PDA

Versiunea completa : Lumanari pentru cununie

grozutza
11.09.2007, 20:36:06
Salut! Stie cineva unde pot gasi in Cluj-Napoca lumanari de cununie din acelea mari, mai mari de un metru, care se pot sprijini jos? Astept ajutorul vostru. Merci.

andreea_m
12.09.2007, 10:12:08
Ai incercat cumva in Marasti la Lumea Lumanarilor, langa ISE, acolo sunt tot felul de lumanari, poate gasesti si asa mari.
Pa pa

orhidutza
12.09.2007, 12:51:47
La Lumea Lumanarilor iti pot face si la comanda din cate stiu eu

andreea_m
12.09.2007, 15:10:03
Se fac la comanda, personalizate, eu asa imi fac;;)
Sper sa gasesti ceva sa iti placa

carmen_ana
12.09.2007, 18:34:37
Se fac la comanda, personalizate, eu asa imi fac;;)
Sper sa gasesti ceva sa iti placa

salut.
Ai putea sa imi spui si mie mai exact unde este Lumea Lumanarilor sa merg si eu sa vad ce au si ce fac. Sti cumva si cam la ce preturi sunt?
Multumesc

andreea_m
12.09.2007, 22:05:59
salut.
Ai putea sa imi spui si mie mai exact unde este Lumea Lumanarilor sa merg si eu sa vad ce au si ce fac. Sti cumva si cam la ce preturi sunt?
Multumesc

Salut
Lumea lumanarilor este pe Teodor Mihali, in trecut era Cehoslovaciei, strada care duce la ISE in Marasti. Cum mergi de la pod la ISE pe partea stanga este. Lumanarile prsonalizate sunt cat o lumanare clasica ca marime, sunt imprimate pe ele flori, tot din ceara, numele mirilor si data. Una costa 37 lei. Comanda dureaza o saptamana.
Noi am facut pe crem, cu flori aurii, suntem nasi in 30 sept.:-p

andreea_m
12.09.2007, 22:19:11
Cam asa arata lumanarile

carmen_ana
13.09.2007, 15:04:27
Cam asa arata lumanarile
iti multumesc tare mult
am sa merg si eu sa vad acolo cum sunt. Stii cumva sunt pe toate culorile? adica iti fac asa cum vrei tu?

carmen_ana
13.09.2007, 15:08:54
foarte frumoase lumanarile. ceva mai deosebit=D>

daniela_psy
14.09.2007, 11:12:31
Cam asa arata lumanarile
Intr-adevar frumoase!Mai puneti ceva pe ele?Flori sau alte minuni...

andreea_m
14.09.2007, 11:30:29
Intr-adevar frumoase!Mai puneti ceva pe ele?Flori sau alte minuni...

Cred ca mai punem ceva, dar putin, ca sa nu fie prea incarcate.

cami777
19.02.2008, 10:42:57
fetelor, am si eu o intrebare in legatura cu lumanarile pentru biserica. e obligatoriu sa fie atat de mari? am vazut prin diverse poze ca unele sunt de un metru, altele de un metru jumate. toate incarcate, inscriptionate, etc. cum e pana la urma? e vreo traditie in sensul asta?
eu mi-as dori niste lumanari mai fine, simle, de maxim 50-60 cm si doar cateva flori, discrete. ce ziceti? cum ar arata? :-" eu chiar nu ma vad cu o rochita fina, cu un buchet mic si dicret si cu ditamai lumanaroiul dupa mine

orhidutza
19.02.2008, 10:46:02
fetelor, am si eu o intrebare in legatura cu lumanarile pentru biserica. e obligatoriu sa fie atat de mari? am vazut prin diverse poze ca unele sunt de un metru, altele de un metru jumate. toate incarcate, inscriptionate, etc. cum e pana la urma? e vreo traditie in sensul asta?
eu mi-as dori niste lumanari mai fine, simle, de maxim 50-60 cm si doar cateva flori, discrete. ce ziceti? cum ar arata? :-" eu chiar nu ma vad cu o rochita fina, cu un buchet mic si dicret si cu ditamai lumanaroiul dupa mine
la noi asa si sunt lumanarile de cununie... cam de 50-60 cm :) in sud am vazut si eu ca sunt uriase, dar stai linistita, nu te pune nimeni sa tii coada de matura in biserica =)) poti vedea la mine in album ce lumanari am avut la biserica :)

cami777
19.02.2008, 10:54:15
la noi asa si sunt lumanarile de cununie... cam de 50-60 cm :) in sud am vazut si eu ca sunt uriase, dar stai linistita, nu te pune nimeni sa tii coada de matura in biserica =)) poti vedea la mine in album ce lumanari am avut la biserica :)
da, sa stii ca intrasem in panica. mi-am zis ca daca trebe sa car ditamai coada de lopata dupa mine, ma...cocosez. vreau sa fie albe, simple, subtirele si cu cateva flori

dandelion
19.02.2008, 12:04:19
da, sa stii ca intrasem in panica. mi-am zis ca daca trebe sa car ditamai coada de lopata dupa mine, ma...cocosez. vreau sa fie albe, simple, subtirele si cu cateva flori Asta a fost si alegerea noastra. Le poti vedea in album- albe, f simple, si scurte. Si noi, mirii, am ales sa nu tinem lumanari. Am vb cu parintele care ne-a cununat, si chiar el ne-a spus ca nu este obligatoriu, este la alegerea mirilor daca tin sau nu lumanari, nasii trebuie sa le tina neaparat.

