PDA

Versiunea completa : Bautura la nunta

Pagini : [1] 2

Taja
09.03.2007, 12:35:24
Fetelor, voi de unde luati bautura pt nunta, luati de la en gros-uri? care sint en gros-urile pe la care va ganditi sa mergeti? care au preturi mai mici? cat de curand vom merge si noi sa ne interesam si ma gandeam ca voi poate v-ati apucat de cautat. orice informatie e binevenita!
va multumesc!>:D<
Ioana

yma
09.03.2007, 13:32:58
noi am luat acum 2 saptamani din metro garonne la oferta.vinul il luam din marasti de la o "crama" ce aduce vinurile tohani.ne iese la 80.000 litrul.acum suntem in cautare de whisky,daca stiti pe undeva ceva oferte please anuntati-ma si pe mine.mai trebuie sa luam sampania dar asta e la fel cam peste tot.

orhidutza
15.03.2007, 10:13:04
Noi am vazut aseara la Cora niste preturi foarte bune zic eu la Wiskey Jack Daniel's... 85 ron pe sticla de 1 litru... cam acelasi pret pe care l-a dat sotiorul meu in duty free in Istanbul.... am si luat cateva sticle :) Aveau oferta si la Martini 32 ron/litru... dar la alea nu aveam termen de comparatie deci nu am luat. Daca ati mai vazut in alta parte preturi, pls impartasiti-le :)

Taja
15.03.2007, 11:10:41
Noi am luat 11 sticle de whisky Smith la 1 litru (care ii cam acelasi lucru ca si Jack, doar ca era cu 2 euro mai ieftin) cu 38 de ron din vama cand inca se mai putea (decembrie). acuma urmeaza sa mergem prin en gros-uri numai ca nu avem idee pe unde ca in afara de Aresh eu nu mai stiu nici unul.

yma
15.03.2007, 11:54:47
Noi am luat 11 sticle de whisky Smith la 1 litru (care ii cam acelasi lucru ca si Jack, doar ca era cu 2 euro mai ieftin) cu 38 de ron din vama cand inca se mai putea (decembrie). acuma urmeaza sa mergem prin en gros-uri numai ca nu avem idee pe unde ca in afara de Aresh eu nu mai stiu nici unul.

este pe str.paris unul mare.este aproape de cofetaria steaua rosie.

roxana
15.03.2007, 12:26:40
este pe str.paris unul mare.este aproape de cofetaria steaua rosie.
daca de 7 icre e vorba, Am impresia ca astia iti iau inapoi sticlele neconsumate, si am auzit ca au si preturi bune

Taja
15.03.2007, 13:23:42
suna interesant....am deja doua pe lista, Aresh si 7 icre<:-P eu asa stiu ca la en gros-uri se returneaza ce nu se consuma. banuiesc ca e valabil la toate:-?

yma
16.03.2007, 10:23:41
suna interesant....am deja doua pe lista, Aresh si 7 icre<:-P eu asa stiu ca la en gros-uri se returneaza ce nu se consuma. banuiesc ca e valabil la toate:-?

Areshul nu are numai haine?are si alimente?firma noastra e langa aresh si aici nu a numai haine,pantofi si minuni d'astea.(:|

Taja
16.03.2007, 10:29:31
Areshul nu are numai haine?are si alimente?firma noastra e langa aresh si aici nu a numai haine,pantofi si minuni d'astea.(:|

Areshul nu are si bauturi?:((de unde stiam eu ca are? oare nu au un depozit pe undeva? na stai ca ma apuc de cautat pe net.....:D va anunt daca gasesc ceva.

Taja
16.03.2007, 11:20:23
n-am gasit nimic pe net:-s

Taja
17.03.2007, 16:01:38
imi trimiti te rog pe privat numele firmei?
Multumesc!>:D<

loredanacoirte
17.03.2007, 21:26:00
fetelor, am vazut o discuti la miresicile din Bucuresti, daca sa fie sau nu bere in meniul de nunta....S-a gandit careva dintre voi sa nu fie bere la nunta?

Taja
18.03.2007, 10:38:44
noi sigur vom avea bere:)

orhidutza
19.03.2007, 09:33:08
fetelor, am vazut o discuti la miresicile din Bucuresti, daca sa fie sau nu bere in meniul de nunta....S-a gandit careva dintre voi sa nu fie bere la nunta?
cum sa nu dai bere? :):):)

orhidutza
19.03.2007, 09:33:46
PM pls! Multumesc :)

daniela_psy
31.03.2007, 13:47:09
Royal Smith e un wisky ok dar nu f de calitate.Daca ai platit pe el aproape pretul de Jack nu ai facut afacere buna.Nu stiu ce invitati vei avea dar cunoscatorii vor stii ca este un whisky mai ieftin si poate conteaza si asta.Cat ai platit pe litru?Sa fac o comparatie cu ce mai este pe piata.Nu f scumpe sunt acum Ballantine's,Teacher's,Jameson(un irish whisky f bun),Grant's-toate astea au un pret bun(acuma fara taxe vamale) si daca mai stiti pe cineva(firme de distributie care aprovizioneaza cluburi si rest)si mai bine ca iesiti super ok.Acuma am incurajat evaziunea fiscala(stiu eu ce zic).Sunt si altele mai de calitate dar eu v-am editat aici cu ce ati iesi mai bine...fara a cumpara o bautura spirtoasa cu AROMA de whisky.Sper ca nu te-am suparat ca mi-am zis parerea :gen_21: :gen_05:

daniela_psy
31.03.2007, 13:49:24
Gandeste-te doar ca nunta ta e in iunie si vremea va fi calduroasa.Cum o sa-ti lase lumea darul daca nu le pui o bere rece pe masa?Nici nu se discuta!parerea mea..

daniela_psy
31.03.2007, 13:53:28
Si eu stiu asta si ar fi bine sa fie asa!!!:-B

Taja
01.04.2007, 20:18:38
Royal Smith e un wisky ok dar nu f de calitate.Daca ai platit pe el aproape pretul de Jack nu ai facut afacere buna.Nu stiu ce invitati vei avea dar cunoscatorii vor stii ca este un whisky mai ieftin si poate conteaza si asta.Cat ai platit pe litru?Sa fac o comparatie cu ce mai este pe piata.Nu f scumpe sunt acum Ballantine's,Teacher's,Jameson(un irish whisky f bun),Grant's-toate astea au un pret bun(acuma fara taxe vamale) si daca mai stiti pe cineva(firme de distributie care aprovizioneaza cluburi si rest)si mai bine ca iesiti super ok.Acuma am incurajat evaziunea fiscala(stiu eu ce zic).Sunt si altele mai de calitate dar eu v-am editat aici cu ce ati iesi mai bine...fara a cumpara o bautura spirtoasa cu AROMA de whisky.Sper ca nu te-am suparat ca mi-am zis parerea :gen_21: :gen_05:
nu e smith nu mai tineam eu minte bine...e Jim Bean. n-am mai intrat sda corectez. a fost cu 2 euro mai ieftin decat Jack. scuze de incurcatura. eu zic ca e de calitate:)>:D<
nu m-ai suparat, chiar daca era Smith, sint si miresici care nu-si permit nu stiu ce si cred ca e ok si asta.....nu stiu cum e ca nu-s amatoare;))dar Jim Bean stiu din alte surse ca e bun si asemanator cu Jack. pupicei:)

loredanacoirte
01.04.2007, 22:47:32
Si eu voi avea bere, dar am intrebat pt. ca si pe mine m-a mirat discutia lor

daniela_psy
01.04.2007, 23:00:13
nu e smith nu mai tineam eu minte bine...e Jim Bean. n-am mai intrat sda corectez. a fost cu 2 euro mai ieftin decat Jack. scuze de incurcatura. eu zic ca e de calitate:)>:D<
nu m-ai suparat, chiar daca era Smith, sint si miresici care nu-si permit nu stiu ce si cred ca e ok si asta.....nu stiu cum e ca nu-s amatoare;))dar Jim Bean stiu din alte surse ca e bun si asemanator cu Jack. pupicei:)
Asta da!zic si eu...e bun intr-adevar si seamana cu jack-ul ca e mai aromat fiind burbon=P~ Da ai facut o alegere buna.Ai dreptate ca suntem si care nu ne permitem toate"avioanele"pe care le-am vrea...din pacate.Eram mai mult surprinsa de pretul pe care ziceai ca l-ai dat pe whisky-ul acela decat de alegerea pe care ai facut-o.Dar acum m-ai mai linistit ca deja imi lasa gura apa cand ma gandesc ce or mai bea ai tai pe la mese!!Daca vorbim de saracie am vrut sa zic ca decat sa dai niste bani pe ceva de slaba calitate(din lipsa de informatie) mai bine dai aceiasi bani pe o calitate mai buna(am pus si cateva ex de w. la preturi bune).Poate imi spui si la ce pret l-ai luat ca eu inca nu mi-am luat bautura!merci mult!Si eu te pup!

daniela_psy
01.04.2007, 23:02:36
Si eu voi avea bere, dar am intrebat pt. ca si pe mine m-a mirat discutia lor
Bine ca nu esti de acord ca daca ar fi fost iarna poate mai intra in discutie subiectul(desi nici asa...)dar fiind vara....Spor la pregatiri!

Taja
02.04.2007, 11:54:40
Asta da!zic si eu...e bun intr-adevar si seamana cu jack-ul ca e mai aromat fiind burbon=P~ Da ai facut o alegere buna.Ai dreptate ca suntem si care nu ne permitem toate"avioanele"pe care le-am vrea...din pacate.Eram mai mult surprinsa de pretul pe care ziceai ca l-ai dat pe whisky-ul acela decat de alegerea pe care ai facut-o.Dar acum m-ai mai linistit ca deja imi lasa gura apa cand ma gandesc ce or mai bea ai tai pe la mese!!Daca vorbim de saracie am vrut sa zic ca decat sa dai niste bani pe ceva de slaba calitate(din lipsa de informatie) mai bine dai aceiasi bani pe o calitate mai buna(am pus si cateva ex de w. la preturi bune).Poate imi spui si la ce pret l-ai luat ca eu inca nu mi-am luat bautura!merci mult!Si eu te pup!

Cu 38 de ron l-am luat din vama, in decembrie, acuma nu se mai poate:(am luat 11 sticle de 1 litru. Nu am luat nimic altceva dar se apropie cu pasi repezi nunta, asa ca trebuie sa ne miscam mai repede:-"

orhidutza
03.04.2007, 15:46:49
cam la ce gramaj calculati bautura de invitat?
si inca ceva,ce seviti ca ultim fel de mancare?eu ma gandeam la un platou de branzeturi cu fructe sau sarmalute....nu stiu inca si mai e atat de putin.oricum as evita cremvusti sau alt fel d carnati.:-&
Eu cred ca voi servi platou cu branzeturi... sarmalele is prea mult ... la ora aia nu stiu daca mai poate cineva manca... desi eu la o nunta la 11 seara m-am dat la sarmale.... ca iesea un abur atat de apetisant din ele :):):)

diannaa
03.04.2007, 21:25:17
Vin cam jumatate de l/ pers.Asa cica se calculeaza,eu asa voi face.Parerea mea e ca mai bine ramai cu bautura in plus decat lipsa bautura la nunta(doar ea da cheful!),whisky,bere,vin, sucuri,apa min si plata,si normal ceva intre garone,martini,gin etc.Apoi intrebati oamenii ei cam ce prefera,sau macar pe cei apropiati(eu de ex.am 2 prietene care beau Campari,deci voi lua si asta-ma rog,o sticla):*

daniela_psy
03.04.2007, 23:04:12
Wow ce mult whisky ai luat! Eu auzisem ceva calcul de genul 100ml tarie pe om... deci tu ai luat whisky pt 400 persoane :)
Eu zic ca nu e mult whisky pt ca barbatii beau bine la o nunta(cu siguranta mai mult de 2 pahare in 8-10 ore)plus ca poate mai ai un prieten f bun sau o ruda poate nas chiar,caruia vrei sa-i dai pe langa clasicul "pachetel" si ceva extra,asa...ca tineti voi mai mult la el...Si oricum nu e mai bine sa ai ceva in plus(care oricum ramane pt voi)decat sa ti se termine sticla de pe masa si sa nu ai cu ce sa o inlocuiesti?Ai dreptate ca asa se calculeaza dar e mai bine sa fii pregatita pt astfel de situatii...plus ca am lucrat o vreme buna ospatara si nu vreau sa-ti zic ce fete faceau oaspetii cand li se termina bautura favorita si le spuneam ca nu mai este si ca trebuie sa se orienteze pe altceva:O !Dar desigur este doar o parere si fiecare face cum crede ca e mai bine, ca deeee.......nu-i regula asta cu bautura...si cei care vin la nunta nu or venii sa se imbate ca porcii dar ai mei stiu sigur ca imi vor suge sticlele:-" !!!pupi...

daniela_psy
04.04.2007, 00:02:55
Cu 38 de ron l-am luat din vama, in decembrie, acuma nu se mai poate:(am luat 11 sticle de 1 litru. Nu am luat nimic altceva dar se apropie cu pasi repezi nunta, asa ca trebuie sa ne miscam mai repede:-"
F.bun pret!Eu voi lua totusi de la o firma distribuitoare de bauturi ca am un prieten care e agent acolo si ies si eu bine.Ce ramane duc inapoi si am rezolvat si problema asta!Adevarul e ca nu prea mai aveti f mult timp si ar trebui sa rezolvati cat mai multe acum ca la sfarsit oricum se aglomereaza...Bafta!<:-P

orhidutza
04.04.2007, 11:00:09
Eu zic ca nu e mult whisky pt ca barbatii beau bine la o nunta(cu siguranta mai mult de 2 pahare in 8-10 ore)plus ca poate mai ai un prieten f bun sau o ruda poate nas chiar,caruia vrei sa-i dai pe langa clasicul "pachetel" si ceva extra,asa...ca tineti voi mai mult la el...Si oricum nu e mai bine sa ai ceva in plus(care oricum ramane pt voi)decat sa ti se termine sticla de pe masa si sa nu ai cu ce sa o inlocuiesti?Ai dreptate ca asa se calculeaza dar e mai bine sa fii pregatita pt astfel de situatii...plus ca am lucrat o vreme buna ospatara si nu vreau sa-ti zic ce fete faceau oaspetii cand li se termina bautura favorita si le spuneam ca nu mai este si ca trebuie sa se orienteze pe altceva:O !Dar desigur este doar o parere si fiecare face cum crede ca e mai bine, ca deeee.......nu-i regula asta cu bautura...si cei care vin la nunta nu or venii sa se imbate ca porcii dar ai mei stiu sigur ca imi vor suge sticlele:-" !!!pupi...
Nu stiu cat de tare vor prefera oaspetii mei sa bea whisky vara, cand o sa aiba si tuica, bere si vin :) Dar e drept ca mai bine sa fii prevazator si sa ai mai mult decat sa se termine :)

diannaa
05.04.2007, 12:42:08
Am facut chef de ziua mea tot vara si 25 oameni au baut 7 sticle de whisky si nu au baut toti whisky ca si bere,vodca,vin.Si astia sunt oameni care imi vin la nunta,deci e cazul sa fiu dotata.LA NUNTA SE BEA!!! Sa nu ramaneti descoperite cu bautura!!!!

daniela_psy
06.04.2007, 21:56:37
Am facut chef de ziua mea tot vara si 25 oameni au baut 7 sticle de whisky si nu au baut toti whisky ca si bere,vodca,vin.Si astia sunt oameni care imi vin la nunta,deci e cazul sa fiu dotata.LA NUNTA SE BEA!!! Sa nu ramaneti descoperite cu bautura!!!!
In sfarsit cineva in care ma regasesc!!!Imi era groaza sa recunosc dar asa sunt si invitatii mei:gen_05:Ma vor onora cu prezenta la Beclean 100 de oameni de la cj,toti carciumari:ospatari sau fosti ospatari,manageri si patroni de restaurante/cluburi(cafenele),colegi de facultate care stiu cum si ce se bea s.a.m.d. Asa ca,o zic din nou,atentie la bautura ca se bea,dragelor,se bea...Dar,sigur,important e sa-ti cunosti bine invitatii si atunci cam stii cum sta treaba.Eu stiu ce ma asteapta ca si la cununia civila...doua luni am tot platit sticlele de fineturi prietenului de la care le-am luat si sotul meu zice ca o luam de la capat cu nunta:)) Dar nu imi pare rau ca lumea s-a simtit super la petrecere si asa imi doresc sa se simta si la nunta,nu doar la a mea ci la a tuturora dintre noi!Bafta la ce mai urmeaza si Paste Fericit alaturi de cei dragi:grouphug:

diannaa
12.04.2007, 00:31:04
In sfarsit cineva in care ma regasesc!!!Imi era groaza sa recunosc dar asa sunt si invitatii mei:gen_05:Ma vor onora cu prezenta la Beclean 100 de oameni de la cj,toti carciumari:ospatari sau fosti ospatari,manageri si patroni de restaurante/cluburi(cafenele),colegi de facultate care stiu cum si ce se bea s.a.m.d. Asa ca,o zic din nou,atentie la bautura ca se bea,dragelor,se bea...Dar,sigur,important e sa-ti cunosti bine invitatii si atunci cam stii cum sta treaba.Eu stiu ce ma asteapta ca si la cununia civila...doua luni am tot platit sticlele de fineturi prietenului de la care le-am luat si sotul meu zice ca o luam de la capat cu nunta:)) Dar nu imi pare rau ca lumea s-a simtit super la petrecere si asa imi doresc sa se simta si la nunta,nu doar la a mea ci la a tuturora dintre noi!Bafta la ce mai urmeaza si Paste Fericit alaturi de cei dragi:grouphug:

