PDA

Versiunea completa : Miresici din Germania

Pagini : [1] 2 3

annybunny
27.08.2007, 14:11:19
Salut! Mai sunt pe forum miresici din Germania/Zona Nuernberg???? Astept raspuns de la voi! :* :* :*

Cristina_bv
30.08.2007, 01:37:33
Bau! Te-am speriat? :-p:)
Eu sunt, dar din Hessen, zona Frankfurt. In Nürnberg inca nu am apucat sa ajungem, noi suntem aici de 2-3 ani si in primul am am fost studenti in NRW si acum ne-am mutat cu studentia mai la sud.
Voi sunteti demult in Germania? Am vazut ca ati facut cununia civila aici...are vreunul din voi cetanie sau ...cum e?
Am auzit ca e tare frumos prin Nürnberg, se confirma?

Pupici :*:*:*si CASA DE PIATRA !!!

annybunny
02.09.2007, 19:29:18
Bau! Te-am speriat? :-p:)
Eu sunt, dar din Hessen, zona Frankfurt. In Nürnberg inca nu am apucat sa ajungem, noi suntem aici de 2-3 ani si in primul am am fost studenti in NRW si acum ne-am mutat cu studentia mai la sud.
Voi sunteti demult in Germania? Am vazut ca ati facut cununia civila aici...are vreunul din voi cetanie sau ...cum e?
Am auzit ca e tare frumos prin Nürnberg, se confirma?

Pupici :*:*:*si CASA DE PIATRA !!!

Salut! Ms ptr urari :* :x Ma bucur ca am mai gasit o miresica din Germania:D :)>- Nici noi nu am apucat sa ajungem inca in Frankfurt, oricum nu e departe sunt vreo 200 de km pana la Nürnberg. Eu sunt de mult aicea (17 ani aproape:> ) iar sotul meu e de aproape 2 ani aici. Da am facut Cununia Civila in Mai aici; eu am cetatenie Germana. Sa stii ce este foarte frumos in Nürnberg, merita sa vizitezi orasul!
Pupici si sper sa mai vb! :*

ella-ling
06.09.2007, 17:38:40
salutare fetelor! Nu suntem foarte multe pe aici prin Germania!
Eu locuiesc in darmstadt, in Hessen, e un oras in apropierea Frankfurtului.

Si noi cred ca o sa ne casatorim civil in Germania, pentru noi e mai simplu, si pentru asta nu trebuie sa fii cetatean german....

Va pup,
Laura

Cristina_bv
07.09.2007, 01:48:19
salutare fetelor! Nu suntem foarte multe pe aici prin Germania!
Eu locuiesc in darmstadt, in Hessen, e un oras in apropierea Frankfurtului.

Si noi cred ca o sa ne casatorim civil in Germania, pentru noi e mai simplu, si pentru asta nu trebuie sa fii cetatean german....

Va pup,
Laura

:O;;) hei...si eu tot in darmstadt locuiesc, intra in "zona frankfurt", nu? Nu imi vine sa cred...in sfarsit si o romanca in darmstadt. Eu cunosc numai baieti pe aici...si doua bunicute pe care le-am auzit pe strada vorbind romana:-p.
Te pomeni ca stam si in aceeasi zona...Noi stam in roßdörfer platz. Voi?
Ma bucur tare mult ca te "cunosc", sper sa mai vb.

Te pup,
Cristina >:D<

ella-ling
07.09.2007, 11:08:28
:O;;) hei...si eu tot in darmstadt locuiesc, intra in "zona frankfurt", nu? Nu imi vine sa cred...in sfarsit si o romanca in darmstadt. Eu cunosc numai baieti pe aici...si doua bunicute pe care le-am auzit pe strada vorbind romana:-p.
Te pomeni ca stam si in aceeasi zona...Noi stam in roßdörfer platz. Voi?
Ma bucur tare mult ca te "cunosc", sper sa mai vb.

Te pup,
Cristina >:D<

hehe, noi stam la intersectia lui Roßdorferstr cu Beckstrasse, adica vreo 100-200 m departe de voi:)
Tu ce faci aici? Studiezi sau iti faci doctoratul? Sau lucrezi deja?

Cristina_bv
07.09.2007, 12:58:31
hehe, noi stam la intersectia lui Roßdorferstr cu Beckstrasse, adica vreo 100-200 m departe de voi:)
Tu ce faci aici? Studiezi sau iti faci doctoratul? Sau lucrezi deja?

;))...Vecinuto....ce fain..
Eu am terminat in iulie facultatea, acum stau pe tusa un semestru...sa ma odihnesc:-"si de semestrul viitor incep masterul in economie. As fi preferat un doctorat, ca sa primesc si niste bani...dar nu am gasit nimic deocamdata. Mai caut pana in februarie.
Tu ce faci? Esti demult aici?
Interesant ca vreti sa faceti nunta in Germania...ar fi o idee si pt noi, mai ales ca suntem amandoi din Bv, stam la o jumatate de ora unul de altul dar a trebuit sa batem drumul pana in Germania ca sa ne cunoastem...
Voi de unde sunteti din Romania ?
:*

ella-ling
07.09.2007, 21:41:38
hehe, serios v-ati cunoscut in Germania? lungi sunt caile domnului!
Noi suntem multi-culti, el e brazilian si nunta o sa o facem in Brazilia. Insa cum e mai complicat cu documentele ptr mine sa ne casatorim civil acolo ne-am hotarat sa ne casatorim aici. Asa am cel putin eu controlul asupra lucrurilor care trebuie facute si nu trebuie sa alerge parintii de nebuni pentru noi....

Eu am facut doctoratul aici si acum lucrez ca asistent la uni. Sunt de vreo 7 ani aici...nici nu imi dau seama cum a trecut timpul...

Poate ne vedem sau cine stie poate ne cunoastem deja fara sa stim;))

annybunny
08.09.2007, 21:34:28
Salut! Uite asa sau mai gasit miresici din Germania! Ce misto, locuiti aproape unul de celalt si prin miresici va-ti cunoscut <:-P Eu sunt mai departe de voi din Nürnberg, poate o sa facem vreo intalniere vreodata, ce ziceti? Va pup :* :*

ella-ling
19.09.2007, 16:38:30
cu siguranta putem sa ne intalnim. Poate mai apar si alte miresici, sunt sigura ca nu suntem doar noi trei;)

lacrimaxx
03.10.2007, 14:54:15
Eu sunt in Luxembourg8-}

ella-ling
08.10.2007, 16:24:14
nu am ajuns niciodata pe acolo, desi nu e foarte departe. M-ar interesa sa stiu daca e interesant de vizitat si cam ce s-ar merita de vazut. Tu ajungi prin Germania din cand in cand?

Pupica
09.10.2007, 16:56:49
Eu sunt in Luxembourg8-}

Iar eu sunt in Olanda da nu departe de granita cu germania...in apropiere de Aachen...Pupice si spor in toate!

annybunny
18.10.2007, 21:48:20
Iar eu sunt in Olanda da nu departe de granita cu germania...in apropiere de Aachen...Pupice si spor in toate!

Ms la fel...sper sa intre mai multe miresici care loc in germania si prin preajma >:D< :x

liviaki
19.10.2007, 12:18:21
Salutare! Eu sunt in Hamburg. Va atasez si cateva poze de la nunta:

ALI
19.10.2007, 14:24:05
e superba rochita ta .......minunata.
casa de piatra si mult succes.

ALI
19.10.2007, 14:27:08
e cineva care locuieste in belgia?

lacrimaxx
31.10.2007, 22:18:40
Vas ca sunt multe miresici prin prejurimi...eu nu prea sutn obisnuita sa intru aici.la strainatatea...dar o sa insist:-"

Va pup pe totate

enjoythesilence
22.02.2008, 00:18:00
salut miresici! cineva de pe langa frankfurt, mannheim, heidelberg? :D eu vreau sa ma mut in zona asta a germaniei. am niste rude acolo si as vrea sa scap in vreo 5 ani de romania. nu stiu daca e potrivit sa vb despre asta aici dar as vrea sa stiu in ce zona/oras gasesc si eu o casutza la vreo 100m2 pana in 200000 E si cu putina curticica. am vazut in rot (la sud de heidelberg) case maricele (300m2) la vreo 300000 E dar nu am nevoie de tot spatiul ala. am sanse sa gasesc ceva?

lacrimaxx
23.02.2008, 20:03:41
salut miresici! cineva de pe langa frankfurt, mannheim, heidelberg? :D eu vreau sa ma mut in zona asta a germaniei. am niste rude acolo si as vrea sa scap in vreo 5 ani de romania. nu stiu daca e potrivit sa vb despre asta aici dar as vrea sa stiu in ce zona/oras gasesc si eu o casutza la vreo 100m2 pana in 200000 E si cu putina curticica. am vazut in rot (la sud de heidelberg) case maricele (300m2) la vreo 300000 E dar nu am nevoie de tot spatiul ala. am sanse sa gasesc ceva?
Eu cred ca da dar nu prin agentii..mai bine vb cu rudele tale sa se intereseze ele pe la cunostinte

ella-ling
24.02.2008, 10:10:53

eu locuiesc aproape de toate cele 3 orase, de fapt aproape de Frankfurt. De gasit gasesti cu siguranta ceva, insa probabil 'la tara', insa asta nu e o problema, daca ai o masina de descurci f bine. Insa cred ca e prea prematur sa te interesezi, mai ai timp si preturile se mai schimba.
Agentiile aici cer niste preturi cam mari ptr serviciile lor, mai bine intrebi rudele asa cum te-a sfatuit si lacrimax.

enjoythesilence
26.02.2008, 01:12:28
eu locuiesc aproape de toate cele 3 orase, de fapt aproape de Frankfurt. De gasit gasesti cu siguranta ceva, insa probabil 'la tara', insa asta nu e o problema, daca ai o masina de descurci f bine. Insa cred ca e prea prematur sa te interesezi, mai ai timp si preturile se mai schimba.
Agentiile aici cer niste preturi cam mari ptr serviciile lor, mai bine intrebi rudele asa cum te-a sfatuit si lacrimax.

mersi de sfaturi! pai nu la oras. v-as fi zis oraselul dar nu stiu daca-l stiti: sankt leon-rot. am gasit ceva dragutz in rot la vreo 250.000 pt 2 familii si mi-am rugat verii sa se mai intereseze. nu-i devreme. in vara mergem sa cumparam o casa. ramanem in romania ca mai e cate ceva de facut, invatam ca lumea germana, al meu tb sa-si faca stagiatura si dupa aia vrea sa prinda un post de inginer la o centrala din zona. ii luam pe ai mei si dusi suntem!

iulia8888
27.02.2008, 13:01:12
Salut! Si eu sunt o miresica din Germania ;-)

Eu m-am casatorit aici pe 9 Februarie anul acesta(2008), iar in vara o sa fac petrecerea in Romania. Sunt din zona Oldenburg. Mai e cineva pe aici??? Inca nu am cunoscut romani aici, si mi-e dor sa mai stau de vorba in limba mea. Sper sa imi raspunda si mie cineva.

Va pup si spor la treburi,
Iulia

cristoiash
01.03.2008, 17:01:55
Eu sunt in Hanovra ... centru. Ploua de rupe.

ella-ling
10.03.2008, 00:45:01
Salut! Si eu sunt o miresica din Germania ;-)

Eu m-am casatorit aici pe 9 Februarie anul acesta(2008), iar in vara o sa fac petrecerea in Romania. Sunt din zona Oldenburg. Mai e cineva pe aici??? Inca nu am cunoscut romani aici, si mi-e dor sa mai stau de vorba in limba mea. Sper sa imi raspunda si mie cineva.

Va pup si spor la treburi,
Iulia

salut! Cum a fost nunta in Germania? Ai pozici? Ciudat ca nu ai cunoscut romani inca. De cat timp esti aici? Sunt asa de multi romani aici ca e greu sa nu intalnesti unii. Numai la mine la serviciu sunt vreo 4. Iar sotul are si el vreo 3 colegi din RO:)

Tasha08
16.03.2008, 19:58:16
Ma alatur si eu voua :) . Eu sunt din Cluj dar momentan sunt in Leipzig...din pacate singura. Eu imi fac doctoratul aici dar cand termin ma intorc in RO. Eu imi fac nunta la vara in Ro si am vrut sa intreb miresicile care stau in Germania si isi fac nunta in Ro cum se descurca cu pregatirile? Ca eu sunt in lipsa de idei:-s , nu stiu cum va fi... e cam greu de la distanta. Deocamdata se ocupa iubi meu, dar stiti si voi cum sunt barbatii...
Va pup, astept idei

annybunny
17.03.2008, 14:48:08
Ma alatur si eu voua :) . Eu sunt din Cluj dar momentan sunt in Leipzig...din pacate singura. Eu imi fac doctoratul aici dar cand termin ma intorc in RO. Eu imi fac nunta la vara in Ro si am vrut sa intreb miresicile care stau in Germania si isi fac nunta in Ro cum se descurca cu pregatirile? Ca eu sunt in lipsa de idei:-s , nu stiu cum va fi... e cam greu de la distanta. Deocamdata se ocupa iubi meu, dar stiti si voi cum sunt barbatii...
Va pup, astept idei

Si noi organizam totul de la distanta8-| Dar avem noroc ca in RO se ocupa socrii de restul, noi ii zicem si iei executa :)) Acum o sa ne aduca monstre cu invitatii facute cu poza noastra, sa na hotaram ptr un model si dupa aia dam comanda la invitatii. Restaurant, Formatie, Biserica, Fotograf, Cameraman avem deja :) Poate poti sa apelezi la mama ta, sa il ajute la organizare pe iuby tau sau eventual soacra :) Pupici >:D<

kristyne79
18.03.2008, 19:13:23
[Buna miresicii ma puteti ajuta si pe mine stiti cumva care sunt documentele necesare pentru casatoria in germania eu sunt romanca #-o dar locuiesc in nehren va p:* :* p

cristoiash
18.03.2008, 22:06:12
[Buna miresicii ma puteti ajuta si pe mine stiti cumva care sunt documentele necesare pentru casatoria in germania eu sunt romanca #-o dar locuiesc in nehren va p:* :* p

Practic iti trebuie pasaportul eventual cu permisul de rezidenta si cam atit. Lui ii trebuie mai multe dar e diferit de la Bundesland la Bundesland. Cel mai bine e sa mergeti rapid la standesamt si sa vorbiti cu standesbeamter de acolo.

Ah, in mod sigur iti trebuie si certificat de nastere in original si traducere autorizata in germana. Din cite tin minte cam atit a fost.

annybunny
18.03.2008, 22:45:20
stiti cumva care sunt documentele necesare pentru casatoria in germania eu sunt romanca #-o dar locuiesc in nehren va p:* :* p [/FONT]

Cand neam casatorit noi (09. Mai 2007), sotul meu (cetatean roman) a avut nevoie de actele care le scriu mai jos. Pana la urma nu a mai avut nevoie de Declaratie la notar, dar noi am facut-o totusi. Sotul meu a trebuie sa isi scoate un certificat nou de nastere (chiar daca il avea pe cel nou deja) ptr ca nea cerut sa nu fie mai vechi de 6 luni. Cel mai bine e sa mergeti in orasul vostru la Standesamt si sa vb cu iei care sunt actele necesare, ca poate sau schimbat de atunci legele :*

Sotul meu a avut nevoie de:

[B]Pasaport
Anuntare la primaria din Germania

Certificat de nastere + Apostila pe spate (Original + Traducere autorizata in limba Germana)
Dovedire ca nu ai copii si nu esti casatorit (poti sa faci o declaratie la notar in RO)

cristoiash
19.03.2008, 08:55:12
Da, asa e , uitasem de afidavit. Poti sa il faci in Romania, dar pe urma trebuie tradus in Germana si iarasi la o agentie autorizata de standesamtul de care apartii sau apartine el. Daca nu, poti sa o faci si in Germania, direct in Germana si scutesti niste bani.

Daca vrei sa te casatoresti religios, iti va trebui eventual un certificat de botez din Romania - noua ni l-a cerut preotul ortodox, dar nu cel catolic si hirtille de la primarie. O sa iti trebuiasca si o declaratie sau certificat ca nu esti casatorita nici religios, eu am cerut o hirtie de la biserica de unde apartineam, dar nu mai stiu daca au retinut-o la biserica sau ce s-a intimplat cu ea. Cert e ca primul preot mi-a cerut-o, era pe lista de acte. Asta si cu declaratia notarizata au fost suficient.

Daca imi mai aduc aminte de ceva iti zic.

kristyne79
19.03.2008, 16:13:15
Multumesc pentru raspunsurii :* eu am fost la primaria din germania si mia cerut asa: certificat de nastere in original cu apostila si o traducere in lb germana ; certificatul oficiului roman al starii civile pentru nasteri in original cu apostila si traducere in lb germana ; sentinta de divort in cazul in care am mai fost casatorita la fel tradus si cu apostila . e acum dc sunt eu nedumerita pt ca am fost la o firma aici in romania care se ocupa cu legalizari traducerii si apostile si cei de acolo mi-au zis ca mai am nevoie de :certificat de rezidenta si o declaratie de la notar etc acum nush ce acte sa fac doar am eu pe hartiutele aduse din germania si iar nush ce trebuie sa apostilez originalele sau traducerile ? firma mia precizat ca nu a mai facut asemenea documente de cand romania e in ue #-o multumesc!

annybunny
19.03.2008, 20:49:18
Multumesc pentru raspunsurii :* eu am fost la primaria din germania si mia cerut asa: certificat de nastere in original cu apostila si o traducere in lb germana ; certificatul oficiului roman al starii civile pentru nasteri in original cu apostila si traducere in lb germana ; sentinta de divort in cazul in care am mai fost casatorita la fel tradus si cu apostila . e acum dc sunt eu nedumerita pt ca am fost la o firma aici in romania care se ocupa cu legalizari traducerii si apostile si cei de acolo mi-au zis ca mai am nevoie de :certificat de rezidenta si o declaratie de la notar etc acum nush ce acte sa fac doar am eu pe hartiutele aduse din germania si iar nush ce trebuie sa apostilez originalele sau traducerile ? firma mia precizat ca nu a mai facut asemenea documente de cand romania e in ue #-o multumesc!
Apostila se face doar pe originale :*

cristoiash
19.03.2008, 22:11:51
Traducerile si copiile trebuie legalizate. Nu stiu ce inseamna apostila.

trifvioleta
20.03.2008, 00:46:21
buna miresici din germania
si eu locuiesc langa Munchen,dar nunta o fac acasa.avem amandoi concediu inainte de nunta cu 2 sapt.cam nasol cu pregatirile de aici si nunta in Rom dar asta e.spor la pregatiri

annybunny
20.03.2008, 10:09:59
Traducerile si copiile trebuie legalizate. Nu stiu ce inseamna apostila.
Mai multe detalii despre apostila, puteti citi aici (http://www.apostile.ro/apostila.php). :*>:D<

iulia8888
26.03.2008, 19:07:10
salut! Cum a fost nunta in Germania? Ai pozici? Ciudat ca nu ai cunoscut romani inca. De cat timp esti aici? Sunt asa de multi romani aici ca e greu sa nu intalnesti unii. Numai la mine la serviciu sunt vreo 4. Iar sotul are si el vreo 3 colegi din RO:)

Hello

Nunta in Germania a fost frumoasa...cred ca emotiile si bucuria sunt aceleasi peste tot. Din pacate a fost scurta, din cauza ca bunicul sotului meu era si este inca in spital. Am fost la restaurant si am luat pranzul cu invitatii si atat! Fara petrecere, pt ca nu era cazul.
Mai deosebit a fost faptul ca dupa masa ne-am urcat in masina(cu bebe cu tot) si am plecat la spital la bunicul sotului meu. Au venit toate asistentele si toti doctorii sa ne vada si sa ne faca poze :)...
Petrecerea va avea loc in Romania, la vara. Este intr-adevar fff greu sa organizezi de la distanta...la mine nu merg toate ca pe roate, stau cu telefonul in mana toata ziua...

Sper sa gasesc pe cineva totusi prin zona.
Pupici si spor la treaba.

iulia8888
26.03.2008, 19:43:10
Mai multe detalii despre apostila, puteti citi aici (http://www.apostile.ro/apostila.php). :*>:D<

Of of...vad ca si voi aveti probleme cu stransul actelor. La noi a durat fff mult...4 luni si ceva pana cand am avut voie sa ne casatorim. de fiecare data lipsea ceva, sau nush care act nu era tradus in Germania, etc.

