PDA

Versiunea completa : Nasii de cununie in Timis

DANUTAmaria
30.06.2006, 12:29:17
Hy!

Am o dile ffff mare. Avem doua perechi de nasi (pentru ca asa putem impaca si capra si varza). Dar, nasii lui, adica nasii mari plus fratele mirelui, nu-si mai incap in piele ca ei dunt buricul nuntii si nasii mici, adica cei din partea miresei sunt doar asa de umplutura....
Daca stie careva care sunt obiceiurile in Banat si mai ales in Timisoara cu privite la doua perechi de nasi (sa nu-mi spuneti ca sunt taranisme ca sunt de acord cu voi, dar asta e situatia).[-o<

rusanluminita
30.06.2006, 20:16:11
Ceau Danuta!
Eu am avut nunta anul trecut,si chiar daca nu am avut decat o singura pereche de nasi, eu nu am mai auzit pana acum prin Timisoara ca nasii din partea mirelui au importanta mai mare.Te asigur nu exista nici o traditie in acest sens, si unele persoane au prea multe aere in cap(scuze expresia).Asa ca te-as sfatui sa incerci sa le explici cum sta treaba, sa nu cumva sa ajungi la evenimente care ar putea sa-i faca pe ceilalti nasi sa se simta prost.
Pa!

JolieFamme
01.07.2006, 05:36:19
Hy!

Am o dile ffff mare. Avem doua perechi de nasi (pentru ca asa putem impaca si capra si varza). Dar, nasii lui, adica nasii mari plus fratele mirelui, nu-si mai incap in piele ca ei dunt buricul nuntii si nasii mici, adica cei din partea miresei sunt doar asa de umplutura....
Daca stie careva care sunt obiceiurile in Banat si mai ales in Timisoara cu privite la doua perechi de nasi (sa nu-mi spuneti ca sunt taranisme ca sunt de acord cu voi, dar asta e situatia).[-o<

Dana exista o problema, eu sunt din Br locuiesc in Tm si am si nasit acolo, deci sunt 2 tipuri de nasi nasii mari de care spui tu, si nasii mici (MOSII) IDEEA ESTE IN FELUL URMATOR, TREABA ASTA E DIN OLTENIA- sEVERIN nu din banat o imprumuta cine vrea.. da e de imprumut, nasii mici pot sa iti fie martori la civila, acolo de obicei sunt martori mosii(nasii mici) iar nasii mari in tot restul ceremoniei.. da oricum o sa fie harababura.. renunta la aia mici si pune-i cavaleri de onoare sau ceva :)

cristinab
01.07.2006, 08:59:23
Nu stiu care sunt obiceiurile, dar parerea mea e sa le explici cit se poate de finut la nasii mari ca si nasii din partea ta sunt importanti. Nu te lasa.... e nunta ta, a voastra si totul ar trebuie sa se faca cum vreti voi.

GabrielaS
04.08.2006, 08:54:05
Si eu am dat peste problema asta. Eu sunt din Oradea si perechea mea de langa Severin. La ei am vazut tot o pereche de nasi si s-a pus problema ca e jignire ca sa aduca si mireasa o pereche de nasi. Din fericire nasii sunt din Timisoara si Arad si eu sunt mai deschisi la minte si nici nu s-au mirat ca sunt doua perechi de nasi. Ce spun rudele lui...chiar nu e treaba noastra. Nunta si sa ne simtim bine e treaba noastra. Rudele lui daca au ceva bun de spus ne bucuram cu ei, daca au nemultumiri sa barfeasca intre ei. Noi mirii alegem nasii si punem conditiile. La o nunta mirii sunt singurii car enu pot lipsii. Puneti problema(impreuna) foarte clar ca mirii aleg nasii si daca acestia incurca situatia mai pot fi alesi si alti nasi. La mine din fericire nu a fost nevoie desi ma pregatisem cu replici.
Bafta sa iasa bine.

andreea_bunny
23.08.2006, 18:57:18
=)) Sal! Din cate stiu eu, la noi la banateni nu exista obiceiul de a pune mai multe perechi de nasi, pentru motivul simplu ca la noi oamenii sunt mai cu dare de mana, si se presupune ca o singura pereche poate suporta, din moment ce a acceptat, cheltuielile implicite pozitiei de nas la o nunta. In Ardeal, Bistriata Nasaud, Satu Mare, Mures, Harghita s.a., am auzit chiar de 7 perechi da nesi, care fiecare daruiesc tanara pereche cu o gaina! (sau 10 oua, ma rog, e o metafora). In Banat se pun 2 perechi de nasi doar atunci cand orgoliile celor doua familii care urmeaza sa se inrudeasca sunt atat de puternice incat nu se poate ajunge la o solutie de compromis(niste prieteni buni, de ex). Stii ceva, suporta-i si tu cumva!:))

Hy!

Claudita
24.08.2006, 08:26:29
Ceao dragi miresici!
Am si eu o intrebare, poate ca nu e asa de inteligenta: Pentru nasi pregatiti ceva cadouri??
Multa lume spune ca e ''musai'', altii ca nu se mai practica!!
Voi ce ziceti, ce veti face?? V-ati gandit si voi la aspectul asta??

Kaela
24.08.2006, 18:03:27
cineva mi-a spus ca la nasi se da bani ca ei sa nu-i accepte shi sa tzi-i dea inapoi.cica asa se face mai nou.noi ne gandeam sa le luam un set de pahare de cristal sau ceva de genu...

andreea_bunny
24.08.2006, 23:03:16
Cred ca trebuie sa decideti voi singuri. Eu m-as gandi mai degraba la o atentie, ceva care sa le aduca aminte de voi decat o suma de bani pe care ei s-o refuze, voi sa insistati si pana la urma sa facti jumi-juma, cum am inteles ca se facea odinioara. Mie, personal, mi se pare penibila faza. Cred ca depinde si se varsta nasilor si de relatia voastra cu ei.

Ceao dragi miresici!
Am si eu o intrebare, poate ca nu e asa de inteligenta: Pentru nasi pregatiti ceva cadouri??

GabrielaS
25.08.2006, 08:12:42
Si noi am cumparat cate un set de pahare mai frumoase la fiecare pereche de nasi, dar acum am realizat ca nu era nevoie. O mica atentie, un suport d elumanari era suficient, sau nu trebuia nimic. Ma consolez ca pahare oricine are nevoie.

cristinab
25.08.2006, 08:28:13
Si noi am luat nasilor cadou un set de pahare de cristal.

loreley
25.08.2006, 09:01:31
Am si eu o intrebare sau mai multe... :-\
nu-i asa ca la noi, in Banat, nu se practica la nunta urmatoarele: faza cu colacul care se rupe deasupra capului miresei; datul jos al voalului si pus in capul celei care prinde buchetul?
Tot vad la TV, la nuntile de pe antena 1 si nu-mi aminteam sa fi vazut asa ceva la noi.
Am fost acum cativa ani la o nunta in Dr.T. Severin unde am prins buchetul si apoi mi-au pus voalul pe cap; atunci mi-i s-a parut ciudat, dar acesta era obiceiul, asa ca am dansat cu voalul pe cap si inca am dansat olteneste =P~

cristinab
25.08.2006, 11:10:31
Am si eu o intrebare sau mai multe... :-\
nu-i asa ca la noi, in Banat, nu se practica la nunta urmatoarele: faza cu colacul care se rupe deasupra capului miresei; datul jos al voalului si pus in capul celei care prinde buchetul?
Tot vad la TV, la nuntile de pe antena 1 si nu-mi aminteam sa fi vazut asa ceva la noi.
Am fost acum cativa ani la o nunta in Dr.T. Severin unde am prins buchetul si apoi mi-au pus voalul pe cap; atunci mi-i s-a parut ciudat, dar acesta era obiceiul, asa ca am dansat cu voalul pe cap si inca am dansat olteneste =P~

Sincer nu am fost la nici o nunta la care mirii sa fi fost amindoi din Banat. Eu in zona Moldovei si la Brasov am vazut obiceiul asta.

Kaela
25.08.2006, 11:20:47
cica la noi nu se face nici faza cu colacu, nici cu voalul.asa ca stai linistita.

Kaela
25.08.2006, 11:24:25
sincera sa fiu nici eu nu am fost prea incantata de faza cu banii la nashi. daca le dai bani dup-aia urmeaza tzigania aia ca "i-ai inapoi!, nu-mi trebuie!" shi asha mai departe pe care de fiecare data ncerc sa o evit. asa ca mai bine le luam ceva care sa le adica aminte de noi.oricum ei sunt prietenii nostri cei mai buni shi sunt shi niste persoane super OK.

AndaG
17.09.2006, 15:21:45
ceau!noi aven nunta la anul, in sept. si vrem tot 2 perechi de nasi pt simplul motiv ca ne sunt dragi si ne-ar fi greu sa alegem intre ei. in ceea ce priveste "rangul", ambele perechi au aceeasi pozitie.

c_s
18.09.2006, 14:23:58
same here!

ramonavelcota
23.10.2006, 08:31:07
Sotul meu e din Dr. Tr. Severin si intr-adevar aici se pune o pereche de nasi si una de mosi. Faza cu 2 perechi de nasi niciodata nu am sa o pot intelege.
In fine, in Severin, mosii au o mare importanta odata cu aparitia bebelui.
La noi la nunta, eu am aruncat si buchetul , fetei care l-a prins i s-a pus voalul si apoi a jucat o hora , mi s-a legat si basmaua si sotul mi-a scos jarteaua cu dintii. Dar toate astea le-am facut pt. ca eu am vrut nu ca asa ar fi obiceiul.
Iar in legatura cu nasii, noi nu le-am dat nici un cadou, atunci cand i-am cerut de nasi am fost cu o mica atentie( o sticla de samp., praji si altele puse intr-un cosulet), iar toate cheltuilile ce ar fi trebuit sa le revina ca nasi ni le-am platit.

ramonavelcota
23.10.2006, 08:38:21
Parerea mea este sa puneti nasi pe cine doriti si de cine va simtiti mai apropiati, nu mai ascultati de ce spun parintii, ca nu parintii au nunta. Si daca vreti 2 perechi de nasi atunci sa fie pt. ca asa vreti si pt. ca va sunt dragi ambii.
Obiceiurile nu trebuie intotdeauna respectate. Faceti cum vrea sufletelul vostru:)>-

pandy
23.10.2006, 11:01:54
Buna miresici.
am si eu problema legata de NASI : vrem sa ne alegem nasi tineri, dar cica, conform obiceiului (Severin), trebuie intrebati nasii din partea mirelui daca vor sa ne cunune, caci daca nu-i intrebi, cica te blesteama.
Eu una nu as prea crede in chestii de genu, dar viitorii socri o tin una si buna ca trebuie intrebati. Eu nu-i vreau ca nasi pe ei...!!
Ce ma fac daca accepta????????

