PDA

Versiunea completa : Miresici din Belgia, Olanda si Luxemburg

ANDRA21
22.08.2007, 23:44:38
As vrea sa intru in contact cu miresici din amsterdam ca ma simt tare singurica aici.nu am pe nimeni si cine e plecat de acasa si maritata printre straini poate intelege cum ma simt.il iubesc mult dar totusi as vrea sa am macar o prietena.nu cunoscpe nimeni aici decat pe el.va rog daca exista vreo miresica pe site din amsterdam poate are timp sa iesim intr-o zi la cafea...daca nu cer prea mult

cinezee
23.08.2007, 00:14:35
As vrea sa intru in contact cu miresici din amsterdam ca ma simt tare singurica aici.nu am pe nimeni si cine e plecat de acasa si maritata printre straini poate intelege cum ma simt.il iubesc mult dar totusi as vrea sa am macar o prietena.nu cunoscpe nimeni aici decat pe el.va rog daca exista vreo miresica pe site din amsterdam poate are timp sa iesim intr-o zi la cafea...daca nu cer prea mult

Este higgs....dar momentan nu e online ....iti va raspunde ea curand>:D<

ALEX21A
23.08.2007, 09:55:42
sunt sigura ca in curand vei avea cu cine conversa,intalni........cum a spus si cinezze ,higgs........nu e acum on line,dar e o super tipa si sigur va veti intalni.......hai,curaj;-) ;-)

ANDRA21
23.08.2007, 23:19:38
sunt sigura ca in curand vei avea cu cine conversa,intalni........cum a spus si cinezze ,higgs........nu e acum on lin
e,dar e o super tipa si sigur va veti intalni.......hai,curaj;-) ;-)

mersi mult ptr incurajare si informatie esti o dulce si sper sa am ocazia sa vorbesc cu higgs.casa de piatra si multa fericire!

ANDRA21
23.08.2007, 23:24:34
Este higgs....dar momentan nu e online ....iti va raspunde ea curand>:D<
mersi ptr informatie si iti doresc casa de piatra si sa fii iubita.

cinezee
23.08.2007, 23:28:37
mersi ptr informatie si iti doresc casa de piatra si sa fii iubita.

Multumesc .....ea este deocamdata in rom......si cand o sa aiba timp va intra ea pe forum .....tepuup...sanatate si tie acolo unde esti ...si sper sa nu duci prea tare dorul tarii >:D<>:D<

ALI
28.09.2007, 21:06:05
salut
eu sunt in bruxelles, daca te ajuta cu ceva.
e oricum mai aproape de casa ........
sper sa ne si vedem .......e vb de 2 ore de condus pana la urma.

toate cele bune,
ali

lacrimaxx
03.10.2007, 15:51:55
Eu sunt in Luxembourg..>:D<

ALI
19.10.2007, 15:22:13
hei salut ce bine......nu e asa departe....poate totusi intr-un week-end ne vedem. ce zici?
:* :* :*

lacrimaxx
31.10.2007, 23:20:03
hei salut ce bine......nu e asa departe....poate totusi intr-un week-end ne vedem. ce zici?
:* :* :*
sigur..daca era pt mine mesajul..>:D<

cinderella
14.11.2007, 11:12:57
Ce ziceti, fetelor de ideea mea?;))

Noi venim intr-o mini vacanta in Olanda. O sa stam la 100 km de Amsterdam la domnisoara mea de onoare<:-P ...si ma gandeam daca sunteti prin zona in perioada aceea, poate ne vedem la o cafea in Amsterdam...asta daca reusim sa ne strangem mai multe...ce ziceti?
Perioada in care vom fi acolo e 28decembrie- 2 ianuarie.

Astept pareri...tare mult m-as bucura sa va cunosc si pe cele din Belgia, Luxembourg si pe cine mai e pe aproape...:*

higgs
15.11.2007, 21:55:53
Noi venim intr-o mini vacanta in Olanda. O sa stam la 100 km de Amsterdam la domnisoara mea de onoare<:-P ...si ma gandeam daca sunteti prin zona in perioada aceea, poate ne vedem la o cafea in Amsterdam...asta daca reusim sa ne strangem mai multe...ce ziceti?
Astept pareri...tare mult m-as bucura sa va cunosc si pe cele din Belgia, Luxembourg si pe cine mai e pe aproape...:*

Este o idee foarte buna :) Pai atunci sa ne vedem daca suntem cu totii in Amsterdam :) Nu avem planuri bine conturate pentru Anul Nou, daca plecam haihui va anunt cu ceva vreme inainte.
P.S. Daca mergeti in Arnhem va recomand Kröller-Müller Museum (http://www.google.com/url?sa=t&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fwww.kmm.nl%2F%3Flang%3Den&ei=hKM8R67RDp2QQMfc9MkJ&usg=AFQjCNEsV5XlNTaWKtFXOIJbx4K-VO-8uw&sig2=ajhdNkGXdMZiQrUVHbHsMg) si o plimbare in parcul muzeului :). Insa sunt sigura ca deja aveti un plan :)

lacrimaxx
18.11.2007, 14:55:27

Mie se pare super ideea..dar nu cred ca o sa fiu prin preajma in acea perioada..oricum voi incerca si va anunt

