PDA

Versiunea completa : Marsul de primire

___ALEXANDRA___
29.06.2007, 14:52:00
Miresici, am o problema.. mie nu imi plac deloc marsurile acestea care se practica mai pe la toate nuntile. Vreau unul din acela prelucrat dupa marsurile simfonice dar nu gasesc defel, si as fi vrut sa il dau eu dj-ului ca sa fiu linistita ca e ce vreau. Voi cum ati procedat?

sunset
29.06.2007, 15:42:06
Am renuntat complet la el.... :-p ca mi se parea penibil... si am avut muzica tip cafe concert, jazz.. si lumea a fost fff placut surprinsa.

biutzaxx
29.06.2007, 15:43:13
chiar, buna idee!
si eu vreau alt mars !

AnaM
29.06.2007, 21:40:55
Miresici, am o problema.. mie nu imi plac deloc marsurile acestea care se practica mai pe la toate nuntile. Vreau unul din acela prelucrat dupa marsurile simfonice dar nu gasesc defel, si as fi vrut sa il dau eu dj-ului ca sa fiu linistita ca e ce vreau. Voi cum ati procedat?

Eu nu voi avea mars :D La fel ca si sunset, voi avea cafe-concert, balade, melodii de amor ghebos :D

Am renuntat la cam toate traditiile care se fac... Vreau sa fie ceva simplu si frumos, fara prea multa bataie de cap!

cristiana
29.06.2007, 21:46:09
Eu nu voi avea mars :D La fel ca si sunset, voi avea cafe-concert, balade, melodii de amor ghebos :D

Am renuntat la cam toate traditiile care se fac... Vreau sa fie ceva simplu si frumos, fara prea multa bataie de cap!

Si eu sunt de parere ca este cea mai eleganta varianta:)>-

tinys
29.06.2007, 23:49:55
subscriu ^:)^ ...marsul e oribil in opinia mea :-w ...eu am decis deja cu viitorul sot ca asa ceva la nunta noastra nu va fi... :D

___ALEXANDRA___
30.06.2007, 16:11:52
Dar eu vreau mars... nu unul din acela tamp.... ci unul gen Aida sau asa ceva dar prelucrat un pik.. nu imi vine sa cred ca nimeni nu a mai folosit...#-o Am rascolit tot internetul si nu gasesc nik...:-w

Rok5ana
07.07.2007, 23:15:41
Mie imi place marsul asa cum e el...si asa va fi.:)

adrilyb
03.08.2007, 08:16:33
Si eu am o problema cu marsul de primire. Nu imi place si as vrea altceva. Numai ca mai e o problema.............parintii. Ei spun ca oamenii stiu de marsul asta pentru primire si se vor supara ca nu ii primim cum merita.:sad:

___ALEXANDRA___
03.08.2007, 13:35:24
Si eu am o problema cu marsul de primire. Nu imi place si as vrea altceva. Numai ca mai e o problema.............parintii. Ei spun ca oamenii stiu de marsul asta pentru primire si se vor supara ca nu ii primim cum merita.:sad:

pai eu il vreau.. doar ca vreau o versiune mai "simfonica" nu asta de tambal care se gaseste peste tot... si nu stiu de unde sa o scot. Cred k o sa ma transform in DJ pana la urma sa-mi mixez singurica marsurile #-o

CataAna
03.08.2007, 14:31:31
Noi nu am vrut mars de primire sub nici o forma. Cum ni s-a schimbat DJ-ul doar cu cateva zile inainte de nunta, nu si-a mai amintit nimeni sa le mentioneze celor noi ca nu vrem mars. Cand ajung la restaurant numai ce aud minunata melodie. #-o Am crezut ca e de la alta nunta, nu-mi venea sa cred. :OAm trimis pe cineva urgent sa-i instruiasca si nu s-a mai repetat.

Alexandra, am gasit pe net cateva exemple de marsuri, vezi la Bride Processionals. http://www.weddingmusic101.com/Wedding_Music_Overview.html

___ALEXANDRA___
04.08.2007, 11:27:26
Noi nu am vrut mars de primire sub nici o forma. Cum ni s-a schimbat DJ-ul doar cu cateva zile inainte de nunta, nu si-a mai amintit nimeni sa le mentioneze celor noi ca nu vrem mars. Cand ajung la restaurant numai ce aud minunata melodie. #-o Am crezut ca e de la alta nunta, nu-mi venea sa cred. :OAm trimis pe cineva urgent sa-i instruiasca si nu s-a mai repetat.