Ce vroiam sa spuneste ca trebuie certificatul de nastere si dovada ca nu esti casatorita cu apostila si traduse in germana in GERMANIA!!! nu faceti traduceri in Romania, nu sunt recunoscute!

Sper sa aveti mai mult noroc decat mine.
Spor la adunat hartii!

ella-ling
30.03.2008, 13:56:11
acum sa va spun si ce mi-a trebuit mie ptr civila in Germania: in princpiu e f simplu, vor certificatul de nastere plus o dovada ca nu esti casatorit.
Mai exact: mi-a trebuit certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni, insa asta nu e o problema, cereti la starea civila un certificat de nastere international si il veti primi. Acest certificat trebuie apostilat (in Romania e destul de simplu, doar platiti o taxa si va pune apostila pe el).
Al doilea act e o adeverinta de celibat, tot de la oficiul starii civile din Romania din localitatea unde v-ati nascut. Eu am apostilat-o desi mi-au spus ca nu trebuie, ptr ca nu se stie niciodata. Cele doua documente le traduceti aici in Gemania la un traducator autorizat recunoscut de starea civila de aici (deci nu in Romania!) si cu documentele+traducerile+pasaport puteti sa va duceti la starea civila si sa incepeti procesul.

evenstar
07.04.2008, 11:54:13
Fetelor, am si eu nevoie de putin ajutor, pliiiiiiz!^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Mie imi cumpara rochita de mireasa o ruda care sta langa Munchen, dar nu mi-o poate aduce personal... Aveti idee cum mi-o poate trimite rapid, sigur si mai ieftin? ca pe DHL la un calcul sumar costa cam 600 Euro, aproape jumatate din pretul rochitei, si mi se pare enooorm, cred ca e mai ieftin sa ma sui eu in avion s-o iau...:-s Voi ati trimis vreodata colete acasa?
Va multumesc de acum!:* :* :*

cristoiash
07.04.2008, 13:20:49
Fetelor, am si eu nevoie de putin ajutor, pliiiiiiz!^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Mie imi cumpara rochita de mireasa o ruda care sta langa Munchen, dar nu mi-o poate aduce personal... Aveti idee cum mi-o poate trimite rapid, sigur si mai ieftin? ca pe DHL la un calcul sumar costa cam 600 Euro, aproape jumatate din pretul rochitei, si mi se pare enooorm, cred ca e mai ieftin sa ma sui eu in avion s-o iau...:-s Voi ati trimis vreodata colete acasa?
Va multumesc de acum!:* :* :*

Evenstar, nu se poate sa fie asa de mult. Si nu e musai sa trimita cu DHL, poate sa trimita cu Deutsche Post ca e la fel de sigur. Eventual sa puna asigurare pe pachet. N-am timp acum, dar trebuie sa trec maine pe la posta si pot sa ii intreb - cit de grea e?

evenstar
07.04.2008, 13:54:12
Evenstar, nu se poate sa fie asa de mult. Si nu e musai sa trimita cu DHL, poate sa trimita cu Deutsche Post ca e la fel de sigur. Eventual sa puna asigurare pe pachet. N-am timp acum, dar trebuie sa trec maine pe la posta si pot sa ii intreb - cit de grea e?

Sincer, habar nu am, e o rochie empire din tulle brodat, n-are nici jupa nici crinolina, nici pietricele... mai mult de 2 kg (maaaxim) nu are cum sa aiba pachetul... Deutsche Post inseamna ca la mine ajunge cu Posta Romana?:-? Sau mi-o aduc ei pana in Bucuresti?

ella-ling
07.04.2008, 15:56:39
Sincer, habar nu am, e o rochie empire din tulle brodat, n-are nici jupa nici crinolina, nici pietricele... mai mult de 2 kg (maaaxim) nu are cum sa aiba pachetul... Deutsche Post inseamna ca la mine ajunge cu Posta Romana?:-? Sau mi-o aduc ei pana in Bucuresti?

eu nu am trimis colete insa stiu de la alte persoane ca cel mai rapid si ieftin e cu autobuzul. Sunt linii de autobuz care fac curse zilnice Germania, München, asa ca rudele tale se pot duce la sediul eurolines sau care or mai fi din München si sa depuna rochia acolo. Ziua urmatoare o poti ridica in bucuresti.

ella-ling
07.04.2008, 16:02:24
iar in legatura cu posta: deutsche post este echivalentul postei romane. Pentru serviciul pachete este insa responsabil DHL, adica daca te duci la posta si vrei sa trimiti un pachet o sa fie DHL (cu cateva exceptii).
Sa trimiti un pachet in Ro de 2,5 kg costa intre 18-25 euro. Continutul cred ca poate fi asigurat, nu stiu cat costa...Ce acord au ei cu posta romana, nu stiu, or sa iti spuna rudele cand depun pachetul cine il livreaza in ro

annybunny
07.04.2008, 17:43:48
eu nu am trimis colete insa stiu de la alte persoane ca cel mai rapid si ieftin e cu autobuzul. Sunt linii de autobuz care fac curse zilnice Germania, München, asa ca rudele tale se pot duce la sediul eurolines sau care or mai fi din München si sa depuna rochia acolo. Ziua urmatoare o poti ridica in bucuresti.
Noi trimitem din Nürnberg colete in Romania prin Atlassib, de anii de zile si suntem foarte multumiti. Pana in 10 kg coletul costa 10 euro, chiar daca are mai putine kg. Pupici >:D<

evenstar
07.04.2008, 20:21:51

Noi trimitem din Nürnberg colete in Romania prin Atlassib, de anii de zile si suntem foarte multumiti. Pana in 10 kg coletul costa 10 euro, chiar daca are mai putine kg. Pupici >:D<

Multumesc, fetelor, pentru idee...:* e cu totul altceva, chiar 25 de euro, nu e tot una cu 2100 RON cat mi-au zis la DHL... O sa ma interesez ce autobuze trec prin Munchen...

carmenushka
07.04.2008, 20:53:29
Eu din Germania am primit colete tot pe autocar, pe Eurolines. Anul trecut aveau cam tot asa pretul 10 eur/colet de maxim 10 kg. Le lasa in grija soferului pe semnatura, scrie frumos pe el datele tale si tu il ridici pe baza cartii de identitate de la receptie.

evenstar
07.04.2008, 21:26:50
Eu din Germania am primit colete tot pe autocar, pe Eurolines. Anul trecut aveau cam tot asa pretul 10 eur/colet de maxim 10 kg. Le lasa in grija soferului pe semnatura, scrie frumos pe el datele tale si tu il ridici pe baza cartii de identitate de la receptie.

O singura intrebare am, desi ma incanta pretul... care sunt sansele sa se sparga... sa zic... o sticla de vin rosu pe rochia mea?:-s

carmenushka
07.04.2008, 21:49:25
O singura intrebare am, desi ma incanta pretul... care sunt sansele sa se sparga... sa zic... o sticla de vin rosu pe rochia mea?:-s
De unde vin rosu? Doar n-ai de gand...si in general nu se transporta asa ceva pe colete. Se trimit haine, dulciuri, cafea(romanul tot la nivelul asta e) si electrocasnice, electronice...asa ca riscul cu vinul rosu sau mai stiu eu ce....e foarte mic! Acu si cu DHL se poate intampla orice singura diferente e asigurarea!

annybunny
07.04.2008, 22:49:44
De unde vin rosu? Doar n-ai de gand...si in general nu se transporta asa ceva pe colete. Se trimit haine, dulciuri, cafea(romanul tot la nivelul asta e) si electrocasnice, electronice...asa ca riscul cu vinul rosu sau mai stiu eu ce....e foarte mic! Acu si cu DHL se poate intampla orice singura diferente e asigurarea!
Da asa este, lumea trimite haine dulciuri, cafea, cum a zis si carmen, si daca e impachetata in tro geanta sau valiza, nu are cum sa se pateze :* >:D<

evenstar
08.04.2008, 09:50:34
Da asa este, lumea trimite haine dulciuri, cafea, cum a zis si carmen, si daca e impachetata in tro geanta sau valiza, nu are cum sa se pateze :* >:D<
O sa o rog sa aiba grija sa mi-o puna intr-o husa impermeabila... Mersic, fetelor!:*

Pupica
08.04.2008, 11:23:59

Si eu trimit cu ei din Aachen de cativa ani. Intotdeauna au ajuns ok pachetele dar parca rochita de mireasa mi-ar fi teama sa o trimit prin ei.
Dar posta germana nu este scumpa...Daca nu este decat 2 kg te costa 9 euro. Altfel trebuie trimis expres international...dar oricum este max 40 euro.
Iar DHL costa 30.5 euro la valoare declarata de 1000 euro.
Bafta!

http://www.deutschepost.de/

anette
29.04.2008, 21:21:52
Buna fetelor!

Si eu sunt tot in Germania...in Bremen, intre Hamburg si Hanovra ;-)

Nu stiam ca sunteti atat de multe miresici in Germania...eu voi avea nunta anul acesta in august, dar acasa, ca amandoi suntem romani ;))...

Cum va place aici? Sunteti la studii, lucrati?

Pupici >:D<

anna_stan
04.05.2008, 15:30:16
Hallo "nemtoaicelor":*

Ma primiti si pe mine? Nunta am avut-o anul trecut in Romania, cununia acu' 3 ani tot in Ro. Noi locuim langa München si suntem aici de 4 ani.

Weekend placut!

ella-ling
05.05.2008, 19:04:32
salut Anna si anette:)
bine ati venit in clubul miresicilor de pe aici! eu sunt de mai multi ani aici si ma simt bine, ca altfel nu as fi ramas atata timp. nu prea am planuri sa ma intorc in romania, dar nici sa raman pentru restul vietii aici.
Ce imi place aici este faptul ca oamenii sunt mai putin stresati decat in Romania si in general acorda mai mult timp hobby-urilor lor si vietii in afara serviciului. Ce ma enerveaza este faptul ca nu e niciodata cald vara si orice lucru trebuie programat cu ff mult timp inainte.
Va pup

anna_stan
09.05.2008, 23:08:10
ella-ling multumes de primire >:D<
Hai ca saptamana asta a fost cald si frumos, si se anunta si in weekend vreme frumosa. Sper ca anul asta sa avem parte de o vara adevarata ca nu prea am avut de multi ani:-SS

Va doresc un weekend placut!!!

annybunny
12.05.2008, 22:43:54
Hallo "nemtoaicelor":*

Ma primiti si pe mine? Nunta am avut-o anul trecut in Romania, cununia acu' 3 ani tot in Ro. Noi locuim langa München si suntem aici de 4 ani.

Weekend placut!
Bun venit printre noi :*

bejange
13.05.2008, 13:27:56
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU

mi2009
13.05.2008, 15:30:06
Buna fetelor!

Si eu stau in germania si dupa cum se arata facem nunta la anul!!!! :D .Sunt din Cluj-Napoca.
Starea civila nu e sigur inca unde o facem, dar ceremoniile religioase acasa, la cluj.
viitorul meu sot e sas, eu romanca..suntem impreuna de 7 ani si jumatate si ne-am decis pt 19.09.2009 pt ca la anul sunt 9 ani de cand suntem impreuna. aveti dreptate cand ziceti ca e greu sa organizezi o nunta asa cum vrei tu de la distanta, dar sper ca mai am destula vreme. mai ales ca noi intervin multe complicatii( invitatii in 2 limbi, obiceiuri amestecate si plus 2 religii diferite si fiecare vrea si la biserica lui, asa ca .... sa vedem cum facem la amandoua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)))).

Viel Spass la pregatiri!!!! si va doresc la toate o nunta asa cum va doriti!!!!!!!!!!!

Ne mai auzim!

PUPICI

kristyne79
14.05.2008, 09:01:32
Buna miresici as avea si eu o intrebare stie cineva sa-mi explice ce inseamna contractul prenuptial aici in germania ?[-o<[-o<[-o< :*:*:*:*:*

ella-ling
14.05.2008, 19:44:21
Buna miresici as avea si eu o intrebare stie cineva sa-mi explice ce inseamna contractul prenuptial aici in germania ?[-o<[-o<[-o< :*:*:*:*:*

Salut!
Probabil ca inseamna acelasi lucru cam peste tot in lume. Un contract care stipuleaza in mare parte ce se intampla cu banii si bunurile in cazul in care va despartiti. Legislatia germana presupune are in cazul casatoriei ca bunurile achizitionate pe durata casatoriei apartin celor doi soti, bunurile aduse intr-o casatorie apartin sotului respectiv.
Mai pot fi introduse clauze in legatura cu pensia alimentara si altele.
Oricum ptr asta o sa trebuiasca sa va duceti la un notar care o sa va explice mai multe...
Contractul 'prenuptial' poate fi semnat si dupa casatorie...

annybunny
14.05.2008, 23:38:48
Buna fetelor!

Si eu stau in germania si dupa cum se arata facem nunta la anul!!!! :D .Sunt din Cluj-Napoca.
Starea civila nu e sigur inca unde o facem, dar ceremoniile religioase acasa, la cluj.
viitorul meu sot e sas, eu romanca..suntem impreuna de 7 ani si jumatate si ne-am decis pt 19.09.2009 pt ca la anul sunt 9 ani de cand suntem impreuna. aveti dreptate cand ziceti ca e greu sa organizezi o nunta asa cum vrei tu de la distanta, dar sper ca mai am destula vreme. mai ales ca noi intervin multe complicatii( invitatii in 2 limbi, obiceiuri amestecate si plus 2 religii diferite si fiecare vrea si la biserica lui, asa ca .... sa vedem cum facem la amandoua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)))).

Viel Spass la pregatiri!!!! si va doresc la toate o nunta asa cum va doriti!!!!!!!!!!!

Ne mai auzim!

PUPICI

Bun venit printre noi :* >:D<

mi2009
15.05.2008, 09:03:47
mersi de intampinare.
wekkend frumos si cu caldura!!!!!

kristyne79
15.05.2008, 09:27:57
,,multumesc mult pt raspuns ella aflasem eu cate ceva dar sicer stiam ca dupa casatorie nu se mai poate face nici un contract am sa ma mai interesez:D

anette
16.05.2008, 10:27:22
Fetelor,

inteleg ca multe dintre voi sunteti casatorite (sau urmeaza sa va casatoriti) cu barbati germani...
sunteti foarte norocoase...eu am mari probleme cu limba germana, mai ales ca nu am cu cine sa o exersez...cum v-ati adaptat la cultura germana? cum ati invatat limba?
eu as vrea sa imi gasesc un loc de munca, dar...fara germana...e greu...

Ar fi interesant sa initiem o discutie despre problemele noastre aici...poate reusim sa ne incurajam / ajutam una pe alta...

Va pup! >:D<

Tasha08
16.05.2008, 11:46:32
Si noi organizam totul de la distanta8-| Dar avem noroc ca in RO se ocupa socrii de restul, noi ii zicem si iei executa :)) Acum o sa ne aduca monstre cu invitatii facute cu poza noastra, sa na hotaram ptr un model si dupa aia dam comanda la invitatii. Restaurant, Formatie, Biserica, Fotograf, Cameraman avem deja :) Poate poti sa apelezi la mama ta, sa il ajute la organizare pe iuby tau sau eventual soacra :) Pupici >:D<

Scuze, abia acum am vazut mesajul. :">
Se ocupa mama de tot (facem nunta in orasul din care sunt eu). ''Mireselul'' e din Zalau, deci pe socrii nu-i pot implica prea mult (poate e mai bine asa :D), ca eu si mama avem cam acelesi gusturi (la aranjamente in sala, flori etc. se pricepe chiar mai bine decat mine - are simtul artistic mult mai dezvoltat). Dar tare mult mi-ar fi placut sa fiu acasa, sa ma pot ocupa eu direct de toate :-<

melly85
16.05.2008, 17:07:03
Buna fetelor,

si eu sunt o miresica din germania da o sa facem nunta in septembrie acasa la timisoara
si noua ne este foarte greu sa ne organizam nunta de aici da avem noroc ca se ocupa cumnata mea de toate
ma bucur mult ca am gasit mirese si din germania
vam pupat

annybunny
16.05.2008, 18:27:43
Fetelor,

inteleg ca multe dintre voi sunteti casatorite (sau urmeaza sa va casatoriti) cu barbati germani...
sunteti foarte norocoase...eu am mari probleme cu limba germana, mai ales ca nu am cu cine sa o exersez...cum v-ati adaptat la cultura germana? cum ati invatat limba?

Ar fi interesant sa initiem o discutie despre problemele noastre aici...poate reusim sa ne incurajam / ajutam una pe alta...

Buna :*
La noi este invers, eu sunt femeia "nemtoica" si sotul meu a venit din RO aici. Sotul meu a facut mai multe cursuri de limba germana si asa a invatat cat de cat germana. Trebuie sa te interesezi la "Arbeitsamt" fortele de munca, poate primesti cursul platit de ei. Ar fii cel mai bine daca exersezi limba cu viitorul sot, asa facem si noi. Sotul meu a reusit sa gaseasca un loc de munca mai devreme, insa patronul este roman :) Pupici si spor la invatat ;-)

Buna fetelor,

si eu sunt o miresica din germania da o sa facem nunta in septembrie acasa la timisoara
si noua ne este foarte greu sa ne organizam nunta de aici da avem noroc ca se ocupa cumnata mea de toate
ma bucur mult ca am gasit mirese si din germania
vam pupat
Bun venit printre noi :*
Cum stai cu pregatirile de nunta? In ce oras locuiti in Germania? Pupici :*

ella-ling
17.05.2008, 19:27:29
Fetelor,

cred ca primul lucru pe care un strain il receptioneaza este ca fara germana esti cam outsider. Nu zic ca este un caz general, insa e cam asa peste tot. Daca ai norocul si esti la uni, la o firma unde se vorbeste engleza sau alte locuri din astea, te descurci mai bine, insa cand ai iesit la o bere cu nemtii seara au uitat in 5 minute ca trebuie sa vorbeasca engleza. E o limba mai grea, insa fa cursuri, vorbeste cu sotul, o sa vezi ca lumea e fericita daca faci eforturi.

Noi avem un coleg care nu vorbeste germana si e atat de izolat ca eu cateodata si uit ca exista. Insa saracul n-a priceput pana acum ca ar cam trebui sa se apuce de invatat limba.
Eu nu aveam de gand sa raman pe aici, insa chiar asa mi-am platit un curs la VHS si am invatat ceva. A fost singurul curs, restul am invatat de una singura si conversandu-ma cu nemtii.

De adaptat aici mie mi-a fost relativ usor, eu am venit cand am terminat facultatea aici, am cunoscut multe persoane aici, multi ex-colegi de-ai mei erau si ei prin Germania, mi-am cunoscut si sotul aici...Ce sa spun, mie mi se par nemtii oameni cam ca peste tot, sunt mai retrasi poate ca romanii si petrec mult timp cu familia lor doar.

De cand esti in Germania? Ai venit aici pentru ca sotul este neamt?
:)

anette
18.05.2008, 10:33:32
cred ca primul lucru pe care un strain il receptioneaza este ca fara germana esti cam outsider. Nu zic ca este un caz general, insa e cam asa peste tot. Daca ai norocul si esti la uni, la o firma unde se vorbeste engleza sau alte locuri din astea, te descurci mai bine, insa cand ai iesit la o bere cu nemtii seara au uitat in 5 minute ca trebuie sa vorbeasca engleza. E o limba mai grea, insa fa cursuri, vorbeste cu sotul, o sa vezi ca lumea e fericita daca faci eforturi.

Noi avem un coleg care nu vorbeste germana si e atat de izolat ca eu cateodata si uit ca exista. Insa saracul n-a priceput pana acum ca ar cam trebui sa se apuce de invatat limba.
Eu nu aveam de gand sa raman pe aici, insa chiar asa mi-am platit un curs la VHS si am invatat ceva. A fost singurul curs, restul am invatat de una singura si conversandu-ma cu nemtii.

De adaptat aici mie mi-a fost relativ usor, eu am venit cand am terminat facultatea aici, am cunoscut multe persoane aici, multi ex-colegi de-ai mei erau si ei prin Germania, mi-am cunoscut si sotul aici...Ce sa spun, mie mi se par nemtii oameni cam ca peste tot, sunt mai retrasi poate ca romanii si petrec mult timp cu familia lor doar.

De cand esti in Germania? Ai venit aici pentru ca sotul este neamt?
:)

Bravo! Te felicit pentru tenacitate! Si ma bucur mult sa aud ca se poate sa iti creezi o viata adevarata aici ...

