PDA

Versiunea completa : Restaurante in Brasov

Pagini : [1] 2 3 4 5 6

dany
04.10.2006, 07:12:35
a avut cineva nunta in brasov?
ce restaurante recomandati?
de sirul vamii ce ziceti?

monicutza
04.10.2006, 08:40:01
90% din restaurante au cerut cand am fost sa vb de sala au cerut 20 mil avans pt sala ( bani care ulterior se scad din meniuri ).Pe cetate meniul e aprox 1mil 300 ,La Capitol 1.500.000,la Corona 1.100.000,la Anturaj (fosta cantina Carpatex )1.000.000.
Daca iti mai vine in minte vreun rest mai intreaba-ma >:D<

alinamoga
06.10.2006, 12:44:49
Dragele mele

eu am nunta acum in 14 la hotel restaurant Belvedere si ca locatie este extraordinar de frumoasa in cazul in care nu aveti peste 120 de invitati, deoarece sala nu permite mai multe persoane.va pup si daca mai aveti intrebari va voi raspunde cu cea mai mare placere
va pup

alinamoga
06.10.2006, 12:45:59
cate persoane o sa ai la nunta ca sa iti pot spune la ce restaurant sa te gandesti.cand ai nunta?

monicutza
06.10.2006, 12:55:15
Dragele mele

eu am nunta acum in 14 la hotel restaurant Belvedere si ca locatie este extraordinar de frumoasa in cazul in care nu aveti peste 120 de invitati, deoarece sala nu permite mai multe persoane.va pup si daca mai aveti intrebari va voi raspunde cu cea mai mare placere
va pup
oooooooooo frumos n-am cuvinte.cat te costa meniul ?

dany
09.10.2006, 07:26:48
90% din restaurante au cerut cand am fost sa vb de sala au cerut 20 mil avans pt sala ( bani care ulterior se scad din meniuri ).Pe cetate meniul e aprox 1mil 300 ,La Capitol 1.500.000,la Corona 1.100.000,la Anturaj (fosta cantina Carpatex )1.000.000.
locatiile prezentate sunt faine. Dar ce ofera ? sala o aranjeaza ei sau trebuie sa contactez o firma sa se ocupe? ce recomnadati formatie cu lautari sau DJ

dany
09.10.2006, 14:10:35
oooooooooo frumos n-am cuvinte.cat te costa meniul ?
ce recomandati formatie cu lautari sau DJ, mie sincer i- mi plac lautarii dar nu am gasit unii sa i- mi placa cum canta si care sa nu aiba si un tarif foarte ridicat

jjovana80
12.10.2006, 09:42:47
salut ! Si eu am nunta in brasov pe 2 iunie 2007 la restaurantul " Serban " pe langa Metrom , am inteles ( eu nu sunt din Brasov ) . Ce parere aveti de acesta locatie, am dat deja avans 1000 ron si am contractat si lautarii cu 2300 ron. Pe mine ma mai intereseaza acum o firma care sa se ocupe de filmat, fotografiat si decorat. Stie cineva vreo firma pe care sa o poata recomanda??? Daca va pot ajuta cu ceva va rog sa-mi scrie-ti pe adresa [email protected] ([email protected])

dany
12.10.2006, 13:31:08
Sincer sa spun nu stiu cum arata dar am auzit ca e foarte dragut la metrom, cat te costa meniul de pereche? Pentru filmat si poze gasesti foarte multe oferte in ziarul pretul zilei.Cununia civila tot in brasov o faci? Sa stii ca e de vis Casa Casatoriilor, acum o construieste pana la vara va fi gata.

dany
12.10.2006, 13:35:23
cate persoane o sa ai la nunta ca sa iti pot spune la ce restaurant sa te gandesti.cand ai nunta?
maxim 100 de persoane.
casa de piatra si astep poze de la nunta.

dany
12.10.2006, 13:39:42
Nu stiu ce sa aleg intre lautari si DJ
Unde o sa te coafezi si machiezi si cat te costa ?

monicutza
04.11.2006, 17:37:52
Nu stiu ce sa aleg intre lautari si DJ
Unde o sa te coafezi si machiezi si cat te costa ?
Pai noi,intre dj si alutari am ales dj care e un prieten de-al nostru ,toate
sculele si boxele sunt ale noastre pt ca iubi meu e inebunit dupa muzica;)) ,la cate are ar putea sa isi deschida un studio de inregistrari:))
formatia ne-ar fi costat prea mult : 800 euro + meniuri
de machiat si coafat inca nu m-am hotarat
Hai sa iti zic ce am rezolvat pana acum :
-restaurantul
-nasii
-fotograful cu cameramanul
-dj-ul
-domnisoarele de onoare

Urmeaza acum sa ne luam verighetele si sa vorbim la biserica.Ne-am gandit sa facem la Biserica Sf Nicolae cea de langa Prima Scoala Romaneasca.

dany
08.11.2006, 14:53:04
Pai noi,intre dj si alutari am ales dj care e un prieten de-al nostru ,toate
sculele si boxele sunt ale noastre pt ca iubi meu e inebunit dupa muzica;)) ,la cate are ar putea sa isi deschida un studio de inregistrari:))
formatia ne-ar fi costat prea mult : 800 euro + meniuri
de machiat si coafat inca nu m-am hotarat
Hai sa iti zic ce am rezolvat pana acum :
-restaurantul
-nasii
-fotograful cu cameramanul
-dj-ul
-domnisoarele de onoare

Urmeaza acum sa ne luam verighetele si sa vorbim la biserica.Ne-am gandit sa facem la Biserica Sf Nicolae cea de langa Prima Scoala Romaneasca.
Cat te costa cununia religioasa? Apartii de parohia unde faci cununia ca am auzit ca sunt probleme de genul ca trebuie sa te cununi la parohia de care apartine mirele sau mireasa, daca nu trebuie sa inchiriezi biserica unde te cununi. Daca stii mai multe lucruri despre cununia religioasa sa i-mi exlici si mie ca eu la acest capitol sut total pe dinafara si noi nu suntem nascuti in brasov, si nu avem rude pe aici sa ne explice cum stau lucrurile aici.

cami_dxb
21.11.2006, 10:42:48
In sfarsit, brasovence de-ale mele. Eu o sa am nunta in Poiana Brasov, la C. N., ca tata e prieten cu patronul si cand ne-am trezit noi sa cautam restaurant nu mai e nimic liber pentru iulie. In ce priveste cununia religioasa, au vorbit tot ai mei cu preotul de la biserica de lemn din Poiana si le-a spus ca nu e o taxa fixa, dati cat puteti si cat credeti de cuviinta, pentru biserica. Probabil depinde si de preot, ca fiecare face cam ce vrea in parohia lui. Cununia civila o sa o fac la Ambasada Romaniei din Abu Dhabi, deci nu va pot ajuta cu preturile.
Stiti ceva firme care se ocupa de decoratiuni? Ajutati-ma si pe mine, va rog. Va pup si sa aveti nunti de vis!

cami_dxb
21.11.2006, 10:44:34
Cat te costa cununia religioasa? Apartii de parohia unde faci cununia ca am auzit ca sunt probleme de genul ca trebuie sa te cununi la parohia de care apartine mirele sau mireasa, daca nu trebuie sa inchiriezi biserica unde te cununi. Daca stii mai multe lucruri despre cununia religioasa sa i-mi exlici si mie ca eu la acest capitol sut total pe dinafara si noi nu suntem nascuti in brasov, si nu avem rude pe aici sa ne explice cum stau lucrurile aici.

Cel mai bine este sa te duci sa vorbesti cu preotul de acolo si vezi ce iti spune el. Ceilalti nu pot decat sa-si dea cu presupusul si s-ar putea sa te incurce si mai tare.

monicutza
21.11.2006, 13:36:59
In sfarsit, brasovence de-ale mele. Eu o sa am nunta in Poiana Brasov, la C. N., ca tata e prieten cu patronul si cand ne-am trezit noi sa cautam restaurant nu mai e nimic liber pentru iulie. In ce priveste cununia religioasa, au vorbit tot ai mei cu preotul de la biserica de lemn din Poiana si le-a spus ca nu e o taxa fixa, dati cat puteti si cat credeti de cuviinta, pentru biserica. Probabil depinde si de preot, ca fiecare face cam ce vrea in parohia lui. Cununia civila o sa o fac la Ambasada Romaniei din Abu Dhabi, deci nu va pot ajuta cu preturile.
Stiti ceva firme care se ocupa de decoratiuni? Ajutati-ma si pe mine, va rog. Va pup si sa aveti nunti de vis!
Hai ca iti scriu acum ca m0am apucat si am facut lista cu toate firmele din Brasov:
-MON MARIAGE
-AGR CREATIONS
-DREAM DAY
-WHITE SIMPHONY
-AGENTIA CUPIDON
-iMPREUNA PENTRU UN EVENIMENT FERICIT
-SIMFONIE IN ALB
-WEDDING STYLE
-BLITZ PARTY
-AGENTIA COCHET GROUPE
-MOMENTS
-LUCIANO
Nu stiu daca pot sa scriu adresele de mail aici dar cauta pe google si gasesti si adresele si nr de tel
Daca te mai pot ajuta cu ceva...:*

monicutza
21.11.2006, 13:40:42
Pana la urma facem la cea de pe Aurel Vlaicu ,ca de aia apartinem si am vb si cu preotul si e un dragut (Preotul Mihai) si costa 500 mii taxa pe care o achiti in momentul in care te duci si faci rezervarea.Restul nu stiu pana la cat ajunge ca platesc nasii in ziua respectiva

cami_dxb
21.11.2006, 13:42:47
Sarumana, pe la unele am gasit adrese de e-mail, site-uri, etc. Daca as gasi si ceva poze, ar fi super, sa ii dau mamei indicatii unde sa se duca si ce sa cerceteze. :*

cami_dxb
21.11.2006, 13:44:48
A, unde va coafati si va machiati?

monicutza
21.11.2006, 13:45:24
Sarumana, pe la unele am gasit adrese de e-mail, site-uri, etc. Daca as gasi si ceva poze, ar fi super, sa ii dau mamei indicatii unde sa se duca si ce sa cerceteze. :*
Pai zi-mi la care din astea de mai sus nu ai si iti trimit pe pm adrese de mail si nr de tel...

monicutza
21.11.2006, 13:47:54
A, unde va coafati si va machiati?
Asta cred ca o sa fie cea mai mare dilema
Habar nu am
Oricum pana atunci sunt altele care imi stau pe cap#:-S

cami_dxb
27.11.2006, 15:18:15
Asta cred ca o sa fie cea mai mare dilema
Habar nu am
Oricum pana atunci sunt altele care imi stau pe cap#:-S

O sa-ti trimit un PM cu un nume. Eu am fost la tipa respectiva de cateva ori si am vazut si niste poze si am fost super incantata. La acelasi salon te poti si machia, daca vrei.

aredwynn
18.01.2007, 22:34:46
Este adevarat ca in Brasov majoritatea nuntilor sunt "de zi", adica pana la 12 noaptea? Mi-a spus deunazi cineva si am ramas surprinsa. Iar azi, seful de sala de la un local care ne place noua (si pe care l-am vrea pentru nunta), ne-a spus ca ei aduc tortul pe la 23:30 si ca pe la 24 ar cam vrea sa incheie. La voi cum va fi?

georgianan
20.01.2007, 20:18:56
Buna! noi am ales restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul. Este de vis ce pot sa va spun, ar trebui sa mergeti sa vedeti ca sa va dati seama ce superb este. Meniul costa 35 de euro. Are o capacitate de 300 de locuri.
O alta locatie ar mai fi restaurantul Casa romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
Si la Serban, fosta cantina metrom este superb.

Multa bafta la toata lumea si sa aveti o nunta de vis.
:)

georgianan
20.01.2007, 20:23:02
de obicei asa este, pe la 12 se sparge nunta, deoarece in cele mai multe cazuri mai o nunta sau un eveniment a doua zi trebuie sa curete sala.
la noi tortu o sa vina la 12, si probabil ca mai tarziu de 1.30 nu va sta lumea. nu ni s-a impus o ora fixa.

va pup

ioanalivia
23.01.2007, 11:57:38
si eu am nunta tot la rest Vienna si eu sunt la fel de incantata... este superb... am auzit ca in noua casa a casatoriilor deja se oficiaza cununii si este minunata insa nu se pot servi prajituri si sampanie decat la subsol unde este o sala speciala pt asa ceva....se pare ca suntem pe cale de a avea o nunta de vis... >:D<

voi aveti formatie sau dj? oare ce se preteaza la rest Vienna?

monicutza
23.01.2007, 12:03:34
Foarte buna alegere ati facut cu restaurantul Viena , acolo am fost si noi prima data dar vedeti ca doar mancarea este 35 euro fara bautura, fara tort, fara sampanie...
Oricum este f elegant....
Felicitari:)>-

monicutza
23.01.2007, 12:07:44
In Brasov asa sunt toate nuntile : se tin ziua de pe la ora 14 pana pe la ora 1-2 noaptea.
Acum daca voi vreti sa tina mai mult puteti sa vorbiti cu seful de sala si cu ospatarii ca sa tina mai mult dar de la incheierea programului ii platiti cu ora....

aredwynn
23.01.2007, 16:56:12
Merci, fetelor! Am crezut ca numai la Belvedere e asa.

A propos! Cei de la Belvedere cer 8-10% din totalul meniurilor. Cum e in alte parti? A, si ne dau si 2 camere in noaptea nuntii...:"> A mai facut cineva nunta acolo? Cum e? Cum sunt ospatarii?

LOKHANDA
24.01.2007, 15:01:15
Intr-adevar e super la BELVEDERE, eu am vrut sa fac nunta acolo,dar ar fi fost prea mic spatiul pt nr de persoane si nici nu e scump.Mi-ar fi placut.
Cam peste tot se da acelasi procent la ospatari, dar am inteles de la cei care au fost acolo ca servirea este super.Stai linistita.
Acum am nunta pe 5 mai si o sa fie la restaurantul care s-a deschis la Ardealul ( VIENNA )
Este foarte frumos.

LOKHANDA
24.01.2007, 15:07:16
Ma bucur sa aud ca mai sunteti care aveti nunta la rest Vienna, cum aranjati sala, nu trebuie prea multe de facut ca arata bine, dar eu as vrea huse pt scaune si mai dati-mi si voi o idee.

ioanalivia
24.01.2007, 21:28:04
Bine ai venit pe forum... am auzit ca ai nunta cu o saptamana inaintea mea si la acelasi restaurant. Si eu m-am gandit sa pun huse pe scaune dar inca nu am cautat decorator deocamdata suntem la capitolul invitatii, cameraman dj, fotograf, rochie etcccc.#:-S.Sper ca decorul meu sa contina cat mai multe flori.Nu vreau baloane...........poate doar u jumbo. Tu ai decorator? Ai gasit dj sau formatie? Ai luat parte la vreun eveniment la acest restaurant? Te-am bombardat cu intrebari si acum iti doresc:" Spor la pregatiri!";)):-B:*

uka
25.01.2007, 15:45:15
pai eu vreau ca nunta mea sa tina de la 19/20-06/07 dimineatza....
inca nu am rezervat nici un rets ptr k nu suntem siguri daca facem anul asta dar as vrea la metrom, sau langa.. nu stiu exact eu nu sunt din brasov, doar El este.. si din ce am vazut pe net asta m-a incantat:-<

LOKHANDA
28.01.2007, 12:55:59
si eu am nunta tot la rest Vienna si eu sunt la fel de incantata... este superb... am auzit ca in noua casa a casatoriilor deja se oficiaza cununii si este minunata insa nu se pot servi prajituri si sampanie decat la subsol unde este o sala speciala pt asa ceva....se pare ca suntem pe cale de a avea o nunta de vis... >:D<

Si eu am nunta tot la VIENNA, cu o sapt inaintea ta, pe 5 mai, sper sa fie super ca si eu am auzit numai lucruri bune despre locatie si cei de acolo.

georgianan
03.02.2007, 22:49:51

noi am ales o formatie din Rupea. din cate am inteles de la cei de la restaurant mai mult formatii au avut la nunti, chiar ne-au recomandat ei una, numai ca stand de vorba cu ei am aflat de formatia din rupea. pana la urma s-au dovedit a fi rude cu viitorul meu socru.
sper sa iasa totul asa cum visam noi.>:D<
PS initial am vrut si noi DJ ca e mai ieftin, dar pe la noi se zice ca "nunta fara lautari nu e nunta", si atunci am fost nevoiti sa luam formatie.:)

georgianan
03.02.2007, 22:54:38
Foarte buna alegere ati facut cu restaurantul Viena , acolo am fost si noi prima data dar vedeti ca doar mancarea este 35 euro fara bautura, fara tort, fara sampanie...
Oricum este f elegant....
Felicitari:)>-

In cei 35euro intra mancarea, sampania de la primirea nuntasilor si 2 cafele. bautura ti-o pot da ei daca vrei numai ca este foarte scumpa, si atunci te lasa pe tine sa ti-o aduci.

eu oricum aveam de ales intre Anturaj si Vienna, erau singurele care aveau liber in data pe care o vroiam noi, si a castigat Vienn. oricum sper sa iasa totul bine ca deja stresul pune stapanire pe mine si cateodata simt ca nu mai pot.>:D<

georgianan
03.02.2007, 22:59:53
Ma bucur sa aud ca mai sunteti care aveti nunta la rest Vienna, cum aranjati sala, nu trebuie prea multe de facut ca arata bine, dar eu as vrea huse pt scaune si mai dati-mi si voi o idee.

