PDA

Versiunea completa : Ginecologi de recomandat in Iasi

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Onutza
16.08.2007, 11:22:03
Buna dimineata, ziua de acum!
imi recomanda careva un medic bun in domeniu? din experienta nu din auzite!
Multumesc, o zi cu spor in toate!

alibd
16.08.2007, 11:30:44
Buna dimineata, ziua de acum!
imi recomanda careva un medic bun in domeniu? din experienta nu din auzite!
Multumesc, o zi cu spor in toate!

Si eu am curiozitatea asta.

mitzura
16.08.2007, 11:46:59
Si eu am curiozitatea asta.
Cristina Anton de la Cuza Voda. acum ceva timp,cand am fost eu la ea dadea consultatii seara si la clinica providenta de pe stefan cel mare,seara.Nu stiu daca mai are acolo.E f delicata tipa si am impresia ca se pricepe!

Chrisu
16.08.2007, 12:27:55
Depinde foarte mult de tine,ce vrei de la medicul ginecolog:daca te intereseaza pentru un control de rutina sau daca vrei un obstetrician bun care sa-ti urmareasca o sarcina si sa te asiste la nastere.De asemenea depinde daca preferi un barbat sau o femeie.In primul caz e de preferat cineva cu un cabinet particular ca sa poti face o programare si sa eviti asteptatul prin spital.In al doilea e bine ca medicul sa lucreze si la spital.Iti pot recomanda pe dr.Mihaela Grigore care lucreaza la Cuza Voda si are si cabinet pe str.Vasile Alecsandri sau pe dr.Sam(daca preferi un barbat)de la policlinica Profesmed.Ambii sunt tineri si deschisi,se poate sta de vorba cu ei.Daca vrei amanunte te ajut cu placere,eventual iti trimit mai multe pe PM.In afara de acestia mai stiu si alti ginecologi daca nici unul din cei doi nu-ti e pe plac.:D

mitzura
16.08.2007, 12:42:40
eu recomand femeie!E cam ciudat sa-si vare mana un barbat acolo jos...iar despre dr sam...eu zic mai bine nu!nu vreau sa comentez mai mult!

Chrisu
16.08.2007, 12:58:19
eu recomand femeie!E cam ciudat sa-si vare mana un barbat acolo jos...iar despre dr sam...eu zic mai bine nu!nu vreau sa comentez mai mult!Sigur ca fiecare vorbeste din propria experienta,dar sa stii ca nu pot fi de acord cu tine:cei mai mari ginecologi au fost barbati.Insa daca preferi o femeie-fiecare are propriile optiuni...de aceea am si dat 2 variante ca sa aiba miresica de unde alege.

biutzaxx
16.08.2007, 13:09:10
Eu recomand pe D-na Dr. Pavaleanu de la Elena Doamna, este foarte finuta si in acelasi timp cunoaste foarte bine ce are de facut...

clodyb82
16.08.2007, 13:30:40
Buna miresici,

Pot sa va recomand cu incredere un medic renumit dr. Ivona Lupascu (fiica dr. Lupascu). Are cabinet -IRIS- pe strada Strapungere Silvestru nr. 7, tel./fax.: 213.793, mobil: 0724-474.262; 0747-323.598; 0788-236.092. Program: L-V: 13-17, S: 8-10.

Multa sanatate!
:*

alibd
16.08.2007, 13:34:05
eu recomand femeie!E cam ciudat sa-si vare mana un barbat acolo jos...iar despre dr sam...eu zic mai bine nu!nu vreau sa comentez mai mult!

In legatura cu dr. sam l-am gasit accidental pe net; are site si chiar ma gandeam cum e. Insa, vorba ta... si eu prefer tot femeie.:">

alibd
16.08.2007, 13:35:46
Eu recomand pe D-na Dr. Pavaleanu de la Elena Doamna, este foarte finuta si in acelasi timp cunoaste foarte bine ce are de facut...

De dr. Pavaleanu parca am auzit si eu, pentru ca am mers un timp la Elena Doamna, la Oana Pintilie. Doamna respectiva era destul de aglomerata.

Daphnne
16.08.2007, 13:41:02
Eu il recomand pe Dr. Onofriescu Mircea,are cabinetul vis a vis de Billa, este cel mai bun din Iasi, chiar daca e barbat, stie mult mai multe decat o femeie. Cat despre femeile ginecolog am auzit ca marea majoritate sunt cam rele si de gura si te trateaza cam rau, si asta doar de la prietene care tot asa s-au dus la femeie ca le era rusine sa se duca la barbat.... poate mai sunt si exceptii, dar nu se stie cat sunt de pricepute :)

mitzura
16.08.2007, 14:39:41
De dr. Pavaleanu parca am auzit si eu, pentru ca am mers un timp la Elena Doamna, la Oana Pintilie. Doamna respectiva era destul de aglomerata.

Acum sa stii ca toti care sunt buni sunt aglomerati!asta poti (eventual) evita daca iti faci o programare mai din timp la cabinetul privat,ca in spital e jale!Desigur,daca nu e urgenta!Chiar si cu programare,poate medicul sa intarzie din cauza unor probleme in spital...

alibd
16.08.2007, 15:02:39
Acum sa stii ca toti care sunt buni sunt aglomerati!asta poti (eventual) evita daca iti faci o programare mai din timp la cabinetul privat,ca in spital e jale!Desigur,daca nu e urgenta!Chiar si cu programare,poate medicul sa intarzie din cauza unor probleme in spital...

Aaaa, da! De asta am facut si afirmatia in legatura cu medicul respectiv, tocmai pentru ca stiu ca oamenii erau multumiti de serviciile ei. :)

biutzaxx
16.08.2007, 16:11:58
Buna miresici,

Pot sa va recomand cu incredere un medic renumit dr. Ivona Lupascu (fiica dr. Lupascu). Are cabinet -IRIS- pe strada Strapungere Silvestru nr. 7, tel./fax.: 213.793, mobil: 0724-474.262; 0747-323.598; 0788-236.092. Program: L-V: 13-17, S: 8-10.

Multa sanatate!

Am auzit de ea si de tatal ei. Intr-adevar sunt renumuti pt ca sunt buni.

AnaM
16.08.2007, 16:24:46
[...]Iti pot recomanda pe dr.Mihaela Grigore care lucreaza la Cuza Voda si are si cabinet pe str.Vasile Alecsandri [...]
Si eu o recomand! Si pentru controale de rutina, si pentru monitorizari de sarcini :)

oana_maria
16.08.2007, 17:37:27
Eu va pot recomanda din proprie experienta pe d-soara dr Trifan de la policlinica CFR.

sunset
16.08.2007, 18:08:59
Ce subiect bun... chiar vroiam sa va intreb de asa ceva... mai ales ca eu sunt " aterizata" in Iasi doar de ceva timp si toate controalele le fac la Bucuresti, dar acum ma gandesc la lucruri mai serioase :"> si musai trebuie sa gasesc pe un doctor ( a se citi doctoritza :"> ) buna. Si de treaba... ca mama mea e departe si chiar voi avea nevoie de cineva care sa puna si un pic de suflet.

Chrisu
17.08.2007, 13:02:42
Doctorita Grigore mihaela e o draguta si o sufletista.Poti sa te bazezi pe ea.Cab.se numeste medis si este cum mergi din Piata Unirii spre UMF pe dreapta la parterul primului bloc-intrarea prin spate.Numai ca trebuie sa aveti grija ca e f.aglomerata si programarile se fac cu cel putin o luna inainte.Eu merg la ea cam de un an si sunt f.multumita.

ginutza
17.08.2007, 16:29:23
Eu o recomand pe D-na doctor Irina Dumitrascu de la Cuza Voda. Lucreaza si la cabinetul particular al Dr. Onofreiescu Mircea de vis-a-vis de Billa. E femeie, e super draguta si mai mult decat competenta. Mai mult de atat o poti suna oricand ai nevoie. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa te programezi cu 3-4 saptamani inainte si nu prea se respecta ora de intrare, tot timpul se intarzie cu 1/2-1 ora. Pe oricine ati alege important e sa fiti cat mai sanatoase!!!

biutzaxx
17.08.2007, 17:02:52
Ce subiect bun... chiar vroiam sa va intreb de asa ceva... mai ales ca eu sunt " aterizata" in Iasi doar de ceva timp si toate controalele le fac la Bucuresti, dar acum ma gandesc la lucruri mai serioase :"> si musai trebuie sa gasesc pe un doctor ( a se citi doctoritza :"> ) buna. Si de treaba... ca mama mea e departe si chiar voi avea nevoie de cineva care sa puna si un pic de suflet.

Asteptam un bebik cumva? :P

CataAna
17.08.2007, 18:49:34
Eu o recomand pe D-na doctor Irina Dumitrascu de la Cuza Voda. Lucreaza si la cabinetul particular al Dr. Onofreiescu Mircea de vis-a-vis de Billa. E femeie, e super draguta si mai mult decat competenta. Mai mult de atat o poti suna oricand ai nevoie. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa te programezi cu 3-4 saptamani inainte si nu prea se respecta ora de intrare, tot timpul se intarzie cu 1/2-1 ora. Pe oricine ati alege important e sa fiti cat mai sanatoase!!!

O recomand si eu pe Dr. Dumitrascu, foarte placuta ca persoana si buna profesional. Intr-adevar e cam enervant ca trebuie sa astepti foarte mult, iar cand esti insarcinata e si mai neplacut.
De Dr Grigore am auzit si eu numai de bine, dar n-am fost personal. La Medis avantajul e si ca analizele se fac pe loc pt ca au laborator acolo.

sunset
17.08.2007, 18:55:26
Asteptam un bebik cumva? :P

Nu... dar ma gandesc.../ :-p:">

adinac_ro
18.08.2007, 09:34:07
LA medis la doamna grigore merg si eu la cabinetul privat de pe langa starea civila.E destul de aglomerata. Am fost programata in mai si am sunat prin martie.Am fost mult mai relaxata decat la Avicena unde m-a consultat o doamna medic mai invarsta pentru care primisem un sac de recomandari.
CA la orice medic ce lucreaza si in spital te poti astepta cand ai programare la cabinet el sa nu fie ca sunt interventii de urgenta in spital.Deci rabdare si baniiiii

clodyb82
21.08.2007, 12:28:06
LA medis la doamna grigore merg si eu la cabinetul privat de pe langa starea civila.E destul de aglomerata. Am fost programata in mai si am sunat prin martie.Am fost mult mai relaxata decat la Avicena unde m-a consultat o doamna medic mai invarsta pentru care primisem un sac de recomandari.
CA la orice medic ce lucreaza si in spital te poti astepta cand ai programare la cabinet el sa nu fie ca sunt interventii de urgenta in spital.Deci rabdare si baniiiii

nu va recomand la avicena.. am fost eu si a fost cat pe ce sa ma nenoroceasca :-Ld-na dr. stratan. am reusit sa ma refac abia dupa ce am mers la dna dr. Mihalceanu care lucreaza la Cuza Voda si are cabinet langa cinema Victoria.

Sanatate

finica
21.08.2007, 15:13:36
Doctorita Grigore mihaela e o draguta si o sufletista.Poti sa te bazezi pe ea.Cab.se numeste medis si este cum mergi din Piata Unirii spre UMF pe dreapta la parterul primului bloc-intrarea prin spate.Numai ca trebuie sa aveti grija ca e f.aglomerata si programarile se fac cu cel putin o luna inainte.Eu merg la ea cam de un an si sunt f.multumita.
Subscriu si eu. D-na Grigore e o tipa de nota 10. Stiu ce spun pentru ca si pe bebelul meu tot ea l-a adus pe lume. A stat la spital langa mine pe toata durata travaliului. Mi se pare o tipa foarte sufletista, care nu se baga in viata omului ( nu da sfaturi prostesti ca alte persoane), in consecinta isi vede de treaba la care se pricepe extrem de bine. Sper sa va fi fost de folos.:|

Katty9
25.08.2007, 15:52:14
Buna ! Sunt noua pe forum si as vrea sa va intreb care e cel mai bun medic ginecolog din Iasi si pt care maternitate optati "Cuza Voda" sau "Elena Doamna" ?Noi vrem inca un bebe si nu stim ce sa alegem. Ma ajutati si voi?

