PDA

Versiunea completa : Alune, fistic, crantzanele

juliejolie
02.08.2007, 11:36:42
Mey, m-am hotarat sa deschid subiectul asta, tocmai pt ca mie nu-mi plac deloc aceste "crantzanele" pe mese inaintea aperitivului...
Am vazut la o nunta puse pe farfurie, pe servetel - alune, covrigei Bretzel si Salatinni. Mi se pare ca arata cam tzaranesc, ieftin... :(

Dar pe de alta parte, e nevoie de "ceva" de rontzait pana vine aperitivul, ca sa nu lesine omul de foame!=P~
Si deci, daca nu din astea, atunci ce?!
Niste pateutze, de exemplu? dar nu se usuca daca stau asa o ora- doua?!:-"

Voi cum faceti?!:-\

ryanaro
02.08.2007, 11:40:03
sincer, nici eu nu sunt prea fana... eu una dau canapeuri inainte, apoi se asaza lumea la masa. :)>-

mariammary2000
02.08.2007, 11:41:36
Eu o sa am fantana de cioco cu fructe de la inceput. Aperitivele le voi servi relativ rapid, in maxim o ora de la venirea invitatilor, dupa care urmeaza la intervale de timp prestabilite cu seful de sala, celelalte feluri si termin cu tortul. Nu voi avea nici alune, nici prajituri si nici fructe pe masa. Tocmai de asta iau fantana pt ca invitatii se vor bucura la vederea ei si vor uita de saratele, biscuiti care pe mine nu ma incanta sa le pun pe masa. Eu cred ca 4 feluri de mancare, fantana, tortul si bautaura la discretie este arhisuficient. La ultima nunta la care am fost nu prea s a atins nimeni de fructele de pe masa care s au oxidat destul de repede, saratele, alune, etc n au fost pe masa dar nu cred ca le a simtit nimeni lipsa, ne au ajuns cele 4 feluri si tortul si n am papat tot.

juliejolie
02.08.2007, 12:06:30
Eu o sa am fantana de cioco cu fructe de la inceput. Aperitivele le voi servi relativ rapid, in maxim o ora de la venirea invitatilor, dupa care urmeaza la intervale de timp prestabilite cu seful de sala, celelalte feluri si termin cu tortul. Nu voi avea nici alune, nici prajituri si nici fructe pe masa. Tocmai de asta iau fantana pt ca invitatii se vor bucura la vederea ei si vor uita de saratele, biscuiti care pe mine nu ma incanta sa le pun pe masa. Eu cred ca 4 feluri de mancare, fantana, tortul si bautaura la discretie este arhisuficient. La ultima nunta la care am fost nu prea s a atins nimeni de fructele de pe masa care s au oxidat destul de repede, saratele, alune, etc n au fost pe masa dar nu cred ca le a simtit nimeni lipsa, ne au ajuns cele 4 feluri si tortul si n am papat tot.

Da, mai zicea cineva ca daca pune fantana de cioco iese tot asa cu banii, pt ca include fructele, si nici nu mai e nevoie de aceste "crantzanele".
Dar sa fim seriosi, nu cred ca toate alea valoreaza 300 Eur (sau 3 eur/ pers), cum e fantana. L-)
Si in plus, cui ii mai arde de mancare dupa ce se "imbuiba" cu cioco??!
Iar lumea sta la coada la fantana, unii se jeneaza sa se duca, si atunci inghit in sec la mese, deci nu se mai aleg cu nimic... :(
Deci ar trebui ceva si pe mese...
Si crantzanele alea cam strica pofta de mancare, dar nu chiar asa, ca si ciocolata...:-p

mariammary2000
02.08.2007, 12:20:05
;))
Da, mai zicea cineva ca daca pune fantana de cioco iese tot asa cu banii, pt ca include fructele, si nici nu mai e nevoie de aceste "crantzanele".
Dar sa fim seriosi, nu cred ca toate alea valoreaza 300 Eur (sau 3 eur/ pers), cum e fantana. L-)
Si in plus, cui ii mai arde de mancare dupa ce se "imbuiba" cu cioco??!
Iar lumea sta la coada la fantana, unii se jeneaza sa se duca, si atunci inghit in sec la mese, deci nu se mai aleg cu nimic... :(
Deci ar trebui ceva si pe mese...
Si crantzanele alea cam strica pofta de mancare, dar nu chiar asa, ca si ciocolata...:-p
Ei eu nu ma stresez asa de tare, pana la urma sunt 4 feluri au tort au fantana, muzica buna o sa fie, atmosfera, ce pana mea stau sa le pun si dicarbocalm acum sa digere mai bine?;;) Lasa ca le ajunge, chiar e prea mult

mariell_83
10.09.2007, 15:36:27
eu stiu ca inainte de a aduce aperitivul trebuiesc puse pe masa fructele si ceva de rontait,asa am vazut eu la toate nuntile la care am fost

Andra_St
27.09.2007, 10:07:24
Eu nu cred ca o sa scot din meniu crantanele de la inceput. Nu de alta, dar intra in meniu si le platesc oricum. Si sa le scad, nu cred ca fac prea mare afacere. In plus, ce sa le dau in schimbul crantanelelor? Orice ar fi, trebuie sa cumpar eu separat si sunt sigura ca asa ies mai scump.
E buna ideea cu fantana de ciocolata, dar nu se preteaza la orice fel de invitati. In cazul meu, sunt convinsa ca multi nu s-ar apropia. Si e destul de probabil sa se formeze ditamai coada, asta in cazul in care fantana are succes.
E o ideea foarte frumoasa totusi!

Pysycuta
27.09.2007, 23:18:28
Eu am sa optez pentru pateute...sunt mult mai practice decat comunii salatini sau covrigei.Poate am sa adaug si alune...hmmm....mai vad eu.....

Hanu
29.09.2007, 10:13:19
Eu as fi de acord cu mariammary, in sensul ca as vrea si eu o fantana de ciocolata la inceput, lucru care va compensa cumva rontaielile.
Insa Denise de la Casa Heimerl mi-a zis ca in loc de covrigei si saratele, fie pot sa dau canapeuri (care sunt scumpute, dar in nici un caz pateuri), fie pot sa pun caju=P~ , fistic, si nu alune sau covrigei.

cristini_k
05.10.2007, 16:50:45
Buna fetelor,
Eu tocmai am avut nunta de curand (acum 2 saptamani) si am pus pe masa alune si saratele cu chimen ( pe niste plaouri micutze si cochete) care au stat alaturi de fructe pe masa tot timpul mesei. Nu trebuie puse tzaranesc pe servetel. Din ele si din fructe in general mesenii ciugulesc intre felurile de mancare. La o nunta unde este muzica buna se danseaza mult si implicit se si bea mult. Saratelele astea sunt ca o completare. Nu o sa se manance mult din ele dar e bine sa fie acolo alaturi de bautura pe tot parcursul mesei de nunta.
Fantana de ciocolata inainte de aperitiv nu este o idee buna. Majoritatea mesenilor vin la masa infometati. Ciocolata oricat ar fi ea de buna taie pofta de mancare si da o stare de disconfort si greata (in cazul in care se consuma mult din ea).Daca vreti sa salvati sarmalele si friptura o puteti pune la inceputul mesei..:)...dar sincer n-am auzit pe nimeni sa manance atunci cand ii este foame mai intai desertul..oricat ar fi de trandy lucrul acesta...
Pupici tuturor!

unicka
25.10.2007, 07:54:39
Este exclus sa pun pe masa salatini si bretzel.Optez pentru fructe neaparat, mere, banane, nectarine si struguri albi iar ca saraturi voi pune pateuri cu branza, ciuperci ( care inainte de a fi aduse la masa vor mai fi incalzite), nu au cum sa se usuce pentru ca nu vor sta foarte mult pe masa (max. 1-1/2 h) si alune de padure sau cu sare.Cred ca este destul de ok.Decat sa cumpar salatini, adica mult si prost, cel mai bine pateuri.