Localul arata bine si fara huse, dar sa stii ca si pe mine ma tenteaza sa pun huse pe scaune. mie mi-au spus ca vor sa isi faca ei propriile huse anul acesta, deci ai putea sa intrebi. eu nu am mai fost pe acolo dar daca ajung voi intreba si-au facut si cat ar costa, ca banuiesc ca vor costa si alea ceva. iar daca e prea scump voi apela la o firma.

depinde care e pretul mai bun.:-?

georgianan
03.02.2007, 23:05:15
cum eu am nunta numai in septembrie, va rog sa imi spuneti si mie ce v-a placut si ce nu v-a placut la Vienna. Cum au fost serviciile, mancarea ... in concluzie tot.

sa nu ma uitati
>:D<
astept cu nerabdare sa aud cu ce impresie ati ramas
Va doresc sa aveti o nunta de vis si sa iasa totul asa cum va doriti<:-P :* :* :*

aredwynn
04.02.2007, 20:03:55
Ce parere aveti despre restaurantul Belvedere? Ati fost la vreo nunta acolo? Cum vi s-a parut?

ancutza21
04.02.2007, 20:33:22
cum eu am nunta numai in septembrie, va rog sa imi spuneti si mie ce v-a placut si ce nu v-a placut la Vienna. Cum au fost serviciile, mancarea ... in concluzie tot.

sa nu ma uitati
astept cu nerabdare sa aud cu ce impresie ati ramas
Va doresc sa aveti o nunta de vis si sa iasa totul asa cum va doriti<:-P :* :* :*

si io am nunta tot pe 29 sept.am vrut si eu la vienna dar se pare k mi-ai luat-o inainte iar acum am ales rest ardealul asa k o sa fim la un colt de cladire distanta:-p.la vienna a fost ubi meu la o petrecere si zice k e f frumos,iar despre patroni eu stiu k sunt super,fiul uneia dintre asociati a fost coleg de munk cu mine si e super ok.pup:*spor la pregatiri.

marsupilami
04.02.2007, 21:22:31
Dragi miresici,

ce restaurant cu capacitate de ca. 230 persoane imi puteti recomanda in Poiana Brasov? Sau ... in Brasov?

Stiu ca este extrem de tarziu dar mai am inca speranta de a gasi ceva liber pe data de 25.08 sau 01.09.2007 in Poiana Brasov. Credeti ca este realist?

Pupici,
marsupilami

georgianan
07.02.2007, 21:32:59
eu nu am reusit sa ajung, dar iubi al meu a fost si mi-a spus ca este superb. am inteles ca restaurantul are geamuri mari si se vede tot orasul, cred ca este o priveliste superba.
si acelasi lucruri mi l-au mai spus niste perieteni. oricum iti poti imagina cum se vede brasovul noaptea cand sunt aprinse toate luminitele. este superb.:* >:D<

maryna2007
20.03.2007, 14:22:46
eu am nunta pe 23 iunie la belvedere , e superb . mie imi place tare

iulia
23.03.2007, 09:40:20
eu am nunta pe 23 iunie la belvedere , e superb . mie imi place tare

sa ne povestesti cum a iesit... Si eu tot acolo fac. [-o<[-o<

Cat a fost meniul, ca sa stiu ce sa ma astept ptr nunta mea... hmmmm... sau cred ca nu l-ai stabilit inca... :D

Oricum, splendida locatie.... Sa fiti fericiti si sa iasa totul bine.

maryna2007
23.03.2007, 12:32:54
mersi mult si mie imi place tare . meniu e 130 ron/pers. cu bauturi inculse nelimitat, fara alcool. si meniu e super . eu am aperitiv , peste cu cartofi natur , inghetata , friptura (pui,porc,vita) cu cartofi taranesti. (am renuntat la sarmale) am 60 de invitati . . eu sunt multumita .

iulia
24.03.2007, 01:41:31
mersi mult si mie imi place tare . meniu e 130 ron/pers. cu bauturi inculse nelimitat, fara alcool. si meniu e super . eu am aperitiv , peste cu cartofi natur , inghetata , friptura (pui,porc,vita) cu cartofi taranesti. (am renuntat la sarmale) am 60 de invitati . . eu sunt multumita .

Dap... asa mi-au zis si mie.... Numai ca eu ma chinui sa ii inghesui acolo.... :-" Nu vreau sa depasesc 110 persoane.

dianablue
26.03.2007, 14:17:04
Daca va referiti la Rest+Hotel Belvedere de pe drumul spre Poiana pot si eu sa confirm ca este superb!!!!! =P~ Un prieten f bun de-al meu lucreaza acolo k chelner si am fost duminica "in vizita" si am ramas foarte impresionati... ne-a spus ca toate nuntile care au fost organizate acolo au fost foarte frumoase!!! Si baiatul chiar are gusturi bune :)

iulia
26.03.2007, 22:25:42
Daca va referiti la Rest+Hotel Belvedere de pe drumul spre Poiana pot si eu sa confirm ca este superb!!!!! =P~ Un prieten f bun de-al meu lucreaza acolo k chelner si am fost duminica "in vizita" si am ramas foarte impresionati... ne-a spus ca toate nuntile care au fost organizate acolo au fost foarte frumoase!!! Si baiatul chiar are gusturi bune :)

Phew ce bine.... De abia astept sa vad cum va fi..... :-" Numai lucruri bune am auzit despre acel local.

Jaclina
09.04.2007, 19:28:45
saptamana trekuta am fost la restaurantul BELVEDERE....mmmm, super...:)

iulia
10.04.2007, 01:38:10
saptamana trekuta am fost la restaurantul BELVEDERE....mmmm, super...:)

Da... e tare fain. De abia astept sa vina ziua cea mare... =P~=P~:-p:-p:-p Cei de acolo mi se par tare draguti, privelistea face toti banii, sunt f saritori, sper ca mancarea sa fie buna, sa nu ploua, sa isi termine ei piscina ca ultima data era cam santier... :)

cinderella
10.04.2007, 17:49:22
A facut cineva nunta sau a fost cineva la vreo nunta la Aro in Salonul Albastru? Noi acolo avem nunta si as fi vrut sa stiu cum vi s-a parut.
Multumiri, Irina

iulia
10.04.2007, 20:40:43
A facut cineva nunta sau a fost cineva la vreo nunta la Aro in Salonul Albastru? Noi acolo avem nunta si as fi vrut sa stiu cum vi s-a parut.
Multumiri, Irina

Am fost eu acum 2 ani la salonul albastru. A fost f bine, am mancat super mult. Iar terasa care e afara e splendida.

Problema e ca acolo e mocheta pe jos, si salita e cam micuta. In rest nici o obiectie.

cinderella
11.04.2007, 08:29:24
Am fost eu acum 2 ani la salonul albastru. A fost f bine, am mancat super mult. Iar terasa care e afara e splendida.

Problema e ca acolo e mocheta pe jos, si salita e cam micuta. In rest nici o obiectie.

Deci mancarea a buna? O sa mearga si sora-mea la o nunta la Aro la vara si sper sa imi zica si ea ca mancarea e buna..;-)
Eu am vazut doar in poze din pacate restaurantul inainte sa il alegem, ca ne-am hotarat tarziu si nu am avut cum sa mergem in Ro...am vazut ca e mocheta pe jos. Care crezi ca sunt inconvenientele mochetei?
Cat despre terasa, si mie mi-a placut mult in poze si e clar ca faptul ca am terasa e un plus si pentru ca oamenii sa se simta mai bine, dar imi si deschide mai multe posibilitati de decorare.

Si cam cate persoane crezi tu ca s-ar simti bine in spatiul din Salonul Albastru?
Noua seful de sala ne-a zis ca incap 100-120 persoane. Eu cred ca o sa avem maxim 100, dar nu se stie niciodata...Poate daca zici ca spatiul e cam micut ar fi mai bine sa ne vina mai putin de 100?
Te pup, Irina

sultanica
11.04.2007, 11:30:40
Salonul Albastru de la Aro mai are de fapt o a 2-a sala care comunica printr-un hol cu prima. Daca usile raman deschise intre cele doua este spatiu destul de mare. Salonul este destul de elegant, usor de decorat, luminos si in plus are si o terasa superba.........Asa ca alegerea este buna....

sultanica
11.04.2007, 11:36:34
Am vazut si eu de curand acest local. Este intr-adevar dragut....ceea ce mi s-a parut incomod sau ciudat pentru o nunta este faptul ca intrarea in restaurant este de fapt o iesire....iesirea din lift.... Din acest punct de vedere e mai complicat de aranjat intrarea in local ...insa se poate face ceva dragutz chiar si in aceste conditzii...

iulia
12.04.2007, 03:29:24
Care crezi ca sunt inconvenientele mochetei?

Si cam cate persoane crezi tu ca s-ar simti bine in spatiul din Salonul Albastru?
Noua seful de sala ne-a zis ca incap 100-120 persoane. Eu cred ca o sa avem maxim 100, dar nu se stie niciodata...Poate daca zici ca spatiul e cam micut ar fi mai bine sa ne vina mai putin de 100?
Te pup, Irina

In afara de inconvenientul ca ma impiedecam mereu de mocheta, nu vad nici un altul. Si habar nu am sa iti zic cate persoane incap in acea sala.... Nunta la care am mers eu avea max 70 de pers, deci micuta.

Eu zic ca daca vin mai putin de 100, o sa ai mai mult spatiu de dans... :D:D:D Numai la dans imi sta gandul... :P

dogenstein
12.04.2007, 08:14:04
salutare la toata lumea. poate cineva sa-mi dea detalii despre restaurantul chinezesc din piata sfatului din brasov si cu bune si mai ales cu rele in ceea ce priveste nunta acolo. multumesc mult

cinderella
13.04.2007, 02:51:48
In afara de inconvenientul ca ma impiedecam mereu de mocheta, nu vad nici un altul. Si habar nu am sa iti zic cate persoane incap in acea sala.... Nunta la care am mers eu avea max 70 de pers, deci micuta.

Eu zic ca daca vin mai putin de 100, o sa ai mai mult spatiu de dans... :D:D:D Numai la dans imi sta gandul... :P

Da, si eu m-am gandit ca la dans e putin incomoda mocheta; iar ca spatiu, avand in vedere ca mai e si celalalt salon sper sa fie ok...Din pacate la faza cu mocheta nu prea cred ca am ce face....doar sa ne vina vreo idee traznita...asa ca astept sugestii...o:-)

sultanica
13.04.2007, 08:05:20
....o idee traznita ar fi sa montezi pe ringul de dans un podium din parchet melaminat peste mocheta.....chiar am vazut asa ceva odata la un local care avea mocheta....

cinderella
14.04.2007, 01:26:17
....o idee traznita ar fi sa montezi pe ringul de dans un podium din parchet melaminat peste mocheta.....chiar am vazut asa ceva odata la un local care avea mocheta....

Si eu m-am gandit ca ar fi interesant sa delimitez cumva ringul de dans si ideea ta suna foarte bine...dar nu prea stiu ce si cum ar trebui sa fac ?!

iulia
14.04.2007, 17:21:57
Si eu m-am gandit ca ar fi interesant sa delimitez cumva ringul de dans si ideea ta suna foarte bine...dar nu prea stiu ce si cum ar trebui sa fac ?!

Stii care e problema... din putinul spatiu care il ai, se mai pierde cu marginile rigului. Si ca se impiedia lumea in mocheta, ca sa impiedica in marginea parchetului, e aceeasi chestie.

Omul se obisnuieste si cu mocheta. Nu te framanta atata. Daca ai bafta de o zi cu soare, se va sta mai mult pe terasa decat inauntru. :) Eu cand am mers la nunta acolo, era in sept si tocmai trasese o ploaie buna buna. :D

cinderella
15.04.2007, 08:51:08
Stii care e problema... din putinul spatiu care il ai, se mai pierde cu marginile rigului. Si ca se impiedia lumea in mocheta, ca sa impiedica in marginea parchetului, e aceeasi chestie.

Omul se obisnuieste si cu mocheta. Nu te framanta atata. Daca ai bafta de o zi cu soare, se va sta mai mult pe terasa decat inauntru. :) Eu cand am mers la nunta acolo, era in sept si tocmai trasese o ploaie buna buna. :D

Ai dreptate, prea ma framant. Asta e, sala are mocheta, ne obisnuim cu mocheta...m-am uitat ieri pe pozele de la nunta sora-mii si eu nici nu mi-am dat seama ca era mocheta acolo unde a facut ea nunta ( la Bucuresti), deci se poate si asa...cat despre ploaie, la cum se anunta cu incalzirea globala, sper sa fie o zi cu soare...:-SS

iulia
15.04.2007, 12:30:43
Ai dreptate, prea ma framant. Asta e, sala are mocheta, ne obisnuim cu mocheta...m-am uitat ieri pe pozele de la nunta sora-mii si eu nici nu mi-am dat seama ca era mocheta acolo unde a facut ea nunta ( la Bucuresti), deci se poate si asa...cat despre ploaie, la cum se anunta cu incalzirea globala, sper sa fie o zi cu soare...:-SS

Apai chiar in August sa toarne... Sper sa nu... Nici eu nu vreau ploaie la nunta mea.... [-([-([-([-(

Iar cu mocheta... daca nu vrei sa te rupi in figuri in dans - cum vreau eu :D - mocheta e ok.

dianablue
20.04.2007, 13:05:21
Da... e tare fain. De abia astept sa vina ziua cea mare... =P~=P~:-p:-p:-p Cei de acolo mi se par tare draguti, privelistea face toti banii, sunt f saritori, sper ca mancarea sa fie buna, sa nu ploua, sa isi termine ei piscina ca ultima data era cam santier... :)

sunt tare curioasa dk amicul meu o sa lucreze in ziua in care o sa ai nunta ;-) sa aflu si eu cat de amabil e cu clientii.... :))

iulia
20.04.2007, 18:49:34
sunt tare curioasa dk amicul meu o sa lucreze in ziua in care o sa ai nunta ;-) sa aflu si eu cat de amabil e cu clientii.... :))

Pai am la cine sa fac reclamatii... :D:D:D La tine... :P Sper sa fie totul super bine. Nu are de ce sa nu fie asa....

iulia
20.04.2007, 18:52:08
Am vazut si eu de curand acest local. Este intr-adevar dragut....ceea ce mi s-a parut incomod sau ciudat pentru o nunta este faptul ca intrarea in restaurant este de fapt o iesire....iesirea din lift.... Din acest punct de vedere e mai complicat de aranjat intrarea in local ...insa se poate face ceva dragutz chiar si in aceste conditzii...

Mda... e iesirea din lift, mai sunt si scarile... Pacat ca nu are terasa. Dar in rest are de toate...

Iar aranjarea "intrarii/iesirii"... eu nu o vad necesara. E atat de frumos restaurantul si locatia, incat orice chestie in plus mi se pare ca strica tot. Eu o sa las sala mai libera... fara baloane, fara huse pe scaune, fara jumbo. Si tocmai ptr faptul ca totul e la superlativ in ceea ce priveste aspectul...

dianablue
22.04.2007, 13:06:06
Pai am la cine sa fac reclamatii... :D:D:D La tine... :P Sper sa fie totul super bine. Nu are de ce sa nu fie asa....

:)) pana la nunta ta o sa postez eu poze de la nunta si o sa subliniez care din ei este personajul... sa ai de cine sa te iei :))
dar si eu zic k nu e cazul...
sunt innebunita dupa restaurantul asta! e asa frumos! matusa-mea de fiecare data cand coboara cu masina din poiana se opreste aici sa manance ceva sau sa bea o cafea :)

iulia
22.04.2007, 15:39:27
:)) pana la nunta ta o sa postez eu poze de la nunta si o sa subliniez care din ei este personajul... sa ai de cine sa te iei :))
dar si eu zic k nu e cazul...
sunt innebunita dupa restaurantul asta! e asa frumos! matusa-mea de fiecare data cand coboara cu masina din poiana se opreste aici sa manance ceva sau sa bea o cafea :)

Spre rusinea mea, nu am mancat nimic acolo, niciodata... Am mers Blind pe recomandarea cuiva ca se mananca bine, pe langa faptul ca e super mishto locul. :">

Sa il incercuiesti cu rosu... :D Pe amicul tau. Chiar ma gandeam... ca e un topic despre un subiect rusinos pe aici pe forum, si anume: Cum sa ne fure mai putin. Mi se pare aberant. Stiu ca se practica pe undeva, dar cred ca la cat de select e localul asta mu incapa in discutie... Right? :-SS:-SS

Alyna
23.04.2007, 11:33:56
a avut cineva nunta in brasov?
ce restaurante recomandati?
de sirul vamii ce ziceti?

Eu am avut nunta in Brasov, la restaurantul Serban de pe str. Carpatilor. Desi multi au pareri impartite despre acest restaurant, noi ne-am hotarat acolo. Au o servire super faina si cer 7 mil. avans.
Meniul e in jur de 1.100.000 si e super bogat. Multi mi-au zis ca nu au putut sa manance tot. Sa ai meniul bogat la nunta e foarte important. Am mai auzit nunti care s-au facut la cine stie e restaurante "faine", si la sfarsit s-au plans invitatii ca a fost putina mancare si meniul scump.

Alegerea e a voastra, eu doar va recomand.
Spor la ales.

cinderella
24.04.2007, 13:53:48
Noi o sa facem probabil civila cu o zi sau doua inaintea nuntii, si ai mei cu ai lui vor sa dea o masa dupa civila- ma gandesc ca o sa fim pana in 20 de persoane. Mama zicea ceva de Restaurantul Sirul Vamii.Voi aveti ceva idei?:*

sultanica
24.04.2007, 14:44:52
Noi o sa facem probabil civila cu o zi sau doua inaintea nuntii, si ai mei cu ai lui vor sa dea o masa dupa civila- ma gandesc ca o sa fim pana in 20 de persoane. Mama zicea ceva de Restaurantul Sirul Vamii.Voi aveti ceva idei?:*

Cam piperat..... Am auzit ca la Bistro de'l Arte in Piata Enescu e o atmosfera mai boema... Mie imi place si la Chinezesc atmosfera. E curat tot timpul si are o atmosfera intima??!!

cinderella
24.04.2007, 15:11:28
Cam piperat..... Am auzit ca la Bistro de'l Arte in Piata Enescu e o atmosfera mai boema... Mie imi place si la Chinezesc atmosfera. E curat tot timpul si are o atmosfera intima??!!

