PDA

Versiunea completa : cadouri pt nasi/domnisoare de onoare/mire etc

ceatza05
25.09.2007, 22:56:02
Buna fetelor. Am si eu o mare dilema.
Suntem in pregatiri de nunta si auzim tot felul de zvonuri si vreau un sfat.

1. Trebuie sa le facem cadou nasilor, si copiilor lor. Copiii sunt destul de mari (18 si 20 ani). "Zvonul" e ca tre sa le dam cadou in afara prosoapelor ce trebuie date in timpul nuntii.. Ce ati auzit? Daca trebuie cadou, atunci ce cadouri ar fi potrivite pt nasi si mai ales pt copiii lor?

2. Trebuie sa le fac cadouri si domnisoarelor si cavalerilor de onoare ? Si daca da, atunci ce?

3. Mirii isi fac cadouri ei intre ei? In ziua nuntii ma refer. Si revin cu intrebarea eterna... daca da, atunci ce? Ma pricep eu sa-i fac lui cadouri.. da' voaim sa stiu daca e vreun obicei mai special sau daca trebuie sa-i dau ceva anume in ziua aia.

alibd
26.09.2007, 09:51:33

1. Trebuie sa le facem cadou nasilor, si copiilor lor. Copiii sunt destul de mari (18 si 20 ani). "Zvonul" e ca tre sa le dam cadou in afara prosoapelor ce trebuie date in timpul nuntii.. Ce ati auzit? Daca trebuie cadou, atunci ce cadouri ar fi potrivite pt nasi si mai ales pt copiii lor?

2. Trebuie sa le fac cadouri si domnisoarelor si cavalerilor de onoare ? Si daca da, atunci ce?

3. Mirii isi fac cadouri ei intre ei? In ziua nuntii ma refer. Si revin cu intrebarea eterna... daca da, atunci ce? Ma pricep eu sa-i fac lui cadouri.. da' voaim sa stiu daca e vreun obicei mai special sau daca trebuie sa-i dau ceva anume in ziua aia.

Salut, ceatza05. Cadoul pentru nasi se ia intr-adevar iar acesta se poate da in orice moment doriti voi, nu cred ca este o regula. Multe persoane ofera acest cadou in momentul in care primesc plicul cu bani de la nasi. Noi l-am oferit intr-un mod mai privat, cu cateva zile inainte de nunta, pentru ca era mai voluminos si, oricum, nu mi-as fi dorit sa-l dau in fata tuturor invitatilor.

In ceea ce priveste cadoul pentru domnisoare de onoare....eu, personal nu am auzit. Se practica o cocarda mai speciala, sau o bratara la mana, semn distinctiv pentru domnisoare , dar nu neaparat un cadou.

Pentru mire....ramane la latitudinea ta, daca iti vei dori sa ii faci un cadou sau nu. Nu este nici o traditie ca i s-ar oferi ceva in ziua nuntii, in mod special. Va puteti surprinde placut reciproc, fara a fi neaparat in atentia publicului.
Multa bafta! :)

mitzura
26.09.2007, 10:12:59
pt dre si mire subscriu la ce a scris alibd!
pt nasi in multe locuri am vazut ca li se ofera un tort!noi le vom da un goblen,nu stiu in ce moment,probabil ca inainte de nunta!

alibd
26.09.2007, 15:59:28
pt dre si mire subscriu la ce a scris alibd!
pt nasi in multe locuri am vazut ca li se ofera un tort!noi le vom da un goblen,nu stiu in ce moment,probabil ca inainte de nunta!

Torturile le-am dat si noi, doua mai mici, in locul colacilor care se dadeau inainte si care se mai dau inca prin unele parti. Au fost aduse undeva mai spre dimineata si oferite de chelner nasilor, din partea noastra.

aaaa, si i-am mai dat nasei un sapun si un prosop, dupa momentul dezgatitului.

Rok5ana
26.09.2007, 20:44:21

Cadoul nasilor trebuie sa il luati. Si noi ne gandim de mult la ce ar fi mai potrivit si tot nu ne putem hotara. Pentru domnisoarele de onoare nu trebuie cadou. Eu insa le-am facut rochiile. Sunt toate din acelasi material, insa modelele difera. In ceea ce priveste cadoul intre miri , nu e vreo regula. Noi ne-am hotarat sa ne facem cate un cadouas care sa ne aduca aminte de ziua cea mai frumoasa din viata noastra:x
Spor la pregatiri.

