PDA

Versiunea completa : Biserica Sf. Gheorghe

laurela
01.09.2007, 01:15:08
fetelor sunt total dezorientata.unii mi-au spus ca biserica poarta hramul Sf.Petru si Pavel ,dar nasii spun de Sf.Gheorghe.inclin sa dau dreptate nasilor..cum se numeste de fapt?

CONT-INCHIS-047
02.09.2007, 09:56:09
Eu stiu ca Sf Petru si Pavel dar cel mai bine ar fi sa mergi pana acolo si sa intrebi preotul.Mai asteptam si alte variante:)

andreear
02.09.2007, 19:36:25
Eu stiu de sf Gheorghe, am invatat in liceul ala si "pe vremea mea" asa ii zicea.

danielasirbu83
03.09.2007, 10:16:05
Buna fetelor,

Biserica de langa Colegiul Mihai Viteazul se numeste Sfantul Gheorghe, iar Petru si Pavel este Catedrala

maxine
03.09.2007, 12:23:47
fetelor sunt total dezorientata.unii mi-au spus ca biserica poarta hramul Sf.Petru si Pavel ,dar nasii spun de Sf.Gheorghe.inclin sa dau dreptate nasilor..cum se numeste de fapt?

Biserica de langa LMV se numeste Sf Gheorghe, acolo fac si eu cununia religioasa asa ca stiu sigur. Sf Apostoli Petru si Pavel cred ca e cea mai veche biserica din Ploiesti, monument istoric, e foarte frumoasa, inainte a fost schit de maici si de aceea arata ca o manastire. Catedrala poarta hramul Sf Ioan

andreear
03.09.2007, 14:08:59
Biserica de langa LMV se numeste Sf Gheorghe. Sf Apostoli Petru si Pavel cred ca e cea mai veche biserica din Ploiesti, monument istoric, e foarte frumoasa, inainte a fost schit de maici si de aceea arata ca o manastire. Catedrala poarta hramul Sf Ioan
Corect!!!!

laurela
05.09.2007, 05:23:48
:* :* #:-S mercik mult.cred ca se poate inchide subiectul,nu?:">

mamuska
30.10.2007, 01:38:17
Noi i-am cununat pe finii nostri la Biserica aia anul trecut si se chema Sf. Gheorghe....................Nu cred ca i-au schimbat Hramul

analazarescu
14.01.2008, 09:28:18
Sigur 100% se numeste Sfantul Gheorghe; ieri m-am programat la aceasta biserica si chiar parintele mi-a spus ca asa se numeste ...

cristina852002
23.11.2008, 14:56:52
Fetelor, care ati facut cununia religioasa acolo , vreau sa va intreb daca trebuie sa vorbesc separat cu corul? Biserica este aranjata intr-un fel anume? Mi-atti fi de mare autor daca mi-ati arata cateva poze. :D Va pupic si casa de piatra!!! :*

mamuska
23.11.2008, 15:09:00
Fetelor, care ati facut cununia religioasa acolo , vreau sa va intreb daca trebuie sa vorbesc separat cu corul? Biserica este aranjata intr-un fel anume? Mi-atti fi de mare autor daca mi-ati arata cateva poze. :D Va pupic si casa de piatra!!! :*
Noi am cununat finii acolo...nu au intrebat de cor,stiu ca este la fiecare nunta asa...dar tu il poti intreba pe preot,este un om extraordinar si vorbeste foarte frumos...Biserica nu o aranjeaza in nici un fel,doar daca iti aduci tu firma....dar eu iti recomand cu incredere aceasta Biserica...nu este nici scumpa (in comparatie cu altele) ,nu scurteaza din slujba,preotul este minunat,corul la fel,nu se fac nuntile pe graba,cum fac altii,etc. Adica pot spune ca totul e frumos...acel preot vorbeste atat de frumos....

andreear
23.11.2008, 19:40:56
Noi am cununat finii acolo...nu au intrebat de cor,stiu ca este la fiecare nunta asa...dar tu il poti intreba pe preot,este un om extraordinar si vorbeste foarte frumos...Biserica nu o aranjeaza in nici un fel,doar daca iti aduci tu firma....dar eu iti recomand cu incredere aceasta Biserica...nu este nici scumpa (in comparatie cu altele) ,nu scurteaza din slujba,preotul este minunat,corul la fel,nu se fac nuntile pe graba,cum fac altii,etc. Adica pot spune ca totul e frumos...acel preot vorbeste atat de frumos....

