PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11

raudia
04.04.2011, 11:57:50
Desi eu inca nu am trecut prin asta, mi s-a zis ca oricum nu o sa mearga totul ca la carte.La mine o sa fie asa:
ora 11-coafat-machiat si termin pe la 2-2:30, si apoi imbracatul, noi stam impreuna, o sa vina nasii+parintii sa ne ia, fara muzica si fara masini decorate,pt ca eu nu vreau sa stea toate babele din cartier sa se uite la mine, la 17:30 cununia religioasa,la ora 19 sedinta foto si apoi la restaurant. Cam asa ne-am stabilit programul,sper sa iasa:d
Perfect sunt constienta ca nu va iesi... insa nu vreau sa fie o zi cu alergatura... De-aia tot intreb in stanga si dreapta ce si cum trebuie facut. Eu am biserica la ora 19 dupa care mergem direct la sala. La noi sedinta va fi inainte... nu stiu cum o sa fie cu nasii; presupun ca vor veni direct din Piatra Neamt la mine... sper sa pot discuta treaba asta cu ei de Paste si sa ajungem la cel mai bun numitor comun.
La biserica ce trebuie sa ai? Bomboane (nasii), vin, piscoturi... Si mai ce? Cu asta trebuie vorbit cu parintele, nu?
Tu ce obiceiuri "aplici"? :)

Si inca ceva!!! Stie cineva unde gasesc baloane cu heliu in Suceava? Va rog... :)

Danillea
04.04.2011, 14:12:40
Programul meu va fi cam asa:
La 9 - programare la coafor+machiaj
La 12 - ma apuc de imbracat si aranjat
La 14-14:30 - ajunge miresoiul la mine
La 16 - cununia civila
La 16:30 - cununia religioasa
Intre 17:30-19:30 - sedinta foto
La 20 - la restaurant

siminai
04.04.2011, 14:28:06
Perfect sunt constienta ca nu va iesi... insa nu vreau sa fie o zi cu alergatura... De-aia tot intreb in stanga si dreapta ce si cum trebuie facut. Eu am biserica la ora 19 dupa care mergem direct la sala. La noi sedinta va fi inainte... nu stiu cum o sa fie cu nasii; presupun ca vor veni direct din Piatra Neamt la mine... sper sa pot discuta treaba asta cu ei de Paste si sa ajungem la cel mai bun numitor comun.
La biserica ce trebuie sa ai? Bomboane (nasii), vin, piscoturi... Si mai ce? Cu asta trebuie vorbit cu parintele, nu?
Tu ce obiceiuri "aplici"? :)

Si inca ceva!!! Stie cineva unde gasesc baloane cu heliu in Suceava? Va rog... :)
la biserica mi s-a cerut vin, piscoturi, miere, bomboane, si un covoras pe care eu vreau sal las la biserica,de obicei astea+taxele se vb cu dascalul, si cu preotul de spovedanie etc.

raudia
04.04.2011, 14:28:45
La 16 - cununia civila
La 20 - la restaurant
Da' zi-mi te rog... detaliile le-ai pus pe hartie? Adica... la Biserica lista cu ce tre sa am e urmatoarea: vin, bomboane, etc. Pe mine m-ar ajuta mult sa le pun in ordine, chair daca e cam devreme. Mi se pare mai usor sa ma organizez din timp. Sunt obiceiuri pentru care trebuie si anumite detalii stabilite (oglinda daca se gateste mireasa acasa, turta daca se tine obiceiul cu ruptul turtei, etc.) Apropo! Tu la ce obiceiuri te-ai gandit?

siminai
04.04.2011, 14:29:08
La 16 - cununia civila
La 20 - la restaurant
Sedinta foto de 2 ore? unde vrei sa o faci?

raudia
04.04.2011, 14:31:57
la biserica mi s-a cerut vin, piscoturi, miere, bomboane, si un covoras pe care eu vreau sal las la biserica,de obicei astea+taxele se vb cu dascalul, si cu preotul de spovedanie etc.
Sar'na! :gen_17:
La decoratul masinilor ce folosesti? Eu am facut niste pampoane din tull. :) Pe masinile nasilor si a mirilor voi face (cred) tot cu tull traditionalul "V". Ar mai trebui ceva?

siminai
04.04.2011, 14:35:19
Da' zi-mi te rog... detaliile le-ai pus pe hartie? Adica... la Biserica lista cu ce tre sa am e urmatoarea: vin, bomboane, etc. Pe mine m-ar ajuta mult sa le pun in ordine, chair daca e cam devreme. Mi se pare mai usor sa ma organizez din timp. Sunt obiceiuri pentru care trebuie si anumite detalii stabilite (oglinda daca se gateste mireasa acasa, turta daca se tine obiceiul cu ruptul turtei, etc.) Apropo! Tu la ce obiceiuri te-ai gandit?
Clar e mai usor daca o iei din timp, pt nunta sotul meu a facut un tabel in excel, si oriunde mergem luam si laptopul, si acolo a trecut tot ce trebuie la cun civila si costuri,cun religioasa +costuri,iar pt petrecere un alt tabel.El e organizat eu nu :D

siminai
04.04.2011, 14:36:44
La decoratul masinilor ce folosesti? Eu am facut niste pampoane din tull. :) Pe masinile nasilor si a mirilor voi face (cred) tot cu tull traditionalul "V". Ar mai trebui ceva?
Eu nu vreau masini decorate, toata lumea imi spune ca eu fac nunta in secret pt ca in afara de cei invitati nu vreau sa stie nimeni

raudia
04.04.2011, 14:45:51
Clar e mai usor daca o iei din timp, pt nunta sotul meu a facut un tabel in excel, si oriunde mergem luam si laptopul, si acolo a trecut tot ce trebuie la cun civila si costuri,cun religioasa +costuri,iar pt petrecere un alt tabel.El e organizat eu nu :D
Foarte interesanta idee! Poti avea si controlul costurilor, si nici nu pierzi nimic din vedere... Am sa vad ce chef are si IT-istul meu de-acasa sa "munceasca" un astfel de planner. :-B

carmenmariaconstantinescu
04.04.2011, 19:17:10
Eu nu vreau masini decorate, toata lumea imi spune ca eu fac nunta in secret pt ca in afara de cei invitati nu vreau sa stie nimeni
Nici eu nu am decorat masinile, pur si simplu am facut decoratiunile din tul si flori dar am uitat de ele cand ne-am trezit cu toti invitatii acasa, inainte de biserica...si a iesit o nunta super;))si fara ele...

Danillea
05.04.2011, 09:02:09

Detaliile sunt detalii ;)) la biserica nu stiu cu ce se merge ca nu am intrebat :D o sa le fac o vizita si am sa intreb :)
Obiceiuri cu cat sunt mai putine cu atat mai bine: 'vama', iertaciunea, furatul miresei, dezgatitul miresei si atat sper :D acum daca o sa vrea nasa sa rupa turta, am sa o las, ce pot sa-i fac, o hora in fata blocului o s-o fac si pe asta :-p

Danillea
05.04.2011, 09:03:07
Sedinta foto de 2 ore? unde vrei sa o faci?

pe la gara :)) nu vreau la cetate ;))

Danillea
05.04.2011, 09:04:39

eu tot ciucuri din tull am facut ;)) eram asa mandra de ce-mi iesise si cand am plecat de acasa si m-am intors le-am gasit batucite si sa vezi atunci scandal 8-|
pe masinile noastre, ale mirilor, vom face doua aranjamente florale care daca vor rezista le vom pune apoi pe masa de la intrare, vedem noi, le facem utile :)

Danillea
05.04.2011, 09:07:01

trimite-ne si noua modelul ;;) poate ne scapa ceva :D

Anca1711
05.04.2011, 11:09:19
pe la gara :)) nu vreau la cetate ;))
si noi tot pe la gara vrem. poate ne intalnim :))) si facem cateva poze impreuna :)) :D

raudia
05.04.2011, 11:12:24
eu tot ciucuri din tull am facut ;))
Le-ai facut dupa modelul ala de pe youtube? :)

raudia
05.04.2011, 11:13:36
si noi tot pe la gara vrem. poate ne intalnim :))) si facem cateva poze impreuna :)) :D
Si eu tot la gara m-am gandit sa fac :))
Noroc ca nunta noastra e in iulie... ;))

Anca1711
05.04.2011, 11:20:46
Si eu tot la gara m-am gandit sa fac :))
Noroc ca nunta noastra e in iulie... ;))
era frumos... ne intalneam toate 3 :D

Danillea
05.04.2011, 11:52:20

Da, cu cea mai mare placere ;))

Danillea
05.04.2011, 11:52:54
Le-ai facut dupa modelul ala de pe youtube? :)

da, numai ca am facut cartonul mai mare :-p

raudia
05.04.2011, 11:59:07
da, numai ca am facut cartonul mai mare :-p
Si eu :) Si-am pus si mai mult tull, si am folosit 2 culori :)

siminai
05.04.2011, 12:26:38
trimite-ne si noua modelul ;;) poate ne scapa ceva :Dtabelul nu il pot atasa e prea mare:((

raudia
05.04.2011, 12:33:59
tabelul nu il pot atasa e prea mare:((
Nici pe PM nu merge? As fi si eu interesata... :D daca se poate, bineinteles :)

Catalina88
05.04.2011, 12:52:35
Buna fetelor ati putea sa imi spuneti cu cat timp inainte de nunta ati facut programarea la Biserica. :-?

raudia
05.04.2011, 12:58:50
Buna fetelor ati putea sa imi spuneti cu cat timp inainte de nunta ati facut programarea la Biserica. :-?
Eu am facut-o cu vreo 8 luni inainte... (depinde foarte mult de ora pe care ti-o doresti) Daca vrei neaparat la o Biserica anume, du-te din timp; in unele cazuri s-a mers si cu 1 an jumatate inainte. :)

Catalina88
05.04.2011, 13:01:14
Eu am facut-o cu vreo 8 luni inainte... (depinde foarte mult de ora pe care ti-o doresti) Daca vrei neaparat la o Biserica anume, du-te din timp; in unele cazuri s-a mers si cu 1 an jumatate inainte. :)

Aha multumesc mult.....voi tine cont si ma voi interesa sa fac programarea..:P

Danillea
05.04.2011, 13:02:41
Si eu :) Si-am pus si mai mult tull, si am folosit 2 culori :)

si eu am pus 4 m de tull si latimea era mult mai mare, nu de cat zicea tipa, dar cred ca o sa injumatatesc latimea ca sa-mi iese mai pufosi, asa parca sunt prea legati :-? eu m-am axat doar pe o culoare, vestitul 'mov' :))

Danillea
05.04.2011, 13:03:16
tabelul nu il pot atasa e prea mare:((

daca vrei iti dau adresa de mail si-l poti atasa acolo :-p

Catalina88
05.04.2011, 13:05:01

as vrea si eu tabelul daca se poate...iti dau si eu adresa de e-mail:)

Danillea
05.04.2011, 13:05:22

eu mi-am facut cu vreo 6 luni inainte, dar nu am mai gasit liber la Sf Andrei, asa ca m-am orientat spre alta biserica (asta in Suceava). Apropo, tu faci nunta in Falticeni, nu-i asa?:)

Danillea
05.04.2011, 13:06:48
as vrea si eu tabelul daca se poate...iti dau si eu adresa de e-mail:)

daca-l primesc, trimit si eu mai departe ;-) acum sa ne raspunda simi b-(

siminai
05.04.2011, 13:09:35
Sal trimit in pm nu stiu cum il pot atasa, dami adresa de mail si iti trimit

raudia
05.04.2011, 13:10:53
si eu am pus 4 m de tull si latimea era mult mai mare, nu de cat zicea tipa, dar cred ca o sa injumatatesc latimea ca sa-mi iese mai pufosi, asa parca sunt prea legati :-? eu m-am axat doar pe o culoare, vestitul 'mov' :))
Eu nu mai stiu ce lungime si latime am folosit! Le-am luat la ochi dupa prima incercare (nereusita :) )facuta dupa indicatiile din clip. Oricum, au iesit dragute si mi se par mai ok decat simplele fundite. :)

Danillea
05.04.2011, 13:15:16
Eu nu mai stiu ce lungime si latime am folosit! Le-am luat la ochi dupa prima incercare (nereusita :) )facuta dupa indicatiile din clip. Oricum, au iesit dragute si mi se par mai ok decat simplele fundite. :)

Si mie imi plac, doar atat o sa schimb latimea pentru ca e prea mare si nu stau rasfirate, cred :))

raudia
05.04.2011, 13:19:37
Si mie imi plac, doar atat o sa schimb latimea pentru ca e prea mare si nu stau rasfirate, cred :))
Adica ai facut cercul prea mare? Sau cum? Ca nu pricep... :D
Latimea tull-ului nu stiu daca are vreo influenta directa pentru ca oricum il tai (pe marginea cercului), asadar tind sa cred ca cercul e prea mare la tine... sau cine stie... poate tull-ul e mai moale. La mine e dintr-ala cel mai ieftin din Samexpo. Apropo... in Sv cat e metrul de tull?

Danillea
05.04.2011, 13:31:54
Adica ai facut cercul prea mare? Sau cum? Ca nu pricep... :D
Latimea tull-ului nu stiu daca are vreo influenta directa pentru ca oricum il tai (pe marginea cercului), asadar tind sa cred ca cercul e prea mare la tine... sau cine stie... poate tull-ul e mai moale. La mine e dintr-ala cel mai ieftin din Samexpo. Apropo... in Sv cat e metrul de tull?

am auzit ca la noi e 2lei metru, mie mi l-a cumparat o prietena din Bucuresti cu 1 leu metru :)

Deci o sa pun o poza cand ajung acasa ca sa-ti dai seama ce zic :-p

raudia
05.04.2011, 13:34:56
am auzit ca la noi e 2lei metru, mie mi l-a cumparat o prietena din Bucuresti cu 1 leu metru :)

Pai e bine daca ai pe cineva care sa-ti faca niscaiva comisioane de pe-aci; eu am dat 0.8 lei/ mentru, da' cred ca avem acelasi tip de tull :)

siminai
05.04.2011, 13:41:25
daca-l primesc, trimit si eu mai departe ;-) acum sa ne raspunda simi b-(
V-am trimis, costurile si cantit sunt pt nunta mea,acolo modificati si se calculeaza automat, daca aveti nevoie de ajutor va stau la dispozitie

raudia
05.04.2011, 13:42:28
V-am trimis, costurile si cantit sunt pt nunta mea,acolo modificati si se calculeaza automat, daca aveti nevoie de ajutor va stau la dispozitie
Muuultuuumiiim!!!!
:gen_17:

Danillea
05.04.2011, 13:47:08
Pai e bine daca ai pe cineva care sa-ti faca niscaiva comisioane de pe-aci; eu am dat 0.8 lei/ mentru, da' cred ca avem acelasi tip de tull :)

e posibil, eu sunt multumita de pret, tot am facut o afacere decat sa-l cumpar de aici :))

Danillea
05.04.2011, 13:47:55

am primit, multumesc, e tare elaborat, o sa ma apuc de completat cand ajung pe acasa :)

raudia
05.04.2011, 13:49:34
e posibil, eu sunt multumita de pret, tot am facut o afacere decat sa-l cumpar de aici :))
Aaaaa... eu nu ma refeream la pret ca diferenta in bani... Gandeam cu degetele'n tastatura ;))
Incercam sa-mi dau seama daca e acelasi tip; ca mai e unu' pe la 3lei/ metru (Cristal parca se numeste), da' nu m-am aruncat chiar asa :)

Catalina88
05.04.2011, 13:50:43
am primit, multumesc, e tare elaborat, o sa ma apuc de completat cand ajung pe acasa :)

Il vreau si eu fetelor....va rog...:x

Danillea
05.04.2011, 13:52:45
Il vreau si eu fetelor....va rog...:x

trimite-i lui simi id-ul tau sau trimite-mi mie si iti trimit excel-ul :)

Catalina88
05.04.2011, 14:06:26
trimite-i lui simi id-ul tau sau trimite-mi mie si iti trimit excel-ul :)

Am primit va multumesc !!

