PDA

Versiunea completa : Ce nu trebuie "ratat"/merita vazut cand ajungi la Iasi?

miti
20.08.2007, 11:39:04
Imi doresc demuuuuuuuuult sa ajung prin Iasi.
va rog spuneti-mi voi...niste obiective...pt ca sper sa ajung....luna viitoare

mitzura
20.08.2007, 11:49:07
pai dealul copou cu parcul si teiul lui eminescu,plopii fara sot(in bucium),panorama din bucium,mitropolia (de trei ierarhi cred ca ai mai auzit,dfar e in renovare),palatul culturii (mai ales exteriorul,dar daca ai timp si muzeele...),bojdeuca lui creanga...Sa mai zica fetele!

miti
20.08.2007, 11:55:54
pai dealul copou cu parcul si teiul lui eminescu,plopii fara sot(in bucium),panorama din bucium,mitropolia (de trei ierarhi cred ca ai mai auzit,dfar e in renovare),palatul culturii (mai ales exteriorul,dar daca ai timp si muzeele...),bojdeuca lui creanga...Sa mai zica fetele!

multumesc si mai astept...
o sa fac o lista:D

Chrisu
20.08.2007, 17:05:41
multumesc si mai astept...
o sa fac o lista:DPai ar mai fi:Teatrul National-desi cred ca e in renovare acum,dar merita sa incerci,manastirile Galata,Frumoasa.Mai sunt o groaza de muzee,depinde ce te intereseaza.=;

eluta
20.08.2007, 19:38:24

Ar mai fi Gradina Botanica si Sala Pasilor Pierduti din corpul A al Universitatii Cuza

AnaM
20.08.2007, 22:59:31
Si Piata Unirii & Lapusneanu :D

cinezee
21.08.2007, 00:19:33

Ce bine ca ai deschis subiectul asta ....de aici o sa imi fac si eu o lista :-p :* :* il voi citi pe parcurs este interesant :)>-

Recunosc eu sunt mare iubitoare de muzee ..sunt sigura ca fiecare oras are muzeul sau / si expozitiile sale ....si da imi plac si gradinile botanice....ptr ca asa imi da sansa sa vad cum sunt fiecare pe langa cea care o stiu in bucuresti

miti
22.08.2007, 13:36:03
multumesc tuturor!
>:D< >:D< >:D<

AnaM
22.08.2007, 16:37:43
multumesc tuturor!
>:D< >:D< >:D<

Cu placere! Cand te hotarasti sa vii, anunta-ne, facem o intalnire speciala sau se ofera cineva ghid ;))

miti
22.08.2007, 20:26:11
Cu placere! Cand te hotarasti sa vii, anunta-ne, facem o intalnire speciala sau se ofera cineva ghid ;))

ar fi super....<:-P <:-P <:-P

Daphnne
22.08.2007, 20:34:09
Dintre Manastiri mai este si Cetatuia, sau Biserica Sf. Nectarie, cred ca s-au spus cam toate... cel putin eu nu-mi mai aduc aminte nimic momentan :)

adinac_ro
31.08.2007, 11:12:38
Campusul studentesc din tudor, casa pogor

andrat
31.08.2007, 12:44:57
Si eu imi doresc mult sa ajung la Iasi. Langa Iasi, la Letcani, este inmormantat bunicul meu, care a murit in razboi prin zona aceea.
Spre rusinea mea nu am fost niciodata la mormantul lui, nici la Iasi...
Aveti idee despre cazare ieftina in Iasi sau imprejurimi ? Ati auzit de Letcani ?
Va multumesc mult !

madalinabul
31.08.2007, 14:17:05
Si eu imi doresc mult sa ajung la Iasi. Langa Iasi, la Letcani, este inmormantat bunicul meu, care a murit in razboi prin zona aceea.
Aveti idee despre cazare ieftina in Iasi sau imprejurimi ? Ati auzit de Letcani ?
Va multumesc mult !
letcaniul este forte aproape de iasi

finica
31.08.2007, 20:21:19
Va multumesc mult !