AnaM
25.08.2007, 20:23:02
Buna ! Sunt noua pe forum si as vrea sa va intreb care e cel mai bun medic ginecolog din Iasi si pt care maternitate optati "Cuza Voda" sau "Elena Doamna" ?Noi vrem inca un bebe si nu stim ce sa alegem. Ma ajutati si voi?

Dintre maternitati CLAR recomand Cuza-Voda, iar ca doctori, mai exista un topic aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=6122

Eu o recomand pe Dr. Mihaela Grigore, cabinetul Medis de pe Str. V. Alecsandri, vis-a-vis de starea civila :)>- Lucreaza si in maternitate (Cuza Voda).

Chrisu
26.08.2007, 15:44:13
Sunt de acord ca e de preferat Cuza Voda pentru ca sunt mai bine dotati si au mai multe clinici deci mai multi doctori dintre care sa alegi.De asemenea o recomand pe d-na Dr.Mihaela Grigore-e o draguta.Daca ai nevoie de nr. de tel.iti trimit pe privat.Trebuie insa sa te programezi din timp-cam o luna si jumatate.

alibd
26.08.2007, 15:45:47
Sunt de acord ca e de preferat Cuza Voda pentru ca sunt mai bine dotati si au mai multe clinici deci mai multi doctori dintre care sa alegi.De asemenea o recomand pe d-na Dr.Mihaela Grigore-e o draguta.Daca ai nevoie de nr. de tel.iti trimit pe privat.Trebuie insa sa te programezi din timp-cam o luna si jumatate.

Trimite-mi, te rog, si mie nr. de telefon. Mersi mult! :*

isabic
27.08.2007, 08:29:31
Viiitoare mamici....nu va recomand maternitatea Cuza Voda ca spital si condiitiile pe care le ofera......doctori din aceasta maternitate sunt buni .....pb care se pune e ceea ce va ofera spitalul.....de ce nu vi-l recomand o tipa a incercat sa ramana insarcinata 2 ani de zile,reuseste..... iar la cateva zile copilul ii moare in spital datorita unor virusi.....totul s-a intamplat anu trecut
poate fi un caz izolat, dar sa nu uitam si de scandalul de acu cativa ani in care au murit multi copii datorita conditiilor....

decizia de a alege spitalul e libera...dar va spun si io ce am auzit

ps: m-am referit doar la spital....nu si la doctori

finica
27.08.2007, 10:27:28
Subscriu si eu. Si pentru maternitatea Cuza Voda si pt d-na doctor Mihaela Grigore. Eu am nascut cu ajutorul dumneaei la Cuza Voda si pot spune ca nu gasesc nici un repros de facut (si asta cu toate ca am stat intr-un salon normal de 6 locuri, nu in rezerva)

Chrisu
27.08.2007, 13:06:20
Viiitoare mamici....nu va recomand maternitatea Cuza Voda ca spital si condiitiile pe care le ofera......doctori din aceasta maternitate sunt buni .....pb care se pune e ceea ce va ofera spitalul.....de ce nu vi-l recomand o tipa a incercat sa ramana insarcinata 2 ani de zile,reuseste..... iar la cateva zile copilul ii moare in spital datorita unor virusi.....totul s-a intamplat anu trecut
poate fi un caz izolat, dar sa nu uitam si de scandalul de acu cativa ani in care au murit multi copii datorita conditiilor....

decizia de a alege spitalul e libera...dar va spun si io ce am auzit

ps: m-am referit doar la spital....nu si la doctoriDin pacate asta se poate intimpla la orice spital din Romania si poate chiar si din strainatate.Nu cred ca neaparat la Elena Doamna e mai bine si din cite stiu eu cam astea sunt variantele pentru Iasi.Asta daca nu cumva ai multi bani ca sa iti permiti sa nasti la o clinica particulara---si sa stii ca si acolo sunt virusi---probabil cauza decesului a fost alta pentru ca un copil sanatos nu moare din cauza unor virusi-poate a avut ceva probleme sau s-a nascut malformat.

Chrisu
27.08.2007, 13:10:46
E drept ca pentru familie e o tragedie dar sa stii ca uneori depinde numai de D-zeu.

isabic
27.08.2007, 13:25:10
cei drept poate ceea ce v-am spus pare un pic cam subiectiv....totul e posibil....tine si de noroc, de circumstante si de Dumnezeu, io doar v-am povestit pentru ca stiu cat de mult a suferit acea persoana.....

sunt multe femei care nasc la cuza voda....si deci nu vreau sa generalizez...doar am v-am povestit

AnaM
27.08.2007, 21:14:54
cei drept poate ceea ce v-am spus pare un pic cam subiectiv....totul e posibil....tine si de noroc, de circumstante si de Dumnezeu, io doar v-am povestit pentru ca stiu cat de mult a suferit acea persoana.....

sunt multe femei care nasc la cuza voda....si deci nu vreau sa generalizez...doar am v-am povestit

Intr-adevar, au fost aceste cazuri (din nefericire) la maternitatea Cuza-Voda, dar tinand seama ca am avut un fost prieten al carui tata era chirurg si prof la umf + directorul directiei de sanatate publica, iti pot spune siguuuuur sigur ca Cuza Voda is better :)>-

isabic
28.08.2007, 09:15:46
Intr-adevar, au fost aceste cazuri (din nefericire) la maternitatea Cuza-Voda, dar tinand seama ca am avut un fost prieten al carui tata era chirurg si prof la umf + directorul directiei de sanatate publica, iti pot spune siguuuuur sigur ca Cuza Voda is better :)>-

off topic
din cate il cunosc pe directorul de la dsp - care este din 2005 - dr. hurmuzachi nu are nici un baiat......
cumva te referi la fostul director dr. georgescu?

Katty9
28.08.2007, 10:07:00
trimite-mi si mie nr si spune-mi daca are si cabinet particular.

AnaM
28.08.2007, 17:14:06
off topic
din cate il cunosc pe directorul de la dsp - care este din 2005 - dr. hurmuzachi nu are nici un baiat......
cumva te referi la fostul director dr. georgescu?

Da :) De unde stii asa bine? :)

alibd
28.08.2007, 17:47:25

Poate alte coincidente pe forum...:>

finica
28.08.2007, 19:32:39
trimite-mi si mie nr si spune-mi daca are si cabinet particular.

Gasiti informatii referitoare la d-na Grigore in pagina de publicitate din Ziarul de Iasi (nr. telefon, program, etc.)

Milagros
28.08.2007, 21:27:21
Buna. Am o fosta colega de facultate care a nascut la Elena Doamna si a fost foarte multumita. Zicea ca este foarte curat spitalul si angajatii te trateaza foarte bine. Ea era pregatita ca tot omu' cu sfanta spaga si a zis ca nu luau asistentele sau moasele nici macar o ciiocolata, iar doctorii nici atat ca se temeau.
La Cuza Voda in schimb, a zis ca e naspa rau. Vara mea a nascut acolo de doua ori si a zis ca e o mizerie crunta.
Atat stiu, atat zic.
Eu as fi in stare sa nasc acasa ca imi este frica de spitale si cand mai aud si cate mai sunt pe la maternitati... :-SS:-SS:-SS:-SS

AnaM
28.08.2007, 22:46:39
Buna. Am o fosta colega de facultate care a nascut la Elena Doamna si a fost foarte multumita. Zicea ca este foarte curat spitalul si angajatii te trateaza foarte bine. Ea era pregatita ca tot omu' cu sfanta spaga si a zis ca nu luau asistentele sau moasele nici macar o ciiocolata, iar doctorii nici atat ca se temeau.
La Cuza Voda in schimb, a zis ca e naspa rau. Vara mea a nascut acolo de doua ori si a zis ca e o mizerie crunta.
Atat stiu, atat zic.
Eu as fi in stare sa nasc acasa ca imi este frica de spitale si cand mai aud si cate mai sunt pe la maternitati... :-SS:-SS:-SS:-SS

Am auzit si eu ca Elena Doamna s-ar fi pus pe picioare :) Poate e asa! Ca inainte era intr-o stare deplorabila

mitzura
29.08.2007, 09:04:49
Dintr-un post mai vechi parca imi aduc aminte ca ai fost multa vreme cu acest baiat!?...

isabic
29.08.2007, 10:24:19

"mica-i lumea" 8-}....nu se shtie niciodata peste cine dai :-p

v-am pupat

Chrisu
29.08.2007, 11:28:30
trimite-mi si mie nr si spune-mi daca are si cabinet particular.Medis:0 2 3 2 2 7 6 0 1 5-Dr.Grigore Mihaela

CataAna
29.08.2007, 11:44:45
A nascut prietena mea anul trecut la Cuza Voda si a fost dezastru (dar unde nu-i?!). A trebuit sa stea cateva zile in spital si a fost nevoita sa imparta patul cu o alta femeie insarcinata care era... de alta nationalitate, intelegeti voi. Erau gandaci peste tot. Nu mai zic ca intre timp se declarase carantina din cauza contaminarii cu streptococus aureus. Au vrut sa-i dea antibiotice bebelusului abia nascut... si multe altele.
Ea a ales Cuza Voda pentru ca auzise ca e mai bine decat Elena Doamna, dar cine mai stie acum...

AnaM
29.08.2007, 15:50:44
"mica-i lumea" 8-}....nu se shtie niciodata peste cine dai :-p

v-am pupat

Ne cunoastem? :)

isabic
30.08.2007, 15:17:11
Ne cunoastem? :)
nu cred....dar mai stii...poate ;;)

ancutzita
03.09.2007, 13:53:38
eu o recomand pe doamna Dr. Magda Carauleanu. gasiti si adresa sa pe net

trendy_wed
08.09.2007, 00:01:21
Buna fetelor!
Interesant subiect, ma bucur ca s-a gandit cineva sa il deschida. Insa eu am o alta rugaminte: recomandati-mi un medic de familie in zona Nicolina, aici locuiesc si as vrea sa fie pe aproape. Deci cine stie un medic de familie bun in zona Nicolina-Podu Ros , care sa nu fie aglomerat ? Va multumesc!

Lara_0303
10.09.2007, 18:38:37
eu o recomand pe doamna Dr. Magda Carauleanu. gasiti si adresa sa pe net

D-na carauleanu e f buna pt sarcini, pt probleme de ginecologie deloc. Am simtit-o pe propria piele timp de .... mult timp. Am aflat ulterior ca nu am fost nici pe de o parte un caz izolat, ci au patit-o mai multe paciente. Nu mai zic ca in ultimul timp nu mai are deloc rabdare, trateaza pe banda rulanta pacientii. Banii sa curga.

P.S. As avea nevoie de un doctor bun.

Juliette
10.09.2007, 19:47:54
Auzisem de dr. Aursulesei, dar n-am fost personal. Eu sper sa primesc cat de curand niste recomandari de la o pers de incredere, tot dr., dar chirurg. L-am rugat sa se gandeasca si mi-a spus cand am nevoie de recomandari, sa-l contactez. Maine asta fac. Idealul meu e dr. care sa stie sa se poarte cu pacientii, calm, care nu te expediaza, dupa care nu tre sa alerg, care sa respecte programarile... Visez, nu? :D

Lara_0303
10.09.2007, 20:02:17
Buna miresici,

Multa sanatate!

Imi pare rau ca sunt carcotasa, dar am fost si la iris acum multi ani in urma ce-i drept, la recomandarea medicului de familie (care are cabinet tot in zona). Nu am putut sa fac programare! M-au chemat dimineata sa imi dea un bon pentru ziua respectiva dupa care mi-au spus o ora, dar am intrat la consultatie dupa 2 ore!
Dupa ce mi-au spus ca trebuie sa-mi fac toate analizele (in valoare de peste 2 mil. acum 5-6 ani) d-na doctor m-a informat ca trebuie sa ma opereze! Am repetat analiza respectiva (colposcopia parca se cheama) in alta parte si nu aveam nimic.

Sunt f dezamagita de prestatiile medicilor ginecologi ieseni si apreciez o recomandare de la cineva care a beneficiat de servicii si tratamente de calitate in iasi. Nu ma deranjeaza costurile, vreau o investigatie profesionista si un tratamant adecvat. Multumesc anticipat.

finica
11.09.2007, 09:54:39
Imi pare rau ca sunt carcotasa, dar am fost si la iris acum multi ani in urma ce-i drept, la recomandarea medicului de familie (care are cabinet tot in zona). Nu am putut sa fac programare! M-au chemat dimineata sa imi dea un bon pentru ziua respectiva dupa care mi-au spus o ora, dar am intrat la consultatie dupa 2 ore!
Dupa ce mi-au spus ca trebuie sa-mi fac toate analizele (in valoare de peste 2 mil. acum 5-6 ani) d-na doctor m-a informat ca trebuie sa ma opereze! Am repetat analiza respectiva (colposcopia parca se cheama) in alta parte si nu aveam nimic.

