PDA

Versiunea completa : Meniu nunta in Sibiu

oanai
05.07.2006, 15:16:54
Hai sa vedem ce meniuri veti avea/ati avut la nunta in functie de specificul zonei noastre.Stiu de exemplu ca in partea de sud a tarii nu se dau supe sau ciorbe.Aici e obligatoriu.Pestele la fel.Daca e posibil dati si un pret al meniului(cu bauturi sau fara)
Eu inca nu l-am stabilit dar,in mare,stiu cam ce ar fi.
-o gustare rece traditionala:salam sibiu,cascaval,telemea,rulouri carne si ce-o mai fi
-o gustare calda-aici ar trebui peste dar nu-mi place si atunci trebuie sa ma gandesc la altceva.Daca aveti idei va rog mult sa mi le spuneti si mie
-ciorba de vacuta
-sarmale cu mamaliga
-friptura porc+vita+cartofi
-salata de fructe sau papanasi
-tort

alice
05.07.2006, 15:32:52
Pai sa vedem:
-aperitive (vedem noi ce:nu foarte impopotonate)
-peste
-ciorba de vacuta
-cartofi cu smantana si branza + rulou de pui
-ceafa de porc (gratar) +habar n-am la garnitura
-tort
Cam atat.As renunta la ultimul fel pentru o inghetata sau salata de fructe.

alice
05.07.2006, 15:33:57
In afara de peste am mai auzit doar de cremwursti sau ficat de porc cu ceva legume.Cam atat.

laura81
05.07.2006, 23:58:41
Noi avem in principiu asa:
- aperitiv - super bogat, stiu ca asta se manaca cel mai bine, si au astia niste specialitati super
- peste cu legume mexicane
- ciorbita a la grec
- friptura de porc si copanel de pui cu cartofi si orez, cu salata asortata
- salata de fructe
- tort
Ar mai fi fost un fel pe care noi l-am scos, adica l-am marit pe cel cu friptura, ni se pare mult prea mult cu 5 feluri de mancare, am zis ca mai bine inghetata ca e vara. am fost la o nunta in 1 in sud si a fost aperitiv, sarmale cu mamaliga si gratar. atat. asa ca mie mi se pare ca la noi in ardeal e boierie.
De pret ... aprox 1.200.000 cred ca e, fara alcool. nu stiu sa spun sigur ca de fapt costa mai mult dar sunt incluse muzica si transportul, de la restaurant. si tortul.
Din ce am calculat noi, daca punem toate cheltuielile - flori, fotografi etc - si impartim la nr. de persoane ajungem la 1.700.00 de pers.

prodeani
13.07.2006, 09:49:53
Legat de meniu, pestele il poti inlocui cu cascaval pane si ceva sote de ciuperci, sau o garnitura potrivita, dar mare atentie la cascaval trebuie sa fie foarte bine facut sa nu se intinda prin toata farfuria.
La nunta am urmatorul meniu:
- gustari: cat mai bogate oamenii vin de obicei flamanzi si acestea se mananca intotdeauna cel mai bine;
- peste file cu garnitura(legume sau cartofi natur);
- ciorba de perisoare sau de vacuta, nu am hotarat inca;
- muschi de porc cu cartofi taranesti;
- inghetata, sau ceva dulce;
- gratar din piept de pui si orez cu legume mexicane(garniturile se pot schimba);
- tort.
Bauturile le ducem noi, adica:
la intrare bufet cu: sampanie, coniac, angeli si gin
pe sala: tuica, coniac, angeli, bere si vin.
De asemenea mai trebuie sa ducem sucurile, fructe, alune si saleuri sau mini max-uri.
Noi avem noroc caci tot ce trebuie sa ducem de acasa au cumparat parintii nostri.
Florile nu cred ca ne costa mai mult de 5 mil(buchetul miresei, buchetul nasei, lumanarile-care la vor plati nasii dar le facem in acelasi loc sa fie la fel, 5 buchete de domnisoare de onoare, 2 ornamente de masina, 8 flori la butoniera).
Fotografii nu mai facem cu fotograf profesionist,avem multi prieteni cu camere digitale si au aparate chiar bune. Cununia civila am avut-o in 8 iulie si ne-au stresat cu pozele, avem cred peste 200, asa ca la nunta vai de noi:)). Pozele de la cununie au iesit super!!!
Muzica este ok!
Sper sa iasa totul bine!

oanai
13.07.2006, 10:37:41
Legat de meniu, pestele il poti inlocui cu cascaval pane si ceva sote de ciuperci, sau o garnitura potrivita, dar mare atentie la cascaval trebuie sa fie foarte bine facut sa nu se intinda prin toata farfuria.

