PDA

Versiunea completa : Obiceiuri de nunta in Braila

Pagini : [1] 2

mcz
05.07.2006, 15:11:00
[-o< Va rog mult fetelor sa-mi spuneti ce obiceiuri de nunta stiti la Braila.
Eu sunt dobrogeanca si difera mult obiceiurile. Am fost recent la o nunta si cu toate ca au zis ca nu tin cont de obiceiuri, s-au bagat babe afurisite si pana la urma a iesit cu lacrimi, nasol moment.
Nu vreau nici eu sa le tin pe toate, de aceea am zis ca inainte de nunta sa fac o intalnire cu mama, soacra si nasa si sa scriu tot ce ne punem de acord , ce respectem....etc, ca sa nu iasa urat.
Am auzit de un obicei "inchinetu betelii", ceva nou si ciudat pt mine, ce stiti de el.
Intrebati-va si rudele si scrieti ce obiceiuri ati aflat.
Multam!
Numai bine!:)>-

Giulia2201
05.07.2006, 16:43:43
Eu sunt dobrogeanca si difera mult obiceiurile. Am fost recent la o nunta si cu toate ca au zis ca nu tin cont de obiceiuri, s-au bagat babe afurisite si pana la urma a iesit cu lacrimi, nasol moment.
Nu vreau nici eu sa le tin pe toate, de aceea am zis ca inainte de nunta sa fac o intalnire cu mama, soacra si nasa si sa scriu tot ce ne punem de acord , ce respectem....etc, ca sa nu iasa urat.
Am auzit de un obicei "inchinetu betelii", ceva nou si ciudat pt mine, ce stiti de el.
Multam!
Nici eu nu prea ma pricep la obiceiuri si nici n-o sa facem nunta dupa obiceiuri. Multumesc lui Dumnezeu ca n-am babe in familie care sa-mi strice momentul. De inchinatul betelei stiu, pe asta il fac si eu. Cu o zi inainte de nunta, la mine sambata dupa-amiaza, vine nasa cu cateva femei si ma gateste, imi pune voalul pe cap, dar dureaza putin si nu e un moment prea stresant. Se face si cu acordeonist daca vrei, eu nu vreau ca nu vreau sa ma apuce bocetul si nici nu ma dau in vant dupa muzica de-asta de lautari. Alte obiceiuri nu prea mai stiu, dar m-ar interesa subiectul. Eu vreau o nunta relaxata, nu vreau sa ma gandesc la toate tampeniile.

lila_baby
05.07.2006, 18:52:52
buna fetelor eu sunt din galati si viitorul meu sot e din braila , m-ati facut curioasa si as vrea sa aflu cat mai multe obiceiuri; exista o mare posibilitate sa fac nunta in braila si nu as vrea sa fiu nepregatita .

Giulia2201
05.07.2006, 19:35:01
Ei, bun venim in clubul brailencelor! dar mai bine stai acolo la Galati ca la Braila n-ai ce face, crede-ma pe cuvant.

Angisor
05.07.2006, 19:46:22
buna fetelor...stiu eu obiceiuri..numai ca eu n-am sa respect mai nici unul ca nu-mi plac...cu o zi inainte de nunta se face acest inchinat al betlii...vine nasa cu cateva femei si iti inchina voalul..dupa care in ziua nuntii te gateste e..iti pune voalu, iti aduce cadou o posetuta cu parfum, farduri bijuterii si o oglinda cu care te gateste...dupa care cheama mirele sa te ia in brate si sa te duca in camera unde sunt invitatii...pana in acea clipa se zice ca nu tre sa te vada nici un barbt imbracata in rochie...apoi te apuci si pui florile la rudele apropiate, mire, nasi...etc..apoi coborati...in fata blocului arunci turta pe care ti-o rupe nasa deasupra capului...apoi hora miresei in fata blocului...totul insotit de lautari...si ar mai fi arunctul buchetului pe la 12 noaptea, scosul jartelutei de catre mire cu dintii...mirele arunca jarteluta barbatilor necasatoriti(echivalentul buchetului miresei)...apoi despodobitul miresei..iti da voalul jos siiti pune o esarfa sau o palarie...si voalul se pune unei fte care rmeaza sa se marite..de asemeni mirele pune floarea lui din piept logodnicului acelei fete...cam atat...eu n-a sa am lautari si voi respecta doar aruncatul buchetului si taiatul tortului..aa...si valsul miresei pe care deja am inceput sa-l exersam:D

JolieFamme
06.07.2006, 02:40:12
Multam!
inchinatul betelii se face din muntenia pana in banat... ma mir ca in dobrogea nu.. cu os eara inainte de nunta baietii se duc.... unde vor ei, iar nasa ii pune cun una in cap miresei.. asa fictiv si se canta ia-ti mireasa ziua buna.. de la tata de la muma.. etc etc etc hahahah cute!
se danseaza gaina si se danseaza darurile de la miri pt nasi.. sincer eu n-o sa faca sa tiganie.. dar nah astea is obiceiurile :)

JolieFamme
06.07.2006, 02:46:13
buna fetelor...stiu eu obiceiuri..numai ca eu n-am sa respect mai nici unul ca nu-mi plac...cu o zi inainte de nunta se face acest inchinat al betlii...vine nasa cu cateva femei si iti inchina voalul..dupa care in ziua nuntii te gateste e..iti pune voalu, iti aduce cadou o posetuta cu parfum, farduri bijuterii si o oglinda cu care te gateste...dupa care cheama mirele sa te ia in brate si sa te duca in camera unde sunt invitatii...pana in acea clipa se zice ca nu tre sa te vada nici un barbt imbracata in rochie...apoi te apuci si pui florile la rudele apropiate, mire, nasi...etc..apoi coborati...in fata blocului arunci turta pe care ti-o rupe nasa deasupra capului...apoi hora miresei in fata blocului...totul insotit de lautari...si ar mai fi arunctul buchetului pe la 12 noaptea, scosul jartelutei de catre mire cu dintii...mirele arunca jarteluta barbatilor necasatoriti(echivalentul buchetului miresei)...apoi despodobitul miresei..iti da voalul jos siiti pune o esarfa sau o palarie...si voalul se pune unei fte care rmeaza sa se marite..de asemeni mirele pune floarea lui din piept logodnicului acelei fete...cam atat...eu n-a sa am lautari si voi respecta doar aruncatul buchetului si taiatul tortului..aa...si valsul miresei pe care deja am inceput sa-l exersam:D

cam astea sunt numai ca in muntenia nu ia mirele mirerasa in brate ci nuntasii se duc la mire... aici socru mare le pune un aperitiv vin bun un acordeonist sa cante... etc de aici pleaca mirele la nasi.. duce buchetul la nasa.. iar paharu cu vin prajiturica etc.. de la nasa pleaca nasii mirele si donsoara de onoare cu buchetele... ajunge mirele la mireasa cu tot alaiul da buchetul miresii pupa mireasa.. pun florile in "chiept" la nuntasi.. poze pupici lacrimogene etc.. se coboara la scara, se face hora miresii se rupe turta in capul ei de catre nasa si se arunca 4 bucati in 4 colturi in forma de cruce cine le prinde se indoapa cu ele.. se urca alaiul si pleaca.. unde pleaca ei biserica.. civil.. etc.. la nunta cand se despodobeste mireasa i se pune batic sau esarfa(FARA PALARIE) si ea se face ca nu o vrea si si-o smulge de 3 ori din cap.. (cika nu vrea sa devina femeie) in fine baticul pus lumea danseaza cununa in cap la una din donsoarele de onoare.. blah blah blah.. noaptea nuntii ( a da, se face si treaba cu jartiera si buchetul si la 12 se fura mireasa si mirele o rascumpara iar rapitorul o aduce in brate) astea se respecta.. in general majoritatea le respect si eu da treaba cu dansatu gainii spart pahare etc.. NU! apropos lumanarile de la biserica aprinse se sting de miri si nasi in tocul de la usa restaurantului.

mcz
06.07.2006, 10:13:44
Va multumesc la toate pentru obiceiurile pe care le-ati scris.
Eu am sa respect ce-mi convine. Voi avea acordeonist, ca mi se pare potrivit sa existe la o nunta. Am sa respect inchinatu betelii, mi se pare ca as mai iesi din stresul din ziua dinaintea nuntii, e chiar dragut.
Si in Dobrogea este legatoarea de dimineata (imi voi pune palarie) si gaina.
Multe din obiceiuri vad ca se aseamana cu cele din Dobrogea, asta e bine.
O nunta ca-n povesti!

mcz
18.07.2006, 13:19:31
Salutare! Fetelor, voi dati o groaza de prosoape la nunta (de fapt soacrele mici)? Ca socrela mea a spus ca asa trebuie, sa dea mama prosoape la nasi, socrii mari, fratii mirelui, nasii nasilor, apoi la hora de la legatoare la toate femeile din hora.............imi vine sa innebunesc de nervi! De ce atatea aiureli, de ce soacra mica trebuie sa fie cea mai oropsita ca e nu primieste nimik saraca...?
Of! Pupici

Giulia2201
18.07.2006, 19:53:32
Salutare! Fetelor, voi dati o groaza de prosoape la nunta (de fapt soacrele mici)? Ca socrela mea a spus ca asa trebuie, sa dea mama prosoape la nasi, socrii mari, fratii mirelui, nasii nasilor, apoi la hora de la legatoare la toate femeile din hora.............imi vine sa innebunesc de nervi! De ce atatea aiureli, de ce soacra mica trebuie sa fie cea mai oropsita ca e nu primieste nimik saraca...?
Of! Pupici
Eu am renuntat la obiceiul cu prosoape si la multe altele. Mi se pare prea mult sincer. Stiu ca la legatoare, dimineata, trebuie sa aiba mama un prosopel ptr nasa ptr ca-i da sa se spele pe maini si apoi sa aiba si pe ce sa se stearga, dar atat, doar la nasa, nu ptr toata lumea. Ce-i asta? Suntem in 2006, chiar trebuie sa respecatm toate traditiile? Eu una sunt impotriva. Hai ceva, ceva, sa se vada ca e nunta, dar nici chiar sa ma incurc in obiceiuri. Daca a fi sa le repect pe toate ar insemna sa umblu cu carnetelul dupa mine sa stiu ce si cand sa fac. Acum fiecare face cum crede. Asata a fost doar parerea mea.
Bafta!

mcz
19.07.2006, 09:47:30
Eu am renuntat la obiceiul cu prosoape si la multe altele. Mi se pare prea mult sincer. Stiu ca la legatoare, dimineata, trebuie sa aiba mama un prosopel ptr nasa ptr ca-i da sa se spele pe maini si apoi sa aiba si pe ce sa se stearga, dar atat, doar la nasa, nu ptr toata lumea. Ce-i asta? Suntem in 2006, chiar trebuie sa respecatm toate traditiile? Eu una sunt impotriva. Hai ceva, ceva, sa se vada ca e nunta, dar nici chiar sa ma incurc in obiceiuri. Daca a fi sa le repect pe toate ar insemna sa umblu cu carnetelul dupa mine sa stiu ce si cand sa fac. Acum fiecare face cum crede. Asata a fost doar parerea mea.
Bafta!
Si eu sunt de acord cu tine Giulia, dar decat sa iasa discutii ca n-a vrut mama sa dea darurile, ca de zgarcita............etc, mai bine facem asa.
Asa se intampla cand venim din 2 zone diferite, cum e vorba "Cate bordee, atatea obicee", of!
Pupici

Giulia2201
19.07.2006, 10:49:52
Si eu sunt de acord cu tine Giulia, dar decat sa iasa discutii ca n-a vrut mama sa dea darurile, ca de zgarcita............etc, mai bine facem asa.
Asa se intampla cand venim din 2 zone diferite, cum e vorba "Cate bordee, atatea obicee", of!
Pupici
Stai linistita ca si noi venim tot din zone total diferite, dar nunta se face dupa placul nostru ca doar noi suntem eroii principali. Asa ca tine-te tare si trebuie sa iasa cum vrei tu. Bafta!

myrela
24.07.2006, 22:03:12
Of! Pupici

chestia cu prosoapele,eu stiu ca trebuie intrebati nasii daca vor.........dar nu trebuie pt atata lume........mama si soacra mea au intrebat nasii daca vor(bine ca nu),dar daca vroiau era doar pt ei.....din cate stiu sunt prosoape de alea care se pun pe un umar si se leaga pe partea opusa.
imaginati-va nasa cati bani o fi dat pe rochie si sa i-o acopere cu ditamai prosopul=)) :-SS :no_04:
eu cred ca trebuie tratat ...soacrele cu nasa
la mine tot ce se va cheltui vor plati parintii mei cu ai lui jumi-juma;))

diananikoleta
25.07.2006, 10:15:51
Buna Jollie asa am facut si eu la nunta ,am respectat traditiile dar fara tiganie.
Am facut inchinatul betelii,in ziua nuntii nuntasii s-au dus la mire si apoi au plecat la nasii si apoi au venit la mine si asa a inceput nunta. La restaurant am aruncat buchetul si sotul jarteaua.
Va pup !

JolieFamme
26.07.2006, 17:19:08
Buna Jollie asa am facut si eu la nunta ,am respectat traditiile dar fara tiganie.
Am facut inchinatul betelii,in ziua nuntii nuntasii s-au dus la mire si apoi au plecat la nasii si apoi au venit la mine si asa a inceput nunta. La restaurant am aruncat buchetul si sotul jarteaua.
Va pup !

