PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Cehia

ioanalivia
07.08.2007, 14:41:08
Noi ne-am hotarat sa plecam la sfarsitul acestei luni in "Saptaluna de miere" <:-P si am ales Praga =P~ insa avem o problema ...nu avem cazare si ma gandeam ca poate cineva care a mai fost ne poate indruma catre o pensiune sau un hotel accesibil ca pret ;-) sau poate.. un apartament de inchiriat?^:)^

mam
26.08.2007, 18:48:22
buna, cazare poti sa incerci aici (http://www.octopustravel.com/Home.jsp;jsessionid=0000fbiNiDecrhz5uSXX5tXHEoA:12 357j05e)
de exemplu, oricum sa nu uiti sa te uiti pe trip advisor, sa vezi ce se spune despre hotelul unde vrei sa te duci!

PS: si noi vrem sa mergem la praga, am inteles ca dintre cele 3 - viena, praga, budapesta (care au acelasi stil) viena e cea mai scumpa si praga cea mai frumoasa, problema esta ca nu prea am vazut agentii care sa ofere bilete de avion la un pret cat de cat ok, si nu prea merge cu trenul sau masina, ceva sfaturi, idei? tx!

dacaunico
26.08.2007, 19:44:55
Sotul meu a ajuns astazi la Praga,a mers acolo pt 2 saptamani la un curs.Din ce a vazut astazi a spus ca e f frumos.Ca si preturi,a spus ca sunt ca la noi,ma refer la alimente.Daca vrei,il intreb cat costa o camera la hotelul unde e cazat el,ca sa iti faci o parere.:*

Ruby_Tuesday
26.08.2007, 20:09:02
Noi am fost la Praga in octombrie, anul trecut. Mie personal mi s-a parut cel mai frumos oras pe care l-am vazut (si am vazut cateva ...). Preturile sunt decente, asta daca nu tii neaparat sa mananci in centru, unde sunt destul de piparate.
Am stat intr-un camping, la marginea orasului, intr-o oaza de verdeata, chiar la capatul autobuzului. Desi puteam sa stam cu cortul, am ales varianta de camera (cu baie comuna la doua camere, dar am fost trei cupluri, asa ca, de fapt, am avut baia noastra) si cu acces nelimitat la bucatarie complet utilata la minunatul pret de ... 9E/pat/noapte:)>-. Iar curatenia ... mai ceva ca la noi acasa, nu mai zic ca totul (mobila, dusumea etc) erau facute din lemn, ceea ce oferea un aspect extraordinar de frumos camerelor.
Acest tip de cazare nu este totusi potrivit pt luna de miere, dar pt o excursie cu prietenii, pt noi, este perfect.
De ajuns acolo, am ajuns cu masinile (doua zile de drum).
In orice caz, va recomand din tot sufletul locatia, este un vis>:D<>:D<

dacaunico
26.08.2007, 20:44:25
Legat de transportul pana in Praga,a mers cu autocarul,biletul a costat 100 euro dus-intors si a facut aprox.22-23 ore.

ioanalivia
27.08.2007, 11:20:24
Fetelor m-am intors! Am fost atat la Praga cat si la Viena si a fost minunat! Ce va pot spune este ca ambele locatii sunt superbe! Am plecat cu masina catre Praga si am facut mici popasuri la Budapesta iar apoi la Bratislava (care au ramas de vizitat pe indelete alta data)...ambele sunt frumoase...Budapesta mi-a parut un oras enigmatic (poate pt ca l-am vazut noaptea) iar Bratislava un orasel linistit si curat....bunn...am ajuns la Praga. Si am stat la hotelul unde aveam rezervare am lasat masina in parcare si am luat-o la picior prin oras...pt ca era duminica totul...dar absolut totul ...era inchis. Ne-am intors la hotel si am dormit ca eram ffff obositi de pe drum. Urmatoarele zile am fost in centrul Pragai si bineanteles la Podul peste Dunare care este uimitor de frumos...am mai vizitat Catedrala palatului, seara am urcat cu funicularul si am admirat gradina de trandafiri si bineanteles si orasul de sus...pot spune doar...MINUNAT! Praga era plllllinaaaaa de turisti de toate nationalitatile!<:-P

Am plecat catre Viena:O:"> ..ne-am cazat la un hotel care cred ca era camin de studenti sau elevi si doar pe perioada verii hotel...dar ce conditii....ca un hotel de 2-3 stele la noi si mai era si in centrul Vienei aproape de celebra Maria Hilfestrasse=P~ $-) . Am vizitat Vienna si sincer m-a incantat cu palatele, gradinile si mai pot spune ca austriecii sunt nemaipomeniti ca oameni...si aproape toti vb engleza:"> !

Atat Viena cat si Praga sunt minunate...dar putin cam scumpe:-<(eu plecasem cu gandul sa cumpar totul dar m-am ales cu suveniruri si ceva haine de la Outletul de langa Vienna:-p ) !

PS: Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri si daca cineva are nevoie de detalii cum mare placere va voi ajuta!

deeelorene
28.10.2007, 10:27:12
siu eu vreau la praga dar inca nu sunt suta la suta hotarata;))

deeelorene
28.10.2007, 10:27:44
cum este la praga, merita sa-ti petreci luna de miere acolo?:)

ioanalivia
29.10.2007, 11:19:20
Este foarte frumos orasul..arhitectura de acolo e ca in povesti...am sa pun poze (sper sa reusesc maine). Pentru mine a fost orasul turistilor...erau atat de multi turisti si grupuri organizate ..ff frumos. Va recomand cu caldura sa beti bere ceheasca ...eu nu prea beau bere dar berea aia e ce mai buna. Ca preturi ...destul de scump... alimentele cam ca la noi, intrarea la muzee e destul de scumpa, am fost in orasul evreiesc dar nu am vizitat nimic de acolo pt ca a fost scumpa intrarea (am pus Praga pe lista oraselor de vizitat pe indelete dar cu banii mai multi :-p ) . Sa intrati in Catedrala Palatului (e gratisL-) ) si daca nu sunteti claustrofobi si va tin picioarele urcati in turnul bisericii ..e uimitoare privelistea de deasupra Pragai.

Atentie ca lumea pe acolo nu prea stie engleza iar bani (Coroane Cehesti) ar fi bine sa va schimbati din Romania ca acolo sunt multe case de schimb iar cursul nu e foarte avantajos si sunt care pacalesc (ca si la noi de altfel).

Hai ca mai povestesc despre Praga cand postez pozele ...e minunata!

mitzura
29.10.2007, 12:29:15
si eu zic ca merita.am fost acolo in timpul studentiei,am fost apoi in germania (konstanz,koln,hamburg,kiel),in franta (coasta de azur,strasbourg),la zurich,la budapesta,iar pt luna de miere am ales tunisia.Pot spune ca "orasul de aur" (praga)mi-a placut cel mai mult,iar pt luna de miere gasesc ca e f potrivit!E foarte romantic un sarut sub ceas cands bate (la 9 seara parca)!

ioanalivia
06.11.2007, 09:15:08
Am uitat sa atasez pozele :P

Masini care pot fi inchiriate pt a face un mini tur prin Praga.

Noi pe una din stradutele pragai.

ioanalivia
06.11.2007, 09:26:58
Aici urcam treptele catre palatul regal , ajungem in piata palatului iar apoi la catedrala unde se poate urca...daca nu esti claustrofob pt ca scarile sunt sub forma de spirala si foarte inguste#-o ... nr. de trepte il vedeti in poza.

ioanalivia
06.11.2007, 09:38:40
1. vedere din turnul catedralei regale (dupa ce urci toate treptele asta e rasplata8-} )
2. noi mergand la metrou (dupa o zi turistica:-p )

3.Vedere din fata muzeului national

4.Ceasul din centrul Pragai si piata centrala plina de turisti (mai multi ca in praga nu am vazut nicaieri)

calina
06.11.2007, 09:57:39
Fetelor, va rog sa/mi dati mai multe detalii referitoare la hotelurile la care ati stat. Si daca a fost cineva in ianuarie, cum este vremea?
Multumesc

ioanalivia
06.11.2007, 11:13:17
Noi am stat la hotelul STEP 3* - MALLETOVA 1141 19000 PRAGUE 9 CZECH REPUBLIC (5 km de centrul orasului, 18 km de cel mai apropiat aeroport (ruzyne), 8 minute pe jos pana la cea mai apropiata statie de metrou (palmovka), 2 km pana la cea mai apropiata gara (praha liben), 3 minute pe jos pana la cea mai apropiata statie de autobuz, 3 km departare de cel mai apropiat targ (letnany))

Tarif: 55 EUR / camera DBL / noapte cu mic dejun bufet cald inclus (asa a fost oferta noastra)

Poti da cu searchul sa afli mai multe despre hotelul asta. Noi am fost f multumiti. Mancarea dimineata..super, camera mare, baia la fel am sa caut poze sa le pun cand o sa pot pt ca sunt la servici si scriu printre picatele.:-$

irina
08.01.2008, 22:53:33
1. vedere din turnul catedralei regale (dupa ce urci toate treptele asta e rasplata8-} )
2. noi mergand la metrou (dupa o zi turistica:-p )

3.Vedere din fata muzeului national

4.Ceasul din centrul Pragai si piata centrala plina de turisti (mai multi ca in praga nu am vazut nicaieri)