cinderella
18.11.2007, 19:14:00
Este o idee foarte buna :) Pai atunci sa ne vedem daca suntem cu totii in Amsterdam :) Nu avem planuri bine conturate pentru Anul Nou, daca plecam haihui va anunt cu ceva vreme inainte.
P.S. Daca mergeti in Arnhem va recomand Kröller-Müller Museum (http://www.google.com/url?sa=t&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fwww.kmm.nl%2F%3Flang%3Den&ei=hKM8R67RDp2QQMfc9MkJ&usg=AFQjCNEsV5XlNTaWKtFXOIJbx4K-VO-8uw&sig2=ajhdNkGXdMZiQrUVHbHsMg) si o plimbare in parcul muzeului :). Insa sunt sigura ca deja aveti un plan :)

Mersi de idei; inca nu am facut planurile pentru perioada vacantei; oricum Tony, prietena mea ne va pregati ceva surprize...
Poate ne adunam mai multe si bem o cafea...dar mai vorbim pana atunci. Tare mult mi-ar placea sa te cunosc:*.
CINE SE MAI INSCRIE PE LISTA????<:-P<:-P<:-P

cinderella
19.11.2007, 01:09:16
Mie se pare super ideea..dar nu cred ca o sa fiu prin preajma in acea perioada..oricum voi incerca si va anunt

Ar fi super sa vii la intalnire>:D<>:D<>:D<>:D< !!!!!! Astept vesti bune!

Pupica
26.11.2007, 12:22:53
Eu nu am mai intrat de ceva vreme pe site ca ne-am mutat :-))) si a fost atata trambalare si stress :-((((
Nu stiu exact daca sunt in zona Amsterdamului dupa Craciun...dar ati hotarat ceva, unde, cand, ce, cum??? :-p
Spor in toate!

cinderella
06.12.2007, 12:35:04
Stiu ca in Olanda Mos Nicolae este foarte, foarte important!! Asa ca va doresc SARBATORI FERICITE...si astept sa imi spuneti cine va fi prin zona sa facem o mica intalnire!!!:*:*:*

http://img17.glitterfy.com/340/glitterfy043436113D35.gif (http://www.glitterfy.com/)

higgs
06.12.2007, 12:48:42
Stiu ca in Olanda Mos Nicolae este foarte, foarte important!! Asa ca va doresc SARBATORI FERICITE...si astept sa imi spuneti cine va fi prin zona sa facem o mica intalnire!!!:*:*:*

Multumim Irina...Pe aici la ora 4-5 aseara lumea fugea acasa sa il intimpine pe Mos Nicolae :D

Voi cand ajungeti prin Amsterdam? Mergeti direct in Arnhem?

cinderella
06.12.2007, 13:20:47
Multumim Irina...Pe aici la ora 4-5 aseara lumea fugea acasa sa il intimpine pe Mos Nicolae :D

Voi cand ajungeti prin Amsterdam? Mergeti direct in Arnhem?

Multumesc ca ai schimbat titlul! Ce promptitudine!!=D>=D>

Noi ajungem la Frankfurt Hahn- stam toata ziua de 27 in Koln la niste prieteni, si seara mergem la Arnhem. Nu stiu exact zilele in care vom merge in Amsterdam, dar daca tu stii deja cand esti acolo, poate planuim in asa fel incat sa mergem cand esti si tu. Daca mai sunt si alte miresici disponibile, poate reusim mai multe sa ne vedem;daca nu, m-as bucura mult sa te cunosc si pe tine.
Detaliile unde sa ne vedem le putem discuta- poate cel mai bine cu Tony ( parca a luat o data legatura cu tine); ca ea stie locurile mai bine ca mine, normal...

Te pup!! Si sarbatori fericite inca o data!!
Ce ti-a adus mosul?

Ruby_Tuesday
12.12.2007, 11:44:14
Salutare, fetelor!
Abia acum am descoperit subiectul acesta. Si eu sunt in Luxembourg deja de o luna, insa din pacate inca nu am internet la noul apartament unde ne-am mutat, asa ca nu am mai apucat sa intru pe site in ultima vreme. Noroc cu netul de la munca momentan ... Intr-adevar, tare dragutza ideea sa ne intalnim sa bem o cafea, mi-ar face mare placere. Noi suntem insa plecati de Sarbatori, asa ca ramane poate mai stabilim ceva la inceputul anului urmator. Tare mult mi-ar placea sa va cunosc.:* :* :*

cinderella
13.12.2007, 19:57:35
Deci...fetelor...ne vedem? >:D<>:D<>:D<

higgs
27.12.2007, 20:03:40
Deci...fetelor...ne vedem? >:D<>:D<>:D<

dada, sigur! Abia acum am vazut mesajul tau Irina.
Iti trimit pe privat nr meu de mobil :)

ALI
02.04.2008, 16:42:12
buna fetelor
v-ati intalnit pana la urma?
e cineva care sta in belgia?

queeny26
31.05.2008, 00:03:16
buna fetelor
sal.eu locuiesc in belgia:)

arekichan
12.07.2008, 15:03:40
fetelor, m-a apucat brusc cheful de invatat olandeza- da, stiu, sunt ciudata.:D
cunoasteti vreun site pe net care sa ma ajute ptr inceput?

