PDA

Versiunea completa : Fantana de ciocolata

Pagini : [1] 2 3 4 5

dididoll
14.08.2006, 14:55:11
Buna, fetelor
cine ma ajuta si pe mine cu informatii despre fantani de ciocolata de inchiriat
prima oara cand am auzit de ele a fost aici pe site, apoi am cautat pe net si am vazut si cum arata, cat costa in general, exista chiar un site special. de cand le-a vazut mi-e o pofta......<:-P .
Nu mi-am gasit inca restaurant, dar imi caut fantana:D . poate ma ajutati cu ceva informatii pt. ca vreau si eu una, dar 10.000.000 e cam mult (precizez ca imi trebuie pt. aprox 100 invitati)

razadesoare
14.08.2006, 15:52:31
dar 10.000.000 e cam mult (precizez ca imi trebuie pt. aprox 100 invitati)
pai atat costa...din pacate..:(

valen
14.08.2006, 16:03:16
eu dau 300 euro fara tva cam pt acelasi nr de pers. dar fantana este f mare. are 50cm diametru si 1 m inaltime. la banii asti ai de toate, ciocolata, fructe cu nemiluita, aranjate delicios, si 2 chelneri care sa ii invete pe invitati cum sa o foloseasca.
exista si posibilitatea sa inchiriezi una mai mica fara fructe fara ciocolata.. dar pretul tot cam in zona 200 euro ramane. pt ca ei nu scot profit din vanzarea ciocolatei sau a fructelor ci a inchiriatului propriu zis.

ALEX21A
14.08.2006, 17:20:23
dragut!!!si pe mine ma incanta!! mai vedem....desi ...inca 10mil:(...oricum,e de efect!!

ryanaro
14.08.2006, 18:45:21
Si eu tot 300 de euro am vazut....

mam
14.08.2006, 19:36:22
e 300 de E:(((((((, si eu m-am interesat, intr-adevar e de efect, da a trebuit sa renuntam ptr ca :
1. timpul pentru care se inchiriaza fantana - se inchiaza din cate stiu eu numa prt 2-3 h
2. am facut la un rest al armatei unde trebuia sa ducem certificate de sanatate ptr ciucalata si ce mai aduceau...

si mi s-a parut mult prea scump ptr 2-3 h si o bataie prea mare de cap....

salomeeaf
14.08.2006, 20:55:50
Si pe mine m`ar interesa o fantana de ciocolata, dar sunt din Oradea si nu stiu daca aici se gaseste!Stie careva?

Catalina_Maria
14.08.2006, 22:23:20
Salomeeaf, in Oradea nu stiu dar este in Timisoara si iti asigura transportul.

valen
14.08.2006, 22:24:05
e 300 de E:(((((((, si eu m-am interesat, intr-adevar e de efect, da a trebuit sa renuntam ptr ca :
1. timpul pentru care se inchiriaza fantana - se inchiaza din cate stiu eu numa prt 2-3 h
2. am facut la un rest al armatei unde trebuia sa ducem certificate de sanatate ptr ciucalata si ce mai aduceau...

si mi s-a parut mult prea scump ptr 2-3 h si o bataie prea mare de cap....
pai stau si mai mult...dar in general dupa 2-3 ore nu mai are farmec.. si nici oamenii nu pot manca la nesfarsit ciocolata.. e doar la primire pt impresie..a fost "moftul" viitorului sot

ALEX21A
14.08.2006, 23:02:25
pai stau si mai mult...dar in general dupa 2-3 ore nu mai are farmec.. si nici oamenii nu pot manca la nesfarsit ciocolata.. e doar la primire pt impresie..a fost "moftul" viitorului sot
are si el un moft....noi la cate avem..........;)) ....fa-i pe plac,zic eu...
ideea e draguta,oricum....si cred ca are efect la inceput..doar n or sta cu ochii pe ea ca pe butelie sau or manca toata noaptea???=))

valen
15.08.2006, 09:34:29
are si el un moft....noi la cate avem..........;)) ....fa-i pe plac,zic eu...
ideea e draguta,oricum....si cred ca are efect la inceput..doar n or sta cu ochii pe ea ca pe butelie sau or manca toata noaptea???=))
pai atata lucru a vrut si am zis fie pt ca si mie imi place. a fost el la un eveniment de firma unde desi erau numai dir de firme mari toti erau ingramaditi la fantana

mam
18.08.2006, 10:26:02
am gasit pe acasa un fluturas de la unul din targuri, ptr cine mai intereseaza fantana:

www.fantanadeciocolata.ro
mail: [email protected]

ryanaro
18.08.2006, 10:29:16
Auziti, dar ce ofera ei ca dips de bagat in ciocolata? Fructe, biscuiti, mai stiu eu?!

ema
21.08.2006, 12:56:51
Auziti, dar ce ofera ei ca dips de bagat in ciocolata? Fructe, biscuiti, mai stiu eu?!

Ryanaro, citeste pe site-ul trimis de mam, sunt acolo toate detaliile (in afara de preturi). Arata delicios=P~ !!!

ligia
21.08.2006, 21:53:07
Am avut eu la nunta fantana de ciocolata, una mai micutza dar a avut efect oricum. In prima jumatate de ora s-a facut coada in jurul ei. Pe langa faptul ca la toti invitatii li s-a parut ceva deosebit, a fost de-a dreptul delicioasa ciocolata. Am avut in jurul ei platouri cu bucatele de fructe, piscoturi, bezele...si betisoare bineinteles. Si m-a costat 3.200.000 inchiriatul fantanii si 1 kg de cioco plus fructele vreo 300.000 si ciocolata era 150.000 kg. Oricum, mie imi parea rau ca sunt mireasa si nu am avut timp decat sa gust.
Firma de la care am inchiriat fantana e din Sannicolau, jud. Timis si nu cred ca fac deplasari in tara, nu cred ca li se merita. Dar daca gasiti sa inchiriati de undeva, merita toti banii.

loreley
21.08.2006, 22:14:08
Am avut eu la nunta fantana de ciocolata, una mai micutza dar a avut efect oricum. In prima jumatate de ora s-a facut coada in jurul ei. Pe langa faptul ca la toti invitatii li s-a parut ceva deosebit, a fost de-a dreptul delicioasa ciocolata. Am avut in jurul ei platouri cu bucatele de fructe, piscoturi, bezele...si betisoare bineinteles. Si m-a costat 3.200.000 inchiriatul fantanii si 1 kg de cioco plus fructele vreo 300.000 si ciocolata era 150.000 kg. Oricum, mie imi parea rau ca sunt mireasa si nu am avut timp decat sa gust.
Firma de la care am inchiriat fantana e din Sannicolau, jud. Timis si nu cred ca fac deplasari in tara, nu cred ca li se merita. Dar daca gasiti sa inchiriati de undeva, merita toti banii.

Ligia, cand ai servit fantana de ciocolata? Firma ti-a adus-o direct la restaurant? La ce ora?

azzaleya
22.08.2006, 09:36:35

Ligia, am vorbit cu tanti si "am programat-o" si pentru nunta nostra. A zis ca daca nu avem noi timp, cumpara ea fructele si bezelele. Va fi o surpriza pentru invitati, n-am zis nimanui :-$ . Abia astept sa vad reactiile.

ALEX21A
03.09.2006, 17:30:52
am gasit pe acasa un fluturas de la unul din targuri, ptr cine mai intereseaza fantana:

www.fantanadeciocolata.ro
mail: [email protected]
a sunat cineva sa intrebe de preturi????

tzitzi11
04.09.2006, 12:26:07
a sunat cineva sa intrebe de preturi????

Da, am sunat eu la cei de la fantana de ciocolata. Eu am intrebat cat costa pentru 170pers aprox. si mi-au spus 350 euro + tva. Si e si transportul inclus. Asta, pentru ca eu ii vreau in Ploiesti.
Dar, am mai gasit altceva, si anume cascada de ciocolata, care e mai ieftina, in jur de 260 euro+transportul pentru 150 pers.
Acum nu stiu care este diferenta ntre cele doua, pentru ca in poze sunt la fel.
A inchiriat cineva cascada de ciocolata? Chiar au si site: cascadadeciocolata.ro

andya
04.09.2006, 14:22:49
Cine m'o fi pus sa ma uit pe site? Acum mor de pofta. Adevarul e ca n-am vazut nici o diferenta intre cascada si fantana.:-\

ALEX21A
04.09.2006, 14:47:52
Da, am sunat eu la cei de la fantana de ciocolata. Eu am intrebat cat costa pentru 170pers aprox. si mi-au spus 350 euro + tva. Si e si transportul inclus. Asta, pentru ca eu ii vreau in Ploiesti.
Dar, am mai gasit altceva, si anume cascada de ciocolata, care e mai ieftina, in jur de 260 euro+transportul pentru 150 pers.
Acum nu stiu care este diferenta ntre cele doua, pentru ca in poze sunt la fel.
A inchiriat cineva cascada de ciocolata? Chiar au si site: cascadadeciocolata.ro
nu e asa de scumpa dc e pt 170 pers...........diferenta intre ele???:-\...n am ideea...dar pt mine,in general, fantana nu arata precum cascada deloc:D ....cred ca cel mai bine ar fii sa vezi la fata locului....o diferenta este clar...de aspect,banii.........

ligia
04.09.2006, 21:50:55
Pt. Loreley: fantana mi-au adus-o la restaurant la ora specificata de mine si au stat acolo pana la sfarsit. Nu a durat toata noaptea, vreo 4 ore, dar puteau sa mai stea cat voiam eu, mai aveau si cioco de rezerva.

tzitzi11
05.09.2006, 10:47:41
nu e asa de scumpa dc e pt 170 pers...........diferenta intre ele???:-\...n am ideea...dar pt mine,in general, fantana nu arata precum cascada deloc:D ....cred ca cel mai bine ar fii sa vezi la fata locului....o diferenta este clar...de aspect,banii.........

Da, e ok la pret. Acum si pentru mine exista in realitate diferenta intre cele doua:)), dar in poze sunt chiar la fel. Eu cred ca au schmbat denumirea doar pentru ca sunt alta firma.
Nu a inchiriat nimeni cascada de ciocolata?

dididoll
05.09.2006, 22:47:27
nu mai inteleg(:| . care e diferenta si care sunt preturile pe care le-ati gasit voi. eu chiar imi doresc una pentru nunta mea.
in afara de site-ul acela mai stiti si alte firme care pun la dispozitie astfel de fantani/cascade?
Diana

valen
05.09.2006, 23:52:38
eu am inchiriat-o de la fantanadeciocolata.ro si a costat 270 euro fara tva pt 120-140 pers... toata lumea a fost super incantata...foto atatsata de la nunta mea :D

dididoll
06.09.2006, 10:31:46
Dupa ce am vizionat si eu toate site-urile, am constatat ca nu e nici un fel de diferenta intre fantana si casacada de ciocolata, doar de nume.... a.... si de pret. cascada e un picut mai ieftina.
Oricum arata deliciiiiiiooooos.
Vreau si eu.
Diana

misto18
19.10.2006, 15:46:55
pentru fantana de ciocolata apelati la casa victoria care se ocupa cu asa ceva<:-P

iuliab
26.10.2006, 21:01:20
Eu cred ca imi voi inchiria una pt mine acasa! =P~

mam
26.10.2006, 21:32:23
Eu cred ca imi voi inchiria una pt mine acasa! =P~

eu am gasit sa imi cumpar una, si nu ma las pana nu fac asta :D!!!

iuliab
26.10.2006, 21:58:25

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

dididoll
28.10.2006, 22:45:53

Buna
spune-mi si mie unde ai gasit de cumparat si cat costa. eventual si cat e de mare fantana.
Multumesc

ALEX21A
29.10.2006, 08:33:22
fantana de ciocolata acasa?? (:| ........ma, uite ce e,dc intentionezi sa te ingrasi te ajut eu cu placere..iti mai dau de la mine:D .........glumeam
fantana de ciocolata acasa nu mi trecuse prin cap........dc tu vrei >go for it!!....

mam
29.10.2006, 21:21:28
fantana de ciocolata acasa?? (:| ........ma, uite ce e,dc intentionezi sa te ingrasi te ajut eu cu placere..iti mai dau de la mine:D .........glumeam
fantana de ciocolata acasa nu mi trecuse prin cap........dc tu vrei >go for it!!....

nu ca sa ma ingras, doar ptr niste seri mai romantice :D sau pentru petreceri cu prietenii...

mam
29.10.2006, 21:22:45
Buna
spune-mi si mie unde ai gasit de cumparat si cat costa. eventual si cat e de mare fantana.
Multumesc

ufff, e cam complicat, eu am gasit-o pe un site din anglia, londra mai precis si vroiam sa rog pe cineva cand vine sa o cumpere si sa mi-o aduca, e destul de micutza si era in jur de 45 lire cu 1 kg ciocolata belgiana...

ALEX21A
30.10.2006, 10:22:03
nu ca sa ma ingras, doar ptr niste seri mai romantice :D sau pentru petreceri cu prietenii...
si eu la fel m am gandit,sa stii!!...pt niste petreceri cu prietenii,de zile onomastice sau pt"kinderii" ce vor venii<:-P ....iti dai seama?? sa aiba piticii fantana de cioco la ziua lor??

squett
30.10.2006, 13:31:07
ufff, e cam complicat, eu am gasit-o pe un site din anglia, londra mai precis si vroiam sa rog pe cineva cand vine sa o cumpere si sa mi-o aduca, e destul de micutza si era in jur de 45 lire cu 1 kg ciocolata belgiana...

nu stiu daca va e de folos dar mai exista si alte produse similare pt acasa, nu fantantani sau cascade, ci fondue de ciocolate si pe langa va dau si reteta si tot felul de forme pt a face acasa diferite bombonele si combinatiio:-)

squett
30.10.2006, 13:32:15
nu stiu daca va e de folos dar mai exista si alte produse similare pt acasa, nu fantantani sau cascade, ci fondue de ciocolate si pe langa va dau si reteta si tot felul de forme pt a face acasa diferite bombonele si combinatiio:-)

se chiama fabrica de ciocolata

am uitat sa spun^:)^^:)^

mam
30.10.2006, 19:04:28
se chiama fabrica de ciocolata

am uitat sa spun^:)^^:)^

am vazut aparatul de fondue, insa e mai mult ptr branza decat ptr ciocolata si este si mult mai ieftin, fondue e in jur de 900.000 dar e ptr max 4-5 persoane pe cand fantana e pentru 10-15 persoane si e 4.000.000

mam
30.10.2006, 19:14:52
si eu la fel m am gandit,sa stii!!...pt niste petreceri cu prietenii,de zile onomastice sau pt"kinderii" ce vor venii<:-P ....iti dai seama?? sa aiba piticii fantana de cioco la ziua lor??