Suuuuper poze... vorba sotului, nu mi le mai arata, ca mi se face iar dor... :) Este un oras fantastic, visam sa vad un oras ca asta, si a fost peste cele mai mari asteptari... :x:x:x

maridra
13.01.2008, 13:20:40
Peste foarte putin timp o sa mergem intr-o vacanta (si de afaceri pentru unii:"> ) in Praga. Ati fost pe-acolo, ce e de vizitat, ce e de vazut? Cum e, e frumooos? :-B

maridra
13.01.2008, 15:13:54
Inainte sa-mi fie mutat mesajul aici, nu stiam ca exista topicul acesta.;))

Foarte frumoase pozele, abia astept sa mergem!!! Daca mai aveti poze sau sugestii/informatii... ma ajutati si pe mine? 8-}

mihai_bianca
16.02.2008, 08:02:53
Ce ziceti de Praga? :) Noi ne-am hotarat pe acest minunat oras. Desi de Viena sunt indragostita am zis sa mergem undeva unde nu am mai mers cu nimeni si cine stie poate ramane orasul nostru de suflet :P Bine un factor decisiv il reprezinta si concertul Metallica din 3 iunie la care avem bilete :)

gabitza_sta
19.02.2008, 16:30:25
Ce ziceti de Praga? :) Noi ne-am hotarat pe acest minunat oras. Desi de Viena sunt indragostita am zis sa mergem undeva unde nu am mai mers cu nimeni si cine stie poate ramane orasul nostru de suflet :P Bine un factor decisiv il reprezinta si concertul Metallica din 3 iunie la care avem bilete :)
Bia, Viena e un orash frumos...nu pot sa neg asta. dar crede-ma, Praga o sa ti-l scoata din suflet imediat.
Noi am fost la praga in vacanta in octombrie si vrem sa mai mergem si in mai, tot in vacanta. orashul e superb, m-am indragostit de el iremediabil.

la 12 noaptea ne plimbam pe stradutele pustii de pe langa catedrala Sf Vito, pe langa casa lui Kafka...nu era nimeni, doar niste felinare cu lumina galbena, era o atmosfera de poveste. ne-am plimbat cu vaporasul ep valtava, am mancat o super cina pe o barja...e un oras deosebit.
nu are turismul "industrial" care il vezi in capitalele mari, e mai delicat orashul, (chiar daca e plin de lume)
stateam la un hotel retras, cu o gagica super amabila (stia romana, era din Moldova de peste Prut), si dimineata la micul dejun (care era super fain, nu extrem de diversificat, dar foarte bun si consistent) nu mancam altceva decat paine proaspata cu unt si cu sunca (de praga, evident) :))
I loved the city, abia astept sa ne intoarcem acolo.
G.

CristinaMM
19.02.2008, 16:47:15
Bia, Viena e un orash frumos...nu pot sa neg asta. dar crede-ma, Praga o sa ti-l scoata din suflet imediat.
Noi am fost la praga in vacanta in octombrie si vrem sa mai mergem si in mai, tot in vacanta. orashul e superb, m-am indragostit de el iremediabil.

la 12 noaptea ne plimbam pe stradutele pustii de pe langa catedrala Sf Vito, pe langa casa lui Kafka...nu era nimeni, doar niste felinare cu lumina galbena, era o atmosfera de poveste. ne-am plimbat cu vaporasul ep valtava, am mancat o super cina pe o barja...e un oras deosebit.
nu are turismul "industrial" care il vezi in capitalele mari, e mai delicat orashul, (chiar daca e plin de lume)
stateam la un hotel retras, cu o gagica super amabila (stia romana, era din Moldova de peste Prut), si dimineata la micul dejun (care era super fain, nu extrem de diversificat, dar foarte bun si consistent) nu mancam altceva decat paine proaspata cu unt si cu sunca (de praga, evident) :))
G.

Gabitza, n-ai ceva poze? Poate-l conving mai usor pe al meu :).

irina_og
19.02.2008, 17:08:37

G.

Sunt de acord cu tine 100% si din punctul meu de vedere Praga bate Viena. E altceva. Am fost de Revelion la praga si as mai merge de 100 de ori.;;)

gabitza_sta
19.02.2008, 19:37:20
Gabitza, n-ai ceva poze? Poate-l conving mai usor pe al meu :).
daca am poze? ;;) vrei sa spui "ai cumva vreo 800 -900 de poze din praga?" :)) avem o tona de poze din praga...ziua, noaptea, facute peste tot. crede-ma, orasul merita 100% si sincer nici nu te descalta de bani.
daca te intereseaza, pot sa iti trimit pe un mail cateva....da-mi un PM.

Sunt de acord cu tine 100% si din punctul meu de vedere Praga bate Viena. E altceva. Am fost de Revelion la praga si as mai merge de 100 de ori
cred ca a fost superb de revelion acolo. erau frumos decorate magazinele si toate cele? pe unde ati stat? mi-ar placea sa merg de craciun acolo, cred ca e superb. era foarte scump? mie nu mi s-a parut foarte foarte scump cand am fost noi, in octombrie, desi am dat o gramada de bani pe suveniruri, cadouri pentru ai nostri....
G.

irina_og
19.02.2008, 20:12:21
daca am poze? ;;) vrei sa spui "ai cumva vreo 800 -900 de poze din praga?" :)) avem o tona de poze din praga...ziua, noaptea, facute peste tot. crede-ma, orasul merita 100% si sincer nici nu te descalta de bani.
daca te intereseaza, pot sa iti trimit pe un mail cateva....da-mi un PM.

cred ca a fost superb de revelion acolo. erau frumos decorate magazinele si toate cele? pe unde ati stat? mi-ar placea sa merg de craciun acolo, cred ca e superb. era foarte scump? mie nu mi s-a parut foarte foarte scump cand am fost noi, in octombrie, desi am dat o gramada de bani pe suveniruri, cadouri pentru ai nostri....
G.

Nu! Nu a fost scump deloc. Noi am stat la Hotel Excellent. Este un hotel privat.

Si noi... tot pe cadouri. Fel de fel de suveniruri micute, halbe si tablouri. Oarca inebuniseram!

De sarbatori e ffff frumos.

Apoi am plecat pana pe 10 la Viena. Si... de-aia ziceam ca, daca le-as compara, ar castiga Praga. Eu as vrea sa vad Praga vara8-| :D

mihai_bianca
19.02.2008, 20:52:47
Abia astept sa merg :P Am fost in Viena inainte de cununia civila, de revelion in Budapesta si acum urmeaza Praga. Stiu ca toate 3 se aseamana, abia astept sa vad :P care o sa imi placa mai mult dupa :)

josefine
19.02.2008, 21:18:53
Si noi, si noi, tot in Praga am fost dupa nunta. E asa boem orasul, prietenos din punct de vedere turistic (adica ai obiectivele turistice aproape unul de altul) si ieftin. Mai frumoasa decat Viena, desi sotul zice ca tot Viena e mai frumoasa...

irina_og
20.02.2008, 04:18:45
Si noi, si noi, tot in Praga am fost dupa nunta. E asa boem orasul, prietenos din punct de vedere turistic (adica ai obiectivele turistice aproape unul de altul) si ieftin. Mai frumoasa decat Viena, desi sotul zice ca tot Viena e mai frumoasa...

Si sotul meu la fel. =P~ Dar... Praga e altceva si... mult mai romantica:)

mihai_bianca
23.02.2008, 09:34:56
Fetelor, gata, am facut rezervarea! 5 ZILE DE VIS IN PRAGA :P

evenstar
13.06.2008, 19:27:16
Luna noastra de miere s-a transformat pana la urma intr-un weekend prelungit, (4 zile/3 nopti), si am reusit azi, intre trei intalniri, doua rapoarte si trei urlete ale sefei, sa-mi fac rezervare pentru Praga... Stiu ca e "a little too late", dar cum e? Merita?[-o<

mihai_bianca
13.06.2008, 19:52:06
Luna noastra de miere s-a transformat pana la urma intr-un weekend prelungit, (4 zile/3 nopti), si am reusit azi, intre trei intalniri, doua rapoarte si trei urlete ale sefei, sa-mi fac rezervare pentru Praga... Stiu ca e "a little too late", dar cum e? Merita?[-o<

e superb :D acolo am fost noi in Praga in luna de miere :) uite niste poze http://hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=33869304&albumId=195685398 :)

evenstar
13.06.2008, 20:02:49
Din poze pare superb! Voi cat ati stat? Si ce-mi recomanzi - unde sa mergem, unde nu merita etc? Ca in fiecare oras sunt locuri popularizate si promovate mai mult decat merita si altele necunoscute dar superbe... In Lisabona, de exemplu, ne-am pierdut vremea 4 zile sa "bifam" obiective care pe net erau la categoria "must" (dar jumate nu ne-au spus nimic), si in ultima zi am facut un tur al orasului in care am decoperit zeci de locuri pe care ne-a parut foarte rau ca nu le-am vazut inainte... Nu as vrea sa patim si in Praga la fel...

evenstar
02.07.2008, 12:29:02
Ne-am intors... cu parere de rau pentru ca as mai fi stat vreo 25 de ani in orasul acela...

E, de departe, cel mai frumos oras pe care l-am vazut eu vreodata - si am vazut destule, cred eu, ca sa pot face o comparatie. Desigur, nu i-ar placea oricui. Asa ca o sa incep putin altfel - pana descarc pozele, cel putin...