Bistro e fain, noi mergeam pe vremuri la "baute" acolo, dar nu e doar bar? Se si mananca?
Si la Sirul Vamii cum e, ca eu nu am fost niciodata. Chinezescul nu ma atrage sincera sa fiu. Oricum cred ca mi-ar placea sa aiba si terasa, ca in august cred ca o sa fie super cald....dar Bistro e o idee (daca e si restaurant)
Mersi de raspuns. esti o dulce.;))

sultanica
26.04.2007, 00:05:25
Bistro e fain, noi mergeam pe vremuri la "baute" acolo, dar nu e doar bar? Se si mananca?
Si la Sirul Vamii cum e, ca eu nu am fost niciodata. Chinezescul nu ma atrage sincera sa fiu. Oricum cred ca mi-ar placea sa aiba si terasa, ca in august cred ca o sa fie super cald....dar Bistro e o idee (daca e si restaurant)
Mersi de raspuns. esti o dulce.;))

Sirul Vamii e fain dar am auzit ca te cam usuca la buzunar.....Cauta pe net Restaurante din Brasov ca gasesti descrierea la foarte multe.

ioanalivia
26.04.2007, 10:30:52
Mie mi-ar fi placut safac masa de cununie la Casa Hirsher. Mi-se pare super elegant. Preturile sunt destul de ok. La noi s-au modificat planurile cununiei civile in sensul ca o vom face in aceeasi zi cu nunta. Dar eu pe ala l-as fi ales.

sultanica
26.04.2007, 10:36:03
Mie mi-ar fi placut safac masa de cununie la Casa Hirsher. Mi-se pare super elegant. Preturile sunt destul de ok. La noi s-au modificat planurile cununiei civile in sensul ca o vom face in aceeasi zi cu nunta. Dar eu pe ala l-as fi ales.

Ca aspect arata f. bine si Casa Crantza, si Ambient. Nu stiu insa cum sunt preturile????

cinderella
26.04.2007, 14:01:09

Noi am fost vara trecuta acolo, ne-a placut foarte mult, insa ni s-a parut foarte scump! Dar e o varianta....intr-adevar e super elegant si frumos acolo!!

iulia
26.04.2007, 15:09:36
Noi am fost vara trecuta acolo, ne-a placut foarte mult, insa ni s-a parut foarte scump! Dar e o varianta....intr-adevar e super elegant si frumos acolo!!

Dintre toate restaurantele din Bv, pe de departe cel mai select e Casa Hirsher.

Poate nu ma credeti, dar cele mai bune spagetti la ei le-am mancat. Absolut tot ce fac e la superlativ. Mi-am dus si sotul acolo - un sclifosit si jumatate cand e vorba de mancare... - si el a zis WOW.

Problema cu ei e spatiul. Ca au salile cam faramitzate. Trebuie mers si intrebat, cum se pot organiza ei la mese. Stiu ca au masa mare de prezidiu din spate, cea ovala mare mare, si parca intra 15 persoane acolo.

Ai putea sa mergi si la Del Chianti de pe Branduselor. :)

georgianan
27.04.2007, 17:10:10
casa romaneasca este un restaurant dragutz, este in piata unirii, eu am facut acolo banchetul de sf de facultate si a fost super fain.
am fost acolo sa vedem de sala pentru nunta numai ca au spatiu numai pt 140 de persoane cu tot cu separeuri si preturile mi s-au parut bune in comparatie cu alte restaurante asemanatoare.

merita sa mergi sa vezi. multi pupici

iulia
27.04.2007, 18:23:42
casa romaneasca este un restaurant dragutz, este in piata unirii, eu am facut acolo banchetul de sf de facultate si a fost super fain.
am fost acolo sa vedem de sala pentru nunta numai ca au spatiu numai pt 140 de persoane cu tot cu separeuri si preturile mi s-au parut bune in comparatie cu alte restaurante asemanatoare.

Si uite asa mai aflu si eu pe unde sunt restaurante faine... ;))

georgianan
27.04.2007, 19:03:24
Si uite asa mai aflu si eu pe unde sunt restaurante faine... ;))

apropo de chestia asta mi-am mai amintit un restaurant fain pe drumul spre poiana bv , roata norocului ii zice si acolo e super fain si accesibil ca bani. am fost acolo tot asa la o cununie.

si mai e restaurant anturaj in spate la patria si acolo e frumos si ieftin:*

cinderella
28.04.2007, 00:14:12
Pai mi-ati dat fetelor la idei de restaurante...ca acum nu mai stiu ce sa aleg. Oricum ai nostri vor alege, ca ei platesc. Din cate am inteles, vor ceva cat mai central ca sa nu mergem mult dupa civila....sa nu cumva sa ne obosim =))=))=))

CrisB
28.04.2007, 20:50:34
Cel mai aproape e Taverna, patronul e acelasi ca la Sirul Vamii. Mancarea e foarte buna, dar localul e mai mic si pare inghesuit.
La Sirul Vamii mancare e desebita, restaurantul foarte frumos si elegant, seara de cate ori am fost canta la pian cineva.
Roata Norocului e mai rustic, studentesc fara atatea pretentii dar mancarea e buna si acolo.
Parerea mea

cinderella
28.04.2007, 21:08:54
Cel mai aproape e Taverna, patronul e acelasi ca la Sirul Vamii. Mancarea e foarte buna, dar localul e mai mic si pare inghesuit.
La Sirul Vamii mancare e desebita, restaurantul foarte frumos si elegant, seara de cate ori am fost canta la pian cineva.
Roata Norocului e mai rustic, studentesc fara atatea pretentii dar mancarea e buna si acolo.
Parerea mea

Mama mea cred ca a ramas fixata pe Sirul Vamii, oricum pe ea o las sa aleaga, dar daca zici ca e elegant acolo (eu nu am fost niciodata)....multumesc de idei!! La roata nu vreau eu sa mergem- e fain acolo, dar e prea rustic.

MaryT
02.05.2007, 19:13:21
Belvedere mic..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu
Civic center …e fum..nu are aer conditionat
Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de euro. Are o capacitate de 300 de locuri.
Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
Anturaj
Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane..terasa..

Cam atata am reusit sa spicuiesc din mesaje...
Noi am fi vrut la Aplin in Poiana Brasov..( Initaial undeva in aer liber.... .La Strand la Codlea de exemplu dar era muuult prea mare deranjul cu corturi in caz ca ploua..si multe incoveninente ).......Ubi al meu a fost la o nunta acolo si i-a placut foarte mult...Altceva in afara de restaurantele astea?.Am intrat in panica vazand ca multe retaurante sunt deja ocupate ptr. 2008 ....

Peace

CrisB
02.05.2007, 19:33:29
[FONT=Times New Roman]Altceva in afara de restaurantele astea?.Am intrat in panica vazand ca multe retaurante sunt deja ocupate ptr. 2008 ....

Ai uitat de Serban, cui ii place ... nu e pe gustul tuturor.
Sirul Vamii,
Ai incercat si in jurul Brasovului?
Darste, Sacele, Harman
Noi suntem din Brasov si avem nunta in Harman.

MaryT
03.05.2007, 07:55:31
Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de euro. Are o capacitate de 300 de locuri.
Anturaj
Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane
Siru Vamii
Serban
Alpin BETON
Piatra Mare

Am editat lista...:azn:
Ideea e ca ,cu invitatii e mai greu daca ne decidem ptr. Poiana sau ptr.ceva langa Brasov....nici unul dintre noi nu e din Brasov..locuim dar suntem originari de langa Bv..unul 25 km intr-o parte iar eu 25 de km din alta parte..ne intalniram la mijloc.:cool: ..si de asta zic..ca e greu cu transportul invitatiilor.:huh: ..ca ar fi nasol sa vina cu masinile..nu vor putea bea si ei un pahar de sampanie..:gen_05: .Ubi tot zice ca punem niste maxi-taxi si sa-i tot care dar na..de vreo 50 de locuri de cazare am putea rezolva in Poiana dar si asa eu mai stau pe ganduri.:-? ..Inca nu am facut o aproximare exact dar ne-am gandit la peste 250 de persoane...

Alte idei? Ce mai adaugam pe lista?
Unde la Harman? Dinasty?
Cate locuri sunt? Cat costa meniu?

Peace

MaryT
03.05.2007, 08:03:27
mie cel mai mult imi place la Ambasador..pe Republici..acolo m-a si cerut Ubi al meu. :goldfish: .Merita sa mergi si sa vezi....:azn:

Peace

iulia
03.05.2007, 16:38:31
Anturaj
Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane
Siru Vamii
Serban
Alpin BETON
Piatra Mare

Unde la Harman? Dinasty?
Peace

Ce fain ca face cineva lista.... :)>-:)>-:)>-:)>- imi plac lucrurile clare si organizate. :-p

MaryT
03.05.2007, 20:10:20
incep si eu zilele aste wedding planer-ul si tre sa ma organizez.:)>- .ca vreau si euB-) ..ca si toate miresicile .:grouphug: ..sa iasa de vis...:cool:
pai poate mai ma ajuta cineva si cu alte idei!
Vreun restaurant care are terasa destul de mare stie cineva?:zz:
ca mie nu imi trece nimic prin cap...:gen_13:

CrisB
03.05.2007, 20:29:26
Unde la Harman? Dinasty?
Cate locuri sunt? Cat costa meniu?

Peace

Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc
de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort

MaryT
04.05.2007, 08:31:55
1.Alpin BETON
2.Casa Armatei..salonul coloanelor sau salonul de marmura.
3.Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane ( !) ( probleme cu mocheta ? ) sau in cel proaspat renovat.
4. Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de eurointra mancarea, sampania de la primirea nuntasilor si 2 cafele. bautura ti-o pot da ei daca vrei numai ca este foarte scumpa, si atunci te lasa pe tine sa ti-o aduci.Are o capacitate de 300 de locuri.
6. Dinasty Harman-Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort
5.Piatra Mare
6.Belvedere ..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu
7.Civic center …e fum..nu are aer conditionat
8.Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
9.Anturaj
10.Siru Vamii
11. Serban

lista noua.! ;))
Zilele astea o sa mergem cam pe la toate locatiile de mai sus si daca apare vreo miresica noua si e interesata pot da detaliile.

georgianan
04.05.2007, 15:52:53
1.cerbul carpatin in piata sfatului
2.roata norocului pe drumul poienii capacitate in jur de 100 persoane
3.ITC - 200 locuri
4.cantina mertrom, renovata in 2006, sala superba, parca 200 locuri, au ring mare de dans, e frumos, pe str. carpatilor

cam aste mi le aduc aminte de pe unde am fost eu si nu am vazut pe listutza voastra.:*

CrisB
04.05.2007, 16:10:56
La Cetate
In Codlea La Castel (in centru, asa se numeste)
Camping Darste

georgianan
04.05.2007, 18:20:20
doua locatii superbe sunt si in bran pentru cine vrea sa fuga de aglomeratia orasului si sa-si duca invitatii la aer curat

hanul bran inainte de castel in jur de 200 -250 locuri parca
un baiat si o fata dupa iesirea din tohanul nou pe partea dreapta cum mergi spre castel.

e superb va spun , mie imi pare rau ca nu am mai gasit liber cand am fost noi sa cautam sala>:D<

cinderella
04.05.2007, 18:35:40
incep si eu zilele aste wedding planer-ul si tre sa ma organizez.:)>- .ca vreau si euB-) ..ca si toate miresicile .:grouphug: ..sa iasa de vis...:cool:
pai poate mai ma ajuta cineva si cu alte idei!
Vreun restaurant care are terasa destul de mare stie cineva?:zz:
ca mie nu imi trece nimic prin cap...:gen_13:

Noi o sa facem nunta la Aro- salonul albastru unde e o terasa superba!!

cinderella
04.05.2007, 18:36:54
mie cel mai mult imi place la Ambasador..pe Republici..acolo m-a si cerut Ubi al meu. :goldfish: .Merita sa mergi si sa vezi....:azn:

Peace
Ambasador chiar nu stiu cum e..dar am notat ca variante. Multumesc!!

cami_dxb
05.05.2007, 12:14:34
va dau un pont tare.se deschide in iunie o sala de nunti FOX in tractoru,langa four roses.este aproape gata si arata super.e la fel de fain ca la vienna si mai sunt ceva locuri anul asta.daca va intereseaza mergeti la vienna si vorbiti cu cei de acolo.va spun ei mai multe.
Miroase a reclama:-? .......Doamnele moderator, ati bagat de seama?

MaryT
05.05.2007, 12:27:20
1.Alpin BETON
3.Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane ( !) ( probleme cu mocheta ? ) sau in cel proaspat renovat.
4. Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de eurointra mancarea, sampania de la primirea nuntasilor si 2 cafele. bautura ti-o pot da ei daca vrei numai ca este foarte scumpa, si atunci te lasa pe tine sa ti-o aduci.Are o capacitate de 300 de locuri.
5.Hanul Bran inainte de castel in jur de 200 -250 locuri parca
6.Un baiat si o fata dupa iesirea din Tohanul Nou pe partea dreapta cum mergi spre castel.
7. Dinasty Harman-Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort
8.Piatra Mare
9.Belvedere ..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu
10.Civic center …e fum..nu are aer conditionat
11.Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
12.Anturaj
13.Siru Vamii
14. Serban
15.Cerbul Carpatin in Piata Sfatului
16.Roata Norocului pe drumul poienii capacitate in jur de 100 persoane
17.ITC - 200 locuri
18..Cantina Mertrom, renovata in 2006, sala superba, parca 200 locuri, au ring mare de dans, e frumos, pe str. carpatilor
19.La Cetate servirea aiurea rau...ospataritele au 50 de ani
20. Codlea La Castel (in centru, asa se numeste)
21.Camping Darste..ingheti de frig daca nu sunt 30 grade afara si .f.f.f.f mic ringul de dans...serivrea proasta

Eeeeee...pai asa mey.^:)^ .incepe sa prinda contur listuta mea...^:)^
Eu le-am pus in ordinea la care as vrea eu...:-"

Irina ai vazut cumva si restaurantu proaspat renovat de la Aro? In caldirea noua? Ubi al meu ma tot bate la cap sa mergem sa vedem si eram curioasa...Oricum batalaia la noi se da pe nr 1, 2 si 3...Alpin, Casa Armatei si Aro ( partea renovata ca Salonul Albastru e mic si daca se dovedeste a fi faina ).

Dati-va cu parerea!! ^:)^ ^:)^ Sondaj intre miresici::grouphug: :grouphug:

Va rog votati DA :Y sau NU :no_03: .

"""Credeti ca ar fi OK sa facem nunta la Alpin in Poiana daca le asigur invitatiilor transportul ( mentionez ca 50 de persoane nu sunt din Brasov ci de la 25 de km de Brasov) ???? Numarul total al invitatiilor aproximativ 160 persoane din care cei din afara Bv 50 persoane sunt rude restul prietenii nostri."""

Perioada sondajului : 05.05.2007- 15.05.2007

cinderella
05.05.2007, 12:43:55
1.Alpin BETON
5.Hanul Bran inainte de castel in jur de 200 -250 locuri parca
6.Un baiat si o fata dupa iesirea din Tohanul Nou pe partea dreapta cum mergi spre castel.
7. Dinasty Harman-Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort
8.Piatra Mare
9.Belvedere ..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu
10.Civic center …e fum..nu are aer conditionat
11.Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
12.Anturaj
13.Siru Vamii
14. Serban
15.Cerbul Carpatin in Piata Sfatului
16.Roata Norocului pe drumul poienii capacitate in jur de 100 persoane
17.ITC - 200 locuri
18..Cantina Mertrom, renovata in 2006, sala superba, parca 200 locuri, au ring mare de dans, e frumos, pe str. carpatilor
19.La Cetate servirea aiurea rau...ospataritele au 50 de ani
20. Codlea La Castel (in centru, asa se numeste)
21.Camping Darste..ingheti de frig daca nu sunt 30 grade afara si .f.f.f.f mic ringul de dans...serivrea proasta

Eeeeee...pai asa mey.^:)^ .incepe sa prinda contur listuta mea...^:)^
Eu le-am pus in ordinea la care as vrea eu...:-"

Irina ai vazut cumva si restaurantu proaspat renovat de la Aro? In caldirea noua? Ubi al meu ma tot bate la cap sa mergem sa vedem si eram curioasa...Oricum batalaia la noi se da pe nr 1, 2 si 3...Alpin, Casa Armatei si Aro ( partea renovata ca Salonul Albastru e mic si daca se dovedeste a fi faina ).

Dati-va cu parerea!! ^:)^ ^:)^ Sondaj intre miresici::grouphug: :grouphug:

Va rog votati DA :Y sau NU :no_03: .

"""Credeti ca ar fi OK sa facem nunta la Alpin in Poiana daca le asigur invitatiilor transportul ( mentionez ca 50 de persoane nu sunt din Brasov ci de la 25 de km de Brasov) ???? Numarul total al invitatiilor aproximativ 160 persoane din care cei din afara Bv 50 persoane sunt rude restul prietenii nostri."""

Perioada sondajului : 05.05.2007- 15.05.2007

Mai, eu nu pot sa iti raspund la intrebari, pt ca nu sunt in BV si pana in august nici nu merg acasa...Alpin nu stiu acum exact care e, dar daca asiguri transportul invitatilor, cred ca e super fain sa faci nunta la Poiana!!Iar Aro partea renovata iti zic cum mi se pare doar in august...Eu la Casa Armatei nu as face nunta, dar e parere personala, acolo se tin concertele de la Filarmonica, si cum sunt "in breasla"- eu voi asocia totdeauna Casa Armatei oarecum cu "loc de munca"....=))=))nu cu "loc de nunta"

MaryT
05.05.2007, 12:48:38
restaurantul de la Alpin e superb! Si poti sa il decorezi cum ai chef...mancarea e bestial de gustoasa..daca are cineva de obiectat aspura resturantului Alpin va rog sa o faceti ca sa reusec sa iau o decizie .