Alexandra, am gasit pe net cateva exemple de marsuri, vezi la Bride Processionals. http://www.weddingmusic101.com/Wedding_Music_Overview.html

multumesc mult mult de tot Cata. Sper sa gasesc ce caut.[-o<

frederika
04.08.2007, 14:42:55
eu am avut mars ...si l-am acceptat pt ca asa am considerat ca invitatii se vor simti bagati in seama la venire ..mi se pare normal ...chiar a fost frumos pt ca s-a nimerit sa vina cam unul dupa altul ..deci am scapat repede;))

mitzura
07.08.2007, 13:26:26

Superfaina selectia de pe site-ul recomandat de tine!Cred ca am sa fac un cd pe care sa i-l dau dj-ului sa puna la inceput!M-ai salvat,si pe mine marsul ala ma nevroza!>:D< >:D< :*

mitzura
30.09.2007, 14:35:09
pt cele care nu ati avut mars:ati vb cu dj-ul pt o alta melodie care sa va "semnalizeze" ca vin invitati sau ati fost atenti la usa pur si simplu?

___ALEXANDRA___
01.10.2007, 08:20:41
pt cele care nu ati avut mars:ati vb cu dj-ul pt o alta melodie care sa va "semnalizeze" ca vin invitati sau ati fost atenti la usa pur si simplu?

Cred ca poti vorbi cu DJ-ul sa si zica... adica eu am vazut ca si la nuntile cu mars dj-ul spune "avem oaspeti"...sau ceva de genul

alibd
01.10.2007, 09:50:48

La noi chelnerul il atentiona pe dj ca sosesc invitati. Iar el facea primirea de rigoare...:)

mitzura
01.10.2007, 10:36:49
La noi chelnerul il atentiona pe dj ca sosesc invitati. Iar el facea primirea de rigoare...:)
cu marsul sau cu o replica potrivita?

alibd
01.10.2007, 16:50:01
cu marsul sau cu o replica potrivita?

Era usor diferit fata de acel mars clasic. Si, in plus, le spunea invitatilor "bine ati venit si petrecere frumoasa!"

dioana82
08.10.2007, 09:57:24
Nici eu nu sunt prea incantata de mars, dar cred ca este util. Cum zicea si Mitzura, cand vin invitati si tu nu esti pe faza, marsul ii atentioneaza pe miri, nasi si domnisoare de onoare (mai ales daca e o melodie care nu-ti place, imediat sesizezi :grin: ). Pe langa asta, poate vor fi invitati nemultumiti ca nu au fost intampinati si au intrat ca intr-un simplu restaurant...
Eu una voi pastra marsul, si ideea cu prelucratul chiar imi place...numai sa fie cineva priceput, ca sa nu ajunga ridicol (daca aveti ceva idei si vreti sa le impartasiti...:smile:) Cat despre stigatul "avem oaspeti" mi-e personal nu-mi surade ideea...

nicoleta
09.10.2007, 23:09:17
ideea cu marsul de primire nu mi-a placut deloc. s-a cantat numai knd am intrat noi si nasii in rest dupa care a fost muzik clasik pana ce am inceput noi valsul . si a iesit bine . <:-P<:-P<:-P

mitzura
10.10.2007, 09:40:07
ideea cu marsul de primire nu mi-a placut deloc. s-a cantat numai knd am intrat noi si nasii in rest dupa care a fost muzik clasik pana ce am inceput noi valsul . si a iesit bine . <:-P<:-P<:-P
si eu tot ceva de genul asta as vrea!dar cum ati stiut cand veneau invitatii?

CataAna
10.10.2007, 12:48:17
si eu tot ceva de genul asta as vrea!dar cum ati stiut cand veneau invitatii?