cami777
19.02.2008, 14:43:51
Asta a fost si alegerea noastra. Le poti vedea in album- albe, f simple, si scurte. Si noi, mirii, am ales sa nu tinem lumanari. Am vb cu parintele care ne-a cununat, si chiar el ne-a spus ca nu este obligatoriu, este la alegerea mirilor daca tin sau nu lumanari, nasii trebuie sa le tina neaparat.
pai, da. nu vad rostul celor mari, greoaie, incarcate de flori, panglici si sclipici :-&

andra13
16.03.2008, 11:10:56
Fetelor, in sud asa e...daca n-ai ditamai lumanarea rade lumea de tine.Cum ni se pare noua fff ciudat o lumanare de 5 kg, asa li se par si lor ciudate lumanarile noastre...
Cate bordeie,atatea obiceie...

aria_cluj
06.05.2009, 20:39:48
cam la ce pret ati gasit lumanarile pt cununie?
eu ma gandeam sa cumpar de dimensiune mai mica,60 cm cam asa si sa fie albe cu mici aranjamente de flori artificiale!
ce parere aveti?:)>-

pusicu
06.05.2009, 21:21:27
Eu am vazut de curand la salon Emma lumanari incepand de la 15 lei.

aria_cluj
06.05.2009, 21:35:14
Eu am vazut de curand la salon Emma lumanari incepand de la 15 lei.
simple?ce dimensiuni?

daniela_psy
06.05.2009, 23:11:16
cam la ce pret ati gasit lumanarile pt cununie?
eu ma gandeam sa cumpar de dimensiune mai mica,60 cm cam asa si sa fie albe cu mici aranjamente de flori artificiale!
ce parere aveti?:)>-
si cele de la Dedalus Art sunt frumoase, f simple si nici f costisitoare,cea mica e 25 lei.Lumanarile nu ti le fac nasele?Te costa mai putin florile artificiale decat cele naturale sau de ce ai optat pt ele?

tati_sew
07.05.2009, 08:57:05
si cele de la Dedalus Art sunt frumoase, f simple si nici f costisitoare,cea mica e 25 lei.Lumanarile nu ti le fac nasele?Te costa mai putin florile artificiale decat cele naturale sau de ce ai optat pt ele?
chiar buna intrebare:d c flori artificiale?asa stiu si eu ca nasele se ocupa cu asta.acuma depinde si de intelegere.eu am cumparat tot ce am vrut de la florareasa inclusiv panglica, iar apoi nasa mi-a dat banii.sambata am fost nasi iar lumanarile le am luat de jos din big cu 11 lei panglica a fost 18 lei 1.5*12m pe lamanri ampus cate un trandafir 2 albi si 4 rosii plus cosul cu 31 de trandafiri a costat 250 ron.mie personal nu imi plac florile artificiale.poate ca daca sunt ceva mai speciale in poza nu se observa dar pe viu se vede.am fost anul trecut la o nunta iar pe mese erau buchetele de flori artificiale:-&

pusicu
07.05.2009, 10:40:13
simple?ce dimensiuni?
Cred ca de 60 cm erau toate.

aria_cluj
07.05.2009, 12:36:21
buna fetelor,
sa va raspund...
da sunt mai ieftine florile artifciale,vreau sa fac un aranjament cu flori artificiale,mai exact trandafiri din aia mici din spuma si crini imperiali...

azi am gasit si eu lumanari cu 11 lei buc cam de 60 cm cum zicea si pusicu mai sus...
cred ca din acelea o sa iau ...inca nu le-am luat
eu o sa le fac...mai vad daca imi dau nasele banii pe ele sau nu...
nici nu cred ca le pasa:))

alinaflorinela
07.05.2009, 20:02:58
oni o sa comandam din bistrita ceva lumanari din ceara naturala,inca nu stiu preturi dar maine merg si ma interesez exact si va spun,dar din cate situ nu sunt f scumpe

pupici si spor la pregatiri

daniela_psy
07.05.2009, 21:43:54
chiar buna intrebare:d c flori artificiale?asa stiu si eu ca nasele se ocupa cu asta.acuma depinde si de intelegere.eu am cumparat tot ce am vrut de la florareasa inclusiv panglica, iar apoi nasa mi-a dat banii.sambata am fost nasi iar lumanarile le am luat de jos din big cu 11 lei panglica a fost 18 lei 1.5*12m pe lamanri ampus cate un trandafir 2 albi si 4 rosii plus cosul cu 31 de trandafiri a costat 250 ron.mie personal nu imi plac florile artificiale.poate ca daca sunt ceva mai speciale in poza nu se observa dar pe viu se vede.am fost anul trecut la o nunta iar pe mese erau buchetele de flori artificiale:-&
Nu ai poze?Sunt f curioasa cum arata pt ca pretul e f bun