#-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o

multam..

aredwynn
05.05.2007, 14:09:30
Si mie imi place Alpin. Dar mi se pare ca pt 150ron/meniu, iti ofereau doar 3 feluri+desert (inghe). Dar poate ma insel... Ca nu mai tin bine minte. Tu ai fost, ai vorbit cu seful de sala?

MaryT
05.05.2007, 14:38:47
Si mie imi place Alpin. Dar mi se pare ca pt 150ron/meniu, iti ofereau doar 3 feluri+desert (inghe). Dar poate ma insel... Ca nu mai tin bine minte. Tu ai fost, ai vorbit cu seful de sala?

aa..nu e vorba de asta...ca or sa faca ce meniu vrem noi cu cate feluri vrem noi inplicit bufet sudez daca dorim...( ideea de baza in comert: clientul e cu banii ) nu ne interesaza foarte mult cat costa meniu ca noi vrem sa facem nunta noastra de vis asa cum dorim noi ci nu vreo afacere....mandrul meu il cunoaste foarte-foarte bine pe cineva de acolo...:-" implicit se pot rezolva muuuulte chestiuni legate de toata organizarea acolo: meniu ,bauturi etc.:-" .. Problema mea e doar cu invitatii...:-< :-< :-< ....daca credeti ca e ok sa ii chemam in poiana...cu transportul asigurat....despre asta era sondajul meu.....^:)^ ^:)^

ca atata mai ma tot gandesc si ma razgandesc...
mama zice ca e nasol sa ii carm pana in Poiana..in schimb prietenele mele zic ca ce e Brasovul ce e poiana...12 km sau cati or fi....

iara ofetez...nu am cea mai vaga idee...
la casa armatei unde zicea irina nu am fost niciodata..am intra doar odata fugitiv de n-am vazut nimic...

vreau o nunta stilata si clasica si moderna in acelasi timp...
vreau formatie imbracata la costum ( fara lautari sau altceva de genul ) si un Dj....
la noi la nunta o sa cante Florin Chilian si Anstasia Hristov..nu cocerte sau chestii de genul fiecare cateva melodii..noua ne place piesa iubi si zece foarte mult...primul dans o sa fie pe melodia Iubi..ca asa mi zice el tocmai din aceasta pricina..
vreau la rochita o panglicuta sau ceva colorat ..ori visiniu ori albastru frumos..iar ginerica cu cravata aceasi culoare ...si florile la fel..si tot ce e colorat or sa fie aceasi culoare...

si o sa luam 2 firme ptr. audio-***********..

2 fotografi..unul in permanenta alaturi de noi ca vreau sa am 100000 de poze de la nunta..si celalat printre inviati si 2 cameramani sa stiu o treaba..sa nu am emotii ca nu stie ala ce face...

si noi nu o sa asteptam invitatii ci ei o sa ne astepte pe noi..ca noi in ziua aceea o sa fim importanti de cei ce vor fi asteptati de toata lumea...mi se pare de prost gust sa stai afara si sa astepti..am fost saptamana trecuta la o nunta si miri tot asteptau inviatii..noi ne plctisisem..dupa vreo 2 ore au intrat si ei..si vreau sa zic ca erau doar 150 de invitati...

inviatiile vor contine o poza cu noi 2 facuta la vreun fotograf profesionist...

fara baloane care cad si se desumfla...

mancare traditionala combinata cu cea exotica..si nu muuulta ..ci cam cat poate sa manance un om intr-o seara...ca 4 feluri nu o sa dam in nici un caz....aperitivele,felul intai,al 2-lea si poate al treilea si un bufet suedez la mijloc ca sa aiba fiecare de unde si cum alege...

bautura la discretie si jack la discretie..
etc...etc...

asta e nunta mea in mare..detaliile le mai punem la punct pe parcurs..vara asta mai mergem la 2 nunti una la Cazino la Sinaia si cealalata la Piatra Mare...

peace

oana_bomboana
05.05.2007, 22:37:18
[quote=mteleleu;218123]
mama zice ca e nasol sa ii carm pana in Poiana..in schimb prietenele mele zic ca ce e Brasovul ce e poiana...12 km sau cati or fi....

Iubita,

Daca tot te gangesti sa faci nunta in afara orasului da o fuga pana in Moieciu die Sus la Craiasa Muntilor - Mancare super, servire la fel... camere de inchiriat, curatenie...
Pentru a doua zi te poti organiza si un gratar, ce doreste caprioara. Mi se pare cel mai romantic loc sa te mariti. E liniste, se aude paraul cum curge, te unge la suflet. Poti avea nunta stilata la care te gandesti.

aredwynn
06.05.2007, 09:42:53
Pai, daca asa sta treaba, atunci nu te mai gandi! Alpinul e cel mai potrivit loc pentru nunta ta. Mie mi-a placut la fel de mult ca Belvedere (poate un pic mai mult, pentru ca e mai mare, dar nu are privelistea pe care o ofera Belvedere), iar atata timp cat le asiguri transportul invitatilor, nu vad care ar fi problema. Nu dureaza drumul mai mult de 20-25 de min.
Asadar, daca nu vrei sa faci rabat de la nimic in ceea ce priveste nunta, ALPIN E PERFECT! (Probabil ca stiai ca iti ofera si o camera la hotel, ca sa aveti si o noapte a nuntii... ma rog, cat ramane din ea:D )

aredwynn
06.05.2007, 09:49:05
A, si cat despre Casa Armatei :-& - e NASPA! Adica mie nu-mi place. Eu am fost de nenumarate ori, pt. acolo sunt concertele. Si eu, ca si Irina, sunt "in breasla", ca sa zic asa, deci am cantat si eu acolo o data si, pe langa faptul ca nu-mi place cum arata si ca au scaune ordinare (pt. mine scaunele au reprezentat un criteriu in alegerea salii, pentru ca nu-mi plac husele sub nicio forma), ar fi ca si cum m-as duce la concert. Plus ca in sala de jos, care a fost recent renovata si arata mai putin comunist decat cea de sus, e marmura pe jos, si se aluneca intr-o veselie :)) .

CrisB
06.05.2007, 10:30:16
un local SUPER dupa parerea mea e la iesirea din Moieciu spre Bran la COMPLEX TURISTIC WOLF
La Aro partea noua e foarte frumoasa si eleganta

christiana
06.05.2007, 10:53:15
un local SUPER dupa parerea mea e la iesirea din Moieciu spre Bran la COMPLEX TURISTIC WOLF
La Aro partea noua e foarte frumoasa si eleganta

Sunt de acord cu tine...f misto Complexul WOLF.....singurul incovenient pe care eu l-am vazut acolo a fost structurarea pe 2 nivele a salii....la intrare incap aprox 70 pers iar la etaj cam tot atat!

Intr-un final eu am ales Vraja Muntelui din Moeciu...imi place locatia...mi-a placut ideea¨´ de gratar ptr a doua zi´´ si faptul ca avem si camere.

CrisB
06.05.2007, 13:01:12
Intr-un final eu am ales Vraja Muntelui din Moeciu...imi place locatia...mi-a placut ideea¨´ de gratar ptr a doua zi´´ si faptul ca avem si camere.

Am cautat pe net, aratat foarte fain pensiunea.
Cat de scump este?

christiana
06.05.2007, 14:15:56
Am cautat pe net, aratat foarte fain pensiunea.
Cat de scump este?

nu stiu ce sa zic...apreciaza tu....
850.000 lei meniu fara bautura ( o aduc eu)
10 camere cu 900.ooo/camera
decoratiuni sala - in contul meu_ adica am angajat o firma

Nu stiu daca este scump sau nu! Nu am avut timp sa negociez....am vazut mai multe locatii, am ales una-asta, am vorbit, semnat...plecat.....totul intr-o zi....
Dezavantajul meu este ca nu stau in Rom...am venit de Craciun...si nu am avut timp a caut, sa negociez.....

Cum ti se pare sala?? :-SS (ai vazut-o pe net, nu?)
Eu am ales decoratiuni aurii (dar o culoare pala)ce crezi am facut bine??( nunanta lemnului din interior este inchisa)

iulia
07.05.2007, 10:56:52
aa..nu e vorba de asta...ca or sa faca ce meniu vrem noi cu cate feluri vrem noi inplicit bufet sudez daca dorim...( ideea de baza in comert: clientul e cu banii ) nu ne interesaza foarte mult cat costa meniu ca noi vrem sa facem nunta noastra de vis asa cum dorim noi ci nu vreo afacere....mandrul meu il cunoaste foarte-foarte bine pe cineva de acolo...:-" implicit se pot rezolva muuuulte chestiuni legate de toata organizarea acolo: meniu ,bauturi etc.:-" .. Problema mea e doar cu invitatii...:-< :-< :-< ....daca credeti ca e ok sa ii chemam in poiana...cu transportul asigurat....despre asta era sondajul meu.....^:)^ ^:)^

iara ofetez...nu am cea mai vaga idee...
la casa armatei unde zicea irina nu am fost niciodata..am intra doar odata fugitiv de n-am vazut nimic...

vreau o nunta stilata si clasica si moderna in acelasi timp...
vreau formatie imbracata la costum ( fara lautari sau altceva de genul ) si un Dj....
la noi la nunta o sa cante Florin Chilian si Anstasia Hristov..nu cocerte sau chestii de genul fiecare cateva melodii..noua ne place piesa iubi si zece foarte mult...primul dans o sa fie pe melodia Iubi..ca asa mi zice el tocmai din aceasta pricina..
vreau la rochita o panglicuta sau ceva colorat ..ori visiniu ori albastru frumos..iar ginerica cu cravata aceasi culoare ...si florile la fel..si tot ce e colorat or sa fie aceasi culoare...

si o sa luam 2 firme ptr. audio-***********..

2 fotografi..unul in permanenta alaturi de noi ca vreau sa am 100000 de poze de la nunta..si celalat printre inviati si 2 cameramani sa stiu o treaba..sa nu am emotii ca nu stie ala ce face...

si noi nu o sa asteptam invitatii ci ei o sa ne astepte pe noi..ca noi in ziua aceea o sa fim importanti de cei ce vor fi asteptati de toata lumea...mi se pare de prost gust sa stai afara si sa astepti..am fost saptamana trecuta la o nunta si miri tot asteptau inviatii..noi ne plctisisem..dupa vreo 2 ore au intrat si ei..si vreau sa zic ca erau doar 150 de invitati...

inviatiile vor contine o poza cu noi 2 facuta la vreun fotograf profesionist...

fara baloane care cad si se desumfla...

mancare traditionala combinata cu cea exotica..si nu muuulta ..ci cam cat poate sa manance un om intr-o seara...ca 4 feluri nu o sa dam in nici un caz....aperitivele,felul intai,al 2-lea si poate al treilea si un bufet suedez la mijloc ca sa aiba fiecare de unde si cum alege...

bautura la discretie si jack la discretie..
etc...etc...

asta e nunta mea in mare..detaliile le mai punem la punct pe parcurs..vara asta mai mergem la 2 nunti una la Cazino la Sinaia si cealalata la Piatra Mare...

peace

Toata stima si mandria ptr idei.... ^:)^^:)^^:)^^:)^

Tot respectul....

Si eu Votez PRO Alpin. Transportul e cea mai mica problema. Si eu si Anca avem la Belvedere. Si acolo va fi un transport de facut. Dar zau ca pe mine nu ma intereseaza ce cat e....

Locatia e superba. Si daca ar termina baietii si santierul din fata ar fi superb...

Ptiii.... acum chiar ma oftic ca nu am facut in Poiana... :-w:-w:-w:-w

Asa ca draga mea, nu ezita. Go for it.

iulia
07.05.2007, 10:58:33
nu stiu ce sa zic...apreciaza tu....
850.000 lei meniu fara bautura ( o aduc eu)
10 camere cu 900.ooo/camera
decoratiuni sala - in contul meu_ adica am angajat o firma

Nu stiu daca este scump sau nu! Nu am avut timp sa negociez....am vazut mai multe locatii, am ales una-asta, am vorbit, semnat...plecat.....totul intr-o zi....
Dezavantajul meu este ca nu stau in Rom...am venit de Craciun...si nu am avut timp a caut, sa negociez.....

Cum ti se pare sala?? :-SS (ai vazut-o pe net, nu?)
Eu am ales decoratiuni aurii (dar o culoare pala)ce crezi am facut bine??( nunanta lemnului din interior este inchisa)

Unde esti prin lumea asta? Ca poate ne intalnim si peste hotare. Ma gandeam sa ii fac o vizita si Irinei. Ca spania nu am vazut-o niciodata. ;-);-)

cinderella
07.05.2007, 11:03:58
Unde esti prin lumea asta? Ca poate ne intalnim si peste hotare. Ma gandeam sa ii fac o vizita si Irinei. Ca spania nu am vazut-o niciodata. ;-);-)

Pai hai in vizita!!!<:-P<:-P<:-PSpania este superba, sunt multe locuri de vazut!

iulia
07.05.2007, 11:27:34
Pai hai in vizita!!!<:-P<:-P<:-PSpania este superba, sunt multe locuri de vazut!

Acusica vin... Poate ne facem luna de miere la voi, pe acolo... ;))

cinderella
07.05.2007, 11:46:25
Acusica vin... Poate ne facem luna de miere la voi, pe acolo... ;))
Chiar, v-ati decis ce faceti in luna de miere?

MaryT
07.05.2007, 12:33:38
Toata stima si mandria ptr idei.... ^:)^^:)^^:)^^:)^

Tot respectul....

Si eu Votez PRO Alpin. Transportul e cea mai mica problema. Si eu si Anca avem la Belvedere. Si acolo va fi un transport de facut. Dar zau ca pe mine nu ma intereseaza ce cat e....

Locatia e superba. Si daca ar termina baietii si santierul din fata ar fi superb...

Ptiii.... acum chiar ma oftic ca nu am facut in Poiana... :-w:-w:-w:-w

Asa ca draga mea, nu ezita. Go for it.

Multumesc de sprijin..^:)^ .La Belvedere ne gandeam si noi ;;) dar avem vreo 150 de invitati lejer...si nu e loc...ca altfel poate alegeam si noi Belvedere ca e suuuper fain acolo....<:-P

Cu pensiunea multumesc de idee..:cool: .ar fi ok..dar nu prea imi suna bine..:dn ..de abia ma hotarasc sa pun inviatii pe drum pana in Poiana..pana la Moieciu nici nu ma gandesc..Plus noi avem nevoie de pian...neaparat....si nu cred ca la vreo pensiune gasesc asa ceva...Am un unchi la Bran cu o penisune care s-a oferit sa gazduiasca nunta :[email protected] plus la Hanul Bran avem cunostinte..si la Un Baiat si O Fata cunoasetem pe cineva...si am refuzat categoric....=; ..e prea mare deranjul pentru ceilalti invitati....si noi ne gandim sa ii invitam pe prietenii apropiati la un gratar a doua zi dar la mine la tara...am 2.000 m de gradina :> numai buna de un gratar...=P~ nu are sens sa dau banii altundeva....:|

cred ca ramane Alpin....;))

cami_dxb
07.05.2007, 12:36:09
Si eu am nunta la Capra Neagra, in Poiana, si o sa asiguram transportul invitatilor pana acolo si inapoi.

MaryT
07.05.2007, 12:40:44
Si eu am nunta la Capra Neagra, in Poiana, si o sa asiguram transportul invitatilor pana acolo si inapoi.

Ideea e ca nu stiu daca la tine sunt si din afara Brasovului..la noi vreo 50 sunt din afara Brasovului..deci vreo 25 Km in plus fata de cei 12 km Brasov-Poiana....asta era ideea...ca in Poiana e super fain..si la Capra Neagra am fost la o nunta si ne-am distrat pe cinste...:gen_05:

cami_dxb
07.05.2007, 12:47:35
Ideea e ca nu stiu daca la tine sunt si din afara Brasovului..la noi vreo 50 sunt din afara Brasovului..deci vreo 25 Km in plus fata de cei 12 km Brasov-Poiana....asta era ideea...ca in Poiana e super fain..si la Capra Neagra am fost la o nunta si ne-am distrat pe cinste...:gen_05:
Sotul meu e din Cluj, deci vor fi cel putin 8-10 perechi din Cluj. Dar asta este. Toata lumea stie unde e nunta, si atata timp cat asigur transportul Brasov - Poiana si retur, nu vad care ar fi problema.
Asa ca eu zic ca merita sa faci in Poiana, daca tu asta vrei. Pana la urma cine vrea sa va fie alaturi, va veni cine nu, va gasi scuze si daca faci nunta si la 5 metri de domiciliul lor.

MaryT
07.05.2007, 13:13:53
Sotul meu e din Cluj, deci vor fi cel putin 8-10 perechi din Cluj. Dar asta este. Toata lumea stie unde e nunta, si atata timp cat asigur transportul Brasov - Poiana si retur, nu vad care ar fi problema.
Asa ca eu zic ca merita sa faci in Poiana, daca tu asta vrei. Pana la urma cine vrea sa va fie alaturi, va veni cine nu, va gasi scuze si daca faci nunta si la 5 metri de domiciliul lor.

adevar graiesti...=D>

iulia
07.05.2007, 13:34:09

Pai daca tot isi misca funduletul sa se deplaseze pana in Brasov. Cu siguranta nu le vor cadea mainile sa fie dusi pana in Poiana.

Go baby go for it... ;));));))

aredwynn
07.05.2007, 18:02:25
Plus noi avem nevoie de pian...neaparat....si nu cred ca la vreo pensiune gasesc asa ceva...

PIAN??? SUPEEER!!! Aveti pe cineva cunoscut, sau urmeaza sa cautati? (pt. cafe concert banuiesc) Noi suntem pianisti si ne-ar fi placut sa avem un pian in restaurant. La Alpin aveau???