Danillea
05.04.2011, 14:26:13
Fetelor, aveti idee ce preturi se practica pentru aranjamentele din pene de strut? :-?

raudia
06.04.2011, 09:20:03
N-ai mai reusit sa pui poze :P
Inca le stept... ;)) Chiar sunt curioasa cum sunt ale tale :)

Danillea
06.04.2011, 10:06:18
N-ai mai reusit sa pui poze :P
Inca le stept... ;)) Chiar sunt curioasa cum sunt ale tale :)

Am uitat :D acestia sunt inainte de a fi batuciti :))
Imi cer scuze pentru patul nefacut, pozele sunt facute dimineata la ora 8 ;))

raudia
06.04.2011, 10:08:53
Am uitat :D acestia sunt inainte de a fi batuciti :))
Imi cer scuze pentru patul nefacut, pozele sunt facute dimineata la ora 8 ;))
Pai ce lungime/ latime zici tu ca nu iti place?
Eu cred ca sunt exact asa cum trebuie sa fie: foarte dragalsi! Cam dimensiunile astea le au si ale mele pampoane... Nu stiu cum sa fie altfel... :)

Danillea
06.04.2011, 10:12:03
Pai ce lungime/ latime zici tu ca nu iti place?
Eu cred ca sunt exact asa cum trebuie sa fie: foarte dragalsi! Cam dimensiunile astea le au si ale mele pampoane... Nu stiu cum sa fie altfel... :)

eu ma gandesc ca daca las latimea mai mica o sa fie mai rasfirati ;)) nu stiu cum sa-ti explic :-<

raudia
06.04.2011, 10:19:35
eu ma gandesc ca daca las latimea mai mica o sa fie mai rasfirati ;)) nu stiu cum sa-ti explic :-<
Inteleg ce vrei sa zici, dar apoi sunt prea mici... Parerea mea... Daca ti se pare ca se turtesc prea usor, poate merge sa incerci sa pui mai mult tull intr-unul... adica o lungime mai mare a tull-ului...

Danillea
06.04.2011, 11:15:21
Inteleg ce vrei sa zici, dar apoi sunt prea mici... Parerea mea... Daca ti se pare ca se turtesc prea usor, poate merge sa incerci sa pui mai mult tull intr-unul... adica o lungime mai mare a tull-ului...

la lungime nu zic ca e problema, pentru ca fata de pe youtube face din 2 m :-?
O sa vad ce modific, sper sa iese pana la urma ceva :-p

raudia
06.04.2011, 11:53:43
la lungime nu zic ca e problema, pentru ca fata de pe youtube face din 2 m :-?
O sa vad ce modific, sper sa iese pana la urma ceva :-p
Tipa de pe youtube foloseste niste dimensiuni, pe care, daca le-as fi folosit imi ieseau foarte mici si pricajite. Eu de-aia am zis ca le fac dupa ochi...
Oricum, le flendura vantu' pe masini... deci nu are prea mare importanta :)

crystyna1982
06.04.2011, 13:08:56
Fetelor, aveti idee ce preturi se practica pentru aranjamentele din pene de strut? :-?
Buna

penele de strut sunt 50ron /bucata am intrebat la targul de nunti

Danillea
06.04.2011, 13:17:12
Buna

penele de strut sunt 50ron /bucata am intrebat la targul de nunti

imi poti trimite un pm cu numele agentiei? multumesc :)

oanishkaya
06.04.2011, 16:23:12

Eu am auzit de 20 lei pentru un aranjament cu pene...... Firma e din iasi, dar vine si in suceava.

oanishkaya
06.04.2011, 16:25:34
Noi pana acum avem inchiriat restaurantul si contract cu muzica. Inca nu stiu pe cine sa angajam pentru foto- video.....

Danillea
06.04.2011, 23:03:35
Eu am auzit de 20 lei pentru un aranjament cu pene...... Firma e din iasi, dar vine si in suceava.
Trimite-mi te rog pm cu numele firmei sa le cer o oferta ;))

Sorina2000
10.04.2011, 19:46:31
Trimite-mi te rog pm cu numele firmei sa le cer o oferta ;))

Buna,

Trimite-mi si mie un PM si spune-mi ce oferta ti-au facut, si eu caut firma de decoratiuni, nu ne-am hotarat inca, vreau sa ma duc sa discut si cu d-na de la Imperium si ea are aranjamente. Eu tot pene vreau.
Cu pregatirile cam in acelasi stadiu..nu ne-am apucat decat de cumparat o parte din whisky, am sala, muzica, cameraman, fotograf, verighete vin saptamana viitoare, programare la biserica. Rochita de unde ti-o iei? Eu am gasit pe cineva sa mi-o faca la comanda, trb. sa ne intalnim saptamana viitoare sa-i dau avansul.

siminai
11.04.2011, 13:57:12
Buna,

Trimite-mi si mie un PM si spune-mi ce oferta ti-au facut, si eu caut firma de decoratiuni, nu ne-am hotarat inca, vreau sa ma duc sa discut si cu d-na de la Imperium si ea are aranjamente. Eu tot pene vreau.
Cu pregatirile cam in acelasi stadiu..nu ne-am apucat decat de cumparat o parte din whisky, am sala, muzica, cameraman, fotograf, verighete vin saptamana viitoare, programare la biserica. Rochita de unde ti-o iei? Eu am gasit pe cineva sa mi-o faca la comanda, trb. sa ne intalnim saptamana viitoare sa-i dau avansul.
Miresici cum mai stati cu pregatirile? Miresici de mai nu prea am vazut, sunt singura din sv care face nunta in mai?:((

Danillea
11.04.2011, 19:13:41
Buna,

Inca nu le-am trimis sa-mi faca o oferta pentru ca nu stiu inca ce trebuie sa-mi mai faca, inca nu am discutat cu d-na de la restaurant sa vad in ce consta decorul la ea :-? oare numai husele de scaun si fetele de masa? habar nu am si pana nu reusesc sa iau legatura cu d-na, nu are rost sa intreb numai de pene :)
La rochie inca nu m-am hotarat, astept inca...sper sa ma hotarasc luna asta, pentru ca devine din ce in ce mai stresant :-p

Danillea
11.04.2011, 19:16:07
Miresici cum mai stati cu pregatirile? Miresici de mai nu prea am vazut, sunt singura din sv care face nunta in mai?:((
eu atat am reusit sa mai fac, mi-am facut programare la coafor. Saptamana asta ma programez si la machiaj ca stiu la cine vreau, poate probez si niste rochii :)
Se pare ca numai tu esti miresica de mai cu activitate pe miresici ;)) lasa ca noi avem de la cine invata :D

Sorina2000
11.04.2011, 19:18:59
Inca nu le-am trimis sa-mi faca o oferta pentru ca nu stiu inca ce trebuie sa-mi mai faca, inca nu am discutat cu d-na de la restaurant sa vad in ce consta decorul la ea :-? oare numai husele de scaun si fetele de masa? habar nu am si pana nu reusesc sa iau legatura cu d-na, nu are rost sa intreb numai de pene :)
La rochie inca nu m-am hotarat, astept inca...sper sa ma hotarasc luna asta, pentru ca devine din ce in ce mai stresant :-p

Nu stiu ce are ea dar am auzit ca are cam de toate...saptamana asta poate isi face timp si miresoiul sa trecem pe acolo...cu rochita ar trebui sa te grabesti daca o vrei la comanda...tipa la care m-am dus eu a zis ca aproape nu mai ia comenzi ca deja are o gramada contractate...daca vrei sa o cumperi gata facuta atunci mai poti astepta...eu aveam un model pe care mi-l doream si nu o gaseam pe nicaieri.

siminai
12.04.2011, 08:36:21
Noi am hotarat sa luam o pauza cu pregatirile-macar pana dupa Pasti.Trebuia sa merg in bazar sa imi iau voal +covor la biserica dar presuspun ca e f aglomerat.In rest am terminat de luat toata bautura#:-S,mai avem pantofii de mire si gata, insa problema e coafura si make-up ca nu stiu unde sa merg,mi-e frica ca o sa patesc peste tot la fel:((

Danillea
13.04.2011, 10:45:09
Nu stiu ce are ea dar am auzit ca are cam de toate...saptamana asta poate isi face timp si miresoiul sa trecem pe acolo...cu rochita ar trebui sa te grabesti daca o vrei la comanda...tipa la care m-am dus eu a zis ca aproape nu mai ia comenzi ca deja are o gramada contractate...daca vrei sa o cumperi gata facuta atunci mai poti astepta...eu aveam un model pe care mi-l doream si nu o gaseam pe nicaieri.

offf Doamne, cred ca o sa-mi fac pasaport si o sa merg la Cernauti ;)) sper sa gasesc ceva care sa-mi placa si sa o cumpar pe loc si sa scap :D
Iti tin pumnii sa-ti iasa rochita asa cum iti doresti! >:D<

Danillea
13.04.2011, 10:47:20
Noi am hotarat sa luam o pauza cu pregatirile-macar pana dupa Pasti.Trebuia sa merg in bazar sa imi iau voal +covor la biserica dar presuspun ca e f aglomerat.In rest am terminat de luat toata bautura#:-S,mai avem pantofii de mire si gata, insa problema e coafura si make-up ca nu stiu unde sa merg,mi-e frica ca o sa patesc peste tot la fel:((

daca vrei iti dau eu nr de tel a coafezei la care ma voi face si eu :) mie mi s-a parut foarte profi, mi-a placut mult ;-)
aaa si daca vrei iti dau si un nr pt machiaj, mi l-a dat coafeza ;))

siminai
13.04.2011, 11:11:01
daca vrei iti dau eu nr de tel a coafezei la care ma voi face si eu :) mie mi s-a parut foarte profi, mi-a placut mult ;-)
aaa si daca vrei iti dau si un nr pt machiaj, mi l-a dat coafeza ;))
te rog sa imi trimiti, mai nou ma gandeam sa ma machiez singura dar vroiam ceva mai special macar la nunta

Iulia_
13.04.2011, 11:14:31
te rog sa imi trimiti, mai nou ma gandeam sa ma machiez singura dar vroiam ceva mai special macar la nunta
Nu stiu daca e o idee asa de buna sa te machiezi singura... o sa ai multe de facut si n-o sa-ti stea mintea la machiaj. Daca gresesti ceva, e riscul sa izbucnesti in plans si sa nu-ti mai trebuiasca nimic.

siminai
13.04.2011, 11:59:21
Nu stiu daca e o idee asa de buna sa te machiezi singura... o sa ai multe de facut si n-o sa-ti stea mintea la machiaj. Daca gresesti ceva, e riscul sa izbucnesti in plans si sa nu-ti mai trebuiasca nimic.
Pai de asta imi e frica, sau ca o sa tremur.Mai caut poate gasesc pe cineva capabil sa ma machieze cum trebuie

raudia
13.04.2011, 14:05:38
Pai de asta imi e frica, sau ca o sa tremur.Mai caut poate gasesc pe cineva capabil sa ma machieze cum trebuie
Eu nu as renunta pentru nimic in lume la serviciile de coafat/ machiat pentru ziua nuntii. Sunt convinsa ca numai de asta nu voi avea timp si rabdare... Parerea mea... care este! :P

Danillea
14.04.2011, 10:08:44
Buna fetelor!
Am mai taiat ceva de pe lista :D whiskey-ul si cutia pentru verighete ;))

siminai
14.04.2011, 10:52:57
Buna fetelor!
Am mai taiat ceva de pe lista :D whiskey-ul si cutia pentru verighete ;))
Ce whiskey ai luat?Noi avem Jim Beam si nu stiu cat e de ok.Eu nu ma pricep dar ca si pret e destul de ieftin

Danillea
14.04.2011, 10:56:48
Ce whiskey ai luat?Noi avem Jim Beam si nu stiu cat e de ok.Eu nu ma pricep dar ca si pret e destul de ieftin

Jim Beam am cumparat si noi :)) pai nu e asa ieftin daca nu-l prinzi la oferta :) pe voi cat va ajuns? si cate sticle ati luat la ce nr de persoane? te-am bagat in ceatza cu atatea intrebari? :D
Din ce mi-a explicat mie miresoiul a zis ca Jim Beam-ul e facut numai din nu stiu ce cereale, pe cand celelalte au amestecate mai multe ... in fine, e o diferenta, cred ca scrie si pe sticla ceva in genu' bourbon whiskey ;))

siminai
14.04.2011, 11:10:39
Jim Beam am cumparat si noi :)) pai nu e asa ieftin daca nu-l prinzi la oferta :) pe voi cat va ajuns? si cate sticle ati luat la ce nr de persoane? te-am bagat in ceatza cu atatea intrebari? :D
Din ce mi-a explicat mie miresoiul a zis ca Jim Beam-ul e facut numai din nu stiu ce cereale, pe cand celelalte au amestecate mai multe ... in fine, e o diferenta, cred ca scrie si pe sticla ceva in genu' bourbon whiskey ;))
Clar si la mine a ales mirele ca nu ma pricep.
Noi am luat whiskey prin sept-oct si era 55 de lei sticla.Noi am luat 10 sticle la 50-60 de persoane,sper sa imi ajunga ca oricum nu mai cumpar, si mai am 10 l de palinca cadou de la nasi, 30 l de vin-poate mai luam 10 inca nu stim,si angelii am luat o sticla la 10 persoane.
Tu ce ai mai cumparat si ce si cat pui pe masa?

