PDA

Versiunea completa : Sofia - Sucevita

lichi_dana
16.10.2007, 20:26:30
a facut cineva nunta la restaurant Sofia? care sunt parerile/impresiile? vb despre sucevita, jud suceava

olisas
21.07.2008, 22:38:55
Nu am fost la nicio nunta aici, ci doar am stat cateva nopti. Mi se parut ok restaurantul, iar chelnerii draguti. E drept, erau unii din ei cam neindemanatici, dar per ansamblu - superok!

sophia_
28.10.2008, 18:20:55
"a facut cineva nunta la restaurant Sofia? care sunt parerile/impresiile? vb despre sucevita, jud suceava"
aveti pareri legate de acest restaurant/hotel?
ma intereseaza pentru ca in curand voi avea si eu nunta acolo...

lichi_dana
03.11.2008, 21:40:25
intre timp m-am maritat si am facut nunta la sofia. ce pot sa spun este ca am avut o nunta ca in povesti. locatia este superba, mancarea foarte buna si la un pret ok,si chelnerii s-au descurcat bine( nu am avut plangeri din partea nuntasilor), chiar totul a fost superb. recomand la toti restaurantul pt nunti. tot personalul s-a purtat foarte frumos, mai ales seful de sala Paul, care este un tip de milioane(rezolva orice problema).

sophia_
18.11.2008, 22:16:44
intre timp m-am maritat si am facut nunta la sofia. ce pot sa spun este ca am avut o nunta ca in povesti. locatia este superba, mancarea foarte buna si la un pret ok,si chelnerii s-au descurcat bine( nu am avut plangeri din partea nuntasilor), chiar totul a fost superb. recomand la toti restaurantul pt nunti. tot personalul s-a purtat foarte frumos, mai ales seful de sala Paul, care este un tip de milioane(rezolva orice problema).
Ma poti ajuta cu mai multe detalii??cati invitati ai avut?cu cine ai facut aranjamentele?eu inca n-am contactat nici o firma si as vrea niste recomandari.. merci...

paula15
05.10.2009, 14:03:40

buna,
pot sa iti pun si eu o intrebare legata de meniu? cam la ce preturi se invart meniurile la Sofia? mersi anticipat >:D<

anidaeu
20.04.2010, 13:11:04
Salutare tuturora,

noi am fost de curand la sofia ca sa stabilim meniul de nunta, iar pretul nu este deloc de speriat si anume 145 ron. Meniul este bogat, mancarea delicioasa, sala suberba iar personalul cu adevarat profesionist.

O zi buna va doresc!

adriben
05.05.2010, 19:14:07
Salutare tuturora,

noi am fost de curand la sofia ca sa stabilim meniul de nunta, iar pretul nu este deloc de speriat si anume 145 ron. Meniul este bogat, mancarea delicioasa, sala suberba iar personalul cu adevarat profesionist.

O zi buna va doresc!

Buna,

Vad ca esti dintre putinele miresici care a optat pentru Sofia. Eu nu l-am vazut dar din poze pare superb. Credeam ca e pentru ca e scump tare, dar vad ca nu e asa... In astia 145 de roni ce intra? Este un meniu traditional sau mai vanguardist?

Merci mult pentru informatii!!! Pentru noi cele care suntem plecate sunteti un ajutor incredibil!!!!

anidaeu
06.05.2010, 16:06:35
Buna,

Vad ca esti dintre putinele miresici care a optat pentru Sofia. Eu nu l-am vazut dar din poze pare superb. Credeam ca e pentru ca e scump tare, dar vad ca nu e asa... In astia 145 de roni ce intra? Este un meniu traditional sau mai vanguardist?

Merci mult pentru informatii!!! Pentru noi cele care suntem plecate sunteti un ajutor incredibil!!!!

salutare adriben,

meniul as putea spune ca e relativ traditional include 4 felul de mancare:
1 antreu bogat: in principiu iti alegi patru tipuri de carne (rulade de tot soiul, mezeluri, etc), 4 feluri de branza (la fel si aici ai o gama mai variata de unde sa iti alegi), ornamente de rosii, castravezi, masline, etc..macare e f frumos aranjata pe farfurie
2 gustarea calda: noi am avut de ales din vreo 5 -6 sortimente (pulpa de pui umpluta, un fel piept de pui umplut cu legume, carne de porc/vita invelita in bacon), in principiu preparate pe baza de carne, alaturi de ciupercute sote si salata..la fel prezentarea e foarte frumoasa (ei nu recomanda pestele ca cica nu toata lumea manaca asa ca fac lobby pt preparatele din carne)
3. sarmalutele care vin servite in niste ulcioare de lut in care se afla sase sarmalute ce stau pe un "pat de costita", deasupra ulciorului de lut este un fel de turta/paine care acopera gura..arata senzational..eu am ales sarmalutele numai pentru modul de prezentare
4 friptura (aici iti alegi tu din ce sa fie) plus salata
din partea localului primesti cafeaua si painea
mentionez ca meniul standard costa 140, al nostru costa 145 pt ca am ales niste trandafiri din cascaval si inca o chestia din asta ce tine de design.

daca ai persoane care nu manaca carne se pot cere si meniuri vegetariene

deasemenea sucurile si apa ti-o dau ei, la pret de producator.
daca mai pot ajuta cu alte informatii...cu placere:)

anidaeu
06.05.2010, 16:09:56
inca ceva: mancarea mie mi s-a parut ca e in cantitate industriala, iar dimineata tot ce a ramas este impachetat si iti dau acasa:)

adriben
06.05.2010, 16:43:32
inca ceva: mancarea mie mi s-a parut ca e in cantitate industriala, iar dimineata tot ce a ramas este impachetat si iti dau acasa:)

Buna Anidaeu,

Merci mult de tot pentru informatii! Am sunat astazi la restaurant si se pare ca ar avea liber pentru data care o vreau eu: 23/07/2011 (exact un an dupa tine :)). Trebuie sa mai discut cu ginerica si mai astept informatii de la Polaris sala mica (de la care inca nu am reusit sa vad nici o poza, dar de care mi-au vorbit bine) si ar trebui sa ma decid.

Inca doua chestii... Tu unde faci cununia religioasa? La Sucevita? Sper sa mai prind liber pentru la anu nu?
Si cu transportul stii cum e? Cam cat ar putea costa de inchiriat un autocar pentru cei ce nu au masina(de la Suceava la Sucevita)?

Multumesc inca o data pentru ajutor!:*

anidaeu
06.05.2010, 22:04:21
Buna Anidaeu,

Merci mult de tot pentru informatii! Am sunat astazi la restaurant si se pare ca ar avea liber pentru data care o vreau eu: 23/07/2011 (exact un an dupa tine :)). Trebuie sa mai discut cu ginerica si mai astept informatii de la Polaris sala mica (de la care inca nu am reusit sa vad nici o poza, dar de care mi-au vorbit bine) si ar trebui sa ma decid.

Inca doua chestii... Tu unde faci cununia religioasa? La Sucevita? Sper sa mai prind liber pentru la anu nu?
Si cu transportul stii cum e? Cam cat ar putea costa de inchiriat un autocar pentru cei ce nu au masina(de la Suceava la Sucevita)?

salutare,

cununia religioasa o voi face in Suceava deoarece va fi la catolici iar in Sucevita nu stiu sa fie Biserica Catolica
despre transport nu stiu ce sa iti zic, inca nu stim daca o sa fie nevoie sau o sa vina toti cu masinile personale.

mult spor in pregatiri si la deliberat in legatura cu sala :)

andreeasmiley
06.05.2010, 22:33:11
Buna Anidaeu,

Cred ca pot sa te ajut eu cu fotografiile de la Polaris sala mica :*.

agness
07.05.2010, 10:09:00
e foarte frumoasa..as putea spune chiar mai frumoasa decat sala mare!:>

adriben
07.05.2010, 15:19:02

Buna!

Merci mult pentru poze! Este frumoasa sala! Chiar cea mare nu prea imi place dar asta e frumoasa. Oricum, cred ca pana la urma voi astepta pana in august cand merg in tara sa ma decid. Mi se pare precipitat sa aleg un restaurant fara sa-l vad in realitate.

Inca o data merci pentru poze! :)

adriben
07.05.2010, 15:22:57
salutare,

cununia religioasa o voi face in Suceava deoarece va fi la catolici iar in Sucevita nu stiu sa fie Biserica Catolica
despre transport nu stiu ce sa iti zic, inca nu stim daca o sa fie nevoie sau o sa vina toti cu masinile personale.

mult spor in pregatiri si la deliberat in legatura cu sala :)

OK! Pana la urma nu cred ca voi rezerva nimic pana in august cand voi putea merge in tara. Dar informatiile sunt de mare folos! Sper ca dupa nunta ta sa ne lasi si noua un mesaj cu impresiile tale despre Hotel Sofia.