MIHA74
27.09.2007, 07:43:32
Noi am dat nasilor cadoul dupa nunta imediat. Nasii nostri au dorit ceva ornamental si au ales o lampa ornamentala din Mall si gata :)
Trebuie sa faci un gest dar evident cu ce doresc ei sa nu apara ca surpriza neplacuta.
La domnisoarele de onoare nu se da nimic. Oricum majoritatea invitatilor le-am facut CD-uri / DVD-uri cu poze dupa nunta si le-am oferit ;)

ceatza05
02.10.2007, 23:30:00
Multumesc de sfaturi!
Cred ca o sa iau un cadou destul de consistent nasilor, ceva gen set de pat cu pilota si asternuturi.. plus prosoapele care trebuie sa le dam in timpul nuntii, plus prosoape/esarfe sau inca nu m-am decis ce, copiilor lor.

Domnisoarele de onoare m-am decis sa le imbrac in sincron :D . O sa isi faca rochii din acelasi material dar modele fiecare cum vrea. Si isi platesc singure rochiile (parintii de fapt - ca sunt surorile noastre, a mea si a lui :D ).

Iar mirelui inca nu m-am decis daca o sa ii cumpar ceva pt ziua aia.. inca ma mai gandesc.

dioana82
05.10.2007, 12:16:24
Noi nu dam nici un cadou la nasi, pentru ca ei au spus categoric ca nu vor nimic. Nu ne dau nici ei cadou si au spus ca prefera sa mergem un weekend undeva impreuna in loc de cadou. Nasa e prietena cu mine din copilarie, si au avut nunta cu 3 luni inaintea noastra...
La domnisoare de onoare nu am auzit nici eu de un cadou, am sa le fac bratari in loc de cocarde...
Iar despre cadourile mirilor....verigheta, care imi place enorm si abia astept sa o port, si "noapte" nuntii si saptamana de miere:"> cred ca vor fi "cadouri" de neuitat.

cezara_is
25.02.2008, 13:20:51
Noi nu dam nici un cadou la nasi, pentru ca ei au spus categoric ca nu vor nimic. Nu ne dau nici ei cadou si au spus ca prefera sa mergem un weekend undeva impreuna in loc de cadou. Nasa e prietena cu mine din copilarie, si au avut nunta cu 3 luni inaintea noastra...
La domnisoare de onoare nu am auzit nici eu de un cadou, am sa le fac bratari in loc de cocarde...
Iar despre cadourile mirilor....verigheta, care imi place enorm si abia astept sa o port, si "noapte" nuntii si saptamana de miere:"> cred ca vor fi "cadouri" de neuitat.

iti doresc multa fericire,esti o persoana norocoasa ca ai gasit asemenea nasi.

irinaBride
26.02.2008, 09:23:42
Am inteles ca trebuie facut cadoou la nasi, in rest e cam optional...

atzunel
07.04.2008, 10:20:08
Noi le vom face cadou cate un ceas foarte frumos si poate ceva pt casa. Se potrivesc electrocasnice, tablouri, ceasuri de perete...la Ikea sunt lucruri f frumoase si ieftine , de ex 2 lampi de noptiera ar merge....

irinav
21.04.2008, 13:27:28
Noi le facem cadou un goblen personalizat pe care o sa-l coase mama mea dupa o poza de-a lor. Eu zic ca o sa fie foarte incantati, mai ales ca poza o sa o alegem de la cununia lor.

alibd
21.04.2008, 14:25:36
Noi le facem cadou un goblen personalizat pe care o sa-l coase mama mea dupa o poza de-a lor. Eu zic ca o sa fie foarte incantati, mai ales ca poza o sa o alegem de la cununia lor.

mmm, foarte interesant!:)>-

irinav
21.04.2008, 14:49:44
Ms ms. Ideea am luat-o de pe forum, insa am mai imbunatatit-o putin(faza cu personalizarea).

alibd
21.04.2008, 14:56:39
Ms ms. Ideea am luat-o de pe forum, insa am mai imbunatatit-o putin(faza cu personalizarea).

