PDA

Versiunea completa : Obiceiuri de nunta specifice zonei Sibiului

Danielle
21.06.2006, 11:15:49
Lumea a tot scris despre asta. Insa, vreau sa stiu de la voi fetelor: Ce obiceiuri sunt pe aici prin Sibiu? Ce se face la nunta, la restaurant?... Eu nu am mai fost de ani buni la o nunta, si chiar nu mai stiu... :| Iar sotul meu, sa fiu sincera, e cam anti-chef la restaurant. Asa e firea lui. Si as vrea sa stiu ce obiceiuri sunt, ca sa il scutesc de unele faze mai neplacute. Caci stiu ca o sa se trezeasca vreun nuntas cu vreo surpriza. :D

P.S. Dar in biserica ce se intampla in cele 30 min? Tb.sa ma duc sa discut cu preotul despre asta, nu? Ca am vazut eu multe filme cu nunti, dar nu romanesti... ;-)

laura81
21.06.2006, 13:52:35
Mai, eu nu prea stiu care obiceiuri din c zone sunt dar siu ca la noi nu va fi nici batic pe capul meu, nici jartea data jos cu dintii, nici turta rupta deasupra capului, nici hora... La noi nu va fi nimic traditional, nu-mi plac chestiile astea. si nici lui. cred ca fiecare face ce-i place la nunta lui (asta daca nu se apuca cineva sa-ti impuna, stiu ca unii au si probleme de-astea).
In leg cu biserica stiu ca dureaza vreo 45 de minute , si in afara ca te plictisesti de moarte nu mi se pare nimic iesit din comun :-p. la un moment dat iti pune pe cap coroana aia cu care iti strica freza si cu care TOATA LUMEA fara exceptie arata ca naiba, si ca mai incolo te invarti in jurul altarului cu nasii si sotul, cu o panglica in mana... Un ritual de-asta de chemare a ploii, nu stiu :-? . scuzati ironia, da io nu le prea am cu astea religioase. :">
Si cu o zi inainte tre sa te spovedesti. in rest, iti spune popa ce trebe sa duci (vin, miere, piscoturi, panglica, din cate imi amintesc eu). taxa oficiala e de vreo 150 de mii, si se da "mita" la popa dupa aceea - nu stiu cam cat, nasul da. ma gandesc ca pe la 500 de mii.

schorrych
21.06.2006, 15:54:24
obiceiurile astea...mie nu prea imi plac#:-Sce suntem la tara?la mine la nunta se vor respecta cateva totusi pe care le vrea nasa ... si anume:in fata blocului sa imi rupa turta deasupra capului,sa ii cumpar esarfa si ea mie cand o sa imi dea voalul jos,sa i-au un prosop mare cu care al meu sotisor sa se stearga dupa ce se barbiereste,cu care apoi,la intrarea in restaurant ne va infasura soacra mare cu el si ne va trage inauntru...bla bla bla:( si ce nu imi place...sa faca mama mea o gaina impopotonata cu d-zeu stie ce cu care ar trebui sa danseze nasa la local sau oricare altcineva(sa se joace gaina cum se zice).fetelor voi ati auzit de asa ceva?eu nu vreau toate astea dar nu am incotro...ce ma enerveaza...

ryanaro
21.06.2006, 16:26:03
Eu am mai auzit de una cu bradul, dar nu stiu in ce consta neaparat. Mai e una ca nasa iti tine oglinda, hora miresei etc. Cum am mai spus, eu sunt norocoasa din punctul asta de vedere pentru ca nici parintii mei n-au avut la nunta lor acum 25 de ani traditii asa, nici nasii acum 30 de ani, iar de la mine, ca sunt la mare departare ce pretentii sa mai aiba?! Asta iti spuneam eu cu sa faci numai ce vrei tu, si e foarte greu in unele cazuri. Pentru ca nasa spune asa, socrii spun asa, parintii spun altfel etc. Sunt fel de fel de obiceiuri.

laura81
21.06.2006, 18:01:57
Prima data am o intrebare: nick-ul tau se citeste "soric", are vreo vegatura cu slaninuta de porc sau l-am citit gresit? :)
Si eu cred ca si ryana , ca nu ar trebui sa te lasi influentata, doar e nunta ta nu a nasei. pe cuvant ca as schimba nasa!! hai sa zic ca daca m-ar ruga mama sa fac asa ceva, cu foarte multe comentarii as accepta pana la urma, da numa de dragul ei, ca imi e mama, dar nasa???? >:P

ryanaro
21.06.2006, 18:13:38
Cred ca nunta trebuie sa fie cel mai egoist eveniment pt noi, miresele, si cel mai altruist eveniment pentru ceilalti. Mama si nasa si-au trait propriile nunti. Am mai spus ca mama a avut o rochie gen perdea cu trena si o toca pe cap ca un cuib de pasari LOL. Iar nasa era hippy in anii 70 hahahaha. Acum e momentul sa mi-o traiesc eu pe a mea. Sa fac tot ce imi trece prin cap (si imi trec multe LOL). Bineinteles ca toti au dreptul sa isi dea cu parerea, dar stii cum vine vorba aia "asculta de toti si fa ca tine!". Daca nu va simtiti bine in legatura cu anumite obiceiuri e mai bine sa le discutati in familie. Nu trebuie sa suparati pe nimeni, doar sa va impuneti pct de vedere.

tweety82
21.06.2006, 20:57:52
Am auzit si eu de faza cu gaina ...eu nu o sa fac asa ceva ca ma enerveaza lol
Am auzit un obicei de am lesinat de ras..nu stiu unde se face asa ceva lol
cica faza cu bradul ...se leaga o gaina vie in brad si se danseaza bradul...cica,cat de tare tipa gaina asa de rea e mireasa ..lol
Pai saraca gaina cum sa nu faca urat daca e legata in brad
Probabil aia o fii si gaina care se danseaza ..poate de acolo vine LOL

fleur
21.06.2006, 21:03:45
buna miresici!!
voi stiati ceva de genul?
atunci cand plecam de la biserica dupa cunuia religioasa, trebuie sa mergem acasa la unul dintre miri, la mine sigur ca-i aproape..si stiu ca trebuie sa ne ia ori mama mea, ori mama lui cu un prosop dupa gat si sa intram in casa...se zice ca asa-i bien...
de fapt cate bordeie atatea obicee

Danielle
21.06.2006, 21:15:55
Hmmm...Pai pana in final e cam cum ii taie capul pe nuntasi. :D Eu tb sa o descos pe mama si pe astia mai apropiati, ca eu una stiu ca daca nu sunt de acord cu ei, tb sa ma cert ca sa imi impun parerea. Eu sunt anti-obiceiuri. Nici macar sa fiu furata nu-mi place.>:P Eu vreau sa stau linistita la masa si sa infulec cu barbatu`.. :-" :D Acum serios, nu am fost niciodata genul caruia sa ii placa in centrul atentiei. E un subiect pe care vreau sa mi-l sterg de pe inima. ;-)

RLK
21.06.2006, 21:17:04
Mie imi place obiceiul cu jucatul gainii. In Dobrogea este un momet foarte amuzant al nuntii. Rudele miresei se costumeaza si se machiaza ciudat (de obicei isi pun shalvari - e un cuvant imprumutat din limba turca, un fel de pantaloni largi legati pe glezna- cam asa cum este moda anul acesta, dar mult mai largi si de culori stridente) si se canta o melodie specifica momentului. Gaina este un plocon pentru nas; tot atunci se mai aduc cate un cozonac, o sticla de bautura si cadoul nasilor (care la noi, intra in obligatia socrilor mici). Nasii trebuie sa dea cate un banut (intre 10.000 si 500.000 lei) in functie de cum negociaza. E foarte amuzant si chiar e un moment de destindere.

laura81
21.06.2006, 22:37:20
Danielle, si eu sunt ca tine, nu vreau obiceiuri. dar eu am noroc ca nici ai mei nici ai lui nu au pitici de-astia. asa ca nunta noastra va fi ca un fel de chef mai mare. si cu mai multi adulti decat e necesar :-p

tizabela
21.06.2006, 22:37:52
Mie imi plac cateva obiceiuri asa ca am sa-l respect pe cel cu furatul (stiu si de cine sa ma las furata ca am vorbit deja cu fosti colegi de liceu) am sa arunc jarteaua si buchetul si am sa imi pun o palarie "smechera" in loc de basma!!!
Nu por sa-l suport pe ala cu muzica dupa mine si cu hora miresi pe ala cu gaina,oglinda sau cu turta!!!

Danielle
22.06.2006, 10:03:29
Hehe. Pai, sa vedem ce o sa iasa, fetelor! ;-)
La mine nu e problema cu rudele din partea lui. Sunt putine, majoritatea plecati prin strainatate. Nici nu stiu cati o sa vina. Ai mei sunt "problema". :D
De chestia cu lautarii am scapat. Faptul ca tata nu are un an de cand a murit face din asta o chestie chiar de bun simt. Am fi amanat nunta, dar eu dupa ce primesc viza nu stiu cand ma voi mai intoarce. Or pentru mine cununia in biserica e f. importanta. Si singura, in Canada, nu vreau. A ramas data asta, cu ea mergem inainte.
Un obicei care mi se pare dragut este cel cu aruncatul buchetului. ;;) Mai toate pe la nunta mea sunt deja doamne, dar pentru fetele nemaritate o sa fie o bucurie sa se aleaga cu buchetul. ;))
Eu tot stau si ma gandesc...pe aici cred ca s-au pierdut multe dintre obiceiuri. Cel putin lumea nu ma anunta cu surle si trambitze cum ca:"stai sa vezi atunci cand..." :)
Ieri am discutat cu sotul despre jartelutza. Nu vrea nici in ruptul capului. A spus ca e de prost gust. Si ii dau dreptate. Apoi, despre furatul miresei... Poate ca vb cu vreun unchi sau var... Asa macar ramane whiskey-ul in familie... :D <:-P
O sa va tin la curent. ;-)
Pup pup.

laura81
22.06.2006, 12:28:48
La fel si la noi, cu jarteaua nici vorba, cu buchetul merge ... cu furatul vedem atunci ... Lautari nici vorba.. Atat :)

dada
22.06.2006, 13:03:57
Ceau fetelor,

eu am impresia ca noi la sibiu nu tinem cont asa mult de traditii, ci fiecare is alege ceea ce vrea din ele ...in principal aruncatul buchetului, furatul miresei, al pantofului miresei...si mai nou furatul mirelui....a da si jartiera dar nu la toate nuntile
...la o singura nunta din sibiu am vazut dansul miresei, chestia cu gaina...
La biserica in afara de clasicul piscot si vin la noi piscotul se moaie in miere.

Va pup:*

fleur
22.06.2006, 13:04:12
credeti ca trebuie sa ne lasam furate?
sa acceptam sa ne fure de langa sotul nostru?

dada
22.06.2006, 14:48:23
Mie mi se pare haioasa faza si nu ma deranjeaza...
Dar ce am observat eu e ca miresele nu-si mai arunca buchetul, ci un alt buchet de domnsioara ...pai eu stai sa prind acel buchet ( nu am prins nici unul si nici nu vreau sa prind decat acel buchet ):-&
mi se pare ca nu are farmec... :-? chiar daca o sa-mi fie greu sa ma despart de buchet eu o sa-l arunc...dar nu la biserica cum am vazut la unele nunti ci aproape cand se termina nunta...:(

Voi cum credeti ca e mai bine ?

ryanaro
22.06.2006, 14:48:47
Pai de ce sa nu ne fure?! E ceva amuzant. Cred ca e singura traditie pe care o respect, alaturi de cea de a purta alb si voal LOL. Dar voi fi furata sub conditiile puse de mine hehehehe.

ryanaro
22.06.2006, 14:50:43
Eu s-ar putea sa arunc buchetul si sa il recuperez dupa pt ca am auzit ca aici e un serviciu de pastrare a buchetului, adica ti-l pun intr-un cub nu stiu cum si se pastreaza peste ani. Sau ti-l preseaza si ti-l fac tablou, nu stiu, sa vad.

consilier2004
22.06.2006, 15:00:06
buna miresici!!
voi stiati ceva de genul?
atunci cand plecam de la biserica dupa cunuia religioasa, trebuie sa mergem acasa la unul dintre miri, la mine sigur ca-i aproape..si stiu ca trebuie sa ne ia ori mama mea, ori mama lui cu un prosop dupa gat si sa intram in casa...se zice ca asa-i bien...
de fapt cate bordeie atatea obicee
Poate sa o faca si la intrarea in restaurant! eu asa am vazut la niste cunostinte

tweety82
22.06.2006, 18:29:54
Eu o sa arunc buchetul tot pe la sfarsitul nuntii..:) vreau sa fie al meu mai mult timp:P

laura81
22.06.2006, 22:25:39
Pe mine nici obiceiul ala nu ma incanta :) adica de ce-i mai zice furat daca telasi? sa te ia pe umar daca chiar vor sa te fure :))
Daca mi-ar fura mirele mi s-ar parea haios :-p ... Nu imiplac asa mult chestiile astea, intrate in "traditie". asa mi se pare, ca lumea se plictiseste de ele....

laura81
22.06.2006, 22:28:26
credeti ca trebuie sa ne lasam furate?
sa acceptam sa ne fure de langa sotul nostru?