Spor la pregatiri, ca banuiesc ca la tine acum incepe nebuneala...cu 2 luni inainte de nunta, nu? Bafta!!!!

anidaeu
10.05.2010, 11:47:01
salutare,

merci de urari, chiar nu mi-am dat seama ca mai am asa putin pana la nunta:)

sigur ca o sa va impartasesc impresiile despre restaurantul de la sofia, cu plusuri si minusuri si sper sa fie de folos.

spor in toate sa ai!

adriben
11.05.2010, 11:35:55
salutare,

merci de urari, chiar nu mi-am dat seama ca mai am asa putin pana la nunta:)

sigur ca o sa va impartasesc impresiile despre restaurantul de la sofia, cu plusuri si minusuri si sper sa fie de folos.

spor in toate sa ai!

Salutare din nou!

Intre timp mi-au mai aparut nedumeriri :)
Ai semnat contract cu cei de la Sofia, sau inca nu? Cati ospatari si bucatari va trebui sa platesti si cam cat cer? Cu decorarea restaurantului cum o sa faci? Eu cred ca e destul de frumos si nu e nevoie nici macar sa imbraci scaunele si mesele, nu? Ce parere ai?

O sa te innebunesc cu atatea intrebari...:D
Merci!
Pup!

anidaeu
13.05.2010, 17:26:54
Salutare din nou!

Intre timp mi-au mai aparut nedumeriri :)
Ai semnat contract cu cei de la Sofia, sau inca nu? Cati ospatari si bucatari va trebui sa platesti si cam cat cer? Cu decorarea restaurantului cum o sa faci? Eu cred ca e destul de frumos si nu e nevoie nici macar sa imbraci scaunele si mesele, nu? Ce parere ai?

O sa te innebunesc cu atatea intrebari...:D
Merci!
Pup!

salutare adriben,
stai linistita ca nu ma innebunesti deloc:)

am semnat contract cu cei de la sucevita, inca de cand am inchiriat sala (adica acum 1 an) si am dat un avans
chelnerii ii platim cu 1 mil si e nevoie cam de 1 chelner la 20/25 de invitati
bucatarii nu se platesc...sunt inclusi in pretul meniului
practic la Sofia ai de platit meniul (140 ron) plus chelnerii (1 mil la 20 25 persoane).

sala intr-adevar e foarte frumoasa: nici eu nu mi-am imbracat cu nimic scaunele si mesele, am ales ornamente minimale de genul cate o vaza cu flori pe fiecare masa, ceva stalpisori la intrare, o masa de fructe si cam atat:)

orice alte intrebari mai ai iti raspund cu drag!
spor in toate!

adriben
18.05.2010, 17:54:32
salutare adriben,
stai linistita ca nu ma innebunesti deloc:)

am semnat contract cu cei de la sucevita, inca de cand am inchiriat sala (adica acum 1 an) si am dat un avans
chelnerii ii platim cu 1 mil si e nevoie cam de 1 chelner la 20/25 de invitati
bucatarii nu se platesc...sunt inclusi in pretul meniului
practic la Sofia ai de platit meniul (140 ron) plus chelnerii (1 mil la 20 25 persoane).

sala intr-adevar e foarte frumoasa: nici eu nu mi-am imbracat cu nimic scaunele si mesele, am ales ornamente minimale de genul cate o vaza cu flori pe fiecare masa, ceva stalpisori la intrare, o masa de fructe si cam atat:)

orice alte intrebari mai ai iti raspund cu drag!
spor in toate!

Buna Anidaeu,

Merci mult de tot pentru informatii. Deocamdata incerc sa dau de domnul Paul de la Sofia, dar parca nu mai vrea sa-mi raspunda la telefon...nu stiu care e problema...Am vorbit saptamana trecuta cu el si mi-a zis ca era deja o pereche interesata de data care o voiam eu, dar ca nu erau inca hotarati. Asa ca mi-a zis sa-l sun la inceputul saptamanii ca sa-mi spuna daca s-au hotarat. L-am sunat de atatea ori ca mi-e si rusine sa-l mai sun... Asa ca nu stiu ce sa cred...E o persoana de incredere..?

Oricum, merci mult de informatii inca o data. Sper ca pana la urma sa se rezolve.
Pupici si spor la pregatiri!!

adriben
18.05.2010, 18:27:33
jajaja....la 2 minute dupa ce am zis asta am primit mail de la Sofia spunandu-mi ca s-a ocupat data de 27 august...uffff. Acuma sper sa mai fie liber cealalta data care era disponibila...ce ghinion!

anidaeu
20.05.2010, 11:57:07
jajaja....la 2 minute dupa ce am zis asta am primit mail de la Sofia spunandu-mi ca s-a ocupat data de 27 august...uffff. Acuma sper sa mai fie liber cealalta data care era disponibila...ce ghinion!

ooooo...imi pare rau:(...sper sa iti gasesti la cealalta sala...multa bafta si spor

adriben
21.05.2010, 12:29:10
ooooo...imi pare rau:(...sper sa iti gasesti la cealalta sala...multa bafta si spor

buna!

Se pare ca a fost o greseala...fetele de la receptie au inteles grestit si mi-au spus ca era ocupat dar am vorbit cu domnul Paul si mi-a zis ca e liber. Asa ca saptamana viitoare o sa trimit pe cineva sa semneze contractul cu ei. Sunt foarte fericita ca am mai gasit pentru ca mi se pare foarte frumos restaurantul.
Abia astept sa-l vad pe viu :))
La tine cum merg pregatirile? Ce formatie ai?

Pupici si spor la treaba!

anidaeu
21.05.2010, 17:55:27
buna!

Se pare ca a fost o greseala...fetele de la receptie au inteles grestit si mi-au spus ca era ocupat dar am vorbit cu domnul Paul si mi-a zis ca e liber. Asa ca saptamana viitoare o sa trimit pe cineva sa semneze contractul cu ei. Sunt foarte fericita ca am mai gasit pentru ca mi se pare foarte frumos restaurantul.
Abia astept sa-l vad pe viu :))
La tine cum merg pregatirile? Ce formatie ai?

Pupici si spor la treaba!

ieiiiiiiii...super...chiar ma bucur ca ai rezolvat si vei face nunta la sucevita:)
noi stam bine cu pregatirile...mai avem nevoie de cravata pt mire si eventual papuci de schimb pentru mine:)
nu avem formatie ci un DJ care e super
mult spor in toate si daca mai ai nevoie de orice alte informatii zi-mi si iti trimit mail, eventual vb pe mess

adriben
24.05.2010, 10:31:38
ieiiiiiiii...super...chiar ma bucur ca ai rezolvat si vei face nunta la sucevita:)
noi stam bine cu pregatirile...mai avem nevoie de cravata pt mire si eventual papuci de schimb pentru mine:)
nu avem formatie ci un DJ care e super
mult spor in toate si daca mai ai nevoie de orice alte informatii zi-mi si iti trimit mail, eventual vb pe mess

Buna!
Ma bucur ca pregatirile merg bine! Chiar ma surprinde ca 2 luni inainte le ai pe toate pregatite :) Fata harnicutza :D
Ieri au venit niste rude din Romania care au fost la Sofia si au filmat putin pe acolo ca sa-l vad si eu. Este intr-adevar atat de frumos cum credeam!!! Sunt foarte fericita ca am mai prins liber :)
Deocamdata incerc sa ma lamuresc cu formatia, pentru ca ginerica vrea muzica populara :)

Cat te-a costat decoratia? La mine va fi micutza nunta (maxim 150 persoane) si vreau sa-mi fac o idee despre cam cat as putea sa cheltui cu florile, etc.

Merci mult pentru tot! Pastram legatura! Muahhhh!

anidaeu
24.05.2010, 12:04:34
Buna!
Ma bucur ca pregatirile merg bine! Chiar ma surprinde ca 2 luni inainte le ai pe toate pregatite :) Fata harnicutza :D
Ieri au venit niste rude din Romania care au fost la Sofia si au filmat putin pe acolo ca sa-l vad si eu. Este intr-adevar atat de frumos cum credeam!!! Sunt foarte fericita ca am mai prins liber :)
Deocamdata incerc sa ma lamuresc cu formatia, pentru ca ginerica vrea muzica populara :)

Cat te-a costat decoratia? La mine va fi micutza nunta (maxim 150 persoane) si vreau sa-mi fac o idee despre cam cat as putea sa cheltui cu florile, etc.

Merci mult pentru tot! Pastram legatura! Muahhhh!

