PDA

Versiunea completa : Cununie religioasa Arad

adriana_m
27.07.2007, 10:44:55
Topic pentru biserici din Arad, recomandari biserici, preoti, preturi de oficializare a cununiei religioase Arad...

Andreea_arad
27.07.2007, 11:31:46
La Biserica Ortodoxa din Aradul Nou am platit 75 ROn cununia si corul e 150 ron. Eu zic ca nu e foarte mult. Cat despre preoti la cununia religioasa la noi vor fi aceia care i-au cununat pe parintii mei si m-au botezat pe mine. E o chestie sentimentala.

nirona
27.07.2007, 13:29:44
eu sunt baptista ...la noi e gratis....(bine c-am scapat de-o cheltuiala)...;-)

hbiutza
27.07.2007, 14:06:22
eu inca n-am platit nici o taxa, urmeaza $-) . iar coru ma costa 250 la catedrala ortodoxa veche

Andreea_arad
27.07.2007, 14:15:00
Asa a platit si prietenuta mea la catedrala. Oricum slujba de cununie o platesc nasii :D acolo macar scapam noi :D

hbiutza
27.07.2007, 14:21:04
Asa a platit si prietenuta mea la catedrala. Oricum slujba de cununie o platesc nasii :D acolo macar scapam noi :D
dar ceva taxa la biserica nu a platit?

Andreea_arad
27.07.2007, 15:15:41
de asta nu stiu sa iti spun, din cate stiu eu nasii platesc taxa de cununie la sfarsitul slujbei. Ramane sa stabilesti tu cu preotul exact cum se va intampla.

hbiutza
27.07.2007, 15:38:26
ok, mersi de info^:)^

Andreea_arad
27.07.2007, 15:39:55
Apopo de biserica. Ea a facut la catedrala veche si a avut biserica aranjata. A aratat super fain, intr-adevar a fost si cam mul, 100 de euro, dar a fost superb: covor rosu, lumanari, voaluri, super super

hbiutza
27.07.2007, 15:50:27
Apopo de biserica. Ea a facut la catedrala veche si a avut biserica aranjata. A aratat super fain, intr-adevar a fost si cam mul, 100 de euro, dar a fost superb: covor rosu, lumanari, voaluri, super super
si eu as putea sa fac, dar prefer sa pastrez stilul ortodox, fara aranjamente in biserica. asta apartine mai mult de catolici, daca ai vazut in filme:[email protected]

Andreea_arad
27.07.2007, 15:52:38
Da am vazut. Mie imi place in mod special la catolici cand duce tata mireasa la altar. Mi se pare super deosebit si fain.

nirona
27.07.2007, 16:16:57
si pe mine ma va lasa tata la altar....<:-P<:-P<:-Psper sa ma deie...=))

fortuna
28.07.2007, 00:21:36
eu stiam ca nasii trebuie sa plateasca la biserica. Voi ce duceti la biserica ?
mie preotul de la manastirea din Gai mi-a spus ca un litru de vin e suficient. Nu stiti trebuie duse prajituri sau suc sau altceva pentru preoti?
ati auzit ceva de genul acesta ?

Andreea_arad
29.07.2007, 10:48:47
Pai da nasii platesc taxa de cununie. La biserica eu o sa duc suc si prajituri si pentru preoti dar si pentru cor. Si vin inca nu mi-a spus cat sa duc, dar un litru ma gandesc si eu ca trebuie dus.

mili_tzutzu
30.07.2007, 10:15:46
Da 1 sticla de vin rosu, batista cu care te leaga si sa nu uitati certificatul de casatorie de la primarie fara ala nu se poate.Eu am vorbit inainte cu preotul la care mergem de obicei si nu am mai platit taxa de inscriere(sau ceva de genu , care am inteles ca este de 100 ron)si preotii sunt platiti apoi de nas la sfarsitul slujbei.

fortuna
27.08.2007, 14:36:21
la manastirea din gai nu mai are nimeni cununia religioasa ?

