PDA

Versiunea completa : Cum va adresati socrilor?

Pagini : [1] 2 3

vicky
14.05.2006, 19:23:39
hi,

mai ales pt miresicile de 2005, sau pentru cele care deja s-au casatorit anul asta:
cum ne adresam fetelor parintilor sotului nostru?.. le zicem "mama" si "tata"? v-au cerut ei asta? cum va adresati cand trebuie sa vorbiti despre ei?

movulina
15.05.2006, 07:50:26
Salut Vicky
nu vreau sa fiu uracioasa.....dar soacra / socrul nu au nici un drept sa-ti ceara sa le spui "mama" si "tata"......ei au copii lor care le spun asa....
daca tu vei vrea vreodata sa le spui .......asta este problema ta
eu personal nu am de gand sa le spun "mama" sau "tasta", iar motivul este destul de simplu.....am o sg mama si un sg tata....ei sunt parintii mei si cu asta basta.....e drept ca refuz din start chestia asta...dar.....asa sunt eu.....
calea pe care am gasit-o eu este destul de simpla....ma adresez cu dvs......si evit numele ......catre al meu viitor sotz.....spun "mami" si "tati" tau.....si uite asha am scapat de chestia asta.....
nu spun ca nu voi spune niciodata mama si tata altor oameni decat parintilor mei, dar pentru moment......asta este parerea mea.

andreeatv
15.05.2006, 09:24:06
Da, si eu sunt de acord cu Viviana
Traim alte vremuri si acesta chestiune tb tratata de la caz la caz
In cazul meu...nu e cazul :)

mam
15.05.2006, 10:19:02
eu cred ca depinde si de parinti, daca sunt unii mai apropiati, mai prietenosi poti sa le zici si pe nume, daca nu oricum tata socru si mama soacra iese din discutie, ne adresam cu dvs fara sa zicem pe nume, cum zice viviana.

tina19
15.05.2006, 16:32:20
Eu le spun "mama" si "tata". Se diferentiaza pentru ca parintilor mei le spun mami si tati. Mai pe alint. Adevarul este ca-mi vine si mie greu. Nu mi-a cerut-o nimeni dar asa am simtit eu ca trebuie si este normal. Parintii mei asa le spuneau socrilor lor si eu asa am sa le spun socrilor mei. Dar nota de distinctie trebuie sa se simta.
Viitorul meu sot evita sa-i spuna mamei mele intr-un anumit fel.
Dar ganditiva nu suna mai rau "nenea" sau "tanti" cum am auzit prin alte bordeie?

ryanaro
18.05.2006, 08:57:58
Eu le spun mr. si mrs. cum ii cheama. Nu mi-au cerut (inca) sa le spun pe nume, cu atat mai putin mama si tata LOL. des ai mei i-au spus viitorului sot ca e copilul lor si sa le spuna pe nume, sau cum vrea el....Bai, dar de sotii care isi vb cu dumneata ce ziceti?! Am vazut eu in oltenia( la unii mai in varsta), cum mergea nevasta in spatele sotului si i spunea domnu' cutarica!!! Am ramas socata....Bine, depinde, pt ca sunt si unii copii care le vb parintilor cu "dumneavoastra,tata". hmm...

movulina
18.05.2006, 14:14:20
Salutare Ryana,
ei bine.....socrii sunt socrii, iar parintii parinti.....
eu personal ma adresez alor mei cu "matale" de la dumneata......nah.....si le zici sarut-mana la amandoi.......asa am fost crescuta si ai mei cu parintii lor tot asa le spuneau.....

legat de makiaj......inka nu m-am hotarat, dar ce stiti voi de MAYOKO si SALONUL BAROC?
MAYOKO este in piata mare si SALONUL BAROC este in piata mica?
ati auzit de bine sau nu
?
(as alege optiunea asta pentru ca sunt foarte aproape de mine, de unde locuiesc eu)
va poopacesk

laura81
30.06.2006, 10:03:15
Eu am o mare problema: nu stiu cum sa ma adresez socrilor. pana acum am evitat sa ii strig, dar nu pot face asta toata viata :-" . si nici sa spun "mama lui adi" toata viata nu merge. ai mei stiu ca le spun socrilor mama si tata, dar eu nu as putea sa mai spun si altcuiva asa decat parintilor mei [-(.
Voi ce faceti? "Tanti cutare"???? E nasol ... Ma gandeam sa vb cu ei dar si asta mi-e cam penibil ... :-\

schorrych
30.06.2006, 10:24:07
si eu am aceeasi pb ca si tine...si eu am tot evitat sa ii strig pana acuma.sau daca i-am strigat le-am zis"auziti"...nasol.in nici un caz nu as putea sa le spun mama si tata,nici nu vreau sa fac asta...chiar nu stiu...iar varianta tanti... sau nenea... e super penibila!nici pe asta nu o pot folosi si nici nu am putut-o zice pana acum...

ryanaro
30.06.2006, 11:00:32
Eu le zic mr and mrs. ..... . Ai mei i-au spus logodnicului sa le zica pe numele mic, dar eu n-as putea sa fac la fel cu socrii mei. Cred ca e vb de diferenta de varsta- sunt aproape de varsta bunicilor mei.

emilialigi
30.06.2006, 11:38:52
si eu tot la faza cu "stiti..." sunt!;)) nu pot sa le spun mama si tata si nici nene si tanti! nu stiu ce sa zic... mai lucrez la asta....:-" sotul meu le spune alor mei pe nume pentru ca ei au zis sa le zica pe nume!

valen
30.06.2006, 11:48:13
eu vb cu doamna si domnul popescu.. iar sotul meu le zice "doamna" si "domnul".. si nu a fost o problema pana acum... da eram la soacra mea in vizita.. si i-a venit o clienta (ea e croitoreasa) ma prezinta ca viitoare nora.. si la un moment dat o strig cu dna popescu.. si se trezeste cretina pamantului sa imi zica "pai asa ii zici soacrei tale?" pai daca asa o cheama zic eu... pai nu tb sa ii zici MAMA...
auzi nesmtita!!! nu e ruda cu noi nu nimic e o straina.. mi sunt dragi rau socrii mei mai ales soacra, dar nu ii pot zice mama.. MAMA e numai mama si punct.. ce m-am enervat, numai cum mi-am adus aminte

razadesoare
30.06.2006, 11:59:56
Pai...la mine inca merg faze cu "stiti/auziti?..", "dvs"... mai rau e cand tb sa ma refer la celalalt, atunci incep cu "sotul/sotia dvs" :)..sau cand vine cineva in vizita, sunt mama-soacra si tata-socru...in nici un caz MAMA si TATA. Brr! Pai abia ne suportam reciproc (mai ales cu soacra), cum sa le zic asa? No way! :(

Bine, la inceput am intrebat-o pe socrela cum sa le zic..si a zis "oricum numai tanti nu"...si eu tocmai asa as fi vrut sa-i zic :)

A, desigur, am si eu pe cineva care-mi tot zice "zi-i mama"! Chiar MAMA!!! #-o Si-i tot zic "femeie, n-auzi ca nu vreau si nu pot???"...auzi, MAMA soacra-mii! >:P :disgust: :no_05:

anuca_m
30.06.2006, 12:27:29
Nici eu nu pot sa le zic mama si tata,desi is f de treaba ... deocamdata vorbesc cu dvs..da viitoru sot nu are probleme... la el ii mami si tati...si buni si bunicu ..si unchiu ..asa cum le zis eu la toate rudele mele asa le zice si el.. no..mai vedem..

RLK
30.06.2006, 12:57:12
eu nu le spun in nici un fel. Intotdeauna le vorbesc la persoana a doua plural, dar fara a ma adresa cumva. credeti ca, auziti, mergeti... etc E o mare problema si asta cu adresatul...

tweety82
01.07.2006, 00:00:00
se pare ca suntem multe cu aceasta problema
Nici nu ma gandesc sa le zic socrilor mama si tata ..eu tot la auziti , stiti...etc sunt si cred ca tot asa o sa ramana la ce soacra am

911
01.07.2006, 00:38:12
se pare ca suntem multe cu aceasta problema
Nici nu ma gandesc sa le zic socrilor mama si tata ..eu tot la auziti , stiti...etc sunt si cred ca tot asa o sa ramana la ce soacra am

Eu le zic mama s. si tata s. dar fix asa doar "S" !!! :D

Si asta pt. ca ma punea mama mea... sa le zic mama si tata... :)) Ca cica cum sa-i spuna ei iubitul meu MAMA... daca eu nu le spun alor lui!!! =))

crystal81
02.07.2006, 09:41:14
ooo, ce sa va povestesc ...noi de abia am planuit sa facem nunta...si vreau sa va spun ca de mai multe ori mi s-a intamplat sa le zic mama si tata , la viitorii socri, fara sa imi fie greu sau sa fiu obligata, pur si simplu ii simt mai apropiati decat proprii mei parinti, care nu ma inteleg ....
momentan...sunt tanti si nenea...dar nu o sa imi fie greu sa transform in mama si tata...eventual adaug si numele mic sa stim de care mama e vorba\:D/

gaabitza
05.07.2006, 08:15:58
Si eu am aceeasi problema. De 5 ani le vb cu "stiti', "auzitii"...s.a.(nici nu va dati seama cat de multe modalitati sunt). Parintii nostrii au ajuns sa-si spuna "cuscrii". Cand ii aud mi se ridica parul in cap. Mama ar fi vrut sa-si spuna pe nume ca sunt de aceeasi varsta dar parintii lui sunt putin mai...crescuti la tara(sa nu folosesc cuvinte mai dure).
Sunt de parerea ca daca i-ar interesa ar zice ei: "spune-mi....". nu cred ca e datoria mea sa-i intreb. Lor toti le zic "tanti" si "nea' ". nu-mi vine sa le zic asa. Eu as vrea sa le pot zice pe nume si atat. Din fericire sunt la 200 km de noi, deci nu ii vad foarte des.
Glumeam cu mama pe tema asta si o intrebam cum sa le zic la nunta ca, de, mai trebuie sa vb ceva cu ei si a zis:"intreaba de socrul mare/soacra mare ca nu se prinde nimeni".
Va doresc ca asta sa fie cea mai mare problema pe care o veti avea in casnicie!

RLK
05.07.2006, 08:23:53
Eu sunt foarte apropiata de parintii mei, care imi sunt si prieteni, iar cu socrii, chiar daca ma accepta, ma plac si spun peste tot ca sunt copilul lor, simt o distanta, pecare nu stiu dacavreuna dintre parti o mentine sau pur si simplu ne este jena sa abordam subiectul. Mie mi se pare unul delicat si chiar nu sunt hotarata sa spun mama altcuiva.

laura81
05.07.2006, 09:42:04
[QUOTE=gaabitza]Si eu am aceeasi problema. De 5 ani le vb cu "stiti', "auzitii"...s.a.(nici nu va dati seama cat de multe modalitati sunt). Parintii nostrii au ajuns sa-si spuna "cuscrii".

Ai nostri isi spun pe nume, iesim la gratar impreuna (cu ei) si taticii se imbata impreuna :)) minunat, dar noi? :( Ideea cu mama s si tata s e interesanta :zz:

911
05.07.2006, 09:45:42
[quote=gaabitza]Si eu am aceeasi problema. De 5 ani le vb cu "stiti', "auzitii"...s.a.(nici nu va dati seama cat de multe modalitati sunt). Parintii nostrii au ajuns sa-si spuna "cuscrii".

Ai nostri isi spun pe nume, iesim la gratar impreuna (cu ei) si taticii se imbata impreuna :)) minunat, dar noi? :( Ideea cu mama s si tata s e interesanta :zz:

Pai... daca voiam s-o fac fericita pe mama mea (care insista sa le zic mama si tata parintilor lui :D ) si sa nu ma simt nici eu prea aiurea.... am gasit solutia asta... parca e mai simplu :D

Giulia2201
05.07.2006, 10:45:23
Eu una n-as putea sa le spun mama si tata, dar le spun pe nume, la fel si sotul meu parintilor mei. Ai nostri sunt niste oameni mai moderni care nu prea tin la etichete. De exemplu mamei mele i se spune doamna doar la scoala, in rest absolut toata lumea ii spune pe nume. Mie asa mi se si pare normal. Daca le vorbim cu dumneavoastra, nu impune o distanta parca? Dar na, fiecare face cum stie si cum se simte bine.

911
05.07.2006, 10:57:03
Eu una n-as putea sa le spun mama si tata, dar le spun pe nume, la fel si sotul meu parintilor mei. Ai nostri sunt niste oameni mai moderni care nu prea tin la etichete. De exemplu mamei mele i se spune doamna doar la scoala, in rest absolut toata lumea ii spune pe nume. Mie asa mi se si pare normal. Daca le vorbim cu dumneavoastra, nu impune o distanta parca? Dar na, fiecare face cum stie si cum se simte bine.

Ei vezi??? Nu e chiar asa... ca si mama mea i-a zis viitorului sot sa-i zica pe nume... si tot ii aduce aminte de fiecare data... si de aproape un an... el tot nu poate... A zis ca nu poate sa-i zica pe nume... :D

aurorritaela
05.07.2006, 11:48:16
salut fetelor
si eu tot cu domnul,doamna ma adresez si asa o sa o fac mereu.
in nici un caz nu o sa le zic mama si tata:O ,nici nu concep asa ceva. mama si tata sunt unicii asa ca nu as putea la altii sa le zic asa unor oameni care practic sunt niste straini.
va pupic

nyco
05.07.2006, 13:36:04
Eu le spun socrilor "mami" si "tati", pt ca asa le zice sotul si m-am luat si eu dupa el, mi-a fost greu la inceput, dar acum nu mai am treaba!

ema
05.07.2006, 15:52:59
Eu le spun socrilor "mami" si "tati", pt ca asa le zice sotul si m-am luat si eu dupa el, mi-a fost greu la inceput, dar acum nu mai am treaba!

Asa le zice si al meu alor lui, dar eu nu pot. Mi-a scapat o data (nu mai stiu exact in ce imprejurare) si mi s-a parut ca a sunat oribil sa ii spun soacrei mele "mami" (bineinteles ca nu am spus-o din toata inima). Eu evit sa le spun in vreun fel, pana la urma trebuie sa gasesc o "formula"...clar e ca nu o sa le spun niciodata mama si tata, parintii mei sunt de neinlocuit...

eva
06.07.2006, 08:28:07
[QUOTE=gaabitza] Din fericire sunt la 200 km de noi, deci nu ii vad foarte des.

Asta este si avantajul meu ca santem departe de al lui dar si de mama mea. Nu am discutat nici cu el nici cu ai lui pe tema asta, dar dupa ce am citit mesajele voastre, mi-am dat seama ca va fi o problema :). Eu nu mai am tata si nu-mi pot imagina sa spun "tata" altcuiva, mi s-ar face mereu dor de tatal meu de cate ori as spune cuvatul asta si nu as suporta, iar mama mea este superlativul la tot ce e mai bun pe lumea :), "creatie unicat" :)) asa ca nu pot sa numesc pe altcineva asa :)). Sper ca evitatul si domnul, doamna sa mearga in continuare.
Bafta fetelor cu noii "mama si tata" :D

crisstynna
12.07.2006, 11:05:10
Vai,chestia asta este si pentru mine o problema...Cred ca eu tot cu tanti o sa ma adresez viitoarei mele soacre,mai ales ca nu imi este prea draga...Nici acum nu prea am multe povesti cu ea...cat despre faptul sa-i spun mama,nici macar nu se pune problema,mama e numai una...

ancaneacsu
31.07.2006, 10:39:23
asa e depinde de tine si de ei cum li te adresezi...eu una ii spun socrului meu dl musat....
chiar dc ai mei se inteleg f bine cu sotul meu nu s-a pus problema sa le spuna mama si tata....
dar, chiar conteaza? atata vreme cat este respect din partea ambelor parti?

rocsi6666
31.07.2006, 12:02:42
parintii sunt parinti...si sunt unici....eu nu as putea in nici un caz sa le spun mama si tata....macar de-ar merita....dar ne-au innebunit de cap...nu ca nu ar vrea...am intrebat-o pe socrella cum ar vrea sa le spun....si mai in gluma, mai serios, mai poe ocolite asa ar vrea...dar isi va pune pofta in cui...si asa i-am suportat toanele prea mult..