Asa este! Si noi am cununat aici in septembrie si toata slujba ( cu corul aferent ) a fost de nota 1000!!! Merita, nu o sa iti para rau!

mamuska
23.11.2008, 19:46:57
Asa este! Si noi am cununat aici in septembrie si toata slujba ( cu corul aferent ) a fost de nota 1000!!! Merita, nu o sa iti para rau!
Cum mai sunt taxele????

andreear
23.11.2008, 19:52:50
Cum mai sunt taxele????

400 Ron preotii si corul 150 ron.....cel putin asa imi amintesc eu iar Radu nu este acasa sa ma ajute ;-) !

mamuska
23.11.2008, 21:22:39
400 Ron preotii si corul 150 ron.....cel putin asa imi amintesc eu iar Radu nu este acasa sa ma ajute ;-) !
Ma gandeam eu ca nu s-a scumpit mult!!! Noi am dat in 2006, 450 Ron...

mgh83
05.01.2009, 14:47:02
Buna!
A fost vreo miresica sa vb la biserica Sf Gheorghe?Cu corul tb sa vb separat sau stabilim totul cu preotul?Se plateste vreo taxa cand ne ducem sa rezervam?

Harleyuta
06.01.2009, 08:27:36

Buna
eu am vorbit separat cu corul, preotul nu mi-a dat de inteles ca s-ar baga in aceasta problema.
In ziua nuntii mele, biserica nu a fost aranjata in nici un fel.adica preotul nu s-a ocupat de vreo ornare speciala. si din cate am vazut eu, nici o pereche nu a venit cu propria decoratiune. oricum, la cate nunti au fost in ziua aia...si la ce ploaie..:D

mamuska
06.01.2009, 08:48:39
Buna!
A fost vreo miresica sa vb la biserica Sf Gheorghe?Cu corul tb sa vb separat sau stabilim totul cu preotul?Se plateste vreo taxa cand ne ducem sa rezervam?
Normal vb cu preotul si pt cor,dar si daca nu vb,corul este acolo..... trebuie sa platesti o taxa de 50 lei,pt care ti se da chitanta,asta o platesc mirii...in rest nu platesti nimic...platesc nasii la nunta...

mamuska
06.01.2009, 08:54:25
Buna
eu am vorbit separat cu corul, preotul nu mi-a dat de inteles ca s-ar baga in aceasta problema.
In ziua nuntii mele, biserica nu a fost aranjata in nici un fel.adica preotul nu s-a ocupat de vreo ornare speciala. si din cate am vazut eu, nici o pereche nu a venit cu propria decoratiune. oricum, la cate nunti au fost in ziua aia...si la ce ploaie..:D
Eu am vazut nunti la care s-au pus niste ornamente florale afara...in rest nu am vazut sa fie aranjata altfel...oricum e frumoasa asa,nu are nevoie de nimic.....

mgh83
10.01.2009, 15:07:11
Astazi am fost la Biserica Sf Gheorghe sa rezervam pt nunta.Cred ca am facut cea mai buna alegere..Biserica este superba, ma gandeam cat de minunat ma voi simti la nunta, preotul este un om extraordinar..Am plecat de acolo cu sentimentul ca vom avea cea mai frumoasa nunta...va doresc si voua acelasi lucru.
Pupici!

Georgy_A
16.03.2009, 15:20:26
Fetelor, am fost si am vorbit si eu la biserica Sf. Gheorghe, si mi-a lasat o impresie foarte buna, dar am uitat sa intreb de cor? Voi cum ati procedat?
Taxa este de 400 Ron si ce se da la preoti dupa, si sunt 3 preoti si un dascal! Cele care ati facut acolo, stiti cat se da la preoti, adica cat da nasul?
<:-P

mgh83
16.03.2009, 15:49:31
Noi am fost intr-o duminica si am vb cu cei din cor, si-au notat data si a ramas sa mai trecem inainte de nunta sa stabilim.Am inteles ca ne va costa 2 mil corul(din sursa neoficiala, nu ne-au spus ei asta).