tati_sew
08.05.2009, 02:37:27
Nu ai poze?Sunt f curioasa cum arata pt ca pretul e f bun
inca nu.daca am fost in centrul atentiei:-p nu am mai carat camera dupa noi.saptamana ce vine sper

pusicu
10.05.2009, 19:36:19
buna fetelor,
sa va raspund...
da sunt mai ieftine florile artifciale,vreau sa fac un aranjament cu flori artificiale,mai exact trandafiri din aia mici din spuma si crini imperiali...

azi am gasit si eu lumanari cu 11 lei buc cam de 60 cm cum zicea si pusicu mai sus...
cred ca din acelea o sa iau ...inca nu le-am luat
eu o sa le fac...mai vad daca imi dau nasele banii pe ele sau nu...
nici nu cred ca le pasa:))
E de datoria nasilor sa ia lumanarile si implicit sa plateasca si pt infrumusetarea lor; oricum nu e o suma mare, nu?:)>-

aria_cluj
10.05.2009, 21:24:41
E de datoria nasilor sa ia lumanarile si implicit sa plateasca si pt infrumusetarea lor; oricum nu e o suma mare, nu?:)>-

da,sunt de acord ca e datoria nasilor
dar nu le pot pretinde eu,daca nu zic ei nimic,nu?;-)

tati_sew
11.05.2009, 06:49:32
da,sunt de acord ca e datoria nasilor
dar nu le pot pretinde eu,daca nu zic ei nimic,nu?;-)
pai d c nu v-ati intalnit sa vorbiti?ca dupa accea sigur o sa iasa discutii!parerea mea

aria_cluj
11.05.2009, 10:24:03
pai d c nu v-ati intalnit sa vorbiti?ca dupa accea sigur o sa iasa discutii!parerea mea

pai ne intalnim mereu,si nu zic nimic despre lumanari sau alte cheltuieli care ar tb sa le revina lor...ce am de facut?:">

tati_sew
11.05.2009, 11:10:50
pai ne intalnim mereu,si nu zic nimic despre lumanari sau alte cheltuieli care ar tb sa le revina lor...ce am de facut?:">
noi pur si simplu si noi si nasii am inceput sa vb despre nunta.acuma cu finii ne-am intalnit la ceilalti nasi (ca am fost 2 perechi) cu scopul de a discuta despre nunta.

laura2112
11.05.2009, 13:26:11

Pentru asa ceva ti-ai ales nasi? [-( [-(
Eu am fost nasa week-endul trecut si cu toate ca am tot insistat pe langa finuti nu au vrut sa cumparam noi nimic.

Arina3891
11.05.2009, 15:14:48
Nici mie nu mi se pare normal sa pretindem nasilor sa plateasca anumite lucruri si mai ales sa deschidem noi discutia. Mi se pare aiurea sa ii luam pe nasi la o discutie de genul: "si acum hai sa discutam despre ce anume si cat trebuie sa platiti voi" /:) De fapt nici nu stiu exact ce anume trebuie sa cumpere/plateasca nasii si nici nu ma intereseaza. Ma intereseaza doar sa fie acolo in ziua respectiva si sa se simta bine alaturi de noi.

aria_cluj
11.05.2009, 19:45:39
Pentru asa ceva ti-ai ales nasi? [-( [-(
Eu am fost nasa week-endul trecut si cu toate ca am tot insistat pe langa finuti nu au vrut sa cumparam noi nimic.

la ce te referi draga mea??????????????????????

aria_cluj
11.05.2009, 19:47:23
Nici mie nu mi se pare normal sa pretindem nasilor sa plateasca anumite lucruri si mai ales sa deschidem noi discutia. Mi se pare aiurea sa ii luam pe nasi la o discutie de genul: "si acum hai sa discutam despre ce anume si cat trebuie sa platiti voi" /:) De fapt nici nu stiu exact ce anume trebuie sa cumpere/plateasca nasii si nici nu ma intereseaza. Ma intereseaza doar sa fie acolo in ziua respectiva si sa se simta bine alaturi de noi.

asa si pe mine,daca cititi paginile anterioare vedeti ca nu am zis nimic despre ce nasoli nasi am ca nu cumpara lumanarile,nu stiu care dintre miresici au intrebat de ce nu le cumpara nasii.iar eu am raspuns!