Buna,

am fost destul de harnici mai mult de nevoie decat de voie:) noi momentan stam in cluj, la mine urmeaza perioada examenelor si sustinerea disertatiei, asa ca am preferat ca toate sa fie pregatite din timp si sa nu suprapun nunta cu examenele....nu de alta dar cele din urma ar fi avut de suferit:)
La noi nunta e micuta..in jur de 100 persoane....ornatul salii, plus buchetul de mireasa si florile de pus in piept pt mire, parinti, nasi, frati, domnisoare/cavaleri ne costa 18mil (aici depinde de firma noi am primit bonus casuta de bani, cosulete, ceva suporturi pt lumanarile nasilor)

Daca o sa optati pentru formatie, asteapta-te ca pretul sa fie undeva la 2000 eu, un DJ e mult mai ieftin (500-700 eu) si iti pune ce muzica doresti, (inclusiv populara:) ) asta ramane la latitudinea voastra sa hotarati. Stiu ca cei de la Sofia recomanda doua trupe care sunt suuuper, eventual intrebati-i pe ei
Pretul fotografiilor variaza de la 300 la 1000 eu, depinde de ce vreti, albume speciale cu imagini imprimate direct pe carton, sedinte foto, etc. (care sunt superbe...si ceva mai scumpe)
Filmatul e intre 300-500 eu
Oricum toate astea le platiti dupa nunta, initial se da numai un avans. Practic inainte de aveti de platit integral bautura, (fara sucuri si apa care ti le dau cei de la Sofia) prajiturile/tortul, rochie, costum, accesorii, invitatii, verighete, restul... a doua zi dupa nunta.
pentru detalii suplimentare poti sa imi scrii pe adresa [email protected] :)
mult spor in toate sa aveti si de acum muuult spor in pregatirile de nunta

adriben
02.06.2010, 17:47:25
Buna fetelor,

Pentru cele care sunteti interesate sa vedeti cum e Hotel sofia, pe site-ul lor au pus un tur virtual in care se poate vedea foarte bine. Eu am rezervat deja pentru 2011 dar inca nu am reusit sa-l vad in persoana. Insa prin turul asta virtual e usor sa iti faci o parere despre restaurant. Este foarte frumos si elegant! :)

adriben
14.12.2010, 17:16:20
Am reusit in sfarsit sa vad restaurantul de la Hotel Sofia!!!! Este chiar mai frumos decat in poze!!! Am ramas impresionata de doua lucruri: eleganta si peisajul!!!! M-au captivat! Iar personanul mi s-a parut excelent. Am fost prima data si am comandat cate ceva din meniu (ce am vrut noi) si a fost totul excelent. Si apoi am fost si am ales meniul pentru nunta, care la fel mi s-a parut super!!!!!
Cred ca asemenea restaurante si mai ales asemenea atentie din partea celor ce lucreaza acolo (de la seful de sala si pana la chelneri) ridica mult standardele romanesti cu care eu eram obisnuita.
Sper sa raman cu aceeasi impresie grozava si dupa nunta :)

Iulia_
14.12.2010, 18:04:22
Am reusit in sfarsit sa vad restaurantul de la Hotel Sofia!!!! Este chiar mai frumos decat in poze!!! Am ramas impresionata de doua lucruri: eleganta si peisajul!!!! M-au captivat! Iar personanul mi s-a parut excelent. Am fost prima data si am comandat cate ceva din meniu (ce am vrut noi) si a fost totul excelent. Si apoi am fost si am ales meniul pentru nunta, care la fel mi s-a parut super!!!!!
Cred ca asemenea restaurante si mai ales asemenea atentie din partea celor ce lucreaza acolo (de la seful de sala si pana la chelneri) ridica mult standardele romanesti cu care eu eram obisnuita.
Sper sa raman cu aceeasi impresie grozava si dupa nunta :)
Felicitari pentru locatie, suna grozav alegerea.
Mai ales ca intre dansuri, poti iesi afara sa te racoresti cu o gura de aer proaspat de munte, sa nu mai vorbim de peisaj ! Super :)

Iulia_
14.12.2010, 18:13:09
Am vazut si turul virtual, am ramas fermecata de hotel. La fel si sotul meu :)
Facem botezul la copil acolo ! :))
Felicitari pentru alegere din nou :)

adriben
15.12.2010, 10:30:50
Am vazut si turul virtual, am ramas fermecata de hotel. La fel si sotul meu :)
Facem botezul la copil acolo ! :))
Felicitari pentru alegere din nou :)

Multumesc frumos! Adevarul e ca este superb! Si nu e chiar asa de scump. Eu intr-un principiu nici nu indraznisem sa intreb, pentru ca vazand pozele mi s-a parut ca va fi foarte scump, insa nu e asa. Ma costa 145 lei meniul (tipic de nunta cu 4 feluri de mancare) insa cu o prezentare foarte originala!

adriben
19.04.2011, 12:02:17
Nu este nici o alta miresica 2011-2012 care sa faca nunta la Hotel Sofia? :( Mi-ar fi placut sa am cu cine ma sfatui in privinta ornatului salii.

andreeasmiley
19.04.2011, 17:38:47
Nu este nici o alta miresica 2011-2012 care sa faca nunta la Hotel Sofia? :( Mi-ar fi placut sa am cu cine ma sfatui in privinta ornatului salii.

La Sofia ai un mare avantaj, nu necesita cine stie ce ornamente, arata ft bine sala si deja au ei diverse chestiuni pe mese. Cum aranjezi oamenii in atatea separeuri?

adriben
19.04.2011, 18:09:47
La Sofia ai un mare avantaj, nu necesita cine stie ce ornamente, arata ft bine sala si deja au ei diverse chestiuni pe mese. Cum aranjezi oamenii in atatea separeuri?

La aranjat oamenii inca nu m-am gandit :) Insa nu sunt chiar separeuri...te vezi de la o masa la alta, asa ca banuiesc ca nu voi avea probleme...Oricum, ei iti pot face mese si de pana la 14-16 persoane...si nu cred ca vor fi grupuri mai mari de atat...

Intr-adevar sala e frumoasa si nu prea are nevoie de multe ornamente...Nu sunt hotarata inca daca sa pun huse la scaune sau nu. Intr-un principiu nu aveam de gand sa pun, dar am vazut poze si imi place cum arata si cu huse....hmmm...ce parere ai? Am inteles ca e la 3 lei husa.

andreeasmiley
19.04.2011, 18:37:02
La aranjat oamenii inca nu m-am gandit :) Insa nu sunt chiar separeuri...te vezi de la o masa la alta, asa ca banuiesc ca nu voi avea probleme...Oricum, ei iti pot face mese si de pana la 14-16 persoane...si nu cred ca vor fi grupuri mai mari de atat...

Intr-adevar sala e frumoasa si nu prea are nevoie de multe ornamente...Nu sunt hotarata inca daca sa pun huse la scaune sau nu. Intr-un principiu nu aveam de gand sa pun, dar am vazut poze si imi place cum arata si cu huse....hmmm...ce parere ai? Am inteles ca e la 3 lei husa.

Eu la nunta mea nu am avut din 2 motive: 1. mi s-au parut scumpe (in 2010 am gasit cu aprox 4lei) si 2. la alte nunti ma deranjau pt ca fugeau de pe scaune si cadeau, iar eu stateam rau. Ca un avantaj, da, dau ft bine in sala, insa dupa 1 an, 2 de la nunta n-o sa-si aminteasca nimeni daca am avut sau nu huse...

adriben
20.04.2011, 10:22:43
Eu la nunta mea nu am avut din 2 motive: 1. mi s-au parut scumpe (in 2010 am gasit cu aprox 4lei) si 2. la alte nunti ma deranjau pt ca fugeau de pe scaune si cadeau, iar eu stateam rau. Ca un avantaj, da, dau ft bine in sala, insa dupa 1 an, 2 de la nunta n-o sa-si aminteasca nimeni daca am avut sau nu huse...

Asa e...mi se pare si mie scump...Plus de asta scaunele de la Sofia nu sunt urate ca sa trebuiasca sa le ascund...

Ma gandesc la posibilitatea de a mai reduce din pretul decoratiunii renuntand la ornat masa de primire...crezi ca este chiar asa de necesara? Si apoi la intrare in restaurant voi pune flori mai ieftine ca nah...doar treci cateva secunde pe langa ele si dupa aia nu le mai baga nimeni in seama...:)

andreeasmiley
20.04.2011, 11:57:27
Asa e...mi se pare si mie scump...Plus de asta scaunele de la Sofia nu sunt urate ca sa trebuiasca sa le ascund...

