PDA

Versiunea completa : Bautura la nunta - ce? de unde? cat?

Pagini : [1] 2 3

biutzaxx
04.07.2007, 12:02:12
Eu am nunta acusika si nu am luat inca bauturile si nici nu stiu exact ce trebuie si "ce se poarta"!!
Voi ce ati luat?

mitzura
04.07.2007, 12:18:38
Eu am nunta acusika si nu am luat inca bauturile si nici nu stiu exact ce trebuie si "ce se poarta"!!
Voi ce ati luat?
Eu am bauturile incluse in meniu:100 ml de tarie (cognac sau lichior) si vin de bucium (la discretie)+apa,sucuri,cafea. Am mai vazut la nunti whisky sau vodka.atentie la provenienta lor.majoritatea restaurantelor cer factura sa vada ca sunt ok. Si la cantitate!am fost mai de mult la o nunta care a fost compromisa din cauza whiskey-ului la discretie!

biutzaxx
04.07.2007, 13:00:07
aha..
si mie imi da restaurantul cafeaua si sucul-apa dar e vb numai de 0.5/pers si mai mult nu vreaus a iau de la restaurant, prefer sa cumpar de la metro decat sa iau de la ei la pret de restaurant. Cat a costat meniul la tine cu tot cu bautura?

alibd
04.07.2007, 13:05:34
Voi ce ati luat?

Noi avem martini alb pt doamne si whyski pt domni. Vinul si sampania sunt de la Bucium. Ramane sa mai cumparam sucurile si apa minerala.

mitzura
04.07.2007, 13:14:44
aha..
si mie imi da restaurantul cafeaua si sucul-apa dar e vb numai de 0.5/pers si mai mult nu vreaus a iau de la restaurant, prefer sa cumpar de la metro decat sa iau de la ei la pret de restaurant. Cat a costat meniul la tine cu tot cu bautura?
Varianta asta era 120 RON cand am semnat contractul (pe 1 feb). Numai mancarea+2 cafele+1 l apa+0.25 suc era 95.acum am inteles ca s-a scumpit cu 10%.la tine cat e?

AnaM
04.07.2007, 14:00:34
Voi avea urmatoarele:

Whiskey Jack Daniel's, Bourbon Jim Beam, Vodka Absolut sau Finlandia, Martini Alb, niste Gin (mai mult pt mama) si niste Campari (mai mult pt tata), Sampanie alba&rosie demidulce de Cricova, Vin alb din rezerva de la Bucium (feteasca alba, probabil, e vin "de cursa lunga"), Red Bull, suc natural de portocale si racoritoare (apa plata & minerala, cola, fanta, sprite, schweppes)

#-o Deja ma doare capul...

innaa
04.07.2007, 14:16:55
dar vreau sa va intreb ce faceti daca mesenii nu se limiteaza la suta de ml din meniu? mie mi se pare nasol si pt ca risti sa plece de acolo pe trei carari sau sa nu iti ajunga taria pe care ai luat-o...ca sa nu mai spun ca te ustura si la buzunar.

mie tare mi-e teama ca o sa mai am si cu obrazul mai gros care ma vor baga la cheltuiala si poate imi mai fac si vreo scena neplacuta.

nu stiu cum as putea iesi elegant din situatie.

mamuska
04.07.2007, 14:27:41
Voi ce ati luat?
Noi am avut whisky pt barbati si Garrone alb pt femei, dar nu au stat pe masa ci au adus ospatarii la fiecare si care mai vroia cerea la ei,pt ca daca lasi sticlele pe masa asta inseamna ca toti o sa bea wisky si vinul poti sa-l arunci.Deci ca un fel de aperitiv am avut Wisky si Garrone iar pe mese au fost tot timpul bere, bere fara alcool, vin, tuica, visinata, cola, fanta,sprite.

mamuska
04.07.2007, 14:29:11
Voi ce ati luat?
Sampanie am avut doar la tort si la Casa Casatoriilor

biutzaxx
04.07.2007, 14:30:51
dar vreau sa va intreb ce faceti daca mesenii nu se limiteaza la suta de ml din meniu? mie mi se pare nasol si pt ca risti sa plece de acolo pe trei carari sau sa nu iti ajunga taria pe care ai luat-o...ca sa nu mai spun ca te ustura si la buzunar.

mie tare mi-e teama ca o sa mai am si cu obrazul mai gros care ma vor baga la cheltuiala si poate imi mai fac si vreo scena neplacuta.

nu stiu cum as putea iesi elegant din situatie.

exact la lucrul asta m-am gandit si eu. Situatia e cu doua taisuri : pe de o parte vrei sa multumesti toata lumea cu bautura si sa nu zica apoi ca te-ai zgarcit, pe de alta parte risti sa plece beti de acolo sau sa faca ceva neplacut..acu depinde si cine iti vine la nunta, dar mereu se gasesc invitati mai "insetati" si petrecareti in acelasi timp, ca ou vine la nunta sa se distreza, right?

ok...dar tu ce o bauturi o sa ai ???

mamuska
04.07.2007, 14:47:59
exact la lucrul asta m-am gandit si eu. Situatia e cu doua taisuri : pe de o parte vrei sa multumesti toata lumea cu bautura si sa nu zica apoi ca te-ai zgarcit, pe de alta parte risti sa plece beti de acolo sau sa faca ceva neplacut..acu depinde si cine iti vine la nunta, dar mereu se gasesc invitati mai "insetati" si petrecareti in acelasi timp, ca ou vine la nunta sa se distreza, right?

Fetelor,eu cred ca am procedat corect si va garantez ca nu s-a plans nimeni!!!Am dat sticlele de wisky la ospatari si eu aveau grija cand veneau invitatii si se asezau la masa,ii serveau pe barbati cu wisky si pe doamne cu garrone,este un aperitiv pt inceput, nu au de ce sa se supere si nu da rau,pt ca asa se face cam peste tot!Dar daca se mai gaseste unul sa mai ceara, asta nu e probl,ca ai cel putin 2 sticle de rezerva, dar va garantez eu ca sunt putini cai care o sa ceara pt ca vorbiti inainte cu ospatarii, ei stiu ce au de facut!!!Eu asa am procedat si a fost totul bine!

mitzura
04.07.2007, 14:50:51

Noi ne-am gandit sa mai luam tarie,dar pana la urma am renuntat.De exemplu doamna poate ceda domnului taria ei.Nu e vorba de zgarcit,invitatii nostri vor fi toti ok si nu cred sa iasa comentarii.Daca e s-o iei asa,noi dam whiskey si daca cineva vrea musai cognac tot se poate sa iasa cu scandal,right?...

AnaM
04.07.2007, 15:15:51
A, am uitat sa pun pe lista berea (7 Coline).

Nici eu nu stiu cum sa procedez cu bautura, ca la ultimile nunti la care am fost s-a pus vinul si sticla de whisky pe masa... Restul le aduceau ospatarii...

biutzaxx
04.07.2007, 16:41:01
chiar asa: dar pe masa, in fata musafirilor ce puneti?

o prietena de-a mea de la BT a zis ca la toate nuntile la care e fost ea, pe langa racoritoare, era si o sticla de cogniac sau votca la 2 persoane; dar mie mi s-a parut destul de multa bautura si inutila in acelasi timp

mamuska
04.07.2007, 17:25:55

o prietena de-a mea de la BT a zis ca la toate nuntile la care e fost ea, pe langa racoritoare, era si o sticla de cogniac sau votca la 2 persoane; dar mie mi s-a parut destul de multa bautura si inutila in acelasi timp
Pe masa e obligatoriu sa fie bautura:vin, tuica,bere,racoritoare, apa....Doar bauturile fin,aperitivele, stau la ospatari si ei se ocupa cu servitul lor.

nicoleta
04.07.2007, 17:32:24
sincer si eu am o mare problema.:-w nu stiu ce sa pun pe masa . mi-e frik tare k romanul nostru nu stie sa bea si nu as vrea sa-i vad cum dorm cu capul pe masa. eu am palinca ( de la soacra) , whisky , crema de whisky , vin alb si rosu , bere cu si fara alcool , suc , apa , amaretto , sorbetto ( asta dupa ce termin cu mancarea ). acum nu stiu cantitatile. tre sa ma interesez k nu as vrea sa raman fara , poate se gaseste unul mai insetat.:-?:-?

___ALEXANDRA___
04.07.2007, 17:33:08

nu... e prea mult o sticla la 2 persoane, cand vine vorba de tarie.. o sticla de tarie merge cam la 2-3 perechi, acma depinde si ce sticla.. pt ca eu una am calculat sa fie cam 100-150 ml de pers
pt nunta am dat comanda de 10 l de palinca (pt noatea respectiva) si inca 5-10 l pt cei care or sa vina din afara orasului si se cazeaza pe la noi, pt eventuala nuntita :D , pt cheful de dupa civila..etc

___ALEXANDRA___
04.07.2007, 17:36:20
sincer si eu am o mare problema.:-w nu stiu ce sa pun pe masa . mi-e frik tare k romanul nostru nu stie sa bea si nu as vrea sa-i vad cum dorm cu capul pe masa. eu am palinca ( de la soacra) , whisky , crema de whisky , vin alb si rosu , bere cu si fara alcool , suc , apa , amaretto , sorbetto ( asta dupa ce termin cu mancarea ). acum nu stiu cantitatile. tre sa ma interesez k nu as vrea sa raman fara , poate se gaseste unul mai insetat.:-?:-?

un prieten bun a avut tot la fel o gramada de specialitati si a facut in felul urmator:a pus pe masa suc,apa, vin, pt bere a vb cu chelnerii sa ceara invitatii cata poftesc, iar pt restul bauturilor (fine si scumpe) a facut un fel de barulet, unde se ducea onu si se servea singurel. Si nu a exagerat romanul , k era cam in vazul lumii aranjata toata treaba, dar a dat tare bine...

biutzaxx
04.07.2007, 17:39:04
nu... e prea mult o sticla la 2 persoane, cand vine vorba de tarie.. o sticla de tarie merge cam la 2-3 perechi, acma depinde si ce sticla.. pt ca eu una am calculat sa fie cam 100-150 ml de pers
pt nunta am dat comanda de 10 l de palinca (pt noatea respectiva) si inca 5-10 l pt cei care or sa vina din afara orasului si se cazeaza pe la noi, pt eventuala nuntita :D , pt cheful de dupa civila..etc

ce palinca? ce firma?

biutzaxx
04.07.2007, 17:40:27

ce crema de wisky? si de unde ati luat-o?

puteti zice si ce preturi sunt?

___ALEXANDRA___
04.07.2007, 17:40:54
ce palinca? ce firma?

=)) =)) =)) firma?=)) =)) =)) in ardeal... e firma.. pe la casele taranilor.. k acolo e cea mai buna. Nu ma bag eu la chimicale..;-)

biutzaxx
04.07.2007, 17:43:04
=)) =)) =)) firma?=)) =)) =)) in ardeal... e firma.. pe la casele taranilor.. k acolo e cea mai buna. Nu ma bag eu la chimicale..;-)

pai am intrebat ca eu nu stiu de unde, nu am rude si nici pe cineva care sa-mi faca rost de palinca..si pan la urma tot de la hipermarketuri tre sa cumpar ..

MIHA74
04.07.2007, 17:43:38
Vom avea whisky si tuica pt.domni si garrone pt. doamne + vin + racoritoarele+apa
Cate sticle ati pregatit de tarie si pt.cate persoane?
Noi am luat 12 de whisky si vreo 3 litri de tuica + 6 de garone pt 100-120 persoane.

biutzaxx
04.07.2007, 17:45:48
vin de care ati luat?
parintii mei m-au sfatuit sa cumpar fiole de Cotnari ca arata mai elegant.
Voi la ce pret ati luat vinul?

___ALEXANDRA___
04.07.2007, 17:47:47
pai am intrebat ca eu nu stiu de unde, nu am rude si nici pe cineva care sa-mi faca rost de palinca..si pan la urma tot de la hipermarketuri tre sa cumpar ..

pai nu mai stiu acum, dar in piata nicolina, era un cuplu de ardeleni care vindeau branza.. exact in fata la pescarie venea taraba lor, si aveau si palinca de pruna sau de mar. Nu am mai trecut de ceva timp (2-3 luni) dar e posibil sa mai fie acolo.. o sa ma interesez daca nu cumva ajungi tu innainte pri zona..

biutzaxx
04.07.2007, 17:48:53
pai nu mai stiu acum, dar in piata nicolina, era un cuplu de ardeleni care vindeau branza.. exact in fata la pescarie venea taraba lor, si aveau si palinca de pruna sau de mar. Nu am mai trecut de ceva timp (2-3 luni) dar e posibil sa mai fie acolo.. o sa ma interesez daca nu cumva ajungi tu innainte pri zona..

mersi mult :* :*, sper sa ajung zilele astea pe acolo

fortuna
04.07.2007, 19:56:05
buna fetelor, eu am 80-100 persoane la nunta si am luat:
10 l. tuica
6 sticle de whisky cream (700g./sticla)
2 litri de agelli
2 sticle de gin (1,5 l.)
15 sticle de sampanie demisec pentru intrare
30 litri sangria
restaurantul imi da o sticla de bere /persoana si 1 sticla de apa de 2l. la 4 persoane

mai vreau sa iau:
2l.martini
2 l. campari
8 sticle de whisky pentru barbati
2 baxuri de bere cu alcool si unul fara alcool (la noi se bea bere la nunta)
50 l.apa minerala
100 l.suc acidulat
50 l.suc natural
si nu m-am hotarat daca sa mai iau sampanie la tort sau sa dau sangria la tort si sa mai atunci vin
voi ce parere aveti , imi dati un sfat ?

nicoleta
04.07.2007, 21:22:35
ce crema de wisky? si de unde ati luat-o?

puteti zice si ce preturi sunt?

nu stiu cum se cheama - e aia din 2 culori alb si negru si aici costa 10 euro

nicoleta
04.07.2007, 21:30:00
un prieten bun a avut tot la fel o gramada de specialitati si a facut in felul urmator:a pus pe masa suc,apa, vin, pt bere a vb cu chelnerii sa ceara invitatii cata poftesc, iar pt restul bauturilor (fine si scumpe) a facut un fel de barulet, unde se ducea onu si se servea singurel. Si nu a exagerat romanul , k era cam in vazul lumii aranjata toata treaba, dar a dat tare bine...
pai sa stii k m-am gandit si la varianta asta.berea oricum va fi pe terasa afara la dozator .numai k tre sa ma gandesc unde fac baruletul.:-\:-\:-\

biutzaxx
05.07.2007, 08:01:09
baruletul e o idee buna , si da bine ... la invitati :)>-

map
05.07.2007, 08:08:30

Lichior de cafea si vanilie, Sheridan:)

biutzaxx
05.07.2007, 09:10:40
=P~ =P~ =P~ =P~
bun bun

MIHA74
05.07.2007, 09:41:56
Eu la Europa am barulet adica un fel de bufet suedez masa cu oglinzi in spate si acolo vor sta fructele, prajiturile, cafeaua si bautura alcoolica

biutzaxx
05.07.2007, 09:47:51
am vazut cum e la Europa, imi place foarte mult si e foarte elegant

gabriela_rgh
05.07.2007, 17:06:00
Yammy ce norocoasa esti!
Aici e undeva in jur de 60 de lei!
Super de bun!

