PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Sibiu

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

bicheaalina
27.03.2006, 00:00:00
Salutare fetelor!
Mai e vreo miresuca din Sibiu pe acolo?
Haideti sa ne unim fortele!!!!!!
8). Daca doriti sa aflati ceva, scrieti-mi poate va pot ajuta.
Va astept la barfe.
Pupici!
Alina:cool:

paular
29.03.2006, 00:00:00
Buna Alina;

vad ca nu prea ai raspunsuri, ceea ce inseamna ca nu sunt prea multe miresuci din Sibiu pe Site-ul asta!

si eu sunt din Sibiu...deci suntem 2!:laugh:
vad ca mai ai destul de putin pana la nunta..nu ca mine...eu ma casatoresc abia anul viitor in iulie!

dar am nevoie de sfaturi cu gramezile! in primul rand nu stiu ce restaurant sa aleg...nu imi gasesc rochia...cu cat timp inainte ar trebui facuta rezervarea la Imparatul (spre ex...mi se pare cel mai elegant...sau Continental)...la ce pret ar trebui sa ma astept sa gasesc menuirile!

tu presupun ca ai trecut prin toate astea...de aceea indraznesc sa te intreb!

De unde ti-ai cumparat rochia? Mergi cu vreo agentie...? Galileo...?

Astept raspuns...

Pa!
:):cool:

bicheaalina
30.03.2006, 00:00:00
Buna Paula,
Nu conteaza ca suntem numai doua pe site! E chiar OK! Asa avem mai mult timp de barfit.
Ei bine, mai ai destul timp pentru pregatiri insa sunt lucruri care trebuiesc stabilite de pe acum. Spre exemplu.....sala. Daca vrei sa alegi un restaurant de talia Imparatului Romanilor ar fi timpul sa mergi sa discuti cu ei. Nu vreau sa te descurajez dar stiu ca la PALACE spre exemplu, au ocupat pana in 2007 (inclusiv). Deci ar trebui sa te grabesti. Anul trecut cand ne-am ales noi sala (una mica pentru ca avem putini invitati-restaurantul SONNE de pe Stefan cel Mare daca stii!) am fost (evident) sa vedem ce este liber pentru anul asta. Imparatul, Silva, Palace, Continental .....si multe altele... erau ocupate.
Preturile pentru meniu variaza de la 850.000 pana la .........cat vrei tu. La oricare din restaurantele mentionate mai sus, pretul va fi (pentru un meniu cat de cat),peste 1.200.000. pe mine ma costa 1.250.000.
Rochita, desii mi-am dorit din suflet sa o cumpar, am inchiriat-o. Ceea ce imi doream eu depasea cu larghete suma de .....20 mil.lei. Pentru ca nunta ne-o facem noi, nu mi-am permis sa dau atatia bani. Am umblat o luna de zile pe la toate centrele de inchiriere si cel mai "bine dotat" a fost cel de pe Bucegi. Tocmai primisera rochite noi. Pe cuvant ca am ramas uimita.
Cu invitatiile, muzica, pozele, baloanele.....etc e alta poveste pe care o las pe data viitoare.
Asadar, trebuie sa te grabesti cu sala. Pentru restul ai timp berechet.
Mai vorbim!
ALINA 8)

paular
30.03.2006, 00:00:00
Asta inseamna ca prin mai chiar ar trebui 'aranjata' sala! Mersi mult!!!!!! Altfel am fi asteptat pana in septembrie..Iar sala este cel mai important 'amanunt' mai ales ca lista mea de invitati ajunge la vreo 200...(am un neam mareeee 8) )

Dar voi cu cat timp inainte de nunta ati rezervat sala? Sper ca un an si ceva...este suficient!

In legatura cu restul...noi am vrea ca o firma specializata sa se ocupe cam de tot...!

Rochita...nu prea stiu eu unde se inchiriaza si unde se vinde...dar imi doresc sa o cumpar! sau sa o fac la comanda...! Imi doresc ceva deosebit!!

Inca ceva ce vreau sa te intreb...un detaliu care pe noi ne preocupa foarte!!!! mult sunt lautarii! Nu ne dorim sub nici o forma lautari la nunta...dar nu stim cu i-am putea inlocui? Tu cum procedezi? Mergi pe lautari sau...?

Mai Barfim!
:laugh:
Paula

bicheaalina
31.03.2006, 00:00:00
Buna Paula!
Pai uite, noi, pentru ca am avut nevoie de o sala mica (avem maxim 120 pers. invitate) si mai putin "pretentioasa" sa-i spun asa, am inceput sa cautam in toamna anului trecut. Cu chin cu vai, am gasit. Dar eu cred (parerea mea!) ca nu are rost sa asteptati pana in mai. S-ar putea sa fie prea tarziu. Mergeti si voi intr-o seara intr-o raita si vorbiti cu cei de acolo. Dureaza 2 minute pana va trece pe o lista. De obicei se percepe un avans de vreo 5.000.000 lei (depinde de sala). Atat am platit noi.
Cu lautarii...nu-ti fa probleme. Noi nici nu am vrut sa auzim de asa ceva. Nici macar nu se mai "poarta". Am vorbit cu un tip super,un profesionist, cu muzica mecanica. Dar nu pe calculator ci cu "scule" adevarate. Cunoaste toate genurile de muzica, e foarte modern in gandire si se pricepe extraordinar sa faca lumea sa nu stea nici un minut jos (asta e foarte important). Nici cand vin dupa noi acasa nu o sa ne doineasca nimeni. E depasit.
Cu rochita, crede-ma ca si eu m-am gandit la inceput sa o cumpar. Dar m-am razgandit. Iti pot spune cateva magazine unde sunt lucruri dragute sa te uiti putin: Galileo (sub Podul Mincinosilor), Gama (Zidarilor-langa 9 mai), la Cedonia (unul vis-a-vis de Dispensar si unul deasupra la Alcomsib), vreo 2 prin Strand , pe centru....etc. Sunt chiar foarte multe. Am sa caut cateva adrese web din Sibiu si o sa ti le trimit.
Ai zis ca vrei sa se ocupe cineva de toate. Ei bine sunt 2 chestiuni de luat in considerare: 1. nu exista o "trupa" care sa se ocupe de toate.
2. Unde mai e bucuria/multumirea ta de a fi partasa la pregatiri? Ca e totusi distractiv...crede-ma. Si pe deasupra iesi mai ieftin cu mult daca te ocupi tu (voi).
Hai ca am scris de ma dor mainile.
Mai barfim
ALINUTZA :laugh:8):laugh:8)

paular
31.03.2006, 00:00:00
Stai asa Alinuta sa iti explic mai pe larg...:grin:
Noi nu suntem in tara acum, de aceea vrem ca o firma sa se ocupe cam de toate...si de aceea putem doar la jumatatea lui mai sa mergem sa ne interesam de sala.

Crede-ma ca imi doresc sa ma implic (deja prietenul meu are capul calendar...desi am inceput doar de o luna)8) Vreau sa stiu eu fiecare detaliu...sa pun eu mana sa fac...sa stiu ca peste tot mi-am bagat si eu nasul :grin:...dar nu prea se poate! [icon:g10/]

Oricum...firma se ocupa (in planurile noaste) :laugh: de sonorizare, filmare, aranjare sala, baloane...transport, invitatii...si cam atat cred...:grin: eventul un maestru de ceremonii care sa inlocuiasca vornicul!:hm:

Din cate am vazut pe site-ul Galileo...toate astea ar costa aproximativ 30 milioane (si primim si cadou surpriza )8):grin::wacko:

Rochita...am gasit ce imi doresc (daca tragi o privire in albumul meu):oops: dar sper sa nu fie foarte scumpa! Ma gandeam ca daca o gasesc foarte scumpa poate gasesc sa o fac in Sibiu la comanda...Dar prima data o sa vad in Sibiu ce gasesc!!! Si pantofii?? de unde i-ai cumparat??

Cu lautari ma refeream in toata umblatura aia...mire...nasi...mireasa...in nici un caz la Sala!!!:disgust::laugh: Nu mi-ar place sa nu am nici un fel de muzica in tot timpul asta...:(

Din cate vad avansul la sala nu eeste chiar atat de mare dupa cat ma asteptam...Numai Bine!:grin:

Mai Vorbim!

P.S.: Unde stai in Sibiu?:laugh:

Paula

bicheaalina
03.04.2006, 00:00:00
Salutare Paula!
Am vazut rochita! E SUPERBA!!!! unde ai gasit asa ceva? E de vis, intr-adevar!! Felicitari! Dar........... o sa si coste visul asta frumos.
Eu stau pe Calea Dumbravii deocamdata, impreuna cu parintii. De la inceputul lunii viitoare o sa ma mut cu viitorul meu sot undeva prin V.Aaron pentru ca ar fi mai aproape de serviciile amandorura.
Tu unde stai prin Sibiu?
8)
Am inteles ca esti plecata din tara. Si noi am fost plecati o perioada in Germania la lucru (evident) si din acest motiv suntem in intarziere cu pregatirile, pentru ca ne-am intors acasa abia la sfarsitul anului trecut.
Eu zic ca este aproximativ O.K. daca la suma de 30 mil. lei, Galileo va ofera toate serviciile astea. dar sa stii ca E CEA MAI SCUMPA firma din Sibiu care se ocupa de asa ceva. O sa caut prin hartogaraiele de acasa si o sa-ti spun si ce alte firme se ocupa de acelasi lucru, pentru ca s-ar putea sa fie mai ieftine.
Cu sala, sper sa fie OK si in luna mai.
Pantofii.......nu i-am cumparat inca. Avem atatea pe cap, de nu stiu cand o sa le facem pe toate. Si asta pentru ca amandoi lucram numai de dimineata si venim acasa abia pe la 17.30-18.00. La ora asta, nu mai prea poti rezolva mai nimic. Magazinele spre exemplu sunt aproape toate inchise.
Vroiam sa te mai intreb ceva: tu o sa porti diadema sau nu? Am gasit undeva pe centru cateva modele foarte dragute la numai 400 mii lei. Sunt superbe.
Avansul la sala intr-adevar nu este mare. E accepatbil. Dar per total, cheltuielile vor fii destul d substantiale, ai sa vezi.
Acum ne chinuim sa rezolvam cu analizele. Cata umblatura si acolo.....!
Iti doresc numai bine si sa te intorci sanatoasa acasa.
PS: Daca vrei ne putem povesti prin mail. Ce spui? [email protected]
Pupici!8)

movulina
12.04.2006, 00:00:00
Salutare miresuci!!
cine spunea ca nu mai sunt mirese din Sibiu pe aici prin zona?
ei bine se insela
eu am nunta in 29.07.06.....mi-am gasit rochitza....sunt foarte incantata de ea....problema e....cum sa va spun eu voua.....sunt ceva mai grasutz...8)
cine stie unde se fac invitatii misto si la preturi ....cat de cat?
am inteles eu ceva de SORY....dar nu stiu pana la urma ce voi face, imi plac si cele stil poza.....voi ce spuneti?

bicheaalina
14.04.2006, 00:00:00
Salutare Viviana!
Imi pare bine ca am mai intalnit o miresuca din Sibiu.
Apropo de invitatiile de nunta, intr-adevar sunt dragute la SORY. Dar ca sa te convingi de modele si preturi, incearca si NOELA (din fata dispensarului Cedonia)si SOREL (pe A.I. Cuza). Intra pe site-ul www.invitatia.ro si o sa vezi modele si preturi.
Succes!8)

movulina
14.04.2006, 00:00:00
Salutare Alinuta!

stii.....mai am o nelamurire si poate ma puteti ajuta....
8)
caut si eu ceva special.....mai clara sa fiu un voal care sa-mi placa si drept e ca am gasit sapt trecuta pe un site cateva modele care mi-au placut la nebunie.....dar nu mai stiu pe care site.
ma puteti indruma?
imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez poza sa-mi apara in mesaj....
unde ai nunta? la ce biserica.....ca eu inca nu am apukat sa ma programez si mi-e cam teama, vreau sa ma duc week-endu` asta
legat de invitatii.....ma mai gandeam si la cele tip poza, care le pot face pe centru la FOTOLUX sau cum ii spune.....frumoase si alea...
ce zici?

bicheaalina
17.04.2006, 00:00:00
Buna Viviana!
Apropo de voal: ca sa fiu sincera, eu am preferat unul foarte simplu. Adica va avea 1.5 m lungime, fara bordura si fara nici un fel de broderie! Absolut simplu. Chestia e ca si rochita e simpla si atunci nu ar fi dat bine cu un voal incarcat. Eu am comandat unul de la magazinul Noela din fata Dispensarului de la Cedonia. Costa in jur la 350.000 lei. Incearca www.noelastyle.ro; www.galileofilm.ro; www.tonmariage.ro. Sunt foarte multe magazine in Sibiu care vand voaluri dragute. Spre exemplu: GAMA de pe Zidarilor. Tu unde l-ai vazut pe cel care iti place? Iti amintesti?

Daca mai ai 3 luni pana la nunta, nu e graba asa mare cu Biserica! Noi am fost abia saptamana trecuta si avem nunta luna viitoare in 20. Am ales Biserica de pe Stefan cel Mare pentru ca e foarte aproape de sala: Restaurantul SONNE de peste drum.

Invitatiile ni le-am facut noi. Sotul meu (mai ales) e de meserie asa ca.....
Am mers pe ceva foarte simplu dar elegant. Se deschid normal, au marimea unui plic normal, sunt albe, cu un design simplu de culoare visinie si o fontita mica in col, argintie.
Se poarta ce iti place sa stii, asa ca daca iti plac cele tip poza...nu mai sta. Daca era sa ma iau dupa mofturile din ziua de azi...nu stiu unde ajungeam. Invitatiile tip poza se pot face si la FOTO UNIVERSAL langa magazinul Dumbrava. Ai intrat pe www.invitatia.ro
?
Pupici8)

movulina
Buna si tie Alina!
mi-am pus poza cu voalul pe care mi-l doresc....
mersic de poante, am sa ma cultiv
ce parere ai de rochitza din poza?
seamana pusin cu a mea.....
te-am poopacit!8)

movulina
si legat de cei de la GALILEO.....la ultimul tarng de nunti, cel din martie de la Casa Armatei...au lasat mult de dorit refuzand cererea mea pentru rochitza....PE MOTIV CA SUNT GRASA!!!
nu vreau sa mai adaug alte comentarii decat ca sunt COMPLET NESERIOSI si LIPSITI DE ORICE PROFESIONALISM!
si dupa ce mi s-a spus ca nu-mi pot face rochitza....ma mai si intreaba....culmea cinismului.....daca ma mai pot ajuta cu ceva.....
Eu una.....cum oi fi eu grasa sau slaba in primul rans sunt client si dupa aceea om......
Ce parere aveti despre asta fetelor? (nu vreau sa va spun ce a fost in sufletul meu atunci cand am auzit ce mi s-a spus....) Daca vi s-ar fi intamplat voua respectiva chestie?
v-am poopacit

bicheaalina
18.04.2006, 00:00:00
Buna Viviana!
apropo de voal, ............sincera sa fiu....asa ceva nu am mai vazut! E superb! Sunt curioasa unde se gaseste asa ceva!8)

bicheaalina
Sincer....i-as fi pocnit! Nu este permis sa faci critici legate de fizicul unui client! Unde au invatat dobitocii aia bunele maniere? Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar vreau sa stii ca nu esti singura care a patit asa ceva, asa ca............capul sus. Fiecare femeie e frumoasa in felul ei, si in plus, nu trebuie sa le placa nesimtitilor de la GALILEO.
Mai vb. Pupici

movulina
Buna Alina!
nu degeaba sunt eu pretentioasa, nu? :8
ce sa spun eu inca sper sa-l gasesc......dar caut si nu mi-am pierdut speranta......
aseara chiar povesteam cu viitoarea mea nanasa si cum ea a fost sapt trecuta la P. Neamt imi povestea ce chestii sooper erau pe acolo.
standuri intregi cu pantofi de mireasa, voaluri si chestii de genul....si nu f scumpe...acum ramane de vazut daca vom merge impreuna pana acolo

si legat de voal: am scris la cei de la CalinEvents si mi-au raspuns ca nu-mi pot face voalul ca ei au modelele lor......nah...

laura81
19.04.2006, 00:00:00
Nu m-am putut abtine sa nu va spun ca rochita gasita de paula este exact cea pe care o consideram si eu idealul meu. intre timp am gasit una de cumparat simpluta (mie nu imi plac cele impopotonate), dintr-o bucata, cu crinolina, la care i-am facut o "modificare", in sensul ca i-am adaugat aripioare/manecute ca si cele din poza. nu e bolerou peste, sunt cumva prinse de maini, dar arata tare bine. nu fac poze rochiei acum, dar dupa nunta iti trimit poza, poate o vrei si tu :) eu sunt f incantata de cum a iesit, asta era singura mea problema: vroiam manecute din alea, dar vroiam si crinolina ca de, o data in viata am ocazia sa fiu printesa :)
Legat de invitatii: poate n-ati observat, dar peste tot sunt aceleasi cataloage, de la cativa producatori, doar preturile difera. de ex mie mi-a placut tare una, pe care la sorel am vazut-o cu 28 de mii, la galileo cu 22 si acum am gasit-o pe net, direct de la producator, cu 15 mii. intamplator producatorul e din oradea si viitorul meu sot e de-acolo, deci le vom face dupa pasti, fara comisioane luate de firmele care le dsitribuie. daca umblati pe la mai multe firme si puneti ochii pe cateva invitatii, veti vedea ca le regasiti peste tot, si cataloagele au aceleasi nume.

laura81
salut fetelor!

Citesc de multisor forumuri dar nu m-am apucat de scris pana acum pt ca nu am mai gasit viitoare mirese din sibiu. acum m-am gandit sa va dau si eu diverse sfaturi/pareri/recomandari.
Le voi lua pe rand ca ar fi prea multe pt o singura zi :grin:
Legat de sali: paula, nici eu nu cred ca mai gasesti in mai sala. adica daca o vrei eleganta si e nevoie sa fie si mare. noi ne-am facut rezervare anul trecut in aprilie la fantanita haiducului, si la momentul ala TOATE restaurantele mai incapatoare erau ocupate pana anul asta in sept-oct. intamplator am dat peste fanatnita si am fost f incantat atunci. la conti e ciudata sala, inghesuita etc, mai elegante sunt: palace (acolo sigur e ocupat), fantanita, imparatu... Nici la grand hotel, langa palace, nu mi-a displacut... cam astea au fost pe lista preferintelor mele. daca vrei detalii despre fantanita vezi pe www.cfh.ro, se pot ocupa de tot ce ai nevoie, de la floricele, balonase etc pana la artificii, transport, cazare. singurul inconvenient e ca e afara din sb, dar pt mine nu a mai contat dupa ce am vazut sala.
Daca vrei recomandari de persoane/firme care se ocupa de toata organizarea, eu am dat peste vreo 2-3 in afara de Galileo (despre care nu am o parere buna nici eu) .
Cam atat deocamdata ca ma intind. intrebari nu am deocamdata ca se pare ca sunt mai maniaca decat voi, de un an ma agit cu poze/expozitii/siteuri etc. si ideea e intr-adevar ca oferta din sb lasa de dorit la tot ce tine de capitolul nunta, am avut ocazia sa umblu prin alte orase la expozitii si nu se compara din pacate. dar na... Sb e mai fain din alte pct de vedere [icon:g16/]
Va las deocamdata...
Ceau!
Laura

movulina
Pt. Laura
salutare iti spun si eu.
am o intrebare: spune-mi si mie unde gasesc crinoline de cump. sau inchiriat (desi acum ma indoiesc ca mai gasesc ceva).....stii....m-am gandit ca daca sunt eu mai grasutz....crinolina ma va arata si mai plinutza......si de asta sunt in dubii...sa-mi iau crinolina....sa nu-mi iau crinoloina....nush
voi ce ma sfatuitzi?

movulina
Nelamurire
eu am nunta la cantina la IRES, acolo langa podul de peste gara....
sala este in tenta portocalie iar eu vroiam un aranjament pe bleu sau mov pal.....ce sa fac?
apropos: unde ati gasit modele frumoase de verighete?
..........as mai avea o gramada de intrebari...
va poop

movulina
salutare Xania!
........mmmmmmmm..........eu nu sunt mai plinutza sunt chiar grasutz.....
cine m-a vazut in rochitza mi-a spus ca nu-mi mai trebuie si crinolina.....dar as proba sa vad cum imi vine si asa ceva.....
vreau sa ma vad in rochitza de printzesa chiar daca sunt grasutz..... 8)
care fata nu-si doreste chestia asta...
apropos diademe frumoase si dargalashe pe unde ai vazut?
poopici

xania
Viviana crinolina avantajeaza pt ca o fusta ampla (ca cea cu crinolina) nu arata ce se ascunde sub. Intelgi ce vreau sa spun. Eu de exemplu sunt slabuta si am crinolina si imi vine foarte bine. Dar am foast cu o colega mai plinuta prin magazine si a probat o rochie de mireasa tot cu crinolina si ii venea super! Asa ca nu cred ca te va dezavantaja.
Crinoline poti gasi la orice magazin cu rochii de mirese (cred). Eu pe crinolina mea am dat 1 mil, asta asa ca pret informativ.
Mult succes!

dada
20.04.2006, 00:00:00
Ceau viitore miresuci de Sibiu,

am si eu nunta anul acesta...iar concluzia mea e ca cel mai dificil lucru in toata povestea e sala!!!!8).
Nemaiavand de ales in decembrie cand ne-am hotarat...am mers la Ana Oil (locatie interioara foarte frumoasa si eleganta)
dar...parca nu era tocmai ce vroiam noi:zz:
intre timp am descoperit ca tocmai ce vroiam noi s-a deschis la Ocna...e superb...nu cred ca exista la momentul actual ceva mai superb in Sibiu...bine momentan nu e gata spatiul exterior :huh: dar speram ca pana in septembrie sa fie gata...

Acum mai raman de stabilit ultimele detalii dar nu prea stiu cu cat timp inainte trebuie sa ne rezervam biserica si de unde putem sa ne luam verighete ca chiar nu am vazut absolut nimic interesant...? Stiti voi ceva?

laura81
Ceau!
Si eu zic ca te-ar avantaja crinolina. oricum, sfat pe care il dau tuturor viitoarelor mirese, din experienta proprie. incearca cat mai multe rochii, o sa ai surpriza sa iti placa cum sta pe tine una care pe umeras nu arata nicicum. nu te lua dupa parerile altora, incearca-le!!! daca prinzi o vanzatoare simpatica, profita!!!
uite-te pe net la fete cam de talia ta, sunt siteuri cu rochii pt toate "dimensiunile" , s avezi ca stau fain si alea cu crinolina. eu m-am inscris pe www. weddingchannel.com, au vreo 4000 de modele, acolo stiu ca gasesti sigur si pt mai plinute (poti sa zici si grasute daca vrei, noi tot plinute o sa zicem :) ).
Xania, de unde ti-ai luat crinolina cu 1 mil? in sb sunt 350 de mii. eu am luat-o de peste drum de cedonia, nu mai stiu cum ii spune la magazin, s-a mai pomenit pe-aici. si au si diademe etc. viviana, daca vrei lista cu magazine cu chestiipt mirese iti fac una, ca gasesti de toate aproape in fiecare din ele.
Nu mai pot sta acum, mai scriu maine.
Pa!!!

movulina
salutare Laura,
chiar te rog frumos, daca ai timp sa-mi faci listuta.....
sa stii ca am fost si eu ieri prin centru sa ma uit pusin prin magazine si am gasit cercurile (crinolina) intr-un loc cu 300.000 sau 350.000 (la Bijuteria, undeva in mijoc pe Balcescu), iar acolo langa Romarta aveau acceasi chestie cu 150.000 si nu mi-a venit sa cred.....totusi....la 50m dif economisesti atatia bani.....
astazi mi-a promis d-na de acolo ca imi aduce si una din tull sa probez.....vreau sa o iau acasa sa o probez...ca nu-mi prea vine sa ma plimbaresc dupa mine cu rochitza
apropos fetele: unde va cununati? la ce biserica?
la primarie cu cat timp inainte sa ma duc....sa pun cununia la ora care vreau eu?
v-am popacit!

laura81
22.04.2006, 00:00:00
Iti trimit lista zilele urmatoare, deocamdata sunt cam bolnava si am intrat numai asa, de control :(
Cu verighetele la noi a fost o intreaga poveste, a fost primul lucru ce m-a socat in sb, ca n-am vazut nimic ce sa vrem macar sa probam. din pacate am vazut cataloage cu mii de modele si in tm si oradea, dar noau ne-a ramas sufletul la unele dintr-o revista, pe care pana la urma le-am facut la comanda pe centru.
Noi nunta o avem la biserica din groapa, nasii nostri nu sunt casatoriti si numai acolo a acceptat popa fara sa mai luam alti nasi pe langa ei. in ceea ce priveste programarea la primarie, luati-va gandul de la programari din timp si pregatiti-va sacii de dormit ca e penibil ce se intampla: nu se fac decat cu 10 zile inainte de cununie, cand duci si actele. o cunostinta de-a mea a avut cununia in 1 oct 2005 si cu 10 zile inainte a stat DE LA ORA 3 DIMINEATA ca sa prinda ora buna, si erau inca persoane inainte ei. eu am facut o cerere de a se stabili ora dinainte, dar mi s-a raspuns ca nu se poate ca este "normal si cinstit" ca cine ajunge primul sa-si stabileasca primul ora. ma rog... euam fost revoltata, in tm, oradea, buc, se face programarea cand vrei, ai nostri sunt mai cu mot. dar ce sa faci. or fi taaaare ocupati. si tanti de la starea civila mi-a spus ca si lor le-ar conveni, sa nu se stea la cozile alea dar na... daca conducerea nu vrea...
va las acum, mai intru peste cateva zile.
Pa! :)

bicheaalina
25.04.2006, 00:00:00
Salutare Xania!
Mai sunt..............10 ZILE!!!!
Uau!!!
Iti doresc din suflet "Casa de Piatra" si sa dea Dumnezeu sa iasa totul asa cum v-ati propus.
Asteptam poze de dupa...!
Distractie placuta si...FII TARE!
Iti tin pumnii!