nu ma deranjeaza 100 lei sa cumpar eu lumanari...si restu...nu de aia am chemat pe cineva sa imi stea si fie alaturi pe drumul vietii...adica nasii...
dar chestiile astea se1 pare ca sunt usor interpretabile!
fiecare cu treburile lui

roxana
11.05.2009, 20:01:19
Aria, eu te sfatuiesc sa incerci sa deschizi discutia asta.
Asa cum tu te gandesti ca nu o sa cumpere pentru ca nu zic nimic, s-ar putea ca ei sa stie ca trebuie sa le cumpere, si le iau oricum, si sa va treziti atunci cu doua randuri de lumanari, si mai mult, sa se simta jigniti ca voi i-ati banuit ca nu stiu ce-i de facut (acuma zic si eu, cazuri extreme, nu-i cunosc si nu stiu ce gandesc, dar posibilitati sunt foarte multe)
Ai putea sa incerci atunci cand mai povestiti cu ei despre nunta, si le ziceti ca mai aveti de rezolvat una-alta-sa cumparam lumanarile :-"-una-alta... si vedeti daca se sesizeaza
Initial si eu am vrut sa fac lumanarile, dar nasa a insistat ca ce tine de biserica sa plateasca ei, si am clarificat tot inainte:)>-

tati_sew
11.05.2009, 22:26:52
Asa cum tu te gandesti ca nu o sa cumpere pentru ca nu zic nimic, s-ar putea ca ei sa stie ca trebuie sa le cumpere, si le iau oricum, si sa va treziti atunci cu doua randuri de lumanari, si mai mult, sa se simta jigniti ca voi i-ati banuit ca nu stiu ce-i de facut (acuma zic si eu, cazuri extreme, nu-i cunosc si nu stiu ce gandesc, dar posibilitati sunt foarte multe)
Ai putea sa incerci atunci cand mai povestiti cu ei despre nunta, si le ziceti ca mai aveti de rezolvat una-alta-sa cumparam lumanarile :-"-una-alta... si vedeti daca se sesizeaza
Initial si eu am vrut sa fac lumanarile, dar nasa a insistat ca ce tine de biserica sa plateasca ei, si am clarificat tot inainte:)>-
ne ai salvat cu raspunsul tau!:* nu ne luam nasii ca se ne plateasca x lucruri,dar poate ca ei vor sau asa e si obiceiul.nici eu nu am avut pretentia de la nasi sa cumpere ceva.dar ei au insista.si ca sa fie totul pe placul meu m-au lasat sa aleg ce vreu eu.mai de mult tot nasii cumparau si tortul miresei, si chiar daca ei au vrut sa il plateasca totusi 12 mil nu am putut sa ii las sa dea.trebuie discutate toate chestiile pt ca ne-a povestit strarostele ca a fost la o nunta iar la sfarsit trebuia platit tortul.si atunci sa vezi:mirii stiau ca nasii trebuie sa il plateasca, nasii nici vorba de asa ceva.si ca sa imapce si capra si varza i-a convis sa dea jumi juam.

aria_cluj
11.05.2009, 22:35:21
ne ai salvat cu raspunsul tau!:* nu ne luam nasii ca se ne plateasca x lucruri,dar poate ca ei vor sau asa e si obiceiul.nici eu nu am avut pretentia de la nasi sa cumpere ceva.dar ei au insista.si ca sa fie totul pe placul meu m-au lasat sa aleg ce vreu eu.mai de mult tot nasii cumparau si tortul miresei, si chiar daca ei au vrut sa il plateasca totusi 12 mil nu am putut sa ii las sa dea.trebuie discutate toate chestiile pt ca ne-a povestit strarostele ca a fost la o nunta iar la sfarsit trebuia platit tortul.si atunci sa vezi:mirii stiau ca nasii trebuie sa il plateasca, nasii nici vorba de asa ceva.si ca sa imapce si capra si varza i-a convis sa dea jumi juam.

ei stiu destul de bine ce au de facut,exact cum as stii si eu daca as fi nasica,nu?sau oricare dintre noi...
o sa achit eu tot,numa intelegere si voie buna sa fie,si chiar nu ma deranjeaza!
sper sa fie intr-un ceas bun si sa avem o viata plina de bucurie si fericire cu totii!!!:)

aria_cluj
11.05.2009, 22:40:18

am zis odata cand ne-am intalnit ca mai avem de rezolvat una alta,cu biserica,lumanarile ...si nu au zis nimic...asta e o pereche de nasi...mai avem o pereche din brasov...si la amandoua perechile o sa le fac eu lumanarile...niciodata nu m-am gandit care ce tb sa plateasca...am stiut pur si simplu ca e de platit si gata,am platit fara sa clipim sau sa stam sa citim ce tb sa plateasca nasii ,parintii,fratii etc...