Msg de sus era raspuns la asta, am uitat sa dau citatul :)

dada
23.06.2006, 14:21:24
Pe mine nici obiceiul ala nu ma incanta :) adica de ce-i mai zice furat daca telasi? sa te ia pe umar daca chiar vor sa te fure :))
Daca mi-ar fura mirele mi s-ar parea haios :-p ... Nu imiplac asa mult chestiile astea, intrate in "traditie". asa mi se pare, ca lumea se plictiseste de ele....

la doua dintre nuntile colegilor mei s-a furat mirele ...ne-am distrat foarte bine mai ales la ultima cand am cerut un stripper daca vor mirele inapoi :-p
... culmea e ca am si primit cand un var de-al mirelui s-a ofertit sa faca show...a fost super =))

laura81
24.06.2006, 20:25:02
la doua dintre nuntile colegilor mei s-a furat mirele ...ne-am distrat foarte bine mai ales la ultima cand am cerut un stripper daca vor mirele inapoi :-p
... culmea e ca am si primit cand un var de-al mirelui s-a ofertit sa faca show...a fost super =))

Super! asa ceva mi-as dori si eu :) Si cum il gasim pe varul ala? =))

dada
26.06.2006, 08:19:11
Deci fetelor v-ati bronzat in week-end? in sfarsit caldura....
..eu zic ca daca unele sunt obligate sa respecte traditiile macar sa le dea un farmec si o tenta personala si atunci atmosfera devine alta...

Va pupacesc :* si o saptamana frumoasa >:D<

movulina
20.07.2006, 17:58:46

Salutare fetele,
eu vara trecuta am furat doi miri...................a fost mortal................s-a animat nunta nevoie mare................
Eu sunt curioasa cine ma fura pe mine fara permisiunea mea.................la kilele mele......va datzi seama..........tre` sa vb dinainte cu estia de la CONA sa inkiriem o makara :))

Danielle
21.07.2006, 00:22:05
Viviana,

(:| (Casc.)
Tu fii cuminte si nu te mai simti asa complexata de kg tale. Esti frumoasa. Si cel mai imp. lucru e sa fii sanatoasa, respectata si iubita! O sa te fure ei. Nu te teme! ;-) <:-P

aandrada
21.07.2006, 01:29:22
Pe noi ne-au furat pe amândoi, pe rând. :>

movulina
21.07.2006, 06:53:56
Danielle, asta asa e...........insa vor avea de furca.........:))
Oricum mai avem pusin........deja incep sa ma panikez

dada
21.07.2006, 09:21:58
Salutare fetele,
eu vara trecuta am furat doi miri...................a fost mortal................s-a animat nunta nevoie mare................
Eu sunt curioasa cine ma fura pe mine fara permisiunea mea.................la kilele mele......va datzi seama..........tre` sa vb dinainte cu estia de la CONA sa inkiriem o makara :))

Buna Viviana,

las ca furatul nu inseamna neaparat sa te ia cineva pe sus...nu cred ca am fost la vreo nunta la care s-o fi luat pe mireasa pe sus...in general sunt luate de mana si ele colaboreaza...asa ca nu te mai stresa [-X degeaba ca or mai fi altele pentru care sa te stresezi...(*)

laura81
22.07.2006, 21:31:16
Hai sa va zic ce-am trait azi: o nunta de pocaiti :-s
Slujba la biserica a durat !!! 2 ore !!! :madlaugh:
Dar vreau sa va zic ca a fost cea mai tare slujba la care am asistat vreodata. au cantat in draci, si nu asa, ti se ridica parul pe tine de fain ce era.... Voci superbe, melodii super (poti si sa nu fii atent la versuri :-p) , atmosfera faina. urari si poezii de stai tot cu lacrimile-n gat - si eu si mama soacra nu staim cum sa ne abtinem, super fain vorbeau toti ... :-s
Bine, a fost si o parte prea lunga, cu un fel de preot care s-a simtit obligat sa vorbeasca despre cu totul altceva, dar trecand peste asta mi-a placut mai mult decat la ortodocsi sau catolici. si ma rugam sa vina sa cante si la sala, eu care nu sunt deloc pro lautari :cool:
Asaaaaaa.... si acum vine restul nuntii: AM STAT pe scaune 7 ore, sau nu mai stiu cat a durat. stat si mancat. nu se danseaza, nu se bea alcool, nu se fumeaza :(( Imi vine sa rad si sa plang, la asa nunta ciudata n-am fost in viata mea. ei s-or fi simtit bine dar pt cei cativa nepocaiti care am fost a fost bbbboooooriiiinnngggg :gen_15: Sa zicem ca a compensat slujba. :gen_08:
Ce obiceiuri? nimic!!!!!! atat cat v-am zis a fost tot. ajungi sa-ti doresti o basma legata, o galeata cu nu stiu ce monede, etc :))
Deci acum stiti si cum sunt nuntile la pocaiti .... Daca primiti vreo invitatie nu ratati slujba, e unica dar sala .... dati banii si fugiti :))

dj
22.07.2006, 21:35:57
O intrebare: cu ce se arunca la primarie si la biserica (dupa ce iesi, logic)?
Stiu de grau si de orez. Voi ce stiti?

dj
22.07.2006, 21:54:55
Si inca o intrebare: cica atunci cand vii acasa dupa cununia civila trebuie sa te intampine cineva cu o galeata plina cu apa in care sa fie o floare si in care arunci bani si apoi mirele te trece pragul. Voi ce stiti?

ryanaro
23.07.2006, 08:21:34
Eu vreau petale....

tweety82
23.07.2006, 11:59:45
Dar vreau sa va zic ca a fost cea mai tare slujba la care am asistat vreodata. au cantat in draci, si nu asa, ti se ridica parul pe tine de fain ce era.... Voci superbe, melodii super (poti si sa nu fii atent la versuri :-p) , atmosfera faina. urari si poezii de stai tot cu lacrimile-n gat - si eu si mama soacra nu staim cum sa ne abtinem, super fain vorbeau toti ... :-s
Bine, a fost si o parte prea lunga, cu un fel de preot care s-a simtit obligat sa vorbeasca despre cu totul altceva, dar trecand peste asta mi-a placut mai mult decat la ortodocsi sau catolici. si ma rugam sa vina sa cante si la sala, eu care nu sunt deloc pro lautari :cool:
Asaaaaaa.... si acum vine restul nuntii: AM STAT pe scaune 7 ore, sau nu mai stiu cat a durat. stat si mancat. nu se danseaza, nu se bea alcool, nu se fumeaza :(( Imi vine sa rad si sa plang, la asa nunta ciudata n-am fost in viata mea. ei s-or fi simtit bine dar pt cei cativa nepocaiti care am fost a fost bbbboooooriiiinnngggg :gen_15: Sa zicem ca a compensat slujba. :gen_08:
Ce obiceiuri? nimic!!!!!! atat cat v-am zis a fost tot. ajungi sa-ti doresti o basma legata, o galeata cu nu stiu ce monede, etc :))
Deci acum stiti si cum sunt nuntile la pocaiti .... Daca primiti vreo invitatie nu ratati slujba, e unica dar sala .... dati banii si fugiti :))

Bine ca ne-ai spus ...acum stim si noi de ce sa ne ferim;))
Hai sa zicem ca nu se bea,nu se fumeaza ...dar partea cu dansatul e cea mai grea lol

911
23.07.2006, 13:35:34

Mai poti arunca cu confetti, fluturi, petale, etc... tot felul de chestii care plutesc :D

dj
23.07.2006, 14:06:51
Mai poti arunca cu confetti, fluturi, petale, etc... tot felul de chestii care plutesc :D
Eu ma refeream la traditii.
Confetti oricum vor fi pentru ca am luat 3 tunuri; unul la primarie, unul la biserica si unul in parc la poze.

Pisik06
23.07.2006, 15:54:10
Confetti oricum vor fi pentru ca am luat 3 tunuri; unul la primarie, unul la biserica si unul in parc la poze.

De unde ai luat tunurile? ma intereseaza f tare, ca vreau si eu, dar nu stiu cum si de unde. Thanks

aandrada
23.07.2006, 16:41:31
Deci acum stiti si cum sunt nuntile la pocaiti .... Daca primiti vreo invitatie nu ratati slujba, e unica dar sala .... dati banii si fugiti :))î

auauau! da' de bucurat cum se bucură oamenii ăștia?

ryanaro
23.07.2006, 16:56:56
am fost eu la o nunta la care mirele era pocait si ai lui nu au venit deloc ca ei nu fac petrecri- nu beau etc.

911
23.07.2006, 17:59:01

pai se "arunca" in stanga si-n dreapta la invitati cu bomboane de ciocolata sau piscoturi si cu sampanie :)) In rest... se mai arunca cu orez.... Cam asta este TRADITIA!!! :D

laura81
23.07.2006, 20:02:13
Ca traditie, stiu ca e orez. aveti grija la confetti ca si noi am luat 2 tunuri pt iesirea din primarie si batea vantul, asa ca nu cred ca se vede in vreo poza confetti-ul meu de 500 de mii:(( deci atentie la vant :)

laura81
23.07.2006, 20:03:25
Eu vreau petale....

Nu cu rautate, dar cum arunci petale? :) nici pana la nivelul capului nu zboara ...
Eventual presarate in fata voastra, facuta c a o alee... daca va lasa astia de la primarie :)

ryanaro
23.07.2006, 20:33:24
Pai nu la aia civila, ca aia civila o fac in uk fara fast. La aia religioasa, merg drele de onoare in fata mea si arunca petale din cosulete. Nu e in biserica, ci este ceremonie in aer liber. Nu imi plac confetti- nu mi ar placea sa imi ramana bucati de confetti in par sau pe haine/ in decolteu LOL. Daca e sa arunce cu petale pe noi, alea cad. Nu cred ca mi-ar placea nici petale pe mine, de aia prefer sa le arunce pe jos.

anda_smuf
21.08.2006, 20:13:12
e super faina ideea cu petalele dar la noi, in romania, este mai dificil pentru ca trebuie sa desemnezi dupa ce pleci din biserica pe cineva care sa faca curatenie in urma ta. asta in caz ca iti da voie popa. si in strainatate mireasa intra pe o anumita melodie dar aici e cu totul altfel. mi-as fi dorit si eu foarte mult sa fac asta dar mi-am luat gandul. poate daca reusesti tu imi dai si mie vreo idee cum sa fac sa imi iasa.

fleur
21.08.2006, 21:42:47
noi am cam uitat de obiceiuri....in nebunia care a fost si nici parintii nu si-au adus aminte de toate si am cam sarit peste ele..si nu-i nici o paguba..

movulina
22.08.2006, 07:04:20
noi am cam uitat de obiceiuri....in nebunia care a fost si nici parintii nu si-au adus aminte de toate si am cam sarit peste ele..si nu-i nici o paguba..

ceva asemanator am patit si noi.............de la atata oboseala AM UITAT efectiv si de DANSUL MIRESEI!!! de asta-mi este cel mai ciuda.............la alte nunti ajutam si eu la caratul mesei si la a noastra am UITAT de DANS!!! :((

Rushine sa-mi fie! :-SS

cris_terzea
24.08.2006, 15:37:26
fetelor, vreau sa spun ca anul asta am fost la 3 nunti si mai avem 2...asa ca am avzut de toate si ideea principala e ca noi o sa o scurtam cat mai mult si o sa o facem cat mai tinereasca ca deh, suntem tineri, jucatul horei- NO WAY, gaina-NO WAY, ...vornic-NO WAY!
So....desi tre sa tii cont si de ceilalti...cred ca e bine sa o faci si putin pe placul tau :)

laura81
24.08.2006, 20:25:23
fetelor, vreau sa spun ca anul asta am fost la 3 nunti si mai avem 2...asa ca am avzut de toate si ideea principala e ca noi o sa o scurtam cat mai mult si o sa o facem cat mai tinereasca ca deh, suntem tineri, jucatul horei- NO WAY, gaina-NO WAY, ...vornic-NO WAY!
So....desi tre sa tii cont si de ceilalti...cred ca e bine sa o faci si putin pe placul tau :)

