PDA

Versiunea completa : prajituri nunta

Pagini : [1] 2

Anca_Osan
04.07.2007, 15:32:28
Salut miresicilor

Am si eu o intrebare: voi cum ati facut sau cum faceti cu prajiturile: le comandati sau le faceti acasa?L-)

Monny
04.07.2007, 15:47:48
Salut miresicilor

Am si eu o intrebare: voi cum ati facut sau cum faceti cu prajiturile: le comandati sau le faceti acasa?L-)
Noi de exemplu si tortul si prajiturile le comandam,iar saratele si covrigei o sa cumparam de-a gata(adica fara sa dam comanda);;)

mihaela_2006
04.07.2007, 16:33:22
noi o sa le comandam, deoarece e mult mai usor.

Monny
10.07.2007, 14:42:23
Ce fel de prajituri luati pr sala?Eu vreau ceva usor,sa nu fie gretoase^:)^

silviadinca
26.07.2007, 14:29:51
Le comandam!

Sylvester
26.07.2007, 14:33:39
eu la ultimele doua nunti la care am fost n-au fost prajituri si, sincer, nu le-am simtit lipsa ca eram full si au avut tort si inghetata. eu zic ca e mai bine sa pui pe masa niste alune, saratele si fructe si la sfarsit sa dai inghetata si tort ca oricum prajituri nu mananca nimeni ca e toata lumea full (la mine la nunta au ramas multe de tot).

juliejolie
26.07.2007, 14:52:34
eu la ultimele doua nunti la care am fost n-au fost prajituri si, sincer, nu le-am simtit lipsa ca eram full si au avut tort si inghetata. eu zic ca e mai bine sa pui pe masa niste alune, saratele si fructe si la sfarsit sa dai inghetata si tort ca oricum prajituri nu mananca nimeni ca e toata lumea full (la mine la nunta au ramas multe de tot).

Mie imi place obiceiul ardelenesc (cred) de a oferi cate un pachetel cu prajiturici, furescutze la plecare, mai ales celor din afara localitatii respective (si nu numai).
De cate ori am primit, am fost ff incantata si le-am adus acasa,mancand si cu ceilalti, in timp ce le povesteam cum a fost...=P~
Dar la masa si eu cred ca nu-si mai au kocul/ rostul. Cel mai bine cade o inghetata racoritoare dupa tort!:>

Fluturas
26.07.2007, 14:57:08
Noi n-am avut prajituri..Ne-au spus de la restaurant ca nu-si au rostul.
Am servit tort si inghetata.

Sylvester
26.07.2007, 14:58:10
Ideea cu pachetul e buna ca a doua zi oamenii sigur mananca dar la masa ... putini pot sa mai guste si o prajitura.

cookyy
30.07.2007, 21:26:39
noi ne gandeam sa punem pe masa si un platou cu praji...adica pricomigdale, fursecuri cu stafide si..inca ceva..om vedea atunci ce..poate bezele...

RLK
31.07.2007, 06:57:31
Noi am avut la masa si prajituri si chiar s-au mancat. Era ora 7.30 si nu plecau invitatii, aa ca au "ciugulit", desi am avut 4 feluri de mancare. Dar cozonacul a facut senzatie. Langa el am avut pricomigdale si doua feluri de fursecuri foarte bune.

Monny
31.07.2007, 07:54:08
Serios fetelor sunt nunti la care chiar se cere prajituri.Am fost la o nunta la care s-a dat o farfurie cu 5 praji si 2 pateusi cu branza la opt insi.In primul rand ca nu a fsot indeajuns,si spre surpriza mea toti s-au inghesuit la ele.Asa ca am revenit si eu la ideea de a pune pe masa platouri cu prajituri;-)

MaryT
31.07.2007, 18:03:11
>:D<
Serios fetelor sunt nunti la care chiar se cere prajituri.Am fost la o nunta la care s-a dat o farfurie cu 5 praji si 2 pateusi cu branza la opt insi.In primul rand ca nu a fsot indeajuns,si spre surpriza mea toti s-au inghesuit la ele.Asa ca am revenit si eu la ideea de a pune pe masa platouri cu prajituri;-)

mey acum fiecare cum crede...eu cu siguranta o sa am praji.:)>- ..caci am observat ca la ultimele nunti cei cu care am stat la masa au mancat muuulte praji..eu nu prea pap praji dar ceilalti au papa muulte..:)>- .in plus cred ca m-ar bate mama sa afle ca n-am avea praji la nunta...si la cununie ea se ocupa de ele...>:D< >:D< >:D<

mariammary2000
01.08.2007, 09:33:52
Eu dau tort si fantana de cioco, mi se pare suficient:-w

delfinash
01.08.2007, 10:53:55
salutare, miresici
eu nu dau acasa tortulete sau pachete cu prajituri, am altceva pregatit pt invitati
asa ca prajituri vor fi pe masa, in timpul nuntii cu toate ca am patru feluri de mancare 8-}

anlya_426
01.08.2007, 11:11:11
si eu vreau sa fac niste platouri cu prajituri dar si cu aperitive/pateuri/saleuri...pt ca am observat ca mai sunt anumite persoane care vor sa mai guste cate ceva intre mese....ca sa mearga vinul si dansul=))

BeatriceStefanescu
01.08.2007, 11:25:14
Eu zic ca nu-si au rostul.De ce? Fiindca oricum pana la biserica si chiar la cununie se servesc prajiturele si altele iar la restaurant deja ar fi satuli de atatea prajiturele asa ca tinand cont ca sunt 4 feluri de mancare ,covrigei,alune ,fructe vor mai fii si tortul si inghetata.Eu zic ca ajunge! De la prea multa mancare fac invitatii indigestie, ce naiba! Sa fim seriosi cat poti sa bagi in tine?

MaryT
01.08.2007, 11:28:03
Eu zic ca nu-si au rostul.De ce? Fiindca oricum pana la biserica si chiar la cununie se servesc prajiturele si altele iar la restaurant deja ar fi satuli de atatea prajiturele asa ca tinand cont ca sunt 4 feluri de mancare ,covrigei,alune ,fructe vor mai fii si tortul si inghetata.Eu zic ca ajunge! De la prea multa mancare fac invitatii indigestie, ce naiba! Sa fim seriosi cat poti sa bagi in tine?

asta daca le ai pe toate in aceasi zi ....
si eu consider ca oameni nu mananca prajituri de foame ..iar cateva praji pe masa ( 5-4 ) eu am observat ca au mare succes..chiar si cu 4 feluri de mancare....deci unii poate sa bage in ei :-" :-" :-" :-"

mariammary2000
01.08.2007, 11:28:45

=)) =)) =)) =)) =)) =)) DE ACORD!!!

BeatriceStefanescu
01.08.2007, 11:32:24
Totusi e cald si eu zic ca o inghetata este mult mai poftita de invitati decat un fursec sau o prajiturica care oricum au fiindca este TORTUL, tot o prajiturica este,nu?

Hanu
01.08.2007, 11:57:43
mai fetelor, dar fiecare face cum vrea nu credeti?>:D<
noi o sa dam tort si fantana de ciocolata, dar sunt de acord cu d-na teleleu ca sunt unii care baga in ei. Adica al meu daca ar fi ar baga cu siguranta, indiferent ca a mancat 4 sau 6 feluri inate. Nu va refuza niciodata prajiturele.:D

MaryT
01.08.2007, 12:02:36
mai fetelor, dar fiecare face cum vrea nu credeti?>:D<
noi o sa dam tort si fantana de ciocolata, dar sunt de acord cu d-na teleleu ca sunt unii care baga in ei. Adica al meu daca ar fi ar baga cu siguranta, indiferent ca a mancat 4 sau 6 feluri inate. Nu va refuza niciodata prajiturele.:D

corect....cel putin asa zic eu !!! mai ales gagicile mananca praji...asa am obesrvat eu...ca daca le pui pe masa li se face pofta si papa...
off=topic
wow...e prima data cand imi spune cineva d-na teleleu :x :x :x :x ..cred ca trebuie sa ma obisuniesc ..mai ales dupa 18 incolo:x :x :x

>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Hanu
01.08.2007, 12:23:46
wow...e prima data cand imi spune cineva d-na teleleu :x :x :x :x ..cred ca trebuie sa ma obisuniesc ..mai ales dupa 18 incolo:x :x :x

special am zis asa sa vad daca sesizezi hihihi:D

MaryT
01.08.2007, 15:05:14
special am zis asa sa vad daca sesizezi hihihi:D

off.topic sa nu ne certe nimeni pls.:-"
mi-au sarit ochii pe monitor ca la girofar ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

unicka
25.10.2007, 09:21:15
Cred ca nu isi au rostul prajiturile la nunta, mai exista fursecurile acelea, rotunde cu stafide, cred ca sunt excelente sa fie puse pe masa, dar daca lumea asteapta desertul la sfarsit, acel desert este tortul si dupa caz inghetata.
Intrebare....cozonac mai pune cineva pe masa la nunta?

mira_borca
25.10.2007, 09:44:27
Buna,
Eu la nunta mea, nu voi avea prajituri la sala...la sala vor fi niste saleuri, cred ca si ceva covrigei si fistic, eu nu vreau sa dau alune, pt ca nu-mi plac
prajituri voi avea acasa, si bineinteles ca nu voi sta sa fac prajituri le voi cumpara de la un laborator

oana_alina
05.11.2007, 11:58:25
Noi vom avea praji acasa (+cozonac cu nuca il ador:">) si praji la caserola cand vor pleca.

Pysycuta
05.11.2007, 18:10:22
Cred ca nu isi au rostul prajiturile la nunta, mai exista fursecurile acelea, rotunde cu stafide, cred ca sunt excelente sa fie puse pe masa, dar daca lumea asteapta desertul la sfarsit, acel desert este tortul si dupa caz inghetata.
Intrebare....cozonac mai pune cineva pe masa la nunta?

mama mi-a implementat ideea cu cozonacul.Mie nu prea imi place.Chiar nu stiu

Pysycuta
05.11.2007, 18:11:17
Ce spune-ti fetelor checul merge?

sugarlips
06.11.2007, 10:53:04

eu zic ca merge orice iti doresti....nu trebuie ca la nunta ta sa fie aceeasi mancare ca la altii...asa ca orice idee ai, eu zic ca o poti folosi daca tu asta iti doresti:*

oana_alina
06.11.2007, 11:02:12

Checul pentru acasa, sa le dai la sala nu cred ca este potrivit.
Eu ma gandesc sa le punem saratele si rulouri cu branza (rulori mici 7 cm, &Oslash; 2,5 cm sa va formati o idee :D)

ramona_ramo81
08.11.2007, 20:03:16
Fetelor;

La anul in setembrie am si eu fericitul eveniment ce vreau sa va intreb este urmatorul lucru:puneti prajiturile pe masa sau le dati la plecare?#-o nu stiu cum sa fac sa fie mai bine?Ce parere aveti?Nu as vrea sa le pun pe masa dar io stiu...............

Multumesc de raspunsuri

Pysycuta
08.11.2007, 23:31:14
eu zic ca merge orice iti doresti....nu trebuie ca la nunta ta sa fie aceeasi mancare ca la altii...asa ca orice idee ai, eu zic ca o poti folosi daca tu asta iti doresti:*

Intre chec si cozonac,l-as alege pe primul.Mama face un chec atat de bun :D

Pysycuta
08.11.2007, 23:32:02
Checul pentru acasa, sa le dai la sala nu cred ca este potrivit.
Eu ma gandesc sa le punem saratele si rulouri cu branza (rulori mici 7 cm, &Oslash; 2,5 cm sa va formati o idee :D)

Hmmm.....stiu si eu...mai vedem...la saratele ma-m agndit si eu

Pysycuta
08.11.2007, 23:32:36
Fetelor;

La anul in setembrie am si eu fericitul eveniment ce vreau sa va intreb este urmatorul lucru:puneti prajiturile pe masa sau le dati la plecare?#-o nu stiu cum sa fac sa fie mai bine?Ce parere aveti?Nu as vrea sa le pun pe masa dar io stiu...............

Multumesc de raspunsuri

Le pun pe masa

Pysycuta
08.11.2007, 23:34:19
Acum stau si ma gandesc..nu as putea comanda Fornetti (diferite sortimente)?Sunt super bune si nu cred ca exista vreo persoana careia sa nu ii placa.

oana_alina
09.11.2007, 16:25:14
Fetelor;

Multumesc de raspunsuri

eu zic sa le dai acasa, noi asa o sa facem.

csilla
23.11.2007, 13:40:46
ceau eu cred ca prajiturile trec mai bine atunci cand sunt servite de la bun inceput,spun asta din experienta, am mai servit pe la nunti si prajiturile se mananca mai bine la inceput, daca se serveste impreuna cu tortul nimeni nu le mananca sunt deja prea plini

mariammary2000
23.11.2007, 13:41:58
Acum stau si ma gandesc..nu as putea comanda Fornetti (diferite sortimente)?Sunt super bune si nu cred ca exista vreo persoana careia sa nu ii placa.

fornetti? la nunta? hai ma ce naiba...

