PDA

Versiunea completa : Aperitive

ant
19.10.2007, 10:58:17
Fetelor ajutati-ma si pe mine, vreau niste idei pt gustarea rece (aperitivul) din meniu. Eu am asa:
- muschi afumat
- salam Sibiu
- cascaval
- 2 tartine icre negre/ rosii
- o rosie cu pasta de branza
- rulou cu sunca , salata de cruditati
- castravete
- masline
- icre crap
- ardei gras
Din acest aperitiv as vrea sa pastrez doar ruloul de sunca si salata de cruditati..restul mi se pare cam simplutz..va rog mult daca aveti idei sau ati avut voi la nunta ceva mai deosebit..sa-mi spuneti si mie..pls..

sugarlips
19.10.2007, 11:11:23
Fetelor ajutati-ma si pe mine, vreau niste idei pt gustarea rece (aperitivul) din meniu. Eu am asa:
- muschi afumat
- salam Sibiu
- cascaval
- castravete
- masline
- icre crap
- ardei gras
Din acest aperitiv as vrea sa pastrez doar ruloul de sunca si salata de cruditati..restul mi se pare cam simplutz..va rog mult daca aveti idei sau ati avut voi la nunta ceva mai deosebit..sa-mi spuneti si mie..pls..

si eu tot caut idei, as vrea sa fie un pic mai deosebit...daca afli ceva sa ma anunti si pe mine pls:*

ant
19.10.2007, 12:56:03
si eu tot caut idei, as vrea sa fie un pic mai deosebit...daca afli ceva sa ma anunti si pe mine pls:*

..pai o sa citim aici impreuna parerile miresicilor...eu ma gandeam la niste rulade cu ceva.., un dobos..eu stiu..nu ma pricep...d'aia cer si io parerea..
:)..ca ma gandesc ca nu toata lumea a avut salam si muschuiletz, masline si castraveti..:-\ ..sau../:) ..vedem..ce ne raspund fetele..8-|

ryanaro
19.10.2007, 13:39:05
..pai o sa citim aici impreuna parerile miresicilor...eu ma gandeam la niste rulade cu ceva.., un dobos..eu stiu..nu ma pricep...d'aia cer si io parerea..
:)..ca ma gandesc ca nu toata lumea a avut salam si muschuiletz, masline si castraveti..:-\ ..sau../:) ..vedem..ce ne raspund fetele..8-|

pai depinde de gusturi.... un aperitiv dragut e si sunca cu pepene galben... tartine cu diverse, ananas cu jambon... depinde cat de indrazneata vrei sa fii... :)

Fluturas
19.10.2007, 13:44:23
Am gasit si eu cate ceva pe net:

- medalion de fazan cu fistic, ricotta cu perle de Manciuria, jambon de Parma cu rucola, pate de gasca cu truffe, mango cu creveti

-terina de caprioara, galantina de fazan, pate din ficat de pui in aspic, branzeturi fantezii, rulada de curcan cu mar copt si piure de castane

-platou de gustari reci, branzeturi, rulada de fazan, tartine cu somon fume si capere, anchovis pe oua de prepelita, piept de rata cu portocale, iepure cu masline

-Mozzarella pane, ciuperci la gratar cu gorgonzola, ficatei de pui cu otet balsamic, salau menier garnisit cu cartofi nature

sa nu ma intrebati ce este aia terina de caprioara ca nu am habar!;))

higgs
19.10.2007, 13:51:08
, pate de gasca cu truffe, mango cu creveti

-terina de caprioara,
sa nu ma intrebati ce este aia terina de caprioara ca nu am habar!;))

Stiu eu ce este terina ;) Este ca un pate, se face intr-un vas special http://en.wikipedia.org/wiki/Terrine
Imi place mult terrine, nu pot recomanda una anume ca am mancat multe variante si toate erau bune :D. Este foarte bun!

Apropo de truffe, trebuie mare grija. ori sunt foarte bune si EXTREM de scumpe, ori sunt ieftine si au gust de nimic, sau daca ai "noroc" sunt ciuperci cum zice Ryanaro ;)

Fluturas
19.10.2007, 13:53:05
Stiu eu ce este terina ;) Este ca un pate, se face intr-un vas special http://en.wikipedia.org/wiki/Terrine
Imi place mult terrine, nu pot recomanda una anume ca am mancat multe variante si toate erau bune :D. Este foarte bun!

multumesc pentru ajutor M ^:)^

bebic07
29.10.2007, 12:01:28
asa a aratat aperitivul la mine

ClaRDeLuna
29.10.2007, 15:24:01
Sunca Parma cu pepene galben,

Galantina de pui,

Salam de Sibiu cu filigram de unt,

Somon afumat cu hrean si capere,

Cascaval Swaiter, Tartine cu icre de somon,

Tomato-Mozzarella cu otet balsamic,

Pastrama de vita, Ciuperci Italia,

Masline

Cam din asta va fi alcatuit aperitivul meu, cum va fi aranjat nu stiu dar merg pe mana bucatarilor :) .

Fluturas
29.10.2007, 15:29:44

asta este un aperitiv 'clasic' ....

lacrimaxx
29.10.2007, 16:19:15
noi am avut mai multe feluri de aperitive:
-am inceput cu 2 boluri micute de supa,crema de dovleac si crema telina si trufe-suna ciudat dar au fost f bune
-dupa a fost salata de homar si cu mango
-urmat de peste cu gambas
-dupa a fost o cupa de sorbet de sampanie si dupa acees felul principal(friptura de vitel cu sos de ciuperci) si inghetata cu fructe

Fluturas
29.10.2007, 16:22:44
-am inceput cu 2 boluri micute de supa,crema de dovleac si crema telina si trufe-suna ciudat dar au fost f bune
-dupa a fost o cupa de sorbet de sampanie si dupa acees felul principal(friptura de vitel cu sos de ciuperci) si inghetata cu fructe

asta da meniu mai altfel .... :O

lacrimaxx
29.10.2007, 16:28:05
Si au fost servite asa::

lacrimaxx
29.10.2007, 16:37:03
asta da meniu mai altfel .... :O
esti comica:-p
Am sa caut un propunerile celor de la restaurant si va mai zic cateva idei

Anmari
29.10.2007, 16:41:38
Daca ai banii poti sa faci orice ... si sa alegi orice ... si normal sa fie si bucatar pe masura ... ca degeaba vreau eu nu stiu ce aperitiv si feluri deosebite daca bucatarul nu stie sa le gateasca .... #-o... si eu vreau un aperitiv mai deosebit si am cautat pe net .... dar ce va iesi vom vedea ... Cateva idei luate de pe net:
1)

Choux cu sunca
Choux cu cascaval si ciuperci
Tarta cu salata de ton
Tarta cu ciuperci si carnaciori
Rulou de sunca in aspic umplut cu cascaval si fructe 2)

Tartelete umplute cu ficatei de pui si ciuperci
Tartelete umplute cu pasta de peste si masline
Choux cu pasta de sunca
Choux cu cascaval si ciuperci
Dobos din sunca cu cascaval
Rulou din sunca cu salata de telina3)

Rosii umplute cu salata de vinete
Pasta d'Anchois pe rondea de lamaie
Canapele de castraveti cu pasta de branza
Canapele de portocale cu swaitzer
Rulouri de peste cu gogosari pe rondea de lamaie
Sunculita taraneasca
Muschi file afumat
Jambon de curcan
Cascaval
Branza telemea
Rulada de pasare 4)

Piept de curcan pe piersică
Ruladă de vițel pe portocală
Cornete din somon füme umplute cu pastă hrean
Frigărui mozaic din brânzeturi
Roșie coșuleț umplut cu flori din castravete și mozzarela
Evantai din mușchi file 5)

Doboș fantezie (canapele cu șuncă și cașcaval)
Rulou de șuncă umplut cu salată de crudități
Ruladă de pasăre în aspic
Cornete din salam Sibiu
Evantai din mușchi file afumat
Ardei gras umplut cu pastă brânză liptauer
Roșie umplută cu vinete 6)

Ruladă de porc umplută cu cabanos
Cașcaval
Pastramă de pui
Cabanos în foietaj
Ficăței de pasăre rulați în bacon
Evantai din mușchi file afumat
Măsline
Roșie umplută cu pastă de brănză liptauer Multe dintre ele nici nu stiu cum arata :d ... sau poate da, dar nu recunosc denumirile .... oricum aperitivele acestea mi s-au parut mai deosebite... sper sa va fie si voua de folos .... eu inca n-am ales nimic :(

ryanaro
29.10.2007, 17:03:00
Piept de curcan pe piersică
Ruladă de vițel pe portocală
Cornete din somon füme umplute cu pastă hrean
Frigărui mozaic din brânzeturi
Roșie coșuleț umplut cu flori din castravete și mozzarela
Evantai din mușchi file cred ca din toate meniurile prezentate de tine, asta este cel mai exotic, insa eu am o problema cu asocierea anumitor alimente numai ca sa para cat mai fancy pancy (sa o citez pe valen :-p ). in primul rand, curcanul si piersica nu merg neam!!! la fel si vitelul cu portocala!! sau somonul cu hreanul!!! sau frigarui de branza!!!sunt anumite lucruri care merg impreuna si anumite lucruri care nu merg deloc. in plus, toate astea erau pe o singura farfurie!!!