Sunt f dezamagita de prestatiile medicilor ginecologi ieseni si apreciez o recomandare de la cineva care a beneficiat de servicii si tratamente de calitate in iasi. Nu ma deranjeaza costurile, vreau o investigatie profesionista si un tratamant adecvat. Multumesc anticipat.

Incearca la d-na Mihaela Grigore. E cu adevarat o profesionista. La ea la cabinet se fac si tot felul de analize iar unele (de ex. biopsia) o trimite la Cuza Voda. Si prescrie si tratamente adecvate si mai ales eficiente. Pot spune ca mie ea mi-a salvat viata (si stiu eu ce spun).

biutzaxx
11.09.2007, 10:15:44
unde se mai pot face colposcopii?

Juliette
11.09.2007, 10:35:41
Mi-au fost recomandati doctorul Mihaila sau doctorita Toma, ii gasesc la Omini. Ma programez si va tin la curent.

Chrisu
11.09.2007, 13:25:19

Sunt f dezamagita de prestatiile medicilor ginecologi ieseni si apreciez o recomandare de la cineva care a beneficiat de servicii si tratamente de calitate in iasi. Nu ma deranjeaza costurile, vreau o investigatie profesionista si un tratamant adecvat. Multumesc anticipat.Si eu cred ca poti incerca la dr.Mihaela Grigore care este profesionista.Cu respectarea orei la programare e mai greu la ginecologi pentru ca de multe ori au urgente si intirziie la cab.(mai ales cei care lucreaza si in spital si asista nasteri,care nu pot fi programate atit de sigur).Dar sa stii ca eu nu am asteptat mai mult de 1/2 ora niciodata.Numai ca programarea ti-o faci de acum peste vreo luna(prima programare).Daca vrei detalii iti trimit pe privat dar merita sa incerci.:)>-

finica
11.09.2007, 14:13:51
unde se mai pot face colposcopii?

La cabinetul Medis

mitzura
13.09.2007, 09:03:50
Mi-au fost recomandati doctorul Mihaila sau doctorita Toma, ii gasesc la Omini. Ma programez si va tin la curent.
M-ar interesa si pe mine acolo,te rog sa ne tii la curent!

miha1998
13.09.2007, 09:24:24
Fetelor, eu desi nu sunt din iasi, o recomandat cu caldura pe d-na doctor casian de la elena doamna; va spun asta pt ca eu am avut probleme si nu ramaneam insarcinata, dupa ce am fost internata la dansa, luna urmatoare.....gata.Este o femeie deosebita, cu multa rabdare , iti explica multe; dar este fff aglomerata.Sarcina mi-a fost urmarita de dansa si acum am un baietel sanatos si frumos.:-p

biutzaxx
13.09.2007, 11:26:43
Fetelor, eu desi nu sunt din iasi, o recomandat cu caldura pe d-na doctor casian de la elena doamna; va spun asta pt ca eu am avut probleme si nu ramaneam insarcinata, dupa ce am fost internata la dansa, luna urmatoare.....gata.Este o femeie deosebita, cu multa rabdare , iti explica multe; dar este fff aglomerata.Sarcina mi-a fost urmarita de dansa si acum am un baietel sanatos si frumos.:-p

stiu de Dr. Casian, este tare draguta , profesionista si cu mult mult bun simt

Juliette
13.09.2007, 11:52:23
Voi ce ati alege k medic? Un barbat sau o femeie? Eu pana acum am avut numai experiente neplacute cu femeile, insa mi-e cam jena sa merg la un barbat.:-SS

finica
13.09.2007, 13:02:58
Voi ce ati alege k medic? Un barbat sau o femeie? Eu pana acum am avut numai experiente neplacute cu femeile, insa mi-e cam jena sa merg la un barbat.:-SS

Stii cum sta treaba? La inceput poate ca ti-e jena, dar apoi ajungi sa constientizezi faptul ca respectivul medic face asa ceva zilnic si nu mai constituie o noutate sau o surpriza faptul ca vede o femeie dezbracata

lacra804
13.09.2007, 17:04:16
Pe dna dr Grigore v-o recomand si eu...De cine sa va feriti? Va spun tot eu: Dr Schaas Carmina si Dr Mihalceanu, ambele de la maternitatea Cuza-Voda. Degeaba sunt medici, nu au suflet, le intereseaza doar banii. Am nascut cu Dr Schaas acum 2 ani si numai eu stiu cate probleme am avut.

Juliette
13.09.2007, 19:50:00
M-ar interesa si pe mine acolo,te rog sa ne tii la curent!
Te tin la curent ! Promit! >:D<

Lara_0303
15.09.2007, 14:27:34
Multumesc mult tuturor celor care m-au ajutat cu recomandari. Voi tine cont de ele in alegerea unui medic bun >:D<

Juliette
15.09.2007, 20:41:30
Eu merg luni la consultatie la dr. Mihaila. :-SS Am un "morcov"... :((

mitzura
15.09.2007, 22:37:22
Eu merg luni la consultatie la dr. Mihaila. :-SS Am un "morcov"... :((
De ce morcov?dimineata sau dupa amiaza?

Juliette
18.09.2007, 15:20:37
Nu pot sa cred !!! Am fost la consultatie si a fost cea mai usoara chestie din viata mea ! Dr. mi-a explicat f frumos totul, am facut si o ecografie transvaginala sa vada ovarele cum se prezinta, a mai si glumit... Nu credeam sa ajung vreodata sa spun asta, dar a fost super ok. Eu pana acum eram f stresata, pt k mi se parea cel mai neplacut lucru o consultatie de genul acesta. Se vede k depinde mult si de medic.

biutzaxx
18.09.2007, 15:44:11
Nu pot sa cred !!! Am fost la consultatie si a fost cea mai usoara chestie din viata mea ! Dr. mi-a explicat f frumos totul, am facut si o ecografie transvaginala sa vada ovarele cum se prezinta, a mai si glumit... Nu credeam sa ajung vreodata sa spun asta, dar a fost super ok. Eu pana acum eram f stresata, pt k mi se parea cel mai neplacut lucru o consultatie de genul acesta. Se vede k depinde mult si de medic.

unde e Dr Mihaila?
mersi

Juliette
18.09.2007, 21:39:46
Eu am fost la Omini Clinic. Am inteles ca el e medic la Cuza Voda.

adinac_ro
29.09.2007, 13:54:37
Medis:0 2 3 2 2 7 6 0 1 5-Dr.Grigore Mihaela

Eu am fost la cabinetul ei particular si mi-am facut o multime de controale, cam toate " la prima vedere" si la sfarsit mi-a dat gratuit papanicolau.....si eu m-am bucurat.

alibd
29.09.2007, 20:26:52
Eu am fost la cabinetul ei particular si mi-am facut o multime de controale, cam toate " la prima vedere" si la sfarsit mi-a dat gratuit papanicolau.....si eu m-am bucurat.

Adina, cu cat timp inainte ai sunat pentru programare?

alinaclau
30.09.2007, 15:37:35
Eu merg la dr.SCURTU de la CUZA-VODA.Sunt f.multumita deocamdata.O sa vad si la nastere cum o sa se comporte.O sa va spun si cum a fost in maternitate.Sunt pregatita financiar si stiu ca primesc de la dr.pana la infirmiera,abia a nascut o colega de servici acolo si nu se tine cont ca sunt cadru medical.Macar de-ar avea grija de bebelina!!!!!!!!!![-o< [-o< [-o<

alinaclau
30.09.2007, 15:57:06
Intreba cineva ce sa alegem ca ginecolog,femeie sau barbat....eu am ales barbat si sunt f.pudica de felul meu insa(dr.meu lucreaza la CUZA-VODA si la OMINI)din saptamana a5a,de la primul consult, sotul m-a insotit de fiecare data si-am trecut mai usor peste perioada cand se fac ecografiile transvaginale(acelea le-am urat chiar) si peste controalele pe masa(pt.prelevarea de secretie).De-acum mai am putin si ce-a fost greu s-a dus.Important pt.mine este ca ora programarii se respecta,il pot suna oricand si pt.orice si in general este bine sa intrebati tot ce va e neclar sau necunoscut inca de la inceput tocmai pt.a va decide daca ramaneti la acel medic sau nu.>:D<

adinac_ro
30.09.2007, 21:57:08
Intreba cineva ce sa alegem ca ginecolog,femeie sau barbat....eu am ales barbat si sunt f.pudica de felul meu insa(dr.meu lucreaza la CUZA-VODA si la OMINI)din saptamana a5a,de la primul consult, sotul m-a insotit de fiecare data si-am trecut mai usor peste perioada cand se fac ecografiile transvaginale(acelea le-am urat chiar) si peste controalele pe masa(pt.prelevarea de secretie).De-acum mai am putin si ce-a fost greu s-a dus.Important pt.mine este ca ora programarii se respecta,il pot suna oricand si pt.orice si in general este bine sa intrebati tot ce va e neclar sau necunoscut inca de la inceput tocmai pt.a va decide daca ramaneti la acel medic sau nu.>:D<

Vis-a-vis de program, dr Grigore e ffff solicitata si e posibil ca un control de rutina sa se amane uneori in cazul in care are o urgenta ( nastere) .
Si mai e ceva......cand am sunat sa imi fac o programare, am fost programata la 3 luni caci era plina agenda pe o perioada lungaaaaaa.Eu am acceptat asa ca era doar un control de rutina, nu am programat nici un bebe, nu aveam nici o suferinta si nu ma grabeam.

adinac_ro
30.09.2007, 22:06:26
Adina, cu cat timp inainte ai sunat pentru programare?

Cu 3 luni inainte, e fff aglomerat, dar nu ma grabeam , era doar controlul de rutina care il fac anual. Papanicolau era pt prima data, dar a ieist bine.
Am o prietena care are un dr., barbat, nu ii stiu numele , dar mi se pare interesant ca nu ii spune sexul copilului.II spune ca vede un copil sanatos si atat. Mie imi place ideea asta si cred ca o sa o adopt si eu cand va veni vremea.

alibd
01.10.2007, 10:32:20
Cu 3 luni inainte, e fff aglomerat, dar nu ma grabeam , era doar controlul de rutina care il fac anual. Papanicolau era pt prima data, dar a ieist bine.
Am o prietena care are un dr., barbat, nu ii stiu numele , dar mi se pare interesant ca nu ii spune sexul copilului.II spune ca vede un copil sanatos si atat. Mie imi place ideea asta si cred ca o sa o adopt si eu cand va veni vremea.

Asta e foarte bine. Mi-as dori si eu tare mult sa ajung la ea, mai ales ca s-a discutat atat de mult, numai ca nu-mi imaginam ca trebuie sa suni chiar cu 3 luni inainte....:( Inseamna ca ar trebui sa dau telefon mai repede.

Chrisu
01.10.2007, 10:37:25
Asta e foarte bine. Mi-as dori si eu tare mult sa ajung la ea, mai ales ca s-a discutat atat de mult, numai ca nu-mi imaginam ca trebuie sa suni chiar cu 3 luni inainte....:( Inseamna ca ar trebui sa dau telefon mai repede.Nu-i nevoie chiar de 3 luni,crede-ma.Cam o luna si jumatate inainte e suficient.Eventual daca vrei mai devreme insista un pic la asistenta care face programarile ca te grabesti si poate te strecoara mai devreme.:D

alibd
01.10.2007, 10:48:27
Nu-i nevoie chiar de 3 luni,crede-ma.Cam o luna si jumatate inainte e suficient.Eventual daca vrei mai devreme insista un pic la asistenta care face programarile ca te grabesti si poate te strecoara mai devreme.:D

Aha, mersi! Nu e chiar graba, ca vreau sa fac un control de rutina, dar daca ar fi vorba de 1 luna jumate ar fi mult mai bine.;-)

Chrisu
01.10.2007, 11:01:32
Aha, mersi! Nu e chiar graba, ca vreau sa fac un control de rutina, dar daca ar fi vorba de 1 luna jumate ar fi mult mai bine.;-)Cu multa placere...>:D<

shoricel
01.10.2007, 15:00:51
Nu-i nevoie chiar de 3 luni,crede-ma.Cam o luna si jumatate inainte e suficient.Eventual daca vrei mai devreme insista un pic la asistenta care face programarile ca te grabesti si poate te strecoara mai devreme.:D

Sa stii ca eu tot la 3 luni am fost programata in primavara - la fel ca si Adina, tot pentru control de rutina, anual (am facut programarea din decembrie pentru luna martie).