Asa a fost si la noi, nici un obicei, dar sunt unele pe care le preseaza parintii/socrii/bunicii etc sa isi puna basma sau sa danseze hora sau alte de-alea... N-as vrea sa fiu in pielelea lor cand ar;)) refuza

clauditza28
19.10.2006, 21:04:26
in cele mai multe cazuri, la nunti vin nuntasi din totul felul de regiuni si, mai ales, daca sunt din familie, fiecare vine cu idei "binevenite". la noi a fost nunta moderna fara obiceiuri, chiar daca nunta in sine este eveniment la care trebuie sa se manifeste traditiile.

movulina
20.10.2006, 07:31:21
anul trecut am fost la multe nunti..........in zona Sibiului, e drept, dar nu am pomenit la nici una inlocuitul voalului cu basma (doar poate sa-l dai jos), jucatul horeci, faza cu gaina, ruptul turtei...........adica la o nunta in Avrig s-a rupt o turta (NU peste capul miresei), insa eu cand am vazut`o am ramas surprinsa, semana atat de tare cu un colac dintr-ala de pomana/parastas.
Sunt unele traditii care pur si simplu nu-si mai au rostul, si altele de-a dreptul frumoase si placute>:D<

tweety82
23.10.2006, 03:26:13
Uite ca eu am avut si aranjatul miresei, mi-a rupt si turta in cap, am avut si hora in fata blocului(si o hora mare chiar) ,si dezgatit, pus esarfa in cap, jarteluta scoasa,aruncatul buchetului,al jartelutei, cam pe toate ...si sincer nu m-a silit nimeni ...pana la urma chiar a fost placut ;))
Nu-mi convenea mie cu turta si hora in fata blocului,dar atunci cand am facut-o nu mai mi-a fost nici rusine nici nimic si chiar a fost tare frumos
Nici eu nu tineam la traditii dar pana la urma m-am razgandit=))

movulina
23.10.2006, 07:50:48
Uite ca eu am avut si aranjatul miresei, mi-a rupt si turta in cap, am avut si hora in fata blocului(si o hora mare chiar) ,si dezgatit, pus esarfa in cap, jarteluta scoasa,aruncatul buchetului,al jartelutei, cam pe toate ...si sincer nu m-a silit nimeni ...pana la urma chiar a fost placut ;))
Nu-mi convenea mie cu turta si hora in fata blocului,dar atunci cand am facut-o nu mai mi-a fost nici rusine nici nimic si chiar a fost tare frumos

Felicitari!
Esti o mireasa foarte foarte frumoasa!!
Casa de piatra si multa fericire!!!:*

dj
23.10.2006, 07:55:39
Foarte frumoase pozele!
Mi-a placut foarte mult machiajul si accesoriile. Deosebite si finute! :*

tweety82
23.10.2006, 19:38:24
Va multumesc din suflet :*

consilier2004
24.10.2006, 08:11:37

ai fost foarte frumusica! casa de piatra si sa fiti fericiti impreuna

tweety82
24.10.2006, 19:40:02
ai fost foarte frumusica! casa de piatra si sa fiti fericiti impreuna

Multumesc frumos !

madfox70
16.02.2007, 13:35:30
Daca e s-o luam p-aia dreapta, nunta in sine e o traditie. De-a lungul timpului de acest eveniment unic (se pleaca, cel putin, de la ideea asta) in viata a doi oameni, s-au legat o pleiada de actiuni serioase sau distractive, unele legate de religii, altele de superstitii, s.a.m.d., devenite cu timpul traditii, obiceiuri. Societatea, insa, s-a emancipat si multe din aceste obiceiuri sau traditii, au inceput sa apara in ochii populatiei din mediul urban (mai ales), ca niste "chestii" perimate si fara nici o noima. Sa nu uitam insa ca pentru un invitat din mediul rural (si nu numai) de virta a doua si a treia, un echipament de lumini, o masina de fum/ceata, doi-trei "vulcani" (artificii) la deschiderea dansului de catre miri sau un bar cu bauturi fine, in regim de autoservire la salon, pot parea fitze, mofturi, nebunii tineresti sau cum le mai spun batrinii sau cei de moda veche (ca sa folosim un termen elegant, no offence pls), in timp ce pentru un invitat din mediul urban, poate chiar dintr-o patura sociala mai "aristocrata" (tot ca sa folosesc un termen elegant, no offence pls) un joc popular in fata casei/blocului, o echipa de lautari ca acompaniament la alaiul nuntii, sau un dans al miresei pe masa si/sau striptease mire, pot parea lucruri invechite, de prost gust sau fara sens. Si exemplele pot continua. Cred ca tine si de cultura spirituala a fiecaruia. Ca si in cazul muzicii (si nu numai), gusturile difera si tin de cultura si mediul in care-si desfasoara actvitatiile zilnice fiecare om. Exceptiile confirma regula. Cert este ca "de gustibus non est disputandum" (nus' daca am scris corect :D) adica gusturile nu se discuta dar se respecta. E o problema veche de cind lumea. Plecind insa de la premizele ca o nunta inseamna un public "multicolor" ca virste, cultura, paturi sociale, etc, si nu ai invitat oamenii la nunta ta, ca sa se simta prost sau sa nu le placa ce traiesc acolo (altfel am angaja "aplaudaci" ca la emisiunile TV de gen, ca-s mult mai ieftini :D), dar totusi fiind o zi speciala si unica din viata mirilor (ei fiind cei sarbatoriti de fapt in acea zi, nu?), trebuie gasit un echilibru in acceptarea sau refuzul acestor traditii/obiceiuri, functie, cred, de mai multe elemente, primul din ele fiind raportul de invitati intre cele doua categorii (cu limite largi de acceptiune pls) definite mai sus. Toti dorim o nunta la care sa "dictam" tot ce ne place noua, dar in acelasi timp vrem ca lumea sa se distreze si MAI ALES sa vorbeasca numai de bine ulterior despte acest eveniment. Trebuie impacate aceste doua idei si asta face din acest subiect o adevarata filozofie. Pina la urma dreptul de veto e al mirilor, DAR ... Spinoasa problema ... Ca si-n cazul muzicii ... Noi nu vrem manele .... dar daca vor invitatii ... ai lasam cu buza umflata? (si e doar un ex cu manelele, nu exclusiv dar cel mai "discutat"!). Think ... and choose wise !

Stiviana
16.02.2007, 14:50:49
Daca e s-o luam p-aia dreapta, nunta in sine e o traditie. De-a lungul timpului de acest eveniment unic (se pleaca, cel putin, de la ideea asta) in viata a doi oameni, s-au legat o pleiada de actiuni serioase sau distractive, unele legate de religii, altele de superstitii, s.a.m.d., devenite cu timpul traditii, obiceiuri. Societatea, insa, s-a emancipat si multe din aceste obiceiuri sau traditii, au inceput sa apara in ochii populatiei din mediul urban (mai ales), ca niste "chestii" perimate si fara nici o noima. Sa nu uitam insa ca pentru un invitat din mediul rural (si nu numai) de virta a doua si a treia, un echipament de lumini, o masina de fum/ceata, doi-trei "vulcani" (artificii) la deschiderea dansului de catre miri sau un bar cu bauturi fine, in regim de autoservire la salon, pot parea fitze, mofturi, nebunii tineresti sau cum le mai spun batrinii sau cei de moda veche (ca sa folosim un termen elegant, no offence pls), in timp ce pentru un invitat din mediul urban, poate chiar dintr-o patura sociala mai "aristocrata" (tot ca sa folosesc un termen elegant, no offence pls) un joc popular in fata casei/blocului, o echipa de lautari ca acompaniament la alaiul nuntii, sau un dans al miresei pe masa si/sau striptease mire, pot parea lucruri invechite, de prost gust sau fara sens. Si exemplele pot continua. Cred ca tine si de cultura spirituala a fiecaruia. Ca si in cazul muzicii (si nu numai), gusturile difera si tin de cultura si mediul in care-si desfasoara actvitatiile zilnice fiecare om. Exceptiile confirma regula. Cert este ca "de gustibus non est disputandum" (nus' daca am scris corect :D) adica gusturile nu se discuta dar se respecta. E o problema veche de cind lumea. Plecind insa de la premizele ca o nunta inseamna un public "multicolor" ca virste, cultura, paturi sociale, etc, si nu ai invitat oamenii la nunta ta, ca sa se simta prost sau sa nu le placa ce traiesc acolo (altfel am angaja "aplaudaci" ca la emisiunile TV de gen, ca-s mult mai ieftini :D), dar totusi fiind o zi speciala si unica din viata mirilor (ei fiind cei sarbatoriti de fapt in acea zi, nu?), trebuie gasit un echilibru in acceptarea sau refuzul acestor traditii/obiceiuri, functie, cred, de mai multe elemente, primul din ele fiind raportul de invitati intre cele doua categorii (cu limite largi de acceptiune pls) definite mai sus. Toti dorim o nunta la care sa "dictam" tot ce ne place noua, dar in acelasi timp vrem ca lumea sa se distreze si MAI ALES sa vorbeasca numai de bine ulterior despte acest eveniment. Trebuie impacate aceste doua idei si asta face din acest subiect o adevarata filozofie. Pina la urma dreptul de veto e al mirilor, DAR ... Spinoasa problema ... Ca si-n cazul muzicii ... Noi nu vrem manele .... dar daca vor invitatii ... ai lasam cu buza umflata? (si e doar un ex cu manelele, nu exclusiv dar cel mai "discutat"!). Think ... and choose wise !

Bine ai spus........sunt de acord...este totusi greu ce sa alegi si cum sa alegi ca sa ii faci pe toti fericiti, ceea ce oricum nu o sa reusesti 100%, dar este bine si asa....eu tot le spun la ai mei ca este nunta NOASTRA, la care mama imi da replica.......ei da, este a voastra, dar trebuie sa facem cum fac altii.....de exemplu, eu nu vreau sa dau prajituri dupa nunta......la care mama imi spune, pai TU nu dai, dar dau EU...ca asa este traditia......si daca nu dai te vorbeste tot orasul......blablabla..:[email protected] pana acuma mi-am dat seama ca desi este nunta noastra parintii se implica prea mult, deci ce sa facem???? Singura solutie sunt compromisurile.......ca nu are rost sa ne certam...^:)^

madfox70
16.02.2007, 23:14:34
....de exemplu, eu nu vreau sa dau prajituri dupa nunta.....
Uite, vezi, as spune ca e doar o problema de interpretare aici ... cum ti se par acei saculeti mici mici confectionati artistic si manual, cu citeva bombonele puse pe masa la fiecare invitat asa ca "atentie" simbolica din partea mirilor? o chestie sic, finuta, la moda, trendy, de bun gust? Daca DA, atunci poti accepta dorinta mamei tale de a da prajituri la plecare ca varianta de moda veche a acelor "atentii" de care vb mai sus. Daca NU inseamna ca esti pur si simplu impotriva acestei idei si-ti repect parerea. Ramine sa vezi cum vei cadea la pace cu mama ta. Dar sfatul meu este sa nu-ti creezi conflicte cu cei din jur pt prajiturile alea. Nu este obligatoriu sa dai asa ceva la plecare, dar nu este nici pe departe de prost gust, jenat sau altceva de genul asta. E o mica traditie nevinovata si sa stii ca cca 90% o practica. Eu zic ca ai decizii mai grele in ce priveste nunta la care sa-ti canalizezi energia si stresul :D. Succes! <:-P

