mii pe transport. Dar de', daca si noi ne trezim la spartu' targului...:-s

noi am inchiriat o fantana cu 500eur, pt 200 pers$-) , cu tot inclus. Al meu barbat a facut spume la gura cand a auzit:-& :madlaugh: , da' eu, cu diplomatia in gura, l-am convins;-) . E adevarat, cu banii astia plateam avionul pana la Venetia, dar vreau sa raman cu ceva inedit in minte,:O vreau sa fie ceva deosebit (in afara de noi doi!!!!). <:-P <:-P <:-P

este un pic cam scumpa fantana....noua ne-o inchiriaza restaurantul cu 100 de EUR pentru 100 de persoane
Restul pana la 500 de EUR ne costa barul de fructe: dar bar ca lumea....cu tot felul de fructe mai mult sau mai putin exotice, cu sculpturi din gheata, sculpturi in fructe....

syyylviuta
15.03.2007, 19:39:11
Mie mi se pare mai de efect prima! Si in felul asta combini ciocolata, si fiecare se serveste dupa plac! Iar daca este mai ieftina, cu atat mai bine!

Si eu mi-am cumparat o mini fantana de ciocolata, mai exact am primit-o cadou de Sf. Valentin. Noi am fost foarte incantati la nunta de ea, asa ca am vrut sa o avem la dispozitie oricand! Am gasit-o in supermarket si mai e si ieftina pe deasupra 150 ron!

veronik00
15.03.2007, 21:20:58
Stie cineva vreo firma care inchiriaza acest serviciu, al fantanii de ciocolata, de care sa ne ferim ? O experienta neplacuta, contract nerespectat, aranjament urat, ciocolata ne proasta calitate, etc ? E f bine de stiut!!!!!!Multumesc!!!

RosaCanin
15.03.2007, 22:15:53
Buna baby!

Merci mult pentru raspuns!
De decorat o voi decora eu cumva. Ma gandeam sa maschez baza cu o perdea de lumini invelita in tulle sau ceva de genul asta. Ma mai gandesc... orice sugestie e binevenita.;;)
Am sa-i rog pe cei de la restaurant sa puna la dispozitie fructele si alte bunataturi, si betisoarele de cocktail. Invitatii se vor duce singurei sa se serveasca. Eu voi fi prima=)) Abia astept!
Dupa nunta o pastrez, cu siguranta. As lua-o cu mine si in luna de miere..;))

Pupicei:*

CataAna, orice fantana ai alege, trebuie sa ai pe cineva care are grija de fantana in timpul nuntii!!!!
Ciocolata din fantana fiind tinuta calda pe o periada de cateva ore bune se dehidrateaza foarte usor si nu mai curge!!! Trebuie musai sa fie cineva acolo care din timp in timp mai pune cate un firicel doua de ulei vegetal ca sa mentina ciocolata lichida.

marinusca
16.03.2007, 09:32:55
Syyylviuta, ma intereseaza si pe mine din ce supermarket ai luat fantana ca as vrea si eu!=P~

CataAna
16.03.2007, 12:23:03
CataAna, orice fantana ai alege, trebuie sa ai pe cineva care are grija de fantana in timpul nuntii!!!!
Ciocolata din fantana fiind tinuta calda pe o periada de cateva ore bune se dehidrateaza foarte usor si nu mai curge!!! Trebuie musai sa fie cineva acolo care din timp in timp mai pune cate un firicel doua de ulei vegetal ca sa mentina ciocolata lichida.

Merci mult pentru informatii, eu nici nu m-as fi gandit la aspectul asta.
Probabil voi numi pe cineva responsabil cu fantana de ciocolata. cavalerul de onoare ca tot se plandea ca nu are suficiente atributii;))

Pupici,
Cata

veronik00
16.03.2007, 19:31:58
Stie cineva vreo firma care inchiriaza acest serviciu, al fantanii de ciocolata, de care sa ne ferim ? O experienta neplacuta, contract nerespectat, aranjament urat, ciocolata ne proasta calitate, etc ? E f bine de stiut!!!!!!Multumesc!!!

CataAna
28.03.2007, 16:51:30
Mi-am cumparat fantana de ciocolata!!!! :madlaugh:
Am ales-o pe prima, cea cu doua culori, mai mult din considerente practice si finaciare.
Sambata am invitat prietenii sa o testam!!! Deja mi-e pofta...=P~
Pozici...

ALEX21A
28.03.2007, 16:57:56
Mi-am cumparat fantana de ciocolata!!!! :madlaugh:
Am ales-o pe prima, cea cu doua culori, mai mult din considerente practice si finaciare.
Sambata am invitat prietenii sa o testam!!! Deja mi-e pofta...=P~
Pozici...

te asteptam cu oze,detalii.........sa ne spui cum a fost experienta.......cum te ai descurcat.......amanunte:)

syyylviuta
28.03.2007, 17:38:06
Syyylviuta, ma intereseaza si pe mine din ce supermarket ai luat fantana ca as vrea si eu!=P~

Am luat-o de la Auchan

dandelion
28.03.2007, 17:54:50
Cum spuen Ryanaro;)) dau si eu update la fantana de ciocolata8-} O sa avem doar una si maaaaarrrrreeeee, in loc de patru micute..cred ca o sa ne coste un pic mai mult..o sa vedem cu cat se ridica pretul cand facem contractul detaliat cu decoratoarea:[email protected]

ryanaro
28.03.2007, 17:55:58
Cum spune Ryanaro;)) dau si eu update la fantana de ciocolata8-} O sa avem doar una si maaaaarrrrreeeee, in loc de patru micute..cred ca o sa ne coste un pic mai mult..o sa vedem cu cat se ridica pretul cand facem contractul detaliat cu decoratoarea:[email protected]

ar fi fost mishto sa aveti 4, fiecare cu aroma diferita: ciocolata cu lapte, ciocolata neagra, ciocolata cu capsune etc etc :))

Irinuca
03.04.2007, 16:00:54
am inchiriat fantana de ciocolata(1m inaltime) cu 300Eur (TVA inclus) pentru 100 persoane capsuni, banane, struguri, kiwi, ananas, portocale, covrigei, marshmallows, mini gogosi. Durata cam 3 ore de la inceputul nuntii. 1 operator care va completa fructele. Mi-a placut cum aranjeaza masa, cu jupon si drapaj in jurul fantanii si platourile sunt elegante. Va pot ajuta cu informatii despre aceasta firma daca nu ati gasit inca.

Succes la pregatiri! \:D/

marinusca
11.04.2007, 14:38:25
Fetelor ce sa aleg? Am sunat pana acum si la cascada... si la choco... si ambele sunt disponibile la data la care vreau eu pretul e diferit, 80 eur mai mult la a doua... Am vazut ca au fost tot felul de discutii despre aceste doua firme si tocmai de aceea sunt in dilema, mie la telefon mi-au facut impresie buna ambele firme.Daca aveti alte sugestii, firme cu care ati colaborat si ati fost multumite, va astept. As vrea sa ma hotarasc zilele acestea ca e deja tarziu si sper sa nu iau o decizie gresita.=P~

denisamadalina
11.04.2007, 15:23:24
Eu am inkeiat deja contract cu cascada. Tipa mi s-a parut ok... sper sa fie totul in regula. <:-P

syyylviuta
11.04.2007, 15:36:41
O sa fie super ok!=D>
Eu nu am nimic sa le reprosez!

ALEX21A
12.04.2007, 22:17:51
CataAna>>>>>;;) cum te ai descurcat cu proba la fantana???........cum a iesit???

CataAna
13.04.2007, 11:04:59
CataAna>>>>>;;) cum te ai descurcat cu proba la fantana???........cum a iesit???

A fost super prima jumatate de ora, dupa care s-a orit si n-a mai vrut sa functioneze.:(( Probabil motorul nu este suficient de puternic si a cedat. Am facut-o pachet si am trimis-o inapoi.
Acum urmeaza sa o camandam pe cea mai scumpa, dar macar e facuta de o firma specializata in asa ceva.
Va tin la curent.

Oricum pot sa va spun ca am folosit ciocolata obisnuita (tablete) pe care am topit-o in microunde si am amestecat-o cu putin ulei. Era foarte gustoasa si nu simtea uleiul.
:*

ALEX21A
14.04.2007, 01:24:25
A fost super prima jumatate de ora, dupa care s-a orit si n-a mai vrut sa functioneze.:(( Probabil motorul nu este suficient de puternic si a cedat. Am facut-o pachet si am trimis-o inapoi.
Acum urmeaza sa o camandam pe cea mai scumpa, dar macar e facuta de o firma specializata in asa ceva.
Va tin la curent.

Oricum pot sa va spun ca am folosit ciocolata obisnuita (tablete) pe care am topit-o in microunde si am amestecat-o cu putin ulei. Era foarte gustoasa si nu simtea uleiul.

arata bine in poze........pacat ca nu mai fct..........sa ne tii la curent;-)

cristinica11
21.04.2007, 17:43:46
Va tin la curent.

de unde ai luat-o si cu cat?

mony42
26.04.2007, 22:41:07
:grouphug: am tot citit pe acest site........:talk_03: ideea e ca vroiam sa va spun ca eu am inchiriat fantana de ciocolata, de fapt nu eu agentia de planificare(ca eu numa m-am dus si am zis ca-mi trebe) cu 10.000.000 in care intra 10kg ciocolata, 5kg fructe asortate si persoana care are grija de fantana.;-) . Eu zic ca e foarte convenabil. apropo nunta e de 180-200 persoane. Cand se gata isi ia catrafusele si pleaca. Dar ajunge pentru o mare parte din timp. Sa va spun si de ce
- la inceput e admirata si toata lumea e curioasa
- toata lumea gusta ca sa priceapa;-) problema si ca sa zica ca nu a facut-o si pe asta
- ulterior barbatii renunta primii pt ca nu prea merge cu bautura ca-i strica gustul
- sexul feminin cu rochii ample se dau batute ca nu se pateze
- o parte din femei tin la silueta
Deci dupa o scurta analiza......ar trebui sa reziste......mult...

mariamary
29.04.2007, 19:14:41
Buna.Mie mi-au facut cadou cei de la agentia care o sa imi faca aranjamentele, o minifantana de ciocolata, timp de o ora, cu 5 kg de fructe, fursecuri, si o pers pt servire, pt ca am incheiat cu ei un contract mai mare de 15 mil.>:D< Eu am nunta de 90 de pers. Pt mine o ora e suficient, pt ca dupa o ora incep sa serveasca cei de la restaurant si nu se mai apropie nimeni de fantana. Asa, de curiozitate, pt efectul care il are si pt a-mi satisface moftul....e super ok.Alte miresici dadeau 10 mil numai pe fantana, mare, ce-i drept, iar eu ci 15 mil am si fantanica, si huse, si flori, si perdea de lumini, si tot tacamul.

Daca vreau sa stea mai mult, platesc 30 euro/ora. Eu cred ca e super asa.

mariamary
29.04.2007, 19:18:45
Uitasem sa scriu ca si ciocolata este inclusa in pret, 3 kg.

CataAna
30.04.2007, 13:03:19
de unde ai luat-o si cu cat?

Am cumparat-o de pe amazon.co.uk si am dat 45 lire sterline, echivalentul a aproximativ 230 RON. Nu stiu daca trimit si in Romania, dar poti incerca.
Oricum la mine nu a functionat mai mult de jumatate de ora si apoi s-a stricat. Ni s-a spus ca nu poate fi reparata si ne-au dat banii inapoi. Nu m-as mai risca sa comand acelasi model...

AdrianaLory
30.04.2007, 19:49:40
Eu am trimis mail pt fantana de ciocolata si mi-au raspuns ca ma costa, 1100 ron si este inclus transportul,fructele ,ciocolata si o persona care sta langa aparat si o camera la hotel tinand cont ,ca eu sunt din Pitesti.Astept sa ma contacteze saptamana asta si va tin la curent!

nina84
30.04.2007, 21:55:48
pentru fetele care sunt interesate, eu colaborez pt. nunta cu chocobiz, dar pentru 1 septembrie 2007, am incheiat contractul in martie . tipa de acolo parea foarte ok. noi am platit pt. 120-130, ca nu stiam exact, 330euro, cu tot cu fantana, ciocolata, fructe, decor si asistenta. si dureaza de la ora 21 pana la 3 dimineata, si servirea este nelimitata. acum nu stiu care mai sunt preturile dar noi am fost foarte multumiti, si speram sa fie bine.

issa
01.05.2007, 18:38:08
pentru fetele care sunt interesate, eu colaborez pt. nunta cu chocobiz, dar pentru 1 septembrie 2007, am incheiat contractul in martie . tipa de acolo parea foarte ok. noi am platit pt. 120-130, ca nu stiam exact, 330euro, cu tot cu fantana, ciocolata, fructe, decor si asistenta. si dureaza de la ora 21 pana la 3 dimineata, si servirea este nelimitata. acum nu stiu care mai sunt preturile dar noi am fost foarte multumiti, si speram sa fie bine.

aha...deci cu tine sunt ocupati pe data de 1:)) .....eu i-am intalnit la targ...i-am intrebat daca sunt disponibili...si a ramsa sa-si verifice agenda si sa-mi trimita un mail in cazul in care mai pot lua contracte....si nu mi-au trimis:-w

hbiutza
03.05.2007, 19:17:14
fetelor eu nu gasesc topicul despre fantani de ciocolata. va rog da-ti-mi o mana de ajutor. Fantana respectiva se gaseste de cumparat in comert sau trebuie inchiriata de la vreo agentie care se ocupa cu oraganizarile de petreceri? :-w :-\

marinusca
03.05.2007, 19:39:21
Iubita, nu cautai unde trebuie, e la "Organizarea nuntii", uite topicul:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1044

Sper ca ti-am fost de ajutor>:D<

hbiutza
04.05.2007, 14:10:31
Iubita, nu cautai unde trebuie, e la "Organizarea nuntii", uite topicul:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1044

Sper ca ti-am fost de ajutor>:D<
multumesc mult de tot, chiar mi-a fost de mare ajutor >:D< ^:)^

cristinica11
04.05.2007, 14:35:49
fetelor eu nu gasesc topicul despre fantani de ciocolata. va rog da-ti-mi o mana de ajutor. Fantana respectiva se gaseste de cumparat in comert sau trebuie inchiriata de la vreo agentie care se ocupa cu oraganizarile de petreceri? :-w :-\

Mie imi ofera cei de la agentie bonus o minicascada de cioco si fructe , plus o pers pt servire, pt ca am un contract mai mare de 15 mil cu ei. Daca vrei iti dau nr lor.

cinderella
05.05.2007, 11:46:40
Stiti cumva preturile practicate in Brasov pentru fantana de ciocolata?
Voi vreti sa o aveti pe toata perioada nuntii, sau doar la un moment dat?
E clar ca iesi mai ieftin cumparand una- ma gandeam sa imi cumpar una de pe net (dar la 100 de persoane nu stiu daca e suficient una mai micuta) si sa o rog pe o domnisoara de onoare ( ca si-asa am 4!!) sa stea o ora drept "domnisoara cu fantana"...nu stiu daca e fezabil. Ea oricum se pricepe la chestii de genul asta. Ce parere aveti?