Daca e o urgenta - si esti pacienta ei - te programeaza mult mai repede, normal.

Nu se pune problema pentru femeile care raman insarcinate si care sunt programate rapid, cam la o saptamana.

Adevarul e ca eu n-am insistat niciodata pentru o programare mai devreme.
O singura data doar am vrut s-o intreb ceva pe d-na doctor (deci nu consult sau alte cele, doar cateva intrebari despre un medicament) si m-a primit in 30 minute. - am mers la cabinet, am spus asistentei care e problema mea si a fost ok.

Are si perioade mai putin aglomerate, dar, de obicei, o programare se face cu 2-3 luni inainte.

biutzaxx
01.10.2007, 15:01:51
fetelor, daca vreti sa nasteti in conditii civilizate si sa va simtiti respectate mergeti si nasteti la Bacau, este o clinica privata, nu foarte scumpa. Acolo a nascut o prietena de-a mea si mi-a zis ca se saturase de cata atentie a primit acolo, ea si bebicul ei... asa ca v-o recomand din toata inima.
detalii prea multe nu stiu, dar o sa va dau imediat ce aflu.

adinac_ro
01.10.2007, 23:24:31
fetelor, daca vreti sa nasteti in conditii civilizate si sa va simtiti respectate mergeti si nasteti la Bacau, este o clinica privata, nu foarte scumpa. Acolo a nascut o prietena de-a mea si mi-a zis ca se saturase de cata atentie a primit acolo, ea si bebicul ei... asa ca v-o recomand din toata inima.
detalii prea multe nu stiu, dar o sa va dau imediat ce aflu.

Eu astept detalii cu toate ca momentan mi se pare peste mana sa ma deplasez.

biutzaxx
02.10.2007, 10:16:28
Eu astept detalii cu toate ca momentan mi se pare peste mana sa ma deplasez.

uite ce imi zice o cunoastiinta: "Poti naste si la Medical Service - Bacau, insa numai prin cezariana. Insa conditiile sunt super. Nasa fetei a fost operata acolo ca aea o sarcina extrauterina si au conditii foarte bune. Dai un ban dar merita. O asistenta vine la cateva secunde dupa ce ai apasat pe un buton aflat la capul patului, mancarea e mai buna decat acasa, ai voie sa ai vizitatori..." si am mai auzit cuvinte de lauda pt d-na Dr. Draghici de la clinica Palade - Bacau

Juliette
02.10.2007, 11:04:00
Cum il cheama pe dr. tau? Eu merg la dr. Mihaila, care poate fi gasit tot la Cuza-Voda si Omini. ;;)

adinac_ro
02.10.2007, 17:55:42
uite ce imi zice o cunoastiinta: "Poti naste si la Medical Service - Bacau, insa numai prin cezariana. Insa conditiile sunt super. Nasa fetei a fost operata acolo ca aea o sarcina extrauterina si au conditii foarte bune. Dai un ban dar merita. O asistenta vine la cateva secunde dupa ce ai apasat pe un buton aflat la capul patului, mancarea e mai buna decat acasa, ai voie sa ai vizitatori..." si am mai auzit cuvinte de lauda pt d-na Dr. Draghici de la clinica Palade - Bacau

Rar aud asa vorbe si povestiri despre acest moment. Am sa retin pt viitor si la momentul potrivit am sa ma gandesc de 2 ori. Multumesc frumos.

BDiana
04.10.2007, 11:01:29
Dragelor, la cererea unei miresici de pe aici, ma gandesc sa unesc subiectul acesta cu "Doctori buni pentru viitoare mamici". Bag seama ca se discuta in mare cam acelasi lucru... Ce ziceti?

BDiana
04.10.2007, 11:02:12
Dragelor, la cererea unei miresici de pe aici, ma gandesc sa unesc subiectul acesta cu "Medici ginecologie de recomandat in Iasi ". Bag seama ca se discuta in mare cam acelasi lucru... Ce ziceti?

finica
04.10.2007, 11:51:18
Dragelor, la cererea unei miresici de pe aici, ma gandesc sa unesc subiectul acesta cu "Medici ginecologie de recomandat in Iasi ". Bag seama ca se discuta in mare cam acelasi lucru... Ce ziceti?

N-ar fi rau, avand in vedere ca "problemele" unei viitoare mamici sunt rezolvate tot de un medic ginecolog.>:D<

mitzura
04.10.2007, 12:14:36
si eu as fi de acord!

alinaclau
05.10.2007, 10:18:24
Cum il cheama pe dr. tau? Eu merg la dr. Mihaila, care poate fi gasit tot la Cuza-Voda si Omini. ;;)

Am mai spus ca e vorba de dr.SCURTU.Stiu de dr.tau,prietena mea a nascut cu el prin cezariana.

alinaclau
05.10.2007, 10:22:33
Am o mare rugaminte la voi.Ma intereseaza sa fac o ecografie 3d si in afara de clinica(care e langa mine) dr.CARAULEANU unde lucreaza si dr.CIUPILAN nu stiu altceva.Tot caut pe net si nu gasesc.Daca ati fost in alta parte va astept cu informatii privind adresa,pretul si dr.care face ecografia.Multumesc!![-o< [-o<

alinaclau
05.10.2007, 13:59:03

\:D/ Fetelor nici vorba de spuneati referitor la programarile pt.dr.GRIGORE.Azi am sunat sa intreb de ecografia 4d,cat costa,in ce consta si puteam sa ma programez pt.saptamana viitoare dar i-am spus ca vreau programare cand implinesc 30 de sapt.de sarcina si mi-a zis sa sun ca nu e nici o problema.Asa ca ma programez saptamana viitoare!

CataAna
05.10.2007, 14:04:34
\:D/ Fetelor nici vorba de spuneati referitor la programarile pt.dr.GRIGORE.Azi am sunat sa intreb de ecografia 4d,cat costa,in ce consta si puteam sa ma programez pt.saptamana viitoare dar i-am spus ca vreau programare cand implinesc 30 de sapt.de sarcina si mi-a zis sa sun ca nu e nici o problema.Asa ca ma programez saptamana viitoare!

Fetele spuneau de programarile pentru controale de rutina ca se fac peste 3 luni. Intr-adevar cele pentru persoanele insarcinate se fac cat mai repede posibil, nu a negat nimeni lucru asta.
Felicitari pt bb si sarcina usoara!>:D<

Chrisu
05.10.2007, 15:49:56
\:D/ Fetelor nici vorba de spuneati referitor la programarile pt.dr.GRIGORE.Azi am sunat sa intreb de ecografia 4d,cat costa,in ce consta si puteam sa ma programez pt.saptamana viitoare dar i-am spus ca vreau programare cand implinesc 30 de sapt.de sarcina si mi-a zis sa sun ca nu e nici o problema.Asa ca ma programez saptamana viitoare!Normal ca fiind insarcinata nu te lasa sa astepti 3 luni.era vorba de prima programare pentru control de rutina.Chiar si aceea se poate face mai devreme daca e o urgenta.Felicitari pentru bebe!<:-P<:-P<:-P

alinaclau
05.10.2007, 17:47:01
>:D< >:D< VA MULTUMESC PENTRU URARI!!!..si va astept si pe voi pe listuta cu noi burtici!!sa da-ti de stire cand o sa stiti!sau pe listuta de la aspirante la bebe!!:[email protected]

Cat despre faptul ca m-am hotarat sa fac 4d la aceasta d-na dr. sper sa nu regret8-| caci n-o cunosc,habar n-am cum e,insa doresc sa se poarte frumos si sa-mi explice ce si cum.Ca doar pe banii face asta!;))

finica
06.10.2007, 08:14:36
>:D< >:D< VA MULTUMESC PENTRU URARI!!!..si va astept si pe voi pe listuta cu noi burtici!!sa da-ti de stire cand o sa stiti!sau pe listuta de la aspirante la bebe!!:[email protected]

Cat despre faptul ca m-am hotarat sa fac 4d la aceasta d-na dr. sper sa nu regret8-| caci n-o cunosc,habar n-am cum e,insa doresc sa se poarte frumos si sa-mi explice ce si cum.Ca doar pe banii face asta!;))

Stai linistita, din proprie experienta iti pot spune ca d-na Grigore stie intr-adevar cum sa se poarte cu pacientii. Asa ca, nu ai de ce sa iti faci griji si SARCINA cat mai usoara!

Chrisu
06.10.2007, 13:33:26

Cat despre faptul ca m-am hotarat sa fac 4d la aceasta d-na dr. sper sa nu regret8-| caci n-o cunosc,habar n-am cum e,insa doresc sa se poarte frumos si sa-mi explice ce si cum.Ca doar pe banii face asta!;))Stai linistita ca totul o sa mearga bine,sunt convinsa.sa ne dai de stire dupa ce trece cum a mers.Iti tinem pumnii!:*

alinaclau
06.10.2007, 18:09:13
>:D< >:D< multumesc de incurajari si cum vin de la ea va si spun ce si cum a fost!!!!!!!!

daromena
08.10.2007, 13:36:04
Buna!...sunt noua pe forum...Si eu recomand maternitatea Cuza-Voda,am nascut anul trecut acolo si am fost multumita de tot si de toate.Ca doctor il recomand cu toata increderea pe dr.Onofriescu Mircea,chiar daca este foarte ocupat,sau unul din dr din echipa dansului: dr.Nemescu Dragos sau dr.Anton Ciprian.Pe toata durata sarcinii am fost urmarita de dr Onofriescu si am nascut cu dr Anton de care am fost foarte multumita,in ziua cand am nascut a stat cu mine chiar daca nu era de garda(pt ca adurat cam mult pana am nascut) si mai avea un pic si ma scarpina si in cap:"> ....deci,am fost multumita multumita.:suuuper:

Milagros
08.10.2007, 13:43:59
Buna!...sunt noua pe forum...Si eu recomand maternitatea Cuza-Voda,am nascut anul trecut acolo si am fost multumita de tot si de toate.Ca doctor il recomand cu toata increderea pe dr.Onofriescu Mircea,chiar daca este foarte ocupat,sau unul din dr din echipa dansului: dr.Nemescu Dragos sau dr.Anton Ciprian.Pe toata durata sarcinii am fost urmarita de dr Onofriescu si am nascut cu dr Anton de care am fost foarte multumita,in ziua cand am nascut a stat cu mine chiar daca nu era de garda(pt ca adurat cam mult pana am nascut) si mai avea un pic si ma scarpina si in cap:"> ....deci,am fost multumita multumita.:suuuper:

Dl Onofriescu e VIP printre ginecologi. Stiu ca si mama mergea la el si a zis ca e foarte bun ca medic.

mikutza
08.10.2007, 14:10:37
Ce stiti de doamna doctor Camelia Cojocaru? :-\ Are consultatii tot in cadrul "Medis".

Green_Eyes
08.10.2007, 14:43:31
Ce stiti de doamna doctor Camelia Cojocaru? :-\ Are consultatii tot in cadrul "Medis".

Eu am fost la ea la consultatie, deoarece dna Grigore era prea ocupata...dar nu as putea spune prea multe, nu m-a ''impresionat'' in mod deosebit:-p ca medic.. poate avea o zi proasta:D :)>-

alibd
08.10.2007, 14:50:01
Doamna Grigore are deschis la cabinet si sambata?

finica
08.10.2007, 15:19:47
Doamna Grigore are deschis la cabinet si sambata?

Din cate stiu eu are program si sambata dimineata (cred ca de la 9 la 12). Dar cel mai bine ar fi sa dai un telefon acolo si sa intrebi.

alibd
08.10.2007, 16:01:25
Din cate stiu eu are program si sambata dimineata (cred ca de la 9 la 12). Dar cel mai bine ar fi sa dai un telefon acolo si sa intrebi.

Mersi, finica! Am sa dau telefon, numai ca voiam sa stiu la ce sa ma astept. Sambata ar fi cea mai convenabila zi pentru mine.

adinac_ro
08.10.2007, 23:15:42
Mersi, finica! Am sa dau telefon, numai ca voiam sa stiu la ce sa ma astept. Sambata ar fi cea mai convenabila zi pentru mine.