Ar fi fost bine daca aveam un sot german, macar aveam cu cine sa vorbesc, cine sa ma introduca in cercurile lor, dar nu...viitorul meu sot este roman, a ajuns aici pentru ca lucreaza intr-o industrie care in tara este zero, nu vorbeste decat engleza :) pentru ca are colegi de toate natiile ...
Eu sunt aici din august anul trecut, fac un mba (in engleza :-p), toti colegii mei sunt ausländeri, vorbim numai engleza ... am facut cateva cursuri de germana, chiar acum m-am inscris la unul intensiv, dar parca e fara speranta, mi se pare ca nu stiu nimic...
Sper doar ca daca imi gasesc un job in englezo - germana, voi putea sa exersez si in final sa invat...

So ist das Leben! :(

Va pup cu drag fetelor! >:D<

melly85
18.05.2008, 21:44:58
Sunt din Gummersbach la vreo 50 de km de linga Köln. Cu pragatirile stau asa si asa ca ii un pic nashpa sa pragatesc de aici am noroc ca se ocupa cumnatamea de toate.
Si barbatu meu ii venit din romania aici. Io fost si lui greu sa invata germana da chit de chit se descurga acuma. Am avut si noi noroc ca sia gasit repede un loc de munca. Numa la mine a fost invers eu trebuia sa inveti romaneste :D ca sunt nascuta aici . Dar amei sunt roman. De aia nu va speriati daca gresesc la scris :-p , vam pupat pa pa

ella-ling
18.05.2008, 21:59:36
Bravo! Te felicit pentru tenacitate! Si ma bucur mult sa aud ca se poate sa iti creezi o viata adevarata aici ...

Ar fi fost bine daca aveam un sot german, macar aveam cu cine sa vorbesc, cine sa ma introduca in cercurile lor, dar nu...viitorul meu sot este roman, a ajuns aici pentru ca lucreaza intr-o industrie care in tara este zero, nu vorbeste decat engleza :) pentru ca are colegi de toate natiile ...
Eu sunt aici din august anul trecut, fac un mba (in engleza :-p), toti colegii mei sunt ausländeri, vorbim numai engleza ... am facut cateva cursuri de germana, chiar acum m-am inscris la unul intensiv, dar parca e fara speranta, mi se pare ca nu stiu nimic...
Sper doar ca daca imi gasesc un job in englezo - germana, voi putea sa exersez si in final sa invat...

So ist das Leben! :(

Va pup cu drag fetelor! >:D<

Nici sotul meu nu e neamt, am invatat germana cu el, ne facusem o lista cu 30 verbe mai importante, am lipit-o pe usa dulapului si in momentul in care invatam unul il taiam de pe lista. El m-a motivat mult, invatam impreuna 2-3 cuvinte pe zi la inceput, genul dadeam drumul la televizor ne uitam la stiri, auzeam un cuvant care se repeta mereu, ne uitam in dictionar si il traduceam...Insa pe mine m-a ajutat cel mai mult faptul ca m-am fortat sa vorbesc in germana desi nu prea stiam multe...si faptul ca colegii mei vorbeau numai germana cu mine...ca prietenii, de...vroiau sa se inteleaga cu mine si o tineam pe engleza.

Am avut niste prietene care au stat ani aici, au facut cursuri insa vorbeau numai engleza...pana cand au dat de un neamt care le-a activat 'comanda vorbeste germana' si asa au inceput.
Iar daca sotul e roman, invatati amandoi! Sau iti gasesti pe cineva: o vecina batrana, vreun asiatic cineva care nu vorbeste deloc engleza si te conversezi cu el. O alta idee e sa faci un curs la VHS de fotografie, de gatit, de yoga, de pictat sau mai stiu eu ce hobby ai...In felul asta o sa fii obligata sa vorbesti germana:)):*
Aveti de gand sa ramaneti aici?

ella-ling
18.05.2008, 22:03:13
Sunt din Gummersbach la vreo 50 de km de linga Köln. Cu pragatirile stau asa si asa ca ii un pic nashpa sa pragatesc de aici am noroc ca se ocupa cumnatamea de toate.
Si barbatu meu ii venit din romania aici. Io fost si lui greu sa invata germana da chit de chit se descurga acuma. Am avut si noi noroc ca sia gasit repede un loc de munca. Numa la mine a fost invers eu trebuia sa inveti romaneste :D ca sunt nascuta aici . Dar amei sunt roman. De aia nu va speriati daca gresesc la scris :-p , vam pupat pa pa

Si faceti nunta in Ro, desi sunteti amandoi aici si tu te-ai nascut aici? Sau restul familiei e in Romania? Sau faceti cununia religioasa doar in Ro?

Nu iti face griji, romana ta e f buna (e haios ca scrii asa cum se vorbeste:))
:* Si spor la pregatiri! Ti-ai luat rochia de aici?

melly85
19.05.2008, 12:25:50
Eu sunt nascuta aici, dar si parinti mei sunt aici sunt stabiliti in germania de 25 de ani. Iar sotul meu este aici de 3 ani. Suntem casatoriti de trei ani si avem si un bebelas de doi anisori deci numai chiar bebelas :-p . Iar acum vrem sa facem cununia religoasa in romania. Ca cununia civila am facuto in germania.
Rochia nu miam luato inca vreau sa mio iau din romania ca sunt mai faine acolo.

anette
19.05.2008, 19:43:10
Nici sotul meu nu e neamt, am invatat germana cu el, ne facusem o lista cu 30 verbe mai importante, am lipit-o pe usa dulapului si in momentul in care invatam unul il taiam de pe lista. El m-a motivat mult, invatam impreuna 2-3 cuvinte pe zi la inceput, genul dadeam drumul la televizor ne uitam la stiri, auzeam un cuvant care se repeta mereu, ne uitam in dictionar si il traduceam...Insa pe mine m-a ajutat cel mai mult faptul ca m-am fortat sa vorbesc in germana desi nu prea stiam multe...si faptul ca colegii mei vorbeau numai germana cu mine...ca prietenii, de...vroiau sa se inteleaga cu mine si o tineam pe engleza.

Am avut niste prietene care au stat ani aici, au facut cursuri insa vorbeau numai engleza...pana cand au dat de un neamt care le-a activat 'comanda vorbeste germana' si asa au inceput.
Iar daca sotul e roman, invatati amandoi! Sau iti gasesti pe cineva: o vecina batrana, vreun asiatic cineva care nu vorbeste deloc engleza si te conversezi cu el. O alta idee e sa faci un curs la VHS de fotografie, de gatit, de yoga, de pictat sau mai stiu eu ce hobby ai...In felul asta o sa fii obligata sa vorbesti germana:)):*
Aveti de gand sa ramaneti aici?

Astazi am inceput din nou cursurile de germana...uuuffff, ce greu e! :)
Sper doar sa se lege ceva si sa invat incet-incet...
E greu de zis daca ramanem aici sau nu...depinde de atat de multe lucruri! Amandurora ne place aici, e foarte frumos si liniste si curat si ordonat! Atata doar ca deocamdata nu ma simt 'integrata' aici, deci ramane de vazut! Dar de stat, mai stam oricum!

ella-ling
20.05.2008, 00:55:20
Astazi am inceput din nou cursurile de germana...uuuffff, ce greu e! :)
Sper doar sa se lege ceva si sa invat incet-incet...
E greu de zis daca ramanem aici sau nu...depinde de atat de multe lucruri! Amandurora ne place aici, e foarte frumos si liniste si curat si ordonat! Atata doar ca deocamdata nu ma simt 'integrata' aici, deci ramane de vazut! Dar de stat, mai stam oricum!

spor la invatat atunci! In legatura cu integratul: daca ai crescut in Romania normal ca ai o alta mentalitate si educatie. Dupa vreo cativa ani aici o sa vezi ca deja traiesti ca ei cam in proportie de 70% insa faptul ca esti roman nu se va pierde (eu nici nu vreau asa ceva). Sunt unii (din nefericire multi) carora le este rusine sa spuna ca sunt romani. Nu ar trebui sa fie asa, la urma urmei eu nu am nici un fel de complexe in leg cu originea mea si nici nu imi fac tara de rusine:)
Deci aveti putintica rabdare ca o sa reusiti sa va simtiti mai bine aici.

ella-ling
20.05.2008, 01:00:10
Eu sunt nascuta aici, dar si parinti mei sunt aici sunt stabiliti in germania de 25 de ani. Iar sotul meu este aici de 3 ani. Suntem casatoriti de trei ani si avem si un bebelas de doi anisori deci numai chiar bebelas :-p . Iar acum vrem sa facem cununia religoasa in romania. Ca cununia civila am facuto in germania.
Rochia nu miam luato inca vreau sa mio iau din romania ca sunt mai faine acolo.

Sa va traiasca bebelusa sau bebelusul!! Si sa aveti parte de o cununie frumoasa in Ro! In legatura cu rochia: cele de la firmele internationale gen Pronovias, Demetrios sunt mai scumpe in Romania decat aici. Cele facute in Ro sunt mai ieftine, insa trebuie sa ai timp sa cauti...

annybunny
20.05.2008, 12:57:43
Cam asa a fost si la noi ;)) Eu nu sunt nascuta aici, dar sunt de la 3 anisori aici si nu prea stiu bine romaneste, dar am mai invatat ;)) Sa va traiasca bebelusul ;)) Eu imi iau rochita de aici din Germania, astazi ma duc sa o iau, e de la Pia Charlotte. Vam pupat :*

melly85
20.05.2008, 13:56:03
Noi mergem cu patru saptamin inainte de nunta in romania. Sper ca am timp sami gasesc rochia :) . Aici inca nici nu mam uitat de rochii. Ca de azi pe maine neam hotarit sa facem nunta. Noi nici macar nu stiim cum arata restaurantul in romania :) ca cumnatamea la inchiriat . Sper sa iasa bine. Pina sami iau rochia sper sa mai slabesc un pic ca dupa sarcina am cam pus citeva kile in plus si vreau sa le dau jos. Asa ca si de aia vreau sa mio iau din romania ca mai am un pic timp sa slabesc ;))
Si eu am invatat romaneste de mica cand au venit toate neamurile in germania :D . Si oricum in fie care vacanta eram in Romania. Imi place mult acolo. Eu la toti le zic ca eu mam nascut in Germania dar inima mea bate pentru romania :"> .

sorinaelena
21.05.2008, 13:15:40
Buna fetelor,
sunt si eu noua pe aici .Stau in Bruchsal la 25 de km de Karlsruhe.sunt cu logodnicul meu aici....noi venim de mult in germ.dar numai asa sesonier dar acum de un an stam aici...si avem si noi nunta 26.iulie in sibiu...si mergem numai cu 2saptz.innainte de nunta si sincer sa fiu sunt tare stresata ca nu ami e mult si imi dau seama ca nu am rezolvat mai nimic....bine ca am npporoc ca sunt parintii mei acasa dar totusi noi am vrea sa ne facem noi cam tot...si e destul de greu...
va pup si süpor la pegatiri

sorinaelena
21.05.2008, 13:19:43
melly nici eu nu m i-am luat rochie si sper sa imi gasesc atunci in alea 2 sapt.....
va pup pe toate
P.S.mai e vreo miresica de sibiu pe aici?

ella-ling
21.05.2008, 20:06:33
eu cred ca va gasiti in Ro rochie si in 2-3 saptamani, problema e daca trebuie sa v-o modifice sau daca vreti un model anume si nu o sa il aiba numarul vostru. Eu mi-am luat rochie aici in Germania ptr ca mi-a facut o mare placere sa o aleg, am fost cred ca de vreo patru ori cu diverse prietene sau cu mama pana m-am hotarat la ceva. Si ca sa ti-o aduca dureaza vreo 3 luni...
Oricum prea multe nu am putut sa pregatesc de aici, asa ca macar rochia sa o am.
va pup si spor la pregatiri!

anette
22.05.2008, 14:19:55
eu cred ca va gasiti in Ro rochie si in 2-3 saptamani, problema e daca trebuie sa v-o modifice sau daca vreti un model anume si nu o sa il aiba numarul vostru. Eu mi-am luat rochie aici in Germania ptr ca mi-a facut o mare placere sa o aleg, am fost cred ca de vreo patru ori cu diverse prietene sau cu mama pana m-am hotarat la ceva. Si ca sa ti-o aduca dureaza vreo 3 luni...
Oricum prea multe nu am putut sa pregatesc de aici, asa ca macar rochia sa o am.
va pup si spor la pregatiri!

Si eu tot de aici mi-am luat rochita ... am comandat-o in ianuarie si trebuie sa vina acum in mai...dar sigur si acasa se gasesc rochite frumoase, singura problema asta ar fi, sa nu o aiba in stoc ...
Mie mi-a facut placere sa cumpar din Germania, mi-au placut modelele pe care le aveau aici, precum si doamnele din magazine, care sunt foarte dragute, te ajuta si te sfatuiesc. Poti sa revii si sa probezi din nou, si nu e nici o problema daca nu cumperi. Am auzit ca acasa, mai sunt probleme de genul asta...

melly85
22.05.2008, 18:27:31
Sper sami gasesc rochia :) am patru saptamin timp sa o caut :)
numa problema ii la mine ca suta la suta trebe sa mio modifie fiindca eu sunt cam micuta :), sa vedem acuma cum o sa am norocul
vam pupat fetelor

sorinaelena
25.05.2008, 19:12:39
buna fetelor,
am fost vineri la nasii nostri in München sa le dam invitatia si nasa mea ,care e de fapt cea mai buna prietena a mea,era disperata ca nu am rochia si ca in ro nu imi gasesc asa repede si nu sunt asa frumoase...in fine...si ne-am dus prin München la probat rochii....si ce credeti?Mi-am gasit o rochita chiar asa cum mi-am dorit eu si nu era nici asa scumpa...ca eu nam probat multe rochite dar aici adevarul sunt cam scumpe...si la noi in ro se gasesc si mai ieftine....dar sa revenim ..vanzatoarea a fost atat de draguta si mi-a dat o gramada de sfaturi si si-a dat mult silinta sa imi placa....si acum am rochie.Binenteles ca trebuie modificata ca eu sunt mai micuta si nu am nici pieptul prea mare....dar ma bucur ca am rezolvat-o si pe asta si nu mai trebuie sa ma stresez acasa...va pup pa

annybunny
26.05.2008, 14:35:10
Felicitari fetelor ptr rochite >:D<
Si eu mi-am cumparat saptamana trecuta rochita de aici. Se gasesc rochite frumoasa si in RO acuma, dar eu aveam doar 2 sapt. sa imi gasesc o rochita si trebuie sa imi fac rochita la comanda ptr ca sunt mai plinuta, sigur o gaseam si mai ieftina, decat aici, intradevar ma costat ceva, dar daca nu imi placea cum iesea rochita, ce faceam? Asa am fost la probat am gasit rochita potrivita:x mam indragostit de ea:x am in album o pozica cu o rochita care seamana cu a mea, este cu corset, numai ca eu i-am mai adaugat 2 bretelute si imi face un sistem de prindere ptr trena. Vam pupat >:D<

anna_stan
27.05.2008, 22:46:53
Buna seara,

ce bine imi pare ca a devenit mai activ si coltisorul nostru cu "nemtoaice". >:D<
Eu rochia de mireasa am cumparat-o de aici, tocmai din acelasi motiv pe care l-a zis si ella, imi era frica (virgula) ca 2 saptamani vor fi prea putine sa-mi gasesc rochia perfecta. Rochia e de la La Sposa (ceea din avatar) si am fost foarte multumita de ea.

Va doresc sa va gasiti rochiile care le visati si nunta sa iasa asa cum va doriti cu toate ca la multe dintre voi e organizata de la distanta.
Bun venit noilor fete>:D<

sorinaelena
29.05.2008, 03:24:09
multumim,:">
da sunt de acord cu voi..nu aveam nici eu timp sa imi iau rochita si si costum la Drago meu...de aceea mi/am luat....si maine ma duc cu Drago meu la un magazin din asta de costume sa vedem poate gasim ceva si pt.el...si mai imi iau o piatra de pe suflet...
pa va scriu maine sa va spun ce am facut...:x

carmenushka
29.05.2008, 09:08:09
please help!
Miresici din Germania, m-am gandit ca voi trebuie sa stiti cel mai bine!
Ce situri nemtesti cu accesorii pentru nunta stiti? Stiu ca preturile acolo sunt extrem de bune. Am o prietena in Germania care mi le poate comanda si aduce, doar sa-i spun ce si de unde!

ella-ling
29.05.2008, 19:29:24
please help!
Miresici din Germania, m-am gandit ca voi trebuie sa stiti cel mai bine!
Ce situri nemtesti cu accesorii pentru nunta stiti? Stiu ca preturile acolo sunt extrem de bune. Am o prietena in Germania care mi le poate comanda si aduce, doar sa-i spun ce si de unde!

Salut!

http://www.brautmode-online.de/shop/oxid.php/sid/99325bb64598ec7738f1d56f3661746e

http://www.braut-boutique.com/index.html?categoryId=null

sunt doar doua siteuri care le aveam in favorite, cu siguranta exista mult mai multe. Eu mi-am luat cam totul din magazin, cel mai bine e sa vezi produsele inainte, insa la accesorii nu cred ca e o problema prea mare..
Siteurile sunt in germana, daca nu intelegi roaga pe prietena ta sa te ajute:)

denysuk_deny
29.05.2008, 20:35:42
>:D< Buna fetelor ..ma alatur si eu voua..noi suntem in apropiere de Hamburg(la vreo 30 km)intr un satulet...singurik..nu cunosc romanii pe aici..Si noi am facut anul trecut cununia civila aici si nunta in septembrie in rom,si totul organizam de aici cu ajutorul nasiilor....Astept miresici din zona si sper la pregatiri...pooopam>:D< :* :*

carmenushka
29.05.2008, 22:00:48
Salut!

http://www.brautmode-online.de/shop/oxid.php/sid/99325bb64598ec7738f1d56f3661746e

http://www.braut-boutique.com/index.html?categoryId=null

sunt doar doua siteuri care le aveam in favorite, cu siguranta exista mult mai multe. Eu mi-am luat cam totul din magazin, cel mai bine e sa vezi produsele inainte, insa la accesorii nu cred ca e o problema prea mare..
Siteurile sunt in germana, daca nu intelegi roaga pe prietena ta sa te ajute:)
Saru-mana! eh, de cat m-am uitat pe site-uri germane, am inceput sa invat:D

anette
01.06.2008, 10:14:29
>:D< Buna fetelor ..ma alatur si eu voua..noi suntem in apropiere de Hamburg(la vreo 30 km)intr un satulet...singurik..nu cunosc romanii pe aici..Si noi am facut anul trecut cununia civila aici si nunta in septembrie in rom,si totul organizam de aici cu ajutorul nasiilor....Astept miresici din zona si sper la pregatiri...pooopam>:D< :* :*

Buna Deny!

Bine ai venit printre noi!
Eu sunt in Bremen, deci nu prea departe de tine...unde anume locuiesti? De cat timp?

Multi pupici!

denysuk_deny
01.06.2008, 19:40:26
Buna iubita....esti mai aproape decat celalalte fete de pe site..Noi locuim in Winsen-Luhe..,eu de vreo 3 ani si sotul de 15 ani:-p :-p ....Voi????:"> :"> :* :*

melly85
02.06.2008, 11:30:19
Buna Fetelor,
ce mai faceti? Cum mai stati cu pragatirile?
Vam pupat pa pa

denysuk_deny
03.06.2008, 18:47:40
;)) (*) Buna am vazut ca ai nunta in aceeasi zi cu noi ...Cu pregatirile suntem in toi\:D/ \:D/ dam multi banutzi in stanga si dreapta...darrrrrrrr Merita...Voi cum stati?
Acuma cautam rochitza...Va pooop si spor la pregatirii:* :*

ella-ling
03.06.2008, 20:03:34
eu nu mai am ce pregati... I-am stresat deja destul pe toti cu nuntile mele. Am reusit insa sa imi fac pasaportul nou si sa imi preschimb majoritatea cardurilor. Ce repede merge aici in Germania si nici nu trebuie sa platesti mai nimic (in afara de permisul de conducere)...
Ce va cumparati din Germania in afara de rochie? Eu am mai luat camere de unica folosinta si invitatii de aici. Sunt unele chestii care sunt mai ieftine aici decat in Ro.

Spor la pregatiri si asteptam cu nerabdare poze de la nunta:))

anette
03.06.2008, 20:59:07
Buna iubita....esti mai aproape decat celalalte fete de pe site..Noi locuim in Winsen-Luhe..,eu de vreo 3 ani si sotul de 15 ani:-p :-p ....Voi????:"> :"> :* :*

Buna!