Magdolna
23.11.2007, 14:11:25
Fetelor;

Multumesc de raspunsuri

:-? Parerea mea sa pui pe masa saratele, alune.....chestii micute,ceva sarat si ceva dulce.... cozonac eventual. Noi am dat acasa prajituri si o bucata de cozonac. Toata lumea s-a bucurat. Sunt perechi care nu-si duc copii la nunta si micutii asteapta sa primeasca praji. Eu si acum astept praji de la nunti;-)!
La nunta toata lumea e satula, de obicei se deschide apetitul a doua zi. (Eu asa patesc!!!)

Pysycuta
23.11.2007, 22:51:57
fornetti? la nunta? hai ma ce naiba...

;)) anul acesta am fost la o nunta la care am fost serviti printre altele si cu Fornetti...erau puse pe masa inca de la inceput...si nimeni nu a comentat nimic ;))

crumela
24.11.2007, 15:02:39
Salut...
Eu cu sigurantza am sa dau comanda de prajituri...numai k nu vreau ceva gretzos...la inceput nu cred k ishi au locul pe masa deoarece sunt alunele, covrigei shi bineintzeles multe fructe....

denyssa
26.11.2007, 14:51:43
Noua ne-au spus cei de la restaurant ca nu are rost sa punem si prajituri...stau si ma gandesc ca au dreptate..dc e tort,saratele,covrigei,alune etc. cand mai mananca oamenii si prajituri?;)) Si mai ales ca o sa fie la sfarsit si tort....=P~ 4 feluri de mancare.....parafrazez:"cat pot sa bage in ei?;))

miha08
26.11.2007, 19:50:01
hihi, noua ne-a venit o idee..in loc de marturii...la sfarsit sa dam cadou fiecarui invitat (sau fiecarei familii) cate un tortuletz pitic, cu initialele noastre, sau cu o imagine dragutza (vreo poza ceva...)

mi se pare tare dragutz, dar sa vedem si cat o sa coste [-o<
...sper ca rezonabil.

voi cum credetzi ca o sa placa invitatiilor?

andraelen
27.11.2007, 00:36:29
hihi, noua ne-a venit o idee..in loc de marturii...la sfarsit sa dam cadou fiecarui invitat (sau fiecarei familii) cate un tortuletz pitic, cu initialele noastre, sau cu o imagine dragutza (vreo poza ceva...)

...sper ca rezonabil.

de placut eu zic ca o sa le placa!eu una as fi incantata de asa ceva!acum depinde si de bugetul fiecaruia;-) si de cati invitati vei avea!

tot_tot_claire
27.11.2007, 14:49:46

...sper ca rezonabil.

invitatii vor fi incantati.
in ardeal e "musai" sa dai prajituri invitatilor la plecare. de obicei se ocupa de asta firma care livreaza tortul - adica le aduce ambalate frumos la fata locului si cand pleaca invitatii cineva le ofera praji - de obicei o ruda mai in varsta a mirilor, sau chiar soacrele, daca vor. succes !

bebel
28.11.2007, 08:49:16
:-? Parerea mea sa pui pe masa saratele, alune.....chestii micute,ceva sarat si ceva dulce.... cozonac eventual. Noi am dat acasa prajituri si o bucata de cozonac. Toata lumea s-a bucurat. Sunt perechi care nu-si duc copii la nunta si micutii asteapta sa primeasca praji. Eu si acum astept praji de la nunti;-)!
La nunta toata lumea e satula, de obicei se deschide apetitul a doua zi. (Eu asa patesc!!!)

Si eu am fost la o nunta in Fagaras si acolo asa se face....se dau prajituri si cozonac la plecare....dar sa pui in Bucuresti prajituri pe masa sau sa dai la plecare ...cred ca rad si curcile ......cred ca la mine la nunta daca ar veni cineva cu ideea sa pun prajituri pe masa cred ca le-as da in cap....e cea mai naspa chestie....atunci de ce mai dati tortul miresei daca puneti prajituri la masa??????????????? Fetelor mai gamditi-va putin...nu mai suntem acum 50 de ani...traim in prezent....

tot_tot_claire
28.11.2007, 13:52:51
Si eu am fost la o nunta in Fagaras si acolo asa se face....se dau prajituri si cozonac la plecare....dar sa pui in Bucuresti prajituri pe masa sau sa dai la plecare ...cred ca rad si curcile ......cred ca la mine la nunta daca ar veni cineva cu ideea sa pun prajituri pe masa cred ca le-as da in cap....e cea mai naspa chestie....atunci de ce mai dati tortul miresei daca puneti prajituri la masa??????????????? Fetelor mai gamditi-va putin...nu mai suntem acum 50 de ani...traim in prezent....
nu vad legatura nici cu curcile nici cu "acum 50 de ani". daca nu rad curcile de 3 bomboane legate-n tul, n-or sa rada nici de prajituri. nu vad cu ce e mai chic sa incepi masa cu alune si fructe. eu am dat prajituri la plecare, si am avut si pe masa. da, am avut nunta in bucuresti. toti invitatii au fost incantati. a foste cea mai placuta si dulce "chestie naspa". :>

mariammary2000
28.11.2007, 14:07:01
nu vad legatura nici cu curcile nici cu &quot;acum 50 de ani&quot;. daca nu rad curcile de 3 bomboane legate-n tul, n-or sa rada nici de prajituri. nu vad cu ce e mai chic sa incepi masa cu alune si fructe. eu am dat prajituri la plecare, si am avut si pe masa. da, am avut nunta in bucuresti. toti invitatii au fost incantati. a foste cea mai placuta si dulce &quot;chestie naspa&quot;. :>

pai ideea e ca in capitala nu se practica obiceiul asta cu prajiturile la pachet,poate in situatii exceptionale sa dai o felie de tort daca ramane Si mie mi se pare un pic rustic sa stau sa le dau pachetel la plecare,am meniu, am saratele, am fantana de cioco, am tort si le mai dau si pt acasa....e prea de tot

tot_tot_claire
28.11.2007, 14:49:20
pai ideea e ca in capitala nu se practica obiceiul asta cu prajiturile la pachet,poate in situatii exceptionale sa dai o felie de tort daca ramane Si mie mi se pare un pic rustic sa stau sa le dau pachetel la plecare,am meniu, am saratele, am fantana de cioco, am tort si le mai dau si pt acasa....e prea de tot

depinde...daca le ambaleaza ca pe "marturii" sunt dragute...poate chiar le considera marturii...am primit la o nunta si un pachetel cu prajituri si o sticluta cu vin, cu poza mirilor pe eticheta si cu un text simpatic...fiecare face cum crede nu? eu i-as zice risipa, ca pana la urma asta si e, dar "chestie naspa"...imi pare rau.:)>->:D<

mariammary2000
28.11.2007, 14:52:55
depinde...daca le ambaleaza ca pe &quot;marturii&quot; sunt dragute...poate chiar le considera marturii...am primit la o nunta si un pachetel cu prajituri si o sticluta cu vin, cu poza mirilor pe eticheta si cu un text simpatic...fiecare face cum crede nu? eu i-as zice risipa, ca pana la urma asta si e, dar &quot;chestie naspa&quot;...imi pare rau.:)>->:D<

da asa da, pe post de marturii ar fi dragut

tot_tot_claire
28.11.2007, 14:55:47
ne-am incins inutil pe prajiturile altora. imi cer scuze >:D<

Pisu
28.11.2007, 17:50:09
Eu zic, ca ce e in plus nu da rau, iar oamenii n-or sa priveasca niciodata strimb la ceva ce li se da, in schimb se uita strimb daca e putin... mai ales mincare... Eu nu zic, ca la o nunta e putina mincarea, dar nici ca acele prajiturele pe care unele vor sa le puna, or sa stirneasca reactii negative sau or sa fie in plus la nunta... Eu una ma bucur cind vad prajiturele, indiferent de ocazie.... unde mai pui si ca imi place sa incep masa cu dulcele... adica savurez prajiturica, apoi imi vine pofta de mincare :)) Acum, aceasta "problema" tine ca si celelalte, de gustul fiecaruia si disponibilitatea financiara... Cine vrea prajituri, sa-si puna prajituri, daca sint bune, nu cred ca o sa se supere nimeni :))

sugarlips
29.11.2007, 11:29:16
Eu zic, ca ce e in plus nu da rau, iar oamenii n-or sa priveasca niciodata strimb la ceva ce li se da, in schimb se uita strimb daca e putin... mai ales mincare... Eu nu zic, ca la o nunta e putina mincarea, dar nici ca acele prajiturele pe care unele vor sa le puna, or sa stirneasca reactii negative sau or sa fie in plus la nunta... Eu una ma bucur cind vad prajiturele, indiferent de ocazie.... unde mai pui si ca imi place sa incep masa cu dulcele... adica savurez prajiturica, apoi imi vine pofta de mincare :)) Acum, aceasta "problema" tine ca si celelalte, de gustul fiecaruia si disponibilitatea financiara... Cine vrea prajituri, sa-si puna prajituri, daca sint bune, nu cred ca o sa se supere nimeni :))

corect....<:-P

mariammary2000
29.11.2007, 11:37:51
gura ta adevar graieste =))=))=))

evenstar
29.11.2007, 12:08:29
Mie nu-mi plac si mi se mai face si rau de la ele... Asta nu ca sa-ti stric cheful ci asa, pentru statistica... Daca tu crezi ca invitatii tai le vor aprecia, foarte bine!;-)

bebel
29.11.2007, 13:48:24
depinde...daca le ambaleaza ca pe "marturii" sunt dragute...poate chiar le considera marturii...am primit la o nunta si un pachetel cu prajituri si o sticluta cu vin, cu poza mirilor pe eticheta si cu un text simpatic...fiecare face cum crede nu? eu i-as zice risipa, ca pana la urma asta si e, dar "chestie naspa"...imi pare rau.:)>->:D<
Pai sa imi explici si mie cum ambalezi tu o prajitura cu ciocolata sau cu frisca ca pe o marturie .....ca eu poate sunt dusa.....stai sa pui o prajitura in cutie si dupa o imbraci in satensi voal si ii pui si funda=)) :madlaugh: hai ca am trait degeaba pana acum daca nu eram in stare sa pricep de prajituri ambalate ca marturiii:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) ....de asta e sunt mai demodata daca eu o sa fac marturii rochita de mireasa si costum de ginere.......ooooffffff ce .....sunt

evenstar
29.11.2007, 14:04:23
Pai sa imi explici si mie cum ambalezi tu o prajitura cu ciocolata sau cu frisca ca pe o marturie .....ca eu poate sunt dusa.....stai sa pui o prajitura in cutie si dupa o imbraci in satensi voal si ii pui si funda=))
Pai, nu scrie nicaieri cat de mare tre' sa fie satinul ala... gasesti in Europa la angro... ;-)

Pisu
29.11.2007, 14:15:43
Pai sa imi explici si mie cum ambalezi tu o prajitura cu ciocolata sau cu frisca ca pe o marturie .....ca eu poate sunt dusa.....stai sa pui o prajitura in cutie si dupa o imbraci in satensi voal si ii pui si funda=)) :madlaugh: hai ca am trait degeaba pana acum daca nu eram in stare sa pricep de prajituri ambalate ca marturiii:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) ....de asta e sunt mai demodata daca eu o sa fac marturii rochita de mireasa si costum de ginere.......ooooffffff ce .....sunt
Pai partea cu imbracatul in satenul si voalul nu e obligatorie.... In ziua de azi exista mii si mii de modele de marturii care nu includ aceste materiale ;-)

tot_tot_claire
29.11.2007, 14:19:17

te pricepi foarte bine sa te insulti singura, scuze de sinceritate...
prajiturile vin de la furnizor direct ambalate in cutiute de plastic, de marimea pe care o soliciti. tot la solicitarea ta, cutiutele pot fi impodobite cu tulle, fundite, si alte chestiute pe care le adora miresele. se ofera in loc de sau pe langa "marturiile" traditionale sau moderne, dupa gustul si placerea fiecarei mirese, ca de aia e mireasa, macar o data-n viata sa-si faca gusturile :D

bebel
29.11.2007, 16:22:44
te pricepi foarte bine sa te insulti singura, scuze de sinceritate...
prajiturile vin de la furnizor direct ambalate in cutiute de plastic, de marimea pe care o soliciti. tot la solicitarea ta, cutiutele pot fi impodobite cu tulle, fundite, si alte chestiute pe care le adora miresele. se ofera in loc de sau pe langa "marturiile" traditionale sau moderne, dupa gustul si placerea fiecarei mirese, ca de aia e mireasa, macar o data-n viata sa-si faca gusturile :D
Cu "scuze de sinceritate" ai ..............sa nu mai comentam .......sincer fiecare la nunta face cum o taie capu....pe mine nu ma intereseaza de parerea nimanui....si sti ceva clarie nimeni nu se poate.....in gusturile oamenilor.....asa cum mie mi se pare de prost gust sa dai prajituri la nunta in loc sa dai ceva care sa ramana amintire....si nunta o faci doar o data in viata"cu exceptii" si totul ar trbui sa iasa super frumos....dar binenteles trebuie sa si investesti.....asa ca mai bine tac ca sa nu ma apuce nervii si cine stie ce sa spun..................si cand o mireasa vrea sa isi faca nunta nu ar trebui sa tina cont de nimeni si nici sfaturile cuiva sa le bage in seama....

tot_tot_claire
29.11.2007, 16:35:51
Cu "scuze de sinceritate" ai ..............sa nu mai comentam .......sincer fiecare la nunta face cum o taie capu....pe mine nu ma intereseaza de parerea nimanui....si sti ceva clarie nimeni nu se poate.....in gusturile oamenilor.....asa cum mie mi se pare de prost gust sa dai prajituri la nunta in loc sa dai ceva care sa ramana amintire....si nunta o faci doar o data in viata"cu exceptii" si totul ar trbui sa iasa super frumos....dar binenteles trebuie sa si investesti.....asa ca mai bine tac ca sa nu ma apuce nervii si cine stie ce sa spun..................si cand o mireasa vrea sa isi faca nunta nu ar trebui sa tina cont de nimeni si nici sfaturile cuiva sa le bage in seama....
draga mea,
daca te enervezi la fiecare mesaj, de acum si pana o sa ai nunta...
vorbim despre acelasi lucru, in cuvinte diferite, si avem cam aceleasi pareri despre "fiecare face ce vrea". din pacate eu ma straduiesc prosteste sa nu vorbesc urat, sa nu spun "chestie naspa" sau "de prost gust" si sa-mi exprim parerile ca o doamna. e de prisos sa te sfatuiesc sa faci la fel, ca n-ai pricepe.