Pupica
14.07.2008, 15:46:26
fetelor, m-a apucat brusc cheful de invatat olandeza- da, stiu, sunt ciudata.:D
cunoasteti vreun site pe net care sa ma ajute ptr inceput?

Tu unde locuiesti?
Eu am o gramada de CD-uri si carti...chef nu am insa de invatat...iti pot imprumuta cateva...

arekichan
16.07.2008, 12:48:31
Tu unde locuiesti?
Eu am o gramada de CD-uri si carti...chef nu am insa de invatat...iti pot imprumuta cateva...
locuiesc in franta...nu e o chestie serioasa, de aceia cautam ceva pe net sa ma uit din cand in cand, cand am chef

higgs
16.07.2008, 13:06:44
locuiesc in franta...nu e o chestie serioasa, de aceia cautam ceva pe net sa ma uit din cand in cand, cand am chef

Am cateva cd-uri, le pot copia si ti le pot trimite daca vrei. Cartile pentru copilasi sunt placute:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:g7i7_790Pba7hM:http://boekenmuseum.nl/images/kikkerverliefd.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://boekenmuseum.nl/images/kikkerverliefd.jpg&imgrefurl=http://boekenmuseum.nl/max_velthuijs.htm&h=340&w=300&sz=24&hl=en&start=5&sig2=avaFVq4NRVSdMkjNrhTkfg&um=1&tbnid=g7i7_790Pba7hM:&tbnh=119&tbnw=105&ei=X8R9SN7dI4j2wQHlnf3nAg&prev=/images%3Fq%3Dkikker%2Bis%2Bverliefd%26um%3D1%26hl% 3Den%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-GB:official%26hs%3DN6i%26sa%3DN)

Pupica
16.07.2008, 14:14:05
Am cateva cd-uri, le pot copia si ti le pot trimite daca vrei. Cartile pentru copilasi sunt placute:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:g7i7_790Pba7hM:http://boekenmuseum.nl/images/kikkerverliefd.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://boekenmuseum.nl/images/kikkerverliefd.jpg&imgrefurl=http://boekenmuseum.nl/max_velthuijs.htm&h=340&w=300&sz=24&hl=en&start=5&sig2=avaFVq4NRVSdMkjNrhTkfg&um=1&tbnid=g7i7_790Pba7hM:&tbnh=119&tbnw=105&ei=X8R9SN7dI4j2wQHlnf3nAg&prev=/images%3Fq%3Dkikker%2Bis%2Bverliefd%26um%3D1%26hl% 3Den%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-GB:official%26hs%3DN6i%26sa%3DN)

Intr-adevar...eu ii trag acum cu sarg si mai fara spor sa termin De Heksen...Ronald Dahl...:-w

higgs
16.07.2008, 14:20:43
Intr-adevar...eu ii trag acum cu sarg si mai fara spor sa termin De Heksen...Ronald Dahl...:-w

Eu as merge mai mult pe carti scrise de olandezi. Ronald Dahl il prefer in engleza :D E unul din preferatii mei :)

arekichan
16.07.2008, 14:32:41
mersi mult fetelor... >:D<
tocmai mi-am adus aminte ca am acasa la mami:D un manual de olandeza(dar doar manualul, fara audio ptr pronuntie).

voi care locuiti pe unde se vb olandeza.... e greu sa inveti lb?

Pupica
17.07.2008, 12:45:37
mersi mult fetelor... >:D<
tocmai mi-am adus aminte ca am acasa la mami:D un manual de olandeza(dar doar manualul, fara audio ptr pronuntie).

voi care locuiti pe unde se vb olandeza.... e greu sa inveti lb?

Mie una nu imi place cum suna...si aderul este ca nu mi-am dat prea tare silinta. Am facut aici doctoratul, deci am stat 4 ani, fara sa pot spune ca am invatat limba. Intre noi fie vorba...nici nu mi-a trebuit...totul in universitate era in engleza, aveam sef neamt, eram in grup de prieteni straini...
Acum lucrez intr-o companie autointitulata internationala in care insa limba este 80% olandeza...si imi este destul de greu. Incet incet se prinde ceva de mine...bine, nici nu am un talent pentru limbi...daca stii germana iti va fi insa mult mai usor.
Bafta multa si daca vrei vreu cd spune-mi...fac o copie si iti trimit.
Pupice!

Pupica
17.07.2008, 12:48:31
Eu as merge mai mult pe carti scrise de olandezi. Ronald Dahl il prefer in engleza :D E unul din preferatii mei :)

Recomandari?
Eu asta am gasit in olandeza pe la prieteni...si Matilda...tot Ronald Dahl...

Pupica
10.08.2008, 10:38:41
Salutare fetelor...stie cineva daca/unde pot gasi lumanari de nunta in Olanda?
Mersi mult!

higgs
12.08.2008, 15:18:09
Salutare fetelor...stie cineva daca/unde pot gasi lumanari de nunta in Olanda?
Mersi mult!