Categoric NU aveti de ce sa mergeti in Praga daca:
- cautati destinatii exotice (obviously) - adica soare, palmieri, cocktailuri in nuca de cocos, corpuri unse de ulei... nu-i cazul!
- vreti sa fiti "trendy & posh" - iar nu-i cazul, Praga nu e fitza, e un oras superb, boem (cum altfel....;))), din alte vremuri, parca... dar n-am auzit sa fie la moda... si nici nu se simte chestia asta pe strazi... (lumea poarta bermude si rucsaci, n-am vazut urma de Jimmy Choo si Prada...)
- va doriti sa vizitati un oras modern, care "trepideaza", vibreaza mereu, isi traieste viata in ritm de secol XXI- nici asta nu e Praga, ci, din contra, un oras in care nu vezi masini pe o arie de cativa zeci de km decat ocazional, toata lumea circula cu metroul/tramvaiul, nimeni nu alearga, nu se grabeste, nu e nervos... N-am auzit un singur claxon in 4 zile, nu ne-a venit sa credem...
- reprezentarile voastre despre romantism sunt "Hollywood-style", spectaculoase, roz si pufoase... - nici asta nu veti gasi in Praga, romantismul acestui oras e de cu totul alta factura si natura...
- va doriti sa "impuscati doi iepuri" si sa va intoarceti si cu o garderoba noua dupa "hanimun" - totul e mult mai scump decat in Bucuresti, nu mai vorbesc de provincie...

Daca nu va incadrati in nici una dintre categoriile de mai sus, va recomand din suflet sa mergeti in Praga... In luna de miere sau oricand altcandva...

Revin cu poze si cu recomandari (de ce ar trebui sa vizitati...)

x_enya
02.07.2008, 12:43:18
Ne-am intors... cu parere de rau pentru ca as mai fi stat vreo 25 de ani in orasul acela...

CASA DE PIATRA, ca n-am apucat sa-ti urez!!! Sanatate maxima si fericire cat cuprinde!

super, eu abia astept detalii.<:-P sa ne spui cate ceva si despre cazare si drum (ati fost cu avionul, trenul sau masina?)...

ps: si pozele de la nunta abia le astept... :-":-":-"

carmenushka
02.07.2008, 12:54:59
Bine-ati revenit!>:D<
Habar n-am avut ca plecati la Praga! Intr-adevar suuuupeeeerba Praga, divina! ziua si mai ales noaptea! Eu am promisiunea ca ne intoarcem sa-mi ia cercei de-acolo!;))

evenstar
02.07.2008, 13:14:22
Bine-ati revenit!>:D<
Habar n-am avut ca plecati la Praga! Intr-adevar suuuupeeeerba Praga, divina! ziua si mai ales noaptea! Eu am promisiunea ca ne intoarcem sa-mi ia cercei de-acolo!;))

>:D<Mi-am luat o pereche de cercei cu granate (miiici, ca erau scumpi ca porcu', am dat cca 100 euro pe ei numai pentru ca mi se parea o "blasfemie" sa ma intorc de acolo fara granate:)))
Ma mir ca nu v-am zis, noua ni se parea ca le-am zis tuturor si devenim deja boring....

alinaz
02.07.2008, 13:18:09

asteptam sa te intorci, am citit ca pleci la praga si abia astept sa mai vad poze de acolo... ai descris superb si adevarat orasul, mie mi-a ramas in suflet cu un feeling pe care nu l-am mai simtit vreodata undeva; la runda urmatoare din concediu vrem sa mergem din nou, dupa 2 ani. pana atunci astept pozele si tips-urile tale :)
casa de piatra!

evenstar
02.07.2008, 13:18:55
Cum am promis, poze (o mica parte...)

evenstar
02.07.2008, 13:23:07
alte poze...

x_enya
02.07.2008, 13:24:39
Cum am promis, poze (o mica parte...)

ce-mi plac stradutele astea inguste, cu piatra cubica.... :x:x:x

carmenushka
02.07.2008, 13:33:37
>:D<Mi-am luat o pereche de cercei cu granate (miiici, ca erau scumpi ca porcu', am dat cca 100 euro pe ei numai pentru ca mi se parea o "blasfemie" sa ma intorc de acolo fara granate:)))
Ma mir ca nu v-am zis, noua ni se parea ca le-am zis tuturor si devenim deja boring....
Eu la prima vizita m-am ales cu o pereche de cercei cu cristale si ma tinea langa el ca pe catei in lesa ca ma stie rea de cercei=)) ma scurgeam pe la vitrine pe-acolo...chiar si asa a fost superb! Ma uit la poze si mi-e dor...ia sa caut si eu pozele mele de la Praga

evenstar
02.07.2008, 13:36:52
asteptam sa te intorci, am citit ca pleci la praga si abia astept sa mai vad poze de acolo... ai descris superb si adevarat orasul, mie mi-a ramas in suflet cu un feeling pe care nu l-am mai simtit vreodata undeva; la runda urmatoare din concediu vrem sa mergem din nou, dupa 2 ani. pana atunci astept pozele si tips-urile tale :)
casa de piatra!

CASA DE PIATRA, ca n-am apucat sa-ti urez!!! Sanatate maxima si fericire cat cuprinde!

super, eu abia astept detalii.<:-P sa ne spui cate ceva si despre cazare si drum (ati fost cu avionul, trenul sau masina?)...

ps: si pozele de la nunta abia le astept... :-":-":-"

Va multumesc, fetelor! Casa de piatra si voua, si sa fiti fericite!>:D<
Ca sa dau ceva detalii concrete - noi am fost cu avionul, Czech Airlines - pretul biletului e irelevant, pentru ca variaza in functie de cat de devreme il cumperi - cu cateva luni inainte e la jumatate de pret... Cu masina nu stiu daca ar fi meritat efortul, pentru ca stateam prea putin, si oricum in Praga, dupa cum spuneam, sunt foarte putini cei care circula cu masina (mai mare bataia de cap, asadar). Cu autocarul nu merg eu, din principiu, prefer trenul daca altfel nu se poate...
Am stat la Ibis Smichov - nu stiu daca sunt mai multe hoteluri Ibis in Praga, dar acesta era foarte bine situat, la "marginea" centrului... pretul camerei - 800 ron/3 nopti... Curat, servicii ireprosabile, mancare excelenta (daca stati vreodata la vreun Ibis oriunde ar fi va recomand sa incercati restaurantul), fara fitze si pretentii dar si-a meritat banii!
pentru transport am luat un fel de "abonament" de 72 h, care a costat cam 12 euro/persoana si a fost valabil pe toate liniile de transport - inclusiv funicular...
Nu stiu ce sa mai zic - chestii concrete... A, da, cascati bine ochii la casele de schimb, ca sunt "tepari" - unii afiseaza un curs bun afara si inauntru, foarte mic, scrie ca pentru sume mai mici de 30.000 coroane (peste 1300 euro) e alt curs, de tot rahatul... (noi ne-am luat teapa asta, bine ca am schimbat doar 50 euro atunci...). Sau scriu in limba ceha ca au comision de 5-10%... iar n-ai ce sa le faci...

carmenushka
02.07.2008, 13:56:17
Noi am stat mai "in oras" si sunt masiiiini...o groaza!! ne invarteam o jumatate de ora sa gasim loc de parcare pe langa hotel! E foarte aglomerata si Praga, ca orice capitala, dar e foarte civilizata. In privinta banilor, sfatul meu: platiti pe cat posibil cu cardul; evitati asa orice neplacere! Se poate manca bine si ieftin! Am auzit ca in Praga se mananca cea mai buna pizza, dar n-am incercat-o ca am alergat ca bezmeticii sa vedem cat mai mult din oras. Bijuterii superbe, granate, rubine, chihlimbar...dar toate sunt montura pe aur, deci scumpe!

evenstar
02.07.2008, 14:03:29
Exista si argint - eu mi-am luat din argint, dar e si mai scump comparativ cu argintul din alte parti... Adica, in Bucuresti o pereche de cercei similari ar costa cam 50 ron, acolo au fost 60 euro

krissy
02.07.2008, 21:52:43

praga este un oras absolut superb

uite si poze http://picasaweb.google.com/cristinna.radulescu/PragaDecembrie2007Ianuarie200802

alinaz
02.07.2008, 22:15:13
praga este un oras absolut superb

uite si poze http://picasaweb.google.com/cristinna.radulescu/PragaDecembrie2007Ianuarie200802

superb :) Ai poze multe facute la vysehrad, locul care imi va ramane in suflet forever ^:)^

irina
02.07.2008, 22:20:10
Va multumesc, fetelor! Casa de piatra si voua, si sa fiti fericite!>:D<
Ca sa dau ceva detalii concrete - noi am fost cu avionul, Czech Airlines - pretul biletului e irelevant, pentru ca variaza in functie de cat de devreme il cumperi - cu cateva luni inainte e la jumatate de pret... Cu masina nu stiu daca ar fi meritat efortul, pentru ca stateam prea putin, si oricum in Praga, dupa cum spuneam, sunt foarte putini cei care circula cu masina (mai mare bataia de cap, asadar). Cu autocarul nu merg eu, din principiu, prefer trenul daca altfel nu se poate...
Am stat la Ibis Smichov - nu stiu daca sunt mai multe hoteluri Ibis in Praga, dar acesta era foarte bine situat, la "marginea" centrului... pretul camerei - 800 ron/3 nopti... Curat, servicii ireprosabile, mancare excelenta (daca stati vreodata la vreun Ibis oriunde ar fi va recomand sa incercati restaurantul), fara fitze si pretentii dar si-a meritat banii!
pentru transport am luat un fel de "abonament" de 72 h, care a costat cam 12 euro/persoana si a fost valabil pe toate liniile de transport - inclusiv funicular...
Nu stiu ce sa mai zic - chestii concrete... A, da, cascati bine ochii la casele de schimb, ca sunt "tepari" - unii afiseaza un curs bun afara si inauntru, foarte mic, scrie ca pentru sume mai mici de 30.000 coroane (peste 1300 euro) e alt curs, de tot rahatul... (noi ne-am luat teapa asta, bine ca am schimbat doar 50 euro atunci...). Sau scriu in limba ceha ca au comision de 5-10%... iar n-ai ce sa le faci...