Alessiacorinna
07.05.2007, 00:47:15
E clar ca iesi mai ieftin cumparand una- ma gandeam sa imi cumpar una de pe net (dar la 100 de persoane nu stiu daca e suficient una mai micuta) si sa o rog pe o domnisoara de onoare ( ca si-asa am 4!!) sa stea o ora drept "domnisoara cu fantana"...nu stiu daca e fezabil. Ea oricum se pricepe la chestii de genul asta. Ce parere aveti?

eu nu prea cred ca ar fi o idee buna sa o pui pe domnisoara de onoare langa fantana!!

cinderella
07.05.2007, 01:59:35
eu nu prea cred ca ar fi o idee buna sa o pui pe domnisoara de onoare langa fantana!!

De ce nu crezi ca e o idee buna?
Oricum, si eu prefer sa inchiriez o fantana, dar daca ar ramane sa se ocupe domnisoara de onoare, ar sta doar pe perioada sosirii invitatilor- maxim o ora..dar nu cred totusi ca voi face asta oricum...

syyylviuta
08.05.2007, 12:54:52

Daca ea accepta, foarte bine! Dar sa nu se simta "folosita".

Eu cred ca cele pe care le gasesti de vanzare sunt pentru uz personal, adica una profesionista, buna pentru astfel de ocazii costa foarte mult, undeva in jurul a 3000 de euro. Am eu una acasa, cumparata din supermarket, si crede-ma, nu ar face fata, plus ca e pentru amatori!

cinderella
08.05.2007, 14:21:38
Daca ea accepta, foarte bine! Dar sa nu se simta "folosita".

Eu cred ca cele pe care le gasesti de vanzare sunt pentru uz personal, adica una profesionista, buna pentru astfel de ocazii costa foarte mult, undeva in jurul a 3000 de euro. Am eu una acasa, cumparata din supermarket, si crede-ma, nu ar face fata, plus ca e pentru amatori!

Multumesc de raspuns. Ma gandeam eu ca una din comert s-ar putea sa nu faca fata...eh, asta e, daca stam ok cu banii luam una profesionista si asa scap de orice probleme!

nina84
08.05.2007, 16:59:04
da draga issa, se pare ca eu sunt cea care ii tine ocupati. :"> am vazut ca ai nunta in aceeasi zi cu mine. spor la pregatiri si imi pare rau ca nu te-au mai cautat cei cu fantana de ciocolata. pupici

alexandradinu
10.05.2007, 15:56:06
am inchiriat fantana de ciocolata(1m inaltime) cu 300Eur (TVA inclus) pentru 100 persoane capsuni, banane, struguri, kiwi, ananas, portocale, covrigei, marshmallows, mini gogosi. Durata cam 3 ore de la inceputul nuntii. 1 operator care va completa fructele. Mi-a placut cum aranjeaza masa, cu jupon si drapaj in jurul fantanii si platourile sunt elegante. Va pot ajuta cu informatii despre aceasta firma daca nu ati gasit inca.

Succes la pregatiri! \:D/

vreau si eu firma asta

ALEX21A
10.05.2007, 15:59:15

nici eu......chiar nu cred.........in primul rand invitatii vin la nunta sa se simta si ei bine,nu s afie folositi.....ai s azic ca dra era f apropiata si se permite.......dar tot nu.......gandeste te dc se strica,sau sare ciocolata........sau nush>>mai trebuie subtiata sau eu mai stiu ce........tre cineva care face asta ,..........parca si o vad agitata,cu ciocolata pe rochie.......nu ca sunt pesimista,dar mai bine nu..........

alexandradinu
10.05.2007, 16:06:25
Eu as fi tare curioasa aceste fantani sau cascade profesionale la ce pret sunt , chiar m-am uitat pe net dar nu am gasit decat la firmele de decoratiuni. Cat o fi de scumpa una adevarata de cer ei asa de mult pe ele? Da ,daca fac sculpturi in fructe ,atunci inteleg ca munca artistului tre' platita, dar asa doar fructe taiate poate face oricine , si kg. de fructe oricat de exotice ar fi ele tot nu justifica pretul!
Bine ca mai e si statul in picioare al omului , care si ala e de platit.... dar totsunt curioasa , daca stie cineva de cumparat una profesionala , sa imi zica si mie la ce pret e.

Irinuca
10.05.2007, 16:07:54
am inchiriat fantana de ciocolata de o firma noua pe piatza ( au site-ul inca in costructie ) si am avut emotii, o sa fie bine? o sa le placa? o fi ciocolata buna? daca se termina fructele? etc..

dar a fost super, super , super. Ciocolata a fost delicioasa, sa-ti lingi degetele =P~ =P~ =P~ , a avut succes! se facuse coada! Cand s-au terminat fructele au fost inlocuite, puse gen frigarui si separate, pret 3 eur/ pers.

Succes si voua!>:D<

chichi
10.05.2007, 16:14:38
dar a fost super, super , super. Ciocolata a fost delicioasa, sa-ti lingi degetele =P~ =P~ =P~ , a avut succes! se facuse coada! Cand s-au terminat fructele au fost inlocuite, puse gen frigarui si separate, pret 3 eur/ pers.

Se vede din poze ca lumea a fost foarte incantata!!!...;-)

Ce s-a intamplat cu bolurile transparente dupa ce invitatii serveau fructele cu ciocolata?
Era amenajat ceva langa fantana unde le putea arunca...? :-?

Si s-au folosit furculite in loc de clasicele betisoare de lemn?
Sunt curiosa in ceea ce priveste tendintele....:-p

ALEX21A
10.05.2007, 16:15:28
mama,ce nebunie a fost pe ea:)) :)) ....pe cascada:D ..........arata f fain cascada de cioco......

Irinuca
10.05.2007, 18:01:00
Se vede din poze ca lumea a fost foarte incantata!!!...;-)

Ce s-a intamplat cu bolurile transparente dupa ce invitatii serveau fructele cu ciocolata?
Era amenajat ceva langa fantana unde le putea arunca...? :-?

Si s-au folosit furculite in loc de clasicele betisoare de lemn?
Sunt curiosa in ceea ce priveste tendintele....:-p

da langa masa, langa perete era amenajat un container unde se puneau bolurile murdare . Nu se vedea, nenea care s-a ocuat de fantana ti le lua din mana. In pozele pe care le-am atasat nu se vad dar au fost si frigarui cu fructe ... ma rog fructe insirate pe betisor de lemn:-p .Yamiiii=P~

cine are fantana de ciocolata? vin si eu sa mai mananc un pic please :">

Irinuca
10.05.2007, 18:05:17
Eu as fi tare curioasa aceste fantani sau cascade profesionale la ce pret sunt , chiar m-am uitat pe net dar nu am gasit decat la firmele de decoratiuni. Cat o fi de scumpa una adevarata de cer ei asa de mult pe ele? Da ,daca fac sculpturi in fructe ,atunci inteleg ca munca artistului tre' platita, dar asa doar fructe taiate poate face oricine , si kg. de fructe oricat de exotice ar fi ele tot nu justifica pretul!
Bine ca mai e si statul in picioare al omului , care si ala e de platit.... dar totsunt curioasa , daca stie cineva de cumparat una profesionala , sa imi zica si mie la ce pret e.

O fantana profesionala la 1m inaltime costa vreo 4000 Eur. de ciocolata nu stiu decat pretul de la firma care mi-a inchiriat mie, 10 Eur/kg si are nevoie de min 6-7 kg sa o porneasca.

Prietena mea a incercat prima oara fantana de ciocolata la o petrecere de firma si mi-a zis ca efectul vizual a fost impresionant, gustul nu prea...

chichi
10.05.2007, 18:08:03
da langa masa, langa perete era amenajat un container unde se puneau bolurile murdare . Nu se vedea, nenea care s-a ocuat de fantana ti le lua din mana. In pozele pe care le-am atasat nu se vad dar au fost si frigarui cu fructe ... ma rog fructe insirate pe betisor de lemn:-p .Yamiiii=P~

Multumesc pentru raspuns! ;;)

alexandradinu
11.05.2007, 12:06:27
O fantana profesionala la 1m inaltime costa vreo 4000 Eur. de ciocolata nu stiu decat pretul de la firma care mi-a inchiriat mie, 10 Eur/kg si are nevoie de min 6-7 kg sa o porneasca.

Prietena mea a incercat prima oara fantana de ciocolata la o petrecere de firma si mi-a zis ca efectul vizual a fost impresionant, gustul nu prea...

de ce nu a fost bun gustul dupa prietena ta? depinde si de felul de ciocolata folosit? ca nu stiu cine ( chichi parca )spunea ca ea a facut cu ciocolata de menaj si a fost super buna!

musak
11.05.2007, 13:31:56
foarte fain a iesit, din cate se vede! felicitari!!
....si CASA DE PIATRA!!!! <:-P <:-P <:-P
poti sa-mi dai si mie pe pm info despre firma care ti-a oferit-o, TE ROOOOOOG!! ^:)^
... cat despre tort.... SUPERB!! De unde l-ai comandat?

pupici si, inca o data, CASA de PIATRA si sa va iubiti mereu ca acum!:*

am inchiriat fantana de ciocolata de o firma noua pe piatza ( au site-ul inca in costructie ) si am avut emotii, o sa fie bine? o sa le placa? o fi ciocolata buna? daca se termina fructele? etc..

Irinuca
11.05.2007, 15:56:25
de ce nu a fost bun gustul dupa prietena ta? depinde si de felul de ciocolata folosit? ca nu stiu cine ( chichi parca )spunea ca ea a facut cu ciocolata de menaj si a fost super buna!

nu i-a placut la petrecerea de firma ei nu la mine la nunta,sa fie mai clar :)) . a zis ca i se lipea cicolata de cerul gurii, fada, de calitate inferioara.

Sunt multe tipuri, multe preturi , sunt unele feluri de cicolata la care trebuie adaugat un ulei special, sau altele la care producatorii inlocuiesc untul de cacao cu grasimi vegetale si schimba gustul.

Bine ca la mine a fost delicios 8-} =)) .

Irinuca
11.05.2007, 15:57:40
foarte fain a iesit, din cate se vede! felicitari!!
....si CASA DE PIATRA!!!! <:-P <:-P <:-P
poti sa-mi dai si mie pe pm info despre firma care ti-a oferit-o, TE ROOOOOOG!! ^:)^
... cat despre tort.... SUPERB!! De unde l-ai comandat?

pupici si, inca o data, CASA de PIATRA si sa va iubiti mereu ca acum!:*

iti trimit, cum sa nu.>:D<

Pupici!

alinavanca
21.05.2007, 22:04:32
Uite eu am fost sambata la o nunta si am dat de o firma din brasov care aveau o fantana supera foarte mare si undeva la 1.6 metri cred inaltime le am luat numarul pt ca vreau sa i chem la nunta mea incearca si tu partyday.ro

Ingerasul
21.05.2007, 23:12:51
si eu am inchiriat o fantana...abia astept, imi e inima cat un puricel...o sa fie gustoasa, fructele proaspete...o sa curga...o sa cada..o sa picure...la naiba, imi vajaie ideile ca avioanele prin cap!

sper doar sa fie bine si gustoasa! daca da, o sa le fac o reclama...

cinderella
21.05.2007, 23:28:16
Uite eu am fost sambata la o nunta si am dat de o firma din brasov care aveau o fantana supera foarte mare si undeva la 1.6 metri cred inaltime le am luat numarul pt ca vreau sa i chem la nunta mea incearca si tu partyday.ro
Multumesc de info. Eu am gasit deocamdata la agentia cu care fac mai multe chestii fantana si imi iese la 300€ (3€ de persoana au calculat la 100 persoane). Tie ce pret ti-au dat cei de care zici tu?