Adevar graim doar cu toatele,nu? Va pup

caty
20.10.2007, 12:00:18
Fetelor va rog sa ma ajutati!
Cam cata bautura ati calculat pt fiecare invitat?8-}
100ml de whisky de persoana ajung sau 1/2 litru de vin? Bineinteles cu un plus pt siguranta.
Orice sugestie e bine venita!^:)^

caty
20.10.2007, 23:34:44
Servus fetelor!
Intre Grant's si Ballantine's ce ma sfatuiti sa aleg? Ma gandesc ca lumea nu prea cunoaste Grant's-ul si sa nu creada ca e un whisky slab.
Merci

ciuci19
21.10.2007, 23:19:07
salut

am vb cu iubi meu in legatura cu bautura
el spune ca daca ar trebui sa aleaga,el ar alege grant"s-ul, spune ca acesta este mai bun,ii place mai mult.
in legatura cu gramajul,noi o sa cumparam 30 de sticle de j.daniels la 1 litru si o sa avem undeva in jur de 250 persoane la nunta ,asta inseamna 120 ml/pers,noi asa am calculat.si o sa cumparam si butelii de vin,cam 60-70 butelii

pa pa
spor la pregatiri

diannaa
21.10.2007, 23:47:25
la apoape 200 pers am avut cam 40 sticle de 0.7 de Grants plus una mare de 5 litri si ne-a ramas o singura sticla /:) ce ziceti? eu zic ca se bea...

caty
21.10.2007, 23:51:06
Mammmmaaaa ce de bautura!8-}
Merci mult fetelor pt informatii!
Pupici.

ciuci19
21.10.2007, 23:55:11
cu multa placere

ilenuk
14.04.2008, 15:08:06
Buna,
Eu sunt din Iasi, dar voi avea destui invitati si de la Cj si am inteles ca pentru femei se pune o bautura dulce, lichior sau ceva de genul asta. Va rog dati-mi si mie niste sugestii, ca vreau sa fie multumita toata lumea.
Mersi.

ilenuk
14.04.2008, 15:12:18
Inca o intrebare: tot de la voi am auzit de modelul cu sticlute cu tuica pentru invitati cand pleaca si vroiam sa va intreb daca stiti ceva firma care sa faca la comanda sticle de plastic, sau de sticla, desi ma gandesc ca pana la Iasi sa nu-mi ajunga cioburi. Multumesc

daniela_psy
14.04.2008, 15:55:45
Buna,
Eu sunt din Iasi, dar voi avea destui invitati si de la Cj si am inteles ca pentru femei se pune o bautura dulce, lichior sau ceva de genul asta. Va rog dati-mi si mie niste sugestii, ca vreau sa fie multumita toata lumea.
Mersi.
In f de bugetul tau,poti alege intre:lichioruri(creme de whinsky-Bailey's,Carolan's,Fenney's,lichior de cafea-Sheridans's,Kahlua,lichioruri din plante,f bune digestive-Campari,Jagermeister doar ca nu sunt dulci,ci fac parte din categoria "amaro" insa sunt f apreciate),vermut rosso,bianco sau dry(Martini,Cinzano,Garone)Ar mai fii...

Froggy
14.04.2008, 20:21:48
Inca o intrebare: tot de la voi am auzit de modelul cu sticlute cu tuica pentru invitati cand pleaca si vroiam sa va intreb daca stiti ceva firma care sa faca la comanda sticle de plastic, sau de sticla, desi ma gandesc ca pana la Iasi sa nu-mi ajunga cioburi. Multumesc

e mult mai simplu sa cumperi sticlele de la un hiper-market sau un magazin de chimicale si sa iti faci etichete personalizate, pe autocolant, la o tipografie, pe care sa le lipesti ulterior pe sticle. Tuica, daca vrei musai sa fie de Ardeal, iti pot da acteva sugestii de locatii de unde se cumpara si iti da bidon de 5 l, de plastic, deci nici o sansa sa il spargi :)

ilenuk
14.04.2008, 20:57:51
Multumesc mult pentru sugestii, sunteti niste scumpe. va pup

Floare_de_colt
13.08.2008, 16:13:42
Fetelor,

Nu stiti un en-gross care sa dea bautura pe un avans si plata integrala dupa nunta?

tati_sew
14.08.2008, 00:36:07
Fetelor,

Nu stiti un en-gross care sa dea bautura pe un avans si plata integrala dupa nunta?
eu stiu de valina.si le si duc la restaurant si iau si ce iti ramane

alexandra2009
14.08.2008, 10:56:54
Fetelor,

De obicei cam toate dau bautaura cu un avans si restul se plateste dupa nunta cand ce nu vrei sa pastrezi si este sigilat se ia inapoi... Nush ce sa zic de valina, nu am mai fost de mult pe acolo... inainte aveau preturi tare bune... acum am inteles ca s-a mai schimbat treaba... mamica mea se ocupa de trei magazine...le aprovizioneaza cu marfa si bautura care nu sunt in Cluj si de obicei ia din Top Marchet.. da ma interesez si va spun mai multe....
Sfat: intrebati la mai multe chiar daca pretul difera cu foarte putin daca luati mai multe sticle si de mai multe feluri se simte diefrenta...
PUPICI
Alexandra R.

ancaaa
14.08.2008, 12:17:15
Fetelor,

Eu stiu de Fana.

Floare_de_colt
14.08.2008, 12:34:35
Super fetelor! Mersi mult, o sa incerc sa gasesc adresele si sa trec pe acolo, eu am discutat doar la Elboris, nu stiu daca asta e scump sau ieftin...

frumusica_andrea
15.08.2008, 09:55:21
eu am auzit de un engros in dambu rotund

frumusica_andrea
15.08.2008, 09:55:58
Tati iei beutura de la salka sau de la engros?

daniela_psy
15.08.2008, 15:44:56
eu am auzit de un engros in dambu rotund
Nu stiu daca e vb de asta dar recomand si PVImpex pt preturile pe care le practica.Noi de acolo am luat bautura pt nunta.Plata dupa eveniment cu posibilitate retur sticle sigilate.PM pt nr de tel.

Floare_de_colt
16.08.2008, 09:12:19
Nu stiu daca e vb de asta dar recomand si PVImpex pt preturile pe care le practica.Noi de acolo am luat bautura pt nunta.Plata dupa eveniment cu posibilitate retur sticle sigilate.PM pt nr de tel.

Imi trimiti te rog nr pe PM? Mersi!

frumusica_andrea
16.08.2008, 09:39:53

NU stiu cum se numeste engro-ul dar stiu ca e in damdu rotund,
E posibil sa fie cel de care zici tu.

Floare_de_colt
25.08.2008, 10:10:39
Mai am nevoie de o informatie... de unde iau sticle de plastic de 1/2 L pt tuica de cat acasa?

Mersi mult!!!! Spor!!!!!!

roxyroxana
26.08.2008, 12:50:55
in ce puneti tuica pe masa? sau in fine din ce o sa serveasca chelnerii?

alexandra2009
26.08.2008, 13:35:30

De obicei cei de la restaurante au canti din stica.. in acelea se pune.. intra aproximativ jumate de litru... Daca nu au cei de la restaurant aceste canti... se poate lasa si in sticle...
PUPICI
Alexandra R.

Cammie
26.08.2008, 13:36:22

Noua ne-au dat cei de la restaurant carafe si pentru tuica si pentru vin.

roxyroxana
03.09.2008, 11:39:08
eu ma gandeam ca mi-ar placea ceva sticle persoanlizate ... dar nu stiu unde as putea gasi

cami777
03.09.2008, 12:02:15
in sticle de 1/2l, nu in carafe, peturi etc. dupa parerea mea, bauturile tari se servesc din sticla. noi am avut la fiecare masa, cate un minibar si cate un ospatar, iar ospatarul a servit invitatii cu bauturile

Floare_de_colt
09.09.2008, 11:48:51
Fetelor,

Care sunteti cunoscatoare... ce-mi puteti spune de whisky PJ Clarke's ?

Mersi!!

Floare_de_colt
12.09.2008, 22:46:28
Fetelor,

Care sunteti cunoscatoare... ce-mi puteti spune de whisky PJ Clarke's ?

Mersi!!

Nu stie nimeni? :O

stafida
16.09.2008, 03:12:10
nam mai auzit... :-?

Piersicuta24
18.09.2008, 08:19:06
Nu stiu daca e vb de asta dar recomand si PVImpex pt preturile pe care le practica.Noi de acolo am luat bautura pt nunta.Plata dupa eveniment cu posibilitate retur sticle sigilate.PM pt nr de tel.Ai putea te rog sa imi dai si mie nr. de telefon prin mesaj privat? Please........

dydo
19.11.2008, 16:14:36

Imi poti trimite si mie te rog un PM cu numarul lor de telefon.

Mersi mult :*

Floare_de_colt
19.11.2008, 18:02:34
E ok si Elboris-ul zic eu...

tati_sew
20.11.2008, 08:12:58
Noi am fost la Top Market.Si ei primesc sticlele sigilate inapoi si plata se face dupa nunta

alexandra2009
20.11.2008, 11:18:10
Noi am fost la Top Market.Si ei primesc sticlele sigilate inapoi si plata se face dupa nunta
Depozitul Top Market se va inchide.... ramane doar cafeaua... trebuie cautat altul.. pacat ca avea preturi super bune...
Eu am o alta intrebare.. Oare cate sticle de wiskey ar trebui sa iau.. avand in vedere ca numarul de invitatii va fi maxim 400.. cel mai probabil 370.. dar nu stim sigur... daca calculez oare 100 ml/persoana ajunge?
Pupicei
Ale...

tati_sew
20.11.2008, 11:51:12
Depozitul Top Market se va inchide.... ramane doar cafeaua... trebuie cautat altul.. pacat ca avea preturi super bune...
Eu am o alta intrebare.. Oare cate sticle de wiskey ar trebui sa iau.. avand in vedere ca numarul de invitatii va fi maxim 400.. cel mai probabil 370.. dar nu stim sigur... daca calculez oare 100 ml/persoana ajunge?
Pupicei
Ale...
eu zic ca e de ajuns.noi am avut numai 40 de 700 sau 750 ml la 200 de persoane.si ne-au mai ramas o sticla.si nu am avut nici un altfel de tarie doar niste angeli

dydo
20.11.2008, 12:22:26
eu zic ca e de ajuns.noi am avut numai 40 de 700 sau 750 ml la 200 de persoane.si ne-au mai ramas o sticla.si nu am avut nici un altfel de tarie doar niste angeli

Noi am calculat cam 100 ml pentru fiecare persoana.... ne gandeam sa luam cam 30 de sticle de 0.7l ... sper sa ajunga.

Cred ca este asa de "nesigura" chestiunea cu bautura la nunta ... ca poate invitatii vor in ziua aia mai mult vin ... sau mai multa bere ... God knows :)

Probabil o sa cumparam cu 10 sticle in plus fata de cat calculam noi si daca ne ramane ... asta e :)

tati_sew
20.11.2008, 12:39:29
Noi am calculat cam 100 ml pentru fiecare persoana.... ne gandeam sa luam cam 30 de sticle de 0.7l ... sper sa ajunga.

Cred ca este asa de "nesigura" chestiunea cu bautura la nunta ... ca poate invitatii vor in ziua aia mai mult vin ... sau mai multa bere ... God knows :)

Probabil o sa cumparam cu 10 sticle in plus fata de cat calculam noi si daca ne ramane ... asta e :)
pai le luati de la en gros si le duceti inapoi.noi am avut si 500 sticle ursus si am ramas cu 200. si vreo 100 de butelii de vin

roxana
20.11.2008, 13:58:45
Pupicei
Ale...
depinde cum vrei sa procedezi cu servirea bauturii.
Daca se pune pe masa, trebuie cate o sticla/masa de aprox.10-12 persoane, plus cateva rezerve, ca poate pe unele mese se termina.
Daca se pune bautura pe msaute separate si se servesc in pahare de chelneri calculezi 100 ml de pers. Mai dai si altceva pe langa wiskey?

alexandra2009
20.11.2008, 14:04:04
depinde cum vrei sa procedezi cu servirea bauturii.
Daca se pune pe masa, trebuie cate o sticla/masa de aprox.10-12 persoane, plus cateva rezerve, ca poate pe unele mese se termina.
Daca se pune bautura pe msaute separate si se servesc in pahare de chelneri calculezi 100 ml de pers. Mai dai si altceva pe langa wiskey?
Mersi de informatie... Deci o sa fie ok daca calculez 100 ml/persoana?
Bautura o sa mai fie.. adicapentru barbati ma gandeam la wiskey si tuica de prune ca si tarii, iar pentru femei Garone sau Angelly. O sa mai fie vin de casa si bere Beck-s sau Tuborg, suc si apa minerala. Ar trebui sa iau oare si vin cumparat? avand in vedere ca pun la masa vin de casa foarte bun?
Cel mai probabil bauturile vor fi pe masa..ca mi se pare mie ca ospatarii nu prea ajung la masa cand vrea omul si fiecare se serveste... sau poate va fi pe masutza.. inca nu stiu sigur asta...
Pupicei
Ale...

Floare_de_colt
20.11.2008, 14:16:44
Mersi de informatie... Deci o sa fie ok daca calculez 100 ml/persoana?
Bautura o sa mai fie.. adicapentru barbati ma gandeam la wiskey si tuica de prune ca si tarii, iar pentru femei Garone sau Angelly. O sa mai fie vin de casa si bere Beck-s sau Tuborg, suc si apa minerala. Ar trebui sa iau oare si vin cumparat? avand in vedere ca pun la masa vin de casa foarte bun?
Cel mai probabil bauturile vor fi pe masa..ca mi se pare mie ca ospatarii nu prea ajung la masa cand vrea omul si fiecare se serveste... sau poate va fi pe masutza.. inca nu stiu sigur asta...
Pupicei
Ale...

Eu zic ca ajunge vinul de acsa.. dar sa fii atenta, ca se bea. Nu cred ca 100 ml bautura pe persoana ajunge, cel putin la mine s-a baut foarte multa tarie si vin. Mi-au trecut la 280 persoane 80 litri de vin. Cel de casa e mult mai apreciat daca e bun. Eu am avut si vin alb si vin rosu, ambele de casa, cel alb l-am cumparat din Salaj. Vinul rosu, 50 litri... mi-a trecut tot... s-a terminat spre finalul nuntii, spre dezamagirea mea, ca mai aveam acasa dar nu am dus.. asta e .. Deci se bea. Mi-au trecut la masa cam 20 litri de tuica, 30 sticle de whisky de 700 ml, 15 sticle Alexandrion 750 ml, 10 sticle de Angelli si 5 litri afinata. Eu zic ca se bea, fetelor... berea nu a trecut toata in schimb, nici nu mai stiu cat a trecut.

Eu am ramas masca dupa nunta cand am vazut ca nu a ramas mai nimic :O

alexandra2009
21.11.2008, 11:07:09
Eu zic ca ajunge vinul de acsa.. dar sa fii atenta, ca se bea. Nu cred ca 100 ml bautura pe persoana ajunge, cel putin la mine s-a baut foarte multa tarie si vin. Mi-au trecut la 280 persoane 80 litri de vin. Cel de casa e mult mai apreciat daca e bun. Eu am avut si vin alb si vin rosu, ambele de casa, cel alb l-am cumparat din Salaj. Vinul rosu, 50 litri... mi-a trecut tot... s-a terminat spre finalul nuntii, spre dezamagirea mea, ca mai aveam acasa dar nu am dus.. asta e .. Deci se bea. Mi-au trecut la masa cam 20 litri de tuica, 30 sticle de whisky de 700 ml, 15 sticle Alexandrion 750 ml, 10 sticle de Angelli si 5 litri afinata. Eu zic ca se bea, fetelor... berea nu a trecut toata in schimb, nici nu mai stiu cat a trecut.