nicoleta
05.07.2007, 21:07:02
miresici am o mare rugaminte^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^. m-ar interesa ceva preturi la bauturi , k as vrea sa compar un pic preturile sa vad dak ies mai ieftin sa le cumpar de aici sau din tara. multumesc anticipat!!!!>:D<>:D<>:D<

gabriela_rgh
05.07.2007, 21:26:45
miresici am o mare rugaminte^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^. m-ar interesa ceva preturi la bauturi , k as vrea sa compar un pic preturile sa vad dak ies mai ieftin sa le cumpar de aici sau din tara. multumesc anticipat!!!!>:D<>:D<>:D<
Pai la ce bauturi te referi.....?
Ca sa stim la ce ne referim!

nicoleta
06.07.2007, 17:25:51
Pai la ce bauturi te referi.....?
Ca sa stim la ce ne referim!
whisky jack daniel's , j& b , campari , martini.^:)^^:)^^:)^

Rok5ana
07.07.2007, 22:43:57
Vin imbuteliat sau vrac? Ce ati ales?:) Cum credeti ca e mai bine?

nicoleta
08.07.2007, 00:55:15
eu as vrea iimbuteliata . nu stiu dak am timp sa merg la degustari .

biutzaxx
10.07.2007, 08:09:38
eu tot imbuteliata o sa iau, vinul in sticle, nimic vrac

Chrisu
23.08.2007, 00:52:46
Are cineva idee daca mai functioneaza free-shop-ul de la Albita?Ca ar fi o varianta tare buna pentru bautura tare.Intr-o vreme se gaseau acolo tot felul de bauturi la pret fara accize.:zz::gen_13::gen_13:

sunset
23.08.2007, 06:03:50
Are cineva idee daca mai functioneaza free-shop-ul de la Albita?Ca ar fi o varianta tare buna pentru bautura tare.Intr-o vreme se gaseau acolo tot felul de bauturi la pret fara accize.:zz::gen_13::gen_13:

Din cate am auzit, sunt inchise....

aury
23.08.2007, 07:28:15
In ceea ce priveste bauturile "spirtoase",preturile sunt mai bune in It.,mai ales ca le poti gasi in oferta in supermerc.Vinul...nu pot spune nik.

biutzaxx
23.08.2007, 09:07:14
Pana la urma am avut asa: Sampanie Bucium Dulce, Vermuth Cinzano, Alexandrion , vin Dealul Catalina - Cotnari, Teacher's si lichiorul nu mai stiu cum se chema plus 2 butoaie de bere BEKS si apoi racoritoarele:
apa minerala dorna, suc cola, fanta, cappy.

Juliette
23.08.2007, 09:40:46
La noi s-a baut mult whisky si muuuulta bere, am ramas cu cateva butoaie de vin, chiar dk si vinul a fost foarte bun.

AnaM
23.08.2007, 09:41:15

Sculeni e mult mult mai aproape, si e deschis, am trecut pe acolo saptamana trecuta :)>- Cam toate sticlele (whisky, vodka etc.) sunt la 8 euro.

sunset
23.08.2007, 09:43:52
Sculeni e mult mult mai aproape, si e deschis, am trecut pe acolo saptamana trecuta :)>- Cam toate sticlele (whisky, vodka etc.) sunt la 8 euro.

Si altceva ce ai mai vazut pe acolo? ... parfumuri ceva? :D

AnaM
23.08.2007, 10:14:57
Si altceva ce ai mai vazut pe acolo? ... parfumuri ceva? :D

Yap :D Nu extrem de multe, dar erau... Lancome, Boss etc. :D Un parfum era intre 30 si 45 euro, cat am tras o privire

biutzaxx
23.08.2007, 10:19:48
Yap :D Nu extrem de multe, dar erau... Lancome, Boss etc. :D Un parfum era intre 30 si 45 euro, cat am tras o privire

si sunt originale? si cat este de mers din iasi?

alibd
23.08.2007, 10:35:06
Din cate am auzit, sunt inchise....

Si eu stiu la fel. Tot de acolo am vrut si noi sa achizitionam bautura, dar n-a fost sa fie...

AnaM
23.08.2007, 14:30:59
si sunt originale? si cat este de mers din iasi?

15 km? :-B
Iesirea se face pe Copou/Sararie sau C.A. Rosetti din Podu de Fier.

Sa aveti pasapoartele la voi, permis de conducere, si, daca aveti masina in leasing, s-ar putea sa va ceara si imputernicire pt iesirea din tara, de la ei.

Carte verde va cere doar daca intrati in Moldova.

P.S. De fiecare data cand mi-am luat parfumuri din duty-free, au fost originale, numai ca eu am luat doar din duty-free-urile din Turcia. Si astea pareau originale, nu stiu sa zic sigur ca n-am avut nici o sticla in mana, dar din vitrina pareau ce trebuia :)

adinac_ro
31.08.2007, 10:09:41
15 km? :-B
Iesirea se face pe Copou/Sararie sau C.A. Rosetti din Podu de Fier.

Sa aveti pasapoartele la voi, permis de conducere, si, daca aveti masina in leasing, s-ar putea sa va ceara si imputernicire pt iesirea din tara, de la ei.

Carte verde va cere doar daca intrati in Moldova.

P.S. De fiecare data cand mi-am luat parfumuri din duty-free, au fost originale, numai ca eu am luat doar din duty-free-urile din Turcia. Si astea pareau originale, nu stiu sa zic sigur ca n-am avut nici o sticla in mana, dar din vitrina pareau ce trebuia :)

Wow veau si eu parfum.Si wisky

sunset
31.08.2007, 11:17:10
Wow veau si eu parfum.Si wisky

Hai sa organizam o sedinta de shoping... ;));))

alinaababei
31.08.2007, 21:17:42
Fetelor, eu cu taria am rezolvat: voi avea un barman care va pregati tot felul de specialitati alcoolice sau non alcoolice, dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este vinul...nu stiu ce sa iau si de unde sa iau sau de care sa iau...imbuteliat sau natural... voi de unde luati un vin natural bun? N-as vrea sa o dau in bara tocmai aici! Am degustat in mai multe locuri, dar parca nici unul nu este acela deosebit pe care il vrem toate... Un pont va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

Chrisu
01.09.2007, 15:52:21
Fetelor, eu cu taria am rezolvat: voi avea un barman care va pregati tot felul de specialitati alcoolice sau non alcoolice, dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este vinul...nu stiu ce sa iau si de unde sa iau sau de care sa iau...imbuteliat sau natural... voi de unde luati un vin natural bun? N-as vrea sa o dau in bara tocmai aici! Am degustat in mai multe locuri, dar parca nici unul nu este acela deosebit pe care il vrem toate... Un pont va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!Incearca la cei de la Bucium,au si vinuri de colectie si poti sa gusti si eventual sa le ceri sa-ti faca un anumit coupaj.Sau vezi ca in Podu Ros este Crama Tohani-si ei aveau vin bun.:D

ionelah
01.09.2007, 17:15:10
Fetelor, eu cu taria am rezolvat: voi avea un barman care va pregati tot felul de specialitati alcoolice sau non alcoolice, dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este vinul...nu stiu ce sa iau si de unde sa iau sau de care sa iau...imbuteliat sau natural... voi de unde luati un vin natural bun? N-as vrea sa o dau in bara tocmai aici! Am degustat in mai multe locuri, dar parca nici unul nu este acela deosebit pe care il vrem toate... Un pont va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!
eu am luat vinul de la focsani.daca aveti posibilitate sa ajungeti acolo,merita.a fost f bun.si destul de convenabil la pret

aranya
02.09.2007, 03:39:26
in legatura k vinul incerca la capat la copou mai sus de teologic,pe partea dreapta cum urci.stiu k au preturi convenabile si calitate buna.mult succes

oana_maria
02.09.2007, 08:42:26
Noi vinul il vom lua de la Cotnari, a vorbit nasul cu cineva pentru noi.Din cate a m inteles e ok, am optat pentru varianta neimbuteliata.

nicoleta
02.09.2007, 12:52:46
noi am luat vinul de la cotnari . se numeste catalina si e ffff bun si costa si putin. toata lumea l-a laudat. merita sa-l degustati .

biutzaxx
03.09.2007, 09:11:29

Noi am avut la nunta fiole de vin Dealul Catalina de la Cotnari si a fost foarte bun. Parerea mea e sa iti iei vinul la sticla ca sa fie sigilat si sa vada invitatul ce bea, mi se pare si mai elegant . Pup si spor la cumparaturi

alinaababei
04.09.2007, 00:53:15
Da...pana la urma si noi vom lua la sticla...tot de la Cotnari, dar nu ne-am hotarat daca Catalina sau Feteasca Alba! Cred ca vom da cu banul... Doamne'ajuta!

biutzaxx
20.09.2007, 14:11:48
Da...pana la urma si noi vom lua la sticla...tot de la Cotnari, dar nu ne-am hotarat daca Catalina sau Feteasca Alba! Cred ca vom da cu banul... Doamne'ajuta!

catalina e f bun :D

AnaM
21.09.2007, 11:21:06
Eu am avut de la Bucium, am vrut noi la carafa, pentru ca a vrut tata sa-l combine dupa bunul plac, sa nu fie nici prea dulce, nici prea sec. Asa ca a facut o combinatie de Feteasca Alba 90% cu uscat Ottonel 10%, si a iesit suuuuperbun!

alibd
21.09.2007, 16:49:03
Eu am avut de la Bucium, am vrut noi la carafa, pentru ca a vrut tata sa-l combine dupa bunul plac, sa nu fie nici prea dulce, nici prea sec. Asa ca a facut o combinatie de Feteasca Alba 90% cu uscat Ottonel 10%, si a iesit suuuuperbun!

Si noi tot de la Bucium si exact aceleasi soiuri, chiar daca procentele putin diferite, cam 70% Feteasca si 30% Ottonel. La cat ma pricep eu la vinuri... era bunut. :)>- Tot la carafa l-am avut.

CataAna
21.09.2007, 17:28:30
catalina e f bun :D

Noi tot Catalina am avut... evident ;))

lynush
23.10.2007, 13:13:03
cine poate sa-mi spuna si mie cam care sunt preturile la bucium si la cotnari? m-ar interesa mai mult cel la carafa ca asa am vrea noi sa luam.:* :*

cellika
13.11.2007, 11:41:13

Buna Alina ...imi poti spune si mie te rog cat te-a costat barmanul si de unde l-ai gasit?^:)^

Rok5ana
14.11.2007, 13:12:36
cine poate sa-mi spuna si mie cam care sunt preturile la bucium si la cotnari? m-ar interesa mai mult cel la carafa ca asa am vrea noi sa luam.:* :*

De la Bucium am luat noi vinul. Cu 3,6 Ron/litru - un cupaj intre muscat otonel si feteasca regala. A fost foarte bun. La Cotnari am inteles ca e ceva mai scump. >:D<
Spor la pregatiri!

rhiana
08.05.2008, 21:08:11
Ce vin o sa aveti la nunta? Nu ma pricep la vinuri ....Cotnari,Murfatlar,Bucium,Jidvei,Tohani???????? ???

iubitel
08.05.2008, 21:22:02
Ce vin o sa aveti la nunta? Nu ma pricep la vinuri ....Cotnari,Murfatlar,Bucium,Jidvei,Tohani???????? ???
Parerea mea ca vinul JIDVEI e f.bun,e demi-sec,si la nunta mea cred ca asta va fi vinul.

biutzaxx
09.05.2008, 10:26:55
Noi am avut vinul Catalina de la Cotnari, demi sec, in sticle...

Pt mai multe informatii , gasesti un topic similar la Servicii si furnizori in pagina a doua : Bautura la nunta - ce? de unde? cat?

ungrasmic
15.05.2008, 09:06:58
Cam cata sampanie v-a trebuit pt nunta, ca nu stiu cata sa cumpar. Eu o sa am cam 95 - 110 invitati...sper, si acum trebuie sa cumpar sampania. Voi ce ziceti?

madalinabul
15.05.2008, 09:48:47
Cam cata sampanie v-a trebuit pt nunta, ca nu stiu cata sa cumpar. Eu o sa am cam 95 - 110 invitati...sper, si acum trebuie sa cumpar sampania. Voi ce ziceti?

noi am avut 130 si ceva de invitati si am luat 4 baxuri de sampanie si ne-a mai ramas un bax

ungrasmic
16.05.2008, 12:27:47
noi am avut 130 si ceva de invitati si am luat 4 baxuri de sampanie si ne-a mai ramas un bax
15 sticle e suficient oare?

madalinabul
16.05.2008, 13:29:50

eu zic ca da

nicoleta
17.05.2008, 00:09:31

noi am avut 170 persoane si 32 sticle de sampanie dar ne-au ramas cam 8 sticle . 15 eu zic ca e suficient ... probabil mai si raman 2 - 3 sticle

nicoleta
17.05.2008, 00:11:51

foarte bun este catalina de la cotnari . noi am avut varsat si a fost grozav ..

ado_79
20.06.2008, 21:29:52
foarte bun este catalina de la cotnari . noi am avut varsat si a fost grozav ..

de unde ai luat varsat? imi poti zice si mie te rog?

NSA
26.06.2008, 17:22:21
Pentru 110 persoane am cumparat ( dupa ce ne-am consultat cu cei de la restaurant ) :
-100 sticle vin Dealu Catalina (vedem daca ma i cumparam 10-15 sticle)
-24 sticle sampanie ( vin spumant ) Bucium
-12 sticle Jack Daniels de 1 l
-8 sticle Garrone alb de 1 l
-ne gandim sa cumparam si 100 sticle de bere Stella Artois fara alcool pentru cei care sunt conducatori auto sau nu prefera alcoolul.

Ioana_P
26.06.2008, 21:55:42
Noi am avut pt 170 de persoane:

180 de litri de vin (de la Bucium, 60% Feteasca Alba, 40%Ottonel) - au ramas cam 50 de litri
20 de sticle de Alexandrion 0.7 l (cate 1 pe fiecare masa + rezerva)
20 de sticle de Garone bianco 1l (1 pe fiecare masa + rezerva)
18 sticle de sampanie (a mai ramas un bax)
3 sticle de whisky Ballantines- pt furat mireasa
bere cu si fara alcool - cate un bax mare de fiecare (nu s-a baut)
suc si apa - pt gatit si starea civila

A ramas cam multa bautura (noi luasem 200 de litri de vin ..sa avem 20 de rezerva)..dar nu-i bai..mai dam petreceri...:).

NSA
27.06.2008, 07:20:02
De ce nu s-a baut berea? :-\

mikutza
27.06.2008, 11:07:07
De ce nu s-a baut berea? :-\

Si eu ma mir :-? ... la nuntile la care am fost recent, berea a fost "baza"

angelfighter
13.07.2008, 15:01:09
Noi am avut pt 170 de persoane:

180 de litri de vin (de la Bucium, 60% Feteasca Alba, 40%Ottonel) - au ramas cam 50 de litri
20 de sticle de Alexandrion 0.7 l (cate 1 pe fiecare masa + rezerva)
20 de sticle de Garone bianco 1l (1 pe fiecare masa + rezerva)
18 sticle de sampanie (a mai ramas un bax)
3 sticle de whisky Ballantines- pt furat mireasa
bere cu si fara alcool - cate un bax mare de fiecare (nu s-a baut)
suc si apa - pt gatit si starea civila

A ramas cam multa bautura (noi luasem 200 de litri de vin ..sa avem 20 de rezerva)..dar nu-i bai..mai dam petreceri...:).

salut, Ioana_P, mai ai preturile la bauturile care le-ai avut la nunta ? cam la aceleasi ma gandeam si eu insa nu sunt in tara si habar nu am de preturi.
multumesc.