Alinutza
8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)8)

bicheaalina
Draga DADA,
Nu iti mai fa atatea probleme de sala, pentru ca o sa vezi ca defapt atmosfera conteaza. daca voi sunteti mereu veseli, dansati tot timpul si ii invitati si pe ceilalti sa se simta bine alauri de voi, parca nici nu mai conteaza altceva. Stiu ca sunt si pretentiosi care oricat de bine si de frumos ar fi totul, tot vor gasi ceva de comentat. Nu vei putea mutumi pe nimeni niciodata. eu cum am mai spus, am ales restaurantul SONNE de pe Stefan cel Mare iar Biserica tot de pe aceasi strada. Curtea Bisericii va fi supewrba in mai!!!
Verighete, am gasit ceva pe Centru, pe langa fostul cinematograf Pacea. Sunt ceva mai deosebite. Daca aveti aur pe acasa pe care nu il mai folositi il puteti da la schimb si a-ti scapat de o gramada de bani.
pentru ca ai nunta in septembrie.....nu te agita foparte tare, ca o sa rezolvi toate!
Noi mai avem vreo 25 de zile si mirele meu nici macar nu si-a cumparat costumul. E mai pretentios, asa cum spunea o alta miresuca!
Undeva pe Centru in spate, este un magazin unde se fac la comanda din revista, Poate asa vei gasi verighetele pe care le vrei. Am auzit de ceva de pe Calea Dumbravii apropape de ITS cica ar fi superbe!
Te pup!

bicheaalina
Salutare Laura!
M-ai speriat! Adica va trebui sa stam de la 3 dimineata la primarie? Mi se face rau daca ma gandesc!
Doamne ajuta..........!
Alinutza
8):disgust:

bicheaalina
Salutate Viviana!
Voalul il poti comanda asa cum ti-l doresti de la magazinul MD de pe partea cealalta de Dispensarul Cedonia.Tot de acolo poti cumpara si borsetuta, diadema, jarteluta, fonele pentru masini....etc.
Apropo de diadema, colier si cercei....am gasit un magazin pe centru, undeva pe stanga cum vi de la Bulevard, poate stiti ca este un magazin unde in vitrina sunt expuse ceasuri, vaze si alte prostii dianstea si pe dreapata vitrinei o rochita de mireasa. Acolo am gasit coliere, diademe si cercei...mortale si la cele mai mici preturi din Sibiu. Pare un magazin naspa, dar daca intrii, vei ramane surprinsa!
Pupici
Alinutza
8)

movulina
salutare miresuci,
noi ne-am luat verighetele sapt trecuta....nu sunt chiiar ceea ce imi doream, dar pana la urma nimik nu este chiar asa cum visezi. ne-am luat din acelea in combinatie de aur alb si galben (acelea care se si invart :) o colega de serviciu le spune antistres 8) ramane la mine prbl cu voalu` si gentutza...buchetul s.a.m.d.
dar nu ma mai plang.....viitorul mire nu are nimic luat pana acum....deh el e mai pretentioz in materie de imbracaminte....
sa va spun ceva....?
cum vi se pare urmat. faza: mi-am pierdut certificatul de nastere...si de vreo 3 luni il caut dar fara succes.....si se pare ca daca vreau un duplikat ma costa 1 mil. ROL
mie una mi se pare cam mult
cineva cu pile la starea civila sa ma ajute sa scap mai ieftin :laugh:

v-am poopacit...si sarbatori fericite in continuare!

movulina
salutare Alinuta!
eu drept si sincer sa va spun am de gand sa aleg o alta modalitate decat cea la moda, pentru cununia civila.
am de gand sa ma duc la primarie si cu doua sapt pana la nunta sa scap de grija asta....am zis ca vom invita numai parintii fratii si nanasii, iar in ziua nuntii scapam de respectiva umblatura.....sa nu mai spun ca si de dormitul pe la usile primariei.
cum vi se pare?
multumesc mult de tot pentru pontul legat de VOAL si accesorii
va pupacesc!

bicheaalina
26.04.2006, 00:00:00
Salutare miresucilor din Sibiu!
Ma bucur foarte mult ca numarul nostru creste simtitor. La inceput am
fost doar eu cu Paula si acum uite ca ni s-au alaturat Viviana, Laura,
Dada, Xania...! Pai asa mai fetelor!
Sper din suflet ca a-ti avut un Paste Fericit!
De acum incolo.......incepem iarasi pregatirile de nunta!
Tin sa ii transmit din nou Xaniei mult noroc!
Va pup pe toate!
Alinutza

xania
Alinutza multumesc mult de urari! Sper sa fie totul OK caci inca mai sunt capitole cu minus!8)
Mai sunt 9 zile!8)8)8)8)8)

xania
Draga Laura81, uite ca nu am mai intrat de mult pe site si descopar cu intarziere mesajele pt mine. Crinolina am luat-o de la Christian - Philippe, de unde mi-am luat si rochia. Stiu ca am dat multisor pe ea dar e ceva gen crinolina + jupon ~ 2 in 1 si are cercurile nu foarte rigide.
Pentru Viviana ~ ma intrebai de diadema. Crede-ma ca am cautat o multime si doar am strambat din nas. Asta pana in momentul in care am si probat ~ aici e cheia ~ diadema mea nu e cine stie ce dar vine extraordinar. Asa ca unde vezi probeaza, nu te plimba ca mine 2 luni spunand ca toate sunt urate. (diadema am cumparat-o din Bacau).
Pupici si spor in toate!:love:

movulina
28.04.2006, 00:00:00
Xania de pe acum iti uram CASA DE PIATRA si sa ai O NUNTA CA-N POVESTI SI CUM TI-o DORESTI!!!

xania
28.04.2006, 00:00:00
Multumesc mult fetelor! Sa vedeti cu cate sfaturi vin dupa 6 mai!!!!!! Am sa fiu profesionista in nunti!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::l augh:
Sa dea Domnul sa iasa totul bine pentru fiecare!

laura81
30.04.2006, 00:00:00
Salut fetelor!
Am promis o lista cu magazinele pe care le stiu in sb cu chestii legate de nunta:
- Pe centru sunt vreo 3-4, alea le gasiti usor
- in spate la telefoane - bijuterie cu modele de verighete mai deosebite
- sub podul minciunilor - galileo, agentie full service, care nu-mi place, dupa cum s-a mai discutat :mad:
- cedonia - unul sus, unul in fata la cedonia. la cel de jos stiu ca se pot comanda tot felul de chestii, orice-ti trece prin minte. stiu ca ma gandisem la evantai din pene la un mom dat :grin: ; la cel de sus parca aranjeaza si sali
- ton mariage - ag full service, in v aron, nu stiu sigur adresa dar presupun ca ati vazut toate detalii despre ei, ei au organizat targul de nunti weekendul asta. eu de la ei am luat foto + video.
- am un nr de tel (dar nu la mine, acum nu sunt in sb) de la o tipa care se ocupa tot de aranjat sali, muzica cu efecte speciale- fum, baloane de sapun etc, o sa il scriu pe forum cand ma intorc in sb
- cristina craciun: 0742 836679 - se ocupa tot de sali, etc, de fapt e intermediar pt o tipa care am inteles ca are firma dar deocamdata e in strainatate. mie mi-au trimis pe mail poze cu ce ma interesa.
- langa magazinul de la fabrica scandia e un salon cu multe rochii, nu stiu cum ii zice la strada. cum cobori pe alba iulia, la complex o iei la dreapta catre cibin, nu pe morilor (sens unic), pe cealalta. si la astia am adresa exacta dar acasa [icon:g19/]
- stiu o croitoreasa care mi-a facut aripioarele la rochie, mi-a placut cum lucreaza si am vazut si alte rochii facute de ea. pe calea poplacii, in zona unde-i AMSO, salon Simona, nr de tel 241134. are reviste super faine.
- langa liceul independenta, str zidului, s-a mai vorbit si de mag ala, sunt rochii de mireasa si de ocazie.
- pe bucegi am auzit ca e unul mare, nu stiu ca nu am fost.
Nu-mi mai vine in minte altceva, mai revin cand imi mai amintesc:wacko:

laura81
30.04.2006, 00:00:00
Viviana, mi se pare super ideea de a face cununia in alta zi, daca nu te deranjeaza si sunteti amandoi din sb. si eu as fi facut la fel, dar el nu e din sb si nu vrem sa caram rudele de 2 ori numa pt cununia civila. si nici 2 nunti nu am vrut asa ca.... asa a iesit, noi stam la coada 8)
Aprpo de asta, am si eu o dilema: de unde moda asta, de a avea alta rochie la cunuia civila? adica da, daca le faci in zile separate, dar din ce vad si citesc cele mai multe mirese isi schimba toaleta in aceeasi zi (cand isi mai fac timp sa se streseze si pt asta nu stiu, probabil ajuta ca in alte orase se fac si nunti de noapte si au mai mult timp)...
Eu o singura probl am, ramasa nerezolvata: machiajul. nu stiu pe nimeni, nu am nici o recomandare si nici o idee. voi?:(

meky
09.05.2006, 17:52:17
Salutare fetelor!
Mai e vreo miresuca din Sibiu pe acolo?
Haideti sa ne unim fortele!!!!!!
8). Daca doriti sa aflati ceva, scrieti-mi poate va pot ajuta.
Va astept la barfe.
Pupici!
Alina:cool:
Nu de mult am descoperit si eu site-ul asta.Ma bucur ca sunt miresuci si din Sibiu cu care m-as putea consulta.Cine imi poate da idei....originale :) despre decorarea salii.Fara baloane,nu-mi plac.Va pupic si sper sa-mi scrieti.

meky
09.05.2006, 17:55:56
Aveti ceva imagini cu coafuri de mirese?Exclus cocurile.Ceva pentru parul lung?Va pupic si va astept.

laura81
10.05.2006, 23:35:52
Ceau!
Partea cu aranjatul salii e si problema mea, nici eu nu vreau sa vad baloane in sala. eu merg pe flori, care vor costa mai mult dar sigur vor fi mai elegante. pietricele/margelute pe mese, pahare sau boluri cu lumanarele plutitoare, am multe poze si am vazut la alte targuri de nunti destule. o sa ma uit zilele urmatoare cum sa atasez poze, sapt asta nu prea am timp. am si poze cu coafuri, nici eu nu vroiam coc. am cateva chiar faine. dar incearca si tu pe google, daca ai acces la net, cu cuvinte de genul "wedding hair", "up-do" etc. eu asa am gasit multe. promit poze si cu freze si cu sali :)
xania, cum a fost nunta, vrem poze, impresii, povestiri haioase :))
fug acum, ma bucur ca mai misca cineva pe-aici, vad ca fetele dormiteaza.
Paaa

xania
11.05.2006, 12:55:37
Salut fetelor uite ca am plecat domnisoara de pe forum si m-am intors doamna (sa nu va ganditi la prostii!!!!)
Am avut o super nunta m-am simtit printesa de la inceput pana la sfarsit!
Vremea a tinut cu noi si a plouat doar noaptea asa ca sa avem bani!!!!!!!!
Incredibil dar adevarat nu am avut nici macar o emotie cat de mica, am fost stapana pe mine, ca de, stiam ca ce fac e bine!
Am avut o groaza de invitati si au venit si persoane la care nu ne asteptam si deci s-a mai plusat cu 2 mese. Ai nostrii intrasera putin in panica dar a fost OK!
Am valsat super (ca doar am invatat din geru cu coregrafie si tot tacamul) si ne-a aplaudat toata sala ~ fain moment!
Dar cel mai super a fost momentul cu jarteluta! Mai vreaaaaaauuuuuuuuuu!!!!
In rest sunt o invingatoare ~ am rezistat de dimineata pana seara pe toc cui de 10 cm! (e, cu mici momente de cutite prin talpi, dar a fost Ok).
De odihnit recunosc ca abia marti spre miercuri am simtit ca mai imi trece din oboseala.
Si in rest ce sa va mai spun ~ a fost cel mai super moment din viata noastra si mai vreeeeeeeeeeem, dar nu se mai poate!!!!!!!!! (ei, eu mai vreau dar fara durerea de picioare)
V-am pupat! Si daca mai e ceva ce vreti sa aflati astept intrebari, caci nu am de gand sa parasesc forumul! :D

meky
12.05.2006, 12:18:54
Ceau!
Partea cu aranjatul salii e si problema mea, nici eu nu vreau sa vad baloane in sala. eu merg pe flori, care vor costa mai mult dar sigur vor fi mai elegante. pietricele/margelute pe mese, pahare sau boluri cu lumanarele plutitoare, am multe poze si am vazut la alte targuri de nunti destule. o sa ma uit zilele urmatoare cum sa atasez poze, sapt asta nu prea am timp. am si poze cu coafuri, nici eu nu vroiam coc. am cateva chiar faine. dar incearca si tu pe google, daca ai acces la net, cu cuvinte de genul "wedding hair", "up-do" etc. eu asa am gasit multe. promit poze si cu freze si cu sali :)
xania, cum a fost nunta, vrem poze, impresii, povestiri haioase :))
fug acum, ma bucur ca mai misca cineva pe-aici, vad ca fetele dormiteaza.
Paaa
Ma bucur Laura81 ca esti in asentimentul meu.Toate ideile care le am,mie mi se par super,altora ,nu :).Am ajuns asa de stresata cu nunta mea...nu stiu cum sa fac sa-mi iese totul bine.Mi-ar fi placut sa fac cu perdele de lumini,dar cineva mi-a taiat elanul....ca e prea luminata sala,ca nu se vad,ca nu pot pune doar in unele locuri cum vreau eu,ci in toata sala si atunci m-ar costa prea mult,ca nu merge bordo cu auriu,altii spun ca merge super combinatia.......uite cu astea ma confrunt eu.Imi trebuie pantofi,ceva cu argintiu ca rochita mea e alb cu argintiu.Daca mai sti ceva nou,mai spune-mi,ca ti-as fi recunoscatoare.Mersi si te pupic dulce.

laura81
13.05.2006, 16:36:18
ceau!
Nu stiu cum sa-ti trimit poze, daca ai idee lumineaza-ma, ca n-am rabdare sa caut
In legatura cu sala, o singura chestie vreau sa-ti spun: esti una din putinele fericite, daca nu iti impune nimeni nimic in leg cu nunta ta. fa ce si cum iti place, la fel fac si eu. ascult insa si pareri. si eu am avut un pitic legat de sala, cu vaze de-alea inalte-inalte pe mese... si multi mi-au spus ca-s incomode, ca nu-i ok ca invitatii sa fie tot stresati cum se ridica de la masa ca sa nu-mi dea mie jos vazele. si cat de mult mi-am dorit, am lasat-o balta. recunosc ca motivul principal a fost ca nici n-am gasit de-alea in sibiu :)) Dar na, ideea e sa asculti sfaturi, dar in principiu fa cum iti doresti. nu stiu daca merge bordo cu auriu, dar sigur nu vei reusi sa nu ai nici un nemultumit. din atat de multe persoane nu se poate sa aiba toate aceleasi gusturi. si intre noi fie vorba, cei care vor avea de comentat vor comenta pe amanunte mai importante, de genul prea putina mancare, tortul era cam rau la gust, ce rochie scandaloasa avea mireasa, era transparenta etc. asa ca nu te stresa prea mult :)
iti zic sincer ca eu, cu cat se apropie nunta, cu atat sunt mai putin stresata :))
despre pantofi nu stiu ce sa zic, eu i-am luat si nu sunt deloc pretentioasa la chestia asta. poti sa-ti iei si far argintiu pe ei, da sa fie de culoarea rochiei. oricum, la cat se vad ...
na cam atat deocamdata, eu nu am mai facut nimic pt nunta de vreo 2 luni, de-aia-s asa relaxata :)) Imediat ce stiu ceva interesant anunt
Unde va faceti pozele, alea numai cu mirii si eventual nasii?
Fetelor, celelalte, mai traiti?

ps: ce-i prostia asta ca nu-i voie cu mai mult de 4 smile-uri intr-un msg?????

movulina
15.05.2006, 11:13:06
da` cum sa nu....traim traim....
acum m-a ajuns si pe mine una bucata problema......
cred ca nu-mi va fi suficienta sala......ca locuri vorbind.....
noi cand am fost sa inchiriem sala ...... mie una nici prin cap nu-mi trecea sa am nunta peste 200 de pers. si uite......el are 20 de veri PRIMARI.........adica unchi, matusi, veri = 100 pers.
eu am aprox 90
nasii cu invitatii lor sunt 10 pers.
unde bag restul ??????
fetele daca stiti pe cineva care a amanat nunta (29.07.06) si avea rezervat un local mai mare (undeva la 300-350pers) va rog din suflet sa ma ajutati ca sunt disperata....
v-am pupat!

laura81
15.05.2006, 13:27:06
Ceau!
Nasoala faza.... :-s ... Ma, da cum v-ati putut gandi sa faceti rezervare fara sa va faceti o lista aproximativa de invitati?
Mie nu-mi vin in cap decat vreo 2 solutii:
1. dati anunt la ziar, am mai vazut in tm faze din astea, sau mai intrebati pe la cantine, pe-acolo gasesti liber si mai tarziu si de cele maimulte ori sunt si mai incapatoare.
2. la restaurantul unde v-ati facut rezervare nu au terasa? sa puneti mese si afara?
A, sau asa: daca el nu e din sibiu, faceti 2 nunti, faceti si la el in oras. daca e si el de-aici ... Raman variantele 1. si 2. :-p
Asta da problema...

movulina
15.05.2006, 13:51:35
pai....e cantina de la IRES (langa podul garii).....credeam ca e printre cele mai inapatoare.....dar mai e cea de la IPAS, AgRICOL, samd.......
nu am crezut, pe cuvant, ca se va aduna atata lume......
nu mai stiu pe unde sa intreb.......dar inca incerc..........
suntem amandoi din sb :)
urati-mi noroc...
v-am poopacit pe toate

oanai
16.05.2006, 12:14:05
Salut fetelor!Si eu sunt din sibiu si am nunta in 23 sept.,anul asta.Am inceput deja pregatirile:cel mai important -mi-am luat rochie si pantofi

laura81
16.05.2006, 12:53:07
Salut!

Pt o nunta in sept, stai bine cu pregatirile :-p ....
Eu repet o intrebare mai veche, nu stiu daca a obs cineva sau nu prea stiti pe nimeni: eu nu stiu ce fac cu machiajul. are cineva vreo recomandare?:-<

oanai
16.05.2006, 13:00:49
Salut!

Pt o nunta in sept, stai bine cu pregatirile :-p ....
Eu repet o intrebare mai veche, nu stiu daca a obs cineva sau nu prea stiti pe nimeni: eu nu stiu ce fac cu machiajul. are cineva vreo recomandare?:-<
Eu stiu o tipa care face un machiaj super,profesionista ce mai(ma rog,cel putin pt.gustul meu).Mi-am facut deja programarea pt.nunta la ea.E un salon de coafura la Casa Modei si pe tipa o cheama Ina.Salonul nu arata cine-stie-ce fiindca nu au mai investit in el.Se vor muta anul asta prin centru-toate de acolo sunt co-proprietare.Si coafeza:e una Tori(in caz ca nu optezi pt.Michelle)

meky
16.05.2006, 22:37:47
MACHIAJUL....hm,asta da problema.Eu mi-am cumparat produse de buna calitate si cred ca eu ma voi machia.Am mai cerut si pareri si sincer chiar imi place cum ma machiez eu.Prietena mea cand a fost mireasa,a machiat-o oribil,eu am facut-o mult mai bine la o alta nunta,lucru remarcat de toti.I-a pus multa pudra si i-a scos in evidenta ridurile,ea avand ochii mici,in loc sa-i mareasca i-a micsorat si mai tare.A fost la o mare cosmeticiana.Am studiat si eu carti si oricum stiu cum sa-ti scoti in evidenta si cum sa-ti ascunzi anumite calitati si defecte.Eu nu merg la machiaj.Scurt.Am vazut pe www.mariajlux.ro multe rochite superbe si pe www.casacochet.ro,daca vreti sa vedeti aranjamente superbe.
Va pupic dulce pe toate si mai vorbim.
ps.Laura81....multumesc mult pt adresele pe care mi le-ai dat,chiar mi-am ales o coafura de acolo.pupici.

laura81
17.05.2006, 10:25:47
Ceau fetelor! se animeaza iar atmosfera <:-P
Oana, eu as vrea un machiaj discret, eu nu ma prea machiez in general. tipa cum e, sau tie in general ce machiaje ti-a facut? ca daca e genul asta, probabil ca o sa apelez si eu la ea. vine acasa sau trebe sa merg eu acolo? - de ziua nuntii zic. Si de pret ai idee?
Coafeza am, numai cu machiajul am o problema...
Meky, am atasat niste poze cu freze in genul in care vroiai tu, mai lejere. nu pot pune mai mari de 39 kb, ca as mai fi avut cateva. pt freze va recomand cu caldura siteul www.martinparsons.com, link direct la freze de ocazie: http://www.martinparsons.com/gallery2.html . sunt niste freze superbe...

laura81
17.05.2006, 10:36:49
Mi-am amintit ca am promis ceva poze si cu sali. fiind de pe net, putine se pot realiza, mai ales ca in sb sunt asa putine firme care sa se ocupe. dar sa ne pastram optimismul ;-) Am si din astea multe dar sunt prea mari sa le atasez. am si poze de la expozitiile la care am fost in tm si oradea. stie careva cum se fac albumele alea, pe care ti le adaugi la profil? ca nu gasesc nicaieri ... :-L

meky
17.05.2006, 14:04:28
Da,intradevar niste aranjamente superbe care nu numai ca sunt foarte scumpe,dar nu prea gasesti firme sa realizeze asa ceva.Daca nu pot face ceva,iti spun ca nu se potriveste sau te imbata cu apa rece,eu am patit.Mi-am ales coafura din ce mi-ai trimis,multumesc mult.Mai ramane sa vedem daca o poate face asa cum vreau eu.pupici la toate viitoare mirese.

meky
17.05.2006, 18:44:42
Daca vrei,du-te la ODA,la Anca Zota la salon pe Tipografilor nr.22/4,sau poti sa o suni la 0721-33.98.38-mobil ; 0269-43.18.37-salon.Ea mi-a recomandat o tipa care face machiaje super si deosebite.Sun-o si intreab-o.Poti merge la proba sa vezi daca iti place si daca esti multumita,atunci te-ai facut cu machiaj.:)Te pupic si sa-mi spui ce vrei sa faci.

oanai
18.05.2006, 12:21:30
Ceau fetelor! se animeaza iar atmosfera <:-P
Oana, eu as vrea un machiaj discret, eu nu ma prea machiez in general. tipa cum e, sau tie in general ce machiaje ti-a facut? ca daca e genul asta, probabil ca o sa apelez si eu la ea. vine acasa sau trebe sa merg eu acolo? - de ziua nuntii zic. Si de pret ai idee?

Machiaza cum ii spui si,ca atare,pe mine m-a facut discret cand am fost la 2 nunti.Oricum daca tu vii cu o idee de machiaj si ii spui de exemplu ca vrei sa fii machiata cu negru sau mov etc ea iti spune si parerea ei,daca iti sta bine sau nu si te lasa sa decizi.
Eu am ochii verzi si de multi ani foloseam culori pt.ploape:negru,gri,maro.Am avut o petrecere si voiam sa ma faca tot cu culorile astea si mi-a spus ca cel mai bine imi sta cu o combinatie de roz/mov.Mie culorile astea nu-mi plac deloc dar m-am lasat pe mina ei si vreau sa-ti spun ca a iesit super.In viata mea n-am avut machiaj mai misto.

movulina
18.05.2006, 15:21:49
Salutare fetele,
ce stiti de salonul MAYOKO, SALONUL BAROC (MAYOKO din centru, iar BAROC din piata mica?)
ati auzit ceva de bine? sau de rau?
eu acolo as dori sa ma duc si pentru freza si pentru makiaj..........
astept comentarii.........
v-am poopacit

laura81
18.05.2006, 16:02:50
Ceau!

De mayoko am auzit lucruri bune legat de freze, dar e f f scump. cel putin pt un tuns si un vopsit la o prietena i-au laut catre un milion jumate. mie mi se pare mult, nu stiu, fiecare cum considera :-p .
mersi de info meky, ma gandesc sa ma duc la tipa de care mi-ai zis. nu aveam recomandari si asta ma intereseaza, sa mi se dea si sfaturi din partea unui profesionist, altfel au ele format ochiul. eu cum nu ma prea machiez nu stiu ce sa vreau, mai mult astept sfatul ei. te anunt daca-mi fac programare ;-)
fetelor, cum fac sa-mi apara nr de zile pana la data nuntii? ca sa am si eu o evidenta, am impresia ca mai e asa mult si parca vad ca nu mai apuc sa fac tot ce am de facut....

laura81
18.05.2006, 16:03:33
Se pare ca am reusit ;-)

paular
21.05.2006, 17:08:26
Casa De Piatra, Alina!

Sper ca ai avut cea mai frumoasa zi din viata ta si totul a iesit cum ai vrut tu sau chiar mai bine! :D
Asteptam poze si noi sfaturi de Proaspat Casatorita! :))

Eu am reusit sa obtin sala la Imparatul, insa nu pe 7 iulie, deoarece era ocupat, ci pe 14...dar ma bucur ca am gasit si atunci!

Mai vorbim!

movulina
22.05.2006, 08:37:30
Casa de Piatra!!!
Alina te asteptam cu pozele, cu povestea nuntii tale si cu multe multe sfaturi!!

pupici!!

meky
26.05.2006, 15:27:16
Nu mai da-ti nici un semn de viata?Ieri au fost gata invitatiile si am fost sa le luam.Sunt disperata ca poate nu ne ajung.Avem 165 pentru 300 persoane.Dar se ivesc unul altul care pur si simplu se autoinvita.Nu am pantofi,voal,abia ne-a luat comanda la tort,ca era prea aglomerat.Aveti grija daca nu v-ati comandat inca tortul,mergeti si rezolvati problema din timp,sa nu aveti surprize neplacute.Am numai cosmaruri noaptea,ca nu au venit nasii,ca nu am muzica,ca nu sunt coafata.....sper ca nu am luat-o razna.Treceti si voi prin ceva asemanator sau am innebunit doar eu?
Va pup pe toate...

laura81
27.05.2006, 23:05:07
Ceau!