Rocsaine
12.11.2007, 18:36:48
Eu as fi de acord cu mariammary, in sensul ca as vrea si eu o fantana de ciocolata la inceput, lucru care va compensa cumva rontaielile.
Insa Denise de la Casa Heimerl mi-a zis ca in loc de covrigei si saratele, fie pot sa dau canapeuri (care sunt scumpute, dar in nici un caz pateuri), fie pot sa pun caju=P~ , fistic, si nu alune sau covrigei.

Imi spune si mie ce sunt alea "canapeuri"? :[email protected]:-" Ca, sincer, am citit toate parerile, dar inca nu m-am decis in privinta "crantzanelelor" ce inaugureaza masa. :-?

corinutza79
12.11.2007, 18:49:16
Este exclus sa pun pe masa salatini si bretzel.Optez pentru fructe neaparat, mere, banane, nectarine si struguri albi iar ca saraturi voi pune pateuri cu branza, ciuperci ( care inainte de a fi aduse la masa vor mai fi incalzite), nu au cum sa se usuce pentru ca nu vor sta foarte mult pe masa (max. 1-1/2 h) si alune de padure sau cu sare.Cred ca este destul de ok.Decat sa cumpar salatini, adica mult si prost, cel mai bine pateuri.

Si eu am renuntat la clasicele alune si salatini. Am pus un amestec de alune de padure, cu fistic, caju, porumb , iar ca fructe numai struguri si nectarine. Celelalte fructe gen portocale si mere nu le mananca nimeni.

Rocsaine
13.11.2007, 11:21:29
Si eu am renuntat la clasicele alune si salatini. Am pus un amestec de alune de padure, cu fistic, caju, porumb , iar ca fructe numai struguri si nectarine. Celelalte fructe gen portocale si mere nu le mananca nimeni.

Cred ca un amestec de fructe cu "crantzanele" e cel mai indicat. Si cel mai natang invitat va sti ca acest amestec e mai mult pt introducerea in atmosfera si nu va sari sa se indoape cu asa ceva.
Eu ma gandeam sa adaug stafidute printre alune, nuci de caju sau fistic. Mai taie din greata, zic eu, si au un gust aparte printre celelalte "saratele".

anamaria1
09.12.2007, 00:14:49
Si eu voi pune pe mese niste fructe si crantzanele...dar problema mea este ca nu stiu ce cantitate sa cumpar din fiecare pentru 100 de invitati.voi aveti idee?

tot_tot_claire
09.12.2007, 11:45:13
Si eu voi pune pe mese niste fructe si crantzanele...dar problema mea este ca nu stiu ce cantitate sa cumpar din fiecare pentru 100 de invitati.voi aveti idee?
eu am discutat asta cu seful de restaurant. cam cu 2 saptamani inainte de nunta stiam cum vor fi aranjate mesele si deci si cate fructiere vor fi pe mese. ne-am uitat la marimea fructierelor si am zis - pe fiecare x portocale, x struguri etc. la fel si pt bolurile cu crantanitoare. evident ca pe urma am cumparat fructe cu bucata nu la kg :)) dar a fost bine.

anamaria1
09.12.2007, 13:03:19
eu am discutat asta cu seful de restaurant. cam cu 2 saptamani inainte de nunta stiam cum vor fi aranjate mesele si deci si cate fructiere vor fi pe mese. ne-am uitat la marimea fructierelor si am zis - pe fiecare x portocale, x struguri etc. la fel si pt bolurile cu crantanitoare. evident ca pe urma am cumparat fructe cu bucata nu la kg :)) dar a fost bine.

SUPER...ASA VOI FACE SI EU.THX.

gabitza_sta
14.12.2007, 15:15:26
Imi spune si mie ce sunt alea "canapeuri"? :[email protected]:-" Ca, sincer, am citit toate parerile, dar inca nu m-am decis in privinta "crantzanelelor" ce inaugureaza masa. :-?

canapeurile (sau Canapeť ) sunt niste mini sanwich-uri (sau finger food) care se pot manca dintr-o imbucatura.
Zi-le mini aperitive daca vrei.... :)
G.

Rocsaine
15.12.2007, 19:45:23
canapeurile (sau Canapeť ) sunt niste mini sanwich-uri (sau finger food) care se pot manca dintr-o imbucatura.
Zi-le mini aperitive daca vrei.... :)
G.

Mersi, Gabitza >:D<Si canapeurile astea se gasesc asadar, in general... la patiserie? /:):zz:

linkeu
19.12.2007, 11:51:49
Mey, m-am hotarat sa deschid subiectul asta, tocmai pt ca mie nu-mi plac deloc aceste "crantzanele" pe mese inaintea aperitivului...
Am vazut la o nunta puse pe farfurie, pe servetel - alune, covrigei Bretzel si Salatinni. Mi se pare ca arata cam tzaranesc, ieftin... :(

Dar pe de alta parte, e nevoie de "ceva" de rontzait pana vine aperitivul, ca sa nu lesine omul de foame!=P~
Si deci, daca nu din astea, atunci ce?!
Niste pateutze, de exemplu? dar nu se usuca daca stau asa o ora- doua?!:-"

Voi cum faceti?!:-\

pai...nici mie nu-mi placea ideea de crantzanele arhi plicticoase pe care le gasesti pe masa, asa ca am renuntat la ele. dar am renuntat numai cu conditia ca aperitivul sa fie servit imediat dupa ce au venit primii 30 de invitati (sa zic cam jumatate de ora dupa ora anuntata pe invitatie). ca nici mie nu-mi place sa vin flamanda la o nunta si sa nu capat nimic...
a, si am impartit la mese si turta miresei, ca o primisem si nu stiam ce altceva sa facem cu ea:)))

ceva gen crantanele (niste covrigei-covrigei cu mac, nu brezel si niste pateuri cu branza parca) au fost pe mese la sfarsit, pentru cine a mai ramas si dupa tort, sa nu bea cu masa goala:)

nicoleta
19.12.2007, 23:45:55
Hello !!!! Eu la nunta am avut pe masa mini pateuri si mini prajituri (dar fara crema) si sa stiti ca s-au mancat destul de multe . Am avut cate 2 platori din fiecare la o masa de 10 pers. Fructele au fost amenajate pe o masa afara si credeti-ma ca am mai gasit dimineata un mar si cojile de la pepenele rosu si galben . Toata lumea imi spunea ca voi ramane cu fructele pe masa pt ca nimeni nu ob sa vina sa ia . Asa ca nu va luati dupa nimeni si faceti cum va doersti inimoara pentru ca mai tarziu sa nu va para rau

ro_anna05
21.01.2008, 16:23:53
aveti idee cum se calculeaza cantitatea de fructe si de crantzanele?[-o<

unicka
10.02.2008, 18:54:23
Asta as vrea sa stiu si eu, nu e nimeni sa ne spuna?

clipsy
12.03.2008, 10:54:30
Asta as vrea sa stiu si eu, nu e nimeni sa ne spuna?