Stiviana
17.02.2007, 13:20:12
Uite, vezi, as spune ca e doar o problema de interpretare aici ... cum ti se par acei saculeti mici mici confectionati artistic si manual, cu citeva bombonele puse pe masa la fiecare invitat asa ca "atentie" simbolica din partea mirilor? o chestie sic, finuta, la moda, trendy, de bun gust? Daca DA, atunci poti accepta dorinta mamei tale de a da prajituri la plecare ca varianta de moda veche a acelor "atentii" de care vb mai sus. Daca NU inseamna ca esti pur si simplu impotriva acestei idei si-ti repect parerea. Ramine sa vezi cum vei cadea la pace cu mama ta. Dar sfatul meu este sa nu-ti creezi conflicte cu cei din jur pt prajiturile alea. Nu este obligatoriu sa dai asa ceva la plecare, dar nu este nici pe departe de prost gust, jenat sau altceva de genul asta. E o mica traditie nevinovata si sa stii ca cca 90% o practica. Eu zic ca ai decizii mai grele in ce priveste nunta la care sa-ti canalizezi energia si stresul :D. Succes! <:-P
Da, trebuia sa adaug ca noi o sa avem la fiecare invitat niste sticlute in forma de frunza de artar cu sirop de artar frumos impachetate, ca din partea mirilor, de aceea ma gandeam sa nu mai dam prajituri.....dar intre timp m-am lasat convinsa si o sa dam si prajituri.........cum ai spus tu corect, nu are rost sa cream conflicturi....;))

claire
17.02.2007, 16:03:04
Cand eram mititica, ma rugam de parinti sa-mi aduca prajiturica sau bombonele de la nuntile unde erau invitati. La vremea aia imi aduceau cozonac cu fundita rosie :) Si floricica de tul care se prindea la rever :) La nunta mea am dat (adica au dat ai mei) prajituri la plecarea invitatilor...ca poate mai exista inocenti care asteapta sa vina parintii de la nunta cu "bombonele".
Deci e dragut si de bun-gust. De dulce-gust ;)

inasibiu
26.03.2007, 13:05:10
Hello, fetelor, desi am avut o zi cam posomorata pana acum la lucru, citind randurile dedicate acestui subiect cu obiceiurile de nunta, recunosc am "zambit"(mai mult de atat nu se poate ca poate cred colegii de birou ca sunt nebuna!) pana la lacrimi. Aveti umor nu gluma\:D/ , si cred ca am gasit tratate cam toate curiozitatile pe care le aveam in lagatura cu zona Ardealului, cat despre cele din sud, stiam cade acolo doar vin(bradul, gaina..) bine ca nu mai trebuie mers si "la udat"(mireasa insotita de cativa baieti - unul care duce bradul impodobit - merge la o fantana si cu busuiocul stropeste in cele 4zari,iar cu piciorul varsa din galeata cu apa, la fiecare rascruce de drum intalnita in cale).Funny isn`t it??=)) :))

laura81
26.03.2007, 13:18:17
... iar cu piciorul varsa din galeata cu apa, la fiecare rascruce de drum intalnita in cale).Funny isn`t it??=)) :))

Si mai funny daca merge cu masina si tre sa verse pe geam :)) ...
Nu mai intreb cum versi cu piciorul numai cate putina apa din galeata... Cred ca numai daca ai pantofi cu varf lung sa ai cu ce sa agati manerul galetii :))=))

tot_tot_claire
26.03.2007, 13:47:49
am vazut asta ! am fost eyewitness socat: mireasa rasturna galeata cu piciorul, intr-adevar...undeva la coada alaiului era cineva cu alta galeata cu apa, din care completa in galeata initiala, dupa fiecare rasturnare. jur! :)) (cred ca era o adaptare ad-hoc, si satul era pe undeva pe langa Alexandria). pot sa zic ca dureaza mult "procedura", si - cum zice laura - daca nu coboara mireasa din masina, e cam greu ;))

miosb
23.08.2007, 09:13:44
Eu Nu Cred Ca Am Multe Obiceiuri De Respectat. Nu Ma Formalizez Cu Chestii Inutile. Este Insa Un Obicei Frumos La Noi In Cisnadie ( Poate-l Stiti) , Ca Vineri Seara Baietii Sa Vina Cu Brazi La Nasi, La Mireasa Si La Mire Acasa. E Emotionant De-a Dreptul. Vin Cu Caruta Cu Brazi, Cu Muzicanti, Cu Alai, Toata Lumea Iese Pe Strada...se Impart Prajituri, Bautura, Cozonaci....

miosb
23.08.2007, 09:15:46
Si Mireasa Sta La Poarta Si Ii Asteapta. Iar Cand Ii Vezi Ca Vin Pe Jos ( Atunci Cand Au Ajuns In Dreptul Casei Tale ) Si Ii Auzi Cum Canta Pt Tine " Vin Feciorii-n Sat, Vin De La Arat.........chiuind De Bucurie" Mi Se Ridica Parul Pe Mine....si Pun Brazii La Poarta Ca Toata Lumea Care Trece Pe Acolo Sa Stie Ca E Nunta. Iar In Final Poposesc Acasa La Mire Unde Primesc Mancare Si Bautura Si Unde Canta Muzica Mai Departe

inasibiu
28.08.2007, 10:27:44
am vazut asta ! am fost eyewitness socat: mireasa rasturna galeata cu piciorul, intr-adevar...undeva la coada alaiului era cineva cu alta galeata cu apa, din care completa in galeata initiala, dupa fiecare rasturnare. jur! :)) (cred ca era o adaptare ad-hoc, si satul era pe undeva pe langa Alexandria). pot sa zic ca dureaza mult "procedura", si - cum zice laura - daca nu coboara mireasa din masina, e cam greu ;))

pAI si la mine in Valcea e acelasi obicei cu mersul la udat si cel cu bradul impodobit purtat de un baiat, insa aici in Sb nu e asa si mi se pare putin ciudat, dar pe de alta parte e bine ca nu mai exista riscul sa te uzi sau stropesti. Cateodata imi pare rau ca am renuntat la obiceiurile noastre (in sud) pt cele de aici mi se pare ca-mi uit cumva radacinile. Iar cu schimbatul numelui deja m-a dat peste cap parca nu mai sunt eu cand imi spun altfel.:-& :-&

guess_whatever
11.10.2007, 08:10:57
Eu Nu Cred Ca Am Multe Obiceiuri De Respectat. Nu Ma Formalizez Cu Chestii Inutile. Este Insa Un Obicei Frumos La Noi In Cisnadie ( Poate-l Stiti) , Ca Vineri Seara Baietii Sa Vina Cu Brazi La Nasi, La Mireasa Si La Mire Acasa. E Emotionant De-a Dreptul. Vin Cu Caruta Cu Brazi, Cu Muzicanti, Cu Alai, Toata Lumea Iese Pe Strada...se Impart Prajituri, Bautura, Cozonaci....
aia-i o chestie misto ... am vazut si eu o desfasurare de asta dar nu in Cisnadie ... nu mai stiu in ce sat, dar din jud. Sibiu ... e intr-adevar atmosfera de sarbatoare si buna dispozitie cit incape ... mie mi-a placut ... doar ca in oras (Sibiu, ma refer) nu cred ca s-ar preta ... s-ar uita oamenii din vecini ca la circ si si-ar face cruce :D ... cred ca "orasenii" am devenit cu timpul un pic prea rigizi si avem tendinta de a renunta din ce in ce mai mult la elementele simple de buna dispozitie in favoarea chestiilor "stilate" din ce in ce mai complicate si a fitzelor de "hight society" ...

pacat:-<

miosb
11.10.2007, 09:03:16
aia-i o chestie misto ... am vazut si eu o desfasurare de asta dar nu in Cisnadie ... nu mai stiu in ce sat, dar din jud. Sibiu ... e intr-adevar atmosfera de sarbatoare si buna dispozitie cit incape ... mie mi-a placut ... doar ca in oras (Sibiu, ma refer) nu cred ca s-ar preta ... s-ar uita oamenii din vecini ca la circ si si-ar face cruce :D ... cred ca "orasenii" am devenit cu timpul un pic prea rigizi si avem tendinta de a renunta din ce in ce mai mult la elementele simple de buna dispozitie in favoarea chestiilor "stilate" din ce in ce mai complicate si a fitzelor de "hight society" ...

pacat:-<
bine punctat!!!!!!!!!! cine nu stie despre ce vorbesc , nu poate intelege...intradevar atmosfera e uluitoare...la noi a fost superb...

guess_whatever
11.10.2007, 10:11:10
acum trei ani am avut o nunta la Mlaceni, un sat "satelit" al comunei Perisani, din zona Caineni, Titesti, etc (daca spun ceva cuiva numele astea de sate) ... e o zona undeva de pe Valea Oltului in stinga, mai la inaltime, la granita dintre Sibiu si Vilcea ... intr-un cuvint, ai zice ca e undeva la capatul Pamintului ... adica (vorba cameramanului) daca te duci la marginea satului si mai faci un pas .. calci in nimic! :D ...
am avut ocazia timp de 2 zile sa asist la un "calup" de traditii si obiceiuri, cite n-am vazut "live" in 37 de ani de viata ... si vreau sa zic, ca desi a fost o nunta f grea (gusturile muzicale din zona restringindu-se la sirba, hora si gutza :D), am ris si m-am distrat cu staff-ul meu cit pt o viata si am ramas cu niste amintiri f haioase, de acolo.
nu pot detalia (desi unele au fost scrise deja pe topicul asta), ca mi-ar lua vreo 5 pagini sa insir toate obiceiurile si traditiile la care am participat sau asistat acolo tim de 2 zile, dar nu ma pot abtine sa nu va povestesc o faza, zic eu, superhaioasa, desi povestita nu are acelasi farmec ca atunci cind e traiata ...

mergeam cu muzica prin sat de dimineata de la ora 8:00 (mirele a vrut "muzica mecanica" si pe ulitze in loc de lautari), adica doua boxe mari catzarate pe portbagajul superior al unei Dacii (care vazuse si vremuri mai bune), proprietatea veterinarului din sat, conectate la un amplificator audio de mare putere alimentat de la bateria batrinului autovehicul si cu un CD player de buzunar in bratze, conectat la amplificator, de pe care redam sirbele si horele necesare in diferitele puncte din sat, unde opream si asistam la un obicei din cele multe ... noi eram 5 insi in masina ... unul era veterinarul, sofer pe propriul utilaj si derapa din gard in gard pe ulitzele in panta de 45 de grade si noroi de dooj de centimetri, eu eram "dj freaka da hora - in da mix - rezident Mlaceni" :D cu miniplayer-ul in poala si doua mp3-uri in dinti, iar restul baietilor coborau la fiecare panta sau curba sa suplimenteze caii putere ai batrinului utilaj transportator, care gafaia si gemea din toate saibele si valvele din dotarea standard, versiune cip fara extrase ...

mirele care mergea in fata pe jos, in costumatie traditionala si cu cizme de cauciuc in picioare, insotit de nas si vornic, venea dupa fiecare figura de asta, asa cam din juma'-n juma' de ora si ne comunica ce urmeaza in program ...
la un moment dat, pe la jumatea zilei, moment in care noi "urbanii" deja eram complet zapaciti & fragmentati mental de avalansa de evenimente, traditii & obiceiuri, vine mirele la geamul masinii si ai striga unuia din colegii mei la ureche, "pasii" urmatori:

"- Acum mergem la mireasa sa blocam mireasa in casa cu bradul impodobit legat la usa, pina ne da nus' ce de zestre sau de mincare (nu mai retin ezact:-\), dupa aia luam mireasa, merem la izvor sa ia apa in ulcica si bagam o hora in jurul izvorului, dupa care revenim, mai trintim hora la poarta lu' nasii, nasul spala papucu' la mireasa, mireasa toarna apa de izvor din ulcica sa se spele nasii pe maini, varsam nusce, strigam, luam bradul, mireasa, nasi, sirbe, hore, alea, alea, ... si va mai zic dupa aceea" ...

asta e fraza reconstituita (cu larga aproximatie) de mine conform evenimentelor care au urmat in ora urmatoare, nu ca as fi auzit ceva din ce-a torait mirele la urechea colegului meu, dat fiind muzica care urla deasupra noastra, pe plafonul Daciei ...

revenind la momentul respectiv, ca sa ma lamuresc ce mp3 tre' sa injectez in difuzoare, ma intorc in scaun si il chestionez pe colegul meu:

"- Ce-a zis, ma?" ...

la care asta se uita la mine cu o moaca timpa8-} si zice:

"- Aaa ... o secunda ... stai sa vad daca-am retinut bine ... a zis ca furam izvorul din deal, impodobim mireasa cu cozonac, violam bradul si ne predam americanilor ...... sau cel putin asa cred :-?" ...

replica (si nu e singura din acele zile) a ramas memorabila (ca dealtfel toata aventura traita pe acele plaiuri) si chiar si-n ziua de azi o mai folosim in situatiile de "criza" cind se inghesuie mai multe sarcini in acelasi timp ...