Da deja la mien mi-au sarit toti inc ap.. ca aia nu faci ca ailalta nu faci, si m-am suparat pe viata si le-am dat peste bot, ca eu am mai spus si repet nunta nu mi-o platesc ei, de bani eu imi fac griji, organizarea de noi e facuta si atat eu cat si sotul suntgem oameni cu punct de vedere.. asa ca rezultatul a fost simplu FAC CE CUM SI CAND VREAU EU! hahaha corect nu? sa iti fie de bine papusha si casa de piatra si tto ce iti doresti in noua viatza.... poze primesc si eu? pusi

rocsi6666
09.08.2006, 11:24:11
in loc de prosoape se pot face marturii...iar de inchinatul betelii....habar nu aveam....nici in Muntenia Nici IN oltenia....mai bine!

kala_elena
31.10.2006, 14:52:24
In ceea ce priveste obiceiul de a se inchina beteala, asa cum e ea numita, l-am vazut in foarte multe parti ale tarii. Cu o seara inainte, vine nasa cu rude, rudele tale - numai femei - si iti inchina voalul deasupra capului. Iti va pune provizoriu voalul pe cap si se va face o hora.Se vor servi prajiturele etc. Daca tu consideri ca e greu de suportat asta, nu o face. Conteaza sa te simti tu bine<:-P

Giulia2201
31.10.2006, 21:25:31
Chestia cu inchinatul betelei am facut-o si noi, dar daca ar fi sa mai fac o nunta, n-as mai face chestia asta. Mi se pare tare aiurea. Tu, daca nu vrei s-o faci, n-o face, doar e nunta ta si trebuie sa te simti bine. Hora n-am facut deloc in fata blocului ca nu-mi place chestia asta. Cat despre poze, noua nu ne-a placut ideea de studio, asa ca am facut poze in Lac, unde am facut si nunta. Pozele la studio mi se par toate la fel, nu au personalitate parca, dar fiecare face cum crede de cuviinta. Bafta multa!

annybunny
01.01.2007, 21:42:05
Obiceiul in Br a fost de acum 20 dea ani cand au avut parintii mei nunta si inca tot mai este la fel sa se dea la Barbati (Nasu, Socrul Mare, Socrul Mic si Mirele) pijamale, se mai da cat un prosop de baie mare ptr fiecare(care se inpaceteasa si se da ca cadou deci se joaca ca gaina). Finii tre-sa cumpere la nasii un cadou, tre-sa vorbeasca dinainte cu iei sa vada ce vor.
La inchinatul beteli este si petrecerea burlaciilor care este ptr. barbatii, nasa vine cu rudele iele la miresica acasa, unde ia este cu soacra si femeile, nasa ii inchina beteala, miresica tre-sa stea pe perna pe care doarme, iar un acordionist joaca "ia-ti mireasa ziua buna...." Si dupa ce au terminat horele etc. ii dau iar banii lu miresica...banii de la beteala :) Mirele cu Nasu si Socrii si Barbatii fac petrecerea burlacilor si petrec cu bautura :)
In ziua Nunti se duce Mirele(sa-i aduca buchetul lu Nasa) la Nasi acasa cu barbatii si domnisoara/cavalerul de onoare si dupa aia se duc toti la mireasa acasa, Mirele aduce "Buchetul miresei" la miresica lui.
La legatoare dimineata dupa nunta isi spala nasa mainele(soacra mici tre-sa ii cumpere un prosopel + sapun) ii da voalul, trandafiri etc. lu miresica jos si il pune la domnisoara de onoare, pe urma ii leaga lu miresica un batic in cap, ii da cadouri o poseta cu: machiajuri, oglinda, spray, parfum, pieptan etc. cu care o si da deci o machiaza putin etc. Dupa aia fac toti femeii care se aduna in jurul miresei o hora, in hora asta soacra mica tre-sa ii dea la fiecare femeie cata un prosopel micut si il pune pe umar la fiecare. Dupa ce sa terminat hora da fiecare femeie un cadou lu miresica sau bani...astea sunt banii de la legatoare :)
Astea sunt traditii care le stiu eu si care o sa le fac.

annybunny
01.01.2007, 21:47:25
in loc de prosoape se pot face marturii...iar de inchinatul betelii....habar nu aveam....nici in Muntenia Nici IN oltenia....mai bine!

Nam auzit niciodata ca se da la o nunta in BR Marturii...in Buc se dala fiecare nunta stiu....dar tu ce pui in iele dulciuri???? chiar nu stiu ce sa pun in marturi....

artemys
10.01.2007, 08:25:13
Eu mi le-am facut singura marturiile. Am taiat doua patrate 20X20 cm de tul (unul alb si unul auriu), le-am suprapus, insa colturile unuia sa vina peste laturile celulalt, in interior am pus aprox 6-7 bomboane (alune glazurate in zahar - se gasesc cam peste tot, numai sa fie niste bomboane mai mari), le-am legat cu o bucatica de pamblica tot aurie, si am atasat si niste inimioare din carton pe care erau niste porumbei si numele noastre (facute la calculator si decupate de mine cu mult chin). ;-) Si gata! Am salvat niste bani si au iesit niste chestii tare dragute.

mihaela_2006
14.01.2007, 20:05:24
Ce vestimentatie va faceti pentru inchinatul betelei?

mihu
14.01.2007, 20:59:48
Eu ti-as zice ce vestimentatie mi-am facut/sau o sa imi fac pentru acest eveniment...Dar sincer nu inteleg intrebarea:-B Ce inseamna inchinatul betelei?

kala_elena
15.01.2007, 07:47:28
Eu ti-as zice ce vestimentatie mi-am facut/sau o sa imi fac pentru acest eveniment...Dar sincer nu inteleg intrebarea:-B Ce inseamna inchinatul betelei?
Nu cred ca in zona voastra exista acest "obicei" sa il numesc. Cu o zi inainte de nuna, nasa, cu alte rude, prietene.... vin la mireasa si ii face semnul crucii cu voalul - un tip cu acordeon va canta Ia-ti mireasa ziua buna. Apoi i se pune miresei voalul provizoriu, va fi felicitata de catre cele prezente si i se va da bani; se va gusta ceva, se vor face cateva hore si apoi tot poporul pleca acasa.

mihaela_2006
15.01.2007, 10:06:23

Este un obicei din Braila, tocmai din aceasta cauza am postat intrebarea mae la GEOGRAFIC- Braila, ptr ca stiam ca nu se tine acest obicei in toate partile.

mihu
15.01.2007, 19:52:58
intr-adevar la noi nu este acest obicei...si inca nu cred ca am mai vazut pe forum ceva scris despre el...Am tot vazut obiceiuri din sudul tarii si m-am obisnuit deja cu cele de acolo...:"> ...Scuze nu am observat ca era de la Braila:-B eu am dat sa vad ce mesaje noi sunt si a aparut si asta...Sper sa iti gasesti rezolvarea si miresici din zona...Pupici :*

mihaela_2006
15.01.2007, 20:26:16
intr-adevar la noi nu este acest obicei...si inca nu cred ca am mai vazut pe forum ceva scris despre el...Am tot vazut obiceiuri din sudul tarii si m-am obisnuit deja cu cele de acolo...:"> ...Scuze nu am observat ca era de la Braila:-B eu am dat sa vad ce mesaje noi sunt si a aparut si asta...Sper sa iti gasesti rezolvarea si miresici din zona...Pupici :*
Nu trebuie sa-ti ceri scuze. Mersi

zuzulica
29.01.2007, 00:09:04
Hm... la mine eu m-am imbracat business casual, si majoritatea invitatelor au venit cam la fel. Tu la ce te-ai gandit?

mihaela_2006
11.02.2007, 22:57:36
Mai da cineva prosoape la legatoare, la toate femeile?
Eu una nu as vrea sa mai dau, dar mi-e sa nu comenteze lumea

kala_elena
12.02.2007, 08:33:38
Noi vom da ceva, dar acum vom vedea daca vom da prosoape sau esarfe.

mihaela_2006
12.02.2007, 09:01:10
Asa aveam si eu de gand sa dau esarfe, dar e cam greu sa gasesti un singur model pentru atatea femei, si sa fie si ceva placut pentru toata lumea.
Si mai sunt si persoane care nu poarta esarfe.
A fost cineva la o nunta unde nu s-a dat nimic la femeile din hora la legatoare, adica nici prosop nici esrfa, nimic?

mihaela_2006
15.02.2007, 18:39:15
Nu-mi zice si mie nimeni daca se mai da prosoape la legatoare?

valentina
16.02.2007, 09:28:05
da mihaela se poaTE FARA PROSOAPE AM FOST LA NUNTI LA CARE NU S AU DAT SI NU A MURIT NIMENI CA NU A PRIMIT PROSOP

kala_elena
16.02.2007, 09:43:51
Nimeni nu are pretentia sa dai acelasi tip de esarfa, aceeasi culoare...Nu sta nimeni sa le compare, sa le studieze acolo, pe loc! Oricum, se da doar la femeile prinse in hora.
Pana la urma faci cum vrei tu. Nimeni nu iti impune nimic. Daca vrei dai, daca nu, nu!
Se poate si asa si asa, e clar!

mihaela_2006
16.02.2007, 11:39:52
Multumesc ptr raspunsuri.

kala_elena
16.02.2007, 15:26:10
Multumesc ptr raspunsuri.
Oricand! Doar de aceea suntem o echipa, nu?>:D<

valentina27
19.02.2007, 20:50:47
Ce vestimentatie va faceti pentru inchinatul betelei?

eu fac cununia civila vineri, cu o zi inainte de nunta. drept urmare o sa imi fac ceva un costumas dragutz, deschis la culoare, l-am vazut intr-o revista. si cu acelasi costum voi ramane imbracata si la inchinatul betelii.

kala_elena
20.02.2007, 09:10:05
eu fac cununia civila vineri, cu o zi inainte de nunta. drept urmare o sa imi fac ceva un costumas dragutz, deschis la culoare, l-am vazut intr-o revista. si cu acelasi costum voi ramane imbracata si la inchinatul betelii.
Si noi vrem sa facem cununia civila mai devreme, pe la finele lunii aprilie. Imi voi lua un costumas pe care il voi purta si la inchinatul betelei. Dar avand in vedere ca pana la nunta va fi si ziua mea, poate o sa imi fac o rochita....Ramane de vazut..;))

mihaela_2006
10.03.2007, 20:58:59
Pana la urma am cumparat prosoape, ca sa impac pe toata lumea

kala_elena
12.03.2007, 08:37:26
Pana la urma am cumparat prosoape, ca sa impac pe toata lumea
Bine ca mi-am amintit! Eu am uitat complet sa vorbesc cu mama despre acest aspect! :-SSCred ca vom da tot prosoape.:D

adelutza_braila
13.03.2007, 13:53:43
Bine ca mi-am amintit! Eu am uitat complet sa vorbesc cu mama despre acest aspect! :-SSCred ca vom da tot prosoape.:D
Mai si eu am aceeasi problema cu prosoapele, sa dau sa nu dau.....:-SS Ce sa fac sa impac pe toata lumea si sa fie si frumos....:-SS

simona20
13.03.2007, 14:07:25
buna,adelutza!am vazut ca faci nunta la iris,zi-mi si mie ,te rog cat costa,ce anume se plateste,cam cat costa un meniu,daca impun formatia lor de acolo si daca e vreo restrictie privind timpul petrecerii,adica daca se termina la ora 00:00!mersi anticipat!

si in privinta prosoapelor,eu zic ca e dragut sa respecatm obiceiul si sa impartim prosoape femeilor din hora!eu sunt adepta traditiilor,as vrea sa le respect pe toate pt ca imi plac f mult!

Matzoi
13.03.2007, 22:23:42
Asa aveam si eu de gand sa dau esarfe, dar e cam greu sa gasesti un singur model pentru atatea femei, si sa fie si ceva placut pentru toata lumea.
Si mai sunt si persoane care nu poarta esarfe.
A fost cineva la o nunta unde nu s-a dat nimic la femeile din hora la legatoare, adica nici prosop nici esrfa, nimic?

Noi locuim in Bucuresti (suntem din Braila) si iti pot spune ca aici nu se face asa. Am fost la o nunta in Braila anul trecut la care s-au dat si la una la care nu s-au dat (deh, tinerii erau mult mai deschisi spre nou).
Sincera sa fiu mie nu-mi place acest obicei, mi se pare tare tiganesc ca si datul de pijamale la nasi.
Dar asta e parerea mea. Tu vei proceda dupa placul inimii si sfatul meu cel mai bun este sa faci asa cum crezi tu ca este mai placut pt tine si iubi al tau!

mihaela_2006
13.03.2007, 22:40:44
Noi locuim in Bucuresti (suntem din Braila) si iti pot spune ca aici nu se face asa. Am fost la o nunta in Braila anul trecut la care s-au dat si la una la care nu s-au dat (deh, tinerii erau mult mai deschisi spre nou).
Sincera sa fiu mie nu-mi place acest obicei, mi se pare tare tiganesc ca si datul de pijamale la nasi.
Dar asta e parerea mea. Tu vei proceda dupa placul inimii si sfatul meu cel mai bun este sa faci asa cum crezi tu ca este mai placut pt tine si iubi al tau!

pana la urma am vrut sa nu creez situatii neplacute, si am cumparat prosoape

kala_elena
19.03.2007, 07:40:01
Am vb cu mama si am hotarat sa dam si noi prosoape. O sa alegem unele de buna calitate.

adelutza_braila
19.03.2007, 14:14:50
buna,adelutza!am vazut ca faci nunta la iris,zi-mi si mie ,te rog cat costa,ce anume se plateste,cam cat costa un meniu,daca impun formatia lor de acolo si daca e vreo restrictie privind timpul petrecerii,adica daca se termina la ora 00:00!mersi anticipat!

si in privinta prosoapelor,eu zic ca e dragut sa respecatm obiceiul si sa impartim prosoape femeilor din hora!eu sunt adepta traditiilor,as vrea sa le respect pe toate pt ca imi plac f mult!