Pai...viitorul meu sot locuieste aici de peste 3 ani. Eu am venit in august anul trecut, am facut un master aici si acum incerc sa imi dau seama ce se va intampla cu viitorul meu...
Voi cu ce va ocupati, cum va umpleti timpul si treceti peste dorul de tara?

Pupici

sorinaelena
04.06.2008, 02:58:10
Buna fetelor,
vroiam si eu sa pun o intrebare daca ma poate cineva ajuta cumva....noi vrem sa dam cadouri diferite la baieti si fete...si la baieti cate o mini sticluta de vin rosu si noi am vrea sa punem pe sticlute asa o eticheta cu o poza de-a noastra si cu data nuntii...nu mare lucru....asa si am aici si imprimanta si calc.dar problema mea e ca nici nu ma prea pricep....si eu as vrea sa fac singura etichetele astea dar numai ca nu stiu ce imi trebuie exact si ce folie sau nu stiu ce si de unde?.. daca stie cineva ceva sau are vreo idee.....eu tot am cautat pe net...dar pentru sticlute mici nu am gasit si la media marckt are numai pentru sticle mari sau poate nu stiu eu nu stiu.....pupici la toate..

sorinaelena
04.06.2008, 03:01:00
si mai am o intrebare...nasii nostri sunt din München si cam au ei asa de toate si trebuie sa le facem un cadou de nunta ...si nu am exact nici o idee ce am putea sa-i luam....voi ce ati luat cadou?sau aveti niste idei?

melly85
06.06.2008, 09:11:38
Eu cred ca ii luam la nasii nostrii porzellan nici eu nu prea am ideie ce sai luam :)

sabrera
10.06.2008, 10:19:44
Buna!vad ca se aduna ceva miresici si in Germania.E bine asa ca ne mai putem consulta intre noi.Eu stau in Passau de aproximativ 1 an dar sincera sa fiu m-am saturat de el.Sta cineva in apropiere?:-?

sorinaelena
10.06.2008, 13:49:19
buna miresicilor nu mai aveti de gand sa dati nici un semn de viata?
ce pregatiri ati mai facut?
noi ne tot gandim unde sa facem luna de miere....si cred ca mergem in turcia numai ca nu stim unde....si acum e si un picut cam tarziu....
azi mergem la agentie sa mai intrebam-...
costum la mirele meu inca nu am gasit....dar mai cautam...
va pup pe toate...

anette
10.06.2008, 16:05:13
buna miresicilor nu mai aveti de gand sa dati nici un semn de viata?
ce pregatiri ati mai facut?
noi ne tot gandim unde sa facem luna de miere....si cred ca mergem in turcia numai ca nu stim unde....si acum e si un picut cam tarziu....
azi mergem la agentie sa mai intrebam-...
costum la mirele meu inca nu am gasit....dar mai cautam...
va pup pe toate...

buna!
si noi tot in turcia vrem sa mergem, la mare, la soare :-p...cred ca nu e tarziu daca va duceti acum, poate chiar prindeti preturi mai bune la last minute...nu stiu insa care statiune e mai frumoasa, ce hoteluri sunt mai bune...

pupici

anette
10.06.2008, 16:11:35
Buna!vad ca se aduna ceva miresici si in Germania.E bine asa ca ne mai putem consulta intre noi.Eu stau in Passau de aproximativ 1 an dar sincera sa fiu m-am saturat de el.Sta cineva in apropiere?:-?

Buna!

Ce anume nu iti place acolo? Este vorba despre oras sau asa, despre viata in Germania in general? Sotul tau este german?

Si eu sunt aici aproape de 1 an, si nu stiu ce sa cred...imi place linistea de aici, dar imi e si dor de limba mea...gasesc germana foarte complicata si greu de vorbit. nu scoti bine un cuvant si isi dau seama ca esti strain...din punctul asta de vedere, nu ma voi simti niciodata 100% adaptata aici si asta nu imi place...imi e dor de usurinta de a ma exprima de acasa ... voi ce parere aveti?

Va pup!

sabrera
11.06.2008, 09:26:05
Buna Anette!deci:in primul rand desi suntem de 1 an aici,respectiv viitorul meu sot aproape 2, mi se pare ca nu ma voi acomoda in totalitate niciodata.Daca inchid ochii si ma gandesc unde voi fi in viitor numai in ro ma pot vedea.Aici ai aproape totul acum ma refer la civilizatie,liniste,curatenie,bani pot zice dar ramane un gol....Sotul meu este medic,eu am terminat cosmetica medicala si asistenta medicala dar nu pot sa lucrez datorita actelor si a limbii.Orasul e frumos chiar deosebit as zice ,cu cele 3 ape,avem prieteni,facem sport,dar nu stiu ....ceva ramane gol.Asteptam sa treaca inca ceva timp sa facem nunta sa am si eu alt statut si mai vedem.te pup;-)

Brig
12.06.2008, 09:43:55
Mai este o miresica din zona Nürnberg/ Germany! Locuiesc in Fürth si ne casatorim in Septembrie in Cluj-Napoca.
Voi cum stati cu organizarea nuntii la sute/ mii de km?
La noi este un Chaos, dar probabil ma stresez eu prea tare.

Brig
12.06.2008, 10:39:30
Buna fetelor!

Ne mai auzim!

PUPICI

Hey,

si noi facem anul asta nunta la aroma! Partonul de la aroma este prieten foarte bun cu noi si sper sa se bemühen cit mai mult, ca doar si el este invitat <:-P
cunosc probleme voastre ca si noi le avem, invitatii 2 limbi, 2 religi, obiceiuri, etc. etc.
noi neam decis acuma pentru catedral si religia ortodoxa, viitorul meu sot are mai multe tangente cu biserica decit mine si daca lui ii este asa de important, facem dupa el ;-) .

sabrera
13.06.2008, 09:01:54
Buna fetelor!ar putea careva sa ma injute cu o mica problema?^:)^Eu si viitorul meu sot,romani amandoi,am dori sa ne casatorim civil in Germania numai ca nu stim cam la cat se ridica toate costurile si cat dureaza pregatirea actelor.Exista ceva conditii deosebite pt treaba asta?

ella-ling
13.06.2008, 18:40:24
Buna fetelor!ar putea careva sa ma injute cu o mica problema?^:)^Eu si viitorul meu sot,romani amandoi,am dori sa ne casatorim civil in Germania numai ca nu stim cam la cat se ridica toate costurile si cat dureaza pregatirea actelor.Exista ceva conditii deosebite pt treaba asta?

puteti sa va casatoriti aici fara mari probleme. Trebuie sa va duceti la oficiul starii civile de unde locuiti si sa ii intrebati ce va trebuie. In principiu va trebuie certificat de nastere international, adeverinta de celibat (apostilate si traduse in Germana aici in Germania) plus pasaportul, o adevereinta de salariu. Pe mine m-au costat actele mult cu tot cu traduceri si drumuri la consulat (cam vreo 200 euro). Se platesc diverse taxe (noi am platit in total cred ca vreo 250 euro). Dupa ce te-ai casaotrit trebuie inregistrata casatoria in Ro (eu am facut-o la consulat aici), deci trebuie traduse actele in romana (din nou 60 euro) plus noul certificat de casatorie si noul pasaport (ca mi-am schimbat numele) ma-u costat vreo 200 euro.
De durat a durat vreo 2 luni pana mi-au dat aprobarea. Nu stiu ce sa zic, pare complicat insa nu e chiar asa, costa mult mai mult decat in Romania, insa macar esti tu aici sa alergi dupa acte.

La mine a durat pana am facut rost de hartiile din Ro (eu nu am putut sa ma duc personal), insa dupa ce m-am casatorit a fost usor cu recunoscutul certificatului de aici si noul pasaport.

daca vrei amanunte iti pot da mai multe...

melly85
14.06.2008, 18:04:53
Ceau,
noi am platit vreo 150 de euro. Da noi nu neam tradus actele aici iam tradus in romania cu tot cu apostile si neau costat cam 20 de euro. Si neau fost recunoscuta aici. De la multi am auzit ca au avut probleme cu actele traduse in romania insa la noi nu a fost asa. Cred ca asta depinde si de zona. Mie nu mia trebuit nici un act fiindca mis nascuta aici dar lu sotu meu io trebuit certificatu de nastere international, o adeverinta ca nu a mai fost insurat in romania si ca nu are copi, certificatu de casatorie international de la parinti lui si toate tradusa si cu apostile. Si io mai trebuit viza de casatorie da asta cred ca nu iti mai trebe acuma precum romania ii in eu .

sabrera
14.06.2008, 19:56:08
ouaaaau!ELLA ce frumoasa nunta ati avut!!si rochia este superba.Nu-mi spune ca ai gasit-o in ger?ca din ce am vazut eu nu prea sunt asa frumoase pe aici.Iti multumesc mult pt informatii ,acum ramane sa ne mai consultam.In luna de miere ati fost in china? doamne ce locuri extraordinare si exotice totodata.Cred ca ati avut o nunta de vis! fff foarte frumos!

ella-ling
17.06.2008, 18:15:25
ouaaaau!ELLA ce frumoasa nunta ati avut!!si rochia este superba.Nu-mi spune ca ai gasit-o in ger?ca din ce am vazut eu nu prea sunt asa frumoase pe aici.Iti multumesc mult pt informatii ,acum ramane sa ne mai consultam.In luna de miere ati fost in china? doamne ce locuri extraordinare si exotice totodata.Cred ca ati avut o nunta de vis! fff foarte frumos!

mersi mult pentru aprecieri. Rochia mi-am luat-o de aici di Germania, sunt multe rochii frumoase aici;) Eu m-am uitat pe siteurile pronovias, demetrios, Ian Stuart si dupa ce m-am plictisit sa le admir in poze m-am dus la magazine. In Frankfurt e relativ usor pentru ca mai toate magazinele cu rochii de mireasa sunt pe o strada in centru:)
Luna de miere am facut-o in Thailanda, a fost foarte frumos. Am fost si in China, insa nu in luna de miere, mie mi se pare China super interesanta insa nu ptr luna de miere.

Eu cred ca daca ai puterea sa rezolvi formalitatile aici fa cununia civila in Germania. Mie mi s-a parut mult mai frumos decat in Romania. Avantaje: poti sa alegi un loc mai deosebit, poti sa mai adaugi cate ceva la ceremonie (gen muzica, texte citite, schimbatul verighetelor), la noi o prietena a citit un text parabola f frumos legat de casatorie, ofiterul starii civile a fost ff pregatit, a vorbit personalizat (se pregatise dinainte, a tinut un discurs care il pregatise ptr noi), a fost foarte haios ca eu am avut mereu prioritate (prima la semnat, mie mi-a inmanat certificatele), nu stiu ce sa zic, in Romania mi se par cam ca pe banda cununiiile civile. Insa se poate ca si aici sa ai ghinion si sa fie tot la fel...

te-am pupat si spor la pregatiri!

Pupica
20.06.2008, 10:09:58
Eu cred ca daca ai puterea sa rezolvi formalitatile aici fa cununia civila in Germania. Mie mi s-a parut mult mai frumos decat in Romania. Avantaje: poti sa alegi un loc mai deosebit, poti sa mai adaugi cate ceva la ceremonie (gen muzica, texte citite, schimbatul verighetelor), la noi o prietena a citit un text parabola f frumos legat de casatorie, ofiterul starii civile a fost ff pregatit, a vorbit personalizat (se pregatise dinainte, a tinut un discurs care il pregatise ptr noi), a fost foarte haios ca eu am avut mereu prioritate (prima la semnat, mie mi-a inmanat certificatele), nu stiu ce sa zic, in Romania mi se par cam ca pe banda cununiiile civile. Insa se poate ca si aici sa ai ghinion si sa fie tot la fel...

te-am pupat si spor la pregatiri!

Ma bag si un in vorba daca nu va deranjeaza...desi sunt...across the border...
Ai dreptate Ella...si noi facem aici (NL) cununia civila...am inchiriat un castel/conac, avem muzica, texte, schimbat verighete, etc...ne-am intalnit cu tipul de la primarie, ne-a pus o gramada de intrebari...am aflat ca ne-a contactat familia sa afle intamplari amuzante...dar si pretul...noi platim 1000 de euro doar pentru locatie...macar are inclus tur al castelului pentru invitati cat avem noi foto session...
Sper ca la voi a fost mai...omenesc ;-)

ella-ling
20.06.2008, 18:13:47
Ma bag si un in vorba daca nu va deranjeaza...desi sunt...across the border...
Ai dreptate Ella...si noi facem aici (NL) cununia civila...am inchiriat un castel/conac, avem muzica, texte, schimbat verighete, etc...ne-am intalnit cu tipul de la primarie, ne-a pus o gramada de intrebari...am aflat ca ne-a contactat familia sa afle intamplari amuzante...dar si pretul...noi platim 1000 de euro doar pentru locatie...macar are inclus tur al castelului pentru invitati cat avem noi foto session...
Sper ca la voi a fost mai...omenesc ;-)
cum sa ne deranjeze, bine ai venit =D>
Si pe mine m-a uimit cum s-a documentat doamna in legatura cu viata noastra si si-a pregatit discursul. Noi am platit doar 100 euro pentru chiria salii, insa era vineri dimineata, daca am fi vrut sambata ar fi fost deja 160 euro. La un castel sau conac costa probabil mai mult, noi avem prin apropiere castelul lui Frankenstein (ma rog, nu e nimic spectaculos) si acolo am fost la o nunta.
1000 de euro ptr locatie e multicel, insa daca deschid castelul ptr voi si isi iau si un timp decent pentru cununie, se merita:) Sa ne arati neaparat poze, ca vad ca nu mai ai mult :*

Pupica
21.06.2008, 18:49:08
cum sa ne deranjeze, bine ai venit =D>
Si pe mine m-a uimit cum s-a documentat doamna in legatura cu viata noastra si si-a pregatit discursul. Noi am platit doar 100 euro pentru chiria salii, insa era vineri dimineata, daca am fi vrut sambata ar fi fost deja 160 euro. La un castel sau conac costa probabil mai mult, noi avem prin apropiere castelul lui Frankenstein (ma rog, nu e nimic spectaculos) si acolo am fost la o nunta.
1000 de euro ptr locatie e multicel, insa daca deschid castelul ptr voi si isi iau si un timp decent pentru cununie, se merita:) Sa ne arati neaparat poze, ca vad ca nu mai ai mult :*

Da...castelul este inchiriat complet...vor organiza si un tur pentru oaspeti cat facem noi poze...si arata super...de cand l-am vazut am zis...nu conteaza...platim...e ca in poveste...
Iar la castelul lui Frankenstein parca nu m-as fi maritat :-SS

ella-ling
21.06.2008, 19:50:15
Da...castelul este inchiriat complet...vor organiza si un tur pentru oaspeti cat facem noi poze...si arata super...de cand l-am vazut am zis...nu conteaza...platim...e ca in poveste...
Iar la castelul lui Frankenstein parca nu m-as fi maritat :-SS

superb arata!!! Sa aveti parte si de o vreme frumoasa!

Castelul Frankenstein nu e deloc infricasator, noi mai mergem din cand in cand sa mancam acolo ptr ca au o terasa cu vedere f frumoasa. Iar capela e micuta, nu incap mai mult de 20 persoane. Insa e practic ca au un restaurant acolo, asa ca invitatii nu trebuie sa se mute ´prea mult.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/FrankensteinChapel.jpg/565px-FrankensteinChapel.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/FrankensteinChapel.jpg)

sabrera
23.06.2008, 10:53:06
Buna Ella!vad ca voi locuiti in zona Frankfurtului.De ceva vreme ne gandim si noi la mutare ,alt oras ma refer, pt ca aici mi se pare o zona moarta(PASSAU).Nu avem prea multe variante de locuri de munca,orasul mic,eu nu am gasit nimic de lucru de nici un fel nu neaparat in domeniul meu asa ca as pleca maine#:-S.Ar fi o varianta in Mainz ,cum ti se pare zona frankfurtului? ati mai locuit si in alta parte?

ella-ling
23.06.2008, 18:31:48
Buna Ella!vad ca voi locuiti in zona Frankfurtului.De ceva vreme ne gandim si noi la mutare ,alt oras ma refer, pt ca aici mi se pare o zona moarta(PASSAU).Nu avem prea multe variante de locuri de munca,orasul mic,eu nu am gasit nimic de lucru de nici un fel nu neaparat in domeniul meu asa ca as pleca maine#:-S.Ar fi o varianta in Mainz ,cum ti se pare zona frankfurtului? ati mai locuit si in alta parte?
salut! eu sunt f multumita de zona si cred ca piata locurilor de munca e mai buna decat in Passau. Eu locuiesc in darmstadt de vreo 8 ani si desi orasul in sine e cam gri eu ma simt bine aici. E f aproape de Frankfurt, Mainz si Wiesbaden, de aeroport, reusesti in timp scurt sa ajungi peste tot, iar legaturile cu trenul sunt f bune. Mainzul mie imi place ca oras, desi eu ma duc mai des la Frankfurt ptr petreceri si cumparaturi.Deci daca aveti posibilitatea sa va mutati la Mainz nu ezita... In leg cu jobul...acum depinde care e specializarea ta...iar mainzul e mai ieftin decat wiesbaden sau frankfurt (ma refer la chirie, etc...) asa ca go for it:D

monicas
30.06.2008, 16:22:01
salut! eu sunt f multumita de zona si cred ca piata locurilor de munca e mai buna decat in Passau. Eu locuiesc in darmstadt de vreo 8 ani si desi orasul in sine e cam gri eu ma simt bine aici. E f aproape de Frankfurt, Mainz si Wiesbaden, de aeroport, reusesti in timp scurt sa ajungi peste tot, iar legaturile cu trenul sunt f bune. Mainzul mie imi place ca oras, desi eu ma duc mai des la Frankfurt ptr petreceri si cumparaturi.Deci daca aveti posibilitatea sa va mutati la Mainz nu ezita... In leg cu jobul...acum depinde care e specializarea ta...iar mainzul e mai ieftin decat wiesbaden sau frankfurt (ma refer la chirie, etc...) asa ca go for it:D

Buna fetelor

Mesajul meu este complet off topic dar sper sa imi puteti oferi ceva informatii despre viata din Germania in general.

Eu locuiesc impreuna cu sotul meu, tot roman, in Belfast, Irlanda de Nord. El nu este prea fericit aici, mai ales din pricina vremii...este ploios si posomorat mai tot timpul anului..., dar si pt ca el si-a dorit dintotdeauna sa locuiasca in Germania. Are posibilitatea de a-si gasi un loc de munca in domeniul lui in Hamburg...insa eu sunt speriata pentru ca nici unul dintre noi nu vorbeste germana si cred ca ne va fi destul de greu sa ne integram. Aici ne-a fost mai usor pentru ca vorbeam deja limba cand am venit. Cat de primitori sunt nemtii? Cum stau la capitolul birocratie? Tolereaza romanii in general? Cel mai important - cum gasiti limba germana? Cat de greu este pentru noi romanii sa o invatam?

Merci frumos! Spor la pregatiri!

anette
30.06.2008, 20:39:12
Buna fetelor

Mesajul meu este complet off topic dar sper sa imi puteti oferi ceva informatii despre viata din Germania in general.

Eu locuiesc impreuna cu sotul meu, tot roman, in Belfast, Irlanda de Nord. El nu este prea fericit aici, mai ales din pricina vremii...este ploios si posomorat mai tot timpul anului..., dar si pt ca el si-a dorit dintotdeauna sa locuiasca in Germania. Are posibilitatea de a-si gasi un loc de munca in domeniul lui in Hamburg...insa eu sunt speriata pentru ca nici unul dintre noi nu vorbeste germana si cred ca ne va fi destul de greu sa ne integram. Aici ne-a fost mai usor pentru ca vorbeam deja limba cand am venit. Cat de primitori sunt nemtii? Cum stau la capitolul birocratie? Tolereaza romanii in general? Cel mai important - cum gasiti limba germana? Cat de greu este pentru noi romanii sa o invatam?

Merci frumos! Spor la pregatiri!