episoade de genul asta, zic eu ca, dau culoare vietii si ne ofera ceva de povestit nepotilor la batrinetze si nu numai ... si daca mai "scapa" cite una de asta la o nunta, fie ea chiar de "tip" "Palace" sau "Ramada", cred ca, incet, incet, devine o chestie originala mai degraba, decit traditionala ...
dac-as mai face nunta, parca mi-ar place sa inserez un obicei, doua, de-astea haioase, in periplul pina la sala sau chiar si acolo ... pina dau bani sa-mi danseze "Junii" la nunta un set de dansuri populare romanesti sau sa-mi cinte un folclorist consacrat, de ce n-as fi de acord cu un "intermezzo" de obicei traditional romanesc, care implica costume populare traditionale, paine, sare, cozonac si plosca cu rachie, brazi impodobiti cu motive populare, fuioare si marame, strigaturi, cintari si cite si mai cite chestii populare traditionale romanesti frumoase exista dar nu se mai practica decit la televizor ... unde mai pui ca daca ai in familie neamuri din zona rurala care mai pot inca "presta" ca sa zic asa, asemenea obiceiuri traditionale, nu te costa nici pe departe cit un artist consacrat dechilin in ce domeniu al muzicii sau dansului ...

parerea mea ... nu trageti in pianist ... face si el ce poate :D

cele bune sa se adune.
o zi faina la toti. %%-

andutza019
12.11.2007, 13:58:07
sa nu exageram cu obiceiurile ... eu imi doresc obiceiuri, insa in linita bunului simt si a erei in care traim ;) Fara furatul miresei nici nu ma gandesc, aruncatul buchetului la fel.
Crek ar fi ok si un varf de brad SIMPLU si MIC in care sa punem2 mere, 2 covrigi, cateva flori ... ceva simbolic pentru ca stiu ca bradul reprezinta viata si bunastarea

Gaini si restul au fost in "Morometii"... Suntem in secolul vitezei, sa nu exageram cu obiceiuri ca nici in marile orase din africa nu se mai face dansul ploii ;)
va pup, si daca gresesc, sa-mi spuneti ca nu ma oparesc

guess_whatever
12.11.2007, 14:23:05
sa nu exageram cu obiceiurile ... eu imi doresc obiceiuri, insa in linita bunului simt si a erei in care traim ;) Fara furatul miresei nici nu ma gandesc, aruncatul buchetului la fel.
Crek ar fi ok si un varf de brad SIMPLU si MIC in care sa punem2 mere, 2 covrigi, cateva flori ... ceva simbolic pentru ca stiu ca bradul reprezinta viata si bunastarea

Gaini si restul au fost in "Morometii"... Suntem in secolul vitezei, sa nu exageram cu obiceiuri ca nici in marile orase din africa nu se mai face dansul ploii ;)
va pup, si daca gresesc, sa-mi spuneti ca nu ma oparesc
nu cred ca se pune problema de greseala ... unde-ar mai fi atunci "liberul arbitru" specific erei in care traim (ca sa te citez)? cred ca e foarte in regula ca fiecare sa aiba pareri proprii si o proprie viziune asupra diverselor valori care ne guverneaza vietile ... si mai cred ca toti trebuie sa ne respectam reciproc parerile, pentru ca numai asa putem invata unii de la altii si numai asa putem coexista ca societate ... un forum e facut pt a exprima pareri si opinii, nu pt a le impune ...:)>-

ximo
12.11.2007, 15:29:07
acum trei ani am avut o nunta la Mlaceni, un sat "satelit" al comunei Perisani, din zona Caineni, Titesti, etc (daca spun ceva cuiva numele astea de sate) ... e o zona undeva de pe Valea Oltului in stinga, mai la inaltime, la granita dintre Sibiu si Vilcea ... intr-un cuvint, ai zice ca e undeva la capatul Pamintului ... adica (vorba cameramanului) daca te duci la marginea satului si mai faci un pas .. calci in nimic! :D ...
am avut ocazia timp de 2 zile sa asist la un "calup" de traditii si obiceiuri, cite n-am vazut "live" in 37 de ani de viata ... si vreau sa zic, ca desi a fost o nunta f grea (gusturile muzicale din zona restringindu-se la sirba, hora si gutza :D), am ris si m-am distrat cu staff-ul meu cit pt o viata si am ramas cu niste amintiri f haioase, de acolo.
nu pot detalia (desi unele au fost scrise deja pe topicul asta), ca mi-ar lua vreo 5 pagini sa insir toate obiceiurile si traditiile la care am participat sau asistat acolo tim de 2 zile, dar nu ma pot abtine sa nu va povestesc o faza, zic eu, superhaioasa, desi povestita nu are acelasi farmec ca atunci cind e traiata ...

mergeam cu muzica prin sat de dimineata de la ora 8:00 (mirele a vrut "muzica mecanica" si pe ulitze in loc de lautari), adica doua boxe mari catzarate pe portbagajul superior al unei Dacii (care vazuse si vremuri mai bune), proprietatea veterinarului din sat, conectate la un amplificator audio de mare putere alimentat de la bateria batrinului autovehicul si cu un CD player de buzunar in bratze, conectat la amplificator, de pe care redam sirbele si horele necesare in diferitele puncte din sat, unde opream si asistam la un obicei din cele multe ... noi eram 5 insi in masina ... unul era veterinarul, sofer pe propriul utilaj si derapa din gard in gard pe ulitzele in panta de 45 de grade si noroi de dooj de centimetri, eu eram "dj freaka da hora - in da mix - rezident Mlaceni" :D cu miniplayer-ul in poala si doua mp3-uri in dinti, iar restul baietilor coborau la fiecare panta sau curba sa suplimenteze caii putere ai batrinului utilaj transportator, care gafaia si gemea din toate saibele si valvele din dotarea standard, versiune cip fara extrase ...

mirele care mergea in fata pe jos, in costumatie traditionala si cu cizme de cauciuc in picioare, insotit de nas si vornic, venea dupa fiecare figura de asta, asa cam din juma'-n juma' de ora si ne comunica ce urmeaza in program ...
la un moment dat, pe la jumatea zilei, moment in care noi "urbanii" deja eram complet zapaciti & fragmentati mental de avalansa de evenimente, traditii & obiceiuri, vine mirele la geamul masinii si ai striga unuia din colegii mei la ureche, "pasii" urmatori:

"- Acum mergem la mireasa sa blocam mireasa in casa cu bradul impodobit legat la usa, pina ne da nus' ce de zestre sau de mincare (nu mai retin ezact:-\), dupa aia luam mireasa, merem la izvor sa ia apa in ulcica si bagam o hora in jurul izvorului, dupa care revenim, mai trintim hora la poarta lu' nasii, nasul spala papucu' la mireasa, mireasa toarna apa de izvor din ulcica sa se spele nasii pe maini, varsam nusce, strigam, luam bradul, mireasa, nasi, sirbe, hore, alea, alea, ... si va mai zic dupa aceea" ...

asta e fraza reconstituita (cu larga aproximatie) de mine conform evenimentelor care au urmat in ora urmatoare, nu ca as fi auzit ceva din ce-a torait mirele la urechea colegului meu, dat fiind muzica care urla deasupra noastra, pe plafonul Daciei ...

revenind la momentul respectiv, ca sa ma lamuresc ce mp3 tre' sa injectez in difuzoare, ma intorc in scaun si il chestionez pe colegul meu:

"- Ce-a zis, ma?" ...

la care asta se uita la mine cu o moaca timpa8-} si zice:

"- Aaa ... o secunda ... stai sa vad daca-am retinut bine ... a zis ca furam izvorul din deal, impodobim mireasa cu cozonac, violam bradul si ne predam americanilor ...... sau cel putin asa cred :-?" ...

replica (si nu e singura din acele zile) a ramas memorabila (ca dealtfel toata aventura traita pe acele plaiuri) si chiar si-n ziua de azi o mai folosim in situatiile de "criza" cind se inghesuie mai multe sarcini in acelasi timp ...

episoade de genul asta, zic eu ca, dau culoare vietii si ne ofera ceva de povestit nepotilor la batrinetze si nu numai ... si daca mai "scapa" cite una de asta la o nunta, fie ea chiar de "tip" "Palace" sau "Ramada", cred ca, incet, incet, devine o chestie originala mai degraba, decit traditionala ...
dac-as mai face nunta, parca mi-ar place sa inserez un obicei, doua, de-astea haioase, in periplul pina la sala sau chiar si acolo ... pina dau bani sa-mi danseze "Junii" la nunta un set de dansuri populare romanesti sau sa-mi cinte un folclorist consacrat, de ce n-as fi de acord cu un "intermezzo" de obicei traditional romanesc, care implica costume populare traditionale, paine, sare, cozonac si plosca cu rachie, brazi impodobiti cu motive populare, fuioare si marame, strigaturi, cintari si cite si mai cite chestii populare traditionale romanesti frumoase exista dar nu se mai practica decit la televizor ... unde mai pui ca daca ai in familie neamuri din zona rurala care mai pot inca "presta" ca sa zic asa, asemenea obiceiuri traditionale, nu te costa nici pe departe cit un artist consacrat dechilin in ce domeniu al muzicii sau dansului ...

parerea mea ... nu trageti in pianist ... face si el ce poate :D

cele bune sa se adune.
o zi faina la toti. %%-

Eu stiu unde este acest sat pt k tatal meu este din Bumbuiesti (Boisoara) si stiu ce obiceiuri sunt acolo!

Mie imi plac pt ca este ceva diferit in comparatie cu obiceiurile de la oras si vorba ta: ramai cu multe amintiri si te distrezi pe cinste!:suuuper::suuuper::suuuper:

sandy25
17.11.2007, 12:50:10
nu cred ca se pune problema de greseala ... unde-ar mai fi atunci "liberul arbitru" specific erei in care traim (ca sa te citez)? cred ca e foarte in regula ca fiecare sa aiba pareri proprii si o proprie viziune asupra diverselor valori care ne guverneaza vietile ... si mai cred ca toti trebuie sa ne respectam reciproc parerile, pentru ca numai asa putem invata unii de la altii si numai asa putem coexista ca societate ... un forum e facut pt a exprima pareri si opinii, nu pt a le impune ...:)>-

DA ce parere ai de strigaturile obscene adresate de obicei nasului dar si mirilor?

guess_whatever
20.11.2007, 10:09:54
DA ce parere ai de strigaturile obscene adresate de obicei nasului dar si mirilor?
ca in mai toate aspectele vietii si aici se poate sari calul ... normal ca asemenea situatii sint de evitat ... dar imi mentin parerea si exceptiile nu pot decit sa confirme regula ...
si ar mai fi un aspect ... ne uitam la TV si ridem din toata inima la glumele de multe ori fara "perdea" ale diversilor moderatori sau animatori de talk show-ri, reality show-ri sau emisiuni asa zise de "entertainement" ... nu ne deranjeaza limbajul, ba chiar ne distreaza ... la nunta in schimb ne scandalizam la o strigatura mai deocheata si sarim de "poponetz" in sus ca e obscen ... hmmm ... oare numa' mie-mi suna un pic ipocrit aspectul asta? :-?

monysb
14.03.2008, 09:22:21

postez si eu dupa mult timp, dar chiar vroiam sa precizez k eu urasc fazele alea cu strigatul de catre femei mirilor si nasilor, doamne daca va veni cineva la nunta mea sa strige imi va strica toata nunta! nu suport si mi se pare de foarte prost gust! asta e strict parerea mea personala! o matusa a iubitului meu are obiceiul sa stige la nunta, dar eu o sa ii spun dinainte k la nunta mea nu accept asa ceva, sper sa fie intelegatoare, cu toate ca ma cam indoiesc...dar daca incepe sa strige vreau sa am puterea s o intrerup sa ii spun sa taca :)):)):)) sau si mai bine...pun pe cineva sa stea cu ea si sa cand e sa intram in sala sau unde va vrea ea sa strige sa o puna sa faca ceva:)):)) sa nu aiba timp:))

adrianutza
16.03.2008, 13:15:00
eu as vrea sa va intreb ceva. Se mai poarta la oras chestia aia ca dupa mireasa sa vina lautarii, acei 2 lautari cu acordeon si saxafon? Astept un raspuns fetelor pls. ms

mesia
17.03.2008, 08:41:02
Asta depinde de fiecare tu sti mai bine ce doresti
Eu am optat pt asa ceva nu e o regula ca toata lumea sa faca la fel

guess_whatever
17.03.2008, 10:35:37
eu as vrea sa va intreb ceva. Se mai poarta la oras chestia aia ca dupa mireasa sa vina lautarii, acei 2 lautari cu acordeon si saxafon? Astept un raspuns fetelor pls. ms
vezi ca exista discutii stufoase pe marginea acestui subiect aici pe topicul de Sibiu ... cauta la sectiunea lautari ... cred ... daca nu la celelalte sectiuni de servicii, sau chiar aici unde ai postat intrebarea ...