Mai, eu nu am probleme. de cand a inceput povestea cu nunta, am visat de vreo 3 ori ca am uitat sa trimitem invitatii. in rest, nu am nici emotii, nici vise... cu cat se apropie cu atat observ ca ma preocup mai putin :D ... Si eu mai am chestii nefacute, dar am zis ca ma mai apuc sapt asta. si tre sa-mi gat masterul, asta ma streseaza acum... :-& Nu mai pun mana pe o carte in viata mea!!!! [-(
eu nu m-am hotarat la freza si nu avem meniul stabilit. in rest, cred ca totul e aranjat. a, nici decorarea salii.... si voalul... si machiajul.... ba, vad ca se mai strang chestii :))
Dar n-am nici un stres. sper s-o tin tot asa. nu fiti stresate fetelor ca distrugeti farmecul clipelor de pregatirile. cred ca mi-as dori sa se intample ceva neprevazut, ceva ce n-am planificat, ca prea stiu eu toate detaliile nuntii ... bine, acum nu chiar sa uit sa dau invitatiile :) ...

movulina
29.05.2006, 11:52:11
salutare fetele!
noi am inceput sa facem ceva probe pentru invitatii (mostre) , sa vedem care cum arata; in rest pe data de 3 iun. mergem sa stabilim meniul si probabil ca sapt asta sau cealalta vom definitiva si cu prajituri, tort, etc......
ceva nou, ceva special......nu stiu ........eu una imi doresc ceva nou si special....o pata de culoare in nunta mea...........mai viseaza cineva asa ceva, sau am luat-o razna?
pupici!

dada
08.06.2006, 14:12:40
Ceau fetele,

Casa de piatra celor care s-au casatorit intre timp...ca de cand nu am mai scris....
...dar pot sa va dau o veste buna... mi-am luat rochita, pantofi, voal...si mi-am gasit si buchetul care il vreau... mi-am luat o grije de pe suflet....
Abia astept sa vina ziua cea mare...:">

va pup si astept vesti de la voi >:D<

laura81
08.06.2006, 16:21:14
Ceau fetelor! ce faceti, ati terminat toate pregatirile? nimeni nu mai intreaba nimic? :-p
la mine aproape toate-s aranjate, nu stiu ce mai fac de-acum incolo :|. incep sa ma deprim ca o sa treaca asa repede!:)
de povestit nu prea am nimic, asa ca... mai astept de la voi. viviana, ce-ai facut cu sala pana la urma? cati invitati ai?

dada
09.06.2006, 08:48:27
Voi unde va facti buchetul si cam cat va costa? eu as vrea sa vorbesc direct cu o florarie si sa mi-l fac acolo, oare cat dureaza sa iti comande florile care le vrei?

:*

laura81
09.06.2006, 10:21:00
Eu stiu ca e bine cu o luna - doua inainte sa te interesezi, e mare cererea pt weekenduri pe motiv de nunti. florariile fac si lumanari cu flori naturale, si de-alea in piept la mire si nas etc.
Mie mi le va face o tipa care lucreaza in domeniu, dar le face acasa. ai meiiau de mult aranjamente florale si are un simt estetic super, ies niste chestii super faine. si si maiieftin, nefiind prin florarie.

Bibi
10.06.2006, 12:39:23
Salutare miresicilor din Sibiu!
Noi avem nunta in noiembrie si am rezolvat cu pozele, filmatu, biserica,muzica, problema noastra este ca nu avem inca nasi!
Azi-maine trebuie sa facem invitatiile...
Voi cu cat timp inainte ati rezolvat cu nasii?
A fost cineva in Valcea sa vada de rochita si verighete? Am auzit ca gasesti lucruri faine!

Va pup

laura81
10.06.2006, 14:01:44
Noi am avut probleme cu nasii ca nu prea aveam prieteni casatoriti si vroiam sa ne fie apropiati. pana la urma am gasit o biserica in sb unde nu are popa probleme cu faptul ca nu sunt casatoriti, si am luat-o pe cea mai buna prietena a mea si prietenul ei, care si ei se casatoresc anul asta dar dupa noi. in principiu cica se iau de nasi nasii de botez ai baiatului,dar noi am vrut sa ne fie apropiati, nu nasi pt bani sau pt traditii. noi le-am spus ca nu ne intereseaza cinstea etc, si mai am si alti prieteni care au facut la fel- nasii lor stau in chirie, situatia lor financiara nu e prearoz, dar au acceptat, pt ca important e sa existe legatura aia faina cu e, nu sa va vedeti de pasti si de craciun, si atunci din obligatie.

Bibi
10.06.2006, 19:42:53
Noi am avut probleme cu nasii ca nu prea aveam prieteni casatoriti si vroiam sa ne fie apropiati. pana la urma am gasit o biserica in sb unde nu are popa probleme cu faptul ca nu sunt casatoriti, si am luat-o pe cea mai buna prietena a mea si prietenul ei, care si ei se casatoresc anul asta dar dupa noi. in principiu cica se iau de nasi nasii de botez ai baiatului,dar noi am vrut sa ne fie apropiati, nu nasi pt bani sau pt traditii. noi le-am spus ca nu ne intereseaza cinstea etc, si mai am si alti prieteni care au facut la fel- nasii lor stau in chirie, situatia lor financiara nu e prearoz, dar au acceptat, pt ca important e sa existe legatura aia faina cu e, nu sa va vedeti de pasti si de craciun, si atunci din obligatie.

Stii cum e, teoretic ar fi din partea sotului o familie care parintii lui i-a cununat pe socrii mei, si acum cica ei ar trebui sa ne cunune pe noi.Socru-mio zice ca ar fi bine sa pastram traditia si ca nasii lor ar fi fost niste oameni deosebiti!Ne-a zis socru-mio ca "nasa" s-ar fi bucurat cand a auzit ca se insoara a meu si ca ar fi ziz ca se bucura ca nu va fi nasa batrana! Iti dai seama ce situatie, oamenii aia chiar se cred nasii nostrii!!!Nici eu si nici sotioru meu nu vrem sa ne fie ei nasi, eu nici macar nu-i cunosc, am inteles ca au in jur de 40de ani.Bine nu ne obliga nimeni, pana la urma e nunta noastra, faza e ca avem multi prieteni si casatoriti si ne, dar cu nici unii nu avem acea legatura.De ex.avem un prieten f.bun si ne-ar fi placut (si lui)sa ne fie el nas, dar, problema e ca de ceva timp e solo, nu are nici o prietena.Nu ne intereseaza banii nici pe noi(cica nasii astia ar avea bani multi, dar chiar nu conteaza), vrem sa fim apropiati,sa fie oameni k-lumea si cu care sa ai ceva in comun.
Ne tot gandim, tot discutam si la final n-ajungem la nici o concluzie!
Ne-am dat termen ca luna asta sa rezolvam indiferent cine ar fi ei!
Te pup

p.s. Am auzit ca popa nu intreaba daca nasii sunt casatoriti.
Stiu pe cineva care a avut nasi un tip si o tipa care erau veri si popa nici macar nu a stiut!

laura81
11.06.2006, 15:00:42
Pai intr-adevar nu ne intreba, dar spuneam noi, ca decat sa ma trezesc in ziua nuntii ca nu ne cununa, mai bine ii zic dianinte... acum e ok, dar am umblat f mult pana am gasit un popa ok. :-SS
daca se ofera cineva sa va cunune e cam nasol sa refuzati... naspa situatie daca aia se asteapta sa le-o cereti. puteti sa va luati 2 perechi de nasi, unii sa fie aia si altii tineri. dar daca nu gasiti dintre prietenii vostri...puteti sa-i luati si pe aia, poate chiar sunt ok. :) ... si mai au si bani ;)) ....

Bibi
12.06.2006, 14:58:01
Ceau!
Nu am nici o noutate in legatura cu nasii, vroiam sa te intreb de unde v-ati cumparat verighetele?Noi ne-am uitat prin Sb dar nu ne-a placut nimic in mod deosebit! Masa voastra si a nasilor cum o aranjati?Noi ne-am gandit sa imbracam scaunele si sa facem un aranjament si pe masa din acelasi material (cred ca bej deschis si visiniu, sa mearga cu sala).Am inteles ca tipa de la Cedonia se ocupa si cu asa ceva!Prima data trebuie sa intrebam la Palace ei ce aranjament ne ofera si daca nu ne place...vorbim cu ea.
Voi ce mai aveti de facut?

laura81
12.06.2006, 15:36:30
Cu verighetele a fost o intreaga poveste, nici noua nu ne-a placut nimic in sb. ai fost in spate la telefoane? acolo au niste modele mai deoaebite.
noi ne-am facut la comanda la un atelier, dupa un model dintr-o revista care ne-a placut mult. au iesit fain, numai ca am ales un model cam marisor ... :-s sper sa ne invatam cu ele :-<
Masa mirilor ne-o aranjeaza cei de la fantanita haiducului, cu tul. aranjamentul floral il ducem noi, vreau unul pe mijlocul mesei, lunguiet, sa nu fie inalt de sa nu vedem de el. au si pe lateralele mesei doua suporturi pt buchete, cred ca si pe alea vor fi tot flori. ;;)
Eu nu mai am decat sa imi fac programare pt machiaj, in rest e cam totul aranjat .... si eventual proba la machiaj si coafura.

meky
12.06.2006, 19:49:13
Salutare fetelor.Stiu ca nu am mai intrat demult,dar am inceput sa dam invitatiile si nu mai prea am timp.Cine stie cat costa sa-ti faca masa mirilor,buchetul de mireasa si domnisoare.Parca am tot mai putin timp la dispozitie.Ne-a lasat balta cel care trebuia sa filmeze la noi la nunta.Asadar sunt foarte fericita,doar ma marit,nu?...Eu va pup pe toate si astept ceva informatii de la voi.

Bibi
13.06.2006, 09:02:56
Salutare fetelor.Stiu ca nu am mai intrat demult,dar am inceput sa dam invitatiile si nu mai prea am timp.Cine stie cat costa sa-ti faca masa mirilor,buchetul de mireasa si domnisoare.Parca am tot mai putin timp la dispozitie.Ne-a lasat balta cel care trebuia sa filmeze la noi la nunta.Asadar sunt foarte fericita,doar ma marit,nu?...Eu va pup pe toate si astept ceva informatii de la voi.

Salut meky!
Tipa de la Cedonia (nu stiu cum o cheama) se ocupa si cu asa ceva si costa un pic peste un milion.Am fost la o nunta in luna mai si masa mirilor era aranjata de ea, arata super!Trebuie contractat din timp ca are f.multe cereri!
Daca vrei intra pe privat si iti dau numaru de tel.a celui care filmeaza la mine!Filmeaza cu doua camere la sala, una fixa si una mobila, iasa super DVD-u.Poate ai noroc si e liber atunci.Stai linistita ca nu e scump, si tipu chiar are experienta prin natura muncii sale.
Am vazut la doua nunti buchetele si aranjamentul de pe masini facute de floraria ...de pe langa P-ta Cibin, foarte faine si s-au tinut bine si un timp dupa.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva!;-)

laura81
13.06.2006, 16:07:48
Hai nu te deprima, nu merita. sunt o groaza de fotografi/cameramani in sb. numai pe centru dac ate duci dai peste 2-3 ateliere. eu am cameramanul de la ton mariage, nu stiu nr de tel ca nu sunt in sb, dar adresa e: str. Vasile Aaron, Bl. 24, sc. A, ap.1. Oricum, cum se poate sa te lase balta? nu ai dat nici un avans? eu as face scandal mare ...
Oricum, mai e timp pana la nunta. fotograf ai? pozele sunt mai importante, la dvd-uri se uita fiecare membru al fam de 2-3 ori su dupa aceea raman sa se prafuiasca intr-un sertar. albumul e ala mai "vizionat"...
Bafta multa!

Bibi
13.06.2006, 17:58:36
Am fost si in spate la telefoane acum cateva luni, dar nu mi-a placut nimic in mod deosebit, erau cateva modele f.simple doar din aur galben.Eu as vrea un pic si cu aur alb si sa fie mai deosebite.Nu vreau sa ne facem la comanda ca daca nu ne plac cand sunt gata sau pur si simplu poate nu vine bine pe deget(mana)!!!Mai un pic si incepe goana dupa verighete, rochie...
Unde iti faci machiaju?Eu coafeza am si am incredere in ea, de vreo 10 ani tot la ea merg, dar cu machiaju nu stiu inca!Mi-a zis cineva ca cosmeticiana de la Nippur(nu stiu dk am scris bine) machiaza bine si cu produse de calitate!Ai auzit ceva de ea?

meky
13.06.2006, 21:51:20
Va multumesc mult de tot si ca ma sprijiniti si pentru sfaturi si informatii.De Cedonia tocmai mi-a spus o prietena,mergem joi sa vedem.De filmat,am gasit pe cineva,dar sa vedem cat e de bun.Am auzit ca s-au scumpit florile foarte mult,ce ne facem.....ne conformam,ce am putea face,nu?:)Voi cum va mai descurcati?Sincer si din tot sufletul,va doresc la toate sa va iese tot asa cum va doriti si sa fiti fericite asa cum merita si isi doreste fiecare mireasa.Bafta la pregatiri si mai vorbim.

meky
13.06.2006, 21:55:41
Va multumesc mult de tot si ca ma sprijiniti si pentru sfaturi si informatii.De Cedonia tocmai mi-a spus o prietena,mergem joi sa vedem.De filmat,am gasit pe cineva,dar sa vedem cat e de bun.Am auzit ca s-au scumpit florile foarte mult,ce ne facem.....ne conformam,ce am putea face,nu?:)Voi cum va mai descurcati?Sincer si din tot sufletul,va doresc la toate sa va iese tot asa cum va doriti si sa fiti fericite asa cum merita si isi doreste fiecare mireasa.Bafta la pregatiri si mai vorbim.
Bibi,azi am fost la Karate in spate la telefoane si au modele noi de verighete,si cu aur alb.Sunt unele chiar super,poti sa mergi sa vezi.La Nipur stiu ca este foarte scump,dar nu stiu cum machiaza.Trebuie o proba inainte,nu?
Eu nu am vorbit pt machiat,dar poate ma fac singura,ma pricep.Pupici.

Bibi
14.06.2006, 11:02:26
Mersi mult meky! Imi iau barbatelu zilele astea si mergem pana la Karate sa vedem; m-as bucura sa gasim ceva fain si sa ne placa la amandoi!
Nu mai stiu exact cat costa machiaju(mi-a zis cineva care a lucrat la Nipur), dar oricum pana in 500de mii.Nu e mult si machiaza cu prduse de calitate!In iulie trebuie sa mergem la o nunta(mai avem si sambata asta) si ma gandeam sa merg sa ma machieze, ca idee sa vad cum are "mana"!
Sa-mi spui si mie de Cedonia, dk mergi joi.
Cum iti faci buchetu, mai mic, mai mare?
Pe la florarii sunt cataloage cu buchete de mireasa, nasa, d-soare, din care sa-ti alegi?Eu inca nu am fost pe la florarii si de aia intreb!?
Ma fetelor, perechile de d-sori de onoare trebuie sa fie pare sau impare?Pana aseara stiam ca impare, dar miresica de sambata asta isi pune opt d-sori si a zis ca ea stie ca trebuie sa fie par?Chiar sunt curioasa?Voi cum faceti?

laura81
14.06.2006, 12:40:37
Ceau fetelor!

Nu stiu inca ce fac cu machaijul, cineva mi-a recomandat pe forum pe tipa de la casa modei, nu mai stiu cine mi-a spus, scuze! am fost pe-acolo si nu am gasit-o, si am intrebat si la maioko, cica e 500 de mii. mai mult decat acolo nu ma astept sa gasesc undeva ca am inteles ca aia sunt cei mai scumpi 8-|. nu stiu ce sa fac, pana in 24 nu sunt in sb si nu mi-am facut programare nicaieri. sa ma fac eu nu se pune problema pt ca nu ma prea machiez in general, si nici vreo prietena mai priceputa n-am. ma tot gandesc ca saloane sunt destule si gasesc ceva si in 24. si eumai am 2 nunti (in 1 si in 8 iulie) inainte de a mea - care e in 15 - probabil ca o sa fac si eu o proba la una din nuntile astea... Unde-i nipurul asta de care vorbeati ? :-p
Eu nu am domnisori/dominsoare de onoare. vor fi doi copii care vor tine lumanarile langa nasi dar atat, nu le prea vad rostul. am fost domnisoara la o nunta alaturi de inca vreo 7-8 perechi si chiar nu a insemnat nimic, decat ca aveam buchete in maini.mi se pare fara rost. stiti voi vreo indeletnicid\re deosebita pe care o au? :) Ca partea cu rochiila fel la domnisoare mi se pare o jignire la adresa lor [-X . sa depersonalizezi in asa hal o pers incat s-o imbraci ca si pe alte doua-trei. ... nu stiu, asta-i parerea mea. daca vrei sa-i oferi cuiva onoarea asta, de a fi mai apropiat oarecum, nu ajungi la mai mult de 2 perechi. si si pe alea nu le imbraci tu ca doar fiecare are propria personalitate, culoare cu care-i sta mai bine etc.
m-a cam luat valul :-p . voi ce parere aveti?

Citeam pe alte subiecte despre meniuri... voi cate feluri aveti la meniu? ca fetele de prin buc vorbeau si de meniu cu 3 feluri. mie mi-au facutmutre la restaurant cand am cerut numai 4 feluri, in loc de 5... >:P Pe la rest unde faceti voi cum e?

meky
14.06.2006, 14:50:11
Eu stiu ca domnisoarele de onoare sunt in numar impar,acum eu cred ca asta ramane la aprecierea fiecaruia.In legatura cu meniul,in Bucuresti poate se face meniul din trei feluri si nu se da bere,dar aici e Ardeal.Sunt alte obiceiuri care eu cred ca fac ca nuntile noastre sa fie cu mult peste cele din zona aceea,de sud.nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar eu am fost la nunti in partea aceea si toti care am fost din Ardeal am fost dezamagiti.Berea vara este cea mai ceruta si vorba aia,daca eu nu mananc un fel de mancare pentru ca imi displace(oamenii in general sunt diferiti ca si gusturi),mai raman 2 feluri din 3.Ori de la ora 14 la 24 sunt atatea ore.Fiecare face cum crede.Si eu am o nunta si cred ca merg la un machiaj de proba.Ce sa spun,mai vorbim fetelor.Va pup.

Bibi
15.06.2006, 14:47:44
E vorba de Nipur Farm si e in P-ta Mare, pe langa libraria DaciaTraiana.Tipa care machiaza e cosmeticiana de acolo, nu stiu cum o cheama nu o cunosc.
Cine mai vine dupa tine, in afara de sotioru tau si nasi? Dupa el nu merge nimeni, stii ca se pleaca de la mire?! El merge singur dupa nasi?Chiar sunt curioasa pentru ca nu am mai auzit asa ceva!Unde e alaiu ala care merge dupa mireasa???
Mie imi place sa am cateva perechi de d-sori, e alta atmosfera, multe masini, claxoane... se zice ca acest obicei dateaza din timpul anglo-saxonilor; pentru a fura mireasa, mirele avea nevoie de ajutorul prietenilor, cei care erau numiti cavalerii mirelui, de asemenea mireasa era si ea ajutata de asa-numitele domnisoarele miresei.
Exista superstitia ca domnisoarele de onoare trebuie sa se imbrace asemanator cu mireasa, pentru a induce in eroare spiritele rele si pentru a le indeparta de mireasa.Din acest motiv, s-a pastrat obiceiul ca d-soarele de onoare, daca sunt copii, sa fie imbracate in rochii de mireasa in miniatura, iar daca aceste sunt de varste asemanatoare cu mireasa, vor purta rochii in culori deschise:roz, bleu,crem.Sunt fel de fel de superstitii si obiceiuri, fiecare face cum considera.Mie mi-ar placea daca as avea posibilitatea financiara sa le fac rochitele, fiecare ce model vrea, doar culoarea sa fie la fel(o culoare aleasa de comun acord). Nu poti sa le impui pe cheltuiala lor asa ceva,mi s-ar parea deplasat!
Eu(noi) am fost de multe ori domnisoara de onoare si mi s-a parut interesant sa fiu "in miezu problemei", singura chestie care nu-mi place e ca trebuie sa te trezesti de dimineata ca pe la 9 sa fi machiata si imbracata in rochie eleganta, sa mai ai si o coafura...Sambata asta iar vom fi d-sori!!!
Inca nu stim cum va fi meniu, il stabilim inainte cu vreo luna, dar cred ca vor fi 4 sau 5 feluri ( aperitive, peste cu cartofi natur, ciorba, si inca vreo doua feluri). Trebuie sa fie mancare, ca altfel ti le auzi, mai ales din partea barbatilor!Iti dai seama sunt atatea ore, se bea, se danseaza...trebuie sa se si manance bine!

Va pup ca m-am cam lungit!

p.s. mi-au disparut mutritele, unde sa le caut?

Bibi
15.06.2006, 14:58:36
Salut meky!
Ieri a avut sotioru meu treaba prin oras si i-am spus sa intre si la Karate sa se uite de verighete. Vreau sa zic ca a fost super incantat, a zis si el ca sunt multe modele, deosebite, si ca nu le-a vazut in nici un magazin pana acum,ai de unde alege! A zis ca o pereche ajunge cam la 15grame, ai vazut cat e pretu la gram acolo?!Bine, depinde de model, eu am degete subtiri, cred ca am marimea cea mai mica! A umblat saracu al meu cand mi-a cumparat inelu de logodna, si tot nu a gasit asa mic, a trebuit modificat un numar!
Pana la urma nu conteaza asa mult pretu, principalu e sa-ti placa si sa fie de calitate ca doar o viata le porti!
Zilele astea o sa mergem impreuna sa la vad si eu!
Oricum iti multumim mult!
Te pup si mai vorbim!

laura81
15.06.2006, 22:15:06
Pai si chestia cu alaiul care vine dupa mireasa e cu semnul intrebarii la noi, pt ca noua nu ne place chestia aia cu taraful. :rocking: sa nu-l vad pe scari cu muzicantii ca nu-i deschid >:P ... Nu ne plac, deci nu va fi cu muzica. si atunci e ciudat, asa, vine lumea in tacere, ca la priveghi. in plus nasii nu sunt din sb si vor sta la mine, fapt care va elimina din start un drum. concluzia ... ne gandeam sa ne intalnim la primarie :-p . sau nu stiu, dar nu vreau alai. si oricum, alaiul ala din cate stiu eu consta in familie in cea mai mare parte si ceva prieteni mai apropiati, care vor sa vina. si la noi nu va fi nici un obicei de genul ruptul turtei sau alte de-astea, si atunci toata povestea cu alaiul e cu semnul intrebarii ...
azi ne-am gandit, data fiind faza cu statul la coada la programare la primarie, s-o facem mai devreme cu o zi, fara tam-tam, numai cu parintii, si sa scapam de o grija. si de alai :D
a, si vroiam sa va mai spun ceva, apropo de claxoane: le rup degetele celor care vor claxona la noi la nunta :)) Eu locuiesc pe saguna, exact intre catedrala si primarie. in zona semaforului. care e rosu 96 de secunde. stiti ce se intampla in fiecare sambata dimineata sub geamurile noastre? :gen_20: 4-5 nunti, care incep depe la noua. si cand fiecare alai iti sta la semafor 96 de secunde , claxonand in draci (alai = minim 5 masini), si cand ajungi sa dumnezeiesti la ei in ceamai frumoasa zi a vietii lor, ajungi sa te gandesti ca la tine la nunta mai bine nu se claxoneaza decat sa fii injurat de cineva exact atunci :)
noi am fost la o nunta la care toate masinile mergeau serpuit, pe 2 benzi. a fost super, nu stiu cine a fost cu ideea, dar intrau si ieseau masinile de pe banda lor si cei care veneau din fata erau bulversati :)) Mi-a palcut mult. categoric mai mult decat claxoanele :wacko:

laura81
15.06.2006, 22:25:55
Pe pagina unde dai reply, jos de tot, in stanga, sunt "reguli de postare" si acolo e si "emoticoane", link, pe care daca dai clik ti se deschide fererastra cu mutritele. :suuuper:

movulina
16.06.2006, 10:16:49
Salutare fetele...........
mie imi place si alaiul si glaxonatu` >:D< (numa nu ma bateti...)
locuiesc undeva langa parcul tineretului......adik la fântâna..........respectiva (giratoriu spital)..........si-n fiecare sâmbata si duminika...............alai, claxoane, galagie.......si daca e sa fiu rea...adik eu suport la altii si altii sa nu suporte la EU?? :madlaugh: :rockon:
........astea sunt gusturile si trebuie sa le respectam..........
Si mai e ceva care mie nu-mi place.............ok nu bun alai.....dara cum iesi mireasa din casa???
Tiptil tiptil sa nu auda nimeni?

Numai la mort este liniste, si se merge pe varfuri.....ce puii mei!

Nunta e nunta si e motiv de bucurie si petrecere!

Asa ca:
TRAIASCA!
:gen_05: :gen_19:

muahhhhhhhhhhh fetele

:bye_03:

Bibi
16.06.2006, 16:20:47
Mai laura ce sa zic, fiecare face cum i place!Habar n-am cum e obiceiu ala cu ruptu turtei, e de prin sud, aici in Ardeal nu am vazut niciodata!
Am gasit mutritele, mersi!:)

Bibi
16.06.2006, 17:01:53
Salut viviana! Eu sunt de acord cu tine, e o zi unica in viata fiecareia si mie mi-ar placea sa o fac cat mai speciala: va veni dupa mine cu muzicanti(nu sunt tigani), domnisori de onoare, masini cu baloane si cu flori pe ele, claxoane...sa se stie ca ma marit!:rocking:
Daca nu confund tu aveai probleme cu sala, ai mai multi invitati decat ati stabilit initial!Ce ati mai facut?Cum ati rezolvat pana la urma?
Pupici

laura81
17.06.2006, 13:30:14
Eu tot citesc ce ziceti si incep sa ma ingrijorez: cu cat se apropie nunta mi se pare ca fac prea mult tam-tam, ca e numai o zi din viata, ca nimanui nu-i pasa chair asa de mult ca e nunta mea (:| . e si asta un tip de sindrom premarital? ca altele se streseaza, io is tot mai calma, aproape plictisita:(( O sa pun muzica ambientala acasa, ca sa nu fie liniste :)) Sau mai bine, am trei caini, ii tin acasa in ziua aia si-apai chiar ca numa liniste nu va fii =))
E, poate-mi trece. vroiam sa va intreb ce faceti cu primaria, mergeti de noapte la coada sau aranjati cu cineva? cu functionarele de-acolo sau cu cine ar trebui? noi s-ar putea sa nici nu fim in sb in prima zi de depunere a actelor si atunci am pus-o. :(( Citeam si pe la fetele din bucuresti ca au probeme de genul asta ...

meky
17.06.2006, 13:51:54
Bibi,ma bucur ca am putut sa-ti fiu putin de ajutor.Si eu ma bucur cand primesc relatii care imi sunt de ajutor.Am fost la cedonia,am fost super uimita de preturile mici pe care le practica.Puteti incerca si voi.Noi am economisit 5 milioane,daca luam de la Ton Mariage,ne costa poate si mai mult,de fapt am economosit vreo 7 milioane.Serios,nu mi-a venit sa cred si mai ales ca mi-au placut mai mult materialele care le aveau aici.
Sala mea va fi cu bordo(visiniul ala inchis) cu auriu.Sper sa iasa bine cu culorile pe care le-am ales.Imi trebuia un contrast,nu? Voi ce culori ati ales? Va pup pe toate.

oanai
19.06.2006, 13:50:49
Ceau fetelor!