Buna Monica!
Iti inteleg foarte bine temerile...cred ca situatia noastra este foarte asemenatoare cumva. Sotul meu a fost trimis cu serviciul in Germania si datorita specificului muncii nu are ce lucra in Romania. Asa ca am fost cumva fortata sa plec si eu acolo.
Acum un an cand am ajuns aici nu vorbeam deloc germana. Acum, vorbesc cat de cat, dar nici nu m-am tinut foarte mult de invatat deoarece am facut un master (in engleza :">) si am avut mult de invatat. Una peste alta, germana mi se pare o limba destul de grea, fara nici o legatura cu romana, nici ca structura gramaticala, nici ca vocabular...dar este si frumoasa si, cu vointa, o poti invata. Deosebit de important este sa exersezi tot timpul si sa vorbesti cu nemtii. Eu asta nu am facut, deoarece nu avem prieteni germani, din pacate.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Germania este o tara foarte frumoasa, curata, deosebit de civilizata. Oamenii sunt de treaba, nu sunt rauvoitori si nu jignesc, dar sunt retrasi. De aceea nu vei auzi oameni luandu-se de tine pentru ca esti romanca. Nu stiu ce gandesc, dar de spus nu o spun.
La capitolul birocratie stau prost, dureaza foarte mult totul si faci 1000 de chestii. Partea buna e ca macar stii exact ce e de facut si cat dureaza.
In legatura cu vremea, nu stiu cat de diferit e Hamburgul de Belfast ...ideea e ca in Bremen, 100 km sud de Hamburg, ploua mai tot timpul, este foarte schimbator, si mare umiditate...

Eu, sincer, daca as fi avut ocazia / sansa sa plec intr-o tara vorbitoare de engleza, as fi fost taaaaaaaaaare fericita. Asta nu inseamna insa ca Germania nu va va placea...

Sa ne mai scrii, imi face placere sa aud de oameni care isi pun aceleasi probleme ca mine!

Bafta multa!!!

monicas
01.07.2008, 11:38:55
Buna Monica!
Iti inteleg foarte bine temerile...cred ca situatia noastra este foarte asemenatoare cumva. Sotul meu a fost trimis cu serviciul in Germania si datorita specificului muncii nu are ce lucra in Romania. Asa ca am fost cumva fortata sa plec si eu acolo.
Acum un an cand am ajuns aici nu vorbeam deloc germana. Acum, vorbesc cat de cat, dar nici nu m-am tinut foarte mult de invatat deoarece am facut un master (in engleza :">) si am avut mult de invatat. Una peste alta, germana mi se pare o limba destul de grea, fara nici o legatura cu romana, nici ca structura gramaticala, nici ca vocabular...dar este si frumoasa si, cu vointa, o poti invata. Deosebit de important este sa exersezi tot timpul si sa vorbesti cu nemtii. Eu asta nu am facut, deoarece nu avem prieteni germani, din pacate.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Germania este o tara foarte frumoasa, curata, deosebit de civilizata. Oamenii sunt de treaba, nu sunt rauvoitori si nu jignesc, dar sunt retrasi. De aceea nu vei auzi oameni luandu-se de tine pentru ca esti romanca. Nu stiu ce gandesc, dar de spus nu o spun.
La capitolul birocratie stau prost, dureaza foarte mult totul si faci 1000 de chestii. Partea buna e ca macar stii exact ce e de facut si cat dureaza.
In legatura cu vremea, nu stiu cat de diferit e Hamburgul de Belfast ...ideea e ca in Bremen, 100 km sud de Hamburg, ploua mai tot timpul, este foarte schimbator, si mare umiditate...

Eu, sincer, daca as fi avut ocazia / sansa sa plec intr-o tara vorbitoare de engleza, as fi fost taaaaaaaaaare fericita. Asta nu inseamna insa ca Germania nu va va placea...

Sa ne mai scrii, imi face placere sa aud de oameni care isi pun aceleasi probleme ca mine!

Bafta multa!!!

Merci frumos pentru mesaj. Si mie mi-ar face placere sa vb mai mult. Daca vrei ne putem intalni pe yahoo messenger (in general seara pt ca la serviciu nu am voie:( ). ID-ul meu este monica.salomeia. Te pup!

denysuk_deny
03.07.2008, 20:11:41
Merci frumos pentru mesaj. Si mie mi-ar face placere sa vb mai mult. Daca vrei ne putem intalni pe yahoo messenger (in general seara pt ca la serviciu nu am voie:( ). ID-ul meu este monica.salomeia. Te pup!
Buna iubita ,noi stam la 30 km de Hamburg,zona este superba,intradevar sa stii ca vremea este schimbatoare(mai mult ploaie).Eu sunt in germania de 3ani si sotul de 15,dupa el a trebuit s avin si yo:-p oricum nu regret.Limba este grea nici eu nu am invatat o super bine,oricum nu trebuie sa te sperii,o sa fii surprinsa sa vezi ca nemtii stiu fff bine si engleza,dar apreciaza fff mult daca te vad ca te stradui sa inveti limba lor.Ai sa te obisnuiesti..Mult succes si sper sa ne mai auzim>:D< >:D<

melly85
08.07.2008, 19:29:16
Buna Fetelor,
ce mai faceti ? Numai scrieti nimik...cum mai stati cu pregatiri ?
Eu mai am patru saptamin si plec in tara...abea astept !!
Va pup

annybunny
11.07.2008, 22:01:35
Buna Fetelor,
ce mai faceti ? Numai scrieti nimik...cum mai stati cu pregatiri ?
Eu mai am patru saptamin si plec in tara...abea astept !!
Va pup
Buna :* Si noi mai avem 4 sapt si plecam in tara si apoi trebuie sa mai facem ultimele pregatiri :)

denysuk_deny
17.07.2008, 09:08:28
Buna fetelor..si noi am intrat c am pe ultima suta de metri...Noi plecam spre Romanik la incep. de august sa pun la punct ce a mai ramas...adik florile,cocardele,marturii si meniul la restaurant.Voua ce va mai ramas de facut????
Eu am tot incercat sa gasesc marturii aici si nu am gasit nimik,decat un site care acuma sunt si in vacanta:(( :(( :(( si nu este timp sa facem comanda de la ei...Daca stiti voi adrese ceva prin zona(Hamburg)[-o< [-o< [-o< [-o< .............Poooopici si spor la pregatiri:* :* :*

melly85
17.07.2008, 10:56:47
Noi am cam rezolvat o gramada, avem firma ce ne decoreaza sala, am comandat torturiile, neam rezolvat si cu filmatu, acuma ne mai trebe doar verighetele si rochia mea, ca sotul sia luat costumul de aici. Pe 9 august plecam si noi in tara abea astept :) Sper sami gasesc rochia in tara pina la nunta. Voi vati luat rochia de aici sau din tara ? Denny am vazut ca avem nunta in aceeas zi :) tu tia luat rochia deja
va pup fetelor :*

denysuk_deny
17.07.2008, 11:46:04
Buna iubita...Rochitza mi am cump de aici abia sapt viitoare este gata(am facut o pe comanda)dar se gasesc si de a gata si dureaza cca. 1 sapt sa o ajusteze,costumul sotului l am cump tot de aici.Noi am fi vrut sa luam aproape totul de aici dar nu ama vut timp sa caut magazine(sotul lucreaza toata ziua,iar eu stau aksa cu bb)si fara carnet:(( :(( dar am zis ca completam si din Romanik.:* :* :*

melly85
17.07.2008, 12:13:51
Eu am carnet, da degeaba ca avem numa o masina :) si al meu iar ii toata ziua la munca. Noi am avut noroc cu cumnata mea ca ea nea rezolvat aproape toate. Ai si tu un bebelas ? Si eu am da al meu deja ii mai marisori are 2 ani :)
pa pa :* :* :*

denysuk_deny
17.07.2008, 13:25:27
Eu am carnet, da degeaba ca avem numa o masina :) si al meu iar ii toata ziua la munca. Noi am avut noroc cu cumnata mea ca ea nea rezolvat aproape toate. Ai si tu un bebelas ? Si eu am da al meu deja ii mai marisori are 2 ani :)
pa pa :* :* :*
La noi au umblat nasii,niste oameni exceptionali,si le au rezolvat pe toate,noi cu bani ei cu umblatul:)) Avem o fetitza de 1 an si 1 luna.Sa va traiasca baietulul:* :*

monicas
17.07.2008, 13:39:21
Buna iubita ,noi stam la 30 km de Hamburg,zona este superba,intradevar sa stii ca vremea este schimbatoare(mai mult ploaie).Eu sunt in germania de 3ani si sotul de 15,dupa el a trebuit s avin si yo:-p oricum nu regret.Limba este grea nici eu nu am invatat o super bine,oricum nu trebuie sa te sperii,o sa fii surprinsa sa vezi ca nemtii stiu fff bine si engleza,dar apreciaza fff mult daca te vad ca te stradui sa inveti limba lor.Ai sa te obisnuiesti..Mult succes si sper sa ne mai auzim>:D< >:D<

Merci frumos pt mesaj. Acum nu mai imi e asa frica de Germania. Inca nu am decis ce vom face dar eu sper din tot sufletul sa ramanem aici pentru ca imi place si m-am obisnuit cu sistemul, oamenii si limba.

Va urez success tuturor si niste nunti ca-n povesti!

annybunny
17.07.2008, 13:58:18
Noi am cam rezolvat o gramada, avem firma ce ne decoreaza sala, am comandat torturiile, neam rezolvat si cu filmatu, acuma ne mai trebe doar verighetele si rochia mea, ca sotul sia luat costumul de aici. Pe 9 august plecam si noi in tara abea astept :) Sper sami gasesc rochia in tara pina la nunta. Voi vati luat rochia de aici sau din tara ? Denny am vazut ca avem nunta in aceeas zi :) tu tia luat rochia deja
va pup fetelor :*
Eu mi-am loat rochita de aici din germania, nu am vrut sa risc sa nu gasesc ceva pe placul meu si pe marimea mea :"> in RO ptr ca ajungem doar cu 2 sapt. inainte de nunta. Costumul lu iuby lam loat mai de mult, dar nu stiu daca ii mai vine, ca sa mai ingrasat, daca nu, cumparam altu din RO :)

Merci frumos pt mesaj. Acum nu mai imi e asa frica de Germania. Inca nu am decis ce vom face dar eu sper din tot sufletul sa ramanem aici pentru ca imi place si m-am obisnuit cu sistemul, oamenii si limba.

Va urez success tuturor si niste nunti ca-n povesti!
Multumim :* Si ti-e iti dorim la fel :*

melly85
17.07.2008, 16:21:12
La noi au umblat nasii,niste oameni exceptionali,si le au rezolvat pe toate,noi cu bani ei cu umblatul:)) Avem o fetitza de 1 an si 1 luna.Sa va traiasca baietulul:* :*

Multumesc si voua sa va traiasca fetita. Da nu tii cam teama ca o sati traga fata de masa jos sau asa la nunta mie mii un pica teama ;))

Sper sami gasesc rochia in tara

va pup :* :* :*

denysuk_deny
17.07.2008, 20:40:42
Sigur ca imi este teama un pic,dar am gasit deja pe cineva de sacrificiu..MAMA...care oricum va sta cu fata si in restul serii si apoi aksa....asta daca mnu reusim sa o convingem sa luam pe cineva sa stea cu fata....poopik si ne auzim ..poopa frumuselul:* :* :*

melly85
17.07.2008, 22:16:35
Si la mine o sa aiba soacra mea grija de el. Da tot mie cam teama :) ca el ii copilu lu mama umbla numa dupa mine precis o sa ma traga si de rochie ;)) da asta e, ii al meu. Abea astep sa plec in tara. Sa vad si eu cum arata restaurantul ca habar nu am. Deja numar zilele si orele :)
Multi pupici si noapte buna :* :* :*

melly85
17.07.2008, 22:18:24

Inca o intrebare cand tii nascuta fata ? Ca si al meu are 2 an si 1 luna si jumate :D

denysuk_deny
18.07.2008, 09:04:14
:"> :"> E nascuta pe 12.06.2007...Baietelul?:*

melly85
18.07.2008, 09:51:49
:"> :"> E nascuta pe 12.06.2007...Baietelul?:*

Al meu ii nascut pe 29.05.2006 :*

denysuk_deny
19.07.2008, 21:27:03
Al meu ii nascut pe 29.05.2006 :*
Sa va traiasca;)) ;)) Este un scumpik:* :* :* Noapte buna si sper sa mai vb...

melly85
23.07.2008, 20:32:09
Sa va traiasca;)) ;)) Este un scumpik:* :* :* Noapte buna si sper sa mai vb...

Multumesc si voua sa va traiasca si multi multi inainte :*
Mai am 2 saptaman jumate si plec in tara =D> <:-P >:D<

denysuk_deny
24.07.2008, 13:49:02
:* :* Buna iubita..Noi plecam la incep. saptamani viitoare..Rochitza este gata si plecam spre romanik...:D :D Sa punem la punct ce a mai ramas...Poooopik si vb:* :* :*

melly85
26.07.2008, 16:59:10
Fetelor voi de unde cumparati sucurile adic bauturile ?? Noi neam gindit sa le luam de la Metro sau Selgross da nu stiim poate le gasim alt unde va mai ieftin :-? :-? :-? :* :* :*

annybunny
26.07.2008, 19:16:36
Fetelor voi de unde cumparati sucurile adic bauturile ?? Noi neam gindit sa le luam de la Metro sau Selgross da nu stiim poate le gasim alt unde va mai ieftin :-? :-? :-? :* :* :*
Noi sucurile cumparam la juma de litru, dar de unde nu stiu, ori de la Pic, kaufland sau metro, o sa vedem la fata locului ;-) Iar bauturile alcoolice le-am cumparat de aici (whiskey & licior) ptr ca sunt mai ieftine si calitativ mai bune, le-am trimis deja in RO :-"

melly85
27.07.2008, 00:17:54
Noi sucurile cumparam la juma de litru, dar de unde nu stiu, ori de la Pic, kaufland sau metro, o sa vedem la fata locului ;-) Iar bauturile alcoolice le-am cumparat de aici (whiskey & licior) ptr ca sunt mai ieftine si calitativ mai bune, le-am trimis deja in RO :-"

Pai si noi numa sucurile ne trebuie ca teriile iam luat si noi de aici si tuica si vinul il primim de la socru meu facuti de casa :-p :D

annybunny
27.07.2008, 23:16:42
Pai si noi numa sucurile ne trebuie ca teriile iam luat si noi de aici si tuica si vinul il primim de la socru meu facuti de casa :-p :D
Tuica nu cred ca o sa dam si vinul o sal cumparam poate de la un prieten a sotului. Pupici si spor la pregatiri in continuare :* >:D<

melly85
28.07.2008, 11:10:46
Tuica nu cred ca o sa dam si vinul o sal cumparam poate de la un prieten a sotului. Pupici si spor la pregatiri in continuare :* >:D<

Multumesc si voua la fel :D :*

Vad ca noi plecam in aceasi zii in tara ;))

melly85
31.07.2008, 14:19:33
Ce liniste ii aici, numai zice nimeni nimik ? :*

denysuk_deny
09.08.2008, 14:53:32
Buna iubita...noi am ajuns in tara....e fffffff cald:-".......am inceput sa cheltuim banutziii=))=)) spre disperarea sotului:-w:-w,,,,,,,u cf???? baietelul???>:D<>:D<pooopici si vb.

Pupica
10.08.2008, 09:34:23
Salutare nemtoaicelor...stie cineva daca/unde pot gasi lumanari de nunta in Germania...
Mersi mult!

melly85
19.08.2008, 17:57:33
Buna iubita...noi am ajuns in tara....e fffffff cald:-".......am inceput sa cheltuim banutziii=))=)) spre disperarea sotului:-w:-w,,,,,,,u cf???? baietelul???>:D<>:D<pooopici si vb.

Ceau si noi am ajuns in tara si ne cheltuim banii :))
Baietelul meu e foarte fericit aici ii place la nebunie in romania :) fetita ta cum e ? Miam cumparat rochia de aici in 2 zile am gasito. Noi neam cam rezolvat tot aici si vrem se plecam un pic la sat. Te pup si mai vb :* :* pa pa

mirunapopa
07.09.2008, 20:11:36
cu siguranta putem sa ne intalnim. Poate mai apar si alte miresici, sunt sigura ca nu suntem doar noi trei;)

Bunaaaa,

Si eu sunt o 'proaspat' miresica in Germania, adica de un an. Ne-am casatorit aici, dar nunta am facut-o la Bucuresti.
Noi locuim in Heilbronn, la 50 de km de Stuttgart.
Sper sa ne mai auzim.

Cu drag,
Miruna

o_tipa_ok
23.09.2008, 14:46:54
Hello, fetelor.Si eu sunt noua pe forum si in germania. Stau aici din 2007-ianuarie in Gummersbach (NRW).Stau la ~500 m de Melly:-p .Noi ne am facut cununia civila aici pe 9.11.2007 si imi doresc f tare ca cea religioasa sa o fac in bucuresti, caci acolo imi sunt toti prietenii si rudele.Problema majora esta ca nu gasesc restaurant care sa ma primeasca cu putini invitati (maxim 40) asa ca nu e batut in cuie ca facem nunta la anu ...Mai am si pretentii ca vreau ca restaurantul sa fie aproape de casa, adica pe langa aeroportul otopeni...Pff e groaznic..
Oricum eu am inceput sa ma strezes cu rochii, cu aranjamente florale , dj..etc.Am noroc ca o sa ma ajute mama si sorela cu toate cele, caci de la distanta e aproape imposibil...
Cat de acomodat in Germania, nici acum, dupa aproape 2 ani nu pot spune ca m am acomodat.Mi e dor de caldura de acolo, de familie, de distractii:( .Dar asta e, cine stie unde ne duc drumurile, nu?Trebuie sa fim optimiste si sa luam viata asa cum e..

Poopici si spor la pregatiri..>:D< si apropos, ma bucur ca am dat de voi>:D<

Cristina_bv
24.09.2008, 11:11:25
Buna fetelor!

Am o intrebare pt voi legat de verighete. Noi am fost saptamana trecuta sa ne uitam, sa ne facem o idee, ce e drept am fost numai in Galeria Kaufhof si am avut un soc. Numai verigheta de dama era 400-500€, cea de miresoi pe la 300€...am vazut negru in fata ochilor, mi se pare exagerat de mult sa dam 800€ pe verighete. Noi nu le vrem sofisticate, simple dar frumoase. Am vrea ca macar verighetele sa luam din Germania, ca aici ne-am cunoscut si ne-am indragostit. Voi de unde le-ati luat? Sunt peste tot preturile astea? VA pup:*

denysuk_deny
24.09.2008, 13:02:45
Buna fetelor!

Am o intrebare pt voi legat de verighete. Noi am fost saptamana trecuta sa ne uitam, sa ne facem o idee, ce e drept am fost numai in Galeria Kaufhof si am avut un soc. Numai verigheta de dama era 400-500€, cea de miresoi pe la 300€...am vazut negru in fata ochilor, mi se pare exagerat de mult sa dam 800€ pe verighete. Noi nu le vrem sofisticate, simple dar frumoase. Am vrea ca macar verighetele sa luam din Germania, ca aici ne-am cunoscut si ne-am indragostit. Voi de unde le-ati luat? Sunt peste tot preturile astea? VA pup:*
Buna iubita..Noi am cumparat verighetele tot din germani si nu de la Kaufhof#-o #-o sunt scumpe sincer noi am dat 350 e pe ambele fff frumoase...don aur alb+galben jumate jumate plus model pe ele si cu inscriptionat inauntru....Noi stam pe langa Hamburg...incerca si al alte magazine de bijuterii din acele mai micutze...un tipp(incerca sa negociezi cu ei ca mai scade din pret,te tocmesti ca la piata ca lasa)...pooopik si daca mai vrei vreo lamurire poti sa intrebi...;;) ;;)

Cristina_bv
24.09.2008, 16:49:13
Buna iubita..Noi am cumparat verighetele tot din germani si nu de la Kaufhof#-o #-o sunt scumpe sincer noi am dat 350 e pe ambele fff frumoase...don aur alb+galben jumate jumate plus model pe ele si cu inscriptionat inauntru....Noi stam pe langa Hamburg...incerca si al alte magazine de bijuterii din acele mai micutze...un tipp(incerca sa negociezi cu ei ca mai scade din pret,te tocmesti ca la piata ca lasa)...pooopik si daca mai vrei vreo lamurire poti sa intrebi...;;) ;;)

Multumesc mult pt raspuns! M-am mai linistit.#:-SNoi tinem chiar foarte mult sa luam macar verighetele din Germania, dar nu la un asemnea pret. 350 € e foarte bine, inseamna ca pot sa ma duc linistita la cautat ca am sanse sa gasesc;;).