miosb
17.03.2008, 11:17:59
eu nu inteleg ceva: mai apare cate o miresica noua care vine cu cate o intrebare: " dar eu pot sa fac asa? cum e obieciul pt asta? sau tb sa fac asa???" dar e nunta voastra, faceti cum doriti, cum credeti asa cum v-ati imaginat mereu....nu tb sa va luati dupa clisee....ca acolo asa se cade, ca aia tb facuta asa....nu, faceti asa cum va doriti si cum simtiti...daca vrei lautari foarte bine, daca nu si mai bine.....e o data in viata si mai ales atunci sa aveti satisfactia ca ati facut asa cum ati vrut voi....
sper ca m-am facut inteleasa...>:D< >:D< >:D<

monysb
17.03.2008, 13:18:31

Dar ce conteaza ce se mai poarta si ce nu? daca tie iti place atunci DA se poatra daca nu, Nu! Si fiecare interpreteaza cum vrea ceea ce faci tu, deciziile va apartie (tie si sotului tau) in totalitate, o sa ti cont de ce spun si ceilalti, dar tot cum ti se pare tie sa faci...zic eu...pentru ca mie mi s-a spus..."cum sa pleci de acasa cu lautari dupa tine? dar ce, esti la tara?" si am spus k e decizia mea si e foarte frumos cand vine mirele tau cu domnisorii sa ii auzi..nu sa fie monoton sau sa pui tu muzica la Pc cum mai pun unii:|. Deci eu sunt PRO lautari care sa iti cante putin cand vine alaiul dupa tine :D si canmd pleci din casa, sa fie totul mai vesel <:-P

maria79
17.03.2008, 22:26:46
Dar ce conteaza ce se mai poarta si ce nu? daca tie iti place atunci DA se poatra daca nu, Nu! Si fiecare interpreteaza cum vrea ceea ce faci tu, deciziile va apartie (tie si sotului tau) in totalitate, o sa ti cont de ce spun si ceilalti, dar tot cum ti se pare tie sa faci...zic eu...pentru ca mie mi s-a spus..."cum sa pleci de acasa cu lautari dupa tine? dar ce, esti la tara?" si am spus k e decizia mea si e foarte frumos cand vine mirele tau cu domnisorii sa ii auzi..nu sa fie monoton sau sa pui tu muzica la Pc cum mai pun unii:|. Deci eu sunt PRO lautari care sa iti cante putin cand vine alaiul dupa tine :D si canmd pleci din casa, sa fie totul mai vesel <:-P
Salutare,aici sunt de acord cu tine,sa se auda cat mai tare ca este o nunta in bloc sau in apropiere,<:-P asa se strange lumea sa vada ce mireasa frumoasa se mai marita;)) ,va pupacesc

sweetheart
18.03.2008, 09:41:21

Pe mine cel putin nu ma intereseaza daca se mai poarta sau nu , dar eu voi avea lautari la nunta, mi se pare ca nu e nunta daca nu auzi muzica pe scara blocului.

monysb
23.03.2008, 16:32:58
eu acum m-am mutat la casa,deci clar nici nu se pune problema sa nu vina mirele meu cu lautari dupa mine, ca dupa ne plimbam fara, clar, oricum e foarte frumos sa se auda muzica, stiu cand eram mica si stateam la bloc ca rasuna acordeonul si fugeam cu prietenele sa vedem unde e nunta "hai sa vedem mireasa!!!" si fugeam dupa sunet si ce fericite mai eram in ziua cand vedeam o nunta ca stateam si ne jucam cu Barbie in fata blocului de-a nunta :)):)):)) si cum imi aduc cu drag aminte de zilele acelea, clar o sa fie si la mine asa <:-P<:-P<:-P

Kiddy
06.04.2008, 17:26:31
De tortul nasei...ati auzit sa se practice si la noi:-\

guess_whatever
22.04.2008, 12:05:04
eu nu inteleg ceva: mai apare cate o miresica noua care vine cu cate o intrebare: " dar eu pot sa fac asa? cum e obieciul pt asta? sau tb sa fac asa???" .......
trend-ul colega, trend-ul (a se citi "efectul de turma") ... asta ucide liberul arbitru la noi in tara ...
unii au varsat singe in '89 ca sa poata avea si romanii dreptul la libera opinie, gindire si exprimare, dar se vede treaba ca tot ce "zice lumea" e mai tare decit propriile idei si dorinte ale unui individ din societate ... 40 de ani ne-am conformat unui mod de viata si unor reguli sociale, obligati de sistemul politic ... am facut revolutie, am "impuscat" sistemul si acum ne conformam unui mod de viata si unor reguli sociale, pt ca asa e trendy (adica asa zice lumea, asa fac toti, sau in directia aceea merge turma) #-o ...
eu m-am decis sa fiu TRENDSETTER ... daca mai fac vreodata nunta, il chem pe Michael Jackson sa faca un trio vocal cu Traistariu si Gutza, acasa la miri si nasi ... la inceput se va ride copios, mai apoi se va birfi, undeva mai incolo se va copia si in final va fi un mare TREND!!! ... iar eu o sa ma numesc atunci TRENDSETTER (in romaneste sef de turma) :)) ...
case closed ... as far as I'm concerned ...

gaby_sme
13.06.2008, 17:55:12
Salut,sunt nou pe aici,si as dori sa imi dati niste nr de tel ale formatiilor,Pacific,luceafarul, meduza din medgidia,trebuie sa ma grabesc cu formatia ca imi e ste frica ca raman fara lautari,mersi

tot_tot_claire
13.06.2008, 17:58:47
... 40 de ani ne-am conformat unui mod de viata si unor reguli sociale, obligati de sistemul politic ... am facut revolutie, am "impuscat" sistemul si acum ne conformam unui mod de viata si unor reguli sociale, pt ca asa e trendy (adica asa zice lumea, asa fac toti, sau in directia aceea merge turma) #-o ...
...

poate d-ta, guess, ai fost conformist 40 de ani, noi fetele intotdeauna suntem muuuult mai tinere, indiferent de subiectul discutiei ;;)

cleopatra25
17.07.2008, 16:32:22
Salutare miresicilor din Sibiu!

Vin si eu cu doua intrebari care ma tot chinuie in ultimul timp, legate de traditii din zona Sibiului.
Dar, hai sa incep cu sursa "stresului" meu :)) : eu sunt hunedoreanca iar mirele e sibian (bine...din Agnita) iar nunta va avea loc la Agnita si nu la Sibiu, cu toate ca aici locuim (asta e un alt MEGA stres al meu :-$ , dar despre asta poate va povestesc cu alta ocazie ;)) ). Deci:
1. Viitorul meu sot mi-a spus ca la Agnita nu se obisnuieste sa fie prezent un vornic la nunta:O! asta a fost mare mirare pentru mine...si pentru ai mei. Acum ma gandesc si eu: pai cine va fi purtator de cuvant acolo? Cine cere mireasa si alea alea care se fac si zic? am inteles ca treaba asta o poate face si nasul...da acu ma intreb (din nou) daca nasul nu e foarte inzestrat cu calitati oratorice :)) ? Ce pot face in situatia asta?
2. Stiu ca in anumite zone se merge cu plocon la nasi. Din start va spun ca la Hunedoara nu exista asa ceva. La Sibiu se intampla asta? Si daca da, cam ce se da?
In speranta ca ma lumineaza cineva^:)^ ...deocamdata cam atat din seria Agnita vs Hunedoara.
Oricum, prevad ca o sa revin cu alte intrebari ciudate.

laura81
18.07.2008, 10:08:53
Eu cred ca puteti "negocia" tot ce tine de traditii. adica daca nunta se face la el in oras mi se pare frumos, in cazul in care voi vreti vornic, sa faceti cu vornic, cum se face la voi. Ca nici fam ta probabil nu e super incantata ca se face nunta asa departe, dar stiu sa laase de la ei.
Asa ca povestiti care cum vrea sa fie si cadeti la comun acord. Vornicul nu e o chestie la care sa caste gura toata Agnita, ca "Vai, cine-o mai vazut, ce-i asta?" . Unii isi iau, unii nu ... Asa ca .. faceti cum va e drag voua!
Despre "plocon" nu stiu cum e in zona :"> . Stiu ca noi am luat un cadou nasilor, dar nu mai stiu la ideea cui :))

cleopatra25
19.07.2008, 10:56:18
Mersi pentru informatii Laura. Acum imi mai ramane sa imi conving viitorii socrii sa caute un vornic in zona (ca eu sunt paralela cu subiectul unde as putea gasi unul), pentru ca asa cum ai spus tu...si alor mei li se pare un pic ciudat sa nu avem unul la nunta. in legatura cu negociatul...off... toata nunta asta se va baza pe o contiuna negociere. cand am demarat ACTIUNEA NUNTA:D nici nu mi/am imaginat ca o sa ne lovim de atatea contradictii in ce sa face la Sibiu si ce se face la Hunedoara (inclusiv felul in care se intocmeste un meniu e diferit, chiar si intre Sibiu si Agnita am observat:O ), pentru ca ma gandeam ca amandoua familiile sunt din Ardeal deci nu o sa avem probleme de genul asta.
oricum, sper sa se simta bine toti invitatii [-o< , dar mai ales noi doi (ca doar va fi ziua noastra):-p .

newmom
20.07.2008, 11:43:17
buna fetelor! am si eu o problemutza! voi fi nasica in curand si as vrea sa stiu care-i obiceiul in Sibiu in legatura cu indatoririle nasilor. adica practic: ce se plateste de catre nasi? stiu de lumanari si biserica! altceva? la noi nasii nu au dat decat cadoul in bani, dar ei sunt din bucuresti si le-am spus noi sa nu cumpere nimic ca sa nu se trambaleze cu ele de acolo pe masina!

cleopatra25
22.07.2008, 09:32:08
Am reventi.
negocierea pe tema vornic s-a incheiat. REZULTAT: fara vornic! poate la urmatoarea runda de negociere o sa am mai mult succes:D . acum nu imi ramane decat sa sper ca nasul se va descurca onorabil.

mirela85
22.07.2008, 09:39:42
Am reventi.
negocierea pe tema vornic s-a incheiat. REZULTAT: fara vornic! poate la urmatoarea runda de negociere o sa am mai mult succes:D . acum nu imi ramane decat sa sper ca nasul se va descurca onorabil.
Chiar nu stiam ca la agnita nu se obisnuieste cu vornic, dar in sb la 90% din nuntile la care am fost a fost si vornic, e mai frumos asa :D Pana si eu o sa am vornic la nunta.
Iar de plocon iarsi nu am auzit ;)) , poate se obinuia inainte dar acum e mai elegant un cadou frumos.
Acuma vorba laurei faceti cum credeti voi de cuvinta si cum va place voua.

cleopatra25
22.07.2008, 09:46:46
si eu mi-am dorit cu vornic. pun pariu ca toate neamurile mele o sa fie un pic debusolate ca nu avem...dar acum asta e. nu o sa fac o tragedie din asta, ca suficient fac eu din altele:-p . si noi am incercat sa facem totul cum ne dorim, dar nu merge chiar asa... acum trebuie sa fiu si eu mai intelegatoare si nu asa de capoasa cum sunt de obicei :)) . in principiu am facut o intelegere: noi am platit muzica, decoratiunile, pozele si filmatul...ca sa fie asa cum vrem noi, iar pentru restul....colaboram. Doamne ajuta sa iasa bine ca am niste emotii cat Casa Poporului!:)

emerald
04.08.2008, 12:30:38
buna fetelor! am si eu o problemutza! voi fi nasica in curand si as vrea sa stiu care-i obiceiul in Sibiu in legatura cu indatoririle nasilor. adica practic: ce se plateste de catre nasi? stiu de lumanari si biserica! altceva? la noi nasii nu au dat decat cadoul in bani, dar ei sunt din bucuresti si le-am spus noi sa nu cumpere nimic ca sa nu se trambaleze cu ele de acolo pe masina!

Ar mai fi bijuteriile miresei care erau cumparate in mod traditional de catre nasa...intre timp nu se mai intampla intotdeauna asa.

kitana
04.08.2008, 14:33:22
Ar mai fi bijuteriile miresei care erau cumparate in mod traditional de catre nasa...intre timp nu se mai intampla intotdeauna asa.

Eu stiam de voal...