EXACT! de asta am zis si eu ca o sa fac tot pos sa cumpar una...din pacate e destul de scumpa..adik in jur de 4 mil, mie una mi se pare f mult, ma refer la ce am vazut pe aici prin tara, in afara se gasesc si la 45 de lire, dar cat mai costa si transportul...si am mai multa incredere sa cumpar de pe un site din afara decat de aici din tara...

zaharies
04.01.2007, 17:32:02
Am spus-o si anterior dragelor!!! Este un targ in februarie la MUzeul de Arta in CLUJ. Trebuie sa fie oferte!!!

va pup

Kalini
04.01.2007, 21:35:33
Primul targ la Cluj este in perioada 26 - 28 ianuarie...Posibil sa fie si acolo, desi nu am vazut pe listele de participanti nimic de genul:-$

lakra_c
12.01.2007, 09:02:06
in ultimul timp fantana de ciocolata a devenit un "accesoriu" foarte important la nunti; este o idee relativ noua si lumea e foarte incantata; trebuie sa am fantana de ciocolata neaparat la nunta mea!!!:wacko:

valentina
13.01.2007, 09:03:18
mie imi aduce sora mea din usa e la reducere 700 000 lei vechi:>

lakra_c
13.01.2007, 09:07:22
mie imi aduce sora mea din usa e la reducere 700 000 lei vechi:>
bine bine! super afacere! dar cu accesoriile cum procedezi? de unde procuri ciocolata speciala(trebuie 10 kilograme si trebuie completata mereu); iti mai trebuie o persoana care sa se ocupe , fructe taiate , betisoare speciale pentru servit.

salo
13.01.2007, 09:59:11
Primul targ la Cluj este in perioada 26 - 28 ianuarie...Posibil sa fie si acolo, desi nu am vazut pe listele de participanti nimic de genul:-$
Listele de participanti de pe site-ul expo transilvania sunt de anul trecut....strategie de marketing, pt ca anul acesta am auzit ca s-au inscris vreo 15 firme:D

sunset
14.01.2007, 06:48:42
Nu va faceti griji... Targul de la Cluj e al doilea ca importanta dupa cel de la Mariot. O sa fie plin de lume!!!!:D

Kalini
21.01.2007, 01:20:29
Listele de participanti de pe site-ul expo transilvania sunt de anul trecut....strategie de marketing, pt ca anul acesta am auzit ca s-au inscris vreo 15 firme:D

Ne prezentam la targ sa sondam piata:>

riobondoc
30.01.2007, 22:10:26
dragele mele,
sunt printre fostele miresici sau printre cele dinaintea mea ( 7.07) cineva dispus sa inchirieze o fantana de ciocolata din aceea micuta? ma gandeam chiar sa cumpar una dar nu stiu ce sa fac cu ea dupa aceea?
V-as multumi foarte tare!
cu drag si spor la pregatiri!

chichi
30.01.2007, 22:40:34
dragele mele,
sunt printre fostele miresici sau printre cele dinaintea mea ( 7.07) cineva dispus sa inchirieze o fantana de ciocolata din aceea micuta? ma gandeam chiar sa cumpar una dar nu stiu ce sa fac cu ea dupa aceea?
V-as multumi foarte tare!
cu drag si spor la pregatiri!

Riobondoc, oare pentru ca suntem din acelasi oras sau de ce oare avem acelasi gusturi si idei?
La fel am gandit si eu si am actionat: mi-am cumparat o fantana de ciocolata micuta (mi-a adus-o cineva din Germania).
Mi-as fi dorit una mai mare, dar o firma specializata de la targ mi-o inchiria pentru 150 pers la pretul de 375 EUR. Asa ca mi s-a parut cam scump si am zis ca se poate si cu una mai mica...=P~

corinutza79
30.01.2007, 23:54:58
Desi imi place foarte mult ideea cu fantana de ciocolata, mi se pare totusi ca as folosi-o la petreceri mai mici...mi se pare cam nasol, la 160 de persoane sa ii vad stand la coada la fantana de ciocolata....
Repet , mi-ar place , dar totusi de banii aia as mai putea sa mai servesc ceva, gen profiterol. Voiau 375 de Euro + cheltuieli de transport...nu vreau sa fac economie dar parca e cam mult.

chichi
31.01.2007, 00:31:56
Desi imi place foarte mult ideea cu fantana de ciocolata, mi se pare totusi ca as folosi-o la petreceri mai mici...mi se pare cam nasol, la 160 de persoane sa ii vad stand la coada la fantana de ciocolata....
Repet , mi-ar place , dar totusi de banii aia as mai putea sa mai servesc ceva, gen profiterol. Voiau 375 de Euro + cheltuieli de transport...nu vreau sa fac economie dar parca e cam mult.

Eu o sa o pun la intrare si fiecare invitat va fi servit atunci cand vine. Pe urma vreau sa o asez intr-un loc vizibil astfel incat cine mai vrea sa se poate duce si sa serveasca.
Nu cred totusi ca va fi coada...si daca va fi inseamna ca le place! Totusi la o nunta se servesc si feluri de mancare, se danseaza...nu cred ca se vor aseza la coada la fantana de ciocolata.
Am incredere in toate miresicile care au folosit-o si au spus ca efectul este garantat!
Plus ca nu ma costa 375 de EUR. Si mie mi se pare f mult pentru bugetul alocat de mine nuntii....
Dar una mai mica merge!
:)

corinutza79
31.01.2007, 09:18:38
Pe mine incercau sa ma convinga cei de la firma ca nu ajunge una mai mica la atatea persoane (de ce nu ajunge asta n-am mai inteles). Oricum, pe moment am taiat-o de pe lista pana definitivez preturile cu DJ, foto, cameraman, un tip care va canta, huse baloane si restul, trag linie si adun, si daca ramane ceva mai vedem. In momentul de fata sunt inclinata sa cheltuiesc mai mult pentru chestiile care fac atmosfera (cu ar fi muzica, sonorizarea) si cele care raman - pozele... La restul ma mai gandesc (si la pret mai mic)!

cristina17
31.01.2007, 09:39:24
O fantana de ciocolata micuta costa in jur de 5O E, dar eu cred ca e prea mica pentru o nunta, dar si daca ei doua tot nu ajungi la banii care ii iau firmele, si dupa aceea ramai si cu ele. Dupa parerea mea, o fantana din aceasta mica va fii o nebunie pentru copii nostrii!!!<:-P <:-P <:-P

orhidutza
31.01.2007, 09:45:10
Fetelor, am vazut o fantana de ciocolata la targul de nunti de la Cluj. Doamna de la firma respectiva mi-a spus ca nu se poate ca sa ai fantana functionand tot timpul nuntii, pentru ca dupa circa 4 ore de functionare incepe sa se arda ciocolata si trebuie oprita, curatata si pe urma abia inceput din nou procesul topirii ... e adevarat?

chichi
31.01.2007, 11:07:08
O fantana de ciocolata micuta costa in jur de 5O E, dar eu cred ca e prea mica pentru o nunta, dar si daca ei doua tot nu ajungi la banii care ii iau firmele, si dupa aceea ramai si cu ele. Dupa parerea mea, o fantana din aceasta mica va fii o nebunie pentru copii nostrii!!!<:-P <:-P <:-P

Pe mine m-a costat aprox 400 RON. E foarte bun pretul de 50 E...nu am gasit niciunde cu pretul asta...sigur e fantana de ciocolata? Sau este pretul cu care se inchiriaza ?

cristina17
31.01.2007, 11:26:35
Pe mine m-a costat aprox 400 RON. E foarte bun pretul de 50 E...nu am gasit niciunde cu pretul asta...sigur e fantana de ciocolata? Sau este pretul cu care se inchiriaza ?

Este vorba de pretul unei fantani de ciocolata micuta care este de fapt pentru intrebuintare in casa, deci nu-ti inchipui ca este mare, iar asta este pretul ei din Franta.In functie de numarul de persoane pe care il ai la nunta 2 sau chiar 3 s-ar putea sa faca fata!

corinutza79
31.01.2007, 12:51:08
Oricum , 50 de euro suna mai bine dacat ce am auzit eu, chiar si 150 suna bine...

ALEX21A
31.01.2007, 13:52:30
Fetelor, am vazut o fantana de ciocolata la targul de nunti de la Cluj. Doamna de la firma respectiva mi-a spus ca nu se poate ca sa ai fantana functionand tot timpul nuntii, pentru ca dupa circa 4 ore de functionare incepe sa se arda ciocolata si trebuie oprita, curatata si pe urma abia inceput din nou procesul topirii ... e adevarat?

mi se pare f plauzibila explicatia:)>-

ALEX21A
31.01.2007, 13:54:35
si noi ne am hot sa luam fantana de cioco la nunta........e destul de scumpa inchirierea,dar n am chef sa mi bat capul cu ciocolata,cu fructe taiate ,aranjate si frumos decorate...trebuie supravegheata si chiar am altele de facut........

dididoll
31.01.2007, 22:17:29
uraaaa !!
am rezervat fantana....
ne va costa 230 Euro pt. 100 persoane sau 260 Euro pt. 150. depinde cati vom avea.
sunt fff fericita

ALEX21A
31.01.2007, 23:04:39
uraaaa !!
am rezervat fantana....
ne va costa 230 Euro pt. 100 persoane sau 260 Euro pt. 150. depinde cati vom avea.
sunt fff fericita

imi poti trimite firma de la care ai inchiriat o pe pm??......ai inchiriat o cu tot cu fructe??.....pt cate ore??.......

lavy_ionela
01.02.2007, 06:10:12
uraaaa !!
am rezervat fantana....
sunt fff fericita

Vreau si eu datele firmei pe pm si mai mullte informatii, please! [-o< [-o< [-o<

issa
01.02.2007, 08:36:46
Si eu vreau ..........te roooooooooog[-o< [-o<

orhidutza
01.02.2007, 10:28:41
Mie mi s-a spus un pret de 100 EURO la 150 invitati, incluzand fructele taiate si puse frigarui, ciocolata si o persoana ce va sta sa serveasca invitatii...

ALEX21A
01.02.2007, 10:33:34
:O :O ........asta in cluj,banuiesc..........ca in buc asta vad ca e total alta mamncare de peste.....:(
Mie mi s-a spus un pret de 100 EURO la 150 invitati, incluzand fructele taiate si puse frigarui, ciocolata si o persoana ce va sta sa serveasca invitatii...

orhidutza
01.02.2007, 13:17:32
:O :O ........asta in cluj,banuiesc..........ca in buc asta vad ca e total alta mamncare de peste.....:(
A, sigur ca in Cluj :) dar firma era din Alba Iulia :)

dididoll
01.02.2007, 15:08:55
buna
fetelor v-am raspuns la toate pe pm. sper. asa ca daca nu ati primit raspuns sa-mi spuneti
Diana

lavy_ionela
01.02.2007, 15:13:51
buna
fetelor v-am raspuns la toate pe pm. sper. asa ca daca nu ati primit raspuns sa-mi spuneti
Diana

Multumim mult,dididoll. Esti o dulce!:*

sarieri
01.02.2007, 15:45:14
buna
Diana

Poti sa-mi dai si mie un PM, te rog mult!!!

Merci!

corinutza79
01.02.2007, 17:04:43

Suna fff bine! Ia-o , nu mai sta pe ganduri! (acum e drept ca nu stiu ce fel de cioco folosesc, dar nici la cei din Bucuresti nu stiu ...asa ca... ia-o!;;)

ALEX21A
01.02.2007, 18:07:51
buna
Diana

>:D< >:D< >:D< mersi mult

ALEX21A
01.02.2007, 18:39:12
acum si diferenta asta de pret spune ceva........la firmele mai scumpe modul de prezentare al fantanii,chiar si fructele arata intr un anume fel..........mie mi a placut ff mult prezentarea firmei de la nunta lui valen........este o firma mai cunoscuta si mai scumpa,dar nu sufera comparatie,zic eu.......fantana nu e adusa si trantita pe masa,e ornata si ea frumos.......fructele nu sunt taiate si puse simplu pe farfurie ,ci .........;;)

iuliab
01.02.2007, 19:29:54
uraaaa !!
am rezervat fantana....
sunt fff fericita

Si eu vreau....si eu vreau.....[-o<

exstudenta
02.02.2007, 12:41:37
te roooooooog muuuult, si eu vreau numele firmei

dandelion
02.02.2007, 14:40:09
Eu o sa am patru fantani de ciocolata mai mici , puse in colturi diferite ale salii. NU o sa platesc decat ciocolata consumata, nimic altceva. E drept ca o sa trebuiasca sa cumparam noi fructele, dar cineva de la local ni le poate aranja f frumos.