Andreea_arad
28.08.2007, 08:17:38
Din pacate nu stiu pe cine sa aiba la manastirea din gai, dar am fost la o cununie acolo si a fost foarte frumos. Mi-a placut foarte foarte mult!

zeke
13.09.2007, 11:38:51
Eu voi face cununia religioasa la Biserica Reformata de pe Eminescu. Eu sunt reformata, logodnicu e catolic, si ne-am zis ca facem cununia unde e mai scurt:)) :)) :)) . Inca nu stiu daca voi impodobi biserica, pote doar cu ceva flori, nu stiu daca merita doar pentru 15 min, plus ca nu stam foarte roz cu banutii.

happyday
13.09.2007, 13:18:44
"Eu voi face cununia religioasa la Biserica Reformata de pe Eminescu. "

deanna2002
15.01.2008, 14:26:11

poti sa-mi spui cu cine si-a impododbit biserica?cu ce firma?
si eu o am tot acolo si vreau sa o impodobesc...

merci

ALINUZA
15.05.2008, 21:49:48
fetelor,nu stiti se mai pune material in spatele mirilor in biserica?

ALINUZA
15.05.2008, 21:50:35
a...nu mai face nimeni cununia religioasa la catedrala noua de la podgoria?

zeke
16.05.2008, 10:21:13
Prietena mea va avea nunta la Catedrala noua, pe 14 inuie. Am intrebat-o dar mi-a spus ca nu stie#-o , dar va intreba:[email protected]

Laura08
04.08.2008, 21:51:14
ai scris cam de mult, dar nu am vazut pana acuma :)) nu stii de la ce firma au inchiriat respectivii covorul, lumanarile si astea? merci:">

raluruben
06.08.2008, 19:20:40
a...nu mai face nimeni cununia religioasa la catedrala noua de la podgoria?
Noi vom face nunta la Catdrala de la Podgoria.
Cat despre voalul din spate, eu am fost acum o saptamana la o nunta si trebuie doar batista.

diana_d_11
29.01.2009, 07:34:08
Buna fetelor,

cu riscul de a fi ridicole intrebarile mele :) , spuneti-mi si mie, ce cor se plateste la nunta ? Si cam de ce e nevoie la cununia religioasa? stiu ca vinul se duce, dar pe langa ec mai e ? Am auzit si de batiste, etc .
Mersi mult !

Diana

raluruben
29.01.2009, 10:37:29
Buna fetelor,

cu riscul de a fi ridicole intrebarile mele :) , spuneti-mi si mie, ce cor se plateste la nunta ? Si cam de ce e nevoie la cununia religioasa? stiu ca vinul se duce, dar pe langa ec mai e ? Am auzit si de batiste, etc .
Mersi mult !

Diana
Pentru cor vorbesti la Biserica la care faci nunta, nu stiu sa iti spun cat costa ca depinde unde faci. Poti alege corul Bisericii sau daca vrei mai mult de atat te poti interesa la Filarmonica.
La cununia religioasa trebuie sa ai certificatul de casatorie in original, verighetele, o sticla de vin rosu ca sa il beti atunci cand va da preotul binecuvantarea, o batista alba pentru legat si cam atat. Dar oricum atunci cand mergeti sa va programati intrebati preotul ca noi asa am facut.
Pupici >:D<

gabrieladg
30.01.2009, 21:01:39
ceau miresici,

noi facem slujba la biserica de la podgoria cu parintele mladin. suntem apropiati de el. Cu el am facut si logodna la biserica si a cuvantat foarte frumos. o sa tin slujba mai putin fiindca am facut deja logodna.

noi am platit taxa de cununie 50 lei si va mai trebui sa platim 30 lei taxa de foto-video. nasii intr-adevar platesc preotul, aia dupa cununie, am inteles ca se da cam 100 lei.

noi ne gandeam sa facem cu 3 preoti cununia.. ne mai gandim putin, trebuie sa tinem cont cat ii punem la cheltuiala si e nasi.:)

ne-am facit un total la 200 persoane cam cati vor fi si iese destul de mult.

succes la pregatiri.

pupici.

alexandra_paul
14.02.2009, 09:24:37
ai scris cam de mult, dar nu am vazut pana acuma :)) nu stii de la ce firma au inchiriat respectivii covorul, lumanarile si astea? merci:">

buna buna,
mi s pare sii mie mult 100 d euro,
eu am stalipsori imbracati, cu lumanari, covor rosu si satin pe jos si e 50 d euro...daca vrei scrie mi si ti trimit pm

ditE
14.02.2009, 10:31:07
buna buna,
mi s pare sii mie mult 100 d euro,
eu am stalipsori imbracati, cu lumanari, covor rosu si satin pe jos si e 50 d euro...daca vrei scrie mi si ti trimit pm
pe mine m-ar interesa covorul rosu pt biserica;-)
ai putea sa-mi dai pe pm mai multe info?
merci:*

new_tya
16.02.2009, 11:23:03
e adevarat ca se taxeaza decorarea Catedralei Noi de la Podgoria???? Nu stiti cat e tariful?