merci roxana
p.s. ai fost o miresica superba,cand ma marit eu,tu faci un an de casnicie!:*

daniela_psy
11.05.2009, 23:27:10
eu nu am considerat ca ar trebui sa le revina vreo obligatie naselor, doar ca au vrut ele sa se implice, altfel la fel de bine imi faceam singura lumanarile,panglica,piscoturile etc E adevarat ca e o traditie la noi ca nasii sa se ocupe de cheltuielile bisericesti insa nicidecum o obligatie. Poate ca, asa cum a zis tati_sew, ar trebui sa stai de vorba cu ele sa vezi ce parere au despre asazisele indatoriri.Au mai nasit? Poate ca nici nu sunt la crt cu ce se asteapta de la o nasa:-"

tati_sew
12.05.2009, 08:55:58
eu nu am considerat ca ar trebui sa le revina vreo obligatie naselor, doar ca au vrut ele sa se implice, altfel la fel de bine imi faceam singura lumanarile,panglica,piscoturile etc E adevarat ca e o traditie la noi ca nasii sa se ocupe de cheltuielile bisericesti insa nicidecum o obligatie. Poate ca, asa cum a zis tati_sew, ar trebui sa stai de vorba cu ele sa vezi ce parere au despre asazisele indatoriri.Au mai nasit? Poate ca nici nu sunt la crt cu ce se asteapta de la o nasa:-"
exact asa a fost o prietena nasa si nici nu a stiut ce are de facut.nici cosul acela (pe care pe mine ma cam enerveaza) nu l-a facut,iar la o saptamana cand am fost noi nasi si l-a vazut m-a intrebat ca si din ala trebuia facut.daca nasele tale sunt casatorite intreaba le asa subtil cam ce mai trebuie sa faci pt nunta ca nu sti prea bine.la catedrala de e xemplu noua ne-au cerut vin si paine in loc de miere si piscoturi.nici noi si nici nasii nu am stiut de asa ceva.le iei asa la o poveste sa vada si ele daca nu cumva ai uitat ceva.cum a zis si roxana te poti trezi la nunta cu 2 randuri de lumanari,mai iei tu mai iau si ele (si nu e vorba neaparat de bani cat pe care le folosesti si ca dc ai luat si tu ca e datoria lor),sau fara nimic ca ele poate se bazeaza pe tine tu pe ele

Goldmoon
12.05.2009, 14:10:14
exact asa a fost o prietena nasa si nici nu a stiut ce are de facut.nici cosul acela (pe care pe mine ma cam enerveaza) nu l-a facut,iar la o saptamana cand am fost noi nasi si l-a vazut m-a intrebat ca si din ala trebuia facut.daca nasele tale sunt casatorite intreaba le asa subtil cam ce mai trebuie sa faci pt nunta ca nu sti prea bine.la catedrala de e xemplu noua ne-au cerut vin si paine in loc de miere si piscoturi.nici noi si nici nasii nu am stiut de asa ceva.le iei asa la o poveste sa vada si ele daca nu cumva ai uitat ceva.cum a zis si roxana te poti trezi la nunta cu 2 randuri de lumanari,mai iei tu mai iau si ele (si nu e vorba neaparat de bani cat pe care le folosesti si ca dc ai luat si tu ca e datoria lor),sau fara nimic ca ele poate se bazeaza pe tine tu pe ele

/:) ce cos?

fluturas11
12.05.2009, 15:17:27
Eu una nu stiam ca nasii iau lumanarile, panglica, ce mai trebuie pentru biserica. Insa prima data cand le-am cerut ceva sfaturi ne-au zis ei ca de lumanari si tot ce tine de biserica se ocupa nasii, numai sa le zic ce imi place. Mi-au aratat ce lumanari au avut ei la cununie, m-au intrebat daca imi plac, daca vreau alta culoare...
Sunt persoane care nu stiu ca traditia (sau poate e mai mult decat o traditie, nu stiu exact) e sa cumpere nasii lumanarile.
Aria, ai putea sa le ceri lor un sfat, de unde si-au luat lumanarile, ce parere au despre lumanarile la care te-ai gandit tu...poate atunci iti vei da seama daca stiu sau nu de "traditia" asta. Nu stiu cat de apropiati sunteti, nasii nostri ne sunt prieteni foarte buni, de aceeasi varsta cu noi, si de aia ne permitem sa vorbim cam "necenzurat" ;)) cu ei. Poate daca ne-ar fi fost altii nasii n-am fi putut vorbi deschis cu ei. Si noi i-am ales, ca si tine, sa ne fie aproape mai mult moral decat financiar.

aria_cluj
12.05.2009, 15:55:02
fetelor,nasele mele amandoua au mai nasit,
haideti sa ne bucuram de compania si intelegerea lor ,nu de faptul ca au obligatii si indatoriri:)

alinaflorinela
13.05.2009, 07:53:44
nu e o traditie ca nasii sa se ocupe de tot ce tine de biserica ci asa e randuiala bisericeasca:-"

tati_sew
13.05.2009, 08:53:12
/:) ce cos?
un cos cu flori mai mult folosit la pozele de la starea civila.

tati_sew
13.05.2009, 08:54:10
nu e o traditie ca nasii sa se ocupe de tot ce tine de biserica ci asa e randuiala bisericeasca:-"
omul cat traieste invata!nici eu nu am stiut ca e randuiala bisericeasca.stiam ca asa e obiceiul!

