PDA

Versiunea completa : Pensiile private........

Habib
29.06.2007, 13:48:58
Buna fetelor, cred ca ati auzit vorbindu-se de aceste ''pensii private'',mai ales ca sunt si obligatorii, iar pana la 30.08.2007 daca nu ne facem ni se impune o anumita firma............intrebarea mea este : la ce firma va faceti?
Sunt atatea de nu stii ce sa alegi...............eu ma gandeam la cea a lui Tiriac:Alliantz

Fluturas
29.06.2007, 13:55:53
Buna fetelor, cred ca ati auzit vorbindu-se de aceste ''pensii private'',mai ales ca sunt si obligatorii, iar pana la 30.08.2007 daca nu ne facem ni se impune o anumita firma............intrebarea mea este : la ce firma va faceti?
Sunt atatea de nu stii ce sa alegi...............eu ma gandeam la cea a lui Tiriac:Alliantz

si noi tot la tiriac ne-am gandit ...

ancavlc
29.06.2007, 14:35:32
si noi tot la tiriac ne-am gandit ...
da si pe mine ma intereseaza chestia asta. o intrebare trebuie sa merg la servici sa spun pt ce am optat si apoi sa merg sa le fac singura sau se ocupa ei?

Ionelela
29.06.2007, 14:38:19
Eu ma gandisem la cei de la ING.

eva
29.06.2007, 14:50:09
AVIVA, sant cei mai buni dupa parerea mea. Am deja o pensie privata la ei. Au 300 de ani de experienta cu pensiile, sant numarul 1 in europa.
Acum aceste companii sant in competitie(aviva, tiriac, ing si mai nu stiu care), care strange cele mai multe semnaturi, aceea se va ocupa de pensiile private obligatorii. Si se dau bani pe semnaturile astea :D.

eva
29.06.2007, 14:55:09
da si pe mine ma intereseaza chestia asta. o intrebare trebuie sa merg la servici sa spun pt ce am optat si apoi sa merg sa le fac singura sau se ocupa ei?

Normal ar trebui sa vina la servici cineva sa va intrebe, depinde de care firma vine prima si va convinge sa va da-ti semnatura. dar poate deja seful/sefa sa se fi inteles deja cu reprezentantul unei firme sa va da-ti semnaturile pt ei :).

Fluturas
29.06.2007, 14:55:29

din cate stiu eu se ocupa cei de la servici ...

ancavlc
29.06.2007, 16:58:35
din cate stiu eu se ocupa cei de la servici ...
da multumesc. Intrebam fiindca mie inca nu mi s-a zis nimik la servici.

alecsa
29.06.2007, 18:46:28
mama si prietenul meu au ales ING, eu nu pot sa aleg ca inca nu muncesc (=(( ) insa am o asigurare, tot la ING, de acumulare de capital, ceva de genul asta...

cecilia
03.07.2007, 03:42:17
Si Generali e o firma destul de tare la nivel european.Eu am un amic acolo si o sa imi fac asigurarea la el.La polita pot sa anexez si o asigurare de sanatate,in asa fel ca atunci cand ma imbolnavesc sa am o clinica particulara unde sa merg.Tineti cont ca exista si optiunea asta,daca va intereseaza.

rallu
03.07.2007, 13:53:01
so, cateva lamuriri ... salariatii sub 35 de ani trebuie sa-si aleaga fondul de pensii la care vrea sa contribuie incepand cu luna august, pana in noiembrie ... cine nu si-a ales fondul pana in noiembrie, va fi distribuit aleatoriu la una din firmele care au atras contribuabili pana la momentul respectiv, direct proportional cu cota obtinuta. asadar, compania de pensii care atrage numarul cel mai mare de contribuabili in perioada august-noiembrie va avea de castigat si la "marea loterie" din noiembrie.
contributiile vor incepe din ianuarie 2008.
dintre societatile de pensii care au fost avizate pana acum de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) cea mai avantajoasa oferta apartine ING din punct de vedere al costurilor (taxe si comisioane) si al structurii plasamentelor realizate din banii acumulati. Aviva este cea mai scumpa, iar undeva la mijloc se plaseaza Allianz si BCR.
restul companiilor urmeaza sa primeascã autorizatie de la CSSPP. se estimeaza ca vor activa circa 10 companii in luna august, cand se va da startul la sistem.
sper ca v-am lamurit cat de cat. daca mai aveti intrebari, go for it! >:D<

ancavlc
03.07.2007, 19:54:39
so, cateva lamuriri ... salariatii sub 35 de ani trebuie sa-si aleaga fondul de pensii la care vrea sa contribuie incepand cu luna august, pana in noiembrie ... cine nu si-a ales fondul pana in noiembrie, va fi distribuit aleatoriu la una din firmele care au atras contribuabili pana la momentul respectiv, direct proportional cu cota obtinuta. asadar, compania de pensii care atrage numarul cel mai mare de contribuabili in perioada august-noiembrie va avea de castigat si la "marea loterie" din noiembrie.
contributiile vor incepe din ianuarie 2008.
dintre societatile de pensii care au fost avizate pana acum de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) cea mai avantajoasa oferta apartine ING din punct de vedere al costurilor (taxe si comisioane) si al structurii plasamentelor realizate din banii acumulati. Aviva este cea mai scumpa, iar undeva la mijloc se plaseaza Allianz si BCR.
restul companiilor urmeaza sa primeasc&atilde; autorizatie de la CSSPP. se estimeaza ca vor activa circa 10 companii in luna august, cand se va da startul la sistem.
eu credeam ca pina la 1 aug trebuie sa ma hotarasc si intrasem in panica, dar mai e timp. Si eu tot la ING ma gandisem.

cinezee
04.07.2007, 01:39:29
so, cateva lamuriri ... salariatii sub 35 de ani trebuie sa-si aleaga fondul de pensii la care vrea sa contribuie incepand cu luna august, pana in noiembrie contributiile vor incepe din ianuarie 2008.
restul companiilor urmeaza sa primeasc&atilde; autorizatie de la CSSPP. se estimeaza ca vor activa circa 10 companii in luna august, cand se va da startul la sistem.

bun ....vad ca cunosti legea ....atunci cei care sunt peste 35 ....cums e procedeaza ....ca vreau si yo sa ma lamuresti >:D<

Monny
05.07.2007, 08:04:30
Da e adevarat cei pana in 35 de ani sunt obligati de lege sa adere la un fond de pensii private;cei care au intre 35-45 ani pot opta si ei pt o pensie privata.Cursa pt pensii incepe pe 01.08.2007 si se termina pe 30.11.2007.Cei care nu au aderat la un fon de pensii vor fii inscrisi aleatoriu.In momentul in care iti alegi un fond de pensii trebuie sa vezi stabilitatea firmei/bancii pe piata romaneasca.In momentul in care un om semneaza la mai multe firme/banci care se ocupa cu pensiile private,va fii inscris la aceea unde contractul ajunge primul.S-a pus problema asta pt ca un individ iti poate semna si tie care esti de ex la aviva si mai poate semna altuia la ING.Pana la urma asta este lupta care are modalitatea de a trimite cat mai repede la CSSSPP ca sa fie inregistrat.Asa ca mare atentie fetelor.
Eu cu iubi de exemplu vom face la ING pt ca asta ni se pare noua o banca stabila.(aceasta e optiunea mea)
ps: In cazul in care va inscrieti la un fond de pensii si vreti sa va schimbati la altul in primii doi ani veti plati penalizari
Sper ca v-au ajutat datele acestea.

cinezee
05.07.2007, 08:14:10
Da e adevarat cei pana in 35 de ani sunt obligati de lege sa adere la un fond de pensii private;cei care au intre 35-45 ani pot opta si ei pt o pensie privata.Cursa pt pensii incepe pe 01.08.2007 si se termina pe 30.11.2007.Cei care nu au aderat la un fon de pensii vor fii inscrisi aleatoriu.In momentul in care iti alegi un fond de pensii trebuie sa vezi stabilitatea firmei/bancii pe piata romaneasca.In momentul in care un om semneaza la mai multe firme/banci care se ocupa cu pensiile private,va fii inscris la aceea unde contractul ajunge primul.S-a pus problema asta pt ca un individ iti poate semna si tie care esti de ex la aviva si mai poate semna altuia la ING.Pana la urma asta este lupta care are modalitatea de a trimite cat mai repede la CSSSPP ca sa fie inregistrat.Asa ca mare atentie fetelor.
Eu cu iubi de exemplu vom face la ING pt ca asta ni se pare noua o banca stabila.(aceasta e optiunea mea)
ps: In cazul in care va inscrieti la un fond de pensii si vreti sa va schimbati la altul in primii doi ani veti plati penalizari
Sper ca v-au ajutat datele acestea.

buun....am intels...m-ai lamurit .....dar acum intreb mea e ...care diun acteste firme sunt sigure.....sa iti poti creea pe termen lung pensie privata ...

astae buba mea cea mare ..ca nu stiu undesama duc ....si sa nu fiu nevoita sa imi pun preob ..ca raman fara bani ca in rom la asa ceva ......nu este sigur inca :((:((8-|

Monny
05.07.2007, 15:56:06
buun....am intels...m-ai lamurit .....dar acum intreb mea e ...care diun acteste firme sunt sigure.....sa iti poti creea pe termen lung pensie privata ...

