PDA

Versiunea completa : Biserici in Ploiesti

Pagini : 1 [2]

S1m0n1ca
13.06.2009, 18:25:42
din cate am inteles eu nu patriarhul a avut legatura cu nuntile in aer liber ci primaria. vecinii din zona au facut reclamatie ca s-au saturat sa auda atatea slujbe.
si eu tot la petru si pavel vreau sa fac nunta. si chiar si in biserica imi convine. e foarte frumoasa.
am fost sap trecuta la o nunta acolo, si slujba a fost deosebita.

ipup
25.06.2009, 09:07:57
este vreo miresica care a facut cununia religioasa, la Biserica Sf Gheorghe, cea de langa LMV? :-< As dori sa stiu pareri, pt ca mie imi place pt ca are curte si multa verdeata...;-)
pupici:*

andreear
25.06.2009, 09:26:51
este vreo miresica care a facut cununia religioasa, la Biserica Sf Gheorghe, cea de langa LMV? :-< As dori sa stiu pareri, pt ca mie imi place pt ca are curte si multa verdeata...;-)
pupici:*

Este foarte frumoasa slujba acolo, vezi ca e un topic dedicat bisericii acesteia! Noi acolo am cununat si ne-a placut f mult!
Si topicul: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=6455

ipup
25.06.2009, 09:30:20
:*
Este foarte frumoasa slujba acolo, vezi ca e un topic dedicat bisericii acesteia! Noi acolo am cununat si ne-a placut f mult!
Si topicul: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=6455
Iti multumesc mult!!:* :*

strumf08
04.07.2009, 21:09:02
rococris cum a fost cununia la Maica Precista?>:D<

andr33a82
20.07.2009, 14:22:02
Miresici dar de Biserica Sf.Vasile ce stiti?
Mie imi place cum arata insa nu am ajuns sa vb eu direct cu preotul.

ipup
10.08.2009, 12:22:48
Miresici dar de Biserica Sf.Vasile ce stiti?
Mie imi place cum arata insa nu am ajuns sa vb eu direct cu preotul.
e frumoasa, eu am primit recomandarea sa fac cununia acolo, cik au si cor si preotii sunt ff buni:)
dar mie imi place mult si sf gheorghe vechi...
si acum stau asa sa ma hotarasc saptamana asta neaparat:-?

strumf08
10.08.2009, 12:25:38
e frumoasa, eu am primit recomandarea sa fac cununia acolo, cik au si cor si preotii sunt ff buni:)
dar mie imi place mult si sf gheorghe vechi...
si acum stau asa sa ma hotarasc saptamana asta neaparat:-?

asa devreme?

ipup
10.08.2009, 12:41:03
asa devreme?
poi da, sa iau ora aia 18:00, cred ca l_am innebunit pe iubi:)
eu ii zic sa aleaga el si el imi zice ca nu, ca daca zice una eu o vreau sigur pe cealalta:)) m_ a dus sa le vad pe toate si acum asteapta rasp din partea mea...
vreun ajutor de la voi?>:D<

Gina_Laudatu
03.09.2009, 11:27:15
Buna miresici ,de biserica Domneasca ce puteti sa-mi spuneti?^:)^

soareiuliant
04.09.2009, 18:37:29
auzisem fel si fel de lucruri nu tocmai placute,insa preotul bica de la biserica SF. ATANASIE m a cucerit si m a emotionat prin slujba pe care a tinut o,va recomaND sa aveti incredere in aceasta biserica in ciuda zvonurilor rautacioase,ptr ca este f frumoasa si slujba de asemeni,asa cum rar sa stiti se mai tine o slujba,mai ales ca eu am gasit si intelegere aici (m am casatorit in zi de post).un discurs la final scurt,succint,darplin de invataminte si povate.saru mana parinte!

bebesorinik
12.09.2009, 17:41:03
buna tuturor...eu vreau sa fac cununia religioasa la catedrala eroilor..e in vest..chiar la intersectia de la Kaufland...stie cineva ce preturi ar fi?..si cum sunt preotii?...mie imi place tare mult biserica aceasta...pooop

mihaela_10iul
14.09.2009, 12:39:43
Buna tuturor.
Am si eu o problema cu al meu viitor sot: nu vrea cununia religioasa de nici un fel (cica sa considera ateu, chiar daca e crestin botezat, dar eu stiu ca e doar de fatada, sa para "un dur":-p), cu greu am reusit sa il conving, numai cu conditia sa gasesc o biserica unde preotul sa tina slujba mai scurta, cam 30 min, nu 2 ore cum a fost la viitorii mei nasi. Gasisem una, cea de la capatul traseului 5, nu stiu cum se cheama, imi spusese o matusa ca vara se oficiaza cununiile in curte si ca, daca vb cu preotul, dureaza 20 min. Parea perfecta, pana astazi. A fost o colega la o nunta acolo si mi-a spus ca, intr-adevar a durat 20 min, insa dupa 2 ore de asteptare si plus ca era coada de miresici acolo si intra care cum apuca, fara sa se mai tina cont de programari. Si zice ca inauntru e mic si nu e extraordinar. Zic, nu-i nimic, oricum o sa fie vara si facem afara, dar cica nu se mai fac afara ca nu ii mai lasa de sus, de la protoierie, sau cum s-o numi.
Asa ca va rog frumos stiti cumva unde as putea gasi o biserica cu preot de treaba :D ? Dar sa imi dati si un punct de reper sa stiu care cum sunt, ca nu stiu decat 2 biserici dupa nume, din tot orasul.

maimuticamica
14.09.2009, 19:36:33
Buna tuturor.
Am si eu o problema cu al meu viitor sot: nu vrea cununia religioasa de nici un fel (cica sa considera ateu, chiar daca e crestin botezat, dar eu stiu ca e doar de fatada, sa para "un dur":-p), cu greu am reusit sa il conving, numai cu conditia sa gasesc o biserica unde preotul sa tina slujba mai scurta, cam 30 min, nu 2 ore cum a fost la viitorii mei nasi. Gasisem una, cea de la capatul traseului 5, nu stiu cum se cheama, imi spusese o matusa ca vara se oficiaza cununiile in curte si ca, daca vb cu preotul, dureaza 20 min. Parea perfecta, pana astazi. A fost o colega la o nunta acolo si mi-a spus ca, intr-adevar a durat 20 min, insa dupa 2 ore de asteptare si plus ca era coada de miresici acolo si intra care cum apuca, fara sa se mai tina cont de programari. Si zice ca inauntru e mic si nu e extraordinar. Zic, nu-i nimic, oricum o sa fie vara si facem afara, dar cica nu se mai fac afara ca nu ii mai lasa de sus, de la protoierie, sau cum s-o numi.
Asa ca va rog frumos stiti cumva unde as putea gasi o biserica cu preot de treaba :D ? Dar sa imi dati si un punct de reper sa stiu care cum sunt, ca nu stiu decat 2 biserici dupa nume, din tot orasul.