Ballet
13.05.2009, 08:56:34
Mie de asta nu mi-a zis nimeni ca ar trebui luat de nasi...Si ai mei au fost nasi de multe ori, dar mama n-a auzit de asa ceva...

pusicu
13.05.2009, 14:17:58
Mie de asta nu mi-a zis nimeni ca ar trebui luat de nasi...Si ai mei au fost nasi de multe ori, dar mama n-a auzit de asa ceva...
Si eu am aflat saptamana trecuta de la cineva care a fost nas ca au luat cate un cos cu flori pt starea civila. Aria unde ai gasit lumanarile alea la 11 lei?

tati_sew
13.05.2009, 15:30:30
Si eu am aflat saptamana trecuta de la cineva care a fost nas ca au luat cate un cos cu flori pt starea civila. Aria unde ai gasit lumanarile alea la 11 lei?
eu am gasit jos la big daca sti unde e.

Ballet
15.05.2009, 09:18:17
Hai ca m-am prins si eu dupa cateva zile despre ce cos e vorba :D. Am primit si noi dinalea la civila. Dar eu zic ca nu e un ''must have'' :)), poti duce si un arajament frumos de flori, dar fara cos. Fiecare cum ii cade bine...

pusicu
15.05.2009, 09:50:16
eu am gasit jos la big daca sti unde e.
Stiu unde e. Multumesc de raspuns.:*

pusicu
28.05.2009, 12:29:30
Intrebare intrebatoare;)): cati metri de panglica imi trebuie la biserica? Daca suntem 6 pers imi ajung 7m sau trebuie mai mult?:-?

LORICICA
28.05.2009, 13:14:58
Intrebare intrebatoare;)): cati metri de panglica imi trebuie la biserica? Daca suntem 6 pers imi ajung 7m sau trebuie mai mult?:-?
eu stiu ca pt 6 persoane trebuie in jur de 12 metri de panglica...si noi tot 6 suntem si 12 metri mi-a zis cineva sa cumpar.

roxana
28.05.2009, 15:28:48
eu stiu ca pt 6 persoane trebuie in jur de 12 metri de panglica...si noi tot 6 suntem si 12 metri mi-a zis cineva sa cumpar.
trebuie numarati si preotii, ca si ei se prind de panglica... in principiu cam 1.5 - 2 m de panglica de persoana, depinde si de rochia ta si a naselor

pusicu
28.05.2009, 16:08:51
trebuie numarati si preotii, ca si ei se prind de panglica... in principiu cam 1.5 - 2 m de panglica de persoana, depinde si de rochia ta si a naselor
In cazul asta e mai bine sa fie mai lunga panglica decat sa ne calcam pe rochii sau pe picioare. Multumesc pentru raspuns.

PS: pentru cine e din Marasti si nu numai si cauta lumanari am gasit in Piata Marasti la Etj II lumanari la 11 lei.

tati_sew
28.05.2009, 18:02:29
merg si 13 m.cand am fost nasi la fix ne au ajuns 12 m.si eram destul de apropiati.cel putin noi nasele si mireasa ca s-a inceput de la nasi iar spre final la noi nu a mai rams mult.

mara_cluj
13.06.2009, 22:41:05
FETELOR unde gasesc cele mai ieftine lumanari in cluj?;-)

alexalia
15.06.2009, 15:42:33

ia in calcul si trena daca ai si vrei sa o lasi desfacuta. Ca de nu se urca nasele pe ea.:D

Ballet
15.06.2009, 16:20:34
Cand am fost noi nasi preotul nu s-a prins de panglica....Nici n-am mai vazut nicaieri sa se prinda...:-?

pusicu
15.06.2009, 16:53:03
Cand am fost noi nasi preotul nu s-a prins de panglica....Nici n-am mai vazut nicaieri sa se prinda...:-?
O faza haioasa legata de pers care se prind de panglica a fost acum 18 ani, cand au fost parintii mei nasi, iar eu ma tineam ca un scai de ei si in momentul in care au inconjurat altarul m-am prins si eu de un colt al panglicii=))si i-am urmat. Asa ca mai bine sa aveti mai multa panglica pt ca nu se stie cine se mai prinde de ea.:))

oanemona
12.08.2009, 10:47:55
hmm.. am gasit lumanari ieftine si in Zorilor ( pe lg fosta disco Wake up)- 12 lei/ buc. si sunt vre-o patru tipuri.

rodi_86
11.05.2010, 09:21:22
fetelor nu avetii idee unde se gasesc lumanari din ceara pura 100 % si ce preturi au?
ms mult

dianadidi
11.05.2010, 17:42:33
hmm.. am gasit lumanari ieftine si in Zorilor ( pe lg fosta disco Wake up)- 12 lei/ buc. si sunt vre-o patru tipuri.