Ma gandesc ca poate la bisericile catolice (esti din Limburg sunt catolici suficienti :D) sau la magazinele religioase. Vrei sa intreb la un magazin religios de aici?

higgs
12.08.2008, 15:25:41
Recomandari?
Eu asta am gasit in olandeza pe la prieteni...si Matilda...tot Ronald Dahl...

Annie M. G. Schmidt (http://www.google.com/url?sa=t&ct=res&cd=3&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FAnnie_M .G._Schmidt&ei=xIChSOCjE5SgwwGp4uVG&usg=AFQjCNEwkc3J_xQkN4-e-JBplEn00sLEPw&sig2=PbycXbQYNLYzn0GZLcnbVA),
Jip and Janneke (http://en.wikipedia.org/wiki/Jip_and_Janneke)
http://www.annie-mg.com/huiskamer/annies_werk/boeken/jipenjanneke2.html

Pupica
13.08.2008, 15:53:30
Ma gandesc ca poate la bisericile catolice (esti din Limburg sunt catolici suficienti :D) sau la magazinele religioase. Vrei sa intreb la un magazin religios de aici?

Am intrebat intr-un magazin...unul singur stiu in Roermond care mai este si capitala catolica a Olandei...dar nu au asa lumanari ca la noi la nunti...Ce am inteles ca au, dar nu am vazut ca nu sunt pe stoc, sunt cele asemanatoare lumanarilor de botez de la noi...mai scurte si mai subtiri.
Daca nu ti-e prea peste mana ar fi fain daca reusesti sa intrebi...mersi in avans!
Pupice si o seara placuta!

miriam_b
25.08.2008, 09:46:58
Hello,

Eu locuiesc la Bruxelles si anul viitor voi avea nunta in Arad.
Imi poate spune cineva ce acte sunt necesare pentru o casatorie in Belgia si ce acte imi trebuie pentru a face casatoria in Romania.

Problema e ca prietenul meu are nationalitate germana si nu stim unde sa ne casatorim. Cautam varianta cea mai simpla.

Nu avem prea mult concediu deci nu putem sa stam in Romania si sa ne facem prea multe acte.

Merci

Petro79
05.09.2008, 19:45:42
Acum am descoperit si eu subiectul asta. Eu sunt in Bruxelles, stau aici pana la sfarsitul anului. Nu stiu cat de atasate esti tu de orasul asta, dar mie nu-mi place deloc, vremea asta ma scoate din minti!
Tu prin ce zona stai?

buna fetelor

SHERIDAN
21.09.2008, 23:59:16
Miresicilor Din Olanda Ma Invitati Si Pe Mine La Voi La Nunta Ca Eu Locuiesc In Olanda Si Mi-ar Face Mare Placere Sa Vin La O Nunta De Romani

danyelawar
23.11.2008, 15:05:48
Salutare miresici,

Abia acum am vazut subiectul si am intrat repede sa va cunosc. Eu locuiesc in Belgia de 6 ani jumate (am stat la Louvain la Neuve si de un an stau aproape de Liege).
Noi aveem nunta la anul in iulie in tara si inainte vrem sa facem cununia civila aici, nu stim sigur cand probabil in iunie.

Din octombrie am inceput si cursuri de flamanda (olandeza) si merge destul de greu cu pronuntia. Daca nu cer prea mult pt fetele care spuneau ca au CD-uri, o copie m-am ajuta tare mult. Multumesc din suflet.

Pupici.

delphi
23.11.2008, 15:13:02
Salutare miresici,

Abia acum am vazut subiectul si am intrat repede sa va cunosc. Eu locuiesc in Belgia de 6 ani jumate (am stat la Louvain la Neuve si de un an stau aproape de Liege).
Noi aveem nunta la anul in iulie in tara si inainte vrem sa facem cununia civila aici, nu stim sigur cand probabil in iunie.

Din octombrie am inceput si cursuri de flamanda (olandeza) si merge destul de greu cu pronuntia. Daca nu cer prea mult pt fetele care spuneau ca au CD-uri, o copie m-am ajuta tare mult. Multumesc din suflet.

Pupici.

Scuze pt intg\erventie. Vroiam doar sa iti urez succes la invatat flemish. Eu am lucrat pentru zona asta dar cu flamanda nu m-am inteles niciodata prea bine 8-}

SamiCriss
26.01.2009, 19:13:03
vreo miresica de aici din olanda?

b_ralu_83
05.02.2009, 21:38:05
Eu sunt in Luxembourg..>:D<

Prietenul meu lucreaza in Luxembourg, dar locuieste in Germania in apropiere de granita cu Luxembourg (Trier). O sa vin si eu din vara acolo (dupa nunta mea), poate ne vom intalni, cine stie :)

emma782006
28.02.2009, 00:52:34
vreo miresica de aici din olanda?
Salutari din Amsterdam!
Acum am descoperit si eu subiectul acesta si eram curioasa daca mai sunt miresici pe aici ratacite ca si mine.
Si eu am(presupun) aceeasi problema ca si celelalte miresici:organizarea unei nunti de la distanta?
Voi cum va descurcati?

queeny26
02.05.2009, 18:14:32
Salutari din Amsterdam!
Acum am descoperit si eu subiectul acesta si eram curioasa daca mai sunt miresici pe aici ratacite ca si mine.
Si eu am(presupun) aceeasi problema ca si celelalte miresici:organizarea unei nunti de la distanta?
Voi cum va descurcati?