Marussia
03.02.2007, 12:33:50
Buna fetelor!
Ce parere aveti despre fantana de ciocolata? Poate inlocui oare tortul ?[-(
sau doar prajiturile? Pe mine m-ar tenta, desi e cam costisitoare...

gabitza_86
03.02.2007, 12:53:18
eu una nu cred ca ar putea inlocuii tortul,cu siguranta nu.ar putea fii ceva suplimentar pe langa tort asa ar fi super.:)

gabitza_86
03.02.2007, 13:01:03
revin,si mie mi-ar placea o fantana de ciocolata la ninta mea hmmm e delicioasa am papat si mi-a placut.

musak
03.02.2007, 21:29:29
fetelor, dar aveti idee cam cat ar costa? mi se pare o idee f buna, cat despre efect.... e clar ca e super!

pupici

LUCIOLI
07.02.2007, 15:28:22
uraaaa !!
am rezervat fantana....
sunt fff fericita
Dididoll te rog frumos trimite-mi si mie numarul firmei pe privat:* Pleaseeee^:)^ Merci mult si spor in toate. Pupici

nico74
07.02.2007, 15:36:55
uraaaa !!
am rezervat fantana....
sunt fff fericita

Buna,
Te mai deranjez si eu..poti sa-mi trimiti si mie pe pm de unde ai luat-o? Please...:*

mihaicnx
08.02.2007, 17:48:56
am eu o cascada de ciocolata ,dar e mai mica

musak
09.02.2007, 09:59:05
si... ? nu cumva te-ai gandit sa ne-o imprumuti, a? :-p
da' vii si cu cioco, fructe si stai acolo sa asisti invitatii, nu-i asa? =P~ o:-)

va pup, fetelor!

radumonalisse
10.02.2007, 18:40:32
Daca inchiriez fantana de ciocolata si fructe, credeti ca e necesar sa mai pun fructe si la masa?

raluxa
10.02.2007, 23:36:41
cred ca sunt necesare si ceva fructe....tu la ce te-ai gandit sa pui pe masa ca sa se poata servi din ciocolata ? sau o pui acolo doar de design ?!?

gabitza_86
10.02.2007, 23:45:15
eu zic ca este suficient,deja ii cam razgai pe invitatii tai;))

esperance
10.02.2007, 23:47:10
Eu zic ca nu ar mai avea rost.Sunt sanatoase fructele, dar ce-i mult, strica. Tu faci cum crezi ca e mai bine.

valen
11.02.2007, 10:14:18
Daca inchiriez fantana de ciocolata si fructe, credeti ca e necesar sa mai pun fructe si la masa?
eu am avut si fantana si fructe pe masa... dar nu m-am gandit niciodata sa scot fructele mai ales ca erau de la restaurant... fructele care vin cu fantana nu sunt intregi ci taiate bucatele si nu sunt pe mesele invitatilor. plus ca fantana pleaca dupa cateva ore, deci fructele nu raman acolo...
pe de alta parte nu e un capat de tara daca nu aveam fructe pe mese..
tu faci cum crezi

ALEX21A
11.02.2007, 13:13:55
fantana pe care o inchiriez eu pt 100 invitati costa 350 euro fara TVA......adica aj la 410-420 euro cu tot cu fructe..........e mult mai scumpa,dar e o diferenta mare ,zic eu si intre aspect,design,aranj fructelor.......mai multe.......;;)

lakra_c
11.02.2007, 18:37:42
eu vreau fantana , dar vreau si fructe pe masa! nu de alta dar poate unele tipe sunt la dieta:>

esperance
11.02.2007, 20:09:07
eu vreau fantana , dar vreau si fructe pe masa! nu de alta dar poate unele tipe sunt la dieta:>

Daca sunt la dieta, inseamna ca nu vor manca nici sarmale, nici friptura, nici tort...;;)

lavy_ionela
11.02.2007, 21:18:35
fantana pe care o inchiriez eu pt 100 invitati costa 350 euro fara TVA......adica aj la 410-420 euro cu tot cu fructe..........e mult mai scumpa,dar e o diferenta mare ,zic eu si intre aspect,design,aranj fructelor.......mai multe.......;;)

Buna,mitutza! Ai putea,te rog, sa-mi dai si mie detalii despre firma de la care ai inchiriat fantana de ciocolata? Au un site,ceva? Pupici:*

ALEX21A
12.02.2007, 01:11:03
Buna,mitutza! Ai putea,te rog, sa-mi dai si mie detalii despre firma de la care ai inchiriat fantana de ciocolata? Au un site,ceva? Pupici:*

au site si o groaza de poze pe site..........au fost singurii de la targuri cu asa ceva........gasesti poze cu fantana si in pozele lui valen>>si ea a colab cu aceeasi firma........iti trimit pm:)>-

lavy_ionela
12.02.2007, 08:16:42
au site si o groaza de poze pe site..........au fost singurii de la targuri cu asa ceva........gasesti poze cu fantana si in pozele lui valen>>si ea a colab cu aceeasi firma........iti trimit pm:)>-

Multumesc frumos! Esti o dulce!:*
Tu deja ai vorbit cu ei si ti-ai rezervat? Stii daca se da un avans?
Pupici:*

veronik00
12.02.2007, 13:28:15
Pana la urma cand e bine de servit fructele astea cu ciocolata, la primire sau la tort ? Inteleg ca cei de la firmele astea nu stau mai mult de 5 ore, asa ca trebuie stabilit daca la inceput sau la sfarsit. voi cum ati ales?

lavy_ionela
12.02.2007, 14:10:35
Pana la urma cand e bine de servit fructele astea cu ciocolata, la primire sau la tort ? Inteleg ca cei de la firmele astea nu stau mai mult de 5 ore, asa ca trebuie stabilit daca la inceput sau la sfarsit. voi cum ati ales?

Din cate am auzit, fantana de ciocolata se pune pe la inceputul petrecerii. Ma gandesc ca nu mai are nici un farmec la tort.Daca gresesc...astept sa ma corectati. Pupici>:D<

lakra_c
12.02.2007, 15:10:44
din cate m-am interesat eu pe la cei carese ocupa cu asta, exista o persoana specializata care se va ocupa pe toata durata petrecerii ,desi dupa ora 3:00 eu zic ca nu mai are rost, poate chiar 2:00..

veronik00
12.02.2007, 15:12:08
cine a avut fantana de cioco la nunta, da-ti-mi si mie pe personala firma de la care ati luat, in cazul in care ati fost multumite. Pt Bucuresti.
Sunt destule firme pe net, dar as vrea sa fie seriosi di sa faca treaba buna.
Apropo, ati facut un contract cu ei ? cata cioco, cate fructe ?

ALEX21A
12.02.2007, 17:28:51
Din cate am auzit, fantana de ciocolata se pune pe la inceputul petrecerii. Ma gandesc ca nu mai are nici un farmec la tort.Daca gresesc...astept sa ma corectati. Pupici>:D<

se pune la inceput categoric.......

ALEX21A
12.02.2007, 17:30:05
Multumesc frumos! Esti o dulce!:*
Tu deja ai vorbit cu ei si ti-ai rezervat? Stii daca se da un avans?
Pupici:*

se da avans......am vb cu ei.........maine ,in principiu,mg la ei.........sper sa reusesc.......

lavy_ionela
12.02.2007, 17:38:00
se da avans......am vb cu ei.........maine ,in principiu,mg la ei.........sper sa reusesc.......

Astept sa-mi spui maine ce ai rezolvat.Pupici

miruna_deea
12.02.2007, 18:55:53
eu cred ca are efect si pe parcurs...pt ca eu nu am desert pana la<:-P tort...asa ca cine vrea dulce...poate oricund sa manace ciocolata...

esperance
12.02.2007, 19:01:31
se pune la inceput categoric.......

E si logic sa fie la inceput! Daca s-ar pune la tort, ar lua din farmecul momentului servirii lui. In plus, la multe nunti, invitatii nu mai au loc in burtica;-) nici macar pentru tort, dar pentru fructe si ciocolata?

miruna_deea
15.02.2007, 14:34:32
Buna, fetelor
cine ma ajuta si pe mine cu informatii despre fantani de ciocolata de inchiriat
prima oara cand am auzit de ele a fost aici pe site, apoi am cautat pe net si am vazut si cum arata, cat costa in general, exista chiar un site special. de cand le-a vazut mi-e o pofta......<:-P .
Nu mi-am gasit inca restaurant, dar imi caut fantana:D . poate ma ajutati cu ceva informatii pt. ca vreau si eu una, dar 10.000.000 e cam mult (precizez ca imi trebuie pt. aprox 100 invitati)
intra pe www.***.ro (http://www.***.ro) ca au nite oferte misto d fantana d cicolata...

lakra_c
15.02.2007, 16:24:23
care sunt preturile lor??? stie cineva?

valen
15.02.2007, 21:21:22
eu cred ca are efect si pe parcurs...pt ca eu nu am desert pana la<:-P tort...asa ca cine vrea dulce...poate oricund sa manace ciocolata...
din experienta proprie iti spun ca dupa 3-4 ore nu se mai atinge nimeni de ea si nici eu n-am avut nici un dulce pana la tort. in plus fructele se oxideaza daca stau 8 ore si ciocolata se strica de la atata recuirculare...

radumonalisse
20.02.2007, 17:32:31
Va multumesc foarte mult !!

Ingerasul
21.02.2007, 14:24:55
=;
Hello,

Sunt BOBOC:-& pe acest site.
Va salut pe toate si va urez un an cat mai bun si celor care au nunta in 2007 (inclusiv eu), RABDARE MULTA SI FERICIRE MAXIMA!<:-P

Acum, ca sa intru in subiect, vreau sa inchiriez si eu o fantana/cascada de ciocolata. Am incercat la www.cascadadeciocolata.ro (http://www.cascadadeciocolata.ro) si www.fantanadeciocolata.ro (http://www.fantanadeciocolata.ro) si am aflat cu mare mahnire ca nu le mai au disponibile pt 30.06.07 cand am eu nunta:rocking: .

HELP !!! ce alte firme mai stiti ca inchiriaza, nu prea ma intereseaza pretul asa mult (numai sa nu depaseasca 20 mi ca ma spanzur!!!). Chiar ne dorim amandoi minunatia asta si ne-am impotmolit!

Va multumesc MULT^:)^, si astept vesti de la voi!

Pupici!

dididoll
21.02.2007, 17:13:34
incearca si la www. chocobiz.ro
nu stiu preturi sau alte detalii
mai sunt si agentii care au fantani de cioco
bafta

Ingerasul
21.02.2007, 17:25:10
=D>
Hei, mersi frumos, chiar l-am pus la treaba pe sot si i-a sunat. Aflam saptamana viitoare daca e disponibila ustensila, cat costa, toate detaliile.
Am mai cautat si pe la altii, dar totul e inchiriat pentru 30 iunie!!!
Ciudat!!!!:O

Ancuta_Weiser
21.02.2007, 17:34:27
Fetelor, o sa intreb si eu stupid:-B : dar de ce nu vreti voi sa va cumparati...ustensila??? si o mai folositi si cu alte ocazii...eu cred ca asa o sa fac...de fapt, am inceput deja sa ma interesez. Cea mai ieftina pe care am gasit-o ma costa 40 de euro...mie nu mi se pare mult, plus ca o voi ma folosi cu siguranta, si cu alte ocazii.:*

ryanaro
21.02.2007, 17:45:26
ancuta eu zic sa nu cumperi. sau daca cumperi nu folosi la nunta pt ca se face o mizerie de nedescris... sa iti spun de ce. trebuie folosita ciocolata deja topita, fantana nu topeste bucati de ciocolata. asa, daca vin astia de la o firma, au ei modalitati prin care sa o topeasca sa nu iti faca tie mizerie. :-B

sarieri
21.02.2007, 17:52:58
Si eu am incercat sa rezerv la ei, tot cu data de 30.06 si surpriza...nu mai au!!!! :-&
Mi-au zis ca din ianuarie s-au facut rezervari!!!
Sfatuiti-ma si pe mine...unde sa mai incerc???
Cu chocobiz a lucrat cineva?

Ancuta_Weiser
21.02.2007, 17:55:57
Nici nu stiu ce sa zic. Tot vad pe site-uri germane ca se poate folosi destul de usor, de ex. ciocolata fondue pe care as lua-o se poate pre-incalzi in microunde. Nu cred ca cei de la restaurant nu au un microunde in bucatarie. Oricum, ideea este ca vom lua asa ceva pentru acasa, si voi testa. E cea mai sigura varianta.
Tu ai probat si e messy?:*

ryanaro
21.02.2007, 17:59:33
da, la microunde, dar tot se face urat... eu as zice sa apelezi la o firma... plus ca daca iti aduci tu fantana trebuie sa iei si chestiile de "dip" - iar astia de la firme iti ofera un asorte de diverse chestii, fructe, profiteroale etc.

http://barbarachocolat.canalblog.com/archives/2006/01/09/1202707.html

uite un site in franceza si arata cum se face.

roxyana18s
21.02.2007, 18:00:41
si pe mine mar tenta dar una mai mica am intrat pe un site nu mai stiu care si am gasit una pt 10 kg de ciocolata dar oare pt cei 300 de invitati ai mei o fi de ajuns?chiar daca va fi pt.primirea invitatilor
dak stie cineva ceva concret astept informaii.asta e cea de 10 kg.

ryanaro
21.02.2007, 18:02:22
eu zic ca pt 300 de invitati trebuie una din alea mari. eu la 25 de invitati vreau sa inchiriez una mica.

Ancuta_Weiser
21.02.2007, 18:08:04
Am gasit o oferta destul de atractiva: pentru un eveniment cu 150 de persoane, ca la noi: 260 de euro inchiriatul. Ciocolata, fructele,accesoriile si personalul vor fi furnizate de catre firma respectiva. Hmmm

ryanaro
21.02.2007, 18:09:31
eu zic ca e super. valen a avut la ea la nunta. daca vrei sa te uiti in pozele ei, sa vezi cum e. mie mi s a parut foarte curat.