Excelena ideea cu cascaval pane!Dar cred ca trebuie si un pic de carne.Nu stiu,poate ficatei de pasare?Ce crezi ca ar merge?

prodeani
13.07.2006, 13:54:27
Da si niste ficatei, tb sa vorbesti cu cei de la restaurant sa faca ceva care sa se potriveasca. Si carne doar in gustari sunt salamuri, ciorba sigur are si bucati de carne si doar sarmalele si friptura au la carne din plin!
Eventual daca vrei sa fie si ceva carne in felul acesta poti opta o combinatie de piept de pui cu cascaval-dar asta este deja o mancare prea consistenta caci vine ca un Cordon-Bleu, iar intre gustari si ciorba se da ceva usor.
Eu ideea cu cascaval pane am mai auzit-o si amica care mi-a povestit a spus ca a fost chiar foarte bun si apreciat si de barbati.
Eu pe el as merge!

Bibi
13.07.2006, 14:14:29
prodeani, zi-mi te rog cat te costa meniul la Palace?

sandy25
17.11.2007, 13:42:04
Stie cineva cat este un meniu la Ramada?

laura81
17.11.2007, 14:57:49
Stie cineva cat este un meniu la Ramada?
Nu da si eu as vrea sa aflu:-"

miosb
17.11.2007, 16:29:25
Nu da si eu as vrea sa aflu:-"
eu stiu de la seful meu, care a fost la o nunta acolo, dupa nunta mea la vreo 2 sapt si zicea ca meniul e undeva la 180-190 cu tot cu bautura....cam scumpicel.....dar, de...e ramada......

laura81
18.11.2007, 16:13:13
eu stiu de la seful meu, care a fost la o nunta acolo, dupa nunta mea la vreo 2 sapt si zicea ca meniul e undeva la 180-190 cu tot cu bautura....cam scumpicel.....dar, de...e ramada......
Daca e cu tot cu bautura nici macar nu e asa scump:-B

tot_tot_claire
21.11.2007, 15:54:21
la ramada meniul e intre 180 si 300 lei, fara bauturi . alea se platesc separat, dar vor sa cumperi de la ei. pt bautura adusa de acasa se percepe o "taxa de dop" de 3 eur/pers. asta numai in bucuresti am mai intalnit-o. decoratiunile, respectiv husele de scaune, costa tot 3 eur/buc. n-am auzit complimente la adresa meniului, nici pe forum, nici live. deci aveti grija!

emerald
13.03.2008, 15:46:33
In primul rand salutari si felicitari tuturor miresicilor din Sibiu!!!
As vrea sa distrug un mit referitor la meniul de nunta la Ramada: costa maxim 60 de euro si in nici un caz 300 de lei precum spunea "tot_tot_claire" (sunt incluse cafele, o bere, 1 l de suc si 1 l de apa). Acesta este meniul cu 5 feluri de mancare si desert dar se pot face modificari peste modificari fara nici un comentariu. La inceput (in 2007) au existat nemultumiri vis-a-vis de meniu dar acum au schimbat bucatarul si cantitatile. In plus, "taxa de dop" nu exista si ai libertate totala in ceea ce priveste prajiturile, desertul, etc...Husele costa intr-adevar 3 Euro dar pot fi aduse si din alta parte, dupa preferinte. Noi am hotarat sa le aducem din alta parte de exemplu cu 0, 8 Euro/ pers. Personalul de la Ramada a fost foarte deschis si am primit toate informatiile de care aveam nevoie. De asemenea, se poate folosi sala si dupa ora 24 contra unei sume relativ acceptabile de 100 de Euro/ora.