Buna, la Iris avansul este de 5 mil, bani ce se vor scadea din pretul total, meniul este de 95, 100 si 105 ron, ei impun formatia sau dj-ul lor, (formatia nu stiu cat e , dar dj-ul ne costa 5 mil),petrecerea este pana dimineta, cei de acolo au spus ca nu e nici o problema .

simona20
21.03.2007, 22:03:32
multumesc pentru detaliile acestea!mi-ar placea foarte mult sa fac nunta la iris,dar nu imi convine ca ne impune formatia lor!o sa ne mai gandim,oricum mersi pentru informatii!;-)

simona20
22.03.2007, 12:40:41
Buna, la Iris avansul este de 5 mil, bani ce se vor scadea din pretul total, meniul este de 95, 100 si 105 ron, ei impun formatia sau dj-ul lor, (formatia nu stiu cat e , dar dj-ul ne costa 5 mil),petrecerea este pana dimineta, cei de acolo au spus ca nu e nici o problema .
mai voiam sa te intreb ceva in legatura cu restaurantul iris!:D de decorarea restaurantului cine se ocupa?sau au ei macar huse frumoase pt scaune,mese?tu ce vei face daca nu au?ai vorbit cu cineva pentru decoratii?

adelutza_braila
27.03.2007, 13:27:26
mai voiam sa te intreb ceva in legatura cu restaurantul iris!:D de decorarea restaurantului cine se ocupa?sau au ei macar huse frumoase pt scaune,mese?tu ce vei face daca nu au?ai vorbit cu cineva pentru decoratii?
BUNA, EI NU AU HUSE , AM ANGAJAT O FIRMA PENTRU DECORATIUNI.

valentina27
29.03.2007, 20:02:09
imi puteti spune ce semnificatie are beteala? ce fac cu ea dupa nunta?

ryanaro
29.03.2007, 20:03:25

ce beteala?:-B

mihaela_2006
29.03.2007, 21:07:37
Nu ma gandisem inca la semnificatia betelei. De abia astept si eu sa aflu ce inseamna!

esperance
29.03.2007, 21:56:55

Prima data cand am auzit de acest obicei a fost acum 2 ani la nunta prietenei mele din Braila.Eu cred ca ai avea mai mult succes daca ai adresa aceasta intrebare pe topicul miresicilor din Braila.

esperance
29.03.2007, 21:57:56
Acum am vazut ca si tu esti tot din Braila..Se explica...;))

juliejolie
30.03.2007, 11:32:55
Hihi, cred ca am vazut si eu ceva de genu', dar nu mai stiu unde! :huh:
De fapt, mi se pare ca inclusiv in Ardeal si Oltenia!
Nu e vorba de beteala din bradul ala care se impodobeste la poarta?
Arata cam ca la Craciun, numai ca nu se pun si globuri si decoratiuni specifice, ci doar panglici si un fel de beteala, din cate am vazut eu.:cool:
Si parca alaiul nuntasilor pleaca spre biserica cu bradul in frunte!
Si la intrarea in bloc, scara am vazut ca se impodobeste cu brad.

Insa nu stiu ce simbolizeaza, chiar ar fi interesant sa aflam!!:madlaugh:

mihaela_2006
30.03.2007, 12:31:36
Hihi, cred ca am vazut si eu ceva de genu', dar nu mai stiu unde! :huh:
De fapt, mi se pare ca inclusiv in Ardeal si Oltenia!
Nu e vorba de beteala din bradul ala care se impodobeste la poarta?
Arata cam ca la Craciun, numai ca nu se pun si globuri si decoratiuni specifice, ci doar panglici si un fel de beteala, din cate am vazut eu.:cool:
Si parca alaiul nuntasilor pleaca spre biserica cu bradul in frunte!
Si la intrarea in bloc, scara am vazut ca se impodobeste cu brad.

Insa nu stiu ce simbolizeaza, chiar ar fi interesant sa aflam!!:madlaugh:

Nu-i vorba despre acest ocicei. Este vorba despre cateva fire subtire de beteala(nu chiar ca cea din brad), pe care le prinde nasa in parul miresei, impreuna cu voalul, vineri seara.

esperance
30.03.2007, 15:37:31
Nu-i vorba despre acest ocicei. Este vorba despre cateva fire subtire de beteala(nu chiar ca cea din brad), pe care le prinde nasa in parul miresei, impreuna cu voalul, vineri seara.

Numai in prezenta femeilor. Atat stiu despre acest obicei.

valentina27
30.03.2007, 20:45:27
da, e un obicei specific muntenesc..si am mai auzit si prin Dobrogea de el. mama mea este din Tulcea si se practica si pe acolo, sunt cateva fire subtiri de peteala pe care nasa le prinde pe sub voal. iar in seara dinanintea nuntii are loc o mica petrecere, numai cu femei (cred ca ar fi trebuit sa fie un soi de petrecere a burlacitelor, dar participa femei indiferent de statutul marital), in cadrul careia nasa prinde beteala si voalul in parul miresei, nu inainte de a aface semnul crucii cu ele. de aceea se si cheama inchinatul betelii.
insa eu vreau sa aflu ce semnificatie are aceasta beteala.
va pupacesc!

valentina27
30.03.2007, 20:50:19
insa eu vreau sa stiu altceva:ce semnificatie are beteala? si o ma mai pastrez dupa nunta? ce fac cu ea?

mihaela_2006
30.03.2007, 21:00:14
Nu stiu ce semnificatie are.

kala_elena
02.04.2007, 08:12:13
Beteala este voalul. Nasa iti inchina voalul si ti-l prinde prinde in par. Celelalte femei iti dau un banut sau un mic cadou. Apoi se danseaza niste hore-in casa, daca ai spatiu, sau afara.

Matzoi
02.04.2007, 15:18:04
Eu cred ca imi voi face o rochita. Nu sunt prea hotarata pentru ca am deja destule rochite ca sa port dar pt ocazia astaaaaa....mai merge una!

valentina
02.04.2007, 16:55:37
beteala nu e voalul,sunt niste fire argintii ca si beteala cu care impodobesti bradul de craciun si se prinde sub voal,acest eveniment se intampla in seara de din dinaintea nuntii ,mie una mi se pare o tampenie daca ar fi fost dupa mine cu siguranta nu as fi tinut cont de acest obicei dar voi face placul mamei ,sincer mi se pare obositor ,in loc sa te odihnesti pt ziua cea mare te mai pui si la facut curat dupa ce pleaca toata lumea ,bine la mine nu e cazul dar saraca mama :-s

kala_elena
03.04.2007, 07:49:21
beteala nu e voalul,sunt niste fire argintii ca si beteala cu care impodobesti bradul de craciun si se prinde sub voal,acest eveniment se intampla in seara de din dinaintea nuntii ,mie una mi se pare o tampenie daca ar fi fost dupa mine cu siguranta nu as fi tinut cont de acest obicei dar voi face placul mamei ,sincer mi se pare obositor ,in loc sa te odihnesti pt ziua cea mare te mai pui si la facut curat dupa ce pleaca toata lumea ,bine la mine nu e cazul dar saraca mama :-s
Eu am fost la mai multe evenimente de acest gen si nu am vazut beteala, de aceea am facut afirmatia.:-"Murdarie nu are cum sa se faca. O frimitura doua se ridica imediat si apoi mai e ceva:nu o sa se uite nimeni pe jos, dupa frimituri a doua zi, cand are o mireasa de admirat!<:-P

valentina
03.04.2007, 08:56:41
eu la sora mea am participat si am vazut ,ce sa zic acum depinde si de cata lume vine ,la noi cred cred ca au fost 30 ,cam asa cred ,de persoane ,s au servit aperitive ,dulciuri,diferite sortimente de bauturi si numai eu stiu cate vase am spalat in seara aia ca doar nu era sa le spele surioara mea ca doar era miresica:-"

kala_elena
03.04.2007, 14:02:47
<:-PSi eu am participat la sora mea, si au fost in jur de 20 de pers. S-au servit la fel dulciuri, bauturi DAR in farfurioare si pahare de unica folosinta -deci nu a mai stat nimeni sa spele ceva. \:D/

issa3
12.04.2007, 17:44:43
Fetelor nu stiu de ce nu vreti sa mai respectati obiceiurile, eu consider ca animeaza nunta si sunt chiar dragutze
Noi vom avea la nunta invitati din cel putin trei orase,Rm.Valcea-Braila-Bucuresti, si am de gand sa respect toate obiceiurile posibile.
Daca incepeti sa renuntati asa la toate ca sa nu va mai faceti nici o grija atunci ce o sa faceti?....vine mirele la nasi apoi pleaca toti la miresica apoi tot alaiul pleaca pe la primarie,fotograf si biserica...ultima oprire la salon...mananca toata lumea, dau darul si pleaca....si unde e distractia????

mihaela_2006
12.04.2007, 22:52:34
Ai dreptate issa

annybunny
12.05.2007, 18:50:39
<:-PSi eu am participat la sora mea, si au fost in jur de 20 de pers. S-au servit la fel dulciuri, bauturi DAR in farfurioare si pahare de unica folosinta -deci nu a mai stat nimeni sa spele ceva. \:D/

Inchinatul betele mi sa pare ceva foarte frumos, asta e parerea mea, nici eu nu am vazut genul de mai sus scris, la nuntii care am fost eu in BR ii inchina Nasa voalul lu miresica si se fac niste horii si muzica la acordeun cum a scris si kala_elena si noi tot pahare si farfurie de unica folosinta o sa cumparam sa nu mai stam sa spalam vasele >:D<

Matzoi
13.05.2007, 19:44:35
Asta cu inchinatul betelei imi place si mie. Ce nu-mi place este faptul ca toata lumea zice ca mi-ar trebui acordeonist, iar mie una nu-mi place.Sper sa il fentez :D

kala_elena
14.05.2007, 08:26:11
Asta cu inchinatul betelei imi place si mie. Ce nu-mi place este faptul ca toata lumea zice ca mi-ar trebui acordeonist, iar mie una nu-mi place.Sper sa il fentez :D
Pai si cine sa iti mai cante tie Ia-ti mireasa ziua buna?!;))
La mine o sa vina si nenea cu acordeonul ca sa fie tacamul complet.<:-P

Giulia2201
14.05.2007, 10:14:40

Aceasta a fost rochita mea de la inchinatul betelei.

kala_elena
15.05.2007, 08:12:34
Dragutza si sexy! Trebuie sa ma gandesc si eu la ceva pentru aceasta parte a nuntii!:-?

Matzoi
15.05.2007, 08:28:15
Ce frumusica esti! Si rochita a fost frumoasa!

Matzoi
15.05.2007, 08:29:52

Calculatorul!!! =)) Nu stiu dar nici ala cu acordeonul nu-mi place. Asta e nu stiu ce o sa fac ... mai e timp pana atunci.

Giulia2201
15.05.2007, 09:24:07
Dragutza si sexy! Trebuie sa ma gandesc si eu la ceva pentru aceasta parte a nuntii!:-?

Mersi! Eu am ales ceva care mai poate fi imbracat si dupa. Oricum mie nu prea imi place partea asta cu inchinatul betelei, dar a fost una din putinele traditii pe care le-am tinut si eu.

Giulia2201
15.05.2007, 09:24:56
Ce frumusica esti! Si rochita a fost frumoasa!

Mersi! Sunt sigura ca si tu ai sa fii superba in momentele alea unice. >:D<

kala_elena
15.05.2007, 13:18:43
Mersi! Eu am ales ceva care mai poate fi imbracat si dupa. Oricum mie nu prea imi place partea asta cu inchinatul betelei, dar a fost una din putinele traditii pe care le-am tinut si eu.
Si eu voi incerca sa fiu practica. Sper sa gasesc ceva feminin, lejer - se anunta caldura mare.:-"

Giulia2201
15.05.2007, 16:34:35
Si eu voi incerca sa fiu practica. Sper sa gasesc ceva feminin, lejer - se anunta caldura mare.:-"

In ziua nuntii mele au fost 35 de grade, dar crede-ma ca mai simti nici caldura, nici nimic. O sa uiti de toate.

mihaela_2006
29.06.2007, 08:46:59
se mai da oare cozanac vineri seara, sau sunt de ajuns prajiturile cumparate?

Giulia2201
29.06.2007, 09:51:56
se mai da oare cozanac vineri seara, sau sunt de ajuns prajiturile cumparate?