Nu stiu inca ce fac cu machaijul, cineva mi-a recomandat pe forum pe tipa de la casa modei, nu mai stiu cine mi-a spus, scuze! am fost pe-acolo si nu am gasit-o, si am intrebat si la maioko, cica e 500 de mii. mai mult decat acolo nu ma astept sa gasesc undeva ca am inteles ca aia sunt cei mai scumpi 8-|. nu stiu ce sa fac, pana in 24 nu sunt in sb si nu mi-am facut programare nicaieri. sa ma?
Eu ti-am recomandat-o.O cheama Ina si sapt.asta lucreza in tura de dimineata.

movulina
19.06.2006, 16:05:40
salutare fetele............
ce sa va mai spun...nu era vorba de tzigani....lolz.........nic o secunda nu m-am gandit la chestia asta......
Bibi...........apoi nici eu nu mai stiu ca zici ca socrii mei sunt zapaciti (si asta e un cuvant frumos.........practic ii doare-n cot ca se insoara baiatul lor.....pana me`)
Pana acu 1 sapt ma tot f**** la kap ca el are 120 persoane si ca nu mai poate sa taie din ele....ca sunt numai neamuri de gradu` I si ale alea......si dupa fillingu` meu banuiesc ca se vor aduna pe undeva la 80 din partea lor.....
DECI in concluzie: daca ajung sa platesc vreo 50 de gustari le-o tai si lui si la fi`su si le-o pun langa kap!
Pfuuuuu asha-z ne zuparata fetelor de nu va puteti inkipui...inca o faza: azi vb cu al meu si ai lui si stabilim ceva si maine tac`su face altceva decat ce am vb.......poi sa nu-ti bati copii cu cureaua de la ceas?..............moaaaaaaaaa daca il intreb: cutarescu vine, x-ulescu.....y, z, t stiti ce-mi raspune: " da, da cum sa nu ca doar noi am fost la ei" ete
p0000la

in fine......cu sala inca nu am rezolvat nimik.....cred ca ma apuk de extraveral.....sau de bere......

Ce ma sfatuti fetele? Ca mintea-n kap MA JUR ca nu pot sa le-o bag.....
mai bine sa nu ma mai marit? hmzzzzzzz nush zau

muahhhhhhhh

Bibi
19.06.2006, 16:21:02
Cu pile nu poti rezolva la Primarie pentru ca se sta la coada (cu o zi inainte, ca sa prinzi ora care vrei) si se face o lista in ordinea venirii si se noteaza fiecare la ora care vrea!Iti dai seama ca daca esti primu si e ocupata ora la care vrei, iese cu scandal mare si nu se baga nimeni(din cadru Primariei)!Stiu pe cineva care a stat de duminica de la 12 si era a doua pereche, prima venise la 9 dimineata!!!E bataie de joc ce se intampla, dar asta e, n-avem ce face!Noi ne gandeam sa ne rezolvam la Primarie in Selimbar, e super luxoasa si nici nu cred va fi inghesuiala!Inca nu stim nici noi exact!Pe mine varianta sa fac cununia in alta zi nu ma tenteaza!Sunt niste cheltuieli in plus, si pe deasupra mi se pare mai fain totul in aceeasi zi!
Tu la ce ora vrei la Primarie? Daca nu mergi din timp raman libere orele 10 si 13!

Bibi
19.06.2006, 16:31:57
Viviana, eu l-as pune de fata cu mine sa sune la toate neamurile lui pentru confirmare, poate asa stii o treaba.....cine vine, cine nu...
Si inca o chestie, anunta la sala cu mai putin de 20(nu stiu, zic) de persoane...ca daca vin toti pana la urma se gaseste loc si pentru ei...
Sa-mi zici ce ati mai facut! Te pup si rezista ca mai ai un pic!:bye_04:

Bibi
19.06.2006, 18:29:05
Bibi,ma bucur ca am putut sa-ti fiu putin de ajutor.Si eu ma bucur cand primesc relatii care imi sunt de ajutor.Am fost la cedonia,am fost super uimita de preturile mici pe care le practica.Puteti incerca si voi.Noi am economisit 5 milioane,daca luam de la Ton Mariage,ne costa poate si mai mult,de fapt am economosit vreo 7 milioane.Serios,nu mi-a venit sa cred si mai ales ca mi-au placut mai mult materialele care le aveau aici.
Sala mea va fi cu bordo(visiniul ala inchis) cu auriu.Sper sa iasa bine cu culorile pe care le-am ales.Imi trebuia un contrast,nu? Voi ce culori ati ales? Va pup pe toate.

Salut meky!
Pentru ce ai economisit 5-7mil,la ce te referi?Iti imbraca ei toate scaunele si toate mesele?Cat te costa?
Mie imi plac culorile pe care le-ai ales, pe asa ceva voi merge si eu, ca sa se asorteze cu sala- visiniu, sigur, inca nu stiu daca cu bej sau cu auriu, trebuie sa le vedem si noi!Eu vreau numai masa noastra si a nasilor(una singura) sa o aranjeze, ai idee cat ma va costa?
Ce ati mai luat de la ei?Am inteles ca au multe chestii: invitatii, buchete, ornamentele de flori pentru masini...Si invitatiile ne-am gandit de mult sa le facem cu visiniu si bej(galben) sau auriu, am vazut cateva modele si chiar ne-au placut!(nu neaparat de la cedonia, dar daca sunt mai ieftine, de ce nu?)
Inca nu am reusit sa vad si eu verighetele, vreau sa mergem impreuna, sa probam...

meky
19.06.2006, 19:09:49
Bibi.....sa-ti spun cum am economisit noi banii....Prima data am fost la Tonmariage,o husa este i Euro,egal 12 milioane,masa mirilor 5 milioane,de Jumbo nici nu am mai intrebat ca imi venea rau.Noi avem in jur de 300 persoane si am comandat 310 huse cu 7.750.000 (de fapt husa era 30.000 buc. si o prietena de-a mea o cunostea pe tipa si a spus ca ne lasa cu 25.000 buc daca le punem noi).Ok,pentru ca am prietene care se ocupa si cu de-astea si ma ajuta si nu e chiar mare lucru.Masa mirilor,4 persoane este 1.000.000,iar cel mai mare Jumbo cu 170 baloane,1.200.000.Plus esarfe visinii sa le punem in capatul meselor. Total=9.950.000 Atat ne i-a,ne-a facut si o reducere,foarte serios vorbesc.Daca facem cu alta firma ma costa cu mult mai mult,crede-ma ca ne-am interesat.Puteti incerca si voi,ar fi pacat pentru aceleasi chestii sa dati cu cateva milioane mai mult,ca sunt destule cheltuieli,doar stim cu toate.
Viviana, nu iti lasa socrii sa intervina, sa cheme pe cine vor ei si sa faci nunta cu persoane in varsta pe care nici nu-i cunosti si nici nu animeaza nunta cu nimic. Eu am facut crize cand am auzit ca vin si fratii soacrei mele si verii soacrei mele de pe la tara ca si ei au fost si bla bla. Stii ce am facut? Am luat caietul si m-am apucat de taiat,am triat la sange.I-am spus sa-i cheme la nunta la fica-sa cealalta,nu la mine ca noi avem oameni destui. Dar cumnata-mea e mai smechera, vrea sa se scape de ei sa mi dea mie pe toti. Ce isi bat joc de noi,sau ce? Eu nu stau la discutii, ma cert cu ei daca trebuie, dar nu fac ce vor ei la nunta noastra, pentru ca noi ne-o facem si avem dreptul sa ne punem si coarne daca vrem....:)............Pupici

movulina
20.06.2006, 10:15:20
salutare....
mda..................
Mi se pare destul de usor de spus, si asta pentru ca el tace din gura…..aseara iarasi ne-am certat…..din motive stupide……(desi sunt o marte zapacita am o MANIE legata de curatenie…….si daca face nu stiu cum sau nu stiu ce……..mai sa mor io ……doar sa fie mai atent…..atat l-am rugat…………….si nu se poate…..)
Atat de tare ne-am certat….adik no` mai mult ne-am dus fiecare intr-o camera……inkat am sunat la ai mei si le-am zis sa nu se mai agite……cu cumparaturile…..ca nu are rost sa mai dam banii aiurea………..tind sa cred ca nu va mai fi nici o nunta……….si mare parte pe dreptate………..sambata seara cand ne-am intors de pe drum (am fost inafara orasului sa impartim invitatii, catre Agnita….) ne-am certat…..iar……din motiv ca: am abonament ca Capital si toate ziarele din anu` asta stau pe birou, pe jos si pe coltar in sufra….si daca i-am zis iarasi de ele s-o inervat……………si s-o ofensat……mi-a zis sa termin…..eu binainteles ca nu am terminat…………si a ridicat mana la mine….......pana la urma m-am inervat si am plecat din camera………..
Nu stiu mai…………am vb si cu mama sin oh mi-o zis ca desi are atatia ani de casnicia nu poate sa inteleaga………..binainteles nu i-am zis ca o ridikat mana la mine si ca m-o injurat atunci……….
Sincer…..ma gandesc ca decat sa fac nunta numai de dragul de-a ma vedea mireasa………mai bine LIPSA!
M-am saturat mai!! Nu stiu ce sa fac….uite inka o chestie: ieri vin de la lucru….si ma apuk de spalat niste salata (pe care ne-o dat-o matusa lui sambata)………..mai frate..cand am deschis plasa aia…………un sfert din plasa era cu pamant……si ale alea…………n-am putut sa cred………..eu, sincer am luat-o ca pe o bataie de jok la adresa mea………….si am stat cu mainile in apa (nu tocmai calda) aproape o ora.................cand i-am zis ce mi-a pus matusa lui in plasa.....si ca am spalat cu apa aproape rece mi-a raspuns „si ce daca”............sa nu va mai spun ca la toate neamurile lui o spus ca eu o sun pe mama (stau singura, nu cu ai mei) sa o intreb cu se fac ochiurile.......(adevarul e ca nu-mi face placere sa gatesc, dar......nah mai fac.....si nici asta nu stie sa aprecieze.....)...........stii ceva....daca ii trebe sa manance sa-ti faca.....i-o facut ma-sa maini......pa si p00la...........revedere
Nu va suparati, oi fi eu grasa si multa......si rautacioasa si mai nush cum................dar de mine nu-mi bat jok.................si cu asta basta..................
Ramane sa va tin la curent...............
Oricum va urez spor la pregatiri.....

oanai
20.06.2006, 12:48:58
Fetele!am si eu o rugaminte.....

Imi puteti spune cu ce firme din Sibiu ati facut contract pentru decorarea salii?Si cam cat va costa?Eu as vrea sa aranjez numai mesele.Nu vreau baloane nici simple,nici cu heliu.Huse nu-mi trebuie.Ma gandesc la flori,lumanari,pietricele etc.Daca ati vorbit cu o firma,materialele de ornament le-ati cumparat voi sau intra in pret si se ocupa ei?

meky
20.06.2006, 15:03:25
Viviana, este un semnal de alarma ca a ridicat mana la tine si te si injura. Este deja sigur ca vei fi al lui si si-a luat-o in cap, sau s-a mai intamplat? Nu accepta asa ceva, nimeni nu merita. Eu nu as accepta asa ceva, noi sunem de 7 ani impreuna, am mai avut si noi certuri, dar nu s-a ajuns pana acolo, sau sa ne injuram. Trebuie sa existe respect reciproc. Neaparat trebuie sa vorbiti foarte serios despre voi,ininte de a face pasul asta. Eu te pupic si ai grija de tine,nu te lasa calcata in picioare si trebuie facute si compromisuri intr-o relatie ca sa fie bine.

laura81
20.06.2006, 15:55:22
Si eu cred la fel ca meki. partea cu ridicatul mainii la tine e groaznica. un om violent nu se vindeca. nici de injurat nu e ok... si noi ne certam din chestii stupide si dupa aceea trece, vorbim mai tarziu - si noi plecam in alta camera sa ne calmam - dar asa nu. acum sunteti tensionati, va certati mai des dar violenta fizica sau verbala nu au nici o scuza si nu se vindeca. a fost primul lucurru pe care cred ca mi l-a spus mami cand am devenit si eu "adolescenta".
iti doresc sa iti rezolvi problemele, oricum ar fi, numa sa fie bine pt tine. da, se fac compromisuri, dar cu limita. am si eu o prietena care cu 3 luni inainte de casat avea indoielei serioase - nu mi-a spus decat mult dupa casat ca avea probleme dinainte - , s-a casat si deja dupa prima luna asteptau sa treaca un an ca sa divorteze fara proces si partaj. si e pacat, si-a distrus vreo 2 ani din viata. gandeste-te bine inainte, ca indiferent ce hotarasti, e mai bine pt tine. chairdaca pe moment suferi daca va despartiti, nu merita, iti poti vedea de viitor, cu cineva mai bun. fiecare lucru rau care se intampla se intampla cu un scop bun, totdeauna am avut convingerea asta.
Iti doresc bafta, mai tine-ne la curent!
Partea cu bagatul socrilor in pregatiri am mai auzit-o, si daca el nu ii pune la respect e cam greu, stiu asta sigur. cu el trebuie lamurit sa vb cu ei.

laura81
20.06.2006, 16:00:20
Oana, daca vrei iti dau nr unei tipe care imi face cate ceva la sala, mie imi cam face restaurantul tot ce vreau. ea imi mai pune niste voaluri la trepte, e un balansoar pe care mi-l aranjeaza, deci nu atatea chestii ce tin de sala. daca vrei spune si iti scriu nr, are acasa poze cu ce nunti a mai aranjat si preturile sunt super ok, mai ales ca nu e cunoscuta (nici nu stiu daca are firma). eu stiu ca masa mirilor e pe la 500 de mii, mi se pare mult 1 mil ....
Materialele ti le dau ei, nu le cumperi tu. sau depinde, tipa asta imi aranjeaza si florile daca tot se duce, si florile le-am comandat de la altcineva. dar are si pe cineva cu muzica -cica cu instalatie de fum, baloane de sapun etc , na, sunt mai multe chestii.

laura81
20.06.2006, 16:23:46
Cu primaria stiu cum e, am facut si cerere sa se faca programari mai devreme si o vaca de pe-acolo mi-a trims raspuns - sa fiu flatata ca mi s-a raspuns? - ca e normal si corect sa se stea asa, la coada, primul sa ia ora cea mai buna.
Noi tot incercam sa ne rezolvam, faza e ca cu o noapte inainte de ziua in care tre sa stam la coada suntem la o nunta langa bucuresti. si noi ne-am gandit sa facem in alt oras (cisnadie). dar cum restaurantul e afara din oras e prea multa alergatura. dac anu nici nu stateam pe ganduri. dar dus in cisnadie, intors in sb la biserica, fugit la facut poze - apropo, unde va faceti pozele? - si plecat iar afara din oras, la restaurant, e un pic cam mult.
e beton daca ajunge lumea sa se cunune in alt oras nu? mai faceti si voi cereri ca nu costa nimic, poate se dumireste cineva de pe-acolo ca sunt idioti. va trimite raspuns acasa dupa cateva zile. de fapt vreo 2 sapt ....

Danielle
20.06.2006, 17:51:47
Cred ca am stat mai bine de doua ore sa citesc ce e pe aici... :) Si ma bucur ca v-am gasit. (Incep sa ma simt ca la alcoolici anonimi cu prezentarile astea... :P )

Despre mine.. Nunta o am pe 23 septembrie 2006. Deci, nu mai e chiar asa de mult. Tot ce am fixat e asa: restaurantul la care am dat arvuna de 5 milioane, nasii si ieri am facut comanda de invitatii. Deci, pana vineri sper sa fie gata. ;) In rest, sunt in plop rau de tot, pt ca nu am nimic. Sunt f.stresata legat de rochia de mireasa pt ca nici nu am apucat sa ma uit de modele si talia mea nu e tocmai una trasa prin inel sa imi gasesc asa usor una de inchiriat. (Cu toate ca eu cochetez mai mult cu ideea facutului la comanda. Sa vedem.)

Cununia civila am avut-o pe 29 decembrie 2005 la Ploiesti. :) Poveste lunga si aici. Sotul meu e stabilit de ani buni in Canada, ne-am cunoscut pe net. Ne-am luat din prima... Si sa nu va explic ce nebunie e sa te casatoresti asa... tam - nesam. :D Ultimii doi ani am trait in Bucuresti, cu job, facultate, catel - purcel... :) Ai mei nu aveau habar ca o sa ma apuce maritisul asa deodata. Asa ca am pregatit totul, si dupa ce l-am prezentat a ramas sa vedem daca ne dau binecuvantarea sau nu. Numai, ca sa avem totul gata, a tb sa vedem unde sa ne luam. In Bucuresti era nebunie mare. Absolut totul ocupat. Nu stiam cum sa fac sa ma ia cineva in spatiu, ca sa am adresa de Bucuresti... Pana in final am apelat la nasii nostrii si ei m-au luat in spatiu. :D Asta a fost pe 21 dec. Pe 23 decembrie ne-am dus la spitalul Colentina dupa analize. Ca nu aveam timp sa le facem. Tot spitalul inchis, apeleaza la cunostiinte, da o mica "atentie".. Fugi sambata, pe 24 decembrie, iar la Ploiesti sa depui actele... Fugi acasa sa il prezinti. Convinge-ti parintii ca esti pe maini bune! :D Greu la inceput cand au constientizat ca fata lor o sa plece tare departe... Dar pana la urma au acceptat. In ziua de Craciun mi-am rupt dintele cu un covrig de la un colindetz la tara. 8-} Sa fii stirba inainte de cununie cu chiar 3 zile era un soc, nu gluma! A doua zi fugi la Sibiu si cauta dentist... :D Apoi fuga sa ne cautam haine. Am avut norocul sa gasim amandoi la Steilmann. Asa ca pe 29 decembrie am scapat de problema actelor civile. Fara sa stam cu noaptea in cap la nu stiu ce coada, cum am citit pe forum. (E drept, daca era sa facem in Bucuresti, alta ne era soarta.) ;)

Asa. Acum a ramas partea religioasa de infaptuit. Partea cea mai importanta mie. Chiar am nevoie de ajutorul vostru! Trebuie sa o iau pas cu pas si de pe acum, ca imediat se apropie al 12-lea ceas. :oops:
De maine vreau sa ma apuc sa colind pentru:
- rochie si accesorii. Nu am idee ce sa port pe dedesubt. Vreau sa fie chic/ sexy, dar si discret.
- Coafura si machiajul iar sunt o problema pt mine. De doi ani de cum nu am mai trait aici, nu prea mai stiu mersul...:gen_13:
- Verghetele o sa le ia sotul. El e rezolvat cu costumul, caci a spus ca altul nu isi ia. Chiar nu are sens sa dam o gramada de bani aiurea. (Ne-a jupuit si o sa ne jupoaie suficient faptul ca emigrez eu acolo la el. :|)
- Nu am idee cum sa decorez sala.
- Muzica la sala ar pune-o de acolo. Oricum, o sa ma interesez ce playlist are. Lumea care a mai tinut la restaurantul Ardealul, spune ca ar fi ok atmosfera creata de ei. Acum... nush.
- Taraf/ lautari nu vrem. Tata a murit anul acesta, si mi se pare chiar o sfidare sa o ducem cu nunta in extreme.

In fine, ar tot fi de zis, de intrebat, dar e timp.. :)

Pupici.

movulina
21.06.2006, 11:18:39
SHOW MUST GO ON!!! That`s for sure.......

Nu stiu cu ce sa incep......am discutat amandoi si am ajuns la concluzia ca viata e prea scurta si trebuie sa ne bucuram de ea.......sa lasam certurile......acum astept sa vad comportamentul lui......Intre timp am discutat si cu ai mei si le-am spus oful meu.......asta e, sunt parintii mei si daca lor nu le spun, atunci cui ??
Oricum nu tolerez anumite chestii.....si i-am spus asta.....acum ramane sa vad ce a inteles.........atat de bine si frumos e cand nu ne certam....... e superbbbbb.........e adevarat ca amandoi suntem vinovati, dar daca nu merge, cum spuneati si voi, mai bine ne despartim acum decat mai incolo.....doar nu fac nunta sa am de unde sa ma despart, NU??

Inca o data multumesc din suflet....si apropos: nu vreti sa ne intalnim intr-o zi la un suc (numai sa nu va speriati de mine - si de cele aproape 100 de kg ale mele... :grouphug: ..)

Danielle
21.06.2006, 11:54:50
Buna viviana,

Am urmarit subiectul tau, insa fiind noua m-am abtinut din a da sfaturi sau opinii. Deobicei deciziile cele mai bune le iei tu, cel implicat in problema. :)
Da, mie una mi-ar placea sa ne intalnim la...o apa plata. :-p Pentru ca si eu de o luna stau fain frumos cu o cura de slabit in brate, care sper sa ma faca sa nu ma mai simt ca Moby Dick. :D
Daca vrei sa ne intalnim, lasa-mi un mesaj privat si am sa iti raspund. Poate ni se mai alatura si alte miresici locale si stam la o sueta legata de nunta. ;)

laura81
21.06.2006, 14:46:15
Ceau Danielle! Bine ai venit (asta ca sa fiu in ton cu izul de alcoolici anonimi :)) ) ...
Pai pt cate mai ai de facut, vezi ca a scris fiecare dintre noi cate ceva, fiecare unde si ce preturi a vazut, fiecare cu ce firme lucreaza... daca iei cu rabdare ce am scris pana acum si-ti notezi, cred ca faci o lista frumusica cu firme/magazine etc.
Viviana, sper ca va fii bine pt tine, asa e, tu singura iti iei deciziile. sper sa iese totul bine si sa nu regreti nimic din ceea ce ai facut sau ce n-ai facut :). oricum, daca nu iese bine macar aveti niste bani in plus :-" ...
eu incep sa ma agit cu actele, hartogaraia, nalizele etc. si m-am cam saturat de pregatiri, cred ca m-am apucat prea devreme si am fost prea stresata... Ma oftic sa vad poze si alte de-astea pe net si sa-mi dau seama ce slaba e oferta de aranjamente de exemplu in sb (si romania in general). si daca gasesti ceva ce-ti place, probabil e prea scump :((. chiar vreau sa-mi fac firma de organizare de nunti :(

Danielle
21.06.2006, 22:37:41
Laura81, iti multumesc pentru bun venit si sfaturi. :) Da, sa sti ca am tinut cont de sfatul tau, si am notat pentru inceput magazinele de unde as putea sa inchiriez o rochie de mireasa. Sa vad daca gasesc ceva pe gustul meu. As vrea sa aiba un motiv de toamna, asa discret. Acum, sa vedem. ;-) In cazul in care nu gasesc, am sa fac la comanda... Rochia chiar vreau sa fie asa cum mi-o doresc. Pana in final, sala si celelalte vin pe plan secundar momentan. Saptamana viitoare sper sa pot spune: Am gasit rochia!!! ;-))
Pup pup.

Danielle
21.06.2006, 22:40:23
Mai am o intrebare: Pentru noaptea nuntii, ce purtati? Ati gasit ceva fain in Sibiu? Jolidon? Triumph? Vreau ceva simplu, chic, elegant si cu bun simt. Am un sot taaaaaaaare complicat. ;))

laura81
21.06.2006, 23:30:51
=)) In noaptea nuntii cred ca o sa dormim ca niste disperate, asa ca o sa aleg cea mai comoda pijama "moartea pasiunii" pe care o gasesc in dulap. ca da de-i vine cheful si eu sunt rupta de oboseala?? =))
Nu, serios, si eu ma uit dupa niste chestii mai deosebite, dar pt luna de mire. in noaptea aia stiu din experienta altora si imi si imaginez ca vom fi rupti de oboseala. si daca el mai si bea putin... s-a dus noaptea ;-)
Noi stam impreuna de 4 ani, asa ca noaptea nuntii nu mai are semnificatia pe care o avea alta data. luna de miere mi-o imaginez tare faina si pt asta sunt cu ochii pe Jolidon. mie-mi plac f mult produsele lor. dar nu exclud altceva daca gasesc ceva ce-mi place...:D Am multe prostioare de-astea de"dormit" in ele dar al meu nu cred ca le mai recunoaste de la o zi la alta, asa ca o sa fiu in fiecare noapte din luna de mire in altceva, nici nu va stii care sunt noi si care nu:))

alice
22.06.2006, 08:28:23
Laura,bineinteles ca dupa primele cuvinte mi-am dat seama ca esti tu.La stilul pe cere il ai tu de povestit......Vreau sa povestim un pic de invitatii.Saptamana viitoare mergem la Sorel sa vedem niste modele,si dupa ce ne alegem ceva,sa ne pui in legatura cu firma din Oradea.Sa terminam si cu astea.

alice
22.06.2006, 08:38:57
Acum incerc sa ma prind si eu ce sa fac pe aici.Asa ca fac teste si mai citesc din urma.

alice
22.06.2006, 09:34:54
Acum vreau sa stiu pe unde va faceti tortul si prajiturile?

Danielle
22.06.2006, 11:11:58
Laura,bineinteles ca dupa primele cuvinte mi-am dat seama ca esti tu.La stilul pe cere il ai tu de povestit......Vreau sa povestim un pic de invitatii.Saptamana viitoare mergem la Sorel sa vedem niste modele,si dupa ce ne alegem ceva,sa ne pui in legatura cu firma din Oradea.Sa terminam si cu astea.

http://www.sorel-design.ro/
http://www.invitatia.ro/

Astea sunt invitatiile lor. Si ai si reducere. ;)
Eu am facut sapt. asta comanda la ei. Cred ca maine voi ridica invitatiile direct de la sediu. Asa e mai rapid pt mine. (Totul dureaza cam o saptamana.)
Eu una am fost placut impresionata de modelele de invitatii.
Iti recomand sa faci comanda de pe net. E mai convenabil sa "rasfoiesti" dand click, decat cu vreun angajat de acolo in spatele tau, ce iti sufla in ceafa. ;-) Si dupa ce ai ales un anumit model pe net, iei codul, si ca sa fii impacata te duci la ei si le spui sa iti arate invitatia cu numarul: ......... .
Pup.