Danillea
14.04.2011, 11:20:27
Clar si la mine a ales mirele ca nu ma pricep.
Noi am luat whiskey prin sept-oct si era 55 de lei sticla.Noi am luat 10 sticle la 50-60 de persoane,sper sa imi ajunga ca oricum nu mai cumpar, si mai am 10 l de palinca cadou de la nasi, 30 l de vin-poate mai luam 10 inca nu stim,si angelii am luat o sticla la 10 persoane.
Tu ce ai mai cumparat si ce si cat pui pe masa?

deci tot am facut o afacere :)) noi l-am luat cu 40 lei :D
Pana in prezent am cumparat asa pentru 150 persoane:
- 180 doze bere tuborg (cate o doza pe persoana)
- 10 sticle de cinzano la 1l (doamnele sunt servite de chelneri)
- 15 sticle de vin spumant Angelli Imperial (cred ca numai 15 ca nu mai tin minte, trebuie sa ma uit pe bon) va fi servit la intrare, nu mai dau si la tort, facem economii :))
- 93 sticle de vin alb demisec PV Feteasca Alba la 1l (o sticla la pereche)
- 20 sticle de whiskey Jim Beam la 0.7l (o sticla pe fiecare masa)
- 40 litri de tuica de pruna (2 litri pe fiecare masa)

Mai trebuie sa scumparam:
- 20 sticle de vodca (1 sticla pe fiecare masa)
- suc si apa cate 1 l de persoane de fiecare sau mai mult suc, nu e batut in cuie, nu am fixate cantitatile :D
- si un mare poate la vin rosu' varsat - 100l- la asta ne mai gandim ca e destula bautura, depinde cum stam cu banii

Cam asta e, si vor fi 15 mese a cate 10 persoane plus masa mirilor, eu zic ca e suficient :)

siminai
14.04.2011, 11:40:37
deci tot am facut o afacere :)) noi l-am luat cu 40 lei :D
Pana in prezent am cumparat asa pentru 150 persoane:
- 180 doze bere tuborg (cate o doza pe persoana)
- 10 sticle de cinzano la 1l (doamnele sunt servite de chelneri)
- 15 sticle de vin spumant Angelli Imperial (cred ca numai 15 ca nu mai tin minte, trebuie sa ma uit pe bon) va fi servit la intrare, nu mai dau si la tort, facem economii :))
- 93 sticle de vin alb demisec PV Feteasca Alba la 1l (o sticla la pereche)
- 20 sticle de whiskey Jim Beam la 0.7l (o sticla pe fiecare masa)
- 40 litri de tuica de pruna (2 litri pe fiecare masa)

Mai trebuie sa scumparam:
- 20 sticle de vodca (1 sticla pe fiecare masa)
- suc si apa cate 1 l de persoane de fiecare sau mai mult suc, nu e batut in cuie, nu am fixate cantitatile :D
- si un mare poate la vin rosu' varsat - 100l- la asta ne mai gandim ca e destula bautura, depinde cum stam cu banii

Cam asta e, si vor fi 15 mese a cate 10 persoane plus masa mirilor, eu zic ca e suficient :)
Nu stiu ce sa zic, eu la suc am 27 de cutii de 1l, 30-36 sticle de suc cu acid de 1.5 l, 16 st de apa plata de 2 l, 42 sticle de apa minerala-aici mai vrem sa luam dar nu stim cat, bere avem 96 de doze tot tuborg- aici vred ca o sa ramana dar imi e buna la pranzul miresei,si sampanie Zarea-6 sticle-pt intampinare,nici eu nu dau la tort.Asteptam cele care au trecut deja de eveniment sa isi dea cu parerea:D

Danillea
14.04.2011, 11:49:21
Nu stiu ce sa zic, eu la suc am 27 de cutii de 1l, 30-36 sticle de suc cu acid de 1.5 l, 16 st de apa plata de 2 l, 42 sticle de apa minerala-aici mai vrem sa luam dar nu stim cat, bere avem 96 de doze tot tuborg- aici vred ca o sa ramana dar imi e buna la pranzul miresei,si sampanie Zarea-6 sticle-pt intampinare,nici eu nu dau la tort.Asteptam cele care au trecut deja de eveniment sa isi dea cu parerea:D

Da, ne-ar prinde bine niste sfaturi :)

crystyna1982
14.04.2011, 12:33:33
eu atat am reusit sa mai fac, mi-am facut programare la coafor. Saptamana asta ma programez si la machiaj ca stiu la cine vreau, poate probez si niste rochii :)
Se pare ca numai tu esti miresica de mai cu activitate pe miresici ;)) lasa ca noi avem de la cine invata :D

la cine faci programarea pt machiaj ...eu am nunta in mai si nu m-am hotarat inca

crystyna1982
14.04.2011, 12:49:30
la cine faci programarea pt machiaj ...eu am nunta in mai si nu m-am hotarat inca
mersi pt numar ...stii poate si cum o cheama pe tipa sau daca vine si la domiciliu?

crystyna1982
14.04.2011, 12:50:40
Da, ne-ar prinde bine niste sfaturi :)
mersi pt numar ...stii poate si cum o cheama pe tipa sau daca vine si la domiciliu?

Danillea
14.04.2011, 12:58:59

Mihaela, dar nu stiu mai multe detalii :( sun-o si intreab-o si poate afli si un pret sa-mi spui si mie :D

crystyna1982
14.04.2011, 13:09:49
Mihaela, dar nu stiu mai multe detalii :( sun-o si intreab-o si poate afli si un pret sa-mi spui si mie :D
daca esti dispusa sa dai 100 euro iti dau eu nr de tel a unei tipe care lucreaza dumnezeieste

raudia
14.04.2011, 13:14:39
daca esti dispusa sa dai 100 euro iti dau eu nr de tel a unei tipe care lucreaza dumnezeieste
Ma intereseaza si pe mine detalii. Cine e? Lucreaza pe undeva sau... ?

crystyna1982
14.04.2011, 13:25:04
Ma intereseaza si pe mine detalii. Cine e? Lucreaza pe undeva sau... ?
e o tipa din radauti are si site ...nu stiu daca am voie sa postez aici.Eu am vazut cateva poze inainte si dupa ...sincer am ramas impresionata

Danillea
14.04.2011, 13:26:41

despre cine e vorba? trimite-mi si mie site-ul, sunt curioasa ;))

Cred ca am gasit ... e vb de o tipa pe nume Ana W.?

raudia
14.04.2011, 14:09:03
e o tipa din radauti are si site ...nu stiu daca am voie sa postez aici.Eu am vazut cateva poze inainte si dupa ...sincer am ramas impresionata
pai da-mi te rog si mie un pm cu site-ul. Merci!

Danillea
14.04.2011, 14:11:50
pai da-mi te rog si mie un pm cu site-ul. Merci!

ti-am trimis eu pm ;-)

siminai
14.04.2011, 14:39:32
ti-am trimis eu pm ;-)
Grea decizie si cu coafura si manichiura.Eu chiar la astea nu m-am gandit ca o sa am probleme.Care din voi ar da 400 de lei pt make-up?
Am vazut si eu siteul tipei, e super, dar e cam mult nu?

Danillea
14.04.2011, 14:41:51
Grea decizie si cu coafura si manichiura.Eu chiar la astea nu m-am gandit ca o sa am probleme.Care din voi ar da 400 de lei pt make-up?

eu una nu dau :D

raudia
14.04.2011, 14:50:11
In prima faza eu am crezut ca 100 euro e si machiajul si coafatul... Cand am vazut insa... 8-}
Si onest, nu m-a impresionat! Da' poate sunt eu prea simandicoasa :D ... nu stiu!

siminai
14.04.2011, 14:57:42
In prima faza eu am crezut ca 100 euro e si machiajul si coafatul... Cand am vazut insa... 8-}
Si onest, nu m-a impresionat! Da' poate sunt eu prea simandicoasa :D ... nu stiu!
Da e mult, si exista posibilitatea sa dai banii astia si tie sa nu iti placa. O fi ea profi dar daca tu nu te simti ok...Eu mi-am fixat 150 de lei make-up maxim 200.

raudia
14.04.2011, 15:08:30
Da e mult, si exista posibilitatea sa dai banii astia si tie sa nu iti placa. O fi ea profi dar daca tu nu te simti ok...Eu mi-am fixat 150 de lei make-up maxim 200.
Eu nu am curajul sa-mi fixez sume :D De fiecare data cand zic: "maxim atat", clar dau o gramada de bani :D (asa am facut cu rochia... maaaaaaxim 1000 lei si am ajuns la aproape 2500 :)) )
Asa pe hartie, mi-am trecut 500 machiaj si coafat, dar daca e mai mult... asta e! Sa iasa bine, aia-i important! Asa cum iti ziceam in pm, pozele raman o viata! Si vreau sa fiu o mireasa frumooooaaasaaaa! Cea mai! :D ;;)

siminai
14.04.2011, 15:22:32
Eu nu am curajul sa-mi fixez sume :D De fiecare data cand zic: "maxim atat", clar dau o gramada de bani :D (asa am facut cu rochia... maaaaaaxim 1000 lei si am ajuns la aproape 2500 :)) )
Asa pe hartie, mi-am trecut 500 machiaj si coafat, dar daca e mai mult... asta e! Sa iasa bine, aia-i important! Asa cum iti ziceam in pm, pozele raman o viata! Si vreau sa fiu o mireasa frumooooaaasaaaa! Cea mai! :D ;;)
Da bine si eu mi-as dori sa fiu cea mai frumoasa, dar stau cu emotii si in privinta banilor, pt ca s-au cam terminat acum cu luatul de bautura si trebuie sa ne apucam de strans

raudia
14.04.2011, 15:31:57
Da bine si eu mi-as dori sa fiu cea mai frumoasa, dar stau cu emotii si in privinta banilor, pt ca s-au cam terminat acum cu luatul de bautura si trebuie sa ne apucam de strans

Noi am ales ca bautura s-o luam de la un furnizor si sa-i dam banii dupa nunta. Asa reusim (sper) sa facem fata cheltuielilor. Banuti stransi nu am avut. De la un salariu la altul ne tot platim ce mai cumparam si speram sa ramanem cu ceva pentru ultima saptamana cand voi fi cheltuielile neasteptate.
Oricum, chiar daca trebuie sa strangi un pic undeva, eu zic ca merita sa investesti in machiaj si coafura. :)

Danillea
14.04.2011, 15:47:50
Eu nu am o limita la coafura si machiaj, sper totusi sa nu depasesc 500 lei [-o<

mono_bogdana
15.04.2011, 09:14:39
fetelor, sa fim serioase, chiar sa aruncam asa banii pe fereastra pe vremurile astea grele in toata tara.....toate miresele sunt frumoase, chiar si cele cu un machiaj mai ieftin. eu mai mult de 400 lei pe machiaj si coafat nu dau(si asa e scump). spor in toate

raudia
15.04.2011, 09:30:34
fetelor, sa fim serioase, chiar sa aruncam asa banii pe fereastra pe vremurile astea grele in toata tara.....toate miresele sunt frumoase, chiar si cele cu un machiaj mai ieftin. eu mai mult de 400 lei pe machiaj si coafat nu dau(si asa e scump). spor in toate
Stii, treaba asta cu toate miresele sunt frumoase imi aduce aminte de ce-a zis un amic de-al meu "Daca toate miresele sunt frumoase, atunci de ce atatea neveste urate? " :))
Glumesc... Oricum, fiecare da cat si cum vrea. E optiunea ta sa nu "arunci banii pe fereastra". Eu prefer sa ma lipsesc de niste swarovski sau ce mai stiu eu ce alte prostii si sa investesc intr-un aspect "de calitate". Asta nu inseamna ca daca dai bani mai putini nu poti fi la inaltime... ;)

siminai
15.04.2011, 10:32:05
Stii, treaba asta cu toate miresele sunt frumoase imi aduce aminte de ce-a zis un amic de-al meu "Daca toate miresele sunt frumoase, atunci de ce atatea neveste urate? " :))
Glumesc... Oricum, fiecare da cat si cum vrea. E optiunea ta sa nu "arunci banii pe fereastra". Eu prefer sa ma lipsesc de niste swarovski sau ce mai stiu eu ce alte prostii si sa investesc intr-un aspect "de calitate". Asta nu inseamna ca daca dai bani mai putini nu poti fi la inaltime... ;)
Eu sunt curioasa cat o sa iti ceara tie la Gyanis.TU vrei make-up si coafura la acelasi salon sau nu conteaza?

siminai
15.04.2011, 10:46:55
Eu initial am zis ca o sa ma incadrez in 500 de lei cu toate 3.Totusi acum sper sa nu depasesc 600 desi mi se pare cam mult.

raudia
15.04.2011, 11:07:00
Eu sunt curioasa cat o sa iti ceara tie la Gyanis.TU vrei make-up si coafura la acelasi salon sau nu conteaza?
Dap! Pe amandoua intr-un singur loc; nu prea as avea chef sa ma plimb prin oras atunci. Daca imi fac un pachet rezonabil poate imi fac si epilatul, mani+pedi la ei. Oricum, am de gand sa negociez :D Daca sar calul, caut in alta parte, iti dai seama. Eu sper totusi sa fie rezonabili.

raudia
15.04.2011, 11:10:57
Eu initial am zis ca o sa ma incadrez in 500 de lei cu toate 3.Totusi acum sper sa nu depasesc 600 desi mi se pare cam mult.
Clar e mult, mai cu seama ca suntem oameni normali, nu fiice de cine stie ce bastani plini de bani. Eu nu zic ca-i ieftin, zic doar ca e o cheltuiala care trebuie/ merita facuta cu mare atentie, dar nu cu punga stransa. Asa cum am mai zis, asta e un capitol la care nu vreau sa fac rabat in ceea ce priveste calitatea. Si calitatea costa, asta stim! :)

andreeasmiley
15.04.2011, 16:38:49
Eu am dat pe "afacerea" asta in felul urmator:
- coafor proba 50 de ron
- machiaj proba 30 de ron
- coafura in ziua nuntii 80 de ron
- machiaj in ziua nuntii 40 de ron
- manichiura mi-am facut-o singura, mi-e teama sa las pe altcineva sa imi curete unghiile si am dat 5 ron pe vopsit french
- ah, am mai dat 15 ron pt forma la pensat, dar asta cu vreo 2 luni inainte
- 50 de ron pe un tratament facial
- si 10 ron pe epilarea mainilor

Am fost ft ft ft multumita de toate. Deci, se poate si la preturi rezonabile!

Anca1711
16.04.2011, 11:26:15
Eu am dat pe "afacerea" asta in felul urmator:
- coafor proba 50 de ron
- machiaj proba 30 de ron
- coafura in ziua nuntii 80 de ron
- machiaj in ziua nuntii 40 de ron
- manichiura mi-am facut-o singura, mi-e teama sa las pe altcineva sa imi curete unghiile si am dat 5 ron pe vopsit french
- ah, am mai dat 15 ron pt forma la pensat, dar asta cu vreo 2 luni inainte
- 50 de ron pe un tratament facial
- si 10 ron pe epilarea mainilor

Am fost ft ft ft multumita de toate. Deci, se poate si la preturi rezonabile!

trebuia sa vii la mine sa`ti fac french... andreutzo... acu e prea tarziu, nah :))
p.s. daca ai nevoie de modele, french... give me a call :D

Iulia_
16.04.2011, 12:03:19
trebuia sa vii la mine sa`ti fac french... andreutzo... acu e prea tarziu, nah :))
Te ocupi de manichiura? :)

andreeasmiley
16.04.2011, 12:31:52

M-a terminat aia in 5 secunde, e eficient daca rezolvi toate cele 3 probleme in aceeasi locatie.
Lasa ca vin la cumatrie de acu:P.

aalinushaa
16.04.2011, 21:44:44
Buna dragelor foste si viitoare miresici :) ... Sunt inregistrata de curand pe acest site ..Pana acuma nu prea m`a interesat organizarea nuntii, considerand ca e inca prea devreme ..si ca pana la anu in septembrie mai este..Dar, din cate am observat in discutiile voastre, pregatirile trebuie facute de..destul de mult timp inainte ..Asa ca, am hotarat sa ma inregistrez si sa primesc cat mai multe informatii posibile despre cum a fost sau cum va fi la nuntile voastre :) .. Am remarcat la acest subiect ca mai sunt doua miresici care au nunta in 2012 .. Una dintre ele chiar pe 01.09.2012 .. In aceeasi zi cu mine.. :) ..Pana acuma am stabilit data, sala si muzica .. cu restul sper ca o sa ma descurc si din sfaturile voastre . Vroiam totusi sa va intreb .. ar trebui sa caut si fotograf, cameraman ,.. programare la salon .. de pe acuma ? :-? ... Multumesc pentru disponibilitatea voastra si apreciez enorm ce faceti voi aici, ajutandu`va :D

adriben
18.04.2011, 09:59:05

Fetelor, cand vorbiti de 500-600 lei, in banii astia ar intra si probele atat de machiaj cat si de coafor, nu?
Eu fiind departe si necunoscand deloc piata, am lasat in mainile unei matusi sa imi caute un salon de incredere...Care credeti ca sunt cei mai buni din Suceava?

siminai
18.04.2011, 10:05:26
Fetelor, cand vorbiti de 500-600 lei, in banii astia ar intra si probele atat de machiaj cat si de coafor, nu?
Eu fiind departe si necunoscand deloc piata, am lasat in mainile unei matusi sa imi caute un salon de incredere...Care credeti ca sunt cei mai buni din Suceava?
La mine 500-600 fara probe, alea le-am platit separat. Cei mai buni sunt cei de la Gyani's( am avut si prietene care s-au facut acolo) dar e scump.La coafura Carmen Style am inteles ca e ok, dar nu si la machiaj.

anna84
18.04.2011, 10:40:33
Buna dragelor foste si viitoare miresici :) ... Sunt inregistrata de curand pe acest site ..Pana acuma nu prea m`a interesat organizarea nuntii, considerand ca e inca prea devreme ..si ca pana la anu in septembrie mai este..Dar, din cate am observat in discutiile voastre, pregatirile trebuie facute de..destul de mult timp inainte ..Asa ca, am hotarat sa ma inregistrez si sa primesc cat mai multe informatii posibile despre cum a fost sau cum va fi la nuntile voastre :) .. Am remarcat la acest subiect ca mai sunt doua miresici care au nunta in 2012 .. Una dintre ele chiar pe 01.09.2012 .. In aceeasi zi cu mine.. :) ..Pana acuma am stabilit data, sala si muzica .. cu restul sper ca o sa ma descurc si din sfaturile voastre . Vroiam totusi sa va intreb .. ar trebui sa caut si fotograf, cameraman ,.. programare la salon .. de pe acuma ? :-? ... Multumesc pentru disponibilitatea voastra si apreciez enorm ce faceti voi aici, ajutandu`va :D

cameraman si pt ornat ai putea cauta de pe acuam,pt salon poti lasa pt la anu cu 3-4 luni inainte de nunta,poate ai vriun eveniment si pot face o proba,asta e parerea mea

Anca1711
18.04.2011, 11:50:05
M-a terminat aia in 5 secunde, e eficient daca rezolvi toate cele 3 probleme in aceeasi locatie.
Lasa ca vin la cumatrie de acu:P.

bun! astept pana atunci. dar oricum, ramane valabila oferta. cand ai nevoie... call me! :*

adriben
19.04.2011, 10:04:37
La mine 500-600 fara probe, alea le-am platit separat. Cei mai buni sunt cei de la Gyani's( am avut si prietene care s-au facut acolo) dar e scump.La coafura Carmen Style am inteles ca e ok, dar nu si la machiaj.