Ioana_P
14.07.2008, 21:15:24
salut, Ioana_P, mai ai preturile la bauturile care le-ai avut la nunta ? cam la aceleasi ma gandeam si eu insa nu sunt in tara si habar nu am de preturi.
multumesc.
Vin (de la Bucium, 60% Feteasca Alba, 40%Ottonel) - 3.7RON/l feteasca, si 4.2RON/l ottonel
Alexandrion 0.7 l - 25RON/l
Garone bianco 1l - 15 RON/l
sticle de sampanie - 7.9 RON/0.7l
whisky Ballantines-45RON/l

Se poate sa gasesti si la oferta..noi am luat bautura pe ultima suta de metri pentru ca nu aveam unde sa o tinem....oricum am facut afacere buna:)..iar cu ce a ramas.....tot mai dam cate o petrecere<:-P (nu suntem noi prea bautori :) ).

Daca te maipot ajuta cu ceva....aici sunt.
Spor la pregatiri!

angelfighter
15.07.2008, 20:26:03
multumec frumos, Ioana
pupici

ca_mi
15.07.2008, 23:26:18
multumesc.

Trebuie precizat ca preturile este posibil sa fi suferit sau sa sufere mici modificari, suntem in tara scumpirilor in lant...daca poti procura bauturile de la un distribuitor sau de la un en-gross ceva, nu foarte mari...
Ca sa-ti vin si eu in ajutor (daca imi permiteti) iti spun cam care sunt preturile din magazin zilele astea: Alexandrion la 1l - 35ron, Garrone 15-16ron, Martini 25ron, Cinzano 20ron, sampanie Bucium 12ron, Ballantines - 50ron. Cam astea sunt in kaufland dar sunt mici diferente si merita incercat si in alte locuri (carrefour, siraj) O alternativa ar mai fi metro unde poti gasi si oferte la pachete la whisky. La vin nu am fost atenta si nu stiu ce sa-ti spun, dar poti merge direct la ei cred, sa nu iei neaparat din magazin.
Imi cer scuze fata de Ioana daca m-am "bagat in seama", sper ca nu te-am derutat in loc sa-ti fiu de folos, si pupici tuturor

Ioana_P
17.07.2008, 20:12:41
Trebuie precizat ca preturile este posibil sa fi suferit sau sa sufere mici modificari, suntem in tara scumpirilor in lant...daca poti procura bauturile de la un distribuitor sau de la un en-gross ceva, nu foarte mari...
Ca sa-ti vin si eu in ajutor (daca imi permiteti) iti spun cam care sunt preturile din magazin zilele astea: Alexandrion la 1l - 35ron, Garrone 15-16ron, Martini 25ron, Cinzano 20ron, sampanie Bucium 12ron, Ballantines - 50ron. Cam astea sunt in kaufland dar sunt mici diferente si merita incercat si in alte locuri (carrefour, siraj) O alternativa ar mai fi metro unde poti gasi si oferte la pachete la whisky. La vin nu am fost atenta si nu stiu ce sa-ti spun, dar poti merge direct la ei cred, sa nu iei neaparat din magazin.
Imi cer scuze fata de Ioana daca m-am "bagat in seama", sper ca nu te-am derutat in loc sa-ti fiu de folos, si pupici tuturor

Nici o problema draguta....doar pentru asta suntem aici ..sa ne ajutam reciproc cu informatii.
Intr-adevar cam astea sunt preturile. Noi am luat din Carrefour toata bautura si vinul de la Bucium (varsat). Am prins si ceva oferta la alexandrion. Acu depinde.. nici nu poti sta sa urmaresti ofertele mereu.
Noi ne-am desfasurat pe ultima suta de metri...pentru ca nu aveam spatiu de depozitare.
Am fost si in Metro si in Selgros, dar preturilenu erau mai mici.

Mult spor!

Bella1985
22.07.2008, 18:24:49
Voi avea urmatoarele:

Whiskey Jack Daniel's, Bourbon Jim Beam, Vodka Absolut sau Finlandia, Martini Alb, niste Gin (mai mult pt mama) si niste Campari (mai mult pt tata), Sampanie alba&rosie demidulce de Cricova, Vin alb din rezerva de la Bucium (feteasca alba, probabil, e vin "de cursa lunga"), Red Bull, suc natural de portocale si racoritoare (apa plata & minerala, cola, fanta, sprite, schweppes)

#-o Deja ma doare capul...

lista pare ok, dar cantitatile as vrea sa le stiu...noi am calculat ca tinerii or sa bea mai mult vodka&co, iar cei mai ion varsta vin in principal...numai ca nu stim cat?!

Bella1985
22.07.2008, 18:28:56
Pe masa e obligatoriu sa fie bautura:vin, tuica,bere,racoritoare, apa....Doar bauturile fin,aperitivele, stau la ospatari si ei se ocupa cu servitul lor.

de ce " e obligatoriu" sa fie masa incarcata cu zeci de sticlute odioase care sa imi strice decorul? nu se poate gasi o alta solutie? voi ce spuneti?

uca_ralush
13.08.2008, 12:23:42
nelamurire...la biserica cu cat timp inainte trebe vorbit?am auzit ca at tb chiar cu un an inainte...voi ce stiti?:)
Buna Alexandra. Avand in vedere ca avem nunta in aceeasi z si ca esti si din Iasii, imi permit sa-ti adresez o intrebare: Voi aveti voie cu bautura voastra?
daca da as vrea sa-mi lasi si mie un mesaj cam de pe unde ai procurat-o
Noi o parte din ea o luam de la Megagold, dar nu au pepsi, doar giusto cu si fara acid.
Astept raspunsul tau si spor la pregatiri in continuare daca mai ai.Te-am pupat si sa ai o zi buna.

bubulutulu
29.08.2008, 17:07:53
Eu am incheiat contractul cu Neli si e super draguta,ne-a ajutat f mult.De meniuri nu stiu prea multe,ca o sa mergem luna viitoare sa alegem ceva,sa gustam un fel ,doua...inca n-am ajuns la faza asta.
Oricum am sa te tin la curent cu toate detaliile.
mersi. vroiam sa stiu daca inca mai poti aduce tu bautura, ce intra in meniu, niste preturi, chestii din astea. mersi mult. astept vesti

jadeeed
04.09.2008, 16:36:13
Buna fetelor
Eu inca nu mi-am luat bautura, insa mai e timp. Voi face insa ca nasii mei care tocmai au avut nunta si au mers sa cumpere bautura din vama de la Sculeni. Practic am facut cateva ture cu masina pana in vama. Intre granite sunt magazine unde este bautura fara taxe si sunt mult mai ieftine. Ei au dat parca intre 7-10 euro (nu mai stiu exact dar ma interesez) pe sticla de whisky Teachers (cred) si au iesit mai ieftin decat in oras. Problema e ca nu ai voie decat de o sticla de tarie de persoana, deci maxim 5 sticle o data. A...noi mergeam, la vama la romani si la moldoveni ne intrebau unde mergem. Ziceam ca mergem in scopuri turistice in Ungheni, Balti...Sau aveam o prietena moldoveanca care mai mergea cu noi si ziceam ca mergem la ea. Ideea e sa aveti foarte bine povestea stabilita ca ei va intreaba. Daca cineva e interesat, pot da mai multe detalii pe PM
Oricum e o idee buna pentru miresicile cu banuti mai putini
Pupici tuturor

jadeeed
05.09.2008, 07:32:49
Am aflat...au luat Teachers cu 8 euro...deci 30 RON. Eu zic ca se merita!

angelfighter
08.09.2008, 19:34:35
Ioana_P si ca_mi , va multumesc frumos pt raspunsuri si mii de scuze ca am raspuns asa de tarziu (eram in scoala si am avut o multime de proiecte de facut, dara acu am terminat cu scoala).
pupici si numai bine

aranya
09.09.2008, 21:50:55
Buna fetelor
Eu inca nu mi-am luat bautura, insa mai e timp. Voi face insa ca nasii mei care tocmai au avut nunta si au mers sa cumpere bautura din vama de la Sculeni. Practic am facut cateva ture cu masina pana in vama. Intre granite sunt magazine unde este bautura fara taxe si sunt mult mai ieftine. Ei au dat parca intre 7-10 euro (nu mai stiu exact dar ma interesez) pe sticla de whisky Teachers (cred) si au iesit mai ieftin decat in oras. Problema e ca nu ai voie decat de o sticla de tarie de persoana, deci maxim 5 sticle o data. A...noi mergeam, la vama la romani si la moldoveni ne intrebau unde mergem. Ziceam ca mergem in scopuri turistice in Ungheni, Balti...Sau aveam o prietena moldoveanca care mai mergea cu noi si ziceam ca mergem la ea. Ideea e sa aveti foarte bine povestea stabilita ca ei va intreaba. Daca cineva e interesat, pot da mai multe detalii pe PM
Oricum e o idee buna pentru miresicile cu banuti mai putini
Pupici tuturor
vreau si eu detalii.poti sa faci mai multe drumuri in aceeasi zi?
sau cum poti sa aduci mai multe bautura?

aranya
09.09.2008, 21:58:36
fetelor am drum pana la unguri peste 2 saptamani si stiti daca in vama la nadlac te cauta in bagaj la fel ca la moldoveni?ca as vrea sa iau din duty free whisky mai ieftin si nu vreau sa ma risc sa mi-l confiste.daca romania e in uniunea europeana si ungurii la fel cred ca nu ar trebui sa ne caute.ce ziceti?pls help^:)^

yo_ign
10.09.2008, 08:04:01
vreau si eu detalii.poti sa faci mai multe drumuri in aceeasi zi?
sau cum poti sa aduci mai multe bautura?

Nu, nu faceam drumuri in aceeasi zi. Mergeam in mai multe week-enduri. Astia iti pun stampila pe pasaport...asa ca...Oricum sa stii ca aveti dreptul la un litru de tarie pe persoana daca cumva incearca sa vi-l confiste. Unei prietene i s-a intamplat, dar au prostit-o aia...adica vamesii aveam chef de spaga si prietena mea nu stia foarte bine ce si cum. Asa ca din 2 sticle de bautura, una au dat-o vamesilor.

jadeeed
10.09.2008, 08:06:02
fetelor am drum pana la unguri peste 2 saptamani si stiti daca in vama la nadlac te cauta in bagaj la fel ca la moldoveni?ca as vrea sa iau din duty free whisky mai ieftin si nu vreau sa ma risc sa mi-l confiste.daca romania e in uniunea europeana si ungurii la fel cred ca nu ar trebui sa ne caute.ce ziceti?pls help^:)^

Din cate stiu eu au dreptul sa te controleze chiar daca sunt in UE. Oricum daca nu aveti mai mult de un litru de pers. nu ar trebui sa fie o problema. Multa bafta!

olly
10.09.2008, 14:58:59

Dar mai sunt magazine duty-free la vama cu ungurii? :-\

Simona06
10.09.2008, 15:53:43
Eu una..nu am mai vazut duty-free-uri...nici la Nadlac,nici la Bors..

aranya
10.09.2008, 15:54:01
Din cate stiu eu au dreptul sa te controleze chiar daca sunt in UE. Oricum daca nu aveti mai mult de un litru de pers. nu ar trebui sa fie o problema. Multa bafta!
pai asta e problema ca in masina o sa fim numai eu si mireselul.si vrem sa cumparam pe putin 20 sticle whisky.asa ca ar fi o problema majora daca mi le confisca#:-S

aranya
10.09.2008, 15:56:51
pai anul trecut parca am vazut.sau acum 2 ani.nu-mi aduc aminte bine.credeam ca mai sunt

aranya
10.09.2008, 16:01:24
Eu una..nu am mai vazut duty-free-uri...nici la Nadlac,nici la Bors..
ai fost de curand prin vama la nadlac ?sau bors?eu nu am mai fost de mult...si nu stiu sigur...deci tre sa mi iau gandul=((

yo_ign
10.09.2008, 21:44:54
pai anul trecut parca am vazut.sau acum 2 ani.nu-mi aduc aminte bine.credeam ca mai sunt

Acolo nu stiu sa iti spun daca sunt. Dar stiu sigur ca la Sculeni sunt. Acuma...oricum nu te sfatuiesc sa cumperi 20 litri ca, zic eu, sunt sanse mari sa ti le confiste. Si ar fi pacat. Dar de ce nu vrei sa mergi in Sculeni daca esti din Iasi? Pentru 20 sticle ti-ar trebui 4 transporturi (adica in masina sa fie 5 persoane).

Matzaluka
11.09.2008, 02:46:49
Acolo nu stiu sa iti spun daca sunt. Dar stiu sigur ca la Sculeni sunt. Acuma...oricum nu te sfatuiesc sa cumperi 20 litri ca, zic eu, sunt sanse mari sa ti le confiste. Si ar fi pacat. Dar de ce nu vrei sa mergi in Sculeni daca esti din Iasi? Pentru 20 sticle ti-ar trebui 4 transporturi (adica in masina sa fie 5 persoane).

Salutyy...Ma trezesc si eu vorbind...sorry...dar daca eu n-am pasaport insa mireselu` are..pot ajunge la mult-ravnitul duty-free la sculeni? (ca am intzeles ca e in zona zero, intre ro si moldoveni)...:-s

olly
11.09.2008, 08:39:32
Salutyy...Ma trezesc si eu vorbind...sorry...dar daca eu n-am pasaport insa mireselu` are..pot ajunge la mult-ravnitul duty-free la sculeni? (ca am intzeles ca e in zona zero, intre ro si moldoveni)...:-s
Fara pasaport nu poti. Pentru ca trebuie sa fie tranzit. Adica treci vama la romani, te opresti in duty free si apoi esti nevoita sa treci la moldoveni. Nu te poti intoarce direct, fara sa treci pe la ei. Si cum moldovenii nu sunt in UE iti trebuie pasaport.:-<

Simona06
11.09.2008, 12:54:28
ai fost de curand prin vama la nadlac ?sau bors?eu nu am mai fost de mult...si nu stiu sigur...deci tre sa mi iau gandul=((
In iulie am trecut pe la Bors si sapt trecuta la Nadlac si nu am vazut nici un duty-free...

