PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa la Catedrala

shushy
10.08.2007, 14:12:54
As vrea sa aud si eu opinii despre cununia religioasa la Catedrala. Daca v-ati cununat la Catedrala sau urmeaza sa va cununati, va rog sa postati impresii.
Ideea e ca am o prietena care a avut cununia la Catedrala si nasul a "cinstit" preotii numai cu suma de 5 mil - acestia simtindu-se ofensati au iesit dupa mire si iau mai cerut bani motivand prin faptul ei ar fi trebuit sa stie ca o cununie la Catedrala costa cel putin 12 mil.
Am uitat sa mentionez faptul ca au fost decalati cu o ora.

constantinescumathias
10.08.2007, 15:19:45
sincer nu stiu daca era cazul sa deschizi un subiect anume pe tema asta tinand cont ca la tema specifica s a tot discutat despre asta. daca vei cauta la slujba religioasa sigur ai sa vezi despre ce vorbesc....noi am tot dezbatut pe tema asta ..pupici si succes la pregatiri

laura70
20.08.2007, 22:27:54
Catedrala care nu mai e catedrala. E manastire dar lumea o stie tot de catedrala. Ai multi preoti, am gasit si cite 8. E frumoasa slujba, lejera si ai locuri de fotografii apropiate, ceea ce te va ajuta la un moment dat. Nu stiu ca "scoruri" dar am auzit si bune si rele.

shushy
21.08.2007, 16:33:51
Catedrala care nu mai e catedrala. E manastire dar lumea o stie tot de catedrala. Ai multi preoti, am gasit si cite 8. E frumoasa slujba, lejera si ai locuri de fotografii apropiate, ceea ce te va ajuta la un moment dat. Nu stiu ca "scoruri" dar am auzit si bune si rele.

Merci Laura.
Stiam ca nu mai e Catedrala si ca intr-adevar sunt multi preoti - vreo cinci si multi calugari vreo 4. Lucrul asta ma cam sperie ca or sa fie multe persoane care oficiaza cununia si or sa aiba si pretentii....... Dar acum oricum nu mai e cale de intors ...........

otisor83
23.08.2007, 15:30:13
Dragi miresici, sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar de ce vreti neaparat la Catedrala?
Sunt atatea biserici frumoase unde nu se fac nunti pe banda rulanta si unde nu trebuie sa dai 10mil!!
Eu cred ca 7 sau 8 preoti cati sunt la Catedrala e prea mult!! O sa se loveasca intre ei!:)>-

shushy
23.08.2007, 16:42:19
Dragi miresici, sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar de ce vreti neaparat la Catedrala?
Sunt atatea biserici frumoase unde nu se fac nunti pe banda rulanta si unde nu trebuie sa dai 10mil!!
Eu cred ca 7 sau 8 preoti cati sunt la Catedrala e prea mult!! O sa se loveasca intre ei!:)>-

sincer, mie imi place foarte mult locatia si de mica mi-am dorit sa fac nunta la Catedrala. Problema e tocmai ca nuntile nu se fac pe banda, o nunta poate sa dureze si o ora si niciodata mai putin de 45 minute si mie mi-e teama ca o sa mi se decaleze programarea. O alta problema ar fi costul....... nu stiu la ce sa ma astept...:-SS

cristina17
24.08.2007, 13:10:52

Fiecare cred ca are un motiv intemeiat sa faca la o anumita biserica, cum tu iti doresti sa faci la biserica greaca asa si altcineva isi doreste la Catedrala...........la noi spre exemplu a vrut sotul meu sa facem acolo pt ca era singura biserica de care se simtea legat..........pt ca acolo mergea el cand era mic cu bunica lui, iar eu i-am respectat dorinta............
Legat de cei 7-8 preoti, stai linistitita ca nu se lovesc intre ei...........daca nu era loc pt toata lumea nu ar fii venit atatia.............Cei 7-8 preoti fac o slujba foarte frumoasa..........
Slujbele la Catedrala nu se fac pe "banda rulanta".....dincontra.....crede-ma ca am vazut pe la alte biserici slujbe pe banda rulanta......si la nunta noastra si a nasilor nostrii si a unor prieteni slujba a tinut cel putin 45 min!!!
Iar legat de bani v-as ruga sa nu mai vehiculati sume din auzite.............daca nu ati platit voi mai bine abtineti-va..............cum ar fii fost sa incep eu sa zic ca am platit "n" milioane din moment ce au platit nasii si habar nu am ...............

cristina17
24.08.2007, 13:13:21
sincer, mie imi place foarte mult locatia si de mica mi-am dorit sa fac nunta la Catedrala. Problema e tocmai ca nuntile nu se fac pe banda, o nunta poate sa dureze si o ora si niciodata mai putin de 45 minute si mie mi-e teama ca o sa mi se decaleze programarea. O alta problema ar fi costul....... nu stiu la ce sa ma astept...:-SS

Stai linistita ca o sa fie totul ok......mai mult de o ora nu dureaza cu tot cu felicitarile de rigoare..............deci daca iti lasi o ora e in regula..............in legatura cu bani nu va faceti probleme ca nu sunt adevarate "zvonurile"!!!

shushy
24.08.2007, 16:19:11
Stai linistita ca o sa fie totul ok......mai mult de o ora nu dureaza cu tot cu felicitarile de rigoare..............deci daca iti lasi o ora e in regula..............in legatura cu bani nu va faceti probleme ca nu sunt adevarate "zvonurile"!!!