astae buba mea cea mare ..ca nu stiu undesama duc ....si sa nu fiu nevoita sa imi pun preob ..ca raman fara bani ca in rom la asa ceva ......nu este sigur inca :((:((8-|
Draga mea aici e buba la toata lumea acuma te gandesti si tu si analizezi in functie de comisioanele care le are fiecare firma/banca in momentul in care jongleaza cu banii tai.
Adica tie la inceput ti se i-a 2% din salariu in primul an(la sal min e 4.5 ron),iar dupa aia timp de 8 ani procentul creste cu 0.5%/an pana cand ajunge la 6%.
Acuma vezi si tu daca poti afla mai mult despre comisionul lor pt ca iti gestioneaza baii si pune in balanta cu stabilitatea pe piata romaneasca sa zicem pe ultimii 5 ani.Eu asa am ales ING.Tu poate ajungi la alta concluzie,dar macar stii ca e o concluzie trasa de tine.:-?

ankiss20
05.07.2007, 16:51:17

intra pe 1asig.ro acolo poti sa vezi un top al celor mai bune companii care se ocupa cu asigurari de viata.
poti sa iti faci o idee. sa vezi care ce bani invarte si unde sunt reasigurati in caz de risc.
eu nu doar ca am ales ING dar m-am facut si agent de vanzare al pensiilor.;;) mai fac si eu un banut.
;))
si sincer baca eu nu am incredere in ceva , nu recomand mai departe...si cu atat mai mult nu ma bag.

mihu
05.07.2007, 17:54:59
AVIVA, sant cei mai buni dupa parerea mea. Am deja o pensie privata la ei. Au 300 de ani de experienta cu pensiile, sant numarul 1 in europa.
Acum aceste companii sant in competitie(aviva, tiriac, ing si mai nu stiu care), care strange cele mai multe semnaturi, aceea se va ocupa de pensiile private obligatorii. Si se dau bani pe semnaturile astea :D.
Si eu am la aviva asigurare....inca nu stiu cum sunt de buni sau nu...pana acum numai am platit...poate cand o sa vina vremea, o sa si primesc ;-)

alecsa
06.07.2007, 00:20:25
intrati pe http://www.asigurareamea.ro/index.php?tip=detsp&id=38

alecsa
06.07.2007, 00:25:40
referitor la comisioane:
Un alt criteriu de alegere a societatii de pensii este cel al comisioanelor percepute de aceasta. Comisioanele sunt importante intrucat ele se scad din valoarea contributiilor depuse, asadar afecteaza activul net si valoarea pensiei.

Comision de penalitate la transferul catre alt fond de pensii

Cel mai important comision este cel perceput în cazul transferului la un alt fond de pensii. Acest comision este de 5% din valoarea neta a activelor, în cazul tuturor celor patru societati de pensii, daca trasferul se face înainte de doi ani de administrare, acesta fiind de altfel comisionul maxim permis de lege. O diferenta exista însa în cazul Aviva, care percepe doar 2,5% daca va transferati la un alt fond dupa ce a trecut un an si înainte de împlinirea celui de-al doilea an de administrare.
Daca transferul la alt fond se realizeaza dupa doi ani de la aderarea la fondul de pensii curent, nu se percep penalitati.

Comisionul perceput din contributia lunara

Un alt comision este cel perceput din contributia lunara platita pentru pensie, înainte de convertirea banilor în unitati de fond. Limita maxima a comisionului stabilita de lege este de 5%. Aviva a ales sa perceapa comisionul maxim, de 5%, în prospectul Allianz acest comision este stipulat evaziv, "pâna la 5%", ca si în cazul comisionului de transfer. BCR va percepe un comision de 4% iar ING va incasa un comision mai mic, de 3,95%.

Comisionul perceput din activul net al fondului

Al treilea comision perceput de societatile de pensii este cel de maxim 0,2% pe luna din activul net total al fondului de pensii. În prospectul sau, Allianz a pastrat aceeasi prevedere vaga din lege, adica faptul ca va percepe "pâna la 0,2% pe luna". Aviva a ales sa specifice clar nivelul acestui comision, si anume 0,0064% pe zi, adica aproape de valoarea maxima permisa de lege. În prospectul ING se specifica la fel de clar valoarea acestui comision: 1,24% pe an, adica în jur de 0,1% pe luna, ceea ce înseamna jumatate din limita maxima prevazuta de lege. BCR percepe un comision anual de 25% din activul net al fondului, ceea ce inseamna in jur de 0,166% pe luna.

Green_Eyes
10.07.2007, 09:39:48
De firma INTERAMERICAN ce stiti?

ankiss20
10.07.2007, 12:00:40
De firma INTERAMERICAN ce stiti?
intra pe 1.asig.ro
e topul firmelor de asigurari.
le ai pe grupe: generale, de viata, auto, etc
poti sa iti faci o idee

Monny
10.07.2007, 14:44:12
mai fetelor eu am aflat acuma ca cica s-ar amana faza cu pensiile private pana la sfarsitul lui august.Voi stiti ceva?/:)

ankiss20
10.07.2007, 15:20:29
mai fetelor eu am aflat acuma ca cica s-ar amana faza cu pensiile private pana la sfarsitul lui august.Voi stiti ceva?/:)
cred ca ma asteapta ma mine sa ma intorc din luna de miere.;))

gabriela84
11.07.2007, 11:42:19
astazi a venit o tipa de la ING asigurari sa ne spuna despre pensiile private. din cate am inteles data limita este pana la 30 noiembrie a.c. .
pe mine una m-a convins. am vb si cu al meu si o sa ne facem la ING.

little_mouse
11.07.2007, 11:52:27
fetelor hai sa va spun cum merge treaba, vreau sa va lamuresc ca se pare ca lumea nu este informata corect.Ce sunt pensiile obligatorii private???deci noi dam 9,5 la suta la fondul de CAS de aici din 1 ianurie 2008(retineti data)se va vira la firmele private cate 2%.Acuma firma la care aderati este alegerea voastra si numai a voastra nu va poate obliga nimeni ,angajatorul nu are treaba cu asta si nu va poate obliga unde sa bagati banii.El nu are treaba in plus pt ca $ merg ca si pana acuma 9,5 % la CAS de aici ei vor imparti banii nu angajatorul.Inca nu s-au semnat realele adeziuni, deoarece acestea vor fi tipizate ca si facturile si se vor semna in perioada 1august 30 noiembrie 2007.Pana acuma toate firmele care au adunat semnaturi doar au studiat piata sau au incercat sa faca omul sa creada ca daca a semnat ceva gata acolo va merge cu banii.Nu trebuie sa va grabiti aveti timp in perioada sus scrisa.Nu este adevarat nici o firma nu da bani doar pe semnaturi fiecare agent primeste banii doar cand vor fi realele adeziuni semnate ,acele tipizate care INCA NU S-AU TIPARIT.Totul este sa studiati piata si sa alegeti ce este mai convenabil pt voi(comissioane cat mai mici).

little_mouse
11.07.2007, 11:54:56
Am uitat ceva sa nu faceti confuzie deja se discuta de trei piloni:
- I -pensia de stat
- II - pensia obligatorie privata(cea de care am discutat)
- III -pensia privata facultativa (nu va obliga nimeni sa o faceti dar la batranete nu strica).:)>-

mihu
11.07.2007, 14:09:49
Am uitat ceva sa nu faceti confuzie deja se discuta de trei piloni:
- I -pensia de stat
- II - pensia obligatorie privata(cea de care am discutat)
- III -pensia privata facultativa (nu va obliga nimeni sa o faceti dar la batranete nu strica).:)>-
Si care e diferenta intre II si III? adica inteleg ce inseamna obligatoriu si privat dar ma refer care e diferenta....ce am eu de castigat sau de pierdut....daca o am si pe III?

ankiss20
11.07.2007, 15:21:15
Si care e diferenta intre II si III? adica inteleg ce inseamna obligatoriu si privat dar ma refer care e diferenta....ce am eu de castigat sau de pierdut....daca o am si pe III?
ai doar de castigat daca faci si III
II stiu eu ca e obigatorie, III e faclutativa si doamne da sa o poti permite ca o sa ai beneficii mai mari la batranete.
vei primi separat pensie de pe urma cotizarii la pilonul II si in plus o pensie ca ai fost cuminte si isteata si ai facut pensia facultativa.
;-)

mihu
11.07.2007, 17:17:09
ai doar de castigat daca faci si III
II stiu eu ca e obigatorie, III e faclutativa si doamne da sa o poti permite ca o sa ai beneficii mai mari la batranete.
vei primi separat pensie de pe urma cotizarii la pilonul II si in plus o pensie ca ai fost cuminte si isteata si ai facut pensia facultativa.
;-)
Deci teoretci, la batranete, ai 3 pensii...una de la stat, alta obligatorie si inca una facultativa....
eu pana acum am cea de la stat, cea obligatorie care va fi, o asigurare de viata care se va transforma nu stiu cand in pensie privata si mai am inca o pensie privata...deci eu voi avea 4 pensii :-?
o sa castig mai mult ca si babuca(si voi sta) decat acum ca sunt tanara(si fac atatea)...Nu e nici o problema...sa vedeti voi atunci ce de excursii o sa fac cu mosul meu =))

little_mouse
11.07.2007, 18:56:37
Deci teoretci, la batranete, ai 3 pensii...una de la stat, alta obligatorie si inca una facultativa....
eu pana acum am cea de la stat, cea obligatorie care va fi, o asigurare de viata care se va transforma nu stiu cand in pensie privata si mai am inca o pensie privata...deci eu voi avea 4 pensii :-?
o sa castig mai mult ca si babuca(si voi sta) decat acum ca sunt tanara(si fac atatea)...Nu e nici o problema...sa vedeti voi atunci ce de excursii o sa fac cu mosul meu =))
Deci cea de la stat o sa vina impreuna cu cea obligatorie privata ca o singura pensie pentru ca in timp acest 2% va creste si o sa ajungem sa dam 6%.Cea obligatorieprivata nu e si nu va fi asigurare de viata.
Cele private facultative (III)sunt facute sub forma de asigurare de viata si sunt de fapt asa numitele pensii private.