Adelinutza
22.08.2006, 14:28:07
Si la mine mama imi zice sa le spun mama si tata, dar nu pot...La inceput as fi putut , dar au aparut niste discutii si nu-mi mai vine...
Ma adresez numai cu dvs. pt ca asa mi-au impus (altfel ar fi lipsa de respect, cu toate ca mi mi se pare mai mult o distanta)... Le vorbesc cu mama...si tata...
Viitoarea soacra chiar mi-a atras atentia sa nu mai zic cand vorbesc cu puiu' "mami tau" ca este lipsa de respect fata de dansa (sincer eu consider aceasta adresare un alint), dar ma conformez.
N-avem voie sa ne tutuim, dar asta o inteleg...suntem asa prea oficiali in adresare...

nikol
22.08.2006, 14:49:59
eu ma gandeam ca dupa nunta sa le spun mama si tata. nu stiu daca am sa reusesc, dar am sa incerc. sper sa nu imi fie foarte greu cu atat mai mult cu cat alor mei le spun mami si tati.

dianablue
22.08.2006, 17:28:24
hmmm... la mine diferenta de varsta e destul de mare... eu la 24 de ani sa ma adresez la " per tu" unei persoane de peste 50? Poate o sa ma obisnuiesc, cine stie, inceputul e mai greu :-p

ryanaro
22.08.2006, 17:38:48
Eu am 21 si mama soacra are 65 LOL Chiar nu pot s o tutuiesc- ii spun mrs....;))

Tzitzi_mic
22.08.2006, 17:59:40
Eu nici nu vreau sa aud de "mama" si "tata" spuse socrilor...parintii mei sunt unici.Pe langa asta,ma bucur in fiecare zi si ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am nishte parinti asa de indiferenti, nepasatori,lipsiti de bunul simt cum are el...nishte parinti care nu isi ajuta deloc copilul si pe care nu-i intereseaza de soarta lui.Eu ii zic la soacra "tanti" si la socru "nenea",apelativele de "doamna" si "domn" ar fi total nepotrivite,pt ca ei nu corespund definitiilor cuvintelor de mai sus nici macar 1%...:-"

rocsi6666
22.08.2006, 21:18:38
si eu aveam o problema cu adresatul asta....insa acum m-am linistit...dupa toate fentele pe care le-au facut cu ocazia si in timpul nuntii...ne-am hatarat sa ii vedem f. rar....cred ca o data pe an e suficient....:D :D

dianablue
23.08.2006, 10:01:13
:)) Poate ar trebui sa facem un topic separat cu "Ce vraji au mai facut soacrele noastre"

Mai serios vorbind, deocamdata soacra mea se poarta civilizat si eu incerc sa evit sa ne vedem prea des... Sper sa nu o apuce vreo dorinta de a se amesteca in nunta noastra!

flory_vella
23.08.2006, 10:07:20
Eu am o mare problema: nu stiu cum sa ma adresez socrilor. pana acum am evitat sa ii strig, dar nu pot face asta toata viata :-" . si nici sa spun "mama lui adi" toata viata nu merge. ai mei stiu ca le spun socrilor mama si tata, dar eu nu as putea sa mai spun si altcuiva asa decat parintilor mei [-(.
Voi ce faceti? "Tanti cutare"???? E nasol ... Ma gandeam sa vb cu ei dar si asta mi-e cam penibil ... :-\
si eu mult timp am evitat sa ii strig pt ca imi era greu dar am reusit intr-un sfarsit si le zic mamica si tatic si sunt foarte fericiti socrul meu a plans cand ia-m zis prima data asa ( are 3 baieti si si-a dorit f mult o fata si ma considera fata lui )

andya
23.08.2006, 10:25:54
Hmm...si eu am problema asta cu socrii. Momentan evit sa-i numesc in vreun fel...inca mai merge cu "stiti" "auziti" etc...si merge asa de peste 3 ani. Iubu meu ii vorbeste mamei cu doamna M (nume fam.) iar lu' tata ii zice nea' S...asta pentru ca suntem vecini si se cunosc de mult. Mama a zis ca nu vrea ca el sa-i zica mama...ca o face batrana...ca ea nu are copii asa mari :))..- el e cu 5 ani mai mare decat mine.
Initial, am vrut sa-i zic soacrei mele Mama D (nume mic), dar asa ii zicea fosta prietena a viitorului meu sotz...si soacra mea a tzinut foarte mult la ea. Am considerat ca e mai bine sa evit aceeasi exprimare...dar cum altfel sa-i zic? Ca nu i se potriveste nici doamna, nici tanti...:-\

demonizza
23.08.2006, 13:05:29
Doamne, cate probleme...eu sunt o norocoasa...pe soacra-mea o alinta toata lumea, shi ma adresez shi eu cu numele de alint, cu care e obishnuita...iar socrului ii spun pe numele mic, ca restul familiei...ce-i drept nu m-am gandit f. mult la asta, a venit natural, in timp...
pupici

cristina41975
24.08.2006, 12:57:11
Grea problema. Eu dupa aproape un an nu le spun in nici un fel. Vorbim foarte politicos si distant la inceput si pe urma la per tu, dar nu pot nici sa le spun "mama" si "tata",si nici pe nume. Acum astept sa mai treaca un timp sa apara nepotul si asa cum o sa le spuna le va ramane. Asta e.:-\

ancaneacsu
24.08.2006, 15:18:31
si eu am aceeasi problema...
bunica mea- femeie de la tara- tot insista sa ma adresez socrului meu cu tata....in fine, imi si spusese o istorioara de la tara cu o nora care a fost tinuta in pod pana le-a spus socrilor mama si tata....
eu una nu pot, socrul meu va ramane "domn musat" toata viata lui...
cat despre sotul meu....normal ca nu va putea sa-i spuna mamei mele mama pt ca mama lui a murit...;(...am mai citit aici pe forum ce efect are lucrul asta....
chiar daca "cuscrii" intre ei ies la gratare, baute etc...intre ei vorbesc la misto cu "domn profesor" si "domn inginer"...=))
e haios sa se apeleze cu profesiile, e un fel de intimitate distanta...=))=))=))

alison
26.08.2006, 01:15:28
la mine e o semi-problema. cu mama si cu sotul meu am discutat deschis si am convenit sa nu li se adreseze cu dv si cu saru-mana, daca eu le spun servus. zis si facut. el le spune lor mama si tata, dar asta cand vorbeste despre ei mai ales, pentru ca mai rar se iveste ocazia sa ii strige in vreun fel (e mai simplu sa te duci langa om si sa ii spui ce vrei, fara nici o introducere, decat sa il strigi din camera cealalta). asta a trebuit oarecum convenit pentru ca locuim inca cu ai mei. cu mama lui altfel stau lucrurile. el o saluta cu saru-mana, deci asa fac si eu. el i se adreseaza la per tu, eu cu dv, ca asa vorbeam cu ea de cand ne cunoastem si nu mi-a propus sa nu ii mai vorbesc cu dv, iar eu cred ca ar trebui sa vina din partea ei initiativa asta, nu sa ma apuc eu sa o tutuiesc din senin. locuieste in alt oras, deci nu ne intalnim prea des, asa ca nu e f greu sa evit sa ma adresez direct in vreun fel. mi se pare aiurea sa ii spun:"mama, dv ce ziceti despre...", de exemplu. cand vorbesc despre ea, spun: "soacra-mea", dar cand vorbesc despre ea cu sora sotului meu, fiica ei, deci, ii spun mama. oricum, ma enerveaza chestiile astea si mi se pare absurd sa fie o sursa de stres. ar trebui sa iti spuna verde in fata: draga, spune-mi pe nume. ar fi cel mai simplu. atat formalism! e o bariera in comunicare incredibila. mama mea a fost (si mai e inca) f necajita ca nora-sa nu ii spune soacra macar, ci vorbeste despre ea ca fiind ceva de genul "mama sotului meu". ei, a aparut nepotelul meu si totul s-a simplificat. mama si tata sunt acum bunica si bunicul pentru toata lumea si gata problema. spuneam la inceput ca am o semi problema, pentru ca socrul meu nu mai traieste, din pacate nu l-am cunoscut, asa ca am sa fac fata numai soacrei. :">

alison
26.08.2006, 01:18:18
am uitat sa spun ca partea cu tanti iese din discutie, desi multa lume ii spune tanti maria. niciodata nu am agreat ideea de tanti cutare si mi s-ar parea culmea sa incep cu soacra-mea. :)>-

laura81
26.08.2006, 09:50:15
Mie mi se pare absurd sa le spun pe nume socrilor, nu sunt genul, depinde f mult de persoane. nici ai mei si nici ai lui nu sunt de tutuit, numi-ar place nici sa-l aud pe adi ca le spune alor mei pe nume ... Socru-meu, intr-o discutie timida despre asta, a zis ca el toata viata a evitat sa-i spuna cumva soacrei, asa ca de ce ne stresam:)) Eu astept nepotii, pt ca atunci se rezolva intr-adevar toate, si pana atunci incerc sa evit sa le spun intr-un fel, ca nicicum nu suna bine... si noi suntem in situatia fericita in care vom fi in alt oras, nici cu ai mei nici cu ai lui ...:D

fleur
26.08.2006, 21:25:57
nici noi nu ne adresam parintilor cu mama si tat...potrivim cuvintele...cu : "stiti" ; "auziti?"...si..vom mai vedea

lorycyca
26.08.2006, 21:32:39
...... acum bunica si bunicul pentru toata lumea si gata problema. spuneam la inceput ca am o semi problema, pentru ca socrul meu nu mai traieste, din pacate nu l-am cunoscut, asa ca am sa fac fata numai soacrei. :">[/quote]

LOL si la mine e la fel... cu stiti..vedeti... dar de cand cu fii`mea... au devenit babi ( asa ii spune fii`mea lui soacra`mea ) si tataie M. scurt si la obiect... si eu cand o strig tot babi am inceput sa o strig LOL . Si culmea ca eu am niste socrii "exceptia de la regula" adika buni... dar tot nu pot sa trec peste ...si sa le zic mama si tata... ata ete... poate cu timpu`...:-p

Raza_de_soare
30.08.2006, 14:57:31
Eu consider ca in viata ai numai o singura pereke de parinti, si de aceea "mama" si "tata" sunt numai parintii mei.Socrilor ma adresez politicos cu "dv" sau "domna" si/sau "domnulX". Poate ca pt.unii suna ciudat.Ciudat suna si pt.ei (soacra-mea kiar mi-a facut observatie ca ii spun "domna", la care i-am raspuns ca in semn de respect ma adresez astfel si a tacut din gura).

Mama mea voia sa accepte ca sotul sa ii spuna pe nume, dar nu am fost eu de acord.Sunt de parere ca e bine ca intre parinti si tanara pereke casatorita trebuie sa existe o oarecare distanta, pt.a evita astfel unele probleme,asa zisele "trageri de sireturi" care de multe ori pot duce la situatii neplacute.Si...fara "mama" si "tata" adresate parintilor mei, sotul este foarte iubit de parintii mei, si viceversa:-p...Se inteleg atat de bine ca daca i-ai vedea ai spune ca sotul este copilul lor, si nu eu!

annyie
02.09.2006, 18:31:09
m-am adaptat foarte repede, dar abia dupa nunta. Pana atunci le-am vorbit cu respect, dar fara sa le spun cumva anume. Dupa nunta m-am hotarat sa le spun mamica si taticule, dar va spun sincer sentimentele vor veni mult mai greu. Vorbele sunt doar vorbe. Conteaza ce simti. Pentru mine, deocamdata mama si tata sunt ai mei, dar poate cu timpul...

ant
20.09.2006, 20:38:06
..interesant subiect..si multe probleme..la mine este simplu, mai ales ca sunt nite oameni deosebiti, mama-soacra si tata-socru se numesc , le spun simplu mami si tati, ma iubesc si ma apreciaza (deocamdata) si au toata consideratia din partea mea..

Bia
22.09.2006, 11:35:31
Nici eu n-as putea sa le zic socrilor "mama" si "tata"! La fel gandesc si eu ca am doar doi parinti pe lumea asta si oricat as tine la socri, niciodata nu se va putea compara cu sentimentele pe care le am fata de ai mei! Eu le spun pur si simplu "doamna" si "domnul" cand ma adresez lor! Sotul meu, pardon viitorul sot, le zice alor mei pe nume adica cu doamna si domnule in fata, dar cred ca el abia asteapta se le zica mama si tata pentru ca se intelege super cu ei si ei cu el, il trateaza exact ca si cum ar fi fiul lor!
Cine stie, poate in timp imi voi schimba opinia, desi nu prea cred!

valen
22.09.2006, 11:42:36
eu m-am maritat si tot doamna si domnul popescu le zic. la fel si sotul meu cu ai mei. si cand ma refer la ei le zic soacra si socrul meu sau parintii sotului meu

kala_elena
22.09.2006, 12:50:13
Este foarte adevarat ca ai numai doi parinti pe lume, ca urmare eu ii alint in toate felurile: mama-micule, micule mare, mai, etc etc, tatalui: tasule, pai, fatherica etc etc. Nu am soacra - lucru pe care il regret mult. Scrului meu ii spun tati din dragoste pentru viitorul meu sot sau tati tau.

dandelion
23.09.2006, 19:24:11
Este foarte adevarat ca ai numai doi parinti pe lume, ca urmare eu ii alint in toate felurile: mama-micule, micule mare, mai, etc etc, tatalui: tasule, pai, fatherica etc etc. Nu am soacra - lucru pe care il regret mult. Scrului meu ii spun tati din dragoste pentru viitorul meu sot sau tati tau.
Interesant subiect..si eu m-am intrebat de multe ori cum sa le spun socrilor dupa nunta..acuma nu ma adresez lor nici cu d-na si dl, pur si simplu "tanti" si "nea' " si numele lor...ei imi sunt foarte dragi, sunt niste oameni deosebiti si oricum nu o sa le zic dupa nunta "tanti " si "nea' "..probabil o sa-i intreb cum le-ar placea, si nu m-ar deranja daca ei ar vrea sa le spun "mami" si "tati", ca pana la urma mami mea e mami mea si in sufletul meu stiu diferenta dintre ei..iar felul in care le spui nu conteaza asa de mult precum ce inseamna ei pt tine de fapt..
Mami pana acuma ii spune bunicii mele "mama" chiar daca parintii mei au divortat de multi ani..

kala_elena
23.09.2006, 20:51:15
Interesant subiect..si eu m-am intrebat de multe ori cum sa le spun socrilor dupa nunta..acuma nu ma adresez lor nici cu d-na si dl, pur si simplu "tanti" si "nea' " si numele lor...ei imi sunt foarte dragi, sunt niste oameni deosebiti si oricum nu o sa le zic dupa nunta "tanti " si "nea' "..probabil o sa-i intreb cum le-ar placea, si nu m-ar deranja daca ei ar vrea sa le spun "mami" si "tati", ca pana la urma mami mea e mami mea si in sufletul meu stiu diferenta dintre ei..iar felul in care le spui nu conteaza asa de mult precum ce inseamna ei pt tine de fapt..
Mami pana acuma ii spune bunicii mele "mama" chiar daca parintii mei au divortat de multi ani..
Ai dreptate, sufletelul nostru stie diferenta intre mama si tatal natural si cei "adoptati". Eu cred ca oferind dragoste primesti dragoste. Mi s-ar parea absurd sa ma adresez viitoarului meu socru cu D-le..., este ceva mai mult decat un strain,nu?Este tatal persoanei pe care eu o iubesc din tot sufletul, asa ca il voi invata sa il iubesc si pe el, sa il accept cu calitati si defecte.

ayana2010
30.09.2006, 15:46:15
nici yo nu am socru, iar viitoarei soacre ii vb cu dumneavoastra in fata.. in rest ( si de fata cu viitorul meu sot) ii spun pe nume ... inca astept sa-si dea seama ca trebuie sa ma atentioneze sa-i spun pe nume.. dar vad ca astept in zadar :) oricum, nu prea interactionam noi.. ne intalnim de doua pri pe an, de paste si de craciun ( sta in italia)

cecilia
01.10.2006, 01:51:43
hmmm...pe mine nu ma va convinge nimeni ca daca ii spune soacrei "mama" o face din suflet,pt ca o simte chiar ca pe o mama.indiferent cat de soacra perfecta ar fi,pe aceeasi treapta cu mama adevarata nu are cum sa fie,logic.cred ca cele care procedeaza asa,o fac pt ca asa li s-a cerut,sau pt ca asa cred ca se pot apropia de soacre,sau pt ca asa da bine,sau pt ca asa li se pare lor ca e traditia,sau pt ca asa vor sa le faca pe plac sotilor.asa ca...eu ma abtin si le spun dna si dl X.oricum timp de 6 ani le-am spus asa,cum ar fi sa incep sa le spun brusc mama si tata (oricum nu se pune problema).mi se pare fortat,parca suna nenatural.si mai pomenea Raza-de-soare de treaba aia cu trasul de sireturi,stiti voi....cititi topicul cu stransul soacrei de gat loooool.te apropii de socri,ii lasi sa stie tot despre viata ta,ei sunt f dragutzi,le spui de toate,le vad si ei pe toate,ma rog,transparenta totala,dupa care stai si te intrebi de ce se intorc toate impotriva ta.pai...

Bia
02.10.2006, 21:11:06
hmmm...pe mine nu ma va convinge nimeni ca daca ii spune soacrei "mama" o face din suflet,pt ca o simte chiar ca pe o mama.indiferent cat de soacra perfecta ar fi,pe aceeasi treapta cu mama adevarata nu are cum sa fie,logic.cred ca cele care procedeaza asa,o fac pt ca asa li s-a cerut,sau pt ca asa cred ca se pot apropia de soacre,sau pt ca asa da bine,sau pt ca asa li se pare lor ca e traditia,sau pt ca asa vor sa le faca pe plac sotilor.asa ca...eu ma abtin si le spun dna si dl X.oricum timp de 6 ani le-am spus asa,cum ar fi sa incep sa le spun brusc mama si tata (oricum nu se pune problema).mi se pare fortat,parca suna nenatural.si mai pomenea Raza-de-soare de treaba aia cu trasul de sireturi,stiti voi....cititi topicul cu stransul soacrei de gat loooool.te apropii de socri,ii lasi sa stie tot despre viata ta,ei sunt f dragutzi,le spui de toate,le vad si ei pe toate,ma rog,transparenta totala,dupa care stai si te intrebi de ce se intorc toate impotriva ta.pai...

Te-ai exprimat super! Asa gandesc si eu dar nu as fi reusit sa ma exprim atat de bine ca tine! N-as putea sa simt fata de nimeni pe lumea asta ce simt pt parintii mei care sunt extraordinari! Sa dea D-zeu sa am si eu o casnicie la fel de fericita cum este a lor! Cu socrii, asa e, nici o rel f. rece dar nici prea stransa, asa ceva intre ...