Pysycuta
29.11.2007, 18:30:22
Noua ne-au spus cei de la restaurant ca nu are rost sa punem si prajituri...stau si ma gandesc ca au dreptate..dc e tort,saratele,covrigei,alune etc. cand mai mananca oamenii si prajituri?;)) Si mai ales ca o sa fie la sfarsit si tort....=P~ 4 feluri de mancare.....parafrazez:"cat pot sa bage in ei?;))

La asta ma gandeam si eu #:-S

ella-ling
29.11.2007, 23:32:13

acum depinde de prajitura, cred ca e mai greu cu cele de frisca, insa am atasat poze cu prajituri ambalate in forma de marturii

Pisu
30.11.2007, 01:05:15
acum depinde de prajitura, cred ca e mai greu cu cele de frisca, insa am atasat poze cu prajituri ambalate in forma de marturii
=P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ Imi vine sa intru in ultima poza si sa maninc prajiturelele... Eu nu mai intru pe site-ul asta ca toate discutiile despre prajituri ma ispitesc rau de tot =))

corinka
06.12.2007, 10:00:02
sunt gusturi si gusturi. unii prefera ceva sarat, altii ceva dulce, asa ca nu e rau sa existe pe masa si saratele si alune, dar si prajituri. sora mea, de exemplu, care nu e o mancacioasa si care lasa destul in farfurie la nunti, prima ora se infige in prajituri. de obicei, in zona mea, se pun prajituri pe masa si de cele mai multe ori sunt acoperite cu folie de celofan. sora mea, inca inainte sa se atinga de aperitiv, desface folia si incearca prajiturile.
si cand primim prajituri la plecare, ea le "degusta" neaparat.
probabil ca va imaginati o grasana, dar va inselati. nu e mancacioasa, doar are viciul dulciurilor. si e chiar slaba!

in ardeal, e o traditie sa dai pachetel cu praji la sfarsit si poate fi insotit si de un suvenir. suvenirul e optional, dar prajiturile sau, mai nou, un tortulet, nu lipsesc. desigur, nimeni nu e obligat sa urmeze traditia!

Magdolna
15.12.2007, 11:13:21
Prajituri ambalate in cutii,ca marturii...modele. Primele sunt de fapt turta dulce.
( La nici o nunta unde am fost nu s-au servit prajituri " moi" care nu se pot pune una peste alta in farfurie sau ambala ex. frisca)

adina_i
15.12.2007, 14:16:20
Eu am sa pun fursecuri glazurate cu initialele noastre.
La cafea vor fi fursecuri cu mire si mireasa.

florentina10
04.01.2008, 17:42:10
eu ma gandeam sa cumpar niste prajiturele tip fursecuri, cu toate ca mi-ar place sa le prepar chiar eu dar din pacate nu dispun de timpul necesar pt. asa ceva=P~ ,la majoritatea nuntilor la care am fost nu au avut prajituri doar tort, dar eu asta asteptam din tot meniul, prajiturile de la final, care nu mai veneauuuu.....si de aceea o sa pun si prajituri ca poate or sa fie si niste pofticiosi asa ca mine.=))

nicky_s
04.01.2008, 19:02:50
yummmmmmmyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!! !!!!!

elfisor
19.01.2008, 15:22:35

Sunt geniale. Unde gasiti asa ceva?

cj83cia
19.01.2008, 20:20:30

Superbeeee, si o ideeeee.......... Oare de ce nu am stiut de asa ceva inainte?

hanelore
31.01.2008, 22:06:12
ideea cu inghetata mi se pare interesanta.prajiturile puse pe masa dupa tort mi se par si mie prea mult.consider ca este important ca la plecare sa se dea la fiecare invitat prajiturele

ALINUZA
04.02.2008, 18:24:28
eu cand eram mica ai mei nu ma prea luau pe mine si sora mea la nunti:(( ,asa ca abia asteptam sa vina parintii cu prajiturelele acasa,nici nu dormeam de curioasa si emotii,la noi in arad asa e,in alte parti poate nu e asa, fiecare cu obiceiurile sale!

Magdolna
21.02.2008, 15:47:58
eu cand eram mica ai mei nu ma prea luau pe mine si sora mea la nunti:(( ,asa ca abia asteptam sa vina parintii cu prajiturelele acasa,nici nu dormeam de curioasa si emotii,la noi in arad asa e,in alte parti poate nu e asa, fiecare cu obiceiurile sale!

;;) Si eu mai astept prajiturile, si scumpi....
Anul trecut au fost socrii la o nunta, noi tinerii (eu, scumpi, cumnata ) ne-am trezit in toiul noptii cand au venit socrii, si ne-am pus pe mancat prajituri....erau asa bune.....
:D avem toti peste 25 ani....si mai asteptam prajiturile de la nunti=))=))=))

corinka
21.02.2008, 16:19:56
ideea cu inghetata mi se pare interesanta.prajiturile puse pe masa dupa tort mi se par si mie prea mult.consider ca este important ca la plecare sa se dea la fiecare invitat prajiturele
eu stiu ca prajiturile sunt tot timpul pe masa, de la inceputul nuntii si pana la sfarsit... sau pana se termina :D . ca si fructele sau "crantzanelele".

corinka
21.02.2008, 16:21:21
si pe langa cele de pe masa, mai sunt si cele impachetate care se dau acasa la sfarsitul nuntii. asa e la noi.

sugarlips
22.02.2008, 10:51:31
eu stiu ca prajiturile sunt tot timpul pe masa, de la inceputul nuntii si pana la sfarsit... sau pana se termina :D . ca si fructele sau "crantzanelele".

asa zic si eu, daca se pun prajituri pe masa mai bine de la inceput sa manance fiecare cand ii trebuie....

corinka
22.02.2008, 22:59:06
asa zic si eu, daca se pun prajituri pe masa mai bine de la inceput sa manance fiecare cand ii trebuie....

sora-mea, la nunti, nici nu se atinge de aperitive pana nu gusta prajiturile. nu e mancacioasa, dar are si ea un viciu, dulciurile. Si e o slabanoaga...

Pysycuta
23.02.2008, 12:54:35

Prajiturele sau mini pateuri ;-)

corinka
29.02.2008, 19:29:55
Prajiturele sau mini pateuri ;-)
la noi vor fi suporturi cu cate 3 farfurii etajate: la baza fructe, la mijloc saleuri (sau daca vrem putem opta si pt covrigei) si sus alune. pe langa astea vor fi si prajituri.

Pysycuta
01.03.2008, 01:02:15
la noi vor fi suporturi cu cate 3 farfurii etajate: la baza fructe, la mijloc saleuri (sau daca vrem putem opta si pt covrigei) si sus alune. pe langa astea vor fi si prajituri.

Si noi vom avea fructe,rontaiala (alune,covrigei,salatini) si mini pateuri :)>- As fi vrut si inghetata..dar ma agndesc ca se topeste pana ajunge la restaurant...:((

corinka
01.03.2008, 08:26:45
meniul nostru prevede ciorba, dar eu nu vreau deloc, asa ca va fi inlocuita cu inghetata. vom avea si fantqana de ciocolata, iar la plecare invitatii vor primi pachetelul de praji. si va fi si tort, cum altfel.
sa nu-mi spuna nimeni ca-s prea multe dulciuri! va f si mancare din aialalta destula: 4 feluri! Dulciurile sa traiasca!:)>-

unicka
02.03.2008, 11:48:34
Si noi vom avea fructe,rontaiala (alune,covrigei,salatini) si mini pateuri :)>- As fi vrut si inghetata..dar ma agndesc ca se topeste pana ajunge la restaurant...:((
Nu au la restaurant inghetata?Si chiar daca o aduci la restaurant, ce nu au frigidere unde sa tina?

testoasa_tessy
02.03.2008, 16:33:40
http://ticker.7910.org/an1cE-d-M000000MjAwMzIwfDAwMDAxM2RhfGluYWludGUgZGUgbWFyZWE gemk.gif (http://ticker.7910.org/eng)

eu am fost la o nunta unde s-a servit inghetata si au adus-o cu 10 min inainte sa se serveasca
au adus-o cei de la firma care au luat-o, daca nu ma insel Delta, si ei sunt preg cu masini frigorifice ... deci nu are cum sa se topeasca asa repede ;-)

ALINUZA
05.03.2008, 06:21:48
haide sa va spun eu nu sunt adepta prajiturilor pe masa in plus nunta e pe 19 iulie o sa fie f cald iar daca le punem pe masa de la inceput dupa vreo 2 ore de stat in caldura si fum,etc nu cred ca o sa arate prea bine dar pina dimineata:-\ iar sa le punem dupa tort nu are nici un rost mai ales ca nu vrem sa ne zgarcim cu tortul,fiecare va primi o felie mare de tort<:-P

Beatrice_S
06.03.2008, 16:10:33
Pe vremuri se dadeau prajiturile la masa de nunta, cred ca aici au ramas unii cu idea ca e obligatoriu, dar daca dau prajituri la iesire nu vad de ce ar mai trebui servite si la masa.
Vom avea fructe (frigarui de fructe servite de ospatari intre mese, daca totul merge cum imi doresc), saratele & covrigei si poate si alune.Bineinteles nu am uitat nici de tortul miresei, din belsug pt. toti.
Credeti ca nu e destul?:-s

niko27
06.03.2008, 16:18:16
Pe vremuri se dadeau prajiturile la masa de nunta, cred ca aici au ramas unii cu idea ca e obligatoriu, dar daca dau prajituri la iesire nu vad de ce ar mai trebui servite si la masa.
Vom avea fructe (frigarui de fructe servite de ospatari intre mese, daca totul merge cum imi doresc), saratele & covrigei si poate si alune.Bineinteles nu am uitat nici de tortul miresei, din belsug pt. toti.
Credeti ca nu e destul?:-s
Eu zic ca e suficient... acum fructele tin locul prajiturilor...si fara prajituri vor fi nevoiti sa stea pana la tort :))

Beatrice_S
07.03.2008, 08:45:38
Eu zic ca e suficient... acum fructele tin locul prajiturilor...si fara prajituri vor fi nevoiti sa stea pana la tort :))

Mersi mult,^:)^ m-ai linistit!
As mai avea alta idee dar as vrea sa stiu cine ce parere are.
-Frigarui de fructe intre mese (arata mai apetisant decat doar lasate in mijlocul mesei)servit de ospatari,
-pe masa covrigei, saratele/salatini's si alune
-tortul miresei pt toti (+ciocnire cu cate un pahar de sampanie)
-la iesire cate o sticla de sampanie pe familie(2 pers.) in loc de tortulete, ca sa fie ceva mai special.
Ar merge?:-\

niko27
07.03.2008, 09:04:42
sincer, sunt curioasa cum sunt frigaruile cu fructe /:).

niko27
07.03.2008, 09:08:36
Noua ne'au zis cei de la restaurant ca sunt necesare alunele,saratelele/covrigeii si fructele pe masa.... ca omu mai rontaie pana vine mancarea, iasa la faza cu sampania... este ideea ta si daca va permite bugetu go for it! cred ca o sa ii multumiti pe invitati. Noi o sa dam doar marturii atunci cand lumea se pregateste de plecare..

corinka
07.03.2008, 09:23:01
Mersi mult,^:)^ m-ai linistit!
As mai avea alta idee dar as vrea sa stiu cine ce parere are.
-Frigarui de fructe intre mese (arata mai apetisant decat doar lasate in mijlocul mesei)servit de ospatari,
-pe masa covrigei, saratele/salatini's si alune
-tortul miresei pt toti (+ciocnire cu cate un pahar de sampanie)
-la iesire cate o sticla de sampanie pe familie(2 pers.) in loc de tortulete, ca sa fie ceva mai special.
Ar merge?:-\
Sigur ca ar merge. Va fi ceva mai deosebit. Eventual poti si lega cu un snur de gatul sticlei un minicard pe care sa scrieti data nuntii si numele voastre si in care sa le multumiti pr prezenta.

dalayla
07.03.2008, 09:36:27
Intrebare: dintr-o tava de praji cam cate caserole ies?? avetzi idee??

claubv
07.03.2008, 09:41:16
sincer, sunt curioasa cum sunt frigaruile cu fructe /:).
arata senzational (am vazut la targurile de nunta ceva de genul acesta).
am gasit si pe forumul acesta niste poze http://www.miresici.ro/attachment.php?attachmentid=17094&d=1172660119

corinka
07.03.2008, 09:46:30
Intrebare: dintr-o tava de praji cam cate caserole ies?? avetzi idee??
depinde si de consistenta prajiturii. caserolele se cantaresc, tb sa aiba o anumita greutate, 100 sau 200 g, nu stiu exact. prajiturile mai si difera, unele sunt mai usoare, altele mai grele.
si depinde si cat e de mare tava. cred ca la laboratoarele specializate au tavi mai mari decat avem noi in bucatarii.:D

dalayla
07.03.2008, 09:49:28
depinde si de consistenta prajiturii. caserolele se cantaresc, tb sa aiba o anumita greutate, 100 sau 200 g, nu stiu exact. prajiturile mai si difera, unele sunt mai usoare, altele mai grele.
si depinde si cat e de mare tava. cred ca la laboratoarele specializate au tavi mai mari decat avem noi in bucatarii.:D
dupa raspunsul asta parca ai fii politician:))))

meghe
07.03.2008, 09:51:13
Noi vom avea ciorba in meniu...eu nu concep nunta fara ciorba..dupa atat carne si uscaturi...!
Vom avea sartele , alune si fructe pe mese...din tortul miresei vom da la toata lumea, vom inchina sampanie cu toti...iar la plecare vom da invitatilor cate o sticla de bautura(inca nu stim exact ce, dar nu sampanie..) si tortulete sau bomboane de ciocolata!
Si cred ca vom da si inghetata, dar sa fie inainte cu ceva timp inainte de a da tort!:)
Sper sa iasa bine!