NU-mi zici te rog unde mai exact, sunt din zona si m-as duce pana acolo sa vad :)
ms:*

carmenusica
12.05.2010, 13:08:01
O faza haioasa legata de pers care se prind de panglica a fost acum 18 ani, cand au fost parintii mei nasi, iar eu ma tineam ca un scai de ei si in momentul in care au inconjurat altarul m-am prins si eu de un colt al panglicii=))si i-am urmat. Asa ca mai bine sa aveti mai multa panglica pt ca nu se stie cine se mai prinde de ea.:))

Eu nu inteleg care e faza cu panglica...... trebuie panglica la lumanari? daca da de ce?

alexalia
12.05.2010, 14:03:20
Eu nu inteleg care e faza cu panglica...... trebuie panglica la lumanari? daca da de ce?

ca asa e obiceiul... se leaga lumanarile intre ele cu o panglica. uite o poza
http://lh3.ggpht.com/_9oiaCLUaO5g/So1EM0xSg6I/AAAAAAAAFUs/aXm6BjueFvI/alexandra%20si%20dan%20%2844%29.jpg

Balaurika
12.05.2010, 14:08:19
carmenusica e din Bucuresti, cel putin asa are setat la profil, de curiozitate i-am trimis eu un PM sa ii spun care e faza cu panglica, dar daca face nunta in Bucuresti, nu are treaba ea cu panglica pt. ca in sud nu e obiceiul asta :)

Si mie mi-a dat cu virgula cand mi-a zis preotul de panglica (eu nu sunt din CJ) si apoi mi-a explicat viitoarea nasa ce si cum.

Apropos alexalia, tu cati metrii de panglica ai avut? noi o sa fim 4 (doar o singura pereche de nasi) si ma gandeam sa iau vreo 8 metrii (2m/pers), daca e cazul mai tai acolo la fata locului daca o sa fie prea lunga si o sa incomodeze ... sau nu e bine asa?

dianadidi
13.05.2010, 09:57:54
ca asa e obiceiul... se leaga lumanarile intre ele cu o panglica. uite o poza
http://lh3.ggpht.com/_9oiaCLUaO5g/So1EM0xSg6I/AAAAAAAAFUs/aXm6BjueFvI/alexandra%20si%20dan%20%2844%29.jpg

Spune-mi si mie te rog cati metri de panglica ati folosit? Si noi o sa avem 2 perechi de nasi ca si voi
Multu:*

ambraD
13.05.2010, 11:05:24
Si noi am avut 2 perechi de nasi si am luat 11 m de panglica si a fost suficienta.

adrianalorena
02.06.2010, 20:55:00
buna fetelor

stiti cumva unde se gasesc lumanari de ceara naturala (maro) si la ce pret si dimensiuni ?

rodi_86
03.06.2010, 10:16:58
buna fetelor

stiti cumva unde se gasesc lumanari de ceara naturala (maro) si la ce pret si dimensiuni ?

pe strada iuliu maniu , daca nu gresesc , e o straduta in partea dreapta cum stai cu spatele la catedrala. este o florarie acolo, chiar langa ea intr-un gang. 25 ron bucata eu mi-am gasit un model spiralat simplut

rodi_86
03.06.2010, 10:31:56
dimensiunea nu o stiu, oricum peste 60 cm cred :-?, nu stiu

sonia02gh
08.06.2010, 15:58:19
buna fetelor

fetelor am atasat un model de lumanare decorata care imi place. ptr lumanarile mele am incercat sa imit ideea din poza, dar am folosit trandafir.

MedaT
08.06.2010, 20:08:30
fetelor am atasat un model de lumanare decorata care imi place. ptr lumanarile mele am incercat sa imit ideea din poza, dar am folosit trandafir.

Mai ai ceva modele de lumanari cu aranjamente cat mai simple? Ca eu tot caut dar nu gasesc decat cu aranjamente super mari. Mersi.

Arina3891
08.06.2010, 20:14:56
Mai ai ceva modele de lumanari cu aranjamente cat mai simple? Ca eu tot caut dar nu gasesc decat cu aranjamente super mari. Mersi.
Acestea nu-ti plac?

MedaT
08.06.2010, 20:42:11
Acestea nu-ti plac?

Interesant. Mai aveti?:D Sa am ce sa ii arat nasei mele.
M-am gandit si eu la ceva aranjament cu yoko si orhidee, dar o singura cupa de orhidee roz.

sonia02gh
09.06.2010, 13:50:38

sorry, nu mai am. si eu am gasit doar aranjamente incarcate.

AndreeaCo
21.06.2010, 08:02:15
Stie cineva unde gasesc in cluj lumanari din ceara care se evapora??n-as vrea din alea din ceara care curge ca mi-e frica sa nu imi curga pe rochitza.multumesc

dianadidi
21.06.2010, 11:08:22
Stie cineva unde gasesc in cluj lumanari din ceara care se evapora??n-as vrea din alea din ceara care curge ca mi-e frica sa nu imi curga pe rochitza.multumesc

Si pe mine m-ar interesa genul asta de lumanari.O intreb si pe tipa cu care-mi fac aranjamentele, ele poate sunt mai informate

rodi_86
21.06.2010, 11:34:31
ce ceara e asta?
naturala cumva?

AndreeaCo
21.06.2010, 11:43:33
ce ceara e asta?
naturala cumva?
Habar n-am...am auzit doar ca exista astfel de lumanari...da nu stiu unde...

