PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa in Bacau

ZaraGirl
14.10.2007, 22:24:55
Ciao fetelor!

M-am gandit sa deschid aici un nou topic despre cununia religioasa. Eu inca nu m-am decis unde sa aiba loc, insa oscilez intre Sf Nicolae si Precista. Voi cum v-ati decis?

Apoi ritualul ortodox din biserica presupun ca e la fel peste tot. E ceva schimbat din ceea ce stiati voi? Cam cat dureaza intreaga slujba?

alinutza20
15.10.2007, 08:30:31
noi facem cununia religioasa la Sfintii Imparati...
nu e nimic schimbat e la fel k peste tot... dureaza in jur de o ora... :)

lakra_c
16.10.2007, 08:24:32
Ciao fetelor!

M-am gandit sa deschid aici un nou topic despre cununia religioasa. Eu inca nu m-am decis unde sa aiba loc, insa oscilez intre Sf Nicolae si Precista. Voi cum v-ati decis?

Apoi ritualul ortodox din biserica presupun ca e la fel peste tot. E ceva schimbat din ceea ce stiati voi? Cam cat dureaza intreaga slujba?
la noi a durat 40 minute maxim..crede-ma ca e suficient, la o ora pleci cu coloana "amortita" de acolo.
Ti-as recomanda Precista pentru ca are o curte superba si ies fotografii minunate!

ZaraGirl
16.10.2007, 10:49:43
Adevarul e ca 40 de minute sunt suficiente. Mi se pare destul de mult o ora in picioare. Nu o data am auzit ca au mai lesinat miresici prin biserica sau li s-a mai facut rau la oameni.

Ultima data am fost la o ceremonie catolica si adevarul e ca mi-a placut mai mult organizarea. Mai intai intra invitatii, se aseaza, apoi intra mirele de brat cu mama sa, si intr-un final mireasa condusa de tatal ei. Impactul vizual este deosebit atunci cand intra mireasa. Toate privirile sunt asupra ei..La noi e vreo ordine? mirii intra amandoi si ceilalti invitati apoi? cum a fost la voi?

lakra_c
16.10.2007, 11:59:33
Adevarul e ca 40 de minute sunt suficiente. Mi se pare destul de mult o ora in picioare. Nu o data am auzit ca au mai lesinat miresici prin biserica sau li s-a mai facut rau la oameni.

Ultima data am fost la o ceremonie catolica si adevarul e ca mi-a placut mai mult organizarea. Mai intai intra invitatii, se aseaza, apoi intra mirele de brat cu mama sa, si intr-un final mireasa condusa de tatal ei. Impactul vizual este deosebit atunci cand intra mireasa. Toate privirile sunt asupra ei..La noi e vreo ordine? mirii intra amandoi si ceilalti invitati apoi? cum a fost la voi?
la noi a intrat mirele cu nasa ...si m-au asteptat la altar , iar eu am intrat de brat cu nashul ;in fata noastra cei 2 copii cu petalele..apoi a intrat toata lumea...
acum sincera sa fiu am vazut ca fiecare face asa cum ii place...am vazut mireasa intrand la brat cu tatal , cu nasul, cu fratele sau chiar cu mirele..

LucianaMatei
16.10.2007, 16:54:08
Foarte draguta ideea, cred ca o sa ma inspir si eu:) , ramane sa vad numai daca pastrez si aceleasi personaje.Pupici:*

la noi a intrat mirele cu nasa ...si m-au asteptat la altar , iar eu am intrat de brat cu nashul ;in fata noastra cei 2 copii cu petalele..apoi a intrat toata lumea...
acum sincera sa fiu am vazut ca fiecare face asa cum ii place...am vazut mireasa intrand la brat cu tatal , cu nasul, cu fratele sau chiar cu mirele..

oanishka
07.11.2007, 11:09:42
Fetelor, aveti idee cu cat timp inainte trebuie aleasa biserica? Eu as vrea la Sfantul Dumitru. Ce-i drept si Precista este foarte frumoasa si ies intr-adevar niste poze grozave acolo... Dar nu stiu daca trebuie sa ma grabesc in luarea deciziei sau mai am timp...

LucianaMatei
07.11.2007, 11:17:36
Fetelor, aveti idee cu cat timp inainte trebuie aleasa biserica? Eu as vrea la Sfantul Dumitru. Ce-i drept si Precista este foarte frumoasa si ies intr-adevar niste poze grozave acolo... Dar nu stiu daca trebuie sa ma grabesc in luarea deciziei sau mai am timp...

Eu zic ca mai e timp destul...undeva de prin ianuarie mi se pare super ok sa mergi sa vorbesti la biserica dorita...

oanishka
07.11.2007, 11:57:39
Eu zic ca mai e timp destul...undeva de prin ianuarie mi se pare super ok sa mergi sa vorbesti la biserica dorita...
Superr... mai am timp... o sa merg sa vorbesc probabil dupa sarbatori ca tot voi fi in Bacau... Luciana, multumesc mult... :gen_17:

LucianaMatei
07.11.2007, 12:03:45
Superr... mai am timp... o sa merg sa vorbesc probabil dupa sarbatori ca tot voi fi in Bacau... Luciana, multumesc mult... :gen_17:

Cu mult drag>:D< !

ZaraGirl
02.12.2007, 13:18:35
M-am gandit sa pun cateva poze cu bisericile unde mi-ar placea sa am slujba religioasa. Ambele biserici imi plac la fel de mult, desi au stiluri diferite. Daca aveti si voi poze de la alte biserici ati putea pune aici sa se inspire viitoarele miresici

simona_ramona
03.12.2007, 09:43:35
Buna! Eu am avut nunta la Biserica Precista, ies niste poze foarte frumoase ai alee plina cu flori si o gradina foarte frumoasa.Mie imi pare rau ca nu am mai avut timp sa fac poze la ruine.
Bafta multa la ales.

ZaraGirl
03.12.2007, 10:10:38
Salut Simona!

Deci se pot face poze si la ruine?
doar odata ma trecut pe acolo si erau inchise, normal publicului. AR fi chiar intresant niste poze printre ruine.

Good point! Thanks:)>-

lakra_c
03.12.2007, 17:14:56
si eu tot la precista..este intr-adevar f frumos!
pacat ca in bacau nu sunt biserici cu trepte in fata..ar iesi poze de exceptie !

ZaraGirl
21.12.2007, 16:49:54
salut fetelor,

vroiam sa va intreb daca ati fost cumva la vreo nunta vinerea la ortodoxi. Se poate face nunta in aceasta zi? Stiu ca mai este un topic general deschis unde se discuta pro si contra pe tema asta, insa vroiam sa stiu concret daca se poate face in Bacau.

Va multumesc

alexuta
21.12.2007, 16:58:51
hmmm... numai preotul te poate lamuri

delmo
02.01.2008, 16:52:58
am mai auzit si eu faze din astea ca acum se cam fac si vinerea mai ales in sezon cand e super aglomerat si nu gasesti local!

BARBIE_24
03.01.2008, 13:47:51
Sincer eu nu cred ca te cununa nici un preot vinerea, pt. ca e considerata zi de post si in zilele de post nu se fac nunti, dar cel mai indicat ar fi sa vb. cu un preot.

crematoryro2005
18.02.2008, 22:13:39
Buna. La mine si la prietena mea e putin mai complicat. Eu sunt ortodox, ea catolica si vom face o cununie mixta la catedrala catolica din centru. Pe mine intotdeauna m-au fascinat nuntile din filme in care tatal conduce mireasa pana la altar acompaniat de sunetul orgii care rasuna in toata biserica marsul nuptial. Poate pt ca sunt o fire mai romantica. am fost puti ndezamagit sa aflu ca la noi nu prea se practica asta, insa oricum tot acolo voi face. Mai ramane sa vb cu un preot ortodox(cred ca va fi vb de parintele Plescau de la Sf Dumitru) care sa participe la oficierea casatoriei. In definitiv sunt biserici surori, un Dzeu avem cu totii si atat timp cat cununia este binecuvantata si incheiata in biserica, nu mai conteaza in ce biserica este incheiata. Cel putin asta este parerea mea.

lakra_c
19.02.2008, 09:00:31
Buna. La mine si la prietena mea e putin mai complicat. Eu sunt ortodox, ea catolica si vom face o cununie mixta la catedrala catolica din centru. Pe mine intotdeauna m-au fascinat nuntile din filme in care tatal conduce mireasa pana la altar acompaniat de sunetul orgii care rasuna in toata biserica marsul nuptial. Poate pt ca sunt o fire mai romantica. am fost puti ndezamagit sa aflu ca la noi nu prea se practica asta, insa oricum tot acolo voi face. Mai ramane sa vb cu un preot ortodox(cred ca va fi vb de parintele Plescau de la Sf Dumitru) care sa participe la oficierea casatoriei. In definitiv sunt biserici surori, un Dzeu avem cu totii si atat timp cat cununia este binecuvantata si incheiata in biserica, nu mai conteaza in ce biserica este incheiata. Cel putin asta este parerea mea.
o optiune ar fi Manastirea Carmelitana din Luncani Slatina..am fost acolo la o ceremonie religioasa (nu era mixta , catolica simpla). Faci 15 minute din centru iar locul este de vis. eu zic ca este o optiune de luat in considerare, unde se poate realiza un eveniment deosebit de elegant si romantic!

oanishka
19.02.2008, 11:16:03
o optiune ar fi Manastirea Carmelitana din Luncani Slatina..
uuuauuu... arata superbbbb... intr-adevar cred ca ies niste fotografii grozave....

Yonika
19.02.2008, 13:40:00
Buna, am vazut ca veti avea nunta in aceeasi zi cu noi. Noi tot la biserica catolica vom face religioasa, insa in Iasi. Eu ma voi da la catolici, ca eu sunt ortodoxa si iuby al meu e catolic, si el e din Bacau. Vreau sa te intreb, voi ati vb aICI CU PREOTUL, CAND INCEPETI PREAGATIRILE. Cate saptamani vor dura, ca acum 2 saptamani cand am fost la biserica (noi de obicei mergem aici in centru, langa piata centrala, preotul a spus dupa slujba ca pregatirile care incep acum tin 7 saptamani. La Iasi cand am vb cu preotul de acolo (acum duminica ce abia a trecut), ne-a zis ca ar trebui sa dureze cam o luna. Dar tinad cont ca pregatirea o vom face la Bacau, te intreb pe tine daca stii ceva si imi poti spune. Daca nu, voi afla duminica ce vine ca at vom discuta si aici cu preotul sa vedem ce si cum, ca cica ar trebui sa se faca din timp niste liste pe care sa te inscrii pt pregatire, si daca e prea tarziu si sunt f multi, te mai amana.

crematoryro2005
21.02.2008, 08:27:21
Buna. Nici eu nu stiu prea multe. Mama prietenei mele a vb cu preotul de la catedrala din centru si i-a spus la fel ca pregatirile tin 7 saptamani. Vom afla si noi mai multe in momentul in care vom merge personal sa discutam cu preotul intrucat noi vrem sa facem cununia mixta, si vreau sa vad ce trebuie facut in acest sens.

Spor la pregatiri

Yonika
21.02.2008, 17:43:44
Buna. Nici eu nu stiu prea multe. Mama prietenei mele a vb cu preotul de la catedrala din centru si i-a spus la fel ca pregatirile tin 7 saptamani. Vom afla si noi mai multe in momentul in care vom merge personal sa discutam cu preotul intrucat noi vrem sa facem cununia mixta, si vreau sa vad ce trebuie facut in acest sens.

Spor la pregatiri
sa mergeti mai inate sa va inscrieti pt pregatire, ca cica se fac liste ca sunt multe cereri si trebuie mers din timp.
Bafta si voua!

Yonika
26.02.2008, 10:06:32
Am fost duminica la biserica si am vb cu un preot si a zis ca la bacau nu se fac liste, si ca daca vrem sa mergem mai inainte la pregatire; este acum o serie care vor termina cam dupa paste si apoi va mai incepe o alta serie cam prin mai. Poate ne vedem acolo si ne cunoastem.:)
Eu si asa sunt in Bacau de 4 luni si as vrea sa imi fac si aici prieteni, poate ca intalnindu-ne la acele ore de pregatire voi cunoaste si imi voi face multi prieteni.>:D<

ellen
27.02.2008, 16:40:35
pacat ca in bacau nu sunt biserici cu trepte in fata..ar iesi poze de exceptie !

Biserica Sfantul Dumitru de la Narcisa are multe trepte. Si am auzit ca e terminata si la interior. Cine are nunta in acea parte a orasului poate avea noroc si de trepte in fata bisericii.
Mai e si biserica Sfantul Gheorghe de la Piata Sud - sunt si acolo ceva trepte, mai pe laterale e adevarat, insa biserica arata bine in interior. Picturile murale sunt noi.

Yonika
27.05.2008, 16:48:43
Fetele care sunteti catolice sau faceti nunta la biserica din centru, catolica, se incepe sapt asta o noua serie de pregatiri pt viitorii miri. care mergeti, din cele care sunteti pe aici? Poate ne vedem la biserica sambata la ora 16.

amaliaa1081
29.05.2008, 22:26:52
Azi am aranjat si eu putin biserica , va place?