Irinuca
21.05.2007, 23:49:58
aaaaa cata ciocolataaaa =P~ =P~ =P~

drika
30.05.2007, 20:39:10
fetele am primit oferta metro si am vazut ca este o teta de fantanica.. e mititica dar e ok..are tri etaje dintr-alea si costa intre 100 si 150 ron nu mai stiu exact

alexandradinu
31.05.2007, 10:14:20
Si baiatul meu mi-a zis ieri ca a vazut la metro aceasta fantana dar nu cred ca face fata la o nunta , ca tare buna ar fi la pret [-o<

mihaicnx
04.06.2007, 09:35:14
Si baiatul meu mi-a zis ieri ca a vazut la metro aceasta fantana dar nu cred ca face fata la o nunta , ca tare buna ar fi la pret [-o<

Iti garantez ca face fata.Am fost la o nunta in Targoviste unde au avut o fantana identica,numai ca cei de acolo (ospatarii) nu prea aveau chef de ea (ca nu mere,ca nu le iese combozitia etc) in final a fost de vis

alexandradinu
05.06.2007, 10:20:44
Ar fi super asa ,doar ca mi-a ramas in cap patania unei miresicei careia dupa 30 minute i s-a ars motorasul la fantana. Si sa fie asa la nunta e un dezastru 8-|

mariammary2000
05.06.2007, 12:50:07
Irinuca te rog mult da mi si mie pe pm detalii despre firma de unde ai inchiriat fantana de cioco, un site ceva si pretul, te rog mult:) si eu as vrea o fantanica la nunta mea dar vreau sa fie super si am nevoie de profesionisti:)pup

sultanica
07.06.2007, 11:50:54
are si el un moft....noi la cate avem..........;)) ....fa-i pe plac,zic eu...
ideea e draguta,oricum....si cred ca are efect la inceput..doar n or sta cu ochii pe ea ca pe butelie sau or manca toata noaptea???=))

Buna dragi miresici!
Si pe mine ma preocupa fantana de ciocolata si pentru ca preturile mi s-au parut dementiale ptr inchiriere, am cumparat o minifantana de ciocolata de la o firma care vinde prin posta(si pe internet). Pretul e de 300 Ron, si mi se pare acceptabil mai ales ca iti ramane in casa si poti sa te distrezi cu ea cand ai chef. Si pentru ca am vrut s-o testez am folosit-o la intalnire cu colegii de liceu. Nu prea mi-a iesit ca lumea sosul de ciocolata (adica ciocolata topita nu s-a omogenizat f. bine), dar oricum a fost interesant.
Stie cineva mai precis ce fel de ciocolata se foloseste, cu ce se amesteca pentru diluare,cum de topeste cel mai bine (pe baie de apa sau in cuptorul cu microunde)???
Multumesc anticipat ptr ajutor....:*

Hanu
07.06.2007, 12:06:54

Buna dragi miresici!
Si pe mine ma preocupa fantana de ciocolata si pentru ca preturile mi s-au parut dementiale ptr inchiriere, am cumparat o minifantana de ciocolata de la o firma care vinde prin posta(si pe internet). Pretul e de 300 Ron, si mi se pare acceptabil mai ales ca iti ramane in casa si poti sa te distrezi cu ea cand ai chef. Si pentru ca am vrut s-o testez am folosit-o la intalnire cu colegii de liceu. Nu prea mi-a iesit ca lumea sosul de ciocolata (adica ciocolata topita nu s-a omogenizat f. bine), dar oricum a fost interesant.
Stie cineva mai precis ce fel de ciocolata se foloseste, cu ce se amesteca pentru diluare,cum de topeste cel mai bine (pe baie de apa sau in cuptorul cu microunde)???
Multumesc anticipat ptr ajutor....:*

Cred ca scrie pe la inceputul topic-ului de o miresica care a combinat ciocolata menajera cu ulei sau ceva de genul asta. Vezi pe la inceput.

Poti sa-mi spui cat te-a tinut fantana? Adica pentru cat timp ai folosit-o la petrecere ca sa imi dau seama daca ar tine la o nunta? Si cate persoane ati fost la petrecere?

miti
07.06.2007, 13:21:16
aaaaa cata ciocolataaaa =P~ =P~ =P~

wooooooooooooooooooooow!!!!!!!:x :x :x

paular
07.06.2007, 15:55:23
Noi vom avea fantana de ciocolata a celor care au reclama pe site. Sper ca totul va fii ok! O sa va spun dupa! Din reclame...site...arata bine...si
nu sunt foarte scumpi...putin...dar asta este daca ne-am hotarat tarziu...8-}
V-am pupat!

Clona
07.06.2007, 16:25:17
am fost recent la o nunta , m-a impresionat fantana de ciocolata nu mai vazusem si =P~ a fost d e l i c i o a s a . Sa nu radeti de mine ca nu am mai vazut , de abia am inceput sa ma documentez pt nunta si nu sunt la curent cu noutatile ( sau nu e noutate hi hi).

Asa vreau si eu la nunta, le-am luat o carte de vizita.

Clona
07.06.2007, 16:28:38
m-a ajutat prietena mea sa postez o poza :)

Irinuca
07.06.2007, 16:33:31

wow foarte frumos si precis gustos =)) am facut o rima hi hi precis mi-e pofta

alinavanca
07.06.2007, 19:21:33
da pai cam tot asa insa peste 200 persoane au lasat-o la 2.6 din cate stiu, insa nu este mare diferenta si cred ca merita ,daca vrei fantana sa chemi pe cineva care sa se ocupe de ia in mod profesionist decat sa mergi sa cumperi jucarii din alea de 2 bani.Oricum din ce am inteles de la cei de la care am luat-o ca este foarte scumpa.

ancavlc
07.06.2007, 19:30:35
mama ce pofta mi-au provocat pozele tale.=P~=P~=P~=P~=P~=P~

alexandradinu
08.06.2007, 10:38:40
Eu de cate ori citesc topiculacesta salivez =P~ , si se duce cura mea :-SS

sultanica
11.06.2007, 02:42:58
Cred ca scrie pe la inceputul topic-ului de o miresica care a combinat ciocolata menajera cu ulei sau ceva de genul asta. Vezi pe la inceput.

Poti sa-mi spui cat te-a tinut fantana? Adica pentru cat timp ai folosit-o la petrecere ca sa imi dau seama daca ar tine la o nunta? Si cate persoane ati fost la petrecere?

Noi am fost vreo 25 de persoane, si a mai ramas ciocolata destul de multa....am folosit o tableta mare de ciocolata.....
....jucaria "de 2 bani"cum zicea cineva ....este destul de utila mai ales pentru nunti nu prea mari...este de productie germana, deci destul de robusta.
Am "perfectionat" intre timp si compozitia ciocolatei....cu putina frisca lichida si putin coniac....a iesit super ......se poate folosi lichior sau orice alta aroma...
Parerea mea este ca la 100-150 de persoane face fata cu brio.Diferenta este doar la innaltime fata de cele "profesionale" si la capacitatea vasului...dar care este problema????
Se poate face compozitie mai multa care se pastreaza intr-un vas izoterm sau se pune la microunde si se completeaza pe masura ce se consuma....
Am vazut astazi oferta si la Metro....
Merita sa o testati...:-SS :-SS :-SS

sultanica
11.06.2007, 12:03:40
Cam asa arata fantanita mea.....decorul lipsesta deocamdata ca era doar o proba in bucataria mea... se pot aduce imbunatatiri...

Hanu
11.06.2007, 14:06:15
Foarte fain!

alexandradinu
12.06.2007, 13:27:17
Cam asa arata fantanita mea.....decorul lipsesta deocamdata ca era doar o proba in bucataria mea... se pot aduce imbunatatiri...

Pai eu zicca 3 etaje sunt super bine si daca ai lume multa iei 2 fantani si tot te duce mult mai ieftin decat inchiriata.
Sultanica tu de unde ai luat-o?

cinderella
12.06.2007, 15:37:52
Si cine o sa se ocupe de ea la nunta?
Si eu ma gandeam sa cumpar 2 fantani mai mici si sa rog pe cineva sa se ocupe de ele. Una din domnisoarele de onoare chiar se oferise sa se ocupe ea (doar la venirea invitatilor as pune fantana), dar as vrea sa se simta si ea bine si am renuntat la idee. Eventual oare s-ar putea vorbi cu un chelner de la restaurant?

Hanu
12.06.2007, 15:42:45
Si cine o sa se ocupe de ea la nunta?
Si eu ma gandeam sa cumpar 2 fantani mai mici si sa rog pe cineva sa se ocupe de ele. Una din domnisoarele de onoare chiar se oferise sa se ocupe ea (doar la venirea invitatilor as pune fantana), dar as vrea sa se simta si ea bine si am renuntat la idee. Eventual oare s-ar putea vorbi cu un chelner de la restaurant?

Pai eu nu cred ca trebuie asa multa supraveghere.
Eu o sa am afara oen bar, si as pune fantata tot acolo, cu fructele si farfuriile langa.
Eventual sa-si mai arunce un chelner un ochi din cand in cand sa vada daca mai e ciocolata.

sultanica
14.06.2007, 01:29:56
Pai eu zicca 3 etaje sunt super bine si daca ai lume multa iei 2 fantani si tot te duce mult mai ieftin decat inchiriata.
Sultanica tu de unde ai luat-o?
Eu am comandat-o pe net dar am vazut dupa cateva zile si in oferta Metro mult mai ieftina......dupa poza parea acelasi tip...n-am ajuns inca la metro sa ma conving, pentru ca daca e la fel mai iau una...
Nu mi se pare deloc complicat....ciocolata se poate topi de acasa si se pastreaza intr-un termos, iar la nevoie la restaurant se mai poate incalzi putin.....se poate ocupa o ruda, o prietena...un chelner....tot e mai ieftin...
.....si sincer nu stiu cat de multi amatori vor fi, si pentru cat timp.....pentru ca nu se poate consuma prea multa ciocolata si fructe ca nu mai merge bautura...pentru barbati iar doamnele au probleme cu silueta...asa ca .....de pofta, ......de curiozitate si gata!

cinderella
15.06.2007, 14:48:47
Am gasit un site interesant pt fantana de ciocolata din romania.
*** (trimite MP)

chichi
15.06.2007, 16:25:41
Noi am fost vreo 25 de persoane, si a mai ramas ciocolata destul de multa....am folosit o tableta mare de ciocolata.....
....jucaria "de 2 bani"cum zicea cineva ....este destul de utila mai ales pentru nunti nu prea mari...este de productie germana, deci destul de robusta.
Am "perfectionat" intre timp si compozitia ciocolatei....cu putina frisca lichida si putin coniac....a iesit super ......se poate folosi lichior sau orice alta aroma...
Parerea mea este ca la 100-150 de persoane face fata cu brio.Diferenta este doar la innaltime fata de cele "profesionale" si la capacitatea vasului...dar care este problema????
Se poate face compozitie mai multa care se pastreaza intr-un vas izoterm sau se pune la microunde si se completeaza pe masura ce se consuma....
Am vazut astazi oferta si la Metro....
Merita sa o testati...:-SS :-SS :-SS

Si eu am o fantana tot nemteasca foarte asemanatoare cu a ta...
Am testat-o si este super OK.Compozitia am nimerit-o din prima. Am scris reteta pe undeva...o sa o caut si o sa o postez. Am avut noroc ca am cumparat ciocolata deja foarte aromata si nu a mai fost nevoie decat de smantana....

Daca masa este decorata frumos cu fructe si fantanita este asezata undeva la inaltime, poate arata super frumos!
Noi am vorbit deja la restaurant pentru a ne rezerva un chelner care sa stea langa fantana cat este in functiune si au fost de acord...

Numai ca noi nu am tinut-o ore in sir in functiune...ci doar maxim o ora.Intrebarea mea..."Oare rezista cel putin 3 ore?" Ma gandesc la motorasul ei...
Sultanita, tu cat ai tinut-o in functiune?

ellie
15.06.2007, 18:02:56
Subiectul asta ma innebuneste!! Eu sunt la dieta si voi uite de ce vorbiti:-< Daca mai vad si pozele... ma ingras la loc numai din pofta!

issa
16.06.2007, 09:32:52
Numai ca noi nu am tinut-o ore in sir in functiune...ci doar maxim o ora.Intrebarea mea..."Oare rezista cel putin 3 ore?" Ma gandesc la motorasul ei...
Sultanita, tu cat ai tinut-o in functiune?

Ar trebui sa o tii in functiune mai mult timp....macar daca incepe sa iasa fum, sa iasa la tine acasa nu la nunta:D

andreea_geanina
17.06.2007, 10:21:50
Subiectul asta ma innebuneste!! Eu sunt la dieta si voi uite de ce vorbiti:-< Daca mai vad si pozele... ma ingras la loc numai din pofta!

Asa e,asa e

ellie
17.06.2007, 19:59:41
Asa e,asa e

=(( :@) :gen_07:
Mai grav este ca ma bate gandul sa imi iau si eu asa ceva ... pare prea apetisant...b-(

ioana_cata2001
24.06.2007, 08:29:04
eu am o problema , am vazut la cineva care si-a inchiriat fantana la o firma si a dat 850 ron cu tot cu fructe , ca respectivii s-au prezentat cu o fantanica gen metro.Pai cum se poate asa ceva? Una e cand e fantana ta si e buna asa cum este si alta e cand o inchiriezi pe bani grei , ma asteptam sa fie mai mare , macar sa para profesionala.

josefine
24.06.2007, 11:35:22
da, asta a fost si problema mea cu o firma de organizari. i-am intrebat daca au fantana de ciocolata, sa imi arate poze, in timpul asta mi se spunea ca au cel mai mic pret pe piata, si cand am vazut pozele cu fantana cea mica, tip metro, am zis pas. de fapt, am zis pas la tot, ca nu mi s-au parut profesionali deloc daca au incercat sa ma fraiereasca.

ellie
24.06.2007, 13:48:05
Fetelor scuzati-mi ignoranta, dar cum se serveste ciocolata invitatilor dintr-o astfel de fantana? :-B

Fluturas
24.06.2007, 14:38:48
Fetelor scuzati-mi ignoranta, dar cum se serveste ciocolata invitatilor dintr-o astfel de fantana? :-B

stai linistita, nici noi nu stiam...
fructele pe bat se introduc in ciocolata ...

sultanica
24.06.2007, 22:24:26
da, asta a fost si problema mea cu o firma de organizari. i-am intrebat daca au fantana de ciocolata, sa imi arate poze, in timpul asta mi se spunea ca au cel mai mic pret pe piata, si cand am vazut pozele cu fantana cea mica, tip metro, am zis pas. de fapt, am zis pas la tot, ca nu mi s-au parut profesionali deloc daca au incercat sa ma fraiereasca.

Dragele mele!
Eu nu am fost inca la nici un eveniment la care sa fie fantana de ciocolata. Sincer mie mi se pare o chestie de divertisment....e ceva nou si interesant...
Dar lamuriti-ma si pe mine, care ati vazut cu ochii vostrii, cat de mult se solicita aceasta delicatesa????
Inteleg din ce am mai citit pe forum ca se pune in functiune chiar la intrarea in local??? Bine ..... Pai atunci hai sa zicem ca unii (sau mai ales unele) gusta....dar pe urma lumea se aseaza la masa...se consuma o tarie, se mananca aperitivul....si concomitent se mai serveste si ciocolata cu fructe????
Mie mi se pare total aiurea......nu???
As vrea sa aud impresia cuiva care a participat la un eveniment unde a fost si fantana....

cinderella
24.06.2007, 22:40:23
Dragele mele!
Eu nu am fost inca la nici un eveniment la care sa fie fantana de ciocolata. Sincer mie mi se pare o chestie de divertisment....e ceva nou si interesant...
Dar lamuriti-ma si pe mine, care ati vazut cu ochii vostrii, cat de mult se solicita aceasta delicatesa????
Inteleg din ce am mai citit pe forum ca se pune in functiune chiar la intrarea in local??? Bine ..... Pai atunci hai sa zicem ca unii (sau mai ales unele) gusta....dar pe urma lumea se aseaza la masa...se consuma o tarie, se mananca aperitivul....si concomitent se mai serveste si ciocolata cu fructe????
Mie mi se pare total aiurea......nu???
As vrea sa aud impresia cuiva care a participat la un eveniment unde a fost si fantana....