Chiar nimeni nu stie?! :(

sweetheart
12.03.2008, 11:03:32
La nunta cumnatei mele cei de la sala le-au cerut sa aduca 6 kg de covrigei din comert si 4 kg de alune pentru 220 persoane. Dupa nunta ne-au dat inapoi o cutie de 3 kg de covrigi neinceputa si 2 kg de alune deci jumatate din cantitatea dusa, iar pe mese mai ramasesera farfurioare cu covrigei si alune. Ca sa va faceti o idee mesele erau de 10 persoane si pe masa erau asezate 3 farfurioare.

sweetheart
12.03.2008, 11:09:53
Referitor la fructe eu m-am gandit sa fac astfel: voi avea 30 mese de cate 6 persoane si masa mirilor. Pe "platou de fructe"- ca nu-mi vine acum cum ii zice voi pune : 1 strugure,2-3 banane, 2-3 nectarine-piersici,1 portocala,1 mar si 2-3 prune. Apoi socotesc 30 ciorchini de struguri, 60 sau 90 buc banane si tot asa mai departe, ca daca este sa ma gandesc la kg nu am idee cam cat este. Asta este parerea mea in privinta fructelor si cred ca desi trebuie sa stai la piata sau la supermarket sa numeri, cred ca iesi mai bine decat sa aproximezi la kg.

alinah
12.03.2008, 11:26:32
Buna! Noi Vom Avea 10 Mese + Prezidiul Si Ne-am Gandit Asa ...pe Fiecare Masa Vom Pune Cate O Fructiera In Care Vom Avea.banane..mere..portocale ..struguri Si Poate Si Ananas Ca Arata Bine.....noi Am Facut Un Calcul.....pe Fiecare Masa Cam 2 Kg De Fructe....asa Ca Vom Lua 25 Kg De Fructe
pt crantanele vom lua niste platouri care se gasesc prin supermarketuri care au fistic ...alune...un fel de coktail...

sweetheart
12.03.2008, 11:41:03
Buna! Noi Vom Avea 10 Mese + Prezidiul Si Ne-am Gandit Asa ...pe Fiecare Masa Vom Pune Cate O Fructiera In Care Vom Avea.banane..mere..portocale ..struguri Si Poate Si Ananas Ca Arata Bine.....noi Am Facut Un Calcul.....pe Fiecare Masa Cam 2 Kg De Fructe....asa Ca Vom Lua 25 Kg De Fructe
pt crantanele vom lua niste platouri care se gasesc prin supermarketuri care au fistic ...alune...un fel de coktail...

Mi se pare cam mult 2 kg de fructe pentru o masa. Depinde acum cate persoane vor fi la masa ca daca sunt ca la mine 6 persoane nu cred ca vor manca 2 kg de fructe.

x_enya
12.03.2008, 11:55:45

noi am avut 100 si un pic de persoane (cam 105 cred 8-}).... si ne-a spus doamna de la restaurant sa luam cam 35 kg fructe. noi am luat vreo 50 kg, sau chiar mai bine... am avut banane, struguri si nectarine, iar dimineata mai erau destule pe mese...

crantzanele n-am avut si mi-a parut bine ca am ascultat-o pe doamna de la restarant pana la urma.... ea mi-a zis ca n-are rost sa iau, eu ziceam ca iau oricum, pana la urma n-am mai luat si nu le-a dus nimeni lipsa, iar aperitivul care a fost servit repede a fost savurat din plin! ;))

sweetheart
12.03.2008, 12:05:38
noi am avut 100 si un pic de persoane (cam 105 cred 8-}).... si ne-a spus doamna de la restaurant sa luam cam 35 kg fructe. noi am luat vreo 50 kg, sau chiar mai bine... am avut banane, struguri si nectarine, iar dimineata mai erau destule pe mese...

crantzanele n-am avut si mi-a parut bine ca am ascultat-o pe doamna de la restarant pana la urma.... ea mi-a zis ca n-are rost sa iau, eu ziceam ca iau oricum, pana la urma n-am mai luat si nu le-a dus nimeni lipsa, iar aperitivul care a fost servit repede a fost savurat din plin! ;))

M-am gandit sa renunt si eu la crantanele, deoarece la noi aperitivele sunt asezate pe masa cand invitatii intra in sala , asa ca nu se mai apuca de mancat asa ceva cand le face deja aperitivul cu ochiu';-)!

x_enya
12.03.2008, 12:23:21
M-am gandit sa renunt si eu la crantanele, deoarece la noi aperitivele sunt asezate pe masa cand invitatii intra in sala , asa ca nu se mai apuca de mancat asa ceva cand le face deja aperitivul cu ochiu';-)!

cu atat mai mult nu-si mai iau rostul crantzanelele.... ;-);-);-)

sweetheart
13.03.2008, 10:17:28
cu atat mai mult nu-si mai iau rostul crantzanelele.... ;-);-);-)

Sincer ca nu-si au rostul si pana mai dau si banii pe asa ceva,apoi le iau acasa ca nu le-a mancat mai nimeni mai bine lipsa.

corinka
13.03.2008, 10:33:50
la noi fructele si crantzanelele intra in meniu, asa ca n-are rost sa renunt. totusi, chiar dc aperitivele vor fi de la inceput pe masa, oamenii tot mai iau o aluna, un fruct sau un saleu intre doua feluri de mancare, cand mai iau o pauza de la dans.

sweetheart
13.03.2008, 11:41:23
la noi fructele si crantzanelele intra in meniu, asa ca n-are rost sa renunt. totusi, chiar dc aperitivele vor fi de la inceput pe masa, oamenii tot mai iau o aluna, un fruct sau un saleu intre doua feluri de mancare, cand mai iau o pauza de la dans.

Fructe o sa fie pe mese, doar la crantanele renunt!

corinka
13.03.2008, 14:54:29
eu ma gandeam sa fie gustari cat mai variate pe mese. de exemplu, am o colega de serviciu care a fost operata de colecist. ea nu prea poate manca legume si fructe, asa ca mai repede i-ar placea niste alune, probabil.
sora-mea, de exemplu, nu concepe nunta fara prajituri pe masa. ea nu prea mananca mult, dar vrea dulciuri.
de aceea vreau sa avem de toate pe mese. in fond, fiecare face cum vrea.:)>-

sweetheart
13.03.2008, 14:58:22
eu ma gandeam sa fie gustari cat mai variate pe mese. de exemplu, am o colega de serviciu care a fost operata de colecist. ea nu prea poate manca legume si fructe, asa ca mai repede i-ar placea niste alune, probabil.
sora-mea, de exemplu, nu concepe nunta fara prajituri pe masa. ea nu prea mananca mult, dar vrea dulciuri.
de aceea vreau sa avem de toate pe mese. in fond, fiecare face cum vrea.:)>-