Matzaluka
11.09.2008, 14:35:39
Fara pasaport nu poti. Pentru ca trebuie sa fie tranzit. Adica treci vama la romani, te opresti in duty free si apoi esti nevoita sa treci la moldoveni. Nu te poti intoarce direct, fara sa treci pe la ei. Si cum moldovenii nu sunt in UE iti trebuie pasaport.:-<

Uoff....ms mult de lamuriri...mai cautat solutii :D

mirrella81
11.09.2008, 14:42:47
Eu cu vinul rezolv usor: socrii mei sunt din Cotnari si s-au angajat sa ne faca vinul. Ar fi si pacat sa il cumpar cand ei fac un vin atat de bun. Ei o sa imi dea vinunl (alb si rosu) si tuica (deh, e mandria lor, trebuie s apunem pe masa!).
Celelalte bautrui le cumpar din duty-free-ul din portul Constanta sau din vama de la bulgari.
oricum, noi cumparaturile ptr nunta vrem sa le facem din IAsi (suntem innebuniti dupa IAsi), dar mai vedem pana atunci

aranya
11.09.2008, 19:48:11
da stiu cred ca pana la urma asa o sa fac sau o sa cumpar din iasi daca nu.dar ma gandeam ca daca tot aveam trecere prin vama pe la unguri de ce sa nu profit?eu aduceam si inainte cand nu erau romanii in UE in valiza cam 10 sticle si tot nu m'a prins.dar veneam cu atlasibul si dadeam spaga fiecare din autocar 3 euro sa nu ne caute in bagaj;))

aranya
11.09.2008, 19:50:44
In iulie am trecut pe la Bors si sapt trecuta la Nadlac si nu am vazut nici un duty-free...
mersi mult pt informatii^:)^

aranya
11.09.2008, 19:55:22
Eu cu vinul rezolv usor: socrii mei sunt din Cotnari si s-au angajat sa ne faca vinul. Ar fi si pacat sa il cumpar cand ei fac un vin atat de bun. Ei o sa imi dea vinunl (alb si rosu) si tuica (deh, e mandria lor, trebuie s apunem pe masa!).
Celelalte bautrui le cumpar din duty-free-ul din portul Constanta sau din vama de la bulgari.
oricum, noi cumparaturile ptr nunta vrem sa le facem din IAsi (suntem innebuniti dupa IAsi), dar mai vedem pana atunci
super esti o norocoasa ca ai de unde sa iei vin si tzuica buna si gratis:-p
eu as vrea sa cumpar busuioaca de bohotin dar nush unde gasesc.anul trecut am gustat la o prietena (ii adusesera bunicii ei de la tara) si era tareeeeeee bunaaaaa dar a zis ca nu vinde.si acum nush de unde sa fac rost:(( daca nu tre sa caut alt fel

angelfighter
14.09.2008, 00:12:15
super esti o norocoasa ca ai de unde sa iei vin si tzuica buna si gratis:-p
eu as vrea sa cumpar busuioaca de bohotin dar nush unde gasesc.anul trecut am gustat la o prietena (ii adusesera bunicii ei de la tara) si era tareeeeeee bunaaaaa dar a zis ca nu vinde.si acum nush de unde sa fac rost:(( daca nu tre sa caut alt fel
cu privire la controlul la vama depinde de vames. am trecut pe la bors de 3 ori anul asta si aveam masina plina cu bagaje insa nu ne-a controlat niciodata dar am colegi care au fost controlati la fiecare trecere. cred ca depinde de situatiile din ziua respectiva si de vames.
numai bine
pupici.

aranya
14.09.2008, 05:21:26
cu privire la controlul la vama depinde de vames. am trecut pe la bors de 3 ori anul asta si aveam masina plina cu bagaje insa nu ne-a controlat niciodata dar am colegi care au fost controlati la fiecare trecere. cred ca depinde de situatiile din ziua respectiva si de vames.
numai bine
pupici.
mersi mult ^:)^ sunt in mare dubii.nush ce o sa fac

Butterfly87
14.09.2008, 18:46:01
buna!poti incerca in bucium sau la cotnari.acolo vand la un pret mai mic decat in magazine.eu de acolo vreau sa-mi iau bautura

Butterfly87
14.09.2008, 18:48:16
buna!ai idee cumva daca la Sculeni se mai gasesc duty free-uri???m-ar interesa si pe mine .ms mult

Butterfly87
14.09.2008, 18:49:50
am vazut ca mai ai o saptamana pana la nunta.zi-mi si mei daca ati ales formatie sau dj?pe mine m-ar interesa o formatie.ms

geany_m
14.09.2008, 18:59:35
am vazut ca mai ai o saptamana pana la nunta.zi-mi si mei daca ati ales formatie sau dj?pe mine m-ar interesa o formatie.ms
Scuze pt. ca intervin, vreau sa-ti reamintesc faptul ca acest topic se numeste Bautura la nunta... pt. muzica este altul....:)>-

angelfighter
14.09.2008, 19:49:29
imi zicea o prietena ca este un magazin undeva in podul ros prin fata la supermarket si ea de acolo a cumparat vinul si ca este f bun , mai bun decat bucium. nici noi nu am cumparat bauturile insa urmeaza de curand sa ne hotaram.
pupici.
spor la pregatiri

mih_h
15.09.2008, 09:48:40
Buna,

Ma ajutati si pe mine cu un sfat, va rog? Noi vom avea invitati cam 50 barbati si 45 doamne.... Vom avea sampanie (doar la primire), whisky, vodca, campari, martini... Ce alte idei imi mai dati?
Multumim mult... Am auzit asa multe variante incat nu stiu cum sa facem ca sa fie bine, sa nu fim nici stresati ca nu ajunge bautura alcoolica....

Green_Eyes
15.09.2008, 09:52:27
Buna,

Ma ajutati si pe mine cu un sfat, va rog? Noi vom avea invitati cam 50 barbati si 45 doamne.... Vom avea sampanie (doar la primire), whisky, vodca, campari, martini... Ce alte idei imi mai dati?
Multumim mult... Am auzit asa multe variante incat nu stiu cum sa facem ca sa fie bine, sa nu fim nici stresati ca nu ajunge bautura alcoolica....

Banuiesc ca ai si vin..
In rest, mi se pare suficient :)

mih_h
15.09.2008, 10:26:25
Banuiesc ca ai si vin..
In rest, mi se pare suficient :)

Da, avem si vin...
Numai ca nu stim cantitatile, macar asa, orientativ...

jadeeed
15.09.2008, 10:58:28
buna!ai idee cumva daca la Sculeni se mai gasesc duty free-uri???m-ar interesa si pe mine .ms mult

da, se mai gasesc

alibd
15.09.2008, 13:07:33
Buna,

E suficient si vorba lui Green, cred ca va fi si vin, nu?

mih_h
15.09.2008, 13:44:28
[QUOTE=mih_h;1096287]Buna,

OK, multumesc pt raspuns, acum am vazut ca nu am trecut in mesajul anterior ca avem nevoie si de niste cantitati, n-avem idee..pt 50 barbati si 45 doamne.... sampanie (doar la primire), whisky, vodca, campari, martini, vin... Help, please

andrelutza_2010
16.09.2008, 14:35:54
imi zicea o prietena ca este un magazin undeva in podul ros prin fata la supermarket si ea de acolo a cumparat vinul si ca este f bun , mai bun decat bucium. nici noi nu am cumparat bauturile insa urmeaza de curand sa ne hotaram.
pupici.
spor la pregatiri

Este crama Tohani vis-a -vis de Mercur Mary. Am gustat o data vin de-acolo, la sticla imbuteliata ( k vand si varsat daca-mi amintesc bine ) si era f bun intradevar. Dar si scump am auzit..

angelfighter
16.09.2008, 20:04:20
Este crama Tohani vis-a -vis de Mercur Mary. Am gustat o data vin de-acolo, la sticla imbuteliata ( k vand si varsat daca-mi amintesc bine ) si era f bun intradevar. Dar si scump am auzit..
daa ,Tohani; insa nu stiu exact pretul am inteles ceva de genul 4,2 lei si ar fi un pic mai scump decat bucium insa daca este bun cred ca se merita.
pupici

tania_tania
18.09.2008, 16:25:17
De unde se cumpara vinul "Bucium"? Noi am mers intr-un loc, aproape de 3 sermale, pe stanga, mai mult o hala din tabla, unde era o doamna

Feteasca Alba - 4lei l si Muscat 4.5 lei l. De acest loc stiti si voi ?

jadeeed
18.09.2008, 20:10:28
Uf...cu bautura chiar am emotii.

La noi e mai greu de estimat cate persoane vor veni. Din partea sotului se stiu deja, din partea mea...nu prea. Am o familie numeroasa iar parintii mei au multi prieteni dar nu ma pot baza pe ei.

Ideea e ca vor fi 100-120 max de persoane...cred :(

Nu stiu cata bautura sa luam. Adica nici cu banii nu excelam...si ma gandeam sa cer parearea celor cu experienta:

1. Daca luam 8 sticle de whisky si 8 de Garrone sa zicem, e suficient? Fara sa punem in calcul ca ma va fura nu stiu cine si va cere nu stiu cate sticle.

2. Cu sampania....tatal meu viseaza acum piramida de cupe, cu sampanie...atunci cand se servese tortul. Eu vream sa dam sampanie numai la venire. Asa va trebui sa dam si la tort. Cam cate sticle mi-ar trebuie...? Sau...exista o alta alternativa? Sunt ciudate nuntile in care se da sampanie doar la venire?

3. Cei care cumpara tarie de nu stiu cate feluri, cum procedeaza cu ele? Le pun pe barulet...sau...?

Asa ca...Help...astept opinii...

mih_h
18.09.2008, 20:30:15

La noi e mai greu de estimat cate persoane vor veni. Din partea sotului se stiu deja, din partea mea...nu prea. Am o familie numeroasa iar parintii mei au multi prieteni dar nu ma pot baza pe ei.

Nu stiu cata bautura sa luam. Adica nici cu banii nu excelam...si ma gandeam sa cer parearea celor cu experienta:

1. Daca luam 8 sticle de whisky si 8 de Garrone sa zicem, e suficient? Fara sa punem in calcul ca ma va fura nu stiu cine si va cere nu stiu cate sticle.

2. Cu sampania....tatal meu viseaza acum piramida de cupe, cu sampanie...atunci cand se servese tortul. Eu vream sa dam sampanie numai la venire. Asa va trebui sa dam si la tort. Cam cate sticle mi-ar trebuie...? Sau...exista o alta alternativa? Sunt ciudate nuntile in care se da sampanie doar la venire?

3. Cei care cumpara tarie de nu stiu cate feluri, cum procedeaza cu ele? Le pun pe barulet...sau...?

Buna,

In legatura cu sampania, noi vom servi numai la primire. Sefa de sala ne-a recomandat acest lucru si avem incredere in experienta de pana acum... Ce pot sa spun? Pana la urma fiecare face cum doreste. Daca dai la primire, socotesti cam 1 sticla la 6-7 pers, daca vrei sa dai si la tort, se pare ca trebuie sa pui mai mult in pahare si socotesti cam 1 sticla la 5 persoane. Asa ni s-a spus noua, asta iti spun si eu, asteapta si parerea altor miresici...

In legatura cu taria, noi vom avea la inceput mai multe: whisky, coniac, vodca / campari, campari-orange...si fiecare isi va alege ce doreste... Apoi trebuie sa ne hotaram...fie facem mini-bar, fie vor fi intrebati, pe parcursul petrecerii, ce mai doresc sa serveasca si li se va aduce. In legatura cu ce cantitati iti trebuie...la inceput calculezi cam 100 ml tarie/persoana si mai iei ceva in plus pentru cine mai vrea in timpul petrecerii... Bafta multa!

irinaBride
23.10.2008, 07:22:59
Si eu vreau sa dau sampanie doar la primire, ma gandesc ca la tort deja lumea nu mai vrea sa mai amestece bauturile.

anycka18
17.01.2009, 18:18:24
Noi am luat deja whiskey J.W. si Martini Bianco. Astea le vom ava la aperitiv si ma gandeam sa fie si o sticla de whiskey pe masa. Bautura am luat-o din Carrefour acum la sarbatori ca au avut preturi mai mic chiar decat Selgros si Metro. Vom lua si vin si sampanie mai aproape de ziua (sau seara) cu pricina. Ma mai gandesc la bere...DAr nu stiu daca se potriveste sa servesc bere la nunta...La nuntile pe la care am fost eu nu s-a servit bere din cate imi aduc aminte...Vom mai avea suc si apa minerala...Trebuie sa mai calculez cantitatile..

stefania_a
17.01.2009, 18:26:55
Noi am luat deja whiskey J.W. si Martini Bianco. Astea le vom ava la aperitiv si ma gandeam sa fie si o sticla de whiskey pe masa. Bautura am luat-o din Carrefour acum la sarbatori ca au avut preturi mai mic chiar decat Selgros si Metro. Vom lua si vin si sampanie mai aproape de ziua (sau seara) cu pricina. Ma mai gandesc la bere...DAr nu stiu daca se potriveste sa servesc bere la nunta...La nuntile pe la care am fost eu nu s-a servit bere din cate imi aduc aminte...Vom mai avea suc si apa minerala...Trebuie sa mai calculez cantitatile..

noi am avut berea la terasa. nu la mese. daca este ff cald sa stii k merge si bere. acum depinde daca va surade ideea sau nu.

mikutza
17.01.2009, 18:45:54

Vara se consuma berea foarte bine. Iti spun si din proprie experienta dar si din ce am observat la alte nunti. :)>-

Cretzofolina13
08.02.2009, 18:49:05
Noi am luat taria din Metro dupa cum urmeaza:

- 4 sticle de ALEXANDRION 5 stele a cate 2 L, in total= 8 L coniac
- 3 sticle de whisky JB a cate 1 L= 3 L
- 4 sticle MARTINI BIANCO= 4 L

Preturi:

Alexandrion- 79, 72 RON/ st.. Total 4 sticle= 318, 88 ron

WHISKY J&B -59,49 RON/st.(erau la un bax de 3 sticle si pretul era mai bun)= TOTAL 3 sticle= 178, 46

MARTINI BIANCO- 27,21 RON/ sticla(erau la bax 3 +1). TOTAL 4 stcile= 108,85

Noi am calculat bautura pentru 120 de pers. si am dat pe tot 6 milioane.

P.S. De sarbatori am luat 25 sticle sampanie Dorato demi-sec din Carrefour Felicia cu 63 de mii sticla.

Mai avem de luat vinul, sucurile, apa si dozatorul de bere dar astea mai incolo.

geany_m
08.02.2009, 20:15:40

Preturi:

WHISKY J&B -59,49 RON/st.(erau la un bax de 3 sticle si pretul era mai bun)= TOTAL 3 sticle= 178, 46

P.S. De sarbatori am luat 25 sticle sampanie Dorato demi-sec din Carrefour Felicia cu 63 de mii sticla.

Mai avem de luat vinul, sucurile, apa si dozatorul de bere dar astea mai incolo.
Mulțumim de prețuri! >:D< Sunt f. utile pt. cei care încă nu și-au achiziționat toate băuturile :D

Nutu
11.02.2009, 09:12:34

Preturi:

:-? Nu-i asa ca ati luat taria sambata din Metro? Cred ca ne-am intalnit la raionul de bauturi...;-)

Cretzofolina13
11.02.2009, 10:48:55
eu zic ca sunt suficiente 12 sticle pentru 100 de persoane, plus ca vei avea si garrone. Pui si vin pe masa?
apropos...fetelor, voi sampanie dati si la tort?

Eu nu cred ca voi da. Am mai fost la nunti unde nu s-a dat. E deja multa bautura pe masa: sucuri..vin..lumea cred ca e satula. Mai degraba merge sucul la tort decat sampania.;))

iasommie
11.02.2009, 10:52:53
Eu nu cred ca voi da. Am mai fost la nunti unde nu s-a dat. E deja multa bautura pe masa: sucuri..vin..lumea cred ca e satula. Mai degraba merge sucul la tort decat sampania.;))
asa am vazut si eu pe la nuntile unde am fost si nici eu nu am in plan sa dau si la tort, insa na...ma mai informez sa vad daca e bine...daca nu e bine:-p :D :*
off...cat stress dom'le, cat stress

mariusica
11.02.2009, 11:42:08
Cel mai bun raspuns vi-l pot da cei de la restaurant in legatura cu cat se consuma iar de unde va puteti lua bautura (orice doriti dvs.)