Beatrice_S
07.03.2008, 09:51:45
Sigur ca ar merge. Va fi ceva mai deosebit. Eventual poti si lega cu un snur de gatul sticlei un minicard pe care sa scrieti data nuntii si numele voastre si in care sa le multumiti pr prezenta.
Asa ne-am gandit si noi!<:-P
Mersi;-)

niko27
07.03.2008, 09:54:59
am gasit si pe forumul acesta niste poze http://www.miresici.ro/attachment.php?attachmentid=17094&d=1172660119
aaaaaaa!!!! eu ma gandeam ca fructele sunt prajite.... precum frigaruile :)))) =))=))=)) Intr'adevar, arata f bine =P~

Beatrice_S
07.03.2008, 09:57:58

Se poate merge si pe idei mai speciale ca si o bucatica de branza cu lebenita sau struguri sau cu pepene tras pe o scobitoare sau ceva mai mare. Au un gust cu adevarat fantastic(parca nu ti-ar veni sa gusti, dar dupa aceea nu te mai poti opri) si mi-ar placea sa aud dupa nunta "stii tu, frigaruii aceea de care au servit la nunta voastra". Asta inseamna ca ai facut ceva special.

Beatrice_S
07.03.2008, 10:00:20
aaaaaaa!!!! eu ma gandeam ca fructele sunt prajite.... precum frigaruile :)))) =))=))=)) Intr'adevar, arata f bine =P~

Nu e o idee rea, ar putea sa fie flambate si date prin sirop de zahar, in caz ca incearca cineva sa imi spuna cum au iesit.

Beatrice_S
07.03.2008, 10:13:24
Noi vom avea ciorba in meniu...eu nu concep nunta fara ciorba..dupa atat carne si uscaturi...!
Vom avea sartele , alune si fructe pe mese...din tortul miresei vom da la toata lumea, vom inchina sampanie cu toti...iar la plecare vom da invitatilor cate o sticla de bautura(inca nu stim exact ce, dar nu sampanie..) si tortulete sau bomboane de ciocolata!
Si cred ca vom da si inghetata, dar sa fie inainte cu ceva timp inainte de a da tort!:)
Sper sa iasa bine!

Sunt sigura ca vei avea invitati multumiti:madlaugh:. La noi e obiceiul cu supa de pui. Nici eu nu as putea sa renunt la ea.

corinka
07.03.2008, 10:14:30
dupa raspunsul asta parca ai fii politician:))))
nu sunt politician si nu tin discursuri in fata publicului, dar sunt consilier juridic si in loc de tinut discursuri, pledez in instanta. asa ca, intr-un fel, n-ai fost prea departe!:))

ramy0181
17.03.2008, 22:48:48
Tot, Inghetata, Fructe.
Cred Ca Sunt De Ajuns, Nu?
Sau Ar Mai Terbui Si Altceva?

corinka
18.03.2008, 10:16:40
Tot, Inghetata, Fructe.
Cred Ca Sunt De Ajuns, Nu?
Sau Ar Mai Terbui Si Altceva?
de ce nu? noi avem si fantana de ciocolata din partea restaurantului + prajituri ca pe la noi nici nu se concepe fara.

mona28
28.03.2008, 21:33:53
In ultimul timp,la nuntile la care am fost,am observat ca prea putina lume mai mananca prajituri.Barbatii nu mananca fiindca "nu merge cu bere",iar femeile "nu,ca ingrasa" sau "tin cura de slabire"... Si-atunci zic eu,de ce sa pun pe masa prajituri?! In loc de prajituri,noi am ales inghetata+frisca! Si vor fi si fructe pe mese.Din tortul miresei va primi fiecare o felioaca,iar la plecare vom da cate o caserola de prajituri.Eu zic ca e suficient atat,nu?

luyza
12.04.2008, 08:37:20
la noi nu se pun prajituripe masa,doar tortul si fructele.vom da cosulete cu prajituri fiecarui invitat inainte de plecare.pupuici all

Tasha08
12.05.2008, 22:25:43
Noi ne-am gandit sa punem pe masa fructe, saleuri, alune , fara praji. In ceea ce priveste tortul vrem sa facem un tort normal (adica de vreo 20 de portii) si in rest tortulete de o persoana pt fiecare invitat. La momentul tortului, vor fi puse toate pe un suport apoi cand incep sa se imparta vor fi puse in cutiute de plastic - si astfel lumea le poate lua acasa , in loc de praji. La iesire vom mai da o sticla de ceva (vin sau sampanie, inca nu stim) si , desigur, marturii (5 migdale glazurate, in tul). Oare ajung?

roxanat23
13.05.2008, 00:06:19
eu pun prajituri pe mese pt ca am eu un fix: l cate nunti si chefuri am fost, dupa mancare imi era dor de ceva dulce...si nu vreau sa patesc asa si la nunta mea si sa nu amL-)

Beatrice_S
13.05.2008, 09:38:26
Noi am avut asa la nunta noastra unde am avut 151 de invitati: fructe din belsug, covrigei sarati, tortul miresei pe care l-au servit ultima la ora 3 si ceva si cat o caserola pe familie de tortulet. Toata lumea a fost foarte multumit, sincer si mie mi-ar place sa ma duc la o nunta si sa primesc tortulet cum am avut si noi, a fost torulet diplomat cu fructe exotice, yeammy! Tortul s-a consumat in totalitate, a fost foarte buna, un strat de crema de diplomat si un strat de ciocolatina invelit in martipan si ciocaolata, blat de ciocolata. Nici gand sa fi fost prea dulce.<:-P

laurela
22.05.2008, 05:45:54
Noi am avut asa la nunta noastra unde am avut 151 de invitati: fructe din belsug, covrigei sarati, tortul miresei pe care l-au servit ultima la ora 3 si ceva si cat o caserola pe familie de tortulet. Toata lumea a fost foarte multumit, sincer si mie mi-ar place sa ma duc la o nunta si sa primesc tortulet cum am avut si noi, a fost torulet diplomat cu fructe exotice, yeammy! Tortul s-a consumat in totalitate, a fost foarte buna, un strat de crema de diplomat si un strat de ciocolatina invelit in martipan si ciocaolata, blat de ciocolata. Nici gand sa fi fost prea dulce.<:-P
cat de frumos a aratat tortul tau...f frumoase si pozele,mirii mumosi,buchetul nu mai spun...nunta din povesti!:x

dalayla
31.05.2008, 15:59:54
fetelor cat va costa prajiturile? un total asa..cele pentru cununie.plus caserole,plus tortul miresei??

alla76
31.05.2008, 16:13:59

Foarte frumos tortul. Poti sa imi spui (pe PM) la ce cofetarie l-ai facut? si cum ai aranjat? sa ti-l aduca noapte la restaurant?

Beatrice_S
02.06.2008, 09:23:29
cat de frumos a aratat tortul tau...f frumoase si pozele,mirii mumosi,buchetul nu mai spun...nunta din povesti!:x

Iti multumesc pentru complimente, intr-adevar am avut parte de nunta visata, am fost si sunt foarte fericita. Noi in curand, ce vorbesc chiar maine, sarbatorim o luna de casnicie:love:. Iti doresc asemenea si tie sa ai parte de o nunta de povesti si o luna de miere de neuitat...<:-P

adinabv
02.06.2008, 09:31:52
si eu sunt intru totul de acord cu fursecute, pricomigdale, saleuri, alune etc. trebuie sa la dai sa se mai indulceasca putin....;))

iubitel
02.06.2008, 19:06:56
Noi vom avea fantana de ciocolata,tort,inghetata,si bineinteles piscoturi la intrare.

Arina3891
05.06.2008, 17:19:32
Ar fi prea ciudat daca as pune jeleuri pe masa in loc/pe langa prajituri?:D La prajituri m-am gandit la ceva de genul "Rafaello".

Beatrice_S
06.06.2008, 08:03:21
Ar fi prea ciudat daca as pune jeleuri pe masa in loc/pe langa prajituri?:D La prajituri m-am gandit la ceva de genul "Rafaello".
Depinde cand spui jeleu, la ce gandesti? La jeleurile Haribo si alte sortimente sau la jeleuri in diferite forme si arome(folosit si ca decor pe unele prajituri) care daca sunt preparate in mod corespunzator si cu multe fructe (capsuni/visine/cirese/struguri) sunt intr-adevar un deliciu si in cazul acesta votez pro(noi in luna de miere la cat. de 5* am fost serviti 70% cu astfel de "prajituri" si nu aveam motive sa ne plangem, au fost excelente). Chiar sunt curioasa la ce te-ai gandit mai exact.

Arina3891
06.06.2008, 10:13:25
Sincer m-am gandit la jeleurile de tip haribo :D Dar mi-ai dat o idee cu cele de fructe...

Beatrice_S
06.06.2008, 10:44:30
Sincer m-am gandit la jeleurile de tip haribo :D Dar mi-ai dat o idee cu cele de fructe...
Cu idei nu sunt in lipsa niciodata;)). Eu una sincer n-as fi pus Haribo pe masa invitatilor, eventual daca ai mai multi copii le poti pune lor, dar in rest nu cred ca ar fi adecvat, totusi daca tu asta ti-ai dori nu vad de ce nu, pana la urma e nunta ta.

Alessia20
13.06.2008, 10:19:00
Salut miresicilor

Imi recomadati si mie o cofetarie de unde sa comand tortul si prajiturile?
Merci.

Bea24
13.06.2008, 11:57:41
Imi recomadati si mie o cofetarie de unde sa comand tortul si prajiturile?
Merci.

Tortul l-am comandat la Tip-Top. Prajiturile le-am facut acasa.

iubitel
18.06.2008, 03:46:29
Noi daca vom avea fantana de ciocolata alaturi de tort si inghetata vom renunta la prajituri.

Beatrice_S
18.06.2008, 08:47:09
Noi daca vom avea fantana de ciocolata alaturi de tort si inghetata vom renunta la prajituri.
Intr-adevar nu merita nici sa te dai peste cap, idea ar fi sa fie ceva dulce. Tu in loc de prajitura dai fantana de ciocolata si inghetata, bravo tie, cred ca daca ai mai da si prajituri s-ar face risipa.

Arina3891
22.06.2008, 14:13:33
Spuneam intr-unul din posturile trecute ca vreau jeleuri la nunta mea, pe mese... m-am razgandit:D Vreau o masa cu dulciuri: jeleuri, bomboane, acadele...ceva de genul...

alisuka
22.06.2008, 20:20:17
Super originala ideea ta arata supr si masutzele dar parerea mea este chiar daca ma injuri ca parea o masutza pregtatita pt.musafirii mici adica copiii acum tu faci cum vrei!Imi cer scz daca te deranjeaza parerea mea!>:D<

Beatrice_S
23.06.2008, 09:54:39
Spuneam intr-unul din posturile trecute ca vreau jeleuri la nunta mea, pe mese... m-am razgandit:D Vreau o masa cu dulciuri: jeleuri, bomboane, acadele...ceva de genul...

Nu te supara, cred ca iti expui ideile nu doar pentru a le imparti cu alti dar si pentru a te ghida dupa reactiile si parerile altora, sau cel putin eu asa faceam, si din acesta cauza simt nevoia sa iti spun si eu ca desi e o idee originala cea cu dulciuri nu mi se pare potrivit pentru o nunta care este un eveniment destul de formal, oamenii find imbracati la costum si cravata-rochii de seara. Daca vei avea multi copii invitati, atunci pentru ei le-ai putea face un colt cu baloane si dulciuri expuse in acest fel, dar pentru adulti [-X. Iti inchipui tu o bunicuta cu acadea in gura dansand?! Sincer?
Nu te supara este doar parerea mea, si adevarul e ca nici eu n-am ascultat toate sfaturile pe care le-am primit, ca de ascultam:wacko:!!
Bafta%%- si fie sa ai parte de o nunta de vis.