Mda, pai cred ca fiecare dintre noi a facut cate ceva de genul, in ideea sa faca ceva cat mai original.;-)

noi_doi_amandoi
07.10.2008, 15:59:50
mmm, foarte interesant!:)>-
Da da interesant ...<:-P

irinav
08.10.2008, 08:20:01
Multumesc fetelor. :). Cadoul e gata(era si normal, mai am 3 zile pana la nunta) si a iesit super fain. Nasii mei arata leit ca-n realitate :). Abia astept sa le dau cadoul, sunt sigura ca o sa fie super incantati...mai ales ca poza e de la cununia lor religioasa. Bafta fetelor la pregatiri

alibd
08.10.2008, 19:37:23
Multumesc fetelor. :). Cadoul e gata(era si normal, mai am 3 zile pana la nunta) si a iesit super fain. Nasii mei arata leit ca-n realitate :). Abia astept sa le dau cadoul, sunt sigura ca o sa fie super incantati...mai ales ca poza e de la cununia lor religioasa. Bafta fetelor la pregatiri

Felicitari! Tare curioasa sunt cum a iesit...;;) Sa ne tii la curent cu reactia nasilor.

irinav
09.10.2008, 09:05:38
Felicitari! Tare curioasa sunt cum a iesit...;;) Sa ne tii la curent cu reactia nasilor.
Normal. Spor la pregatiri.

dana_bc
26.11.2008, 18:02:37
daca doriti sa dati cadouri la domnisoarele de onoare pot sa va dau o idee foarte buna. Am fost domnisoara de onoare la o nunta (impreuna cu alte trei fete), si am primit o caseta micuta de bijuterii. Era foarte mica (in lungime avea cam 7-8 centimetri), dar e placata cu argint. E f draguta. Si stiu din surse sigure ca nu a costat f mult.

dana_bc
26.11.2008, 18:06:18
E un gest frumos sa-i multumesti astfel domnisoarelor de onoare. Si eu o sa le dau ceva mai deosebit fata de marturiile invitatilor. Mai ales ca o dsoara de onoare (cel putin la nunta unde am fost eu) are multe de facut si inainte si in timpul nuntii .

cgeorgiana1982
29.11.2008, 21:41:37
Si noi am facut cadou nasilor. Pe langa acele prosoapte care trebuie date am luat nasei , asa cum cere traditia, nu material (caci e complicat caci trebuie sa-l duca dupa la cusut) un costum....de fapt mama i-a zis sa-si aleaga singura si noi l-am platit...iar nasului i-am luat un ceas ...astea au fost de fapt din partea parintitlor miresei.Am mai luat si un cuptor cu microunde pentru casa, caci era cam singurul care le lipsea....in rest aveau de toate.

angelfighter
03.12.2008, 20:46:23
si noi am cumparat cadou la nasi, iar prosoapele le-am impachetat ca pe niste cadouase iar domnisoarele de onoare le-am luat intr-o excursie la manastiri dupa ce am venit din luna de miere, drept multumita pt munca lor pt ca domnisoarele de onoare chiar au multe de facut si merita o atentie deosebita.
pupici

lauriciul
18.12.2008, 14:29:10
Rochitele pentru domnisoarele de onoare trebuie sa le facem noi? Sau le fac singurele? Eu cand am fost domnisoara de onoare mi-am facut singura costumatia ... da am mai auzit cazuri in care domnisoarele erau costumate de miri si erau toate in aceasi culoare imbracate ...