Eu am ramas masca dupa nunta cand am vazut ca nu a ramas mai nimic :O
Foarte multa bautura s-a consumat....
Oare mai trebuie sa mai dau ceva bautura... eu vreau sa pun pe masa asa.. wiskey, tuica de prune, garone, vin si bere... ar trebui sa mai fie si alceva alcool... iubi spune sa dam alexandrion, in loc de wiskey.. voi ce spuneti? binenteles va ma fi suc si apa min...
oare ar trebui sa fie mai variata bautura sau este ok asa?
Mersi

Floare_de_colt
21.11.2008, 15:49:39
Foarte multa bautura s-a consumat....
Oare mai trebuie sa mai dau ceva bautura... eu vreau sa pun pe masa asa.. wiskey, tuica de prune, garone, vin si bere... ar trebui sa mai fie si alceva alcool... iubi spune sa dam alexandrion, in loc de wiskey.. voi ce spuneti? binenteles va ma fi suc si apa min...
oare ar trebui sa fie mai variata bautura sau este ok asa?
Mersi

Eu zic ca ar fi bine sa fie mai multe, acuma normal ca tu alegi. Eu am avut pt barbati tuica de prune, whisky si Alexandrion (tuica si whisky-ul au fost pe fiecare masa) iar pt femei am avut Angelli si afinata. Pe langa, normal.. vin rosu si alb pe fiecare masa, bere, apa, suc carbogazos si necarbogazos. Lumea trebuie sa iasa multumita de la nunta, zic eu.. iar bautura e foarte importanta... sincer eu nu ma gandeam ca se bea asa de mult, noi am luat mai mult decat ni s-a recomandat si nu ne-a prea ramas, dupa cum ti-am zis...

dydo
21.11.2008, 23:39:13
Fetelor, eu si logodnicul meu tot calculam si recalculam ca sa ne facem o idee despre cata bautura se consuma la o nunta :) . Eu la capitolul bautura n-am experienta deloc, pt ca singura bautura pe care o beau la ocazii este vinul.

V-as ruga pe cele care aveti experienta unei nunti dar si pe viitoarele mirese sa impartasiti din experienta sau idei , despre cata bautura este necesara la nunta, evident raportat la numarul de persoane.

Stiu ca tot ceea ce se bea depinde de numarul invitatilor, de preferintele lor, de anotimp si de altele :). Voi cum v-ati orientat sau cum va orientati cand calculati cantitatea necesara ?

lauramaria5
22.11.2008, 00:47:52
Cu aceeasi problema ne confruntam si noi ...acum ne interesam de preturi dar nu prea stim cantitatea ce trebuie cumparata , ma gandeam sa ne ducem la restaurant sa intrebam,sigur cei de acolo stiu

frumusica_andrea
22.11.2008, 10:03:02
Fetelor nici noi cele care am avut nunta nu putem sa va sfatuim in acesta privinta.#-o #-o #-o #-o #-o ;))
Cel mai bine intrebati la restaurant cei de acolo va vor spune aproximativ cam cata bautura va mai trebuie dar daca luati de la engros mai bine luati mai multa pt ca ce nu se consuma puteti duce inapoi iar in cazul in care nu va ajunge restaurantul sigur are beutura in plus.;-) ;-) ;-) ;-) ;))

Cammie
22.11.2008, 12:26:27
Va spun cum ne-a sfatuit pe noi seful de sala (sper sa-mi amintesc bine, ca nu mai am hartiuta):
- 100 ml tarie - un raport de 2/1 cognac sau whiskey/angelli, garonne (de ex: la 180 persoane se calculeaza 18 l impartiti astfel: 12 l cognac, 6 l angelli)
- 2 beri/pers
- 1 l de vin la 4 pers parca
- in jur de 1 l de apa/suc la o pers
Noi am avut Zaraza, Angelli, vin varsat, tuica, suc, apa minerala. La 147 de persoane au trecut in jur de 6 l de tuica.
Aveti grija, tuica si vinul de casa trebuie duse la analiza.

alexandra2009
22.11.2008, 12:48:41
Va spun cum ne-a sfatuit pe noi seful de sala (sper sa-mi amintesc bine, ca nu mai am hartiuta):
- 100 ml tarie - un raport de 2/1 cognac sau whiskey/angelli, garonne (de ex: la 180 persoane se calculeaza 18 l impartiti astfel: 12 l cognac, 6 l angelli)
- 2 beri/pers
Noi am avut Zaraza, Angelli, vin varsat, tuica, suc, apa minerala. La 147 de persoane au trecut in jur de 6 l de tuica.
Stiam ca trebuie duse la analiza.. dar nu stiu unde...
Deci cine ne poate ajuta ..unde se fac aceste analize ale bauturii?
Mersi
Pupicei
Ale...

Floare_de_colt
24.11.2008, 09:47:13
- 2 beri/pers

Mie mi se pare putin, v-a ajuns bautura?

ancaaa
24.11.2008, 11:05:16
- 2 beri/pers

Eu nu am dus nimic la analize ( am avut de acasa tuica, cogniac si vin)...eu zic sa intrebati la restaurant daca cer ei acest lucru..ca sa nu umblati degeaba .

mee
24.11.2008, 11:40:08
La noi la nunta s-au consumat cam asa (275 de persoane) :
- 30 l whiskey
- 15 l vodca
- 14 l cognac
- 9 l martini
- 5 l campari
- 24 de sticle de vin rosu
- 80 de sticle de vin alb
- 20 de sticle de sampanie
- 340 de sticle bere (cu alcool si fara)
- 108 sticle sucuri acidulate la 2l
- 106 sticle apa minerala la 1.5l
- 54 sticle apa plata la 2l
- 162 cutii de suc natural la 2l
- au fost si 20 de l de tuica dar nu stiu cat s-a consumat
Asta este bautura pe care am platit-o si noi am dus acasa 2 sticle de whiskey, 2 de martini si una de campari neincepute. Au mai primit bautura cei de la resturant, invitatii mei din Bistrita cand au plecat acasa cu autocarul.
Habar n-am cate sticle incepute au ramas pentru ca au ramas in grija socrilor si le-au impartit ei rudelor si vecinilor.
Noi am intrebat la restaurant daca avem nevoie de analize pt tuica si ne-au spus ca nu.

Floare_de_colt
24.11.2008, 14:04:01
- 30 l whiskey
- 15 l vodca
- 14 l cognac
- 9 l martini
- 5 l campari
Asta este bautura pe care am platit-o si noi am dus acasa 2 sticle de whiskey, 2 de martini si una de campari neincepute. Au mai primit bautura cei de la resturant, invitatii mei din Bistrita cand au plecat acasa cu autocarul.
Habar n-am cate sticle incepute au ramas pentru ca au ramas in grija socrilor si le-au impartit ei rudelor si vecinilor.
Noi am intrebat la restaurant daca avem nevoie de analize pt tuica si ne-au spus ca nu.

Da, cam de aceleasi cantitati vorbeam si eu. Referitor la analize, nu am dus nici eu tuica sau vinul. Am intrebat la restaurant si ei au zis ca nu ne obliga, insa in caz de control nu suporta amenda restaurantul... dar se pare ca nu a fost nimeni in control la nunti pt asa ceva. Stiu insa ca exista restaurante care te obliga sa faci analiza la bauturile de casa.

dydo
25.11.2008, 22:19:42
- 30 l whiskey
- 15 l vodca
- 14 l cognac
- 9 l martini
- 5 l campari

Oau, s-a consumat ceva bautura :) . Noi la 200 de persoane probabil vom consuma mai putin, dar nu cu mult :).

La vinuri ati avut si dulce / sec / demi-dulce / sec?
Logodnicul meu a venit cu ideea asta, sa luam si vin alb si vin rosu de cate doua feluri fiecare ... voi cum ati procedat?

mee
26.11.2008, 10:11:04
Oau, s-a consumat ceva bautura :) . Noi la 200 de persoane probabil vom consuma mai putin, dar nu cu mult :).

La vinuri ati avut si dulce / sec / demi-dulce / sec?
Logodnicul meu a venit cu ideea asta, sa luam si vin alb si vin rosu de cate doua feluri fiecare ... voi cum ati procedat?
La noi si vinul alb si cel rosu au fost demiseci .

Floare_de_colt
26.11.2008, 13:08:22
La noi si vinul alb si cel rosu au fost demiseci .

Si eu la nunta am avut un singur fel de vin alb si unul de vin rosu..cred ca e suficient.

dydo
26.11.2008, 22:23:46
Noi trebuie sa ducem ceva "certificat" pentru tuica ( cred ca sunt analizele despre care vorbeati voi ). V-as fi recunoscatoare daca imi puteti spune unde se fac analize din astea in cluj ...

Mersi mult >:D<

frumusica_andrea
26.11.2008, 22:34:46
Noi trebuie sa ducem ceva "certificat" pentru tuica ( cred ca sunt analizele despre care vorbeati voi ). V-as fi recunoscatoare daca imi puteti spune unde se fac analize din astea in cluj ...

Mersi mult >:D<
Analizele pt bauturi se fac pe str Balcescu la Institutul nu mai stiu cum ceva sanitar alimentar.
Noi am dus 1/2l tuica si 1l vin de casa si am platit 40 de lei parca nu mai stiu sigur ne-am dus luni in saptamana nunti si am primit rezultatele vineri.
Spor la pregatiri!!!!!!!!!!!!

dydo
26.11.2008, 22:51:01
Analizele pt bauturi se fac pe str Balcescu la Institutul nu mai stiu cum ceva sanitar alimentar.
Noi am dus 1/2l tuica si 1l vin de casa si am platit 40 de lei parca nu mai stiu sigur ne-am dus luni in saptamana nunti si am primit rezultatele vineri.
Spor la pregatiri!!!!!!!!!!!!

Super, multumesc pt detalii :* .

Cu cat timp inainte trebuie duse la analize? Le putem duce cand le cumparam sau ar fi mai indicat sa le ducem la o data cat mai apropiata de nunta?

aria_cluj
04.03.2009, 14:47:26
fetelor pentru invitati la plecare ce ati dat?
nu stiti unde as putea gasi sticle de 250 ml sau 330 ml de vin sau sampanie ieftine?

daca aveti idee,sau stiti vreun depozit...va rog sa ma ajutati!
am primit o oferta de preturi de la fana ...si nu-s deloc incantata!!!

multumesc anticipat>:D<

dydo
05.03.2009, 10:26:33
nu stiti unde as putea gasi sticle de 250 ml sau 330 ml de vin sau sampanie ieftine?

Incearca si la en-gross-ul de pe str Paris nr 34 si la prodvinalco.

aria_cluj
05.03.2009, 19:40:07
Incearca si la en-gross-ul de pe str Paris nr 34 si la prodvinalco.

la provinalco nu sunt,iar en gros-ul ala de pe paris cum se numeste?

merci multo:-)

litlangel
05.03.2009, 21:12:22
buna, fetelor, ce ma bucur ca exista site-ul asta... e o adevarata enciclopedie :)) chiar ma intrebam cam cata bautura ne trebuie la nunta, iar raspunsurile voastre mi-au fost de un real ajutor , multumesc :D:D:D

daniela_psy
05.03.2009, 22:46:29

La ce pret ti le dau?Mai bun decat ce ti-am scris pe mess?Eu zic ca 3,5 lei pe o sticluta de vin(250 ml) nu e mult.Nu stiu unde ai putea gasi mai ieftin...:|

tati_sew
06.03.2009, 07:22:45
La ce pret ti le dau?Mai bun decat ce ti-am scris pe mess?Eu zic ca 3,5 lei pe o sticluta de vin(250 ml) nu e mult.Nu stiu unde ai putea gasi mai ieftin...:|
eu in cora am vazut sticle din alea.aveau cam acelasi pret.

dydo
07.03.2009, 12:22:42
la provinalco nu sunt,iar en gros-ul ala de pe paris cum se numeste?

merci multo:-)

Nu stiu cum se numeste :"> . Iti trimit pm cu adresa exacta :) maybe it helps.

Cammie
07.03.2009, 14:06:42

De ce nu urmaresti ofertele din hipermarketuri? Noi am luat din Carrefour sau din Metro vin la 750 ml, era ceva oferta 3+1 gratis si a iesit undeva la 4 lei sticla. Am luat initial o cutie, ne-am dus acasa, am desfacut o sticla si ne-a placut vinul. Ne-am dus inapoi si am luat toate cutiile de la promotie :D.

crissta
08.03.2009, 17:35:42
buna fetelor,
la fel ca si voi sunt in febra cumparaturilor
in ceea ce priveste bauturile am vorbit cu seful restaurantului si pentru o nunta de 250 persoane sunt suficiente:
60 l coniac
30 l tuica
30 l lichior
60 vin alb
50 vin rosu
35 bax suc
20 lazi bere
20 bax apa minerala
spor la cumparaturi!

ALI
09.03.2009, 17:46:00
buna fetelor,
la fel ca si voi sunt in febra cumparaturilor
in ceea ce priveste bauturile am vorbit cu seful restaurantului si pentru o nunta de 250 persoane sunt suficiente:
60 l coniac
30 l tuica
30 l lichior
60 vin alb
50 vin rosu
35 bax suc
20 lazi bere
20 bax apa minerala
spor la cumparaturi!

multumim de listuta
>:D<

crissta
09.03.2009, 20:44:56
:* sa va fie de folos!

Cicii
12.07.2009, 22:25:29
Cele care ati dat sampanie sau vin spumant la nunta,ce recomandati si cam cate sticle se consuma? (eu am in jur de 100-110 persoane si vreau sa dau la inceputul nuntii).
Prefer sa fie un pic mai scumpa si de calitate,asa ca daca stiti un depozit in Cluj sau un loc unde pot sa gasesc mai multe variante,nu numai produse romanesti ,va rog sa-mi ziceti.

alexalia
13.07.2009, 09:06:05
Cele care ati dat sampanie sau vin spumant la nunta,ce recomandati si cam cate sticle se consuma? (eu am in jur de 100-110 persoane si vreau sa dau la inceputul nuntii).
Prefer sa fie un pic mai scumpa si de calitate,asa ca daca stiti un depozit in Cluj sau un loc unde pot sa gasesc mai multe variante,nu numai produse romanesti ,va rog sa-mi ziceti.

Salut!

Eu nu voi da sampania la intrarea in sala ci odata cu tortul insa am intrebat deja de cata sampanie e nevoie si mi s-a spus ca calc in jur de 100ml de persoana! Asta inseamna o sticla de 750 ml la 7-8 persoane!

Pot sa-ti recomand doua tipuri de sampanii foarte bune. Zarea, care e si destul de ieftinuta, insa e net superioara Angelli si sampania de Jidvei, un pic mai scumpa, dar se merita!

Ce sa spun unde gasesti. Zarea cam pe la toate supermarketurile, iar Jidvei incearca pe la en-gros-uri.

Dar inainte sa cauti tu, vb cu cei de la sala unde-ti faci nunta! Poate pot ei sa-ti aduca la pret de en-gros + ceva procent cu cheltuielile lor.

Cei de unde imi fac eu nunta asa procedeaza si preturile pe care mi le-au dat la diferite produse sunt poate chiar mai mici decat daca as fi cumparat eu cine stie de pe unde. Asta pentru ca ei iau produsul direct de la distribuitor!

1. In legatura cu vinul la nunta - noua ni s-a spus sa calc juma de litru de persoana! Din care 1/3 vin rosu si 2/3 vin alb! Si in nici un caz sa nu luam doua tipuri de vin rosu sau 2 tipuri de vin alb.

Asta din cauza chelnerilor ca s-ar putea sa uite ca la masa 2 s-a cerut un alb sec si la masa 3 un alb demisec si se produc numai incurcaturi fara rost!

2. Bautura la intrarea in sala. Noi vroiam sa punem campari in loc de sampanie, pe care o vom da cu tortul, dar ni s-a spus ca aruncam la gunoi bunatate de bautura pentru ca multi nu beau campari! Plus ca e destul de incomod sa iti iei paharul cu bautura la intrarea in sala cand intr-o mana ai poseta, poate un buchet de flori, in cealalta te trezesti cu un pahar de ceva si daca in drumul pana la masa te intalnesti cu un cunoscut nici nu poti sa dai mana cu el ca ti-s amandoua ocupate! Voi ce parere aveti? Sa renuntam la masa de bauturi sau nu?

Si daca nu renuntam ce sa punem? Campari pentru toata lumea? Sau jumate campari, jumate wiski plus un chelner care sa mai stea sa umple pahare daca cumva se termina wiski si mai sunt care ar dori?