Sigur ca da. E la circa 15 km inainte de a intra in Iasi (daca vii dinspre Roman - Tg. Frumos). E si un popas chiar in Letcani (daca nu ma insel chiar langa cimitirul eroilor .... e cam sinistra prezentarea, dar asta e), dar acolo nu prea ai avea ce face, nu prea ai avea ceva de vazut. Cel mai bine ar fi in Iasi. Asa cum ti-am scris si pe celalalt topic, spune-mi cam cat poti oferi pentru cazare si eu una, voi incerca sa te ajut. Ma interesez si sigur vom gasi ceva.;;)

simi_wau
24.09.2007, 19:41:27
te ajut cu, cazarea cu mare placere...Viitorii mei nasi au o pensiune :)

cinezee
25.09.2007, 02:45:33
Sper la anu sa reusesc sa ajung si eu in acest oras frumos ....8-|

adinac_ro
26.09.2007, 18:06:36
Sigur ca da. E la circa 15 km inainte de a intra in Iasi (daca vii dinspre Roman - Tg. Frumos). E si un popas chiar in Letcani (daca nu ma insel chiar langa cimitirul eroilor .... e cam sinistra prezentarea, dar asta e), dar acolo nu prea ai avea ce face, nu prea ai avea ceva de vazut. Cel mai bine ar fi in Iasi. Asa cum ti-am scris si pe celalalt topic, spune-mi cam cat poti oferi pentru cazare si eu una, voi incerca sa te ajut. Ma interesez si sigur vom gasi ceva.;;)

Pensiunea de la lecani daca nu ma insel e de 4 stele si costa ceva, dar daca ai chef si de piscina si alte chestii ...tu alegi, dar intr-adevar zona letcani nue una frumoasa caci nu e nimic de vizitat si eu un sat banal de campie.

qqq
31.08.2008, 18:19:59
mergi si-n Tudor...pe la Mall.....la Gradina Botanica....la Ciric.....si-n celelalte partzi despre care te-au informat fetele....

miti
30.09.2008, 13:59:48
imi recomandati si mie ceva cazare in iasi(vb finicai pt cei cu buzunarele mai goale)?

alibd
30.09.2008, 17:42:39
imi recomandati si mie ceva cazare in iasi(vb finicai pt cei cu buzunarele mai goale)?

Miti, vii la Iasi de sarbatori? :)

miti
30.09.2008, 17:54:06
Miti, vii la Iasi de sarbatori? :)

vreau sa vin in 22.11......:D

alibd
30.09.2008, 20:14:41
vreau sa vin in 22.11......:D

Inseamna ca ai sanse sa eviti aglomeratia cauzata de zilele Iasului.:D

Pensiuni mai ieftine nu prea sunt in masura sa iti spun, dar poate intra fetele si fac unele sugestii. :)

miti
30.09.2008, 20:33:38
Inseamna ca ai sanse sa eviti aglomeratia cauzata de zilele Iasului.:D

Pensiuni mai ieftine nu prea sunt in masura sa iti spun, dar poate intra fetele si fac unele sugestii. :)

cand sunt zilele iasului?

AnaM
30.09.2008, 21:46:16

8-14 octombrie anul asta, parca :)

Pana in ce suma doresti sa te incadrezi cu cazarea? (Presupun ca doresti o camera dubla).

Pupici

miti
30.09.2008, 22:44:42
8-14 octombrie anul asta, parca :)

Pana in ce suma doresti sa te incadrezi cu cazarea? (Presupun ca doresti o camera dubla).

Pupici

da camera dubla...ma gandeam la ceva pensiune....150

Simona06
30.09.2008, 23:00:16
5-15 octombrie.

alibd
30.09.2008, 23:10:37
5-15 octombrie.

Asa am auzit si eu.

AnaM
01.10.2008, 10:44:19
Asa am auzit si eu.

Oh shit...10 zile de nebunie???? Mi-e rau deja (:|

mitzura
01.10.2008, 11:11:14

poti incerca hotel studis!e destul de central si curat,dar nu are nici un fel de servicii de bar-restaurant.are apartamente cu 2 camere(4 locuri), dar si garsoniere!