Credeam ca o sa fie mai ieftin in Romania decat aici...dar vad ca nu e mare diferenta...offff.
Asta e...si eu sunt de parere ca la chestiile astea cu coafatu si machiatu nu te poti juca, ca te mai trezesti in ziua nuntii ca nu-ti plac "sarmalutele" din cap :)) si o dai pe boceala ...:(( Cred ca pentru mine ar fi cel mai mare dezastru !!!

Asa ca daca e de platit 600, dar stii ca vei fi frumoasa...se plateste 600 si cu asta basta. :)

oanishkaya
19.04.2011, 10:20:06

Eu am nuta pe 1 septembrie 2012 :D. Bine ai venit, miresico!
si eu pana acum am inchiriat sala, am facut contractul cu muzica si sunt in cautare de fotograf si videograf....inca la faza de informare si pana in iunie-iulie as vrea sa rezolv asta.
tu ce formatie ai ales? te-ai gandit la vreun fotograf sau videograf anume?
pupici

raudia
27.04.2011, 10:51:15
Buna!
O intrebare in special pentru miresicile de iulie/ august. Ce fructe puneti la masa? Eu m-am gandit la struguri, banane, si .... cam atat; nu prea mai am idei :(

siminai
27.04.2011, 11:23:05
Buna!
O intrebare in special pentru miresicile de iulie/ august. Ce fructe puneti la masa? Eu m-am gandit la struguri, banane, si .... cam atat; nu prea mai am idei :(
Daca faci masa de fructe merge si pepene.Daca nu nectarine,mere sau/si pere

raudia
27.04.2011, 11:33:50
Daca faci masa de fructe merge si pepene.Daca nu nectarine,mere sau/si pere
Nu stiu daca sa vreau sau nu masa cu fructe. E mai frumos, dar si putin mai costisitor, ceea ce pentru mine e un punct sensibil :D
Am sa trec pe lista pere si nectarine pentru ca sunt mai aromate... Merele nu stiu... parca sunt prea simple...

siminai
27.04.2011, 11:36:19
Nu stiu daca sa vreau sau nu masa cu fructe. E mai frumos, dar si putin mai costisitor, ceea ce pentru mine e un punct sensibil :D
Am sa trec pe lista pere si nectarine pentru ca sunt mai aromate... Merele nu stiu... parca sunt prea simple...
Nah e o idee.Noroc ca ai intrebat tu pt ca eu nu mam gandit la fructe si mai am ff putin pana la nunta.Eu oricum vreau struguri banane si pere si in rest mai vad ce gasesc.TU cum mai stai cu pregatirile?

raudia
27.04.2011, 11:55:15
Nah e o idee.Noroc ca ai intrebat tu pt ca eu nu mam gandit la fructe si mai am ff putin pana la nunta.Eu oricum vreau struguri banane si pere si in rest mai vad ce gasesc.TU cum mai stai cu pregatirile?
Eu am intrat in perioada de panica. :D
Parca nimic nu e in ordine, nimic nu-mi ajunge... Sper sa-mi treaca :))
Mai am cateva cumparaturi de facut ( verighete- sper azi, camasa ginerica si de platit rochia - in iunie). In rest... florile, prajiturile si tortul (mi-am comandat suportul), analizele, de-astea de ultimile 2 saptamani.
Mai am de facut o parte din plicurile de bani si din invitatii. Parca imi stau pe creier. :)

La tine? Cum e ultima suta de metri? Ce cheltuieli neprevazute au mai aparut?

siminai
27.04.2011, 13:39:28
Eu am intrat in perioada de panica. :D
Parca nimic nu e in ordine, nimic nu-mi ajunge... Sper sa-mi treaca :))
Mai am cateva cumparaturi de facut ( verighete- sper azi, camasa ginerica si de platit rochia - in iunie). In rest... florile, prajiturile si tortul (mi-am comandat suportul), analizele, de-astea de ultimile 2 saptamani.
Mai am de facut o parte din plicurile de bani si din invitatii. Parca imi stau pe creier. :)

La tine? Cum e ultima suta de metri? Ce cheltuieli neprevazute au mai aparut?
Cheltuieli neprevazute nu prea, adica nu valori mari.As mai fi avut nevoie de invitatii dar am rezolvat fara doar ca acum nu imi ajung cardurile de masa-noi initial am hotarat sa invitam vreo 40 de pers si deja am 70.Eu de la inceputul pregatirilor am zis ca nu vreau voal si trebuie sa imi caut.Acum inca e ok dar de pe 5 incep cu confirmarile si apoi comanda tort, prajituri, flori-cu 10 zile inainte.Ultimele 2 sapt se anunta a fi cele mai grele si emotiile sunt tot mai mari.Nu am purtat pantofii-sper sa ii port de acum ca ma cam strangeau si ramane sa exersam dansul de inceput

raudia
27.04.2011, 13:51:00
Cheltuieli neprevazute nu prea, adica nu valori mari.As mai fi avut nevoie de invitatii dar am rezolvat fara doar ca acum nu imi ajung cardurile de masa-noi initial am hotarat sa invitam vreo 40 de pers si deja am 70.Eu de la inceputul pregatirilor am zis ca nu vreau voal si trebuie sa imi caut.Acum inca e ok dar de pe 5 incep cu confirmarile si apoi comanda tort, prajituri, flori-cu 10 zile inainte.Ultimele 2 sapt se anunta a fi cele mai grele si emotiile sunt tot mai mari.Nu am purtat pantofii-sper sa ii port de acum ca ma cam strangeau si ramane sa exersam dansul de inceput
Huuuf!
Nici nu vreau sa ma gandesc!
Multa rabdare iti doresc! :* Si sa ne mai spui si noua cu ce te mai confrunti pe ultima suta de metri, ca poate cine stie... ne salvezi de la niste greutati! :)

siminai
27.04.2011, 14:02:07
Huuuf!
Nici nu vreau sa ma gandesc!
Multa rabdare iti doresc! :* Si sa ne mai spui si noua cu ce te mai confrunti pe ultima suta de metri, ca poate cine stie... ne salvezi de la niste greutati! :)
eu am reusit sa imi iau conc doar o saptamana inainte de nunta, sper sa pot rezolva toate la timp

raudia
27.04.2011, 14:11:07
eu am reusit sa imi iau conc doar o saptamana inainte de nunta, sper sa pot rezolva toate la timp
Eu am doua saptamani. Ar fi trebuit sa plec vineri din Bucuresti, dar au stabilit astia de la Facultate disertatia luni, deci tre sa mai stau 3 zile degeaba, fie ca vreau, fie ca nu :(
Oricum, prioritate au actele (marti dimineata), cererea pentru oficierea casatoriei sambata la Biserica, comanda tortului si prajiturilor si stabilirea meniului exact la Restaurant (sper marti sau miercuri sa le fac pe toate). Apoi... restu' incet incet! :)

AnnyyAnnyy
27.04.2011, 14:20:32
Buna!
eu am avut nunta in iulie si pt masa de fructe am avut asa:
-banane
-mere
-struguri albi si negri
-pepene rosu
-pepene galben
-mere
-kiwi
-ananas
-nectarine
-piersici
-caise
-cirese
-mango
-pere
-si un soi de prune grecesti(sunt mai mari decat prunele obisnuite si au miezul usor rosietic)-imi scapa acum numele soiului
cantitatile le-am stabilit impreuna cu cei de la firma de decor pt ca ei au fost cei care au amenajat masa de fructe

raudia
27.04.2011, 14:22:05
(...)
cantitatile le-am stabilit impreuna cu cei de la firma de decor pt ca ei au fost cei care au amenajat masa de fructe
Sar'na de informatii!
Si cat te-a ajuns in total cheltuiala cu fructele si aranjatul lor? Mai tii minte? Multumiri! :*

siminai
27.04.2011, 14:25:03
-banane
-mere
-struguri albi si negri
-pepene rosu
-pepene galben
-mere
-kiwi
-ananas
-nectarine
-piersici
-caise
-cirese
-mango
-pere
-si un soi de prune grecesti(sunt mai mari decat prunele obisnuite si au miezul usor rosietic)-imi scapa acum numele soiului
Ms de info. Ca eram un pic in ceata

AnnyyAnnyy
28.04.2011, 10:27:50
Sar'na de informatii!
Si cat te-a ajuns in total cheltuiala cu fructele si aranjatul lor? Mai tii minte? Multumiri! :*
suma exacta n-o retin pt c-au trecut aproape 2 ani de atunci...insa fructele nu au costat f mult pt ca nunta a fost vara in plin sezon cand fructele au preturi mai mult decat acceptabile.
Noi am cumparat fructele cu o zi inainte de nunta si firma de decor s-a ocupat doar de aranjarea lor pe masa...tin minte ca cei de la firma de decor ne-au spus ce fel de fructe si-n ce cantitati sa cumparam
Ce vreau sa spun e ca au meritat fiecare leut pt ca pe langa faptul ca masa de fructe a fost un punct de atractie in decorul salii, fructele au fost savurate de invitati cu mare placere...in dimineata de dupa nunta pe masa de fructe ramasesera doar cateva mere si-o banana:));))

raudia
28.04.2011, 10:44:25
suma exacta n-o retin pt c-au trecut aproape 2 ani de atunci...(...)...in dimineata de dupa nunta pe masa de fructe ramasesera doar cateva mere si-o banana:));))

Am discutat si eu ieri cu doamna de la firma de decoratiuni. M-am decis sa fac masa de fructe din urmatoarele motive:

nu ocupa loc pe masa invitatilor (mai cu seama ca am un aranjament floral orizontal);
e mult mai chic;
costul s-ar putea sa fie chiar mai mic (cu tot cu taxa firmei de decoratiuni - 200 lei) decat daca as pune fructe pe fiecare masa;
consider/ sper ca in acest sa nu se faca risipa de fructe.

Cu berea cum ai facut? Ma tenteaza sa pun un dozator pentru cea cu alcool; cica e mai "baubila" decat cea din doze.
A mai avut cineva dozator de bere la nunta?

candreea
28.04.2011, 13:04:59
Am discutat si eu ieri cu doamna de la firma de decoratiuni. M-am decis sa fac masa de fructe din urmatoarele motive:

nu ocupa loc pe masa invitatilor (mai cu seama ca am un aranjament floral orizontal);
e mult mai chic;
costul s-ar putea sa fie chiar mai mic (cu tot cu taxa firmei de decoratiuni - 200 lei) decat daca as pune fructe pe fiecare masa;
Cu berea cum ai facut? Ma tenteaza sa pun un dozator pentru cea cu alcool; cica e mai "baubila" decat cea din doze.
A mai avut cineva dozator de bere la nunta?
fetelor, ajutoooooooooooor! citesc msg si vad ca sunt in urma de tot. am rezolvat doar cu restaurantul si cu muzica si atat:-snu mai stiu cu ce sa incep. intru in panica. am mai putin de 5 luni pana la nunta. toata lumea ma intreaba daca mi-am luat rochia si le zic ca e prea repede. asa sa fie oare????????:-s va rog sa ma ajutati. niste sfaturi, ceva, ce tb sa fac mai departe. astept sfaturile voastre. multumesc

adriben
28.04.2011, 13:29:35
fetelor, ajutoooooooooooor! citesc msg si vad ca sunt in urma de tot. am rezolvat doar cu restaurantul si cu muzica si atat:-snu mai stiu cu ce sa incep. intru in panica. am mai putin de 5 luni pana la nunta. toata lumea ma intreaba daca mi-am luat rochia si le zic ca e prea repede. asa sa fie oare????????:-s va rog sa ma ajutati. niste sfaturi, ceva, ce tb sa fac mai departe. astept sfaturile voastre. multumesc

Daca ai restaurant si muzica, urmatorul pas (si destul de urgent cred eu) e sa-ti gasesti fotograf, cameraman si biserica. Toate astea trebuiesc rezervate din timp daca vrei sa ai de unde alege...
Restul poti sa le faci incetul cu incetul...insa eu te sfatuiesc sa nu le lasi pe toate pentru ultimul moment. Cand vezi ceva ce iti place, fie rochia fie pantofii, fie verighetele, etc. (dar sa-ti placa cu adevarat) nu sta pe ganduri si cumpara-le. In afara de faptul ca nu vei fi stresata inainte de nunta cand ar trebui sa le faci pe toate, e destul de lejer si din punct de vedere financiar (nu le platesti pe toate de o data...luna asta cumperi ceva, luna viitoare altceva...si tot asa)

Si cred ca sfatul cel mai important : urmareste miresici.ro !!! hahaha Este de mare ajutor, iar fetele care au avut deja nunta dau sfaturi foarte bune!!