Merci mult de tot Cristina pentru incurajari. Am auzit tot felul de zvonuri si deja incepusem sa-mi fac griji.......

otisor83
27.08.2007, 12:20:38
Fiecare cred ca are un motiv intemeiat sa faca la o anumita biserica, cum tu iti doresti sa faci la biserica greaca asa si altcineva isi doreste la Catedrala...........la noi spre exemplu a vrut sotul meu sa facem acolo pt ca era singura biserica de care se simtea legat..........pt ca acolo mergea el cand era mic cu bunica lui, iar eu i-am respectat dorinta............
Legat de cei 7-8 preoti, stai linistitita ca nu se lovesc intre ei...........daca nu era loc pt toata lumea nu ar fii venit atatia.............Cei 7-8 preoti fac o slujba foarte frumoasa..........
Slujbele la Catedrala nu se fac pe "banda rulanta".....dincontra.....crede-ma ca am vazut pe la alte biserici slujbe pe banda rulanta......si la nunta noastra si a nasilor nostrii si a unor prieteni slujba a tinut cel putin 45 min!!!
Iar legat de bani v-as ruga sa nu mai vehiculati sume din auzite.............daca nu ati platit voi mai bine abtineti-va..............cum ar fii fost sa incep eu sa zic ca am platit "n" milioane din moment ce au platit nasii si habar nu am ...............

Da asa este, fiecare face unde vrea, eu n-am vrut sa supar pe nimeni, am spus numai ce am gandit.
In leg. cu banii, n-am vehiculat nici o alta suma inafara de cele citite pe site la miresicile implicate.
De ex. miresica shushy spune: "Ideea e ca am o prietena care a avut cununia la Catedrala si nasul a "cinstit" preotii numai cu suma de 5 mil - acestia simtindu-se ofensati au iesit dupa mire si iau mai cerut bani motivand prin faptul ei ar fi trebuit sa stie ca o cununie la Catedrala costa cel putin 12 mil."
Mai sunt si miresici care fac la Catedrala numai de fala, iar mie asta nu-mi place de loc.
Dar, din nou, nu vreau sa supar pe nimeni, fiecare face cum crede. :)>-

cristina17
27.08.2007, 14:28:11
Da asa este, fiecare face unde vrea, eu n-am vrut sa supar pe nimeni, am spus numai ce am gandit.
In leg. cu banii, n-am vehiculat nici o alta suma inafara de cele citite pe site la miresicile implicate.
De ex. miresica shushy spune: "Ideea e ca am o prietena care a avut cununia la Catedrala si nasul a "cinstit" preotii numai cu suma de 5 mil - acestia simtindu-se ofensati au iesit dupa mire si iau mai cerut bani motivand prin faptul ei ar fi trebuit sa stie ca o cununie la Catedrala costa cel putin 12 mil."
Mai sunt si miresici care fac la Catedrala numai de fala, iar mie asta nu-mi place de loc.
Dar, din nou, nu vreau sa supar pe nimeni, fiecare face cum crede. :)>-

Stai linistita ca nu ai suparat pe nimeni.............tot ceea ce am vrut sa zic, iar tu ai inteles;-) , este sa nu vehiculam sume pe care de fapt le stim doar din auzite pt ca tot noua ne facem rau, intrand in panica si facandu-ne fel si fel de probleme!!!!
Noi am fost nasi la o saptamana dupa nunta noastra la Adormirea Maicii Domnului din spatele magazinului Tomis, despre care la fel am auzit niste sume:O :O :O .....................chiar si acum dupa nunta cand de fapt stim cat a costat ca doar a platit sotul meu, tot mai auzim zvonuri cum ca am fii platit "N" milioane:O :O :O , ca au ajuns si finii nostrii sa ne intrebe daca e adevarat si am platit suma aia..........De costat, costa orice biserica, chiar si una de cartier daca sunt 3-4 preoti si un cor, dar nu zecile de milioane care se vehiculeaza pe aici!!!!
Acum faza cu alesul Catedralei pt "fala" intr-adevar si mie mi se pare urat.................dar totusi eu vreau sa cred ca fiecare alege o anumita biserica pt ca se simte intr-un fel legat de ea!!!!

Spor la pregatiri!!!

:*

otisor83
28.08.2007, 11:11:19
[quote=cristina17;362204]Stai linistita ca nu ai suparat pe nimeni.............tot ceea ce am vrut sa zic, iar tu ai inteles;-) , este sa nu vehiculam sume pe care de fapt le stim doar din auzite pt ca tot noua ne facem rau, intrand in panica si facandu-ne fel si fel de probleme!!!!
Noi am fost nasi la o saptamana dupa nunta noastra la Adormirea Maicii Domnului din spatele magazinului Tomis, despre care la fel am auzit niste sume:O :O :O .....................chiar si acum dupa nunta cand de fapt stim cat a costat ca doar a platit sotul meu, tot mai auzim zvonuri cum ca am fii platit "N" milioane:O :O :O , ca au ajuns si finii nostrii sa ne intrebe daca e adevarat si am platit suma aia..........De costat, costa orice biserica, chiar si una de cartier daca sunt 3-4 preoti si un cor, dar nu zecile de milioane care se vehiculeaza pe aici!!!!
Acum faza cu alesul Catedralei pt "fala" intr-adevar si mie mi se pare urat.................dar totusi eu vreau sa cred ca fiecare alege o anumita biserica pt ca se simte intr-un fel legat de ea!!!!

Imi pare bine ca ne-am inteles! #:-S
Eu cred ca sumele astea ajung sa se vehiculeze fiindca cineva a incercat sa se dea mare -"vai, fata am dat 15 mil!". Pana la urma eu una n-am auzit ca cineva sa fi dat o suma si preotul sa-i fi zis ca nu-i destul.
Singurul lucru care mi se pare evident: daca va plangeti de sumele mari, nu mai faceti acolo!!:)>-

cristina17
28.08.2007, 12:21:22
[quote=cristina17;362204]Stai linistita ca nu ai suparat pe nimeni.............tot ceea ce am vrut sa zic, iar tu ai inteles;-) , este sa nu vehiculam sume pe care de fapt le stim doar din auzite pt ca tot noua ne facem rau, intrand in panica si facandu-ne fel si fel de probleme!!!!