Sylvester
23.10.2006, 11:16:35
Buna miresici.
am si eu problema legata de NASI : vrem sa ne alegem nasi tineri, dar cica, conform obiceiului (Severin), trebuie intrebati nasii din partea mirelui daca vor sa ne cunune, caci daca nu-i intrebi, cica te blesteama.
Eu una nu as prea crede in chestii de genu, dar viitorii socri o tin una si buna ca trebuie intrebati. Eu nu-i vreau ca nasi pe ei...!!

Ce cred socrii nu conteaza! Voi decideti cine vreti sa va fie nas. Asa au facut si socrii mei si le-am zis sa-si puna pofta in cui! Noi am facut altceva: am cumparat niste flori si bomboane si ne-am dus la nasii de botez ai sotului meu si le-am spus, cu tot respectul, ca noi am gasit niste nasi cu care avem preocupari comune si ne intalnim mai des si ca speram sa inteleaga, bla bla bla...dar am facut asta pentru ca mie imi plac foarte mult nasii de botez ai sotului meu numai ca nu sunt de varsta noastra si de-aia nu i-am vrut pe ei dar altfel nici nu ma stresam! dar chestia cu blestemele: apa de ploaie si povesti de adormit copiii!

MeliMelo
23.10.2006, 12:18:41
Eu cred ca faza cu blestemul e doar o autosugestie din partea parintilor!!!Daca ei sunte superstitiosi, nu ai ce face!

Nasii de botez sunt batrani, care nu mai locuiesc langa noi...si asa ne-am ales prietenii nostri de suflet sa ne fie nasi. Intr-adevar in ceea ce cred, este ca nasii trebuie sa fie un exemplu bun pentru viitorii miri (in legatura cu casnicia), care sa te ajuta la bine si la greu si tu sa-i ajuti, si de la care sa ai numai de invatat! Trebuie sa fie o a 2-a familie, sa-i simti aproape!>:D<
Daca cumva ii alegi din motive gresite (din cauza parintilor sau a banilor), sansele sa ai o relatie mai speciala cu ei, se reduc (asta frumos spus:-s ).

Prietenii nostri (viitorii nasi) la randul lor au trebuit sa-si puna nasii pentru parinti...si regreta enorm ca si-au lasat parintii sa decida pentru ei.:-s

pandy
23.10.2006, 13:08:21
multumesc pt sfaturi, asa gandesc si eu, mai ales ca i-am vazut de 2 ori in viata mea pe respectivii nasi de botez, si e clar ca, chiar daca o sa accepte nu o sa am 2 vorbe de schimbat cu ei, dar eu inca sper sa nu accepte, mai ales ca sunt destul de in varsta.

pandy
23.10.2006, 13:10:54
mai e o chestie pe care am uitat sa o mentionez: stau in Timisoara, dar nunta va avea loc in Severin, viitorul sot fiind de acolo, asadar am de a face cu obiceiuri oltenesti, fara sa jignesc pe nimeni!!! :(

Sylvester
23.10.2006, 13:13:30
multumesc pt sfaturi, asa gandesc si eu, mai ales ca i-am vazut de 2 ori in viata mea pe respectivii nasi de botez, si e clar ca, chiar daca o sa accepte nu o sa am 2 vorbe de schimbat cu ei, dar eu inca sper sa nu accepte, mai ales ca sunt destul de in varsta.

Pai nu ii intreba daca vrei sa nu accepte. Si mai gandeste-te la un lucru...s-ar putea ca nici ei sa nu vrea sa fie nasi dar, dintr-o idee de respectare a traditiei s-ar putea sa accepte chiar daca ar fi vrut sa nu le cereti sa va fie nasi. Parerea mea este sa nu le ceri deloc! Bafta! >:D<

ramonavelcota
23.10.2006, 13:35:27
mai e o chestie pe care am uitat sa o mentionez: stau in Timisoara, dar nunta va avea loc in Severin, viitorul sot fiind de acolo, asadar am de a face cu obiceiuri oltenesti, fara sa jignesc pe nimeni!!! :(

Nu trebuie neaparat sa urmezi obiceiurile lor, daca nu iti plac;;)

Kaela
23.10.2006, 22:09:50
Fetelor!!! e nunta noastra!!!!! obiceiurile sunt cele pe care le vretzi voi, stabilitzi impreuna cu viitorul sotz, facetz o lista: asta vrem, asta nu vrem! nimeni nu ne poate obliga la nimik.
va pup.>:D<
p.s. al meu viitor sotz vrea camasha neagra de mire, shi neagra va fi :)

pandy
24.10.2006, 09:08:03
uffff mai fetelor, ce bine ar fi sa faci totul cum te taie capu si cum visezi, caci eu una , chiar daca mai sunt vreo 9 luni pana la nunta, deja visez cu ochii deschisi cum mi-ar placea sa fie, dar stiti si voi bine ca "potriveala de acasa nu iese cu cea din targ".....:( din pacate...!!! si mai ale ca te mai streseaza si parintii ca fa asa, nu fa asa ca nu e bine, fa-o pe ailalta...bla bla bla, orgolii....

pandy
24.10.2006, 09:12:32
Nu trebuie neaparat sa urmezi obiceiurile lor, daca nu iti plac;;)

Ramona, am vazut din poze ca ai facut nunta in severin. prietenul meu este si el din severin. sincer am recunoscut dupa peisaje, daca la inceput vag, apoi mi-am dat seama dupa monumentele din parc. sa inteleg ca esti banateanca!!! cum te-ai impacat cu obiceiurile oltenesti, mai ales ca la ei cica, mosii au mai mare importanta decat nasii, si ma streseaza pe chestia asta, sa-i accept fara sa fac fente pe ai lui, cu toate ca nu sunt incantata deloc.ti-ai pus mosi din persoanele apropiate sau...?????

Kaela
24.10.2006, 09:12:39
shi asta e adevarat. dar pana la urma zi ca ei shi fa ca tine...daca potzi shi cat potzi. noi ne organizam, noi ne stresam, noi ne platim cam tot. cel putzin la noi cam asa e.

Sylvester
24.10.2006, 09:18:40
Eu am facut ca mine chiar daca au platit ei! ca altfel faceam nunta cu 10 persoane si gata! A fost: ori nunta mare cum vreau eu ori nunta mica tot cum vreau eu =)) .

pandy
24.10.2006, 09:28:29
shi asta e adevarat. dar pana la urma zi ca ei shi fa ca tine...daca potzi shi cat potzi. noi ne organizam, noi ne stresam, noi ne platim cam tot. cel putzin la noi cam asa e.

draga Kaela, asa am vrea si noi, sa ne organizam si sa ne platit totul singuri, dar din anumite motive (chirie, distanta), nu o sa se intample, cu absolut tot. ne intelegem super cu parintii, si unii si altii, si asta ar fi o ambitie a noastra sa ne facem totul singuri, dar mai sunt si orgoliile la mijloc, si aici ma refer la faptul ca s-ar supara daca i-am aduce la nunta ca pe oricare invitat. ei, parintii au inceput sa se implice destul de mult in organizare, si s-ar supara destul de tare sa fac "ca mine" totul.

am experienta din nunta fratelui ..... cand i-a facut socrul cadou vinul si dupa nunta a avut pretentii la ce a ramas....+alte chestii asemanatoare... (scuze ca deviez de la subiect).

andreea_bunny
24.10.2006, 09:29:33
Cu toate ca pentru mine respectarea traditiilor e foarte importanta, in cazul in care nu ai o relatie efectiva cu nasii de botez, consider ca e preferabil sa apelezi la niste prieteni, niste persoane cu care aveti macar subiecte comune.

pandy
24.10.2006, 09:33:12
ce tare mi-as dori..!!!
sa-mi fie prieteni nasii, sa pot sa ma intalnesc cu ei, sa ne distram,....
dar daca accepta aia batrani ca asa ii traditia, ce sa fac?!! le zis saru-mana cand ii vad la zile mari, ei in severin, eu in timisoara, si cu asta basta.cu toate ca eu am crescut in alt spirit legat de cel al nasilor, ma conformez,...ca asa ii traditia!!!!!!

Sylvester
24.10.2006, 09:36:21
ce tare mi-as dori..!!!
sa-mi fie prieteni nasii, sa pot sa ma intalnesc cu ei, sa ne distram,....
dar daca accepta aia batrani ca asa ii traditia, ce sa fac?!! le zis saru-mana cand ii vad la zile mari, ei in severin, eu in timisoara, si cu asta basta.cu toate ca eu am crescut in alt spirit legat de cel al nasilor, ma conformez,...ca asa ii traditia!!!!!!

Nu te supara ca iti spun, nu vreau sa te sperii, dar, din experienta multor femei care au gandit ca tine iti spun un singur lucru: o sa-ti para rau!
Nunta este primul lucru pe care il faci impreuna cu sotul tau ca o familie! Este prima voastra "declaratie de independenta". Daca acum lasi pe altii sa iti spuna ce o sa faci, mai tarziu va fi din ce in ce mai grav. Sa nu te superi pe mine.... intentia mea este buna si iti doresc sa nu am dreptate. Te pup si iti doresc o nunta de vis >:D< .

pandy
24.10.2006, 09:46:42
Nu te supara ca iti spun, nu vreau sa te sperii, dar, din experienta multor femei care au gandit ca tine iti spun un singur lucru: o sa-ti para rau!
Nunta este primul lucru pe care il faci impreuna cu sotul tau ca o familie! Este prima voastra "declaratie de independenta". Daca acum lasi pe altii sa iti spuna ce o sa faci, mai tarziu va fi din ce in ce mai grav. Sa nu te superi pe mine.... intentia mea este buna si iti doresc sa nu am dreptate. Te pup si iti doresc o nunta de vis >:D< .