Yonika
30.05.2008, 13:19:03
E f frumos! Felicitari! Insa daca ai pu tul la capatul randului, cum intra oamenii in banci?

anamary
30.05.2008, 14:49:04
super dragutz...imi place...cred ca lumea va intra in banci pe partea cealalta ( a bancii);-)

anka_je
30.05.2008, 15:10:30
Foarte fain! Ai amenajat-o tu, cu materialele tale sau o firma specializata?

Yonika
30.05.2008, 16:43:31
super dragutz...imi place...cred ca lumea va intra in banci pe partea cealalta ( a bancii);-)
Pai bancile alea sunt destul de lungute, daca primul care intra vrea sa iasa, ce fac, ridica un rand intreg? Eu voi face niste funde din tul si le voi lipi pe fiecare banca in parte, ca sa nu fac probleme.

paula01
02.06.2008, 12:40:17
Buna!
Eu sunt din Cluj dar o sa fac nunta si in Bacau,inca nu stiu la ce biserica....deoarece noi avem o problema.....o pereche de nanasi nu sunt casatoriti....nici religios ,nici la starea civila....si cica in moldova nu se admite asa ceva....ambele perechi de nanasi trebui sa fie casatorite.La mine in ardeal nu este aceasta problema(doar unul dintre nasi trebuie sa fie casatoriti).A mai fost cineva in situatia mea si stie o biserica in Bacau care accepta asa ceva.Mama prietenului meu s-a interesat pe la cateva dar fara succes, iar noi ii dorim pe ei de nanasi.
Va multumesc

lady_i
03.06.2008, 18:38:29
Buna!
Eu sunt din Cluj dar o sa fac nunta si in Bacau,inca nu stiu la ce biserica....deoarece noi avem o problema.....o pereche de nanasi nu sunt casatoriti....nici religios ,nici la starea civila....si cica in moldova nu se admite asa ceva....ambele perechi de nanasi trebui sa fie casatorite.La mine in ardeal nu este aceasta problema(doar unul dintre nasi trebuie sa fie casatoriti).A mai fost cineva in situatia mea si stie o biserica in Bacau care accepta asa ceva.Mama prietenului meu s-a interesat pe la cateva dar fara succes, iar noi ii dorim pe ei de nanasi.
Va multumesc
Din cate stiu eu, tu ai dreptate, cei doi tineri, necasatoriti, te pot cununa cu conditia ca voi sa mai aveti inca o pereche de nasi casatoriti in biserica ortodoxa. Sa iti spun si de ce nu se accepta ca o pereche necasatorita sa cunune. In timpul cununiei, oficiata in biserica, cei care-ti tin lumanarile, adica nasii , devin cumatri intre ei. Asta duce la o relatie de rudenie intre cei doi tineri si la imposibilitatea ca ei sa se mai casatoreasca. Stiu, ca si superstitie, ca cei care cununa impreuna fara a fi casatoriti nu mai ajung sot si sotie. Si stiu caz concret (prietena mea a fost cununata de un cuplu necasatorit, foarte solid, stabil, se iubeau) dar dupa un timp relatia lor s-a rupt si fiecare s-a casatorit cu altcineva in timp f scurt. Acum depinde de tine, cat de mult iti doresti sa fii cununata de cei doi. De ce nu vrei sa fii tu nasa lor si astfel relatia dintre familiile vostre va ramane la acelasi nivel.
Iar ca idee, incearca sa vb cu parintele Plescau de la biserica Sf. Dumitru, de la Narcisa. E un preot foarte bun. Daca el nu accepta, nu cred ca ar mai fi altul sa spuna da.
Bafta multa.

anamary
07.06.2008, 10:36:22
Fetele care sunteti catolice sau faceti nunta la biserica din centru, catolica, se incepe sapt asta o noua serie de pregatiri pt viitorii miri. care mergeti, din cele care sunteti pe aici? Poate ne vedem la biserica sambata la ora 16.
yonika cum merg pregatirile la biserica???

Yonika
07.06.2008, 22:19:19
yonika cum merg pregatirile la biserica???
F bine, dc ma intrebi? Vii si tu la orele care se tin acum la biserica catolica din centru?

Yonika
09.06.2008, 17:08:09
Simonica83, ai fost si tu sambata la biserica la pregatire?

anamary
12.06.2008, 23:00:45
F bine, dc ma intrebi? Vii si tu la orele care se tin acum la biserica catolica din centru?
nup...eu trebuie sa merg in roman...acolo am vb cu preotu...si in roman se fac 4 intalniri cu viitorii miri...trebuie sa invat catehismul, ma va asculta la fiecare intalnire din fiecare capitol...;-)

Yonika
13.06.2008, 11:26:05
nup...eu trebuie sa merg in roman...acolo am vb cu preotu...si in roman se fac 4 intalniri cu viitorii miri...trebuie sa invat catehismul, ma va asculta la fiecare intalnire din fiecare capitol...;-)
dar voi va intalniti doar voi si cu preotul, sau vin mai multe perechi? la noi sunt cam 8-9 perechi acum, si la primele 2 ore a vb doar preotul, dar ne-a pus si pe noi sa citim din catehism!

anamary
15.06.2008, 20:53:12
dar voi va intalniti doar voi si cu preotul, sau vin mai multe perechi? la noi sunt cam 8-9 perechi acum, si la primele 2 ore a vb doar preotul, dar ne-a pus si pe noi sa citim din catehism!
nu ...doar noi 2...parerea mea este ca e mai bine asa...

micky
17.06.2008, 19:35:35

aoleu ce cunoscut imi suna....eu am avut cununia la sf petru si paul in bacau....dar cum noi stam in iasi am facut pregatirea aici la sf anton...din fericire parintele nu ne-a pus sa invatam rugaciuni sau alte minuni, ma gandesc ca nu ne-a pus pt ca suntem amandoi catolici.......pregatire am facut si noi cu inca o pereche, dar a fost super oki<:-P

anamary
18.06.2008, 12:25:03
aoleu ce cunoscut imi suna....eu am avut cununia la sf petru si paul in bacau....dar cum noi stam in iasi am facut pregatirea aici la sf anton...din fericire parintele nu ne-a pus sa invatam rugaciuni sau alte minuni, ma gandesc ca nu ne-a pus pt ca suntem amandoi catolici.......pregatire am facut si noi cu inca o pereche, dar a fost super oki<:-P
si noi suntem catolici, iar eu abia astept sa invat catehismu;-) ...sunt lucruri atat de frumoase, incat merita sa le traiesti din plin...

micky
18.06.2008, 14:19:16
si noi suntem catolici, iar eu abia astept sa invat catehismu;-) ...sunt lucruri atat de frumoase, incat merita sa le traiesti din plin...

sincer eu inca imi mai aduc aminte cum invatam catehismul pt sf impartasanie si cate emotii mai aveam.....pentru nunta parca nu a fost la fel....oricum nu pot spune ca imi pare rau ca nu ne-a dat sa invatam intrebarile alea;-)

plus de asta discutiile care le-am avut cu preotul au fost poate mai bine venite decat niste intrebari care tb sa le inveti pe de rost.:-?

anamary
18.06.2008, 14:55:06
sincer eu inca imi mai aduc aminte cum invatam catehismul pt sf impartasanie si cate emotii mai aveam.....pentru nunta parca nu a fost la fel....oricum nu pot spune ca imi pare rau ca nu ne-a dat sa invatam intrebarile alea;-)
plus de asta discutiile care le-am avut cu preotul au fost poate mai bine venite decat niste intrebari care tb sa le inveti pe de rost.:-?

ai dreptate, am si noroc de faptul ca preotul este ruda cu mine...deci avem o relatie destul de apropiata cu el...

micky
18.06.2008, 15:05:14
ai dreptate, am si noroc de faptul ca preotul este ruda cu mine...deci avem o relatie destul de apropiata cu el...

ai idee cate nunti vor fi odata cu tine?

la noi au fost 6 nunti odata....si ce mai zici ca una dintre miresici era o veche prietena ....poate ai norocul sa fiti mai putine\:D/

ps: si eu am un unchi preot, dar e paroh in italia.....el doar a concelebrat si a facut predica :)
ps1: cred ca am cam acaparat subiectul asta si imi e sa nu se supere celelalte fete:-"

anamary
19.06.2008, 08:37:53
ai idee cate nunti vor fi odata cu tine?

la noi au fost 6 nunti odata....si ce mai zici ca una dintre miresici era o veche prietena ....poate ai norocul sa fiti mai putine\:D/

ps: si eu am un unchi preot, dar e paroh in italia.....el doar a concelebrat si a facut predica :)
ps1: cred ca am cam acaparat subiectul asta si imi e sa nu se supere celelalte fete:-"
nu cred ca se vor supara fetele:-":-":-"
eu liturghia o voi avea la ora 6 seara...cica liturghia oficiala...si voi fi singura mireasa in biserica... pt ca am specificat noi ca vrem sa fim singuri...desigur vor mai fi nunti dar la ore diferite, 3,4,5...depinde de numarul lor...super nu??? pupici:*

anamary
19.06.2008, 08:40:08
micky asi mai vrea sa te intreb de aranjamente florale etc...poate pe forumul din roman...ca sa nu fim off topik;-)

micky
19.06.2008, 18:24:31
eu liturghia o voi avea la ora 6 seara...cica liturghia oficiala...si voi fi singura mireasa in biserica... pt ca am specificat noi ca vrem sa fim singuri...desigur vor mai fi nunti dar la ore diferite, 3,4,5...depinde de numarul lor...super nu??? pupici:*

ce fain... ma bucur enorm pentru tine...dupa cum iti spuneam noi am fost 6 mirese si chiar daca ne-au cununat pe rand si au incercat sa faca sa fie frumos pentru fiecare, tot ma gandesc cum ar fi fost daca eram numai noi in biserica si corul ar fi cantat pentru noi si toata lumea sa ne urmareasca pe noi:-<:-<:-<:-<...dar asta e...a trecut si asa cum a fost a fost superb<:-P<:-P

Yonika
20.06.2008, 09:58:30
Asa si noi vom face, tot sambata la ora 6 si vom fi numai noi in biserica, am specificat si noi ca vrem sa fim singuri. Abia astept!

simonica83
23.06.2008, 19:57:15
Si noi speram sa fim siguri la cununie, dar cum e "sezonul nuntilor", nu se stie. Yonika cred ca ne-am vazut la una dintre pregatiri..ca doar la una am fost..Apoi am vrut sa ne retragem si sa mergem cu alta serie. Parintele a zis ca e ok, insa eu sunt foarte ocupata cu serviciul si cu masterul si chiar simt nevoia sa vorbesc cu un preot, mai ales ca la noi cununia va fi mixta.
Vom incerca cu seria urmatoare, sper sa ma eliberez pana atunci insa.

iubitel
23.06.2008, 21:29:07
Noi cand ne-am programat ora pt.cununia religioasa ortodoxa(18.30) am vazut ca preotul avea deja notate in agenda nunti la fiecare jumatate de ora.

Yonika
24.06.2008, 15:08:22
Si noi speram sa fim siguri la cununie, dar cum e "sezonul nuntilor", nu se stie. Yonika cred ca ne-am vazut la una dintre pregatiri..ca doar la una am fost..Apoi am vrut sa ne retragem si sa mergem cu alta serie. Parintele a zis ca e ok, insa eu sunt foarte ocupata cu serviciul si cu masterul si chiar simt nevoia sa vorbesc cu un preot, mai ales ca la noi cununia va fi mixta.
Vom incerca cu seria urmatoare, sper sa ma eliberez pana atunci insa.
Pai da, ca noi am fost pana acum la toate orele, si mai e una cu parintele si apoi pe 5 ne intalnim cu niste asistente medicale, si ma gandesc ca atunci va fi ultima.
A fost o sg data o Simona, si m-am gandit ca s-ar putea sa fii tu, dar nestiind sigur, nu m-am "bagat" in seama. ;-) Poate ne vom intalni cu alta ocazie, ca eu as vrea sa ne intalnim si noi miresicile de Bacau sa vorbim, sa ne cunoastem.
Pup!>:D<

simonica83
24.06.2008, 19:28:29
Pai da, ca noi am fost pana acum la toate orele, si mai e una cu parintele si apoi pe 5 ne intalnim cu niste asistente medicale, si ma gandesc ca atunci va fi ultima.
A fost o sg data o Simona, si m-am gandit ca s-ar putea sa fii tu, dar nestiind sigur, nu m-am "bagat" in seama. ;-) Poate ne vom intalni cu alta ocazie, ca eu as vrea sa ne intalnim si noi miresicile de Bacau sa vorbim, sa ne cunoastem.