In primul rand trebuie sa-ti spun ca ma bucur nespus cand cineva se duce in Praga. Parca ar fi orasul meu... :) Si astept cu infrigurare sa vad cu ce impresii vine, daca i se pare la fel de superb, de uimitor cum mi s-a parut mie, am mai povestit pe aici...
Normal ca, asa cum ai zis si tu, nu toata lumea simte la fel. Dar cand cineva vine cu o parere asa ca tine, mi se umple sufletul. M-a emotionat rau o colega luni cand a venit dintr-un weekend la Praga. Eu o intrebam cum a fost, nerabdatoare, iar ea nu mai contenea cu laudele si cu recomandarile, si imi spunea ca trebuie sa ma duc, si sa stau cel putin o saptamana, ca merita, ca e superb, imi explica, iar eu ii repetam ca am fost, apoi i-am spus ca am fost de doua ori, si ca am stat si o saptamana, ea nu si nu, era atat de incantata ca nici nu ma auzea :)) "Trebuie sa te duci neaparat, e superb", o tinea :) Si ziceam ca m-a emotionat si pe mine atat de tare, parca imi aducea vesti de la cineva drag pe care nu l-am mai vazut demult... :x

In al doilea rand, voiam sa te rog sa-mi spui unde exact e Ibisul asta. Sunt vreo 4 in Praga, dar as vrea sa stiu de la cineva care a fost unde e asta pozitionat exact.

In al treilea rand, si eu mi-am luat cercei si pandantiv cu granate, montate pe argint. Tin la ele ca la ochii din cap :D

Felicitari pt. luna de miere, chiar daca a fost scurta, cred ca a meritat. Si casa de piatra, sa fiti fericiti!!!>:D<

evenstar
02.07.2008, 23:40:36
In primul rand trebuie sa-ti spun ca ma bucur nespus cand cineva se duce in Praga. Parca ar fi orasul meu... :) Si astept cu infrigurare sa vad cu ce impresii vine, daca i se pare la fel de superb, de uimitor cum mi s-a parut mie, am mai povestit pe aici...
Normal ca, asa cum ai zis si tu, nu toata lumea simte la fel. Dar cand cineva vine cu o parere asa ca tine, mi se umple sufletul. M-a emotionat rau o colega luni cand a venit dintr-un weekend la Praga. Eu o intrebam cum a fost, nerabdatoare, iar ea nu mai contenea cu laudele si cu recomandarile, si imi spunea ca trebuie sa ma duc, si sa stau cel putin o saptamana, ca merita, ca e superb, imi explica, iar eu ii repetam ca am fost, apoi i-am spus ca am fost de doua ori, si ca am stat si o saptamana, ea nu si nu, era atat de incantata ca nici nu ma auzea :)) "Trebuie sa te duci neaparat, e superb", o tinea :) Si ziceam ca m-a emotionat si pe mine atat de tare, parca imi aducea vesti de la cineva drag pe care nu l-am mai vazut demult... :x

In al doilea rand, voiam sa te rog sa-mi spui unde exact e Ibisul asta. Sunt vreo 4 in Praga, dar as vrea sa stiu de la cineva care a fost unde e asta pozitionat exact.

In al treilea rand, si eu mi-am luat cercei si pandantiv cu granate, montate pe argint. Tin la ele ca la ochii din cap :D

Felicitari pt. luna de miere, chiar daca a fost scurta, cred ca a meritat. Si casa de piatra, sa fiti fericiti!!!>:D<

Multumesc mult! >:D<
E intr-adevar, un oras superb... Cred ca m-as mai duce de cateva zeci de ori acolo! Nu cred ca e straduta care sa nu fi avut un detaliu, "ceva" al ei care sa ma fi facut sa o indragesc... :x Din fericire, ne-a placut amandurora la fel de mult, asa ca sigur ne vom intoarce.
Hotelul Ibis in care am stat noi este in partea numita "Smichov" - statia de metrou Andel. Pe malul stang al Vltavei, la 4 -5 statii de tramvai de podul Charles... Stai sa incerc ceva...
http://www.pragueholiday.cz/maps/?key=330&location=prague&big=1
Sper sa mearga.... asta e locatia exacta... e langa un Hypermarket Tesco si un mall... daca-ti spune ceva...

irina
04.07.2008, 09:30:05
Multumesc mult! >:D<
E intr-adevar, un oras superb... Cred ca m-as mai duce de cateva zeci de ori acolo! Nu cred ca e straduta care sa nu fi avut un detaliu, "ceva" al ei care sa ma fi facut sa o indragesc... :x Din fericire, ne-a placut amandurora la fel de mult, asa ca sigur ne vom intoarce.
Hotelul Ibis in care am stat noi este in partea numita "Smichov" - statia de metrou Andel. Pe malul stang al Vltavei, la 4 -5 statii de tramvai de podul Charles... Stai sa incerc ceva...
http://www.pragueholiday.cz/maps/?key=330&location=prague&big=1
Sper sa mearga.... asta e locatia exacta... e langa un Hypermarket Tesco si un mall... daca-ti spune ceva...

Da, se vede linkul; e bine asezat hotelul, il pun pe lista :) Multumesc mult!!! >:D<

Mulan
04.07.2008, 10:12:36
si eu am fost in praga :D dar nu in luna de miere... noi am stat doar o zi, dar in ziua aia am vizitat praga de la cap la coada. cel mai rau imi pare ca nu am apucat sa vedem cum se misca ceasul astronomic :(( de 3 ori l-am ratat! odata am fost in turn, a doua oara nu stiu pe unde eram, si a treia oara ne-am ratacit, pe unele dintre stradutele alea mici, parca erau identice :) dar asta e, acum avem un motiv sa ne intoarcem pe acolo :)>-

ce nu mi-au placut, au fost preturile, mi s-au parut, astronomice (ca si ceasul :))) tin minte ca am luat o sticla de sprite la 1l si dupa ce am calculat sa vedem cate coroane am dat pe el, a iesit undeva la vre-o 2.5 euro :-$ si parcarea foaaaaarte scumpa.
mare grija la casele de schimb, sunt multe care iau comision. noi am schimbat la o banca si a fost ok ca nu ne-a luat comision.cititi inainte sa schimbati, ca va pot prosti foarte usor si nu merita la ce preturi au :)
v-asi pune ceva poze, dar stiu unde sunt ca le am salvate pe un dvd undeva.. poate o sa revin cu poze daca le gasesc ;-) :*

carmenushka
04.07.2008, 10:27:17
Daca nu va suparati mai pun eu poze de la Praga!

Mulan
04.07.2008, 11:07:12
am gasit ceva poze prin calc, dar aparem si noi in ele :D admirati ce e in spatele nostru....si scuzati fetele putin obosite ...

evenstar
05.07.2008, 10:42:41
si eu am fost in praga :D dar nu in luna de miere... noi am stat doar o zi, dar in ziua aia am vizitat praga de la cap la coada. cel mai rau imi pare ca nu am apucat sa vedem cum se misca ceasul astronomic :(( de 3 ori l-am ratat! odata am fost in turn, a doua oara nu stiu pe unde eram, si a treia oara ne-am ratacit, pe unele dintre stradutele alea mici, parca erau identice :) dar asta e, acum avem un motiv sa ne intoarcem pe acolo :)>-

ce nu mi-au placut, au fost preturile, mi s-au parut, astronomice (ca si ceasul :))) tin minte ca am luat o sticla de sprite la 1l si dupa ce am calculat sa vedem cate coroane am dat pe el, a iesit undeva la vre-o 2.5 euro :-$ si parcarea foaaaaarte scumpa.
mare grija la casele de schimb, sunt multe care iau comision. noi am schimbat la o banca si a fost ok ca nu ne-a luat comision.cititi inainte sa schimbati, ca va pot prosti foarte usor si nu merita la ce preturi au :)
v-asi pune ceva poze, dar stiu unde sunt ca le am salvate pe un dvd undeva.. poate o sa revin cu poze daca le gasesc ;-) :*