Saru-mana, sunt sigura de ceea ce spui. si multumesc de incurajari, o sa iau masuri cand ajung la socrii. :A

pandy
24.10.2006, 09:47:41
de fapt cand ajung acasa, facem sedintza!!! :D

Sylvester
24.10.2006, 09:49:37
de fapt cand ajung acasa, facem sedintza!!! :D

Bafta multa, fii diplomata si tine-te tare pe pozitii!:)>-

pandy
24.10.2006, 09:50:33
asa o sa fac!! sper sa iasa!! ;))

carla_hermina
24.10.2006, 11:45:02
Draga pandy,
Si la noi a fost asemanatoare situatia, noi locuim in Timisoara, dar suntem din Oltenia amandoi. Normal, traditia spune ca nasii de cununie ai parintilor, trebuie sa cunune si baiatul. Deci, noi ar fii trebuit sa punem nasi, dupa traditie, pe nasii de cununie ai socrilor mei. Insa nu a fost asa. Noi am vb cu socrii, si soacra-mea, intelegatoare si de treaba cum este, a inteles dorinta noastra, si faptul ca nasii lor sunt destul de in varsta, si i-a facut o vizita nasului, in care i-a spus ca o sa avem nunta, si ca noi ne-am gasit niste nasi care sunt mai aproape de noi, si mai tineri, si l-a intrebat daca este OK din partea lui. El a fost de acord, si asta e!
Ne-am ales noi nasii pe care i-am vrut.
Curaj, nu face ceva ce este impotriva dorintei tale, vei regreta toata viata, nasii nu-i mai poti schimba!
Te pup.

pandy
24.10.2006, 12:59:02
Draga pandy,
Si la noi a fost asemanatoare situatia, noi locuim in Timisoara, dar suntem din Oltenia amandoi. Normal, traditia spune ca nasii de cununie ai parintilor, trebuie sa cunune si baiatul. Deci, noi ar fii trebuit sa punem nasi, dupa traditie, pe nasii de cununie ai socrilor mei. Insa nu a fost asa. Noi am vb cu socrii, si soacra-mea, intelegatoare si de treaba cum este, a inteles dorinta noastra, si faptul ca nasii lor sunt destul de in varsta, si i-a facut o vizita nasului, in care i-a spus ca o sa avem nunta, si ca noi ne-am gasit niste nasi care sunt mai aproape de noi, si mai tineri, si l-a intrebat daca este OK din partea lui. El a fost de acord, si asta e!
Ne-am ales noi nasii pe care i-am vrut.
Curaj, nu face ceva ce este impotriva dorintei tale, vei regreta toata viata, nasii nu-i mai poti schimba!
Te pup.
multumesc Carla pt sfat, intentionez pana la urma sa fac asa cum imi scri si tu si celelate fete, caci deja ma irita aceasta situatie,cu nasii, si cred ca numai in oltenia se tine cont atata de parerea lor, si tin foarte mult sa fie ei acolo bagati in seama daca au botezat, vor musai sa si cunune.
mie una mi se pare o tampenie, fiecare ar trebui sa faca cum simte si cum doreste , si s-ar putea sa incep relatia nora-socrii nu tocmai pe placul celor din urma, dar asta e, asa cum spui , e viata nostra!!!

pandy
24.10.2006, 13:02:29
Fetelor va pupic pe toate, multam pt sfaturi!! pana la nunta -28 iulie '07, am sa devin profi' in organizarea nuntii, alegeria detaliilor,etc, datorita sfaturilor voastre , precum si a acestui forum.<:-P

MeliMelo
24.10.2006, 20:16:09
ne bucuram ca esti asa optimista :)
Ai grija sa fii la fel si cand pui problema nasilor...si sa fii tare pe pozitii si sa privesti totul in modul optimist incepand cu acum. Nu are rost sa te stresezi de pe acuma cu ce o sa le zici la nasi, ca numa tie iti faci rau (nu ca eu as face altfel;)) ). Cand esti calma si nestresata iti vin idei mai bune !
Bafta!

andreea_bunny
27.10.2006, 12:13:07
Ooooofff! Daca am reusit sa depasesc problemele cu alegerea nasilor, iata ca m-am lovit de altceva, de-a dreptul cumplit: se pare ca anul viitor (nu se pare, E SIGUR!!!)POSTUL SF. PETRU SI PAVEL va dura de pe 4 iunie si pana pe 29 iunie, adica 3 saptamani in loc de 10 zile! Nunta mea, gata stabilita, cu avansuri date la sala, la muzica, e chiar in acest interval! Ce e de facut?

GabrielaS
27.10.2006, 15:16:44
Andreea, eu iti sugerez sa mergi inainte. Who cares de post? Daca gasesti preot sa va cunune la biserica(daca doriti asta) sau daca faceti doar asta dupa post, nu vad de ce sa nu faceti nunta. Mai bine bucura-te ca vei prinde mai usor ora dorita la primarie.

Kaela
27.10.2006, 22:51:03
posturile mari de care se tzin cont sunt cele de craciun, pasti shi sfanta maria mare. atunci nu te cununa nici unul dintre preotzi. in rest e ok. shi eu am pe 9 iunie shi am vbit azi cu parintele shi cand mergem sa ne programam se face o scrisoare catre mitropolie care in 2 saptamani e aprobata.

Dory
09.11.2006, 11:05:33
Nu-i asa o mare problema cu nunta in post. Exceptand postul Pastelui, cu dispensa de la Mitropolie se poate.
Referitor la nasi, noi nici nu am mers sa intrebam nasii de botez ( ca nu cumva sa zica DA ) si am ales un cuplu de prieteni foarte apropiati. Si toata lumea trebuie sa-i accepte.

andreea_bunny
09.11.2006, 11:21:29
Bine ai facut, Dory!!!

Kaela
09.11.2006, 21:06:09
fetelor, ce cadou facetzi nashilor? ca trebuie sa le ramana ceva de la noi dupa nunta...

pandy
10.11.2006, 07:19:36
buna intrebare Kaela...
din cate stiu de la cunoscuti, cadourile nasilor au constat in lenjerii de pat, sau accesorii asemanatoare (paturi....),seturi de pahare de cristal sau rubin,...
dar poate ne dau fetele alte idei bune pt cadouri, ceva mai "traznit", care sa ramana ca amintire, sau... stiu eu...? tot cele utile in casa sa fie pe locul 1 ??

asteptam pareri....
:*

MeliMelo
10.11.2006, 08:08:20
Sincer? Mi se para asa de invechita faza cu pahare si lenjerii de pat si alte chestii din astea...sau cel putin asa cred eu...:-?
Da intr-adevar intr-o anumita perioada erau foarte apreciate...sau se presteaza la unele persoane (mai in varsta)...
Eu m-am gandit ca ar fi frumos la nasii nostri tineri: ori ceasuri pereche (pentru el si pentru ea, asortate), ori ceva bijuterii de argint (pentru ea:colier, bratara, iar pentru el:butoniera, ac cravata, bratara....depinde de persoana).
De ce zic asa...inteleg ca trebuie pentru amandoi, dar spuneti-mi va rog cu ce ii incalzeste pe nasi=barbati ca au inca un set de pahare sau lenjerii sau farfurii ;))

andreea_bunny
10.11.2006, 13:14:25
O idee foarte frumoasa, cea cu ceasurile-pereche!

ele
10.11.2006, 15:36:42
Fetelor va pupic pe toate, multam pt sfaturi!! pana la nunta -28 iulie '07, am sa devin profi' in organizarea nuntii, alegeria detaliilor,etc, datorita sfaturilor voastre , precum si a acestui forum.<:-P
avem nunta amandoua in 28 iulie 07 :x sa fie intr-un ceas bun !

Dory
10.11.2006, 15:48:01
Ceau fetelor. Cand sa dau cadourile nasilor? Inainte, la nunta sau dupa nunta?

Kaela
10.11.2006, 15:50:16
io ma gandeam la un sah pe marmura cu piese din metal , arata ca shi cum ar fi din argint, este de diferite dimensiuni shi e ceva mai deosebit.
sau poate imi datzi voi o idee...
ceasurile ma gandeam shi eu ca e o idee super betoana.:)

OanaJ
10.11.2006, 20:09:09
Imi explica si mie cineva ce e cu tortul nasei? Am mai citit pe forum, auzit la TV, dar, sa fiu sincera nu-mi aduc aminte sa fi vazut la vreo nunta in Timisoara asa ceva. E drept, nici nu prea sunt eu atenta la treburi de-astea.8-}

Kaela
11.11.2006, 14:28:52
cu tortul nashei nu e obiceiu pe la noi, mai mult prin sud, parca... shi cred ca e chestia aia ca un colac pe care tzi-o rupe deasupra capului de itzi umple corsetul shi freza de firmituri.... :P
la noi numa un tort se da la nashi cand vine tortul mirilor. atat.

OanaJ
11.11.2006, 14:35:13
cu tortul nashei nu e obiceiu pe la noi, mai mult prin sud, parca... shi cred ca e chestia aia ca un colac pe care tzi-o rupe deasupra capului de itzi umple corsetul shi freza de firmituri.... :P
la noi numa un tort se da la nashi cand vine tortul mirilor. atat.
Aaa, super, super! Buna veste mi-ai dat! Stiam eu ca nu-i niciunde bine ca-n Banat! ;-)

c_s
11.11.2006, 16:20:52
si eu tot asa stiu, cand vine torul mirilor, vine si unul mai mic pt nasi(la noi cu 4 nasi si ala va fi mare-sau sa fac 2, oare?)\:D/
in rest nici o traditie in sensul asta...

camichiu
23.02.2007, 06:02:52
Ceau fetelor. Cand sa dau cadourile nasilor? Inainte, la nunta sau dupa nunta?
Eu cred ca tortul nasei se da la nunta, iar celelalte cadouri se dau dupa nunta, adica a doua zi. Cel putin asa mi-a povestit bunica mea ca este obiceiul in Banat. Eu asa fac: tortul la nunta, iar cadoul (la care inca nu m-am gandit :gen_13:) il dau a doua zi. Sigur ca mai e o mica problema aici: sotul meu si nasii mei sunt olteni :D, dar m-oi descurca eu cumva. Le dau cadou si ca in Banat si ca in Oltenia ;))

Miru
23.02.2007, 10:20:23
la mine e mai nasol cu cadoul nasilor pt ca ceasuri pereche nu le pot da avand in vedere ca ei poarta doar ceasuri de ceasuri iar pe noi nu tine buzunarul...ideea oanei cu sahul suna bine ...mai ziceti si alte idei

MeliMelo
23.02.2007, 10:50:31
Miru io stiu ce ai putea da cadou la nasi...
special de la tine:
ai putea sa le canti ceva !
:)) :)) :)) :)) :)) :))

c_s
23.02.2007, 10:54:52
asta apropo de ce vobeam la intalnire,nu?=D> ce idee buna=))

MeliMelo
23.02.2007, 10:57:08
da, da...asta era apropo-ul :))

StOrM
23.02.2007, 11:17:54
uff...voi va faceti probleme ca aveti prea multi nasi, sau nu stiti pe cine sa alegeti; eu imi fac probleme ca n-am nasi:(..toate prietenele mele si toti prietenii mei sunt necesatoriti:dniar viitorul meu sot are prieteni casatoriti, dar nu sunt asa apropiati. Adica ne vedem de cateva ori pe an. Nu stiu ce o sa fac, nu vreau sa pun nasi doar asa...ca sa fie, vreau sa fie mai propiati de noi:(

Miru
23.02.2007, 12:10:43
Miru io stiu ce ai putea da cadou la nasi...
special de la tine:
ai putea sa le canti ceva !
:)) :)) :)) :)) :)) :))

=)) =)) =)) ti-am mai zis ca esti tare...sau, as putea sa iau microfonul si sa le explic ce speciali sunt pt mine si sa le multzumesc ca exista si ca sunt nasii mei! :*

scarlet
28.03.2007, 08:48:31
eu nu sunt din timisoara dar ma casatoresc aici si nu stiu daca aici se ia cadou la nasi

rali
28.03.2007, 10:00:32
de obicei, da. depinde si de nasi,cred eu.