just_smile
26.02.2009, 12:17:42
Fetelor ajutati-ma si pe mine :) cand sa merg sa vorbesc si la biserica?mai am 8 luni pana la nunta,sa merg de pe acuma sau e prea devreme?

Anastacia
28.02.2009, 14:02:57
Fetelor ajutati-ma si pe mine :) cand sa merg sa vorbesc si la biserica?mai am 8 luni pana la nunta,sa merg de pe acuma sau e prea devreme?
Depinde la care biserica vrei sa te cununi ,la unele trebuie sa iti faci programare cu un an inainte ....cl putin eu am avut nunta in septembrie si programarea am facut-o in ianuarie ....deci ar fi bine sa te grabesti sa vezi !!!o:-)

raluruben
01.03.2009, 13:17:30
Ar fi bine sa mergi deja, august si septembrie sunt luni cu multe nunti deci locurile se ocupa repede. Eu pot sa iti spun ca am mers in ianuarie si nu am mai gasit loc la noua catedrala de la Podgoria.:*

BAN
02.03.2009, 21:21:10
Buna seara ma poate ajuta si pe mine cineva cum se procedeaza la cununia religioasa respectiv daca nasii sunt cei care platesc la biserica si cumpara vinul si piscoturile.

new_tya
02.03.2009, 22:45:24
Buna seara ma poate ajuta si pe mine cineva cum se procedeaza la cununia religioasa respectiv daca nasii sunt cei care platesc la biserica si cumpara vinul si piscoturile.
Din cate stiu eu la ortodocsi nu exista piscoturi.....cat despre vin..... nu stiu sa fie o regula stricta....stiu ca trebuie aduse la biserica verighetele, certificatul de casatorie, vinul si batista. In sarcina nasilor cad lumanarile de cununie si platitul preotilor dupa slujba

gabrieladg
10.03.2009, 19:43:00
ceau,

pentru cununia religioasa cand mergi sa faci programare platesti 2 taxe : 1 de foto-video si una de cununie
apoi nasii se ocupa de plata preotului/preotilor de lumanari, de materialul cu care va leaga(daca se cere la biserica) , batista, vinul, lumanarile nasilor.
daca doresti cor atunci trebuie sa vorbesti cu preotul care cununa sa vezi trebuie procedat.
sper ca am fost de folos.

AndreeaEugen
24.03.2009, 15:53:13
Buna fetelor,cam cu cat timp inainte trebuie programata ora la biserica ca sa poti alege ora dorita?Se taxeaza decorarea bisericii de la Podgoria?

BAN
26.03.2009, 19:20:56
Buna fetelor,cam cu cat timp inainte trebuie programata ora la biserica ca sa poti alege ora dorita?Se taxeaza decorarea bisericii de la Podgoria?
Buna Andreea o sa iti dai seama cine sunt si iti spun ca eu cind am fost in ianuarie la catedrala sa programam ora pentru data de 06.06.2009 ziua aceea deja era ocupata, binenteles si noi am mers din 2008 luna noiembrie pentru o notare provizorie.O seara placuta.

AndreeaEugen
28.03.2009, 09:59:43
Buna Andreea o sa iti dai seama cine sunt si iti spun ca eu cind am fost in ianuarie la catedrala sa programam ora pentru data de 06.06.2009 ziua aceea deja era ocupata, binenteles si noi am mers din 2008 luna noiembrie pentru o notare provizorie.O seara placuta.