ALEX21A
21.02.2007, 18:16:48
ancuta eu zic sa nu cumperi. sau daca cumperi nu folosi la nunta pt ca se face o mizerie de nedescris... sa iti spun de ce. trebuie folosita ciocolata deja topita, fantana nu topeste bucati de ciocolata. asa, daca vin astia de la o firma, au ei modalitati prin care sa o topeasca sa nu iti faca tie mizerie. :-B

da.......da..........asa e .............are dreptate........in primul rand astea din comert nu sunt profi.....si exista anum secrete.........e acelasi lucru ca si cu shworoma......cumparati aparat si faceti acasa.......nu e acelasi lucru........apoi cu mizeria>>eu am vrut sa pun fantana cu fructele pe fatza de masa asortata ........la fel ca cea fol la huse,mese.......iei fol an cul si nu intelegeam de ce.........au zis ca sigur nu vreau sa pun in comb de cul aleasa la rest,...........si au dreptate.,........picura,se murdareste cu cioco si trebuie ceva sa nu se vada.........apoi cioco "arsa" nu miroase deloc bine;;)

ALEX21A
21.02.2007, 18:20:10
si pe mine mar tenta dar una mai mica am intrat pe un site nu mai stiu care si am gasit una pt 10 kg de ciocolata dar oare pt cei 300 de invitati ai mei o fi de ajuns?chiar daca va fi pt.primirea invitatilor
dak stie cineva ceva concret astept informaii.asta e cea de 10 kg.

tu glumesti??...........asta e fantana pt 300 pers??........eu zic ca e pt 50 pers........pe bune...........

ryanaro
21.02.2007, 18:23:03
si eu sper sa avem bani sa am fantana de ciocolata la nunta. depinde daca facem rost de bani sau nu... mi as dori multe chestii, dar deh. sa vedem ce se poate face. mi-as dori un caricaturist :-B

ALEX21A
21.02.2007, 18:33:27
si eu sper sa avem bani sa am fantana de ciocolata la nunta. depinde daca facem rost de bani sau nu... mi as dori multe chestii, dar deh. sa vedem ce se poate face. mi-as dori un caricaturist :-B

ma,eu initial n am vrut.........m am hotarat pe moment........la targ mi s a pus pata de fantana .........mirosea super bine a cioco......fructe frumos aranjate.........e de efect........si un desert f bun........asa ca,acu am fantana la nunta<:-P <:-P

ps>>bafta la banuti,ryanaro!!%%-

Ancuta_Weiser
21.02.2007, 18:33:44

Si eu la fel...dar cred ca am cam rezolvat problema...am dat acum cateva telefoane. Noi avem nunta pe 18 august, prima zi de dupa post cand se fac nunti....si nu mai e cam nimic liber. Asa ca...nu stiu ce sa fac, vorbesc cu al meu si mai insist...ca nebuna nu sunt, sa o aduc inchiriata din Irlanda!
PS: La cricaturist nu ma gandisem! esti nebuna! bravo!;)) :* cat despre bani, mai am timp sa jefuiesc o banca???:-B

Luc
21.02.2007, 20:03:26
http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=136101-106

N-ar fi suficienta una mai mica? Noi avem multa mancare (6 feluri) plus tortul. Dca mai inchiriez si fantana de ciocolata mare, plecam luni de la restaurant...

Ma gandesc sa cumpar una din asta.#-o

Ingerasul
22.02.2007, 09:25:00
Fetelor, o sa intreb si eu stupid:-B : dar de ce nu vreti voi sa va cumparati...ustensila??? si o mai folositi si cu alte ocazii...eu cred ca asa o sa fac...de fapt, am inceput deja sa ma interesez. Cea mai ieftina pe care am gasit-o ma costa 40 de euro...mie nu mi se pare mult, plus ca o voi ma folosi cu siguranta, si cu alte ocazii.:*

Pai sa vedem...am inteles ca ustensila din comert are capacitate mica, de vreo 2 kg de cioco, iar eu la nunta am vreo 250 de invitati! Ce sa le fac:-\ ? Doar sa le-o arat si sa miroasa cioco? Nu pot, desi m-ar tenta sa am una acasa, la petreceri<:-P ...

Firmele cunoscute inchiriaza fantani cu capacitate de vreo 9-10kg cioco, iar pe parcurs se mai poate adauga. Este mult mai inalta (are 4 etaje#-o in loc de 2 cat are cea de la metro), are alt aspect.

Problema e alta...nu prea se mai gasesc de inchiriat:( !!! Asa cum spunea cineva, s-au facut rezervari din dec-ianuarie!!! :O

ryanaro
22.02.2007, 10:28:36
http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=136101-106

N-ar fi suficienta una mai mica? Noi avem multa mancare (6 feluri) plus tortul. Dca mai inchiriez si fantana de ciocolata mare, plecam luni de la restaurant...

Ma gandesc sa cumpar una din asta.#-o

eu zic ca e cam mica. astea mici sunt pt maxim 50 de invitati- si nu mancat cu ghiotura. ia macar una medie, as zice eu. ;;)

chichi
22.02.2007, 10:44:38
Eu am cumparat. Este micuta, nu este mare.
Dar primul lucru pe care l-am facut a fost sa o incerc acasa, bineinteles.Ardeam de nerabdare... Si a mers totul ca pe roate.
Ciocolata se amesteca cu smantana sau ulei ( e mai bine cu smantana pentru ca nu ii schimba gustul ) ; am cumparat o ciocolata de de menaj foarte gustoasa si aromata. Gustul si mirosul au fost divine. Mi-a placut pana si mie mult, care nu sunt o impatimita a ciocolatei ;)
Eu am zis ca voi folosi ca fructe : capsuni, portocale, kiwi si struguri. Pentru ca nu se oxideaza repede si nu trebuie sa fie taiate (doar kiwi) . Si cred ca o sa pun si niste piscoturi, ceva... Plus ca fructele un pic mai acrisoare sunt dementiale cu ciocolata.
Iar pentru servire voi "inchiria" un chelner de la restaurant pentru primele 3-4 ore cand fantana va fi in functiune. O sa ii dau un tips separat pentru acest lucru.

Stiu ca este mai riscant, dar o sa va povestesc cum o sa iasa. Plus ca 375 EUR + TVA cat imi cerea firma pentru inchiriere, sigur nu ne permiteam sa alocam pentru asta....

Ancuta_Weiser
22.02.2007, 11:03:56
Deci, am primit raspuns de la aproape toate firmele care inchiriaza aceste fantani. Din pacate, nu mai este nici una libera pentru 18 august:( ...asa ca, nu imi ramane decat sa ma gandesc daca cumpar sau nu...si poate cumpar 2! sa stiu o treaba!;;) iar una ramane la ai mei, sau asa ceva....ce sa fac altceva?:*

Ancuta_Weiser
22.02.2007, 11:05:43
Dar primul lucru pe care l-am facut a fost sa o incerc acasa, bineinteles.Ardeam de nerabdare... Si a mers totul ca pe roate.
Ciocolata se amesteca cu smantana sau ulei ( e mai bine cu smantana pentru ca nu ii schimba gustul ) ; am cumparat o ciocolata de de menaj foarte gustoasa si aromata. Gustul si mirosul au fost divine. Mi-a placut pana si mie mult, care nu sunt o impatimita a ciocolatei ;)
Eu am zis ca voi folosi ca fructe : capsuni, portocale, kiwi si struguri. Pentru ca nu se oxideaza repede si nu trebuie sa fie taiate (doar kiwi) . Si cred ca o sa pun si niste piscoturi, ceva... Plus ca fructele un pic mai acrisoare sunt dementiale cu ciocolata.
Iar pentru servire voi "inchiria" un chelner de la restaurant pentru primele 3-4 ore cand fantana va fi in functiune. O sa ii dau un tips separat pentru acest lucru.

Stiu ca este mai riscant, dar o sa va povestesc cum o sa iasa. Plus ca sigur 375 EUR + TVA cat imi cerea firma pentru inchiriere, sigur nu ne permiteam sa alocam pentru asta....

Chici, ce fel de fantana ai cumparat? si cat te-a costat?:*

chichi
22.02.2007, 11:26:52
E fantana din aceea micuta. Doar asa am gasit. De fapt mi-a adus-o cineva din Germania. Eu zic ca pretul gasit de tine..40 EUR e f bun. Eu am dat mai mult. Dar imi doream f mult fantana si pentru ca nu puteam aloca atat de mult pentru inchiriere cat cereau firmele, am ales varianta asta.
Decat deloc...mai bine asa!

chichi
22.02.2007, 11:36:38
Oricum, foarte multi cunoscuti imi spun despre marea minune si aparitie: fantana de ciocolata. Li se pare ceva fantastic! Eu nu am spus ca am cumparat asa ceva pentru ca vreau sa fie o surpriza. Dar ma bucur cand aud ca sunt asa de impresionati doar ca au vazut reclama la televizor sau ca au auzit!
Sper ca totul sa iasa bine...[-o<

mariuca29
23.02.2007, 19:21:47

Stiu ca este mai riscant, dar o sa va povestesc cum o sa iasa. Plus ca 375 EUR + TVA cat imi cerea firma pentru inchiriere, sigur nu ne permiteam sa alocam pentru asta....
Spune-mi te rog trebuie sa topesti ciocolata separat si sa o torni in fantana,sau o poti pune direct?Inca ceva pe parcursul nunti cum adaugi ciocolata?

ryanaro
23.02.2007, 19:27:02
iti spun eu- ciocolata se topeste separat, la miccrounde sau pe aragaz si apoi se pune. aparatul nu topeste.

denisamadalina
23.02.2007, 20:46:11
=(( Mi se pare tare complicat in cazul in care cumpar fantana personala... Or sa stea cei de la restaurant sa aiba grija de fantana mea? Sau o sa trebuiasca sa postez eu un om acolo? :-SS

ryanaro
23.02.2007, 22:01:10
=(( Mi se pare tare complicat in cazul in care cumpar fantana personala... Or sa stea cei de la restaurant sa aiba grija de fantana mea? Sau o sa trebuiasca sa postez eu un om acolo? :-SS

pai stau cei de la restaurant daca le dai ceva bani in plus, un bacsis mai mare la chelnerul respectiv. :)

ALEX21A
23.02.2007, 22:15:29

eu cred ca nu va sta nimeni din cei de la restaurant,.........nici cu bani nu cred..........pt fiec in seara respectiva are atributii,un nr de mese si de pers de servit.......alte chestii...........tre sa postezi tu om mai mult ca sigur:)

denisamadalina
24.02.2007, 09:17:25
Ma gandeam ca vb dinainte la restaurant, sa imi dea un om in plus... nu stiu... de-aia intrebam, daca a facut cineva miscarea cu fantana personala si cum s-a descurcat... Nu ca as avea fantana... dar cantaresc si varianta asta.. ^:)^

chichi
26.02.2007, 10:44:25

In sfarsit am mai intrat pe forum...
"Sunt plecata de acasa" ;)) ....si reusesc sa mai intru pe net doar la serviciu...:(

I-am intrebat pe cei de la restaurant cati chelneri vor avea si mi-au spus ca va fi unul la 10-15 invitati, dar daca le spun, pot aduce si mai multi. Asa ca sper sa nu fie probleme in sensul asta. Oricum o sa discut cu el separat despre problema asta si va primi un bacsis in plus.

Sau mai e o varianta de rezerva. Sunt firme care inchiriaza hostess, in principal pentru coordonarea invitatilor la inceput, cand se aseaza la mese.
Dar pot sa cer o tipa pentru a sta langa fantana de ciocolata.

dandelion
26.02.2007, 11:13:16
In sfarsit am mai intrat pe forum...
"Sunt plecata de acasa" ;)) ....si reusesc sa mai intru pe net doar la serviciu...:(

I-am intrebat pe cei de la restaurant cati chelneri vor avea si mi-au spus ca va fi unul la 10-15 invitati, dar daca le spun, pot aduce si mai multi. Asa ca sper sa nu fie probleme in sensul asta. Oricum o sa discut cu el separat despre problema asta si va primi un bacsis in plus.

Sau mai e o varianta de rezerva. Sunt firme care inchiriaza hostess, in principal pentru coordonarea invitatilor la inceput, cand se aseaza la mese.
Dar pot sa cer o tipa pentru a sta langa fantana de ciocolata.
pai e neaparat sa stea cineva langa fantana? Eu voi avea vreo patru, cel mai probabil, ar fi cam greu sa pun patru oameni, cate unul langa fiecare fantana. Si nu vad rostul. Doar stiu invitatii si singuri sa-si puna un fruct pe "frigarui" si sa-l "scalde" in ciocolata..

chichi
26.02.2007, 11:35:06
Eu m-am gandit ca este nevoie.As vrea ca persoana responsabila cu acest lucru sa ii serveasca pe toti (asa cum este cu sampania). Pentru ca unii dintre ei, atunci cand vin s-ar putea sa nu seveasca singuri si sa treaca pe langa fantana de ciocolata. Si apoi cei care mai vor...foarte bine, pot veni oricand sa serveasca ciocolata. Dar fiind cineva care ii serveste, stiu ca toti invitatii macar au gustat.

Si mai este un motiv important. Vreau ca cineva sa supravegheze fantana. De exemplu nu vreau sa scape fructe in fantana. Se poate intampla sa scape fructul de pe betigas in cupa cu cicolata calda, care apoi este aborbita pe un tubulet pentru a fi recilculata. In momentul in care sunt bucati de fructe sau ciocolata mai mari, se poate infunda acel tubulet. De aceea se rade toata ciocolata la inceput.De fapt acest lucru este precizat si in instructiuni.
Deci daca se intampla ca un invitat sa scape fructul in fantanita, sa fie cineva care sa il ia sau sa le explice de la inceput sa aiba grija cu fructele...
Din aceste motive cred ca si firmele inchiriaza fantana cu tot cu om.

dandelion
26.02.2007, 11:42:53
Si mai este un motiv important. Vreau ca cineva sa supravegheze fantana. De exemplu nu vreau sa scape fructe in fantana. Se poate intampla sa scape fructul de pe betigas in cupa cu cicolata calda, care apoi este aborbita pe un tubulet pentru a fi recilculata. In momentul in care sunt bucati de fructe sau ciocolata mai mari, se poate infunda acel tubulet. De aceea se rade toata ciocolata la inceput.De fapt acest lucru este precizat si in instructiuni. Uite ca la asta nu m-am gandit:-B O sa vedem cum facem..

chichi
26.02.2007, 12:00:06
Uite ca la asta nu m-am gandit:-B O sa vedem cum facem..

Avand 4 fantani e cam greu. Dar poti sa pui cate o placuta haiosa langa fiecare, in care sa ii rogi sa nu scape fructele, sau daca se intampla, sa le culeaga...Poate fi un text haios care sa ii si distreze...
E o idee...

Noi cand ne-am jucat cu fantanita, am vazut ca nu e deloc greu sa iti alunece fructul de pe betigas si sa iti cada si chiar ne-am gandit serios la acest aspect.
In rest, mirosul, gustul ,aspectul...sunt suuper.

dandelion
26.02.2007, 12:02:56
Avand 4 fantani e cam greu. Dar poti sa pui cate o placuta haiosa langa fiecare, in care sa ii rogi sa nu scape fructele, sau daca se intampla, sa le culeaga...Poate fi un text haios care sa ii si distreze...
E o idee...
da, chiar e o idee buna;)) O sa vb si cu decoratoarea, sa vad ce spune, la urma urmei sunt fantanile ei;))

chichi
26.02.2007, 12:14:20
Spune-mi te rog trebuie sa topesti ciocolata separat si sa o torni in fantana,sau o poti pune direct?Inca ceva pe parcursul nunti cum adaugi ciocolata?