Ramo1
31.03.2007, 16:45:26
Ciao!
Voiam sa-ti spun ca eu si viitorul sot am fost nasi de cununie acum 3 ani, deci nu eram casatoriti. An intrebat preotul inainte si el a zis ca s-au mai schimbat vremurile:) ideea e ca nasii sa-ti fie apropiati, ideea nu e neaparat ca ei sa fie casatoriti. si nasii nostri sunt necasatoriti. Intreaba preotul care o sa te cunune, daca e total impotriva...schimba preotul.. si asa din punctul meu de vedere preotii nu stiu decat sa ia cat mai multi bani.

Kaela
31.03.2007, 17:37:33
complet de acord in ceea ce priveste preotzii.

Alexutza2007
31.03.2007, 17:42:13
Eu stiam de la alte nunti , mai din trecut si facute intr-un oras mic : cununia religioasa la ortodocsi dureaza peste o ora...cand am purces la biserica, al meu zicea sa facem cumva sa-l mituim pe preot sa scurteze slujba. Vreau sa va spun ca nu a fost nevoie pentru ca , ne-au informat...slujba dureaza 30 de minute...

MeliMelo
31.03.2007, 18:39:46
pai da...e pe scurtate cununia, normal ca doar si lor le convine sa vorbeasca mai putin :)
Da noua chiar ne convine chestia asta...

Si daca vrei si logodna si cununie intr-una poate dureaza mai mult...acuma mi se pare ca se oficiaza doar cununia.

any
31.03.2007, 19:45:19
Dragelor al meu e mirele si o pereche de nasi din timisoara iar cealalat pereche si eu de langa Deva dar si la noi se dau cadouri la nasi ,noi am hotarat sa le luam cate un DVDplayer la ambele perechi pt ca nu au nicic uni dintre ei si nu sunt nici char asa de scumpe..

Vitamina_m
06.04.2007, 18:18:26
buna fetelor,

legat de cadoul nasilor.....nasii nostri sunt niste prieteni foarte buni si ne intelegem super fain cu ei..drept care noi, i-am cam intrebat ce le-ar place printr-o sugestie si s-a nimerit la fix: le vom lua un aspirator!

Alexutza2007
06.04.2007, 22:08:00
Si nasii nostri sunt prieteni apropiati...dar nu stiu ce sa le luam...cam au de toate. Ce iei unui om cand are de toate? Sa nu-mi ziceti ceva simbolic, ca nu merge; inca ma gandesc. La ce buget v-ati gandit pentru cadoul nasilor?

Miru
07.04.2007, 12:42:38
dupa cum am scris mai sus nasii mei sunt...destul de instariti sa zicem...ieri am sunat-o pe nasa sa o intreb din ce vrea sa fie trotul ei, m-a intrebat de ce ii fac tort, i-am zis ca asa zice traditia...si in replica (glumind, dar mie nu mi-a venit sa rad)imi zice pai atunci sa-mi iei si cadou un colier ceva, nu? ca asa zice traditia...si ea radea dar io...:-SS ce ma fac?

atodica
10.04.2007, 08:36:09
dupa cum am scris mai sus nasii mei sunt...destul de instariti sa zicem...ieri am sunat-o pe nasa sa o intreb din ce vrea sa fie trotul ei, m-a intrebat de ce ii fac tort, i-am zis ca asa zice traditia...si in replica (glumind, dar mie nu mi-a venit sa rad)imi zice pai atunci sa-mi iei si cadou un colier ceva, nu? ca asa zice traditia...si ea radea dar io...:-SS ce ma fac?

eu cred ca nu a zis-o cu nici un substrat, a vrut sa accentueze faptul ca pe ea nu o intereseaza traditiile... cxel putin asa inteleg eu... :) sper sa nu ma insel

buibasr
10.04.2007, 10:04:35
eu cred ca nu a zis-o cu nici un substrat, a vrut sa accentueze faptul ca pe ea nu o intereseaza traditiile... cxel putin asa inteleg eu... :) sper sa nu ma insel

Buna Fetelor,

eu sunt Ramona si voi avea nunta pe 07 iulie in Arad, dar nasi mei sunt din Timisoara. Eu nu stiu exact cum se procedeaza in Timisara se dau cadouri la nasi care sunt obiceiurile... ma puteri va rog ajuta
Multumesc

Ramona

Miru
10.04.2007, 11:03:04
da, asa inteleg si eu insa problema ramane...eu ce le cumpar lor?8-}

dedelina
10.04.2007, 22:08:19
Buna Fetelor,

eu sunt Ramona si voi avea nunta pe 07 iulie in Arad, dar nasi mei sunt din Timisoara. Eu nu stiu exact cum se procedeaza in Timisara se dau cadouri la nasi care sunt obiceiurile... ma puteri va rog ajuta
Multumesc

Ramona
Eu am observat ca se poarta peste tot cadoul pt nasi.

buibasr
11.04.2007, 08:33:05
Eu am observat ca se poarta peste tot cadoul pt nasi.

Sincer nu pre am idee ce sa le fac cadou... tu la ce te-ai gandit?
Ce stiam eu in legatura cu nasi e ca trebe sa le faci tort... si cam atat :-p in rest cred ca varianta cu cadoul nu e asa de mult timp... asa e sau nu?

ele
11.04.2007, 12:03:51
da, asa inteleg si eu insa problema ramane...eu ce le cumpar lor?8-}
de ce nu le cumperi un set de pahare de cristal pt whisky , sunt unele dragute care au si sticla acea dreptunghiulara cu un dop special si chiar recipientul pt gheata costa ceva(dar sigur mai putin decat ceasurile la care te gandeai) cred ca e un cadou potrivit noi oscilam intre asa ceva si un aparat foto digital.

dedelina
11.04.2007, 12:15:24
Sincer nu pre am idee ce sa le fac cadou... tu la ce te-ai gandit?
Ce stiam eu in legatura cu nasi e ca trebe sa le faci tort... si cam atat :-p in rest cred ca varianta cu cadoul nu e asa de mult timp... asa e sau nu?
La asta m-am gandit si eu. Dar daca ai o relatie apropiata cu nasii si stii ca poate au nevoi de ceva (cuptor cu microunde, aspirator... etc) poti sa cumperi ce au ei nevoie.
Am mai auzit de o chestie frumoasa, lenjerie de pat din satin sau alt material mai deosebit.

atodica
11.04.2007, 12:25:07
nasii nostri sunt cei mai buni prieteni, asa ca ne-am gandit sa le facem cadou un concediu impreuna cu noi... in luna de miere

Miru
11.04.2007, 12:40:26
de ce nu le cumperi un set de pahare de cristal pt whisky , sunt unele dragute care au si sticla acea dreptunghiulara cu un dop special si chiar recipientul pt gheata costa ceva(dar sigur mai putin decat ceasurile la care te gandeai) cred ca e un cadou potrivit noi oscilam intre asa ceva si un aparat foto digital.

buna idee ^:)^ nasu este mare bautor de chestii asa ca se si potriveste. chiar daca au seturi foarte frumoase ma gandesc ca asa ceva nu e niciodata in plus...voi avea in vedere aceasta sugestie. multumesc >:D<

Alexutza2007
11.04.2007, 12:40:38
Ai nostrii au de toate...la fiecare aniversare a nasei sau a nasului sau de Craciun, avem o provocare grea de trecut: ce cadou sa luam? Acum e si mai grea...inca nu stiu...sper ca pana la nunta ma voi trezi o data in vana spunand Evrika! :))

buibasr
11.04.2007, 13:21:52
La asta m-am gandit si eu. Dar daca ai o relatie apropiata cu nasii si stii ca poate au nevoi de ceva (cuptor cu microunde, aspirator... etc) poti sa cumperi ce au ei nevoie.
Am mai auzit de o chestie frumoasa, lenjerie de pat din satin sau alt material mai deosebit.

Da da chiar interesant... trebuie sa incep sa bat magazinele la rand sa vad ce o sa gasesc... tu ai luat ceva sau inca nu? mai ai timp:">

MeliMelo
11.04.2007, 18:50:49
chestii faine si scumpe pentru cadouri am vazut la Sara Blue din Mall.
Am vazut seturi de cesti de cafea din argint sau ceva inox mai de calitate la vreo 7 mil foarte faine...io consider alea ca fiind scumpe, da arata extraordinar!
La fel am vazut tacamuri intre 3-9 milioane setul...iara foarte faine...si o groaza de cristaluri...
Fiecare pe bugetul lui...

rafila
14.04.2007, 23:10:55
Fetelor, cand se da cadoul nasilor? Inainte sau dupa nunta? E vreun moment special? :)

Kaela
14.04.2007, 23:13:00
habar n-am... probabil in vinerea de dinainte, ne gandeam noi...dar marea intrebare...ce le luam...?????

dedelina
15.04.2007, 00:49:03
Fetelor, cand se da cadoul nasilor? Inainte sau dupa nunta? E vreun moment special? :)
Eu zic sa il tinem pana dupa nunta..daca nu suntem multumiti de dar ne facem ca am uitat =)) =))=))

rali
15.04.2007, 07:06:19
habar n-am... probabil in vinerea de dinainte, ne gandeam noi...dar marea intrebare...ce le luam...?????
Noi cred ca le vom lua o icoana din aia argintata. Nasii nostri locuiesc in strainatate si calatoresc cu avionul si sigur n-o sa care cu ei pahare de cristal sau cuptor cu microunde. Si in plus nasa e credincioasa asa ca mi se pare un cadou destul de potrivit.

anna_c
21.04.2007, 21:16:23
mi-a spus nasica mea ca stie ca ea ar trebuie sa-mi faca tortul. mai stie cineva ceva de genul asta?

Miru
22.04.2007, 11:23:13
mi-a spus nasica mea ca stie ca ea ar trebuie sa-mi faca tortul. mai stie cineva ceva de genul asta?

eu n-am auzit asa ceva

sasha
22.04.2007, 12:14:56
hmmmm...nici eu.stiu doar ca miresele trebuie sa faca tort nasei, daca este cazul

anna_c
22.04.2007, 13:07:21
mersi de ajutor.>:D<

MeliMelo
22.04.2007, 13:08:00
la Ottima mi-au spus ca eu tre sa fac tort nasei...si am comandat. Nasika mea stia ca ea trebe sa-mi faca mie tort si eu sa-i fac ei... Cred ca depinde de zona (nasika mea este din Blaj), aici sunt probabil obiceiuri banatene.