AnaM
01.10.2008, 11:33:55

Pensiunea Moldotour (http://www.pensiuneamoldotour.ro/index.html) - 145-155 ron camera dubla. Pensiunea nu arata prea bine arhitectural vorbind, dar camerele sunt foarte curate si arata foarte ok, este situata central, la 5 minute de strada Stefan cel Mare (la capatul careia sunt Mitropoliile, Biserica 3 ierarhi si Palatul Culturii, Teatrul national, Casa dosoftei - sec XV si loc de pozat al mireiscilor etc.), si chiar langa Billa Iasi.

Hotel T23 (http://hotelt23.ro/index.html) - 159 ron camera dubla. Hotelul este situat chiar in campusul studentesc Tudor Vladimirescu, la 1 minut de Iulius Mall. Pe jos se fac max 10 minute pana la Palatul Culturii

Hotel Tudor Palace (http://www.hoteltudorpalace.ro/despre_noi.html) - Tot langa Iulius Mall, nou, 149 ron camera dubla.

Pe-astea le stiu eu, au preturi OK si nici nu-s prea la mama dracului in praznic :) Mai caut si scriu aici.

AnaM
01.10.2008, 11:36:05
poti incerca hotel studis!e destul de central si curat,dar nu are nici un fel de servicii de bar-restaurant.are apartamente cu 2 camere(4 locuri), dar si garsoniere!

A, da, si Studis (http://www.hotelstudis.ro)-ul e o alegere buna, f f aproape de Palatul Cuturii!

miti
01.10.2008, 15:50:57
Pensiunea Moldotour (http://www.pensiuneamoldotour.ro/index.html) - 145-155 ron camera dubla. Pensiunea nu arata prea bine arhitectural vorbind, dar camerele sunt foarte curate si arata foarte ok, este situata central, la 5 minute de strada Stefan cel Mare (la capatul careia sunt Mitropoliile, Biserica 3 ierarhi si Palatul Culturii, Teatrul national, Casa dosoftei - sec XV si loc de pozat al mireiscilor etc.), si chiar langa Billa Iasi.

Hotel T23 (http://hotelt23.ro/index.html) - 159 ron camera dubla. Hotelul este situat chiar in campusul studentesc Tudor Vladimirescu, la 1 minut de Iulius Mall. Pe jos se fac max 10 minute pana la Palatul Culturii

Hotel Tudor Palace (http://www.hoteltudorpalace.ro/despre_noi.html) - Tot langa Iulius Mall, nou, 149 ron camera dubla.

Pe-astea le stiu eu, au preturi OK si nici nu-s prea la mama dracului in praznic :) Mai caut si scriu aici.
multumesc multumesc

cinezee
01.10.2008, 19:16:46
Multumim de hotelurile & preturile puse , ne sunt de foare folos >:D< >:D<

La anu in mai , intentionam sa vizitam si noi ptr 4 zile orasul Iasi ;;)

biutzaxx
02.10.2008, 11:58:47
o alegere frumoasa >:D<

miti
02.10.2008, 13:40:49
o alegere frumoasa >:D<

vizitarea iasului?

biutzaxx
02.10.2008, 17:27:42
da, dar cred ca 3 zile sunt suficiente

miti
08.10.2008, 11:56:08
Lista:
dealul copou cu parcul si teiul lui eminescu,

plopii fara sot(in bucium),

panorama din bucium,

mitropolia (de trei ierarhi cred ca ai mai auzit,dfar e in renovare),

palatul culturii (mai ales exteriorul,dar daca ai timp si muzeele...),

bojdeuca lui creanga...

Teatrul National

manastirile Galata,

Gradina Botanica

Sala Pasilor Pierduti din corpul A al Universitatii Cuza

Si Piata Unirii & Lapusneanu

Cetatuia, sau Biserica Sf. Nectarie

Green_Eyes
08.10.2008, 12:53:44
Lista:
dealul copou cu parcul si teiul lui eminescu,

plopii fara sot(in bucium),

panorama din bucium,

mitropolia

palatul culturii (mai ales exteriorul,dar daca ai timp si muzeele...),

bojdeuca lui creanga...