Noi am avut si cozonac, dar nu cred ca e musai sa fie, oricum nu se mananca. Parerea mea este ca prajiturile sunt suficiente.

kala_elena
29.06.2007, 13:06:52
Eu am o cunostinta care face niste prejituri delicioase. Prejiturile pentru inchinatul betelei si de a doua zi vor fi responsabilitatea ei!

mihaela_2006
06.07.2007, 18:05:50
Cand serviti prajiturile invitatilor, le mai dati si farfurioare mici de plastic? Eu asa am vazut la o nunta, doar ca lumea nu prea a luat multe prajituri ca sa puna pe farfurie asa ca farfuriile nu prea au fost de folos.

kala_elena
08.07.2007, 22:55:25
Cand serviti prajiturile invitatilor, le mai dati si farfurioare mici de plastic? Eu asa am vazut la o nunta, doar ca lumea nu prea a luat multe prajituri ca sa puna pe farfurie asa ca farfuriile nu prea au fost de folos.
Da, eu voi folosi farfurii si pahare de unica folosinta.\:D/

Cisa
30.07.2007, 16:44:11
Si eu iti dau dreptate
Eu abia m-am inscris pe Miresici.ro si abia astept sa mai impartasesc cate ceva cu alte fete. Eu sunt din Macin, jud. Tulcea, locuiesc in Iasi si fac nunta la Macin. Imi este foarte greu pt ca m-am obisnuit cu obiceiurile din Iasi si acum trebuie sa le accept pe cele din Macin. De la Braila voi face aproape toate cumparaturile si probabil si obiceiurile se aseamana.
Voi pastra si eu obiceiuri pt ca imi plac foarte mult, cu exceptia unora care le voi "trece cu vedere". Mie nu imi place chestia cu jartieaua si nu o voi avea, la fel chestia cu prosoapele. categoric nu voi da prosoape. Pana la urma este nunta mea si nu vreau sa fac ce spun altii, ma inspir din ce spun si atat.

mihaela_2006
30.07.2007, 17:20:04
Bina ai venit, Cisa.
Eu voi avea jartiera dar nu o voi scoate, ci o pun ca sa fie, si se va scoate in luna de miere :-$

kala_elena
02.08.2007, 14:58:24
Eu nu am avut jartea deci nu a avut loc acest "obicei" preluat.
Eu nu am aruncat buchetul de mireasa pentru ca forma acestuia nu a permis acest lucru, dar l-am oferit domnisoarei de onoare.
In rest am respectat obiceiurile noastre romanesti, inclusiv prosoape!:D

mihaela_2006
02.08.2007, 16:51:03
nici eu nu am scapat de obiceiul cu "prosoape"

valentina
02.08.2007, 18:49:18
Eu am aruncat buchetul si mirele jarteaua.Alte obiceiuri pe care am vrut sa le pastrez:
-la intrare in restaurant ne-a tras soacra mare cu o esarfa pe amandoi inauntru
-prosoape la legatoare si bineinteles jucatul gainii care a ajuns la nas

mihaela_2006
02.08.2007, 23:56:54
noi la gaina cred ca o sa punem si o tigara aprinsa, deoarece nasul e fumator.

kala_elena
03.08.2007, 11:15:08
Noi nu am avut nici o gaina. Mi s-a parut un obicei demodat.

annybunny
03.08.2007, 16:47:02
Asteptam poze de la voi!!!!!!!!!!!!!!!!!

mihaela_2006
09.08.2007, 23:14:25
azi am cumparat rochita pentru inchinatul betelei.Din pacate nu am cum sa pun poze deoarece nu am aparatul digital acasa, iar telefonul mobil cu camera a cazut si s-a stricat

mihaela_2006
14.08.2007, 22:07:39
kala_elena, au fost utile farfurioarele?
Au mai ramas prajiturele?<:-P

Spin_Rose
16.08.2007, 16:50:45
Am si eu o intrebare?
Este obligatoriu inchinatul betelei? Eu una nu vreau asa ceva ci mai degraba o sa fac o petrecere intre prietene, fara acordeonist .
Stripperi ar fi o idee buna!:-p :-$ ;;)

valentina
16.08.2007, 18:08:01
Nu e obligatoriu ,e o faza tare plictisitoare mie cel putin asa mi s-a parut.Eu nu am vrut sa fac ,dar am fost nevoita ca de trebuia sa o multumesc si pe mama.
Joi seara am avut petrecerea burlacitelor la terasa de la strand unde s-a lasat cu dezmat....

Spin_Rose
17.08.2007, 09:43:07
CASA DE PIATRA Valentina!
Am observat in pozele tale ca ai avut porumbei!>:D<
Poti sa imi spui si mie te rog de unde i-ai inchiriat?^:)^ sunt frumosi rau!

Nu e obligatoriu ,e o faza tare plictisitoare mie cel putin asa mi s-a parut.Eu nu am vrut sa fac ,dar am fost nevoita ca de trebuia sa o multumesc si pe mama.
Joi seara am avut petrecerea burlacitelor la terasa de la strand unde s-a lasat cu dezmat....

valentina
17.08.2007, 17:31:56
Da, am avut porumbei ,tatal meu s-a dus cu o duminica inaintea nuntii in targul de pasari de la piata mare ,unde a vorbit cu un baiat care avea porumbei sa vina in ziua nuntii la biserica ,lucru care s-a si intmplat contra sumei de 20 ron,o nimica toata in comparatie cu efectul pe care l-au avut.
Multumesc pentru urari.

crissaoct
18.08.2007, 01:20:04
Am si eu o intrebare?
Este obligatoriu inchinatul betelei? Eu una nu vreau asa ceva ci mai degraba o sa fac o petrecere intre prietene, fara acordeonist .
Stripperi ar fi o idee buna!:-p :-$ ;;)

servus in primul rand ca sunt noua pe aici
nu stiu dk e obligatoriu dar stiu ca eu abia astept...
am mai vazut ca nasa pune voalul miresei in toate zonele tarii numai ca ele il pun in ziua nuntii. La noi se pune cu o zi inainte si deci in ziua nuntii mergem linistite la coafor cu tot cu voal sa-l prinda ele trainic!
pupici

crissaoct
18.08.2007, 01:29:45
Si eu iti dau dreptate
Eu abia m-am inscris pe Miresici.ro si abia astept sa mai impartasesc cate ceva cu alte fete. Eu sunt din Macin, jud. Tulcea, locuiesc in Iasi si fac nunta la Macin. Imi este foarte greu pt ca m-am obisnuit cu obiceiurile din Iasi si acum trebuie sa le accept pe cele din Macin. De la Braila voi face aproape toate cumparaturile si probabil si obiceiurile se aseamana.
Voi pastra si eu obiceiuri pt ca imi plac foarte mult, cu exceptia unora care le voi "trece cu vedere". Mie nu imi place chestia cu jartieaua si nu o voi avea, la fel chestia cu prosoapele. categoric nu voi da prosoape. Pana la urma este nunta mea si nu vreau sa fac ce spun altii, ma inspir din ce spun si atat.

eu locuiesc acum in brasov dar nunta va fi la braila asa ca eu voi combina obiceiurile, numai ca am o intrebare: dupa ce se arunca buchetul ramane la cine la prins?!?!?!?!? eu vreau sa pastrez buchetul meu...:(

crissaoct
18.08.2007, 01:30:36
eu locuiesc acum in brasov dar nunta va fi la braila asa ca eu voi combina obiceiurile, numai ca am o intrebare: dupa ce se arunca buchetul ramane la cine la prins?!?!?!?!? eu vreau sa pastrez buchetul meu...:(

pardon: l-a prins...

valentina
18.08.2007, 09:42:30
Nu,eu am aruncat buchetul , dupa care mi-a fost inapoiat.Coronita si voalul ,in schimb,au ramas la domnisoara de onoare dupa legatoare.

mihaela_2006
18.08.2007, 12:12:16
bun venit, crissaoct

annybunny
18.08.2007, 15:16:17
Nu,eu am aruncat buchetul , dupa care mi-a fost inapoiat.Coronita si voalul ,in schimb,au ramas la domnisoara de onoare dupa legatoare.

Eu o sa cer si coronita si voalul inapoi ptr ca vreau sa le pastrez eu; oricum D-soara o sa fie cumnata mea asa k nui problema;-)

Spin_Rose
20.08.2007, 08:51:05
Multumesc pentru pont, Valentina!
;-)

Da, am avut porumbei ,tatal meu s-a dus cu o duminica inaintea nuntii in targul de pasari de la piata mare ,unde a vorbit cu un baiat care avea porumbei sa vina in ziua nuntii la biserica ,lucru care s-a si intmplat contra sumei de 20 ron,o nimica toata in comparatie cu efectul pe care l-au avut.
Multumesc pentru urari.

kmitza
20.08.2007, 08:54:17
Eu o sa cer si coronita si voalul inapoi ptr ca vreau sa le pastrez eu; oricum D-soara o sa fie cumnata mea asa k nui problema;-)
Sunt in aceeasi situatie ca anne_mary, iar eu in plus voi dori si Buchetul inapoi. In definitiv, sunt amintirile mele si nu vreau sa ma lipsesc de nimic.;;)

crissaoct
21.08.2007, 18:44:36
bun venit, crissaoct
multumesc frumos!
cum e sa fii la distanta de o luna? mie mi se pare o vesnicie! <:-P

mihaela_2006
22.08.2007, 19:03:04
Deocamdata pana acum am fost stresata cu licenta, dar acum ca am scapat de ea, pot sa ma ocup din nou de nunta. Emotii inca nu sunt

Matzoi
30.08.2007, 00:36:28
Deocamdata pana acum am fost stresata cu licenta, dar acum ca am scapat de ea, pot sa ma ocup din nou de nunta. Emotii inca nu sunt
Nici la mine nu au fost. Doar ca pe fuga fiind nu am mancat nimik in ziua nuntii iar in biserica din cauza fumului si a caldurii nu am putut sta in picioare. Am stat jos pe scaun. Imi pare tare rau dar.... asta e. Dupa ce am iesit mi-am revenit si am inceput petrecerea.

Matzoi
30.08.2007, 00:38:36
Si ca un sfat prietenesc incearca sa nu iei in calcul vorbele rele si opiniile altora.
Asculta-i dar doar atat. Fa asa cum crezi tu ca e mai bine pt voi.

mihaela_2006
30.08.2007, 00:44:09
si eu cred ca nu o sa-mi stea gandul la mancat.Multumesc ptr sfat.

crissaoct
30.08.2007, 13:09:24
Si ca un sfat prietenesc incearca sa nu iei in calcul vorbele rele si opiniile altora.
Asculta-i dar doar atat. Fa asa cum crezi tu ca e mai bine pt voi.
nu cred ca te poti feri de vorbe rele, si, desi stii ca sunt inevitabile, dor la fel de tare...
eu am fost la impartit invitatiile si am simtit la cativa rautatea, asa ca ma gandesc cu groaza la nunta si la dupa nunta ... /:)

Dolly2008
19.09.2007, 20:04:16
da pentru mine e o mare intrebare cu ,ce trebuie sa ma imbrac in ziua inchinatului.....of cam dificil dar cred ca va fi ceva elegant si lejer in acelasi trimp succes in continuare........

mihaela_2006
19.09.2007, 22:00:16
Poti sa te imbraci cu o rochita sau un costum. Orice doresti tu, doar sa te simti bine

andraelen
04.10.2007, 16:44:57

voalul si coronita nu se dau trebuie sa le pastrezi.in plus eu buchetul nu o sa il arunc.dimineata la legatoare o sa pun voalul cuiva dar o sa il iau inapoi<:-Ptrebuiesc pastrate!(mama le are si acum)

mihaela_2006
04.10.2007, 18:43:10
Eu nu am aruncat buchetul. Am pastrat voalul si agrafele din par.

annybunny
04.10.2007, 19:38:10
Dimineata la legatoare se mai da prosoape la femeile care danseaza in hora??? Voi cum ati procedat? Sau ati dat marturii?

mihaela_2006
05.10.2007, 07:57:47
eu am dat prosoape, ca sa nu mai iasa discutii(unii vroiau prosoape). Dar daca vrei poti sa dai esarfe in loc de prosoape

andraelen
05.10.2007, 10:23:27
Dimineata la legatoare se mai da prosoape la femeile care danseaza in hora??? Voi cum ati procedat? Sau ati dat marturii?

eu dau prosoape.deja le-am cumparat.<:-P

Giulia2201
05.10.2007, 14:35:18

Eu nu am dat nimic, nici prosoape, nici esarfe; dar, asa cum am mai spus, am avut o nunta atipica, nu prea am respectat traditiile. Cred ca fiecare face cum crede de cuviinta.

annybunny
04.01.2008, 01:16:00
eu dau prosoape.deja le-am cumparat.<:-P

Da cred ca si eu o sa dau prosoape Andra, vad ca la Braila nu prea se dau marturii;))

mihaela_2006
05.01.2008, 18:30:20
anne-mary marturiile se pot pune la inceput asezate pe farfurii inainte sa vina invitatii la restaurant- daca iti doresti sa dai

annybunny
20.01.2008, 15:01:40
anne-mary marturiile se pot pune la inceput asezate pe farfurii inainte sa vina invitatii la restaurant- daca iti doresti sa dai

Multumesc :*:*:*

annybunny
20.01.2008, 15:09:22
Fetelor va-ti gandit ce inbracati la inchinatul betelei??? Eu inca nu stiu :-s
Ce ziceti de modelel astea? Va pup:*:*:*

andraelen
05.02.2008, 17:30:28
Fetelor va-ti gandit ce inbracati la inchinatul betelei??? Eu inca nu stiu :-s
Ce ziceti de modelel astea? Va pup:*:*:*

eu cred ca o sa imi iau un costumas!>:D<

issa3
06.02.2008, 04:51:02
eu as vrea o rochita, insa nu m-am hotarat inca...tot mai zic ca am timp

duplanty
06.02.2008, 10:45:09
Imi place foarte mult acest obicei cum suna...ma duce cu gandul la o petrecere de burlacite...;-) ...eu sunt din Galati dar facem nunta in zona ardealului si aici sunt foarte multe obiceriuri care la noi nu se gasesc...:)

andraelen
04.03.2008, 12:38:05
fetelor m-am razgandit la inchinatul betelii o sa imi iau o rochita!:D

andraelen
04.03.2008, 12:38:52

eu am fost la o nunta unde marturiile s-au dat la biserica!

issa3
05.03.2008, 08:00:08
legat de marturii...mama m-a anuntat ca a gasit o alternativa la obisnuitele marturii cu bombonele si adica 2 porumbei asezati pe 2 inimioare....inca nu le-am vazut dar abia astept sa ajung acasa sa imi dau verdictul;))

andraelen
05.03.2008, 11:42:35
legat de marturii...mama m-a anuntat ca a gasit o alternativa la obisnuitele marturii cu bombonele si adica 2 porumbei asezati pe 2 inimioare....inca nu le-am vazut dar abia astept sa ajung acasa sa imi dau verdictul;))

m-a sunat iuby si mia zis ca a luat marturiile de la bucuresti!sunt happy!abia astept sa le aduca acasa sa le vad!<:-P<:-P<:-P

annybunny
05.03.2008, 14:12:11

Ce fain :x Asa vreau si eu, poti sa ne arati si noua poze si sa ne dai un pret si de unde lea gasit? :* Noroc cu alde nasu, ca au zis sa renuntam la prosoape ;)) Deci vrem marturii mai speciale ;))

m-a sunat iuby si mia zis ca a luat marturiile de la bucuresti!sunt happy!abia astept sa le aduca acasa sa le vad!<:-P<:-P<:-P