Nici noi n-am avut mars, ci caffe concert. Am stat permanent la intrare sa primim invitatii (cu exceptia vizitelor la toaleta ca sa imi prind trena) pana la ora 10, cand am dansat valsul. Daca ar fi stat si chelnerul ala intepenit la usa sa servesca oamenii cu sampanie ar fi fost perfect<:-P

nicoleta
10.10.2007, 20:44:38
si noi tot la usa am stat pana la 21.30. si dupa ora 22 mergeam ori noi ori nasii depinde din partea cui erau invitatii . am avut noroc k au cam venit toti pana in ora 10.30 . problema cu chelnerul de la primire cred k am avut-o toate.=P~=P~important e k a iesit totul bn dupa !!! chiar cine crezi k baga in seama aceste amanunte , numai noi.:-p

andreeadea
07.01.2009, 19:08:25
eu cred ca o sa raman la varianta marsului , ca asa m am obisnuit si pe la alte nunti, si asa stiu si majoritatea invitatilor banuiesc , si in plus la cat de ametita o sa fiu probabil o sa recunosc cand vin invitatii in momentul in care o sa cante marsul , nu de alta dar sa nu uit ca sunt la nunta mea principalul pion si sa uit sa ii intampin :))

serena82
08.01.2009, 20:48:43
Si eu tot mars vreau, mai ales ca o sa am si rude de la tara, insa in primul rand vreau mars ca sa stiu cand vin invitatii. La cat de ametita voi fi probabil in ziua aia, nu cred ca o sa mai stau cu ochii la usa. Sper insa sa vina toti cam in aceeasi perioada.

busan
10.02.2009, 23:16:55
buna fetelor
sunt cam visatoare la ora asta dar tocmai am ascultat le rondeau de jean joseph mouret. cred ca ar fi superb pentru primire. mi-ar placea ca muzica sa se auda nu foarte tare chiar linga intrare asa incit cei prezenti sa nu fie intrerupti din dans de fiecare data cind mai vine un invitat. bineinteles pentru acest lucru ar mai trebui un lap-top pe linga toate "celelalte ustensile" folosite pentru distractie. m-am gandit la chestia asta pentru ca de exemplu am fost la citeva nunti si cind lumea era in toiul dansului dj-ul sau formatia incepeau sa cinte marsul de primire si iti cam pierea cheful...

aniscamaia
11.02.2009, 10:07:23
buna fetelor
sunt cam visatoare la ora asta dar tocmai am ascultat le rondeau de jean joseph mouret. cred ca ar fi superb pentru primire. mi-ar placea ca muzica sa se auda nu foarte tare chiar linga intrare asa incit cei prezenti sa nu fie intrerupti din dans de fiecare data cind mai vine un invitat. bineinteles pentru acest lucru ar mai trebui un lap-top pe linga toate "celelalte ustensile" folosite pentru distractie. m-am gandit la chestia asta pentru ca de exemplu am fost la citeva nunti si cind lumea era in toiul dansului dj-ul sau formatia incepeau sa cinte marsul de primire si iti cam pierea cheful...
mai dar deobicei marsul de primire se canta doar pana la deschiderea dansului de catre miri, dupa care se anunta scurt la microfon "avem oaspeti"
cel putin la toate nuntile la care am fost eu asa s-a intamplat si asa am sa fac si eu

Butterfly87
11.02.2009, 14:49:00
mai dar deobicei marsul de primire se canta doar pana la deschiderea dansului de catre miri, dupa care se anunta scurt la microfon "avem oaspeti"
cel putin la toate nuntile la care am fost eu asa s-a intamplat si asa am sa fac si eu

si eu la cate nunti am fost doar pana la deschiderea dansului s-a cantat marsul..asa vom face si noi..apoi vom lasa formatia sa anunte oaspetii,k doar nus e apuca sa cante iar marsul si sa strice dansul celor care sunt ep ring

Petro29
04.03.2009, 11:17:24
si eu la cate nunti am fost doar pana la deschiderea dansului s-a cantat marsul..asa vom face si noi..apoi vom lasa formatia sa anunte oaspetii,k doar nus e apuca sa cante iar marsul si sa strice dansul celor care sunt ep ring
buna , e firesc si normal sa se imtimple asa .vor fi multumiti si oaspetii,, spor la organizarea nuntii voastre:rocking:

miki4andrei
02.04.2009, 00:00:20
Al meu are un fix cu marsul...si cand mergem la alte nunti....la o nunta, pentru ca nu a cantat marsul la intrare a scazut 500 mii din dar:(.

madalinuta
03.04.2009, 10:02:34
Si eu voi ramane la traditionalul mars de primire....numai ca ma gandesc cu oarecare teama ca imi va canta o ora in cap aceeasi melodie...la primirea invitatilor...e vorba de 200 de oameni care vin cam in acelasi timp deoarece le asiguram transport.....:-SS

pisiana
04.04.2009, 06:34:29
Al meu are un fix cu marsul...si cand mergem la alte nunti....la o nunta, pentru ca nu a cantat marsul la intrare a scazut 500 mii din dar:(.