roxanaf
11.07.2007, 20:54:48
Deci cea de la stat o sa vina impreuna cu cea obligatorie privata ca o singura pensie pentru ca in timp acest 2% va creste si o sa ajungem sa dam 6%.Cea obligatorieprivata nu e si nu va fi asigurare de viata.
Cele private facultative (III)sunt facute sub forma de asigurare de viata si sunt de fapt asa numitele pensii private.
daca tot esti in domeniu as vrea sa profit si eu sa te intreb ceva.....sper sa nu t deranjeze sa-mi explici si mie :D uite mi s-a propus sa adun semnaturi pt ca cei 2% sa fie virati catre o firma de asigurari( indiferent pt care opteaza omul).mi s-a mai explicat ca persoanele pana-n 35 de ani sunt obligate sa-i vireze spre soc de asig(deci nu i-ar deranja atunci sa-mi semneze mie ),iar pt restul persoanelor este optional.dar nu asta e f important.mi-au spus ca pt fiecare semnatura pe care o primesc voi lua 1 mil impozabil singura conditie fiind sa achit inainte 850.000 pt a putea deveni colaborator sau nu stiu exact ce. oare e chiar adevarat? atat de mult sa ma plateasca pe mine pt o semnatura pe care as primi-o de la persoana dispusa sa dea cei 2% unei astfel de societati??? ai putea sa-ti dai cu parerea daca t rog frumos?>:D< mi-ar conveni tare mult daca ar fi intr-adevar asa...!!!

little_mouse
11.07.2007, 21:22:10
daca tot esti in domeniu as vrea sa profit si eu sa te intreb ceva.....sper sa nu t deranjeze sa-mi explici si mie :D uite mi s-a propus sa adun semnaturi pt ca cei 2% sa fie virati catre o firma de asigurari( indiferent pt care opteaza omul).mi s-a mai explicat ca persoanele pana-n 35 de ani sunt obligate sa-i vireze spre soc de asig(deci nu i-ar deranja atunci sa-mi semneze mie ),iar pt restul persoanelor este optional.dar nu asta e f important.mi-au spus ca pt fiecare semnatura pe care o primesc voi lua 1 mil impozabil singura conditie fiind sa achit inainte 850.000 pt a putea deveni colaborator sau nu stiu exact ce. oare e chiar adevarat? atat de mult sa ma plateasca pe mine pt o semnatura pe care as primi-o de la persoana dispusa sa dea cei 2% unei astfel de societati??? ai putea sa-ti dai cu parerea daca t rog frumos?>:D< mi-ar conveni tare mult daca ar fi intr-adevar asa...!!!
Buna.Nu ma declar ca sunt foarte in domeniu dar la compania unde am eu contract si pentru acesti 2% ne-au dat tabel pentru a aduna semnaturi dar acest tabel este unul previzional,adica dupa aceste semnaturi ei fac un potential de piata.Noi nu suntem platiti pentru aceste semnaturi ci banii se vor primi doar cand persoana va semna acea adeziune una singura,unica si care dupa cum am spus vor fi niste formulare care inca nu s-au eliberat de la imprimeria nationala.Deci asa lucreaza firma mea de asigurari si pt cei 2% am facut un curs si mi se face contract cu firma si primesc o atestestare ca egent de marketing.Nu inteleg de ce sa dai tu bani.Poate daca ai face un curs sau nu inteleg.Sincer in lege se prevede ca,cursul costa 500.000 lei.Oamenii nu mai dau asa semnaturi la liber si nu e usor sa le aduni asa fara explicatie.Dar omul nu poate sa de-a cei 2% decat la o singura firma iar simpla semnatura nu i obliga la asa ceva doar intre 1 august-30 noiembrie dupa ce semneaza adeziunea banii lor vor merge sigur la firma cu care a semnat.
Poate nu am fost prea clara dar mai lasat paf cu suma pe care ti-a oferit-o doar pt semnaturi.:D

little_mouse
11.07.2007, 21:25:22
A da,:-? persoanele pana in 35 de ani sunt obligate sa adere dar au libertatea de a alege ce firma vor ei si nimeni nu-i poate obliga sa adere la o anumita firma[-( .Abia dupa 30 noiembrie cei care nu au ales vor fi impartiti aleatoriu de catre stat.
Cei care ti-au facut propunerea sunt fiema de asigurari sau de broker?????????

roxanaf
11.07.2007, 21:50:21
Buna.Nu ma declar ca sunt foarte in domeniu dar la compania unde am eu contract si pentru acesti 2% ne-au dat tabel pentru a aduna semnaturi dar acest tabel este unul previzional,adica dupa aceste semnaturi ei fac un potential de piata.Noi nu suntem platiti pentru aceste semnaturi ci banii se vor primi doar cand persoana va semna acea adeziune una singura,unica si care dupa cum am spus vor fi niste formulare care inca nu s-au eliberat de la imprimeria nationala.Deci asa lucreaza firma mea de asigurari si pt cei 2% am facut un curs si mi se face contract cu firma si primesc o atestestare ca egent de marketing.Nu inteleg de ce sa dai tu bani.Poate daca ai face un curs sau nu inteleg.Sincer in lege se prevede ca,cursul costa 500.000 lei.Oamenii nu mai dau asa semnaturi la liber si nu e usor sa le aduni asa fara explicatie.Dar omul nu poate sa de-a cei 2% decat la o singura firma iar simpla semnatura nu i obliga la asa ceva doar intre 1 august-30 noiembrie dupa ce semneaza adeziunea banii lor vor merge sigur la firma cu care a semnat.
Poate nu am fost prea clara dar mai lasat paf cu suma pe care ti-a oferit-o doar pt semnaturi.:D
ok.....ms mult >:D< mi-ai raspuns tare repede. pai da se tine si un curs , iti dau niste explicatii intr-o sedinta sau ceva asemanator, atat doar cat sa stii ce sa vb cu persoanele, dar nu este obligatoriu si tine doar vreo 2 ore.pe ei ii intereseaza doar sa se semneze adeziunea, nu as face nici un studiu de piata ca tine.acum banii astia nu inteleg nici eu de ce ii dai, dar nu ar prea conta atata timp cat si ei mi-ar plati cat spun pe semnatura. si daca eu de exemplu mai aduc inca 2-3 persoane care sa doreasca sa adune la randul lor semnaturi suma ar creste ( cica exista niste praguri, nu stiu acum mai concret). este o firma de brokeri. de ce?????? si s-a amanat pt 1 septembrie :D mersi mult.:*
ps: suma d bani d care ti-am zis e fff atragatoare pt mine

little_mouse
11.07.2007, 22:10:12
ok.....ms mult >:D< mi-ai raspuns tare repede. pai da se tine si un curs , iti dau niste explicatii intr-o sedinta sau ceva asemanator, atat doar cat sa stii ce sa vb cu persoanele, dar nu este obligatoriu si tine doar vreo 2 ore.pe ei ii intereseaza doar sa se semneze adeziunea, nu as face nici un studiu de piata ca tine.acum banii astia nu inteleg nici eu de ce ii dai, dar nu ar prea conta atata timp cat si ei mi-ar plati cat spun pe semnatura. si daca eu de exemplu mai aduc inca 2-3 persoane care sa doreasca sa adune la randul lor semnaturi suma ar creste ( cica exista niste praguri, nu stiu acum mai concret). este o firma de brokeri. de ce?????? si s-a amanat pt 1 septembrie :D mersi mult.:*
ps: suma d bani d care ti-am zis e fff atragatoare pt mine
Pai eu nu cred ca o sa adun semnaturi pt potentialul de piata.Prefer sa trec doar la adeziuni direct pt ca nu vad rostul semnaturilor astea de dinainte.Ei zic ca dac oamneii se trec pe tabelul meu nu mai merg la alta firma.Eu nu cred asta.Normal ca suma e atragatoare de aia am ramas uimita ca am crezut ca iti dau banii doar pt niste semnaturi ca cele de pe tabele.Dar daca iti dau bani pt semnaturile pe adeziunile finale e OK.Spor la treaba