spre exemplu, sambata seara, am mancat un snack la un restaurant mexican- niste cartofi wedges cu o salsa de miere cu portocale si a fost delicios. dar asta pt ca poti asocia gusturile.

eu sunt pro mancaruri fancy, dar nu sunt pro chestii asa de fason :)>-

sugarlips
30.10.2007, 10:55:10
Daca ai banii poti sa faci orice ... si sa alegi orice ... si normal sa fie si bucatar pe masura ... ca degeaba vreau eu nu stiu ce aperitiv si feluri deosebite daca bucatarul nu stie sa le gateasca .... #-o... si eu vreau un aperitiv mai deosebit si am cautat pe net .... dar ce va iesi vom vedea ... Cateva idei luate de pe net:

sa sti ca si eu m-am gandit la asta...ma strofoc sa caut idei mai deosebite si cand o sa merg cu ele daca o sa zica ca nu stie sa le faca...?:((
o sa vedem cand o sa mergem sa facem meniul la anul cum va fi ....:-SS

sugarlips
30.10.2007, 10:57:34

super fain...dar nu ai facut in Romania nunta asa-i?:-?

lacrimaxx
30.10.2007, 18:28:54
super fain...dar nu ai facut in Romania nunta asa-i?:-?
Asa-i.dar si in Romania sunt restaurante cu bucatari buni care pot face orice..trebuie sa fii atenta si la aspectul asta

sugarlips
31.10.2007, 11:18:09
Asa-i.dar si in Romania sunt restaurante cu bucatari buni care pot face orice..trebuie sa fii atenta si la aspectul asta

pai a fost si asta unul dintre criteriile dupa care ne-am ales restaurantul...e foarte buna mancarea acolo ...8-}

lianasg00
07.11.2007, 23:41:49
sal, uite ce am eu la alegere in meniul de la restaurant:
rosie cu salata de morcov
rosie cu almete
castravete cu masline
rulou damasc
rulada din cotlet cu mar / cocos
rulada mozaic
rulada de pui cu ficatei
tabla de sah
terina de somon cu scoici
somon cu hrean pe limes
creveti in aluat
tarta cu pasta milaneza
cosulet cu pate de somon
nuci cu gorgonzola
struguri

spor la ales!

cezara25
08.11.2007, 08:06:31
aperitivul meu: poate va inspira. imi pare rau ca nu am facut poze
tartine cu icre negre
tartine cu somon fume
tartine cu prosciuto
ciupercuta umpluta cu legume si schweiter
medalion de mezeluri vanatoresti
baghete de schweiter cu baghetele de castravete si ardei gras
masline verzi umplute

bebel
28.11.2007, 08:55:00
- muschi afumat
- salam Sibiu
- cascaval
- castravete
- masline
- icre crap
- ardei gras
Daca tie ti se pare ca tartinele de icre rosii si negre sunt mai simplutze decat ruloul de cruditati pe care vrei sa il pastrezi te inseli......care doar 100 de frame costa 400 Ron......

bebel
28.11.2007, 09:17:03
eu la nunta o sa am urm:
2 rulouri de sunca cu salata de caracatita(polipo)
1 tartina icre negre
1 tartina icre rosii
1 tartina icre pastrav
somon fume
rosie cu pasta branza
salam sibiu
andive cu sunca afumata
ciuperci umplute cu piept de pui
friptura o sa fie de pui si 2 frugarui cu porc si vita cu cu bulete cascaval
la peste o sa am somon cu cartofi natur si broccoli
sarmalute in foi de vita si varza

sugarlips
28.11.2007, 11:05:38
eu la nunta o sa am urm:
1 tartina icre negre
1 tartina icre rosii
1 tartina icre pastrav
somon fume
rosie cu pasta branza
salam sibiu
andive cu sunca afumata

sa nu te superi, dar mi se pare cam prea mult peste....mai mult de jumate din aperitiv e doar peste....eu zic ca sa iti lasi maxim 2 tartine in loc de 3, mai ales ca ai si rulouri cu salata de caracatita....si apoi o sa ai somon
mie una imi place pestele...dar sunt multi oameni care nu mananca deloc...iti spun din experienta acum....am fost la o nunta unde...a fost ceva de genul ca si la tine..daca nu chiar mai mult peste...si a ramas in farfurii...nu s-a mancat.....eu zic sa te mai gandesti...pt ca e pacat sa si cheltui o gramada de bani si lumea sa nu aprecieze..

ryanaro
28.11.2007, 11:37:09
sa nu te superi, dar mi se pare cam prea mult peste....mai mult de jumate din aperitiv e doar peste....eu zic ca sa iti lasi maxim 2 tartine in loc de 3, mai ales ca ai si rulouri cu salata de caracatita....si apoi o sa ai somon
mie una imi place pestele...dar sunt multi oameni care nu mananca deloc...iti spun din experienta acum....am fost la o nunta unde...a fost ceva de genul ca si la tine..daca nu chiar mai mult peste...si a ramas in farfurii...nu s-a mancat.....eu zic sa te mai gandesti...pt ca e pacat sa si cheltui o gramada de bani si lumea sa nu aprecieze..

asta e adevarat pt ca si eu cunosc 3 persoane care nu mananca DELOC peste. cred ca trebuie mai variat, pt ca sunt persoane care nu mananca porc sau persoane care nu mananca vita. spre exemplu, la mine la nunta am o persoana care nu mananca vita (e indian), o pers care nu mananca porc si o persoana care nu mananca peste :)

gabitza_sta
28.11.2007, 12:44:35
Poate va ajuta si aperitivul nostru...restul felurilor de mancare sunt traditionale.
Totusi ca variatiuni la alte nunti am vazut (si mi-au placut taaare mult):
- pestele era facut pane, iar in pane-ul respectiv erau si seminte mari de dovleac cred...
- la friptura, in loc de clasicii CPJ au avut cartofi frantzuzesti
- sarmalele erau 3, fiecare din altceva: una pui, una porc, una in vita de vie.
Aperitivul nostru:

Somon fume cu capere,

Salata de creveti cu telina,

Rulada de curcan,

Salami Milano,

Jambon umplut cu salata Waldorf,

Pate de pasare cu coniac pe ardei gras,

Cosulet umplut cu pasta de branza si strugure,

Rosie umpluta cu salata de vinete, Masline.
G.

mariammary2000
28.11.2007, 13:12:55
asta e adevarat pt ca si eu cunosc 3 persoane care nu mananca DELOC peste. cred ca trebuie mai variat, pt ca sunt persoane care nu mananca porc sau persoane care nu mananca vita. spre exemplu, la mine la nunta am o persoana care nu mananca vita (e indian), o pers care nu mananca porc si o persoana care nu mananca peste :)

corect, si eu voi avea musulmani care nu mananca porc...

mariammary2000
28.11.2007, 13:13:49
Poate va ajuta si aperitivul nostru...restul felurilor de mancare sunt traditionale.
Totusi ca variatiuni la alte nunti am vazut (si mi-au placut taaare mult):
- pestele era facut pane, iar in pane-ul respectiv erau si seminte mari de dovleac cred...
- la friptura, in loc de clasicii CPJ au avut cartofi frantzuzesti
- sarmalele erau 3, fiecare din altceva: una pui, una porc, una in vita de vie.
Aperitivul nostru:

Somon fume cu capere,
Salata de creveti cu telina,
Rulada de curcan,
Salami Milano,
Jambon umplut cu salata Waldorf,
Pate de pasare cu coniac pe ardei gras,
Cosulet umplut cu pasta de branza si strugure,
Rosie umpluta cu salata de vinete, Masline.

G.

mi s a facut o pofta...si mai sunt si in post;));));));))

bebel
28.11.2007, 13:20:11
stai tu linistita ca la aperitiv se mai adauga si cascaval, castraveti si jambon(dar astea nu mai era cazul sa le scriu) si am meniuri pentru toti.....si pentru vegetarieni si pentru diabetici si etc....sunt familia mea si prieteni foarte buni....ca daca imi puneam baza in cunostinte care sa imi vina sigur la nun ta nu adunam 350 de persoane ci numai rudeeeeee si prieteni la care am fost la nunti....ne stim gusturile...asa ca gusturile nu se discuta......

gabitza_sta
28.11.2007, 13:35:40
mi s a facut o pofta...si mai sunt si in post;));));));))

sa nu iti mai spun atunci ca tocmai am mancat 2 sarmale beeestiale =P~
super ok fatza de cei care tin postul, tot respectul...eu nu as putea. :)
G.

Anmari
28.11.2007, 13:44:21
eu la nunta o sa am urm:
1 tartina icre negre
1 tartina icre rosii
1 tartina icre pastrav
somon fume
rosie cu pasta branza
salam sibiu
andive cu sunca afumata

Suna tare bine aperitivul tau, dar asa cum a spus si ryanaro nu poti sa pui asa de multe feluri cu peste,pentru ca nu toata lumea mananca ... si apoi oricat de mult mi-ar placea mie sa fie diferit, atunci cand iti vin invitatii de la tara, sau din orase mici si vad astfel de bucate (adica ceva ce nu mananca usual) incep sa comenteze ... pentru ei nu conteaza asa de mult delicatesele ci sa simta ca a mancat mult si bine (in conceptia lor insemnand aperitive cu multa sunca, pastrama si alte chestii facute din porc :D ) ....