Asa cum spunea si Ryanaro, se rade la inceput toata ciocolata, dupa care se topeste in cuptorul cu microunde si se amesteca cu smantana.
Parte cu rasul ciocolatei chiar o poti delega linistita alcuiva cu o zi inainte de eveniment.
Eu o sa am de rezerva si o casoleta, doua cu ciocolata rasa amestecata cu smantana si daca mai este nevoie, va fi incalzita direct in cuptor si adaugata.

E mai complicat ...dar am mai spus, dacat deloc, mai bine asa. Eu zic ca o sa iasa OK.

miruna_deea
28.02.2007, 17:30:08
exista si posibilitatea sa inchiriezi una mai mica fara fructe fara ciocolata.. dar pretul tot cam in zona 200 euro ramane. pt ca ei nu scot profit din vanzarea ciocolatei sau a fructelor ci a inchiriatului propriu zis....pai da c ciocolata aleg...eu am inteles ca ciocolata folosita de ei este una speciala.de exemplu cei d la chocobiz au o ciocolata foarte buna adusa din Belgia...eu vreau sa inchiriez una de calitate...nu doar asa sa fie

miruna_deea
28.02.2007, 17:35:54
[quote=chichi;116751]Eu m-am gandit ca este nevoie.As vrea ca persoana responsabila cu acest lucru sa ii serveasca pe toti (asa cum este cu sampania). Pentru ca unii dintre ei, atunci cand vin s-ar putea sa nu seveasca singuri si sa treaca pe langa fantana de ciocolata. Si apoi cei care mai vor...foarte bine, pot veni oricand sa serveasca ciocolata. Dar fiind cineva care ii serveste, stiu ca toti invitatii macar au gustat.

Si mai este un motiv important. Vreau ca cineva sa supravegheze fantana. De exemplu nu vreau sa scape fructe in fantana. Se poate intampla sa scape fructul de pe betigas in cupa cu cicolata calda, care apoi este aborbita pe un tubulet pentru a fi recilculata. In momentul in care sunt bucati de fructe sau ciocolata mai mari, se poate infunda acel tubulet. De aceea se rade toata ciocolata la inceput.De fapt acest lucru este precizat si in instructiuni.
Deci daca se intampla ca un invitat sa scape fructul in fantanita, sa fie cineva care s

miruna_deea
28.02.2007, 17:37:49
clar trebuie sa fie o persoana specializata care sa-i indrume pe invitatii si sa aiba grija de toate detaliile legate de fantana pe parcursul evenimentului...stiti vreo firma anume care asigura toate acestea??

miruna_deea
28.02.2007, 17:44:50
nu stiu de ce trebuei sa ne complicam sa radem ciocolata, sa o amestecam cu smantana, sa o topim la cuptor...exista firme specializate si care garanteaza rezultatul, c naiba o data e nunta noastra si trebuie sa iasa perfect...eu o sa apelez la cineva specializat.ia intrati .............. si o sa vedeti diferentele ...eu zic ca merita

miruna_deea
28.02.2007, 17:48:48
am intrat pe site...e ok, da am mai gasit unul nou.................. si el f f bine

ALEX21A
28.02.2007, 17:51:53
nu stiu de ce trebuei sa ne complicam sa radem ciocolata, sa o amestecam cu smantana, sa o topim la cuptor...exista firme specializate si care garanteaza rezultatul, c naiba o data e nunta noastra si trebuie sa iasa perfect...eu o sa apelez la cineva specializat.ia intrati p""""""""""""""si (http://www.si) o sa vedeti diferentele ...eu zic ca merita

cred ca nici tu nu mai stii cum vrei,ce vrei........pe bune.........ai avut la nunta fantana de la ei??......sau ai participat la o nunta la care au fost si ei prz??..........stii ce preturi au??...........

........sus spuneai ceva,peste 2 mesaje,desi debusolata,recomanzi op-tzop firma asta(:|

ALEX21A
28.02.2007, 17:54:31
am intrat pe site...e ok, da am mai gasit unul nou.""""""""""""si el f f bine

deci,chiar am inteles faza cu firma asta:[email protected] ........nu tre sa repetzi in fiec mesaj.........doar dc nu vrei sa faci reclama:-?

sarieri
28.02.2007, 19:03:24
Sunt asa de suparata :(( ...cred ca v-am mai zis la am vrut sa inchiriez de la fantana de ciocolata si cascada de ciocolata, dar nu mai au nimic disponibil pe 30!!! Si la una din ele stiu ca pt 180-200 pers costa in jurul a 350 EUR.
Si azi am primit oferta de la c...o biz...am crezut ca innebunesc cand am vazut pretul 650 EUR + TVA!!!! mi se pare enorma diferenta :((

Plz daca mai stiti si alte firme cu preturi decente vreau si eu un PM!!! Raman datoare!

ALEX21A
28.02.2007, 19:18:48
Sunt asa de suparata :(( ...cred ca v-am mai zis la am vrut sa inchiriez de la fantana de ciocolata si cascada de ciocolata, dar nu mai au nimic disponibil pe 30!!! Si la una din ele stiu ca pt 180-200 pers costa in jurul a 350 EUR.
Si azi am primit oferta de la c...o biz...am crezut ca innebunesc cand am vazut pretul 650 EUR + TVA!!!! mi se pare enorma diferenta :((

Plz daca mai stiti si alte firme cu preturi decente vreau si eu un PM!!! Raman datoare!
incerca la agentzia cu care faci decorul......poate stiu ei pe cineva.......sa ti faca o recomandare.........ca ei sunt mai in tema.......(mai ales dc e vb de o agentie mai mare;-) )

raluka
28.02.2007, 19:29:22
buna fetelor!!...sunt noua pe forum si inca nu stiu inca cum se procedeaza inca...sper sa ne ajutam una pe alta si sa avem cele mai frumoase nunti din lume..

raluka
28.02.2007, 19:33:33
tocmai am citit de fantana de ciocolata si mi se pare f interesant...da inca nu stiu nici o firma care sa se ocupa ocupe...o sa ma interesez zilele astea...dak stiti spuneti-mi si mie, pls

BDiana
28.02.2007, 20:01:00
Ce bine arata asta...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Chocolate_fountain.jpg

ryanaro
28.02.2007, 20:08:02
Ce bine arata asta...

nu prea mi place ciocolata neagra... am vazut ca sunt fantani si cu ciocolata cu lapte, si cu ciocolata cu fistic si cu ceva roz. am vazut chiar fantani cu sampanie LOOOOL :))

BDiana
28.02.2007, 20:24:00
nu prea mi place ciocolata neagra... am vazut ca sunt fantani si cu ciocolata cu lapte, si cu ciocolata cu fistic si cu ceva roz. am vazut chiar fantani cu sampanie LOOOOL :))
Nici mie nu-mi place la gust cea neagra, dar mi se pare frumoasa poza :)

ALEX21A
28.02.2007, 20:25:44
eu mai mananc si cioco neagra....nu e la fel d efina si buna ca cealalta,dar oricum..........apropo de fantani>>cica cioco mg subtiata si cu ulei,dar nu mia e asa placuta la gust.....lapte si frisca.......smantana.....branza topita........

BDiana
28.02.2007, 20:29:39
eu mai mananc si cioco neagra....nu e la fel d efina si buna ca cealalta,dar oricum..........apropo de fantani>>cica cioco mg subtiata si cu ulei,dar nu mia e asa placuta la gust.....lapte si frisca.......smantana.....branza topita........
Am mancat saptamana trecuta fondue au chocolat, am facut impreuna cu niste prieteni. am subtiat-o cu smantana si foarte putin lapte. mi s-a parut bestiala cu fructe mai acide, portocale, struguri...Si am descoperit o super combinatie: cioco, para si branza roquefort :D

ALEX21A
28.02.2007, 20:30:41
Am mancat saptamana trecuta fondue au chocolat, am facut impreuna cu niste prieteni. am subtiat-o cu smantana. mi s-a parut bestiala cu fructe mai acide, portocale, struguri...Si am descoperit o super combinatie: cioco, para si branza roquefort :D
ce e para??.......para,fruct??

ryanaro
28.02.2007, 20:31:47
Am mancat saptamana trecuta fondue au chocolat, am facut impreuna cu niste prieteni. am subtiat-o cu smantana. mi s-a parut bestiala cu fructe mai acide, portocale, struguri...Si am descoperit o super combinatie: cioco, para si branza roquefort :D

traiasca branza rocquefort!!! =))

BDiana
28.02.2007, 20:32:05
ce e para??.......para,fruct??
:)) daaa, fructul :P

ALEX21A
28.02.2007, 20:37:18
:)) daaa, fructul :P
:"> ....credeam ca e ceva trendy si nu stiu.....:D

raluka
01.03.2007, 12:49:49
Ce bine arata asta...
chestia asta e d la noi??sau e din afara k arata foarte tare!!doar k nu ma omor dupa ciocolata neagra:(

raluka
01.03.2007, 12:56:08
[quote=BDiana;120997]Am mancat saptamana trecuta fondue au chocolat, am facut impreuna cu niste prieteni. am subtiat-o cu smantana si foarte putin lapte...am si o intrebare, c ciocolata ai folosit...cicolata obisnuiti de pe piata...k vreu si eu;;)

BDiana
01.03.2007, 13:04:08
am si o intrebare, c ciocolata ai folosit...cicolata obisnuiti de pe piata...k vreu si eu;;)
Poza nu e de la noi... am gasit-o pe internet, si e dintr-o ciocolaterie din Bruxelles.
Am folosit prima oara Toblerone negru, iar a doua oara am reusit sa-i induplec si am amestecat si un pic de Toblerone alb :). Cred ca poti sa faci in principiu din orice, totusi nu stiu daca merge sa folosesti cioco cu chestii inauntru (alune, stafide). Desi, pana la urma... de ce nu? Poate fi interesent... :)
Se face foarte simplu, iti trebuie un vas nu prea mare care retine caldura, si un arzator. Pornesti fondue-ul pe aragaz, topesti cioco, amesteci cu putina smantana (si eventual si mai putin lapte), si cand e omogena o pui pe arzator... Flacara nu trebuie sa fie mare, ca altfel incepe sa fiarba si face bulbuci ca vulcanii noroiosi care imprastie ciocolata fierbinte peste tot :). Si mananci cu fructe :D

raluka
01.03.2007, 13:09:11
mersi frumos...o sa incerc si eu...suna deliciosss!iami-iami.acum cat imi mai permit k apoi intru la cura ca sa intre rochia d mireasa p mine...apropo..si pentru nunta cum facem cu fantana?!!voi cum faceti?preparati voi cioc sau apelati la cineva...ms frumoss...have o good dayy

Ruby_Tuesday
01.03.2007, 15:34:25
Uuufff, fetelor, sunt foarte trista. Ideea de fantana de ciocolata mi se pare superba, imi doresc enorm asa ceva, cred ca da o nota extrem de eleganta si deosebita unei nunti, dar...am sunat acum la acea firma ... careia i s-a tot facut reclama aici:-p. Pt 100 persoane cate voi avea eu ma costa 350E fara TVA, adika aproape 15 mil. E muuult, din pacate este peste bugetul nostru. Acum trebuie sa gasesc repede ceva sa imi lumineze ziua, ca m-am deprimat rau de tot :((

raluka
01.03.2007, 23:06:50
buna fetele...la multi anu pentru ziua noastra k nu am apucat sa va zic...am vaut ceva d 350 d euro pt fantana de ciocolata...da cat ar trebui sa coste??sau mai bine zis c intra in pretul asta??...k vreau si eu..da nu stiu dak merita;;)

lakra_c
02.03.2007, 11:53:52
daca ai banii astia sa-i dai , te asigur ca merita!!!! eu vreau neaparat fantana la nunta si va fi o surpriza pentru toata lumea

mihaicnx
02.03.2007, 12:21:39
Poti folosi o fantana de ciocolata mica,cum am eu de exemplu

miti
02.03.2007, 13:11:23
Si eu am hotart ca vreau fantana da m am lovit de pareri gen nu mai bine inghetata ca e cald in iunie?:[email protected] :[email protected] :[email protected]
sau poi nu merge ciocolata cu bautura.sau costa mult....:[email protected] :[email protected] :[email protected]
nu ma intreseaza tot vreau....
e de efect....;-)

raluka
02.03.2007, 23:01:41
daca ai banii astia sa-i dai , te asigur ca merita!!!! eu vreau neaparat fantana la nunta si va fi o surpriza pentru toata lumea
pai de bani o sa incerc sa fac rost...k doar vreau ceva frumos pentru noi 2 si invitatii nostri...da vreau si servicii de calitate..la cine sa apelez???

ALEX21A
02.03.2007, 23:04:40
pai de bani o sa incerc sa fac rost...k doar vreau ceva frumos pentru noi 2 si invitatii nostri...da vreau si servicii de calitate..la cine sa apelez???

fetele se vaita pe aici ca nu mai au liber astia de la fantani............................dar merita sa incerci cu un telefon.......vezi ca s a pomenit pe aici niste firme,site uri:)

mariuca29
03.03.2007, 10:11:05
Fericitelor,va invidiez=(( miresicilor din Bucuresti.
Eu sunt din constanta si la toate firmele la care am apelat nu au asa ceva ,daca intreb in buc.trebuie sa platesc transportul si camera la hotel si in inter sezon nu este foarte ieftina o camera.
O singura firma am gasit la cta si imi cer pt.170 de persoane 500 eur,imi pare destul de mult.
Cred ca voi renunta ,voi ce credeti e mult 500E pt 170 de persoane?

ALEX21A
03.03.2007, 11:32:29
Eu sunt din constanta si la toate firmele la care am apelat nu au asa ceva ,daca intreb in buc.trebuie sa platesc transportul si camera la hotel si in inter sezon nu este foarte ieftina o camera.
O singura firma am gasit la cta si imi cer pt.170 de persoane 500 eur,imi pare destul de mult.