EveningStar
18.03.2009, 21:58:33
Am fost si noi la biserica ne-am rezervat ora, am platit 50 ron si am intrebat-o pe femeia care lucreaza acolo la lumanari cateva detalii. Ne-a spus ca sunt trei preoti si ca ei canta f frumos si ca iau in jur de 400-500 ron. Am intrebat-o de cor pt ca si noi am vrea si a zis ca sa nu ne luam pt ca o sa cante preotii suficient, ca de ce sa mai dam bani la cor pt trei cuvinte ca iau si cei din cor destul de mult dar nu ne-a spus cat. Asa ca daca are cineva nunta anul acesta la Sf Gheorghe si are si cor o rog sa ne comunice si noua tarifele(cor si preoti). Deasemenea daca a fost multumita de cor si daca considera ca merita sa dai banii sau nu. Femeia zicea ca nu canta prea mult, ca mai mult canta preotii si vorbesc preotii si ca nu are sens.

Multumim.^:)^

ionitacatalinaelena
15.06.2009, 13:19:40
Buna,

Si noi tot acolo vom face cununia civila. Am platit 50 ron avansul. Mi se pare inutil sa mai avem si cor, oricum nu schimba cu nimic slujba.

vlarox
15.06.2009, 13:48:39
Si eu tot acolo am nunta! Sincer nu m-am interesat de cor... nu mi se pare necesar sa mai dau banii si acolo. Am mai fost la nunti acolo, dar tot fara cor a fost si mi-a placut :)

strumf08
16.06.2009, 12:31:01
Am fost si noi la biserica ne-am rezervat ora, am platit 50 ron si am intrebat-o pe femeia care lucreaza acolo la lumanari cateva detalii. Ne-a spus ca sunt trei preoti si ca ei canta f frumos si ca iau in jur de 400-500 ron. Am intrebat-o de cor pt ca si noi am vrea si a zis ca sa nu ne luam pt ca o sa cante preotii suficient, ca de ce sa mai dam bani la cor pt trei cuvinte ca iau si cei din cor destul de mult dar nu ne-a spus cat. Asa ca daca are cineva nunta anul acesta la Sf Gheorghe si are si cor o rog sa ne comunice si noua tarifele(cor si preoti). Deasemenea daca a fost multumita de cor si daca considera ca merita sa dai banii sau nu. Femeia zicea ca nu canta prea mult, ca mai mult canta preotii si vorbesc preotii si ca nu are sens.

Multumim.^:)^

eu am fost la o nunta acolo cu cor si a fost super!!!! sincer mie slujba fara cor mi se pare cam fada, doar lalaia preotilor si a dascalului...nu sunt adepta cheltuielilor inutile sau "de fite", dar corul mi se pare necesar la o slujba de cununie...problemea mea e ca la biserica unde fac nu e cor si va trebui sa iau din alta parte, cred...nu stiu exact ce voi face...parca vad ca raman fara...=)) =)) =))

ipup
25.06.2009, 09:57:15
Si eu as vrea sa fac cununia religioasa, tot la Sf Gheorghe... dar sincer nu stiam ca au cor... cred ca e f frumoasa slujba cu cor. O sa ma duc mai incolo sa rezerv si vad cum e treaba cu respectivul cor:)>-
pupici

Oana_B
10.08.2009, 10:35:43
Buna, incerc poate ma ajuta si pe mine cineva, nu sunt din ploiesti, insa la 2 sapt dupa nunta noastra cununam acolo pe cineva, la biserica Sf. Gheorghe, poate sa imi spuna si mie cineva, care a facut nunta acolo care sunt taxele, cat este corul si ce mai trebuie platit la biserica.
va multumesc

mgh83
11.08.2009, 00:23:08
Buna, incerc poate ma ajuta si pe mine cineva, nu sunt din ploiesti, insa la 2 sapt dupa nunta noastra cununam acolo pe cineva, la biserica Sf. Gheorghe, poate sa imi spuna si mie cineva, care a facut nunta acolo care sunt taxele, cat este corul si ce mai trebuie platit la biserica.
va multumesc

La nunta unor prieteni nasii au dat 10 mil.Li s-a cerut 4 mil taxa de slujba si cat vor pt cei 3 preoti.Corul costa 3,5 mil.

strumf08
11.08.2009, 08:11:40
La nunta unor prieteni nasii au dat 10 mil.Li s-a cerut 4 mil taxa de slujba si cat vor pt cei 3 preoti.Corul costa 3,5 mil.

eu am fost pe 11.07 la o nunta acolo. decat 2 preoti au oficiat slujba, dar nu stiu sa va spun ce si cat a costat :-s