Imi pare bine ca ne-am inteles! #:-S
Eu cred ca sumele astea ajung sa se vehiculeze fiindca cineva a incercat sa se dea mare -"vai, fata am dat 15 mil!". Pana la urma eu una n-am auzit ca cineva sa fi dat o suma si preotul sa-i fi zis ca nu-i destul.
Singurul lucru care mi se pare evident: daca va plangeti de sumele mari, nu mai faceti acolo!!:)>-

Asa este......in ambele afirmatii sunt de acord cu tine.....
>:D<

miramo
02.09.2007, 10:04:27
Stai linistita ca nu ai suparat pe nimeni.............tot ceea ce am vrut sa zic, iar tu ai inteles;-) , este sa nu vehiculam sume pe care de fapt le stim doar din auzite pt ca tot noua ne facem rau, intrand in panica si facandu-ne fel si fel de probleme!!!!

Spor la pregatiri!!!

:*

Ne poti spune cat ati dat la biserica? Ca sa ne lamurim cam care sunt sumele reale.

lary_angel
22.01.2008, 15:58:26
Noi am ales catedrala pentru ca este foarte aproape de restaurant si de faleza unde vom face poze. Dar eu mi-am dorit sa fac nunta la catedrala de cand ma stiu si nu de fala. Acolo au facut si parintii mei nunta lor. Avem multe biserici frumoase in oras, dar mie mi se pare catedrala cea mai frumoasa. Si eu mi-am facut griji in privinta banilor, mai ales ca nu-i poti obliga pe nasi sa plateasca, daca ti-a cazut cu tronc o biserica (in cazul meu, catedrala). Asa ca am stabilit cu ei sa dea bani ca ptr o cununie normala, sa zicem 3 mil, iar diferenta o vom plati noi.

sabrina
28.06.2008, 18:01:21
Noi am ales catedrala pentru ca este foarte aproape de restaurant si de faleza unde vom face poze. Dar eu mi-am dorit sa fac nunta la catedrala de cand ma stiu si nu de fala. Acolo au facut si parintii mei nunta lor. Avem multe biserici frumoase in oras, dar mie mi se pare catedrala cea mai frumoasa. Si eu mi-am facut griji in privinta banilor, mai ales ca nu-i poti obliga pe nasi sa plateasca, daca ti-a cazut cu tronc o biserica (in cazul meu, catedrala). Asa ca am stabilit cu ei sa dea bani ca ptr o cununie normala, sa zicem 3 mil, iar diferenta o vom plati noi.
s-a tot vorbit ca e "fala" daca se face cununia la catedrala.
eu am 2 motive f bine intemeiate sa fac acolo :1. pe viitorul meu sot il cheama petre si am vrut sa fie legata toata chestia de numele lui(al meu nu e de sfant,deci.nicio sansa). 2. unul dintre preotii de acolo este viitorul meu cumnat.
referitor la pret : este f adevarat (sursa sigura deci) = 12 milioane.(am mai vazut suma asta in unele discutii.cine s-a interesat.stie bine.asa e.12 mil pt anul 2008).

lary_angel
04.07.2008, 21:13:13
s-a tot vorbit ca e "fala" daca se face cununia la catedrala.
eu am 2 motive f bine intemeiate sa fac acolo :1. pe viitorul meu sot il cheama petre si am vrut sa fie legata toata chestia de numele lui(al meu nu e de sfant,deci.nicio sansa). 2. unul dintre preotii de acolo este viitorul meu cumnat.
referitor la pret : este f adevarat (sursa sigura deci) = 12 milioane.(am mai vazut suma asta in unele discutii.cine s-a interesat.stie bine.asa e.12 mil pt anul 2008).

Macar acum stim sigur despre ce suma este vorba. M-am saturat sa aud doar: "cat vrea nasul!". Apropo, in banii astia intra si corul? Si din cate stiu sunt 6 preoti, chiar trebuie sa participe toti?/:)

Maddie
22.08.2008, 09:40:19
Wow!!!! 12 mil este enorm de mult! Chit ca e la Catedrala este enorm!
Parerea mea....

CorinM
01.09.2008, 16:20:14
Si eu imi doresc o nunta la Catedrala...asta pt ca e singura biserica in care m-am spovedit, in corul careia am cantat prin adolescenta.... si cu o pozitionare minunata...mai ales ca voi avea cei mai multi invitati din buc, care vor fi disperati dupa panorama oferita de acolo, de mare etc....
Cu cat timp trebuie sa te duci sa vorbesti pt biserica? Noi intentionam sa facem cununia religioasa pe 12 sept '09....
Multumesc!

cristina17
01.09.2008, 17:02:06
Si eu imi doresc o nunta la Catedrala...asta pt ca e singura biserica in care m-am spovedit, in corul careia am cantat prin adolescenta.... si cu o pozitionare minunata...mai ales ca voi avea cei mai multi invitati din buc, care vor fi disperati dupa panorama oferita de acolo, de mare etc....
Cu cat timp trebuie sa te duci sa vorbesti pt biserica? Noi intentionam sa facem cununia religioasa pe 12 sept '09....
Multumesc!

Cu cat mai din timp cu atat mai bine, vei obtine ora dorita! Poti sa mergi inca de pe acum sa intrebi, daca e prea devreme iti vor spune cand sa revii. Noi, spre exemplu ne-am dus in iulie, cu un an inainte si ne-a spus preotul care se ocupa ca e prea devreme si sa mergem prin decembrie pt ca atunci va aparea calendarul bisericesc si vor stii cu sigurnata zilele de post,...........insa cred ca prin octombrie, a vb mama mea din intamplare cu un calugar de acolo care i-a spus ca se fac deja inscrieri asa ca am fost repede si ne-am programat , dar chiar si asa nu am am mai prins ora 18, am luat ora 19. La Catedrala in 2007 se faceau programari din ora in ora!
Ideea e sa mergeti de pe acum si chiar daca spun ca e prea devreme sa mai treceti din cand in cand pt ca nu se stie niciodata cum se razgandesc!