Ma gandesc la posibilitatea de a mai reduce din pretul decoratiunii renuntand la ornat masa de primire...crezi ca este chiar asa de necesara? Si apoi la intrare in restaurant voi pune flori mai ieftine ca nah...doar treci cateva secunde pe langa ele si dupa aia nu le mai baga nimeni in seama...:)

Masa de primire am avut, dar m-a costat vreo 50 de ron. Daca masa de primire nu e in sala cu nunta, ci pe un hol sa zicem, chiar nu cred ca e cazul sa iti bati capul cu ea. Oricum nu arata ca o masa de la birtul satesc, sigur va fi alba si aranjata si apoi, oricum e plina cu bombonele/piscoturi si pahare, flori sau ce mai vreti voi sa oferiti invitatilor. La intrare eu am avut gerbere (deci ieftine) si in loc de stalpisori, am avut lumanari, tocmai pt a mai salva banuti :D

adriben
21.04.2011, 23:06:24
Masa de primire am avut, dar m-a costat vreo 50 de ron. Daca masa de primire nu e in sala cu nunta, ci pe un hol sa zicem, chiar nu cred ca e cazul sa iti bati capul cu ea. Oricum nu arata ca o masa de la birtul satesc, sigur va fi alba si aranjata si apoi, oricum e plina cu bombonele/piscoturi si pahare, flori sau ce mai vreti voi sa oferiti invitatilor. La intrare eu am avut gerbere (deci ieftine) si in loc de stalpisori, am avut lumanari, tocmai pt a mai salva banuti :D

Cred ca iti voi urma sfatul ... o sa mai economisesc ceva la masa de primire si la stalpisorii de la intrare...O sa vorbsc cu fata de la Crystal sa imi faca o noua oferta cu flori mai ieftine...Nu vreau sa depasesc 2000 lei...ca si asa mi se pare mult...:)

Iulia_
22.04.2011, 08:07:39

Daca pot sa intervin... :">
Eu nu mi-am dorit deoc huse la scaun, mi s-a parut inacceptabil sa pun huse. Dar intr-o fractiune de secunda m-am razgandit cand am vazut ce frumos se asorteaza cu esarfa de pe masa, cu florile... cat de festiv arata sala cu scaune imbracate. Nu regret ca am pus huse.
Plus ca omogenizeaza sala, mai ales daca oamenii sunt distribuiti in separeu... asa mi se pare :)

adriben
06.05.2011, 10:00:43
Daca pot sa intervin... :">
Eu nu mi-am dorit deoc huse la scaun, mi s-a parut inacceptabil sa pun huse. Dar intr-o fractiune de secunda m-am razgandit cand am vazut ce frumos se asorteaza cu esarfa de pe masa, cu florile... cat de festiv arata sala cu scaune imbracate. Nu regret ca am pus huse.
Plus ca omogenizeaza sala, mai ales daca oamenii sunt distribuiti in separeu... asa mi se pare :)
Nu zic ca nu...si mie imi place cum arata cu huse...insa mi se pare cam scump...in fine ...daca reusesc sa mai reduc pretul din alte parti, poate pana la urma le pun...:)

Iulia_
09.05.2011, 11:22:02
Nu zic ca nu...si mie imi place cum arata cu huse...insa mi se pare cam scump...in fine ...daca reusesc sa mai reduc pretul din alte parti, poate pana la urma le pun...:)
Sincer, desi le-am pus si noi... mi se par putin redundante. Inca o modalitate pentru agentii sa umfle factura finala. Scaunele noastre erau noi, superbe, comode... nu era musai cu huse. Dar eram singura de parerea asta, asa ca... :D

anna_15
24.05.2011, 10:21:47
Buna fetelor,

Pe 20 august 2011 am si eu nunta la Sofia, in legatura cu imbracarea scaunelor, mie imi plac si asa, sunt foarte frumoase, as opta sa le atasez doar o funda mare de arganza pe spatar si cam atat.Ce spuneti? Funda de organza sa fie in aceeasi nuanta cu florile si fata de masa.Aveti voi alte idei?Restaurantul e destul de frumos, nu cred ca i-ar mai trebui alte aranjamente inafara de flori.Voiam sa va mai intreb cu prajiturile cum faceti?
Mie mi-a cerut certificat de calitate a produselor, sa nu fie probleme, pe timp de vara cum e cald sa nu se strice sa faca vreo intoxicatie cineva.Astept parerile voastre!

adriben
24.05.2011, 11:32:14
Buna fetelor,

Pe 20 august 2011 am si eu nunta la Sofia, in legatura cu imbracarea scaunelor, mie imi plac si asa, sunt foarte frumoase, as opta sa le atasez doar o funda mare de arganza pe spatar si cam atat.Ce spuneti? Funda de organza sa fie in aceeasi nuanta cu florile si fata de masa.Aveti voi alte idei?Restaurantul e destul de frumos, nu cred ca i-ar mai trebui alte aranjamente inafara de flori.Voiam sa va mai intreb cu prajiturile cum faceti?
Mie mi-a cerut certificat de calitate a produselor, sa nu fie probleme, pe timp de vara cum e cald sa nu se strice sa faca vreo intoxicatie cineva.Astept parerile voastre!

In sfarsit o miresica care are nunta ca mine la Sofia!!!! Eu cred ca pana la urma nu mai imbrac scaunele...ca si asa am trecut cu mult peste bugetul maxim...Nu stiu cat ar costa doar funda, si nu stiu ce sa zic, pentru ca nu stiu cum ar sta.., eu una nu as mai pune nimic...
In privinta prajiturilor, daca le iei de la un laborator (si nu de la un particular) ei sunt obisnuiti sa faca asemenea cerfiticate. Si mie mi-au cerut la fel, pentru tort si prajituri. Tortul il iau de la Belpan, iar prajiturile, nu stiu inca....

Bafta la pregatiri!!!

2puimici
22.09.2011, 00:22:56
Nu prea sunt miresici care sa ne impartaseasca pareri recente despre Sofia? :) Eu nu am vazut restaurantul decat pe internet si am maari emotii! Sala pare intradevar foarte frumoasa si eleganta dar am inteles ca trebuie sa iei de la ei bauturile racoritoare si pretul e destul de ridicat... mm?
Casa de piatra Adriben, sper ca ai avut o nunta asa cum ai visat! Cum ai rezolvat cu transportul si daca ai intradevar ai avut nevoie cum te-ai organizat? :*

adriben
22.09.2011, 10:02:47
Nu prea sunt miresici care sa ne impartaseasca pareri recente despre Sofia? :) Eu nu am vazut restaurantul decat pe internet si am maari emotii! Sala pare intradevar foarte frumoasa si eleganta dar am inteles ca trebuie sa iei de la ei bauturile racoritoare si pretul e destul de ridicat... mm?
Casa de piatra Adriben, sper ca ai avut o nunta asa cum ai visat! Cum ai rezolvat cu transportul si daca ai intradevar ai avut nevoie cum te-ai organizat? :*

Buna!!! Sa nu crezi ca nu au nunti la Sofia! Aproape jumatate din nuntile la care a lucrat Doru Halip anul asta au fost la Sofia...pur si simplu miresicile care au ales Sofia banuiesc ca nu au avut norocul sa cunoasca miresici.ro :)
In privinta bauturii, noua ne-au spus ca o pun ei la pret de achizitie. Nu stiu sa-ti spun exact cat a costat, dar pot sa caut hartiile zilele astea si te anunt. Eu din cate am inteles, nu era obligatoriu; pur si simplu ca sa nu trebuiasca sa cari tu bauturile, ei iti dau optiunea asta. Din punctul nostru de vedere a fost super ok, pentru ca venind din afara si avand putin timp la dispozitie...asta era o grija in minus. Noi am vrut sa ne puna tot ei si vinul. Au un vin foarte bun varsat si foarte ok ca pret.
Noi nu am avut nevoie de transport. Dupa cum am spus a fost o nunta mica de 80 persoane, si majoritatea au venit cu masinile personale, sau au incaput in masina altcuiva. E adevarat ca majoritatea au ramas peste noapte acolo, deci si asta ajuta. Sunt o multime de pensiuni in imprejurimi si la preturi destul de ok. Daca nunta e intr-o sambata, multa lume cred ca va prefera sa doarma acolo si sa petreaca o zi de relax la munte.
Te sfatuiesc ca orice problema legata de restaurant sa vorbesti cu domnul Paul Lupu. Este foarte de treaba si foarte corect. Noi am fost foarte multumiti.
Oricum, eu caut hartiile si iti spun preturi. Daca mai ai intrebari, eu raspund incantata!

2puimici
22.09.2011, 16:23:39
Eu intrebari as avea o multime dar nu as vrea sa te sperii de la inceput :) Se pare ca sunt in aceeasi situatie ca si tine, tot in jur de 80 de invitati.. In mare parte vor fi suceveni, dar miresoiul e din Vrancea si implicit va trebui sa asigur cazarea pentru ai lui.. Din cate am inteles si hotelul Sofia practica preturi rezonabile, se pare ca au apartamente pentru 3 familii.. sper sa nu fie doar 1 :))
De asemenea unii ofera o camera de hotel unde sa te pregatesti si sa-ti depozitezi lucrurile, stiu ca nu e neaparat dar ar fi un mare avantaj! Tu cum te-ai descurcat?

Vis a vis de sala, ai reusit sa organizezi totul la parterul restaurantului si ce culori ai folosit pentru decoratiuni? Mie mi-ar placea sa fie predominant alb, dar pentru ca nu am vazut locatia personal nu ma pot decide :-\ Ah si apropo de cum e divizat, stalpii si felul in care sunt compartimentate mesele nu impiedica vizibilitatea invitatilor?