Ramo1
29.04.2007, 20:28:32
buna idee ^:)^ nasu este mare bautor de chestii asa ca se si potriveste. chiar daca au seturi foarte frumoase ma gandesc ca asa ceva nu e niciodata in plus...voi avea in vedere aceasta sugestie. multumesc >:D<

si ca sa fie mai special, fa paharele la comanda, scrie pe ele: "cu drag, finii" :x

dedelina
29.04.2007, 21:04:43
A cumparat cineva pana acum cadou pt nasi?
Eu am fost pe la Sara Blu si am vazut pahare de cristal ..cam 6mil /set . Seturi de 2 pahare de cognac sau whskey cu sticla (alea am uitat cat costa) si mi-au ma placut niste seturi de tacamuri pt desert.

c_s
29.04.2007, 21:42:12
noi am cumparat mai demult seturi de pahare de sampanie dinalea facute manual din sticla colorata fara partea de jos a piciorului(suportul) si care stau intr-un vas ca florile in vaza....cred ca stiti de care,dar cred ca vom mai lua si altceva,sa vedem....

madalina24
04.05.2007, 10:42:07
Care e faza cu cadoul pt nasi?
eu nu stiu nimik de nici un cadou.

madalina24
04.05.2007, 10:45:53
nasii nostri sunt cei mai buni prieteni, asa ca ne-am gandit sa le facem cadou un concediu impreuna cu noi... in luna de miere
si nasii nostrii la fel, ne sunt cei mai buni prieteni si la fel ca si voi vom merge impreuna in concediu (luna de miere) mai ales ca in 20 este ziua nasei, cat despre cadou............... eu nu stiam nimic ............

atodica
04.05.2007, 11:13:59
si nasii nostrii la fel, ne sunt cei mai buni prieteni si la fel ca si voi vom merge impreuna in concediu (luna de miere) mai ales ca in 20 este ziua nasei, cat despre cadou............... eu nu stiam nimic ............

asa zice traditia... dar acuma ramane la latitudinea fiecaruia sa decida ce si cum... eu am ales asa pt ca ei sunt prietenii nostrii cu care iesim tot timpul... si sunt convinsa ca nu s-ar bucura de un set de pahar de cristal sau eu mai stiu ce.... asa ca m-am gandit la varianta asta :)

MeliMelo
04.05.2007, 11:31:39
mie mi se pare super ideea, dar noi nu o sa avem atatia bani sa le facem cadou la fel :(
Si io m-am gandit asta iarna, dar finantele astea te omoara cateodata...si jumatate de excursie nu pot zice ca le fac cadou :(

ss29
04.05.2007, 12:30:29
noi ne-am gandit la un set de picnic(am mai scris undeva)........eu i-am intrebat daca le place.........au zis ca da ........acum problema este ca nu gasesc sa cumpar........la sara blu au un model care este defect si nici nu este foarte utilat.........nu m-am gandit la un plan B

madalina24
04.05.2007, 14:04:06
mie mi se pare super ideea, dar noi nu o sa avem atatia bani sa le facem cadou la fel :(
Si io m-am gandit asta iarna, dar finantele astea te omoara cateodata...si jumatate de excursie nu pot zice ca le fac cadou :(
Stai putin , nu ai inteles, sau ai inteles gresit , nu le facem cadou excursia, mergem impreuna, fiecare cu banii lui. :))
Eu ma refeream ca nu stiam ca tre sa le faci cadou nasilor.
iar daca stau bine si ma gandesc eu deja le-am facut cadou anul trecut (le-am facut invitatiile de nunta):)) asa ca gata au sarit din schema .......

CrisB
06.05.2007, 10:07:12

Cu siguranta nu se vor supara daca le faci un cadou mai putin valoros dar din tot sufletul!

cc78
06.05.2007, 15:10:39
am gasit set de picnic la waw, pe calea lugojului. costa 600 000.

ss29
07.05.2007, 11:21:50

poti sa-mi dai cateva repere.........pretul este super

ss29
07.05.2007, 14:38:34

te rog imi spui cate piese contine si ce?

Alexutza2007
08.05.2007, 10:40:52
Anna_c ce cadou i-ai luat pana la urma nasului de ziua lui?

Kaela
11.05.2007, 21:11:57
avetzi idee in jurul ce suma ar trebui sa fie cadoul...asa, aproximativ....

anna_c
12.05.2007, 20:36:04
Anna_c ce cadou i-ai luat pana la urma nasului de ziua lui?
i-am luat o chestie ornamentala, o fantana draguta foc care i-a placut la nebunie.

Alexutza2007
13.05.2007, 03:01:00
avetzi idee in jurul ce suma ar trebui sa fie cadoul...asa, aproximativ....
Cam asta as vrea sa stiu si eu.....ma gandesc ca tine si de buzunarul fiecaruia....al meu cam are gauri perioada asta :))

rafila
14.05.2007, 23:22:06
Intrebare: ce se face cu lumanarile dupa ce se iese din biserica? Eu nu-s prea umblata pe la nunti, asa ca nu stiu. Mi se pare ca mirii ies cu ele in mana. OK, ies si ce fac cu ele?:-?:-?

c_s
15.05.2007, 07:45:07
noi vrem sa le lasam la biserica,unii le topesc si fac altele din ele,intreaba unde faci tu daca ti le iau,si eu m-am tot gandit si n-avem ce fce cu ele!

diai
15.05.2007, 07:50:25
noi vrem sa le lasam la biserica,unii le topesc si fac altele din ele,intreaba unde faci tu daca ti le iau,si eu m-am tot gandit si n-avem ce fce cu ele!

Noua preotul ne-a zis ca le putem lasa in Biserica pt. a fi folosite a doua zi la Liturghie,dupa care vor fi date la topit.Bine-nteles ca am ales varianta asta si a fost o surpriza placuta sa stiu ca au fost folosite la Sfanta Liturghie.

rafila
15.05.2007, 14:48:32
Merci, merci! Le vom lasa si noi in biserica daca vrea popa!

madalina24
15.05.2007, 15:39:53
Ok. vreti sa le lasati la biserica. dar trebuie sa le purtati pana la sala si apoi in acceasi saptamna sau dupa le duceti la biserica sa faca altele din ele.... nu ? eu asa stiu

rafila
15.05.2007, 16:01:12
Ok. vreti sa le lasati la biserica. dar trebuie sa le purtati pana la sala si apoi in acceasi saptamna sau dupa le duceti la biserica sa faca altele din ele.... nu ? eu asa stiu

Upssss, cum "sa le purtam pana la sala"? Si cand si cum le stingem?

Alexutza2007
16.05.2007, 11:31:19
dar trebuie duse la sala APRINSE? asta nu mai stiam....nici macar ca trebuie duse la sala nu stiam

diai
16.05.2007, 16:25:51

Noua preotul ne-a zis sa iesim cu ele aprinse din Biserica,sa le stingem impreuna afara si apoi sa le ducem inauntru.Noi asa am facut,dar probabil ca se poate si altfel,oricum n-am mai umblat cu ele dintr-o parte in alta.

cc78
16.05.2007, 17:39:18
Din cate stiu eu lumanarile sunt luate la restaurant , asezate in suporti speciali sau pur si simplu undeva acolo. La cateva zile dupa nunta cand se face acea slujba de binecuvantare se duc lumanarile la biserica si se lasa acolo nu inainte de a pastra din fiecare lumanare cate o bucata care se aprinde cand ai probleme sau necazuri in casnicie( speram sa nu fie cazul). Asat este varianta pe care mi-a spus-o si preotul daca retin eu bine si pe care am mai auzit-o de la alte perechi.Eu slujba de binecuvantare o fac 3 saptamani dupa nunta cu ocazia celei de-a doua nunti :)si atunci am sa las lumanarile la biserica.

c_s
16.05.2007, 22:04:47
noua nu ne-a zis ca ar trebui sa le luam la sala,doar ca le putem lasa dupa slujba la biserica....acum fiecare face cum vrea:)>-

crita02
12.10.2007, 23:13:08
Ceao dragi miresici!

draguta sa stii ca nu e "musai" sa faci cadou nasilor,doar daca vrei tu si sotul tau. eu si viitorul meu sot le facem cadou pt ca ne sunt foarte dragi si ne intelegem minunat cu ei,dar sa stii ca nu este o obligatie,si nici sa nu crezi ca le cumpar vreo masina de spalat,cuptor cu microunde sau mai stiu eu ce dracu mai cumpara altii....noi am vorbit cu doamna care se ocupa de sala si le-am facut cadou 2 pahare si o vaza personalizate (numele lor si data nuntii noastre).....acum fiecare face cum vrea..

crita02
12.10.2007, 23:22:50
Hy!

parerea mea este ca trebuie sa discuti serios cu viitorul tau sot si apoi cu nasii cu pricina,sa rezolvati situatia asta,pt ca altfel la nunta va iesi un haos total....iti spun din experienta unei prietene bune de-a mea.nu se vor simti numai ceilalti nasi prost ci si voi,si nu cred ca merita,pt ca in fond este nunta voastra,voi trebuie sa fiti ca o printesa si un print acolo....cat despre obiceiuri....sa stii ca nimeni nu mai stie care sunt obiceiurile in banat acum,mai nou fiecare face asa cum doreste si cum crede el ca este mai bine....

crita02
12.10.2007, 23:33:34
Buna miresici.

nu este adevarat ca trebuie sa ii intrebati pe ei daca vor sa va cunune,trebuie sa ii ANUNTATI ca faceti nunta si ca v-ati ales nasii.
eu asa am facut,am fost la nasul meu de botez,l-am invitat la nunta si l-am anuntat ca am si nasi de cununie.nici nu s-a pus problema ca el sa fie nasul meu de cununie,pt ca fara suparare este un om in varsta,iar noi vrem ca nasii nostrii sa fie tineri si plini de viata,ca si noi....

crita02
12.10.2007, 23:45:56
fetelor aveti mare grija....trebuie sa fiti puternice mai ales daca aveti socrii "ciudati" si bagareti.in primul rand este nunta voastra si trebuie sa iasa cum vreti voi pt ca este o seara unica,totusi e bine sa pleci un pic urechea si la ce spun ceilalti,dar nu trebuie neaparat sa faci cum spun ei.
va vorbesc din experienta.eu mai am 2 saptamani pana la nunta,dar acum cateva luni am avut un mare circ si scandal cu socrii mei,pt ca se purtau de parca ei ne-ar fi facut nunta,ceea ce nu e adevarat,pt ca nu am vrut nici 5 bani de la ei,toate cheltuielile le-am suportat eu si viitorul meu sot,dar in schimb au comentat pana si de verighetele noastre,si asa mai departe.de aceea sfatul meu este sa va tineti tare pe pozitie si sa nu conteze ce spun altii,ca asa e obiceiul,ca asa trebuie sa se faca,pt ca nu e deloc asa,singurele nunti unde se mai pastreaza obiceiurile sunt acelea de la sat,dar la cele de la oras obiceiul ti-l faci tu. MULTA BAFTA!!!!:*