Danielle
22.06.2006, 11:16:44
=)) In noaptea nuntii cred ca o sa dormim ca niste disperate, asa ca o sa aleg cea mai comoda pijama "moartea pasiunii" pe care o gasesc in dulap. ca da de-i vine cheful si eu sunt rupta de oboseala?? =))
Nu, serios, si eu ma uit dupa niste chestii mai deosebite, dar pt luna de mire. in noaptea aia stiu din experienta altora si imi si imaginez ca vom fi rupti de oboseala. si daca el mai si bea putin... s-a dus noaptea ;-)
Noi stam impreuna de 4 ani, asa ca noaptea nuntii nu mai are semnificatia pe care o avea alta data. luna de miere mi-o imaginez tare faina si pt asta sunt cu ochii pe Jolidon. mie-mi plac f mult produsele lor. dar nu exclud altceva daca gasesc ceva ce-mi place...:D Am multe prostioare de-astea de"dormit" in ele dar al meu nu cred ca le mai recunoaste de la o zi la alta, asa ca o sa fiu in fiecare noapte din luna de mire in altceva, nici nu va stii care sunt noi si care nu:))

Razi tu razi, Harap Alb! :D Eu nu mi-am mai vazut sotul de la inceputul lui martie... Il astept ca pe o gura de aer. :) Mi-e f. dor de el, si i-am zis, ca chit ca o sa adormim imbracati (pt ca stim ca asta se va intampla), macar sa apuce sa "take a look", sa zica "fain, fain", si dupa sa treaca la sforait. :D
Nu am mai fost prin magazinele din Sibiu de ceva timp.. Unele chestii s-au schimbat. Jolidon, in afara de Magazinul Dumbrava, nu am idee pe unde mai pot gasi. Si o gama mai variata nu prea cred sa existe in Sibiu. Probabil sambata trec la colindat o parte a orasului. ;-)

alice
22.06.2006, 11:21:26
Pai da.E mai bine sa le si vad cu ochii mei.Ca pe net poate e adevarul denaturat.Asa m-am si gandit sa fac.Deci se rezolva repede.

Danielle
22.06.2006, 11:50:29
Pai da.E mai bine sa le si vad cu ochii mei.Ca pe net poate e adevarul denaturat.Asa m-am si gandit sa fac.Deci se rezolva repede.
Sa fiu sincera, invitatia pe care mi-am ales-o, mi-a parut mult mai draguta in realitate decat pe net. Ca si eu m-am dus repede-repede sa o vad, inainte de a da comanda. :D Doar ca, facand reducerile acelea pe net, si auzind ca merge mai repede asa, am optat pentru acesta modalitate de comanda.
Spor in ale studiatului! ;-)

P.S. Se pare ca noi avem nunta in aceasi zi. :) Hehe.

alice
22.06.2006, 11:57:31
P.S. Se pare ca noi avem nunta in aceasi zi. :) Hehe.
Unde e restaurantul Ardealul?

Danielle
22.06.2006, 12:14:11
Unde e restaurantul Ardealul?

Pe strada Caltzun.

laura81
22.06.2006, 13:57:32
Invitatiile sunt cam aceleasi peste tot, numai pretul difera. eutin minte ca la sorel erau scumpe fata de alte locuri. oricum, e bine sa o vezi inainte, chiar daca o comanzi pe net. ca cine stie, poate e hartia nasoala sau maistiu eu ce. alice, daca vrei iti dau adresa celor din ordea, parca aveau si site, o sa ma uit. ma, ce mica e lumea :) sau ti-am povestit de forum?

alice
22.06.2006, 15:36:49
Nu mi-ai povestit.M-a apucat pe mine sa ma uit pe forumuri.Sa vad ce mai face lumea si eu nu am facut.Te-am reperat imediat.
Da-mi adresa din Oradea sau ce ai.Sper sa ma descurc.

Bibi
22.06.2006, 16:41:41
Salut gagici!
Meky vreau sa-ti spun ca am vazut verighetele, ieri, sunt super faine \:D/ si deosebite, ai de unde alege!!! Nu vrem sa ne grabim pentru ca trebuie sa mergem la Timisora si la Valcea sa ne uitam de rochie si atunci sa vedem si de verighete.Aici ti le face pe comanda si dureaza 4-5 saptamani.
Chiar vroiam sa va intreb voi faceti "showul -jarteluta"?:-\ si pe ce melodie, daca da? Eu inca nu stiu, jarteluta sigur imi voi cumpara, dar nu stiu daca mi-o va scoate al meu...pe vara mi se pare ca arata asa fain jarteluta pe picioru bronzat...in noiembrie, cu strampi, nu stiu cat e de fain...mai vedem...
Voi v-ati hotarat unde plecati in luna de miere?
Noi asteptam oferta toamna-iarna, ca astea de pe vara se incheie in oct.
Pupici

meky
22.06.2006, 21:52:26
Salut gagici!
Meky vreau sa-ti spun ca am vazut verighetele, ieri, sunt super faine \:D/ si deosebite, ai de unde alege!!! Nu vrem sa ne grabim pentru ca trebuie sa mergem la Timisora si la Valcea sa ne uitam de rochie si atunci sa vedem si de verighete.Aici ti le face pe comanda si dureaza 4-5 saptamani.
Chiar vroiam sa va intreb voi faceti "showul -jarteluta"?:-\ si pe ce melodie, daca da? Eu inca nu stiu, jarteluta sigur imi voi cumpara, dar nu stiu daca mi-o va scoate al meu...pe vara mi se pare ca arata asa fain jarteluta pe picioru bronzat...in noiembrie, cu strampi, nu stiu cat e de fain...mai vedem...
Voi v-ati hotarat unde plecati in luna de miere?
Noi asteptam oferta toamna-iarna, ca astea de pe vara se incheie in oct.
Pupici
Dureaza mult pana va face verighetele, noi am stat doar 2 saptamani, dar probabil nu era asa aglomerat atunci. Daca nu gaseam aici ceva sa ne placa, mergeam si noi la Vilcea.
Jarteluta o sa am , sper ca nu degeaba, ca scumpul meu viitor sot e tare pudic de fata cu atata lume. Sunt incurcata rau cu aranjarea invitatilor la mese. mergem acum la o nunta si deja s-au cam suparat colegii lui ca nu le convine cum i-a asezat. Sigur o sa trec si eu prin faze de astea, dar am totusi 300 de persoane si va fi haos daca nu fac nimic in privinta asta. Haideti si voi cu idei....pupici.

meky
22.06.2006, 21:57:25
alice, avem aceeasi sala.Cate persoane aveti? V-ati gandit cum va faceti sala? Nu-ti fur ideile :) Bafta multa.

laura81
22.06.2006, 23:37:30
La noi de jarteluta nici nu se pune problema, mie mi se pare super penibil ... si lui la fel :) Suntem niste pudici expirati, conservatori, imbatraniti. da... asta e. ce sa caute gura lui pe piciorul meu cu mama de fata?:)) d-apai cu soacra? si cu bunicii??? poate face careva infart si strica nunta :-p
Meky, eu zic sa facineaparat liste pe mese la cate persoane ai. eu stii cum fac? nu chiar bilet in fata fiecaruia, ci o lista pe fiecare masa, cu toti cei care ar trebui sa stea acolo. se aseaza ei pe preferinte. eu am mese de 4 si 6, rotunde, de-aia am zis sa nu se invarta in jurul meselor sa isi caute locurile. si la intrare va fi lista cu fiecare la ce masa are locul. doar ii pui dupa care cum se cunosc, ce sa nu le convina?
Si daca nu le convine.... Oricum nu vei putea niciodata sa-i multumesti pe toti :-L

laura81
22.06.2006, 23:50:10
www.publiserv.ro - site-ul celor din oradea cu invitatii mai ieftine. dupa cum spuneam, ar fi bine sa le vezi inainte, sa fii sigura ca iti plac. de comandat le poti comanda pe mail. ai toate datele pe site-ul lor.
Am si eu o intrebare pt cele care si-au facut deja invitatiile: voi le-ati primit dezmembrate? adica a mea era un carton invelit in hartie de-aia transparenta si legata cu un "brau", dar a trebuit sa le asamblez eu, a venit teanc de cartoane, teanc de hartii transparente etc. e drept ca aveau indoiturile marcate, nu era greu sa le faci dar... Asa ca idee, sunt curioasa daca asa se face peste tot.

laura81
22.06.2006, 23:56:33
Razi tu razi, Harap Alb! :D Eu nu mi-am mai vazut sotul de la inceputul lui martie... Il astept ca pe o gura de aer. :) Mi-e f. dor de el, si i-am zis, ca chit ca o sa adormim imbracati (pt ca stim ca asta se va intampla), macar sa apuce sa "take a look", sa zica "fain, fain", si dupa sa treaca la sforait. :D
Nu am mai fost prin magazinele din Sibiu de ceva timp.. Unele chestii s-au schimbat. Jolidon, in afara de Magazinul Dumbrava, nu am idee pe unde mai pot gasi. Si o gama mai variata nu prea cred sa existe in Sibiu. Probabil sambata trec la colindat o parte a orasului. ;-)

Si in metro. eu in selgros oradea am vazut ceva fain. si sunt mai ieftine ca in magazinele de prin oras, cred...

alice
23.06.2006, 08:26:16
alice, avem aceeasi sala.Cate persoane aveti? V-ati gandit cum va faceti sala? Nu-ti fur ideile :) Bafta multa.

Noi avem maxim 230 persoane.Suficient si atatea.In 10 iunie am fost sa vad sala aranjata.Era la nunta fetei sefului de sala.Superba.Aranjata de Ton Marriage.Eu am vrut sa o vad pt ca era pe portocaliu cum vreau eu.Iti trimit poze daca vrei.

Bibi
23.06.2006, 15:32:10
O sa fie nasol cu aranjatul in sala, la mese.La mine masa e rotunda si destul de mare, vor sta cred ca 12pers. E destul de greu, pe ai lui i pun intr-o parte, pe ai mei in alta parte, pe urma tinerii...Nici nu vreau sa ma gandesc!:-? Pe mijlocul mesei,la fiecare masa, va fi o foaie A4 in suport, dar acum nu stiu exact: fiecare cu numele sau pe familii...dar daca unele perechi sunt numai prieteni, i scrii si numele ei si al lui? Plus de asta, am inteles ca trebuie sa fac o scheme care va fi la intrare, cu mesele, si fiecare la ce masa sta.
Oricum la faza asta e greu sa-i multumesti pe toti!
Voi veti avea "casuta" sau cosulet?(pentru cinste).
Apropo, cat e meniu la voi?La mine e 1,5mil, fara bauturi.Mi se pare cam mult!Dar,deh,daca am vrut la Palace.

alice
23.06.2006, 15:42:02
Al meu sper ca pana intr-un milion cu totul.

meky
23.06.2006, 16:17:49
alice, si noi am fost atunci in 10 iunie la sala, (pacat ca nu ne-am intalnit...:) ), dar sala nu era gata,pe la 12.M-as bucura daca mi-ai trimite poze. Noi vrem sa o facem bordo cu alb, mi-au recomanadat si cei de la tonmariage si aici la Cedonia unde ne-am comandat husele si sa ne faca masa.Cred ca va iesi super nunta voastra cu 230 persoane.Asa as fi vrut si eu, sa nu fie prea inghesuit, dar socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ :)
In legatura cu asezarea invitatilor,si eu m-am gandit tot asa, sa fac o lista in capatul mesei cu cei care vor sta la masa, sa se puna ei cum vor, dar sa fie siguri ca nu raman rataciti cu unii pe care nu-i cunosc.

laura81
24.06.2006, 21:23:24
230 de persoane e "nu prea inghesuit"??? :)) Inseamna ca la cei 150 ai mei voi avea o nunta restransa :)>-
Si eu am mese rotunde si si eu ma intreb cu m sa le scriu numele pe liste, dar cred ca voi scrie numele de familie la toti ca e aiurea la unii sa treci familia si la unii numele mic. lista cu cei care stau la masa aia, si-apai se pun ei in ce ordine vor...
1 milion jumate la palace? :-" ... Condoleante :))

laura81
24.06.2006, 21:28:04
Eu sunt prima cu maritisul ? :O Ma ia panica!!!
Viviana, cum mai esti, toate bune?

anda_nechita
25.06.2006, 16:24:44
Buna,

eu am avut nunta anul trecut in noiembrie, si vreau sa zic ca cei de la gaalileo m-am dezamagit in general cu serviciile lor! Dar am vrut sa va zic ceva, rochii misto gasiti la cedonia si vizavi de cedonia si preturi super. si vi le face si pe masura voastra, in 4-5 zile e gata rochia, cel putin daca alegeti ceva de la Noela Style , rochitie prezentate de aceste magazine. au si voaluri misto!

Dar atentie! eu am luat teapa la o chestie, s.a. Magazinul cu rochii de mireasa, vizavi de cedonia, nu stiu cum ii zice mi-a recomandat pe cineva ptr invitatii si decor, firma MAGIC MARRIAGE, are sediu intr-un apartament pe semaforului! Cu invitatiile nu a fost ok, de la inceput, ca mi-a modificat ceva la text si sub numele meu apareau parintii lui etc, o chestie ignorabila. DAR, vineri seara, inaiante de nunta incercam sa dau de ei si...ei aveau toate telefoanele inchise. Mi-au dat TEAPA si nu au venit sa imi decoreze sala.nunta era in sighisoara, dar au zis ca nu este problema, miercuri m-aa sunat ca vine si TEAPA, nu a aparut! ASA CAA FERITI-VA de MAGIC MARRIAGE!!!

Mi-am decorat singura salaa, cum am putu, aveam si eu ceva materiale decorative pe acasa si a iesit bine!
Daca mai cunoaste-ti firme care dau TEPE, va rog sa facem un BLACK LIST, ca sa avertizam miresicile! Nu e deloc placut sa iti strice o firma fara interes cea mai frumoasa zi din viata!

AVIZ: FACE_TI CONTRACT CU ORICEARE FIRMA CARE VA FI IMPLICATA CU CEVA LA NUNTA VOASTRA!!!!

laura81
25.06.2006, 23:39:42
Mersi de informatii, anda! da, e util sa stii chestii de-astea si merita cei care s epoarta asa sa li se faca reclama proasta. nu se poate sa-ti bati joc asa de nunta cuiva!! Sper ca nu le-ai dat bani in avans!!!
eu chestii nasoale n-am inca sa spun despre nic una din firmele cu care lucrez, sper ca va ramane asa :)

alice
26.06.2006, 09:02:21
Meky da-mi te rog adresa ta de email ca sa iti trimit poze.Cat costa husele la cedonia?La Ton Marriage sunt 40.000.Cei de la cedonia iti aranjeaza sala,sau ai luat doar husele de la ei?Nunta la 230 persoane e mare.Dar dupa cum zici tu socotelile nu se potrivesc.Asa ca......Eu nu am invitati multi.El are si sunt disperata.Dar ce sa facem?
Buchetele unde le faceti?

meky
26.06.2006, 12:39:40
Nu am vrut sa spun ca la 230 de persoane este o nunta mica.Este vorba de sala de la Selimbar, care este mare, este destul de lejer cu persoanele acestea comparativ cu 300. Mi-as fi dorit si eu mult sa am persoane mai putine,ca ar fi fost mult mai bine.Nunta ideala pentru mine e de 150 de persoane,dar din pacate avem mai multi....asta e.
La Cedonia, pe o husa ne-a cerut 30.000 si daca le punem noi doar 25.000 bucata.Am ales sa le punem noi, am economisit 3.000.000. Daca luam de le Ton Marriage, ne-ar fi costat 12.000.000 pentru 300 de scaune.
alice....iti trimit adresa mea pe privat,ca aici nu-mi permite. Va pup.

Danielle
26.06.2006, 13:18:10
Uite ca nu am stiut ca cei vis-a-vis de Cedonia au huse pt scaune. Au si fete de masa? :-\ Chiar m-ar interesa sa apelez la ei. Nu vreau sa am de-a face cu vreo firma, ca sa dau cu milioanele doar ca sunt "huse puse de firma".
Ai cumva vreo poza cu acele huse?

Ah, si mai am o intrebare: ce fotograf si ce cameraman ati angajat? As dori va rog niste informatii,ca sa pot sa ii contactez de pe acum.

Am fost vineri la cei de la Galileo... Nu mi-au placut deloc. Rochiile cel putin au fost tare uratzele...:( Maine vreau sa vad la cei de pe strada Bugeci. Si azi, dupa ce trece caldura asta infernala, sa vad ce au de oferit cei de la Cedonia, in materie de rochii.

laura81, cum mai stai cu emotiile? Mai ai un pic. :D

laura81
26.06.2006, 13:35:25
Azi m-am trezit cu vagi emotii, cu toate ca ziceam ca mie nu mi se va intampla :) E, las ca-i fain. azi nu sunt stresata <:-P
Va scriu adresa unei tipe care se ocupa la mine de aranjat cate ceva prin sala: EMAIL STERS. are si poze cu ce a mai facut, mie mi-a placut si e mai ieftin ca in alte parti. Intreba cineva de fete de mese, stiu ca ea are albe, si parca sunt 40 de mii buc, da nu sunt sigura. va trimite ea oferta cu mai multe chestii.
Foto + video eu am luat de la ton mariage, la pret nu erau mai scumpi ca altii dar l-am intalnit pe fotograf si mi-a placut, e tinerel si deschis oricaror propuneri (nimic pervers =)) ). In sensul ca noi vrem pozele sa fie cat mai naturale, sa surprinda el momente faine nu sa ne puna sa stam la poza, si a zis ca si lui asa ii place sa faca poze, asa ca ne bazam ca va iesi bine. am vazut dvd-urile facute de ei, si albumele, si mi-au placut mult. pe dvd iti pun fond sonor ce melodii vrei tu (daca vrei tu ceva anume).

Danielle
26.06.2006, 14:43:42
Va scriu adresa unei tipe care se ocupa la mine de aranjat cate ceva prin sala: EMAIL STERS. are si poze cu ce a mai facut, mie mi-a placut si e mai ieftin ca in alte parti. Intreba cineva de fete de mese, stiu ca ea are albe, si parca sunt 40 de mii buc, da nu sunt sigura. va trimite ea oferta cu mai multe chestii.
Foto + video eu am luat de la ton mariage, la pret nu erau mai scumpi ca altii dar l-am intalnit pe fotograf si mi-a placut, e tinerel si deschis oricaror propuneri (nimic pervers =)) ). In sensul ca noi vrem pozele sa fie cat mai naturale, sa surprinda el momente faine nu sa ne puna sa stam la poza, si a zis ca si lui asa ii place sa faca poze, asa ca ne bazam ca va iesi bine. am vazut dvd-urile facute de ei, si albumele, si mi-au placut mult. pe dvd iti pun fond sonor ce melodii vrei tu (daca vrei tu ceva anume).

Laura, eu intrebasem de fetele de masa. :)
Poti te rog sa imi lasa adresa de e-mail la mesaje private? De asemenea as dori si numarul de tel. de la acel fotograf, daca se poate.
Problema la mine e asa: Sotul meu vine in tara doar cu o saptamana inaintea nuntii. El isi doreste sa fie pe film mare, nu digital, asa cum fac acum mai toti. (El ar vrea si filmul, dar nu prea cred eu ca avem sanse.) Apoi, nu gasesc nici in portofoliu pe internet, ca sa isi faca si sotul meu o parere.

Multumesc. Si pupici de langa camp. :)

movulina
26.06.2006, 17:39:05
Multumesc pentru intrebare si totodata pentru incurajari.
Am fost la ai mei la tara sambata (cu el si cu ai lui) si am pus anumite probleme la punct......au avut si timp ai mei sa vorbim (am facut in asa fel incat sa vb numai ai mei cu ai lui.......) si pana in momentul de fata totul e ffffff bine.........nu stiu ce sa spun...........mi-a spus mama sa incerc sa nu mai bag in seama orice fleac.......aici ma refer ca ai lui, ca tip de oameni, sunt genul care "lasa-ma sa te las" in ideea ca nu se agita mai deloc.........astazi am fost la prajituri.......
Haideti sa va povestesc si eu despre pregatirile noastre: astazi am fost de dimineata sa facem analizele......si drept sa va spun abia astept sa vedem daca stam bine cu RH-u`..........dupa care, eu cu ai lui am fost sa vorbim de prajituri, la Trandafirul Rosu, cred ca ii spune, acolo in Piata Mare langa Rest. Intim.....sa stiti ca am fost multumita.....ne-a dat sa gustam si prajiturile au fost ok si bineinteles si la pret; caserole puteam sa alegem, ori le duceam noi ori le puneau ei....am ales a doua varianta pentru ca nu are rost sa ma mai chinui sa ma mai plimb pana in metro si inapoi prin oras numai asa pentru un moft..........
Acum problema e cu tortul......eu sunt moarta dupa ciocolata si dupa dulciuri in general (lucru care se poate observa dupa silueta mea – mai am putin si ajung la suta......asta e.....incercam sa ne abtinem, insa de cele mai multe ori....) si pana la urma a trebuit sa aleg tortul de frisca cu fructe, decorat cu flori naturale, ashea vrea fata adik eu..loolz......insa eu nu vreau dintr`ala, nu si nu.......astept sa ajung acasa si sa vorbesc cu al meu sa vad el ce spune......
Dilema este ca nu stiu ce fel de flori sa iau......sa-mi decorez tortul ....... sa iau crini imperiali din aceea albi? Sa iau trandafiri din aceea crem....cu petalele putin patate de portocaliu-rosiatic????NU stiuuuuuuuuuu!!!!!!!!! Voi cum faceti?
Astept opinii
Kizzzz-uri

alice
26.06.2006, 22:03:51
Cei de la Trandafirul Rosu iti fac cu flori naturale?Acolo m-am gandit si eu sa imi fac.Dar nu credeam ca sunt in stare.

movulina
26.06.2006, 22:10:43
`seara buna ALice,
eu astazi am fost la ei, mai exact azi dimineatza si mi-au spus ca-mi fac....numai sa duc eu florile, daca ei mint mint si eu; oricum vreau sa ma mai duc miercuri inca o data pana la ei sa negociez adusul prajiturilor la sala si sa fac acolo un soi de contract....unde zice exact........de fapt nici asha nu e bine ca inca nu stiu cantitatea totala.........
In fine
daca te duci la ei acolo in spate in curte iti vor arata suporturile de tort; sunt frumusele toate, insa unele sunt mai invechite si ca model si ca suport #-o este unul mai dragutz.........unul alb............in forma de oval, care urca asa treptat ca niste scari........frumos................acum legat de ce intrebai tu......sper totusi ca nu dau banii degeaba pe vedreturi si flori :-SS

oricum au preturi bune, zik eu si plus de asta sunt si un laborator cu traditie......nici nu vreau sa ma gandesc ce-i asteapta daca imi vor face o faza mai nasoala..............:-L va fi vai de mama lor......nu altceva........

laura81
27.06.2006, 01:24:08
Danielle, ti-am scris pe privat.
Shorrich, numai acum am descoperit cum se verifica mesaje private, scuze, n-am vazut mai devreme ca mi-ai scris. interesante porecle :-p . Eu ii spun "grasu" chiar daca e slab, si el imi zice "urato", sper eu ca in acelasi fel, la misto, cum ii spun eu grasu :)). ca daca nu o pus-o, nu ma mai marit :-L .

alice
27.06.2006, 08:24:12
`seara buna ALice,
eu astazi am fost la ei, mai exact azi dimineatza si mi-au spus ca-mi fac....numai sa duc eu florile, daca ei mint mint si eu; oricum vreau sa ma mai duc miercuri inca o data pana la ei sa negociez adusul prajiturilor la sala si sa fac acolo un soi de contract....unde zice exact........de fapt nici asha nu e bine ca inca nu stiu cantitatea totala.........
In fine
daca te duci la ei acolo in spate in curte iti vor arata suporturile de tort; sunt frumusele toate, insa unele sunt mai invechite si ca model si ca suport #-o este unul mai dragutz.........unul alb............in forma de oval, care urca asa treptat ca niste scari........frumos................acum legat de ce intrebai tu......sper totusi ca nu dau banii degeaba pe vedreturi si flori :-SS

oricum au preturi bune, zik eu si plus de asta sunt si un laborator cu traditie......nici nu vreau sa ma gandesc ce-i asteapta daca imi vor face o faza mai nasoala..............:-L va fi vai de mama lor......nu altceva........
Mie de suporturi imi este.Ca nu sunt faine.Poate apuc sa eu sa ma duc pana acolo,ca si eu stateam in dubii.Prajiturile eu le fac altundeva ca la ei nu-mi place aspectul.

movulina
27.06.2006, 12:29:17
Decat sa le fac la Redal, unde toate indiferent de culoare/tip au acelasi gust......desi au suporturi frumoase, sau la .......imi scapa (a fost un laborator in cart. Strand vis a vis de unitatea de pompieri care s-a mutat undeva pe langa Naf-Naf..........Miraslau, Goraslau.......ceva de genul) numele laboratorului imi scapa e cema cu "M".........de unde am luat eu o data prajituri acre si o alta data prajituri cu PUF pe ele............prefer aici, chiar daca nu sunt extraordinar de aspectuoase........decat acre, cu PUF (a se intelege "MUCEGAI") mai bine lipsa........
asta e
fiecare cu norocul lui
pupici

alice
27.06.2006, 13:35:06
Decat sa le fac la Redal, unde toate indiferent de culoare/tip au acelasi gust......desi au suporturi frumoase, sau la .......imi scapa (a fost un laborator in cart. Strand vis a vis de unitatea de pompieri care s-a mutat undeva pe langa Naf-Naf..........Miraslau, Goraslau.......ceva de genul) numele laboratorului imi scapa e cema cu "M".........de unde am luat eu o data prajituri acre si o alta data prajituri cu PUF pe ele............prefer aici, chiar daca nu sunt extraordinar de aspectuoase........decat acre, cu PUF (a se intelege "MUCEGAI") mai bine lipsa........
asta e
fiecare cu norocul lui
pupici

Serios?E grav atunci,ma reorientez.Multumesc.Eu de pe Marasti am luat un tort si am fost foarte multumita.Asa e.Cum ti-e norocul.

movulina
27.06.2006, 15:54:20
Serios?E grav atunci,ma reorientez.Multumesc.Eu de pe Marasti am luat un tort si am fost foarte multumita.Asa e.Cum ti-e norocul.

asta asa e............nu pot sa-ti spun ce si cum va fi, pot sa spun doar dupa nunta...............
Stiu ca niste prieteni buni de-ai nostri au facut anul trecut prajiturile si tortul la cei de la Macul Rosu (asta e!..........mi-a iesit...ca de nu incurc macu` cu trandafiru`..........scuzati cacofonia.....) si sa stiti ca nu retin sa nu fi fost bune.........mai ales ca, dupa cum stiti prajiturile sunt moartea mea.....(la suta mea de kg.........cred si eu :)) )
Noi am intrebat in foarte multe locuri si la foarta multa lume si sa stiti ca de Macu` Rosu inca nu am auzit nimik..........nu laud ca nu ma atrage in mod special.........dar dupa cum spuneam...........mai bine sa fie bune la gust.........si nu doar sa arate bine (cum e cazul celor de la Redal.........nu ca as avea ceva cu ei ....asta e adevarul........)

pupici!