Arme importante :calculatorul si telefonul plus vreo cateva persoane de nadejde care sa intermedieze .

queeny26
02.05.2009, 18:15:36
Scuze pt intg\erventie. Vroiam doar sa iti urez succes la invatat flemish. Eu am lucrat pentru zona asta dar cu flamanda nu m-am inteles niciodata prea bine 8-}

Cum merge cu olandeza?

queeny26
02.05.2009, 18:18:55
Salutare miresici,

Pupici.

Curaj si o sa fie ok.
Tot volgende keer!
Io nu am fost la cursuri dar am invatat pe parcurs.La lucru vb engleza iar de anu asta si franceza pentru ca ne-am mutat in mt.st.guilbert.

danyelawar
18.05.2009, 15:24:25
Queeny26 vad ca mai ai putin pana la nunta.
Curaj si "Casa de piatra!"
Locuiesti f aproape de unde am locuit eu inainte.
Pupici

maju1810
01.06.2009, 17:53:48
Buna,

Si locuiesc in Belgia, de aproape 1 an in provincia Oost Vlaanderen. Prietenul meu este belgian, si desi ai lui sunt f. draguti, nu prea am prieteni, ma simt foarte singurica... :(( Daca mai sunt fete in aceeasi situatie, mi-ar placea sa ne intalnim :)

Pentru cele care vor sa invete flamanda/olandeza le recomand de la editura Niculescu o carticica cu cd care pe mine m-a ajutat f mult sa invat cate ceva inainte sa ma mut aici.
Pentru cele deja stabilite aici, le recomand cursurile scolii CVO. Eu am inceput din septembrie anul trecut cursurile de seara (18:45-21:30) de 2ori/saptamana (60E/semestru), si pana acum am avansat destul de mult. Din toamna vreau sa continui tot la ei dar de dimineata (9-13) de 4ori/sapt.

Voi cum v-ati adaptat aici? Cum va intelegeti cu oamenii de aici? Ati reusit sa va faceti prieteni/cunostinte?

Pupici

Brandusa_a
21.07.2009, 02:09:18
Buna,

Si locuiesc in Belgia, de aproape 1 an in provincia Oost Vlaanderen. Prietenul meu este belgian, si desi ai lui sunt f. draguti, nu prea am prieteni, ma simt foarte singurica... :(( Daca mai sunt fete in aceeasi situatie, mi-ar placea sa ne intalnim :)

Pentru cele care vor sa invete flamanda/olandeza le recomand de la editura Niculescu o carticica cu cd care pe mine m-a ajutat f mult sa invat cate ceva inainte sa ma mut aici.
Pentru cele deja stabilite aici, le recomand cursurile scolii CVO. Eu am inceput din septembrie anul trecut cursurile de seara (18:45-21:30) de 2ori/saptamana (60E/semestru), si pana acum am avansat destul de mult. Din toamna vreau sa continui tot la ei dar de dimineata (9-13) de 4ori/sapt.

Voi cum v-ati adaptat aici? Cum va intelegeti cu oamenii de aici? Ati reusit sa va faceti prieteni/cunostinte?

Pupici

Salutare,

Eu locuiesc in Olanda, deci sunt cam departe de tine. Si eu am un prieten olandez, si desi ne intelegem bine, imi dau seama de diferentele dintre noi. Am discutat despre asta si ne dam seama ca e o problema, care ar putea sa se agraveze in viitor, dar deoacamdata nu am gasit o solutie.
Eu nu ma simt chiar foarte integrata pe-aici, nici nu vorbesc prea bine olandeza, si majoritatea prietenilor mei sunt straini. La inceput mi s-a parut chestia asta cam ciudata, dar dupa mi-am dat seama ca de fapt nici olandezii nu au prea multi prieteni intre ei. . De asta am dubii daca vreau sa raman pe-aici.

SI eu as fi curioasa sa aflu experienta mai multor miresici cu soti de pe-aici. Ce apreciez eu cel mai mult la ei, desi e o chestie foarte practica, e ca nu considera facutul mancarii, spalat vasele si curatenia ca treaba femeii, asa cum am vazut eu mai prin est.

Pupici,

maju1810
28.07.2009, 15:09:19
Mai da, aici oamenii nu prea au prieteni foarte multi. Prietenul meu are prieteni, dar ei nu merg impreuna in oras, sau la gratar, sau unii la altii sa jucam carti sau film, etc cum aveam eu in Romania, o gasca de prieteni. Bine, probabil asta e si din cauza varstei, majoritatea au familii, joburi responsabilitati, dar de ex parintii mei, desi sunt in varsta au un astfel de grup, prieteni de familie....

Aici nu prea.... dar incep sa ma adaptez, eu m-am hotarat sa raman aici. Iar diferentele dintre noi cred ca sunt un punct forte, nu un minus, pentru ca asa niciodata nu ne plictisim unul de altul, mereu avem ceve de povestit sau de descoperit unul despre celalalt......