MIA2005
13.11.2006, 21:57:37
FIECARE LE SPUNE SOCRILOR CUM SIMTE.MIE MI_AU CERUT SA LE SPUN PE NUME,deci vb cu ei ca si cu niste prieteni,desi tot socrii sunt=))

nina
15.11.2006, 19:25:08
Eu ii spun viitorului meu socru "Domnul ...x" deocamdata.Soacrei inca m-am ferit sa ma adresez direct.Normal ca vb cu ei cu dv-oastra.Poate voi putea sa le spun si mama si tata nu este exclus, nu mi se pare ceva ciudat sau rau sa ii consideri si pe ei parinti (asa ca niste parinti adoptivi).
Va pupacesc.

mam
15.11.2006, 19:30:21
mie nu mi-a spus nimeni cum sa le zic si am impresia ca se astepata sa le zic ceva de genu "mama soara si tata socru", insa eu nu pot sa le zic nici "mama, tata" nici "socru, soacra" nu stiu de ce...mie "socru, soacra" mi se par 2 cuvinte prea reci si pana la urma o dau din colt in colt si le zic dvs sau sotia dvs, sotul dvs...tatal sotului, mama sotului :)) nici pe nume parca nu imi vine sa le zic si nici nu cred ca le-ar placea... 8-}

monis
16.11.2006, 10:06:16
eu deja le zic mama si tata, mai greu in conversatia directa, mai usor cand vb despre ei. Imi este f greu mai ales ca tatal meu a murit anul acesta, dar stiu ca pe ei ii bucura sa le zic asa si imi sunt chiar dragi,pana acum nu am avut probleme cu ei si mi-au fost alaturi in cele mai grele momente.

ALEX21A
16.11.2006, 10:07:55
alor lui ,eu nu le zic in nici un fel pt ca nu avem texte:-p .........iar el le zice alor mei>mama si tata pt ca e f atasat de ei...asa a vrut el:)

Sylvester
16.11.2006, 10:09:18
mie nu mi-a spus nimeni cum sa le zic si am impresia ca se astepata sa le zic ceva de genu "mama soara si tata socru", insa eu nu pot sa le zic nici "mama, tata" nici "socru, soacra" nu stiu de ce...mie "socru, soacra" mi se par 2 cuvinte prea reci si pana la urma o dau din colt in colt si le zic dvs sau sotia dvs, sotul dvs...tatal sotului, mama sotului :)) nici pe nume parca nu imi vine sa le zic si nici nu cred ca le-ar placea... 8-}

Exact asa fac si eu =))=))
Soacra-mea mi-a zis ca daca vreau sa-i zic mama si am intrebat-o cat a durat travaliul....n-a inteles! =))

alisor
16.11.2006, 10:27:39
Nici nu ma gandesc sa le zic vreodata socrilor "mama si tata". Niciodata pentru ca sunt niste oameni foarte rai , care nu ne ajuta cu nimic si care mie imi fac viata amara. Pe viitoarea mea soacra nu o inghit este o femeie foarte rea... nu o suport si tremur cand ma gandesc ca s-ar putea sa-mi strice nunta.. si nu stiu cum sa fac sa evit acest lucru... cateodata imi vine sa renunt la tot...am obosit atatia ani de cand sunt cu iubi de razboiul asta inutil si nu inteleg ce are cu mine...niciodata nu i-am facut sau nu i-am zis nimic, din contra am tacut la tot ce mi-a facut ea sperand sa evit certurile si sa nu ajunga sa ma urasca mai mult...dar nu mai pot, imi e lehamite cand aud cuvantul soacra.

Pupici !

monis
16.11.2006, 10:29:10
Exact asa fac si eu =))=))
Soacra-mea mi-a zis ca daca vreau sa-i zic mama si am intrebat-o cat a durat travaliul....n-a inteles! =))

=)) =)) =)) misto faza...mai bine ca n-a inteles, poate se supara:))

ancaavr
19.12.2006, 10:34:45
mda..un subiect cam delicat..:)...inainte de nunta noi nu ne vizitam prea des...asa ca nu era nevoie de vreo adresare mai speciala. De vreun an lucrez cu socra-mea in aceeasi firma si desi suntem in domenii diferite o mai tot vizitam sa vb de nunta si normal ca ma adresam cu dvs, chiar incepusem sa-i zic saru-mana (desi eu zic la foarte putine persoane sura-mana), dar asa mi se parea mie potrivit...toate bune si frumoase pana imi zice ea o data ca sa nu mai vb cu dvs cu ea si sa nu-i mai zic saru-mana...sa-i zic pe nume....problema este ca nu pot sa-i zic Ileana...mi se pare ciudat asa ca continui sa-i vb cu dvs. Acum este foarte greu cu salutul..ii zic la revedere insa mi se pare ciudat si de atunci a intervenit un soi de stranjeneala intre noi..intr-un fel evitam sa ne salutam...
Si in fine ...asta nu e tot..problema cea mai mare este cu socru. Imi tot da impresia ca pe el il deranjeaza ca nu-i spun tata si nu-i spun saru-mana (el are niste conceptii mai ciudate legate de subiect).....Sper ca pana la urma sa gasim o solutie de mijloc...:)

dandelion
19.12.2006, 12:11:11
Mie tocmai mi-a cerut viitoarea soacra sa-i spun pe nume ( eu ii ziceam "tanti" plus numele ;)) ), ca zice ca e tinerica;)), ma simt ciudtat sa-i spun numai pe nume;;)...oare daca ii zic pe nume, trec si la "tu" de la "dvs":-\o:-):>

dj
19.12.2006, 12:13:03
Mie tocmai mi-a cerut viitoarea soacra sa-i spun pe nume ( eu ii ziceam "tanti" plus numele ;)) ), ca zice ca e tinerica;)), ma simt ciudtat sa-i spun numai pe nume;;)...oare daca ii zic pe nume, trec si la "tu" de la "dvs":-\o:-):>
Poate ar fi cel mai bine daca o intrebi cum vrea sa ii vorbesti. Poate vrea si sa treci la "tu"...

Giulia2201
19.12.2006, 12:36:02

Mie mi se pare normal sa-i zici si tu din moment ce-i spui pe nume, dar cred ca cel mai bine vorbesti cu ea si vezi cum ii place.

dandelion
19.12.2006, 14:16:30
Mie mi se pare normal sa-i zici si tu din moment ce-i spui pe nume, dar cred ca cel mai bine vorbesti cu ea si vezi cum ii place.
Cred ca asa am sa fac:>#:-S
Mersi fetelor:*

trully_love
20.12.2006, 12:19:24
Eu chiar nu stiu cum sa vorbesc cu soacra mea. Mi-a spus ca nu are pretentia sa ii zic mama ca nici ea nu ii zice asa soacrei ei, dar nici pe nume nu i-ar prea placea sa ii zic.. asa ca eu tot ocolesc si nu ii zic nicicum, dar e cam greu... iar cand sunt cu ea ii vb cu dvs. si cu saru-mana :D

hana2905
20.12.2006, 12:49:37
Salutare! Intr-adevar o problema asta cu adresarea, nici eu nu am gasit inca adresarea care sa multumeasca pe toata lumea dar sper ca acum de sarbatori cand mergem la "socrii mei" sa pot sa am o discutie despre acest lucru. De 5 ani ma tot chinui cu stiti, veniti, auziti, etc si acum cred ca imi iau inima in dinti si ii intreb cum le place sa ma adresez lor si cu asa basta!
Bafta si voua miresici!:-SS

Ancuta_Weiser
20.12.2006, 13:00:18
Eu am trecut deja peste etapa cu "mama", "tata" si i-am facut direct BUNICI!=))=))=)) si am rezolvat problema, ca se discuta numai despre bunica si bunicul!
Iar in rest, sa fiu sincera, au fost tare draguti socrii mei, si m-au rugat sa le spun pe nume si sa ii tutuiesc (destul de fain, mai ales ca ei sunt nemti si nu prea se practica decat daca chiar se inteleg bine cu ceilalti;;)). Ceea ce fac cu mare drag, chiar nu am nici o problema cu asta.
Pupici!

Silvia
20.12.2006, 13:06:08
Buna,

La mine e tare interesant - eu le vorbesc cu dumeavoastra si evit sa-i strig sau sa-i vorbesc unuia dintre ei despre celalalt. Intr-o zi cand eram la masa la ei i-am zis sotului meu ` uite ce a zis mama ta` - eu pe un ton foarte natural, nici nu mi-am dat seama ca era si ea si socru meu de fata. ea nu a zis nimic insa socru meu mi-a zis sa incept sa-i zic mama ca doar gata m-am maritat!!Eu m-am blocat apoi le-am spus pe un ton foarte autoritar ca eu am doar o singura mama. Noroc ca a intervenit si sotul meu in discutie si le-a zis sa ma lase in pace ca nu mai suntem acum o suta de ani sa le zic mama si tata si ca o sa le zic cum simt eu nu cum mi se impune. Ideea este ca nu ma simt deloc apropiata de ei si oricum nu o sa zic nimanui mama , mamica mea e unica si doar ea merita acest apelativ. Asa ca o sa continui cu dvs si alte dude d-astea!!

Va pup,
Silvia

trully_love
20.12.2006, 16:03:22
Mi se pare corect ce-ai zis tu... si pe mine bunica mea ma tot streseaza sa ii zic soacrei mele "mama", ca asa e frumos , de fapt ea e si acum ofticata ca mama nu i-a zis ei niciodata ei "mama", ci a ocolit vorba pana i-a zis "bunica". Si eu i-am zis bunicii ca mama e una singura, eu nu am doua mame, asa ca pana ajung sa fie "bunica" si "bunicul" voi ocoli vorba. :D

map
20.12.2006, 16:08:34
El le spune parintilor mei mama si tata:D Eu ii spun mamei lui Doamna, dar mai des ii spun SHEFA:D si mereu ne adresam amandoi cu dumneavoastra:D Asa mi se pare mie mai usor , desi mi-a cerut sa-i spun pe nume.

fifiri
20.12.2006, 18:07:11
El le spune parintilor mei mama si tata:D Eu ii spun mamei lui Doamna, dar mai des ii spun SHEFA:D si mereu ne adresam amandoi cu dumneavoastra:D Asa mi se pare mie mai usor , desi mi-a cerut sa-i spun pe nume.

mie nu mi-au zis sa le spun nici pe nume, nici mama/tata. ba mai mult, cand mama mea ii spunea mamei lui ca soacra ei a tot corectat-o pana i-a zis mama, soacra mea a zis ca i se pare penibil (asta cu mine de fata) si ca ce, doar suntem "straini", cum o sa ne adresam ca in familie. ceea ce... nu imi pare deloc rau ca suntem peste mari si tari fata de ei :>

map
20.12.2006, 18:10:13
mie nu mi-au zis sa le spun nici pe nume, nici mama/tata. ba mai mult, cand mama mea ii spunea mamei lui ca soacra ei a tot corectat-o pana i-a zis mama, soacra mea a zis ca i se pare penibil (asta cu mine de fata) si ca ce, doar suntem "straini", cum o sa ne adresam ca in familie. ceea ce... nu imi pare deloc rau ca suntem peste mari si tari fata de ei :>
cat de tare poate fi asta cu "strainii":D:D:D:D Ea nu e constienta ca viata si fericirea fiutului ei e in mainile tale? Si ca-n pantecele tau o sa-i creasca bucuria batranetilor, nepotii?:D:D:D:D:D Ce scorpie:D Bine ca sunteti departe:D:D:D

mihu
30.12.2006, 18:04:48
Eu tot incerc sa imi fac curaj sa ii intreb pe socrii mei cum sa le spun...Desi eu nu prea as vrea sa le zic mama si tata-sa cadem la o intelegere...Pare usor dar de fiecare data aman si spun ca o sa le zic data viitoare...Faza e ca soacra mea, i-a zis mamei mele ca i-ar placea sa ii zic mama#-o =(( :[email protected] ...acum chiar ca nu stiu de unde sa incep discutia asta cu ei...:-?

Babydeey
30.12.2006, 23:23:48
Nostima tare discutia asta =D> Si eu dupa mult "domnit" ii spun viitoarei mele soacre "mama lu' andy" si ea se amuza teribil. ;))

DanaS
30.12.2006, 23:29:18
Eu le zic MOM and DAD, ca oricum ni prea inseamna prea mult pt mine (noroc ca nu-s romani), ca m-as putea sa-i zic mai ales scorpiei mama in romaneste ;)). Nu i-am zis niciodata asa in fatza, ca nu stam in aceeasi tara monentan, asa ca am scapat, dar la tefefon i-am zis, ca si al meu le zice alor mei mom and dad..........o sa am mari probleme cind ne vedem, ca n u stiu daca o sa-mi vina usor sa le zic asa fatza-n fatza.

nirona
02.01.2007, 20:08:54
eu,sincer,am primit o mare lectie de la mama mea...
Bunica mea a fost o femeie foarte stresanta si nu ezita sa-ti spuna in fata gresala comisa...dar mama totdeauna a tratat-o cu respect...si chiar ii zicea "mama"...
Eu nu zic acuma sa faca toata lumea la fel,deoarece nici eu nu stiu dc voi face asa...Deocamdata ma adresez cu DUMNEAVOASTRA....;))

laura81
02.01.2007, 21:16:58
He he, duc discutia la nivelul urmator: eu continui sa nu le spun nicicum pt ca nu stam in acelasi oras si inca ma descurc, dar al meu, cum deocamdata stam la ai mei, si-a facut curaj si a inceput sa le zica cu "d-l Dan si d-na Carmen". toate bune pana acum, da vine maica-mea si imi zice ca ei nu-i place sa-i zica adi asa, ca parac sunt 2 straini, ca sa-i zica pe nume. Probl e ca pe nume nici nu discutam, nu merge, nu sunt genul de parinti la care sa le zici pe nume (nici ai lui nici ai mei), ai mei ar fi vrut "mama si tata" dar nu vrem noi, ai lui nu vor nicicum, si cand in sfarsit si-a luat si el inima in dinti sa zica cumva, la maica-mea nu-i place :(( I-am zis la adi sa-i zica "tanti carmen", cum ii zic toti prietenii mei, dar nu vrea ca i se pare stupid, ca numa cand era mic zicea femeilor "tanti". :-\
Now what? :))

dandelion
02.01.2007, 22:28:53
Viitoarea mea scoacra a dat de inteles ca ar vrea sa i sa spuna pe nume, nu am trecut la asta inca, dar a tot "corectat-o" pe cumnata mea, care ii mai zicea si simplu "soacra"(ceea ce mi se pare foarte urat), mi-a zis si mie sa-i zic de pe acuma pe nume, dar cum eram obisnuita cu formularea cu "tanti", nu am putut sa trec direct la nume, dar am s-o fac atunci cand mai vine la vara in tara. Iar pe socrul o sa-l intreb cum vrea sa-i spun.

lumim
03.01.2007, 10:46:35
La multi ani in primul rand la toata lumea.
Referitor la acest subiect se pare ca eu sunt printre cele mai norocoase .
Inainte de castorie ma adresam socrilor mei cu dumneavoastra,niciodata nu am putut sa le spun altfel.Dar imediat dupa nunta acestia mi-a spus sa le spun pe nume.Mi-e foarte greu ,avand in vedere ca 7 ani nu mi-am permis sa fiu la per-tu cu ei.Dar acum ii salut cu ceau si sunt convinsa ca cu timpul imi va fi mai usor sa la spun pe nume.Oricum mi se pare foarte rece sa spui la cineva din familia ta domnule sau doamna.
Cred ca cel mai simplu acesta probleme sa poate rezolva vb. intrebandu-i direct pe ei cum vor sa li te adresezi.

teodora_buciu
03.01.2007, 17:45:48
Eu inca sunt la faza stiti, auziti...Probabil ca in viitorul nu foarte departat le voi spune socrilor mama si tata....sunt niste scumpi..si ma si iubesc ;-) ...si culmea..si mie imi sunt tare dragi...cine stie...poate trec peste faza cu mama si tata si le zic direct bunica si bunicu..:-? :) Poate vine un bebe ..si gata..am rezolvat toata treaba asta

fleur
10.01.2007, 21:38:01
Eu inca sunt la faza stiti, auziti...Probabil ca in viitorul nu foarte departat le voi spune socrilor mama si tata....sunt niste scumpi..si ma si iubesc ;-) ...si culmea..si mie imi sunt tare dragi...cine stie...poate trec peste faza cu mama si tata si le zic direct bunica si bunicu..:-? :) Poate vine un bebe ..si gata..am rezolvat toata treaba asta
da si rezolvi mai bine asa...buni si buna!!!!!!!