Arina3891
23.06.2008, 10:19:43
Merci de parere si stai linistita ca nu m-am suparat. ;-) Si ai dreptate, de aceea imi expun ideile ca sa aflu pareri dupa care sa ma pot ghida. :D Mai am un an pana la nunta asa ca este timp de gandire. Eu m-am gandit la aceasta varianta pentru ca voi avea cam 80% tineri la nunta mea (20-28 ani) si pentru ca prajiturile de cofetarie mi se pareau depasite si fara nici un gust (nu am posibilitatea sa fac atatea prajituri de casa si nici de unde sa le cumpar pentru ca imi trebuie certificat de calitate pe ele pentru restaurant). E cam acelasi lucru si cu fantana de ciocolata: si aceea trebuie pusa separat pe o masa si vin oamenii sa se serveasca: stau cu fructele pe betisoare si asteapta sa le afunde in ciocolata. Si in plus, daca nu fac bufet suedez pentru mancare, macar pentru dulciuri si eventual fructe sa fie.

P.S. Bunicului meu si bunicii viitorului meu sot le plac f mult bomboanele si jeleurile :D

carmen21
18.10.2008, 10:26:23
la restaurantul la care facem noi nunta ni s-a spus ca nu putem sa venim cu prajituri de acasa....daca vrem sa adaugem,ni le pun ei la meniu. si ma gandeam ca la ei sunt de obicei mai scumpe, si pe de alta parte nici nu mai apuca lumea sa mai manance. asa ca nu stiu ce sa fac. tin sa precizez ca nu avem nici un buget asa mare. sa mai punem prajituri sau nu?

Beatrice_S
20.10.2008, 08:30:36
la restaurantul la care facem noi nunta ni s-a spus ca nu putem sa venim cu prajituri de acasa....daca vrem sa adaugem,ni le pun ei la meniu. si ma gandeam ca la ei sunt de obicei mai scumpe, si pe de alta parte nici nu mai apuca lumea sa mai manance. asa ca nu stiu ce sa fac. tin sa precizez ca nu avem nici un buget asa mare. sa mai punem prajituri sau nu?
Daca ai tortul miresei nu este necesar sa mai pui si prajituri, si asa scap de partea care nu-ti convine, sa comanzi prajitura de la restaurant. In schimb daca vrei sa le dai oricum prajituri de ce nu comanzi de la o patiserie caserole de prajituri sau tortulete si le imparti invitatilor la plecare, asa nici restaurantul nu cred ca ar mai putea spune ceva.<:-P

delphi
24.10.2008, 17:04:26
Fetelor eu o sa am decat tort si fantana de ciocolata. Ma gandeam si la inghetata, dar avand in vedere ca in mai nu o sa fie asa cald, am renuntat la ea. Oricum eu cred ca e suficient. La nuntile de pana acum am vazut doar tort si inghetata. Eu o sa am si cununia civila in aceeasi zi si o sa pun o masa ziua la care o sa am si prajiturele pentru cei apropiati care vor veni.<:-P

aloe
24.10.2008, 17:08:44
si eu m-am gandit la prajituri. Cand ma duc la nunti intotdeauna astept desertul ;)). As fi vrut sa comand si cate o prajiturica pe langa tort, dar diverse persoane mi-au spus ca e prea mult si ca nu se pot manca.
De mult timp, visam ca prajiturile de la nunta sa le faca mama (face niste super praji), dar e o munca titanica sa faci prajituri pentru 200 de persoane.
Vom avea insa acasa :D.

ALBA_CA_ZAPADA70
24.10.2008, 19:30:07
daca este tort..eu sincer nu mai vad rostul prajiturilor..lumea de obicei, din ceea ce am vzt si auzit, nu maninca atit..poate ma insel eu..cine stie..;))

misstery_girl
26.10.2008, 18:39:35
noi vom pune in cutiute prajiturelele (cumparate bineinteles) si le vom pune pe masa la fiecare familie....si o sa si le ia aks...o:-)

alexuta
30.10.2008, 12:27:55
la mine va fi, pe langa tortul mirilor si un bufet cu dulcuri si fructe. si neaparat imi doresc aceste prajituri, avand in vedere ca tema nuntii va fi floarea soarelui :D

aloe
30.10.2008, 13:02:08
la mine va fi, pe langa tortul mirilor si un bufet cu dulcuri si fructe. si neaparat imi doresc aceste prajituri, avand in vedere ca tema nuntii va fi floarea soarelui :D

arata foarte bine:)

alexuta
30.10.2008, 16:23:45
arata foarte bine:)
de aratat arata bine dar trebuie sa fac o tava de proba, inainte de nunta ca sa nu am o surpriza atunci #:-S

any
01.11.2008, 00:43:24
Fetelor eu am avut nunta de 200 de pers am dat doar tort la masa iar in rest am facut caserole cu prajitura ptfiecare persoana nu de familie .

aloe
01.11.2008, 07:43:38
Fetelor eu am avut nunta de 200 de pers am dat doar tort la masa iar in rest am facut caserole cu prajitura ptfiecare persoana nu de familie .

in bucuresti nu se dau prajituri acasa :(

any
01.11.2008, 11:46:53
in bucuresti nu se dau prajituri acasa :(
La noi se dau dar nu te incurca sa faci pe langa tort a nu se manaca ma ales daca ai tort bun si dai bani degeaba pe le mai bine investesti bani aia intr-un week-end romantic:"> si esti mai castigata

ALBA_CA_ZAPADA70
01.11.2008, 20:46:07
eu ma gandeam sa pun numai saleuri foarte bune..cu mac..fara alune sau covrigei..nu cred k maninca lumea intre mese la coita mincare va fi..saratelele astea..sa mearga as,..pina vina aperitivul..cel putin asa gindesc acum..poate ma voi mai schimba pina la anul..sper sa nu..:))

aloe
01.11.2008, 21:11:54
eu ma gandeam sa pun numai saleuri foarte bune..cu mac..fara alune sau covrigei..nu cred k maninca lumea intre mese la coita mincare va fi..saratelele astea..sa mearga as,..pina vina aperitivul..cel putin asa gindesc acum..poate ma voi mai schimba pina la anul..sper sa nu..:))

si eu vreau sa renunt la covrigei. nu stiu insa daca si la alune...mai ma gandesc...

just_smile
23.01.2009, 13:52:00
Aseara ma gandeam daca sa pun prajiturele marunte pe masa sau nu .Vreau sa pun pe fiecare masa un cosulet cu fructe si saleuri.saratele,eu spun ca este suficient si la plecare sa le dam cate o caserola cu praji.Am fost recent la o nunta unde chiar nu s-au mancat prajiturelele de pe mese,toti erau plini si tortu ..si fructele si chiar nu vreau sa dau banii pe ele si sa nu pape nimeni.ce ziceti?:-? Voi cum procedati?

27Carmen
23.01.2009, 14:09:19
Aseara ma gandeam daca sa pun prajiturele marunte pe masa sau nu .Vreau sa pun pe fiecare masa un cosulet cu fructe si saleuri.saratele,eu spun ca este suficient si la plecare sa le dam cate o caserola cu praji.Am fost recent la o nunta unde chiar nu s-au mancat prajiturelele de pe mese,toti erau plini si tortu ..si fructele si chiar nu vreau sa dau banii pe ele si sa nu pape nimeni.ce ziceti?:-? Voi cum procedati?
Eu am avut praji pe masa, dar iti spun sincer ca toate le-am dus acasa nu a mancat nimeni,le-am impartit la rude, parearea mea este ca nu are rost sa le pui.Numai in cazul cand nu se imparte din tortul miresei,atunci e necesar,sunt cazuri.

just_smile
23.01.2009, 14:46:05
Buna.iti multumesc frumos pentru raspuns.Asa ma gandeam si eu ,aca sunt saratele,saleuri,fructe nu are rost sa mai pun si prajiturele,trebuie sa mai incapa si tortul.

just_smile
23.01.2009, 14:48:02
inca o intrebare..tu unde ti-ai facut tortul si prajiturelele?As vrea un model de tort care l-am vazut pe net si l-am indragit pe loc,nu este sofisticat dar arata nemaipomenit

zeke
06.02.2009, 12:49:34
Eu nu am avut prajuturi pe masa, doar fructe si saleuri, saratele, eventual mai poti pune si alune. Am fost la nunti inainte i chiar am urmariu, intre atatea feluri de mancare nu au mancat nimic dulce, a ramas totul pe mese. :-?
Fac torturi super misto, unde mi-am facut si eu tortul si prajiturile, w w w . l u b i a n c o . r o

newcomer
06.02.2009, 19:12:46
Eu nu am avut prajuturi pe masa, doar fructe si saleuri, saratele, eventual mai poti pune si alune. Am fost la nunti inainte i chiar am urmariu, intre atatea feluri de mancare nu au mancat nimic dulce, a ramas totul pe mese. :-?
Fac torturi super misto, unde mi-am facut si eu tortul si prajiturile, w w w . l u b i a n c o . r o
am fost la targ si am avzut cofetaria lubianco...si guess what? printre modelele expuse erta si tortul tau!!!
eu tocmai o intrebam pe doamna daca fac si dupa modele din poza ( ma refeream la poza ta cu tortul; ti am zis k m am indragostit de el! ) si cand ma uit mai bine, il vad expus!!! arat grozav....mai mult ca sigur, asa va fi si la meu!<:-P

butterflylili
02.03.2009, 13:54:56
Buna fetelor am si eu o ideea pe care vreau sa o pun in practica la nunta mea.In loc de traditionala caserola de prajituri doresc dau tau 2 tarte cu vanilie si fructe de padure/zmeura...ce ziceti de ideea mea?Pe acelea le duc acasa invitatii...iar pe langa tort sa mai pun pe masa niste prajiturele facute acasa....cu miere de albina,cu ciocolata,rulada cu banana...de acestea de care stiu eu sa fac....Astept parerile voastre.Pupici.

sugarlips
09.04.2009, 14:11:41
Buna fetelor am si eu o ideea pe care vreau sa o pun in practica la nunta mea.In loc de traditionala caserola de prajituri doresc dau tau 2 tarte cu vanilie si fructe de padure/zmeura...ce ziceti de ideea mea?Pe acelea le duc acasa invitatii...iar pe langa tort sa mai pun pe masa niste prajiturele facute acasa....cu miere de albina,cu ciocolata,rulada cu banana...de acestea de care stiu eu sa fac....Astept parerile voastre.Pupici.

oricat ar fi de bune....crezi ca o sa ai timp de facut prajituri atunci?
ma indoiesc...

Fatjon
09.04.2009, 18:21:08
La majoritatea nuntilor la care am mers am observat cate ceva si nu neaparat nunti de lux, dar nici carora sa pot spune ca le-ar fi lipsit ceva. Mancare a fost intotdeauna suficienta! Oricum, eu nu stiu exact cand o voi face pe a mea, insa va fi curand, daca voi accepta :-? Pe masa vor fi sigur fructiere cu banane, struguri albi, mandarine... atat. Mai apoi cateva cosulete cu alune, covrigei sarati, biscuiti cu mac, cam atat. Prajituri voi avea, dar nu sa pun multe pe masa... cateva pe aici, pe acolo, o sa fac in asa fel incat sa mi se faca la comanda caserole mini, sa dau anumitor familii acasa... dar categoric nu clasica caserola mare, sa o dau acasa, una mini, cu cateva prajiturele, acum doar nu o sa dau sa manance pt 2 zile dupa ce pleaca de la nunta mea. E suficient, pt ca tortul este deja desertul principal! Oricum prajiturile facute in casa sunt foarte gustoase, asta daca ai un neam intreg sa te ajute sa isi preia responsabilitatea de a te ajuta fiecare cu prepararea unui anumit fel... in cazul meu, le comand, dar refuz clasicele caserole mari, in favoarea unor mini, pe care sa le pot eu organiza mai bine si nu neaparat mai economic, ci nu risipitor!

corinuta
08.05.2009, 09:20:56
Buna.iti multumesc frumos pentru raspuns.Asa ma gandeam si eu ,aca sunt saratele,saleuri,fructe nu are rost sa mai pun si prajiturele,trebuie sa mai incapa si tortul.