Asa este fiecare face cum vrea, oricum dorinta mea este sa nu mai pun pe masa crantanele, dar sa vedem ce parere are iubi, mama, soacra si apoi decidem.

corinka
13.03.2008, 15:01:01
Asa este fiecare face cum vrea, oricum dorinta mea este sa nu mai pun pe masa crantanele, dar sa vedem ce parere are iubi, mama, soacra si apoi decidem.
esti doar la faza de plan. mai vezi tu, eu stiu ca mai am contradictii cu mama. dc mai zic ceva ce nu-i convine ei, imediat imi da replica: unde-ai mai vazut asa ceva? ce-o sa zica x-ulescu?:[email protected]
eu cred ca important e sa facem cum ne place noua, in masura in care oferim conditii decente invitatilor nostri.

sweetheart
13.03.2008, 15:05:54
esti doar la faza de plan. mai vezi tu, eu stiu ca mai am contradictii cu mama. dc mai zic ceva ce nu-i convine ei, imediat imi da replica: unde-ai mai vazut asa ceva? ce-o sa zica x-ulescu?:[email protected]
eu cred ca important e sa facem cum ne place noua, in masura in care oferim conditii decente invitatilor nostri.

De aceasi parere sunt si eu cu tine si sunt convinsa ca la fel va zice si mama si socra dar eu le voi spune ca nu e nunta lor si fac cum vreau eu, hai nu chiar cum vreau eu ca daca ar fi dupa mine si numai dupa mine ar fi chef mare nu doar nunta. Si ca sa nu fiu off topic total inloc de alune as lua fistic dar e cam scumpicel. De salatini si covrigei nici nu vreau sa aud ca nu-i suport. Sper sa le conving sa renuntam la crantanele dar daca nu reusesc nici cum voi lua fistic si niste saleuri.

corinka
13.03.2008, 15:08:16
De aceasi parere sunt si eu cu tine si sunt convinsa ca la fel va zice si mama si socra dar eu le voi spune ca nu e nunta lor si fac cum vreau eu, hai nu chiar cum vreau eu ca daca ar fi dupa mine si numai dupa mine ar fi chef mare nu doar nunta. Si ca sa nu fiu off topic total inloc de alune as lua fistic dar e cam scumpicel. De salatini si covrigei nici nu vreau sa aud ca nu-i suport. Sper sa le conving sa renuntam la crantanele dar daca nu reusesc nici cum voi lua fistic si niste saleuri.
saleurile sunt mai potrivite. nici eu nu vreau covrigei si salatini si aici si mama e de acord cu mine. nu vrea de-astea la nunta nici sa auda!

Leia
13.03.2008, 15:33:44
saleurile sunt mai potrivite. nici eu nu vreau covrigei si salatini si aici si mama e de acord cu mine. nu vrea de-astea la nunta nici sa auda!
Si eu zic un NU hotarat covrigeilor si salatinilor, si ma voi orienta catre saleuri, pateuri, fistic. Acum problema e cu cantitatile :-\.
Voi stiti cat sa luati?

corinka
14.03.2008, 09:02:03
Si eu zic un NU hotarat covrigeilor si salatinilor, si ma voi orienta catre saleuri, pateuri, fistic. Acum problema e cu cantitatile :-\.
Voi stiti cat sa luati?
eu nu iau, ca mi le ofera restaurantul in pretul meniului. dar cel mai bine e sa-i intrebi pe cei de la restaurant sau pe cunostintele care au facut nunta. sau poate te informeaza vreo fosta miresica de pe aici.

ramy0181
17.03.2008, 21:46:28
Cat De Taranesti Sunt Crantanelele, Cred Ca Totusi Cioco Inainte De Masa Nu E Prea Indicat. Ideea Cu Fantana E Super, Dar Nu Inaintea Aperitivului Stiu Si Eu?!?...

alessiaclau
15.06.2008, 21:29:15
Cat De Taranesti Sunt Crantanelele, Cred Ca Totusi Cioco Inainte De Masa Nu E Prea Indicat. Ideea Cu Fantana E Super, Dar Nu Inaintea Aperitivului Stiu Si Eu?!?...

eu, pe langa salatini si alune sarate am avut si alune imbracate in cioco neagra si astea s-au mancat cel mai bine... cat despre fantana de cioco cu fructe, mi-au instalat-o dupa aperitivul cald (peste).
pupici!

lil_kim
31.07.2008, 14:40:00
eu, pe langa salatini si alune sarate am avut si alune imbracate in cioco neagra si astea s-au mancat cel mai bine... cat despre fantana de cioco cu fructe, mi-au instalat-o dupa aperitivul cald (peste).
pupici!
ce este fantana asta de ciocolata??? eu nu am mai auzit.
:|

alinal82
31.07.2008, 20:22:03
ce este fantana asta de ciocolata??? eu nu am mai auzit.
:|

Asta este ....:)

gabitza_86
31.07.2008, 21:12:29
noi am avut caju,fistic si porumb care chiar s_au mancat.

alinal82
31.07.2008, 21:34:05
noi am avut caju,fistic si porumb care chiar s_au mancat.

Noi am avut cajew, migdale si un fel de saratele in pahare....chiar s-au mancat. Prajituri nu am dat, le-am inlocuit cu raffaello, f rocher si un fel de mon chery.....foarte bune<:-P

just_alinutzaa
31.07.2008, 22:48:40
inca nu am vb la restaurant dak le dau ei...dak nu si eu vreau sa renunt la salatini,covrigei....vreau altceva...<:-Pfisticul...si alte chestii mai exotice chiar sunt o idee buna...

misstery_girl
26.10.2008, 17:43:27
noi vom avea platouri cu fructe pe mese...
vor manca ceva sanatos inainte de masa...=P~
nu cred k vom pune alune ...sau altele...incarca masa prea tare..;))

mamuska
26.10.2008, 17:51:51
Noi am avut Fructe: banane,portocale,struguri,kiwi,mere,nectarine .
Si am mai avut: alune de padure si alune in coaja,fistic,covrigei cu sare...pot spune ca toate s-au mancat,mai ales ca a fost vara si mergeau cu bere.....prajituri nu am pus pt ca am avut pandispan din acela rotund si inghetata...iar la plecare,fiecare doamna a primit o caserola cu prajituri de mai multe feluri......

misstery_girl
26.10.2008, 17:54:59
Noi am avut Fructe: banane,portocale,struguri,kiwi,mere,nectarine .
Si am mai avut: alune de padure si alune in coaja,fistic,covrigei cu sare...pot spune ca toate s-au mancat,mai ales ca a fost vara si mergeau cu bere.....prajituri nu am pus pt ca am avut pandispan din acela rotund si inghetata...iar la plecare,fiecare doamna a primit o caserola cu prajituri de mai multe feluri......

noi ne-am gandit sa punem caserolele de prajituri la inceput...dar cred k le vom da la plecare la doamne...buna idee ...ms:>

Adriana_2485
03.11.2008, 10:51:12
Eu nu o sa am crantanele de nici un fel deoarece am aflat ca ma costa 3E/pers ceea ce mi se pare exagerat. O sa am in schimb o fantana de ciocolata care vreau sa o inchiriez pentru 6 ore in loc de 3 (pana la tort). Oricum in lipsa crantanelelor vom servi aperitivul la 30 min de la venirea invitatilor (adica pe la 19-19:15).