AlexandraAdina
19.08.2008, 11:11:12
Da, categoric voalul...bijuteriile mai mult in Sud.

iubiana
14.10.2008, 21:07:05
Sunt si eu curioasa ce cumpara nasa miresei si bineinteles mireasa nasei ?
Din cate am auzit mireasa cumpara buchetul nasei si cam atat, nasa cumpara buchetul miresi si lumanarile.

In legatura cu obiceiurile am fost la o nunta si mi-a placut tare mult cand inainte sa-l ia pe mire l-au barbierit cu lama de topor si cu faza cu oglinda a fost tare haioasa.=)) =))

Sunt obiceiuri care nu mi-au placut de ex: hora din fata blocului/casei, ruptul turtei, rasturnarea galeti cu apa.

Mai stiti alte obiceiuri ?:-?

maria79
14.10.2008, 22:51:37
Eu nu am avut nici o pretentie de la nasa sa-mi cumpere nimic ,dar ea a insistat sa plateasca lumanarile ,si nasul la biserica,in rest cum am vrut noi,fara hora sau strigaturi ..........:)>- .

iubiana
15.10.2008, 12:43:03
Asta asa e ramane la intelegere.
Am avut o nunta in scara si am vazut un obicei :sa-i tina calea miresei.(bineinteles a fost cu strigaturi \:D/ , dar am vazut in alte parti ca au tinut calea niste copii)>:/

;))

adelinapaun
25.03.2009, 10:09:54
Sunt si eu curioasa ce cumpara nasa miresei si bineinteles mireasa nasei ?
Din cate am auzit mireasa cumpara buchetul nasei si cam atat, nasa cumpara buchetul miresi si lumanarile.

In legatura cu obiceiurile am fost la o nunta si mi-a placut tare mult cand inainte sa-l ia pe mire l-au barbierit cu lama de topor si cu faza cu oglinda a fost tare haioasa.=)) =))

Sunt obiceiuri care nu mi-au placut de ex: hora din fata blocului/casei, ruptul turtei, rasturnarea galeti cu apa.

Mai stiti alte obiceiuri ?:-?

Nanasa mea este "responsabila" financiar pentru voal, lumanari, "taxa" la biserica.

Si eu stiu ca mireasa cumpara buchetul nanasei, si personal cred ca o sa ma gadesc la un mic cadou pt nanasii mei. Sunt mult prea draguti si ne sunt tare dragi (mie si mirelui meu) :x

Eu mai stiu de obiceiul schimbarii miresei; adica vine mirele cu alaiul sa-si ia mireasa, familia miresei il intampina la usa si-i da alta in loc....el nu e de acord (sau mai sti...poate e :))) . Dk nu e de acord incepe cautarile prin casa pana o gaseste si atunci e tare fericit :)

cam atat imi aduc aminet acum

PS: normal ca e furatul miresei pe care cred ca-l stie toata lumea :)

iubiana
25.03.2009, 13:50:34
Nanasa mea este "responsabila" financiar pentru voal, lumanari, "taxa" la biserica.

Si eu stiu ca mireasa cumpara buchetul nanasei, si personal cred ca o sa ma gadesc la un mic cadou pt nanasii mei. Sunt mult prea draguti si ne sunt tare dragi (mie si mirelui meu) :x

Eu mai stiu de obiceiul schimbarii miresei; adica vine mirele cu alaiul sa-si ia mireasa, familia miresei il intampina la usa si-i da alta in loc....el nu e de acord (sau mai sti...poate e :))) . Dk nu e de acord incepe cautarile prin casa pana o gaseste si atunci e tare fericit :)

cam atat imi aduc aminet acum

PS: normal ca e furatul miresei pe care cred ca-l stie toata lumea :)

Despre cateva dintre ele am mai auzit dar nu stiu exact ce va palti nasa ca nu am intreba-o stiu ca a zis ca facem numai daca vreau eu datul jos al vualului ....mai tre sa intreb ce cumpara ea si ce nu ....

AnamariaAlexandra
25.03.2009, 14:07:01
Despre cateva dintre ele am mai auzit dar nu stiu exact ce va palti nasa ca nu am intreba-o stiu ca a zis ca facem numai daca vreau eu datul jos al vualului ....mai tre sa intreb ce cumpara ea si ce nu ....

LA noi in Sb, la nunti nu am vazut ca nasa sa dea voalul jos, stiam ca este un obicei din zona de sud..:-B

iubiana
25.03.2009, 14:10:01
LA noi in Sb, la nunti nu am vazut ca nasa sa dea voalul jos, stiam ca este un obicei din zona de sud..:-B
Cand iam spus nasei asa stia si ea .. . si a avut si o nunta in familie anul trecut

AnamariaAlexandra
25.03.2009, 14:13:34
Cand iam spus nasei asa stia si ea .. . si a avut si o nunta in familie anul trecut

Draguta mea eu nu ma pricep, dar cred ca deja nu se mai tine cont de multe, atata timp cat tu vrei sa faci asta, sau nasa, si tu esti de acord, eu zic sa faceti asta.
:*

adelinapaun
25.03.2009, 14:16:04
Draguta mea eu nu ma pricep, dar cred ca deja nu se mai tine cont de multe, atata timp cat tu vrei sa faci asta, sau nasa, si tu esti de acord, eu zic sa faceti asta.
:*

asta asa e este. Apropo si nanasa mea ma tot intreba ce palarie sa-mi ia ca sa-mi puna in locul voalului atunci cand il da jos 8-} si i-am zis k dk tot facem asta sa folosim o esrafa/batic ceva

AnamariaAlexandra
25.03.2009, 14:35:19
asta asa e este. Apropo si nanasa mea ma tot intreba ce palarie sa-mi ia ca sa-mi puna in locul voalului atunci cand il da jos 8-} si i-am zis k dk tot facem asta sa folosim o esrafa/batic ceva

eu ce am vazut la tv la nuntile la care se face treaba asta, voalul i se pune domnisoarei care si prinde buchetul aruncat de mireasa.:-?

iubiana
02.06.2009, 19:37:41
Na, in sfarsit am scapat :D
Am avut nunta Sambata, 30 Mai, la Ana Oil si pot sa zic ca am fost multumiti.
Mancarea a fost foarte buna, sala a aratat foarte bine, baia curata.
Acuma noi ca miri am fost serviti foarte bine si nu am observat nimic in neregula, dar dupa ce am mai discutat cu invitatii se pare ca unii nu au fost foarte multumiti de servire. S-au plans ca nu au fost sticlele de bautura pe masa si au cam asteptat pana i-au servit. Altii in shimb ne-au zis ca servirea a fost foarte OK, i-au servit imediat cu tot ce au vrut. Pererile, ca la orice nunta, sunt impartite. In plus sticlele, mai ales cele de suc, nu arata deloc bine pe masa, si e foarte bine ca nu le-au lasat acolo.
Ce m-a nemultumit pe mine putin, dar ma asteptam la asta, este faptul ca desi innainte de gratar au plecat cel putin 25 de persoane din 145 nu am primit absolut nimic asa cum ni s-a promis iar din tort evident ni s-a spus ca nu a ramas nimic desi a fost comandat pentru cel putin 145 de portii. In plus unii invitati nu au apucat sa il guste pentru ca a fost adunat de pe masa inainte de a se atinge de el.
Una peste alta, dupa cum am spus la inceput noi am fost multumiti si in general ni s-a spus ca a fost o nunta reusita.
A, inca ceva: am fi vrut sa avem la dansul mirilor 2 artificii vulcan macar de 1m. Din pacate cei de la restaurant nu au fost de acord nicicum cu asa ceva si a trebuit sa folosim 4 artificii mai mici care au tinut 2 minute. Cred ca e bine de stiut chestia asta ca sa nu va faceti sperante in caz ca vreti asa ceva.
Cine si-a rezervat sala la Ana Oil si i s-a spus ca nu primste nimic ca si bautura ar fi bine sa mai treaca pe acolo caci noua de exemplu ne-au oferit si sampania cu care se servesc invitatii la intrare. Cred ca e bine de stiut deoarece noi de exemplu am avut deja sampania cumparata si acum incercam sa o vindem cumva.

Cam atat imi amintesc deocamdata, daca mai e ceva o sa mai scriu.

Spor la pregatiri si petrecere frumoasa!
Bine ca ai scris ...
CASA DE PIATRA ....

iubiana
04.06.2009, 07:48:48
din pacate inca nu am poze caci nu am apucat sa ma intalnesc cu prietenii dar o sa pun poze de indata ce fac rost de ele :D

intre timp mi-am mai adus aminte de ceva ce nu mi-a placut deloc dar am uitat prea repede(desi nu trebuia): la intrare in restaurant ne-au adus tava cu cele 4 pahare de sampanie si paine cu sare. Ne-am servit toti iar cand sa ia si nasu paharul, am observat ca sub el era o bancnota, cica ar fi paharul lipit si trebuie platit ca sa il poata lua. Asta nu mi-a placut DELOC, pur si simplu a cersit niste bani de la nasu si astepta sa ii dea mai multe bancnote. M-am enervat atunci ff tare, mai ales ca din cauza ploii, toata lumea era adunata in hol si a observat momentul penibil :((

o sa revin cu poze peste cateva zile
Din cate stiu se mai facea la restaurante acest "obicei" sa palteasca nasul paharele .....
Asteptam pozele ...la intalnire vii ?

adelinapaun
04.06.2009, 09:14:31
din pacate inca nu am poze caci nu am apucat sa ma intalnesc cu prietenii dar o sa pun poze de indata ce fac rost de ele :D

intre timp mi-am mai adus aminte de ceva ce nu mi-a placut deloc dar am uitat prea repede(desi nu trebuia): la intrare in restaurant ne-au adus tava cu cele 4 pahare de sampanie si paine cu sare. Ne-am servit toti iar cand sa ia si nasu paharul, am observat ca sub el era o bancnota, cica ar fi paharul lipit si trebuie platit ca sa il poata lua. Asta nu mi-a placut DELOC, pur si simplu a cersit niste bani de la nasu si astepta sa ii dea mai multe bancnote. M-am enervat atunci ff tare, mai ales ca din cauza ploii, toata lumea era adunata in hol si a observat momentul penibil :((

o sa revin cu poze peste cateva zile

apropos de "plata" paharelor de catre nas-si la noi s-a intamplat la fel. Nici mie nu mi-a placut neaparta gestul ospatarilor (saracu' nanasu a tot trebuit sa plateasca fel si fel de "furturi") si poate doar datorita vremii frumoase nu m-am enervat. Macar nasu' a luat-o sub forma de gluma si a "platit" pahareloe vreo 100 lei

asa ca cele ce aveti nunta la Dobrun se pare ca si acolo se practica "obiceiul"

iubiana
04.06.2009, 09:54:22
apropos de "plata" paharelor de catre nas-si la noi s-a intamplat la fel. Nici mie nu mi-a placut neaparta gestul ospatarilor (saracu' nanasu a tot trebuit sa plateasca fel si fel de "furturi") si poate doar datorita vremii frumoase nu m-am enervat. Macar nasu' a luat-o sub forma de gluma si a "platit" pahareloe vreo 100 lei

asa ca cele ce aveti nunta la Dobrun se pare ca si acolo se practica "obiceiul"
bine ca mi-ai spus ........sa-l pregatesc pe nasu :-B

laura81
04.06.2009, 10:57:20
Din cate stiu se mai facea la restaurante acest "obicei" sa palteasca nasul paharele .....
Asteptam pozele ...la intalnire vii ?

Pai in ultimul timp peste tot se face treaba asta penibila.:-s De la ultimul camin pana la cel mai select restaurant. Desi am o banuiala ca la palace nu-i asa ;))

Crisro
05.06.2009, 14:40:51
Pai in ultimul timp peste tot se face treaba asta penibila.:-s De la ultimul camin pana la cel mai select restaurant. Desi am o banuiala ca la palace nu-i asa ;))

#-oSi la noi au folosit placa asta...cu rugamintea ca "macar sa dublati suma"=; .

iubiana
05.06.2009, 15:02:21
#-oSi la noi au folosit placa asta...cu rugamintea ca "macar sa dublati suma"=; .
Mai devreme imi povestea o colega la la nunta ei iau spus la nas sa dubleze suma (150) si el a pus dublu (300 roni) ...nu a stiut ca poate sa puna cat vrea ....:-< :-<

ElleM
05.06.2009, 15:20:05
Ceau, sa stii ca nici la noi (la Majestic) nu a fost asa...sau cel putin noi nu am observat. Sincera sa fiu eu nici nu stiam de obiceiul asta...Dar ma bucur ca a mai scapat nashu' de inca o plata #:-S

Crisro
06.06.2009, 07:46:56
Ceau, sa stii ca nici la noi (la Majestic) nu a fost asa...sau cel putin noi nu am observat. Sincera sa fiu eu nici nu stiam de obiceiul asta...Dar ma bucur ca a mai scapat nashu' de inca o plata #:-S

Eu sunt convinsa ca exista peste tot o lege a compensatiei...a zis-o si nasu...daca la biserica a scapat de plata...la restaurant n-a mai contat...:-? Deh...doar nu putea fii ideal!

lizuca1717
27.04.2010, 17:36:18
Nunta noastra a fost un fel de "sfarsit" al "obiceiurilor" de care toata lumea ne-a vorbit. Singurele chestii de care nu am reusit sa scapam au fost lautarii iar eu de voal.