De lucru nu mi-am gasit inca pentru ca nu vorbesc bine olandeza, asa ca acum imi caut sa merg sa fac voluntariat, sa cunoasc oameni noi, si sa exersez olandeza, si poate dupa ce trece criza, o sa-mi fie mai usor sa-mi gasesc de lucru.....

Ai dreptate cu mentalitatea referitor la impartirea sarcinilor casnice, nu se eschiveaza de la gatit sau facut cumparaturi sau aspirat etc..... sunt unele chestii pe care nu vrea sa le faca in casa dar in principiu ajuta.

Am fost recent in vacanta in Romania vreo 2 sapt si un pic, si mi-am dat seama cat de diferit este aici fata de Romania, si ma refer in bine. Pana acum nici eu nu eram hotarata 100% daca o sa raman aici, dar acum m-am convins, nu prea merita sa ma intorc acasa, prea multa mizerie si nesimtire...... Aici oamenii parca sunt mai draguti (chiar daca uneori doar de fatada, dar macar au bun simt....)

Pupici

higgs
02.09.2009, 13:10:47
Salutare,
Eu nu ma simt chiar foarte integrata pe-aici, nici nu vorbesc prea bine olandeza, si majoritatea prietenilor mei sunt straini. La inceput mi s-a parut chestia asta cam ciudata, dar dupa mi-am dat seama ca de fapt nici olandezii nu au prea multi prieteni intre ei. . De asta am dubii daca vreau sa raman pe-aici.

Brandusa, un sfat venit din experienta mea aici. Incearca sa nu te impiedici de faptul ca ei olandezii sunt diferiti. Diferentele apar si intre doi oameni crescuti in acelasi oras. Olandezii nu au stilul de viata din Romania la prima vedere, mereu cu agenda legata de mana isi programeaza si viata privata dupa cum au liber in agenda. Desigur au si momente spontate insa sunt rare si doar intr-un grup restrans.

Au si ei prieteni intre ei, chiar daca nu este vizibil la inceput ei au o viata sociala destul de activa. E greu sa te integrezi in ea la inceput, insa o data intrat intr-un cerc de prieteni iti dai seama ca e treaba serioasa si prietenia este pe bune.
Un lucru neplacut pentru olandezi chiar daca nu il arata mereu, faptul ca toata lumea venita aici critica "Ce nasoala e mancarea, ce nasoale sunt olandezoaicele, ce nasoala e vremea, ce nasoala e blablabla" Ei au rabdare si asculta de cateva ori treaba asta, dar daca e repetata la infinit nu se mai implica in prietenia respectiva. Sunt si ei autoironici insa incearca sa vezi si partile bune ale culturii lor :)

Unde locuiesti in Olanda? Eu am locuit intr-un oras mai mic o perioada cam sase luni dupa care m-am mutat in Amsterdam. Viata mea s-a schimbat in bine \:D/

Un alt sfat! Chiar daca ai impresia ca nu te fac ei prietena lor sa ii faci tu prietenii tai :) Cu siguranta ca cei cu care ai interese comune vei ramane prietena.

Brandusa_a
03.09.2009, 02:06:12
Brandusa, un sfat venit din experienta mea aici. Incearca sa nu te impiedici de faptul ca ei olandezii sunt diferiti. Diferentele apar si intre doi oameni crescuti in acelasi oras. Olandezii nu au stilul de viata din Romania la prima vedere, mereu cu agenda legata de mana isi programeaza si viata privata dupa cum au liber in agenda. Desigur au si momente spontate insa sunt rare si doar intr-un grup restrans.

Au si ei prieteni intre ei, chiar daca nu este vizibil la inceput ei au o viata sociala destul de activa. E greu sa te integrezi in ea la inceput, insa o data intrat intr-un cerc de prieteni iti dai seama ca e treaba serioasa si prietenia este pe bune.
Un lucru neplacut pentru olandezi chiar daca nu il arata mereu, faptul ca toata lumea venita aici critica "Ce nasoala e mancarea, ce nasoale sunt olandezoaicele, ce nasoala e vremea, ce nasoala e blablabla" Ei au rabdare si asculta de cateva ori treaba asta, dar daca e repetata la infinit nu se mai implica in prietenia respectiva. Sunt si ei autoironici insa incearca sa vezi si partile bune ale culturii lor :)

Unde locuiesti in Olanda? Eu am locuit intr-un oras mai mic o perioada cam sase luni dupa care m-am mutat in Amsterdam. Viata mea s-a schimbat in bine \:D/

Un alt sfat! Chiar daca ai impresia ca nu te fac ei prietena lor sa ii faci tu prietenii tai :) Cu siguranta ca cei cu care ai interese comune vei ramane prietena.

Foarte intelepte sfaturile tale, ai dreptate. Totusi, pe langa ce ai scris mai sus, mie mi se pare ca limba este importanta ca sa te integrezi. Vad asta cand sunt intr-un cerc doar de olandezi, ei vorbesc in olandeza, eu vorbesc cat de cat, dar nu prea pot sa tin pasul in conversatii cu ei, in special cand sunt mai multe persoane care participa la discutie.