Sper si eu sa ne cunoastem. Sincer prietenul meu se uita dupa tine pentru ca i-am zis ca mergeti si voi la pregatire...:), dar eu avusesem o saptamana foarte aglomerata si eram obosita....

micky
24.06.2008, 21:25:05

tot ceea ce trebuie sa faci e sa propui o zi, o ora si o locatie si apoi sa vezi cum se aduna fetele...asa am pornit si noi la iasi;-)..din toamna cand ne mutam la bacau si o sa particip si eu la intalniri daca o sa ma primiti:-":-":-"

scuzati de offtopic:)

Yonika
26.06.2008, 10:20:08
tot ceea ce trebuie sa faci e sa propui o zi, o ora si o locatie si apoi sa vezi cum se aduna fetele...asa am pornit si noi la iasi;-)..din toamna cand ne mutam la bacau si o sa particip si eu la intalniri daca o sa ma primiti:-":-":-"

scuzati de offtopic:)
Am mai incercat o data, dar nu a mers. Poate cand vii tu sa fim macar 2 fete, si apoi poate isi fac curaj si celelalte.;)) :-"

Yonika
26.06.2008, 10:23:45
Sper si eu sa ne cunoastem. Sincer prietenul meu se uita dupa tine pentru ca i-am zis ca mergeti si voi la pregatire...:), dar eu avusesem o saptamana foarte aglomerata si eram obosita....
Cred ca ati stat chiar in capat, nu? ca At a fost o singura fata Simona, si m-am gandit ca s-ar putea sa fiti voi, dar nestiind excat, am zis ca poate veti mai veni si voi incerca at sa vb cu tine!

simonica83
26.06.2008, 10:50:40
Cred ca ati stat chiar in capat, nu? ca At a fost o singura fata Simona, si m-am gandit ca s-ar putea sa fiti voi, dar nestiind excat, am zis ca poate veti mai veni si voi incerca at sa vb cu tine!

Da noi am fost....:D . Sper sa se mai faca o serie. Dar voi cum de ati facut pregatirea asa de devreme, ca mai este destul timp pana in septembrie?

micky
26.06.2008, 17:05:59
Am mai incercat o data, dar nu a mers. Poate cand vii tu sa fim macar 2 fete, si apoi poate isi fac curaj si celelalte.;)) :-"

cu siguranta ne unim fortele si organizam noi ceva cand vin la bacau:)...pana una alta poti veni la intalnirile noastre din iasi;-)

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 08:37:01
Salut fetelor!! Voi ati avut/auzit de cununie mixta in biserica ortodoxa?

otilik
22.09.2008, 12:31:20
Salut fetelor!! Voi ati avut/auzit de cununie mixta in biserica ortodoxa?
eu am auzit ca nu se mai fac.am niste prieteni care nu s-au casatorit religios din cauza asta,cica preotii nu mai fac cununie mixta.dar cred ca depinde de preoti...mai bine te duci si vorbesti cu ei.eu stiu persoane care acum cativa ani faceau foarte usor treaba asta.
pe mine ma intereseaza daca cununia civila se mai poate face si in biserica:-?

CONT-INCHIS-23057
26.09.2008, 15:23:34
Nu exista asa ceva. Numai in biserica catolica este admis asa ceva.
Mi-ar fi placut sa fie, caci eu sunt catolica, sotul ortodox.
Casatoria am facut-o in biserica otodoxa, dar fiecare din noi si-a pastrat religia sa.
Mai greu a fost cand au venit pe lume copii, caci a trebuit iar sa imi calc pe inima si i-am botezat in religia ortodoxa. Poate ca daca primul copil era fata o botezam la catolici, dar asa a fost sa fie.

Ba da, exista. Mi-au raspuns alte "colege" din alte zone geografice, in special din bucuresti ca n-au intampinat probleme si nici formalitati deosebite. Citisem pe site-ul bisericii ca trebe ceva formalitati speciale pt asa ceva. Acum caut pe cineva din bacau sa vad cum stau treburile pe aici.

diananico
16.01.2009, 09:22:17
Si eu am aceeasi problema, eu sunt catolica el ortodox si inca nu ne-am hotarat in ce biserica sa facem cununia. De discutat am discutat si cu un preot catolic si unul ortodox si ne-au zis ca se poate, eventual poate sa vina si un preot ortodox in biserica catolica sau unul catolic in biserica ortodoxa sa faca slujba impreuna. Singura chestie care nu mi s-a parut in regula e ca biserica catolica te obliga sa-ti botezi copiii catolici daca faci cununia la ei, iar asta ar trebui sa fie alegerea parintilor nu sa-ti impuna ei [-X

monyka81
16.01.2009, 10:04:27
Si eu am aceeasi problema, eu sunt catolica el ortodox si inca nu ne-am hotarat in ce biserica sa facem cununia. De discutat am discutat si cu un preot catolic si unul ortodox si ne-au zis ca se poate, eventual poate sa vina si un preot ortodox in biserica catolica sau unul catolic in biserica ortodoxa sa faca slujba impreuna. Singura chestie care nu mi s-a parut in regula e ca biserica catolica te obliga sa-ti botezi copiii catolici daca faci cununia la ei, iar asta ar trebui sa fie alegerea parintilor nu sa-ti impuna ei [-X

Aceeasi problema si la mine. Eu catolica, el ortodox. Nici noi nu ne-am hotarat inca la ce biserica sa facem cununia. Am inteles ca biserica ortodoxa teoretic nu accepta casatoria mixta, dar totusi se practica. depinde de preot. In legatura cu faptul ca biserica catolica te obliga sa-ti botezi copilul tot catolic(care si mie mi s-a parut cam deplasata) am gasit asta :
,,Partea catolica, pentru a putea celebra o casatorie mixta va trebui sa beneficieze de acordarea unei licente (permisiuni) din partea Ierarhului Locului. Aceasta licenta va fi acordata numai în urmatoarele conditii:

partea catolica va declara ca este pregatita sa îndeparteze pericolele abandonarii credintei si va asigura cu o promisiune sincera ca va face tot ceea ce este posibil pentru ca toti fii sa fie botezati în Biserica Catolica;
despre aceste promisiuni partea acatolica va trebui sa fie informata din timp, astfel încât sa rezulte sigur ca ea este cu adevarat constienta de promisiunea si obligatia partii catolice;
ambele parti vor fi instruite asupra scopurilor si proprietatilor esentiale ale casatoriei (unitate, indisolubilitate, binele sotilor, generarea si educarea fiilor, etc.), proprietati care nu trebuie sa fie excluse de nici unul dintre cei doi logodnici. (can. 814 CCEO; can.1124 CIC).Din formularea acestui canon rezulta clar prerogativele pe care le are partea catolica, aceasta nefiind obligata stricto sensu sa boteze viitori copii în Biserica Catolica, asa cum nici partii ortodoxe nu i se poate impune ca pe o obligatie botezarea copiilor în Biserica Ortodoxa: este vorba asadar de o promisiune si de o angajare de a face tot ceea ce este posibil pentru ca fii generati sa fie botezati în Biserica Catolica. Iar a face tot ceea ce este posibil pentru a îndeplini acest lucru nu cred ca înseamna disensiuni, sau crearea unui climat antagonic în familie, care sa culmineze mai apoi cu neîntelegeri, sau chiar cu destramarea familie. Fiind vorba de o casatorie crestina care se bazeaza în primul rând pe iubire reciproca, respect si libertate personala, rezulta clar ca familia va fi tot crestina. Botezarea viitorilor copii depinde de deciziile pe care le vor lua cei doi, cu maturitate si întelegere, în deplin acord reciproc. Oricum, trebuie subliniat faptul ca apartenenta unui membru la o determinata Biserica, nu este dat de ritul în care respectiva persoana a primit botezul. (can. 29 CCEO; can 111 CIC).''

CONT-INCHIS-23057
16.01.2009, 10:10:13

cei din bacau au spus ca este OK cu casat. mixta indiferent de biserica daca e cat. sau ortod.?? Hm...super fain.

diananico
16.01.2009, 16:25:27
teoretic se poate dar ar fi bine sa merg sa vorbesti cu preotul de la biserica in care vrei sa faci cununia. am inteles ca unii preoti ortodocsi mai fac figuri :-\

CONT-INCHIS-23057
16.01.2009, 18:39:53
eu am o amica care s-a casatorit mixt la catolici si a semnat acordul prin care isi vor boteza copiii la catolici desi i-a spus preotolui ca daca copilul va fi baiat il vor boteza la ortodoxi. Asa ca ...copilul (baiatul) este la ortodoxi. Si n-au patit nimik:)

mikaella
17.02.2009, 15:58:17
buna fetelor! voi cu cat timp inainte v-ati programat la biserica de exemplu la Precista ? trebuie sa mergem noi sau nasii?

otilik
17.02.2009, 16:19:50
pai cred ca trebuie sa mergi din timp,ora la care vei merge la biserica trebuie trecuta si pe invitatie...in concluzie nu vei putea merge cu o luna inainte de nunta....si cred ca voi trebuie sa mergeti ca doar voi doi va alegeti ora nu?

annik
17.02.2009, 16:39:10
buna fetelor! voi cu cat timp inainte v-ati programat la biserica de exemplu la Precista ? trebuie sa mergem noi sau nasii?

Mikaella, suntem miresici in aceeasi zi, la aceesai biserica. Eu am fost la biserica saptamana trecuta ( nu am fost eu personal caci nu locuiesc in Bacau, ci sora mea). Eu voiam sa ma programez dupa ora 5 caci e mai convenabil pentru mine dpdv al timpului pierdut dupa la restaurant, pana vin invitatii. Preotul a zis ca e devreme pentru iunie ora 5, asa ca daca tot era spatiu disponibil, m-a programat pentru 18.30. S-a platit o taxa de 1 milion lei ( cred ca se mai da ceva dupa, cat ii da mana nasului, nu stiu exact), mireasa trebuie sa aduca vinul si cozonacul, iar nasii prajituri. Ne-a indicat ca ar fi bine sa ne marturisim inainte de nunta, si sa mai trecem cu 1-2 saptamani inainte pe la biserica sa mai verificam anumite detalii.
POate ar fi ideal sa se duca nasii la Biserica, dar la mine nu era posibil, caci nasii nu sunt din Bacau.

otilik
17.02.2009, 16:44:29
preotul ti-a zis ca e devreme pentru ora 5?eu de exemplu la ora 5.30 vreau sa pun cununia religioasa,dupa care sa mergem la sedinta foto.....
si in general e bine sa ajungi mai devreme la restaurant ca sa vezi care e treaba pe acolo...

annik
17.02.2009, 16:49:54
Cred ca a vrut sa zica ceva de genul" cam pe la 5 incep cununiile", eu ma gandeam ca nu as vrea in jurul orei 16 de ex. Ai dreptate cu restaurantul, trebuie sa te asiguri ca totul e in regula pana par invitatii.

mikaella
18.02.2009, 07:59:52
Mikaella, suntem miresici in aceeasi zi, la aceesai biserica. Eu am fost la biserica saptamana trecuta ( nu am fost eu personal caci nu locuiesc in Bacau, ci sora mea). Eu voiam sa ma programez dupa ora 5 caci e mai convenabil pentru mine dpdv al timpului pierdut dupa la restaurant, pana vin invitatii. Preotul a zis ca e devreme pentru iunie ora 5, asa ca daca tot era spatiu disponibil, m-a programat pentru 18.30. S-a platit o taxa de 1 milion lei ( cred ca se mai da ceva dupa, cat ii da mana nasului, nu stiu exact), mireasa trebuie sa aduca vinul si cozonacul, iar nasii prajituri. Ne-a indicat ca ar fi bine sa ne marturisim inainte de nunta, si sa mai trecem cu 1-2 saptamani inainte pe la biserica sa mai verificam anumite detalii.
POate ar fi ideal sa se duca nasii la Biserica, dar la mine nu era posibil, caci nasii nu sunt din Bacau.
multumesc mult pt informatii! noi vom merge saptamana viitoare impreuna cu nasa !

CONT-INCHIS-23057
18.02.2009, 16:23:44
sunt foarte bune informatiile. Multumesc.

mikaella
23.02.2009, 10:06:08
am rezolvat si eu azi cu biserica ,am programat la 17:30, nu prea am inteles ce reprezinta taxa aia de 100 ron , da in fine ma bucur ca am mai gasit ora disponibila!

fmichelle
23.02.2009, 16:09:26
am rezolvat si eu azi cu biserica ,am programat la 17:30, nu prea am inteles ce reprezinta taxa aia de 100 ron , da in fine ma bucur ca am mai gasit ora disponibila!

pai cica taxa aia e pt curatenie ::)), in fine ...nu vreau sa fiu rautacioasa...:)>-...si noi tot la precista, doar ca pe 30 mai.\:D/

otilik
23.02.2009, 17:55:23
aia e taxa pentru curatenie:-\ nu au gasit si ei altceva?????
si eu am rezolvat cu biserica...am pus-o la ora 17,pentru ca dupa vrem sa facem sedinta foto si sa avem timp..noi vom face la sf.Ion

diananico
23.02.2009, 19:26:24
pai cica taxa aia e pt curatenie ::)), in fine ...nu vreau sa fiu rautacioasa...:)>-...si noi tot la precista, doar ca pe 30 mai.\:D/
la ce ora esti programata?
si eu sunt pe 30 mai la precista de la ora 16:00, o sa fim primii pe ziua aia probabil :>
si tie ti-a zis sa aduci vin, cozonac si bomboane? ca eu n-am inteles pentru ce trebuie :-\

mikaella
24.02.2009, 08:20:55
la mine taxa aia au platit-o nasii, dar pe langa asta dupa slujba de cununie mai trebuie sa plateasca si altceva?? daca si la biserica se cer atatia bani ce sa mai vb .......

anka_je
25.02.2009, 07:14:11
Eu am perceput suma asta de 1 mil platita bisericii in avans ca pe o taxa de rezervare a locatiei la ora aleasa. Asta din cauza ca, desi in orice biserica este afisata, intr-un loc vizibil, o lista cu tariful aferent fiecarei taine oficiate (cununie, botez) si desi aceasta taxa este platita de miri in momentul programarii evenimentului, dupa oficierea slujbei nasul este invitat discret sa se "inteleaga" cu preotul, adica sa mai cotizeze dupa cum il lasa inima (insa dupa niste indicatii "subtile").