3. Punem bauturile pe masuta de bauturi sau direct pe mesele cu invitati? Eu voi avea mese de 7-8 persoane si 11 feluri de bauturi alcoolice cu tot cu vin si bere plus apa minerala si suc! Ma gandesc ca de pun atata pe mese n-o sa mai fie loc de nimik!! Dar daca chelnerii nu-s suficient de prompti in servirea invitatilor? Asa iara nu e bine ca stau oamenii pe uscat!

uf, cam atata pentru moment! Daca mai imi aduc aminte de ceva va mai stresez! Pupici la miresici ca ma duc si eu sa-mi fac treburile>:D<

Cicii
15.07.2009, 05:51:17
Alexalia...
Poti sa ne zici si noua ce bauturi pui pe masa? Parca ziceai ca sunt 11.
Eu nu mai locuiesc in Romania de cativa ani si n-am idee ce se da acum.Nu de alta dar nu vreau sa ma fac de minune si mi-ar fi de ajutor cateva sugestii.
Eu m-am gandit la sampanie la inceput ,vin alb-rosu, bere (2-3 feluri),whiskey,lichior ( nu stiu de care).
Pt tort eu m-am gandit ca merge foarte bine un lichior mai deosebit pentru deserturi (menegerii de la restaurante cred ca stiu mai bine ce exista pe piata si va pot da sugestii) sau sampanie rose (mai dulceaga).Alte optiuni nu mai stiu.
Ati avut careva la nunta OPEN BAR?
Daca da....puteti sa dati detalii?
Va pup

fata_cutare
20.09.2009, 19:59:05
Va rog sa imi recomandati cateva en gros-uri de incredere in Cluj, cautam niste furnizori cu preturi acceptabile si care sa ne ia marfa ramasa inapoi.

tati_sew
21.09.2009, 17:18:41
Va rog sa imi recomandati cateva en gros-uri de incredere in Cluj, cautam niste furnizori cu preturi acceptabile si care sa ne ia marfa ramasa inapoi.
Noi am fost la TopMarket.A fost singur en gros la acea vreme care a fost de acord sa dam un avans (100 ron) si restul sa platim dupa nunta.bininteles ca am putut returna tot ce nu a fost desigilat.Si la Valina era intr-o vreme aceasta practica dar cand am avut noi nunta ne-au zis ca trebuie platita toata marfa o data (de unde sa mai am vreo 5000-6000 de ron cu o saptamana inainte de nunta) iar dupa nunta iti dau ei bani inapoi daca returnezi din marfa.A luat ceva tzepe si nu au mai vrut sa riste!

pusicu
21.09.2009, 19:55:13
Noi am luat o parte din bautura de la Auchan, e adevarat ca trebuie sa dai toti banii cand iei marfa, dar e mai ieftin si ce iti ramane poti sa duci inapoi daca mai ai factura;)) . Pentru bere eu va recomand daca luati Ursus sa mergeti la Elboris.

your_dora
26.09.2009, 15:46:57
Buna fetelor! Nu stiti cumva un barman ok care sa vina la nunta sa faca cocktailuri? M-ar interesa si tariful acestuia! Astept PM! Va multumesc!

wanna
27.09.2009, 12:40:55
Noi am luat o parte din bautura de la Auchan, e adevarat ca trebuie sa dai toti banii cand iei marfa, dar e mai ieftin si ce iti ramane poti sa duci inapoi daca mai ai factura;)) . Pentru bere eu va recomand daca luati Ursus sa mergeti la Elboris.
Elborisul e mai scump si la bere decat oricare alt supermarket...

pusicu
27.09.2009, 18:44:39
Elborisul e mai scump si la bere decat oricare alt supermarket...
Pai nu e normal sa fie mai scump ca doar e distribuitorul celor de la Ursus; noi initial am vrut sa luam direct de la Ursus, numai ca cei de la Ursus ne-au trimis la Elboris...Oricum nu am luat cantitati mari pentru ca seful de sala ne-a recomandat sa ne axam pe alte bauturi:zz: ; la noi vinul s-a baut destul de bine, whisky si cognacul.

mi2009
28.09.2009, 18:10:14
Alexalia...
Poti sa ne zici si noua ce bauturi pui pe masa? Parca ziceai ca sunt 11.
Eu nu mai locuiesc in Romania de cativa ani si n-am idee ce se da acum.Nu de alta dar nu vreau sa ma fac de minune si mi-ar fi de ajutor cateva sugestii.
Eu m-am gandit la sampanie la inceput ,vin alb-rosu, bere (2-3 feluri),whiskey,lichior ( nu stiu de care).
Pt tort eu m-am gandit ca merge foarte bine un lichior mai deosebit pentru deserturi (menegerii de la restaurante cred ca stiu mai bine ce exista pe piata si va pot da sugestii) sau sampanie rose (mai dulceaga).Alte optiuni nu mai stiu.
Ati avut careva la nunta OPEN BAR?
Daca da....puteti sa dati detalii?
Va pup

nici noi nu mai stam in ro si am ales sa ne uitam un pc de preturi. tariile le-am luat de la magazinele unde a fost cel mai ieftin (auchan,cora, metro, selgros). la fel si sucurile naturale(a fost diferenta mare de pret). apa minerala, apa plata, gama cola, berea si sampania am luat-o de la en gross ca nu am vrut sa riscam sa se termine.
noi am avut bar si barman. am trecut in meniu cateva cocktail-uri cu alcool si fara alcool si alea s-au servit. am limitat ca nu am putut cumpara chiar toate bauturile.

Biu
20.10.2009, 11:39:14
nici noi nu mai stam in ro si am ales sa ne uitam un pc de preturi. tariile le-am luat de la magazinele unde a fost cel mai ieftin (auchan,cora, metro, selgros). la fel si sucurile naturale(a fost diferenta mare de pret). apa minerala, apa plata, gama cola, berea si sampania am luat-o de la en gross ca nu am vrut sa riscam sa se termine.
noi am avut bar si barman. am trecut in meniu cateva cocktail-uri cu alcool si fara alcool si alea s-au servit. am limitat ca nu am putut cumpara chiar toate bauturile.

cum e cu barman? m-ar tenta si pe mine ;;)
a fost de la rest sau l-ati adus voi ?
poti sa spui cateva impresii ? daca a avut succes, daca s-au cerut cocktailu-rile respective?

alexalia
20.10.2009, 12:25:24
O chestie foarte faina care se poate face la o nunta este bar de gheata!

http://picasaweb.google.com/alexandra.d.stan/27092009_10Ani_ISDCDanSiAlexandraDanciu#5387530485 812970402
si
http://picasaweb.google.com/alexandra.d.stan/27092009_10Ani_ISDCDanSiAlexandraDanciu#5387530539 129418706

aici sunt doua poze cu asa ceva de la un eveniment la care am fost toamna aceasta, numai ca pozele sunt facute pe final.

Este ceva firma care face sculpturi in gheata, inclusiv bar de gheata. Ei vin cu bauturile si iti fac pe loc o groaza de coctailuri. Singura problema e ca ar trebui facut din vreme un meniu cu ce fac aia ca altfel invitatii nu au de unde sa stie ce pot servi... e chiar misto si de efect... insa ma gandesc ca si destul de scump.

dianadidi
20.10.2009, 13:00:12
Fetelor,
am fost la o nunta in Bucuresti si acolo aveau bar(normal,nu de gheata:) unde puteai sa mergi sau sa comanzi direct la chelneri ce cocktail-uri vrei,dintr-un meniu dat bine-nteles.Au fost si cu alcool si nonalcoolice.Mi se pare o idee f. buna,dar nu stiu cat de costisitoare...
Aveti idee unde as gasi un cocktailman:),cat costa si dc cei de la restaurant ar accepta unul din afara?

alexalia
20.10.2009, 17:39:27
Fetelor,
am fost la o nunta in Bucuresti si acolo aveau bar(normal,nu de gheata:) unde puteai sa mergi sau sa comanzi direct la chelneri ce cocktail-uri vrei,dintr-un meniu dat bine-nteles.Au fost si cu alcool si nonalcoolice.Mi se pare o idee f. buna,dar nu stiu cat de costisitoare...
Aveti idee unde as gasi un cocktailman:),cat costa si dc cei de la restaurant ar accepta unul din afara?

ca sa-ti raspund la intrebare... eu, din cate imi aduc aminte, cand am inceput sa ma ocup de nunta mi-a dat cineva o oferta pentru cocktail-bar... nhu mai tin minte exact retul, dar cred ca era undeva la 2000 lei.

Vestea proasta: nu cred ca te lasa cei de la Napoca... trebuie sa vb din timp cu ei, insa si fantana de cioco au ei si nu te lasa sa duci din afara... but, you never know... trebuie vorbit si incercat!

dianadidi
21.10.2009, 12:08:01
Vestea proasta: nu cred ca te lasa cei de la Napoca... trebuie sa vb din timp cu ei, insa si fantana de cioco au ei si nu te lasa sa duci din afara... but, you never know... trebuie vorbit si incercat![/quote]

De asta ma temeam si eu,stiu ca ei nu te lasa sa platesti servicii altora,cand pot sa-ti ofere ei serv.respectiv
Oricum ideea este buna,sper s-o putem pune in aplicare

ssimo
26.10.2009, 21:00:02
Salut fete,

Eu am fost la nite prieteni la nunta la Napoca - si au avut bar mobil cu 2 barmani - 300 eur a fost - asta barmanii - fara bauturi. Insa au fost 2 dintre cei mai buni din Cluj - si a prins la lume.

O seara faina !

Biu
27.10.2009, 10:53:43
Buna!
A prins foarte bine!! ne-a fost recomandat de firma de deco. am platit 100€ si restul ne-am inteles cu el.
asa ne gandeam ca va fi mai deosebit..cu barman si ca nu va trebui sa deschidem atatea sticle de bautura(apa si sucuri, jack daniels si coniacul au fost pe geridoane si restul la barman!)
am avut cockait-uri fara alcool si cu alcool. noi am vrut sa fie doar cateva si trecute in meniu..ca nu cumparam o gramada de bautura..dar din ceea ce a fost, la cerere a facut si altele..
cu alcool am avut : Bacardi Cola, Caipirinha, Tequilla Sunrise..(dar trecute mai erau si vodca lemon, Vodca orange, vodca red bull, martini olive, martini lemon)
fara alcool am avut 2..Hawaiian Sunrise si inca unul dar nu mai stiu cum se numea!
Cocktail-urile puteau fi comandate prin chelner sau luate de la bar...

intr-adevar sau cerut foarte bine cocktail-rile. s.au consumat la nunta de 200 de pers undeva la 280 de cocktail-uri..

aici o poza atasata!!!

va recomand asa ceva..ridica nnivelul unei nunti si costurile nu sunt imense..

mi, cat v-a costat pana la urma ? eu nu vreau sa iau barman de la vreo firma intermediara, si m-ar interesa pretul final care l-a perceput barmanul o:-)
arata foarte bine cocktail-urile <:-P

mi2009
27.10.2009, 11:18:27
mi, cat v-a costat pana la urma ? eu nu vreau sa iau barman de la vreo firma intermediara, si m-ar interesa pretul final care l-a perceput barmanul o:-)
arata foarte bine cocktail-urile <:-P

am platit 100€ (adica a cerut 420 Ron si am lasat 450Ron). ne-am inteles la bautura (ce cocktail-uri si ce sa cumparam!) .M-am exprimat gresit!

Biu
27.10.2009, 11:20:07
am platit 100€ (adica a cerut 420 Ron si am lasat 450Ron). ne-am inteles la bautura (ce cocktail-uri si ce sa cumparam!) .M-am exprimat gresit!
aa,ok ! merci :*

mi2009
27.10.2009, 12:06:15
aa,ok ! merci :*

acum vad mai bine ce ai scris...nu e nici o firma intermediara! noi am vb direct cu barmanul si cu el ne-am inteles si la pret si la tot. doar ca ni l-a recomandat tipa de la firma de deco si ne-a pus in contact cu el. mai mult nimic! sunt cam zapacita azi!:*

cristina_820
11.02.2010, 16:09:22
buna miresici
eu vreau sa-mi cumpar bautura din timp pentru nunta dar nu stiu ce cantitati si m-am gandit sa va scriu poate ma ajuta cineva. o sa am 150 de invitati aproximativ.
M-am gandit sa cumpar: whisky, cinzano, sheridan's,vin alb si rosu, bere, sucuri gama coca cola, sucuri naturale, apa minerala si plata.

sa-mi spuneti va rog daca voi ati luat si energizant la nunta sau suc natural de mere pentru whisky.

rugamintea mea este sa-mi spuneti cam ce cantitate trebuie sa cumpar din fiecare bautura.

multumesc

Arina3891
11.02.2010, 16:12:35
buna miresici
eu vreau sa-mi cumpar bautura din timp pentru nunta dar nu stiu ce cantitati si m-am gandit sa va scriu poate ma ajuta cineva. o sa am 150 de invitati aproximativ.
M-am gandit sa cumpar: whisky, cinzano, sheridan's,vin alb si rosu, bere, sucuri gama coca cola, sucuri naturale, apa minerala si plata.

sa-mi spuneti va rog daca voi ati luat si energizant la nunta sau suc natural de mere pentru whisky.

rugamintea mea este sa-mi spuneti cam ce cantitate trebuie sa cumpar din fiecare bautura.

multumesc
Daca o sa te uiti la paginile anterioare o sa vezi ca si eu si alte miresici am pus cantitatile de bauturi pe care le-am avut la nunta.
Cat despre energizant sau suc natural de mere la whisky... eu nu am avut nici unul dintre acestea. Din cate am vazut, persoanele care beau whisky il beau gol (cu gheata in cel mai bun caz). Pe langa asta, combinatia alcool-energizant e cam periculoasa:D

cristina_820
11.02.2010, 16:20:34
Daca o sa te uiti la paginile anterioare o sa vezi ca si eu si alte miresici am pus cantitatile de bauturi pe care le-am avut la nunta.
Cat despre energizant sau suc natural e mere la whisky... eu nu am avut nici unul dintre acestea. Din cate am vazut, persoanele care beau whisky il beau gol (cu gheata in cel mai bun caz). Pe langa asta, combinatia alcool-energizant e cam periculoasa:D

Merci pentru raspuns. Referitor la combinatie stiu ca e asa cum spui tu , dar eu am discutat cu mai multe persoane si mi-au spus ca ele asa consuma whisky-ul.

alexalia
11.02.2010, 17:51:57
Merci pentru raspuns. Referitor la combinatie stiu ca e asa cum spui tu , dar eu am discutat cu mai multe persoane si mi-au spus ca ele asa consuma whisky-ul.

cine consuma wiski asa il combina si cu cola. Si cred ca e mai "safe" decat combinatia cu energizant.

krisz
12.02.2010, 10:56:42
Buna fetelor, noi la nunat am zis ca o sa avem vin, tuica si visinata de casa, bere iar acu incercam sa ne hotaram ce tarie sa mai luam pt barbati: wiskey sau cognac? Inclinam spre Alexandrion insa nu am vrea nici sa dam o gramada de bani doar de dragul sa avem ceva sofisticat pe masa. Nunta nu va fi una cu invitati f pretentiosi. Ce ma sfatuiti? Ceva ieftin si bun?:D Vreau sa mai precizez ca cer ajutorul vostru pt ca nici eu nici viitorul sot nu ne pricepem la bauturi ca nu le prea consumam:">.Pls help[-o<

Arina3891
12.02.2010, 11:04:27
Buna fetelor, noi la nunat am zis ca o sa avem vin, tuica si visinata de casa, bere iar acu incercam sa ne hotaram ce tarie sa mai luam pt barbati: wiskey sau cognac? Inclinam spre Alexandrion insa nu am vrea nici sa dam o gramada de bani doar de dragul sa avem ceva sofisticat pe masa. Nunta nu va fi una cu invitati f pretentiosi. Ce ma sfatuiti? Ceva ieftin si bun?:D Vreau sa mai precizez ca cer ajutorul vostru pt ca nici eu nici viitorul sot nu ne pricepem la bauturi ca nu le prea consumam:">.Pls help[-o<
Eu zic ca daca e sa alegeti numai una dintre aceste bauturi, sa alegeti whisky. Din cate am observat eu pe la nunti se bea mai mult decat coniacul. Sau ati putea sa luati cantitati mai mici din fiecare. Noi am avut coniac facut de casa (din vin) si se pare ca a trecut foarte bine.

krisz
12.02.2010, 11:25:41
Eu zic ca daca e sa alegeti numai una dintre aceste bauturi, sa alegeti whisky. Din cate am observat eu pe la nunti se bea mai mult decat coniacul. Sau ati putea sa luati cantitati mai mici din fiecare. Noi am avut coniac facut de casa (din vin) si se pare ca a trecut foarte bine.
Si cum procedez de ex cu cantitati mai mici din fiecare? Pe o masa wiskey iar pe cealalta masa cognac?

Arina3891
12.02.2010, 11:43:42
Si cum procedez de ex cu cantitati mai mici din fiecare? Pe o masa wiskey iar pe cealalta masa cognac?
Pai depinde la ce restaurant faci nunta. La noi, de exemplu, bautura nu era pusa pe mese, ci chelnerul servea de pe o masuta mai mica unde avea bautura pt 2-3 mese. Si cand se termina o sticla, o schimba cu alta plina. Mi se pare mult mai elegant asa decat sa lasi sticlele sa stea pe mese si fiecare invitat sa isi toarne in pahar. In plus, poti face economie pentru ca nu o sa ai la sfarsit zeci de sticle incepute, fiecare cu 200-300 ml de bautura in ele.