Nutu
18.12.2008, 14:59:37
Banuiesc ca daca vrei ca domnisoarele de onoare sa fie imbracate le fel trebuie sa le si faci rochitele, ca nu le poti impune sa se imbrace cu ce vrei tu, dar pe banii lor[-X Am auzit de la un prieten ca la o nunta mireasa dorea ca domnisoarele de onoare sa fie toate imbracate intr-o singura culoare, dar bineinteles ca trebuiau sa-si procure singure hainutele si a cam iesit cu discutii pentru ca nu prea le-a convenit fetelor sa-si cumpere rochii doar pentru ca asa vroia miresica, mai ales ca aveau rochite elegante in dulap!:-p

lauriciul
18.12.2008, 15:12:07
Da, e mai complicat ... plus ca unele nu vor sa se imbrace intr-o anumita culoare pentru ca nu le prinde culoarea. Cred ca cel mai bine e sa decida ele cu ce vor sa vina imbracate.

lauriciul
21.01.2009, 09:16:33
Domnisoarele mele de onoare vor flori in par. Am inteles ca exista o varianta cu pieptene. Eu nu prea stiu cum s-ar putea face o floare pt par. Aveti cumva poze ceva? Am cautat pe internet poze da nu prea am gasit nimic :)

bonnye
21.01.2009, 14:14:34
dar totusi ce trebuie sa faca drele de onoare? pt k eu nu stiu..

lauriciul
21.01.2009, 17:33:48
Domnisoarele de onoare puneau flori in piept la invitati ... dar cum la mine la nunta nu o sa fie flori pentru invitati, domnisoarele o sa mai conduca o parte din invitati la masa ( sa le arate locul) si o sa zambeasca frumos la intrare ( colgate smile) ;))

Nutu
21.01.2009, 17:50:45
Domnisoarele mele de onoare vor flori in par. Am inteles ca exista o varianta cu pieptene. Eu nu prea stiu cum s-ar putea face o floare pt par. Aveti cumva poze ceva? Am cautat pe internet poze da nu prea am gasit nimic :)Am gasit cateva fotografii...sper sa le placa domnisoarelor tale si sa te ajute!:*

lauriciul
21.01.2009, 19:45:53
Am gasit cateva fotografii...sper sa le placa domnisoarelor tale si sa te ajute!:*
Mersic:*. Prima mi se pare foarte potrivita pentru ceea ce vreau eu ;)) Maine am sa le arat si lor sa vad ce parere au ;))

Nutu
21.01.2009, 22:57:37
Mersic:*. Prima mi se pare foarte potrivita pentru ceea ce vreau eu ;)) Maine am sa le arat si lor sa vad ce parere au ;)) Cu placere!>:D<

Nutu
22.01.2009, 12:02:49
Am mai gasit cateva fete cu flori in par...=P~ ;-)

lauriciul
22.01.2009, 13:30:09
Ce nostime sunt ... parca as vrea si eu ca mireasa asa niste floricele ;))

Nutu
22.01.2009, 13:58:28
Trebuie sa-ti spun ca toate coafurile cu flori pe care le-am pus sunt coafuri de mireasa, dar am considerat ca s-ar potrivi si pentru domnisoare...deci cred ca ai putea sa folosesti fara probleme floricele si in coafura de miresica!;-)

lauriciul
22.01.2009, 17:06:03
Mersic fetelor pentru idei >:D< de floricele ;))

lavinia_patratel
25.01.2009, 22:43:00
e bine de tinut minte!
ms

aniscamaia
13.02.2009, 09:44:34
Fetelor, dati-mi si mie va rog niste idei pt cadoul nasilor
Voi ce le cumparati, de unde?

Nutu
14.02.2009, 09:17:35
Cred ca pentru nasi ar trebui sa iei un cadou care stii tu ca le-ar place, vezi cam ce si-ar dori!

Butterfly87
14.02.2009, 09:58:52
eu o sal as domnisoarele de onoare sa ne imbrace cum vor ele!! iar pt nasi trebuie s ane gandim bine ce o sa le luam..chestii electrocasnice pt casa au!!!

elabridetobe
16.02.2009, 21:41:49
Fetelor, dati-mi si mie va rog niste idei pt cadoul nasilor
Voi ce le cumparati, de unde?