Mi-ati dat o idee super!!! Eu sapt viitoare vreau sa ma duc sa vb pt tort si pt praji dar acum o sa vrea sa comand mini caserole cu praji sa le dau invitatilor la plecare, pe masa voi pune saleuri si covrigei cred, plus tortul dar si inghetata asa k eu zic k e mai mult decat suficient, voi c ziceti?

carmina_ariana
18.06.2009, 17:48:35
Eu voi avea pe masa fructe, alune, covrigei, cate 2 farfurii de 500 gr de prajituri (vreo 9 feluri), bineinteles tortul, iar acasa voi da cutii cu vin de 750 ml si caserole de prajituri, dar am si marturii (saculeti cu 5 migdale in ciocolata alba)... Eu zic ca e suficient, nu? ;-)

roxyroxana
21.06.2009, 21:35:17
buna fetelor ... am tot cautat prin zona dar nu am gasit ... cam cat cantareste un platou de prajituri? asa ca sa-mi dau seama ... poate cele care ati avut prajituri si pe masa va mai amintiti?
si voi ati optat pentru prajituri cu crema? pentru ca ma gandeam ca am vazut pe la nunti ca acelea au tendinta de a se "muia" dupa cateva ore? ar fi o idee sa schimb platourile cu prajituri la mijlocul nuntii ... dar daca nu se vor manca ar fi pacat de atatea prajituri.:-"

clodi
22.06.2009, 08:40:40
buna fetelor ... am tot cautat prin zona dar nu am gasit ... cam cat cantareste un platou de prajituri? asa ca sa-mi dau seama ... poate cele care ati avut prajituri si pe masa va mai amintiti?
si voi ati optat pentru prajituri cu crema? pentru ca ma gandeam ca am vazut pe la nunti ca acelea au tendinta de a se "muia" dupa cateva ore? ar fi o idee sa schimb platourile cu prajituri la mijlocul nuntii ... dar daca nu se vor manca ar fi pacat de atatea prajituri.:-"

Noua ni s-a spus ca pe un platou din acela de cofetarie (din carton) intra cam jumatate de kg de prajituri - bineinteles ca depinde de ce tipuri de prajituri iti iei, unele sunt mai grele...

corinuta
26.06.2009, 09:25:53
Fetelor...unde gasesc sa cumpar minicaserolele pt praji? ca trebuie sa le cumparam noi si sa le ducem celor care ne fac prajiturile...ajutati-ma pls...[-o<[-o<[-o<>:D<

clodi
29.06.2009, 14:31:19
Fetelor...unde gasesc sa cumpar minicaserolele pt praji? ca trebuie sa le cumparam noi si sa le ducem celor care ne fac prajiturile...ajutati-ma pls...[-o<[-o<[-o<>:D<

Mama mea zicea ca a vazut ori in real ori in carrefour... nu am retinut exact, dar intr-un hipermarket oricum. Sper sa gasesti.

corinuta
29.06.2009, 15:14:28
Mama mea zicea ca a vazut ori in real ori in carrefour... nu am retinut exact, dar intr-un hipermarket oricum. Sper sa gasesti.

Mersi! O sa ma duc sa caut peste tot, sper sa gasesc...

Greenlady
29.06.2009, 15:23:04

Buna,
Le gasesti in hypermarket-uri gen Cora, Real, Auchan etc. la raionul de plastice si servetele. iti zic sigur pentru ca eu le-am gasit in Cora cand am avut nevoie de asa ceva. Stiu ca sunt la seturi de 10, 20, 50 buc.
Spor!!>:D<

ga_bitza86
29.06.2009, 17:28:14
Noi nu o sa punem prajiturele pe masa... o sa avem cate 2 platouashe cu cate 2-3 feluri de saleuri: cu cipercutze, cu cascaval si inca ceva probabil si o sa avem cate 2 cosulete cu fructe - la mese de 10-12 persoane.
ni se pare suficient - oricum din momentul in care vine mancarea nu mai baga nimeni in seama farfurioarele cu prajiturele si restul ...:-?

ionut_tuo
10.07.2009, 14:47:54
Noi nu o sa punem prajiturele pe masa... o sa avem cate 2 platouashe cu cate 2-3 feluri de saleuri: cu cipercutze, cu cascaval si inca ceva probabil si o sa avem cate 2 cosulete cu fructe - la mese de 10-12 persoane.
ni se pare suficient - oricum din momentul in care vine mancarea nu mai baga nimeni in seama farfurioarele cu prajiturele si restul ...:-?

noi o sa evem fructe 1kg,salatini 300 gr cam asa,alune 100-200 gr,praji cam 500 gr la 12 pers

ce ziceti?

ga_bitza86
29.07.2009, 22:27:01
mie una mi se pare destul de ok
mai nou avem alta idee: fructe tot cam 1 kg si covrigei mini-brezel+saratele+alune(150g+150g+150g)... si cam atat

ionela_lrdn
06.09.2009, 15:10:29
Eu nu ma pot hotara cum sa fac unii zic sa pun pe masa prajituri altii inghetata chiar nu stiu cum sa fac eu ma gandeam sa fie inghetata si tortul iar la plecare sa dau fiecarui invitat o caserola de praji de 250 gr sau un tortulet dinacela mic de 300 de gr . Voi ce ziceti ?

ALBA_CA_ZAPADA70
06.09.2009, 15:23:24
parerea mea este k totul este in functie de buget..daca iti permite poti da o caserola cu praji sau daca asa este obiceiul la voi tb sa dai;))
Eu nu ma pot hotara cum sa fac unii zic sa pun pe masa prajituri altii inghetata chiar nu stiu cum sa fac eu ma gandeam sa fie inghetata si tortul iar la plecare sa dau fiecarui invitat o caserola de praji de 250 gr sau un tortulet dinacela mic de 300 de gr . Voi ce ziceti ?

zuzuzuzu
06.09.2009, 21:42:07
noi am avut la nunta inghietata yamyyyy (toata lumea a fost multumita) acum depinde si de sezon.... dak este cald inghietata zic eu este cea mai buna alegere dak nu... prajiturele bune bune bune yamyyy

laura24102008
07.09.2009, 20:55:19
Ce prajituri folositi?

ixor21
17.09.2009, 18:23:50
Noi am gasit un laborator care ne face prajituri de casa foarte foarte bune...ca la mama acasa :D

anaid27
01.10.2009, 12:49:20
Noi nu vom mai pune prajituri.Est edeajuns tortul.Defapt la nici o nunta la car eam fost la noi in Craiova nu am vazut ca se mai pun prajituri.

ssimionca
26.10.2009, 22:23:02
La Bistrita am fost anul acesta la patru nunti si toate au fost cu prajituri pe masa.De la restaurant ne-au sfatuit sa nu punem, dar eu am vrut neaparat prajituri. La plecare am dat invitatilor o caserola de prajituri si o sticla de jumatate de litru de tuica fiarta. Asa e obiceiul acolo. Am avut noroc cu cofetaria aleasa de noi ca a facut prajituri foarte bune si au fost si proaspete.

Acum vreo doi ani au fost niste incidente cu nuntasi care se imbolnavisera, cica de la prajituri sau tort, si o vreme au fost interzise prajiturile la nunti, dar acum am vazut ca s-a revenit.

anamaria21_28
09.11.2009, 11:14:22
buna ssimionca! si eu tot din bistrita sunt si anul acesta am fost la un nr. mare de nunti, nici nu mai stiu cate, in orice caz peste 10!!!! in cazul meu insa majoritatea nu aveau praji pe masa, doar la doua nunti care s-au facut la tara au avut. noi avem in meniu inghetata, va fi si tortul miresei, asa ca am hotarat sa nu punem praji pe masa, doar ceva crantzanele si poate fursecuri. si o sa mai dam la pachet cate un tortulet.

nicoletagheorghe1
18.11.2009, 11:31:24
si noi tot la fructe si prajiturele facute la un laborator vrem sa punem pe masa. nașa noastra face frate niste prajituriiiiiiii

darianna
21.11.2009, 18:38:09
si noi tot la fructe si prajiturele facute la un laborator vrem sa punem pe masa. nașa noastra face frate niste prajituriiiiiiii
mama mea e cofetar de meserie si a tinut ca ea sa faca toate prajiturile ce le-am dat in caserole la plecare (nu ne-au lasat sa punem pe masa in restaurant pt ca erau facute acasa si nu aveam certificat pe ele) si pe masa am pus cozonac si fructe... si am avut un cozonac... si acum mi-e gandul la el...

MissSwan
21.11.2009, 19:06:08
Eu mi-as dori la categoria prajituri sa pun pricomigdale si fondante, pe langa chestiile sarate de rontait.;;)
Pricomigdale in stilul asta, sper ca au inceput sa se faca si la noi, sau daca nu sa apara pana in 2012.:-"

http://3.bp.blogspot.com/_fhSKJImmEiI/SCM7Aqe3OKI/AAAAAAAAAWw/IxL76YHFCmo/s400/photo_macaron%5B1%5D.jpg
http://iamadiva.typepad.com/my_weblog/images/2008/04/29/macaroon.jpg

Tarya
22.11.2009, 11:48:57
Eu mi-as dori la categoria prajituri sa pun pricomigdale si fondante, pe langa chestiile sarate de rontait.;;)
Pricomigdale in stilul asta, sper ca au inceput sa se faca si la noi, sau daca nu sa apara pana in 2012.:-"

http://3.bp.blogspot.com/_fhSKJImmEiI/SCM7Aqe3OKI/AAAAAAAAAWw/IxL76YHFCmo/s400/photo_macaron%5B1%5D.jpg
=P~ =P~ =P~ dumnezeule cat de bine arata!

nicoletagheorghe1
22.11.2009, 13:01:51
vai ce bine arata. am sa ma uit prin depozit dupa asa ceva sau macar sa semene

bebeloi
01.12.2009, 17:17:25

arata super!deja mi-e pofta numai de la poze!
la noi mama se va ocupa de prajturile pt caserole caci e maestra!:)
iar pe masa voi avea numai fructe alune si fistic si ca dulce voi mai dai tortul(care o sa-l comand)pe la 12 noaptea!

Neraida
07.12.2009, 20:46:49
Fetelor chiar nu stiu unde sa postez intrebarea asta!!M-am gandit la nunta sa servim ca prajituri kurtos kalacs(eu am vazut pe la bran ca se fac),dar unde gasesc eu lemnul acela pe care le rotesc?Ati vazut undeva?

manu08
12.12.2009, 01:01:33

Doamne cum arata...inghit in sec.
Noi cred k vom comanda prajiturelele la cofetaria la care facem si tortul pt k le fac delicioase...dar vedem at ce sortimente.Poate le dau idei cu fursecurile astea:D

Biu
12.12.2009, 01:12:12
Fetelor chiar nu stiu unde sa postez intrebarea asta!!M-am gandit la nunta sa servim ca prajituri kurtos kalacs(eu am vazut pe la bran ca se fac),dar unde gasesc eu lemnul acela pe care le rotesc?Ati vazut undeva?

sunt niste cozonaci specifici unguresti, de unde si numele. dar incearca sa vezi daca nu gasesti un rotisor, pe care sa poti pune un suport de lemn mai gros...

maria_yzabela
12.12.2009, 02:34:19
La mine a pus restaurantul tot inclusiv prajiturile o bunatate tarte cu fructe cred ca se numeau,si acasa am cumparat gata facute:-p

damianroberta
13.12.2009, 00:34:58
La mine a pus restaurantul tot inclusiv prajiturile o bunatate tarte cu fructe cred ca se numeau,si acasa am cumparat gata facute:-p

Tarte cu fructe..:)>-,hmmm buna idee !

maria_yzabela
13.12.2009, 17:15:34
Sa stii ca au mancat toti invitatii cred ca nu au ramas deloc pe masa,ffffffff bune

nicoletagheorghe1
13.12.2009, 17:24:01
sa stii k la tarte cu fructe preferatele mele nu m-am gandit. jos palaria in fata ta k mi-ai adus aminte

damianroberta
15.12.2009, 00:03:12
Sa stii ca au mancat toti invitatii cred ca nu au ramas deloc pe masa,ffffffff bune

Pai cred !!! Si asa voi face si eu ,niste tarte cu visine ceva mai acrisoare :) ca sa mearga si tortul !!!:D

nicoletagheorghe1
15.12.2009, 08:32:52
si eu am vb cu miresoiul si el e de acord cu tartele dar sa fie mai acrisoare

BabyBlu
17.12.2009, 15:05:19
Buna idee tartele cu fructe! Chiar ma gandesc sa fac o piramida din mini tarete, cred ca ar arata bine! \:D/
Multumesc fetelor pt idee! :*

maflo
10.03.2010, 16:22:59
Super ideea cu tarte de fructe=D>

valusca25
10.03.2010, 21:35:34
Tare ideea cu tartele de fructe imi plac fff mult,dar sa aiba si un pic de crema...tre sa intreb la cofetarie!;;)

nicoletagheorghe1
11.03.2010, 09:32:27
Tare ideea cu tartele de fructe imi plac fff mult,dar sa aiba si un pic de crema...tre sa intreb la cofetarie!;;)
eu am intrebat la un laborator. imi fac ce fel de tarte vreu eu. numai cu fructe sau si cu crema si fructe. acu tre sa ma decid

Tanase_Valentina
11.03.2010, 18:09:43
Fetelor aveti mare grija de la ce cofetarie comandati ca eu mi am luat o teapa de ziua mea cu tartele... una am mancat si am comandat si alta am primit... mai ales ca este pt cel mai important mom al vietii voastre!
Noi pt acasa o sa cumparam, am descoperit o cofetarie f tare cu toate ca sunt f scumpe dar stim ca sunt naturale si super bune si probabil pt ca o sa fie in iulie o sa servim si inghetata,iar la restaurant o sa avem tortul si parfait!!!
Va pup

valusca25
11.03.2010, 22:30:59
eu am intrebat la un laborator. imi fac ce fel de tarte vreu eu. numai cu fructe sau si cu crema si fructe. acu tre sa ma decid
Mie imi plac mult cu crema si fructe deasupra!!!Acum depinde si de cofetarie!

nicoletagheorghe1
12.03.2010, 08:46:33
Mie imi plac mult cu crema si fructe deasupra!!!Acum depinde si de cofetarie!
da foarte mare atentie la cofetarie sau laborator. cum spunea o miresica ceva mai sus. pot da rasol. si atunci sa te tii

Reni0921
03.04.2010, 18:12:30
fetelor, trebuie obligatoriu praji??? eu ma gandesc ca ajunge ceva sarat si fructe. oricum o sa fie tortul....nu de alta, dar eu de ex. sunt innebunita dupa dulcuri in general. dar la nunti, asa eram deja de plina ca nici o bucatica nu reuseam macar sa gust. la nici o nunta unde am fost.......mie chiar mi se pare exces, dar nici nu as vrea sa zica lumea ca nici praji n-am avut ;))
ce parere aveti???

lenutza28
07.04.2010, 17:37:18
fetelor, trebuie obligatoriu praji??? eu ma gandesc ca ajunge ceva sarat si fructe. oricum o sa fie tortul....nu de alta, dar eu de ex. sunt innebunita dupa dulcuri in general. dar la nunti, asa eram deja de plina ca nici o bucatica nu reuseam macar sa gust. la nici o nunta unde am fost.......mie chiar mi se pare exces, dar nici nu as vrea sa zica lumea ca nici praji n-am avut ;))
ce parere aveti???

sunt de acord cu tine,nici eu nu voi avea prajituri,o sa fie tortul si cred k o sa fie suficient.mai ales k o voi face vara,caldura mare.....,prajiturile mai lipseste k sa se topeasca....,eu cred k procedez bine.

darianna
07.04.2010, 18:30:34
ce parere aveti???
la noi se da desert, in principal inghetata... cred ca vara pe caldura e bine venita o inghetata... nu se mai pun prajituri pe masa... doar saratele, alune si fructe sunt puse de la inceput pe masa... si cozonac...