rallu
01.08.2007, 13:40:32
acum lucrurile stau asa: perioada de aderare va incepe la 17 septembrie si va dura pana la 17 ianuarie. in intervalul asta ,agentii de marketing trebuie sa stranga cat mai multe adeziuni de la contribuabili.
sa stiti ca sumele care se vehiculeaza pentru o semnatura sunt reale ... concurenta este acerba, fiecare companie vrea sa atraga cat mai multi clienti pentru ca mizele sunt mari ...
spunea cineva ca trebuie sa vezi stabilitatea companiei pe piata ... si aici sunt necesare niste lamuriri, ft importante de altfel: toate companiile de pensii private obligatorii abia au fost infiintate, deci niciuna nu are un istoric pe piata ... au in spate un nume, adica cel al actionarilor ... nici asta nu e ft ft important, pentru ca nu exista nicio posibilitate ca un fond de pensii private obligatorii sa dea faliment ...
toate companiile vor avea cam aceeasi oferta, vor investi banii in aceleasi instrumente si in procente similare ... trebuie sa tinem cont de comisioanele pe care le practica ... pana acum au fost autorizate de CSSPP trei administratori de pensii - ING, Allianz si Aviva ... toate cele trei companii practica aceleasi comisioane ... sa vedem cum se vor prezenta urmatoarele 12, care sunt inca in curs de avizare la CSSPP ...
buunn, si acum sa zicem de ce nu pot da faliment ... sistemul este foarte bine pus la punct la capitolul siguranta, au fost luate masuri, s-a infiintat un fond de garantare pentru aceste pensii si in caz de ceva se pot acoperi de acolo sumele ... daca totusi, prin absurd, s-ar intampla ceva cu o companie, toti contribuabilii sunt redistribuiti catre alt fond si nu se intampla nimic rau cu banii lor.
in alta ordine de idei, sa zicem ca la inceput ai ales un fond si dupa ceva timp consideri ca nu ai facut cea mai buna alegere, il poti schimba ... aici intervine comisionul acela de transfer la alt fond, care e cam de 5%. oricum, in primii 2 ani, 5% din activul acumulat inseamna super putin, deci nu te afecteaza cu nimic.
hai ca am scris o gramada ... daca mai aveti intrebari, postati-le ... :*

diannaa
19.08.2007, 00:23:18
As fi curioasa sa aflu niste pareri despre ce alegeri faceti voi cu acest 2%.La ce firma va lasati pe mana"viitorul" vostru?$-)

mihu
19.08.2007, 13:11:24
Dupa cate stiu...mai este un subiect asemanator cu asta si acolo fetele au spus deja pareri pro si contra....Ar fi bine un moderator sa le uneasca...;-)

Habib
20.08.2007, 14:50:51
s-au amanat pana la 30 octombrie..........pentru ca inca nici nu exista formulare de inscriere la firma dorita =))=))=))=))=))

mihu
20.08.2007, 15:18:48
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=5234
Aici e subiectul inceput deja!

rallu
21.08.2007, 13:20:12
unde ai auzit tu ca s-au amanat pana la 30 octombrie, ca nu a anuntat nimeni ... adica CSSPP, autoritatea in cauza

Habib
28.08.2007, 13:28:51
unde ai auzit tu ca s-au amanat pana la 30 octombrie, ca nu a anuntat nimeni ... adica CSSPP, autoritatea in cauza

la TV am vazut ca s-a prelungit termenul...........iar acum vor sa stabileasca si formularele..........au spus atunci cand au stabilit si firmele care se vor ocupa de pensii

rallu
29.08.2007, 13:56:50
la TV am vazut ca s-a prelungit termenul...........iar acum vor sa stabileasca si formularele..........au spus atunci cand au stabilit si firmele care se vor ocupa de pensii

nu s-a prelungit termenul pt astea obligatorii, cel putin nu deocamdata ... poate era vorba de altceva ... eu lucrez in presa, scriu despre pensii si daca era sa se fi schimbat stiam sigur :-p

Lizz22
29.08.2007, 21:50:48
iubitul meu are fond d pensie privata la ING ...sunt niste profesionisti!(nu fac reclama :D)

luiza
30.08.2007, 22:37:00
Salutare!

Super interesant subiectul pentru noi. Rugamintea este de a NU face reclama unui fond sau altul.

Habib
13.09.2007, 10:38:19
daca nu lucrezi......sau in 4 luni (cat timp mai avem la dispozitie sa ne facem pensie privata) esti dat afara,in fine.......numai lucrezi..........te repartizeaza statul unde vrea el?............sau trebuie sa te duci tu sa iti faci........chiar daca nu lucrezi?

si inca o intrebare am: daca iti schimbi locul de munca firma la care te-ai inscris ramane aceeasi sau trebuie sa iti schimbi firma??????

Hanu
13.09.2007, 11:21:05
daca nu lucrezi......sau in 4 luni (cat timp mai avem la dispozitie sa ne facem pensie privata) esti dat afara,in fine.......numai lucrezi..........te repartizeaza statul unde vrea el?............sau trebuie sa te duci tu sa iti faci........chiar daca nu lucrezi?

si inca o intrebare am: daca iti schimbi locul de munca firma la care te-ai inscris ramane aceeasi sau trebuie sa iti schimbi firma??????

Daca apuci sa te inregistrezi in cele 4 luni, iar imediat dupa ce ai ales fondul esti dat afara, contributia ta se ingheata si este reluata dupa ce te reangajezi. Daca in cele 4 luni nu ai servicu deloc atunci nu poti sa iti alegi fondul si nu vei fi repartizat de stat pentru ca nu esti platitor de cas. Cu exceptia cazului in care in aceasta perioada primesti somaj. Si somerii isi pot alege fondul.

Daca iti schimbi locul, fondul privat de pensii ales nu se schimba.

rallu
14.09.2007, 13:53:36

hanu are dreptate ... poti sa-ti alegi un fond doar daca ai contract de munca valabil la moemntul aderarii ... fiecare isi alege un singur fond, indiferent daca are mai multe job-uri ... toate contributiile lui la fondul de pensii se aduna de la toate firmele unde ai contract, in cazul respectiv ... de aici vine si faptul ca angajatorul nu iti poate impune la ce fond de pensii sa aderi ... daca ei iti baga pe gat un fond de pensii (in cazul in care exista niste interese la mijloc), poti refuza categoric, spunand ca ti-ai ales deja alt fond ... oricum angajatorul nu face nimic in plus fata de ce facea pana acum ... el vireaza contributiile la casa de pensii si de acolo se distribuie catre fondul de pensii ales ... sper ca sunt de folos lamuririle :*

Habib
14.09.2007, 14:15:28
multumesc mult, fetelor, m-am lamurit..........eu am un contract pe perioada determinata si din cauza asta imi faceam griji..........contractul expira in curand si nu sunt sigura ca mi-l prelungeste

isabelarednic
20.09.2007, 19:04:01
Dragelor,

Eu si sotul meu am optat pentru ING pentru pensia obligatorie.
Sunt cei mai organizati intern, au o experienta vasta in domeniul asigurarilor atat in Romania cat si international, au cele mai mici comisioane si sincer imi place foarte mult si campania lor publicitara.

.................

Va pup
Isabela

helenita
04.10.2007, 19:46:52
eu si sotul ne-am inscris la GENERALI .................

finica
08.10.2007, 12:09:02
Fetelor, despre pensii private la BRD imi puteti da ceva informatii? E bine sau nu sa dau acolo cei 2%? Multam mult.

rallu
08.10.2007, 16:13:46
Bineinteles ca e bine si la BRD ... unde vrei tu ... toate sunt companii bune, cu un nume puternic si o experienta solida in spate ... diferentele intre ele constau in modalitatea diferita de investire a activelor fondului ... helenita, stii ca generali are cel mai crescut grad de risc, da? ;)) vrei sa castigi mult la pensie, ai? =)) si eu tot la ei imi fac (cred) ...

Habib
08.10.2007, 16:50:16
stie cineva cum facem diferenta intre aceste companii ???
ce ar trebui sa ne intereseze cand mergem sa facem o pensie privata?

de ce ING si nu AIG? (de exemplu)

Hanu
08.10.2007, 22:46:50
stie cineva cum facem diferenta intre aceste companii ???
ce ar trebui sa ne intereseze cand mergem sa facem o pensie privata?

de ce ING si nu AIG? (de exemplu)

1. Experienta in administrarea fondurilor de pensii la nivel de grup
2. Active gestionate
3. Comision administrare si comision de management. Exista cateva firme pe piata care scutesc de plata acestui comision 2 ani
4. Reputatie, etc

si modul de prezentare in piata. De ex, mie mi se pare ca ing are o campanie foarte agresiva, care a aruncat in piata peste 40,000 de agenti, multi fara pregatire, si care te abordeaza la modul @ Hai coboara cu buletinul ca am venit sa-ti fac [email protected] fara sa te cunoasca, fara nimic. Nu se face[-X

issa
09.10.2007, 08:30:08
De ex, mie mi se pare ca ing are o campanie foarte agresiva, care a aruncat in piata peste 40,000 de agenti, multi fara pregatire, si care te abordeaza la modul @ Hai coboara cu buletinul ca am venit sa-ti fac [email protected] fara sa te cunoasca, fara nimic. Nu se face[-X

Este incredibil cat de multi s-au inscris si cat de slaba este compania.....noi am avut un fond la ei si la un moment dat i-am sunat....le-am zis cine sunt, parola, tot ce aveau nevoie si ii intreb cu cat a crescut fondul.....la care tipa zice....."cu inca putin a crescut"/:) .....hai lasa-ma....pe bune?.......am ramas tampita:>
Eu ma inscriu la Generali....de ce:-\ ......pentru ca mi se par ok ....au o experienta puternica in spate si in al doilea rand pt ca imi place riscul:D :-p ....ori totul....ori nimic.

helenita
09.10.2007, 12:52:09
Bineinteles ca e bine si la BRD ... unde vrei tu ... toate sunt companii bune, cu un nume puternic si o experienta solida in spate ... diferentele intre ele constau in modalitatea diferita de investire a activelor fondului ... helenita, stii ca generali are cel mai crescut grad de risc, da? ;)) vrei sa castigi mult la pensie, ai? =)) si eu tot la ei imi fac (cred) ...