Mult succes!

CorinM
01.09.2008, 17:52:59
Multumesc mult pentru raspuns! Asa voi face!

CorinM
16.09.2008, 15:39:54
In sfarsit am ales rest si azi s-a arvunit si biserica. La catedrala, pe 5 sept. Nu mai erau ore libere decat la 16 si la 20.00. Noi am ales ora 20.00. Sper sa nu se decaleze...:) Problema e ca tatei nu i-a dat nici-o chitanta, nimic. L-au trecut in agenda, a platit 50 ron si atat. Sa stau cu grija? A facut cineva de curand? Ar fi trebuit sa insiste pt chitanta? Si trebuie sa ne interesam pt cor? Sau au din start acolo...\
Multumesc mult!

cristina17
17.09.2008, 12:11:49
In sfarsit am ales rest si azi s-a arvunit si biserica. La catedrala, pe 5 sept. Nu mai erau ore libere decat la 16 si la 20.00. Noi am ales ora 20.00. Sper sa nu se decaleze...:) Problema e ca tatei nu i-a dat nici-o chitanta, nimic. L-au trecut in agenda, a platit 50 ron si atat. Sa stau cu grija? A facut cineva de curand? Ar fi trebuit sa insiste pt chitanta? Si trebuie sa ne interesam pt cor? Sau au din start acolo...\
Multumesc mult!

Noi am afacut anul trecut la Catedrala.Noi am avut la orele 19 si nu s-a decalat deloc, iar nasii nostrii avusesera tot acolo cu o saptamana inainte si tot asa nu s-a decalat deloc, pt ca atunci programarile se faceau din ora in ora si era suficient timp pt fiecare cununie.....banuiesc ca si acum se procedeaza la fel! In legatura cu chitanta, sincera sa fiu nu stiu daca am avut sau nu pt ca nu am fost noi sa platim, si chiar mi-a scapat daca i-a dat sau nu chitanta...........oricum nu au fost probleme, iar corul cred ca este din start acolo....nu trebuie sa ceri !!!

Mult succes!

lary_angel
17.09.2008, 14:53:31
Nu se da chitanta. Nici noua nu ne-au dat. Corul este acolo, nu trebuie sa vorbesti pentru cor. In iulie a fost cununia 1000 RON

CorinM
17.09.2008, 16:38:31
Va multumesc mult tuturor pt toate informatiile pe care mi le-ati dat! Ma ajuta mult! Ca nu prea am pe cine sa intreb si mie mi se pare totul super greu de organizat, ca-ti si piere si cheful de maritis...:)) Noroc cu voi!

CorinM
28.09.2008, 21:56:21
Am fost aseara la catedrala sa vad cum arata oficierea unei nunti si am fost mai mult decat dezamagita! Atat de mult mi-am dorit sa fiu mireasa in catedrala de cand eram micuta iar acum...mai ca-mi vine sa renunt...Era foarte inchis totul...nu tu lumini...erau alea 3 candelabre din care unul nu functiona...corul ascuns intr-o parte, intr-adevar canta frumos...dar atmosfera...femeile alea in varsta se plimbau dintr-o parte in alta si tarjaiau scaunele si nu mi-a placut deloc! Eu imi inchipuiam cununia religioasa ca un moment extraordinar, plin de piosenie dar n-am vazut aseara asta...si sunt trista! Daca pana la urma voi ramane sa fac acolo voi cere preotului sa aprinda toate luminile, ca la cati bani dam, macar atat....>:P

sabrina
06.10.2008, 20:53:25
Multumesc mult!
nu-ti face griji pt chitanta. esti cu siguranta acolo in agenda.

CorinM
06.10.2008, 21:15:12
Multumesc pt raspuns!

shushy
17.10.2008, 18:37:21
Am fost aseara la catedrala sa vad cum arata oficierea unei nunti si am fost mai mult decat dezamagita! Atat de mult mi-am dorit sa fiu mireasa in catedrala de cand eram micuta iar acum...mai ca-mi vine sa renunt...Era foarte inchis totul...nu tu lumini...erau alea 3 candelabre din care unul nu functiona...corul ascuns intr-o parte, intr-adevar canta frumos...dar atmosfera...femeile alea in varsta se plimbau dintr-o parte in alta si tarjaiau scaunele si nu mi-a placut deloc! Eu imi inchipuiam cununia religioasa ca un moment extraordinar, plin de piosenie dar n-am vazut aseara asta...si sunt trista! Daca pana la urma voi ramane sa fac acolo voi cere preotului sa aprinda toate luminile, ca la cati bani dam, macar atat....>:P

Nu stiu la ce cununie ai fost tu la Catedrala...:-\. Mi se pare socant ce spui pt ca eu, sincer, nu regret nici un moment ca am ales Catedrala pt cununia religioasa. A fost de-a dreptul superba, nu s-a intarziat, preotii si-au facut treaba de minune desi eram ultimii din "program";)), iar corul a cantat sublim. Mi-am dorit foarte mult sa am nunta la Catedrala si sincer mi s-au implinit toate asteptarile :)>-.
Asa ca eu zic sa nu te descurajezi...>:D<

CorinM
17.10.2008, 22:50:21
Nu stiu la ce cununie ai fost tu la Catedrala...:-\. Mi se pare socant ce spui pt ca eu, sincer, nu regret nici un moment ca am ales Catedrala pt cununia religioasa. A fost de-a dreptul superba, nu s-a intarziat, preotii si-au facut treaba de minune desi eram ultimii din "program";)), iar corul a cantat sublim. Mi-am dorit foarte mult sa am nunta la Catedrala si sincer mi s-au implinit toate asteptarile :)>-.
Asa ca eu zic sa nu te descurajezi...>:D<