Sper ca nu te-am zapacit de tot, dar cu siguranta sunt informatii utile pentru viitoare generatii de miresici! ::*

adriben
22.09.2011, 17:53:42
Eu intrebari as avea o multime dar nu as vrea sa te sperii de la inceput :) Se pare ca sunt in aceeasi situatie ca si tine, tot in jur de 80 de invitati.. In mare parte vor fi suceveni, dar miresoiul e din Vrancea si implicit va trebui sa asigur cazarea pentru ai lui.. Din cate am inteles si hotelul Sofia practica preturi rezonabile, se pare ca au apartamente pentru 3 familii.. sper sa nu fie doar 1 :))
De asemenea unii ofera o camera de hotel unde sa te pregatesti si sa-ti depozitezi lucrurile, stiu ca nu e neaparat dar ar fi un mare avantaj! Tu cum te-ai descurcat?

Vis a vis de sala, ai reusit sa organizezi totul la parterul restaurantului si ce culori ai folosit pentru decoratiuni? Mie mi-ar placea sa fie predominant alb, dar pentru ca nu am vazut locatia personal nu ma pot decide :-\ Ah si apropo de cum e divizat, stalpii si felul in care sunt compartimentate mesele nu impiedica vizibilitatea invitatilor?

Sper ca nu te-am zapacit de tot, dar cu siguranta sunt informatii utile pentru viitoare generatii de miresici! ::*

Stai linistita, nu ma sperii! Si eu la randul meu am intrebat mult :)
Sofia ca si hotel e destul de scump. Noi am avut doar 4 camere pentru noi doi, nasi si parinti. Camera costa in jur de 50 euro. Dar in imprejurimi sunt pensiuni mult mai ieftine...de exemplu la Ieremia Movila au camere super ok la 120 lei..si inca poti gasi si mai ieftine. Te sfatuiesc sa iti iei camera pentru tine doar (eu daca stiam ca si restul pensiunilor sunt asa de faine si sunt asa de aproape una de alta, nu mai luam pentru parinti si nasi). Au si apartamente, insa sunt pentru maxim 2 familii si cred ca pretul era undeva pe la 80 euro. Noua ni s-a parut cam scump...

Parterul salii are capacitate pentru 120 persoane...deci 80 incap lejer. Distributia salii din punctul meu de vedere e perfecta...adica nu are aparienta de cantina asa cum sunt alte restaurante, fiind distribuit pe diferite nivele. De la masa mirilor iti poti vedea toti invitatii asezati la masa.
Mai coincidem la o chestie...si anume decoratiunile...:) Si eu am avut totul pe alb si arata foarte bine insa am mai vazut si pe alte nuante de exemplu mov si la fel arata frumos. Eu nu am pus huse pe scaune si majoritatea nu pun pentru ca e o cheltuiala nejustificata. Scaunele sunt frumoase si curate...asa ca eu cred ca nu are rost.

Incerc sa pun o poza sa vezi cum am avut eu...Nu stiu daca se vede...poza e din macheta albumului pentru ca inca nu am primit DVD ul cu fotografiile si partea cu restaurantul e cam mica...

pe site-ul lui Doru,aici, ultima poza e cu restaurantul...ca sa vezi cum e pe nuante mov :

http://www.doruhalip.ro/pages/romana/portofoliu/nunta/lili-bogdan.php

2puimici
22.09.2011, 19:29:41
In primul rand felicitari Adriben! Ai fost o mireasa absolut superba!
Se pare ca avem mai multe in comun decat anticipasem initial, spre exemplu si eu l-as fi vrut pe Doru Halip pt poze dar nu era disponibil :)
Abia astept sa atasezi mai multe poze cu restaurantul, imi plac tare mult piesele centrale si oricat de bine ar arata in alte culori tot albul ramane in topul preferintelor! Ma mai gandesc in privinta huselor pentru scaune, am observat ca sunt in stare foarte buna deci nu e absolut necesar sa le imbrac, totusi mi-ar placea sa vad valuri de material alb curgand pe jos :) Iar referitor la locatie asta mi-am dorit cel mai mult, o sala eleganta cu tavane foarte inalte, ceva mai departe de oras, in defavoarea unui restaurant unde atunci cand ai facut primul pas afara dai de "clubberi" :))
Multumesc ca mi-ai deschis ochii in privinta ofertelor de cazare, intradevar nu vad de ce as alege sa platesc dublu mai ales ca voi avea nevoie de un numar mai mare de camere!

Felicitari din nou pentru nunta! Pupici!

adriben
23.09.2011, 09:36:48
In primul rand felicitari Adriben! Ai fost o mireasa absolut superba!
Se pare ca avem mai multe in comun decat anticipasem initial, spre exemplu si eu l-as fi vrut pe Doru Halip pt poze dar nu era disponibil :)
Abia astept sa atasezi mai multe poze cu restaurantul, imi plac tare mult piesele centrale si oricat de bine ar arata in alte culori tot albul ramane in topul preferintelor! Ma mai gandesc in privinta huselor pentru scaune, am observat ca sunt in stare foarte buna deci nu e absolut necesar sa le imbrac, totusi mi-ar placea sa vad valuri de material alb curgand pe jos :) Iar referitor la locatie asta mi-am dorit cel mai mult, o sala eleganta cu tavane foarte inalte, ceva mai departe de oras, in defavoarea unui restaurant unde atunci cand ai facut primul pas afara dai de "clubberi" :))
Multumesc ca mi-ai deschis ochii in privinta ofertelor de cazare, intradevar nu vad de ce as alege sa platesc dublu mai ales ca voi avea nevoie de un numar mai mare de camere!

Felicitari din nou pentru nunta! Pupici!

Multumesc!!!!:">

In privinta decoratiunilor, anul acesta restaurantul are pus pe mese ceva foarte asemanator la ceea ce am avut eu la nunta...adica un suport de sticla inalt si subtire cu un aranjament de flori albe (care eu am crezut ca sunt naturale...asa de frumoase erau) Daca stiam poate nu mai dadeam atatia bani pe aranjamente...O idee ar fi (in cazul in care iti place aranjamentul pe care il au ei) eventual sa completezi poate cu niste lumanari groase sau niste pahare mai mici cu bilute in stilul acesta...Sigur iti iese mai ieftin si e si mai completa decoratiunea...:)
Bafta !!!!

imaginea e de pe net...nu e ceea ce au la Sofia :)

2puimici
24.09.2011, 16:12:40
Daca doresti sa folosesti decoratiunile pe care le au ei disponibile exista un cost suplimentar? Eu as prefera suporturi înalte din fier forjat, dar si unele similare celor din imaginea atasata de tine mi-ar plăcea.. cu tot cu bilute si lumanari cum ai sugerat :)
Oricum eu nu sunt de acord cu florile artificiale oricât de bine ar arata, deși ar însemna un cost semnificativ in minus.. Ca doar o data-n viața suntem miresici si meritam o nunta ca-n povesti! Ca sa nu mai zic ca am probabil ceva "pasarele" si mi-as dori lacramioare in Octombrie :))
Si revenind la treburi mai serioase, toate mesele sunt rotunde(mai putin cea a mirilor)? Si câți invitați ai avut la masa? :*

adriben
24.09.2011, 16:36:41
Daca doresti sa folosesti decoratiunile pe care le au ei disponibile exista un cost suplimentar? Eu as prefera suporturi înalte din fier forjat, dar si unele similare celor din imaginea atasata de tine mi-ar plăcea.. cu tot cu bilute si lumanari cum ai sugerat :)
Oricum eu nu sunt de acord cu florile artificiale oricât de bine ar arata, deși ar însemna un cost semnificativ in minus.. Ca doar o data-n viața suntem miresici si meritam o nunta ca-n povesti! Ca sa nu mai zic ca am probabil ceva "pasarele" si mi-as dori lacramioare in Octombrie :))
Si revenind la treburi mai serioase, toate mesele sunt rotunde(mai putin cea a mirilor)? Si câți invitați ai avut la masa? :*

Buna!!! Nici mie nu prea imi plac fllorile artificiale...insa cele pe care le au ei par foarte naturale...Oricum era doar o idee in caz ca ai fi vrut sa econommisesti vreo 300-400 euro.
Mesele...sunt si rotunde de 6-8 persoane si sunt si dreptunghiulare de 10-12 persoane. Iar cea a mirilor este ovala.
Am gasit si hartiile cu preturile de la restaurant:

Masa de fructe ne-a costat 584 lei
Masa cocktail-uri 600 lei
Iar bauturile racoritoare au costat in total 1200 lei (am avut apa plata, apa minerala, coca cola, fanta, cola light, cappy portocale, cappy piersici...toate la sticle mici)
Iar vinul il au la pretul de 6,77 lei litrul. S-au consumat 50 litri aproximativ, deci vreo 350 lei.