Asta mi se pare foarte urat... cred ca la o nunta te duci pentru miri, nu pentru mars.

oana_bogdan
11.04.2009, 22:23:45
Si eu voi ramane la traditionalul mars de primire....numai ca ma gandesc cu oarecare teama ca imi va canta o ora in cap aceeasi melodie...la primirea invitatilor...e vorba de 200 de oameni care vin cam in acelasi timp deoarece le asiguram transport.....:-SS
macar ii ai pe toti la un loc, in acelasi timp
noi...sper sa n-o tina pana la 11 sa tot vina cum am vazut la alte nunti...
:-SS

mihha7
29.04.2009, 08:55:03
si am vazut la o nunta pana la 11 a cantat marsul tot timpul....petrecerea incepuse si tot timpul intrerupeau melodia care se canta pt mars...cam nasol

spiridush
30.07.2009, 22:34:01
Noi am pus marsul de primire si a fost de mare folos. Fiind mai alert, imi atragea mereu atentia, chiar daca eram antrenata in alte discutii cu alti invitati.
Oricum marsul se canta, cel putin asa a fost la mine, doar pana in momentul in care mirii deschid dansul.
Dupa aceea, am fost nevoita sa ma uit mereu spre intrare sa vad daca mai sunt invitati care asteapta sa ii intampinam:D

andreig
29.09.2009, 21:15:13
maaare prostie marsul de primire.... vine omul la ora 8 asa cum a fost invitat si 2 ore in care el e odihnit si doritor sta sii tururie acesi melodie idioata in creier din cauza ca altii nu au venit la timp asa ca el
2 ore oamenii pot dansa, in loc sa fie pedepsiti ca au venit la timp

andreig
29.09.2009, 21:21:05
si nu uitati ca de la 8 la 10 omul e mult mai odihnit decat de la 1 la 3 noaptea si voi il tineti aiurea pe scaun

larisik
16.04.2010, 18:11:18
si nu uitati ca de la 8 la 10 omul e mult mai odihnit decat de la 1 la 3 noaptea si voi il tineti aiurea pe scaun

Asa este...oricum sincer eu voi pastra marsul traditional pentru ca oamenii care imi vin sunt traditionali...iar muzica nu dj ci o fromatie traditionala....Fratii Paun<:-P<:-P<:-PProbabil voi fixa o ora....depinde si cum ajunge lumea daca vin de la 8 e logic ca marsul se va auzi numai pana la 9....k de asta e... Ei au ajus la timp din respect..si tu ii tratezi la fel ;)

Butterfly87
16.04.2010, 18:13:56
si am vazut la o nunta pana la 11 a cantat marsul tot timpul....petrecerea incepuse si tot timpul intrerupeau melodia care se canta pt mars...cam nasol
asa chiar nu mi-ar placea..noi am pus marsul pana la 10 cand am deschis dansul..si cine a mai venit dupa..doar a anuntat formatia ca avem oaspeti

larisik
16.04.2010, 18:21:50
asa chiar nu mi-ar placea..noi am pus marsul pana la 10 cand am deschis dansul..si cine a mai venit dupa..doar a anuntat formatia ca avem oaspeti

cred ca sa voi face si eu...voi ruga formatia sa anunte ca avem oaspeti...ms pt idee Butterfly :*

Butterfly87
16.04.2010, 19:35:38
cred ca sa voi face si eu...voi ruga formatia sa anunte ca avem oaspeti...ms pt idee Butterfly :*
cu mare placere>:D<

gabriela_rgh
18.04.2010, 18:18:31
Cine nu vrea sa auda marsul de n ori vine dupa ora 9 la nunta....acum fiecare cu sensibilitatile lui.Pana la 10 de obicei se canta marsul de primire apoi doar se anunta ca au sosit oaspeti!

alyya
20.04.2010, 08:33:08
Asa a fost si la noi, pana la 10 s-a cantat marsul,apoi dupa dansul nostru de deschidere,s-a anuntat de catre formatie ca avem invitati.