Multumesc>:D<

AndreeaEugen
19.05.2009, 15:32:32
Buna fetelor!!!Am mai rezolvat o treaba si anume programarea de la cununia religioasa,asa...ca toate sa fie facute din timp;-):)>-

Ruxxi
12.06.2009, 13:48:09
Buna fetelor!!!Am mai rezolvat o treaba si anume programarea de la cununia religioasa,asa...ca toate sa fie facute din timp;-):)>-

se poate face programarea cu asa mult timp inainte?:O

stie cineva daca la biserica ortodoxa se poate face cununia daca eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu e reformat?:-s

new_tya
12.06.2009, 14:53:59

stie cineva daca la biserica ortodoxa se poate face cununia daca eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu e reformat?:-s
Cred ca trebuie sa intrebi la biserica unde vrei sa faci cununia...stiu un caz in care el tot asa era, reformat, iar ea ortodoxa, si a trebuit sa se boteze ortodox....dar tot la fel stiu caz cand erau ortodox-catolic si i-a cununat...de aia zic ca trebuie intrebat neaparat inainte, sa nu ai surprize...

raluruben
13.06.2009, 17:03:57

Trebuie sa vorbesti cu preotul care va va cununa si el iti va explica. Eu am nasi catolici, majoritatea preotilor nu iti accepta asa ceva, dar eu am vorbit cu parintele Tulcan de la vechea catedrala si el a spus ca daca acesti nasi sunt pe placul nostru atunci ei vor ramane. Deci depinde foarte mult si de preot.

zeke
19.06.2009, 12:34:25
Depinde de preot. Am o pereche de prieteni, din oradea, ea reformat el ortodox, si el vroia neaparat sa faca nunta la biserica ortodoxa, la un preot la care el tinea mult, doar ca el (preotul) nu a vrut sa-i cunune doar daca ea se boteza la ortodoxism... ea nu a vreut nici in ruptul capului... Ma rog ...circul de pe lume...
Ideea este ca in final s-au casatorit religios la biserica reformata, si fiecare si-a pastrat religia.

soon2BMrsSuciu
25.06.2009, 15:48:16
AndreeaEugen multumesc de informare....ce bine, si eu vreau sa ma duc sa imi rezerv...exact la catedrala de la Podgoria si tot ma gandeam sa-mi fac curaj sa intreb....mi-ai luat o piatra de pe suflet....poate in week ma si duc....

AndreeaEugen
26.06.2009, 08:47:23
AndreeaEugen multumesc de informare....ce bine, si eu vreau sa ma duc sa imi rezerv...exact la catedrala de la Podgoria si tot ma gandeam sa-mi fac curaj sa intreb....mi-ai luat o piatra de pe suflet....poate in week ma si duc....

Cu placere:)Doamna te acolo te trece in caiet.

soon2BMrsSuciu
06.08.2009, 15:23:49
am fost la catedrala de la Podgoria...m-a trecut "doamna" in caiet cu mentiunea ca in iarna pe cand iese calendarul nou trebuie sa ma duc ca sa-mi confirme programarea si cica ca sa platesc......(nu stiu cat)...

AndreeaEugen
06.08.2009, 17:05:27
am fost la catedrala de la Podgoria...m-a trecut "doamna" in caiet cu mentiunea ca in iarna pe cand iese calendarul nou trebuie sa ma duc ca sa-mi confirme programarea si cica ca sa platesc......(nu stiu cat)...

Cam despre 50-60 de lei este vorba,mi-a spus doamna de acolo.

BAN
09.08.2009, 13:33:00
Cam despre 50-60 de lei este vorba,mi-a spus doamna de acolo.
Buna Andreea taxa a fost de 50 lei in 2009 iar pe chitanta care o primesti de la ei este scris ca reprezinta donatie catedrala.

AndreeaEugen
10.08.2009, 10:10:08
Buna Andreea taxa a fost de 50 lei in 2009 iar pe chitanta care o primesti de la ei este scris ca reprezinta donatie catedrala.

Buna,asa a zis si doamna de acolo.mersi oricum

adeana
13.08.2009, 22:25:47
Stiti cumva de vreo taxa la Catedrala Catolica din Arad?
Am tot citit pe forumuri cum ca nu ar fi nicio taxa, doar daca doresc nasii sa contribuie cu o donatie.
Merci.

ditE
14.08.2009, 08:48:51
Stiti cumva de vreo taxa la Catedrala Catolica din Arad?
Am tot citit pe forumuri cum ca nu ar fi nicio taxa, doar daca doresc nasii sa contribuie cu o donatie.
Merci.
La catolici este o taxa fixa pt cununie - 150 Ron, dar iti da si chitanta...
Stiu sigur pt ca noi am avut cununia religioasa in 25 iulie la Catedrala Sf.Anton(cea de langa teatru) si cununia a costat 150 Ron + 50 Ron corul. Noi a mai trebuit sa platim inca 150 Ron si la biserica de care apatinem(unde platim cultul), pt ca nu apartineam de cea din centru...stiu k nu e corect k ne-au pus sa platim de 2 ori cununia,...dar a meritat...k e superba catedrala...
ti-am atasat si o poza cu catedrala...