sweetheart
14.03.2008, 11:25:15
In primul rand salutari si felicitari tuturor miresicilor din Sibiu!!!
As vrea sa distrug un mit referitor la meniul de nunta la Ramada: costa maxim 60 de euro si in nici un caz 300 de lei precum spunea "tot_tot_claire" (sunt incluse cafele, o bere, 1 l de suc si 1 l de apa). Acesta este meniul cu 5 feluri de mancare si desert dar se pot face modificari peste modificari fara nici un comentariu. La inceput (in 2007) au existat nemultumiri vis-a-vis de meniu dar acum au schimbat bucatarul si cantitatile. In plus, "taxa de dop" nu exista si ai libertate totala in ceea ce priveste prajiturile, desertul, etc...Husele costa intr-adevar 3 Euro dar pot fi aduse si din alta parte, dupa preferinte. Noi am hotarat sa le aducem din alta parte de exemplu cu 0, 8 Euro/ pers. Personalul de la Ramada a fost foarte deschis si am primit toate informatiile de care aveam nevoie. De asemenea, se poate folosi sala si dupa ora 24 contra unei sume relativ acceptabile de 100 de Euro/ora.

Referitor la meniu nu am ce zice e supoer ok cu cafele incluse, o bere, 1 L suc si apa mi se pare chiar super, dar la faza ca se poate sta dupa ora 24 contra unei sume de 100 euro/ora mi se pare bataie de joc. Pai daca ajungi sa stai inca 4-5 ore ca invitatii se simt super bine si se distreaza trebuie sa le dai 1500 lei mi se pare mult.

teodorica
17.04.2008, 01:49:16
Eu cum fac nunta la sala in vestem nu sunt obligata sa aleg nici un menu.cam asa mam gandit ca suna meniul meu astept parerile voastre:GUSTARE RECE:1salam uscat-2sortimente,2cascaval,3rulou de salam,medalion de cascaval,mozaic de porc cu ciuperci,dobasi de sunca/cascaval,cornete de salam,file afumat sau jambon,masline,rosie,castravete,decor.PASTRAV PRAJIT SAU FILE SOMON cu garnitura de cartofi natur,sos remulad,lamaie.CIORBA DE PERISOARE cu ardei iute si smantana.MUSCHI DE PORC SIBIAN siPIEPT DE PUI LA GRATAR cu garnitura compusa din cartofi sote,orez cu ciuperci,salata asortata din rosii castraveti,ardei grasi,morcovi.GRATAR DIN CEAFA AFUMATA,COTLET,CARNAT pe bat de bambus,cu garnitura compusa din legume asortate sau salata de varza cu rosii.INCHETATA,2CAFELE,FURSECURI ASORTATE,SALEURI,ALUNE,TORT,PRAJITURI,CONIAC,TUICA ,VIN,BERE,BERE FARA ALCOOL,SUC,APA MINERALA,SAMPANIE.Cam asa suna in mare meniul meu sper sa iasa bine 1

Katty
28.07.2008, 08:32:44
Buna dimineata miresici!
Va rog ajutati-ma si pe mine cu o parere.Este adevarat ca nunta mea ete abia la anul si este destul timp pentru a stabilii meniul,dar , nu stiu ce s-ar servii mai bine ,sau aprecia de catre nuntasi: sarmale cu mamaliguta sau un alt fel de friptura(gratar,cordon b, sau ce se mai da)?:-\ Voi cum ati procedat? Au fost multumiti oamenii daca ati dat sarmale,sau ar fi preferat un gratar?
Pe mama mea am stresat-o destul,asa ca nici nu vrea sa ma mai auda pana la anul!:D
Va multumesc.Pupici:*

kitana
28.07.2008, 09:51:02
Buna dimineata miresici!
Va rog ajutati-ma si pe mine cu o parere.Este adevarat ca nunta mea ete abia la anul si este destul timp pentru a stabilii meniul,dar , nu stiu ce s-ar servii mai bine ,sau aprecia de catre nuntasi: sarmale cu mamaliguta sau un alt fel de friptura(gratar,cordon b, sau ce se mai da)?:-\ Voi cum ati procedat? Au fost multumiti oamenii daca ati dat sarmale,sau ar fi preferat un gratar?
Pe mama mea am stresat-o destul,asa ca nici nu vrea sa ma mai auda pana la anul!:D
Va multumesc.Pupici:*