ALBA_CA_ZAPADA70
03.11.2008, 14:34:50
mi se par mult prea banale..alune si fistic..biscuiti sarati..nu ar fi mai bune saratele..fundite..chestii de genul?

sugarlips
06.11.2008, 11:32:50
Eu nu o sa am crantanele de nici un fel deoarece am aflat ca ma costa 3E/pers ceea ce mi se pare exagerat. O sa am in schimb o fantana de ciocolata care vreau sa o inchiriez pentru 6 ore in loc de 3 (pana la tort). Oricum in lipsa crantanelelor vom servi aperitivul la 30 min de la venirea invitatilor (adica pe la 19-19:15).

nici eu nu am avut nimic de rontait.....dar am avut in schimb un bufet cu ciocolaterie si tot felul de prajiturlele si fructe pe tot parcursul nuntii...si pot sa iti spun ca toata lumea a fost super incantata si nimeni nu a simtit nevoia sa rontaie ceva:D
daca o sa ai fantana de cioco...eu zic ca e ok si fara nimic de rontait>:D<

lil_kim
26.01.2009, 08:24:17
Aoleeuuu sunt intr-o dilema...:-w...mareee.....pana acum nici nu m-am gandit daca trebuie sa pun sau nu pe mese cecva de rontait ...acum cand vad ca unele persoane sunt pro si unele contra..nu stiu ce sa fac ...#-o

lil_kim
26.01.2009, 08:25:49

3 E/pers???? pai nu puteai sa le aduci tu de acasa??? sau explica-mi de ce te costa 3E/pers???? :-\

crisana01
26.01.2009, 19:02:33
Aoleeuuu sunt intr-o dilema...:-w...mareee.....pana acum nici nu m-am gandit daca trebuie sa pun sau nu pe mese cecva de rontait ...acum cand vad ca unele persoane sunt pro si unele contra..nu stiu ce sa fac ...#-o

buna, daca doresti parerea mea sincera vis-a-vis de aceste mici rontaieli de la inceput... ei bine da foarte prost sa primesti oamenii cu masa goala pana se pune aperitivul. plus, nu o sa-ti ajunga toti invitatii odata la restaurant, excludem din start varianta vine omul ii pui in fata mancarea (ca la cort la bunica-mea), decalandu-se astfel orele de servire a invitatilor.
trebuie sa existe ceva pe mese, nu e taranesc in niciun caz... noi vom avea fructe si eventual alune/migdale si covrigei, oricum ceva ce nu face mizerie ca si fisticul.
ps: la toate nuntile la care am fost pana acum si la cort si la sala de bal, a existat ceva pe mese, iar eu m-am trezit de fiecare data mancand cate ceva...;))
pup all

mihaana
26.01.2009, 19:26:05

Si noi vom avea pe mese cate ceva de rontait, alune, biscuiti sarati, etc si fructe, ne-am gandit la struguri, banane, mere...Lumea rontaie si inainte de aperitiv dar si in timpul nuntii :)

lil_kim
27.01.2009, 10:06:02
buna, daca doresti parerea mea sincera vis-a-vis de aceste mici rontaieli de la inceput... ei bine da foarte prost sa primesti oamenii cu masa goala pana se pune aperitivul. plus, nu o sa-ti ajunga toti invitatii odata la restaurant, excludem din start varianta vine omul ii pui in fata mancarea (ca la cort la bunica-mea), decalandu-se astfel orele de servire a invitatilor.
trebuie sa existe ceva pe mese, nu e taranesc in niciun caz... noi vom avea fructe si eventual alune/migdale si covrigei, oricum ceva ce nu face mizerie ca si fisticul.
ps: la toate nuntile la care am fost pana acum si la cort si la sala de bal, a existat ceva pe mese, iar eu m-am trezit de fiecare data mancand cate ceva...;))
pup all

ai dreptate....:*

lil_kim
27.01.2009, 10:06:49
aveti dreptate fetelor.....:*

lil_kim
27.01.2009, 10:15:57
fursecuri..alune...migdale...eventual si niste mini prajiturele ....:D

crisana01
27.01.2009, 17:00:33
fursecuri..alune...migdale...eventual si niste mini prajiturele ....:D

mmm... astea sunt un fel de pricomigdale...foarte delicioase =P~

lil_kim
28.01.2009, 07:58:12
mmm... astea sunt un fel de pricomigdale...foarte delicioase =P~

=)) arata chiar bine , si cum in dimineata asta m-am trezit cu o pofta de dulce .=P~..aaaaaaahhhhhh....dar sa revenim la oile noastre :|, aveti dreptate cu ce ati spus mai devreme, trebuie sa aibe omu ceva pe masa ..sa mai bea un pahar, sa mai mestece o aluna... pana ii vine mancarea... acum trebuie sa ma mai hotarasc doar la ce anume le pun pe mese ..;-)
pup

blancaady
28.01.2009, 08:25:24
buna fetelor
noi din fericire avem meniul destul de complet, incat sa nu mai umblam in plus sa luam una si alta
noi vom avea saratele si alune
si vom cumpara noi niste prajiturele si fursecuri
zic eu ca e suficient:D

lil_kim
28.01.2009, 12:00:02
buna fetelor
noi din fericire avem meniul destul de complet, incat sa nu mai umblam in plus sa luam una si alta
noi vom avea saratele si alune
si vom cumpara noi niste prajiturele si fursecuri
zic eu ca e suficient:D

si eu zic ca e suficient ....:)

aloe
13.02.2009, 12:55:27
si eu vreau sa fie: alune, fistic, fursecuri si saratele. Sincera sa fiu as vrea sa evit pe cat posibil "covrigeii"

aria_cluj
06.03.2009, 08:22:42
si eu vreau sa fie: alune, fistic, fursecuri si saratele. Sincera sa fiu as vrea sa evit pe cat posibil "covrigeii"

eu m-am gandit sa cumpar salatini,alune si covrigei
dar nu stiu in ce cantitate,pt 200 pers cam cat ar tb sa cumpar din fiecare?(:|

alinagr
07.03.2009, 23:03:20
Stiti cumva, cam cat costa pungile acelea cu fistic/migdale/caju in amestec?Poate imi puteti spune daca gasesc pe la vreun engross in bucuresti (sa fie in vid,ca altfel pot fi mucegaite). Eu nu am timp sa ajung in bucuresti,iar sotul termina programul dup aora 16 si nu are cand sa caute

alina512
10.04.2009, 09:14:24
Eu am ales : alune de padure, fistic si prajiturele.

Darly
21.05.2009, 13:18:20
Vis-a-vis de acest subiect, simcer va spun ca nu cred sa fi participat la vreo nunta fara sa rontai cate ceva din "crantzanelele" amintite. Asadar, consider ca sunt imperios necesare. Eu nu vreau covrigei si biscuiti sarati pentru ca....nu stiu...nu-mi plac...nu-mi place cum arata...
Asa ca eu voi opta pentru niste farfurii din plastic cu 4 compartimente, in care voi pune: arahide, fistic, porumb prajit (mi-ar placea dar nu sunt inca hotarata, stiu ca te cam murdaresti pe maini de la el) si probabil niste caju....
Cred ca va arata ok...