Nu am avut vornic, pana la nasi s-a gasit cineva care sa spuna 2 vorbe la plecarea mirelui din casa (chiar si cu noduri in gat dar pana la urma asta e farmecul), apoi a preluat nasicul acest rol.

Nu s-a chiuit, nu s-a legat drumul, nu ne-am luat clasicele "iertaciuni", nu mi-a pus nasa voalul, nu m-a dus nasul la altar, nu am aruncat buchetul (ca am uitat de el), nu am avut jartea, nu s-a aruncat cu orez sau confeti, mirele s-a barbierit singur :)) are obrazul prea fin sa se foloseasca toporul iar lista poate continua. Eu am purtat rochie de mireasa de doua ori (una la cununia civila si alta a doua zi la nunta) si mai spunea sotul meu in gluma, ca daca se supara ma pune sa port rochie de mireasa si la aniversarea de 2 ani...

Noi am considerat ca datoriile nasilor vor fi numai acelea pe care le vor mentiona ei (mai ales ca au cununat de 4 ori in acelasi an) asa ca s-au oferit sa plateasca lumanarile si 2 aranjamente florale pt biserica (dar pe care m-au rugat sa mi le comand dupa bunul plac si ei au decontat) au rascumparat mireasa si pantoful miresei.

Cred ca indatorirea cea mai mare e aceea ca te duc la altar, in fata ofiterului de stare civila si ca iti ofera prezenta lor intr-o zi atat de speciala dar si in viitor.

De buchete, cocarde si restul ne-am ocupat noi. Cadou nasilor nu stiu daca e un "must" dar noi am ales nasei o bomboniera de cristal (pentru ca pe noi ne duce cu gandul la ceva dulce) si ceva funny pentru nasu pentru a avea o amintire de la nunta noastra.

Spre bucuria noastra lumea nu ne-a cadorisit cu obiecte (deci am scapat de inca un obicei)asa ca nu ma pot plange ca am 2 seturi de oale la fel sau lenjerii de pat identice.

Pana si parintii mei au aplicat la momentul "zestre" metoda "alege si noi decontam" si cred ca am iesit cel mai bine pentru ca asa cum spuneau si ei, eu o sa calc, eu o sa folosesc masina de spalat, aspiratorul sau combina iar in materie de oale si alte acareturi eu stiu cel mai bine ce-mi doresc sa am in bucatarie.

Acel "cel mai bine" trebuie sa reprezinte ce credeti voi ca e mai bun sau mai potrivit nicidecum ceilalti, iar acest lucru nu are aplicabilitate doar la nunta ci si in viata.

Obiceiurile sunt facute de oameni, asa ca ramane la latitudinea fiecaruia sa le schimbe dupa bunul plac.

Pupici

p.S. obiceiurile cu hora in fata blocului, turta rupta deasupra capului miresei, pusul voalului de catre nasa intr-o oglinda tinuta de domnisoara de onoare, pregatirea miresei de catre nasa, pregatirea mirelui, dezbobotatul (se da voalul jos si se pune un batic) sunt cu precadere din zona Moldovei. In Oltenia sunt altele poate va scriu despre ele intr-o alta postare :)

corinavasile
29.04.2010, 10:42:44
Fetelor....
Vreau sa va intreb si eu ceva...trebuie ca domnisorii sa fie cu numar impar (perechile)? Eu am ramas fara o pereche ca nu pot ajunge asa dimineata, si nu stiu ce sa fac?
Astept sfatul vostru!

adelinapaun
29.04.2010, 16:08:12
Eu nu am stiut de asa ceva; adica nici macar nu m-am gandit la nunta cate perechi sa punem ca sa fie nr par sau impar. Noi am avut atatea perechi cati prieteni am avut si au putut sa ajunga.
Poate stiu alte miresici altfel despre asta....

Spor muuult Corina!
>:D<

Fetelor....
Vreau sa va intreb si eu ceva...trebuie ca domnisorii sa fie cu numar impar (perechile)? Eu am ramas fara o pereche ca nu pot ajunge asa dimineata, si nu stiu ce sa fac?
Astept sfatul vostru!

darianna
29.04.2010, 17:41:38
Fetelor....
Astept sfatul vostru!
Corina... nici eu nu stiu nimic de numere pare sau impare... acum 2 sapt la nunta la care am fost au avut 4 perechi de domnisori, iar la nunta mea mirele a plecat de acasa cu 2 perechi si o pereche casatorita care mi-au tinut lumanarile in biserica... si de la medias, de la mine de acasa, am mai avut 3 perechi... cred ca pui cati ai...

corinavasile
30.04.2010, 08:29:51
Multumesc de sfaturi, Adelina si Darianna!!! Pai cred ca nu are rost sa ma stresez si pentru asta!
Va pup!

laura81
30.04.2010, 19:59:52
Fetelor....
Astept sfatul vostru!
Cornia, nu exista "trebuie" la nunta, decat "Da-ul" e cu trebuie, altfel n-are loc nunta :P. Relaxeaza-te ca nr d-sorilor de onoare e ultimul lucru pt care trebuie sa-ti faci probleme.
Eu n-am avut deloc, asta-i la par sau impar? :P

Mara_Adr
14.05.2010, 11:33:11
Fetelor va scriu aici ca poate mai e cineva in situatia mea...Parintii mei sunt din Maramures...dar locuim in SB deci trebuie sa ne adaptam obiceiurilor de aici. Insa n-as vrea sa renunt de tot la traditiile maramuresene... Oare e exagerat sa le imbin cat de cat?

darianna
16.05.2010, 07:32:45
Fetelor va scriu aici ca poate mai e cineva in situatia mea...Parintii mei sunt din Maramures...dar locuim in SB deci trebuie sa ne adaptam obiceiurilor de aici. Insa n-as vrea sa renunt de tot la traditiile maramuresene... Oare e exagerat sa le imbin cat de cat?
Bine ai venit Mara... Eu nu cred ca e exagerat... daca imbini cu gust, nu cred ca ar fi o problema... la urma urmei, e nunta ta si faci ce vrei.... dar la ce traditii maramuresene te referi?... ca sa ne dam si noi seama...;-)

laura81
17.05.2010, 17:11:39
De ce nu? sa se simta bine si invitatii de-aici, si cei de-acolo. Si sa mai invete lucruri noi despre traditia romaneasca, cat mai au de unde invata.

pitigrasa
26.06.2010, 20:18:40
Buna fetelor stiti ce se intampla cu lumanariile de la cununie,sau mai bine zis ce trebuie sa facem cu ele?le lasam la biserica sau le luam acasa?voi cum a-ti procedat?
stie cineva daca la sibiu se obisnuieste sa ne scoata nasii la biserica dupa 8 zile sau nu?si dece trebuie sa se faca treaba aceasta?
va multumesc

Cristina_84
28.06.2010, 18:52:22
Buna fetelor stiti ce se intampla cu lumanariile de la cununie,sau mai bine zis ce trebuie sa facem cu ele?le lasam la biserica sau le luam acasa?voi cum a-ti procedat?
stie cineva daca la sibiu se obisnuieste sa ne scoata nasii la biserica dupa 8 zile sau nu?si dece trebuie sa se faca treaba aceasta?
va multumesc

Nici noi nu stim exact cum sa procedam..am avut nunta in 22 mai si lumanarile le avem inca acasa,mama zicea sa le ducem la o biserica sau o manastire,pe noi nu ne-au scos nasii la biserica,nu cred ca se obisnuieste in Sibiu.

amy_ctin
29.06.2010, 10:49:41
Si noi le avem acasa.La noi nu se obisnuieste nici sa te scoata nasii din biserica si nici sa le duci la biserica.
Fiind personalizate, o sa le tai sub partea personalizata si o sa le tin amintire. Cel mai probabil o sa le asez pe noptierele din dormitor.

pitigrasa
29.06.2010, 21:18:19
Fetelor va multumesc mult pentru raspuns,m-ati mai linistit,bine cala noi nu e obiceiul sa ne scoata nasii la biserica dupa 8 zile,eu chiar nu ii vad logica,si cu lumanariile la fel,eu am auzit ca uni preotii iti zic sa lasi o lumanare la biserica[daca imi va zice voi lasa si eu una la biserica daca nu ,nu]
lumanarile personalizate imi plac tare mult,

Adinutza_13
03.07.2010, 00:10:20
eu, una, am lasat ambele lumanari la biserica.
nasa mi-a spus ca intr-adevar ei au luat o lumanare si inca o au acasa, dar a tinut-o intr-o debara si e toata sucita si indoita (a fost ceva mai cald si a inceput sa se topeasca) si vrea sa o duca la o biserica si pe aceea..na, acum fiecare dupa cum crede ca are sau nu spatiu de depozitat :P

cristyinutza
20.07.2010, 23:01:02
Nu e vb de plata paharelor ,ospatarii spun nasului ca trebuie sa puna perechea pe tava ca mirilor sa le mearga bine in casnicie,iar el(nasul)sa mai cunune si sa fie „intr-un ceas bun”

ratzzusca
02.08.2010, 10:27:01
Am inteles ca pot fi luate la sala si lasate sa arda o perioada. Mi s-a parut o idee foarte buna :)

Kristinne
14.08.2010, 22:50:49
Superstitie probata in ce mod?
Si eu am avut nunta acolo si mi se pare super aiurea cand tu vrei sa intri si nu poti pana nu insista ospatarul de cateva ori la nas. Uite ca la al meu nu i-a mers...

mona_fenics
05.10.2010, 19:11:29
La biserica romano-catolica, se duce doar o lumanare, care arde in timpul cununiei religioase, preotul ne-a dat-o acasa sfintita sa o aprindem la necaz, daca ne este frica de ceva, sa o aprindem si sa ne rugam la anghie, etc. o:-)

darianna
13.10.2010, 14:59:47
cum sunt in concediu si am mai mult timp de ''miresit'', am citit mai multe topicuri de pe forum... si ma bucur ca nu avem atatea obiceiuri ca in sud sau ca in est... toate obiceiurile alea mai provoaca si certuri intre miri si nasii lor...
eu stiu ca la noi nasii ofera mirilor un set de masa, cumpara lumanarile pentru biserica, panglica, piscoturi, miere si vin... si mai platesc la biserica nu stiu ce taxa...
si noi le-am facut un cadou nasilor (un aparat foto), i-am facut nasei un tort separat de tortul miresei si duminica dupa nunta i-am invitat la masa de pranz...

julyamaria
30.05.2011, 21:02:34
buna seara...si eu sunt din sibiu mai exact din comuna rasinari...dar sincer aiki nu am auzit de dansul gainii.... viitorul meu sot este din moldova insa nunta o vom face aiki....la ei sunt multe traditii si obiceiuri de ex hora ruptul painii aleia:)) deasupra capului...apoi la sala spre dimineata mireasa isi da jos voalul il pune altei fete nemaritate ....ea isi pune un batik....si multe altele....eu sper ca nu va vrea soacramea si al meu sa faca la fel...k doar suntem in sibiu nu la moldova:)):))

Mara_Adr
10.10.2011, 21:18:53
fetelor cum vi se pare nunta intr-o zi de vineri?

ancutap
25.11.2011, 09:58:22
Salut miresici de Sibiu!

Eu sunt din Bucuresti, dar ne-am ales nasii din Sibiu si avem o dilema. va rog sa ma ajutati cu cateva indicii despre obiceiurile de acolo legate de cadoul dat de fini nasilor. Cand se da, cam ce se obisnuieste sa se dea, etc. Eu stiu cum se procedeaza pe aici, dar nu as vrea sa fac vreo gafa ;)). Vreau sa intuiesc asteptarile lor fara sa ii intreb direct pentru ca sigur ar spune ca nu e nevoie sa le luam cadouri.
Mersi mult in avans!