Nici eu nu am fost inca la un eveniment unde sa fie fantana de ciocolata- sper ca nunta mea sa fie primul:-p
Pot sa iti spun insa ca am mancat capsuni in ciocolata si erau bestiale!

Cat despre momentul punerii in functiune; noi am vorbit cu cei de la agentie si am decis sa fie dupa ce se termina de mancat, ori inainte de tort, ori dupa- asta discutam mai incolo. Dar e ca un alt fel de desert.
La primirea oaspetilor vom avea sampanie si piscoturi (astea ne intra in meniu) si pe langa asta vom avea un minibar cu cocktailuri pentru cei care o sa doreasca. Aceeasi persoana care se ocupa de minibar se va ocupa si de fantana de ciocolata.
Sa stii insa ca au fost miresici care au avut deja fanatana de ciocolata si erau foarte multumite, am citit chiar aici pe forum, dar nu mai stiu pe unde...

sultanica
24.06.2007, 23:41:45
Nici eu nu am fost inca la un eveniment unde sa fie fantana de ciocolata- sper ca nunta mea sa fie primul:-p
Pot sa iti spun insa ca am mancat capsuni in ciocolata si erau bestiale!

Cat despre momentul punerii in functiune; noi am vorbit cu cei de la agentie si am decis sa fie dupa ce se termina de mancat, ori inainte de tort, ori dupa- asta discutam mai incolo. Dar e ca un alt fel de desert.
La primirea oaspetilor vom avea sampanie si piscoturi (astea ne intra in meniu) si pe langa asta vom avea un minibar cu cocktailuri pentru cei care o sa doreasca. Aceeasi persoana care se ocupa de minibar se va ocupa si de fantana de ciocolata.
Sa stii insa ca au fost miresici care au avut deja fanatana de ciocolata si erau foarte multumite, am citit chiar aici pe forum, dar nu mai stiu pe unde...

Tot cu capsuni am testat si eu fantana...si cu banane si kivi...sunt bune intr-adevar...dar cum ziceam...doar ca divertisment.
La nunta, unde sunt atat de multe feluri de mancare si bauturi, parerea mea este ca ciocolata e doat un desert pentru foarte scurt timp. Nu cred ca cineva se va ghiftui doar cu fructe si ciocolata. Daca nu va lua foc la prima utilizare mai indelungata, sunt dispusa sa o imprumut si altora.....

cinderella
25.06.2007, 00:07:49
Tot cu capsuni am testat si eu fantana...si cu banane si kivi...sunt bune intr-adevar...dar cum ziceam...doar ca divertisment.
La nunta, unde sunt atat de multe feluri de mancare si bauturi, parerea mea este ca ciocolata e doat un desert pentru foarte scurt timp. Nu cred ca cineva se va ghiftui doar cu fructe si ciocolata. Daca nu va lua foc la prima utilizare mai indelungata, sunt dispusa sa o imprumut si altora.....

Sa ne spui si noua dupa nunta cum a fost experienta ta cu fantana. >:D<
Am vazut ca exista si fantana de sampanie! Dar pentru mine asta deja e prea mult...

lakra_c
25.06.2007, 10:21:26
mie mi se pare ca deja la tort e tardiv sa functioneze fantana , pentru ca lumea e super satula si nu mai are chef de dulciuri; plus ca toti vor sa guste in primul rand tortul.
in alta ordine de idei : te duci la nunta , vezi fantana frumos amenajata intr-un colt (ca dureaza ceva timp instalarea si nu cred ca o instaleaza cineva in mijlocul petrecerii) stai si salivezi toata noaptea la ea dar poti sa gusti abia la momentul tortului...nu mi se pare o idee prea buna.
la mine fantana va functiona intre 8-12 sau 1:00 , la primire oaspetii vor fi invitati sa serveasca si frigarui de fructe invelite in ciocolata (ca sa nu mai spun ce bine se potriveste sampania cu ciocolata;-)) in afara de piscoturi si sampanie .pana se strang toti invitatii , pana la valsul mirilor , toata lumea care are chef poate sa se indulceasca , apoi intre aperitiv , dupa peste etc cine are chef poate sa mai guste ceva ciocolata .

Hanu
25.06.2007, 14:37:41
la mine fantana va functiona intre 8-12 sau 1:00 , la primire oaspetii vor fi invitati sa serveasca si frigarui de fructe invelite in ciocolata (ca sa nu mai spun ce bine se potriveste sampania cu ciocolata;-)) in afara de piscoturi si sampanie .pana se strang toti invitatii , pana la valsul mirilor , toata lumea care are chef poate sa se indulceasca , apoi intre aperitiv , dupa peste etc cine are chef poate sa mai guste ceva ciocolata .

tot asa m-am gandit si eu....

elluzza
25.06.2007, 21:26:20
tot asa m-am gandit si eu....

si eu, si eu! fantana de cioco la inceput

ioana_cata2001
25.06.2007, 23:00:20
corect la inceput e cel mai bine , si eu zic ca se merita , si ca noutate si ca efect acum eu mai am o nelamurie , se mai pun fructe si dulciuri si pe masa ? sau ramane fantana si tortul ? Oricum nu-mi amintesc sa fi mancat fructe la vreo nunta

lakra_c
27.06.2007, 07:50:17
corect la inceput e cel mai bine , si eu zic ca se merita , si ca noutate si ca efect acum eu mai am o nelamurie , se mai pun fructe si dulciuri si pe masa ? sau ramane fantana si tortul ? Oricum nu-mi amintesc sa fi mancat fructe la vreo nunta
eu pun fructe. o fructiera la o masa rotunda de 10-12 persone , dar sa fie destul de incarcata cu fructe!

denisamadalina
27.06.2007, 11:03:45
Si eu! Si fructe si fantana de ciocolata. Poate unii sunt "la dieta" si nu vor cioco si-mi papa frcutele de la fantana!=))

dacaunico
27.06.2007, 11:38:28
Buna fetelor.
Eu am avut fantana de ciocolata la nunta si vreau sa va spun ca a fost o adevarata senzatie pt invitati.Cand am ajuns la restaurant,pe la ora 18,fantana era instalata si am tinut-o pana dupa miezul noptii.Pe masa nu am mai avut fructe,parerea noastra a fost ca nu merita,toti s-au servit de la fantana.

bellepoque
27.06.2007, 11:39:33
Undeva pe forum era un subiect cu de unde luam fantana de ciocolata si cat costa, dar nu il mai gasesc. Sugestii (si de subiect si de fantana :)?

cinderella
27.06.2007, 11:47:20
Buna fetelor.
Eu am avut fantana de ciocolata la nunta si vreau sa va spun ca a fost o adevarata senzatie pt invitati.Cand am ajuns la restaurant,pe la ora 18,fantana era instalata si am tinut-o pana dupa miezul noptii.Pe masa nu am mai avut fructe,parerea noastra a fost ca nu merita,toti s-au servit de la fantana.

Si a functionat pe tot parcursul nuntii? Au fost anumite momente ale nuntii cand lumea mergea "mai des" la fantana?>:D<

dacaunico
27.06.2007, 12:02:14
Si a functionat pe tot parcursul nuntii? Au fost anumite momente ale nuntii cand lumea mergea "mai des" la fantana?>:D<
Nu am avut-o toata nunta;nunta a tinut de la 18 pana dimineata la 6.Fantana era acolo cand am ajuns iar dupa miezul noptii au luat-o.Din cand in cand,o mai opreau cate 5-10 min,at cand se incalzea prea tare aparatul.
Nu pot sa spun ca au fost anumite momente cand mergea lumea mai des,au fost care au mers de la bun inceput si au fost care au prins curaj doar mai tarziu,dar mereu era lume la ea,exceptand momentele cand se servea masa.

Dianutza
27.06.2007, 14:30:14
Daca vrei sa cumperi fantana de ciocolata cauta la hipermarketuri. Pretul este in functie de persoane si luna trecuta era la oferta in Metro daca tin bine minte. Pt o fantana de max. 100 pers. era 200 Ron. Ceva de genul acesta....

Irinuca
28.06.2007, 10:10:16
la noi a functionat fanatana de la ora 20 la 23 , a avut succes, s-a facut coada la un moment dat hihi, ciocolata a fost delicioasa . Am eliminat cosul cu fructe de pe masa, mi s-au parut in plus , si masa ar fi fost prea incarcata si daca vroia cine fructe puteau sa-si ia de la fantana.

andreea_geanina
29.06.2007, 14:38:39
la noi a functionat fanatana de la ora 20 la 23 , a avut succes, s-a facut coada la un moment dat hihi, ciocolata a fost delicioasa . Am eliminat cosul cu fructe de pe masa, mi s-au parut in plus , si masa ar fi fost prea incarcata si daca vroia cine fructe puteau sa-si ia de la fantana.

hmmmmmmmmm ce bine arata

copilitza
29.06.2007, 15:30:50
si eu am avut fantana la nunta! m-a costat 700 de ron! in care e inclus fantana cu ciocolata,personalul pe tot parcursul nuntii,fructe si restul...adica servetele farfurii betisoare....

5190351904

andreea_geanina
01.07.2007, 10:08:38
si eu am avut fantana la nunta! m-a costat 700 de ron! in care e inclus fantana cu ciocolata,personalul pe tot parcursul nuntii,fructe si restul...adica servetele farfurii betisoare....

5190351904

mi-ar placea si mie insa nu cred ca imi mai permit si fantana de ciocolata.pupiciiiiii>:D<

sardelutza
01.07.2007, 13:44:02
\:D/ Si noi vom avea fantana de cioco ... de la aceeasi firma cu a Irinucai si cea care a aranjat si fantana din pozele Clonei....
De-abia astept =P~=P~=P~=P~=P~=P~

Initial refuzasem ideea fantanii, ni se parea un moft destul de scump. Dar asa eliminam si fructele de pe mese si in locul lor putem pune lumanarele, flori etc. Nici nu mai dam banii pe fructe ca intra in pretul fantanii. Si am scapat si de stresul desertului, ca multa lume zicea ca nu e de ajuns tortul.
Costa 3 euro de pers fata tva. Include fructe, gogosele, betisoare, etc, personal care sa stea langa ea si sa ii ajute pe invitati. Am uitat insa sa intreb cate ore or sa stea :))...

Sper sa aiba fantani de cioco macar pe la una din multe nunti la care mai avem de mers pana la a noastra ca nu mai pot de pofta =P~=P~=P~=P~=P~

Bebitzza
06.07.2007, 09:34:59
Noi ne gandisem sa luam fanatana de ciocolata.
Ideea e super dar ne-am gandit la un aspect: daca luam ciocolata, sa nu ramanem cu mancarea pe masa, ciocolata fiind dulce nu mai ai pofta de mancare.:"><:-P

juliejolie
22.07.2007, 01:38:42
Noi ne gandisem sa luam fanatana de ciocolata.
Ideea e super dar ne-am gandit la un aspect: daca luam ciocolata, sa nu ramanem cu mancarea pe masa, ciocolata fiind dulce nu mai ai pofta de mancare.:"><:-P

Exact la asta ma gandeam si eu! Are efect maxim la inceput, inainte de aperitiv, cu toate ca la urma urmei e un desert! Deci cui o sa ii mai arda sa manance mancare?! (sau asta e si ideea?;)) )
In plus, copiii ar fi innebuniti, spre disperarea parintilor...si apoi clar ca nu se vor mai atinge de mancare!!
Pe de alta parte, fructele sunt oricum necesare dupa parerea mea, pt ca dupca ce mananci de toate iti cade bine ceva mai racoritor, soft...:)>-

cinderella
22.07.2007, 09:17:09
Exact la asta ma gandeam si eu! Are efect maxim la inceput, inainte de aperitiv, cu toate ca la urma urmei e un desert! Deci cui o sa ii mai arda sa manance mancare?! (sau asta e si ideea?;)) )
In plus, copiii ar fi innebuniti, spre disperarea parintilor...si apoi clar ca nu se vor mai atinge de mancare!!
Pe de alta parte, fructele sunt oricum necesare dupa parerea mea, pt ca dupca ce mananci de toate iti cade bine ceva mai racoritor, soft...:)>-

Pe noi de aceea ne sfatuisera cei de la agentie sa "inauguram" fantana de ciocolata dupa sau inainte de tort; dar cand lumea a terminat de mancat...Cum avem o salita mica alaturi, poate se poate aranja in asa fel incat lumea sa nu o vada instalata inainte...inca nu ne-am decis ce facem cu fantana, pana nu mergem la sala sa vorbim de meniu exact ce va contine si sa discutam cu cei de la sala, la noi fantana ramane pe "lista de asteptare"...

lacrimaxx
25.07.2007, 16:56:50
Mie mi se paer mai mult un moft.E super ca efect,dar practic...M-am gandit si eu la ea..dar daca ciocolata nu o s afie buna?cum se procedeaza mai exact?cumparam noi cioco sau e inclusa??Si cred ca dupa ce vor manaca invitatii cioco nu o sa le mai fie foame ,si poet unii se vor simti si rau,mai ales pe caldurile astea

cinderella
25.07.2007, 22:32:07
Mie mi se paer mai mult un moft.E super ca efect,dar practic...M-am gandit si eu la ea..dar daca ciocolata nu o s afie buna?cum se procedeaza mai exact?cumparam noi cioco sau e inclusa??Si cred ca dupa ce vor manaca invitatii cioco nu o sa le mai fie foame ,si poet unii se vor simti si rau,mai ales pe caldurile astea