fmichelle
25.02.2009, 14:05:51
la ce ora esti programata?
si eu sunt pe 30 mai la precista de la ora 16:00, o sa fim primii pe ziua aia probabil :>
si tie ti-a zis sa aduci vin, cozonac si bomboane? ca eu n-am inteles pentru ce trebuie :-\

la ora 18.00, nu ne intalnim >:D<
nu am fost sa rezerv ora...ci mama...i-as fi zis preotului...daca strange de la fiecare ...si faca o singura data curatenie...o sa dea toti banii pt curatenie ....pai in condtiile asta schimb jobul...si fac curatenie in biserica :))
stiu ca-i rautate...dar mamei i-am zis sa ia o chitanta...si ea nu a luat...:-w...mi-a zis ca nu se cearta cu preotul in biserica :D....dar eu sunt f curioasa cat declara preotii la stat...evident...tot rautate...

fmichelle
25.02.2009, 14:09:00
Eu am perceput suma asta de 1 mil platita bisericii in avans ca pe o taxa de rezervare a locatiei la ora aleasa. Asta din cauza ca, desi in orice biserica este afisata, intr-un loc vizibil, o lista cu tariful aferent fiecarei taine oficiate (cununie, botez) si desi aceasta taxa este platita de miri in momentul programarii evenimentului, dupa oficierea slujbei nasul este invitat discret sa se "inteleaga" cu preotul, adica sa mai cotizeze dupa cum il lasa inima (insa dupa niste indicatii "subtile").

da stiu despre ce vb...sunt niste tarife stabilite de patriarhie...eu abia astept sa negocieze nasul nostru :-SS;-):))....o sa va povestesc dupa

diananico
26.02.2009, 10:58:05
la ora 18.00, nu ne intalnim >:D<
nu am fost sa rezerv ora...ci mama...i-as fi zis preotului...daca strange de la fiecare ...si faca o singura data curatenie...o sa dea toti banii pt curatenie ....pai in condtiile asta schimb jobul...si fac curatenie in biserica :))
stiu ca-i rautate...dar mamei i-am zis sa ia o chitanta...si ea nu a luat...:-w...mi-a zis ca nu se cearta cu preotul in biserica :D....dar eu sunt f curioasa cat declara preotii la stat...evident...tot rautate...
noua ne-a dat chitanta

mikaella
27.02.2009, 08:06:37
noua ne-a dat chitanta
si noua la fel

CONT-INCHIS-23057
03.03.2009, 13:28:15
eu am fost la biserica unde dorim cununia si preotul ne-a zis sa revenim in august, e prea devreme pt programare ora:D

diananico
03.03.2009, 13:47:35
eu am fost la biserica unde dorim cununia si preotul ne-a zis sa revenim in august, e prea devreme pt programare ora:D
si la ce biserica vreti sa faceti?

CONT-INCHIS-23057
03.03.2009, 13:51:13
si la ce biserica vreti sa faceti?

cea din parcul mare, Cancicov parca ii spune acum. Am zis ca-i mai aproape de restaurant si e mai comod. Am vazut-o pt prima data acum sambata, e cocheta, mica si eleganta. E posibil sa nu fie atat de aglomerata. A zis ca nu e nici o problema cu cununia mixta, atat timp cat accepta preotul catolic:D

annik
03.03.2009, 14:14:59
cea din parcul mare, Cancicov parca ii spune acum. Am zis ca-i mai aproape de restaurant si e mai comod. Am vazut-o pt prima data acum sambata, e cocheta, mica si eleganta. E posibil sa nu fie atat de aglomerata. A zis ca nu e nici o problema cu cununia mixta, atat timp cat accepta preotul catolic:D

Este vorba de bisericuta din curtea spitalului? Este intradevar foarte frumosa, nu am intrat niciodata inauntru, dar i-am traverast de multe ori curtea( candva era iesire inspre parc si spital, acum cred ca e blocata una din ele). Vara este foarte frumoasa, are multe , multe flori.
Cat despre cununia mixta, din partea Bisericii Ortodoxe nu e niciodata o problema; mai greu va fi la Biserica Catolica, impun mai multe conditii. Traim inceputul unui secol ce se vrea a fi cel al ecumenismului, dar iata ca ne lovim de fiecare deta de critici absurde nascute chiar din ignoranta unora ce ar trebui sa ne fie exemple. Dar se vor perinda multe generatii pe aceste meleaguri pana ideile preconcepute vor fi depasite. Mi s=-a intamplat de nenumarate ori, ca atunci cand colegii, noi cunostinte, etc sa afle ca sunt catolicda, sa imi spuna foarte surprinsi" vai dar nu pari"; si oare cum ar fi trebuit sa par? carte e semnul de distinctie pe care il observa acesti ignoranti? Cununia mea religioasa va fi la biserica ortodoxa ( mirele este ortodox)- fara a fi nevoie de botez sau alte cele ce se faceau cu ani in urma'. Preotul a zis ca atat timp cat suntem crestini, suntem bineveniti la taina cununiei. Imi cer scuze daca am fost off topic, si imi cer scuze si daca am adus ofensa Bisericii, intentia mea era doar sa imi exprim nemultumirea fata de aspectul neplacut, adsministrativ al unor rituri religioase.

CONT-INCHIS-23057
03.03.2009, 14:23:03
Este vorba de bisericuta din curtea spitalului? Este intradevar foarte frumosa, nu am intrat niciodata inauntru, dar i-am traverast de multe ori curtea( candva era iesire inspre parc si spital, acum cred ca e blocata una din ele). Vara este foarte frumoasa, are multe , multe flori.
Cat despre cununia mixta, din partea Bisericii Ortodoxe nu e niciodata o problema; mai greu va fi la Biserica Catolica, impun mai multe conditii. Traim inceputul unui secol ce se vrea a fi cel al ecumenismului, dar iata ca ne lovim de fiecare deta de critici absurde nascute chiar din ignoranta unora ce ar trebui sa ne fie exemple. Dar se vor perinda multe generatii pe aceste meleaguri pana ideile preconcepute vor fi depasite. Mi s=-a intamplat de nenumarate ori, ca atunci cand colegii, noi cunostinte, etc sa afle ca sunt catolicda, sa imi spuna foarte surprinsi" vai dar nu pari"; si oare cum ar fi trebuit sa par? carte e semnul de distinctie pe care il observa acesti ignoranti? Cununia mea religioasa va fi la biserica ortodoxa ( mirele este ortodox)- fara a fi nevoie de botez sau alte cele ce se faceau cu ani in urma'. Preotul a zis ca atat timp cat suntem crestini, suntem bineveniti la taina cununiei. Imi cer scuze daca am fost off topic, si imi cer scuze si daca am adus ofensa Bisericii, intentia mea era doar sa imi exprim nemultumirea fata de aspectul neplacut, adsministrativ al unor rituri religioase.

Te inteleg si sunt de acord cu tine. Si eu mi-am zis, ca daca nu vor fi de acord cei de la catolici cu ceremonia mixta, ma dau in religia sotului. Vorba preotului, tot crestini suntem.

annik
03.03.2009, 14:29:13
Din cate stiu sunt de acord, dar ar trebui sa faci cununia la catolici si sa vina si un preot ortodox. E un conflict de interese administrative la mijloc, dar pe noi ne intereseaza sa fim binecuvantati in fata lui Dumnezeu doar.

CONT-INCHIS-23057
03.03.2009, 14:39:54
Din cate stiu sunt de acord, dar ar trebui sa faci cununia la catolici si sa vina si un preot ortodox. E un conflict de interese administrative la mijloc, dar pe noi ne intereseaza sa fim binecuvantati in fata lui Dumnezeu doar.

Da, asa e, cica trebe sa o fac in doua locuri.La cei catolici voi efectua un fel de logodna, se pun inelele..iar cei ortodoxi pun si cununiile si inelele:) E adevarat, ma intereseaza doar binecuvantarea.
Eu incerc sa-i adun unde vreau, sa vad ce reusesc. Imi trebe papagalul cu mine:))

bluzme
06.03.2009, 15:02:48
:) si eu (noi :D) am cununia religioasa la Precista! Am fost acuma la pe la mijlocul lui februarie si pt data noastra mai era liber doar de la 7.30.
Am o intrebare, ce preot oficiaza slujba? cel la care am dat bani si ne-a dat chitanta sau e stabilit de comun acord sau pun ei pe cine vor?

annik
06.03.2009, 18:17:29
:) si eu (noi :D) am cununia religioasa la Precista! Am fost acuma la pe la mijlocul lui februarie si pt data noastra mai era liber doar de la 7.30.
Am o intrebare, ce preot oficiaza slujba? cel la care am dat bani si ne-a dat chitanta sau e stabilit de comun acord sau pun ei pe cine vor?
Termini dupa 8.La ce ora vin invitatii? nu imi aduc aminte de pe invitatii mai vechi care e ora oficiala de incepoere a petrecerii, este cumva 21? Despre preot nu stiu, nu i-am retinut numele celui care m-a inscris.

bluzme
06.03.2009, 20:33:55
Da, cu siguranta terminam dupa 8. Cred ca punem ora de incepere la 9 si asa am vazut ca lumea prin Bacau vine pe la 9-10 la nunta, putini vin la 8 daca scrie asa pe invitatie... Deci ora 9 nu cred ca e asa rau, abia atunci se insereaza si o sa aiba efect lumanarile de pe scari :)) .

annik
06.03.2009, 21:33:01
Atunci e bine, daca vin dupa 9; nu-ti face griji, ca in iunie e ziua cea mai lunga, si la ora 8 e inca lumina buna.Eu sunt la 6.30- preotul spunea ca tine cam 30 min, asa ca nu ne intalnim, cred ca mai sunt 1-2 nunti intre noi.>:/

Alynutza_1123
07.03.2009, 12:28:43
la mine taxa aia au platit-o nasii, dar pe langa asta dupa slujba de cununie mai trebuie sa plateasca si altceva?? daca si la biserica se cer atatia bani ce sa mai vb .......
Fetelor, lamuriti-ma si pe mn, va rog...[-o< si eu am nunta pe 30 mai, la Sf. Dumitru, Narcisa si cand am fost in ianuarie sa ma programez nu mi-a cerut nimeni nici o taxa... si nici n-am auzit sa se plateasca aici vreo taxa inainte de cununie... Deci, care e treaba cu taxa asta? Se plateste la toate bisericile, sau depinde?:-<:O

greieras
08.03.2009, 00:58:05
Fetelor, lamuriti-ma si pe mn, va rog...[-o< si eu am nunta pe 30 mai, la Sf. Dumitru, Narcisa si cand am fost in ianuarie sa ma programez nu mi-a cerut nimeni nici o taxa... si nici n-am auzit sa se plateasca aici vreo taxa inainte de cununie... Deci, care e treaba cu taxa asta? Se plateste la toate bisericile, sau depinde?:-<:O
taxa se plateste la toate bisericile...acu depinde de ce "pile"ai..daca esti prietena cu popa iti va spune sa dai cat vrei....daca nu vei avea o taxa fixa.
stiu o tipa care cand l-a intrebat pe preot cat sa dea acesta i-a zis sa dea cat vrea dar de obicei se da 150Ron;)) probabil i-a zis asa ca sa nu dea mai putin:-"

chisa
08.03.2009, 09:50:30
Nici noua nu ne-a cerut nici un ban, si credeti-ma ca nu avem nici o pila...
Si nici eu nu am auzit de taxe pana sa citesc pe aici... stiu ca biserica se plateste de nasi dupa nunta, nu se dau bani inainte...

otilik
08.03.2009, 09:53:28
si eu stiu ca biserica se plateste de catre nasi dupa slujba/:)

Alynutza_1123
08.03.2009, 11:59:41
Nici noua nu ne-a cerut nici un ban, si credeti-ma ca nu avem nici o pila...
Si nici eu nu am auzit de taxe pana sa citesc pe aici... stiu ca biserica se plateste de nasi dupa nunta, nu se dau bani inainte...
Asa stiam si eu... deci pot sa stau linistita:-< Tu ai fost si ai vorbit direct cu preotul? Eu am fost si m-a programat unul din dascali, sper sa fie in ordine...oricum, in sapt cand merg la marturisit am sa iau si nasii, sa mai vedem ce si cum...

chisa
08.03.2009, 14:40:55
Asa stiam si eu... deci pot sa stau linistita:-< Tu ai fost si ai vorbit direct cu preotul? Eu am fost si m-a programat unul din dascali, sper sa fie in ordine...oricum, in sapt cand merg la marturisit am sa iau si nasii, sa mai vedem ce si cum...
Nu am fost eu, a fost socrul meu si a vorbit direct cu preotul Plescau (sper ca nu am gresit numele) care nu i-a cerut nici un ban. Si nasii mei au fost cununati de acelasi preot si nici ei nu au dat nici un ban. Preotul ne-a transmis sa venim la molifta cu o zi inainte de nunta... in rest nu a avut nici o pretentie.

bluzme
08.03.2009, 17:43:15
Mai e posibil ca la Precista sa se ceara taxa asta pentru ca e si momunent istoric totusi, nu?

iulia_vero
09.03.2009, 14:20:48
Nu se cere pentru ca este monument istoric, eu am facut cununia tot acolo si nu au cerut numic in afara de cati bani a vrut nasul sa dea preotilor.