Ioana85
12.01.2007, 13:19:48
Eu am reusit, cu greu recunosc, sa le spun mama si tata. Si nu va spun cat de fericiti sunt cand ma aud, cum atunci cand mi se adreseaza imi zic: "mama, da-mi te rog...". Si barbatul meu le zice la ai mei tot asa. Adevarul e ca avem niste parinti grozavi si chiar merita efortul.

allyy
12.01.2007, 13:30:14
Socrul meu a ridicat aceasta problema deja a doua zi dupa cununia civila,
"Si de acum cum o sa ne spui?"
Mi-a spus ca pot sa ii strig mama si tata sau pe numele mic, dar nu pot sa fac asta.Sa ii strig pe numele mic mi se pare o lipsa de respect, iar ca sa le spun mama si tata inca nu-mi vine.
Eu nu sunt de acord sa fac ceva ce nu simt ca trebuie sa fac, asa ca atunci cand voi simti ca trebuie sa le spun mama si tata, le voi spune. Pana atunci insa ramanem la dvs. ca e mai sigur!!

mihu
12.01.2007, 14:47:28
Si la mine mai merge faza asta...dar apara intrebarea..Daca sun acasa cum o cer de exemplu pe soacra/socru la telefon daca nu raspunde ea?Sau daca vorbesc de socru cu soacra si vreau sa ii spun ceva de genu..."stiti (nu stiu cum sa zic) a zis ca mai bine am face..."Asta e un exemplu...Pur si simplu nu stiu cum sa mai ocolesc...La ea ii place sa fie sunata/cautata dar eu chiar din motivul asta evit s-o sun...daca nu raspunde ea?Unica varianta ar fi pe mobil...dar eu sunt pe cartela si daca ne intindem la vorba$-) ...
Voi cum procedati?

miti
12.01.2007, 19:51:35

Ma recunosc in descriere ta.Si vreau sa zic ca e brilianta ideea cu bunica si bunicu desi nu ma gandisem deloc pana acum la asta imi placeeeeee.:D

LILICA
12.01.2007, 20:23:07
Si la mine mai merge faza asta...dar apara intrebarea..Daca sun acasa cum o cer de exemplu pe soacra/socru la telefon daca nu raspunde ea?Sau daca vorbesc de socru cu soacra si vreau sa ii spun ceva de genu..."stiti (nu stiu cum sa zic) a zis ca mai bine am face..."Asta e un exemplu...Pur si simplu nu stiu cum sa mai ocolesc...La ea ii place sa fie sunata/cautata dar eu chiar din motivul asta evit s-o sun...daca nu raspunde ea?Unica varianta ar fi pe mobil...dar eu sunt pe cartela si daca ne intindem la vorba$-) ...
Voi cum procedati?
Faci ca mine, am sunat, a raspuns tata socru si am cerut cu '' mama lui Alex'', ce se mai amuza de-atunci...
Mie mi-au zis sa le zic pe nume, dar nu pot, am zis ca-i voi zice mama la nunta sa fie o surpriza, pana atunci ocolesc sa-i zic cumva, decat dvs. ...Mama mereu ma bate la cap sa-i zic mama, ca e mai mult decat o draguta, dar nu e vorba de asta...pur si simplu e greu, dar ma acomodez eu:"> .

mihu
13.01.2007, 14:32:08
Si eu am mai folosit artificii de genul asta:"mama lui horia" sau "sotul/sotia dumneavostra"...Dar mi se pare atat de penibil incat mai bine evit...Totusi pentru mine e o problema apasatoare care nu are inca o solutie...:-w

anamaria2002boss
13.01.2007, 19:46:02
Si eu le spun "mama" si "tata", dar adaug si un al doilea cuvant pt a face distinctia fata de parintii mei , si anume le zic "mama soacra" si "tata Nicu". Si mie mi-a fost greu pana sa gasesc aceasta solutie de compromis. Mama soacra chiar m-a surprins in dificultatea gasirii unui apelativ , dar a zis ca nu e nici o pb, va veni cu timpul. Totusi, nu cred ca as putea sa le spun vreodata "mamica" sau "taticule", asa cum face cumnata mea...

mireasa
13.01.2007, 20:16:48
si eu le vorbesc cu dumneavoastra.......nu as putea sa le spun mama sau tata..sau cel putin momentan NU

betty
13.01.2007, 22:25:45
Si eu am problema asta , nu pot sa le spun "mama" sau "tata" ...cu toate ca am cununia civila facuta de ceva vreme ....nu pot ,parca mi se incurca limba in gura ..:-p pe ea o cam supara ca nu-i zic mama ,dar asta este ....incerc si eu pe cat posibil sa evit .:D

trully_love
16.01.2007, 19:04:39
Si mie mi-e foarte greu sa ma descurc cu asta mai ales ca noi stam foarte aproape de socrii si ne vedem cam la doua zile. Pur si simplu nu pot sa le zic mama si tata. Si soacra mea a zis ca mai bine nu ii zic nicicum decat sa ii zic doamna. Deja m-am cam saturat sa tot ocolesc vorba si nici sa le zic pe nume nu le convine.

anca22
20.01.2007, 16:04:27
vai...eu vreau sa le zic mama si tata...am zis ca de cand suntem casatoriti asa ar cam trebui avand in vedere ca am stat 2 ani cu ei in casa si ca soacra-mea e o dulce...kiar ca mi-a fost si imi este ca o mama...dar cand incerc sa ii zic mi se pune un nod in gat si nu reusesc niciodata :( spun repede un dumneavoastra si gatanu stiu de ce...pe nume nu pot sa le spun pt ca soacra-mea e mai mare decat mamy meu cu 10 ani...deci va dati seama....uffff.. kestia e ca mai mereu suntem pe la ei...poate imi fac si eu curaj odata si odatava pup

alli_utza
20.01.2007, 16:20:19
Si eu ma lovesc zilnic de problema asata si nu stiu cum o s-o scot la cap pt ca am niste socrii extraordinari si chiar ar trebui! Noi suntem impreuna de 8 ani si de ceva timp stam la ei(dupa nunta ne mutam in casuta noastra ....care e tot de la ei )Iubi zice ca ar trebui dar eu nu pot...ce ma fac?:-\ cred ca dupa nunta o sa le zic(sper):-s

anca22
21.01.2007, 12:02:01
Si eu ma lovesc zilnic de problema asata si nu stiu cum o s-o scot la cap pt ca am niste socrii extraordinari si chiar ar trebui! Noi suntem impreuna de 8 ani si de ceva timp stam la ei(dupa nunta ne mutam in casuta noastra ....care e tot de la ei )Iubi zice ca ar trebui dar eu nu pot...ce ma fac?:-\ cred ca dupa nunta o sa le zic(sper):-s

asa am zis si eu ...ca dupa nunta SIGUR le zic mama si tata dar uite ca inca nu am avut curaj...prima data e greu ...daca reusim macar odata sa le spunem asa sunt sigura ca dupa aia vine totul de la sine...poate tu o sa fii mai curajoasa decat mine...:) bafta pupici

irinabusuioc
12.02.2007, 03:11:46
Nici nu ma gandesc sa le zic vreodata socrilor "mama si tata". Niciodata pentru ca sunt niste oameni foarte rai , care nu ne ajuta cu nimic si care mie imi fac viata amara. Pe viitoarea mea soacra nu o inghit este o femeie foarte rea... nu o suport si tremur cand ma gandesc ca s-ar putea sa-mi strice nunta.. si nu stiu cum sa fac sa evit acest lucru... cateodata imi vine sa renunt la tot...am obosit atatia ani de cand sunt cu iubi de razboiul asta inutil si nu inteleg ce are cu mine...niciodata nu i-am facut sau nu i-am zis nimic, din contra am tacut la tot ce mi-a facut ea sperand sa evit certurile si sa nu ajunga sa ma urasca mai mult...dar nu mai pot, imi e lehamite cand aud cuvantul soacra.

Pupici !

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine in sensul ca soacra-mea ma inghite acum cu greu si mai mult fortata de imprejurari. A fost o vreme cand ne intelegeam foarte bine si imi era tare draga, dar de cand si-a dat ea seama ca treaba serioasa cu puiul s-a stricat treaba. Atunci ii spuneam mami E(numele ei) de buna voie. Dupa tot scandalul si dupa toate cele intamplate intre noi (desi nici eu ca si tine nu am deschis gura niciodata sa-i zic nimik) nu i-as mai zice mami ca nu-mi vine nici sa ma omori. N-o urasc ca nu imi otravesc sufletul cu sentimente ca asta, pur si simplu imi pare rau ca nu-si da seama ca doar eu am tinut-o in palma cum n-a tinut-o nimeni si ea si-a batut joc. Mi-ar fi placut si mie si ne inteleg bine dar daca nu se poate.....Macar de i-ar veni mintea la cap ca eu as reveni la sentimente mai bune....In fine....problema acum e cum sa le zic ca mama si tata iese din discutie,pe nume imi e cam aiurea mai ales ca ei nu au zis nimik,cu tanti sau nenea nu merge ca ea nu are nume romanesc,iar in general le vb cu dvs si potrivesc vorba cu "auziti", "stiti"....V-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati da idei.Thanks.

irinabusuioc
12.02.2007, 03:33:47
Am uitat sa precizez ca desi era ceva de speriat socrosenia mea vreau sa spun ca am avut un stil atat de inedit si pasnic de a o dresa incat acum nici nu sufla in fata mea:madlaugh: si sunt tare mandra de asta:Afiindca atunci cand urla la mine simteam ca mi se strange stomacul si de multe ori m-a speriat pe bune de halul in care facea.

corinutza79
12.02.2007, 07:47:02
Eu voi aplica metoda mamei mele: pana cand m-am nascut eu a vorbit numai cu `dumneavoastra` , dupa aceea eu le-am botezat pe bunici Mami si Buni , si de-atunci Mami si Buni au ramas pt toata lumea, inclusv pt mama mea care ii spunea soacrei ei Buni si ii vorbea la singular. Ce e interesant este ca tata si acum ii spune bunicii mele dumneavoastra desi ai mei sunt casatoriti de 33 de ani.

roxyana18s
18.02.2007, 14:26:41
si eu am avut peobleme de genu.la inceput le spuneam nenea si tanti apoi stiti auziti.acum le combin cateodata spun stiti cateodata mama,mam.

valen
19.02.2007, 11:00:56
n fine....problema acum e cum sa le zic ca mama si tata iese din discutie,pe nume imi e cam aiurea mai ales ca ei nu au zis nimik,cu tanti sau nenea nu merge ca ea nu are nume romanesc,iar in general le vb cu dvs si potrivesc vorba cu "auziti", "stiti"....V-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati da idei.Thanks.[/quote]
pai le poti zice dl si dna si numele de familie. eu socrilor le zic dl si dna popescu... sotul meu le zice doar doamna si domnul.. suna foarte amuzant cand le zice

miti
19.02.2007, 11:32:07
n fine....problema acum e cum sa le zic ca mama si tata iese din discutie,pe nume imi e cam aiurea mai ales ca ei nu au zis nimik,cu tanti sau nenea nu merge ca ea nu are nume romanesc,iar in general le vb cu dvs si potrivesc vorba cu "auziti", "stiti"....V-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati da idei.Thanks.
pai le poti zice dl si dna si numele de familie. eu socrilor le zic dl si dna popescu... sotul meu le zice doar doamna si domnul.. suna foarte amuzant cand le zice[/quote]

Nici eu nu pot sa le zic mama si tata si probabil nici nu o sa pot foarte curand...desi sunt incredibili,in special soacra,si cand vb de ea cu cunostintele mele nu spun niciodata soacra(mi se pare ca suna cam urat) si mereu spun mama lui Cipri
De ce ziceam ca sunt incredibil(se poarta cu mine ca si cu copilul lor).
Am fost recent internata in spital si a venit sa ma vada,chit ca erau mai mult de100km,mi-a facut de mancare exact asa cum stia ca imi place cand am iesit din spital si am mers la ei s-a aplecat sa ma descalte si nu m-a lasat sa fac nimic.
Chiar o femeie deosebita! Dar dupa cum ziceam sus tot nu pot sa zic mama si tata.......

iosnicol
19.02.2007, 13:50:08
Si eu tot cu stiti, auziti.
Nu imi era greu sa le zic mama sau tata, dar cred ca trebuie sa merite cuvantul asta.
Sunt niste oameni foarte egoisti. Au un singur copil, de cand ii stiu eu faceau economie la orice, inainte de nunta ia spus sotului ca se gasesc bani pentru o garsoniera si dupa nunta au uitat de tot.
Stam deocamdata cu ei ca nu avem incotro, dar cat de curand o sa luam credit sa ne luam o casa a noastra in care ei nu au ce cauta.
Se poarta foarte urat cu noi si nu imi vine sa cred ca au spus ca ei nu au nici un ban sa ne ajute.
Eu de fel uit repede, dar pe ei nu o sa-i uit niciodata.
Este foarte greu sa te trezesti fara ajutor, in conditiile in care nu avem salarii foarte mari si un ajutor nu ne-ar fi stricat.
asa ca nu o sa le zic mama si tata NICIODATA.

alice
19.02.2007, 15:29:14
Ahaaaaaaa,deci nu sunt singurii ai mei care fac asa ceva.Noi ne-am mutat a doua zi dupa nunta.De "bunavoie".Ca ne-a dat afara socru-meu<:-P

iuliab
19.02.2007, 16:06:41
Eu in loc de socrii le-as zice scorpii....

Kaela
19.02.2007, 16:26:41
eu le spun saru-mana din ziua nr 1 shi asha am sa le spun mereu. cred ca nici n-ash putea altfel. sunt niste oameni deosebitzi.

Milagros
21.02.2007, 15:59:17
OF fetelor nici eu nu cred sa ajung vreodata sa le zic in vreun fel socrilor mei. Initial toate erau bune si frumoase dar acum cand mai avem un pic pana la nunta zici ca au innebunit. Ma vorbesc de rau la al meu de cateva zile incoace. Totul a pornit de la fratele lui mai mare care nu ma suporta din prima clipa cand m-a vazut...asa pur si simplu, fara un motiv clar. Si mie imi e teama ca imi vor strica nunta. Mie pe fata nu imi zic nimic doar ca atunci cand merg la iubi nu ma baga in seama, maica-sa ultima oara nici nu mi-a raspuns la salut!
Iubi sufera enorm si eu de suferinta lui ca undeva ma doare ce zic ei!
Stiti ce e si mai ciudat? Ca bunicii lui ii zic buni, matusilor si unchilor cu apelativul respectiv dar parintilor lui in nici un fel.Sunt reci de cand ii stiu si chiar nu imi vine sa le zic in vreaun fel. Yuck!8-}

mihaita
22.02.2007, 10:21:03
eu cred ca depinde de relatia pe care si-a construit-o fiecare cu socrii... eu de exemplu nu am decat soacra, dar nu ne inghitim deloc... asa ca niciodata in viata mea nu ii voi spune "mama", doamne fereste!!!:-& nu a fost asa de la inceput, dar pe parcurs, lucrurile se schimba...ce sa mai zic, eu cu ea nu putem avea mai mult de o relatie de suprafata, fara sentimente, fara nimik...singurul lucru pt care ii multumesc este ca l-a nascut pe iubitul meu:D, in rest...nimik. imi pare rau si ma consum mult pt asta, dar asa stau lucrurile, iar eu nu am cum sa le schimb...si iubitu' sufera din cauza asta, dar chiar si el a spus ca nu are ce ii face, pur si simplu asa este ea...deci, "mama"...niciodata.va pup

allyy
22.02.2007, 10:21:42
OF fetelor nici eu nu cred sa ajung vreodata sa le zic in vreun fel socrilor mei. Initial toate erau bune si frumoase dar acum cand mai avem un pic pana la nunta zici ca au innebunit. Ma vorbesc de rau la al meu de cateva zile incoace. Totul a pornit de la fratele lui mai mare care nu ma suporta din prima clipa cand m-a vazut...asa pur si simplu, fara un motiv clar. Si mie imi e teama ca imi vor strica nunta. Mie pe fata nu imi zic nimic doar ca atunci cand merg la iubi nu ma baga in seama, maica-sa ultima oara nici nu mi-a raspuns la salut!
Iubi sufera enorm si eu de suferinta lui ca undeva ma doare ce zic ei!
Stiti ce e si mai ciudat? Ca bunicii lui ii zic buni, matusilor si unchilor cu apelativul respectiv dar parintilor lui in nici un fel.Sunt reci de cand ii stiu si chiar nu imi vine sa le zic in vreaun fel. Yuck!8-}

Imi pare rau ca esti in situatia asta. In mare asa, am idee de ce inseamna sa fii tratata mai nasol de socrii. Cred ca mai mult e gelozie din partea lor, cel putin asa zic aproape toti prietenii nostri, ca cica e ceva normal si involuntar.
Important este ca prietenul tau te intelege si iti este aproape, in ciuda celor spuse de ai lui. Pana la urma tu ai ales sa traiesti cu el, nu cu ai lui. Deci treaba lor daca vor sa fie asa!>:D<

janette
22.02.2007, 11:02:53
Eu in loc de socrii le-as zice scorpii....

si eu,si eu!!!!!
deocamdata ma adresez cu "dumneavoastra"...sunt niste socrii in adevaratul sens al cuvantului,asa ca niciodata nu o sa le spun "mama" si "tata"...daca as baga in seama toate rautatile lor:-& ....oricum sunteti norocoase cele care gasiti intelegere la iubitii sau sotii vostrii,ca al meu are perioade...acuma ma intelege,acuma nu...depinde ce parfum de firma sa ce cadouas super scump ii trimite ma-sa din italia...

drika
22.02.2007, 23:13:39
Am stat si m-am gandit un pic la acest subiect. Imi vine peste mana sa-i zic mama. E parca prea rece sa-i zic dumneavostra, mata, doamna .... Tu parca nu-mi permit. Voi cum ii spuneti? Si de cand? Ma inteleg bine cu soacra si e o bombonica:">

ALEX21A
22.02.2007, 23:33:45
Am stat si m-am gandit un pic la acest subiect. Imi vine peste mana sa-i zic mama. E parca prea rece sa-i zic dumneavostra, mata, doamna .... Tu parca nu-mi permit. Voi cum ii spuneti? Si de cand? Ma inteleg bine cu soacra si e o bombonica:">

pai dc e o bombonica si ti e la indemana si simti ii poti spune mama......