Pai depinde ce se serveste la felul de baza. De exemplu la mine o sa fie la felul de baza gordon bleu, iar la "cina" (ultimul fel) sarmalute cu mamaliguta. Noi am ales varianta asta in urma unui micut "sondaj" unde majoritatea (mai ales tinerii) ne-au spus ca ei ar prefera sarmale la nunta "ca unde ati mai vazut nunta fara sarmale". Oricum, cred ca daca la felul de baza se serveste o fripturica, sau ceva rulade cu oaresce sosuri, atunci la cina merge si un gratarel, dar in cazul nostru, desi gordon bleu nu e tocmai gratar, ar fi fost tot cam aceeasi chestie daca am fi ales varianta cu gratarul. Asadar...noi suntem pro sarmalute.<:-P ;))

Katty
28.07.2008, 13:24:41
Cam asa ne-am gandit si noi.E drept ca viitorului meu sotior, ii plac sarmalele foarte mult(nu stiu cate va manca el la nunta...;)) ), iar atata carne(friptura ,gratar) ,parca e cam mult, cel putin pentru mine.
Multumesc de sfat, cris_bobo, poate mai poti veni cu ceva sfaturi, dupa nunta(si eu o sa fac tot la Dobrun).Ti-as fi tare recunoscatoare.
Pupici si spor la pregatiri,sa fie intr-un ceas bun.<:-P

alice
28.07.2008, 15:57:07
Hai sa va spun eu ca invitat la nunta ce mi-ar place.Unul neutru.Mi-ar placea sarmale, dar de exemplu ceva mai deosebit.Nu ce mananc toata ziua acasa.De ex sarmalute in foi de vita =P~

iubiana
04.01.2009, 11:48:47
La multi ani !
Mai scrieti si voi ceva despre meniu , bautura catitati/de unde le cupmaram mai avantajos .Am tot citit pe diferitele topicuri dar sunt diferite de sibiu. Noi ne gandim sa cuparam de acum bautura (o parte din ea mai este pana la nunta dar pe sibiu nu se pre mai scrie) ... off

Monica_V
26.01.2009, 07:52:03
La multi ani !
Mai scrieti si voi ceva despre meniu , bautura catitati/de unde le cupmaram mai avantajos .Am tot citit pe diferitele topicuri dar sunt diferite de sibiu. Noi ne gandim sa cuparam de acum bautura (o parte din ea mai este pana la nunta dar pe sibiu nu se pre mai scrie) ... off
Referitor bautura la noi e un subiect sensibil. Eu sunt de parere ca la nunta nu se da bere si socrii sunt de parere ca trebuie sa fie, de aici problemele.
Eu sunt din dobrogea si la toate nuntile la care am participat pana acum nu au servit bere. Din punctul meu de vedere o nunta se face cu bauturi fine, vin, whisky(care avand in vedere zona ardealului poate fi inlocuit cu palinca), sampanie nu cu bere care se asorteaza cu un gratar la padure sau la un meci de fotbal. Dar mai vedem, mai negociem.
Cat despre cantitati, ele depind de numarul de invitati.
Mirele e din Sibiu si el se ocupa cu alegerea distribuitorului de bautura. Am inteles ca exista o firma care iti pune la dispozitie toata bautura iar plata dupa nunta. Adica poti comanda o cantitate mai mare si la urma platesti doar cat ai consumat. Mie mi se pare o alegere buna, pentru ca oricat ai calcula inainte nu cred ca poti estima corect.
Cat despre meniu noi am ales 5 feluri de mancare.
-aperitiv
-peste
-ciorba
-sarmale
-friptura
Plus evident tortul.
Din cate am inteles felurile de mancare se servesc la intervale de o ora si jumatate sau 2 ore. Asta in caz ca vrei sa iti faci un calcul referitor la durata nuntii sau vrei sa stabilesti ora de incepere.
Sper ca ti-am fost de folos si spor la pregatiri!

maria79
07.02.2009, 12:58:42
Fetelor sa va spun de unde am luat eu bautura ,sper sa nu fie luata ca reclama,am fost la depozitele din turnisor,de la floradi ,ei sau ocupat de transport si ce nu sa baut (bere )au luat inapoi ,si plata dupa nunta.sucul cola si fanta am luat-o din supermarket asa ne-a sfatuit cineva pt ca sunt mai multe oferte,si berea fara alcool de la depozitul boema,sampania ,garone tot supermarket.,si fructele de la un depozit tot din turnisor.
nu am nr de tel de la nici unul,mai bine dati o fuga pana acolo,ca sunt mai multe depozite prin preajma.