Daca vb de PETRU SI PAVEL te contrazic.Anul asata am fost la 4 nunti acolo si am intrat la ce oratrebuia de fiecare data, slujba 25-30 min si e f frumoasa iserica chiar daca e mine iar curtea superba.
Nu stiu unde ai auzit ce ai scris dar eu una sunt ferm convinsa ca acolo imi doresc nunta.
P.S. Slujba e fff frumoasa, iar biserica e monument istoric.

mihaela_10iul
15.09.2009, 19:53:37
Daca vb de PETRU SI PAVEL te contrazic.Anul asata am fost la 4 nunti acolo si am intrat la ce oratrebuia de fiecare data, slujba 25-30 min si e f frumoasa iserica chiar daca e mine iar curtea superba.
Nu stiu unde ai auzit ce ai scris dar eu una sunt ferm convinsa ca acolo imi doresc nunta.

ma bucur sa aud asta. sincer mai bine as face sa ma duc sa vb direct cu preotul de acolo. si mie imi place foarte mult biserica iar ideea de cununie religioasa in curte mi se pare geniala, da basm.

maimuticamica
15.09.2009, 22:06:23
ma bucur sa aud asta. sincer mai bine as face sa ma duc sa vb direct cu preotul de acolo. si mie imi place foarte mult biserica iar ideea de cununie religioasa in curte mi se pare geniala, da basm.

Din ce am vb eu cu preotul mai in varsta nu tin cununia in curte, dar pentru facut poze faina e chiar buna.
Dar dute si vb cu ei vezi ce zic, poate pana la anu se schimba ceva.

ninocikap
16.09.2009, 14:40:31
am vazut ca vorbiti de biserica Sf Petru si Pavel, stiti cumva care sunt preturile, cam cat se da la preoti.. din partea nasilor? am inteles ca sunt 2 preoti.
multumesc frumos.

giuscanu
21.09.2009, 15:13:42
Buna miresici ,de biserica Domneasca ce puteti sa-mi spuneti?^:)^
cea mai frumoasa si au si aranjamentele lor plus covor rosu=D>

catalina_nitu
21.09.2009, 18:30:48
Buna miresici! A facut cineva cununia la biserica Sf. Nicolae? As vrea sa stiu cum e atmosfera si cat este taxa. Multumesc!

loredana_1981
22.09.2009, 20:29:46
Pentru fetele care sunt interesate de biserica Domnesca va pot spune ca anul trecut au luat nasilor 300 lei iar noua cand am rezervat data 50 lei. Am auzit ca anul asta ar fi 400 lei...sigur, sigur nu stiu.

Gina_Laudatu
23.09.2009, 10:48:31
cea mai frumoasa si au si aranjamentele lor plus covor rosu=D>
Multumesc mult pentru vestea buna,sper ca vorbesti despre Biserica Domneasca din Ploiesti.Baiatul meu si fata mea(nora) vor face cununia religioasa acolo.Nora mea este din Ploiesti si au nunta in aprilie 2010.

ipup
23.09.2009, 11:05:33
Multumesc mult pentru vestea buna,sper ca vorbesti despre Biserica Domneasca din Ploiesti.Baiatul meu si fata mea(nora) vor face cununia religioasa acolo.Nora mea este din Ploiesti si au nunta in aprilie 2010.
Nu imi vine sa cred.... soacra e pe miresici pentru nora!! Foarte frumos!!! Toata stima noastra!!!<:-P <:-P
Biserica Domneasca este o alegere f buna! Casa de piatra pt copii!!

Gina_Laudatu
23.09.2009, 16:26:25
Nu imi vine sa cred.... soacra e pe miresici pentru nora!! Foarte frumos!!! Toata stima noastra!!!<:-P <:-P
Biserica Domneasca este o alegere f buna! Casa de piatra pt copii!!
Multumesc mult .Sa dea Donmul sa fiti fericite si implinite. Eu cred ca am emoti mai mari ca ,copiii mei.Citesc de citeva luni mai toate subiectele pe care le dezbateti voi viitoare miresici si sunt fff incintata de subiecte,pareri,sfaturi si incurajari pe care le dati una alteia.Pe vremea mea nu puteai sa porti discuti de genul asta stind in fata faimosului calculator.Noroc cu copiii ca m-au invatat tainele net-uli.Sper ca nu se supara nimeni pe mine ca sunt si eu pe aici.Va pup pe toate.

giuscanu
23.09.2009, 21:42:25
buna tuturor...eu vreau sa fac cununia religioasa la catedrala eroilor..e in vest..chiar la intersectia de la Kaufland...stie cineva ce preturi ar fi?..si cum sunt preotii?...mie imi place tare mult biserica aceasta...pooop
am fost si eu cu porumbei mei la o nunta acolo,e superba biserica=D>

ipup
24.09.2009, 08:34:54
Multumesc mult .Sa dea Donmul sa fiti fericite si implinite. Eu cred ca am emoti mai mari ca ,copiii mei.Citesc de citeva luni mai toate subiectele pe care le dezbateti voi viitoare miresici si sunt fff incintata de subiecte,pareri,sfaturi si incurajari pe care le dati una alteia.Pe vremea mea nu puteai sa porti discuti de genul asta stind in fata faimosului calculator.Noroc cu copiii ca m-au invatat tainele net-uli.Sper ca nu se supara nimeni pe mine ca sunt si eu pe aici.Va pup pe toate.
Nu avem de ce sa ne suparam, chiar ne bucuram!
Succes in continuare si te asteptam cu sfaturi si pareri!!

S1m0n1ca
17.10.2009, 19:27:37
a facut cineva nunta la SF Vineri? cea din spatele hotelului prahova. Saptamana trecuta a fost hramul bisericii si a fost mama mea acolo. mi-a spus ca a terminat renovarea ei, cel putin in partea din fata la intrare, si ca arata chiar bine.

olgutza26
18.10.2009, 17:19:07
eu am avut nunta anul acesta la sf. vineri. daca te pot ajuta cu ceva, intreaba-ma ce vrei sa sti.

andreeaduta
19.10.2009, 16:14:30
Salutare! Ma tot gandesc ca ar fi cazul sa rezerv si eu biserica, am inteles ca trebuie sa mergi din timp daca vrei sa nu ai probleme cu ora, sa poti alege ce interval vrei....am fost intr-o zi de sambata dupa amiaza pe la mai multe biserci ca sa-mi formez o parere si am oscilat mult intre cea de la Kaufland, Eroilor cred si Sf. Imparatii (de la Cris). Eu as inclina mai mult pentru cea de a doua, este foarte frumoasa, corul canta exrtraordinar, e si f aproape de local....insa am auzit ca e f piperat pretul si ma gandesc la nasi...nu as vrea sa fie nevoiti sa platesca mai ult decat isi pot permite....stie cineva ceva despre cat exact se cere?8-|

Paula_Bv
19.10.2009, 17:00:18
Hello!

A avut cineva nunta la biserica Sf Treime de pe Traian?
Si dc da cine v-a cununat si cat au dat nasii...Eu merg la biserica aceasta de mai mult de 10 ani si aici o sa fac la anul eu cununia religioasa. Nasii nu sunt din Prahova si nu stiu cum sa fac sa aflu cat se da.

strumf08
23.10.2009, 10:22:20
Hello!