EveningStar
12.08.2009, 00:09:23
am o intrebare....10 milioane cu tot cu cor sau fara? noi nu am rezervat corul.ne-am gandit sa nu-i punem pe nasi la cheltuiala inutila, cu toate ca recunosc ca mi-ar placea.multumesc mult.

strumf08
12.08.2009, 08:07:38
am o intrebare....10 milioane cu tot cu cor sau fara? noi nu am rezervat corul.ne-am gandit sa nu-i punem pe nasi la cheltuiala inutila, cu toate ca recunosc ca mi-ar placea.multumesc mult.

corul tot nasii il platesc?

andreear
12.08.2009, 08:13:12

Teoretic da; acum depinde cum se inteleg finii si nasii!

EveningStar
12.08.2009, 23:07:22
Pai la noi...au insistat sa plateasca la biserica. Nu ne-au intrebat de cor nimic. Noi nu avem o relatie extrem de apropiata. Daca am lua corul cred ca atunci, la biserica, nu ne-ar lasa sa-l platim noi, dar nu as vrea sa am discutii ca le-am impus un cost in plus. E destul de mult 10 milioane. Eram doar curioasa daca 10mil a fost cu tot cu cor. Eu auzisem ca acest cor e doar 1.5 milioane. Stiti cumva cat dureaza slujba?

mgh83
13.08.2009, 00:45:10

10 mil doar pt preoti, 3,5 mil corul.Eu v-am spus cum a fost la prietenii nostri..fiecare da cat vrea si poate..

mgh83
13.08.2009, 00:46:23

Nu mi s-ar parea normal sa-l plateasca nasii avand in vedere ca e moftul mirilor dar depinde cum stabiliti..mie mi se pare mult

andreear
13.08.2009, 07:07:17
10 mil doar pt preoti, 3,5 mil corul.Eu v-am spus cum a fost la prietenii nostri..fiecare da cat vrea si poate..

10 mil pt 2 preoti sua pt 3? Si este vorba de vreo nunta de aul acesta? Ca noi anul trecut in sept pt 2 preoti am platit 5 mil...si mi se pare ff mare diferenta!

strumf08
13.08.2009, 08:37:38
Nu mi s-ar parea normal sa-l plateasca nasii avand in vedere ca e moftul mirilor dar depinde cum stabiliti..mie mi se pare mult

eu nu fac nunta aici...taxa bisericeasca unde voi avea eu cununia a fost 10 lei...deci nici corul nu cred sa fie foarte mult si sincer e deosebita slujba cu cor (scuzati cacofonia :D )....o prietena a facut cununia la Sf Gheorghe, acum 2 ani si corul a costat 2 milioane.

vlarox
13.08.2009, 10:36:29
eu nu fac nunta aici...taxa bisericeasca unde voi avea eu cununia a fost 10 lei...deci nici corul nu cred sa fie foarte mult si sincer e deosebita slujba cu cor (scuzati cacofonia :D )....o prietena a facut cununia la Sf Gheorghe, acum 2 ani si corul a costat 2 milioane.
doar 10 lei??? sau 100?

strumf08
13.08.2009, 11:35:57
doar 10 lei??? sau 100?

10lei...nu mai folosesc demult leii vechi in exprimare :-" :-" :-"

maddy8
13.08.2009, 17:46:45
Buna, miresicilor!
Sunt relativ noua pe forum si am hotarat sa "imi dezghet" si eu degetele si sa mai intreb una, alta. Pana acum doar am citit ce ati tot scris voi si mi se par extrem de utile sfaturile si opiniile exprimate aici.
Se pare ca am stat cam mult fara sa ma gandesc la mai nimic legat de nunta si simt ca intru in criza de timp, si cu biserica, si cu restaurantul. (e drept ca pana acum am avut altele pe cap). Legat de Sf Gheorghe, este cumva cea care se vede de la bulevard, pe stanga cum mergi spre centru? (scuze, dar nu sunt din Ploiesti si nu prea cunosc rutele)
O zi buna tuturor!

andreear
13.08.2009, 18:26:55
Buna, miresicilor!
Sunt relativ noua pe forum si am hotarat sa "imi dezghet" si eu degetele si sa mai intreb una, alta. Pana acum doar am citit ce ati tot scris voi si mi se par extrem de utile sfaturile si opiniile exprimate aici.
Se pare ca am stat cam mult fara sa ma gandesc la mai nimic legat de nunta si simt ca intru in criza de timp, si cu biserica, si cu restaurantul. (e drept ca pana acum am avut altele pe cap). Legat de Sf Gheorghe, este cumva cea care se vede de la bulevard, pe stanga cum mergi spre centru? (scuze, dar nu sunt din Ploiesti si nu prea cunosc rutele)
O zi buna tuturor!