Eu zic sa renunti la regretul asta, pentru ca e o mare "fasaiala" ceasul ala... a fost singura mea dezamagire legata de Praga. Am alegat de ne-au sarit ochii din cealalta parte a orasului in ultima seara, tocmai pentru ca-l ratasem de cateva ori bune, am stat la terasa de langa tocmai ca sa-l putem filma - "distractie" care ne-a costat 15 euro = 2 cafele, si cand a venit ora.... =(( Sunt niste statui care se plimba pur si simplu prin spatele unor usite, nimic spectaculos, doar marketing, parerea mea... Ceasul nostru de la Sighisoara e de 1000 de ori mai frumos si mai spectaculos.
Pe de alta parte, in praga sunt mii de lucruri mai interesante decat ceasul ala. Chiar si o plimbare pe jos dintr-o parte in alta a orasului... :)>-

krissy
06.07.2008, 10:35:53
noi am stat 9 zile la Parga si tot ni s-a parut ca am mai fi avut nevoie de vreo 2-3 zile ca sa putem spune ca am vizitat tot. mai erau muzee la care nu am mai avut timp sa ajungem...poate ca data viitoare...

irina
06.07.2008, 23:02:03
Eu zic sa renunti la regretul asta, pentru ca e o mare "fasaiala" ceasul ala... a fost singura mea dezamagire legata de Praga. Am alegat de ne-au sarit ochii din cealalta parte a orasului in ultima seara, tocmai pentru ca-l ratasem de cateva ori bune, am stat la terasa de langa tocmai ca sa-l putem filma - "distractie" care ne-a costat 15 euro = 2 cafele, si cand a venit ora.... =(( Sunt niste statui care se plimba pur si simplu prin spatele unor usite, nimic spectaculos, doar marketing, parerea mea... Ceasul nostru de la Sighisoara e de 1000 de ori mai frumos si mai spectaculos.
Pe de alta parte, in praga sunt mii de lucruri mai interesante decat ceasul ala. Chiar si o plimbare pe jos dintr-o parte in alta a orasului... :)>-

Merge ceasul de la Sighisoara??? Eu ultima (si prima, ce-i drept :D ) oara l-am vazut in 2003, dar din pacate eram in turn, sus, langa el. De atunci, desi merg in fiecare an la Sighisoara, este intr-o permanenta reparatie...[-( L-or fi reparat in sfarsit anul asta...8-|

Mie mi-a placut ceasul de la Praga, pentru ca prima data cand am fost, am fost cu ghid, si ne-a explicat ce reprezinta fiecare parte din el, fiecare cadran, si care sunt semnificatiile micilor statuete care se rotesc (apostolii) si ale celorlate care se misca pe langa primele (ati vazut scheletul care reprezinta moartea si care se bucura de fiecare data cand trece inca o ora?-asta m-a marcat cel mai tare :) ). Din pacate nu am putut retine informatia intocmai, si in toate ghidurile in care am cautat cand am fost a doua oara, nu am gasit explicatii mai deloc. O sa imi reiau cercetarile acum, ca tot mi-ati adus aminte :)

carmenushka
08.07.2008, 09:10:25
Atunci...poze cu ceasul astronomic! Scuzati caliatatea unora dintre imagini...eram rupta de oboseala

doctodicty
29.07.2008, 23:05:31
Buna! Peste o saptamana plecam si noi la Praga<:-P . As avea nevoie de o informatie. Cu ce ati mers de la aeroport pana in centrul orasului? A mers cineva cu transportul public de la aeroport in oras? Se gasesc bilete la aeroport? Cat costa?

doctodicty
18.08.2008, 22:10:56
Buna! Peste o saptamana plecam si noi la Praga<:-P . As avea nevoie de o informatie. Cu ce ati mers de la aeroport pana in centrul orasului? A mers cineva cu transportul public de la aeroport in oras? Se gasesc bilete la aeroport? Cat costa?

Fost...\:D/ Foarte frumos la Praga!! Ne-am descurcat si cu transportul si pot sa raspund chiar eu acum;)) .

unicka
21.10.2008, 00:01:39
PLec la Praga pe 4 decembrie.Ce imi recomandati?Nu am sa stau decat 3 zile.In weekend, sambata, e ceva inchis?Sau doar duminica?Astept recomandari.

gabitza_sta
21.10.2008, 07:59:32
PLec la Praga pe 4 decembrie.Ce imi recomandati?Nu am sa stau decat 3 zile.In weekend, sambata, e ceva inchis?Sau doar duminica?Astept recomandari.
3 zile....o sa ai ceva de alergat. :D
Praga este cel mai frumos orash pe care l-am vazut in viata mea...si chiar as vrea sa il iau pe S. si sa mai mergem acolo. Noi am fost anul trecut in octombrie si a fost superb.
Toata zona care incepe de la Malostranska (centrul orashului practic) este o zona de descoperit. Ajungeti chiar in centru, pe unde trece Vltava, podul Sf Carol care este cel mai frumos pod dintre toate podurile ce strabat raul, puteti sa faceti o plimbare cu vaporashul pe Vlatava, sa va duceti sa vedeti Catedrala Sf Vitus care e incredibila, din ea se urca pana sus intr-un turn de unde se vede Praga de sus....apoi din piata unde este catedrala urmeaza niste stradute mici, foarte frumoase, casa lui Kafka, apoi o gramada de catedrale si biserici, absolut superbe...nu mai stiu cum se cheama...
Puteti sa urcati cu funicularul pana sus pe un deal deasupra orashului unde este o replica a Turnului Eiffel (primita cadou de la francezi) si labirintul cu oglinzi....
3 zile sunt insuficiente ca sa vedeti Praga cat de frumoasa poate sa fie. E un orash foarte romantic, foarte placut...noi am stat la un hotel undeva mai sus, pe unul din dealurile Pragai, se afla intr-o zona super linistita...nu ne venea sa credem ce frumos e.
Plecam de pe la 9 dimineata de acasa si ne intorceam seara pe la 12 noaptea, rupti de oboseala.
Pe la 12 noaptea, pe stradutele alea mici cu piatra cubica, luminate cu o lumina galbena si foarte calda, unde nu mai era nici tzipenie de om...am facut niste fotografii superbe.
G.

Lilly
21.10.2008, 08:42:51
e foarte frumoasa Praga ... noi am fost anul trecut in mai ...si anul asta in august....din pacate ...am vazut de la un an la altul ca oamenii s-au schimbat si din pacate si orasul. Anul asta era f multa mizerie, gunoaie...pe strada.... :(....poate din cauza ca era august si era sezon de varf....nu stiu...poate cand va duceti voi...n-o sa fie asa multa lume....si o sa fie mai curat

Oricum orasul merita vizitat....e superb... o sa va placa sigur

Lady_K
21.10.2008, 08:50:57
3 zile....o sa ai ceva de alergat. :D
Praga este cel mai frumos orash pe care l-am vazut in viata mea...si chiar as vrea sa il iau pe S. si sa mai mergem acolo. Noi am fost anul trecut in octombrie si a fost superb.
Toata zona care incepe de la Malostranska (centrul orashului practic) este o zona de descoperit. Ajungeti chiar in centru, pe unde trece Vltava, podul Sf Carol care este cel mai frumos pod dintre toate podurile ce strabat raul, puteti sa faceti o plimbare cu vaporashul pe Vlatava, sa va duceti sa vedeti Catedrala Sf Vitus care e incredibila, din ea se urca pana sus intr-un turn de unde se vede Praga de sus....apoi din piata unde este catedrala urmeaza niste stradute mici, foarte frumoase, casa lui Kafka, apoi o gramada de catedrale si biserici, absolut superbe...nu mai stiu cum se cheama...
Puteti sa urcati cu funicularul pana sus pe un deal deasupra orashului unde este o replica a Turnului Eiffel (primita cadou de la francezi) si labirintul cu oglinzi....
3 zile sunt insuficiente ca sa vedeti Praga cat de frumoasa poate sa fie. E un orash foarte romantic, foarte placut...noi am stat la un hotel undeva mai sus, pe unul din dealurile Pragai, se afla intr-o zona super linistita...nu ne venea sa credem ce frumos e.
Plecam de pe la 9 dimineata de acasa si ne intorceam seara pe la 12 noaptea, rupti de oboseala.
Pe la 12 noaptea, pe stradutele alea mici cu piatra cubica, luminate cu o lumina galbena si foarte calda, unde nu mai era nici tzipenie de om...am facut niste fotografii superbe.
G.

Subscriu! Praga e superba! :love:
In afara de obiectivele enumerate de Gabitza noi am fost si la Zoo. E super, au o gradina zoologica imensa si foarte frumoasa. Noi am nimerit intr-o duminica si pe la pranz erau aproape 7000 de vizitatori in gradina si n-am simitit aglomeratia o clipa...

Avand in vedere ca mergeti in decembrie sa aveti grija sa va imbracati mai gros pt ca la ei e mai frig decat la noi. ;-)

ella-ling
22.01.2009, 22:54:17
Fost...\:D/ Foarte frumos la Praga!! Ne-am descurcat si cu transportul si pot sa raspund chiar eu acum;)) .

salut, chiar te rog sa ne explici cum ai ajuns de la aeroport in oras.
Iar o alta rugaminte am la voi fetelor, puteti sa imi recomandati niste restaurante, cafenele cu amprenta locala?

Mersi anticipat.

miresicamica
23.01.2009, 14:33:16
Atunci...poze cu ceasul astronomic! Scuzati caliatatea unora dintre imagini...eram rupta de oboseala
Foarte frumos.=D>

irina
24.01.2009, 00:04:41
salut, chiar te rog sa ne explici cum ai ajuns de la aeroport in oras.
Iar o alta rugaminte am la voi fetelor, puteti sa imi recomandati niste restaurante, cafenele cu amprenta locala?