ancapatri
02.02.2008, 03:52:54
noi la nunta ne-am hotarat sa punem nasi tineri, pentru ca nu am vrut sa avem obligatii (vrei , nu vrei, tre sa-i vizitezi la craciun, cu cate o atentie, sa mai stai de vorba) fata de rude mai batrane cu care nu am nimic in comun, sau fata de prieteni ai parintilor. adica respect traditia, atata timp cat imi place mie...asa ca am pus-o nasa pe una din coelgele de liceu, si o foarte buna prietena a mea cu care am tinut legatura si in facultate. asa ca treaba cu vizitele si cadourile chiar imi face placere, si le-as fi facut oricum.
asta asa, ca un exemplu, ca traditia ti-o faci pana la urma singur, iei ce iti place si arunci partea cealalta, pana la urma nu te poate obliga nimeni sa faci ceea ce nu iti place (inclusiv parintii...trebuie sa iti exprimi si tu personaliatea candva in treburi mai importante, ca doar 'maine' te mariti)

ank_bl
06.02.2008, 17:33:54
noi la nunta ne-am hotarat sa punem nasi tineri, pentru ca nu am vrut sa avem obligatii (vrei , nu vrei, tre sa-i vizitezi la craciun, cu cate o atentie, sa mai stai de vorba) fata de rude mai batrane cu care nu am nimic in comun, sau fata de prieteni ai parintilor. adica respect traditia, atata timp cat imi place mie...asa ca am pus-o nasa pe una din coelgele de liceu, si o foarte buna prietena a mea cu care am tinut legatura si in facultate. asa ca treaba cu vizitele si cadourile chiar imi face placere, si le-as fi facut oricum.
asta asa, ca un exemplu, ca traditia ti-o faci pana la urma singur, iei ce iti place si arunci partea cealalta, pana la urma nu te poate obliga nimeni sa faci ceea ce nu iti place (inclusiv parintii...trebuie sa iti exprimi si tu personaliatea candva in treburi mai importante, ca doar 'maine' te mariti)
si noi tot nasi tineri avem ;-)
apropos, ati cinstit nasii? eu acum sunt noua pe forum si trebuie sa citesc tot :">

ginutza83
10.03.2008, 15:14:28
nasii nostri vrem sa fie niste prieteni din copilarie ai parintilor mei. sunt foarte deschisi, nebuni (in sensul bun al cuvantului) si ne intelegem foarte bine cu ei, parca am fi de aceeasi varsta. initial am vrut sa avem si noi nasi tineri, insa toti prietenii nostri sunt inca necasatoriti. noi suntem primii ;)) . nunta o facem in severin (dorinta socrului), dar cam asta e singurul compromis. ca mai vroia el sa punem nasi pe nasii de botez ai viitorului sot, dar el saracul nici nu mai stie cum arata acestia, pentru ca nu au tinut legatura mai deloc. o sa ii anuntam totusi, dar sincer nu cred ca vor avea absolut nici o pretentie...sper :-SS :-w

dalayla
11.03.2008, 06:44:11
si noi avem nasi tineri cu 1 an mai mari ca noi:))),de cinstit normal ca n-ar trebui sa aiba pretentii,dar oricum o sa le facem un cadou,desi nu stiu inca ce:D..

mona28
13.03.2008, 13:52:44
Fetelor,cand se da cadoul la nasi?Inaintea nuntii sau imediat dupa nunta? Eu chiar nu stiu ce cadou sa le facem nasilor.Au 40-45 de ani,sintem apropiati,ei de fapt sint unchii mei,si sint.....foarte instariti.Fiind bogati si avand tot ce le trebuie,ma gandeam sa le cumpar ceva simbolic.Dar ce?! Tablourile nu le plac,statuete au o gramada,bijuterii nu prea poarta...Deci,zau ca nu stiu ce sa iau!:-< Va rog,ajutati-ma cu ideile voastre,ca eu sint intr-o bezna totala!

dalayla
14.03.2008, 09:41:41
Fetelor,cand se da cadoul la nasi?Inaintea nuntii sau imediat dupa nunta? Eu chiar nu stiu ce cadou sa le facem nasilor.Au 40-45 de ani,sintem apropiati,ei de fapt sint unchii mei,si sint.....foarte instariti.Fiind bogati si avand tot ce le trebuie,ma gandeam sa le cumpar ceva simbolic.Dar ce?! Tablourile nu le plac,statuete au o gramada,bijuterii nu prea poarta...Deci,zau ca nu stiu ce sa iau!:-< Va rog,ajutati-ma cu ideile voastre,ca eu sint intr-o bezna totala!Noi o sa le dam cadoul dupa nunta..dar nici eu nu stiu inca ce sa le luam,trebuie ceva simbolic,dar ce?? ma mai gandesc si cand imi vin idei le postez!

ALINUZA
31.05.2008, 23:44:55
am fost ieri in carrefour si am vazut un ap foto digital canon cu 300 lei,asa ma bate gandul sa il luam pt nasi

ALINUZA
31.05.2008, 23:49:27
Fetelor,cand se da cadoul la nasi?Inaintea nuntii sau imediat dupa nunta? Eu chiar nu stiu ce cadou sa le facem nasilor.Au 40-45 de ani,sintem apropiati,ei de fapt sint unchii mei,si sint.....foarte instariti.Fiind bogati si avand tot ce le trebuie,ma gandeam sa le cumpar ceva simbolic.Dar ce?! Tablourile nu le plac,statuete au o gramada,bijuterii nu prea poarta...Deci,zau ca nu stiu ce sa iau!:-< Va rog,ajutati-ma cu ideile voastre,ca eu sint intr-o bezna totala!
de ce nu le iei un set de servicii pt masa din portelan,cu anumite portiuni argintate,sunt lucruri f frumoase si cu mult stil in magazinele de specialitate,cred ca le-ar placea mult.sau poate un set de lenjerie de pat din materiale de f buna calitate si cu un model deosebit,cu astea nu cred ca poate da gres cineva,sunt cadouri de lux ca sa zic asa,normal ca sunt si ieftine in selgros metro dar eu zic de cele de calitate net superioara

mona28
02.06.2008, 16:28:58
de ce nu le iei un set de servicii pt masa din portelan,cu anumite portiuni argintate,sunt lucruri f frumoase si cu mult stil in magazinele de specialitate,cred ca le-ar placea mult.sau poate un set de lenjerie de pat din materiale de f buna calitate si cu un model deosebit,cu astea nu cred ca poate da gres cineva,sunt cadouri de lux ca sa zic asa,normal ca sunt si ieftine in selgros metro dar eu zic de cele de calitate net superioara
Alinutza,chiar mi-ai dat o idee buna cu lenjeria de pat,dar nu stiu masurile patului si pernelor,ca n-am fost niciodata in dormitorul lor...Iar pe masurile standard al lenjeriilor ce sint in comert nu ma pot baza,ca eu am patit-o! Am cumparat un superb set de pat matrimonial,si cand am ajuns acasa,am vazut ca patul nostru era mai mare #-o! Deci,n-as vrea sa patesc asa si cu nasii,ca eu vreau sa se si foloseasca de cadoul nostru! Oare cum sa aflu masurile patului lor:"> ? Ma fac ca m-am pierdut prin casa la ei,si am ajuns in dormitor;)) ... Chiar nu stiu cum o sa fac...

lelia_mg
04.06.2008, 10:57:58
Eu nu prea sunt apropiata de nasi, adica as fi preferat sa avem niste prieteni, dar am inteles ca nu poti sa schimbi nasii mirelui.
Sunt tineri, dar sunt cam distanti!

mona28
04.06.2008, 11:25:18
Eu nu prea sunt apropiata de nasi, adica as fi preferat sa avem niste prieteni, dar am inteles ca nu poti sa schimbi nasii mirelui.
Sunt tineri, dar sunt cam distanti!
Cum adica nu poti sa schimbi nasii mirelui? Te referi la nasii de botez,ca tre'sa fie si nasi de cununie? Asta era candva pe vremuri,acum nu se mai tine cont...Adica respecta obiceiul asta doar cine vrea,desigur! Dar eu consider ca e bine sa puneti nasi pe cine vreti,nu pe cine "trebuie". Ar fi bine ca relatia nasi-fini sa fie una de prietenie,nu de obligatie. Asta e parerea mea...;-)

lelia_mg
04.06.2008, 12:54:35
Asa este si eu sunt de aceiasi parere, problema este ca ei vor sa ne fie nasi, deci nu prea avem ce face.
Viitorului meu sot ii este jena sa-i refuze. El spune ca sunt de treaba si ca ne vom intelege foarte bine cu ei, doar ca sunt mai distanti fata de mine pt ca nu ma cunosc inca.
Sunt din alt oras si nu avem o relatie foarte apropiata, ne vedem doar de sarbatori, dar sper sa se schimbe situatia dupa casatorie.

mona28
04.06.2008, 13:29:05
Asa este si eu sunt de aceiasi parere, problema este ca ei vor sa ne fie nasi, deci nu prea avem ce face.
Viitorului meu sot ii este jena sa-i refuze. El spune ca sunt de treaba si ca ne vom intelege foarte bine cu ei, doar ca sunt mai distanti fata de mine pt ca nu ma cunosc inca.
Sunt din alt oras si nu avem o relatie foarte apropiata, ne vedem doar de sarbatori, dar sper sa se schimbe situatia dupa casatorie.
Aaaa,am inteles acum situatia! Pai nici nu se cade sa-i refuzati daca ei vor sa va fie nasi. Si m-i se pare normal sa fie un pic distanti fatza de tine ca nu te cunosc.Dar o sa vezi c-o sa fie bine dupa ce se vor obisnui cu tine!:)>-

lelia_mg
04.06.2008, 14:35:53
Iti multumesc, eu asa sper sa fie:)
Vad ca tu mai ai foarte putin timp pana la nunta, in ce stadiu esti cu pregatirile?

Nicolle28
20.06.2008, 10:44:34
Fetelor am si eu intrebarea ....ce cumpara nasii pentru miri pt. nunta..stiti nu as vrea sa cheltuie nasii mei prea mult..va rog ajutati-ma;-)

pufuleata
20.06.2008, 18:25:10
Fetelor am si eu intrebarea ....ce cumpara nasii pentru miri pt. nunta..stiti nu as vrea sa cheltuie nasii mei prea mult..va rog ajutati-ma;-)
platesc biserica,nasa cumpara voalul miresei si buchetul.eu atat stiu.