Asta a patit o cunostinta de-a mea, care a avut la nunta ei mancare chinezeasca (sotul fiindu-i chinez) a vrut sa fie altfel ... si toata luma a comentat-o ... desi mi-e mi s-a parut super faina ideea ;)

Cate bordee atatea obiceie ... vorba romanului :D

criss_my
20.01.2008, 09:12:24
Ai mai mancat ceva din el? pare cam goala intr-o parte farfuria:-? :[email protected] :D

CristinaMM
20.01.2008, 09:25:21
... si apoi oricat de mult mi-ar placea mie sa fie diferit, atunci cand iti vin invitatii de la tara, sau din orase mici si vad astfel de bucate (adica ceva ce nu mananca usual) incep sa comenteze ... pentru ei nu conteaza asa de mult delicatesele ci sa simta ca a mancat mult si bine (in conceptia lor insemnand aperitive cu multa sunca, pastrama si alte chestii facute din porc :D ) ....

Asta a patit o cunostinta de-a mea, care a avut la nunta ei mancare chinezeasca (sotul fiindu-i chinez) a vrut sa fie altfel ... si toata luma a comentat-o ... desi mi-e mi s-a parut super faina ideea ;)

Eu cred ca bietii oameni au dreptate, nu trebuie condamnati. Pana la urma, nunta e un mare chef, la care dai de mancare si de baut la toata lumea cu care vrei sa sarbatoresti ca te-ai casatorit, asa ca mi se pare firesc sa te iei dupa gusturile majoritatii. Cred ca experiente culinare e cazul sa face fiecare separat, nu la nunta. Gandeste-te ca, vorba unei prietene de-ale mele, invitatul vine la nunta si plateste o gramada de bani ca sa manance o mancare pe care nu a comandat-o :)). Asa ca sa dam credit tutror: avem dreptul sa nu mancam chestii ciudate la nuntile altora. Sau faci chestia cu mancarea mai deosebita daca stii sigur ca toti invitatii tai o vor aprecia (sau macar marea majoritate). Altfel...o chemi pe matusa de la tzara ca sa o faci sa se simta prost? :D

sugarlips
20.01.2008, 11:23:54
... si apoi oricat de mult mi-ar placea mie sa fie diferit, atunci cand iti vin invitatii de la tara, sau din orase mici si vad astfel de bucate (adica ceva ce nu mananca usual) incep sa comenteze ... pentru ei nu conteaza asa de mult delicatesele ci sa simta ca a mancat mult si bine (in conceptia lor insemnand aperitive cu multa sunca, pastrama si alte chestii facute din porc :D ) ....

Eu cred ca bietii oameni au dreptate, nu trebuie condamnati. Pana la urma, nunta e un mare chef, la care dai de mancare si de baut la toata lumea cu care vrei sa sarbatoresti ca te-ai casatorit, asa ca mi se pare firesc sa te iei dupa gusturile majoritatii. Cred ca experiente culinare e cazul sa face fiecare separat, nu la nunta. Gandeste-te ca, vorba unei prietene de-ale mele, invitatul vine la nunta si plateste o gramada de bani ca sa manance o mancare pe care nu a comandat-o :)). Asa ca sa dam credit tutror: avem dreptul sa nu mancam chestii ciudate la nuntile altora. Sau faci chestia cu mancarea mai deosebita daca stii sigur ca toti invitatii tai o vor aprecia (sau macar marea majoritate). Altfel...o chemi pe matusa de la tzara ca sa o faci sa se simta prost? :D

asa zic si eu...degeaba vrem noi nu stiu ce delicatese, daca avem invitati care nu stiu sa le aprecieaze si mai si pleaca de la nunta comentand ca nu stiu ce ciudatenii au primit de mancare
sincer si eu am vrut sa fie mai deosebit meniul si asa o sa incerc sa il fac ..dar nu foarte deosebit, daca ma intelegi, ci in asa fel incat aprox toata lumea sa fie multumita...:*

CristinaMM
20.01.2008, 11:25:44
asa zic si eu...degeaba vrem noi nu stiu ce delicatese, daca avem invitati care nu stiu sa le aprecieaze si mai si pleaca de la nunta comentand ca nu stiu ce ciudatenii au primit de mancare
sincer si eu am vrut sa fie mai deosebit meniul si asa o sa incerc sa il fac ..dar nu foarte deosebit, daca ma intelegi, ci in asa fel incat aprox toata lumea sa fie multumita...:*

Sa stii ca asa ma gandeam si eu: sa fie mai special, dar sa nu semene cu cine stie ce viermisori, melci sau altceva, sau sa fie combinatii foarte deosebite (mie de ex. nu-mi place sa mananc carne cu dulceata) ca sa poata manca lumea :)). Si sa fie pentru toate gusturile, ca daca ar fi dupa mine as avea numai fructe de mare la masa. Nu prea merge, nu? :>

doinayo
20.01.2008, 12:28:47
Eu am o mare problema, ca majoritatea dintre voi. Vreau sa nu o dau in bara cu meniul. Dintre ofertele restaurantului am optat pentru:
* Aperitiv rece:
- trandafiri din 2 sortimente cascaval;
- ornament din mezeluri: Salam Sibiu; Sunca de praga; Muschi afumat;
- canapea cu pasta de ton si lamaie;
- canapea cu pateu si ciuperci;
-canapea cu salata a la Russe;
- rosie umpluta cu branza tartar;
- minichiftelute cu carne;
- bilute muticolore Feta;
- decor cruditati.
* Fel principal:
- File de salau cu sos meuniere si garnitura cartofi nature;
- Sarmale porc cu costita afumata etc.
- ceafa de porc la gratar, piept de pui la gratar, cu legume la cuptor si salata de varza

Voi ce credeti, fetelor? Este prea traditional?

CristinaMM
20.01.2008, 12:33:59
Eu am o mare problema, ca majoritatea dintre voi. Vreau sa nu o dau in bara cu meniul. Dintre ofertele restaurantului am optat pentru:
* Aperitiv rece:
- trandafiri din 2 sortimente cascaval;
- ornament din mezeluri: Salam Sibiu; Sunca de praga; Muschi afumat;
- canapea cu pasta de ton si lamaie;
- canapea cu pateu si ciuperci;
-canapea cu salata a la Russe;
- rosie umpluta cu branza tartar;
- minichiftelute cu carne;
- bilute muticolore Feta;
- decor cruditati.
* Fel principal:
- File de salau cu sos meuniere si garnitura cartofi nature;
- Sarmale porc cu costita afumata etc.
- ceafa de porc la gratar, piept de pui la gratar, cu legume la cuptor si salata de varza

Voi ce credeti, fetelor? Este prea traditional?

Mie mi se pare super! Is chestii destul de traditionale, sa nu se strambe lumea ca nu stie ce mananca, dar preparate mai special, si o sa fie foarte decorative. Ceva de genul asta o sa aleg si eu, dar inca n-am vazut lista cu ofertele.

zizitop
01.02.2008, 16:11:48
:((:((:(( mi s a facut o foame...
eu sper sa apuc sa gust si din mancare la nunta

>:D< >:D< >:D< o sa mananci, numai roaga pe cineva sa te anunte pe furis cand apare un nou fel de mancare (ca eu una nici nu am apucat sa o vad, ca atata am dansat...............);))

mariammary2000
01.02.2008, 16:40:42
>:D< >:D< >:D< o sa mananci, numai roaga pe cineva sa te anunte pe furis cand apare un nou fel de mancare (ca eu una nici nu am apucat sa o vad, ca atata am dansat...............);))
angajez pe cineva special special pt asta ;))

CristinaMM
01.02.2008, 16:42:15
angajez pe cineva special special pt asta ;))

Am mai gasit o datorie pentru domnisoarele de onoare :)) (desi, daca ma gandesc bine, ar face bine sa danseze cot la cot cu mine).

mayday
01.02.2008, 17:20:25
Meniul nostru a fost cam asa... Poate va inspira!>:D<

Cu doua precizari...

1. toate felurile au fost devorate, ceea ce inseamna ca oamenilor le place mincarea buna, indiferent daca sint obisnuiti cu denumirile sau nu... :">

2. la al doilea fel, sosul de fructe de padure si merele au fost inlocuite cu ciuperci umplute si sos de brinza camembert... bucatarul ne-a sfatuit sa facem asta, pentru ca multi romani inca nu-s obisuiti cu amestecul "sweet & sour" si nu prea le maninca... Morala : multa lume ne-a zis "ce bun a fost sosul de fructe!":D:D:D (imprimasem deja meniurile!)