eu personal nu i zic in nici un fel pt ca nu am ocazia.....nu avem tangente.......stam si relativ departe ,asa ca........

in schimb iuby le zice parintlor mei "mama" si "tata"........a venit de la sine,nu i am spus eu ........nu i intrebat pe ei sau pe mine.........pur si simplu.....relatia dintre el si ai mei e speciala,iar ai mei il considera ca si copilul lor si nu fac diferente absolut deloc........

alecsa
23.02.2007, 00:22:58

eu sunt mai smechera!\:D/ am doua mame soacre......:-$ si ambelor le vb cu dvs.....mama am una singura si numai ei ii voi spune mama! pt mine nu exista a doua mama...

dana_g
23.02.2007, 07:05:04
corect alecsa! eu ii spun intotdeauna d-na Antal, nu de alta dar daca am o relatie prea apropiata, nu mai pot sa o pun la punct cand este cazul. Si da, mama mea e unica si nu suporta comparatie.

ryanaro
23.02.2007, 09:16:45

Eu le zic doamna si domnul.... Si ei chiar se poarta cu mine ca si cum as fi copilul lor... Nu ma simt eu chiar asa de apropiata sa le zic mama si tata. Trebuie sa fie o chestie naturala asta, sa le spui cum iti vine. Uite, cumnata mea le spune socrilor mei mama si tata. Probabil asa simte.o:-)

Sylvester
23.02.2007, 09:17:25
Eu nu-i spun nicicum...evit dar abia astept sa-i spun "mamaie"! Detesta apelativul =))=))=)). Cica: daca o sa aveti un copil as vrea sa-mi spuna "buni" nu "mamaie". Zic: nu si daca depinde de mine =))=))=))

drika
23.02.2007, 09:20:49
pai dc e o bombonica si ti e la indemana si simti ii poti spune mama......

eu personal nu i zic in nici un fel pt ca nu am ocazia.....nu avem tangente.......stam si relativ departe ,asa ca........

in schimb iuby le zice parintlor mei "mama" si "tata"........a venit de la sine,nu i am spus eu ........nu i intrebat pe ei sau pe mine.........pur si simplu.....relatia dintre el si ai mei e speciala,iar ai mei il considera ca si copilul lor si nu fac diferente absolut deloc........
Stii tu mama soacra se comporta superb cu mine... cand suna prima intrebare este pentru sanatatea mea si pt mine.. la fel cum ai spus si tu tine tare mult la mine si ma priveste ca o fica... mi-a trimis deseori pachet si a mentionat sa nu-i spun cumnatei mele (fica ei) Nu stiu ce sa spun... si in acelasi timp am si chestia asta pe care a spus-o alecsa ca mama e mama si gata. Poate cu timpul o sa imi vina mai usor.. acum insa sunt in dilema:-"

annybunny
23.02.2007, 15:42:53
Eu ma inteleg ffff bine cu soacra mea asa ca eu ii spun Mama sau direct pe nume asa neam obisnuit ptr ca realatie este fffff buna :) :*

mihaita
27.02.2007, 09:31:35
Eu nu-i spun nicicum...evit dar abia astept sa-i spun "mamaie"! Detesta apelativul =))=))=)). Cica: daca o sa aveti un copil as vrea sa-mi spuna "buni" nu "mamaie". Zic: nu si daca depinde de mine =))=))=))
looool=)) =)) =)) =)) =))

Ciufi83tm
27.02.2007, 12:16:21
Eu ii spun soacrei "mama" pt ca asta simt s-a comportat cu mine pana acum ca si cum as fi fiica ei si de multe ori m-a sfatuit de bine, dar socrului evit sa-i spun "tata" pt ca nu simt asta. Cam ciudat recunosc dar cu socru meu nici nu prea am tangenta si ne intalnim cam rar. sper ca soacra-mea sa nu se schimbe. [-o<

Ciufi83tm
27.02.2007, 12:23:30
Si inca o chestie ciudata sotul meu iii spune tatalui meu "tata" si mamei cam evita sa ii spuna "mama", probabil ca se simte mai apropiat de tata, dar sincer nu l-a obligat si nu i sa impus sa le spuna "mama" si "tata":-\

ancavlc
27.02.2007, 13:46:20
Eu ii spun soacrei "mama" pt ca asta simt s-a comportat cu mine pana acum ca si cum as fi fiica ei si de multe ori m-a sfatuit de bine, dar socrului evit sa-i spun "tata" pt ca nu simt asta. Cam ciudat recunosc dar cu socru meu nici nu prea am tangenta si ne intalnim cam rar. sper ca soacra-mea sa nu se schimbe. [-o<
aceeasi dilema o am si eu. imi vine sa ii zic soacrei mama dar, socrului meu sa ii zic tata nu. desi este un om cumsecade, nu am avut vreodata ceva discutii in contradictoriu, dar pur si simplu nu pot.:(

mihaita
28.02.2007, 09:34:02
eu nu am decat soacra, dar este peste puterile mele sa ii spun "mama". la cum s-a purtat si se poarta ea cu mine, nu merita sa ii rostesc nici numele... asa ca nu stiu ce voi face:-" oricum, eu sunt sigura ca nu m-ar aborda vreodata sa imi spuna sa ma adresez cu "mama" sau pe nume; ea este ramasa de pe vremuri si se simte extraordinar daca cineva ii spune "doamna"...iar eu ii spun "tanti":D =))

dedelina
23.04.2007, 19:41:18
Nici eu nu prea stiu cum sa le zic socrilor mei...le zic cand cum; ba socara, socru, dvs, tanti Florica sau nenea Mircea si altele. Pe nume nu le zic pt ca nu mi-au spus asta nicodata. Sotul meu de prima oara cand i-a cunoscut pe ai mei le zice pe nume pt ca ei asa i-au spus. Socrii mei sunt insa mai invarsta decat ai mei si au alt fel de gandire. Acum asta este. No harm done.Eu soacrei mele ii ziceam inainte "tanti, mama lui Ovi"..tot timpul arunca cu ceva dupa mine cand ma auzea.
Socra-mea a avut socra buna doar 3 ani...ea a murit si apoi bunicul s-a recasatorit cu o tuta cu care era cuplat inainte sa moara bunica. Soacra-mea i-a spus o data tanti si era aia sa faca apoplexie. Eu de cand suntem impreuna am i-am gasit nume bunicii vitrege; o cheama "dona silvia" <:-P ... daca ar auzi cred ca ar da coltul.

Ai mei socrilor lor le-au zis de cand ne-am nascut noi buni (la amndoua bunicile) si unuia din bunici mosu si celuilalt apu(care in ungureste inseamna tata, dar asa ii ziceam si noi ca ne invataseram de la mama)

iulia
24.04.2007, 00:47:25
Socrii mei sunt divortati. Cu mama lui ma inteleg super, cu tatal lui...nu... :D

Asa ca mamei lui ma adresez cu dvoastra, Lili, si de cele mai multe ori MAMA. Iar tatalui... ceva cat mai distant posibil: dvoastra. Si noroc ca nu ne vedem prea des, o data la 3 luni. Ca cu mama soacra ma vad aproape zilnic. :)

blu3eyes
24.04.2007, 07:08:20
Le felicit pe cele care au o elatie frumoasa si armonioasa cu socrii si le si admir pe cele care au spus ca mama nu suporta nici un fel de comparatie si ca socrii nu pot fi numiti mama si tata...E perfect adevarat..numai ca eu spre ex..nu ii permit sa NU le spun mama si tata atata vreme cat aproape ca mi-au impus asta..nu pe fata bineinteles..dar prea multe insistente incat am cedat efectiv la un mom dat!Sa nu mai zic ca soacra imi tot zice sa ii spun TU nu d-voastra..ma uit la ea si imi zic"hai frate!!"...mi-ar placea enorm de mult sa pot!dar mi-e atat de greu..nu stiu nu simt apropierea aia atat de mare incat sa ii spun toate astea si sa le si simt!!al meu le zice alor mei mama si tata din primele zile de cand ne-am casatorit desi ei se cunoscusera efectiv cu o sapt in urma:))s-a simtit apropiat de ei si recunoscator ca au acceptat casatoria noastra probabil:))=))ideea e ca ma bucur si nu i s-a impus lucrul asta...
cat despre socrii..uff..eu i-am cunoscut in persoana abia acum 2 luni (ne-am casat acum un an aproape) si asta pt ca am venit aici in Canada pt ca ei nu au fost la nunta(ne-am casatorit civil intr-o sapt..ai lui nici nu aveau habar de ce vroia baiatul lor sa faca:)) )si am vb numai la tel...mama soacra exagereaza cu rel asta dintre noi...adica imi cere prea multe..daca as putea sa ii dau raportul din 5 in 5 min ar fi cea mai fericita...sapt trecuta a fost mare divergenta pt ca eu nu am sunat cateva zile..si ea zice ca ar trebui sa ma simt datoare pt cate au facut pt noi...looool..m-au apucat toti dracii!!si nu am mai sunat-o deloc!!!:))pai ce naiba nu zic nu ne-au ajutat enorm dar de la a fi recunoscatoare pana la a fi DATOARE fata de parintii lui e CALE LUNGA nene...m-a durut enorm de mult mai ales ca din cauza ei m-am certat cu iubi pe tema asta..asa ca mi-am scos-o definitv de la inima!!dar..acum 2 zile l-am simtit pe iubi ca sufera mult din aceasta cauza..am discutat cu el si mi-a dat seama ca ei vor fi aici mereu asa ca nu pot mentine discordia asta..ar fi prea dur totul..si am mers la ea acasa si am lansat armistitiul..cred ca am facut un lucru bun(mi-am cam calcat pe inima dar iubi meu merita sa foe si ellinistit!!)ideea e ca sper sa dureze mult pacea asta "instalata cu forta"!!!

mitzy
24.04.2007, 07:24:05
Acum le spunem parintilor dumneavoastra; mai tarziu poate o sa le zicem pe nume, da' mama si tata cred ca niciodata.. cel putin nu cred.. mama e mama mea ("mami" de cand ma stiu); soacra e Gabi..Mariana.. dumneavoastra.
Am o verisoara care era sa divorteze pt ca nu a vrut sa'i spuna soacrei MAMA=)). Dar s'a razgandit si acum e multumita si soacra :). Sper sa nu fie cazul. Oricum sotul ei era batut in cap sa divorteze pt o tampenie k asta.

blu3eyes
24.04.2007, 07:51:32
Acum le spunem parintilor dumneavoastra; mai tarziu poate o sa le zicem pe nume, da' mama si tata cred ca niciodata.. cel putin nu cred.. mama e mama mea ("mami" de cand ma stiu); soacra e Gabi..Mariana.. dumneavoastra.
Am o verisoara care era sa divorteze pt ca nu a vrut sa'i spuna soacrei MAMA=)). Dar s'a razgandit si acum e multumita si soacra :). Sper sa nu fie cazul. Oricum sotul ei era batut in cap sa divorteze pt o tampenie k asta.
loool!!!!!!!!doamne ce idioata!!atat i-ar trebui soacrei mele sa bage strambe din astea ca ...papara mananca...cat de mult i-ar lua sotul meu apararea ..pt una ca asta cred ca ii spune vreo doua de nu se vede:))

higgs
24.04.2007, 13:03:31
Eu le zic pe nume. La fel si fiul lor B. Foarte rar le zice mama si tata :) Nu ma deranjeaza deloc. Mi se pare usor si mai cad din bariere, nu?

M.

alipety
24.04.2007, 14:44:24
deocamdata, eu ma adresez cu dvs si evit sa ii strig cumva , pe nume sau cu "mama"...iar dupa casatorie, nu stiu zau daca se va schimba...in primul rand sunt parintii lui, au o varsta si ii respect, nu cred ca as putea sa le zic pe numele mic sau la "per tu"...iar sa le zic "mama" si "tata" nu cred ca voi reusi, pt ca si alor mei nu le zic mama si tata, ci "mami" si "tati" sau "mamicuta" si "taticutu" :">
iar apelativul "Mama" e rezervat pt bunica din partea mamei mele, care a insistat sa-i zic asa, ca vezi Doamne ...era prea tanara sa imi fie bunica !!! :) si asa a ramas...sunt singura nepoata care-i zice buncii "mama"
dar si iubitelul meu se adreseaza alor mei cu dvs si "doamna" sau "domnule"...bine, dar el nu i-a vazut foarte des, asa cum ii vad eu pe viitorii mei socri.

flastoica
29.04.2007, 15:32:47
Cum vorbim cu soacra sau cu socrul?
De exemplu, mie imi este foarte greu sa le spun parintilor sotului meu "mama" si "tata", cu toate ca lui i-a fost foarte usor sa se adapteze.
Ideea e ca noi stam impreuna cu parintii mei iar cu ai lui ne intalnim de 2-3 ori pe an, dar pur si simplu NU POT!
Voi ce parere aveti?

issa3
29.04.2007, 16:30:34
te inteleg perfect nici eu nu cred ca voi putea vreodata sa spun "mama" altei persoane decat mamei mele...eu momentam vorbesc cu soacra mea cu doamna pt nu avem o relatie fff apropriata din acelasi motiv ca si tine ...ne vedem 2-3 ori pe an ....

vicky
29.04.2007, 17:47:22
uite aici: Cum va adresati socrilor? (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=683)

Lizz22
20.07.2007, 15:39:47
eu soacrei mele ii spun..mama.dar socrului meu(p care l-am avut candva profesor :"> ) nu-i spun deocamdata nicicum...sau pur si simplu.."dvs"

iuli_nicol
30.07.2007, 17:34:00
eu le spun mama si tata..dar le vb cu dvs..nu cred ca vreodata le-as putea spune...tu...in schimb ai mei sunt mami si tati si cu ei imi permit sa le vb cu tu...asa ne-am obisnuit...si ii respect ff mult chiar daca unii zic ca daca nu le vb cu dvs nu ii respecti....da de unde=P~
in schimb sotul meu le spune mama si tata alor lui...iar la ai me...ii e greu sa le spuna mama si tata...bien k poate nu simte...k la inceput nu la-u vrut...si s-au comportat cam aiurea cu el...dar a zis ca vrea...si e tot ce imii doresc cel mai mult sa le zica si el...dar nu i-am spus-o sa nu creada ca il fortez...cand o sa simta le va spune...las sa curga totul de la sine:D

drika
30.07.2007, 22:12:51
Mie mi se pare ca ar fi rece relatia cu parintii mei daca le-as spune dumneavostra iar matale suna tare babesc si de la tara. Intotdeauna am vorbit la persoana a doua si cred ca nici nu ne lasa mama sau tata sa le zic vb la a 3 a. Mamicu meu si taticu meu sunt ai mei...nu as putea sa le vorbesc ca unui profesor sau unei cucoane pe strada cu oficialitati dintr-astea[-(. Acum fiecare cum e invatat si obisnuit:-SS

mihu
31.07.2007, 08:19:19
Mie mi se pare ca ar fi rece relatia cu parintii mei daca le-as spune dumneavostra iar matale suna tare babesc si de la tara. Intotdeauna am vorbit la persoana a doua si cred ca nici nu ne lasa mama sau tata sa le zic vb la a 3 a. Mamicu meu si taticu meu sunt ai mei...nu as putea sa le vorbesc ca unui profesor sau unei cucoane pe strada cu oficialitati dintr-astea[-(. Acum fiecare cum e invatat si obisnuit:-SS
La fel e si la mine...insa cunosc pe cineva care le spune dumneavoastra...mi se pare ca suna foarte ciudat...dar cum ai zis si tu...fiecare cum e invatat...

Sylvester
31.07.2007, 09:21:01
La fel e si la mine...insa cunosc pe cineva care le spune dumneavoastra...mi se pare ca suna foarte ciudat...dar cum ai zis si tu...fiecare cum e invatat...

Le spune "dumneavoastra" cui? Parintilor sau socrilor?

drika
31.07.2007, 10:04:17
E un pic de off....scuze....ziceam de parinti...gata^:)^^:)^

Sylvester
31.07.2007, 10:07:02
E un pic de off....scuze....ziceam de parinti...gata^:)^^:)^

Pai nu e off. Ca se incadreaza la subiect. Dar daca un copil ii vorbeste mamei cu "dumneavoastra" eu nu cred ca mama are vreo sansa sa fie vreodata prietena cu copilul ei. E valabil si pentru tata! Mie mi se pare o greseala grava din partea parintilor sa fie atat de rigizi.

mihu
31.07.2007, 10:12:27
parintilor...

mariammary2000
31.07.2007, 10:25:31
Eu le spun socrilor pe nume, mi se pare stupid sa le zic mama si tata ca nu sunt parintii mei si nici rude macar. Am niste socrii minunati, ne intelegem perfect ca doar ei sunt in Albania si eu in Romania si ne vedem de doua ori pe an:D , insa de aici a le spune mama si tata, ce naiba, sa fim serioase, e o prefacatorie de prima clasa. Copiii lor sunt copiii lor iar noi vom fi mereu niste straine. Daca Doamne fereste ne despartim de soti sa nu credeti ca o sa mai avem o relatie cu ei de nici un tip, asta e viata si asa sunt oamenii. Deci eu zic sa fim cinstite si sa le zicem pe nume sau sa i poreclim dar fara mama si tata ca e desumflata treaba#:-S

crys_mia
31.07.2007, 10:43:54
Eu lui mama ii zic "d-ta", pentru ca asa m-a invatat bunica, ca e totusi diferenta de varsta de 20 si ceva de ani, o salut in schimb cu "Ciao mami, ce faci?". Cu socrii e foarte ciudat, cand vorbesc cu socru si il intreb de soacra, ii spun "Ce mai face sotia d-voastra?":)), mi se pare penibil. Cand vorbesc cu soacra o intreb "D-l R ce mai face?", iar cand vorbesc despre ei, le spun "parintii lui B".
Recunosc totusi ca ar fi mai simplu sa le zic mama si tata, pe socru il simt ca un tata, pe soacra inca nu o simt ca o mama, poate ca o sa le zic mama soacra si tata socru, mai vad eu ...