Si dc da cine v-a cununat si cat au dat nasii...Eu merg la biserica aceasta de mai mult de 10 ani si aici o sa fac la anul eu cununia religioasa. Nasii nu sunt din Prahova si nu stiu cum sa fac sa aflu cat se da.

cel mai bine mergi si intreaba la biserica, noi asa am facut....nasii nu au facut nimic, nu pt ca n-ar fi vrut, dar am tinut eu neaparat sa ne ocupam doar noi 2 de absolut orice detaliu

sudden
23.10.2009, 20:36:27
Hello!

si noi tot la Sfanta Treime vrem sa facem.. tu ai nunta la 2 saptamani dupa mine ..:D....o sa o intreb pe soacra mea despre tarife... e "de-a casei", cum se zice..se intelege foarte bine cu parintele Colotelo..poate stie ea ceva..cum aflu, dau de veste :D :d

andre10
03.11.2009, 15:37:57
uau..inactivitate totala pe aici..

sudden
03.11.2009, 21:48:37
uau..inactivitate totala pe aici..

asa e,,am intrat la hibernare....:-<

ipup
03.11.2009, 21:50:52
asa e,,am intrat la hibernare....:-<
Cu frigul asta de afara...
doar ca nu stiu ce s_ar mai putea discuta la subiectul asta?:-"

sudden
05.11.2009, 00:49:21
Cu frigul asta de afara...
doar ca nu stiu ce s_ar mai putea discuta la subiectul asta?:-"

eu, de exemplu, am aflat ca ar fi vreo 3-4 mil corul la Sfanta Treime...un cor care este superb...dar de taxa pt preoti nu stiu nimic...
noi am vrea sa rugam preotii sa ne lase sa facem si cununia civila tot in biserica, chiar inainte de cea religioasa...stie careva care e taxa la primarie pt deplasare?

elena2010
05.11.2009, 17:19:56
eu, de exemplu, am aflat ca ar fi vreo 3-4 mil corul la Sfanta Treime...un cor care este superb...dar de taxa pt preoti nu stiu nimic...
noi am vrea sa rugam preotii sa ne lase sa facem si cununia civila tot in biserica, chiar inainte de cea religioasa...stie careva care e taxa la primarie pt deplasare?

Buna cel mai sigur intra pe siteul primariei si vei gasi acolo ce te intereseaza, eu stiu ca taxa este de 2 mil numai bine

andr33a82
05.11.2009, 18:34:55
Pe mine m-ar interesa dak stie cineva cat cere preotul nasilor la biserica Sf Gheorghe pt ca nu as vrea sa ii bag pe nasi la o cheltuiala prea mare.

mamuska
05.11.2009, 19:15:46
Pe mine m-ar interesa dak stie cineva cat cere preotul nasilor la biserica Sf Gheorghe pt ca nu as vrea sa ii bag pe nasi la o cheltuiala prea mare.
Nu cred ca e mai mult de 700 ron:)>- Acolo am cununat si noi si crede-ma ca a meritat toti banii (450 ron in 2004), preotul de acolo este un om deosebit, are acel ceva pe care ar trebui sa-l aiba orice preot.

andr33a82
05.11.2009, 19:19:01
Nu cred ca e mai mult de 700 ron:)>- Acolo am cununat si noi si crede-ma ca a meritat toti banii (450 ron in 2004), preotul de acolo este un om deosebit, are acel ceva pe care ar trebui sa-l aiba orice preot.
Mersi mult! Asa am auzit si eu numai de bine despre preotul de acolo de aceea am vrea sa facem si noi aici.Am mai vrea insa si la Sf Anton sau cred ca asa se numeste prin spate pe la Casa Casatoriilor. Nici aici nu am idee cat ar taxa.

mamuska
05.11.2009, 19:32:08
Mersi mult! Asa am auzit si eu numai de bine despre preotul de acolo de aceea am vrea sa facem si noi aici.Am mai vrea insa si la Sf Anton sau cred ca asa se numeste prin spate pe la Casa Casatoriilor. Nici aici nu am idee cat ar taxa.
Eu pot spune ca a fost o slujba minunata, simteam bunatatea si sinceritatea preotului prin felul in care vorbea... Mie mi-a placut si pe viitori fini tot acolo o sa-i cununam.
E frumos si la Sfantul Anton, dar in ultimul timp am auzit comentarii negative in privinta preotului. Mergi si stai la o slujba, asa vei vedea daca sunt adevarate zvonurile:)>- Nu stiu cat costa slujba acolo, dar nu poate fi mai mult fata de alte Biserici din zona.

sudden
05.11.2009, 22:49:52
Buna cel mai sigur intra pe siteul primariei si vei gasi acolo ce te intereseaza, eu stiu ca taxa este de 2 mil numai bine

mersi mult de tot pt info....am intrat pe site-ul primariei si tocmai pag cu taxe nu merge...:((:((:((

lidzuca
09.11.2009, 20:43:57
Ma uit si ma minunez.....700, 1000, 1500 ron pt cununia religioasa.....cand de fapt taxa pe care preotii o cer legal (adica suma impusa de mitropolie) nu sare de 2-300 ron. Si pt ce? Pt un citit din Biblie de o jumatate de ora sau o ora, pt o gura de vin (dintr-ala nasol ca pe ala bun il tine "parintele" pt domnia lui) si o gura de piscot. Si de vina nu suntem decat noi, care dam fara sa comentam, ca deh, nu e bine sa intri in gura preotului ca exista toate sansele sa iti mai strice si nunta.

strumf08
10.11.2009, 13:38:00
Ma uit si ma minunez.....700, 1000, 1500 ron pt cununia religioasa.....cand de fapt taxa pe care preotii o cer legal (adica suma impusa de mitropolie) nu sare de 2-300 ron. Si pt ce? Pt un citit din Biblie de o jumatate de ora sau o ora, pt o gura de vin (dintr-ala nasol ca pe ala bun il tine "parintele" pt domnia lui) si o gura de piscot. Si de vina nu suntem decat noi, care dam fara sa comentam, ca deh, nu e bine sa intri in gura preotului ca exista toate sansele sa iti mai strice si nunta.

la Maica Precista nasii mei au dat 400 lei (atat au vrut ei, nu le-a cerut nimeni o suma), pt 2 preoti, unul dintrei ei fiind Protopopul (Proteoereul) de prahova, nu stiu exact care e denumirea, mi s-a spus si asa si asa, dansul tine mare parte din slujba....si cand ne-au scos la biserica i-au dat vreo 30-40 lei...slujba e minunata si deosebita, la sfarsit a vorbit din suflet. deci nu trebuie sa te minunezi chiar atat de mult :-p

Paula_Bv
11.11.2009, 09:45:32

Mie mi se pare mult 3-4 mil doar corul...cine ti-a zis ca atata ia? Inseamna ca sunt sanse f mari sa dam 10 mil cu tot cu preoti ceea ce chiar mi se pare exagerat...

sudden
11.11.2009, 10:03:18
Mie mi se pare mult 3-4 mil doar corul...cine ti-a zis ca atata ia? Inseamna ca sunt sanse f mari sa dam 10 mil cu tot cu preoti ceea ce chiar mi se pare exagerat...

mi-a zis soacra mea, care este de-a bisericii..stie tot ce misca :-p:-p:-p

Paula_Bv
11.11.2009, 10:05:46
mi-a zis soacra mea, care este de-a bisericii..stie tot ce misca :-p:-p:-p

Si eu frecventez biserica...ii stiu pe toti preotii de acolo, dar stiam ca e 1 mil corul...atat s-a cerut anul trecut la nunta la frate-miu. Chiar asa de mult sa fii crescut tariful???

sudden
11.11.2009, 10:08:41
Si eu frecventez biserica...ii stiu pe toti preotii de acolo, dar stiam ca e 1 mil corul...atat s-a cerut anul trecut la nunta la frate-miu. Chiar asa de mult sa fii crescut tariful???

ea asa a auzit ca ar fi tariful pt la anul... e posibil sa se insele...tot acolo vreti si voi?