Teatrul National

manastirile Galata,

Gradina Botanica

Sala Pasilor Pierduti din corpul A al Universitatii Cuza

Si Piata Unirii & Lapusneanu

Cetatuia, sau Biserica Sf. Nectarie

Si Palatul e inchis pentru renovare...:)

cinezee
12.10.2008, 19:54:53
exact asta am aflat eu acum 2 zile, vorbind cu Geany cu parere de rau :((

eu intetionez sa ajung in perioada 5 - 10 mai , cand implinim 2 ani de la civila , sa vedem si timpul sotului :-p

Miti multumesc ca ai facut lista aceea >:D<:*

Andrusca81
14.01.2009, 15:35:18
Si IULIUS MALL..arata mult mai fain decat altele de prin tara pe care le-am mai vazut ;-)

miti
13.04.2009, 08:38:37

e inca inchis?

Green_Eyes
13.04.2009, 09:11:16
e inca inchis?

Pana in 2011..pentru renovare/consolidare.
:*:*:*

miti
13.04.2009, 09:13:08
Pana in 2011..pentru renovare/consolidare.
:*:*:*
ma gandeam eu ca 6 luni e prea putin:">
da am sperat;))

alina_beatrice25
27.04.2009, 08:27:53
Cred ca Iasul e un oras nemaipomenit. Pt cei care ajung pt. prima data o zi e prea putin ca sa descopere toate frumusetile din orasul celor sapte coline,ar trebui macar vreo 3-4 zile de plimbare de dimineata pana seara.

miti
28.04.2009, 12:33:26
Cred ca Iasul e un oras nemaipomenit. Pt cei care ajung pt. prima data o zi e prea putin ca sa descopere toate frumusetile din orasul celor sapte coline,ar trebui macar vreo 3-4 zile de plimbare de dimineata pana seara.

din pacate noi avem doar w-endul la dispozitie, dar e mai mult decat nimic

si daca stau sa m gandesc multi viziteza orase europene in w-enduri

Green_Eyes
28.04.2009, 12:37:45
din pacate noi avem doar w-endul la dispozitie, dar e mai mult decat nimic

si daca stau sa m gandesc multi viziteza orase europene in w-enduri

Vizitati mai multe orase?>:D<

cinezee
28.04.2009, 12:48:02
nici nu ar avea cum satermine in timp asa de scurt
ma gandeam eu ca 6 luni e prea putin:">
da am sperat;))
din pacate ptr mine , anul acesta cum imi propusesem de ziua noastra cand faceam 2 ani de la civila nu mai putem , au aparut niste situatii ce nu pot fi rezolvate dar , sper dupa nunta sa pot reusi 8-}

miti
28.04.2009, 14:00:25
Vizitati mai multe orase?>:D<
in w-endul in care venim la Iasi nu...
visez insa la un w-end in Barcelona si unul in Istanbul;))

miti
28.04.2009, 14:02:11
nici nu ar avea cum satermine in timp asa de scurt
din pacate ptr mine , anul acesta cum imi propusesem de ziua noastra cand faceam 2 ani de la civila nu mai putem , au aparut niste situatii ce nu pot fi rezolvate dar , sper dupa nunta sa pot reusi 8-}

chiar vroiam sa te intreb...(si eu cu partea cu ziua noastra l am convins pe al meu)
ma gandeam ca am putea nimeri in acelasi timp;))

cinezee
28.04.2009, 14:25:49
din pacate sotul este in examene la cea de a 2-a facultate in acea perioada , iar eu trag cu buni , de ceva timp imi da serios de furca :-<

miti
28.04.2009, 14:27:55
din pacate sotul este in examene la cea de a 2-a facultate in acea perioada , iar eu trag cu buni , de ceva timp imi da serios de furca :-<
>:D< >:D< >:D< >:D<

gabriela_rgh
28.04.2009, 15:43:14
chiar vroiam sa te intreb...(si eu cu partea cu ziua noastra l am convins pe al meu)
ma gandeam ca am putea nimeri in acelasi timp;))
Poate facem o intalnire a miresicilor atunci sa te scoatem la o inghetata!;)) ;)) ;)) ;))

miti
28.04.2009, 17:54:39
Poate facem o intalnire a miresicilor atunci sa te scoatem la o inghetata!;)) ;)) ;)) ;))