Reni0921
07.04.2010, 19:21:49
m-ati linistit. Deci taiem prajiturile de pe lista :D

valusca25
07.04.2010, 20:33:04
Eu in schimb vreau prajituri la nunta,imi plac mult dulciurile si ma gandesc ca nu toti stau pana la tort de ce sa nu pape ceva dulce si bun!!!

nicoletagheorghe1
08.04.2010, 09:56:40
Eu in schimb vreau prajituri la nunta,imi plac mult dulciurile si ma gandesc ca nu toti stau pana la tort de ce sa nu pape ceva dulce si bun!!!
aceeasi parere o am si eu

nicoletaoff
08.04.2010, 13:34:11
si eu sunt de aceeasi aprere

roxipetrovici
19.04.2010, 14:50:27
Mie imi venise o idee foarte creatza :D, dar care tare mi-ar placea sa o pun in practica!!! Eu sunt un maaaare fan inghetata!! Si ma gandeam asa ca ce dragutz ar fi sa am un frigider de inghetata la nunta , cu un nene dinacela cu sortzulet si bonetzica alba care sa serveasca la cornet!!! Ca in vremurile bune ale copilariei!!!! :">

Am o cofetarie in cartier care face 2 feluri de inghetata la ei in laborator de-a dreptul delicioasa: vanilie cu nuca si cacao cu migdale. Ma gandeam sa vorbesc cu ei sa imi faca 2 tavi dinacelea, nu stiu cum sa le numesc ...una cu cacao si cealalta de vanilie. Sa-i intreb cat m-ar costa! Fac rost si de o vitrina frigorifica ( poate are chiar restaurantul la care fac nunta sau rog cofetaria sa mi-l inchirieze cateva ore ) pe care sa lipesc un desen mare cu o inghetata ...cumpar cornete de la un METRO...si rog un chelner de la restaurant ( cu promisiunea unui bacsis atragator) sa serveasca invitatii pe parcursul serii...pana se termina inghetata evident...

Si ca sa fie treaba bine facuta, as putea ca desenul acela pe care il lipesc pe frigider sa se regaseasca si pe invitatii undeva, macar intr-un coltz..
Lumea o sa se mire si o sa zica "ce naiba cauta o inghetata la cornet pe o invitatie de nunta?!", dar cand vor intra in restaurant si vor vedea aceasta "taraba cu inghetata" vor deslusi puzzle-ul, ca sa zic asa...
Mi se pare o idee amuzanta, ca o fantezie din copilarie pe care ti-o implinesti la nunta: sa ai un frigider de inghetata numai al tau!!!!

lenutza28
19.04.2010, 15:02:25
Mie imi venise o idee foarte creatza :D, dar care tare mi-ar placea sa o pun in practica!!! Eu sunt un maaaare fan inghetata!! Si ma gandeam asa ca ce dragutz ar fi sa am un frigider de inghetata la nunta , cu un nene dinacela cu sortzulet si bonetzica alba care sa serveasca la cornet!!! Ca in vremurile bune ale copilariei!!!! :">

Am o cofetarie in cartier care face 2 feluri de inghetata la ei in laborator de-a dreptul delicioasa: vanilie cu nuca si cacao cu migdale. Ma gandeam sa vorbesc cu ei sa imi faca 2 tavi dinacelea, nu stiu cum sa le numesc ...una cu cacao si cealalta de vanilie. Sa-i intreb cat m-ar costa! Fac rost si de o vitrina frigorifica ( poate are chiar restaurantul la care fac nunta sau rog cofetaria sa mi-l inchirieze cateva ore ) pe care sa lipesc un desen mare cu o inghetata ...cumpar cornete de la un METRO...si rog un chelner de la restaurant ( cu promisiunea unui bacsis atragator) sa serveasca invitatii pe parcursul serii...pana se termina inghetata evident...

Si ca sa fie treaba bine facuta, as putea ca desenul acela pe care il lipesc pe frigider sa se regaseasca si pe invitatii undeva, macar intr-un coltz..
Lumea o sa se mire si o sa zica "ce naiba cauta o inghetata la cornet pe o invitatie de nunta?!", dar cand vor intra in restaurant si vor vedea aceasta "taraba cu inghetata" vor deslusi puzzle-ul, ca sa zic asa...
Mi se pare o idee amuzanta, ca o fantezie din copilarie pe care ti-o implinesti la nunta: sa ai un frigider de inghetata numai al tau!!!!
e o idee excelenta:)>-:)>-spor la pregatiri,tu vrei sa pui invitatii la ingrasat:)):))

danutza21
20.04.2010, 12:05:40

:)):)):))daca m-as duce la o nunta unde s-ar da inghetata nu m-as mai pune la masa sa pap mancarea ci dansam si mancam inghetata!!!:)):))am eu idei ciudata dar tu m-ai intrecut!!bravo..imi place ideea ta>:D<>:D<=D>

roxipetrovici
20.04.2010, 12:33:39
Multumesc fetelor pt incurajari!!!>:D< Deci, nu sunt chiar ciudata rau dc va place si voua ideea...Asta ma incurajeaza sa imi pun in practica "fantezia" :-p Ma duc zilele astea sa ma intresez la cofetarie cat m-ar costa tavile cu inghetata... Va tin la curent cu noutatile! ;))

cmarta8
22.04.2010, 09:52:58
Multumesc fetelor pt incurajari!!!>:D< Deci, nu sunt chiar ciudata rau dc va place si voua ideea...Asta ma incurajeaza sa imi pun in practica "fantezia" :-p Ma duc zilele astea sa ma intresez la cofetarie cat m-ar costa tavile cu inghetata... Va tin la curent cu noutatile! ;))

Foarte buna ideea ta. Si eu sunt fan inghetata>:D<

GeorgianaR
22.04.2010, 10:30:33
Noi am comandat de la cofetaria Alice miniprajituri de multe feluri si am facut platouri asortate... au prins foarte bine.. s-au consumat in mare parte

ceska
16.06.2010, 09:29:42
Buna fetelor...eu am nunta sambata ...dar am o nelamurira...pntru 170-180 persoane de cate kilograme de saratele am nevoie?fie ele covrigei sau salatini orice...

lenutza28
16.06.2010, 11:02:29
Buna fetelor...eu am nunta sambata ...dar am o nelamurira...pntru 170-180 persoane de cate kilograme de saratele am nevoie?fie ele covrigei sau salatini orice...
mai bine intrebi la restaurant,ca ei stiu mai bine......,iti doresc casa de piatra si sa ai o nunta de vis<:-P<:-P<:-Pte asteaptam dupa nunta cu poze.

andredeia
16.06.2010, 11:12:18
buna fetelor,
eu sunt noua printre voi dar am nevoie de sfatul vostru.sunt din deva si ma intereseaza subiectul prajituri!
am auzit de la o cunostinta ca la calan s-ar fi descchis un lab nou AMARETTO si ca ar fi super faine praji.adevarate.ca la mama acasa.stie cineva ceva?
mersi

andredeia
16.06.2010, 11:16:34
buna, dupa cate stiu eu se socotesc cam la 6 pers 0,500 gr.deci probabil ca undeva la 30 kg ti-ar treb, in functie ca cat vrei sa pui.
casa de piatra!

kamikaze10
17.06.2010, 12:16:16
buna, dupa cate stiu eu se socotesc cam la 6 pers 0,500 gr.deci probabil ca undeva la 30 kg ti-ar treb, in functie ca cat vrei sa pui.
casa de piatra!

nu sunt cam multe kilograme? 8-|

larryssa83
24.06.2010, 11:52:02
Si noi pe langa tort am avut si prajituri de diverse feluri. Au fost delicioase si multi le-au preferat in defavoarea torului. :)

Lala4you
24.06.2010, 17:19:38

Asa sa faci,pune-ti in practica ideea.

ana_strumfi
12.07.2010, 14:22:57
Am avut prajituri pe mese, s-au mancat o parte, au fost super bune dar multe. A doua zi, la masa cu familiie si prietenii, au trecut toate:D

nicoletagheorghe1
13.07.2010, 09:45:25
Am avut prajituri pe mese, s-au mancat o parte, au fost super bune dar multe. A doua zi, la masa cu familiie si prietenii, au trecut toate:D
daca nu e cu suparare cam ce fel de prajiuri ai avut si cam ce cantitate

ana_strumfi
13.07.2010, 11:42:23
daca nu e cu suparare cam ce fel de prajiuri ai avut si cam ce cantitate
Cum sa fie cu suparare?;;) De aceea suntem aici, sa discutam.
Prajiturile au fost facute la cofetaria care a facut si tortul. Sunt de casa, nu cu esente ci cu produse naturale.
La 10 persoane am avut 1.5 kg(mi s-a parut mult), au fost vreo 9 feluri, cam 50 de bucati. Am stabilit sa nu depaseasca 1 kg, dar m-am trezit cu mai multe. Nu-i nimik, au ramas pe a 2-a zi.

andrea85
13.07.2010, 11:58:54
Cum sa fie cu suparare?;;) De aceea suntem aici, sa discutam.
Prajiturile au fost facute la cofetaria care a facut si tortul. Sunt de casa, nu cu esente ci cu produse naturale.
La 10 persoane am avut 1.5 kg(mi s-a parut mult), au fost vreo 9 feluri, cam 50 de bucati. Am stabilit sa nu depaseasca 1 kg, dar m-am trezit cu mai multe. Nu-i nimik, au ramas pe a 2-a zi.

Mie mi-au spus cei de la cofetarie, ca pe persoana se calculeaza vreo 4 bucati de prajitura, avand in vedere ca avem si tort si fantana de ciocolata. Deci la o masa cu 10 persoane o tavita cu 40 de bucati de prajituri...mi se pare ok.

ana_strumfi
13.07.2010, 12:09:52
Mie mi-au spus cei de la cofetarie, ca pe persoana se calculeaza vreo 4 bucati de prajitura, avand in vedere ca avem si tort si fantana de ciocolata. Deci la o masa cu 10 persoane o tavita cu 40 de bucati de prajituri...mi se pare ok.
Da, asa e. La noi au fost 54 daca am numarat bine. Oricum, daca eu ii zic cofetaresei 1 kg, maxim 1,2, ea sa nu-mi puna 1,6 kg doar ca asa vrea ea, sa imi umfle factura si apoi sa nu pot face nimic. Nu e mare diferenta, dar a trecut peste cuvantul meu. Am fost suparata pentru treaba asta. Intr-adevar au ramas pentru a 2-a zi, dar si mamele noastre au facut cantitati inustriale de prajituri si acelea nu s-au mai consumat.

andrea85
13.07.2010, 12:13:51
Da, asa e. La noi au fost 54 daca am numarat bine. Oricum, daca eu ii zic cofetaresei 1 kg, maxim 1,2, ea sa nu-mi puna 1,6 kg doar ca asa vrea ea, sa imi umfle factura si apoi sa nu pot face nimic. Nu e mare diferenta, dar a trecut peste cuvantul meu. Am fost suparata pentru treaba asta. Intr-adevar au ramas pentru a 2-a zi, dar si mamele noastre au facut cantitati inustriale de prajituri si acelea nu s-au mai consumat.

Asta chiar ca nu e frumos, pentru ca intelegerea e intelegere...pe noi ne-au intrebat ce cantiate de prajitura vrem pe mese si am ales o tavita frumoasa, pe care incap 40 de bucati si cred ca mai mult oricum nu consuma 10 persoane la o masa.

ana_strumfi
13.07.2010, 12:27:30
Asta chiar ca nu e frumos, pentru ca intelegerea e intelegere...pe noi ne-au intrebat ce cantiate de prajitura vrem pe mese si am ales o tavita frumoasa, pe care incap 40 de bucati si cred ca mai mult oricum nu consuma 10 persoane la o masa.