Paula_Bv
11.11.2009, 10:11:31
ea asa a auzit ca ar fi tariful pt la anul... e posibil sa se insele...tot acolo vreti si voi?

Da...noi sigur o sa avem acolo...e biserica mea de suflet, de fapt a fam mele.
O sa ma interesez de cor, pt ca am cantat mai demult in cor, dar cum nu mai sunt in oras decat in weekenduri nu mai cant.

Din ce am citit pe forumuri la celelalte biserici se ia cam 1mil 1mil jumate de cor. Poate 3-4 mil se dau la preoti...

sudden
11.11.2009, 10:20:26
Da...noi sigur o sa avem acolo...e biserica mea de suflet, de fapt a fam mele.
O sa ma interesez de cor, pt ca am cantat mai demult in cor, dar cum nu mai sunt in oras decat in weekenduri nu mai cant.

Din ce am citit pe forumuri la celelalte biserici se ia cam 1mil 1mil jumate de cor. Poate 3-4 mil se dau la preoti...

eu o sa ma mai interesez.....pana la anul se vor schimba multe..faci la 2 sapt dupa mine..am sa iti dau detalii atunci sa iti spun exact...
noi am vrea sa ne cunune in special parintele Colotelo...imi place foarte mult cum vorbeste cand tine slujbele..parca ma unge la suflet

Paula_Bv
11.11.2009, 10:23:24
eu o sa ma mai interesez.....pana la anul se vor schimba multe..faci la 2 sapt dupa mine..am sa iti dau detalii atunci sa iti spun exact...
noi am vrea sa ne cunune in special parintele Colotelo...imi place foarte mult cum vorbeste cand tine slujbele..parca ma unge la suflet

OK...ms mult!

Tu cand o sa vb pt biserica? Eu ma gandesc ca vreo juma de an inainte e sufic...

olgutza26
11.11.2009, 11:56:50
si la mine la sf. Vineri corul a fost 3 milioane. dar a meritat tot banii. ma indoiesc ca la alte biserici sa fie un milion.

strumf08
11.11.2009, 13:56:45
si la mine la sf. Vineri corul a fost 3 milioane. dar a meritat tot banii. ma indoiesc ca la alte biserici sa fie un milion.

olgutza, nu te mai indoi :-p :D unde am facut eu a fost 150 lei, poti spune tu cum ti s-a parut....mie mi-a placut enorm (evident ca doar era nunta mea :D :D :D ), dar a fost nemaipomenit, sa nu fim modeste :))

coco_andreea
18.11.2009, 12:34:21
Buna miresicilor!
Viitorul meu sot doreste sa facem cununia religioasa la biserica sf. Petru si Pavel.Ce parere aveti despre aceasta biserica,cum sunt preotii si cati sunt si daca au cor?

andre10
19.11.2009, 10:09:37
Buna miresicilor!
Viitorul meu sot doreste sa facem cununia religioasa la biserica sf. Petru si Pavel.Ce parere aveti despre aceasta biserica,cum sunt preotii si cati sunt si daca au cor?

biserica este destul de micuta, asa ca ma indoiesc ca au cor.. nu ar avea unde sta in primul rand.
E o biserica deosebita oricum si curtea e ff frumoasa pt poze!

coco_andreea
09.12.2009, 20:36:50

Buna sti cumva daca fac si slujbe de logodna?
Iti trebuiesc nasi si la aceasta slujba?
Eu m-am hotarat foarte tarziu si nu am mai gasit restaurante libere si ne-am hotarat sa facem doar cununia civila la anu si ramane pe 2011 cununia religioasa si nu ne-am hotarat inca la nasi ca avem mai multe persoane care vor si nu vrem sa dezamagim pe nimeni.
Ms

olgutza26
10.12.2009, 09:44:03
la mine la slujba de logodna mi-a spus preotul sa ii chem pe nasi. ideea cu logodna e ca reprezinta sfintirea verighetelor si nasii sunt cei care iti pun verigheta pe deget. presupun ca la orice biserica (inclusiv la Petru si Pavel) se fac slujbe de logodna, dar eu am facut-o acasa.

andr33a82
10.12.2009, 10:39:36
Mie mi-a placut la Biserica Sf Anton. As vrea sa stiu si eu pareri dak a facut cineva acolo, sau stie cineva ceva de preotul de acolo, de taxa ...

ancasinana
14.12.2009, 00:39:34
Buna seara Miresicilor!!!
daca aflati cat costa cununia religioasa la biserica Sf Gheorghe imi puteti spune si mie,plisss[-o< eu nu locuiesc in Romania si imi este mai greu sa aflu informatii. va multumesc!!!!>:D<

mamuska
14.12.2009, 00:51:18
daca aflati cat costa cununia religioasa la biserica Sf Gheorghe imi puteti spune si mie,plisss[-o< eu nu locuiesc in Romania si imi este mai greu sa aflu informatii. va multumesc!!!!>:D<
A fost 7 Milioane anul asta:)>- Nu cred ca va fi mai mult.
Oricum, merita toti banii:)>- Eu am cununat acolo si preotul, m-a fermecat, este un om deosebit, minunat si plin de har:)>->:D<>:D<>:D<>:D<

mamuska
14.12.2009, 00:53:25
biserica este destul de micuta, asa ca ma indoiesc ca au cor.. nu ar avea unde sta in primul rand.
E o biserica deosebita oricum si curtea e ff frumoasa pt poze!
Te pot asigura ca au cor:)>- fratele meu a avut nunta acolo si au avut cor>:D<>:D<>:D<

mamuska
14.12.2009, 00:55:36
Buna sti cumva daca fac si slujbe de logodna?
Iti trebuiesc nasi si la aceasta slujba?
Eu m-am hotarat foarte tarziu si nu am mai gasit restaurante libere si ne-am hotarat sa facem doar cununia civila la anu si ramane pe 2011 cununia religioasa si nu ne-am hotarat inca la nasi ca avem mai multe persoane care vor si nu vrem sa dezamagim pe nimeni.
Ms
Orice Biserica face slujbe de logodna... Anul trecut, am fost si noi nasi de cununie civila si logodna. Trebuie sa ai nasi, chiar daca nu sunt cei acre te vor cununa, pot fi altii, dar mi s-ar parea mai ok sa fie cei care raman nasii vostri. Aveti nevoie si de verighete, pe care preotul vi le va pune pe mana dreapta. :)>-

ipup
14.12.2009, 08:58:39
Buna,
eu fac la Sf Gheorghe vechi, presupun ca tot la aia te referi si tu... am fost duminica si am vorbit cu preotul, si a zis ca abia la sfarsitul lui ianuarie ne poate spune cat e taxa.
Asa daca te mai intereseaza revin atunci cu info.
Sarbatori fericite!!

ancasinana
14.12.2009, 14:43:14
Buna,
eu fac la Sf Gheorghe vechi, presupun ca tot la aia te referi si tu... am fost duminica si am vorbit cu preotul, si a zis ca abia la sfarsitul lui ianuarie ne poate spune cat e taxa.
Asa daca te mai intereseaza revin atunci cu info.
Sarbatori fericite!!