Butterfly87
11.02.2009, 13:55:36
Buna eu am fost la cumatrie la Moara de foc si din cite am vazut tarie era servita de ospatari , nu era pusa pe masa. Venea un ospatar la tine si te intreba daca vrei tarie si el iti punea in pahar deci stai fara grija .Pup;))
buna!! mersi mult de informatii!! m-am mai linistit..asa iau mai putine sticle de bautura!!1:D

Butterfly87
11.02.2009, 16:02:23
Cel mai bun raspuns vi-l pot da cei de la restaurant in legatura cu cat se consuma iar de unde va puteti lua bautura (orice doriti dvs.)

eu am vorbit la restaurant si mi-a zis cam 1 l de vin de persoana.1 l de suc de persoana.150 ml tarie de persoana..

Butterfly87
11.02.2009, 16:03:17
nu stiu acuma de unde sa iau vinul ..voi ce parere aveti?? vreau vin alb varsat

Nutu
12.02.2009, 06:26:01
Noi vrem sa luam vin alb demisec de Cotnari, ne mai gandim daca o sa fie varsat sau la sticla!

Nutu
12.02.2009, 06:35:25

Asa ca...Help...astept opinii... Si noi avem cam tot 100 de persoane si am luat 12 sticle de whisky si 12 de garrone, si chiar mi s-a sugerat sa mai cumpar vreo trei sticle de whisky, pentru eventualitatea ca cineva bea mai mult si pentru situatia in care hotii vor whisky! Noi am luat 12 sticle pentru ca am socotit cate o sticla din fiecare bautura pe o masa,la 10 mese, dar daca mai vrea cineva nu ne vor ajunge doar 2 sticle de rezerva plus eventuala rascumparare! Sampanie noi vom servi doar la primire, dar si noi suntem cam ametiti in privinta cantitatilor!

Nutu
12.02.2009, 07:19:47
Asa e. Ne-am intalnit ?? Parca era cineva pe acolo dar nu te-am recunoscut.:-s Nici nu cred ca aveai cum sa ma recunosti, ca nu ne-am cunoscut pana acum, dar mi-ati atras atentia ca vorbeati despre bauturi, si apoi am vazut ca ai scris de oferta 3+1 la martini, pe care am vazut-o si eu in Metro! Mi-ati atras atentia cu o disputa despre pahare bonus la bautura, prietenul tau le-ar cam fi vrut iar pe tine nu te prea incanta ideea...;-) Daca vom avea ocazia sa ne intalnim, eu sigur te voi recunoaste... ca am o memorie vizuala!!!!=))

adnada
12.02.2009, 07:36:05
buna!! mersi mult de informatii!! m-am mai linistit..asa iau mai putine sticle de bautura!!1:D

Sa sti ca si eu am de gand sa fac asa deci...... spor la pregatiri...
Eu intru in panica tot mai mult ma apuca plansu cand vad ca eu nu am rezolvat probleme importante inca cu mizica si ornatul salii si fotograful ... si voi deja sunteti la bautura.....:(( :(( :((

Cretzofolina13
12.02.2009, 08:46:22
Nici nu cred ca aveai cum sa ma recunosti, ca nu ne-am cunoscut pana acum, dar mi-ati atras atentia ca vorbeati despre bauturi, si apoi am vazut ca ai scris de oferta 3+1 la martini, pe care am vazut-o si eu in Metro! Mi-ati atras atentia cu o disputa despre pahare bonus la bautura, prietenul tau le-ar cam fi vrut iar pe tine nu te prea incanta ideea...;-) Daca vom avea ocazia sa ne intalnim, eu sigur te voi recunoaste... ca am o memorie vizuala!!!!=))

Da, noi eram! N-am fost atenta la cine e in jur, ca altfel te vedeam. "Disputa" a inceput in carrefour era unde ne-am dus prima data si iubitul meu a vazut acea oferta cu o sticla de martini si 2 pahare. Tinand cont ca acasa mai am cate 2 pahare de la Bailey's si 2 de la Jagermeister ...dorinta de a achizitiona alte 2 pahare de alt tip, nu m-a incantat. Dupa aia am zarit baxul de 3+1 cu Martini si toata lumea s-a linistit.:D

Oricum, f frumos ca am trecut una pe langa alta. Data viitoare sa ma tragi de maneca:laugh: .

iasommie
12.02.2009, 08:49:08
:-SS
Da, noi eram! N-am fost atenta la cine e in jur, ca altfel te vedeam. "Disputa" a inceput in carrefour era unde ne-am dus prima data si iubitul meu a vazut acea oferta cu o sticla de martini si 2 pahare. Tinand cont ca acasa mai am cate 2 pahare de la Bailey's si 2 de la Jagermeister ...dorinta de a achizitiona alte 2 pahare de alt tip, nu m-a incantat. Dupa aia am zarit baxul de 3+1 cu Martini si toata lumea s-a linistit.:D

Oricum, f frumos ca am trecut una pe langa alta. Data viitoare sa ma tragi de maneca:laugh: .
neatza "cretule"...sunt convenabile preturile la bautura in carrefour? duminica cred ca mergem si noi sa cumparam ceva din bautura si nush incotro sa o apuc...

Cretzofolina13
12.02.2009, 08:53:34
neatza "cretule"...sunt convenabile preturile la bautura in carrefour? duminica cred ca mergem si noi sa cumparam ceva din bautura si nush incotro sa o apuc...

Neata,

La Carrefour Era nu m-a impresionat nimic.Am trecut pe acolo in drum spre metro ca sa fac o comparatie de preturi. In Metro am gasit acele baxuri 3+1 la martini si 3 sticle de JB mai ieftine. Alexandrion la 2 L n-am luat la reducere dar per total cred ca am iesit bine cu taria. Pup !:*

Butterfly87
12.02.2009, 09:25:21

buna fetelor..eu lucrez la o firma in carrefour felicia si va pot ajuta cu preturi la tot ce vreti voi..k sa nu va mai deplasati pana acolo:D
la bauturi m-am uitat si eu si mi-am facut o lista:
Jonnie walkerred label-0.7l=43 ron
JACK DANIELS -1L=76 RON
J&B RARE-1L-63 RON
MARTINI-1L=34 RON
ALEXANDRION 5 STELE-2L=80 RON
SPER SA VA FIE DE FOLOS PRETURILE!!

siana
12.02.2009, 10:20:56
multumim multumim...ce de-a informatii pretioase. o sa trec si pe acolo..sper sa gasesc magazinul
e cu roz si mov, parca, nu ai cum sa nu-l vezi;)) intreaba si acolo ce preturi au
eu ma gandesc ca sunt mai bune preturile, fiind un magazin specializat:)prietenii nostri de acolo si-au luat bautura pentru nuntile lor
si daca stii sa negociezi bine, poti obtine si o reducere mai buna:)

georgiana22
12.02.2009, 14:14:47
eu am luat vin demisec de la cotnari.am gasit o oferta intr-un hypermarket inbuteliat la bax

serena82
12.02.2009, 14:19:15
eu am luat vin demisec de la cotnari.am gasit o oferta intr-un hypermarket inbuteliat la bax
Cati litri ai luat, cat te-a costat si de unde? please

simonicka
12.02.2009, 15:18:51

Noi am avut nunta in Bacau dar cred ca se poate proceda le fel si in Iasi.
Am mers la un depozit de unde am dat comanda de tot ceea ce inseamna bautura alcoolica sau non, mai putin vinul pe care il luasem deja de la un producator particular cu 6 lei litrul. Am calculat in medie cate un l si jum de vin de pers, o sticla de wiskey pentru fiecare masa si 5 de rezerva si 2 in cutie pentru furaciosi, vreo 10 sticle de garone, 14 de sampanie + una de 2 litri pentru furaciosii de mireasa... apa minerala si sucul nu mai stiu. Cert e ca noi am avut sucurile si apa minerala in sticle de jumatate.
Am achitat doar un avans la depozit, ei au asigurat si livrarea la restaurant, iar dupa nunta tot ce nu s-a consumat, dar era in sticle nedesfacute, am returnat la depozit. Am platit doar ceea ce s-a consumat.
A fost o chestie foarte buna pentru ca la Garone nu s-au consumat decat 4 sticle, wisk doar ce a fost pus initial pe masa.. a ramas fi foarte mult suc si apa minerala.
Pe masa noi am pus vinul in carafe, cate 2 carafe pe fiecare masa - chelnerii au fost foarte operativi si umpleau imedeat carafa- o sticla de wisk, iar la fiecare cate o jumatate de apa min, cola, fanta si capi. A fost mai bine cu jumatati pentru ca nici nu s-au ioncalzit pe masa, iar fiecare putea sa mai ceara cand voia. Pentru doamne am avut Garone, dar nu pus pe masa pentru ca nu ar fi putut sa bea o sticla de 1 l. Am cerut chelnerilor sa intrebe doamnele de fiecare data cand ajungeau la masa daca mai doreau garone. Vinul s-a baut cel mai mult. A fost foarte bun, s-a dansat mult si probabil ca de asta. A si apa minerala, la fel.
Sper ca v-am fost de ajutor.

serena82
12.02.2009, 15:43:48
Oare exista si in Iasi asa depozite unde sa poti plati o parte din bani dupa nunta si sa ai posibilitatea sa returnezi si bautura neconsumata? Eu zic ca ar fi foarte avantajos. Stie cineva vre-un depozit de genul asta?

madalinuta
12.02.2009, 15:56:38
help....cine imi poate spune cam cate sticle de sampanie imi trebuie pentru 250 persoane? :(( ce iti ste si u ocotelil astea....:-s :-s :-s

geany_m
12.02.2009, 16:00:54
Oare exista si in Iasi asa depozite unde sa poti plati o parte din bani dupa nunta si sa ai posibilitatea sa returnezi si bautura neconsumata? Eu zic ca ar fi foarte avantajos. Stie cineva vre-un depozit de genul asta?
Si pe mine m-ar interesa așa ceva :D

Nutu
12.02.2009, 16:07:08
Noi am avut nunta in Bacau dar cred ca se poate proceda le fel si in Iasi.
Am mers la un depozit de unde am dat comanda de tot ceea ce inseamna bautura alcoolica sau non, mai putin vinul pe care il luasem deja de la un producator particular cu 6 lei litrul. Am calculat in medie cate un l si jum de vin de pers, o sticla de wiskey pentru fiecare masa si 5 de rezerva si 2 in cutie pentru furaciosi, vreo 10 sticle de garone, 14 de sampanie + una de 2 litri pentru furaciosii de mireasa... apa minerala si sucul nu mai stiu. Cert e ca noi am avut sucurile si apa minerala in sticle de jumatate.
Am achitat doar un avans la depozit, ei au asigurat si livrarea la restaurant, iar dupa nunta tot ce nu s-a consumat, dar era in sticle nedesfacute, am returnat la depozit. Am platit doar ceea ce s-a consumat.
A fost o chestie foarte buna pentru ca la Garone nu s-au consumat decat 4 sticle, wisk doar ce a fost pus initial pe masa.. a ramas fi foarte mult suc si apa minerala.
Pe masa noi am pus vinul in carafe, cate 2 carafe pe fiecare masa - chelnerii au fost foarte operativi si umpleau imedeat carafa- o sticla de wisk, iar la fiecare cate o jumatate de apa min, cola, fanta si capi. A fost mai bine cu jumatati pentru ca nici nu s-au ioncalzit pe masa, iar fiecare putea sa mai ceara cand voia. Pentru doamne am avut Garone, dar nu pus pe masa pentru ca nu ar fi putut sa bea o sticla de 1 l. Am cerut chelnerilor sa intrebe doamnele de fiecare data cand ajungeau la masa daca mai doreau garone. Vinul s-a baut cel mai mult. A fost foarte bun, s-a dansat mult si probabil ca de asta. A si apa minerala, la fel.
Sper ca v-am fost de ajutor. Am si eu cateva intrebari...ca sa ma lamuresc si eu cu privire la cantitati:-\ Ai avut cate o sticla de whisky pe masa, dar de cate persoane era masa? 14 sticle de sampanie la cate persoane? Crezi ca merge si bere la masa? Tu ai avut bere?

iasommie
12.02.2009, 16:14:29
help....cine imi poate spune cam cate sticle de sampanie imi trebuie pentru 250 persoane? :(( ce iti ste si u ocotelil astea....:-s :-s :-s
eu stiu ca o sticla din aceea de sampanie vine cam la 6 -8 persoane. asta daca dai la intrare numai.

lauriciul
12.02.2009, 16:14:49
Pai sampanie iti trebuie doar pentru primirea invitatiilor, si acolo vine cam 100 ml de persoana ... nu? :-?

Nutu
12.02.2009, 16:22:59
dar tu cum pui vinul..imbuteliat sau la carafa? ca am mai auzit pareri cum ca imbuteliat e mai elegant. referitor la bere...nush ce sa zic...la dozator cred ca era cel mai bine, dar na daca nu se poate...ca sa intrebe chelneri...nush ce sa zic....daca ei vor servi si bauturile fine atunci e posibil ca sa nu bea bere nimeni :-s ... cred ca tot pe masa e mai bine, dar nu-s convinsa ca e cel mai bine asa. poate alte miresici te pot ajuta mai mult in aceasta privinta pentru ca, din pacate, la nuntile la care am fost eu nu s-a servit bere. nici eu nu stiu sigur cum vom lua vinul, dar inclinam spre cel imbuteliat! In privinta berii eu nu prea as vrea bere la nunta, parintii lui au propus-o, dar poate renuntam la ea! Voi ce credeti, e prea putina bautura...vin, garrone si whisky?

simonicka
12.02.2009, 16:52:09
[quote=Nutu;1454286]Am si eu cateva intrebari...ca sa ma lamuresc si eu cu privire la cantitati:-\ Ai avut cate o sticla de whisky pe masa, dar de cate persoane era masa? 14 sticle de sampanie la cate persoane? Crezi ca merge si bere la masa? Tu ai avut bere?[/quot
Cate 8 persoane la masa, in medie cate 4 barbati la masa. A fost o singura masa de 10 persoane dar acolo erau mai multe femei, doar 3 barbati asa ca am pus tot o sticla de 750 si una de 500 pentru masa de la muzica si foto, dar asta a ramas nedesfacuta.
Cu tot cu noi au fost 128 de meniuri. Sampanie am dat doar la intrare pentru ca la tort mai ramasesera doar 3 sticle. Se pare ca aici nu am calculat prea bine.... sau or mai fi disparut miraculos cu ajutorul celor de la restaurant.
Bere nu am avut, in schimb au fost cateva persoane care au cerut si atunci am platit la rest 10 doze parca.
Nu stiu ce sa-ti spun despre bere. Ma gandesc tot asa luat de la un depozit la doza si ce ramane duci inapoi. La cate nunti am fost nu au avut bere. Parerea mea e ca daca ai vin, ai si tarie e suficient. Eventual sa iei de rezerva pentru cei care vor cere.