as fi tare incantata:D

miti
06.05.2009, 15:49:08
am facut ieri rezervarile pe net si azi m-au sunat pt confirmare
sper sa fie vremea buna si sa apucam sa vedem cate ar fi de vazut:D

cinezee
06.05.2009, 16:53:34
felicitari =D> si sper sa aveti parte de vreme frumoasa

miti
16.05.2009, 21:36:46
sunt aproape 2 ani de cand am deschis subiectul asta...si probabil vreo 5-6 de cand vroiam sa vad Iasiul. Se pare ca in final am reusit\:D/
Vreau sa va multumec pt ca m-ati ajutat sa fac listuta cu obiectivele turistice(am bifat-o aproape in intregimeo:-)), pentru recomandarile de cazare(am optat pt una dintre ele si suntem f multumiti)....desi ne-a luat 2 ore sa o gasim, si asta dupa ce am gasit o librarie si am cumparat o harta:-<(traficul a fost nebunesc)....
Desi dupa prima zi n-am fost foarte incantata,azi, cand maine dimineata plecam, imi dau seama ca m-am bucurat de fiecare moment petrecut aici.
Aveti un oras super:x. Am vazut unele lucruri si "fapte/atitudini" care m-au impresionat profund in mod placut. Felicitari Iasi!o:-)
:*:*:*:*:*

alibd
16.05.2009, 22:17:35
sunt aproape 2 ani de cand am deschis subiectul asta...si probabil vreo 5-6 de cand vroiam sa vad Iasiul. Se pare ca in final am reusit\:D/
Vreau sa va multumec pt ca m-ati ajutat sa fac listuta cu obiectivele turistice(am bifat-o aproape in intregimeo:-)), pentru recomandarile de cazare(am optat pt una dintre ele si suntem f multumiti)....desi ne-a luat 2 ore sa o gasim, si asta dupa ce am gasit o librarie si am cumparat o harta:-<(traficul a fost nebunesc)....
Desi dupa prima zi n-am fost foarte incantata,azi, cand maine dimineata plecam, imi dau seama ca m-am bucurat de fiecare moment petrecut aici.
Aveti un oras super:x. Am vazut unele lucruri si "fapte/atitudini" care m-au impresionat profund in mod placut. Felicitari Iasi!o:-)
:*:*:*:*:*

Sa ne spui mai multe cand vei avea timp!

Ma bucur ca ti-a placut si ca nu-ti pare rau ca ai vizitat orasul! >:D< >:D< >:D<
Te asteptam si data viitoare, cand poate reusim sa ne mobilizam si sa facem si o intalnire. :) :x

silverwinks
10.08.2010, 10:25:00
nu trebuie sa ratati o plimbare pe Copou in luna mai, cand sunt infloriti teii. efect afrodisiac garantat!

amarilda
10.08.2010, 17:39:38
Buna fetelor!
Apropo de harti...stie cineva daca exista vreun oficiu al turismului unde sa se ofere harti ale orasului? Mirele meu e constantean si as vrea sa le pun in fiecare camera la invitatii din partea lui o harta cu niste obiective, info practice gen nr taxi, restaurante etc..ca daca tot stau un weekend aici sa viziteze si ei "dulshili targ". Va pup! Spor la miresit!:*

geany_m
10.08.2010, 21:34:37
Buna fetelor!
Apropo de harti...stie cineva daca exista vreun oficiu al turismului unde sa se ofere harti ale orasului? Mirele meu e constantean si as vrea sa le pun in fiecare camera la invitatii din partea lui o harta cu niste obiective, info practice gen nr taxi, restaurante etc..ca daca tot stau un weekend aici sa viziteze si ei "dulshili targ". Va pup! Spor la miresit!:*
Eu vazusem asa ceva prin Piata Unirii, cum mergi spre Tarom, imediat dupa ce treci de Cinema Victoria, pe partea stanga. Sper ca nu ma inseala memoria.

elenacopo
08.08.2012, 10:45:29
Frumos este sa te duci dupa ce se intuneca pe bucium sa vezi orasul luminat, la etajul 13 la hotel unirea sau la il primo pe terasa la etajul 7 si de acolo e o priveliste frumoasa!