Sincer, e un capriciu...noi am taiat-o deja de pe lista, desi eu imi doream tare mult...dar ne-am facut niste socoteli si am renuntat la cateva capricii.
Cred ca e de efect, si impreuna cu tortul ar fi un desert genial! Merita daca nu te-ai bagat la alte mari cheltuieli sa o iei, noi nu mai putem ca ne-am intins deja foarte mult...:-L

fortuna
30.07.2007, 11:05:23
si eu am 2 fantani de ciocolata , una cu ciocolata alba si una cu ciocolata de lapte, m-am gandit ca ar fi bine sa o servesc dupa tort.

mariammary2000
30.07.2007, 11:22:05
Buna fetelor. Casa de piatra si tot ce va doriti voi sa se realizeze.
Intr-adevar fantana de ciocolata este un capriciu...dar daca la nunta noastra nu ne putem permite un capriciu, atunci cand? Este o ocazie unica, cea mai importanta zi din viata noastra care trebuie sa iasa perfect. Iar fantana de ciocolata este spectaculoasa in adevaratul sens al cuvantului. Intradevar fantana implica niste bani in plus, dar ganditi-va ca daca invitatii vor fi luati prin surprindere cu ceva atat de extravagant si totodata elegant si rafinat, cu siguranta vor da mai mult la masa. Din experienta cam cu un milion in plus de familie. Oamenii vorbesc intre ei si cam jumatate din ei se hotarasc sa dea mai mult. Practic costurile pentru fantana de ciocolata sunt deja acoperite de cel putin 2 sau 3 ori. Asa ca nu se pune problema de pierdere...
Dar daca va hotarati sa inchiriati o fantana de ciocolata, trebuie sa aveti grija la anumite aspecte.
Cat de mare este fantana? Gasesc la acelasi pret o fantana mai mare?
Ce fel de ciocolata fososesc? Cea speciala pentru fantani are o concentratie mare de unt de cacao pt a fi fluida si a curge in valuri uniforme. Recomand ciocolata belgiana. Cea romaneasca e mai ieftina dar se amesteca cu ulei:-s
Topesc ciocolata in fata mea? Imi arata certtificatul de garantie?
Ce se intampla cu ciocolata care ramane dupa sfarsitul evenimentului(6-7kg)? O primesc eu?
Accesoriile de unica folosinta sunt incluse in pret?
Cam astea ar fi niste intrebari pe care sa le puneti neaparat ca sa nu aveti surprize. Si atunci cu siguranta nunta va iesi ca in povesti.

Nu inteleg cum vine chestia asta, daca am fantana de ciocolata oamenii dau mai mult la nunta. De obicei oamenii vin cu niste bani pregatiti intr un plic,in functie de relatia si obligatia pe care au cu respectivul cuplu. Adica daca ei vad ca am fantana de ciocolata, dau mai mult??
Scuzati ma dar mi se pare o prostie. Si cum ai calculat tu ca au dat cu un milion mai mult de persoana decat ar fi dat???
Eu o sa am fantana de cioco la nunta dar o iau pt ca vreau sa creez atmosfera nu ca sa mi ridice darul=))

rdc
30.07.2007, 11:47:04
Draga MIMI ideea era ca fantana de ciocolata nu presupune neaparat o cheltuiala in plus, cum s-a pus mai devreme problema. Este un lucru spectaculos si pe deasupra si super delicios.
Faza cu banii am trait-o pe propia piele cand am fost anul trecut la o nunta in sibiu la varul meu. Imi propusesem sa dau o anumita suma de bani. Dar am fost intampinati de o fantana de ciocolata si in mijlocul evenimentului au adus si o trupa de copii dansatori sportivi. Toata lumea a fost incantata. Pe la sfarsit am inceput sa vorbim intre noi cam cat sa dam si am hatarat sa mai adaugam un milion. La fel au facut majuritatea celor cu care am vorbit. Factorul surpriza ne-a influentat decizia.
Dar, dupa cum ai zis si tu, nunta nu o faci pt bani, o faci pentru ca e o zi unica ce trebuie sa iasa perfect, asa cum ti-ai dorit. Iar fantana este un 'capriciu' cum s-a zis mai devreme, dar nu presupune neaparat o cheltuiala in plus.
Sper ca m-am facut inteleasa.

mariammary2000
31.07.2007, 10:46:37
Draga MIMI ideea era ca fantana de ciocolata nu presupune neaparat o cheltuiala in plus, cum s-a pus mai devreme problema. Este un lucru spectaculos si pe deasupra si super delicios.
Faza cu banii am trait-o pe propia piele cand am fost anul trecut la o nunta in sibiu la varul meu. Imi propusesem sa dau o anumita suma de bani. Dar am fost intampinati de o fantana de ciocolata si in mijlocul evenimentului au adus si o trupa de copii dansatori sportivi. Toata lumea a fost incantata. Pe la sfarsit am inceput sa vorbim intre noi cam cat sa dam si am hatarat sa mai adaugam un milion. La fel au facut majuritatea celor cu care am vorbit. Factorul surpriza ne-a influentat decizia.
Dar, dupa cum ai zis si tu, nunta nu o faci pt bani, o faci pentru ca e o zi unica ce trebuie sa iasa perfect, asa cum ti-ai dorit. Iar fantana este un 'capriciu' cum s-a zis mai devreme, dar nu presupune neaparat o cheltuiala in plus.
Sper ca m-am facut inteleasa.

M a surprins un pic modul in care ai expus acest element surpriza:-p , nu mi am imaginat o ca pe o afacere. Adica eu una daca ma duc la nunta cu niste bani pregatiti nu ma mai intereseaza ca nu mi place mancarea sau muzica sau decorul, intelegi? De asta m a mirat. depinde aici de modul in care abordeaza fiecare problema:*

juliejolie
31.07.2007, 14:50:23
M a surprins un pic modul in care ai expus acest element surpriza:-p , nu mi am imaginat o ca pe o afacere. Adica eu una daca ma duc la nunta cu niste bani pregatiti nu ma mai intereseaza ca nu mi place mancarea sau muzica sau decorul, intelegi? De asta m a mirat. depinde aici de modul in care abordeaza fiecare problema:*

Eh, ba depinde la cine mergi - daca ti-e f apropiat, nu tii cont de toate astea, dar daca e doar o cunostinta, e normal sa raportezi darul la calibrul nuntii...
Insa nu mi se pare normal ca daca vezi fantana de cioco la nunta - zici "wooow", si bagi mai adanc mana in buzunar! Pana la urma dai atat cat ai stabilit de la bun inceput, si doar im cazuri speciale, cum am zis mai sus, mai scazi din suma, daca e o nunta-dezastru. b-( >:)

MaryT
31.07.2007, 17:53:48
Iri imi pare rau sa citesc ca nu o sa mai aveti fantana de cioco :(( :(( :((

Noi nu stiu daca vom avea...in schimb am fost la 2 evenimente ( mondene, nu nunti ) la care a fost fantana de cioco..la primul eveniment nici nu stiam ce e aia si nu am papat..L-) L-) .am dat cu ochiul pe forum si am gasit minunatia de fantana...la al 2-lea eveniment am dat iama in ea cu o prietena ca aproape ni se facuse rau la cat mancasem L-) ( eram si flamande si ne asunsesem sa nu ne vada lumea L-) )...vreau sa zic ca era o fantana mare frate ..nu gluma..si bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa de de lingeai pe degete..8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} .am intrebat si am aflat ca ,costul acelei fantani era de vreo aprox. 1000 Euros..si de cat sa am o chichineatza de fantana si nu una grandioasa mai bine nu cred ca o sa am...mai vedem pana atunci..

bafta la cioco >:D< >:D< >:D<

mariammary2000
01.08.2007, 09:32:44
Gasesti cu 300 de euro fantani pentru 100 de persoane, 1000 de euro mi se pare exagerat de scump, da o incolo e doar un suport si niste cioco topita cu cateva fructe:-SS

alexandradinu
01.08.2007, 15:33:14
sa stiti ca organizarea nuntii te obliga sa scazi sau sa pui din dar , pt ca daca tu te duci de acasa cu o suma de bani ,iar oamenii aia si-au dat silinta ca totul sa fie super si implicit au cheltuit enorm cred ca nu te mai lasa mana sa dau darul astfel incat sa nu iti platesti nici macar ce consumi , eu am patit-o de multe ori , m-am dus cu gandul ca merge masa atat iar cand am vazut pregatirile am plusat , pentru ca nu cred ca vrea nimeni sa faca paguba... iar dupa parerea mea daca nu ai bani suficienti pt a plusa atunci iti dai seama din timp si ori trimiti banii putini fara sa te prezinti ori pleci din timp fara a consuma dar dand darul cel putin.
parerea mea ... eu nu vreau sa ma injure nimeni la gandul ca aia nu si-a platit nici macar meniu ... si am auzit de multe ori aceasta problema

MaryT
01.08.2007, 15:34:55
Gasesti cu 300 de euro fantani pentru 100 de persoane, 1000 de euro mi se pare exagerat de scump, da o incolo e doar un suport si niste cioco topita cu cateva fructe:-SS

pai asta am zis si eu.:O ..mai caut sa vad ce si cum !!!

mariammary2000
02.08.2007, 09:00:22
sa stiti ca organizarea nuntii te obliga sa scazi sau sa pui din dar , pt ca daca tu te duci de acasa cu o suma de bani ,iar oamenii aia si-au dat silinta ca totul sa fie super si implicit au cheltuit enorm cred ca nu te mai lasa mana sa dau darul astfel incat sa nu iti platesti nici macar ce consumi , eu am patit-o de multe ori , m-am dus cu gandul ca merge masa atat iar cand am vazut pregatirile am plusat , pentru ca nu cred ca vrea nimeni sa faca paguba... iar dupa parerea mea daca nu ai bani suficienti pt a plusa atunci iti dai seama din timp si ori trimiti banii putini fara sa te prezinti ori pleci din timp fara a consuma dar dand darul cel putin.
parerea mea ... eu nu vreau sa ma injure nimeni la gandul ca aia nu si-a platit nici macar meniu ... si am auzit de multe ori aceasta problema
Depinde mult de cum gandim, eu ma orientez dupa relatia mea cu respectivii si dupa locatie. Nu prea are importanta ca ajung acolo si nu mi plac baloanele sau mi se pare ca sunt prea putini cartofi in farfurie. In ce priveste costul meniului, atata timp cat cunosc locatia implicit cunosc si costul aproximativ, deci nu exista riscul sa ma trezesc ca n am cotizat peste meniu;-)

Emma_
11.08.2007, 22:48:01
Stiu ca poate nu e locul potrivit...insa m-am gandit totusi sa incerc...Am inchiriat fantana de ciocolata pt data de 29 sept...insa nunta nu va mai avea loc. E cineva interesat? Fantana a fost inchiriata pt Buc....POate e cineva care doreste....

lakra_c
14.08.2007, 08:01:23
fetelor , are cineva o foto cu o fantana de 70 cm inaltime?
nu-mi pot da seama cat este de mare , adica banuiesc ca 35 cm ocupa numai suportul pe care sunt amplasate etajele fantanii. imi puteti spune daca ar fi potrivita pentru o nunta de 140 persoane?

lakra_c
15.08.2007, 07:14:19
fetelor , are cineva o foto cu o fantana de 70 cm inaltime?
nu-mi pot da seama cat este de mare , adica banuiesc ca 35 cm ocupa numai suportul pe care sunt amplasate etajele fantanii. imi puteti spune daca ar fi potrivita pentru o nunta de 140 persoane?
chiar nu stie nimeni nimic? :(

MaryT
15.08.2007, 07:37:35
chiar nu stie nimeni nimic? :(

imi pare rau dar nu am idee...:-s :-s :-s :-s

lakra_c
15.08.2007, 08:01:50
ufff...ce dificil ! problema e ca pot sa o iau de la agentia care decoreaza sa nu ma mai complic cu altii de pe la alte firme...dar vreau ca fantana sa impresioneze , sa aiba impact vizual , si am masurat eu sa vad cam cat de inalta ar fi asezata pe masa si mi se pare ca ar mai trebui vreo 30 cm.

MaryT
15.08.2007, 08:04:28
ufff...ce dificil ! problema e ca pot sa o iau de la agentia care decoreaza sa nu ma mai complic cu altii de pe la alte firme...dar vreau ca fantana sa impresioneze , sa aiba impact vizual , si am masurat eu sa vad cam cat de inalta ar fi asezata pe masa si mi se pare ca ar mai trebui vreo 30 cm.

vreo 30 adaugat la cat??

MonArt
15.08.2007, 10:07:52
Si pe mine m`ar interesa o fantana de ciocolata, dar sunt din Oradea si nu stiu daca aici se gaseste!Stie careva?

Buna draga,

Daca te mai intereseaza, uite o oferta care am primit-o eu pentru fantana de ciocolata:

Inchirierea full – service a fantanii cu ciocolata : fantana cu ciocolata, personal calificat care va sta langa fantana pe toata durata inchirierii ei, ciocolata belgiana de cea mai buna calitate, fructe proaspete ( portocale, mere, ananas, banane, kiwii ), betisoare de bambus, servetele, decor masa fantana cu fustita alba – 10 ron/ pers
Total : 1000 Ron

Elgies Decor 410282 Oradea, Str. Cazaban nr.49 In incinta Casei Tineretului Mobil: 0744-88.56.11 0748-35.44.37 - 0748-ELGIES E-mail: [email protected] ([email protected])

athena1509
15.08.2007, 20:13:37
buna!! Eu sunt din Mangalia si m-ar interesa la nunta noastra o astfel de fantana...numai ca nu gasesc in constanta nici o firma. Ar fi o chestie foarte ingenioasa aceasta fantana si cred ca va avea un efect super asupra invitatilor.
Va rog mult daca stie cineva vreo firma ceva...eventual o oferta de pret..anuntati-ma si pe mine. Va rog din suflet!!

Multumesc !!

lacrimaxx
15.08.2007, 21:06:13
buna!! Eu sunt din Mangalia si m-ar interesa la nunta noastra o astfel de fantana...numai ca nu gasesc in constanta nici o firma. Ar fi o chestie foarte ingenioasa aceasta fantana si cred ca va avea un efect super asupra invitatilor.
Va rog mult daca stie cineva vreo firma ceva...eventual o oferta de pret..anuntati-ma si pe mine. Va rog din suflet!!