Bafta si nu te stresa!!

raudia
28.04.2011, 13:33:07
:))
Respira adanc... Si inca o data! :)
Eu, asa cum am mai spus, mi-am notat toate cheltuielile/ etapele importante.
Incerc sa enumar:

restaurantul;
muzica;
foto/ video;
biserica (programare si lista cu cheltuieli - taxa de inchiriere, vin, miere, piscoturi, covor, cor - daca e cazul);
amenajari (flori, scaune, arcada, covoras rosu, porumbei, etc.);
flori de pus in piept;
rochie;
costum mire (camasa, cravata, sau ce mai vrei);
accesorii si pantofi;
decorare masini/ casa scarii, etc. (cheltuieli aproximative, si cine te ajuta cu decorarea);
prajituri (cauta sa vezi cea mai buna oferta pentru tine si fa un precontract);
tort (idem prajituri);
bautura:vin, bere, vodca, bere, apa, suc, etc. (ai in vedere cine vne la nunta si cam ce preferinte are majoritatea; eu pentru ca nu am avut prea multi bauti inchei un contract cu un distribuitor care sa mi le aduca pe toate si platesc dupa nunta );
cafea (daca trebuie);
verighete (majoritatea firmelor cer comanda inainte);
invitatii;
servetele (mie localul imi asigura doar un servetel; eu am mai luat inca 2 pentru fiecare invitat)
placecarduri/ plicuri pentru bani;
coafor/ cosmetica;
acte necesare - analize;
cazare (daca e cazul pentru cei din afara orasului);
marturii;
fructe;
banuti de reverva pentru drumurile necesare in acea perioada + alte cheltuieli neprevazute

Cam asta am avut eu in vedere.
Bafta! :*

siminai
28.04.2011, 13:45:31
Trebuie sa rezolvi urgent cu foto. Rochia e bine sa o iei din timp sa nu ai emotii atunci ca nu e gata daca o faci pe comanda-eu mi-am luat-o acum 6 luni.Biserica nu e chiar ff urgenta, ai putea sa iti cumperi bautura.Daca ai bani nu e tarziu rezolvi tot.Noi am facut cam cu banii de salar si in fiecare luna luam cate ceva

candreea
28.04.2011, 13:54:47
Respira adanc... Si inca o data! :)
Eu, asa cum am mai spus, mi-am notat toate cheltuielile/ etapele importante.
Incerc sa enumar:

restaurantul;
muzica;
foto/ video;
biserica (programare si lista cu cheltuieli - taxa de inchiriere, vin, miere, piscoturi, covor, cor - daca e cazul);
amenajari (flori, scaune, arcada, covoras rosu, porumbei, etc.);
flori de pus in piept;
rochie;
costum mire (camasa, cravata, sau ce mai vrei);
accesorii si pantofi;
decorare masini/ casa scarii, etc. (cheltuieli aproximative, si cine te ajuta cu decorarea);
prajituri (cauta sa vezi cea mai buna oferta pentru tine si fa un precontract);
tort (idem prajituri);
bautura:vin, bere, vodca, bere, apa, suc, etc. (ai in vedere cine vne la nunta si cam ce preferinte are majoritatea; eu pentru ca nu am avut prea multi bauti inchei un contract cu un distribuitor care sa mi le aduca pe toate si platesc dupa nunta );
cafea (daca trebuie);
verighete (majoritatea firmelor cer comanda inainte);
invitatii;
servetele (mie localul imi asigura doar un servetel; eu am mai luat inca 2 pentru fiecare invitat)
placecarduri/ plicuri pentru bani;
coafor/ cosmetica;
acte necesare - analize;
cazare (daca e cazul pentru cei din afara orasului);
marturii;
fructe;
banuti de reverva pentru drumurile necesare in acea perioada + alte cheltuieli neprevazute
Cam asta am avut eu in vedere.
Bafta! :*
imi vine sa plang:-s cate am de facut!!!!!!!!!o sa-mi fac si eu o lista(ma iau dupa lista ta) si daca imi mai aduc aminte mai notez ceva. ce multe sunt de rezolvat. nu ma gandeam la asa multe:-ssper sa ma descurc. multumesc mult de ajutor. msg tau m-a trezit la realitate

raudia
28.04.2011, 13:57:28
imi vine sa plang:-s cate am de facut!!!!!!!!!o sa-mi fac si eu o lista(ma iau dupa lista ta) si daca imi mai aduc aminte mai notez ceva. ce multe sunt de rezolvat. nu ma gandeam la asa multe:-ssper sa ma descurc. multumesc mult de ajutor. msg tau m-a trezit la realitate
Cu multa placere! :*

Nu-ti fa probleme... Daca ai banuti pusi deoparte, si nu esti mega pretentioasa totul se rezolva. Orice informatii mai ai nevoie poti sa intrebi atat pe mine cat si pe miresicile de pe-aci. Toate am avut dileme si le-am rezolvat impreuna.
Cu ce restaurant ai incheiat? Dar muzica?

candreea
28.04.2011, 14:01:47
Trebuie sa rezolvi urgent cu foto. Rochia e bine sa o iei din timp sa nu ai emotii atunci ca nu e gata daca o faci pe comanda-eu mi-am luat-o acum 6 luni.Biserica nu e chiar ff urgenta, ai putea sa iti cumperi bautura.Daca ai bani nu e tarziu rezolvi tot.Noi am facut cam cu banii de salar si in fiecare luna luam cate ceva
sper ca in 2 luni sa rezolv macar jumate din treburile importante. ma gandeam sa-mi iau rochia prin august, nunta fiind in septembrie, dar stau si ma gandesc ca ar fi mai bine sa o iau mai repede, poate mai tb modificata.pentru ornat mai gasesc pe cineva? nu sunt f multe de ornat, pt ca la bradet sunt fete de masa f frumoase si huse pt scaune, dar imi tb pt masa mirilor, masa de la intrare, etc.

raudia
28.04.2011, 14:14:06
sper ca in 2 luni sa rezolv macar jumate din treburile importante. ma gandeam sa-mi iau rochia prin august, nunta fiind in septembrie, dar stau si ma gandesc ca ar fi mai bine sa o iau mai repede, poate mai tb modificata.pentru ornat mai gasesc pe cineva? nu sunt f multe de ornat, pt ca la bradet sunt fete de masa f frumoase si huse pt scaune, dar imi tb pt masa mirilor, masa de la intrare, etc.

Andreea,
Dupa ce-ai facut lista cu cele trebuincioase, uitate-n buzunar si vezi care ti-e bugetul. Nu arunca bani pe chestii pe care nimeni nu le baga in seama (cum am vrut sa fac eu, dar slava Domnului m-am trezit).
Deci, repet! Totul pleaca de la buget. Sunt firme de decoratiuni ieftine, altele medii si unele mai de fitze de care eu nu m-am putut apropia.
Personal iti sugerez sa mergi pe recomandari in ceea ce priveste alegerile furnizorilor de servicii pentru nunta.
Daca zici ca la Bradet nu e mare lucru de facut (si te cred), vezi cum poti optimiza cheltuielile aici. Poate ai vreo prietena care se pricepe la aranjamente (flori gasesti ieftin la "piata de floei" din Sv - de-acolo o sa-mi iau si eu cate ceva).
Vezi foto/video. Aici esti pretentioasa? Eu personal nu am vrut sa dau prea multi bani. Am ales o calitate buna (nu excelenta) dar cu un pret "digerabil".
Rochita poti sa ti-o iei si cu 3 zile inainte. Asa cum am zis, depinde cat de pretentioasa esti. Eu una mi-o fac la comanda (dupa ce am dat comanda am vazut una care mi-a furat sufletul, dar nu am avut ce face mai cu seama ca am dat o gramada de bani). Oricum, ideea e SA-TI VINA BINE, sa te avantajeze, nu sa fie ultima fitza, sau nu stiu cu ce eticheta.

siminai
28.04.2011, 14:35:53
Andreea,
Dupa ce-ai facut lista cu cele trebuincioase, uitate-n buzunar si vezi care ti-e bugetul. Nu arunca bani pe chestii pe care nimeni nu le baga in seama (cum am vrut sa fac eu, dar slava Domnului m-am trezit).
Deci, repet! Totul pleaca de la buget. Sunt firme de decoratiuni ieftine, altele medii si unele mai de fitze de care eu nu m-am putut apropia.
Personal iti sugerez sa mergi pe recomandari in ceea ce priveste alegerile furnizorilor de servicii pentru nunta.
Daca zici ca la Bradet nu e mare lucru de facut (si te cred), vezi cum poti optimiza cheltuielile aici. Poate ai vreo prietena care se pricepe la aranjamente (flori gasesti ieftin la "piata de floei" din Sv - de-acolo o sa-mi iau si eu cate ceva).
Vezi foto/video. Aici esti pretentioasa? Eu personal nu am vrut sa dau prea multi bani. Am ales o calitate buna (nu excelenta) dar cu un pret "digerabil".
Rochita poti sa ti-o iei si cu 3 zile inainte. Asa cum am zis, depinde cat de pretentioasa esti. Eu una mi-o fac la comanda (dupa ce am dat comanda am vazut una care mi-a furat sufletul, dar nu am avut ce face mai cu seama ca am dat o gramada de bani). Oricum, ideea e SA-TI VINA BINE, sa te avantajeze, nu sa fie ultima fitza, sau nu stiu cu ce eticheta.
Tu cum mai stai cu pregatirile?

candreea
28.04.2011, 14:39:45
Andreea,
nu sunt pretentioasa, nu sunt genul care se uita la firma sau eticheta. ca sa-mi placa mie ceva tb sa fie simplu si elegant. nu sunt dupa fitze, si daca e sa dau multi bani, tb sa merite cu adevarat. o sa vad. am prietene care au avut nunta. o sa ma consult si cu ele. vad eu ce fac. daca mai am intrebari apelez la voi. multumesc

raudia
28.04.2011, 14:43:25
Tu cum mai stai cu pregatirile?
Eu dau zor sa termin invitatiile si placecardurile (plicurile de bani 2 in 1 :) ).
Tu te-ai hotarat ce faci cu fructele?

AnnyyAnnyy
28.04.2011, 14:55:52

e mult mai chic;

A mai avut cineva dozator de bere la nunta?eu am avut bere cu si fara alcool la doze

sa stii ca inclin sa dau drepatte celor care-ti decoreaza sala...nici eu n-am vrut sa incarc mesele cu o mie de lucruri, motiv pt care am ales masa de fructe si mici console dispersate prin sala pt bauturi. Pe masa am lasat doar aranjamentele florale si niscaiva sticle de apa de 0.5 l si caserolele de prajituri. Ar fi fost pacat sa "sufoc" aranjamentele cu o mie de sticle de bautura si fructiere

raudia
28.04.2011, 15:06:54
eu am avut bere cu si fara alcool la doze

sa stii ca inclin sa dau drepatte celor care-ti decoreaza sala...nici eu n-am vrut sa incarc mesele cu o mie de lucruri, motiv pt care am ales masa de fructe si mici console dispersate prin sala pt bauturi. Pe masa am lasat doar aranjamentele florale si niscaiva sticle de apa de 0.5 l si caserolele de prajituri. Ar fi fost pacat sa "sufoc" aranjamentele cu o mie de sticle de bautura si fructiere

Si cum a fost cu bautura? Ai avut chelneri cate unul pentru fiecare masa? Si-au luat invitatii ce le-a trebuie de pe mesele mici? Sau cum?
Eu ma gandeam sa fac buchet in ceea ce priveste bauturile; adica 1 sticla Vodca, 1 whisky (sau cum se scrie ca niciodata nu am stiut!), ceva pt doamne - poate (da' nu stiu sigur inca), 1 carafa/ sticla vin, 1 sticla suc, 1 cutie suc, 1 apa si o sa fie cineva care se ocupa cu inlocuirea celor consumate. Or sa ocupe cam mult loc, da' sincer nu-mi dau seama cum ar veni altfel. Precizez ca am mese lungi de 10 persoane.
Probabil vor mai fi gheata si prajiturile. Am sa fac un test inainte; daca pare prea aglomerata, am sa gasesc o solutie atunci... cred/ sper

siminai
28.04.2011, 15:08:02
Eu dau zor sa termin invitatiile si placecardurile (plicurile de bani 2 in 1 :) ).
Tu te-ai hotarat ce faci cu fructele?
Sunt si mai in ceata pt ca nu stiu daca sa fac masa de fructe sau nu.Imi e frica ca nu se consuma-nu stiu ce sa fac:((.Initial am zis ca pun fructe pe masa dar si eu ma gandeam ca o sa fie foarte incarcata

raudia
28.04.2011, 15:13:59
Sunt si mai in ceata pt ca nu stiu daca sa fac masa de fructe sau nu.Imi e frica ca nu se consuma-nu stiu ce sa fac:((.Initial am zis ca pun fructe pe masa dar si eu ma gandeam ca o sa fie foarte incarcata
Ce fel de masa ai? Ce mai ai pe ea? Fa-ti o schita in minte si vezi cat de cat.
Eu in locul ta (70 persoane parca ai zis ca ai, nu?) nu as face masa. De ce? Uite cateva motive:

nu se justifica taxa de 200 lei (aproximativ) a celor de la decoratiuni (nu se vor manca atat de multe fructe incat sa se amortizeze cei 200 lei);
la vremea asta fructele sunt foarte scumpe (nu-ti permiti - cred- sa cumperi nu stiu cate feluri; probabil ca vei merge be banane/ portocale/ struguri ?!);
nu poti face masa cu 3-4 sortimente de fructe;
la o masa de fructe, daca-i vara, poti umple foarte usor cu 2-3 pepeni rosii, 2-3 galbeni ce ocupa mult volum, dar dau si "culoare" - situatie ce nu se poate discuta pentru luna mai (sunt mult prea scumpe).

Altceva nu stiu daca imi vine prin minte, insa dupa cum am zis, in luna mai nu cred ca merita investit in masa de fructe.
:*

siminai
28.04.2011, 15:19:31
Ce fel de masa ai? Ce mai ai pe ea? Fa-ti o schita in minte si vezi cat de cat.
Eu in locul ta (70 persoane parca ai zis ca ai, nu?) nu as face masa. De ce? Uite cateva motive:

nu se justifica taxa de 200 lei (aproximativ) a celor de la decoratiuni (nu se vor manca atat de multe fructe incat sa se amortizeze cei 200 lei);
la vremea asta fructele sunt foarte scumpe (nu-ti permiti - cred- sa cumperi nu stiu cate feluri; probabil ca vei merge be banane/ portocale/ struguri ?!);
nu poti face masa cu 3-4 sortimente de fructe;
la o masa de fructe, daca-i vara, poti umple foarte usor cu 2-3 pepeni rosii, 2-3 galbeni ce ocupa mult volum, dar dau si "culoare" - situatie ce nu se poate discuta pentru luna mai (sunt mult prea scumpe).