PS : mi se pare important ca vinul sa fie bun si sa se potriveasca bine cu felurile alese!<:-P

ryanaro
01.02.2008, 18:02:53

mayday, imi place meniul tau, pt ca desi nu e clasic, e pt toate gusturile. <:-P

mayday
01.02.2008, 18:26:45
mayday, imi place meniul tau, pt ca desi nu e clasic, e pt toate gusturile. <:-P

Multumim!!!:x

Am mers pe principiul sa ne placa noua (am degustat inainte), dar sa nu fie prea "extravagant" ... am evitat condimente sau alte ingrediente mai putin comune... Si am avut mare grija si in alegerea bauturilor (am descoperit o podgorie pe linga Dragasani care face o Tamiioasa seaca fabuloasa)! Concluzia a fost destul de scumpa, dar in bugetul de care dispuneam!!:))

ryanaro
01.02.2008, 18:29:29
Concluzia a fost destul de scumpa, dar in bugetul de care dispuneam!!:))

pai cat a fost de pers? daca ti e rusine, imi poti spune pe privat, dar sa stii ca voi fi asaltata de cereri :))

mayday
01.02.2008, 18:35:52
pai cat a fost de pers? daca ti e rusine, imi poti spune pe privat, dar sa stii ca voi fi asaltata de cereri :))

Nu mi-e rusine, dar n-am calculat exact, ca ne-am fi speriat... :))

Meniul restaurantului a fost 230 de lei... DAR, am mai cumparat fructe, am comandat la o patiserie mini-pateuri care au fost servite la aperitiv, vin (genial, imbuteliat, luat de la producator, cam scump!:">), bauturi tari (vreo 40 de litri carati in portbagaj de-aici)... habar n-am cit o fi fost cu totul?:">

ryanaro
01.02.2008, 18:43:35
Nu mi-e rusine, dar n-am calculat exact, ca ne-am fi speriat... :))

Meniul restaurantului a fost 230 de lei... DAR, am mai cumparat fructe, am comandat la o patiserie mini-pateuri care au fost servite la aperitiv, vin (genial, imbuteliat, luat de la producator, cam scump!:">), bauturi tari (vreo 40 de litri carati in portbagaj de-aici)... habar n-am cit o fi fost cu totul?:">

deci 62 euro pt meniul de la restaurant. sa stii ca mie nu mi se pare rau. <:-P

ella-ling
04.02.2008, 20:10:54

la al doilea fel, sosul de fructe de padure si merele au fost inlocuite cu ciuperci umplute si sos de brinza camembert...

multa lume ne-a zis "ce bun a fost sosul de fructe!":D:D:D (imprimasem deja meniurile!)

<:-P

=)) =)) super haios, mai bine nu le spui exact invitatilor ce o sa manance exact, in felul asta pot sa decida ei pe propria piele daca le place sau nu fara sa porneasca cu idei preconcepute;)

Eu am mancat in China chestii care nici pana astazi nu stiu exact ce erau si majoritatea mi-au placut. Am mancat pana si supa din piele de sarpe (am aflat doar dupa ca pielea care plutea era de sarpe) si nu pot sa spun ca am murit:)
Bine, eu sunt si genul care isi face sandwish cu branza si dulceata...

Danuza
16.06.2008, 09:25:14
Pt un meniu traditional noi am comnadat printre altele si carnaciori in mat de oaie, la gratar, facuti rotita. (se gasesc la Selgros). Bine am facut rotite de circa 7-8 cm diametru. Si ciuperci la gratar umplute cu branza de bruduf

misstery_girl
26.10.2008, 18:52:49
prima impresie conteaza... deci aperitivul trebuie sa fie cel mai bogat...
:)>-

lilla
05.11.2008, 15:02:36
Meniul nostru a fost asa:

Întâmpinare cu champagne si tartine cu somon afumat, tarine cu prosciutto, cu creveti si cu pasta de branza si nuci

1. Selecție de antreuri reci cu minișarlotă din feta și piept de rață afumat, rulou de cașcaval cu ardei și șuncă, minirulouri din piept de pui pe salată de țelină inconjurat cu foite de ananas, spumă de brânză în foi de orez, jambon de porc, chiftelute, muschi de vita cu ierburi, crudități

2.File de șalău cu sos de capere și unt, servit cu legume în aburi

3.Ruladă de curcan cu cartofi pai

4.Mușchi de porc împănat împreună cu cartofi copti si sos de mustar si salată de varză albă cu mărar

5. Tort festiv Black & White Chocolate, imbracat in ciocolata alba, decorat cu trandafiri si artificii tort

misstery_girl
05.11.2008, 15:46:46

Întâmpinare cu champagne si tartine cu somon afumat, tarine cu prosciutto, cu creveti si cu pasta de branza si nuci

1. Selecție de antreuri reci cu minișarlotă din feta și piept de rață afumat, rulou de cașcaval cu ardei și șuncă, minirulouri din piept de pui pe salată de țelină inconjurat cu foite de ananas, spumă de brânză în foi de orez, jambon de porc, chiftelute, muschi de vita cu ierburi, crudități

4.Mușchi de porc împănat împreună cu cartofi copti si sos de mustar si salată de varză albă cu mărar

5. Tort festiv Black & White Chocolate, imbracat in ciocolata alba, decorat cu trandafiri si artificii tort

dragutz...;-)

gabitza_sta
06.11.2008, 09:38:51

I'm drooling here. =P~ =P~ =P~
Cred ca a fost super totul. Cat a fost meniul la voi la nunta, asa de curiozitate. Mi se pare o alegere excelenta, un meniu foarte placut si fancy....
G.

meliaro
18.11.2008, 12:44:07
Mi s-a facut foameeeeeeeeee

lilla
18.11.2008, 19:44:37
As manca si eu din nou.... ca nu prea am apucat decat la degustarea de inainte de nunta...:">

luizastan83
09.01.2009, 12:52:06

Buna,
Unde ati facut nunta? Pt ca meniul imi pare ft cunoscut!

lilla
14.01.2009, 15:40:23
La Casa Doina de pe Kiseleff.

adina_si_007
27.01.2009, 10:12:26
Buna, miresici!

Suna foarte bine topicul, chiar aveam nevoie de idei;-) Spor la pregatiri!

mihaela87
17.02.2009, 13:17:38
fetelor, ma interesa si pe mine daca mai aveti poze cu platoul de aperitiv pt nunta

timamg
17.02.2009, 13:22:51
Uite, platou rece traditional, cu cateva exceptii.

mihaela87
17.02.2009, 13:41:32
mersi mult, esti o dulce

ALBA_CA_ZAPADA70
18.02.2009, 08:17:52
poti sa ne spui si ce a cuprins? pls

zuza01
21.02.2009, 06:28:55
DAA, spune-ne si ce se afla pe farfurie, in ordinea acelor de ceasornic..=P~ :gen_05:incepe cu ora 12....

Eu una am observat ca sunt foarte vanate chiftelutele la aperitiv...
As vrea un aperitiv clasic, adica cu gust familiar, fara carne cu gem si rata pe portocala sau nush ce, dar ingredientele sa fie cumva aranjate mai special...
Meniul meu e de 150 ron/pax, doar mancarea, deci nu cred ca-mi vor oferi arici de mare si somon, insa ma gandesc sa le sugerez niste noutati poate in combinarea celor traditionale, sa nu fie pe platou vesnicele salam, masline, sunca, bla bla, puse acolo...O sa ma gandesc la ceva care sa dea totusi o nota de special acestui aperitiv clasic. Dar pt asta as avea nevoie de niste poze , mai are cineva?
intr-adevar, mai zicea cineva: aperitivul e prima impresie si cred ca ar trebui sa fe cel mai bogat si mai de efect....pana la friptura lumea se mai pileste...:gen_05:...si multi nici nu mai stiu ce au mancat si gust a avut ..=))

adda314
22.02.2009, 18:53:44

Buna,

Scuze de off topic, dar imi place mult poza ta din avatar. Mai exact coafura. Ai cumva o poza mai mare?
Multumesc!

raysa1988
16.03.2009, 01:49:14
Buna miresicilor,va zic meniul meu care va fi la nunta:

ANTREU
-rulada din piept de pui cu legume
-rulada din piept de pui cu braza fete
-rulada cascaval mozzarela cu crema de braza si masline
-rulada cascaval mozzarela cu crema de branza si struguri
-tort dobos
-mini frigaruie cu rosii cherry si masline
-piftelute pui cu susan
-tartina cu icre rosii si negre
-cascaval pe mar
-rulou de sunca presata cu salata de cruditati
-castravete umplut cu cas
-muschiulet de casa
-cotlet haiducesc

GUSTARE CALDA
-frigarui din piept de pui
-carnaciori la gratar
-gogosari,castraveti

FRIPTURA
-cotlet de porc la gratar
-pulpa de pui dezosata la gratar
-cartofi aurii
-salata de varza cu rosii

FELUL 4
-saramura din piept de pui SAU sarmalute cu mamaliguta sau paine.

Si cred ca si la pret este mai mult decat acceptabil tot ce am scris costa 1 milion de persoana.Am vazut alte meniuri mult mai saracute si mult mai scumpe.
De local nici nu mai zic ca e foarte frumos:x ;)) ;-) .