F.f. frumoase pozele voastre. Casa de piatra si sa fiti o familie fericita!!!
Pupici>:D<

P.S.: Puiutu' mititel e al vostru? Are niste ochisori de iti vine sa ii papi!

denysuk_deny
24.09.2008, 18:54:12
Cu placere iubita...Da este fetitza noastra.....macar ochii sa ii aibe ca ai mei ca restul e leita cu tata ei:( :( ....:* :*

melly85
24.09.2008, 19:22:15
Hello, fetelor.Si eu sunt noua pe forum si in germania. Stau aici din 2007-ianuarie in Gummersbach (NRW).Stau la ~500 m de Melly:-p .Noi ne am facut cununia civila aici pe 9.11.2007 si imi doresc f tare ca cea religioasa sa o fac in bucuresti, caci acolo imi sunt toti prietenii si rudele.Problema majora esta ca nu gasesc restaurant care sa ma primeasca cu putini invitati (maxim 40) asa ca nu e batut in cuie ca facem nunta la anu ...Mai am si pretentii ca vreau ca restaurantul sa fie aproape de casa, adica pe langa aeroportul otopeni...Pff e groaznic..
Oricum eu am inceput sa ma strezes cu rochii, cu aranjamente florale , dj..etc.Am noroc ca o sa ma ajute mama si sorela cu toate cele, caci de la distanta e aproape imposibil...
Cat de acomodat in Germania, nici acum, dupa aproape 2 ani nu pot spune ca m am acomodat.Mi e dor de caldura de acolo, de familie, de distractii:( .Dar asta e, cine stie unde ne duc drumurile, nu?Trebuie sa fim optimiste si sa luam viata asa cum e..

Ceau "vecinuta":-p
ce mai faci tu ? Nici noi nu am avut asa de multi invitati si am gasit restaurant. Nu te stresa ca o sa iasa totul bine.
Te pup pa pa

melly85
24.09.2008, 19:25:57
Buna fetelor!

Noi neam luat verighetele din romania si am dat 152 € pe ambele. Mie mi plac :)

o_tipa_ok
25.09.2008, 15:33:14
Melly, nu poti sa ti raspund pe privat ca nu am destule posturi...:((
Id ul meu de yahoo e iordachedanny..:-*
Cat despre verighete, sotul meu le a luat de aici, acum 1 an si jumatate cu 300 de euro....:X ...deci prietenii zic "insista"..ca gasesti

o_tipa_ok
29.09.2008, 21:32:38
Fetelor care ati facut sau faceti aici facultatea...pls, ajutati ma putin!!!
Vreau sa ma inscriu aici la facultate, dar mi e groaza de limba, ca nu o stapanesc cum trebuie.Sunt aici de 2 ani si...mai degraba as face o facultate in engleza,cred ca m as descurca mai bine.Un ausbildung, in momentul asta sunt 100%sigura ca nu primesc >:P asa ca ma gandeam la o facultate, mai ales ca imi sta gandul la faptul ca nu mi am terminat facultatea in romania.Voi in ce limba ati facut fac. si cum v ati inscris aici?V a fost recunoscuta diploma de bac din romania?
poopicei :* !

Cristina_bv
30.09.2008, 20:15:23
Fetelor care ati facut sau faceti aici facultatea...pls, ajutati ma putin!!!
Vreau sa ma inscriu aici la facultate, dar mi e groaza de limba, ca nu o stapanesc cum trebuie.Sunt aici de 2 ani si...mai degraba as face o facultate in engleza,cred ca m as descurca mai bine.Un ausbildung, in momentul asta sunt 100%sigura ca nu primesc >:P asa ca ma gandeam la o facultate, mai ales ca imi sta gandul la faptul ca nu mi am terminat facultatea in romania.Voi in ce limba ati facut fac. si cum v ati inscris aici?V a fost recunoscuta diploma de bac din romania?
poopicei :* !

Buna!

Ce draguta esti...imi amintesti de mine, la inceput. >:D<
Sa o luam cu inceputul. Ca sa te inscrii la orice facultate in Germ trebuie sa ai o diploma de limba. Asta inseamna ca trebuie sa dai un examen ca sa obtii aceasta diploma: ori Test DaF ori DSH. Eu le-am facut pe amandoua si tot pe amandoua le-am si luat. Ca sa poti sa scrii aceste examene tb sa iei parte la niste cursuri de pregatire. Daca dai un search la facultatea la care vrei sa studiezi, sau daca te duci la sprachzentrum-ul facultatii respective o sa aflii mai multe detalii. In general, trebuie sa te duci la einstufungstest...asta e un test constand in gramatica, un text pe care tb sa il citesti si sa rapunzi la intrebari (ca sa vada ce intelegi) si o mica-mica compunere (de genul: vorbeste depre familia ta, despre hobby-uri, etc). In urma acestui test primesti un nr de puncte si esti incadrata intr-un curs: mittelstufe1, mittelstufe2 si oberstufe. Ca sa poti sa scrii de ex DSH tb sa fii absolventa de oberstufe, asta fiind ultimul nivel, pt avansati. Daca tu ai facut undeva curs de lb germana si ai adeverinta cu nr de ore, o sa iti fie recunoscuta, insa eu te sfatuiesc sa iei totusi parte la oberstufe, pt ca ce inveti acolo este exact in genul probelor de examen. Oberstufe, ca si celelate nivele, dureaza 3 luni -parca- si costa, bineinteles. Apoi poti scrie DSH care tot asa consta in gramatica, compunere la o tema data, lesenverständnis si o proba orala.
Fara diploma de limba NU te poti inscrie nicaieri. Diploma de bac poate fi recunoscuta -mie mi-au recunoscut diploma de facultate- iti tb insa foaia matricola cu toate materiile studiate, note, durata studiilor ..toate normal, traduse si legalizate la consulatul roman..NU LA NOTAR!!
Si ca sa studiezi in engleza iti tb certificat de lb, cel putin asa e la mine la facult, e nevoie de Toefl, Cambridge...sau nu mai stiu ce.
Daca ai fi din Hessen cu drag te-as ajuta, am inca toate materialele mele...

In orice caz...nu dispera si nu te da batuta. Si mie mi-a fost f.f.f greu si ma gandeam ca nu o sa reusesc niciodata, si uite-ma acum ca fac master si scriu fallstudie de zeci de pagina in germana. Cine ar fi crezut?? Cu muuulta munca si perseverenta ai sa reusesti!!!!

Daca ai intrebari, nu ezita! Pupici!!>:D<:*

o_tipa_ok
01.10.2008, 15:48:47
pff, cat de complicat suna :-SS ...
In ce priveste invatatul in facultate nu prea mi fac probleme, ca ma descurc eu cumva, dar e mai greu pana ajung acolo :((
Eu am facut aici un sprachkurs -mittelstufe...dar sa vedem daca mi e bun la ceva.Azi ne informam pe internet despre facultate si maine ne ducem acolo. De abia astept:-p !!!Multzam fain de marele ajutor >:D< :-*

Cristina_bv
01.10.2008, 16:39:10
pff, cat de complicat suna :-SS ...
In ce priveste invatatul in facultate nu prea mi fac probleme, ca ma descurc eu cumva, dar e mai greu pana ajung acolo :((
Eu am facut aici un sprachkurs -mittelstufe...dar sa vedem daca mi e bun la ceva.Azi ne informam pe internet despre facultate si maine ne ducem acolo. De abia astept:-p !!!Multzam fain de marele ajutor >:D< :-*

Cu multa placere!;;)
Daca ai si diploma de mittelstufe, o sa iti fie de mare folos. Multa bafta!

sabrera
08.10.2008, 11:32:20
Dupa cata vreme ati reusit sa obtineti dreptul de lucru in Germania?cum ati procedat?Eu sunt stabilita de un an aici(Rheinland Pfalz) am fost la cateva interviuri ,toate bune pana cand suna si vad ca nu am drept de lucru.Cei de la arbeitsamt spun ca in momentul in care gasesc un arbeitgeber atunci el va trimite actele si va fi o perioada de asteptare ,dupa care se va decide .Dar angajatorul nu face nici un demers fara arbeiterlaubnis asa ca de la care sa incep????:(:-\

cristoiash
08.10.2008, 11:37:34
Dupa cata vreme ati reusit sa obtineti dreptul de lucru in Germania?cum ati procedat?Eu sunt stabilita de un an aici(Rheinland Pfalz) am fost la cateva interviuri ,toate bune pana cand suna si vad ca nu am drept de lucru.Cei de la arbeitsamt spun ca in momentul in care gasesc un arbeitgeber atunci el va trimite actele si va fi o perioada de asteptare ,dupa care se va decide .Dar angajatorul nu face nici un demers fara arbeiterlaubnis asa ca de la care sa incep????:(:-\

Eu stiu o singura persoana care a obtinut arbeitserlaubnis in felul asta si chiar surprinzator de repede. Cind o prind la telefon o sa intreb ce a facut exact. Din pacate nu pot spune decit sa continui sa incerci si poate gasesti un angajator care sa te vrea cu tot dinadinsul si sa inceapa demersul. Altminteri e destul de complicat.

ella-ling
08.10.2008, 21:03:25

In general e cum ai spus si tu si cristhoias, iti gasesti un job si ei iti trimit documentele la Arbeitsamt. Nu stiu de ce se sperie angajatorii asa de mult, e in principiu o formalitate, nu am auzit pe nimeni care sa fi avut o oferta de slujba si sa nu fi primit permis de munca. Eu am inceput sa lucrez chiar inainte de a avea permisul si nu s-a suparat nimeni:)
Asa ca cel mai bine e sa incepi prin a face rost de un job si sa ii convingi pe angajatori ca nu e mare lucru sa ceara permis de lucru ptr tine.

Bafta multa!

o_tipa_ok
10.10.2008, 23:24:22
Si eu am avut aceleas probleme ca si tine.. ;) Cand auzeau ca nu am Arbeitserlaubnis se uitau la mine ca la o ciumata..Poate din cauza ca-s atat de multi arbeitsloshi.Eu am lucrat 2 luni la Kaufland(aushilfe), practic fara actele in ordne, ca nu s-au sinchisit nici dupa alea 2 luni sa-mi obtina dreptul de munca.De bani nici nu mai vorbesc, a trebuit sa ma duc cu socra-miu care e neamtz si are gura mare si de abia atunci am primit jumatate din banii care ar fi trebuit sa-i primesc.Eee...poveste lunga.Dar dupa ce m-am casatorit, problemele astea au disparut, caci am primit Arbetserlaubnis automat.
Acum nu mai am probleme de genul locului de munca ci de "telul in viata".Imi fac tot felul de ganduri si de idei..dar..in fine..asa-i alta mancare de peste..:((
Bafta!

cristoiash
11.10.2008, 08:08:30
Din pacate eu nu stiu foarte multe despre muncit la negru sau demersuri la arbeitsamt. Nu prea am avut de-a face cu ei, nici macar cursul de integrare n-a trebuit sa il fac. Dar sunt un caz aparte.

Cred ca depinde foarte mult si de zona in care esti, fiindca intotdeauna cind am pus intrebari din diverse bundeslanduri primeam diferite raspunsuri despre cum si ce si cit dureaza. Si depinde mult si de beamte in sine, sunt subiectivi ai naibii.

gerrycica
13.10.2008, 13:15:16
Buna ziua,in curand voi deveni miresica:)),locuiesc in Hamburg si va rogsa ma ajutati,unde pot gasi rochie de mireasa?nu vreau sa o cumpar de pe situri,va rog daca stiti magazine in Hamburg sa imi dati si mie detalii[-o< va urez o zi frumoasa plina de surprize placute.

Ritzi
13.10.2008, 13:35:19
Eu stiu o singura persoana care a obtinut arbeitserlaubnis in felul asta si chiar surprinzator de repede. Cind o prind la telefon o sa intreb ce a facut exact. Din pacate nu pot spune decit sa continui sa incerci si poate gasesti un angajator care sa te vrea cu tot dinadinsul si sa inceapa demersul. Altminteri e destul de complicat.

exact, din pacate :-s si noi am vrea sa o taiem cat mai repede din Ro, asteptam doar prilejul cel mai potrivit...m-am uitat acum pe net, se pare ca termenul de 1 ianuarie 2009 valabil pt cetateni bulgari si romani se poate prelungi cu inca 3 ani :-L :-L :-L

http://www.service-bw.de/servlet/PB/-s/6ltb0b99kijykdxfabnvny3314kd36w/menu/1122396_l1_pcontright/index.html?verfahrensID=1207227!0&print=

edit: sper sa nu va suparati ca am "dat buzna" pe aici, dar abia acum am descoperit topicul si chiar ma intereseaza discutiile voastre, noi suntem f legati de spatiul vorbitor de germana, am si calatorit mult in zona asta, vorbim amandoi germana, si dupa cum ziceam ne vom muta acolo cu prima ocazie teapana :-)

denysuk_deny
15.10.2008, 22:09:52
Buna ziua,in curand voi deveni miresica:)),locuiesc in Hamburg si va rogsa ma ajutati,unde pot gasi rochie de mireasa?nu vreau sa o cumpar de pe situri,va rog daca stiti magazine in Hamburg sa imi dati si mie detalii[-o< va urez o zi frumoasa plina de surprize placute.
Buna iubita...Eu stau la 30 km de Hamburg si esti prima miresica care locuieste asa aproape de mine...In Hamburg sunt multe magazine uc rochitze si scumpe si mai ieftine....Daca vrei am sa caut niste adrese#-o pe unde am umblat eu si ti le dau..pooopici>:D< >:D< >:D<

cristoiash
16.10.2008, 07:50:25
exact, din pacate :-s si noi am vrea sa o taiem cat mai repede din Ro, asteptam doar prilejul cel mai potrivit...m-am uitat acum pe net, se pare ca termenul de 1 ianuarie 2009 valabil pt cetateni bulgari si romani se poate prelungi cu inca 3 ani :-L :-L :-L

http://www.service-bw.de/servlet/PB/-s/6ltb0b99kijykdxfabnvny3314kd36w/menu/1122396_l1_pcontright/index.html?verfahrensID=1207227!0&print (http://www.service-bw.de/servlet/PB/-s/6ltb0b99kijykdxfabnvny3314kd36w/menu/1122396_l1_pcontright/index.html?verfahrensID=1207227%210&print)=

edit: sper sa nu va suparati ca am "dat buzna" pe aici, dar abia acum am descoperit topicul si chiar ma intereseaza discutiile voastre, noi suntem f legati de spatiul vorbitor de germana, am si calatorit mult in zona asta, vorbim amandoi germana, si dupa cum ziceam ne vom muta acolo cu prima ocazie teapana :-)

Ei cum sa ne suparam. Rindu, daca si vorbiti germana amindoi, atunci in mod sigur v-ar fi mult mai usor. Eu una sunt plina de invidie, ca eu nu vorbeam boaba cind am venit aici acum un an jumate si nici acum n-o vorbesc perfect. Doar ca acum nu mai imi pasa :-"

Cel mai bine insa e daca poate macar unul sa isi gaseasca de lucru dinainte de mutare. Pentru ca asa primeste si al doilea mult mai usor arbeitserlaubnis.

Ritzi
16.10.2008, 14:01:17
Ei cum sa ne suparam. Rindu, daca si vorbiti germana amindoi, atunci in mod sigur v-ar fi mult mai usor. Eu una sunt plina de invidie, ca eu nu vorbeam boaba cind am venit aici acum un an jumate si nici acum n-o vorbesc perfect. Doar ca acum nu mai imi pasa :-"

Cel mai bine insa e daca poate macar unul sa isi gaseasca de lucru dinainte de mutare. Pentru ca asa primeste si al doilea mult mai usor arbeitserlaubnis.

pai asta ma gandesc si eu, vorbim germana ca Muttersprache amandoi, deci clar nu am avea probleme din punctul asta de vedere..si da, ocazia teapana la care ma refeream e legata intr-adevar de o oferta de job anterioara plecarii...altfel nu concep sa plec pt ca n-am chef sa ma mai stresez si cu asta pe acolo, pe langa mutat si adaptat (desi cred ca adaptatul nu va fi o problema asa mare, ne-am simtit ca acasa peste tot unde am fost pana acum...)

de ce zici ca nu iti mai pasa? are legatura cu bebe si faptul ca vei sta acasa? ;)) apropo sotul tau e neamt? :">

cristoiash
16.10.2008, 14:06:57
pai asta ma gandesc si eu, vorbim germana ca Muttersprache amandoi, deci clar nu am avea probleme din punctul asta de vedere..si da, ocazia teapana la care ma refeream e legata intr-adevar de o oferta de job anterioara plecarii...altfel nu concep sa plec pt ca n-am chef sa ma mai stresez si cu asta pe acolo, pe langa mutat si adaptat (desi cred ca adaptatul nu va fi o problema asa mare, ne-am simtit ca acasa peste tot unde am fost pana acum...

de ce zici ca nu iti mai pasa? are legatura cu bebe si faptul ca vei sta acasa? ;)) apropo sotul tau e neamt? :">

Nu imi mai pasa fiindca acum vorbesc prost da' mult :* Da, al meu e neamt, insa noi vorbim engleza acasa, in fond e una din mutersprachele mele si pentru el e aproximativ egal.

Ritzi
16.10.2008, 15:51:59
Nu imi mai pasa fiindca acum vorbesc prost da' mult :* Da, al meu e neamt, insa noi vorbim engleza acasa, in fond e una din mutersprachele mele si pentru el e aproximativ egal.

;)) ;)) ;)) ;)) ar trebui sa profiti sa inveti limba de la mama ei ;;) ;)) da' las ca o invata bebe, sa vezi acolo Muttersprache ;))

gerrycica
22.10.2008, 10:52:37
Buna iubita...Eu stau la 30 km de Hamburg si esti prima miresica care locuieste asa aproape de mine...In Hamburg sunt multe magazine uc rochitze si scumpe si mai ieftine....Daca vrei am sa caut niste adrese#-o pe unde am umblat eu si ti le dau..pooopici>:D< >:D< >:D<
Buna ziua,imi cer scuze ca nu ti-am raspuns dar am fost cam bolnavioara,te rog frumos sa imi dai adresele ca nu stiu unde sa caut:(((daca vrei poate imi lasi id tau de msg si mai vb,pupiciiiii

gerrycica
22.10.2008, 15:56:30

Salut,sunt o miresica in devenire,locuies in Hamburg si as dori sa-mi zici si mie de ce acte ai avut nevoie pt cununia civila aici,noi suntem amandoi romani,multumesc anticipat,o zi frumoasa,^:)^ 8-|

o_tipa_ok
23.10.2008, 12:52:01
Salut,sunt o miresica in devenire,locuies in Hamburg si as dori sa-mi zici si mie de ce acte ai avut nevoie pt cununia civila aici,noi suntem amandoi romani,multumesc anticipat,o zi frumoasa,^:)^ 8-|

Din pacate trebuie sa mergi la primarie sa intrebi, pt ca e o lista interminabila de acte si nu as vrea sa te induc in eroare.Oricum, la voi e diferit pt ca voi sunteti amandoi romani.Eu m am saturat de cate drumuri am facut pana in romania.Deja incepusem sa am oroare de intarzierile avioanelor.Dar din ce mi mai aduc aminte mie mi au trebuit:
-certificat de nastere international, tradus in germana
-certificat al parintilor de casatorie international si tradus in germana (Astia de la rathaus de la noi sunt cam ametiti ca desi erau certificatele internationale ne au pus sa le traducem si in germana..in fine..acum a trecut)
-certificat de celibat cu apostila
-copie pasaport legalizata la notar din germania
-drept de sedere
- + actele sotului meu pe care nu le stiu
Cand ma gandesc acum, zic ca ce bine ca a trecut:A
Cand vin diseara de la lucru il intreb si pe el ce si mai aduce aminte.
Eu zilele astea trebuie sa merg in bonn la consulat ca mi a expirat pasaportul :-&

gerrycica
23.10.2008, 14:50:44
Din pacate trebuie sa mergi la primarie sa intrebi, pt ca e o lista interminabila de acte si nu as vrea sa te induc in eroare.Oricum, la voi e diferit pt ca voi sunteti amandoi romani.Eu m am saturat de cate drumuri am facut pana in romania.Deja incepusem sa am oroare de intarzierile avioanelor.Dar din ce mi mai aduc aminte mie mi au trebuit:
-certificat al parintilor de casatorie international si tradus in germana (Astia de la rathaus de la noi sunt cam ametiti ca desi erau certificatele internationale ne au pus sa le traducem si in germana..in fine..acum a trecut)
-drept de sedere
Eu zilele astea trebuie sa merg in bonn la consulat ca mi a expirat pasaportul :-&
Buna ziua,multumesc pentru informatii,pare destul de complicat ,mai ales cu dreptul de sedere?!!!asta de unde o mai iau?:-s #-oo sa merg la primarie si vad eu...multumesc,o zi buna ;;) :* \:D/

o_tipa_ok
23.10.2008, 22:09:15
Buna ziua,multumesc pentru informatii,pare destul de complicat ,mai ales cu dreptul de sedere?!!!asta de unde o mai iau?:-s #-oo sa merg la primarie si vad eu...multumesc,o zi buna ;;) :* \:D/

Din pacate nici sotul meu nu stie mai multe...
Dreptul de sedere de care ziceam se numeste Freizuegigkeitsbescheinigung si il iei tot de la Rathaus.Fiti tari, si pregatiti va sufleteste inca de la inceput.Oricum, nu e cazul sa te sperii de ce intampini in Germania, ca astea le rezolvi usor>:D< .Alea din Romania sunt mai rele, mai ales daca esti din Bucuresti:))
Sa ne anunti si pe noi ce ai facut..:-*Bafta!
Noi pe 9.11 sarbatorim un an de casnicie \:D/

gerrycica
24.10.2008, 09:58:58
Din pacate nici sotul meu nu stie mai multe...
Dreptul de sedere de care ziceam se numeste Freizuegigkeitsbescheinigung si il iei tot de la Rathaus.Fiti tari, si pregatiti va sufleteste inca de la inceput.Oricum, nu e cazul sa te sperii de ce intampini in Germania, ca astea le rezolvi usor>:D< .Alea din Romania sunt mai rele, mai ales daca esti din Bucuresti:))
Sa ne anunti si pe noi ce ai facut..:-*Bafta!
Noi pe 9.11 sarbatorim un an de casnicie \:D/
LA MULTI ANI!!!!!!!Sa va iubiti toata viata si sa aveti parte doar de fericire si tot ce va doriti :)))))))))).Multumesc pentru toate informatiile ,imi pare bine sa te cunosc si daca vrei poate imi lasi id de msg si vb mai multe pina atunci multa sanatate,o zi frumoasa;-) >:D<

melly85
24.10.2008, 11:45:27
-drept de sedere

Tu fata nu te du la bonn sati faci pasaportul acolo ca te papa de bani aia. Nu ai posibilitatea sa til faci in ro ? Sau nui mai valabil pina in februarie ?
Si lu Dragan ia expirat si la facut acasa pt 2 mil. Si aici am auzit ca platesti ceva la 200 de euro si si dureaza inte trei si sase luni.
Te pup

arekichan
25.10.2008, 19:31:13
fetelor cam care sunt preturile in germania? o sa petrec o sapt in bonn si vroiam sa stiu si eu cam cati bani de cheltuiala sa iau
mersi

o_tipa_ok
25.10.2008, 23:59:18
fetelor cam care sunt preturile in germania? o sa petrec o sapt in bonn si vroiam sa stiu si eu cam cati bani de cheltuiala sa iau
mersi

ooo, de multi:))Ca o sa fi foarte ispitita.Acum serios vorbind, preturile sunt cam ca in romania.

sabrera
29.10.2008, 11:59:45
Exista vreo miresica in Mainz?:-?

cristoiash
30.10.2008, 12:21:26
Stie cineva ce fac cu copilul cind se naste? Il inregistrez undeva? E posibil sa ai 3 cetatenii sau e voie cu numai 2?