eu stiam ca 55% din actiuni sunt cu risc mediu, iar restul de 45% au risc mai ridicat, desi cam toate companiile au declarat risc mediu;))
as vrea eu sa castig mult...dar nu stiu dc mai traiesc atat...sau dc, copiii mei vor beneficia de ea^:)^

DDna
09.10.2007, 15:06:37
In legatura cu mult prea mediatizatele pensii private si companiile care le fac .... cum e posibil la o banca, nu conteaza care, sa ti se spuna, dupa ce platesti telefonul ... "aveti buletinul la dvs ?" .. "da, de ce ?" ... "pai ca sa va fac pensia privata la noi !" ........ Asa ceva e inadmisibil, culmea nesimtirii si tupeului ... Daca ii dadeam buletinul tampita imi facea pensia privata fara sa-mi spuna nimic ....

helenita
09.10.2007, 15:53:54
In legatura cu mult prea mediatizatele pensii private si companiile care le fac .... cum e posibil la o banca, nu conteaza care, sa ti se spuna, dupa ce platesti telefonul ... "aveti buletinul la dvs ?" .. "da, de ce ?" ... "pai ca sa va fac pensia privata la noi !" ........ Asa ceva e inadmisibil, culmea nesimtirii si tupeului ... Daca ii dadeam buletinul tampita imi facea pensia privata fara sa-mi spuna nimic ....

doamne, inseamna ca unii chiar sunt disperati..../:)

DDna
09.10.2007, 15:58:40
doamne, inseamna ca unii chiar sunt disperati..../:)
Hmda, se pare ca da .... e inadmisibil, nu inteleg cum directorul de agentie permite asa ceva .... sau poate chiar respectivul ii indeamna sa procedeze in acest fel.

helenita
09.10.2007, 16:20:55
Hmda, se pare ca da .... e inadmisibil, nu inteleg cum directorul de agentie permite asa ceva .... sau poate chiar respectivul ii indeamna sa procedeze in acest fel.

nu stiu dc directorul indeamna, dar gandeste-te ca se iau comisioane frumusele pt semnaturile stranse, si respectiva(respectivul) voia sa ia si ea(el) un ban in plus...ca nu castiga destul de bine (avand in vedere ca e banca!!!):-<

DDna
09.10.2007, 16:24:05
nu stiu dc directorul indeamna, dar gandeste-te ca se iau comisioane frumusele pt semnaturile stranse, si respectiva(respectivul) voia sa ia si ea(el) un ban in plus...ca nu castiga destul de bine (avand in vedere ca e banca!!!):-<
Acum am certitudinea ca directorul nu este strain de procedura aceasta.

helenita
09.10.2007, 16:43:56
Acum am certitudinea ca directorul nu este strain de procedura aceasta.

cum ai aflat?:-s

DDna
09.10.2007, 20:56:44
cum ai aflat?:-s
Printr-o cunostinta ...

Hanu
10.10.2007, 09:44:53
Da, pai zi-mi cu ce litera incepe banca. Despre una dintre ele pot eu sa-ti dau explicatii.

Cat despre neprofesionalismul celor de la I.. si celor de la banca X..., mi se pare crunt. Totusi exista si oameni educati care nu dau semnaturi cu ochii inchisi. Pensia si alegerea fondului sunt lucriri importante. Nu se fac pe genunchi sau pe coltul mesei.
Uras oamenii care isi bat joc de meseria de vanzari. Sa fii in sales nu este acelasi lucru cu sa vinzi la aprozar >:)

DDna
10.10.2007, 11:50:01
Da, pai zi-mi cu ce litera incepe banca. Despre una dintre ele pot eu sa-ti dau explicatii.

Cat despre neprofesionalismul celor de la I.. si celor de la banca X..., mi se pare crunt. Totusi exista si oameni educati care nu dau semnaturi cu ochii inchisi. Pensia si alegerea fondului sunt lucriri importante. Nu se fac pe genunchi sau pe coltul mesei.
Uras oamenii care isi bat joc de meseria de vanzari. Sa fii in sales nu este acelasi lucru cu sa vinzi la aprozar >:)
Nu pot sa spun cu ce litera incepe, nu conteaza.

Am fost socata de nenea cizmarul ... m-am dus pt un flec si m-a intrebat daca nu vreau sa-mi faca pensia privata la ING ....

helenita
10.10.2007, 13:16:03
Nu pot sa spun cu ce litera incepe, nu conteaza.

Am fost socata de nenea cizmarul ... m-am dus pt un flec si m-a intrebat daca nu vreau sa-mi faca pensia privata la ING ....

deci iti dai seama pe cine au facut astia de la ING agenti de marketing...pe nenea cizmarul...de-aia au ei 40 mii de agenti...lol
e o porcarie ce sa zic, dar sunt totusi pe primul loc cu 120 mii de oameni inscrisi:)

Hanu
10.10.2007, 14:24:53
e o porcarie ce sa zic, dar sunt totusi pe primul loc cu 120 mii de oameni inscrisi:)

ai dreptate, dar la sfarsit cand se trage linie nu conteaza numarul de adeziuni ci valoarea activelor administrate.
Iar daca asta este modul lor de abordare este acesta, parerea mea personala este ca cei care au aderat sunt in principiu oameni cu venituri mici. Prin urmare , nici valoarea activelor nu va fi foarte mare.

helenita
10.10.2007, 16:17:56
ai dreptate, dar la sfarsit cand se trage linie nu conteaza numarul de adeziuni ci valoarea activelor administrate.
Iar daca asta este modul lor de abordare este acesta, parerea mea personala este ca cei care au aderat sunt in principiu oameni cu venituri mici. Prin urmare , nici valoarea activelor nu va fi foarte mare.

eu cred, cel putin din cate am auzit si la TV, ca cea mai mare importanta o are nr de persoane inscrise, adica deja aviva cu 60 mii si ing cu 120 mii pers pot sta linistite, ca au deja un fond sigur format....acum, dc ai auzit altceva zi-mi si mie mai in detaliu, te rog:-\
a, si am mai auzit o chestie cu aviva...de ce se inscrie lumea...pt ca face mihaela radulescu reclama=))

Hanu
10.10.2007, 17:25:55
eu cred, cel putin din cate am auzit si la TV, ca cea mai mare importanta o are nr de persoane inscrise, adica deja aviva cu 60 mii si ing cu 120 mii pers pot sta linistite, ca au deja un fond sigur format....acum, dc ai auzit altceva zi-mi si mie mai in detaliu, te rog:-\

Un fond tb sa stranga 50.000 de persoane pentru a putea ramane in continuare. Cele care nu vor reusi isi vor vinde portofoliul celorlate. Insa valoarea activelor administrate este mult mai importanta decat nr de persoane. Este important atat pentru fond deoarece comisioanele se aplica procentual la valoarea activelor, o valoare mare a activelor poate duce la alte oportunitati de investire, etc. este o chestie simpla de matematica.

a, si am mai auzit o chestie cu aviva...de ce se inscrie lumea...pt ca face mihaela radulescu reclama=))

Si asta. Asta inseamna ca le functioneaza dep de marketing, si de obicei vedete precum MR sau AM sau mai stiu eu cine sunt foarte selectivi in ceea ce priveste brand-urile pt care fac reclama...deci tb sa fie ceva.

Dar asta este o chestiune de marketing. Eu am experienta bancara si nu de marketing, deci pot sa-ti spun altceva.

Aviva este unul dintre cele doua fonduri de pe piata care ofera scutire de comision management pentru 2 ani de zile. Asta zic ca e important.

isabelarednic
10.10.2007, 21:12:50
Dragilor,

Am citit sirul mesajelor voastre si vroiam sa va zic niste lucruri in legatura cu ING-ul.
Eu cred ca greseala lor a fost ca au recrutat ca si agenti de marketing niste oameni mai putin pregatiti in domeniul vanzarilor. Dar asta nu inseamna ca nu prezinta pensii obligatorii avantajoase.
In ceea ce priveste faptul ca agentul de marketing iti cere si buletinul sa iti faca o pensie privata la office-uri as spune ca este un lucru de inteles.
Toata lumea alearga dupa pensii...si sa fim seriosi...toate companiile fac asta intr-o anumita masura. Sa nu uitam de Alliaz care a facut contracte unui spital din Vaslui fara ca angajatii sa stie ca si-au facut pensie...sau tot de ei ca brokerii lor dau din comisionul lor o suma de bani ca sa inchei polita cu ei...ce sa mai zic de cei de la Aviva care au sperat ca daca pun un star pe reclamele lor gen Mihaela Radulescu o sa acapareze o mare masa de popuatie...asta dupa ce au dat-o in bara cu vestita reclama : "Aceasta reclama va fi aici si maine...dar tu?".
Sa continuam cu KD - Specialisti in investitii de care nu am auzit nimic pana acum...or fi ei investitori buni dar sa incepi companie noua de pensii si sa ai pretentia sa functioneze asa dintr-o data fara nici o experienta in spate...eu personal nu prea cred...In aceeasi situatie sunt si OTP bank, Aegon si alte nume emerite.
Eu personal mi-am facut la ING, nu pentru ca m-a abordat nenea de la colt sau stiu eu cine , ci pentru ca consider ca investitiile lor au un grad moderat de risc si ...pana la urma sunt lider de piata de atatia ani..
Deci, dragelor, dragilor...nu va grabiti sa luati o decizie ca mai este timp. Important este sa fiti informati si sa luati decizia cea mai buna pentru voi.