Danielle
27.06.2006, 17:24:37
Laura, mersi mult inca o data. Am sa dau un e-mail acelei doamne, sa vad cum sta treaba. Ce are de oferit si la ce pret.- Viviana, interesanta treaba cu torturile. Eu una vreau sa pun frunze colorate pe tort http://dessertworks.net/pics/weddingnn.jpg http://www.lake-arrowhead-weddings.com/graphics/wedding%20articles/fall%20wedding%20cake.jpg

sau ceva flori de toamna... Sa vedem. Chiar sper sa gasesc un compromis. :)

laura81
27.06.2006, 17:43:02
Si mie imi plac mult prajiturile, dar alea de magazin ... nu am reusit niciodata sa le consider "apetisante". zic alea la kg, ca o savarina la fiecare, sau un dobos etc ... :gen_04: ... n-as zice nu ...
Cei de la fantanita au contract cu nu stiu cine (nu se dau detalii din astea) si eu am zis sa mi le faca ei, nu ma mai complic. si tortul la fel. cica in ziua nuntii il fac. ma gandesc ca atunci nu va fi "pufos" ca prajiturile norocoase ale vivianei :disgust:
si pe net dupa poze extraordinare parca am inceput sa ma enervez sa ma uit, oricum tre sa revenim cu picioarele pe pamant si sa ne dezamageasca fiecare, ca aia nu merge, aia nu se face la noi, din alea nu sunt in romania ...:-<
Io am ajuns la faza la care am fost dexamagita pt 80% din chestiile pe care am vrut sa le fac. Voi? Acum sunt in faza de compromisuri. si alea facute in gand si vorbit numai despre concluzii, pt ca toata lumea imi spune ca sunt exagerat de stresata. si macar daca as fi stresata :madlaugh:
Cam atat pe azi ...

meky
27.06.2006, 21:50:59
Eu de tort am vorbit de o luna de zile si abia mi-a mai luat comanda.....prea aglomerati. Ne facem tortul pe Livezii, e super super bun. Am mancat la o nunta, toata lumea l-a laudat.Aici e 240.000 kg,E de ciocolata cu visine si imbracat in ciocolata alba. In alte parti cum e pretul? Noi am gasit si mai ieftin, dar noi pe asta l-am vrut, nu ne-a interesat pretul atata timp cat e bun. La Redal nu l-as lua nici gratis, intradevar arata bine dar gustul e groaznic, gretos chiar. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e parerea mea.In rest.....cum mai stati cu pregatirile ca se apropie tot mai mult cel mai asteptat eveniment :) A-ti rezolvat cu lumanarile,servetelele,flori si alte amanunte importante? Cu cat timp se comanda lumanarile? Intreb si pentru ca noi vom fi nasi in 19 august si finii si nasii nostri nu locuiesc in tara si tb sa ne ocupam noi de astea. Pupici.

meky
27.06.2006, 21:57:11
Si in legatura cu planurile mele de nunta......nu mi-au iesit nici mie toate. am vrut sala intr-un fel, mi-au taiat elanul....ca nu merge,ca e nunta pe zi si nu se potriveste cu ce vreau eu si bla bla. Ma incurca si cavalerii de onoare,se cearta ,se impaca,vin,nu mai vin,mai adaug o pereche,mai sterg....ma dispera.Am fost acum la o nunta si mireasa avea un medalion superb la nunta....dar dupa cateva ore s-a innegrit pe gat de la el,caldura,transpiratie. M-am panicat,daca patesc si eu asa ceva,ca arata rau de tot cu gatul negru. Saracuta ce sa faca?!

alice
28.06.2006, 09:47:36
240.OO0?????E cam mult pt mine.Eu pe unde m-am interesat era maxim 160.000 kg.Dar daca sunteti multumiti de gust si aspect ,nu mai conteaza banii.....Si eu am auzit de laboratorul de pe Livezii ca fac prajituri bune acolo.
Am fost la cedonia si am rezolvat de huse albe cu fundite aurii.Acum as vrea niste sfesnice pt lumanari....de unde ...nu stiu.

Danielle
28.06.2006, 15:39:41
alice, sper ca mi-ai mai lasat si mie niste huse. :-SS[-o<:D

Pup.

P.S. 260 000 pe tort... Nu prea cred ca o sa dau atatia bani. Stau in banca mea cu torturile de maxim 160 000 kg. :-p

anda_nechita
28.06.2006, 19:44:47
Salut!

Nu le-am dat avans, dar nici nu ma asteptam la asa ceva de la ei. Mi-au facut invitatiile de nunta la un pret super, am discutat mult cu ei, am fost la ei in casa... asta este! am deschis un subiect BLACK LIST, si sper sa ii trecem pe toti din tara acolo care sunt neseriosi!!

Referitor la rochii, pot sa zic ca la cedonia si vizavi de cedonia au avut rochii superbe si ieftine. Doar la cediona era cateodata era o vanzatoare nepoliticoasa care era deranjata de orice intrebare, dar cred ca intre timp nu mai e pe acolo! Sunt curioasa daca va gasiti ceva acolo! Si voal superb aveau aia de vizavi de cedonia, eu l-am vrt cat mai scurt si incretit, fara bada aceea din satin.

Nu vreau sa fac reclama, dar mi s-au parut si frumoase rochiile, si relativ ieftine, si ce e mai important daca vrei ceva schimbat, se poate face!

Spor la cautari!

anda_nechita
28.06.2006, 19:49:32
Si in legatura cu planurile mele de nunta......nu mi-au iesit nici mie toate. am vrut sala intr-un fel, mi-au taiat elanul....ca nu merge,ca e nunta pe zi si nu se potriveste cu ce vreau eu si bla bla. Ma incurca si cavalerii de onoare,se cearta ,se impaca,vin,nu mai vin,mai adaug o pereche,mai sterg....ma dispera.Am fost acum la o nunta si mireasa avea un medalion superb la nunta....dar dupa cateva ore s-a innegrit pe gat de la el,caldura,transpiratie. M-am panicat,daca patesc si eu asa ceva,ca arata rau de tot cu gatul negru. Saracuta ce sa faca?!

eu mi-am luat unul cu cristale swarowski si a fost superb! in toate pozele sclipea de numai, mai ca l-a admirat lumea maia mult decat pe mine! :-))

SI scump a fost, dar ma rog, a meritat. aa fost 2 600 000, anul trecut in august,...! ceva de genul ala arata.

anda_nechita
28.06.2006, 19:57:22
salut!!

Mai, in sighisoara se poata chestia cu tortul costa 175 000/kg, dar 35 000 felia. un kg sunt 10 felii, deci 350 000 kg! asa ca mai aveti pana ajunge-ti la preturiile nostre! hihihi!
Ma rog, in mures, torturiile incep de la 120 000, in merdie pretul este de 175 000 si 190 tortul cu fructe!

alice
29.06.2006, 09:00:00
alice, sper ca mi-ai mai lasat si mie niste huse. :-SS[-o<:D

Pup.

Cred ca mai sunt....Nu le-or avea ei numai pe alea.
Pantofi de pe unde v-ati luat?
Laura noi venim la nunta.Cu siguranta.
Am fost sa vedem verighete la Karat si prin alte locuri si nu ne-a placut nimic.Avem drum prin Cluj asa ca poate gasim acolo ceva.

laura81
29.06.2006, 11:05:51
Salut!

Nu le-am dat avans, dar nici nu ma asteptam la asa ceva de la ei. Mi-au facut invitatiile de nunta la un pret super, am discutat mult cu ei, am fost la ei in casa... asta este! am deschis un subiect BLACK LIST, si sper sa ii trecem pe toti din tara acolo care sunt neseriosi!!

Referitor la rochii, pot sa zic ca la cedonia si vizavi de cedonia au avut rochii superbe si ieftine. Doar la cediona era cateodata era o vanzatoare nepoliticoasa care era deranjata de orice intrebare, dar cred ca intre timp nu mai e pe acolo! Sunt curioasa daca va gasiti ceva acolo! Si voal superb aveau aia de vizavi de cedonia, eu l-am vrt cat mai scurt si incretit, fara bada aceea din satin.

Nu vreau sa fac reclama, dar mi s-au parut si frumoase rochiile, si relativ ieftine, si ce e mai important daca vrei ceva schimbat, se poate face!

Spor la cautari!

rochia mea e luata de vis-a-vis de cedonia si a costat ....3 mil jumate!!! si e frumoasa de numa si deja mi-a spalat-o odata croitoreasa ca mi-a modificat ceva la ea si la fel de faina e. cand am auzic ca a spalat-o am zis ca clar e distrusa ca la pretul ala sigur nu tine dar... Sunt super multumita!!
Poze vedeti numai dupa nunta :)

laura81
29.06.2006, 11:09:50
Cred ca mai sunt....Nu le-or avea ei numai pe alea.
Pantofi de pe unde v-ati luat?
Laura noi venim la nunta.Cu siguranta.
Am fost sa vedem verighete la Karat si prin alte locuri si nu ne-a placut nimic.Avem drum prin Cluj asa ca poate gasim acolo ceva.

Eu mi-am laut sandale din dumbrava cu 500 de mii , sunt superbe si super comode. nu pot pune poza ca e prea mare, trebuie sa nvat s-o fac mai mica. am 2 perechi de sandale de nunta ca mai luasem ceva mai demult, dar nu i-au placut la mami /:) ... si-apai cand le-am incercat pe celelate .. adevarul e ca nici nu e termen de comparatie ... :x

laura81
29.06.2006, 11:28:41
Pt cele interesate, tocmai am reusit sa adaug niste poze in albumul meu. nu prea stiu cum sa il vedeti, eu le adaug de pe site-ul miresimireasa.ro . va descurcati voi ... :)

laura81
29.06.2006, 14:52:13
Azi cam vorbesc singura :D
Am "informatii proaspete" sima gandeam sa va spun si voua, ca inca nu ati ajuns la faza aia: se pare ca pt casatorie sambata se sta cam de la 3 dupa-masa duminica de cu 2 sapt inainte. mai exact ca sa prind ora pe care o vreau ar trebui sa stau de duminica asta de la 3 la primarie. asa s-a intamplat cu o cunostinta care a stat de la 3 si a fost a patra, nici macar prima.
Noi decat sa ne tiganim asa am hotarat ca o facem vinerea. [-( Sunt foarte suparata si dupa ce o sa-mi vad actul in mana o sa ma cert cu aia ( adunatura de :@) si 3:-0) ca la usa cortului ca isi bat joc de cea mai frumoasa zi a noastra. :(( ... si va rog frumos fiecare dupa ce treceti de marele moment sa faceti o plangere din motivul asta, merita pt ca vom ajuta pe viitorii insuratei.
Cam atata despre rahatul asta de situatie ...:-L
Voi ce faceti? ca in curand o sa se umple si vinerile ...

alice
29.06.2006, 16:10:55
Cum mama naibii sa o faci vineri?Asta ar mai lipsi.

laura81
29.06.2006, 17:02:58
Da-mi alta solutie, accept orice!!!
Am avut si "pila" la scarba aia de ofitereasa de stare civila de o stie toata lumea ce imputita e si tot n-a mers, nu am putut pune data mai devreme. si sa astepte sa stau ca o dobitoaca in fata primariei duminica ... Of, ce bataie de joc!!!
Tu ce o sa faci, o sa stai? ca probabil numa daca te casat in decembire nu tre sa faci tampenia asta.

meky
29.06.2006, 22:44:26
Nu stiu de ce nu i-a nimeni nici o masura in privinta asta. Toata lumea se plange, ce naiba nu se pot oficia in doua sali de catre 2 persoane, cel putin cand e mai aglometat? De fapt tot timpul e aglomerat. Si eu am facut crize de nervi cand am auzit cat au stat si prietenii nostri, nu ne venea sa credem, dar asta e realitatea. Noi o facem in Selimbar, este langa oras, e frumos, e nou, pt. ce sa stau eu 2 saptamani la coada? Chiar e strigator la cer, numai in tara asta mai auzi asa ceva. Isi bat joc de noi.

anuca_m
29.06.2006, 23:12:09
Imi zice si mie cineva unde`i cedonia?Pls..nu`s din Sibiu si as vrea sa merg.thx

Danielle
29.06.2006, 23:35:24
Pe strada Nicolae Iorga (fosta str. Kolarov; multi ii mai spun inca asa), strada ce se intersecteaza cu bdul Mihai Viteazu. Acuma, e bine de intrebat lumea pe acolo,caci te pot directiona imediat. Toti stiu de Cedonia.

alice
30.06.2006, 10:39:52
Hai ca incerc si eu cu pile.Poate am mai mult noroc.

laura81
30.06.2006, 11:11:49
Prima pila am avut-o la scorpia aia pe care o stie toata lumea si a spus ca in nici un caz. ieri am mai gasit o pila, direct la functionara care face programarile si a spus ca eventual inainte de ora 10 daca vreau, pt ca la orele de varf nu-si pot baga nici fiicele sau alte rude. cica cei care stau de duminica la coada se imprietenesc si isi fac ei intre ei programari, ca sa nu-si ceara unii altora orele. si asa, intra pe rand si ei stiu ca ora lor nu e ocupata pt ca nimeni dinaintea lor nu o va cere. si daca functionara zice ca e deja ocupata se stie ca n-are de cine si iese cu scandal.
Luni o sa va anunt cum a fost, daca nu scriu nimic duminica inseamna ca sunt ocupata cu coada :D
Cica dupa ce se va muta primaria in centru aici va ramane doar casa de casatorii si va fii mult mai lejer. dar asta probabil ca va fi de la anu, asa ca mai suportam ca nu e de ales. :|

alice
30.06.2006, 11:49:26
Nasol de tot atunci.Si ce naiba fac daca ma duc la 10 la primarie?Astept pana la 12 cand ma duc la biserica,dupa care mai astept 2 ore pana intru in sala?

laura81
30.06.2006, 13:10:38
Nasol de tot atunci.Si ce naiba fac daca ma duc la 10 la primarie?Astept pana la 12 cand ma duc la biserica,dupa care mai astept 2 ore pana intru in sala?

Ca sa nu mai zic ca te trezesti la 6 ca sa ai timp sa te faci gata. si florareasa iti da florile la 9 dimineata? etc ... toate se leaga ...

alice
30.06.2006, 14:19:43
Ca sa nu mai zic ca te trezesti la 6 ca sa ai timp sa te faci gata. si florareasa iti da florile la 9 dimineata? etc ... toate se leaga ...

Exact.Deci grav e putin spus.La alta primarie nu se poate face?

Bibi
30.06.2006, 15:48:20
Alice, nu te-ai interesat daca poti face cununia in Selimbar? Ma gandesc sa nu fie conditie ca unu din soti sa aibe domiciliul in Selimbar.Eu ma gandeam sa facem cununia acolo daca se poate. Primaria din Selimbar e super, lux...cred ca e cea mai faina din tara!
anda_nechita spune-mi te rog cum a fost cand te-ai casatorit tu la primarie?Sunt multi in noiembrie? Ai stat mult la coada?
Mai vreau sa te intreb ceva: cum a fost vremea?Sunt un pic stresata, sa nu ploua, sa nu fie frig...mai rau, sa nu ninga! Imi place mult coafura ta, unde te-ai aranjat?As vrea sa vad mai multe poze, se poate?
Apropo de black list: DJ de la Galileo s-a imbatat la o nunta la Palace, a facut scandal, a fost dat afara...adus alt DJ si ca urmare ei nu mai au acces la Palace.
Va pup:bye_04:

anda_nechita
30.06.2006, 19:14:12
Eu mi-am laut sandale din dumbrava cu 500 de mii , sunt superbe si super comode. nu pot pune poza ca e prea mare, trebuie sa nvat s-o fac mai mica. am 2 perechi de sandale de nunta ca mai luasem ceva mai demult, dar nu i-au placut la mami /:) ... si-apai cand le-am incercat pe celelate .. adevarul e ca nici nu e termen de comparatie ... :x
SAlut! astia de la noela lucreaza mult si pentru export, dar acolo insista mai mult la cusaturi. De aceea este si un material de callitate! SI de ce sa inchiriezi rochia daca tot poti sa o cumperi iefti? Mie cel putin imi plac de numa, si am fost foarte multumita de conslierea care am primit-o!

ATENTIE la cercuri! eu mi-am cumparat un cerc, vizavi de cedonia, si a avut un defect, de mi-a facut rana. In plus m-am chinuit toata nunta cu el. n-a fost chiar placut cand m-am dezbracat si aveam rana pe ambele solduri!

anda_nechita
30.06.2006, 19:23:11
Alice, nu te-ai interesat daca poti face cununia in Selimbar? Ma gandesc sa nu fie conditie ca unu din soti sa aibe domiciliul in Selimbar.Eu ma gandeam sa facem cununia acolo daca se poate. Primaria din Selimbar e super, lux...cred ca e cea mai faina din tara!
anda_nechita spune-mi te rog cum a fost cand te-ai casatorit tu la primarie?Sunt multi in noiembrie? Ai stat mult la coada?
Mai vreau sa te intreb ceva: cum a fost vremea?Sunt un pic stresata, sa nu ploua, sa nu fie frig...mai rau, sa nu ninga! Imi place mult coafura ta, unde te-ai aranjat?As vrea sa vad mai multe poze, se poate?
Apropo de black list: DJ de la Galileo s-a imbatat la o nunta la Palace, a facut scandal, a fost dat afara...adus alt DJ si ca urmare ei nu mai au acces la Palace.
Va pup:bye_04:

Salutare,

eu la primarie nu am stat mult, ca eram la 9.30 programata. erau multe cununii civile dupa mine. Toata chestia a durat 15 minute. si apoi m-am plimbat prin cetatea sighisoarei, am facut poze intr-un parc, (am calcat si intr-un rahat #-o :)) ), dar a fost fain. la biserica am fost la 12, ne-am incadrat perfect in timp. Am avut cor, care a facut toata nunta, mi se face pielea gainaa cand ma gandesc! a fost foarte frumos!
Vreau sa iti trimit poze, dar intra pe messenger cu numele meu, ca sunt imense ca si calitate.

DE freza...sa nu iti zic, mi-a veit un cuafez acasa, in sighisora, si a facut cum a vrut el, nu cum am zis eu, dar n-am mai avut timp sa schimb, asa ca am lasat parul cum era... o sa vezi in poze!

adevarul e ca a trecut mai repede decat am crezut si ca imi cam pare rau ca a trecut asa repede :(( !

laura81
30.06.2006, 19:41:33
Si eu mi-am luat cercul de la noela (da, asa-i zice la cel de peste drum de cedonia) dar nu am probleme cu el. l-am pus de vreo 3-4 ori pe mine. sper ca e ok.
Fetelor, voi aveti timp sa va faceti un flotant daca cunoasteti pe cineva in selimbar, cisnadie etc. cica si acolo e faina primaria. nu are rost sa stati sa isi bata joc astia de voi si de casatoria voastra. eu azi mi-am scos buletinul ca mi-am facut flotant pe sb, buletinul mi-e pe tm, e prea tarziu sa mai pot face ceva. cum avem restaurantul afara din oras era prea mult sa facem drumuri si la primarie. dar de ce sa nu faci totul in selimbar? inclusiv biserica. eu zic ca e o idee super. sau in cisnadie-cisnadioara. cu pozele mirilor sus la cetate. eu si la asta m-am gandit la un mom dat.

Bibi
02.07.2006, 12:58:29
Voi ati vrut la 9.30 la primarie?Eu as vrea la 11.45, maxim 12.La 12jumate e biserica. Am crezut ca ai avut nunta in Sibiu, de aia te-am intrebat cum a fost la Primarie. Sunt curioasa daca in noiembrie sunt la fel de multe cununii(nunti) ca si acum?!
Nu pot intra pe mess pentru ca nu il am instalat si eu nu ma pricep. Pe mail nu le poti trimite?
Ce ai avut peste rochita? Si eu va trebui sa-mi iau ceva peste, dar inca nu stiu ce! Cam ce se poarta: blanita, sal...???
Unde ati fost in luna de miere? Eu vreau sa mergem undeva unde e cald si bine, sa putem face plaje...dar sa nu fie nici sump(tare)!
Pupici

meky
02.07.2006, 13:16:16
Ca sa faci cununia in Selimbar, trebuie unul din soti sa aive domiciliul in Selimbar. Eu acolo il am, de asta pot face cununia acolo. Nu inteleg cu ce e mai cu coarne primaria din Sibiu? Intradevar este locatia mai frumoasa, dar si sa stai atata la coada, ia din frumusete ca te saturi.

anda_nechita
02.07.2006, 17:39:29
Voi ati vrut la 9.30 la primarie?Eu as vrea la 11.45, maxim 12.La 12jumate e biserica. Am crezut ca ai avut nunta in Sibiu, de aia te-am intrebat cum a fost la Primarie. Sunt curioasa daca in noiembrie sunt la fel de multe cununii(nunti) ca si acum?!
Nu pot intra pe mess pentru ca nu il am instalat si eu nu ma pricep. Pe mail nu le poti trimite?
Ce ai avut peste rochita? Si eu va trebui sa-mi iau ceva peste, dar inca nu stiu ce! Cam ce se poarta: blanita, sal...???
Unde ati fost in luna de miere? Eu vreau sa mergem undeva unde e cald si bine, sa putem face plaje...dar sa nu fie nici sump(tare)!
Pupici
Salut!

Da, am fost la 9.30 la biserica, ca asa ne-au programat alea, aveau multe cunuii civile in ziua aia, mirese vreo 3. nu sunt foarte multe nunti in noiembrie, mai ales ca e inainte depost, dar poti sa stii? e de la an la an diferit. La noi se fac multe poze prin cetate.

In SIbiu am terminat facultatea, de acee mi-am facut si invitatiile acolo si m-am interesat de multe, chiar si de decor.

Iti trimit pe mail niste poze. Eu am avut un blezer din satin peste, acolo la cedonia face la comanda cu 300 -500 000 lei, daca e cu blanita. Eu am vrut teoretic o esarfa din blana, dar sub 2 000 000 nu am gasit asa ca, am ales ce am putut. nu a fost frig in ziua aceea, era doar ceata, si spre seara a ploua, dar eu nu am vrut sa fiu chiar dezbracata in biserica!

In luna de miere... am fost vreo 5 zile la sinaia, la o pensiune, a fost super fain, ca am putut sa ma odihnesc. nu am facut nimic, decat ne-am plimbat si am dormit!

nici o grija, va fi oricum fain chiar daca e noiembrie!

pupici!

anda_nechita
03.07.2006, 10:03:14

De ce va face-ti atatea probleme, eu am fost la 9.30 la primarie, la 10 am fost gata. Pana la 12, pana am fost programata la biserica am facut niste poze si ne-am incadrat perfect in timp! nici nu mi-a venit sa cred ca a trecut timpul asa de repede!

Stati linistite fetelor!, O sa fie bine!

alice
03.07.2006, 10:38:55
Mie mi se pare cam lung timpul de la 10 la 12.Laura ce ai facut cu programarile?Da-ne vesti.

laura81
03.07.2006, 12:10:00
Na buuuun!

Hai sa va povestesc minunatele experiente din ultimele 3 zile:
- plecat la nunt alanga bucuresti sambata la 1
- nunta d enoapte la sat, in aer liber:((
- dardait de frig ca o nebuna pe un scaun de plastic albastru la distanta de 1 metru jumate d eboxe
- formatie de populara, evident :D
- mers la culcare numai la 5 dimineata pt ca baietii s-au imbatat. macar ei s-au dsitart (:|
- plecat la 1 ianpoi catre sb, rupti de oboseala si mahmureala - cu ocazia asta m-am bucurat ca la noi nu se fac nunti de noapte :suuuper:
- ajuns in sb unde mers direct la primarie. aici ajunsese mami la ora 1 si era a SASEA PERSOANA ...
Sunt sigura ca vreti sa stiti la cat au venit primii: SAMBATA DIMINEATA LA 6 !!! :madlaugh:
Mami a stat juma de zi, am venit si am stat si noicat am mai putut, peste noapte a stat tati, dimineata la 6 ne-am dus iar noi.
Detalii despre asta : se face o lista cu care ce ora vrea, in ordinea in care ai venit. mami nu a prins decat 11 fara un sfert ca sa fie cat de cat rezonabil pt noi, desi am fi vrut dupa 11 (am biserica la 12). se sta afara, pe banci, sau in masini (noaptea se cam doarme prin masini), deci nu stau toti aliniati. vin membri ai familiei, se schimba, etc.
La 8 dimineata te lasa sa intri in primarie, pe coridor sus, unul din voi merge si plateste taxa de cununie jos (170 de mii), se intra cu randul .. si gata.
Eu sunt o fericita, pt ca la nunta de sambata s-a c...at o pasare pe mine (beton, in rochie de ocazie :A ) si chiar ziceam , poate o sa avem noroc cu primaria. si am avut, pt ca eram a sasea pereche dar a 4 n-a mai aparut (tipa a stat sambata, dupa ceare le-a zis celorlalti ca are copil si nu poate sta peste noapte. astia n-au zis nimic, dar cum ea nu a mai aparut nici duminc anici luni dimineata, eu i-am luat ora pt ca era fix 11.15, cat vroiam noi. si s-au decalat putin pt ca si din urmatorii au preferat ora noastra etc. dar in general nus e intampla asta, pt ca cineva din fam trebe sa fie acolo, se mai ia lista si se mai reface cateodata.
Asta a fost epopeea, ma bucur ca s-a terminat. mami a zis ca a fost o amintire a vremurilor cand statea asa pentru unt sau lapte :grin: ...
Eu zic sa cautati sa va faceti flotant sau s-o faceti altundeva daca puteti. sau sa stati, pana la urma nu-i un capat de lume, dar e enervanta ideea in sine. :-L
Dimineata erau 17 cupluri, dar cine ar mai fi venit nu stiu daca mai avea loc. inainte de 10 poate. si dupa 2. au fost si care au vrut 3 jumate ca au nunta de noapte. dar in principiu se ocupa tot de cu seara cel tarziu. (din sfert in sfert de ora sunt programarile, dar se stie ca se va decala toata chestia cu cate vreun sfert de ora)
Gata ca v-am omorat :[email protected]

alice
03.07.2006, 12:21:35
Deci ai mei or sa stea la coada...........nasol.Oricum o sa facem cu randul.Doamne ce nebunie.Sa te mai mariti?????????

meky
03.07.2006, 19:27:45
alice, imi cer mii de scuze ca nu ti-am multumit pt pozele care mi le-ai trimis, dar numai astazi le-am vazut. Am crezut ca ai uitat sa mi le trimiti si nu am vrut sa insist. Intradevar, frumos a iesit sala. Tu ai in 23 septembrie? Nu stiu de ce am avut impresia ca ai inaintea mea cu o saptamana....!
Cum mai merg pregatirile, ca se apropie tot mai mult nunta? Valabil pt toate :) V-ati interesat de flori, care sunt preturile? Buchetul de mireasa?
Eu inca nu, dar am auzit ca s-au cam scumpit florile.