Ce probleme am si eu ...

ella-ling
30.10.2008, 17:00:15
Exista vreo miresica in Mainz?:-?

Eu locuiesc relativ aproape, de ce intrebi?

ella-ling
30.10.2008, 17:04:50
Stie cineva ce fac cu copilul cind se naste? Il inregistrez undeva? E posibil sa ai 3 cetatenii sau e voie cu numai 2?

Ce probleme am si eu ...
pai il inregistrezi si ii faci certificat de nastere:) Ai cam vreo saptamana timp dupa nastere. Probabil iti va trebui pasaportul tau si mai stiu eu ce documente traduse (mai bine intrebi la Standesamt, ca s-ar putea sa varieze de la oras la oras).

Daca il vrei roman cred ca exista si acolo un deadline ptr inregistrarea copilului la consulat in Bonn. O sa primesti de la ei un certificat de nastere romanesc. Poti citi mai multe detalii pe site-ul lor.

In legatura cu cetatenia nu am habar... Sotul tau e cetatean german?

cristoiash
30.10.2008, 22:47:53
pai il inregistrezi si ii faci certificat de nastere:) Ai cam vreo saptamana timp dupa nastere. Probabil iti va trebui pasaportul tau si mai stiu eu ce documente traduse (mai bine intrebi la Standesamt, ca s-ar putea sa varieze de la oras la oras).

Daca il vrei roman cred ca exista si acolo un deadline ptr inregistrarea copilului la consulat in Bonn. O sa primesti de la ei un certificat de nastere romanesc. Poti citi mai multe detalii pe site-ul lor.

In legatura cu cetatenia nu am habar... Sotul tau e cetatean german?

el e german, eu canadianca si romanca. :-"

sabrera
31.10.2008, 10:19:58
M-as apuca de cautat rochie de mireasa prin zona si ma gandeam ca e vreo miresica care ma poate sfatui cu ceva magazine.

cristoiash
31.10.2008, 11:21:25
M-as apuca de cautat rochie de mireasa prin zona si ma gandeam ca e vreo miresica care ma poate sfatui cu ceva magazine.

In care zona?

sabrera
31.10.2008, 12:10:12
Mainz,Frankfurt,...eu locuiesc in Mainz

melly85
31.10.2008, 17:30:32

Ce probleme am si eu ...

Eu leam inscris pe baietelul meu direct la spital.

ella-ling
31.10.2008, 18:31:43
el e german, eu canadianca si romanca. :-"

atunci depinde de tara in care vreti sa va stabiliti. Daca ramenti in Germania nu cred ca ii mai trebuie copilului alta cetatenie. Nu stiu ce avantaje i-ar aduce. Eu de ex locuiesc de mult timp aici insa nu m-am gandit sa cer cetatenia germana, e prea multa munca pentru asta....

ella-ling
31.10.2008, 18:37:03
Mainz,Frankfurt,...eu locuiesc in Mainz

eu mi-am luat rochia din Frankfurt. E foarte practic ptr ca exista o strada Berlinerstrasse pe care sunt majoritatea magazinelor cu rochii de mireasa din Frankfurt. In general la unele magazine (de ex cei care vand Pronovias, Ian Stuart, etc) trebuie sa iti faci programare dinainte ptr proba. La altele poti sa treci pe acolo si sa astepti un pic si te servesc.
Berlinerstr e paralela cu Zeilul, in centrul Frankfurtului, deci poti sa iesi la statia de S Bahn Hauptwache sau Konstablerwache si nu ai mult de mers.

daca vrei mai multe informatii poti sa ma intrebi, eu am colindat magazinele alea de multe ori pana m-am hotarat.

Cristina_bv
31.10.2008, 19:36:36
;;) Mi-ai raspuns si mie la intrebarea pe care vroiam sa o postez in seara asta...Deci in Berlinerstr. sunt ascunse rochitele frumoase:-)
Eu imi doresc o rochie in cam genul celei pe care ai avut-o tu, de asta vreau sa te intreb daca mai stii un pret aprox., ca sa stiu cam cat buget trebuie alocat pt rochita. Au si costum de ginerica, nu?

eu mi-am luat rochia din Frankfurt. E foarte practic ptr ca exista o strada Berlinerstrasse pe care sunt majoritatea magazinelor cu rochii de mireasa din Frankfurt. In general la unele magazine (de ex cei care vand Pronovias, Ian Stuart, etc) trebuie sa iti faci programare dinainte ptr proba. La altele poti sa treci pe acolo si sa astepti un pic si te servesc.
Berlinerstr e paralela cu Zeilul, in centrul Frankfurtului, deci poti sa iesi la statia de S Bahn Hauptwache sau Konstablerwache si nu ai mult de mers.

daca vrei mai multe informatii poti sa ma intrebi, eu am colindat magazinele alea de multe ori pana m-am hotarat.

Cristina_bv
31.10.2008, 19:43:40
A facut cineva cununia civila in germania, ambii soti fiind romani? Vreau sa stiu ce documente ne trebuie aici pt civila, am auzit de curand ca ar trebui o adeverinta cum ca nu am mai fost casatoriti niciodata. E adevarat, trebuie asa ceva? Sau cum e?

Va pup!

ella-ling
31.10.2008, 21:07:23
;;) Mi-ai raspuns si mie la intrebarea pe care vroiam sa o postez in seara asta...Deci in Berlinerstr. sunt ascunse rochitele frumoase:-)
Eu imi doresc o rochie in cam genul celei pe care ai avut-o tu, de asta vreau sa te intreb daca mai stii un pret aprox., ca sa stiu cam cat buget trebuie alocat pt rochita. Au si costum de ginerica, nu?

sunt cam intre 1000 si 2000 euro. Eu am dat 1650 euro pe a mea, insa cu 1200-1400 gasesti deja rochite fff frumoase. Ptr ginerica exista un magazin undeva intre Berlinerstr si Zeil, pe o parte e ptr dame, pe partea celalata e ptr domni, noi am fost insa la Peek&Clopenburg si alte magazine mai mari de pe Zeil unde au costume.

Dintre magazinele de pe Berlinerstr: Nada Slogar si grecul de la Demetrios sunt de treaba, Liliane (cea care vinde Pronovias) e cam acritura, eu am probat de doua ori acolo si m-a tratat oarecum bine, insa cred ca din cauza ei nu mi-am luat o rochie Pronovias, Lilly nu stiu ce sa zic (au si costume de ginere acolo) ca nu am cumparat de la ei, cei de la Haus der Braut nici macar nu deschid usa daca nu ai programare, etc...

ella-ling
31.10.2008, 21:09:55
A facut cineva cununia civila in germania, ambii soti fiind romani? Vreau sa stiu ce documente ne trebuie aici pt civila, am auzit de curand ca ar trebui o adeverinta cum ca nu am mai fost casatoriti niciodata. E adevarat, trebuie asa ceva? Sau cum e?

Va pup!

Da, iti trebuie aceasta adeverinta, o obtii de la oficiul starii civile din localitatea de resedinta in Ro, o apostilezi in Ro si o traduci in Germana in Germania.
Daca te duci in Romania si intrebi la starea civila stiu ei exact ce este ptr ca au mai dat si la altii...

Cristina_bv
31.10.2008, 23:02:40
Da, iti trebuie aceasta adeverinta, o obtii de la oficiul starii civile din localitatea de resedinta in Ro, o apostilezi in Ro si o traduci in Germana in Germania.
Daca te duci in Romania si intrebi la starea civila stiu ei exact ce este ptr ca au mai dat si la altii...

Am retinut, mersi mult!! Weekend placut si..insorit, daca se poate!!

cristoiash
31.10.2008, 23:03:18
atunci depinde de tara in care vreti sa va stabiliti. Daca ramenti in Germania nu cred ca ii mai trebuie copilului alta cetatenie. Nu stiu ce avantaje i-ar aduce. Eu de ex locuiesc de mult timp aici insa nu m-am gandit sa cer cetatenia germana, e prea multa munca pentru asta....

Deocamdata nu stim. Si nu vreau sa-i limitez copilului optiunile. Cit despre ales cetatenia romana inainte de cea germana nici nu se pune problema. Le va avea automat pe cea germana si cea canadiana. ma intreb doar daca merita sa ma strofoc sa i-o iau si pe cea romaneasca. Cred ca depinde de cit efort trebuie depus - pasaportul meu romanesc e demult expirat asa ca probabil sunt mai multe de facut.

De ajutat ii ajuta, normal. spre exemplu un cetatean german nu are drept de munca si rezidenta in canada, trebuie sa aplice pentru asta si in zilele astea procesul dureaza ani. suntem in germania tocmai fiindca ar fi durat mai mult pentru U. sa obtina dreptul de munca in canada decit a durat pentru mine sa il obtin in germania - aici practic l-am avut automat imediat ce am gasit de lucru.

annybunny
01.11.2008, 23:31:52
Deocamdata nu stim. Si nu vreau sa-i limitez copilului optiunile. Cit despre ales cetatenia romana inainte de cea germana nici nu se pune problema. Le va avea automat pe cea germana si cea canadiana. ma intreb doar daca merita sa ma strofoc sa i-o iau si pe cea romaneasca. Cred ca depinde de cit efort trebuie depus - pasaportul meu romanesc e demult expirat asa ca probabil sunt mai multe de facut.

De ajutat ii ajuta, normal. spre exemplu un cetatean german nu are drept de munca si rezidenta in canada, trebuie sa aplice pentru asta si in zilele astea procesul dureaza ani. suntem in germania tocmai fiindca ar fi durat mai mult pentru U. sa obtina dreptul de munca in canada decit a durat pentru mine sa il obtin in germania - aici practic l-am avut automat imediat ce am gasit de lucru.
Felicitari ptr bebe, sa aveti un bebe sanatos. Din cate stiu eu, copilul primeste automat prin nastere toate cetateniile ale parintiilor. Dar poti sa intrebi la Einwohnermeldeamt. Si copilul trebuie dupa nastere trecut la Standesamt in "Familienbuch"

cristoiash
02.11.2008, 08:20:12
Felicitari ptr bebe, sa aveti un bebe sanatos. Din cate stiu eu, copilul primeste automat prin nastere toate cetateniile ale parintiilor. Dar poti sa intrebi la Einwohnermeldeamt. Si copilul trebuie dupa nastere trecut la Standesamt in "Familienbuch"

Anny, ai idee ce trebuie facut dupa? Trecut in pasaport sau are pasaport propriu (ne va trebui fiindca vrem sa mergem acasa in iunie) - cred ca trebuie sa sun si la ambasada canadei, dar i-ar ajunge un pasaport nemtesc. Il mai inregistrez pe undeva? De unde stiu astia sa trimita Kindergeld? Si are cineva idee despre asigurare, ce se intimpla dupa ce nasc, trec pe asigurarea lui U. ori continua a mea?

Am avut pina acum si am in continuare contract de munca permanent. Stiu ca am dreptul si ca imi vor pastra locul de munca, dar am dreptul la Erziehungsgeld au ba? Depinde cumva de durata angajarii? Si daca am dreptul de unde vin banii, se ocupa firma sau eu singura?

Uff, o tona de intrebari.

annybunny
02.11.2008, 13:17:46
Anny, ai idee ce trebuie facut dupa? Trecut in pasaport sau are pasaport propriu (ne va trebui fiindca vrem sa mergem acasa in iunie) - cred ca trebuie sa sun si la ambasada canadei, dar i-ar ajunge un pasaport nemtesc. Il mai inregistrez pe undeva? De unde stiu astia sa trimita Kindergeld? Si are cineva idee despre asigurare, ce se intimpla dupa ce nasc, trec pe asigurarea lui U. ori continua a mea?

Am avut pina acum si am in continuare contract de munca permanent. Stiu ca am dreptul si ca imi vor pastra locul de munca, dar am dreptul la Erziehungsgeld au ba? Depinde cumva de durata angajarii? Si daca am dreptul de unde vin banii, se ocupa firma sau eu singura?

Uff, o tona de intrebari.
Ti-am trimis PM. Sper ca te ajuta :*

cristoiash
02.11.2008, 13:49:58
Ti-am trimis PM. Sper ca te ajuta :*

sarumina, foarte mult!:*

ella-ling
05.11.2008, 23:48:54

Daca o sa primeasca cetatenia germana atunci cred ca nu trebuie sa te stresezi cu cea romana. Pana o creste el/ea mare o sa poata avea drep de munca in Ro. Daca o sa mai tina EU pana atunci.

Nu as fi crezut ca e asa de greu de obtinut dreptul de munca in Canada.:O Credeam ca e o tara f deschisa emigrarii. Faptul ca dureaza ani ptr obtinerea rezidentei ma cam uimeste.

o_tipa_ok
16.11.2008, 16:52:39
Fetelor, nu mai spuneti nimic?:-B Haideti sa invioram putin topicul asta!
Unde v ati mai plimbat, ce v ati mai cumparat interesant, ce ati mai gatit(ca eu sunt teroare cu inspiratia cand vine vorba de gatit:-j)...din astea...:*

cristoiash
16.11.2008, 16:55:21
Daca o sa primeasca cetatenia germana atunci cred ca nu trebuie sa te stresezi cu cea romana. Pana o creste el/ea mare o sa poata avea drep de munca in Ro. Daca o sa mai tina EU pana atunci.

Nu as fi crezut ca e asa de greu de obtinut dreptul de munca in Canada.:O Credeam ca e o tara f deschisa emigrarii. Faptul ca dureaza ani ptr obtinerea rezidentei ma cam uimeste.

E foarte deschisa emigrarii, din pacate sistemul birocratic functioneaza foarte performant si sunt "backed up" pe un an sau doi, depinzind de unde s-a depus aplicatia. spre exemplu cred ca in Romania dureaza mai nou vreo 2-3 ani, din Germania dureaza cam 1 an.

fifilut
16.11.2008, 17:26:19
Buna fetelor. Sunt si eu o miresica din Germania, am nunta la anul in iulie in Brasov. Locuiesc in München. Si am o gramada de emotii ca nu o sa iasa nimic cum trebuie la nunta avand in vedere ca nu sunt acolo. Am ajutor dar parca tot mi-ar place sa ma implic si eu. Voi cele care ati avut deja nunta, cum v-ati descurcat de la distanta?

ella-ling
16.11.2008, 20:55:10
E foarte deschisa emigrarii, din pacate sistemul birocratic functioneaza foarte performant si sunt "backed up" pe un an sau doi, depinzind de unde s-a depus aplicatia. spre exemplu cred ca in Romania dureaza mai nou vreo 2-3 ani, din Germania dureaza cam 1 an.

insa asta este doar cazul cand cineva vrea sa emigreze banuiesc. Daca vrei sa te duci sa studiezi sau la munca nu dureaza asa de mult sa iti dea o viza, oder?

ella-ling
16.11.2008, 21:01:42
Fetelor, nu mai spuneti nimic?:-B Haideti sa invioram putin topicul asta!
Unde v ati mai plimbat, ce v ati mai cumparat interesant, ce ati mai gatit(ca eu sunt teroare cu inspiratia cand vine vorba de gatit:-j)...din astea...:*

nu m-am plimbat f mult in ultimul timp, am fost la Heidelberg si Stuttgart in interes de serviciu. Mi-a placut Stuttgart, atmosfera si amplasarea. Mie nu imi plac locurile prea plane, din ordul Germaniei doar Berlinul mi s-a parut dragut ca oras.
De Heidelberg nu stiu ce sa zic, am fost de asa de multe ori acolo ca nu mai am pareri:-?
De cumparaturi am oroare pentru ca vine Craciunul si centrul orasului e deja f aglomerat. Cred ca imi iau liber intr-o marti dimineata si ma duc la cumparaturi.
De gatit eu fac mereu cate ceva, mai ales dulce. Insa m-am hotarat sa renunt la carne pe durata postului craciunului, sa vedem cum reusesc. Pana acum mi-a fost f usor, dar au trecut doar trei zile.

Eu nu prea fac mancaruri nemtesti, nici eu, nici sotul nu suntem fani.

o_tipa_ok
16.11.2008, 22:31:57
Buna fetelor. Sunt si eu o miresica din Germania, am nunta la anul in iulie in Brasov. Locuiesc in München. Si am o gramada de emotii ca nu o sa iasa nimic cum trebuie la nunta avand in vedere ca nu sunt acolo. Am ajutor dar parca tot mi-ar place sa ma implic si eu. Voi cele care ati avut deja nunta, cum v-ati descurcat de la distanta?

>:D< Bine ai venit pe la noi!>:D< Ma bucur ca ne "inmultim" :-p
Si eu fac nunta la anu in vara.Am renuntat la stress in ce priveste nunta ca am aici destul.Am incredere in sora mea si mama si in plus si la urma urmei tot ce vreau e sa reusesc sa i strang pe cei dragi in ziua respectiva si sa tragem o paranghelieeee\:D/ ...
Asa ca bafta la pregatiri si la tinutul emotilor in frau...:-*

o_tipa_ok
16.11.2008, 22:48:50
nu m-am plimbat f mult in ultimul timp, am fost la Heidelberg si Stuttgart in interes de serviciu. Mi-a placut Stuttgart, atmosfera si amplasarea. Mie nu imi plac locurile prea plane, din ordul Germaniei doar Berlinul mi s-a parut dragut ca oras.
De Heidelberg nu stiu ce sa zic, am fost de asa de multe ori acolo ca nu mai am pareri:-?
De cumparaturi am oroare pentru ca vine Craciunul si centrul orasului e deja f aglomerat. Cred ca imi iau liber intr-o marti dimineata si ma duc la cumparaturi.
De gatit eu fac mereu cate ceva, mai ales dulce. Insa m-am hotarat sa renunt la carne pe durata postului craciunului, sa vedem cum reusesc. Pana acum mi-a fost f usor, dar au trecut doar trei zile.