Va pup
Isabela

helenita
11.10.2007, 14:37:36
Dragilor,

Am citit sirul mesajelor voastre si vroiam sa va zic niste lucruri in legatura cu ING-ul.
Eu cred ca greseala lor a fost ca au recrutat ca si agenti de marketing niste oameni mai putin pregatiti in domeniul vanzarilor. Dar asta nu inseamna ca nu prezinta pensii obligatorii avantajoase.
In ceea ce priveste faptul ca agentul de marketing iti cere si buletinul sa iti faca o pensie privata la office-uri as spune ca este un lucru de inteles.
Toata lumea alearga dupa pensii...si sa fim seriosi...toate companiile fac asta intr-o anumita masura. Sa nu uitam de Alliaz care a facut contracte unui spital din Vaslui fara ca angajatii sa stie ca si-au facut pensie...sau tot de ei ca brokerii lor dau din comisionul lor o suma de bani ca sa inchei polita cu ei...ce sa mai zic de cei de la Aviva care au sperat ca daca pun un star pe reclamele lor gen Mihaela Radulescu o sa acapareze o mare masa de popuatie...asta dupa ce au dat-o in bara cu vestita reclama : "Aceasta reclama va fi aici si maine...dar tu?".
Sa continuam cu KD - Specialisti in investitii de care nu am auzit nimic pana acum...or fi ei investitori buni dar sa incepi companie noua de pensii si sa ai pretentia sa functioneze asa dintr-o data fara nici o experienta in spate...eu personal nu prea cred...In aceeasi situatie sunt si OTP bank, Aegon si alte nume emerite.
Eu personal mi-am facut la ING, nu pentru ca m-a abordat nenea de la colt sau stiu eu cine , ci pentru ca consider ca investitiile lor au un grad moderat de risc si ...pana la urma sunt lider de piata de atatia ani..
Deci, dragelor, dragilor...nu va grabiti sa luati o decizie ca mai este timp. Important este sa fiti informati si sa luati decizia cea mai buna pentru voi.

Va pup
Isabela

mda, fiecare se inscrie unde vrea, sau unde considera ca e mai bine pt el, in viitor...desi nu se stie ce se va intampla peste ani

danniella
11.10.2007, 14:56:43
si eu si sotul meu ne-am facut la generali...:)>-

helenita
11.10.2007, 16:20:01
si eu si sotul meu ne-am facut la generali...:)>-

bv, si noi tot acolo:D

DDna
12.10.2007, 16:16:24

Cred ca nu ai citit prea atent postul meu. Este de inteles ca imi cere buletinul in scopul de a-mi face pensia privata fara a-mi spune despre ce este vorba, de ce imi cere buletinul, la o banca unde m-am dus sa-mi platesc telefonul ????
Daca ii dadeam CI facea politza .... nu sunt primul caz de la banca respectiva. E normal asa ceva ?

clarita
13.10.2007, 18:30:03
Fetelor, de AIG ce stiti?

DDna
14.10.2007, 22:19:36
Fetelor, de AIG ce stiti?
Ca sunt puternici in US ...

fly77
15.10.2007, 10:05:15
Am si eu o intrebare. Daca nu lucrez de vreo 3 ani trebuie sa imi fac pensie privata ? Daca da cum trebuie sa procedez ?

isabelarednic
15.10.2007, 20:00:38
Buna Denisa

Eu nu incercam sa ii apar pe cei de la ING. au agenti tampiti(unii dintre ei).,,chiar daca printre ei sunt si functionari ai bancii...Eu personal cred ca produsul de pensie pe care il ofera este unul foarte bun.....
Ceea ce ziceam eu..era sa nu aruncam cu vorbe intr-o companie doar pentru ca metodele de vanzare a unor angajati sau agenti sunt incorecte. As recomanda oricui sa analizeze toate elementele necesare pentru a evalua produsul de pensie obligatorie si sa aleaga ceea ce crede ca este mai bine....

Isabela

Cred ca nu ai citit prea atent postul meu. Este de inteles ca imi cere buletinul in scopul de a-mi face pensia privata fara a-mi spune despre ce este vorba, de ce imi cere buletinul, la o banca unde m-am dus sa-mi platesc telefonul ????
Daca ii dadeam CI facea politza .... nu sunt primul caz de la banca respectiva. E normal asa ceva ?

DDna
16.10.2007, 09:59:56
Buna Denisa

Eu nu incercam sa ii apar pe cei de la ING. au agenti tampiti(unii dintre ei).,,chiar daca printre ei sunt si functionari ai bancii...Eu personal cred ca produsul de pensie pe care il ofera este unul foarte bun.....
Ceea ce ziceam eu..era sa nu aruncam cu vorbe intr-o companie doar pentru ca metodele de vanzare a unor angajati sau agenti sunt incorecte. As recomanda oricui sa analizeze toate elementele necesare pentru a evalua produsul de pensie obligatorie si sa aleaga ceea ce crede ca este mai bine....

Isabela
Buna :)
Am inteles ce ai vrut sa spui, dar eu nu vorbeam despre ING cand am spus despre banca. Este vorba despre alta banca, cu sistem propriu de pensii private.

helenita
16.10.2007, 10:06:09
Buna :)
Am inteles ce ai vrut sa spui, dar eu nu vorbeam despre ING cand am spus despre banca. Este vorba despre alta banca, cu sistem propriu de pensii private.

probabil e vb de bcr, brd sau tiriac...sau chiar transilvania, astea-s bancile care au fonduri de pensii

helenita
16.10.2007, 10:09:07
Am si eu o intrebare. Daca nu lucrez de vreo 3 ani trebuie sa imi fac pensie privata ? Daca da cum trebuie sa procedez ?

dc nu ai carte de munca, adica nu-ti platesti asigurarile, nu poti sa-ti faci pensie privata, decat in cazul in care-ti platesti singura aceste asigurari la stat...

DDna
16.10.2007, 11:53:59
probabil e vb de bcr, brd sau tiriac...sau chiar transilvania, astea-s bancile care au fonduri de pensii
Sau chiar ... alta banca. Sincer, nu conteaza :)

helenita
16.10.2007, 12:27:33
Sau chiar ... alta banca. Sincer, nu conteaza :)

a, stai linistita ca nu ma intereseaza, doar dadeam numele bancilor care se ocupa cu pensii...;;)

fly77
16.10.2007, 14:21:06
dc nu ai carte de munca, adica nu-ti platesti asigurarile, nu poti sa-ti faci pensie privata, decat in cazul in care-ti platesti singura aceste asigurari la stat...
MULTUMESC MAMI. MA GINDEAM EU CA ASA TREBUIE SA FIE.....

helenita
16.10.2007, 14:42:50
MULTUMESC MAMI. MA GINDEAM EU CA ASA TREBUIE SA FIE.....

n-ai pt ce...dar dc te angajezi o sa te intrebe cei de la firma unde vrei sa te inscrii, la ce fond sau o sa te plaseze ei aleatoriu, ori la fondul de pensii la care sunt arondati:)>-

ayana2010
18.10.2007, 21:38:14
e adevarat ca trebuie sa ne facem pensii private chiar daca nu lucram?

miti
18.10.2007, 21:42:10
e adevarat ca trebuie sa ne facem pensii private chiar daca nu lucram?
:O :O :O :O :O :O

miti
18.10.2007, 21:45:36
:O :O :O :O :O :O
poi de unde sa platesc???

ayana2010
18.10.2007, 21:48:09
poi de unde sa platesc???
pei platesti cand te angajezi

miti
18.10.2007, 21:49:10
pei platesti cand te angajezi

bine bine...si atunci de ce sa fac de acum?
ca nu inteleg???:D

issa
18.10.2007, 21:53:19
Arina........si eu am auzit varianta asta...ca trebuie sa iti faci pensie chiar daca nu lucrezi....daca vrei undeva anume....daca nu te repartizeaza unde se nimereste cand te angajezi:(

ayana2010
18.10.2007, 21:53:52
bine bine...si atunci de ce sa fac de acum?
ca nu inteleg???:D
nici eu....de aia am intrebat

miti
18.10.2007, 21:56:26
nici eu....de aia am intrebat
ok.....:-s :-s :-s

Hanu
18.10.2007, 23:03:26
Nu mai fetelor, numai daca sunteti contribuitori la CAS: adica cu carte de munca, sau Somaj (indemnizatie de somaj), sau etc.
Poti sa nu lucrezi si sa iti faci pensie doar daca esti in somaj , cu acte.