MUTUMESC MULT,ATUNCI MAI VORBIM IN IANUARIE DESPRE BISERICA.>:D<.

andr33a82
14.12.2009, 17:32:10
Nu stie nimeni nimic de Biserica Sf Anton? Va rog orice informatie e pretioasa...VA multumesc.:D

coco_andreea
15.12.2009, 14:59:01
Orice Biserica face slujbe de logodna... Anul trecut, am fost si noi nasi de cununie civila si logodna. Trebuie sa ai nasi, chiar daca nu sunt cei acre te vor cununa, pot fi altii, dar mi s-ar parea mai ok sa fie cei care raman nasii vostri. Aveti nevoie si de verighete, pe care preotul vi le va pune pe mana dreapta. :)>-
Multumesc mult
Unde au facut finutii tai logodna?si cat a durat?
Dat fiind ca e in toiul perioadei de nunti cred ca undeva la 10-15 min nu?

meradaria
08.01.2010, 13:25:24
Buna,
Am vazut diferite mesaje in ceea ce priveste pretul pentru o cununie religioasa la o biserica din Ploiesti. Unele spun ca se dau 700 RON, altele 1000 RON, altele 1200 RON. Dar am si eu o mica nelamuriere. Ca orice pentru orice lucru din tara noastra, se plateste o taxa pentru care se da chitanta, si s emai da si vestita spaga, pentru ca pana la urma, asa numim ce dam pe langa taxa normala. Si s epara sa aceasta spaga este perceputa si acceptata si de catre preoti.
Eu acum va intreb: cat este taxa si cat este spaga? Ca nu nu putem face de ras in fata preotului, desi ar trebui sa isi faca treaba pentru care este acolo, adica sa te poti duce la el si sa nu iti ceara bani pentru sfatul pe care il da.
Mult succes!

raluk12
11.01.2010, 16:32:33
Buna miresicilor,

Am o rugaminte la voi. Spuneti-mi va rog cat costa cununia religioasa cu cor la Biserica Domneasca si Biserica Sf. Imparati? Biserica Domneasca are cor?

Multumesc! Pupici

cristina852002
13.01.2010, 23:49:41
Buna miresicilor,

Am o rugaminte la voi. Spuneti-mi va rog cat costa cununia religioasa cu cor la Biserica Domneasca si Biserica Sf. Imparati? Biserica Domneasca are cor?

Multumesc! Pupici
Pentru Biserica Sfintii Imparati nasii trebuiau sa plateasca in 2009 , parca 600 de lei preotilor si 200 de lei corului (sigur). Pupici :*:*:*

fotoanytime
25.01.2010, 11:17:55
Buna miresicilor,

Multumesc! Pupici

Biserica Domneasca nu are cor

alexa_cris
04.02.2010, 11:26:49
Buna fetele!
Ideea e ca si mie mi se pare foarte mult pretul cununiei religioase.Anul trecut in septembrie niste foarte buni prieteni au facut cununia la SF. Vasile...ce credeti ca a spus preotul cand au intrebat cat ii costa ?! '' cat de mult va lasa inima si cat de mult il iubiti pe D-zeu!'' Iar la aceasta biserica sunt 4 preoti si normal ca trebuiau onorati toti.Prietenii mei au spus ca nu e nevoie de 4...pana la urma au fost toti ca nah .
E foarte aiurea cand ti se impune ceva.Daca preotii iti impun, ce sa mai zici de resturante si firmele organizatoare...

Va doresc numai bine!

strumf08
05.02.2010, 10:18:59
Nu stie nimeni nimic de Biserica Sf Anton? Va rog orice informatie e pretioasa...VA multumesc.:D

verisorul meu a facut nunta acolo. acum vreo 5 ani....biserica e frumoasa, plina de flori...din pacate nu-mi mai aduc aminte slujba....cand imi cautam eu biserica am avut-o si pe aceasta in vedere, dar mi-a spus o amica (habar n-am cat e de adevarat, nu am fost sa verific, deoarece in sufletul meu deja imi alesesem biserica ;-)) ca preotul ar intreba pe cei care se duc sa rezerve, unde lucreaza miri, nasii si in functie de raspunsuri stabilieste tariful....eu zic sa te duci si sa te convingi tu singura...

andr33a82
05.02.2010, 10:21:45
verisorul meu a facut nunta acolo. acum vreo 5 ani....biserica e frumoasa, plina de flori...din pacate nu-mi mai aduc aminte slujba....cand imi cautam eu biserica am avut-o si pe aceasta in vedere, dar mi-a spus o amica (habar n-am cat e de adevarat, nu am fost sa verific, deoarece in sufletul meu deja imi alesesem biserica ;-)) ca preotul ar intreba pe cei care se duc sa rezerve, unde lucreaza miri, nasii si in functie de raspunsuri stabilieste tariful....eu zic sa te duci si sa te convingi tu singura...

Mersi mult de informatii! Noi am fost acolo si ne-a placut f mult, am vb si cu preotul si ni s-a parut totul in regula, insa nu ne-a zis nimic de pret......

strumf08
05.02.2010, 10:24:22
Mersi mult de informatii! Noi am fost acolo si ne-a placut f mult, am vb si cu preotul si ni s-a parut totul in regula, insa nu ne-a zis nimic de pret......

adevarul e ca nici eu nu am discutat cu preotii unde am facut eu, am platit decat 10 lei taxa pt rezervare, dar mi se spusese, ca nu cer o suma anume si asa a si fost:a dat nasul cat a vrut el

rbaciuro
08.02.2010, 14:15:21
Stie cineva cum se numeste biserica din spatele tribunalului, unde intorc tramvaiele? Mi-ar placea tare mult sa fac cununia religioasa acolo.
Merci.

flory2177
08.02.2010, 14:51:53
Stie cineva cum se numeste biserica din spatele tribunalului, unde intorc tramvaiele? Mi-ar placea tare mult sa fac cununia religioasa acolo.
Merci.