Cred ca nu esti singura. S-ar putea sa fie mai aglomerata. E o ipoteza. Mai bine suna.

finica
09.10.2007, 10:26:57

Cu multa placere :bye_03:

mitzura
10.10.2007, 10:22:45
va intreb in cadrul acestui subiect pt ca nu stiu unde altundeva si-ar avea locul nelamurirea mea:stiu ca dupa nastere se poarta un brau special!eu as vrea sa-mi cumpar asa ceva contra durerilor lombare care ma streseza.Unde gasesc?...Multumesc anticipat si scuze de off topic!

finica
10.10.2007, 11:35:51
va intreb in cadrul acestui subiect pt ca nu stiu unde altundeva si-ar avea locul nelamurirea mea:stiu ca dupa nastere se poarta un brau special!eu as vrea sa-mi cumpar asa ceva contra durerilor lombare care ma streseza.Unde gasesc?...Multumesc anticipat si scuze de off topic!

Cred ca s-ar putea sa gasesti chiar la maternitate. Mai mult ca sigur infirmierele de acolo stiu de unde se poate procura. Eu stiu ca acest brau se poarta mai mult pentru a-ti strange burta (ca sa nu ramana burta umflata si lasata), dar banuiesc ca e bun si pentru durerile de spate (cum poarta de obicei barbatii, in cazul durerilor de spate).

adinac_ro
10.10.2007, 23:04:04
Am o prietena ce ar trebui sa nasca maine. Nu e cezariana, dar dupa calendar si socoteli maine ar fi timpul. Ea nu vrea maine ci vrea duminica =)) . Are si un pic de emotii ca a vut o doamna dr. care a nascut si a transferat-o la un domn dr ., bun ( se aude prin targ) de la cuza voda, dar care e retinut in cuvinte, nu da multe detalii si o cam tine in suspans.
In rest muuuuulte emotii, aaaaaa si inca ceva, arata fenomenal viitoarea mamica. Are noroc de un corp atletic, a facut multa miscare, de fapt si luni era la serviciu, nu a luat in greutate parca nimic pe langa burta. Are o burtica perfect rotunda, ffff frumoasa si o silueta chiar de invidiat.

alibd
11.10.2007, 10:52:54
Miresici, mi-am facut astazi programare la dna Grigore, pe 24 noiembrie. Sunt taaaaaaaare curioasa. Parca am emotii de pe acum...:-s

Milagros
11.10.2007, 10:58:03
Miresici, mi-am facut astazi programare la dna Grigore, pe 24 noiembrie. Sunt taaaaaaaare curioasa. Parca am emotii de pe acum...:-s
Galerie pentru Ali, sa alungam emotiile. :rocking::rockon::gen_04::grouphug:

alibd
11.10.2007, 11:15:14
Galerie pentru Ali, sa alungam emotiile. :rocking::rockon::gen_04::grouphug:

=)) =)) =)) Mersi, Shery! Hai ca parca mi-a mai trecut...#:-S ;)) ;))

CataAna
11.10.2007, 11:24:15
Am o prietena ce ar trebui sa nasca maine. Nu e cezariana, dar dupa calendar si socoteli maine ar fi timpul. Ea nu vrea maine ci vrea duminica =)) . Are si un pic de emotii ca a vut o doamna dr. care a nascut si a transferat-o la un domn dr ., bun ( se aude prin targ) de la cuza voda, dar care e retinut in cuvinte, nu da multe detalii si o cam tine in suspans.
In rest muuuuulte emotii, aaaaaa si inca ceva, arata fenomenal viitoarea mamica. Are noroc de un corp atletic, a facut multa miscare, de fapt si luni era la serviciu, nu a luat in greutate parca nimic pe langa burta. Are o burtica perfect rotunda, ffff frumoasa si o silueta chiar de invidiat.

Adina, tu vrei bb de nu ma poti, asa-i?:)) Ce frumos povestesti de prietena ta...>:D<

Milagros
11.10.2007, 11:33:52
=)) =)) =)) Mersi, Shery! Hai ca parca mi-a mai trecut...#:-S ;)) ;))

Ce bine!!! >:D< >:D< >:D<

Milagros
11.10.2007, 11:34:31
Adina, tu vrei bb de nu ma poti, asa-i?:)) Ce frumos povestesti de prietena ta...>:D<
Adinaaaaaaaaaaaaaaa, vrei BB si chiar nu zici nimic? [-X

biutzaxx
11.10.2007, 15:17:25
care mai vrea BB de pe aici? cred ca ar trebui sa deschidem topik-ul "aspirante la BB" pe iasi :D

adinac_ro
11.10.2007, 16:54:09

Asa-i ca vreau bebe, dar daca mi l-ar inchiria cineva pt o sapt caci mai am si planurile mele si doar ale mele, mai am si planurile noastre si doar ale noastre in care ea ( ca e fetita copilul meu) nu intra la socoteala.
Abia astept sa ne apucam de casa, sa am un alt scop si alte idei care sa imi ocupe mintea ca ma simt un pic presata si de cei din jur. Prietenii nostri cam toti au copii sau urmeaza, rudele toate sunt nerabdatoare, parca de cand cu nunta care deja parca e istorie a mai ramas sa mai facem un copil si gata cu telul din viata. As vrea si eu dar cand si cand, deci concluzie ma bucur de copii altora, plang la bucuriile lor si pe al meu il mai astept.
Prietena mea astazi a nascut, aseara cand va povesteam despre ea nici nu stiam ca e la maternitate avea contractii si abia dimineata la 4 a nascut. A nascut normal ca asa a vrut, a considerat ca e suficient pregatita si asa a si fost, doar ca bebele a stat pe o parte si le-a ingreunat tuturor munca. A zis ca deja il vrea pe al 2 lea dar se va gandi de 2 ori daca va mai naste natural. O sa va tin la curent cu detalii despre evolutia ei poate va ajuta in luarea hotararii.
Copilul a primit nota 8, caci nu a plans suficient de tare, dar se presupune ca era obosit, in rest toate bune , sambata se duc acasa si asteapta musafiri.
Cred ca am sa-i cumpar un termometru, asta e sg lucru care nu l-a luat si a zis ca este unul de pus dupa urechi, am sa caut la SB sa vad poate sunt mai dotati.
Pupici !!!

alibd
11.10.2007, 21:08:26
Asa-i ca vreau bebe, dar daca mi l-ar inchiria cineva pt o sapt caci mai am si planurile mele si doar ale mele, mai am si planurile noastre si doar ale noastre in care ea ( ca e fetita copilul meu) nu intra la socoteala.
Abia astept sa ne apucam de casa, sa am un alt scop si alte idei care sa imi ocupe mintea ca ma simt un pic presata si de cei din jur. Prietenii nostri cam toti au copii sau urmeaza, rudele toate sunt nerabdatoare, parca de cand cu nunta care deja parca e istorie a mai ramas sa mai facem un copil si gata cu telul din viata. As vrea si eu dar cand si cand, deci concluzie ma bucur de copii altora, plang la bucuriile lor si pe al meu il mai astept.
Prietena mea astazi a nascut, aseara cand va povesteam despre ea nici nu stiam ca e la maternitate avea contractii si abia dimineata la 4 a nascut. A nascut normal ca asa a vrut, a considerat ca e suficient pregatita si asa a si fost, doar ca bebele a stat pe o parte si le-a ingreunat tuturor munca. A zis ca deja il vrea pe al 2 lea dar se va gandi de 2 ori daca va mai naste natural. O sa va tin la curent cu detalii despre evolutia ei poate va ajuta in luarea hotararii.
Copilul a primit nota 8, caci nu a plans suficient de tare, dar se presupune ca era obosit, in rest toate bune , sambata se duc acasa si asteapta musafiri.
Cred ca am sa-i cumpar un termometru, asta e sg lucru care nu l-a luat si a zis ca este unul de pus dupa urechi, am sa caut la SB sa vad poate sunt mai dotati.
Pupici !!!

Felicitari prietenei tale pentru bebita! <:-P <:-P <:-P Sa fie sanatos, sa creasca frumos si destept!

biutzaxx
12.10.2007, 13:30:57
Pupici !!!

felicitari prietenei tale pt minune !! si sa aiba numai bucurii din partea bebikului !!! si sa fie sanatos, ca asta conteaza cel mai mult !!!

Anmari
18.10.2007, 14:49:26
A auzit careva de doctorita Tarnoveanu care lucreaza la Cuza Voda si o gasim in particular la cabinetul Dr. Onofriescu.... e buna ca medic ginecologic?

Mi-a recomandat-o cineva .... sa merg la ea?

eluta
18.10.2007, 14:54:04
A auzit careva de doctorita Tarnoveanu care lucreaza la Cuza Voda si o gasim in particular la cabinetul Dr. Onofriescu.... e buna ca medic ginecologic?

Mi-a recomandat-o cineva .... sa merg la ea?

Sora mea a nascut cei doi copii cu ea si am inteles ca este foarte atenta cu pacientele ei.

adinac_ro
01.11.2007, 17:46:57
Toata lumea s-a interesat in stanga si in dreapata de cei mai buni, mai fini si mai specialisti doctori dar nimeni nu ne spune nici un rezultat. Cine are prima programat un bebe?

Milagros
01.11.2007, 19:01:41
Toata lumea s-a interesat in stanga si in dreapata de cei mai buni, mai fini si mai specialisti doctori dar nimeni nu ne spune nici un rezultat. Cine are prima programat un bebe?

Pai Sunset.nu? Noi ne punem pe treaba de la vara :D

Juliette
01.11.2007, 19:38:01
De mine ati uitat? :-<

dywanda
01.11.2007, 22:05:57
Buna seara, fetelor! La recomandarea medicului de familie, am ajuns si eu de doua ori pe mana doamnei doctor Mihalceanu. pana sa mai citesc pe forum, am crezut ca are o problema cu mine, de se poarta asa de rece. Acu sunt intr-o dilema, pentru ca ar trebui sa fac la ea un test Papanicolau. Voi ati facut acest test? Doare:D ?(ca asa am auzit). Imi vine greu sa schimb medicul, pentru ca ma gandesc ca cea care ma va ajuta sa fiu mamica (cand va fi vremea), trebuie sa cunoasca "povestea" mea. Dar acu mi-e cam frica:-SS .

finica
02.11.2007, 08:02:04
Buna seara, fetelor! La recomandarea medicului de familie, am ajuns si eu de doua ori pe mana doamnei doctor Mihalceanu. pana sa mai citesc pe forum, am crezut ca are o problema cu mine, de se poarta asa de rece. Acu sunt intr-o dilema, pentru ca ar trebui sa fac la ea un test Papanicolau. Voi ati facut acest test? Doare:D ?(ca asa am auzit). Imi vine greu sa schimb medicul, pentru ca ma gandesc ca cea care ma va ajuta sa fiu mamica (cand va fi vremea), trebuie sa cunoasca "povestea" mea. Dar acu mi-e cam frica:-SS .

Stai linistita, Papanicolaul nu doare deloc. Preleveaza putina secretie din vagin cu o periuta, asa ca ... nu are ce sa doara.

Milagros
02.11.2007, 10:10:46
De mine ati uitat? :-<

Scuzeeeeeeeeeee, stiu ca si tu esti la aspirante si, spre deosebire de mine si Sunset, tu chiar ii dai batai. :">

adinac_ro
02.11.2007, 10:37:58
Pe mine ma amuza ca ultima oara cand ne povestea julliete despre planurile de mamica ne spunea ca sotul inca nu stie.:))
Sunset e hotarata? Dupa accidentul auto era necesar sa i o pauza , dar daca e pusa pe treaba inseamna ca s-a facut bine .
Si daniela are planuri si ultima oara se arata "grabita":))
Si nadia a spus ca are ceva planuri de renovare a casei si apoi .........lucreaza pt proicetul BEBE.
Shery e hoata, vrea sa fie o nasica "buna" si apoi isi pune in aplicare planul. E bine ca le-a socotit pe toate la timpul lor.
Cred ca miresele 2007 vom avea 2 generatii de bebe ( cei care se vor naste acus acus -la anul- si cei care se vor naste peste 2 sau 3 ani) Ce bine ca vom avea mereu motiv de intalnire.