DDna
19.10.2007, 08:21:17
Nu mai fetelor, numai daca sunteti contribuitori la CAS: adica cu carte de munca, sau Somaj (indemnizatie de somaj), sau etc.
Poti sa nu lucrezi si sa iti faci pensie doar daca esti in somaj , cu acte.
Sau daca isi plateste contributia luna de luna ca sa ii mearga vechimea. Si in cazul asta poate sa isi faca.
Oricum treaba asta cu pensiile incepe sa devina din ce in ce mai de cacao... E bine ca se intrec in oferte si servicii, dar au devenit sufocanti.

helenita
19.10.2007, 16:45:18
Sau daca isi plateste contributia luna de luna ca sa ii mearga vechimea. Si in cazul asta poate sa isi faca.
Oricum treaba asta cu pensiile incepe sa devina din ce in ce mai de cacao... E bine ca se intrec in oferte si servicii, dar au devenit sufocanti.

mda, au devenit sufocanti, dar ei castiga pe treaba asta:| ..o groaza de banuti

kitysa2004
23.10.2007, 15:39:51
Am si eu o intrebare.... cadrele militare pana in 35 de ani trebuie sa se inscrie si ele la un fond privat de pensie?... stiti ceva in sensul asta?

helenita
23.10.2007, 15:57:29
Am si eu o intrebare.... cadrele militare pana in 35 de ani trebuie sa se inscrie si ele la un fond privat de pensie?... stiti ceva in sensul asta?

parca stiam ca cei din domeniul medical si militar au un fond de pensii separat:-? ...mai bine intrebi

ciprian2007
24.10.2007, 15:25:30
Eu zic ca trebuie ales intre ING sau AIG sunt cei mai mari.... in nici un caz un fond necunoscut..... mai ales ca marimea pensiilor se va stabili si in functie de gradul de rentabilitate a acestor fonduri, adica cat de bine ne investesc banii!!

DDna
24.10.2007, 16:33:40
Eu zic ca trebuie ales intre ING sau AIG sunt cei mai mari.... in nici un caz un fond necunoscut..... mai ales ca marimea pensiilor se va stabili si in functie de gradul de rentabilitate a acestor fonduri, adica cat de bine ne investesc banii!!
.... sau poate nu :) despre ING am o părere foarte proastă lately ...

helenita
24.10.2007, 17:11:39
.... sau poate nu :) despre ING am o părere foarte proastă lately ...

si eu la fel...dar pe multi i-am auzit ca prefera ING-ul ca sunt pe primul loc si e ceva sigur...dar cred si eu ca sunt pe primul loc dc au reclame peste tot si mai nou am inteles ca stau agentii in mall-uri si te invita la o cafeluta ca sa semnezi la ei

Irinamaria
30.10.2007, 12:29:04
Eu am ales deja un fond de pensii private. Si eu si sotul meu ne-am hotarat fara sa spunem nimanui. Nu imi place sa am justific pentru hotararile mele, si desi au fost destule persoane interesate ( mai toate rudele noastre au incercat sa ne atraga catre un fond sau altul, am facut tot cum ne-amgandit noi initial) Ni s-a parut o alegere buna, am fost la banca respectiva si am semnat. De la locurile de munca ni s-au pus intrebari am fost sfatuiti in fel si chip, am spus ca am semnat deja si am fost intr-un final lasati in pace. Singura mea grija este ca aceste fonduri private sa nu fie o alta pacaleala.

helenita
30.10.2007, 14:13:22
Eu am ales deja un fond de pensii private. Si eu si sotul meu ne-am hotarat fara sa spunem nimanui. Nu imi place sa am justific pentru hotararile mele, si desi au fost destule persoane interesate ( mai toate rudele noastre au incercat sa ne atraga catre un fond sau altul, am facut tot cum ne-amgandit noi initial) Ni s-a parut o alegere buna, am fost la banca respectiva si am semnat. De la locurile de munca ni s-au pus intrebari am fost sfatuiti in fel si chip, am spus ca am semnat deja si am fost intr-un final lasati in pace. Singura mea grija este ca aceste fonduri private sa nu fie o alta pacaleala.

bv tie;-) , e vorba de alegerea fiecaruia, nu trebuie sa te oblige nimeni...
oricum pacaleala sau nu trebuie sa aderam la un fond de pensii:|

raluca_popeasca
30.10.2007, 23:46:50
nu, cadrele militare nu intra in pilonul II de pensii. Ei au scapat :))

rallu
31.10.2007, 13:58:29
nu, cadrele militare nu intra in pilonul II de pensii. Ei au scapat :))

uite ca pe-asta n-o stiam ... care este explicatia?

mido
01.11.2007, 07:50:49
uite ca pe-asta n-o stiam ... care este explicatia?
cadrele militare nu intra sub incidenta legii generale de pensii- Legea 19/2001, ci au legislatie specifica- Legea 164/2001privind pensiile militare de stat.

ant
01.11.2007, 15:10:33
Eu mi-am facut la ING pt ca acolo lucrez, ce pot sa va zic..momentan este o nebuloasa in sensul ca in primii 2 ani de zile nu o sa se stie ce si cum, si care e mai mare si mai tare, banii sunt investiti in instrumente financiare (titluri de stat, obligatiuni, active etc)..urmand ca ulterior sa se vada ce si cum..

Joliutza
02.11.2007, 09:25:22
Eu si iubitul meu ne-am facut la Allianz.

Habib
02.11.2007, 16:28:38
si eu tot la Alliantz as vrea.......................sunt atat de multe ca nu stii ce sa alegi.........

mitidani
02.11.2007, 16:51:09
si eu tot la Alliantz as vrea.......................sunt atat de multe ca nu stii ce sa alegi.........

Eu mi-am facut la Allianz ...mie mi se par super ok.

helenita
27.11.2007, 17:18:19
deci...am aflat ceva nou...se fac pensii private si celor din domeniul militar...cica or sa se uneasca fondurile de pensii ale armatei si cel obligatoriu ce ruleaza momentan....;-)

mirela_alina
27.11.2007, 23:41:47
deci...am aflat ceva nou...se fac pensii private si celor din domeniul militar...cica or sa se uneasca fondurile de pensii ale armatei si cel obligatoriu ce ruleaza momentan....;-)

buna

unde ai gasit informatia asta? pe net eu nu am gasit nimic...imi poti da mai multe detalii te rog mult?

merci

M

MeMyself
27.11.2007, 23:44:45
Noi ne-am facut la ING. Am stat sa ne gandim si ni s-a parut cea mai viabila solutie.

otilix
14.12.2007, 20:43:18
stie cineva cum sunt, comparativ, comisioanele de administrare sau cum s-or fi chemand la ing si allianz? eu nu mi-am facut inca, ma gandesc si la o p. facultativa, dar inclin catre allianz. in plus as vrea sa fac si pe bebelina un fond de acumulare cu prima unica sau ceva similar, nu stiu exact.

iuli_nicol
14.12.2007, 21:15:45
stie cineva cum sunt, comparativ, comisioanele de administrare sau cum s-or fi chemand la ing si allianz? eu nu mi-am facut inca, ma gandesc si la o p. facultativa, dar inclin catre allianz. in plus as vrea sa fac si pe bebelina un fond de acumulare cu prima unica sau ceva similar, nu stiu exact.
si noi o sa facem un fond ptr Luca dar la ING....nu stiu ff multe informatii ptr k ne-am hoatart duminica...si sotul luni a plecat in delegatie....luni cred ca mergem sa facem actele si sa depunem primii bani....:)>-

oana
15.12.2007, 20:03:40
noi am facut la Aviva

otilix
17.12.2007, 00:44:21
si noi o sa facem un fond ptr Luca dar la ING....nu stiu ff multe informatii ptr k ne-am hoatart duminica...si sotul luni a plecat in delegatie....luni cred ca mergem sa facem actele si sa depunem primii bani....:)>-

m-am uitat pe site si la allianz si la ing pt fonduri pt copii. mi s-a parut mai bine la ing, cel putin era mai bine explicat, mai detaliat. la allianz parea mai putin flexibil. ne mai gandim.

iony
29.12.2007, 00:16:31
si noi tot la allianz ne-am inscris.

nicky_s
07.01.2008, 22:03:46
noi am avut o experienta mai neplacuta cu Allianz pe partea de asigurari, asa ca la ei sigur nu...:-s

otilix
08.01.2008, 19:04:41
noi am avut o experienta mai neplacuta cu Allianz pe partea de asigurari, asa ca la ei sigur nu...:-s

ce experienta? nu ne spui si noua? fratele meu s-a trezit inscris deja la allianz, nu se stie de catre cine. :-\

iuli_nicol
08.01.2008, 19:27:30
m-am uitat pe site si la allianz si la ing pt fonduri pt copii. mi s-a parut mai bine la ing, cel putin era mai bine explicat, mai detaliat. la allianz parea mai putin flexibil. ne mai gandim.
ti-ai facut un cont ptr Alexandra?

eva03
10.01.2008, 12:14:04

Sa alegi fondul este o optiune la care poti renunta, nu este o obligatie. Il vor alege ei aleatoriu, daca tu nu optezi.

Acum au dreptul de a opta pentru un fond si cei care au lucrat legal - cu carte de munca sau contract de munca - iar dupa aceea au intrerupt activitatea.

Mai se fac astfel de optiuni numai pana pe 17 ianuarie.

eva03
10.01.2008, 12:21:33
Nu am raspuns la intrebarea cum trebuie sa procedezi.

O vei face la ultimul angajator la care s-a aflat cartea ta de munca. Ulterior vei anunta fondul de cate ori va interveni o schimbare: te angajezi, schimbi angajatorul, intrerupi iar munca etc.

georgik
16.01.2008, 20:37:08
am si eu o intrebare:

eu sunt pfa si acum urmeaza sa imi platesc sanatatea si pensia

am activitate din 2006, un an am fost angajata si in paralel pfa, iar in 2007 doar pfa
acum tot pfa

procedura de calcul din urma pt pensii si asigurare de sanatate este in desfasurare, mai dureaza pana fac ei calculul

ma pot inscrie la asigurarea asta obligatorie intre timp?

cumva ma baga ei automat chiar dc nu figurez cu ele platite?

pierd toata asigurarea pt ca mai dureaza procedura de calcul?

sunt ametita rau, poate ma ajutati si pe mine

merci anticipat

o seara frumoasa tuturor

Habib
18.01.2008, 14:07:15
gata , fetelor, am scapat de stressul pensiilor astea obligatorii..........deja ma gandesc la o pensie privata...........:-\ :-\ :-\

miti
20.01.2008, 19:15:32
Nu am raspuns la intrebarea cum trebuie sa procedezi.