Altceva nu stiu daca imi vine prin minte, insa dupa cum am zis, in luna mai nu cred ca merita investit in masa de fructe.
:*

Mesele sunt rotunde de 10 pers; masa de fructe si husele+fetele de masa sunt gratis -le fac cei de la restaurant.
eu ca si fructe mam gandit la pere,nectarine, banane,mere, kiwi, struguri negri si albi si sa vad ce mai gasesc ca nu imi vine in minte
Nah sfaturi va rog cum e mai bine

raudia
28.04.2011, 15:27:51
Mesele sunt rotunde de 10 pers; masa de fructe si husele+fetele de masa sunt gratis -le fac cei de la restaurant.
eu ca si fructe mam gandit la pere,nectarine, banane,mere, kiwi, struguri negri si albi si sa vad ce mai gasesc ca nu imi vine in minte
Nah sfaturi va rog cum e mai bine
Pai daca nu te costa aranjatul mesei pentru fructe, discuta cel mai bine (cred) cu cei de la restaurant. Ei pot sa spuna daca fructele pe care le vrei tu sunt de ajuns si cam ce buget ti-ar trebui. Cu siguranta pot fi mai obiectivi decat mine :)

siminai
28.04.2011, 15:30:36
Pai daca nu te costa aranjatul mesei pentru fructe, discuta cel mai bine (cred) cu cei de la restaurant. Ei pot sa spuna daca fructele pe care le vrei tu sunt de ajuns si cam ce buget ti-ar trebui. Cu siguranta pot fi mai obiectivi decat mine :)
mi-as dori sa am masa ca mi se pare mai elegant si nah pana la urma as cumpara si pepeni-in magazin e 5 lei kg, poate mai scade pana atunci,dar am sa vb cu cei de la rest sa vedem cum e mai bine

carmenmariaconstantinescu
28.04.2011, 18:35:23
Eu la nunta am optat pentru fructe pe masa..am vorbit cu sefa de sala si am asezat pe fiecare masa cate un bol maricel cu fructe (au succes fructele racoritoare, gen strugurii) care a fost inlocuit imediat ce se golea si caruia i s-a adaugat din cand in cand gheata. Nu alegeti fructe usor perisabile, gen pepene verde sau galben, lasa zeama, sunt oarecum dificil de mancat intre felurile de nunta specifice...Alegeti ceva simplu, care poate fi mancat direct, fara bataie de cap. Eu am avut nunta in septembrie, asa ca am ales multi struguri, albi si rosii, prune din alea mari, nectarine si cateva banane...s-a mancat tot! Referitor la masa de fructe, arata spectaculos, insa la cate nunti am fost lumea se cam codea sa se ridice de la masa si sa se serveasca din nu stiu ce parte a salii...unii sunt chiar rusinosi la autoservire=))
Cu bautura am rezolvat-o foarte simplu, pe masa a fost vinul ( 2 carafe, una cu demisec si una cu demidulce, inlocuite la golire), o sticla de votca si una whiskey, plus racoritoarele de rigoare( prigat natural de portocale si apa minerala-care apropos se bea la greu). Am avut un colt in care am organizat un minibar cu alte natii de bauturi ( lichioruri, martini, creme, coniac, ce am crezut noi ca ar avea succes). Cei tineri s-au autoservit iar cei mai in varsta au comandat chelnerului.

ancutza1010
28.04.2011, 19:49:51
Eu la nunta am optat pentru fructe pe masa..am vorbit cu sefa de sala si am asezat pe fiecare masa cate un bol maricel cu fructe (au succes fructele racoritoare, gen strugurii) care a fost inlocuit imediat ce se golea si caruia i s-a adaugat din cand in cand gheata. Nu alegeti fructe usor perisabile, gen pepene verde sau galben, lasa zeama, sunt oarecum dificil de mancat intre felurile de nunta specifice...Alegeti ceva simplu, care poate fi mancat direct, fara bataie de cap. Eu am avut nunta in septembrie, asa ca am ales multi struguri, albi si rosii, prune din alea mari, nectarine si cateva banane...s-a mancat tot! Referitor la masa de fructe, arata spectaculos, insa la cate nunti am fost lumea se cam codea sa se ridice de la masa si sa se serveasca din nu stiu ce parte a salii...unii sunt chiar rusinosi la autoservire=))
Cu bautura am rezolvat-o foarte simplu, pe masa a fost vinul ( 2 carafe, una cu demisec si una cu demidulce, inlocuite la golire), o sticla de votca si una whiskey, plus racoritoarele de rigoare( prigat natural de portocale si apa minerala-care apropos se bea la greu). Am avut un colt in care am organizat un minibar cu alte natii de bauturi ( lichioruri, martini, creme, coniac, ce am crezut noi ca ar avea succes). Cei tineri s-au autoservit iar cei mai in varsta au comandat chelnerului.
Acum m-am uitat la data nuntii, am avut nunta cu 1 an inainte, 6.09 ;)) , deci fructele cam la fel. Subscriu la faptul ca strugurii au avut succes, si ca e mai simplu pentru mine ca invitat sa am fructele in fata decat sa ma duc dupa ele =)), cred ca eu sunt din categoria mai rushi. In situatii de astea il pun pe sot la inaintare, el n-are pbme ca mine ;)). Cand am cununat pe fini ei au facut aranjament separat, cu fantana de ciocolata etc, a trebuit sa dam noi startul, sa prinda si ceilalti curaj. :-" Ulterior s-au descurcat si singuri, deci a fost f ok si asa. Puop miresicilor si bafta la pregatiri!

lorena_sv
28.04.2011, 22:34:38

subscriu si eu in legatura cu fructele...
parca a trecut asa mult si sincer nu imi mai amintesc ce fructe am avut, struguri albi si rosii sigur, mere si prune. cand imi mai amintesc, completez:D:D
oricum portocale, nu, nu sta nimeni sa le decojeasca
tot asa am pus si noi cate un bol pe fiecare masa si s-au consumat fructele. nu-mi amintesc sa mai fi ramas;)). si eu sunt rusinoasa, nu m-am dus niciodata la nuntile la care am fost sa imi iau fructe de pe masa aceea speciala si mai sunt multe persoane asa...
dar fiecare face cum crede ca e mai bine!bautura la fel, am pus-o pe masa sa se serveasca fiecare cat si cand a dorit sau sa o ia acasa sa o consume alta data dc au venit cu masina...tatal meu a avut mare grija de invitati, nimeni nu a plecat acasa ,,nemultumit,,...am avut luata bautura si in plus si fiecare a plecat acasa cu ceva...oricum el a cumparat toata bautura, a facut cum a crezut ca e mai bine...deci nu am ce sa -i reprosez, doar ca n-am apucat sa dansez cu el, ca era tot timpul pe la mese#-o

siminai
29.04.2011, 07:27:54
subscriu si eu in legatura cu fructele...
parca a trecut asa mult si sincer nu imi mai amintesc ce fructe am avut, struguri albi si rosii sigur, mere si prune. cand imi mai amintesc, completez:D:D
oricum portocale, nu, nu sta nimeni sa le decojeasca
tot asa am pus si noi cate un bol pe fiecare masa si s-au consumat fructele. nu-mi amintesc sa mai fi ramas;)). si eu sunt rusinoasa, nu m-am dus niciodata la nuntile la care am fost sa imi iau fructe de pe masa aceea speciala si mai sunt multe persoane asa...
dar fiecare face cum crede ca e mai bine!bautura la fel, am pus-o pe masa sa se serveasca fiecare cat si cand a dorit sau sa o ia acasa sa o consume alta data dc au venit cu masina...tatal meu a avut mare grija de invitati, nimeni nu a plecat acasa ,,nemultumit,,...am avut luata bautura si in plus si fiecare a plecat acasa cu ceva...oricum el a cumparat toata bautura, a facut cum a crezut ca e mai bine...deci nu am ce sa -i reprosez, doar ca n-am apucat sa dansez cu el, ca era tot timpul pe la mese#-o
Struguri trebuie musai sa cumpar si sunt cam scumpi, de fapt sunt cei mai scumpi,am sa merg la depozit poate iau cu 10-12 lei /kg,nectarine vreau sper sa gasesc, prune as vrea dar cam greu si daca gasesc presupun ca sunt fff scumpe,pere-si astea sunt cam piperate dar asta e, oricum fructe de sezon nu prea sunt

ancutza1010
29.04.2011, 09:54:20
Struguri trebuie musai sa cumpar si sunt cam scumpi, de fapt sunt cei mai scumpi,am sa merg la depozit poate iau cu 10-12 lei /kg,nectarine vreau sper sa gasesc, prune as vrea dar cam greu si daca gasesc presupun ca sunt fff scumpe,pere-si astea sunt cam piperate dar asta e, oricum fructe de sezon nu prea sunt
Noi in perioada aceea, septembrie am prins strugurii in plin sezon, din aia mari, la pret f avantajos, acum sunt niste preturi pentru ei in perioada asta de vai vai. Dar vorba ta, fructe de sezon nu prea sunt, acum se face trecerea. In afara de banane, kiwi, portocale, mandarine care sunt in jur de 4-5-6 lei, restul sar de 7-8. Eu zilnic dupa serv opresc la legume, capsunile la noi sunt 8 lei, bananele 6, perele 7,5 lei, portocalele 4,5 lei parca, si asta en detail. La depozit poti gasi si mai ieftin.

aalinushaa
29.04.2011, 19:09:54
Eu am nuta pe 1 septembrie 2012 :D. Bine ai venit, miresico!
si eu pana acum am inchiriat sala, am facut contractul cu muzica si sunt in cautare de fotograf si videograf....inca la faza de informare si pana in iunie-iulie as vrea sa rezolv asta.
tu ce formatie ai ales? te-ai gandit la vreun fotograf sau videograf anume?
pupici

ahaa..e bine ca am cu cine discuta pana la anu.. :D ..pai in legatura cu muzica ..am vorbit cu Fratii Reut.. Si la cameraman ,fotograf...nu stiu inca.. am auzit de Doru Halip si de Remus Vatamanu ca sunt fotografi buni..acuma..nu stiu ce sa zic ...
Tu ce muzica ai?.. si de asemenea, fotograf, cameraman? :D

siminai
03.05.2011, 19:08:02
Nu mai e nimeni pe forum? Discutiile voastre ma ajutau, mai imi veneau idei, acum nimic:(

Iulia_
03.05.2011, 20:59:34
Nu mai e nimeni pe forum? Discutiile voastre ma ajutau, mai imi veneau idei, acum nimic:(
Mai ai ceva de pregatit? Sau au inceput emotiile? >:D<

siminai
04.05.2011, 08:11:37
Mai ai ceva de pregatit? Sau au inceput emotiile? >:D<
Emotii dar mai ales stres- e perioada confirmarilor, mai ales ca erau persoane pe care eram sigura ca vin si au niste scuze /:). Am inceput sa devin pesimista- si parca stau cu frica ca nu iese una sau alta, plang pt orice nimic.=((

raudia
04.05.2011, 08:20:25
Emotii dar mai ales stres- e perioada confirmarilor, mai ales ca erau persoane pe care eram sigura ca vin si au niste scuze /:). Am inceput sa devin pesimista- si parca stau cu frica ca nu iese una sau alta, plang pt orice nimic.=((
Miresico! Fruntea sus! :)
Stai linistita pentru ca totul o sa fie bine, ai sa vezi. E normal ca unii sa te lase pe ultima suta de metri, dar cu siguranta vor fi si unii care vor veni din lista celor "nesiguri".
Ai pus prea mult suflet in organizarea nuntii ca sa nu fie totul bine. Nu trebuie sa aduni griji! Aduna zambete, ca trebuie sa fiio miresica vesela si frumoasa!
Hai, lasa gandurile negre si ai sa vezi ca nu exista problema fara rezolvare. Va aparea solutia de unde nici nu te astepti! >:D<

Iulia_
04.05.2011, 08:29:22
Aoleu, cred ca fiecare miresica are exemple de din astia care scot niste scuze ca te doare capul ;-)
O prietena f buna de-a mea nu a venit pentru ca urma sa inceapa primul an de master si s-a dus cu o saptamana inainte sa prinda loc in camin. =)) Right !
Sunt emotiile care-si dau frau liber :) nu te mai stresa, o sa vina exact cati trebuie si o sa iasa totul bine. Si peste o luna o sa citesti ce ai scris aici si o sa razi ca-ti faceai atatea griji.

siminai
04.05.2011, 09:01:18
Multumesc de incurajari - daca acum sunt asa de stresata oare in ziua nuntii ce ma fac?!

Iulia_
04.05.2011, 09:10:35
Multumesc de incurajari - daca acum sunt asa de stresata oare in ziua nuntii ce ma fac?!
Nu o sa fii :) o sa fii fericita tare ! Poate o sa dai apa la soricei cand pleci de acasa de la ai tai, dar atat. Dupa biserica o sa te simti atat de implinita si linistita, o sa urmeze o petrecere vesela pana in zori de zi.... spune-mi tu mie ce poate fi stresant?

siminai
04.05.2011, 09:26:04
Nu o sa fii :) o sa fii fericita tare ! Poate o sa dai apa la soricei cand pleci de acasa de la ai tai, dar atat. Dupa biserica o sa te simti atat de implinita si linistita, o sa urmeze o petrecere vesela pana in zori de zi.... spune-mi tu mie ce poate fi stresant?
Da sper sa fie asa.E bine ca sunt aici miresici care au trecut prin asta:D

raudia
04.05.2011, 10:11:14
Da sper sa fie asa.E bine ca sunt aici miresici care au trecut prin asta:D
Pai bineintels ca sunt!
Problema noastra, a viitoarelor miresici e ca vrem perfectiune! Desi stim ca nu se poate, vrem si pace!
Eu incerc sa ma detasez de detalii mai putin importante, dar asta nu inseamna ca si reusesc :D Oricum, ma pregatesc psihic si pentru bune si pentru rele. Nu vreau sa fac vreo criza in ajun de nunta. Cum o fi... o fi! Asta e!

siminai
04.05.2011, 10:17:10
Pai bineintels ca sunt!
Problema noastra, a viitoarelor miresici e ca vrem perfectiune! Desi stim ca nu se poate, vrem si pace!
Eu incerc sa ma detasez de detalii mai putin importante, dar asta nu inseamna ca si reusesc :D Oricum, ma pregatesc psihic si pentru bune si pentru rele. Nu vreau sa fac vreo criza in ajun de nunta. Cum o fi... o fi! Asta e!
Eu aseara am inceput sa plang,pt ca in weekend am probat rochia si parca simt ca nu mai e ce imi doresc desi la inceput eram super incantata, ziceam ca nu ma mai simt frumoasa.Oricum chestiile astea le pun pe seama stresului dar...

raudia
04.05.2011, 10:35:34
Eu aseara am inceput sa plang,pt ca in weekend am probat rochia si parca simt ca nu mai e ce imi doresc desi la inceput eram super incantata, ziceam ca nu ma mai simt frumoasa.Oricum chestiile astea le pun pe seama stresului dar...

Stai linistita! E clar stresul!
Si la mine e la fel. Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor. Eu asa fac de fiecare data cand ma apuca nebuniile. :)

LE: Cum ai facut pana la urma cu fructele? Ce varianta ai ales?

adriben
04.05.2011, 11:49:18
Si la mine e la fel. Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor. Eu asa fac de fiecare data cand ma apuca nebuniile. :)

Raudia, tu ca ai nunta in aceeasi zi cu mine, ai inceput sa imparti invitatiile? Eu abia acuma m-am decis care sa le cer, iar ai mei ma streseaza ca cica trebuia sa fi inceeput deja sa le impart...tu ce zici? Eu cred ca e devreme...

siminai
04.05.2011, 11:51:36

Cu fructele inca nu a rezolvat, duminica sau luni merg la restaurant si am sa cer o parere si de la ei

raudia
04.05.2011, 12:09:19
Raudia, tu ca ai nunta in aceeasi zi cu mine, ai inceput sa imparti invitatiile? Eu abia acuma m-am decis care sa le cer, iar ai mei ma streseaza ca cica trebuia sa fi inceeput deja sa le impart...tu ce zici? Eu cred ca e devreme...

Eu personal am dat o singura invitatie unui vecin care venise din Italia de Paste acasa, dar cu orice ocazie mi se ieveste ofer invitatia (nu se stie cand te mai intalnesti pana la nunta cu persoana respectiva - munca, neconcordante privind timpul liber, etc.).
Ai mei au inceput deja sa dea pentru ca au prieteni prin mai toata tara, si cum se intalnesc cu nu stiu cine.... pac! Si invitatia!
Am dat de asemenea soacrei si nasilor sa imparta pe unde au nevoie.
Nu cred ca e prea devreme; oricum, lumea in genere stie de nunta; treaba cu invitatia propriuzisa e formala.