Ancky
12.02.2010, 13:40:44
Pai depinde la ce restaurant faci nunta. La noi, de exemplu, bautura nu era pusa pe mese, ci chelnerul servea de pe o masuta mai mica unde avea bautura pt 2-3 mese. Si cand se termina o sticla, o schimba cu alta plina. Mi se pare mult mai elegant asa decat sa lasi sticlele sa stea pe mese si fiecare invitat sa isi toarne in pahar. In plus, poti face economie pentru ca nu o sa ai la sfarsit zeci de sticle incepute, fiecare cu 200-300 ml de bautura in ele.

Corect, asa a fost si la noi si a fost ok, noi am avut vodca, campari si martini un anumit nr de sticle pe care ni le-au recomandat cei de la restaurant si a functionat foarte bine. Doar ca trebuie sa te gandesti sa ai si de rezerva, in sensul ca noi am avut vreo 2 mese de tineri mari amatori de whiskey :D si i-au spus chelnerului "auzi, lasa sticla aia pe masa sa nu tot vii la umplut pahare". La noi nu a fost probleme, ca am avut whiskey fara numar si nu a incurcat treaba asta servirea la alte mese, insa este o situatie care poate sa apara si trebuie luata in considerare.

Goldmoon
12.02.2010, 13:47:44

In conditiile astea eu zic sa iei whiskey.
Cognacul e o bautura mai pretentioasa, iar cine ar bea Alexandrion nu cred ca va avea probleme sa bea whiskey in loc.

simonaciupei
03.03.2010, 19:48:02

Eu sunt de parere ca nu prea merge varianta cu ambele feluri cate putin........ca daca se bea dintr-un fel si se mai cere si-i spui ca nu mai este......este cam riscant.....
Eu am ales sa dau coniac la nunta......din Spania ...ni l-a adus cineva...este extraordinar de bun si am iesit foarte ieftin. Si normal ca daca le dai oamenilor de ales ei aleg whisky ....ca doar nu au in fiecare zi ocazia sa bea .....
Daca din start li se spune ca este coniac nu vor cere whisky......si daca nici invitatii nu sunt pretentiosi nu are rost sa se faca o asemenea cheltuiala......mai ales la o nunta mare......la ce preturi sunt la whisky.............
In fine fiecare face cum crede ca-i mai bine....dar noi vrem sa ramanem si cu ceva bani......

alexalia
04.03.2010, 09:03:01
Eu sunt de parere ca nu prea merge varianta cu ambele feluri cate putin........ca daca se bea dintr-un fel si se mai cere si-i spui ca nu mai este......este cam riscant.....
Eu am ales sa dau coniac la nunta......din Spania ...ni l-a adus cineva...este extraordinar de bun si am iesit foarte ieftin. Si normal ca daca le dai oamenilor de ales ei aleg whisky ....ca doar nu au in fiecare zi ocazia sa bea .....
Daca din start li se spune ca este coniac nu vor cere whisky......si daca nici invitatii nu sunt pretentiosi nu are rost sa se faca o asemenea cheltuiala......mai ales la o nunta mare......la ce preturi sunt la whisky.............
In fine fiecare face cum crede ca-i mai bine....dar noi vrem sa ramanem si cu ceva bani......

legat de wiski vs coniac... noi am avut la nunta wiski chivas si coniac jidvei (de la mama lui de acasa, neimbuteliat). Cunoscatorii, cand au auzit de coniac, nu le-a mai trebuit wiski. Asa ca depinde mult de invitati si depinde de familiile voastre care trebuie sa mearga sa spuna invitatilor ce este si ca e bun samd...

krisz
08.03.2010, 15:12:46
pana la urma cred ca ramanem pe coniac, insa nu stim de care. Initial ni s-a zis sa luam alexandrion, dar pe parcurs am aflat de napoca - cica ii destul de bun si accesibil la pret. Ce parere aveti? Asta se intampla dc nu suntem bautori nici unul. Intram la indoieli si nu stim ce si cum sa facem. Va rog sa ma ajutati[-o<

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

mi2009
16.03.2010, 10:59:24
noi am vrut neaparat sa fie de toate.. am ales si whiskey Jack D si coniac Miorita, plus multe altele. am ales miorita ca foarte bun. il bea si tata si socrul meu cu placere!

larisa1984
16.03.2010, 17:20:51
noi am vrut neaparat sa fie de toate.. am ales si whiskey Jack D si coniac Miorita, plus multe altele. am ales miorita ca foarte bun. il bea si tata si socrul meu cu placere!

si noi avem si whiskey si coniac. sa vedem ce o sa se bea... si pe langa, si tuica de prune. eu zic ca in luna iulie nu o sa se bea asa de multa tarie, ci mai mult vin si bere

mi2009
17.03.2010, 08:43:12
si noi avem si whiskey si coniac. sa vedem ce o sa se bea... si pe langa, si tuica de prune. eu zic ca in luna iulie nu o sa se bea asa de multa tarie, ci mai mult vin si bere

si noi am avut si wodka si tuica de prune si tequilla, si multe altele!!!!! am avut si barman!
dar eu zic asa ..daca ai o tuica de pune buna bautorii de tuica vor bea tuica, cei de coniac, coniac si etc!!!!! la noi asa a fost!wodka noi am luat doar vreo 4 sticle ca am zis ca sa fie de cocktail-uri (wodka-red bull sau wodka orange!), dar cred ca s-a baut doar o sticla de 1l (am lasat wodka la bar nu pe gheridoane!)

Goldmoon
17.03.2010, 10:00:56

Scuze, dar daca Miorita e foarte bun (desi titulatura de "cognac" e discutabila) ma intreb oare cum o fi Remy Martin, Hennessey, Courvoisier, etc.?? :-?

mi2009
17.03.2010, 10:46:54
Scuze, dar daca Miorita e foarte bun (desi titulatura de "cognac" e discutabila) ma intreb oare cum o fi Remy Martin, Hennessey, Courvoisier, etc.?? :-?

gusturile nu se discuta!eu nu sunt bautoare de cognac..ei au considerat ca e ok si asa am si luat. sa stii ca a fost apreciat de cei din fam care au venit din germania si sunt bautori de cognac!in plus mi se pare ca nu a fost asa de rau daca s-au baut 15 sticle...sau?
oricum noi discutam de bauturi de gen alexandrion, jidvei...etc...si nu din liga Hennessy.fiecare pune la nunta ce crede..eu asta am avut si a fost foarte ok...inca o data l-am luat ca asa am crezut si nu pt pret sau alte chestii

aha cat despre scrierea cuv. in romana imi pare rau! imi cer scuze!!!

Goldmoon
17.03.2010, 15:45:10
gusturile nu se discuta!eu nu sunt bautoare de cognac..ei au considerat ca e ok si asa am si luat. sa stii ca a fost apreciat de cei din fam care au venit din germania si sunt bautori de cognac!in plus mi se pare ca nu a fost asa de rau daca s-au baut 15 sticle...sau?
oricum noi discutam de bauturi de gen alexandrion, jidvei...etc...si nu din liga Hennessy.fiecare pune la nunta ce crede..eu asta am avut si a fost foarte ok...inca o data l-am luat ca asa am crezut si nu pt pret sau alte chestii

aha cat despre scrierea cuv. in romana imi pare rau! imi cer scuze!!!

A, nu ma refeream deloc la modul de a scrie cuvantul in romana. Ma referam la faptul ca Miorita (ca si Alexandrion, etc) este un vinars, nu e "cognac".

Daca tot le bagam in aceeasi oala cred ca ar trebui sa fim foarte atenti la termenele de comparatie si la ceea ce inseamna mediu/bun/foarte bun in domeniu. Gusturile nu se discuta in cadrul aceluiasi nivel, insa in rest chiar cred ca gusturile ar trebui discutate si educate. :)

mi2009
18.03.2010, 22:58:04
A, nu ma refeream deloc la modul de a scrie cuvantul in romana. Ma referam la faptul ca Miorita (ca si Alexandrion, etc) este un vinars, nu e "cognac".

Daca tot le bagam in aceeasi oala cred ca ar trebui sa fim foarte atenti la termenele de comparatie si la ceea ce inseamna mediu/bun/foarte bun in domeniu. Gusturile nu se discuta in cadrul aceluiasi nivel, insa in rest chiar cred ca gusturile ar trebui discutate si educate. :)

clar...dar mai intai ar trebui sa te informezi tu care e diferenta intre un cognac si un vinars... ca e acelasi cacat, doar ca in principiu pot fi numite cognac numai cele produse in acea zona din franta!!!!! de ex in germania asa e..interzisa folosirea denumirii de cognac pt alte produse decat cele din orasul cognac din franta...ca ex in germana e weinbrand(adica vinars! sau brandy varianta engleza)

aici un link de info : http://de.wikipedia.org/wiki/Cognac_(Weinbrand) (in engleza : http://en.wikipedia.org/wiki/Cognac_(drink)

iar daca esti asa bautoare te felicit si ma bucur ca sunt bune cunoascatoare printre noi!

cu asta eu am incheiat discutia...ca nu are rost

andreea1982
28.03.2010, 18:29:45
salut!mai este si prosonic.....noi de la ei am luat;;)
salutare!
am si eu o intrebare, stiti cumva cum e marquis brandy? ar fi potrivit pentru barbati la nunta?

andreea1982
28.03.2010, 18:39:12
as mai avea o rugaminte, sa-mi dati si niste preturi pe care le-ati gasit la bauturi.

mi2009
28.03.2010, 21:12:07
noi am cumparat tariile ca ni s-au parut mult mai ieftine decat la en gros-uri...ce a ramas am impartit intre parinti, frati si noi.sucurile naturale la fel..erau in oferta la selgros.
restul (apa,sucuri, berea si sampania) de la valina!

florina86
29.03.2010, 11:46:13
salutare!
am si eu o intrebare, stiti cumva cum e marquis brandy? ar fi potrivit pentru barbati la nunta?

salut. noi am luat marquis pentru nunta, pe langa tuica de prune si altele... eu nu ma pricep, ca nu sunt mare bautoare:)), dar ai mei spun ca este ok...

mi2009
30.03.2010, 09:09:05
salut. noi am luat marquis pentru nunta, pe langa tuica de prune si altele... eu nu ma pricep, ca nu sunt mare bautoare:)), dar ai mei spun ca este ok...

=)) =)) =)) ;;)

sonia02gh
30.03.2010, 15:48:56
salut!mai este si prosonic.....noi de la ei am luat;;)

multumesc de recomandare. a fost miresoiul meu astazi la o tura de magazine si se pare ca cei de la prosonic au cele mai bune preturi.^:)^

simona85
07.04.2010, 15:51:00
Si noi suntem in cautare de distribuitori pt bauturi.... noi avem pana in prezent coniacul , tuica de prune si vinul, dar ne mai trebuie ceva pentru femei, berea, sucurile.... Va rog sa-mi spuneti si mie cam ce preturi ati gasit

roxanaa
07.04.2010, 16:10:58
Si noi suntem in cautare de distribuitori pt bauturi.... noi avem pana in prezent coniacul , tuica de prune si vinul, dar ne mai trebuie ceva pentru femei, berea, sucurile.... Va rog sa-mi spuneti si mie cam ce preturi ati gasit

Buna Simona,

Noi am luat bautura din supermarket. Am fost in fiecare, am notat preturile si la sfarsit am luat de unde era mai ieftin.

Pentru femei am luat asa: de la Real - Angelli lichior crema 20.99 lei la 0.750 l si Vermut Martini Alb care era la oferta 3+1 gratis cu 104 lei pachetul (deci sticla la 26 lei)

:D

simona85
09.04.2010, 12:12:05
Buna Simona,

Noi am luat bautura din supermarket. Am fost in fiecare, am notat preturile si la sfarsit am luat de unde era mai ieftin.

Pentru femei am luat asa: de la Real - Angelli lichior crema 20.99 lei la 0.750 l si Vermut Martini Alb care era la oferta 3+1 gratis cu 104 lei pachetul (deci sticla la 26 lei)

:D

Mersi mult. Am sa iau si eu supermarketurile la rand....dar si distribuitorii.

camelia
11.04.2010, 15:36:27
Mersi mult. Am sa iau si eu supermarketurile la rand....dar si distribuitorii.
ma ajutati va rog si pe mine... ce distribuitori de bautura sunt in cluj in afara de elboris si prosonic, si care au cele mai bune preturi

Ildyci
11.04.2010, 21:41:54
Mai sunt FANA, 7 Icre...si noi am fost la hipermarketuri si la Metro acum o sa comparam preturile sa vedem.
Sunt distribuitori care dupa nunta ce iti ramane ti-l iau inapoi. Asta e un lucru bun, ma gandesc eu:)

Biu
11.04.2010, 23:14:08
Mai sunt FANA, 7 Icre...si noi am fost la hipermarketuri si la Metro acum o sa comparam preturile sa vedem.
Sunt distribuitori care dupa nunta ce iti ramane ti-l iau inapoi. Asta e un lucru bun, ma gandesc eu:)

intreaba si la hypermarketuri, pt ca s-ar putea ca si ei sa primeasca inapoi sticlele nedesfacute, si iti fac stornare pt ele

larisa1984
12.04.2010, 21:46:18
am si eu o intrebare: vinul de la nunta cum vi l-ati luat? de la magazin, de la podgorie...sau cum?

alexalia
13.04.2010, 09:20:37
am si eu o intrebare: vinul de la nunta cum vi l-ati luat? de la magazin, de la podgorie...sau cum?

recomandabil e sa ti-l iei direct de la podgorie... e mult mai ieftin decat in magazin.

simona85
13.04.2010, 11:12:37

Eu am tot umblat pe la podgorii........si intr-un final am ajuns la Podgoria MINIS-Cramele Pancota ( Bucuresti colt cu Fabricii). Aici am gasit vinul la 6 lei/litru si este foarte bun. Au si sticlute la 0.37 cu vin rosu (de dat acasa) si sunt la 4 lei.

larisa1984
16.04.2010, 15:59:31
Eu am tot umblat pe la podgorii........si intr-un final am ajuns la Podgoria MINIS-Cramele Pancota ( Bucuresti colt cu Fabricii). Aici am gasit vinul la 6 lei/litru si este foarte bun. Au si sticlute la 0.37 cu vin rosu (de dat acasa) si sunt la 4 lei.
aha. eu ma gandeam ca ar mai fi varianta direct la podgorii in tara ca sa il iei mai ieftin...credeam ca imi recomandati ceva... si vin alb demidulce m-am gandit eu. e ok, nu?

mony_vasinca
16.04.2010, 17:36:11
hello,

daca va rog, ma poate sfatui si pe mine in 2 kestiuni?
1. cunoasteti un furnizor de bauturi pt nunta macar apropiat de bistrita, dc nu kiar in BN?
2. cam de cata bautura e nevoie de pers. si cam ce bautura se preteaza la o nunta decenta, facuta toamna?

va mutumesc mult si va doresc o zi senina in continuare

Reni0921
19.04.2010, 11:27:39
si noi de la ei o sa luam vin, ca este FOOOARTE bun. cel putin noua ne place mult mult.

si acum am si eu o intrebare: nu stim ce bautura sa dam pentru doamne..... in principiu vrem sa fie cate 2 tipuri de bautura pt domni, si cate 2 pentru doamne. + vin alb si rosu, bere si bauturile nealcoolice. pt domni o sa fie whisky si inca ceva.....mai vedem.
DAR pentru doamne am vrea un tip de bautura dulce si una mai amara. pt ca eu de exemplu detest bautura dulce, si sigur mai sunt doamne care considera la fel. deci ce imi recomandati si care cum este ca eu sunt total paralela :D.... si daca va rog sa-mi dati si preturile aproximative.
multumesc >:D<

roxanaa
19.04.2010, 12:20:04
si noi de la ei o sa luam vin, ca este FOOOARTE bun. cel putin noua ne place mult mult.

si acum am si eu o intrebare: nu stim ce bautura sa dam pentru doamne..... in principiu vrem sa fie cate 2 tipuri de bautura pt domni, si cate 2 pentru doamne. + vin alb si rosu, bere si bauturile nealcoolice. pt domni o sa fie whisky si inca ceva.....mai vedem.
DAR pentru doamne am vrea un tip de bautura dulce si una mai amara. pt ca eu de exemplu detest bautura dulce, si sigur mai sunt doamne care considera la fel. deci ce imi recomandati si care cum este ca eu sunt total paralela :D.... si daca va rog sa-mi dati si preturile aproximative.
multumesc >:D<

Noi am luat pentru doamne Martini alb si Whiskey crema de la Angelli si pentru domni Whiskey Jim Beam, coniac Alexandrion si vodca Stalinskaya + vin si tuica. ;))

Reni0921
20.04.2010, 06:47:08
fetelor, m-am lamurit cu bautura pentru doamne , dar acum am alta nelamurire #-o
vrem sa cumparam azi whisky si nu stim cat.... eu stiu ca se calculeaza cam 100 de ml/pers, dar asta si in conditiile in care am si altceva tare????
si nici nu stiu la cate persoane sa calculez....invitati o sa avem in jur de 250 dar sincer, din astia habar nu am cati vin. in cel mai rau caz o sa fie 150 de persoane, sincer nici nu stiu la cati sa ma astept.... totusi maxim o sa fim 200 cred..... si asta mi dilema.... ca daca iau in calcul 25de sticle de 0.70, atunci ies 17.5 litri. asta daca impart la 150 de pers iese 0.116/pers. deci e ok. dar daca imi vin 200atunci numai 0.08 ies :((. sa iau oare 30de sticle??? nu este oare prea mult???
va rog veniti cu sfaturi fetelor ca trebuie sa ne hotaram pana dupa masa.... ^:)^

alexalia
20.04.2010, 09:56:04
fetelor, m-am lamurit cu bautura pentru doamne , dar acum am alta nelamurire #-o
vrem sa cumparam azi whisky si nu stim cat.... eu stiu ca se calculeaza cam 100 de ml/pers, dar asta si in conditiile in care am si altceva tare????
si nici nu stiu la cate persoane sa calculez....invitati o sa avem in jur de 250 dar sincer, din astia habar nu am cati vin. in cel mai rau caz o sa fie 150 de persoane, sincer nici nu stiu la cati sa ma astept.... totusi maxim o sa fim 200 cred..... si asta mi dilema.... ca daca iau in calcul 25de sticle de 0.70, atunci ies 17.5 litri. asta daca impart la 150 de pers iese 0.116/pers. deci e ok. dar daca imi vin 200atunci numai 0.08 ies :((. sa iau oare 30de sticle??? nu este oare prea mult???
va rog veniti cu sfaturi fetelor ca trebuie sa ne hotaram pana dupa masa.... ^:)^

Reni aici am pus consumul de bauturi alcoolice la mine la nunta. Poate te ajuta.
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=6002&page=3

laura2112
20.04.2010, 10:51:28

Ar trebui sa vezi foarte bine cine iti vine la nunta si cam sa stii ce beau ei.
De ce nu mergi la restaurant si de acolo iti pot spune aproximativ ce sa comanzi, dar totul depinde de ce fel de invitati o sa ai?