Alisori
22.05.2009, 10:29:22
Vis-a-vis de acest subiect, simcer va spun ca nu cred sa fi participat la vreo nunta fara sa rontai cate ceva din "crantzanelele" amintite. Asadar, consider ca sunt imperios necesare. Eu nu vreau covrigei si biscuiti sarati pentru ca....nu stiu...nu-mi plac...nu-mi place cum arata...
Asa ca eu voi opta pentru niste farfurii din plastic cu 4 compartimente, in care voi pune: arahide, fistic, porumb prajit (mi-ar placea dar nu sunt inca hotarata, stiu ca te cam murdaresti pe maini de la el) si probabil niste caju....
Cred ca va arata ok...

la porumb prajit nu m-as baga
poate isi rupe careva maseluta;)) ;)) ;))

Darly
22.05.2009, 10:32:46
la porumb prajit nu m-as baga
poate isi rupe careva maseluta;)) ;)) ;))

Voi chema un dentist pentru orice eventualitate! :))))

Ai dreptate.....o sa ma orientez spre altceva!

itsdone
08.06.2009, 05:16:35
Noi am avut si porumb prajit, alune, caju, alune de padure. Nu m-a anuntat nimeni cum ca trebuie sa decontez vreo factura de la stomatolog deci e bine:)

mara_cluj
08.06.2009, 09:00:32
pt 200 pers cam ce cantitati de crantzanele si alune ar tb sa cumpar?:)

denisa_marilena_ion
14.06.2009, 13:35:59
Eu pentru 100 pers., citind pe forum, voi cumpara 4 kg de alune, covrigei, etc. si 50 kg de fructe (banane, struguri, nectarine, portocale si ce-o mai fi proaspat atunci cand le cumpar).
Ce parere aveti? Credeti ca e prea mult/putin?
Nu vreau sa renunt la ele pentru ca intre mese, cand unor invitati nu le place muzica (sper ca nu va fi cazul...) nu vor avea ce face...

varuna_ro
15.06.2009, 08:14:11
Eu pentru 100 pers., citind pe forum, voi cumpara 4 kg de alune, covrigei, etc. si 50 kg de fructe (banane, struguri, nectarine, portocale si ce-o mai fi proaspat atunci cand le cumpar).
Nu vreau sa renunt la ele pentru ca intre mese, cand unor invitati nu le place muzica (sper ca nu va fi cazul...) nu vor avea ce face...

50KG de fructe??? adik jumatate de kg pt fiecare... Mie mi se pare cam mult. daca ai masa de 8 persoane ar tb sa pui 4 kg pe masa. Nu mai vorbim de ce se intampla la 12.... In general am vazut 1-2 struguri, 2-3 mere si 2-3 banane (deci ar veni cam o fructa de persoana)

mara_cluj
18.06.2009, 15:34:16
vreau sa stiu si eu ce cantitate de salatini,alune si fructe as avea nevoie sa cumpar pt 200 pers!
ma poate ajuta cineva?(:|

alinagr
23.06.2009, 22:30:52
:Oasa de multe?
eu iau cel mult 3 kg de alune si cate 30buc/fel fructe

clodi
24.06.2009, 11:16:56

La crantzanele mi se pare ok cantitatea, dar la fructe cred ca e foarte mult. 25 de kg mi se par suficiente. Fac un mic calcul: la 100 pers cate mese o sa ai .. intre 10 si 15 mese, deci in medie ar iesi 2 kg de fructe pe masa - cantitate suficienta zic eu.

clodi
24.06.2009, 11:23:05
vreau sa stiu si eu ce cantitate de salatini,alune si fructe as avea nevoie sa cumpar pt 200 pers!
ma poate ajuta cineva?(:|

Eu ma gandeam ca o sa am cate 2 castronele pe o masa si 11 mese. daca pun 200 g in fiecare castronel ar rezulta 4.5 kg de crantzanele, deci max 5 kg.

Adelaida
19.08.2009, 14:59:28
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde pot gasi mixuri de alune, fistic, migdale, etc? Am tot mers zilele astea prin supermarket-uri si nu am gasit nimic...Stie cineva vr'un en-gross de unde le pot lua?

Help pls :))

martick
19.08.2009, 20:47:31
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde pot gasi mixuri de alune, fistic, migdale, etc? Am tot mers zilele astea prin supermarket-uri si nu am gasit nimic...Stie cineva vr'un en-gross de unde le pot lua?

in orice hypermarchet gasesti..
eu chiar azi am vazut in auchan,dar nu iau de acum ca sa nu se strice..

martick
19.08.2009, 20:49:36
cei de la restaurant mi-au spus ca se calculeaza cam 30 gr de alune /persoana..adica nu ar veni mult,ca nu toti mananca..>:D<

aurora_18
20.01.2010, 19:16:59
Mie imi plac alunele si covrigeii si o sa pun pe masa, chiar daca nu e prea estetic in farfurie, dar poate au ceva boluri la restaurant. E ok pt inceput, iar fructele sunt necesare. Fantana de ciocolota mi se pare cam scumpa!

stoica01
20.01.2010, 19:25:12

Se pot lua si separat; in general la resturant sunt asezate separat pe platou.

broscutza2you
25.02.2010, 09:07:17

Daca chiar nu gasesti le cumperi separat si le amesteci ;-)

nicoletagheorghe1
26.02.2010, 10:33:49
in orice hypermarchet gasesti..
eu chiar azi am vazut in auchan,dar nu iau de acum ca sa nu se strice..
eu in real am vazut asa ceva. si cred k se gasesc si separate. asta daca vrei sa le cumperi asa

maflo
10.03.2010, 15:26:08
Fetelor dar in loc de alune... nu se pot pune mini pateuri, mini...:-\

denisa_iova
10.03.2010, 19:07:44
Daca le luam separat cred ca iesim si mai bine; stiu pe cineva care a luat fistic, alune, alune de padure, stafide, nuci si cred ca migdale si le-a amestecat; a iesti ceva in genul mixului de la nutline, care e super k;
Scumpul meu e innebunit dupa mixul acesta si mai alex dupa combinatia stafide + fistic = dulce-sarat; si am mai auzit o gramada de prieteni care sunt innebuniti(cica merge cu vin sau bere) :P

corinaM
11.03.2010, 16:26:41
Fetelor dar in loc de alune... nu se pot pune mini pateuri, mini...:-\

eu am avut la nunta mini pateuri diverse sortimente si vreu sa-ti spun ca nu a mai ramas nimic pe masa

Tanase_Valentina
11.03.2010, 17:05:12
Fetelor in Auchan gasiti diferite tipuri de alune si crantzanele, dupa parerea mea e cel mai bine dotat supermarchet si au si preturi mai bune decat carrefour sau real, daca nu mai puteti incerca la metro si ei stau bine cu aprovizionarea si mai ales ca presupun ca o sa cumparati niste cantitati mai mari,e ok din punct de vedere al pretului!
Dar problema este ca acolo tb sa stii exact ce marca cumperi si ca este buna sa nu ai surprize sa te trezesti ca nu sunt gustoase!
Alunelele nu se strica au valabilitate destul de mare ca si crantanelele dar depinde unde le depozitati sa nu prinda un gust ciudat,poate mai bine este sa stati fara grjii si sa le luati cu cateva zile respectiv o saptamana inainte!!!
Va pup

nicoletagheorghe1
12.03.2010, 06:49:14
Fetelor in Auchan gasiti diferite tipuri de alune si crantzanele, dupa parerea mea e cel mai bine dotat supermarchet si au si preturi mai bune decat carrefour sau real, daca nu mai puteti incerca la metro si ei stau bine cu aprovizionarea si mai ales ca presupun ca o sa cumparati niste cantitati mai mari,e ok din punct de vedere al pretului!
Dar problema este ca acolo tb sa stii exact ce marca cumperi si ca este buna sa nu ai surprize sa te trezesti ca nu sunt gustoase!
Alunelele nu se strica au valabilitate destul de mare ca si crantanelele dar depinde unde le depozitati sa nu prinda un gust ciudat,poate mai bine este sa stati fara grjii si sa le luati cu cateva zile respectiv o saptamana inainte!!!
Va pup
si cei care nu dispun de auchan aveti idee pe unde as mai putea gasi asa mixuri?