500 e pt 170 pers chiar nu e mult fata de bucuresti......eu am 100 pers si ma costa 421 euro.......si e un pret destul de bun.......ca spuneau fetele ceva de 700 euro tot pt 100 pers..........asa ca;;)

raluka
04.03.2007, 00:13:27
Cred ca voi renunta ,voi ce credeti e mult 500E pt 170 de persoane?...nu cred ke f mult, eu am sunat azi la o firma si mi-a zis de 350 d euro pt 100 de pers cu discount de 10%...asa k pt 170 cred k e ok...parerea mea e ca merita atata timp cat afce senzatie si seviciile sunt de calitate!!cred k e cel mai importatnt sa dai un ban da sa stii k merita!!!

raluka
04.03.2007, 00:16:39
500 e pt 170 pers chiar nu e mult fata de bucuresti......eu am 100 pers si ma costa 421 euro.......si e un pret destul de bun.......ca spuneau fetele ceva de 700 euro tot pt 100 pers..........asa ca;;)
unde ai gasit cu 421 pt 100 de pers.?...eu am gasit cu 350 de euro si cu discount pana la sf lui martie...si am inclusa fantana, ciocolata(care am auzit k ar fi buna), fructele, plus o pers draguta care asigura serviciul si-i indruma pe invitati...k mai sunt unii timizi...;-)

raluka
04.03.2007, 00:18:45
fetele se vaita pe aici ca nu mai au liber astia de la fantani............................dar merita sa incerci cu un telefon.......vezi ca s a pomenit pe aici niste firme,site uri:)
ms ...am sunat azi la o firma si am primit o oferta..o sa ma gandesc...da in prinicipiu e ok...plus k tre sa ma grabesc cu raspunsul...sa nu se ocupe:D

mariuca29
04.03.2007, 09:52:16
Fetelor cred ca exagerati cu 400 e pt. 100 de persoane
Ati vazut oferta de la fantani de ciocolata?
www.******.ro (http://www.******.ro) (trimite MP)

Alessiacorinna
04.03.2007, 11:47:16

E foarte mult 500 de euro pentru 170 de persoane, chiar si in Bucuresti!! Foarte mult!! Eu am dat aici pentru 150 de persoane 260 de euro, cu tot aranjamentul si persoana care are grija sa ii serveasca si sa ii ajute pe invitati!! Intra pe cascadadeciocolata.ro si ai sa vezi!! Asa ca mai gandeste-te..!!

iulia
04.03.2007, 12:26:10
Servus fetelor,

Stiti cumva daca e vre-o firma in Brasov care poate inchiria o fantana de cioco? Am vazut ca sunt prin Bucuresti cateva...

Si eu am aceeasi problema... Mi se tot spune sa dau inghetata in loc de cioco, ca nunta e la inceputul lui iulie, si e cald. Of, arata atat de fain... =((

raluka
04.03.2007, 14:01:44
Fetelor cred ca exagerati cu 400 e pt. 100 de persoane
Ati vazut oferta de la fantani de ciocolata?
www.*****.ro
nu am vazut ofertele...dar c intra in pret la ei??

raluka
04.03.2007, 14:07:40
fetelor eu m-am hotarat...raman la oferta cu 350 de euro pt 100 e pers...cred k stiti de firma d care vb..e aia cu c...cred k e cel mai bine...macar am siguranta unor servicii de calitate...am inteles k vor fii d la inceput, adik in momentul in care noi sosim la locatie cu invitatii fantana va fi deja pregatita cu decor si tot c trebuie;va fi o pers draguta acolo care va sta p tot parcursul petrecerii; fructele vor fi foarte diversificate si proaspete si la discretie...ca si ciocolata...si vor sta pana aproape d tort...asa k mi se pare o afacere buna...

raluka
04.03.2007, 14:08:34
voi c ziceti???:-?

Alessiacorinna
04.03.2007, 15:47:29

Mi se pare foarte scump!!!!!! In conditiile in care am avut si o alternativa de 260 de euro la 150 de invitati!!! Aceleasi servicii!!! Dar daca ai mai multi bani alocati pentru asta.....

raluka
04.03.2007, 16:30:51
deci...fetelor , fara suparare, am intrat pe site-ul cu cascada si nu mia placut c am vazut...nici nu stiu cu c sa incep, p bune.nu mia palcut cum arata, nu mia placut decorul(mi se pare k nu atragea invitatii prin nici un fel), nu am vaut o persoana care sa asigure serviciul(si nu vreau un osparar);am vazut in poe p acelasi platou bezele si kiwi si alte fructe...stau si am intreb, oare fructele alea nu-si lasa zeama in bezele??...nu mia placut k la fructe am vazut fructe ieftine (de umplutura)...adik marul, care se oxideaza repede si bananele , care dupa 30 d min se inegresc si se fac urate...plus k am vazut farfurii d plastic...totusi o sa fie o nunta, nu un picnic....in fine, asta e parerea mea...acum fiecare cum crede, dar ma bucur k am ales alta firma[-o<

raluka
04.03.2007, 16:32:56
[quote=Alessiacorinna;125693]Mi se pare foarte scump!!!!!! In conditiile in care am avut si o alternativa de 260 de euro la 150 de invitati!!! Aceleasi servicii!!! Dar daca ai mai multi bani alocati pentru asta.....[/quoa...da d c exista diferenta asta d pret dak serviciile sunt la fel?????????????

Alessiacorinna
04.03.2007, 19:20:05
La firma respectiva AM PERSONAL care sta langa cascada de ciocolata si am optiunea de a alege EU fructele : capsuni, ananas, paya, kiwi, mango, banane, bezele etc. fara mar si alte alea care oxideaza...Plus optiunea intre 3 fantani cu diferite arome...Depinde ce vorbesti cu firma cu care faci contractul...Dar daca e mai bine in alta parte...

syyylviuta
04.03.2007, 20:26:10
deci...fetelor , fara suparare, am intrat pe site-ul cu cascada si nu mia placut c am vazut...nici nu stiu cu c sa incep, p bune.nu mia palcut cum arata, nu mia placut decorul(mi se pare k nu atragea invitatii prin nici un fel), nu am vaut o persoana care sa asigure serviciul(si nu vreau un osparar);am vazut in poe p acelasi platou bezele si kiwi si alte fructe...stau si am intreb, oare fructele alea nu-si lasa zeama in bezele??...nu mia placut k la fructe am vazut fructe ieftine (de umplutura)...adik marul, care se oxideaza repede si bananele , care dupa 30 d min se inegresc si se fac urate...plus k am vazut farfurii d plastic...totusi o sa fie o nunta, nu un picnic....in fine, asta e parerea mea...acum fiecare cum crede, dar ma bucur k am ales alta firma[-o<

Hai sa-ti zic ceva. Eu am avut la nunta fantana de ciocolata de la firma de care zici tu ca nu iti place. Si sa stii ca ai o parere total gresita!
In primul rand, decorul si aranjamentul il fac CEI DE LA RESTAURANTUL TAU! Nu firma respectiva. Asa ca daca restaurantul iti da un platou, sau locul este foarte mic, cei cu fantana se adapteaza. Eu inainte de nunta am fost la o alta nunta sa gust ciocolata, si erau asezati la o masa de coctail... cu platourile pe niste scaune in jur... si nu aveau decat 2 tipuri de fructe si marshmallow... ce mai, oribil! In schimb la mine la nunta, au avut o masa mare, hotelul a facut o cascada din fructe chiar langa fantana, totul era imbracat in organza in culorile mele, platourile erau artistic aranjate, cu FRUCTELE pe care le-am cerut eu, in concluzie de vis!
Asa ca vezi sa nu te arzi. Dai mai mult si te trezesti cu altceva, pentru ca, daca restaurantul tau nu are spatiu, sau nu se implica in decor, o sa fii foarte dezamagita....
Si am avut si personal, nu un ospatar... Si a fost atractia serii!

raluka
04.03.2007, 21:09:20
In schimb la mine la nunta, au avut o masa mare, hotelul a facut o cascada din fructe chiar langa fantana, totul era imbracat in organza in culorile mele, platourile erau artistic aranjate, cu FRUCTELE pe care le-am cerut eu, in concluzie de vis!
Asa ca vezi sa nu te arzi. Dai mai mult si te trezesti cu altceva, pentru ca, daca restaurantul tau nu are spatiu, sau nu se implica in decor, o sa fii foarte dezamagita....
Si am avut si personal, nu un ospatar... Si a fost atractia serii!...c inseamna o cascada de fructe??pt k acele fructe cojite si taiate care stau mult timp afara isi pierd din gust si se si fac urate,mai ales cum o sa fie cald afara...plus k tocmai...pt a nu avea surprize neplacute("daca restaurantul nu se implica in decor") prefer sa apelez la o firma care se ocupa de tot d la a..la z...iar in momentul in care ajung la petrecere cu toti invitatii sa fie perfect...pt k o sa am ltele p cap...numai sa aleg decorul l fantana o sa mai am eu timp...plus k banuiesc ca sunt banuiesc ca au ceva experieta in decor...am vaut k au si o semiluna luminoasa care da un super efect...parerea mea:)

raluka
04.03.2007, 21:14:36
si firma la care apelez eu imi ofera 3 posibilitati de arome de ciocolata si o varietate de fructe care merg f bine cu ciocolata...dar c mi se pare mie ca au in plus e faptul ca ofera si un decor aferent care capteaza atentia si ofera un spectacol inedit pt invitati....aaaa....mie mi se pare ca papaya si mango nu merge cu ciocolata, sau ma insel??voi ati incercat??:)

raluka
04.03.2007, 21:28:17
mai am o curiozitate...cine asigura fructele la cascada???ei sau restaurantul...sau noi??

mariuca29
05.03.2007, 11:05:14
Mie m-au spus cei de la c a s c a d a d e c i o c o l a t a ca ma costa 300 pt. 170 de persoane,problema este ca eu sunt din cta si va mai trebui sa platesc deplasarea si hotelul,deci ma va ajungge mai mult.

musak
05.03.2007, 11:14:12
haideti, fetelor, nu va mai "contrati" atat... ;-)
pana la urma, conteaza sa fie bine pana la final... fiecare dintre noi percepe altfel "binele" asta.. important e sa fim multumite.
raluka, intr-adevar cei de la chocobiz au niste suporturi superbe si, din cate am inteles, ei iti fac decorul.. si eu tot cu ei cred ca voi lucra pt ca mi-a placut mult ce ofera, iar tipa cu care am vb este senzationala!!
dar syyylviutza a avut nunta si vb din experienta ... si sunt convinsa ca daca nu era multumita, nu ar fi vorbit aiurea...
sa speram ca si la noi va fi foarte bine si ca o sa iesim super-multumite din chestia asta!
eu nu sunt adepta "ce e scump e neaparat si bun", pt ca gasim si chestii ieftine si super ok. dar din pacate la cascade nu aveau nimic liber pe 7.07.. :-s ..ceea ce inseamna totusi ca nu sunt chiar atat de rai, ca altfel nu ar fi avut plin, nu?

v-am pupat!
>:D<

musak
05.03.2007, 11:17:40
Mie m-au spus cei de la c a s c a d a d e c i o c o l a t a ca ma costa 300 pt. 170 de persoane,problema este ca eu sunt din cta si va mai trebui sa platesc deplasarea si hotelul,deci ma va ajungge mai mult.

sincer, mariuca, mai ieftin de atat nu cred ca gasesti.. chiar si cu taxa de transport, iar cu hotelul - poate gasesti ceva avantajos...
eu am tot cautat pt 200-220 pers, iar preturile de la cascade mi s-au parut cele mai ok...

ryanaro
05.03.2007, 11:24:49
ca o parere obiectiva- site ul chocobiz arata mai bine si produsele sunt mai bine prezentate decat la cascada. :-?

Ingerasul
05.03.2007, 11:30:14
Eu am incercat la 5 firme pana acum, si numai una mai avea libera o fantana...ULTIMA, comanda am facut-o pe internet. Azi-maine trebuie sa ne intalnim sa vedem cat costa...ce ofera...important e ca imi doresc ffff mult acest lucru si nu mai conteaza cat costa. Si eu o inchiriez tot din Bucuresti, o sa le platesc transportul...dar asta e!
Din cate stiu, la o anume firma - "cascada....", pretul era:

230 euro - 100 de persoane

260 euro - 150 de persoane

300 euro - 200 de persoane

375 euro - 250 de persoane
450 euro - 300 de persoane
si includea fructe de tot felul, persoana de suport, accesorii (au calculat cam 1.5 eur/pers); numai ca rezervarile s-au facut de prin ianuarie...

Ingerasul
05.03.2007, 11:31:19
ca o parere obiectiva- site ul chocobiz arata mai bine si produsele sunt mai bine prezentate decat la cascada. :-?

eu cu chocobiz-ul lucrez...o sa va spun in cateva zile cat de bine pregatiti sunt, dupa ce ma intalnesc cu ei si vad cum se prezinta...

Alessiacorinna
05.03.2007, 11:47:50
si firma la care apelez eu imi ofera 3 posibilitati de arome de ciocolata si o varietate de fructe care merg f bine cu ciocolata...dar c mi se pare mie ca au in plus e faptul ca ofera si un decor aferent care capteaza atentia si ofera un spectacol inedit pt invitati....aaaa....mie mi se pare ca papaya si mango nu merge cu ciocolata, sau ma insel??voi ati incercat??:)

Si firma de la care iau eu cascada imi ofera 3 tipuri de ciocolata: alba, negra sau cu lapte!!!! Si nu premium ci belgiana:
PS: Pozele sunt la fel...nu m-a impresionat cu nimic mai mult choco....pentru mine sunt la fel ambele firmei doar ca pretul uneia este cu mult mai mic!!! Aranjamentul este la fel, personalul de la cascada nu mi-a pomenit de mandarine, portocale etc.
Depinde cum este si amenajata sala si ce lumini si efecte au..vezi choco..
Si intr-adevar cum spunea una dintre fete: NU TOT CEEA CE ESTE SCUMP ESTE NEAPARAT BUN.....!!!!!!!!!!!!!!!

raluka
05.03.2007, 11:56:05
ok...sa imi spui si mie cum se prezinta pt k eu tot pe ei i-am ales..;))

ryanaro
05.03.2007, 11:58:40
Si intr-adevar cum spunea una dintre fete: NU TOT CEEA CE ESTE SCUMP ESTE NEAPARAT BUN.....!!!!!!!!!!!!!!!

aici tine sa te contrazica sotul meu, care daca nu scrie pe camasa pierre cardin nu poarta. =)) =)) =)) e snob, deh. :[email protected]

raluka
05.03.2007, 12:00:35
ma ideea e simpla...intradevar nu tot c e mai scump e mai bun...da p piata noastra cred k se aplica cu brio...cel putin ca si servicii, asa k sa fim seriosi...nici ciocolata d la c nu e romaneasca si e tot belgiana...dar eu sa vad in poze betisoarele de bambus in pahar de sonda nu mi-a placut...si p bune nu arata cine stie ce...e diferenta d calitate si imagine....si cine asigura fructele la cascada????