CrisB
07.05.2007, 18:09:32
PIAN??? SUPEEER!!! Aveti pe cineva cunoscut, sau urmeaza sa cautati? (pt. cafe concert banuiesc) Noi suntem pianisti si ne-ar fi placut sa avem un pian in restaurant. La Alpin aveau???

La sirul vamii aveau

MaryT
07.05.2007, 19:06:22

La Alpin au pian.\:D/ ..pentru Alexandrina Hristov..o sa cante cateva piese la noi la nunta..:x

MaryT
07.05.2007, 19:07:02
Pai daca tot isi misca funduletul sa se deplaseze pana in Brasov. Cu siguranta nu le vor cadea mainile sa fie dusi pana in Poiana.

Go baby go for it... ;));));))

corect ! >:D<

Alyna
10.05.2007, 10:04:45
Dragi miresici,

ce restaurant cu capacitate de ca. 230 persoane imi puteti recomanda in Poiana Brasov? Sau ... in Brasov?

Stiu ca este extrem de tarziu dar mai am inca speranta de a gasi ceva liber pe data de 25.08 sau 01.09.2007 in Poiana Brasov. Credeti ca este realist?

Pupici,
marsupilami

Iti recomand un restaurant super elegant in Poiana Brasov, "Ana Hotels". Am fost acolo la nunta unor prieteni si mi-a placut. Ce mi-a placut? Aspectul restaurantului, este spatios, curat, se serveste ireprosabil. Ce nu mi-a placut? Mancarea, nu stiu dar a fost prea putina (nu pentru mine) ceilalti au zis, in comparatie cu pretul unui meniu, parca 1.500.000 lei. Intereseaza-te putin, am inteles ca a depins alegerea mancarii si de miri (cum e in mod normal), poate tu o sa excelezi din punctul asta de vedere.

Bafta!!!

MaryT
10.05.2007, 14:56:01
Dragi miresici,

Pupici,
marsupilami

E o lista cu restaurantele ptr. nunti pe celalalt forum `Restaurante Brasov` pe care o sa o mai editez ca sa iti faci o idee.
E realist!! de ce nu? Poate e vreun loc liber..!!! Incearca si s-ar putea sa ai o surpriza!

MaryT
10.05.2007, 15:15:46
Lista re-re-editata

Restaurante in Brasov
&middot; Casa Armatei..salonul coloanelor sau salonul de marmura.
&middot; Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane ( !) ( probleme cu mocheta ? ) sau in cel proaspat renovat.
&middot; Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de eurointra mancarea, sampania de la primirea nuntasilor si 2 cafele. bautura ti-o pot da ei daca vrei numai ca este foarte scumpa, si atunci te lasa pe tine sa ti-o aduci.Are o capacitate de 300 de locuri.
&middot; Civic center …e fum..nu are aer conditionat
&middot; Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri meniulera 120 lei anul trecut.
&middot; Anturaj
&middot; Siru Vamii
&middot; Serban
&middot; Cerbul Carpatin in Piata Sfatului
&middot; Roata Norocului pe drumul poienii capacitate in jur de 100 persoane
&middot; ITC - 200 locuri
&middot; Cantina Mertrom, renovata in 2006, sala superba, parca 200 locuri, au ring mare de dans, e frumos, pe str. carpatilor
&middot; La Cetate servirea aiurea rau...ospataritele au 50 de ani

Poiana Brasov

&middot; Alpin restaurantul dispune de 240 locuri, (dispuse in 8 separeuri si 2 sali)
&middot; Piatra Mare restaurant 400 locuri
&middot; Belvedere ..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu
&middot; Capra Neagra

Bran- Moieciu

&middot; Hanul Bran inainte de castel in jur de 200 -250 locuri parca
&middot; Un baiat si o fata dupa iesirea din Tohanul Nou pe partea dreapta cum mergi spre castel.
&middot; Craiasa Muntilor Moieciu de Sus
&middot; COMPLEX TURISTIC WOLF structurarea pe 2 nivele a salii....la intrare incap aprox 70 pers iar la etaj cam tot atat
&middot; Vraja Muntelui din Moeciu 850.000 lei meniu fara bautura .10 camere cu 900.ooo/camera

Alte locatii langa Brasov

&middot; Dinasty Harman-Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort
&middot; Codlea La Castel (in centru, asa se numeste)
&middot; Camping Darste..ingheti de frig daca nu sunt 30 grade afara si .f.f.f.f mic ringul de dans...serivrea proasta

aredwynn
10.05.2007, 18:00:52
Foarte buna ideea!!! Imi permit sa mai fac ceva adaugiri la salile pe care le-am vazut (sper sa nu te superi)

Restaurante in Brasov
&middot; Casa Armatei..salonul coloanelor (arata destul de comunist, desi s-au mai facut ceva schimbari; 6000 RON sala) sau salonul de marmura (e mai frumos, 3000 RON sala).
&middot; Aro in Salonul Albastru 100-120 persoane ( !) ( probleme cu mocheta ? ) sau in cel proaspat renovat.
&middot; Restaurantul Viena , deschis in 2006. este pe saturn unde a fost restaurantul Ardealul.. Meniul costa 35 de eurointra mancarea, sampania de la primirea nuntasilor si 2 cafele. bautura ti-o pot da ei daca vrei numai ca este foarte scumpa, si atunci te lasa pe tine sa ti-o aduci.Are o capacitate de 300 de locuri.
&middot; Civic center …e fum..nu are aer conditionat
&middot; Casa Romaneasca din Piata Unirii, 140 locuri(??? eu imi aduc aminte de 100 de locuri, dar s-ar putea sa ma insel; si parca nu erau toate in aceeasi sala, aveau si separeu) meniul era 120 lei anul trecut, stil rustic.
&middot; Anturaj - stil rustic, sala mare, meniul aprox 120 RON, cu bautura inclusa (dar nu era destula)
&middot; Siru Vamii - e destul de cochet, sunt 2 sali care se unesc prin deschiderea usilor + etaj sub forma de terasa; nu este o comunicare "vizuala" intre cele 2 sali
&middot; Serban - meniul aprox 120 RON; in rest: no comment
&middot; Cerbul Carpatin in Piata Sfatului
&middot; Roata Norocului pe drumul poienii capacitate in jur de 100 persoane
&middot; ITC - 200 locuri
&middot; Cantina Mertrom, renovata in 2006, sala superba, parca 200 locuri, au ring mare de dans, e frumos, pe str. carpatilor
&middot; La Cetate servirea aiurea rau...ospataritele au 50 de ani

Poiana Brasov

&middot; Alpin restaurantul dispune de 240 locuri, (dispuse in 8 separeuri si 2 sali); meniul porneste de la 150 RON; foarte frumos; ofera o camera; nunta de noapte
&middot; Piatra Mare restaurant 400 locuri; e ok; predomina culoarea verde
&middot; Belvedere ..120 persoane maxim 1 300 000 per meniu; 2 sali cu comunicare; priveliste superba; elegant; ofera 2 camere; nunta de zi
&middot; Capra Neagra

Bran- Moieciu

&middot; Hanul Bran inainte de castel in jur de 200 -250 locuri parca
&middot; Un baiat si o fata dupa iesirea din Tohanul Nou pe partea dreapta cum mergi spre castel.
&middot; Craiasa Muntilor Moieciu de Sus
&middot; COMPLEX TURISTIC WOLF structurarea pe 2 nivele a salii....la intrare incap aprox 70 pers iar la etaj cam tot atat
&middot; Vraja Muntelui din Moeciu 850.000 lei meniu fara bautura .10 camere cu 900.ooo/camera

Alte locatii langa Brasov

&middot; Dinasty Harman-Maxim 160 persoane, meniul variaza depinde ce-ti alegi tu la aperitiv etc de pe la 90 ron in sus +bautura+fructe+praji+tort
&middot; Codlea La Castel (in centru, asa se numeste)
&middot; Camping Darste..ingheti de frig daca nu sunt 30 grade afara si .f.f.f.f mic ringul de dans...serivrea proasta

MaryT
10.05.2007, 19:31:30
:O :O hey Anca da cum sa ma supar???? :)>- no way.!>:D< chiar ma bucur

am facut lista asa ca n-am vazut una pana acum ci doar pareri separate despre restaurantele din lista...eu initial am intrat pe forum sa gasesc vreo idee despre Alpin sau alte restaurante din si de lang Bv...si mi-a luat ceva pana sa citesc tot...[-X ......asa mi se pare mai super ok.:azn: .zic eu..3:-0 ..ca daca apare vreo viitoare miresica sa aiba de unde alege.:cool: ..mie imi place sa ma organizez tot timpul..ca altfel viata mi-ar fi haotica...:gen_01:
Lista e deschisa pentru modificari si adaugiri.:-B

iulia
11.05.2007, 02:28:17
Fetelor... Ptr deplasari in Poiana etc, am fost sfatuita sa merg la RAT si sa inchiriez un microbuz per ora. Mi-au zis ca nu va fi mai mult de 100 euro per total.

Va face gen 2 curse ptr dus invitatii la restaurant, si apoi seara la spartul targului.

Ce ziceti? Zic ca e mai bine asa, decat cu taxiurile. Sau nu.... :-?

Monny
11.05.2007, 12:28:26
Fetelor... Ptr deplasari in Poiana etc, am fost sfatuita sa merg la RAT si sa inchiriez un microbuz per ora. Mi-au zis ca nu va fi mai mult de 100 euro per total.

Va face gen 2 curse ptr dus invitatii la restaurant, si apoi seara la spartul targului.

Ce ziceti? Zic ca e mai bine asa, decat cu taxiurile. Sau nu.... :-?
Parerea mea Iulia e ca ar trebui sa incerci si la codreanu,eu acolo merg prima data.<:-P

iulia
11.05.2007, 23:33:01
Parerea mea Iulia e ca ar trebui sa incerci si la codreanu,eu acolo merg prima data.<:-P

Am primit sfatul de a merge la RAT de la cineva in domeniu. La codreanu au unele autocare/microbuze de toata jena....

MaryT
12.05.2007, 10:46:23
Dragi miresici,

Pupici,
marsupilami

ei??? /:) si pana la urma nu mai zici nimic?:-w
ai reusit sa gasesti ceva?:-\

ne-ai parasit?

alinutza_harnicutza
15.05.2007, 19:48:45
eu am nunta la Bistro 2003, e super sala, si e fix in centru...
si sala ne costa 12 milioane, mai ieftin ca in alte parti...

cinderella
15.05.2007, 22:01:39
eu am nunta la Bistro 2003, e super sala, si e fix in centru...
si sala ne costa 12 milioane, mai ieftin ca in alte parti...
Chiria salii e 12 milioane? Daca da, si noi am platit chirie la Aro pe sala, desi stiu ca multe restaurante nu cer, dar asa a fost sa fie...si noi am platit cam 300 chiria pe sala...ce sa faci, asta e...meniul la cat iti iese de persoana?

iulia
15.05.2007, 22:04:23
Chiria salii e 12 milioane? Daca da, si noi am platit chirie la Aro pe sala, desi stiu ca multe restaurante nu cer, dar asa a fost sa fie...si noi am platit cam 300 chiria pe sala...ce sa faci, asta e...meniul la cat iti iese de persoana?

La Belvedere nu a fost chirie pe sala. Am dat doar 10 mil acont. Si la sf, daca suntem multumiti putem lasa ceva si chelnerilor. Si eu sper sa las mult. :D

cinderella
15.05.2007, 22:17:02
La Belvedere nu a fost chirie pe sala. Am dat doar 10 mil acont. Si la sf, daca suntem multumiti putem lasa ceva si chelnerilor. Si eu sper sa las mult. :D

Mai bine de voi! Noi am dat si acont, ne mai iau si taxa de sunet (150€) si mai iau o taxa de perisabilitate 10% din totalul meniurilor...sunt cam hoti, dar asta e, am semnat contractul, deci inseamna ca suntem de acord si nu ne plangem!!:-":-"

cami_dxb
16.05.2007, 08:32:45
Mai bine de voi! Noi am dat si acont, ne mai iau si taxa de sunet (150€) si mai iau o taxa de perisabilitate 10% din totalul meniurilor...sunt cam hoti, dar asta e, am semnat contractul, deci inseamna ca suntem de acord si nu ne plangem!!:-":-"
Foarte hoti, ce sunt atatea taxe? Nu va ia taxa pentru ca se uzeaza parchetul sau pentru ca folositi baia? Ce ticalosi! [-X :O :O :O Si parcarea o platiti, nu?
Cat ajungi cu meniul de persoana?

iulia
16.05.2007, 10:27:57
Foarte hoti, ce sunt atatea taxe? Nu va ia taxa pentru ca se uzeaza parchetul sau pentru ca folositi baia? Ce ticalosi! [-X :O :O :O Si parcarea o platiti, nu?

Da... revoltator. Poate iau si taxa ptr tocit tacamutile, si taxa de reascutit cutitele....

tu Cami la cat ajungi cu meniul? Mai mai ca ma oftic ca nu fac si eu nunta in Poiana.... :-p:-p

cinderella
16.05.2007, 11:27:45

Alte taxe "impuse" nu sunt...cel putin asa sper!! Faza e ca noi ne-am hotarat foarte tarziu, si nu mai era nici un restaurant ( care sa ne si placa )disponibil in zilele in care puteam noi, si atunci nu am avut incotro.

Meniul ne iese in jur de 40-45€- mancare, ceva bauturi, ( dar era destul de putina bautura, nu mai stiu exact), cafea, tortul miresei, sampanie+ piscoturi la sosirea invitatiilor, si doua camere in hotel de la 12 ziua. Mai trebuie sa aducem noi bauturi- sucurile, apa si ceva alcool. O sa decidem exact ce punem in meniu, ca am inteles ca putem alege, si cand ajungem in Brasov o sa mergem sa vorbim cu ei- doar atunci o sa stiu exact.

Iulia, nu te "oftica" ca nu faci in Poiana- pentru mine Belvedere era pe locul I, doar ca erau toate sambetele si duminicile deja rezervate. Si in Poiana e fain, e clar, dar mie mi se pare ca Belvedere are ceva special!

cami_dxb
16.05.2007, 11:32:36
Da... revoltator. Poate iau si taxa ptr tocit tacamutile, si taxa de reascutit cutitele....

tu Cami la cat ajungi cu meniul? Mai mai ca ma oftic ca nu fac si eu nunta in Poiana.... :-p:-p
Eu fac la Capra pentru ca tata e prieten cu patronul, altfel am inteles ca ei nu fac nunti acolo. Meniul, din cate imi spunea mama, e cam 1.5 mil / pers, fara bautura si tort. E destul de scump, dar oamenii sunt foarte flexibili, deschisi, vin cu sugestii si le accepta pe ale mele. Sper sa iasa bine si sa fie lumea multumita[-o< [-o< , si noi pe langa ei :-SS .
Pe tine cat te costa?
A, ne asigura sampania de la primire, 2 cafele si nu mai stiu ce. Si noi o sa stim exact pretul cand facem meniurile, prin 10-15 iunie, ca mai depinde si ce alegem.

iulia
16.05.2007, 22:02:49
Pe tine cat te costa?
A, ne asigura sampania de la primire, 2 cafele si nu mai stiu ce. Si noi o sa stim exact pretul cand facem meniurile, prin 10-15 iunie, ca mai depinde si ce alegem.

Pe mine ma costa cam 1 mil meniul. Si in 300 mii oricata bere, apa, suc, cafele.
Eu mai trebuie sa iau vinul, sampania si taria. Plus tortul.

cecilia26
16.05.2007, 23:20:27
buna.sunt cecilia26 sunt noua in site-ul miresici,eu am nunta in 19 august si o facem la crama"cerbul carpatin",si noi am platit 20 milioane avans,si meniul a zis ca o sa fie cam 1.400.000lei.VA DORESC CASA DE PIATRA LA TOATE MIRESICILE

cinderella
16.05.2007, 23:56:49
buna.sunt cecilia26 sunt noua in site-ul miresici,eu am nunta in 19 august si o facem la crama"cerbul carpatin",si noi am platit 20 milioane avans,si meniul a zis ca o sa fie cam 1.400.000lei.VA DORESC CASA DE PIATRA LA TOATE MIRESICILE
Bine ai venit printre noi, miresica de august din Brasov!!!<:-P<:-P<:-P<:-PSpor la pregatiri!!

cami_dxb
17.05.2007, 07:56:43
Buna, bine ai venit printre noi. Spor la pregatiri!>:D<

MaryT
17.05.2007, 08:04:00
>:D< :-p Am fost la Alpin cam asa e:

1.500.000 meniul si cuprinde

aperitive cu 7 feluri de mancare 8-}
felul 1 nu mai stiu ce ;))
felul 2 medalion de caprioara...:D pe asta l-am retinut
felul 3 nu mai stiu ce...;))
apa minerala
cafelele
desertul ( inghetata)

nu exista chirie pe sala!!!!!!!!!!!! :rockon:

sale este aranjata adica huse pe scaune suuuper faine in 2 culori: visiniu si argintiu...:gen_08:
pianul il putem folosi fara vreo taxa...:madlaugh:
totul intra in banii astia.:madlaugh:

bauturile alcoolice le aducem noi si tortul si praji si tot ce vrem noi putem sa ducem..:gen_05:

aaa..si 10 % la chelneri si nu mai stiu la ce...:goldfish:

deci este super rentabil.... :madlaugh: nu mai ma chinui cu aranajatul sali doar cu arnajamentele florale...noi am vazut sala chiar inainte de o nunta si arata de iti lua ochii..
plus ca va fii free-bar..adica cine vrea comanda ce va dori ca noi vom duce toate cele de trebuinta....
Doua chestii ni s-au impus: fara manele :)) si nunta sa inceapa la 19.00 ...cu prima suntem foarte de accord cu a doua face Marian niste interventii si o vom incepe la cat vrem noi !!!
Apopos de fara manele: seful de sala de la alpin le explica unor prieteni care au avut nunta deja acolo,acelas lucru ca si noua ca nu se asculta manele la Aplin...cand tot discutau ei hopa..la bar se auzeau manele..sa intre in pamant ala si alta nu....:)) ...
Am rezervat data la Alpin dar inca vrem sa mai vedem restaurantul nou deschis de la Aro...sau multi dintre prietenii nostri au zis ca au fost la Receptia de la Aro la nunti si au fost suuuper faine...