bella_mirabela
22.08.2009, 17:42:14
si catedrala de la potgoria arata superb.
am fost la o nunta acolo si e superb.
va pup

adri_anne
25.08.2009, 10:05:05

Buna Soon2BMrsSuciu, am vazut ca ai nunta in data apropiata cu a mea, eu o am in 19.06 si vreau sa te intreb un lucru: oare nu e cumva postul Sf.Petru si Pavel? Si oare daca e, nu o sa fie "probleme" la biserica?

Sandra_Soleil
25.08.2009, 18:24:13
Buna fetelor!

Stie vreo miresica ce trebuie sa ducem la biserica in ziua nuntii?? eu sunt putin derutata deoarece am fost la o nunta la care le-au dat sa muste si din piscoturi inmuiate in miere (erau ortodocsi), pana atunci nu am mai vazut asta...Am inteles apoi ca parintele ( era defapt mitropolit) a facut slujba in intregime si a rostit toate legaturile. Si batista cu care se leaga mainile cam cat de mare - cat una normala?

Va pup pe toate

soon2BMrsSuciu
28.08.2009, 16:12:41
Buna Soon2BMrsSuciu, am vazut ca ai nunta in data apropiata cu a mea, eu o am in 19.06 si vreau sa te intreb un lucru: oare nu e cumva postul Sf.Petru si Pavel? Si oare daca e, nu o sa fie "probleme" la biserica?

buna...doamna de la catedrala nu stia sa-mi spuna, inca nu au calendarul pe anu viit. zicea ca in dec sa revin ca sa-mi confirme data....
am inteles ca si daca e post poti cere dispensa...asta sa fie de acord parintele......
o sa ma duc asadar in dec sau cand primesc calendarele sa vb si sa platesc.

raluruben
29.08.2009, 08:30:18
Buna fetelor!

Stie vreo miresica ce trebuie sa ducem la biserica in ziua nuntii?? eu sunt putin derutata deoarece am fost la o nunta la care le-au dat sa muste si din piscoturi inmuiate in miere (erau ortodocsi), pana atunci nu am mai vazut asta...Am inteles apoi ca parintele ( era defapt mitropolit) a facut slujba in intregime si a rostit toate legaturile. Si batista cu care se leaga mainile cam cat de mare - cat una normala?

Va pup pe toate
Noi am avut nunta in 22 august la Catedrala Veche, in afara de taxa de 30 de lei pe care am platit-o cand am facut rezervarea, a platit nasul 100 de lei la preot in ziua nuntii. La Biserica a trebuit sa avem cu noi obligatoriu certificatul de casa torie, o sticla de vin rosu, o batista pentru legat si perinita de verighete (ultimele doua le-am luat de la doamna care ne-a facut decoratiunile). Noi am mai luat in afara de astea orez si banuti ca sa le dam invitatilor sa arunce la iesirea din biserica. Nu am avut nici o problema ca am avut nasi catolici.
Singurul lucru cu adevarat enervant a fost ca nasul, fotograful si un prieten foarte bun au trebuit sa faca pe bodyguarzii ca sa imprastie cersetorii. Din momentul in care s-a terminat slujba au sarit pe noi :-& :-L .

adri_anne
29.08.2009, 09:41:46
buna...doamna de la catedrala nu stia sa-mi spuna, inca nu au calendarul pe anu viit. zicea ca in dec sa revin ca sa-mi confirme data....
am inteles ca si daca e post poti cere dispensa...asta sa fie de acord parintele......
o sa ma duc asadar in dec sau cand primesc calendarele sa vb si sa platesc.