Sylvester
31.07.2007, 11:17:35
Cu socrii e foarte ciudat, cand vorbesc cu socru si il intreb de soacra, ii spun "Ce mai face sotia d-voastra?":)), mi se pare penibil. Cand vorbesc cu soacra o intreb "D-l R ce mai face?", iar cand vorbesc despre ei, le spun "parintii lui B".

EXACT la fel fac si eu cu socrii.

mihu
31.07.2007, 14:11:51
Si eu!
=))

Milagros
31.07.2007, 16:21:57

Si eu... =)) =))

miti
31.07.2007, 16:39:54
si eu.....daca le as zice pe nume s ar simti ofensati si mama si tata niciodata

Si eu... =)) =))

mihu
31.07.2007, 17:57:55
si eu.....daca le as zice pe nume s ar simti ofensati si mama si tata niciodata
eu cu ai mei sunt la per tu...si poate cu putina straduinta mi-ar fi mai usor sa le spun caio decat mama si tata...dar ce sa faci cu conceptia asta bat-o vina?In afara de aspectul asta e totul ok....
tot bate apropouri la mama mea ca ea nu i-a zis niciodata la soacra ei "soacra"numai mama...dar nu trec bine cateva minute si zice"soacra mea...si zice ceva de ea" =))
si oricum stiu sigur ca nu o ageeaza...nu stiu de ce se tot asteapta de la mine...cand eu o respect/nu o contrazic/nu am nimic impotriva ei...toate-s roz...numai asta vad ca nu-i da pace:|
editez sa spun ca si sotul meu se adreseaza parintilor mei ca si eu parintilor lui...si i se pare foarte normal...asa ca nu vad de ce as face eu altfel...

melinda
03.08.2007, 10:58:56
Eu le spun socrilor pe nume, mi se pare stupid sa le zic mama si tata ca nu sunt parintii mei si nici rude macar. Am niste socrii minunati, ne intelegem perfect ca doar ei sunt in Albania si eu in Romania si ne vedem de doua ori pe an:D , insa de aici a le spune mama si tata, ce naiba, sa fim serioase, e o prefacatorie de prima clasa. Copiii lor sunt copiii lor iar noi vom fi mereu niste straine. Daca Doamne fereste ne despartim de soti sa nu credeti ca o sa mai avem o relatie cu ei de nici un tip, asta e viata si asa sunt oamenii. Deci eu zic sa fim cinstite si sa le zicem pe nume sau sa i poreclim dar fara mama si tata ca e desumflata treaba#:-S
De acord cu tine: fara mama si tata ca e desumflata treaba.
Eu le spun domnul si doamna Popescu.

Sylvester
03.08.2007, 11:20:15
Mai stiu eu pe cineva care ii spune soacra-sii "mamica". Dar ii vorbeste cu dvs. Ceva genul: "Mamica, dumneavosatra ce ati facut astazi?" Suna horror! Si nu inteleg de ce ii spune "mamica" pentru ca se iubesc ca irakienii cu americanii. In plus, soacra-sa numai belele i-a facut si ii face.

iuli_nicol
04.08.2007, 10:55:52
De Ziua Mea Sotul Mi-a Facut O Frumoasa Surpriza...dupa Trei Ani De Cand Suntem Impreuna Si Un An De Casatorie....le-a Zis In Sfarsit Alor Mei Mama Si Tata...yupi....fara Macar Sa-l Stresez...sunt Asa De Fericita;)) ;-)

Andreea_arad
04.08.2007, 10:58:31
Eu socrilor mei le spun mami Lola si tati Vio, dar le vorbesc cu sarumana pentru ca socrumeo nu permite sa vorbim la per tu. In schimb al meu cu parintii mei se inteleg super si isi spun pe nume si se tutuiesc, iar relatia sotului cu parintii mei e una excelenta pe cand a mea cu socrii e de genul: mai rarutz ca-i mai dragutz.

frederika
04.08.2007, 14:16:03
Salut Vicky
nu vreau sa fiu uracioasa.....dar soacra / socrul nu au nici un drept sa-ti ceara sa le spui "mama" si "tata"......ei au copii lor care le spun asa....
daca tu vei vrea vreodata sa le spui .......asta este problema ta
eu personal nu am de gand sa le spun "mama" sau "tasta", iar motivul este destul de simplu.....am o sg mama si un sg tata....ei sunt parintii mei si cu asta basta.....e drept ca refuz din start chestia asta...dar.....asa sunt eu.....
calea pe care am gasit-o eu este destul de simpla....ma adresez cu dvs......si evit numele ......catre al meu viitor sotz.....spun "mami" si "tati" tau.....si uite asha am scapat de chestia asta.....
nu spun ca nu voi spune niciodata mama si tata altor oameni decat parintilor mei, dar pentru moment......asta este parerea mea.

draga mea ...ai atins un subiect care pe mine personal ma framanta tare si uite ca a venit la fix.Aceaiasi problema am si eu ...ca nu pot nici moarta sa le spun socrilor mei ,,mama,, si ,,tata,,.Asa ca sa evit confruntarile de genul asta ...fac exact ca tine ...vb cu d.tra mereu si evit sa le spun pe nume .Nu am discutat asta niciodata cu partenerul meu ,insa am obesrvat si la el aceiasi problema:)) .

MeMyself
04.08.2007, 16:28:30
eu le zic si le voi zice domnul si doamna. Prefer sa pastrez o anumita distanta, mai ales ca au dat de inteles ca nu vor sa ne tutuim.

Milagros
04.08.2007, 17:05:32
La mine au inceput socrii sa imi dea de inteles ca ar cam fi timpul sa le zic mama si tata, dar eu nu pot si pace, parca imi sta in gat.
Am deja trei luni de cand stau la ei si s-au purtat neasteptat de bine cu mine, mai ales ca inainte de nunta au facut niste faze... :gen_07:
Acum bat mereu saua, in genul: Du-te la maica-ta si vezi ce face... sau A venit taica-tu de la serviciu etc.
De ziua mea mi-au luat o gramada de cadouri, tort si tot imi repeta ca acum sunt parte din familie.
Ce sa fac?

MeMyself
04.08.2007, 17:21:20
faci ce simti tu! Si mie au inceput sa-mi zica:"vezi ca e la taicato..." si de genul asta si pe mine ma deranjeaza ca parintii mei nu mai sunt. Poate ca de asta nu o sa le zic niciodata "mama" si "tata". Era ok dc acceptau sa-i tutuiesc, dar ....deh. Asa ca daca tu nu vrei sa le zici, nu le zici.Sincer mi se pare chiar stupid sa ne ceara chestia asta. Fiecare cu parintii lui. Dar deh, daca toti au mentalitatea asta!

dienuzatm
04.08.2007, 18:10:46
buna,
eu nu sunt de acord deloc sa ma adresez socrilor cu "mama" respectiv "tata". nu reflecta realitatea si ar insemna o ipocrizie din partea mea sa fac asta, pentru ca nu as simti-o. chestiile astea sincer mi se par invechite, ba chiar de la tzara (fara sa jignesc pe nimeni).
incerc sa evit discutiile in care sa le spun cumva, adica sa i strig, in rest ma adresez cu Dvs.:-p
cand vb despre ei voi spune (mai am putine zile pana la casatorie): socru meu, soacra mea.

laraa
04.08.2007, 18:31:46
ba sa stiti ca eu le spun "tanti vali si nenea bebe"...mama si tata iese dindiscutie, "auziti" nu pot sa le spun toata viata , iar pe nume nu-mi permit sa-i tutuiesc...stiu ca suna ca si cum as striga-o pe vecina "tanti..."..dar alta modalitate deocamdata nu gasesc....atata timp cat "baietelul "lor este baietelul lor si eu sunt "noramea" nici ei nu sunt parintii mei

frederika
08.08.2007, 12:40:40
La mine au inceput socrii sa imi dea de inteles ca ar cam fi timpul sa le zic mama si tata, dar eu nu pot si pace, parca imi sta in gat.
Am deja trei luni de cand stau la ei si s-au purtat neasteptat de bine cu mine, mai ales ca inainte de nunta au facut niste faze... :gen_07:
Acum bat mereu saua, in genul: Du-te la maica-ta si vezi ce face... sau A venit taica-tu de la serviciu etc.
De ziua mea mi-au luat o gramada de cadouri, tort si tot imi repeta ca acum sunt parte din familie.
Ce sa fac?

chiar esti intr-o situatie destul de delicata ...nici eu nu le spun mama si tata .. am tot evitat, insa macar nu locuiesc cu ei si nici in tara nu sunt ..va veni momentul cand ma voi izbi de acelasi zid l:gen_07: ca si tine;-) pt moment..bafta ...ai nevoie

mariammary2000
08.08.2007, 13:03:13
ba sa stiti ca eu le spun "tanti vali si nenea bebe"...mama si tata iese dindiscutie, "auziti" nu pot sa le spun toata viata , iar pe nume nu-mi permit sa-i tutuiesc...stiu ca suna ca si cum as striga-o pe vecina "tanti..."..dar alta modalitate deocamdata nu gasesc....atata timp cat "baietelul "lor este baietelul lor si eu sunt "noramea" nici ei nu sunt parintii mei
Total de acord! Nu vor fi niciodata parintii mei iar eu pentru ei voi fi doar nora. Asa ca le spun pe numele mic si am scapat, si asa nu am cine stie ce conversatii cu ei si daca gresesc si le spun tu in loc de dumneavoastra nu se supara ca eu nu vorbesc albaneza asa de bine. Si iubitul meu le spune tot pe numele mic desi sunt parintii lui\:D/

Milagros
08.08.2007, 13:09:35
chiar esti intr-o situatie destul de delicata ...nici eu nu le spun mama si tata .. am tot evitat, insa macar nu locuiesc cu ei si nici in tara nu sunt ..va veni momentul cand ma voi izbi de acelasi zid l:gen_07: ca si tine;-) pt moment..bafta ...ai nevoie

Mutumesc! ;-)

ghdcatalina
09.08.2007, 14:07:10
Apropo de adresarea " mama " ori " tata "....e adevarat k pentru noi copii mama si tata sunt cei care ne au crescut , dar asta nu inseamna k nu le putem spune si socrilor asa , kiar daca in sufletul nostru mama si tata sunt unii singuri(aceia care ne au crescut bineinteles ).
Acum mai depinde si de relatia pe care o aveti vis-a-vis de socrii vostri.
Eu personal am niste socri foarte foarte scumpi , care se comporta cu mine k si cand as fi copilul lor si sper sa nu isi skimbe vreodata sentimentele fata de mine...si totusi ..de putine ori am reusit sa le spun "mama"sau "tata"...poate k mai trebuie sa ma acomodez...inceputul e mai greu#:-S .
Cu timpul insa cred k totul va intra in normal si voi putea sa ma adresez lor cu o mai mare usurinta.\:D/ :*

MaryT
10.08.2007, 00:11:53
socrii mei sunt niste scumpi ( soacra a devenit dupa ce am pus-o la punct :gen_04: :gen_04: ) dar niciodata, absolut niciodata nu le voi spune "mama" sau "tata" indiferent ce vor face ptr mine....ptr. mine mama este in sine un cuvant foarte valoros si nu doar simbolic...timp de 18 ani parintii mei au facut absolut tot posibilul sa imi asigure o viata decenta...ceea ce nu pot spune de socri, evident..deci ce de le-as zice mama sau tata?? in veci vecilor nu le voi spune asa , ca acest titlu de "mama" sau "tata" trebuie castigat...nu vine odata cu casatoria cu baiatul lor...no way [-X [-X .si avand in vedere ca nu vreau nimic de la socrii mei ( cei mai bun deja am luat...pe baiatul lor ;)) ) nu vad de ce sau in ce conjuctura as putea sa le spun asa...imi respect prea mult mama si pe tata ( cand traia ) ...
mandrul meu mamei lui ii zice pe nume iar cu tatal lui au tot felul de apelative haioase deci oricum el nu le zice mama sau tata ;)) ..eu ma adresez cu Dvs...dar nu tot timpul..le mai zi si pe nume...asa ca la niste prieteni..caci eu asa ii consider...;)) ;))

alexmireasa
10.08.2007, 07:40:22
Nici eu nu le voi spune niciodata mama si tata, pentru simplul motiv ca nu ii consider si nici nu cred ca e cazul. Pentru mine aceste cuvinte au o prea mare insemnatate ca sa le folosesc pentru niste oameni care nu imi sunt alaturi ci imi pun doar piedici in calea fericirii alaturi de el!!! Le vorbesc cu DVS si niciodata nu voi folosi alt apelativ!:-"

Spin_Rose
17.08.2007, 15:24:44
Eu sunt de 7 ani impreuna cu viitorul meu sot si ma adresez socrilor mei tot cu dvs.;))
Oricum niciodata nu mi-au spus sa le zic mama si tata si chiar si asa tot nu le-as spune.Dar mi se pare aiurea sa le tot zic dvs in sus dvs in jos. (:|
Sunt curioasa dc se schimba ceva dupa nunta!

Miraj
17.08.2007, 15:39:19
Cu socrul meu -viitorul - am o relatie foarte rece.Cu soacra mea ma intelegeam bine, Dumnezeu s-o odihneasca, dar de cand a murit ea relatiile dintre noi si tatal iubitului meu sunt foarte tensionate.Nu simt sa-i spun altfel decat Dvs, nu nutresc nici un fel de sentiment pt el ...mai bine ca nu ma mai stresez. in fine, nu-l intereseaza nici macar de nunta, cum o facem, cine ne sunt nasii...a absent total si in nici un caz nu merita sa-i zic tata(:|

tasha
17.08.2007, 16:13:40
Nu stiu care sint relatiile dintre voi, e greu sa spui din afara, dar gindeste-te ca poate sufera si el dupa moartea sotiei.... Poate ca asta este modul lui de a se manifesta... Nu stiu, am spus, se vad altfel din afara lucrurile :-?

On topic- eu lu' soacra-mea ii zic mama Stefy, ca asa ii spun si colegele ei de birou =)) In schimb puiul meu ii zice maica-mii Miky, ca asa ii spun si eu si toata lumea. Ce sa-i fac, e o tipa mai modernista de felul ei :))

nicoleta_oana
18.08.2007, 19:59:59
socrii astia#:-S socrul meu e un tip ok linistit nu vorbeste mult nu am subiecte comune cu el asa ca nu l strig in nici un fel,cand e la masa si vorbim se intelege ca vorbim unul cu altul si nu trebuie sa l strig in vreun fel,ii vb cu d-voastra si atat.soacramea e o :@) si are pretentia sa i zic mami..eu nu pot nici cum imi stau cuvintele in gat:-& nu i am zis niciodata mami eventual cand a trebuit sa o strig i am zis "mami Neta"dar mi a fost cumplit de greu,acum evit si sa ma intalnesc cu ea dar mai sa o strig.evit cat pot....nu stiu cum se va rezolva pt ca eu mami si tati nu pot sa le spun,sotul meu vb cu parintii mei normal,le spune pe nume si ii tutuieste,ai mei sunt normali nu au pretentii cu mami tati bla bla:-w dar socrii sunt mai ciudati...o sa vad eu cum revolv poate in timp ma obisnuiesc:-\

marianna
19.08.2007, 10:11:33
E foarte greu momentul cand trebuie sa-ti strigi socrii.Si eu le zic dvs dar poate o sa reusesc sa le zic si socri.

CristinaNK
19.08.2007, 11:08:21
Sa va dea Dumnezeu la toate o soacra ca a mea.Este o femeie absolut deosebita,pe care o simt mai aproape decat pe propria mea mama.Poate si din cauza faptului ca cu mama naturala am avut dintotdeauna relatii reci si tensionate si nu se poarta absolut deloc ca o mama cu mine.Asa ca atunci cand am cunoscut-o pe soacra-mea mi-am canalizat toata dragostea reprimata ani de zile spre ea iar apelativul "mama" a venit in mod firesc!
Dn pacate socrul meu a trecut in nefiinta de ceva ani asa ca pe el nu am apucat sa-l cunosc,am inteles insa ca era la fel ca si soacra,un om cald si iubitor.

annybunny
19.08.2007, 11:39:55
Si eu ma inteleg chiar foarte bine cu soacra mea:* , am o soacra tanara; care este ca a 2 Mami ptr mine; asa ca normla ca ii zic "MAMA", cateodata ii mai zic si pe nume, suntem si noi mai moderni :> si sotul meu ii zice la parintii mei Mama si Tata sau direct pe nume.

adinac_ro
19.08.2007, 11:48:21
Sotul meu de fiecare data imi spune "am sa le spun pe nume..."Ajungem la ai mei si incep palavragelile.......Cu mama o da cu Emilia in sus emilia iin jos, cand da de tata din domnul Craciun nu il mai scoate=)).Se da doar viteaz de fata cu mine.Eu lui maica-sa ii spun mama stela daca .....trebuie daca nu dvs.Ideea ca nu ma simt presata si nici el de ai mei.Inca ne merge bine.