Felicitari! Asteptam pozici :*

annybunny
05.03.2008, 14:13:25
fetelor m-am razgandit la inchinatul betelii o sa imi iau o rochita!:D

BV <:-PSi eu ma gandeam intai sa-mi iau un costumas, dar parca o rochita e tot mai faina :x

myrela_18
06.03.2008, 10:11:31
annemary rochitza albastra este f frumoasa...nici eu nu stiu cu ce o sa ma imbrac...pan la vara mai eee:O :((:bye_04: asa imi face mie capulll
:rocking:

annybunny
15.03.2008, 18:51:28
annemary rochitza albastra este f frumoasa...nici eu nu stiu cu ce o sa ma imbrac...pan la vara mai eee:O :((:bye_04: asa imi face mie capulll
:rocking:
MS :* Inca nu mam hotarat daca o i-au, mai e pana la vara :) :*

ghdcatalina
26.05.2008, 14:03:57
Fetelor din Braila ...voi ati gasit acordeonist?
Daca da ..am si eu nevoie de unul ..va rog....:*

annybunny
26.05.2008, 15:29:11
Fetelor din Braila ...voi ati gasit acordeonist?
Daca da ..am si eu nevoie de unul ..va rog....:*
Eu o sa am acordeonistul de la formatia noastra de la restaurant :)>-
Spor la gasit :*

gaby_sme
13.06.2008, 18:54:37
Salut,sunt nou pe aici,si as dori sa imi dati niste nr de tel ale formatiilor,Pacific,luceafarul, meduza din medgidia,trebuie sa ma grabesc cu formatia ca imi e ste frica ca raman fara lautari,mersi

SIMONIKKA
09.07.2008, 17:22:29
Eu Vreau Legatoarea Dar Nu As Vrea Gaina..nici Nasa Nu O Vrea Dar Soacrele...cum Mama Sa Nu O Faci?ce Ma Fac Cum Sa Impac Ambele ?

issa3
10.07.2008, 12:55:50
Eu Vreau Legatoarea Dar Nu As Vrea Gaina..nici Nasa Nu O Vrea Dar Soacrele...cum Mama Sa Nu O Faci?ce Ma Fac Cum Sa Impac Ambele ?
dar de ce nu vrei sa se joace gaina?
eu ma gandesc ca e un moment de divertisment si cred ca mai rupe "monotonia" nuntii:mancat,baut,dans,mancat,baut,dans.

daca nu vrei sa se faca acest obicei atunci discuti cu mama si soacra ta si le explici clar ca este nunta ta si ca tie nu iti place acest obicei.

andraelen
10.07.2008, 13:08:36
dar de ce nu vrei sa se joace gaina?
eu ma gandesc ca e un moment de divertisment si cred ca mai rupe "monotonia" nuntii:mancat,baut,dans,mancat,baut,dans.

daca nu vrei sa se faca acest obicei atunci discuti cu mama si soacra ta si le explici clar ca este nunta ta si ca tie nu iti place acest obicei.

eu abia astept momentul cu gaina mi se pare ceva distractiv mai ales ca am 2 verisoare dilii care vor juca darurile!<:-P=))

mihaela_2006
10.07.2008, 22:06:54
Si la mine a fost distractiv faza cu gaina. Dar daca nu vrei sa faci mare tam tam, atunci ii puteti da gaina nasului fara prea multa galagie, s-o dai si gata

annybunny
11.07.2008, 13:38:59
eu abia astept momentul cu gaina mi se pare ceva distractiv mai ales ca am 2 verisoare dilii care vor juca darurile!<:-P=))
Noi nu o sa avem gaina si nici darurile nu le jucam ;))

SIMONIKKA
11.07.2008, 14:09:54
Eu Nu Stiu Ce Sa Fac Lumea Vrea In Afara De Mine Si Nasa
.cum Sa Fac Sa Impac Pe Toata Lumea.eu N-am M-ai Vazut La Ultimele Nunti...si Cadoul Nasilor Il Pot Da Inainte De Nunta Nu..nu Stiu Ce Sa Fac...

SIMONIKKA
11.07.2008, 19:43:13
Si Cum Dai Darurile Daca Nu Le Joci?

annybunny
11.07.2008, 20:35:48
Si Cum Dai Darurile Daca Nu Le Joci?
Noi am vb si cu nasii si facem fara prosoape la legatoare, o sa alegem esarfe daca gasim, fara gaina si fara jucatul darurilor ;)) Insa ce obiceiuri tinem, este inchinatul betelei (cu lautar) si plecatul de la mireasa cu lautar, eu o sa plec de la soacra mea, ca nu locuim in RO, horele si turta ;)) Si spalatul pe maine a soacrei mare si a nasei inainte de legatoare. Pe iuby nu o sal berbereasca;-) Cadourile le dai inainte de nunta, va duceti in vizita la nasi si ii da-ti cadourile si gata, asa facem noi :) Noi iam dat deja o parte din cadouri cand au fost aici in vizita si restul ce am mai loat, halate de baie cu prosoape si ceva ptr baietel, le dam inainte de nunta :) Este nunta voastra, si ar trebuie sa faceti cum vreti voi, nu cum zic altii :) Pupici :*
P.S.: Si noi ne gandeam sa dam marturile la biserica, dar nu vine toate lumea la biserica si de astea ne gandim sa dam mai bine la restaurant, se la punem in farfurie ;))

PrincessAlexa
12.07.2008, 22:14:01
cam astea sunt numai ca in muntenia nu ia mirele mirerasa in brate ci nuntasii se duc la mire... aici socru mare le pune un aperitiv vin bun un acordeonist sa cante... etc de aici pleaca mirele la nasi.. duce buchetul la nasa.. iar paharu cu vin prajiturica etc.. de la nasa pleaca nasii mirele si donsoara de onoare cu buchetele... ajunge mirele la mireasa cu tot alaiul da buchetul miresii pupa mireasa.. pun florile in "chiept" la nuntasi.. poze pupici lacrimogene etc.. se coboara la scara, se face hora miresii se rupe turta in capul ei de catre nasa si se arunca 4 bucati in 4 colturi in forma de cruce cine le prinde se indoapa cu ele.. se urca alaiul si pleaca.. unde pleaca ei biserica.. civil.. etc.. la nunta cand se despodobeste mireasa i se pune batic sau esarfa(FARA PALARIE) si ea se face ca nu o vrea si si-o smulge de 3 ori din cap.. (cika nu vrea sa devina femeie) in fine baticul pus lumea danseaza cununa in cap la una din donsoarele de onoare.. blah blah blah.. noaptea nuntii ( a da, se face si treaba cu jartiera si buchetul si la 12 se fura mireasa si mirele o rascumpara iar rapitorul o aduce in brate) astea se respecta.. in general majoritatea le respect si eu da treaba cu dansatu gainii spart pahare etc.. NU! apropos lumanarile de la biserica aprinse se sting de miri si nasi in tocul de la usa restaurantului.

Deja mi-e rau :))) Eu sunt din bucuresti , si o sa facem nunta la Braila ....Destul k m-au dezamgit cu faptul k o sa fiu imbracata mireasa la primarie pt k aici odata plecata de acasa nu te mai intorci .... eu as fi vrut sa fiu imbracata in tinuta de zi la primarie , si dupa aia gatitul asta cu nasa ... dar ma rog , asta ar exclude inchinatul betelii .......:[email protected] deja nush c sa mai fac :((

annybunny
12.07.2008, 22:52:20
Deja mi-e rau :))) Eu sunt din bucuresti , si o sa facem nunta la Braila ....Destul k m-au dezamgit cu faptul k o sa fiu imbracata mireasa la primarie pt k aici odata plecata de acasa nu te mai intorci .... eu as fi vrut sa fiu imbracata in tinuta de zi la primarie , si dupa aia gatitul asta cu nasa ... dar ma rog , asta ar exclude inchinatul betelii .......:[email protected] deja nush c sa mai fac :((
Dar dc? Inchinatul betelii este cu o zi inainte de nunta, nu esti mireasa inbracata :) Poti sa fii la primarie dimineata doar cu o rochita sau alta tinuta vii acasa si apoi seara vine nasa si te gateste :*

issa3
13.07.2008, 14:04:16

nu fii dezamagita,nu e obligatoriu sa te prezinti la cununia civila in rochie de mireasa, sunt multe miresici care au facut cununia civila ori un alta zi ori dimineata si nu a fost nici o problema.e nunta ta si o organizezi cum iti place.

annybunny
15.07.2008, 15:35:10
Fetelor mi-am loat rochita ptr la inchinat >:D<

andraelen
15.07.2008, 17:29:04
Fetelor mi-am loat rochita ptr la inchinat >:D<

sa o porti sanatoasa si sa iti aduca noroc!:*:*:*

mihaela_2006
15.07.2008, 22:52:45
ma bucur ca ti-ai gasit rochita

alexya_m
07.01.2009, 23:01:02
buna fetelor...eu sunt noua pe acest forum...la anul,in 2010,voi fi nasa in braila..si as avea cateva intrebari si sper ca ma veti putea ajuta,mai ales ca si voi o sa treceti prin aceiasi chestie..as vrea sa stiu daca aveti idee cat se plateste la biserica..obiceiul este ca nasii sa plateasca biserica..preotul zice ca se da cat vrei,dar chiar si asa au un tarif fix..imi puteti spune cat ar fi pt Catedrala din Bariera?daca ati auzit ceva la cunostine sau rude care au facut acolo..cat trebuie sa dea nasii...va multumesc si sper sa primesc un raspuns cat mai curand..sa stiu la ce sa ma astept..va pup

purpleballet
08.01.2009, 01:12:25
buna fetelor...eu sunt noua pe acest forum...la anul,in 2010,voi fi nasa in braila..si as avea cateva intrebari si sper ca ma veti putea ajuta,mai ales ca si voi o sa treceti prin aceiasi chestie..as vrea sa stiu daca aveti idee cat se plateste la biserica..obiceiul este ca nasii sa plateasca biserica..preotul zice ca se da cat vrei,dar chiar si asa au un tarif fix..imi puteti spune cat ar fi pt Catedrala din Bariera?daca ati auzit ceva la cunostine sau rude care au facut acolo..cat trebuie sa dea nasii...va multumesc si sper sa primesc un raspuns cat mai curand..sa stiu la ce sa ma astept..va pup
cred ca in jur de 100ron de preot si 50ron la dascal..cam asa

purpleballet
08.01.2009, 01:18:21
Noi am vb si cu nasii si facem fara prosoape la legatoare, o sa alegem esarfe daca gasim, fara gaina si fara jucatul darurilor ;)) Insa ce obiceiuri tinem, este inchinatul betelei (cu lautar) si plecatul de la mireasa cu lautar, eu o sa plec de la soacra mea, ca nu locuim in RO, horele si turta ;)) Si spalatul pe maine a soacrei mare si a nasei inainte de legatoare. Pe iuby nu o sal berbereasca;-) Cadourile le dai inainte de nunta, va duceti in vizita la nasi si ii da-ti cadourile si gata, asa facem noi :) Noi iam dat deja o parte din cadouri cand au fost aici in vizita si restul ce am mai loat, halate de baie cu prosoape si ceva ptr baietel, le dam inainte de nunta :) Este nunta voastra, si ar trebuie sa faceti cum vreti voi, nu cum zic altii :) Pupici :*
P.S.: Si noi ne gandeam sa dam marturile la biserica, dar nu vine toate lumea la biserica si de astea ne gandim sa dam mai bine la restaurant, se la punem in farfurie ;))
ce fel de nunta mai e fara toate traditiile astea??unde va e identitatea culturala

andraelen
08.01.2009, 10:44:53
ce fel de nunta mai e fara toate traditiile astea??unde va e identitatea culturala

fiecare isi face nunta dupa cum vrea!ok?[-Xsi sa stii ca a avut o nunta frumoasa!;-)

alexya_m
08.01.2009, 15:16:10
eu am avut nunta in 2007 in Braila,la biserica Greaca , si dupa slujba religioasa preotul l-a chemat pe nasul nostru in altar si i-a cerut 200 lei (2 mil) .. practic i-a pus un tarif fix..acum ma gandesc ca totusi Catedrala e mai mare,e in centru (ca si Greaca),dar oare cat ar trebui sa dam noi in calitate de nasi la preot?ma puteti ajuta cu asta?va rog..

alexya_m
08.01.2009, 15:20:39
fetelor care veti fi nase in curand...v-ati gandit cat anume veti da la dar finilor?cat credeti ca ar fi indicat?si rochiile le faceti la comanda,le luati de undeva?..noi mai avem 1 an jumate pana cununam,dar zau ca am mai multe emotii decat mireasa.

purpleballet
08.01.2009, 19:17:49
fetelor care veti fi nase in curand...v-ati gandit cat anume veti da la dar finilor?cat credeti ca ar fi indicat?si rochiile le faceti la comanda,le luati de undeva?..noi mai avem 1 an jumate pana cununam,dar zau ca am mai multe emotii decat mireasa.
depinde unde fac nunta..orientati-va cam cat e meniul puneti la dar costul meniului si acum depinde si in ce locatie e..200-300 de euro..nusjh

andraelen
08.01.2009, 21:59:01
eu am avut nunta in 2007 in Braila,la biserica Greaca , si dupa slujba religioasa preotul l-a chemat pe nasul nostru in altar si i-a cerut 200 lei (2 mil) .. practic i-a pus un tarif fix..acum ma gandesc ca totusi Catedrala e mai mare,e in centru (ca si Greaca),dar oare cat ar trebui sa dam noi in calitate de nasi la preot?ma puteti ajuta cu asta?va rog..