Cu siguranta sunt astfel de depozite si in Iasi. Ideea am furat-o tot de pe miresici. Am dat apoi cautare pe Google pentru depozite de bauturi in Bacau si ne-am apucat de dat telefoane. La toate depozitele era valabila oferta asta pentru nunti. Locuind acum in Iasi am mers intr-un weekend si am colindat pe la depozite pana am gasit unul cu toate bauturile de care aveam nevoie. Cu o saptamana inainte de nunta am mers si am facut comanda si gata. Fiind vorba de o cantitate mai mare de produse am mai primit si reducere chiar.
Noroc de internet si telefonia mobila. Asa am rezolvat toate problemele legate de nunta.
E greu sa apreciezi cantitati exacte.... nu toti consuma la fel. La noi de ex s-a baut mai mult capi si apa minerala; fanta aproape deloc... la nunta varului meu mai mult cola pentru ca a avut coniac si un vin foarte prost.

anycka18
12.02.2009, 16:59:39
Parca am citit intr-o revista despre un magazin care ar proceda asa....dar nu stiu care. Ma uit maine si va spun. Sper sa nu ma insel:-SS:D

Nutu
12.02.2009, 17:01:27
[quote=Nutu;1454286]Am si eu cateva intrebari...ca sa ma lamuresc si eu cu privire la cantitati:-\ Ai avut cate o sticla de whisky pe masa, dar de cate persoane era masa? 14 sticle de sampanie la cate persoane? Crezi ca merge si bere la masa? Tu ai avut bere?[/quot
Cate 8 persoane la masa, in medie cate 4 barbati la masa. A fost o singura masa de 10 persoane dar acolo erau mai multe femei, doar 3 barbati asa ca am pus tot o sticla de 750 si una de 500 pentru masa de la muzica si foto, dar asta a ramas nedesfacuta.
Cu tot cu noi au fost 128 de meniuri. Sampanie am dat doar la intrare pentru ca la tort mai ramasesera doar 3 sticle. Se pare ca aici nu am calculat prea bine.... sau or mai fi disparut miraculos cu ajutorul celor de la restaurant.
Bere nu am avut, in schimb au fost cateva persoane care au cerut si atunci am platit la rest 10 doze parca.
Nu stiu ce sa-ti spun despre bere. Ma gandesc tot asa luat de la un depozit la doza si ce ramane duci inapoi. La cate nunti am fost nu au avut bere. Parerea mea e ca daca ai vin, ai si tarie e suficient. Eventual sa iei de rezerva pentru cei care vor cere.

Cu siguranta sunt astfel de depozite si in Iasi. Ideea am furat-o tot de pe miresici. Am dat apoi cautare pe Google pentru depozite de bauturi in Bacau si ne-am apucat de dat telefoane. La toate depozitele era valabila oferta asta pentru nunti. Locuind acum in Iasi am mers intr-un weekend si am colindat pe la depozite pana am gasit unul cu toate bauturile de care aveam nevoie. Cu o saptamana inainte de nunta am mers si am facut comanda si gata. Fiind vorba de o cantitate mai mare de produse am mai primit si reducere chiar.
Noroc de internet si telefonia mobila. Asa am rezolvat toate problemele legate de nunta.
E greu sa apreciezi cantitati exacte.... nu toti consuma la fel. La noi de ex s-a baut mai mult capi si apa minerala; fanta aproape deloc... la nunta varului meu mai mult cola pentru ca a avut coniac si un vin foarte prost.mersi mult de raspuns! si eu vreau sa servesc sampanie doar la primire, dar la 100 de persoane imi inchipuiam ca imi trebuie mult mai multa de 14 sticle...

georgiana22
12.02.2009, 17:03:07
eu am luat 140 l la 120 pers din selgros am gasi o promotie

simonicka
12.02.2009, 17:25:29
[quote=simonicka;1454487]mersi mult de raspuns! si eu vreau sa servesc sampanie doar la primire, dar la 100 de persoane imi inchipuiam ca imi trebuie mult mai multa de 14 sticle...

Scuze, ai dreptate. Am intrebat sotul, au fost20 de sticle

Butterfly87
12.02.2009, 21:04:39
eu am luat 140 l la 120 pers din selgros am gasi o promotie
si cat te-a costat???

Nutu
13.02.2009, 06:20:54
[quote=Nutu;1454518]

Scuze, ai dreptate. Am intrebat sotul, au fost20 de sticle Ma gandeam eu...am calculat cu 150 ml la 100 de persoane si ar veni cam 15l de sampanie...:)>-

anycka18
13.02.2009, 10:40:30
"la magazinul de langa Petre Andrei fac reduceri, dar ce mi se pare interesant e ca daca dupa nunta ramai cu sticle neincepute le poti returna. ceea ce e ok zic eu. cautati si revista 7 seri ca au reclama." citat Hypnotized

Cred ca de fapt tot pe site-ul asta am citit...:^o :D :-p

Hypnotized
13.02.2009, 11:08:53
magazinul very shop e aprovizionat de oted. de unde rezulta ca la oted preturile ar putea fi mai mici. la cantitati mari cu siguranta se pot obtine discounturi. insa nu cred ca se mai poate returna bautura neconsumaa. la very shop au si ei discounturi pt cantitatile mari si in plus e si faza cu returnarea bauturii neconsumate. metro are pret de distributie, cel putin teoretic. spor la cumparaturi

georgiana22
13.02.2009, 15:49:49
14 milioane

siana
13.02.2009, 21:38:46
e adevarat k si parerea invitatilor conteaza,,dar cand nu stii excat cam cat consuma...e bine de tinut cont de parerea restaurantului..ei au suficienta experienta..asta e parerea mea
imi cunosc mare parte din invitati;)) si daca nu le cunosc eu obisnuitele de consum.. le stiu parintii mei:)eu initial nu vroiam decat un singur tip de vin, dar ai mei mi-au spus..ca x, y, z...beau numai vin rosu..asa ca vom avea si alb si rosu..asta e doar un mic exemplu
nasii mei au fost sfatuiti de cei de la restaurant sa ia nu stiu cati litri de vin..si s-a cunsumat numai un sfert...in fine, depinde de la nunta la nunta;)) dar mai bine pentru mine e sa ma iau dupa invitatii mei:)si chiar daca cumpar extra, nu e problema, bautura se consuma dupa:))

Butterfly87
13.02.2009, 21:48:59
imi cunosc mare parte din invitati;)) si daca nu le cunosc eu obisnuitele de consum.. le stiu parintii mei:)eu initial nu vroiam decat un singur tip de vin, dar ai mei mi-au spus..ca x, y, z...beau numai vin rosu..asa ca vom avea si alb si rosu..asta e doar un mic exemplu
nasii mei au fost sfatuiti de cei de la restaurant sa ia nu stiu cati litri de vin..si s-a cunsumat numai un sfert...in fine, depinde de la nunta la nunta;)) dar mai bine pentru mine e sa ma iau dupa invitatii mei:)si chiar daca cumpar extra, nu e problema, bautura se consuma dupa:))

e foarte bine asa dak le cunosti gusturile....k uneori unele restaurante pluseaza doar asa sa-si mai "traga" ele din bauturi..... asa am auzit in unele cazuri:(

Butterfly87
13.02.2009, 21:50:07
14 milioane
multumesc de informatie:)

al1nab
16.02.2009, 23:32:52
Eu nush cum se procedeaza in romania, dar la restaurantele la care am lucrat eu, dintr-o sticla de sampanie de 1L se serveau in jur de 12/13 invitati(iar cupele de sampanie au cam aceeasi capacitate indiferent de model). Dar, ce stiu eu.. poate in romania se pun paharele de sampanie pline pana sa dea afara, sau ii imbata de la intrare.. nush...Eu oricum vreau sampanie si la tort, iar la tort voi pune 1 sticla de 1L la 6 persoane pt ca asa stiu ca se face. Cat despre whisky si martini...eu nu as pune decat dupa tort.. dar la noi sunt alte obiceiuri decat in alte tari si va trebui sa ma conformez...Ca unitate de masura la "tarie" am calculat cam 1L la 10 pers. Dar, fiecare pune cam cat vrea.

adnada
17.02.2009, 07:54:55
Fetelor am tot intrat si am vazut ce scrieti voi aici si am o intrebare....
Pentru mine care mai am 7 luni pana la nunta nu e putin cam devreme sa ma apuc de cumparat bautura?>:D<

aniscamaia
17.02.2009, 08:52:06
Fetelor am tot intrat si am vazut ce scrieti voi aici si am o intrebare....
Pentru mine care mai am 7 luni pana la nunta nu e putin cam devreme sa ma apuc de cumparat bautura?>:D<
Avand in vedere ca se tot anuntza scumpiri la bauturi eu una nu cred ca e prea devreme, pt ca oricum nu expira ;-) ;-)
eu mi-am luat ieri din metro si whisky si sunt foarte incantata
am mai taiat ceva de pe lista <:-P <:-P <:-P <:-P

ladymisha
17.02.2009, 16:00:17
e foarte bine asa dak le cunosti gusturile....k uneori unele restaurante pluseaza doar asa sa-si mai "traga" ele din bauturi..... asa am auzit in unele cazuri:(
Asa am auzit si eu. o masura pe care o puteti lua in privinta asta este ca la nunta sa nu puneti sticlele de bautura pe masa, ci sa le aveti undeva separat si chelnerii sa aiba mereu grija ca paharele sa fie mereu pline, si atenti la ce au nevoie invitatii. ca altfel pe la ijlocul nuntii , la unele mese se va bea toata bautura in schimb ce la altele va ramane, pentru ca nu toata lumea bea in acelasi ritm, si chelnerii or sa spuna ca nu mai au bautura si vor veni la voi sa mai ceara. sfatul asta l-am primit de la un amic caer are restaurant si mi-a zis ca asa e cel mai bine.

Butterfly87
17.02.2009, 19:22:56
Asa am auzit si eu. o masura pe care o puteti lua in privinta asta este ca la nunta sa nu puneti sticlele de bautura pe masa, ci sa le aveti undeva separat si chelnerii sa aiba mereu grija ca paharele sa fie mereu pline, si atenti la ce au nevoie invitatii. ca altfel pe la ijlocul nuntii , la unele mese se va bea toata bautura in schimb ce la altele va ramane, pentru ca nu toata lumea bea in acelasi ritm, si chelnerii or sa spuna ca nu mai au bautura si vor veni la voi sa mai ceara. sfatul asta l-am primit de la un amic caer are restaurant si mi-a zis ca asa e cel mai bine.

buna seara!! am primit un pont de un whisky J&B la 1 litru la 50 ro..acuma sa iau o sticla sa vad sa nu fie contrafacut(il iua de la cineva si nu stiu exactde unde il aduce)) si dak e ok..m-am scos ;)) k in magazine aproape de 90 ron litrul.spor!!!

Nutu
18.02.2009, 06:56:29
Asa am auzit si eu. o masura pe care o puteti lua in privinta asta este ca la nunta sa nu puneti sticlele de bautura pe masa, ci sa le aveti undeva separat si chelnerii sa aiba mereu grija ca paharele sa fie mereu pline, si atenti la ce au nevoie invitatii. ca altfel pe la ijlocul nuntii , la unele mese se va bea toata bautura in schimb ce la altele va ramane, pentru ca nu toata lumea bea in acelasi ritm, si chelnerii or sa spuna ca nu mai au bautura si vor veni la voi sa mai ceara. sfatul asta l-am primit de la un amic caer are restaurant si mi-a zis ca asa e cel mai bine.Pai si daca las sticlele pe mana ospatarilor si nu le pun pe masa, ei nu pot sa vina sa-mi spuna ca au tot umplut paharele si s-a terminat bautura:-??

aniscamaia
18.02.2009, 07:55:09
Pai si daca las sticlele pe mana ospatarilor si nu le pun pe masa, ei nu pot sa vina sa-mi spuna ca au tot umplut paharele si s-a terminat bautura:-??
Exact, bine punctat
de unde stii ca poti avea incredere in ospatari
mai degraba te-ar fura asa, parerea mea

iasommie
18.02.2009, 20:18:38
in sfarsit mi-am luat si eu ceva bautura. am colindat astazi o gramada de magazine si-s franta. mi-am luat wisky ballantines si sampanie zarea si ramane sa iau si cinzano alb (unde am gasit pretul cel mai convenabil nu era pe stoc decat rosu si mai astept poate aduce si alb). asta pentru moment, pentru ca vinul il iau atunci si nu stiu ce sa mai iau pe masa langa vin. wisky-ul si cinzano nu vor fi puse pe masa.
daca va intereseaza ceva preturi la acestea, precum si la martini, finlandia, garrone, angelli cuve imp - vin spumant, athenee palace - vin spumant, sa imi spuneti ca mi-am facut o gramada de liste. am colindat asa: metro, kaufland, carrefour, plus, billa, gima, selgros, very shop.
tipul de la the very shop m-a sfatuit ca dintre martini si cinzano sa iau cinzano, pentru ca la martini e mai mult "eticheta" in pret.
astept un sfat de la voi referitor la ce as putea sa mai pun pe masa langa vin, tinand cont ca la chelneri va sta wisky-ul si cinzano. nasa mea m-a sfatuit sa nu mai iau nimic pentru ca e suficient (ea a avut numai vin, wisky si visinata si cica a ramas o gramada de bautura fina, pentru ca lumea a baut vin mai mult). eu initial ma gandeam la vodka finlandia, insa e f scumpa si ma gandesc si ca de la atatea bauturi tari sa nu se faca capul nuntasilor "manga". si nici nu prea stiu ce si cum merge la alcool. poate alexandrion??? voi ce ziceti???
please help!!

aniscamaia
18.02.2009, 20:22:12
in sfarsit mi-am luat si eu ceva bautura. am colindat astazi o gramada de magazine si-s franta. mi-am luat wisky ballantines si sampanie zarea si ramane sa iau si cinzano alb (unde am gasit pretul cel mai convenabil nu era pe stoc decat rosu si mai astept poate aduce si alb). asta pentru moment, pentru ca vinul il iau atunci si nu stiu ce sa mai iau pe masa langa vin. wisky-ul si cinzano nu vor fi puse pe masa.
daca va intereseaza ceva preturi la acestea, precum si la martini, finlandia, garrone, angelli cuve imp - vin spumant, athenee palace - vin spumant, sa imi spuneti ca mi-am facut o gramada de liste. am colindat asa: metro, kaufland, carrefour, plus, billa, gima, selgros, very shop.
tipul de la the very shop m-a sfatuit ca dintre martini si cinzano sa iau cinzano, pentru ca la martini e mai mult "eticheta" in pret.
astept un sfat de la voi referitor la ce as putea sa mai pun pe masa langa vin, tinand cont ca la chelneri va sta wisky-ul si cinzano. nasa mea m-a sfatuit sa nu mai iau nimic pentru ca e suficient (ea a avut numai vin, wisky si visinata si cica a ramas o gramada de bautura fina, pentru ca lumea a baut vin mai mult). eu initial ma gandeam la vodka finlandia, insa e f scumpa si ma gandesc si ca de la atatea bauturi tari sa nu se faca capul nuntasilor "manga". si nici nu prea stiu ce si cum merge la alcool. poate alexandrion??? voi ce ziceti???
please help!!
si eu zic ca e deajuna atata
eu tot la fel am sa am whisky, garone si vin

adnada
19.02.2009, 13:55:58
please help!!