Maica Precista

rbaciuro
09.02.2010, 09:52:56
Maica Precista

Merci, pupici

roxy_dobre
10.02.2010, 15:45:52
Buna ,
Eu am nunta anul acesta pe 3 iulie si vreau sa spun ca nu am mai gasit liber la bisericile unde vroiam eu sa facem cununia.In cele din urma am gasit liber la biserica Sf, Vasile, si pretul mi s-a parut rezonabil fata de alte biserici.
Cine ma poate ajuta cu info despre aceasta biserica, despre preot si despre slujba in sine?
Eu nu mai stau de cativa ani in Ploiesti, stau in Brasov si de asta intreb.
Meersik!

strumf08
15.02.2010, 13:11:40
Merci.

e super daca vei face nunta acolo...slujba mea a fost cu totul si cu totul deosebita..

p.s. imi place tare mult rochia aceea...daca as fi fost ceva mai inalta asa as fi vrut rochia de mireasa, dar n-a fost sa fie...

roxy_dobre
16.02.2010, 08:27:39
De sf. Pantelimon stie cineva ceva?este biserica de pe linia de tramvai!

andreear
16.02.2010, 17:55:34
De sf. Pantelimon stie cineva ceva?este biserica de pe linia de tramvai!

Eu am stat in zona aia si multi ani la aceasta biserica am mers, mie imi place sau mai bine zis imi placea, erau niste preoti de nota 10; acum nu mai stiu daca au ramas aceeasi, dar cred ca nu exista motive de ingrijorare. Mult succes.

coco_andreea
25.02.2010, 22:58:12
Buna miresicilor am si eu o dilema si sper ca puteti sa ma ajutati.Nasii cu care vorbisem ne-au lasat balta si am ramas fara,asa ca s-au oferit alti prieteni dar problema este ca ei au nunta cu o saptamana inaintea noastra.
Se poate face asa deoarece ei nu sunt scosi la biserica de nasi?
Astept cu nerabdare un raspuns.:-SS

strumf08
26.02.2010, 08:33:05
Buna miresicilor am si eu o dilema si sper ca puteti sa ma ajutati.Nasii cu care vorbisem ne-au lasat balta si am ramas fara,asa ca s-au oferit alti prieteni dar problema este ca ei au nunta cu o saptamana inaintea noastra.

pai asa au fost si nasii mei, desi au facut nunta cu vreo 6 ani inaintea noastra....pe ei, nici pana in ziua de azi nu i-a scos nimeni la biserica. nu are importanta daca sunt sau nu scosi la biserica, trebuie sa fie cununati religios. nu trebuie sa te ingrijorezi pentru acest lucru.

VERA
26.02.2010, 12:02:46
Buna miresicilor, stie cineva cam cat mai iau preotii de la biserica Sf Petru si Pavel. Exista si cor si daca da care este pretul acestuia?

mamuska
26.02.2010, 12:06:08
La fel am cununat si noi, la 1 saptamana dupa nunta noastra si nu a fost nicio problema...

coco_andreea
27.02.2010, 01:05:14
La fel am cununat si noi, la 1 saptamana dupa nunta noastra si nu a fost nicio problema...
multumesc mult de tot
oricum sper sa ajung si duminica la biserica sa vad ce zice si preotul

raluk12
03.03.2010, 08:42:53
Draga Roxi,

Spune-mi, te rog, cu cat timp inainte mg sa rezervi la biserica :)
Ms. Pupici

roxy_dobre
04.03.2010, 09:56:08
Draga Roxi,

Spune-mi, te rog, cu cat timp inainte mg sa rezervi la biserica :)
Ms. Pupici

Eu nu am mai gasit locuri la 2 dintre bisericile la care am vrut de la inceputul lui februarie.
Si la Sf .Pantelimon avea ocupa in data de 3 iulie de la 16.30 .Si eu am luat de la 17.30.
Dar am vb pe la jumatatea lui februarie.
Si fata de alte biserici e ok si ca taxe.
PUUP!

coco_andreea
05.03.2010, 22:46:03
Am fost duminica sa-mi lamuresc problema si sa fac programarea si .......surpriza nu mai au nici macar un minut liber pentru 10 iulie
de biserica sf. voievozi stie cineva ceva ce ma poate ajuta?

coco_andreea
07.03.2010, 22:21:44
Buna miresicilor ma poate ajuta si pe mine cineva cu raspunsul la intrebarea cat iau pentru o cununie preotii de la biserica sf. voievozi?
am fost azi si am dat avans 100 lei dar nu au vrut sa-mi spuna suma finala " mai ramane sa vorbim"
dar cum eu nu prea ajunga ca lucrez si in week end nu stiu cand o sa mai ajung k sa stiu ce spun si nasilor

acildea
04.05.2010, 12:39:27
Taxele pentru Sf. Pantelimon le stie cineva? As dori ca nasii sa nu plateasca nimic, sa achitam noi tot.

roxy_dobre
04.05.2010, 13:17:43
Taxele pentru Sf. Pantelimon le stie cineva? As dori ca nasii sa nu plateasca nimic, sa achitam noi tot.
Salut,
Vad ca tu ai nunta in 03.07.2010 si faci cununia religioasa la Sf Pantelimon.Si eu tot acolo am in aceeasi zi.De la ce ora esti?Noua ni s-a spus ca trebuie achitat 150Ron de catre noi iar nasii dau cat vor, nu se cere o anumita suma.

misonik
12.05.2010, 10:27:53
Noi am facut ceremonia religioasa la Biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel ( BIserica Domneasca). Parintele a fost deosebit, cand am mers si am rezervat ora, am platit 100 lei. La nunta parintele le-a spus nasilor (caci am avut 2 cupluri de nasi) ca ce dau este pentru biserica, si nu este un tarif, fiecare sa dea cat doreste. Parintele a fost extraordinar.

aliyna
13.05.2010, 20:39:15
Buna miresici! Fac nunta la biserica SF Gheorghe, cea de la liceul Mihai Viteazul si mi s-a cerut ca pret 400RON pentru biserica si pentru preoti cat ne lasa buzunarul! Cam cat se da, de fapt?

steluza32
23.05.2010, 22:35:25
buna seara miresicilor
Am tot citit de pe acest forum din impresiile voastre, si am avut multe de invatat, acum insa am simtit nevoia sa scriu si eu si sa va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Noi avem nunta in septembrie si am vrea sa facem cununia religioasa in Ploiesti la biserica Sf. Andrei.Imi poate spune cineva cite ceva despre aceasata biserica.V multumesc mult pt viitoarele raspunsuri si iertati-mi emotiile.:">:">

sudden
24.05.2010, 12:11:22
buna seara miresicilor
Am tot citit de pe acest forum din impresiile voastre, si am avut multe de invatat, acum insa am simtit nevoia sa scriu si eu si sa va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Noi avem nunta in septembrie si am vrea sa facem cununia religioasa in Ploiesti la biserica Sf. Andrei.Imi poate spune cineva cite ceva despre aceasata biserica.V multumesc mult pt viitoarele raspunsuri si iertati-mi emotiile.:">:">

ai vreo legatura cu biserica Sf. Andrei? adica ai fost pe la slujbe, sau iti place doar pt ca e mare, si e curtea frumoasa?

eu stau aproape de Sf Andrei, si am fost de cateva ori acolo..si sincer, mie personal, nu mi-a placut....imi da sentimentul de o biserica rece, total neprimitoare, preotii ostili..nu stiu, asa am simtit eu...acum depinde de fiecare.