Asa e (:|

nicoletagheorghe1
14.07.2010, 09:43:07
si eu sunt de aceeasi parere

girlme
14.07.2010, 11:27:18
noi ne-am hotarat sa nu mai punem prajiuri. oricum ne ajunge meniul destul de mult. o sa avem tort si inghetata. in banat e moda ssa se dea prajituri la caserola fiecarui invitat la plecare, dar eu nu fac nunta acasa, ci in oltenia, asa ca am renuntat. sper sa fie ok. oricum eu la toate nuntile la care am fost nu am prea mancat prajituri. unora nici tort nu le mai trebuie.

negutescuioanaroxana
14.07.2010, 11:37:56
Noi am dat prajituri ambalate in ceolofan ptr fiecare familie,si dupa ce sa servit tortul s-au dat la fiecare fam in parte.
Cine a vrut sa le serveasca bine,cine nu le-a luat acasa

nicoletagheorghe1
15.07.2010, 08:38:26
Noi am dat prajituri ambalate in ceolofan ptr fiecare familie,si dupa ce sa servit tortul s-au dat la fiecare fam in parte.
Cine a vrut sa le serveasca bine,cine nu le-a luat acasa
la noi in galati nu am vazut un astfel de obicei. dar ma interesez k nu cumva sa ratez momentul

poneyalma
16.07.2010, 18:00:25
Noi nu am avut prăjiturele la nută (deși suntem maaaari amatori de duciuri) dar la noi nu prea se obișnuiește. Sau poate că se obișnuiește doar așa ... câteva pe măsuța de la intrarea în sală. La noi nu se dau prăjituri la caserolă pt invitați.
Dar am găsit niște poze ... mamă mamă :-p

AnaIonela
18.07.2010, 14:11:34
noi ne-am hotarat sa nu mai punem prajiuri. oricum ne ajunge meniul destul de mult. o sa avem tort si inghetata. in banat e moda ssa se dea prajituri la caserola fiecarui invitat la plecare, dar eu nu fac nunta acasa, ci in oltenia, asa ca am renuntat. sper sa fie ok. oricum eu la toate nuntile la care am fost nu am prea mancat prajituri. unora nici tort nu le mai trebuie.

Dupa atata mancare, trebuie sa ai "ghiozdan" incapator ca sa mai bagi si prajituri. Pe unde am fost eu la nunti, au dat prajituri acasa, la pachet. Si eu la fel voi face. Cred ca e mai ok asa.

nicoletagheorghe1
18.07.2010, 20:00:38
la noi nu se obisnuieste datul prajiturilor acasa. am observat la diferite nunti k lumea pana sa vina mancarea se mai agatau de dulciuri sau fructe

ligiaritea
20.07.2010, 23:59:49
Dupa atata mancare, trebuie sa ai "ghiozdan" incapator ca sa mai bagi si prajituri. Pe unde am fost eu la nunti, au dat prajituri acasa, la pachet. Si eu la fel voi face. Cred ca e mai ok asa.

Noi am dat pt acasa un fel de minitorulete, arata mai bine si poti alege ce aroma vrei. Le-a placut mult si invitatiilor, am primit doar laude :P

ligiaritea
21.07.2010, 00:02:14

Poti sa dai ori prajituri, ori inghetata. Eu as fii vrut sa dau inghetata dar pana la urma, la insistentele celorlalti am pus prajituri. Am ramas surprinsa de cat de bine au trecut :P

ADINAALEXANDRA
21.07.2010, 14:50:04
Noi pe langa tort vom pune si prajituri pe mese. Initial am am vrut sa renuntam la ele dar si mama soacra si parintii mei au zis si au dreptate ca sunt si parinti cu copii mici sau chiar adulti ce adora prajitura si ar fi pacat sa nu servim si pe mese. Astfel ca datorita faptului ca suntem impartimiti ai dulciorilor am hotarat sa dam acasa si minitortulete ce sunt delicioase. Macar indulcim viata cu ceva daca e atat de grea si amarata. :)

girlie
22.07.2010, 12:45:46
Eu iubesc dulciurile#-o#-o si nu as putea sa nu le pun pe mese tocmai la nunta !;))
intrebarea este: dulciurile trebuie cumparate neaparat sau pot facute si acasa unele? Mai precis, e de prost gust daca se aduc la restaurant prajituri facute de manuta noastra? Daca aspectul nu e tocmai "comercial" si invitatii ar susoti vazandu-le? Am niste retete de.......=P~=P~=P~ vai, salivezi in fata pozei! si m-ar tenta ideea sa le facem noi... Pareri?:-s

ana_strumfi
22.07.2010, 14:02:31
Eu iubesc dulciurile#-o#-o si nu as putea sa nu le pun pe mese tocmai la nunta !;))
intrebarea este: dulciurile trebuie cumparate neaparat sau pot facute si acasa unele? Mai precis, e de prost gust daca se aduc la restaurant prajituri facute de manuta noastra? Daca aspectul nu e tocmai "comercial" si invitatii ar susoti vazandu-le? Am niste retete de.......=P~=P~=P~ vai, salivezi in fata pozei! si m-ar tenta ideea sa le facem noi... Pareri?:-s
Eu asa stiu ca restaurantul nu accepta decat cu certificat de la producator. Intreaba

girlie
22.07.2010, 20:54:20
aha. mersi pt raspuns! pai chiar sambata asta vrem sa dam o fuga la restaurant ca avem o serie de intrebari...si acum una in plus! ;))

nicoletagheorghe1
23.07.2010, 09:50:05
aveti idee daca in loc de crantanele pe langa prajiturele sa pun si niste fietaj ar merge?

vivirica
23.07.2010, 12:12:29
noi am avut doar crantanele. cozonac si tortul

girlie
23.07.2010, 16:33:02
Eu zic ca sunt OK foietajele atat timp cat nu sunt...scovergi. Adica niste foite uscate fara gust (mi s-a intamplat sa cumpar asa ceva). Daca foietajul e si putin moale si gust de branzica sau altceva dulce...eu zic ca e foarte bine. Mie crantanelele nu-mi plac deloc:( nu stiu cati s-ar bucura atat de tare sa le manance la o nunta...:-? dar e doar o parere personala.

nicoletagheorghe1
26.07.2010, 09:29:42
am fost acum sambata la o nunta si am observat k nimeni nu s-a atins de crantanele.de aia nici nu vreau sa le mai cumpar

poneyalma
26.07.2010, 19:35:02
Noua la nunta ni le-a dat restaurantul din partea casei. Stiau ei ca nu se mananca si probabil au zis macar sa nu mai investim noi in ele. Acum ma gandesc: oare n-or fi ramas de pe la alte nunti si le mai pun pe mese si la nuntile viitoare??? Deci: fara crantanele la nunti!!!
Aaaaaa s-au papat alunele (si eu le mananc cand ma duc pe la nunti si al fel si fisticul, migdalele si alte asemenea nucifere)

girlie
27.07.2010, 20:27:55
daaaaaa...fisticul e super!! si super scump de asemenea, avand in vedere ce cantitati trebuie! dar nu e cam greu pentru doamne sa le desfaca? :)) nu sare oja/se rupe unghia? glumesc

poneyalma
27.07.2010, 22:15:52
daaaaaa...fisticul e super!! si super scump de asemenea, avand in vedere ce cantitati trebuie! dar nu e cam greu pentru doamne sa le desfaca? :)) nu sare oja/se rupe unghia? glumesc
Cand vad fistic in fata ochilor nu imi mai pasa de absolut nimic - rup unghii, sare oja, imi sfaram degetele, sparg dintii (glumesc bineinteles dar si mie imi place muuult)

deea24gl
27.07.2010, 22:41:51
Cand vad fistic in fata ochilor nu imi mai pasa de absolut nimic - rup unghii, sare oja, imi sfaram degetele, sparg dintii (glumesc bineinteles dar si mie imi place muuult)
OMG si eu fac la fel,sunt divine l agust,sunt disperata dupa ele!sunt destul de costisitoare pt o nunta ,asa ca voi opta pt alune,voi pune si crantanele,adik covrigei s-au ceva saratele..pe langa fursecuri...care vor fi de mai multe feluri pe platouas..

simonetta
29.07.2010, 07:48:41
Buna fetelor am si eu o intrebare fiindca am observat ca a spus cineva ca restaurantul nu accepta decat prajituri facute de firma cu contract. Eu de exemplu vreau sa-mi fac tortul, ma ocup cu asa ceva, dar nu am firma, credeti ca voi intampina probleme?? Va multumesc anticipat

simonetta
09.08.2010, 22:26:43
Buna Diana, sper din tot sufletul sa nu am probleme, oricum mai am vreo 4 ani pana la nunta.
Tatal meu este oltean din Bailesti si stiu obiceiul cu nunta la cort si ca se petrece 3 nopti. Imi pare sincer rau ca ai fost obligata sa faci in alta parte nunta. Succes cu soacra si cu organizarile.

goodmother
11.08.2010, 10:34:36
Apropo de prajituri; eu sun olteanca , la noi dimineta se serveste tortul si se pun pe masa prajituri si cozonac (invitatii sunt ghiftiti asa ca raman pe mese sau cei ce indraznesc mai iau acasa) , am facut nunta mea in moldova - acolo se pun prajiturile pe masa inainte sa soseasca invitatii - la noi la nunta era toamna asa ca nu a fost o problema dar am fost la o nunta vara si cand au sosit invitatii cremele din prajituri erau atat de moi , unele sortimente cred ca deja se stricasera asa ca nimeni nu a mai mancat prajituri.
Cel mai mult mi-a placut la Sibiu la nunta - s-a servit tort si inghetata ca era vara si la plecare s-au dat prajituri la casoleta - un lucru mai mult decat bine venit pentru cei care au copii acasa . Tin minte cand eram mica ii ceream lui mama sa-mi aduca tort si se chinuia saraca cu el prin servetele si eu eram f incantata , cu toate ca aveam de toate acasa vroiam ceva dulce de la nunta.

dianapisy
11.08.2010, 12:21:58
Apropo de prajituri; eu sun olteanca , la noi dimineta se serveste tortul si se pun pe masa prajituri si cozonac (invitatii sunt ghiftiti asa ca raman pe mese sau cei ce indraznesc mai iau acasa) , am facut nunta mea in moldova - acolo se pun prajiturile pe masa inainte sa soseasca invitatii - la noi la nunta era toamna asa ca nu a fost o problema dar am fost la o nunta vara si cand au sosit invitatii cremele din prajituri erau atat de moi , unele sortimente cred ca deja se stricasera asa ca nimeni nu a mai mancat prajituri.
Cel mai mult mi-a placut la Sibiu la nunta - s-a servit tort si inghetata ca era vara si la plecare s-au dat prajituri la casoleta - un lucru mai mult decat bine venit pentru cei care au copii acasa . Tin minte cand eram mica ii ceream lui mama sa-mi aduca tort si se chinuia saraca cu el prin servetele si eu eram f incantata , cu toate ca aveam de toate acasa vroiam ceva dulce de la nunta.

si s-au mai dat si marturii?dulci? bomboane?

Miorush
11.08.2010, 13:43:30
si s-au mai dat si marturii?dulci? bomboane?

Marturii nu se dau...sau cel putin pana acu cativa ani nu se dadeau...eu nici n-am stiut ce sunt alea, sincer sa-ti spun, pana nu m-am apucat de organizarea nuntii mele =)).

andredeia
11.08.2010, 16:10:44
Buna fetelor am si eu o intrebare fiindca am observat ca a spus cineva ca restaurantul nu accepta decat prajituri facute de firma cu contract. Eu de exemplu vreau sa-mi fac tortul, ma ocup cu asa ceva, dar nu am firma, credeti ca voi intampina probleme?? Va multumesc anticipat
buna
nu e vb ca nu accepta restaurantul
dar treb sa ai declaratii de calitate/conformitate ale produsului pt prajituri si tort in caz ca nu le iei de la ei pt ca asa au si ei acoperire in caz ca se intampla vreo toxiinfectie alimentara

pisinarci
11.08.2010, 20:59:14
buna , la noi in ardeal, in cluj mai precis, pe masa se pun saratele si alune, fructe , . toata lumea primeste o felie de tort din tortul miresei, si la sfarsitul nunti se primeste pt acasa un tortulet si o sticla de tuica sau vin, eu zic c e mai bn asa , dacat cu prajitura pe mese, se faca numai risipa, va pup

_ana_maria_
19.08.2010, 11:02:09
Tortul si parjiturile comandate din acelasi loc.
Prajiturile obisnuite in caserole nu prea mari ca nici asa nu se prea da lumea in vant dupa parjiturile de la nunta si nici nu lasa darul functie de acestea.

codrutanemes
31.08.2010, 19:01:32
Am o sugestie pentru projiturile de pe mese: mini eclere. Eu am avut pe fiecare farfurie in mijloc si au fost singurele care s-au mancat in totalitate.

larryssa83
31.08.2010, 19:21:10
Am o sugestie pentru projiturile de pe mese: mini eclere. Eu am avut pe fiecare farfurie in mijloc si au fost singurele care s-au mancat in totalitate.
Si finii au avut minieclere si s-au terminat foarte repede. Delicioase ;))