Reni0921
20.04.2010, 14:33:14
Ar trebui sa vezi foarte bine cine iti vine la nunta si cam sa stii ce beau ei.
De ce nu mergi la restaurant si de acolo iti pot spune aproximativ ce sa comanzi, dar totul depinde de ce fel de invitati o sa ai?
pai invitatii mei cam o sa bea #-o
si whisky se va consuma in special de tineri, iar cealalta tarie, gen tuica o vom lua pt cei mai in varsta.
degeaba ma duc la restaurant, ca oricum imi zice cat sa calculez pe persoana. exact ce am gasit si pe site, deci... mi-au zis clar, depinde de la o nunta la alta....
Alexalia nu am reusit sa gasesc mesajul tau cu bautura...

alexalia
20.04.2010, 16:39:20
pai invitatii mei cam o sa bea #-o
si whisky se va consuma in special de tineri, iar cealalta tarie, gen tuica o vom lua pt cei mai in varsta.
degeaba ma duc la restaurant, ca oricum imi zice cat sa calculez pe persoana. exact ce am gasit si pe site, deci... mi-au zis clar, depinde de la o nunta la alta....
Alexalia nu am reusit sa gasesc mesajul tau cu bautura...

hai ca dau un copy paste:)

vin alb 60 butelie de 700ml = 42 l itri
vin rosu 30 butelie de 700 ml = 21 litri
tuica prune 4 l = 4 litri
chivas 18 700 ml = 12.6 litri
ballantines 12 700 ml = 8.4 litri
teachers 6 = 6 litri
cognac 6 – 8 = hai sa zicem o medie de 7 litri
vodca ??? 8 = 8 litri (dar de asta nu suntem suta la suta siguri)
bere 120 = 120 de doze de heineken
campari 4 – 5 = max 5 litri
martini 4 – 5 = max 5 litri
sampanie (aia a fost inclusa in pretul meniului si am platit aprox 50-70 ml de persoana)

am fost 230 de persoane (rotund ca nu stiu cifra exacta )
deci vin : 63litri/230 pers = 270ml/pers
tarie (toate): 46litri/230pers = 200 ml/pers
chestii de femei (martini/ campari): 10litri/230 pers = 50 ml/pers (rotunjit)
bere: 1 bere la 2 pers. De obisei se consuma mai mult de atata dar ai nostri au fost mai cu taria si vinul baut sprit
suc, apa... nu stiu cat s-a consumat!

Reni0921
20.04.2010, 16:52:11
hai ca dau un copy paste:)

vin alb 60 butelie de 700ml = 42 l itri
vin rosu 30 butelie de 700 ml = 21 litri
tuica prune 4 l = 4 litri
chivas 18 700 ml = 12.6 litri
ballantines 12 700 ml = 8.4 litri
teachers 6 = 6 litri
cognac 6 – 8 = hai sa zicem o medie de 7 litri
vodca ??? 8 = 8 litri (dar de asta nu suntem suta la suta siguri)
bere 120 = 120 de doze de heineken
campari 4 – 5 = max 5 litri
martini 4 – 5 = max 5 litri
sampanie (aia a fost inclusa in pretul meniului si am platit aprox 50-70 ml de persoana)

am fost 230 de persoane (rotund ca nu stiu cifra exacta )
deci vin : 63litri/230 pers = 270ml/pers
tarie (toate): 46litri/230pers = 200 ml/pers
chestii de femei (martini/ campari): 10litri/230 pers = 50 ml/pers (rotunjit)
bere: 1 bere la 2 pers. De obisei se consuma mai mult de atata dar ai nostri au fost mai cu taria si vinul baut sprit
suc, apa... nu stiu cat s-a consumat!
atunci eu am calculat mai mult decat trebuie....eu asa m-am gandit:
Cola - 108 litri (avem deja) - 54 de sticle 2l
Fanta - 40 de litri (avem deja) - 20 de sticle 2l
Suc necarbogazos - 40 de litri
Apa - 200 de litri din care 70 plata
Tarie - 50 de litri din care 25 l o sa fie whisky - 35 de sticle de 0.70(cealalta jumate o sa fie ceva gen tuica)
Pt doamne- de 2 feluri - 30 de litri
Bere- 2/pers
Sampanie - 100 ml/pers (servim de doua ori + eu cred ca asta o sa beau ;-))
Vin - 0.75/pers alb si rosu demisec.
dar o sa scad in felul urmator:
Bere ramane 1/pers.
Vin o sa luam 0.5l/pers
Pt. doamne o sa luam sa zicem 15l
Noi nu prea stim cati o sa avem...invitati sunt 240, cam asa. dar sincer nu stiu cati o sa vina....oricum eu merg pe principiul, mai bine sa-mi ramana decat fara.....

Editez: la tarie pot sa iau numai whisky si cogniac??? fara tuica??? daca merge atunci spuneti-mi cat sa iau din fiecare...eu ma gandesc jumate-jumate, adica 25 de litri/fiecare

alexalia
21.04.2010, 09:58:19
atunci eu am calculat mai mult decat trebuie....eu asa m-am gandit:
Cola - 108 litri (avem deja) - 54 de sticle 2l
Fanta - 40 de litri (avem deja) - 20 de sticle 2l
Suc necarbogazos - 40 de litri
Apa - 200 de litri din care 70 plata
Tarie - 50 de litri din care 25 l o sa fie whisky - 35 de sticle de 0.70(cealalta jumate o sa fie ceva gen tuica)
Pt doamne- de 2 feluri - 30 de litri
Bere- 2/pers
Sampanie - 100 ml/pers (servim de doua ori + eu cred ca asta o sa beau ;-))
Vin - 0.75/pers alb si rosu demisec.
dar o sa scad in felul urmator:
Bere ramane 1/pers.
Vin o sa luam 0.5l/pers
Pt. doamne o sa luam sa zicem 15l
Noi nu prea stim cati o sa avem...invitati sunt 240, cam asa. dar sincer nu stiu cati o sa vina....oricum eu merg pe principiul, mai bine sa-mi ramana decat fara.....

Editez: la tarie pot sa iau numai whisky si cogniac??? fara tuica??? daca merge atunci spuneti-mi cat sa iau din fiecare...eu ma gandesc jumate-jumate, adica 25 de litri/fiecare

eu as lua mai mult wiski decat cognac.
la noi s-au baut 27 de litri de wiski, 8 de cognac si 8 de vodka. Si daca te gandesti mai bine ramai cu wiski (e bun de dat cadou, chestii din astea).

ai grija la bere. A fost o miresica la care s-au baut 2 beri/persoana. Depinde mult de invitatii pe care ii ai. Eventual la bere incearca o varianta in care sa poti returna ce nu se consuma.

Reni0921
21.04.2010, 10:50:22
eu as lua mai mult wiski decat cognac.
la noi s-au baut 27 de litri de wiski, 8 de cognac si 8 de vodka. Si daca te gandesti mai bine ramai cu wiski (e bun de dat cadou, chestii din astea).

ai grija la bere. A fost o miresica la care s-au baut 2 beri/persoana. Depinde mult de invitatii pe care ii ai. Eventual la bere incearca o varianta in care sa poti returna ce nu se consuma.
la bere sigur asa o sa facem, sa returnam. o sa mai vedem...
am cumparat ieri whisky, dar numai 19 sticle au mai avut..... de 0,700. deci whisky o sa mai iau 11 atunci. si am luat si 20 de sticle de sampanie, tot asa....ultimiele... o sa mai luam 5. cu astea cred ca e ok.

Arina3891
21.04.2010, 12:38:57
la bere sigur asa o sa facem, sa returnam. o sa mai vedem...
am cumparat ieri whisky, dar numai 19 sticle au mai avut..... de 0,700. deci whisky o sa mai iau 11 atunci. si am luat si 20 de sticle de sampanie, tot asa....ultimiele... o sa mai luam 5. cu astea cred ca e ok.
Nu cred ca vei avea nevoie de 20 de sticle de sampanie. Noi pentru 170 pers am avut 7 sticle de cate 2 l si ne-au mai ramas vreo 2 neincepute.

Bautura noastra a fost asa:

vin - 60 sticle a cate 0.75 l
sampanie - 5 sticle a cate 2 l
garrone (Cherry si Bianco) 20 sticle
coniac 10 sticle a cate 0.7 l
whisky 16 sticle a cate 0.7 l
vodka 10 sticle a cate 0.7 l

Apa plata (24 sticle 2 l) 48 l
Apa minerala (103 sticle 1,5 l) 154,5 l
Suc Coca-Cola (51 sticle 2 l) 102 l
Suc Cappy (34 sticle 2 l) 68

Bere 2,3 beri/pers cu si fara alcool

Reni0921
21.04.2010, 13:50:03
Nu cred ca vei avea nevoie de 20 de sticle de sampanie. Noi pentru 170 pers am avut 7 sticle de cate 2 l si ne-au mai ramas vreo 2 neincepute.

noi vrem sa dam samoanie si la starea civila, si o sa servim de doua ori. la primirea invitatiilor si la tort. sticlele noastre sunt la 0,75. si de altfel, eu cred ca toata noaptea sampanie o sa beau, ca este singura bautura cu alcool care imi place la nebunie. oricum, cred ca o sticla imi ajunge toata noaptea :D
vinul o fost de ajuns???
garone s-a consumat 20 de sticle???

Arina3891
21.04.2010, 14:47:00
noi vrem sa dam samoanie si la starea civila, si o sa servim de doua ori. la primirea invitatiilor si la tort. sticlele noastre sunt la 0,75. si de altfel, eu cred ca toata noaptea sampanie o sa beau, ca este singura bautura cu alcool care imi place la nebunie. oricum, cred ca o sticla imi ajunge toata noaptea :D
vinul o fost de ajuns???
garone s-a consumat 20 de sticle???
Daca aveti si starea civila in aceeasi zi, e de inteles. Noi am dat sampanie doar la intrarea invitatilor in sala, iar la tort n-am mai ciocnit cu toata lumea. Am mers in timpul fripturii pe la fiecare masa si am schimbat cateva vorbe cu fiecare invitat.
Vinul cica s-a consumat tot... eu am dubiile mele, dar oricum nu conteaza daca au luat ei vreo 2-3 sticle. Era vin de casa facut chiar de noi 2 (vechi de 2 ani) si a fost destul de cerut, chiar daca majoritatea invitatilor au baut bere fiind vara si cald.
Apropo de baut toata noaptea, eu n-am baut alcool deloc la nunta mea8-}... si nici n-am prea mancat mare lucru (doar de la aperitiv vreo 2 ciuperci toata nunta) pentru ca tot timpul am fost pe ringul de dans. Singurul lucru care "mergea" era cola ca sa imi dea energie si sa imi stapaneasca setea. Asa ca nu te baza ca o sa bei foarte mult la nunta ta.:)
Garrone am avut 10 sticle alb si 10 rosu si au mai ramas multe dintre ele incepute, dar neterminate (unele chiar 3/4 pline). Bineinteles ca pe acelea nu le-am mai luat acasa, ci le-am lasat la restaurant.

Reni0921
21.04.2010, 14:57:12
Daca aveti si starea civila in aceeasi zi, e de inteles. Noi am dat sampanie doar la intrarea invitatilor in sala, iar la tort n-am mai ciocnit cu toata lumea. Am mers in timpul fripturii pe la fiecare masa si am schimbat cateva vorbe cu fiecare invitat.
Vinul cica s-a consumat tot... eu am dubiile mele, dar oricum nu conteaza daca au luat ei vreo 2-3 sticle. Era vin de casa facut chiar de noi 2 (vechi de 2 ani) si a fost destul de cerut, chiar daca majoritatea invitatilor au baut bere fiind vara si cald.
Apropo de baut toata noaptea, eu n-am baut alcool deloc la nunta mea8-}... si nici n-am prea mancat mare lucru (doar de la aperitiv vreo 2 ciuperci toata nunta) pentru ca tot timpul am fost pe ringul de dans. Singurul lucru care "mergea" era cola ca sa imi dea energie si sa imi stapaneasca setea. Asa ca nu te baza ca o sa bei foarte mult la nunta ta.:)
Garrone am avut 10 sticle alb si 10 rosu si au mai ramas multe dintre ele incepute, dar neterminate (unele chiar 3/4 pline). Bineinteles ca pe acelea nu le-am mai luat acasa, ci le-am lasat la restaurant.
pai nici nu m-am bazat ca o sa beau nu stiu cat :)). ziceam doar ca daca o sa beau eu ceva, atunci sampanie o sa fie... ca este singura bautura care imi place.
si noi avem intentia sa trecem pe la fiecare masa in timpul fripturii, sau alt fel de mancare(vedem atunci) si sa ciocnim, mai schimbam doua vorbe, dar atunci fiecare ciocneste cu ce o sa aiba in pahar.

larisa1984
24.04.2010, 20:30:27

si s-a baut atata tarie?? in iulie eu ma asteptam ca lumea sa bea mai mult bere si vin decat tarie. se pare ca ar trebui sa mai cumpar si eu!!

Arina3891
26.04.2010, 12:18:35
si s-a baut atata tarie?? in iulie eu ma asteptam ca lumea sa bea mai mult bere si vin decat tarie. se pare ca ar trebui sa mai cumpar si eu!!
Cum ziceam si de Garrone... au mai ramas multe sticle incepute pe care nu le-am mai dus acasa. Deci nu stiu efectiv cat s-a baut.

mi2009
27.04.2010, 17:20:44
noi am avut bautura pe gheridoane. am avut sucuri, apa, jacky, coniac, vinuri si tuica pe fiecare gheridon, iar cele pt femei baileys,martini am avut cate una la 2 gheridoare ca sa nu se deschida atatea. spre finalul nuntii au fost atenti chelnerii si nici nu au mai deschis atatea sticle..
in plus unele bauturi le-am avut numai la bar. asa ca nu au ramas foarte multe sticle deschise!

criston84
28.04.2010, 10:32:50
Buna ,

Ma poate ajuta cineva cu un contact de la firme care vand sticle pentru tuica de dat acasa, sticlele sa fie de 0.500 ml si din sticla.

Multumesc:)

lau_si
06.05.2010, 17:41:52
Stiti careva vreun en gross de bauturi (apa, suc, bere,...) care sa asigure transportul?

mi2009
07.05.2010, 22:16:58
Stiti careva vreun en gross de bauturi (apa, suc, bere,...) care sa asigure transportul?

noua ne-a livrat valina si le-a si ridicat, dar am platit 50 ron pt asta!preturile mi s-au parut ok. cel putin pt ce am luat noi de la ei!