Este la et1 in mall un magazin care are niste oglinzi si niste lampi lucrate artistic. Sunt f frumoase si destul de scumpe. Eu ma gandeam sa le iau asa ceva.

adnada
17.02.2009, 11:18:05
Mai fetelor eu nu stiam ca trebuie cadouri la domnisoarele de onoare la nasi stiam.,....
Am fost domnisoara de onoare la mai multe nunti si tind sa cred ca am luat tapa ... nu am primit nimic:)) niciodata ....uf... :))

Nutu
18.02.2009, 08:00:17
Nu cred ca e o regula sa dai cadouri domnisoarelor, eu vad gestul asta mai mult ca pe un semn de multumire pentru acestea, ca au avut grija dupa caz sa puna flori in piept, sau sa conduca invitatii la mese...pana la urma si ele sunt tot invitati si n-au nici o obligatie sa faca toate chestiile astea;-)

adnada
18.02.2009, 14:30:18
Nu cred ca e o regula sa dai cadouri domnisoarelor, eu vad gestul asta mai mult ca pe un semn de multumire pentru acestea, ca au avut grija dupa caz sa puna flori in piept, sau sa conduca invitatii la mese...pana la urma si ele sunt tot invitati si n-au nici o obligatie sa faca toate chestiile astea;-)

O mica atentie sa le ei ... poate e chiar firesc dar nu ceva scump ... nu prea mi se pare oportun.... e ca si cum le-ai plati pt munca prestata si eu cred ca atunci cand esti in postura de domnisoara de onoare si cavaler o faci din placere si simpatie pt miri si nu pt cadouri sau altele....

daca vrem sa le platim ne angajam niste fete specializate am vazut ca se poarta - hostesse parca se numesc;-)

lauriciul
18.02.2009, 18:58:18
Eu am sa pregatesc pentru domnisoarele de onoare cate o florica de prins in par (o floricica naturala prinsa pe o clama sau pe un pieptene). ;))

Cretzofolina13
28.04.2009, 10:29:11
Am inceput sa-mi storc creierii in legatura cu cadoul pentru nasi. Ei au de toate si n-o sa-mi spuna ca vor aia sau aia. Ideea e ca-mi trebuie ceva finut, elegant si care sa ramana o amintire frumoasa.#-o

Butterfly87
28.04.2009, 10:59:28
Mai fetelor eu nu stiam ca trebuie cadouri la domnisoarele de onoare la nasi stiam.,....
Am fost domnisoara de onoare la mai multe nunti si tind sa cred ca am luat tapa ... nu am primit nimic:)) niciodata ....uf... :))

si eu la fel am patit!!:-s asa k nu voi lua nici un cadou!! doar nasilor!!!!

ilida
15.10.2009, 13:12:31
Cand am fost domnisoare de onoare, eu si celelalte doua prietene am primit cate un lantisor de aur cu o inimiora.
Greutatea nu era f mare, dar erau finute si simbolice, le-am purtat cu mare drag.
Si pentru ca tot ele doua vor avea si la mine "functii", ma gandeam sa le iau cate o bratara, cu model asemanator.

Voi ce parere aveti?

giacarangi
15.10.2009, 20:32:05
Cand am fost domnisoare de onoare, eu si celelalte doua prietene am primit cate un lantisor de aur cu o inimiora.
Greutatea nu era f mare, dar erau finute si simbolice, le-am purtat cu mare drag.
Si pentru ca tot ele doua vor avea si la mine "functii", ma gandeam sa le iau cate o bratara, cu model asemanator.

Voi ce parere aveti?

Mie mi se pare o idee foarte draguta. Asa mereu vor avea amintirea asta de la tine. Poate si eu voi proceda la fel cu domnisoarele mele de onoare.

ilida
23.03.2010, 09:44:50
Mie mi se pare o idee foarte draguta. Asa mereu vor avea amintirea asta de la tine. Poate si eu voi proceda la fel cu domnisoarele mele de onoare.

Gata, eu am rezolvat problema: le-am luat cate un set dragut din argint (cercei si colier) cu sidef. Au fost incantate cand le-au primit!