Banuiesc ca stii ca se plateste 100 lei pentru fiecare ospatar. Noi am avut 5 ospatari si 1 barman= un total de 600 lei

Sper sa te fi ajutat! ;)

2puimici
26.09.2011, 12:09:12
Buna!!! Nici mie nu prea imi plac fllorile artificiale...insa cele pe care le au ei par foarte naturale...Oricum era doar o idee in caz ca ai fi vrut sa econommisesti vreo 300-400 euro.
Mesele...sunt si rotunde de 6-8 persoane si sunt si dreptunghiulare de 10-12 persoane. Iar cea a mirilor este ovala.
Am gasit si hartiile cu preturile de la restaurant:

Masa de fructe ne-a costat 584 lei
Masa cocktail-uri 600 lei
Iar bauturile racoritoare au costat in total 1200 lei (am avut apa plata, apa minerala, coca cola, fanta, cola light, cappy portocale, cappy piersici...toate la sticle mici)
Iar vinul il au la pretul de 6,77 lei litrul. S-au consumat 50 litri aproximativ, deci vreo 350 lei.

Banuiesc ca stii ca se plateste 100 lei pentru fiecare ospatar. Noi am avut 5 ospatari si 1 barman= un total de 600 lei

Sper sa te fi ajutat! ;)

Multumesc tare mult pentru detalii, ma ajuta tare mult sa imi calculez bugetul pentru ca si eu vreau toate chestiile astea extra! Trebuie sa recunosc ca preturile mi se par foarte rezonabile tinand cont ca te scapa de stresul de a organiza totul singura... si faptul ca servesc sticlute mici e un maare bonus!
Referitor la masa de cocktailuri, cum se procedeaza? Cate tipuri de coktail-uri au servit, si nu a trebuit sa platesti un barman separat pentru asta? Dar mai ales a fost "in centrul atentiei"?
Observ ca ai avut un numar mai mare de chelneri decat cel recomandat de ei de unul la 20-25 pers .. o idee excelenta! ;-)
De asemenea ti se ofera acces la terasa? Nu ca ar fi un bonus extraordinar in octombrie :))

adriben
26.09.2011, 13:47:30
Multumesc tare mult pentru detalii, ma ajuta tare mult sa imi calculez bugetul pentru ca si eu vreau toate chestiile astea extra! Trebuie sa recunosc ca preturile mi se par foarte rezonabile tinand cont ca te scapa de stresul de a organiza totul singura... si faptul ca servesc sticlute mici e un maare bonus!
Referitor la masa de cocktailuri, cum se procedeaza? Cate tipuri de coktail-uri au servit, si nu a trebuit sa platesti un barman separat pentru asta? Dar mai ales a fost "in centrul atentiei"?
Observ ca ai avut un numar mai mare de chelneri decat cel recomandat de ei de unul la 20-25 pers .. o idee excelenta! ;-)
De asemenea ti se ofera acces la terasa? Nu ca ar fi un bonus extraordinar in octombrie :))
Daca te uiti bine, in fotografia care am pus-o cu aranjamentul restaurantului, este o mica poza si cu cockailurile. Cred ca au fost vreo 5-6 feluri. in pretul de 600 lei era inclus barmanul.
Da, au avut succes, mai ales printre doamne si domnisoare :D, Chiar daca stiam ca o sa aiba atata succes, nu mai cumparam martini de pus pe mese, pentru ca nu prea s-au atins de el...
In privinta chelnerilor...eu n-am avut grija la nimic. Domnu Lupu a pus atat cat a crezut el...si adevarul e ca am fost foooooooooaaarte multumiti de baieti!!!! Dimineata le-am mai dat separat cate inca 50 lei la fiecare, pentru ca au fost extraordinari (eficienti, foooooooarte amabili, isteti si ce e mai important....nu te impiedici de ei). Poate ar fi fost ok si cu 4 chelneri...dar noi am preferat sa ne lasam pe mainile celor care stiu...si iti garantez ca domnul Lupu stie!!!! :)
Acces la terasa am avut, si chiar lumea a iesit destul, insa in cazul tau nu cred ca veti putea iesi pentru ca va fi destul de frig (chiar si la noi a fost racoare...si era in mijlocul lui iulie!)

adryanna_adryanna
29.09.2011, 15:24:44
buna puteti sa-mi spuneti si mie cat ati dat avans la sofia/sucevita si cu cat timp inainte pt 100 de pers

adryanna_adryanna
29.09.2011, 15:52:43
buna cat costa avansul pt nunta la sofia pt 100 de pers astept raspuns

2puimici
29.09.2011, 18:07:08
buna cat costa avansul pt nunta la sofia pt 100 de pers astept raspuns

Pentru inceput iti uram bun venit viitoare miresica!
Avansul e de 1000RON indiferent de numarul de persoane pentru ca nu platesti sala propriu-zisa. Se platesc in schimb meniurile la aprox 140RON/pers, chelnerii in functie de numarul de invitati si 1 barman.

adryanna_adryanna
04.10.2011, 10:45:50
mersi mult pt ajutor adica 10 milioane vechi nu si altceva ce se mai plateste inainte de nunta a si la rezervarea restaurantului cam cu cat timp inainte se face rezervarea eu de exemplu as vrea sa fac la anu in august 2012 crezi ca mai am vreo sansa sa gasesc daca imi fac rezervar in decembrie la inceput .momentan nu sunt in tara poti sami dai mai multe indicii mersi mult

adryanna_adryanna
04.10.2011, 10:50:16
am mai citit pe aici si am vazut ca altii spuneau ca ia costat in total vreo 12 mii de euro la sofia sucevita si na ma gandeam ca este prea mult eu vreau sa fac o nunta de vreo 4 mii de euro maxim pt 100 de pers si ma intrebam daca ma incadrez in bani
:-\

2puimici
04.10.2011, 12:52:30
mersi mult pt ajutor adica 10 milioane vechi nu si altceva ce se mai plateste inainte de nunta a si la rezervarea restaurantului cam cu cat timp inainte se face rezervarea eu de exemplu as vrea sa fac la anu in august 2012 crezi ca mai am vreo sansa sa gasesc daca imi fac rezervar in decembrie la inceput .momentan nu sunt in tara poti sami dai mai multe indicii mersi mult

Intradevar se platesc 1000RON(10 mil vechi) pentru rezervare, bani care mai apoi se vor scadea din costul total al meniurilor, si cu riscul sa ma repet nu stiu vreun restaurant care sa perceapa o taxa de rezervare a salii.
Eu mi-am facut rezervare de la inceputul lunii septembrie pentru 6 octombrie 2012 si asta pentru ca nu era nici o seara de sambata disponibila din iunie pana la sfarsitul lui septembrie, iar pentru lunile de vara nu vei gasi nici vinerea sau duminica liber, deci ma indoiesc ca mai sunt sanse pentru august 2012.. Ca si tine am organizat totul din strainatate, nici macar nu am vazut locatia personal.. iti recomand sa ceri ajutorul cuiva pe care te poti baza din tara si sa nu lasi totul pe decembrie pentru ca iti va fi dificil sa gasesti nu doar restaurantul, dar si foto-video si formatie de asemenea.
De altfel iti recomand sa revizuiesti bugetul pentru ca realist vorbind doar meniurile si poate bautura te vor ajunge peste 4000E pentru 100 pers... oricum avantajul acestui restaurant e ca sala e frumoasa asa cum e, deci nu va trebui sa investesti mult in decoratiuni :)

adryanna_adryanna
05.10.2011, 13:47:42
da stiu ca la noi in sv e cam sump totul sotul meu e din iasi si acolo totul e mai ieftin adica ma gandeam si cat muzica de acolo sora sotului meu face acum in noiembrie si a dat pe muzica fato si video 22 de milioane vechi si vin 3 baieti la muzica e un dijei nu e formatie eu nu vreau formatie sa-mi cante muzica populara vreau toate tipurile de muzica aaaa si bautura ma gandeam sa o aduc de la moldoveni ca acolo e mai ieftin nu stiu daca se mei poate nu stiu acum cat am sa dau pe rochie eu sunt mai pretentioasa si sar putea sa ma coste cam mult da la alte restaurante inafara de asta nu crezi ca mai am vreo sansa nu?
as vrea totusi sa vad sala.Eu as vrea sa fac in august

adryanna_adryanna
05.10.2011, 13:51:51
eu sunt casatoriat la starea civila mai trebuie sa fac la biserica si am facut anul trecut tot pe 6 octombrie ce coincidenta maine am un an de casatorie tu de unde esti din marginea daca nu te deranjeaza intrebarea

2puimici
05.10.2011, 15:05:09
eu sunt casatoriat la starea civila mai trebuie sa fac la biserica si am facut anul trecut tot pe 6 octombrie ce coincidenta maine am un an de casatorie tu de unde esti din marginea daca nu te deranjeaza intrebarea

Felicitări si casa de piatra! Nu mă deranjează întrebarea, sunt mandra bucovineanca, dar sunt din oraș din Suceava nu din Marginea..
Cu siguranță vei găsi un restaurant disponibil in August, poate nu pentru o seara de sâmbăta, dar se poate sa ai noroc :) eu îți recomand sa nu amani pt decembrie pt ca optiunile sunt deja limitare pentru o nunta micutza, plus exista riscul ca cei pe care ii ai in minte pt foto|video/dj sa fi semnat deja contracte.. Prețul mi se pare prea bun sa fie adevărat dar tine cont ca e vorba de extrasezon in noiembrie si e foarte posibil sa fi majorat tarifele pentru 2012 comparativ cu acest an.