Tanase_Valentina
12.03.2010, 07:16:41
si cei care nu dispun de auchan aveti idee pe unde as mai putea gasi asa mixuri?

Metro ,Real,Careffour,in general toate hipermarketurile! :)

nicoletaoff
08.04.2010, 12:38:54
la metro gasesti sigur

nicoletagheorghe1
09.04.2010, 06:53:21
la metro gasesti sigur
mersi am sa caut si in metro si in real

cmarta8
22.04.2010, 09:11:17
eu am avut la nunta mini pateuri diverse sortimente si vreu sa-ti spun ca nu a mai ramas nimic pe masa

Mi se pare buna ideea cu mini pateurile

_ana_maria_
19.08.2010, 10:12:44
sunt ok mixurie de crantzanele si pana la urma e necesar sa pui ceva de genul asta pe masa

nicoletagheorghe1
20.08.2010, 07:15:37
sunt ok mixurie de crantzanele si pana la urma e necesar sa pui ceva de genul asta pe masa
mie de la restaurant mi s-a spus k aceste mixuri nu se consuma mai deloc si k le pot inlocui cu altceva sau deloc. eu am sa le inlocuiesc cu foetaje si am sa le amestec cu prajituricile

lauriss
05.10.2010, 19:51:32
Vreau neaparat sa va cer parerea!
Voi avea la nunta aproximativ 120 de persoane, pentru asta m-am gandit in felul urmator:
30gralune/pers x 120 persoane = 3,5-4 kg alune
500 gr covrigei+salatinii x 12 mese =6 kg covrigei+salatinii
Credeti ca e potrivit asa?

nicoletagheorghe1
06.10.2010, 07:29:24
Vreau neaparat sa va cer parerea!
Voi avea la nunta aproximativ 120 de persoane, pentru asta m-am gandit in felul urmator:
30gralune/pers x 120 persoane = 3,5-4 kg alune
500 gr covrigei+salatinii x 12 mese =6 kg covrigei+salatinii
Credeti ca e potrivit asa?
eu zic k e de ajuns. si asa nu se atinge nimeni de ele

lauriss
06.10.2010, 12:30:16
eu zic k e de ajuns. si asa nu se atinge nimeni de ele

Mai,..poate da - poate nu :)
Eu cred ca nu e exagerat de mult si daca ramane nu sunt atat de mult in paguba...:) Dar avand in vedere ca am si bere la nunta, ar merge si asa ceva,..:)
Mersi de ajutor

oanabgz
09.06.2011, 20:36:16
eu la nunta am avut alune, sorici si ghiudem. cele doua din urma s-au mancat in intregime, si au mers f bine cu o tuica veche de prune.

larah
30.06.2011, 19:56:34
eu la nunta am avut alune, sorici si ghiudem. cele doua din urma s-au mancat in intregime, si au mers f bine cu o tuica veche de prune.
ce-i ghiudemul?

BiancaElena
27.07.2011, 12:31:03
Eu as opta pentru fistic, migdale si fructe confiate.Sunt un pic mai scumpe cele din urma, dar cred ca ar da bine si merita efortul.Bineinteles ,trebuie sa ma sfatuiesc cu miresoiul ca e mai mofturos. Voi ce ziceti,fetelor, de fructele confiate alaturate fisticului si migdalelor? Larah , nici eu nu stiu ce-i ghiudemul ,dar banuiesc ca e ceva bun daca s-a mancat.Nu?

bblusha1986
29.07.2011, 13:17:59
noi am luat 2 kg de arahide si 2kg de alune pentru nunta noastra, din metro, pentru ca acolo ni s-a parut cel mai convenabil...ne asteptam in jur la 120 de pers

ade_llyne
29.07.2011, 13:27:29
eu am trait cu impresia ca aceste crantanele sunt incluse in meniul de la restaurant si n-am mai cumparat... dar am aflat ca nu au fost...oricum nimeni nu le-a simtit lipsa, au fost fructe si nu am intarziat prea mult cu aperitivul(chiar daca nu sosisera toti invitatii)

Katiush
29.07.2011, 21:57:32
noi am luat 2 kg de arahide si 2kg de alune pentru nunta noastra, din metro, pentru ca acolo ni s-a parut cel mai convenabil...ne asteptam in jur la 120 de pers

as zice ca mai trebuie...am avut noi 4 kg de chestii combinate la 85 de oameni...si s-au mancat, pentru ca n-am mai pus crantanele si alte minuni.

bblusha1986
30.07.2011, 19:38:16
as zice ca mai trebuie...am avut noi 4 kg de chestii combinate la 85 de oameni...si s-au mancat, pentru ca n-am mai pus crantanele si alte minuni.
pai atunci o sa mai luam inca 2 kg, desi mie mi se par ok si astea....bn, eu consum foarte rar alune si de-astea;))

Katiush
30.07.2011, 22:02:50
pai atunci o sa mai luam inca 2 kg, desi mie mi se par ok si astea....bn, eu consum foarte rar alune si de-astea;))

ia 1kg de fistic si amesteca-l cu astea 2, ar trebui sa fie ok. fisticul e ff apreciat :)

MyPretty
04.10.2011, 09:49:24
Buna fetelor, si eu voi pune pe masa aceste faimoasa crantzanele. Dar cred ca voi opta pentru un mix de alune, migdale, fistic si porumb. Se gasesc si deja amestecate dar cred ca le voi cumpara separat pentru a iesi mai ieftin. Oricum fisticul si porumbul au fost cele mai apreciate pe la toate evenimentele pe la care am fost :D

BubuBlonda
17.02.2012, 20:45:47
eu la capitolul "de rontzait" si "ceva sarat" ma gandeam la saleuri si alune chit ca tata zicea nu dar stiu eu ce zic dupa atata mancare si bautura la un moment dat lumea simte nevoie de ceva sarat si stiu si la sarbatori ca saleurile sunt foarte apreciate ma gandesc eventual sa fac saleuri facute de mine acasa dar sincer nu stiu in ce masura voi avea timp sa fac...daca or sa ma ajute drele mele de onoare va fi mai usor dar de una singura.....