Reni0921
08.05.2010, 08:54:01
noua ne-a livrat valina si le-a si ridicat, dar am platit 50 ron pt asta!preturile mi s-au parut ok. cel putin pt ce am luat noi de la ei!
eu zic ca nu-i mult. pentru cine nu are cum sa le livreze......chiar merita

larisa1984
08.05.2010, 11:03:00

si unde e en gros-ul asta?

mi2009
08.05.2010, 20:42:40
langa cofetaria steaua rosie, mai jos un pic..daca cauti pe net gasesti adresa...nu o stiu exact.

noi aveam cu ce...da e complicat sa incarci si sa descarci...asa a fost mai comod...ca oricum o sa aveti multe pe cap. oricum va trebui sa fiti prezenti la livrare si la ridicare!

anamaria21_28
13.05.2010, 22:07:25
Buna ,

Ma poate ajuta cineva cu un contact de la firme care vand sticle pentru tuica de dat acasa, sticlele sa fie de 0.500 ml si din sticla.

Multumesc:)
stiu eu o firma care vinde sticle,dar sunt de 330 ml la 3 lei/buc, eu o sa iau de la ei pt. ca mi s-au parut ff frumoase.daca vrei iti trim pm cu datele firmei

adrianalorena
14.05.2010, 08:08:42
te rog trimite-mi si mie. Multumesc mult

stiu eu o firma care vinde sticle,dar sunt de 330 ml la 3 lei/buc, eu o sa iau de la ei pt. ca mi s-au parut ff frumoase.daca vrei iti trim pm cu datele firmei

dianadidi
14.05.2010, 13:22:52

Ai putea, te rog, sa atasezi o poza cu sticlutza? S-ar putea sa dam si noi la nunta si m-ar interesa cum arata :)
Ms tare mult

cristina_820
14.05.2010, 14:53:39
Buna fetelor
voi ce whisky, cognac si vin ati cumparat pentru nunta? Eu as vrea sa cumpar 2 feluri de whisky, un fel de cognac si 2 feluri de vin dar la sticla, dar cum nu ma pricep va rog sa-mi recomandati voi ce as putea sa cumpar.

mi2009
14.05.2010, 18:46:56
Buna fetelor
voi ce whisky, cognac si vin ati cumparat pentru nunta? Eu as vrea sa cumpar 2 feluri de whisky, un fel de cognac si 2 feluri de vin dar la sticla, dar cum nu ma pricep va rog sa-mi recomandati voi ce as putea sa cumpar.

noi am avut jack daniel's si vin de la o crama cumparat (si alb si rosu)
eu zic ca nu are rost sa iei 2 tipuri de whisky..unul si bun ajunge! mai ales ca iei si coniac!

dianadidi
14.05.2010, 19:09:37
Eu nu prea ma pricep la bautura si nici nu ma intere cand merg undeva ce se da, ma multumesc cu ce este, tocmai de aceea am zis sa va intreb pe voi cum e la nunti de obicei: se da si vin alb si rosu? Mie mi-a spus cineva ca la nunta de obicei de sa vin alb, voi ce ziceti?
Adevarul este ca am fost si in aprilie la o nunta si lumea nici macar n-a desfacut sticla de vin, desi era pe masa sub nasul lor :) La fel s-a intamlat si cu tuica, nimeni interesat :P Cel mai mult s-a baut whiskey si suc natural :)
Ms

mi2009
14.05.2010, 19:46:00
Eu nu prea ma pricep la bautura si nici nu ma intere cand merg undeva ce se da, ma multumesc cu ce este, tocmai de aceea am zis sa va intreb pe voi cum e la nunti de obicei: se da si vin alb si rosu? Mie mi-a spus cineva ca la nunta de obicei de sa vin alb, voi ce ziceti?
Adevarul este ca am fost si in aprilie la o nunta si lumea nici macar n-a desfacut sticla de vin, desi era pe masa sub nasul lor :) La fel s-a intamlat si cu tuica, nimeni interesat :P Cel mai mult s-a baut whiskey si suc natural :)
Ms
si la noi s-a baut mult suc natural (fie pur, fie in cocktail-uri fara alcool).
dar la noi s-au baut de toate.si whiskey si coniac si tuica si wodka.cocktail-uri foarte multe!vin iarasi destul de mult.noi asa am vrut si alb si rosu. noi l.am luat de la o crama si le-am prepat pt nunta(am amestecat mai multe tipuri de vin sa iasa vin de masa ...).am avut un vin de 5 ani. vin alb s-au baut 60l si rosu 25l....
voi puteti da cum vreti. vinul alb e obligatoriu, cel rosu...depinde ce invitatii aveti si ce vreti!

criston84
15.05.2010, 10:42:56
salut,

am rezolvat intre timp le-am cumparat, sunt de 330 ml tot cu 3 lei/buc poate e vorba de acceasi firma:) arata minunat si sunt foarte elegante.
Multumesc oricum pentru raspuns:)
spor la pregatiri:)

dianadidi
15.05.2010, 19:59:23
salut,

am rezolvat intre timp le-am cumparat, sunt de 330 ml tot cu 3 lei/buc poate e vorba de acceasi firma:) arata minunat si sunt foarte elegante.
Multumesc oricum pentru raspuns:)
spor la pregatiri:)

De unde ati luat sticlutele?
ms

danielaoana
31.05.2010, 13:57:36
De unde ati luat sticlutele?
ms
eu am cumparat sticlute de plastic la 330(in forma de inima,foarte dragute) la 0.50lei/buc,am zis ca nu are rost sa cheltuim bani pt cele din sticla
iar bautura o cumparam de la focsani,acolo coniacul(mai bun ca si alexandrion) e la 8 lei litru iar la vin e 3,5 lei
eu zic ca se renteaza drumul...spor la pregatiri

larisa1984
01.06.2010, 22:49:26
Buna fetelor
si eu zic ca un fel de whisky ajunge, si la fel si numai vin alb. parerea mea :)

alexalia
02.06.2010, 10:19:37
Ms

salut,

eu zic ca merge si vinul alb si cel rosu! Eu cu sotul meu bem doar vin, nu tarii, bere fff rar. Cat despre culoare.... intr-adevar, se bea mai mult vin alb dar si cel rosu merge. Noua ni s-a recomandat ca din cant totala sa cumparam 1/3 vin rosu si 2/3 vin alb. Si s-a baut destul de mult. Dar conteaza sa fie si vin bun :D. Cel alb va recomand sa fie demisec si rosu sec sau demisec.

mi2009
02.06.2010, 17:53:59
si eu zic ca merita si cel rosu..noi am vrut neaparat!! si s-au baut 20l de vin rosu!!!! cel alb a fost iarasi f.bun si s-a baut mult si din el!

larisa1984
04.06.2010, 22:27:58
si eu zic ca merita si cel rosu..noi am vrut neaparat!! si s-au baut 20l de vin rosu!!!! cel alb a fost iarasi f.bun si s-a baut mult si din el!

cam cat vin vi s-a baut in total? si mai am o nelamurire: mi-a zis starostele sa cumpar 2 beri de persoana. nu vi se pare cam mult, chiar fiind luna iulie??

mi2009
04.06.2010, 23:02:04
cam cat vin vi s-a baut in total? si mai am o nelamurire: mi-a zis starostele sa cumpar 2 beri de persoana. nu vi se pare cam mult, chiar fiind luna iulie??

noi am avut cumparat 100l vin alb si 50l vin rosu. s-au baut 50l alb si 20l rosu!! bere am avut 312 cu alcool si s-sau baut 240 la 0,33l si fara am avut 80 si s-au baut 48 la 0,5l. asta la 203 pers...noi am avut in sept , dar a fost o zi destul de calda!

biansi
10.06.2010, 11:46:23
Fetelor,

Stie cineva, ceva de magazinul de bauturi de pe baritiu(dupa BT si BCR, cativa m mai departe inspre parc)? A mai luat cineva de acolo? Mi se par destul de ieftine unele, chiar mai ieftine decat hypermarketurile:-?..ar putea fi ceva in neregula cu produsele sau au doar initiativa si vor sa-si mentina clientii?
Whiskey RL la 0.7 este 39.99 sticla, Te.....'s la 40.09 sticla, vermut alb si rosu A.....i la 15 lei sticla

andreiuta90
10.06.2010, 13:10:51
Fetelor,

Stie cineva, ceva de magazinul de bauturi de pe baritiu(dupa BT si BCR, cativa m mai departe inspre parc)? A mai luat cineva de acolo? Mi se par destul de ieftine unele, chiar mai ieftine decat hypermarketurile:-?..ar putea fi ceva in neregula cu produsele sau au doar initiativa si vor sa-si mentina clientii?
Whiskey RL la 0.7 este 39.99 sticla, Te.....'s la 40.09 sticla, vermut alb si rosu A.....i la 15 lei sticla
sunt bune preturile. sticlele sunt timbrate? altceva nu vad ce ar putea sa fie... e o diferenta de pret fata de alte magazine, dar nu e imensa, asa ca nu cred sa fie ceva in neregula cu ele.

Biu
11.06.2010, 01:04:20
noi la nunta am anagajat barman. a fost cea mai inspirata decizie si am fost extraordinar de multumiti de cat de bine am iesit cu calculele la bautura dar mai ales de cat au fost de multumiti invitatii :gen_05:
-pentru nunta noi am cumparat wiskey( s-au baut cam 9 sticle) si crema de wiskey( s-au baut cam 3 sticle ), vodka si garrone/campari( s-a baut fff putin) din duty free din simplu motiv ca ni s-a parut mai de calitate decat cel din magazin ( poate e doar parerea noastra ) am mai cumparat tuica ( 4 litri : s-au baut 2 ), vin de la cramele Recas 60 litri, s-au baut cam 50.
-in rest tot am lasat in grija barmanului. el s-a ocupat de detalii gen gheata, paie, citrice pt decor, si bineinteles bautura necesara pe care a luat-o de la ceva furnizor iar noi am platit doar ce s-a consumat, dupa nunta. ca sa zic si o mica barfa, l-am luat si pentru a putea controla oarecum bautura ( intelegeti ce vreau sa spun ;-) )
cel mai cerut cocktail a fost Mojito. Pe locul 2 shot-urile Kamikaze :suuuper:
dupa ce primesc pozele pot sa va si arat ce "solicitat" era barmanul ;-)

ssimo
11.06.2010, 12:42:16
si eu zic ca un fel de whisky ajunge, si la fel si numai vin alb. parerea mea :)

Si eu cred ca ajunge un fel de whiskey....iar legat de vin - noua mai multa lume ne-a recomandat sa luam doar vin alb - vinul rosu nu e recomandat cand e f cald + chef si agitatie - baut mai mult ( si la nunti se cam bea ) urca tensiunea si multora li se face rau. Asa ca am luat doar vin alb si a fost f ok.
+ restul bauturilor + shot-urile si Cocktail-urile ce s-au facut la barul mobil :)

anca_amanda
11.06.2010, 13:51:02
noi la nunta am anagajat barman. a fost cea mai inspirata decizie si am fost extraordinar de multumiti de cat de bine am iesit cu calculele la bautura dar mai ales de cat au fost de multumiti invitatii :gen_05:
-pentru nunta noi am cumparat wiskey( s-au baut cam 9 sticle) si crema de wiskey( s-au baut cam 3 sticle ), vodka si garrone/campari( s-a baut fff putin) din duty free din simplu motiv ca ni s-a parut mai de calitate decat cel din magazin ( poate e doar parerea noastra ) am mai cumparat tuica ( 4 litri : s-au baut 2 ), vin de la cramele Recas 60 litri, s-au baut cam 50.
-in rest tot am lasat in grija barmanului. el s-a ocupat de detalii gen gheata, paie, citrice pt decor, si bineinteles bautura necesara pe care a luat-o de la ceva furnizor iar noi am platit doar ce s-a consumat, dupa nunta. ca sa zic si o mica barfa, l-am luat si pentru a putea controla oarecum bautura ( intelegeti ce vreau sa spun ;-) )
cel mai cerut cocktail a fost Mojito. Pe locul 2 shot-urile Kamikaze

Unde este reprezentanta cramelor Recas in Cluj? Multumesc!

biansi
11.06.2010, 15:06:05
sunt bune preturile. sticlele sunt timbrate? altceva nu vad ce ar putea sa fie... e o diferenta de pret fata de alte magazine, dar nu e imensa, asa ca nu cred sa fie ceva in neregula cu ele.

Da, sticlele sunt timbrate..:)

broscutza2you
04.07.2010, 12:40:57
cel mai cerut cocktail a fost Mojito. Pe locul 2 shot-urile Kamikaze :suuuper:

Ai avut si vin alb si rosu??
Si bere cam ce cantitate s-a consumat? Oare merita sa o includ in meniu 1st/pers???

Biu
04.07.2010, 14:27:02
Ai avut si vin alb si rosu??
Si bere cam ce cantitate s-a consumat? Oare merita sa o includ in meniu 1st/pers???

deci te-am prins cum nu ai citit meniul de bauturi :))
am avut numai vin alb, demisec : feteasca regala
si bere cam 1 la 2 pers, daca poti sa incluzi asa

Biu
04.07.2010, 14:28:52
Unde este reprezentanta cramelor Recas in Cluj? Multumesc!

eu am luat de la crama din Manastur, lanaga primaria de cartier, daca stii unde e ( in parculetul de lanaga benzinaria de pe str. Maresal Ion Antonescu)

broscutza2you
04.07.2010, 14:35:21
deci te-am prins cum nu ai citit meniul de bauturi :))
am avut numai vin alb, demisec : feteasca regala
si bere cam 1 la 2 pers, daca poti sa incluzi asa

L-am citit da nu m-a prea interesat ca am fost cu masina, remember? 8-|

Si bere fara alcool s-a consumat cat de cat?

Biu
04.07.2010, 14:37:36
L-am citit da nu m-a prea interesat ca am fost cu masina, remember? 8-|

Si bere fara alcool s-a consumat cat de cat?

66 normale si 10 fara alcool . la 137 invitati e cam una la 2 pers

andreea16rous
05.07.2010, 00:42:58
multumesc de recomandare. a fost miresoiul meu astazi la o tura de magazine si se pare ca cei de la prosonic au cele mai bune preturi.^:)^

Imi zici te rog unde ii gasesc pe cei de la Prosonic?
Ms

mi2009
05.07.2010, 21:22:59
66 normale si 10 fara alcool . la 137 invitati e cam una la 2 pers

numai atata bere s-a baut????????

Biu
05.07.2010, 22:18:48

da . in rest s-a baut vin si cocktailuri :D, mojito in special

alexalia
06.07.2010, 09:39:53

exact la fel a fost si la mine... 1 bere la 2 persoane

andreiuta90
06.07.2010, 11:40:12
am fost si eu la o nunta anul acesta, si tot de asta s-au plans mirii. s-a baut foarte putina bere si tarie. cel mai mult s-a baut vinul. si bauturile racoritoare.

dianadidi
06.07.2010, 12:50:47
am fost si eu la o nunta anul acesta, si tot de asta s-au plans mirii. s-a baut foarte putina bere si tarie. cel mai mult s-a baut vinul. si bauturile racoritoare.