Deci inca nu am locatia..dar nici nu ma stresez prea tare..:)>-

Bine au venit si celelalte miresici >:D< >:D< >:D<

Va urez bafta la prgatiri si sa iasa nunta asa cum va doriti!!

Cami eu am fost la o nunta la Capra anul trecut deci acolo se fac nunti !!

cami_dxb
17.05.2007, 08:09:41
Patronii le-au zis alor mei ca ei nu fac nunti acolo si ne fac noua o favoare.

MaryT
17.05.2007, 08:15:35
Patronii le-au zis alor mei ca ei nu fac nunti acolo si ne fac noua o favoare.

poate si la cine am fost noi tot printr-o favoare au facut nunta..habar n-am...:)

sultanica
17.05.2007, 10:24:13
>:D< :-p Am fost la Alpin cam asa e:

1.500.000 meniul si cuprinde

aperitive cu 7 feluri de mancare 8-}
felul 1 nu mai stiu ce ;))
felul 2 medalion de caprioara...:D pe asta l-am retinut
felul 3 nu mai stiu ce...;))
apa minerala
cafelele
desertul ( inghetata)

nu exista chirie pe sala!!!!!!!!!!!! :rockon:

sale este aranjata adica huse pe scaune suuuper faine in 2 culori: visiniu si argintiu...:gen_08:
pianul il putem folosi fara vreo taxa...:madlaugh:
totul intra in banii astia.:madlaugh:

bauturile alcoolice le aducem noi si tortul si praji si tot ce vrem noi putem sa ducem..:gen_05:

aaa..si 10 % la chelneri si nu mai stiu la ce...:goldfish:

deci este super rentabil.... :madlaugh: nu mai ma chinui cu aranajatul sali doar cu arnajamentele florale...noi am vazut sala chiar inainte de o nunta si arata de iti lua ochii..
plus ca va fii free-bar..adica cine vrea comanda ce va dori ca noi vom duce toate cele de trebuinta....
Doua chestii ni s-au impus: fara manele :)) si nunta sa inceapa la 19.00 ...cu prima suntem foarte de accord cu a doua face Marian niste interventii si o vom incepe la cat vrem noi !!!
Apopos de fara manele: seful de sala de la alpin le explica unor prieteni care au avut nunta deja acolo,acelas lucru ca si noua ca nu se asculta manele la Aplin...cand tot discutau ei hopa..la bar se auzeau manele..sa intre in pamant ala si alta nu....:)) ...
Am rezervat data la Alpin dar inca vrem sa mai vedem restaurantul nou deschis de la Aro...sau multi dintre prietenii nostri au zis ca au fost la Receptia de la Aro la nunti si au fost suuuper faine...

Deci inca nu am locatia..dar nici nu ma stresez prea tare..:)>-

Bine au venit si celelalte miresici >:D< >:D< >:D<

Va urez bafta la prgatiri si sa iasa nunta asa cum va doriti!!

Apropo' de localuri....eu nu am vazut pana de curand Restaurantul Vienna si nici noua sala (renovata) de la fosta cantina Metrom- acum ai zice Floarea Soarelui....ei vreau sa va spun ca am ramas foarte placut impresionata. ambele arata bestial. Viena are capacitate f. mare, iar cealalta e ceva mai mica...dar arata f. bine.
Aviz celor care inca nu au sala rezervata...

MaryT
17.05.2007, 10:55:51
Apropo' de localuri....eu nu am vazut pana de curand Restaurantul Vienna si nici noua sala (renovata) de la fosta cantina Metrom- acum ai zice Floarea Soarelui....ei vreau sa va spun ca am ramas foarte placut impresionata. ambele arata bestial. Viena are capacitate f. mare, iar cealalta e ceva mai mica...dar arata f. bine.
Aviz celor care inca nu au sala rezervata...

Ambele sunt in lista cu restaurante de mai sus! Si s-a mai discutat despre viena care intr-adevar e super fain !!
Georgi isi face nunta acolo..:rocking:

Multumim oricum ca ne-ai impartasit ideea!:)>-

uka
21.05.2007, 07:46:58
Deci pana la urma nu pest etot nuntile trebuie sa se termine la 24-01/02 noaptea, nu? daca tie ti-a zis sa inceapa la 19

MaryT
21.05.2007, 07:49:22
Deci pana la urma nu pest etot nuntile trebuie sa se termine la 24-01/02 noaptea, nu? daca tie ti-a zis sa inceapa la 19

Sigur ca da. Daca ar incepe pe la 19 o sa se termine dimineata in zori...<:-P <:-P <:-P

MaryT
24.05.2007, 13:35:05
vineri o sa merg la un eveniment monden la casa armatei ,in sala coloanelor si in sfarsit o sa ma dumiresc si eu cum e acolo.;)) ..oricum tin sa o cred pe irina..ca nu e de nunta acolo..;-)

cinderella
24.05.2007, 13:44:49
vineri o sa merg la un eveniment monden la casa armatei ,in sala coloanelor si in sfarsit o sa ma dumiresc si eu cum e acolo.;)) ..oricum tin sa o cred pe irina..ca nu e de nunta acolo..;-)

Eu sunt convinsa ca si la Casa Armatei, aranjat frumos si elegant poate sa iasa o nunta frumoasa! Acum parerea mea a fost ca nu as face nunta acolo pt ca acolo se tin concertele si cum sunt in domeniu, as simti cum ca m-as duce la concert nu la nunta mea! Dar am auzit de fete care au facut acolo si s-au simtit bine, deci nu luati cont de parerea mea, ca e foarte subiectiva si nu are legatura cu nunta#-o
Oricum, sunt curioasa cum o sa ti se para. Te duci la o nunta? daca da, poate faci niste poze sa vedem si noi cum arata casa armatei aranjata de nunta!

iulia
24.05.2007, 15:38:44
Eu sunt convinsa ca si la Casa Armatei, aranjat frumos si elegant poate sa iasa o nunta frumoasa! Acum parerea mea a fost ca nu as face nunta acolo pt ca acolo se tin concertele si cum sunt in domeniu, as simti cum ca m-as duce la concert nu la nunta mea! Dar am auzit de fete care au facut acolo si s-au simtit bine, deci nu luati cont de parerea mea, ca e foarte subiectiva si nu are legatura cu nunta#-o
Oricum, sunt curioasa cum o sa ti se para. Te duci la o nunta? daca da, poate faci niste poze sa vedem si noi cum arata casa armatei aranjata de nunta!

Stiu ca e o locatie propice din cauza spatiului ptr nunti. Eu nu am avut ocazia sa merg la una.

Stiu casa armatei doar de la concerte... :D:D:D:D:D numai ca eu nu cantam..... norocul lumii.... :-":-"

cami_dxb
24.05.2007, 15:47:48
Eu am fost la un banchet la Casa Armatei (in calitate de profesoara), in sala in care se intra dinspre Strada Lunga. Si, din cate imi amintesc, a fost super, am dansat toata dupa-masa, spre seara renuntasem la pantofi si dansam desculta impreuna cu elevii.
Si o colega a avut nunta la Casa Armatei, dar nu stiu in ce sala, si nu imi mai amintesc cum a fost decorata (nu am fost la nunta dar am vazut poze).

iulia
24.05.2007, 15:52:01
Eu am fost la un banchet la Casa Armatei (in calitate de profesoara), in sala in care se intra dinspre Strada Lunga.

Si tu ex-profa? Si eu ex-profa... :))

MaryT
24.05.2007, 16:39:03
mai ma dumiresc eu cu casa armatei cand o sa vad cu ochii mei..ca stiti cum e..noua tre sa ne placa...ca fiecare cu gusturile lui...
>:D< >:D< >:D<

georgianan
25.05.2007, 00:04:19
nasii nostri au avut nunta la casa armatei si din cate am vazut eu pe caseta a fost super. mie chiar mi-a placut.

acum depinde de gustul fiecaruia>:D<

MaryT
25.05.2007, 07:35:25
nasii nostri au avut nunta la casa armatei si din cate am vazut eu pe caseta a fost super. mie chiar mi-a placut.

acum depinde de gustul fiecaruia>:D<

exact georgi..depinde de gustul fiecaruia >:D< >:D<

sultanica
25.05.2007, 11:15:51

Eu am fost la o nunta la Casa Armatei toamna trecuta. A fost foarte frumos, sala este mare, grandioasa, aerisita, servire excelenta. Doar pretul chiriei.....m-a dat pe spate (60.000.000.lei vechi)
Am cateva poze de la nunta...

MaryT
25.05.2007, 11:21:29
Eu am fost la o nunta la Casa Armatei toamna trecuta. A fost foarte frumos, sala este mare, grandioasa, aerisita, servire excelenta. Doar pretul chiriei.....m-a dat pe spate (60.000.000.lei vechi)
Am cateva poze de la nunta...

arata fain in poze..dar din cate stiu nu au restaurant..
trebuie sa apelezi la catering...e adevarat?
plus 1.800 EURO numai chirie ????>:P >:P >:P
pai sa fac o comparatie cu Apinul in chiria sali de la casa armatei intra 30 de meniuri la aplin....plus ca sala presupun ca trebuie aranjata ..nu e ca in poze...huse etc...#-o #-o
no way...

aredwynn
25.05.2007, 15:25:29
arata fain in poze..dar din cate stiu nu au restaurant..
trebuie sa apelezi la catering...e adevarat?
plus 1.800 EURO numai chirie ????>:P >:P >:P
pai sa fac o comparatie cu Apinul in chiria sali de la casa armatei intra 30 de meniuri la aplin....plus ca sala presupun ca trebuie aranjata ..nu e ca in poze...huse etc...#-o #-o
no way...

Pai nu ti-am zis? Parca am scris un mesaj mai de mult (mi-e lene sa caut). Am intrebat si noi. Chiria e 3000 ron pe sala de jos si 6000 - pe cea de sus (cu coloanele)

MaryT
25.05.2007, 15:43:34
Pai nu ti-am zis? Parca am scris un mesaj mai de mult (mi-e lene sa caut). Am intrebat si noi. Chiria e 3000 ron pe sala de jos si 6000 - pe cea de sus (cu coloanele)

dap...exact...:)>- ..e si in lista cu restaurantele..

iulia
25.05.2007, 19:09:29

Doamne.... e absurd. chirie asa... fara nimic...

E drept ca arata bine in pozele puse de sultanica, dar chiar asa....... :O

aredwynn
25.05.2007, 20:44:02
Doamne.... e absurd. chirie asa... fara nimic...

E drept ca arata bine in pozele puse de sultanica, dar chiar asa....... :O

In poze... In realitate inca arata destul de comunist. Asta-i parerea mea. Sau poate ca aranjata pt. nunta e ok... :-\ ... nu stiu. Sala de jos e renovata mai nou si arata mai bine. As fi totusi curioasa daca acolo se fac nunti de noapte.

MaryT
26.05.2007, 08:47:12
In poze... In realitate inca arata destul de comunist. Asta-i parerea mea. Sau poate ca aranjata pt. nunta e ok... :-\ ... nu stiu. Sala de jos e renovata mai nou si arata mai bine. As fi totusi curioasa daca acolo se fac nunti de noapte.

corect...am fost aseara si am vazut cu ochii mei...
e fain...ca idee sala coloanelor e inalta ceea ce ii da un aer de superioritate fata de celelelte sali de nunti pe care eu le-am vazut...si asta chiar imi place...e pe gustul meu...se poate aranja suuper ok dar costa ......deci ptr. noi nu renteaza dpdv economic...

iulia
26.05.2007, 18:10:23

Boss, you know better. Oricum... imi place locatia care am ales-o.... Ati semnat contractul pana la urma? Sau tanti tot va plimba..... :|

aredwynn
26.05.2007, 20:01:49
Boss, you know better. Oricum... imi place locatia care am ales-o.... Ati semnat contractul pana la urma? Sau tanti tot va plimba..... :|

Inca n-am semnat :(( . Ii lasasem nr. de telefon, cu promisiounea ca ne suna. Si... nimic. Adevarul este ca saptamana asta nici n-am prea avut timp. Dar cum prindem o zi mai libera, ne ducem si ii spunem "acum ori niciodata, ca nu stam dupa sala ta, cucoana!!!!"

sultanica
27.05.2007, 23:30:23

Sala Coloanelor, adica cea de sus este renovata si ea destul de recent (1-2 ani).Arata foarte bine. Pentru nunta insa mai trebuie aranjata pentru ca altfel este totusi prea sobra (dupa parerea mea). Fata de alti ani au mese rotunde si niste fete de masa dintr-o tafta creponata, care arata foarte bine. Problema era (anul trecut, nu mai stiu acum), ca se ajungea foarte greu sa obtii rezrvare, cu toata chiria de care v-am spus, era nevoie de aprobare de la Bucuresti...este sau era al MAPN.
Referitor la nuntile de noapte, stiu tot de la prieteni care au avut nunti, ca la localurile din Brasov(nu stiu sigur daca la toate), dupa ora 12 (24), se percepe o taxa suplimentara care este destul de piperata. Nu stiu daca am retinut bine, era vorba de 100EU ptr. fiecare ora care depasea miezul noptii....
Apropo de sali libere, am aflat ca la ITC, corpul nou mai sunt, weekenduri libere. Arata foarte bine si meniul este destul de acceptabil....

MaryT
28.05.2007, 07:45:27
Sala Coloanelor, adica cea de sus este renovata si ea destul de recent (1-2 ani).Arata foarte bine. Pentru nunta insa mai trebuie aranjata pentru ca altfel este totusi prea sobra (dupa parerea mea). Fata de alti ani au mese rotunde si niste fete de masa dintr-o tafta creponata, care arata foarte bine. Problema era (anul trecut, nu mai stiu acum), ca se ajungea foarte greu sa obtii rezrvare, cu toata chiria de care v-am spus, era nevoie de aprobare de la Bucuresti...este sau era al MAPN.
Referitor la nuntile de noapte, stiu tot de la prieteni care au avut nunti, ca la localurile din Brasov(nu stiu sigur daca la toate), dupa ora 12 (24), se percepe o taxa suplimentara care este destul de piperata. Nu stiu daca am retinut bine, era vorba de 100EU ptr. fiecare ora care depasea miezul noptii....
Apropo de sali libere, am aflat ca la ITC, corpul nou mai sunt, weekenduri libere. Arata foarte bine si meniul este destul de acceptabil....

eu nu am auzti de vreo taxa suplimentara :O ... oricum nu mi se pare normal.$-) ..iti mai aduci aminte de vreun local care cerea taxa suplimentara ??:-\

cinderella
28.05.2007, 08:23:10
eu nu am auzti de vreo taxa suplimentara :O ... oricum nu mi se pare normal.$-) ..iti mai aduci aminte de vreun local care cerea taxa suplimentara ??:-\

Si noua la Aro ne-au zis ca daca vrem sa stam dupa 12 trebuie sa negociem, pentru ca am semnat contractul pana la 12 noaptea...

sultanica
28.05.2007, 14:20:30

Acum vreo trei ani au avut nunta la capitol niste prieteni de familie ...a fost la fel, si tot de vreo trei - patru ani, la Camping Darste, o verisoara,.....idem....asta ce stiu eu...or mai fi si altele...
Am inteles ca se intampla asta mai ales acolo unde este si hotel....ca cica muzica deranjeaza turistii care se odihnesc....
Nu stiu despre alte localuri.
Intrebai de casa Armatei daca are restaurant....Da ei gatesc, au bucatarie la subsol....dar la ei se mananca zilnic la popota (intrare din Livada Postei).

MaryT
28.05.2007, 14:26:06
Si noua la Aro ne-au zis ca daca vrem sa stam dupa 12 trebuie sa negociem, pentru ca am semnat contractul pana la 12 noaptea...

aham...ce chestie...eu nu am auzit pana acum de asa ceva...

MaryT
28.05.2007, 14:30:59
Acum vreo trei ani au avut nunta la capitol niste prieteni de familie ...a fost la fel, si tot de vreo trei - patru ani, la Camping Darste, o verisoara,.....idem....asta ce stiu eu...or mai fi si altele...
Am inteles ca se intampla asta mai ales acolo unde este si hotel....ca cica muzica deranjeaza turistii care se odihnesc....
Nu stiu despre alte localuri.
Intrebai de casa Armatei daca are restaurant....Da ei gatesc, au bucatarie la subsol....dar la ei se mananca zilnic la popota (intrare din Livada Postei).

si daca deranjeaza turisti le da banii care se cer de la miri ca sa taca din gura si sa se faca turistii ca dorm???? m-ai pierdut...sau le fac reducere la turisti ca recompensa ca au ascultat muzica de la nunta? sau cum? ca eu nu pricep :( :(

se mananca zilnic? adica? e restaurant la Casa Armatei ? eu cum oare nu stiam??:-\ ca noi aproape zilnic mancam in oras....

sultanica
29.05.2007, 19:51:53
si daca deranjeaza turisti le da banii care se cer de la miri ca sa taca din gura si sa se faca turistii ca dorm???? m-ai pierdut...sau le fac reducere la turisti ca recompensa ca au ascultat muzica de la nunta? sau cum? ca eu nu pricep :( :(

se mananca zilnic? adica? e restaurant la Casa Armatei ? eu cum oare nu stiam??:-\ ca noi aproape zilnic mancam in oras....
Cred ca e ceva pe baza de abonament...poate circuit inchis....nu stiu care este exact situatia dar eu am fost de mai multe ori acolo si am vazut ca erau persoane care serveau masa (la popota).....

iulia
30.05.2007, 14:54:11

Si la noi la fel.... Contractul e pana la ora 12 - 1 AM. Ptr fiecare ora in plus mai dam 100 euro. Dar nu cred ca o sa stea lumea atat de tarziu.... avand in vedere ca nunta mea e duminica.... Poate cineva in Bv chiar munceste luni... :D

MaryT
31.05.2007, 12:11:50
sala Alpin :*

cami_dxb
31.05.2007, 12:27:26
E cam joasa sau mi se pare mie?
Si eu o sa am cununia tot la bisericutza de lemn. Ati vorbit deja cu preotul?