Aha, ok, am inteles... Si eu am fost la Catedrala si mi-a zis doamna sa revin in decembrie. Nu stiam de acea dispensa, numai ca m-am gandit la alta chestie: daca o sa fie post, mi-e frica sa nu apara alte "probleme" cu invitatii, in sensul ca poate vor fi multi care mananca de post si se vor gasi nemultumiti; decat sa existe discutii pe aceasta tema am preferat sa schimb data nuntii. Am fost putin suparata ca data care am ales-o avea o semnificatie: se implineau exact 3 ani de cand eram impreuna si ar fi fost frumos sa sarbatorim cu nunta, dar... asta e. M-am obisnuit cu ideea ca o sa fie in 29 mai (chiar inainte de post), deci mai repede....rezulta am mai putin timp sa ma ocup de pragatiri...si deja sunt un stres pt toate cunostintele.:D Spor la pregatiri.

nicoletaa
02.09.2009, 09:38:16
Aha, ok, am inteles... Si eu am fost la Catedrala si mi-a zis doamna sa revin in decembrie. Nu stiam de acea dispensa, numai ca m-am gandit la alta chestie: daca o sa fie post, mi-e frica sa nu apara alte "probleme" cu invitatii, in sensul ca poate vor fi multi care mananca de post si se vor gasi nemultumiti; decat sa existe discutii pe aceasta tema am preferat sa schimb data nuntii. Am fost putin suparata ca data care am ales-o avea o semnificatie: se implineau exact 3 ani de cand eram impreuna si ar fi fost frumos sa sarbatorim cu nunta, dar... asta e. M-am obisnuit cu ideea ca o sa fie in 29 mai (chiar inainte de post), deci mai repede....rezulta am mai putin timp sa ma ocup de pragatiri...si deja sunt un stres pt toate cunostintele.:D Spor la pregatiri.

mai bine ca ai schimbat data(asa am facut si eu),altfel risca-i ca invitati sa nu vina pt ca ii post,sau sa trebuiasca mancare de post,ii mai bine:*

ditE
02.09.2009, 09:51:43

in 19.06 este post, defapt in toata luna iunie este post:(, uite...

Posturile de peste anul 2010

Postul Sfintelor Pasti 2010 : 15 februarie - 03 aprilie 2010 (Sfintele Pasti pe 04 Aprilie 2010)
Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2010 (variaza de la un an la altul în functie de ziua Cincizecimii) : 31 mai-29 iunie 2010
Postul Adormirii Maicii Domnului: 1-14 august
Postul Nașterii Domnului: 15 noiembrie-24 decembrie
Toate zilele de miercuri și vineri de peste an, în afara celor notate cu Harți
3 zile exceptionale: Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul (29 august) și Înălțarea Sfintei Cruci (14 septembrie)
Nu se fac nunți

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului de carne (08-14 martie 2010)
In Postul Sfintelor Pasti (15 februarie - 03 aprilie 2010)
In Saptamana Luminata (05 aprilie - 10 aprilie 2010)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (31 mai-29 iunie 2010)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

adri_anne
02.09.2009, 10:41:10
in 19.06 este post, defapt in toata luna iunie este post:(, uite...

Posturile de peste anul 2010

Postul Sfintelor Pasti 2010 : 15 februarie - 03 aprilie 2010 (Sfintele Pasti pe 04 Aprilie 2010)
Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2010 (variaza de la un an la altul în functie de ziua Cincizecimii) : 31 mai-29 iunie 2010
Postul Adormirii Maicii Domnului: 1-14 august
Postul Nașterii Domnului: 15 noiembrie-24 decembrie
Toate zilele de miercuri și vineri de peste an, în afara celor notate cu Harți
3 zile exceptionale: Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul (29 august) și Înălțarea Sfintei Cruci (14 septembrie)Nu se fac nunți

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului de carne (08-14 martie 2010)
In Postul Sfintelor Pasti (15 februarie - 03 aprilie 2010)
In Saptamana Luminata (05 aprilie - 10 aprilie 2010)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (31 mai-29 iunie 2010)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

Multumesc mult ca te-ai interesat, am vazut si eu calendarul chiar atunci cand am postat mesajul catre soon2BMrsSuciu si am schimbat data nuntii, o sa fie in 29 mai. Initial ne-a zis un preot ca se poate face ceva si sa ne cunune atunci dar ma gandeam ca poate sunt oameni care tin post si nu o sa manance cate ceva din meniu si decat sa fie situatii din astea jenante oarecum , am preferat sa schimb data. Am ales 19 iunie initial ca fix in data aceea implineam 3 ani de relatie si ar fist frumos sa ii sarbatorim prin nunta. Dar e ok si 29 mai.
Tu ce mai faci, in rest?
Te pup.