Danielle
04.07.2006, 00:09:37
:| Aoleu fetelooooooooooooor!

Am fost plecata cateva zile la tara si m-a luat groaza cand am citit povestile astea horror legate de primaria din Sibiu.
Eu una am scapat de nebunia asta. Am facut nunta la Ploiesti (Flotantul il facusem cu 4 zile inainte de a depune actele la Casa Casatoriilor. :-"Fugise sotul meu cu buletinul la Ploiesti, iar nasii s-au oferit sa ma ia in spatiu. Altfel nush ce ma faceam...) Eu cred ca a fost asa liber si lejer in perioada aceea la Casa Casatoriilor in Ploiesti, pentru ca atunci nu se puteau face cununii religioase (parca nu e voie pana la Boboteaza). Pentru noi nebunia nebunia in sine a fost toata "excursia" ce a trebuit sa o facem prin toata tara: Bucuresti - Ploiesti - Sibiu - Valcea - Timisoara - Resita - Bucuresti... Fugi rezolva cumva cu actele, fugi convinge parintii ca omu` asta e barbatu` vietii tale... :D Pai, daca mai aveam si pb asta cu statul la coada... ma mai maritam eu din parti. E inadmisibil chinul si stresul asta. De parca nu ne ajung toate celelalte..
Ma gandesc, ca sa scapi de asa coada tb sa te casatoresti civil in perioadele de post. Multa lume nu prea prefera acele perioade pt ca vor sa aiba civilul si cununia religioasa in aceasi zi.

Despre mine... Am ajuns la concluzia ca vreau sa imi fac rochia de mireasa la comanda. Macar asa o sa ma simt impacata la capitolul asta. Ceea ce am vazut pana acum in materie de rochii de mireasa: ori nu imi place, ori nu ma avantajeaza. :-<
Verisoara-mea a zis ca ea vrea cocarde la nunta. Ca unde s-au mai pomenit nuntasi fara asa ceva in piept? Asa ca musai sa luam cocarde.
Despre fotograf si cameraman no news. Inca nu am stabilit nimic. Acum incep cercetarile despre ce si cum.

Keep in touch! Va pup.

Danielle
04.07.2006, 00:18:23
:) V-ati interesat de flori, care sunt preturile? Buchetul de mireasa?
Eu inca nu, dar am auzit ca s-au cam scumpit florile.

Nu stiu sa iti dau acum detalii referitoare la pretul buchetelor de mireasa. Eu una vreau sa apelez la o doamna ce vinde flori in piata. Asa scap mai ieftin, iar buchetul o sa iasa la fel de frumos.
Si da... cica s-au pus accize de 105% la flori... :| O sa iesim destul de costisitor la capitolul asta. Totusi, ti-as sugera sa nu apelezi din prima la o florarie. E drept, depinde si ce iti doresti.
Pup si somn usor. (:|

movulina
04.07.2006, 08:57:05
Salutare feteleeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!
legat de flori: si eu stiu pe cineva in piatza si am de gand sa apelez la ea pentru absolut toate aranjamentele florale............tot tot tot.................

Si acu legat de cununie:
-ingrozita de povestile pe care le-am auzit m-am decis.............adik sunt cateva fete aici care stiu ca eu aveam de gand sa fac cununia la sfat inainte de biserica
-vorbesc cu tata: il trimit la o pila sa se intereseze daca Joi (29.06.2006) se mai pot depune actele pentru sambata 08.07.2006 si culmea a venit acasa cu raspuns afirmativ...................
- joi (29.06.2006) la ora ................cred ca era 7:30-8:00 ma duk cu al meu.............si cu tata.................dupa ce am umblat la analize si certificate prenuptiale si pana me` de ne-am saturat.................
- intram acolo............intreaba doamna aia mai roskata ce dorim....i-am zis.............in 20 de minute a fost gata si dosarul................si am plecat fiecare la lucru (tata acasa doh............ )
- si uite asa fara nici o pila mi-am programat cununia stand, cred, in total in primarie pentru chestia asta nici 30 de mintz...........
- doh.............drept e ca e o ora care nu convine la multa loome insa mie imi convine de minune: 14:30 super misto............am timp sa ma duck la coafor...........si bineinteles sa dorm de dimineatza .....................si dupa cununie mergem la Ocna, la un gratar in curmatura....................inka nush.........dar ptr mine sunt atractiv..............
- si in 29 cand am nunta numai bine ca tre sa fiu gata pana pe la 11:30.........deci concluzie? totul merge relativ bine

spor la pregatiri

meky
04.07.2006, 13:53:43
Si eu m-am gandit sa vorbesc cu cineva din piata pentru flori,mai putem negocia asa. Si eu as fi vrut sa fac cununia in alta zi, dar incapatanatul de viitor sot al meu, nu vrea. El vrea ca si la cununie sa fiu mireasa. Sa ma trezesc eu de la 6 dimineata pentru mofturile lui :) Incep sa disper, mai am atatea de facut si timpul trece pe nesimtite. Ma credeti ca nu am dat toate invitatiile? Tot mai avem cateva...

oanai
04.07.2006, 15:34:34
M-ati speriat ingrozitor cu statul la coada pt.a ma casatori civil.E bataie de joc.Eu am nunta in septembrie si ma gandeam sa fac si cununia civila si religioasa in aceeasi zi.Acum nu mai vreau fiindca n-am de gand sa ma chinui si sa-mi chinui si familia cu statul la cozi.Voiam sa va intreb:se oficiaza casatorii civile si in zilele lucratoare?Ma gandeam sa ma casatoresc lunea sau miercurea.Ce ziceti?Se poate?

alice
04.07.2006, 15:52:58
Si pe mine m-ar bate gandul.Dar sa o iau de la capat cu:costumas,pantofi,freza,flori,cheama rudele,iar nebunie,mai bine o data si gata

oanai
04.07.2006, 16:06:53
Si pe mine m-ar bate gandul.Dar sa o iau de la capat cu:costumas,pantofi,freza,flori,cheama rudele,iar nebunie,mai bine o data si gata
Nu,n-ar fi nebunie.As chema numai parintii nostri,bunicii si nasii.Numai rudele foarte apropiate nu veri de grad 3,4 sau 5.M-as imbraca intr-o rochita sau costumas pe care deja le am-sunt mai de ocazie.Dupa cununie dam o masa la restaurant si gata.Imi suride din ce in ce mai mult varianta asta.

laura81
04.07.2006, 19:15:27
Danielle, eu as face cocarda numa verisoarei mele mai fitoase, ca doar eu ma marit nu ea, fac cum vreau, sa faca cocarde la nunta ei :D
Cununii se pot face in orice zi a saptamanii. viviana, ai prins loc pt ca ai vrut 14.30, dar toti ceilalti la 14. 30 sunt de mult cununati la sfat, si la biserica, si cu pozele facute, si aperitivul mancat. daca ai nunta de nopate e altceva dar in sb nu se fac. super daca v-ati hotarat sa le faceti separat, ati scapat de un chin. dar numa de-aia ati scapat de coada 8-}
Fetelor, cu cununia mai devreme nu stiu ce sa zic, pana la urma n-a fost asa greu cu statul la primarie ... se sta pe bancute, racoare seara, e relaxant ... alegerea e a fiecareia, acum ma bucur ca am ales asa ... depinde care cum lucrati, daca parintii pot sa va ajute, etc ... cum hotarati voi.

Danielle
04.07.2006, 22:27:48
laurel,

Asa ar tb sa fac cu cocardele, dar de ar fi singura cu fitze si pretentii... Ca parca si vad rudele de la tara venind sa-si pun "cheptul" la vedere sa le "intep" cocarda langa inimioara... :D Sunt asa stresata.
Stam lipiti de compurile astea nesuferite si numaram AMRul pana la nunta. Si nu pt ca nu mai putem de dragul nuntii, dar ajungem si noi sa ne vedem dupa aproape 7 luni... :((
Fetelor, credeti-ma, cel mai important e sa fim sanatoase si fericite in casatoria noastra. Pana in final ziua aia e un mic fleac... Dar unul frumos noua. :)
Va hug-uiesc, miresicilor.

alice
05.07.2006, 09:54:35
MEKY ce ai mai luat de la cedonia?in afara de huse?Si cine iti aranjeaza masa si iti pune Jumbo,etc?
Laura vreau un telefon de la tipa cu florile.Le face faine?Sau nu?
Si inca o intrebare:freza+machiaj unde si daca va rezervati cu mult inainte?
Eu de cocarde nu vreau sa aud.Deci nu o sa existe.Poate la nasi si parinti.Dar floricele mici naturale.Atat.

oanai
05.07.2006, 10:10:14
Oana, daca vrei iti dau nr unei tipe care imi face cate ceva la sala, mie imi cam face restaurantul tot ce vreau. ea imi mai pune niste voaluri la trepte, e un balansoar pe care mi-l aranjeaza, deci nu atatea chestii ce tin de sala. daca vrei spune si iti scriu nr, are acasa poze cu ce nunti a mai aranjat si preturile sunt super ok, mai ales ca nu e cunoscuta (nici nu stiu daca are firma). eu stiu ca masa mirilor e pe la 500 de mii, mi se pare mult 1 mil ....
Materialele ti le dau ei, nu le cumperi tu. sau depinde, tipa asta imi aranjeaza si florile daca tot se duce, si florile le-am comandat de la altcineva. dar are si pe cineva cu muzica -cica cu instalatie de fum, baloane de sapun etc , na, sunt mai multe chestii.
Acum am vazut mesajul tau.Daca poti,da-mi te rog nr.tipei.Multumesc mult

laura81
05.07.2006, 10:52:32
Oana, ti-am trimis mesaj pe privat.
Alice, daca vrei iti arat poze dupa nunta sa vezi cum face tipa florile. ... :)) A, ba nu, o sa le vezi live :)) Ce-am vazut de la ea mi-a placut.... Iti trimit si tie pe privat.

alice
05.07.2006, 11:32:25
Laura ea iti face buchetul tau,si cel de pe masa mirilor si...........face si pt domnisori?
Eu as vrea afara la intrare o arcada cu flori.Adica nu baloane.Oare face cineva?

meky
05.07.2006, 15:53:27
alice, de la Cedonia am luat husele, masa mirilor, Jumbo cel mai mare si esarfe ca si culoarea huselor pt. a le pune in capatul meselor ca niste fontite sau vad atunci, inca nu stiu sigur cum le pun. Pe mese am niste cosulete inalte cu flori si o lumanare in mijloc. In loc clasica inimioara de baloane din spatele mesei mirilor, voi pune tot o inimioara, dar imbracata in iedera cu flori albe. Nu stiu ce sa mai fac....
Spuneti-mi si mie cu cat se face un buchet de mireasa? Daca va intereseaza machiajul, ar fi o varianta la Nataly pe B-dul Victoriei,bl29 ,langa caminul studentesc.La Bianca,machiaza super.
Referitor la cocarde, numai in Oltenia se pun la toti invitatii si flori artificiale oribile. Eu una nu vreau sa aud de asa ceva, doar parintilor si nasilor din trandafiri naturali.

meky
05.07.2006, 15:55:58
laura....tu mai ai cel mai putin pana la nunta.Iti doresc sa-ti iese toate asa cum iti doresti si intradevar sa fie cea mai fericita zi din viata ta. Cu pregatirile cum stai?

laura81
05.07.2006, 23:39:32
Laura ea iti face buchetul tau,si cel de pe masa mirilor si...........face si pt domnisori?
Eu as vrea afara la intrare o arcada cu flori.Adica nu baloane.Oare face cineva?

Tipa imi face 30 de aranjamente pt mese, buchetul meu si al nasei si 2 aranjamente pt masa mirilor. o mai ajuta cineva. a, si o inima din flori pe masina. arcadele de flori se pot face dar ies f scump.

laura81
05.07.2006, 23:50:18
laura....tu mai ai cel mai putin pana la nunta.Iti doresc sa-ti iese toate asa cum iti doresti si intradevar sa fie cea mai fericita zi din viata ta. Cu pregatirile cum stai?

Ma... mersi, sa fie!
Cum sa stau, incep sa ma enervez din orice, toti se trezesc sa nu le convina cate ceva, mama vrea voalul nu stiu cum, soacra sa schimbam meniul, nu avem confirmari de la toata lumea, mai e de vorbit cu fotograful, cameramanul, florareasa, coafeza, am uitat sa comandam prajituri, am de facut (manual) niste mici cadouri pt invitati (un fel de papirusuri cu motto-uri despre dragoste, asa, in loc de cocarde ca nu-mi prea plac), toata lumea trage de mine dar nimeni nu ia hotari doar dau sugestii si se supara ca le sau nu le ascult 8-|... si nu suntem in sb, caut cu nasa rochie, pantofi etc pt ea, ca si ea se marita.#-o cam asa stau.
nu mai fac proba pt freza, proba pt machiaj, toata lumea ma asigura ca va fi ok. oricum nu stiu ce freza vreau asa ca ... cred ca asta o las sa fie "surpriza" :D [-o<
Cam vreau sa se termine, ai mei se cearta din detalii prostesti :((, fac curatenii :-L, cumpara covoare noi :madlaugh:, zugravesc :wacko: ...Sunt nebuni, ma scot din sarite cu chestiile astea :gen_20: M-am saturat putin, nu stiu ce as fi facut daca lucram. :gen_07:
Cam asa e ultima saptamana. :gen_01:
Si categoric, numai eu iau hotarari, pt ca numai eu sa fiu tapul ispasitor pt cei care sigur vor fi nemultumiti. :gen_04: Destept al meu, zice numai "cum vrei tu draga" :gen_15:

Danielle
06.07.2006, 00:19:01
laurel,

Am ras si plans citind ultimul tau post. Of... Cred ca abia astepti sa vina ziua nuntii, si sa si treaca...>:D<
Eu ce sa zic... Tot spun ca imi fac rochia de mireasa, dar cum mama are programul pana seara la munca, nu ma pot duce fara ea. Ca deh, tb sa isi dea si ea cu parerea. Si uite asa inca stau si astept... :-SSSi uite cum eu nu am nimic. Ciu-ciu rochie, ciu-ciu decizii clare... La mine toate sunt cam asa:
- se da veste in tara pt coafeza/ stylist si cosmeticiana. Mda... 8-|
- femeile din "sfatul batranilor" tot incearca sa ma convinga sa las domnule husele pt scaune, ca si asa o sa avem suficiente cheltuieli. Pt ce inca una in plus? Buuuuuuun... 8-|
- am dat de un fotograf. Ramane de vazut daca sotul e de acord... 8-|
- cameraman? Inca e in faza de pending... 8-|
- flori? oh da... cica eu vroiam nunta cu motiv de toamna.. o sa iasa cu motive de de toate....8-|

No fun cu toata treaba asta. Ca daca ma mai enerveaza acum iau niste paturi si ii invit la un picnic pe camp spre Selimbar. :D

laurel, sper sa treaca repede timpul asta pt tine. Sa fiti bine! Mereu auzeam inainte de nunta cum ajungeau sa se cearte mirii la cutite din cauza stresului... Sper sa nu fie si cazul nostru. :)
Pana la nunta... ce sa zic? Rabdare si tutun tuturor. ;)

alice
06.07.2006, 08:19:05
Atunci astept sa vad la tine ce face.Sper ca nu e prea tarziu.E ocupata tare?Si foarte important:CAT te-au costat toate?Desi sigur e un pret bun cunoscandu-te pe tine.Ca tu nu arunci cu banii aiureA.

alice
06.07.2006, 08:21:30
alice, de la Cedonia am luat husele, masa mirilor, Jumbo cel mai mare si esarfe ca si culoarea huselor pt. a le pune in capatul meselor ca niste fontite sau vad atunci, inca nu stiu sigur cum le pun. Pe mese am niste cosulete inalte cu flori si o lumanare in mijloc. In loc clasica inimioara de baloane din spatele mesei mirilor, voi pune tot o inimioara, dar imbracata in iedera cu flori albe. Nu stiu ce sa mai fac....

Sa incepem:
1.Cine iti aranjeaza masa +Jumbo,etc?Voi sau firma?
2.Cosuletele le-ai cumparat?
3.Inimioara aia mi se pare ceva fain.De unde?

laura81
06.07.2006, 10:19:35
Alice, nu stiu cat costa pt ca pe cuvant, nici nu am intrebat si nicinu vreau sa ma influenteze. tot ce stiu e ca va fi mai ieftin decat de la o florarie/firma etc. am vrut multe aranjamente la care am renuntat pe motiv de bani, dar daca am ajuns la forma asta finala, unde florile sunt cele mai importante, nu imi pasa cat costa!
Danielle ... cateva sfaturi, poate te ajuta (ca de la o cunoscatoare, deja mi se pare ca am trecut prin toate :D):
- programare la machiaj mi-am facut acum cateva zile(deci cu 2 sapt inainte de nunta, la o tipa nerecomandata, care nu stiucum machiaza si care nu face probe). m-a asigurat ca in ziua aia imiacorda tot timpul si ca va fi bine,si mi-a placut de ea, am hotarat sa mai las una alta si pe mana specialistilor, nu sa ma tot stresez eu. Daca vrei, salonul e peste drum de cec, banc post etc, pe un lateral la blocului, "chic" ii zice parca.
- lasa balta husele daca are restaurantul scaune faine. daca sunt uratele, na, ia-le, dar daca sunt ok asa-i, nu te complica, oricum unii le considera incomode.
- unde e fotograf de obicei e si cameraman si lucreaza impreuna, intreaba-l pe fotograf
- motivele de toamna, daca ai idei, poti sa le pastrezi, sunt aranjamente pt mese dinalea,cu spice, cu tente maronii ... se pot face si cu motiv de toamna, nu inseamna ca daca pui flori nu vor fi ok. fa niste aranjamente de-alea - nu stiu cum sa zic, eu am vazut prin magazine, din alea din "uscaturi" /:) ... Cred ca in sibiu am o poza, iti trimit cand ma intorc ca nu sunt acasa...
- ROCHIA: cel mai important, mergi si incearca rochii!! nu le cataloga numa cum le vezi pe umeras,e o dif de la cer la pamant, stiu si de la mine si de la nasa mea, am fost cu ea alaltaieri (si e dificila de nu-ti imaginezi) - si vreau sa-ti zic ca a gasit in prima zi. rochie pe care n-a vrut s-o probeze ca i se parea prea impopotonata. pe ea e divina. asa ca probeaza, regula nr 1!!B-)
Si daca chiar nu gasesti, fa-ti-o. am vazut multe rochii faucte care au iesit exact cum si-au dorit miresicile. daca vrei iti recomand pe cineva, mie mi-a lucrat ceva la rochie si am fost f multumita.
Cam atat, scuze daca va terorizez, da numa de nunti pot vorbi n ultimul timp, si aici e cel mai indicat ca restul lumii nu ma mai suporta :))

alice
06.07.2006, 10:34:39
OK Laura ma las pe mana ta cu florile.Astept sa vad la tine,dupa care o sun.Sper numai sa nu-mi zica ca nu are loc,sau timp,etc

movulina
06.07.2006, 12:54:50
Salutare fetele!
Revin cu vechea propunere: ce ar fi sa ne vedem intr-o seara la un suc..........eu una nu va cunosc si tare as vrea .........
Apropos: cu putin norok luni,marti, miercuri o sa va aduk niste poze de la cununie...........
va pupacesk

Corinna
06.07.2006, 14:49:57
Salutare Alinuta si eu sunt o miresica din Sibiu dar dupa cum se vede voi aveti deja treaba asta rezolvata. Eu am nunta in 19 august si am emoti foarte mari.Dar problema e ca eu nu merg in tara decat numai in 1 august si nu stiu de unde sa iau rochita, eu imi doresc o rochita cu trena sti cumva unde as putea gasi??? Mas bucura foarte mult daca miai putea da niste adrese din sibiu sa din regiune, ma bucur mult ca am dat de voi si sper sa ne ma scriemi, sau sa-mi raspundeti pupici

Danielle
06.07.2006, 15:46:04
laurel,

Saru-mana de sfaturi. :*
Problema la mine e ca stresul nuntii s-a suprapus cu un eveniment mai putin placut, moartea tatalui. Si starea mea emotionala e bucurie si tristete in acelasi timp. Nu prea reusesc eu sa ma adun intotdeauna.

Acum vreau sa iti spun mai detaliat despre ce scrisesem mai sus.
- Programarea la coafura si machiaj am considerat sa o fac de pe acum. Machiajul mai merge el cum merge, dar coafura e un risc, daca acea persoana, care se ocupa de tine, e o profesionista "second - hand". :) Cred ca ma intelegi. Plus ca o sa fie o gramada de nunti in septembrie. - Eu una stiu ce emotii am avut cand m-am dus in Ploiesti inainte cu 2 ore de cununia civila. Ma dusesem la un salon renumit si noroc ca li s-a facut la aia mila, ca nu aveam programare. Nimic. Dar m-au luat si m-au rezolvat. In timp util. Am fost multumita. :D
Multumesc de pont, legat de salon.
- Husele inca raman cu semnul intrebarii pentru mine. Am zis ca o sa ma duc sapt. viitoare la restaurant, ca am inteles ca ar avea ei nu stiu ce fete de masa. Poate imi vor placea si o sa ma ajute in vederea decorarii meselor. Si in cazul acesta poate am sa renunt si la huse. Scaunele par a fi ok. (Nu mai imi aduc exact aminte.)
- laurel, asa e. Unde e fotograf e si cameraman. Doar ca eu am vb. cu cineva ce lucreaza la ASTRA. E prieten de familie al unei doamne. Si am incredere in profesionalismul lui. (Pretul inca nu il stiu.) De asemenea, sotul meu vrea fotografiile pe un aparat cu film, nu digital. Calitatea e mult mai buna astfel. Si dupa vrem sa avem si filmul... Deci... :-":)
Apropo, cam cat ia un fotograf?
- legat de motivele de toamna... Nu prea imi vine mie sa pun spice. Sala nu are tenta rustica, si ar parea putin fortat. Dar m-am gandit ca as putea pune pe fiecare masa un bol mare cu apa colorata (probabil bordeaux). In bol sa pluteasca niste frunze din alea colorate (sunt unele ce sunt mereu asa... Dar nu mai stiu in Sibiu unde sa gasesc copacii aia...) Printre frunze am sa pun niste lumanari plutitoare. Lateral as putea pune cate o lumanare intr-un pahar mai gros umplut cu boabe de porumb (rosii). Din acelea din care se fac floricele de porumb.
Nu vreau sa exagerez cu impopotonatul, caci si asa o sa fie mesele pline de sticle si alte minuni.
Nu m-am gandit cum sa fac cu masa mirilor. Voi ce ati spune in spatele mesei in afara de inimioara aceea clasica? :-\ Mie nu prea imi plac inimioarele. Ma gandeam la tulle... Cu niste flori (nu stiu de care) prinse sporadic.
- Despre rochie... Mie nu mi-au placut modelele ce le-am vazut. De asta am ajuns la concluzia ca mai bine dau comanda. O vreau din satin de culoarea perlei.. Sus vreau ceva din dantela... In fine... :) Trebuie sa vb cu o croitoreasa. ;-) (Da, ti-as multumi daca mi-ai da niste date referitoare la persoana la care ai apelat tu. - Eu am doua recomandari, ramane acum sa vad cum sunt si la ce preturi lucreaza.)
Pup. :*

laura81
06.07.2006, 20:54:03
Danielle, la mine fotograful + cameramanul sunt 12 milioane. pozele oricum ti le da pe cd si le poti scoate cand vrei, nu trebui eneaparat sa fie pe film ca sa ramana la voi. dar na, daca vrea el asa, merge si asa ....
Corina, rochii cu trena in sb nu am vazut, sau nu-mi amintesc cel putin. uite-te ce ne-ammai scris la inceput, liste de magazine si alte de-astea, o sa te ajute cand vii si va trebui sa cauti in graba. dar de ce nu ti-o iei de-acolo?
In oradea pot sa-ti spun un magazin numai cu rochii cu trena ... ;;) ... Superbe, dar sa stii ca sunt tare incomode. fara trena detasabila, nici nu mi-ar trece princap. ieri si-a luat o prietena rochia, dar are trena detasabila. daca e sa ti-o agate de mana sau cu nasturei in spate e si ca naiba de mare, si grea, si incomoda, si nici n-arata bine prinsa sus. asta am vazut in 5-6 cazuri, tot ce a incercat prietena mea.

meky
06.07.2006, 23:35:23
alice, de masa mirilor si jumbo se ocupa ei, dar la masa as mai vrea sa adaug eu cate ceva. Doar nu ma cocotez sa pun eu jumbo :)
Referitor la certurile din perioada asta, cand se apropie nunta, cred ca majoritatea se "ciondanesc" din cauza stresului si apar discutii. Noi chiar ieri ne-am certat putin pt ca am uitat sa-i scriu 2 invitatii cu niste prieteni de-ai lui. De fapt eu i-am amintit ca nu le-a dat invitatii si el pe cine sa dea vina....pe mine,care m-am enervat la culme. Deja ma streseaza, spunea ca el are timp de toate, sa nu-l stresez ca el le rezolva si acum intra in panica pt ca nu reuseste sa faca ce si-a propus atunci cand trebuia. Unde ne mutam, trebuie sa zugravim ib bucatarie si vad ca nu prea are cine.....Sunt plina de nervi.

movulina
07.07.2006, 07:54:26
salutare fetele
Daca e vb de miri si al meu e la fel.............n-am cu cine vorbi.
Noi acum sambata ne cununam...........si..............el.............. ...............................................vre a sa-si ia costumul de cununie sambata dimineatza (cununia e la 14:30).............pfuuuuuuuuuuuuu
MA STRESEAZAAAAAAAAAAA si chiar ma inerveazaaaaaaaaaa

de unde ati luat bautura (suc, bere, apa min.)? Ati gasit depozite care accepta plata dupa nunta???

alice
07.07.2006, 09:39:29
Pe mine fotograful si filmatul ma costa 8,5 miloane.Mi le face Hanea care ne-a facut pozele pentru album

laura81
07.07.2006, 09:50:59
salutare fetele
Daca e vb de miri si al meu e la fel.............n-am cu cine vorbi.
Noi acum sambata ne cununam...........si..............el.............. ...............................................vre a sa-si ia costumul de cununie sambata dimineatza (cununia e la 14:30).............pfuuuuuuuuuuuuu
MA STRESEAZAAAAAAAAAAA si chiar ma inerveazaaaaaaaaaa

de unde ati luat bautura (suc, bere, apa min.)? Ati gasit depozite care accepta plata dupa nunta???