RalucaAndreea
20.05.2010, 10:08:01
oricat de enervant ar fi, marsul asta e bun si pentru invitati...
de cate ori aud taramtamtararam se uita spre intrare, sa vada cine a mai venit... ala cine e, ala cu ce e imbracat... ca la nunta ;)

loryeda
18.01.2011, 19:42:42
cu mare placere>:D<

butterfly as vrea sa imi dai si mie niste detalii despre cum a fost la moara de foc ca si eu am nunta anul asta si as vrea sa stiu cat mai multe din timp si sa nu m atrezesc cu surprize...ms anticipat

anca_aimee
18.10.2011, 20:13:29
Cred ca asa e cel mai bine. Pana la 10 cel tarziu sa se puna marsul, iar dupa dansul de deschidere doar sa se anunte ca a mai venit cineva. E jenant sa se opreasca muzica din 5 in 5 minute, in timp ce invitatii danseaza. Le dispare cheful, cu multe intreruperi....

bellabijoux
28.01.2012, 17:44:55
Cred ca asa e cel mai bine. Pana la 10 cel tarziu sa se puna marsul, iar dupa dansul de deschidere doar sa se anunte ca a mai venit cineva. E jenant sa se opreasca muzica din 5 in 5 minute, in timp ce invitatii danseaza. Le dispare cheful, cu multe intreruperi....

Asa e frumos si decent o:-)

beanne
28.06.2012, 10:23:06
Buna fetelor. Ca idee..noi am avut la nunta marsul Radezky..cand veneau invitatii il puneam pe acesta..

eva.bliss82
11.07.2012, 14:07:55
Buna fetelor. Ca idee..noi am avut la nunta marsul Radezky..cand veneau invitatii il puneam pe acesta..

Nu am hotarat inca melodia pe care vom dansa, dar este o melodie foarta frumoasa pe care am auzit-o la o nunta, Feldmann - valse de vienne. Mi-a ramas la suflet.

elisaB
04.12.2012, 21:07:15
Noi fara mars...O sa avem hostess care vor primi si vor conduce invitatii la locurile lor. Vom fi si noi la intrare impreuna cu nasii, dar vom ciocni doar si le vom ura distractie placuta...:)>-

Punk_Azz
10.09.2013, 11:32:10
maaare prostie marsul de primire.... vine omul la ora 8 asa cum a fost invitat si 2 ore in care el e odihnit si doritor sta sii tururie acesi melodie idioata in creier din cauza ca altii nu au venit la timp asa ca el
2 ore oamenii pot dansa, in loc sa fie pedepsiti ca au venit la timp

Nici mie nu-mi place marsul asta. Motiv pentru care, indiferent cati se vor uita ciudat, la mine nu va exista. Cand sunam pentru confirmarile finale, cu o sapt inainte de nunta, rugam invitatii sa vina pana in ora 9 ca avem o surpriza. La restautant, de la 8 la 9 si 15 vor fi nasii, socrii, cavalerii si domnisoarele care vor primi musafirii iar noi cand ajungem deschidem dansul direct si dupa o sa trecem pe la mese sa salutam pe toata lumea. Practic o sa procedam ca-n vest :"> Sper sa fie un moment frumos atunci cand invitatii ne vor intampina pe noi...

carmen3105
10.09.2013, 18:32:27
Nici mie nu-mi place marsul asta. Motiv pentru care, indiferent cati se vor uita ciudat, la mine nu va exista. Cand sunam pentru confirmarile finale, cu o sapt inainte de nunta, rugam invitatii sa vina pana in ora 9 ca avem o surpriza. La restautant, de la 8 la 9 si 15 vor fi nasii, socrii, cavalerii si domnisoarele care vor primi musafirii iar noi cand ajungem deschidem dansul direct si dupa o sa trecem pe la mese sa salutam pe toata lumea. Practic o sa procedam ca-n vest :"> Sper sa fie un moment frumos atunci cand invitatii ne vor intampina pe noi...

e o idee super buna:) O sa ma gandesc si eu la asta:D