Mersi anticipat.

Eu nu te pot ajuta cu transportul, ca noi am fost cu masina, dar pot sa iti recomand restaurante bune :)

Unul, primul, unicul :)) ar fi Restaurant U Pinkasu, se afla in Orasul Nou (Nove Mesto); detalii si harta aici (http://www.upinkasu.com/pe-home/), ca nu prea stiu cum sa explic :) Am mancat aici cea mai buna mancare ceheasca, preferatul baietilor fiind bineinteles ciolanul, care cica nu se compara cu niciun altul :D Pun si poze spre exemplificare, nu inainte de a spune ca mancarea aceea cu sos maroniu a devenit mancarea mea preferata in Cehia, o ceream peste tot :D si se numeste asa: Staročeská svíčková s brusinkami a houskovým knedlíkem, dar mai sigur asa Old Czech Sirloin in Cream with Cranberries and White Bread Dumplings. Acele felii, care sunt si nu sunt de paine, se gasesc peste tot (inclusiv in supermarketuri) si sunt foarte bune.=P~

Am mai fost la restaurante dragutze, asa ca incerc sa continuu lista: restaurant Msytic Cafe (ei, cam mult spus restaurant, dar nici cafenea nu e :) ) in Hradcany (Castelul Praghez), undeva chiar pe langa Palat, pe scari (daca ajungi, ai sa vezi care scari :) ). Adresa: Radnické schody 7Praha 1 - Hradčany. Si aici mancarea este buna, nu la fel ca in primul, dar e ok; interiorul insa face toti banii. A...si asezarea lui...:)

Intr-o piata foarte frumoasa, in apropierea unei catedrale deosebite, Bethlemska kaple, am descoperit un restaurant cu acelasi nume, iarasi cu mancare foarte buna :)

Ultimul de care vreau sa-ti zic nu este cu mancare ceheasca, ci e cu specific italian, dar merita mentionat pentru ca avea o pizza de te lingeai pe degete, una dintre cele mai bune pe care le-am mancat: Libertas. Asta se afla in apropierea Dealului pe care se afla Turnul Petrin, se vede f. bine asezarea aici (http://www.nelso.com/cz/place/7095/photo/31046070). Din pacate de aici nu am poze cu mancarea, se pare ca eram prea infometati :)

Am mai fost si in altele, dar nu pot sa zic ca mi-au atras atentia foarte tare, in general nu prea ai probleme la ei cu mancarea, restaurantele lor sunt in general curate, mancarea si servirea sunt ok. Bineinteles ca, pe langa obiectivele importante se mai intampla si dezamagiri :), cum am avut noi la terasa U Prince (vizavi de Turnul cu ceas), unde am dat o caruta de bani pe o mancare pe care o gasesti oriunde (pui cu sos gorgonzola, pare-mi-se), in vesela de fite si unde chelnerii erau obraznici peste poate, si colac peste pupaza aveau si bacsisul inclus pe nota, si nu prea am avut ce face ca sa-i pedepsim. In 2007, cand am fost noi, nu era bacsisul pe nota decat foarte rar, nu stiu cum e acum.

Toate astea fiind zise, iti doresc pofta buna si calatorie placuta, eu as pleca si maine daca as putea... iubesc orasul asta rau de tot :):x:x:x

Edit: pozele sunt in ordinea prezentarii, fiecare rand = un restaurant :)

irina
24.01.2009, 00:52:00
A, si uitam sa spun ceva foarte important: in Praga se manaca foarte bine pe strada; la tonete se gasesc carnati deliciosi, hamburgeri foarte buni, porumb fiert etc.

ella-ling
25.01.2009, 16:30:19
A, si uitam sa spun ceva foarte important: in Praga se manaca foarte bine pe strada; la tonete se gasesc carnati deliciosi, hamburgeri foarte buni, porumb fiert etc.

>:D< multumesc irina, mi-am notat, sa vedem daca reusim sa ajungem la toate restaurantele recomandate. Stam doar 3 zile, insa sper ca sa reusim sa respiram cel putin un pic din farmecul orasului.

Iar cu mancatul pe strada, sa vedem, eu nu ma omor decat daca sunt specialitati nationale. Sper sa imi fac o rezerva mare de Oblaten (sau cum le-o spune), am ajuns o data in cehia la granita si mi-am cumparat 10 cutii:D

In concluzie, abia astept si o sa pun si poze cand ma intorc.

irina
29.01.2009, 22:34:55
>:D< multumesc irina, mi-am notat, sa vedem daca reusim sa ajungem la toate restaurantele recomandate. Stam doar 3 zile, insa sper ca sa reusim sa respiram cel putin un pic din farmecul orasului.

Iar cu mancatul pe strada, sa vedem, eu nu ma omor decat daca sunt specialitati nationale. Sper sa imi fac o rezerva mare de Oblaten (sau cum le-o spune), am ajuns o data in cehia la granita si mi-am cumparat 10 cutii:D

In concluzie, abia astept si o sa pun si poze cand ma intorc.

Am fost de doua ori in Cehia si nu am mancat niciodata Oblaten... :(( Ce sunt alea??? Si daca sunt asa bune, cum de le-am ratat??? :(( :(( :(( Clar, trebuie sa mai merg la Praga :D:x:x:x

ella-ling
29.01.2009, 23:11:36
Am fost de doua ori in Cehia si nu am mancat niciodata Oblaten... :(( Ce sunt alea??? Si daca sunt asa bune, cum de le-am ratat??? :(( :(( :(( Clar, trebuie sa mai merg la Praga :D:x:x:x

Eh, poate nu sunt asa faimoase in Praga, ci mai mult la 'bai'. Sunt niste napolitane, rotunde, fffff subtiri. Constau din Doua foi de napolitana subtiri cu o umplutura de crema de vanilie, ciocolata, alune, etc...

Cred ca le zice Oplatky eu am folosit numele lor in nemteste...

irina
30.01.2009, 21:00:07
Eh, poate nu sunt asa faimoase in Praga, ci mai mult la 'bai'. Sunt niste napolitane, rotunde, fffff subtiri. Constau din Doua foi de napolitana subtiri cu o umplutura de crema de vanilie, ciocolata, alune, etc...

Cred ca le zice Oplatky eu am folosit numele lor in nemteste...

A, pai am fost si la "bai" :)) Parca imi aduc aminte ca am vazut asa ceva pe strada, in Karlovy Vary. Acum sotul zice ca el chiar a mancat, dar pe cuvant daca imi mai amintesc:-s Ma uit pe poze, poate-poate... oooffff... batranetile astea...#-o:D

ella-ling
17.02.2009, 20:24:12
M-am intors si eu din Praga. Mi-a placut, insa nu pot spune ca celelate fete ca e cel mai frumos oras pe care l-am vazut. Mi-am promis insa ca o sa revin vara, cu siguranta e o alta atmosfera.

Noi am rezistat cam 6-7 ore pe zi afara, dupa orele astea ne cam lua cu frig.

Sa raspund mai intai la intrebarile pe care le-am puc chiar eu. De la aeroport sunt autobuze care te duc la gurile de metrou, ghiseul de informatii in aeroport te ajuta cu sfaturi cum sa ajungi la destinatia dorita. Noi ne-am luat un abonament ptr 3 zile care a costat vreo 12 euro de persoana.

Mancarea: Irina, am fost in U Pinkasu, ne-am invartit ca nebunii pana l-am gasit ptr ca e cam ascuns. Nu serveau mancarea de care ai spus tu, desi in internet aparea pe cartea lor de bucate. Insa am mancat altceva, a fost foarte bun si berea excelenta! Mersi ptr sfat>:D<>:D<
Noi am mancat numai mancare ceheasca, am vanat restaurantele tipice, ne-a placut f mult! Un sfat: nu mancati in centru, e scump si mancarea slabuta.

Mi-a placut arhitectura orasului, faptul ca e foarte bine organizat. Podul Carol era in renovare. Erau relativ putini turisti, nu am criteriu de comparatie, insa imi imaginez ca vara e plin peste tot.
Mi-a placut ca nu trebuie sa stai absolut nicaieri la coada (in comparatie cu alte orase gen Paris, Roma, Berlin, Venetia unde stai si cu orele la coada sa intri pe undeva).

Am fost la un concert relativ bunicel, am vazut o expozitie Dali (asa si asa, nu prea avea nimic din piesele lui de rezistenta) si am vazut o expozitie despre blestamul aurului la incasi (f bune, exponatele insa mai ales explicatiile adiacente).

Sunt o multime de muzee, insa unele la care nu prea le vad sensul: ciocolatei, comunismului, nici nu mai stiu cate de genul asta...

ella-ling
17.02.2009, 20:36:41
Sa continui: cumparaturi nu am facut nici una ptr ca nu m-a interesat, se mai ruga sotul de mine ca poate vreau sa intru intr-un magazin=))=))

Intr-o seara am prins un concert pe strada, am baut vin fiert si am dansat, a fost foarte placut.

Am stat la Hilton, cel de pe malul Vlatavei, nu pot decat sa recomand. E f aproape de metrou, insa noi am mers pe jos pana in centru sunt cam 20 minute de mers. Cand am ajuns in camera ne asteptau trandafiri rosii si ciocolata;-)

M-a deranjat McDonaldizarea, daca pot sa ii spun asa, niste cladiri si piete minunate si peste tot fast-food. Preturile sunt relativ mici dupa parerea mea. Nu am schimbat bani la casele de schimb ci am platit sau scos bani de pe card (o sa vad eu la ce curs).