ALBA_CA_ZAPADA70
18.03.2009, 08:37:42

ANTREU
-tort dobos
-piftelute pui cu susan
-cascaval pe mar
-muschiulet de casa
-cotlet haiducesc

GUSTARE CALDA
-carnaciori la gratar
-gogosari,castraveti

FRIPTURA
-cartofi aurii

FELUL 4

Si cred ca si la pret este mai mult decat acceptabil tot ce am scris costa 1 milion de persoana.Am vazut alte meniuri mult mai saracute si mult mai scumpe.

ce ieftin este la voi..toate astea numai la 100 ron? te invidiez..:D]
daca stau bine sa ma gindesc ieseam mult mai bine daca imi faceam nunta in tara...urcam toti nuntasii intr.un auticar supraetajat si ii duceam in iasi, la un restaurant..nu mi.a venit ideea mai devreme..:((

KRISTINIK
20.03.2009, 13:52:44

ANTREU
-tort dobos
-piftelute pui cu susan
-cascaval pe mar
-muschiulet de casa
-cotlet haiducesc

GUSTARE CALDA
-carnaciori la gratar
-gogosari,castraveti

FRIPTURA
-cartofi aurii

FELUL 4

Intr-adevar foarte bogat, suna super bun si mai este si ieftin! Esti foarte norocoasa! Felicitari si o nunta superba!
>:D<

oni_lu
16.05.2009, 18:23:00
1)galantina pui(rulada de pui cu ciuperci)
2)chiftelute cartofi cu brinza-cu mac-cu verdeata-cu ardei
3)cosulete din jumatati de lamaie cu salata de ton(ton+porumb+ceapa)
4)choux cu salata pui(pui+maioneza+ceapa verde+usuroi+cartof)
5)rosie cu crema de branza
6)rulada de cascaval cu sunca
7)mini frigaruie din ou prepelita+emmentaler+rosie cheri
8)rulou de carnacior cu bacon
chiar eu l-am alcatuit,deci e pe gustul meu.;))

Sylvy
16.05.2009, 19:25:27

Buna,
As vrea sa stiu cat v-a costat meniul la casa Doina si daca exista niste variante sau pui ce vrei in meniu?Bautura ati adus-o voi sau ati luat-o de la ei?

MirelaConstantinescu
18.05.2009, 14:34:06
Noi am luat asta si chiar cel mai bun mi se pare aperitivul. Abia astept!

Dobos de rosii si cas proaspat cu busuioc; Rulada din piept de curcan cu spanac si sunca de Praga; Legume la gratarmarinate cu otet balsamic si usturoi; Roastbeef cu rosie uscata si capere; Batog de peste afumat pe felie de lamaie; Trandafir din prosciutto crudo; Ardei gras cu pasta de masline si capere;
Rosie natur; Masline umplute cu gogosari
Clatite cu branza si spanac gratinate
Dorada la gratar cu rozmarin si lamaie
Mixt grill cu muschiulet de porc, antricot de vita si cotlet de berbecut
Servit cu cartofi italienesti di salata mixta
Tortul Miresei

pepper
28.07.2009, 10:23:19
Nici noi nu am vrut un meniu traditional 100%. Iata ce am avut (pentru 50 euro/persoana si servire la farfurie):

Gustare rece
 Mini chiftelute din pui picante
 Minitarta cu branza feta de vaca si rosii cherry
 Cupe de cartof cu branza feta, muguri de pin, alune de padure si ardei rosu
 Cosulete cu peste afumat si sfecla rosie
 Cosulete cu salata Caesar
 Bruschete cu salsa de rosii

Preparat trecere
 File de salau cu sos de rosii si busuioc

Sarmalute in foi de vita si in foi de varza servite cu mamaliguita, smantana si ardei iute

Preparat baza
 Piept de pui la cuptor cu branza, ierburi si spanac

Selectie de paine
Display de fructe proaspete

Am fost foaarte multumiti de firma de catering. Chelnerii au fost mai mult decat extraordinari, toti invitatii ne-au spus ca doar clipeau in directia lor si veneau sa ii intrebe ce sa le mai aduca de baut etc.
A propos de bauturi, le-am adus noi de la un depozit (ne-au costat 5000 RON pentru 130 persoane si am avut o varietate f mare), am platit firmei de catering doar 4 euro/persoana taxa de tirbuson si ei au fost de acord sa ne faca si cocktailuri (am avut un bar in mijlocul salii, langa formatie). Cele mai populare bauturi au fost mojito, campari orange, bloody mary si crema de whisky.

hamr
28.07.2009, 13:08:04
Noi vom avea ca aperitiv umatoarele:

ciuperci umplute

tartine cu icre

rosie umpluta cu vinete

ardei gras cu branza si marar

chiftelute

masline negre

dobos

salam sibiu

pui in aspic

fusika
21.08.2009, 15:19:58
buna,
viitorul meu sot are o perspectiva destul de ciudata asupra meniului de nunta, am discutat cu el si nu vrea varianta traditionala.
cand am ajuns la restaurant la fel i-a spus administratorului despe meniu dorit de el, tipul a zambit si a zis ca si el ar face la fel pt ca ceea ce spune el este logic.
sa va spun despre ce este vorba.
a zis ca vrea in loc de aperetive sa punem direct sarmalele si asta imediat cum vin initatii pt ca sunt infometati dupa sa punem friptura si spre miezul noptii cand toti sunt incinsi de la dans sa punem pe masa pe centru nu in farfuria fiecaruia, aperetivele, ptr ca zice e mai sanatos.
mama mea si a lui nu este de loc de acord pt ca nu e traditional romanesc.
eu am zis ca daca tot vrea asa de ce nu facem un bufet suedez...ciudatel iubit mai am.
ce parere aveti?

Lolitaa
21.08.2009, 15:27:52
buna,
viitorul meu sot are o perspectiva destul de ciudata asupra meniului de nunta, am discutat cu el si nu vrea varianta traditionala.
cand am ajuns la restaurant la fel i-a spus administratorului despe meniu dorit de el, tipul a zambit si a zis ca si el ar face la fel pt ca ceea ce spune el este logic.
a zis ca vrea in loc de aperetive sa punem direct sarmalele si asta imediat cum vin initatii pt ca sunt infometati dupa sa punem friptura si spre miezul noptii cand toti sunt incinsi de la dans sa punem pe masa pe centru nu in farfuria fiecaruia, aperetivele, ptr ca zice e mai sanatos.
eu am zis ca daca tot vrea asa de ce nu facem un bufet suedez...ciudatel iubit mai am.
ce parere aveti?

Mai, parerea mea e ca ai un iubit inteligent!:)>- El zice foarte bine sa lase aperitivele la urma, pentru ca alea parca intra mai usor cand esti satul (dupa sarmale si friptura), decat ar intra friptura (dupa aperitive si sarmale). Nu stiu unde e pestele in ecuatia asta....sau nu dati peste? Mie imi place ideea lui si mi-ar placea sa fie in ordinea asta mancarurile la nunta, insa ma calca pe nervi oamenii care sunt setati pe chestiile traditionale si nu vor sa accepte ceva nou. Mi se pare cel mai prost argument faptul "ca nu e traditional". Mai ca as fi propus si eu chestia asta alor mei (sot+parinti), dar numai ideea muncii de convingere imi ridica parul in cap, asa ca ....mergem pe clasic. Dar zice bine al tau!:D Poti sa-i transmiti ca cel putin o persoana ii da dreptate!:-p

fusika
21.08.2009, 15:45:05
stiu ca este inteligent de asta am si ales sa fie tatal copiilor mei ...merita tot respectul ...:))
il iubesc. dar numai prin ce am trecut cu ai mei pt ca el vrea ceva ne traditional ma doare capul si zic sa mergem asa cum vor ei ...o sa cedeze si el pana la urma.
o sa ii transmit..se va bucura ...sau sa nu ii zic ca daca ii zic sigur i se vor aprinde iar beculetele si vrea iar cu aperetivele la sfarsit:))
oricum va fi eu nu am nicio problema pt ca vreau sa fie si cum vrea el pt ca si el a cedat cand eu am insistat pe ceva anume.
cum ar fi restaurantul ....este in afara bucurestiului ,...el a zis ca e departe de casa ...dar cand l-a vazut si a ascultat ce am avut de zis si mai ales ca administratorul cu care am stat de vorba a fost de acord cu meniul lui ....a zis ok.

verra3
21.08.2009, 16:01:15
ideea e buna.dar daca se serveste aperitivul spre miezul noptii,spre dimineata nu va mai fi mancare.pe la 3-4 sa zicem ati mai putea servi un aperitiv cald,de exemplu pui cu ananas,sau cu ciuperci/altceva pt.traditionalisti.
pe de alta parte,aperitivul se serveste la inceput si apoi urmeaza dansul.daca dupa primirea invitatilor incepe valsul de deschidere si apoi cateva melodii pe care sa danseze toti,va merge mai bine sa serviti sarmalele,ca atunci chiar vor fi infometati.
cu aperitivele puse pe mijloc nu cred ca e o idee prea buna.
parintii vor trebui sa inteleaga ca e nunta voastra,pe a lor au facut-o cum au vrut.

purpleballet
21.08.2009, 16:20:01
Mai, parerea mea e ca ai un iubit inteligent!:)>- El zice foarte bine sa lase aperitivele la urma, pentru ca alea parca intra mai usor cand esti satul (dupa sarmale si friptura), decat ar intra friptura (dupa aperitive si sarmale). Nu stiu unde e pestele in ecuatia asta....sau nu dati peste? Mie imi place ideea lui si mi-ar placea sa fie in ordinea asta mancarurile la nunta, insa ma calca pe nervi oamenii care sunt setati pe chestiile traditionale si nu vor sa accepte ceva nou. Mi se pare cel mai prost argument faptul "ca nu e traditional". Mai ca as fi propus si eu chestia asta alor mei (sot+parinti), dar numai ideea muncii de convingere imi ridica parul in cap, asa ca ....mergem pe clasic. Dar zice bine al tau!:D Poti sa-i transmiti ca cel putin o persoana ii da dreptate!:-p
e o ideie cu doua taisuri!ce parerea i de oameni care au stat in nunta toata ziua si nu au mancat nimic..??le dai la 10 seara sarmale asa direct!e o chestie de nutritie si sanatate!dupa ce nu ai mancat toata ziua sa bagi sarmale!de aceea e bun aperitivul primul sa sa poata deschide "calea spre sarmale" :)) serios!ganditi-va bine!!nu cred ca sarmalele intra asa pe stomacul gol in unele cazuri!

purpleballet
21.08.2009, 16:20:20
e o ideie cu doua taisuri!ce parerea ai de oameni care au stat in nunta toata ziua si nu au mancat nimic..??le dai la 10 seara sarmale asa direct!e o chestie de nutritie si sanatate!dupa ce nu ai mancat toata ziua sa bagi sarmale!de aceea e bun aperitivul primul sa sa poata deschide "calea spre sarmale" :)) serios!ganditi-va bine!!nu cred ca sarmalele intra asa pe stomacul gol in unele cazuri!

papushica1
12.02.2010, 21:34:07
buna,
ce parere aveti?