karmy
12.02.2009, 15:44:38
Fetelor...eu v-as pune cu mare drag meniul...dar doar la sfarsitul lunii mergem sa il discutam...si am si eu mari dileme.......asa ca daca mai sunt printre voi miresici ce deja si-au stabilit meniul, da-ti-ne o mana de ajutor (stiu ca de ex la majestic au meniuri pretiparite....mai multe feluri....daca aveti asa ceva si puteti atasa aici pe forum...) ca eu de ex as scoate inghetata si nu stiu cu ce sa o inlocuiesc...si cele 5 feluri de mancare sunt foarte multe.....dar ce sa scot??

iubiana
12.02.2009, 16:03:03
Fetelor...eu v-as pune cu mare drag meniul...dar doar la sfarsitul lunii mergem sa il discutam...si am si eu mari dileme.......asa ca daca mai sunt printre voi miresici ce deja si-au stabilit meniul, da-ti-ne o mana de ajutor (stiu ca de ex la majestic au meniuri pretiparite....mai multe feluri....daca aveti asa ceva si puteti atasa aici pe forum...) ca eu de ex as scoate inghetata si nu stiu cu ce sa o inlocuiesc...si cele 5 feluri de mancare sunt foarte multe.....dar ce sa scot??

Noi am fost la restauran de luna trecuta si iam rugat sa ne zica ce contine un meniu sa stim daca vrem sa scoatem ceva cu ce inlocuim si au fost deacord ...iata meniul :
Gustare rece :
- muschi file
- salam uscat
- rulou cu sunca si hream 2 buc
- 1/2 ou umplut
- ardei cu branza (in forma de barcuta)
- cascaval
- cabanos sau piftelute
- rosii, castraveti, masline, decor cu salata ...
+ 1 cafea

Gustari calde :
-Peste salau file cu garnitura (cartofi nature) + lamaie
-Ciorba taraneasca de vacuta + ardei + smantana (sau ciorba de perisoare sau ce vrem noi)
-Rulada din piept de pui ardelenesc + garnitura (legume ...) (sau friptura + garnitura)
+1 cafea
+1 incghetata

- Sarmalute + mamaliguta cu caiser + samantana (gratar + garnitura)
+ 2 beri
+ tortul

Asta include meniul nostru

Acasa am si meniul tiparit de la Cantina Ileana daca-l vrei ...spune si-l scriu si pe acela

karmy
14.02.2009, 23:45:56
[quote=iubiana;1453933]Noi am fost la restauran de luna trecuta si iam rugat sa ne zica ce contine un meniu sa stim daca vrem sa scoatem ceva cu ce inlocuim si au fost deacord ...iata meniul :

Multumesc mult!!! am notat, si da, vreau si meniul de la Ileana,si daca se poate sa imi spui si pretul care vi l-au propus pt meniu...pe privat daca nu e voie pe forum.
Si voi o sa alegeti sarmalute sau gratar? Ca la mine lumea nu prea ia in calcul sarmalutele.....toata lumea-i cu gratarul......eu una nu am o preferinta speciala pentru unul sau altul......sa vedem ce mai vb si cu bucatarul...

Te pup!
Karmy

redrosy26
15.03.2009, 13:41:29
Hello,

Si eu am nunta tot la Majestic dar in 2010. La tine cat costa meniul? Astept pareri despre nunta la Majestic!

Noi mergem duminica la sala si o sa aflam mai multe despre meniu...O sa te tin la curent, eventual iti scanez variantele si iti trimit mail pe privat sa le studiezi in amanunt. Keep in touch >:D<

thedee
15.03.2009, 21:15:37
Cat te costa mebiul asta pe care l-ai scris aici?Mersi

Noi am fost la restauran de luna trecuta si iam rugat sa ne zica ce contine un meniu sa stim daca vrem sa scoatem ceva cu ce inlocuim si au fost deacord ...iata meniul :
Gustare rece :
- muschi file
- salam uscat
- rulou cu sunca si hream 2 buc
- 1/2 ou umplut
- ardei cu branza (in forma de barcuta)
- cascaval
- cabanos sau piftelute
- rosii, castraveti, masline, decor cu salata ...
+ 1 cafea

Gustari calde :
-Peste salau file cu garnitura (cartofi nature) + lamaie
-Ciorba taraneasca de vacuta + ardei + smantana (sau ciorba de perisoare sau ce vrem noi)
-Rulada din piept de pui ardelenesc + garnitura (legume ...) (sau friptura + garnitura)
+1 cafea
+1 incghetata