Milagros
02.11.2007, 12:44:20
Adina, iti dai seama ca tre sa cautam un barulet/cofetarie saptios pentru intalniri, ca sa incapem si cu carut si cu bebel... =))

adinac_ro
02.11.2007, 12:51:51
Adina, iti dai seama ca tre sa cautam un barulet/cofetarie saptios pentru intalniri, ca sa incapem si cu carut si cu bebel... =))

Pai tuffli si-a facut kids land la moldova mall. Au si cofetraie, au si spatiu de joaca, au si ingrijitoare. Acum e neinteresant locul ala pt mine, dar o sa il uzam si noi.

Juliette
02.11.2007, 16:16:57
Scuzeeeeeeeeeee, stiu ca si tu esti la aspirante si, spre deosebire de mine si Sunset, tu chiar ii dai batai. :">
Ei, simt k e vremea... Sper sa nu fiu dezamagita... Pupici la toate, indiferent dk sunteti viitoare mamici sau nu!:*

Limona
02.11.2007, 17:22:08
Ei, simt k e vremea... Sper sa nu fiu dezamagita... Pupici la toate, indiferent dk sunteti viitoare mamici sau nu!:*

Sper ca dorinta sa ti se implineasca cat mai repede, si sa ai un bebe frumos si sanatos :* .Poate ti-l aduce Mos Craciun.

Juliette
02.11.2007, 20:23:30
Poate apare si mai inainte de Craciun... ;))

Limona
02.11.2007, 20:36:00
Poate apare si mai inainte de Craciun... ;))

Sper ca Doamne Doamne sa va binecuvinteze cu un bebe cat mai repede >:D< .

Juliette
03.11.2007, 14:24:35
Uite k nu e bb... Dupa 43 zile de la ultimul CM mi-am facut un test de sange, a iesit la HCG negativ (valoarea 7, iar min la sarcina e 10)... Si speram sa fie.

alibd
03.11.2007, 14:58:53
Uite k nu e bb... Dupa 43 zile de la ultimul CM mi-am facut un test de sange, a iesit la HCG negativ (valoarea 7, iar min la sarcina e 10)... Si speram sa fie.

Se lasa asteptat... Poate data viitoare. >:D<

Limona
03.11.2007, 18:40:01

Cred ca vrea sa ti-l aduca Mos Craciun ;-) .

adinac_ro
03.11.2007, 18:54:56

Sa aveti succes si totusi sa fiti spontani si nu stresati de "problema " asta....cica nu e bine sa iti faci griji ca nu ajuta chiar deloc.

alibd
03.11.2007, 18:56:53
Sa aveti succes si totusi sa fiti spontani si nu stresati de "problema " asta....cica nu e bine sa iti faci griji ca nu ajuta chiar deloc.

Exact.... Asa stiu si eu...Cand o fi o fi.>:D<

sava_ioana
05.11.2007, 12:36:09
imi puteti spune unde este cabinetul doamnei mihalceanu?cel particular

Milagros
05.11.2007, 12:54:20
Pai tuffli si-a facut kids land la moldova mall. Au si cofetraie, au si spatiu de joaca, au si ingrijitoare. Acum e neinteresant locul ala pt mine, dar o sa il uzam si noi.

Ai dreptate, eu am mai mers pe acolo- tatonez terenul :D si ma obisnuiesc cu atmosfera :D

Juliette
05.11.2007, 15:31:21
Multumesc pt incurajari, m-am inarmat cu rabdare dupa "criza" din week-end. :"> Pupici !

adinac_ro
11.11.2007, 21:04:32
Ai dreptate, eu am mai mers pe acolo- tatonez terenul :D si ma obisnuiesc cu atmosfera :D

Mai ai rabdare? Eu cred ca as muri de emotii si nerabdare sa stiu ca am ceva programat si trebuie sa astept termenul. Ar fi ca la nunta. Am asteptat 19 mai 2007 parca nu mai venea, parca era prea recent , parca era ceva ce ma agita mereu. Asa ar fi si cu planificatul copilului. Cred ca o sa bat muuult din picioare. Cred ca macar 6 luni dupa ce renunt la pastilute trebuie sa imi pun pofta in cui de bebe si dupa cele 6 luni de "dezintoxicare" sa astept sa se prinda. Mamaaaa deja ma furnica in stomac.

Milagros
12.11.2007, 10:22:50
Mai ai rabdare? Eu cred ca as muri de emotii si nerabdare sa stiu ca am ceva programat si trebuie sa astept termenul. Ar fi ca la nunta. Am asteptat 19 mai 2007 parca nu mai venea, parca era prea recent , parca era ceva ce ma agita mereu. Asa ar fi si cu planificatul copilului. Cred ca o sa bat muuult din picioare. Cred ca macar 6 luni dupa ce renunt la pastilute trebuie sa imi pun pofta in cui de bebe si dupa cele 6 luni de "dezintoxicare" sa astept sa se prinda. Mamaaaa deja ma furnica in stomac.

Sase luni??? De ce asa mult? Mie doctorita mi-a zis ca pot sa stau doar o luna pauza ca e ok, se elimina toxinele, dar vreu eu mai mult ca sa fiu cu inima impacata. :*

Juliette
12.11.2007, 18:46:39
Uite k dupa 4 luni de cand am renuntat la pastilute, organismul tot nu si-a revenit. :-s Adica mai am de asteptat. Si eu voiam repede-repede, sunt k Adina, cu batutul din picioare. Insa vad k nu e asa usor cum pare sau cum ne-am dori sa fie.

Milagros
12.11.2007, 21:32:43
Uite k dupa 4 luni de cand am renuntat la pastilute, organismul tot nu si-a revenit. :-s Adica mai am de asteptat. Si eu voiam repede-repede, sunt k Adina, cu batutul din picioare. Insa vad k nu e asa usor cum pare sau cum ne-am dori sa fie.

Cum adica nu ti-ai revenit? In ce sens? :O

Juliette
13.11.2007, 10:44:20
Adica ovarele inca nu si-au reluat functiile, sunt inca in "hibernare" sau cel putin asa mi-a spus dr. Nu ovuleaza. Insa mi-a spus k e normal, dupa o perioada mai lunga de anticonceptionale. El zicea k abia dupa un an daca vad k tot nu raman insarcinata, sa merg sa facem investigatii mai amanuntite. Eu insa nici nu vreau sa ma gandesc k ar putea trece atat de mult si totusi sa nu raman, sper sa imi revin cat de repede. [-o<

Milagros
13.11.2007, 10:53:38
Ma cam bagi in boale. Mie, dimpotriva, mi s-a spus ca avand in vedere perioada mare de timp in care i-am refuzat organismului reproducerea, atunci cand scapa la facut bebei face imediat, adica mai pe scurt, imediat ce las AC pot sa raman. Eu am de gand sa ma protejez in primele patru luni sa nu periclitez sanatatea lui BB. Dar tu ce AC ai luat?

sava_ioana
13.11.2007, 13:12:12
asta este un lucru tare nasol la doctorii din ziua de azi,teoretic ar trebui sa aiba aceasi opinie cand se discuta de un caz general si anume cam dupa cat timp isi reiau ovarele functia.eu am fost la ginecolog saptamana trecuta si i-am zis ca as vrea sa raman insarcinata cam pe la anul iar ea mi-a zis ca sa renunt de pe acum la pastilute...

Milagros
13.11.2007, 14:00:21
asta este un lucru tare nasol la doctorii din ziua de azi,teoretic ar trebui sa aiba aceasi opinie cand se discuta de un caz general si anume cam dupa cat timp isi reiau ovarele functia.eu am fost la ginecolog saptamana trecuta si i-am zis ca as vrea sa raman insarcinata cam pe la anul iar ea mi-a zis ca sa renunt de pe acum la pastilute...

Pai poate nu ai fost tu specifica. Daca vrei sa incerci pt bb inca de la inceputul anului de exemplu, ar fi trebuit deja sa te lasi de pastile, daca mai pe la sfarsit asa ca mine, din ianuarie gata cu AC... si tot asa. >:D<

Juliette
13.11.2007, 17:28:47
Ma cam bagi in boale. Mie, dimpotriva, mi s-a spus ca avand in vedere perioada mare de timp in care i-am refuzat organismului reproducerea, atunci cand scapa la facut bebei face imediat, adica mai pe scurt, imediat ce las AC pot sa raman. Eu am de gand sa ma protejez in primele patru luni sa nu periclitez sanatatea lui BB. Dar tu ce AC ai luat?
Eu am luat Triquilar. Am incercat Laurina si Yasmin cateva luni, insa am revenit la Triquilar, cu ele m-am impacat cel mai bine. Si am facut in fiecare an pauza de 3 luni. Nu vreau sa te sperii, fiecare organism e diferit, reactioneaza diferit. Sunt fete care au ramas insarcina la 1-2 luni dupa ce au renuntat la pastilute.

Milagros
13.11.2007, 17:43:32
Eu am luat Triquilar. Am incercat Laurina si Yasmin cateva luni, insa am revenit la Triquilar, cu ele m-am impacat cel mai bine. Si am facut in fiecare an pauza de 3 luni. Nu vreau sa te sperii, fiecare organism e diferit, reactioneaza diferit. Sunt fete care au ramas insarcina la 1-2 luni dupa ce au renuntat la pastilute.

Pai eu iau Laurina si mi-a zis tantea de la planning ca is ok tocmai pt ca se elimina imediat din organism.

Juliette
13.11.2007, 18:06:31
Pai cred k dr stie cel mai bine. ;-)

madalinabul
15.11.2007, 14:24:17
am fost pentru prima data la ginecolog la dr ciuhodaru de la elene doamna, mi s/a parut foarte de treaba si amabila, am fost foarte ingrozita pentru ca, in timp ce asteptam sa intru la ea, in cabinetul vecin era o doctorita care le spunea la paciente cand intrau hai da/ti chilotii jos si urca pe masa cu un glas foarte sever si fara macar sa raspunda la salut, deja ma topisem nu imi ai ardea de nici un control, dar am intrat la dr ciuhodaru si mi/a trecut, mai ales cand am vazut cat de frumos mi/a vorbit. Zile trecute nu m/am simtit prea bine si am vrut sa imi fac din nou un control ginecologic si mi/a fost recomandata dr. Ciupilan de la cuza voda, are cabinet la medimar la fundatie, am fost la maternitate ca era de garda si mi/a facut o ecografie, si sambata trebuie sa ma duc la cabinetul particular sa imi faca niste analize. mi/a placut mult de dansa, s/a purtat foarte frumos. acum sa sper ca imi vor iesi bine analizele.

Milagros
15.11.2007, 14:33:41
am fost pentru prima data la ginecolog la dr ciuhodaru de la elene doamna, mi s/a parut foarte de treaba si amabila, am fost foarte ingrozita pentru ca, in timp ce asteptam sa intru la ea, in cabinetul vecin era o doctorita care le spunea la paciente cand intrau hai da/ti chilotii jos si urca pe masa cu un glas foarte sever si fara macar sa raspunda la salut, deja ma topisem nu imi ai ardea de nici un control, dar am intrat la dr ciuhodaru si mi/a trecut, mai ales cand am vazut cat de frumos mi/a vorbit. Zile trecute nu m/am simtit prea bine si am vrut sa imi fac din nou un control ginecologic si mi/a fost recomandata dr. Ciupilan de la cuza voda, are cabinet la medimar la fundatie, am fost la maternitate ca era de garda si mi/a facut o ecografie, si sambata trebuie sa ma duc la cabinetul particular sa imi faca niste analize. mi/a placut mult de dansa, s/a purtat foarte frumos. acum sa sper ca imi vor iesi bine analizele.

E, Mada, ne dai vreo veste ceva? :love:

biutzaxx
15.11.2007, 15:10:11

banuiesc ca dupa ecografie, vedea doctorita daca e BBk sau nu dar mai stii..