Am fost o singura data....si din pacate asa mi s-a parut mie ca a iesit..nu extraordinar...dar eu imi doresc din tot sufletul sa fac la catedrala si ca atare nu imi voi schimba decizia...sper ca la mine sa iasa mai bine...adica nu...sper sa iasa perfect...vom vorbi cu preotii sa aprinda luminile alea...cred ca voi mai face o plimbare maine si poate am noroc si voi vedea o cununie religioasa mai reusita (in opinia mea, evident)...:| Daca tie ti-a iesit asa cum ti-ai dorit....inseamna ca atunci cand am vazut eu... a fost doar o intamplare...atata tot...

shushy
18.10.2008, 10:37:46
Sincer, de lumini nu-mi pea aduc aminte cate erau aprinse si cum :-? pt ca au fost montate in biserica niste reflectoare de catre cameraman sau fotograf ... nu mai stiu exact 8-}

nastasie
23.10.2008, 20:50:43
nici eu nu stiu cum ai nimerit la catedrala asa slujba.eu am fost mai mult decat incantata cand am fost nasa.si acum cand ma uit la caseta la partea cu biserica mi se face pielea de gaina cand aud corul.nici eu nu mai stiu cum si cate lumini au fost dar a fost excelent.sper sa iasa bine , desi nu vad ce ar iesi nasol.eu sunt 100% pt catedrala.

dani19_10dani
23.10.2008, 22:13:45
nici eu nu stiu cum ai nimerit la catedrala asa slujba.eu am fost mai mult decat incantata cand am fost nasa.si acum cand ma uit la caseta la partea cu biserica mi se face pielea de gaina cand aud corul.nici eu nu mai stiu cum si cate lumini au fost dar a fost excelent.sper sa iasa bine , desi nu vad ce ar iesi nasol.eu sunt 100% pt catedrala.
cati bani ati dat ca si nasi la biserica..am auzit niste sume colosale la catedrala,adevarat?

dani19_10dani
23.10.2008, 22:16:07
la ce ora ai fost?niste prieteni s-au cununat in ziua respectiva:D

CorinM
28.10.2008, 18:31:33
Pe la 7.30 pm

nastasie
30.10.2008, 18:02:00
dani, nicidecum nu e cum ai auzit in ceea ce privesc sumele vehiculate.asa ca stai linistita.asa eram si eu inainte de nunta.ca auzisem numai minunatii.

nastasie
30.10.2008, 18:02:59
noi am avut la 8 slujba.repet :superb.

nastasie
30.10.2008, 18:08:03
cateva poze:
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=61ab71fd.pbw
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=2603d4d6.pbw
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=912ab89b.pbw
si am avut 8 preoti.cam aceeasi ca si la sushy.

dani19_10dani
30.10.2008, 22:00:28
dani, nicidecum nu e cum ai auzit in ceea ce privesc sumele vehiculate.asa ca stai linistita.asa eram si eu inainte de nunta.ca auzisem numai minunatii.
am inteles,multumesc mult :* si totusi un pret

dani19_10dani
30.10.2008, 22:04:33
cateva poze:
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=61ab71fd.pbw
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=2603d4d6.pbw
http://s124.photobucket.com/albums/p28/nastasie_adriana/?action=view&current=912ab89b.pbw
si am avut 8 preoti.cam aceeasi ca si la sushy.
f frumoase pozele..si mai ales rochitza ta verde(mie imi place verdele f mult) :*

nastasie
31.10.2008, 11:35:50
dani, sunteti nasi la catedrala ca am vazut ca rochita ta e de vanzare.

dani19_10dani
31.10.2008, 18:10:00
dani, sunteti nasi la catedrala ca am vazut ca rochita ta e de vanzare.
inca nu e nimic stabilit dar discutam si in cazul in care o sa fim nasi(posibil la anu') as vrea sa stiu cam ce preturi sunt la catedrala...sa ne facem si noi o idee.o cununie depaseste 1000 ron la catedrala?

nastasie
01.11.2008, 18:51:38
eu ca si nasa nu am dat mai mult de suma pe care ai spus-o tu.acum depinde si de cat vrei sau de cum ai posibilitati.

rainbow
19.11.2008, 14:52:31
eu am avut cununia religioasa la catedrala...a fost o slujba frumoasa....corul a fost minunat....au fost 7 preoti....dar la final a fost un deyastru....ne-au cerut 2000 lei onorariul lor....n-am mai auyit suma asta pana la noi la nunta....dar stiu ca sotul meu cu greu a luat certificatul de casatorie de la ei...
inainte de nunta auzisem ceva de pana in 1000 lei,chiar la nastasie am vayut un post prin care spunea ceva de genul asta ca le/a cerut cand au cununat, dar totusi 2000 de lei este exagerat...sotul meu le-a yis preotileor in fata ca nu se astepta la suma asta si daca ne-ar fi spus inainte...si atunci un preot ia spus *cum nu va spus nimeni* ....rusinos....mai ales ca toata negocierea asta a avut loc in altar...ma rog, poate asa a fost la mine....la voi sper sa fie mai bine
botezul sigur nu il voi mai face acolo....
succes si spor la pregatiri:*

rainbow
19.11.2008, 14:58:05
am uitat sa spun ca li s-au dat doar 5 mil, nu au strigat dupa noi pe strada, dar au lasat un gust amar....

nastasie
21.11.2008, 09:50:03
noua nu ne-au cerut.am pus in plic si s-a dus nasul(sotul) si a dat.absolut nici un comentariu.dar noi am fost dinainte de nunta si i-am intrebat sa ne spuna cat ne costa ca sa stim.acum eu stiu ce sa zic.oricum mi se pare extraordinar de mult 2000.plus ca la noi au fost 8 preoti si corul.