Si noi am observat acelasi lucru la nuntile la care am fost anul acesta.Au fost mese la care nici nu s-a deschis sticla de tuica, in schimb s-au baut mult sucuri, cocktail-uri

Arina3891
06.07.2010, 14:09:40
Si noi am observat acelasi lucru la nuntile la care am fost anul acesta.Au fost mese la care nici nu s-a deschis sticla de tuica, in schimb s-au baut mult sucuri, cocktail-uri
Asta e caracteristica nuntilor care au bar de cocktailuri: invitatii care doresc ceva racoritor si usor alcoolic in acelasi timp au de ales intre bere si cocktailuri. Pe cand daca n-ar fi acest bar, clar s-ar bea mult mai multa bere.

alexalia
06.07.2010, 18:57:03
Asta e caracteristica nuntilor care au bar de cocktailuri: invitatii care doresc ceva racoritor si usor alcoolic in acelasi timp au de ales intre bere si cocktailuri. Pe cand daca n-ar fi acest bar, clar s-ar bea mult mai multa bere.

la noi nu a fost bar de cocktailuri... dar pentru asta bere tot s-a baut putina... de ce? Habar n-am:D

larisa1984
06.07.2010, 19:56:16
la noi nu a fost bar de cocktailuri... dar pentru asta bere tot s-a baut putina... de ce? Habar n-am:D

si la noi , desi a fost miez de vara, destul de cald afara, nu s-a baut bere pe cat ma asteptam. s-a baut vinul alb, whisky si coniac. tuica destul de putin, iar vodca nici macar o jumatate de sticla. sucul in schimb, aproape tot, la fel si apa minerala.

mi2009
06.07.2010, 20:55:34
la noi s-au baut peste 500 de cocktail-uri, bautura din fiecare,vin si alb (50l) si rosu(25l) si 240 beri cu alcool si 45 fara, si sucuri naturale si gazoase...la 200 de pers--si eu ma gand ca s-a baut putin....

dianadidi
08.07.2010, 16:01:29
Aceste sticlute le-am gasit pe Calea Turzii, sunt la 330 ml si costa 3 lei. Au si dop inclus plus foita albastra de deasupra care se muleaza pe stica daca se incalzeste.
Avand in vedere "gatul" destul de lung al sticlei, eu zic ca se pot umple pana la baga acestuia si atunci se ajunge undeva la 300 ml.
Noi am zis ca mai cautam si daca nu luam de aici si ii atasam o panglica subtire cu tricolorul :-p

dianadidi
08.07.2010, 16:02:49
Aceste sticlute le-am gasit pe Calea Turzii, sunt la 330 ml si costa 3 lei. Au si dop inclus plus foita albastra de deasupra care se muleaza pe stica daca se incalzeste.
Avand in vedere "gatul" destul de lung al sticlei, eu zic ca se pot umple pana la baga acestuia si atunci se ajunge undeva la 300 ml.
Noi am zis ca mai cautam si daca nu luam de aici si ii atasam o panglica subtire cu tricolorul :-p

Pana la BAZA gatului, scuze...nu prea se intelegea

Miorush
08.07.2010, 16:22:40

Eu dimpotriva...am fost la o nunta, care a fost si in februarie, culmea si s-a baut foarte multa bere, au trebuit sa mearga sa mai cumpere...vin extrem de putin...

andreea16rous
13.07.2010, 10:17:26

Buna,
Eu am sunat azi la cei de la Prosonic si mi-au zis ca nu distribuie bauturi alcoolice si non-alcoolice la nunti. :(
Voi de la ei ati luat bauturile? In ce conditii? Te rog sa imi trimiti pe privat numarul persoanei de la Prosonic cu care ai vb?
Multumesc anticipat. :smile:

broscutza2you
13.07.2010, 11:30:07
Sunt curioasa cam ce cantitate de racoritoare se consuma la nunta, mie mi se par cam exagerate cantitatile sugerate de cei de la restaurant, dar poate doar mi se par mie. As vrea si parerea voastra :)

apa 1 l / persoana
cola 1 l / persoana
suc natural 1l / persoana

O sa avem si cocktail bar unde vor fi 3 sortimente fara alcool.

Mie mi se pare exagerat 3 l de apa si suc / persoana, pe langa bere, vin, etc
dar nici nu as vrea sa ajung in situatia in care sa nu imi ajunga.

andreea16rous
13.07.2010, 11:54:41
Sunt curioasa cam ce cantitate de racoritoare se consuma la nunta, mie mi se par cam exagerate cantitatile sugerate de cei de la restaurant, dar poate doar mi se par mie. As vrea si parerea voastra :)

apa 1 l / persoana
cola 1 l / persoana

Din cate am inteles asta e "reteta" standard in ceea ce privesc bauturile.

Arina3891
13.07.2010, 15:33:19

apa 1 l / persoana
cola 1 l / persoana

Mie nu mi se par exagerate. Pe caldurile astea se beau multe bauturi nonalcoolice. La noi s-a baut asa la 163 persoane:
Apa plata (24 sticle 2 l) = 48 l
Apa minerala (103 sticle 1,5 l) = 154,5 l
Suc Coca-Cola (51 sticle 2 l) =102 l
Suc Cappy (34 sticle 2 l) 1 l suc/pers =68 l
... iese cam 2,3 litri/persoana
Si n-a fost caldura foarte mare, plus ca in sala era aer conditionat care mergea foarte eficient.

broscutza2you
13.07.2010, 16:14:54
Mie nu mi se par exagerate. Pe caldurile astea se beau multe bauturi nonalcoolice. La noi s-a baut asa la 163 persoane:
Apa plata (24 sticle 2 l) = 48 l
Apa minerala (103 sticle 1,5 l) = 154,5 l
Suc Coca-Cola (51 sticle 2 l) =102 l
Suc Cappy (34 sticle 2 l) 1 l suc/pers =68 l
... iese cam 2,3 litri/persoana
Si n-a fost caldura foarte mare, plus ca in sala era aer conditionat care mergea foarte eficient.

Merci pentru raspunsuri.Sincer mie tot mi se par mari cantitatile, dar daca asa se consuma asta este, o sa luam si noi tot asa. Nu am vrea sa ramanem fara. Oricum noi o sa avem si cocktailuri, care banuiesc ca o sa mai scada din cantitatea de bauturi consumata. O sa va scriu dupa nunta cat s-a consumat.

mi2009
13.07.2010, 19:24:34
Merci pentru raspunsuri.Sincer mie tot mi se par mari cantitatile, dar daca asa se consuma asta este, o sa luam si noi tot asa. Nu am vrea sa ramanem fara. Oricum noi o sa avem si cocktailuri, care banuiesc ca o sa mai scada din cantitatea de bauturi consumata. O sa va scriu dupa nunta cat s-a consumat.

la noi ( 203 pers) s-au baut 50 sticle apa minerala 2l si 20 sticla apa plata de 2l.. cola s-au baut 54 sticle de 2l, fanta 14 sticle si sprite 7. si noi am avut si cocktail-uri si sucuri naturale...
o nunta frumoasa sa aveti!

broscutza2you
13.07.2010, 22:29:39
la noi ( 203 pers) s-au baut 50 sticle apa minerala 2l si 20 sticla apa plata de 2l.. cola s-au baut 54 sticle de 2l, fanta 14 sticle si sprite 7. si noi am avut si cocktail-uri si sucuri naturale...
o nunta frumoasa sa aveti!

Multumesc pentru urare! :) Pana la urma am comandat cam asa si noi, seful de sala ne-a asigurat ca aceste cantitati vor fi suficiente.

Oanaflo
14.07.2010, 07:33:48
Nu distribuie bauturi???? Pai si atunci ce distribuie? Nu stiu ce sa zic daca ai sunat unde trebuia sau nu, dar noua ei ne-au adus bauturile. Poate ca de acum 2 luni nu mai fac treaba asta, dar tare m-as mira. Nr de tel nu am pt ca eu de fiecare data am mers direct la ei. Cel mai bine e sa mergi pana acolo sa te lamuresti exact.

Buna,
Eu am sunat azi la cei de la Prosonic si mi-au zis ca nu distribuie bauturi alcoolice si non-alcoolice la nunti. :(
Voi de la ei ati luat bauturile? In ce conditii? Te rog sa imi trimiti pe privat numarul persoanei de la Prosonic cu care ai vb?
Multumesc anticipat. :smile:

manulica2003
25.07.2010, 12:03:32

Salut !

In primul rand felicitari ! Ati avut o nunta superba...sora mea se casatoreste in 9 oct anul acesta si esti efectiv o inspiratie pt mine in ce priveste organizarea

Vroiam sa te intreb cu ce barman ai colaborat pt cocktail-uri, daca ai fost multumita si daca poti sa imi dai datele lui de contact.

Multumesc si felicitari inca o data !

Nu pot sa dau PM

Biu
26.07.2010, 08:58:52
Salut !

In primul rand felicitari ! Ati avut o nunta superba...sora mea se casatoreste in 9 oct anul acesta si esti efectiv o inspiratie pt mine in ce priveste organizarea

Vroiam sa te intreb cu ce barman ai colaborat pt cocktail-uri, daca ai fost multumita si daca poti sa imi dai datele lui de contact.

Multumesc si felicitari inca o data !

Nu pot sa dau PM

Multumesc o:-). Pe barman il cheama Dan, am sa iti dau datele lui pe privat

manulica2003
28.07.2010, 17:28:44
Multumesc o:-). Pe barman il cheama Dan, am sa iti dau datele lui pe privat

Multumesc !
Intre timp am aflat ca la DaVinci au barmanul propriu si am scapat de un stres :)

Poti sa imi dau pls ID-ul tau de mess prin PM...vreau sa te mai intreb una-alta si eu nu pot sa dau PM

adinaivan
29.07.2010, 12:04:34
Multumesc !
Intre timp am aflat ca la DaVinci au barmanul propriu si am scapat de un stres :)

Poti sa imi dau pls ID-ul tau de mess prin PM...vreau sa te mai intreb una-alta si eu nu pot sa dau PM

E superb Da Vinci, ai facut o alegere excelenta!

rodi_86
29.07.2010, 18:58:52
fetelor....
nu aveti idee cam de cate sticle de sampanie as avea nevoie pentru intrarea in sala pentru 150 respectiv 180 de persoane?

sper sa ma puteti ajuta
mersi mult

fata_cutare
29.07.2010, 19:46:55
fetelor....
nu aveti idee cam de cate sticle de sampanie as avea nevoie pentru intrarea in sala pentru 150 respectiv 180 de persoane?

sper sa ma puteti ajuta
mersi mult

Dintr-o sticla de sampanie se pun 12-13 cupe asadar pt 150 de persoane e nevoie de 12 sticle si pt 180 e nevoie de 14 sticle

clau1234dia
07.08.2010, 21:14:50

Broscuza am vazut ca v-ati intors din honeymoon. Casa de piatra!

Pana la urma cata bautura s-a consumat la nunta voastra?
Merci.

broscutza2you
08.08.2010, 11:45:55
Broscuza am vazut ca v-ati intors din honeymoon. Casa de piatra!

Pana la urma cata bautura s-a consumat la nunta voastra?
Merci.

Multumesc!

Pana la urma se pare ca am avut nunta in "cea mai calda zi din an" cel putin dupa parerea noastra si a invitatilor, astfel s-au consumat foarte multe racoritoare si mai putin tarii.

Am avut si bar de cocktail-uri, unde s-a consumat "fara numar", dar pot spune ca barmanul a avut cel mai mult de lucru la nunta. Am avut cam 5-6 cockati-uri cu alcool si 3 fara. O sa pun o poza cu barul dupa ce le primesc. Pot spune ca a fost cea mai buna idee, erau momente cand erau cozi la bar, toata lumea a fost foarte incantata si ne-a laudat pentru aceasta initiativa :)

Sincer nu stiu cantitatile exacte din toate bauturile dar o sa-ti scriu aprox. ca sa-ti faci o idee. Am avut aproape 150 invitati.

Apa minerala Borsec 1.5l - 124 sticle
Apa plata Borsec 2l - nu stiu, dar multa
Coca Cola 2L - 11 baxuri
Suc natural Pfanner 2l - 45 cutii
Bere Ursus 0.5l - 78 st.
Bere fara alcool - 1 st =))
Sampanie Angelli 1.5 l - 6 st
Vin alb si rosu demisec - 35l - mai mult alb
Whiskey Teacher's 1l - 6 st
Vinars Jidvei 1l - 3-4 st
Cinzano Vermout - 2-3 st
Palinca - 2-3 l

clau1234dia
10.08.2010, 07:41:35
Merci de raspuns.
Eu acum stabilesc meniul si mi s-a parut ciudat ca cei de la restaurant mi-au spus ca am nevoie de 7-8 sticle de whisky pt 80 de persoane :) cand o sa avem si cocktail bar. Si la apa mi s-a parut ca mi-au spus prea putin 0,5 ml plata si 0,5 ml minerala.

broscutza2you
10.08.2010, 11:08:31
Merci de raspuns.
Eu acum stabilesc meniul si mi s-a parut ciudat ca cei de la restaurant mi-au spus ca am nevoie de 7-8 sticle de whisky pt 80 de persoane :) cand o sa avem si cocktail bar. Si la apa mi s-a parut ca mi-au spus prea putin 0,5 ml plata si 0,5 ml minerala.

Acum am observat ca tot la Gilau ai nunta :) Sa stii ca la acolo am vb cu fiecare in parte despre bautura si fiecare mi-a recomandat alte cantitati, ideea e ca nu exista cantitati standard care se consuma, depinde de vreme, de invitati etc. Noua initial ni s-a spus sa luam 1l de whiskey/ 10 invitati, am luat in final 10 sticle / 150 invitati si s-au consumat 6 st. Si eu eram stresata cu cantitatile de bautura inainte de nunta, dar se pare ca in final totul a iesit bine ;;)

Sya
16.08.2010, 14:55:44
Acum am observat ca tot la Gilau ai nunta :) Sa stii ca la acolo am vb cu fiecare in parte despre bautura si fiecare mi-a recomandat alte cantitati, ideea e ca nu exista cantitati standard care se consuma, depinde de vreme, de invitati etc. Noua initial ni s-a spus sa luam 1l de whiskey/ 10 invitati, am luat in final 10 sticle / 150 invitati si s-au consumat 6 st. Si eu eram stresata cu cantitatile de bautura inainte de nunta, dar se pare ca in final totul a iesit bine ;;)

Poate cineva sa ne recomande un barman pentru barul cu coktailuri, cineva ok care v-a placut? mersi anticipat, va rog trimiteti-mi nr.pe pm si un tarif aproximativ,

fata_cutare
19.08.2010, 22:30:43
Poate cineva sa ne recomande un barman pentru barul cu coktailuri, cineva ok care v-a placut? mersi anticipat, va rog trimiteti-mi nr.pe pm si un tarif aproximativ,

Noi am colaborat cu Marcel (are barul lui cu care vine la nunta )si am fost foarte multumiti. Iti trimit pe PM datele lui si tariful.:)

andi5
30.08.2010, 23:16:43
Noi am colaborat cu Marcel (are barul lui cu care vine la nunta )si am fost foarte multumiti. Iti trimit pe PM datele lui si tariful.:)

Poti te rog sa imi trimiti si mie un mesaj pe PM cu tariful pt barul de cocktailuri si datele de contact? Multumesc;;)

alisima
30.08.2010, 23:24:17

poti sa imi trimiti si mie pe privat te rog numarul lui si tariful?ms mult

Miju
05.09.2010, 14:59:38

Te rog trimite-mi si mie un PM cu datele si tariful lui. Mesc' o:-)!

Miju
05.09.2010, 15:08:19
Multumesc !

Draga mea, si eu voi avea nunta la DaVinci, doar ca anul viitor. Te rog mult sa ma tii la curent cum procedati cu bautura. Ai optat pentru bauturile lor sau le aduceti voi? Multa bafta!

andi5
06.09.2010, 09:52:31
Buna fetelor,
am fost sambata la o nunta unde au avut cocktail bar. A fost foarte misto (mai fusesem la o nunta cu coktail bar insa la Baia Mare). As dori si eu asa ceva la nunta mea si am vorbit cu barmanii respectivi. Mi-au spus ca pretul este de 400 euro fara bauturi. Sincera sa fiu nu stiu, comparativ cu altii daca e mult sau putin? Voi ce ziceti? Stie cineva alte preturi? Mie mie se pare multisor...insa din nou zic...nu prea am cu ce sa compar...sper sa ma ajutati:">

broscutza2you
06.09.2010, 10:10:41
Buna fetelor,
am fost sambata la o nunta unde au avut cocktail bar. A fost foarte misto (mai fusesem la o nunta cu coktail bar insa la Baia Mare). As dori si eu asa ceva la nunta mea si am vorbit cu barmanii respectivi. Mi-au spus ca pretul este de 400 euro fara bauturi. Sincera sa fiu nu stiu, comparativ cu altii daca e mult sau putin? Voi ce ziceti? Stie cineva alte preturi? Mie mie se pare multisor...insa din nou zic...nu prea am cu ce sa compar...sper sa ma ajutati:">

Salut! Mie mi se pare mult, noi am platit barmanului 100 euro si bauturile 2000 lei.

andi5
06.09.2010, 10:22:50
Salut! Mie mi se pare mult, noi am platit barmanului 100 euro si bauturile 2000 lei.

Oau...deci m-am gandit bine...aveam eu asa o presimtire ca e scump...poti sa imi dai un nr de telefon si nume pe pm , te rog? Multumesc;;)

broscutza2you
06.09.2010, 11:22:11
Oau...deci m-am gandit bine...aveam eu asa o presimtire ca e scump...poti sa imi dai un nr de telefon si nume pe pm , te rog? Multumesc;;)

Sincer n-am numarul de telefon, am colaborat cu barmanul de la Motel Gilau, am tinut legatura cu el prin Ionut de la Gilau. :(

mi2009
07.09.2010, 19:17:16

si eu zic ca e mult... si noi am platit tot 100 €...plus bauturile..la aroma ai si barul al intrare si e foarte fain!

pisinarci
20.09.2010, 09:10:59
buna, fetelor eu am descoperit in cart marasti , pe dorobantilor in spate la piata un mag de bauturi cu preturi f bune , mai ieftin ca la metro , au tot ce ai nevoie pt nunta ( bauturi), sper sa va foloseasca,informatia, va pup

ioana_petrisor
05.10.2010, 19:18:52
pana la urma cata bautura s-a consumat la nunta ta?