Mai, parerea mea e ca poate sa ia costumul ala, doar nu-si cumpara altul pt un sfert de ora cat va dura primaria!! Si il ia cu o camasa normala, o cravata (nu dracie de-aia de care au mirii) si e ok, oricum nu-l observa multa lume pe mire :)
La noi bautura e de la sala, am inteles ca e un loc pe alba iulia, ar fi cel mai ieftin, dar nu stiu mai mult. undeva dupa curba de dupa mal, cum cobori din centru.

alice
07.07.2006, 13:17:01
Unde gasesc boluri din alea de sticla pe care sa le umplu cu diferite chestii pe care sa le pun pe masa?Laura nu aveai tu ceva idei din astea?

oanai
07.07.2006, 13:37:26
Unde gasesc boluri din alea de sticla pe care sa le umplu cu diferite chestii pe care sa le pun pe masa?Laura nu aveai tu ceva idei din astea?Intreaba mai intai la restaurant.S-ar putea sa aiba ei

alice
07.07.2006, 15:14:22
Nu au.Sigur.Sper sa gasesc ceva ieftin si finut.

laura81
08.07.2006, 10:51:44
Unde gasesc boluri din alea de sticla pe care sa le umplu cu diferite chestii pe care sa le pun pe masa?Laura nu aveai tu ceva idei din astea?

Si eu am vrut, intr-adevar, dar am renuntat. daca n-au cei de la sala boluri nu merita sa le cumperi. cel putin la mine, ca mi-ar fi trebuit vreo 30. nu stiu sa-ti spun, in ambient eventual, la chestii de-astea de sticlarie, vesela etc. eu am renuntat pt ca avand mesele rotunde nu merge decat un aranjament in mijloc, si nu am vrut sa renunt la flori. eu ma mai gandisem la un fel de cupe de sampanie mai largi - in jur de 30 de mii in ambient sau 26 in metro - in care incapeau vreo 2 lumanarele. deci bolurile ar fi mai scumpe de atat sigur, depinde cate vrei... Si-apai ai boluri pt salate toata viata :))

paular
09.07.2006, 21:49:50
Depozitul de pe Alba Iulia se numeste Floradi si este intr-o curte mare....:D...
puteti incerca si depozitul Trendy de pe Luptei...

Bafta... ;)

movulina
10.07.2006, 10:03:42
Salutare fetele!
Revin cu vechea propunere: ce ar fi sa ne vedem intr-o seara la un suc..........eu una nu va cunosc si tare as vrea .........
Apropos: cu putin norok luni,marti, miercuri o sa va aduk niste poze de la cununie...........
va pupacesk

salutare fetele,
am promis ca revin cu poze............dar am intampinat cateva greutati..........ba e prea mare poza (peste XX kilo....) ba nu are dimensiunile bune.........

alice
10.07.2006, 12:55:29
Ce analize trebuie sa faci pentru nunta?Haideti speriati-ma va rog!!!

oanai
10.07.2006, 12:59:04
Habar n-am.Eu zic sa vorbesti cu medicul tau de familie si te "rezolva"el.Eu am vorbit deja si mi-a spus ca nu trebuie sa fac nici o analiza ca scrie el tot ce trebuie si sa-i aduc 2 timbre fiscale de 6000 de lei.

anda_nechita
10.07.2006, 13:43:24

Sunt prin magazine care vand si chesti de sticla niste chestii din sticla mata, arata super cu lumanari plutitoare. eu mi-am pus acasa pe masa, ca erau prea scumpe ca sa pun in tot restaurantul... va trimit o poza!

Danielle
10.07.2006, 13:49:29
alice, uite cum scrie la mine:

Judetul .............. Unitatea sanitara
Localitatea ................. ......................

Certificat medical prenuptial *) Nr. ..............
200.... Luna ........ Ziua ......
Subsemnatul Dr. ............... Medic ................ (aici s-a trecut medic - specialist int.), certific prin prezenta ca am examinat astazi: ............. 2006
pe ............................. in varsta de .........., avand BI/ CI Seria .... Nr...... eliberat de ......................., domiciliat in localitatea ............. str..... nr...... si am constatat pe baza examenului clinic si al determinarilor de laborator ca:

- test HIV (aici tb sa iti dea NEGATIV)
- nu sufera de o boala venerica in forma transmisibila (aici tb trecut buletinul de laborator)
- nu prezinta leziuni pulmonare evolutive de natura tuberculoasa (aici tb trecut buletinul de radiologie)
- este normal din punct de vedere neuropsihic (aici tb sa iti scrie ca esti apt pt casatorie)

( TIMBRU FISCAL) Semnatura si parafa medicului

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Eu zic ca nu e chiar asa de rau precum statul la coada pt programarea cununiei civile. ;-)

movulina
10.07.2006, 13:51:30
salutare fetele,
am promis ca revin cu poze............dar am intampinat cateva greutati..........ba e prea mare poza (peste XX kilo....) ba nu are dimensiunile bune.........

hai ca incerc acum............am pus cateva poze pe site..........daca sunteti curioase........si va pot ajuta cu ceva........

http://www.miresimireasa.ro/Members/viviana/album

anda_smuf
10.07.2006, 19:53:37
Buna!
Mireasa din Sibiu saluta miresicile din toata tara, dar mai ales din sibiu!

anda_smuf
10.07.2006, 20:00:10
Ajutor!!! Mai am noua luni si deja am intrat in panica. Am o prietena care are nunta sambata asta si a avut o groaza de probleme. Va rog spuneti-mi ca am cu cine sa ma sfatuiesc ca altfel e de rau.

laura81
10.07.2006, 23:36:09
Ajutor!!! Mai am noua luni si deja am intrat in panica. Am o prietena care are nunta sambata asta si a avut o groaza de probleme. Va rog spuneti-mi ca am cu cine sa ma sfatuiesc ca altfel e de rau.

Stai linistita, stresul trece cu timpul , cu cat se apropie nunta:))
Uite, facem la acelasi restaurant, de sapt viitoare pot sa-ti raspund la orice intrebare ai despre asta. oricum am auzit ca sunt de nota 10 cei de-acolo, mancare super, servire impecabila etc. in rest, intreaba orice vrei sau citeset ce ne-am scris pana acum :) Bine-ai venit!

laura81
10.07.2006, 23:41:14

Intr-adevar nu e de speriat.
1. Se ia sange pt sifilis (80 de mii pe alba iulai la medsana, iti da rezultatul a doua zi)
2. Se fac raze la plamani (le-am facut la polisano cu 300 de mii, rezultatul pe loc)
3. Cu astea te duci la medicul de familie, cu timbru fiscal (noi am avut de 5000) si cu buletinul, si el iti face certificatul, pe baza celor doua analize. pe noi certificatul ne-a mai costat 350 de mii.
TOTAL: 1.500.000 pt amandoi.

Probabil ca razele sunt mai ieftine altundeva dar numai la polisano am gasit de dupa-masa, si noi eram in criza de timp.

Important e sa iti dea medicul de familie cu data care iti trebuie, in sensul ca la el va trebui sa te duci in vinerea dianite de lunea in care depui actele, ca sa poti sta la coada la primarie cu certificatul gata scris. Pt nelamuriri mai intrebati-ma :D

laura81
10.07.2006, 23:45:58
Viviana, mi se pare ca ai aratat super la cununie. atata ne-ai zis ce plinuta esti incat ma asteptam la mult mai rau :"> . Nu-mi plac chestiile alea, cand 10 persoane ii insira felicitari proaspetei mirese de pe forum pt cum a aratat, dar chiar vroiam sa-ti zic ca-mi place f mult cum ai aratat la cununia civila.;;)

alice
11.07.2006, 09:02:26
Laura mie mi-e groaza de........... ex ginecologic,normal.Ca eu sunt un pic speriata de bombe.Si de stat la cozi.Dar vad ca nu e asa grav.Ma gandeam sa dau bani la cineva sa-mi puna stampilele.Sa vad daca gasesc

movulina
11.07.2006, 11:03:22
Viviana, mi se pare ca ai aratat super la cununie. atata ne-ai zis ce plinuta esti incat ma asteptam la mult mai rau :"> . Nu-mi plac chestiile alea, cand 10 persoane ii insira felicitari proaspetei mirese de pe forum pt cum a aratat, dar chiar vroiam sa-ti zic ca-mi place f mult cum ai aratat la cununia civila.;;)

mersik de urari

legat de analize, haideti sa va vand un pont: noi am facut asha
-sangele la polisano - 100.000/pers in doua zile am avut rezultatul
-razele pe Morilor 70.000-80.000/pers nu mai stiu exact
-certificatele prenuptiale trebuie datate cu aceeasi zi in care depui actele si sunt valabile intre 12 si 14 zile
- timbre fiscale 2 buc de 5.000 (valoare mica) - cate un timbru pentru fiecare
-noi nu am platit certificatele pentru ca ni le-a facut medicul de medicina a muncii (de la serviciu) gratuit (deci economie 1.000.000 ROL)

Danielle
11.07.2006, 11:10:11
Laura mie mi-e groaza de........... ex ginecologic,normal.Ca eu sunt un pic speriata de bombe.Si de stat la cozi.Dar vad ca nu e asa grav.Ma gandeam sa dau bani la cineva sa-mi puna stampilele.Sa vad daca gasesc

Examen ginecologic? #-oDe unde si pana unde? Pt sifilis se ia sange. In caz ca la asta te referi. ;-)

alice
11.07.2006, 11:42:36
Inseamna ca astia din jurul meu ma streseaza ca stiu ca-s cam speriata.Eu asa am auzit.Si actele cu cat inainte se depun la primarie?Intreb si eu ca-s pe langa

Bibi
11.07.2006, 15:08:16
Salutare!
Viviana, felicitari, casa de piatra si o nunta de vis! si mie imi place cum ai aratat la cununie...asteptam poze si de la nunta!
Laura iti doresc din inima o nunta asa cum ti-ai dorit, sa fiti fericiti si iubiti-va mult!(te felicit din timp, sa fiu sigura, poate nu am timp sa intru pe net zilele astea).
Ai emotii? Cum e pe ultima suta?
Cand ai timp sa-mi dai si mie (pe privat) nr.de tel al tipei care iti face aranjamentele. Eu vreau sa-mi faca masa mirilor.
Sambata sau dumnica mergem in vizita la "nasi"! Pana la urma se pare ca ramane familia aia din partea lu al meu! Cum se face fetelor? Ei se asteapta sa le propunem sa ne fie nasi...dar mai exact...cam ce trebuie facut? Ma gandesc ca trebuie cumparat un buchet de flori, mai trebuie si altceva? Mi groaza, daca nu-mi place de ei! Din moment ce mergi in vizita nu prea poti da la intors daca nu ne plac! Doamne:-SS!!! Abia astept sa va povestesc cum a fost!
Va pup si Laura ma voi gandi la tine sambata!
Sper sa intru si zilele astea sa mai vorbim!

movulina
11.07.2006, 15:27:52
Trebuie sa va spun ca m-am si inervat in ziua cununiei.
Imaginati-va: cu o seara inainte ma duc sa ma asigur ca buchetele sunt gata si ca nu vor fi probleme, zis si facut; ma duc in piata la Cibin vorbesc cu amika mea si ramane stability………..ca orice femeie sunt si eu mai……….doh……imi era teama ca ceva nu va merge bine si asa a fost.
Imaginati-va: noi doi cu nasii si ai mei stateam in fata ofiterului de stare civila la 14:30 ora FIX cand era programata cununia si ai lui parinti si frate tocmai veneau de la piata (erau pe undeva in fata prefecturii…….). Politicos am rugat-o pe doamna ofiter sa asteptam 5 minute pe cineva si culmea, a fost de accord, bineinteles dup ace a intrebat pe cine asteptam.
De ce m-am inervat eu? Le-am zis la 13:00 sa fie la piata si fiX piX s-au dus catre 14.
Numai ca nu am plans pe scarile primariei…………pfuuuuuuuuuuu
Oricum pana la urma a iesit frumos dar, m-a suparat pusin ca se tot baga al meu in fatza mea…………da` i-am atras atentia ca de face asa si la biserica a fi vai si amar de KUKU lui!

V-am pupicit!

Aaaaaaaa inka ceva fetele. Eu am uitat sa-mi fac RH-ul !!! Am uitat sa-I spun. RH-ul ti-l face tot din sangele luat pentru sifilis.

alice
11.07.2006, 15:33:44
Asa e si la mine.Nasii nostrii sunt din partea lui.Eu nu prea ii stiam.Dar acum e ok.Incetul cu incetul se face totul.
viviana esti tare

movulina
11.07.2006, 16:55:11
Asa e si la mine.Nasii nostrii sunt din partea lui.Eu nu prea ii stiam.Dar acum e ok.Incetul cu incetul se face totul.
viviana esti tare

mersik

mai ce sa spun si la mine asha a fost si am observat ca incet incet se fac toate.........
am trecut de ziua asta si nici macar nu am simtit ceva........mai..........nush cum sa zik..........da ceva acol........niste fluturashi...............in stomak.......uffffffff

alice
11.07.2006, 18:35:01
Da.Cred ca si faza cu fluturasii difera de la om la om.Nici eu nu-i prea simt.Mai rar sa se intample

laura81
11.07.2006, 19:23:34
Rh-ul se face dac vrei sau daca ai avut pe cineva in fam cu negativ, se mosteneste. eu il am negativ dar stiu demult, se face si la o analiza de rutina. nu se pune probl de examen ginecologic, ce v-am scirs noi (viviana si cu mine) e tot ce trebe. deci luati de la fiecare ce-a facut mai ieftin , eu se pare ca m-am tapit cu polisano :-w Si macar daca ar fi fost prima oara ...
Alice, daca ai nunta sambata, actele se depun cu 2 sapt ianinte, lunea. deci 12 zile cred ca ies. In 23 sept o ai parca? atunci tre sa mergi in 11 dimineata la 8. numa ca se sta la coada de duminica sau sambata, depinde cum ai norocu si peste ce disperate dai :)) Adica din 10 dimineata sa dai o tura sa vezi. si aici se continua cu povestea pe care am scris-o deja despre statul la coada. asat daca vrei ora buna, intre 10 si 1. ca daca vrei ca viviana dupa-masa, poti merge linistita in 11 ca nu se ocupa.

laura81
11.07.2006, 19:29:43
Salutare!
Viviana, felicitari, casa de piatra si o nunta de vis! si mie imi place cum ai aratat la cununie...asteptam poze si de la nunta!
Laura iti doresc din inima o nunta asa cum ti-ai dorit, sa fiti fericiti si iubiti-va mult!(te felicit din timp, sa fiu sigura, poate nu am timp sa intru pe net zilele astea).
Ai emotii? Cum e pe ultima suta?
Cand ai timp sa-mi dai si mie (pe privat) nr.de tel al tipei care iti face aranjamentele. Eu vreau sa-mi faca masa mirilor.
Sambata sau dumnica mergem in vizita la "nasi"! Pana la urma se pare ca ramane familia aia din partea lu al meu! Cum se face fetelor? Ei se asteapta sa le propunem sa ne fie nasi...dar mai exact...cam ce trebuie facut? Ma gandesc ca trebuie cumparat un buchet de flori, mai trebuie si altceva? Mi groaza, daca nu-mi place de ei! Din moment ce mergi in vizita nu prea poti da la intors daca nu ne plac! Doamne:-SS!!! Abia astept sa va povestesc cum a fost!
Va pup si Laura ma voi gandi la tine sambata!
Sper sa intru si zilele astea sa mai vorbim!

Cu nasii nu te stresa, daca chiar nu-ti plac iti iei si tu o pereche, se poarta 2 perechi de nasi :)
Mersi de urari, parca nu mai e stres, doar ca alergam de dimineata pana seara. acum toti se baga, toti se intereseaza, chit ca tu stii deja de nu stiu cate luni toate amanuntele ... Tre sa mai intrebe si parintii o data la sala amanuntul ala, si alalalt, ca doar noi suntem copii, poate ne tapesc astia :-p
Emotii nu, doar multa agitatie. da e fain ;;) O sa vedeti voi ...:)
O sa va trimit poze cu aranjamentele, si ziceti care vreti numere de tel :) .

Danielle
11.07.2006, 23:19:38
#:-SVai ce zi luuuuuuuunga.
Va pupa Daniela pe voi cele "suferinde" ca mine. :*
Am citit repede ce ati scris, ca is prea obo' acum. De la 11 si ceva am plecat la inspectorat ca mi-au pierdut astia dosarul de definitivat, si acum tb sa il caut... :((
In fine, sa revin la treburile noastre. :)
Fetelor, mi-am gasit rochia!!!!!!!!!!!!!!!! :D Si e asa cum mi-o doream. Simpla, clasica, dar si de efect. Am cautat mai bine de 5 ore in tot orasul. Deja mai aveam un pic si cedam nervos: aceleasi modele de 2 lei. Mai toate cu briz-brizuri, cu "mileu"-uri cusute, cu floricele care mai de care.. :-& Cu doamne serviabile, altele mai putin.
Si uite ca am gasit rochia pe strada Tipografilor (in spate la Telefoane, in centru), la un atelier. Fetelor, mana acelei femei parca e de aur. Ea face rochiile (mi-a zis ca tot ea a facut rochia Paulei Seling). Si nici una nu seamana cu alta. Efectiv: ai de unde alege!! Si e de un bun simt si de o daruire cum mai rar am vazut pe la noi.
Inchiriatul costa 4 milioane. DAR, in cele 4 milioane eu mai am parte de:
- jupa
- voal
- manusi
- gentuta
- accesorii (colier, bratara si cercei ce se asorteaza cu rochita)
- agrafe de par
- perinita

Deci, am scutit o gramada de bani, fetelor!! Si rochitele de acolo nu se compara cu ce gasiti in comert. Plus ca sunt unicat. Lucrate de mana.
As pune o poza cu rochia, dar mi-e teama ca o vede al meu sot, pt ca se pare ca citeste forumul. :O;))
Va recomand cu draga inima atelierul dnei Anca Zota (parca asa o cheama cu numele de familie) Inainte de a va duce acolo, programati-va! Asa se procedeaza aici. (Nr. este: 0721 33 98 38) Si chiar imi place stilul acesta, pt ca asa se ocupa integral de voi.

Va puuuuuup obo'. :*

P.S. Cu RHul sa aveti grija cand vine vorba de bebeu. La prima sarcina nu e pb., dar la a doua exista riscul de complicatii, in caz ca primul bebe are RH pozitiv. Ma rog, aici ar fi bine sa va documentati de pe net. Am eu niste linkuri, dar nu mai stiu pe unde...:-\ (Si eu m-am tot interesat, pt ca la fel am RH negativ. Dar asta nu ne-a trebuit pt certificat. Oricum, e bine sa il aveti facut, ca cine stie cand va faceti din 2, 3. ;)) )

viviana, curaj oamo! :)

movulina
12.07.2006, 09:49:09
#:-SVai ce zi luuuuuuuunga.
Va pupa Daniela pe voi cele "suferinde" ca mine. :*
Am citit repede ce ati scris, ca is prea obo' acum. De la 11 si ceva am plecat la inspectorat ca mi-au pierdut astia dosarul de definitivat, si acum tb sa il caut... :((
In fine, sa revin la treburile noastre. :)
Fetelor, mi-am gasit rochia!!!!!!!!!!!!!!!! :D Si e asa cum mi-o doream. Simpla, clasica, dar si de efect. Am cautat mai bine de 5 ore in tot orasul. Deja mai aveam un pic si cedam nervos: aceleasi modele de 2 lei. Mai toate cu briz-brizuri, cu "mileu"-uri cusute, cu floricele care mai de care.. :-& Cu doamne serviabile, altele mai putin.
Si uite ca am gasit rochia pe strada Tipografilor (in spate la Telefoane, in centru), la un atelier. Fetelor, mana acelei femei parca e de aur. Ea face rochiile (mi-a zis ca tot ea a facut rochia Paulei Seling). Si nici una nu seamana cu alta. Efectiv: ai de unde alege!! Si e de un bun simt si de o daruire cum mai rar am vazut pe la noi.
Inchiriatul costa 4 milioane. DAR, in cele 4 milioane eu mai am parte de:
- jupa
- voal
- manusi
- gentuta
- accesorii (colier, bratara si cercei ce se asorteaza cu rochita)
- agrafe de par
- perinita

Deci, am scutit o gramada de bani, fetelor!! Si rochitele de acolo nu se compara cu ce gasiti in comert. Plus ca sunt unicat. Lucrate de mana.
As pune o poza cu rochia, dar mi-e teama ca o vede al meu sot, pt ca se pare ca citeste forumul. :O;))
Va recomand cu draga inima atelierul dnei Anca Zota (parca asa o cheama cu numele de familie) Inainte de a va duce acolo, programati-va! Asa se procedeaza aici. (Nr. este: 0721 33 98 38) Si chiar imi place stilul acesta, pt ca asa se ocupa integral de voi.

Va puuuuuup obo'. :*

P.S. Cu RHul sa aveti grija cand vine vorba de bebeu. La prima sarcina nu e pb., dar la a doua exista riscul de complicatii, in caz ca primul bebe are RH pozitiv. Ma rog, aici ar fi bine sa va documentati de pe net. Am eu niste linkuri, dar nu mai stiu pe unde...:-\ (Si eu m-am tot interesat, pt ca la fel am RH negativ. Dar asta nu ne-a trebuit pt certificat. Oricum, e bine sa il aveti facut, ca cine stie cand va faceti din 2, 3. ;)) )

viviana, curaj oamo! :)

mersik frumos
Da` nu puteati spune si voi mai iute? Poate gaseam si eu o rochitza mai frumoasa dcat cea pe care o am.............. :((

Danielle
12.07.2006, 10:27:59
mersik frumos
Da` nu puteati spune si voi mai iute? Poate gaseam si eu o rochitza mai frumoasa dcat cea pe care o am.............. :((

viviana, imi pare rau... :( Dar nici eu nu am stiut pana ieri de existenta acestui atelier.
Si nici nu vreau acum sa te incurajez ca "hai, ca rochia nu e asa importanta precum altele", caci stiu ce frustrare te apuca atunci cand esti nemultimita la capitolul asta. Nu ai idee ce stresata am fost eu, ca am zis ca ma imbrac mai degraba in cearceaf, decat sa cumpar prostiile alea de rochii. Si azi noapte am avut vise legate de rochie... :|
Acum tb sa ma ocup de celelalte detalii legate de nunta. De partea cea mai stresanta (ce mi s-a parut mie pana acum) am scapat. Tb. sa iau iar lista la mana si sa vad ce am de facut de acum incolo. :D

meky
12.07.2006, 14:01:38
Danielle, tot de la Anca Zota mi-am inchiriat si eu rochita de mireasa si sunt foarte incantata de ea...sper ca nu aceeasi :) Ai dreptate, intradevar are rochii superbe.
Nu stiu cum sunteti voi, dar eu sunt cu nervii la pamant, imi vine sa plang toata ziua si multe mi s-au dat peste cap ufffffffffffff. Eu m-am programat la primarie in Selimbar, doar noi am fost si tin sa va spun ca este super eleganta Primaria, nici nu se compara cu cea din Sibiu si nici nu am stat sa-mi pierd noptile pe acolo. Puteti incerca cine vrea, se poate si doar ca flotant in Selimbar. Eu va doresc bafta la toate si sa va reuseasca tot ce vreti....nu ca la mine. Am o stare nervoasa....si cum ziceti si voi, se mai baga si altii cu directivele. Faceti aia si aia, ma calca pe nervi. Dar de ajutat m-au lasat rudele mele scumpe balta, si mai au si pretentii ca ei vor doar Alexandrion, Grants si tot ce e mai scump...sa nu le dai pumni in gura la toti? Ma fac cu nervii. nororc ca am prieteni de milioane care sunt alaturi de mine.

laura81
12.07.2006, 14:45:14
Viviana, eu stiam de salonul ala dar am fost odata, nu stiam de programare, si tipa era singura dar mi-a spus sa-mi fac programare. eram si cu maica-mea, mi s-a parut stupid sa nu ne pofteasca inauntru. eu mma oftic din chestii de-astea destul de rau, si nu m-am mai dus. deci nu stiam ce rochii are :(
Mecky, si eu am trecut prin faza de stres si draci pe ai nostri, dar in ultima sapt deja se calmeaza spiritele. stii exact ce mai ai de facut (in cazurile fericite :))) si parintii sunt prea ocupati cu curatenia :gen_07: Acum toti le stiu pe toate, toti se intereseaza de toate etc... Si si la noi au unii ceva pretentii pe banii nostri dar ... :talk_03: Vorbesti putin singur si le faci pe plac, ca doar o data-s socri!
Si de primaria din selimbar am auzit ca-i super, dar n-aveam la cine sa-mi fac flotant. si nici timp :(

meky
12.07.2006, 21:10:07
M-am mai calmat putin azi, parca mi-au mers putin mai bine treburile, dar ce sti cum va fi maine ?! :) Azi ne-am facut si meniul, vaaaaai ,dar cate trebuie sa cumparam, de la sare si piper , la paine si carne, detergenti de vase si multe altele. Sa vezi cat mai umblam noi, dar imi impun sa fiu cat mai calma :)
Voi aveti emotii? Eu acum nu le simt, dar banuiesc ca nu voi face tocmai eu exceptie. Va pupic pe toate si care se marita prima....adica laura, tot binele din lume si sa fii cea mai fericita la nunta ta, sa nu te superi nici macar o clipa pentru ca nu vei mai avea ocazia sa recuperezi cea mai frumoasa zi din viata ta. Multi pupici si multa fericire si casa de piatra, ca poate nu mai vorbim pana la nunta ta.

alice
13.07.2006, 08:15:35
MEKY:Ce trebuie sa cumperi pentru sala in afara de mancare?Ai zis detergenti.........si altele.Ce te mai pune sa platesti?