eu stiam ca taxa aceea fixa se plateste inainte de nunta iar in ziua nuntii da nasul cat vrea!daca vreti sa platiti taxa aceea vb cu finutii vostri sa mearga la Catedrala sa se intereseze!>:D<

alexya_m
10.01.2009, 16:31:55
eu stiam ca taxa aceea fixa se plateste inainte de nunta iar in ziua nuntii da nasul cat vrea!daca vreti sa platiti taxa aceea vb cu finutii vostri sa mearga la Catedrala sa se intereseze!>:D<
pai taxa de biserica cand am platit noi era 60 lei (600 000 lei vechi),din care 30 lei insemna preotul si 30 lei corul bisericii (am facut la Greaca)..dar dupa slujba nasul s-a dus in altar si preotul i-a cerut 2 milioane..a zis el ca asa se da..normal nu ar mai fi trbuit sa plateasca nici un leu..acum pe mine m-ar interesa daca aveti idee cam cat poate ajunge taxa la biserica (Catedrala din Bariera) in 2010..pupici

alexya_m
10.01.2009, 16:34:19
depinde unde fac nunta..orientati-va cam cat e meniul puneti la dar costul meniului si acum depinde si in ce locatie e..200-300 de euro..nusjh
eu ma gadeam ca pe langa cadoul de nunta (care nu stiu inca ce va fi) sa le dam ca dar la masa in jur de 15 - 20 de milioane..doar suntem nasi...nu putem sa dam dublu fata de cat dau invitatii...intotdeauna darul de la nasi si socrii trebuie sa fie cel mai mare...cat despre locatia unde vor face,este Casa Armatei.

annybunny
11.01.2009, 23:05:44
fiecare isi face nunta dupa cum vrea!ok?[-Xsi sa stii ca a avut o nunta frumoasa!;-)
Asa este, fiecare isi face nunta cum vrea L-) MS Andra :*

ameli2008
24.02.2009, 12:18:46
miresici de anul asta faceti sau nu inchinatul betelii?eu am nasa din zona moldovei si la ei nu se fac asa ca eu cred ca voi renunta.

AleriM
04.03.2009, 14:06:22
da eu fac inchinatul betelei!fetele vor veni la mine pe la 8 cu nasa iar baietii se duc in club..dupa ce terminam noi cu"barfa"mergem dupa ei...un fel de petrecere a burlacilor...dubla...;))

annybunny
05.03.2009, 20:40:25
da eu fac inchinatul betelei!fetele vor veni la mine pe la 8 cu nasa iar baietii se duc in club..dupa ce terminam noi cu"barfa"mergem dupa ei...un fel de petrecere a burlacilor...dubla...;))
Noi am facut dupa party in curte cu baietii :D

AleriM
07.03.2009, 03:45:35
Noi am facut dupa party in curte cu baietii :D
cred ca a fost super!ce poate fi mai frumos decat sa te distrezi inainte de nunta numai cu prietenii(ma refer ca altfel e cu cei de varste apropiate si cunostinte decat cum e la nunta cu multi oameni poate necunoscuti,mai formali datorita varstei..)

deea2210
14.03.2009, 08:19:12
Fetelor din braila,ce traditii mai sunt acolo la voi.eu sunt din brasov,fac nunta in brasov dar am viitorul sot din braila ,socrii si vreo 30 de neamuri de-ale lui tot din braila care vor veni in brasov la nunta si as vrea sa stiu ce traditii mai sunt acolo ca sa stiu la ce sa ma astept.

multumesc!

corydulcik
22.06.2009, 16:28:45
cred ca a fost super!ce poate fi mai frumos decat sa te distrezi inainte de nunta numai cu prietenii(ma refer ca altfel e cu cei de varste apropiate si cunostinte decat cum e la nunta cu multi oameni poate necunoscuti,mai formali datorita varstei..)

buna miresici...si eu o sa fac inchinatul betelii...mai mult de gura soacrei...insa..petrecerea burlacitzelor..o fac cu un weekend inainte d nunta..in club...abia ast...si party si nunta...pupi si petrecere frumoasa...ast detalii de la acest obicei...impresii..pareri.. :p pupi

bianca_d85
03.07.2009, 22:32:50
Buna fetelor! Eu sunt din GL, dar viitorul meu sot e din BR si nunta tot in BR o vom face. In Galati nu exista acest obicei cu inchinatul betelei, de fapt pana in urma cu ceva timp nici nu stiam de existenta lui... e o chestie importanta?:D Sincer eu nu as vrea sa fac asa ceva....mai ales ca din cate am citit se face vineri la mireasa acasa...nasa mea e tot din GL si nici ea nu stie de acest obicei...deci poate scap >:)

annybunny
04.07.2009, 12:49:20
Buna fetelor! Eu sunt din GL, dar viitorul meu sot e din BR si nunta tot in BR o vom face. In Galati nu exista acest obicei cu inchinatul betelei, de fapt pana in urma cu ceva timp nici nu stiam de existenta lui... e o chestie importanta?:D Sincer eu nu as vrea sa fac asa ceva....mai ales ca din cate am citit se face vineri la mireasa acasa...nasa mea e tot din GL si nici ea nu stie de acest obicei...deci poate scap >:)
Buna Bianca :* Nu e o chestie asa importanta, depinde daca vrei sa te tii neaparat de traditie. Poti sa o combini cu petrecerea burlacitelor sau nu poti sa o faci deloc, cum vrei tu >:D<

bianca_d85
04.07.2009, 15:53:58
Buna Bianca :* Nu e o chestie asa importanta, depinde daca vrei sa te tii neaparat de traditie. Poti sa o combini cu petrecerea burlacitelor sau nu poti sa o faci deloc, cum vrei tu >:D<
Cred ca nu o sa o fac deloc...sper sa nu aiba cineva ceva de comentat ca pana la urma e nunta mea si fac ce vreau :> ;))

pupici

adyt08
23.07.2009, 09:59:06
Fetelor lamuriti-ma...de unde se face plecarea la inchinatul betelii?Eu stiam ca vine nasa cu rude de-ale ei la mireasa si acolo vor mai firudele miresii. prietene. femei din partea mirelui.....o tipa spunea ca se pleaca cu acordionistul de la mire cu femeile din partea lui apoi la nasa si intr-un final la mireasa.....voi cum stiti ca se procedeaza?

annybunny
23.07.2009, 12:17:43
Fetelor lamuriti-ma...de unde se face plecarea la inchinatul betelii?Eu stiam ca vine nasa cu rude de-ale ei la mireasa si acolo vor mai firudele miresii. prietene. femei din partea mirelui.....o tipa spunea ca se pleaca cu acordionistul de la mire cu femeile din partea lui apoi la nasa si intr-un final la mireasa.....voi cum stiti ca se procedeaza?
Buna Ady :* Cum ai spus tu, este corect :* In ziua nuntii pleaca mirele cu acordionistul la nasi si apoi vin cu totii la mireasa (cred ca tipa le-a amestecat)

adyt08
23.07.2009, 22:42:57
Buna Ady :* Cum ai spus tu, este corect :* In ziua nuntii pleaca mirele cu acordionistul la nasi si apoi vin cu totii la mireasa (cred ca tipa le-a amestecat)

stiu ce se intampla in ziua nuntii...e vorba de ziua dinainte adica de vineri la inchinatul betelii...cum se procedeaza cu lumea ...adica femeile care participa la inchinat?fiecare se duce la mireasa acasa?sau ca in ziua nuntii pleaca rudele femei din partea mirelui la nasa si apoi la mireasa?
asta nu inteleg....

annybunny
24.07.2009, 15:03:57
stiu ce se intampla in ziua nuntii...e vorba de ziua dinainte adica de vineri la inchinatul betelii...cum se procedeaza cu lumea ...adica femeile care participa la inchinat?fiecare se duce la mireasa acasa?sau ca in ziua nuntii pleaca rudele femei din partea mirelui la nasa si apoi la mireasa?
asta nu inteleg....
La mireasa vin toate rudele ei (mama, soacra, matuse, verisoare, prietene) nu se duc la nasa, nasa vine doar cu femeile din partea ei (sora, mama, soacra, fina ei) la mireasa acasa.

vero76ro
06.08.2009, 20:56:12
As vrea sa stiu si eu care sunt traditiile din Braila legat de despletitul miresei?Se da sapun si la nasa, si la soacra sa se spele?Cum este cu momentul cand vine nasa acasa la mireasa cu mirele sa o impodobesca?Este in vazul tuturor?Sau ferit de ceilalti invitati?
Ce stiti?

vero76ro
06.08.2009, 21:34:54
Se mai da prosoape la nunta?Ce stiti?
Astept raspuns.
Cum v-ati decorat cele doua masini?

vero76ro
06.08.2009, 21:51:37
Mai este cineva pe forum?

vero76ro
06.08.2009, 21:54:41
Poate ma ajutati cu aceste traditii ca sa-mi fac si eu o imagine completa asupra traditiilor de nunta...Multumesc anticipat!

mihaela_2006
06.08.2009, 22:01:07
Cand vine nasa cu mirele si cu invitatii mireasa e deja gatita. Vineri seara iti pune nasa voalul in cap (la inchinatul miresii). la dezlegarea miresii se da sapun si prosop nasei si soacrei. Le dai spunul, le versi un pahar cu apa peste maini si apoi le dai prosopul. prosoape nu stiu daca mai se da, poti da o esarfa.
Masina mea a fost decorata cu tull +buchet , iar a nasei doar cu tull

Rosa
06.08.2009, 23:28:36
Poate ma ajutati cu aceste traditii ca sa-mi fac si eu o imagine completa asupra traditiilor de nunta...Multumesc anticipat!
Eu am avut nunta luna trecuta asa ca pot sa-ti spun traditiile pe care le-am urmat.Eu am fost gata cand au venit invitatii si nasii sa ma ia asa ca nu m-a mai gatit.La iesire nasa mi-a rupt turta iar eu am aruncat-o in semnul crucii, la restaurant, la legatoare(cand schimbi voalul cu o esarfa, palarie etc.) am turnat apa nasei si i-am dat sapun sa se spele pe maini, dupa care i-am dat prosop.La cele trei hore ale miresei mama mea a dat prosoape la toate femeile prinse in hora.Cam astea au fost traditiile respectate de mine.
In privinta masinilor am avut buchetele de flori naturale la oglinzi si prinse dintr-o parte in alta cu tull, in forma de funda.

ameli2008
22.08.2009, 14:53:53
fetelor ce obiceiuri ve-ti pastra?iar la nasi se dau si prosoape si pijamale sau ceva de genu ca nu am idee:D .

AleriM
30.08.2009, 15:30:45
Se mai da prosoape la nunta?Ce stiti?
Astept raspuns.
Cum v-ati decorat cele doua masini?
noi nu am mai luat prosoape ci am preferat esarfele!

adyt08
27.01.2010, 10:33:27
Fetelor voi optati pentru colacul miresei sau pentru cozonac? Cumnata mea a avut un colac (turta) f gustos...de la Pink Time..voi de unde ati mai auzit ca iese in regula ma refer si la aspect si la gust?
Sau poate sunteti miresici care vor sa renunte la traditia colacului?
Asteptam pareri!!!!o:-)

orangina
27.01.2010, 21:26:49
Salut,
Eu nu renunt la aceasta traditie, si cred ca o sa fie colac.nu conteaza prea mult de unde o sa fie ..colac sa fie ;))... si bun la gust.
pup:*

adyt08
10.02.2010, 22:06:25
Fetelor ajutati-ma ! Am o prietena care face nunta la 2 luni dupa mine..si ma tot bate la cap cu obiceiuri la nunti!!! Ea sustine sa va da cadouri la socri, la nasii nasilor si la nasi...gen pijamale, prosoape....ca asa e obiceiul...voi cum procedati sau ati procedat?Mie mi se pare aiurea sa dau pijamale socrilor..ca ce chestie sa fac eu cadou socrilor..care pe deasupra nu ma ajuta cu nimic la nunta...la nasii nasilor....Astept sfaturile voastre!!o:-)

Rosa
11.02.2010, 00:09:30
Fetelor ajutati-ma ! Am o prietena care face nunta la 2 luni dupa mine..si ma tot bate la cap cu obiceiuri la nunti!!! Ea sustine sa va da cadouri la socri, la nasii nasilor si la nasi...gen pijamale, prosoape....ca asa e obiceiul...voi cum procedati sau ati procedat?Mie mi se pare aiurea sa dau pijamale socrilor..ca ce chestie sa fac eu cadou socrilor..care pe deasupra nu ma ajuta cu nimic la nunta...la nasii nasilor....Astept sfaturile voastre!!o:-)
Am auzit si eu de traditia asta, dar acum fiecare face dupa posibilitati si dupa cum vrea sa respecte obiceiurile sau nu.Eu nu am dat cadou decat nasilor pentru ca socrii nu am.

diana1284
11.02.2010, 13:06:17
si eu am dat cadouri nasilor si socrilor...de ce ti se pare aiurea?eu am luat niste pijamale de o calitate mai buna pentru socru iar pentru soacra am luat un trening pentru casa...acum depinde de tine cum vrei sa procedezi...

gabystef
15.02.2010, 21:08:09
si eu am dat cadouri nasilor si socrilor...de ce ti se pare aiurea?eu am luat niste pijamale de o calitate mai buna pentru socru iar pentru soacra am luat un trening pentru casa...acum depinde de tine cum vrei sa procedezi...