O vei face la ultimul angajator la care s-a aflat cartea ta de munca. Ulterior vei anunta fondul de cate ori va interveni o schimbare: te angajezi, schimbi angajatorul, intrerupi iar munca etc.

prin ce modalitate anunti fondul de pensii?:)

ant
20.01.2008, 19:27:43
prin ce modalitate anunti fondul de pensii?:)

Eu stiu ca nu este important si chiar nu trebuie sa anunti cand iti schimbi angajatorul pentru ca virarea celor 2% catre sectorul privat de pensii se face de catre cei de la casa de pensii si nu de catre angajator.De asemenea nu conteaza ca atunci cand te-ai inscris la un fond de pensii si ai completat acele campuri cu numele unui angajator si apoi te muti la altul trebuie sa si anunti, NU, sunt mult mai importante datele personale , CNP-ul in special.

ant
20.01.2008, 19:45:36
am si eu o intrebare:

eu sunt pfa si acum urmeaza sa imi platesc sanatatea si pensia

am activitate din 2006, un an am fost angajata si in paralel pfa, iar in 2007 doar pfa
acum tot pfa

procedura de calcul din urma pt pensii si asigurare de sanatate este in desfasurare, mai dureaza pana fac ei calculul

ma pot inscrie la asigurarea asta obligatorie intre timp?

cumva ma baga ei automat chiar dc nu figurez cu ele platite?

pierd toata asigurarea pt ca mai dureaza procedura de calcul?

sunt ametita rau, poate ma ajutati si pe mine

merci anticipat

o seara frumoasa tuturor

Noi am facut pensii celor care cotizeaza singuri si isi platesc lunar "din mana" la casa de pensii.
Atata timp cat ai care te munca si angajatorul plateste la casa de pensii iti poti face pensie fara grija..

enjoythesilence
28.01.2008, 23:11:02
cine a lucrat cu brokerii de pensii? eu mi-am facut printr-un prieten care lucra la un broker, pensie la interamerican. mi-a fost recomandata intrucat avea cel mai bun randament. ei in fiecare an o sa sune sa ma sfatuiasca sa schimb fondul in cazul in care acesta nu mai are un randament la fel de bun. cine a lucrat cu un broker de pensii, ce fond v-au sfatuit sa alegeti?

denyssa
22.04.2008, 15:18:12
cine a lucrat cu brokerii de pensii? eu mi-am facut printr-un prieten care lucra la un broker, pensie la interamerican. mi-a fost recomandata intrucat avea cel mai bun randament. ei in fiecare an o sa sune sa ma sfatuiasca sa schimb fondul in cazul in care acesta nu mai are un randament la fel de bun. cine a lucrat cu un broker de pensii, ce fond v-au sfatuit sa alegeti?
te referi la pensia obligatorie privata sau la cea facultativa? pentru ca daca te referi la cea obligatorie,brokerul respectiv te sfatuia sa alegi fondul la care lucra el,nu? eu am lucrat ca agent de marketing la o companie de brokeraj ce administra trei din fondurile de pensii existente pe piata si pot sa iti zic ca nu aveam voi sa recomand pe vreunul din ele,eu doar le prezentam si clientul trebuia sa se decida singur ce fond sa aleaga..cat despre randament..8-| nu avea cum sa aiba cel mai bun randament din moment ce nici macar nu si-a inceput activitatea..poate doar previzional..:>

evenstar
22.04.2008, 15:34:09
te referi la pensia obligatorie privata sau la cea facultativa? pentru ca daca te referi la cea obligatorie,brokerul respectiv te sfatuia sa alegi fondul la care lucra el,nu? eu am lucrat ca agent de marketing la o companie de brokeraj ce administra trei din fondurile de pensii existente pe piata si pot sa iti zic ca nu aveam voi sa recomand pe vreunul din ele,eu doar le prezentam si clientul trebuia sa se decida singur ce fond sa aleaga..cat despre randament..8-| nu avea cum sa aiba cel mai bun randament din moment ce nici macar nu si-a inceput activitatea..poate doar previzional..:>
Pai, nu aveai voie "in timpul programului", fata a zis ca ii este prieten tipul, poate i-a zis la o bere sambata seara... ;))

Habib
03.06.2008, 15:53:48
fetelor ce mai stiti de pensiile alea obligatorii?
am auzit la tv ca nu toate firmele au investit banii cotizati la ei
stiti cumva vreun top al firmelor?
la tv spunea ca ING e pe primul loc la investirea banilor

denyssa
03.06.2008, 15:55:33
fetelor ce mai stiti de pensiile alea obligatorii?
am auzit la tv ca nu toate firmele au investit banii cotizati la ei
stiti cumva vreun top al firmelor?
la tv spunea ca ING e pe primul loc la investirea banilor
intr-adevar,ING e pe primul loc,dar nu stiu daca la investire,ci la nr de participanti..:-?

Habib
03.06.2008, 16:17:55
intr-adevar,ING e pe primul loc,dar nu stiu daca la investire,ci la nr de participanti..:-?

la investitii bune
mai era BCR, Omniasigul si nu mai stiu exact

otilix
18.03.2009, 00:13:19
pensie facultativa aveti? unde? e vreo diferenta intre ele?

Yvanna
18.03.2009, 22:23:56
Eu am un plan de investitii la ING, pe care mi l-am incheiat singurica in momentul in care inca lucram la ei. Se poate transforma in pensie la finalul contractului si m-am bagat (si eu nebuna) pe 50% bursa :D Am zis ca-n 36 de ani, indiferent cum e cu criza asta acum, actiunile or sa-si revina. Cert e ca nici nu vreau sa ma gandesc cum arata contul meu acum, haha! S-ar putea sa am un soc, deci prefer sa nu stiu.

Una dintre fostele colege - cea care mi-a preluat politele atunci cand am plecat si implicit si pe a mea, m-a sfatuit ca la aniversarea contractului sa micsorez prima pana la minimul posibil si restul de bani sa-l bag pe un plan de asigurare traditional cu economisire, pentru ca este mai sigur si indemnizatia in caz de deces este si ea mai mare, in sensul ca se aduna valoarea contului si indemnizatia in caz de deces - sper ca asa se numeste, ca am iesit din sistem de ceva timp si am mai uitat.

Mai am cateva luni de gandire, vad eu ce fac pana la urma. Stiu doar ca am vrut sa pun ceva deoparte pentru mine in plus fata de sistemul de stat, chiar si cu trecerea aceea la administrarea privata. Si inca visez ca la pensie sa fiu o baba nebuna care se plimba teleleu prin lume :p

simm
01.11.2009, 19:17:48
Eu am un plan de investitii la ING, pe care mi l-am incheiat singurica in momentul in care inca lucram la ei. Se poate transforma in pensie la finalul contractului si m-am bagat (si eu nebuna) pe 50% bursa :D Am zis ca-n 36 de ani, indiferent cum e cu criza asta acum, actiunile or sa-si revina. Cert e ca nici nu vreau sa ma gandesc cum arata contul meu acum, haha! S-ar putea sa am un soc, deci prefer sa nu stiu.

Una dintre fostele colege - cea care mi-a preluat politele atunci cand am plecat si implicit si pe a mea, m-a sfatuit ca la aniversarea contractului sa micsorez prima pana la minimul posibil si restul de bani sa-l bag pe un plan de asigurare traditional cu economisire, pentru ca este mai sigur si indemnizatia in caz de deces este si ea mai mare, in sensul ca se aduna valoarea contului si indemnizatia in caz de deces - sper ca asa se numeste, ca am iesit din sistem de ceva timp si am mai uitat.

Mai am cateva luni de gandire, vad eu ce fac pana la urma. Stiu doar ca am vrut sa pun ceva deoparte pentru mine in plus fata de sistemul de stat, chiar si cu trecerea aceea la administrarea privata. Si inca visez ca la pensie sa fiu o baba nebuna care se plimba teleleu prin lume :p
Speri sa ai bani sa te plimbi prin lume peste ceva ani sau sa fii sigura ca vei face acest lucru? important este sa faci ceva in sensul asta acum pentru ca timpul zboara si ne trezim ca ajungem la o varsta cand deja este prea tarziu...

anaima
02.12.2009, 09:00:22
Arina........si eu am auzit varianta asta...ca trebuie sa iti faci pensie chiar daca nu lucrezi....daca vrei undeva anume....daca nu te repartizeaza unde se nimereste cand te angajezi:(

Buna,

Nu stiu daca ti s-a raspuns deja, dar nu este corect.
Intr-adevar, daca in prima luna (adica iniante, sa zicem, cu o saptamana de a-ti fi virat primul salariu) nu iti alegi singura o firma la care sa ai fondul de pensie privata oligatorie, vei fi repartizata automat.
Pilonul II (despre acesta este vb.) este obligatoriu pentru cei incadrati in munca.

Pana atunci, stai linistita.

ofertant
20.02.2010, 18:09:47
off si cu pensiile astea... greu sa ma decid!

Habib
21.02.2010, 13:21:21
am primit si eu o oferta de o firma in domeniu si mi se pare foarte mult
mai cautam