diananico
10.03.2009, 21:22:00
Nu se cere pentru ca este monument istoric, eu am facut cununia tot acolo si nu au cerut numic in afara de cati bani a vrut nasul sa dea preotilor.
acum cer :-w

iulia_vero
11.03.2009, 12:55:32
acum cer :-w

Deci au mai scos astia una . Mda ce sa zic e criza si la ei, aiurea.

laviniaariana
11.03.2009, 19:19:45
Buna fetelor! Vreau sa va spun ca la biserica nu ar trebui sa existe nici un fel de taxa pt oficierea cununiei.Doar nasii vor plati preotii,dar asta in cazul in care vor. Va spun asta sigur deoarece am 2 unchi care sunt preoti si stiu, numai ca acum sunt din ce in ce mai multi persoane care cer bani si nu mai stiu de unde. Noi cand am fost la biserica si am vb cu parintele ne-a spus clar k nu exista nici un fel de taxa. va pupacesc

CONT-INCHIS-23057
12.03.2009, 08:10:12
Buna fetelor! Vreau sa va spun ca la biserica nu ar trebui sa existe nici un fel de taxa pt oficierea cununiei.Doar nasii vor plati preotii,dar asta in cazul in care vor. Va spun asta sigur deoarece am 2 unchi care sunt preoti si stiu, numai ca acum sunt din ce in ce mai multi persoane care cer bani si nu mai stiu de unde. Noi cand am fost la biserica si am vb cu parintele ne-a spus clar k nu exista nici un fel de taxa. va pupacesc

nici eu n-am taxa:D

luluta11
01.04.2009, 07:45:58
Ciao fetelor!

sunt aceleasi obiceiuri

sarapup
28.04.2009, 15:19:29
fetel ce stiti ca trebuie adus la biserica?io am inteles ca se dau bomboane dupa.in timpul slujbei se aduce vin si cozonac/piscoturi(ca sa le moaie preotul in vin si noi sa alergam dupa ele daca popa-i mai mistocar:)) :) ) si cica....tre sa aduci un covoras sau te pune preotul sa stai pe perne???????????????????????DE CE?
ca la var'mea la nunta am vazut chestia asta si la gatit... a pus mireasa,nasa si urmatoarea la maritat pe scaun dar erau si 3 pernite pe scaun.
pooopici!>:D<

kmpi_oana
30.04.2009, 09:08:19
Salutare miresici! Se pare ca noi ne-am trezit cam tarziu, referitor la alegerea bisericii si s-ar putea sa nu pot fac la Sf Dumitru. Ne gandeam la Sf Gheorhe (cea de langa Piata Sud), sa mergem sa vorbim. Ce stiti de biserica de acolo...se fac nunti frumoase, e o locatie buna...astept raspuns. Va pup!

MeMioara
17.05.2009, 12:53:20
Buna,

Nu stiu daca mai este de actualitate intrebarea ta, dar sa stii ca la Sf. Gheorghe e tare frumos. Eu as fi vrut sa facem acolo cununia religioasa, dar viitorul meu sot ar vrea la Sf. Dumitru. E multa verdeata la Sf. Gheorghe si cred ca se pot face si poze acolo.

kmpi_oana
23.05.2009, 09:22:48
Buna,

Nu stiu daca mai este de actualitate intrebarea ta, dar sa stii ca la Sf. Gheorghe e tare frumos. Eu as fi vrut sa facem acolo cununia religioasa, dar viitorul meu sot ar vrea la Sf. Dumitru. E multa verdeata la Sf. Gheorghe si cred ca se pot face si poze acolo.
Multumesc pentru raspuns....de cand astept sa imi raspunda cineva=))

MeMioara
25.05.2009, 13:03:07
Multumesc pentru raspuns....de cand astept sa imi raspunda cineva=))

Singurul inconvenienient acolo este ca (scuzati cacofonia:"> ) capela este exact vis a vis de intrarea in biserica. Dar nu cred sa fie vreo problema. Doar sa vorbiti din timp cu preotul. Noi inca nu am vb si sper sa nu ma trezesc ca trebuie sa mergem in alta parte:-SS...

crybitzu
26.05.2009, 12:02:32
Eu fac cununia civila la Sf Dumitru pt k acolo mi-am dorit sa o fac mai mult din cauza preotului care dupa parerea mea e cel mai bun ,si acuma k aproape au terminat biserica si au facut si scarile arata bine,plus k eu am mers anii buni acolo si pt mine a contat foarte mult k parintele Plescau a aceeptat sa ne cunune pt k nici eu nici sotul nu ne doream pe altcineva-si la Sf Gheorghe e frumos pt mine era mai aproape pt k stau la piat sud dar am optat pt Sf Dumitru asa k recomand cu caldura tuturor mirescilor care ink nu au unde sa fc cununia religioasa sa mearga la parintele Plescau va garantez k nu veti regreta.(ps:eu am mai fost la doua cununia si a fost foarte frumos)Sper k v-am fost de folos pupici si spor la pregatiri!

anka_je
26.05.2009, 13:43:30
Parintele Plescau de la Sf. Dumitru este intr-adevar deosebit! Si eu cred ca slujbele tinute de dumnealui sunt magnifice, are un har aparte, stie sa atraga lumea catre biserica si credinta, e glumet si sfatuitor in acelasi timp. Iar la nunti si botezuri este memorabil!

chisa
26.05.2009, 16:04:53
Eu fac cununia civila la Sf Dumitru pt k acolo mi-am dorit sa o fac mai mult din cauza preotului care dupa parerea mea e cel mai bun ,si acuma k aproape au terminat biserica si au facut si scarile arata bine,plus k eu am mers anii buni acolo si pt mine a contat foarte mult k parintele Plescau a aceeptat sa ne cunune pt k nici eu nici sotul nu ne doream pe altcineva-si la Sf Gheorghe e frumos pt mine era mai aproape pt k stau la piat sud dar am optat pt Sf Dumitru asa k recomand cu caldura tuturor mirescilor care ink nu au unde sa fc cununia religioasa sa mearga la parintele Plescau va garantez k nu veti regreta.(ps:eu am mai fost la doua cununia si a fost foarte frumos)Sper k v-am fost de folos pupici si spor la pregatiri!
La ce ora sunteti programati voi? Si noi tot pe 13.06, tot la Sf Dumitru si tot la parintele Plescau ne cununam :) (la 17:30).

Mimi111983
29.05.2009, 16:13:24
Aproximativ, cam cat platesc nasii pt oficierea cununiei religioase?

fmichelle
07.06.2009, 10:48:32
as vrea sa va povestesc putin cam ce a fost la cununia religiasa...de la precista...
sa ma ierte D-zeu...azi e sarbatoare mare...dar...
trebuie sa stiti la ce sa va asteptati...
ne-au povestit nasii aseara...cum a fost...cica "negociat"....sa o zicem pe bine...au dat 5 mil. (vb in lei vechi) la preoti...pana si dascalii au tarif 500 mii...de caciula...pe langa banii astia de la nasi...mai exista si taxa de rezervare ora...1 mil...deci in total 7 mil...
imi pare f rau ca ajung sa judec preotii....dar nu mi se pare normal sa-ti bage mana in buzunar...pana la umar...
noi am avut ora 18.00 rezervata...dar am intrat la 18.40...si la 19.00...gata....
pe langa asta a fost un incident...am intrat mai tarziu...ok...doar ca mai era o nunta...veniti cu preotul de Sf. Gh. (cred)...deci nu aveau ora rezervata la precista...si deja intrase inaintea noastra...
mama mea a luat atitudine, pt. ca nu era corect...si s-a dus peste preoti...le-a zis unde lucreaza mirele si nasul :)) ...chestie de care noi nu ne folosim niciodata :)) ...pt ca nu-i normal...si uite asa am reusit sa intram noi....mi sa parut f f f f urat...ca s-a ajuns chiar asa...la biserica...
deci cam asa e la precista....

e f frumoasa biserica...dar din pacate preotii lasa de dorit...

MeMioara
08.06.2009, 19:38:56
Parintele Plescau de la Sf. Dumitru este intr-adevar deosebit! Si eu cred ca slujbele tinute de dumnealui sunt magnifice, are un har aparte, stie sa atraga lumea catre biserica si credinta, e glumet si sfatuitor in acelasi timp. Iar la nunti si botezuri este memorabil!

Sambata am fost la o cununie religioasa oficiata de parintele Plescau si a vb atat de frumos ca as fi stat sa-l ascult toata ziua... Iti merge la inima ce spune! Tot la el vrem si noi sa ne cununam, sper sa nu fie prea tarziu:-SS

fmichelle
11.06.2009, 10:39:34
stiu ca-i mult...
si oricum la precista sunt recunoscuti...na...asta e...
am scris pe forum...sa stie si altii la ce sa se astepte...
biserica e f frumoasa...dar cum spui tu..."oamenii lui D-zeu"...cam lasa de dorit...dar nu poti sa le ai pe toate :)...biserica f frumoasa, slujba ca la carte si preoti cumsecade.

diananico
19.06.2009, 12:30:22
as vrea sa va povestesc putin cam ce a fost la cununia religiasa...de la precista...
ne-au povestit nasii aseara...cum a fost...cica "negociat"....sa o zicem pe bine...au dat 5 mil. (vb in lei vechi) la preoti...pana si dascalii au tarif 500 mii...de caciula...pe langa banii astia de la nasi...mai exista si taxa de rezervare ora...1 mil...deci in total 7 mil...
imi pare f rau ca ajung sa judec preotii....dar nu mi se pare normal sa-ti bage mana in buzunar...pana la umar...
noi am avut ora 18.00 rezervata...dar am intrat la 18.40...si la 19.00...gata....
pe langa asta a fost un incident...am intrat mai tarziu...ok...doar ca mai era o nunta...veniti cu preotul de Sf. Gh. (cred)...deci nu aveau ora rezervata la precista...si deja intrase inaintea noastra...
mama mea a luat atitudine, pt. ca nu era corect...si s-a dus peste preoti...le-a zis unde lucreaza mirele si nasul :)) ...chestie de care noi nu ne folosim niciodata :)) ...pt ca nu-i normal...si uite asa am reusit sa intram noi....mi sa parut f f f f urat...ca s-a ajuns chiar asa...la biserica...

noi am avut tot la precista dar stiu ca nasul nu a dat chiar asa mult, cred ca vreo 3 mil dar nu sunt sigura, oricum nu 7 :O
noi tot pe 30 mai am fost dar am fost programati primii la ora 16:00, ba chiar am inceput cu cateva minute mai devreme si a durat cam jumatate de ora slujba. pacat ca incepuse sa ploua cand am iesit.
voi ati mai prins ploaie seara?

MeMioara
21.06.2009, 18:23:42
Noi am vb cu parintele Plescau de la Sf. Dumitru si nu ne-a spus nimic de bani. Poate trebuia sa intrebam noi?... Ciudat, dar nu ma supar. Mai bine dai cat vrei tu in limita bunului simt, decat sa te oblige la sume astronomice! Despre parintele Plescau nu pot sa zic decau lucruri bune si sincer ma simt tare bine ca am reusit sa ne programam la el :)

fmichelle
22.06.2009, 15:35:29
noi am avut tot la precista dar stiu ca nasul nu a dat chiar asa mult, cred ca vreo 3 mil dar nu sunt sigura, oricum nu 7 :O
noi tot pe 30 mai am fost dar am fost programati primii la ora 16:00, ba chiar am inceput cu cateva minute mai devreme si a durat cam jumatate de ora slujba. pacat ca incepuse sa ploua cand am iesit.
voi ati mai prins ploaie seara?

la noi a plouat cu galeata (de cum am iesit eu din casa si pana pe la vreo 5 dimineata)....si a fost frig...nu am facut poze la biserica...decat f putine ...nu se putea sta afara...si culmea, ca am vazut pe DVD...alergau prin ploaine cu lumanarile...care ardeau...si nu s-au stins.
tot am zis...sa avem noi atata belsug....la cat de tare a plouat...
oricum la noi preotii au inceput slujba cu nervi...nu vreau sa ma repet...
toata nunta a fost f frumoasa...doar la biserica a iesit cel mai rau...:-<

CONT-INCHIS-23057
22.06.2009, 15:57:18
la noi a plouat cu galeata (de cum am iesit eu din casa si pana pe la vreo 5 dimineata)....si a fost frig...nu am facut poze la biserica...decat f putine ...nu se putea sta afara...si culmea, ca am vazut pe DVD...alergau prin ploaine cu lumanarile...care ardeau...si nu s-au stins.
tot am zis...sa avem noi atata belsug....la cat de tare a plouat...
oricum la noi preotii au inceput slujba cu nervi...nu vreau sa ma repet...
toata nunta a fost f frumoasa...doar la biserica a iesit cel mai rau...:-<

nu s-au calmat dupa ce si-au luat caruta de bani?:))

crybitzu
03.08.2009, 13:35:19
Buna fetelor eu am avut deja cununia si am facut-o la SF DUMITRU la parintel PLESCAU si au fost cele mai frumoase momente din toata nunta nu am cuvinte sa va exlpic ce frumos a fost,perfect recomand tuturor miresicilor care ink nu stiu unde sa fc cununia religioasa sa o faca aici sunt sigura k nu va va parea rau,eu nu am avut nici o problema noua intai ne-a facut logodna la intrare parintele celalat si dupa am intrat si a fost si parintele Plescau si au tinut slujba sa stiti k nu stiu exact cat a tinut dar sunt sigura k mai mult de 30 min dar nu m-am asteptat sa fie atat de frumos si am facut poze si in biserik si afara si am inteles k nasi au platit 100 ron deci e super ,adik chiar simti k esti la biserca k sa nu ma zic de harul pe care il are parintele Plescau am uitat de toate emotiile si de cate ori vb cu el personal ma ilnisteste,nu stiu cum sa va explic dar iti da o stare de bine,sper k nu v-am plictisit oricum va doresc o nunta ca in vise!pupici

dytzu
09.08.2009, 10:58:17
Buna!