magda605
02.01.2009, 23:24:18
noua ne-au cerut 1000 Ron si au fost tot 8 preoti +cor

catalin19sh
01.09.2009, 12:26:36
eu am avut cununia religioasa la catedrala...a fost o slujba frumoasa....corul a fost minunat....au fost 7 preoti....dar la final a fost un deyastru....ne-au cerut 2000 lei onorariul lor....n-am mai auyit suma asta pana la noi la nunta....dar stiu ca sotul meu cu greu a luat certificatul de casatorie de la ei...
inainte de nunta auzisem ceva de pana in 1000 lei,chiar la nastasie am vayut un post prin care spunea ceva de genul asta ca le/a cerut cand au cununat, dar totusi 2000 de lei este exagerat...sotul meu le-a yis preotileor in fata ca nu se astepta la suma asta si daca ne-ar fi spus inainte...si atunci un preot ia spus *cum nu va spus nimeni* ....rusinos....mai ales ca toata negocierea asta a avut loc in altar...ma rog, poate asa a fost la mine....la voi sper sa fie mai bine
botezul sigur nu il voi mai face acolo....
succes si spor la pregatiri:*
e extrem de mult 20 de mil....Cum spune bunica-mea cand e vorba de preoti."sa le dai in asa fel nici sa iti fie rusine, dar nici sa iti para rau".

ilink
17.01.2010, 11:15:33
Am avut si eu cununia religioasa la catedrala, a iesit foarte bine, au fost 7 preoti,

initial cand s-a stabilit data preotul a dat de inteles ca o suma peste 700 lei e ok

nasii au dat 1000 lei si a fost bine

Luciana_85
12.02.2010, 17:12:07
Stiti cumva anul acesta cam cat se cere la catedrala?...am intrebat ...dar mi s-a spus ca...fiecare da cat poate si cat are...
Dar in acelasi timp am aflat din alte surse..suma ..este intre 18 si 20 de mil.

zana01
24.04.2010, 01:05:38
Stiti cumva anul acesta cam cat se cere la catedrala?...am intrebat ...dar mi s-a spus ca...fiecare da cat poate si cat are...
Dar in acelasi timp am aflat din alte surse..suma ..este intre 18 si 20 de mil.

mie mi se pare strigator la cer 18-20 mil. le voi spune clar nasilor mei sa nu le dea mai mult de 10 chiar dc cer de la obraz.

dar sper sa nu fie cazul...

Luciana_85
24.04.2010, 21:41:44
mie mi se pare strigator la cer 18-20 mil. le voi spune clar nasilor mei sa nu le dea mai mult de 10 chiar dc cer de la obraz.

O sa ne spui tu mai bine, dupa nunta, cum a fost, si cat se cere...:)

mirunic
08.06.2010, 13:19:25
o sa ne spui tu mai bine, dupa nunta, cum a fost, si cat se cere...:)
vreau si eu sa stiu

masha_realart
15.10.2010, 18:37:06
ok e cam mare pretul dar acum de la obraz daca ai cam 8 preoti si un cor de 15 oameni ca atatia sunt de obicei slujitorii de la catedrala,cam cat ar trebui ei sa fie platiti?La fel cum ziceam si la Sf Mina fiecare alege ce poate sa duca, La Sfanta Maria spre exemplu am avut un singur preot,si un diacon care e prieten cu sotul deci nu l-am platit...dar a fost taxa de 200 mirii,plus 300 nasii...si am aflat ca acei bani nu merg la slujitori..adica merg in fondul bisericii...asa ca nasul a mai dat 100 la preot si 50 la cantaret,asa ni s-a parut corect!

Ginerel
24.11.2010, 21:38:32
Acolo vrea miresica mea sa faca. Eu nu! Din motive mai mult sau mai putin personale. Dar cum ne-am interesat cat/cum e, am aflat ca e undeva la 500-600RON. Asta mi-a zis-o un prieten care slujeste acolo acolo. Totusi, stiu ca asta nu poate fi adevarat. Mai vine corul in care sunt 4-10 baieti si trebuie sa ''uiti'' si acolo 300RON. Astept si eu inca pareri despre onorariile practicate acolo.
M-am gandit in schimb la Bis Sf Nicolae la Pr. Marius Mosteanu si Pr Bogdan Boca sau asa ceva-cel inalt. Au si niste baieti in cor care se aud binisor.

marrya
25.11.2010, 18:26:31
Acolo vrea miresica mea sa faca. Eu nu! Din motive mai mult sau mai putin personale. Dar cum ne-am interesat cat/cum e, am aflat ca e undeva la 500-600RON. Asta mi-a zis-o un prieten care slujeste acolo acolo. Totusi, stiu ca asta nu poate fi adevarat. Mai vine corul in care sunt 4-10 baieti si trebuie sa ''uiti'' si acolo 300RON. Astept si eu inca pareri despre onorariile practicate acolo.
M-am gandit in schimb la Bis Sf Nicolae la Pr. Marius Mosteanu si Pr Bogdan Boca sau asa ceva-cel inalt. Au si niste baieti in cor care se aud binisor.