Eu nu prea fac mancaruri nemtesti, nici eu, nici sotul nu suntem fani.

Oooo, :))daca nu ti plac locurile prea plane, ar trebui sa te muti la noi in vest.Sa vezi aici ploaiee(:| Dupa 2 saptamani de "vara" ti se ia de peisaje frumoase.Cred ca de aia imi doresc sa merg in Romania cat mai des.
:-< Mi ai adus aminte de cadourile de craciun.Cred ca o sa le comand din cataloage. Nu ca nu mi ar placea sa colind magazinele ci din cauza ca de fiecare data cand ajung sa cumpar cadouri , ori nu ma hotarasc asupra unui lucru, ori mi se pare prea scump, ori nu mai gasesc nimic interesant.
Felicitari ca reusesti sa tii post eu nu am reusit niciodata.La noi in casa gatitul e un subiect f delicat:-" ca sotul meu e mai mofturos decat eram eu cand eram mica.La modul ca nu mananca ciorbe-decat supe si fara carne, nu mananca decat carne f slaba, orez nu, paste nu , varza nu,cartofi cu chiu cu vai si lista poate continua.Deci din punctul asta de vedere e jale.Si nici dulciuri nu prea fac, pt ca le mananc singura, si cum ma ingras si de la apa...prefer sa nu.

:* ;))

ella-ling
16.11.2008, 23:27:33
Oooo, :))daca nu ti plac locurile prea plane, ar trebui sa te muti la noi in vest.Sa vezi aici ploaiee(:| Dupa 2 saptamani de "vara" ti se ia de peisaje frumoase.Cred ca de aia imi doresc sa merg in Romania cat mai des.
:-< Mi ai adus aminte de cadourile de craciun.Cred ca o sa le comand din cataloage. Nu ca nu mi ar placea sa colind magazinele ci din cauza ca de fiecare data cand ajung sa cumpar cadouri , ori nu ma hotarasc asupra unui lucru, ori mi se pare prea scump, ori nu mai gasesc nimic interesant.
Felicitari ca reusesti sa tii post eu nu am reusit niciodata.La noi in casa gatitul e un subiect f delicat:-" ca sotul meu e mai mofturos decat eram eu cand eram mica.La modul ca nu mananca ciorbe-decat supe si fara carne, nu mananca decat carne f slaba, orez nu, paste nu , varza nu,cartofi cu chiu cu vai si lista poate continua.Deci din punctul asta de vedere e jale.Si nici dulciuri nu prea fac, pt ca le mananc singura, si cum ma ingras si de la apa...prefer sa nu.

:* ;))

eu prefer sa ma duc in concediu in locuri si mai calde decat in Ro, oricum mi se par absurde preturile la turism in Ro.

Si eu as comanda pe internet, insa in afara de amazon nu prea sunt multumita de site-uri. Si nici nu pot sa cumpar pulovar pe internet.

Pai atunci ce manaca el? Paine cu branza si legume? Slava domnului ca al meu mananca tot ce ii fac, e mancator de orez si paste, il rezolv repede daca e nevoie.
Stiu ca dulciurile ingrasa, insa noi le ardem facand sport:)). Iar de postit eu am mai postit din cand in cand, si asa mi se pare carnea aici in Germania foarte nasoala la gust si plina de apa si de altele. Nu mi-e greu sa renunt la ea. Oricum mamanc de doua-trei ori pe saptamana maxim ceva cu carne.

o_tipa_ok
17.11.2008, 00:08:47
eu prefer sa ma duc in concediu in locuri si mai calde decat in Ro, oricum mi se par absurde preturile la turism in Ro.

Si eu as comanda pe internet, insa in afara de amazon nu prea sunt multumita de site-uri. Si nici nu pot sa cumpar pulovar pe internet.

Pai atunci ce manaca el? Paine cu branza si legume? Slava domnului ca al meu mananca tot ce ii fac, e mancator de orez si paste, il rezolv repede daca e nevoie.
Stiu ca dulciurile ingrasa, insa noi le ardem facand sport:)). Iar de postit eu am mai postit din cand in cand, si asa mi se pare carnea aici in Germania foarte nasoala la gust si plina de apa si de altele. Nu mi-e greu sa renunt la ea. Oricum mamanc de doua-trei ori pe saptamana maxim ceva cu carne.

In romania merg doar pt a mi vedea familia.La mare mi e groaza sa merg ca vad ce conditii se ofera.La munte ma duc cu drag in romania, mai ales cand e zapada multa.
Da, al meu e fan uscaturi, adica pizza, sandwichuri etc....>:P Asa ca eu in fiecare zi trebuie sa am o imaginatie fantastica in ce priveste "meniul".Si mie mi e tare dor de carnea si legumele de acasa, dar asta e, ma multumesc si cu cea de la Kaufpark.
Sa schimb subiectul, noi nu prea ne am mai plimbat in ultimul timp.De ce?nici eu nu stiu.Probabil din cauza vremii.Pe ploaie nu ti vine sa faci mai nimic, si mai ales cum alex ar dormi toata ziua...am rarit o cu plimbarile..Sper totusi la o vara putin mai calduroasa la anu poate mergem si noi la mare in Germania.;))

annybunny
20.11.2008, 18:22:40
l...Voi cele care ati avut deja nunta, cum v-ati descurcat de la distanta?
Bun venit printre noi! Eu am avut nunta anul asta in august. Am avut noroc ca am avut socrii care sau acupat in mare ptr detalii, asa ca daca ai pe cineva de incredere in RO e bine, dar cel mai mult am rezolvat noi in 2 sapt. inainte de nunta, problema a fost ca socrii, la care am stat, locuiesc la 40 de km de oras, deci am facut drumul asta de nush cate ori dus-intors, iti dai seama ca am fost k.o, dupa ce umblam in fiecare zi, la 6 trezirea si la 12 noaptea cadeam morti in pat :) Dar se poate, si pana la urma a iesit super, asa cum ni-am dorit noi, a fost nunta noastra de vis ;;)

....:* ;))
Eu nu tin post, si nici nam tinut pana acu:) Eu am noroc ca sotul meu nu e mofturos si mananca de toate ;)) Vremea e nasoala aici, mai ales ca de cand am fost mica pe la 10 ani nu am mai vazut sa stea zapada jos :( Si noi mergem in vizita in RO la socrii, nasii si la prietenii dar facem si concediu la mare (mai rar) dar mai ales la munte :x

fifilut
21.11.2008, 15:52:34
Ma bucur ca ai fost multumita de nunta ta. Ai cumparat ceva si din Germania? Ma refer la rochie, invitatii...Eu as vrea sa-mi iau rochia de aici ca am auzit ca sunt mai ieftine decat in Romania...daca vrei ceva mai frumos...si cred ca ai si de unde alege. Si ma batea gandul sa caut aici niste modele de invitatii...stiti vreun site?

annybunny
21.11.2008, 17:13:16
Ma bucur ca ai fost multumita de nunta ta. Ai cumparat ceva si din Germania? Ma refer la rochie, invitatii...Eu as vrea sa-mi iau rochia de aici ca am auzit ca sunt mai ieftine decat in Romania...daca vrei ceva mai frumos...si cred ca ai si de unde alege. Si ma batea gandul sa caut aici niste modele de invitatii...stiti vreun site?
Da, am loat rochia mea, costumul de ginerica si taria de aici. La rochii nu stiu daca gasesti mai ieftina, si aici sunt destul de scumpe. Invitatiile le-am facut in RO ptr ca sunt scrise in ro si aici sunt mai scumpe si nu stii daca nu cumva fac vreo greseala cu scrisul :)

mi2009
25.11.2008, 17:33:17
si pe mine ma ajuta mama foarte mult...altfel mi-ar f greu. dar trebuie sa recunoasc ca imi e mult mai usor de cand am descoperit site-ul asta! am o gramada de info si mai povestesc cu fete care au trecut anul asta rpin experienta NUNTA si imi dau sfaturi!

eu ma gandesc ca o sa imi iau rochia de aici si costumul lui, ca imi e mai usor cu modificatul! plus ca, cosider ca sunt sau poti gasi mai ieftin. invitatiile m-am decis sa le fac eu pt ca nu am gasit in romania nimic la care sa zic: DA asta e invitatia mea!si la preturile de aici( hartie si etc) imi iasa o invitatie cam pe la 50 de centi. implus le voi lista pe o imprimanta laser la un Copyshop. s-ar putea sa mai ducem din tarie de aici, desi mi se pare cam dificil cu transportul si cu calculatul nr de sticle.am inteles ca in ro exista depozite de unde iti poti lua bautura si o platesti dupa nunta, iar sticlele neconsumate si nedesfacute le poti da inapoi!mai vedem cu aia.

de gatit gatesc de toate si romaneste, si paste si din bucataria germana. viitorul meu sot e sas si e innebunit dupa braten cu mult mult sos si spätzle!!!!( desi locuim in bayern..nu ne omoram cu sauerkraut-ul cald, dar suntem morti dupa nürnberger!;)) ) .

v-am pupat si va doresc decizii usoare!:))

fifilut
25.11.2008, 22:10:12
Va multumesc de raspunsuri. E cineva din München pe acest forum? M-ar interesa niste pareri legate de Modebrauthaus-uri. Si treaba cu depozitul de bauturi e chiar o idee buna...o sa ma interesez si eu. Si inca ceva: a avut cineva rochie de mireasa de la Pronovias, La Sposa, San Patrick? E adevarat ca preturile variaza de la oras la oras? Am inteles ca diferentele pot fi si de 500 de euro. In München mi s-a zis ca sunt intre 1500 si 2000 euro.

o_tipa_ok
25.12.2008, 02:32:40
Sarbatori fericite fetelor! Dumnezeu sa va aduca sanatate, si tot ce va doriti!
Fie ca sarbatorile sa va aduca in casa caldura si fie ca spiritul sarbatorilor de iarna sa ne cuprinda pe toate...
Eu imi doresc pt anul viitor sa fiu mai buna,liniste sufleteasca, sa ma inteleg bine in continuare cu sotul meu, si sa merg in Romania cat mai des.
:-*

cristoiash
25.12.2008, 11:31:34
Va multumesc de raspunsuri. E cineva din München pe acest forum? M-ar interesa niste pareri legate de Modebrauthaus-uri. Si treaba cu depozitul de bauturi e chiar o idee buna...o sa ma interesez si eu. Si inca ceva: a avut cineva rochie de mireasa de la Pronovias, La Sposa, San Patrick? E adevarat ca preturile variaza de la oras la oras? Am inteles ca diferentele pot fi si de 500 de euro. In München mi s-a zis ca sunt intre 1500 si 2000 euro.

Du-te la final de sezon, inainte sa bage noua colectie, si atunci vor baga marea majoritate a rochiilor din colectia precedenta la discount. Si viziteaza toate magazinele, chiar daca iti ia ceva timp - eu am gasit aceeasi rochie Pronovias (pe care era sa mi-o iau) intr-un magazin cu 1500 si in altul cu 750 (cu discount). Asa ca nu te da batuta, alearga peste tot si mai ales tirguieste-te, daca iti faci modificarile si tot la magazin sa ti le includa in pret. Si curatatul rochiei eventual.

Si Sarbatori fericite tuturor!

annybunny
07.01.2009, 17:21:10
Un an nou cu sanatate, bucurie, fericire si cat mai multe impliniri :*>:D<

annybunny
11.01.2009, 22:21:33
Hallo >:D< Nu mai intra nimeni pe aici?

diana31
12.01.2009, 11:30:05
este cineva din zona Aachen?

diana31
12.01.2009, 11:32:24
Un an nou cu sanatate, bucurie, fericire si cat mai multe impliniri :*>:D<
multumim Anny asemnea si tie...>:D< >:D< >:D<

b_ralu_83
04.02.2009, 16:10:42

Hello miresici din germania :)
In iulie dupa nunta mea o sa vin si eu in germania la sotul meu, in zona Rheinland-Pfalz.

ella-ling
04.02.2009, 20:37:33
In iulie dupa nunta mea o sa vin si eu in germania la sotul meu, in zona Rheinland-Pfalz.

bine ai venit ralu! Sa ai parte de o adaptare usoara in Germania! O sa stai cateva luni sau un timp mai indelungat?

b_ralu_83
05.02.2009, 20:30:05
bine ai venit ralu! Sa ai parte de o adaptare usoara in Germania! O sa stai cateva luni sau un timp mai indelungat?

O sa stau ceva vreme (mai mult de un an), nu stiu exact cat... iar de adaptat sper sa ma adaptez, desi imi e frica ca nu stiu germana si nici nu am stat acolo pana acum, pentru perioade lungi (maxim cate o saptamana in concedii).

annybunny
12.02.2009, 16:11:22
Hello Ralu :* Bun venit printre noi :* >:D<

Du-te la final de sezon, inainte sa bage noua colectie, si atunci vor baga marea majoritate a rochiilor din colectia precedenta la discount. Si viziteaza toate magazinele, chiar daca iti ia ceva timp - eu am gasit aceeasi rochie Pronovias (pe care era sa mi-o iau) intr-un magazin cu 1500 si in altul cu 750 (cu discount). Asa ca nu te da batuta, alearga peste tot si mai ales tirguieste-te, daca iti faci modificarile si tot la magazin sa ti le includa in pret. Si curatatul rochiei eventual.

Si Sarbatori fericite tuturor!
cris >:D<Ce mai faci? Bebe cum e? Stiti deja ce o sa fie? :*

cristoiash
13.02.2009, 13:06:18
Hello Ralu :* Bun venit printre noi :* >:D<

cris >:D<Ce mai faci? Bebe cum e? Stiti deja ce o sa fie? :*

Anny ... e fetita! ... acum vizionam spitale :)

Tre sa fug la munci, pup!

ella-ling
19.02.2009, 21:06:37

felicitari ptr fetita:love::love:, eu si daca as avea un baiat cred ca i-as lua in primele luni chestii roz, sau daca nu, cel putin cu dantela=))

Sanatate si o nastere usoara!

annybunny
22.02.2009, 18:46:54

Felicitari :* Nastere usoara si sa ai o fetita sanatoasa si frumoasa :*
Ati gasit un spital potrivit? Pupici :*

miti
22.02.2009, 18:47:42
buna seara...
va rog daca puteti sa traduceti urmatoarea propozitie:
Ich verkaufe eine allradvorderachse von Fiat 415,450.

cristoiash
22.02.2009, 19:21:00
buna seara...
va rog daca puteti sa traduceti urmatoarea propozitie:
Ich verkaufe eine allradvorderachse von Fiat 415,450.

Miti, e vorba de suspensii sau de sasiu (sau cum se numeste axa aia dintre roti din fata) de vinzare.

Anny, Ella, multam de urari. Ne-am hotarit in fine la un spital, sunt toate la fel dotate si cu aceleasi optiuni, asa ca e vorba de "instinct" si atmosfera. Asta unde vreau sa merg e misto ca are o camera relativ confortabila si facuta sa arate spre camera de hotel, cu baie in camera, Entbindungswanne in aceeasi camera ... ma rog, nu arata a spital tipic si personalul pare sa fie prietenos. Mai mult nu stiu ce sa imi doresc.

miti
22.02.2009, 19:30:08
[quote=cristoiash;1493364]Miti, e vorba de suspensii sau de sasiu (sau cum se numeste axa aia dintre roti din fata) de vinzare.
multumesc...am inteles(cred ca punte sau osie se numeste in romana)

cristoiash
22.02.2009, 19:44:34
[quote=cristoiash;1493364]Miti, e vorba de suspensii sau de sasiu (sau cum se numeste axa aia dintre roti din fata) de vinzare.
multumesc...am inteles(cred ca punte sau osie se numeste in romana)

Da, punte ... nu imi mai aduceam aminte. Dar nu sunt sigura care din cele doua, in dictionar am gasit "suspensii", insa logic desfacind cuvintele ar trebui sa fie puntea din fata. Nu mi-e inginerul acasa sa il intreb.

miti
22.02.2009, 19:51:29
[quote=miti;1493387]

Da, punte ... nu imi mai aduceam aminte. Dar nu sunt sigura care din cele doua, in dictionar am gasit "suspensii", insa logic desfacind cuvintele ar trebui sa fie puntea din fata. Nu mi-e inginerul acasa sa il intreb.

asa e puntea din fata, ne am lamurit.Multumesc!

annybunny
01.03.2009, 15:44:03
Primavara sa va aduca un martisor de sanatate, un ghiocel de noroc, o adiere calda de fericire, un nor de iubire si un soare stralucitor!
Va doresc o primavara frumoasa!

http://dl2.glitter-graphics.net/pub/1036/1036132lpa8xbjdtn.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

cezara25
06.03.2009, 09:15:50
buna! as vrea sa aflu si eu ceva! stiti cumva care este programul de paste al magazinelor in germania (erlangen, nuremberg) eventual si in austria (viena)? vreau sa merg intr-o mini excursie de pe 8 aprilie pana pe 11 aprilie1 este oare deschis in sambata dinaintea primei zile de paste?:-\

cezara25
06.03.2009, 11:34:40
anyone![-o<

annybunny
06.03.2009, 16:04:57
buna! as vrea sa aflu si eu ceva! stiti cumva care este programul de paste al magazinelor in germania (erlangen, nuremberg) eventual si in austria (viena)? vreau sa merg intr-o mini excursie de pe 8 aprilie pana pe 11 aprilie1 este oare deschis in sambata dinaintea primei zile de paste?:-\
Buna :* Cele mai multe magazine sunt in oras in Nürnberg (in Erlangen sunt foarte putine, e mai mult un oras de studenti) Pastele la noi este pe 12 aprilie si pe 10(e vinerea mare) si pe 13 sunt magazinele inchise, dar pe 11 sunt deschise(Program: 8-16,18 sau 20 depinde de magazin) :* Daca mai ai intrebari poti sa-mi trimiti PM ca vad mai repede. Cred ca in viena e la fel. Pupici >:D<

P.S.: Duminica sunt toate magazinele inchise :)

melly85
08.03.2009, 22:45:42
LA MULTI ANI FETELOR !!

o_tipa_ok
09.03.2009, 15:07:04
LA MULTI ANI FETELOR !!

La multi ani fato!!! :P:*

cezara25
09.03.2009, 15:35:28
Buna :* Cele mai multe magazine sunt in oras in Nürnberg (in Erlangen sunt foarte putine, e mai mult un oras de studenti) Pastele la noi este pe 12 aprilie si pe 10(e vinerea mare) si pe 13 sunt magazinele inchise, dar pe 11 sunt deschise(Program: 8-16,18 sau 20 depinde de magazin) :* Daca mai ai intrebari poti sa-mi trimiti PM ca vad mai repede. Cred ca in viena e la fel. Pupici >:D<

P.S.: Duminica sunt toate magazinele inchise :)

merci mult de tot!:* :* :*

happy_magda
19.03.2009, 14:50:12
Fetelor din Germania, ati ajuns careva la vreun magazin de rochii care vinde marca Cymbeline? Ma intereseaza rochia de la avatar, modelul Anne si la noi in Romania nu exista rochitele astea :-SS. Daca in cautarile voastre dati de ea... vroiam sa stiu cat costa si cat dureaza comanda. Va pup pe toate, spor la miresit! >:D<

dalayla
20.03.2009, 14:47:42
Exista miresici in germania care stau in zona Freiburg??:*

ella-ling
22.03.2009, 22:47:21
Exista miresici in germania care stau in zona Freiburg??:*

eu nu stiu nici una dintre cele active, Freiburg e un oras frumos. De ce te intereseaza, poate te putem ajuta noi, cele care nu stam acolo.

o_tipa_ok
23.03.2009, 11:55:37
Fetelor din Germania, ati ajuns careva la vreun magazin de rochii care vinde marca Cymbeline? Ma intereseaza rochia de la avatar, modelul Anne si la noi in Romania nu exista rochitele astea :-SS. Daca in cautarile voastre dati de ea... vroiam sa stiu cat costa si cat dureaza comanda. Va pup pe toate, spor la miresit! >:D<

La ei pe site nu zic de vre un magazin in Germania, dar daca sti tu orasul in care se afla ,zi ne si poate te ajutam cumva...

happy_magda
23.03.2009, 20:03:32
Nu sunt reprezentante, sper ca am voie sa atasez lista, am vazut ca s-au mai dat adrese... Multumesc pentru interes >:D<