daca tie iti place acolo, go for it! e important sa va simtiti voi bine

steluza32
24.05.2010, 13:22:33
mutumesc mult *****,

nu am nici o legatura cu acea biserica , viitorul meu sot conostea un preot de acolo (acum nu mai stie nici el daca mai sliujeste acel preot la biserica asta )si sincer mi-e mi-a placut biserica din exterior o sa mergem duminik la slujba sa vedem cum este si in interior si ce sentiment ne lasa.

strumf08
26.05.2010, 08:41:53
ai vreo legatura cu biserica Sf. Andrei? adica ai fost pe la slujbe, sau iti place doar pt ca e mare, si e curtea frumoasa?

eu stau aproape de Sf Andrei, si am fost de cateva ori acolo..si sincer, mie personal, nu mi-a placut....imi da sentimentul de o biserica rece, total neprimitoare, preotii ostili..nu stiu, asa am simtit eu...acum depinde de fiecare.

daca tie iti place acolo, go for it! e important sa va simtiti voi bine

Sf Andrei e cea de pe Republicii?

olgutza26
26.05.2010, 11:20:19
Sf. Andrei e cea de la cina, vis-a-vis de capatul lui 30

strumf08
28.05.2010, 14:59:47
Sf. Andrei e cea de la cina, vis-a-vis de capatul lui 30

aceea de se construieste de cand eram eu clasa a 5-a...:D

kristine91
29.06.2010, 13:59:07
mai este o biserica in spate la hotel prahova,nu mai stiu exact cum se numeste.din ce am reusit sa vad de paste,era si aglomerat,biserica e fooooarte frumoasa in interior,altarul arata de parca ar fi din aur,si au deasupra un candelabru extrem de frumos,doar ca biserica nu e chiar foarte mare.ca si preot vi-l recomand pe parintele Musat Stefan,care este o pers extrem de incantatoare si va asigur ca o sa tina o slujba deosebit de frumoasa,e o pers foarte calda,si...nu am cuvinte sa il descriu.el slujeste acolo doar de vre-un an si cred ca ar trebui sa vb din tmp cu el pt k protoereu pe prahova,sau ceva de genu si cred ca e destul de ocupat.dar cred ca o sa-l gasiti in fiecare duminica la slujba.alte detalii,nu mai cunosc

kristine91
29.06.2010, 14:08:58
la Maica Precista nasii mei au dat 400 lei (atat au vrut ei, nu le-a cerut nimeni o suma), pt 2 preoti, unul dintrei ei fiind Protopopul (Proteoereul) de prahova, nu stiu exact care e denumirea, mi s-a spus si asa si asa, dansul tine mare parte din slujba....si cand ne-au scos la biserica i-au dat vreo 30-40 lei...slujba e minunata si deosebita, la sfarsit a vorbit din suflet. deci nu trebuie sa te minunezi chiar atat de mult :-p
parintele de care spuneai si tu a fost duhovnicul meu pt mult timp si pot garanta ca e un om minunat care stie sa te faca sa stai la slujba din placere,e un omplin de haro:-)

strumf08
19.07.2010, 13:53:15
parintele de care spuneai si tu a fost duhovnicul meu pt mult timp si pot garanta ca e un om minunat care stie sa te faca sa stai la slujba din placere,e un omplin de haro:-)

asa este. biserica in cauza se numeste Maica Precista.

strumf08
19.07.2010, 13:54:21
mai este o biserica in spate la hotel prahova,nu mai stiu exact cum se numeste.din ce am reusit sa vad de paste,era si aglomerat,biserica e fooooarte frumoasa in interior,altarul arata de parca ar fi din aur,si au deasupra un candelabru extrem de frumos,doar ca biserica nu e chiar foarte mare.ca si preot vi-l recomand pe parintele Musat Stefan,care este o pers extrem de incantatoare si va asigur ca o sa tina o slujba deosebit de frumoasa,e o pers foarte calda,si...nu am cuvinte sa il descriu.el slujeste acolo doar de vre-un an si cred ca ar trebui sa vb din tmp cu el pt k protoereu pe prahova,sau ceva de genu si cred ca e destul de ocupat.dar cred ca o sa-l gasiti in fiecare duminica la slujba.alte detalii,nu mai cunosc

din cate stiu eu si vinerea e la biserica....

CrazyAnna
26.07.2010, 15:58:45
stie cineva cat costa cununia religioasa la biserica aceea de la Cina care e vesnic in constructie?

strumf08
27.07.2010, 10:33:16
stie cineva cat costa cununia religioasa la biserica aceea de la Cina care e vesnic in constructie?

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))
ce bine zici....

deea2020
09.12.2010, 15:33:00
Buna fetelor!Stie cineva ceva despre Biserica Domneasca din mihai bravu?

adinaion
13.01.2011, 21:04:28
Buna!

Stie cineva daca la biserica Maica Precista te lasa sa aduci si un preot de la o alta biserica? Nu am vorbit inca la biserica. Sper sa mai gasesc loc pentru septembrie...

Multumesc frumos!!

ioanagabiro
17.01.2011, 22:53:49
Buna fetelor!Stie cineva ceva despre Biserica Domneasca din mihai bravu?

buna
biserica este micutza si frumoasa, plus ca are si gradina afara,potrivita pt poze.am vrut sa o aleg si eu, dar cand a fost viitorul sot sa vb cu preotul acesta nu s-a purtat chiar ok.....si am renuntat....in rest biserica este frumoasa,este impodobida afara cu stalpisori si covor rosu.....am fost la 2 nunti acolo....

ioanagabiro
17.01.2011, 22:56:12
eu astept pareri despre biserica Sf Gheorghe......a mai facut cineva acolo sau a fost la vreo nunta?:-\

deea2020
18.01.2011, 18:35:53
buna
biserica este micutza si frumoasa, plus ca are si gradina afara,potrivita pt poze.am vrut sa o aleg si eu, dar cand a fost viitorul sot sa vb cu preotul acesta nu s-a purtat chiar ok.....si am renuntat....in rest biserica este frumoasa,este impodobida afara cu stalpisori si covor rosu.....am fost la 2 nunti acolo....

Multumesc pentru detalii.Stiu ca are o curte foarte frumoasa,plina cu flori,potrivita pentru poze.Am fost si am vb cu preotul,am rezervat deja ora.Mie mi s-a parut ok preotul,de fapt sunt doi preoti,ni s-au parut ok.daca mai vrea sa stie mai multe,aici sunt:D.pupici!!:*:*

criss_
03.02.2011, 19:28:32
Buna!

Stie cineva daca la biserica Maica Precista te lasa sa aduci si un preot de la o alta biserica? Nu am vorbit inca la biserica. Sper sa mai gasesc loc pentru septembrie...