Da, aceea este biserica! Spor la pregatiri!

strumf08
14.08.2009, 08:02:11
Buna, miresicilor!
O zi buna tuturor!

nu cred ca trebuie sa-ti faci griji in legatura cu timpul....noi ne-am hotarat in ianuarie sa facem nunta si am gasit si restaurant si biserica....:D

mgh83
14.08.2009, 23:14:18
10 mil pt 2 preoti sua pt 3? Si este vorba de vreo nunta de aul acesta? Ca noi anul trecut in sept pt 2 preoti am platit 5 mil...si mi se pare ff mare diferenta!

Prietenii nostri au avut nunta in mai si au avut 3 preoti...

ipup
01.10.2009, 09:08:56
Fetelor care faceti cununia religioasa la Sf Gheorghe Vechi... ati vazut ca se reinnoieste pictura?
Este atat de luminoasa biserica acum proaspat vopsita...

dany_nro
02.10.2009, 11:57:05
Fetelor care faceti cununia religioasa la Sf Gheorghe Vechi... ati vazut ca se reinnoieste pictura?
Este atat de luminoasa biserica acum proaspat vopsita...
Duminica ma voi duce la slujba acolo. Am vazut ca au zugravit exteriorul nu stiam ca refac si interiorul. mie mi se parea ca arat f bine si inainte.

ionitacatalinaelena
06.10.2009, 11:38:45
Si eu tot acolo am nunta! Sincer nu m-am interesat de cor... nu mi se pare necesar sa mai dau banii si acolo. Am mai fost la nunti acolo, dar tot fara cor a fost si mi-a placut :)

Buna si Casa de Piatra!! Sa fiti fericiti si sa va iubiti.

Noi vom avea cununia religioasa saptamana viitoare.

Poti sa imi spui te rog, cat au platit nasii la biserica?

Mersi frumos.

ancasinana
25.05.2010, 18:37:04
Cer ajutor fetelor care fac/facut nunta la Sf. Gheorghe!Vreau si eu cateva amanunte,cam cat costa slujba cu cor,cum este preotul de acolo,dk o sa puna scaunele pentru incitati(nu mi place sa stea toata lumea buluc in spatele nostru)...etc,va multumesc anticipat.

Andena
20.09.2010, 08:59:51
Buna fetelor! Nasii nostrii au facut la Sf. Gheorghe si a fost foarte frumos! Au scaune (dar nu imbracate) dar nimeni nu a stat jos! Oricum au fost 3 preoti iar slujba a fost emotionanta! Tot acolo vrem si noi sa facem! Imi poate spune cineva cat este taxa aici? Stiu ca platesc nasii dar vroiam sa stim si noi asa informativ! Multumesc! Pupici!

asdirc
17.01.2011, 19:30:41
Buna,
Poate sa ma ajute cineva cu numarul de telefon al preotului de la Sf. Gheorghe?
Multumesc anticipat.

ioanagabiro
17.01.2011, 22:49:31
Buna,
Poate sa ma ajute cineva cu numarul de telefon al preotului de la Sf. Gheorghe?
Multumesc anticipat.

buna
eu cand am fost la biserica am vazut un afis cu numerele de telefon ale preotilor.era lipit pe usa afara.poti sa treci pe acolo.din pacate eu nu le-am luat.si eu am ales biserica Sf Gheorghe

asdirc
18.01.2011, 01:31:13
Mersi,
O sa ma uit maine daca am drum pe acolo!
Felicitari cred ca e una din putinele din Ploiesti unde e sa spui ca am fost placut impresionat.

pollyandreea
24.11.2012, 19:08:10
Slujba noastra la aceasta biserica a fost minunata si emotionanta. Au fost 4 preoti. Am nr de tel al parintelui Gugu 0724228087.

pollyandreea
24.11.2012, 19:08:56
Am vazut ca nu pot lasa nr de tel aici. Daca vrea cineva nr sa imi dea mesaj privat.