Si eu am observat chestia ca nu le place sa tot auda critici despre mancare, vreme, etc. Da vremea ma cam da gata acum ca incepe toamna :(

adelat
06.10.2009, 18:02:52
Salut,
ma numesc Adela si locuiesc intr-un orasel langa Gent de ceva ani deja. Motivul pentru care sunt pe miresici.ro este pentru ca la anul o sa ma casatoresc cu my better half. Suntem amandoi romani si o sa facem nunta in Brasov de unde este familia lui.

arekichan
05.11.2009, 19:18:28
fetelor, i need ur help.
m-am apucat de invatat olandeza acas dupa niste materiale gasite pe net... numai ca se pune accentul pe conversatie nu pe partea scrisa. iar pe mine partea scrisa ma ajuta sa invat mai "stintific".
imi puteti traduce si mie in olandeza: " i like X as much as i like Y" si "i quite like X...."
plz[-o< [-o< [-o<

Brandusa_a
05.11.2009, 20:00:58
fetelor, i need ur help.
m-am apucat de invatat olandeza acas dupa niste materiale gasite pe net... numai ca se pune accentul pe conversatie nu pe partea scrisa. iar pe mine partea scrisa ma ajuta sa invat mai "stintific".
imi puteti traduce si mie in olandeza: " i like X as much as i like Y" si "i quite like X...."
plz[-o< [-o< [-o<

"I like X as much as I like Y" -> "Ik vind X net zo leuk als Y" sau "ik houd net zo veel van X als van Y"

"I quite like X..." -> "ik vind X vrij leuk.." ceva de genu, de asta nu sunt prea sigura.

arekichan
05.11.2009, 20:04:46
"I like X as much as I like Y" -> "Ik vind X net zo leuk als Y" sau "ik houd net zo veel van X als van Y"

"I quite like X..." -> "ik vind X vrij leuk.." ceva de genu, de asta nu sunt prea sigura.

mersi.
trebuie sa fie cu "houden van" amandoua, dar nu reusesct sa identific fiecare cuvant

Brandusa_a
05.11.2009, 21:49:39
mersi.
trebuie sa fie cu "houden van" amandoua, dar nu reusesct sa identific fiecare cuvant

deci pentru "I quite like..." sa fie cu houden van? Hmm, nu stiu ce-ar putea sa fie "houden van..." e si iubesc, "ik houd van jou"=te iubesc, asa ca nu stiu exact daca se poate sa folosesti cu "I quite like..." (imi dau si eu cu parerea). Cat de avansat esti cu olandeza si cum de o inveti? Am vazut ca ai stat prin Franta.

arekichan
06.11.2009, 08:22:17
deci pentru "I quite like..." sa fie cu houden van? Hmm, nu stiu ce-ar putea sa fie "houden van..." e si iubesc, "ik houd van jou"=te iubesc, asa ca nu stiu exact daca se poate sa folosesti cu "I quite like..." (imi dau si eu cu parerea). Cat de avansat esti cu olandeza si cum de o inveti? Am vazut ca ai stat prin Franta.
am mai avut o tentativa de a invata olandeza acu vreo 10 ani - in anul I de facultate. si cum din pacate acum am prea mult timp liber la dispozitie, mi-am zis ca as putea incerca din nou - plus ca arata bine in CV.;-)

am gasit un manual "teach urself dutch conversation" si acum sunt la lectia 8 - deci 8 zile. ;)) se prinde relativ repede ptr ca e simplu. insa cand sunt fraze mai lungi...#-o

higgs
10.11.2009, 18:25:10
am mai avut o tentativa de a invata olandeza acu vreo 10 ani - in anul I de facultate. si cum din pacate acum am prea mult timp liber la dispozitie, mi-am zis ca as putea incerca din nou - plus ca arata bine in CV.;-)

am gasit un manual "teach urself dutch conversation" si acum sunt la lectia 8 - deci 8 zile. ;)) se prinde relativ repede ptr ca e simplu. insa cand sunt fraze mai lungi...#-o

Probabil e tarziu, dar uite inca o parere ;)
i like X as much as i like Y <-> ik hou evenveel van X als van Y ;-)
i quite like X <-> ik hou best veel van ;)

Brandusa_a
11.11.2009, 19:14:58
Probabil e tarziu, dar uite inca o parere ;)
i like X as much as i like Y <-> ik hou evenveel van X als van Y ;-)
i quite like X <-> ik hou best veel van ;)

"Ik hou van.." sau "Ik houd van..."? Probabil ambele dar stiti cumva care e diferenta? Daca mai e cineva interesat, mie mi-ar placea sa mai invatam una de la alta "puncte pe i" in olandeza...