Oanaflo
22.06.2010, 13:04:43
Habar nu am cum erau lumanarile noastre, dar nu am avut nici cea mai mica problema cu ele. S-au topit fff putin si nu au curs deloc. Le-am luat tot de acolo de unde am luat si florile :D

diannaa
04.05.2011, 21:37:48
Habar nu am cum erau lumanarile noastre, dar nu am avut nici cea mai mica problema cu ele. S-au topit fff putin si nu au curs deloc. Le-am luat tot de acolo de unde am luat si florile :D
de unde anume si cu cat?

AndreeaCo
04.05.2011, 21:47:20
de unde anume si cu cat?

Pana la urma le-am luat de la big din Manastur..e ceva magazin /stand cu tot felul de chestii (multe kitchuri) chiar la intrarea aia cu forneti...acolo au lumanari de mai multe dimensiuni..noi am luat unele nu foarte mai ca n-am vrut sa fie grele sia fost in jur de 13 lei o lumanare.erau si mai mari dar mie astea mi-au placut...de acolo laut si lumanarea pt botezul finutei care a fost la fel cu lumanarile noastre de cununie.Atasez o poza...

MedaT
05.05.2011, 07:33:12
de unde anume si cu cat?
De ce nu vorbesti cu fina ta sa dai comanda unde isi face ea buchetul? Nasa mea era mai mult plecata din tara cand am avut eu nunta si m-a rugat pe mine sa ma ocup si de acest aspect. Fata care mi-a facut buchetul si aranjamentele a facut si lumanarile, se armonizau cu buchetele. Nici nu au fost foarte scumpe pt ca nu am vrut sa aiba aranjament foarte pompos.

diannaa
05.05.2011, 12:59:11
De ce nu vorbesti cu fina ta sa dai comanda unde isi face ea buchetul? Nasa mea era mai mult plecata din tara cand am avut eu nunta si m-a rugat pe mine sa ma ocup si de acest aspect. Fata care mi-a facut buchetul si aranjamentele a facut si lumanarile, se armonizau cu buchetele. Nici nu au fost foarte scumpe pt ca nu am vrut sa aiba aranjament foarte pompos.
ea isi va face singura buchetul

diannaa
05.05.2011, 12:59:51
Pana la urma le-am luat de la big din Manastur..e ceva magazin /stand cu tot felul de chestii (multe kitchuri) chiar la intrarea aia cu forneti...acolo au lumanari de mai multe dimensiuni..noi am luat unele nu foarte mai ca n-am vrut sa fie grele sia fost in jur de 13 lei o lumanare.erau si mai mari dar mie astea mi-au placut...de acolo laut si lumanarea pt botezul finutei care a fost la fel cu lumanarile noastre de cununie.Atasez o poza...
mi ar fi f ok asa ceva,cine le a ornat si cu cat? sau cum sa fac sa le ornez eu?

AndreeaCo
05.05.2011, 13:57:40
Le-am dus la o florarie dar nu o recomand....eu zic sa mergi la magnolia si sa zici sa se incadreze in cati bani vrei tu si o sa fie ok...

laura2112
08.05.2011, 14:58:49
Poti sa mergi la floraria Briza si acolo au si lumanari si poti sa iei totul de acolo.

diannaa
08.05.2011, 15:05:55
Poti sa mergi la floraria Briza si acolo au si lumanari si poti sa iei totul de acolo.
nu stiu unde e, e plin de forarii, ma gandeam sa gasesc la si la pret mai bun in magazine, de preferat si in zona centrala

laura2112
08.05.2011, 16:34:03
nu stiu unde e, e plin de forarii, ma gandeam sa gasesc la si la pret mai bun in magazine, de preferat si in zona centrala

Floraria Briza se afla pe strada Daciei, aproape de intersectia cu str. Horea. Au preturi bune la flori.
Nu cred ca merita sa te complici sa le cumperi si apoi sa le duci la florarie, mai ales daca nu ai timp.

Ralara
01.08.2011, 09:55:08
fetelor ce ziceti de lumanari scurte pentru biserica?
http://candlessconces.com/wedding-candle aici e modelul/marimea la care ma refer.
Si de ce e atat de complicat sa atasez o poza? La optiunea "ataseaza fisiere/poze" se deschide fereastra "manager fisiere" in care la optiunea "adauga fisiere" nu pot incarca nimic pentru ca "upload fisier de pe calculatorul tau" nu-mi permite!:oops: Si la fel se intampla si cu iconitele din fereastra de compunere a mesajului. De unde ma rog imi fac galerie din care sa pot lua imaginile ce doresc sa le postez??:|:-w

RozanaAlb
11.08.2011, 13:04:41
Eu am ales si lumanarile din florarie, pentru 20 de lei bucata nu cred ca mai merita umblatul dupa ele. Si la floraria pe care am ales-o pentru aranjamente au un model foarte dragut...si nu trebuie sa mai imi fac griji nici pentru panglica pentru ca se ocupa de tot.

giulio
22.06.2012, 23:45:46
in marasti langa optilens