- Sarmalute + mamaliguta cu caiser + samantana (gratar + garnitura)
+ 2 beri
+ tortul

Asta include meniul nostru

Acasa am si meniul tiparit de la Cantina Ileana daca-l vrei ...spune si-l scriu si pe acela

iubiana
16.03.2009, 09:56:03
Cat te costa mebiul asta pe care l-ai scris aici?Mersi
in Ianuarie 2009 costa 150 roni

karmy
16.03.2009, 11:19:47
Noi mergem duminica la sala si o sa aflam mai multe despre meniu...O sa te tin la curent, eventual iti scanez variantele si iti trimit mail pe privat sa le studiezi in amanunt. Keep in touch >:D<
Hello! Cum a decurs stabilirea ameniului?

iubiana
16.03.2009, 12:37:30
Am revenit cu meniul de la Cantina Ileana :
Aperitiv rece :
Salam sasesc
Cascaval
Cabanos
Chigtelute
Muschi file
Rulou de sunca cu hrean
Dobos
Masline + decor

Cafea mare
File de salau cu legume asoratate
Ciorba la alegere sau supa de taitei
Friptura asortata de porc la tava /pulpa de pui + garnitura (piure de cartofi)+ Salata
Cafea

Ceafa de porc + garnitura cartofi prajiti + salata
Paine de casa
1 bere restul de bere si apa minerala la pret de en-gros

pretul meniului in sept 2008 a fost 135 ron si a zis ca ajunge in 2009 la ~150 ron

iubiana
16.03.2009, 12:43:01
Meniul de la Hanul Turnisorului :.

Gustare :
Arlechin cu salam uscat
Dobos cu sunca
Rulou de sunca cu hrean
Muschi file
Icre tarama
Telemea
Medalion de branzeturi
Masline, rosii
Cabanos

File de salau parajit cu sos si cartofi natur

Ciorba vacuta , ardei, smantana

Friptura asortata porc, pui, orez si legume + Salata asoratata
Muschi de porc Sibian cu cartofi pajiti + salata de varza rosie

2 cafele filtru
1 bere Ursus
1 l apa minerala

Pretul a fost 120-130 ron

iubiana
16.03.2009, 12:45:38

[Multumesc mult!!! am notat, si da, vreau si meniul de la Ileana,si daca se poate sa imi spui si pretul care vi l-au propus pt meniu...pe privat daca nu e voie pe forum.
Si voi o sa alegeti sarmalute sau gratar? Ca la mine lumea nu prea ia in calcul sarmalutele.....toata lumea-i cu gratarul......eu una nu am o preferinta speciala pentru unul sau altul......sa vedem ce mai vb si cu bucatarul...

Te pup!
Karmy

Nu stiu ce o sa aleg inca eu asi prefera sarmalutele, mie nu-mi place garatarul in general ....mai vedem ce alegem

alice
16.03.2009, 13:15:54
Cine stie sa-mi spuna cam cat este un meniu la Silva?

ElleM
16.03.2009, 13:27:35
Ceau, noi cand am fost la Maje, ziceau ca meniul il stabilim inainte cu cateva saptamani. Pretul de anul acesta este 180 ron.
Variantele de anul acesta nu le am inca, pentru ca e devreme sa stabilim meniul. Daca vrei ti le trimit pe cele de anul trecut.

Hello! Cum a decurs stabilirea ameniului?

karmy
16.03.2009, 13:38:46
Ceau, noi cand am fost la Maje, ziceau ca meniul il stabilim inainte cu cateva saptamani. Pretul de anul acesta este 180 ron.
Variantele de anul acesta nu le am inca, pentru ca e devreme sa stabilim meniul. Daca vrei ti le trimit pe cele de anul trecut.