adryanna_adryanna
06.10.2011, 10:56:46
mersi si casa de piatra si tie pt cand ai sa te casatoresti ai dreptate cu restaurantul m-am gandit mai bn si cred ca am sa trimit pe cineva acum duminica sa vada de retaurant si restaurantul pot sa-l vad pe net as mai avea o intrebare daca imi platesc acum avansul de la nunta meniurie pot sa le aleg cand vin eu cu 2 saptamani inainte de nunuta?sper sa gasesc ceva mie mi-ar placea si la ieremia movila.mersi mult pt ajutor tu ti-ai luat rochia?

adryanna_adryanna
06.10.2011, 11:03:23
a si in iasi sunt f multe restaurante si fotografi si poti gasi un restaurant si cu 2 luni inainte si fotograf dj si video lafel la noi e o prostie cu un an sau un an si jumatate ianinte.da na infine si mut mai ieftine tu la muzica ce ai ales?dj sau formatie eu ma gandeam mai demult sa il chemam pe nicu paleru ca cica nu ia as deult adica eu ma cunosteam cu patroana de la luxor cred ca stii restaurantul si a fost acolo si a luat 1000 de de euro da nu mai stiu pt cat timp.

2puimici
07.10.2011, 01:02:44
mersi si casa de piatra si tie pt cand ai sa te casatoresti ai dreptate cu restaurantul m-am gandit mai bn si cred ca am sa trimit pe cineva acum duminica sa vada de retaurant si restaurantul pot sa-l vad pe net as mai avea o intrebare daca imi platesc acum avansul de la nunta meniurie pot sa le aleg cand vin eu cu 2 saptamani inainte de nunuta?sper sa gasesc ceva mie mi-ar placea si la ieremia movila.mersi mult pt ajutor tu ti-ai luat rochia?

Poti sa dai avansul pentru restaurant fara nici o grija pentru ca meniurile se vor alege mult mai aproape de eveniment. Am impresia ca vei gasi exact ce contine meniul pentru Sofia in discutiile anterioare de pe forum, pe scurt ai 4 feluri de mancare, iar la fiecare fel ai un nr de optiuni, cafeaua si painea din partea casei.. toate miresicile au fost incantate de ce se ofera si pretul e mai mult decat rezonabil... de Ieremia Movila nu stiu detalii, trebuie sa urmaresti forumul.. Oricum ai un mare avantaj ca poti alege intre Iasi si Suceava, nu cred ca mai e vreo zona unde preturile sa fie atat de ridicate si pregatirile sa inceapa cu atat de mult timp in avans!
Si pe scurt ca sa nu fim off topic, eu nu am rezolvat decat cu muzica(formatie), foto si restaurantul... greul deabia incepe :)

adryanna_adryanna
07.10.2011, 18:13:41
da asa este bn ms pt toate informatiile imi vor fi foarte utile

adryanna_adryanna
21.10.2011, 14:05:46
buna eu mi-am gasin restaurant la ieremia movila in august 2012 tocmai renuntase cineva sunt ff fericita ca mi-am gasit

2puimici
21.10.2011, 22:51:41
buna eu mi-am gasin restaurant la ieremia movila in august 2012 tocmai renuntase cineva sunt ff fericita ca mi-am gasit

Felicitari! Ma bucur ca ai gasit unde ti-ai dorit si in luna august! Acum grabeste-te sa rezolvi cu muzica si photo/video. Multa bafta in continuare!

adryanna_adryanna
26.10.2011, 13:37:34
ms da cu muzica nu-i problema ca gasesc eu cand ajung acasa in iasi gasesti si cu 2 luni inainte ce vroiam sa te intreb stii cat ma costa prajiturile tortul miresei asa in general un pret tu de unde iti iei aaa si zicea mama ca acum se pun in caserole nu se mai pun pe farfurii da na nu stii ce sa zic aaaa si cu bani cum crezi ca e mai bine sa pui cu microfon asa pe moda veche sau cu casuta e mai bine sunt indecisa in iasi nu se mai poarta cu microfon si la mn se poarta cu microfon cica daca faci cu casuta de bani economisesti timp.

siminai
26.10.2011, 15:50:28
ms da cu muzica nu-i problema ca gasesc eu cand ajung acasa in iasi gasesti si cu 2 luni inainte ce vroiam sa te intreb stii cat ma costa prajiturile tortul miresei asa in general un pret tu de unde iti iei aaa si zicea mama ca acum se pun in caserole nu se mai pun pe farfurii da na nu stii ce sa zic aaaa si cu bani cum crezi ca e mai bine sa pui cu microfon asa pe moda veche sau cu casuta e mai bine sunt indecisa in iasi nu se mai poarta cu microfon si la mn se poarta cu microfon cica daca faci cu casuta de bani economisesti timp.
Cu prajiturile e optiunea ta daca vrei sa le pui in caserola si sa isi lumea acasa ce nu consuma acolo sau pe farfurie, sau ai putea sa pui pe farfurii si cand pleaca invitatii le dai o caserola, asta e in functie de cat esti dispusa sa cheltui.
Eu ti-as zice sa ai casuta de bani-clar economisesti timp, dar e mai elegant. Eu doar la tara am vazut sa se faca "cu strigare"

adryanna_adryanna
26.10.2011, 22:10:49
casa de piatra. frumoase poze

2puimici
29.10.2011, 13:49:53
Cu prajiturile e optiunea ta daca vrei sa le pui in caserola si sa isi lumea acasa ce nu consuma acolo sau pe farfurie, sau ai putea sa pui pe farfurii si cand pleaca invitatii le dai o caserola, asta e in functie de cat esti dispusa sa cheltui.
Eu ti-as zice sa ai casuta de bani-clar economisesti timp, dar e mai elegant. Eu doar la tara am vazut sa se faca "cu strigare"

Sunt de acord cu tine in totalitate, eu personal n-am mai auzit sa se faca cu strigare, dar e adevarat ca nici n-am prea fost pe la nunti recent :) Casuta de bani mi se pare de departe optiunea potrivita!

larisa_ramona
31.10.2011, 12:47:46
hei fetelor! si eu sunt o miresica de 2012 si nunta va fi la sofia, miresicile de 2012 ati facu contract pentru ornamente?

2puimici
01.11.2011, 23:06:35
hei fetelor! si eu sunt o miresica de 2012 si nunta va fi la sofia, miresicile de 2012 ati facu contract pentru ornamente?

Bine te-am gasit! Pana in prezent eram singura miresica de 2012 de la sofia pe acest forum. In privinta decoratiunilor nu am contactat nici o firma pentru oferte exacte de pret, insa eu cred ca voi alege intre:
-Blooms Events - parerea generala buna intre miresici si par sa decoreze destul de des la Sofia
-Floral Couture- imi place ce vad pe website-ul lor dar nu am reusit sa adun prea multe pareri, stiu doar ca nu sunt nici de departe cei mai ieftini si cel putin in conversatiile pe mail par ok
-Moments Flori si Cadouri- nu stiu prea multe despre aceasta firma, dar din nou observ ca au decorat de nenumarate ori la Sofia si la Conacul Domnesc.. totusi nu par sa aiba multe optiuni pentru piesele centrale spre exemplu intrucat se tot repeta in fotografii
Acum depinde ce iti doresti, evident in functie de buget. Tu te-ai gandit la cineva anume, sau ai macar o idee estimativa?

tootsie19
09.01.2012, 12:18:35
Bine te-am gasit! Pana in prezent eram singura miresica de 2012 de la sofia pe acest forum. In privinta decoratiunilor nu am contactat nici o firma pentru oferte exacte de pret, insa eu cred ca voi alege intre:
-Blooms Events - parerea generala buna intre miresici si par sa decoreze destul de des la Sofia
-Floral Couture- imi place ce vad pe website-ul lor dar nu am reusit sa adun prea multe pareri, stiu doar ca nu sunt nici de departe cei mai ieftini si cel putin in conversatiile pe mail par ok
-Moments Flori si Cadouri- nu stiu prea multe despre aceasta firma, dar din nou observ ca au decorat de nenumarate ori la Sofia si la Conacul Domnesc.. totusi nu par sa aiba multe optiuni pentru piesele centrale spre exemplu intrucat se tot repeta in fotografii
Acum depinde ce iti doresti, evident in functie de buget. Tu te-ai gandit la cineva anume, sau ai macar o idee estimativa?

Buna!

Si eu sunt miresica de 2012. Tot la Sofia fac- cand am intrat acolo am spus ca acolo vreau sa ma marit.

Eu decoratiuni fac cu DECOSYM din Radauti- e si cunostinta, insa are pret mult mult mai bun fata de orice am cautat, plus ca au si experienta si lucreaza impecabil. Ei au decorat la Sofia inca de la inceputurile restaurantului si lucreaza f bine cu ei.