Multumesc !!

Off topic
Buna si eu sunt din mangalia

lacrimaxx
15.08.2007, 21:08:23
Ne-am hotarat si noi sa luam fantana.Acum mai am o dilema,pt aprox 200 de invitati cam cat d emare trebuie sa fie fantana?
O sa o folosim pt cocktail ,deci va functiona cam 3 ore si nu vor mai fi nici un fel de dulciuri.

lakra_c
15.08.2007, 21:25:03
vreo 30 adaugat la cat??
vreo 30 adaugat la cei 70 cm pe care-i are...am scris mai sus !

pupick
16.08.2007, 11:34:27
Am si eu o intrebare la voi, fetelor, fiindca m-am hotarat sa inchiriez o fantanica care, by the way, va fi o mareeee surpriza pe care o fac mirelui, el fiind un mare iubitor de ciocolata=P~ ....Cum se procedeaza cu cel care vine din partea firmei, i se asigura un meniu, asa cum se procedeaza cu cei care fac parte din formatie, cameraman etc?...M-am interesat la o anumita firma si mi s-a spus ca se inchiriaza acea fantana pentru maxim 5 ore....bine, oricum, nu cred ca o voi tine atat....dar nici nu l-as tine pe bietul om flamand...Voi ce parere aveti?:*

juliejolie
16.08.2007, 11:49:30
Am si eu o intrebare la voi, fetelor, fiindca m-am hotarat sa inchiriez o fantanica care, by the way, va fi o mareeee surpriza pe care o fac mirelui, el fiind un mare iubitor de ciocolata=P~ ....Cum se procedeaza cu cel care vine din partea firmei, i se asigura un meniu, asa cum se procedeaza cu cei care fac parte din formatie, cameraman etc?...M-am interesat la o anumita firma si mi s-a spus ca se inchiriaza acea fantana pentru maxim 5 ore....bine, oricum, nu cred ca o voi tine atat....dar nici nu l-as tine pe bietul om flamand...Voi ce parere aveti?:*

Pupick,
eu stiu ca fantana vine impreuna cu o gagicutza care sta langa ea si indruma oaspetii, pune ciocolata, fructele, etc... deci ea sta in picioare pe parcursul celor 4-5 ore => cand sa manance ceva?! Eventual o intrebi din politete daca vrea ceva, dar eu una nu cred ca e cazul...
In plus, dj-ul, cameramanul si fotgraful stau pe parcursul intregii nunti (si si asa ai vazut ce subiect controversat e - daca sa aiba meniu intreg sau nu...)

Dar spune-ne si noua ce fel de fantana ai de gand sa iei si cat costa!
O pui de la inceput, de la aperitiv?
>:D<

pupick
16.08.2007, 12:00:23
Iti multumesc pentru promptitudine...>:D< Hm, eventual ii voi pregati ceva mai putin sofisticat; totusi, oameni suntem....nu ma lasa inima sa o las asa...sa vedem cum va fi atunci...
Cat despre interesat, am inceput cu fantanadecioco....apoi voi lua la rand toate firmele despre care s-a scris pe aici, sa vad preturi si oferte...as vrea prin toamna sa fac ctr, sa nu am vreo surpriza....aici, de exemplu, mi s-a spus ca pentru 120-130 pers, pretul ar fi de 320E+Tva, avans 30%, se inchiriaza pe 5 ore, dar am uitat sa intreb cand se dau restul banilor#-o .....bineinteles ca se face ctr, si mai aproape de nunta se stabileste exact nr de persoane si de ce cantitate ai nevoie, se face un act aditional
Cat despre pus...hmmm#-o....aici chiar e o problema, eu as fi vrut sa fac o intrare triumfala8-} , ce ti-e si cu surprizele astea, dar am inteles ca ar trebui amenajata, asa ca am sa aranjez sa o gasim in restaurant cand ajungem....oricum, mai vedem, pana atunci mai e destul....important e sa pun mana pe ea:D

pupick
16.08.2007, 12:10:20
Apropo, un pic off-topic:-p , vad ca faci la Herastrau...super, cumnata-mea a facut acolo in 2006, in salonul rosu...ce pot sa iti spun, a fost ok, organizarea, totul, mi-a placut....mancarea excelenta; ai facut o alegere fffff buna...terasa am vazut-o si eu, arata super bine....bv tie

dr22ramo
20.08.2007, 21:13:02
si eu am avut fanta de ciocolata la naunta si tot cee ce pot sa va spun e ca merita:)
a fost de efect...si ma bucur ca nu am renuntat la ea

anna_marya
20.08.2007, 21:30:40
Stiu ca poate nu e locul potrivit...insa m-am gandit totusi sa incerc...Am inchiriat fantana de ciocolata pt data de 29 sept...insa nunta nu va mai avea loc. E cineva interesat? Fantana a fost inchiriata pt Buc....POate e cineva care doreste....

Mi-ar trebuie pentru 8 septembrie...crezi ca se poate?

Andra_St
20.08.2007, 22:24:34
fetelor, putei sa imi dati si mie niste preturi pt o fantana de ciocolata?
si practic - aici intreb pt ca nu stiu - cum vine asta? e ciocolata varsata in valuri, cum se face cum sampania? si cum se servesc invitatii?

dyna_ana
21.08.2007, 15:44:10
fetelor, putei sa imi dati si mie niste preturi pt o fantana de ciocolata?
si practic - aici intreb pt ca nu stiu - cum vine asta? e ciocolata varsata in valuri, cum se face cum sampania? si cum se servesc invitatii?
Pai ai vazut cum arata fantana, nu?
Curge ciocolata topita pe 2 sau 3 nivele, si langa ea, se pun niste platouri cu bucati de fructe si fiecare infige cate bucatele vrea pe un bat, si apoi pune batul sub jetul de ciocolata.Binenteles trebuie farfurioare si servetele!
Eu am vazut niste preturi in cluj, era 4 euro de persoana,dar includeau si platourile cu fructe.
Si mi se pare ca o fantana e pt. maxim 250 de persoane.Eu voi avea o nunta mare, cam 350 persoane, si nu cred ca voi avea fantana de ciocolata, desi mi-as fi dorit...

athena1509
21.08.2007, 15:49:06
am gasit pe un site o adresa de contact a unei firme din bucuresti si am intrebat cat costa sa inchiriez fantana avand in vedere ca noi avem nunta la mangalia.
Mi-a raspuns ca fantana costa 600 de euro plus 100 de euro pt transport.
Mie mi se pare exagerat totusi ..asa ca voi renuntza la acest capriciu din pacate...:(

Andra_St
21.08.2007, 16:16:01
am gasit pe un site o adresa de contact a unei firme din bucuresti si am intrebat cat costa sa inchiriez fantana avand in vedere ca noi avem nunta la mangalia.
Mi-a raspuns ca fantana costa 600 de euro plus 100 de euro pt transport.
Mie mi se pare exagerat totusi ..asa ca voi renuntza la acest capriciu din pacate...:(

este foarte mult!!!
la asa preturi, nici nu ma gandesc sa mai cumpar si de asta!

lacrimaxx
21.08.2007, 22:41:19
Am si eu o intrebare urgenta...pt 150-200 de pers cat de mare trebuie sa fie fantana??

Emma_
28.08.2007, 13:07:34
Mi-ar trebuie pentru 8 septembrie...crezi ca se poate?

Nu stiu ce sa zic....stiu ca erau destul de ocupati....Adik eu am facut rezervarea cu destul timp in urma, insa...poti incerca un telefon! Casa de piatra si sa fiti fericiti!

marinusca
29.08.2007, 13:05:01
Nu stiu ce sa zic....stiu ca erau destul de ocupati....Adik eu am facut rezervarea cu destul timp in urma, insa...poti incerca un telefon! Casa de piatra si sa fiti fericiti!

Am avut si eu fantana de ciocolata la nunta, din pacate, poate si pentru ca nu a fost pozitionata bine si a fost si infiorator de cald, nu a avut foarte mare succes.Nici macar poze cu ea nu am..:"> Am cateva poze doar cu aranjamentele de fructe iniante sa vina fantana.O sa vi le pun ca sa va faceti o idee cum au aranjat.Eu am fost foarte multumita de cascada... si de patroana(Beatrice) care este un om deosebit si corect.A tinut cont de tot ce am discutat si totul a fost impecabil.A venit si ea personal cand au montat fantana ceea ce mi se pare mare lucru..:* A ramas chiar si cateva ore la nunta sa priveasca.Nu vreau sa fie considerata reclama doar ca eu am cautat mult si mi se pare cea mai buna varianta (erau si cei mai ieftini de la noi)<:-P Pupici

elara
03.09.2007, 02:34:11
Buna.
In Iasi se poate face rost de fantana de ciocolata?
Multumesc

G30rgia
03.09.2007, 09:26:45
si noi am optat pt fantana d cioco.... poate parea un moft dar a dat super bine la nunta... chiar daca pers mai in varsta au fost mai timide si nu s-au apropiat, copiii si tineretul au stat numai in jurul mesei cu fructe.... si nu a costat nici mult (100 euro). mi s-a parut mai avantajoasa oferta cu fantanita decat sa cumpar eu fructe pt 170 d invitati. fantana d cioco a avut farmecul ei si nu regret alegerea

lacrimaxx
03.09.2007, 22:42:21
Cat de mare e fantana pt 150 de pers???eu voi avea asa ceva ,ma costa 550 eur.
Vor fi incluse fructe ,bezele si staff

ALEX21A
03.09.2007, 22:49:24
Cat de mare e fantana pt 150 de pers???eu voi avea asa ceva ,ma costa 550 eur.
Vor fi incluse fructe ,bezele si staff

la cat cost ar tb sa fie mare.......mie mi a trebuit fantana tot pt cam 150 pers,insa am luat una mare .......de 300 pers ,pt efect:D .........la pretul asta cred ca e pt 300 pers.......a mea a avut lungine de 1m.....si a costat 450 euro,cam asa......cu contract anu trecut.....alte preturi.....

uite o poza http://www.miresici.ro/attachment.php?attachmentid=63989&d=1187305571

lacrimaxx
03.09.2007, 22:52:17
la cat cost ar tb sa fie mare.......mie mi a trebuit fantana tot pt cam 150 pers,insa am luat una mare .......de 300 pers ,pt efect:D .........la pretul asta cred ca e pt 300 pers.......a mea a avut lungine de 1m.....si a costat 450 euro,cam asa......cu contract anu trecut.....alte preturi.....

sper.si eu tot pt efect o vreau...cei de la catering nu au stiut sa imi zica cati metri are..

waly
07.09.2007, 11:30:35
si noi am optat pt fantana d cioco.... poate parea un moft dar a dat super bine la nunta... chiar daca pers mai in varsta au fost mai timide si nu s-au apropiat, copiii si tineretul au stat numai in jurul mesei cu fructe.... si nu a costat nici mult (100 euro). mi s-a parut mai avantajoasa oferta cu fantanita decat sa cumpar eu fructe pt 170 d invitati. fantana d cioco a avut farmecul ei si nu regret alegerea

Cum adica 100euro???? atat te-a costat fantana, ciocolata sau fructele, sau nu inteleg. Mi se pare foarte putin.....poate nu am inteles eu bine.....

G30rgia
26.09.2007, 15:11:28
Cum adica 100euro???? atat te-a costat fantana, ciocolata sau fructele, sau nu inteleg. Mi se pare foarte putin.....poate nu am inteles eu bine.....

:)... ai inteles bine... 100 euro!o masutza plina de fructe si fantanita, plus ca mi-au mai adus ciocolata si fructe cand s-au terminat primele!

Pysycuta
28.09.2007, 00:26:57
daca este doar 100 de euro chiar se merita

gabitza_sta
28.09.2007, 10:49:21
si locul in care avem noi nunta la anu' ne ofera aceasta posibilitate...ma costa 9 lei/persoana si include frigarui de fructe, piscoturi si inca nu stiu ce...
pentru aprox 120 de omuleti cat o sa avem noi la nunta o sa fie cam 330 EUR cu totul ceea ce nu e mult.
am sa ma consult cu imparatia sa vedem ce spune..daca ii place ideea. :)
mie mi se pare interesanta...chiar imi plac nuntile unde sunt cateva chestii deosebite care puncteaza frumos niste momente. dar as prefera cu cioco alba....nu stiu de ce...=P~
G.

waly
28.09.2007, 11:02:36
:)... ai inteles bine... 100 euro!o masutza plina de fructe si fantanita, plus ca mi-au mai adus ciocolata si fructe cand s-au terminat primele!

Mersi mult de raspuns.:* A costat super putin. Din pacate in Bucuresti nu gasesti asa ceva:( la banii astia. Cele mai ieftine sunt peste 350e pentru 100 pers. Daca ai timp as vrea si eu un PM cu firma de la care ai luat tu. PUPICI

emulici
28.09.2007, 13:11:57
[quote=G30rgia;371638]si noi am optat pt fantana d cioco.... poate parea un moft dar a dat super bine la nunta... chiar daca pers mai in varsta au fost mai timide si nu s-au apropiat, copiii si tineretul au stat numai in jurul mesei cu fructe.... si nu a costat nici mult (100 euro). mi s-a parut mai avantajoasa oferta cu fantanita decat sa cumpar eu fructe pt 170 d invitati. fantana d cioco a avut farmecul ei i nu regret alegerea[/quot

Si eu consider un moft pt mine, fantana de cioco. Mi-ar placea enorm de mult, dar eu am gasit numai peste 350 euro, o fantana pt 100 pers. Imi poti spune firma (pe PM) de la care ai luat tu, caci au un pret super bun.
Multumesc!