Multumesc, acelea le am si eu, de anul trecut cand ne cautam restaurant pt nunta :)

adelinapaun
16.04.2009, 11:27:13
fetelor,

acum 2 zile ma gandeam sa-i intreb pe cei de la dobrun daca sunt de acord sa avem in meniu si cate un ou rosu; cum vi se pare ideea?

mie mi-ar place la nebunie....mai ales ca o sa am invitatii din strainatatea si nu doar lor le va placea acest lucru.

nu stiu insa daca vor fi de acord cei de la dobrun ; ca daca ar fi sa vopsesc 300 oua.....8-}

iubiana
16.04.2009, 12:35:18
fetelor,

acum 2 zile ma gandeam sa-i intreb pe cei de la dobrun daca sunt de acord sa avem in meniu si cate un ou rosu; cum vi se pare ideea?

mie mi-ar place la nebunie....mai ales ca o sa am invitatii din strainatatea si nu doar lor le va placea acest lucru.

nu stiu insa daca vor fi de acord cei de la dobrun ; ca daca ar fi sa vopsesc 300 oua.....8-}
Ca idee e ok Dar a trecut pastele ...:-B

giacarangi
14.08.2009, 11:53:50
Buna fetelor. Asta e primul meu mesaj pe miresici. Vin si eu cu o intrebare. Stiti cumva cat mai este anul acesta un meniu la Ramada? Am vazut preturi doar din 2007. Multumesc.

adya
16.08.2009, 14:44:28
Buna fetelor. Asta e primul meu mesaj pe miresici. Vin si eu cu o intrebare. Stiti cumva cat mai este anul acesta un meniu la Ramada? Am vazut preturi doar din 2007. Multumesc.
Buna anul asta la Ramada este meniul 190-200 lei, mai creste pana la anul
Bafta la cautari:)

Cristina_84
16.08.2009, 17:38:17
[quote=adya;2267404]Buna anul asta la Ramada este meniul 190-200 lei, mai creste pana la anul
Bafta la cautari:)

Inseamna ca n-au crescut prea mult preturile fata de anul 2007,atunci stiu ca era 180 lei cel mai ieftin meniu...deci va fi bine si la anul:D

andrau
25.09.2009, 18:39:09
Buna,

Noi am facut nunta in Cisnadioara, la restaurant Sub Cetate si a fost super bine. Au fost f amabile chelneritele, mancarea super buna.
Meniul a fost:
Antreu:
Placinta cu carne 80gr
Ciuperci umplute 2 bucati
Rulada de spanac cu crema de branza 2 felii
Rulada piept pui cu caise 2 felii
Rosie umpluta cu pasta de branza 1 rosie medie

Piept de pui umplut cu prune uscate

Sarmale cu mamaliga, smantana si ardei iute

Friptura pulpa porc
Cartofi la cuptor
Muraturi

Paine

Tort

A costat 120lei/pers si a iesit f bine totul.
Sala este in stil rustic, sasesc, noi am fost 45 persoane, exista si ring de dans separat si merge f bine la o nunta cu invitati putini.

natyistratuc
04.02.2011, 23:34:13
dragele mele,
Sunt invitata la nunta prietenei mele in aceeasi locatie cu 1 luna inainte...de nunta mea ;;)
Eu am nunta anul acesta si o facem in aer liber la Tocile am sa va trimit si eu meniul...
astept parerile voastre, am ales ceea ce ne-a placut si ceea ce am vazut si noi mai deosebit. Noi vrem sa fie un eveniment unic, avem si invitati din strainatate si multi prieteni care vin de departe....si poate de asta am vrut ceva mai aparte. Deja de acum am discutii cu parintii si cu socrii, pt ca lumea pe aici a ramas legata de traditii, iar noi am vrut altceva....

Iata deci meniul:

Aperitive gustari
Vol au vent cu piept de pui si sos Madeira
Ardei gras cu spuma de branzeturi
Castravete cu salata de ton
Rulada de sunca cu hrean
Piramida de salam Lebrijano
Rulada de porc mosaic
Piept de curcan in crusta de susan
Carpacio de vita cu mozzarella
Rosie cu salata de cruditati
Asorti de branzeturi elvetiene cu strugure negru
Salata coreeana de legume

Ciorba
Ciorba de vacuta/ciorba ardeleneasca de pui/supa crema de ciuperci /Supa Minestrone - nu stiu ce sa aleg?
Ardei iute

Fel intermediar
Pastrav la cuptor
Cartofi nature cu lamaie si verdeturi
Sos de lamaie cu unt

Fel principal I
Muschi de porc la cuptor
Kiewskaia din piept de pui cu verdeturi
Legume a la Provence la cuptor
Salata asortata

Fel principal II
Mix grill (carnaciori, ceafa porc, piept de pui, ficatei)
Legume pe gratar (dovlecei, ceapa rosie, ardei gras, vinete)