Eu nu cred ca e devreme, dar nici tarziu; pentru mine, sincer e o bataie de cap de care vreau sa scap (nu mi-au placut niciodata formalitatile) :)

lorena_sv
04.05.2011, 15:36:18

mie mi se pare un pic cam devreme, asta din punctul meu de vedere...dar dc ai oameni cu care nu te mai intalnesti pana in iulie, se intelege...
eu am inceput sa le impart cu 2-3 sapt inainte pt ca toti stiau de nunta, doar invitatiile mai trebuia date...eu am avut mai mult rude la nunta(avand in vedere ca din partea tatalui meu am vreo 25 de verisori, majoritatea casatoriti), cativa prieteni de familie si vreo 2 mese cu prietenii nostri comuni, in total cam 140 de persoane, numai 2 perechi din partea sotului+prietenii comuni
eu le imparteam mai repede, dar ai mei m-au stresat ca e prea devreme si se descurca ei si s-au descurcat!!

lorena_sv
04.05.2011, 15:38:17
Cu fructele inca nu a rezolvat, duminica sau luni merg la restaurant si am sa cer o parere si de la ei

noi fructele le-am cumparat cu vreo 2 zile inainte(de fapt tatal meu s-a ocupat si de asta)

siminai
04.05.2011, 15:45:24
noi fructele le-am cumparat cu vreo 2 zile inainte(de fapt tatal meu s-a ocupat si de asta)
Eu ma refeream ca inca nu m-am hotarat cum le pun,de cumparat le cumpar vineri inainte de nunta

adriben
04.05.2011, 15:45:49
mie mi se pare un pic cam devreme, asta din punctul meu de vedere...dar dc ai oameni cu care nu te mai intalnesti pana in iulie, se intelege...
eu am inceput sa le impart cu 2-3 sapt inainte pt ca toti stiau de nunta, doar invitatiile mai trebuia date...eu am avut mai mult rude la nunta(avand in vedere ca din partea tatalui meu am vreo 25 de verisori, majoritatea casatoriti), cativa prieteni de familie si vreo 2 mese cu prietenii nostri comuni, in total cam 140 de persoane, numai 2 perechi din partea sotului+prietenii comuni
eu le imparteam mai repede, dar ai mei m-au stresat ca e prea devreme si se descurca ei si s-au descurcat!!

La asta m-am gandit si eu...cum majoritatea voi fi familie sau prieteni apropiati si toti stiu de nunta...nu cred ca voi avea probleme daca le dau cu o luna inainte...Oricum o sa cer sa mi le faca pentru ca am vazut ca intarzie 14 zile...

siminai
04.05.2011, 15:54:27
La asta m-am gandit si eu...cum majoritatea voi fi familie sau prieteni apropiati si toti stiu de nunta...nu cred ca voi avea probleme daca le dau cu o luna inainte...Oricum o sa cer sa mi le faca pentru ca am vazut ca intarzie 14 zile...
Acum depinde si de restaurant.Mie mi s-a zis sa aduc la inceputul lui mai un nr cat de cat exact de invitati, si daca am nevoie de confirmari cu 3 sapt inainte, a trebuit sa le impart mult mai repede asa ca am inceput la sf lunii martie

adriben
04.05.2011, 16:29:00
Acum depinde si de restaurant.Mie mi s-a zis sa aduc la inceputul lui mai un nr cat de cat exact de invitati, si daca am nevoie de confirmari cu 3 sapt inainte, a trebuit sa le impart mult mai repede asa ca am inceput la sf lunii martie

Cu 3 saptamani inainte???? Mi se pare ca abuzeaza... In cazul meu cei de la restaurant au zis ca o saptamana inainte trebuie sa le spun numrul exact...deci cred ca am timp destul pentru confirmari...

lorena_sv
04.05.2011, 18:11:29
Eu ma refeream ca inca nu m-am hotarat cum le pun,de cumparat le cumpar vineri inainte de nunta

dc vrei sa se manance si sa manance cat mai multi oameni, pune-le pe masa....
eu am fost la nunti si care au facut o singura masa si au ramas aproape intacte...

lorena_sv
04.05.2011, 18:15:47

e bine sa le ai facute dinainte, sa stai fara stres. eu le-am facut pe ultima suta de metri, chiar inainte sa inceapa sa le imparta si le-am gasit si la un pret bun, in sensul ca erau la o diferenta mare de pret fata de celelalte firme...

cristiunika
08.05.2011, 00:41:30
Buna, fetelor! cine imi poate recomanda un make-up artist si o coafeza buna in Radauti, sau macar in SV daca nu...deasemenea as vrea sa stiu, daca sunt fete din Radauti, ce firme de catering a-ti ales.

nicko2011
09.05.2011, 12:43:31
Fetelor din Suceava.....ce magazin cu rochii de mireasa este la voi in oras, exact vis-a-vis de Iullius mall??? sau am inteles eu gresit? sunt din Cluj, si stiu 2 fete care si-au luat rochiile de acolo cu 3,5-5 milioane ceea ce mi se pare extrem de ieftin. Merci!

siminai
09.05.2011, 12:58:22
Fetelor din Suceava.....ce magazin cu rochii de mireasa este la voi in oras, exact vis-a-vis de Iullius mall??? sau am inteles eu gresit? sunt din Cluj, si stiu 2 fete care si-au luat rochiile de acolo cu 3,5-5 milioane ceea ce mi se pare extrem de ieftin. Merci!
Nu e magazin, ci bazarul si intradevar acolo gasesti rochii de la 300 de lei in sus

ancutza1010
09.05.2011, 13:00:19
Cred ca e vorba de bazar. Si da, sunt preturi foarte mici (de la 2,5-3 mil in sus). Ai mei cununa pe cineva din Bacau, si a venit fina cu mama ei si cu soacra duminica la cumparaturi pentru nunta. Rochia ei a fost undeva la 3,5 mil parca. Rochiile sunt aduse majoritatea din Cernauti. Dar gasesti orice doresti pentru nunta, la fel de ieftin. Modele sunt cate vrei, acum depinde ce doresti si tu.

nicko2011
09.05.2011, 13:18:30
Multumesc mult fetelor!

Inca ceva...rochiile de acolo nu sunt second-hand, nu? :d

Iulia_
09.05.2011, 13:28:58
Multumesc mult fetelor!

Sunt nou-noute :D

ancutza1010
09.05.2011, 13:30:11
Multumesc mult fetelor!

Nu, doar ca nu au materiale din cele mai scumpe. Sa nu te astepti la matasuri naturale sau mai stiu eu ;)). Desi unele vanzatoare sunt si croitorese, si iti pot face orice model vrei tu, din ce material vrei, atat cat esti dispusa sa cheltui. Si tot e f ieftin, comparativ cu cele din magazine.

AnnyyAnnyy
09.05.2011, 18:54:39
Si cum a fost cu bautura? Ai avut chelneri cate unul pentru fiecare masa? Si-au luat invitatii ce le-a trebuie de pe mesele mici? Sau cum?
Eu ma gandeam sa fac buchet in ceea ce priveste bauturile; adica 1 sticla Vodca, 1 whisky (sau cum se scrie ca niciodata nu am stiut!), ceva pt doamne - poate (da' nu stiu sigur inca), 1 carafa/ sticla vin, 1 sticla suc, 1 cutie suc, 1 apa si o sa fie cineva care se ocupa cu inlocuirea celor consumate. Or sa ocupe cam mult loc, da' sincer nu-mi dau seama cum ar veni altfel. Precizez ca am mese lungi de 10 persoane.
Probabil vor mai fi gheata si prajiturile. Am sa fac un test inainte; daca pare prea aglomerata, am sa gasesc o solutie atunci... cred/ sper
am avut multi chelneri :D

raudia
10.05.2011, 14:27:32
Nu e magazin, ci bazarul si intradevar acolo gasesti rochii de la 300 de lei in sus
Dragutico, frumos avatar! :)

Ia mai zi'ne... cum e pe ultima suta de metri?
Cred ca ai niste emotii... :-SS

siminai
10.05.2011, 15:26:49
Dragutico, frumos avatar! :)

Ia mai zi'ne... cum e pe ultima suta de metri?
Cred ca ai niste emotii... :-SS
foarte mari!
In fiecare zi stam si socotim cati bani mai avem, cat mai luam si cat ne mai trebuie, azi merg sa dau avansul la prajituri, maine mai am o proba la coafor iar vineri trebuie sa cumpar cele necesare pt impartasanie.Am fost aseara la restaurant si pana la urma a ramas cu fructe pe masa.Tu ce ai mai rezolvat?

raudia
10.05.2011, 15:31:36
foarte mari!
In fiecare zi stam si socotim cati bani mai avem, cat mai luam si cat ne mai trebuie, azi merg sa dau avansul la prajituri, maine mai am o proba la coafor iar vineri trebuie sa cumpar cele necesare pt impartasanie.Am fost aseara la restaurant si pana la urma a ramas cu fructe pe masa.Tu ce ai mai rezolvat?

:)
Eu... mai nimic; am dat comanda de verighete si am terminat (in sfarsit) de facut invitatiile.
In rest ma abtin cu greu (si nu prea reusesc tot timpul) sa nu-mi cumpar nimic altceva inafara de cele trebuincioase pentru nunta. Am emotii privind banutii; sper sa ne ajunga :)

siminai
10.05.2011, 15:36:53
Eu... mai nimic; am dat comanda de verighete si am terminat (in sfarsit) de facut invitatiile.
In rest ma abtin cu greu (si nu prea reusesc tot timpul) sa nu-mi cumpar nimic altceva inafara de cele trebuincioase pentru nunta. Am emotii privind banutii; sper sa ne ajunga :)
Si eu eram la fel, acum cumpar chiar strictul necesar, ba chiar cred ca o sa cautam sa imprumutam vreo cateva sute de euro.

raudia
10.05.2011, 19:46:18
Si eu eram la fel, acum cumpar chiar strictul necesar, ba chiar cred ca o sa cautam sa imprumutam vreo cateva sute de euro.
Eu sper sa nu ajungem sa imprumutam... Oricum, daca va fi cazul le spun alor mei sa'mi dea darul inainte :))
Dar repet... sper sa nu ajungem acolo :)

cristiunika
11.05.2011, 02:08:28

Buna!vreau si eu site-ul ;;) cine imi trimite un pm? sau poate mai aveti si alte variante...:*

siminai
11.05.2011, 07:28:00
Eu sper sa nu ajungem sa imprumutam... Oricum, daca va fi cazul le spun alor mei sa'mi dea darul inainte :))
Dar repet... sper sa nu ajungem acolo :)
Noi deja am luat darul si de la ai lui si de la ai mei, problema e ca au aparut si niste cheltuieli neprevazute ce nu au legatura cu nunta, si care ne-au golit buzunarul.

Danillea
11.05.2011, 08:33:36
foarte mari!

Neatza! pana la urma la cine te coafezi? ;))

Danillea
11.05.2011, 08:37:24
In privinta asta avem si noi mari emotii pentru ca au fost unele schimbari la care nu ne asteptam si trebuie sa scoatem mai multi banuti :(

siminai
11.05.2011, 09:46:36
In privinta asta avem si noi mari emotii pentru ca au fost unele schimbari la care nu ne asteptam si trebuie sa scoatem mai multi banuti :(
Probabil era bine daca am fi avut vreo rezerva, eu ieri am dat comanda de prajituri si am avut surpriza ca s-au scumpit cu 5lei/kg, si clar mai cresc cheltuielile.Sambata am dat comanda florala si din nou surpriza-cocardele de la 6 lei au devenit 10-noroc ca pun doar la parinti si nasi, dar daca faceam pt toata lumea era o gaura in buget

Iulia_
11.05.2011, 10:28:56
Probabil era bine daca am fi avut vreo rezerva, eu ieri am dat comanda de prajituri si am avut surpriza ca s-au scumpit cu 5lei/kg, si clar mai cresc cheltuielile.Sambata am dat comanda florala si din nou surpriza-cocardele de la 6 lei au devenit 10-noroc ca pun doar la parinti si nasi, dar daca faceam pt toata lumea era o gaura in buget
Eu am dat comanda de prajituri si tort si mi s-a spus ca pot plati in dimineata nuntii, dupa strangerea darului. Nu va ingrijorati si nu uitati sa intrebati daca se poate si asa.

siminai
11.05.2011, 10:41:47
Eu am dat comanda de prajituri si tort si mi s-a spus ca pot plati in dimineata nuntii, dupa strangerea darului. Nu va ingrijorati si nu uitati sa intrebati daca se poate si asa.Clar am intrebat dar nu se poate, la tort trebuie sa dau restul de bani la livrare, doar la flori a acceptat sa ii dau banii dupa nunta

Danillea
11.05.2011, 10:45:39
Nu cumva iti faci prajiturile tot la Ipotesti? :-s

nicko2011
11.05.2011, 10:55:07
Nu, doar ca nu au materiale din cele mai scumpe. Sa nu te astepti la matasuri naturale sau mai stiu eu ;)). Desi unele vanzatoare sunt si croitorese, si iti pot face orice model vrei tu, din ce material vrei, atat cat esti dispusa sa cheltui. Si tot e f ieftin, comparativ cu cele din magazine.

Care este cea mai potrivita zi de mers acolo?
Eu am auzit ca martea, fiindca lunea baga marfa...are cineva cunostinta despre aceasta?

raudia
11.05.2011, 10:58:09
Eu am dat comanda de prajituri si tort si mi s-a spus ca pot plati in dimineata nuntii, dupa strangerea darului. Nu va ingrijorati si nu uitati sa intrebati daca se poate si asa.
Tu unde ai avut comanda pentru prajituri si tort? :)

Iulia_
11.05.2011, 11:11:26
Tu unde ai avut comanda pentru prajituri si tort? :)
Tortul la Passa Tempo, prajiturile la Melibeea.