Hello Ginerel,
Daca intr-adevar esti "miresoi" si nu miresica cu nickname ;-), atunci te salutam cu drag si iti uram bun venit, =D> personal ma bucur ca e si un barbat printre noi! Eu sunt de acord cu tine in legatura cu Sf. Nicolae. Biserica este intima, draguta iar preotii cu bun simt. Imi place mult de preotul Marius desi nu il cunosc personal, pe cel inalt cred ca il cheama Alin nu Bogdan.La Catedrala "tariful" e intr-adevar cam mare. La Sf. Nicolae ( unde slujesc 2 preoti si vreo 3-4 baieti la strana) cred ca e suficient 400-500 lei. Trebuie sa va ganditi si la nasi, pt ca ei platesc! De ex: Nasul fratelui meu s-a suparat tare ca l-au "jumulit" de bani ( 1.200lei) la Catedrala acum 3 ani !!el vroia sa le dea doar 5oo lei, dar au venit ca ulii la el in altar si i-a fost rusine. I-a spus fratelui meu ca ar fi preferat sa le dea lor dar la nunta, nu la "popi" plus de asta au iesit discutii dupa nunta, tocmai din aceasta cauza!! Sper ca miresica ta sa accepte varianta ta, trebuie doar sa fii dragut cu ea ;-) si sigur va accepta! Mult succes!

lavi12
26.11.2010, 15:55:18

Pana la urma cat au cerut ?

zana01
27.11.2010, 00:34:54
Pana la urma cat au cerut ?

am avut 7 preoti si un cor divin, nu as putea descrie in cuvinte emotiile simtite la auzul acelor voci. Preotii extraordinari, sobrii dar amabili, slujba a fost mai frumoasa si mai emotionanta decat ma asteptam.A durat cam 50 de minute. nu s-a intarziat deloc, la 6 fix urcam treptele catedralei. Noi am facut si civila tot in biserica, exact inaintea slujbei (pe vremea aia se putea). Despre partea financiara, nasul nu mi-a zis cat le-a dat, dar mi-a spus ca i-a intrebat cat face si ei au raspuns ca fiecare da cat poate si ca "unii au dat 5 mil, altii 20...." si le-a dat si el pe la jumate.... Dar clar au meritat fiecare banut !!!

stany
07.12.2010, 10:02:07
Si noi am facut cununia tot la Catedrala si a fost foarte frumos, pe toti i-a impresionat...... Am avut 7 preoti + cor, slujba a tinut cam 50 de minute.
Si pe noi ne speriau toti ca cer preotii foarte mult, dar nu este adevarat....nasul a dat 500 de lei si toata lumea a fost multumita, nu a sarit nimeni pe el sa-i ia banii din buzunar. Eu va recomand cu incredere sa mergeti la Catedrala.

capriciosac
22.02.2011, 10:57:59
Si noi am facut cununia tot la Catedrala si a fost foarte frumos, pe toti i-a impresionat...... Am avut 7 preoti + cor, slujba a tinut cam 50 de minute.
Si pe noi ne speriau toti ca cer preotii foarte mult, dar nu este adevarat....nasul a dat 500 de lei si toata lumea a fost multumita, nu a sarit nimeni pe el sa-i ia banii din buzunar. Eu va recomand cu incredere sa mergeti la Catedrala.

ati facut de curand nunta la catedrala? cum este cu tariful?

multumesc anticipat

stany
21.03.2011, 09:43:39
ati facut de curand nunta la catedrala? cum este cu tariful?

multumesc anticipat

In octombrie 2010. taxa a fost de 100 lei, iar nasii dau cat vor, in cazul nostru 500 lei.

dana_mia
17.01.2012, 10:05:25
Buna ziua, Miresici!

As dori sa stiu cu cat timp inainte trebuie vorbit pentru cununia la Catedrala si ce buget ar trebui sa aiba nasul pentru asta. :-)
Va multumesc!

dianalungu
05.10.2012, 14:14:25
buna,

noi am rezervat la inceputul lui septembrie pentru iunie anul viitor iar ora 6 (pe care o vroiam) era deja luata, asa ca am ramas la 5. Am dat un avans de 200 lei pentru care am primit chitanta pentru a ni se rezerva data si ora. Mi se pare f mult, dar asta e... Intr-adevar am auzit ca sunt foarte multi preoti, iar noi vom face exact de Hramul Bisericii, de Sf. Petru si Pavel si ni s-a spus ca sunt minim 4 preoti si cor. Ma bucur ca vom avea cor pentru ca va fi foarte frumos. Nu stiu ce bani va da nasul, insa si el a facut acolo deci probabil stie despre ce este vb. La nunta lui a venit si Prea Inaltul caruia am inteles ca i s-a dat 1000 de euro. Insa chiar daca aveti bani nu v-as sfatui sa il chemati pentru ca dureaza foarte mult slujba! Oricum Catedrala este cea mai frumoasa locatie dupa parerea mea, inauntru este superb si abia astept! :D

dana_mia
07.10.2012, 22:03:18
buna,

noi am rezervat la inceputul lui septembrie pentru iunie anul viitor iar ora 6 (pe care o vroiam) era deja luata, asa ca am ramas la 5. Am dat un avans de 200 lei pentru care am primit chitanta pentru a ni se rezerva data si ora. Mi se pare f mult, dar asta e... Intr-adevar am auzit ca sunt foarte multi preoti, iar noi vom face exact de Hramul Bisericii, de Sf. Petru si Pavel si ni s-a spus ca sunt minim 4 preoti si cor. Ma bucur ca vom avea cor pentru ca va fi foarte frumos. Nu stiu ce bani va da nasul, insa si el a facut acolo deci probabil stie despre ce este vb. La nunta lui a venit si Prea Inaltul caruia am inteles ca i s-a dat 1000 de euro. Insa chiar daca aveti bani nu v-as sfatui sa il chemati pentru ca dureaza foarte mult slujba! Oricum Catedrala este cea mai frumoasa locatie dupa parerea mea, inauntru este superb si abia astept! :D

A fost superb. Nasul a dat 1000 de lei, am avut 8 preoti si 6 baieti in cor - pentru ei am dat noi in plus 300 de lei. Nu mi se pare exagerat, mi se pare chiar decent tinand cont de cum a iesit... Nu ne-a impus nimeni nici un pret si nici nu s-a comentat.

andrulin
25.10.2012, 13:59:14
Rog fetele care s-au cununat la catedrala sa-mi spuna cati preoti slujesc la cununia religioasa. Exista un numar standard de preoti, sau se poate opta de miri cati preoti sa slujeasca?