Yonika
15.11.2007, 15:26:18
Eu merg de ani de zile la Dr Puisor de la maternitatea de pe Cuza Voda, e o dr f de treaba, vb f frumos, e calma mereu si are o voce blanda. Chiar daca acum sunt in Bacau si aici voi ramane si dupa nunta, imi doresc sa nasc cu ea, chiar daca va trebui sa vin in Iasi. cand i-am zis ca ma mut din Iasi i-a parut rau, insa s-a bucurat ca nu mai e mult si ma voi marita. E f sufletista.

alibd
15.11.2007, 22:20:51

Multa, multa bafta, Mada!>:D<

sava_ioana
15.11.2007, 22:28:46
Pai poate nu ai fost tu specifica. Daca vrei sa incerci pt bb inca de la inceputul anului de exemplu, ar fi trebuit deja sa te lasi de pastile, daca mai pe la sfarsit asa ca mine, din ianuarie gata cu AC... si tot asa. >:D<
pai ma refeream ca peste un an...

madalinabul
16.11.2007, 09:39:14
inca nu, dar la anul sigur

madalinabul
16.11.2007, 09:40:46
Multa, multa bafta, Mada!>:D<
multumesc>:D<>:D<>:D<

simonastanciu
16.11.2007, 11:20:51
salutare.buna fetelor.daca vreti un ginecolog bun acela este doamna doctor lupascu de la cuza voda sau o puteti gasi la cabinet.iris se cheama.eu am avut probleme mari si datorita ei merg inainte.este cam scump dar pentru sanatate ce nu face omul?

adinac_ro
21.11.2007, 20:28:17
Am auzit de un spray anticonceptional.....stie cineva detalii despre el?

Milagros
22.11.2007, 10:15:23
inca nu, dar la anul sigur

Adica esti gravidutza sau de la anu te pui pe treaba? :-" Ca si noi din iulie cica ne punem pe treaba... ;))

Juliette
22.11.2007, 20:35:19
Am auzit de un spray anticonceptional.....stie cineva detalii despre el?
Stiam de plasturi, insa de spray...:-\

Milagros
23.11.2007, 09:10:41
Stiam de plasturi, insa de spray...:-\

Este si spray si se aplica pe penis. Adina, ti-am trimis pe mess link-ul. >:D<

PS Exista si AC pentru barbati dar sunt foarte scumpe si cica duc la scaderea nivelului de testosteron, caderea parului etc.

mitzura
23.11.2007, 13:08:14
[quote=Sherydan;503170]Este si spray si se aplica pe penis. Adina, ti-am trimis pe mess link-ul. >:D<

PS Exista si AC pentru barbati dar sunt foarte scumpe si cica duc la scaderea nivelului de testosteron, caderea parului etc.[/qu
trimite-mi te rog si mie PM cu linkuri privind ambele metoe despre care scrii aici!eu nu am voie sa iau AC si ma intereseaza!

Milagros
23.11.2007, 15:43:37
[quote=Sherydan;503170]Este si spray si se aplica pe penis. Adina, ti-am trimis pe mess link-ul. >:D<

PS Exista si AC pentru barbati dar sunt foarte scumpe si cica duc la scaderea nivelului de testosteron, caderea parului etc.[/qu
trimite-mi te rog si mie PM cu linkuri privind ambele metoe despre care scrii aici!eu nu am voie sa iau AC si ma intereseaza!

Pai da o cautare pe google ca eu asa am facut :D Nu am pastrat link-urile :(

adinac_ro
23.11.2007, 20:06:10
Multumim shery, ne documentam caci tre sa mai schimbam placa. S-a obisnuit organismul si da in secundare.:|

madalinabul
24.11.2007, 10:02:31
Adica esti gravidutza sau de la anu te pui pe treaba? :-" Ca si noi din iulie cica ne punem pe treaba... ;))
la anul ma pun pe treaba:*:*:*:*:*:*

alibd
24.11.2007, 10:17:32

Ce planuri importante...:)

Milagros
24.11.2007, 15:29:15
Multumim shery, ne documentam caci tre sa mai schimbam placa. S-a obisnuit organismul si da in secundare.:|

Ai inceput sa ai probleme de la AC? :-SS

Milagros
24.11.2007, 15:29:50

Si noi la fel... in principiu. >:D< >:D< >:D<

madalinabul
27.11.2007, 15:00:57
Si noi la fel... in principiu. >:D< >:D< >:D<
vreau mult un baitel dar sigur o sa avem fetita>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<tu?

Milagros
27.11.2007, 15:26:53
vreau mult un baitel dar sigur o sa avem fetita>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<tu?
Eu vreau o fetitza, Bogdan - baietzel, dar sigur vom avea baietzel. =)) Tu de unde stii ca vei avea fetitza sigur?

alibd
27.11.2007, 15:37:31
Eu vreau o fetitza, Bogdan - baietzel, dar sigur vom avea baietzel. =)) Tu de unde stii ca vei avea fetitza sigur?

Si mie mi-ati trezit curiozitatea...De unde stiti asa sigur ca va avea un anumit sex?:D

Milagros
27.11.2007, 16:06:28
Si mie mi-ati trezit curiozitatea...De unde stiti asa sigur ca va avea un anumit sex?:D

Eu nu am vreo explicatie stiintifica. Pur si simplu la sotul meu in familie predomina masculii :-< Si la norocul meu si la cat imi doresc o fetitza... sigur iese baiat. :-<

madalinabul
27.11.2007, 16:09:16
Eu nu am vreo explicatie stiintifica. Pur si simplu la sotul meu in familie predomina masculii :-< Si la norocul meu si la cat imi doresc o fetitza... sigur iese baiat. :-<
noi ne dorim amandoi un baiat dar nu stiu de ce am impresia ca o sa iasa fetita, dar la o adica nu conteaza ce o sa fie conteaza sa fie sanatos

Yonika
27.11.2007, 18:24:32
Nu cred ca asta e un motiv asa intemeiat, nu?

Yonika
27.11.2007, 18:25:49
Uitati ce am gasit eu: http://www.healthy.ro/articol/Familie/4461/Cum-sa-alegi-sexul-copilului.html
Acum, cat de adevarat e sau nu, inca nu stiu, dar cred ca pe undeva tot ar fi un sambure de adevar, voi ce spuneti sau ce credeti?

alibd
27.11.2007, 22:25:35

=)) Poate vei avea parte de o surpriza pana la urma...

Juliette
27.11.2007, 22:45:43
Si eu as vrea tot o fetita :x .

sava_ioana
28.11.2007, 01:14:49
:"> si eu....

madalinabul
28.11.2007, 07:41:44
numai eu vreau baiat?

madalinabul
28.11.2007, 07:43:00
shery lasa ca fecem schimb tu imi dai baiatul si eu iti dau fetita:)):)):)):)):)):)):)):)):))=))=))=))=))>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

sunset
28.11.2007, 09:56:06
si eu vreau fetita :-p

Milagros
28.11.2007, 09:58:31
=)) Poate vei avea parte de o surpriza pana la urma...

Da Doamne [-o< [-o< [-o<

Milagros
28.11.2007, 10:01:07
shery lasa ca fecem schimb tu imi dai baiatul si eu iti dau fetita=))=))=))=))>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Vezi ca imi dai idei. ;;) ;;) ;;) Asta imi aminteste de o colega de facultate care isi dorea enorm gemeni si eu ii ziceam cat de speriata sunt ca as putea avea gemeni - ca in familiile noastre sunt multi gemeni, tata e din gemeni etc. - si ea tot asa zicea ca facem schimb. =))

Yonika
28.11.2007, 17:10:44
Si eu imi doresc f mult sa am fetita...sau gemeni, dar sa fie fata si baiat ;))

madalinabul
28.11.2007, 17:18:21
Vezi ca imi dai idei. ;;) ;;) ;;) Asta imi aminteste de o colega de facultate care isi dorea enorm gemeni si eu ii ziceam cat de speriata sunt ca as putea avea gemeni - ca in familiile noastre sunt multi gemeni, tata e din gemeni etc. - si ea tot asa zicea ca facem schimb. =))
eu nu vreau gemeni, iubi al meu are frate geaman:((:((:((:((:((

Green_Eyes
28.11.2007, 17:22:43
eu nu vreau gemeni, iubi al meu are frate geaman:((:((:((:((:((

De obicei, faza cu gemenii se transmite ereditar pe linie materna, deci..relax;))
PS. Nu i-ai confundat niciodata?:D :D

adinac_ro
28.11.2007, 18:31:13
Uitati ce am gasit eu: http://www.healthy.ro/articol/Familie/4461/Cum-sa-alegi-sexul-copilului.html
Acum, cat de adevarat e sau nu, inca nu stiu, dar cred ca pe undeva tot ar fi un sambure de adevar, voi ce spuneti sau ce credeti?

e prima data cand citesc in detaliu despre aceste mici "secrete", dar cei drept am auzit ca deja exista cu certitudine dr care te pot ajuta sa faci exact o fetita sau un baiat. Chiar am auzit de cineva si iin iasi , daca sunteti interesate va pot da nume, cabinet, numar de tel etc. Acum nu le stiu ca nu m-am interesat exact exact despre cine e vb, dar cica e garantat. Deci....baiat fata, baiat fata.........cred ca acum e decizia cea mai grea. Parca tot mai usor e sa iti pui o dorinta vreau sa fie fata/baiat si in final ce-o da Dumnezeu, dar cand alegi cu buna stiinta , adica cu mana ta :D parca acum vine greul.

Yonika
28.11.2007, 19:04:23
e prima data cand citesc in detaliu despre aceste mici "secrete", dar cei drept am auzit ca deja exista cu certitudine dr care te pot ajuta sa faci exact o fetita sau un baiat. Chiar am auzit de cineva si iin iasi , daca sunteti interesate va pot da nume, cabinet, numar de tel etc. Acum nu le stiu ca nu m-am interesat exact exact despre cine e vb, dar cica e garantat. Deci....baiat fata, baiat fata.........cred ca acum e decizia cea mai grea. Parca tot mai usor e sa iti pui o dorinta vreau sa fie fata/baiat si in final ce-o da Dumnezeu, dar cand alegi cu buna stiinta , adica cu mana ta :D parca acum vine greul.
Parca acum vine greul...=)) mai greu ca sa organizezi o nunta! :))

simisimina
28.11.2007, 20:03:52
salutari...este cineva la dr. aursulesei? eu sunt pacienta lui si as fi foarte interesata sa vb. cu cineva care a nascut NATURAL cu el....

am auzit foarte multe fete care au avut cezariana la el, insa opinii de la o nastere naturala, nu prea....

oricum, orice informatie este binevenita ;;)

dioana82
29.11.2007, 10:27:31
De obicei, faza cu gemenii se transmite ereditar pe linie materna, deci..relax;))

Si mai stiu ca gemenii apar la 2 generatii...eu nu vreau gemeni :(( ...tatal meu a avut frati gemeni, si soacra-mea are sora geamana:-SS

Green_Eyes
29.11.2007, 11:12:11
Si mai stiu ca gemenii apar la 2 generatii...eu nu vreau gemeni :(( ...tatal meu a avut frati gemeni, si soacra-mea are sora geamana:-SS

Oh My God:D:D:D:D Mult succes!!8-}
PS. Ai fost o miresica fooooarte frumoasa si scumpica<:-P

Simisimina, din cate am observat, nu exista nici o mamica sau alta viitoare mamica din Iasi care sa scrie la acest topic ..momentan, suntem doar aspirante:D Sarcina usoara si un bebe sanatos sa ai!!:*

madalinabul
29.11.2007, 12:54:53
nu pt ca nu sunt gemeni identici au fost in placente diferite;));));));));))

Milagros
29.11.2007, 12:56:05
nu pt ca nu sunt gemeni identici au fost in placente diferite;));));));));))

Ce taaaaare!!!! =)) =)) =))

adinac_ro
29.11.2007, 13:32:23
Cate chestii interesante aflu.Fratele bunicii mele materne are fete gemene ............oare eu sunt cumva implicata? NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!!!!!!!!!!!

Milagros
29.11.2007, 13:51:51
Cate chestii interesante aflu.Fratele bunicii mele materne are fete gemene ............oare eu sunt cumva implicata? NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!!!!!!!!!!!

Mamaaaaaaaaaaa, da ce de temeri s-au starnit pe aici. Lasati, fetelor, ca exista patuturi duble, landouri duble etc. =)) =)) =))

PS Bine, acu sa nu exageram, lasam altor mamici privilegiul de a avea doi odata. :">

Green_Eyes
29.11.2007, 13:53:52
Mamaaaaaaaaaaa, da ce de temeri s-au starnit pe aici. Lasati, fetelor, ca exista patuturi duble, landouri duble etc. =)) =)) =))
PS Bine, acu sa nu exageram, lasam altor mamici privilegiul de a avea doi odata. :">

Ce generoasa esti, Shery=))=))=))=))
Acu revenind la subiect, inca nu stiu la ce medic sa merg... as vrea sa aleg de pe acum unul(aka. una:D) care sa imi supravegheze si o eventuala viitoare sarcina si sunt in mare dilema#-o

alibd
01.12.2007, 23:18:29
Ce generoasa esti, Shery=))=))=))=))
Acu revenind la subiect, inca nu stiu la ce medic sa merg... as vrea sa aleg de pe acum unul(aka. una:D) care sa imi supravegheze si o eventuala viitoare sarcina si sunt in mare dilema#-o

Eu am fost ieri la dna doctor Mihaela Grigore. Mi s-a parut foarte draguta, de treaba tare. Problema ar fi ca e tare ocupata, iar ieri am ajuns la ea dupa o reprogramare.