Nicolle28
23.06.2008, 09:35:28
platesc biserica,nasa cumpara voalul miresei si buchetul.eu atat stiu.
cred ca o sa zic numai de voal...caci de buchet nici nu ma gandesc...o sa il platesc eu...eu vroiam sa fac si nasei un buchetel....Multumesc :*

pufuleata
23.06.2008, 10:36:34
cred ca o sa zic numai de voal...caci de buchet nici nu ma gandesc...o sa il platesc eu...eu vroiam sa fac si nasei un buchetel....Multumesc :*
si lumanarile...am uitat!;)) pai da,asa se face cu buchetele:tu ii faci ei si ea tie.ce tampenie!!!scuze!=))

Nicolle28
23.06.2008, 11:30:19
si lumanarile...am uitat!;)) pai da,asa se face cu buchetele:tu ii faci ei si ea tie.ce tampenie!!!scuze!=))
Multumesc ...chiar esti dragutza...chiar ca e prostie(:| ce chestie...nu am stiut...cam confuz...in mintea mea era clar ca eu le cumpar pe amandoua...:D Ce ti-e si cu datinile astea...eu cred ca voi face ...my way....

pufuleata
23.06.2008, 20:30:10
Multumesc ...chiar esti dragutza...chiar ca e prostie(:| ce chestie...nu am stiut...cam confuz...in mintea mea era clar ca eu le cumpar pe amandoua...:D Ce ti-e si cu datinile astea...eu cred ca voi face ...my way....
cred ca asa e cel mai bine sa faci "your way".adica mie mi se pare aiurea sa-i spun nasei "tu trebuie sa-mi cumperi voalul".si cum o sa fac?il cumpar eu si ii dau bonul la decontat??:[email protected] =)) ca doar nu o sa o las pe ea sa-l cumpere si sa ma trezesc ca nu-mi place!:D

Nicolle28
24.06.2008, 08:55:32
cred ca asa e cel mai bine sa faci "your way".adica mie mi se pare aiurea sa-i spun nasei "tu trebuie sa-mi cumperi voalul".si cum o sa fac?il cumpar eu si ii dau bonul la decontat??:[email protected] =)) ca doar nu o sa o las pe ea sa-l cumpere si sa ma trezesc ca nu-mi place!:D
:D Ieri eram putin pe ganduri si am citit ce scriau miresicile pe siteul principal...sincer eu tin mult la nasii mei chiar daca nu i-am ales eu...atat ei cat si noi sunt nonconformisti si deci vom face ce credem....plus ca ei au acceptat sa fie nasi ca le suntem noi dragi...nici ma gandeam sa ii pun la cheltuieli suplimetare...pai acolo parerile erau imaptite..cic nasa trebuie sa cumpere accesoriile ...pai si eu cum am fost crizata ca vrea doar perle ivory s-o fi pus pe nasica sa mearga cu mine de cate ori am luat orasul la pas.=))

pufuleata
24.06.2008, 21:02:10
:D Ieri eram putin pe ganduri si am citit ce scriau miresicile pe siteul principal...sincer eu tin mult la nasii mei chiar daca nu i-am ales eu...atat ei cat si noi sunt nonconformisti si deci vom face ce credem....plus ca ei au acceptat sa fie nasi ca le suntem noi dragi...nici ma gandeam sa ii pun la cheltuieli suplimetare...pai acolo parerile erau imaptite..cic nasa trebuie sa cumpere accesoriile ...pai si eu cum am fost crizata ca vrea doar perle ivory s-o fi pus pe nasica sa mearga cu mine de cate ori am luat orasul la pas.=))
pai asta ziceam si eu!mai ales ca nasii mei sunt din bucuresti!mie mi se pare putin aiurea sa le spun eu ce trebuie sa-mi cumpere,mai ales lucrurile pe care chiar tin sa mi le aleg singura!si ce-i spun nasei?...hai cu mine ca eu imi iau ce vreau si platesti tu???:[email protected] aiurea!:)) :))

Nicolle28
26.06.2008, 09:25:31
pai asta ziceam si eu!mai ales ca nasii mei sunt din bucuresti!mie mi se pare putin aiurea sa le spun eu ce trebuie sa-mi cumpere,mai ales lucrurile pe care chiar tin sa mi le aleg singura!si ce-i spun nasei?...hai cu mine ca eu imi iau ce vreau si platesti tu???:[email protected] aiurea!:)) :))
da, ai mei sunt din Craiova si fac naveta la 70 km de oras la locul de munca ....iti dai seama ca nu puteam avea pretentiii....sunt super aglomerati...nu aveam cum sa am pretentii...in sfarsit am ajuns aseara de am vorbit cu ei....dar cu ce pret ca acum sunt rupta de oboseala ...asa si obiceiurile astea au o limita....parerea mea sincer...nasii sunt parinti spirituali ai cuplului , intr-adevar ei sunt cei care ajuta ...dar eu tin foarte mult la bun simt...asa ca traim timpuri moderne si este cazul sa ne adaptam.....eu cel putin am ales ce fac eu si ce nu fac....si ma simt tare bine imi da sensatia de libertate...;-)

pufuleata
26.06.2008, 09:43:54
da, ai mei sunt din Craiova si fac naveta la 70 km de oras la locul de munca ....iti dai seama ca nu puteam avea pretentiii....sunt super aglomerati...nu aveam cum sa am pretentii...in sfarsit am ajuns aseara de am vorbit cu ei....dar cu ce pret ca acum sunt rupta de oboseala ...asa si obiceiurile astea au o limita....parerea mea sincer...nasii sunt parinti spirituali ai cuplului , intr-adevar ei sunt cei care ajuta ...dar eu tin foarte mult la bun simt...asa ca traim timpuri moderne si este cazul sa ne adaptam.....eu cel putin am ales ce fac eu si ce nu fac....si ma simt tare bine imi da sensatia de libertate...;-)
pai normal!cel mai important e sa aiba bun simt si chiar sa fie alaturi de tine nu ca iti cumpara voal,flori sau farfurii....ca pot sa iti cumpere o gramada de lucruri si sa te trezesti la nunta ca iti fac niste faze de iti vine sa te bagi in pamant!8-| si atunci...nu-si mai are rostul nici un cadou,din pacate.

Nicolle28
26.06.2008, 10:59:36
se pare ca numai pe noi ne intereseaza subiectullll....eu am postat tot ce stiam de superstiile legate de nunti....mi-am dat seama ca stiam cate ceva...

pufuleata
26.06.2008, 19:35:30
se pare ca numai pe noi ne intereseaza subiectullll....eu am postat tot ce stiam de superstiile legate de nunti....mi-am dat seama ca stiam cate ceva...
pai poate nu e lumea de acord cu noi!;)) si asteapta sa terminam.

Nicolle28
26.06.2008, 22:24:06
Da...asa este...:D :)) :D ...puteau sa ne combata sau sa ne provoace la discutiii:D

pufuleata
26.06.2008, 23:23:45
Da...asa este...:D :)) :D ...puteau sa ne combata sau sa ne provoace la discutiii:D
nu au curaj!:)) cand ne vad asa inversunate sa nu luam bani de la nasi pe nimicuri....

Nicolle28
26.06.2008, 23:29:17
Eh...sti cum zic fiecare cu parerea lui...sper ca nu le-am speriat:-"

pufuleata
26.06.2008, 23:37:40
Eh...sti cum zic fiecare cu parerea lui...sper ca nu le-am speriat:-"
nu cred...poate nu li se pare interesant ce vb noi....;))

dalayla
01.07.2008, 13:06:04
ma ce tot ziceti voi aici?? eu nici n-am observat...ma gandeam ca vb de traditii de pe aici care eu nu le stiu asa ca nu ma bag!
cat despre nasi nici noi nu luam nimic de la ei! eu mi-am cumparat toate singura..ei sunt tineri,s-au casatorit anul trecut asa ca n-avem nici o pretentie,suntem bucurosi ca ne sunt nasi si atat!

pufuleata
01.07.2008, 21:36:30
ma ce tot ziceti voi aici?? eu nici n-am observat...ma gandeam ca vb de traditii de pe aici care eu nu le stiu asa ca nu ma bag!
cat despre nasi nici noi nu luam nimic de la ei! eu mi-am cumparat toate singura..ei sunt tineri,s-au casatorit anul trecut asa ca n-avem nici o pretentie,suntem bucurosi ca ne sunt nasi si atat!
<:-P <:-P =D> =D> =D> inca una de-a noastra!!!!:*

Nicolle28
02.07.2008, 13:08:22
Pai asa ziceam si noi ca n-o sa-i incarcam pe nasi cheltuieli inutile....:D L-)

c_r
11.07.2008, 09:13:45
si noi am convenit cu nasii ca noi platim tot, dar ei au insistat si au platit ei lumanarile si slujba la biserica. de fapt acolo a fost funny oarecum. cand noi am mers sa vb cu preotul inaine de nunta l-am intrebat cat costa, si el ne-a zis ca asta e treaba nasilor nu ne intereseaza pe noi. :)
in rest, ...voal si alte chestii eu nu am vrut sa le plateasaca ei (vb voastra, ce sa fac sa ii dau bonul la decont???)

pufuleata
15.07.2008, 23:19:37
si noi am convenit cu nasii ca noi platim tot, dar ei au insistat si au platit ei lumanarile si slujba la biserica. de fapt acolo a fost funny oarecum. cand noi am mers sa vb cu preotul inaine de nunta l-am intrebat cat costa, si el ne-a zis ca asta e treaba nasilor nu ne intereseaza pe noi. :)
in rest, ...voal si alte chestii eu nu am vrut sa le plateasaca ei (vb voastra, ce sa fac sa ii dau bonul la decont???)
pai biserica si lumanarile le platesc si ai mei ca nu vroiam chiar sa spuna ca nu vreau nimic,dar restul...mi se par niste aberatii.parerea mea.:-p

gdcc
08.08.2008, 12:00:43
Buna fetelor,

Poate ma ajutati si pe mine cu o idee...
Ce cadou sa le iau nasilor de cununie?
Nu am nici o idee...iar ei sunt genul de oameni care au totul si sunt si foarte moderni....

pup

mona28
08.08.2008, 15:04:05
Buna fetelor,

Poate ma ajutati si pe mine cu o idee...
Ce cadou sa le iau nasilor de cununie?
Nu am nici o idee...iar ei sunt genul de oameni care au totul si sunt si foarte moderni....

pup
Si pt noi a fost asta o dilema,dar pana la urma ne-am hotarat sa le cumparam un set superb de 8 pahare de cristal pur.Ei sint f.bogati,au de toate,dar paharele astea chiar o sa le foloseasca pt ca mereu au invitati consumatori de vin; iar cristalul nu va iesi din moda niciodata,va fi mereu apreciat... Sau ai putea sa le faci un cadou separat: ei,niste cercei de aur,si lui un medalion sau o bratara din aia din piele+aur(daca zici ca-s moderni)...Sau o lenjerie de pat de matase...Alte idei nu mai imi vin :-?

ariadna_75
01.09.2008, 11:33:38
banatanul se vede de la o posta.si eu sunt deacord cu ce ziceti voi si nu va asteptati la prea multe comentarii ptr ca oamenii nu inteleg ca bunul simt nu ne permite sa avem pretentia ca nasa sa ne plateasca mofturile

SHERIDAN
22.09.2008, 20:10:55
Hy!

doua perechi de nasi si eu nu am nici unul

ayleea
28.10.2008, 19:48:31
si eu as vrea sa stiu ce cadou se potriveste unor nasi tineri si cu de toate..:(

SilviaH
05.03.2009, 14:15:46
Si noi am avut doua perechi de nasi, de fapt in Maramures traditia este sa ai minim doau perechi

doua perechi de nasi si eu nu am nici unul

nadrah
01.05.2009, 12:01:30
cine stie ce trebe sa iau cadou nasilor si domnisoarelor de onoare?

radovits_mirela
04.05.2009, 06:41:08
se iau cadouri la nasii:-\ ca eu nu prea ma am cu obiceiurile,dar daca se ia o sa intreb ce vrea si ii cumpar desi ma indoiesc ca iar trebui ceva:"> ca are tot cei trebe:-p

simonee
18.05.2009, 15:40:10
cine stie ce trebe sa iau cadou nasilor si domnisoarelor de onoare?
Se iau cadouri si domnisoarelor de onoare?? De nasi stiam si eu dar cadoul se da dupa nunta sau....??

corry_biggy
18.05.2009, 17:06:59
Se iau cadouri si domnisoarelor de onoare?? De nasi stiam si eu dar cadoul se da dupa nunta sau....??
din cate stiu eu nu se fac cadouri domnisoarelor de onoare....noi am dat cadoul nasilor dupa nunta dar poti si inainte cred eu..daca prinzi momentul oportun...
bafta multa...>:D<

Princes
06.08.2009, 10:31:19
Trebuie sa le i-au un cadou si inca nu am gasit ceva pe plac

voi ce ati daruit?

mona28
06.08.2009, 14:03:12
Trebuie sa le i-au un cadou si inca nu am gasit ceva pe plac

voi ce ati daruit?