Si eu am avut cununuia religioasa la Sf.Dumitru. A fost superba! Parintele Plescau e un om nemaipomenit si ii multumersc ca mi-a facut ceremonia atat de frumoasa. Nasii au platit 200 de lei. Si apropo stiti ce poze frumoase se pot face in fata biserici pe trepte?!

Viitoarelor miersici sa le fie nunta asa cum si-o doresc iar celor care au fost mirese sa zambeasca mereu ca in ziua nuntii!

iulyafun
26.08.2009, 16:22:03

Buna,
si eu tot la Precista am avut cununia religioasa si tot pe 30 mai. Programarea a fost la ora 19.00 dar cineva a "intrat" inaintea noastra si astfel s-a decalat totul cu 40 minute. Cununia a durat in jur de 30minute. Nu m-a deranjat faptul ca a durat putin cununia, din contra nu as fi rezistat la o cununie de 2 ore cum am mai vazut ca se face la alte biserici. Ceea ce m-a deranjat pe mine a fost faptul ca mi-a cerut si bani ( 1 milion lei vechi) pt programare si nu s-a respectat.

dienuca21
03.09.2009, 23:38:44
Noi am facut rezervare la Precista si nu am platit nici o taxa pentru rezervare. Ni s-a spus ca nu e nevoie:)

fmichelle
15.09.2009, 15:42:21
Noi am facut rezervare la Precista si nu am platit nici o taxa pentru rezervare. Ni s-a spus ca nu e nevoie:)

ma bucur pt tine ....poate a avut prea multe plangeri :-p

iulyafun...da si la noi a fost la fel...deci ne putem consola...una pe alta :)...si cate or mai fi ca noi...
ma bucur pt miresele care au facut la Sf. Dumitru...macar au amintiri frumoase...de la cununia religioasa..

fmichelle
15.09.2009, 15:45:11

mai ai putin pana la nunta..:) casa de piatra...oricat de stresata o sa fii...si o sa ai multe emotii...dar sunt convinsa ca o sa fie f bine :)>-...vb. dupa <:-P

merlynn
05.10.2009, 14:40:53
fetelor eu sunt catolica si el ortodox, facem cununie mixta la catolici si vreau sa stiu din cele care au casatorii mixte si facute la catolici daca poti chema si un preot ortodox sa spuna si pt el macar ceva la sfarsit!

CONT-INCHIS-23057
05.10.2009, 17:08:51
fetelor eu sunt catolica si el ortodox, facem cununie mixta la catolici si vreau sa stiu din cele care au casatorii mixte si facute la catolici daca poti chema si un preot ortodox sa spuna si pt el macar ceva la sfarsit!

preotul ortodox poate veni la invitatia preotului catolic, bineinteles, daca doreste si cel ortodox. Insa vine doar ca martor, ca un invitat oricare. Nu va spune nimik nici la sfarsit nici la inceput pt ca nu este slujba ecumenica:) Oficierea ceremoniei o va face doar preotul din biserica aleasa de voi.

fmichelle
13.10.2009, 16:02:37
Buna,
si eu tot la Precista am avut cununia religioasa si tot pe 30 mai. Programarea a fost la ora 19.00 dar cineva a "intrat" inaintea noastra si astfel s-a decalat totul cu 40 minute. Cununia a durat in jur de 30minute. Nu m-a deranjat faptul ca a durat putin cununia, din contra nu as fi rezistat la o cununie de 2 ore cum am mai vazut ca se face la alte biserici. Ceea ce m-a deranjat pe mine a fost faptul ca mi-a cerut si bani ( 1 milion lei vechi) pt programare si nu s-a respectat.

da...pot sa-ti zic si cine a intrat inaintea ta...fix cine vroia sa intre si inaintea mea...
cred (nu sunt f sigura) ca la nunta aia soacra mica...a fost profa buzoianu...de la economic, mi-a fost profa...si stiu ca are 2 fete..nici nu aveau rezervare la precista...au venit cu preotul de la Sf. Gh....a fost o chestie de ultim moment, li s-a parut mai cool sa strice programarile altora...
atunci s-a dus mama peste popi si le-a zis una alta...mama mea este o femeie religioasa...dar totul are o limita...
oricum si eu am intrat cu 40 min mai tarziu...daca te consoleaza cu ceva :)...acum chiar nu mai conteaza...dar asa...ca idee...chiar daca sunt mai scoliti...nesimtirea la romani e la fel.

mihaela102
10.12.2009, 13:49:20
eu mi-as dori sa fac cununia religioasa la biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena; e acea bisericuta mica in drum spre gara; nu apartin de acea biserica dar imi place cum e pictata si faptul ca are flori in curte :)....cam cu cat timp inainte ar trebui sa ma duc pt rezervare? :-\

CONT-INCHIS-23057
10.12.2009, 14:26:54
nasii au fost cu o luna inainte si-au facut rezervarea:)

geocry
04.01.2010, 07:59:43
preotul ortodox poate veni la invitatia preotului catolic, bineinteles, daca doreste si cel ortodox. Insa vine doar ca martor, ca un invitat oricare. Nu va spune nimik nici la sfarsit nici la inceput pt ca nu este slujba ecumenica:) Oficierea ceremoniei o va face doar preotul din biserica aleasa de voi.

Cel mai bine ar fi sa te duci sa discuti cu parohul bisericii unde doresti sa oficiezi cununia religioasa. S'ar putea ca visele voastre sa devina realitate.

ancutza2007
15.01.2010, 09:33:07
Nu e tarziu cu o luna inainte de nunta sa ne facem rezervarea pt ora la biserica? Si cu cine vorbim? Direct cu preotul? Presupun ca are o evidenta cu datele si orele ca sa nu ne intresectam :D si ca trebuie si sa dam ceva bani inainte, nu?

loridana
15.01.2010, 10:50:41
Nu e tarziu cu o luna inainte de nunta sa ne facem rezervarea pt ora la biserica? Si cu cine vorbim? Direct cu preotul? Presupun ca are o evidenta cu datele si orele ca sa nu ne intresectam :D si ca trebuie si sa dam ceva bani inainte, nu?
Eu zic ca e tarziu cu o luna inainte. Noi o sa mergem sapt viitoare pentru ca se deschide un nou registru si vrem o ora anume, deci mergem cu 3 luni inainte. Nu cred ca e prea devreme. Si da, cu preotul vorbim care va oficia casatoria, cel putin asa facem noi :D
Cu plata sau taxa nu stiu cum va fi , dar de indata ce am noi informatii revin si anunt cum a fost.
Pupici si spor la pregatiri<:-P

ice21
15.01.2010, 22:53:14
Eu am stabilit cu o luna inainte si a fost ok. Cand a deschis registrul de programari si am vazut cate sunt nu am mai avut curajul sa-i spun ora, dar ghici......m-a trecut exact la ora la care ma gandisem.;-) Asa ca bafta multa si cred ca depinde si de preot, biserica....

mihaela102
16.01.2010, 08:11:48
fetelor, eu am facut aseara programarea la biserica :)....toata lumea spunea ca e prea devreme, dar aseara am vazut cate programari sunt deja facute; chiar si pt 28 august erau deja 2 programari (eu fiind a treia);
sunt mai linistita acum #:-S....bafta la pregatiri :)

ancutza2007
18.01.2010, 13:32:57
Va multumesc pentru raspunsuri. Dar cam dupa ora 16 cred ca incep slujbele pentru cununia religioasa, vara, nu? Voi cate ore libere aveti intre starea civila si biserica? Sunt cat de cat apropiate, nu? De ex. la ce ore v-ati programat la biserica?

loridana
19.01.2010, 07:09:56
Va multumesc pentru raspunsuri. Dar cam dupa ora 16 cred ca incep slujbele pentru cununia religioasa, vara, nu? Voi cate ore libere aveti intre starea civila si biserica? Sunt cat de cat apropiate, nu? De ex. la ce ore v-ati programat la biserica?
Aseara am facut si noi programarea la Biserica...uffaaaa :)>-
La Starea Civila vrem sa fie cu cel putin o ora inainte ca sa fie timp lejer, sa nu alergam :D. Parintele ne-a spus ca ne costa o taxa modica de 50 de lei, desi mi se pare cam putin :-w fata de ceea ce am citit pe forumuri. O sa vedem la final ....
Pupici

duracita
19.01.2010, 09:33:48
Buna Ancutza.... eu am avut cu o ora inainte starea civila de biserik ... a servit lumea o prajiturik si o cupa de sampanie, am facut niste poze si dupa direct la biserik....acum depinde ce vrei tu sa faci intre starea civila si biserik, daca e vb doar de o prajiturica si ceva poze iti ajunge o ora ... daca vrei sa dai si o masa invitatiilor atunci ar trebui sa iti iei mai mult timp... te pop si te ast cu alte intrebari... spor la pregatiri....>:D< >:D< >:D<

loridana
19.01.2010, 11:09:15
Taxa de oficiere a casatoriei este una si ”darul nasului” este alta.
Eu acum 4 ani cand am cununat am dat 200 lei la parinte si nu prea a fost multumit.
Oricum ma astept si eu sa dea nasul ceva cadou , dar oricum o sa fie dupa celebrare asa ca nu cred ca ma mai intereseaza. Sa fie suparat ca toata lumea e in criza, o sa dam cat se poate.
Initial a zis ca nu vrea sa auda de altceva, dar .....de la zis pana la facut e cale lunga :[email protected]

ancutza2007
20.01.2010, 08:11:46
Oricum ma astept si eu sa dea nasul ceva cadou , dar oricum o sa fie dupa celebrare asa ca nu cred ca ma mai intereseaza. Sa fie suparat ca toata lumea e in criza, o sa dam cat se poate.
Initial a zis ca nu vrea sa auda de altceva, dar .....de la zis pana la facut e cale lunga :[email protected]
Loridana, unde o sa faci cununia religoasa la Sf Neculai? Si cu ce preot ai vorbit? Cu cel cu care vorbesti acum, el va fi si cel care va tine slujba la nunta? Sau daca as vrea un anume preot, as putea sa cer asta?

loridana
20.01.2010, 09:06:10
Loridana, unde o sa faci cununia religoasa la Sf Neculai? Si cu ce preot ai vorbit? Cu cel cu care vorbesti acum, el va fi si cel care va tine slujba la nunta? Sau daca as vrea un anume preot, as putea sa cer asta?
Da, noi facem la Sf Neculai si am vorbit cu preotul pe care il dorim sa ne oficieze casatoria. Daca vrei pe cineva anume, cred ca cel mai bine e sa mergi direct la el si sa vb cu el. Cu cine vorbesti acelasi cununa.

dianca
13.02.2010, 08:34:18
Aseara am facut si noi programarea la Biserica...uffaaaa :)>-
La Starea Civila vrem sa fie cu cel putin o ora inainte ca sa fie timp lejer, sa nu alergam :D. Parintele ne-a spus ca ne costa o taxa modica de 50 de lei, desi mi se pare cam putin :-w fata de ceea ce am citit pe forumuri. O sa vedem la final ....
Pupici

Buna,
Am vazut ca ai fost sa vorbesti la Biserica Sf Nicolae si ca ai rezervat deja. Si eu am vorbit, doar ca prin telefon, si cand am intrebat de un aconto pentru rezervare a spus ca nici nu se pune problema. Tu ai platit cand ai rezervat sau se da "taxa modica" in ziua nuntii? Intreb asta sa stiu daca o trimit si eu pe mama (eu nu stau in Bacau) sa rezolve cu taxa. Eu am rezervat pe 17 iulie la ora 19 si a spus ca ne-a trecut in registru si ca ne mai asteapta cu 2 sapt inainte la spovedanie.

Multumesc

loridana
13.02.2010, 09:09:49
Buna,
Am vazut ca ai fost sa vorbesti la Biserica Sf Nicolae si ca ai rezervat deja. Si eu am vorbit, doar ca prin telefon, si cand am intrebat de un aconto pentru rezervare a spus ca nici nu se pune problema. Tu ai platit cand ai rezervat sau se da "taxa modica" in ziua nuntii? Intreb asta sa stiu daca o trimit si eu pe mama (eu nu stau in Bacau) sa rezolve cu taxa. Eu am rezervat pe 17 iulie la ora 19 si a spus ca ne-a trecut in registru si ca ne mai asteapta cu 2 sapt inainte la spovedanie.