VeraQ
28.09.2007, 15:52:15
Pentru respectiva din imagine, mirele a platit parca 420 euro. A avut 130 invitati si domnul cu fantana a stat pt 2 ture de ciocolata (era un amabil desavarsit). Inutil sa spun ca am abuzat de asemenea surpriza placuta :D

ryanaro
28.09.2007, 15:56:34
Pentru respectiva din imagine, mirele a platit parca 420 euro. A avut 130 invitati si domnul cu fantana a stat pt 2 ture de ciocolata (era un amabil desavarsit). Inutil sa spun ca am abuzat de asemenea surpriza placuta :D

arata f bine, dar am vazut ca nu prea se poarta ciocolata alba... eu mi as dori de ciocolata alba. :>

VeraQ
28.09.2007, 16:09:00
arata f bine, dar am vazut ca nu prea se poarta ciocolata alba... eu mi as dori de ciocolata alba. :>
Domnu' cu fantana zicea ca fac si cu alba, eu alba as face, dar poporul doreste clasica. Si poporul da iama in fantana, nu eu, ca mireasa sa ma fac precum purcica :-"

ryanaro
28.09.2007, 16:13:14
Domnu' cu fantana zicea ca fac si cu alba, eu alba as face, dar poporul doreste clasica. Si poporul da iama in fantana, nu eu, ca mireasa sa ma fac precum purcica :-"

la mine la nunta nu conteaza ce doreste poporul. e ziua mea;)) . nici macar a mirelui =))...

ALEX21A
28.09.2007, 16:15:56

da........si eu tot cu firma asta am lucrat..ff dragutz d nul(de.ardelean).....atat costa......

ps>> se poate si cu cioco alba,rya....numai ca maj cer clasica....

juliejolie
28.09.2007, 16:36:37

Cum sa nu?? Aah, ce n-as da sa am si eu fantana de cioco...cum ar fi sa nu mananc tocmai eu???!!:O L-)

Dar revin cu intrebarea care ma framanta (pt voi, cele care ati avut la nunta): mai au pofta de mancare invitatii dupa ce dau iama prin cioco?? Cat despre copii...e clar ca nu mai mananca nici o faramitza de mancare dupa aia...:-\ >:)

VeraQ
28.09.2007, 17:09:24
Cum sa nu?? Aah, ce n-as da sa am si eu fantana de cioco...cum ar fi sa nu mananc tocmai eu???!!:O L-)

Dar revin cu intrebarea care ma framanta (pt voi, cele care ati avut la nunta): mai au pofta de mancare invitatii dupa ce dau iama prin cioco?? Cat despre copii...e clar ca nu mai mananca nici o faramitza de mancare dupa aia...:-\ >:)
Sper sa nu te superi ca-ti zic: ce mai conteaza daca mai au pofta de mancare? Doar nu-i pui la ingrasat. Treaba lor daca se ghiftuiesc din fantana numai. Eu am bagat cioco peste program, cam cate 2 ture din fiecare dulce pe care-l aveau pe masa am tavalit in fantana. Oricum, eu sunt caz special de maniaca, nu toata lumea va hiberna langa fantana. Dar sigur toti o vor admira ;;) E doar un moft, parerea mea, lumea va supravietui nuntii si fara fantana, dar ce mult m-a bucurat pe mine moftul asta al mirelui :x

mariammary2000
29.09.2007, 19:17:58
Si eu voi avea fantanita de cioco si ma costa 4 euro de persoana. Se ocupa cei de la hotel de asta. Sunt f multumita, nu e nici ieftin nici scump. il consider ca e un alt fel de mancare=))

Crita
29.09.2007, 21:35:14
Eu nu prea inteleg ce e toata agitatia asta cu fantana de ciocolata...Am vazut, am gustat, dar sincer mai incantata am fost de dulciurile oferite "spre tavalire in cioco", decat de ciocolata propriu zisa...

alexandradinu
30.09.2007, 08:49:27
Pai.. asta cred ca e tot farmecul , reyultatul final nu doar ciocolata sau doar fructele.
Eu va felicit pe cela care veti avea fantana... eu nu mi-o permit:-$

gabitza_sta
01.10.2007, 12:44:32
Eu nu prea inteleg ce e toata agitatia asta cu fantana de ciocolata...Am vazut, am gustat, dar sincer mai incantata am fost de dulciurile oferite "spre tavalire in cioco", decat de ciocolata propriu zisa...
cred ca eorba mai mult de faptul ca e spectaculoasa. inca nu e foarte impamantenita la noi si are un efect de "wow" asupra invitatilor. e fain sa fie asa, sa ai niste momente deosebite in cursul serii, oricare ar fi alea. :)

G.

ryanaro
01.10.2007, 14:18:56

eu cred ca depinde de calitatea ciocolatei... am mancat de la firme diferite si se simte diferenta. e ca si cum ai avea alaturi ciocolata calda de la plic, si ciocolata calda facuta cu fulgi de ciocolata. /:)

dandelion
09.10.2007, 13:50:55
Mai..ce sa zic..la noi a fost de mare efect fantana de cioco..a prisn super la invitati, chiar se mirau si cei de la local, ziceau ca de obicei arunca fructele dupa nunta, ca nu se mananca, la noi in nici doua ore s-au golit mesele cu fructe..numai merele au mai ramas..

dandelion
09.10.2007, 15:01:12
Alte cateva poze cu fantana..

ZRamona
09.10.2007, 17:25:13
da, asta e pretul...dar eu va zic ca merita. E distractia si deliciul invitatilor.:-p :)>-

*am si eu o intrebare: care e faza cu stelutele alea?pt ce le primim si cand? ca imi place cum clipocesc:D

pupicei

ZRamona
09.10.2007, 17:28:40
casa de piatra andana!!!

frumos buchet, al meu a fost tot din cale albe...si...daca ma uit mai bine, cred ca a fost identic.;))

Sa fiti fericiti!

ryanaro
09.10.2007, 17:30:52
da, asta e pretul...dar eu va zic ca merita. E distractia si deliciul invitatilor.:-p :)>-

*am si eu o intrebare: care e faza cu stelutele alea?pt ce le primim si cand? ca imi place cum clipocesc:D

pupicei

http://www.miresici.ro/faq.php?faq=vb_read_and_post#faq_stelute

mariammary2000
09.10.2007, 17:54:43
Alte cateva poze cu fantana..
ce pofta imi e de cioco asta buna, abia astept si eu fantanita mea de ciocolata>:D<

iony
09.10.2007, 21:36:20
fetelor, si noi ne gandim daca sa luam sau nu fantana de cioco. peste 1 luna este nunta cumnatului meu care are fantana si abia astept sa vad reactia invitatilor. asa o sa-mi fac si eu o idee. pupici si casa de piatra!!:*

dandelion
10.10.2007, 14:00:14
casa de piatra andana!!!

frumos buchet, al meu a fost tot din cale albe...si...daca ma uit mai bine, cred ca a fost identic.;))

Sa fiti fericiti!
Multumesc! poze de la nunta ta unde putem vedea?

raresstan
26.10.2007, 09:23:34
daca vrei fantana de ciocolata dai cat se cere pe piata....

alexandradinu
31.10.2007, 14:12:13
Daca vrei neaparat ..normal ca dai, dar te cam ustura buzanul la cat cere piata[-X

simonamark
01.11.2007, 14:04:08
Buna, fetelor
cine ma ajuta si pe mine cu informatii despre fantani de ciocolata de inchiriat
prima oara cand am auzit de ele a fost aici pe site, apoi am cautat pe net si am vazut si cum arata, cat costa in general, exista chiar un site special. de cand le-a vazut mi-e o pofta......<:-P .
Nu mi-am gasit inca restaurant, dar imi caut fantana:D . poate ma ajutati cu ceva informatii pt. ca vreau si eu una, dar 10.000.000 e cam mult (precizez ca imi trebuie pt. aprox 100 invitati)
buna,,,,,,,,,,in legatura cu fantana de ciocolata,,,,,,o poti cumpara chiar tu intra pe seitul www.argos.co.uk,si (http://www.argos.co.uk,si) o vei gasii la chocolate fountain-preturile sunt accesibile in jur de 30 lire sterline plus comisionul de livrare.etc si va ramane a ta adica o mai poti folosii la petreceri etc,,,,10.000.000 e mult,,,,,,,,

ALEX21A
01.11.2007, 14:56:08
buna,,,,,,,,,,in legatura cu fantana de ciocolata,,,,,,o poti cumpara chiar tu intra pe seitul www.argos.co.uk,si (http://www.argos.co.uk,si) o vei gasii la chocolate fountain-preturile sunt accesibile in jur de 30 lire sterline plus comisionul de livrare.etc si va ramane a ta adica o mai poti folosii la petreceri etc,,,,10.000.000 e mult,,,,,,,,

putina atentie nu strica;;) .........nunta a avut loc cu ceva timp in urma;;)

alexandradinu
02.11.2007, 15:15:21
LASA CA NU STRICA informatia poate fi utila altcuiva..... dar eu nu am gasit pe site-ul ala nici o fantana#-o

ryanaro
02.11.2007, 15:16:59
LASA CA NU STRICA informatia poate fi utila altcuiva..... dar eu nu am gasit pe site-ul ala nici o fantana#-o

http://www.argos.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/Search?storeId=10001&langId=-1&q=CHOCOLATE&pp=20&c_1=1|cat_8962203|Small%20kitchen%20appliances|896 2323

claudia_electra
02.11.2007, 15:22:22
si eu am gasit de cumparat fantana de asta, dar problema e ca ar trebui taiate fructele asa frumos, ar trebui sa puna cineva fulgi de ciocolata spre topire, adica e o gramada de munca legata de jucaria asta si ma intreb cine se poate ocupa de asta in timpul si inaintea nuntii #-o.

economic nu costa mai mult de 50 de euro una si cu fructele tot nu costa peste 100 euro toata distractia. dar logistic...

sugarlips
02.11.2007, 18:14:09
1000 ron nu mi se pare asa de mult, la 100 de invitati.
asta vine 10 ron/persoana....
daca va doriti asa de mult eu zic ca merita, renuntati la altceva si gata...:*

ainival
02.11.2007, 18:40:55
Initial am considerat ca este un moft, dar m-am convins cat e de interesanta week end - ul trecut cand am fost la o nunta care avea in peisaj si asa ceva. Bine, daca ma gandesc bine tot un moft este, dar macar e unul cu efect:D :D

adina_i
03.11.2007, 12:07:11
Fetelor, eu am vazut in Auchan de vanzare fantana de cioco. Elta cf 100 scria si costa......100 ron. Adica 1 milion. Era intr-adevar micuta dar la o adica puteti sa cumparati vreo 2 si le aranjati frumos. De la 10 mil la 2 milioane e o diferenta. Apoi puteti sa vindeti la jumatate de pret sau sa inchiriati si tot iesiti super bine.

Pysycuta
03.11.2007, 19:02:12
Fetelor, eu am vazut in Auchan de vanzare fantana de cioco. Elta cf 100 scria si costa......100 ron. Adica 1 milion. Era intr-adevar micuta dar la o adica puteti sa cumparati vreo 2 si le aranjati frumos. De la 10 mil la 2 milioane e o diferenta. Apoi puteti sa vindeti la jumatate de pret sau sa inchiriati si tot iesiti super bine.

buna ideea ta>:D<

oana_alina
04.11.2007, 01:30:31
Buna idee! \:D/

ClaRDeLuna
06.11.2007, 13:36:51
Eu am primit de ziua mea o astfel de fantana de ciocolata, nu am folosit-o inca si ma gandeam ca este cam mica pt nunta....voi ce ziceti daca as mai cumpara eu cateva cum se va proceda aveti idee? Eu initial vroiam sa inchiriez de la restarant desi pretul este cam mare, aproape 26 mil cu tot cu asistenta si consumabile.

sugarlips
06.11.2007, 14:26:10
Eu am primit de ziua mea o astfel de fantana de ciocolata, nu am folosit-o inca si ma gandeam ca este cam mica pt nunta....voi ce ziceti daca as mai cumpara eu cateva cum se va proceda aveti idee? Eu initial vroiam sa inchiriez de la restarant desi pretul este cam mare, aproape 26 mil cu tot cu asistenta si consumabile.

eu zic ca e mai bine daca o inchiriezi de undeva...ca ai tot tacamul:fantana, cioco, masa aranjata frumos,asistenta care arata la lume cum sa o foloseasca, fructe, etc....desi 26 milioane e cam mult....totusi...dar cati invitati ai? eu am mai auzit pe aici pe forum ca aprox 10 milioane costa la 100 persoane..

ClaRDeLuna
06.11.2007, 14:30:52
eu zic ca e mai bine daca o inchiriezi de undeva...ca ai tot tacamul:fantana, cioco, masa aranjata frumos,asistenta care arata la lume cum sa o foloseasca, fructe, etc....desi 26 milioane e cam mult....totusi...dar cati invitati ai? eu am mai auzit pe aici pe forum ca aprox 10 milioane costa la 100 persoane..
Cred ca o sa am maxim 140 persoane. Stiu am citit si eu ca sunt si mai ieftine dar nu stiu daca ma lasa de la restaurant sa inchiriez din alta parte, oricum cea pe care o am eu e micuta, e mai mult pt o zi de nastere si decat cu asta mai bine fara sau sa vad totusi daca ma lasa sa o inchiriez de la o alta agentie.

mariammary2000
06.11.2007, 15:02:16
Cred ca o sa am maxim 140 persoane. Stiu am citit si eu ca sunt si mai ieftine dar nu stiu daca ma lasa de la restaurant sa inchiriez din alta parte, oricum cea pe care o am eu e micuta, e mai mult pt o zi de nastere si decat cu asta mai bine fara sau sa vad totusi daca ma lasa sa o inchiriez de la o alta agentie.
cum sa nu te lase de la restaurant???:-w:-w:-w
cu bautura inteleg dar cu fantana???ce naiba, eu platesc cam 5 euro de persoana pt fantana si am cam 130-140 de invitati

gabitza_sta
06.11.2007, 15:21:47
eu zic ca fantana de ciocolata e destul de tricky de folosit daca nu sti cum, ce cioco sa cumperi, cum sa faci frigaruile de fructe...de multe ori ma gandesc ca mai bine dai un ban in plus si asigur efectul de spectacol...decat sa te gandesti economic si sa risti sa nu iti iasa.
stiu ca vin cu instructiuni si alea alea, chiar nu vreau sa fiu carcotasa...dar asa ma gandeam eu.
la noi (daca vrem sa o luam) costa 9 lei / om * 120 omuleti = 1,080 lei (adica vreo 300 EUR) ...ceea ce nu e exagerat de mult...pana la urma daca nici la nunta nu te salbaticesti ca sa faci tot ce poftesti...cand o mai faci?
G.