Multumesc

dana_mia
26.10.2012, 14:20:04
Rog fetele care s-au cununat la catedrala sa-mi spuna cati preoti slujesc la cununia religioasa. Exista un numar standard de preoti, sau se poate opta de miri cati preoti sa slujeasca?

Multumesc

Buna,

Procedura este in felul urmator: te duci cu ceva timp inainte si iti rezervi ziua si ora, apoi te duci fix in ziua si ora cu nunta, in tzol festiv, astepti cuminte in fata Catedralei sa te cheme cineva inuntru. Cand ajungi in ziua cu nunta acolo, trimiti pe cineva in altar cu o punguta in care ai sticla de vin, piscoturile, certificatul de casatorie si verighetele. Te cheama inauntru si incepe slujba. Se termina slujba, se fac pozele (nu te da nimeni afara ca mai urmeaza o nunta dupa tine, dar de obicei te simti tu sa nu stai acolo cu nemiluita), dupa ce se termina pozele cu nasii, nasul se duce frumos in altar si da banutii, apoi toata lumea o poza in fata Catedralei si gata. Asa a fost la mine.

Nu ai tu cum sa influentezi numarul preotilor. Sau daca ai putea, nu da bine gestul asta... La mine au fost 8. Dar daca era 1, ce puteam face? Sau daca erau 15, puteam eu sa le zic sa nu slujeasca? Bugetul era clar - 1000 de lei preotii, 300 de lei corul, indiferent care era numarul. Nasul a intrat in altar si a dat 1300 de lei, fara alte explicatii, si-au impartiti ei banii cum au considerat de cuviinta.

Nu sunt genul de om care crede ca daca ai mai multi preoti o sa ai casnicia mai fericita sau alte prostii de acest gen. Dar trebuie sa vorbeasca putin si fitzoasa din mine: stii ce bine aratau 8 preoti acolo in fata? Toata lumea a fost impresionata de cat de frumoasa a fost slujba, inclusiv noi, mirii.

Sfatul meu este sa iti stabilesti un buget, sau stabilesti cu nasul cat, noi asa am facut, i-am zis cat sa dea. Si cati ies din altar, atatia ies si asta e.

Aceasta este parerea mea sincera, iti zic din experienta si din propriile convingeri, nu incerc sa te conving de nimic si nici nu spun ca asa cum am facut eu e cel mai bine pentru tine. Pentru noi, a fost.

Succes!

andrulin
26.10.2012, 22:31:51
Sunt doar 4 preoti, 4 diaconi si corul. Am fost sa vb astazi.

dana_mia
27.10.2012, 08:35:38
Sunt doar 4 preoti, 4 diaconi si corul. Am fost sa vb astazi.

E diferenta mare intre cati sunt si cati vin. Am vazut si nunti la Catedrala la care erau 3 oameni in fata (diferenta intre preot si diacon este necunoscuta de multa lume, la straie ma refer), si nunti la care erau 14. Mai sunt si preoti in vizita, diaconi invitati... De exemplu eu nu sunt din orasul Constanta, am crescut in alt oras si am preotii mei aici pe care ma batea gandul sa ii invit sa slujeasca alaturi de cei de acolo. Am intrebat la Catedrala si puteam sa aduc pe langa cei de acolo, cati preoti vroiam eu. Mai mult decat atat, daca se nimereste vreun preot la Catedrala care este in vizita, adica preoti din Suceava de exemplu care vin in Constanta cu mare drag pentru ca asta e, cerul preotilor de Manastire este oarecum restrans si vrea sa slujeasca, nu-l impiedica nimeni.

vio_29
05.12.2012, 15:50:30
Dragi miresici care ati facut nunta de curand la catedrala, as vrea sa stiu daca se pot pune scaune pentru lumea care asista la ceremonie; mi se pare mult mai organizat ca fiecare sa stea intr-un loc deja stabilit, nu sa se inbulzesca toti cum am vazut de multe ori la nunti.
Am auzit insa ca cei de la Catedrala nu prea agreaza aceasta idee si as vrea sa stiu daca cineva a pus scaune la slujba aici.

krispee
18.12.2012, 11:17:53
Buna fetelor!
Nasii trebuie sa mearga inainte sa vorbeasca cu preotul desemnat sau e suficient sa mearga mirii si sa stabileasca data si ora? In afara de vin si piscoturi mai este ceva necesar de adus?
Multumesc! O zi frumoasa!

andrulin
20.12.2012, 23:45:45
Am fost intr-o seara la catedrala si probabil ca inainte fusese o cununie, deoarece am vazut scaune cu huse aranjate pe doua randuri.
E suficient sa se duca unul dintre voi sa discute cu preotul care se ocupa de rezervarile pt stabilirea datei si a orei, nu vad ce treaba au nasii in asta.
Va trebui insa sa platiti o taxa de 200 de ron pt inscriere.
Trebuie certificatul de casatorie, certificatele de botez daca se cer, verighetele, doua lumanari, vin si piscoturi

vio_29
31.12.2012, 19:01:24
Dragi miresici, a fost soacra mea la Catedrala la slujba de Craciun si a vazut ca subt montate schele. Aveti cunostinta daca se fac lucrari si cat vor dura?

luminita85
15.07.2013, 14:28:48
am fost saptamana trecuta la o nunta acolo si nu mai erau schele in biserica<:-P

krispee
29.08.2013, 14:26:13
Am nasit de curand la Catedrala. Au fost 5 preoti (desi ei sunt mai multi, doar 5 au slujit atunci). Cand a intrat nasul in altar, l-a luat in primire alt preot (niciunul din cei care au slujit) si i-a spus ca trebuie sa dea minim 12 mil.

elena.marina
25.10.2013, 16:46:20
Buna miresici din constanta..sunt noua pe aici.duminica viitoare am si eu cununia la catedrala..ati mai fost in ultimul timp acolo?am emotii si sper ca totul sa iasa bine.va pup