F tare ideea!!! Sunt de acord cu viitorul tau sot!

adelapreda
30.05.2010, 20:17:05
A incercat vreuna din voi branzeturi frantuzesti cu nuca deasupra? sunt foarte de efect, am avut la o nunta la care am mers. E drept ca e un cost in plus..

newcomer
31.05.2010, 16:17:23
am fost recent la o nunta unde la apetitiv s au servit, printre altele si tartine cu somon( astea le am intalnit si la alte nunti) si prosciutto e melone-ultimele mi s au parut super de efect si chiar nu mai mancasem la o nunta...e drept ca cei mai in varsta nu stiau care i faza si desfaceau sunca si mancau doar pepenele:)); dar tinerii le au savurat cu placere...

katty_cata
26.06.2010, 11:42:35
mie mi-ar place sa servesc aperitivele pe platouri mari(oro rotative ori cu oglinda) puse in mijlocul mesei....
dar oare unde as putea gasi asa ceva?

AndreeaCo
16.07.2010, 14:12:51
Avand in vedera ca nu-mi doresc absolut deloc diferite feluri de salam in apaeritiv,singurul nostru mezel cumparat va fii muschiul file,in rest toate preparatele vor fi facute de catre restaurant.Aperitivul contine:
-mushi file 50 g
-crochete de pui -50 g
-somon fumme pe tartina -50 g
-bulete cu branza mac si verdeata -45 g
-rulada de sunca cu ciuperci
-rosie nature
-castraveti nature
-masline
-minisnitele din piept de pui
-ardei cu pasta de branza
-rulada de pui cu vredeata
-minipateuri cu carne
Sper ca o sa fie pe placul invitatilor...ca eu ma-m straduit sa fie cat mai variat si bun...

afy
01.09.2010, 22:25:45
F tare ideea!!! Sunt de acord cu viitorul tau sot!
foarte tare mi se pare :)

wise_babe
07.09.2010, 22:09:14
Eu n-am vrut nici foarte multe chestii la aperitiv, nici complet traditional, asa ca am ales...

-Corabioare de Ardei Gras cu Pasta de Branza
-Corabioare de Creveti si Crema de Avocado
-Cosulete din Foietaj cu Perle de Manciuria
-Rulou de Cascaval cu Paprika
-chiftelute romanesti
-ou umplut cu ficat de pasare

lorelei1923
22.09.2010, 11:30:08
Puteti sa mai incercati si apritive libanese. Sunt tare bune.
Am fost la o nunta si aveau puse pe fiecare masa la mijloc mai multe feluri de aperitive libanese si fiecare se servea de acolo.
de ex: tabbouleh (o combinatie - patrunjel, suc de lamaie, ulei, rosii, ceapa si menta) - hmmm o bunatate.

Hummus (pasta de naut - http://en.wikipedia.org/wiki/Hummus), Fatush (http://en.wikipedia.org/wiki/Fattoush) , Baba ghanuj (o pasta de vinete)

micamicaela
22.09.2010, 14:32:43
cel din poza a fost aperitivul nostru:

Gouda cu Rockford si Cirese Confiate
Piept de Rata Afumat cu Cruditati
oua de prepelita umplute cu anshoa
carpacio de ton
Mousse de Salau cu Sampanie si Fistic
Pate de Gasca cu Mar
Medalion de Fazan cu Migdale si Fructe de Padure

sper sa va ajute pt inspiratie. spor la pregatiri ;-)

glambride
26.09.2010, 22:30:58
A incercat vreuna din voi branzeturi frantuzesti cu nuca deasupra? sunt foarte de efect, am avut la o nunta la care am mers. E drept ca e un cost in plus..

suna bine dar din pacate unde o sa fac eu nunta nu o sa imi pot permite asa ceva,,,,,,,,,si asta din cauza bucatareselor si a restaurantului (aerostar),,,,,,,,,,,,,acolo a fost cantina odata. asa ca daca as vrea ceva deosebit fata de alte nunti le as putea cere sa ne faca ciorba dar nu aperitive delicatese :))))))))))))))))))))))

adica cand le am spus sa includa ceva in meniu mai special,,, s au uitat chioras la mine.

kittaanca
24.10.2010, 09:56:36
Buna, daca nu vreti sa aveti un meniu, si respectiv o gustare care sa arate clasic sau cum ii spun eu tip mic dejun, adica: salam, cascaval, masline si legumele clasice rosii, castraveti si frunze, va recomand restaurantul WELNEES CUISINE, daca dati cautare pe net ii veti gasi site-ul si acolo prezinta cateva meniuri, daca le cititi nici nu intelegeti ce contine :-) Meniurile nu sunt batute in cuie si le puteti combina cum vreti. Sunt f. sofisticate si arata fffffffoarte bine in farfurie, adica au avut grija sa puna toate culorile ca sa fie cat mai atractiva mancarea. Am uitat sa va spun ca acest restaurant este in Bucuresti si este deschis nou, in luna mai. Noi l-am gasit excat cand cautam ceva mai deosebit, nu meniul Mic dejun + sarmale si ne-au dat un flyer, tocmai la tanc si aveau si liber pentru Octombrie. Pretul nici nu a fost piperat. Deci, vi-l recomand cu toata incredereea.

rely26
08.12.2010, 00:54:36
si mie mi se pare tare ideea:)

bblusha1986
08.12.2010, 09:52:48
mie una nu mi-ar placea sa manac sarmale cand ajung la o nunta...mi se par destul de grele si apoi lumea va avea stomacul plin de la ele si va dansa cu greu...
Si in plus aperitivul se pune la inceput si din pricina etimologiei cuvantului= gustare care se ia inainte de masa. Este o gustare care stimuleaza pofta de mancare, iar daca voi o puneti la sfarsit nu cred ca va mai stimula nimic:-"
In fine, voi faceti cum credeti sau cum vreti, insa eu mi-am expus un punct de vedere;-)

clea
05.02.2011, 22:21:32
alte idei?:D

Buna!
Antreul meu arata cam asa....citez din meniu"Asortiment de antreuri reci cu foie gras cu sos de coacaze, prosciutto crudo con melone, Dobos de somon fumme, frigaruie de legume pe
rozmarin, butoiase de castraveti cu pasta de ridichii, icre de stiuca pe
lamaie, nuferi de rosie cu bulgari de ricotta, carpacccio din piept de rata
afumat, ou de prepelita."
Am avut si degustare....arata foarte bine pe farfurie e bogat si colorat....f.apetisant.

ELEA
11.02.2011, 10:42:03
Cateva idei printre care ne tot invartim noi .
Cred ca rezultatul final oricum va fi ok indiferent de combinatii sau alegere.
Sper sa va ajute sau macar sa va inspire catusi de putin ;))

Meniu I
Fel I:
Rulada cu cascaval
Rulada din piept de pui
Bruscheta cu somon fume
Corabioara de ardei gras cu branza
Tartina cu icre
Mozaic de masline
Legume decor ( rosii, castraveti, salata )

Fel II:
File de peste capresse gratinat cu cascaval si rosii, sos tzatzichi si garnitura.
sau
Sarmalute in foi de varza si vita cu smantana si mamaliguta

Fel III:
Mix Grill - Pulpa de pui dezosata si ceafa de porc cu garnitura si salata.

Meniu II

Fel I:
Rulada cu cascaval
Rulada de peste
Frigarui cu legume si piept de pui
Bruscheta cu somon fume
Ciuperci umplute
Dobos ( cascaval si sunca de Praga )
Ficatei in bacon
Tartina cu icre
Mozaic de masline
Legume decor ( rosii, castraveti, salata )

Fel II:
File de peste capresse gratinat cu cascaval si rosii, sos tzatzichi si garnitura.

Fel III:
Saramura de pui din pulpa dezosata cu mamaliguta si sos
sau
Sarmalute in foi de varza si vita cu smantana si mamaliguta

Fel IV:
Ceafa de porc cu garnitura si salata.