Alessiacorinna
05.03.2007, 12:31:18
ma ideea e simpla...intradevar nu tot c e mai scump e mai bun...da p piata noastra cred k se aplica cu brio...cel putin ca si servicii, asa k sa fim seriosi...nici ciocolata d la c nu e romaneasca si e tot belgiana...dar eu sa vad in poze betisoarele de bambus in pahar de sonda nu mi-a placut...si p bune nu arata cine stie ce...e diferenta d calitate si imagine....si cine asigura fructele la cascada????

Am mai spus mai sus: am personal care se ocupa de aranjamente: 2 fete la inceput, apoi ramane la sfarsit doar una!!

Alessiacorinna
05.03.2007, 12:34:00
aici tine sa te contrazica sotul meu, care daca nu scrie pe camasa pierre cardin nu poarta. =)) =)) =)) e snob, deh. :[email protected]

Daca scrie pierre cardin si e facuta pe vapor.. o mai poarta??? .=))=))=)):))!! Glumeam!!!!!!

ALEX21A
05.03.2007, 14:30:37
sincer acu............poate la nuntzi se prezinta altfel.........sau ar face bine sa se prezinte altfel si cei de la cho..biz.................si cei de la cascadadecio................ca imaginile de pe site sunt urate.........de ce ??.........pai fructele pur si simplu sunt aruncate pe platou taiate sau infipte pe betze si aruncate intr un bol sau...........in fine...........

ryanaro
05.03.2007, 14:39:22
Daca scrie pierre cardin si e facuta pe vapor.. o mai poarta??? .=))=))=)):))!! Glumeam!!!!!!

dap, o poarta. conteaza doar eticheta pt el- nu i pasa ca e facuta in romania, in taiwan, in turcia. daca scrie burberry pe tricou e de ajuns :-p eu una m-as imbraca si de la second hand daca mi-ar placea. dar el e snob nevoie mare. :x

Ruby_Tuesday
05.03.2007, 18:15:43
Am mai spus mai sus: am personal care se ocupa de aranjamente: 2 fete la inceput, apoi ramane la sfarsit doar una!!
Alessia, am vb si eu cu cei de la cascadadeciocolata, voi avea o intalnire poimanine cu ei. Tu ai vb cu ei de decoratiuni, au fost deschisi la sugestiile tale? Eu voi avea cam 100 invitati, iar pretul pt acest nr de persoane este rezonabil. Insa, intr-adevar, pozele de pe site sunt cam uratzele.

raluka
05.03.2007, 20:07:57
da...pozele de p site sunt cam uratele...exact unde ar trebui sa arate bine...pt k doar reprezinta imaginea lor...asa sunt eu mai conservatoare si continui sa cred k la noi in privinta serviciilor se aplica regula pretului...iaginati-va cum ar fii o nunta intr-o bodega(k doar e mai ieftin) si cum e o nunta intr-un restaurant ok...sa nu zic d luxx...cam asa cred k e si cu firmele astea si diferenta de servicii....si d preturi

raluka
05.03.2007, 20:09:53
[quote=Alessiacorinna;126695]Am mai spus mai sus: am personal care se ocupa de aranjamente...t ocupi d firma respectiva??...si tot nu mi- ai zis cine asigura fructele?????

Alessiacorinna
05.03.2007, 21:15:57
[quote=Alessiacorinna;126695]Am mai spus mai sus: am personal care se ocupa de aranjamente...t ocupi d firma respectiva??...si tot nu mi- ai zis cine asigura fructele?????

Ei normal!! Cei de la firma cu care lucrez!!!!!!!!!!!!!!!

Alessiacorinna
05.03.2007, 21:19:36
Alessia, am vb si eu cu cei de la cascadadeciocolata, voi avea o intalnire poimanine cu ei. Tu ai vb cu ei de decoratiuni, au fost deschisi la sugestiile tale? Eu voi avea cam 100 invitati, iar pretul pt acest nr de persoane este rezonabil. Insa, intr-adevar, pozele de pe site sunt cam uratzele.

Am vb si au fost foarte draguti..si cu aranjament si cu tot..au zis ca se ocupa ei de toate..eu le-am zis doar sa aiba multe capsune, pepene galben si mango!! A, si nu mi-au pomenit nimic de mandarine si portocale..dar vad ca in poze apar...Oricum nu vreau ..

Alessiacorinna
05.03.2007, 21:26:28
dap, o poarta. conteaza doar eticheta pt el- nu i pasa ca e facuta in romania, in taiwan, in turcia. daca scrie burberry pe tricou e de ajuns :-p eu una m-as imbraca si de la second hand daca mi-ar placea. dar el e snob nevoie mare. :x

OFF Topic: E o figura al tau...hai sa-ti zic: un prieten a fost in Turcia..cred ca dupa marfa ca sa vanda aici haine....si ghici ce l-a intrebat turcu: etichete Hugo Boss, Armani etc..nu vrei???...

Nici eu nu sunt adepta numelui firmei ci al serviciului pe care il ofera....nu doar din niste poze iti poti face o parere despre calitate..Firmele care au bani si au preturi mari isi permit sa investeasca si in calitatea prezentarii!!!
Eu raman la parerea mea....sunt foarte multumita de alegere, de fructe, de ciocolata de pret si de persoanele de acolo care au fost mai mult decat amabile....

Ingerasul
05.03.2007, 22:20:10
Mama:O ...daca incepem sa vorbim de tzoale...nu mai terminam:D ...daca forumul asta are atatea subiecte de m-a capiat de cap:-B , imi inchipui ce s-ar alege de un form despre tzoale!!!! AOLEUUUUUU...

Referitor la chocobriz-briz...stie cineva niscaiva preturi:-\ ? maine ma duc la intalnire cu ei:-SS , imi promisesera niste detalii...chestii...socoteli, dar s-au scuzat ca se muta in alt sediu si nu sunt organizati:-& , dar cred ca ma duc bou=:) si ma intorc vaca3:-0 . Poat eimi trantesc niste preturi de ma sui in dud si-mi dau drumul...:madlaugh: :gen_07:. Dar cred ca le-as face un scandalau.... :gen_20:.

Citeam cu 2-3 mesaje mai sus ca cineva se duce sa vorbeasca cu cineva de la cascada:talk_01: ...ati rezervat-o mai demult sau.:gen_10: ..acusicutza? Ca sunai si eu si mi-o tuflira discret:no_04::no_02: ca nu mai au!:gen_09:

iulia
06.03.2007, 02:24:37
Of... in Brasov parca nu e nimic... :( Nu a ajuns Milka pana la noi... :D

musak
06.03.2007, 10:18:55
Ingerashule, eu am vb cu ei pt 200 pers si mi-au dat pret... TINE-TE BINE!!!! 700 euro.... !!!!
asa ca... baga mare cu scandalaul... :)) :))
daca ai nevoie de ceva rapertoriu.. apeleaza cu incredere! ;))

pup

ALEX21A
06.03.2007, 10:20:11
Of... in Brasov parca nu e nimic... :( Nu a ajuns Milka pana la noi... :D

si eu care credeam ca de acolo de la voi se trage milka;))

CataAna
06.03.2007, 14:19:14
Buna dragi miresici!

M-am decis sa imi cumpar propria fantana de ciocolata (nu din Romania, bineinteles), in loc sa o inchiriez.
Am cautat pe net si m-am decis la doua modele, destul de diferite si ca pret si ca aspect.
Acum insa imi este tare greu sa aleg pe care dintre ele sa o cumpar... Asa ca apelez la parerile si preferintele voastre pentru a ma ajuta sa ma hotarasc.
Fantana 1.
19308
Este formata de fapt din 2 fantani in care pot fi puse 2 feluri de ciocolata. Este mica - sub 40 cm inaltime, dar destul de ieftina.

Fantana 2.
1930919310
Are 48cm inaltime si este mai impozanta. Firma care o produce este renumita in domeniu, dar si pretul este de 3 ori mai mare.

Astept cu nerabdare parerile voastre. Abia astept sa o cumpar si sa o 'testez';))

O nunta de vis,
Cata:*

chichi
06.03.2007, 14:24:50
Eu cred ca este mai bine sa o cumperi pe a doua, chiar daca pretul este mai mare.

ALEX21A
06.03.2007, 14:36:13
a doua categoric...........trimite mi si mie pm cu firma a doua ,te rog!!!

byby
06.03.2007, 15:06:07
A doua varianta e ff frumoasa...dar am si eu o intrebare.....stiam ca atunci cind inchiriezi una vine cineva si se ocup de decor, de fructe, de ''servirea'' invitatilor...tu cum o sa procedezi?...si dupa aceea ce faci cu ea?( de fapt 2 intrebari8-} )

CataAna
06.03.2007, 17:30:26
A doua varianta e ff frumoasa...dar am si eu o intrebare.....stiam ca atunci cind inchiriezi una vine cineva si se ocup de decor, de fructe, de ''servirea'' invitatilor...tu cum o sa procedezi?...si dupa aceea ce faci cu ea?( de fapt 2 intrebari8-} )

Buna baby!

Merci mult pentru raspuns!
De decorat o voi decora eu cumva. Ma gandeam sa maschez baza cu o perdea de lumini invelita in tulle sau ceva de genul asta. Ma mai gandesc... orice sugestie e binevenita.;;)
Am sa-i rog pe cei de la restaurant sa puna la dispozitie fructele si alte bunataturi, si betisoarele de cocktail. Invitatii se vor duce singurei sa se serveasca. Eu voi fi prima=)) Abia astept!
Dupa nunta o pastrez, cu siguranta. As lua-o cu mine si in luna de miere..;))

Pupicei:*

lyanna
06.03.2007, 17:42:37
Am gasit si in Romania 2 firme care vand fantani de ciocolata.. nu stiu am voie sa dau link... ambele sunt cu comanda prin posta, una din Bucuresti (sediul mentionat pe site era pe la Natiuile Unite) si cealalta din Ploiesti parca, una era 3 mil si cealta 4 mil(arata mai bine), ambele pareau de vro 40 cm inaltime. Nu am dat telefon sa verific. Eu ma mai gandesc daca imi iau pentru nunta... mai am ceva timp :) Daca vrea cineva link exact ( se pot gasi si cu rabdare si google) dati-mi pm si zic :)

denisamadalina
06.03.2007, 20:09:57
Lyanna, please, pm. [-o<

CataAna
06.03.2007, 20:14:26
Am gasit si in Romania 2 firme care vand fantani de ciocolata.. nu stiu am voie sa dau link... ambele sunt cu comanda prin posta, una din Bucuresti (sediul mentionat pe site era pe la Natiuile Unite) si cealalta din Ploiesti parca, una era 3 mil si cealta 4 mil(arata mai bine), ambele pareau de vro 40 cm inaltime. Nu am dat telefon sa verific. Eu ma mai gandesc daca imi iau pentru nunta... mai am ceva timp :) Daca vrea cineva link exact ( se pot gasi si cu rabdare si google) dati-mi pm si zic :)

Buna Lyanna!

Trimite-mi si mie te rog link-urile pe pm.
Nu mi-ai spus ce fantana iti place dintre cele doua... dilema mare:-SS
Merci mult si o nunta de vis!
Cata:*

gabitza_86
06.03.2007, 20:22:20
asa ieftin:O ???

Ruby_Tuesday
07.03.2007, 11:20:21
Fetelor, trebuie sa va spun ce am patit cu cei de la cascadadeciocolata. Eram super incantata ca am gasit ceva la un pret pe care mi-l pot permite. Am luat legatura telefonic cu ei, trebuia sa ne intalnim azi la sediul firmei sa le duc avansul si sa semnam contractul. Intalnirea trebuia sa aiba loc la ora 10.00, cu toate ca eu i-am rugat sa ne vedem la 9.00, ca sa nu intarzi foarte mult la munca. Ma rog ... Am ajuns la Romana, unde mi-au zis ca au sediul, la 10 fara 10. I-am sunat, dar mi-au respins apelul. Am asteptat pana la 10.15, timp in care am tot incercat sa-i sun, dar telefonul lor era inchis. Pana la ora asta, nu au dat nici un semn.
Mi se pare o lipsa crasa de profesionalism ... Asta e! Bani pt inchiriat fantana de la cealalta firma nu am, dar nici la cascadadeciocolata nu mai apelez, nici sa ma pici cu ceara. Ce incredere pot sa am in ei, in conditiile date?
Va pup!

CataAna
07.03.2007, 13:55:03
Merci mult miresici pentru gugestiile voastre.
Inca nu m-am decis, dar inclin si eu pentru cea de-a doua. Mirele ar vrea-o pe prima, ca e mai ieftina=)) ... de fapt el nu ar vrea de loc, dar ca sa-mi faca pe plac... barbatii astia;))
Mai astept sugestii!