La bazar nu se aduc rochii noi marti, pentru ca luni e inchis bazarul din Cernauti si nu au de unde sa faca aprovizionarea. Cel mai bine e sa mergi duminica sau sambata.

raudia
11.05.2011, 11:25:24
Tortul la Passa Tempo, prajiturile la Melibeea.
Multumesc!
De Belpan stie cineva ceva? Se poate plati si dupa? :D

Danillea
11.05.2011, 11:44:14
Multumesc!

eu nu stiu...atunci cand iti aduce tortul il si platesti, nu stiu daca poti plati dupa :|

raudia
11.05.2011, 12:22:53
eu nu stiu...atunci cand iti aduce tortul il si platesti, nu stiu daca poti plati dupa :|
Am inteles...
La mine sper sa nu fie problema cu banutii, dar... cine stie?! #-o
Cu atatea cheltuieli neprevazute...8-|

raudia
11.05.2011, 12:27:35
Pai poti sa ne zici si noua ce schimbari au aparut? Poate ne ajuta la o gestionare mai buna a bugetului :)

siminai
11.05.2011, 13:03:11
Multumesc!
La belpan trebuie de dat restul de bani cand il livreaza, nu accepta sa le dai mai tarziu

siminai
11.05.2011, 13:05:21
Neatza! pana la urma la cine te coafezi? ;))
mai am azi o proba la un coafor, si vad.Oricum e bine ca am rezolvat cu make-up si la un pret rezonabil-70 de lei.Va place?:D

siminai
11.05.2011, 13:06:36
Nu cumva iti faci prajiturile tot la Ipotesti? :-s
EU da la Ipotesti, mie prajiturile de la Belpan nu imi plac

Danillea
11.05.2011, 14:01:07
Pai poti sa ne zici si noua ce schimbari au aparut? Poate ne ajuta la o gestionare mai buna a bugetului :)
a fost un caz particular, dar va zic ;))
cand am luat cameramanul ne-am inteles la 350 euro, si intre timp s-a imbolnavit, deci a trebuit sa ne cautam altul. toti care erau buni si la un pret acceptabil erau deja rezervati (asta in februarie), si ne-am luat pachet pt video la 600 euro (decat sa raman fara cameraman, am acceptat asa)

Danillea
11.05.2011, 14:02:31
mai am azi o proba la un coafor, si vad.Oricum e bine ca am rezolvat cu make-up si la un pret rezonabil-70 de lei.Va place?:D

mie imi place foarte mult cum ti-a iesit machiajul si are si un pret bun...cine te-a machiat| ;))

Danillea
11.05.2011, 14:03:40
EU da la Ipotesti, mie prajiturile de la Belpan nu imi plac
Deci au scumpit si astia...pffff, la 30 kg se mai adauga 150 lei >:P

raudia
11.05.2011, 14:04:56
Foarte mult imi place!
Imi place ca nu a incarcat inutil machiajul. E fix cat si ce trebuie!
Acum sunt curioasa la mine cum o fi... :-" Ca nu n-am vazut decat cateva poze de la o colega de-a mea, si in rest am mers pe mana ei :)

raudia
11.05.2011, 14:06:45
a fost un caz particular, dar va zic ;))
cand am luat cameramanul ne-am inteles la 350 euro, si intre timp s-a imbolnavit, deci a trebuit sa ne cautam altul. toti care erau buni si la un pret acceptabil erau deja rezervati (asta in februarie), si ne-am luat pachet pt video la 600 euro (decat sa raman fara cameraman, am acceptat asa)
Huf! :(
Eu sper sa n-am parte de asa ceva. Am pus ceva acolo pentru rezerva, nu ma plang... Da' parca nu pot rezista fara un pantofior dragut, fara o gentuta ;;) in primavara asta :x
Pe mine decat sa ma pui sa strag bani... mai bine ma pui sa-i cheltui :P

Danillea
11.05.2011, 14:10:14
Si mie imi place sa am pe ce cheltui, dar in acelasi timp cand e vorba de strans bani, nu-mi mai scapa nimik printre degete ;)) sunt un pic zgarcita :D

siminai
11.05.2011, 14:11:47
Deci au scumpit si astia...pffff, la 30 kg se mai adauga 150 lei >:P
Nah, eu de acum nu mai am ce face si eu dau cu 90 de lei in plus -eu am nevoie doare de 18 kg

Danillea
11.05.2011, 14:12:58
Nah, eu de acum nu mai am ce face si eu dau cu 90 de lei in plus -eu am nevoie doare de 18 kg

Bine ca ne-ai spus, multumim :)

siminai
11.05.2011, 14:14:36
mie imi place foarte mult cum ti-a iesit machiajul si are si un pret bun...cine te-a machiat| ;))
O tipa din sv , recomandata de manichiurista mea:D

raudia
11.05.2011, 14:23:34
Si mie imi place sa am pe ce cheltui, dar in acelasi timp cand e vorba de strans bani, nu-mi mai scapa nimik printre degete ;)) sunt un pic zgarcita :D
Ei... era reverva cam maricica si am zis s-o bag la apa :D
Glumesc... Si eu sunt stricta atunci cand trebuie sa fac ceva, dar uneori, cand mi se pune cate-o pata.... Doamne fereste! Nu mai scap nicicum. Incepusem sa visez la un moment dat :))

Danillea
11.05.2011, 14:28:34
Si eu nu ma pot abtine de la unele lucruri, mi-am cumparat un sacou chiar daca nu aveam nevoie de el neaparat, dar daca s-a ivit ocazia am profitat ;)

Danillea
11.05.2011, 14:29:55
Raudia care este prenumele tau? :)
la siminai presupun ca simona, asa-i? :D

siminai
11.05.2011, 14:35:26
la mine e nicoleta siminaie un nick de pe siteurile cu jocuri:D
La tine?

Danillea
11.05.2011, 14:36:28
la mine e nicoleta siminaie un nick de pe siteurile cu jocuri:D
La tine?

Ok, eu sunt Dana, incantata :)

oanishkaya
11.05.2011, 14:36:32
ahaa..e bine ca am cu cine discuta pana la anu.. :D ..pai in legatura cu muzica ..am vorbit cu Fratii Reut.. Si la cameraman ,fotograf...nu stiu inca.. am auzit de Doru Halip si de Remus Vatamanu ca sunt fotografi buni..acuma..nu stiu ce sa zic ...
Tu ce muzica ai?.. si de asemenea, fotograf, cameraman? :D

La nunta il vom avea la muzica pe Leonard Zama si echipa lui, noua ne plac f mult.
La foto si video inca nu ne-am hotarat, de acum ar cam trebui sa luam o decizie. Am tot cautat pana acum si prin Suceava, Botosani, Iasi.
Cu pregatirile ai mers mai departe? sau mai e timp, nu? ;-)

siminai
11.05.2011, 14:38:15
Ok, eu sunt Dana, incantata :)
Imi pare bine:smile:

raudia
11.05.2011, 14:55:35
Claudia :)
ma bucur sa ne cunoastem mai "in detaliu" :) Parca nu mai e asa virtuala relatia :))

Danillea
11.05.2011, 15:03:51
Claudia :)
ma bucur sa ne cunoastem mai "in detaliu" :) Parca nu mai e asa virtuala relatia :))
macar atat sa stiu, numele adevarat ca nick-urile astea ma baga in ceatza :) imi pare bine ;-)

lorena_sv
11.05.2011, 15:10:20
La nunta il vom avea la muzica pe Leonard Zama si echipa lui, noua ne plac f mult.
La foto si video inca nu ne-am hotarat, de acum ar cam trebui sa luam o decizie. Am tot cautat pana acum si prin Suceava, Botosani, Iasi.
Cu pregatirile ai mers mai departe? sau mai e timp, nu? ;-)

ati facut o alegere fffffff buna in privinta lui Leonard Zama. noi tot pe el l-am avut+echipa lui. stie sa faca atmosfera, sa tina lumea in picioare si pe deasupra e si un profesionist!!=D>

raudia
11.05.2011, 15:10:53
Miresici, voi ce dres veti purta? Alb sau culoarea piciorului?
Eu mi-am luat alb cu banda si fara intaritura la degetele (ca sa nu se vada urat la decupajul pantofului), dar acum ma gandesc ca parca as vrea bej (culoarea piciorului) ca da mai bine...
Voi ce parere aveti?

Si inca ceva... sedinta foto unde vreti s-o faceti?

siminai
11.05.2011, 15:12:16
macar atat sa stiu, numele adevarat ca nick-urile astea ma baga in ceatza :) imi pare bine ;-)
Da, dar numai noi suntem pe aici , doar noi ne maritam anul asta?

raudia
11.05.2011, 15:13:32
Vezi ca nemultumitului i se ia darul.. :))
Glumesc... Pai e mai bine cateva decat deloc :P
Multe miresici nici nu stiu de forumuri...
Oricum... daca observi cele mai multe posturi sunt in timpul programului de munca :))

siminai
11.05.2011, 15:15:17
Eu mi-am luat alb cu banda si fara intaritura la degetele (ca sa nu se vada urat la decupajul pantofului), dar acum ma gandesc ca parca as vrea bej (culoarea piciorului) ca da mai bine...
Voi ce parere aveti?

EU culoarea piciorului, cas mai ok ca si culoare decat alb, cel putin in cazul meu

raudia
11.05.2011, 15:19:08
EU culoarea piciorului, cas mai ok ca si culoare decat alb, cel putin in cazul meu
Pai si pentru mine... Aia albi, desi nu am rochita scurta sa se vada, imi fac piciorul mai plinut si asta imi sta pe creier :D

siminai
11.05.2011, 15:26:58
Pai si pentru mine... Aia albi, desi nu am rochita scurta sa se vada, imi fac piciorul mai plinut si asta imi sta pe creier :D
Eu mi-am luat de mondex cu 25 perechea, mi-am luat 2 perechi ca ma pricep la rupt:D

siminai
11.05.2011, 15:29:55
Oricum... daca observi cele mai multe posturi sunt in timpul programului de munca :))
Asa si la mine L-v 8-17 in rest mai rarut.E tare bun forumul asta, invatam multe

Danillea
11.05.2011, 15:35:58
Voi ce parere aveti?

eu inca nu stiu daca voi purta dres, dar cel mai probabil va fi culoarea piciorului :)
sedinta foto cred ca o vom face la gara burdujeni ;))

raudia
11.05.2011, 15:36:19
Eu mi-am luat de mondex cu 25 perechea, mi-am luat 2 perechi ca ma pricep la rupt:D
Eu de la Gatta mi-am luat; parca 21-23 lei am dat pe-o pereche. Da' acu daca m-am razgandit... tre' sa-mi iau altii :D
Mda... apropo de forum... Nu stiu ce-as face fara el si google. Parca as fi legata de maini si de picioare #-o

Danillea
11.05.2011, 15:37:07
nu stiu ce sa zic, sunt multe fete, dar probabil nu vor sa-si piarda mult timp pe site, intra, cauta ce le intereseaza, eventual intreaba si atat :D

Danillea
11.05.2011, 15:37:54
si eu tot de la munca postez ;-)

raudia
11.05.2011, 15:38:46
eu inca nu stiu daca voi purta dres, dar cel mai probabil va fi culoarea piciorului :)
Si noi tot acolo vrem... da' parca noi doua am mai discutat despre asta... nu? :)
Sper sa luam si Hondita :x (motocicleta) cu noi :) si sa facem o sedinta cat mai frumoasa. Acu' numa' sa fie vreme buna...

Danillea
11.05.2011, 15:39:28
Si noi tot acolo vrem... da' parca noi doua am mai discutat despre asta... nu? :)
Sper sa luam si Hondita :x (motocicleta) cu noi :) si sa facem o sedinta cat mai frumoasa. Acu' numa' sa fie vreme buna...
Iti tin pumnii, sigur va iesi ceva frumos.
Am plecat acasa, va pup! ;))

raudia
11.05.2011, 15:40:34
Iti tin pumnii, sigur va iesi ceva frumos.
Am plecat acasa, va pup! ;))
:bye_04:
O dupa amiaza fumoasaaaa!

siminai
11.05.2011, 15:40:40
vreau si eu la gara dar mai ales vrem in sala aia unde se face bal, dar am intels ca poti sa intri doar daca ai relatii, sigur nu o sa am sedinta la cetate

raudia
11.05.2011, 15:44:52
vreau si eu la gara dar mai ales vrem in sala aia unde se face bal, dar am intels ca poti sa intri doar daca ai relatii, sigur nu o sa am sedinta la cetate
Sala unde se face bal?! :-\

siminai
11.05.2011, 15:49:47
Sala unde se face bal?! :-\
da.Nu stiu exact cum se cheama dar stiu ca e inchisa calatorilor si acolo s-a pastrat arhitectura veche
De acum plec si eu.Proba coafor. Ce emotii!!!

raudia
11.05.2011, 15:50:54
da.Nu stiu exact cum se cheama dar stiu ca e inchisa calatorilor si acolo s-a pastrat arhitectura veche
Ce tare! Nici nu stiam de asa ceva...
Pai daca afli ceva detalii, poate ne spui si noua :)
E in Gara Burdujeni?!

siminai
11.05.2011, 15:52:28
Ce tare! Nici nu stiam de asa ceva...
Pai daca afli ceva detalii, poate ne spui si noua :)
E in Gara Burdujeni?!
Da in gara burdujeni

oanishkaya
11.05.2011, 17:05:53
ati facut o alegere fffffff buna in privinta lui Leonard Zama. noi tot pe el l-am avut+echipa lui. stie sa faca atmosfera, sa tina lumea in picioare si pe deasupra e si un profesionist!!=D>

Ma bucur sa aud inca o parare buna despre ei. Vara trecuta am fost la o nunta unde a cantat el si am dansat toata noaptea.
Iar de profesionism nici nu se discuta....din partea noastra numai cuvinte de lauda.

adriben
11.05.2011, 19:16:55

Si eu si eu sunt pe aici !!!! hahaha

In privinta dresului ...eu sunt de parere ca o mireasa trebuie sa poarte dres alb...insa eu as cauta ceva foarte subtire ca sa nu par o eleva in clasa intai cu ciorapii aia albi de ne puteau mamele noastre cu uniforma !! :))

Eu cum o sa am o rochita de mireasa scurta pentru cununia civila...acolo da...cred ca voi opta pentru dres normal...culoarea piciorului.

Sedinta foto nu stiu...depinde...daca avem timp dupa nunta (al meu sot trebuie sa se intoarca repede la munca)...poate dam o fuga pana la Peles...oricum...ce am clar e ca nu vreau la cetate. :))

Apropo...eu ma numesc Adriana!!! Incantata de cunostinta! :)

raudia
11.05.2011, 19:53:08
(...)Apropo...eu ma numesc Adriana!!! Incantata de cunostinta! :)
Ai cam lipsit azi... dar vad ca recuperezi repede :*

Iulia_
12.05.2011, 06:26:38
Si eu si eu sunt pe aici !!!! hahaha

In privinta dresului ...eu sunt de parere ca o mireasa trebuie sa poarte dres alb...insa eu as cauta ceva foarte subtire ca sa nu par o eleva in clasa intai cu ciorapii aia albi de ne puteau mamele noastre cu uniforma !! :))

Eu cum o sa am o rochita de mireasa scurta pentru cununia civila...acolo da...cred ca voi opta pentru dres normal...culoarea piciorului.

Sedinta foto nu stiu...depinde...daca avem timp dupa nunta (al meu sot trebuie sa se intoarca repede la munca)...poate dam o fuga pana la Peles...oricum...ce am clar e ca nu vreau la cetate. :))

Apropo...eu ma numesc Adriana!!! Incantata de cunostinta! :)
Sunt de acord cu dresul alb, dar cred ca e potrivit doar primavara si toamna. Cum a fost in cazul meu, a fost destul de frig pe 26 septembrie si dresul a fost binevenit. Eu am ales unul gros, 20 den parca, si nu mi-a parut rau. :)

siminai
12.05.2011, 07:26:18
Neatza fetelor.Eu aseara am mai avut o proba la un alt coafor.Astept parerile voastre!:D

raudia
12.05.2011, 09:08:55
Neatza fetelor.Eu aseara am mai avut o proba la un alt coafor.Astept parerile voastre!:D
Neata domnita! :)
E maaaare diferenta fata de prima incercare! :)
Frumos! Imi place! :x

siminai
12.05.2011, 09:28:26
[QUOTE=raudia;4162527]Neata domnita! :)
Frumos! Imi place! :x[/QUOTE
MS , oricum e proba, a zis si coafeza ca in ziua aia vine finisat mai bine, oricum avand in vedere ca ma costa doar 50 de lei sunt extrem de multumita

Iulia_
12.05.2011, 10:11:20
[QUOTE=raudia;4162527]Neata domnita! :)
Frumos! Imi place! :x[/QUOTE
MS , oricum e proba, a zis si coafeza ca in ziua aia vine finisat mai bine, oricum avand in vedere ca ma costa doar 50 de lei sunt extrem de multumita
Sa te tii de ea sa-ti faca bine in ziua nuntii, la mine coafura de proba a iesit de 10 ori mai bine L-) si a costat de 3 ori mai putin decat cea finala. /:)
Ti-a iesit frumos, voalul il prinzi in crestetul capului sau sub par, la ceafa?

siminai
12.05.2011, 10:14:08
[QUOTE=siminai;4162558]
Sa te tii de ea sa-ti faca bine in ziua nuntii, la mine coafura de proba a iesit de 10 ori mai bine L-) si a costat de 3 ori mai putin decat cea finala. /:)
Ti-a iesit frumos, voalul il prinzi in crestetul capului sau sub par, la ceafa?
undeva la mijloc , ca sa am cateva suvite pe gat si cateva peste voal, am uitat sa fac poze cand aveam voal