MaryT
31.05.2007, 12:30:27

nu am vorbit ca e cam devreme..doar la anu`....

MaryT
31.05.2007, 12:32:23

aaaa...nu e joasa...dar nici inalta nu e...eu am 1.80 si sigur o sa intru...:D :D :D ..glumesc....si mie mi-ar fi placut o sala mai inalta...dar de unde??...ca cele mai somptuase au alte defecte...:)>-

oana_bomboana
31.05.2007, 14:12:01

Wauuuuuu!!!! Ce Sala faina. Mie imi place tare mult... O sa fie to cu rosu la nunta ta?

:x

MaryT
31.05.2007, 14:45:07
Wauuuuuu!!!! Ce Sala faina. Mie imi place tare mult... O sa fie to cu rosu la nunta ta?

si mie :x :x ..la nunta o sa fie un scaun rosu si unul auriu...o combinatie super faina parerea mea.....plus pe mese niste flori ...>:D< >:D<

ioanalivia
31.05.2007, 15:18:46
E super la Alpin dar vezi sa discuti despre aerul conditionat ca anul trecut au fost ai mei la o nunta acolo si au murit de cald pt ca aerul conditionat era contra cost (nu stiu cati euro/ora) iar mirii nu au dorit sa plateasca asa ca s-a cam incins atmosfera la propriu. Cat despre ora de incheiere toti sunt obligati de primarie sa termine la 1 noaptea cel tarziu pentru a nu tulbura linistea ...cand cautam rest la anturaj mi-au zis ca dupa 1 putem sta dar sa dam muzica mai incet.....auzi sa dai muzica mai incet la nunta :)) unde am facut eu la 12.30 am taiat tortul iar pana pe la 2.30 s-a tot plecat ........pe muzica bineanteles. La cetate mi-au zis de atunci ca la 1 e obligatoriu sa terminam...Nicaieri nu am auzit de nici o taxa pt prelungire..

MaryT
31.05.2007, 15:26:48
E super la Alpin dar vezi sa discuti despre aerul conditionat ca anul trecut au fost ai mei la o nunta acolo si au murit de cald pt ca aerul conditionat era contra cost (nu stiu cati euro/ora) iar mirii nu au dorit sa plateasca asa ca s-a cam incins atmosfera la propriu. Cat despre ora de incheiere toti sunt obligati de primarie sa termine la 1 noaptea cel tarziu pentru a nu tulbura linistea ...cand cautam rest la anturaj mi-au zis ca dupa 1 putem sta dar sa dam muzica mai incet.....auzi sa dai muzica mai incet la nunta :)) unde am facut eu la 12.30 am taiat tortul iar pana pe la 2.30 s-a tot plecat ........pe muzica bineanteles. La cetate mi-au zis de atunci ca la 1 e obligatoriu sa terminam...Nicaieri nu am auzit de nici o taxa pt prelungire..

:)>- stiu problema cu aerul conditionat.../:) ..ne-a zis-o toata lumea...:-SS .si i-am zis miresicului :[email protected] ca daca o sa imi fie cald o sa ma schimb si ma duc la piscina si gata nunta..:)) ...dar mandrul meu a zis ca nu o sa fie nici o problema ca rezolva el...:)>- ..

iulia
31.05.2007, 15:28:34
:)>- stiu problema cu aerul conditionat.../:) ..ne-a zis-o toata lumea...:-SS .si i-am zis miresicului :[email protected] ca daca o sa imi fie cald o sa ma schimb si ma duc la piscina si gata nunta..:)) ...dar mandrul meu a zis ca nu o sa fie nici o problema ca rezolva el...:)>- ..

Ar fi in stare sa vina cu frunza de palmier, sa iti faca aer.... :D

MaryT
31.05.2007, 15:36:13
Cu siguranta o sa iasa bine Katy ...
pai de aia zic rentabil la Alpin ..ca noi am facut niste calcule cu celelate restaurante din bv...ca nr. de locuri..ca meniu..facilitati...etc..si este cel mai fain si economic. sa zic asa ( eu care nu prea fac economie deloc L-) )..
ca sala asa cum e ea aranjata e bestiala..si plus pianul :rockon: !!!

tu cati invitati o sa ai??

iulia
31.05.2007, 15:37:39
pai de aia zic rentabil la Alpin ..ca noi am facut niste calcule cu celelate restaurante din bv...ca nr. de locuri..ca meniu..facilitati...etc..si este cel mai fain si economic. sa zic asa ( eu care nu prea fac economie deloc L-) )..

Pai la pian o rogi pe Anca sa vina sa va unga la suflet.... :)

MaryT
31.05.2007, 15:45:37
Pai la pian o rogi pe Anca sa vina sa va unga la suflet.... :)

chiarrrrrrrrrrrrrrr
la pian canta anca????
anca canti si la nunti?????????
fara misto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

iulia
31.05.2007, 16:10:09
chiarrrrrrrrrrrrrrr
la pian canta anca????
anca canti si la nunti?????????
fara misto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pai si anca si sotul ei sunt pianisti.... ce frumos...... >:D<
Si daca o rogi pe irina, iti canta la vioara. Si ea si sotul ei....

Zi si tu Mary.... ce de talente in Brasov.... :x

MaryT
31.05.2007, 16:13:12
pai si anca si sotul ei sunt pianisti.... ce frumos...... >:D<
Si daca o rogi pe irina, iti canta la vioara. Si ea si sotul ei....

Zi si tu Mary.... ce de talente in Brasov.... :x

da iulia....irina stiu ca,canta la vioara dar nu e chiar pe gustul meu vioara.....in schimb daca nu reusim cu Alexandrina Hristov in mod sigur o sa luam pe cineva sa interpreteza la pian cateva piese....>:D< ..m-am cam gandit eu la cineva da sa intre pe forum sa imi raspunda >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Katy
01.06.2007, 08:31:46

Sper si eu sa iasa frumos. Ai poze de la Alpin cum e sala aranjata pt nunta? Poate le atasezi si tu :P Eu ma gandeam ca restaurantele din Poiana sunt foarte scumpe, dar serios vorbind, este foarte misto cat ti-a iesit meniul si mai ales toate facilitatile de care dispuneti. O sa ai o nunta superba... mai ales pianul ala o sa fie foarte cautat \:D/ \:D/ \:D/
Eu am in jur de 130 de invitati, dar stii si tu cum e... niciodata nu vin toti.

PS: Am vazut poza atasata de tine. E superb acolo, mai ales cu un scaun rosu si unul auriu. Sper sa rezolvi problema cu AC. Ar fi f naspa pt toti, mai ales ca ai nunta in iulie.

MaryT
01.06.2007, 14:10:46
Sper si eu sa iasa frumos. Ai poze de la Alpin cum e sala aranjata pt nunta? Poate le atasezi si tu :P Eu ma gandeam ca restaurantele din Poiana sunt foarte scumpe, dar serios vorbind, este foarte misto cat ti-a iesit meniul si mai ales toate facilitatile de care dispuneti. O sa ai o nunta superba... mai ales pianul ala o sa fie foarte cautat \:D/ \:D/ \:D/
Eu am in jur de 130 de invitati, dar stii si tu cum e... niciodata nu vin toti.

PS: Am vazut poza atasata de tine. E superb acolo, mai ales cu un scaun rosu si unul auriu. Sper sa rezolvi problema cu AC. Ar fi f naspa pt toti, mai ales ca ai nunta in iulie.

tananananana..:-" :-"
am modificat data !!!!;)) ;)) ;))
ca sa fim siguri ca nu avem probleme .:[email protected] .sa cumparam la invitati
roll-on am modificat data...:D
se decaleaza cu o luna..<:-P <:-P <:-P
7 iunie 2008 o sa fie ziua cea mareeeeeee...:rocking: :rockon:

Katy
01.06.2007, 15:06:15
ca sa fim siguri ca nu avem probleme .:[email protected] .sa cumparam la invitati

OOOOO, super!!! Cu cat mai repede, cu atat mai bine :D Stii ce vroiam sa te intreb?! Ai vorbit deja la bisericuta de lemn din Poiana? Stii cumva cat va ia pt nunta? Si mie imi place acolo tare mult. Ma bate gandul sa merg acolo :-? :-\

MaryT
01.06.2007, 15:13:37
OOOOO, super!!! Cu cat mai repede, cu atat mai bine :D Stii ce vroiam sa te intreb?! Ai vorbit deja la bisericuta de lemn din Poiana? Stii cumva cat va ia pt nunta? Si mie imi place acolo tare mult. Ma bate gandul sa merg acolo :-? :-\

nu am fost inca ca e prea devreme...
mai e o miresica care vrea acolo.cam_dxb..nu stiu daca ea s-a interesat dar da-i un PM si vezi ce iti zice..poate stie..>:D<

Katy
01.06.2007, 15:38:17
nu am fost inca ca e prea devreme...
mai e o miresica care vrea acolo.cam_dxb..nu stiu daca ea s-a interesat dar da-i un PM si vezi ce iti zice..poate stie..>:D<

Ok, o sa incerc! Sper sa ma descurc... ;)) ;)) Mie mi-ar placea si la Biserica Neagra.

MaryT
01.06.2007, 15:50:13
:-?
Ok, o sa incerc! Sper sa ma descurc... ;)) ;)) Mie mi-ar placea si la Biserica Neagra.

`da din cate stiu eu e catolica..:-? sau nu stiu eu bine?#-o ..sa imi fie rusine..:-"

Katy
01.06.2007, 17:49:43
:-?

`da din cate stiu eu e catolica..:-? sau nu stiu eu bine?#-o ..sa imi fie rusine..:-"

Da, este catolica, =D> dar nu e nici o problema, viitorul sot e catolic! Inca nu ne-am hotarat unde sa facem. Nuntile de la catolici imi plac mai mult si mi se par mai frumoase. In plus este tatal cel care conduce mireasa la altar :x

PS: Cred ca iar deviem de la subiect =))

iulia
01.06.2007, 17:51:35
Da, este catolica, =D> dar nu e nici o problema, viitorul sot e catolic! Inca nu ne-am hotarat unde sa facem. Nuntile de la catolici imi plac mai mult si mi se par mai frumoase. In plus este tatal cel care conduce mireasa la altar :x

si mai si canta marsul...
se ridica toti in picioare...
se uita la tine
si zic wow

eh... frumos....

si al meu sot e catolic. Si facem nunta la ortodocsi. Ma cam oftic acum... :(

Katy
01.06.2007, 18:01:00
si mai si canta marsul...
se ridica toti in picioare...
se uita la tine
si zic wow

eh... frumos....

si al meu sot e catolic. Si facem nunta la ortodocsi. Ma cam oftic acum... :(

:)) Asa ma gandeam si eu... Trebuie sa ma interesez de preturi si mai ales daca au liber pe 7 oct.
De ce nu faci doua cununii, Iulia? :) Una ortodoxa aici si una catolica in Italia. Ce zici?! :-?

iulia
01.06.2007, 19:28:13
:)) Asa ma gandeam si eu... Trebuie sa ma interesez de preturi si mai ales daca au liber pe 7 oct.
De ce nu faci doua cununii, Iulia? :) Una ortodoxa aici si una catolica in Italia. Ce zici?! :-?

o civila in italia, o cununie in biserica in ro, una in italia iar... hehehe

devine un hobby.... :D

Cristina_bv
01.06.2007, 20:03:14

Hello!!

Primul meu mesaj postat pe bv....si sper sa nu te supar prea tare.:-s ..
Vezi putin daca pe 7 iunie 2008 se fac nunti. Anul acesta de ex, de pe 4 iunie incepe Postul Sf. Apostoli. Cred ca si la anul pe 7 este tot post. Sper sa ma insel...dar totusi ia in calcul.
Pup:*

CrisB
01.06.2007, 20:35:59
Hello!!

Vezi putin daca pe 7 iunie 2008 se fac nunti. Anul acesta de ex, de pe 4 iunie incepe Postul Sf. Apostoli. Cred ca si la anul pe 7 este tot post. Sper sa ma insel...dar totusi ia in calcul.

se poate obtine derogare de la mitropolie, totul se rezolva la noi, mai ales cu bani

Cristina_bv
01.06.2007, 21:02:16
se poate obtine derogare de la mitropolie, totul se rezolva la noi, mai ales cu bani
Ei da..Vorbesti serios?? :O :O E prima data cand aud asta...chiar asa s-a ajuns??? Da mitropolia acorduri din astea de dragul banilor, tocmai cand doi tineri cer binecuvantare de la doamne-doamne??? Mi se pare..trist..ce sa mai zic..:-s

MaryT
04.06.2007, 08:28:41
Hello!!

;)) ;)) ..pe 23-28 iunie o sa fie la anu`

Multumesc oricum !!!!

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului de carne (2-8 martie)
In Postul Sfintelor Pasti (10 martie - 26 aprilie)
In Saptamana Luminata (27 aprilie - 3 mai)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (23-28 Iunie)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

In iunie 2006 se pot face nunti pe 7 si pe 21.
Noi am ales 7 !!!

bafta :*

iulia
04.06.2007, 11:46:57
In iunie 2006 se pot face nunti pe 7 si pe 21.
Noi am ales 7 !!!

bafta :*

Poate e vorba de 2008.... :D:D:D:D

MaryT
04.06.2007, 13:27:34
Poate e vorba de 2008.... :D:D:D:D

=)) =)) =)) =)) clarrrrrrrrr !!!!
;)) ;))

Andy
04.06.2007, 20:18:49
Recomand calduros clubul Discover din Eliana Mall. Super pret.....si sala....perfecta pentru o nunta! Pentru toate buzunarele! Mergi sa vezi, o sa-ti placa!

iulia
05.06.2007, 10:37:12
Recomand calduros clubul Discover din Eliana Mall. Super pret.....si sala....perfecta pentru o nunta! Pentru toate buzunarele! Mergi sa vezi, o sa-ti placa!

Si marmota impacheta ciocolata.... :D

andreeamaria
18.06.2007, 15:31:57
salut ! Si eu am nunta in brasov pe 2 iunie 2007 la restaurantul " Serban " pe langa Metrom , am inteles ( eu nu sunt din Brasov ) . Ce parere aveti de acesta locatie, am dat deja avans 1000 ron si am contractat si lautarii cu 2300 ron. Pe mine ma mai intereseaza acum o firma care sa se ocupe de filmat, fotografiat si decorat. Stie cineva vreo firma pe care sa o poata recomanda??? Daca va pot ajuta cu ceva va rog sa-mi scrie-ti pe adresa [email protected] ([email protected])

la care salon ai avut nunta?si eu am la anu in salonu visiniu.pune niste poze sa le vad si eu.
ai fost multumita de servire?
ce firma s-a ocupat de nunta si ai fost multumita?
casa de piatra si multa fericire.

MaryT
19.06.2007, 06:37:46
la care salon ai avut nunta?si eu am la anu in salonu visiniu.pune niste poze sa le vad si eu.
ai fost multumita de servire?
ce firma s-a ocupat de nunta si ai fost multumita?
casa de piatra si multa fericire.

cu siguranta nu iti mai raspunde caci nu a mai intrat de nu stiu cand miresica respectiva...:-" :-"

CONT_INCHIS_11991
05.07.2007, 08:23:40
Pentru cine e sau va fi interesat/a, la Alpin sunt doua sali. Restaurantul are pana la 150 de locuri si pe o parte a salii sunt doar separeuri, deci e o problema pentru ca unii invitati ar fi cam separati de restul si fara prea mult contact vizual... Sala cealalta e cea de conferinte, mult mai mare, foarte spatioasa. Incap peste 300 de oameni. Ei spun ca pentru sala asta trebuie sa ai de 150 de invitati in sus si, desi cred ca se poate aranja pana pe la 120, s-ar putea ca in cazul asta sala sa para cam mare si goala...
Altfel, meniul este intre 120-150 RON, in functie de ce alegeti in el. Vazusem un mesaj anterior in care se spunea ca ar putea fi probleme cu aerul conditionat care este contracost. Cei de acolo ne-au asigurat ca nu este asa, ca aerul conditionat functioneaza si nu costa. Chirie pe sala nu exista, avansul trebuie sa fie de minim 10% din suma totala si se mai cere un procent (nu ne-au specificat exact cat aseara) pentru chelneri. Cam asta ar fi cu Alpinul.