In concluzie: Praga a devenit unul dintre orasele mari preferate, vreau sa revin cand e mai cald ca sa pot hoinari prin orice coltisor.

laura_21
04.03.2009, 21:17:33
fetele..m-am indragostit:x
visez la praga de ceva timp insa dupa spusele vostre imi doresc din tot sufletul sa ajung cat mai curand....
tre sa mai duc ceva munca de lamurire cu al meu insa....daca acest lucru o sa se intample..cu siguranta o sa va impartasesc ceva din gandurile mele

Ritzi
17.06.2009, 18:02:31
ne-am hotarat sa facem si noi un city break la Praga in perioada urmatoare, asa ca va intreb: a stat cineva la hotel Angelo?:-? e ok?

ma apuc sa citesc ce s-a mai scris de data trecuta cand planuiam noi sa merem la Praga =)) si apoi va mai pun intrebari...

Ritzi
18.06.2009, 19:00:58
no bine, o sa raspund chiar eu la intrebarea asta dupa ce ma intorc, se pare ca nu a mai stat nimeni la hotelul asta:-? pana una alta am facut rezervare, sper sa fie ok [-o< abia astept sa merem:x

nikoletta
01.09.2009, 22:04:22
<:-Pazi am platit biletele pentru luna de miere in pragaa...:gen_19::rockon::A
rog ceva sfaturi?

maridra
01.09.2009, 23:18:45
Este superba Praga! ce dor mi-e... ;)) Va doresc sa va distrati de numa! <:-P

maridra
01.09.2009, 23:43:07
mersi.. de abia astept..
Sa vizitati castelul si straduta mica din spatele castelului. Acolo s-a nascut si a crescut Kafka. Merita s-o vedeti. E cea mai mica straduta din lume din cate stiu. Si podul... sa vedeti podul si pe zi, si pe noapte, si pe apus si pe rasarit! ;)) Si cartierul evreilor, sa cititi povestea lor... Si "champs elysees"-ul lor. Am baut o cafeluta acolo intr-o cafenea la etaj. Sa mergeti cu metroul si sa va faceti poze in fata ceasului. Ooooo.... avet multe de facut! Cand e plecarea?

Felice77
02.09.2009, 07:48:38
Sa vizitati castelul si straduta mica din spatele castelului. Acolo s-a nascut si a crescut Kafka. Merita s-o vedeti. E cea mai mica straduta din lume din cate stiu. Si podul... sa vedeti podul si pe zi, si pe noapte, si pe apus si pe rasarit! ;)) Si cartierul evreilor, sa cititi povestea lor... Si "champs elysees"-ul lor. Am baut o cafeluta acolo intr-o cafenea la etaj. Sa mergeti cu metroul si sa va faceti poze in fata ceasului. Ooooo.... avet multe de facut! Cand e plecarea?

M-ati convins sa alegem ca destinaţie Praga pentru luna de miere. Multumim=((

maridra
02.09.2009, 10:25:32
M-ati convins sa alegem ca destinaţie Praga pentru luna de miere. Multumim=((
Cu mare drag! >:D< N-o sa regretati, pe cuvant. Daca sunteti romantici si va plictisiti repede, asta e locul ideal. Nu te poti plictisi in Praga. Si inca ceva: eu foarte rar am o parere asa de buna despre un loc anume. :> Am fost peste tot, nici macar Parisul nu egaleaza Praga. Din pacate, insa, luna noastra de miere n-a fost in Praga. Nu mi-as fi imaginat niciodata Praga asa. Mai degraba comunista si prafuita... Mare greseala!

ps. puteti face croaziere pe rau si musai sa observati cladirile, au investit enorm in restaurarea tuturor cladirilor din praga imediat dupa comunism. O avere! Arhitectul orasului e foarte renumit pentru chestia asta.

nikoletta
02.09.2009, 15:29:56
dupa nunta pe 5.10.. trebuie sa ne facem propriul program. si sigur o sa ne folosim de metrou pentru deplasari..

maridra
02.09.2009, 20:38:15
dupa nunta pe 5.10.. trebuie sa ne facem propriul program. si sigur o sa ne folosim de metrou pentru deplasari..
Am vrut sa spun tramvai... Praga nu cred ca are metrou. :-s

calina
02.09.2009, 20:42:16
Ba este, cum sa nu fie?:))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Metroul_din_Praga

maridra
02.09.2009, 21:00:49
Oups. N-am fost cu metroul in Praga. :)) L-am ratat, fir-aar...

calina
02.09.2009, 21:16:03
Clar trebuie sa te intorci.=))

irina
02.09.2009, 21:29:15

Sa stii ca trebuie sa te intorci, cum zice Calina :)) Si metroul e super la astia :)

Cryss27
29.09.2009, 14:36:28
Pun si eu pozele noastre din luna de miere de la Praga: http://picasaweb.google.com/cryss.1980/Praga#
P.S. Am mers si cu metroul!;))

maridra
29.09.2009, 15:09:40
Pun si eu pozele noastre din luna de miere de la Praga: http://picasaweb.google.com/cryss.1980/Praga#
Sunteti foarte frumosi! V-a placut? V-ati simtit bine?

Felice77
29.09.2009, 16:05:47

Ne intereseaza, dupa cum spuneam. Vrem sa va intrebam mai multe detalii legate de cheltuieli , cazare transport. Cunoasteti vreo agentie care sa aiba oferte pt Praga, ca ce am gasit nu a corespuns cu cat vrem sa cheltuim .

figaro
29.09.2009, 16:11:07

m-am uitat la pozele tale si mi-am amintit cat e de frumoasa praga! din pacate noi n-am stat decat cateva ore, intre 2 zboruri:(

maridra
29.09.2009, 19:29:31
Ne intereseaza, dupa cum spuneam. Vrem sa va intrebam mai multe detalii legate de cheltuieli , cazare transport. Cunoasteti vreo agentie care sa aiba oferte pt Praga, ca ce am gasit nu a corespuns cu cat vrem sa cheltuim .
Nu, noi am luat masina si am taiat-o. 8-} Nu ne-am dus la agentie.

Cryss27
30.09.2009, 12:10:27
Sunteti foarte frumosi! V-a placut? V-ati simtit bine?

A fost de vis, ne-a placut mai ales zona de langa miniturnul lor Eiffel unde am descoperit o gradina plina de trandafiri parfumati,fluturi si o minigradina a raiului cu bancute retrase,parau si tot felul de flori. Superb!

ionitacatalinaelena
30.09.2009, 13:00:59
A fost de vis, ne-a placut mai ales zona de langa miniturnul lor Eiffel unde am descoperit o gradina plina de trandafiri parfumati,fluturi si o minigradina a raiului cu bancute retrase,parau si tot felul de flori. Superb!

Buna,

Am facut si noi rezervari printr-o agentie din Ploiesti pt. sf. lunii octombrie. Vom sta o saptamana in Praga.
Am gasit o oferta super la biletele de avion.

Cryss27 voi la ce hotel ati fost cazati? Poti sa imi recomanzi cateva restaurante ok ca meniu/ pret.
Multumesc.

Cryss27
01.10.2009, 11:41:30
Noi am fost cu Omnia si am stat la periferie la hotel Dum. Am mancat pe unde am nimerit dar cea mai buna mancare tot la Mec a fost. Pot sa iti recomand Cherry Cola de baut si inghetata de pe strada. A..si daca puteti sa faceti croaziera pe Valtava, e superb!

tcv16
07.08.2011, 08:26:22
praga are metrou... si e un oras superb ... seara zici ca e de basm

juliana_deea
11.08.2011, 07:43:06
Va recomanda o vacanta in Praga pt este un oras superb, dupa parerea mea cel mai frumos din Europa pt ca are asa un aer de basm. Poti sa te plimbi zi si noapte prin Praga si mereu ai ceva frumos de vazut. Pt mine Praga ramane un oras de suflet pt ca aici am fost ceruta de sotie :X

tcv16
11.08.2011, 09:26:18
si eu si eu tot la Praga am fost ceruta intr un turn :)
Va recomanda o vacanta in Praga pt este un oras superb, dupa parerea mea cel mai frumos din Europa pt ca are asa un aer de basm. Poti sa te plimbi zi si noapte prin Praga si mereu ai ceva frumos de vazut. Pt mine Praga ramane un oras de suflet pt ca aici am fost ceruta de sotie :X

juliana_deea
11.08.2011, 18:00:38
si eu si eu tot la Praga am fost ceruta intr un turn :)

eu langa castel :x

doomkikidex
11.09.2011, 21:43:40
Ma interesa si pe mine cam cat ar costa un sejur de 7 nopti pentru 2 pers in Praga la un hotel de 3 stele...aveti idee? ms mult.

juliana_deea
11.09.2011, 22:13:15
Ma interesa si pe mine cam cat ar costa un sejur de 7 nopti pentru 2 pers in Praga la un hotel de 3 stele...aveti idee? ms mult.
Noi cand am fost am dat cam 35 de euro pe noapte in cam dubla, hotel 3 stele + mic dejun. eu am fost chiar multumita de hotel si era si aproape de centru.

alexandraroxana
12.09.2011, 23:50:32
Cred ca este un oras minunat Praga si potrivit pentru luna de miere.
Eu voi aplica pentru un curs, o bursa in Praga, in aprilie. Sper sa mi se aprobe [-o<.