ditE
02.09.2009, 15:29:54
Multumesc mult ca te-ai interesat, am vazut si eu calendarul chiar atunci cand am postat mesajul catre soon2BMrsSuciu si am schimbat data nuntii, o sa fie in 29 mai. Initial ne-a zis un preot ca se poate face ceva si sa ne cunune atunci dar ma gandeam ca poate sunt oameni care tin post si nu o sa manance cate ceva din meniu si decat sa fie situatii din astea jenante oarecum , am preferat sa schimb data. Am ales 19 iunie initial ca fix in data aceea implineam 3 ani de relatie si ar fist frumos sa ii sarbatorim prin nunta. Dar e ok si 29 mai.
Tu ce mai faci, in rest?
Te pup.

:)
ai facut f bine k ai schimbat data nuntii, si noi initial am vrut sa facem nunta in 1 august(prima zi din postul Adormirii Maicii Domnului) pt k atunci implineam 4 ani de relatie, dar am schimbat data si am pus-o pe 25 iulie, k sa fie multumita toata lumea, desi la noi nu era probl cu biserica, pt ca noi ne-am cununat la catolici, unde nu era post, dar ne-am gandit k poate unii invitati nu o sa vina k e nunta in post, sau k le treb mancare de post...si era mai complicat...si acuma ma bucur k am ales 25 iulie, k a fost o vreme super faina, a batut un pic vantul si era tare bine k nu a fost o caldura insuportabila...:)

Eu acuma sunt un pic stresata, k nu am primit inca nici pozele si nici filmatul de la fotograf, si nu prea mai am rabdare:-w, sunt tare nerabdatoare sa vad filmuletul nuntii noastre....:)

Te pup si spor la pregatiri:*

IngerViolet
06.09.2009, 19:55:23
oh.. sunt o gramada de zile in care nu se fac nunti, nu stiu exact ce inseamna praznice imparatesti dar eu zic cel mai bine sa vorbiti cu preotul inainte sa fixati data. De ex la noi credeam ca nu se poate face in 28 ca in 29 e Taierea capului dar se pare ca se poate ca nu e praznic insa in 29 nu se poate.. Greu si cu religia asta, oricum, daca nu vreti la o anumita biserica s-ar putea sa gasiti un preot mai intelegator.

adri_anne
07.09.2009, 15:51:42
:)
ai facut f bine k ai schimbat data nuntii, si noi initial am vrut sa facem nunta in 1 august(prima zi din postul Adormirii Maicii Domnului) pt k atunci implineam 4 ani de relatie, dar am schimbat data si am pus-o pe 25 iulie, k sa fie multumita toata lumea, desi la noi nu era probl cu biserica, pt ca noi ne-am cununat la catolici, unde nu era post, dar ne-am gandit k poate unii invitati nu o sa vina k e nunta in post, sau k le treb mancare de post...si era mai complicat...si acuma ma bucur k am ales 25 iulie, k a fost o vreme super faina, a batut un pic vantul si era tare bine k nu a fost o caldura insuportabila...:)

Eu acuma sunt un pic stresata, k nu am primit inca nici pozele si nici filmatul de la fotograf, si nu prea mai am rabdare:-w, sunt tare nerabdatoare sa vad filmuletul nuntii noastre....

Te pup si spor la pregatiri:*

Buna ditE!!! Ceva vesti de pozici, ca sunt tare curioasa sa le vad?:) Nu i-ai sunat sa ii intrebi cand sunt gata?

Pupici

ditE
08.09.2009, 11:43:15
Buna ditE!!! Ceva vesti de pozici, ca sunt tare curioasa sa le vad?:) Nu i-ai sunat sa ii intrebi cand sunt gata?