Multumesc
Saluti,
Asa si noua ne-a spus, dar ne-a zis si de suma modica de 50 de lei taxa oprita.....dar sincera sa fiu cred ca o sa ceara si taxa la finalul slujbei...Bine, acum depinde si de fiecare preot.
Pupici si spor la pregatiri
<:-P

RoxaLee
02.03.2010, 13:39:48

La noi tot asa a fost (si sunt ortodoxa): au intrat invitatii, dupa care sotul meu si la sfarsit eu, la brat cu tatal meu.
Si eu pusesem in calcul 30 min - 1 ora maxim ceremonia, dar din pacate a tinut 2 ore, si era fff cald, eu cu trena lunga si pe tocuri de 10 cm... a fost un chin :)) A tinut atat de mult ca am avut parte de 7 preoti, si nah, fiecare cu "speech-ul" lui =))

p.s. ceremonia a avut loc la Biserica Cuv. Parascheva (la 20 km de Bacau)

mihaela102
02.03.2010, 13:50:57
La noi tot asa a fost (si sunt ortodoxa): au intrat invitatii, dupa care sotul meu si la sfarsit eu, la brat cu tatal meu.
Si eu pusesem in calcul 30 min - 1 ora maxim ceremonia, dar din pacate a tinut 2 ore, si era fff cald, eu cu trena lunga si pe tocuri de 10 cm... a fost un chin :)) A tinut atat de mult ca am avut parte de 7 preoti, si nah, fiecare cu "speech-ul" lui =))

foarte faina intrarea descrisa de tine :)....dar in cazul meu, daca din doi nasi nu ma duce nici unul de brat la altar, presimt ca vor fi boturi lungi toata noaptea :))

RoxaLee
03.03.2010, 19:20:42
foarte faina intrarea descrisa de tine :)....dar in cazul meu, daca din doi nasi nu ma duce nici unul de brat la altar, presimt ca vor fi boturi lungi toata noaptea :))

Pune-i pe amandoi sa te duca de brat! :D Ar fi interesant, tu vei fi in mijloc. ;)

Apropo (off topic), asa am avut si eu rochita la cununia civila, ca cea a tipei de la avatarul tau. Face parte din gama Sherri Hill... sunt preferatele mele! De cate ori intru pe site-ul lor, incep sa "salivez" :madlaugh: :))

mihaela102
04.03.2010, 08:41:02
Pune-i pe amandoi sa te duca de brat! :D Ar fi interesant, tu vei fi in mijloc. ;)

Apropo (off topic), asa am avut si eu rochita la cununia civila, ca cea a tipei de la avatarul tau. Face parte din gama Sherri Hill... sunt preferatele mele! De cate ori intru pe site-ul lor, incep sa "salivez" :madlaugh: :))

pai amandoi ma vor duce la altar...voi fi tare mandra ;)), mai ales ca unul dintre nasi e fratele meu ;;)

rochia de mireasa va fi ca cea de la avatar, doar ca va fi lunga, poala va fi doar din tull (fffffff mult tull) si in loc de siclam va fi turcoaz :D; deja am vb cu un designer si o fac la comanda ;-)

RoxaLee
04.03.2010, 09:09:55
pai amandoi ma vor duce la altar...voi fi tare mandra ;)), mai ales ca unul dintre nasi e fratele meu ;;)

rochia de mireasa va fi ca cea de la avatar, doar ca va fi lunga, poala va fi doar din tull (fffffff mult tull) si in loc de siclam va fi turcoaz :D; deja am vb cu un designer si o fac la comanda ;-)

Super! Sunt curioasa cum o sa arate :x

laleauagalbena
09.03.2010, 19:13:25
La noi in oltenia intre cununia civila si cea religioasa sunt cam 7-8 ore....in acest intreval se fac alte obiceiuri specifice zonei

ancutza2007
12.03.2010, 10:44:36
fetelor, eu am facut aseara programarea la biserica :)....toata lumea spunea ca e prea devreme, dar aseara am vazut cate programari sunt deja facute; chiar si pt 28 august erau deja 2 programari (eu fiind a treia);
sunt mai linistita acum #:-S....bafta la pregatiri :)

La ce ora ti-ai rezervat la Biserica? Eu sunt putin derutata (de fapt nu eu, mai mult mama care e nemultumita) mi-am programat ora la biserica Sf Neculai la 15 (de la 16 la 19 era ocupat) avand in vedere ca doar la ora15 si ora 20 mai era liber. Am sa imi programez ora la starea civila la 14 - 14:15 cel tarziu.
Dupa ce ies de la Biserica la 16 facem cateva poze cu totii apoi plecam la sedinta foto pana pe la 19 cand vrem sa ajungem la restaurant. Pe invitatie ora la restaurant o sa fie 20. Ce credeti e OK? eu zic ca e bine dar mama zice ca ce face cu invitatii intre 16-16:30 si 20? Se intorc iar acasa? Pai asta e .......nu cred ca asta mai e treaba mirilor, nu?

mihaela102
12.03.2010, 11:28:20
La ce ora ti-ai rezervat la Biserica? Eu sunt putin derutata (de fapt nu eu, mai mult mama care e nemultumita) mi-am programat ora la biserica Sf Neculai la 15 (de la 16 la 19 era ocupat) avand in vedere ca doar la ora15 si ora 20 mai era liber. Am sa imi programez ora la starea civila la 14 - 14:15 cel tarziu.
Dupa ce ies de la Biserica la 16 facem cateva poze cu totii apoi plecam la sedinta foto pana pe la 19 cand vrem sa ajungem la restaurant. Pe invitatie ora la restaurant o sa fie 20. Ce credeti e OK? eu zic ca e bine dar mama zice ca ce face cu invitatii intre 16-16:30 si 20? Se intorc iar acasa? Pai asta e .......nu cred ca asta mai e treaba mirilor, nu?
oricum invitatii care te insotesc la biserica se vor duce acasa sa se schimbe si apoi vin la local; sedinta foto se face cu mirii, parintii si nasii de regula; programul e ok, stai linistita; eu am biserica programata la 16.30, dureaza cam jumatate de ora, apoi plec la sedinta foto si la restaurant tot pe la ora 19 vreau sa ajung.

intre starea civila si biserica ia-ti o marja de cel putin o ora; mai multe poze se vor face acolo decat la biserica; vei fi "bombardata" de prieteni, vecini, colegi care vor avea placerea sa faca poze cu voi

stica
17.03.2010, 22:07:39
Buna,

si eu am avut la Precista cununia si a fost respectata ora .Probabil fiind o biserica centrala de "fitze" , cand au multe cununii nu se mai respecta ora cu sfintenie Preotii au fost o.k. si nu a costat enorm; 100 lei avans si 250 dupa. Nu stiu, dar preotul Plescau face, am auzit logona in pridvorul bisericii si in acelasi timp se oficiaza in mijloc o alta cununie- putin cam cuidat, nu credeti? in plus la Sf. Dumitru se percep cam aceleasi taxe Oricum am fost multumita de prestatia celor doi preoti Mihai si cel cu barba - au voci foarte frumoase.

bolfilica
22.04.2010, 20:44:42
Fetelor am facut programarea la biserica dar acum stau in dubii.Am programat cununia religioasa la 18.30 dar nu am intrebat fotograful cand se face sedinta foto? Vom ajunge oare la restaurant inaintea invitatilor? Nici nu stiu la ce ora se cheama invitatii la restaurant.Cred ca daca sedinta foto se face dupa cununie nu mai e mult timp sa verificat daca totul e in ordine la restaurant(acesta fiind in afara bacaului).Voi ce credeti sa modific ora sau o sa ajung la timp? Apropo nu stiu nici cat dureaza cununia religioasa,aceasta fiind la Sf. Dumitru.
Va multumesc de ajutor,nu stiu ce m-as face fara voi!

mihaela102
23.04.2010, 06:49:17
Fetelor am facut programarea la biserica dar acum stau in dubii.Am programat cununia religioasa la 18.30 dar nu am intrebat fotograful cand se face sedinta foto? Vom ajunge oare la restaurant inaintea invitatilor? Nici nu stiu la ce ora se cheama invitatii la restaurant.Cred ca daca sedinta foto se face dupa cununie nu mai e mult timp sa verificat daca totul e in ordine la restaurant(acesta fiind in afara bacaului).Voi ce credeti sa modific ora sau o sa ajung la timp? Apropo nu stiu nici cat dureaza cununia religioasa,aceasta fiind la Sf. Dumitru.
Va multumesc de ajutor,nu stiu ce m-as face fara voi!
mai putin de 30 de minute nu va dura, cu tot cu foiala de afara si drum vei ajunge la restaurant la 19.30...asta fara sedinta foto
lumea va veni undeva dupa 20.30, dar nu poti sti sigur ca nu sunt si cativa mai grabiti si nerabdatori care sa vina la 20.00....deci cel tarziu la 19.30 tb sa fii la restaurant...sedinta foto ai s-o faci probabil inainte;
era bine sa fi discutat cu fotograful intai si de la el sa faci programarile in jos; eu cam asa am gandit

mihaela102
23.04.2010, 08:11:32
Vin si eu cu o sugestie.
Pune sedinta foto intre stare civila si biserica.
Daca pui starea civila la ora 17, ai timp o ora intre 17.30 - 18.30 sa faci sedinta foto.
Oricum aceste lucruri trebuie sa le discuti si cu fotograful tau.
Succes.
in prima faza si eu ma gandisem la varianta asta, dar....perosanele care vin la starea civila (cel putin o parte din ei) vor vrea sa vina si la biserica (si noi ne dorim ca la biserica sa avem lume) si e destul de greu sa stea dupa noi pt ca avem sedinta foto...sa se duca acasa si sa se intoarca dupa o ora iar e incomod pt ei...eu am concluzionat ca e cel mai potrivit sa ai starea civila-biserica-foto-restaurant

mihaela102
23.04.2010, 08:56:02
Nu este indicat ca invitatii sa vina la sedinta foto, caci sedinta foto este doar pentru miri. Este foarte buna ordinea evenimentelor pe care ai enumerat-o tu, dar in cazul ei nu se poate, daca vrea sa fie la restaurant la 19.30. Este prea scurt termenul de o ora pentru biserica si sedinta foto.
Eu consider ca sedinta foto are farmecul ei, si ar fi pacat sa fie asa de scurta.
eu am reusit sa prog biserica la 16.30 (as fi vrut la 17.00 dar era deja ocupat) iar de la 17.00 pana la 19.00 am foto in doua locatii; acum sper sa pot programa civila intre 15-15.30

bolfilica
23.04.2010, 09:44:32
Merci mult fetele am schimbat ora am pus la 16.30! Noi avem cununia civila facuta deja. Acum e timp sa ma mocaiesc imi era frica sa nu fie in garba si sa nu ajung la timp la restaurant.
Multumesc mult!

mihaela102
23.04.2010, 09:49:10
Merci mult fetele am schimbat ora am pus la 16.30! Noi avem cununia civila facuta deja. Acum e timp sa ma mocaiesc imi era frica sa nu fie in garba si sa nu ajung la timp la restaurant.
Multumesc mult!
cred ca este o ora mai potrivita; acum vei avea timp sa faci sedinta foto linistita si ajungi si din timp la restaurant pt a vedea cum arata decoratul, ce pb mai sunt, mai repetati valsul (mai respiri un pic) :)

bolfilica
23.04.2010, 10:39:35
Trebuie sa fie un vals special???Noi ne-am gandit la asta dar nu stiu daca o sa avem timp deoarece ne intoarcem in tara cu 2 sapt inainte de nunta.:(
Stie cineva cum se procedeaza daca vrei mai multi preoti la cununia religioasa? Noi facem la Sf.Dumitru si sper ca va fi parintele Plescau cu toate ca nu am precizat pt ca mereu ma repezesc cei de acolo ca e aglomerat.

loridana
28.04.2010, 09:56:33
Arunc si eu o intrebare noua, pe care nu am gasit-o aici: Ce ne trebuie pentru biserica? E adevarat ca trebuie aduc o carpetica, vin, piscoturi si ......oare ce mai trebuie ? Stie una din voi? 8-|

duracita
28.04.2010, 11:41:14
Eu am dus asa:certificatul de casatorie in primul rand,un covoras pe care am stat noi si nasii, o sticla de vin, 2 piscoturi cu care ne-a impartasit, sau cozonac depinde de ce preferinte ai, bombonele pe care le arunci sau daca iei bomboane fondante sa serveste dupa ce te cununi si cam atat, eu am mai avut o pereche de porumbei la care le-am dat drumul dupa ce neam cununat... spor la pregatiri:):):)pupici

loridana
28.04.2010, 11:45:01
Mersic mult duracita >:D<

CONT-INCHIS-23057
28.04.2010, 13:34:36
Noi am adus doar vin si piscoturi. Noi n-am adus nici un covoras..pt ca am cerut o slujba scurta de 30 min max:). Si intr-adevar n-a fost nevoie de covoras. Iar certificatul oricum il aveam la noi pt ca facusem cununia civila acolo in curtea bisericii.