Am auzit si eu de traditia asta, ca mireasa da cadou nasilor si socrilor mari pijamale, prosoape... dar nu stiu cand se dau... dimineata, la legatoare?
E vreun moment anume?8-}
Cred totusi ca e o traditie peste care poti sa sari daca pers in cauza (nasii,socrii) nu o cunosc :D...sau daca nu au pretentia sa o respecti...:-p

adyt08
15.02.2010, 22:05:52
Am auzit si eu de traditia asta, ca mireasa da cadou nasilor si socrilor mari pijamale, prosoape... dar nu stiu cand se dau... dimineata, la legatoare?
E vreun moment anume?8-}
Cred totusi ca e o traditie peste care poti sa sari daca pers in cauza (nasii,socrii) nu o cunosc :D...sau daca nu au pretentia sa o respecti...:-p

Da la legatoare ar trebui...insa eu nu prea agreez aceasta idee...mai ales ca nasii au insistat sa nu le cumparam nimic...cum ar veni sa le dau doar socrilor...care pe deasupra nu ne ajuta cu nimic....si nu ma refer la partea materiala...ci din contra ne saboteaza....

annybunny
16.02.2010, 14:52:55
E vreun moment anume?8-}
Noi am dat cadouriile inainte de nunta, am vb cu nasii, parintii si au fost deacord :)>-

gertrude
27.02.2010, 21:25:02
Obiceiuri precum "gaina" au inceput sa dispara.In timpul acestui obicei,pe muzica gen geampara se aduc nasilor si parintilor cadouri.

gertrude
27.02.2010, 21:28:08
Buna !
De regula,colacul mai implica si 1-2 hore in fata blocului.Iarasi,alt obicei la care am vazut ca se renunta.
Cat despre colac,il poti comanda de la diferite patiserii mai renumite din oras...oricum tu doar o sa gusti din el,din rest se vor infrupta vecinii.=P~

adyt08
27.02.2010, 22:11:41
Buna !
De regula,colacul mai implica si 1-2 hore in fata blocului.Iarasi,alt obicei la care am vazut ca se renunta.
Cat despre colac,il poti comanda de la diferite patiserii mai renumite din oras...oricum tu doar o sa gusti din el,din rest se vor infrupta vecinii.=P~

Cel de la Pink Time era delicios si a costat doar 19 lei...am vazut azi ca nu mai e Pink in Centru....o fi in renovari s-o fi mutat..habar n-am...Alte patiserii care?

adyt08
02.03.2010, 20:20:08
Fetelor colacul la cine sta la mireasa sau vine nasa cu el?

adyt08
02.03.2010, 20:23:58
Fetelor cand se vine la inchinatul betelii am inteles ca femeile din partea mirelui se duc la nasa sa o ia sa merga la mireasa...am auzit ca atunci cand se duce la nasa se merge cu o sticla de vin si cu un cozonac?Voi cum ati procedat?

adyt08
02.03.2010, 20:26:12
Fetelor..in ziua nuntii cand se pleaca cu alaiul de la mire la nasi si de la nasi la mireasa am observat ca se fac niste schimburi de sticle de vin ...la unii cate o sticla adica o ruda de-a mirelui face schimb cu o ruda de-a nasei...si apoi la mireasa la fel se face schimb..acum nu mai stiu daca din partea nasei se face schimb cu mireasa sau tot din partea mirelui...si nu stiu cate sticle una sau doua?
Voi ati facut acest schimb?

andraelen
02.03.2010, 23:43:44
Fetelor..in ziua nuntii cand se pleaca cu alaiul de la mire la nasi si de la nasi la mireasa am observat ca se fac niste schimburi de sticle de vin ...la unii cate o sticla adica o ruda de-a mirelui face schimb cu o ruda de-a nasei...si apoi la mireasa la fel se face schimb..acum nu mai stiu daca din partea nasei se face schimb cu mireasa sau tot din partea mirelui...si nu stiu cate sticle una sau doua?
Voi ati facut acest schimb?

eu stiu ca la inchinatul betelii cand se pleaca de la mire de acasa se iau 2 sticle de vin si se schimba la nasi.

andraelen
02.03.2010, 23:45:35
Fetelor colacul la cine sta la mireasa sau vine nasa cu el?

la mireasa

sonia29
08.03.2010, 17:19:19
Fetelor cand se vine la inchinatul betelii am inteles ca femeile din partea mirelui se duc la nasa sa o ia sa merga la mireasa...am auzit ca atunci cand se duce la nasa se merge cu o sticla de vin si cu un cozonac?Voi cum ati procedat?
Cam asta stiu si eu.Mai trebuie sa stim ceva?:-\

quickly
17.04.2010, 01:06:53
Se mai poarta asta?Noi nu ne-am gandit la asa ceva,cred ca renuntam...

quickly
17.04.2010, 01:08:13
E obligatoriu inchinatul betelei?

vivio
18.04.2010, 22:02:25
E obligatoriu inchinatul betelei?

Nu e obligatoriu nimic! E nunta ta si poti alege cum sa ti-o organizezi, ce obiceiuri sa folosesti si ce nu. Important e ca tu sa te regasesti in acele obiceiuri si sa nu faci ceva doar de gura lumii. Eu personal am renuntat la multe dintre "obiceiurile clasice" de la nunti, in care nu cred si nici nu imi plac (gen inchinatul betelii, aruncatul cozonacului, hora in fata scarii, "sorcove" pe masini, gaina, daruri gen pijamale la nasi, socrii sau alte chestii de genul). Asa ca daca nu vrei sa faci, e ok!
Spor la pregatiri!

annybunny
30.04.2010, 00:04:22
eu stiu ca la inchinatul betelii cand se pleaca de la mire de acasa se iau 2 sticle de vin si se schimba la nasi.
Asa stiu si eu; si asa am facut noi :)>:D<

zorzonica
11.06.2010, 12:35:43
fetelor am si eu niste intrebari referitoare la atributiile nasei. ea este din galati si difera putin obiceiurile noastre de ale lor si vrem sa stim ce anume trebuie sa imi cumpere ea, ce trebuie sa faca, chestii de genul asta. multumesc.

annybunny
26.06.2010, 23:41:21
fetelor am si eu niste intrebari referitoare la atributiile nasei. ea este din galati si difera putin obiceiurile noastre de ale lor si vrem sa stim ce anume trebuie sa imi cumpere ea, ce trebuie sa faca, chestii de genul asta. multumesc.
Buna zorzonica! Hai ca iti raspund eu, deci nasa mi-a cumparat asa: voalul, diadema, beteala(iti pun o poza, se pune in par la inchinat si in ziua nuntii) material, trusa de machiaj, parfum, ruj, poseta, o esarfa de pus in cap la dezgatit (sau palarie ceva, ce vrei tu) lant si cercei din argint (asta a vrut ea, nu este musai) Daca mai vrea poate sa iti cumpere o perie si o oglinda mica de poseta. La inchinatul beteli vine nasa la fina acasa cu alaiul iei (cateva femei din partea iei, rude, prietene etc) si iti inchina voalul si beteala si iti pune voalul, coronita si beteala in cap, la urma iti pune niste banuti ca si ceilalti. Pe parcursul nuntii iti rupe turta acasa inainte sa iesiti din casa, iar la dezgatit dimineata iti pune esarfa in cap, te da cu parfumul, rujul si machiajul care ti la cumparat (sau se preface) iti da poseta, materialul etc si apoi iti pune iar banuti, cam atat stiu eu, daca mai ai intrebari te astept cu drag :*

zorzonica
27.06.2010, 21:50:08
Buna zorzonica! Hai ca iti raspund eu, deci nasa mi-a cumparat asa: voalul, diadema, beteala(iti pun o poza, se pune in par la inchinat si in ziua nuntii) material, trusa de machiaj, parfum, ruj, poseta, o esarfa de pus in cap la dezgatit (sau palarie ceva, ce vrei tu) lant si cercei din argint (asta a vrut ea, nu este musai) Daca mai vrea poate sa iti cumpere o perie si o oglinda mica de poseta. La inchinatul beteli vine nasa la fina acasa cu alaiul iei (cateva femei din partea iei, rude, prietene etc) si iti inchina voalul si beteala si iti pune voalul, coronita si beteala in cap, la urma iti pune niste banuti ca si ceilalti. Pe parcursul nuntii iti rupe turta acasa inainte sa iesiti din casa, iar la dezgatit dimineata iti pune esarfa in cap, te da cu parfumul, rujul si machiajul care ti la cumparat (sau se preface) iti da poseta, materialul etc si apoi iti pune iar banuti, cam atat stiu eu, daca mai ai intrebari te astept cu drag :*
Mersi frumos pentru informatii, chiar aveam nevoie de o listuta cu cele necesare. :*

anisia2010
17.07.2010, 14:09:33
buna fetelor,
eu sunt noua pe acest forum si as vrea sa stiu pas cu pas toate traditiile de la nunta, ordinea lor. Nasa mea tine foarte mult la traditii si nu vreau sa sar nici una.:(( ajutor[-o<[-o<[-o<[-o<

annybunny
26.07.2010, 13:56:50
buna fetelor,
eu sunt noua pe acest forum si as vrea sa stiu pas cu pas toate traditiile de la nunta, ordinea lor. Nasa mea tine foarte mult la traditii si nu vreau sa sar nici una.:(( ajutor[-o<[-o<[-o<[-o<
Ce vrei sa stii mai exact? Daca citesti topicul de la cap la coada cred ca gasesti ce cauti :-$

ANDREEACOSTEA
04.11.2010, 15:47:35
Buna fetelor, nu prea inteleg cum e cu turta, tb sa o cumpere nasa?sau mireasa?

adyt08
04.11.2010, 19:55:26
Buna fetelor, nu prea inteleg cum e cu turta, tb sa o cumpere nasa?sau mireasa?

Mireasa stiam ca o cumpara..sau cel putin eu asa am procedat....

annybunny
24.11.2010, 20:14:01
Mireasa stiam ca o cumpara..sau cel putin eu asa am procedat....
Mireasa cumpara colacul, eu lam cumparat atunci la PIC in 2008 :)

alyooona
24.11.2010, 20:15:53
Mireasa cumpara colacul, eu lam cumparat atunci la PIC in 2008 :)

pe bune ???? noi stiam ca e treaba nasei....

ANDREEACOSTEA
25.11.2010, 15:37:08
pe bune ???? noi stiam ca e treaba nasei....

Si eu tot nasa stiam ca rb sa-l cumpere.dar... ma rog e o vorba care zice " cate bordee, atatea obiceiuri!"

zorzonica
25.11.2010, 22:00:42
Mie mi-a facut o matusa colacul. Si la alte nunti, unde am mai participat, colacul a fost cumparat/facut de mireasa.

cristeo84
06.12.2010, 17:37:07
colacul mireasa stiam ca il cumpara si nasa il rupe,eu asa am facut l-am comandat la Bella Italia,unde am facut si nunta si tortul si am stat si la hotelul lor....=))

ELEA
06.03.2011, 14:15:23
Se mai poarta asta?Noi nu ne-am gandit la asa ceva,cred ca renuntam...

Si noi cred ca o sa renuntam sau in cel mai rau caz daca nu renuntam o sa imi inchine voalul la gatit cand ma ia de acasa.Nu vad rostul acestei traditii, mai ales ca tre sa car lumea cu o zi inainte de nunta pe drumuri..:O

ga_bitza86
07.03.2011, 17:05:44
Nu este nici o problema daca nu faci inchinatul betelii inainte cu o zi cu chef si faze de-astea, las ca nu moare nimeni daca il faci cand te gateste nasa, in ziua nuntii ;) >:D<
La noi a fost foarte simplu, la fel, alergatura, civila vineri seara, asa ca la fel nu am vrut sa facem in chinatul betelii; insa atunci pe seara dupa civila au venit nasii la masa la noi si mi-a inchinat nasa voalul (doar noi doua, fara asistenta), iar a doua zi la gatit, soarta a facut sa mai mi-l inchine inca o data - imi scapase voalul din coc si tot era desprins, asa ca... ;;)

ELEA
09.03.2011, 18:15:28
Nu este nici o problema daca nu faci inchinatul betelii inainte cu o zi cu chef si faze de-astea, las ca nu moare nimeni daca il faci cand te gateste nasa, in ziua nuntii ;) >:D<
La noi a fost foarte simplu, la fel, alergatura, civila vineri seara, asa ca la fel nu am vrut sa facem in chinatul betelii; insa atunci pe seara dupa civila au venit nasii la masa la noi si mi-a inchinat nasa voalul (doar noi doua, fara asistenta), iar a doua zi la gatit, soarta a facut sa mai mi-l inchine inca o data - imi scapase voalul din coc si tot era desprins, asa ca... ;;)

Mersic Gaby.
Asa ziceam si eu ca decat sa ma injure lumea ca o pun pe drumuri , sa nu se simta confortabil, mai ales ca la Gl nu este traditia asta, mai bine o las pe a doua zi ca doar nu e capat de lume daca nu fac asta vineri seara.
Pupici dragalasa:x

ameli2008
10.03.2011, 12:56:41
Mersic Gaby.
Asa ziceam si eu ca decat sa ma injure lumea ca o pun pe drumuri , sa nu se simta confortabil, mai ales ca la Gl nu este traditia asta, mai bine o las pe a doua zi ca doar nu e capat de lume daca nu fac asta vineri seara.
Pupici dragalasa:x
nici eu nu am facut inchinatul betelii,mai ales ca nasii mei au ajuns la braila vineri seara si parerea mea e ca a fost mai bine asa,mai mi-am rezolvat din ceea ce ramasese;;)insa cand am cununat fina mea a facut ,acum depinde de fiecare.

katypetre
20.10.2011, 18:43:41
Fetelor,dimineata cand se face hora miresei stiti ca miresica cu soacra mica sau mare(nu mai stiu exact)sta in mijlocul horei si pune cate un prosop la fiecare femei din hora. Ceea ce vroiam sa va intreb e ca:pastrati traditia de a da prosop sau schimbati un pic ¨traditia¨?
Eu m-am gandit la niste esarfe,voi ce ziceti?

zorzonica
20.10.2011, 21:49:21
Fetelor,dimineata cand se face hora miresei stiti ca miresica cu soacra mica sau mare(nu mai stiu exact)sta in mijlocul horei si pune cate un prosop la fiecare femei din hora. Ceea ce vroiam sa va intreb e ca:pastrati traditia de a da prosop sau schimbati un pic ¨traditia¨?
Eu m-am gandit la niste esarfe,voi ce ziceti?