Noi le-am cumparat din Italia(eram in concediu:D ) un set de 12 pahare din cristal pur (pt vin),gravate finut cu aur 24k si ambalate in catifea.E un cadou util,cam scump,dar nu se va demoda niciodata.Initial vroiam sa le facem cadouri separate: nasei,o pereche de cercei de aur si nashului un medalion,dar nu s-ar fi potrivit deloc cu lantul ce-l poarta.Asa ca ne-am decis asupra cadoului comun.Ce ati mai putea cumpara :-\ O lenjerie de pat,de calitate,eventual de satin daca le place...Depinde si de bugetul vostru,cat puteti cheltui. De la unii am auzit c-au cumparat nashilor un tv LCD,sau o camera video,sau....ceas de firma,de aur$-) ! De-aia zic,depinde de cat va tine buzunarul,ca idei sint...:D

Princes
06.08.2009, 15:12:01
Noi le-am cumparat din Italia(eram in concediu:D ) un set de 12 pahare din cristal pur (pt vin),gravate finut cu aur 24k si ambalate in catifea.E un cadou util,cam scump,dar nu se va demoda niciodata.Initial vroiam sa le facem cadouri separate: nasei,o pereche de cercei de aur si nashului un medalion,dar nu s-ar fi potrivit deloc cu lantul ce-l poarta.Asa ca ne-am decis asupra cadoului comun.Ce ati mai putea cumpara :-\ O lenjerie de pat,de calitate,eventual de satin daca le place...Depinde si de bugetul vostru,cat puteti cheltui. De la unii am auzit c-au cumparat nashilor un tv LCD,sau o camera video,sau....ceas de firma,de aur$-) ! De-aia zic,depinde de cat va tine buzunarul,ca idei sint...:D
noi cred ca le vom lua un tablou ca le lipseste in sufragerie si stiu ca-si doresc dar nu vrem unul scum dar nici naspa:D

mona28
06.08.2009, 15:52:19
noi cred ca le vom lua un tablou ca le lipseste in sufragerie si stiu ca-si doresc dar nu vrem unul scum dar nici naspa:D
Pai daca stii ca-si doresc un tablou,atunci go for it! Nu cred ca mai are rost sa te gandesti la altceva...Atunci e nasol cand chiar au de toate si nu ai nici o idee cam ce le-ar place...

Princes
07.08.2009, 14:45:42
Pai daca stii ca-si doresc un tablou,atunci go for it! Nu cred ca mai are rost sa te gandesti la altceva...Atunci e nasol cand chiar au de toate si nu ai nici o idee cam ce le-ar place...
da asa este nu are rost sa le cumpar ceva inutil!
sper ca vom gasi ceva pe plac:-"

millianca
15.09.2009, 15:27:47
nu avem idee ce sa le facem cadou nasiilor pt ca nu i-am vazut niciodata si nu stim ce le place... :D ...vin din america...asa ca e f greu sa vedem ce le lipseste...in plus e greu de carat cu avionul ceva voluminos ca au bagaje...gen tablou sau sistem de muzica....

ceva idei?...:-\

>:D<

madapad
23.09.2009, 13:15:34
Buna! Eu nu stiu deloc cum sunt traditiile prin banat. M-ar interesa sa stiu ce trebuie sa le cumpar eu nasilor (lumanarile, buchetul nasei etc) si ce trebuie sa ne cumpere ei noua?

GabiMiki
24.09.2009, 09:05:39
Buna! Eu nu stiu deloc cum sunt traditiile prin banat. M-ar interesa sa stiu ce trebuie sa le cumpar eu nasilor (lumanarile, buchetul nasei etc) si ce trebuie sa ne cumpere ei noua?

Intra pe topic-ul destinat acestui subiect(nasii) vei gasi acolo o sumedenie de idei legate de cadoul ptr nasi ... poti intra si pe topic-ul din Banat acolovei gasi traditii legate de aceasta regiune ...
Si inca un sfat nu trebuie cumparat sau primit ceva ... faza asta cu TREBUIE ma omoara ...
#-o#-o#-o#-o

laura_84
13.12.2009, 12:30:14
...??? ce topic...

laura_84
13.12.2009, 12:33:16
Nu conteaza cate perechi de nasi sunt, daca sunt open-minded...:)>-

clau78
15.02.2010, 17:18:07
si eu as vrea sa stiu ce cadou se potriveste unor nasi tineri si cu de toate..:(

Ii poti discret trage de limba. Eu zic ca paharele de cristal sunt o solutie sau orice altceva sa le ramana amintire peste timp.

BiancaB
16.02.2010, 21:35:14
Noi ne-am gandit un set de ceasuri pereche(pentru mana), am vazut ceva dragut la Mall, dar ne mai gandim

honey13
02.05.2010, 23:10:52
Am vazut ca nu s-a mai scris demult aici, dar sper sa raspunda cineva...eu voi avea nuntal anul viitor dar eram curioasa sa stiu ce cadou ati facut nasilor..si cand se da cadoul...inainte de nunta si cu cat timp inainte..sau dupa nunta?:-\

Va pup

Corrynnna
04.06.2010, 10:58:09
Am vazut ca nu s-a mai scris demult aici, dar sper sa raspunda cineva...eu voi avea nuntal anul viitor dar eram curioasa sa stiu ce cadou ati facut nasilor..si cand se da cadoul...inainte de nunta si cu cat timp inainte..sau dupa nunta?:-\

Va pup
Noi o să le luăm o ramă foto digitală, ne-am gîndit că le-ar plăcea și încă nu știm dacă să le-o dăm înainte de nuntă sau după.

Princes
04.06.2010, 12:01:29
Noi o să le luăm o ramă foto digitală, ne-am gîndit că le-ar plăcea și încă nu știm dacă să le-o dăm înainte de nuntă sau după.
eu zic ca dupa nunta ar fi bine;;)

bubyluk
04.06.2010, 15:24:59

dupa nunta e mai bine ca asa am dat si noi cadoul dupa nunta...defapt am fost cu ei cand l-am cumparat in duminica dupa nunta:)))

lucia_bk
17.06.2010, 07:09:54
da ..am si eu dilema asta cu ce sa le luam.....dar rama digitala e o idee buna...sa vb cu soacramea sa vad ce zice si ea..intre pahare si rama digitala cred...:-SS

dianapisy
11.08.2010, 09:55:45
eu cred ca rama digitala cu poze de la nunta , unde ei au fost nasii, cred ca e ceva memorabil, iar cadoul cu paharele e ceva banal.

adelinne85
21.02.2011, 23:10:38
nici eu nu stiu ce am putea sa le luam. Avem nasi tineri si frumosi :) si cadourile gen pahare, oale si alte cele nu prea sunt potrivite. Rama foto digitala ar fi un cadou frumos....dar ai nostri au...nu mai avem ft mult timp pana la nunta si inca nu stiu ce cadou sa le luam.

mire
24.06.2011, 08:54:24
noi le-am luat o rama digitala.....le-am dat-o in momentul in care le-am dat si tortul,in timpul nunti

larisa2012
08.06.2012, 09:18:24
Si noi ne-am gandit tot la o rama digitala pentru ei. Sincer as vrea sa le dau cadoul dupa nunta dar nu stiu cum se face in Banat? Multe cupluri la care am fost la nunta le-au dat cadoul a doua zi.

camyBFC
27.08.2012, 20:00:54
Nasii nostrii sunt niste prieteni foarte buni de-ai nostrii si ne-am gandit sa le luam si ceva mai personal, ei fiind si foarte pretentiosi. La nasa i-am luat o pereche de cercei din aur alb, mici, simpli si draguti; iar la nasul i-am luat un ceas foarte dragut argintiu Festina de la Splend'Or. Le-a placut f mult si s-au bucurat de cadouri.

larisa2012
28.08.2012, 07:54:36
Noi ne-am ales nasii. Am vb cu ei si totul este bine si frumos. Acum nasii de botez ai prietenului mei vor si ei. Ce sa facem? E urat sa punem 2 perechi de nasi in Banat? Ei sunt banateni si noi avem radacini din Bucovina. Nu cred ca ar spune nimeni nimic...dar chiar nu stiu cum sa facem sa nu se supere nimeni.

mire
28.08.2012, 08:32:26
[QUOTE=larisa2012;4758418]Noi ne-am ales nasii. Am vb cu ei si totul este bine si frumos. Acum nasii de botez ai prietenului mei vor si ei. Ce sa facem? E urat sa punem 2 perechi de nasi in Banat? Ei sunt banateni si noi avem radacini din Bucovina. Nu cred ca ar spune nimeni nimic...dar chiar nu stiu cum sa facem sa nu se supere nimeni.[/QUOT

Pute-ti pune 2 perechi de nasi,in Banat se spune ca sunt nasi mari(cei din parte mirelui) si nasi mici (cei din partea miresei)...........si noi am avut 2 prerechi ........spor la miresit

camyBFC
28.08.2012, 18:50:51
Noi ne-am ales nasii. Am vb cu ei si totul este bine si frumos. Acum nasii de botez ai prietenului mei vor si ei. Ce sa facem? E urat sa punem 2 perechi de nasi in Banat? Ei sunt banateni si noi avem radacini din Bucovina. Nu cred ca ar spune nimeni nimic...dar chiar nu stiu cum sa facem sa nu se supere nimeni.

Nu cred ca se va supara nimeni, pe primii ii vreti voi, iar ceilalti va vor ei. Sunt multe nunti cu 2 perechi de nasi, deci nu e ceva iesit din comun. Bafta in continuare!

larisa2012
11.09.2012, 15:52:21

Pana la urma am discutat cu parintii si ne-am hotarat sa fie doar o pereche de nasi. Asa am ales de la incep...asa sa fie!!!