AndreeaLuiza
28.04.2010, 20:35:32
Hmm..nu credeam k e asa de complicat..:(
Problema mea e urmatoarea :) :
eu sunt catolica, el e cu Dumnezeu in inima, cum spune :)
nu conteaza pt el la ce biserica ne cununam si nici religia, asa k am ales sa ne cununam religios la biserica catolica din centrul Bacaului. cu pregatirea care se face, cum fac?!! sunte in-afara tarii, ajungem acasa cred cu vreo saptamana 2 inainte de nunta, sper :P..
Ce cerinte "religioase" au preotii de la noi, de la el.. ?!
voi vorbi cu un preot de aici, de unde sunt, si daca el imi spune ceva si acasa vor spune altceva? oops..

loridana
04.06.2010, 11:35:16
Draga Ancutza, noi il stim pe parintele Busuioc de ceva vreme - ani - si m-a atras felul lui bland si faptul ca l-am simtit mai aproape de biserica si de cartile sfinte decat de altele. Slujba a fost minunata, cu cor si cu o atmosfera foarte emotionanta. Ca pret - ne-a spus ca trebuie achitata taxa de 50 de lei, ceea ce am dat mai departe la nashi, informatia. Dupa nunta nashii nu au vrut sa ne zica pretul, cu motivatia ca nu mai e interesul nostru:( ( raspuns la care nu ma asteptam din partea lor - ba chiar m-am simtit jignita - dar asta e o alta poveste), Asa ca nu am cu ce sa te ajut. Orice ar spune lumea pentru mine este un preot deosebit, cu har.

stica
08.06.2010, 19:15:13
Eu am facut nunta la biserica precista si a fost super ok. In mai, a facut si o prietena de-a mea si a fost foarte multumita.este o biserica ultra centrala cu parcare, spatiu verde si foisor in aer liber, unde a fost oficiata civila.nu cred ca mai exista o biserica mai frumoasa in bacau . In privinta pretului, s-a platit un avans inainte( asa e peste tot )iar nasii au platit slujba 300 ron . Am fost multumiti de cei 2 preoti tomozei, care nu ne-au facut sa asteptam pe-afara si au facut o slujba deosebita.:

mihaela102
09.06.2010, 10:53:48
Eu am facut nunta la biserica precista si a fost super ok. In mai, a facut si o prietena de-a mea si a fost foarte multumita.este o biserica ultra centrala cu parcare, spatiu verde si foisor in aer liber, unde a fost oficiata civila.nu cred ca mai exista o biserica mai frumoasa in bacau . In privinta pretului, s-a platit un avans inainte( asa e peste tot )iar nasii au platit slujba 300 ron . Am fost multumiti de cei 2 preoti tomozei, care nu ne-au facut sa asteptam pe-afara si au facut o slujba deosebita.:
cand am fost sa fac programarea la biserica am inteles de la dascal ca vor fi doi preoti la cununie; acum aud dela tine ca i-ai avut pe amandoi....oare oficializeaza amandoi mereu? intreb informativ:-\

ancutza2007
09.06.2010, 14:23:47
Draga Ancutza, noi il stim pe parintele Busuioc de ceva vreme - ani - si m-a atras felul lui bland si faptul ca l-am simtit mai aproape de biserica si de cartile sfinte decat de altele. Slujba a fost minunata, cu cor si cu o atmosfera foarte emotionanta. Ca pret - ne-a spus ca trebuie achitata taxa de 50 de lei, ceea ce am dat mai departe la nashi, informatia. Dupa nunta nashii nu au vrut sa ne zica pretul, cu motivatia ca nu mai e interesul nostru:( ( raspuns la care nu ma asteptam din partea lor - ba chiar m-am simtit jignita - dar asta e o alta poveste), Asa ca nu am cu ce sa te ajut. Orice ar spune lumea pentru mine este un preot deosebit, cu har.

Multumesc mult Loridana. Cand te-am intrebat de cum a decurs slujba nu m-am gandit la cati bani tb sa dea nasii, ci cum a decurs slujba tinuta de el. Eu am ramas impresionata de parinte dupa ce am participat la o cununuie religioasa a unuor prietenii anul trecut si m-a impresionat f mult predica lui. Asa ca apoi am mers la el la spovedit de mai multe ori, mi-a placut f mult cum vorbese, cum te sfatuieste si uite asa am decis sa ne cununam la el. Am mers si am discutat cu el si ne-a promis ca el o sa ne tina slujba asa cum ne-am dorit. Asa ca deabia astept si sunt sigura ca o sa fie f emotionant. Multumesc de raspuns. Te pup

mihaela102
03.07.2010, 11:48:21
avem vreo miresica care s-a cununat anul acesta la Precista? :)

kty_ciobanu
11.07.2010, 10:25:44
buna fetelor! a avut cineva cununia religioasa la biserica Sf. Gheorghe? cum a fost? noi ne-am programat din luna martie pt 28 august, ora 17.30, si am intrebat daca este nevoie sa venim inainte sa ne marturisim si sa mai stabilim alte detalii... ne-a spus ca nu este nevoie , doar sa fim punctuali...si am ramas uimita pt ca eu stiam de la prietenele mele care s-au casatorit ca trebuie sa te duci inainte la marturisit:-?.

simonabebe
11.07.2010, 14:13:06
si eu fac nunta tot la sf gheorghe si asa ne-a zis si noua sa fim punctuali
se presupune ca am avea un parinte duhovnic la care mergem de obicei de asta a zis ca nu trebuie sa mergem la marturisit la el

AndreeaLuiza
14.07.2010, 21:52:29
Am fost la o nunta miercurea.. A facut si slujba religioasa si civila..singurul lucru era k lumea pleca pe la 1-2 k a doua zii trebuiau sa mearga la servici..Vineri nu cred k ar fii o problema..Trebuie sa te gandesti si la invitatii tai, daca prefera majoritatea vinerea, si ai posibilitatea si ti doresti acest lucru, e ok!

geocry
03.08.2010, 07:36:22
Va invit sambata seara la orele 18:00 la Catedrala Catolica sa participati la cununia religioasa a 12 cupluri in acelasi timp ;)

Ancut
10.08.2010, 17:30:58
Oauuuuuu, ce de miresici ! Frumoasa priveliste !!!!!!!!!!

AndreeaLuiza
13.08.2010, 10:35:32
Am fost sambata la biserica si toate miresicele ati fost una mai frumoasa decat celelalta.
E o priveliste rara, dar in acelasi timp si foarte emotionanta, sa vezi 12 mirese si 12 miri in aceeasi biserica, spunandu-si rand pe rand legamantul sfintei casatorii.

wow spun si eu! nu am mai vazut atat de multe mirese impreuna :) imi imaginez k tot bacaul era la o nunta in seara aia :) chiar frumos!

geosim
21.08.2010, 17:47:49
Suberba biserica cu 12 miresici:x
am si eu o intrebare.....eu sunt catolica si viitorul sot ortodox. Cununie mixta in biserica ortodoxa se poate face? Vine preotul catolic in biserica ortodoxa? stie cineva?

CONT-INCHIS-23057
24.08.2010, 08:44:42
Suberba biserica cu 12 miresici:x
am si eu o intrebare.....eu sunt catolica si viitorul sot ortodox. Cununie mixta in biserica ortodoxa se poate face? Vine preotul catolic in biserica ortodoxa? stie cineva?

De obicei nu vin pt ca biserica in care te cununi acolo iti vei boteza copiii. Dar sunt si exceptii. Insa daca vine, el va fi acolo ca un martor, nu contribuie cu nimic la oficierea slujbei pt ca n-au voie si nu sunt reguli ecumenice pt astfel de situatii. In plus episcopia catolica tolereaza insa nu recunoaste o astfel de casatorie mixta daca nu e facuta in biserica catolica. Deci fiecare isi apara interesele pt a nu pierde din "clientela".

AAndreea13
21.05.2011, 19:15:00

Buna, scuze la toata lumea ca sunt offtopic.... ai putea sa imi spui si mie unde sunt facute pozele cu podetzul ? Sunt asa superbe!!!

AAndreea13
21.05.2011, 20:39:03
Hey, stie cineva ceva de Manastirea Runc , Buhusi ? Merita sa merg pana acolo pt cununia religioasa?

mihaela102
22.05.2011, 08:16:49
Hey, stie cineva ceva de Manastirea Runc , Buhusi ? Merita sa merg pana acolo pt cununia religioasa?
am inteles ca vii acasa in septembrie.....poti merge intr-o duminica la slujba acolo si vezi cum te simti :)

AAndreea13
22.05.2011, 14:26:17
am inteles ca vii acasa in septembrie.....poti merge intr-o duminica la slujba acolo si vezi cum te simti :)

Dap....sa stii ca am sa merg. Nu am fost niciodata. Logodnicul meu a fost de cateva ori si i-a placut mult...in special preotul. Tu ai fost? Cum ti se pare?

mihaela102
23.05.2011, 13:48:10
Dap....sa stii ca am sa merg. Nu am fost niciodata. Logodnicul meu a fost de cateva ori si i-a placut mult...in special preotul. Tu ai fost? Cum ti se pare?

am fost, dar foarte rar si demult....nu mai pot spune ca imi amintesc foarte multe, in schimb mie imi plac cam toate manastirile;

in alta ordine de idei, trebuie sa-ti faci un plan foarte bine stabilit si mai ales aerisit daca vrei sa faci cununia religioasa la 30 km distanta; cred ca cea civila e cam greu sa fie in aceeasi zi; vezi tu cum le pui pe hartie :)

cireshik
08.11.2011, 15:16:25
Buna fetelor..

A facut cineva la Sf Gheorghe? stie cum este?

mersi

alinabacau
10.07.2012, 07:54:07
se pare ca nu a mai scris nimeni pe aici.....in 2012 nu s-a mai casatorit nimeni?eu am nunta in septembrie anul acesta si inca nu m-am hotarat la ce biserica vom face....

d_ellya85
13.09.2012, 11:37:58
se pare ca nu a mai scris nimeni pe aici.....in 2012 nu s-a mai casatorit nimeni?eu am nunta in septembrie anul acesta si inca nu m-am hotarat la ce biserica vom face....
Cred ca i inutil raspunsul....:)CASA DE PIATRA!!o:-)

alya2016
08.12.2012, 11:24:20
Buna fetelor..

A facut cineva la Sf Gheorghe? stie cum este?

mersi

BUna, Eu inca nu am avut nunta ...si nu m-am hotarat in privinta bisericii unde se va oficia slujba religioasa..dar am trei optiuni la mine in cartier, la SF. Gheorghe la orizontull dar nu la cimitir ci la aia dintre blocuri sau la parc...
Am fost la o cununie acolo si a fost ok ..cam lunga slujba...dar in ultima perioada am auzit tine putin...te cam repede daca are o nunta mai banoasa dupa.

rokya01
04.02.2013, 12:20:27
BUna, Eu inca nu am avut nunta ...si nu m-am hotarat in privinta bisericii unde se va oficia slujba religioasa..dar am trei optiuni la mine in cartier, la SF. Gheorghe la orizontull dar nu la cimitir ci la aia dintre blocuri sau la parc...
Am fost la o cununie acolo si a fost ok ..cam lunga slujba...dar in ultima perioada am auzit tine putin...te cam repede daca are o nunta mai banoasa dupa.
Iti recomand cu toata caldura si increderea sa mergi la Sf Dumitru, la Parintele Plescau, slujba dureaza jumatate de ora, si crede-ma vei tine minte toata viata Taina Sf Cununii!

alya2016
06.02.2013, 19:04:09
Iti recomand cu toata caldura si increderea sa mergi la Sf Dumitru, la Parintele Plescau, slujba dureaza jumatate de ora, si crede-ma vei tine minte toata viata Taina Sf Cununii!

Buna,
Multumesc de raspuns...a avut nunta o colega de serviviu acolo si au iesit toate pozele jalnie si erau facute de fotograf profesionist...si am inteles k s-a cam stricat treaba pe acolo si in plus este foarte departe de mine....am de ales intre SF Gheorghe, Precista, La parc sau la mine in cartie Buna Vestire...unde cunsc si preotul este un fost coleg de generala si mai tb sa cer si dezlegare pt acea data kk in calendar nu se fac nunti...acum sa vedem unde ne hotaram

diank87
12.02.2013, 11:13:48
Buna,
Multumesc de raspuns...a avut nunta o colega de serviviu acolo si au iesit toate pozele jalnie si erau facute de fotograf profesionist...si am inteles k s-a cam stricat treaba pe acolo si in plus este foarte departe de mine....am de ales intre SF Gheorghe, Precista, La parc sau la mine in cartie Buna Vestire...unde cunsc si preotul este un fost coleg de generala si mai tb sa cer si dezlegare pt acea data kk in calendar nu se fac nunti...acum sa vedem unde ne hotaram

Buna, ma ocup de cosmetica...tratamente, masaj, epilare, pensat ..... incerc sa promovez mai ales epilarea cu zahar, care e mult mai faina decat epilarea cu ceara. Iti las mai jos site-ul meu unde gasesti mai multe detalii ( metoda de epilare, servicii si preturi) daca esti interesata contacteaza-ma. O zi frumoasa in continuare.

Te astept sa incerci epilarea cu zahar!!!
http://diank87.wix.com/sugaringbacau

alya2016
12.02.2013, 21:00:25
Buna, ma ocup de cosmetica...tratamente, masaj, epilare, pensat ..... incerc sa promovez mai ales epilarea cu zahar, care e mult mai faina decat epilarea cu ceara. Iti las mai jos site-ul meu unde gasesti mai multe detalii ( metoda de epilare, servicii si preturi) daca esti interesata contacteaza-ma. O zi frumoasa in continuare.

Buan, am incercat sa-ti las un mesaj pe privat dar nu a mers...m-ar interesa de ce nu sa vad cum este pt inceput. Ai cumva si preturi pt pachete sau doar separate?o sa iau nr de pe site si o sa te sun

alya2016
25.02.2013, 21:07:32

zilele astea o sa te sun...

Codrys
12.07.2015, 08:38:20
Buna fetelor, cam la cat ajunge taxa la cununia religioasa in Bacau?! Multumesc frumos!