Pupici

ceau
ba da, am sunat ieri, si cica o sa le primesc cam peste o saptamana - o saptamana jumate, k si-au schimbat sediul si nu au putut sa lucreze o perioada...sper sa le primesc cat mai repede:-w...mi-au zis k ma suna ei cand sunt gata:)

pupici:*

P.S. scuze de off-topic

soon2BMrsSuciu
08.09.2009, 17:19:03
eu am "noroc" cu invitatii, a mei nu-s asa credinciosi....
si pana la urma urmei nu ma intereseaza e nunta mea cine vrea sa ne fie alaturi o sa vina ....nu ca sa manance....
eu oricum sunt evanghelica...si daca nu primesc dispensa...il trec pe mire la evanghelici si cu asta basta la noi nu sunt atatea posturi.

duminecel
21.01.2010, 13:04:22
Eu sunt catolica iar al meu e baptist, stie careva la ce biserica am putea sa ne cununam fara nici o problema? Noua ne e totuna... Dumnezeu e unul singur... Dar Bisericile cam fac diferente asa am auzit.

IngerViolet
21.01.2010, 18:52:38
niciunde probabil fara un botez inainte.

Xtreme
07.04.2010, 10:51:52
Eu sunt catolica iar al meu e baptist, stie careva la ce biserica am putea sa ne cununam fara nici o problema? Noua ne e totuna... Dumnezeu e unul singur... Dar Bisericile cam fac diferente asa am auzit.

La catolici te poti casatorii fara probleme si fara ca sotul sa-si schimbe credinta. La baptisti nu stiu dar poate ne informezi tu. Botezul e valabil in toate credintele crestine.

silaghisss
21.09.2010, 13:48:08
eu zic ca cel mai bine e ca daca exista nelamuriri cel mai bine ar fi sa intrebam preotul nostru despre toate problemele nu?

mjj
24.03.2011, 21:06:09
Buna,

poate cineva sa-mi dea datele de contact ale unui cor din Arad?

Babyball
25.03.2011, 10:33:19
Buna,

poate cineva sa-mi dea datele de contact ale unui cor din Arad?

Eu am angajat un cor tot la Catedrala Veche, parca am mai devreme ca tine nunta in aceeasi zi. Iti trimit mesaj cu nume si nr tel cu cine sa iei contactul.
Stiu ca mai aveau o nunta in aceeasi zi dar nu stiu exact cand si cum. Oricum sa suni cat mai repede, noi l-am contactat din noiembrie.

mjj
27.03.2011, 12:13:05
Eu am angajat un cor tot la Catedrala Veche, parca am mai devreme ca tine nunta in aceeasi zi. Iti trimit mesaj cu nume si nr tel cu cine sa iei contactul.
Stiu ca mai aveau o nunta in aceeasi zi dar nu stiu exact cand si cum. Oricum sa suni cat mai repede, noi l-am contactat din noiembrie.

Mersi de info. Am rezolvat pana la urma si noi. Cred ca vom avea acelasi cor :)

CONT_INCHIS_46060
28.03.2011, 10:25:39
Mersi de info. Am rezolvat pana la urma si noi. Cred ca vom avea acelasi cor :)

Imi spune-ti si mie va rog cam cat costa un cor pt o nunta

mjj
29.03.2011, 21:00:01
Imi spune-ti si mie va rog cam cat costa un cor pt o nunta

Intre 300 si 500 de Ron, depinde de cor

lauren_love
03.10.2011, 09:46:31
Miresici care ati facut cununia la GAI, sau o aveti programata, am auzit ca nu s-ar mai tine cununii acolo... Ce stiti? Cu cine trebuie vorbit? Se rezolva? Lasati-mi un PM , astept nerabdatoare detalii. Multumesc!

Ionela_arad
13.05.2012, 17:44:10
Aloha miresicilor... vreau sa stiu cine mai are nunta pe 1.09.2012 in Piata Catedralei din Arad(catedrala veche), deoarece vreau sa ne adunam cate vom fi si sa impartim costurile pentru ornarea catedralei sa iesim mai ieftin toate in acea zi si ar iesii ceva mai frumos daca am pune bani toate si vom lua ceva mai complex ca aranjament in biserica... Eu zic ca e o idee buna si ieftina in acelasi timp... Astept raspuns cat mai urgent...

alexandra_ale
05.02.2013, 12:01:03
Fetele anul acesta voi fi nasa si asi dori sa stiu cat este taxa de cununie religioasa la Catedrala de la Podgoria. Care ati facut nunta acolo poate stiti.
Va multumesc

xamrita
11.05.2013, 18:29:22
Fetelor am cununia religioasa la catedrala de la Podgoria, aveti idee cam cat va dura slujba? Sa stiu la ce ora sa pun la restaurant.... la biserica am la ora 17.