O nunta de vis,
Cata

urmychance
07.03.2007, 14:27:07
si eu zic sa o iei pe prima daca vrei neaparat. Justific:
1. e un moft; e posibil sa aiba/sa nu aiba succesul dorit
2. nu stiu cata ciocolata o sa mananci la viata ta...esti tu acum entuziasmata, dar o sa iti treaca.
3. sunt 2 intr-una. Stii tu vb aia: mica, mica, dar ridica:)

Eu votez pt prima

musak
07.03.2007, 15:57:19
Fetelor, trebuie sa va spun ce am patit cu cei de la cascadadeciocolata. Eram super incantata ca am gasit ceva la un pret pe care mi-l pot permite. Am luat legatura telefonic cu ei, trebuia sa ne intalnim azi la sediul firmei sa le duc avansul si sa semnam contractul. Intalnirea trebuia sa aiba loc la ora 10.00, cu toate ca eu i-am rugat sa ne vedem la 9.00, ca sa nu intarzi foarte mult la munca. Ma rog ... Am ajuns la Romana, unde mi-au zis ca au sediul, la 10 fara 10. I-am sunat, dar mi-au respins apelul. Am asteptat pana la 10.15, timp in care am tot incercat sa-i sun, dar telefonul lor era inchis. Pana la ora asta, nu au dat nici un semn.
Mi se pare o lipsa crasa de profesionalism ... Asta e! Bani pt inchiriat fantana de la cealalta firma nu am, dar nici la cascadadeciocolata nu mai apelez, nici sa ma pici cu ceara. Ce incredere pot sa am in ei, in conditiile date?
Va pup!

vai de mine! dar cum sa-si permita sa faca asa ceva???? pe bune!
eu sunt convinsa ca toti stiu ca se discuta despre ei pe forumuri si mi-e greu sa cred ca isi pot asuma asemenea discutii... Totusi, e vb de clientii lor... :-w

sunt tare curioasa cu ce scuza vor veni, perfect wife.. sa ne mai tii la curent!

pup

Babydeey
07.03.2007, 17:38:10
Daca vrei sa o folosesti doar la nunta prima este foarte ok si aspectoasa. Daca vrei impozanta, a doua e mai potrivita. Sa ne spui la care te-ai decis.

Ruby_Tuesday
08.03.2007, 08:41:50
Ieri pe la pranz m-am trezit cu un mail de la cei de la cascada, sa ma intrebe daca pana la urma vreau sau nu fantana pt 21 aprilie. Le-am dat un replay in care le-am zis ca din pacate nu, dat fiind ceea ce tocmai imi facusera. Motivatia a fost o criza de epilepsie pe care a facut-o dimineata sora doamnei care se ocupa. Si-a cerut scuze, e drept, dar din pacate eu nu mai am incredere. Eu le-am scris ca renunt din motivele mentionate, iar in mail doamna mi-a zis ca sunt indreptatita. Eu, in locul dansei, as fi incercat sa atrag din nou clientul, ceva de genul "haideti sa stabilim o noua intalnire, sa vedem ce putem rezolva"... Mi-a parut rau pt dansa, sincer, insa nu mi se pare foarte profesionista atitudinea. Plus ca, o firma care se respecta, trebuie sa aiba o agenda de intalniri, ceva, daca un angajat pateste ceva, altcineva trebuie sa se ocupe macar cu anuntarea clientilor. Ma rog, nu mai zic si de metode de retention ... Asta e, sper sincer ca sora dansei este bine si se va insanatosi cat de repede (daca pot spune asta in cazul epilepsiei, o boala foarte grava).
Oricum, oferta celeilalte firme este astronomica pt mine ... 375E fara TVA. Ma mai gandesc. A treia firma, cei de la fantanadeciocolata nu mai au fantani pt 21 aprilie.
Incerc sa ma conving acum ca se poate si fara. Dar sunt destul de trista ...:(

musak
08.03.2007, 10:36:10
Ieri pe la pranz m-am trezit cu un mail de la cei de la cascada, sa ma intrebe daca pana la urma vreau sau nu fantana pt 21 aprilie. Le-am dat un replay in care le-am zis ca din pacate nu, dat fiind ceea ce tocmai imi facusera. Motivatia a fost o criza de epilepsie pe care a facut-o dimineata sora doamnei care se ocupa. Si-a cerut scuze, e drept, dar din pacate eu nu mai am incredere. Eu le-am scris ca renunt din motivele mentionate, iar in mail doamna mi-a zis ca sunt indreptatita. Eu, in locul dansei, as fi incercat sa atrag din nou clientul, ceva de genul "haideti sa stabilim o noua intalnire, sa vedem ce putem rezolva"... Mi-a parut rau pt dansa, sincer, insa nu mi se pare foarte profesionista atitudinea. Plus ca, o firma care se respecta, trebuie sa aiba o agenda de intalniri, ceva, daca un angajat pateste ceva, altcineva trebuie sa se ocupe macar cu anuntarea clientilor. Ma rog, nu mai zic si de metode de retention ... Asta e, sper sincer ca sora dansei este bine si se va insanatosi cat de repede (daca pot spune asta in cazul epilepsiei, o boala foarte grava).
Oricum, oferta celeilalte firme este astronomica pt mine ... 375E fara TVA. Ma mai gandesc. A treia firma, cei de la fantanadeciocolata nu mai au fantani pt 21 aprilie.
Incerc sa ma conving acum ca se poate si fara. Dar sunt destul de trista ...:(

Da, nu stu ce sa zic.... Daca ar fi adevarata explicatia (eu sunt mai sceptica de felul meu pt ca lucrez cu oamenii si n-ai idee cate mi-au auzit urechile la viata mea), atunci.. da, nasol momentul..
Dar dupa parerea mea asta nu scuza felul in care te-au lasat sa astepti atata timp. Puteau sa-ti trimita macar un sms si sa-ti spuna ca s-a intamplat ceva si nu are rost sa mai astepti, mai ales ca trebuia sa te duci la munca. Plus ca, exact asa cum spuneai si tu, mi-e greu sa cred ca era o singura persoana care sa se ocupe de firma... Chiar asa sa nu fi fost nimeni la birou sa se ocupe si de tine??!?? :-?
Nu fii trista ca sigur se gaseste altceva si vei ajunge la concluzia ca a fost mai bine asa.. Uite, incearca pe allevents (site) si vezi ce preturi au acolo. Am intrat ieri pe net sa caut si m-am gandit la tine ca alternativa...

pupici

ALEX21A
08.03.2007, 10:48:58
fetelor,mai incercatzi la firmele de orgaznizat nuntzi........stiu sigur ca allomorphic are fantana.........insa dc au ei eveniment cu fantana,cred ca ,cade var asta.........

Ancuta_Weiser
08.03.2007, 10:51:01
Eu nu mai stiu ce sa zic, chiar ca o sa ma decid pentru una-doua fantani mai mici si vom vedea noi...am dat si eu cateva telefoane si scris mail-uri...ma rog, e mai greu, ca sunt departe, nu pot sta mereu pe telefon... sa revin la oile noastre: primesc, surpriza, mail de la cho...biz: da, v-am rezervat fantana pentru 18 august! asta dupa ce eu nu cerusem decat sa imi spuna daca mai au sau nu si ce pret imi ofera. Ma rog...ma uit eu ca prostu' in mail, zic, ma, nu oi vedea eu unde ai facut si oferta de pret./:) Mai scriu un mail, frumos, decent, cum ca as vrea si eu o oferta de pret, sa stiu daca ma incadrez in buget. Mi se pare corect si fata de ei si fata de mine, daca e mai scump, isi pot gasi alt client....ce credeti, a raspuns careva? asta a fost acum o saptamana si ceva!:-\
Pai, fetelor, ori stiu ca sunt cautati si nu prea se ingrijesc de potentialii client, ori nu stiu....mi se pare comportament tipic romanesc...:-w ca daca ma pocnesc cu un pret de-ala astronomic, ma las pagubasa! si mai bine ofer un rand de inghetata oaspetilor!:-p

Ruby_Tuesday
08.03.2007, 11:53:19
Da, nu stu ce sa zic.... Daca ar fi adevarata explicatia (eu sunt mai sceptica de felul meu pt ca lucrez cu oamenii si n-ai idee cate mi-au auzit urechile la viata mea), atunci.. da, nasol momentul..
Dar dupa parerea mea asta nu scuza felul in care te-au lasat sa astepti atata timp. Puteau sa-ti trimita macar un sms si sa-ti spuna ca s-a intamplat ceva si nu are rost sa mai astepti, mai ales ca trebuia sa te duci la munca. Plus ca, exact asa cum spuneai si tu, mi-e greu sa cred ca era o singura persoana care sa se ocupe de firma... Chiar asa sa nu fi fost nimeni la birou sa se ocupe si de tine??!?? :-?
Nu fii trista ca sigur se gaseste altceva si vei ajunge la concluzia ca a fost mai bine asa.. Uite, incearca pe allevents (site) si vezi ce preturi au acolo. Am intrat ieri pe net sa caut si m-am gandit la tine ca alternativa...

pupici
Multumesc mult, o sa ma interesez :x !

riobondoc
09.03.2007, 08:35:18
buna,
eu am inchiriat de la cascada de ciocolata si desi am sunat de mai multe ori intradevar la firma pana la urma ne-am intalnit si am semnat contractul, mi s-a dat chitanta etc.
Mi s-a parut o fata de treaba care se ocupa cred singura de firma, lucru care nu e neaparat ceva rau ( eu am lucrat la o firma unde eu eram singura persoana activa si nu faceam lucrurile de mantuiala).
Tu poti sa o iei cum vrei si nu e frumos ce au facut dar nu sunt de aruncat din cauza asta!
Bafta in continuare

musak
09.03.2007, 15:21:40
fetelor,mai incercatzi la firmele de orgaznizat nuntzi........stiu sigur ca allomorphic are fantana.........insa dc au ei eveniment cu fantana,cred ca ,cade var asta.........

aaa, si tu tot cu Mara lucrezi? ;)) .... Esti multumita de ei?
pupici

agreena
09.03.2007, 19:24:45
Eu initial am incercat la fantana, dar pentru ca toate sambetele erau rezervate pana in septembrie-octombrie, am apelat la cascada. Domnisoara cu care am vorbit a fost amabila si chiar a venit la mine la birou pentru avans si contract. E adevarat ca si eu am fost destul de insistenta, cu mailuri si telefoane, dar am rezolvat-o intr-o saptamana. Sper sa fie OK la nunta si toate sa arate ca in pozele pe care le prezinta. Asa ca sfatul meu e sa mai incerci la ei. Nu e normal cum au procedat, dar... avand in vedere ca e o singura persoana care se ocupa... poate ca a fost doar o intamplare nefericita.

Ruby_Tuesday
10.03.2007, 08:19:36
Eu initial am incercat la fantana, dar pentru ca toate sambetele erau rezervate pana in septembrie-octombrie, am apelat la cascada. Domnisoara cu care am vorbit a fost amabila si chiar a venit la mine la birou pentru avans si contract. E adevarat ca si eu am fost destul de insistenta, cu mailuri si telefoane, dar am rezolvat-o intr-o saptamana. Sper sa fie OK la nunta si toate sa arate ca in pozele pe care le prezinta. Asa ca sfatul meu e sa mai incerci la ei. Nu e normal cum au procedat, dar... avand in vedere ca e o singura persoana care se ocupa... poate ca a fost doar o intamplare nefericita.
Multumesc frumos de sfat, o sa ma gandesc. Momentan studiez ofertele pe care le-am primit de la alte frime. E drept, toate sunt mai scumpe decat la cascada ... Faza e ca eu lucrez intr-o corporatie unde nu se face niciodata asa ceva unui client, indiferent de situatie, asa ca mi-e destul de greu sa inteleg. Pe de alta parte, traim in Romania, unde atitudinea fata de client in general lasa mult de dorit. Eu nu pe doamna respectiva m-am suparat, pt ca daca explicatia pe care mi-a dat-o este reala, chiar o inteleg, sincer, e un lucru extrem de grav ce i s-a intamplat. Firma in sine nu imi inspira incredere pt ca nu au un plan de rezerva in cazul in care un angajat pateste ceva ... Si ma gandesc, daca in ziua nuntii mele cineva pateste ceva, raman fara fantana sau ce se intampla?
Oricum, mercic mult de sugestii si va pup :*

CamyB
10.03.2007, 13:25:57
Si agentia cu care fac eu nunta are fantana. Tot 300E. E vorba de cea mai veche agentie de pe piata. Noi nu ne-am luat ca nu vrem, dar m-am gandit sa va spun, ca vad ca sunteti multe miresici interesate.
Spor la pregatiri!

ALEX21A
10.03.2007, 22:56:52
aaa, si tu tot cu Mara lucrezi? ;)) .... Esti multumita de ei?
pupici

eu nu lucrez cu mara.........lucrez cu alta firma,insa nasa mea a lucrat cu mara si a fost f incantata:)>-

valentina77
10.03.2007, 23:08:20
care mara?
ca nu stiu nici o firma cu numele asta?
:-B

ALEX21A
11.03.2007, 00:03:22
care mara?
ca nu stiu nici o firma cu numele asta?
:-B

mara e de la firma "allomorp.......".........citeste putin in urma,sa nu fie consid reclama................

teodora_buciu
12.03.2007, 13:50:00
Am fost in weekendul acesta la Expomariage din Oradea si am vazut fantana de cioco..sincer am fost tare dezamagita de cum arata..uratzica...Adica nu stiu, imi imaginam ca e altfel...poate atasati ceva poze sa vad ce si cum..Si inca ceva...vad la voi preturi de 300 euro sau ceva de genu..dar la Oradea , fantana de care vorbesc eu era 2 mil cu om si cioco si fructe incluse..8-|

paular
12.03.2007, 13:53:43
Probabil de aia arata si atat de 'bine'...:-p

ryanaro
12.03.2007, 14:02:32
Am fost in weekendul acesta la Expomariage din Oradea si am vazut fantana de cioco..sincer am fost tare dezamagita de cum arata..uratzica...Adica nu stiu, imi imaginam ca e altfel...poate atasati ceva poze sa vad ce si cum..Si inca ceva...vad la voi preturi de 300 euro sau ceva de genu..dar la Oradea , fantana de care vorbesc eu era 2 mil cu om si cioco si fructe incluse..8-|

cateva poze cu fantani... mi se pare foarte ciudat ca iti cer 2 milioane... :-\

teodora_buciu
12.03.2007, 14:20:38
cateva poze cu fantani... mi se pare foarte ciudat ca iti cer 2 milioane... :-\
Da e tare ciudat cum de cer atat de putin...in pozele puse de tine sunt superbe fantanile dar ce am vazut eu la expo...sincer va spun ca mi-a fost greata...oribile de-a dreptu erau fantanile( pt ca erau 2 la numar)..i-am zis zis la al meu ca nu mai vreau fantanaaaa....decat sa fie nasoala mai bine fara..o sa va pun si poze cat de curand doar sa le descarc..