Juliette
02.12.2007, 11:30:26
Eu am renuntat la doctorite, nu am avut decat dezamagiri din partea lor. Asa ca, mi-am luat inima in dinti si am fost la un doctor, iar consultatia mi s-a parut super ok. A fost mult mai atent si a avut mai multa rabdare sa-mi explice decat o femeie.

elle26
02.12.2007, 22:50:03
Buna,fetelor! Care imi poate recomanda un dr.ginecolog ,de preferat femeie??? Pana acum , nu am fost decat la 3 consultatii ,fiecare cu dr. diferiti si am sa le si enumar :dr.Carauleanu (Pacurari),dr.Stratan(Avicena) si dr. Niculescu(Policlinica Mare). Pe Dr.Stratan nu v-o recomand pt.ca am urmat tratamentul dat de ea si nu a dat nici un rezultat. Bye...:*

elle26
02.12.2007, 22:55:07
by the way , eu as fi incantata sa am gemeni chiar daca e mai dificil cu partea financiara.....hwo knows???!!!o:-)

Green_Eyes
03.12.2007, 11:06:13
Eu am fost ieri la dna doctor Mihaela Grigore. Mi s-a parut foarte draguta, de treaba tare. Problema ar fi ca e tare ocupata, iar ieri am ajuns la ea dupa o reprogramare.

Da, si eu m-am gandit la ea, dar nu mi-as dori totusi un doctor atat de ocupat. Cu cat timp inainte trebuie sa faci programare la ea? Doua luni? Daca esti insarcinata si ai o problema, trebuie sa astepti la fel de mult ca sa te poata consulta sau beneficiezi de statut preferential?

alibd
03.12.2007, 12:00:45
Da, si eu m-am gandit la ea, dar nu mi-as dori totusi un doctor atat de ocupat. Cu cat timp inainte trebuie sa faci programare la ea? Doua luni? Daca esti insarcinata si ai o problema, trebuie sa astepti la fel de mult ca sa te poata consulta sau beneficiezi de statut preferential?

Eu am sunat pentru programare pe la jumatatea lunii octombrie si am fost programata pe 24 nov, initial. Insa a trebuit sa reprogramez, pentru 30 nov, deoarece pe 24 fusese plecata.
Pentru persoanele insarcinate e bine de mentionat lucrul asta in momentul in care suna pentru programare. Logic ar fi sa nu le lasa sa astepte atata timp.

finica
03.12.2007, 15:40:21

Nu, draga mea, daca esti insarcinata nu mai astepti atat pt o programare, de fapt chiar d-na doctor stabileste urmatoarea intalnire cand mergi la consult. Cel putin cand am mers eu la ea, acum vreo 4-5 ani, asa era ... si mai stiu ca este o persoana responsabila, care raspunde la solicitari si in afara programului de la cabinet. de ex., daca apare vreo probleme poti merge la Cuza Voda sa te consulte. Tu decizi ce si unde ...

adinac_ro
03.12.2007, 17:55:05
Intr-adevar gravidele nu asteapta sa fie programate peste n zile ci se reprogrameaza o urmatoare intalnire peste 1 luna de la ultima consultatie, asta in cazul in care sarcina decurge normal, sau se reporgrameaza in functie de necesitate ( o sapt, 10 zile , 14 zile etc etc).Asta am auzit si eu cat am mai fost pe acolo. Nu ce ceva oficial. Dar e super k dr. Eu am facut vesnica si nemuritoarea candida si mi-a trecut dupa tratamenul recomandat de ea in 2 sapt. Nu am renuntat la anticonceptionale cu toate ca am auzit ca "hraneste" candida, dr nu a spus nimic in aceasta privinta, mi-a dat reteta , nu fff scumpa, dar eficienta. Cand am auzit la cunoscuti ca au infectia asta de ani de zile m-am speriat , dar mi-am revenit fff repede.
Or mai fi si alti dr la fel de eficienti sau poate mai buni dar eu am dat de ea si e k si o recomand.

alibd
03.12.2007, 19:48:08
Intr-adevar gravidele nu asteapta sa fie programate peste n zile ci se reprogrameaza o urmatoare intalnire peste 1 luna de la ultima consultatie, asta in cazul in care sarcina decurge normal, sau se reporgrameaza in functie de necesitate ( o sapt, 10 zile , 14 zile etc etc).Asta am auzit si eu cat am mai fost pe acolo. Nu ce ceva oficial. Dar e super k dr. Eu am facut vesnica si nemuritoarea candida si mi-a trecut dupa tratamenul recomandat de ea in 2 sapt. Nu am renuntat la anticonceptionale cu toate ca am auzit ca "hraneste" candida, dr nu a spus nimic in aceasta privinta, mi-a dat reteta , nu fff scumpa, dar eficienta. Cand am auzit la cunoscuti ca au infectia asta de ani de zile m-am speriat , dar mi-am revenit fff repede.
Or mai fi si alti dr la fel de eficienti sau poate mai buni dar eu am dat de ea si e k si o recomand.

Trebuie sa sun si eu joi pentru rezultate, sa vad cand sunt gata. Sunt foate curioasa. Sper sa fie ok...:D

Milagros
03.12.2007, 22:51:54
Trebuie sa sun si eu joi pentru rezultate, sa vad cand sunt gata. Sunt foate curioasa. Sper sa fie ok...:D

Hmmm, Ali, ne pregatesti vreo... surpriza?... :-":madlaugh:

CataAna
04.12.2007, 15:30:01
Oare cine va fi prima mamica din generatia noastra de miresici?
Culmea ar fi ca miresicile de 2007 sa aiba si bebelusi de aceeasi varsta, sa mearga la aceleasi gradinite, scoli...:))

Milagros
04.12.2007, 15:43:28
Culmea ar fi ca miresicile de 2007 sa aiba si bebelusi de aceeasi varsta, sa mearga la aceleasi gradinite, scoli...:))

Io am spus de mult ca la intalniri vom veni cu carucioare cu tot =))

alibd
04.12.2007, 17:14:31
Hmmm, Ali, ne pregatesti vreo... surpriza?... :-":madlaugh:

:"> :) Inca nu, dar pregatesc terenul...Vreau sa fiu sigura ca totul este ok, ca nu sufar de nimic...:-SS Probabil de la anul in colo....

alibd
04.12.2007, 17:15:38

=)) Super ideea, Cata!

Milagros
04.12.2007, 17:35:33
:"> :) Inca nu, dar pregatesc terenul...Vreau sa fiu sigura ca totul este ok, ca nu sufar de nimic...:-SS Probabil de la anul in colo....

Ce zic eu ca mergem cu carutul la intalnire? Ca pe multe ne bate un gand de la anu'... ;-)

Juliette
04.12.2007, 21:05:19
Si eu care ma ambalasem k o sa fiu prima cu bebe... :-< Da vine el, nu disper. <:-P

alibd
04.12.2007, 21:46:19
Si eu care ma ambalasem k o sa fiu prima cu bebe... :-< Da vine el, nu disper. <:-P

Toate la timpul lor...

Milagros
05.12.2007, 10:10:01

Hm, mi se pare mie sau cineva pe aci vrea sa aduca pe lume primul bebel miresel de Iasi? :-"

Juliette
05.12.2007, 21:27:04
Who, me? :-" :">

finica
06.12.2007, 07:30:00
Hm, mi se pare mie sau cineva pe aci vrea sa aduca pe lume primul bebel miresel de Iasi? :-"

Ei, dar primul bebeloi miresoi e al meu ... ce-i drept e nascut inainte de era noastra (a miresicilor) ... dar tot miresoi e ...>:D<

Milagros
06.12.2007, 10:13:39
Who, me? :-" :">

Eeeee... ziceam si io... :"> :-$

adinac_ro
06.12.2007, 19:31:57
Cine a lipsit la ultima intalnire nu stie cine e prima miresica cu burtica.

Juliette
06.12.2007, 20:28:28
Cine? Spune-ne si noua... Cumva Sunset? :">

Milagros
07.12.2007, 11:42:28

Nu o da de gol ca tot nu e sigura! =)) =)) =))

Milagros
07.12.2007, 11:43:04
Cine? Spune-ne si noua... Cumva Sunset? :">
Nope... ;))

mitzura
07.12.2007, 14:15:42
Nope... ;))
Nu e vorba de Sunset sau nu s-a confirmat ca e insarcinata?

alibd
08.12.2007, 11:09:27

Cine, cine...??????:D

Juliette
08.12.2007, 16:35:07
Ce miresici secretoase, ne tin pe jar, sa murim de curiozitate... [-( :x

alibd
08.12.2007, 18:32:49
Ce miresici secretoase, ne tin pe jar, sa murim de curiozitate... [-( :x

Mda, am observat si eu...;;)

nicoleta
08.12.2007, 18:40:19
Oricine ar fi pana la urma tot se va sti asa k ii urez sa aibe o sarcina usoara si un copil sanatos .

Milagros
09.12.2007, 00:13:35
E vorba de Daniela, dar nu stie sigur inca deci... :-$ :-$ :-$

alibd
09.12.2007, 10:18:47

wow, super, poate vine cu o veste buna... Multa bafta, Dany!:*

nicoleta
09.12.2007, 17:56:59
wow ... sa dea D-zeu sa i se indeplineasca dorinta . Mult succes daniela !!!!!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<

adinac_ro
10.12.2007, 21:19:42
Cred ca ar putea sa ne dea o veste de acum , caci e venita in tara. Asteptam.............Ar fi fain sa fie ea prima mamica caci e si prima miresica din gasca , nu?

Juliette
11.12.2007, 21:47:36
Parca citisem pe Aspirante k a fost alarma falsa? :-\ Ca de fapt n-ar fi...

nicoleta
12.12.2007, 00:35:46
Mda .. pacat , ar fi fost un cadou frumos inainte da sarbatori !!!!

Milagros
12.12.2007, 10:47:02

Da, din pacate a fost alarma falsa, nu e gravi :( (inca :D)

Juliette
12.12.2007, 18:53:39
Ei, lasa k la Iasi o sa vina bebeii toti odata :D . Daca am facut asa multe nunti in 2007, si bebeii vor veni gramada. :-p

alibd
12.12.2007, 19:35:18
Ei, lasa k la Iasi o sa vina bebeii toti odata :D . Daca am facut asa multe nunti in 2007, si bebeii vor veni gramada. :-p

:D :)>-\:D/ \:D/

biutzaxx
12.12.2007, 21:22:17
:-p :-p :-p :"> :"> \:D/ \:D/ \:D/

Milagros
12.12.2007, 22:06:35
N-am zis eu ca iesim toate cu carucioarele? :-$

adinac_ro
13.12.2007, 17:26:22

AaAaaa acolo nu am mai ajuns.Deci eu sunt in urma cu stirile.

biutzaxx
04.01.2008, 13:10:57
Haideti doamnelor, care activeaza anul acesta pentru bebe ?? ;)) ;)) ;))

alibd
04.01.2008, 13:20:59
Haideti doamnelor, care activeaza anul acesta pentru bebe ?? ;)) ;)) ;))

:D 8-} 8-} 8-} Gata? Vin bebeii? ;;)

biutzaxx
04.01.2008, 13:28:37
:D 8-} 8-} 8-} Gata? Vin bebeii? ;;)

pai?? gata cu nunta, gata cu lunile de miere, unele-s gata cu apartamentele...deci??? ce mai urmeaza? 8-} 8-} :-" :-"

alibd
04.01.2008, 13:53:10
pai?? gata cu nunta, gata cu lunile de miere, unele-s gata cu apartamentele...deci??? ce mai urmeaza? 8-} 8-} :-" :-"

Offfffffffffff, cata dreptate ai...;;) ;;) ;;) Eu mai astept putin, sa vad cine se inscrie...:D