Butterfly87
23.03.2010, 10:37:52
Gata, eu am rezolvat problema: le-am luat cate un set dragut din argint (cercei si colier) cu sidef. Au fost incantate cand le-au primit!
fff frumos

diana_olivia
23.06.2010, 16:24:02
buna dragi viitoare miresici.....eu am 8 domnisoare de onoare, toate alese pe sparnceana, prietene foarte bune. sincer ma consider norocoasa ca am atatea fete de incredere...cate despre cadouri, le-am luat cu mare drag cate ceva la fiecare.....am luat cateva coliere elegante , cutie pentru bijuterii, ceva cosmetice si bineinteles nelipsitele corsaje pe care le voi pune la mana. Din punctul meu de vedere daca nu simti placerea sa iei cadouri mai bine le dai doar corsaje si atat. Mie mi-a facut placere sa caut pentru ele cate o amintire. Numai bine!!

the_bride_to_be
27.06.2010, 23:25:45
buna dragi viitoare miresici.....eu am 8 domnisoare de onoare, toate alese pe sparnceana, prietene foarte bune. sincer ma consider norocoasa ca am atatea fete de incredere...cate despre cadouri, le-am luat cu mare drag cate ceva la fiecare.....am luat cateva coliere elegante , cutie pentru bijuterii, ceva cosmetice si bineinteles nelipsitele corsaje pe care le voi pune la mana. Din punctul meu de vedere daca nu simti placerea sa iei cadouri mai bine le dai doar corsaje si atat. Mie mi-a facut placere sa caut pentru ele cate o amintire. Numai bine!!

Buna. Mie mi se pare mult sa iau coliere la domnisoarele mele de onoare care sunt f bune prietene. M-ar trimite la plimbare in secunda 2 daca ar auzi ca as intentiona sa fac acest lucru. Ele vin la nunta cu drag si bucurie si cred ca vor fi f bucuroase sa poarte bratara cu flori si sa imi fie aproape in acest moment.

micadoctorita
02.09.2010, 21:03:17
Fetelor, eu as vrea o idee de cadou pt miresoiul meu. Are de toate, si parca un ceas de marca sau un tricou haios e prea putin... mai ales ca e si ziua lui dupa ora 12:D

laura_mc
07.09.2010, 16:28:14
Fetelor, eu as vrea o idee de cadou pt miresoiul meu. Are de toate, si parca un ceas de marca sau un tricou haios e prea putin... mai ales ca e si ziua lui dupa ora 12:D

Asa ca sa fie haios, poti incepe sa-i dai intai o pereche de sosete, de ce zic, ptr ca toate prietenele mele proaspat maritate, zic ca sotii lor vor chestii de-astea cadou de ziua lor(cel putin asa zic). :D

Apoi poti face:
Ceva romantic(nu-mi dau seama ce fel de om el)gen filmul relatiei voastre pe un videoproiector, urmata apoi de cum va arata dupa nunta(bebe, calatorii, iubire..ce stii tu ca isi doreste).

Sau ceva practic, bilete in luna de miere intr-o destinatie exotica, o iesire cu prietenii la film, bilete pentru voi doi la un concert(formatia lui preferata) sau o festivitate(expozitie de masini in Bucuresti sau Germania).

Daca tot nu te-am inspirat zi-mi si ma mai gandesc.

Pupici

micadoctorita
08.09.2010, 00:57:20
Multumesc Laura pt inspiratie ;;) Inca nu m-am hotarat dar cred ca un sejur pt noi 2 pe undeva pe unde mai este cald ar fii frumos... Numai bine!

pixi
15.09.2010, 18:25:15
Multumesc Laura pt inspiratie ;;) Inca nu m-am hotarat dar cred ca un sejur pt noi 2 pe undeva pe unde mai este cald ar fii frumos... Numai bine!

Pot sa-ti spun ca eu i-am luat un telefon cu doua luni in avans. Eu voiam sa i-l dau in ziua nuntii dar s-a stricat al lui mai devreme si a tb sa luam altul. Pot sa zic ca de atunci se joaca toata ziua cu el, a fost intr-adevar mai scumpel - HTC Desire dar are platforma Android si poti intra pe net de pe el, mai este Samsung Galaxy S asemanator dar la juma de pret. Pana la urma barbatii se bucura de orice gadget.
Ceasul mi se pare o alegere f buna, il poti grava si o sa se uite toata ziua la el :) Eu o sa le dau nasilor mei ceasuri cadou.
Mult spor ca e greu tare cu cadourile.

elenacopo
08.08.2012, 10:34:04
Stiu ca la nasi trebuie sa iei cadou, de obicei sa da spre dimineata nuntii, cand se termina totul, mai trebuie sa iei prosoape si esarfe la rudele de gr 1. De cadouri la alte persoane chiar nu am auzit.