ClaRDeLuna
06.11.2007, 15:36:55
eu zic ca fantana de ciocolata e destul de tricky de folosit daca nu sti cum, ce cioco sa cumperi, cum sa faci frigaruile de fructe...de multe ori ma gandesc ca mai bine dai un ban in plus si asigur efectul de spectacol...decat sa te gandesti economic si sa risti sa nu iti iasa.
stiu ca vin cu instructiuni si alea alea, chiar nu vreau sa fiu carcotasa...dar asa ma gandeam eu.
la noi (daca vrem sa o luam) costa 9 lei / om * 120 omuleti = 1,080 lei (adica vreo 300 EUR) ...ceea ce nu e exagerat de mult...pana la urma daca nici la nunta nu te salbaticesti ca sa faci tot ce poftesti...cand o mai faci?
G.
Asta consider si eu, macar la nunta sa nu ma zgarcesc dar si 26 mil cat cer ei mi se pare cam mult pt 140 persoane. Cred ca cel mai bine ma apuc si caut oferte pe la alte agentii, imi poti spune tu la cine ai apelat, daca nu poti sctie aici spune-mi si mie pe pm, te rog mult.

gabitza_sta
06.11.2007, 15:57:30
Asta consider si eu, macar la nunta sa nu ma zgarcesc dar si 26 mil cat cer ei mi se pare cam mult pt 140 persoane. Cred ca cel mai bine ma apuc si caut oferte pe la alte agentii, imi poti spune tu la cine ai apelat, daca nu poti sctie aici spune-mi si mie pe pm, te rog mult.
eu m-am mirat cand am citit ce ai scris tu pe forum, 2,600 lei mi se pare destul de mult. vine aproape 20 lei / om. e mult. ce era inclus aici? totul? fantana, fructe, biscuitei, om care sa aiba grija de ea?
vorbim details pe PM. :*
G.

ClaRDeLuna
06.11.2007, 16:00:46
eu m-am mirat cand am citit ce ai scris tu pe forum, 2,600 lei mi se pare destul de mult. vine aproape 20 lei / om. e mult. ce era inclus aici? totul? fantana, fructe, biscuitei, om care sa aiba grija de ea?
vorbim details pe PM:*.
G.
Da aveam inclusa asitenta, consumabilele fructele si probabil biscuitei sau alte chestii, prea multe detalii nu i-am intrebat :*.

sugarlips
07.11.2007, 10:37:30
G.

asa zic si eu...:D

sugarlips
07.11.2007, 10:39:35

ar fi culmea sa nu te lase...precis ca o sa gasesti mult mai ieftin ....26 milioane e mult..mai ales daca ai 140, daca aveai peste 200 de persoane era ok...dar asa...

ClaRDeLuna
07.11.2007, 11:09:04
ar fi culmea sa nu te lase...precis ca o sa gasesti mult mai ieftin ....26 milioane e mult..mai ales daca ai 140, daca aveai peste 200 de persoane era ok...dar asa...
Voi discuta cu ei, pentru ca si mie mi se pare aiurea sa nu ma lase.

sugarlips
07.11.2007, 14:41:35
Voi discuta cu ei, pentru ca si mie mi se pare aiurea sa nu ma lase.

asa sa faci....o sa vezi ca o sa fie ok..:*

aura221984
06.12.2007, 12:23:01
Si mie mi se pare super ideea cu fantana de ciocolata... si ar trebui sa faca marimi pentru toate categoriile de nunti... Ce... daca nu ai 200 de persoane inseamna ca nu ai voie sa ai ceva deosebit?:>

oana99
14.12.2007, 10:04:25
Buna fetelor!Am gasit o firma care inchiriaza pentru toata noaptea fantana + aranjamentul fructelor + 1 om la 2 EUR/persoana.Va pup!:*

v80roxana
14.12.2007, 14:59:36
Buna fetelor!Am gasit o firma care inchiriaza pentru toata noaptea fantana + aranjamentul fructelor + 1 om la 2 EUR/persoana.Va pup!:*
buna! unde ai gasit firma asta asa ieftina:O ca yo am intrebat si mi-a cerut 350euro>:P imi spui si mie?^:)^

ClaRDeLuna
14.12.2007, 15:01:09
Buna, imi poti da si mie mai multe detalii pe privat sau aici despre firma asta?

gabitza_sta
14.12.2007, 15:06:18
E un pret foarte bun.
Ce e inclus aici? Fantana cu cioco + fructe + om sa aiba grija de ea?
Bravo, e chiar un pret excelent...
G.

morenna1004
29.12.2007, 19:37:19
Eu nu sunt pentru fantana de ciocolata din doua motive: unul ca e putin pretentioasa si nu s epotriveste la orice fel de nunta si doi-acea fantana atrage atentia tuturor invitatiilor, toti imbulzindu-se sa guste.Am fost la o nunta unde era o fanatana de ciocolata, si aproape toata seara era un dute vino pe la mese:uitase lumea sa mai danseze, toti se inghesuiau la amncat de ciocolata, ca deh...la noi nu e ca in occident...o fantana de ciocolata poate parea pt. unii cine stie ce extravaganta....Asa ca am renuntat la aceasta idee.

sugarlips
30.12.2007, 12:05:54
Eu nu sunt pentru fantana de ciocolata din doua motive: unul ca e putin pretentioasa si nu s epotriveste la orice fel de nunta si doi-acea fantana atrage atentia tuturor invitatiilor, toti imbulzindu-se sa guste.Am fost la o nunta unde era o fanatana de ciocolata, si aproape toata seara era un dute vino pe la mese:uitase lumea sa mai danseze, toti se inghesuiau la amncat de ciocolata, ca deh...la noi nu e ca in occident...o fantana de ciocolata poate parea pt. unii cine stie ce extravaganta....Asa ca am renuntat la aceasta idee.

nu stiu la ce nunta ai fost tu..dar si eu am vazut la nunti fantana de ciocolata si nu a fost deloc imbulzeala..si inghesuiala...
depinde si de bunul simt al invitatilor, daca pot sa zic asa.......
sa sti un lucru...fantana de ciocolata apare la asa de mult nunti in ultimul timp incat nu e extravaganta pt nimeni...

alexandradinu
07.01.2008, 15:45:40
acum nu se stie in ce medii te invarti tu , dar la nivelul meu chiar e extravaganta aceasta fantana , eu inca nu am avut placerea sa o vad , :)>-

sugarlips
08.01.2008, 13:30:04
acum nu se stie in ce medii te invarti tu , dar la nivelul meu chiar e extravaganta aceasta fantana , eu inca nu am avut placerea sa o vad , :)>-

pai poti sa ai ocazia la propria ta nunta, daca iti doresti una...<:-P

mariammary2000
08.01.2008, 15:17:06
hai ca asta e prea de tot, gogonata si murata pe deasupra! nu cred asa ceva in ruptul capului, ma indoiesc ca amarata aia de fantana a pus pe jar toti invitatii; si nu tb sa te invarti in cine stie ce medii selecte ca sa ai fantana de ciocolata, e un simplu desert care nici nu e asa de scump macar

mariammary2000
08.01.2008, 15:18:15
e doar ciocolata iubita! ciocolata topita! cum poti sa numesti asta o extravaganta? te asigur ca daca o vezi ti se va parea ceva normal, nicidecum ceva atat de pretentios<:-P

oana99
08.01.2008, 17:09:59
e doar ciocolata iubita! ciocolata topita! cum poti sa numesti asta o extravaganta? te asigur ca daca o vezi ti se va parea ceva normal, nicidecum ceva atat de pretentios<:-P

ai f mare dreptate!Este mai mult de efect!!!Si sunt o mare devoratoare de ciocolata!Cred ca imi voi lua si una acasa cand voi ramane insarcinata:-p

nutica
08.01.2008, 18:14:08
Stie cineva la ce pret ar ajunge o fantana de ciocolata in Brasov in jur la 100 de persoane.

mariammary2000
08.01.2008, 19:22:26
Stie cineva la ce pret ar ajunge o fantana de ciocolata in Brasov in jur la 100 de persoane.
tb sa te interesezi la o firma de specialitate, in general n ar tb sa sara de 3 euro de persoana, asta inseamna cam 300 de euro pt 100 de invitati

Alessiacorinna
08.01.2008, 19:48:40
Fantana de ciocolata nu este o extravaganta..nu e nici un moft...acum poti sa iti cumperi una si pentru acasa, sa o ai in permanenta!!...poate fantana de sampanie sa fie un moft intr-adevar...dar ciocolata...e ca un desert pe care il oferi invitatilor la discretie...cei mai incantati or sa fie copiii...Dar daca sti unde sa o amplasezi astfel incat sa nu fie chiar in centrul atentiei...atunci nu o sa mai ai inghesuiala!! Noi am avut si lumea nu s-a dat in branci...unii chiar nici nu au gustat...dar la foarte multa lume a placut!!!!!

mariammary2000
08.01.2008, 19:51:32
Fantana de ciocolata nu este o extravaganta..nu e nici un moft...acum poti sa iti cumperi una si pentru acasa, sa o ai in permanenta!!...poate fantana de sampanie sa fie un moft intr-adevar...dar ciocolata...e ca un desert pe care il oferi invitatilor la discretie...cei mai incantati or sa fie copiii...Dar daca sti unde sa o amplasezi astfel incat sa nu fie chiar in centrul atentiei...atunci nu o sa mai ai inghesuiala!! Noi am avut si lumea nu s-a dat in branci...unii chiar nici nu au gustat...dar la foarte multa lume a placut!!!!!
intocmai...:)>-

alexandradinu
09.01.2008, 16:28:56
Acum nu mai stiu ce sa mai zic , o fi cum ziceti voi, dar sa va explic " explicatia" mea , la 3 euro de persoana , la 170 pers inseamna 510 euro , adica 1800 lei ,si daca voua asta nu vi se pare o extravaganta sau un moft atunci nici mie nu mi se pare o normalitate , pt ca sunt oameni care cheltuiesc acesti bani cumparandu-si si rochia de mireasa si costumul de ginere , si cu putin noroc mai da si arvuna la lautari :-$ , ca sa zic asa , pentru ca nu toate nuntile au ca protagonisti oameni bogati.
Bravo voua celor care va permiteti sa aveti asa ceva in bucatarie la orice ora poftiti , dar nu aruncati cu pietre in oamenii care inca mai viseaza la asa ceva ... eu personal nu imi permit acest MOFT la nunta mea , si dintre cunostintele mele nimeni nu si-a permis , asa ca sunt multe persoane care se simt jignite ca nu au nivelul asa de ridicat.
No offence:)>-

mariammary2000
09.01.2008, 16:53:14
Acum nu mai stiu ce sa mai zic , o fi cum ziceti voi, dar sa va explic " explicatia" mea , la 3 euro de persoana , la 170 pers inseamna 510 euro , adica 1800 lei ,si daca voua asta nu vi se pare o extravaganta sau un moft atunci nici mie nu mi se pare o normalitate , pt ca sunt oameni care cheltuiesc acesti bani cumparandu-si si rochia de mireasa si costumul de ginere , si cu putin noroc mai da si arvuna la lautari :-$ , ca sa zic asa , pentru ca nu toate nuntile au ca protagonisti oameni bogati.
Bravo voua celor care va permiteti sa aveti asa ceva in bucatarie la orice ora poftiti , dar nu aruncati cu pietre in oamenii care inca mai viseaza la asa ceva ... eu personal nu imi permit acest MOFT la nunta mea , si dintre cunostintele mele nimeni nu si-a permis , asa ca sunt multe persoane care se simt jignite ca nu au nivelul asa de ridicat.
sincer mie 10 ron de persoana pentru un desert la nunta nu mi se pare f mult, ca eu asta socot ca este fantana de cioco, un simplu desert, in loc de prajituri de exemplu. Nu tb sa se simta nimeni jignit daca nu opteaza pt fantana asta, insa nu putem nici sa exageram si sa o consideram o extravaganta :)>-:)>-:)>-

MaryT
09.01.2008, 17:25:35
sincer mie 10 ron de persoana pentru un desert la nunta nu mi se pare f mult, ca eu asta socot ca este fantana de cioco, un simplu desert, in loc de prajituri de exemplu. Nu tb sa se simta nimeni jignit daca nu opteaza pt fantana asta, insa nu putem nici sa exageram si sa o consideram o extravaganta :)>-:)>-:)>-

corect !!!
deci fiecare cu optiunile ei !!! \:D/

cristina17
09.01.2008, 17:32:47

Sincer , eu la nunta nu am avut fantana de ciocolata pt nu ne-am permis-o...........insa una mica pt acasa ne-am luat, nu e scumpa deloc!!!

ryanaro
09.01.2008, 18:13:03
dragelor, o alternativa mai ieftina si poate mai amuzanta la fantana este fondue. de craciun am primit de la bunica un set de fondue. sa va explic ce contine. este vb de un suport de lumanarele (care se gasesc si in piata), o lumanare din aia plutitoare normala si un bol ceramic. se rup patratele de ciocolata in bol, bolul se asaza peste suportul de lumanarele cu lumanarea aprinsa, lumanarea incalzeste si topeste ciocolata, astfel incat intr un sfert de ora, avem ciocolata topita. si fiecare isi inmoaie fructe etc in ciocolata. ce parere aveti?:)

kestiutza
09.01.2008, 19:41:17
Sincer mi'ash fi dorit sa am la nunta o fantana de ciocolata , dar nu ne'am permis , nunta am facut'o din banii noshtrii shi sincer ne;a fost foarte greu , bravo celor care ishi permit shi mancatzi putzina ciocolata shi pentru mine :)

oana99
09.01.2008, 19:55:45
Sincer mi'ash fi dorit sa am la nunta o fantana de ciocolata , dar nu ne'am permis , nunta am facut'o din banii noshtrii shi sincer ne;a fost foarte greu , bravo celor care ishi permit shi mancatzi putzina ciocolata shi pentru mine :)

Sunt o devoratoare de ciocolata si din aceasta cauza mi-am dorit ca si la nunta mea sa mananc ciocolata....sunt moarta dupa ea......=P~=P~=P~

sugarlips
10.01.2008, 10:55:25

asa zic si eu=D>