Ladybug
28.08.2007, 22:38:56
Nu pot spune ca sunt foarte apropiata de "mama soacra" dar nici nu exista tensiuni. Si pentru ca nu S-a stabilit o relatie de apropiere ramane tot la "statutul" de :dumneavoastra. sotul meu se da "viteaz" si zice ca o sa le zica alor mei mama Mariana si tata Nelu dar la telefon tot "dumneavoastra" sunt ;))

Habib
10.09.2007, 12:30:01
Eu sunt de 7 ani impreuna cu viitorul meu sot si ma adresez socrilor mei tot cu dvs.;))
Oricum niciodata nu mi-au spus sa le zic mama si tata si chiar si asa tot nu le-as spune.Dar mi se pare aiurea sa le tot zic dvs in sus dvs in jos. (:|
Sunt curioasa dc se schimba ceva dupa nunta!

la mine nu s-a schimbat nimic dupa nunta.........tot cu dvs. vorbesc.........nici ei nu mi-au spus sa le spun ''mama'', ''tata''...........

Gia79
10.09.2007, 12:39:58
La mine din prima zii in care ne-am cunoscut mi-a spus sa ii zic pe nume adica Lola si Ionica si asa o ramas.Mai exact Soacra mea imi este cea mai buna prietena dupa mama.Pentru mine sunt mai apropiati daca le zic pe nume decat cu Dumneavoastra.Asta depinde de fiecare familie si persoana:*

Andra_St
09.10.2007, 09:54:29
eu soacra nu am, iar socrului nu i ma adresez in vreun fel anume, caci nu prea stiu cum. ii vorbesc pur si simplu cu dumneavoastra. mi-aduc aminte ca o data ma rugat cineva sa-l strig de al poarta - sta la tara - si nu l-am strigat, ci m-am dus sa ii spun ca il cauta cineva. cand vorbesc de el, ii zic si eu cum ii spun copii sai, ticu. dar nu am ajuns pana acolo incat sa ii zic sarumana, desi stu ca viitorul sot ar vrea.
nu am tragere de inima, pt ca stiu ca nu insemn mare lucru pt viitorul socru. sunt doar viitoarea sotie a lui fi-so si cam atat, nici mai frumoasa, nici mai desteapta, nici mai nu stiu cum decat orice alta fata.
trist, dar adevarat!

Anc
09.10.2007, 10:51:04
Nici eu nu stiu cum sa ma adesez, drept urmare pana acum, mai exact vreme de 5 ani :D , nu le-am gasit un apelativ. Le vorbesc cu dumneavoastra at cand ma adresez, dar nu le zic domn/doamna, ar fi prea mult, insa daca trebuie sa ii strig am o mare prb pt ca nu stiu cum.:))
Ei mi-au tot zis saracii sa le spun pe nume si sa le vb la pers a 2 a singular, dar parca nu pot...probabil ca daca faceam asta de la inceput era ok, acum imi este mai greu. Cred ca si pentru ei e un pic ciudat...

gabriela_rgh
13.10.2007, 16:10:08
Deocamdata le vorbesc cu domunul si doamna si cu dvs......
Poate mai tarziu , daca vor ajunge sa merite lucrul acesta vor deveni mama si tata!
Oricum daca nu simti intradevar ca poti zice din tot sufletul mama si tata socrilor nu are rost! Am fi false......

gabriela_rgh
13.10.2007, 16:11:46
Ce sa fac?
:) Incearca sa te muti de acolo!
Nu exista nici o posibilitate sa va mutati doar voi doi?
Eu dupa o luan de zile am reusit sa scap de la ai lui!Si nu se compara cu nimic statul singurei!

anisoara
13.10.2007, 17:19:36
Eu le zic socrilor mei pe nume pt. ne cunoastem dinainte sa fiu cu iubi si asa am apucat sa le zic.bine ca soacra-mea bate apropo sa-i zic mama asta-i partea a doua :[email protected] caini latra ursul trece:-" ..........

gabriela_rgh
15.10.2007, 22:30:59
Eu le zic socrilor mei pe nume pt. ne cunoastem dinainte sa fiu cu iubi si asa am apucat sa le zic.bine ca soacra-mea bate apropo sa-i zic mama asta-i partea a doua :[email protected] caini latra ursul trece:-" ..........
super tare...:))

alinutza81
24.10.2007, 20:37:47
Eu ii spun soacrei pe nume..cum ii spun si copii ei..adica Angela. Socru' n-am (si imi pare rau:() asa ca....Soacra mea imi mai spune..cand vorbim...si discutam noi despre nu stiu ce.."lasa mama ca o sa fi bine" :)..dar eu nu pot sa-i zic mama..pur si simplu ii zic Angela. Al meu sot insa vb cu parintii mei cu d-voastra inca. Sper totusi sa ii treca:)). Cand discutam noi intre noi..despre parintii mei..le spune Cornelus ( pe mama o cheama Cornelia) si Emil.

Milagros
25.10.2007, 11:00:55
:) Incearca sa te muti de acolo!
Nu exista nici o posibilitate sa va mutati doar voi doi?
Eu dupa o luan de zile am reusit sa scap de la ai lui!Si nu se compara cu nimic statul singurei!

Mai avem oleaca de rabdat. In primavara dam fuga la banca sa facem imprumut. Asta daca nu ne mutam la Bucuresti intre timp, ca am primit o oferta si sortul ar vrea sa o accept. Inca discutam.

Miraj
25.10.2007, 13:35:26
Soacra nu mai am, probabil ei i-as fi putut spune mama ca era o super femeie, iar cu socrul abia daca vorbesc, e un mare .....mai bine ma abtin, nu locuiesc cu el in casa, ne vedem din an in paste, cu toate ca locuim la 5 minute distanta, nu ne suferim si n-o sa-i zic niciodata tata, pt ca nu merita, se poarta prea urat..(:|

deeelorene
06.11.2007, 09:37:33
m-am gandit si eu la inceput ca o sa le spun mama si tata , doar din respect pt mircea pt ca el asa le spune la ai mei.....
dar avand in vedere anumite chestii care m-au deranjat si ma deranjeaza am ajuns la concluzia ca eu am o singura mama si un singur tata naturali:D
parintii lui sunt pt mine ca si parintii "adoptivi" asa ca o sa le spun dl si d-na, din start....bine , fata de mirciu le spun mama si tata

deeelorene
06.11.2007, 09:40:45
am uitat sa spun ca mirciu le spune la ai mei mama si tata:D numai eu sunt mai incapatanata:))

mitidani
06.11.2007, 10:01:27
m-am gandit si eu la inceput ca o sa le spun mama si tata , doar din respect pt mircea pt ca el asa le spune la ai mei.....
dar avand in vedere anumite chestii care m-au deranjat si ma deranjeaza am ajuns la concluzia ca eu am o singura mama si un singur tata naturali:D
parintii lui sunt pt mine ca si parintii "adoptivi" asa ca o sa le spun dl si d-na, din start....bine , fata de mirciu le spun mama si tata
:( eu din nici un respect nu as putea sa-i spun soacrei mama :)) nu mi-ar iesi din gura ... mama e o persoana grijulie si care isi ajuta copii ... asa ca am doar o mama, A MEA :)

Sylvester
06.11.2007, 10:03:07

de ce? :-\

anlya_426
06.11.2007, 11:04:50
eu la inceput,pana sa ne hotaram la ne casatorim le vorbeam cu dumneavoastra...acum ei mi-au zis ca pot sa le zic cum vreau eu,numai sa nu mai folosesc apelativul dumneavoastra......asa ca acum le zic mamica si taticu...exact asa cum si iubi le zice alor mei..a fost putin greu pana m-am obisnuit,dar stiu ca se bucura foarte tare sia sta e tot ceea ce conteaza......

cj83cia
22.11.2007, 12:49:39
Can vorbesc de ei, le spun socrii. Cand ma adresez lor, o fac cu "tanti" si "nenea", ca pe vemuri. Mama sau tata - NICIODATA.

oana_alina
22.11.2007, 12:58:35
Never Mama Si Tata!!!! ;;)

Piticutz
22.11.2007, 13:05:03
Si la mine partea asta e o problema. Eu sunt (dupa 7 ani) la faza cu stiti, dvs, etc si nu cred ca voi schimba ceva pt ca alte idei nu am. Nu le pot zice pe nume (pt ca nu mi-au zis si oricum imi era greu k sunt mult mai in varsta ca ai mei), tanti si nenea iarasi este exclus (cred ca ar deranja-o pe soacra):D, mama si tata in nici un caz, no way....Asa ca asta e singura varianta care imi ramane. Si cand vorbesc despre unul in prezenta celuilalt zic dna si dl.
Sotul meu le spune parintilor mei nenea si tanti dar la ei suna chiar misto mai ales ca lu tata ii zice dupa porecla....si suna tare!!!!!Dar ai mei sunt mai tineri si el e mai apropiat de parintii mei decat sunt eu de ai lui.

mirunica
22.11.2007, 13:25:58
Si la mine partea asta e o problema. Eu sunt (dupa 7 ani) la faza cu stiti, dvs, etc si nu cred ca voi schimba ceva pt ca alte idei nu am. Nu le pot zice pe nume (pt ca nu mi-au zis si oricum imi era greu k sunt mult mai in varsta ca ai mei), tanti si nenea iarasi este exclus (cred ca ar deranja-o pe soacra):D, mama si tata in nici un caz, no way....Asa ca asta e singura varianta care imi ramane. Si cand vorbesc despre unul in prezenta celuilalt zic dna si dl.
Sotul meu le spune parintilor mei nenea si tanti dar la ei suna chiar misto mai ales ca lu tata ii zice dupa porecla....si suna tare!!!!!Dar ai mei sunt mai tineri si el e mai apropiat de parintii mei decat sunt eu de ai lui.

Eu sunt dupa 8 ani si tot la faza cu dvs.:D Oricum i-am dat de inteles soacrei ca nu o sa pot sa ii zic niciodata mama, si a cam inteles lucrul asta si nu imi impune sa ii zic altfel (cum am mai vazut cazuri, chiar si la o prietena de-a mea)

Piticutz
22.11.2007, 13:47:33
Eu sunt dupa 8 ani si tot la faza cu dvs.:D Oricum i-am dat de inteles soacrei ca nu o sa pot sa ii zic niciodata mama, si a cam inteles lucrul asta si nu imi impune sa ii zic altfel (cum am mai vazut cazuri, chiar si la o prietena de-a mea)

Mi se pare absurd sa impui cuiva sa iti spuna mama sau tata. :-w

mirunica
22.11.2007, 13:55:41
Si mie mi se pare absurd!, dar prietenei mele i-a zis soacra ca de acum sunt in familie si sa ii zica mama si tata ca asa e frumos si respectuos, si ca se supara daca ii zice altfel. Era plina de nervi !! Si pe buna dreptate.

Piticutz
22.11.2007, 14:10:22
Si mie mi se pare absurd!, dar prietenei mele i-a zis soacra ca de acum sunt in familie si sa ii zica mama si tata ca asa e frumos si respectuos, si ca se supara daca ii zice altfel. Era plina de nervi !! Si pe buna dreptate.

pai sa ii spuna daca dvs va spun mama, mamei mele care m-a facut si crescut cum sa ii zic????????????[-X [-X [-X

krisina
22.11.2007, 14:14:33
E-HEEE observ ca-i problema mare cu treaba asta. de fapt, parintii au o problema (nu inteleg de ce vor ei neaparat sa li se zica mama si tata).
Mie mi se pare cam ciudat sa-i spun socrului "tata", pur si simplu nu pot(tatal meu este decedat), nu concep sa ma adresez altcuiva cu "tata". Cu faza cu "saru'mana" nu am probleme, in schimb socrul meu m-a rugat sa nu-i mai zic lui saru'mana,,,
Mama mea, in schimb se sufoca atunci cand iubi ii zice "doamna", ca de ce nu-i zice mama. Si uite asa am avut multa munca de lamurire cu ea sa-i explic cum sta treaba. Cred ca pana la urma a priceput ea ceva, acum s-a mai potolit.

butterfly_ionela
22.11.2007, 16:21:38
Buna miresicilor

Sper sa nu fie cu suparare ca intervin si eu; mama-soacra mi-a spus dinainte de nunta sa nu ii mai spun "doamna"; mi-a spus ca nu tine neaparat sa ii spun "mama", dar macar sa o strig pe nume. Despre tata-socru- acesta mi-a spus a doua zi dupa casatorie sa ii spun "tata". Bineinteles ca nu ma forteaza niciunul sa le spun cum vor; drept-urmare, le spun cum le-am spus si pana acum "doamna" / domnule si le vorbesc cu "dumneavoastra"

evenstar
22.11.2007, 16:32:26
La mine nu s-a pus pb de "mama" si "tata"... In schimb mama si tata i-au cerut lui sa le spuna pe nume, in schimb soacra-mea nu a pomenit de asa ceva, asa ca amandoi vorbim cu "dvs" cu parintii celuilalt, dar ai mei se oftica din cauza asta... Partea mai nasoala a fost intre mame, ca a mea a avut pretentia sa se tutuiasca si ii zice soacra-mi pe nume, iar asta s-a cam "aricit" si din "doamna" si "dumneavoastra" nu a scos-o pe mama... M-am simtit cam penibil, dar am decis sa nu ma bag: sunt majore, sa se descurce...
Cu socrii - cred ca o sa astept, ca si cumnatul meu, momentul cand se va naste primul copil, ca atunci vor fi "bunicul" si "bunica" (el asa le zice acum si mi se pare ok) si scap de o grija... :)

Milagros
22.11.2007, 17:40:46
La mine nu s-a pus pb de "mama" si "tata"... In schimb mama si tata i-au cerut lui sa le spuna pe nume, in schimb soacra-mea nu a pomenit de asa ceva, asa ca amandoi vorbim cu "dvs" cu parintii celuilalt, dar ai mei se oftica din cauza asta... Partea mai nasoala a fost intre mame, ca a mea a avut pretentia sa se tutuiasca si ii zice soacra-mi pe nume, iar asta s-a cam "aricit" si din "doamna" si "dumneavoastra" nu a scos-o pe mama... M-am simtit cam penibil, dar am decis sa nu ma bag: sunt majore, sa se descurce...
Cu socrii - cred ca o sa astept, ca si cumnatul meu, momentul cand se va naste primul copil, ca atunci vor fi "bunicul" si "bunica" (el asa le zice acum si mi se pare ok) si scap de o grija... :)

Ce idee buna cu "bunicul" si "bunica" :)>- Cred ca o sa ma folosesc si eu de ea la vremea potrivita. ;;)

cj83cia
23.11.2007, 10:30:27

Culmea ca dupa 4 luni de casnicie, ai mei nu au pretins sa le spuna altcumva, dar ai lui (parintii si toooooata familia, bunic, catel) tot comenteza ca nu e bine asa, ca si ei ne sunt mama si tata. Ghinion. Si noi suntem de 8 ani prieteni, si sa te dezobisnuiesti e greu

cj83cia
23.11.2007, 10:33:43
cand se va naste primul copil, ca atunci vor fi "bunicul" si "bunica" (el asa le zice acum si mi se pare ok) si scap de o grija... :)

Ce tare. Nu m-am gandit la asta...=D> =D> =D>

oana_alina
23.11.2007, 13:05:19
cand se va naste primul copil, ca atunci vor fi "bunicul" si "bunica" (el asa le zice acum si mi se pare ok) si scap de o grija... :)

buna ideea :D

arekichan
23.11.2007, 14:36:03
cand ma adresez ei, folosesc "dumneavoastra", cand vorbesc despre ea cu mama, folosecs "duracell" ;)) -ptr ca,asemeni iepurasului din reclama,nu se mai opreste .. din vorbit, zicand practic numai prostii, cand vb cu iubi, folosesc "ma-ta",iar cand vb cu altcineva despre ea, spun simplu:"scorpia".=)) deci nici nu se pune problema sa-i zic "mama", m-as ineca daca as pronunta cuvantu'.
iar iubi ii vb cu "dv" lu mama.
mama si ai lui isi vb cu "dv" - mai ales ca s-au vazut doar o singura data

Lilly
23.11.2007, 14:40:14
si noi le spunem domnul si doamna si le vorbim la dumneavoastra....
si e ok...
nu le pot spune mama si tata...
mama in schimb e mult mai de gasca si i-a zis iubitului sa-i spuna pe nume...sa nu-i mai spuna doamna ca nu-i place...si intelege ca nu-i poate spune mama , dar puiul meu e rusinos si nu-i poate spune pe nume ;)) ...

daca socrii mei au o problema cu asta..nu mi-au spus niciodata...
dar o sa le explic frumos ca eu am o mama si un tata si nu pot sa le spun decat lor asa: mama si tata.

crismari
28.11.2007, 10:14:25
"mama si tata"...dar nu sunt deloc demni de acest nume! absolut deloc![-(

moskya22
28.11.2007, 10:41:20
la mine e show mare de fiecare data cand merg la socri.Soacra-mea m-a inteles cand le-am explicat ca nu pot dupa 24 de ani sa ma adresez altcuiva cu mama si tata decat parintilor mei.Socru-miu insa mi-a zis inca de cand am decis sa ne casatorim sa ii zic tata[-( ,acum de cand am facut nunta ma bate la cap de fiecare data ca el are o singura nora si nu-l intereseaza asa se cuvine de cand lumea asa ca sa-i zic tata=))ha ha ha:[email protected]'' NU VLEAU'' Sic sic;)).Eu mereu i-o arunc ''lasa-ti ca mai aveti trei baieti ,poate poate s-o nimeri vreo nora sa va faca pe plac'':DSunt rea?

cj83cia
28.11.2007, 10:58:21
"mama si tata"...dar nu sunt deloc demni de acest nume! absolut deloc![-(

SUBSCRIUUUU

cj83cia
28.11.2007, 10:59:20
la mine e show mare de fiecare data cand merg la socri.nu-l intereseaza asa se cuvine de cand lumea asa ca sa-i zic tata=))ha ha ha:[email protected]'' NU VLEAU'' Sic sic;)).Eu mereu i-o arunc ''lasa-ti ca mai aveti trei baieti ,poate poate s-o nimeri vreo nora sa va faca pe plac'':DSunt rea?