Referitor la sala, seful de sala Paul e foarte amabil, iar chelnerii - am avut o nunta anul trecut acolo, nici nu reuseai sa te intorci si chelnerul era langa tine, erau ca niste umbre- servire perfecta, dar trebuie vorbit cu baietii inainte. Noi am avut poate noroc ca am stat langa bar.

Eu am insa o mare dilema cu muzica - nu stiu pe cine sa aduc. Mentionez ca eu stau in Bucuresti, dar suntem amandoi din Radauti si nunta ne-o facem acasa.

2puimici
10.01.2012, 19:03:17
Buna!

Si eu sunt miresica de 2012. Tot la Sofia fac- cand am intrat acolo am spus ca acolo vreau sa ma marit.

Eu decoratiuni fac cu DECOSYM din Radauti- e si cunostinta, insa are pret mult mult mai bun fata de orice am cautat, plus ca au si experienta si lucreaza impecabil. Ei au decorat la Sofia inca de la inceputurile restaurantului si lucreaza f bine cu ei.

Referitor la sala, seful de sala Paul e foarte amabil, iar chelnerii - am avut o nunta anul trecut acolo, nici nu reuseai sa te intorci si chelnerul era langa tine, erau ca niste umbre- servire perfecta, dar trebuie vorbit cu baietii inainte. Noi am avut poate noroc ca am stat langa bar.

Eu am insa o mare dilema cu muzica - nu stiu pe cine sa aduc. Mentionez ca eu stau in Bucuresti, dar suntem amandoi din Radauti si nunta ne-o facem acasa.

Ma bucur sa aud ca ai fost impresionata de restaurant, eu nu l-am vazut personal motiv pentru care inca am emotii :) Am auzit si eu ca Paul e foarte ok si intradevar ne-a raspuns la orice intrebare pana acum, oricat de nesemnificativa, servirea e ireprosabila, peisajul am inteles ca e superb :D
Cat despre muzica eu il am pe Leonard Zama, despre care din nou am auzit numai de bine si e rezonabil la pret, dar mai multe detalii pe acest subiect gasesti in sectiunea Dj/formatii/Interpreti http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=13650

tootsie19
11.04.2012, 12:27:22
Ma bucur sa aud ca ai fost impresionata de restaurant, eu nu l-am vazut personal motiv pentru care inca am emotii :) Am auzit si eu ca Paul e foarte ok si intradevar ne-a raspuns la orice intrebare pana acum, oricat de nesemnificativa, servirea e ireprosabila, peisajul am inteles ca e superb :D
Cat despre muzica eu il am pe Leonard Zama, despre care din nou am auzit numai de bine si e rezonabil la pret, dar mai multe detalii pe acest subiect gasesti in sectiunea Dj/formatii/Interpreti http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=13650

Restaurantul e complet diferit de o sala de nunti traditionala... are clasa, e decorat cu un bun gust extraordinar si daca ma intrebi pe mine, nici de prea multe decoratiuni nu are nevoie. Culorile sunt calde, iluminat ambiental are. Se mai zgarcesc insa la pornirea aerului conditionat in sala - am fost la nunta anul trecut in iunie si lumea statea mai mult afara decat inauntru. Ei ziceau ca e pornit AC-ul, dar de fapt era doar ventilatia- dar asta cu un amic care se pricepe s-a rezolvat.

Poti insa sa deschizi de pe ringul de dans terasa afara si sa pui si acolo mese inalte de cocktail sa stea la o tigara afara si ai rezolvat.

Eu sincer nici huse pe scaune nu vreau sa le pun, ci doar funde culoarea untului - am mai vazut asta la o nunta si arata superb! Ce nu merg insa sunt culorile reci- desi multa lume am vazut ca le prefera.

Chelnerii sunt sprinteni daca stii sa vorbesti cu ei inainte - noi nici nu aveam timp sa schitam un gest ca paharul ramanea mereu la acelasi nivel. Mancarea e de la foarte buna in sus. Paul e de treaba, dar la nunta efectiv nu prea il vezi.

Oricum, felicitari pentru locatie! Asa locatie superba mai rar se gaseste...

2puimici
25.04.2012, 02:08:17
Restaurantul e complet diferit de o sala de nunti traditionala... are clasa, e decorat cu un bun gust extraordinar si daca ma intrebi pe mine, nici de prea multe decoratiuni nu are nevoie. Culorile sunt calde, iluminat ambiental are. Se mai zgarcesc insa la pornirea aerului conditionat in sala - am fost la nunta anul trecut in iunie si lumea statea mai mult afara decat inauntru. Ei ziceau ca e pornit AC-ul, dar de fapt era doar ventilatia- dar asta cu un amic care se pricepe s-a rezolvat.

Poti insa sa deschizi de pe ringul de dans terasa afara si sa pui si acolo mese inalte de cocktail sa stea la o tigara afara si ai rezolvat.

Eu sincer nici huse pe scaune nu vreau sa le pun, ci doar funde culoarea untului - am mai vazut asta la o nunta si arata superb! Ce nu merg insa sunt culorile reci- desi multa lume am vazut ca le prefera.

Chelnerii sunt sprinteni daca stii sa vorbesti cu ei inainte - noi nici nu aveam timp sa schitam un gest ca paharul ramanea mereu la acelasi nivel. Mancarea e de la foarte buna in sus. Paul e de treaba, dar la nunta efectiv nu prea il vezi.

Oricum, felicitari pentru locatie! Asa locatie superba mai rar se gaseste...

Ma bucur sa vad din nou numai cuvinte de lauda pentru Sofia, aveam ceva dubii pentru ca e totusi distanta fata de suceava care implica costuri suplimentare de cazare si transport.. in schimb acum sunt convinsa ca am luat decizia buna :)
Mai am totusi cateva nedumeriri: ce parere aveti de vinul lor, e ok sau preferabil ar fi ceva imbuteliat? Miresoiul meu e din vrancea deci au pretentii la acest capitol si ma gandeam sa aduc vinul din zona lui.. sunt cei de la sofia de acord sa folosesti carafele lor in cazul in care nu cumperi si bautura? Iar in privinta hotelului stiti daca se ofera vreo camera sau cel putin se aplica vreo reducere de pret in seara respectiva?

kisse
05.09.2013, 11:34:18
Ma ajutati cu o informatie va rog?

Particip anul acesta la o nunta la hotel Sofia si ma intereseaza cat mai ajunge pretul unui meniu.

Multumesc frumos.

LuizaLR
24.11.2013, 22:26:10
Buna fetelor,

Buna! pana la urma cum ai imbracat scaunele? cat te a costat?
mie miar place f mult asa (poza cu danteluta si fonda) sau doar o funda mare mare (cealalta poza) dar cat ar putea costa?

LuizaLR
17.02.2014, 01:04:59

Buna! Si noi am rezervat la Sofia dar inca suntem nehotarati dp flori si decoratiuni. Pot sa te intreb pe cine ai ales tu si cat te a costat? ( si prin PM ) .. fiind plecata intreb prietenele ce au avut nunti sau pe internet cu ajutorul vostru sper sa iau deciziile cele mai bune.
Iti multumesc mult:x

LuizaLR
17.08.2014, 18:25:43
Nimeni din forum nu face nunta la sofia?
Noi am fost sa alegem meniu.. pana acuma suntem foarte multumiti! nu regretam decizia noastra! e un loc superb si dmnl Paul e la dispozitia noastra si are interes personal pentru noi, ne da sfaturi si e gata sa ne ajute!

bluekiss
22.04.2015, 10:13:38
Buna tuturor! Voi fi miresica in 2016 tot in Sucevita insa la Cetinita. Am observat ca nimeni nu a deschis un subiect despre acest restaurant si fiind noua eu nu pot deschide. Imi cer scuze ca postez aici insa daca ma poate ajuta cineva cu cat mai multe informatii as fi recunoscatoare! Multumesc!

ramonyk24
12.05.2015, 22:33:50
Buna,
Suntem in cautare de un local pentru nunta in 2016, noi am dori la Sofia dar parintii si ceva cunostinte vor sa ne convinga ca nu ar fi ok si am zis sa intrebam aici anumite detalii poate aflam mai multe informatii.
Aveti idee daca actualii responsabili de la Sofia sunt la fel de ok ca faimosul d-l Paul care din ce am inteles ar fi plecat in 2014 ?
Am primit o oferta de la cei de la Sofia, in care sunt specificate costuri de 150 ron/chelner la 25 pers si 500 bucatarie/100 pers si 100 ron/pers ptr pers cu curatenia, a fost la fel si pentru voi ?
Aveti idee care este capacitatea doar in partea de jos la Sofia, fara etaj ?

Pentru cine a intrebat de CETINITA, am fost si acolo sa vedem sala de nunti, sala arata foarte bine, privelistea este foarte frumoasa se vede manastirea exact in fata, singura obiectie meniul de baza care parea destul de ... slabut dar asta se poate customiza.