Eu am dat prosoape, de fapt mama pentru ca ea le-a cumparat si impartit, dar am fost la nunti la care s-au dat si esarfe. Noi am ales prosoape pentru ca maica-mea zicea ca i se par mai utile, esarfa nu se stie daca are la ce sa o asorteze, ca si culoare ma refer. Dar tu alegi ce iti place si ce doresti pentru ca lumea accepta si prosop si esarfa.

katypetre
08.11.2011, 14:12:07
Pentru fostele miresici: ce cadouri le-ati facut nasilor?
Pentru viitoarele miresici: la ce cadouri v-ati gandit........:-\
Pup toate fetele :*

dodo09
09.11.2011, 14:32:10
Pentru fostele miresici: ce cadouri le-ati facut nasilor?
Pentru viitoarele miresici: la ce cadouri v-ati gandit........:-\
Pup toate fetele :*
hmm... noi ne-am gandit la o camera video ca de aia nu au..( au doar camera foto, si e una destul de buna) asta in cazul in care nu isi procura..daca ne fac vreo surpriza ...si isi procura sau primesc..nu stim..:))
si ne mai gandim la cadoul pentru nasicul cel mic..care atunci va avea..vreo 2 ani si ceva

katypetre
25.06.2012, 17:21:53
Si nasi mei au o fetitza scumpa de 1 anisor! Chiar nu stiu ce as putea sa-i iau la fetitza.
Lor cred ca o sa le iau un set de vase din portelas de 12 persoane,cred.........
Sau mai bine arunc o privire pe la ei prin casa, sa vad ce le lipseste,sa vedem!:-B

cristeo84
01.07.2012, 16:23:26
Si nasi mei au o fetitza scumpa de 1 anisor! Chiar nu stiu ce as putea sa-i iau la fetitza.
Lor cred ca o sa le iau un set de vase din portelas de 12 persoane,cred.........
Sau mai bine arunc o privire pe la ei prin casa, sa vad ce le lipseste,sa vedem!:-B
Noi nasilor le-am luat o masina de calcat iar fetei lor un halat de baie.pe langa prosoapele aferente si pijamale lui nasu.

katypetre
01.07.2012, 18:10:15
Fetelor,la cine tre sa dam cadouri atunci cand se joaca gaina?
De fapt cui ai dam gaina?
Se da nasului sau mirelui?
Luam cadouri si parintilor nostri si parintilor la nasi?
:O
V pup

jjordan
03.07.2012, 14:08:53
V pup

Voi tineti la partea aia cu jucatul gainii si alte traditii de genul ala? Noi am renuntat si am si anuntat familiile sa nu vina cu idei din-astea.:smile:

katypetre
03.07.2012, 18:05:37
Voi tineti la partea aia cu jucatul gainii si alte traditii de genul ala? Noi am renuntat si am si anuntat familiile sa nu vina cu idei din-astea.:smile:
Parinti nostri sunt de comun acord cu treaba asta, asa ca eu trebuie sa-mi iau masuri.........
Mai bine sa ma pregatesc din timp cu tot ce imi trebuie decat sa ma trezesc ca imi lipseste cine stie ce chestie.
Asta e! Incercam sa multumim pe toata lumea,ca sa fie bine...........
Pupici

cristeo84
04.07.2012, 11:23:53
V pup
Buna,gaina se da nasului iar cadouri se dau nasilor,nasilor de-al doilea daca aveti,de obicei sunt nasii nasilor vostri,si copiilor nasilor atat iar la horele miresii soacra mica da prosoape la apropiatii nasilor.noi am dat la toti invitatii ca am avut o nunta micuta.acum fiecare mai face si cum doreste,dar obiceiurile cam astea stiu eu.spor la pregatiri!

katypetre
04.07.2012, 14:24:28
Multumesc mult! Nasi nostri au o fetitza de 1 anisor, nu stiu ce as putea sa-i iau...........
Mami, a zis ca la hora miresei ar putea sa ia esarfe in loc de prosoape.......:O

nicoleta90
18.07.2012, 19:01:26
Buna,miresici...voiam sa va intreb daca voi ati auzit ceva de vreo carpeta/un covoras mai mic pe care stau mirii in biserica in timpul slujbei?!:-s nasa mea asa spunea ca se face....astazi,mama mi-a zis ca nu e bine ca mirii sa stea p covoras ca nu stiu ce se intampla....si tot asa...voi ce stiti?!:-s va pup :*

zorzonica
18.07.2012, 19:24:32
Buna,miresici...voiam sa va intreb daca voi ati auzit ceva de vreo carpeta/un covoras mai mic pe care stau mirii in biserica in timpul slujbei?!:-s nasa mea asa spunea ca se face....astazi,mama mi-a zis ca nu e bine ca mirii sa stea p covoras ca nu stiu ce se intampla....si tot asa...voi ce stiti?!:-s va pup :*

Noi am cumparat un covoras mic si am stat pe el. Nu stiu care este semnificatia dar ma indoiesc ca se poate intampla ceva rau daca stai pe covor in biserica. Si la toate nuntile la care am fost mirii au stat pe covoras.

nicoleta90
19.07.2012, 11:28:18
Noi am cumparat un covoras mic si am stat pe el. Nu stiu care este semnificatia dar ma indoiesc ca se poate intampla ceva rau daca stai pe covor in biserica. Si la toate nuntile la care am fost mirii au stat pe covoras.

Ms frumos :* deci,asa se practica de obicei...asa avem si noi de gand sa facem,dar am vrut sa mai aud(vad)parerile mai multor miresici :* te pup :*

katypetre
19.07.2012, 21:43:04
Fetelor eu nu am auzit nimic de obiceiul asta!
O sa vb si eu cu nasa sa o intreb daca stie ceva........:-\ si va anunt.....:">

nicoleta90
20.07.2012, 10:54:23
[QUOTE=katypetre;4730155]Fetelor eu nu am auzit nimic de obiceiul asta!
O sa vb si eu cu nasa sa o intreb daca stie ceva........:-\ si va anunt.....:">[/QUOTE

Daca nu ai auzit de acest obicei,nu te complica ;))) totusi,intreab o p nasa ta si faci cum crezi tu ca e bine :p :* cum stai cu pregatirile?:*

katypetre
21.07.2012, 14:25:00
Buna! A formatia Romantic din braila, foto-video Sorin de la nirosbogos,invitatiile doar ce le-am primit, pe la jumatatea lui august incep sa le dau...........
Cam atat!
In septembrie o sa incep in forta8-},o sa merg si pe la bucuresti pt accesori si detalii.......uh!
Tu?

nicoleta90
24.07.2012, 11:59:38
Buna! A formatia Romantic din braila, foto-video Sorin de la nirosbogos,invitatiile doar ce le-am primit, pe la jumatatea lui august incep sa le dau...........
Cam atat!
In septembrie o sa incep in forta8-},o sa merg si pe la bucuresti pt accesori si detalii.......uh!
Tu?

Buna dimi:p eu am cam terminat cu pregatirile daca se poate spune asa ceva pentru ca inevitabil va mai aparea cate ceva :p noi am dat invitatiile,am vorbit si cu formatia asa cum ti am spus si cu cei de la foto-video,cu firma de decoratiuni si rochita de mireasa mai e problema :D voiam sa te ntreb daca ai ales o firma de decoratiuni?mai citeam ca vrei sa faceti cununia civila in foisor...:*

katypetre
25.07.2012, 11:59:51
Buna dimi:p eu am cam terminat cu pregatirile daca se poate spune asa ceva pentru ca inevitabil va mai aparea cate ceva :p noi am dat invitatiile,am vorbit si cu formatia asa cum ti am spus si cu cei de la foto-video,cu firma de decoratiuni si rochita de mireasa mai e problema :D voiam sa te ntreb daca ai ales o firma de decoratiuni?mai citeam ca vrei sa faceti cununia civila in foisor...:*

buna dimi!
Da, vreau sa fac civila in gradina mare la foisor. Am vb cu o tipa de la o firma care se ocupa de decor(covor rosu, arcada,stalpi,aranjament masini,.........) cand o sa ajung in romania, merg sa vad cateva poze din ce au facut ei, ca sa ma hotarasc daca fac cu ei sau nu.....
Am mai auzit si de Galia, dar cica sunt un pic mai scumpi, o sa arunc o privire si pe acolo.....sa vdm.
Vroiam sa te intreb si eu ceva...........dar iti trimit pm:-$:D

nicoleta90
25.07.2012, 14:05:18
buna dimi!
Da, vreau sa fac civila in gradina mare la foisor. Am vb cu o tipa de la o firma care se ocupa de decor(covor rosu, arcada,stalpi,aranjament masini,.........) cand o sa ajung in romania, merg sa vad cateva poze din ce au facut ei, ca sa ma hotarasc daca fac cu ei sau nu.....
Am mai auzit si de Galia, dar cica sunt un pic mai scumpi, o sa arunc o privire si pe acolo.....sa vdm.
Vroiam sa te intreb si eu ceva...........dar iti trimit pm:-$:D
Acum am citit ca mi ai raspuns la ce te am intrebat :p foarte bine ca ai discutat,sa nu te trezesti in august ca nu mai gasesti liber pe cine vrei tu :p ti am trimis pm :*

katypetre
26.07.2012, 15:48:29
Acum am citit ca mi ai raspuns la ce te am intrebat :p foarte bine ca ai discutat,sa nu te trezesti in august ca nu mai gasesti liber pe cine vrei tu :p ti am trimis pm :*

Ma, eu am vb cu tipa aia si i-am spus ca eu o sa vin in august acasa, a zis ca e ok. Cele mai aglomerate luni de nunti sunt iunie,iulie si august, mi-a zis ca pt octombrie o sa gasesc liber, asa a zis ea............:-$,parerea ei....:D
Te pup

ely_elena
26.02.2013, 10:58:21
Fetelor, am si eu o dilema: as vrea sa renunt la traditiile gen hora in fata scarii, inchinatul betelei insa nasa mea nu e deacord, zice ca traditiile trebuie respectate si vrea neaparat sa vina la mine cu o zi inainte de nunta, la inchinatul betelei.As vrea sa o conving sa renunte la chestiile astea dar nu stiu ce argumente sa0i bag, sa nu se supere.
Voi cum ati procedat?

diana1284
26.02.2013, 12:02:12
Fetelor, am si eu o dilema: as vrea sa renunt la traditiile gen hora in fata scarii, inchinatul betelei insa nasa mea nu e deacord, zice ca traditiile trebuie respectate si vrea neaparat sa vina la mine cu o zi inainte de nunta, la inchinatul betelei.As vrea sa o conving sa renunte la chestiile astea dar nu stiu ce argumente sa0i bag, sa nu se supere.
Voi cum ati procedat?
eu am facut toate chestiile astea, nu m-au deranjat....:)

ely_elena
28.02.2013, 10:32:08
Multumesc Diana.Totusi, eu as vrea sa le diminuez pe cat posibil, dar vom vedea...
Pa pa.

Jonesy
01.03.2013, 17:56:40
De ce nu ii propui nasei sa faceti 2 intr-unul, inchinatul betelei si petrecerea "burlacitelor"... sa mergeti intr-un loc dragut, eventual daca ai vreo ruda/prietena cu casa si curte, sau un restaurant/cofetarie cu sali mai micute (gen Bella Italia sau Artemis), faceti o "petrecere intre fete" si daca ea doreste, poate sa inchine si beteala. Cred ca din ceva scortos poate deveni ceva haios. :))

cat despre hora in fata blocului... alta idee decat sa spui "NU" nu imi vine acum... :)) eventual sa ii propui sa faceti o hora mai mica, simbolica, in sufrageria apartamentului... (inteleg ca locuiesti la bloc).

oricum, alege varianta cu care te simti tu bine. Eu am spus NU la inchinatul betelei si la gatitul miresei cu totul. Am cedat la dezlegat... :)) deh, trebuie sa fie compromisuri de toate partile.

ely_elena
09.03.2013, 11:05:32
Jonesy,
multumesc pentru sfaturi. Am reusit s-o conving pe nasa sa nu mai facem inchinatul betelei si am cam avut de furca fiindca ii sarise si mama in ajutor.#-o
In vinerea premergatoare nuntii am stabilit ca o sa facem ultimele retusuri pentru nunta.
Va pup.

elena112
30.08.2013, 20:20:43
citind obiceiurile care le-ati scris acum stiu si eu mai multe despre cum se fac nuntile ca si eu eram nedumerita

elena112
30.08.2013, 21:01:57
fetelor mai nou am vazut la mai multe nunti, atunci cand ies din Biserica da drumul la porumbei albi, mi se pare foaret interesant acest obicei, as vrea si eu ca la nunta mea sa inchiriez niste porumbei, stie cineva unde as putea inchiria, vreun nr de tel ceva, am vazut la o nunta si am ramas impresionata, cand au iesit miri din Biserica au dat drumul la 2 porumbei din mana dupa aceea au facut poze cu niste porumbei pe jos albi ( nu stiu cum de stateau fara sa zboare) si la sfarsit mirele si mireasa au dat drumul la niste porumbei dintr-un ornament, foarte superb

elena112
30.08.2013, 21:03:58
as dori din tot sufletul sa am si eu la nunta mea porumbei cum am descris mai sus dar nu stiu de unde as putea inchiria, va rog care stiti sa imi raspundeti.