Si eu zic ca ajunge .... nu iti trebuie ff multe bauturi si prea diversificate... parerea mea.... eu atat am de gand sa iau ...... iar vodka eu zic ca e prea tare si nu stiu cata lume bea ...
Spune-mi te rog cei de la the very shop ti-au facut vreo reducere?

spor la cautari si la cumparat....

iasommie
19.02.2009, 14:34:03
Si eu zic ca ajunge .... nu iti trebuie ff multe bauturi si prea diversificate... parerea mea.... eu atat am de gand sa iau ...... iar vodka eu zic ca e prea tare si nu stiu cata lume bea ...
Spune-mi te rog cei de la the very shop ti-au facut vreo reducere?

spor la cautari si la cumparat....
multumesc. am reusit azi sa iau si cinzano pana la urma. cei de la the very shop mi-au spus ca reducerea se face de la 15 sticle in sus si este 5%. acu "ametita" de mine nu a intrebat daca 15 sticle de oricare ar fi sau numai la un sortiment. oricum, mie una mi s-a parut scump acel amgazin. vreau sa zic ca am gasit ballantines la 1 litru cu 100 de mii de lei vechi mai ieftin in carrefour decat acolo. cinzano la metro cu vreo 80 de mii, dar nu avea alb si am luat azi din kaufland cu 60 de mii mai ieftin ca la very shop. acuma na...poate daca cunosti pe cineva de acolo e altfel. tipul zicea ca la el preturile depind de nush ce furnizor, pentru ca ala ba le mareste, ba le scade. iar referitor la faza cu returnatul, a zis ca teoretic da, ca acum vreo 2 sapt s-a discutat treaba asta pe la magazin la ei si e posibil, insa eu avand nunta in septembrie am intrebat daca o pot returna asa tarziu sau sa mai astept si sa o iau de la ei mai incolo si a zis sa astept. si cum eu am vrut sa scap de acest stress, am renuntat si la 5% discount (care oricum nu mi se pare f mare) si la returnare si am luat din carrefour si kaufland.
multa bafta si voua in alegerea bauturii....eu ink nu-s convinsa daca sa las numai atata bautura sau sa mai iau si altceva sa pun pe masa, dar pana atunci am tot timpul sa ma gandesc. cand voi cumpara vinul o sa iau decizia finala:)

geany_m
19.02.2009, 16:34:09
please help!!
Ne interesează, dacă ai o listuță pregătită! :D

Si eu zic la fel (ca și fetele): e suficient cât ai! :suuuper:

aniscamaia
20.02.2009, 07:48:42
fetelor am si eu o intrebare
pentru cele care fac nunta anul acesta si isi aduc ele bauturile, ati auzit ceva de taxa asta de 20% din valoarea bauturilor? =(( :( :(

serena82
20.02.2009, 08:23:34
pentru cele care fac nunta anul acesta si isi aduc ele bauturile, ati auzit ceva de taxa asta de 20% din valoarea bauturilor? =(( :( :(
Nu am auzit de nici o taxa de 20%. Dar catre cine ar trebui platita???
Eu am auzit doar ca de la 1 aprilie se scumpesc bauturile, atat.

Butterfly87
20.02.2009, 09:33:37
eu am auzit doar ca de la 1 martie s-ar scumpi bautura odata cu tigarile cam cu 50%..dar de taxa asta de 20% nu am auzit nimik..sper sa nu avem noi ghinionul sa o prindem:-L :-SS

adnada
20.02.2009, 10:35:43

Nu am auzit de nici o taxa doar de scumpire incepand cu 1 aprile... asta a zis dimineata la TV>:P

siana
20.02.2009, 11:16:21
eu am auzit doar ca de la 1 martie s-ar scumpi bautura odata cu tigarile cam cu 50%..dar de taxa asta de 20% nu am auzit nimik..sper sa nu avem noi ghinionul sa o prindem:-L :-SS
initial trebuiau marite de pe 1 martie..acum din aprilie..si nu cu 50%:-"
uite si articolul
Primele majorari de accize la tutun si alcool vor fi aplicate de la 1 aprilie, respectiv cu 7 euro la mia de tigarete, cu 11 euro/hl la produsele alcoolice fermentate si sigilate si 13,96 euro/hl la restul bauturilor alcoolice, a declarat ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Pogea.
Pentru accizele la tutun se va aplica o noua majorare incepand cu 1 septembrie, tot de 7 euro la mia de tigarete.
Initial, Pogea a spus ca acciza la tutun va creste cu 14 euro in acest an, prin majorarea in doua transe egale de cate 7 euro la mia de tigarete, una aplicabila de la 1 martie si alta de la 1 august. El considera ca impactul asupra pretului de vanzare a unui pachet de tigari va fi nesemnificativ, dar nu a precizat care va fi scumpirea medie rezultata dupa fiecare majorare de acciza.
Guvernul a decis in luna ianuarie sa devanseze calendarul convenit cu Uniunea Europeana privind accizele la tutun si alcool si sa aduca aceste taxe inca din acest an la nivelul prevazut pentru 2010.
Potrivit Codului Fiscal, acciza totala la mia de tigarete, valabila de la 1 iulie 2008, este de 50 de euro, valoarea acesteia urmand sa creasca la 61,2 euro de la 1 iulie 2009 si la 74 de euro la 1 iulie 2010. Acciza include si taxa pe viciu, in valoare de 10 euro.

siana
20.02.2009, 11:23:04
te referi la taxa perceputa de restaurant??asta depinde de la local la local...eu nu platesc nimic ..dar stiu ca la astoria..parca se plateste 40% din valoarea bauturilor

aniscamaia
20.02.2009, 11:31:03
te referi la taxa perceputa de restaurant??asta depinde de la local la local...eu nu platesc nimic ..dar stiu ca la astoria..parca se plateste 40% din valoarea bauturilor
pai cand am semnat contractul nici mie nu mi s-a zis nimic de taxa asta
ma refer la taxa care mi-o percepe mie restaurant pt bauturile cu care vin de acasa
cica legea asta noua de la 1 martie prevede asta :(

siana
20.02.2009, 11:44:02
pai cand am semnat contractul nici mie nu mi s-a zis nimic de taxa asta
ma refer la taxa care mi-o percepe mie restaurant pt bauturile cu care vin de acasa
cica legea asta noua de la 1 martie prevede asta :(
cauta un articol pt ca nu stiu despre ce vb...si nu se mai aplica legea scumpirilor din martie, ci din aprilie...se scumpes bauturile cu x%..atat
unele restaurante percep taxa, altele nu..nu se poate da o lege nationala prin care sa se oblige restaurantele sa ceara plata a x% pt bauturile aduse de acasa:))asta decide fiecare restaurant in parte

iasommie
20.02.2009, 11:46:52
da...confirm, eu am la traian, deci tot acolo, si am taxa de 40 % la bautura consumata.

siana
20.02.2009, 11:52:02
inca un articol....
Joi, 19 Februarie 2009

Tag-uri: Stiri calde (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword=Stiri calde&option=com_search) Stiri calde (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword= Stiri calde&option=com_search) Cresc accizele la tutun și băuturi alcoolice (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword= Cresc accizele la tutun și băuturi alcoolice&option=com_search)

Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor Publice, Gheoghe Pogea. Demnitarul a menționat că majorarea se va aplica de la 1 aprilie și a estimat că, astfel, încasările bugetare vor crește cu 700 milioane lei. Concret, acciza la mia de țigarete se va majora în două etape: cu șapte euro de la 1 aprilie și cu alți ăapte euro de la 1 septembrie. În privința accizei la alcool se va aplica o creștere de 11 euro/hectolitru la băuturile spumoase fermentate și cu 13,26 euro/ hectolitru pentru celelalte băuturi alcoolice.

va rog sa nu mai postati mesaje neclare..putem fi duse foarte usor in eroare

siana
20.02.2009, 11:53:09
da...confirm, eu am la traian, deci tot acolo, si am taxa de 40 % la bautura consumata.
mie nu mi se percepe nici o taxa pentru bauturile aduse de acasa..nu sunt incuse in meniu si mi-au spus ca pot sa-mi aduc absolut tot ce vreau

iasommie
20.02.2009, 11:55:20
mie nu mi se percepe nici o taxa pentru bauturile aduse de acasa..nu sunt incuse in meniu si mi-au spus ca pot sa-mi aduc absolut tot ce vreau
pai cred ca numai traianul si astoria au treaba asta. :(
oricum, facand un calcul nu e chiar asa mare paguba

siana
20.02.2009, 11:56:55
pai cred ca numai traianul si astoria au treaba asta. :(
oricum, facand un calcul nu e chiar asa mare paguba
da, la fel cred si eu

aniscamaia
20.02.2009, 12:41:52
inca un articol....
Joi, 19 Februarie 2009

Tag-uri: Stiri calde (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword=Stiri calde&option=com_search) Stiri calde (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword= Stiri calde&option=com_search) Cresc accizele la tutun și băuturi alcoolice (http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/index.php?searchword= Cresc accizele la tutun și băuturi alcoolice&option=com_search)

Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor Publice, Gheoghe Pogea. Demnitarul a menționat că majorarea se va aplica de la 1 aprilie și a estimat că, astfel, încasările bugetare vor crește cu 700 milioane lei. Concret, acciza la mia de țigarete se va majora în două etape: cu șapte euro de la 1 aprilie și cu alți ăapte euro de la 1 septembrie. În privința accizei la alcool se va aplica o creștere de 11 euro/hectolitru la băuturile spumoase fermentate și cu 13,26 euro/ hectolitru pentru celelalte băuturi alcoolice.

va rog sa nu mai postati mesaje neclare..putem fi duse foarte usor in eroare
NU AM VRUT SA DUC PE NIMENI IN EROARE
am vrut sa ma lamuresc eu in privintza asta si am vrut sa vad daca voi stiti ceva, pt ca nu mie se pare normal sa platesc nici o taxa
eu cred ca pentru asta e forumul asta, sa vorbim si sa ne lamurim

siana
20.02.2009, 12:46:33
NU AM VRUT SA DUC PE NIMENI IN EROARE
am vrut sa ma lamuresc eu in privintza asta si am vrut sa vad daca voi stiti ceva, pt ca nu mie se pare normal sa platesc nici o taxa
eu cred ca pentru asta e forumul asta, sa vorbim si sa ne lamurim
de ce te aprinzi?:)nu stiu daca ai observat dar nici intrebarea nu era foarte clar formulata si miresele nu stiau ce sa inteleaga:)
si crede-ma ca si eu m-am speriat cand s-a spus ca de la 1 martie bauturile se scumpesc cu 50%! si nu se scumpesc de la 1 martie, unu la mana, si doi la mana, nu se scumpesc cu 50%
nici mie nu mi s epare normal sa platesc o taxa de care nu am fost anuntata! stai linistita ca te inteleg! dar cea mai buna sursa de informare echiar restaurantul tau! nu al meu, nu al altcuiva! politica e diferita pentru fiecare dintre ele

aniscamaia
20.02.2009, 12:49:43
de ce te aprinzi?:)nu stiu daca ai observat dar nici intrebarea nu era foarte clar formulata si miresele nu stiau ce sa inteleaga:)
si crede-ma ca si eu m-am speriat cand s-a spus ca de la 1 martie bauturile se scumpesc cu 50%! si nu se scumpesc de la 1 martie, unu la mana, si doi la mana, nu se scumpesc cu 50%
nici mie nu mi s epare normal sa platesc o taxa de care nu am fost anuntata! stai linistita ca te inteleg! dar cea mai buna sursa de informare echiar restaurantul tau! nu al meu, nu al altcuiva! politica e diferita pentru fiecare dintre ele
MA APRIND PT CA MA ACUZI PE NEDREPT
si tocmai ca am fost aseara la restaurant si am avut o mica "disputa" pe tema asta
eu deabia aseara am aflat de aceasta taxa

aniscamaia
20.02.2009, 12:52:51
daca as fi stiu exact despre ce este vorba nu as mai fi intrebat
am incercat sa caut singura informatii pe internet si pt ca n-am gasit nimic am apelat la voi

siana
20.02.2009, 12:56:03
MA APRIND PT CA MA ACUZI PE NEDREPT
si tocmai ca am fost aseara la restaurant si am avut o mica "disputa" pe tema asta
eu deabia aseara am aflat de aceasta taxa
mesajul meu era general adresat si chiar nu ai de ce sa te superi:)a fost o rugaminte foarte politicoasa si nu am nominalizat pe nimeni
deja cateva miresici s-au speriat pt ca nu stiau despre ce e vb

siana
20.02.2009, 12:57:53
daca as fi stiu exact despre ce este vorba nu as mai fi intrebat
am incercat sa caut singura informatii pe internet si pt ca n-am gasit nimic am apelat la voi
perfect de acord cu tine..dar puteai sa formulezi altfel intrebarea..enuntul..sa spui ..eu am inteles ca la restaurantul x, y..s-ar pecepe x% din valoarea bauturilor aduse de acasa...
scuza-ma, dar e defect profesional;))

adnada
20.02.2009, 13:01:14
perfect de acord cu tine..dar puteai sa formulezi altfel intrebarea..enuntul..sa spui ..eu am inteles ca la restaurantul x, y..s-ar pecepe x% din valoarea bauturilor aduse de acasa...

Am inteles si eu pan la urma cu cat si de cand se scumpesc.... de cand am auzit singurica...... nu va mai aprindeti asa repede .... pupici si spor la targur la cumparaturi

aniscamaia
20.02.2009, 13:05:38
1. restaurantul la care fac nunta se vede din profilul meu
2. vroiam sa stiu daca la alte restaurante se percepe aceasta taxa
si hai sa o lasam balta ca nu isi mai are rost dicutia
daca e vreo miresica care are informatii si vrea sa ma ajute ii multumesc, daca nu asta e

siana
20.02.2009, 13:31:49
1. restaurantul la care fac nunta se vede din profilul meu
2. vroiam sa stiu daca la alte restaurante se percepe aceasta taxa
si hai sa o lasam balta ca nu isi mai are rost dicutia
daca e vreo miresica care are informatii si vrea sa ma ajute ii multumesc, daca nu asta e
fiecare restaurant are o politica diferita si cu asta am incheiat discutia:)

Butterfly87
20.02.2009, 21:53:34
buna !! eu sincer nu am auzit de taxa asta de 20% sau 40% si ar fi chiar aiurea sa ti-o impuna..adik sa fim seriosi resturante mari precum traian.astoria se pun la astfel de taxe?:(
eu nici nu as mai merge acolo pt nunta...cum sa dau bani pe bautura si apoi sa le mai dau odata lor bani pt bautura mea?:O chiar mi se pare absurd..si din moment ce ai semnat un contract si nu e stipulat..sanatate!!sa dea ce lege vor ei..dak nu e stipulat sa fie sanatosi!! eu una nu as accepta ..poti merge la protectia consumatorului ( sau nu stiu exact cine se ocupa)pt nerespectarea clauzelor contractuale

sabina_si_eu
20.02.2009, 22:00:19
la traian nu stiu cum e dar la astoria e de mult faza cu taxa pe bauturile care se consuma la ei, eu stiu de faza asta inca din 2004 cand am vrut sa facem acolo banchetul de la facultate, si am refuzat tocmai din motivul taxei pe bautura. trebuie intrebat de fiecare data la fiecare restaurant care e politica lor, nu avem ce face...