Bauturi :
Cafea -2 p/pers
Vodca Stalinskaia/Brandy Alexandrion, – 50 ml/pers pt domni
Vermut Garonne/Angeli Cherry/Angeli Bianco – 50 ml/pers pt doamne
Racoritoare gama Coca Cola (Coca Cola, Fanta,7Up, Kinley, Cappy etc) - 0.5L/pers
Apa minerala/ plata - 0.5 L/pers
Bere - 2 st/pers

si bineinteles tortul aprox 15 kg - pt 150, 180 invitati

nu avem formatie desi ne-ar fi placut, dar am optat pentru un Dj.

cam acestea ar fi ...sper sa imi dati cateva sfaturi in privinta meniului. Nu am mers pe meniul clasic si traditional pentru cam am vrut altceva, desi ne-am luat paie in cap de la parinti.
Oricum cu 1 luna inainte de nunta mea sunt invitata acolo...asa ca voi testa alegerea facuta de prietena mea...[-o<

cocot
05.02.2011, 19:32:40
natyistratuc, in afara de aperitiv mi se pare un meniu cat de cat normal. Neaparat sa gusti aperitivele, pentru ca eu am fost la o nunta cu un meniu "nutraditional" si unele combinatii nu erau tocmai reusite dupa gustul meu si al multor invitati. Daca le gusti si iti plac nu e nicio problema ca nu se inadreaza in "tipar".
Cine iti pregateste meniul?

ioana_laura24
09.03.2011, 15:50:59
buna fetelor
asta e meniul nostru
noi facem la crystal ballroom

.aperitiv:
-trandafir din mezeluri
-rulou de sunca cu hrean
-icre pe lime
-cascaval
-rondele din salam de sibiu
-rosie umpluta cu salata de vinete
-barcute de ardei cu pasta de branza
-sunculita taraneasca
-rondele de castraveti
-masline

ii.gustare calda
-ficatei inveliti in bacon cu oregano
-ciupercuta gratinata
-bulete de cascaval
-aripioare cu susan
-chiftelute

iii.ciorba de vacuta/perisoare/pui

iv.sarmalute de purcel cu costita afumata si mamaliguta

v.piept de pui la gratar cu garnitura carfofi gratinati sau cartofi frantuzesti si salata de sezon

vi. Cafea expresso sau capuccino
:)>-

Bell
10.03.2011, 09:35:54
buna fetelor
asta e meniul nostru
noi facem la crystal ballroom

.aperitiv:
-trandafir din mezeluri
-rulou de sunca cu hrean
-icre pe lime
-cascaval
-rondele din salam de sibiu
-rosie umpluta cu salata de vinete
-barcute de ardei cu pasta de branza
-sunculita taraneasca
-rondele de castraveti
-masline

ii.gustare calda
-ficatei inveliti in bacon cu oregano
-ciupercuta gratinata
-bulete de cascaval
-aripioare cu susan
-chiftelute

iii.ciorba de vacuta/perisoare/pui

iv.sarmalute de purcel cu costita afumata si mamaliguta

v.piept de pui la gratar cu garnitura carfofi gratinati sau cartofi frantuzesti si salata de sezon

vi. Cafea expresso sau capuccino
:)>-

Si ce pret are meniul acesta???...apropo..unde este situata sala aceasta?...eu am vazut doar cateva poze pe site-ul lor, dar pare interesanta

ioana_laura24
13.03.2011, 23:03:07
Si ce pret are meniul acesta???...apropo..unde este situata sala aceasta?...eu am vazut doar cateva poze pe site-ul lor, dar pare interesanta

buna scuze de intarziere este situat langa mag dumbrava vizavi de hotel conti si este intrarea intre maga dumbrava si aceea patiserie o sa ii dea drumul numai in aprile, mai au de lucru putin la el
dar e super
pe saitul lor au si preturile

Bell
15.03.2011, 13:50:31
Mersi pentru informatii! :D Aveam impresia ca sala asta e situata undeva in incinta Casei de Cultura...trebuie sa mergem si noi sa vedem cum este sala...:-p

ioana_laura24
18.03.2011, 23:00:15
Mersi pentru informatii! :D Aveam impresia ca sala asta e situata undeva in incinta Casei de Cultura...trebuie sa mergem si noi sa vedem cum este sala...:-p

este langa mag dumbrava la etj 2 unde a fost casa modei :*
spor la cautare :*