arekichan
12.11.2009, 09:35:48
mersi higgs

"Ik hou van.." sau "Ik houd van..."? Probabil ambele dar stiti cumva care e diferenta? Daca mai e cineva interesat, mie mi-ar placea sa mai invatam una de la alta "puncte pe i" in olandeza...
daca am inteles bine ik houd van e mai formal

v se pronunta v sau f? :-\

elenaraluca
18.11.2009, 16:21:35
hey fetele
si eu sunt o viitoare miresica pe alte meleaguri..mai precis in belgia
noi am hotarat sa facem cununia civila aici si receptia(asa e aici) si biserica cu petrecerea in ro..deci totul e pt mine la dublu#-o ..multa munca e si cu nunta asta..
voi de unde va luati rochia(rochiile)?
pupici

maju1810
22.11.2009, 11:34:12
Buna Elenaraluca,

Si eu sunt oarecum in situatia ta, dar inca nu am luat o hotarare, unde vom face cununia civila si unde pe cea religioasa......
Am o intrebare pentru tine, daca faceti cununia civila in Belgia, mai poate femeia sa ia numele barbatului? Stiu ca aici fiecare isi pastreaza numele lui, iar copiii vor avea numele tatalui, ceea ce mie mi se pare cam ciudat..... Eu as vrea sa iau numele lui, si ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa facem cununia civila in Ro, sa-mi schimb actele cu noul nume, si apoi sa depunem actele pentru a fi recunoscuta casatoria in Be...
Despre rochia de mireasa si tot ce mai e de cumparat... o sa le iau pe toate din Ro, aici preturile la rochii sunt exagerat de mari......

capruiata
03.09.2010, 18:20:42
si eu sunt miresica din benelux... din olanda.. salut tuturor despre preluarea numelui este si intrebarea mea...am inteles ca se poate si invers... casatoria civila in olanda ca in cazul meu, apoi recunoasterea din ro si reluarea numelui sotului odata cu recunoastrea casatoriei ce stiti despre asta??

Buna Elenaraluca,

Si eu sunt oarecum in situatia ta, dar inca nu am luat o hotarare, unde vom face cununia civila si unde pe cea religioasa......
Am o intrebare pentru tine, daca faceti cununia civila in Belgia, mai poate femeia sa ia numele barbatului? Stiu ca aici fiecare isi pastreaza numele lui, iar copiii vor avea numele tatalui, ceea ce mie mi se pare cam ciudat..... Eu as vrea sa iau numele lui, si ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa facem cununia civila in Ro, sa-mi schimb actele cu noul nume, si apoi sa depunem actele pentru a fi recunoscuta casatoria in Be...
Despre rochia de mireasa si tot ce mai e de cumparat... o sa le iau pe toate din Ro, aici preturile la rochii sunt exagerat de mari......

CONT_INCHIS_70536
21.01.2011, 14:33:53
si eu sunt miresica din benelux... din olanda.. salut tuturor despre preluarea numelui este si intrebarea mea...am inteles ca se poate si invers... casatoria civila in olanda ca in cazul meu, apoi recunoasterea din ro si reluarea numelui sotului odata cu recunoastrea casatoriei ce stiti despre asta??
Capruiato, faceti cununia civila in Olanda? :) Si noi ne-am hotarat la fel, oricum locuim aici de ceva vreme si ne vine mai usor asa. In Romania facem doar cununia religioasa si petrecerea. Sper sa n-avem probleme la biserica pentru ca nu cred c-o sa avem recunoasterea casatoriei in timp inainte de cununie. :)
In Olanda sunt mai multe posibilitati: ori iti tii numele, ori il atasezi pe al sotului/sotiei la coada, ori il atasezi primul, ori il tii doar pe al lui/ei. Am primit saptamana trecuta formularele de la primarie si asa zice.
Nu stiu cum o sa fie cu recunoasterea in Romania, presupun ca "distractie" mare. :)

ramona123
11.08.2011, 10:41:21
Buna, am cautat si am vazut ca un asemeni subiect nu exista, asadar am hotarat sa deschid eu unul.

Eu stau in Olanda de aproape 2 ani si sunt casatorita cu un olandez roman de aproape 1 luna, 16.iulie.2011.

Acum vrem sa incepem proiectul bebe.

Va astept sa discutam cat mai multe, pe parcurs ne vom cunoaste!

binnchen6
21.10.2011, 11:09:40
Buna fetelor,

vad ca nu a mai fost multa activitate pe forumul asta in ultimul timp.

Eu locuiesc in Antwerp si mi-ar placea sa mai cunosc pe cineva in apropiere!

Imi dati ceva de stire?

Numai bine
Valentina

binnchen6
21.10.2011, 11:12:33
Buna Elenaraluca,

Buna draga Maju1810,

pana la urma cum ai procedat?
Si eu vreau sa iau numele de familie al logodnicului, baietelul nostru l-a primit in mod automat :D
Ai putea sa-mi spui de ce documente am nevoie pentru in tara?

Stasiu
11.03.2012, 20:00:53
Buna fetelor!

Eu sunt in Mons! Despre schimbarea de nume, se poate face in Romania, dar si in Belgia numai daca vrei, da e mai mult de umblat. Si noi ne vom casatori civil aici; am intrebat si la biserica in Bucuresti unde facem cununia religioasa si preotul mi-a zis ca nu e nici o problema, am nevoie doar de o copie xerox a actului de casatorie!
Eu mi-am luat rochia din Bruxelles de la Pronovias si verighetele din Antwerp!
Sunt destul de multe documente de care ai nevoie pentru casatorie, printre care si apostila pe certificatul de nastere (care se elibereaza in Romania in 2 ore)! Mai aveti nevoie si de niste documente de la ambasada (declaratie de celibat si certificatul de cutuma), care trebuie traduse!

Bafta!!