Multumesc frumos!!
buna:)...ai ajuns la biserica?ai rezervat data?daca da,cat te-a costat?:D

strumf08
07.02.2011, 09:33:36
buna:)...ai ajuns la biserica?ai rezervat data?daca da,cat te-a costat?:D

La Maica Precista rezervarea costa cam 10 lei.

criss_
07.02.2011, 13:04:44
La Maica Precista rezervarea costa cam 10 lei.
:Odoar atat?multumesc mult de tot pt rasp...ne ducem si noi sapt asta ...sper ca nu e prea tarziu:(

strumf08
07.02.2011, 13:18:56
:Odoar atat?multumesc mult de tot pt rasp...ne ducem si noi sapt asta ...sper ca nu e prea tarziu:(

Da. Sau cel putin, atat m-a costat pe mine in 2009. Nu cred ca e tarziu, vad cai ai data nuntii 10 septembrie. Sotul meu a facut rezervarea, nu mai stiu exact cand, dar in niciun caz asa devreme in an. Prin primavara cred....

criss_
13.02.2011, 14:18:33
Da. Sau cel putin, atat m-a costat pe mine in 2009. Nu cred ca e tarziu, vad cai ai data nuntii 10 septembrie. Sotul meu a facut rezervarea, nu mai stiu exact cand, dar in niciun caz asa devreme in an. Prin primavara cred....
gata...am rezolvat si cu biserica...nu ne-au luat nici un ban acum:D

strumf08
14.02.2011, 09:40:21
gata...am rezolvat si cu biserica...nu ne-au luat nici un ban acum:D

Si mai bine. Orcium pt acei 10 lei pe care i-am platit ne-au dat chitanta. O sa fie o slujba minunata si daca iei si corul o sa fie extraordinar...

criss_
14.02.2011, 16:21:15
Si mai bine. Orcium pt acei 10 lei pe care i-am platit ne-au dat chitanta. O sa fie o slujba minunata si daca iei si corul o sa fie extraordinar...
cu siguranta o sa luam si corul...hmmm...abia astept;))

tumpi
21.02.2011, 09:40:34
Va recomand cu cadura biserica" SF AP PETRU SI PAVEL" din Mihai Bravu si va spun ca nu o sa regretati
Acolo am programat si noi cununia, dar nu am apucat sa vorbim foarte multe cu parintele. Am inteles de pe forum ca slujaba este fff frumoasa si ca biserica ofera covor rosu si stalpisori. E adevarat? Apreciez daca poti sa imi dai mai multe detalii despre slujba/nunta la aceasta biserica. Cum a fost cat costa etc?

deea2020
22.02.2011, 21:19:55
Acolo am programat si noi cununia, dar nu am apucat sa vorbim foarte multe cu parintele. Am inteles de pe forum ca slujaba este fff frumoasa si ca biserica ofera covor rosu si stalpisori. E adevarat? Apreciez daca poti sa imi dai mai multe detalii despre slujba/nunta la aceasta biserica. Cum a fost cat costa etc?

Buna.Am fost acum doua luni si am programat cununia religioasa la aceasta biserica,eu o mai stiam sub denumirea de Biserica Domneasca.Pot sa-ti spun ca am dat avans 150 RON,banii acestia ne-au spus ca ii vor folosi pentru covor rosu si stalpisori.Nu au vrut sa ne spuna pretul cununiei,au spus ca asta vor vorbi cu nasii,ca vor lasa la aprecierea lor. te pup

simonage
03.05.2011, 10:01:39
fetelor nu a avut nimeni cununia religioasa la SF. VINERI?:-\:-\

S1m0n1ca
25.06.2011, 18:30:55
fetelor nu a avut nimeni cununia religioasa la SF. VINERI?:-\:-\
eu am avut nunta acolo anul trecut. daca te pot ajuta cu info. cu draga inima

RamonaSR
14.09.2011, 10:41:37
Buna,
:D Am eu cateva intrebarici, daca nu te superi..ca n-am mai gasit pe nimeni cu cununia la Sf. Vineri..si care sa aiba un post mai recent:
cu cat timp inainte v-ati dus sa faceti programarea la biserica? cati preoti sunt?..daca mai ai si alte info.(costuri, cor, amenajare) te rog mult sa-mi dai...orice detaliu conteaza (din pacate n-am atatea posturi incat sa iti scriu mesaj).
Mersi mult :)

eu am avut nunta acolo anul trecut. daca te pot ajuta cu info. cu draga inima

olgutza26
14.09.2011, 18:32:04
Buna,
:D Am eu cateva intrebarici, daca nu te superi..ca n-am mai gasit pe nimeni cu cununia la Sf. Vineri..si care sa aiba un post mai recent:
cu cat timp inainte v-ati dus sa faceti programarea la biserica? cati preoti sunt?..daca mai ai si alte info.(costuri, cor, amenajare) te rog mult sa-mi dai...orice detaliu conteaza (din pacate n-am atatea posturi incat sa iti scriu mesaj).
Mersi mult :)
e bine sa mergi cam cu 4-5 luni inainte (dar asta depinde si de perioada in care vrei sa faci nunta, ca daca nu e o perioada cautata, termenul poate fi si mai scurt)
de obicei sunt 2 preoti care cereau acum 2 ani 550 lei (probabil acum e mai mult), corul se plateste separat si era cam 250-300 lei, dar trebuie sa vorbesti tot la biserica pentru el.
De amenajat, ei nu ofera nimic, dar poti sa iti aduci firma ta de decoratiuni. Sper ca te ajuta ceea ce ti-am scris. Sa ai nunta la care ai visat! >:D<

IuliaAlexandra
07.10.2011, 11:32:07
Noi ne-am cununat la Biserica Domneasa Petru si Pavel , ne-am dorit foarte tare sa ne cununam la acesta biserica deoarece aici s-au casatorit parintii sotului si a fost botezat sotul . Biserica este foarte frumoasa nimic de spus insa personal am fost dezamagita de "implicarea" preotilor , cand am fost sa ne programam nu ne-au intrebat daca suntem crestini , daca nasii sunt casatoriti , ni s-a spus sa venim inainte de nunta sa ne spovedim , am fost si eram 5 cupluri si preotul ne-a facut la toti o molifta si gata , nu impartasanie , nu spovedanie . Am platit 150 lei pt decorarea bisericii si cor insa in ziua nuntii n-am avut cor :( Slujba a fost oficiata de tatal nasului care este preot in Braila iar parintele paroh a fost foarte amabil si dupa nunta ne-a facut turul asezamantului . Implicarea a venit la final cand si-au dat seama cine e tatal nasului .

coco_andreea
12.10.2011, 13:54:32
Buna,
La ce biserica ati apelat pentru botez?Si cam la ce preturi?
Ms

ipup
12.10.2011, 14:32:50
Buna,
La ce biserica ati apelat pentru botez?Si cam la ce preturi?
Ms

Buna!
Eu mi-am botezat baietii la Sf Vasile, biserica din cartier:)
Pretul este cam acelasi de 350 ron/copil.
Am botezat la Sf ALexandru(vis-a-vis de Stadionul Petrolul). Acelasi tarif.

tatiananegoita
02.06.2012, 13:43:31
Cum se numeste biserica aceea de la capatul tramv 104 ? stie cineva ceva despre ea ? or avea cor ?

strumf08
30.10.2012, 09:08:18
Cum se numeste biserica aceea de la capatul tramv 104 ? stie cineva ceva despre ea ? or avea cor ?

Maica Precista se numeste si au un cor superb. Sper sa te mai ajute raspunsul meu cu 4 luni intarziere....

raluca_avisalon
12.03.2013, 13:13:00
Stie cineva cam cat se da la biserica Sf. Vasile pt o cununie religioasa ?:">