doc
28.03.2012, 11:09:36
noi o sa luam fistic (preferatul miresoiului), alune...combinatia asta, iar ceva gen covrigei nu stiu ce sa iau

ma gandeam sa pun cozonac facut de socrela, dar nu stiu in ce masura o sa fie indicat mai ales ca, de obicei, cozonacul e satios, dar este asa de gustos si facut cu muuuuuuuuuuult finetti=P~:madlaugh:

la cate info noi vad pe aici parca vad ca o sa fac un mare NIMIC=)) si totul o sa iasa aiurea

MissSwan
01.06.2012, 13:47:52
Am luat vreo 3 kg de arahide si 3 kg de "crantzanele" (nu mai stiu ce erau, un mix de la Chio). Cred ca a fost cam mult, dar ce mai conteaza. :))

alina27alina
26.07.2012, 14:26:58
Noi la botez am avut un mix dintr-un kg de alune, un kg de migdale, un kg miez de nuca si un kg porumb prajit.asta a fost pt 110 persoane.A fost foarte apreciat acest mix, incat nu a mai ramas nimic. La nunta voi face la fel.

mardare
29.07.2012, 09:53:22
Noi am avut caju fistic alune migdale si salatini care au fost servite la cocktailuri si s-au mancat pana la ultimul bob.

martina26
16.09.2012, 15:23:19
Noi nu vom pune niciun fel de "crantanele", in schimb vom avea 2 tipuri de placintele de casa facute de soacra si le acelea le vom pune pt rontait. Un fel e cu branza, sunt niste "corzi" lungi care se taie patratele (gen strudel) si celalalt fel e cu ceva verdeata, tot cu acelasi aspect.

Izabelutz
17.09.2012, 14:36:24
Noi am pus canapele din foietaj cu branza sarata... s-au mancat foarte bine de catre oaspeti \:D/

dogaruramona1
05.03.2013, 12:51:18
eu nu stiu......cred ca tot cranzetele voi pune...trebuie sa le cumparam noi

kool_kat
15.03.2013, 19:16:22
Eu ma gandeam in loc sa incep cu crantanele sa incerc un cocktail inaintea restaurantului cum am vazut la o nunta din Franta: 2-3 'statii' de aperitive, fiecare cu un chelner care te serveste. Asta in afara locatiei de nunta, in natura.

Unde am fost eu era o masuta cu un 'hamon' imens asezat intru-un dispozitiv special (une chelnerul felia fin carnita pentru invitati), alta cu foie gras, tot asa cu chelnerul aferent care crea mini canapeuri sub ochii invitatilor si mai era ceva dar nu mai reusesc sa imi aduc acum aminte, se pare ca piciorul ala imens de purcel a mi-a captat cel mai tare atentia:))
Alta masuta era cu cocktailuri si lumea se plimba intre 'statii', lua ce vroia si socializa.

Mi s-a parut o super idee din mai multe motive:
- nimeni nu se rusina si chiar daca se rusinau nu aveau locuri sa stea la mese, deci trebuiau sa se invarta pe acolo ;))
- nimeni nu se ingramadea ca nu era doar o singura sursa de mancare/bautura (cum se poate intampla in cazul fantanii de ciocolata)
- umbland pe acolo socializezi mai mult decat ai o vei face pe urma, asezat la masa
- intre timp mirii pot face linistiti inca o serie de poze daca vor, fara sa se intrebe daca invitatii li se plictisesc intre timp.

Acum sa vad daca gasesc asa ceva unde voi face eu nunta...

oannaa
15.03.2013, 19:24:57
Nici noi nu vom folosi crantenele, dar pana la nunta vom gasi altceva sa oferim invitatilor.

miha24
22.03.2013, 12:27:34
La noi va face soacra-mea saratele si vom pune pe mese in loc de covrigei si alte cele. Mi se par si mai bune si mai ieftine. Vor fi probabil cu branza, cu mac si cu susan.
In caz ca se golesc farfuriile cu "crantanele" voi o sa mai aveti de rezerva pt a fi umplute?

alatrandafir
12.04.2013, 22:19:25
Eu nu cred ca mai trebuie umplute, plus ca o sa fie destula mancare, prajituri, fructe. Cel putin eu asa ma gandesc pentru mine.

Punk_Azz
26.06.2013, 22:19:06
Nici nu mi-a trecut prin cap de servit asa ceva la nunta, bine ca am gasit thread-ul.. Recunosc, nu am fost la multe nunti si nici n-am acordat atentie la toate detaliile. Dar totusi, ma gandesc, daca voi avea platouri cu prajituri si cu fructe pe mese, mai sunt necesare crantzanelele?:-\

Dannny24
27.06.2013, 08:05:16
Nici nu mi-a trecut prin cap de servit asa ceva la nunta, bine ca am gasit thread-ul.. Recunosc, nu am fost la multe nunti si nici n-am acordat atentie la toate detaliile. Dar totusi, ma gandesc, daca voi avea platouri cu prajituri si cu fructe pe mese, mai sunt necesare crantzanelele?:-\

Nu neaparat crantzanele, dar recomand macar niste saleuri, pentru cei care nu prefera dulcele sau fructele inainte de masa. Acestea au cea mai mare trecere inainte de aperitiv din cate am observat eu.
Noi vom avea salatini, covrigei si saleuri pe fiecare masa, pe langa fructe si praji.

anaid.diana
30.06.2013, 09:55:37

Ai putea sa pui si niste crantzanele ca lumea mai rontaie , vorbeste una alta..se cam mananca sincer. Poti pune dealtfel si niste fructe intr-o parte , poti opta daca vrei pt o fantana de ciocolata.

anaid.diana
30.06.2013, 09:57:34
Am luat vreo 3 kg de arahide si 3 kg de "crantzanele" (nu mai stiu ce erau, un mix de la Chio). Cred ca a fost cam mult, dar ce mai conteaza. :))

Pai foarte bine ai si facut ca ai luat cantitate mare si eventual daca ramane mult poti pune pe masa a 2 zi , la "ciorba de potroace " :)

mommytobebride
24.07.2013, 13:50:50
Pai foarte bine ai si facut ca ai luat cantitate mare si eventual daca ramane mult poti pune pe masa a 2 zi , la "ciorba de potroace " :)
Asta daca le ceri inapoi acasa :D
Sau daca ti le dau inapoi acasa, ca tu nu prea ai de unde sa sti daca raman sau nu.

maria90
18.04.2015, 13:55:23
Eu una recunosc ca nu m-am gandit la ceva sarat... masa cu dulciuri am. fructe am. tort o sa fie, si e tot dulce. parca ceva sarat lipseste...
Dar tin mult la aspect. NU am vrut nici sucurile sa stea pe masa, si nu vreau nici boluri cu saratele. Ce as putea sa fac?

VanessaVAlexandra
27.06.2015, 18:17:19
Am vazut mai nou ca se poarta fantana de ciocolata- candy barul - barul de fructe.
Ce este acum in trend ? candy barul cu barul de fructe fara crantzanelele pe masa ? Pare mai elegant nu vi se pare ? sau stilul vechi cu alune si covrigei pe masa ?

roxxana_s
28.07.2015, 10:59:12
Mie nu-mi plac nici salatini,covrigei ,saleuri sau mini pateuri.Orice din foetaj cand sunt reci,mi se par usor gretoase.Dar nu stiu ce pot pune in loc pe langa alune si migdale?