MENIU III
Gustare Rece

Tartine cu somon fume
Trandafiri din salam de Sibiu
Fundite din sunca de Praga cu salata de cruditati
Muschi file afumat
Rulada de casa din cascaval, ardei gras si masline
Telemea de vaca
Corabioare din ardei gras cu pasta de branza
Nuferi din rosie cu salata de vinete
Mozaic de masline
Castravete verde

Salau parizian / Cartofi natur, morcovi, lamaie

Sarmalute in foi de varza cu mamaliguta, smantana, bacon si ardei iute

Mixed grill (ceafa de porc, piept de pui, rulouri din carnaciori proaspeti)
Cartofi la cuptor cu rozmarin / Salata asortata de sezon

Meniu IV
Gustare Rece

Rulouri festive cu pasta de branza si nuca
Salata Waldorf pe frunza de salata
Dobos fantezie
Icre de crap pe felie de lamaie
Pastrama din piept de pui
Pachetele de primavara
Rulada de pui cu ciuperci
Mozaic de masline
Nuferi de rosie cu salata de vinete
Castravete verde

File de salau Meuniere cu sos de capere / Buchetiera de legume

Muschiulet de porc impletit
Cartofi copti gratinati / Salata asortata de sezon

Meniu V
Gustare Rece

Tartine cu pasta de masline
Galantina de pui
Trandafiri din somon fume pe felie de lamaie
Rulada de casa din sunca, branza dulce si masline
Evantai din muschi file afumat
Specialitate de casa din piept de pui, spanac si mozzarella
Cascaval afumat
Nuferi din rosie cu salata de vinete
Crema de branza pe felie de castravete
Mozaic de masline

Pastrav la gratar / Buchetiera de legume

Mixed grill (ceafa de porc, piept de pui, rulouri din carnaciori proaspeti)

Meniu VI
Gustare Rece

Rulada din piept de pui, spanac si swaitzer
Tartine cu icre de manciuria
Babic
Rosie cu bulgari de telemea si verdeata
Fundite din sunca de Praga si salata de cruditati
Rulada de casa din cascaval, ardei gras si masline
Trandafiri din salam de Sibiu
Dobos fantezie
Mozaic de masline
Castravete natur

Somon la gratar / Buchetiera de legume

Potpuriu romanesc (sarmalute in foi de varza / sarmalute in foi de vita, mamaliguta, smantana si ardei iute)

Mixed grill (ceafa de porc, piept de pui, rulouri de carnaciori proaspeti)

adeadeadeluta
19.04.2011, 23:32:32

Nu ti se pare a fi un argument prost chestia cu "nu e traditional"...chiar este un argument nu prost, foarteee prost. Ufff...multa bataie de cap!

manasilviu
11.06.2011, 11:44:38
Nu ti se pare a fi un argument prost chestia cu "nu e traditional"...chiar este un argument nu prost, foarteee prost. Ufff...multa bataie de cap!

personal, cand ajung la nunta, dintre toate felurile de mancare, aperitivul este pe primul loc, in sensul ca, atunci cand ajung, astept aperitivul. Este bun, este divers si nu se poate sa nu gasesti pe farfuria aceea ceva de care sa nu te atingi. Nu uita ca in general oamenii care vin la nunta sunt flamanzi.

cu cat te apropii de sfarsitul nuntii cu atat oamenii sunt mai plini de mancare si vor consuma mai putin. Aperitivul cred ca este unul din cele mai scumpe feluri asa ca daca vrei sa nu dai banii degeaba, nu l-as lasa pe ultima pozitie in program

melinda87
15.09.2011, 17:52:01
hey miresicile mele...
hai sa va zic....mie mi-a facut acest meniu un bucatar celebru din Italia.Trebuia sa ma incadrez in pretul meniului de 170 de lei,fara bautura si este cam asa
gustare rece:
rulou hochland
ardei cu branza si menta
rosie cu vinete
dobos
salam
pepene in prosciuto crudo
gurjon de pui
chiftele de mozaic-mac simplu si susan
masline

pusilici

monikutza_78
17.09.2011, 18:50:17
hey miresicile mele...
hai sa va zic....mie mi-a facut acest meniu un bucatar celebru din Italia.Trebuia sa ma incadrez in pretul meniului de 170 de lei,fara bautura si este cam asa
gustare rece:
rulou hochland
ardei cu branza si menta
rosie cu vinete
dobos
salam
pepene in prosciuto crudo
gurjon de pui
chiftele de mozaic-mac simplu si susan
masline

pusilici
Eu zic ca este cam mult 170 si fara baututa,cate feluri de mancare a zis??:(

BubuBlonda
17.02.2012, 21:39:11
buna,
ce parere aveti?

sincer si eu m-as gandi la varianta de bufet suedez e si mai putina truda pt ospatari dar tre sa ma consult cu viitorul sotior despre asta. si chiar daca sunt convinsa ca ai mei vor avea de comentat sincer ma intereseaza putin spre deloc din simplul motiv ca noi ne platim nunta si daca tot jucam pe banii nostri macar sa jucam dupa bunul nostru plac, nu?

doc
21.03.2012, 13:01:20
cred ca sunt off-topic, dar subiectul este de actualitate ptr toate miresicile. Toate vrem sa impresionam si stim ca aperituvul e cel mai apreciat, studiat:D
Si eu caut de pe acum diferite aperitive....clasice, moderne:))

eu am gasit mai multe variante de aperitive si nu stiu cum sa le impac/impart:D

aperitiv de la un meniu de 170 lei nunta 2012

- nufar rosie cu salata de vinete
salata cruditati
castravete verde
masline negre
florete de salam sibiu
muschi file porc
sunca praga
evantai de cascaval,
petala cu pasta branza
chiftelute,
triunghi telemea

2 aperitiv la meniu 33.5 E

rulada pui cu legume
rulou sunca cu salata cruditai
nufar rosie cu pasta branza
pastrama porc afumata
evantai salam cu ierburi uscate
cascaval afumat/proaspat
legume fresh si masline
hering pe lamaie

Ce sa aleg? si am mai multe variante, dar o sa fie un mesaj foarte lung:D

geanina_ptk
18.04.2012, 23:40:18
cred ca sunt off-topic, dar subiectul este de actualitate ptr toate miresicile. Toate vrem sa impresionam si stim ca aperituvul e cel mai apreciat, studiat:D
Si eu caut de pe acum diferite aperitive....clasice, moderne:))

eu am gasit mai multe variante de aperitive si nu stiu cum sa le impac/impart:D

aperitiv de la un meniu de 170 lei nunta 2012

- nufar rosie cu salata de vinete
salata cruditati
castravete verde
masline negre
florete de salam sibiu
muschi file porc
sunca praga
evantai de cascaval,
petala cu pasta branza
chiftelute,
triunghi telemea

2 aperitiv la meniu 33.5 E

rulada pui cu legume
rulou sunca cu salata cruditai
nufar rosie cu pasta branza
pastrama porc afumata
evantai salam cu ierburi uscate
cascaval afumat/proaspat
legume fresh si masline
hering pe lamaie

Ce sa aleg? si am mai multe variante, dar o sa fie un mesaj foarte lung:D

Eu am ales pentru meniu un aperitiv care sa nu includa salamuri deoarece astea le poti manca zi de zi..Am ales ceva de genul :

- chiftelute pui cu susan
- cheees troufles
- rulada muschi de porc cu asortiment de legume
- rulada de branza
- cozonacel de pui cu asorte de legume
- choux cu pasta deton si crevete
- gujoane de pui
- cosulet rosie cu telemea asezonat cu verdeata si mini-frigaruie de fructe
- masline
- cruditati: salata verde,ardei gras,castravete

Sper sa-ti fie de folos....pupici

flavia85
21.04.2012, 13:20:29
Ai dreptate, fara salamuri..

lisa2011
06.05.2012, 11:09:12
Aperituvul este cel mai important din doua motive: invitatii sunt flamanzi si ii dau si cea mai mare atentie pentru ca nu au intrat inca in atmosfera. Dati-i suficienta importanta insa nu exagerati pentru ca mai urmeaza si alte feluri de mancare. Noi am ales 13 aperitive si a fost cam mult.
Daca media de varsta a invitatilor este mai ridicata nu mergeti pe meniuri exotice pentru ca nu le va face placere

Blue_Selene
09.05.2012, 10:31:40
Noi ne gandeam asa: aperitiv rece care include 6 sortimente la un gramaj total de 320 g. Aseara mi-a facut mama capul calendar ca e prea putin... Ba mai mult m-a pus sa calculez la toate felurile gramajul sa se convinga ea ca nu "moare lumea de foame"! 8-}
Voi ce ziceti?

BubuBlonda
09.05.2012, 10:42:24
Noi ne gandeam asa: aperitiv rece care include 6 sortimente la un gramaj total de 320 g. Aseara mi-a facut mama capul calendar ca e prea putin... Ba mai mult m-a pus sa calculez la toate felurile gramajul sa se convinga ea ca nu "moare lumea de foame"! 8-}
Voi ce ziceti?

parerea mea este ca mereu aperitivul este prea consistent si restul felurilor de mancare se cam risipesc... nu prea inteleg eu de unde conceptia asta a romanului cu farfuriile ticsite....eu zic ca e ok :)

martina26
09.05.2012, 19:40:07
Voi ce ziceti?

Noi in variantele primite avem 8 feluri la aperitiv si mie mi se pareau putine :)) Voiam sa vorbesc cu seful de sala sa ne puna 10 si eventual sa scada din urmatoarele feluri. Ar fi prea mult?

Blue_Selene
09.05.2012, 20:35:48
Noi in variantele primite avem 8 feluri la aperitiv si mie mi se pareau putine :)) Voiam sa vorbesc cu seful de sala sa ne puna 10 si eventual sa scada din urmatoarele feluri. Ar fi prea mult?