serena82
21.02.2009, 08:40:24
buna !! eu sincer nu am auzit de taxa asta de 20% sau 40% si ar fi chiar aiurea sa ti-o impuna..adik sa fim seriosi resturante mari precum traian.astoria se pun la astfel de taxe?:(
eu nici nu as mai merge acolo pt nunta...cum sa dau bani pe bautura si apoi sa le mai dau odata lor bani pt bautura mea?:O chiar mi se pare absurd..si din moment ce ai semnat un contract si nu e stipulat..sanatate!!sa dea ce lege vor ei..dak nu e stipulat sa fie sanatosi!! eu una nu as accepta ..poti merge la protectia consumatorului ( sau nu stiu exact cine se ocupa)pt nerespectarea clauzelor contractuale
De acord cu tine Andreea, daca nu se stipuleaza in contract existenta vre-unei taxe pt bauturi atunci aceasta nu trebuie platita sub nici o forma. Nu e legal sa ceara asa ceva dupa ce contractul a fost semnat si nu contine nici un paragraf referitor la taxa. Ia sa-i ameninti un pic aniscamaia pe patroni si sa le spui ca mergi la protectia consumatorului, sa vezi cum nu mai zic ei nimic. Oricum e nasol ca s-a ajuns intr-o situatie de genul asta, dar trebuie ripostat pt ca prea multi patroni vor sa-si bata joc de miri.

siana
21.02.2009, 18:13:24
restaurantele isi rezerva dreptul sa mai modifice clauzele din contract:-" accepti..sau nu

serena82
21.02.2009, 18:30:48
restaurantele isi rezerva dreptul sa mai modifice clauzele din contract:-" accepti..sau nu
Imi pare rau Siana, dar aici nu sunt de acord cu tine.Din moment ce se semneaza un contract intre patronii de restaurante si miri, atunci acel contract trebuie sa prevada toate informatiile cat se poate de detaliate referitoare la evenimetul respectiv. Daca patronul nu stipuleaza in contract faptul ca isi rezerva dreptul de a modifica ulterior clauzele contractului, atunci e ilegal sa ceara taxe suplimentare. Sunt sigura ca exista multi miri care isi fac nunta singuri si, in momentul in care li se cer taxe suplimentare care nu sunt stipulate de la inceput in contract si in plus mai au putin timp pana la nunta, nu prea mai au ce face decat sa accepte varianta restaurantului, ceea ce nu mi se pare corect pt ca practic nu mai au sansa de a alege.

aniscamaia
21.02.2009, 18:59:12
Imi pare rau Siana, dar aici nu sunt de acord cu tine.Din moment ce se semneaza un contract intre patronii de restaurante si miri, atunci acel contract trebuie sa prevada toate informatiile cat se poate de detaliate referitoare la evenimetul respectiv. Daca patronul nu stipuleaza in contract faptul ca isi rezerva dreptul de a modifica ulterior clauzele contractului, atunci e ilegal sa ceara taxe suplimentare. Sunt sigura ca exista multi miri care isi fac nunta singuri si, in momentul in care li se cer taxe suplimentare care nu sunt stipulate de la inceput in contract si in plus mai au putin timp pana la nunta, nu prea mai au ce face decat sa accepte varianta restaurantului, ceea ce nu mi se pare corect pt ca practic nu mai au sansa de a alege.
perfect deacord cu tine, dar mai am 2 luni de zile pana la nunta
daca ma apuc sa ii amenint..........
am sa incerc sa ma interesez mai mult si voi vedea ce pot face

siana
21.02.2009, 20:25:02
bineinteles ca modificarea contractului se face numai printr-un act aditional incheiat intre partile contractante...dar contractele pe care le-am vazut eu stipulau faptul ca in cazul in care vor interveni majorari ale preturilor, prestatorul de servicii are dreptul sa majoreze pretul contractului..cu obligatia ca beneficiarul sa fie anuntat:)

Kika
21.02.2009, 20:43:21
bineinteles ca modificarea contractului se face numai printr-un act aditional incheiat intre partile contractante...dar contractele pe care le-am vazut eu stipulau faptul ca in cazul in care vor interveni majorari ale preturilor, prestatorul de servicii are dreptul sa majoreze pretul contractului..cu obligatia ca beneficiarul sa fie anuntat:)

La noi este mentionat ca orice modificare se face pe baza unui act aditional, si daca totusi acest act aditional nu se face si se modifica contractul prin altul nou cu aceeasi data la care a fost incheiat primul, cum putem evita asta? Maine tre sa mergem la Traian si cam asta ne asteapta si nu stiu cum sa procedez.

siana
21.02.2009, 22:18:58
La noi este mentionat ca orice modificare se face pe baza unui act aditional, si daca totusi acest act aditional nu se face si se modifica contractul prin altul nou cu aceeasi data la care a fost incheiat primul, cum putem evita asta? Maine tre sa mergem la Traian si cam asta ne asteapta si nu stiu cum sa procedez.
pei mergeti si vb cu cei de la restaurant..modificarea se face printr-un act aditional pe care si voi trebuie sa-l acceptati si semnati..actul aditional se ataseaza la primul contract semnat
contractul ramane acelasi

serena82
22.02.2009, 08:08:49
perfect deacord cu tine, dar mai am 2 luni de zile pana la nunta
daca ma apuc sa ii amenint..........
am sa incerc sa ma interesez mai mult si voi vedea ce pot face
Imi pare rau ca esti in situatia asta, nu e de dorit pt nimeni. Si mie imi plac rezolvarile pe cale amiabila, amenintarile nu le pastrez decat pt cazuri de urgenta. Incercati sa mai vorbiti cu patronul o data, poate totusi reusiti sa-l convingeti sa nu va mai puna taxa asta in plus. Incearca sa vezi daca aceasta taxa se impune tuturor persoaneler care fac nunta acolo sau doar voua. E cam greu acum cand mai aveti asa putin timp pana la nunta, dar nu-ti pierde inca speranta. Vezi poate vre-un amic de-al vostru il cunoaste pe patron si poate vorbi cu el pentru voi.

serena82
22.02.2009, 08:14:52
Din fericire la mine actul aditional cere doar sa fie precizat nr exact de pers, ora evenimetului si data si pretul exact al meniului-la noi variaza intre 135 si 15o ron. Nu exista nici o precizare de genul celei mentionate de tine. Cred ca ma pot considera norocoasa din punctul asta de vedere. N-am mai fost de mult pe la restaurant, dar sper sa nu avem surprize de nici o natura asa cum le doresc tuturor miresicilor.

Butterfly87
22.02.2009, 10:49:38
Din fericire la mine actul aditional cere doar sa fie precizat nr exact de pers, ora evenimetului si data si pretul exact al meniului-la noi variaza intre 135 si 15o ron. Nu exista nici o precizare de genul celei mentionate de tine. Cred ca ma pot considera norocoasa din punctul asta de vedere. N-am mai fost de mult pe la restaurant, dar sper sa nu avem surprize de nici o natura asa cum le doresc tuturor miresicilor.

nici noi nu cred k vom avea probleme..ca in contract nu se stipuleaza nimic de evetuale majorari sau acte aditionale..doar se specifica pretul meniului de 150 ron si posibilitatea de majorare cu 20% .atat

cori_iasi
23.02.2009, 14:54:41
Buna, poate ma puteti ajuta si pe mine....stiti cumva unde se poate imbutelia vinul adus de acasa si cam cat costa?

Nutu
24.02.2009, 06:33:22
Buna, poate ma puteti ajuta si pe mine....stiti cumva unde se poate imbutelia vinul adus de acasa si cam cat costa?
Nu ar fi mai simplu sa-l servesti la carafa?

Hypnotized
24.02.2009, 07:32:57
stiu ca la restaurante se calculeaza 75 ml de sampanie/invitat. ar veni o sticla la 10 invitati.

adnada
24.02.2009, 07:41:55
Fetelor am si eu o intrebare ... stie cineva de unde pot procura gheata carbonica?? Am vazut la o nunta si mi-a placut tare mult cum arata vinul pus in carafa cu gheata carbonica......

Hypnotized
24.02.2009, 07:46:42
Fetelor am si eu o intrebare ... stie cineva de unde pot procura gheata carbonica?? Am vazut la o nunta si mi-a placut tare mult cum arata vinul pus in carafa cu gheata carbonica......
am cautat pe net si am gasit un nr de tel. da cred ca iti trimit pe privat. :> si mie mi-ar fi placut dar vinul va fi la sticla.

adnada
24.02.2009, 08:04:20
am cautat pe net si am gasit un nr de tel. da cred ca iti trimit pe privat. :> si mie mi-ar fi placut dar vinul va fi la sticla.

Ei a meu nush cum va fi ... inca nu am definitivat nimic ... dar ma interesez cat costa... multumesc>:D<

Hypnotized
24.02.2009, 08:10:10
;)) cu placere. noi astazi asteptam un raspuns pt visichi si vodca :D sa dam comanda si sa mai tai ceva de pe lista.

cori_iasi
24.02.2009, 08:52:26
Nu ar fi mai simplu sa-l servesti la carafa?
ba clar ca da, dar aveam o curiozitate :">

adnada
24.02.2009, 09:22:55
;)) cu placere. noi astazi asteptam un raspuns pt visichi si vodca :D sa dam comanda si sa mai tai ceva de pe lista.

sper sa ai raspunsul asteptat.... ne apucam si noi de bauturi da dupa aranjamente si decoratiuni si mai ales dupa ce luam salarul:D $-) $-)

adnada
24.02.2009, 09:24:06
ba clar ca da, dar aveam o curiozitate :">

ma am auzit ca poate la cotnari .,.... da nu stiu sigur..... si mai cred ca doar cu vinu de la ei... cumparat varsat.... da nu bag mana in foc...

cori_iasi
24.02.2009, 09:39:09
ma am auzit ca poate la cotnari .,.... da nu stiu sigur..... si mai cred ca doar cu vinu de la ei... cumparat varsat.... da nu bag mana in foc...

Multumesc^:)^

al1nab
24.02.2009, 13:11:19
Noi taria am rezolvat-o. Acum mai lipseste vinul si sampania. Eu nu inteleg ce prostie asta cu masuratul bauturii in romania la 100 ml :)) eu am sa pun la intrare la nunta "tzoi" si sa masoare sampania inainte sa o puna in pahar :)) Nu va suparati fetelor, nu e pt voi ci pt cel care a mai scos si asta... :))

al1nab
24.02.2009, 13:15:34
Aici unde suntem noi de ex. la cockteilul dinainte, adik cum ar fi la noi intampinarea invitatilor, dintr-o sticla se servesc cam 12 persoane, apoi la tort se serveste dintr-o sticla la cate 6 persoane si se lasa sticla pe masa, adik o sticla de sampanie la 6 persoane. Bine ca mai sunt si persoane ca nu lasa sticla pe masa asta e altceva, dar in mod normal asa se face aici. Asa vrem si noi sa procedam...

adnada
24.02.2009, 13:44:39
Aici unde suntem noi de ex. la cockteilul dinainte, adik cum ar fi la noi intampinarea invitatilor, dintr-o sticla se servesc cam 12 persoane, apoi la tort se serveste dintr-o sticla la cate 6 persoane si se lasa sticla pe masa, adik o sticla de sampanie la 6 persoane. Bine ca mai sunt si persoane ca nu lasa sticla pe masa asta e altceva, dar in mod normal asa se face aici. Asa vrem si noi sa procedam...

Nu e vorba de masurat musai.... e asa pentru a avea o idee cat sa cumperi.... nu are rost sa ei prea mult dar nici sa nu iti ajunga sa te apuci de cautat pe la 3 dimineata vin ca iti mai trebe.... ar fi prea de tot....
Nu poti sa cumperi de exemplu 1 litru de tarie de persoana ca oricum nu va bea nimeni atat si irosesti banii aiurea........
Spor la cumparaturi....>:D<

al1nab
24.02.2009, 13:52:08
dar nu era vb despre tarie :D si oricum peste tot unde mergi in ro iti masoara bautura inainte sa ti-o puna in pahar :)) Tarie am spus ca eu una am pus o sticla de 1l la 7 persoane cu toate ca dintr-o sticla de martini pui la 10 martini fara nici o problema...

al1nab
24.02.2009, 13:55:49
Noi am fost in Delta anul trecut si la un restaurant de pe acolo am cerut martini pt amandoi si s-a pus aia pe masurat acolo in fata noastra :)) ne-a apucat un ras isteric pe amandoi ca nu stiam cum sa ne mai oprim :)) scuze dak sunt off-topic :)

Petro29
25.02.2009, 18:33:52
buna , duti-free este si in constanta la intrarea in port daca aveti pe cineva acolo e minunat :)

ancutzika
25.02.2009, 21:03:08
fetele daca vreti eu va pot ajuta cu preturile la bauturi la metro numai sa-mi spuneti cu o zi inainte sa pot sa-l intreb pe iubi el e sef pe bauturi la metro deci cine este interesat cu cea mai mare placere ....................eu in privinta bauturii m-am scos
=))

Butterfly87
25.02.2009, 21:41:56
fetele daca vreti eu va pot ajuta cu preturile la bauturi la metro numai sa-mi spuneti cu o zi inainte sa pot sa-l intreb pe iubi el e sef pe bauturi la metro deci cine este interesat cu cea mai mare placere ....................eu in privinta bauturii m-am scos
=))

buna ..noi am avea nevoie de informatii... am fost la metro si am gasit whisky numai la 0.7l... stii cumva dak au si la 1 litru? ma intereseaza jack daniels.j&B,jonnie walker.mersi

serena82
26.02.2009, 07:53:44
=))
Si pe mine ma intereseaza Jack Daniels la 1 l si sampanie sau mai bine zis vin spumos Angely sau alta marca (inca nu stiu la ce marca sa ma hotarasc). Stie cumva prietenul tau daca o sa fie promotii la bauturile astea ? Mersi

aniscamaia
26.02.2009, 08:20:44
stie cineva cum e vinul spumos dorato? merge sa iau pt nunta?
am vazut la oferta in metro si nu stiu cum e, si daca sa iau

Hypnotized
26.02.2009, 08:55:41
sincer? e :-& . mai bine mai cauta. mie imi place cricova-rep moldova. dar nu stiu daca se gaseste la noi si nici cat costa.

soby3
26.02.2009, 10:53:03
mie imi place f tare dorato...cred ca e chestie de gusturi>:D<

Hypnotized
26.02.2009, 10:56:57
normal ca e vb de gusturi. cred ca cel mai bine cumperi o sticla o desfaci seara cu viitorul sot si vezi ce se intampla :d :madlaugh:

Nutu
26.02.2009, 12:14:44
=))Si pe mine m-ar interesa niste preturi la vin spumos de Bucium:">:">Multumim ca esti atat de amabila!^:)^^:)^^:)^

geany_m
26.02.2009, 21:02:42
Si mie îmi place Dorato :)>- Am fost și m-am uitat la prețuri: In Selgros e 7,44ron, la Metro cred că tot peste 7 lei.... în Kaufland e cel mai ieftin: 6,79ron. Stiu pt. că am fost în seara asta:D

geany_m
26.02.2009, 21:05:09
Eu mi-am luat în seara asta Garrone Bianco din Carrefour, am găsit la promoție -20%... pe sticla de 0,75L am dat 11,79 ron. \:D/ Am luat tot ce era pe raft :))

Butterfly87
26.02.2009, 21:08:53
Eu mi-am luat în seara asta Garrone Bianco din Carrefour, am găsit la promoție -20%... pe sticla de 0,75L am dat 11,79 ron. \:D/ Am luat tot ce era pe raft :))

bravo!! si cam cate sticle ati luat?pt cati invitati?:D