MaryT
05.07.2007, 09:50:18
Pentru cine e sau va fi interesat/a, la Alpin sunt doua sali. Restaurantul are pana la 150 de locuri si pe o parte a salii sunt doar separeuri, deci e o problema pentru ca unii invitati ar fi cam separati de restul si fara prea mult contact vizual... Sala cealalta e cea de conferinte, mult mai mare, foarte spatioasa. Incap peste 300 de oameni. Ei spun ca pentru sala asta trebuie sa ai de 150 de invitati in sus si, desi cred ca se poate aranja pana pe la 120, s-ar putea ca in cazul asta sala sa para cam mare si goala...
Altfel, meniul este intre 120-150 RON, in functie de ce alegeti in el. Vazusem un mesaj anterior in care se spunea ca ar putea fi probleme cu aerul conditionat care este contracost. Cei de acolo ne-au asigurat ca nu este asa, ca aerul conditionat functioneaza si nu costa. Chirie pe sala nu exista, avansul trebuie sa fie de minim 10% din suma totala si se mai cere un procent (nu ne-au specificat exact cat aseara) pentru chelneri. Cam asta ar fi cu Alpinul.

de Alpin e scris mai sus, mai mult...ptr. chelneri sunt 10 % :-" :-" :-"
iar noi am dat avansul 3000 RON si se incheie contract...iar anul trecut au fost probleme cu aerul conditionat,acum nu mai sunt dupa cum am scirs mai sus.;)) ;))

CrisB
06.07.2007, 21:34:07

Uite acum merg sa vad, nunta cu public, oare se vand si bilete in fata?
Cei care merg la film trec printre meseni?

iulia
06.07.2007, 22:28:15

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Cu chitanta domne, cu chitanta.... :)) :))

MaryT
07.07.2007, 09:31:17

si ar fi culmea sa le dea si plic ptr. dar =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

CrisB
10.07.2007, 11:10:42
Buna fetelor! va mai rog depuneti un efort!
dupa cununia civila (care in alta zi decat nunta) unde putem merge cu familia? undeva apropape unde se ajunge pe jos: taverna, sirul vamii,
cum e la president?

oana_bomboana
10.07.2007, 11:15:16
dupa cununia civila (care in alta zi decat nunta) unde putem merge cu familia? undeva apropape unde se ajunge pe jos: taverna, sirul vamii,
cum e la president?
Depinde de buget: mie la Sirul Vamii mi s-a parut scump... E parerea mea... La Prezident nu am fost, Eu m-am simtit bine si la Regal langa Iulia. (e intim, poti face masa de cate persoane vrei, fetele sunt dragutze, musica in surdina faina, preturi normale...) sau milenium...

Te pup!

MaryT
10.07.2007, 11:20:38
cum e la president?

la president nu stiu...habar nu am...
dar Ambasador pe Republicii e super..preturi aceptabile,servire ireprosabila...

CrisB
10.07.2007, 13:09:25

cu exceptia florilor de plastic, intotdeauna bag vaza sub masa, nu le suport

CrisB
10.07.2007, 13:21:46
La Casa Hirscher e intrarea din spate ? credeam ca e vorba de cramele de la Hirscher

Jaclina
11.07.2007, 12:33:59
buna miresicilor!!! :) eu sunt fetita noua pe aici:)
kiar daka va citesk mesajele de vre-o 2 luni, akum este prima data kand poztez pe sait. Eu ma kasatoresk in oktombrie, si am ales ka lokatie restaurantul de la hotelul CAPITOL. Ati fost la vre-o nunta akolo? ati vazut kum este? :-?
astept ku nerabdare sa imi skrieti....

MaryT
11.07.2007, 13:19:00
kiar daka va citesk mesajele de vre-o 2 luni, akum este prima data kand poztez pe sait. Eu ma kasatoresk in oktombrie, si am ales ka lokatie restaurantul de la hotelul CAPITOL. Ati fost la vre-o nunta akolo? ati vazut kum este? :-?

bine ai venit printre noi.

la Capitol nu am fost la nunta dar au fost niste prieteni si s-au simtit foooarte bine....mai multe nu iti pot spune...

oana_bomboana
11.07.2007, 14:25:46
Draga Laclina,
Bine ai venit... Am fost la o nunta acolo... e frumos... depinde f mult cum iti aranjezi sala... Sunt niste stalpi in sala si nu poti sa vezi-i vezi de toti...
Mancarea e tare buna...
Altceva... poate mai stiu miresicile...>:D<

CrisB
12.07.2007, 06:42:26
Depinde de buget: mie la Sirul Vamii mi s-a parut scump... E parerea mea... La Prezident nu am fost, Eu m-am simtit bine si la Regal langa Iulia. (e intim, poti face masa de cate persoane vrei, fetele sunt dragutze, musica in surdina faina, preturi normale...) sau milenium...

Te pup!

unde e Regal? la milenium ne-am gandit si noi ieri, cred ca acolo megem

CrisB
12.07.2007, 06:43:42

Buna, bine ei venit!>:D<

Monny
12.07.2007, 06:52:11
Cri dar voi azi dupa cununia civila mai mergeti la vreun restaurant?

oana_bomboana
12.07.2007, 07:55:36
E chiar vis-a-vis de Iulia. Pe coltul celalalt. Mai sus de statia de pe Balcescu...Nu stiu adresa exacta... stai ca mai uit pe net... Grigore Dinicu 2

iulia
13.07.2007, 15:55:18
Ola, ma simt obligata sa va spun parerea mea despre Restaurant/hotel Belvedere bv.

Am ales acel restaurant datorita locatiei: splendida.

Sala e ideala ptr nunti nu f mari: max 120 de persoane.
Personalul e f bine ales - dupa parerea mea. Sunt f saritori, mi-au raspuns la intrebari mereu, si extremi de politicosi. M-au ajutat si cand nu era cazul: la punerea place/cardurilor - dupa schite f precise, la primirea invitatilor - ei ii redirectionau.

Mancarea a fost EXCELENTA si din belsug.

La 108 persoane am avut 5 chelneri si un barman. S-a servit promt, stabilind inainte la ce ora trebuie servite felurile de mancare - si f repede. Nici nu ii simteai in sala.

din pacate am si cateva minusuri. Initial era ideea sa nu fie sticle pe masa, ca sa nu imi strice aranjementul, si urmau sa serveasca in pahar. Dar nu au facut fata. Asa ca sticlele tot au fost pe masa.....

Desi restaurantul e dotat cu aer conditionat, a fost cald in sala. Daca mai si dansai putin, transpirai instantaneu.

Un alt minus - sesizat doar de sotul meu si italienii cunoscatori - vinul alb era cam cald. La romani nu prea conta... :)

Si fara sa arat pe nimeni cu degetul.... au cam disparut subit sticle de sampanie si vin rosu. Asta poate fi doar o supozitie.

Ar fi bine daca fiecare din noi am spune dupa nunta cum ni s-a parut restaurantul.

Per ansamblu, din nota maxima 10 as da un 8.5 restaurantului la nivel de prestatie. Sau 4 stele din 5.

PS: aveam si 2 camere in hotel. Sunt WOOOOOOOOOOOOW

oana_bomboana
13.07.2007, 15:59:07
Gata!
S-a facut... Cine e urmatoarea? CrisB, asteptam detalii despre restaurant... Mai poti iubita??:">

MaryT
13.07.2007, 16:07:49
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Ola, ma simt obligata sa va spun parerea mea despre Restaurant/hotel Belvedere bv.

bravo Iulia.=D> =D> =D> =D> ..cred ca viitoarele miresici de la belvedere iti vor multumi..

iulia
13.07.2007, 16:10:36

bravo Iulia.=D> =D> =D> =D> ..cred ca viitoarele miresici de la belvedere iti vor multumi..

sunt f exigenta si critica. Asta spune mult. o:-):>:)>-:D

cinderella
13.07.2007, 16:52:11

Subscriu! Buna idee- sa povestim cum a fost la restaurant sa stie si celelalte miresici!:)

Monny
14.07.2007, 06:47:02
E super ideea :)>- :)>- :)>- :)>- :)>-

hanna
14.07.2007, 19:04:40
Buna ziua la toata lumea,

Sunt posesoarea unui inel de logodna (ieri m-a cerut de nevasta) si ma uitam sa vad ce optiuni avem pentru restaurant in sau langa Brasov. Ne-ar interesa un restaurant cu mese rotunde...stiti vre unul? SI inca o intrebare, inainte cu cat se rezerva restaurantul? Noi am vrea la anul, pe vremea asta.

cinderella
14.07.2007, 21:47:29

Sunt posesoarea unui inel de logodna (ieri m-a cerut de nevasta) si ma uitam sa vad ce optiuni avem pentru restaurant in sau langa Brasov. Ne-ar interesa un restaurant cu mese rotunde...stiti vre unul? SI inca o intrebare, inainte cu cat se rezerva restaurantul? Noi am vrea la anul, pe vremea asta.

Felicitari!!!Cred ca esti super fericita!!!
Bine ai venit printre noi!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Pai eu pot sa iti spun ca la Aro in salonul albastru unde facem noi nunta au mese rotunde, insa ai niste costuri aditionale pe care alte restaurante nu le percep; am mai scris despre asta pe undeva....(baga chirie si taxa de sunet..)
Sunt multe restaurante frumoasa, stiu ca mie mi-a placut mult Belvedere! Si mai sunt si in Poiana sau la Rasnov...depinde unde vrei. Citeste tot subiectul asta cu restaurantele si daca tot nu te lamuresti, intra pe offtopicul miresicilor din BV!

hanna
14.07.2007, 23:24:01
Felicitari!!!Cred ca esti super fericita!!!
Bine ai venit printre noi!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Pai eu pot sa iti spun ca la Aro in salonul albastru unde facem noi nunta au mese rotunde, insa ai niste costuri aditionale pe care alte restaurante nu le percep; am mai scris despre asta pe undeva....(baga chirie si taxa de sunet..)
Sunt multe restaurante frumoasa, stiu ca mie mi-a placut mult Belvedere! Si mai sunt si in Poiana sau la Rasnov...depinde unde vrei. Citeste tot subiectul asta cu restaurantele si daca tot nu te lamuresti, intra pe offtopicul miresicilor din BV!

Fericita???????????? Super fericita. A fost ceva neasteptat. O sa va povestesc cum a fost (dar nu stiu exact la ce sectiune ;)) ), acum cand am intrat si eu in "clubul" vostru.

A citit tot subiectul cu restaurantele din Brasov (in 2 zile) si mi-am format o parere dar doream sa aflu de o sala cu mese rotunde in afara de Casa Armatei.
Am citit ce taxe impun cei de la Aro. Am vazut si ceva poze cu sala albastra (la tine) dar nu este pe gustul nostru pt ca este prea albastra dar in rest este superba. Mi-ar placea mult sa vad poze de la Belvedere (Iulia stiu ca a facut nunta la inceputul lunii acesteia - v-am zis ca am citit aproape toate subiectele ;)) ).

Referitor la offpic-ul, o sa tot fiu prezenta acolo. V-a trebui sa tin pasul cu voi ca scrieti 10 pagini pe zi :)) .

Multumesc mult si mai astept pareri.

iulia
15.07.2007, 01:52:29
Am citit ce taxe impun cei de la Aro. Am vazut si ceva poze cu sala albastra (la tine) dar nu este pe gustul nostru pt ca este prea albastra dar in rest este superba. Mi-ar placea mult sa vad poze de la Belvedere (Iulia stiu ca a facut nunta la inceputul lunii acesteia - v-am zis ca am citit aproape toate subiectele ;)) ).

Felicitaaaaaaaaaaari.

Vad ca sunt deja faimoasa... :)) O sa pun poze de la belvedere cat de curand. Acolo nu au mese rotunde... :(

Mai scrie, mai scrie - ca ne placi... :D:D:D

cinezee
15.07.2007, 03:37:11
Fericita???????????? Super fericita. A fost ceva neasteptat. O sa va povestesc cum a fost (dar nu stiu exact la ce sectiune ;)) ), acum cand am intrat si eu in "clubul" vostru.

A citit tot subiectul cu restaurantele din Brasov (in 2 zile) si mi-am format o parere dar doream sa aflu de o sala cu mese rotunde in afara de Casa Armatei.

Referitor la offpic-ul, o sa tot fiu prezenta acolo. V-a trebui sa tin pasul cu voi ca scrieti 10 pagini pe zi :)) .

Multumesc mult si mai astept pareri.

poti scrie la off topicul miresicilor de bv...acolo se vb de toateeee....chiar daca nu tii pasa de la inceput ....dar macar scrii din cand in cand ..si citesti cand apuci ...in weekend e mult mai lent

bine ai venit >:D<

oana_bomboana
15.07.2007, 19:37:05

Felicitari Hanna!!! >:D<>:D<>:D<
Si bine ai venit!!!
Din cate stiu eu mese rotunde sunt la Rest chinezesc din Piata Sfatului... Oricum sunt firme care iti pot aduce mese rotunde oriunde vrei... asa ca... depinde de voi...
Spor la pregatiri!!!

hanna
15.07.2007, 20:44:03
Si bine ai venit!!!
Din cate stiu eu mese rotunde sunt la Rest chinezesc din Piata Sfatului... Oricum sunt firme care iti pot aduce mese rotunde oriunde vrei... asa ca... depinde de voi...
Spor la pregatiri!!!

Nu am stiut ca sunt firme care iti pot inchiria mese. O sa dau un search pe google sa vad... sper sa gasesc in Brasov:-SS. Dar crezi ca daca imi place o sala care nu are mese rotunde, ar fi o problema pentru ei sa le scoata pe ale lor si sa puna de care aduc eu?

oana_bomboana
15.07.2007, 20:50:20
Nu am stiut ca sunt firme care iti pot inchiria mese. O sa dau un search pe google sa vad... sper sa gasesc in Brasov:-SS. Dar crezi ca daca imi place o sala care nu are mese rotunde, ar fi o problema pentru ei sa le scoata pe ale lor si sa puna de care aduc eu?
Nu stiu sa-ti spun... depinde de sala. Firma de pe Ecaterina Varga stiu sigur ca inchiriaza ca am fost la ei...

cinderella
15.07.2007, 20:50:56

As vrea sa iti dau un sfat...cand incepi sa iti visezi nunta, nici nu-ti dai seama cate cheltuieli presupune...asa ca, sfatul meu este ca daca tii neaparat la mese rotunde sa cauti un restaurant care are mese rotunde si sa le elimini din start pe cele care nu au si unde ar trebui sa inchiriezi tu...

Iti spun asta pentru ca si eu la inceput am vrut si aia si din cealalta, ziceam ca nu ma zgarcesc la asta si nici la cealalta...dar din pacate a trebuit sa renunt la unele capricii si, desi imi pare rau, asta e....

oana_bomboana
15.07.2007, 20:54:03
As vrea sa iti dau un sfat...cand incepi sa iti visezi nunta, nici nu-ti dai seama cate cheltuieli presupune...asa ca, sfatul meu este ca daca tii neaparat la mese rotunde sa cauti un restaurant care are mese rotunde si sa le elimini din start pe cele care nu au si unde ar trebui sa inchiriezi tu...

Iti spun asta pentru ca si eu la inceput am vrut si aia si din cealalta, ziceam ca nu ma zgarcesc la asta si nici la cealalta...dar din pacate a trebuit sa renunt la unele capricii si, desi imi pare rau, asta e....

Subscriu!!!!

cinderella
15.07.2007, 20:58:49
Subscriu!!!!

Eu visam sa avem caleasca la nunta sau limuzina...dar sunt atat de scumpe incat nu am renuntat. Ai mei sunt inca in cautari pt un transport miri mai deosebit, dar nu cred ca vom gasi...
De asemenea, eram sigura ca o sa am fantana de ciocolata si mini bar cu cocktailuri. Sunt insa pe "standby", pt ca deocamdata am cheltuit mai mult cu anumite lucruri si pana nu ne facem niste calcule, nu ne bagam la astea...
Iar decoratiunile mie mi se par enorm de scumpe...mie oricum imi place cat mai simplu; dar mi-ar fi placut sa fie mult voal sau tull, lumanarele, flori...vroiam sa aranjez si la biserica, dar cand vad ce preturi se practica, am renuntat la multe. O sa fie simplu si frumos; eu vroiam si simplu si sofisticat...dar nu se poate...[-(

oana_bomboana
15.07.2007, 21:08:15
Eu visam sa avem caleasca la nunta sau limuzina...dar sunt atat de scumpe incat nu am renuntat. Ai mei sunt inca in cautari pt un transport miri mai deosebit, dar nu cred ca vom gasi...
De asemenea, eram sigura ca o sa am fantana de ciocolata si mini bar cu cocktailuri. Sunt insa pe "standby", pt ca deocamdata am cheltuit mai mult cu anumite lucruri si pana nu ne facem niste calcule, nu ne bagam la astea...
Iar decoratiunile mie mi se par enorm de scumpe...mie oricum imi place cat mai simplu; dar mi-ar fi placut sa fie mult voal sau tull, lumanarele, flori...vroiam sa aranjez si la biserica, dar cand vad ce preturi se practica, am renuntat la multe. O sa fie simplu si frumos; eu vroiam si simplu si sofisticat...dar nu se poate...[-(

Sigur o sa fie nunta ta de vis...
Adevarul e ca noi visam una si alte dar ajungem la bani si incepem sa taiem...:x

cinderella
15.07.2007, 21:26:55
Sigur o sa fie nunta ta de vis...
Adevarul e ca noi visam una si alte dar ajungem la bani si incepem sa taiem...:x

Sper sa fie de vis nunta mea, ca toate ne dorim asta!!
Asa e...mai taiem, mai adaugam,iar mai taiem...oricum, suntem offtopic (eu am inceput, stiu). :-p

hanna
16.07.2007, 22:57:40

Iar offtopic, asa este ai dreptate. O sa incerc sa fiu mai realista.Mersi mult de sfat. Este ff greu sa imi dau seama pt ca nu sunt in Romania. Sunt sigura ca o sa ma loveasca realitatea si o sa tai si eu de nu es drept si adevarat.Multumesc inca o data

sultanica
16.07.2007, 23:32:25
Si bine ai venit!!!
Spor la pregatiri!!!

Mese rotunde sunt si la ITC, la Pensiunea Floarea Soarelui( fosta cantina Metrom, care arata f. bine, pacat ca e putin porea joasa....), la rest. Anturaj....si cred ca mai sunt...

sultanica
16.07.2007, 23:41:26

Irina, sunt si firme care practica preturi de bun simt si servicii de calitate...Conditia esentiala este insa sa nu doresti sa schimbi "si balamalele usii de la local" sau cine stie ce culori de fete de masa sau nu stiu ce culori de huse de scaune.... aceste pretentii in general se pot indeplini dar asa cum ziceati si voi "pe bani multi".
Un decor simplu dar in acelasi timp de bun gust si elegant se poate realiza si cu un buget mai modest.