Inna_
19.01.2012, 14:06:19
Fetelor, aveti ceva recomandari pentru hoteluri in Praga? Am tot rasfoit topicul si nu am gasit cine stie ce.

shu
20.01.2012, 09:10:07
Red & Blue Design Hotel (http://www.booking.com/hotel/cz/red-blue-design-prague.en.html?aid=311984;label=red-blue-design-prague-x6YgQPtLYyvvyFlvh5rMTQS10954447633;ws=&gclid=CJCz7oGS3q0CFUIMfAodvxSLnw)
E de vis, am numai cuvinte de lauda despre el. Asta (http://www.redandbluehotels.com/) e site-ul hotelului, dar noi am rezervat de pe booking. Daca te intereseaza ceva anume despre el, pot sa-ti raspund cu placere.

Inna_
20.01.2012, 09:51:03
Red & Blue Design Hotel (http://www.booking.com/hotel/cz/red-blue-design-prague.en.html?aid=311984;label=red-blue-design-prague-x6YgQPtLYyvvyFlvh5rMTQS10954447633;ws=&gclid=CJCz7oGS3q0CFUIMfAodvxSLnw)
E de vis, am numai cuvinte de lauda despre el. Asta (http://www.redandbluehotels.com/) e site-ul hotelului, dar noi am rezervat de pe booking. Daca te intereseaza ceva anume despre el, pot sa-ti raspund cu placere.

Multumesc frumos, ma uit acum.
Eu am gasit niste site-uri cu vouchere, si am gasit niste oferte f f bune pentru Praga numai ca nu stiu daca sa am incredere sau nu.

CeliBia
20.01.2012, 09:57:40
Multumesc frumos, ma uit acum.
Eu am gasit niste site-uri cu vouchere, si am gasit niste oferte f f bune pentru Praga numai ca nu stiu daca sa am incredere sau nu.

Prietenii nostrii au plecat din Cluj la Praga de 1 decembrie si cazarea au luat-o pe niste vouchere și totul a fost OK, preturi mici, conditii excelente, acum nu știu unde ai gasit tu voucherele, ei stiu ca le-au gasit pe Kuponiada, nu stiu daca ai auzit de ei :-\

Inna_
20.01.2012, 10:24:30
Prietenii nostrii au plecat din Cluj la Praga de 1 decembrie si cazarea au luat-o pe niste vouchere și totul a fost OK, preturi mici, conditii excelente, acum nu știu unde ai gasit tu voucherele, ei stiu ca le-au gasit pe Kuponiada, nu stiu daca ai auzit de ei :-\

Tot acolo am gasit si eu. Asadar sunt ok, pai cred ca profit de ocazie si luam si noi tot de acolo. Mersi de info!:)>-

miresicamica
20.01.2012, 10:35:25
Tot acolo am gasit si eu. Asadar sunt ok, pai cred ca profit de ocazie si luam si noi tot de acolo. Mersi de info!:)>-

Si eu am gasit astfel de oferte,deci sunt ok,de incredere?

Inna_
20.01.2012, 11:10:17
Si eu am gasit astfel de oferte,deci sunt ok,de incredere?

Se pare ca da.:) Noi am vrea sa incercam luna viitoare.:D

juliana_deea
20.01.2012, 19:54:27
in praga eu am stat la hotel aron, 3* conditii bune, aproape de centru si legat de vouchere eu am fost prin tara cu ele si pot sa sp k sunt super ok si de incredere.

danaghita
23.01.2012, 16:44:44
Va recomand Deminka, este aproape de centru, la 10 min de mers pe jos, incet, are si metrou aproape, dar chiar nu este necesar.
Eu m-am indragostit de acest hotel, am fost dupa cununie, in prima luna de miere.

:-p

MireasaEmotionata
14.03.2012, 10:21:40
sambatra plecam in vacanta !!! <:-P
stam cate 2-3 zile la budapesta, praga karlovi vary si la intoarcere in bratislava.
de abia astept!!!! :x:x

CeliBia
14.03.2012, 17:05:49
sambatra plecam in vacanta !!! <:-P
stam cate 2-3 zile la budapesta, praga karlovi vary si la intoarcere in bratislava.
de abia astept!!!! :x:x

Ah, minunat, asta a fost mereu o parte in an in care nu prea plecam niciunde. Mi-ar prinde bine si mie o iesire de genul acesta.

Vacanta placuta, sper sa ne povestesti la intoarcere cum a fost!;;)

MireasaEmotionata
15.03.2012, 13:47:18
Ah, minunat, asta a fost mereu o parte in an in care nu prea plecam niciunde. Mi-ar prinde bine si mie o iesire de genul acesta.

Vacanta placuta, sper sa ne povestesti la intoarcere cum a fost!;;)

da, sigur ca am sa va povestesc! :)
imi urase o miresica mai sus, "o luna de miere cat mai placuta", dar ..... eu m-am casatorit acum 1 an jumate, deci va fi doar o calatorie ;))
dar abia astept sa mergem :x\:D/<:-P

duduiuta
15.01.2015, 16:50:30
Hello :) ! A mai fost cineva recent prin Praga?Noi mergem la sfarsitul lui februarie si sunt putin nelamurita in privinta banilor de cheltuiala:-?.Din cate am inteles e de recomandat sa scoatem bani din bancomat si sa platim cu coroane cehe,nu cu euro.Intrebarea mea e cam cat e nevoie pentru 4 zile?Bugetul nostru e de obicei in jur de 400-450 de euro,oare ar trebui sa am suma asta in coroane? Nici nu vreau sa folosesc bancomatul prea des,dar nici nu as vrea sa raman cu ele...:-<.

andrea85
15.01.2015, 18:31:24
Hello :) ! A mai fost cineva recent prin Praga?Noi mergem la sfarsitul lui februarie si sunt putin nelamurita in privinta banilor de cheltuiala:-?.Din cate am inteles e de recomandat sa scoatem bani din bancomat si sa platim cu coroane cehe,nu cu euro.Intrebarea mea e cam cat e nevoie pentru 4 zile?Bugetul nostru e de obicei in jur de 400-450 de euro,oare ar trebui sa am suma asta in coroane? Nici nu vreau sa folosesc bancomatul prea des,dar nici nu as vrea sa raman cu ele...:-<.

Noi am fost anul trecut in Praga, un oras superb, pe care eu l-as mai vizita oricand. ;-)

Noi am platit cu coroane cehe, e mai rentabil asa, decat sa platesti in euro.
Pentru 4 zile eu cred ca iti ajung 400-450 de euro, ma refer la suma asta in coroane cehe.

irina
16.01.2015, 11:30:30

Hello! :)

Eu am fost in decembrie. Da, e recomandabil sa scoti bani sau, si mai bine, sa platesti direct cu cardul peste tot pe unde se poate. La restaurante, la magazine, la supermarket. Eu am platit cu cardul si la magazin de suveniruri, pe Karlova. Si eu am stat tot 4 zile si am scos prima data doar contravaloarea in coroane a 200 de euro, ceea ce as face si acum. Am mai scos dupa aceea o data, nu mai stiu exact cat, dar in ultima seara, pentru ca voiam sa cumpar lucruri de la casutele de Craciun si acolo nu aveau POS si eu cheltuisem banii lichizi :D. In rest, cam peste tot am platit cu cardul.

Daca ai euro si platesti cu ei pe undeva, cursul va fi mai mare si vei plati contravaloarea a mai multe coroane. Asta e valabila oriunde, insa.

Praga este un oras ieftin, am fost foarte placut surprinsa sa constat dupa niste ani de la primele vizite ca nu s-a scumpit :) O masa cu fel principal si bauturi, chiar mai multe (beri :D) ajunge la 20 de euro, iar una si cu desert si/sau supa la 30. Am mancat numai mancare de-a lor, traditionala. Foarte multumita am fost :">.

duduiuta
18.01.2015, 17:52:00
Multumesc frumos de raspunsuri fetelor >:D< ! Abia astept sa mergem!Irina eu nu as vrea sa imi folosesc cardul chiar la toate platile pt ca ma taxeaza banca la fiecare tranzactie facuta in afara tarii si as ajunge sa platesc cam mult doar pentru comisioanele lor.E ok, voi scoate de la bancomat banuti,si ma bucur ca imi spui ca e ieftin =P~ ;eu intotdeauna ajung sa cheltuiesc mai mult decat imi planuiesc 8-}.

irina
18.01.2015, 22:54:26
Multumesc frumos de raspunsuri fetelor >:D< ! Abia astept sa mergem!Irina eu nu as vrea sa imi folosesc cardul chiar la toate platile pt ca ma taxeaza banca la fiecare tranzactie facuta in afara tarii si as ajunge sa platesc cam mult doar pentru comisioanele lor.E ok, voi scoate de la bancomat banuti,si ma bucur ca imi spui ca e ieftin =P~ ;eu intotdeauna ajung sa cheltuiesc mai mult decat imi planuiesc 8-}.

Si eu la fel, of... :-SS
Cum stii tu mai bine, dar macar sa scoti in doua transe, nu pe toti din prima :) Poate de data asta te intorci cu bani acasa ;))