Subscriuuu plus ca si o fata, pe langa doi baieti

isabelaopt
28.11.2007, 11:02:30
Nu sunt deacord sa le spun "mama" si "tata". In primul rand nu simt lucrul acesta si in al doilea rand nu sunt parintii mei; nu m-au crescut ei, nu au facut ei sacrificii pt mine, nu au fost langa mine in momentele importante din viata, pur si simplu m-am trezit cu ei cand ne-am decis, eu si logodnicul meu, sa ne casatorim. Nu cred ca le voi spune vreodata "mama" si "tata". Doar parintii mei merita sa le zic asa pt ca apelativele acestea chiar inseamna ceva pt mine.

diana31
28.11.2007, 11:15:02
Nu sunt deacord sa le spun "mama" si "tata". In primul rand nu simt lucrul acesta si in al doilea rand nu sunt parintii mei; nu m-au crescut ei, nu au facut ei sacrificii pt mine, nu au fost langa mine in momentele importante din viata, pur si simplu m-am trezit cu ei cand ne-am decis, eu si logodnicul meu, sa ne casatorim. Nu cred ca le voi spune vreodata "mama" si "tata". Doar parintii mei merita sa le zic asa pt ca apelativele acestea chiar inseamna ceva pt mine.
nici eu la ai mei nu le pot zice mama si tata, pana sa va citesc pe voi am crezut ca am eu ceva pitici pe creer dar pur si simplu nu le pot zice mama si tata poate si pentru faptul ca nu prea merita desi nu mi-au facut nimic nici o data dar nu pot si punct. Le spun dumneavoastra desi si asta e cam mult sau mai nou, buni, cum le spun fetele mele:-p :-p :-p

picolla
02.12.2007, 15:57:33
eu soacrei mele ii spun pe nume, asa i-m spus de la inceput si asa ii voi spune in continuare, in schimb socrului ii spun(tata socru) desi mi-e greu il vad o data pe an si sa zic ca pot sa fac un efort macar atunci!iar l meu vorbeste cu"dumneavoastra2 cu ai mei. nu stiu cum le va zice dupa nunta dar ptr mine e tot aia.

MeMyself
03.12.2007, 09:48:07
Eu le zic domnul si doamna, desi ei ar cam vrea sa le zic altfel.

Rebe
06.12.2007, 17:37:45
Ce ma bucur ca nu sunt singura cu problema asta... Si mie mi-e greu sa le spun mami si tati, asa cum le spune sotul meu. Tot asa insa, le spun la ai mei si ma gandesc ca de-aia mi-e asa greu. E adevarat ca nu ei m-au crescut, insa eu incerc sa ma obisnuiesc sa le spun asa cum le spune si sotul meu: "mami, tati." Ar fi ciudat sa evit toata viata sa nu le spun nicicum. Am inceput sa-i spun mami cand am vb cu ea la telefon sau am chemat-o cand era in alta camera...mi-e mai greu sa-i spun asa cand trebuie sa o si privesc:-p
Ma straduiesc fiindca stiu ca asa ma considera de-acum...fata lor.

falcute
06.12.2007, 18:45:28
.
Rebe wrote:Ce ma bucur ca nu sunt singura cu problema asta... Si mie mi-e greu sa le spun mami si tati, asa cum le spune sotul meu. Tot asa insa, le spun la ai mei si ma gandesc ca de-aia mi-e asa greu. E adevarat ca nu ei m-au crescut, insa eu incerc sa ma obisnuiesc sa le spun asa cum le spune si sotul meu: "mami, tati." Ar fi ciudat sa evit toata viata sa nu le spun nicicum. Am inceput sa-i spun mami cand am vb cu ea la telefon sau am chemat-o cand era in alta camera...mi-e mai greu sa-i spun asa cand trebuie sa o si privesc:-p
Ma straduiesc fiindca stiu ca asa ma considera de-acum...fata lor.

Rebe si eu cred ca asta e atitudinea corecta.Cred cu tarie ca multe disensiuni intre nora si socrii pot fi evitate dak incercam sa creem o atmosfera de apropiere.E adevarat ca le vorbesc politicos folosind "dumneavoastra", dar pentru ca sotul meu isi striga parintii cu "mamica" si respectiv "taticu", am acceptat acest lucru ca fiind unul normal, si asa ii strig si eu.
Sunt constienta ca odata cu casatoria , am devenit un membru al familiei lor si incerc sa ma comport ca atare.:)
As face o mare greseala sa nu-mi apropiii socrii/cumnatul si stiu ca gestul meu are mare impact asupra sotului meu.Cred ca sotul este multumit ca in familia noastra nu au existat pana acum, certuri majore sau reprosuri legate de nici o pereche de parinti.Suntem oameni maturi , ne iubim si ne acceptam asa cum suntem:cu defecte si calitati, noi si parintii nostrii.:D

Numai bine!>:D<

taia
23.01.2008, 18:13:19
Eu am noroc din acest punct de vedere: le spun pe nume de la inceput (asa mi-au cerut ei si vai greu mi-a fost). Parca treaba asta ne apropie!!

otilik
23.01.2008, 18:45:13
Eu am noroc din acest punct de vedere: le spun pe nume de la inceput (asa mi-au cerut ei si vai greu mi-a fost). Parca treaba asta ne apropie!!
si eu la fel.si prietenul meu le spune parintilor mei pe nume,si chiar e prieten cu tatal meu.merg impreuna sa joace fotbal,la intalnirile cu baietii;)) va doresc tuturor o relatie de familie asa cum am eu>:D<

diannaa
24.01.2008, 23:22:06
si eu la fel.si prietenul meu le spune parintilor mei pe nume,si chiar e prieten cu tatal meu.merg impreuna sa joace fotbal,la intalnirile cu baietii;)) va doresc tuturor o relatie de familie asa cum am eu>:D<
super!!!!!

diannaa
24.01.2008, 23:23:07
eu nu le-as putea spune niciodata "mama" si "tata" oricum ar fi nu sunt parintii mei! eu am o mama si un tata

diana31
25.01.2008, 09:57:44
ce norocoasa esti .......asta da familie..........=D> =D> =D>

nicky_s
25.01.2008, 20:11:41
eu nu le spun nicicum, adica evit sa folosesc vreun apelativ. mama si tata nu le pot spune pe motiv ca nu imi sunt nici mama nici tata, pe numele mic, nu pot ca nu suntem de aceesi varsta si mi s-ar parea cam ciudat, d-nul/d-na suna cam oficial.... e ceva de genul: ce faceti, cum sunteti? puiule, ajut-o pe mama ta.....dvs ce ziceti despre...?

taia
25.01.2008, 21:20:03
ce norocoasa esti .......asta da familie..........=D> =D> =D>
N-as spune neaparat...dar oricum e ok asa. ca de mi-ar cere sa le spun mama si tata ar iesi urat. Asa insa...chiar e ok.Numa daca n-ar fi altele...

Jasmine
29.01.2008, 17:09:48
Eu pot sa le zic mamaie si tataie....;)) Mai ales ca tre sa vina si Vladut...Nu-i strig in nici un fel,evit dar n-o sa pot la infinit.Sper ca n-or sa se supere cand am sa le spun asa...

andymatei
29.01.2008, 19:17:37
Pai mie mi-a rezolvat problema soacra! Mi-a spus ca ei sa nu-i spun mama ca ei nu-i trebuie sa-i spun asa. "ea o singura fata are (adica pe cumnata) ca fiu ea nu mai are (adica eu cotoharla am furat copilul ei si el nu mai e copilul ei)"...asa ca ii spun dragala TANTI :D

taia
31.01.2008, 11:52:51
Pai mie mi-a rezolvat problema soacra! Mi-a spus ca ei sa nu-i spun mama ca ei nu-i trebuie sa-i spun asa. "ea o singura fata are (adica pe cumnata) ca fiu ea nu mai are (adica eu cotoharla am furat copilul ei si el nu mai e copilul ei)"...asa ca ii spun dragala TANTI :D
Draga Tanti??? Frumos!!!:))

unicka
31.01.2008, 12:45:46
Eu inca vorbesc cu ei politicos, mi-e greu sa le spun mama, tata.Si cand vorbesc cu ei la telefon, daca vorbesc cu soacra nici nu mai intreb de tata socru ca mi-e rusine, cum sa zic?Tata ce face?:"> Mi-e prea rusine si nici pe nume nu as putea sa le spun pentru ca totusi sunt in varsta, 59 si 60 de ani respectiv.E adevarat, imi mai permit glume, insa in limita bunului simt.

Rg
17.02.2008, 18:40:32
eu nu le-as putea spune niciodata "mama" si "tata" oricum ar fi nu sunt parintii mei! eu am o mama si un tata

CORECT! Acum 1 sapt am avut o discutie cu bunicul meu pe tema asta. El imi recomanda sa le zic mama si tata si i-am explicat ca eu am o singura mama si un singur tata. Doar ei m-au crescut! Socrii pt mine sunt parintii sotului si atat.Nu voi putea niciodata sa le zic mama si tata! Pur si simplu mi se pare anormal:)

lavylavy
18.02.2008, 10:32:22
Cand vorbesc cu socrii mei le spun mama soacra, respectiv tata socru, dar pe cat posibil evit acest apelativ, iar cu sotul meu discut despre parintii lui spunand " mama ta" sau "tatal tau". Nu cred ca voi putea vreodata sa le zic simplu mama si tata.

annybunny
18.02.2008, 15:41:13
Eu lu soacra mea ii spun mama :x ptr ca este ca a doua mama ptr mine \:D/:* si lu socru ii spun "taticu" ptr ca tin la iei si ne intelegem foarte bine...dar cel mai des le spun direct pe nume ;))

reeman
21.02.2008, 11:42:17
SUBSCRIU! Desi am niste socri minunati;;) Unicul adevar este ca am un tata si o mama care nu pot fi inlocuiti niciodata de nimeni si nu as putea sa ma adresez astfel nimanui indiferent cat de apropiata m-as simti de acel cineva![-X Asta e! Dar fiecare face cum simte!;-)

iulya1505
21.02.2008, 22:54:10
I EU PE SOCRII I RESPECT F MULT DAR CUM ATI ZIS SI VOI MAMA ESTE NUMAI UNA SI TATAL NUMAI UNU CEI CARE TI-AU DAT VIATA.
EU LE SPUN MAMAIE SI TATAIE AVAND IN VEDERE CA MAI AU O NEPOATa DE 5 ANI UNA DE 2 JUMATE ADICA A MEA PRINTESA SI INCA UNA DE 7 LUNI VA DATI SEAMA CAND SOACRAMEA VB CU FICAMEA SAU CU CEALALTA NEPOATA LE ZICE -hai la mamaia si nu mai stiu ce _ asa m-am obisnuit si eu sai ii zic de fatza cu fetele mici mamaie;nu pot sa i zic mama iar cand vb cu ea ii vb cu dumneavoastra iar cu sotul vb cu mama ta tatal tau:-p

enjoythesilence
22.02.2008, 01:43:59
eu nu m-am adresat niciodata soacrei mele :)) adica am vazut-o de 2 ori in aproape 3 ani (in total 30 de secunde) si i-am mai trimis un mesaj...i-am spus numai "buna seara" si "la revedere"...in mesaj am scris mai multe :D cred ca i-am zis sarut mana si dupa aia m-am prezentat :D o sa-i vb cu dvs oricum si probabil o sa-i spun cum le spune si el alor mei si anume "doamna..." si prenumele.

compact
28.02.2008, 19:13:42
:D
eu am scapat de astfel de probleme.....deja de 4 luni nu mai vorbim :)>-

inainte le spuneam: "dl", "dna" sau daca vb cu unul din ei despre celalalt ziceam: "sotia" sau "sotul" o:-)

Pupica
28.02.2008, 19:39:25
In general sunt tare draguti si amabili parintii lui. Eu cu soacra am o relatie perfecta...nu vorbim aceeasi limba <:-P . Ea nu prea vorbeste engleza iar eu cand n-am chef ma fac ca nu-i inteleg olandeza :-B.
Le-am spus pe nume de la inceput. Cum altfel...i-am cunoscut la cateva saptamani dupa ce l-am cunoscut pe el :) . Cand discut cu al meu despre parintii lui spun mama ta si tatal tau.

Laura_Munteanu
17.03.2008, 21:28:45
Ei sunt Mama si Tata, iar ai mei sunt tot Mama si Tata pentru ginerica. Vorbesc cu ei cu dumneavoastra, dar asta nu e o mare poveste, ca vorbesc si cu ai mei cu dumneavoastra (un accident, m-a invatat bunica-mea, si lor asa de mult le-a placut ca n-au mai vrut sa ma mai dezvete...).
sper sa puteti si voi sa le spuneti mama si tata.
Parintii mei le spuneau bunicilor din partea tatii "maicuta" si "taicuta", idilic...

mirela85
18.03.2008, 07:35:10
eu deocamdata am evitat sa le in vreun fel :D ...ii respect destul de mult dar nu pot inca sa le spun mama sau tata....
Ma amuza foarte tare cand am auzit cum le spune o cumnata ce sta cu ei in casa ... daca vb cu ea despre el: "sotul dumneavoastra" si invers =)) eu mor de ras cand o aud ....

moonlightblue
26.03.2008, 16:43:45
eu deocamdata am evitat sa le in vreun fel :D ...ii respect destul de mult dar nu pot inca sa le spun mama sau tata....
Ma amuza foarte tare cand am auzit cum le spune o cumnata ce sta cu ei in casa ... daca vb cu ea despre el: "sotul dumneavoastra" si invers =)) eu mor de ras cand o aud ....
si eu la fel spun: soacra-mii ii spun: mama lui [nume prietenul meu], iar socruluii ii spun: tatal lui [nume prietenul meu]. in general evit. si cand nu se poate aia e adresarea. mi-au atras atentia dar i-am ignorat. nu pot si basta.

Jadesy
26.03.2008, 17:21:41
ummmm ceva de genul : " auziti..? ", " stiti ..? " :-"

mirela85
26.03.2008, 17:37:40
si eu la fel spun: soacra-mii ii spun: mama lui [nume prietenul meu], iar socruluii ii spun: tatal lui [nume prietenul meu]. in general evit. si cand nu se poate aia e adresarea. mi-au atras atentia dar i-am ignorat. nu pot si basta.
eu evit sa le spun si asa ...anul trecut a avut nunta baiatul cel mijlociu iar fata(sotia lui) i-a trecut pe o lista in genul "socru si soacra" iar ea i-a atras atentia si i-a zis sa-i treaca macar mama-soacra si tata-socru ca socru si soacra simplu suna urat...
asa ca decat sa-i pun intr-o situatie penibila si invers mai bine evit sa le spun in vreun fel... poate daca totusi o sa fiu intr-o situatie fara iesite o sa le zic mama-soacra si tata-socru:-? 8-}

crisdk
27.03.2008, 10:51:09
cand vorbesc cu el sau cu fratii lui le zic de 'mama ta(voastra, lor-in cazul cumnatelor)', iar cand vb cu ea nu ii zic nici intr-un fel, dar ii vb cu 'dumneavoastra', ca o respect. si nu mi-a zis nimeni nimik pana acum.;)) socru nu am, asa ca e mai usor.

Laura_Munteanu
27.03.2008, 23:22:02
Eu vorbeam cu ai mei recent despre socri, si ziceam: "da, soacra mea...", si mama imi zice ca sa nu-i spun asa, sa-i zic "mama-soacra". Si atunci ii spun, da, dar eu le spun Mama si Tata, oricum, ca doar si lor (parintilor mei) le spune la fel iubitul meu. La care mama imi zice: "Tu stii ce socata am fost prima oara cand mi-a zis mama? Mi-a trebuit un pic sa-mi revin..."
Mama are 45 de ani iar iubitul meu are 32 , va imaginati si voi cam cum e, dar cam asa e, devin a doua pereche de parinti (bine, depinde de caz, a se vedea povestile cu poamele acre). Eu simt foarte bine asta acum, ma intorc in Romania pentru doua saptamani, cu treaba, si o sa stau la socri, si o sa fie ei mami si tati o vreme :x .

cafelutatare
31.03.2008, 18:21:28
ummmm ceva de genul : " auziti..? ", " stiti ..? " :-"
Si eu la fel... =))

deeelorene
31.03.2008, 19:54:06
avand in vedere ca nu ei mi-au dat viata.....evit sa le spun mama/tata....mai incolo mai vedem:))

vicky
31.03.2008, 20:08:12
avand in vedere ca nu ei mi-au dat viata.....evit sa le spun mama/tata..

off toppic: mama si tata nu sunt numaii cei care ti-au dat viata, mai pot fi si cei care te cresc (cazul celor infiati)