Iti dai seama ca eu voi zice ca 8 e suficient! :D
La mine problema e ca daca mai adaug alte aperitive reci fie renunt la alt fel de mancare, fie depasesc bugetul care deja e mare... La cum e acum pe hartie ar veni: aperitiv rece, aperitiv cald, peste, friptura si sarmale. Si daca tot m-a pus mama sa calculez cata mancare ii revine fiecaruia va spun ca totalul e 1,5 Kg! =)) Vreau s-o vad pe mititica de mama papand tot! ;))

martina26
09.05.2012, 21:12:27
Dar la tine aperitivul cald e separat de peste? Eu stiam ca pestele e felul cald, cum e in alte locuri supa sau ciorba. Ce serviti voi atunci - la aperitivul cad?
Ca si numar de feluri, mie mi se par multe 5, ca daca mai pui si tortul se fac sase. Iar daca respecti un grafic de servire a felurilor din 2 in 2 ore, si incepi nunta la 8 seara, ajungi sa dai tortul la 6 dimineata. La 1,5 ore distanta, ajungi la 3,30 cu tortul. Sau ... ai nunta de zi?

Acum m-am pus de curiozitate sa adun gramajele felurilor de pe variantele de meniuri si m-am ingrozit. Tu ziceai ca ai 1,5 kg ... eu am ajuns la cantitati in 1715 cel mai "usor" si 2532 cel mai zdravan. Tot cinci feluri sunt si la noi, dar felurile principale cu carne (puiul si porcul), care aici sunt trecute separat fiecare cu garnitura si salata, vreau sa fie servite intr-o singura tura, cate o bucata din fiecare, cu o garnitura si o salata si atunci se mai reduce din cantitate.
Din cantitatile astea 400 g (sau ml) e doar supa, mai putin la varianta cu peste in loc de supa, cea de 1700 gr.

Blue_Selene
09.05.2012, 22:25:58
Dar la tine aperitivul cald e separat de peste? Eu stiam ca pestele e felul cald, cum e in alte locuri supa sau ciorba. Ce serviti voi atunci - la aperitivul cad?
Ca si numar de feluri, mie mi se par multe 5, ca daca mai pui si tortul se fac sase. Iar daca respecti un grafic de servire a felurilor din 2 in 2 ore, si incepi nunta la 8 seara, ajungi sa dai tortul la 6 dimineata. La 1,5 ore distanta, ajungi la 3,30 cu tortul. Sau ... ai nunta de zi?

Acum m-am pus de curiozitate sa adun gramajele felurilor de pe variantele de meniuri si m-am ingrozit. Tu ziceai ca ai 1,5 kg ... eu am ajuns la cantitati in 1715 cel mai "usor" si 2532 cel mai zdravan. Tot cinci feluri sunt si la noi, dar felurile principale cu carne (puiul si porcul), care aici sunt trecute separat fiecare cu garnitura si salata, vreau sa fie servite intr-o singura tura, cate o bucata din fiecare, cu o garnitura si o salata si atunci se mai reduce din cantitate.
Din cantitatile astea 400 g (sau ml) e doar supa, mai putin la varianta cu peste in loc de supa, cea de 1700 gr.

2532!!?? :O Wow! Eu nu stiu multe persoane care pot ingurgita asemenea cantitati in cateva ore...:)) Dar, asa e traditia la noi: mancare cat cuprinde!
Nunta e de zi... O sa incepem de la 14, deci avem timp de 5 feluri + tort.
Intradevar, aperitivul cald e in plus. Asa e oferta restaurantului. Ne-au dat de ales din 8 variante... noi o sa alegem fie vol au vent cu piept de pui si ciuperci, fie mini frigarui de ciuperci cu bacon crocant si mozzarella.

martina26
09.05.2012, 22:49:31
Da, e enorm, dar daca vom combina cele 2 feluri principale la o singura servire, pe o farfurie, va iesi mai putin, cred. O sa intreb cand mergem la restaurant, ca am o ditamai lista de intrebari si astept sa se adune ca e in afara orasului si nu m-as duce tot pt cate o chestie.

Suna bine gustarile tale! Si ce-mi place ca e nunta de zi!

Risha
10.05.2012, 09:10:23
Aperitivul la nunta noastra a fost urmatorul:

Ardei cu pasta de branza
Chiftelute cu susan
Minifrigarui de cas cu struguri
Minisnitel de pui cu susan
Prosciutto con melone
Rosie cu sunca si porumb
Rulada de porc
Rulada de vita cu prune uscate
Tartina cu salata de icre
Trandafir din muschi file
Trio de masline

martina26
10.05.2012, 10:40:27
Suna delicios aperitivul tau =P~

felicitywhite
14.05.2012, 00:19:07
Aperitivul la nunta noastra a fost urmatorul:

Ardei cu pasta de branza
Chiftelute cu susan
Minifrigarui de cas cu struguri
Minisnitel de pui cu susan
Prosciutto con melone
Rosie cu sunca si porumb
Rulada de porc
Rulada de vita cu prune uscate
Tartina cu salata de icre
Trandafir din muschi file
Trio de masline

Suna foarte bine, imi lasa gura apa

MissSwan
01.06.2012, 14:57:23
Aperitivul nostru a fost super bun (ca toata mancarea, de altfel :D). A continut urmatoarele:
Rosie cu branza
Medalion pui
Pate pe portocala
Canapea cu icre de crap
Papiota de sunca si telina
Dobos cu somon fume si rucola
Cascaval afumat
Prosciutto melone
Salam de Sibiu
Masline si cruditati

Ana.MariaFilip
24.06.2012, 16:59:18
Aperitivul nostru a fost super bun (ca toata mancarea, de altfel :D). A continut urmatoarele:
Rosie cu branza
Medalion pui
Pate pe portocala
Canapea cu icre de crap
Papiota de sunca si telina
Dobos cu somon fume si rucola
Cascaval afumat
Prosciutto melone
Salam de Sibiu
Masline si cruditati

La meniul meu, aperitivul are 14 piese...ma gadesc sa mai scot din ele, deoarece asa cum vad si la tine este destul de mare farfuria si are 10 piese....arata f bine!

oanaoana104
03.09.2012, 12:58:07
Noi am avut bufet suedez cu aprox 15 sortimente

Catalina2308
08.09.2012, 20:13:17
Buna fetelor...noi am optat pentru un meniu destul de traditional ( meniul intreg avand costul de 198 lei fara bautura sau gustari, tort)
Aperitiv
muschi file
bulete de cascaval
castravete cu crema de branza
rulada de pui cu legume mexicane
rulada de porc cu varza acra
gujoane de pui cu sos
bruschete cu ton
pate de gasca pe portocala
rozeta salam de sibiu
ciuperci gratinate
masline
rosii cherry ( galbene si rosii) + mozarela ( stil frigarui)

a fost foarte bogat si gustos!
Multumim celor de la restaurant!

dalia99
15.09.2012, 02:24:15
Buna fetelor...noi am optat pentru un meniu destul de traditional ( meniul intreg avand costul de 198 lei fara bautura sau gustari, tort)
Aperitiv
muschi file
bulete de cascaval
castravete cu crema de branza
rulada de pui cu legume mexicane
rulada de porc cu varza acra
gujoane de pui cu sos
bruschete cu ton
pate de gasca pe portocala
rozeta salam de sibiu
ciuperci gratinate
masline
rosii cherry ( galbene si rosii) + mozarela ( stil frigarui)

a fost foarte bogat si gustos!
Multumim celor de la restaurant!

Foarte bogat aperitivul tau mai cu seama ca este primul fel de mancare cred ca este important sa fie cat mai indestulator si diversificat.

Izabelutz
17.09.2012, 15:28:13
Aperitivul nostru a fost unul usor, dar satios, pentru ca ne-am temut ca din cauza caldurii invitatilor sa nu le pice greu:

Roșie cu salată de țelină
Frigărui de mozzarella boconcini cu roșii cherry și frunze de busuioc proaspăt
Turnuleț din castravete cu pastă de brânză
Ruladă din mușchiuleț de porc
Cornet de șuncă cu salată de crudități
Ruladă de pui cu ciuperci
Tartine cu pește afumat
Ruladă de cașcaval
Măsline umplute cu migdale

Noua ne-a placut foarte mult si am vazut ca farfuriile au fost luna :)

andreea.amelia
25.11.2012, 14:52:35
Noi am avut bufet suedez cu aprox 15 sortimente

Imi dai te rog mai multe detalii? eu o sa am tot bufet suedez si nu stiu cate piese aperitiv. tu cum ai calculat cantitatiile ca sa nu fie prea mare risipa, dar nici feluri de mancare pe care sa nu le guste toti pt ca altii au luat mai mult??

dogaruramona1
05.03.2013, 13:48:20
eu am o dilema...intre nou si vechi....vreau sa fie gustos totusi

miky_aurash
17.03.2014, 15:28:32
buna,
ce parere aveti?

interesanta ideea sotului, ati pus-o in practica? cum a fost? daca stai sa gandesti la rece, cam are dreptate, am mers la nunti la care peste noapte, as fi rontait un aperitiv...

Punk_Azz
19.03.2014, 14:08:34
Noi am ales pt gustarea rece urmatoarele:

rulada de pui cu prune uscate si costita de purcelus
chiftelute speciale din piept de pui si susan cu cascaval
rulada de purcelus cu ciuperci si ceapa verde
rulouri de sunca cu ciuperci si sos de vin
terina din porc cu ficat de rata si ierburi mediteraneene
medalion de aspic din piept de curcan
corabioara cu sfecla rosie si pastrav afumat
sushi de somon
minibruschette cu crema de branza si ardei copti